Location (6.x-3.3-rc1) - en to pt translation catalogue (296 entries)

en: Delete
pt: Eliminar

en: Development
pt: Desenvolvimento

en: Is
pt: É

en: None
pt: Nenhum

en: Country
pt: País

en: Weight
pt: Peso

en: Name
pt: Nome

en: Default
pt: Por defeito

en: Display Settings
pt: Exibir Definições

en: Advanced search
pt: Pesquisa avançada

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Main settings
pt: Definições principais

en: Configure
pt: Configurar

en: Options
pt: Opções

en: Location
pt: Localização

en: Is not
pt: Não é

en: Phone
pt: Telefone

en: Address
pt: Morada

en: Method
pt: Método

en: Egypt
pt: Egipto

en: Namibia
pt: Namíbia

en: Iran
pt: Irão

en: New Zealand
pt: Nova Zelândia

en: Brazil
pt: Brasil

en: Paraguay
pt: Paraguai

en: Japan
pt: Japão

en: Libya
pt: Líbia

en: Poland
pt: Polónia

en: Singapore
pt: Singapura

en: Turkey
pt: Turquia

en: Allow
pt: Permitir

en: Location name
pt: Nome do local

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
pt: por exemplo um lugar de negócios local, um ponto de encontro local

en: Street
pt: Rua

en: Additional
pt: Adicional

en: City
pt: Município/Concelho

en: Postal code
pt: Código postal

en: NOT LISTED
pt: NÃO LISTADOS

en: State/Province
pt: Distrito

en: Map links
pt: Ligações ao mapa

en: Geocoding options
pt: Opções de geocodificação

en: Settings for Location module
pt: Definições para o módulo de Localização

en: The location module allows you to associate a geographic location with content and users. Users can do proximity searches by postal code.  This is useful for organizing communities that have a geographic presence.
pt: O módulo de localização permite-lhe associar uma localização geográfica com conteúdo e utilizadores. Os utilizadores podem fazer pesquisa de proximidade através de código postal. Isso é útil para organizar as comunidades que têm uma presença geográfica.

en: To administer locative information for content, use the content type administration page.  To support most location enabled features, you will need to install the country specific include file.  To support postal code proximity searches for a particular country, you will need a database dump of postal code data for that country.  As of June 2007 only U.S. and German postal codes are supported.
pt: Para administrar a informação de localização de conteúdos, utilize a página de administração do tipo de conteúdo. Para suportar a maioria da localização activar funcionalidades precisa instalar no país ficheiros específicos. Para apoiar pesquisa de proximidade código postal para um determinado país, você vai precisar de um dump da base de dados de código postal para este país. Em junho de 2007, apenas nos EUA e Alemanha suportava os códigos postais.

en: For more information please read the configuration and customization handbook <a href="@location">Location page</a>.
pt: Para o obter mais informações, leia o manual de configuração e personalização <a href="@location">Página de Localização</a>.

en: None supported.
pt: Nenhum suporte.

en: Street location
pt: Rua de localização

en: Configure parameters for %service geocoding
pt: Configurar os parâmetros para %service geocodificação

en: No configuration parameters are necessary, or a form to take such paramters has not been implemented.
pt: Não há parâmetros de configuração são necessários, ou uma forma de tomar parâmetros não foi implementado.

en: No service selected for country.
pt: Nenhum serviço selecionado para o país.

en: Configure parameters
pt: Configurar os parâmetros

en: No configuration necessary for selected service.
pt: Nenhuma configuração necessária para o serviço selecionado.

en: Locative information
pt: Informações locais

en: Number of locations
pt: Número de locais

en: Collapsible
pt: Colapsável

en: Make the location box collapsible.
pt: Tornar a caixa de localização recolhível.

en: Collapsed
pt: Fechada

en: Display the location box collapsed.
pt: Exibir a caixa de de localização em colapso.

en: Add another location from node view page
pt: Adicionar outra localização na página vista do nó

en: Display the "Add another location" option on the node view page.
pt: Apresentar o "Adicionar outro local " na página de visualização do nó.

en: Add location
pt: Adicione local

en: Coordinates
pt: Coordenadas

en: Fax number
pt: Número de fax

en: Phone number
pt: Número de telefone

en: Google Maps API Key
pt: Chave do Google Mapas API

en: Germany
pt: Alemanha

en: Afghanistan
pt: Afeganistão

en: Albania
pt: Albânia

en: Algeria
pt: Argélia

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Anguilla
pt: Anguila

en: Antarctica
pt: Antárctida

en: Antigua and Barbuda
pt: Antígua e Barbuda

en: Armenia
pt: Arménia

en: Australia
pt: Austrália

en: Austria
pt: Áustria

en: Azerbaijan
pt: Azerbeijão

en: Bahamas
pt: Baamas

en: Bahrain
pt: Barém

en: Belarus
pt: Bielorrússia

en: Belgium
pt: Bélgica

en: Benin
pt: Benim

en: Bermuda
pt: Bermudas

en: Bhutan
pt: Butão

en: Bolivia
pt: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
pt: Bósnia e Herzegovina

en: Botswana
pt: Botsuana

en: Bouvet Island
pt: Ilha Bouvet

en: Bulgaria
pt: Bulgária

en: Burkina Faso
pt: Burquina Faso

en: Cambodia
pt: Camboja

en: Cameroon
pt: Camarões

en: Canada
pt: Canadá

en: Cape Verde
pt: Cabo Verde

en: Cayman Islands
pt: Ilhas Caimão

en: Central African Republic
pt: República Centro-Africana

en: Chad
pt: Chade

en: Christmas Island
pt: Ilha Christmas

en: Cocos (Keeling) Islands
pt: Ilhas Cocos

en: Colombia
pt: Colômbia

en: Comoros
pt: Comores

en: Cook Islands
pt: Ilhas Cook

en: Cyprus
pt: Chipre

en: Czech Republic
pt: República Checa

en: Denmark
pt: Dinamarca

en: Djibouti
pt: jibuti

en: Dominica
pt: Domínica

en: Dominican Republic
pt: República Dominicana

en: Ecuador
pt: Equador

en: Equatorial Guinea
pt: Guiné Equatorial

en: Eritrea
pt: Eritreia

en: Estonia
pt: Estónia

en: Ethiopia
pt: Etiópia

en: Faroe Islands
pt: Ilhas Feroe

en: Finland
pt: Finlândia

en: France
pt: França

en: French Guiana
pt: Guiana Francesa

en: French Polynesia
pt: Polinésia Francesa

en: Gabon
pt: Gabão

en: Gambia
pt: Gâmbia

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Ghana
pt: Gana

en: Greece
pt: Grécia

en: Greenland
pt: Gronelândia

en: Grenada
pt: Granada

en: Guadeloupe
pt: Guadalupe

en: Guam
pt: Guame

en: Guinea
pt: Guiné

en: Guinea-Bissau
pt: Guiné-Bissau

en: Guyana
pt: Guiana

en: Heard Island and McDonald Islands
pt: Ilha Heard e as Ilhas McDonald

en: Hungary
pt: Hungria

en: Iceland
pt: Islândia

en: India
pt: Índia

en: Indonesia
pt: Indonésia

en: Iraq
pt: Iraque

en: Ireland
pt: Irlanda

en: Italy
pt: Itália

en: Jordan
pt: Jordânia

en: Kazakhstan
pt: Cazaquistão

en: Kenya
pt: Quénia

en: Kiribati
pt: Quiribati

en: Kuwait
pt: Koweit

en: Kyrgyzstan
pt: Quirguizistão

en: Latvia
pt: Letónia

en: Lebanon
pt: Líbano

en: Lesotho
pt: Lesoto

en: Liberia
pt: Libéria

en: Liechtenstein
pt: Listenstaine

en: Lithuania
pt: Lituânia

en: Luxembourg
pt: Luxemburgo

en: Madagascar
pt: Madagáscar

en: Malawi
pt: Malávi

en: Malaysia
pt: Malásia

en: Maldives
pt: Maldivas

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Martinique
pt: Martinica

en: Mauritania
pt: Mauritânia

en: Mauritius
pt: Maurícia

en: Mayotte
pt: Maiote

en: Mexico
pt: México

en: Micronesia
pt: Micronésia

en: Moldova
pt: Moldávia

en: Monaco
pt: Mónaco

en: Mongolia
pt: Mongólia

en: Montserrat
pt: Monserrate

en: Morocco
pt: Marrocos

en: Mozambique
pt: Moçambique

en: Myanmar
pt: Birmânia

en: Netherlands
pt: Holanda

en: Netherlands Antilles
pt: Antilhas Neerlandesas

en: New Caledonia
pt: Nova Caledónia

en: Nicaragua
pt: Nicarágua

en: Niger
pt: Níger

en: Nigeria
pt: Nigéria

en: Norfolk Island
pt: Ilha de Norfolque

en: North Korea
pt: Coreia do Norte

en: Northern Mariana Islands
pt: Marianas Setentrionais

en: Norway
pt: Noruega

en: Oman
pt: Omã

en: Pakistan
pt: Paquistão

en: Panama
pt: Panamá

en: Papua New Guinea
pt: Papua Nova Guiné

en: Philippines
pt: Filipinas

en: Pitcairn Islands
pt: Ilhas Pitcairn

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Reunion
pt: Reunião

en: Romania
pt: Roménia

en: Russia
pt: Rússia

en: Rwanda
pt: Ruanda

en: San Marino
pt: São Marino

en: Saudi Arabia
pt: Arábia Saudita

en: Seychelles
pt: Seicheles

en: Sierra Leone
pt: Serra Leoa

en: Slovakia
pt: Eslováquia

en: Slovenia
pt: Eslovénia

en: Solomon Islands
pt: Ilhas Salomão

en: Somalia
pt: Somália

en: South Africa
pt: África do Sul

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
pt: Ilhas Geórgia do Sul e Sandwich do Sul

en: Spain
pt: Espanha

en: Sudan
pt: Sudão

en: Svalbard and Jan Mayen
pt: Svalbard e Jan Mayen

en: Swaziland
pt: Suazilândia

en: Sweden
pt: Suécia

en: Switzerland
pt: Suíça

en: Syria
pt: Síria

en: Taiwan
pt: Formosa

en: Tajikistan
pt: Tajiquistão

en: Tanzania
pt: Tanzânia

en: Thailand
pt: Tailândia

en: Tokelau
pt: Toquelau

en: Trinidad and Tobago
pt: Trindade e Tobago

en: Tunisia
pt: Tunísia

en: Turkmenistan
pt: Turquemenistão

en: Turks and Caicos Islands
pt: Turks e Caicos

en: Ukraine
pt: Ucrânia

en: United Arab Emirates
pt: Emirados Árabes Unidos

en: United Kingdom
pt: Reino Unido

en: United States
pt: Estados Unidos

en: United States Minor Outlying Islands
pt: Ilhas Menores Distantes dos Estados Unidos

en: Uruguay
pt: Uruguai

en: Uzbekistan
pt: Usbequistão

en: Wallis and Futuna
pt: Wallis e Futuna

en: Yemen
pt: Iémen

en: Zambia
pt: Zâmbia

en: Zimbabwe
pt: Zimbábue

en: Source
pt: Fonte

en: User locations
pt: Localização do utilizador

en: Units
pt: Unidades

en: Search options
pt: As opções de pesquisa

en: Aland Islands
pt: Alanda

en: Falkland Islands
pt: Ilhas Malvinas

en: Saint Kitts and Nevis
pt: São Cristóvão e Nevis

en: South Korea
pt: Coreia do Sul

en: Saint Lucia
pt: Santa Lúcia

en: Saint Helena
pt: Santa Helena

en: Sao Tome and Principe
pt: São Tomé e Príncipe

en: French Southern Territories
pt: Terras Austrais e Antárcticas Francesas

en: Saint Vincent and the Grenadines
pt: São Vicente e Granadinas

en: British Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Britânicas

en: U.S. Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens Americanas

en: Vietnam
pt: Vietname

en: Province
pt: Distrito

en: Guernsey
pt: Guernesei

en: Display style
pt: Estilo de exibição

en: British Indian Ocean Territory
pt: Território Britânico do Oceano Índico

en: Croatia
pt: Croácia

en: Macedonia
pt: Macedónia

en: Western Sahara
pt: Sahara Ocidental

en: Distance
pt: Distância

en: Postal Code
pt: Código Postal

en: Country code
pt: Código do país

en: Palestinian Territory
pt: Palestina

en: Vatican
pt: Vaticano

en: Require
pt: Exigir

en: A collection of data to cache.
pt: Um conjunto de dados para colocar em cache.

en: Maximum number of locations
pt: Número máximo de locais

en: Please select
pt: Por favor, selecione

en: Congo (Kinshasa)
pt: Congo-Kinshasa

en: Congo (Brazzaville)
pt: Congo-Brazzaville

en: Ivory Coast
pt: Costa do Marfim

en: Hong Kong S.A.R., China
pt: Hong Kong

en: Isle of Man
pt: Ilha de Man

en: Macao S.A.R., China
pt: Macau

en: Saint Pierre and Miquelon
pt: São Pedro e Miquelon

en: Serbia
pt: Sérvia

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: Location Fields
pt: Campos de Localização

en: Do not collect
pt: Não recolher

en: Force Default
pt: Forçar predefinido

en: Coordinate Chooser
pt: Seletor de coordenadas

en: Province name
pt: Nome do distrito

en: Country name
pt: Nome do país

en: Map link
pt: Ligação ao mapa

en: Minimum number of locations
pt: Número mínimo de locais

en: The number of locations that are required to be filled in.
pt: O número de locais que são obrigados a serem preenchidos.

en: The maximum number of locations that can be associated.
pt: O número máximo de localidades que podem ser associados.

en: Number of locations that can be added at once
pt: Número de locais que podem ser adicionados de uma só vez

en: The number of empty location forms to show when editing.
pt: O número de formulários de localização em branco para mostrar quando da edição.

en: Collection settings
pt: Recolha de definições

en: Location form weight
pt: Peso do formulário de localização

en: Weight of the location box in the add / edit form. Lower values will be displayed higher in the form.
pt: Peso na caixa de localização no adicionar / editar do formulário. Os valores mais baixos serão exibidos primeiro no formulário.

en: Display Weight
pt: Indicação de peso

en: Hide fields from display
pt: Ocultar campos de exibição

en: location
pt: localização

en: Display location in full view
pt: Mostra a localização em tela cheia

en: Associate locations with nodes.
pt: Associar localidades aos nós.

en: Associate locations with users.
pt: Localidades associadas aos utilizadores.

en: Defines a Location field type.
pt: Define um tipo de campo de Localização.

en: Allows you to add a fax number to a location.
pt: Permite adicionar um número de fax para um local.

en: Allows you to add a phone number to a location.
pt: Permite adicionar um número de telefone para um local.

en: Advanced search page for locations.
pt: Página de pesquisa avançada de locais.

en: Kilometers
pt: Kilometros

en: Is one of
pt: É um de

en: Associate locations with taxonomy terms.
pt: Locais associados com os termos da taxonomia.
