Location (6.x-3.3-rc1) - en to fr translation catalogue (390 entries)

en: Delete
fr: Supprimer

en: Development
fr: Développement

en: Is
fr: Est

en: None
fr: Aucun(e)

en: Country
fr: Pays

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: Default
fr: Par défaut

en: Display Settings
fr: Paramètres d'affichage

en: Advanced search
fr: Recherche avancée

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Main settings
fr: Paramètres généraux

en: Configure
fr: Configurer

en: Node
fr: Nœud

en: Location
fr: Emplacement

en: Is not
fr: N'est pas

en: Phone
fr: Téléphone

en: Address
fr: Adresse

en: Method
fr: Méthode

en: Egypt
fr: Égypte

en: Namibia
fr: Namibie

en: Israel
fr: Israël

en: New Zealand
fr: Nouvelle-Zélande

en: Brazil
fr: Brésil

en: Chile
fr: Chili

en: Jamaica
fr: Jamaïque

en: Japan
fr: Japon

en: Libya
fr: Lybie

en: Poland
fr: Pologne

en: Singapore
fr: Singapour

en: Turkey
fr: Turquie

en: Allow
fr: Autoriser

en: Location name
fr: Nom de l'emplacement

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
fr: par ex. siège social, point de rendez-vous

en: Street
fr: Rue

en: Additional
fr: Supplément

en: City
fr: Ville

en: Postal code
fr: Code postal

en: NOT LISTED
fr: NON LISTÉ

en: State/Province
fr: État/Région/Département

en: Map links
fr: Liens de carte

en: Geocoding options
fr: Options de géocodage

en: Settings for Location module
fr: Paramètres du module Location

en: The location module allows you to associate a geographic location with content and users. Users can do proximity searches by postal code.  This is useful for organizing communities that have a geographic presence.
fr: Le module Location vous permet d'associer un emplacement géographique au contenu et aux utilisateurs. Les utilisateurs peuvent faire des recherches de proximité par code postal. C'est utile pour l'organisation des communautés ayant une présence géographique.

en: To administer locative information for content, use the content type administration page.  To support most location enabled features, you will need to install the country specific include file.  To support postal code proximity searches for a particular country, you will need a database dump of postal code data for that country.  As of June 2007 only U.S. and German postal codes are supported.
fr: Pour administrer les informations d'emplacement du contenu, utilisez le page d'administration de type de contenu. Pour supporter plus de caractéristiques d'emplacement activées, vous devrez installer le fichier d'inclusion spécifique de pays. Pour supporter les recherches de proximité par code postal, vous aurez besoin d'un dump de base de données de codes postaux pour ce pays. Au mois de juin 2007, seuls les codes postaux des Etats-unis et de l'Allemagne sont supportés.

en: <p>You can</p>
    <ul>
    <li>administer locative information at <a href="@admin-node-configure-types">Administer &gt;&gt; Content management &gt;&gt; Content types</a> to configure a type and see the locative information.</li>
    <li>administer location at <a href="@admin-settings-location">Administer &gt;&gt; Site configuration &gt;&gt; Location</a>.</li>
    <li>use a database dump for a U.S. and/or German postal codes table that can be found at <a href="@external-http-cvs-drupal-org">zipcode database</a>.</li>
fr: <p>Vous pouvez</p>
    <ul>
    <li>administrer de l'information d'emplacement à <a href="@admin-node-configure-types">Administration &gt;&gt; Gestion de contenu &gt;&gt; Types de contenu</a> pour configurer un type et voir l'information d'emplacement.</li>
    <li>administrer l'emplacement à <a href="@admin-settings-location">Administer &gt;&gt; Configuration du site &gt;&gt; Emplacement</a>.</li>
    <li>utiliser un dump de base de données pour les codes postaux des Etats-Unis et/ou d'Allemagne qui peut être trouvé dans la <a href="@external-http-cvs-drupal-org">base de donnée de code postal</a>.</li>

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@location">Location page</a>.
fr: Pour plus d'information veuillez consulter le manuel de configuration et de personnalisation : <a href="@location">Page d'emplacement</a>.

en: None supported.
fr: Non supporté.

en: Street location
fr: Adresse

en: Configure parameters for %service geocoding
fr: Configurer les paramètres de géocodage de %service

en: No configuration parameters are necessary, or a form to take such paramters has not been implemented.
fr: Aucun paramètre de configuration n'est nécessaire, ou un formulaire pour prendre de tels paramètres n'a pas été implémenté.

en: No service selected for country.
fr: Aucun service sélectionné pour ce pays.

en: Configure parameters
fr: Configurer les paramètres

en: No configuration necessary for selected service.
fr: Aucune configuration nécessaire pour le service sélectionné.

en: Locative information
fr: Informations sur l'emplacement

en: Number of locations
fr: Nombre d'emplacements

en: Collapsible
fr: Repliable

en: Make the location box collapsible.
fr: Rendre la boite d'emplacement dépliable.

en: Collapsed
fr: Replié

en: Display the location box collapsed.
fr: Afficher la boite d'emplacement pliée.

en: Add another location from node view page
fr: Ajouter un autre emplacement depuis la page de vue des nœuds

en: Display the "Add another location" option on the node view page.
fr: Afficher l'option "Ajouter un autre emplacement" sur la page de vue des nœuds.

en: Location #%number
fr: Emplacement n°%number

en: Add another location
fr: Ajouter un autre emplacement

en: Add location
fr: Ajouter un emplacement

en: Default country selection
fr: Pays sélectionné par défaut

en: This will be the country that is automatically selected when a location form is served for a new location.
fr: Ce sera le pays automatiquement sélectionné pour tout nouveau formulaire d'emplacement.

en: Disable the display of locations.
fr: Désactiver l'affichage des emplacements.

en: Enable the display of locations.
fr: Activer l'affichage des emplacements.

en: If you are interested in turning off locations and having a custom theme control their display, you may want to disable the display of locations so your theme can take that function.
fr: Si vous êtes intéressé par la désactivation des emplacements et avoir ainsi un contrôle de thème personnalisé de leur affichage, vous pourrez désactiver l'affichage des emplacements, ainsi votre thème pourra prendre la relève.

en: Use a Google Map to set latitude and longitude
fr: Utiliser une carte Google Map pour définir la latitude et la longitude

en: Coordinates
fr: Coordonnées

en: Location | Locations
fr[0]: Emplacement
fr[1]: Emplacements

en: submit latitude/longitude
fr: Soumettre la latitude/longitude

en: Fax number
fr: Numéro de fax

en: Location Fax
fr: Fax de l'emplacement

en: Phone number
fr: Numéro de téléphone

en: Location Phone
fr: Téléphone de l'emplacement

en: Google Maps API Key
fr: Clé pour l'API Google Maps

en: In order to use the Google Maps API geocoding web-service, you will need a Google Maps API Key.  You can obtain one at the !sign_up_link for the !google_maps_api.  PLEASE NOTE: You will <em>not</em> have to re-enter your API key for each country for which you have selected Google Maps for geocoding.  This setting is global.
fr: Pour utiliser le service web de géocodage de Google Maps API, vous aurez besoin d'une clé de Google Maps API. Vous pouvez en obtenir une à !sign_up_link pour le !google_maps_api. VEUILLEZ NOTER : Vous <em>ne devrez pas</em> réentrer votre clé API pour chaque pays pour lesquels vous aurez sélectionné Google Maps pour le géocodage. Ce réglage est global.

en: Geocoder API Key
fr: Clé d'API de géocodage

en: Germany
fr: Allemagne

en: Unless you are using this site to test and develop, you will need to obtain a Yahoo! Web Services Application ID from the %network_link.  If you are using for development and testing purposes, you can use 'YahooDemo' as your AppID.  When getting an Application ID from Yahoo!, please also be sure to review the %usage_policy.
fr: A moins que vous n'utilisiez ce site pour tester et développer, vous aurez besoin d'obtenir un ID Yahoo! Web Services Application depuis le %network_link. Si vous utilisez dans des buts de développement et de tests, vous pouvez utiliser 'YahooDemo' en guise de AppID. Lorsque vous obtiendrez un Application ID de Yahoo!, veuillez vous assurer de revoir la %usage_policy.

en: Albania
fr: Albanie

en: Algeria
fr: Algérie

en: American Samoa
fr: Samoa américaines

en: Andorra
fr: Andorre

en: Antarctica
fr: Antarctique

en: Antigua and Barbuda
fr: Antigua-et-Barbuda

en: Argentina
fr: Argentine

en: Armenia
fr: Arménie

en: Australia
fr: Australie

en: Austria
fr: Autriche

en: Azerbaijan
fr: Azerbaïdjan

en: Bahrain
fr: Bahreïn

en: Barbados
fr: Barbade

en: Belarus
fr: Biélorussie

en: Belgium
fr: Belgique

en: Benin
fr: Bénin

en: Bermuda
fr: Bermudes

en: Bhutan
fr: Bhoutan

en: Bolivia
fr: Bolivie

en: Bosnia and Herzegovina
fr: Bosnie-Herzégovine

en: Bouvet Island
fr: Île Bouvet

en: Bulgaria
fr: Bulgarie

en: Cambodia
fr: Cambodge

en: Cameroon
fr: Cameroun

en: Cape Verde
fr: Cap-Vert

en: Cayman Islands
fr: Îles Caïmans

en: Central African Republic
fr: République centrafricaine

en: Chad
fr: Tchad

en: China
fr: Chine

en: Christmas Island
fr: Île Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
fr: Îles Cocos (Keeling)

en: Colombia
fr: Colombie

en: Comoros
fr: Comores

en: Cook Islands
fr: Îles Cook

en: Cyprus
fr: Chypre

en: Czech Republic
fr: République tchèque

en: Denmark
fr: Danemark

en: Dominica
fr: Dominique

en: Dominican Republic
fr: République dominicaine

en: Ecuador
fr: Équateur

en: El Salvador
fr: Salvador

en: Equatorial Guinea
fr: Guinée équatoriale

en: Eritrea
fr: Érythrée

en: Estonia
fr: Estonie

en: Ethiopia
fr: Éthiopie

en: Faroe Islands
fr: Îles Féroé

en: Finland
fr: Finlande

en: French Guiana
fr: Guyane française

en: French Polynesia
fr: Polynésie française

en: Gambia
fr: Gambie

en: Georgia
fr: Géorgie

en: Greece
fr: Grèce

en: Greenland
fr: Groenland

en: Grenada
fr: Grenade

en: Guinea
fr: Guinée

en: Guinea-Bissau
fr: Guinée-Bissau

en: Haiti
fr: Haïti

en: Heard Island and McDonald Islands
fr: Îles Heard et MacDonald

en: Hungary
fr: Hongrie

en: Iceland
fr: Islande

en: India
fr: Inde

en: Indonesia
fr: Indonésie

en: Iraq
fr: Irak

en: Ireland
fr: Irlande

en: Italy
fr: Italie

en: Jordan
fr: Jordanie

en: Kuwait
fr: Koweït

en: Kyrgyzstan
fr: Kirghizistan

en: Latvia
fr: Lettonie

en: Lebanon
fr: Liban

en: Liberia
fr: Libéria

en: Lithuania
fr: Lituanie

en: Malaysia
fr: Malaisie

en: Malta
fr: Malte

en: Marshall Islands
fr: Îles Marshall

en: Mauritania
fr: Mauritanie

en: Mauritius
fr: Maurice

en: Mexico
fr: Mexique

en: Micronesia
fr: Micronésie

en: Moldova
fr: Moldavie

en: Mongolia
fr: Mongolie

en: Morocco
fr: Maroc

en: Myanmar
fr: Birmanie

en: Nepal
fr: Népal

en: Netherlands
fr: Pays-Bas

en: Netherlands Antilles
fr: Antilles néerlandaises

en: New Caledonia
fr: Nouvelle-Calédonie

en: Norfolk Island
fr: Île Norfolk

en: North Korea
fr: Corée du Nord

en: Northern Mariana Islands
fr: Îles Mariannes du Nord

en: Norway
fr: Norvège

en: Palau
fr: Palaos

en: Papua New Guinea
fr: Papouasie-Nouvelle-Guinée

en: Peru
fr: Pérou

en: Pitcairn Islands
fr: Îles Pitcairn

en: Puerto Rico
fr: Porto Rico

en: Reunion
fr: Réunion

en: Romania
fr: Roumanie

en: Russia
fr: Russie

en: San Marino
fr: Saint-Marin

en: Saudi Arabia
fr: Arabie Saoudite

en: Senegal
fr: Sénégal

en: Slovakia
fr: Slovaquie

en: Slovenia
fr: Slovénie

en: Solomon Islands
fr: Îles Salomon

en: Somalia
fr: Somalie

en: South Africa
fr: Afrique du Sud

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
fr: Géorgie du Sud et les Îles Sandwich du Sud

en: Spain
fr: Espagne

en: Sudan
fr: Soudan

en: Svalbard and Jan Mayen
fr: Svalbard et Île Jan Mayen

en: Sweden
fr: Suède

en: Switzerland
fr: Suisse

en: Syria
fr: Syrie

en: Taiwan
fr: Taïwan

en: Tajikistan
fr: Tadjikistan

en: Tanzania
fr: Tanzanie

en: Thailand
fr: Thaïlande

en: Trinidad and Tobago
fr: Trinité-et-Tobago

en: Tunisia
fr: Tunisie

en: Turkmenistan
fr: Turkménistan

en: Turks and Caicos Islands
fr: Îles Turques-et-Caïques

en: Uganda
fr: Ouganda

en: United Arab Emirates
fr: Émirats arabes unis

en: United Kingdom
fr: Royaume-Uni

en: United States
fr: États-Unis

en: United States Minor Outlying Islands
fr: Îles mineures éloignées des États-Unis

en: Uzbekistan
fr: Ouzbékistan

en: Wallis and Futuna
fr: Wallis et Futuna

en: Yemen
fr: Yémen

en: Zambia
fr: Zambie

en: User locations
fr: Emplacements des utilisateurs

en: Units
fr: Unités

en: Search options
fr: Options de recherche

en: Aland Islands
fr: Îles Aland

en: Fiji
fr: Fidji

en: Falkland Islands
fr: Îles Malouines

en: Saint Kitts and Nevis
fr: Saint-Christophe-et-Niévès

en: South Korea
fr: Corée du Sud

en: Saint Lucia
fr: Sainte-Lucie

en: Saint Helena
fr: Sainte-Hélène

en: Sao Tome and Principe
fr: Sao Tomé-et-Principe

en: French Southern Territories
fr: Terres australes françaises

en: Saint Vincent and the Grenadines
fr: Saint-Vincent-et-les-Grenadines

en: British Virgin Islands
fr: Îles Vierges britanniques

en: U.S. Virgin Islands
fr: Îles Vierges américaines

en: Guernsey
fr: Guernesey

en: Display style
fr: Style d'affichage

en: British Indian Ocean Territory
fr: Territoire britannique de l'océan Indien

en: Croatia
fr: Croatie

en: Macedonia
fr: Macédoine

en: Western Sahara
fr: Sahara occidental

en: Collect
fr: Collecter

en: Postal Code
fr: Code postal

en: Location Search
fr: Recherche d'emplacement

en: Country code
fr: Code pays

en: Palestinian Territory
fr: Territoire palestinien

en: Require
fr: Nécessite

en: Primary Key: Unique cache ID.
fr: Clé primaire : Identifiant (ID) unique du cache.

en: A collection of data to cache.
fr: Une collection de données à mettre en cache.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry should expire, or 0 for never.
fr: Horodateur UNIX indiquant quand le cache devra expirer, ou 0 pour jamais.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry was created.
fr: Horodateur UNIX indiquant la date à laquelle l'entrée dans le cache a été créée.

en: Any custom HTTP headers to be added to cached data.
fr: Entête HTTP spécifique devant être ajoutées aux données mise en cache.

en: A flag to indicate whether content is serialized (1) or not (0).
fr: Un marqueur indiquant si le contenu est sérialisé (1) ou non (0).

en: Maximum number of locations
fr: Nombre maximum d'emplacements

en: Please select
fr: Veuillez sélectionner

en: Ivory Coast
fr: Côte d’Ivoire

en: Serbia And Montenegro
fr: Serbie-et-Monténégro

en: Hong Kong S.A.R., China
fr: Hong Kong R.A.S., Chine

en: Isle of Man
fr: Île de Man

en: Montenegro
fr: Monténégro

en: Macao S.A.R., China
fr: Macao R.A.S., Chine

en: Saint Pierre and Miquelon
fr: Saint-Pierre-et-Miquelon

en: Serbia
fr: Serbie

en: Is not one of
fr: Ne fait pas partie de

en: Timor-Leste
fr: Timor oriental

en: Locations
fr: Emplacements

en: If the gmap.module is installed and <a href="@enabled">enabled</a>, and this setting is also turned on, users that are allowed to manually enter latitude/longitude coordinates will be able to do so with an interactive Google Map.  You should also make sure you have entered a <a href="@google_maps_api_key">Google Maps API key</a> into your <a href="@gmap_module_settings">gmap module settings</a>.
fr: Si le module Gmap est installé et <a href="@enabled">activé</a>, et que cette option est également activée, les utilisateurs autorisés à entrer manuellement des coordonnées latitude/longitude pourront le faire avec une carte interactive Google. Vous devriez aussi vous assurer que vous avez saisi une <a href="@google_maps_api_key">clé de carte Google API</a> dans votre <a href="@gmap_module_settings">configuration du module Gmap</a>.

en: Location chooser macro
fr: Macro de choix d'emplacement

en: If you would like to change the macro used to generate the location chooser map, you can do so here. Note: Behaviors <em>locpick</em> and <em>collapsehack</em> are forced to be enabled and cannot be changed.
fr: Si vous voulez changer la macro utilisée pour générer la carte de choix d'emplacement, vous pouvez le faire ici. Note : les comportements <em>locpick</em> et <em>collapsehack</em> sont forcément activés et ne peuvent être changés.

en: Enable JIT geocoding
fr: Activer le géocodage JIT

en: If you are going to be importing locations in bulk directly into the database, you may wish to enable JIT geocoding and load the locations with source set to 4 (LOCATION_LATLON_JIT_GEOCODING). The system will automatically geocode locations as they are loaded.
fr: Si vous vous apprêtez à importer des emplacements en masse directement dans la base de données, vous pourriez souhaiter d'activer le geocoding JIT et charger les emplacements avec la source définie à 4 (LOCATION_LATLON_JIT_GEOCODING). Le système pourra automatiquement géocoder les emplacements à mesure qu'ils seront chargés.

en: BUG: Country found in province attribute.
fr: Erreur : pays trouvé dans l'attribut province.

en: Location Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
fr: Nom de l'emplacement (S'il y a plusieurs emplacements par nœud, N est l'itération — en commençant par 0)

en: Street (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
fr: Rue (S'il y a plusieurs emplacements par nœud, N est l'itération — en commençant par 0)

en: Additional (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
fr: Complément (S'il y a plusieurs emplacements par nœud, N est l'itération — en commençant par 0)

en: City (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
fr: Ville (S'il y a plusieurs emplacements par nœud, N est l'itération — en commençant par 0)

en: State/Province (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
fr: État/Province (S'il y a des emplacements multiples par nœud, N est l'itération, en commençant par 0)

en: State/Province Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
fr: Nom de l'état/province (S'il y a des emplacements multiples par nœud, N est l'itération,  en commençant de 0)

en: Postal Code (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
fr: Code postal (S'il y a plusieurs emplacements par nœud, N est l'itération — en commençant par 0)

en: Latitude (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
fr: Latitude (S'il y a plusieurs emplacements par nœud, N est l'itération — en commençant par 0)

en: Longitude (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
fr: Longitude (S'il y a plusieurs emplacements par nœud, N est l'itération — en commençant par 0)

en: Country (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
fr: Pays (S'il y a plusieurs emplacements par nœud, N est l'itération — en commençant par 0)

en: Country Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
fr: Nom du pays (S'il y a plusieurs emplacements par nœud, N est l'itération — en commençant par 0)

en: Locations are addresses and map coordinates.
fr: Les emplacements sont des adresses et des coordonnées de carte.

en: The location ID of the location.
fr: L'identifiant (ID) de l'emplacement.

en: The name of the selected location.
fr: Le nom de l'emplacement sélectionné.

en: The street address of the selected location.
fr: L'adresse de l'emplacement sélectionné.

en: The city of the selected location.
fr: La ville de l'emplacement sélectionné.

en: The province of the selected location.
fr: La province de l'emplacement sélectionné.

en: The postal code of the selected location.
fr: Le code postal de l'emplacement sélectionné.

en: The country of the selected location.
fr: Le pays de l'emplacement sélectionné.

en: The latitude of the selected location.
fr: La latitude de l'emplacement sélectionné.

en: The longitude of the selected location.
fr: La longitude de l'emplacement sélectionné.

en: The coordinates of the selected location in 'lat, long' format.
fr: Les coordonnées de l'emplacement sélectionné dans le format 'lat, long'.

en: Distance / Proximity
fr: Distance / Proximité

en: The distance from the selected location and either the current user or a specific location.
fr: La distance de l'emplacement sélectionné entre soit l'utilisateur courant soit un emplacement spécifique.

en: The entire address block for the location.
fr: Le bloc d'adresse entier pour l'emplacement.

en: Current coordinates
fr: Coordonnées actuelles

en: User-submitted
fr: Soumis par l'utilisateur

en: Geocoded (Postal code level)
fr: Géocodé (au niveau du code postal)

en: Geocoded (Exact)
fr: Géocodé (exact)

en: If you wish to supply your own latitude and longitude, you may enter them above.  If you leave these fields blank, the system will attempt to determine a latitude and longitude for you from the entered address.  To have the system recalculate your location from the address, for example if you change the address, delete the values for these fields.
fr: Si vous souhaitez fournir vos propres latitude et longitude, vous pouvez les saisir ci-dessus. Si vous laissez ces champs vides, le système va tenter de déterminer la latitude et la longitude pour vous via l'adresse saisie. Pour que le système recalcule votre emplacement, par exemple si vous modifiez l'adresse, supprimer les valeurs de ces champs.

en: You may set the location by clicking on the map, or dragging the location marker.  To clear the location and cause it to be recalculated, click on the marker.
fr: Vous pouvez positionner l'emplacement en cliquant sur la carte ou en déplaçant le marqueur d'emplacement. Pour réinitialiser l'emplacement et le recalculer, cliquez sur le marqueur.

en: Check this box to delete this location.
fr: Cochez cette case pour supprimer cet emplacement.

en: Location Fields
fr: Champ d'emplacement

en: Do not collect
fr: Ne pas collecter

en: Force Default
fr: Forcer par défaut

en: Coordinate Chooser
fr: Sélecteur de coordonnées

en: Province name
fr: Nom de la province

en: Country name
fr: Nom du pays

en: Map link
fr: Lien carte

en: The specified province was not found in the specified country.
fr: La province indiquée n'a pas été trouvée dans le pays renseigné.

en: You must fill out both latitude and longitude or you must leave them both blank.
fr: Vous devez remplir la latitude et la longitude ou bien les laisser tous deux à vide.

en: Deleting unreferenced location with LID %lid.
fr: Effacement de l'emplacement non référencé avec le LID %lid.

en: Minimum number of locations
fr: Nombre minimum d'emplacements

en: The number of locations that are required to be filled in.
fr: Le nombre d'emplacements qui doivent être définis.

en: The maximum number of locations that can be associated.
fr: Le nombre maximum d'emplacements qui peuvent être associés.

en: Number of locations that can be added at once
fr: Nombre d'emplacements qui peuvent être ajoutés à la fois

en: The number of empty location forms to show when editing.
fr: Le nombre de formulaires d'emplacements vierges à afficher lors de l'édition.

en: Collection settings
fr: Paramètres de collecte

en: Location form weight
fr: Poids du formulaire d'emplacement

en: Weight of the location box in the add / edit form. Lower values will be displayed higher in the form.
fr: Poids de la boîte d'emplacement dans le formulaire d'ajout / édition. Les plus petites valeurs seront affichées plus haut dans le formulaire.

en: Display Weight
fr: Afficher le poids

en: Hide fields from display
fr: Cacher les champs de l'affichage

en: location
fr: emplacement

en: Conserving lid %lid due to uniqueness.
fr: Conserver lid %lid pour son unicité.

en: Display location in teaser view
fr: Afficher l'emplacement dans la vue d'accroche

en: Display location in full view
fr: Afficher l'emplacement dans la vue complète

en: RSS Settings
fr: Paramètres RSS

en: Here, you can change how locative data affects RSS feeds on nodes.
fr: Ici, vous pouvez changer la façon dont les données d'emplacement affectent les flux RSS sur les nœuds.

en: RSS mode
fr: Mode RSS

en: Select how to use locations in RSS feeds for this content type.
fr: Sélectionner comment utiliser les emplacements dans les flux RSS pour ce type de contenu.

en: None (Do not put locational data in RSS feeds)
fr: Aucun (ne pas mettre de donnée d'emplacement dans le flux RSS)

en: W3C Geo (deprecated)
fr: W3C Geo (obsolète)

en: Location 1.x-2.x compatible (buggy W3C)
fr: Location 1.x-2.x compatible (bogue W3C)

en: You must have at least one empty location form enabled if you are going to allow locations to be submitted for nodes of this content type. If you don't intend to allow locations to be submitted for nodes of this content type, set the maximum number of locations allowed for this content type to 0.
fr: Vous devez avoir au moins un formulaire d'emplacement vide activé si vous allez permettre aux emplacements d'être soumis pour des nœuds de ce type de contenu. Si vous n'avez pas l'intention de permettre aux emplacements d'être soumis pour des nœuds de ce type de contenu, mettez le nombre maximum d'emplacements autorisés pour ce type de contenu à 0.

en: You can't show more empty location forms than the maximum number of locations allowed for this content type.
fr: Vous ne pouvez pas montrer plus de formulaires d'emplacement vides que le nombre maximum d'emplacements autorisés pour ce type de contenu.

en: Collect during registration
fr: Collecter pendant l'enregistrement

en: administer user locations
fr: administrer les emplacements des utilisateurs

en: set own user location
fr: définir son propre emplacement utilisateur

en: view own user location
fr: voir son propre emplacement utilisateur

en: view all user locations
fr: voir tous les emplacements des utilisateurs

en: Generic cache table for caching things not separated out into their own tables. Contributed modules may also use this to store cached items.
fr: Table de cache générique pour mettre en cache les objets qui ne disposent pas de tables séparées. Les modules contribués peuvent aussi l'utiliser pour mettre en cache des éléments.

en: Note: A location with lid 0 was found in your database. It has been moved to lid %lid. You may wish to verify it manually, as lid 0 is usually a corrupt entry.
fr: Note : Un emplacement avec un lid de 0 a été trouvé dans votre base de données. Il a été déplacé au lid %lid. Vous devriez vérifier manuellement, puisque un lid de 0 est couramment une entrée corrompue.

en: Note: Location module has now split off user location support into a seperate module, called <em>User Locations</em>. It has been enabled for you. If you don't want user locations, visit the <a href='!url'>modules page</a> and disable it.
fr: Note : Le module Location a maintenant séparé la prise en charge des emplacements utilisateur dans un module à part, appelé <em>Luser Locations</em>. Il a été activé pour vous. Si vous n'en voulez pas, visitez la <a href='!url'>page des modules</a> et désactivez-le.

en: Note: Refusing to enable location_user.module, as location.module is not currently enabled.
fr: Note : Refus d'activer location_user.module, puisque location.module n'est pas actuellement activé.

en: Note: Location module has now split off node location support into a seperate module, called <em>Node Locations</em>. It has been enabled for you. If you don't want node locations, visit the <a href='!url'>modules page</a> and disable it.
fr: Note : le module Location a maintenant séparé le support d'emplacement des nœuds dans un module à part, baptisé <em>Node Locations</em>. Il a été activé pour vous. Si vous n'en voulez pas, visitez la <a href='!url'>page des modules</a> et désactivez-le.

en: Note: Refusing to enable location_node.module, as location.module is not currently enabled.
fr: Note : Refus d'activer location_node.module, puisque location.module n'est pas activé actuellement.

en: Note: Location.module update 6301 will generate several warnings/failures regarding indexes and primary keys if you are upgrading from one of the 6.x test releases. These warnings can be safely disregarded in this case.
fr: Note : La mise à jour 6301 de Location.module génèrera quelques avertissements/erreurs à cause des index et des clés primaires si vous mettez à jour votre version depuis une des versions de test 6.x. Ces avertissements pourront être ignorés sans crainte dans ce cas.

en: Node Locations
fr: Emplacements du nœud

en: Associate locations with nodes.
fr: Associer des emplacements à des nœuds.

en: User Locations
fr: Emplacements des utilisateurs

en: Associate locations with users.
fr: Associer des emplacements à des utilisateurs.

en: You don't have permission to add a location to this node, or the node has the maximum number of locations already.
fr: Vous n'avez pas le droit d'ajouter un emplacement à ce nœud, ou ce nœud a déjà atteint le nombre maximum d'emplacements.

en: Allows you to quickly add locations directly from a node without having to click 'edit' first.
fr: Vous permet d'ajouter rapidement des emplacements directement depuis un nœud sans avoir à cliquer d'abord sur 'modifier'.

en: Store a location.module location.
fr: Stocker un emplacement de location.module.

en: Location Field
fr: Champ d'emplacement

en: Defines a Location field type.
fr: Définit un type de champ emplacement.

en: Location Fax number (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
fr: Numéro de fax de l'emplacement (S'il y a plusieurs emplacements par nœud, N est l'itération — en commençant par 0)

en: Allows you to add a fax number to a location.
fr: Vous permet d'ajouter un numéro de fax à un emplacement.

en: Add locations to each node.
fr: Ajouter des emplacements à chaque nœud.

en: Added by location_generate.module
fr: Ajouté par location_generate.module

en: Bulk assign random latitude and longitudes to nodes.
fr: Assigner en lot des latitudes et longitudes aléatoires aux nœuds.

en: Location Phone number (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
fr: Numéro de téléphone de l'emplacement (S'il y a plusieurs emplacements par nœud, N est l'itération — en commençant par 0)

en: Allows you to add a phone number to a location.
fr: Vous permet d'ajouter un numéro de téléphone à un emplacement.

en: Use map to pick search coordinates
fr: Utiliser une carte pour sélectionner des coordonnées de recherche

en: Add geocoding address field to search map
fr: Ajouter un champ d'adresse géocode à la carte de recherche

en: Macro for search map
fr: Macro pour la carte de recherche

en: Proximity
fr: Proximité

en: Locate Address
fr: Localiser l'adresse

en: Settings for Location Search module
fr: Paramètres du module de recherche d'emplacement

en: Advanced search page for locations.
fr: Page de recherche avancée pour les emplacements.

en: The key in use was automatically provided by GMap.
fr: La clé utilisée actuellement a été fournie automatiquement par GMap.

en: Kilometers
fr: Kilomètres

en: Origin
fr: Origine

en: Use Distance / Proximity filter
fr: Utiliser un filtre de distance / proximité

en: Province code
fr: Code de province

en: Both street and additional
fr: Rue et complément

en: Street only
fr: Rue seulement

en: Additional only
fr: Complément seulement

en: Is one of
fr: Fait partie de

en: Decimal degrees
fr: Degrés décimaux

en: Degrees, minutes, seconds
fr: Degrés, minutes, secondes

en: Proximity (Rectangular)
fr: Proximité (Rectangulaire)

en: Proximity (Circular)
fr: Proximité (Circulaire)

en: Postal Code / Country
fr: Code postal / Pays

en: Postal Code (assume default country)
fr: Code postal (supposé pays par défaut)

en: Meters
fr: Mètres

en: GMap Macro
fr: Macro GMap

en: Default (address)
fr: Adresse par défaut

en: Map only
fr: Carte seule

en: Multiple field values on a single map
fr: Champs à plusieurs valeurs pour une carte unique

en: Distance unit
fr: Unité de distance

en: GMap macro
fr: Macro GMap

en: Location #@num
fr: Emplacement #@num

en: Location type
fr: Type d'emplacement
