Mollom (6.x-1.13) - en to fr translation catalogue (138 entries)

en: Forms
fr: Formulaires

en: Next
fr: Suivant

en: delete
fr: supprimer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Actions

en: Subject
fr: Objet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Links
fr: Liens

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Comment form
fr: Formulaire de commentaire

en: User registration form
fr: Formulaire d'inscription des utilisateurs

en: User contact form
fr: Formulaire de contact de l'utilisateur

en: Settings
fr: Paramètres

en: Save
fr: Enregistrer

en: Add
fr: Ajouter

en: Text
fr: Texte

en: Statistics
fr: Statistiques

en: Configure
fr: Configurer

en: Comment
fr: Commentaire

en: Blacklist
fr: Liste noire (blacklist)

en: Spam
fr: Pourriel (spam)

en: Reason
fr: Raison

en: Form
fr: Formulaire

en: Not configured
fr: Pas configuré

en: Context
fr: Contexte

en: Public key
fr: Clé publique

en: Mollom is a web service that helps you manage your community.
fr: Mollom est un service web qui vous aide à gérer votre communauté.

en: use image CAPTCHA
fr: utiliser un CAPTCHA image

en: play audio CAPTCHA
fr: jouer un CAPTCHA audio

en: Optionally report this to Mollom
fr: Le signaler éventuellement à Mollom

en: Don't send feedback to Mollom
fr: Ne pas envoyer de suivi à Mollom

en: Report as spam or unsolicited advertising
fr: Signaler comme pourriel (spam) ou publicité non sollicitée

en: Report as obscene, violent or profane content
fr: Signaler comme contenu obscène, violent ou grossier

en: Report as low-quality content or writing
fr: Signaler comme contenu ou écrit de faible qualité

en: Report as unwanted, taunting or off-topic content
fr: Signaler comme contenu indésirable, insultant ou hors-sujet

en: The comment has been deleted.
fr: Le commentaire a été supprimé.

en: Report as inappropriate: @link
fr: Signaler comme inapproprié : @link

en: Report as inappropriate
fr: Signaler comme inapproprié

en: Fallback strategy
fr: Stratégie de repli

en: Leave all forms unprotected and accept all submissions
fr: Laisser tous les formulaires non protégés et accepter toutes les soumissions

en: Mollom access keys
fr: Clés d'accès de Mollom

en: The public key is used to uniquely identify you.
fr: La clé publique vous sert d'identifiant unique.

en: Private key
fr: Clé privée

en: The CAPTCHA field is required.
fr: Le champ CAPTCHA est requis.

en: Word verification
fr: Vérification textuelle

en: Error @errno: %server - %message - mollom.getServerList
fr: Erreur @errno : %server - %message - mollom.getServerList

en: All fields
fr: Tous les champs

en: Site-wide contact form
fr: Formulaire de contact global du site

en: Invalid
fr: Invalide

en: Allowing users to react, participate and contribute while still keeping your site's content under control can be a huge challenge. Mollom is a web service that helps you identify content quality and, more importantly, helps you stop spam. When content moderation becomes easier, you have more time and energy to interact with your web community. More information about Mollom is available on the <a href="@mollom-website">Mollom website</a> or in the <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.
fr: Autoriser les utilisateurs à réagir, participer et contribuer tout en gardant le contenu de votre site sous contrôle peut être un défi important. Mollom est un service en ligne qui vous aide à identifier la qualité du contenu et, plus important, vous protège contre le pourriel (spam). Lorsque la modération de contenu est facilitée, vous avez davantage de temps et d'énergie pour interragir avec votre communauté. Vous trouverez davantage d'information sur Mollom sur le site <a href="@mollom-website">site de Mollom</a> ou dans la <a href="@mollom-faq">FAQ de Mollom</a>.

en: Mollom is a web service that helps you moderate your site's content: see <a href="http://mollom.com">http://mollom.com</a> for more information. By sending feedback to Mollom, you teach Mollom about the content you like and dislike, allowing Mollom to do a better job helping you moderate your site's content. If you want to report multiple posts at once, you can use Mollom's bulk operations on the content and comment administration pages.
fr: Mollom est un service web qui vous aide à modérer le contenu de votre site : consultez <a href="http://mollom.com">http://mollom.com</a> pour plus d'informations. En envoyant un suivi à Mollom, vous renseignez Mollom sur les contenus que vous appréciez et ceux que vous n'appréciez pas, permettant à Mollom de faire un meilleur travail en vous aidant à modérer le contenu de votre site. Si vous voulez signaler plusieurs contributions à la fois, vous pouvez utiliser les opérations en masse de Mollom dans les pages d'administration du contenu et des commentaires.

en: The selected comments have been reported as inappropriate and are deleted.
fr: Les commentaires sélectionnés ont été signalés comme inappropriés et ont été supprimés.

en: The selected comments have been reported as inappropriate and are unpublished.
fr: Les commentaires sélectionnés ont été signalés comme inappropriés et ont été dépubliés.

en: The selected posts have been reported as inappropriate and are deleted.
fr: Les contributions sélectionnées ont été signalées comme inappropriées et ont été supprimées.

en: The selected posts have been reported as inappropriate and are unpublished.
fr: Les contributions sélectionnées ont été signalées comme inappropriées et ont été dépubliées.

en: Mollom can be used to block all types of spam received on your website's protected forms. Each form can be set to one of the following options:
fr: Mollom peut être utilisé pour bloquer tous les types de pourriel (spam) reçus, au moyen des formulaires protégés de votre site internet. Chaque formulaire peut être défini avec l'une des options suivantes :

en: <strong>Text analysis and CAPTCHA backup</strong>: Mollom analyzes the data submitted on the form and presents a CAPTCHA challenge if necessary. This option is strongly recommended, as it takes full advantage of the Mollom anti-spam service to categorize your posts into ham (not spam) and spam.
fr: <strong>Analyse de texte et CAPTCHA</strong> : Mollom analyse les données soumises par le formulaire et présente un défi CAPTCHA si nécessaire. Cette option est fortement recommandée, car elle tire pleinement parti du service anti-pourriel (anti-spam) Mollom pour classer vos contributions en non-pourriel (non-spam) et pourriel (spam).

en: <strong>CAPTCHA only</strong>: the form's data is not sent to Mollom for analysis, and a remotely-hosted CAPTCHA challenge is always presented. This option is useful when you wish to always display a CAPTCHA or want to send less data to the Mollom network. Note, however, that forms displayed with a CAPTCHA are never cached, so always displaying a CAPTCHA challenge may reduce performance.
fr: <strong>CAPTCHA seulement</strong> : les données du formulaire ne sont pas envoyées à Mollom pour analyse, et un défi CAPTCHA est toujours présenté. Cette option est utile lorsque vous souhaitez toujours afficher un CAPTCHA ou voulez envoyer le moins de données possible au réseau de Mollom. Notez cependant que les formulaire affichés avec un CAPTCHA ne sont jamais mis en cache, toujours présenter un défi CAPTCHA peut donc réduire les performances.

en: No protection
fr: Aucune protection

en: CAPTCHA only
fr: CAPTCHA seulement

en: Text analysis and CAPTCHA backup
fr: Analyse de texte et CAPTCHA en cas de doute

en: Block all submissions of protected forms until the server problems are resolved
fr: Bloquer toutes les soumissions des formulaires protégés jusqu'à ce que les problèmes de serveurs soient résolus

en: The private key is used to prevent someone from hijacking your requests. Similar to a password, it should never be shared with anyone.
fr: La clé privée est utilisée pour empêcher quelqu'un de détourner vos requêtes. Comme un mot de passe, elle ne doit pas être partagée avec n'importe qui.

en: The spam filter installed on this site is currently unavailable. Per site policy, we are unable to accept new submissions until that problem is resolved. Please try resubmitting the form in a couple of minutes.
fr: Le filtre anti-pourriel (anti-spam) installé sur ce site est actuellement indisponible. Nous ne pouvons accepter de nouvelles soumissions jusqu'à ce que le problème soit résolu. Essayez de soumettre à nouveau le formulaire dans quelques minutes.

en: Your submission has triggered the spam filter and will not be accepted.
fr: Votre soumission a déclenché le filtre anti-pourriel (anti-spam) et ne sera pas acceptée.

en: The CAPTCHA was not completed correctly. Please complete this new CAPTCHA and try again.
fr: Le CAPTCHA n'a pas été entré correctement. Veuillez entrer ce nouveau CAPTCHA et réessayez.

en: We tried to contact the Mollom servers but we encountered a network error. Please make sure that your web server can make outgoing HTTP requests.
fr: Nous avons essayé de contacter les serveurs Mollom mais nous avons rencontré une erreur réseau. Veuillez vous assurer que votre serveur web peut faire des requêtes HTTP sortantes.

en: We contacted the Mollom servers to verify your keys: your keys do not exist or are no longer valid. Please visit the <em>Manage sites</em> page on the Mollom website again: <a href="@mollom-user">@mollom-user</a>.
fr: Nous avons contacté les serveurs Mollom pour vérifier vos clés : vos clés n'existent pas ou ne sont plus valides.Consultez à nouveau la page du <em>Gestionnaire de sites</em> sur le site de Mollom : <a href="@mollom-user">@mollom-user</a>.

en: We contacted the Mollom servers to verify your keys: the Mollom services are operating correctly. We are now blocking spam.
fr: Nous avons contacté les serveurs Mollom pour vérifier votre clé : les services Mollom fonctionnent correctement. Nous sommes en mesure de bloquer les pourriels (spam).

en: administer mollom
fr: administrer mollom

en: Data is processsed and stored as explained in our <a href="@mollom-privacy">Web Service Privacy Policy</a>. It is your responsibility to provide any necessary notices and obtain the appropriate consent regarding Mollom's use of your data. For more information, see <a href="@mollom-works">How Mollom Works</a> and the <a href="@mollom-faq">Mollom FAQ</a>.
fr: Les données sont traitées et stockées comme expliqué dans notre <a href="@mollom-privacy">Politique de confidentialité des services web</a>. Il est de votre responsabilité de fournir les avis nécessaires et d'obtenir le consentement approprié concernant l'utilisation de vos données par Mollom. Pour plus d'informations, voir <a href="@mollom-works">comment Mollom fonctionne</a> et la <a href="@mollom-faq">FAQ de Mollom</a>.

en: report to Mollom
fr: signaler à Mollom

en: Reports and usage statistics for the Mollom module.
fr: Rapports et statistiques d'utilisation pour le module Mollom.

en: Report to Mollom
fr: Signaler à Mollom

en: Protection mode
fr: Mode "protection"

en: Unprotect
fr: Déprotéger

en: Add form
fr: Ajouter un formulaire

en: All available forms are protected already.
fr: Tous les formulaires disponibles sont déjà protégés.

en: Fields to analyze
fr: Champs à analyser

en: If no fields are selected, the form will be protected by a CAPTCHA.
fr: Si aucun champ n'est séléctionné, le formulaire sera protégé par un CAPTCHA.

en: No fields are available.
fr: Aucun champ n'est disponible.

en: Are you sure you want to unprotect this form?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir déprotéger ce formulaire ?

en: Mollom will no longer protect this form from spam.
fr: Mollom ne protègera plus ce formulaire contre les pourriels (spam).

en: Profanity
fr: Grossièreté

en: Unwanted
fr: Indésirable

en: An error occurred upon trying to add the text to the blacklist.
fr: Une erreur est survenue lors de la tentative d'ajout du texte à la liste noire (blacklist).

en: An error occurred upon trying to remove the item from the blacklist.
fr: Une erreur est survenue lors de la tentative de suppression de l'élément de la liste noire (blacklist).

en: When the Mollom servers are down or otherwise unreachable, no text analysis is performed and no CAPTCHAs are generated. If this occurs, your site will use the configured fallback strategy. Subscribers to <a href="@pricing-url">Mollom Plus</a> receive access to <a href="@sla-url">Mollom's high-availability backend infrastructure</a>, not available to free users, reducing potential downtime.
fr: Lorsque les serveurs de Mollom sont en panne ou inaccessibles, aucune analyse de texte n'est effectuée et aucun CAPTCHA n'est généré. Si cela se produit, votre site utilisera la stratégie de repli configurée. Les abonnés à <a href="@pricing-url">Mollom Plus</a>, non disponible gratuitement, bénéficient d'un accès à l'<a href="@sla-url">infrastructure à haute disponibilité de Mollom</a>, réduisant les temps d'arrêt éventuels.

en: To use Mollom, you need a public and private key. To obtain your keys, <a href="@mollom-login-url">register and login on mollom.com</a>, and <a href="@mollom-manager-add-url">create a subscription</a> for your site. Once you created a subscription, copy your private and public access keys from the <a href="@mollom-manager-url">site manager</a> into the form fields below, and you are ready to go.
fr: Pour utiliser Mollom, vous devez posséder une clé publique et une clé privée. Pour obtenir vos clés, vous devez <a href="@mollom-login-url">vous inscrire et vous connecter sur mollom.com</a>, puis <a href="@mollom-manager-add-url">créer un abonnement</a> pour votre site. Une fois votre abonnement créé, copier vos clés d'accès privée et publique sur le <a href="@mollom-manager-url">gestionnaire de site</a> dans les champs du formulaire ci-dessous, et c'est prêt à fonctionner.

en: Link to Mollom's privacy policy on forms protected by textual analysis
fr: Lien vers la politique de confidentialité de Mollom sur les formulaires protégés par l'analyse textuelle

en: Displays a link to the recommended <a href="@privacy-policy-url">privacy policy on mollom.com</a> on all forms that are protected via <a href="@help-url">textual analysis</a>. When disabling this option, you are required to inform visitors about data privacy through other means, as stated in the <a href="@terms-of-service-url">terms of service</a> applying to your subscription.
fr: Afficher un lien pour recommander <a href="@privacy-policy-url">la politique de confidentialité sur mollom.com</a> sur tous les formulaires protégés via <a href="@help-url">l'analyse textuelle</a>. Quand cette option est désactivée, vous devez informer les visiteurs sur la politique de confidentialité par un autre moyen, comme indiqué dans les <a href="@terms-of-service-url">conditions d'utilisation du service</a> applicables à votre abonnement.

en: Recent Mollom messages
fr: Messages récents de Mollom

en: Are you sure you want to delete and report the content as inappropriate?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer ce contenu et le signaler comme inapproprié ?

en: The content was successfully reported as inappropriate.
fr: Le contenu a été signalé comme inapproprié avec succès.

en: All listed forms below are protected by Mollom. You can <a href="@add-form-url">add a form</a> to protect, configure already protected forms, or remove the protection.
fr: Tous les formulaires listés ci-dessous sont protégés par Mollom. Vous pouvez <a href="@add-form-url">ajouter un formulaire</a> à protéger, configurer les formulaires déjà protégés, ou retirer la protection.

en: By submitting this form, you accept the <a href="@privacy-policy-url">Mollom privacy policy</a>.
fr: En soumettant ce formulaire, vous acceptez la <a href="@privacy-policy-url">politique de confidentialité de Mollom</a>.

en: Type the characters you see in the picture above; if you can't read them, submit the form and a new image will be generated. Not case sensitive.
fr: Entrez le texte que vous voyez dans l'image ci-dessus. Si vous ne pouvez pas le lire, soumettez le formulaire et une nouvelle image sera générée. Insensible à la casse.

en: To complete this form, please complete the word verification below.
fr: Pour compléter ce formulaire, remplissez la vérification de mot ci-dessous.

en: Mollom CAPTCHA
fr: CAPTCHA de Mollom

en: @name form
fr: Formulaire @name

en: Report to Mollom and unpublish
fr: Signaler à Mollom et dépublier

en: Report to Mollom and delete
fr: Signaler à Mollom et supprimer

en: User password request form
fr: Formulaire de demande de mot de passe

en: All servers unavailable: %servers, last error: @errno - %error_msg
fr: Tous les serveurs indisponibles : %servers, dernière erreur : @errno - %error_msg

en: Bogus session id %session.
fr: Session id %session erronée.

en: Expired session id %session.
fr: Session id %session expirée.

en: Unknown session id %session. This is not a bug in Mollom. If this happens too often, check your site for attacks.
fr: Session id %session inconnue. Ce n'est pas un bug dans Mollom. Si cela se produit trop souvent, vérifiez que votre site n'est pas victime d'attaques.

en: Invalid form id %form_id for session id %session (generated for %form_id_session).  This is not a bug in Mollom. If this happens too often, check your site for attacks.
fr: Formulaire id %form_id invalide pour la session d'id %session (généré pour %form_id_session).  Ce n'est pas un bug dans Mollom. Si cela se produit trop souvent, vérifiez que votre site n'est pas victime d'attaques.

en: Ham: <pre>@message</pre>Result: <pre>@result</pre>
fr: Non-pourriel (non-spam) : <pre>@message</pre>Résultat : <pre>@result</pre>

en: Spam: <pre>@message</pre>Result: <pre>@result</pre>
fr: Pourriels (spam) : <pre>@message</pre>Résultat : <pre>@result</pre>

en: Unsure: <pre>@message</pre>Result: <pre>@result</pre>
fr: Incertains : <pre>@message</pre>Résultat : <pre>@result</pre>

en: Correct CAPTCHA: <pre>@data<pre>
fr: CAPTCHA corrects : <pre>@data<pre>

en: Incorrect CAPTCHA: <pre>@data<pre>
fr: CAPTCHA incorrects : <pre>@data<pre>

en: Reported session id %session as %feedback.
fr: Session d'id %session signalée comme %feedback.

en: bypass mollom protection
fr: contourner la protection de mollom

en: Unprotect form
fr: Déprotéger le formulaire

en: Configure Mollom keys and global settings.
fr: Configurer les clés de Mollom et ses paramètres généraux.

en: Mollom statistics
fr: Statistiques de Mollom

en: Mollom API keys are not <a href="@settings-url">configured</a> yet.
fr: Les clés d'API de Mollom ne sont pas encore <a href="@settings-url">configurées</a>.

en: Network error
fr: Erreur de réseau

en: The Mollom servers could not be contacted. Please make sure that your web server can make outgoing HTTP requests.
fr: Les serveurs Mollom n'ont pu être contactés.Veuillez vous assurer que votre serveur web peut faire des requêtes HTTP sortantes.

en: Protects forms against spam.
fr: Protège les formulaires contre les pourriels (spams).

en: Mollom blacklist
fr: Liste noire (blacklist) de Mollom

en: The entry was added to the blacklist.
fr: L'entrée a été ajoutée à la liste noire (blacklist).

en: Are you sure you want to delete %text from the blacklist?
fr: Êtes-vous sûr(e) de vouloir supprimer %text de la liste noire( blacklist) ?

en: The entry was removed from the blacklist.
fr: L'entrée a été retirée de la liste noire (blacklist).

en: Mollom automatically blocks unwanted content and learns from all participating sites to improve its filters. On top of automatic filtering, you can define a custom blacklist.
fr: Mollom bloque automatiquement les contenus indésirables et apprend, de tous les sites participants, à améliorer ses filtres. En plus du filtrage automatique, vous pouvez définir une liste noire (blacklist) personnalisée.

en: Mollom's filters are shared and trained globally over all participating sites. Due to this, unwanted content might still be accepted on your site, even after sending feedback to Mollom. By using the site-specific blacklist, the filters can be customized to your specific needs. Each entry specifies a reason for why it has been blacklisted, which further helps in improving Mollom's automated filtering.
fr: Les filtres de Mollom sont partagés et créés de façon globale par l'ensemble des sites participants. De ce fait, les contenus indésirables peuvent encore être acceptés sur votre site après l'envoi de suivi à Mollom. En utilisant la liste noire (blacklist) spécifique au site, les filtres peuvent être personnalisés à vos propres besoins. Chaque entrée mentionne une raison pour laquelle elle a été placée sur liste noire, ce qui aide à améliorer le filtrage automatique de Mollom.

en: All blacklist entries are applied to a context: the entire submitted post, or only links in the post. When limiting the context to links, both the link URL and the link text is taken into account.
fr: Toutes les entrées de la liste noire (blacklist) sont appliquées à un contexte : l'ensemble des contributions soumises, ou seulement les liens contenus dans les contributions. Quand vous limitez le contexte aux liens, l'URL et le texte du lien sont pris en compte.

en: If a blacklist entry contains multiple words, various combinations will be matched. For example, when adding "<code>replica&nbsp;watches</code>" limited to links, the following links will be blocked:
fr: Si une entrée en liste noire (blacklist) contient plusieurs mots, diverses combinaisons correspondront. Par exemple, lors de l'ajout de "<code>replica&nbsp;watches</code>" limité aux liens, les liens suivant seront bloqués :

en: Do no report
fr: Ne pas signaler

en: Spam, unsolicited advertising
fr: Pourriel (spam), publicité non sollicitée

en: Obscene, violent, profane
fr: Obscène, violent, grossier

en: Low-quality
fr: Faible qualité

en: Unwanted, taunting, off-topic
fr: Indésirable, insultant, hors-sujet

en: Sending feedback to <a href="@mollom-url">Mollom</a> improves the automated moderation of new submissions.
fr: Envoyer un retour utilisateur à <a href="@mollom-url">Mollom</a> améliore la modération automatique des nouvelles soumissions.

en: Configure blacklist.
fr: Configurer la liste noire (blacklist).
