Node import (6.x-1.0-rc4) - en to ja translation catalogue (286 entries)

en: Title
ja: タイトル

en: Next
ja: 次へ

en: delete
ja: 削除

en: Status
ja: 状態

en: Delete
ja: 削除

en: Operations
ja: 操作

en: In moderation queue
ja: モデレーション中のキュー

en: Username
ja: ユーザー名

en: Development
ja: 開発

en: List
ja: リスト

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Description
ja: 説明

en: Disabled
ja: 無効

en: Cost
ja: 原価

en: On
ja: オン

en: Last updated on
ja: 最終更新

en: Tags
ja: タグ

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Download
ja: ダウンロード

en: view
ja: ビュー

en: File
ja: ファイル

en: Advanced options
ja: 高度なオプション

en: None
ja: なし

en: This action cannot be undone.
ja: この処理は取り消しできません。

en: Password
ja: パスワード

en: - None -
ja: - なし -

en: Weight
ja: ウェイト

en: Help text
ja: ヘルプテキスト

en: Hierarchy
ja: 階層構造

en: Single
ja: 1つ

en: Multiple
ja: 複数

en: Related terms
ja: 関連するターム

en: Synonyms
ja: シノニム（同義語）

en: Multiple select
ja: 複数選択

en: Required
ja: 必須

en: root
ja: ルート

en: Parent
ja: 親

en: Parents
ja: 上位

en: none
ja: なし

en: Settings
ja: 環境設定

en: Name
ja: 名前

en: Book
ja: ブック

en: Back
ja: 戻る

en: Preview
ja: プレビュー

en: Save
ja: 保存

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: View
ja: ビュー

en: Length
ja: 長さ

en: Filename
ja: ファイル名

en: Vocabularies
ja: ボキャブラリー

en: Advanced settings
ja: 高度な設定

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: Options
ja: オプション

en: Are you sure you want to delete %title?
ja: 本当に、%title を削除してもよろしいですか？

en: Parent item
ja: 上位の項目

en: Active
ja: アクティブ

en: Date format
ja: 日付の書式

en: Off
ja: オフ

en: Published
ja: 掲載

en: Input format
ja: 入力書式

en: Location
ja: 場所

en: Promoted to front page
ja: フロントページへ掲載

en: Sticky at top of lists
ja: リスト上部に固定

en: Log message
ja: ログメッセージ

en: Vocabulary
ja: ボキャブラリー

en: Vocabulary name
ja: ボキャブラリーの名称

en: Term name
ja: タームの名称

en: E-mail address
ja: メールアドレス

en: Content field
ja: コンテンツフィールド

en: Authored by
ja: 投稿者

en: Width
ja: 幅

en: Height
ja: 高さ

en: Introduction
ja: 序文

en: Other
ja: その他

en: Users
ja: ユーザー

en: Tab
ja: タブ

en: Latitude
ja: 緯度

en: Longitude
ja: 経度

en: Authoring information
ja: 投稿の情報

en: Authored on
ja: 投稿日時

en: File attachments
ja: ファイルの添付

en: Upload file
ja: 更新されたファイル

en: List price
ja: 希望小売価格

en: Publishing options
ja: 掲載オプション

en: Create new revision
ja: 新しいリビジョンの作成

en: Object
ja: オブジェクト

en: Blocked
ja: ブロック

en: Completed
ja: 完了

en: Shippable
ja: 配送可能

en: Pounds
ja: ポンド

en: Grams
ja: グラム

en: Kilograms
ja: キログラム

en: Ounces
ja: オンス

en: Inches
ja: インチ

en: Feet
ja: フィート

en: Menu settings
ja: メニューの設定

en: !name field is required.
ja: !name フィールドは必須です。

en: Comment settings
ja: コメントの設定

en: Read only
ja: 表示のみ

en: Default value
ja: デフォルト値

en: Timezone
ja: タイムゾーン

en: Read/Write
ja: 表示／投稿

en: Import directory
ja: ディレクトリーをインポート

en: File format
ja: ファイルフォーマット

en: Menu link title
ja: メニューリンクのタイトル

en: URL path settings
ja: URLエイリアスの設定

en: Uploaded files
ja: アップロードファイル

en: - Please choose -
ja: - 選択してください -

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ja: 検証エラーが発生しましたので再試行してください。<br />このエラーが繰り返し発生する場合は、お手数ですがサイト管理者までご連絡ください。

en: Errors
ja: エラー

en: Product information
ja: 商品情報

en: Sell price
ja: 販売価格

en: Import content
ja: コンテンツをインポート

en: New import
ja: 新しいインポート

en: Reload
ja: 再読込

en: Sample data
ja: サンプルデータ

en: create a new book
ja: 新しいブックを作成

en: Previews
ja: プレビュー

en: Custom format
ja: カスタムフォーマット

en: Centimeters
ja: センチメートル

en: Millimeters
ja: ミリメートル

en: File options
ja: ファイルオプション

en: Package quantity
ja: パッケージ数量

en: List position
ja: 並び順

en: Identification
ja: 識別情報

en: Comma (,)
ja: カンマ(,)

en: Semicolon (;)
ja: セミコロン(;)

en: Colon (:)
ja: コロン(:)

en: Pipe (|)
ja: パイプ(|)

en: Space ( )
ja: 半角空白( )

en: Pending tasks
ja: 保留中のタスク

en: In progress
ja: 処理中

en: You can delete files you no longer need here.
ja: もう必要ないファイルをここで削除できます。

en: Public FTPd file
ja: 公開FTPdファイル

en: Delete selected files
ja: 選択したファイルを削除

en: Deleted %filepath from server.
ja: サーバーから%filepathを削除しました。

en: You are not allowed to create any content. <a href="!permissions">Assign the correct permissions</a> (such as <em>create story content</em>) on the administration page.
ja: あなたはどのコンテンツも作成を許可されません。管理者ページで(<em>ストーリーコンテンツの作成</em>のような)<a href="!permissions">正しい権限を割り当てて下さい</a>。

en: The <em>Node import</em> module allows you to import content (such as users, vocabularies, terms or nodes) into your site from a tabular file (such as Comma or Tab Separated Values files). This wizard guides you through a number of steps to configure such an import.
ja: <em>ノードインポート</em>モジュールは(カンマまたはタブ区切り値のファイルのような)表ファイルからあなたのサイトへ(ユーザー、ボキャブラリー、タームまたはノードのような)コンテンツのインポートを許可します。このウィザードはこのようなインポートの設定をいくつかの手順を介して案内します。

en: [more help]
ja: [更なるヘルプ]

en: Select content type
ja: コンテンツタイプを選択

en: Select the content type for the data in the file. You can only select content types you are allowed to create.
ja: ファイル中にあるデータ用のコンテンツタイプを選択します。生成を許可されたコンテンツタイプだけを選択できます。

en: Select file
ja: ファイルを選択

en: Select the file which contains the data to import. You can select a previously uploaded file or upload a new file now.
ja: インポートするデータを含むファイルを選択します。先にアップロードされたファイルまたは今新しいファイルをアップロードするのかを選択できます。

en: Alternatively, you can upload a new file to %path using FTP (or other means). Press %reload after this FTP upload has finished to inform this form about this newly uploaded file.
ja: また、FTP(または他の手段)を使用して%pathに新しいファイルをアップロードできます。この新しくアップロードされたファイルについてこのフォームを通知するためにこのFTPアップロードが終了した後、%reloadを押して下さい。

en: Set file options
ja: ファイルオプションを設定

en: Enter the file format options for the file. The options specify how to interpret the file. Select one of the predefined file formats or enter the record separator, field separator, text delimiter and escape character yourself.
ja: ファイルについてのファイル形式オプションを入力します。このオプションはどのようにファイルを解釈するかを指定します。定義済みファイル形式の一つを選択するか、行区切り、フィールド区切り、テキスト区切りとエスケープ文字を自身で入力します。

en: Map file columns
ja: ファイルのカラムを割り当て

en: For each content type field, select the columns in the file that contain the data for this field.
ja: コンテンツタイプフィールド毎に、このフィールド用のデータを含むファイルのカラムを選択します。

en: Set import options
ja: インポートオプションを設定

en: On this page you can set some additional options.
ja: このページでは、いくつかの追加オプションを設定できます。

en: Set default values
ja: デフォルト値を設定

en: For each content type field, you can set the default value to use here. The default value is used when the field is not mapped to a file column or when the data in the mapped file column is empty for a record.
ja: コンテンツタイプのフィールド毎に、ここで使用するデフォルト値を設定できます。デフォルト値はフィールドがファイルのカラムに割り当てられない時、あるいはファイルのカラムを割り当てられたデータがレコード中で空白の時に使用されます。

en: Preview import
ja: インポートをプレビュー

en: Here you can preview the import before importing the content. If there are errors, you may want to make changes to the previous pages. Press %reload if you change the number of records to preview.
ja: コンテンツのインポート前にここでインポートをプレビューできます。エラーがある場合、前のページに変更を加える必要があります。プレビューする行数を変更する場合、%reloadを押して下さい。

en: Start import
ja: インポート開始

en: Last chance to check all selected options. If you want to start the import, click %start.
ja: 全ての選択されたオプションを確認する最後のチャンスです。インポートを開始したい場合、%startをクリックします。

en: @title (step @step of @steps)
ja: @title (@step / @steps)

en: <h3>Buttons</h3><dl><dt>%back</dt><dd>Go to the previous page.</dd><dt>%reload</dt><dd>Reload the page without resetting the already filled in values.</dd><dt>%reset</dt><dd>Reset the values of the current page to their defaults.</dd><dt>%next</dt><dd>Go to the next page.</dd></dl>
ja: <h3>ボタン</h3><dl><dt>%back</dt><dd>前のページに戻る。</dd><dt>%reload</dt><dd>既に値を入力されたものをリセットせずにページを再読込する。</dd><dt>%next</dt><dd>次のページへ進む。</dd></dl>

en: Reset page
ja: ページをリセット

en: Reload page
ja: ページを再読込

en: <div class="warning"><p><strong>The <em>Node import</em> module is still in development</strong>. Check on the <a href="http://drupal.org/project/node_import" title="Node import project page">project page</a> to see if support for a specific module has been added. You can help the developers by</p><ul><li><a href="@documentation-path">writing documentation</a>,</li><li><a href="http://drupal.org/node/add/project-issue/4840">reporting bugs</a> (please read the issue submission instructions),</li><li><a href="http://drupal.org/project/node_import" title="Node import project page">fund the development by donating some money</a>.</li></ul></div>
ja: <div class="warning"><p><strong><em>ノードインポート</em>モジュールはまだ開発中です</strong>。追加された特定のモジュールについてのサポートが必要な場合に参照するものとして<a href="http://drupal.org/project/node_import" title="Node import project page">プロジェクトページ</a>で確認して下さい。次のことで開発者を助けることができます。</p><ul><li><a href="@documentation-path">ドキュメントを書く</a>。</li><li><a href="http://drupal.org/node/add/project-issue/4840">バグ報告をする</a>(問題提起の説明書を良く読んで下さい)。</li><li><a href="http://drupal.org/project/node_import" title="Node import project page">多少の金銭でも良いので寄付する</a>.</li></ul></div>

en: No files available.
ja: 利用可能なファイルがありません。

en: First row contains column names
ja: 先頭行はカラム名を含む

en: Check this option if the first row of the file contains names for each column. If the first row of the file contains data to import, uncheck this option.
ja: ファイルの先頭行が各カラムの名前を含む場合、このオプションをチェックします。ファイルの先頭行がインポートするデータを含む場合、このオプションはチェックしないで下さい。

en: Delimiter Separated Values
ja: 区切り文字で区切られた値

en: Maps to column
ja: カラムに割り当て

en: There are no content fields you can map.
ja: 割り当て可能なコンテンツフィールドがありません。

en: There are no default values you can set.
ja: 設定可能なデフォルト値がありません。

en: There are no additional options you can set.
ja: 設定可能な追加オプションがありません。

en: Number of records to preview
ja: プレビューする行数

en: Record @count
ja: @count行目

en: You can set a name for this import here so you can more easily differentiate between several imports.
ja: このインポートの名前をここで設定できるので、いくつかのインポート間でより簡単に差別化できます。

en: %select-file field is required. Upload a file first if there are no files uploaded yet.
ja: %select-fileフィールドは必須です。ファイルがまだアップロードされていない場合、最初にファイルをアップロードします。

en: Record separator
ja: 行区切り

en: Field separator
ja: フィールド区切り

en: Text delimiter
ja: テキスト区切り

en: Escape character
ja: エスケープ文字

en: You need to specify a character to use as %title if you choose %other for it.
ja: それに%otherを選択する場合、%titleとして使用する文字を指定する必要があります。

en: New file uploaded to %filename.
ja: 新しいファイルは%filenameにアップロードされました。

en: New import task has been created.
ja: 新しいインポートタスクが生成されました。

en: Column @number
ja: カラム @number

en: It is impossible to show more previews as a new object has been created that can be referenced by other rows.
ja: 他の行で参照される新しいオブジェクトが生成されたとして更にプレビューを表示することは不可能です。

en: Created by
ja: 作成者

en: Created on
ja: 作成日

en: Importing %name
ja: %nameをインポート中

en: Rows imported
ja: 行をインポート済

en: 1 row
ja: 1行

en: @count rows
ja: @count行

en: Rows with errors
ja: エラーがある行

en: Download rows
ja: ダウンロードされた行

en: Rows to download
ja: ダウンロードする行

en: All rows
ja: 全行

en: Rows without errors
ja: エラーがない行

en: Extra columns
ja: 拡張カラム

en: Object identifier
ja: オブジェクト識別子

en: You need to have Javascript enabled to see the progress of this import.
ja: このインポートの途中経過を見るにはJavascriptが有効であることが必須です。

en: Task details
ja: タスクの詳細

en: When you <a href="http://drupal.org/node/add/project-issue/node_import" title="Report an issue with the Node import module">report a bug</a> for the <em>Node import</em> module, it helps the developers a lot if you attach <a href="!node_import-debug" title="Node import debug report">a <em>Node import</em> debug report</a> to the issue. This report contains - in plain text - <ul><li>the Drupal and PHP version,</li><li>the enabled modules and their versions,</li><li>the permissions of the user,</li><li>the task and content fields details,</li><li>the error messages and data of @count non-imported rows.</li></ul><strong>You should not submit this data if you are concerned about the content of the file you try to import</strong>, for example if the file contains e-mail addresses or passwords. You could create another task with the same parameters but with a file with content that can be publically viewed in this case or e-mail the author directly. Thanks!
ja: <em>ノードインポート</em>モジュールに<a href="http://drupal.org/node/add/project-issue/node_import" title="Report an issue with the Node import module">バグを報告</a>する時、問題に<a href="!node_import-debug" title="Node import debug report"><em>ノードインポート</em>デバッグレポート</a>を添付すると開発者にとっては多くの手助けになります。このレポートは - プレーンテキストで - <ul><li>DrupalとPHPのバージョン</li><li>有効にしたモジュールとそのバージョン</li><li>ユーザーの権限</li><li>タスクとコンテンツフィールドの詳細</li><li>エラーメッセージとインポートされなかった@count行のデータ</li></ul>を含みます。例えばファイルがメールアドレスやパスワードを含む場合など、<strong>インポートしようとするファイルのコンテンツについて懸念がある場合は、このデータを送信するべきではありません</strong>。同じパラメータを持つがこの場合公に表示することが可能なコンテンツを含むファイルを持つ別のタスクを生成でき、著者に直接メール送信できます。

en: This import task cannnot be deleted as it has not finished yet.
ja: このインポートタスクはまだ終了していないので削除できません。

en: Enter the directory, relative to %file-directory-path, where the files to import are stored. If FTP is enabled, this is also the location where users can upload files. Default value: %default-directory.
ja: インポートするファイルがどこに保存されるか、%file-directory-pathへの相対的なディレクトリーを入力します。FTPが有効な場合、これはまたユーザーがファイルをアップロードできる場所です。デフォルト値: %default-directory

en: FTP settings
ja: FTP設定

en: Allow FTP uploads
ja: FTPアップロードを許可

en: If checked users can upload files to the import directory by using FTP (or other means) in addition to uploading files using the form. If unsure, uncheck this option.
ja: チェックした場合、ユーザーはフォームを使用してファイルをアップロードすることに加えて、FTP(または他の手段)を使用してインポートディレクトリーにファイルをアップロードできます。不明な場合はチェックしないで下さい。

en: File owner
ja: ファイルの所有者

en: Files uploaded by FTP are assigned "ownership" to this user. Users will only be allowed to use files they have uploaded themselves and files "owned" by anonymous. If you leave this field blank, all files uploaded by FTP will be "owned" by anonymous and so all users will see those files as being available for them. If you enter a username here, files that are uploaded using FTP will be "owned" by that user and only that user will be able to see those uploaded files (in addition to the ones the user uploaded using the form). If unsure, leave this blank.
ja: FTPでアップロードされたファイルはこのユーザーに"所有者"を割り当てられます。ユーザーは自身でアップロードされたファイルと匿名ユーザーに"所有されている"ファイルを使用できるだけです。このフィールドを空白にした場合、FTPでアップロードされた全てのファイルが匿名ユーザーに"所有される"ことになり、そのため全てのユーザーがそれらを利用可能になることでファイルを見ることができます。ここでユーザー名を入力する場合、FTPでアップロードされたファイルはそのユーザーに"所有される"ことになり、そのユーザーだけが(ユーザーがフォームを使用してアップロードした物に加えて)それらのアップロードされたファイルを見ることができます。不明な場合、空白にして下さい。

en: Allowed extensions
ja: 許可された拡張機能

en: Enter a space-delimited list of allowed file extensions. Only files uploaded with these extensions are allowed, other files will be ignored. Default value: %default-extensions.
ja: 許可されたファイル拡張機能の空白区切りリストを入力します。これらの拡張機能でアップロードされたファイルだけが許可され、他のファイルは無視されます。デフォルト値: %default-extensions

en: Uploaded on
ja: アップロード日

en: Uploaded by
ja: アップロードした人

en: No imports pending. You can <a href="!node_import-add">create a new import</a> using the wizard.
ja: 保留中のインポートはありません。ウィザードを使用して<a href="!node_import-add">新しいインポートを作成</a>できます。

en: (1 more character)
ja: (1以上の文字)

en: (@count more characters)
ja: (@count以上の文字)

en: Empty data set.
ja: 空のデータセット。

en: Multiple values are separated by
ja: 複数値は分割されます

en: Hierarchy is specified by
ja: 階層は指定されます

en: Reverse file columns for hierarchy
ja: 階層内のファイルのカラムを逆にする

en: Select the default time zone. If in doubt, choose the timezone that is closest to your location which has the same rules for daylight saving time.
ja: デフォルトタイムゾーンを選択します。疑わしい場合は、夏時間について同じルールを持つあなたの場所に近いタイムゾーンを選びます。

en: Select the date format for import. If you choose <em>Custom format</em> enter the custom format below.
ja: インポートの日付表示形式を選択します。<em>独自の表示形式</em>を選択する場合、下で独自の表示形式を入力します。

en: Custom date format
ja: 独自の日付表示形式

en: See the <a href="@url" target="_blank">PHP manual</a> for available options.
ja: 利用可能なオプションについては<a href="@url" target="_blank">PHPマニュアル</a>を参照して下さい。

en: You need to FTP the files you reference in this field manually to the correct location (%path) before doing the import.
ja: インポートを実施する前に正しい場所(%path)へ手動でこのフィールドに参照するファイルのFTPが必要です。

en: 1 row imported
ja: 1行インポート済

en: @count rows imported
ja: @count行インポート済

en: 1 row with errors
ja: 1行のエラー

en: @count rows with errors
ja: @count行のエラー

en: Input error: %value is not allowed for %name (not a boolean).
ja: 入力エラー: %valueは%nameに許可されません(真偽値ではありません)。

en: Input error: %value is not allowed for %name (not a date in %date format).
ja: 入力エラー: %valueは%nameに許可されません(%date書式の日付ではありません)。

en: Input error: %value is not a valid e-mail address.
ja: 入力エラー: %valueは正しいメールアドレスではありません。

en: Input error: %value is not allowed for %name (not a file in %path).
ja: 入力エラー: %valueは%nameに許可されません(%pathのファイルではありません)。

en: Input error: %value is not allowed for %name (not a node reference).
ja: 入力エラー: %valueは%nameに許可されません(ノード参照ではありません)。

en: Input error: %value is not allowed for %name (not an user).
ja: 入力エラー: %valueは%nameに許可されません(ユーザーではありません)。

en: Input error: %value is not allowed for %name (not in allowed values list).
ja: 入力エラー: %valueは%nameに許可されません(許容値のリストにありません)。

en: Input error: %value is not allowed for %name (not a weight).
ja: 入力エラー: %valueは%nameに許可されません(ウェイトではありません)。

en: import content
ja: コンテンツのインポート

en: administer imports
ja: インポートの管理

en: Import content from a <abbr title="Comma Separated Values">CSV</abbr> or <abbr title="Tab Separated Values">TSV</abbr> file.
ja: <abbr title="Comma Separated Values">CSV</abbr> または <abbr title="Tab Separated Values">TSV</abbr>ファイルからコンテンツをインポートします。

en: Importing...
ja: インポート中...

en: Continue import
ja: インポートを継続

en: Debug report
ja: デバッグレポート

en: Stores the details of each import task.
ja: 各インポートタスクの詳細を保存します。

en: Stores status of an imported (or not) row.
ja: インポートされた(またはされていない)行の状態を保存します。

en: Drupal version
ja: Drupalバージョン

en: Node import module needs Drupal %version or later.
ja: ノードインポートモジュールはDrupal %version以降を必要とします。

en: Node import
ja: ノードインポート

en: Allows users to import node content from a CSV or TSV file.
ja: CSVまたはTSVファイルからのノードコンテンツのインポートをユーザーに許可します。

en: Book outline
ja: ブックアウトライン

en: Input error: %value is not allowed for %name (not a book).
ja: 入力エラー: %valueは%nameに許可されません(ブックではありません)。

en: A new book %title will be created.
ja: 新しいブック%titleが作成されました。

en: This will be a page in %title.
ja: これは%titleのページとなります。

en: This will be a child page of %title.
ja: このページが%titleの下位ページとなります。

en: This will be the top-level page in this book.
ja: このページがこのブック内の最上位ページとなります。

en: Input error: %value is not allowed for %name (not a book page in %book).
ja: 入力エラー: %valueは%nameに許可されません(%book中のブックページではありません)。

en: %name content type
ja: %nameコンテンツタイプ

en: Revision information
ja: リビジョン情報

en: Imported with node_import.
ja: node_importでインポートされました。

en: Newline
ja: 新しい行

en: Double quote (")
ja: ダブルクオート(")

en: Single quote (')
ja: シングルクオート(')

en: Backslash (\)
ja: バックスラッシュ(\)

en: Comma Separated Values
ja: カンマ区切りの値

en: Semicolon Separated Values
ja: セミコロン区切りの値

en: Tab Separated Values
ja: タブ区切りの値

en: Unsupported:
ja: 未サポート:

en: Terms of %name vocabulary
ja: %nameボキャブラリーのターム

en: Single hierarchy
ja: 一つの階層

en: Multiple hierarchy
ja: 複数の階層

en: Parent:
ja: 上位:

en: Related terms:
ja: 関連ターム:

en: Synonyms:
ja: 類義語:

en: The term will be created during import
ja: タームはインポート中に生成されます

en: The term %value will be added to %vocabulary during import and will be used for %name.
ja: ターム%valueはインポート中%vocabularyに追加され、%name用に使用されます。

en: Input error: %value is not allowed for %name (not a term or synonym in %vocabulary).
ja: 入力エラー: %valueは%nameに許可されません(%vocabularyのタームまたは類義語ではありません)。

en: create it
ja: 作成

en: remove it from the selection
ja: セクションから削除

en: treat it as an import error
ja: インポートエラーとして扱う

en: When a term does not exist
ja: タームが存在しない時

en: Notify user of new account
ja: 新規アカウントをユーザーへ通知する

en: Threat records without password as error
ja: 脅威はエラーとしてパスワード無しで記録

en: Generate password for each record (even if set in the file)
ja: (ファイル内に設定する場合でも)各行についてパスワードを生成

en: Generate password for records with empty password
ja: 空のパスワードを持つ行についてパスワードを生成

en: Weight unit
ja: 重さの単位

en: Dimensions unit
ja: 寸法の単位

en: Default cart quantity
ja: デフォルトのカートの量
