Location (6.x-3.3-beta3) - en to sv translation catalogue (436 entries)

en: Delete
sv: Radera

en: Development
sv: Utveckling

en: Is
sv: Är

en: None
sv: Ingen

en: Country
sv: Land

en: Weight
sv: Vikt

en: Name
sv: Namn

en: Default
sv: Förvald

en: Display Settings
sv: Inställningar för visning

en: Advanced search
sv: Avancerad sökning

en: Unknown
sv: Okänd

en: Main settings
sv: Huvudinställningar

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Options
sv: Alternativ

en: Node
sv: Nod

en: Location
sv: Plats

en: Is not
sv: Är inte

en: Phone
sv: Telefon

en: Address
sv: Adress

en: Method
sv: Metod

en: Egypt
sv: Egypten

en: New Zealand
sv: Nya Zeeland

en: Cuba
sv: Kuba

en: Brazil
sv: Brasilien

en: Libya
sv: Libyen

en: Poland
sv: Polen

en: Turkey
sv: Turkiet

en: Allow
sv: Tillåt

en: Location name
sv: Platsens namn

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
sv: Till exempel affärslokal, plats eller mötesplats

en: Street
sv: Gata

en: Additional
sv: Kompletterande

en: City
sv: Stad

en: Postal code
sv: Postnummer

en: Latitude
sv: Latitud

en: Longitude
sv: Longitud

en: NOT LISTED
sv: EJ VISAD

en: State/Province
sv: Län/landskap

en: Map links
sv: Kartlänkar

en: Geocoding options
sv: Alternativ för geografisk kodning

en: Settings for Location module
sv: Inställningar för modulen Location

en: The location module allows you to associate a geographic location with content and users. Users can do proximity searches by postal code.  This is useful for organizing communities that have a geographic presence.
sv: Modulen Location tillåter dig att associera en geografisk plats med innehåll och användare. Användare kan göra sökning på närliggande postnummer. Detta är användbart för att organisera communities som har en geografisk hållning.

en: To administer locative information for content, use the content type administration page.  To support most location enabled features, you will need to install the country specific include file.  To support postal code proximity searches for a particular country, you will need a database dump of postal code data for that country.  As of June 2007 only U.S. and German postal codes are supported.
sv: För att administrera platsorienterad information för innehåll, använd administrationssidan för innehållstyper. För att stöda de flesta platsorienterade funktionerna behöver du installera den landsspecifika inkluderingsfilen. För att stöda sökning av närliggande postnummer för ett specifikt land behöver du en databasdump av postnummer för det landet. Vid Juni 2007 hade bara amerikanska och tyska postnummer stöd för detta.

en: <p>You can</p>
    <ul>
    <li>administer locative information at <a href="@admin-node-configure-types">Administer &gt;&gt; Content management &gt;&gt; Content types</a> to configure a type and see the locative information.</li>
    <li>administer location at <a href="@admin-settings-location">Administer &gt;&gt; Site configuration &gt;&gt; Location</a>.</li>
    <li>use a database dump for a U.S. and/or German postal codes table that can be found at <a href="@external-http-cvs-drupal-org">zipcode database</a>.</li>
sv: <p>Du kan</p>
    <ul>
    <li>administrera platsinformation på <a href="@admin-node-configure-types">Administrera &gt;&gt; Innehåll &gt;&gt; Innehållstyper</a> för att konfigurera en typ och se platsinformationen.</li>
    <li>administrera plats på <a href="@admin-settings-location">Administrera &gt;&gt; Inställningar &gt;&gt; Plats</a>.</li>
    <li>använda en databasdump för en amerikansk och/eller tysk postnummertabell som kan hittas i <a href="@external-http-cvs-drupal-org">zipcode database</a>.</li>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@location">Location page</a>.
sv: För mer information var vänlig läs konfigurations- och anpassningshandboken på sidan <a href="@location">Plats</a>.

en: None supported.
sv: Inget stöd.

en: Street location
sv: Gatuadress

en: Configure parameters for %service geocoding
sv: Konfigurera parametrar för geografisk kodning %service

en: No configuration parameters are necessary, or a form to take such paramters has not been implemented.
sv: Inga konfigurationsparametrar är nödvändiga, eller så har ett formulär för att ta emot sådana parametrar inte implementerats.

en: No service selected for country.
sv: Ingen tjänst vald för land.

en: Configure parameters
sv: Konfigurera parametrar

en: No configuration necessary for selected service.
sv: Ingen konfiguration nödvändig för vald tjänst.

en: Locative information
sv: Platsinformation

en: Number of locations
sv: Antal platser

en: Collapsible
sv: Hopfällbar

en: Make the location box collapsible.
sv: Gör platsformuläret hopfällbart.

en: Collapsed
sv: Hopfällt

en: Display the location box collapsed.
sv: Visa platsformuläret hopfällt.

en: Add another location from node view page
sv: Lägg till en annan plats från nodens visningssida.

en: Display the "Add another location" option on the node view page.
sv: Visa alternativet "Lägg till en annan plats" på nodens visningssida.

en: Location #%number
sv: Plats #%number

en: Add another location
sv: Lägg till en annan plats

en: Add location
sv: Lägg till plats

en: Default country selection
sv: Standardval för land

en: This will be the country that is automatically selected when a location form is served for a new location.
sv: Detta blir det land som väljs automatiskt när ett nytt platsformulär fylls i.

en: Toggle location display
sv: Växla visningsläge

en: Disable the display of locations.
sv: Inaktivera visning av platser.

en: Enable the display of locations.
sv: Aktivera visning av platser.

en: If you are interested in turning off locations and having a custom theme control their display, you may want to disable the display of locations so your theme can take that function.
sv: Om du är intresserad av att stänga av platser och ha ett anpassat tema som styr visningen, bör du inaktivera visningen av platser så att ditt tema kan använda den funktionen.

en: Use a Google Map to set latitude and longitude
sv: Använd Google Maps för att ange latitud och longitud.

en: Coordinates
sv: Koordinater

en: Location | Locations
sv[0]: Plats
sv[1]: Platser

en: submit latitude/longitude
sv: ange latitud/longitud

en: Fax number
sv: Faxnummer

en: Phone number
sv: Telefonnummer

en: Google Maps API Key
sv: Nyckel för Google Maps API

en: In order to use the Google Maps API geocoding web-service, you will need a Google Maps API Key.  You can obtain one at the !sign_up_link for the !google_maps_api.  PLEASE NOTE: You will <em>not</em> have to re-enter your API key for each country for which you have selected Google Maps for geocoding.  This setting is global.
sv: För att använda webbtjänsten Google Maps API för geografisk kodning behöver du en nyckel för Google Maps API. Du kan hämta en från !sign_up_link för !google_maps_api. Observera: Du behöver <em>inte</em> ange din nyckel för varje land som du valt för geografisk kodning med Google Maps. Denna inställningen är global.

en: Geocoder API Key
sv: Nyckel för Geocoder API

en: Germany
sv: Tyskland

en: Yahoo! Web Services Application ID
sv: ID för Yahoo! Web Service Application

en: Unless you are using this site to test and develop, you will need to obtain a Yahoo! Web Services Application ID from the %network_link.  If you are using for development and testing purposes, you can use 'YahooDemo' as your AppID.  When getting an Application ID from Yahoo!, please also be sure to review the %usage_policy.
sv: Om du inte använder denna webbplats till test och utveckling kommer du behöva hämta ett Yahoo! Web Service Application ID från %network_link. Om du använder webbplatsen i test- och utvecklingssyfte kan du använda "YahooDemo" som ditt AppID. Var vänlig att läsa igenom %usage_policy när du får ett Application ID från Yahoo!.

en: Albania
sv: Albanien

en: Algeria
sv: Algeriet

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: Antarctica
sv: Antarktis

en: Antigua and Barbuda
sv: Antigua och Barbuda

en: Armenia
sv: Armenien

en: Australia
sv: Australien

en: Austria
sv: Österrike

en: Azerbaijan
sv: Azerbajdzjan

en: Belarus
sv: Vitryssland

en: Belgium
sv: Belgien

en: Bosnia and Herzegovina
sv: Bosnien och Hercegovina

en: Bouvet Island
sv: Bouvetön

en: Bulgaria
sv: Bulgarien

en: Cambodia
sv: Kambodja

en: Cameroon
sv: Kamerun

en: Canada
sv: Kanada

en: Cape Verde
sv: Kap Verde

en: Cayman Islands
sv: Caymanöarna

en: Central African Republic
sv: Centralafrikanska republiken

en: Chad
sv: Tchad

en: China
sv: Kina

en: Christmas Island
sv: Julön

en: Cocos (Keeling) Islands
sv: Kokosöarna

en: Comoros
sv: Komorerna

en: Cook Islands
sv: Cooköarna

en: Cyprus
sv: Cypern

en: Czech Republic
sv: Tjeckien

en: Denmark
sv: Danmark

en: Dominican Republic
sv: Dominikanska republiken

en: Equatorial Guinea
sv: Ekvatorialguinea

en: Estonia
sv: Estland

en: Ethiopia
sv: Etiopien

en: Faroe Islands
sv: Färöarna

en: France
sv: Frankrike

en: French Guiana
sv: Franska Guyana

en: French Polynesia
sv: Franska Polynesien

en: Georgia
sv: Georgien

en: Greece
sv: Grekland

en: Greenland
sv: Grönland

en: Heard Island and McDonald Islands
sv: Heard- och McDonaldsöarna

en: Hungary
sv: Ungern

en: Iceland
sv: Island

en: India
sv: Indien

en: Indonesia
sv: Indonesien

en: Iraq
sv: Irak

en: Ireland
sv: Irland

en: Italy
sv: Italien

en: Jordan
sv: Jordanien

en: Kazakhstan
sv: Kazakstan

en: Kyrgyzstan
sv: Kirgizistan

en: Latvia
sv: Lettland

en: Lebanon
sv: Libanon

en: Lithuania
sv: Litauen

en: Luxembourg
sv: Luxemburg

en: Madagascar
sv: Madagaskar

en: Maldives
sv: Maldiverna

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Mauritania
sv: Mauretanien

en: Mexico
sv: Mexiko

en: Micronesia
sv: Mikronesien

en: Moldova
sv: Moldavien

en: Mongolia
sv: Mongoliet

en: Morocco
sv: Marocko

en: Mozambique
sv: Moçambique

en: Myanmar
sv: Burma

en: Netherlands
sv: Nederländerna

en: Netherlands Antilles
sv: Nederländska Antillerna

en: New Caledonia
sv: Nya Kaledonien

en: Norfolk Island
sv: Norfolkön

en: North Korea
sv: Nordkorea

en: Northern Mariana Islands
sv: Nordmarianerna

en: Norway
sv: Norge

en: Papua New Guinea
sv: Papua Nya Guinea

en: Philippines
sv: Filippinerna

en: Pitcairn Islands
sv: Pitcairnöarna

en: Reunion
sv: Réunion

en: Romania
sv: Rumänien

en: Russia
sv: Ryssland

en: Saudi Arabia
sv: Saudiarabien

en: Seychelles
sv: Seychellerna

en: Slovakia
sv: Slovakien

en: Slovenia
sv: Slovenien

en: Solomon Islands
sv: Salomonöarna

en: South Africa
sv: Sydafrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
sv: Sydgeorgien och Sydsandwichöarna

en: Spain
sv: Spanien

en: Suriname
sv: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
sv: Svalbard och Jan Mayen

en: Sweden
sv: Sverige

en: Switzerland
sv: Schweiz

en: Syria
sv: Syrien

en: Tajikistan
sv: Tadzjikistan

en: Tokelau
sv: Tokelauöarna

en: Trinidad and Tobago
sv: Trinidad och Tobago

en: Tunisia
sv: Tunisien

en: Turks and Caicos Islands
sv: Turks- och Caicosöarna

en: Ukraine
sv: Ukraina

en: United Arab Emirates
sv: Förenade Arabemiraten

en: United Kingdom
sv: Storbritannien

en: United States
sv: Förenta Staterna

en: United States Minor Outlying Islands
sv: Förenta staternas avlägset belägna öar

en: Wallis and Futuna
sv: Wallis- och Futunaöarna

en: Yemen
sv: Jemen

en: Source
sv: Källa

en: User locations
sv: Användarplatser

en: Units
sv: Enheter

en: Search options
sv: Sökalternativ

en: Aland Islands
sv: Åland

en: Falkland Islands
sv: Falklandsöarna

en: Saint Kitts and Nevis
sv: Saint Kitts och Nevis

en: South Korea
sv: Sydkorea

en: Saint Helena
sv: Sankta Helena

en: Sao Tome and Principe
sv: São Tomé och Príncipe

en: French Southern Territories
sv: Franska sydterritorierna

en: Saint Vincent and the Grenadines
sv: Saint Vincent och Grenadinerna

en: British Virgin Islands
sv: Brittiska Jungfruöarna

en: U.S. Virgin Islands
sv: Amerikanska Jungfruöarna

en: Province
sv: Landskap

en: Display style
sv: Visningsstil

en: Unknown location
sv: Okänd plats

en: British Indian Ocean Territory
sv: Brittiska territoriet i Indiska oceanen

en: Croatia
sv: Kroatien

en: Macedonia
sv: Makedonien

en: Pitcairn
sv: Pitcairnöarna

en: Western Sahara
sv: Västsahara

en: Collect
sv: Insamling

en: Distance
sv: Distans

en: Postal Code
sv: Postnummer

en: Location Search
sv: Platssökning

en: Country code
sv: Landskod

en: Palestinian Territory
sv: Palestina

en: Vatican
sv: Vatikanstaten

en: Require
sv: Kräv

en: Primary Key: Unique cache ID.
sv: Primärnyckel: Unikt cache-ID.

en: A collection of data to cache.
sv: En uppsättning data att cacha.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry should expire, or 0 for never.
sv: En tidsstämpel i Unix för tiden då cacheposten skall upphöra att gälla, eller 0 för aldrig.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry was created.
sv: En tidsstämpel i Unix som anger när cacheposten skapades.

en: Any custom HTTP headers to be added to cached data.
sv: Eventuella anpassade HTTP-headers som läggs till cachad data.

en: A flag to indicate whether content is serialized (1) or not (0).
sv: En flagga för att indikera huruvida innehållet är serialiserat (1) eller inte (0).

en: Maximum number of locations
sv: Största antal platser

en: Please select
sv: Vänligen välj

en: Congo (Kinshasa)
sv: Kongo-Kinshasa

en: Congo (Brazzaville)
sv: Kongo-Brazzaville

en: Ivory Coast
sv: Elfenbenskusten

en: Serbia And Montenegro
sv: Serbien och Montenegro

en: Hong Kong S.A.R., China
sv: Hongkong S.A.R., Kina

en: Macao S.A.R., China
sv: Macao

en: Saint Pierre and Miquelon
sv: Saint-Pierre och Miquelon

en: Serbia
sv: Serbien

en: Is not one of
sv: Är inte en av

en: Timor-Leste
sv: Östtimor

en: Locations
sv: Platser

en: If the gmap.module is installed and <a href="@enabled">enabled</a>, and this setting is also turned on, users that are allowed to manually enter latitude/longitude coordinates will be able to do so with an interactive Google Map.  You should also make sure you have entered a <a href="@google_maps_api_key">Google Maps API key</a> into your <a href="@gmap_module_settings">gmap module settings</a>.
sv: Om modulen GMap är installerad, <a href="@enabled">aktiverad</a> och att den här inställningen är aktiverad, så kan användare skriva in koordinater för latitud och longitud till en interaktiv Google Map. Du bör också säkerställa att du har lagt till en <a href="@google_maps_api_key">nyckel för Google Maps API</a> till dina inställningar för <a href="@gmap_module_settings">modulen GMap</a>.

en: Location chooser macro
sv: Makro för platsval

en: If you would like to change the macro used to generate the location chooser map, you can do so here. Note: Behaviors <em>locpick</em> and <em>collapsehack</em> are forced to be enabled and cannot be changed.
sv: Om du vill ändra makrot som används för att generera platsvalskartan, så kan du göra det här. Observera: Beteendena <em>lockpick</em> och <em>collapsehack</em> måste aktiveras och kan inte ändras.

en: Enable JIT geocoding
sv: Aktivera geografisk kodning JIT

en: If you are going to be importing locations in bulk directly into the database, you may wish to enable JIT geocoding and load the locations with source set to 4 (LOCATION_LATLON_JIT_GEOCODING). The system will automatically geocode locations as they are loaded.
sv: Om du kommer att importera flera platser samtidigt till databasen så vill du kanske aktivera JIT geografisk kodning och ladda platserna med källan angiven till 4 (LOCATION_LATLON_JIT_GEOCODING). Systemet kommer automatisk att koda platser geografiskt när de laddas.

en: BUG: Country found in province attribute.
sv: Bugg: Land funnen i attributet för landskap.

en: Location Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Namn på plats (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Street (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Gata (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Additional (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Kompletterande (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: City (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Stad (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: State/Province (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Län/landskap (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: State/Province Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Namn på län/landskap (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Postal Code (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Postnummer (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Latitude (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Latitud (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Longitude (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Longitud (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Country (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Land (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Country Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Landsnamn (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Locations are addresses and map coordinates.
sv: Platser är adresser och kartkoordinater.

en: The location ID of the location.
sv: ID för platsen.

en: The name of the selected location.
sv: Namnet på den valda platsen.

en: The street address of the selected location.
sv: Gatuadressen för den valda platsen.

en: The city of the selected location.
sv: Staden för den valda platsen.

en: The province of the selected location.
sv: Landskapet för den valda platsen.

en: The postal code of the selected location.
sv: Postnummret för den valda platsen.

en: The country of the selected location.
sv: Landet för den valda platsen.

en: The latitude of the selected location.
sv: Latituden för den valda platsen.

en: The longitude of the selected location.
sv: Longituden för den valda platsen.

en: The coordinates of the selected location in 'lat, long' format.
sv: Koordinaterna för den valda platsen i formatet "lat, long".

en: Distance / Proximity
sv: Avstånd / Närhet

en: The distance from the selected location and either the current user or a specific location.
sv: Avståndet från den valda platsen till antingen den nuvarande användaren eller en angiven plats.

en: The entire address block for the location.
sv: Hela adressblocket för platsen.

en: Current coordinates
sv: Nuvarande koordinater

en: User-submitted
sv: Angivna av användare

en: Geocoded (Postal code level)
sv: Geografiskt kodad (postnummernivå)

en: Geocoded (Exact)
sv: Geografisk kodad (exakt)

en: If you wish to supply your own latitude and longitude, you may enter them above.  If you leave these fields blank, the system will attempt to determine a latitude and longitude for you from the entered address.  To have the system recalculate your location from the address, for example if you change the address, delete the values for these fields.
sv: Om du vill tillhandahålla egen latitud och longitud kan du ange dem ovan. Om du lämnar dessa fält blanka kommer systemet göra ett försök att bestämma latitud och longitud för dig från den angivna adressen. För att få systemet att räkna om din plats för adressen, om du exempelvis bytt adress, ta bort värdena för dessa fält.

en: You may set the location by clicking on the map, or dragging the location marker.  To clear the location and cause it to be recalculated, click on the marker.
sv: Du kan ange platsen genom att klicka på kartan, eller dra platsmarkören. Klicka på markören för att nollställa platsen och få den att räknas om.

en: Check this box to delete this location.
sv: Markera den här rutan för att ta bort den här platsen.

en: Location Fields
sv: Platsfält

en: Do not collect
sv: Samla inte

en: Force Default
sv: Tvinga standardval

en: Coordinate Chooser
sv: Val av koordinering

en: Province name
sv: Namn på landskap

en: Country name
sv: Namn på land

en: Map link
sv: Kartlänk

en: The specified province was not found in the specified country.
sv: Det angivna landskapet hittades inte i det angivna landet.

en: You must fill out both latitude and longitude or you must leave them both blank.
sv: Du måste fylla i både latitud och longitud eller lämna båda tomma.

en: Deleting unreferenced location with LID %lid.
sv: Tar bort orefererade platser med LID %lid.

en: Minimum number of locations
sv: Minsta antalet platser

en: The number of locations that are required to be filled in.
sv: Det antal platser som måste fyllas i.

en: The maximum number of locations that can be associated.
sv: Det största antal platser som kan associeras.

en: Number of locations that can be added at once
sv: Antal platser som kan läggas till på en och samma gång.

en: The number of empty location forms to show when editing.
sv: Det antal tomma platser som syns i vid redigering.

en: Collection settings
sv: Inställningar för insamling

en: Location form weight
sv: Vikt på platsformulär

en: Weight of the location box in the add / edit form. Lower values will be displayed higher in the form.
sv: Vikt på platsrutan i formuläret för att lägga till/redigera. Lägre värden kommer att visas högre upp i formuläret.

en: Display Weight
sv: Vikt för visning

en: Hide fields from display
sv: Dölj fält från visning

en: location
sv: plats

en: Conserving lid %lid due to uniqueness.
sv: Bevarar lid %lid på grund av unikhet.

en: Display location in teaser view
sv: Visa plats i vyn för sammanfattning

en: Display location in full view
sv: Visa plats i fullständiga vyn

en: RSS Settings
sv: Inställningar för RSS

en: Here, you can change how locative data affects RSS feeds on nodes.
sv: Här kan du ändra hur platsdata påverkar RSS-flöden för noder.

en: RSS mode
sv: RSS-läge

en: Select how to use locations in RSS feeds for this content type.
sv: Välj hur du vill använda platser i RSS-flöden för den här innehållstypen.

en: None (Do not put locational data in RSS feeds)
sv: Ingen (Lägg inte in platsdata i RSS-flöden)

en: W3C Geo (deprecated)
sv: W3C Geo (föråldrad)

en: Location 1.x-2.x compatible (buggy W3C)
sv: Kompatibel med Location 1.x-2.x (buggig W3C)

en: You must have at least one empty location form enabled if you are going to allow locations to be submitted for nodes of this content type. If you don't intend to allow locations to be submitted for nodes of this content type, set the maximum number of locations allowed for this content type to 0.
sv: Du måste ha åtminstone ett tomt platsformulär aktiverat om du skall kunna tillåta att platser läggs till för noder av denna innehållstyp. Om du inte planerar att tillåta att platser läggs till noder för denna innehållstyp, ange då största antalet platser för denna innehållstyp till 0.

en: You can't show more empty location forms than the maximum number of locations allowed for this content type.
sv: Du kan inte visa fler tomma platsformulär än det största antalet platser som tillåts för denna innehållstyp.

en: Collect during registration
sv: Samla in under registrering

en: administer user locations
sv: administrera användarplatser

en: set own user location
sv: ange egen användarplats

en: view own user location
sv: visa egen användarplats

en: view all user locations
sv: visa alla användarplatser

en: Generic cache table for caching things not separated out into their own tables. Contributed modules may also use this to store cached items.
sv: Allmän cachetabell för cachning av saker som inte finns i separata tabeller. Tilläggsmoduler kan också använda den för att lagra cachade poster.

en: Note: A location with lid 0 was found in your database. It has been moved to lid %lid. You may wish to verify it manually, as lid 0 is usually a corrupt entry.
sv: Observera: En plats med lid 0 hittades i din databas. Den har blivit flyttad till lid %lid. Du kanske vill verifiera det manuellt, eftersom lid 0 vanligtvis är en korrupt post.

en: Note: Location module has now split off user location support into a seperate module, called <em>User Locations</em>. It has been enabled for you. If you don't want user locations, visit the <a href='!url'>modules page</a> and disable it.
sv: Observera: Modulen Location har nu delat upp stödet för användarplatser i en separat modul kallad <em>User Locations</em>. Den har aktiverats åt dig. Om du inte vill ha användarplatser, besök då sidan <a href="!url">moduler</a> och inaktivera den.

en: Note: Refusing to enable location_user.module, as location.module is not currently enabled.
sv: Observera: Vägrar aktivera modulen Location User eftersom modulen Location inte är aktiverad för närvarande.

en: Note: Location module has now split off node location support into a seperate module, called <em>Node Locations</em>. It has been enabled for you. If you don't want node locations, visit the <a href='!url'>modules page</a> and disable it.
sv: Observera: Modulen Location har nu delat upp stödet nodplatser i en separat modul kallad <em>Node Locations</em>. Den har aktiverats åt dig. Om du inte vill ha nodplatser, besök då sidan <a href="!url">moduler</a> och inaktivera den.

en: Note: Refusing to enable location_node.module, as location.module is not currently enabled.
sv: Observera: Vägrar aktivera modulen Location Node eftersom modulen Location inte är aktiverad för närvarande.

en: Note: Location.module update 6301 will generate several warnings/failures regarding indexes and primary keys if you are upgrading from one of the 6.x test releases. These warnings can be safely disregarded in this case.
sv: Observera: Uppdatering 6301 för modulen Location kommer att generera flera varningar/fel gällande index och primära nycklar om du uppgraderar från en av testutgåvorna från 6.x. Dessa varningar kan med säkerhet ignoreras i detta fall.

en: Node Locations
sv: Platser för noder

en: Associate locations with nodes.
sv: Associera platser med noder.

en: User Locations
sv: Platser för användare

en: Associate locations with users.
sv: Associera platser med användare.

en: You don't have permission to add a location to this node, or the node has the maximum number of locations already.
sv: Du har inte behörighet att lägga till en plats till denna noden, eller så har noden redan maximalt antal platser.

en: Location Add Another
sv: Lägg till en annan plats

en: Allows you to quickly add locations directly from a node without having to click 'edit' first.
sv: Tillåter dig att snabbt lägga till platser direkt från en nod utan att först behöva klicka på "redigera".

en: Store a location.module location.
sv: Lagra en plats för modulen Location.

en: Location Field
sv: Plats

en: Location CCK
sv: Plats för CCK

en: Defines a Location field type.
sv: Definierar en fälttyp för plats.

en: Location Fax number (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Faxnummer till platser (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Allows you to add a fax number to a location.
sv: Tillåter dig att lägga till ett faxnummer till en plats.

en: Add locations to each node.
sv: Lägg till platser för varje nod.

en: Added by location_generate.module
sv: Tillagd av modulen Location Generate

en: Location Generate
sv: Generera plats

en: Bulk assign random latitude and longitudes to nodes.
sv: Ge noder slumpmässiga latituder och longituder.

en: Location Phone number (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
sv: Telefonnummer till platsen (om det finns flera platser per nod så är N antalet, börjar med 0)

en: Allows you to add a phone number to a location.
sv: Tillåter dig att lägga till ett telefonnummer till en plats.

en: Use map to pick search coordinates
sv: Använd karta för att välja sökkoordinater

en: Add geocoding address field to search map
sv: Lägg till geografiskt kodat adressfält till sökkartan

en: Macro for search map
sv: Makro för sökkarta

en: Proximity
sv: Närhet

en: Locate Address
sv: Lokalisera adress

en: Settings for Location Search module
sv: Inställningar för modulen Location Search

en: Advanced search page for locations.
sv: Avancerad söksida för platser.

en: The key in use was automatically provided by GMap.
sv: Nyckeln som används tillhandahölls automatiskt av GMap.

en: Kilometers
sv: Kilometer

en: Origin
sv: Ursprung

en: Use Distance / Proximity filter
sv: Använd filter för avstånd / närhet

en: Province code
sv: Kod för landskap

en: Both street and additional
sv: Både gata och komplement

en: Street only
sv: Endast gata

en: Additional only
sv: Endast komplement

en: Is one of
sv: Är en av

en: Decimal degrees
sv: Decimala grader

en: Degrees, minutes, seconds
sv: Grader, minuter, sekunder

en: Proximity (Rectangular)
sv: Närhet (rektangulärt)

en: Proximity (Circular)
sv: Närhet (cirkulärt)

en: Postal Code / Country
sv: Postnummer/Land

en: Postal Code (assume default country)
sv: Postnummer (antag standardval för land)

en: Meters
sv: Meter

en: Node location
sv: Plats för nod

en: GMap Macro
sv: Makro för GMap

en: Province display
sv: Provinsvisning

en: Display full province name.
sv: Visa hela provinsnamnet.

en: Display province/state code.
sv: Visa förkortning för provins/stat.

en: Open map link in new window
sv: Öppna kartlänk i nytt fönster

en: Select this if you want the map link to open in a separate window
sv: Välj detta om du vill att kartlänken ska öppnas i ett separat fönster

en: Open in new window method
sv: Metod för att öppna i nytt fönster

en: Google Maps geocoding minimum accuracy
sv: Minsta noggrannhet för Google Maps geocoding

en: Clear province cache
sv: Töm cache för landskap

en: If you have modified location.xx.inc files, you will need to clear the province cache to get Location to recognize the modifications.
sv: Om du har ändrat någon av filerna location.xx.inc så behöver du tömma cachen för landskap för att få Location att känna igen förändringarna.

en: Clear supported country list
sv: Töm lista för länder

en: If you have added support for a new country, you will need to clear the supported country list to get Location to recognize the modifications.
sv: Om du har lagt till stöd för ett nytt land så behöver du tömma listan för stödda länder för att få Location att känna igen förändringarna.

en: Location province cache cleared.
sv: Cache för landskap tömd.

en: Location supported country list cleared.
sv: Cache för lista över länder tömd.

en: Country level accuracy
sv: Noggrannhet på landsnivå

en: Region (state, province, prefecture, etc.) level accuracy
sv: Noggrannhet på regional nivå (stat, provins, prefektur etc)

en: Sub-region (county, municipality, etc.) level accuracy
sv: Noggrannhet på distriktsnivå (län, kommun etc.)

en: Town (city, village) level accuracy
sv: Noggrannhet på ortsnivå (stad, by)

en: Post code (zip code) level accuracy
sv: Noggrannhet baserat på postnummer

en: Street level accuracy
sv: Noggrannhet på gatunivå

en: Intersection level accuracy
sv: Noggrannhet på gatukorsningsnivå

en: Address level accuracy
sv: Noggrannhet på adressnivå

en: Premise (building name, property name, shopping center, etc.) level accuracy
sv: Noggrannhet på fastighetsnivå (fastighetsnamn, kvartersnamn, köpcenter m.m.)

en: view location directory
sv: visa platsregister

en: view node location table
sv: visa platstabell för noder

en: view user location table
sv: visa platstabell för användare

en: Location utilities
sv: Hjälpprogram för platser

en: Node Locations module form.
sv: Formulär för modulen Node Locations.

en: User location
sv: Plats för användare

en: A macro to be used as a base map for this field.  This map will be recentered on the location, so the center is not that important.
sv: Ett makro att användas som grundkarta för detta fält. Denna karta kommer att centreras för platsen, så denna centrering är inte så viktigt.

en: GMap marker
sv: Markör för GMap

en: Default (address)
sv: Förvald (adress)

en: Address with map
sv: Adress med karta

en: Map only
sv: Enbart karta

en: Multiple field values on a single map
sv: Flera fältvärden på en och samma karta

en: CCK location
sv: CCK plats

en: The fax number of the selected location.
sv: Faxnumret för den valda platsen.

en: The phone number of the selected location.
sv: Telefonnumret för den valda platsen.

en: Term location
sv: Term för plats

en: Taxonomy location
sv: Taxonomi för plats

en: Location Taxonomy
sv: Taxonomi för plats

en: Associate locations with taxonomy terms.
sv: Associera platser med taxonomitermer.

en: Google Maps Geocoding Accuracy for %country
sv: Noggrannhet för %country i Google Maps Geocoding

en: The minimum required accuracy for the geolocation data to be saved.
sv: Minsta nödvändiga noggrannhet för att geografiska positionsdata skall sparas.

en: Coordinate Type
sv: Koordinattyp

en: Postal Code (Zipcode)
sv: Postnummer

en: Decimal Latitude and Longitude coordinates, comma delimited
sv: Decimala latitud- och longitudkoordinater, separerade med kommatecken

en: Type of center point.
sv: Typ av mittpunkt.

en: Postal code argument format: country_postcode_distance or postcode_distance
sv: Postnummerbaserat argument: land_postnummer_avstånd eller postnummer_avstånd

en: Lat/Lon argument format: lat,lon_distance
sv: Latitud/Longitud-baserat argument: lat,lon_avstånd

en: Distance unit
sv: Avståndsenhet

en: Select the unit of distance. Decimal degrees should be comma delimited.
sv: Välj avståndsenheten. Decimala grader skall separeras med komma.

en: Circular Proximity
sv: Cirkulär närhet

en: Rectangular Proximity
sv: Rektangulär närhet

en: Method of determining proximity. Please note that Circular Proximity does not work with Decimal degrees.
sv: Metod för att fastställa närhet. Observera att cirkulär närhet inte fungerar med decimala grader.

en: User's Latitude / Longitude (blank if unset)
sv: Användarens latitud/longitud (tom om ej angiven)

en: User's Latitude / Longitude (fall back to static if unset)
sv: Användarens latitud/longitud (fall tillbaka till statisk om ej angiven)

en: Static  Latitude / Longitude
sv: Statisk latitud/longitud

en: Use PHP code to determine latitude/longitude
sv: Använd PHP-kod för att fastställa latitud/longitud

en: Node's Latitude / Longitude from views nid argument
sv: Nodens latitud/longitud från vyns argument för NID

en: User's Latitude / Longitude from views uid argument
sv: Användarens latitud/longitud från vyns argument för UID

en: PHP code for latitude, longitude
sv: PHP-kod för latitud, longitud

en: Node ID argument to use
sv: Argument för nod-ID att använda

en: Location to use
sv: Plats att använda

en: User ID argument to use
sv: Argument för användare-ID att använda

en: GMap macro
sv: Makro för GMap

en: The macro to use for the Latitude / Longitude map, if applicable.
sv: Det makro som skall användas för kartan med latitud/longitud, om möjligt.

en: Allow choice of user location
sv: Tillåt val av användares plats

en: Latitude / Longitude input (use map)
sv: Inmatning av latitud/longitud (använd karta)

en: Location #@num
sv: Plats #@num

en: Select which of your locations to use.
sv: Välj vilken av dina platser att använda.

en: State/Province name
sv: Stat-/provinsnamn

en: Unknown location keyword
sv: Okänt nyckelord för plats

en: Creates a location context from a node.
sv: Skapar ett platssammanhang från en nod.

en: Use location directly saved in the node for this relationship
sv: Använd platsen som sparats i noden för denna relation

en: Location type
sv: Platstyp
