MERCI (Manage Equipment Reservations, Checkout and Inventory) (6.x-1.3) - en to sv translation catalogue (261 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Item
sv: Artikel

en: Type
sv: Typ

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Views
sv: Vyer

en: Add
sv: Lägg till

en: Unknown
sv: Okänd

en: Active
sv: Aktiv

en: Inactive
sv: Inaktiv

en: Role
sv: Roll

en: Pending
sv: Väntar på

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Checked out
sv: Utcheckad

en: Denied
sv: Nekad

en: Save content type
sv: Spara innehållstyp

en: Unavailable
sv: Ej tillgänglig

en: Usage
sv: Användning

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Cancelled
sv: Avbokad

en: The %module module is not enabled.
sv: Modulen %module är inte aktiverad.

en: of
sv: av

en: Reservation
sv: Bokning

en: Javascript Choice Form
sv: Alternativformulär i JavaScript.

en: Resource
sv: Resurs

en: Default availability
sv: Standardtillgänglighet

en: If no availability information is defined for a given time, the resource falls back onto this setting.
sv: Om ingen tillgänglig information finns för en given tidpunkt, faller resursen tillbaka till denna inställning.

en: Strictly Available
sv: Strikt tillgänglig

en: Unconfirmed
sv: Obekräftad

en: Finalized bookings cannot have time conflicts with each other. Finalized availabilities must be obeyed.
sv: Slutförda bokningar kan inte stå i tidskonflikt med varandra. Slutförda bokningar måste följas.

en: Default availability of the resource.
sv: Standardtillgänglighet för resurs.

en: Save Permissions
sv: Spara behörigheter

en: Grouping
sv: Gruppering

en: MERCI type
sv: MERCI-typ

en: The MERCI type (Bucket|Resource).
sv: MERCI-typen (Hink|Resurs).

en: Max hours per reservation
sv: Största antal timmar per bokning

en: The maximum hours that the item can be reserved for.
sv: Det största antalet timmar som artikeln kan bokas.

en: Allow overnight
sv: Tillåt bokning över natten

en: TRUE if the item can be kept overnight.
sv: SANT om artikeln kan behållas över natten

en: Allowed overnight
sv: Tillåt bokning över natten

en: Allow weekends
sv: Tillåt bokning över helger

en: TRUE if the item can be kept over weekends.
sv: SANT om artikeln kan behållas över helger.

en: Allowed over weekends
sv: Tillät bokning över helger

en: Late fee per hour -- default
sv: Förseningsavgift per timme -- standard

en: Default per hour fee if the item is returned late (as defined by MERCI type).
sv: Standardavgift per timme om artikeln lämnas tillbaka för sent (definieras i MERCI-typen).

en: Rate per hour -- default
sv: Avgift per timme -- standard

en: Default per hour fee for use of the item (as defined by MERCI type).
sv: Standardavgift per timme för att använda artikeln (enligt definition i MERCI-typen).

en: Fee free hours -- default
sv: Avgiftsfria timmar -- standard

en: Default number of hours the item can be used before fees are charged (as defined by MERCI type).
sv: Förvalt antal timmar som artikeln kan användas innan avgifter tas ut (enligt definition i MERCI-typen)

en: Bucket/Resource Status
sv: Status för hink/resurs

en: The status of the Bucket/Resource.
sv: Statusen för hinken/resursen.

en: Bucket spare items
sv: Extra hinkartiklar

en: Number of spare items to leave unreserved for the bucket.
sv: Antalet extraartiklar som ska lämnas obokade för hinken.

en: Reservation status
sv: Bokningsstatus

en: The status of the reservation.
sv: Status för bokningen

en: Default booking availability -- bucket
sv: Standardtillgänglighet -- hink

en: The default booking availability of a Bucket type (ex. Available|Unavailable).
sv: Standardtillgängligheten för en hinktyp (t.ex. Tillgänglig|Ej tillgänglig).

en: Sub type -- bucket
sv: Undertyp -- hink

en: The sub type of the Bucket (Item|Reservation placeholder).
sv: Undertypen för hinken (Artikel|Platshållare för bokning).

en: Default booking availability -- resource
sv: Standardtillgänglighet för bokning -- resurs

en: The default booking availability of a Resource type (ex. Available|Unavailable).
sv: Standardtillgängligheten för en resurstyp (t.ex. Tillgänglig|Ej tillgänglig).

en: Late fee per hour -- resource
sv: Förseningsavgift per timme -- resurs

en: Per hour fee if the item is returned late (as defined by the individual resource).
sv: Förseningsavgift per timme om artikeln lämnas tillbaka för sent (enligt definition för den enskilda resursen).

en: Rate per hour -- resource
sv: Avgift per timme -- resurs

en: Per hour fee for use of the item (as defined by the individual resource).
sv: Avgift per timme för att använda denna artikel (definieras för den enskilda resursen).

en: Fee free hours -- resource
sv: Avgiftsfria timmar -- resurs

en: Number of hours the item can be used before fees are charged (as defined by the individual resource).
sv: Antalet timmar som artikeln kan användas innan avgift tas ut (definieras för den enskilda resursen).

en: Sub type -- resource
sv: Undertyp -- resurs

en: The sub type of the Resource (Item|Reservation placeholder).
sv: Undertypen för resursen (Artikel|Platshållare för bokning).

en: MERCI settings
sv: MERCI-inställningar

en: Default booking availability
sv: Standardtillgång för bokning

en: Rate per hour
sv: Avgift per timme

en: The per hour rental fee for the item.
sv: Avgiften per timme att hyra artikeln.

en: Late fee per hour
sv: Förseningsavgift per timme

en: The per hour fee for returning the item late.
sv: Avgiften per timme om artikeln lämnas tillbaka för sent.

en: Fee free hours
sv: Avgiftsfria timmar

en: The number of hours the item can be used before fees are charged.
sv: Antalet timmar som artikeln kan användas innan avgifter tas ut.

en: Auto checkout
sv: Automatisk utcheckning

en: Automatically check this item out when the Reservation starts.
sv: Markera automatiskt denna artikel som utcheckad när bokningen startar.

en: Auto checkin
sv: Automatisk incheckning

en: Self checkout
sv: Egen utcheckning

en: Manage checkout with additional code.
sv: Hantera utcheckning med ytterligare kod.

en: Your access to make new Reservations or edit existing Reservations has been suspended.
sv: Din tillgång till att göra nya bokningar eller redigera befintliga bokningar har stängts av.

en: Check availability
sv: Kontrollera tillgänglighet

en: <strong> WARNING:</strong> changing this setting has no effect on existing reserved items.
sv: VARNING: att ändra denna inställning har ingen effekt på redan bokade artiklar.

en: Bucket
sv: Hink

en: Reservable item type
sv: Bokningsbar artikeltyp

en: Resource:  Use this content type to create unique items that can be reserved.
sv: Resurs: Använd denna innehållstyp för att skapa unika artiklar som kan bokas.

en: Bucket:  Use this content type to create interchangable items that can be reserved (ex. Camera). Buckets reference interchangable items. The actual item does not have to be chosen until the reservation is checked out.
sv: Hink: Använd denna innehållstyp för att skapa utbytbara artiklar som kan bokas (t.ex. "kamera"). Hinkar refererar till utbytbara artiklar. Den aktuella artikeln behöver inte väljas förrän bokningen checkas ut.

en: Set to active to allow this type to be reserved.
sv: Sätt till aktiv för att tillåta den här typen att bokas.

en: Spare items
sv: Extra artiklar

en: Set this to the number of items of this type that should always be available even when it's fully reserved.
sv: Ställ in det antal artiklar av denna typ som alltid ska finnas tillgängliga, även när de är fullbokade.

en: Maximum hours per reservation
sv: Största antal timmar per bokning

en: The maximum hours the item can be reserved for in one reservation. Set to zero for no limit.
sv: Det största antalet timmar som artikeln kan reserveras i en och samma bokning. Sätt till 0 för ingen begränsning.

en: Allow overnight reservation
sv: Tillåt bokning över natten

en: Allow weekend reservation
sv: Tillåt bokning över helg

en: Allow a reservation to be made over days defined as weekend.
sv: Tillåt en bokning att göras över dagar som är definierade som helg.

en: Minimum hours for cancelation without No Show
sv: Timmar för avbokning innan det räknas som "Ej kommit"

en: Minimum number of hours a user can cancel a reservation for the item.
sv: Minsta antalet timmar före bokningstid som avbokning kan ske av artikeln.

en: Configure system settings for MERCI.
sv: Konfigurera systeminställningar för MERCI.

en: Checked Out
sv: Utcheckad

en: Default Reservation Status
sv: Standardstatus för bokning

en: New Reservations will be set to this by default.  Use Checked Out if you are using MERCI to manage the checkout, but do not allow actual Reservations.
sv: Nya bokningar kommer att ha detta som standard. Använd "Utcheckad" om du använder MERCI för att hantera utcheckningen, men inte tillåter bokningar.

en: Max Advance
sv: Max i förväg

en: Maximum number of days a Reservation can be made in advance.  Set to 0 if to allow Reservations to be made an unlimitted time into the future.
sv: Största antal dagar som en bokning kan göras i förväg. Skriv 0 för att tillåta att bokningar görs obegränsad tid in i framtiden.

en: Use when default Reservation Status is Unconfirmed
sv: Använd när standardstatusen för boknigar är "Obekräftad"

en: Send Email Confirmation
sv: Skicka bekräftelse med e-post

en: Add link to change reservations from Unconfirmed to Confirmed
sv: Lägg till länk för att ändra bokning från Obekräftad till Bekräftad

en: Saturday is a considered weekend
sv: Lördag räknas som helg

en: Sunday is a considered weekend
sv: Söndag räknas som helg

en: Monday is considered a weekend
sv: Måndag räknas som helg

en: Tuesday is considered a weekend
sv: Tisdag räknas som helg

en: Wednesday is considered a weekend
sv: Onsdag räknas som helg

en: Thursday is considered a weekend
sv: Torsdag räknas som helg

en: Firday is a considered weekend
sv: Fredag räknas som helg

en: Monday hours
sv: Måndagstider

en: Tuesday hours
sv: Tisdagstider

en: Wednesday hours
sv: Onsdagstider

en: Thursday hours
sv: Torsdagstider

en: Friday hours
sv: Fredagstider

en: Saturday hours
sv: Lördagstider

en: Sunday hours
sv: Söndagstider

en: Closed dates
sv: Datum då det är stängt

en: <div>Enter dates which are closed regardless of the day of the week, one date per line, in the format <em>mm-dd</em></div>ex. <em>07-04</em> would mean July 4th is always closed, regardless of what day of the week it falls on.
sv: Fyll i datum när det är stängt oavsett veckodag, ett datum per rad i formatet <em>mm-dd</em>. <em>07-04</em> betyder 4 juli är alltid stängt, oavsett vilken veckodag det infaller på.

en: Membership discount
sv: Medlemsrabatt

en: Percent comercial rate is reduced for users in a role with member discount permission. Enter as decimal.  60% would be .60.  An item with a commercial rate of $100 would cost a member $40 for any hours beyond the fee free hours for that reservation.
sv: Det antal procent som det kommersiella priset reduceras med för användare med en roll med behörighet medlemsrabatt. Ange som decimaltal (med punkt som decimaltecken). 60% blir .60. En artikel med ett kommersiellt pris på 1 000 kr kostar en medlem 400 kr för timmarna utöver gratistimmarna för den bokningen.

en: Contract header
sv: Sidhuvud för avtal

en: Header portion of printable contract.  Allows HTML.
sv: Sidhuvud för utskrivbart avtal. HTML är tillåtet.

en: Contract boilerplate
sv: Standardtext för avtal

en: Legalese that makes the contract legally binding.
sv: Juridisk text som gör avtalet juridiskt bindande.

en: Contract footer
sv: Sidfot för avtal

en: A reservation reserves a resource or group of resources for some period of time.
sv: En bokning reserverar en resurs eller grupp av resurser för en viss tidsperiod.

en: Add more items
sv: Lägg till fler artiklar

en: Reserve item @n
sv: Boka artikel @n

en: <Select>
sv: <Välj>

en: Buckets
sv: Hinkar

en: %name cannot be reserved for more than %hours hours.
sv: %name kan inte bokas i mer än %hours timmar.

en: %name cannot be reserved overnight.
sv: %name kan inte bokas över natten.

en: Checked in
sv: Incheckad

en: No Show
sv: Ej kommit

en: %title must be a number.
sv: %title måste vara ett nummer.

en: (Reservation)
sv: (Bokning)

en: Add accessories
sv: Lägg till tillbehör

en: Checked out items
sv: Utcheckade artiklar

en: Currently reserved items
sv: Bokade artiklar just nu

en: The bucket reservation must have an item associated with it for finalized reservations.
sv: Hinkbokningen måste vara associerad till en artikel för slutförda bokningar.

en: You can not finalize a reservation that has no reserved items.
sv: Du kan inte slutföra en bokning som inte har några bokade artiklar.

en: You cannot finalize a reservation while adding a bucket item.
sv: Du kan inte slutföra en bokning medan du lägger till en hinkartikel.

en: You cannot make a Reservation more than %days days in advance. Start the Reservation before %date.
sv: Du kan inte göra en bokning mer än %days dagar i förväg. Börja bokningen före %date.

en: Sorry, but we are closed on %day for a holiday or special event.
sv: Tyvärr, men vi har stängt på %d för semester eller särskild händelse.

en: Reservations cannot start on a %day.
sv: Bokningar kan inte börja på %day.

en: Reservations cannot start on a %day before %start.
sv: Bokningar kan inte börja på en %day före %start.

en: Reservations cannot start on a %day after %end.
sv: Bokningar kan inte börja på en %day efter %end.

en: Reservations cannot end on a %day.
sv: Bokningar kan inte sluta på en %day.

en: Reservations cannot end on a %day before %start.
sv: Bokningar kan inte sluta på en %day före %start.

en: Reservations cannot end on a %day after %end.
sv: Bokningar kan inte sluta på en %day efter %end.

en: The assignment of %item for the %bucket reservation is no longer reservable with your current date settings.
sv: Tilldelningen av %item för %bucket-bokningen är inte längre bokningsbar med dina nuvarande datuminställningar.

en: The dates and times for %name conflict with one or more existing reservations
sv: Datum och tid för %name står i kontlikt med med en eller flera befintliga bokningar.

en: There are no conflicts with this Reservation.
sv: Det finns inga konflikter med den här bokningen.

en: You cannot change the status to %status for a reservation that has past.
sv: Du kan inte ändra status till %status för en bokning som har passerat.

en: create reservations
sv: skapa bokningar

en: create confirmed reservations
sv: skapa bekräftade bokningar

en: membership discount
sv: medlemsrabatt

en: suspend MERCI access
sv: stänga av tillgång till MERCI

en: administer MERCI
sv: administrera MERCI

en: JSON interface for node taxonomy
sv: JSON-gränssnitt för nod-taxonomi

en: Takes a node ID and returns taxonomy data as JSON
sv: Tar ett nod-ID och returnerar taxonomidata som JSON.

en: Printable contract
sv: Avtal för utskrift

en: Takes a node ID and returns a printable contract
sv: Tar ett nod-ID och returnerar ett avtal för utskrift

en: Confirm MERCI Reservation
sv: Bekräfta MERCI-bokning

en: Takes a node ID and returns a page confirming Reservation
sv: Tar ett ID för en nod och returnerar en sida som bekräftar bokningen

en: Stores booking-related information that applies to content types.
sv: Lagrar bokningsrelaterad information som gäller för innehållstyper.

en: The MERCI type for the selected content type.
sv: MERCI-typen för den valda innehållstypen.

en: The maximum hours that the resource can be reserved for.
sv: Mesta antal timmar som resursen kan bokas.

en: TRUE if the resource can be kept overnight.
sv: SANT om resursen kan behållas över natten.

en: TRUE if the resource can be kept over weekends.
sv: SANT om resursen kan behållas över helg.

en: Per hour fee if the resource is returned late.
sv: Avgift per timme om resursen lämnas tillbaka för sent.

en: Per hour fee for use of the resource.
sv: Avgift per timme för att använda resursen.

en: Number of hours the item can be used before fees are charged.
sv: Antal timmar som artikeln kan användas innan avgift tas ut.

en: The status of the resource.
sv: Status för resursen.

en: Number of spare items to leave unreserved for the resource.
sv: Antalet extra artiklar att lämna obokade för resursen.

en: TRUE if the resource is automatically checked out when Reservation starts.
sv: SANT om resursen automatiskt checkas ut när bokningen börjar.

en: TRUE if the resource is automatically checked in when Reservation starts.
sv: SANT om resursen automatiskt checkas in när reservationen börjar.

en: TRUE if the resource is managed by selfcheckout.
sv: SANT om resursen hanteras av egen-utcheckning.

en: Stores bookings reservations.
sv: Lagrar bokningsreservationer.

en: The reservations's associated nid.
sv: Bokningens associerade nid.

en: The reservations's associated vid.
sv: Bokningens associerade vid.

en: Stores details on resources reserved.
sv: Lagrar detaljer för bokade resurser.

en: Unique ID for the reservation detail entry.
sv: Unikt ID för bokningens detaljnotering.

en: Foreign key for {merci_reservation}.nid.
sv: Sekundärnyckel för {merci_reservation}.nid.

en: Foreign key for {merci_reservation}.vid.
sv: Sekundärnyckel för {merci_reservation}.vid.

en: The nid for an associated reservation placeholder node for the reservation.
sv: nid för en boknings associerade nod för bokningsplatshållare.

en: The nid for an item node associated with the reservation placeholder node for the reservation.
sv: nid för en artikelnod associerad med en boknings bokningsplatshållare.

en: The status of the item associated in the item_nid column.
sv: Status för en artikel associerad i item_nid-kolumnen.

en: Stores information on bookable bucket nodes.
sv: Lagrar information om bokningsbara hinknoder.

en: The bookable resource nid.
sv: Det bokningsbara resurs-nid't.

en: The bookable resource vid.
sv: Bokningens resurs-vid.

en: The subtype of bucket node, either item or reservation.
sv: Undertypen för hinknod, antingen artikel eller bokning.

en: Stores information on bookable resource nodes.
sv: Lagrar information om bokningsbara resursnoder.

en: Default availability of the item .
sv: Standardtillgänglighet för artikeln.

en: The subtype of resource node, either item or reservation.
sv: Undertpen för resursnod, antingen artikel eller bokning.

en: Managed Equipment Reservation Checkout and Inventory
sv: Hantering av utrustning, reservationer, utlämningar och inventarier.

en: Reservation placeholder
sv: Platshållare för bokning

en: Type setting
sv: Typinställning

en: Sub type
sv: Undertyp

en: The %type item %title has been added.
sv: %type-artikeln %title har lagts till.

en: CSV file for bucket/resource content types
sv: CSV-fil för hink/resurs-typer

en: Must be a comma separated file, double-quote text delimiters, backslash for escape character.
sv: Måste vara en kommaseparerad fil, med citatecken-textavskiljare, bakstreck som escape-tecken.

en: CSV file for bucket/resource items
sv: CSV-fil för hink/resurs-artikel

en: The import was aborted for the following reasons: !messages
sv: Importen avbröts av följande anledningar: !messages

en: This has most likely occurred because the required modules are not <a href="index.php?q=admin/build/modules">properly installed</a>.
sv: Detta har troligen hänt på grund av att obligatoriska moduler inte är <a href="index.php?q=admin/build/modules">korrekt  installerade</a>.

en: Date popup
sv: Popup av datum

en: Date timezone
sv: Tidszon för datum

en: Import aborted
sv: Importering avbruten

en: Allows the resuse of previous reservation to prepopulate MERCI
sv: Tillåter återanvändning av tidigare reservation för att i förväg fylla MERCI

en: The setting can not be changed because content already exists for this type.
sv: Denna inställning kan inte ändas eftersom innehåll med denna typ redan finns.

en: This will alter order the content types are displayed to users reserving items from buckets.  Terms added to the MERCI Equipment Groupings taxonomy will appear here.
sv: Detta ändrar den ordning i vilken innehållstyperna visas för användare som bokar artiklar från hinkar. Termer som läggs till i taxonomin Utrustningsgrupperingar för MERCI kommer att synas här.

en: Inventory Sync
sv: Inventariesynkning

en: Send Email Receipt
sv: Skicka e-postkvitto

en: Footer portion of printable contract. Normally includes signature lines. HTML allowed.
sv: Sidfot för avtal för utskrift. Innehåller normalt rader för underskrifter. HTML är tillåtet.

en: If the number of items above isn't enough, click here to add more items.
sv: Om antalet artiklar ovan inte är tillräckligt, klicka här för att lägga till fler artiklar.

en: Finalized bookings can not have time conflicts with each other.
sv: Slutförda bokningar kan inte ha tidkonflikter med varandra.

en: %title can not be set to an unavailable status until it is removed from the following reservations:
sv: %title kan inte ha statusen "ej tillgänglig" innan den har tagits bort från följande bokningar:

en: %title can not be deleted, because it is associated with the following reservations:
sv: %title kan inte tas bort, då den associeras med följande bokningar:

en: @type_setting can not be set to an inactive status until all @type_setting items are removed from the following reservations:
sv: @type_setting kan inte ha statusen "inaktiv" innen alla @type_setting -artiklar är borttagna från följande bokningar:

en: @type can not be deleted because it is associated with the following reservations:
sv: @type kan inte tas bort, då den associeras med följande bokningar:

en: No Longer in Inventory
sv: Ej längre på lager

en: MERCI Equipment Grouping
sv: Utrustningsgruppering för MERCI.

en: tid of MERCI Equiment Grouping vocabulary
sv: tid för vokabulären Utrustningsgruppering för MERCI.

en: Sync fields from
sv: Synkronisera fält från

en: to these types
sv: till dessa typer

en: Sync Fields
sv: Synkronisera fält

en: was added to
sv: lades till

en: was moved into group
sv: flyttades till gruppen

en: No fields were synced, because all fields in
sv: Inga fält synkroniserades, eftersom alla fält i

en: are already synced in all selected types
sv: är redan synkroniserade för alla valda typer

en: MERCI Inventory
sv: MERCI-inventarielista

en: Merci Inventory module successfully installed. merci_inventory_master content types created.  Do not add nodes to this content type.  Only use it to push CCK fields out to other MERCI managed content types.
sv: Modulen MERCI-inventarielista har installerats. 
    Innehållstypen merci_inventry_master har skapats. Lägg inte till noder till denna innehållstyp. Använd den bara till att skapa CCK-fält till andra MERCI-hanterade innehållstyper.

en: MERCI Inventory module successfully uninstalled.  merci_inventory_master content type and nodes deleted.
sv: Modulen MERCI-inventarielista har avinstallerats.
    Innehållstypen merci_inventory_master och dess noder har tagits bort.

en: Applies inventory fields to MERCI resources
sv: Lägger till inventariefält till MERCI-resurser

en: Configure reservation permissions for MERCI.
sv: Konfigurera behörigheter för bokning i MERCI.

en: Admin all reservations
sv: administrera alla bokningar

en: MERCI Permissions
sv: Behörigheter för MERCI

en: Administration form to more easily manage reservation permissions for MERCI.
sv: Administrationsformulär för att enklare hantera behörigheter för bokning i MERCI.

en: Allows overriding of MERCI checkout rules for users with specific roles
sv: Tillåter åsidosättande av MERCI-uthämtningsregler för användare med specifika roller

en: Admin hours
sv: Administratörstider

en: This setting controls the hours shown on the conflict grid for users with Adminster MERCI permessions.  The conflict grid is normally limited to the days and hours the set above.  Because users with Admister MERCI rights can create Resevervations outside the normal hours of operation, they need to see conflicts during those times as well.
sv: Denna inställning kontrollerar de tider som visas i konflikttabellen för användare med behörigheter "Administrera MERCI". Konflikttabellen är normalt begränsad till de dagar och timmar som har ställts in ovan. Eftersom användare med rättigheten "Administrera MERCI" kan skapa bokningar utanför de normala kontorstiderna, behöver de se konflikterna även under de tiderna.

en: Commercial cost
sv: Kommersiell avgift

en: Member cost
sv: Avgift för medlem

en: create reservations outside hours of operation
sv: skapa bokningar utanför kontorstider

en: You need to install and enable the cck number module for this update.
sv: Du behöver installera och aktivera modulen CCK Number för den här uppdateringen.
