Search Lucene API (6.x-2.0) - en to da translation catalogue (188 entries)

en: Title
da: Titel

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: Cancel
da: Annullér

en: Description
da: Beskrivelse

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Comments
da: Kommentarer

en: No
da: Nej

en: Content types
da: Indholdstyper

en: Search
da: Søg

en: None
da: Ingen

en: Weight
da: Vægt

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Error
da: Fejl

en: Block
da: Blok

en: Taxonomy terms
da: Taksonomitermer

en: Global settings
da: Globale indstillinger

en: Authored by
da: Skrevet af

en: Performance
da: Ydelse

en: OR
da: ELLER

en: Not installed
da: Ikke installeret

en: Please enter some keywords.
da: Indtast venligst nogle søgeord.

en: AND
da: OG

en: No limit
da: Ingen grænse

en: Installed
da: Installeret

en: Last modified
da: Sidst ændret

en: Date created
da: Dato oprettet

en: Faceted search
da: Faceteret søgning

en: Facets
da: Facetter

en: Read only
da: Læse

en: Enable caching
da: Aktivér caching

en: Results per page
da: Resultater pr. side

en: Others
da: Andre

en: Only of the type(s)
da: Kun af typen

en: Search page settings
da: Indstillinger for søgeside

en: Relevance
da: Relevans

en: Default operator
da: Standard operand

en: Rebuild index
da: Genopbyg indeks

en: Fieldset
da: Feltgruppe

en: The index will be rebuilt.
da: Indeks genopbygges.

en: Filesystem
da: Filsystem

en: Global search settings for all Search Lucene API modules
da: Globale søgeindstillinger for alle Search Lucene API moduler

en: Hijack search box
da: Overtag standard søgefelt

en: Result set limit
da: Grænse for resultatsæt

en: Generic error message
da: Generisk fejlmeddelelse

en: Index path
da: Indeks-sti

en: Items to index per update
da: Antal elementer som skal indekseres per opdatering

en: The maximum number of items that will be indexed per update.
da: Det maksimale antal elementer som skal indekseres per opdatering.

en: Optimize on update
da: Optimér ved opdatering

en: Optimize index
da: Optimér indeks

en: Maximum size of cached result set
da: Maksimal størrelse af det cachede resultatsæt

en: Clear search results cache
da: Tøm søgeresultat-cachen

en: Configure error handling, API behavior.
da: Konfigurér fejlbehandling, API-opførsel.

en: Error processing the query.
da: Fejl ved behandling af forespørgsel.

en: Zend Framework components
da: Zend Framework-komponenter

en: The required Zend Framework components of Search Lucene API are installed.
da: De påkrævede Zend Framework-komponenter er installeret.

en: Search Lucene API recommends PHP %version or later.
da: Search Lucene API anbefaler PHP %version eller nyere.

en: Search name
da: Søgenavn

en: Hide core search
da: Skjul standardsøgefelt

en: Types excluded from index
da: Typer som skal udelades fra søgeindekset

en: The Search Lucene Content index will be rebuilt.
da: Search Lucene Content indekset genopbygges.

en: Search Lucene Content
da: Search Lucene Indhold

en: Index update started.
da: Indeksopdatering igangsat.

en: Index optimized.
da: Indeks optimeret.

en: Index update completed.
da: Indeksopdatering fuldført.

en: Search Lucene Content depends on Search Lucene API.
da: Search Lucene Content afhænger af Search Lucene API.

en: Allows for Lucene searches of nodes.  Implements the Search Lucene API.
da: Tillader Lucene-søgninger i indholdselementer. Implementerer Search Lucene API.

en: Re-index
da: Genindeksér

en: Minimum word length
da: Minimum ordlængde

en: Show more
da: Vis flere

en: Determines which module will take over the default search box and search block.
da: Bestemmer hvilket modul vil overtage den oprindelige søgeboks og søgeblok.

en: Text analyzer
da: Tekstfortolker

en: Stop words
da: Stop-ord

en: Errors and logging
da: Fejl og log

en: Logging level
da: Logniveau

en: The minimum severity of watchdog messages.
da: Minimumsgraden af logbeskeder.

en: Filesystem permissions
da: Filsystemstilladelser

en: Read and write
da: Læs og skriv

en: Group permission for the index files.
da: Gruppetilladelse for indeksfilerne.

en: Wipe index
da: Ryd indeks

en: Number of items that will be shown per search results page.
da: Antal elementer som vises per søgeresultatsside.

en: Default operator for queries submitted through the search form.
da: Standard-operand for forespørgsler indsendt via søgeformularen.

en: Search performance
da: Søgeydelse

en: Indexing performance
da: Indekseringsydelse

en: Maximum buffered documents
da: Det maksimale antal gemte dokumenter

en: Merge factor
da: Flettefaktor

en: Index overview
da: Indeksoversigt

en: <p><strong>%percentage</strong> of the content has been indexed.</p>
da: <p><strong>%percentage</strong> af indholdet er blevet indekseret.</p>

en: Lucene field
da: Lucene-felt

en: Number of unique terms
da: Antal unikke termer

en: Module %module is not a valid Search Lucene API module.
da: Modulet %module er ikke et gyldigt Search Lucene API modul.

en: Error thrown in %file on line %line.
da: Fejl i %file på linje %line.

en: Module %module is either not installed or not enabled.
da: Modulet %module er enten ikke installeret eller ikke aktiveret.

en: Module %module does not implement %hook.
da: Modulet %module implementerer ikke %hook.

en: Path not returned by %hook in module %module.
da: Sti returneres ikke af %hook i modulet %module.

en: Sign %sign not valid.
da: Tegnet %sign er ikke gyldigt.

en: Search Lucene API Sorting
da: Search Lucene API sortering

en: Sort results by
da: Sortér resultater efter

en: Error instantiating term query.
da: Fejl ved instantiering af term forespørgsel.

en: Error instantiating boolean query.
da: Fejl ved instantiering af boolsk forespørgsel.

en: Lucene field type %type not valid.
da: Lucene felttypen %type er ikke gyldig.

en: Query type %type not valid.
da: Forespørgselstypen %type er ikke gyldig.

en: No facets are available to this module.
da: Ingen tilgængelige facetter til dette modul.

en: Element not defined in facet %facet.
da: Element ikke defineret i facet %facet.

en: %name is reserved and cannot be used as a facet element.
da: %name er reserveret og kan ikke bruges som et facetelement.

en: Query object not returned by facet callback %function
da: Forespørgselsobjekt ikke returneret af facet-callback %function

en: Search Lucene Facets
da: Search Lucene Facetter

en: Limit items per facet
da: Begræns elementer per facet.

en: Show less
da: Vis færre.

en: This value will be the name of the search tab.
da: Denne værdi vil være navnet på søgefanen.

en: User %uid cannot access any content.
da: Bruger %uid kan ikke tilgå noget indhold.

en: Filter by content type.
da: Filtrér efter indholdstype.

en: Containing the category(s)
da: Som indeholder kategorierne

en: Excerpt cache hit.
da: Uddrag af cache-hit.

en: Expand fieldset on faceted search
da: Udvid feltgrupper på facetsøgning

en: Search Lucene Facets depends on Search Lucene API.
da: Search Lucene Facets afhænger af Search Lucene API.

en: No minimum
da: Intet minimum

en: Results per page must be a positive integer.
da: Resultater per side skal være et positivt heltal.

en: Hard limit
da: Hård grænse

en: No more than <i>n</i> number of facets will be displayed.
da: Højst <em>n</em> facetter vises.

en: Inherit from core search
da: Arv fra standardsøgeindstillinger

en: Consolidate index segments to improve search performance.
da: Konsolidér indekssegmenter for at forbedre søgeydelsen.

en: Automatically optimize the index after it is updated via cron.
da: Optimér automatisk indekset efter cron-kørsel.

en: Purge items such as search results from the cache.
da: Fjern elementer som f.eks. søgeresultater fra cachen.

en: Overwrite all data in the index, but the current data is still searchable.
da: Overskriv alle data i indekset, men eksisterende indhold i indekset forbliver søgbart.

en: Immediately delete all documents in the index.
da: Fjern alle dokumenter i indekset med det samme.

en: Search Lucene API: ZF components
da: Search Lucene API: ZF-komponenter

en: Search Lucene API: Recommended PHP version
da: Search Lucene API: Anbefalet PHP-version

en: Search Lucene API: PCRE unicode support
da: Search Lucene API: PCRE unicode-understøttelse

en: Search Lucene API requires PCRE unicode support to be enabled.
da: Search Lucene API kræver at PCRE unicode-understøttelse aktiveres.

en: Empty search settings
da: Tøm søgeindstillinger

en: Facet display
da: Facetvisning

en: Display facets when a search yields no results.
da: Vis facetter når en søgning ikke giver resultat.

en: Display facets before a search has been executed.
da: Vis facetter før en søgning er blevet udført.

en: Enabling these settings allow facets to initiate a new search.
da: Aktivering af disse indstillinger tillader facetter at foretage en ny søgning.

en: Don't search
da: Søg ikke

en: Places importance on text in certain Lucene fields.
da: Vægter tekst i visse Lucene-felter.

en: Body text
da: Brødtekst

en: The full rendered content of the page.
da: Sidens fuldt renderede indhold.

en: Places importance on text in HTML tags.
da: Vægter tekst i HTML-tags.

en: No bias
da: Ingen vægtning

en: Node is sticky
da: Indholdselement er klæbrigt

en: Nodes that are set to be "Sticky at top of lists".
da: Indholdselementer som er sat til at være 'Klæbrige'.

en: Node is promoted
da: Indholdselement er forfremmet til forsiden

en: Nodes that are set to be "Promoted to home page".
da: Indholdselementer som er sat til at være 'Forfremmet'.

en: Content bias
da: Indholdsvægtning

en: Helps limit score calculation when searching larger indexes. This greatly reduces both search time and memory consumption. Note that the first <i>n</i> number of results are returned, not the <i>n</i> best number of results. Set to <em>0</em> for no limit. A good starting point for larger indexes is <em>1000</em>.
da: Hjælper med sammentællingen ved søgning i store indekser. Dette formindsker søgetiden og hukommelsesforbruget kraftigt. Bemærk at de <em>n</em> første resultater returneres, ikke de <em>n</em> bedste resultater. Sæt til <em>0</em> for uendelig. Et godt udgangspunkt for store indeks er <em>1000</em>.

en: Minimum wildcard prefix
da: Det minimale joker-præfiks

en: The minimum number of non-wildcard characters required for wildcard queries.
da: Det mindste antal påkrævede ikke-joker-tegn i en joker-søgning.

en: Cache search results and other resource intensive items. Enabling this setting greatly improves the overall performance of the module.
da: Gem søgeresultater og andre resourcekrævende elementer i cachen. Aktivering af denne indstilling vil forbedre modulets generelle ydelse kraftigt .

en: Cache threshold
da: Cachegrænse

en: Do not cache results larger than this threshold. Setting to <em>0</em> means there is no threshold.
da: Gem ikke flere resultater end denne grænse i cachen. <em>0</em> er lig med ingen grænse.

en: The first <i>n</i> number of results in a result set will be cached. Setting to <em>0</em> will cache the maximum number of results the database will allow.
da: De <em>n</em> første resultater i et resultatsæt som caches. Ved <em>0</em> vil det maksimale antal resultater som tillades af databasen blive cachet.

en: The minimal number of documents required before the buffered in-memory documents are written into a new segment. Setting to a higher value may improve indexing performance but will also increase memory consumption.
da: Det mindste antal dokumenter som kræves før de i hukommelsen gemte dokumenter skrives ind i et nyt segment. Højere værdier kan forbedre indeksydelsen men vil også øge hukommelsesforbruget.

en: Lower values increase the quality of unoptimized indexes, while larger values increase indexing performance. Setting the value too high may trigger the <em>too many open files </em> error determined by OS limitations.
da: Lavere værdier øger kvaliteten af ikke-optimerede indeks, hvorimod højere værdier øger indeksydelsen. For høje værdier kan udløse en fejl i operativsystemet: <em>For mange åbne filer.</em>

en: Analyzer no longer valid, changing setting to default analyzer.
da: Ugyldig fortolker, ændres til standardfortolker.

en: Do not index
da: Indeksér ikke

en: Display the top <i>n</i> number of items per facet. Items are limited via jQuery.
da: Vis de første <em>n</em> elementer per facet. Elementer begrænses via jQuery.

en: When facets are selected, the fieldset will remain expanded so users can more easily refine their search.
da: Når en facet er valgt forbliver feltgruppen udvidet så brugere nemmere kan forfine søgningen.

en: Node restrictions
da: Indholdsrestriktioner

en: Add restrictions to limit which nodes are returned in search results.
da: Tilføj restriktioner for at begrænse hvilket indhold der returneres i søgeresultaterne.

en: Apply the node access system to search results
da: Anvend indholdsadgangssystemet på søgeresultaterne

en: Only return results that are language neutral or in the current language
da: Vis kun resultater på det aktuelle sprog eller som er sprogneutrale.

en: Content bias allows administrators to set configurable levels of importance on certain items when scoring is calculated for search results. Results having matched items with larger boost factors are returned higher in searches. The default boost factor for Lucene is <em>1.0</em>.
da: Indholdsvægtning tillader administratorer at vægte visse elementer idet søgeresultaterne sammentælles. Resultater som matcher elementer med en høj vægtning placeres højere i søgninger. Standardvægten for Lucene er <em>1.0</em>.

en: Field bias
da: Vægtning af felter

en: HTML tag bias
da: Vægtning af HTML-tag

en: Node property bias
da: Vægtning af indholdsegenskaber

en: Content type bias
da: Vægtning af indholdstyper

en: Rebuilding index ...
da: Genopbygger indeks ...

en: Batch @current out of @total
da: @current ud af @total

en: An error occurred reindexing the site.
da: Der opstod en fejl under genindekseringen af sitet.

en: The index has been rebuilt.
da: Indekset blev genopbygget.

en: Text in node titles.
da: Tekst i indholdstitler.

en: The node author's username.
da: Indholdsforfatterens brugernavn.

en: Large headings
da: Store overskrifter

en: Text in H1 tags.
da: Tekst i H1-tags.

en: Medium headings
da: Mellemstore overskrifter

en: Text in H2, H3 tags.
da: Tekst i H2-, H3-tags.

en: Small headings
da: Små overskrifter

en: Text in H4, H5, H6 tags.
da: Tekst i H4-, H5-, H6-tags.

en: Inline tags
da: Indlejrede tags

en: Text in U, B, I, STRONG, EM tags.
da: Tekst i U-, B-, I-, STRONG-, EM-tags.

en: Anchor links
da: Ankre

en: Text in A tags.
da: Tekst i A-tags.

en: Rebuild index after operation
da: Genopbyg indeks

en: Error instantiating multiterm query.
da: Fejl ved instantiering af multiterm forespørgsel.
