Mollom (6.x-1.11) - en to nl translation catalogue (129 entries)

en: Forms
nl: Formulieren

en: Next
nl: Volgende

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Cancel
nl: Annuleren

en: None
nl: Geen

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Message
nl: Bericht

en: Comment form
nl: Reactieformulier

en: User registration form
nl: Gebruikersregistratieformulier

en: User contact form
nl: Gebruikerscontactformulier

en: Settings
nl: Instellingen

en: Save
nl: Opslaan

en: Add
nl: Toevoegen

en: Text
nl: Tekst

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Configure
nl: Instellen

en: Comment
nl: Reactie

en: Contains
nl: Bevat

en: Match
nl: Overeenkomst

en: Reason
nl: Reden

en: Form
nl: Formulier

en: Not configured
nl: Niet geconfigureerd

en: Public key
nl: Publieke sleutel

en: Mollom is a web service that helps you manage your community.
nl: Mollom is een webservice die u helpt bij het beheren van een online gemeenschap.

en: use image CAPTCHA
nl: CAPTCHA-afbeelding gebruiken

en: play audio CAPTCHA
nl: audio-CAPTCHA afspelen

en: Optionally report this to Mollom
nl: Optioneel aan Mollom rapporteren

en: Don't send feedback to Mollom
nl: Niet aan Mollom rapporteren

en: Report as spam or unsolicited advertising
nl: Als spam of ongewenste reclame rapporteren

en: Report as obscene, violent or profane content
nl: Als obsceen, gewelddadig of heiligschennis rapporteren

en: Report as low-quality content or writing
nl: Als slecht geschreven tekst rapporteren

en: Report as unwanted, taunting or off-topic content
nl: Als ongewenst, provocerend of niet relevant rapporteren

en: The comment has been deleted.
nl: De reactie werd verwijderd.

en: Report as inappropriate: @link
nl: Rapporteer als ongepast: @link

en: Fallback strategy
nl: Fallback-strategie

en: Leave all forms unprotected and accept all submissions
nl: Beveilig geen enkel formulier en accepteer alle bijdragen

en: Mollom access keys
nl: Mollom-sleutels

en: The public key is used to uniquely identify you.
nl: De publieke sleutel wordt gebruikt om de website te identificeren.

en: Private key
nl: Privésleutel

en: The CAPTCHA field is required.
nl: Het CAPTCHA-veld is verplicht

en: Word verification
nl: Woordherkenning

en: Error @errno: %server - %message - mollom.getServerList
nl: Fout @errno: %server - %message - mollom.getServerList

en: Site-wide contact form
nl: Website-contactformulier

en: Invalid
nl: Ongeldig

en: Allowing users to react, participate and contribute while still keeping your site's content under control can be a huge challenge. Mollom is a web service that helps you identify content quality and, more importantly, helps you stop spam. When content moderation becomes easier, you have more time and energy to interact with your web community. More information about Mollom is available on the <a href="@mollom-website">Mollom website</a> or in the <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.
nl: Gebruikers toestaan om te reageren, deel te nemen en bij te dragen en intussen de site inhoud onder controle houden kan een enorme uitdaging zijn. Mollom is een webservice die u helpt de kwaliteit van inhoud te bepalen en, nog belangrijker, Mollom helpt u spam te stoppen. Wanneer inhoud modereren gemakkelijker wordt, hebt u meer tijd en energie voor contact met uw gebruikersgroep. Meer informatie over Mollom is beschikbaar op de <a href="@mollom-website">Mollom website</a> of in de <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.

en: Mollom is a web service that helps you moderate your site's content: see <a href="http://mollom.com">http://mollom.com</a> for more information. By sending feedback to Mollom, you teach Mollom about the content you like and dislike, allowing Mollom to do a better job helping you moderate your site's content. If you want to report multiple posts at once, you can use Mollom's bulk operations on the content and comment administration pages.
nl: Mollom is een web service die u helpt bij het modereren van uw site: zie <a href="http://mollom.com">http://mollom.com</a> voor meer informatie. Door feedback naar Mollom te sturen, leert Mollom welke inhoud u leuk en niet leuk vindt, waardoor Mollom beter wordt in het modereren deze site. Als u meerdere berichten in één keer wil rapporteren, dan kan u gebruik maken van de Mollom bulk operaties op de pagina's voor inhoudelijk beheer.

en: The selected comments have been reported as inappropriate and are deleted.
nl: De geselecteerde reacties werden gerapporteerd als ongepast en zijn verwijderd.

en: The selected comments have been reported as inappropriate and are unpublished.
nl: De geselecteerde reacties werden gerapporteerd als ongepast en zijn niet langer gepubliceerd.

en: The selected posts have been reported as inappropriate and are deleted.
nl: De geselecteerde berichten werden gerapporteerd als ongepast en zijn verwijderd.

en: The selected posts have been reported as inappropriate and are unpublished.
nl: De geselecteerde berichten werden gerapporteerd als ongepast en zijn niet langer gepubliceerd.

en: Mollom can be used to block all types of spam received on your website's protected forms. Each form can be set to one of the following options:
nl: Mollom kan gebruikt worden om alle soorten spam te blokkeren die via beschermde formulieren op de website worden ontvangen. Elk formulier kan worden ingesteld op een van de volgende opties:

en: <strong>Text analysis and CAPTCHA backup</strong>: Mollom analyzes the data submitted on the form and presents a CAPTCHA challenge if necessary. This option is strongly recommended, as it takes full advantage of the Mollom anti-spam service to categorize your posts into ham (not spam) and spam.
nl: <strong>Tekst analyse en CAPTCHA backup</strong>: Mollom analyseert de data die via het formulier wordt ingediend en toont een CAPTCHA reactietest indien nodig. Deze optie wordt sterk aanbevolen omdat het gebruik maakt van de volledige Mollom anti-spam service om de berichten onder te verdelen in ham (geen spam) en spam.

en: <strong>CAPTCHA only</strong>: the form's data is not sent to Mollom for analysis, and a remotely-hosted CAPTCHA challenge is always presented. This option is useful when you wish to always display a CAPTCHA or want to send less data to the Mollom network. Note, however, that forms displayed with a CAPTCHA are never cached, so always displaying a CAPTCHA challenge may reduce performance.
nl: <strong>Alleen CAPTCHA</strong>: de data van het formulier wordt niet naar Mollom gestuurd voor analyse en een extern gehoste CAPTCHA reactietest wordt altijd aangeboden. Deze optie is nuttig als u altijd een CAPTCHA wil tonen of minder gegevens naar het Mollom netwerk wil sturen. Let echter op, formulieren met een CAPTCHA worden nooit gecached, dus altijd een CAPTCHA reactietest aanbieden kan de performantie verminderen.

en: <strong>No protection</strong>: Mollom is not used with this form.
nl: <strong>Geen beveiliging</strong>: dit formulier maakt geen gebruik van Mollom

en: No protection
nl: Niet beveiligd

en: CAPTCHA only
nl: Alleen CAPTCHA

en: Text analysis and CAPTCHA backup
nl: Tekstanalyse en CAPTCHA-backup

en: Block all submissions of protected forms until the server problems are resolved
nl: Alle inzendingen blokkeren totdat de problemen met de server zijn opgelost

en: The private key is used to prevent someone from hijacking your requests. Similar to a password, it should never be shared with anyone.
nl: De private sleutel voorkomt dat iemand uw berichten onderschept. Deel deze sleutel net zoals een wachtwoord met niemand.

en: The spam filter installed on this site is currently unavailable. Per site policy, we are unable to accept new submissions until that problem is resolved. Please try resubmitting the form in a couple of minutes.
nl: Het spamfilter van deze website is tijdelijk buiten werking. Totdat het probleem is opgelost kunnen nieuwe bijdragen niet geaccepteerd worden. Probeer over een paar minuten nog eens.

en: Your submission has triggered the spam filter and will not be accepted.
nl: Uw bijdrage is beoordeeld als spam en wordt daarom geweigerd.

en: The CAPTCHA was not completed correctly. Please complete this new CAPTCHA and try again.
nl: De CAPTCHA is niet juist ingevuld. Probeer het een nieuwe CAPTCHA opnieuw.

en: We tried to contact the Mollom servers but we encountered a network error. Please make sure that your web server can make outgoing HTTP requests.
nl: Er is een netwerkfout opgetreden bij het contacteren van de Mollom-webservice. Controleer of de webserver van uw website uitgaande HTTP-berichten kan sturen.

en: We contacted the Mollom servers to verify your keys: your keys do not exist or are no longer valid. Please visit the <em>Manage sites</em> page on the Mollom website again: <a href="@mollom-user">@mollom-user</a>.
nl: De sleutels werden door de Mollom-webservice gecontroleerd. Uw sleutels zijn foutief of zijn niet meer geldig. Ga opnieuw naar de pagina <em>Manage sites</em> op de Mollom-website: <a href="@mollom-user">@mollom-user</a>.

en: We contacted the Mollom servers to verify your keys: the Mollom services are operating correctly. We are now blocking spam.
nl: De sleutels werden gecontroleerd door de Mollom-webservice. Vanaf nu wordt spam geblokkeerd.

en: administer mollom
nl: Mollom beheren

en: Data is processsed and stored as explained in our <a href="@mollom-privacy">Web Service Privacy Policy</a>. It is your responsibility to provide any necessary notices and obtain the appropriate consent regarding Mollom's use of your data. For more information, see <a href="@mollom-works">How Mollom Works</a> and the <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.
nl: Data wordt verwerkt en opgeslagen zoals uitgelegd in onze <a href="@mollom-privacy">Web Service Privacy Politiek</a>. Het is uw verantwoordelijkheid om te zorgen voor noodzakelijke kennisgeving en toestemming van de gebruiker voor de manier waarop Mollom de data van de website gebruikt. Voor meer informatie zie <a href="@mollom-works">Hoe Mollom Werkt</a> en de <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.

en: report to Mollom
nl: Rapporteer aan Mollom

en: Reports and usage statistics for the Mollom module.
nl: Gebruikersstatistieken van de Mollom-module.

en: Report to Mollom
nl: Rapporteer aan Mollom

en: Protection mode
nl: Beveiligingsmethode

en: Unprotect
nl: Niet beveiligen

en: Add form
nl: Formulier toevoegen

en: All available forms are protected already.
nl: Alle formulieren zijn beveiligd.

en: Fields to analyze
nl: Te analyseren velden

en: If no fields are selected, the form will be protected by a CAPTCHA.
nl: Er zijn geen velden geselecteerd, het formulier wordt met een CAPTCHA beveiligd.

en: No fields are available.
nl: Geen velden beschikbaar.

en: Are you sure you want to unprotect this form?
nl: Weet u zeker dat u de beveiliging van dit formulier wilt uitschakelen?

en: Mollom will no longer protect this form from spam.
nl: Mollom zal dit formulier niet langer beveiligen tegen spam.

en: Exact
nl: Nauwkeurig

en: Profanity
nl: Aanstootgevend

en: Unwanted
nl: Ongewenst

en: The text has been added to the blacklist.
nl: De tekst is toegevoegd aan de zwarte lijst.

en: An error occurred upon trying to add the text to the blacklist.
nl: Er is een fout opgetreden bij het toevoegen van de tekst aan de zwarte lijst.

en: The URL has been added to the blacklist.
nl: De URL is toegevoegd aan de zwarte lijst.

en: An error occurred upon trying to add the URL to the blacklist.
nl: Er is een fout opgetreden bij het toevoegen van de URL aan de zwarte lijst.

en: Are you sure you want to delete %key from the blacklist?
nl: Weet u zeker dat u %key van de zwarte lijst wilt verwijderen?

en: The item has been removed from the blacklist.
nl: Het item is van de zwarte lijst verwijderd.

en: An error occurred upon trying to remove the item from the blacklist.
nl: Er is een fout opgetreden bij het verwijderen van de tekst uit de zwarte lijst.

en: When the Mollom servers are down or otherwise unreachable, no text analysis is performed and no CAPTCHAs are generated. If this occurs, your site will use the configured fallback strategy. Subscribers to <a href="@pricing-url">Mollom Plus</a> receive access to <a href="@sla-url">Mollom's high-availability backend infrastructure</a>, not available to free users, reducing potential downtime.
nl: Wanneer de Mollom-webservice niet bereikbaar is, wordt er geen tekstanalyse uitgevoerd en worden er geen CAPTCHA's gegenereerd. Als dit gebeurt wordt de geconfigureerde fallback-strategie gebruikt. Abonnees op <a href="@pricing-url">Mollom Plus</a> krijgen toegang tot de <a href="@sla-url">Mollom high-availability backend infrastructuur</a>, die niet beschikbaar is voor gratis gebruikers. Hierdoor wordt de potentiële downtime gereduceerd.

en: To use Mollom, you need a public and private key. To obtain your keys, <a href="@mollom-login-url">register and login on mollom.com</a>, and <a href="@mollom-manager-add-url">create a subscription</a> for your site. Once you created a subscription, copy your private and public access keys from the <a href="@mollom-manager-url">site manager</a> into the form fields below, and you are ready to go.
nl: Om Mollom te gebruiken hebt u een publieke en een private sleutel nodig. <a href="@mollom-login-url">Registreer u en log in op mollom.com</a> en <a href="@mollom-manager-add-url">schrijf de site in</a>. Van zodra de site ingeschreven is, kopieert u de publieke en private sleutels uit de <a href="@mollom-manager-url">site manager</a> in de velden hieronder en bent u klaar om verder te gaan.

en: Link to Mollom's privacy policy on forms protected by textual analysis
nl: Link naar Mollom's privacyverklaring over formulieren die met tekstanalyse worden beschermd.

en: Displays a link to the recommended <a href="@privacy-policy-url">privacy policy on mollom.com</a> on all forms that are protected via <a href="@help-url">textual analysis</a>. When disabling this option, you are required to inform visitors about data privacy through other means, as stated in the <a href="@terms-of-service-url">terms of service</a> applying to your subscription.
nl: Toont een link naar de aanbevolen <a href="@privacy-policy-url">privacyverklaring op mollom.com</a> op alle formulieren die met <a href="@help-url">tekstanalyse</a> worden beveiligd. Als u deze optie uitschakelt moet u gebruikers op een andere manier informeren over de privacy van hun gegevens. U bent hiertoe verplicht volgens de Mollom <a href="@terms-of-service-url">terms of service</a> die u bij accountaanvraag heeft geaccepteerd.

en: Recent Mollom messages
nl: Recente Mollom-berichten

en: Are you sure you want to delete and report the content as inappropriate?
nl: Weet u zeker dat u de inhoud wilt verwijderen en rapporteren als ongewenst?

en: The content was successfully reported as inappropriate.
nl: De inhoud werd succesvol gerapporteerd als ongepast.

en: All listed forms below are protected by Mollom. You can <a href="@add-form-url">add a form</a> to protect, configure already protected forms, or remove the protection.
nl: Alle onderstaande formulieren worden door Mollom beveiligd. U kunt een te beveiligen <a href="@add-form-url">formulier toevoegen</a>, een reeds beveiligd formulier wijzigen of verwijderen.

en: Mollom automatically blocks unwanted content, and learns from all participating sites to make its filters better. On top of automatic spam blocking, you can provide custom blacklists.
nl: Mollom blokkeert automatisch ongewenste inhoud en leert van alle deelnemende sites hoe het beter kan filteren. Bovenop het automatisch afblokken van spam kan je zelfgemaakte zwarte lijsten opgeven.

en: By submitting this form, you accept the <a href="@privacy-policy-url">Mollom privacy policy</a>.
nl: Door gebruik van dit formulier accepteert u <a href="@privacy-policy-url">Mollom's privacybeleid</a>.

en: Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.
nl: Neem de tekens uit het bovenstaande figuur over. Wanneer de tekens niet duidelijk zijn, kunt u het formulier verzenden om een nieuw figuur weer te geven. De tekens zijn niet hoofdlettergevoelig.

en: To complete this form, please complete the word verification below.
nl: Vul de woordverificatie in om het formulier te voltooien.

en: @name form
nl: @name-formulier

en: Report to Mollom and unpublish
nl: Rapporteer aan Mollom en depubliceer

en: Report to Mollom and delete
nl: Rapporteer aan Mollom en verwijder

en: User password request form
nl: Nieuw wachtwoord-formulier

en: All servers unavailable: %servers, last error: @errno - %error_msg
nl: Geen servers beschikbaar: %servers, laatste fout: @errno - %error_msg

en: Bogus session id %session.
nl: Nep session-ID %session.

en: Non-existent session id %session.
nl: Niet-bestaande sessie id %session.

en: Expired session id %session.
nl: Verlopen sessie id %session.

en: Unknown session id %session. This is not a bug in Mollom. If this happens too often, check your site for attacks.
nl: Onbekende sessie id %session. Dit is geen bug in Mollom. Waneer deze fout regelmatig voorkomt, controleer dan of uw site wordt aangevallen.

en: Invalid form id %form_id for session id %session (generated for %form_id_session).  This is not a bug in Mollom. If this happens too often, check your site for attacks.
nl: Ongeldig formulier-ID %form_id voor sessie-id %session (gegenereerd voor %form_id_session). Dit is een bug in Mollom. Wanneer deze fout regelmatig voorkomt, controleer dan of uw site wordt aangevallen.

en: Ham: <pre>@message</pre>Result: <pre>@result</pre>
nl: Ham: <pre>@message</pre>Resultaat: <pre>@result</pre>

en: Spam: <pre>@message</pre>Result: <pre>@result</pre>
nl: Spam: <pre>@message</pre>Resultaat: <pre>@result</pre>

en: Unsure: <pre>@message</pre>Result: <pre>@result</pre>
nl: Onzeker: <pre>@message</pre>Resultaat: <pre>@result</pre>

en: Correct CAPTCHA: <pre>@data<pre>
nl: Correcte CAPTCHA: <pre>@data<pre>

en: Incorrect CAPTCHA: <pre>@data<pre>
nl: Niet correcte CAPTCHA: <pre>@data<pre>

en: Reported session id %session as %feedback.
nl: Session id %session werd gerapporteerd als %feedback.

en: bypass mollom protection
nl: Mollom-beveiliging omzeilen

en: Unprotect form
nl: Bescherm dit formulier niet langer

en: Configure Mollom keys and global settings.
nl: Mollom-sleutels en instellingen beheren.

en: Mollom statistics
nl: Mollom-statistieken

en: Mollom API keys are not <a href="@settings-url">configured</a> yet.
nl: De Mollom API-sleutels zijn nog niet <a href="@settings-url">geconfigureerd</a>.

en: Network error
nl: Netwerkfout

en: The Mollom servers could not be contacted. Please make sure that your web server can make outgoing HTTP requests.
nl: De Mollom-server konden niet bereikt worden. Contoleer of uw webserver uitgaande HTTP-verzoeken kan sturen.

en: The <a href="@settings-url">configured</a> Mollom API keys are invalid.
nl: De <a href="@settings-url">ingevoerde</a> Mollom API-sleutels zijn ongeldig.

en: Protects forms against spam.
nl: Beschermt formulieren tegen spam.
