Location (6.x-3.3-beta1) - en to tr translation catalogue (360 entries)

en: Delete
tr: Sil

en: Development
tr: Geliştirme

en: Is
tr: -dir

en: None
tr: Hiçbiri

en: Country
tr: Ülke

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Name
tr: İsim

en: Default
tr: Varsayılan

en: Display Settings
tr: Görüntüleme Ayarları

en: Advanced search
tr: Gelişmiş arama

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Main settings
tr: Temel ayarlar

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Options
tr: Seçenekler

en: Node
tr: Düğüm

en: Location
tr: Konum

en: Widget
tr: Arayüz kontrolü (widget)

en: Phone
tr: Telefon

en: Fax
tr: Faks

en: Address
tr: Adres

en: Method
tr: Yöntem

en: Egypt
tr: Mısır

en: Namibia
tr: Namibya

en: Israel
tr: İsrail

en: Iran
tr: İran

en: New Zealand
tr: Yeni Zelanda

en: Cuba
tr: Küba

en: Brazil
tr: Brezilya

en: Chile
tr: Şili

en: Jamaica
tr: Jamaika

en: Japan
tr: Japonya

en: Poland
tr: Polonya

en: Portugal
tr: Portekiz

en: Singapore
tr: Singapur

en: Turkey
tr: Türkiye

en: Allow
tr: İzin ver

en: Location name
tr: Konum adı

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
tr: örneğin: iş ortamı, olay yeri, buluşma noktası

en: Street
tr: Cadde

en: Additional
tr: Ek

en: City
tr: Şehir

en: Postal code
tr: Posta kodu

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: NOT LISTED
tr: KAYITLI DEĞİL

en: State/Province
tr: İl

en: Map links
tr: Harita bağlantıları

en: Geocoding options
tr: Geocoding seçenekleri

en: Settings for Location module
tr: Konum modulü için ayarlar

en: The location module allows you to associate a geographic location with content and users. Users can do proximity searches by postal code.  This is useful for organizing communities that have a geographic presence.
tr: Konum modulü coğrafi bir konumla kullanıcıları ve içeriği ilişkilendirmenizi sağlar. Kullanıcılar posta kodu kullanarak yakınlık aramaları yapabilirler. Bu aynı coğrafyaya ait olan toplulukları organize etmek için kullanışlıdır.

en: To administer locative information for content, use the content type administration page.  To support most location enabled features, you will need to install the country specific include file.  To support postal code proximity searches for a particular country, you will need a database dump of postal code data for that country.  As of June 2007 only U.S. and German postal codes are supported.
tr: İçerik için konumsal bilgiyi yönetmek için içerik türü yönetim sayfasını kullanın. Konum temelli özelliklerin çoğunu kullanabilmek için ülkeye özel include dosyası(location.tr.inc) kurmanız gerekmekte. Posta kodu kullanarak yakınlık aramasını herhangi bir ülkeye özel desteklemek için, o ülkeye özel post kodu veritabanı gereklidir. Haziran 2007 itibariyle sadece Amerika ve Almanya posta kodları desteklenmektedir.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@location">Location page</a>.
tr: Daha fazla bilgi için lütfen ayarlama ve özelleştirme rehberini okuyun <a href="@location">Konum sayfası</a>.

en: None supported.
tr: Hiçbiri desteklenmiyor

en: Street location
tr: Sokak konumu

en: Configure parameters for %service geocoding
tr: %service adlı geocoding servisi için parametreleri ayarlayın

en: No service selected for country.
tr: Ülke için seçili bir hizmet yok.

en: Configure parameters
tr: Değerleri yapılandır

en: No configuration necessary for selected service.
tr: Seçili hizmet için yapılandırma gerekmiyor.

en: Locative information
tr: Konumsal bilgi

en: Number of locations
tr: Konum sayısı

en: Collapsible
tr: Açılır-Kapanır

en: Make the location box collapsible.
tr: Konum kutusunu daraltılabilir yap.

en: Collapsed
tr: Kapalı

en: Display the location box collapsed.
tr: Konum kutusunu daraltılmış göster.

en: Location #%number
tr: Konum #%number

en: Add another location
tr: Başka bir konum ekleyin

en: Add location
tr: Konum ekle

en: Default country selection
tr: Öntanımlı ülke seçimi

en: This will be the country that is automatically selected when a location form is served for a new location.
tr: Yeni bir konum için bir konum formu dunulduğunda otomatik olarak seçili ülke bu olacaktır.

en: Enable the display of locations.
tr: Konumların görüntülenmesine izin ver.

en: Use a Google Map to set latitude and longitude
tr: Enlem ve boylamı ayarlamak için Google Harita kullanın

en: Coordinates
tr: Koordinatlar

en: Location | Locations
tr[0]: Konum

en: submit latitude/longitude
tr: enlem/boylam gönder

en: Fax number
tr: Faks numarası

en: Location Fax
tr: Konum Faksı

en: Phone number
tr: Telefon numarası

en: Location Phone
tr: Konum Telefonu

en: Google Maps API Key
tr: Google Haritalar (Google Maps) API anahtarı

en: Geocoder API Key
tr: Geocoder API Anahtarı

en: Germany
tr: Almanya

en: Afghanistan
tr: Afganistan

en: Albania
tr: Arnavutluk

en: Algeria
tr: Cezayir

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Antarctica
tr: Antartika

en: Argentina
tr: Arjantin

en: Armenia
tr: Ermenistan

en: Australia
tr: Avustralya

en: Austria
tr: Avusturya

en: Azerbaijan
tr: Azerbaycan

en: Bahamas
tr: Bahamalar

en: Bahrain
tr: Bahreyn

en: Bangladesh
tr: Bangladeş

en: Belgium
tr: Belçika

en: Belize
tr: Beliz

en: Bhutan
tr: Butan

en: Bolivia
tr: Bolivya

en: Bosnia and Herzegovina
tr: Bosna Hersek

en: Bouvet Island
tr: Bouvet Adası

en: Bulgaria
tr: Bulgaristan

en: Cambodia
tr: Kamboçya

en: Cameroon
tr: Kamerun

en: Canada
tr: Kanada

en: Cayman Islands
tr: Cayman Adaları

en: Central African Republic
tr: Orta Afrika Cumhuriyeti

en: Chad
tr: Çad

en: China
tr: Çin

en: Christmas Island
tr: Christmas Adası

en: Cocos (Keeling) Islands
tr: Cocos (Keeling) Adaları

en: Colombia
tr: Kolombiya

en: Cook Islands
tr: Cook Adaları

en: Costa Rica
tr: Kosta Rika

en: Cyprus
tr: Kıbrıs

en: Czech Republic
tr: Çek Cumhuriyeti

en: Denmark
tr: Danimarka

en: Djibouti
tr: Cibuti

en: Dominica
tr: Dominika

en: Dominican Republic
tr: Dominik Cumhuriyeti

en: Ecuador
tr: Ekvador

en: Equatorial Guinea
tr: Ekvator Ginesi

en: Eritrea
tr: Eritre

en: Estonia
tr: Estonya

en: Ethiopia
tr: Etiyopya

en: Faroe Islands
tr: Faroe Adaları

en: Finland
tr: Finlandiya

en: France
tr: Fransa

en: French Guiana
tr: Fransız Ginesi

en: French Polynesia
tr: Fransız Polinezyası

en: Gambia
tr: Gambiya

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Ghana
tr: Gana

en: Greece
tr: Yunanistan

en: Greenland
tr: Grönland

en: Guinea
tr: Gine

en: Heard Island and McDonald Islands
tr: Heard Adası ve McDonald Adaları

en: Hungary
tr: Macaristan

en: Iceland
tr: İzlanda

en: India
tr: Hindistan

en: Indonesia
tr: Endonezya

en: Iraq
tr: Irak

en: Ireland
tr: İrlanda

en: Italy
tr: İtalya

en: Jordan
tr: Ürdün

en: Kazakhstan
tr: Kazakistan

en: Kuwait
tr: Kuveyt

en: Kyrgyzstan
tr: Kırgızistan

en: Latvia
tr: Letonya

en: Lebanon
tr: Lübnan

en: Liberia
tr: Liberya

en: Liechtenstein
tr: Lihtenştayn

en: Lithuania
tr: Litvanya

en: Luxembourg
tr: Lüksemburg

en: Madagascar
tr: Madagaskar

en: Malawi
tr: Malavi

en: Malaysia
tr: Malezya

en: Maldives
tr: Maldivler

en: Marshall Islands
tr: Marshall Adaları

en: Martinique
tr: Martinik

en: Mauritania
tr: Moritanya

en: Mexico
tr: Meksika

en: Micronesia
tr: Mikronezya

en: Monaco
tr: Monako

en: Mongolia
tr: Moğolistan

en: Morocco
tr: Fas

en: Mozambique
tr: Mozambik

en: Netherlands
tr: Hollanda

en: Netherlands Antilles
tr: Hollanda Antilleri

en: New Caledonia
tr: Yeni Kaledonya

en: Nicaragua
tr: Nikaragua

en: Niger
tr: Nijer

en: Nigeria
tr: Nijerya

en: North Korea
tr: Kuzey Kore

en: Norway
tr: Norveç

en: Papua New Guinea
tr: Papua Yeni Gine

en: Philippines
tr: Filipinler

en: Pitcairn Islands
tr: Pitcairn Adaları

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Qatar
tr: Katar

en: Romania
tr: Romanya

en: Russia
tr: Rusya

en: Rwanda
tr: Ruanda

en: Saudi Arabia
tr: Suudi Arabistan

en: Seychelles
tr: Seyşeller

en: Slovakia
tr: Slovakya

en: Slovenia
tr: Slovenya

en: Solomon Islands
tr: Solomon Adaları

en: Somalia
tr: Somali

en: South Africa
tr: Güney Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
tr: Güney Georgia ve Güney Sandwich Adaları

en: Spain
tr: İspanya

en: Suriname
tr: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
tr: Svalbard ve Jan Mayen

en: Sweden
tr: İsveç

en: Switzerland
tr: İsviçre

en: Syria
tr: Suriye

en: Taiwan
tr: Tayvan

en: Tajikistan
tr: Tacikistan

en: Tanzania
tr: Tanzanya

en: Thailand
tr: Tayland

en: Trinidad and Tobago
tr: Trinidad ve Tobago

en: Tunisia
tr: Tunus

en: Turkmenistan
tr: Türkmenistan

en: Turks and Caicos Islands
tr: Turks ve Caicos Adaları

en: Ukraine
tr: Ukrayna

en: United Arab Emirates
tr: Birleşik Arap Emirlikleri

en: United Kingdom
tr: Birleşik Krallık

en: United States
tr: Amerika Birleşik Devletleri

en: Uzbekistan
tr: Özbekistan

en: Wallis and Futuna
tr: Wallis ve Futuna

en: Zambia
tr: Zambiya

en: Source
tr: Kaynak

en: User locations
tr: Kullanıcı konumları

en: Units
tr: Birimler

en: Search options
tr: Arama seçenekleri

en: Aland Islands
tr: Aland Adaları

en: Falkland Islands
tr: Falkland Adaları

en: South Korea
tr: Güney Kore

en: British Virgin Islands
tr: Britanya Virjin Adaları

en: U.S. Virgin Islands
tr: ABD Virgin Adaları

en: Display style
tr: Görüntüleme sitili

en: Unknown location
tr: Bilinmeyen konum

en: Croatia
tr: Hırvatistan

en: Macedonia
tr: Makedonya

en: Collect
tr: Topla

en: Distance
tr: Uzaklık

en: Postal Code
tr: Posta Kodu

en: Location Search
tr: Konum Arama

en: Miles
tr: Mil

en: Country code
tr: Ülke kodu

en: Palestinian Territory
tr: Filistin

en: Vatican
tr: Vatikan

en: Require
tr: Zorunlu

en: Primary Key: Unique cache ID.
tr: Birincil Anahtar: Özgün önbellek ID değeri.

en: A collection of data to cache.
tr: Önbelleklenecek bir veri kolleksiyonu.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry should expire, or 0 for never.
tr: Önbellek girdisinin ne zaman eskimiş olarak kabul edileceğini belirten Unix zaman etiketi; 0 değeri sınırsız olduğunu belirtir.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry was created.
tr: Önbellek girdisinin oluşturulduğu Unix zaman bilgisi.

en: Any custom HTTP headers to be added to cached data.
tr: Önbelleğe alınan veriye eklenecek özel HTTP başlıkları.

en: A flag to indicate whether content is serialized (1) or not (0).
tr: İçeriğin seri olup (1) olmadığını (0) belirten ibare.

en: Maximum number of locations
tr: En fazla konum sayısı

en: Please select
tr: Lütfen seçiniz

en: Congo (Kinshasa)
tr: Kongo (Kinşasa)

en: Congo (Brazzaville)
tr: Kongo (Brazzaville)

en: Ivory Coast
tr: Fildişi Sahili

en: Serbia And Montenegro
tr: Sırbistan ve Karadağ

en: Hong Kong S.A.R., China
tr: Hong Kong Ö.Y.B., Çin

en: Isle of Man
tr: Man Adası

en: Montenegro
tr: Karadağ

en: Macao S.A.R., China
tr: Macao Ö.Y.B., Çin

en: Saint Pierre and Miquelon
tr: Saint Pierre ve Miquelon

en: Serbia
tr: Sırbistan

en: Is not one of
tr: Birisi değildir

en: Timor-Leste
tr: Doğu Timor

en: Locations
tr: Konumlar

en: Location Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Konum Adı (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Street (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Cadde (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Additional (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Ek (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: City (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Kent (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: State/Province (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Eyalet/İl (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: State/Province Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Eyalet/İl Adı (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Postal Code (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Posta Kodu (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Latitude (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Enlem (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Longitude (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Boylam (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Country (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Ülke (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Country Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Ülke Adı (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir)

en: Locations are addresses and map coordinates.
tr: Konumlar adresve harita koordinatlarıdır.

en: The location ID of the location.
tr: Konumun konum ID'si.

en: The name of the selected location.
tr: Seçili konumun adı.

en: The street address of the selected location.
tr: Seçili konumun cadde adresi.

en: The city of the selected location.
tr: Seçili konumun kenti.

en: The postal code of the selected location.
tr: Seçili konumun posta kodu.

en: The country of the selected location.
tr: Seçili konumun ülkesi.

en: The latitude of the selected location.
tr: Seçili konumun enlemi.

en: The longitude of the selected location.
tr: Seçili konumun boylamı.

en: The coordinates of the selected location in 'lat, long' format.
tr: Seçili konumun 'Lat, lon' (enlem, boylam) biçiminde koordinatları.

en: Distance / Proximity
tr: Uzaklık / Yakınlık

en: If you wish to supply your own latitude and longitude, you may enter them above.  If you leave these fields blank, the system will attempt to determine a latitude and longitude for you from the entered address.  To have the system recalculate your location from the address, for example if you change the address, delete the values for these fields.
tr: Kendi enlem ve boylamınızı sağlamak istiyorsanız, bunları yukarıya girebilirsiniz. Bu alanları boş bırakırsanız, sistem girilen adresten sizin için enlem ve boylam belirlemeye çalışır. Sistemin konumunuzu adresten yeniden hesaplamasını sağlamak için (örneğin adresi değiştirirseniz) bu alanların değerlerini silin.

en: Check this box to delete this location.
tr: Bu konumu silmek için bu kutuyu işaretleyin.

en: Location Fields
tr: Konum Alanları

en: Force Default
tr: Öntanımlıyı Zorla

en: Country name
tr: Ülke adı

en: Map link
tr: Harita bağlantısı

en: You must fill out both latitude and longitude or you must leave them both blank.
tr: Enlem ve boylamı doldurmanız veya ikisini de boş bırakmanız gerekir.

en: Minimum number of locations
tr: En az konum sayısı

en: The number of locations that are required to be filled in.
tr: Doldurulması zorunlu en fazla konum sayısı.

en: Display Weight
tr: Ağırlığı Göster

en: location
tr: konum

en: Display location in teaser view
tr: Özet gösterimde konumu göster

en: Display location in full view
tr: Tüm gösterimde konumu göster

en: RSS Settings
tr: RSS Ayarları

en: GeoRSS-Simple
tr: GeoRSS-Basit

en: administer user locations
tr: kullanıcı konumlarını yönet

en: set own user location
tr: kendi kullanıcı konumunu ayarla

en: view own user location
tr: kendi kullanıcı konumunu gör

en: view all user locations
tr: tüm kullanıcı konumlarını gör

en: Generic cache table for caching things not separated out into their own tables. Contributed modules may also use this to store cached items.
tr: Kendi tablosu olmayan şeyleri kaydetmek için kullanılan genel önbellek tablosu. Özel eklentiler de çeşitli öğelerini önbelleklemek için bu tabloyu kullanabilir.

en: Node Locations
tr: Düğüm Konumları

en: User Locations
tr: Kullanıcı Konumları

en: Location Field
tr: Konum Alanı

en: Location CCK
tr: Konum CCK

en: Defines a Location field type.
tr: Bir Konum alanı türü tanımlar

en: Location Fax number (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
tr: Konum faks numarası (düğüm için birden fazla konum varsa sıra sayısı 0'dan başlayarak N'dir).

en: Allows you to add a fax number to a location.
tr: Düğüme bir faks numarası eklemenizi sağlar.

en: Add locations to each node.
tr: Her düğüme konum ekle.

en: Bulk assign random latitude and longitudes to nodes.
tr: Düğümlere toplu olarak rasgele enlem ve boylamlar atar.

en: Proximity
tr: Yakınlık

en: Locate Address
tr: Adresi Konumlandır

en: Kilometers
tr: Kilometre

en: Use Distance / Proximity filter
tr: Uzaklık / yakınlık süzgeci kullan

en: Street only
tr: Yalnız cadde

en: Is one of
tr: Birisidir

en: Proximity (Rectangular)
tr: Yakınlık (dörtköşe çerçevede)

en: Proximity (Circular)
tr: Yakınlık (dairesel)

en: Postal Code / Country
tr: Posta Kodu / Ülke

en: Postal Code (assume default country)
tr: Posta Kodu (öntanımlı ülkeyi kabul et)

en: Meters
tr: Metre

en: Node location
tr: Düğüm konumu

en: GMap Macro
tr: GMap Makro

en: Display full province name.
tr: Tüm bölge adını göster.

en: Display province/state code.
tr: İl/eyalet kodunu göster.

en: Open map link in new window
tr: Haritayı yeni pencerede aç.

en: Select this if you want the map link to open in a separate window
tr: Harita bağlantısının yeni bir pencerede açılmasını istiyorsanız bunu seçin.

en: Open in new window method
tr: Yeni pencerede açma yöntemi

en: Country level accuracy
tr: Ülke düzeyinde hassaslık

en: Region (state, province, prefecture, etc.) level accuracy
tr: Bölge (eyalet, il, kaza vs.) düzeyinde hassaslık

en: Town (city, village) level accuracy
tr: Kent (şehir, köy) düzeyinde hassaslık

en: Post code (zip code) level accuracy
tr: Posta kodu düzeyinde hassaslık

en: Street level accuracy
tr: Cadde düzeyinde hassaslık

en: Address level accuracy
tr: Adres düzeyinde hassaslık

en: Premise (building name, property name, shopping center, etc.) level accuracy
tr: Özel mülk (bina adı, mülk adı, alışveriş merkezi vs.) düzeyinde hassaslık

en: Location utilities
tr: Konum araçları

en: User location
tr: Kullanıcı konumu

en: GMap marker
tr: GMap işaretleyici

en: Default (address)
tr: Öntanımlı (adres)

en: Address with map
tr: Haritayla adres

en: Map only
tr: Yalnız harita

en: CCK location
tr: CCK konumu

en: The fax number of the selected location.
tr: Seçili konumun faks numarası

en: Coordinate Type
tr: Koordinat Türü

en: Postal Code (Zipcode)
tr: Posta Kodu

en: Decimal Latitude and Longitude coordinates, comma delimited
tr: Ondalık enlem/boylam koordinatı, virgülle ayrılı

en: Type of center point.
tr: Merkez noktasının türü.

en: Distance unit
tr: Uzaklık birimi

en: Circular Proximity
tr: Dairesel Yakınlık

en: Rectangular Proximity
tr: Dörtköşe Alanda Yakınlık

en: User's Latitude / Longitude (blank if unset)
tr: Kullanıcının Enlem/Boylam'ı (belirtilmemişse boş)

en: User's Latitude / Longitude (fall back to static if unset)
tr: Kullanıcının Enlem/Boylam'ı (belirtilmemişse statik kabul et)

en: Static  Latitude / Longitude
tr: Statik Enlem / Boylam

en: PHP code for latitude, longitude
tr: Enlem-boylam için PHP kodu

en: Location to use
tr: Kullanılacak konum

en: Allow choice of user location
tr: Kullanıcı konumu seçimine izin ver

en: Latitude / Longitude input (use map)
tr: Enlem / Boylam girdisi (harita kullan)

en: Location #@num
tr: Konum #@num

en: State/Province name
tr: Eyalet/Bölge adı

en: Unknown location keyword
tr: Bilinmeyen konum anahtar sözcüğü

en: Node location offset
tr: Düğüm konum uzaklığı

en: Location type
tr: Konum türü

en: Requires the gmap module.
tr: gmap eklentisi gerektirir.

en: Please Select
tr: Lütfen Seçin

en: Update location failed. Trying insert.
tr: Konum güncellemesi başarısız. Yeni kayıt deneniyor.
