Mollom (6.x-1.13) - en to da translation catalogue (127 entries)

en: Forms
da: Formularer

en: Next
da: Næste

en: delete
da: slet

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Subject
da: Emne

en: Cancel
da: Annullér

en: None
da: Ingen

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Message
da: Meddelelse

en: Comment form
da: Kommentarformular

en: User registration form
da: Brugerregistrering

en: User contact form
da: Bruger kontaktformular

en: Settings
da: Indstillinger

en: Save
da: Gem

en: Add
da: Tilføj

en: Text
da: Tekst

en: Statistics
da: Statistik

en: Configure
da: Konfigurér

en: Comment
da: Kommentar

en: Blacklist
da: Sortliste

en: Reason
da: Begrundelse

en: Form
da: Formular

en: Not configured
da: Ikke konfigureret

en: Context
da: Kontekst

en: Public key
da: Offentlig nøgle

en: Mollom is a web service that helps you manage your community.
da: Mollom er en webtjeneste som hjælper dig med at håndtere dit brugerfællesskab.

en: use image CAPTCHA
da: brug billed-CAPTCHA

en: play audio CAPTCHA
da: afspil lyd-CAPTCHA

en: Optionally report this to Mollom
da: Rapportér valgfrit dette til Mollom

en: Don't send feedback to Mollom
da: Send ikke tilbagemeldinger til Mollom

en: Report as spam or unsolicited advertising
da: Rapportér som spam eller uopfordret reklame

en: Report as obscene, violent or profane content
da: Rapportér som stødende, voldeligt eller hadsk indhold

en: Report as low-quality content or writing
da: Rapportér som lavkvalitets indhold eller skrivning

en: Report as unwanted, taunting or off-topic content
da: Rapportér som uønsket, spottende eller off-topic indhold

en: The comment has been deleted.
da: Kommentaren er blevet slettet.

en: Report as inappropriate: @link
da: Rapportér som upassende: @link

en: Report as inappropriate
da: Rapportér som upassende

en: Fallback strategy
da: Reservestrategi

en: Leave all forms unprotected and accept all submissions
da: Lad alle formularer være ubeskyttede og accepter alle indsendinger

en: Mollom access keys
da: Mollom-adgangsnøgler

en: The public key is used to uniquely identify you.
da: Den offentlige nøgle bruges til unikt at identificere dig.

en: Private key
da: Privat nøgle

en: The CAPTCHA field is required.
da: CAPTCHA-feltet er obligatorisk.

en: Word verification
da: Ordbekræftelse

en: Error @errno: %server - %message - mollom.getServerList
da: Fejl @errno: %server - %message - mollom.getServerList

en: All fields
da: Alle felter

en: Site-wide contact form
da: Global kontaktformular

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Allowing users to react, participate and contribute while still keeping your site's content under control can be a huge challenge. Mollom is a web service that helps you identify content quality and, more importantly, helps you stop spam. When content moderation becomes easier, you have more time and energy to interact with your web community. More information about Mollom is available on the <a href="@mollom-website">Mollom website</a> or in the <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.
da: At lade brugere reagere, deltage og bidrage samtidig med at du skal holde webstedets indhold under kontrol kan være en enorm udfordring. Mollom er en webtjeneste der hjælper dig med at identificere indholdskvalitet og, endnu vigtigere, hjælper dig med at stoppe spam. Når indholdsmoderering bliver lettere har du mere tid og energi til at blande dig med dit brugerfællesskab. Yderligere information om Mollom kan findes på <a href="@mollom-website">Molloms websted</a> eller i <a href="@mollom-faq">Molloms OSS</a>.

en: Mollom is a web service that helps you moderate your site's content: see <a href="http://mollom.com">http://mollom.com</a> for more information. By sending feedback to Mollom, you teach Mollom about the content you like and dislike, allowing Mollom to do a better job helping you moderate your site's content. If you want to report multiple posts at once, you can use Mollom's bulk operations on the content and comment administration pages.
da: Mollom er en webtjeneste der hjælper dig med at moderere dit websteds indhold: Se <a href="http://mollom.com">http://mollom.com</a> for yderligere information. Ved at sende tilbagemeldinger til Mollom lærer du Mollom hvilket indhold du kan lide og ikke kan lide. Dermed kan Mollom blive bedre til at hjælpe dig med at moderere indholdet på dit websted. Hvis du vil indberette flere indlæg på én gang, kan du bruge Molloms masse-handlinger på indholds- og kommentaradministationssiderne.

en: The selected comments have been reported as inappropriate and are deleted.
da: De valgte kommentarer er blevet rapporteret som upassende og slettet.

en: The selected comments have been reported as inappropriate and are unpublished.
da: De valgte kommentarer er blevet rapporteret som upassende og skjult.

en: The selected posts have been reported as inappropriate and are deleted.
da: De valgte indlæg er blevet rapporteret som upassende og slettet.

en: The selected posts have been reported as inappropriate and are unpublished.
da: De valgte indlæg er blevet rapporteret som upassende og skjult.

en: Mollom can be used to block all types of spam received on your website's protected forms. Each form can be set to one of the following options:
da: Mollom kan bruges til at blokere alle typer af spam som modtages gennem dit websites beskyttede formularer. Hver formular kan have én af følgende indstillinger:

en: <strong>Text analysis and CAPTCHA backup</strong>: Mollom analyzes the data submitted on the form and presents a CAPTCHA challenge if necessary. This option is strongly recommended, as it takes full advantage of the Mollom anti-spam service to categorize your posts into ham (not spam) and spam.
da: <strong>Tekstanalyse og CAPTCHA-reserve</strong>: Mollom analyserer data der sendes gennem formularen og viser om nødvendigt en CAPTCHA-udfordring. Denne indstilling anbefales på det kraftigste, da den drager fuld nytte af Mollom anti-spam-tjenesten til at kategorisere dine indlæg som ham (ikke spam) eller spam.

en: <strong>CAPTCHA only</strong>: the form's data is not sent to Mollom for analysis, and a remotely-hosted CAPTCHA challenge is always presented. This option is useful when you wish to always display a CAPTCHA or want to send less data to the Mollom network. Note, however, that forms displayed with a CAPTCHA are never cached, so always displaying a CAPTCHA challenge may reduce performance.
da: <strong>Kun CAPTCHA</strong>: formularens data sendes ikke til analyse hos Mollom, og der vises altid en CAPTCHA-udfordring. Dette valg er nyttigt når du altid ønsker at vise en CAPTCHA eller ønsker at sende mindre data til Mollom netværket. Bemærk dog at formularer, der vises med en CAPTCHA, aldrig caches, så hvis du altid viser en CAPTCHA kan det nedsætte ydelsen.

en: No protection
da: Ingen beskyttelse

en: CAPTCHA only
da: Kun CAPTCHA

en: Text analysis and CAPTCHA backup
da: Tekstanalyse og CAPTCHA som reserve

en: Block all submissions of protected forms until the server problems are resolved
da: Blokér alle indlæg gennem beskyttede formularer indtil serverproblemerne er løst

en: The private key is used to prevent someone from hijacking your requests. Similar to a password, it should never be shared with anyone.
da: Den private nøgle bruges til at forhindre andre i at kapre dine forespørgsler. Ligesom en adgangskode bør den aldrig deles med nogen.

en: The spam filter installed on this site is currently unavailable. Per site policy, we are unable to accept new submissions until that problem is resolved. Please try resubmitting the form in a couple of minutes.
da: Det installerede spam-filter er ikke tilgængeligt i øjeblikket. Pga. sitets politik kan vi ikke tage imod nye indlæg før dette problem er løst. Forsøg venligst at indsende formularen igen om et par minutter.

en: Your submission has triggered the spam filter and will not be accepted.
da: Din indsending har udløst spamfilteret og vil ikke blive accepteret.

en: The CAPTCHA was not completed correctly. Please complete this new CAPTCHA and try again.
da: CAPTCHAen blev ikke udfyldt korrekt. Udfyld venligst denne nye CAPTCHA og prøv igen.

en: We tried to contact the Mollom servers but we encountered a network error. Please make sure that your web server can make outgoing HTTP requests.
da: Vi forsøgte at kontakte Mollom-serverne, men vi stødte på en netværksfejl. Undersøg venligst om din webserver kan foretage udgående HTTP-forespørgsler.

en: We contacted the Mollom servers to verify your keys: your keys do not exist or are no longer valid. Please visit the <em>Manage sites</em> page on the Mollom website again: <a href="@mollom-user">@mollom-user</a>.
da: Vi kontaktede Mollom-serverne for at bekræfte dine nøgler: dine nøgler eksisterer ikke eller er ikke længere gyldige. Besøg venligst siden <em>Manage sites</em> på Mollom-sitet igen: <a href="@mollom-user">@mollom-user</a>.

en: We contacted the Mollom servers to verify your keys: the Mollom services are operating correctly. We are now blocking spam.
da: Vi kontaktede Mollom-serverne for at bekræfte dine nøgle: Mollom-tjenesterne fungerer korrekt. Vi blokerer nu spam.

en: administer mollom
da: administrér mollom

en: Data is processsed and stored as explained in our <a href="@mollom-privacy">Web Service Privacy Policy</a>. It is your responsibility to provide any necessary notices and obtain the appropriate consent regarding Mollom's use of your data. For more information, see <a href="@mollom-works">How Mollom Works</a> and the <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.
da: Data behandles og gemmes som forklaret i vores <a href="@mollom-privacy">Web Service Privacy Policy</a> (privatlivspolitik). Det er dit ansvar at give de nødvendige advarsler og indhente de relevante tilladelser vedrørende Molloms brug af dine data. Se <a href="@mollom-works">How Mollom Works</a> (hvordan virker Mollom) og <a href="@mollom-faq">Mollom OSSen</a> for mere information.

en: report to Mollom
da: rapportér til Mollom

en: Reports and usage statistics for the Mollom module.
da: Rapporter og brugsstatistik for Mollom-modulet.

en: Report to Mollom
da: Rapportér til Mollom

en: Protection mode
da: Beskyttet tilstand

en: Unprotect
da: Fjern beskyttelse

en: Add form
da: Tilføj formular

en: All available forms are protected already.
da: Alle tilgængelige formularer er allerede beskyttet.

en: Fields to analyze
da: Felter der analyseres

en: If no fields are selected, the form will be protected by a CAPTCHA.
da: Hvis der ikke vælges nogen felter, bliver formularen beskyttet af en CAPTCHA.

en: No fields are available.
da: Ingen tilgængelige felter.

en: Are you sure you want to unprotect this form?
da: Er du sikker på, at du ønsker at fjerne beskyttelsen af denne formular?

en: Mollom will no longer protect this form from spam.
da: Mollom beskytter ikke længere denne formular mod spam.

en: Profanity
da: Bandeord

en: Unwanted
da: Uønsket

en: An error occurred upon trying to add the text to the blacklist.
da: Der opstod en fejl under forsøget på at tilføje teksten til sortlisten.

en: An error occurred upon trying to remove the item from the blacklist.
da: Der opstod en fejl da vi prøvede at slette emnet fra blacklisten.

en: When the Mollom servers are down or otherwise unreachable, no text analysis is performed and no CAPTCHAs are generated. If this occurs, your site will use the configured fallback strategy. Subscribers to <a href="@pricing-url">Mollom Plus</a> receive access to <a href="@sla-url">Mollom's high-availability backend infrastructure</a>, not available to free users, reducing potential downtime.
da: Når Mollom-serverne er nede eller på anden vis utilgængelige, vil der ikke blive udført nogen tekstanalyse eller genereret nogen CAPTCHA'er. Hvis dette sker, vil dit site bruge den indstillede reservestrategi. Abonnenter på <a href="@pricing-url">Mollom Plus</a> får adgang til <a href="@sla-url">Molloms høj-tilgængelige backend infrastruktur</a>, der ikke er tilgængeligt for ikke-betalende brugere, hvilket reducerer potentiel nedetid.

en: To use Mollom, you need a public and private key. To obtain your keys, <a href="@mollom-login-url">register and login on mollom.com</a>, and <a href="@mollom-manager-add-url">create a subscription</a> for your site. Once you created a subscription, copy your private and public access keys from the <a href="@mollom-manager-url">site manager</a> into the form fields below, and you are ready to go.
da: For at bruge Mollom skal du bruge en offentlig og en privat nøgle. For at få dine nøgler, skal du <a href="@mollom-login-url">registrere dig og logge ind på mollom.com</a> og <a href="@mollom-manager-add-url">oprette et abonnement</a> for dit site. Når du har oprettet abonnementet, skal du kopiere din private og offentlige nøgle fra <a href="@mollom-manager-url">site- manager'en</a> ind i formularfelterne nedenfor og du er klar til at køre.

en: Link to Mollom's privacy policy on forms protected by textual analysis
da: Henvis til Molloms privatlivspolitik på formularer beskyttet med tekstanalyse

en: Displays a link to the recommended <a href="@privacy-policy-url">privacy policy on mollom.com</a> on all forms that are protected via <a href="@help-url">textual analysis</a>. When disabling this option, you are required to inform visitors about data privacy through other means, as stated in the <a href="@terms-of-service-url">terms of service</a> applying to your subscription.
da: Viser en henvisning til den anbefalede <a href="@privacy-policy-url">privatlivspolitik på mollom.com</a> på alle formularer der er beskyttet med <a href="@help-url">tekstanalyse</a>. Når du slår denne indstilling fra, kræves det at du informerer dine besøgende om datafortrolighed på anden vis, som angivet i <a href="@terms-of-service-url">servicevilkårene</a> der gælder for dit abonnement.

en: Recent Mollom messages
da: Seneste Mollom-beskeder

en: Are you sure you want to delete and report the content as inappropriate?
da: Er du sikker på du vil slette indholdet og rapportere det som upassende?

en: The content was successfully reported as inappropriate.
da: Indholdet blev med succes rapporteret som upassende.

en: By submitting this form, you accept the <a href="@privacy-policy-url">Mollom privacy policy</a>.
da: Ved at indsende denne formular, accepterer du <a href="@privacy-policy-url">Mollom-privatlivspolitikken</a>.

en: Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.
da: Indtast tegnene der vises i billedet ovenfor; hvis du ikke kan læse dem kan du indsende formularen og et nyt billede vil blive genereret. Der er ikke forskel på små og store bogstaver

en: @name form
da: @name formular

en: Report to Mollom and unpublish
da: Indrapportér til Mollom og afpublicér

en: Report to Mollom and delete
da: Indrapportér til Mollom og slet

en: All servers unavailable: %servers, last error: @errno - %error_msg
da: Alle servere er utilgængelige: %servers, seneste fejl: @errno - %error_msg

en: Bogus session id %session.
da: Falsk sessionsid %session.

en: Non-existent session id %session.
da: Ikke-eksisterende sessionsid %session.

en: Expired session id %session.
da: Udløbet sessionsid %session.

en: Unknown session id %session. This is not a bug in Mollom. If this happens too often, check your site for attacks.
da: Ukendt sessionsid %session. Dette er ikke en fejl i Mollom. Tjek dit site for angreb hvis dette sker for ofte.

en: Ham: <pre>@message</pre>Result: <pre>@result</pre>
da: Ham: <pre>@message</pre>Resultat: <pre>@result</pre>

en: Spam: <pre>@message</pre>Result: <pre>@result</pre>
da: Spam: <pre>@message</pre>Resultat: <pre>@result</pre>

en: Unsure: <pre>@message</pre>Result: <pre>@result</pre>
da: Usikker: <pre>@message</pre>Resultat: <pre>@result</pre>

en: Correct CAPTCHA: <pre>@data<pre>
da: Korrekt CAPTCHA: <pre>@data<pre>

en: Incorrect CAPTCHA: <pre>@data<pre>
da: Forkert CAPTCHA: <pre>@data<pre>

en: bypass mollom protection
da: omgå mollom-beskyttelse

en: Unprotect form
da: Ubeskyttet formular

en: Configure Mollom keys and global settings.
da: Indstil Mollom-nøgler og globale indstillinger.

en: Mollom statistics
da: Mollom statistik

en: Network error
da: Netværksfejl

en: The Mollom servers could not be contacted. Please make sure that your web server can make outgoing HTTP requests.
da: Kan ikke komme i kontakt med Mollom-serverne. Kontrollér at din webserver kan lave udgående HTTP-forespørgsler.

en: Protects forms against spam.
da: Beskyt formularer mod spam.

en: Mollom blacklist
da: Mollom-sortliste

en: The entry was added to the blacklist.
da: Emnet er tilføjet til blacklisten.

en: Are you sure you want to delete %text from the blacklist?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %text fra blacklisten?

en: The entry was removed from the blacklist.
da: Emnet er slettet fra blacklisten.

en: Mollom automatically blocks unwanted content and learns from all participating sites to improve its filters. On top of automatic filtering, you can define a custom blacklist.
da: Mollom blokerer automatisk uønsket indhold og lærer fra alle deltagende sites at gøre sine filtre bedre. Oven i den automatiske filtrering kan du definere en tilpasset sortliste.

en: Do no report
da: Rapportér ikke

en: Spam, unsolicited advertising
da: Spam, uopfordret reklame

en: Obscene, violent, profane
da: Uanstændigt, voldeligt, blasfemisk

en: Low-quality
da: Lav kvalitet

en: Unwanted, taunting, off-topic
da: Uønsket, hånende, off-topic

en: Configure blacklist.
da: Indstil blacklist.
