Messaging (6.x-4.0-beta5) - en to ja translation catalogue (187 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Body
ja: 本文

en: Reset to defaults
ja: デフォルトに戻す

en: Delete
ja: 削除

en: Content
ja: コンテンツ

en: Username
ja: ユーザー名

en: Type
ja: タイプ

en: Subject
ja: 件名

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Date
ja: 日付

en: None
ja: なし

en: Message
ja: メッセージ

en: Password
ja: パスワード

en: none
ja: なし

en: Name
ja: 名前

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Save
ja: 保存

en: Default
ja: デフォルト

en: Format
ja: フォーマット

en: Unknown
ja: 不明

en: Mail
ja: メール

en: Options
ja: オプション

en: The subject of the message.
ja: メッセージの件名を入力してください。

en: Header
ja: ヘッダー

en: Footer
ja: フッター

en: Sender
ja: 送信者

en: From
ja: 送信元

en: E-mail address
ja: メールアドレス

en: Plain text
ja: プレーンテキスト

en: System
ja: システム

en: Address
ja: 住所

en: Method
ja: メソッド

en: Messaging
ja: メッセージング

en: Filters
ja: フィルター

en: Private message
ja: プライベートメッセージ

en: Notifications
ja: 通知

en: Safe HTML
ja: 安全なHTML

en: SMTP Authentication
ja: SMTP認証

en: Messages
ja: メッセージ

en: Token
ja: トークン

en: Replacement value
ja: 置換される値

en: Available tokens
ja: 利用可能なトークン

en: User name
ja: ユーザー名

en: Mime Mail
ja: MIMEメール

en: Simple
ja: 簡単

en: Leave blank if your SMTP server does not require authentication.
ja: SMTPサーバーが認証に対応していない場合は空白にします。

en: SMTP Username.
ja: SMTPユーザー名。

en: SMTP password.
ja: SMTPパスワード。

en: SMTP server
ja: SMTPサーバー

en: Send XMPP using XMPP Framework.
ja: XMPPフレームワークを使用してXMPPを送信

en: Debug mode
ja: デバッグモード

en: Configure the templates for different types of messages. Each message group is defined by other modules using the Messaging Framework. A typical message consists on the following parts:
ja: メッセージの異なるタイプについてのテンプレートを設定します。各メッセージグループはメッセージングフレームワークを使用する他のモジュールで定義されています。以下の部分にある典型的なメッセージ構成:

en: Single line with a short description
ja: 短い説明を持つ1行

en: Greetings line
ja: あいさつ行

en: Message main content, usually longer with the full description
ja: メッセージの主たる内容、完全な説明と通常長い

en: Closing part with site information, unsubscribe links, etc...
ja: サイト情報の終わりの部分、解除リンク、等々

en: Here you'll be able to configure each of these parts for each sending method. When one of these parts is left blank, there is a fallback system which goes as follows:
ja: ここで送信方法毎にこれらの部分それぞれの設定ができるようになります。これらの部分の1つが空白の時、代替システムは次のようになります:

en: If a message part is left blank for a sending method, the text part from Default sending method will be used.
ja: 送信方法についてメッセージ部分が空白になる場合、デフォルト送信方法からのテキスト部分が使用されます。

en: If the Default part is blank too, the fallback template (the parent in this tree) will be used.
ja: デフォルト部分も空白になる場合、代替テンプレート(このツリーの親)が使用されることになります。

en: These are the message parts for %group.
ja: %groupのメッセージ部分になります。

en: Leave blank to use the default texts or use '%empty' for an empty message part, preventing fallback to default message texts.
ja: デフォルトの文章を使うには空白のままにするか、メッセージテキストをデフォルトにするために代替を防止する、空白メッセージのための%emptyを使います。

en: The fallback template from which message parts will be taken if left blank is <a href="@template_edit">%template_name</a>
ja: 空白にした場合に取得されるであろうメッセージ部分からの代替テンプレートは<a href="@template_edit">%template_name</a>です。

en: Message groups
ja: メッセージグループ

en: Parts
ja: 部分

en: Sending methods
ja: 送信方法

en: These special strings will be replaced by their real value at run time.
ja: これらの特殊文字列は実行時には実際の値に置換されます。

en: Default send method
ja: デフォルト送信方法

en: You should enable some messaging method plug-ins for this to work.
ja: どれかのプラグインで送信方法を有効にする必要があります。

en: The messaging module is the engine that handles outgoing messages and message queueing for different sending methods.
ja: メッセージングモジュールはメッセージの送信と異なる送信方法のメッセージキューを処理するエンジンです。

en: You need to enable one or more of the included plug-ins to be able to actually take advantage of it.
ja: 実際に利用できるようにするには、1つまたはいくつかの付属のプラグインを有効にする必要があります。

en: Messaging settings
ja: メッセージングの設定

en: Default sending method for getting messages from this system.
ja: このシステムからメッセージを取得するためのデフォルトの送信方法です。

en: HTML to text
ja: HTMLテキスト

en: Disabled messaging sending method %method and replaced by %replace
ja: メッセージ送信方法%methodが無効になり、%replaceで置換されました。

en: Disabled messaging sending method but cannot find a replacement. Please, enable some other sending method.
ja: メッセージ送信方法を無効にしましたが、代替方法が見つかりません。いくつか他の送信方法を有効にして下さい。

en: The message subject.
ja: メッセージ件名。

en: The message body.
ja: メッセージ本文。

en: The message's author name.
ja: メッセージの送信者。

en: The message's method name.
ja: メッセージの送信方法名。

en: The message's sending date.
ja: メッセージの送信日時。

en: Messaging sending methods
ja: メッセージ送信方法

en: No sending method plug-ins available. Please enable some Sending Method on the !admin-modules page.
ja: 利用可能な送信方法のプラグインがありません。!admin-modules ページで送信方法をどれか有効にして下さい。

en: Modules administration
ja: モジュール管理

en: Message could not be delivered for method %method
ja: メッセージは%methodでは配信できませんでした。

en: administer messaging
ja: メッセージングの管理

en: Administer and configure messaging
ja: メッセージングの管理と設定をします

en: Configuration of messaging framework
ja: メッセージングフレームワークを設定します

en: Configuration of sending methods
ja: 送信方法を設定します

en: Send methods
ja: 送信方法

en: Message templates
ja: メッセージテンプレート

en: Configuration of message templates
ja: メッセージテンプレートの設定

en: Messaging system. This is the base module for the Messaging Framework
ja: メッセージングシステムです。メッセージングフレームワークのモジュールに基づいています。

en: Messages for %name
ja: %name さんへのメッセージ

en: Send e-mails using the default Drupal mail library.
ja: デフォルトDrupalメールライブラリーを使用してメールを送信します。

en: Simple Mail
ja: 簡単メール

en: Mail Sending Method: Integration with Drupal mail API
ja: メール送信方法: DrupalメールAPIに統合します。

en: Messaging Mime Mail
ja: Mime Mailメッセージング

en: Mail Sending Method: Integration with Mime Mail module (Beta)
ja: メール送信方法: Mime Mailモジュール(ベータ)に統合します。

en: HTML Mail
ja: HTMLメール

en: Send HTML e-mails using PHPMailer
ja: PHPMailerを使用してHTMLメールを送信します。

en: If enabled, PHPMailer debugging will be activated and all messages logged to watchdog.
ja: 有効にした場合、PHPMailerデバッグが有効になり、全メッセージがシステム監視ログに記録されるようになります。

en: SMTP server cannot be reached.
ja: SMTPサーバーに到達できません。

en: Configure PHPMailer.
ja: PHPMailerを設定します。

en: Messaging PHPMailer
ja: PHPMailerでメッセージング

en: PHP Mailer missing
ja: PHP Mailerが見つかりません

en: Send messages through Privatemsg
ja: プライベートメッセージでメッセージを送信します。

en: Messaging Privatemsg
ja: プライベートメッセージによるメッセージング

en: Sending Method: Integration with Privatemsg (Beta)
ja: 送信方法: プライベートメッセージ(ベータ)に統合します。

en: No pending messages
ja: 保留メッセージはありません

en: Don't send messages but display them on a user account tab
ja: メッセージを送信せず、ユーザーアカウントのタブ上に表示します。

en: Simple messaging
ja: 簡単なメッセージング

en: Sending Method: Show messages on user's page
ja: 送信方法: ユーザーのページにメッセージを表示します。

en: Send SMS using SMS Framework.
ja: SMSフレームワークを使用してSMSを送信します。

en: SMS Messaging
ja: SMSによるメッセージング

en: Sending Method: SMS
ja: 送信方法: SMS

en: Twitter Direct Message
ja: TwitterのDM

en: Send as a Twitter direct message.
ja: TwitterのDMとして送信します。

en: Twitter @ Message
ja: Twitter @ メッセージ

en: Send as a Twitter @ message.
ja: Twitter @ メッセージとして送信します。

en: Twitter authentication failed. Please check your username and password.
ja: Twitterの認証に失敗しました。ユーザー名とパスワードをご確認下さい。

en: Configure the Twitter ID information for the site.
ja: サイトのTwitterのID情報を設定します。

en: Twitter Messaging
ja: Twitter メッセージング

en: Sending method for messaging that uses Twitter
ja: Twitterを使用するメッセージの送信方法です。

en: Receiver
ja: 受取人

en: Filters out all HTML tags and replaces HTML entities by characters, respects HTML line breaks.
ja: フィルターは全HTMLタグとHTMLエンティティーを文字で置換し、HTMLの改行は尊重されます。

en: Include attachments
ja: 添付を含む

en: If enabled, attachments will be included with outgoing messages.
ja: 有効にした場合、送信メッセージに添付が含まれることになります。

en: Mail Sending Method: Integration with PHPMailer for HTML Mail
ja: メール送信方法: HTMLメールのPHPMailerと統合します。

en: Send anyway, you may get the messages when online.
ja: とにかく送信、オンラインの時にメッセージを受け取れます。

en: Discard, the message will be lost.
ja: 破棄、メッセージが失われます。

en: Send using...
ja: 以下を使用して送信...

en: XMPP offline messages
ja: XMPPオフラインメッセージ

en: What to do with XMPP messages when the destination user is offline. Depending on the XMPP API used we may not be able to determine whether the user is online or not so you may want to set the <em>Send anyway</em> option and not allow per user settings.
ja: 宛先ユーザーがオフラインの時、XMPPメッセージで何をしますか。使用されるXMPP APIに依存してユーザーがオンラインか否かに関わらず決定されるべきではないので、<em>とにかく送信</em>オプションを設定しユーザー毎の設定を許可すべきではありません。

en: Default for XMPP offline messages
ja: XMPPオフラインメッセージのデフォルト

en: Select the default option for XMPP messages when the user is offline.
ja: ユーザーがオフラインの時のXMPPメッセージのデフォルトオプションを選択します。

en: Allow per user settings
ja: ユーザー毎の設定を許可

en: If checked, users will be able to override this option in their user account settings. They will be offered additional options to get the messages through a different method depending on which ones they have available.
ja: チェックした場合、ユーザーはユーザーアカウント設定でこのオプションを上書きできるようになります。どれが利用可能かに依存する異なる方法を介してメッセージを取得するための追加オプションを提供されます。

en: Select what to do when you are offline and an XMPP message is sent to you.
ja: あなたがオフラインの時に何をするか、XMPPメッセージが送られるかを選択します。

en: XMPP settings
ja: XMPP設定

en: Messaging XMPP
ja: XMPPのメッセージング

en: XMPP Sending Method: Integration with XMPP Framework
ja: XMPP送信方法: XMPPフレームワークに統合します

en: Twitter account
ja: Twitterアカウント

en: Could not locate PHPMailer library.
ja: PHPMailerライブラリーが配置できませんでした。

en: Destination address.
ja: 転送先アドレス。

en: Text templates
ja: テキストテンプレート

en: Configurable text templates for modules using messaging.
ja: メッセージに使用するモジュール用の設定可能なテキストテンプレート。

en: XMPP account
ja: XMPPアカウント

en: Template for %name
ja: %name 用のテンプレート

en: edit message templates
ja: メッセージテンプレートを編集

en: No filter (Insecure)
ja: フィルター無し(安全ではありません)

en: Available filters
ja: 利用可能なフィルター

en: Format filter
ja: フォーマットフィルター

en: Final filter
ja: 最後のフィルター

en: These are the filters for the message body. They should depend on the content and the tokens you are using for messages. This is important for getting the right formatting and also for security.
ja: これらはメッセージ本文用のフィルターです。それらはコンテンツとメッセージに使用されるトークンに依存します。これは正しいフォーマットを得るのと、また安全性のために重要です。

en: If using raw tokens for templates, possibly you'll need some additional formatting here.
ja: もしテンプレートに生のトークンを使用する場合、ここにいくつかの追加的なフォーマットが必要になる可能性があります。

en: You can set up Input formats for specific message parts on the <a href="@message_templates">Message templates pages</a>. These will be run first on each piece of text.
ja: <a href="@message_templates">Message templates pages</a>上の特定のメッセージ部分に入力書式を設定できます。これらはテキストの各部で最初に実行されます。

en: Once the message body is built you can set a <strong>Format filter</strong> on this page to format and filter it. Set up the filters you need using the <a href="@input_formats">Input formats</a> page
ja: まずメッセージ本文がフォーマットとフィルターをするためにこのページ上の<strong>フォーマットフィルター</strong>で設定できるように構築されます。<a href="@input_formats">入力書式</a>ページを使用して、必要に応じてフィルターを設定します。

en: Last, the <strong>Final filter</strong> will be run for adjusting the text to the format required by each Send method.
ja: 最後に、各送信方法により要求された書式にテキストを修正するために<strong>最後のフィルター</strong>が実行されます。

en: Filters and formatting
ja: フィルターとフォーマット

en: Created @count user destinations for new sending method.
ja: 新しい送信方法用に @count 件のユーザー定義が作成されました。

en: Filters out dangerous HTML tags, fixes faulty HTML, converts line breaks into HTML, and turns web and e-mail addresses into clickable links.
ja: 危険なHTMLタグをフィルターし、欠陥のあるHTMLを修正し、改行をHTMLに変換し、WEBとメールアドレスをクリックできるように変更します。

en: Converts line breaks into HTML. Use this one in case your templates are already formatted and filtered and you are possitive you don't need further filtering.
ja: 改行をHTMLに変換します。あなたのテンプレートが既にフォーマットされフィルターされており、更なるフィルターを必要としない場合にこれを使用します。

en: Replaces HTML tags and entities with plain text formatting, moving links at the end. This one is only advised for plain text emails.
ja: HTMLタグとエンティティーをプレーンテキストで置換し、リンクを最後に移動します。これはプレーンテキストメール用にのみ推奨されます。

en: Send e-mails using Mime Mail module.
ja: Mime Mailモジュールを使用してメールを送信します。

en: Mobile phone number
ja: 携帯電話番号

en: Optionally you can use Input formats for additional formatting after token replacement. <strong>Using Input formats can be unsafe if you use certain filters</strong> like the PHP filter.
ja: オプションとして、トークンの置換後に追加的なフォーマット用として入力書式を使用できます。PHPフィルターのように<strong>特定のフィルターを使用する場合に入力書式を使用することは安全ではないかも知れません</strong>。

en: No data available
ja: 利用可能なデータがありません

en: Destination address type.
ja: 宛先アドレス型。

en: Cannot send message to user !username. @message
ja: ユーザー !username にメッセージが送信できません。 @message

en: Failed queue processing for @message
ja: @message のキュー処理に失敗

en: The message has been deleted.
ja: メッセージは削除されました。

en: Messages (simple)
ja: メッセージ(簡易)

en: Messages delivered using the simple delivery method.
ja: メッセージは単純配信方式で配信されました。

en: The ID of the message.
ja: メッセージのID。

en: The queue ID of the message.
ja: メッセージのキューID。

en: The body of the message.
ja: メッセージの本文。

en: Sent date
ja: 送信日

en: The date the message was sent.
ja: メッセージが送信された日。

en: The user ID of the message sender.
ja: メッセージの送信者のユーザーID。

en: The user ID of the message receiver.
ja: メッセージの受信者のユーザーID。

en: Messaging Store (built-in)
ja: メッセージボックス(ビルトイン)

en: Queued messages will be processed on cron.
ja: キューされたメッセージはcronで処理されます。

en: Send all messages via BCC
ja: BCCで全てのメッセージを送信

en: If enabled, all messages will be sent as BCCs and will have no "To:" address.
ja: 有効な場合、全てのメッセージはBCCで送信され、"To:"アドレスは持ちません。

en: HTML Mail requires the <a href="http://phpmailer.codeworxtech.com/">PHP Mailer</a> class to properly send HTML Mail. Please download the 2.0 version (if using PHP4) or the 5.0 version (if using PHP5) and place the phpmailer folder in your messaging_phpmailer module directory. Rename the folder to "PHPMailer".
ja: HTML MailモジュールはHTMLメールの適切な送信のために<a href="http://phpmailer.codeworxtech.com/">PHP Mailer</a>クラスが必須です。(PHP4を使用する場合は)バージョン2.0か、(PHP5の場合は)バージョン5.0をダウンロードし、messaging_phpmailerモジュールをインストールしたディレクトリーのphpmailerフォルダーに配置して下さい。フォルダー名を"PHPMailer"に変更します。
