Location (6.x-3.4-rc1) - en to ru translation catalogue (392 entries)

en: Delete
ru: Удалить

en: Development
ru: Разработка

en: Is
ru: Это

en: None
ru: Нет

en: Country
ru: Страна

en: Weight
ru: Вес

en: Name
ru: Название

en: Default
ru: По умолчанию

en: Display Settings
ru: Настройки отображения

en: Advanced search
ru: Расширенный поиск

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Main settings
ru: Основные настройки

en: Configure
ru: Настроить

en: Options
ru: Опции

en: Node
ru: Материал

en: Location
ru: Место

en: Widget
ru: Виджет

en: Phone
ru: Телефон

en: Fax
ru: Факс

en: Address
ru: Адрес

en: Method
ru: Метод

en: Egypt
ru: Египет

en: Namibia
ru: Намибия

en: Israel
ru: Израиль

en: Iran
ru: Иран

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Tonga
ru: Тонга

en: Cuba
ru: Куба

en: Brazil
ru: Бразилия

en: Chile
ru: Чили

en: Paraguay
ru: Парагвай

en: Jamaica
ru: Ямайка

en: Japan
ru: Япония

en: Libya
ru: Ливия

en: Poland
ru: Польша

en: Portugal
ru: Португалия

en: Singapore
ru: Сингапур

en: Turkey
ru: Турция

en: Allow
ru: Разрешить

en: Location name
ru: Название местоположения

en: e.g. a place of business, venue, meeting point
ru: напр. место работы, место встречи

en: Street
ru: Улица

en: Additional
ru: Дополнительно

en: City
ru: Город

en: Postal code
ru: Почтовый индекс

en: Latitude
ru: Широта

en: Longitude
ru: Долгота

en: State/Province
ru: Область/Район

en: Map links
ru: Связи с картами

en: Geocoding options
ru: Настройки геокодирования

en: Settings for Location module
ru: Настройки модуля Location

en: km
ru: км

en: None supported.
ru: Не поддерживается.

en: Street location
ru: Улица

en: Configure parameters for %service geocoding
ru: Настройте параметры для геокодирования %service

en: No service selected for country.
ru: Для страны не указан сервис.

en: Configure parameters
ru: Настройте параметры

en: Locative information
ru: Информация о местоположении

en: Number of locations
ru: Количество местоположений

en: Collapsible
ru: Сворачиваемое

en: Make the location box collapsible.
ru: Позволяет сворачивать поле местонахождения.

en: Collapsed
ru: Свернуто

en: Display the location box collapsed.
ru: Отображает поле местонахождения изначально свернутым.

en: Location #%number
ru: Местонахождение #%number

en: Add another location
ru: Добавить другое местоположение

en: Add location
ru: Добавить местоположение

en: Default country selection
ru: Страна по умолчанию

en: This will be the country that is automatically selected when a location form is served for a new location.
ru: Эта страна будет автоматически выбираться при выборе нового местонахождения.

en: Disable the display of locations.
ru: Выключить показ местоположения.

en: Enable the display of locations.
ru: Включить показ местоположения.

en: Use a Google Map to set latitude and longitude
ru: Использовать Google Map для установки ширины и долготы

en: Coordinates
ru: Координаты

en: submit latitude/longitude
ru: отправить широту/долготу

en: Fax number
ru: Номер факса

en: Phone number
ru: Номер телефона

en: Location Phone
ru: Телефон местонахождения

en: Germany
ru: Германия

en: Afghanistan
ru: Афганистан

en: Albania
ru: Албания

en: Algeria
ru: Алжир

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Andorra
ru: Андорра

en: Angola
ru: Ангола

en: Anguilla
ru: Ангилья

en: Antarctica
ru: Антарктида

en: Antigua and Barbuda
ru: Антигуа и Барбуда

en: Argentina
ru: Аргентина

en: Armenia
ru: Армения

en: Aruba
ru: Аруба

en: Australia
ru: Австралия

en: Austria
ru: Австрия

en: Azerbaijan
ru: Азербайджан

en: Bahamas
ru: Багамские острова

en: Bahrain
ru: Бахрейн

en: Bangladesh
ru: Бангладеш

en: Barbados
ru: Барбадос

en: Belarus
ru: Беларусь

en: Belgium
ru: Бельгия

en: Belize
ru: Белиз

en: Benin
ru: Бенин

en: Bermuda
ru: Бермудские острова

en: Bhutan
ru: Бутан

en: Bolivia
ru: Боливия

en: Bosnia and Herzegovina
ru: Босния и Герцеговина

en: Botswana
ru: Ботсвана

en: Bouvet Island
ru: Остров Буве

en: Brunei
ru: Бруней

en: Bulgaria
ru: Болгария

en: Burkina Faso
ru: Буркина Фасо

en: Burundi
ru: Бурунди

en: Cambodia
ru: Камбоджа

en: Cameroon
ru: Камерун

en: Canada
ru: Канада

en: Cape Verde
ru: Кабо-Верде

en: Cayman Islands
ru: Каймановы острова

en: Central African Republic
ru: Центральноафриканская Республика

en: Chad
ru: Чад

en: China
ru: Китай

en: Christmas Island
ru: Остров Рождества

en: Cocos (Keeling) Islands
ru: Кокосовые (Килинг) острова

en: Colombia
ru: Колумбия

en: Comoros
ru: Коморские острова

en: Cook Islands
ru: Острова Кука

en: Costa Rica
ru: Коста-Рика

en: Cyprus
ru: Кипр

en: Czech Republic
ru: Чешская республика

en: Denmark
ru: Дания

en: Djibouti
ru: Джибути

en: Dominica
ru: Доминика

en: Dominican Republic
ru: Доминиканская республика

en: Ecuador
ru: Эквадор

en: El Salvador
ru: Сальвадор

en: Equatorial Guinea
ru: Экваториальная Гвинея

en: Eritrea
ru: Эритрея

en: Estonia
ru: Эстония

en: Ethiopia
ru: Эфиопия

en: Faroe Islands
ru: Фарерские острова

en: Finland
ru: Финляндия

en: France
ru: Франция

en: French Guiana
ru: Французская Гвиана

en: French Polynesia
ru: Французская Полинезия

en: Gabon
ru: Габон

en: Gambia
ru: Гамбия

en: Georgia
ru: Грузия

en: Ghana
ru: Гана

en: Gibraltar
ru: Гибралтар

en: Greece
ru: Греция

en: Greenland
ru: Гренландия

en: Grenada
ru: Гренада

en: Guadeloupe
ru: Гваделупа

en: Guam
ru: Гуам

en: Guatemala
ru: Гватемала

en: Guinea
ru: Гвинея

en: Guinea-Bissau
ru: Гвинея-Бисау

en: Guyana
ru: Гайана

en: Haiti
ru: Гаити

en: Heard Island and McDonald Islands
ru: Острова Херд и Макдональд

en: Honduras
ru: Гондурас

en: Hungary
ru: Венгрия

en: Iceland
ru: Исландия

en: India
ru: Индия

en: Indonesia
ru: Индонезия

en: Iraq
ru: Ирак

en: Ireland
ru: Ирландия

en: Italy
ru: Италия

en: Jordan
ru: Иордания

en: Kazakhstan
ru: Казахстан

en: Kenya
ru: Кения

en: Kiribati
ru: Кирибати

en: Kuwait
ru: Кувейт

en: Kyrgyzstan
ru: Киргизия

en: Laos
ru: Лаос

en: Latvia
ru: Латвия

en: Lebanon
ru: Ливан

en: Lesotho
ru: Лесото

en: Liberia
ru: Либерия

en: Liechtenstein
ru: Лихтенштейн

en: Lithuania
ru: Литва

en: Luxembourg
ru: Люксембург

en: Madagascar
ru: Мадагаскар

en: Malawi
ru: Малави

en: Malaysia
ru: Малайзия

en: Maldives
ru: Мальдивы

en: Mali
ru: Мали

en: Malta
ru: Мальта

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Martinique
ru: Мартиника

en: Mauritania
ru: Мавритания

en: Mauritius
ru: Маврикий

en: Mayotte
ru: Майотта

en: Mexico
ru: Мексика

en: Micronesia
ru: Микронезия

en: Moldova
ru: Молдавия

en: Monaco
ru: Монако

en: Mongolia
ru: Монголия

en: Montserrat
ru: Монтсеррат

en: Morocco
ru: Марокко

en: Mozambique
ru: Мозамбик

en: Myanmar
ru: Мьянма

en: Nauru
ru: Науру

en: Nepal
ru: Непал

en: Netherlands
ru: Нидерланды

en: Netherlands Antilles
ru: Нидерландские Антильские острова

en: New Caledonia
ru: Новая Каледония

en: Nicaragua
ru: Никарагуа

en: Niger
ru: Нигер

en: Nigeria
ru: Нигерия

en: Niue
ru: Ниуэ

en: Norfolk Island
ru: Остров Норфолк

en: North Korea
ru: Северная Корея

en: Northern Mariana Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Norway
ru: Норвегия

en: Oman
ru: Оман

en: Pakistan
ru: Пакистан

en: Palau
ru: Палау

en: Panama
ru: Панама

en: Papua New Guinea
ru: Папуа – Новая Гвинея

en: Peru
ru: Перу

en: Philippines
ru: Филиппины

en: Pitcairn Islands
ru: остров Питкэрн

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Qatar
ru: Катар

en: Reunion
ru: Реюньон

en: Romania
ru: Румыния

en: Russia
ru: Россия

en: Rwanda
ru: Руанда

en: Samoa
ru: Самоа

en: San Marino
ru: Сан-Марино

en: Saudi Arabia
ru: Саудовская Аравия

en: Senegal
ru: Сенегал

en: Seychelles
ru: Сейшельские острова

en: Sierra Leone
ru: Сьерра-Леоне

en: Slovakia
ru: Словакия

en: Slovenia
ru: Словения

en: Solomon Islands
ru: Соломоновы острова

en: Somalia
ru: Сомали

en: South Africa
ru: Южная Африка

en: South Georgia and the South Sandwich Islands
ru: Южные Сандвичевы острова

en: Spain
ru: Испания

en: Sri Lanka
ru: Шри-Ланка

en: Sudan
ru: Судан

en: Suriname
ru: Суринам

en: Svalbard and Jan Mayen
ru: Шпицберген и Ян-Майен

en: Swaziland
ru: Свазиленд

en: Sweden
ru: Швеция

en: Switzerland
ru: Швейцария

en: Syria
ru: Сирия

en: Taiwan
ru: Тайвань

en: Tajikistan
ru: Таджикистан

en: Tanzania
ru: Танзания

en: Thailand
ru: Тайланд

en: Togo
ru: Того

en: Tokelau
ru: Токелау

en: Trinidad and Tobago
ru: Тринидад и Тобаго

en: Tunisia
ru: Тунис

en: Turkmenistan
ru: Туркмения

en: Turks and Caicos Islands
ru: Острова Тёркс и Кайкос

en: Tuvalu
ru: Тувалу

en: Uganda
ru: Уганда

en: Ukraine
ru: Украина

en: United Arab Emirates
ru: Объединённые Арабские Эмираты

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United States
ru: Соединённые Штаты Америки

en: United States Minor Outlying Islands
ru: Внешние малые острова США

en: Uruguay
ru: Уругвай

en: Uzbekistan
ru: Узбекистан

en: Vanuatu
ru: Вануату

en: Venezuela
ru: Венесуэла

en: Wallis and Futuna
ru: Уоллис и Футуна

en: Yemen
ru: Йемен

en: Zambia
ru: Замбия

en: Zimbabwe
ru: Зимбабве

en: Source
ru: Источник

en: User locations
ru: Местонахождения пользователей

en: Units
ru: Единицы

en: Search options
ru: Параметры поиска

en: Aland Islands
ru: Аландские острова

en: Fiji
ru: Фиджи

en: Falkland Islands
ru: Фолклендские острова

en: Saint Kitts and Nevis
ru: Сент-Китс и Невис

en: South Korea
ru: Южная Корея

en: Saint Lucia
ru: Сент-Люсия

en: Saint Helena
ru: Остров Святой Елены

en: Sao Tome and Principe
ru: Сан-Томе и Принсипи

en: French Southern Territories
ru: Французские Южные и Антарктические территории

en: Saint Vincent and the Grenadines
ru: Сент-Винсент и Гренадины

en: British Virgin Islands
ru: Британские Виргинские острова

en: U.S. Virgin Islands
ru: Американские Виргинские острова

en: Vietnam
ru: Вьетнам

en: Province
ru: Область

en: Guernsey
ru: Гернси

en: Jersey
ru: Джерси

en: Display style
ru: Стиль отображения

en: Unknown location
ru: Неизвестное местоположение

en: British Indian Ocean Territory
ru: Британская территория в Индийском океане

en: Croatia
ru: Хорватия

en: Macedonia
ru: Македония

en: Pitcairn
ru: Острова Питкэрн

en: Western Sahara
ru: Западная Сахара

en: Distance
ru: Расстояние

en: Postal Code
ru: Почтовый индекс

en: Miles
ru: Миль

en: Country code
ru: Код страны

en: Palestinian Territory
ru: Палестина

en: Vatican
ru: Ватикан

en: Require
ru: Обязательно

en: Primary Key: Unique cache ID.
ru: Первичный ключ: Уникальный идентификатор кэша.

en: A collection of data to cache.
ru: Собрание данных для кэширования.

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry should expire, or 0 for never.
ru: Метка времени Unix, указывающая, когда этот элемент кэша устареет, или 0 для «никогда».

en: A Unix timestamp indicating when the cache entry was created.
ru: Метка времени Unix, указывающая, когда был создан элемент кэша.

en: Any custom HTTP headers to be added to cached data.
ru: Любые пользовательские заголовки HTTP, которые будут добавлены к кэшированным данным.

en: A flag to indicate whether content is serialized (1) or not (0).
ru: Флаг, указывающий, является ли содержимое сериализованным (1) или нет (0).

en: Maximum number of locations
ru: Максимальное количество местоположений

en: Please select
ru: Пожалуйста, выберите

en: Congo (Kinshasa)
ru: Конго (Киншаса)

en: Congo (Brazzaville)
ru: Конго (Браззавиль)

en: Ivory Coast
ru: Кот-д'Ивуар

en: Serbia And Montenegro
ru: Сербия и Черногория

en: Hong Kong S.A.R., China
ru: Гонконг

en: Isle of Man
ru: Остров Мэн

en: Montenegro
ru: Черногория

en: Macao S.A.R., China
ru: Макао

en: Saint Pierre and Miquelon
ru: Сен-Пьер и Микелон

en: Serbia
ru: Сербия

en: Is not one of
ru: Ни один из

en: Timor-Leste
ru: Тимор-Лесте

en: Locations
ru: Места

en: The name of the selected location.
ru: Имя выбранного местоположения.

en: The street address of the selected location.
ru: Улица выбранного местоположения.

en: The province of the selected location.
ru: Область выбранного местоположения.

en: The postal code of the selected location.
ru: Почтовый индекс выбранного местоположения.

en: Distance / Proximity
ru: Расстояние / Близость

en: Current coordinates
ru: Текущие координаты

en: Check this box to delete this location.
ru: Отметьте для удаления местоположения.

en: Location Fields
ru: Поля местонахождения

en: Do not collect
ru: Не записывать

en: Coordinate Chooser
ru: Выбор координат

en: Province name
ru: Имя области

en: Country name
ru: Название страны

en: Minimum number of locations
ru: Минимальное количество местоположений

en: The maximum number of locations that can be associated.
ru: Максимальное количество связанных местоположений.

en: Number of locations that can be added at once
ru: Количество местоположений, добавляемых за один раз

en: Collection settings
ru: Настройки коллекции

en: Display Weight
ru: Отображать вес

en: Hide fields from display
ru: Скрыть поля при отображении

en: location
ru: местоположение

en: Display location in teaser view
ru: Отображать местоположение в анонсе

en: Display location in full view
ru: Отображать местоположение в полном материале

en: RSS Settings
ru: Настройки RSS

en: Here, you can change how locative data affects RSS feeds on nodes.
ru: Здесь вы можете указать, как использовать местонахождение материала в RSS-ленте.

en: RSS mode
ru: Режим RSS

en: Select how to use locations in RSS feeds for this content type.
ru: Выберите, как использовать данные о местонахождениях в RSS-ленте для этого типа материала.

en: None (Do not put locational data in RSS feeds)
ru: Никак (не использовать местонахождение в RSS-ленте)

en: W3C Geo (deprecated)
ru: W3C Geo (устарело)

en: Generic cache table for caching things not separated out into their own tables. Contributed modules may also use this to store cached items.
ru: Универсальная таблица кэша для кэширования данных, не выделенных в собственные таблицы. Внесенные модули могут также использовать ее для хранения кэшируемых элементы.

en: Location Field
ru: Поле местоположения

en: Allows you to add a fax number to a location.
ru: Позволяет добавить номер факса к местонахождению.

en: Allows you to add a phone number to a location.
ru: Позволяет добавить номер телефона к местонахождению.

en: mi
ru: миль

en: Kilometers
ru: километр

en: Origin
ru: принадлежность

en: Province code
ru: Код области

en: Street only
ru: Только улицы

en: Additional only
ru: Только дополнительный

en: Is one of
ru: Один из

en: Decimal degrees
ru: Десятичные градусы

en: Degrees, minutes, seconds
ru: Градус, минут, секунд

en: Postal Code / Country
ru: Почтовый код / Страна

en: Postal Code (assume default country)
ru: Почтовый индекс (по умолчанию присваивается стране )

en: Meters
ru: Метр

en: GMap Macro
ru: Макрос GMap

en: Province display
ru: Показать провинцию

en: Display full province name.
ru: Показать полное название провинции.

en: Display province/state code.
ru: Показать код провинции/штата.

en: Clear province cache
ru: Очистить кэш областей

en: Location utilities
ru: Утилиты локализации

en: User location
ru: Местонахождение пользователей

en: GMap marker
ru: GMap маркер

en: Default (address)
ru: По умолчанию (адрес)

en: Address with map
ru: Адрес с картой

en: Map only
ru: Только карта

en: The fax number of the selected location.
ru: Номер факса для выбранного местоположения.

en: The phone number of the selected location.
ru: Номер телефона, для выбранного местонахождения.

en: Use PHP code to determine latitude/longitude
ru: Использовать PHP-код для определения широты и долготы

en: PHP code for latitude, longitude
ru: PHP-код для широты, долготы

en: Location to use
ru: Местоположение для использования

en: GMap macro
ru: GMap макрос

en: Latitude / Longitude input (use map)
ru: Ввод широты / долготы (используя карту)

en: Location #@num
ru: Местиоположение #@num

en: State/Province name
ru: Название Штата/Области

en: Unknown location keyword
ru: Неизвестное местоположение

en: Location type
ru: Тип местоположения
