Location (6.x-3.3) - en to hu translation catalogue (342 entries)

en: Delete
hu: Törlés

en: Development
hu: Fejlesztés

en: Is
hu: Van

en: None
hu: Nincs

en: Country
hu: Ország

en: Weight
hu: Súly

en: Name
hu: Név

en: Default
hu: Alapértelmezés

en: Display Settings
hu: Megjelenés beállításai

en: Advanced search
hu: Részletes keresés

en: Unknown
hu: Ismeretlen

en: Main settings
hu: Fő beállítások

en: Configure
hu: Beállít

en: Options
hu: Lehetőségek

en: Node
hu: Tartalom

en: Location
hu: Helyszín

en: Is not
hu: Nem

en: Widget
hu: Felületi elem

en: Phone
hu: Telefon

en: Address
hu: Cím

en: Method
hu: Mód

en: Egypt
hu: Egyiptom

en: Namibia
hu: Namíbia

en: Israel
hu: Izrael

en: Iran
hu: Irán

en: New Zealand
hu: Új-Zéland

en: Cuba
hu: Kuba

en: Brazil
hu: Brazília

en: Japan
hu: Japán

en: Libya
hu: Líbia

en: Poland
hu: Lengyelország

en: Portugal
hu: Portugália

en: Singapore
hu: Szingapur

en: Turkey
hu: Törökország

en: Allow
hu: Engedélyezett

en: Location name
hu: Helyszín neve

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
hu: például üzlet helye, találkozási pont, találkahely

en: Street
hu: Utca

en: Additional
hu: Továbbiak

en: City
hu: Város

en: Postal code
hu: Irányítószám

en: Latitude
hu: Földrajzi szélesség

en: Longitude
hu: Földrajzi hosszúság

en: State/Province
hu: Állam/Megye

en: Map links
hu: Térkép hivatkozások

en: Settings for Location module
hu: A <em>Location</em> modul beállításai

en: None supported.
hu: Egyik sem támogatott.

en: Street location
hu: Utca

en: No configuration parameters are necessary, or a form to take such paramters has not been implemented.
hu: Paraméterek nem szükségesek, vagy ezen paramétereket egyetlen űrlap sem támogatja.

en: No service selected for country.
hu: Nincs szolgáltatás kiválasztva az országhoz.

en: Configure parameters
hu: Paraméterek beállítása

en: No configuration necessary for selected service.
hu: A kiválasztott szolgáltatás nem igényel külön beállítást.

en: Locative information
hu: Helyszín információ

en: Number of locations
hu: Helyek száma

en: Collapsible
hu: Összecsukható

en: Make the location box collapsible.
hu: A helyszín mezőcsoport legyen összecsukható

en: Collapsed
hu: Összecsukott

en: Display the location box collapsed.
hu: A helyszín mezőcsoport legyen összecsukva

en: Location #%number
hu: Helyszín #%number

en: Add another location
hu: Újabb hely hozzáadása

en: Add location
hu: Hely hozzáadása

en: Default country selection
hu: Alapértelmezett országválasztó

en: Disable the display of locations.
hu: Tiltja a hely megjelenését

en: Enable the display of locations.
hu: Engedélyezi a hely megjelenését.

en: Coordinates
hu: Koordináták

en: submit latitude/longitude
hu: földrajzi szélesség/hosszúság beküldése

en: Fax number
hu: Faxszám

en: Phone number
hu: Telefonszám

en: Location Phone
hu: Helyszín: Telefon

en: Google Maps API Key
hu: Google Maps API kulcs

en: Germany
hu: Németország

en: Afghanistan
hu: Afganisztán

en: Albania
hu: Albánia

en: Algeria
hu: Algéria

en: American Samoa
hu: Amerikai Szamoa

en: Antarctica
hu: Antarktisz

en: Antigua and Barbuda
hu: Antigua és Barbuda

en: Argentina
hu: Argentína

en: Armenia
hu: Örményország

en: Australia
hu: Ausztrália

en: Austria
hu: Ausztria

en: Azerbaijan
hu: Azerbajdzsán

en: Bahamas
hu: Bahamák

en: Bahrain
hu: Bahrein

en: Bangladesh
hu: Banglades

en: Belarus
hu: Fehéroroszország

en: Bhutan
hu: Bhután

en: Bolivia
hu: Bolívia

en: Bosnia and Herzegovina
hu: Bosznia-Hercegovina

en: Bouvet Island
hu: Bouvet-sziget

en: Bulgaria
hu: Bulgária

en: Cambodia
hu: Kambodzsa

en: Cameroon
hu: Kamerun

en: Canada
hu: Kanada

en: Cape Verde
hu: Zöld-foki Köztársaság

en: Cayman Islands
hu: Kajmán-szigetek

en: Central African Republic
hu: Közép-Afrikai Köztársaság

en: Chad
hu: Csád

en: China
hu: Kína

en: Christmas Island
hu: Karácsony-sziget

en: Cocos (Keeling) Islands
hu: Kókusz (Keeling)-szigetek

en: Colombia
hu: Kolumbia

en: Comoros
hu: Comore-szigetek

en: Cook Islands
hu: Cook-szigetek

en: Cyprus
hu: Ciprus

en: Czech Republic
hu: Csehország

en: Denmark
hu: Dánia

en: Djibouti
hu: Dzsibuti

en: Dominica
hu: Dominika

en: Dominican Republic
hu: Dominikai Köztársaság

en: El Salvador
hu: Salvador

en: Equatorial Guinea
hu: Egyenlítői-Guinea

en: Estonia
hu: Észtország

en: Ethiopia
hu: Etiópia

en: Faroe Islands
hu: Feröer-szigetek

en: Finland
hu: Finnország

en: France
hu: Franciaország

en: French Guiana
hu: Francia Guyana

en: French Polynesia
hu: Francia Polinézia

en: Georgia
hu: Grúzia

en: Ghana
hu: Ghána

en: Gibraltar
hu: Gibraltár

en: Greece
hu: Görögország

en: Greenland
hu: Grönland

en: Guinea-Bissau
hu: Bissau-Guinea

en: Heard Island and McDonald Islands
hu: Heard-sziget és McDonald-szigetek

en: Hungary
hu: Magyarország

en: Iceland
hu: Izland

en: Indonesia
hu: Indonézia

en: Iraq
hu: Irak

en: Ireland
hu: Írország

en: Italy
hu: Olaszország

en: Jordan
hu: Jordánia

en: Kazakhstan
hu: Kazahsztán

en: Kuwait
hu: Kuvait

en: Kyrgyzstan
hu: Kirgizisztán

en: Laos
hu: Laosz

en: Latvia
hu: Lettország

en: Lebanon
hu: Libanon

en: Liberia
hu: Libéria

en: Lithuania
hu: Litvánia

en: Luxembourg
hu: Luxemburg

en: Madagascar
hu: Madagaszkár

en: Malaysia
hu: Malajzia

en: Maldives
hu: Maldív-szigetek

en: Malta
hu: Málta

en: Marshall Islands
hu: Marshall-szigetek

en: Mauritania
hu: Mauritánia

en: Mexico
hu: Mexikó

en: Micronesia
hu: Mikronézia

en: Mongolia
hu: Mongólia

en: Morocco
hu: Marokkó

en: Mozambique
hu: Mozambik

en: Myanmar
hu: Mianmar

en: Nepal
hu: Nepál

en: Netherlands
hu: Hollandia

en: Netherlands Antilles
hu: Holland Antillák

en: New Caledonia
hu: Új-Kaledónia

en: Nigeria
hu: Nigéria

en: Norfolk Island
hu: Norfolk-sziget

en: North Korea
hu: Koreai Népi Demokratikus Köztársaság

en: Northern Mariana Islands
hu: Északi-Mariana-szigetek

en: Norway
hu: Norvégia

en: Oman
hu: Omán

en: Pakistan
hu: Pakisztán

en: Papua New Guinea
hu: Pápua Új-Guinea

en: Philippines
hu: Fülöp-szigetek

en: Pitcairn Islands
hu: Pitcairn-szigetek

en: Qatar
hu: Katar

en: Reunion
hu: Réunion

en: Romania
hu: Románia

en: Russia
hu: Oroszország

en: Rwanda
hu: Ruanda

en: Samoa
hu: Szamoa

en: Saudi Arabia
hu: Szaud-Arábia

en: Senegal
hu: Szenegál

en: Seychelles
hu: Seychelle-szigetek

en: Slovakia
hu: Szlovákia

en: Slovenia
hu: Szlovénia

en: Solomon Islands
hu: Salamon-szigetek

en: Somalia
hu: Szomália

en: South Africa
hu: Dél-Afrika

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
hu: Dél-Georgia és Déli Sandwich-szigetek

en: Spain
hu: Spanyolország

en: Sri Lanka
hu: Srí Lanka

en: Sudan
hu: Szudán

en: Svalbard and Jan Mayen
hu: Svalbard és Jan Mayen

en: Swaziland
hu: Szváziföld

en: Sweden
hu: Svédország

en: Switzerland
hu: Svájc

en: Syria
hu: Szíria

en: Taiwan
hu: Tajvan

en: Tajikistan
hu: Tadzsikisztán

en: Tanzania
hu: Tanzánia

en: Thailand
hu: Thaiföld

en: Trinidad and Tobago
hu: Trinidad és Tobago

en: Tunisia
hu: Tunézia

en: Turkmenistan
hu: Türkmenisztán

en: Turks and Caicos Islands
hu: Turks és Caicos-szigetek

en: Ukraine
hu: Ukrajna

en: United Arab Emirates
hu: Egyesült Arab Emírségek

en: United Kingdom
hu: Egyesült Királyság

en: United States
hu: Egyesült Államok

en: United States Minor Outlying Islands
hu: Amerikai Egyesült Államok Külső Szigetei

en: Uzbekistan
hu: Üzbegisztán

en: Wallis and Futuna
hu: Wallis és Futuna

en: Yemen
hu: Jemen

en: Source
hu: Forrás

en: User locations
hu: Felhasználói helyszínek

en: Units
hu: Mértékegységek

en: Search options
hu: Keresési szempontok

en: Aland Islands
hu: Aland-szigetek

en: Fiji
hu: Fidzsi

en: Falkland Islands
hu: Falkland-szigetek

en: Saint Kitts and Nevis
hu: Saint Kitt és Nevis

en: South Korea
hu: Koreai Köztársaság

en: Saint Helena
hu: Szent Ilona

en: Sao Tome and Principe
hu: São Tomé és Príncipe

en: French Southern Territories
hu: Francia Déli Területek

en: Saint Vincent and the Grenadines
hu: Saint Vincent és Granadin-szigetek

en: British Virgin Islands
hu: Angol Szűz-szigetek

en: U.S. Virgin Islands
hu: Amerikai Szűz-szigetek

en: Vietnam
hu: Vietnám

en: Province
hu: Tartomány

en: Display style
hu: Megjelenítési stílus

en: Unknown location
hu: Ismeretlen helység

en: British Indian Ocean Territory
hu: Brit Indiai-óceáni Terület

en: Croatia
hu: Horvátország

en: Macedonia
hu: Macedónia

en: Western Sahara
hu: Nyugat-Szahara

en: Collect
hu: Gyűjtés

en: Distance
hu: Távolság

en: Postal Code
hu: Irányítószám

en: Miles
hu: Mérföld

en: Country code
hu: Országkód

en: Palestinian Territory
hu: Palesztín területek

en: Vatican
hu: Apostoli Szentszék (Vatikán)

en: Require
hu: Szükséges

en: Primary Key: Unique cache ID.
hu: Elsődleges kulcs: egyedi gyorsítótár azonosító.

en: A collection of data to cache.
hu: A gyorsítótárazandó adatok gyűjteménye.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry should expire, or 0 for never.
hu: Unix időbélyeg, mely a bejegyzés lejárati idejét jelöli, vagy 0, ha nem jár le.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry was created.
hu: Unix időbélyeg, mely a bejegyzés létrehozását jelöli.

en: Any custom HTTP headers to be added to cached data.
hu: Egyedi HTTP fejlécek, amelyeket a gyorsítótárazott adathoz kell adni.

en: A flag to indicate whether content is serialized (1) or not (0).
hu: 1, ha a tartalom szerializált, egyébként 0.

en: Maximum number of locations
hu: Helységek maximális száma

en: Please select
hu: Választás szükséges

en: Congo (Kinshasa)
hu: Kongói Demokratikus Köztársaság

en: Congo (Brazzaville)
hu: Kongói Köztársaság

en: Ivory Coast
hu: Elefántcsontpart

en: Serbia And Montenegro
hu: Szerbia és Montenegró

en: Hong Kong S.A.R., China
hu: Hong Kong SAR (Kínai Népköztársaság)

en: Isle of Man
hu: Man-sziget

en: Montenegro
hu: Montenegró

en: Macao S.A.R., China
hu: Makaó

en: Saint Pierre and Miquelon
hu: Saint Pierre és Miquelon

en: Serbia
hu: Szerbia

en: Is not one of
hu: Nincs ezek között

en: Timor-Leste
hu: Kelet-Timor

en: Wallis Futuna
hu: Wallis és Futuna

en: Locations
hu: Helyszínek

en: Location chooser macro
hu: Helyszín választó makró

en: Locations are addresses and map coordinates.
hu: A helyszínek címek és térkép-koordináták.

en: The location ID of the location.
hu: A helyszín helyszínazonosítója.

en: The name of the selected location.
hu: A kiválasztott helyszín neve.

en: The street address of the selected location.
hu: A kiválasztott helyszín utcája.

en: The city of the selected location.
hu: A kiválasztott helyszín városa.

en: The province of the selected location.
hu: A kiválasztott helyszín tartománya.

en: The postal code of the selected location.
hu: A kiválasztott helyszín irányítószáma.

en: The country of the selected location.
hu: A kiválasztott helyszín országa.

en: The latitude of the selected location.
hu: A kiválasztott helyszín földrajzi szélessége.

en: The longitude of the selected location.
hu: A kiválasztott helyszín földrajzi hosszúsága.

en: The coordinates of the selected location in 'lat, long' format.
hu: A kiválasztott helyszín koordinátái „szélesség, hosszúság” formátumban.

en: The distance from the selected location and either the current user or a specific location.
hu: A kiválasztott helyszíntől és jelenlegi felhasználótól vagy meghatározott helyszíntől való távolság.

en: The entire address block for the location.
hu: A teljes cím blokk a helyszínhez.

en: Current coordinates
hu: Jelenlegi koordináták

en: User-submitted
hu: Felhasználó által megadott

en: If you wish to supply your own latitude and longitude, you may enter them above.  If you leave these fields blank, the system will attempt to determine a latitude and longitude for you from the entered address.  To have the system recalculate your location from the address, for example if you change the address, delete the values for these fields.
hu: Ha saját adatokat kell megadni földrajzi szélességnek és hosszúságnak, akkor ez a fenti mezőkben lehetséges. Ha ezek a mezők üresen maradnak, akkor a rendszer megpróbálja kiszámítani a földrajzi szélességet és hosszúságot a fennt megadott címből. Ha ismét ki kell számítani a helyszínt a címből - például megváltozott a megadott cím -, akkor ki kell törölni az értéket ezekből a mezőkből.

en: You may set the location by clicking on the map, or dragging the location marker.  To clear the location and cause it to be recalculated, click on the marker.
hu: Be lehet állítani a helyszínt a térképre kattintással, vagy a helyszínt jelölő elem húzásával is. A helyszín törléséhez és az újraszámításhoz rá kell kattintani a jelölőre.

en: Check this box to delete this location.
hu: A jelölőnégyzet bekapcsolásával törölhető ez a helyszín.

en: Location Fields
hu: Helyszín mezők

en: Do not collect
hu: Nem gyűjti

en: Force Default
hu: Kényszerített alapértelmezés

en: Coordinate Chooser
hu: Koordináta választó

en: Province name
hu: Tartomány neve

en: Country name
hu: Országnév

en: Map link
hu: Térkép hivatkozás

en: Minimum number of locations
hu: Helyszínek legkisebb száma

en: The number of locations that are required to be filled in.
hu: A szükségesen kitöltendő helyszínek száma.

en: The maximum number of locations that can be associated.
hu: A hozzárendelhető helyszínek maximális száma.

en: Number of locations that can be added at once
hu: Egyszerre hozzáadható helyszínek száma

en: The number of empty location forms to show when editing.
hu: A szerkesztéskor látható üres helyszín mezők száma.

en: location
hu: helyszín

en: Display location in teaser view
hu: Helyszín megjelenítése a tartalom előnézetében

en: Display location in full view
hu: Helyszín megjelenítése teljes nézetben

en: RSS Settings
hu: RSS beállítások

en: RSS mode
hu: RSS mód

en: Node Locations
hu: Tartalom helyszínek

en: User Locations
hu: Felhasználó helyszínek

en: Location Field
hu: Helyszín mező

en: Locate Address
hu: Cím megkeresése

en: mi
hu: mérföld

en: Kilometers
hu: Kilométer

en: Origin
hu: Kezdőpont

en: Province code
hu: Tartomány kód

en: Street only
hu: Csak utca

en: Is one of
hu: Egy ezek közül

en: Decimal degrees
hu: Fok tizedesjegyekkel

en: Degrees, minutes, seconds
hu: Fok, perc, másodperc

en: Postal Code / Country
hu: Irányítószám / Ország

en: Postal Code (assume default country)
hu: Irányítószám (alapértelmezés szerinti ország figyelembevételével)

en: Meters
hu: Méter

en: Node location
hu: Tartalom helyszín

en: Display full province name.
hu: Teljes tartománynév megjelenítése.

en: Display province/state code.
hu: Tartomány/állam kód megjelenítése.

en: Clear province cache
hu: Tartomány gyorsítótár ürítése

en: Clear supported country list
hu: Támogatott országok listájának kiürítése

en: CCK Location: @label (@name)
hu: CCK Helyek: @label (@name)

en: Country level accuracy
hu: Országszintű pontosság

en: Town (city, village) level accuracy
hu: Városszintű pontosság

en: Post code (zip code) level accuracy
hu: Irányítószám-szintű pontosság

en: Street level accuracy
hu: Utcaszintű pontosság

en: Intersection level accuracy
hu: Kereszteződésszintű pontosság

en: Address level accuracy
hu: Címszintű pontosság

en: Premise (building name, property name, shopping center, etc.) level accuracy
hu: Ingatlanszintű pontosság (például épületnév, bevásárlóközpont neve stb.)

en: view node location table
hu: tartalom helyszín tábla megjelenítése

en: view user location table
hu: felhasználó helyszín tábla megjelenítése

en: Node Locations module form.
hu: Tartalom helyszín modul űrlap.

en: User location
hu: Felhasználó helyszín

en: Default (address)
hu: Alapértelmezett (cím)

en: Address with map
hu: Cím térképpel

en: Map only
hu: Csak térkép

en: Multiple field values on a single map
hu: Több mező értéke egy térképen

en: CCK location
hu: CCK helyszín

en: The fax number of the selected location.
hu: A kiválasztott hely faxszáma.

en: The phone number of the selected location.
hu: A kiválasztott hely telefonszáma.

en: Taxonomy location
hu: Taxonómia helyszín

en: Location Taxonomy
hu: Helyszín taxonómia

en: Postal Code (Zipcode)
hu: Irányítószám

en: Decimal Latitude and Longitude coordinates, comma delimited
hu: Tizedesjegyekkel megadott szélességi és hosszúsági koordináták, vesszővel elválasztva

en: Type of center point.
hu: Középpont típusa.

en: Distance unit
hu: Távolság mértékegysége

en: Use PHP code to determine latitude/longitude
hu: PHP használata a szélesség és hosszúság meghatározására
