Monster Menus (6.x-6.29) - en to ru translation catalogue (274 entries)

en: Home
ru: Главная

en: Title
ru: Заголовок

en: Image size
ru: Размер изображения

en: user
ru: пользователь

en: Pages
ru: Страницы

en: Save configuration
ru: Сохранить конфигурацию

en: delete
ru: удалить

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Операции

en: Username
ru: Имя пользователя

en: content
ru: содержимое

en: Groups
ru: Группы

en: Type
ru: Тип

en: List
ru: Список

en: Cancel
ru: Отмена

en: Description
ru: Описание

en: RSS feed
ru: RSS-лента

en: page
ru: страница

en: Access control
ru: Контроль доступа

en: Comments
ru: Комментарии

en: Tags
ru: Теги

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: view
ru: представление

en: Edit
ru: Редактировать

en: Size
ru: Размер

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: Test
ru: Тест

en: Weight
ru: Вес

en: Link
ru: Ссылка

en: Help text
ru: Справочный текст

en: Depth
ru: Глубина

en: Settings
ru: Настройки

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Export
ru: Экспортировать

en: Taxonomy term
ru: Термин таксономии

en: General settings
ru: Основные настройки

en: Back
ru: Назад

en: (none)
ru: (нет)

en: Label
ru: Метка

en: Save
ru: Сохранить

en: Move
ru: Перенести

en: Insert
ru: Вставить

en: Sunday
ru: воскресенье

en: Monday
ru: понедельник

en: Tuesday
ru: вторник

en: Wednesday
ru: среда

en: Thursday
ru: четверг

en: Friday
ru: пятница

en: Saturday
ru: суббота

en: Archive
ru: Архив

en: Icon
ru: Иконка

en: Time
ru: Время

en: Add
ru: Добавить

en: View
ru: Просмотр

en: File Size
ru: Размер файла

en: MIME Type
ru: MIME тип

en: Feed name
ru: Имя ленты

en: 1 hour
ru: 1 час

en: Theme
ru: Тема

en: add
ru: добавить

en: Continue
ru: Продолжить

en: Error
ru: Ошибка

en: Options
ru: Опции

en: Created
ru: Создано

en: Create
ru: Создать

en: Done
ru: Готово

en: Add content
ru: Добавить материал

en: Add block
ru: Добавить блок

en: Page
ru: Страница

en: Site name
ru: Название сайта

en: Node types
ru: Типы материалов

en: Revision ID
ru: ID редакции

en: Revisions
ru: Редакции

en: URL alias
ru: Синоним URL

en: Gallery
ru: Галерея

en: Thumbnail size
ru: Размер миниатюры

en: Mode
ru: Режим

en: N/A
ru: Н/Д

en: Items
ru: Элементы

en: Advanced
ru: Расширенные

en: Bookmarks
ru: Закладки

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: This field is required.
ru: Это поле обязательно для заполнения.

en: 1 day
ru: 1 день

en: 3 months
ru: 3 месяца

en: 6 months
ru: 6 месяцев

en: 9 months
ru: 9 месяцев

en: 1 year
ru: 1 год

en: Scale
ru: Масштабирование

en: Thumbnail
ru: Миниатюра

en: Media
ru: Мультимедиа

en: help
ru: справка

en: Details
ru: Подробности

en: groups
ru: группы

en: Owner
ru: Владелец

en: Frequency
ru: Частота

en: Group name
ru: Название группы

en: General
ru: Общий

en: group
ru: группа

en: here
ru: здесь

en: (all)
ru: (все)

en: All day
ru: Весь день

en: Unable to create %label image
ru: Невозможно создать изображение %label

en: Quality
ru: Качество

en: Loop
ru: Цикл

en: Appearance
ru: Оформление

en: Select all
ru: Выделить все

en: 1 comment
ru: 1 коментарий

en: @count comments
ru: @count комментариев

en: Destination
ru: Место назначения

en: Random
ru: Случайно

en: Untitled
ru: Без заголовка

en: Close
ru: Закрыть

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: Search Results
ru: Результаты поиска

en: Title:
ru: Заголовок:

en: comments
ru: комментарии

en: Condition
ru: Условие

en: Modified
ru: Изменено

en: Group members
ru: Участники группы

en: Show
ru: Показать

en: Total file size per user
ru: Общий размер файлов для пользователя

en: File Upload
ru: Загрузка файла

en: Tokens
ru: Токены

en: Feed:
ru: Лента:

en: Clear
ru: Очистить

en: Result
ru: Результат

en: Read the rest of this post
ru: Читать дальше

en: (disabled)
ru: (выключено)

en: Query
ru: Запрос

en: Caption
ru: Подпись

en: Select a user
ru: Выбрать пользователя

en: The settings have not been saved because of the errors.
ru: Настройки не были сохранены из-за возникших ошибок.

en: Workflow access permissions updated.
ru: Контроль доступа документооборота обновлен.

en: Autocomplete taxonomy
ru: Автодополнение таксономии

en: Bookmark
ru: Закладки

en: Instructions
ru: Инструкции

en: Are you sure you want to delete the block %name?
ru: Вы действительно хотите удалить блок "%name"?

en: or
ru: или

en: change
ru: изменить

en: Allowed content types
ru: Разрешённые типы материалов

en: Permissions
ru: Права доступа

en: permission
ru: доступ

en: Image sizes
ru: Размеры изображений

en: Add a new @s.
ru: Добавить новый материал типа @s.

en: Revision of %title from %date
ru: Редакция %title от %date

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: !name field is required.
ru: Поле "!name" обязательно для заполнения.

en: Default options
ru: Настройки по умолчанию

en: Page name
ru: Название страницы

en: A webform can be a questionnaires, contact or request forms. It can be used to let visitors make contact, register for a event or to enable a complex survey.
ru: Можно использовать для создания анкет, тестов, форм обратной связи. Используется для установки контакта с посетителями, регистрации на событие или сложные комплексные опросы.

en: Advanced Options
ru: Дополнительные параметры

en: Anonymous user
ru: Анонимный пользователь

en: Select
ru: Выбрать

en: is
ru: =

en: Group Members
ru: Участники группы

en: Copy
ru: Копировать

en: 5 minutes
ru: 5 минут

en: 10 minutes
ru: 10 минут

en: 15 minutes
ru: 15 минут

en: 20 minutes
ru: 20 минут

en: 30 minutes
ru: 30 минут

en: 45 minutes
ru: 45 минут

en: 2 hours
ru: 2 часа

en: 6 hours
ru: 6 часов

en: Permalink
ru: Постоянная ссылка (Permalink)

en: Everyone
ru: Все

en: 1 minute
ru: 1 минута

en: 1 week
ru: 1 неделя

en: Permission
ru: Право доступа

en: Move down
ru: Ниже

en: Move up
ru: Выше

en: Grid
ru: Сетка

en: Hide
ru: Скрыть

en: the settings page
ru: страницу настроек

en: File paths
ru: Пути к файлам

en: Extension
ru: Расширение

en: Page not found
ru: Страница не найдена

en: Administrator
ru: Администратор

en: 3 days
ru: 3 дня

en: 12 hours
ru: 12 часов

en: Read
ru: Читать

en: Delete permanently
ru: Удалить навсегда

en: Restore
ru: Восстановить

en: Empty recycle bin
ru: Очистить корзину

en: All users
ru: Все пользователи

en: File Name
ru: Имя файла

en: Close window
ru: Закрыть окно

en: Columns
ru: Колонки

en: Edit comment
ru: Изменить комментарий

en: begins with
ru: начинается с

en: contains
ru: содержит

en: does not contain
ru: не содержит

en: Others
ru: Другие

en: daily
ru: ежедневно

en: weekly
ru: еженедельно

en: Sign up
ru: Подписка

en: and
ru: и

en: where
ru: где

en: Destination URL
ru: URL назначения

en: Node Display
ru: Отображение в материале

en: Create @name
ru: Создание материала @name

en: Creation time
ru: Дата создания

en: Move to top
ru: Переместить наверх

en: Upload a file
ru: Загрузить файл

en: Uploaded Files
ru: Загружено файлов

en: Select All
ru: Выбрать все

en: Compare revisions
ru: Сравнить редакции

en: No state
ru: Нет состояния

en: Workflow state
ru: Состояние рабочего процесса

en: yearly
ru: ежегодно

en: monthly
ru: ежемесячно

en: RSS feeds
ru: RSS ленты

en: Action:
ru: Действие:

en: Flags
ru: Флаги

en: Scheduling
ru: Планирование

en: permissions
ru: разрешения

en: 2 weeks
ru: 2 недели

en: ends with
ru: оканчивается на

en: Delete comment
ru: Удалить комментарий

en: Reply to comment
ru: Ответить на комментарий

en: Add a group
ru: Добавить группу

en: Revert to this revision
ru: Вернутся к этой редакции

en: Delete this revision
ru: Удалить редакцию

en: File upload
ru: Загрузка файла

en: Feed display options
ru: Настройки отображения ленты

en: Course
ru: Курс

en: User autocomplete
ru: Автозаполнение пользователя

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
ru: Эта страница отображает все компоненты, которые были сконфигурированы для материала данной  webform. Вы можете добавить любое количество компонентов в эту форму, не зависимо от их типа. Для того чтобы добавить новый компонент, заполните поле Название и выберите тип из предложенных внизу таблицы. Заполните необходимую форму для создания нового компонента или обновите любые новые  измененные параметры формы.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
ru: Для изменения настроек любого существующего компонента щелкните мышкой на его название.

en: Node revision
ru: Редакция материала

en: You can:
ru: Вы можете:

en: SQL query
ru: SQL запрос

en: Revert to earlier revision
ru: Вернуться к более ранней редакции

en: Delete earlier revision
ru: Удалить предыдущую редакцию

en: User list
ru: Список пользователей

en: Reorder
ru: Упорядочить

en: Publish on
ru: Опубликовать

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled publishing.
ru: Формат: %time. Оставьте пустым. чтобы отменить задание публикации.

en: Unpublish on
ru: Снять с публикации

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled unpublishing.
ru: Формат: %time. Оставьте пустым. чтобы отменить задание снятия с публикации.

en: Default size for inline images
ru: Размер по умолчанию для вставленных изображений

en: Title (optional)
ru: Заголовок (по желанию)

en: Description (optional)
ru: Описание (по желанию)

en: Add event
ru: Добавить событие

en: Image Size
ru: Размер изображения

en: New username
ru: Новое имя пользователя

en: Progress
ru: Прогресс

en: Maximum file size
ru: Максимальный размер файла

en: Leave blank to disable scheduled publishing.
ru: Оставьте пустым для отключения запланированной публикации.

en: Leave blank to disable scheduled unpublishing.
ru: Оставьте пустым для отключения запланированного снятия публикации.

en: (unknown)
ru: (неизвестно)

en: revisions
ru: редакции

en: Select a group
ru: Выбрать группу

en: Reorder menu
ru: Пересортировать меню

en: You are not allowed to create content.
ru: Вы не можете создавать материалы.

en: %type: added %title.
ru: %type: добавлено %title.

en: Read-only
ru: Только чтение

en: media
ru: медиа

en: 30 days
ru: 30 дней

en: Delete this row
ru: Удалить данную строку

en: of type
ru: типа

en: Location:
ru: Расположение:

en: Path:
ru: Путь:

en: mm
ru: мм

en: 60 days
ru: 60 дней

en: Add to My Calendar
ru: Добавить в мой календарь

en: My Calendar
ru: Мой Календарь

en: @ago ago
ru: @ago назад
