Location (6.x-3.2) - en to da translation catalogue (252 entries)

en: Delete
da: Slet

en: Development
da: Udvikling

en: Is
da: Er

en: None
da: Ingen

en: Country
da: Land

en: Weight
da: Vægt

en: Name
da: Navn

en: Default
da: Standard

en: Display Settings
da: Indstillinger for visning

en: Advanced search
da: Avanceret søgning

en: Unknown
da: Ukendt

en: Main settings
da: Generelle indstillinger

en: Configure
da: Konfigurér

en: Options
da: Valg

en: Node
da: Indholdselement

en: Location
da: Lokation

en: Is not
da: Er ikke

en: Phone
da: Telefon

en: Address
da: Adresse

en: Method
da: Metode

en: Egypt
da: Ægypten

en: Brazil
da: Brasilien

en: Libya
da: Libyen

en: Poland
da: Polen

en: Turkey
da: Tyrkiet

en: Allow
da: Tillad

en: Location name
da: Navn på lokalitet

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
da: f.eks. en forretning, lokation, mødested

en: Street
da: Gade

en: Additional
da: Yderligere oplysninger

en: City
da: By

en: Postal code
da: Postnummer

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Longitude
da: Længdegrad

en: NOT LISTED
da: IKKE VIST

en: State/Province
da: Landsdel

en: Map links
da: Kort-links

en: Settings for Location module
da: Indstillinger for Location-modulet

en: Street location
da: Gadelokation

en: No service selected for country.
da: Ingen tjeneste valgt for landet.

en: Configure parameters
da: Indstil parametre

en: No configuration necessary for selected service.
da: Ingen indstillinger nødvendige for den valgte tjeneste.

en: Number of locations
da: Antallet af lokationer

en: Collapsible
da: Sammenklappelig

en: Make the location box collapsible.
da: Gør lokationsfeltet sammenklappeligt.

en: Collapsed
da: Sammenklappet

en: Display the location box collapsed.
da: Vis lokationsfeltet sammenklappet.

en: Location #%number
da: Lokation #%number

en: Add location
da: Tilføj placering

en: Default country selection
da: Standard landevalg

en: This will be the country that is automatically selected when a location form is served for a new location.
da: Dette land vil som standard være valgt, når en ny lokations-formular vises.

en: Toggle location display
da: Indstil visning af lokation

en: Disable the display of locations.
da: Slå visning af lokation fra

en: Enable the display of locations.
da: Slå visning af lokation til

en: If you are interested in turning off locations and having a custom theme control their display, you may want to disable the display of locations so your theme can take that function.
da: Hvis du ønsker at slå visning af lokationer fra og selv håndtere visningen i dit theme, kan du gøre det hér.

en: Use a Google Map to set latitude and longitude
da: Vis et Google kort til at vælge længde- og breddegrad

en: Coordinates
da: Koordinater

en: submit latitude/longitude
da: indsend længde-/breddegrad

en: Fax number
da: Faxnummer

en: Phone number
da: Telefonnummer

en: Germany
da: Tyskland

en: Albania
da: Albanien

en: Algeria
da: Algeriet

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: Antarctica
da: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
da: Antigua og Barbuda

en: Armenia
da: Armenien

en: Australia
da: Australien

en: Austria
da: Østrig

en: Azerbaijan
da: Aserbajdsjan

en: Belarus
da: Hviderusland

en: Belgium
da: Belgien

en: Bosnia and Herzegovina
da: Bosnien-Hercegovina

en: Bouvet Island
da: Bouvetø

en: Bulgaria
da: Bulgarien

en: Cambodia
da: Cambodja

en: Cameroon
da: Cameroun

en: Cape Verde
da: Kap Verde

en: Cayman Islands
da: Caymanøerne

en: Central African Republic
da: Den Centralafrikanske Republik

en: Chad
da: Tchad

en: China
da: Kina

en: Christmas Island
da: Juleøen

en: Cocos (Keeling) Islands
da: Cocosøerne (Keelingøerne)

en: Comoros
da: Comorerne

en: Cook Islands
da: Cookøerne

en: Cyprus
da: Cypern

en: Czech Republic
da: Tjekkiet

en: Denmark
da: Danmark

en: Dominican Republic
da: Den Dominikanske Republik

en: Equatorial Guinea
da: Ækvatorialguinea

en: Estonia
da: Estland

en: Ethiopia
da: Etiopien

en: Faroe Islands
da: Færøerne (Føroyar)

en: France
da: Frankrig

en: French Guiana
da: Fransk Guyana

en: French Polynesia
da: Fransk Polynesien

en: Georgia
da: Georgien

en: Greece
da: Grækenland

en: Greenland
da: Grønland

en: Heard Island and McDonald Islands
da: Heard- og McDonaldøerne

en: Hungary
da: Ungarn

en: Iceland
da: Island

en: India
da: Indien

en: Indonesia
da: Indonesien

en: Iraq
da: Irak

en: Ireland
da: Irland

en: Italy
da: Italien

en: Kazakhstan
da: Kasakhstan

en: Kyrgyzstan
da: Kirgisistan

en: Latvia
da: Letland

en: Lebanon
da: Libanon

en: Lithuania
da: Litauen

en: Madagascar
da: Madagaskar

en: Maldives
da: Maldiverne

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Mauritania
da: Mauretanien

en: Micronesia
da: Mikronesien

en: Mongolia
da: Mongoliet

en: Morocco
da: Marokko

en: Netherlands
da: Nederlandene

en: Netherlands Antilles
da: De Nederlandske Antiller

en: New Caledonia
da: Ny Caledonien

en: North Korea
da: Nordkorea

en: Northern Mariana Islands
da: Nordmarianerne

en: Norway
da: Norge

en: Papua New Guinea
da: Papua Ny Guinea

en: Philippines
da: Filippinerne

en: Reunion
da: Réunion

en: Romania
da: Rumænien

en: Russia
da: Rusland

en: Saudi Arabia
da: Saudi-Arabien

en: Seychelles
da: Seychellerne

en: Slovakia
da: Slovakiet

en: Slovenia
da: Slovenien

en: Solomon Islands
da: Salomonøerne

en: South Africa
da: Sydafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
da: South Georgia og De Sydlige Sandwichøer

en: Spain
da: Spanien

en: Svalbard and Jan Mayen
da: Svalbard og Jan Mayen

en: Sweden
da: Sverige

en: Switzerland
da: Schweiz

en: Syria
da: Syrien

en: Tajikistan
da: Tadsjikistan

en: Trinidad and Tobago
da: Trinidad og Tobago

en: Tunisia
da: Tunesien

en: Turks and Caicos Islands
da: Turks- og Caicosøerne

en: United Arab Emirates
da: De Forenede Arabiske Emirater

en: United Kingdom
da: Storbritannien

en: United States
da: USA

en: United States Minor Outlying Islands
da: De Mindre Amerikanske Oversøiske Øer

en: Uzbekistan
da: Usbekistan

en: Wallis and Futuna
da: Wallis og Futunaøerne

en: Source
da: Kilde

en: User locations
da: Brugerlokationer

en: Units
da: Enheder

en: Search options
da: Søgeindstillinger

en: Aland Islands
da: Åland

en: Falkland Islands
da: Falklandsøerne

en: Saint Kitts and Nevis
da: Saint Kitts og Nevis

en: South Korea
da: Sydkorea

en: Sao Tome and Principe
da: São Tomé og Príncipe

en: French Southern Territories
da: De Franske Besiddelser i Det Sydlige Indiske Ocean

en: Saint Vincent and the Grenadines
da: Saint Vincent og Grenadinerne

en: British Virgin Islands
da: De Britiske Jomfruøer

en: U.S. Virgin Islands
da: De Amerikanske Jomfruøer

en: Province
da: Landsdel

en: British Indian Ocean Territory
da: Det Britiske Territorium i Det Indiske Ocean

en: Croatia
da: Kroatien

en: Macedonia
da: Republikken Makedonien

en: Western Sahara
da: Vestsahara

en: Distance
da: Afstand

en: Postal Code
da: Postnummer

en: Country code
da: Landekode

en: Palestinian Territory
da: Palæstina

en: Vatican
da: Vatikanstaten

en: Require
da: Kræv

en: Primary Key: Unique cache ID.
da: Primær nøgle: Unik cache ID.

en: A collection of data to cache.
da: En samling af data som caches.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry should expire, or 0 for never.
da: Timestamp som angiver hvornår cachen udløber, eller 0 for aldrig.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry was created.
da: Timestamp som angiver hvornår cachen blev oprettet.

en: Any custom HTTP headers to be added to cached data.
da: Tilpassede HTTP headers som skal tilføjes til de cachede data.

en: A flag to indicate whether content is serialized (1) or not (0).
da: Flag som angiver om indholdet er serialiseret (1) eller ikke (0).

en: Maximum number of locations
da: Maksimalt antal lokationer

en: Please select
da: Vælg venligst

en: Ivory Coast
da: Elfenbenskysten

en: Serbia And Montenegro
da: Serbien og Montenegro

en: Hong Kong S.A.R., China
da: Hong Kong

en: Macao S.A.R., China
da: Macao S.A.R., Kina

en: Saint Pierre and Miquelon
da: Saint Pierre og Miquelon

en: Serbia
da: Serbien

en: Is not one of
da: Er ikke én af

en: Locations
da: Lokationer

en: If the gmap.module is installed and <a href="@enabled">enabled</a>, and this setting is also turned on, users that are allowed to manually enter latitude/longitude coordinates will be able to do so with an interactive Google Map.  You should also make sure you have entered a <a href="@google_maps_api_key">Google Maps API key</a> into your <a href="@gmap_module_settings">gmap module settings</a>.
da: Hvis gmap.module er installeret og <a href="@enabled">slået til</a>, og denne indstilling også er slået til, vil brugere der har tilladelse til manuelt at indtaste koordinater kunne gøre dette ved hjælp af et Google Kort. Du skal også sikre dig at du har indtastet en <a href="@google_maps_api_key">Google Maps API key</a> i dine <a href="@gmap_module_settings">gmap modulindstillinger</a>.

en: Location chooser macro
da: Makro til valg af lokation

en: Locations are addresses and map coordinates.
da: Lokationer er adresser og kort-koordinater.

en: The location ID of the location.
da: Lokationens Lokations-ID.

en: The name of the selected location.
da: Navnet på den valgte lokation.

en: The street address of the selected location.
da: Adressen på den valgte lokation.

en: The city of the selected location.
da: Byen for den valgte lokation.

en: The province of the selected location.
da: Provinsen for den valgte lokation.

en: The postal code of the selected location.
da: Postnummeret på den valgte lokation.

en: The country of the selected location.
da: Landet for den valgte lokation.

en: The latitude of the selected location.
da: Breddegraden på den valgte lokation.

en: The longitude of the selected location.
da: Længdegraden på den valgte lokation.

en: The coordinates of the selected location in 'lat, long' format.
da: Koordinaterne for den valgte lokation på formen 'breddegrad, længdegrad'.

en: Distance / Proximity
da: Afstand / nærhed

en: The distance from the selected location and either the current user or a specific location.
da: Afstanden fra den valgte lokation og enten den aktuelle bruger eller en bestemt lokation.

en: The entire address block for the location.
da: Lokationens fulde adresse.

en: Current coordinates
da: Nuværende koordinater

en: Geocoded (Postal code level)
da: Geokodet (Postnummer-niveau)

en: Geocoded (Exact)
da: Geokodet (Nøjagtig)

en: If you wish to supply your own latitude and longitude, you may enter them above.  If you leave these fields blank, the system will attempt to determine a latitude and longitude for you from the entered address.  To have the system recalculate your location from the address, for example if you change the address, delete the values for these fields.
da: Hvis du ønsker at angive koordinaterne selv, kan du benytte felterne herover. Hvis felterne lades stå tomme, vil systemet selv forsøge at finde bredde- og længdegrad ud fra den angivne adresse eller by. For at få systemet til at genberegne lokationen ud fra adresse- eller byfeltet, skal du slette værdien i disse felter.

en: Check this box to delete this location.
da: Markér feltet for at slette denne lokation.

en: Location Fields
da: Lokationsfelter

en: Do not collect
da: Indsaml ikke

en: Force Default
da: Gennemtving standard

en: Coordinate Chooser
da: Koordinatvælger

en: Province name
da: Provinsnavn

en: Country name
da: Landenavn

en: Map link
da: Link til kort

en: Minimum number of locations
da: Mindste antal lokationer

en: Number of locations that can be added at once
da: Antallet af lokationer der kan tilføjes på én gang

en: The number of empty location forms to show when editing.
da: Antallet af tomme lokationsformularer som vises under redigering.

en: Display Weight
da: Vægt

en: Hide fields from display
da: Skjul felter fra visning

en: location
da: lokation

en: Collect during registration
da: Indsaml under registrering

en: administer user locations
da: administrér brugerlokationer

en: set own user location
da: angiv egen brugerlokation

en: view own user location
da: se egen brugerlokation

en: view all user locations
da: se alle brugerlokationer

en: Generic cache table for caching things not separated out into their own tables. Contributed modules may also use this to store cached items.
da: Generel cache-tabel, som cacher ting der ikke har deres egne tabeller. Tredjepartsmoduler kan bruge denne table til at cache egne data.

en: Associate locations with nodes.
da: Knyt lokationer til indholdselementer.

en: Associate locations with users.
da: Knyt lokationer til brugere.

en: Allows you to quickly add locations directly from a node without having to click 'edit' first.
da: Giver dig mulighed for hurtigt at tilføje lokationer direkte fra et indholdselement uden først at skulle klikke på 'redigér'.

en: Defines a Location field type.
da: Beskriver en lokations-felttype.

en: Allows you to add a fax number to a location.
da: Giver dig mulighed for at tilføje et faxnummer til en lokation.

en: Bulk assign random latitude and longitudes to nodes.
da: Tildel bredde- og længdegrader til flere indholdselementer på én gang.

en: Allows you to add a phone number to a location.
da: Giver dig mulighed for at tilføje et telefonnummer til en lokation.

en: Advanced search page for locations.
da: Avanceret søgeside for lokationer.

en: Kilometers
da: Kilometer

en: Is one of
da: Er en af

en: Province display
da: Provinsvisning

en: Display full province name.
da: Vis det fulde provinsnavn

en: Display province/state code.
da: Vis provins/statskode

en: Clear province cache
da: Tøm provinscachen.

en: If you have modified location.xx.inc files, you will need to clear the province cache to get Location to recognize the modifications.
da: Hvis du har ændret i location.xx.inc filerne, skal du tømme provinscachen for at få Lokation til at benytte ændringerne.

en: Clear supported country list
da: Tøm listen over understøttede lande

en: If you have added support for a new country, you will need to clear the supported country list to get Location to recognize the modifications.
da: Hvis du har tilføjet understøttelse for et nyt land, skal du tømme listen over understøttede lande for at få Lokation til at genkende det nye land.

en: Location province cache cleared.
da: Lokations provinscache tømt.

en: Location supported country list cleared.
da: Lokations liste over understøttede lande tømt.
