Nodequeue (6.x-2.3) - en to fi translation catalogue (177 entries)

en: Title
fi: Otsikko

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Development
fi: Kehitys

en: Author
fi: Tekijä

en: List
fi: Lista

en: Cancel
fi: Peruuta

en: view
fi: näkymä

en: Edit
fi: Muokkaa

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Types
fi: Tyypit

en: Settings
fi: Asetukset

en: You must select at least one vocabulary.
fi: Sinun on valittava vähintään yksi sanasto.

en: Save
fi: Tallenna

en: Add
fi: Lisää

en: View
fi: Näytä

en: Vocabularies
fi: Sanastot

en: Node
fi: Solmu

en: Access denied
fi: Pääsy kielletty

en: Block
fi: Lohko

en: Page
fi: Sivu

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Normal
fi: Normaali

en: Node Type
fi: Solmun tyyppi

en: Date Created
fi: Luontipäivä

en: node
fi: solmu

en: Shuffle
fi: Sekoita

en: Position
fi: Sijoitus

en: bottom
fi: alas

en: top
fi: ylös

en: Operation
fi: Toimenpide

en: Defaults
fi: Oletusasetukset

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Reverse
fi: Käänteinen järjestys

en: Internationalization
fi: Monikielisyys

en: Max nodes
fi: Jonon maksimimäärä

en: Move down
fi: Siirrä alaspäin

en: Move up
fi: Siirrä ylöspäin

en: Invalid node
fi: Kielletty solmu

en: Add @type
fi: Lisää @type

en: Generate
fi: Luo

en: Infinite
fi: Rajoittamaton

en: Queue title
fi: Jonon otsikko

en: Remove from queue
fi: Poista jonosta

en: Queue ID
fi: Jonon ID

en: Queue size
fi: Jonon koko

en: Queue
fi: Jono

en: Autocomplete
fi: Automaattinen täydennys

en: Translation helpers module not found.
fi: Käännöksien apumoduulia ei löydy.

en: ajax add
fi: ajax lisää

en: Queues
fi: Jonot

en: Invalid input
fi: Kielletty syöte

en: Specify the queues into which the node should be submitted. If the queue is a smartqueue, the node shall be placed into every subqueue for which it is eligible.
fi: Määrittele mihin nodequeihin solmu lähetetään. Jos jono on smartqueue, solmu asetetaan sen kaikkiin alijonoihin joihin se sääntöjen mukaan voidaan asettaaa.

en: Please <a href="!url">create</a> a nodequeue first.
fi: <a href="!url">Luokaa</a> ensin nodequeue.

en: Specify the queues from which the node should be removed. If the queue is a smartqueue, the node shall be removed from all subqueues.
fi: Määritä mistä jopnoista solmu poistetaan. Jos kyseessä on smartqueue, solmu poistetaan kaikista alijonoista.

en: Subqueue title
fi: Alijonon otsikko

en: What to display for the subqueue title; use %subqueue to embed the actual subqueue title. This is used to distinguish multiple nodequeues with subqueues from each other, as internal subqueue title is filled automatically.
fi: Määrittele alijonon otsikko; käytä %subqueue sisällyttääksesi itse alijonon otsikko. Tätä käytetään nodequeiden erottamiseen toisistaan koska alijonon järjestelmän sisäinen otsikko täytetään automaattisesti.

en: Nodequeue '@title'
fi: Nodeuqueue '@title'

en: Add to queue
fi: Lisää jonoon

en: In queue
fi: Jonossa

en: Subqueues
fi: Alijonot

en: Max nodes in queue: @size
fi: Solmuja enintään jonossa: @size

en: Enter the name of the queue
fi: Syötä jonon nimi

en: The maximum number of nodes will appear in the queue. Enter 0 for no limit
fi: Kuinka monta solmua jonossa voi olla kerrallaan. Syötä 0 ilman rajoitusta

en: Reverse in admin view
fi: Näytä käänteisesti ylläpitonäkymässä

en: Ordinarily queues are arranged with the front of the queue (where items will be removed) on top and the back (where items will be added) on the bottom. If checked, this will display the queue such that items will be added to the top and removed from the bottom.
fi: Normaalit nodequeuet lajitellaan nodequeuen alusta alkaen (josta termit poistetaan) alusta ja lopusta (johon solmuja lisätään). Jos tämä valinta on valittuna, tämä näyttää jonon käänteisessä järjestyksessä.

en: Link "add to queue" text
fi: Linkki "lisää jonoon" teksti

en: If you want a link to add a node to a queue in the "links" section (next to "add new comment"), enter the text here. If left blank no link will be given; note that enabling this feature for any queue will cause an extra query to be run every time a node is loaded. "%subqueue" will be replaced with the subqueue title, if applicable.
fi: Jos haluat sivun "linkit" osioon linkin jonka kautta solmu voidaan liittää jonoon, määrittele sille teksti. Jos jätät tämän tyhjäksi, linkkiä ei luoda. Huomaa että tämän ominaisuuden käyttöönoton jälkeen jokainen solmuun liittyvä jono ladataan uudelleen solmun latauksen yhteydessä.

en: Link "remove from queue" text
fi: Linkki "poista jonosta" teksti

en: Enter the text for the corresponding link to remove a node from a queue. This may be blank (in which case no link will appear) but a remove link will only appear if link, above, is set.
fi: Syötä solmun jonosta poistoon linkin teksti. Voit jättää valinnan tyhjäksi jolloin linkkiä ei näytetä.

en: Check each role that can add nodes to the queue. Be sure that roles you want to appear here have "manipulate queues" access in the main access control panel.
fi: Valitse mitkä roolit voivat lisätä solmuja jonoon. Varmista että jonoilla jotka lisäät tähän on oikeus muokata jonoja.

en: Check each node type that can be added to this queue.
fi: Valitse solmutyypit jotka voidaan lisätä tähän jonoon.

en: The queue has been created.
fi: Jono on luotu.

en: The queue has been updated.
fi: Jono on päivitetty.

en: Are you sure you want to delete "%title"?
fi: Oletko varma että haluat poistaa "%title"?

en: Subqueue '@title'
fi: Artikkelijono '@title'

en: Move to front
fi: Siirrä eteenpäin

en: Move to back
fi: Siirrä taaksepäin

en: Restricted Node - NID: @nid
fi: Rajoitettu solmu - NID: @nid

en: Changes made to the queue order and queue removals will not be active until you click Save, below. If you add more nodes than the queue can hold, they will be removed from the @end when you save!
fi: Jonoon tekemäsi muutokset tulevat voimaan vasta painettuasi Tallenna nappia. Jos lisäät enemmän kuin sallitun määrän solmuja ne poistetaan lopusta alkaen kun painat Tallenna!

en: Select title to add
fi: Valitse lisättävä otsikko

en: That matches too many nodes
fi: Liian monta solmua

en: The queue has been updated
fi: Jono on päivitetty

en: Clearing queue "%s" is irreversible. You sure?
fi: Jonon "%s% tyhjentäminen on peruuttamatonta. Oletko varma?

en: Invalid sqid
fi: Kielletty sqid

en: Queue empty
fi: Jono tyhjä

en: Queue full
fi: Jono täynnä

en: @count in queue
fi: @count jonossa

en: Create a menu tab for each node that could belong to any queues
fi: Luo menulinkki jokaiseen solmuun joka voisi olla jossakin jonossa

en: Include a column on the nodequeue tab for the maximum number of nodes in each queue
fi: Näytä jonossa sallittujen solmujen maksimimäärä jokaisen jonoon lisäyslinkin yhteydessä

en: manipulate queues
fi: muokkaa jonoja

en: administer nodequeue
fi: ylläpidä nodequeueta

en: manipulate all queues
fi: muuta kaikkia jonoja

en: Bulk add nodes into queues
fi: Lisää solmuja jonoon automaattisesti

en: 1 queue populated | @count queues populated.
fi[0]: 1 jono populoitu
fi[1]: @count jonoa populoitu

en: Taxonomy queue
fi: Luokittelujono

en: Each particular grouping of taxonomy terms from the selected vocabularies have their own unique subqueue. You can place nodes into any of these subqueues based on which terms that node has been tagged with. Using this with large or too many taxonomies may degrade performance.
fi: Jokainen erillinen luokittelutermien ryhmittely valituista sanastoista saa oman alijononsa. Voit asettaa solmuja mihin tahansa näistä alijonoista solmuun liittyvistä termeistä riippuen. Ominaisuuden käyttö suurien sanastojen kanssa saattaa heikentää suorituskykyä.

en: Select which vocabularies to use; each unique combination of terms from all of these vocabularies will have a subqueue.
fi: Valitse käytettävät sanastot. Kaikki yksilölliset termiyhdistelmät näistä sanastoista saavat oman alijononsa.

en: Create queues which can contain nodes in arbitrary order
fi: Luo jonoja jotka voivat sisältää solmuja satunnaisessa järjestyksessä

en: Bulk assign nodes into queues for quickly populating a site.
fi: Lisää solmuja jonoon automaattisesti.

en: Creates a node queue for each taxonomy vocabulary
fi: Luo nodequeuen jokaiselle luokittelusanastolle.

en: Nodequeue Biasing
fi: Nodequeuen painottaminen

en: Specify to bias the search result when a node is in a queue. Any value except <em>Normal</em> will increase the socre for the given queue in the search results
fi: Määrittele arvo painottaaksesi tiettyä solmua hakutuloksissa kun solmu sijaitsee jonossa. Kaikki arvot paitsi <em>Normaali</em> lisäävät painoarvoa hakutuloksissa.

en: Weight for %title nodequeue
fi: %title paino jonossa.

en: Click here for information about this module
fi: Klikkaa tästä lisätietoja moduulista

en: No nodequeues exist.
fi: Jonoja ei löydy.

en: No roles have the "manipulate queues" permission, so only the administrator account will be able to add or remove items from this queue.
fi: Millään roolilla ei ole oikeutta "manipuloi jonoja" määritettynä joten ainoastaan järjestelmän pääkäyttäjä voi lisätä ja poistaa solmuja tästä jonosta.

en: Treat translation nodes as a single node
fi: Kohtele solmukäännöksiä yhtenä solmuna

en: Manually manage translated nodes
fi: Ylläpidä manuaalisesti käännettyjä solmuja

en: Treating translations as a single node allows users to add, remove and manipulate a node
          in the queue regardless of which translation is acted upon; nodequeue will only act on the original node.
          When manually managing translation nodes, Nodequeue will ignore the relationship between node translations; 
          each translation node must be added to the queue separately and will occupy a separate spot in the queue. 
          Changing this setting will <strong>not</strong> update content that is already in the queue.
fi: Käännösten kohtelu yhtenä ainoana solmuna sallii käyttäjien lisätä, poistaa ja manipuloida jonossa olevaa solmua riippumatta sen kielestä; nodequeue toimii ainoastan suhteessa alkuperäiseen solmuun. Ylläpitäessäsi käännöksiä manuaalisesti nodequeue jättää käännöksien välisen suhteen huomiotta joten jokainen käännös pitää lisätä erikseen jonoon ja varaa erillisen paikan jonossa. Tämän asetuksen muuttaminen <strong>ei</strong> vaikuta jonossa jo olevaan sisältöön.

en: Please enter a title for this queue.
fi: Syötä nimi jonolle.

en: The queue has been deleted.
fi: Jono on poistettu.

en: Standard nodequeues have just one subqueue. Nodes put into a queue are added to the back of the queue; when a node is added to a full queue, the node in the front of the queue will be popped out to make room.
fi: Normaaleilla nodequeueilla on ainoastaan yksi alijono. Solmut sijoitetaan aina jonon loppuun. Kun solmu lisätään jonoon, ensimmäinen jonossa oleva solmu siirtyy yhden paikan verran eteenpäin.

en: Nodequeue tab label
fi: Nodequeuen linkin otsikko

en: If nodes will have a menu tab for manipulating related nodequeues, what should that tab be called?
fi: Syötä linkkiteksti jos haluat näyttää solmujen yhteydessä linkin jota kautta solmuun liittyviä nodequeuita voi muokata.

en: Create and maintain simple nodequeues.
fi: Luo ja ylläpidä yksinkertaisia solmujonoja.

en: Select which nodequeues shall be <strong>emptied</strong> and re-populated with new nodes.
fi: Valitse mitkä jonot <em>tyhjennetään</em> ja täytetään uusilla solmuilla.

en: Generate nodequeue assignments
fi: Luo nodequeue tehtäviä

en: Base table for queues, storing global information for each queue
fi: Jonojen perustaulu joka tallentaa jokaiseen jonoon liittyvää globaalia dataa

en: The primary identifier for a queue.
fi: Jonon päätunniste.

en: Title of a queue.
fi: Jonon otsikko.

en: How many nodes this queue will hold
fi: Kuinka monta solmua tähän jonoon sisältyy

en: The link text to show under a node to add it to the queue.
fi: Jokaisen solmun yhteydessä nodequeueen lisäykseen liittyvä linkkiteksti.

en: The link text to show under a node to remove it from the queue.
fi: Solmun yhteydessä näytettävän nodequeuesta poistoon ohjaavan linkin teksti.

en: Defines the roles which are allowed to use a particular nodequeue.
fi: Määrittelee mitkä roolit saavat käyttää nodequeueta.

en: Primary key for {nodequeue_queue}
fi: Pääavain {nodequeue}lle

en: Primary key for roles
fi: Pääavain rooleille

en: Defines the node types which are allowed in each queue
fi: Valitse nodequeueen sallitut sisältötyypit

en: Subqueues are minor queues that inherit all of the properties of the parent queue. A parent queue must have at least 1 subqueue to do anything. Reference is for the use of whatever is creating the subqueues in order to link it to some other ID easily.
fi: Alijonot ovat jonoja jotka perivät isäntäjononsa ominaisuudet. Toimiakseen isäntäjonolla on oltava vähintään yksi alijono.

en: Subqueue identifier
fi: Alijonon tunniste

en: Queue identifier.
fi: Jonon tunniste.

en: Indicates which nodes are in which queues/subqueues.
fi: Määrittelee missä jonoissa / alijonoissa solmut sijaitsevat.

en: Queue id
fi: Jonon id

en: Subqueue this node is in
fi: Missä alijonossa tämä solmu sijaitsee

en: Node id in this subqueue
fi: Tässä alijonossa oleva solmu

en: The position of the node in this subqueue.
fi: Solmun sijainti tässä alijonossa.

en: Some of the following queries may appear to fail. This is not a problem.
fi: Osa seuraavista kyselyistä saattaa epäonnistua. Tämä ei ole ongelma.

en: To have the nodequeue module work with translations, you need to install and enable the !url module.
fi: Jotta nodequeue moduuli toimisi käännöksien kanssa, sinun on asennettava ja otettava käyttöön !url moduuli.

en: Nodequeue generate
fi: Luo nodequeue

en: Smartqueue taxonomy
fi: Luokittelutermien älykäs jono

en: Nodequeue available, but no nodequeues exist
fi: Solmujonot ovat käytettävissä, mutta niitä ei ole määritelty

en: Nodequeue module unavailable.
fi: Nodequeue moduuli ei ole käytettävissä.

en: Specified nodequeue has no subqueues.
fi: Määritetyllä nodequeuella ei ole alijonoja.

en: Returns a keyed array by qid of available nodequeues and their settings.
fi: Palauttaa avaimellisen jonon ID:n perusteella sisältäen listan tarjolla olevista nodequeueista ja niiden asetuksista.

en: A parent nodequeue queue ID.
fi: Isäntä-nodequeuen ID.

en: Returns a keyed array by sqid of available subqueues and their settings.
fi: Palauttaa avaimellisen jonon alijonon ID:n perusteella sisältäen tarjolla olevat alijonot ja niiden asetukset.

en: get nodequeues
fi: hae nodequeuita

en: Nodequeue Service
fi: Nodequeue palvelu

en: Provides a nodequeue service.
fi: Tarjoaa nodequeue toiminnallisuuden.

en: Add to Nodequeues
fi: Lisää nodequeuihin

en: Remove from Nodequeues
fi: Poista nodequeueista

en: The position of the node within a queue.
fi: Solmun sijainti jonossa.

en: Added date
fi: Lisäyspäivämäärä

en: The date the node was added to a queue.
fi: Päivämäärä jolloin solmu on lisätty jonoon.

en: The ID of the queue the node belongs to.
fi: Sen jonon ID johon solmu kuuluu.

en: No queue
fi: Ei jonoa

en: Subqueue ID
fi: Alijonon ID

en: The ID of the subqueue the node belongs to.
fi: Sen alijonon ID johon solmu kuuluu.

en: Filter to ensure a node IS or IS NOT in the related queue
fi: Suodata sen perusteella onko solmu vai eikö ole liitetyssä jonossa

en: The title of the nodequeue.
fi: Nodequeuen otsikko.

en: The title of the subqueue.
fi: Alijonon otsikko.

en: Subqueue reference
fi: Alijonon viittaus

en: The reference that defines a subqueue; what this actually is depends upon the type of subqueue, but is a taxonomy tid for smartqueue taxonomy, or a uid for authorview.
fi: Viittaus joka määrittelee alijonon; tämä riippuu alijonon tyypistä.

en: Create a relationship to a nodequeue.
fi: Luo viittaus nodequeueen.

en: queue
fi: jono

en: Add/remove links
fi: Lisää/poista linkit

en: Display add/remove links for all eligible nodequeues. Note that this performs a node_load so could add many extra queries to a view.
fi: Näytä lisää/poista linkit kaikille määritellyille nodequeueille. Huomaa että tämä suorittaa node_load toiminnon joka voi lisätä runsaasti ylimääräisiä kyselyitä näkymään.

en: Link to tab
fi: Tabin linkki

en: All queues
fi: Kaikki jonot

en: Display all queues a node is a member of.
fi: Näytä kaikki jonot joihin solmu kuuluu.

en: All subqueues
fi: Kaikki alijonot

en: Display all subqueues a node is a member of.
fi: Näytä kaikki solmuun liittyvät alijonot.

en: Display a list of all nodes in queue '@queue'
fi: Näytä lista kaikista jonossa '@queue' olevista solmuista

en: Queue '@queue'
fi: Jono '@queue'

en: Link this field to queue arrange page
fi: Linkitä kenttä jonon järjestelysivulle

en: Limit to queues
fi: Rajoita jonoihin

en: Limit to one or more queues (recommended)
fi: Rajoita yhteen tai useampaan jonoon (suositeltavaa)
