Location (6.x-3.3-rc1) - en to pl translation catalogue (310 entries)

en: Delete
pl: Usuń

en: Development
pl: Dla deweloperów

en: Is
pl: jest

en: None
pl: Brak

en: Country
pl: Państwo

en: Weight
pl: Waga

en: Name
pl: Nazwa

en: Default
pl: Domyślny

en: Display Settings
pl: Ustawienia wyświetlania

en: Advanced search
pl: Zaawansowane wyszukiwanie

en: Unknown
pl: Nieznany

en: Main settings
pl: Główne ustawienia

en: Configure
pl: Konfiguruj

en: Options
pl: Opcje

en: Node
pl: Węzeł

en: Location
pl: Położenie

en: Is not
pl: Nie jest

en: Widget
pl: Kontrolka

en: Phone
pl: Telefon

en: Fax
pl: Faks

en: Address
pl: Adres

en: Method
pl: Metoda

en: Egypt
pl: Egipt

en: Israel
pl: Izrael

en: New Zealand
pl: Nowa Zelandia

en: Cuba
pl: Kuba

en: Brazil
pl: Brazylia

en: Paraguay
pl: Paragwaj

en: Jamaica
pl: Jamajka

en: Japan
pl: Japonia

en: Libya
pl: Libia

en: Poland
pl: Polska

en: Portugal
pl: Portugalia

en: Singapore
pl: Singapur

en: Turkey
pl: Turcja

en: Allow
pl: Zezwól

en: Location name
pl: Nazwa lokalizacji

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
pl: np.miejsce prowadzenia działalności, miejsce spotkań

en: Street
pl: Ulica

en: Additional
pl: Dodatkowe

en: City
pl: Miasto

en: Postal code
pl: Kod pocztowy

en: Latitude
pl: Szerokość geograficzna

en: Longitude
pl: Długość geograficzna

en: State/Province
pl: Województwo

en: Geocoding options
pl: Opcje geokodowania

en: None supported.
pl: Brak obsługi.

en: Street location
pl: Ulica

en: No service selected for country.
pl: Brak usług dla wybranego państwa.

en: Configure parameters
pl: Konfiguracja parametrów

en: Locative information
pl: Informacje lokalizacyjne

en: Number of locations
pl: Liczba lokalizacji

en: Collapsible
pl: Zwijalne

en: Collapsed
pl: Zwinięte

en: Location #%number
pl: Lokalizacja #%number

en: Add another location
pl: Dodaj inną lokalizację

en: Add location
pl: Dodaj lokalizację

en: Default country selection
pl: Domyślny wybór kraju

en: This will be the country that is automatically selected when a location form is served for a new location.
pl: Państwo które będzie wybrane automatycznie w momencie wyboru lokalizacji.

en: Toggle location display
pl: Przełącz wyświetlanie lokalizacji

en: Disable the display of locations.
pl: Wyłącz wyświetlanie lokalizacji.

en: Enable the display of locations.
pl: Włącz wyświetlanie lokalizacji.

en: If you are interested in turning off locations and having a custom theme control their display, you may want to disable the display of locations so your theme can take that function.
pl: Jeśli jesteś zainteresowany wyłączeniem lokalizacji oraz własną kontrolą wyświetlania, możesz wyłączyć wyświetlanie ten lokalizacji, a twoja skórka przejmie tą funkcję.

en: Use a Google Map to set latitude and longitude
pl: Używaj mapy Google do ustawiania szerokości i długości geograficznej.

en: Coordinates
pl: Współrzędne

en: Fax number
pl: Numer faksu

en: Phone number
pl: Numer telefonu

en: Google Maps API Key
pl: Klucz API map Google

en: Germany
pl: Niemcy

en: Afghanistan
pl: Afganistan

en: Algeria
pl: Algieria

en: American Samoa
pl: Samoa Amerykańskie

en: Andorra
pl: Andora

en: Antarctica
pl: Antarktyka

en: Antigua and Barbuda
pl: Antigua i Barbuda

en: Argentina
pl: Argentyna

en: Azerbaijan
pl: Azerbejdżan

en: Bahamas
pl: Bahamy

en: Bahrain
pl: Bahrajn

en: Bangladesh
pl: Bangladesz

en: Belarus
pl: Białoruś

en: Belgium
pl: Belgia

en: Bermuda
pl: Bermudy

en: Bolivia
pl: Boliwia

en: Bosnia and Herzegovina
pl: Bośnia i Hercegowina

en: Bouvet Island
pl: Wyspa Bouveta

en: Bulgaria
pl: Bułgaria

en: Cambodia
pl: Kambodża

en: Cameroon
pl: Kamerun

en: Canada
pl: Kanada

en: Cape Verde
pl: Wyspy Zielonego Przylądka

en: Cayman Islands
pl: Kajmany

en: Central African Republic
pl: Republika Środkowoafrykańska

en: Chad
pl: Czad

en: China
pl: Chiny

en: Christmas Island
pl: Wyspa Bożego Narodzenia

en: Cocos (Keeling) Islands
pl: Wyspy Kokosowe

en: Colombia
pl: Kolumbia

en: Comoros
pl: Komory

en: Cook Islands
pl: Wyspy Cooka

en: Costa Rica
pl: Kostaryka

en: Cyprus
pl: Cypr

en: Czech Republic
pl: Czechy

en: Denmark
pl: Dania

en: Djibouti
pl: Dżibuti

en: Dominica
pl: Dominika

en: Dominican Republic
pl: Dominikana

en: Ecuador
pl: Ekwador

en: El Salvador
pl: Salwador

en: Equatorial Guinea
pl: Gwinea Równikowa

en: Eritrea
pl: Erytrea

en: Ethiopia
pl: Etiopia

en: Faroe Islands
pl: Wyspy Owcze

en: Finland
pl: Finlandia

en: France
pl: Francja

en: French Guiana
pl: Gujana Francuska

en: French Polynesia
pl: Polinezja Francuska

en: Georgia
pl: Gruzja

en: Greece
pl: Grecja

en: Greenland
pl: Grenlandia

en: Guadeloupe
pl: Gwadelupa

en: Guatemala
pl: Gwatemala

en: Guinea
pl: Gwinea

en: Guinea-Bissau
pl: Gwinea Bissau

en: Guyana
pl: Gujana

en: Heard Island and McDonald Islands
pl: Wyspy Heard i McDonalda

en: Hungary
pl: Węgry

en: Iceland
pl: Islandia

en: India
pl: Indie

en: Indonesia
pl: Indonezja

en: Iraq
pl: Irak

en: Ireland
pl: Irlandia

en: Italy
pl: Włochy

en: Jordan
pl: Jordania

en: Kazakhstan
pl: Kazachstan

en: Kenya
pl: Kenia

en: Kuwait
pl: Kuwejt

en: Kyrgyzstan
pl: Kirgistan

en: Latvia
pl: Łotwa

en: Lebanon
pl: Liban

en: Lithuania
pl: Litwa

en: Luxembourg
pl: Luksemburg

en: Madagascar
pl: Madagaskar

en: Malaysia
pl: Malezja

en: Maldives
pl: Malediwy

en: Marshall Islands
pl: Wyspy Marshalla

en: Martinique
pl: Martynika

en: Mauritania
pl: Mauretania

en: Mayotte
pl: Majotta

en: Mexico
pl: Meksyk

en: Micronesia
pl: Mikronezja

en: Moldova
pl: Mołdawia

en: Monaco
pl: Monako

en: Morocco
pl: Maroko

en: Mozambique
pl: Mozambik

en: Myanmar
pl: Birma

en: Netherlands
pl: Holandia

en: Netherlands Antilles
pl: Antyle Holenderskie

en: New Caledonia
pl: Nowa Kaledonia

en: Nicaragua
pl: Nikaragua

en: Norfolk Island
pl: Norfolk

en: North Korea
pl: Korea Północna

en: Northern Mariana Islands
pl: Mariany Północne

en: Norway
pl: Norwegia

en: Papua New Guinea
pl: Papua Nowa Gwinea

en: Philippines
pl: Filipiny

en: Pitcairn Islands
pl: Wyspy Pitcairn

en: Puerto Rico
pl: Portoryko

en: Qatar
pl: Katar

en: Romania
pl: Rumunia

en: Russia
pl: Rosja

en: Saudi Arabia
pl: Arabia Saudyjska

en: Seychelles
pl: Seszele

en: Slovakia
pl: Słowacja

en: Slovenia
pl: Słowenia

en: Solomon Islands
pl: Wyspy Salomona

en: South Africa
pl: Republika Południowej Afryki

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pl: Georgia Południowa i Sandwich Południowy

en: Spain
pl: Hiszpania

en: Suriname
pl: Surinam

en: Svalbard and Jan Mayen
pl: Svalbard i Jan Mayen

en: Swaziland
pl: Suazi

en: Sweden
pl: Szwecja

en: Switzerland
pl: Szwajcaria

en: Taiwan
pl: Tajwan

en: Tajikistan
pl: Tadżykistan

en: Thailand
pl: Tajlandia

en: Trinidad and Tobago
pl: Trynidad i Tobago

en: Tunisia
pl: Tunezja

en: Turks and Caicos Islands
pl: Turks i Caicos

en: Ukraine
pl: Ukraina

en: United Arab Emirates
pl: Zjednoczone Emiraty Arabskie

en: United Kingdom
pl: Wielka Brytania

en: United States
pl: Stany Zjednoczone

en: United States Minor Outlying Islands
pl: Dalekie Wyspy Mniejsze Stanów Zjednoczonych

en: Uruguay
pl: Urugwaj

en: Venezuela
pl: Wenezuela

en: Wallis and Futuna
pl: Wallis i Futuna

en: Yemen
pl: Jemen

en: Source
pl: Źródło

en: User locations
pl: Lokalizacje użytkownika

en: Units
pl: Jednostki

en: Search options
pl: Opcje wyszukiwania

en: Aland Islands
pl: Wyspy Alandzkie

en: Fiji
pl: Fidżi

en: Falkland Islands
pl: Falklandy

en: Saint Kitts and Nevis
pl: Saint Kitts i Nevis

en: South Korea
pl: Korea Południowa

en: Saint Helena
pl: Wyspa Świętej Heleny

en: Sao Tome and Principe
pl: Wyspy Świętego Tomasza i Książęca

en: French Southern Territories
pl: Francuskie Terytoria Południowe i Antarktyczne

en: Saint Vincent and the Grenadines
pl: Saint Vincent i Grenadyny

en: British Virgin Islands
pl: Brytyjskie Wyspy Dziewicze

en: U.S. Virgin Islands
pl: Wyspy Dziewicze Stanów Zjednoczonych

en: Vietnam
pl: Wietnam

en: Province
pl: Województwo

en: Display style
pl: Styl wyświetlania

en: Unknown location
pl: Nieznana lokalizacja

en: British Indian Ocean Territory
pl: Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego

en: Croatia
pl: Chorwacja

en: Western Sahara
pl: Sahara Zachodnia

en: Collect
pl: Zbieraj

en: Distance
pl: Odległość

en: Postal Code
pl: Kod pocztowy

en: Miles
pl: Mile

en: Country code
pl: Kod kraju

en: Palestinian Territory
pl: Autonomia Palestyńska

en: Vatican
pl: Watykan

en: Require
pl: Wymagaj

en: Primary Key: Unique cache ID.
pl: Kluczem podstawowym jest identyfikator pozycji w pamięci podręcznej.

en: A collection of data to cache.
pl: Dane, które mają zostać zapisane w pamięci podręcznej.

en: Maximum number of locations
pl: Maksymalna liczba lokalizacji

en: Please select
pl: Wybierz

en: Congo (Kinshasa)
pl: Kongo (Kinszasa)

en: Congo (Brazzaville)
pl: Kongo (Brazzaville)

en: Ivory Coast
pl: Wybrzeże Kości Słoniowej

en: Hong Kong S.A.R., China
pl: Hong Kong

en: Isle of Man
pl: Wyspa Man

en: Montenegro
pl: Czarnogóra

en: Macao S.A.R., China
pl: Makau

en: Saint Pierre and Miquelon
pl: Saint-Pierre i Miquelon

en: Is not one of
pl: Żaden z

en: Timor-Leste
pl: Timor Wschodni

en: Locations
pl: Lokalizacje

en: If the gmap.module is installed and <a href="@enabled">enabled</a>, and this setting is also turned on, users that are allowed to manually enter latitude/longitude coordinates will be able to do so with an interactive Google Map.  You should also make sure you have entered a <a href="@google_maps_api_key">Google Maps API key</a> into your <a href="@gmap_module_settings">gmap module settings</a>.
pl: Jeśli gmap.module jest zainstalowany i <a href="@enabled">włączony</a>, oraz te ustawienia są włączone, użytkownicy którzy będą mogli ręcznie wpisać współrzędne szerokości/długości będą mogli to zrobić również poprzez interaktywną mapę Google. Powinieneś upewnić się czy wprowadzony został  <a href="@google_maps_api_key">klucz API Google Maps</a> w <a href="@gmap_module_settings">ustawieniach modułu gmap</a>.

en: If you would like to change the macro used to generate the location chooser map, you can do so here. Note: Behaviors <em>locpick</em> and <em>collapsehack</em> are forced to be enabled and cannot be changed.
pl: Jeśli chcesz zmienić makro używane do generowania lokalizacji, możesz to zrobić tutaj. Uwaga: Zachowania <em>lockpic</em> oraz <em>collapsehack</em> są włączone i nie mogą być zmienione.

en: Enable JIT geocoding
pl: Włącz geokodowanie JIT

en: If you are going to be importing locations in bulk directly into the database, you may wish to enable JIT geocoding and load the locations with source set to 4 (LOCATION_LATLON_JIT_GEOCODING). The system will automatically geocode locations as they are loaded.
pl: Jeśli importujesz lokalizację bezpośrednio do bazy danych, będziesz miał potrzebę włączenia geokodowania JIT oraz wgrywania lokalizacji ze źródła ustawionego na 4 (LOCATION_LATLON_JIT_GEOCODING). System będzie automatycznie określał lokalizację przy każdym wczytywaniu.

en: State/Province (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
pl: Województwo (jeśli jest kilka lokalizacji dla zawartość, N jest iteracją, zaczynając od 0)

en: State/Province Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
pl: Nazwa województwa (Jeśli jest kilka lokalizacji dla węzła, N jest iteracją, zaczynając od 0)

en: Country (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
pl: Państwo (Jeśli jest kilka lokalizacji dla węzła, N jest iteracją, zaczynając od 0)

en: Country Name (If there are multiple locations per node, N is the iteration, starting with 0)
pl: Nazwa państwa (Jeśli jest kilka lokalizacji dla węzła, N jest iteracją, zaczynając od 0)

en: The name of the selected location.
pl: Nazwa wybranej lokalizacji.

en: The street address of the selected location.
pl: Nazwa ulicy wybranej lokalizacji.

en: The city of the selected location.
pl: Miasto wybranej lokalizacji.

en: The postal code of the selected location.
pl: Kod pocztowy wybranej lokalizacji.

en: The country of the selected location.
pl: Kraj wybranej lokalizacji.

en: The latitude of the selected location.
pl: Szerokość geograficzna wybranej lokalizacji.

en: The longitude of the selected location.
pl: Długość geograficzna wybranej lokalizacji.

en: Current coordinates
pl: Aktualne współrzędne

en: User-submitted
pl: Określone przez użytkownika

en: Geocoded (Exact)
pl: Geokodowane (dokładne)

en: If you wish to supply your own latitude and longitude, you may enter them above.  If you leave these fields blank, the system will attempt to determine a latitude and longitude for you from the entered address.  To have the system recalculate your location from the address, for example if you change the address, delete the values for these fields.
pl: Jeśli chcesz podać własną szerokość i długość geograficzną, możesz wprowadzić je powyżej. Jeśli pozostawisz te pola puste, system będzie próbował określić szerokość i długość geograficzną na podstawie podanego adresu. Aby wymusić ponownie określenie  lokalizacji na podstawie adresu, np. w przypadku zmiany adresu, należy usunąć wartości w tych polach.

en: You may set the location by clicking on the map, or dragging the location marker.  To clear the location and cause it to be recalculated, click on the marker.
pl: Możesz określić lokalizację klikając na mapie, lub przeciągając znacznik lokalizacji. Aby usunąć lokalizację i spowodować, że zostanie określona na podstawie adresu, należy kliknąć na marker.

en: Check this box to delete this location.
pl: Zaznacz, aby usunąć lokalizację.

en: Do not collect
pl: Nie zbieraj

en: Force Default
pl: Wymuś domyślne

en: Coordinate Chooser
pl: Wybór współrzędnych

en: Province name
pl: Nazwa województwa

en: Country name
pl: Nazwa kraju

en: Map link
pl: Link mapy

en: Collection settings
pl: Kolekcja ustawień

en: location
pl: lokalizacja

en: RSS Settings
pl: Ustawienia RSS

en: administer user locations
pl: zarządzaj lokalizacjami użytkowników

en: set own user location
pl: ustaw własną lokalizację użytkownika

en: User Locations
pl: Lokalizacje użytkownika

en: Kilometers
pl: Kilometry

en: Origin
pl: Źródło

en: Street only
pl: Tylko ulica

en: Additional only
pl: Tylko dodatkowe

en: Is one of
pl: Jeden z

en: Decimal degrees
pl: Stopnie dziesiętne

en: Postal Code / Country
pl: Kod pocztowy / kraj

en: Meters
pl: Metry

en: Node location
pl: Lokalizacja węzła

en: GMap Macro
pl: Makro GMap

en: Province display
pl: Wyświetlanie województwa

en: Display full province name.
pl: Wyświetlaj pełną nazwę województwa.

en: Open map link in new window
pl: Otwórz odnośnik do mapy w nowym oknie

en: Select this if you want the map link to open in a separate window
pl: Zaznacz tą opcję jeśli chcesz aby link mapy otwierał się w osobnym oknie

en: Open in new window method
pl: Metoda otwierania w nowym oknie

en: If you have selected to open map in a new window this controls the method used to open in a new window.  target="_blank" will just work but is not XTHML Strict compliant.  rel="external" is XHTML Strict compliant but will not open in a new window unless you add some jQuery to your site to add the target attribute. If you are unsure leave set to target="_blank"
pl: Jeśli zaznaczono opcję wyświetlania mapy w nowym oknie, metoda target="_blank" będzie działać jednak nie jest zgodna z XHTML Strict. rel="external" to metoda zgodna z XHTML Strict jednak potrzebuje wywołania kodu jQuery dodającego atrybut target do strony. Jeśli nie jesteś pewien ustaw target="_blank".

en: Google Maps geocoding minimum accuracy
pl: Minimalne dokładność geokodowania Google Maps

en: Country level accuracy
pl: Dokładność na poziomie państwa

en: Location utilities
pl: Narzędzia lokalizacji

en: User location
pl: Lokalizacja użytkownika

en: A macro to be used as a base map for this field.  This map will be recentered on the location, so the center is not that important.
pl: Makro bazowe mapy dla tego pola. Mapa będzie wyśrodkowana do lokalizacji więc środkowanie nie jest takie ważne.

en: Default (address)
pl: Domyślnie (adres)

en: Address with map
pl: Adres i mapa

en: Map only
pl: Tylko mapa

en: Multiple field values on a single map
pl: Wiele wartości pól na jednej mapie

en: Coordinate Type
pl: Typ koordynatów

en: Postal Code (Zipcode)
pl: Kod pocztowy

en: Static  Latitude / Longitude
pl: Statyczna szerokość/długość geograficzna

en: Location to use
pl: Lokalizacja do wykorzystania

en: Location #@num
pl: Lokalizacja  #@num

en: Location type
pl: Typ lokalizacji

en: Requires the gmap module.
pl: Wymaga modułu gmap.

en: Please Select
pl: Wybierz
