Listing (6.x-1.0-beta16) - en to uk translation catalogue (341 entries)

en: Status
uk: Стан

en: Delete
uk: Видалити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Операції

en: Cancel
uk: Скасувати

en: Description
uk: Опис

en: view
uk: переглянути

en: all
uk: все

en: register
uk: зареєструватися

en: Search
uk: Пошук

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію буде неможливо відмінити.

en: Country
uk: Країна

en: Weight
uk: Вага

en: Link
uk: Посилання

en: Category
uk: Категорія

en: Name
uk: Назва (ім'я)

en: edit
uk: редагувати

en: Preview
uk: Попередній перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Views
uk: Види

en: Content Types
uk: Типи матеріалів

en: Text
uk: Текст

en: User
uk: Користувач

en: Created
uk: Створено

en: Node
uk: Матеріал

en: Published
uk: Опубліковано

en: Term
uk: Термін

en: Fields
uk: Поля

en: login
uk: увійти

en: Send
uk: Надіслати

en: Job
uk: Завдання

en: General
uk: Загальне

en: Egypt
uk: Єгипет

en: Namibia
uk: Намібія

en: Israel
uk: Ізраїль

en: Iran
uk: Іран

en: New Zealand
uk: Нова Зеландія

en: Tonga
uk: Тонґа

en: Cuba
uk: Куба

en: Brazil
uk: Бразилія

en: Chile
uk: Чилі

en: Paraguay
uk: Парагвай

en: Jamaica
uk: Ямайка

en: Japan
uk: Японія

en: Libya
uk: Лівія

en: Poland
uk: Польща

en: Portugal
uk: Португалія

en: Singapore
uk: Сингапур

en: Turkey
uk: Туреччина

en: here
uk: тут

en: Start
uk: Початок

en: Role
uk: Роль

en: Sent
uk: Сент

en: Option
uk: Параметр

en: Order
uk: Послідовність

en: Defaults
uk: Умовчання

en: Expiry
uk: Закінчується

en: City
uk: Місто

en: Postal code
uk: Поштовий індекс

en: Latitude
uk: Широта

en: Longitude
uk: Довгота

en: Germany
uk: Німеччина

en: Afghanistan
uk: Афганістан

en: Albania
uk: Албанія

en: Algeria
uk: Алжир

en: American Samoa
uk: Американське Самоа

en: Andorra
uk: Андорра

en: Angola
uk: Ангола

en: Anguilla
uk: Ангілья

en: Antarctica
uk: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
uk: Антігуа і Барбуда

en: Argentina
uk: Аргентина

en: Armenia
uk: Вірменія

en: Aruba
uk: Аруба

en: Australia
uk: Австралія

en: Austria
uk: Австрія

en: Azerbaijan
uk: Азербайджан

en: Bahamas
uk: Багамські острови

en: Bahrain
uk: Бахрейн

en: Bangladesh
uk: Бангладеш

en: Barbados
uk: Барбадос

en: Belarus
uk: Білорусь

en: Belgium
uk: Бельгія

en: Belize
uk: Беліз

en: Benin
uk: Бенін

en: Bermuda
uk: Бермудські острови

en: Bhutan
uk: Бутан

en: Bolivia
uk: Болівія

en: Bosnia and Herzegovina
uk: Боснія та Герцеговина

en: Botswana
uk: Ботсвана

en: Bouvet Island
uk: Острів Буве

en: Brunei
uk: Бруней

en: Bulgaria
uk: Болгарія

en: Burkina Faso
uk: Буркіна-Фасо

en: Burundi
uk: Бурунді

en: Cambodia
uk: Камбоджа

en: Cameroon
uk: Камерун

en: Canada
uk: Канада

en: Cape Verde
uk: Кабо-Верде

en: Cayman Islands
uk: Кайманові острови

en: Central African Republic
uk: Центрально-Африканська Республіка

en: Chad
uk: Чад

en: China
uk: Китай

en: Christmas Island
uk: Острів Різдва

en: Cocos (Keeling) Islands
uk: Кокосові (Кілінг) острови

en: Colombia
uk: Колумбія

en: Comoros
uk: Коморські острови

en: Cook Islands
uk: Острови Кука

en: Costa Rica
uk: Коста-Ріка

en: Cyprus
uk: Кіпр

en: Czech Republic
uk: Чеська республіка

en: Denmark
uk: Данія

en: Djibouti
uk: Джибуті

en: Dominica
uk: Домініка

en: Dominican Republic
uk: Домініканська республіка

en: East Timor
uk: Східний Тимор

en: Ecuador
uk: Еквадор

en: El Salvador
uk: Ель-Сальвадор

en: Equatorial Guinea
uk: Екваторіальна Гвінея

en: Eritrea
uk: Еритрея

en: Estonia
uk: Естонія

en: Ethiopia
uk: Ефіопія

en: Faroe Islands
uk: Фарерські острови

en: Finland
uk: Фінляндія

en: France
uk: Франція

en: French Guiana
uk: Французька Гвіана

en: French Polynesia
uk: Французька Полінезія

en: Gabon
uk: Габон

en: Gambia
uk: Гамбія

en: Georgia
uk: Грузія

en: Ghana
uk: Гана

en: Gibraltar
uk: Гібралтар

en: Greece
uk: Греція

en: Greenland
uk: Гренландія

en: Grenada
uk: Гренада

en: Guadeloupe
uk: Гваделупа

en: Guam
uk: Гуам

en: Guatemala
uk: Гватемала

en: Guinea
uk: Гвінея

en: Guinea-Bissau
uk: Гвінея-Бісау

en: Guyana
uk: Гайана

en: Haiti
uk: Гаїті

en: Heard Island and McDonald Islands
uk: Острів Херд і Острови Макдональд

en: Honduras
uk: Гондурас

en: Hungary
uk: Угорщина

en: Iceland
uk: Ісландія

en: India
uk: Індія

en: Indonesia
uk: Індонезія

en: Iraq
uk: Ірак

en: Ireland
uk: Ірландія

en: Italy
uk: Італія

en: Jordan
uk: Йорданія

en: Kazakhstan
uk: Казахстан

en: Kenya
uk: Кенія

en: Kiribati
uk: Кірібаті

en: Kuwait
uk: Кувейт

en: Kyrgyzstan
uk: Киргизстан

en: Laos
uk: Лаос

en: Latvia
uk: Латвія

en: Lebanon
uk: Ліван

en: Lesotho
uk: Лесото

en: Liberia
uk: Ліберія

en: Liechtenstein
uk: Ліхтенштейн

en: Lithuania
uk: Литва

en: Luxembourg
uk: Люксембург

en: Madagascar
uk: Мадагаскар

en: Malawi
uk: Малаві

en: Malaysia
uk: Малайзія

en: Maldives
uk: Мальдіви

en: Mali
uk: Малі

en: Malta
uk: Мальта

en: Marshall Islands
uk: Маршаллові острови

en: Martinique
uk: Мартиніка

en: Mauritania
uk: Мавританія

en: Mauritius
uk: Маврикій

en: Mayotte
uk: Майотта

en: Mexico
uk: Мексика

en: Micronesia
uk: Мікронезія

en: Moldova
uk: Молдова

en: Monaco
uk: Монако

en: Mongolia
uk: Монголія

en: Montserrat
uk: Монтсеррат

en: Morocco
uk: Марокко

en: Mozambique
uk: Мозамбік

en: Myanmar
uk: М’янма

en: Nauru
uk: Науру

en: Nepal
uk: Непал

en: Netherlands
uk: Нідерланди

en: Netherlands Antilles
uk: Нідерландські Антильські острови

en: New Caledonia
uk: Нова Каледонія

en: Nicaragua
uk: Нікарагуа

en: Niger
uk: Нігер

en: Nigeria
uk: Нігерія

en: Niue
uk: Ніуе

en: Norfolk Island
uk: Острів Норфолк

en: North Korea
uk: Північна Корея

en: Northern Mariana Islands
uk: Північні Маріанські острови

en: Norway
uk: Норвегія

en: Oman
uk: Оман

en: Pakistan
uk: Пакістан

en: Palau
uk: Палау

en: Panama
uk: Панама

en: Papua New Guinea
uk: Папуа Нова Гвінея

en: Peru
uk: Перу

en: Philippines
uk: Філіппіни

en: Puerto Rico
uk: Пуерто-Ріко

en: Qatar
uk: Катар

en: Reunion
uk: Реюньйон

en: Romania
uk: Румунія

en: Russia
uk: Московія

en: Rwanda
uk: Руанда

en: Samoa
uk: Самоа

en: San Marino
uk: Сан-Марино

en: Saudi Arabia
uk: Саудівська Аравія

en: Senegal
uk: Сенегал

en: Seychelles
uk: Сейшели

en: Sierra Leone
uk: Сьєрра-Леоне

en: Slovakia
uk: Словаччина

en: Slovenia
uk: Словенія

en: Solomon Islands
uk: Соломонові острови

en: Somalia
uk: Сомалі

en: South Africa
uk: Південна Африка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
uk: Південна Джорджія та Південні Сандвічеві острови

en: Spain
uk: Іспанія

en: Sri Lanka
uk: Шрі-Ланка

en: Sudan
uk: Судан

en: Suriname
uk: Сурінам

en: Svalbard and Jan Mayen
uk: Свальбард і Ян-Майен

en: Swaziland
uk: Свазіленд

en: Sweden
uk: Швеція

en: Switzerland
uk: Швейцарія

en: Syria
uk: Сирія

en: Taiwan
uk: Тайвань

en: Tajikistan
uk: Таджикістан

en: Tanzania
uk: Танзанія

en: Thailand
uk: Таїланд

en: Togo
uk: Того

en: Tokelau
uk: Токелау

en: Trinidad and Tobago
uk: Тринідад і Тобаго

en: Tunisia
uk: Туніс

en: Turkmenistan
uk: Туркменістан

en: Turks and Caicos Islands
uk: Острови Теркс і Кайкос

en: Tuvalu
uk: Тувалу

en: Uganda
uk: Уганда

en: Ukraine
uk: Україна

en: United Arab Emirates
uk: Об'єднані Арабські Емірати

en: United Kingdom
uk: Великобританія

en: United States
uk: США

en: United States Minor Outlying Islands
uk: Малі Зовнішні Острови Сполучених Штатів

en: Uruguay
uk: Уругвай

en: Uzbekistan
uk: Узбекістан

en: Vanuatu
uk: Вануату

en: Venezuela
uk: Венесуела

en: Wallis and Futuna
uk: Волліс і Футуна

en: Yemen
uk: Ємен

en: Zambia
uk: Замбія

en: Zimbabwe
uk: Зімбабве

en: Change
uk: Змінити

en: Available tokens
uk: Доступні замінники

en: Period
uk: Крапка

en: Map width
uk: Ширина карти

en: Map height
uk: Висота карти

en: Listing
uk: Перелік

en: Product
uk: Товар

en: Aland Islands
uk: Аландські острови

en: Fiji
uk: Фіджі

en: Falkland Islands
uk: Фольклендські острови

en: Saint Kitts and Nevis
uk: Сент-Кітс і Невіс

en: South Korea
uk: Південна Корея

en: Saint Lucia
uk: Сент-Люсія

en: Saint Helena
uk: Острів Святої Єлени

en: Sao Tome and Principe
uk: Сан-Томе і Прінсіпі

en: French Southern Territories
uk: Французькі Південні Території

en: Saint Vincent and the Grenadines
uk: Сент-Вінсент і Гренадіни

en: British Virgin Islands
uk: Британські Віргінські острови

en: U.S. Virgin Islands
uk: Американські Віргінські острови

en: Vietnam
uk: В'єтнам

en: Guernsey
uk: Гернсі

en: Jersey
uk: Джерсі

en: You applied for this job
uk: Ви відповіли на цю пропозицію роботи

en: Apply for this job
uk: Відповісти на пропозицію роботи

en: Please !login or !register to apply
uk: Будь ласка, !login або !register, щоб відповідати на пропозицію роботи

en: You are not authorized to apply for jobs.
uk: Ви не представилися й не можете відповідати на пропозиції роботи.

en: No job specified.
uk: Не зазначена пропозиція роботи.

en: Please !create to apply
uk: Будь ласка, !create, щоб відповісти

en: create a resume
uk: створіть резюме

en: Position:
uk: Посада:

en: Select from your resumes below, or !create
uk: Виберіть ваше резюме з наведених нижче або !create

en: create a new resume
uk: створіть нове резюме

en: apply
uk: застосувати

en: Resume Title
uk: Заголовок резюме

en: Last Changed
uk: Остання зміна

en: You already applied for this position.
uk: Ви вже відповіли на цю посаду.

en: Thank you. Your application has been submitted.
uk: Спасибі. Ваша пропозиція була збережена.

en: Applicant
uk: Здобувач

en: Unpublished
uk: Неопубліковано

en: Content Type
uk: Тип матеріалу

en: British Indian Ocean Territory
uk: Британська Територія в Індійському океані

en: Croatia
uk: Хорватія

en: Macedonia
uk: Македонія

en: Pitcairn
uk: Піткерн

en: Western Sahara
uk: Західна Сахара

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Unpublish
uk: Не публікувати

en: Distance
uk: Відстань

en: current
uk: поточне

en: Location Search
uk: Пошук місць розташування

en: Miles
uk: Милі

en: Palestinian Territory
uk: Палестинська територія

en: Vatican
uk: Ватикан

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: If the balance is less than or equal to $0.00.
uk: Якщо баланс менше або рівний 0.00 ₴

en: If the order status is not already Payment Received.
uk: Якщо статус замовлення ще не <strong>Оплату отримано</strong>

en: Congo (Kinshasa)
uk: Конго (Кіншаса)

en: Congo (Brazzaville)
uk: Конго (Браззавіль)

en: Ivory Coast
uk: Кот-д'Івуар

en: Serbia And Montenegro
uk: Сербія та Чорногорія

en: Hong Kong S.A.R., China
uk: S.A.R. Гонконг, Китай

en: Isle of Man
uk: Острів Мен

en: Montenegro
uk: Чорногорія

en: Macao S.A.R., China
uk: S.A.R. Макао, Китай

en: Saint Pierre and Miquelon
uk: Сен-П'єр і Мікелон

en: Serbia
uk: Сербія

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Kilometers
uk: Кілометри

en: FIXME
uk: ВИПРАВИТИ

en: Form mode
uk: Режим форми

en: Postal Code / Country
uk: Поштовий індекс / Країна

en: Postal Code (assume default country)
uk: Поштовий індекс (брати країну за замовчуванням)

en: Search Options
uk: Настроювання пошуку

en: Link this field to its user
uk: Зробити це поле посиланням на його користувача

en: This will override any other link you have set.
uk: Це перевизначить будь-яке інше встановлене посилання.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
uk: Переписувати відображуване анонімним користувачам значення

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
uk: Якщо обрано, буде показане поле для введення тексту, що використовуватиметься для анонімних користувачів.

en: Text to display for anonymous users
uk: Текст, показуваний анонімним користувачам

en: Link this field to its node
uk: Зробити це поле посиланням на його матеріал

en: These special strings will be replaced by their real value at run time.
uk: Ці спеціальні рядки будуть замінені їх реальним значенням в процесі виконання роботи.

en: Cities
uk: Міста

en: Advanced Taxonomy Menu
uk: Розширене меню таксономії

en: Latest News
uk: Останні новини

en: Job Application
uk: Заява про прийом на роботу
