Lightbox2 (6.x-1.11) - en to da translation catalogue (177 entries)

en: Previous
da: Forrige

en: Image !current of !total
da: Billede !current af !total

en: Next
da: Næste

en: Pages
da: Sider

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: Header
da: Overskrift

en: Footer
da: Sidefod

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: Close
da: Luk

en: Default height
da: Standardhøjde

en: Default width
da: Standardbredde

en: Allowed HTML tags
da: Tilladte HTML-tags

en: Caption
da: Undertekst

en: Font color
da: Skriftfarve

en: Keyboard shortcuts
da: Tastaturgenveje

en: View Image Details
da: Vis billeddetaljer

en: <None>
da: -Ingen-

en: Width then height
da: Bredde så højde

en: Height then width
da: Højde så bredde

en: Resize duration
da: Størrelsesændring varighed

en: Overlay color
da: Farve på overlejring

en: Overlay opacity
da: Gennemsigtighed af overlejring

en: Close keys
da: Luk-taster

en: Previous keys
da: Forrige-taster

en: Next keys
da: Næste-taster

en: Layout settings
da: Layoutindstillinger

en: Page !current of !total
da: Side !current af !total

en: Video !current of !total
da: Video !current af !total

en: Download Original
da: Download original

en: Use lightbox2 lite
da: Brug lightbox2 lite

en: Checking this box will enable Lightbox2 Lite and will disable all of the automatic image URL re-formatting features.  It also disables all grouping features.
da: Hvis du markerer dette felt aktiveres Lightbox2 Lite og alle automatiske formateringer af billed-URLer deaktiveres. Det deaktiverer også alle grupperingsfunktioner.

en: Use alternative layout
da: Brug alternativt layout

en: Enabling this option alters the layout of the lightbox elements. In the alternative layout the navigational links appear under the image with the caption text, instead of being overlayed on the image itself.  This doesn't apply when using Lightbox Lite.
da: Ændrer lightbox-elementernes layout. I det alternative layout optræder navigationslinks under billedet med billedteksten i stedet for at være overlejret på billedet. Dette gælder ikke når Lightbox Llite er i brug.

en: Force visibility of navigation links
da: Gennemtving synlighed af navigationslinks

en: When viewing grouped images, the navigational links to the next and previous images are only displayed when you hover over the image.  Checking this box forces these links to be displayed all the time.
da: Under visning af grupperede billeder vil navigationslinks til næste og forrige billeder kun blive vist når du holder musen over billeder. Markér dette felt hvis du ønsker at navigationslinks altid skal vises.

en: Continuous galleries
da: Fortløbende gallerier

en: When viewing grouped images, the Next button on the last image will display the first image, while the Previous button on the first image will display the last image.
da: Under visning af grupperede billeder vil Næste-knappen på det sidste billede vise det første billeder, mens Forrige-knappen på det første billede vil vise det sidste billede.

en: Open image page in new window
da: Åbn billedside i nyt vindue

en: This controls whether the link to the image page underneath the image is opened in a new window or the current window.
da: Bestemmer om linket til billedsiden nedenunder billedet åbnes i et nyt vindue eller i det aktuelle vindue.

en: Text for image page link
da: Tekst til billedsidelink

en: This is the text that will appear as the link to the image page underneath the image in the lightbox.  Leave this blank for the link not to appear.
da: Teksten der optræder som link til billedsiden nedenfor billedet i lyskassen. Lad feltet stå tomt hvis linket ikke skal optræde.

en: Text for image original link
da: Tekst til originalbilledllink

en: Image count text
da: Billedantal tekst

en: This text is used to display the image count underneath the image in the lightbox when image grouping is enabled.  Use !current as a placeholder for the number of the current image and !total for the total number of images in the group.  For example, "Image !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
da: Denne tekst bruges til at vise antallet af billeder under billedet i lightboxen når gruppering af billeder er aktiveret. Variablen !current erstattes med nummeret på det aktuelle billeder og !total erstattes med det samlede antal billeder i gruppen. For eksempel "Billede !current af !total". Lad feltet stå tomt for at skjule teksten.

en: Page count text
da: Sideantal tekst

en: This text is used to display the page count underneath HTML content displayed in the lightbox when using groups.  Use !current as a placeholder for the number of the current page and !total for the total number of pages in the group.  For example, "Page !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
da: Denne tekst bruges til at vise antallet af sider under HTML-indhold i lightboxen når gruppering er aktiveret. Variablen !current erstattes med nummeret på den aktuelle side og !total erstattes med det samlede antal sider i gruppen. For eksempel "Side !current af !total". Lad feltet stå tomt for at skjule teksten.

en: Video count text
da: Videoantal tekst

en: This text is used to display the count underneath video content displayed in the lightbox when using groups.  Use !current as a placeholder for the number of the current video and !total for the total number of videos in the group.  For example, "Video !current of !total".  Leave blank for text not to appear.
da: Denne tekst bruges til at vise antallet af videoer under videoindhold i lightboxen når gruppering er aktiveret. Variablen !current erstattes med nummeret på den aktuelle video og !total erstattes med det samlede antal videoer i gruppen. For eksempel "Video !current af !total". Lad feltet stå tomt for at skjule teksten.

en: Image resize settings
da: Indstillinger for billedstørrelse

en: Disable resizing feature
da: Deaktivér tilpasning af størrelse

en: By default, when the image being displayed in the lightbox is larger than the browser window, it is resized to fit within the window and a zoom button is provided for users who wish to view the image in its original size.  Checking this box will disable this feature and all images will be displayed without any resizing.
da: Hvis et billede, som vises i lighboxen, er større end browser-vinduet, vil det som standard blive skaleret så det passer i vinduet og der indsættes en zoom-knap til brugere som har lyst til at se billedet i originalstørrelsen. Markér dette felt for at deaktivere denne funktion og vise alle billeder uden nogen skalering.

en: Disable zoom in / out feature
da: Deaktivér zoom ind/ud funktion

en: When the image being displayed in the lightbox is resized to fit in the browser window, a "zoom in" button is shown.  This allows the user to zoom in to see the original full size image.  They will then see a "zoom out" button which will allow them to see the smaller resized version.  Checking this box will prevent these buttons from appearing.
da: Når billedet, som vises i lightboxen, skaleres så det kan passe i browservinduet vises en "zoom ind"-knap. Det lader brugeren zoome ind og se det original billede i fuld størrelse. Derefter ser de en "zoom ud"-knap, som lader dem se den lille, skalerede udgave. Markér dette felt hvis du ikke ønsker at disse knapper skal dukke op.

en: Modal form settings
da: Indstillinger for modal formular

en: Enable login support
da: Aktivér understøttelse af login

en: Enabling this option will modify all login links so that the login form appears in a lightbox.
da: Modificerer alle login-links så login-formularen vises i en lightbox.

en: Enable contact form support
da: Aktivér understøttelse af kontaktformular

en: Enabling this option will modify all contact links so that the contact form appears in a lightbox.
da: Modificerer alle kontakt-links så kontaktformularen optræder i en lightbox.

en: Video settings
da: Indstillinger for video

en: Enable video support
da: Aktivér understøttelse af video

en: By default, video support is disabled in order to reduce the amount of javascript needed.  Checking this box will enable it.
da: Som standard er videounderstøttelse deaktiveret for at reducere mængden af javascript. Markér dette felt for at aktivere videounderstøttelse.

en: Path to FLV Player
da: Sti til FLV Player

en: Flashvars for the FLV Player where supported, e.g. "autoplay=1&playerMode=normal".
da: Flashvars til FLV Playeren hvis det er understøttet, f.eks. "autoplay=1&playerMode=normal".

en: Page specific lightbox2 settings
da: Side-specifikke lightbox2 indstillinger

en: Load only on the listed pages.
da: Indlæst kun på de viste sider.

en: Load on every page except the listed pages.
da: Indlæs på hver side undtagen de viste.

en: Enable lightbox2 on specific pages
da: Aktivér lightbox2 på specifikke sider

en: List one page per line as Drupal paths.  The * character is a wildcard.  Example paths are "node/add/page" and "node/add/*".  Use &lt;front&gt; to match the front page.
da: Indtast én side pr. linje som Drupal-stier. * er jokertegn. Eksempler på stier er "node/add/page" og "node/add/*".  Brug &lt;front&gt; til at matche forsiden.

en: CCK display settings
da: Indstillinger for CCK visning

en: No grouping
da: Ingen gruppering

en: Group by field name
da: Gruppér efter feltnavn

en: Group by node id
da: Gruppér efter node id

en: Group by field name and node id
da: Gruppér efter feltnavn og node id

en: Select Emfield Image grouping in Views
da: Vælg Emfield Image-gruppering i Views

en: By default, emfield images in views are grouped by the field name they appear in the view in.  You can override that grouping here.
da: Som standard grupperes emfield-billeder efter det feltnavn som de optræder med i viewet. Du kan tilsidesætte denne gruppering her.

en: Select Imagefield grouping in Views
da: Vælg ImageField-gruppering i Views

en: By default, imagefields in views are grouped by the field name they appear in the view in.  You can override that grouping here.
da: Som standard grupperes imagefield-billeder efter det feltnavn som de optræder med i viewet. Du kan tilsidesætte denne gruppering her.

en: Use node title as caption
da: Brug titel som billedtekst

en: By default, the caption for imagefields is the image title text configured.  If no title is configured, then the alt text will be used.  This option allows you to override that and always display the node title as the image caption.
da: Som standard er billedteksten for imagefields den valgt billedtiteltekst. Hvis der ikke er valgt en titel bruges alt-teksten i stedet. Dette valg lader dig tilsidesætte det og vælge altid at vise indholdselementets titel som billedtekst.

en: Location of javscript
da: Placering af javascript

en: By default, the lightbox javascript files are loaded in the HTML header.  However, for sites using SWFObject to load their Flash content, the footer setting is recommended to prevent "Operation Aborted" errors in IE.  If using the footer setting, please note that not all themes correctly implement the footer region and may require a small change.
da: Som standard indlæses Lightbox javascriptfilerne i HTML-headeren. På sites, som bruger SWFObject til at indlæse deres Flash-indhold, anbefales indstillingen sidefod for at forhindre "Operation Aborted"-fejl i IE. Bemærk at ikke alle temaer implemterer sidefod-regionen og derfor kan have behov for en mindre ændring hvis indstillingen sidefod anvendes.

en: Click on overlay or lightbox to close it
da: Klik på overlejring eller lightbox for at lukke den

en: Enable user to close lightbox by clicking on the lightbox itself or the overlay background.
da: Lad brugeren lukke lightboxen ved at klikke på lightboxen eller baggrunden.

en: Configure the keyboard shortcuts for controlling the lightbox.  These options do not apply to the Lightbox2 Lite version, which uses the default "Close keys" (c, x and esc) to close the lightbox.
da: Indstil tastaturgenveje til betjening af lightboxen. Disse indstillinger gælder ikke for LIghtbox2 Lite-udgaven, som bruger standardværdierne. "Luk-taster" (c, x og esc) bruges til at lukke lightboxen.

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to close the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'c x 27' (c, x, or esc).
da: En liste af taster (eller tastekoder) som en bruger kan anvende til at lukke lightboxen. Værdier skal adskilles med mellemrum. Standardværdien er 'c x 27' (c, x eller esc).

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to navigate to the previous item in the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'p 37' (p or left arrow).
da: En liste af taster (eller tastekoder) som en bruger kan anvende til at navigere til det forrige element i lightboxen. Værdier skal adskilles med mellemrum. Standardværdien er 'p 37' (p eller venstre pil).

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to navigate to the next item in the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'n 39' (n or right arrow).
da: En liste af taster (eller tastekoder) som en bruger kan anvende til at navigere til det næste element i lightboxen. Værdier skal adskilles med mellemrum. Standardværdien er 'n 39' (n eller højre pil).

en: Zoom keys
da: Zoom-taster

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to zoom in / out of images in the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to 'z'.
da: En liste af taster (eller tastekoder) som en bruger kan anvende til at zoome ind/ud på billeder i lightboxen. Værdier skal adskilles med mellemrum. Standardværdien er 'z'.

en: Pause / play keys
da: Pause-/afspil-taster

en: A list of keys (or key codes) that a user may use to pause / play the lightbox. Values should be separated by a space. Defaults to '32' (spacebar).
da: En liste af taster (eller tastekoder) som en bruger kan anvende til at stoppe/starte lightboxen. Værdier skal adskilles med mellemrum. Standardværdien er '32' (mellemrumstasten).

en: Skin settings
da: Indstillinger for tema

en: Border size
da: Rammestørrelse

en: Enter the size of the border in pixels to display around the image.
da: Indtast bredden af rammen som vises rundt om billedet (i pixels).

en: Lightbox color
da: Lightbox-farve

en: Enter a hexadecimal color value for the border.  For example <code>fff</code> or <code>ffffff</code> for white).
da: Indtast en hexadecimal farveværdi på kanten. For eksempel <code>fff</code> eller <code>ffffff</code> for hvid).

en: Enter a hexadecimal color value for the font.  For example <code>000</code> or <code>000000</code> for black).
da: Indtast en hexadecimal farveværdi på skrifttypen. For eksempel <code>000</code> eller <code>000000</code> for sort).

en: Distance from top
da: Afstand fra top

en: Enter the position of the top of the lightbox in pixels.  Leave blank for automatic calculation.
da: Indtast positionen af lightboxens top i pixels. Lad feltet stå tomt for at beregne positionen automatisk.

en: Overlay settings
da: Indstillinger for overlejring

en: The overlay opacity setting determines how visible the background page is behind the lightbox.  The opacity value can range from 0.0 to 1.0 where 0.0 is 100% transparent and 1.0 is 100% opaque.
da: Indstillingen for gennemsigtigheden bestemmer hvor synlig siden bag lightboxen er. Gennemsigtigheden går fra 0.0. til 1.0 hvor 0.0 er 100% gennemsigtig og 1.0 er 100% uigennemsigtig.

en: Enter a hexadecimal color value for the overlay.  For example <code>000</code> or <code>000000</code> for black).
da: Indtast en hexadecimal farveværdi på overlejringen. For eksempel <code>000</code> eller <code>000000</code> for sort).

en: Animation settings
da: Indstillinger for animation

en: These options aren't available when using Lightbox2 Lite.
da: Disse valgmuligheder er ikke tilgængelige når du bruger Lightbox2 Lite.

en: Simultaneous
da: Samtidigt

en: Resize sequence
da: Størrelsesændring sekvens

en: The sequence to use for the resizing animation.
da: Rækkefølgen der bruges til størrelsesanimationen.

en: The duration (in seconds) of the resizing animation.  Enter a value between 0 and 10.
da: Varigheden (i sekkunder) af størrelsesanimationen. Indtast en værdi mellem 0 og 10.

en: Appearance duration
da: Fremtoning varighed

en: Caption slide down duration
da: Varighed af billedtekst-glidning

en: The duration (in seconds) of the caption sliding-down animation.  Enter a value between 0 and 10.
da: Varigheden (i sekunder) af billedtekst nedrulningsanimationen. Indtast en værdi mellem 0 og 10.

en: FLV player path doesn't exist.
da: FLV-afspillersti eksisterer ikke.

en: You must enter a properly formed hex value.
da: Du skal indtaste en velformet hex-værdi.

en: You must enter a size greater than 0 pixels.
da: Du skal indtaste en størrelse større end 0 pixel.

en: You must enter a size greater than 0 pixels.  Leave blank for default positioning.
da: Du skal indtaste en størrelse større end 0 pixel. Lad feltet stå tomt for at bruge standardpositionen.

en: You must enter a duration between 0 and 10 seconds.
da: Du skal indtaste en varighed mellem 0 og 10 sekunder.

en: Interval seconds
da: Interval sekunder

en: The slideshow interval is the length of time in seconds an image is visible before the slideshow shows the next image.
da: Slideshow-intervallet er tiden i sekunder et billede er synligt før slideshowet viser det næste billede.

en: Automatically start slideshow
da: Start slideshow automatisk

en: When enabled the slideshow will automatically start.
da: Slå til for at starte slideshowet automatisk.

en: Automatically exit slideshow
da: Forlad slideshow automatisk

en: When enabled the lightbox will automatically close after displaying the last image.
da: Lightboxen lukker automatisk efter at have vist det sidste billede.

en: Show play / pause button
da: Vis afspil/pause knap

en: When enabled, a play / pause button will be shown in the slideshow allowing the user more control over their viewing experience.
da: Viser en afspil/pause-knap i slideshowet så brugeren får mere kontrol over oplevelsen.

en: Pause slideshow on "Next Image" click
da: Sæt slideshow på pause ved klik på "Næste billede"

en: When enabled the slideshow is automatically paused, and the following image shown, when the "Next" button is clicked.
da: Stopper automatisk slideshowet og viser det følgende billeder når der klikkes på "Næste".

en: Pause slideshow on "Previous Image" click
da: Sæt slideshow på pause ved klik på "Forrige billede"

en: When enabled the slideshow is automatically paused, and the previous image shown, when the "Previous" button is clicked.
da: Stopper automatisk slideshowet og viser det følgende billeder når der klikkes på "Forrige".

en: Continuous loop
da: Kontinuerlig løkke

en: When enabled the slideshow will automatically start over after displaying the last slide.  This prevents the slideshow from automatically exiting when enabled.
da: Slideshowet starter automatisk igen efter at have vist det sidste slide. Dette forhindrer at slideshowert lukker automatisk.

en: The "interval seconds" value must be numeric.
da: "Interval sekunder" skal være numerisk.

en: The default width of the iframe in pixels.
da: Standardbredde af iframe i pixels.

en: The default height of the iframe in pixels.
da: Standardhøjde af iframe i pixels.

en: Enable border
da: Aktivér ramme

en: Enable iframe border.  You can modify the border style in your theme's css file using the iframe's id "lightboxFrame".
da: Aktivér iframe-ramme. Du tilpasse rammens udseende i dit temas css-fil ved at bruge iframens id "lightboxFrame".

en: The "default width" value must be numeric.
da: Værdien "standardbredde" skal være numerisk.

en: The "default height" value must be numeric.
da: Værdien "standardhøjde" skal være numerisk.

en: Lightbox grouped
da: Lightbox grupperet

en: HTML content
da: HTML-indhold

en: HTML content grouped
da: HTML-indhold grupperet

en: These options allow automatic URL re-formatting of images.  This removes the need for you to add 'rel="lightbox"' to each image link throughout your site.  You can select which image sizes will trigger the lightbox and configure a list of image CSS classes which should also have their URLs automatically re-formatted.  This feature is not available when using Lightbox2 Lite.
da: Disse valg tillader automatisk URL-omformatering af billeder. Dermed behøver du ikke at tilføje 'rel="lightbox"' til hvert billedlink på dit site. Du kan vælge hvilke billeder, som udløser lightboxen, og indstille en liste af billed-CSS-klasser hvis URL skal omformateres automatisk. Denne funktionalitet er ikke tilgængelig ved brug af Lightbox2 Lite.

en: Automatic handlers
da: Automatisk håndtering

en: Image node settings
da: Indstillinger for billedindhold

en: Automatic handler for image nodes
da: Automatisk håndtering af billeder

en: Choose how URLs for image nodes will be automatically handled.
da: Vælg hvordan URLer for billedelementer håndteres automatisk.

en: Lightbox image display size
da: Størrelse på LIghtbox billedvisning

en: Select which image size will be loaded in the lightbox.  This only applies to images uploaded with the Image module.
da: Vælg hvilken billedstørrelse der indlæses i lightbox. Gælder kun for billeder uploadet med Image-modulet.

en: Image trigger size
da: Billede udløserstørrelse

en: Select which image size, when clicked on, will automatically trigger the lightbox.  This only applies to images uploaded with the Image module.
da: Angiv hvilken billedstørrelse som når der klikkes på den automatisk udløser lightboxen. Dette gælder kun for billeder uploadet med Image-modulet.

en: Disable lightbox for gallery lists
da: Dekativér lightbox for gallerilister

en: Checking this box will disable the lightbox for images in gallery lists.  This means it is possible to open a gallery by clicking on the teaser image, but the lightbox will still appear when viewing images within the gallery.  This only applies to image galleries created with the "image gallery" module.
da: Markér dette felt for at deaktivere lightboxen for billeder i gallerilister. Det betyder at det er muligt at åbne et galleri ved at klikke på dets miniaturebillede, men at lightboxen stadig åbner når billederne i galleriet vises. Dette gælder kun for billedgallerier oprettet med Image Gallery-modulet.

en: Flickr images
da: Flickr-billeder

en: Automatic handler for Flickr images
da: Automatisk håndtering af Flickr billeder

en: Choose how URLs for Flickr images will be automatically handled.
da: Vælg hvordan URLer på Flickr-billeder håndteres automatisk.

en: Gallery2 images
da: Gallery2-billeder

en: Automatic handler for Gallery2 block images
da: Automatisk håndtering af Gallery2 billeder

en: Choose how URLs for images, contained within Gallery2 image blocks, will be automatically handled.
da: Vælg hvordan URLer på billeder i Gallery2 billedblokke håndteres automatisk.

en: Image Assist images
da: Image Assist-billeder

en: Automatic handler for Image Assist custom size images
da: Automatisk håndtering af Image Assist billeder med tilpasset størrelse

en: Choose how URLs for custom size images, displayed by the Image Assist module, will be automatically handled.
da: Vælg hvordan URLer på billeder af tilpasset størrelse, som vises med Image Assist-modulet, håndteres automatisk.

en: Custom class images
da: Billeder med tilpasset klasse

en: Automatic handler for custom class images
da: Automatisk håndtering af billeder med tilpassede klasser

en: Choose how URLs for custom class images will be automatically handled.
da: Vælg hvordan URLer for billeder med tilpassede klasser skal håndteres automatisk.

en: Custom image trigger classes
da: Klasser for tilpasset billedudløser

en: List the image classes which should trigger the lightbox when clicked on.  Put each class on a separate line.
da: Angiv billedklasserne som skal udløse lightboxen når der klikkes på dem. Skriv hver klasse på en separat linje.

en: Acidfree settings
da: Indstillinger for Acidfree

en: Disable lightbox for Acidfree gallery lists
da: Deaktivér lightbox for Acidfree gallerilister

en: Checking this box will disable the lightbox for images in gallery lists.  This means it is possible to open a gallery by clicking on the teaser image, but the lightbox will still appear when viewing images within the gallery.  This only applies to image galleries created with the "acidfree" module.
da: Markér dette felt for at deaktivere lightboxen for billeder i gallerilister. Det betyder at det er muligt at åbne et galleri ved at klikke på dets miniaturebillede, men at lightboxen stadig åbner når billederne i galleriet vises. Dette gælder kun for billedgallerier oprettet med Acidfree-modulet.

en: Enable lightbox for Acidfree videos
da: Aktivér lightbox for Acidfree videoer

en: Checking this box will enable the display of acidfree videos in a lightbox.  This only applies to videos created by the "video" module and which appear in an acidfree gallery.
da: Markér dette felt for at vise Acidfree videoer i en lightbox. Påvirker kun videoer oprettet af "video"-modulet som optræder i et Acidfree-galleri.

en: Text settings
da: Indstillinger for tekst

en: See video
da: Se video

en: Provide custom text or link.
da: Tilpasset tekst eller link.

en: Show image caption
da: Vis billedtekst
