NodeStream (6.x-1.0-alpha3) - en to it translation catalogue (3376 entries)

en: User interface
it: Interfaccia utente

en: Title
it: Titolo

en: Body
it: Corpo

en: Images
it: Immagini

en: Previous
it: Precedente

en: Next
it: Seguente

en: user
it: utente

en: select
it: seleziona

en: Pages
it: Pagine

en: Save configuration
it: Salva configurazione

en: Reset to defaults
it: Ripristina i valori predefiniti

en: context
it: contesto

en: delete
it: elimina

en: Administer
it: Amministra

en: Prefix
it: Prefisso

en: Suffix
it: Suffisso

en: Delete
it: Elimina

en: Submit
it: Invia

en: Operations
it: Operazioni

en: Content
it: Contenuto

en: Value
it: Valore

en: Username
it: Nome utente

en: Private
it: Privato

en: content
it: contenuto

en: Development
it: Sviluppo

en: Groups
it: Gruppi

en: Group
it: Gruppo

en: Type
it: Tipo

en: Author
it: Autore

en: List
it: Elenco

en: Subject
it: Oggetto

en: Actions
it: Azioni

en: Cancel
it: Annulla

en: Remove
it: Elimina

en: Description
it: Descrizione

en: Language
it: Lingua

en: Delete group
it: Elimina gruppo

en: more
it: leggi tutto

en: Enable
it: Attiva

en: Disable
it: Disattiva

en: Access control
it: Controllo accessi

en: Article
it: Articolo

en: Disabled
it: Disattivato

en: Enabled
it: Attivato

en: Administration
it: Amministrazione

en: Comments
it: Commenti

en: Priority
it: Priorità

en: Action
it: Azione

en: Quantity
it: Quantità

en: On
it: Acceso

en: error
it: errore

en: Block title
it: Titolo del blocco

en: Taxonomy
it: Tassonomia

en: Yes
it: Si

en: Content types
it: Tipi di contenuto

en: Categories
it: Categorie

en: Download
it: Scarica

en: Version
it: Versione

en: view
it: mostra

en: all
it: tutti

en: Tag
it: Etichetta

en: File path
it: Percorso del file

en: Advanced options
it: Opzioni avanzate

en: Edit
it: Modifica

en: Date
it: Data

en: Size
it: Dimensione

en: Search
it: Cerca

en: Reset
it: Ripristina

en: None
it: Nessuno

en: Display settings
it: Impostazioni di visualizzazione

en: default
it: predefinito

en: This action cannot be undone.
it: Questa azione è irreversibile.

en: Number
it: Numero

en: Message
it: Messaggio

en: No log messages available.
it: Nessun messaggio di log disponibile.

en: Block settings
it: Impostazioni del blocco

en: - None -
it: - Nessuno -

en: Weight
it: Peso

en: Variable
it: Variabile

en: Image
it: Immagine

en: Center
it: Centro

en: Container
it: Contenitore

en: Help text
it: Testo di aiuto

en: Types
it: Tipi

en: Hierarchy
it: Gerarchia

en: Multiple
it: Multipla

en: Related terms
it: Termini correlati

en: Required
it: Obbligatorio

en: Parent
it: Genitore

en: Depth
it: Profondità

en: none
it: nessuno

en: Category
it: Categoria

en: Settings
it: Impostazioni

en: Name
it: Nome

en: edit
it: modifica

en: Import
it: Importa

en: Export
it: Esporta

en: Taxonomy term
it: Termine della tassonomia

en: General settings
it: Impostazioni generali

en: Description field
it: Campo descrizione

en: settings
it: impostazioni

en: Back
it: Indietro

en: Node ID
it: ID del nodo

en: Field
it: Campo

en: Label
it: Etichetta

en: Preview
it: Anteprima

en: Save
it: Salva

en: Help
it: Aiuto

en: username
it: nome utente

en: Font Size
it: Dimensione carattere

en: True
it: Vero

en: False
it: Falso

en: Font
it: Carattere

en: Default
it: Predefinito

en: Background
it: Sfondo

en: Background Color
it: Colore sfondo

en: Summary
it: Sommario

en: Update
it: Aggiorna

en: Top
it: In cima

en: Small
it: Piccolo

en: Large
it: Grande

en: Sunday
it: Domenica

en: Monday
it: Lunedì

en: Tuesday
it: Martedì

en: Wednesday
it: Mercoledì

en: Thursday
it: Giovedì

en: Friday
it: Venerdì

en: Saturday
it: Sabato

en: Clean up
it: Pulisci

en: Archives
it: Archivi

en: Artist
it: Artista

en: Genre
it: Genere

en: Icon
it: Icona

en: Time
it: Data e ora

en: Views
it: Viste

en: Access
it: Accesso

en: Add
it: Aggiungi

en: remove
it: rimuovi

en: View
it: Visualizza

en: Length
it: Lunghezza

en: Format
it: Formato

en: Path
it: Percorso

en: Vocabularies
it: Vocabolari

en: Manage
it: Gestisci

en: Region
it: Regione

en: key
it: chiave

en: Placeholder tokens
it: Simboli segnaposto

en: Node type
it: Tipo di nodo

en: Advanced settings
it: Impostazioni avanzate

en: results
it: risultati

en: search
it: ricerca

en: Teaser
it: Anteprima

en: never
it: mai

en: Notes
it: Note

en: Text
it: Testo

en: Theme
it: Tema

en: read more
it: leggi tutto

en: Keywords
it: Parole chiave

en: Component
it: Componente

en: Last month
it: Ultimo mese

en: Total
it: Totale

en: Statistics
it: Statistiche

en: Unknown
it: Sconosciuto

en: Attachment
it: Allegato

en: Upload
it: Carica

en: Picture
it: Ritratto

en: Upload image
it: Upload immagine

en: Paths
it: Percorsi

en: type
it: tipo

en: Before
it: Prima

en: After
it: Dopo

en: User
it: Utente

en: Content type
it: Tipo di contenuto

en: action
it: azione

en: Continue
it: Continua

en: Configure
it: Configura

en: Email
it: E-mail

en: Check
it: Assegno

en: Files
it: File

en: status
it: stato

en: User ID
it: ID utente

en: Error
it: Errore

en: Options
it: Opzioni

en: Contact
it: Contatto

en: Node
it: Nodo

en: Sent email to %recipient
it: E-mail inviata a %recipient

en: Unable to send email to %recipient
it: Impossibile inviare e-mail a %recipient

en: The subject of the message.
it: L'oggetto del messaggio.

en: Number of columns
it: Numero di colonne

en: Create
it: Crea

en: Separator
it: Separatore

en: Include
it: Includi

en: Exclude
it: Escludi

en: Horizontal
it: Orizzontale

en: Vertical
it: Verticale

en: Are you sure you want to delete %title?
it: Si vuole davvero eliminare %title?

en: term
it: termine

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
it: Opzionale. Nel menu, le voci più pesanti andranno in basso e le voci più leggere verranno posizionate più in alto.

en: Update options
it: Opzioni di aggiornamento

en: All
it: Tutti

en: Access log
it: Registro degli accessi

en: Active
it: Attivo

en: Done
it: Fatto

en: Post
it: Contenuto

en: Submit @name
it: Inserisci @name

en: Submitted
it: Inserito

en: Year
it: Anno

en: Date format
it: Formato data

en: Add content
it: Aggiungi contenuto

en: Page title
it: Titolo della pagina

en: Block
it: Blocco

en: Add block
it: Aggiungi blocco

en: Override title
it: Forzatura titolo

en: CSS class
it: Classe CSS

en: Display links
it: Link della visualizzazione

en: View type
it: Tipo di vista

en: Page
it: Pagina

en: Pager ID
it: ID del paginatore

en: View arguments
it: Argomenti vista

en: Bottom
it: In fondo

en: 1 hour | @count hours
it[0]: 1 ora
it[1]: @count ore

en: 1 day | @count days
it[0]: 1 giorno
it[1]: @count giorni

en: Taxonomy terms
it: Termini di tassonomia

en: Submission information
it: Informazioni sull'invio

en: Breadcrumb
it: Briciole di pane

en: Site name
it: Nome del sito

en: Site slogan
it: Slogan del sito

en: Not found
it: Non trovato

en: Off
it: Spento

en: Always
it: Sempre

en: Never
it: Mai

en: Your changes have been saved.
it: Le modifiche sono state salvate.

en: Header
it: Intestazione

en: Left sidebar
it: Barra laterale sinistra

en: Right sidebar
it: Barra laterale destra

en: Footer
it: Piè di pagina

en: Inline
it: Allineato

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
it: Non puoi inviare più di %number messaggi all'ora. Riprova più tardi.

en: Your name
it: Il tuo nome

en: Your e-mail address
it: Il tuo indirizzo e-mail

en: Send e-mail
it: Invia e-mail

en: You must enter a valid e-mail address.
it: Devi inserire un indirizzo e-mail valido.

en: From
it: Da

en: Aggregator category
it: Categoria dell'aggregatore

en: Aggregator feed
it: Feed dell'aggregatore

en: Aggregator item
it: Elemento dell'aggregatore

en: Custom
it: Personalizzato

en: Visibility
it: Visibilità

en: Roles
it: Ruoli

en: Comment
it: Commento

en: Hostname
it: Nome host

en: Score
it: Punteggio

en: Published
it: Pubblicato

en: Input format
it: Formato input

en: Signature
it: Firma

en: Filter
it: Filtra

en: Location
it: Posizione

en: Promoted to front page
it: Promosso in prima pagina

en: Revisions
it: Revisioni

en: Log message
it: Messaggio di log

en: Poll choices
it: Scelte del sondaggio

en: Session ID
it: ID sessione

en: File ID
it: ID file

en: File name
it: Nome del file

en: File MIME type
it: Tipo MIME del file

en: Node revision ID
it: ID revisione nodo

en: Vocabulary
it: Vocabolario

en: Vocabulary ID
it: ID vocabolario

en: Vocabulary name
it: Nome del vocabolario

en: Term
it: Termine

en: Term ID
it: ID Termine

en: Term name
it: Nome del termine

en: Last access
it: Ultimo accesso

en: Last login
it: Ultimo login

en: Message text
it: Testo del messaggio

en: Content field
it: Campo contenuto

en: Field name
it: Nome del campo

en: Field type
it: Tipo di campo

en: Global settings
it: Impostazioni globali

en: Fields
it: Campi

en: Widget type
it: Tipo di widget

en: Contains
it: Contiene

en: Does not contain
it: Non contiene

en: Is less than
it: È meno di

en: Is less than or equal to
it: È minore o uguale a

en: Is equal to
it: È uguale a

en: Is greater than or equal to
it: È maggiore o uguale a

en: Is greater than
it: È maggiore di

en: Is not equal to
it: Non è uguale a

en: Count
it: Numero

en: Overridden
it: Modificato rispetto al valore predefinito

en: Mode
it: Modalità

en: Normal
it: Normale

en: Warning
it: Avviso

en: active
it: attivo

en: N/A
it: N/D

en: %time ago
it: %time fa

en: Nodes
it: Nodi

en: Advanced
it: Avanzate

en: Delete all
it: Elimina tutto

en: Sort order
it: Ordinamento

en: Up
it: Su

en: Performance
it: Prestazioni

en: 1 attachment | @count attachments
it[0]: 1 allegato
it[1]: @count allegati

en: Width
it: Larghezza

en: Height
it: Altezza

en: This field is required.
it: Questo campo è obbligatorio.

en: Textfield
it: Campo testo

en: Maximum
it: Massimo

en: Scale
it: Scala

en: Thumbnail
it: Miniatura

en: Medium
it: Medio

en: Sortable
it: Ordinabile

en: Plain text
it: Testo semplice

en: Month
it: Mese

en: System
it: Sistema

en: Domain
it: Dominio

en: Amount
it: Importo

en: Unlimited
it: Nessun limite

en: Current
it: Corrente

en: Address
it: Indirizzo

en: State
it: Stato o provincia

en: Terms
it: Termini

en: Code
it: Codice

en: Recipient
it: Destinatario

en: security
it: sicurezza

en: Group name
it: Nome gruppo

en: node
it: nodo

en: General
it: Generale

en: Advertisement
it: Inserzione

en: group
it: gruppo

en: Method
it: Metodo

en: New Zealand
it: Nuova Zelanda

en: Day
it: Giorno

en: Table
it: Tabella

en: Start
it: Inizio

en: End
it: Fine

en: Now
it: Adesso

en: The name of the menu the node belongs to.
it: Il nome del menu a cui il nodo appartiene

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
it: Schema di percorso predefinito (si applica a tutti i tipi di nodo qui sotto con lo schema vuoto)

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
it: Genera gli alias per tutti i nodi esistenti che ancora non hanno alias.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
it: Schema di percorso predefinito (si applica a tutti i vocabolari qui sotto che hanno lo schema vuoto)

en: The name of the category.
it: Il nome della categoria.

en: The id number of the category.
it: Numero IDentififativo della categoria.

en: Pattern for all %vocab-name paths
it: Schema per tutti i percorsi %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
it: Schema per i forum e i contenitori di forum

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
it: Genera gli alias per tutti i forum e i contenitori di forum esistenti che non hanno già un alias.

en: Bulk update of forums and forum containers completed, one alias generated. | Bulk update of forums and forum containers completed, @count aliases generated.
it[0]: Aggiornamento di massa di forum e contenitori di forum completato, un alias generato.
it[1]: Aggiornamento di massa di forum e contenitori di forum completato, @alias alias generati.

en: Pattern for user account page paths
it: Schema per i percorsi delle pagine profilo utente

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
it: Genera gli alias di tutte le pagine blog profilo utente che non hanno già un alias.

en: Pattern for blog page paths
it: Schema per i percorsi delle pagine blog

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
it: Genera gli alias di tutte le pagine blog esistenti che non hanno già un alias.

en: Pattern for user-tracker page paths
it: Schema per i percorsi delle pagine user-tracker

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
it: Genera gli alias di tutte le pagine user-tracker esistenti che non hanno già un alias.

en: Verbose
it: Prolisso

en: Display alias changes (except during bulk updates).
it: Visualizza le modifiche degli alias (a eccezione degli aggiornamenti di massa).

en: Replace by separator
it: Sostituisci con un separatore

en: Maximum alias length
it: Lunghezza massima degli alias

en: Maximum component length
it: Lunghezza massima componente

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
it: Lunghezza massima del testo di qualsiasi componente nell'alias (es. [title]). 100 è quella raccomandata. Per maggiori informazioni consultare l'<a href="@pathauto-help">aiuto di Pathauto </a>.

en: Update action
it: Aggiorna azione

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
it: Cosa deve fare pathauto quando aggiorna un contenuto esistente che ha già un alias?

en: Strings to Remove
it: Stringhe da rimuovere

en: administer pathauto
it: gestione pathauto

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
it: Fornisce un meccanismo affinché i moduli generino automaticamente degli alias per i tipi di contenuto che gestiscono.

en: Other
it: Altro

en: Align
it: Allinea

en: General Settings
it: Impostazioni Generali

en: Background color
it: Colore dello sfondo

en: Text color
it: Colore testo

en: Navigation
it: Navigazione

en: Basic
it: Di base

en: Color
it: Colore

en: access content
it: accesso al contenuto del sito

en: List type
it: Tipo di elenco

en: Role
it: Ruolo

en: String
it: Stringa

en: Case
it: Maiuscole/minuscole

en: External
it: Esterna

en: Users
it: Utenti

en: Not installed
it: Non installato

en: Exists
it: Esiste

en: Square
it: Quadrato

en: Ad groups
it: Gruppi inserzioni

en: Both
it: Entrambi

en: Channel
it: Canale

en: Clicks
it: Clic

en: Filtered text (user selects input format)
it: Testo filtrato (l'utente seleziona il formato di input)

en: Text processing
it: Elaborazione del testo

en: Maximum length
it: Lunghezza massima

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
it: Numero massimo di caratteri del campo. Lasciare vuoto per una dimensione illimitata.

en: Rows
it: Righe

en: Create content
it: Crea contenuto

en: Save changes
it: Salva le modifiche

en: Argument
it: Parametro

en: Anonymous
it: Anonimo

en: <All>
it: <Tutti>

en: access all views
it: accede a tutte le viste

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
it: Le viste sono elenchi personalizzati dei contenuti presenti nel sito; questi elenchi possono essere configurati ed è possibile controllare come le liste di contenuti sono presentante.

en: Tools
it: Strumenti

en: Override
it: Sovrascrivi

en: Clone
it: Clona

en: Existing Views
it: Viste Esistenti

en: Default view
it: Vista predefinita

en: Default Views
it: Viste predefinite

en: Summary, sorted ascending
it: Sommario, ordinato in modo crescente

en: Summary, sorted descending
it: Sommario, ordinato in modo decrescente

en: Ascending
it: Crescente

en: Descending
it: Decrescente

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
it: Testo da visualizzare in cima alla vista. Può contenere maggiori informazioni, links o altro a tua discrezione. Questo campo è opzionale.

en: Normal menu item
it: Voce del menu (Normal menu item)

en: Empty text
it: Testo vuoto

en: Expose
it: Esponi

en: Down
it: Giù

en: Handler
it: Manipolatore

en: Wildcard
it: Caratteri jolly

en: Arguments
it: Parametri

en: Operator
it: Operatore

en: Filters
it: Filtri

en: Optional
it: Opzionale

en: Order
it: Ordinamento

en: Add criteria
it: Aggiungi Criterio

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
it: Il nome della vista deve contenere caratteri alfabetici o il simbolo "_"

en: administer views
it: gestione viste

en: Node: ID
it: Nodo: ID

en: Random
it: Casuale

en: Uncategorized
it: Non categorizzato

en: Plain
it: Semplice

en: Position
it: Posizione

en: Integer
it: Intero

en: IP Address
it: Indirizzo IP

en: Basic settings
it: Impostazioni di base

en: Last checked
it: Ultimo controllo

en: immediately
it: immediatamente

en: false
it: falso

en: true
it: vero

en: CSS classes
it: classi CSS

en: Profile
it: Profilo

en: Level
it: Livello

en: Close
it: Chiudi

en: expired
it: scaduto

en: filters
it: filtri

en: Term description
it: Descrizione del termine

en: Edit group
it: Modifica gruppo

en: fields
it: campi

en: Save settings
it: Salva le impostazioni

en: Operation
it: Operazione

en: reply
it: rispondi

en: Duration
it: Durata

en: Threshold
it: Soglia

en: Function
it: Funzione

en: Defaults
it: Predefinite

en: Latitude
it: Latitudine

en: Longitude
it: Longitudine

en: Collapsible
it: Richiudibile

en: Collapsed
it: Raggruppato

en: Germany
it: Germania

en: Logout
it: Esci

en: Sort by
it: Ordina per

en: Created date
it: Data creazione

en: Updated date
it: Data modifica

en: Full
it: Completo

en: No container
it: Nessun contenitore

en: Default language
it: Lingua predefinita

en: Rules
it: Regole

en: American Samoa
it: Samoa americane

en: France
it: Francia

en: Italy
it: Italia

en: Marshall Islands
it: Isole Marshall

en: Mexico
it: Messico

en: Puerto Rico
it: Porto Rico

en: Spain
it: Spagna

en: United Kingdom
it: Regno Unito

en: United States
it: Stati Uniti

en: Virgin Islands
it: Isole Vergini

en: Full name
it: Nominativo

en: Size of textfield
it: Dimensione del campo di testo

en: Authoring information
it: Informazioni sull'autore

en: Hidden
it: Nascosto

en: Attachments
it: Allegati

en: File attachments
it: File allegati

en: minute
it: minuto

en: Show
it: Mostra

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
it: Inserisci una pagina per linea come percorsi di Drupal. Il carattere '*' è un jolly. Percorsi di esempio sono %blog per la pagina blog e %blog-wildcard per ogni blog personale. %front è la prima pagina (front page).

en: Other queries
it: Altre query

en: File Upload
it: Caricamento file

en: Timer
it: Cronometro

en: Change
it: Cambia

en: Edit term
it: Modifica termine

en: Probability
it: Probabilità

en: Time format
it: Formato ora

en: Countries
it: Paesi

en: Clear
it: Cancella

en: The update has been performed.
it: L'aggiornamento è stato effettuato.

en: Node title
it: Titolo nodo

en: update
it: aggiorna

en: Full text
it: Testo completo

en: Feed settings
it: Impostazioni feed

en: Source
it: Sorgente

en: Refine
it: Definisci meglio

en: Undo
it: Annulla ultima operazione

en: Search results
it: Risultati della ricerca

en: Your search yielded no results
it: La ricerca non ha prodotto risultati

en: Token actions
it: Azioni simboli

en: Replacement value
it: Valori di sostituzione

en: unlimited
it: illimitati

en: Replacement patterns
it: Schemi di sostituzione

en: Deleted
it: Eliminato

en: Features
it: Caratteristiche

en: Replace
it: Sostituisci

en: Allowed values list
it: Elenco dei valori ammessi

en: Today
it: Oggi

en: Yesterday
it: Ieri

en: Activity
it: Attività

en: Publishing options
it: Opzioni di pubblicazione

en: Minimum height
it: Altezza minima

en: Minimum width
it: Larghezza minima

en: Configure block
it: Configura blocco

en: hour
it: ora

en: Hour
it: Ora

en: Minute
it: Minuto

en: Second
it: Secondo

en: Select list
it: Elenco di selezione

en: Text field
it: Campo di testo

en: Granularity
it: Granularità

en: Moderated
it: Moderato

en: Alignment
it: Allineamento

en: E-mail subject
it: Oggetto dell'e-mail

en: Randomize
it: Casuale

en: Link label
it: Etichetta del link

en: Revert
it: Ripristina

en: Empty
it: Vuoto

en: Greater than
it: Maggiore di

en: Less than
it: Minore di

en: PHP code
it: Codice PHP

en: Caption
it: Didascalia

en: All time
it: Dall'inizio

en: Default template
it: Modello predefinito

en: Maxlength
it: Lunghezza massina

en: Display fields
it: Visualizza campi

en: profile
it: profilo

en: Left
it: Sinistra

en: Right
it: Destra

en: Your message has been sent.
it: Il messaggio è stato inviato.

en: role
it: ruolo

en: People
it: Persone

en: Blocked
it: Bloccato

en: or
it: o

en: Results
it: Risultati

en: No limit
it: Nessun limite

en: Poll settings
it: Impostazione sondaggi

en: Convert
it: Conversione

en: Parent term
it: Termine padre

en: Style
it: Stile

en: Forums
it: Forum

en: view revisions
it: vedi revisioni

en: Revisions for %title
it: Revisioni per %title

en: !date by !username
it: !date, di !username

en: revert
it: ripristina

en: Revision
it: Revisione

en: current revision
it: revisione attuale

en: channel
it: canale

en: Permissions
it: Permessi

en: Your settings have been saved.
it: Le tue impostazioni sono state salvate.

en: permission
it: permesso

en: Last modified
it: Ultima modifica

en: Duplicate
it: Duplicata

en: not active
it: non attiva

en: Reversed
it: Invertito

en: Completed
it: Completato

en: Reverse
it: Inverti

en: Testing
it: In fase di test

en: Thousands separator
it: Separatore delle migliaia

en: completed
it: completato

en: User name
it: Nome utente

en: %type settings
it: Impostazioni %type

en: Not published
it: Non pubblicato

en: Menu settings
it: Impostazioni del menù

en: Color scheme
it: Schema colori

en: edit
it: modifica

en: Unformatted
it: Non formattato

en: Path to the "convert" binary
it: Percorso dell'eseguibile "convert"

en: Documents
it: Documenti

en: Credit
it: Credito

en: RSS Feed
it: Feed RSS

en: New comments
it: Nuovi commenti

en: New
it: Nuovo

en: Resume
it: CV

en: details
it: dettagli

en: Top left
it: In alto a sinistra

en: Top right
it: In alto a destra

en: Bottom right
it: In basso a destra

en: Bottom left
it: In basso a sinistra

en: Percentage
it: Percentuale

en: Relationships
it: Relazioni

en: Plural
it: Plurale

en: Relationship
it: Relazione

en: relationships
it: relazioni

en: image
it: immagine

en: Sort criteria
it: Criteri di ordinamento

en: <Hidden>
it: <Nascosto>

en: The primary identifier for a node.
it: L'identificatore primario di un nodo.

en: Parent menu item
it: Voce genitore del menu

en: Themes
it: Temi

en: Translations
it: Traduzioni

en: Video width
it: Larghezza del video

en: Video height
it: Altezza del video

en: JPEG quality
it: Qualità JPEG

en: Audio sample rate
it: Frequenza di campionamento audio

en: Audio bitrate
it: Larghezza di banda audio

en: Unpublished
it: Non pubblicato

en: administer nodes
it: amministra nodi

en: Loading...
it: In caricamento...

en: !name field is required.
it: Il campo !name è obbligatorio

en: Comment settings
it: Impostazioni dei commenti

en: Related content
it: Contenuto correlato

en: Sticky
it: Sempre in cima

en: Read only
it: Sola lettura

en: Processing
it: In elaborazione

en: Output format
it: Formato di output

en: Path to file
it: Percorso del file

en: Storage
it: Archiviazione

en: File upload error. Could not move uploaded file.
it: Errore durante il caricamento. Impossibile spostare il file caricato.

en: Submissions
it: Inserimenti

en: Analysis
it: Analisi

en: Clear Form Submissions
it: Cancella gli inserimenti della maschera

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
it: Sei sicuro di volere cancellare tutti gli inserimenti di questa maschera ?

en: Webform %title entries cleared.
it: Campi della maschera web %title cancellati.

en: Are you sure you want to delete this submission?
it: Sei sicuro di voler eliminare questa pubblicazioni

en: Submitted values are
it: I valori inseriti sono

en: Q
it: D

en: responses
it: risposte

en: Webforms
it: Webform

en: View and edit all the available webforms on your site.
it: Visualizza e modifica tutti i moduli web disponibili sul sito.

en: Global configuration of webform functionality.
it: Configurazione generale delle funzioni di webform.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
it: Crea una maschera o un questionario accessibile agli utenti. I risultati e le statistiche sono registrate e accessibili ad utenti privilegiati.

en: Go to form
it: Vai al modulo

en: View this form.
it: Visualizza questo form

en: Advanced Options
it: Opzioni avanzate

en: Mandatory
it: Obbligatorio

en: E-mail to address
it: Indirizzo e-mail destinatario

en: E-mail from name
it: E-mail da nome

en: E-mail from address
it: Indirizzo e-mail mittente

en: ever
it: mai

en: every hour
it: ogni ora

en: every day
it: ogni giorno

en: every week
it: ogni settimana

en: No Components, add a component below.
it: Non ci sono componenti, aggiungi un componente sotto.

en: Field Key
it: Campo chiave

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
it: Questo è usato come etichetta descrittiva quando si visualizza questo leemento della maschera.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
it: Una breve descrizione del campo per gli utenti del form.

en: Check this option if the user must enter a value.
it: Seleziona questa opzione se l'utente deve inserire un valore.

en: Parent Fieldset
it: Voce padre

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
it: Il componente webform di tipo @type non ha una funzione di modifica definita.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
it: Il campo chiave %field_key non è valido. Puoi utilizzare soltanto lettere minuscole ed il carattere _ di sottolineatura.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
it: La chiave del campo %field_key è già utilizzata dal campo chiamato %existing_field. Usare una chiave univoca.

en: Submission #@sid
it: Invio #@sid

en: Previous submission
it: Invio precedente

en: Next submission
it: Invio successivo

en: Submitted by !name
it: Inviato da !name

en: Next Page >
it: pagina seguente >

en: < Previous Page
it: < pagina precedente

en: The webform component @type is not able to be displayed
it: Il componente webform @type non può essere visualizzato.

en: Illegal information. Data not submitted.
it: Informazione illegale. Dati non sottomessi.

en: Go back to the form
it: Torna al form

en: access own webform submissions
it: accesso ai propri inserimenti del webform

en: edit own webform submissions
it: modifica i propri inserimenti del webform

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
it: Permette la creazione di form e questionari.

en: Default value
it: Valore predefinito

en: The default value of the field.
it: Valore predefinito.

en: Timezone
it: Fuso orario

en: Presents month, day, and year fields.
it: Presenta i campi mese, giorno e anno.

en: Left Blank
it: Lasciato vuoto

en: User entered value
it: L'utente deve inserire un valore.

en: Width of the textfield.
it: Larghezza del campo.

en: User email as default
it: Utente %email come valore predefinito

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
it: Imposta il valore predefinito di questo campo all'indirizzo email, se registrato.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
it: Rendi questo campo non modificabile. Utile per settare un valore di default non modificabile.

en: Average submission length in words (ex blanks)
it: Lunghezza media inserimento in n.parole (esclusi spazi)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
it: Se questo fieldset è raggruppabile, l'utente può chiudere o aprire il fieldset.

en: Collapsed by Default
it: "Collassata" come impostazione predefinita

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
it: I fieldset aggruppabili sono "aperti" come impostazione predefinita. Selezionare questa opzione per impostarli come "chiusi".

en: Web Images
it: Immagini Web.

en: Desktop Images
it: Immagini Desktop

en: Additional Extensions
it: Estensioni aggiuntive

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
it: Inserisci una lista di estensioni addizionali, separate da virgole, per questo campo upload.<br /> Le estensioni inserite saranno aggiunte alle voci selezionate sopra.

en: Max Upload Size
it: Dimensione massima file per singolo caricamento

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
it: Dimensione massima del singolo file caricabile dall'utente (in KB).

en: Upload Directory
it: Directory per upload

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
it: I documenti caricati da 'webform' sono sempre registrati nella directory che ospita gli upload del sito. Puoi alternativamente indicare una sottocartella per memorizzare i documenti.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
it: I documenti con estensione '%ext' non sono permessi, carica un documento con estensione %exts.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
it: Il documento '%filename' è troppo grande (%filesize KB). Carica un documento di %maxsize KB o più piccolo.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
it: Non è stato possibile registrare il documento %filename. La cartella di destinazione potrebbe non essere scrivibile.

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
it: Impossibile salvare il file caricato. La cartella di destinazione non esiste.

en: Uploading a new file will replace the current file.
it: Caricando un nuovo file verrà sostituito quello attuale.

en: User uploaded file
it: File caricato dall'utente

en: Average uploaded file size
it: Dimensione massima file per singolo caricamento

en: Questions
it: Domande

en: Randomize Options
it: Mescola opzioni

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
it: Mostra nel form le colonne delle opzioni in ordine casuale.

en: Randomize Questions
it: Mescola domande

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
it: Mostra nel form le domande in ordine casuale.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
it: Consente la creazione di domande a griglia, caratterizzate da pulsanti di opzione.

en: Non-empty
it: Non vuoto

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
it: Markup permette di inserire codice HTML o logica PHP nella tua maschera.

en: The default value of the field. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
it: Il valore predefinito del campo. Per selezioni multiple, usare virgole per separare valori predefiniti multipli.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
it: Seleziona questa casella se vuoi che gli utenti possano scegliere più di un valore.

en: select...
it: seleziona...

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
it: Permette la creazione di caselle di selezione, pulsanti di opzione, o menu di selezione.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
it: Una grande area di testo che permette input su più linee.

en: Basic textfield type.
it: Tipo di campo testo base

en: Time Format
it: Formato orario

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
it: Formatta la visualizzazione oraria in 12 o 24 ore.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
it: Presenta all'utente i campi ore e minuti. Campo opzionale am/pm.

en: Image path
it: Percorso per le immagini

en: Optional subdirectory within the "%dir" directory where images will be stored. Do not include trailing slash.
it: Subdirectory opzionale all'interno della directory "%dir" in cui le immagini verranno memorizzate. Non includere lo slash finale.

en: Enable custom alternate text
it: Abilita l'inserimento del campo Testo-Alternativo

en: Enable custom title text
it: Abilita inserimento del campo Titolo

en: Alternate text
it: Testo alternativo

en: Alternate text to be displayed if the image cannot be displayed.
it: Testo alternativo da visualizzare al posto dell'immagine quando questa non può essere visualizzata.

en: Text to be displayed on mouse overs.
it: Testo da visualizzare al passaggio del mouse

en: Apply
it: Applica

en: Select
it: Scegliere

en: is
it: è

en: Channel name
it: Nome del canale

en: Enter the terms you wish to search for.
it: Inserisci i termini da cercare.

en: No style
it: Nessuno stile

en: Bold
it: Grassetto

en: Base URL
it: URL base

en: Information
it: Informazioni

en: No content types available.
it: Nessun tipo di contenuto disponibile.

en: PHP Code
it: Codice PHP

en: Simple
it: Semplice

en:  content
it:  contenuti

en: New Mexico
it: Nuovo Messico

en: North Carolina
it: Carolina del Nord

en: North Dakota
it: Nord Dakota

en: South Carolina
it: Carolina del Sud

en: South Dakota
it: Sud Dakota

en: Translation
it: Traduzione

en: Translation status
it: Stato della traduzione

en: Menus
it: Menù

en: Above
it: Sopra

en: Number of values
it: Numero di valori

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
it: Attenzione! Modificando questa impostazione dopo che i dati sono stati creati potrebbe risultare in una perdita dei dati!

en: @min and @max
it: @min e @max

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
it: Il modulo content, un componente necessario del Content Construction Kit (CCK), consente agli amministratori di associare i campi personalizzati ai tipi di contenuto. In Drupal, i tipi di contenuto vengono usati per definire le caratteristiche di una pubblicazione, incluso il titolo e la descrizione dei campi mostrati nelle sue pagine aggiungi e modifica. Usando il modulo content (e altri moduli di supporto inclusi in CCK), si possono aggiungere altri campi oltre ai predefiniti "Titolo" e "Corpo". Le funzionalità di CCK sono accessibili tramite schede nella <a href="@content-types">pagina di amministrazione tipi di contenuto</a>. (Consultare la <a href="@node-help">pagina di aiuto del modulo node</a> per maggiori informazioni sui tipi di contenuto.)

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
it: Quando si aggiunge un campo a un tipo di contenuto, si indica il suo tipo (se conterrà testo, numeri o riferimenti ad altri oggetti) e come sarà visualizzato (sia come campo o area di testo, come select box, come checkbox, come pulsante radio o come campo di autocompletamento). Un campo può avere valori multipli (vale a dire, una "persona" può avere indirizzi email multipli) o un valore singolo (vale a dire, un "dipendente" ha un singolo numero di identificazione). Aggiungendo o modificando i campi, CCK aggiusta automaticamente la struttura del database come necessario. CCK fornisce anche molte altre funzioni, incluso il caching intelligente dei dati personalizzati, una funzione importa e esporta per le definizioni dei tipi di contenuto e un'integrazione con altri moduli contribuiti.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
it: I tipi ci campi personalizzati sono forniti da un set di moduli opzionali inclusi in CCK (ogni modulo fornisce un tipo diverso). La <a href="@modules">pagina moduli</a> consente di attivare o disattivare i componenti CCK. Una installazione predefinita di CCK include:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
it: <em>numero</em>, che aggiunge tipi di campo numerici, nella forma intero, decimale o in virgola mobile. Si può definire una serie di input consentiti o specificare una gamma di valori consentiti. È disponibile una varietà di formati comuni per visualizzare i dati numerici.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
it: <em>testo</em>, che aggiunge tipi di campo di testo. Un campo di testo può contenere solo testo o, opzionalmente, può usare i filtri dei formati di input di Drupal per gestire con sicurezza gli inserimenti di testo formattato (rich text). I campi di inserimento testo possono essere sia a una riga singola (text field = campo di testo) che a righe multiple (text area = area di testo), o per un maggior controllo dell'inserimento, un select box, un checkbox o dei pulsanti radio. Se lo si desidera, CCK può validare l'inserimento con una serie di valori cansentiti.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
it: <em>nodereference</em>, che crea relazioni personalizzate tra i nodi di Drupal. Per esempio, aggiungendo un campo <em>nodereference</em> e due differenti tipi di contenuto, si può creare facilmente una relazione complessa genitore/figlio tra dati (nodi multipli "impiegati" possono contenere un campo <em>nodereference</em> collegato a un nodo "impiegato").

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
it: <em>userreference</em>, che crea relazioni personalizzate ai profili utente del sito. BPer esempio, aggiungendo un campo <em>userreference</em> si può creare una relazione complessa tra gli utenti del sito e gli inserimenti. Per esempio, per tracciare il coinvolgimento di un utente con un inserimento, oltre al campo standard di Drupal <em>Scritto da</em>, aggiungere un campo <em>userreference</em> denominato "Modificato da" a un tipo di contenuto per memorizzare un link a una pagina profilo utente del modificatore.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
it: <em>fieldgroup</em>, che crea fieldset  richiudibili per contenere un gruppo di campi correlati. Un fieldset può essere aperto o chiuso in modo predefinito. L'ordine dei fieldset e l'ordine dei campi al loro interno, viene gestito tramite un'interfaccia drag-and-drop fornita dal modulo content.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
it: Per maggiori informazioni consultare il manuale online alla voce <a href="@handbook-cck">CCK</a> oppure la <a href="@project-cck">pagina del progetto CCK</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
it: Configura come i campi e le etichette di questo tipo di contenuto verranno visualizzati quando viene mostrato nella modalità anteprima e completa (full-page).

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
it: Configura in che modo i campi di questo tipo di contenuto devono essere visualizzati quando esso viene riprodotto nei contesti seguenti.

en: Add another item
it: Aggiungi un altro elemento

en: Full node
it: Nodo completo

en: Search Index
it: Indice ricerca

en: Search Result
it: Risultato ricerca

en: Updating field type %type with module %module.
it: Sto aggiornando il campo tipo %type con il modulo %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
it: Sto aggiornando il widget tipo %type con il modulo %module.

en: Manage fields
it: Gestisci campi

en: Remove field
it: Rimuovi campi

en: Allows administrators to define new content types.
it: Consente agli amministratori di definire nuovi tipi di contenuto.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
it: Solo uso avanzato: codice PHP che restituisce un keyed array di valori consentiti. Non deve includere i delimitatori &lt;?php ?&gt;. Se questo campo viene compilato, l'array restituito da questo codice modificherà i valori consentiti elencati sopra.

en: Trimmed
it: Abbreviato

en: Used in
it: Usato in

en: No fields have been defined for any content type yet.
it: Non è ancora stato definito alcun tipo di contenuto.

en: no styling
it: nessuno stile

en: simple
it: semplice

en: fieldset
it: set di campi

en: fieldset - collapsible
it: set di campi - raggruppabile

en: fieldset - collapsed
it: set di campi - raggruppato

en: Added field %label.
it: Aggiunto il campo %label.

en: There was a problem adding field %label.
it: Si è verificato un problema aggiungendo il campo %label.

en: There was a problem creating field %label.
it: Si è verificato un problema creando il campo %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
it: Sei sicuro di voler eliminare il campo %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
it: Se ci sono dei dati in questo campo, andranno persi. Questa azione è irreversibile.

en: Removed field %field from %type.
it: Eliminato il campo %field da %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
it: Si è verificato un problema eliminando %field da %type..

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
it: Queste impostazioni sono applicate solo al campo %field in quanto appartiene al tipo di contenuto %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
it: Queste impostazioni verranno applicate al campo %field in ogni tipo di contenuto in cui esso appare.

en: Save field settings
it: Salva le impostazioni del campo

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
it: Il valore predefinito del codice PHP ha restituito un valore errato.<br/>Formato atteso: <pre>!sample</pre> Valore restituito: @value

en: The default value is invalid.
it: Il valore predefinito non è valido.

en: Saved field %label.
it: Salvato il campo %label.

en: The update has encountered an error.
it: L'aggiornamento ha incontrato un errore.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
it: Il database è stato alterato e i dati sono stati spostati o eliminati.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
it: Si è verificato un errore e l'alterazione del database non è stata completata.

en: Processing %title
it: Sto elaborando %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
it[0]: 1 elemento processato con successo:
it[1]: @count elementi processati con successo:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
it: La tabella dei contenuti dei campi %old_name è stata rinominata in %new_name e le istanze dei campi sono state aggiornate.

en: The content fields table %name has been deleted.
it: La tabella dei contenuti dei campi %name è stata eliminata.

en: Referenced node ID
it: ID del nodo a cui si fa riferimento

en: Referenced node title
it: Titolo del nodo a cui si fa riferimento

en: Raw number value
it: Valore originario del numero

en: Formatted number value
it: Valore del numero formattato

en: Raw, unfiltered text
it: Testo originario senza filtro

en: Formatted and filtered text
it: Testo formattato e filtrato

en: Referenced user ID
it: ID dell'utente a cui si fa riferimento

en: Referenced user name
it: Nome utente a cui si fa riferimento

en: Formatted HTML link to referenced user
it: Link formattato in HTML all'utente a cui si fa riferimento

en: Group multiple values
it: Raggruppa valori multipli

en: Select the content type to export.
it: Seleziona il tipo di contenuto da esportare.

en: Export data
it: Esporta dati

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
it: Copia il testo esportato ed incollalo in un altro tipo di contenuto usanto la funzione importa.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
it: Questo modulo importerà le definizioni del campo esportate da un altro tipo di contenuto o da un altro database.<br/>Ricorda che i campi non possono essere duplicati con lo stesso tipo di contenuto, quindi i campi importati verranno aggiunti solo se non esistenti nel tipo selezionato.

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
it: Selezionare il tipo di contenuto in cui importare questi campi.<br />Selezionare &lt;Crea&gt; per creare un nuovo tipo di contenuto per contenere i campi.

en: Import data
it: Importa dati

en: Paste the text created by a content export into this field.
it: Incolla il testo esportato da un contenuto in questo campo.

en: The import data is not valid import text.
it: I dati dell'importazione non sono validi.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
it: I seguenti moduli devono essere attivati per consentire l'importazione: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
it: Il tipo di contenuto %type esiste già in questo database.

en: Exiting. No import performed.
it: Chiusura in corso. Nessun dato importato.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
it: Si è verificato un errore aggiungendo il tipo di contenuto %type.<br />Per maggiori informazioni controllare gli errori visualizzati.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
it: Il campo %field_label importato non è stato aggiunto a %type perché è già presente.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
it: Il campo %field_label (%field_name) è stato aggiunto al tipo di contenuto %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
it: Si è verificato un errore esportando i dati delle 'impostazioni visualizzazione' del campo %field_name.<br />L'errore del db è: '%db_err'.

en: Content Copy
it: Copia Contenuto

en: Enables ability to import/export field definitions.
it: Abilita la possibilità di importare/esportare le definizioni del campo.

en: view
it: mostra

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
it: Si prega di <a href="!url">configurare i permessi dei campi</a> immediatamente. Tutti i campi sono inaccessibili per default.

en: Content Permissions
it: Permessi Contenuto

en: Set field-level permissions for CCK fields.
it: Imposta i permessi a livello di campo dei campi CCK.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
it: Queste impostazioni si applicano al gruppo nella maschera di modifica del nodo.

en: always open
it: sempre aperto

en: collapsible
it: espandibile

en: collapsed
it: raggruppato

en: Instructions to present to the user on the editing form.
it: Istruzioni da mostrare all'utente nella scheda di modifica.

en: These settings apply to the group on node display.
it: Queste impostazioni sono applicate al gruppo nel visualizza nodi.

en: A description of the group.
it: Descrizione del gruppo.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
it: Sei sicuro di voler rimuovere il gruppo %label?

en: The group %group_name has been removed.
it: Il gruppo %group_name è stato rimosso.

en: Node reference
it: Riferimento nodo

en: Store the ID of a related node as an integer value.
it: Memorizza l'ID di un nodo a cui si fa riferimento come un valore intero.

en: Content types that can be referenced
it: Tipi di contenuto che possono essere usati come riferimento

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
it: Avanzato - Nodi che possono essere usati come riferimento (Visualizza)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
it: Inserisci una lista di argomenti separati da virgola da passare alla vista.

en: Title (link)
it: Titolo (link)

en: Title (no link)
it: Titolo (no link)

en: Autocomplete text field
it: Autocompletamento del campo di testo

en: Nodereference autocomplete
it: Autocompletamento nodereference

en: Node Reference
it: Riferimento Nodo

en: Defines a field type for referencing one node from another.
it: Definisce un tipo di campo come riferimento da un nodo ad un altro.

en: Store a number in the database as an integer.
it: Memorizza un numero intero nel database.

en: Decimal
it: Decimale

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
it: Memorizza nel database un numero nel formato decimale fisso.

en: Float
it: Virgola mobile

en: Store a number in the database in a floating point format.
it: Memorizza nel database un numero nel formato virgola mobile.

en: Minimum
it: Minimo

en: Precision
it: Precisione

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
it: Il numero totale di cifre da memorizzare nel database, incluso quelle alla destra del decimale.

en: The number of digits to the right of the decimal.
it: Il numero di cifre alla destra del decimale.

en: Decimal marker
it: Simbolo decimale

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
it: Il carattere inserito dagli utenti per indicare il punto decimale nei form.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
it: Definisci una stringa che può essere anteposta al valore, come $ o €. Altrimenti lascia vuoto. Separa i valori singolari e plurali con un pipe (lira|lire).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
it: Definire una stringa come suffisso al valore, come m², m/s², kb/s. Lasciare vuoto per non avere suffissi. Separare i valori singolari e plurali con una barra (dollaro|dollari).

en: Allowed values
it: Valori consentiti

en: "Minimum" must be a number.
it: "Minimo" deve essere un numero.

en: "Maximum" must be a number.
it: "Massimo" deve essere un numero.

en: unformatted
it: non formattato

en: Defines numeric field types.
it: Definisce i tipi di campo numerici.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
it: Per un widget 'casella singola on/off', definire per primo il valore 'off', quindi il valore 'on' nella sezione <strong>Valori consentiti</strong>. Notare che la casella sarà etichettata con l'etichetta del valore 'on'.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
it: Il widget 'caselle/pulsanti radio' visualizzerà le caselle se viene selezionata l'opzione valori multipli per questo campo, diversamente saranno visualizzati i pulsanti radio.

en: Check boxes/radio buttons
it: Caselle/pulsanti di opzione

en: Single on/off checkbox
it: Casella on/off singola

en: Option Widgets
it: Opzione Widgets

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
it: Definisce la selezione, i widgets check box e radio button per il testo e per i campi numerici.

en: Store text in the database.
it: Memorizza il testo nel database.

en: Text area (multiple rows)
it: Area di testo (righe multiple)

en: Defines simple text field types.
it: Definisce dei semplici tipi di campo testo.

en: User reference
it: Riferimento utente

en: Store the ID of a related user as an integer value.
it: Memorizza l'ID di un utente a cui si fa riferimento come valore intero.

en: User roles that can be referenced
it: Ruoli utente che possono essere usati come riferimento.

en: User status that can be referenced
it: Stato dell'utente a cui si può fare riferimento

en: Reverse link
it: Link di ritorno

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
it: Se selezionato, sarà mostrato un link di ritorno al nodo di riferimento nella registrazione dell'utente a cui si è fatto riferimento.

en: Userreference autocomplete
it: Autocompletamento userreference

en: User Reference
it: Riferimento Utente

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
it: Definisce un tipo di campo come riferimento per un utente da un nodo.

en: Permalink
it: Collegamento permanente

en: Publish
it: Pubblica

en: Permission
it: Permesso

en: Grid
it: Griglia

en: Distance
it: Distanza

en: Italic
it: Corsivo

en: Activity log
it: Log dell'attività

en: Hide
it: Nascondi

en: Read/Write
it: Lettura/Scrittura

en: Submission settings
it: Impostazioni di invio

en: Global
it: Globale

en: arguments
it: parametri

en: X offset
it: Offset rispetto all'asse X

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
it: Inserire un valore per l'offset in pixels oppure utilizzare una di queste parole chiavi: <em>left</em>, <em>center</em>, o <em>right</em>.

en: Y offset
it: Offset rispetto all'asse Y

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
it: Inserire un valore per l'offset in pixels oppure utilizzare una di queste parole chiavi: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.

en: Transparent
it: Trasparente

en: Green
it: Verde

en: Blue
it: Blu

en: Examples:
it: Esempi:

en: Autoplay
it: Partenza automatica

en: Thumbnails
it: Miniature

en: Thread
it: Argomento

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
it: Devi inserire almeno una parola-chiave con @count caratteri o più.

en: Cache lifetime
it: Durata della cache

en: Orange
it: Arancione

en: From name
it: Nome del mittente

en: From address
it: Indirizzo mittente

en: Distinct
it: Distinta

en: E-mail template
it: Modello e-mail

en: ImageMagick Binary
it: Eseguibile di ImageMagick

en: Display debugging information
it: Visualizza le informazioni di debug

en: ImageMagick command: @command
it: Comando di ImageMagick: @command

en: <None>
it: <Nessuno>

en: Unavailable
it: Non disponibile

en: Configure settings for jQuery Update module.
it: Configura le impostazioni per il modulo 'jquery update'.

en: Updates Drupal to use the latest version of jQuery.
it: Aggiorna Drupal all'utilizzo dell'ultima versione di jQuery.

en: Channels
it: Canali

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
it: L'alias %original_alias, generato automaticamente, è in conflitto con un alias esistente. L'alias è stato modificato in %alias.

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
it: Sembra che Pathauto sia installato. Esso dipende dai token, ma il modulo token non è installato oppure non è installato correttamente.

en: Double quotes "
it: Doppie virgolette "

en: Single quotes (apostrophe) '
it: Virgoletta singola (apostrofo) '

en: Back tick `
it: Virgoletta inversa `

en: Comma ,
it: Virgola ,

en: Period .
it: Punto .

en: Hyphen -
it: Trattino -

en: Underscore _
it: Trattino basso (Underscore) _

en: Colon :
it: Due punti :

en: Semicolon ;
it: Punto e virgola ;

en: Pipe |
it: Barra |

en: Left curly bracket {
it: Parentesi graffa aperta {

en: Left square bracket [
it: Parentesi quadra aperta [

en: Right curly bracket }
it: Parentesi graffa chiusa }

en: Right square bracket ]
it: Parentesi quadra chiusa ]

en: Plus +
it: Più +

en: Equal =
it: Uguale =

en: Asterisk *
it: Asterisco *

en: Ampersand &
it: E commerciale &

en: Percent %
it: Percento %

en: Caret ^
it: Accento circonflesso ^

en: Dollar $
it: Dollaro $

en: Hash #
it: Cancelletto #

en: At @
it: Chiocciola @

en: Exclamation !
it: Esclamazione !

en: Left parenthesis (
it: Parentesi sinistra (

en: Question mark ?
it: Punto interrogativo ?

en: Less than <
it: Minore di <

en: Greater than >
it: Maggiore di >

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
it: Generazione in massa di alias per i nodi che sono senza

en: Pattern for all @node_type paths
it: Schema per tutti i percorsi @node_type

en: Bulk generation of nodes completed, one alias generated. | Bulk generation of nodes completed, @count aliases generated.
it[0]: Generazione di massa dei nodi completata, un alias generato.
it[1]: Generazione di massa dei nodi completata, @count alias generati.

en: Bulk generation of terms completed, one alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
it[0]: Generazione di massa dei termini completata, un alias generato.
it[1]: Generazione di massa dei termini completata, @count alias generati.

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
it: Genera alias di massa per gli utenti che non hanno un alias

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
it: Genera alias di massa per i blog che non hanno un alias

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
it: Genera alias di massa per i percorsi user-tracker che non hanno un alias

en: Bulk generation of users completed, one alias generated. | Bulk generation of users completed, @count aliases generated.
it[0]: Generazione di massa degli utenti completata, un alias generato.
it[1]: Generazione di massa utenti completata, @count alias generati.

en: Bulk generation of user blogs completed, one alias generated. | Bulk generation of user blogs completed, @count aliases generated.
it[0]: Generazione di massa dei blog utenti completata, un alias generato.
it[1]: Generazione di massa dei blog utenti completata, @count alias generati.

en: Bulk generation of user tracker pages completed, one alias generated. | Bulk generation of user tracker pages completed, @count aliases generated.
it[0]: Generazione di massa delle pagine di traccia degli utenti completata, un alias generato.
it[1]: Generazione di massa delle pagine di traccia degli utenti completata, @count alias generati.

en: <p>Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.</p>
                      <h2>Settings</h2>
                      <p>The <strong>Maximum Alias Length</strong> and <strong>Maximum component length</strong> values
                      default to 100 and have a limit of 128 from pathauto. This length is limited by the length of the dst
                      column of the url_alias database table. The default database schema for this column is 128. If you
                      set a length that is equal to that of the one set in the dst column it will cause problems in situations
                      where the system needs to append additional words to the aliased URL. For example... URLs generated
                      for feeds will have "/feed" added to the end. You should enter a value that is the length of the dst
                      column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of
                      strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and
                      on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.</p>
                      <p><strong>Raw Tokens</strong> In Pathauto it is appropriate to use the -raw form of tokens. Paths are
                      sent through a filtering system which ensures that raw user content is filtered. Failure to use -raw
                      tokens can cause problems with the Pathauto punctuation filtering system.</p>
it: <p>Fornisce un meccanismo affinché i moduli generino automaticamente degli alias per i tipi di contenuto che gestiscono.</p>
                      <h2>Impostazioni</h2>
                      <p>Valori della <strong>Lunghezza Massima dell'Alias</strong> e della <strong>lunghezza massima del componente</strong>
                      predefinita a 100 e viene limitata da pathauto a 128. Questa lunghezza è limitata dalla lunghezza della
                      colonna dst della tabella url_alias del database. Lo schema predefinito del database per questa colonna è 128. Se
                      imposti una lunghezza uguale a quella impostata nella colonna dst avrai problemi in situazioni
                      in cui il sistema necessita di aggiunge ulteriori parole all'alias dell'URL. Per esempio... gli URL generati
                      per i feed "/feed" saranno aggiunti alla fine. Devi inserire un valore che è la lunghezza della
                      colonna dst meno la lunghezza di qualsiasi stringa che potrebbe essere aggiunta alla fine dell'URL. La lunghezza
                      delle stringhe che possono essere aggiunte alla fine degli URL dipende dai moduli che hai attivato e
                      dalle impostazioni di Pathauto. Il valori raccomandato e predefinito è 100.</p>
                      <p><strong>Token Raw Token</strong>. In Pathauto l'uso del formato -raw dei token è appropriato. I percorsi
                      sono inviati tramite un sistema di filtraggio che assicura che i contenuti raw dell'utente vengano filtrati. Mancare di usare i token -raw
                      può generare problemi con il sistema di filtraggio della punteggiatura di Pathauto.</p>

en: Delete aliases
it: Elimina alias

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
it: Come [cat], ma include le sue supercategorie separate da /.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
it: Come [term], ma include le sue supercategorie separate da /.

en: Automatic alias
it: Alias automatico

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
it: Carattere usato per separare le parole nei titoli. Sostituirà qualsiasi spazio e carattere di punteggiatura. L'utilizzo di uno spazio o del carattere + può creare risultati non voluti.

en: Character case
it: Carattere MAIUSCOLO/minuscolo

en: Leave case the same as source token values.
it: Lascia i caratteri uguali ai valori sorgente token.

en: Change to lower case
it: Cambia in minuscole

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
it: Lunghezza massima degli alias da generare. 100 è quella raccomandata. Per maggiori informazioni consultare <a href="@pathauto-help">l'aiuto di Pathauto</a>.

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
it: Numero massimo di oggetti di cui creare l'alias in un aggiornamento di massa

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
it: Numero massimo di oggetti di un dato tipo che di cui si deve creare l'alias durante un aggiornamento di massa. Predefinito è 50 mentre la quantità raccomandata dipende dalla velocità del server.  Se gli aggiornamenti di massa producono un "time out" oppure uno "schermo bianco", diminuire la quantità.

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
it: Non fare nulla. Lascia intatti gli alias vecchi.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
it: Crea nuovi alias. Gli alias esistenti restano funzionanti.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
it: Crea nuovi alias. Elimina quelli vecchi.

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
it: Crea un nuovo alias. Reindirizza da alias vecchio.

en: Transliterate prior to creating alias
it: Traslitterare prima di creare nuovi alias

en: Reduce strings to letters and numbers from ASCII-96
it: Trasformare le stringhe in lettere e numeri come per ASCII-96

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
it: Filtra i nuovi alias solo per lettere e numeri che si trovano nella serie ASCII-96.

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
it: Parole da eliminare dagli alias URL, separate da virgole. Non inserire alcuna punteggiatura qui e non usare editor WYSIWYG in questo campo.

en: Punctuation settings
it: Impostazioni punteggiatura

en: No action (do not replace)
it: Nessuna azione (non sostituire)

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
it: Usare -raw nel testo per evitare problemi con le entità HTML.

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
it: Testo dell'alias di un feed interno (lasciare vuoto per disattivarlo)

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the catpath and termpath patterns. You should probably set the action for @name to be "replace by separator"
it: È stato configurato che @name sia il separatore ma anche che sia rimosso quando viene incontrato nelle stringhe. Ciò può causare problemi con gli schemi, specialmente con gli schemi catpath e termpath. Probabilmente si dovrebbe impostare che l'azione per @name sia "sostituire con un separatore"

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
it: Elimina tutti gli alias. Numero di alias che saranno eliminati: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
it: Eliminare gli alias per tutte le voci @label. Il numero degli alias che saranno eliminati è: %count.

en: Delete aliases now!
it: Elimina alias ora!

en: All of your path aliases have been deleted.
it: Tutti i percorsi alias sono stati eliminati.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
it: Tutti i percorsi alias %type sono stati eliminati.

en: notify of path changes
it: notifica le modifiche del percorso

en: Language neutral
it: Indipendente dalla lingua

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
it: Schema del percorso Drupal per @node_type (si applica a tutti i tipi di nodo @node_type sotto con gli schemi vuoti)

en: Pattern for all @node_type paths in @language
it: Schema per tutti i percorsi Drupal @node_type in @language

en: Pattern for all language neutral @node_type paths
it: Schema per i percorsi @node_type in lingue neutre

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
it: Genera alias di massa per i termini che non hanno un alias

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
it: Genera gli alias di tutti i termini esistenti che non hanno già un alias.

en: Automated alias settings
it: Impostazioni alias automatici

en: pending
it: in attesa

en: Export format
it: Esporta formato

en: Loading
it: Caricamento

en: The directory %directory does not exist.
it: La cartella %directory non esiste.

en: The directory %directory is not writable
it: La cartella%directory non è scrivibile

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
it: La cartella %directory non è scrivibile, perché non sono stati impostati i permessi adeguati.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
it: La cartella di caricamento %directory per il campo %field (nel tipo di contenuto %type) non può essere creata o non è accessibile. Non essendo possibile salvarvi il file appena caricato, il caricamento è stato annullato.

en: Store an arbitrary file.
it: Memorizza un file.

en: Permitted upload file extensions
it: Estensioni consentite

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
it: Estensioni dei file che l'utente può caricare in questo campo. Separare le estensioni con uno spazio, senza precederle con il punto. Lasciando questo campo vuoto si permetterà all'utente di caricare file con qualsiasi estensione.

en: File size restrictions
it: Limiti per le dimensioni dei file

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
it: Limiti per le dimensioni dei file che un utente può caricare. Notare che il limite si applica solo ai nuovi file caricati, mentre non influenza in alcun modo i file esistenti.

en: Maximum upload size per file
it: Dimensione massima caricamento per file

en: Maximum upload size per node
it: Dimensione massima caricamenti per contenuto

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
it: Specifica il valore massimo consentito, per ogni contenuto, della dimensione complessiva di tutti i file caricati in questo campo. Inserire un valore come "512" (byte), "80K" (kilobyte) o "50M" (megabyte) per limitare la dimensione totale di un contenuto. Lasciando questo campo vuoto non sarà applicata alcuna restrizione.

en: Generic files
it: File generici

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
it: Visualizza ogni tipo di file con un'icona e una descrizione linkati al file.

en: File description
it: Descrizione del file

en: File size (in bytes)
it: Dimensione File (in bytes)

en: File size (pretty printed)
it: Dimensione del file (formato leggibile)

en: Fully formatted HTML file tag
it: Tag del file HTML formattato

en: FileField
it: CampoFile

en: Defines a file field type.
it: Definisce un campo di tipo file

en: FileField Meta
it: Metadati del campo file

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
it: Aggiunge a FileField la raccolta e memorizzazione dei metadati.

en: Rearrange
it: Riordina

en: 1 user | @count users
it[0]: 1 utente
it[1]: @count utenti

en: Switch user
it: Cambia profilo utente

en: Execute PHP
it: Esegui PHP

en: Execute
it: Esegui

en: empty
it: vuoto

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
it: Un widget per modificare le immagini. Include una anteprima dell'immagine.

en: Displays image files in their original size.
it: Visualizza le immagini nelle loro dimensioni originali.

en: All users
it: Tutti gli utenti

en: Values
it: Valori

en: Rebuild
it: Ricostruisci

en: Active users
it: Utenti attivi

en: District of Columbia
it: Distretto di Columbia

en: Ad
it: Inserzione

en: Raw
it: Raw (non processato)

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
it: La libreria GD per PHP è mancante o datata. Controlla la <a href="@url">Documentazione immagini per PHP</a> per ulteriori informazioni sulla correzione del problema.

en: GD library
it: Libreria GD

en: Attach to
it: Allega a

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
it: L'indirizzo URL %url non è valido. Inserire gentilmente un indirizzo URL completo, simile a http://www.esempio.com/feed.xml.

en: Argument type
it: Tipo di parametro

en: Context
it: Contesto

en: Attached files
it: File allegati

en: Book navigation
it: Navigazione del book

en: Sort
it: Ordinamento

en: !a comments per page
it: !a  commenti per pagina

en: Pager
it: Paginazione

en: Identifier
it: Identificativo

en: Taxonomy vocabulary
it: Vocabolario della tassonomia

en: Close window
it: Chiudi finestra

en: Remove this item
it: Rimuovi questa voce

en: 1 year | @count years
it[0]: 1 anno
it[1]: @count anni

en: 1 week | @count weeks
it[0]: 1 settimana
it[1]: @count settimane

en: No title
it: Nessun titolo

en: Module name
it: Nome modulo

en: Enter the module name to export code to.
it: Inserire il nome del modulo per il quale si esporta il codice.

en: Page settings
it: Impostazioni pagina

en: Use pager
it: Usa paginatore

en: Items to display
it: Elementi da visualizzare

en: Offset
it: Slittamento

en: More link
it: Link altro

en: More link text
it: Testo del link Continua

en: Edit this view
it: Modifica questa vista

en: Book parent
it: Libro genitore

en: Top level book
it: Libro top level

en: contains
it: contiene

en: Machine name
it: Nome ad uso interno

en: Allow Upscaling
it: Consenti ingrandimento

en: Let scale make images larger than their original size
it: Consenti al ridimensionamento di generare immagini più grandi dell'originale

en: <strong>Inside dimensions</strong>: Final dimensions will be less than or equal to the entered width and height. Useful for ensuring a maximum height and/or width.
it: <strong>Dimensioni interne</strong>: Le dimensioni finali saranno inferiori o uguali ai valori di larghezza e altezza specificati. Utile per avere un'esatta misura dell'altezza e/o larghezza massima indicata.

en: <strong>Outside dimensions</strong>: Final dimensions will be greater than or equal to the entered width and height. Ideal for cropping the result to a square.
it: <strong>Dimensioni esterne</strong>: Le dimensioni finali saranno maggiori o uguali ai valori di larghezza e altezza specificati. Ideale per ritagliare l'immagine in un quadrato.

en: Scale to fit
it: Adatta alla scala

en: Inside dimensions
it: Dimensioni interne

en: Outside dimensions
it: Dimensioni esterne

en: Enter a width in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
it: Inserisci il valore della larghezza in pixel o in percentuale. Ad esempio 500 oppure 80%.

en: Enter a height in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
it: Immettere il valore dell'altezza in pixel o in percentuale. Ad esempio 500 oppure 80%.

en: Rotation angle
it: Angolo di rotazione

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
it: Rotazione da applicare all'immagine, espressa in gradi. Inserire un numero positivo per ottenere una rotazione in senso orario, negativo per il senso antiorario.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
it: Ruota ogni immagine di un angolo casuale. Il valore inserito verrà usato come limite massimo dell'angolo.

en: Add new preset
it: Aggiungi nuovo preset

en: Print
it: Stampa

en: Locked
it: Bloccato

en: Account
it: Profilo

en: Selection type
it: Tipo di selezione

en: Any
it: Qualunque

en: No name
it: Nessun nome

en: Validation
it: Validazione

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
it: Errore di caricamento. Impossibile spostare il file %file alla destinazione %destination.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
it: Errore di validazione, riprovare. Se l'errore persiste, contattare l'amministratore del sito.

en: In moderation
it: In moderazione

en: Skip to main content
it: Salta al contenuto principale

en: Container name
it: Nome del contenitore

en: Underline
it: Sottolineato

en: Ordered list
it: Elenco ordinato

en: Unordered list
it: Elenco non ordinato

en: Case sensitive
it: Distingui maiuscole/minuscole

en: Reports
it: Resoconti

en: Link class
it: Classe del link

en: Column
it: Colonna

en: Default sort
it: Ordine predefinito

en: sort by @s
it: ordina per @s

en: and
it: e

en: where
it: dove

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
it: L'URL a cui l'utente deve essere reindirizzato. Può essere un indirizzo URL interno come node/1234 oppure uno esterno come http://drupal.org.

en: Destination URL
it: URL di destinazione

en: Text ad
it: Testuale

en: Inventory
it: Scorta

en: Impressions
it: Impression

en: Add new rule
it: Aggiungi nuova regola

en: The maximum number of contact form submissions a user can perform per hour.
it: Il massimo numero di inserimenti sul modulo di contatto che un utente può effettuare ogni ora.

en: Add @type
it: Aggiungi @type

en: Parent comment
it: Commento genitore

en: The parent comment.
it: Il commento genitore.

en: Author's website
it: Sito web dell'autore

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
it: Visualizza la profondità del commento se questo è in una sequenza (thread).

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
it: Ordina per sequenza (thread). Ciò terrà i commenti figli assieme ai loro genitori.

en: Reply-to link
it: Link rispondi

en: Provide a simple link to reply to the comment.
it: Fornisce un link semplice per rispondere al commento.

en: Text to display
it: Testo da visualizzare

en: Link this field to its user or an author's homepage
it: Collega questo campo al suo utente o a una homepage dell'autore

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
it: Il nuovo Webform %title è stato creato. Aggiungi nuovi campi al tuo webform con il form sottostante.

en: Submission deleted.
it: Inserimento eliminato.

en: field
it: campo

en: The node the uploaded file is attached to
it: Il nodo a cui è allegato il file caricato

en: View settings
it: Impostazioni vista

en: Week @week
it: Settimana @week

en: Delete view
it: Elimina vista

en: Time ago
it: Tempo fa

en: Create @name
it: Crea @name

en: Not enabled
it: Non abilitato

en: GD !format Support
it: Supporto GD <strong>!format</strong>

en: The taxonomy vocabulary ID
it: L'ID del vocabolario della tassonomia

en: The taxonomy term ID
it: L'ID del termine della tassonomia

en: Force single
it: Forza singolo

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
it: Istruzioni da presentare all'utente sotto questo campo nella maschera di modifica.<br />Tag HTML consentiti: @tags

en: You're not allowed to input PHP code.
it: Non sei autorizzato a inserire codice PHP.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
it: Questo codice PHP è stato impostato da un amministratore e modificherà qualsiasi valore specificato sopra.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
it: Usare l'inserimento PHP per le impostazioni del campo (pericoloso - usare con attenzione)

en: A file has been pre-loaded for import.
it: Un file è stato precaricato per l'importazione.

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
it: Testo da mostrare se il gruppo non ha dati. Notare che il titolo non sarà mostrato a meno che non sia (modificato) overridden.

en: Node from reference
it: Node da una referenza

en: Adds a node from a node reference in a node context; if multiple nodes are referenced, this will get the first referenced node only.
it: Aggiungi un node da un riferimento in un contesto di nodo; se il nodo fa riferimento a più nodi, solo il primo nodo sarà inserito.

en: Node reference field
it: Riferimento a un nodo

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
it: I possibili valori che questo campo può contenere. Inserire un valore per riga, nel formato chiave|etichetta (key|label). La chiave è il valore che verrà memorizzato nel database e deve combaciare con il tipo di memorizzazione del campo (%type). L'etichetta è facoltativa e, se non viene indicata, la chiave sarà usata come etichetta.<br />Tag HTML consentiti: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
it: Questo codice PHP è stato impostato da un amministratore e modificherà tutti i valori consentiti elencati sopra.

en: User from reference
it: Utente da referenza

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
it: Inserisce un utente a partire da un riferimento ad esso presente in un nodo; se il nodo fa riferimento a più utenti, sarà inserito soltanto il primo di essi.

en: User reference field
it: Campo di riferimento utente

en: Element
it: Elemento

en: Effect
it: Effetto

en: Show @count value(s)
it: Mostra @count valori

en: starting from @count
it: iniziare da @count

en: Download CSV
it: Scarica CVS

en: The language the content is in.
it: La lingua del contenuto.

en: Redirect URL
it: URL per la redirezione

en: approved
it: approvato

en: Resizable
it: Ridimensionabile

en: This month
it: Questo mese

en: This year
it: Quest'anno

en: start
it: inizio

en: Button text
it: Testo del bottone

en: Title only
it: Solo il titolo

en: Validator
it: Validatore

en: Inherit
it: Eredita

en: Maximum resolution for Images
it: Risoluzione massima del le immagini

en: Defines an image field type.
it: Definisce campi di tipo immagine

en: Mime type
it: Tipo di mime

en: Use default
it: Usa predefinito

en: Save order
it: Salva l'ordine

en: denied
it: negato

en: end
it: fine

en: The weight, used for sorting.
it: Il peso, usato nell'ordinamento.

en: Lightbox2: Image Thumbnail -> Full Size Video
it: Lightbox2: [miniatura immagine] -> [video dimensione intera]

en: The date the node was last updated.
it: La data in cui il nodo è stato aggiornato l'ultima volta.

en: In the form of WW (01 - 53).
it: Nella forma di WW(01 - 53).

en: Category ID
it: ID della categoria

en: @label (!name) - Allowed values
it: @label (!name) - Valori consentiti

en: %name: illegal value.
it: %name: valore scorretto.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
it: %name: il valore non può essere più lungo di %max caratteri.

en: Invalid display id @display
it: Scorretto id visualizzazione @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
it: Errore: il gestore per @table > @field non esiste!

en: Do not use a relationship
it: Non usare una relazione

en: Display type
it: Tipo di display

en: Custom template
it: Template personalizzato

en: Default format string
it: Formato stringa predefinito

en: Webform submissions
it: Inserimenti webform

en: The cache has been cleared.
it: La memoria cache è stata azzerata.

en: of
it: di

en: Default sort order
it: Ordinamento predefinito

en: translate
it: traduci

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
it: Avviso di sicurezza: impossibile scrivere nel file .htaccess. Crea il file .htaccess nella cartella %directory in modo che contenga le seguenti righe: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
it: Sono consentiti solo i file con le seguenti estensioni: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
it: Il file è di %filesize e supera la dimensione massima di %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
it: Il file è di %filesize, quindi supera la quota disco di %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
it: L'immagine è stata ridimensionata alle dimensioni massime consentite di %dimensions pixel.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
it: L'immagine è troppo grande; le dimensioni massime sono di %dimensions pixel.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
it: L'immagine è troppo piccola; le dimensioni minime sono di %dimensions pixel.

en: No link
it: Nessun link

en: Path: !path
it: Percorso: !path

en: Is not one of
it: Non è uno di

en: Analyze
it: Analizza

en: Row
it: Riga

en: Ads cannot be displayed.  The ad module is <a href="@misconfigured">misconfigured</a>, failed to locate the required <em>serve.php</em> ond/or <em>adserve.inc</em> file.
it: Le inserzioni non possono essere visualizzate. Il modulo 'ad' è <a href="@misconfigured">configurato in modo errato</a>, non è possibile trovare il file <em>serve.php</em> e/o <em>adserve.inc</em>.

en: The ad module is <a href="@misconfigured">misconfigured</a>.
it: Il modulo 'ad' è <a href="@misconfigured">configurato in modo errato</a>.

en: Clicked %type ad aid %aid hostid %hostid.
it: Cliccato inserzione tipo aid %aid hostid %hostid.

en: Ad redirection failed for aid %aid hostid %hostid, failed to load destination URL.
it: Il reindirizzamento dell'aid %aid hostid %hostid è fallito, impossibile caricare l'URL di destinazione.

en: This advertisement is currently waiting for administrative approval.
it: Questa inserzione è in attesa di approvazione da parte dell'amministratore.

en: This advertisement is actively being displayed.
it: Questa inserzione è attivamente visualizzata.

en: This advertisement has been temporarily disabled by its owner and is not currently being displayed.
it: Questa inserzione è stata temporaneamente sospesa dall'inserzionista e al momento non è visualizzata.

en: This advertisement will be automatically activated on %timestamp, in %time.
it: L'inserzione sarà attivata automaticamente alle %timestamp del %time.

en: This advertisement has been active since %date.
it: Questa inserzione è attiva dal %date.

en: This advertisement will expire on %timestamp, in %time.
it: L'inserzione scadrà alle %timestamp del %time.

en: This advertisement will expire after %left more clicks.
it: Questa inserzione scadrà tra %left click.

en: This advertisement expired %date.
it: Questa inserzione scadrà il %date.

en: This hour
it: In questa ora

en: Last hour
it: Ultima ora

en: Last seven days
it: Ultimi sette giorni

en: Last year
it: L'ultimo anno

en: The ad module provides a complete advertising system for Drupal powered websites.  It does this through an API that allow other modules to handle various types of advertising content.  For example, if enabled together with the ad_image module you will be able to display image based advertisements such as banner ads.
it: Il modulo 'ad' fornisce un sistema pubblicitario completo per i siti che utilizzano Drupal. Mette a disposizione un API che permette ad altri moduli di gestire vari tipi di contenuti pubblicitari. Per esempio, se abilitato insieme al modulo 'ad_image' si possono visualizzare pubblicità basate su immagini come i banner pubblicitari.

en: Automatically activated ad %title with nid %nid.
it: Inserzione %title con nid %nid attivata automaticamente.

en: Warning: ad %title with nid %nid in approved state has no autoactivate date set.
it: Avviso: l'inserzione %title con nid %nid nello stato in approvazione non ha impostato la data di auto-attivazione.

en: Automatically expired ad %title with nid %nid.
it: L'inserzione %title con nid %nid è scaduta automaticamente.

en: Warning: reset %type timestamp on advertisement %title with nid %nid because it is in %state state.
it: Avviso: ripristina il timestamp %type dell'inserzione %title con nid %nid poiché è nello stato %state.

en: Advertisements can be randomly displayed to visitors of your website.
it: L'inserzione verrà mostrata in modo casuale ai visitatori del sito.

en: Scheduling
it: Programmazione

en: The current date and time is "%date".
it: La data e l'ora corrente è "%date".

en: Automatically activate ad
it: Attiva automaticamente l'inserzione

en: You can specify a date and time for this advertisement to be automatically activated.  The advertisement needs to be in an <em>approved</em> state before it can be automatically activated.  If you prefer to activate the advertisement immediately, leave this field empty.
it: Si può specificare una data e un orario per attivare automaticamente questa inserzione. Essa deve essere nello stato <em>approvato</em> prima che venga attivata automaticamente. Lascia questo campo vuoto per attivare immediatamente l'inserzione.

en: Automatically expire ad
it: Scadenza automatica dell'inserzione

en: You can specify a date and time for this advertisement to be automatically expired.  If you don't want the advertisement to expire, leave this field empty.
it: Si può specificare una data e un orario per far scadere automaticamente questa inserzione. Lascia questo campo vuoto se l'inserzione non ha una scadenza.

en: Maximum clicks
it: Numero massimo di clicks

en: You can specify the maximum number of times this advertisement should be clicked, after which it will be automatically expired.  If you don't want this advertisement to expire after a certain number of clicks leave this field set to %zero.
it: Puoi specificare il numero massimo di volte che un'inserzione può essere cliccata, dopo il quale scadrà automaticamente. Se non vuoi che questa inserzione scada dopo un certo numero di click lascia questo campo impostato a %zero.

en: This vocabulary was automatically created for use by the ad module.  Only applicable options are available.
it: Questo vocabolario è stato creato automaricamente dal modulo 'ad'. Sono disponibili solo le opzioni applicabili.

en: ad group
it: gruppo inserzioni

en: Type %type is required to use this vocabulary.
it: Per usare questo vocabolario è richiesto un tipo %type .

en: If enabled, ads are categorized by typing ad group names instead of choosing them from a list.
it: Se attivo, le inserzioni vengono categorizzate inserendo il nome del gruppo di inserzioni anziché sceglierlo dall'elenco.

en: If enabled, allows ads to have more than one ad group (always true for free tagging).
it: Se attivo, permette alle inserzioni di avere più di un gruppo di inserzioni (sempre vero per il tagging libero).

en: If enabled, every ad <strong>must</strong> be assigned to at least one ad group.
it: Se attivo, ogni inserzione <strong>deve</strong> essere assegnata ad almeno un gruppo di inserzioni.

en: Ad group name
it: Nome del gruppo di inserzioni

en: The name for this ad group.  Example: "Linux".
it: Il nome di questo gruppo di inserzioni, ad ese,pio "Linux".

en: A description of the ad group.
it: Una descrizione del gruppo di inserzioni.

en: In listings, the heavier ad groups will sink and the lighter ad groups will be positioned nearer the top.
it: Nell'elencazione, i gruppi più pesanti scenderanno, mentre i più leggeri saranno posizionati verso l'alto.

en: This ad will not be automatically activated at the scheduled time because it is not in the <em>approved</em> state.
it: Questa inserzione non sarà attivata automaticamente alla data stabilita poiché non è nello stato <em>approvata</em>.

en: URL where clicked
it: L' URL è stato cliccato

en: Click history
it: Storia dei click

en: Click details
it: Dettagli dei click

en: Not valid: this click has not been counted for unknown reasons.  This is an unexpected error.
it: Non valido: questo click non è stato conteggiato per ragioni sconosciute. Questo errore è inaspettato.

en: Valid: this is a valid click.
it: Valido: questo click è valido.

en: Not valid: this click has not been counted because another click by the same IP address was already counted.
it: Non valido: questo click non è stato contato perché un altro click dallo stesso IP era già stato contato.

en: Not valid: this click has not been counted because it was generated by an owner of the advertisement.
it: Non valido: questo click non è stato contato perché è stato generato dall'inserzionista.

en: Not valid: this click has not been counted because it was generated by a user in a filtered role.
it: Non valido: questo click non è stato contato perché è stato generato da un utente in un ruolo filtrato.

en: Not valid: this click has not been counted because it was generated by an automated "bot".
it: Non valido: questo click non è stato contato perché è stato generato da un "bot" automatico.

en: Ads
it: Inserzioni

en: Configure and manage your advertising system.
it: Configura e gestisce le inserzioni.

en: Create group
it: Crea un gruppo

en: Ad owners
it: Inserzionisti

en: !owner's permissions
it: Permessi di !owner

en: ad group: @name
it: gruppo inserzioni: @name

en: Number of ads
it: Numero di inserzioni

en: Select the maximum number of unique ads that should be displayed together in this block.  If you specify a number larger than the maximum number of ads in this ad group, all ads will be displayed once.
it: Seleziona il numero massimo di inserzioni uniche che dovrebbero essere visualizzate assieme in questo blocco. Se specifichi un numero più grande del numero massimo di inserzioni in questo gruppo, tutte le inserzioni saranno visualizzate una sola volta.

en: permissions
it: permessi

en: Enter the username of the user who should have ownership permissions on this advertisement.
it: Inserisci lo username dell'utente che deve avere i permessi come inserzionista per questa inserzione.

en: Add owner
it: Aggiungi inserzionista

en: The specified username %username does not exist.
it: L'utente %username specificato non esiste.

en: The specified user %username is already an owner of this ad.
it: L'utente %username specificato è già un inserzionista di questa inserzione.

en: The specified user %username does not have <em>edit own advertisements</em> nor <em>administer advertisements</em> permissions.  The user must be !assigned to a !role with these privileges before you can add them as an ad owner.
it: L'utente %username specificato non ha il permesso <em>modificare le proprie inserzioni</em> né <em>gestione inserzioni</em>. All'utente deve essere !assigned a un !role con questi privilegi prima che possa aggiunge le inserzioni come inserzionista.

en: assigned
it: assegnato

en: The user is already an owner of the ad.
it: L'utente è già inserzionista di questa inserzione.

en: The user %username has been added as an owner of this advertisement.
it: L'utente %username è stato aggiunto come inserzionista di questa inserzione.

en: granted
it: concesso

en: The permissions have been saved.
it: I permessi sono stati salvati.

en: Mark as approved
it: Segna come approvata

en: Mark as active
it: Segna come attiva

en: Mark as expired
it: Segna come scaduta

en: Mark as pending
it: Segna come in attesa

en: Mark as offline
it: Segna come offline

en: Mark as denied
it: Segna come rifiutata

en: Are you sure you want to delete these ads?
it: Sei sicuro di voler eliminare queste inserzioni?

en: The ads have been deleted.
it: Le inserzioni sono state eliminate.

en: No ads available.
it: Nessuna inserzione disponibile.

en: No ads selected.
it: Nessuna inserzione selezionata.

en: not pending
it: non in esame

en: not approved
it: non approvata

en: not offline
it: non offline

en: not expired
it: non scaduta

en: not denied
it: non rifiutata

en: Show only ads where
it: Mostra le inserzioni solo dove

en: Using detected adserve scripts: %adserve, %adserveinc
it: Gli script adserve in uso individuati sono: %adserve, %adserveinc

en: not found
it: non trovato

en: Click-through target
it: Target del click-through

en: same browser window and frame
it: stessa finestra e stesso frame del browser

en: new browser window
it: nuova finestra del browser

en: parent frame
it: frame genitore

en: same browser window, removing all frames
it: stessa finestra del browser, rimuove tutti i frame

en: Select an option above to configure what happens when an ad is clicked.  These options set the <em>a target</em>, and are <em>_self</em>, <em>_blank</em>, <em>_parent</em> and <em>_top</em> respectively.
it: Seleziona una delle opzioni sopra per configurare cosa deve succedere quando un'inserzione viene cliccata.  Queste opzioni impostano <em>un target</em>, e sono rispettivamente <em>_self</em>, <em>_blank</em>, <em>_parent</em> e <em>_top</em>.

en: If enabled, %tag will be added to advertisement links generated by this module.
it: Se abilitato, %tag sarà aggiunto ai link delle inserzioni generati da questo modulo.

en: Validate URLs
it: Valida gli URL

en: If enabled, any destination URLs entered in ads will be required to be complete URLs (including http:// or https:// at the beginning).  If you wish to include internal urls, you will need to disable this option.
it: Se attivo, qualsiasi URL di destinazione inserito nelle inserzioni dovrà essere un URL completo (includendo http:// o https:// all'inizio).  Se vuoi includere degli url interni devi disattivare questa opzione.

en: If enabled, IFrames used for displaying ads will have a frameborder.
it: Se attivo, gli IFrames usati per visualizzare le inserzioni avranno un bordo.

en: Define whether or not scroll bars should be enabled for the ad IFrame.
it: Specificare se le scroll bar debbano essere attivate o meno per l'IFrame dell'inserzione.

en: The default width for advertisement IFrames
it: La larghezza predefinita degli I Frame per le inserzioni

en: The default height for advertisement IFrames
it: L'altezza predefinita degli I Frame per le inserzioni

en: A cache can be used to efficiently track how many times advertisements are displayed and clicked.
it: La cache può essere usata per tenere traccia in modo efficace di quante volte le inserzione sono state visualizzate e cliccate.

en: The default ad group is comprised of all ads not assigned to any other ad group.
it: Il gruppo inserzioni predefinito è composto da tutte le inserzioni non assegnate a nessun altro gruppo di inserzioni.

en: No groups have been created.
it: Non è stato creato alcun gruppo.

en: Are you sure you want to remove user %name as an owner of this advertisement?
it: Sei sicuro di voler rimuovere l'utente %name come inserzionista di questa inserzione?

en: %name is the primary owner of this advertisement.  You cannot remove the primary owner.
it: %name è l'inserzionista principale di questa inserzione. Non puoi rimuovere l'inserzionista principale.

en: The ad owner %name has been removed.
it: L'inserzionista %name è stato rimossi.

en: Failed to read the required file %filename.  Please make the file readable by the webserver process.  No ads can be displayed until this problem is resolved.
it: Non è stato possibile leggere il file richiesto %filename. Rendi leggibile il file da parte del processo web. Nessuna inserzione può essere mostrata fino a quando questo problema non sarà risolto.

en: Invalid vocabulary defined for advertisements, attempting to auto-fix.
it: Definito un vocabolario non corretto per l'inserzione, sto cercando di auto-correggere.

en: Missing vocabulary node type for advertisements, attempting to auto-fix.
it: Nel vocabolario manca il tipo di nodo delle inserzioni, sto cercando di auto-correggere.

en: Restoring orphaned ad group configuration.
it: Sto ripristinando la configurazione del gruppo inserzioni orfane.

en: Be sure to enable "!show" permissions for all roles that you wish to see advertisements.
it: Assicurati di attivare i permessi  "!show" per tutti i ruoli che possono vedere le inserzioni.

en: show advertisements
it: mostra le inserzioni

en: Specify a name for the ad group.
it: Specifica un nome per il gruppo di inserzioni.

en: Describe this ad group.
it: Descrizione di questo gruppo di inserzioni.

en: When listing ad groups, those with lighter (smaller) weights get listed before ad groups with heavier (larger) weights.  Ad groups with equal weights are sorted alphabetically.
it: Quando si elencano i gruppi inserzioni, quelli con peso più leggero saranno elencati prima di quelli più pesanti. Gruppi inserzioni con peso uguale saranno archiviati elfabeticamente.

en: Created new ad group %term.
it: Creato nuovo gruppo inserzioni %term.

en: The ad group %term has been updated.
it: Il gruppo inserzioni %term è stato aggiornato.

en: Are you sure you want to delete the ad group %name?
it: Sicuro di voler eliminare il gruppo inserzioni %name?

en: Ads that were within this group will not be deleted.  This action cannot be undone.
it: Le inserzioni in questo gruppo non saranno eliminate. Questa azione non può essere annullata.

en: The ad group %term has been deleted.
it: Il gruppo inserzioni %term è stato eliminato.

en: mailarchive: deleted %term ad group.
it: archivio mail: eliminato il gruppo ad %term.

en: ad
it: inserzione

en: administer advertisements
it: gestione inserzioni

en: create advertisements
it: creare inserzioni

en: edit own advertisements
it: modificare le proprie inserzioni

en: An advertising system for Drupal powered websites.
it: Un sistema pubblicitario per i siti gestiti con Drupal.

en: Can improve the performance of the ad module utilizing file caching.
it: Puoi migliorare le prestazioni del modulo ad utilizzando il caching dei file.

en: File based caching will usually offer better performance, however, some find it difficult to enable and it may not offer valid statistics if you are using multiple load balanced web servers.
it: I file che si basano sulla cache offrono in genere una prestazione migliore, tuttavia alcuni li trovano difficile da attivare e possono dar luogo a statistiche non veritiere se si usa un server a carico multiplo bilanciato.

en: File cache settings
it: Impostazioni cache dei file

en: Number of cache files
it: Numero di file nell cache

en: Please select the number of cache files the ad module should use.  Select a smaller value for better accuracy when performaing automatic actions on advertisements at specified thresholds.  Select a larger value for better performance.  This configuration option is only relevant if the file cache is enabled.
it: Seleziona il numero di file in cache che il modulo ad può usare. Seleziona un valore minore per una migliore accuratezza quando esegui azioni automatiche sulle inserzioni a intervalli di tempo specifici. Seleziona un valore maggiore per avere prestazioni migliori. Questa opzioni è importante solo se il caching dei file è attivo.

en: Specify how long information should be cached before ad statistics are updated in the database.  Increasing the cache lifetime can improve overall performance.  This configuration options is only relevant if the file cache is enabled.
it: Indica per qunto tempo l'informazione deve restare in cache prima che le statistiche delle inserzioni siano aggiornate nel database. Aumentando la durata della cache si possono migliore le prestazioni generali. Queste opzioni di configurazione sono importanti solo se il caching dei file è attivo.

en: Ad module failed to access cache <em>%file</em>.  Verify file permissions.
it: Il modulo ad non ha potuto accedere alla cache del file <em>%file</em>. Verifica i permessi.

en: Provides a file-caching mechanism to improve ad serving performance.
it: Fornisce un meccanismo per mettere in cache i file per migliorare le prestazioni di visualizzazione delle inserzioni.

en: The ad_embed module uses the ad module to replace special tags with random advertisements, or to automatically insert ads after a number of paragraphs in your content.  The module allows you to specify which ad group to select ads from and how many ads to display.  Instead of selecting ads from ad groups, it also allows you to specify individual ads by their node id.
it: Il modulo ad_embed utilizza il modulo ad per sostituire dei tag speciali con delle inserzioni a caso, o per integrare automaticamente delle inserzioni nel testo corrente dopo un certo numero di paragrafi. Il modulo permette di specificare da quali gruppi selezionare le inserzioni tramite l'id del loro nodo.

en: Replace tags:
it: Sostituzione tag:

en: Content must have been created by a user with <em>embed ads in content</em> permissions for tags to be replaced.  The ad_embed module supports two different types of tags.  One uses double brackets, looking like <em>[[ad]]</em>, the other uses an html comment, looking like <em>&lt;!--ad--&gt;</em>.  Individual parameters are then separated by the | (pipe) character.  For individual parameters with multiple values, the values are separated by commas.
it: Affinché i tag siano sostituiti, il contenuto deve essere stato creato da un utente con il permesso <em>integrare inserzioni nel contenuto</em>. Il modulo ad_embed supporta due differenti tipi di tag.  Uno usa le doppie parentesi quadre e appare così <em>[[ad]]</em>, mentre l'altro usa i commenti html e appare così <em>&lt;!--ad--&gt;</em>. I parametri individuali sono poi separati dal carattere | (barra). Per i parametri individuali con valori multipli, i valori sono separati con le virgole.

en: Using html comments has the advantage that if you decide to disable the ad_embed module, the ads will simply disappear (as they will be html coments.  The downside to using html comments is that you need to configure your Input Filter to not filter them out.  Using brackets can be simpler to get working.
it: Usando i commenti html si ha il vantaggio che se decidi di disattivare il modulo ad_embed, le inserzioni semplicemente spariscono (come succederebbe con i commenti html).  Il rovescio della medaglia nell'usare i commenti html è che devi configurare i Filtri di Input affinché non li eliminino. L'uso delle parentesi quadre è più semplice per far funzionare il modulo ad_embed.

en: Parameters:
it: Parametri

en: The following parameters can be used within embedded advertisement tages:
it: I parametri seguenti possono essere usati dentro i tag delle inserzioni integrate:

en: <em>groups</em>: specify which group to select random ads from.
it: <em>gruppi</em>: specifica da quale gruppo selezionare delle inserzioni in modo casuale.

en: <em>quantity</em>: specify how many ads to display at once.
it: <em>quantità</em>: specifica quante inserzioni mostrare insieme.

en: <em>nids</em>: a list of ads from which to select from.  If <em>nids</em> is specified, the <em>groups</em> parameter will be ignored.
it: <em>nids</em>: un elenco di inserzioni selezionabili. Se è indicato il <em>nids</em>, il parametro <em>gruppi</em> sarà ignorato.

en: The following examples should help you to understand how to embed ads within your content.
it: I seguenti esempi ti aiuteranno a comprendere come integrare le inserzioni nel tuo contenuto.

en: <em>[[ad]]</em><br />This will display one random ad from ads that are not assigned to any group.
it: <em>[[ad]]</em><br />Questo mostrerà un'inserzione a caso scelta tra le inserzioni non assegnate ad alcun gruppo.

en: <em>&lt;!--ad--&gt;</em><br />This will display one random ad from ads that are not assigned to any group.
it: <em>&lt;!--ad--&gt;</em><br />Questo mostrerà un'inserzione a caso scelta tra le inserzioni non assegnate ad alcun gruppo.

en: <em>[[ad|quantity=2]]</em><br />This will display two random ads from ads that are not assigned to any group.
it: <em>[[ad|quantity=2]]</em><br />Questo mostrerà due inserzioni a caso scelte tra le inserzioni non assegnate ad alcun gruppo.

en: <em>[[ad|group=23]]</em><br />This will display one random ad from the group with a tid of 23.
it: <em>[[ad|group=23]]</em><br />Questa mostrerà un'inserzione a caso scelta dal gruppo con tid 23.

en: <em>&lt!--ad|nids=1,13,42,76|quantity=4]]</em><br />This will display all four listed ads in a random order.
it: <em>&lt!--ad|nids=1,13,42,76|quantity=4]]</em><br />Questa mostrerà tutte e quattro le inserzioni elencate in modo casuale.

en: Automatically embedding ads:
it: Inserzioni integrate automaticamente:

en: You can enable the functionality to automatically embed ads in your content at <em>administer >> ads >> settings >> embed ads</em>.  On this configuration page, you can choose which content types should contain automatically embedded ads, after which paragraph the ad should appear, and from which ad group the advertisement should be selected.
it: Puoi attivare la funzione per integrare automaticamente le inserzioni nel tuo contenuto in <em>gestione >> inserzioni >> impostazioni >> inserzioni integrate</em>. In questa pagina di configurazione puoi scegliere quali tipi di contenuti debbano avere le inserzioni integrate automaticamente, in che paragrafi devono essere visualizzate e da quale gruppo selezionare le inserzioni.

en: Manually embedded ads
it: Inserzioni integrate automaticamente:

en: Replace ad bracket tags
it: Sostituisci i tag inserzione con le parentesi quadre

en: Replace [[ad]] style tags in site content with advertisements.
it: Sostituisce i tag di stile [[ad]] nei contenuti del sito con delle inserzioni.

en: Replace ad comment tags
it: Sostituisce tag commento

en: Replace &lt;!--ad--&gt; style tags in site content with advertisements.
it: Sostituisce i tag di stile &lt;!--ad--&gt; nei contenuti del sito con delle inserzioni.

en: Automatically embedded ads
it: Inserzioni integrate automaticamente

en: Enable automatically embedded ads for any of the following content types, causing ads to be automatically inserted when users are viewing the content.  Configure where the ad should be placed, from which ad group(s) the ads should be selected, and how many ads to display.
it: Attiva automaticamente le inserzioni integrate per tutti i seguenti tipi di contenuto, in modo che le inserzioni siano automaticamente inserite quando gli utenti visualizzano il contenuto. Configura dove deve essere posizionata l'inserzione, da quale gruppo(i) le inserzioni devono essere scelte e quante inserzioni mostrare.

en: Automatically embed ads in %type content
it: Integra automaticamente le inserzioni nel tipo di contenuto %type

en: Before the first paragraph
it: Prima del primo paragrafo

en: After the first paragraph
it: Dopo il primo paragrafo

en: After the second paragraph
it: Dopo il secondo paragrafo

en: After the third paragraph
it: Dopo il terzo paragrafo

en: After the fourth paragraph
it: Dopo il quarto paragrafo

en: After the fifth paragraph
it: Dopo il quinto paragrafo

en: After the sixth paragraph
it: Dopo il sesto paragrafo

en: After the seventh paragraph
it: Dopo il settimo paragrafo

en: After the eighth paragraph
it: Dopo l'ottavo paragrafo

en: After the ninth paragraph
it: Dopo il nono paragrafo

en: After the tenth paragraph
it: Dopo il decimo paragrafo

en: After the last paragraph
it: Dopo l'ultimo paragrafo

en: Specify where you would like to automatically embed the advertisement for this content type.
it: Indica dove vuoi integrare automaticamente l'inserzione per questo tipo di contenuto.

en: Always display ad
it: Mostra sempre l'inserzione

en: Check this box to display an ad even if the content doesn't have as many paragraphs as you specified above.  In these cases the ad will appear at the end of the content.
it: Seleziona questa casella per mostrare l'inserzione anche se il contenuto non ha tutti i paragrafi indicati sopra. In questi casi l'inserzioni comparirà alla fine del contenuto.

en: Ad group
it: Gruppo inserzione

en: Specify from which ad group(s) you'd like to display advertisements.
it: Specifica da quale gruppo(i) di inserzioni desideri visualizzare le inserzioni.

en: Specify how many advertisements to display at the same time.
it: Specifica quante inserzione devono essere visualizzate allo stesso tempo.

en: Embedded ad configuration options saved.
it: Le opzioni di configurazione delle inserzioni integrate sono state salvate.

en: embed ads in content
it: integrare le inserzioni nel contenuto

en: Embed ads in content.
it: Integra le inserzioni nel contenuto.

en: An external advertisement, displayed in an IFrame.
it: Un'inserzione esterna visualizzata in un IFrame.

en: Unexpected redirect attempt in external ad type.
it: Tentativo inaspettato di re-indirizzamento nel tipo di inserzione esterna.

en: External Source URL
it: URL sorgente esterna

en: Enter the complete URL where your external ad his hosted.  The URL must begin with http:// or https://.  For example, %url.
it: Inserisci l'URL completa di dove è ospitata l'inserzione. L'URL deve iniziare con http:// o https://.  Per esempio: %url.

en: http://www.sample.org/external/ad.php
it: http://www.esempio.org/external/ad.php

en: Links to !url.
it: Collega a !url.

en: External Ad
it: Inserzione esterna

en: Enhances the ad module to support externally hosted ads.  Typically combined with IFrames.
it: Miglior il modulo ad per supportare le inserzioni ospitate all'esterno. È combinato tipicamente con IFrame.

en: A html advertisement.
it: Inserzione html.

en: Ad HTML
it: HTML dell'inserzione

en: Paste the complete HTML provided by your advertising affiliate.
it: Incolla l'HTML completo fornito dal tuo inserzionista.

en: HTML Ad
it: Inserzione HTML

en: Enhances the ad module to support html-based ads, such as those defined by many advertising affiliate websites.
it: Migliora il modulo ad per supportare le inserzioni basate sull'html, come quelle delineate in molte inserzioni di siti affiliati.

en: An image or banner advertisement.
it: Inserzione o banner con immagine.

en: Optionally specify a minimum height in pixels for images in this group.  To specify no minimum height, enter <em>0</em>.
it: Specifica facoltativamente l'altezza minima dei file in pixel per le immagini di questo gruppo. Per non specificare alcuna altezza minima inserisci <em>0</em>.

en: Optionally specify a minimum width in pixels for images in this group.  To specify no minimum width, enter <em>0</em>.
it: Specifica facoltativamente la larghezza minima dei file in pixel per le immagini di questo gruppo. Per non specificare alcuna larghezza minima inserisci <em>0</em>.

en: Maximum height
it: Altezza massima

en: Optionally specify a maximum height in pixels for images in this group.  To specify no maximum height, enter <em>0</em>.
it: Specifica facoltativamente l'altezza massima dei file in pixel per le immagini di questo gruppo. Per non specificare alcuna altezza massima inserisci <em>0</em>.

en: Maximum width
it: Larghezza massima

en: Optionally specify a maximum width in pixels for images in this group.  To specify no maximum width, enter <em>0</em>.
it: Specifica facoltativamente la larghezza massima dei file in pixel per le immagini di questo gruppo. Per non specificare alcuna larghezza massima inserisci <em>0</em>.

en: Unable to mark ad as <em>active</em> until uploaded image is validated.  If you do not see any more errors, you should now be able to set your ad as <em>active</em>.
it: Impossibile contrassegnare l'inserzione come <em>attiva</em> fino a quando l'immagine caricata non viene validata. Se non vedi errori ulteriori, ora dovresti poter impostare l'inserzione su <em>attiva</em>.

en: You must specify a valid %field.
it: Devi specificare un %field valido.

en: It is required that you upload an image for your image advertisement.
it: È obbligatorio caricare un'immagine per l'inserzione immagine.

en: The required <em>upload module</em> is not enabled, you will not be able to upload image ads.  Please %enable the upload module, or %disable the ad_image module.
it: Il<em>modulo upload</em> richiesto non è attivo, non puoi caricare le inserzioni immagine. Per favore, %enable il modulo upload oppure %disable il modulo ad_image.

en: You will not be able to upload image ads until you !enable for the advertisement content type.
it: Non puoi caricare le inserzioni immagine fino a quando non !enable per il tipo di contenuto inserzioni.

en: enable attachments
it: abilita gli allegati

en: Your website is configured to use Drupal's private !method.  You have to enable "!view" permissions in addition to the ad module's standard "!show" permissions for all roles that you wish to view image advertisements.
it: Il sito è configurato per usare il !method privato di Drupal.  Devi attivare il permesso "!view" in aggiunta al permesso standard "!show" del modulo ad per tutti i ruoli che devono vedere le inserzioni immagine.

en: download method
it: metodo di download

en: view uploaded files
it: vedere i file caricati

en: (invalid image)
it: (immagine non valida)

en: (active)
it: (attiva)

en: (inactive)
it: (non attiva)

en: Unable to locate image %image.
it: Impossibile individuare l'immagine %image.

en: Unable to locate the uploaded image.
it: Impossibile individuare l'immagine caricata.

en: No images have been uploaded.  Please upload an image via the <em>File attachments</em> form section below.<br />
it: Nessun immagine è stata caricata. Carica un'immagine tramite il form <em>Allega file</em> nella sezione sotto.<br />

en: <br />Only the first uploaded image that has <em>List</em> checked in the <em>File attachments</em> form section below will be displayed as an advertisement.  The image that will be displayed is marked as <em>active</em> above.
it: <br />Solo la prima immagine caricata che ha la casella <em>Elenco</em> selezionata nel form <em>File allegati</em> della sezione sotto sarà visualizzata come inserzione.  L'immagine che sarà mostrata è contrassegnata come <em>attiva</em> sopra.

en: http://www.sample.org/
it: http://www.esempio.org/

en: Optionally enter text to appear when a mouse pointer hovers over the ad image.
it: Opzionalmente inserisci del testo che deve comparire quando si passa con il mouse sopra l'immagine dell'inserzione.

en: Image Ad
it: Inserzione immagine

en: Enhances the ad module to support banner ads.
it: Migliora il modulo ad per supportare le inserzioni banner.

en: Use the following options to build a source snippet for displaying ads on your website.
it: Usa le seguenti opzioni per costruire un frammento di codice sorgente per visualizzare le inserzioni nel sito.

en: Select one or more groups to display ads from.
it: Seleziona uno o più gruppi da cui visualizzare le inserzioni.

en: Select the maximum number of unique ads that should be displayed together.
it: Seleziona un numero massimo di inserzioni univoche che devono essere visualizzate insieme.

en: Generate code snippet
it: Genera il frammento di codice

en: host remote advertisements
it: ospitare inserzioni remote

en: Generates cut-and-paste source snippets allowing ads to be easily displayed on remote websites.
it: Genera frammenti di codice sorgente da copiare-incollare per permettere alle inserzioni di essere visualizzate facilmente su siti remoti.

en: Valid
it: Valida

en: Ad owner
it: Inserzionista

en: Filtered role
it: Ruolo filtrato

en: view filtered clicks
it: vedere i click filtrati

en: filter clicks
it: filtrare i click

en: Filter duplicate click statistics.
it: Statistica dei click doppi filtrati.

en: A text advertisement.
it: Un'inserzione testuale.

en: Header minimum length
it: Lunghezza minima dell'intestazione

en: Optionally specify the minimum number of characters allowed in the header of a text ad.  Set to <em>0</em> to specify no minimum length.
it: Specifica facoltativamente il numero minimo di caratteri consentiti nell'intestazione di un'inserzione testuale. Imposta a <em>0</em> per non specificare alcuna lunghezza minima.

en: Header maximum length
it: Lunghezza massima dell'intestazione

en: Optionally specify the maximum number of characters allowed in the header of a text ad.  Set to <em>0</em> to specify no maximum length.
it: Specifica facoltativamente il numero massimo di caratteri consentiti nell'intestazione di un'inserzione testuale. Imposta a <em>0</em> per non specificare alcuna lunghezza massima.

en: Body minimum length
it: Lunghezza minima del corpo

en: Optionally specify the minimum number of characters allowed in the body of a text ad.  Set to <em>0</em> to specify no minimum length.
it: Specifica facoltativamente il numero minimo di caratteri consentiti nel corpo di un'inserzione testuale. Imposta a <em>0</em> per non specificare alcuna lunghezza minima.

en: Body maximum length
it: Lunghezza massima del corpo

en: Optionally specify the maximum number of characters allowed in the body of a text ad.  Set to <em>0</em> to specify no maximum length.
it: Specifica facoltativamente il numero massimo di caratteri consentiti nel corpo di un'inserzione testuale. Imposta a <em>0</em> per non specificare alcuna lunghezza massima.

en: The header minimum length can not be greater than the header maximum length.
it: La lunghezza minima dell'intestazione non può essere maggiore della lunghezza massima dell'intestazione.

en: The body minimum length can not be greater than the body maximum length.
it: La lunghezza minima del corpo non può essere maggiore della lunghezza massima del corpo.

en: Ad header
it: Intestazioni inserzione

en: This is the first line of the ad which will be linked to the URL entered above.
it: Questa è la prima riga dell'inserzione che sarà collegata all'URL inserita sopra.

en: Ad body
it: Corpo dell'inserzione

en: This is the rest of the ad.
it: Questo è il resto dell'inserzione.

en: Your text ad header is only %cur characters but must be at least %min characters.
it: L'intestazione dell'inserzione testuale ha solo %cur caratteri ma deve avere almeno %min caratteri.

en: Your text ad header is %cur characters but can not be more than %max characters.
it: L'intestazione dell'inserzione testuale ha %cur caratteri ma non può avere più di %max caratteri.

en: Your text ad body is only %cur characters but must be at least %min characters.
it: Il corpo dell'inserzione testuale ha solo %cur caratteri ma deve avere almeno %min caratteri.

en: Your text ad body is %cur characters but can not be more than %max characters.
it: Il corpo dell'inserzione testuale ha %cur caratteri ma non può avere più di %max caratteri.

en: Text Ad
it: Inserzione testuale

en: Enhances the ad module to support static text ads.
it: Migliora il modulo ad per supportare le inserzioni testuali statiche.

en: Weight Percent
it: Peso percentuale

en: If enabled, each ad in this group will be weighted per the percentages defined below.
it: Se abilitato, ogni inserzione in questo gruppo sarà pesata con le percentuali definite sotto.

en: Display percent
it: Visualizza percentuale

en: Enter a percentage from 0 to 100.  The total percentages of all ads in this group must add up to 100.  For example, if you have two ads, and want one to be displayed 70% of the time and the other 30% of the time enter '70' in one and '30' in the other.
it: Inserisci una percentuale da 0 a 100. Il totale percentuale di tutte le inserzioni in questo gruppo deve raggiungere 100. Ad esempio, se hai due inserzioni, e vuoi che una sia visualizzata il 70% del tempo e l'altra il 30% del tempo inserisci '70' in una e '30' nell'altra.

en: The total percentage for all ads in the %group group combined must equal 100%.  It currently equals %percent.
it: La percentuale totale di tutte le inserzioni nel gruppo %group deve essere uguale a 100%. Attualmente è uguale a %percent.

en: Autocomplete matching
it: Riscontro autocompletamento

en: Starts with
it: Inizia con

en: This setting configures the default method for displaying advertisements on your website.  It is possible to override this setting when making direct calls to ad(), as described in the documentation.  Using the JavaScript, jQuery, and IFrame display methods allows you to display random ads and track impressions even on cached pages.  When using the Raw display method together with Drupal's page cache, impressions will be properly tracked but advertisements will only change when the page cache is updated.
it: Questa impostazione configura il metodo predefinito usato dal sito per mostrare le inserzioni. È possibile sovrascrivere questa impostazione quando si fanno delle chiamate dirette a ad(), come descritto nella documentazione. L'uso dei metodi di visualizzazione JavaScript, jQuery e IFrame permettono di mostrare inserzioni casualmente e tracciano le impression anche sulle pagine in cache. Quando si usa il metodo di visualizzazione Raw insieme al caching della pagina di Drupal, le impression saranno tracciate correttamente, ma l'inserzione cambierà solo quando la cache della pagine viene aggiornata.

en: You have configured your advertisements to be displayed in iframes, and you have configured your click-through target as "same browser window and frame".  This is an unusual configuration, as when you click your advertisements only the IFrame will be redirected.  Be sure that this is actually what you are trying to do.
it: Hai configurato le inserzioni in modo che siano visualizzate in iframe e hai configurato il target dei click.through come "stessa finestra del browser e stesso frame". Questa configurazione è insolita, poiché quando clicchi sull'inserzione verrà reindirizzato solo l'IFrame. Accertati che questo è davvero quello che vuoi ottenere.

en: There are no clicks yet.
it: Non ci sono stati click finora.

en: This advertisement will expire after %left more impressions.
it: Questa inserzione scadrà tra %left impression.

en: At least one ad type module must be enabled before you can create advertisements.  For example, try <a href="!url">enabling</a> the ad_text or ad_image module.
it: Prima di creare un'inserzione devi attivare almeno un modulo ad. Per esempio, prova ad <a href="!url">attivare</a> il modulo ad_text o ad_image.

en: Maximum impressions
it: N. massimo di impression

en: You can specify the maximum number of times this advertisement should be displayed, after which it will be automatically expired.  If you don't want this advertisement to expire after a certain number of impressions, leave this field set to %zero.
it: Puoi specificare il numero massimo di volte che questa inserzione deve essere visualizzata, dopo il quale scadrà automaticamente. Se non vuoi che questa inserzione scada dopo in certo numero di impression, lascia questo campo impostato a %zero.

en: <em>hostid</em>: specify a unqiue when logging impressions and clicks.  (This is primarily intended for use when hosting ads on remote websites.)
it: <em>hostid</em>: specificane uno univoco quando si registri le visualizzazioni e i click (è inteso principalmente per essere usato quando ospiti le iserzioni su siti remoti).

en: Embedded ads
it: Inserzioni integrate

en: External ad
it: Esterna

en: HTML ad
it: HTML

en: Image ad
it: Immagine

en: Enter the complete URL where you want people to be redirected when they click on this advertisement.  The URL must be valid and begin with http:// or https://, for example %url, unless you !disable.  If you do not enter a URL, the advertisement will not be clickable.
it: Inserisci l'URL completo dove vuoi che la gente sia reindirizzata quando clicca su questa inserzione. L'URL deve essere valido e deve iniziare con http:// o https://, per esempio %url, a meno che lo !disable. Se non inserisci l'URL l'inserzione non sarà cliccabile.

en: disable URL validation
it: disabilita la validazione dell'URL

en: Remove owner
it: Rimuovi inserzionista

en: Ad Owners
it: Inserzionisti

en: Enhances the ad module to support ad owners.
it: Migliora il modulo ad per supportare gli inserzionisti.

en: Code snippet
it: Frammento di codice

en: At least one group should be selected
it: Devi selezionare almeno un gruppo

en: Remote ads
it: Inserzioni remote

en: You do not have permission to edit this advertisement.
it: Non hai il permesso per modificare questa inserzione.

en: Autocomplete
it: Autocompletamento

en: Load a referenced user
it: Carica un utente di riferimento

en: Content containing the user reference field
it: Contenuto con il campo dell'utente di riferimento

en: Referenced user
it: Utente di riferimento

en: Load a referenced node
it: Caricare un nodo di riferimento.

en: Content containing the node reference field
it: Contenuto contenente il campo del nodo di riferimento

en: Referenced content
it: Contenuto di riferimento

en: Populate a field
it: Riempire un campo

en: Select the machine-name of the field.
it: Selezionare il nome-macchina del campo.

en: E-mail to
it: Invio e-mail

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
it: È stata rilevata una scelta non valida. Contattare l'amministratore del sito.

en: Illegal choice %choice in !name element.
it: Scelta non valida %choice nell'elemento !name.

en: Decimal point
it: Virgola decimale

en: Permanent
it: Permanente

en: Temporary
it: Temporaneo

en: Delimited text
it: Testo delimitato

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
it: Un file di testo semplice delimitato da virgole, tab o altri caratteri.

en: A file readable by Microsoft Excel.
it: File leggibile da Microsoft Excel.

en: Delimited text format
it: Formato di testo delimitato

en: Comma (,)
it: Virgola (,)

en: Semicolon (;)
it: Punto e virgola (;)

en: Colon (:)
it: Due punti (:)

en: Period (.)
it: Punto (.)

en: Space ( )
it: Spazio ( )

en: Custom date format
it: Formato data personalizzato

en: Revision information
it: Informazione sulla revisione

en: Input type
it: Tipo di input

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
it: Selezionare il metodo usato per raccogliere i suggerimenti per l'autocompletamento. Notare che <em>Contiene</em> può creare problemi di prestazioni sui siti con migliaia di utenti.

en: View used to select the nodes
it: Vista usata per selezionare i nodi

en: %name: this post can't be referenced.
it: %name: non si può fare riferimento a questo inserimento.

en: Is one of
it: È uno di

en: Data Source
it: Sorgente dati

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
it: L'accesso sarà garantito agli utenti con la stringa di permesso specificata.

en: Show All
it: Mostra tutto

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
it: I nodi sono i contenuti principali dei siti Drupal.

en: Comments are responses to node content.
it: I commenti sono risposte al contenuto del nodo.

en: Users who have created accounts on your site.
it: Utenti che hanno creato un profilo nel sito.

en: Is empty (NULL)
it: È vuoto (NULL)

en: not empty
it: non vuoto

en: Default image
it: Immagine predefinita

en: Use default image
it: Utilizza immagine predefinita

en: Choose a image that will be used as default.
it: Scegliere l'immagine predefinita.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
it: La dimensione massima consentita espressa come LARGHEZZAxALTEZZA (es. 640x480). Imposta a 0 per nessuna restrizione. Se si carica un'immagine che eccede il limite, questa verrà ridimensionata alle dimensioni date.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
it: Questo testo verrà usato da screen reader, motori di ricerca, oppure quando l'immagine non può essere caricata.

en: Theming information
it: Informazioni sul tema

en: Ends with
it: Termina con

en: Join summary
it: Unisci il sommario

en: Split summary at cursor
it: Dividi il sommario nella posizione del cursore

en: Upload date
it: Data di caricamento

en: (Unpublished)
it: (non pubblicato)

en: Do not cache
it: Non mettere in cache

en: Action to take if argument is not present
it: Azione da intraprendere se il parametro non è presente

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
it: Se questo valore viene ricevuto come parametro, il parametro sarà ignorato; vale a dire, "tutti i valori"

en: Wildcard title
it: Titolo jolly

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
it: Il titolo da usare come jolly nelle sostituzioni altrove.

en: <Basic validation>
it: <Validazione di base>

en: Action to take if argument does not validate
it: Azione da intraprendere se il parametro non valida

en: Link this field to its user
it: Collega questo campo al suo utente

en: This will override any other link you have set.
it: Questo sovrascriverà qualsiasi altro link tu abbia impostato.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
it: Sovrascrivi il valore da visualizzare per gli utenti anonimi

en: Text to display for anonymous users
it: Testo da visualizzare per gli utenti anonimi

en: Use default RSS settings
it: Usa le impostazioni RSS predefinite

en: Title plus teaser
it: Titolo più anteprima

en: Front page feed
it: Feed prima pagina

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
it: Verrà mostrato come nome di questo blocco in amministrazione >> struttura del sito >> blocchi.

en: The node ID of the node.
it: L'ID del nodo.

en: Tab weight
it: Peso della scheda

en: No role
it: Nessun ruolo

en: Image preview
it: Anteprima dell'immagine

en: View link
it: Link guarda

en: %title field is required.
it: Il campo %title è obbligatorio.

en: The size of the file.
it: La dimensione del file.

en: Link this field
it: Collega questo campo

en: Only show "listed" file attachments
it: Mostra solo i file allegati "elencati"

en: %message in %file on line %line.
it: %message in %file alla riga %line.

en: 1 character | @count characters
it[0]: 1 carattere
it[1]: @count caratteri

en: Link this field to its node
it: Collega questo campo al suo nodo

en: Delete link
it: Link elimina

en: Filter the view to the currently logged in user.
it: Filtra la vista con l'utente attualmente autenticato.

en: Cache once for everything (global)
it: Metti in cache una volta per tutto (globale)

en: Per page
it: Per pagina

en: Per role
it: Per ruolo

en: Per role per page
it: Per ruolo per pagina

en: Per user
it: Per utente

en: Per user per page
it: Per utente per pagina

en: The file could not be uploaded.
it: Il file non può essere caricato

en: Configure ImageAPI.
it: Configura ImageAPI.

en: Select a default image processing toolkit
it: Seleziona il sistema di elaborazione delle immagini

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
it: Il toolkit di gestione immagini selezionato %toolkit non può elaborare correttamente %function.

en: Could not set permissions on destination file: %file
it: Non è possibile impostare i permessi al file: %file

en: Compression Quality
it: Qualità della compressione

en: Version information
it: Informazioni sulla versione

en: Compression Quality must be a value between 0 and 100.
it: La qualità della compressione deve essere compresa tra 0 e 100.

en: Low Quality / Poor Performance
it: Bassa qualità / Bassa resa

en: ImageAPI supporting multiple toolkits.
it: ImageAPI supporta più toolkit di elaborazione.

en: Uses PHP's built-in GD2 image processing support.
it: Usa il supporto alla elaborazione delle immagini via GD2, libreria integrata in PHP.

en: Command Line ImageMagick support.
it: Support a ImageMagick via linea di comando

en: administer imageapi
it: Amministra imageapi

en: ImageAPI GD Memory Limit
it: Limite di memoria di ImageAPI GD

en: It is highly recommended that you set you PHP memory_limit to 96M to use ImageAPI GD. A 1600x1200 images consumes ~45M of memory when decompressed and there are instances where ImageAPI GD is operating on two decompressed images at once.
it: E' altamente raccomandato impostare il memory_limit di PHP a 96M per usare ImageAPI GD. Un'immagine di 1600x1200px richiede ~45M di memoria quando viene decompressa e ci sono operazioni di ImageAPI GD che operano con due immagini decompresse in contemporanea.

en: Preset %name (ID: @id) was deleted.
it: l formato %name (ID: @id) è stato eliminato.

en: Has Avatar
it: Ha un Avatar

en: Display the node with standard node view.
it: Visualizza il nodo con la vista del nodo standard.

en: Draft
it: Bozza

en: Save Draft
it: Salva bozza

en: Capitalize first letter
it: Prima lettera maiuscola

en: Class attribute
it: Classi da aggiungere

en: 12-hour (am/pm)
it: 12-ore (am/pm)

en: 24-hour
it: 24-ore

en: Scheduled
it: Pianificazioni

en: Custom text
it: Testo personalizzato

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
it: Non ci sono inserimenti per questo form. <a href="!url">Visualizza questo form</a>.

en: Node module form.
it: Form del modulo Node.

en: Locale module form.
it: Form del modulo Lingua.

en: Taxonomy module form.
it: Form del modulo Taxonomy.

en: Default argument
it: Parametro predefinito

en: Poll title
it: Titolo del sondaggio

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
it: %name: questo campo non può contenere più di @count valori.

en: No fields available.
it: Nessun campo disponibile.

en: '@column' => value for @column
it: '@column' => valore per @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
it: return array(
      0 => array(@columns),
      // In genere ci si ferma qui. Fornire altri valori
      // se si desidera che il 'valore predefinito' sia un multi-valore:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: Reset report
it: Ripristina rapporto

en: always
it: sempre

en: Vertical Tabs
it: Schede Verticali

en: Not in book
it: Non nel libro

en: New book
it: Nuovo libro

en: By @name on @date
it: Da @name il @date

en: By @name
it: Da @name

en: Not in menu
it: Non nel menu

en: No alias
it: Nessun alias

en: Numeric
it: Numerico

en: Alt text
it: Testo alternativo

en: Custom URL
it: Indirizzo URL personalizzato

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
it: Crea un elenco di opzioni come un elenco in <strong>Elenco dei valori consentiti</strong> oppure come array in codice PHP. Questi valori saranno uguali nel campo %field in tutti i tipi di contenuto.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
it: Si devono indicare i 'valori consentiti' per questo campo.

en: Edit link
it: Link modifica

en: Submit button text
it: Testo del bottone invia

en: The name of the currently logged in user.
it: Il nome dell'utente collegato al sito attualmente.

en: The user ID of the currently logged in user.
it: L'ID dell'utente collegato al sito attualmente.

en: The email address of the currently logged in user.
it: L'indirizzo email dell'utente registrato al sito attualmente.

en: Display a tokenized message to the user
it: Visualizza un message simbollizzato al'utente

en: Send tokenized e-mail
it: Manda un Email simbollizzato

en: Redirect to a tokenized URL
it: Devia a un URL simbolizzato

en: The email address to which the message should be sent.
it: L'indirizzo e-mail al quale il messaggio sarebbe spedito.

en: The message that should be sent.
it: Il messaggio che sarebbe spedito.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
it: I token segnaposto seguenti possono essere usati per generare il percorso dell'URL. Alcuni tiken possono non essere disponibili, dipende dal contesto in cui l'azione viene innescata.

en: The message to be displayed to the current user.
it: Il messaggio da visualizzare all'utente attuale.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
it: I simboli segnaposto sequenti possono venir usati in un messaggio. Alcuni simboli potrebbero essere non disponibili, a dipendenza del contesto nel quale l'azione è innescata.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
it: I simboli segnaposto sequenti possono venir usati in un percorso URL. Alcuni simboli potrebbero essere non disponibili, a dipendenza del contesto nel quale l'azione è innescata.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
it: Fornisce un versione rafforzata al core Drupal actions usando il modulo Token.

en: The results of this submission may be viewed at:
it: I risultati di questa richiesta possono essere letti all'indirizzo:

en: New component name
it: Nuovo nome componente

en: When adding a new component, the name field is required.
it: Il nome del campo è obbligatorio quando si aggiunge un componente.

en: Your webform has been published.
it: Il tuo webform è stato pubblicato.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
it: La posizione e i valori obbligatori del componente sono stati aggiornati.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only lowercase alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if using Additional Processing or Validation code.
it: Inserire il codice ad uso interno dell'elemento. Può contenere solo caratteri alfanumerici minuscoli e underscore(_). Questo codice sarà usato come attributo name dell'elemento nel form. Questo codice non ha effetto sul salvataggio dei dati del form, ma può essere d'aiuto nel codice delle elaborazioni o validazioni aggiuntive.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
it: Opzionale. Puoi organizzare il tuo form inserendo questo componente in un riquadro.

en: Component %name cloned.
it: Componente %name copiato.

en: Component %name updated.
it: Componente %name aggiornato.

en: New component %name added.
it: Nuovo componente %name aggiunto.

en: Delete the %name fieldset?
it: Cancellare il campo %name?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
it: Il gruppo di campi %name e tutti gli elementi in esso contenuti verranno eliminati dal webform %webform. Questa operazione è irreversibile.

en: Delete the %name component?
it: Eliminare il componente %name?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
it: Questa operazione cancellerà in modo definitivo il componente %name dal webform %webform. Questa operazione non potrà essere annullata.

en: Component %name deleted.
it: Componente %name eliminato.

en: Submissions for %user
it: Inserimenti per %user

en: Show !count results per page.
it: Mostra !count risultati per pagina.

en: Showing all results.
it: Mostra tutti i risultati.

en: @total results total.
it: @total risultati totali.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
it: Questo è il delimitatore utilizzato nel file CSV/TSV quando si scaricano i risultati del form. Usare le tabulazioni nell'esportazione è il metodo più affidabile per preservare i caratteri non latini. È possibile cambiarlo in un altro delimitatore a seconda del programma con il quale si prevede di importare i risultati.

en: Submission Details
it: Dettagli invio

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
it: Questa pagina mostra tutti i componenti attualmente configurati per questo Webform. Si può aggiungere un qualsiasi numero di componenti al form, anche più di uno dello stesso tipo. Per aggiungere un nuovo componente inserire il nome e selezionarne il tipo nei campi in fondo alla tabella. Inviare il modulo per creare il nuovo componente o aggiornare qualsiasi valore del form modificato.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
it: Cliccare sul nome di un componente esistente per modificarne le impostazioni.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
it: Questi permessi stabiliscono quali ruoli possono inviare questo form. Non impediscono l'accesso alla pagina del form. Se fosse necessario impedire l'accesso alla pagina del form, utilizzare un modulo per la regolazione dell'accesso ai contenuti come <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> o <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
it: Ruoli che possono inviare questo form.

en: Uncheck all roles to prevent new submissions. The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
it: Disabilitare tutti i ruoli per impedire nuovi inserimenti. Il ruolo %authenticated è usato per indicare un qualsiasi utente che si sia autenticato, indipendentemente da altri ruoli assegnati.

en: Show complete form in teaser
it: Mostra il form completo nell'anteprima

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
it: Visualizza il form intero nella visualizzazione anteprima di questo contenuto.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
it: Se non diversamente specificato, il bottone per inviare il form avrà l'etichetta <em>Invia</em>. Se si vuole specificare un'etichetta diversa, inserirla in questo campo.

en: Limit to !count submission(s) !timespan
it: Limitato a !count inserimento(i) !timespan

en: The entered email address %address is not a valid address.
it: L'indirizzo e-mail %address inserito non è un indirizzo valido.

en: Submissions for this form are closed.
it: Gli inserimenti per questo form sono chiusi.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
it: È necessario <a href="!login">autenticarsi</a> o <a href="!register">registrarsi</a> per vedere questo form.

en: You do not have permission to view this form.
it: Non si dispone dei permessi necessari per vedere questo form.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
it: Il numero massimo di inserimenti per questo form è stato superato (@count).

en: You have already submitted this form.
it: Hai già inviato questo modulo.

en: You may not submit another entry at this time.
it: Non puoi effettuare un altro invio adesso.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
it: <a href="!url">Visualizza i tuoi inserimenti precedenti</a>.

en: Available components
it: Componenti disponibili

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
it: Questi sono i tipi di campo disponibili per la tua installazione di Webform. Puoi disabilitare ciascun componente deselezionando la casella corrispondente. Solo i componenti abilitati saranno disponibili nei form esistenti o in quelli nuovi.

en: Default e-mail values
it: Valori e-mail predefiniti

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
it: L'indirizzo del mittente predefinito per l'invio dei risultati via e-mail; di solito è l'indirizzo e-mail di chi effettua la manutenzione dei form.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
it: Il nome mittente predefinito da utilizzare con l'indirizzo mittente predefinito.

en: Default subject
it: Oggetto predefinito

en: Form submission from: %title
it: Form inviato da: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
it: L'oggetto predefinito per ogni risultato inviato per email.

en: Allow cookies for tracking submissions
it: Permetti l'uso dei cookie per tracciare gli inserimenti

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
it: I <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookie</a> possono essere usati per prevenire che lo stesso utente invii ripetutamente il Webform. Questa funzionalità non è necessaria per limitare il numero di inserimenti per utente, ma può aumentare l'accuratezza del controllo in alcune situazioni. Oltre ai cookie, Webform utilizza anche gli indirizzi IP e i nomi utente del sito per evitare inserimenti duplicati.

en: Default export format
it: Formato d'esportazione predefinito

en: Default export delimiter
it: Delimitatore predefinito per l'esportazione

en: Submission access control
it: Controllo accessi inserimento

en: Select the user roles that may submit each individual webform
it: Selezionare i ruoli utente che possono inviare ogni Webform

en: Disable Webform submission access control
it: Disattiva il controllo accessi per l'invio del Webform

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
it: Normalmente, il form di configurazione di ciascun Webform consente all'amministratore di scegliere quali ruoli possono inviare il form. È possibile permettere agli utenti di inviare sempre il form se si sono già regolati in altro modo gli accessi ai singoli contenuti.

en: Submission updated.
it: Inserimento aggiornato.

en: Thank you, your submission has been received.
it: Grazie, la vostra richiesta è stata ricevuta.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
it: In questo campo si possono utilizzare token speciali che saranno sostituiti dinamicamente con i rispettivi valori.

en: You can use %server[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> variables, %session[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> variables and %get[key] to create prefilled forms from the <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">URL</a>. %cookie, %request and %post also work with their respective PHP variables. For example %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id], or %get[q].
it: Si può utilizzare %server[key] per aggiungere una delle variabili <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> di PHP, %session[key] per aggiungere una delle variabili <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> di PHP e %get[key] per creare form precompilati usando l'<a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">URL</a>. Anche %cookie, %request e %post funzionano come le rispettive variabili PHP. Per esempio %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id], o %get[q].

en: Token values
it: Valore dei token

en: Webform confirmation
it: Conferma Webform

en: Form components
it: Campi del form.

en: Webform submission
it: Inserimento Webform

en: Website timezone
it: Fuso orario del sito web

en: User timezone
it: Fuso orario dell'utente

en: Start year
it: Anno iniziale

en: End year
it: Anno finale

en: Use a textfield for year
it: Usa un campo di testo per l'anno

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
it: Se selezionato, il campo data mostrerà una casella di testo per inserire l'anno. Altrimenti mosterà una lista da cui scegliere l'anno.

en: Entered !name is not a valid date.
it: Il valore inseriro !name non è una data valida.

en: The entered date needs to be between the years @start and @end.
it: La data inserita deve appartenere ad un anno compreso tra il @start e il @end.

en: Leaving blank will use the default size.
it: Lasciandolo vuoto verrà usata la dimensione predefinita.

en: %value is not a valid email address.
it: %value non è un indirizzo email valido.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
it: I riquadri permettono di organizzare i campi in gruppi.

en: Width of the file field.
it: Larghezza del campo file.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
it: La cartella di salvataggio %directory non può essere creata. Verificare che la cartella dei file usata da webform sia scrivibile dal server web.

en: %field field is required.
it: Il campo %field è obbligatorio.

en: Filesize (KB)
it: Dimensione (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
it: Un campo invisibile all'utente, ma il cui contenuto viene registrato assieme agli inserimenti.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
it: Mostra del testo HTML nel form senza campi di inserimento dati.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
it: Le opzioni nella lista selezionata devono essere univoche. Le chiavi seguenti sono usate più di una volta:

en: Make this field resizable by the user.
it: Rendere questo campo ridimensionabile dall'utente.

en: Label placed to the left of the textfield
it: Etichetta posta a sinistra del campo di testo

en: Examples: $, #, -.
it: Esempi: $, #, -.

en: Label placed to the right of the textfield
it: Etichetta posta a destra del campo di testo

en: Examples: lb, kg, %.
it: Esempi: lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
it: %name non è un'ora valida.

en: New revision
it: Nuova revisione

en: Add comment link
it: Link Aggiungi commento

en: Change basic information
it: Modifica informazioni di base

en: Justify
it: Giustificato

en: Fullscreen
it: Schermo intero

en: Font Color
it: Colore font

en: Broken handler @table.@field
it: Errato gestore @table.@field

en: Skipping broken view @view
it: Salta la vista @view errata

en: Ajax callback for view loading.
it: Callback ajax per il caricamento delle viste.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
it: Il convertitore farà del suo meglio per convertire una vista Views 1 a Views 2. Tale conversione non è affidabile; molto probabilmente si dovranno apportare degli aggiustamenti alla vista per farla corrispondere. È possibile importare una vista Views 1 tramite la scheda Importa normale.

en: Changes cannot be made to a locked view.
it: Non possono essere fatte modifiche a una vista bloccata.

en: Convert stored Views 1 views.
it: Converte le viste Views 1 archiviate.

en: Convert view
it: Converti vista

en: Create customized lists and queries from your database.
it: Crea elenchi personalizzati di query dal tuo database.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
it: Interfaccia di amministrazione delle viste. Senza questo modulo non si possono creare o modificare le viste.

en: Example table
it: Tabella di esempio

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
it: La tabella di esempio ospita contenuti di esempio e può essere collegata ai nodi.

en: Example content
it: Contenuti di esempio

en: Some example content that references a node.
it: Contenuti di esempio che fanno riferimento a un nodo.

en: Example node
it: Nodo di esempio

en: Plain text field
it: Campo di testo semplice

en: Just a plain text field.
it: Solo un campo di testo semplice.

en: Numeric field
it: Campo numerico

en: Just a numeric field.
it: Solo un campo numerico.

en: Boolean field
it: Campo booleano

en: Just an on/off field.
it: Solo un campo con valore on/off.

en: Timestamp field
it: Campo con timestamp

en: Just a timestamp field.
it: Solo un campo con timestamp.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
it: Emula la prima pagina predefinita di Drupal; si può impostare il percorso della home page predefinita a questa vista per renderla la propria prima pagina.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
it: Il titolo da usare quando questo parametro è presente. Modificherà il titolo della vista e i titoli dei parametri precedenti. Qui è possibile usare un simbolo percentuale di sostituzione da rimpiazzare con i titoli dei parametri. Usare "%1" per il primo parametro, "%2" per il secondo, ecc.

en: Validator options
it: Opzioni del validatore

en: Display all values
it: Mostra tutti i valori

en: Hide view / Page not found (404)
it: Nascondi vista / Pagina non trovata (404)

en: Display empty text
it: Mostra testo vuoto

en: Provide default argument
it: Stabilire il parametro predefinito

en: Provide default argument options
it: Stabilire le opzioni del parametro predefinito

en: Default argument type
it: Tipo di parametro predefinito

en: Broken/missing handler
it: Gestore rotto/mancante

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
it: Il gestore di questa voce è rotto o mancante e non può essere usato. Se un modulo che ha fornito un gestore viene disattivato, riattivandolo può ripristinarlo. Altrimenti si dovrà probabilmente eliminare questa voce.

en: Current date
it: Data corrente

en: Current node's creation time
it: Data di inserimento del nodo corrente

en: Current node's update time
it: Data di aggiornamento del nodo corrente

en: Allow multiple terms per argument.
it: Consente termini multipli per parametro.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
it: Se selezionato, gli utenti possono inserire nel form parametri multipli nella forma di 1+2+3 (per OR) oppure 1,2,3 (per AND).

en: Allow multiple arguments to work together.
it: Consenti ai parametri multipli di funzionare insieme.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
it: Se selezionato, le istanze multiple di questo parametro possono funzionare insieme, come se dei termini multipli fossero forniti allo stesso parametro. Questa impostazione non è compatibile con l'impostazione "Riduci i duplicati".

en: Do not display items with no value in summary
it: Non visualizzare le voci che non hanno alcun valore nel sommario

en: Invalid input
it: Inserimento non valido

en: Fail basic validation if any argument is given
it: Invalida la validazione di base se non viene passato alcun parametro

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
it: Selezionando questo campo, lo si può usare per assicurarsi che le viste con più parametri del necessario non superino la validazione.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
it: Se selezionato gli utenti possono inserire parametri multipli nella forma di 1+2+3 o 1,2,3.

en: Exclude the argument
it: Escludi il parametro

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
it: Se selezionato i numeri inseriti nel parametro saranno esclusi anziché limitare la vista.

en: Glossary mode
it: Modalità glossario

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
it: La modalità glossario applica un limite al numero di caratteri usati nel parametro, il che permette alla vista sommario di agire come un glossario.

en: Character limit
it: Limite caratteri

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
it: Quanti sono i caratteri del parametro con cui filtrare. Se impostato a 1, tutti i campi che iniziano con la lettera nel parametro corrisponderanno.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
it: Nello scrivere il risultato del parametro, come trasformare i caratteri.

en: No transform
it: Nessuna trasformazione

en: Upper case
it: Maiuscole

en: Lower case
it: Minuscole

en: Capitalize each word
it: Ogni parola in maiuscolo

en: Case in path
it: Caratteri nel percorso

en: Transform spaces to dashes in URL
it: Trasforma gli spazi negli URL in trattini

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
it: L'etichetta per questo campo che sarà mostrata agli utenti finali se lo stile lo richiede.

en: Exclude from display
it: Escludi dalla visualizzazione

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
it: Selezionare questa casella per non mostrare questo campo, caricandolo comunque nella vista. Usare questa opzione per non mostrare un campo raggruppato in ogni documento, o quando si fa della temizzazione avanzata.

en: Rewrite the output of this field
it: Riscrive l'output di questo campo.

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
it: Se selezionato permette modificare l'output di questo campo con qualunque campo di output esistente mediante tokens di sostituzione.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
it: Il testo per visualizzare questo campo. È possibile introdurre HTML. Si possono introdurre dati per questa vista secondo i "modelli di sostituzione" a continuazione.

en: Output this field as a link
it: Visualizza questo campo come un link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
it: Se selezionato, questo campo sarà parte di un link. La destinazione deve essere introdotta a continuazione.

en: Link path
it: Percorso del link

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
it: Il percorso di Drupal o l'URL assoluta per questo link. È possibile introdurre i dati per questa vista secondo i "Modelli di sostituzione" a continuazione.

en: The CSS class to apply to the link.
it: La classe del CSS applicabile al link.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
it: Testo da posizionare come attributo "alt", visualizzato da molti browser come tooltip quando il cursore passa sopra al link.

en: Prefix text
it: Testo prefisso

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
it: Testo da visualizzare prima di questo link. È possibile introdurre HTML.

en: Suffix text
it: Testo suffisso

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
it: Testo da visualizzare dopo questo link. È possibile introdurre HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
it: <p>Devi aggiungere alcuni campi addizionali da visualizzare prima di utilizzare questo. Se preferisci, questi campi possono essere tolti dalla visualizzazione selezionando la casella <em>Escludi dalla visualizzazione</em>. Nota che a causa dell'ordine della visualizzazione, non puoi utilizzare campi dopo questo; se hai bisogno di un campo non elencato qui, riordina i campi.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
it: <p>Le seguenti regole di sostituzione sono disponibili per questo campo. Usa l'identificatore visibile sulla sinistra per visualizzare il valore indicato sulla destra. A causa del'ordine di visualizzazione, non puoi usare un campo che precede l'attuale; se ti serve un campo non indicato di seguito, riordina i tuoi campi.</p>

en: Trim this field to a maximum length
it: Taglia questo campo alla lunghezza massima

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
it: Se selezionato, questo campo verrà tagliato alla lunghezza massima di caratteri indicata.

en: Trim only on a word boundary
it: Taglia solo ai limiti delle parole.

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
it: Se selezionato, la troncatura del campo manterrà le parole intere, in modo che il numero di caratteri sarà pari o minore a quanto scelto. Se il campo è formato da un'unica parola, può essere tagliato a dimensione nulla.

en: Add an ellipsis
it: Aggiungi un ellisse.

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
it: Se selezionato saranno aggiunti "..." nel caso in cui un campo venga tagliato.

en: Strip HTML tags
it: Rimuovi i tag HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
it: Se selezionato, tutto i tag HTML verranno rimossi.

en: Field can contain HTML
it: Il campo può contenere HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
it: Se selezionato, il correttore HTML verrà eseguito ed assicurerà che i tag HTML verranno correttamente chiusi dopo aver tagliato il testo.

en: File size display
it: Visualizzazione le dimensioni del file

en: Formatted (in KB or MB)
it: Formattato (in KB o MB)

en: Raw bytes
it: Byte grezzi

en: If checked, true will be displayed as false.
it: Se selezionato, true verrà mostrato come false.

en: Time ago (with "ago" appended)
it: Tempo fa (aggiungendo "fa")

en: Time span (with "ago/hence" appended)
it: Lasso temporale (con "fa/da adesso" aggiunto in coda)

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago" this is the the number of different units to display, which defaults to two.
it: Se è "Personalizzato", consultare <a href="http://us.php.net/manual/it/function.date.php" target="_blank">i documenti PHP</a> per i formati della data. Se è "Tempo fa", questo è il numero di unità differenti da mostrare, che si riduce a due.

en: Round
it: Arrotonda

en: If checked, the number will be rounded.
it: Se selezionato, il numero verrà arrotondato.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
it: Specificare quante cifre scrivere dopo la virgola decimale.

en: What single character to use as a decimal point.
it: Il carattere singolo da utilizzare come virgola decimale.

en: What single character to use as the thousands separator.
it: Il carattere singolo da utilizzare come separatore delle migliaia.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
it: Testo da inserire prima del numero, tipo il simbolo della valuta.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
it: Testo da inserire dopo il numero, tipo il simbolo della valuta.

en: Simple separator
it: Separatore semplice

en: Display as link
it: Visualizza come link

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
it: Questa voce attualmente non è esposta. Se la si <strong>espone</strong>, gli utenti potranno cambiare il filtro quando la visualizzano.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
it: Questa voce attualmente è esposta. Se la si <strong>nasconde</strong> gli utenti non potranno modificare il filtro quando lo vedono.

en: Unlock operator
it: Sblocca operatore

en: When checked, the operator will be exposed to the user
it: Quando selezionato, l'operatore sarà esposto all'utente

en: Operator identifier
it: Identificatore operatore

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
it: Questo apparirà nell'URL dopo il ? per identificare questo operatore.

en: Filter identifier
it: Identificatore filtro

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
it: Questo apparirà nell'URL dopo il ? per identificare questo filtro. Non può essere vuoto.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
it: Questo filtro esposto è opzionale e avrà aggiunte delle opzioni per consentirgli di non essere impostato.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
it: Forza questo filtro esposta ad accettare solo un'opzione.

en: Remember
it: Ricorda

en: Remember the last setting the user gave this filter.
it: Ricorda l'ultima impostazione data dall'utente a questo filtro.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
it: Se il filtro è esposto, è richiesto l'identificatore.

en: This identifier is not allowed.
it: Questo identificatore non è consentito.

en: - Any -
it: - Qualsiasi -

en: exposed
it: esposto

en: Value type
it: Tipo di valore

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
it: Una data in qualsiasi formato leggibile dal computer. È preferibile CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
it: Formato data non corretto.

en: Limit list to selected items
it: Limita l'elenco alle voci selezionate

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
it: Se selezionato l'unica voce presentata all'utente sarà quella selezionata qui.

en: not in
it: non in

en: Is all of
it: È tutto di

en: Is none of
it: Non è nessuno di

en: not
it: non

en: Is between
it: È tra

en: between
it: tra

en: Is not between
it: Non è tra

en: not between
it: non tra

en: And max
it: E max

en: And
it: E

en: Contains any word
it: Contiene ogni parola

en: has word
it: ha la parola

en: Contains all words
it: Contiene tutte le parole

en: has all
it: ha tutte

en: begins
it: inizia

en: ends
it: termina

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
it: I filtri che distinguono le maiuscole/minuscole possono essere più veloci. MySQL potrebbe ignorare la distinzione maiuscole/minuscole.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
it: L'etichetta per questa relazione che verrà mostrata solo in amministrazione.

en: Require this relationship
it: Richiedi questa relazione

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
it: Se richiesta, le voci che non contengono questa relazione non compariranno.

en: desc
it: disc

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
it: La granularità è la più piccola unità usata quando si determina se due date sono uguali; per esempio, se la granularità è "Anno" allora tutte le date in 1999, indipendentemente da quando cadono nel 1999, saranno considerate la stessa data.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
it: views_handler_sort_formula manca predefinito: @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
it: Se si <a href="@modules">attiva il modulo di aiuto avanzato</a>, Views fornirà un aiuto ulteriore e migliore. <a href="@hide">Nascondi questo messaggio.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
it: Se si installa il modulo advanced help module da !href, Viste fornirà maggior e miglior aiuto. <a href="@hide">Nascondi questo messaggio.</a>

en: Warning! Broken view!
it: Attenzione! Vista non funzionante!

en: Broken
it: Corrotto

en: Install the advanced help module for the getting started
it: Installare il modulo advanced help per iniziare

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
it: Non sai fare? Consulta la pagina "!getting-started".

en: Displays
it: Visualizzazioni

en: These queries were run during view rendering:
it: Queste query sono state eseguite durante il rendering della vista:

en: This display has no path.
it: Questa visualizzazione non ha un percorso.

en: Query build time
it: Tempo di costruzione query

en: Query execute time
it: Tempo di esecuzione query

en: View render time
it: Tempo di resa della vista

en: No query was run
it: Non è stato eseguita alcuna query

en: Unable to preview due to validation errors.
it: Non è possibile creare l'anteprima a causa di un errore di validazione.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
it: Separare i parametri con / come se fossero un percorso URL.

en: Clone view %view
it: Clona la vista %view

en: View name
it: Nome della vista

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
it: Questo è il nome univoco della vista. Può contenere solo caratteri alfanumerici e underscore (_); viene usato per identificare la vista internamente e per generare nomi di modelli di temi univoci per questa vista. Se si modifica la vista fornita da un modulo, il nome non deve essere cambiato altrimenti verrà creata una nuova vista.

en: View description
it: Descrizione vista

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
it: La descrizione che comparirà nella UI di amministrazione di Viste per dare informazioni sulla vista.

en: View tag
it: Etichetta vista

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
it: Inserire un'etichetta opzionale per questa vista; viene usata solo per ordinare le viste nella pagina di amministrazione.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
it: Il tipo di vista è la tabella primaria per la quale l'informazione viene ricuperata. Il tipo di vista regola quali parametri, campi, criteri di ordinamento sono disponibili, per cui una volta che è impostato <strong>non può essere modificato</strong>.

en: You must use a unique name for this view.
it: Bisogna usare un nome univoco per questa vista.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
it: Sicuro di voler tornare alla vista %name?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
it: Tornando alla vista eliminerà la vista nel database, riportandola alla vista originale predefinita. Qualsiasi modifica fatta sarà persa e non potrà essere recuperata.

en: Are you sure you want to delete the view %name?
it: Sicuro di voler eliminare la vista %name?

en: Deleting a view cannot be undone.
it: L'eliminazione di una vista non può essere annullata.

en: The view has been deleted.
it: La vista è stata eliminata.

en: There is no lock on view %view to break.
it: Non ci sono <a href="http://it.wikipedia.org/wiki/Lock">lock</a> nella vista %view da interrompere.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
it: Si è sicuri di voler interrompere il <a href="http://it.wikipedia.org/wiki/Lock">blocco</a> sulla vista %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
it: Se si interrompe questo <a href="http://it.wikipedia.org/wiki/Lock">blocco</a>, qualsiasi modifica non salvata fatta da !user andrà persa.

en: Break lock
it: Interrompi il blocco

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
it: Il blocco è stato rimosso e ora è possibile modificare questa vista.

en: Edit view %view
it: Modifica la vista %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
it: Inserire il nome da usare per questa vista, se è diverso dalla vista sorgente. Lasciare vuoto per usare il nome della vista.

en: Paste view code here
it: Incollare qui il codice della vista

en: Unable to interpret view code.
it: Impossibile interpretare il codice della vista.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
it: Si sta importando una vista creata con Views versione 1. Può essere necessario regolare alcuni parametri per funzionare correttamente nella versione 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
it: La vista non è compatibile con questa versione di Viste.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
it: Una vista con quel nome esiste già; si prega di scegliere un nome differente

en: Display plugin @plugin is not available.
it: Il plugin della visualizzazione @plugin non è disponibile.

en: Style plugin @plugin is not available.
it: Il plugin dello stile @plugin non è disponibile.

en: Row plugin @plugin is not available.
it: Il plugin della riga @plugin non è disponibile.

en: @type handler @table.@field is not available.
it: Il gestore di @type @table.@field non è disponibile.

en: Unable to import view.
it: Impossibile importare la vista.

en: Unknown or missing table name
it: Nome della tabella sconosciuto o mancante

en: Click on an item to edit that item's details.
it: Selezionare una voce per modificarne i dettagli.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
it: Questa vista ha una visualizzazione predefinita guasta e non può essere usata.

en: Export this view
it: Esporta questa vista

en: Create a copy of this view
it: Crea una copia di questa vista

en: View "@display"
it: Vedi "@display"

en: Go to the real page for this display
it: Vai alla pagina effettiva di questa vista

en: Invalid
it: Scorretto

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
it: Errore: La visualizzazione @display fa riferimento a un plugin denominato '@plugin', ma quel plugin non esiste!

en: Missing style plugin
it: Plugin stile mancante

en: Change settings for this style
it: Modifica le impostazioni per questo stile

en: &nbsp; Style: !style
it: &nbsp; Stile: !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
it: Trovato id visualizzazione non corretto mentre le schede venivano rigenerate

en: Unable to initialize default display
it: Impossibile inizializzare la visualizzazione predefinita

en: Add display
it: Aggiungi

en: Remove display
it: Rimuovi visualizzazione

en: Restore display
it: Ripristina visualizzazione

en: View analysis
it: Analisi vista

en: View details
it: Dettagli vista

en: Configure @type
it: Configura @type

en: Rearrange @type
it: Riordina @type

en: Broken field @id
it: field @id guasto

en: There are no @types available to add.
it: Non ci sono @types disponibili da aggiungere.

en: Configure @type %item
it: Configura @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
it: Configurare le impostazioni extra per @type %item

en: Change summary style for @type %item
it: Modificare lo stile sommario per @type %item

en: Internal error: broken plugin.
it: Errore interno: plugin guasto.

en: Configure summary style for @type %item
it: Configurare lo stile sommario per @type %item

en: Clear Views' cache
it: Azzera la cache di Viste

en: Add Views signature to all SQL queries
it: Aggiungere la firma di Viste a tutte le query SQL

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
it: Tutte le query generate da Viste includeranno una stringa speciale 'VIEWS' = 'VIEWS' nella clausola WHERE. Ciò rende semplice l'identificazione delle query di Viste nei registri del database del server, ma dovrebbe essere usata solo nella risoluzione di problemi.

en: Disable views data caching
it: Disattiva il caching dei dati delle viste

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
it: Viste memorizza in cache i dati sulle tabelle, sui moduli e sulle viste disponibili per incrementare le prestazioni. Selezionando questa casella, Viste salterà questa cache e ricostruirà sempre questi dati quando necessario. Ciò può avere un forte impatto sulle prestazioni del sito.

en: Ignore missing advanced help module
it: Ignora il modulo mancante advanced help

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
it: Viste usa il modulo advanced help per fornire un testo di aiuto; se questo modulo non è presente Viste protesterà, a meno che questa impostazione sia selezionata.

en: Show query above live preview
it: Mostra la query sopra l'anteprima in diretta

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
it: La funzione anteprima in diretta mostrerà il risultato della vista che si sta creando, come pure la vista. Selezionare qui per mostrare la query e altre informazioni sopra la vista; lasciare deselezionato per mostrare quelle informazioni sotto la vista.

en: Show other queries run during render during live preview
it: Mostra altre esecuzioni di query durante il rendering dell'anteprima in diretta

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
it: Drupal ha la capacità di eseguire molte query mentre viene fatto il rendering di una vista. Selezionando questa casella si visualizzeranno tutte le query durante il rendering della vista come parte dell'anteprima in diretta.

en: Do not show hover links over views
it: Non mostrare i link hover nelle viste.

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
it: Per facilitare l'amministrazione delle viste, Viste fornisce i link 'hover' per andare alle videate di modifica ed esportazione di una vista ogniqualvolta essa viene usata. In alcuni temi ciò può distrarre; se è un problema si possono si può disattivare l'hover.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
it: Attiva le statistiche delle prestazioni delle viste tramite il modulo Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
it: Selezionarlo per attivare alcune statistiche delle query e delle prestazioni di Viste, <em>nel caso sia installato Devel</em>.

en: Disable javascript with Views
it: Disattiva javascript con Viste

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
it: Se si hanno problemi con javascript, è possibile disattivarlo qui; L'interfaccia Views UI dovrebbe degradare ed essere ancora funzionante senza javascript, semplicemente non è altrettanto bella.

en: Page region to output performance statistics
it: Area della pagina in cui riprodurre le statistiche delle prestazioni

en: Error: missing @component
it: Errore: @component mancante

en: Server reports invalid input error.
it: Il server riporta un errore di inserimento scorretto.

en: View analysis can find nothing to report.
it: L'analisi vista non ha trovato niente da riferire.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
it: Questa vista ha solamente una visualizzazione predefinita per cui non sarà collocata da nessuna parte nel sito; si consiglia di aggiungere una visualizzazione pagina o blocco.

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
it: Nel database non ci sono viste Views 1 da convertire.

en: Converted
it: Convertita

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
it: La tabella seguente elenca le viste di Views versione 1 memorizzatre nel database. È possibile sia convertirle per funzionare con Views versione 2, sia eliminarle. Le viste sono convertibili solo se non ci sono viste Views 2 con lo stesso nome.

en: Unable to find view.
it: Impossibile trovare la vista.

en: Unable to convert view.
it: Impossibile convertire la vista

en: The view has been deleted
it: La vista è stata eliminata

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
it: Il gestore incluso @handler ha provato troppi loop all'infinito!

en: Reduce duplicates
it: Riduci duplicati

en: Default settings for this view.
it: Impostazioni predefinite per questa vista.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
it: Visualizza la vista come una pagina, con un URL e i link del menu.

en: Display the view as a block.
it: Visualizza la vista come blocco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
it: Allegati aggiunti ad altre visualizzazione per ottenere viste multiple nella stessa vista.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
it: Visualizza la vista come feed, tipo un feed RSS.

en: Displays rows one after another.
it: Visualizza le righe una dopo l'altra.

en: Displays rows as an HTML list.
it: Visualizza le righe come un elenco HTML.

en: Displays rows in a grid.
it: Visualizza le righe in una griglia.

en: Displays rows in a table.
it: Visualizza le righe in una tabella.

en: Displays the default summary as a list.
it: Visualizza il sommario predefinito come un elenco.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
it: Visualizza il sommario non formattato, con le opzioni una dopo l'altra o allineate.

en: Generates an RSS feed from a view.
it: Genera un feed RSS da una vista.

en: Displays the fields with an optional template.
it: Visualizza i campi con un template opzionale.

en: Fixed entry
it: Voce fissa

en: Will be available to all users.
it: Sarà disponibile a tutti gli utenti.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
it: L'accesso sarà garantito agli utenti con uno dei ruoli specificati.

en: No caching of Views data.
it: Nessuna cache per i dati delle viste.

en: Time-based
it: Basato sul tempo

en: Simple time-based caching of data.
it: Caching dei dati basato sul tempo.

en: set_display() called with invalid display id @display.
it: set_display() chiamato con l'id di visualizzazione @display non corretto.

en: sort criteria
it: criteri di ordinamento

en: Sort criterion
it: Criterio di ordinamento

en: sort criterion
it: criterio di ordinamento

en: filter
it: filtro

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
it: UI Schede jQuery: indentificatore frammenti discrepanti.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
it: jQuery UI Tabs: non ci sono parametri sufficienti per aggiungere una scheda.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
it: Gli elementi dell'aggregatore sono importati da flussi esterni di tipo RSS o Atom.

en: The title of the aggregator item.
it: Il titolo della voce dell'aggregatore.

en: The link to the original source URL of the item.
it: Il link all'URL di provenienza originale della voce.

en: The author of the original imported item.
it: L'autore della voce importata originale.

en: The actual content of the imported item.
it: Il contenuto effettivo della voce importata.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
it: La data in cui la voce del feed originale è stata inserita. (In alcuni feed questa sarà la data di importazione.)

en: Feed ID
it: ID del feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
it: L'ID univoco del feed dell'aggregatore.

en: The title of the aggregator feed.
it: Il titolo del feed dell'aggregatore.

en: The link to the source URL of the feed.
it: Il link all'URL di origine del feed.

en: The date the feed was last checked for new content.
it: La data dell'ultimo controllo per nuovi contenuti del feed.

en: The description of the aggregator feed.
it: La descrizione del feed dell'aggregatore.

en: The date of the most recent new content onf the feed.
it: La data del contenuto più recente del feed.

en: The unique ID of the aggregator category.
it: L'ID univoco della categoria dell'aggregatore.

en: The title of the aggregator category.
it: Il titolo della categoria dell'aggregatore.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
it: Visualizza la voce dell'aggregatore utilizzando i dati della fonte originale.

en: The book the node is in.
it: Il libro in cui si trova il nodo.

en: The weight of the book page.
it: Il peso della pagina del libro.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
it: La profondità della pagina del libro nella gerarchia; i libri top level hanno una profondità 1.

en: The parent book node.
it: Il nodo del libro genitore.

en: The title of the comment.
it: Il titolo del commento.

en: The text of the comment.
it: Il testo del commento.

en: The comment ID of the field
it: L'ID commento del campo

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
it: Il nome dell'autore del commento. Può essere mostrato come un link alla homepage dell'autore.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
it: L'indirizzo del sito web dell'autore del commento. Può essere visualizzato come link. Sarà vuoto se l'autore è un utente registrato

en: Post date
it: Data di inserimento

en: Date and time of when the comment was posted.
it: Data e ora di quando è stato inserito il commento.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
it: Se al momento il commento è o non è in moderazione.

en: Provide a simple link to view the comment.
it: Fornisce un link semplice per vedere il commento.

en: Provide a simple link to edit the comment.
it: Fornisce un link semplice per modificare il commento.

en: Provide a simple link to delete the comment.
it: Fornisce un link semplice per eliminare il commento.

en: The node the comment is a reply to.
it: Il nodo del quale il commento è una risposta.

en: The User ID of the comment's author.
it: L'ID utente dell'autore del commento.

en: Parent CID
it: CID genitore

en: The Comment ID of the parent comment.
it: Il Comment ID del commento genitore.

en: Last comment time
it: Ora dell'ultimo commento

en: Date and time of when the last comment was posted.
it: Data e ora di quando è stato inserito l'ultimo commento.

en: Last comment author
it: L'autore dell'ultimo commento

en: The name of the author of the last posted comment.
it: Il nome dell'autore che ha inserito l'ultimo commento.

en: Comment count
it: Numero commenti

en: The number of comments a node has.
it: Il numero dei commenti di un nodo.

en: Updated/commented date
it: Data di aggiornamento/inserimento commento

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
it: L'ora del più recente degli ultimi commenti inseriti o dell'ultimo aggiornamento del nodo.

en: The number of new comments on the node.
it: Il numero di nuovi commenti al nodo.

en: Comment status
it: Stato commenti

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
it: Se i commenti sono attivati o disattivati per il nodo.

en: User posted or commented
it: Utente che ha inserito o commentato

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
it: Visualizza i nodi solo se un utente ha inserito il nodo o commentato il nodo.

en: Display the comment with standard comment view.
it: Visualizza il commento con una vista commento standard.

en: Display the comment as RSS.
it: Visualizza il commento come RSS.

en: Link to contact page
it: Link alla pagina dei contatti

en: Provide a simple link to the user contact page.
it: Fornisci un link alla pagina di contatto dell'utente.

en: Locale source
it: Origine locale

en: A source string for translation, in English or the default site language.
it: Una stringa di traduzione sorgente, in Inglese o nella lingua di default del sito.

en: The ID of the source string.
it: L'ID della stringa di origine.

en: A description of the location or context of the string.
it: Una descrizione della posizione o del contesto della stringa.

en: The group the translation is in.
it: Il gruppo a cui appartiene la traduzione.

en: The full original string.
it: La stringa completa originale.

en: The version of Drupal core that this string is for.
it: La versione del core di Drupal a cui la stringa fa riferimento.

en: Provide a simple link to edit the translations.
it: Fornisce un link per modificare le traduzioni.

en: Locale target
it: Oggetto della traduzione

en: The full translation string.
it: La stringa di traduzione completa.

en: The language this translation is in.
it: La lingua di cui fa parte questa traduzione.

en: Singular LID
it: LID singolare

en: The ID of the parent translation.
it: L'ID della traduzione padre.

en: Whether or not the translation is plural.
it: Se la traduzione è plurale o meno.

en: The title of the node.
it: Il titolo del nodo.

en: The date the node was posted.
it: La data in cui il nodo è stato inserito.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
it: Il tipo di nodo (per esempio "articolo del blog", "messaggio forum", "storia", ecc).

en: Published or admin
it: Pubblicato o in amministrazione

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
it: Filtra i nodi nascosti se l'utente corrente non può vederli.

en: Whether or not the node is moderated.
it: Se il nodo è o no moderato.

en: Whether or not the node is sticky.
it: Se il nodo debba essere fisso in cima.

en: Provide a simple link to the node.
it: Fornire un link semplice al nodo.

en: Provide a simple link to edit the node.
it: Fornire un link semplice per modificare il nodo.

en: Provide a simple link to delete the node.
it: Fornire un link semplice per eliminare il nodo.

en: In the form of CCYYMMDD.
it: Nella forma di CCYYMMDD.

en: Created year + month
it: Creato anno + mese

en: In the form of YYYYMM.
it: Nella forma di YYYYMM.

en: Created year
it: Creato anno

en: In the form of YYYY.
it: Nella forma di YYYY.

en: Created month
it: Creato mese

en: In the form of MM (01 - 12).
it: Nella forma di MM(01 - 12)

en: Created day
it: Creato giorno

en: In the form of DD (01 - 31).
it: Nella forma di DD(01 - 31).

en: Created week
it: Creato settimana

en: Updated year + month
it: Anno + mese di aggiornamento

en: Updated year
it: Anno di aggiornamento

en: Updated month
it: Mese di aggiornamento

en: Updated day
it: Giorno di aggiornamento

en: Updated week
it: Settimana di aggiornamento

en: Node revision
it: Revisione nodo

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
it: Le revisioni del nodo sono una cronologia di modifiche ai nodi.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
it: Collega la revisione di un nodo all'utente che ha creato la revisione.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
it: Gli effettivi dati completi nel campo corpo (o testo); ciò potrebbero non essere dei dati validi per tutti i tipi di nodo.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
it: Il campo anteprima memorizzato. Potrebbero non essere dei dati validi o utili per tutti i tipi di nodo.

en: The revision ID of the node revision.
it: L'ID revisione della revisione del nodo.

en: The log message entered when the revision was created.
it: Il messaggio di log inserito quando la revisione è stata creata.

en: The date the node revision was created.
it: Il data in cui la revisione del nodo è stata creata.

en: Revert link
it: Link Versione precedente

en: Provide a simple link to revert to the revision.
it: Fornisce un link semplice per tornare alla revisione.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
it: Fornisce un link semplice per eliminare la revisione del nodo.

en: Filter by access.
it: Filtra per accesso.

en: Has new content
it: Ha nuovo contenuto

en: Show a marker if the node has new or updated content.
it: Mostra un segnale se il nodo ha un contenuto nuovo o aggiornato.

en: Show only nodes that have new content.
it: Mostra solo i nodi che hanno del nuovo contenuto.

en: Node ID from URL
it: ID nodo dall'URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
it: La visualizzazione %display non ha un controllo di accesso e non contiene filtri per i nodi pubblicati.

en: Whether the poll is open for voting.
it: Se il sondaggio è aperto alla votazione.

en: Profile textfield
it: Campo di testo profilo

en: Profile textarea
it: Area di testo del profilo

en: Profile checkbox
it: Casella del profilo

en: Profile URL
it: URL del profilo

en: Profile selection
it: Selezione del profilo

en: Profile freeform list %field-name.
it: Elenco libero %field-name del profilo.

en: Profile date %field-name.
it: Data del %field-name del profilo.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
it: Il punteggio dell'elemento della ricerca. Questo non verrà utilizzato nel caso in cui i filtri di ricerca non siano presenti.

en: Links from
it: Link da

en: Other nodes that are linked from the node.
it: Altri nodi che sono collegati dal nodo.

en: Links to
it: Link a

en: Other nodes that link to the node.
it: Altri nodi che hanno link al nodo.

en: Search Terms
it: Termini per la ricerca

en: The terms to search for.
it: I termini da cercare.

en: Display the results with standard search view.
it: Visualizza i risultati con una vista ricerca standard.

en: Node statistics
it: Statistiche nodo

en: Total views
it: Visualizzazioni totali

en: The total number of times the node has been viewed.
it: Il numero totale di volte in cui il nodo è stato visualizzato.

en: Views today
it: Visualizzazioni oggi

en: The total number of times the node has been viewed today.
it: Il numero totale di volte in cui il nodo è stato visualizzato oggi.

en: Most recent view
it: Ultima visualizzazione

en: The most recent time the node has been viewed.
it: L'ultima volta che il nodo è stato visualizzato.

en: Stores site access information.
it: Memorizza le informazioni sugli accessi al sito.

en: Browser session ID of user that visited page.
it: L'ID della sessione del browser dell'utente che ha visitato la pagina.

en: Title of page visited.
it: Titolo della pagina visitata.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
it: Percorso interno della pagina visitata (relativo alla root di Drupal).

en: Referrer URI.
it: URI referrer.

en: Hostname of user that visited the page.
it: Nome host dell'utente che ha visitato la pagina.

en: The user who visited the site.
it: L'utente che ha visitato il sito.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
it: Tempo (in millisecondi) di caricamento della pagina.

en: Timestamp of when the page was visited.
it: Data e ora (timestamp) di quando la pagina è stata visitata.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
it: File mantenuti da Drupal e da moduli vari.

en: The ID of the file.
it: L'ID del file.

en: The name of the file.
it: Il nome del file.

en: The path of the file.
it: Il percorso del file.

en: The mime type of the file.
it: Il tipo di mime del file.

en: The status of the file.
it: Lo stato del file.

en: The date the file was uploaded.
it: La data in cui il file è stato caricato.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
it: Il nome del vocabolario di cui fa parte un termine. Questo sarà il vocabolario che conterrà qualsiasi termine del campo "Tassonomia: Termine"; allo stesso modo può creare duplicati.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
it: I termini della tassonomia sono allegati ai nodi.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
it: Termini della tassonomia. Notare che usandoli può dar luogo alla comparsa di nodi duplicati nelle viste; è necessario aggiungere dei filtri per ridurre i duplicati.

en: Taxonomy term name.
it: Nome del termine della tassonomia.

en: The term weight field
it: Campo del peso del termine della tassonomia

en: The description associated with a taxonomy term.
it: La descrizione associata con un termine della tassonomia.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
it: Filtra i risultati di "Tassonomia: Termine" di un vocabolario particolare.

en: All terms
it: Tutti i termini

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
it: Visualizzare tutti i termini della tassonomia associati con un nodo da vocabolari specifici.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
it: Il termine genitore del termine. Può produrre voci duplicate nel caso si stia usando un vocabolario che contente genitori multipli.

en: The parent term of the term.
it: Il termine genitore del termine.

en: Term synonym
it: Sinonimo termine

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
it: I sinonimi dei termini possono essere usati per trovare i termini tramite nomi alternativi.

en: Term ID (with depth)
it: ID termine (con profondità)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
it: Il filtro profondità è più complesso, per cui fornisce meno opzioni.

en: Term ID depth modifier
it: Modificatore della profondità dell'ID termine

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional argument.
it: Permette di modificare la «profondità» della Tassonomia: ID termine (con profondità) tramite un parametro aggiuntivo.

en: Node translation
it: Traduzione nodo

en: Translation set node ID
it: ID del gruppo di traduzione del nodo

en: The ID of the translation set the content belongs to.
it: L'ID del gruppo di traduzione al quale appartiene il contenuto.

en: Source translation
it: Sorgente della traduzione

en: The source that this content was translated from.
it: La sorgente dalloa quale è stato tradotto questo contenuto.

en: Versions of content in different languages.
it: Versioni del contenuto in lingue differenti.

en: Child translation
it: Traduzione figlia

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
it: Lo stato della traduzione del nodo - Se la traduzione deve essere tradotta o meno.

en: Outdated
it: Non aggiornato

en: upload
it: carica

en: The description of the uploaded file.
it: La descrizione del file allegato.

en: Listed
it: Elencato

en: Whether or not the file is marked to be listed.
it: Se il file deve essere elencato o meno.

en: All files attached to a node with upload.module.
it: Tutti i file allegati a un nodo con il modulo upload.module.

en: Has attached files
it: Ha file allegati

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
it: Visualizza solo le voci con file allegati. Questo può creare duplicati se ci sono file allegati multipli.

en: Add a relationship to gain access to more file data for files uploaded by upload.module. Note that this relationship will cause duplicate nodes if there are multiple files attached to the node.
it: Aggiungi una relazione per avere accesso a più file di dati caricati con il modulo upload.module. Notare che questa relazione creerà nodi duplicati se ci sono file multipli allegati al nodo.

en: The user ID
it: L'ID dell'utente

en: The user or author name.
it: Il nome dell'utente o dell'autore.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
it: L'indirizzo email per un dato utente. Questo campo non è solitamente mostrato agli utenti, per cui attenzione nel suo utilizzo.

en: Language of the user
it: Lingua dell'utente

en: The user's picture, if allowed.
it: Il ritratto dell'utente, se consentito.

en: The date the user was created.
it: Il data in cui è stato creato l'utente.

en: The user's last access date.
it: La data dell'ultima accesso dell'utente.

en: The user's last login date.
it: La data dell'ultimo login dell'utente.

en: Whether a user is active or blocked.
it: Se un utente è attivo o bloccato.

en: The user's signature.
it: La firma dell'utente.

en: Provide a simple link to edit the user.
it: Fornisci un link semplice per modificare l'utente.

en: Provide a simple link to delete the user.
it: Fornisci un link semplice per eliminare l'utente.

en: Roles that a user belongs to.
it: I ruoli a cui l'utente appartiene.

en: User ID from URL
it: ID utente dall'URL

en: User ID from logged in user
it: ID Utente degli utenti autenticati

en: Randomize the display order.
it: Randomizzare l'ordine di visualizzazione.

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
it: Consenti che il parametro sia ignorato. La query non sarà alterata da questo parametro.

en: Provide custom text or link.
it: Fornisce testo o link personalizzato

en: View result counter
it: Contatore dei risultati della vista

en: Displays the actual position of the view result
it: Visualizza la posizione corrente del risultato della vista

en: Link this field to its aggregator category page
it: Collega questo campo alla sua pagina di categoria dell'aggregatore

en: No user
it: Nessun utente

en: Link this field to its comment
it: Collega questo campo al suo commento

en: Show teaser-style link
it: Mostra il link nello stile dell'anteprima

en: Link this field to new comments
it: Collega questo campo ai nuovi commenti

en: Type of link
it: Tipo di link

en: contact
it: contatti

en: Contact %user
it: Contatta %user

en: Unknown group
it: Gruppo sconosciuto

en: Unknown language
it: Lingua sconosciuta

en: Current user's language
it: Lingua corrente dell'utente

en: Default site language
it: Lingua predefinita del sito

en: No language
it: Nessuna lingua

en: Current installed version
it: Versione attualmente installata

en: Unknown node type
it: Tipo di nodo sconosciuto

en: Check for new comments as well
it: Verifica anche per nuovi commenti

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
it: Se si desidera convalidare tipi di nodo specifici, selezionarli; se non ne viene selezionato alcuno, tutti i nodi passeranno.

en: Validate user has access to the node
it: L'utente convalidato ha accesso al nodo

en: Node IDs separated by , or +
it: ID dei nodi separati da , o +

en: Display node comments
it: Visualizza i commenti del nodo

en: No alternate
it: Nessuna alternativa

en: Alternative sort
it: Ordinamento alternativo

en: Alternate sort order
it: Ordinamento alternativo

en: On empty input
it: Su inserimento vuoto

en: Show None
it: Non mostrare nulla

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
it: Cerca ognuno dei due termini con <strong>OR</strong> maiuscolo. Per esempio, <strong>gatti OR cani</strong>.

en: Display score
it: Mostra punteggio

en: Link this field to download the file
it: Collega questo campo per download il file

en: Set the breadcrumb for the term parents
it: Imposta il breadcrumb dei termini genitori

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
it: Se selezionato, il breadcrumb includerà i termini genitori, ognuno collegato alla propria vista. Nota che questo funziona solo se è stato ricevuto solo un termine.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
it: La profondità combacerà con i nodi etichettati con i termini nella gerarchia. Per esempio, se si ha il termine "frutta" e un termine figlio "mela", con una profondità di 1 (o maggiore) allora il filtraggio del termine "frutta" otterrà i nodi etichettati con "mela" come pure quelli etichettati con "frutta". Se negativo, è vero il contrario; se la profondità è -1 (o inferiore) cercando "mela" si troveranno anche i nodi etichettati con "frutta".

en: Allow multiple terms per argument
it: Consenti termini multipli per argomento

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
it: Se selezionato, gli utenti possono inserire parametri multipli nel formato 1+2+3. A causa del numero di JOIN che ciò richiede, con questo paramentro AND verrà trattato come OR.

en: No vocabulary
it: Nessun vocabolario

en: Link this field to its taxonomy term page
it: Collega questo campo alla pagina del suo termine tassonomico

en: Link this field to its term page
it: Collega questo termine alla pagina del suo termine

en: Limit terms by vocabulary
it: Limita i termini nel vocabolario

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
it: Selezionare per quale vocabolario mostrare i termini nelle opzioni regolari.

en: Dropdown
it: Menu a discesa

en: Show hierarchy in dropdown
it: Mostra la gerarchia nel menu a discesa

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
it: È stato selezionato un vocabolario non valido. Si prega di modificarlo nelle opzioni.

en: Select terms from vocabulary @voc
it: Selezionare i termini dal vocabolario @voc

en: Select terms
it: Seleziona i termini

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
it[0]: Impossibile trovare il termine: @terms
it[1]: Impossibile trovare i termini: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
it: Se si desidera validare vocabolari specifici, selezionarli; se nessuno viene selezionato, tutti i termini passeranno.

en: Term IDs separated by , or +
it: ID dei termini separati da , o +

en: Term name or synonym
it: Nome del termine o sinonimo

en: Term name/synonym converted to Term ID
it: Nome/sinonimo del termine convertito in ID del termine

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
it: Selezionare la forma di questo parametro; se si usa il nome del termine, in genere è più efficace convertirlo in ID del termine e usare come parametro «Tassonomia: ID del Termine» anziché «Tassonomia: Nome del Termine».

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
it: Trasforma i trattini dell'URL in spazi per i parametri del nome termine

en: Current language
it: Lingua attuale

en: Translation option
it: Opzioni di traduzione

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
it: Le opzioni di traduzione consentono di selezionare a quale traduzione o traduzioni unirsi in un gruppo di traduzione. Selezionare "Lingua attuale" per unirsi alla traduzione nella lingua attuale oppure o "Lingua predefinita" per unirsi alla lingua predefinita. Selezionare una lingua specifica per unirsi alla traduzione in quella lingua. Se si seleziona "Tutte", ogni traduzione creerà una nuova riga, che può sembrare essere la causa di duplicati.

en: To the user
it: All'utente

en: With a mailto:
it: Con un mailto:

en: Is the logged in user
it: È l'utente autenticato

en: Usernames
it: Nomi utente

en: Enter a comma separated list of user names.
it: Inserire un elenco di nome utente separati da una virgola.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
it[0]: Impossibile trovare l'utente: @users
it[1]: Impossibile trovare gli utenti: @users

en: Also look for a node and use the node author
it: Cercare anche un nodo e usare l'autore del nodo

en: Type of user argument to allow
it: Tipo di parametro utente da consentire

en: Only allow numeric UIDs
it: Consenti solo UID numerici

en: Only allow string usernames
it: Consenti solo nomi utente alfabetici

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
it: Permetti sia UID numerici che nomi utenti alfabetici

en: Restrict user based on role
it: Limita gli utenti in base al ruolo

en: Restrict to the selected roles
it: Limitare ai ruoli selezionati

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
it: Se non è selezionato alcun ruolo saranno permessi utenti da qualsiasi ruolo.

en: Unrestricted
it: Senza restrizioni

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
it: Solo gli utenti con l'indicatore del permesso selezionato potranno accedere a questa visualizzazione. Notare che gli utenti con il permesso "accesso a tutte le viste" possono vedere qualsiasi vista, indipendentemente dagli altri permessi.

en: No role(s) selected
it: Nessun ruolo selezionato

en: Multiple roles
it: Ruoli multipli

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
it: Solo i ruoli selezionati potranno accedere a questa visualizzazione. Notare che gli utenti con il permesso "accesso a tutte le viste" possono vedere qualsiasi vista, a dispetto del ruolo.

en: You must select at least one role if type is "by role"
it: Se il tipo è "per ruolo", bisogna selezionare almeno un ruolo

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
it: Nota: non hai il permesso per modificarlo. Se modifichi il tipo di parametro predefinito, questa impostazione andrà persa e NON potrai tornare indietro.

en: PHP argument code
it: Codice PHP del parametro

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
it: Inserire il codice PHP che restituisce un valore da usare per questo parametro. Non usare &lt;?php ?&gt;. Deve essere restituito un singolo valore unicamente per questo parametro.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the validator, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
it: Nota: non hai il permesso per modificarlo. Se modifichi il validatore, questa impostazione andrà persa e NON potrai tornare indietro.

en: PHP validate code
it: Codice PHP di validazione

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
it: Inserire il codice PHP che restituisce (return) TRUE o FALSE. Nessuna restituzione corrisponde a FALSE, per cui assicurarsi che qualcosa venga restituito se non si vuole dichiarare invalido parametro. Non usare &lt;?php ?&gt;. Il parametro da validare sarà "$argument" e la vista sarà "$view". Si può modificare il parametro impostando "$handler->argument".

en: Never cache
it: Non usare mai la cache

en: Query results
it: Risultati della query

en: The length of time raw query results should be cached.
it: Il periodo di tempo per cui i risultati grezzi della query debbano essere mantenuti in cache.

en: Rendered output
it: Presentazione finale

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
it: Il periodo di tempo per cui il codice HTML generato debba essere mantenuto in cache.

en: Broken field
it: Campo guasto

en: Change the name of this display.
it: Cambia il nome di questa vista.

en: Change the title that this display will use.
it: Cambia il titolo che questa vista userà.

en: Change the style plugin.
it: Cambia il plugin stile.

en: Row style
it: Stile riga

en: Change the row plugin.
it: Cambia il plugin riga.

en: Use AJAX
it: Usa AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
it: Modifica se questa visualizzazione userà o meno AJAX.

en: Change this display's pager setting.
it: Modifica le impostazioni del paginatore di questa visualizzazione.

en: Items per page
it: Voci per pagina

en: Change how many items to display.
it: Modifica quante voci visualizzare.

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
it: Specificare se questa visualizzazione deve fornire un link "altro".

en: Display only distinct items, without duplicates.
it: Visualizza solo voci distinte, senza duplicati.

en: Specify access control type for this display.
it: Specifica il tipo di controllo di accesso per questa visualizzazione.

en: Change settings for this access type.
it: Modifica le impostazioni per questo tipo di accesso.

en: Specify caching type for this display.
it: Specifica il tipo di caching per questa visualizzazione.

en: Change settings for this caching type.
it: Cambia le impostazioni per questo tipo di caching.

en: Link display
it: Collega visualizzazione

en: Specify which display this display will link to.
it: Specifica a quale visualizzazione questa visualizzazione sarà collegata.

en: Exposed form in block
it: Form esposto nel blocco

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
it: Consente al form esposto di apparire in un blocco anziché nella vista.

en: Unknown/missing format
it: Formato sconosciuto/mancante

en: Change this display's !name.
it: Cambiare !name di questa visualizzazione.

en: Get information on how to theme this display
it: Informazioni su come temizzare questa visualizzazione

en: The name of this display
it: Il nome di questa visualizzazione

en: This title will appear only in the administrative interface for the View.
it: Questo titolo comparirà nell'interfaccia di amministrazione di Viste.

en: The title of this view
it: Il titolo di questa vista

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
it: Questo titolo sarà visualizzato con la vista, dovunque vengono visualizzati normalmente i titoli; cioè, come il titolo della pagina, titolo del blocco, ecc.

en: Use AJAX when available to load this view
it: Quando disponibile, usare AJAX per caricare questa vista

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
it: Se impostato, questa vista userà un meccanismo AJAX per la paginazione, l'ordinamento della tabella e i filtri esposti. Ciò significa che la pagina intera non si aggiornerà. Non ne è raccomandato l'uso se questa vista è il contenuto principale della pagina poiché impedirà il collegamento diretto (deep linking) a pagine specifiche, ma è molto utile per i contenuti laterali.

en: Use a pager for this view
it: Usa un paginatore per questa vista

en: Full pager
it: Paginatore completo

en: Mini pager
it: Mini paginatore

en: Pager element
it: Elemento paginatore

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
it: A meno che non si stia sperimentando problemi con i paginatori collegati a questa vista, si dovrebbe lasciarlo a 0. Se si stanno usando dei multi-paginatori su una pagina potrebbe essere necessario impostare questo numero a un valore maggiore in modo che non vada in conflitto con ?page= array. I valori ampi aggiungeranno molte virgole agli URL, per cui evitarli se possibile.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
it: Il numero di voci da mostrare per pagina. Inserire 0 per nessun limite.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
it: Il numero di voci da saltare. Per esempio, se questo campo è 3, le prime 3 voci verranno saltate e non mostrate. Lo slittamento (<a href="http://it.wikipedia.org/wiki/Offset">offset</a>) non può essere usato se le voci da mostrare sono 0; in questo caso usare invece un numero molto grande.

en: Add a more link to the bottom of the display.
it: Aggiungere un link altro in fondo alla visualizzazione.

en: Create more link
it: Crea un link altro

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
it: Aggiungerà un link altro in fondo a questa vista, che si collegherà alla vista pagina. Se ci sono più di una vista pagina, il link punterà alla visualizzazione specificata in 'Link display' sopra

en: The text to display for the more link.
it: Il testo da mostrare per il link continua.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
it: Questo farà sì che la vista visualizzi solo voci distinte. Se ci sono voci multiple identiche, ognuna verrà visualizzata solo una volta. Si può usare questo per cercare e rimuovere i duplicati da una vista, sebbene non sempre funzioni. Notare che questo può rallentare le query, quindi usarlo con cautela.

en: Access restrictions
it: Restrizioni accesso

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
it: È anche possibile regolare le !settings dello stile attualmente selezionato cliccando sull'icona.

en: Access options
it: Opzioni accesso

en: Caching options
it: Opzioni di cache

en: Display even if view has no result
it: Visualizza anche se la vista non da risultati

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
it: Testo da visualizzare sotto la vista. Può contenere una spiegazione o dei link o qualsiasi cosa si desidera. Opzionale.

en: Text to display if the view has no results. Optional.
it: Testo da visualizzare se la vista non ha risultati. Opzionale.

en: How should this view be styled
it: Come deve essere stilizzata questa vista

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
it: Se lo stile scelto ha delle impostazioni, assicurarsi di selezionare il pulsante impostazioni che comparirà vicino ad esso nel sommario Vista.

en: Style options
it: Opzioni stile

en: Row style options
it: Opzioni stile riga

en: How should each row in this view be styled
it: Come deve essere stilizzata ogni riga di questa vista

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
it: Si possono anche regolare le !settings della riga correntemente selezionata cliccando sull'icona.

en: Which display to use for path
it: Quale visualizzazione usare per il percorso

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
it: Quale visualizzazione usare per avere il percorso di questa visualizzazione in cose come link del sommario, link dei feed rss, link altro, ecc.

en: Display output
it: Output della visualizzazione

en: Alternative display output
it: Output alternativo della visualizzazione

en: Style output
it: Output dello stile

en: Alternative style
it: Output alternativo dello stile

en: Row style output
it: Output dello stile di riga

en: Alternative row style
it: Output alternativo dello stile di riga

en: Field @field (ID: @id)
it: Campo @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
it: Questa sezione elenca tutti i possibili modelli per il plugin visualizzazione e per i plugin stile, ordinati grosso modo dal meno specifico al più specifico. Il modello attivo per ciascun plugin -- che è il modello più specifico trovato nel sistema -- è evidenziato in grassetto.

en: Change theme
it: Cambia tema

en: Rescan template files
it: Rianalizza i file modello

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
it: <strong>Importante!</strong> Quando si aggiungono, rimuovono o rinominano i file modello, è necessario rendere Drupal consapevole delle modifiche facendogli rianalizzare i file del sistema. Cliccando questo pulsante si azzera il registro del tema di Drupal avviando perciò il processo di rianalisi. I modelli evidenziati sopra rifletteranno quindi il nuovo stato del sistema.

en: Theming information (display)
it: Informazioni sulla temizzazione (visualizzazione)

en: Back to !info.
it: Torna a !info.

en: theming information
it: informazioni sulla temizzazione

en: This display has no theming information
it: La visualizzazione non ha informazioni sulla temizzazione

en: This is the default theme template used for this display.
it: Questo è il modello di tema predefinito usato per questa visualizzazione.

en: This is an alternative template for this display.
it: Questo è un modello alternativo per questa visualizzazione.

en: Theming information (style)
it: Informazioni temizzazione (stile)

en: This display has no style theming information
it: Questa visualizzazione non ha informazioni sulla temizzazione dello stile

en: This is the default theme template used for this style.
it: Questo è il modello di tema predefinito usato per questo stile.

en: This is an alternative template for this style.
it: Questo è un modello alternativo per questo stile.

en: Theming information (row style)
it: Informazioni temizzazione (stile riga)

en: This display has no row style theming information
it: Questa visualizzazione non ha informazioni sulla temizzazione dello stile riga

en: This is the default theme template used for this row style.
it: Questo è il modello del tema predefinito usato per questo stile riga.

en: This is an alternative template for this row style.
it: Questo è un modello alternativo per questo stile riga.

en: Put the exposed form in a block
it: Metti il form esposto in un blocco

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
it: Se impostato, qualsiasi widget esposto non apparirà in questa vista. Sarà invece reso disponibile un blocco nel sistema di amministrazione blocchi di Drupal e il form esposto comparirà lì. Notare che questo blocco deve essere attivato manualmente, Viste non lo attiverà in automatico.

en: File found in folder @template-path
it: (File trovato nella cartella @template-path)

en: (File not found, in folder @template-path)
it: (File non trovato nella cartella @template-path)

en: Status: using default values.
it: Stato: utilizzazione valori predefiniti.

en: Update default display
it: Aggiorna visualizzazione predefinita

en: Status: using overridden values.
it: Stato: utilizzo di valori modificati.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
it: La visualizzazione "@display" usa dei campi ma non ne è stato definito nessuno, o sono tutti esclusi.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
it: La visualizzazione "@display" usa un percorso ma il percorso è non definito.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
it: La visualizzazione "@display" ha un plugin di stile non valido.

en: Exposed form: @view-@display_id
it: Form esposto: @view-@display_id

en: Attachment settings
it: Impostazioni allegati

en: Inherit arguments
it: Eredita parametri

en: Inherit exposed filters
it: Eredita filtri esposti

en: Multiple displays
it: Visualizzazioni multiple

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
it: Questa visualizzazione deve ereditare i propri parametri dalla visualizzazione genitore a cui è allegata?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
it: Questa visualizzazione deve ereditare i valori dei filtri esposti nella visualizzazione genitore a cui è allegata?

en: Attach before or after the parent display?
it: Allegare prima o dopo la visualizzazione genitore?

en: Select which display or displays this should attach to.
it: Selezionare la visualizzazione / le visualizzazioni a cui questa deve essere allegata.

en: Block admin description
it: Descrizione amministrazione blocco

en: Block caching type
it: Tipo di cache del blocco

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
it: Questo imposta lo stato predefinito del metodo integrato di caching dei blocchi in Drupal; richiede che il caching sia attivato nella amministrazione del blocco. Prestare attenzione poiché si ha poco controllo su quando questa cache viene svuotata.

en: Using the site name
it: Usa il nome del sito

en: Use the site name for the title
it: Per il titolo usa il nome del sito

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
it: L'icona feed sarà disponibile solo nella visualizzazione selezionata.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
it: Questa vista sarà visualizzata visitando questo percorso sul sito. Si raccomanda che il percorso sia qualcosa del tipo "percorso/%/%/feed" oppure "percorso/%/%/rss.xml", mettendo un % nel percorso per ogni parametro definito nella vista.

en: No menu
it: Nessun menu

en: Normal: @title
it: Normale: @title

en: Tab: @title
it: Scheda: @title

en: Change settings for the parent menu
it: Impostazioni cache per il menu genitore

en: The menu path or URL of this view
it: Il percorso del menu o URL di questa vista

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
it: Questa vista verrà visualizzata visitando questo percorso del sito. Negli URL si può usare "%" per rappresentare i valori che saranno utilizzati come parametri. Per esempio, "node/%/feed".

en: Menu item entry
it: Inserimento voce di menu

en: No menu entry
it: Nessuna voce di menu

en: Normal menu entry
it: Voce di menu normale

en: Menu tab
it: Scheda menu

en: Default menu tab
it: Scheda menu predefinita

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
it: Se impostato a normale o scheda, inserire il testo da usare per la voce del menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
it: Se impostato a normale o tab, inserire il testo da usare per la descrizione della voce di menù.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
it: Attenzione: La modifica di questa voce del menu non funzionarà con attendibilità in Drupal 6.4 o precedente. Aggiornare Drupal a !url.

en: Insert item into an available menu.
it: Inserire la voce in un menu disponibile.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
it: La selezione del menu richiede l'attivazione del modulo menù.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
it: Minore è il peso, più in alto o più a sinistra sarà mostrato.

en: Default tab options
it: Opzioni predefinite scheda

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
it: Quando si crea una voce di menu come scheda, Drupal ha bisogno di sapere quale sarà la voce di menu genitore di quella scheda. Alcune volte il genitore esiste già, mentre altre volte si deve crearne uno. Il percorso di una voce genitore sarà sempre lo stesso percorso con l'esclusione dell'ultima parte, cioè, se il percorso di questa vista è <em>foo/bar/baz</em>, il percorso genitore sarà <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
it: Esiste già

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
it: Se si crea una voce genitore del menu, inserire il titolo della voce.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
it: Se si sta creando un elemento nel menu padre, inserire la descrizione dell'elemento.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
it: Se la voce genitore del menu è una scheda, inserire il peso della scheda. più basso è il numero, più a sinistra sarà la scheda.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
it: "$arg" non è più supportato. Usare invece %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
it: "%" non può essere usato nel primo segmento di un percorso.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
it: Le viste non possono creare voci di menu normali per i percorsi che contengono un %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
it: Una visualizzazione il cui percorso termina con un % non può essere una scheda.

en: Title is required for this menu type.
it: È richiesto il titolo per questo tipo di menu.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
it: La visualizzazione @display è impostata per usare un menu ma il titolo del menu non è specificato.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
it: La visualizzazione @display è impostata per usare un menu genitore ma il titolo del menu genitore non è specificato.

en: Inline fields
it: Campi allineati

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
it: I campi allineati saranno visualizzati uno in fianco all'altro anziché uno dopo l'altro.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
it: Il separatore può essere posizionato tra i campi allineati per impedirgli di schiacciarsi uno sull'altro. In questo campo si può usare l'HTML.

en: Grouping field
it: Raggruppamento campi

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
it: Si può specificare in via facoltativa un campo tramite il quale raggruppare le registrazioni. Lasciare vuoto per non raggruppare.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
it: Lo stile @style richiede uno stile riga ma il plugin riga non è valido.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
it: L'allineamento orizzontale posizionerà le voci iniziando dalla parte superiore sinistra e spostandosi a destra. L'allineamento verticale posizionerà le voci iniziando dalla parte superiore sinistra e spostandosi in giù.

en: Use the site mission for the description
it: Usare la mission del sito per la descrizione

en: RSS description
it: Descrizione RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
it: Comparirà nel feed RSS.

en: Display record count with link
it: Visualizza il conteggio dei record con un link

en: Override number of items to display
it: Modifica il numero di voci da visualizzare

en: Display items inline
it: Visualizza le voci allineate

en: You need at least one field before you can configure your table settings
it: È necessario almeno un campo prima di poter configurare le impostazioni della tabella

en: Override normal sorting if click sorting is used
it: Modifica l'ordinamento normale se viene usato l'ordinamento tramite click

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
it: Attiva lo stile di Drupal intestazioni tabelle "fisse in cima" (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
it: (L'effetto intestazioni fisse in cima non sarà attivo per l'anteprima sotto, ma solo nell'output vero e prorio.)

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
it: Se viene selezionato un ordinamento predefinito, quale ordine deve essere usato in modo predefinito

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
it: Inserire i campi nelle colonne; si possono combinare campi multipli nella stessa colonna. Se lo si fa, il separatore nella colonna specificata sarà usato per separare i campi. Selezionare la casella ordinabile per rendere la colonna ordinabile tramite click e selezionare il bottone radio predefinito ordina per determinare quale colonna verrà ordinata in modo predefinito. È possibile gestire l'ordine delle colonne e le etichette dei campi nella sezione campi.

en: The style selected does not utilize fields.
it: Lo stile selezionato non utilizza i campi.

en: None defined
it: Non definito

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
it: Questa vista sta venendo modificata dall'utente !user ed è perciò bloccata alle modifiche di altri. Questo blocco è vecchio di !age. Cliccare qui per <a href="!break">interrompere il blocco</a>.

en: New view
it: Nuova vista

en: Changed view
it: Vista modificata

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
it: Vista %name, visualizza voci del tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
it: Anteprima in diretta

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
it: <em>@type</em> @base vista: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
it: Titolo: @title

en: @current of @max
it: @current di @max

en: There are no views to be exported at this time.
it: Al momento non ci sono viste da esportare.

en: Show only these tags
it: Mostra solo questi tag

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
it: Inserisci questo in @module.info nella tua cartella modules/@module

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
it: Inserisci questo in @module.module nella tua cartella modules/@module

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
it: Metterlo in @module.views_default.inc nella cartella modules/@module oppure nella cartella modules/@module/includes

en: use views exporter
it: usa l'esportatore viste

en: Bulk export
it: Esportazione massiva

en: Views exporter
it: Esportatore Viste

en: Allows exporting multiple views at once.
it: Consente di esportare viste multiple contemporaneamente.

en: Administration menu
it: Menu Amministrazione

en: Administer flood control settings for email contact forms
it: Amministra le impostazioni di controllo del flusso per le form di contatto email

en: - All -
it: - Tutto -

en: Compact
it: Compatto

en: Fieldset
it: Riquadro

en: Textarea
it: Area di testo

en: Machine-readable name
it: Nome ad uso interno

en: Contact form
it: Form contatti

en: Drag to re-order
it: Trascina per riordinare

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
it: I cambiamenti fatti a questa tabella non saranno salvati finchè il form non viene inviato.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
it: I permessi della directory %directory sono stati modificati per renderla scrivibile.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
it: !name non può essere più lungo di %max caratteri ma attualmente è lungo %length caratteri.

en: Illegal choice %choice in %name element.
it: Scelta non valida %choice nell'elemento %name.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
it: Il nome ad uso interno deve contenere soltanto lettere minuscole, numeri e underscore.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
it: Le revisioni permettono di tenere traccia delle differenze tra le diverse versioni di un contenuto.

en: Search form
it: Form di ricerca

en: The message that should be sent. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
it: Il messaggio che deve essere inviato. È possibile includere le seguenti variabili: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Non tutte le variabili saranno disponibili per tutti i contesti.

en: Cannot use %author token in this context.
it: Impossibile l'uso del token %author in questo contesto.

en: Translation settings
it: Impostazioni di traduzione

en: Wipe and rebuild
it: Pulisci e riscostruisci

en: File name without extension
it: Nome del file senza estensione

en: File extension
it: Estensione del file

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
it: Avviso di sicurezza: Impossibile scrivere il file .htaccess. Si prega di creare un file .htaccess nella cartella %directory, contenente le seguenti linee:<br /><code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
it: Selezionare il metodo usato per raccogliere i suggerimenti per l'autocompletamento. Notare che <em>Contiene</em> può creare problemi di prestazioni sui siti con migliaia di nodi.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
it: %name: titolo non combacia. Controllare la propria selezione.

en: An image thumbnail was not able to be created.
it: Non è stato possibile generare la miniatura di un'immagine.

en: Minimum resolution for Images
it: Risoluzione minima delle immagini

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
it: Indicare le dimensioni minime dell'immagine in LARGHEZZAxALTEZZA (es: 640x480). Indicare 0 per non limitarne le dimensioni. Se le immagini caricata risultassero di dimensioni inferiori, il caricamento verrà rifiutato.

en: ALT text settings
it: Impostazioni Testo-Alternativo

en: Enable user input alternate text for images.
it: Abilita l'inserimento da parte dell'utente del campo Testo-Alternativo

en: Default ALT text
it: Testo-Alternativo predefinito

en: This value will be used for alternate text by default.
it: Questo valore verrà utilizzato come predefinito per il campo Testo-Alternativo

en: Title text settings
it: Impostazioni Titolo

en: Enable user input title text for images.
it: Abilita l'inserimento da parte dell'utente del Titolo dell'immagine

en: Choose type of field to be displayed to the user.
it: Seleziona il tipi di campo da visualizzare all'utente

en: Default Title text
it: Titolo predefinito

en: This value will be used as the image title by default.
it: Questo valore verrà utilizzato come predefinito per il campo Titolo

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
it: Quando non viene caricata nessuna immagine, mostra un'immagine predefinita.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
it: L'immagine predefinita non può essere caricata. La destinazione %destination non esiste o non è scrivibile dal server.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
it: Il widget per le immagini supporta solo immagini web-standard (jpg, gif, e png). Se è necessario caricare altri tipi di immagini, usare il widget di caricamento per i file generici.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
it: Specificare una risoluzione nel formato LARGHEZZAxALTEZZA (es. 640x480).

en: Alternate Text
it: Testo alternativo

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
it: Il titolo è usato come tooltip quando l'utente posiziona il mouse sopra l'immagine.

en: Image linked to node
it: Immagine collegata al contenuto

en: Image linked to file
it: Immagine collegata al file

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
it: FileField dev'essere aggiornato alla versione per Drupal 6 prima che ImageField possa essere aggiornato.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
it: Eliminate le miniature precedentemente sparse per le varie cartelle dei file. Tutte le miniature ora sono salvate nella cartella "imagefield_thumbs".

en: The selected file %name could not be saved.
it: Il file selezionato %name non può essere memorizzato.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
it: La cartella %directory è un file e non può essere sovrascritto.

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
it: Il percorso %directory è stato controllato come una cartella, ma è un file.

en: List field
it: Elenca il campo

en: Files listed by default
it: File elencati se non diversamente specificato

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
it: Quando abilitato, mostrerà un campo  di testo dove gli utenti potranno inserire una descrizione del file caricato.

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
it: FileField ha cercato di visualizzare il file %file, ma non esiste.

en: Progress indicator
it: Indicatore di avanzamento

en: Bar with progress meter
it: Barra di avanzamento

en: Throbber
it: Icona di caricamento

en: Your server supports upload progress capabilities. The "throbber" display does not indicate progress but takes up less room on the form, you may want to use it if you'll only be uploading small files or if experiencing problems with the progress bar.
it: Il server supporta l'indicatore di avanzamento del caricamento. L'icona animata non indica l'avanzamento dei caricamento, ma richiede meno spazio nel form. Conviene usarla quando si devono caricare file piccoli, oppure se ci sono problemi con l'indicatore di avanzamento.

en: Path settings
it: Impostazioni percorso

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
it: Sottocartella opzionale all'interno di "%directory" dove salvare i file. Non includere slash (/) iniziali o finali.

en: The file path (@file_path) cannot start with the system files directory (@files_directory), as this may cause conflicts when building file URLs.
it: Il percorso dei file (@file_path) non può iniziare con la cartella dei file di sistema (@files_directory), per evitare conflitti in fase di costruzione degli URL.

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
it: Il parametro "@field" deve contenere un valore valido. È possibile lasciare il campo vuoto o inserire una stringa come "512" (byte), "80K" (kilobyte) o "50M" (megabyte).

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
it: Il file nel campo @field non può essere caricato.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
it: Non è consentito riferirsi al file usato dal campo %field.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
it: Il file referenziato dal campo %field non esiste.

en: The file upload failed. %upload
it: Il caricamento del file è fallito. %upload

en: A plain file upload widget.
it: Widget per il caricamento di un file generico.

en: Displays the file system path to the file.
it: Visualizza il percorso del file sul disco.

en: URL to file
it: URL del file

en: Displays a full URL to the file.
it: Visualizza l'URL completa del file

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
it: Si è verificato un errore irreversibile. Molto probabilmente il file caricato supera la dimensione massima (@size) che questo server supporta.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
it: Errore irreparabile. Il form non è presente nella cache del server. Provare a ricaricare la pagina e inviare di nuovo il form.

en: Starting upload...
it: Inizio caricamento...

en: Uploading... (@current of @total)
it: Caricamento in corso... (@current di @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
it: Il contenuto del file (@type) non coincide con la sua estensione (@extension).

en: Allowed Extensions: %ext
it: Estensioni consentite: %ext

en: Maximum Filesize: %size
it: Dimensione massima del file: %size

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
it: L'immagine deve essere esattamente di %dimensions pixel.

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
it: L'immagine non è compresa tra %min_dimensions e %max_dimensions pixel.

en: Images must be exactly @min_size pixels
it: Le immagini devono essere esattamente di @min_size pixel

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
it: Le immagini devo essere tra @min_size e @max_size pixel

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
it: Le immagini più grandi di @max_size pixel saranno scalate

en: Images must be smaller than @max_size pixels
it: Le immagine devono esserre piu piccole in pixels  della variabile  @max_size

en: Images must be larger than @max_size pixels
it: Le immagine devono esserre piu grandi in pixels  della variabile  @max_size

en: The file is not a known image format.
it: Il file non è in un formato immagine conosciuto.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
it: Il server è in grado di visualizzare l'avanzamento del caricamento file, ma non possiede le librerie necessarie. Si consiglia di installare la <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">libreria PECL</a> (consigliato) o installare <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
it: Il server è in grado di visualizzare l'avanzamento del caricamento file utilizzando APC RFC1867. Notare che è supportato solo un caricamento per volta. Si consiglia di utilizzare la <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">libreria PECL uploadprogress</a> se possibile.

en: Migrating filefield values
it: Migrazione dei valori filefield

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
it: Il server non è in grado di visualizzare l'avanzamento del caricamento. L'indicatore di avanzamento del caricamento richiede PHP 5.2 o superiore e un server Apache.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
it: Il server non è in grado di visualizzare l'avanzamento del caricamento file. Per visualizzarlo è necessario che PHP sia eseguito da mod_php e non come FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
it: Il server sarebbe in grado di visualizzare l'avanzamento del caricamento file tramite APC, ma non è abilitato. Aggiungere <code>apc.rfc1867 = 1</code> al file di configurazione php.ini. Alternativamente, si consiglia di utilizzare <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, che supporta più caricamenti simultanei.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
it: Abilitato (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
it: Abilitato (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
it: Avanzamento del caricamento

en: Width of a video or image file in pixels.
it: Larghezza in pixel di un file video o immagine.

en: Height of a video or image file in pixels.
it: Altezza del video o dell'immagine in pixel.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
it: La durata in secondi di un file video o audio.

en: Audio format
it: Formato audio

en: The audio format.
it: Il formato audio.

en: The sample rate of the audio.
it: La frequenza di campionamento dell'audio.

en: Audio channel mode
it: Tipo canali dell'audio

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
it: Il numero di canali nell'audio, per nome (stereo o mono).

en: The audio bitrate.
it: Il bitrate audio.

en: Audio bitrate mode
it: Modalità larghezza di banda audio

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
it: Il tipo di larghezza di banda dell'audio, per esempio VBR. Normalmente vuoto.

en: Default (usually mm:ss)
it: Predefinito (solitamente mm:ss)

en: Hours: h
it: Ore: h

en: Minutes: mm
it: Minuti: mm

en: Seconds: ss
it: Secondi: ss

en: Total seconds
it: Secondi complessivi

en: Data key
it: Codice dei dati

en: The data column may (or may not) contain any of the following data. Select the data that should be output for this field.
it: La colonna dati può contenere alcune o anche nessuna di queste opzioni di dati. Scegliere i dati da mostrare per questo campo.

en: %name: the value may be no smaller than %min.
it: %name: il valore non può essere più piccolo di %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
it: %name: il valore non può essere più grande di %max.

en: The item has been deleted.
it: L'elemento è stato eliminato.

en: Scheduler module settings
it: Configurazioni del modulo Scheduler

en: Enable scheduled (un)publishing
it: Attiva la (rimozione della) pubblicazione pianificata

en: Check this box to enable scheduled (un)publishing for this node type.
it: Spunta questa casella per attivare la (rimozione della) pubblicazione pianificata per questo tipo di nodo.

en: Alter published on time
it: Altera la data/ora di pubblicazione

en: Check this box to alter the published on time to match the scheduled time ("touch feature").
it: Spunta questa casella per alterare la data/ora di pubblicazione in modo che corrisponda a quella pianificata ("funzionalità touch").

en: Scheduling options
it: Opzioni di pianificazione

en: Publish on
it: Pubblica il

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled publishing.
it: Formato: %time. Lasciare vuoto per disattivare la pubblicazione pianificata.

en: Unpublish on
it: Rimuovi pubblicazione il

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled unpublishing.
it: Formato: %time. Lasciare vuoto per disattivare la rimozione della pubblicazione pianificata.

en: There are no scheduled nodes.
it: Non ci sono nodi con pianificazioni attive.

en: @type: scheduled publishing of %title.
it: @type: pubblicazione pianificata di %title.

en: @type: scheduled unpublishing of %title.
it: @type: rimozione della pubblicazione pianificata di %title.

en: Scheduler OS time check
it: Verifica dell'orologio di sistema di Scheduler

en: Your server reports the UTC time as %time and "localtime" as %lt.
it: Il server riporta l'ora UTC come %time e "ora locale" come %lt.

en: If all is well with your server's time configuration UTC should match <a target="_blank" href="http://wwp.greenwichmeantime.com/">UTC London Time</a> and the localtime should be the time where you are.
it: Se l'ora del server è configurata correttamente UTC dovrebbe corrispondere a <a target="_blank" href="http://wwp.greenwichmeantime.com/">UTC London Time</a> e l'ora locale dovrebbe essere l'ora attuale del tuo fuso orario.

en: If this is not the case please have your Unix System Administrator fix your servers time/date configuration.
it: Se questo non fosse il caso si dovrebbe richiedere al proprio Amministratore di Sistema Unix di correggere la configurazione di data e ora dei server.

en: Date/time on which the article will be automatically published
it: Data/ora in cui il contenuto sarà pubblicato automaticamente

en: schedule (un)publishing of nodes
it: pianifica la (rimozione della) pubblicazione dei nodi

en: administer scheduler
it: amministra scheduler

en: This module allows nodes to be published and unpublished on specified dates.
it: Questo modulo permette ai nodi di essere pubblicati o rimossi dalla pubblicazione in date specificate.

en: Date/time on which the article will be automatically unpublished
it: Data/ora in cui il contenuto sarà rimosso dalla pubblicazione automaticamente

en: Display a list of scheduled nodes
it: Mostra un elenco di nodi con pianificazioni attive.

en: The 'publish on' value does not match the expected format of %time
it: Il valore 'pubblica il' non corrisponde al formato atteso di %time

en: The 'publish on' date must be in the future
it: Il valore 'pubblica il' deve essere una data futura

en: The 'unpublish on' value does not match the expected format of %time
it: Il valore 'rimuovi pubblicazione il' non corrisponde al formato atteso di %time

en: The 'unpublish on' date must be in the future
it: Il valore 'rimuovi pubblicazione il' deve essere una data futura

en: The 'unpublish on' date must be later than the 'publish on' date.
it: Il valore di 'rimuovi pubblicazione il' deve essere posteriore a quello di 'pubblica il'.

en: Internal scheduler run activated
it: Esecuzione interna di Scheduler attivata

en: Light weight cron handler
it: Gestore cron leggero

en: A light weight cron handler to allow more frequent runs of Schedulers internal cron system
it: Un gestore di cron più leggero per permettere esecuzioni più frequenti del sistema di cron interno a Scheduler

en: Test your servers UTC clock
it: Verifica l'orologio UTC dei tuoi server

en: Allows site admin to check their servers internal clock
it: Permette agli amministratori del sito di verificare l'orologio interno dei loro server

en: Allows site admins to configure scheduler.
it: Permette agli amministratori di configurare Scheduler.

en: The main table to hold the scheduler data.
it: La tabella principale in cui memorizzare i dati di pianificazione.

en: The foreign key to node.nid
it: La chiave esterna per node.nid.

en: The UNIX UTC timestamp when to publish
it: Il timestamp UNIX UTC in cui pubblicare

en: The UNIX UTC timestamp when to unpublish
it: Il timestamp UNIX UTC in cui rimuovere la pubblicazione

en: %name: found no valid user with that name.
it: %name: non è stato trovato alcun utente valido con quel nome.

en: Sort descending
it: Ordina in modo discendente

en: Sort ascending
it: Ordina in modo ascendente

en: The type of ad.
it: Tipo di inserzione

en: Days of the week
it: Giorni della settimana

en: The name of the site.
it: Il nome del sito.

en: In code
it: Da codice

en: Administrative title
it: Titolo amministrativo

en: Region settings
it: Impostazioni regione

en: Field label
it: Etichetta del campo

en: Form settings
it: Impostazioni maschera

en: Type of group.
it: Tipo di gruppo.

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
it: Se deselezionato, ogni voce nel campo creerà una nuova riga, che potrebbe essere la causa di duplicati. Questa impostazione non è compatibile con il l'ordinamento tramite click nelle visualizzazioni delle tabelle.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
it: Alcuni aggiornamenti sono ancora in attesa. Tornare a <a href="@update-php">update.php</a> ed eseguire gli aggiornamenti restanti.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
it: Alcuni aggiornamenti sono ancora in attesa.<br />Si prega di eseguire nuovamente lo script di aggiornamento.

en: Comment module form.
it: Form del modulo di commento

en: Translation module form.
it: Form del modulo di traduzione.

en: Menu module form.
it: Form del modulo Menu.

en: Book module form.
it: Form del modulo Book

en: Path module form.
it: Form del modulo Path

en: Poll module title.
it: Titolo del modulo 'Poll'

en: Poll module choices.
it: Scelte del modulo 'Poll'

en: Poll module settings.
it: Impostazioni del modulo 'Poll' (Sondaggio)

en: Upload module form.
it: Form del modulo Upload.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
it: Gli aggiornamenti dei moduli correlati a CCK non vengono eseguiti fino a quando i moduli non sono attivati nella <a href="@admin-modules-path">pagina di amministrazione dei moduli</a>. Quando vengono attivati, sarà necessario tornare a <a href="@update-php">update.php</a> ed eseguire gli aggiornamenti restanti.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
it: !module.module ha degli aggiornamenti ma non può essere aggiornato poiché content.module non è attivato.<br />Se e quando content.module verrà attivato, sarà necessario rieseguire lo script di aggiornamento. Si continuerà a vedere questo messaggio fino a quando il modulo verrà attivato e gli aggiornamenti saranno eseguiti.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
it: !module.module ha degli aggiornamenti nella cartella dei moduli ma non è attivato.<br />Se e quando verrà attivato, sarà necessario rieseguire lo script di aggiornamento. Si continuerà a vedere questo messaggio fino a quando il modulo verrà attivato e gli aggiornamenti saranno eseguiti.

en: CCK - No Views integration
it: CCK - Nessuna integrazione con Viste

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
it: L'integrazione di CCK con il modulo Viste richiede Views 6.x-2.0-rc2 o superiore.

en: manage fields
it: gestisci campi

en: » Add a new content type
it: » Aggiungi un nuovo tipo di contenuto

en: @field_name (Locked)
it: @field_name (Bloccato)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
it: Questo tipo di contenuto ha dei campi non attivi. I campi non attivi non sono inclusi negli elenchi dei campi disponibili fino a quando il loro moduli non verranno attivati.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
it: !field (!field_name) è un campo !field_type non attivo che utilizza un widget !widget_type.

en: - Select a field type -
it: - Seleziona un tipo di campo -

en: - Select a widget -
it: - Seleziona un widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
it: Nome del campo (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
it: Tipo di dati da memorizzare.

en: Form element to edit the data.
it: Elemento form per modificare i dati.

en: - Select an existing field -
it: - Seleziona un campo esistente -

en: Field to share
it: Campo da condividere

en: Group name (a-z, 0-9, _)
it: Nome del gruppo (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
it: Aggiungi un nuovo campo: devi specificare un'etichetta.

en: Add new field: you need to provide a field name.
it: Aggiungi un nuovo campo: devi specificare un nome per il campo.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
it: Aggiungi un nuovo campo: il nome del campo %field_name non è corretto. Il nome deve includere solo lettere minuscole non accentate, numeri e underscore (_).

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
it: Aggiungi un nuovo campo: il nome del campo %field_name è troppo lungo. Il nome è limitato a 32 caratteri, incluso il prefisso 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
it: Aggiungi un nuovo campo: il nome 'filed_instance' è riservato.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
it: Aggiungi un nuovo campo: il nome del campo %field_name esiste già.

en: Add new field: you need to select a field type.
it: Aggiungi un nuovo campo: devi selezionare un tipo di campo.

en: Add new field: you need to select a widget.
it: Aggiungi un nuovo campo: devi specificare un widget.

en: Add new field: invalid widget.
it: Aggiungi un nuovo campo: widget non corretto.

en: Add existing field: you need to provide a label.
it: Aggiungi un campo esistente: devi specificare un'etichetta.

en: Add existing field: you need to select a field.
it: Aggiungi un campo esistente: devi selezionare un campo.

en: Add existing field: you need to select a widget.
it: Aggiungi un nuovo campo: devi selezionare un widget.

en: Add existing field: invalid widget.
it: Aggiungi un nuovo campo: widget non corretto.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
it: Il campo %label non può essere aggiunto a un tipo di contenuto poiché è bloccato.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
it: Non ci sono campi configurati per questo tipo di contenuto. È possibile aggiungere nuovi campi nella pagina <a href="@link">Amministra campi</a>.

en: Edit basic information
it: Modifica informazioni di base

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
it: Il nome del campo leggibile dal computer. Questo nome non può essere modificato.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
it: Un nome leggibile dagli esseri umani da usare come etichetta per questo campo nel tipo di contenuto %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
it: Il tipo di dati che si desidera memorizzare nel database con questo campo. Questa opzione non può essere modificata.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
it: Il tipo di elemento grafico che si desidera presentare all'utente quando si crea questo campo nel tipo di contenuto %type.

en: Updated basic settings for field %label.
it: Aggiornato le impostazioni di base del campo %label.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
it: Si è verificato un problema aggiornando le impostazioni di base del campo %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
it: Questo campo è <strong>bloccato</strong> e non può essere rimosso.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
it: Il campo %field è bloccato e non può essere modificato.

en: %type basic information
it: Informazioni di base %type

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
it: Solo uso avanzato: codice PHP che restituisce un valore predefinito. Non deve includere i delimitatori &lt;?php ?&gt;. Se questo campo viene compilato, il valore restituito da questo codice modificherà qualsiasi valore sopra specificato. Formato atteso: <pre>!sample</pre>Per prevedere il formato che ci si aspetta, si può utilizzare la scheda <em>devel load</em> fornita dal <a href="@link_devel">modulo devel</a> nella pagina del contenuto %type.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
it: Quantità massima di valori che gli utenti possono inserire in questo campo.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
it: 'Illimitato' creerà un pulsante 'Aggiungi altro' in modo che gli utenti possono aggiungere tanti valori quanti desiderano.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
it: Il codice PHP del 'valore predefinito' ha restituito @value, che non è corretto.

en: %name must be an integer.
it: %name deve essere un intero.

en: %name must be a positive integer.
it: %name deve essere un intero positivo.

en: %name must be a number.
it: %name deve essere un numero.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
it: Assicurarsi che il campo usato sia presente nel tipo di contenuto specificato.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
it: Avanzato: Specificare i valori dei campi con il codice PHP

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
it: Solo uso avanzato: codice PHP che restituisce un valore da impostare. Non deve includere i delimitatori &lt;?php ?&gt;. Se questo campo viene compilato, il valore restituito da questo codice modificherà qualsiasi valore sopra specificato. Formato atteso: <pre>!sample</pre>L'utilizzo della scheda <em>devel load</em> fornita dal <a href="@link_devel">modulo devel</a> nella pagina del contenuto può aiutare a prevedere il formato che ci si aspetta.

en: You have to return the default value in the expected format.
it: Il valore predefinito deve essere restituito nel formato che ci si aspetta.

en: Populate @node's field '@field'
it: Compilare il campo '@field' del nodo @node

en: Field has value
it: Il campo ha un valore

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
it: Assicurarsi che il campo usato sia presente nel tipo di contenuto specificato. La condizione restituisce TRUE, se il campo selezionato ha il valore specificato.

en: Field has changed
it: Il campo è cambiato

en: Content containing changes
it: Contenuto contenente modifiche

en: Content not containing changes
it: Contenuto non contenente modifiche

en: @node's field '@field' has value
it: Il campo '@field' del nodo @node ha un valore

en: Select the machine-name of the field to look at.
it: Selezionare il nome-macchina del campo da cercare.

en: @node's field '@field' has been changed
it: Il campo '@field' del nodo @node è stato modificato

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
it: Titolo del nodo di riferimento non filtrato. ATTENZIONE - inserimento raw user.

en: Formatted html link to the referenced node.
it: Link html formattato al nodo a cui si fa riferimento.

en: Relative path alias to the referenced node.
it: Alias del percorso relativo al nodo a cui si fa riferimento.

en: Absolute path alias to the referenced node.
it: Alias del percorso assoluto al nodo a cui si fa riferimento.

en: Relative path alias to the referenced user.
it: Alias del percorso relativo all'utente a cui si fa riferimento.

en: Absolute path alias to the referenced user.
it: Alias del percorso assoluto all'utente a cui si fa riferimento.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
it: Campo: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
it: Campo sul nodo referenziato.

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
it: Configura come verrà visualizzata l'etichetta. Questa opzione non ha effetto quando è attiva l'opzione "Sovrascrivi titolo" che visualizza il titolo del blocco.

en: Field formatter
it: Formattatore del campo

en: Select a formatter.
it: Seleziona un formattatore.

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
it: "@s" campo: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: @label-truncated - !column
it: @label-tagliato - !column

en: Appears in: @types
it: Compare in: @types

en: <No value>
it: <Nessun valore>

en: Widget label (@label)
it: Etichetta widget (@label)

en: Custom label
it: Etichetta personalizzata

en: (first item is 0)
it: (il primo elemento è 0)

en: (start from last values)
it: (inizia dagli ultimi valori)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
it: Il delta consente di selezionare quale voce è adeguata alla relazione in un campo dal valore multiplo. Selezionare "1" per usare la prima voce, "2" per la seconda voce e così via. Se si seleziona "Tutto", ogni voce del campo creerà una nuova riga, che potrebbe essere la causa di duplicati.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
it: Il delta consente di selezionare quale voce, in un campo a valori multipli, verrà usata per l'ordinamento. Selezionare "1" per usare la prima voce "2" per la seconda voce e così via. Se si seleziona "Tutto", ogni voce nel campo creerà una nuova riga, che potrebbe essere la causa di duplicati.

en: You need to provide a label.
it: Devi specificare un'etichetta.

en: You need to provide a group name.
it: Devi specificare un nome del gruppo.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
it: Il nome del gruppo %group_nome non è corretto. Il nome deve includere solo lettere minuscole non accentate, numeri e underscore (_).

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
it: Il nome del gruppo %group_name è troppo lungo. Il nome è limitato a 32 caratteri, incluso il prefisso 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
it: Il nome del gruppo %group_name esiste già.

en: Add new group:
it: Aggiungi un nuovo gruppo:

en: Add new group: you need to provide a label.
it: Aggiungi un nuovo gruppo: devi specificare un'etichetta.

en: Add new group: you need to provide a group name.
it: Aggiungi un nuovo gruppo: devi specificare un nome del gruppo.

en: Standard group
it: Gruppo standard

en: Create display groups for CCK fields.
it: Creare gruppi di visualizzazione dei campi CCK.

en: Field group: @group in @type
it: Gruppo di campi: @group in @type

en: Field group label
it: Etichetta del gruppo di campi

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
it: Configura la visualizzazione dell'etichetta del gruppo di campi. Questa opzione non ha effetto se l'opzione "Sovrascrivi titolo" è abilitata, in questo caso è visualizzato il titolo del blocco specificato.

en: Field group format
it: Formato del gruppo di campi

en: This option allows you to configure the field group format.
it: Questa opzione ti permette configurare il formato del gruppo di campi

en: "@s" field group: @group in @type
it: Gruppo di campi "@s": @group nel @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
it: Notare che se il campo ha valori multipli, sarà caricato solo il primo nodo.

en: There are no nodereference fields defined.
it: Non ci sono campi nodereference definiti.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
it: <p>Scegli la vista del modulo "Views" per i nodi che possono essere usati come riferimento<br />Nota:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
it: <ul><li>Per questa opzione sono valide solo le viste che hanno dei campi.</li><li>Selezionando questa opzione si disabiliteranno le impostazioni dei "tipi di contenuto" fatte più sopra. Per limitare i tipi di contenuto che possono essere referenziati utilizzare la sezione "Filtri" della vista.</li><li>Utilizza la sezione "Campi" della vista per mostrare informazioni aggiuntive sui nodi referenziabili nell'interfaccia di creazione/modifica del nodo.</li><li>Utilizza la sezione "Criteri di ordinamento" della vista per definire l'ordine in cui i nodi referenziabili saranno presentati all'utente.</li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
it: <p>La lista dei nodi usata come riferimento può essere basata su una vista del modulo "Views", ma una vista appropriata non è stata trovata. <br />Nota:</p>

en: %name: invalid input.
it: %name: inserimento non valido.

en: %name: found no valid post with that title.
it: %name: non è stato trovato alcun contenuto valido con quel titolo.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
it: Nel campo %field sono consentiti solo numeri e decimali.

en: Only numbers are allowed in %field.
it: Nel campo %field sono consentiti solo numeri.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
it: Nel campo %field sono consentiti solo numeri e i caratteri decimali (%decimal).

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
it: Notare che se il campo ha valori multipli, sarà caricato solo il primo utente.

en: There are no userreference fields defined.
it: Non è stato definito alcun campo userreference.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
it: Avanzato - Utenti ai quali si può fare riferimento (Vista)

en: View used to select the users
it: Vista usata per selezionare gli utenti

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
it: <p>Scegli la vista del modulo "Views" per gli utenti che possono essere usati come riferimento.<br />Nota:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
it: <ul><li>Per questa opzione sono valide solo le viste che hanno dei campi.</li><li>Selezionando questa opzione si disabiliteranno le impostazioni dei "Ruoli che possono essere referenziati" e degli "Stati che possono essere referenziati" fatte più sopra. Per limitare i ruoli e/o gli stati che possono essere referenziati utilizzare la sezione "Filtri" della vista.</li><li>Utilizza la sezione "Campi" della vista per mostrare informazioni aggiuntive sugli utenti referenziabili nell'interfaccia di creazione/modifica dell'utente.</li><li>Utilizza la sezione "Criteri di ordinamento" della vista per definire l'ordine in cui gli utenti referenziabili saranno presentati all'utente.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
it: <p>La lista degli utenti usata come riferimento può essere basata su una vista del modulo "Views", ma una vista appropriata non è stata trovata. <br />Nota:</p>

en: %name: invalid user.
it: %name: utente non valido.

en: New field
it: Nuovo campo

en: Existing field
it: Campo esistente

en: New group
it: Nuovo gruppo

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
it: Aggiungi campi e gruppi al tipo di contenuto e organizzali nella visualizzazione del contenuto e dei form di input.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
it: È possibile aggiungere un campo a un gruppo trascinandolo sotto e alla destra del gruppo.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
it: Nota: Installando il modulo <a href="!adv_help">Advanced help</a> si avrà accesso a un aiuto maggiore e migliore.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
it: Usare la casella 'Escludi' per escludere una voce dal valore !content passato al modello del nodo.

en: Remove ads from local search results
it: Elimina le inserzioni dai risultati della ricerca nel sito

en: If enabled, all advertisements will be removed from local search results.  Users with %perm1 or %perm2 permissions will still see advertisements in the search results.
it: Se attivo, tutte le inserzioni saranno eliminate dai risultati delle ricerche nel sito. Gli utenti con i permsessi %perm1  o %perm2 potranno comunque vedere le inserzioni nei risultati delle ricerche.

en: edit any advertisement
it: modificare tutte le inserzioni

en: Remove ads from remote search engines
it: Rimuovi le inserzioni dai motori di ricerca remoti

en: noindex meta tag
it: meta tag noindex

en: There are currently no statistics for this advertisement.
it: Al momento non ci sono statistiche per questa inserzione.

en: The ID of the advertisement.
it: 'ID dell'inserzione.

en: The status of the ad.
it: Stato dell'inserzione.

en: The url of the advertisement.
it: L'url dell'inserzione

en: The redirection url of the advertisement.
it: L'url di reindirizzamento dell'inserzione.

en: The title of the advertisement.
it: Titolo dell'inserzione.

en: The number of comments attached to the advertisement.
it: Numero di commenti allegati all'inserzione.

en: "Small" date format of when the advertisement was created.
it: Data di creazione dell'inserzione in formato "Breve".

en: "Medium" date format of when the advertisement was created.
it: Data di creazione dell'inserzione in formato "Medio".

en: "Large" date format of when the advertisement was created.
it: Data di creazione dell'inserzione in formato "Lungo".

en: "Small" date format when the advertisement was activated.
it: Data di attivazione dell'inserzione in formato "Breve".

en: "Medium" date format of when the advertisement was activated.
it: Data di attivazione dell'inserzione in formato "Medio".

en: "Large" date format of when the advertisement was activated.
it: Data di attivazione dell'inserzione in formato "Lungo".

en: "Small" date format of when the advertisement was expired.
it: Data di scadenza dell'inserzione in formato "Breve".

en: "Medium" date format of when the advertisement was expired.
it: Data di scadenza dell'inserzione in formato "Medio".

en: "Large" date format of when the advertisement was expired.
it: Data di scadenza dell'inserzione in formato "Lungo".

en: "Small" date format of when the advertisement was automatically activated.
it: Data in formato "Breve" in cui l'inserzione è stata attivata automaticamente.

en: "Medium" date format of when the advertisement was automatically activated.
it: Data in formato "Medio" in cui l'inserzione è stata attivata automaticamente.

en: "Large" date format of when the advertisement was automatically activated.
it: Data in formato "Lungo" in cui l'inserzione è stata attivata automaticamente.

en: "Small" date format of when the advertisement was automatically expired.
it: Data in formato "Breve" in cui l'inserzione è scaduta automaticamente.

en: "Medium" date format of when the advertisement was automatically expired.
it: Data in formato "Medio" in cui l'inserzione è scaduta automaticamente.

en: "Large" date format of when the advertisement was automatically expired.
it: Data in formato "Lungo" in cui l'inserzione è scaduta automaticamente.

en: The maximum number of times this advertisement is allowed to be viewed.
it: Il numero massimo di volte che questa inserzione può essere vista.

en: The maximum number of times this advertisement is allowed to be clicked.
it: Il numero massimo di volte che questa inserzione può essere cliccata.

en: All time impression statistics
it: Statistiche totali delle impression

en: All time click statistics.
it: Statistiche totali dei click

en: Ad impressions last year.
it: Impression dell'inserzione nell'anno scorso.

en: Ad clicks last year.
it: Click sull'inserzione nell'anno scorso.

en: Ad impressions this year.
it: Impression dell'inserzione in quest'anno.

en: Ad clicks this year.
it: Click sull'inserzione in quest'anno.

en: Ad impressions last month.
it: Impression dell'inserzione nel mese scorso.

en: Ad clicks this month.
it: Click sull'inserzione in questo mese.

en: Ad impressions this month.
it: Impression dell'inserzione in questo mese.

en: Ad impressions yesterday.
it: Impression dell'inserzione ieri.

en: Ad clicks yesterday.
it: Click sull'inserzione ieri.

en: Ad impressions today.
it: Impression dell'inserzione oggi.

en: Ad clicks today.
it: Click sull'inserzione oggi.

en: Ad impressions last hour.
it: Impression dell'inserzione nell'ultima ora.

en: Ad clicks this hour.
it: Impression sull'inserzione in qiest'ora.

en: Ad impressions this hour.
it: Impression dell'inserzione in quest'ora.

en: This advertisement has been approved and is currently waiting to be activated.
it: L'inserzione è stata approvata e al momento è in attesa di essere attivata.

en: This advertisement has expired and is no longer being displayed.
it: L'inserzione è scaduta e non viene più visualizzata.

en: This advertisement was refused by the site administrator and will not be displayed.
it: L'inserzione è stata rifiutata dall'amministratore del sito e non sarà visualizzata.

en: Select Ad type
it: Seleziona il tipo di Inserzione

en: Please, select an Ad type.
it: Seleziona un tipo di Inserzione.

en: Invalid aid object passed into ad_permission, no aid->aid set.
it: Errato oggetto aid passato in ad_permission, nessun aid->aid impostato.

en: delete own advertisements
it: eliminare le proprie inserzioni

en: delete any advertisement
it: eliminare qualsiasi inserzione

en: Flush cached data
it: Svuota i dati nella cache

en: Ad module file-cached data has been flushed to the database.
it: I dati nella cache dei file del modulo Ad sono stati svuotati nel database.

en: The advertisement cache type has been reverted from %file to %none because the %name module was disabled.
it: Il tipo di cache dell'inserzione è stato riportato da %file a %none poiché il modulo %name è stato disattivto.

en: ad file cache
it: cache del file inserzione

en: Ad file cache
it: Cache del file inserzione

en: This module provides the ability to create advertisement channels, for which rules can be defined.
it: Questo modulo permette di creare dei canali per le inserzioni, e definire delle regole per questi canali.

en: This is a list of existing containers and channels that you can edit.  Containers hold channels, and channels hold advertisements.
it: Questo è un elenco di contenitori e canali esistenti che puoi modificare. I contenitori contengono i canali, mentre i canali contengono le inserzioni.

en: Containers help you organize your advertisement channels.  A container can hold one or more related advertisement channels.
it: I contenitori aiutano a organizzare i canali delle inserzioni. Un contenitore può contenere uno o più canali correlati.

en: Advertisements can be assigned to one or more advertisement channels.  Rules can then be applied to these channels.
it: Le inserzioni possono essere assegnate a uno o più canali. A questi canali si possono applicare delle regole.

en: Create container
it: Crea contenitore

en: Create channel
it: Crea canale

en: An active premiere advertisement will override all other non-premiere advertisements in the same channel.  As long as one or more premiere advertisements are active in a channel, non-premiere advertisements will not be displayed in that channel.
it: Una inserzione premiere attiva sovrascriverà tutte le altre inserzioni non-premiere nello stesso canale. Fino a quando una o più inserzioni premiere sono attive in un canale, le inserzioni non-premiere non saranno mostrate in quel canale.

en: Remnant
it: Residua

en: An advertisement marked as a remnant is eligible for display in any channel where the number of assigned advertisements for the channel is less than the inventory level specified.
it: Un'inserzione contrassegnata come residua è idonea per essere visualizzata in ogni canale in cui il numero di inserzioni assegnate per quel canale è inferiore del livello di scorta specificato.

en: <any>
it: qualsiasi

en: Ad channels
it: Canali inserzione

en: Generate report
it: Genera rapporto

en: remnant
it: residua

en: Display advertisements not assigned to any channel
it: Mostra le inserzioni non assegnate ad alcun canale

en: Only if no matching advertisements are found in the active channels
it: Solo se non vengono trovate inserzioni che corrispondono nei canali attivi.

en: By default, advertisements will first be selected out of the active channels, and if none are found they will be selected out of advertisements not assigned to any channel.  If you select "Always", advertisements will be selected out of the active channels and from advertisements not assigned to any channels.  If you select "Never", advertisements will only be selected out of the active channels, and advertisements not assigned to any channel will not ever be displayed.
it: Per default, le inserzioni vengono prima selezionate tra i canali attivi. Se non ne vengono trovati, le inserzioni vengono selezionate tra le inserzioni non assegnate ad alcun canale. Se selezioni "Sempre", le inserzioni saranno selezionate tra canali attivi e tra le inserzioni non assegnate ad alcun canale. Se selezioni "Mai", le inserzioni saranno selezionate dai canali attivi, mentre le inserzioni non assegnate ad alcun canale non saranno mai mostrate.

en: Display channels on administrative ads overview listing
it: Mostra i canali sull'elenco panoramico di gestione delle inserzioni

en: In addition to groups
it: In aggiunta ai gruppi

en: In place of groups
it: Al posto dei gruppi

en: Not at all
it: Nessuno

en: By default, channels will be listed along with groups on the administrative ads list.  You can optionally disable either the groups column (by selecting "in place of groups"), or the channel column (by selecting "not at all").
it: Per default, i canali saranno elencati con i gruppi nell'elenco di gestione delle inserzioni. Facoltativamente puoi disattivare sia la colonna gruppi (selezionando "al posto dei gruppi"), o la colonna canali  (selezionando "nessuno").

en: Maximum number of channels that can be assigned to a single ad
it: Numero massimo di canali assegnabili a una singola inserzione

en: Optionally limit the number of channels that a single advertisement can be assigned to.
it: Limita facoltativamente il numero di canali a quali può essere assegnata una singola inserzione.

en: This is a premiere advertisement.
it: Questa è un'inserzione premiere.

en: This is not a premiere advertisement.
it: Questa non è un'inserzione premiere.

en: This is a remnant advertisement.
it: Questa è un'inserzione residua.

en: You may not assign more than !inventory to %name.
it: Non puoi assegnare più di !inventory a %name.

en: You can not assign this advertisement to more than !limit.
it: Non puoi assegnare questa inserzione a più di !limit.

en: The %channel channel does not allow advertisements from the %group group.
it: Il canale %channel non accetta inserzioni dal gruppo %group.

en: Channel containers can be used to help organize channels, but they are not required.
it: I contenitori di canali possono essere usati per aiutare ad organizzare i canali, ma non sono obbligatori.

en: The channel container description can be used to help you define the purpose of your different channels.  The descriptions are only visible to advertisement administrators.
it: La descrizione del contenitore del canale può essere usata per stabilire lo scopo dei differenti canali. Le descrizioni sono visibile solo agli amministratori delle inserzioni.

en: When listing containers, those with the lighter (smaller) weights get listed before containers with heavier (larger) weights.  Containers with equal weights are sorted alphabetically.
it: Quando si elencano i contenitori, quelli con il peso minore (più piccolo) vengono elencati prima dei contenitori con un peso maggiore (più grande). I contenitori con peso uguale sono ordinati alfabeticamente.

en: A container named %name already exists.
it: Un contenitore dal nome %name esiste già.

en: The %name container has been created.
it: Il contenitore %name è stato creato.

en: The %name container has been updated.
it: Il contenitore %name è stato aggiornato.

en: Are you sure you want to delete the %name container?
it: Sicuro di voler eliminare il contenitore %name ?

en: Any channels currently assigned to the %name container will not be deleted, they will be reassigned. <p>This action can not be undone.
it: I canali attualmente assegnati al contenitore %name non saranno eliminati, ma saranno riassegnati. <p>Questa azione non può essere annullata.

en: The %name container has been deleted.
it: Il contenitore %name è stato eliminato.

en: Enter a short, descriptive name for your channel.
it: Inserisci una descrizione del tuo canale breve ma descrittiva.

en: Enter a full description of your channel.
it: Inserisci una descrizione completa del tuo canale.

en: No containers have been created.
it: Non sono stati creati contenitori.

en: Optionally assign your channel to a container.  Containers can be used to help organize your channels, but they are not required.
it: Assegna facoltativamente il canale a un contenitore. I contenitori possono essere usati per organizzare i canali, ma non sono obbligatori.

en: When listing channels, those with the lighter (smaller) weights get listed before channels with heavier (larger) weights.  Channels with equal weights are sorted alphabetically.
it: Quando si elencano i canali, quelli con il peso minore (più piccolo) vengono elencati prima dei canali con un peso maggiore (più grande). I canali con peso uguale sono ordinati alfabeticamente.

en: Entering an inventory value will limit the number of advertisements that may be assigned to this channel. As well, if fewer advertisements than the inventory value are assigned to this channel, advertisements marked as remnants will be used to reach the assigned inventory level.
it: Inserendo un valore per la scorta limiterà il numero di inserzioni assegnabili a questo canale. Inoltre, se a questo canale vengono assegnate meno inserzioni, le inserzioni contrassegnate come residue saranno usate per raggiungere il livello di scorta assegnato.

en: URL rules
it: Regole URL

en: Display advertisements from this channel on specific URLs
it: Mostra le inserzioni di questo canale su URL specifici

en: Display advertisements on every URL except the listed URLs.
it: Mostra le inserzioni su ogni URL ad eccezione degli URL elencati.

en: Display advertisements only on the listed URLs.
it: Mostra le inserzioni solo sugli URL elencati.

en: Ad group rules
it: Regole del gruppo inserzioni

en: Allow advertisements from specific ad groups
it: Consenti le inserzioni da gruppi di inserzioni specifici

en: By selecting one or more groups, only advertisements from the selected group(s) will be allowed to be added to this channel.  If no groups are selected, any advertisement can be added to this channel regardless of its group.
it: Selezionando uno o più gruppi, solo le inserzioni del gruppi selezionati saranno aggiunte a questa canale. Se non viene selezionato alcun gruppo, qualsiasi inserzione può essere aggiunta a questo canale indipendentemente dal suo gruppo.

en: No ad groups have been created.
it: Non è stato creato alcun gruppo.

en: Not-in-channel ad rules
it: Regole inserzioni non-nel-canale

en: You will need to set "!variable" to %value for these %type ad rules to be applicable.  Currently these settings are doing nothing.
it: Devi impostare "!variable" a %value affinché queste regole per le inserzioni %type siano applicabili.  Al momento queste impostazioni non fanno nulla.

en: display advertisements not assigned to any channel
it: visualizza le inserzioni non assegnate ad alcun canale

en: Choose the maximum percentage of not-in-channel advertisements allowable for display. For instance, selecting 10% indicates that 1 out of 10 advertisements will be selected from those not assigned to this channel.
it: Scegli la percentuale massima di inserzioni non-nel-canale che è possibile visualizzare. Per esempio, selezionando 10% si indica che una inserzione su 10 sarà selezionata da quelle non assegnate a questo canale.

en: A channel named %name already exists.
it: Un canale chiamato %name esiste già.

en: The %name channel has been created.
it: Il canale %name è stato creato.

en: The %name channel has been updated.
it: Il canale %name è stato aggiornato.

en: Are you sure you want to delete the %name channel?
it: Sei sicuro di voler eliminare il canale %name?

en: Any advertisements currently assigned to the %name channel will not be deleted, they will be reassigned. <p>This action can not be undone.
it: Le inserzioni attualmente assegnate al canale %name non saranno eliminate, ma saranno riassegnate. <p>Questa azione non può essere annullata.

en: The %name channel has been deleted.
it: Il canale %name è stato eliminato.

en: 1 advertisement | @count advertisements
it[0]: 1 inserzione
it[1]: @count inserzioni

en: 1 channel | @count channels
it[0]: 1 cnale
it[1]: @count canali

en: administer channels
it: gestione canali

en: configure ad premier status
it: configurare lo stato dell'inserzione premiere

en: Ad channel
it: Canali inserzione

en: Provides the ability to create advertisement channels, about which rules can be defined.
it: Permette di creare canali per le inserzioni, per i quali si possono creare delle regole.

en: Configuration options for manually embedded ads using [[ad]] and &lt;!--ad--&gt; tags.
it: Opzioni di configurazione delle inserzioni integrate manualmente usando i tag [[ad]] e &lt;!--ad--&gt;.

en: Ad embed
it: Inserzione integrata

en: Allow remote hosted images
it: Consenti le immagini hosted in remoto

en: Check this box to add a new field when creating image advertisements allowing you to specify a path to a remotely hosted image rather than locally uploading an image.  This option is disabled by default as it is a confusing field to someone not using it.
it: Quando crei un'inserzione immagine seleziona questa casella per aggiungere un nuovo campo che ti consenta di indicare il percorso a un'immagine hosted in remoto piuttosto che caricare localmente un'immagine. Questa opzione è disattivata per defualt poiché risulta essre un campo che confonde coloro che non lo usano.

en: Maximum filesize
it: Dimensione massima del file

en: Optionally specify a maximum filesize in bytes for images in this group.  To specify no maximum filesize, enter <em>0</em>.
it: Specifica facoltativamente la dimensione massima dei file in bytes per le immagini di questo gruppo. Per non specificare alcuna dimensione inserisci <em>0</em>.

en: Image validation failed, unable to mark ad as %active.  Setting ad as %pending.
it: La validazione dell'immagine è fallita, impossibile contrassegnarla come %active. Imposto l'inserzione come %pending.

en: The image %name is only %current pixels wide, which is less than the minimum of %minimum pixels allowed in the %group ad group.
it: L'immagine %name è larga solo %current pixel, che è inferiore al minimo di %minimum pixel consentito nel gruppo inserzioni %group.

en: The image %name is %current pixels wide, which is more than the maximum of %maximum pixels allowed in the %group ad group.
it: L'immagine %name è larga %current pixel, che è superiore al massimo di %maximum pixel consentito nel gruppo inserzioni %group.

en: The image %name is only %current pixels high, which is less than the minimum of %minimum pixels allowed in the %group ad group.
it: L'immagine %name è alta solo %current pixel, che è inferiore al minimo di %minimum pixel consentito nel gruppo inserzioni %group.

en: The image %name is %current pixels high, which is more than the maximum of %maximum pixels allowed in the %group ad group.
it: L'immagine %name è alta %current pixel, che è superiore al massimo di %maximum pixel consentito nel gruppo inserzioni %group.

en: The image %name is %current bytes in size, which is more than the maximum of %maximum bytes allowed in the %group ad group.
it: La dimensione dell'immagine %name attualmente è %current bytes, che è superiore al massimo di %maximum bytes consentito nel gruppo inserzioni %group.

en: Remote image path
it: Percorso immagine remoto

en: Instead of uploading an image, you may optionally specify a complete URL to a remotely hosted image.  For example, %example.  If you do not specify a remotely hosted image, you must attach an image to this advertisement in the %attachment section below.
it: Invece di caricare un'immagine, puoi in via opzionale specificare un URL completo a un'immagine hosted in remoto. Per esempio, %example. Se non specifichi un'immagine hosted in remoto, devi allegare un'immagine per questa inserzione nella sezione sotto %attachment.

en: File attachements
it: File allegati

en: Select which permissions will be automatically granted to new owners of <em>!type</em> advertisements, per role.  If a user is a member of multiple roles, he will get all default permissions defined for each role he is a member of.
it: Seleziona i permessi che saranno assegnati automaticamente ai nuovi inserzionisti delle inserzioni <em>!type</em>, per ruolo.  Se un utente è un membro con ruoli multipli, riceverà tutti i permessi predefiniti specificati in ogni ruolo di cui è membro.

en: Default permissions for users in the <em>!role</em> role
it: Permessi predefiniti per gli utenti con il ruolo <em>!role</em>

en: grant default per ad type permissions
it: assegnare i permessi predefiniti per tipo di inserzione

en: Insert the following source snippet into the source code of your remote web page. The remote website will then display advertisements from this website. It is necessary to include the entire snippet, and to not modify it in any way.
it: Inserisci il seguente frammento di codice nel codice sorgente della pagina web remota. Il sito remoto mostrerà quindi le inserzioni da questo sito. È necessario includere tutto il frammento senza modificarlo in alcun modo.

en: generate administrative reports
it: genera rapporti gestionali

en: Report dates
it: Date dei rapporti

en: You must enter a valid start date.
it: Devi inserire una data di inizio valida.

en: The report must start at least one hour before the current time.
it: Il rapporto deve iniziare almeno un'ora prima dell'ora attuale.

en: The report must start before it ends.
it: Il rapporto deve iniziare prima della fine.

en: You must enter a valid end date.
it: Devi inserire una data di fine valida.

en: Modify report
it: Modifica rapporto

en: Active dates
it: Date attive

en: Invalid date specified in range.
it: La data specificata non è valida.

en: Ad report
it: Rapporto inserzione

en: Ad click filter
it: Filtro click inserzioni

en: The greater the probability, the more frequently this advertisement will be displayed.  An advertisement with a probablity of 2 will be displayed twice as frequently as an advertisement with a probability of 1.
it: Maggiori le probabilità, più frequentemente l'inserzione verrà visualizzata. Un'inserzione con probabilità 2 sarà visualizzata con una frequenza doppia rispetto a una inserzione con probabilità 1.

en: configure ad probability
it: configurare le probabilità dell'inserzione

en: Ad Weight Probability
it: Peso delle probabilità dell'inserzione

en: Allow admin to adjust the probability that an ad will be displayed.
it: Consenti al gestore di regolare le probabilità che un'inserzione venga mostrata.

en: width @width
it: larghezza @width

en: height @height
it: altezza @height

en: upscaling allowed
it: ingrandimento consentito

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
it: casuale tra -@degrees&deg e @degrees&deg

en: Cluster
it: Gruppo

en: Structure
it: Struttura

en: Unique
it: Univoco

en: My Account
it: Il mio account

en: Edit style
it: Modifica lo stile

en: Delete style
it: Rimuovi lo stile

en: Leave blank to disable scheduled publishing.
it: Lasciare vuoto per disattivare la pubblicazione pianificata.

en: Leave blank to disable scheduled unpublishing.
it: Lasciare vuoto per disattivare la rimozione della pubblicazione pianificata.

en: Scheduler module form.
it: Form del modulo Scheduler.

en: The "list" option lets a user choose if a file should be shown in a list when viewing the content after creation.
it: L'opzione "elenca" permette ad un utente di scegliere se un file deve essere visualizzato in una lista quando si visualizzano i contenuti dopo la creazione.

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
it: Sarà generato un alias. Se desideri creare tu stesso l'alias sotto, deseleziona questa opzione.

en: To control the format of the generated aliases, see the <a href="@pathauto">automated alias settings</a>.
it: Per gestire il formato degli alias generati consulta le <a href="@pathauto">impostazioni alias automatico</a>.

en: Semantic Views : Fields
it: Semantic Views : Campi

en: Skip empty fields
it: Salta i campi vuoti

en: Insert a %hash where you want row enumeration.
it: Inserisci un %hash dove vuoi il numero di riga.

en: FIRST/LAST every n<sup>th</sup>
it: PRIMO/ULTIMO ogni n<sup>esimo</sup> elemento

en: Views 2 plugins for UI management of output markup
it: Estensione di views 2 per la gestione del codice HTML generato da interfaccia grafica

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
it: Come gestire maiuscole e minuscole del parametro quando si mostra il percorso nell'URL. Usare solo con Postgres, dato che utilizza comparazioni sensibili alle differenze tra maiuscole e minuscole.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
it: L'attributo target del link, può essere _blank, _parent o il nome di un iframe. Questo campo è usato raramente.

en: @argument title
it: titolo per @argument

en: @argument input
it: inserimento di @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
it: Il numero massimo di caratteri che questo campo può avere.

en: Count the number 0 as empty
it: Considera il numero 0 come valore vuoto

en: Hide if empty
it: Nascondi se vuoto

en: Starting value
it: Valore iniziale

en: Specify the number the counter should start at.
it: Specificare il numero da cui inizia il contatore.

en: Does not start with
it: Non inizia per

en: Does not end with
it: Non finisce per

en: The view %name has been saved.
it: La vista %name è stata salvata.

en: Remove all Views 1 tables
it: Rimuovi tutte le viste da 1 tabella

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
it: Seleziona questa opzione e clicca Pulisci per eliminare dal database tutte le tabelle relative a Views 1.x. Attenzione: questa operazione è irreversible! Attivarla solo se si è sicuri di non aver più bisognio di questi dati.

en: All Views 1 tables have been removed.
it: Tutte le tabelle di Views 1.x sono state rimosse.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
it: Questo filtro può fare apparire più volte nei risultati quegli elementi che hanno più di una delle opzioni selezionate. Se il filtro causa la comparsa di duplicati, questo checkbox può aiutare a ridurli; ad ogni modo, all'aumentare del numero di termini da cercare, la query risulterà più lenta, quindi si consiglia di usarlo con cautela. In particolare non dovrebbe mai essere usato su campi a valore singolo, perché se il campo fosse incompatibile potrebbe causare l'omissione di alcuni elementi dai risultati.

en: Jump menu
it: menu rapido

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
it: Inserisce tutti i risultati in una casella di selezione e permette agli utenti di andare ad una pagina differente in base ai risultati.

en: Hostname of user that posted the comment.
it: Il nome dell'host dell'utente che ha inserito il commento.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
it: L'indirizzo e-mail dell'utente che ha inserito il commento. Sarà vuoto se l'autore è un utente registrato.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
it: Mette in relazione contenuti e termini di tassonomia, specificando quale (o quali) vocabolari usare. La relazione genera record duplicati in presenza di termini multipli assegnati ai contenuti.

en: The text of the profile item.
it: Il testo della voce di profilo.

en: The taxonomy term ID for the term.
it: L'identificativo del termine della tassonomia.

en: The taxonomy term name for the term.
it: Il nome del termine della tassonomia.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
it: Il nome del vocabolario a cui il termine appartiene.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
it: Scegliere i vocabolari da correlare. Si ricordi che per ogni termine trovato verrà generato un record, quindi questa relazione esprime i risultati migliori se opera su un singolo vocabolario per cui ogni contenuto sia abbinato ad un solo termine.

en: The file ID for the file.
it: L'identificativo di questo file.

en: The name of the attached file.
it: Il nome del file allegato.

en: The MIME type of the attached file.
it: Il tipo MIME del file allegato.

en: The path of the attached file.
it: Il percorso del file allegato.

en: The size of the attached file.
it: La dimensione del file allegato.

en: The name of the role.
it: Il nome del ruolo.

en: The role ID of the role.
it: L'identificativo del ruolo.

en: Hide empty fields
it: Nascondi i campi vuoti

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
it: Non mostrare i campi, etichette o marcatori per i campi che sono vuoti.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
it: È necessario almeno un campo prima di poter configurare le impostazioni del menu rapido

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
it: Per configurare correttamente un menu rapido è necessario selezionare un campo che rappresenti il percorso da utilizzare. Si deve poi impostare quel campo come escluso. Tutti gli altri campi visualizzati saranno parte del menu. Avvertenza: tutto il codice HTML sarà rimosso dall'output in quanto gli elenchi di selezione non sono in grado di mostrare HTML.

en: Path field
it: Campo del percorso

en: Hide the "Go" button.
it: Nascondi il bottone "Vai".

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
it: Se nascosto, questo bottone sarà nascosto ai soli utenti dotati di javascript e la pagina cambierà automaticamente al cambiare della selezione.

en: @label-truncated - delta
it: @label-tagliato - delta

en: Delta - Appears in: @types
it: Delta - Appare in: @types

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
it: Questo form processerà un tipo di contenuto ed uno o più campi di questo per esportarne le impostazioni. L'esportazione creata da questo processo può esse copiata ed incollata per importazione in questo od altri database. L'importazione aggiungerà i campi ad un tipo di contenuto esistente o creerà un nuovo tipo di contenuto che include i campi selezionati.

en: Blocked users
it: Utenti bloccati

en: The 'referenceable_status' option for %field has been fixed.
it: L'opzione 'referenceable_status' per %field è stata risolta.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
it: Accetta una data in un qualsiasi <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato inserimento date GNU</a>. Sono considerati validi valori come "today", "+2 months", e "Dec 9 2004".

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
it: Accetta un orario in un qualsiasi <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato inserimento date GNU</a>. Valori come "now", "+2 hours", e "10:30pm" sono considerati validi.

en: This identifier is used by another handler.
it: L'identificatore è usato da un altro gestore.

en: Always display more link
it: Mostra sempre il link Continua

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
it: Questo visualizzerà il link Continua anche se non ci sono più elementi da mostrare.

en: View changes
it: Visualizza modifiche

en: Choose a layout for the admin toolbar. Vertical works well with large, wide screens. Horizontal works well on screens with limited real estate.
it: Scegli un layout per l'admin toolbar. La modalità verticale rende meglio su schermi larghi ed ampi, la modalità orizzontale è adatta a schermi di dimensioni limitate.

en: Choose a position for the admin toolbar that will not collide with other elements in your current theme.
it: Scegli una posizione per l'admin toolbar che non interferisca con altri elementi del tema in uso.

en: use admin toolbar
it: usa l'admin toolbar

en: UI helpers for Drupal admins and managers.
it: Elementi UI per facilitare il lavoro di amministratori e gestori Drupal.

en: Other tools
it: Altri strumenti

en: Show querylog
it: Mostra registro delle query

en: Hide querylog
it: Nascondi registro delle query

en: If enabled, advertisement nodes will include the !noindex, telling remote search engines to not include these nodes in their search index.  This meta tag will appear on any page that an advertisement node is displayed on, even if a page is comprised of both ad nodes and other site content.  It will not be displayed when advertisements are displayed via blocks, calls to ad(), or other display methods when the page is comprised of non-ad content. This option is disabled by default as users with this option enabled and custom home pages have accidentally caused important pages such as their front page to not be indexed by popular search engines.
it: Se attivo, i nodi delle inserzioni includeranno !noindex, dicendo ai motori di ricerca remoti di non includere tali nodi nelle loro indice delle ricerche.  Questo meta tag comparirà in ogni pagina che visualizza un'inserzione , anche se la pagina comprende sia nodi di inserzione che altri contenuti del sito. Non sarà invece mostrato quando le inserzioni vengono visualizzate tramite i blocchi, chiamate a ad() o altri metodi di visualizzazione quando la pagina comprende contenuto diverso dalle inserzioni. Per default questa opzione non è attiva dato che agli utenti che hanno questa opzione attiva e hanno delle home page personalizzate succede che le loro home page non vengono indicizzate dai motori di ricerca.

en: There is no activity yet.
it: Nessuna attività finora.

en: The advertisement.
it: Inserzione

en: "Small" date format of when the advertisement will be automatically activated.
it: Data di attivazione automatica dell'inserzione in formato "Breve".

en: "Medium" date format of when the advertisement will be automatically activated.
it: Data di attivazione automatica dell'inserzione in formato "Medio".

en: "Large" date format of when the advertisement will be automatically activated.
it: Data di attivazione automatica dell'inserzione in formato "Lungo".

en: "Small" date format of when the advertisement will be automatically expired.
it: Data in formato "Breve" in cui l'inserzione scadrà automaticamente.

en: "Medium" date format of when the advertisement will be automatically expired.
it: Data in formato "Medio" in cui l'inserzione scadrà automaticamente.

en: "Large" date format of when the advertisement will be automatically expired.
it: Data in formato "Lungo" in cui l'inserzione scadrà automaticamente.

en: The username of the ad creator.
it: Il nome utente del creatore dell'inserzione.

en: The email address of the ad creator.
it: Nome utente del creatore dell'inserzione.

en: The user ID of the ad creator.
it: ID utente del creatore dell'inserzione.

en: A comma separated list of usernames of all the ad's owners.
it: Un elenco, separato da virgola, dei nomi utente di tutti inserzionisti.

en: A comma separated list of email addresses of all the ad's owners.
it: Un elenco separto da virgola degli indirizzi email di tutti gli inserzionisti.

en: A comma separated list of user IDs of all the ad's owners.
it: Un elenco separto da virgola degli ID di tutti gli inserzionisti.

en: A comma separated list of usernames of all the ad's owners minus the ad's creator.
it: Un elenco separto da virgola dei nomi utente di tutti gli inserzionisti meno i creatori di inserzioni.

en: A comma separated list of email addresses of all the ad's owners minus the ad's creator.
it: Un elenco separto da virgola degli indirizzi email di tutti gli inserzionisti meno i creatori di inserzioni.

en: A comma separated list of user IDs of all the ad's owners minus the ad's creator.
it: Un elenco separto da virgola degli ID di tutti gli inserzionisti meno i creatori di inserzioni.

en: This ad is already active, ignoring autoactivate date.
it: Questa inserzione è già attiva: la data di auto-attivazione sarà ignorata.

en: The ad_actions module provides triggers and actions allowing administrators to create notifications for the ad module.
it: Il modulo ad_actions fornisce trigger e azioni che permettono agli amministratori di creare notifiche per il modulo inserzione.

en: Send e-mail before automated ad trigger
it: Invia una email prima di un trigger inserzione automatico

en: Send e-mail on or after ad trigger
it: Invia una email al verificarsi di, oppure dopo un trigger inserzione

en: 1 year before
it: 1 anno prima

en: 16 weeks before
it: 16 settimane prima

en: 8 weeks before
it: 8 settimane prima

en: 4 weeks before
it: 4 settimane prima

en: 3 weeks before
it: 3 settimane prima

en: 2 weeks before
it: 2 settimane prima

en: 1 week before
it: 1 settimana prima

en: 5 days before
it: 5 giorni prima

en: 3 days before
it: 3 giorni prima

en: 1 day before
it: 1 giorno prima

en: 12 hours before
it: 12 ore prima

en: 6 hours before
it: 6 ore prima

en: 3 hours before
it: 3 ore prima

en: 1 hour before
it: 1 ora prima

en: 1 hour after
it: 1 ora dopo

en: 3 hours after
it: 3 ore dopo

en: 6 hours after
it: 6 ore dopo

en: 12 hours after
it: 12 ore dopo

en: 1 day after
it: 1 giorno dopo

en: 3 days after
it: 3 giorni dopo

en: 5 days after
it: 5 giorni dopo

en: 1 week after
it: 1 settimana dopo

en: 2 weeks after
it: 2 settimane dopo

en: 3 weeks after
it: 3 settimane dopo

en: 4 weeks after
it: 4 settimane dopo

en: 8 weeks after
it: 8 settimane dopo

en: 16 weeks after
it: 16 settimane dopo

en: 1 year after
it: 1 anno dopo

en: An advertisement has been clicked.
it: Un'inserzione è stata cliccata.

en: An advertisement has been approved.
it: Un'inserzione è stata approvata.

en: An advertisement has been marked as pending.
it: Un'inserzione è stata messa in attesa.

en: An advertisement has been marked as offline.
it: Un'inserzione è stata messa offline.

en: An advertisement has been denied.
it: Un'inserzione è stata rifiutata.

en: An advertisement has been activated.
it: Un'inserzione è stata attivata.

en: An advertisement has expired.
it: Un'inserzione è scaduta.

en: An advertisement has been created.
it: Un'inserzione è stata creata.

en: An advertisement has been updated.
it: Un'inserzione è stata aggiornata.

en: An advertisement has been deleted.
it: Un'inserzione è stata eliminata.

en: Scheduled activation.
it: Attivazione programmata.

en: Scheduled expiration.
it: Scadenza programmata.

en: The email address to which the message should be sent. Tokens are allowed. Separate multiple email addresses with commas.
it: L'indirizzo email a cui inviare il messaggio. I token sono consentiti. Separa gli indirizzi email multipli con le virgole.

en: The subject of the message. Tokens are allowed.
it: L'oggetto del messaggio. I token sono consentiti.

en: The message that should be sent. Tokens are allowed.
it: Il messaggio da inviare. I token sono consentiti.

en: When to send
it: Quando inviare

en: Specify when you would like the email sent. <em>Sending your email any time other than immediately requires cron</em>. Only one delayed email will be generated per advertisement per recipient per configured period even if the trigger event happens multiple times during the delay period.
it: Indica quando vorresti inviare l'email. <em>L'invio dell'email in qualsiasi momento che non sia adesso richiede cron</em>. Sarà generata solo una email differita per inserzione per destinatario per periodo configurato anche se gli eventi trigger hanno luogo più volte durante il periodo differito.

en: select a profile field
it: seleziona un campo del profilo

en: Profile field used to disable notifications
it: Campo profilo usato per disattivare le notifiche

en: Optionally select a profile field which can be used to disable notifications on a per-user basis for this action. If a user assigns a non-empty value or 0 value to this field, notification emails will be disabled. It is recommended that you assign a checkbox field that when checked will disable all notifications generated by this action to the recipient. Notifications can only be disabled when they are sent to email addresses associated with users on your website.
it: Opzionale: seleziona un campo profilo da poter usare per disattivare le notifiche su una base per-utente per questa azione. Se un utente assegna un valore non-vuoto o un valore 0 a questo campo, le email di notifica vengono disattivate. Si consiglia di assegnare un campo checkbox che quando viene spuntato disattiva tutte le notifiche al destinatario generate da questa azione. Le notifiche possono essere disattivate solo quando sono inviate a indirizzi email associati agli utenti del sito.

en: Queued email for scheduled trigger to %recipient
it: Email accodate per il trigger schedulato per %recipient

en: Queued email to %recipient
it: Email accodate per %recipient

en: Notifications to %recipient are disabled, notification not sent
it: Le notifiche a %recipient sono disattivate, la notifica non è stata inviata

en: administer ad triggers
it: gestione trigger inserzioni

en: Ad actions
it: Azioni ad

en: Enable ad triggers and actions, useful for creating notification emails.
it: Attiva i trigger e le azioni per le inserzioni, utile per creare email di notifica.

en: Ad channels: !channels
it: Canali inserzioni: !channels

en: Ad channels: all
it: Canali inserzioni: tutti

en: Enter one URL per line.  If serving ads locally use Drupal relative paths.  If serving ads remotely include the 'http://' or 'https:/'.  Use '&lt;front&gt;' to specify the front page.  The '*' character is a wildcard.  Example URLs are <em>blog</em> for the blog page and <em>blog/*</em> for every personal blog on your local website.
it: Inserisci un URL per riga.  Se carichi le inserzioni locali usa i percorsi relativi di Drupal.  Se carichi le inserzioni remote includi 'http://' o 'https:/'.  Usa '&lt;front&gt;' per indicare la front page.  Il carattere '*' è un jolly.  Esempi di URL sono <em>blog</em> per la pagina blog e <em>blog/*</em> per ogni blog personale sul sito locale.

en: Report dates: !start to !end
it: Date del rapporto: da !start a !end

en: Ad groups: !groups
it: Gruppi inserzioni: !groups

en: There !count found.
it: Trovati !count.

en: Report data
it: Dati rapporto

en: was <strong>1</strong> ad | were <strong>@count</strong> ads
it[0]: era <strong>1</strong> inserzione
it[1]: erano <strong>@count</strong> inserzioni

en: Generates reports and charts from advertisement statistics.
it: Genera rapporti e grafici dalle statistiche delle inserzioni.

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
it: Il titolo da usare nelle briciole di pane quando questo parametro è presente. Se non viene impostato un valore qui, il titolo predefinito sarà usato; vedi «Titolo» per le possibili sostituzioni con segnaposto.

en: The order of pages in the book hierarchy.
it: L'ordine delle pagine nella gerarchia del book.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
it: Visualizza il link standard per aggiungere i commenti come quello dei contenuti ordinari: verrà visualizzato solo agli utenti autorizzati ad aggiungere commenti.

en: Inherit pager
it: Eredita paginatore

en: Render pager
it: Mostra paginatore

en: Render
it: Presentazione

en: No revision
it: Nessuna revisione

en: @number comments per page
it: @number commenti per pagina

en: Requires a title
it: Richiede un titolo

en: Not restricted
it: Non limitato

en: Choose a block
it: Seleziona un blocco

en: Enable other blocks for use in the admin toolbar.
it: Attiva altri blocchi da usare in admin toolbar.

en: Administrative blocks
it: Blocchi di amministrazione

en: Other blocks
it: Altri blocchi

en: The unique ID of the comment.
it: L'ID univoco del commento.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
it: L'ID univoco del nodo dove il commento è stato inserito.

en: The name left by the comment author.
it: Il nome indicato dall'autore del commento.

en: The email address left by the comment author.
it: L'indirizzo e-mail indicato dall'autore del commento.

en: The home page URL left by the comment author.
it: L'URL della home page lasciato dall'autore del commento.

en: The formatted content of the comment itself.
it: Il contenuto formattato del commento stesso.

en: The number of comments posted on a node.
it: Il numero di commenti inseriti in un nodo.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
it: Il numero di commenti inseriti in un nodo dall'ultima visita di chi sta leggendo.

en: The type of the node.
it: Il tipo del nodo.

en: The human-readable name of the node type.
it: Il nome leggibile del tipo di contenuto.

en: The language the node is written in.
it: La lingua nella quale il nodo è scritto.

en: The URL of the node.
it: L'URL del nodo.

en: The slogan of the site.
it: Lo slogan del sito.

en: The administrative email address for the site.
it: L'indirizzo e-mail amministrativo per il sito.

en: The URL of the site's front page.
it: L'URL della prima pagina del sito.

en: The optional description of the taxonomy term.
it: La descrizione opzionale del termine di tassonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
it: La descrizione opzionale del vocabolario di tassonomia.

en: The unique ID of the user account.
it: L'ID univoco del profilo utente.

en: The login name of the user account.
it: Il nome di accesso per il profilo utente.

en: The email address of the user account.
it: L'indirizzo email relativo al profilo utente.

en: The URL of the account profile page.
it: L'URL della pagina del profilo utente.

en: Main page content
it: Contenuto della pagina principale

en: User contact forms
it: Moduli di contatto utente

en: The unique ID of the content item, or "node".
it: L'ID univoco dell'elemento contenuto, detto "nodo".

en: E-mails
it: E-mail

en: Fixed width
it: Larghezza fissa

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
it: Un semplice tema con una colonna, senza tabelle e a larghezza fluida.

en: Authentication module
it: Modulo di autenticazione

en: Update and save
it: Aggiorna e salva

en: Text box
it: Riquadro di testo

en: Key-value pairs may be entered separated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
it: Coppie codice/descrizione possono essere inserite separate da una barretta. Es: codice_opzione|Testo da presentare all'utente

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
it: Il modulo Webform permette di allegare form e questionari ai contenuti.

en: To add one, create a !types piece of content.
it: Per aggiungerne uno, crea un contenuto di tipo !types.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
it: Attualmente Webform non è attivo su alcun tipo di contenuto.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
it: Per usare Webform è necessario attivarlo su almeno un tipo di contenuto da questa pagina.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
it: Questa pagina elenca tutti i contenuti del sito che potrebbero avere un webform allegato.

en: Webform-enabled piece of content
it: Contenuti con Webform abilitato

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
it: Visita la pagina <a href="!url">Impostazioni Webform</a> e abilita Webform su almeno un tipo di contenuto.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
it: Facoltativo: abilita Webform su vari tipi di contenuto visitando la pagina <a href="!url">Impostazioni Webform</a>.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
it: <p>Questo modulo permette di creare form o questionari e di definirne il contenuto. I valori dei form inviati vengono memorizzati nel database e se necessario spediti per e-mail a indirizzi predefiniti.</p>
          <p>Ecco come crearne uno:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Dalla pagina <a href="!create-content">Crea contenuto</a>, aggiungere un contenuto di tipo !types.</li>
            <li>Dopo aver salvato il contenuto, verrà mostrata la lista dei campi per il nuovo form. Aggiungere tutti i campi richiesti.</li>
            <li>Una volta configurati i campi necessari può essere richiesta la spedizione dei risultati a un amministratore o anche all'utente che ha inviato il form. Cliccare sulla sotto-scheda <em>Email</em> nella scheda <em>Webform</em> del contenuto.</li>
            <li>Infine, visitare la sotto-scheda <em>Impostazioni del form</em> nella scheda <em>Webform</em> per specificare ulteriori impostazioni del nuovo form come:
              <ul>
              <li>Aggiungere un messaggio di conferma e/o un indirizzo URL a cui redirigere l'utente dopo un invio andato a buon fine.</li>
              <li>Impostare un limite al numero di inserimenti.</li>
              <li>Stabilire quali ruoli utente possono inviare il form.</li>
              <li>Impostare configurazioni avanzate quali consentire agli utenti di salvare bozze o mostrare agli utenti un messaggio che spieghi come modificare un inserimento.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Il form ora è pronto per l'uso. Dopo aver ricevuto un invio è possibile consultare i risultati nella scheda <em>Risultati</em> del contenuto.</li>
          </ul>
          <p>Informazioni su come aggiungere o configurare i componenti saranno mostrate dopo che il primo componente sarà stato inserito nel form.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
it: Un campo di testo specializzato per l'inserimento di indirizzi e-mail.

en: Allow users to upload files of configurable types.
it: Permette agli utenti di caricare file di tipo prestabilito.

en: Page break
it: Interruzione di pagina

en: Organize forms into multiple pages.
it: Organizza i form su più pagine.

en: Select options
it: Opzioni del selettore

en: Draft saved
it: Bozza salvata

en: @submission_url - The URL for viewing the completed submission.
it: @submission_url - L'indirizzo a cui è visibile l'inserimento effettuato.

en: @email_values - All included components in a hierarchical structure.
it: @email_values - Tutti i componenti in una struttura gerarchica.

en: @email_key - A formatted value and field label. Elements may be accessed such as <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
it: @email_key - Valore formattato di un campo e relativa etichetta. Si può accedere a un elemento qualsiasi usando <em>%email[fieldset_a][chiave_b]</em>. Non usare virgolette o apici.

en: @value_key - A value without additional formatting. Elements may be accessed such as <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
it: @value_key - Valore senza ulteriori formattazioni. Si può accedere a un elemento qualsiasi usando <em>%email[fieldset_a][chiave_b]</em>. Non usare virgolette o apici.

en: Component variables
it: Variabili dei componenti

en: Basic variables
it: Variabili di base

en: Special variables
it: Variabili speciali

en: If you are using the Profile module, you can also access all profile data using the syntax %profile[form_name]. If you for example have a profile value named profile_city, add the variable %profile[profile_city].
it: Se il modulo Profilo è in uso, si può accedere ai dati dei profili utente con la sintassi %profile[nome_campo]. Ad esempio, per ottenere il valore del campo del profilo denominato profile_city, aggiungere la variabile %profile[profile_city].

en: Value of !component
it: Valore di !component

en: Value of "!component"
it: Valore di "!component"

en: access all webform results
it: accede a tutti i risultati del webform

en: access own webform results
it: accede ai propri risultati del webform

en: edit all webform submissions
it: modifica tutti gli inserimenti del webform

en: delete all webform submissions
it: elimina tutti gli inserimenti del webform

en: delete own webform submissions
it: elimina i propri inserimenti nei webform

en: Webform settings
it: Impostazioni Webform

en: Edit e-mail settings
it: Modifica le impostazioni e-mail

en: Delete e-mail settings
it: Elimina le impostazioni e-mail

en: Updated file components to use numeric file IDs in the submitted values.
it: Aggiornati i componenti file in modo da usare gli ID dei file nei valori inviati.

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
it: Verifica che tutti i valori inseriti in questo campo siano univoci. Non sarà consentito l'inserimento di uno stesso valore più di una volta.

en: Download !filename
it: Scarica !filename

en: no upload
it: nessun caricamento

en: !name (hidden)
it: !name (nascosto)

en: Other...
it: Altro...

en: Allow "Other..." option
it: Consenti l'opzione "Altro..."

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
it: Da attivare per consentire all'utente di rispondere con un'opzione non presente nell'elenco.

en: Text for "Other..." option
it: Testo per l'opzione "Altro..."

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
it: Se è stata attivata, specificare il testo per l'opzione che abilita la risposta non presente in elenco.

en: Randomize options
it: Mescola opzioni

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
it: Le opzioni saranno visualizzate nel form in ordine casuale.

en: Width of the textarea.
it: Larghezza dell'area di testo.

en: Height of the textarea.
it: Altezza dell'area di testo.

en: Maximum length of the textfield value.
it: Lunghezza massima del valore nel campo di testo.

en: Webform-enabled content types
it: Tipi di contenuto che ammettono Webform

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
it: Webform permette di attivare i componenti webform per qualunque tipo di contenuto. Seleziona i tipi di contenuto in cui attivare i vari componenti Webform.

en: E-mail address format
it: Formato degli indirizzi e-mail

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
it: Formato esteso: "Nome Cognome" &lt;email@esem.pio&gt;

en: Short format: name@example.com
it: Formato compatto: email@esem.pio

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
it: La maggiorparte dei server supporta il formato esteso, che permette di rendere più gradevole il mittente nelle mail inviate. Purtroppo alcuni server basati su Windows non consentono l'uso del formato esteso. Cambiare questa opzione qualora si riscontrassero problemi nell'invio di e-mail da webform.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
it: Attualmente non ci sono webform nel tuo sito. Crea un contenuto di tipo !types.

en: Create a rule to control whether or not to skip this page.
it: Crea una regola per stabilire se questa pagina verrà saltata.

en: Create a rule to control whether or not to show this form element.
it: Crea una regola per stabilire se questo elemento del form verrà mostrato oppure no.

en: Conditional rules
it: Regole condizionali

en: Select another component to decide whether to show or hide this component. You can only select components occurring before the most recent pagebreak.
it: Scegliere un altro componente il cui valore stabilirà se questo componente sarà visibile o nascosto. Può essere scelto solo un componente che compare prima dell'interruzione di pagina più recente.

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
it: Determina se la lista sottostante debba essere inclusiva o esclusiva.

en: List values, one per line, that will trigger this action. If you leave this blank, this component will always display.
it: Elencare i valori, uno per riga, per i quali il componente deve essere nascosto. Se viene lasciato vuoto, questo componente sarà sempre visibile.

en: Include all components
it: Includi tutti i componenti

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
it: Il valore %value è già stato inviato per il campo %title. Forse si è già inviato questo form in precedenza, oppure bisogna usare un valore diverso per il campo.

en: Component value
it: Valore del componente

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
it: Attualmente non viene inviata e-mail, aggiungere un destinatario qui sotto.

en: email@example.com
it: email@esem.pio

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
it: I form inviati andranno per e-mail a questo indirizzo. L'indirizzo del destinatario può essere ricavato da qualsiasi elemento del form di tipo email, selezione o nascosto. Indirizzi e-mail multipli vanno separati da virgole.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
it: L'oggetto del messaggio può essere ricavato da qualsiasi elemento del form di tipo testo, selezione o nascosto.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
it: L'indirizzo e-mail del mittente può essere ricavato da qualsiasi elemento del form di tipo email, selezione o nascosto.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
it: Il nome del mittente può essere ricavato da qualsiasi elemento del form di tipo testo, selezione o nascosto.

en: No available components
it: Nessun componente disponibile

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
it: Il corpo dell'e-mail può essere personalizzato usando un modello.

en: Included e-mail values
it: Includi questi valori

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
it: Il valore del componenti selezionati sarà incluso nel token %email_values. Nel modello sarà comunque possibile stampare il valore di un qualsiasi campo, specificando %email[codice_campo].

en: Save e-mail settings
it: Salva impostazioni e-mail

en: E-mail header details
it: Dettagli delle intestazioni e-mail

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
it: Per aggiungere un e-mail personalizzata, il campo e-mail è obbligatorio.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
it: L'indirizzo email "@email" non sembra essere valido.

en: Email settings added.
it: Aggiunte impostazioni email.

en: Email settings updated.
it: Aggiornate impostazioni e-mail.

en: Delete e-mail settings?
it: Eliminare le impostazioni e-mail?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
it: Verranno eliminate completamente le impostazioni e-mail basate sul componente @component.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
it: Verranno eliminate completamente le impostazioni e-mail per l'invio all'indirizzo @address.

en: E-mail settings deleted.
it: Impostazioni email eliminate.

en: Confirmation message
it: Messaggio di conferma

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
it: URL a cui sarà rediretto l'utente quando l'invio và a buon fine.

en: Submission limit
it: Limite di inserimenti

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
it: Limita il numero massimo di inserimenti <em>per utente</em>. Un utente è identificato dal suo profilo se si è autenticato oppure dall'indirizzo IP e dal cookie se è un navigatore non autenticato (anonimo). L'uso dei cookie è regolato dalle <a href="!url">Impostazioni Webform</a> globali.

en: Submission access
it: Autorizzazione all'invio

en: Allow users to save a draft
it: Consenti di salvare come bozza

en: Allow your users to save and finish the form later.
it: Consente agli utenti di salvare il form come bozza e di completarne la compilazione in un momento successivo.

en: Show the notification about previous submissions.
it: Mostra la notifica sugli inserimenti precedenti.

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
it: Mostra la notifica che appare quando l'utente ha già inviato il form in precedenza.

en: The entered URL is not a valid address.
it: La URL inserita non rappresenta un indirizzo valido.

en: The form settings have been updated.
it: Le impostazione del form sono state aggiornate.

en: Your submissions
it: I tuoi inserimenti

en: @sid (draft)
it: @sid (bozza)

en: Select list options
it: Opzioni in elenco

en: Select list format
it: Scegliere il formato dell'elenco

en: Separate
it: Separato

en: Submission Number
it: Numero invio

en: Submission ID
it: ID dell'invio

en: Included export components
it: Componenti esportati

en: The selected components will be included in the export.
it: I componenti selezionati verranno inclusi nell'esportazione

en: Option A
it: Opzione A

en: Option B
it: Opzione B

en: Option C
it: Opzione C

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
it: Le opzioni separate sono più adatte per costruire resoconti, grafici e statistiche in un'applicazione di foglio di calcolo.

en: My select list
it: Il mio elenco

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
it: Le opzioni compatte sono più adatte per importare i dati in altri sistemi.

en: Submitted on %date
it: Inviato il %date

en: Submitted by user: %username
it: Inviato dall'utente: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
it: Inviato da un navigatore non autenticato (anonimo): [%ip_address]

en: Submissions grenerated from Webform forms.
it: Inserimenti generati da form di Webform.

en: Sid
it: SID

en: The submission ID of the submission.
it: Identificativo univoco dell'invio (submission ID)

en: The node these submissions were generated from.
it: Il nodo da cui sono stati generati gli inserimenti.

en: The users who submitted these submissions.
it: L'utente che ha effettuato l'invio.

en: Whether or not the submission is a draft.
it: L'invio è una bozza?

en: The date this submission was submitted.
it: Data dell'invio

en: Remote address
it: Indirizzo remoto

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
it: Indirizzo IP da cui l'utente ha effettuato l'invio.

en: Provide a simple link to view the submission.
it: Rendi disponibile un link per vedere l'invio.

en: Provide a simple link to edit the submission.
it: Rendi disponibile un link per modificare l'invio.

en: Provide a simple link to delete the submission.
it: Fornisci un link per eliminare l'inserimento.

en: Webform submission count
it: Contatore degli inserimenti

en: The number of webform submissions on this node.
it: Numero di inserimenti del webform per questo nodo.

en: The number of webform submissions for this user.
it: Numero di inserimenti del webform per questo utente.

en: Webform form body
it: Corpo del form Webform

en: The Webform form body display for this node.
it: Il corpo del form Webform visualizzato per questo contenuto.

en: draft
it: bozza

en: @name form
it: Form @name

en: Theme switcher
it: Selettore tema

en: Switch theme
it: Cambia tema

en: User blogs
it: Blog utenti

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
it: È necessario <a href="!login">autenticarsi</a> per vedere questo form.

en: Webform client form.
it: Form client di Webform.

en: Adjust the default time value according to a specific timezone.
it: Corregge il valore dell'ora in accordo ad uno specifico fuso orario.

en: Options to select across the top. Usually these are ratings such as "poor" through "excellent" or "strongly disagree" through "strongly agree".
it: Opzioni tra cui scegliere le risposte, mostrate nell'intestazione delle colonne. Solitamente si tratta di valutazioni come ad esempio da "scarso" a "eccellente o da "completamente in disaccordo" a "completamente d'accordo".

en: Customize option keys (Advanced)
it: Personalizza i codici delle opzioni (avanzato)

en: Questions list down the side of the grid.
it: Domande elencate una sotto l'altra nella griglia.

en: Customize question keys (Advanced)
it: Personalizza i codici delle domande (avanzato)

en: Options to select across the top. One option per line. Key-value pairs must be entered separated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
it: Opzioni tra cui scegliere le risposte, mostrate nell'intestazione delle colonne. Inserire un'opzione per riga. Separare con una barretta le coppie codice-descrizione (es: codice_risposta|Testo della risposta)

en: Questions list down the side of the grid. One question per line. Key-value pairs must be entered separated by pipes. i.e safe_key|Some readable option
it: Domande elencate una sotto l'altra nella griglia. Inserire una domanda per riga. Separare con una barretta le coppie codice-descrizione (es: codice_domanda|Testo della domanda)

en: Load a pre-built option list
it: Carica una lista predefinita di opzioni

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
it: Usa un elenco predefinito di opzioni invece di inserirle manualmente. Le opzioni non sono modificabili quando si usa un elenco predefinito.

en: Customize keys (Advanced)
it: Personalizza le chiavi (avanzato)

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Only alphanumeric characters and underscores are allowed as a key. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
it: <strong>Le coppie chiave/valore DEVONO essere specificate come "chiave|Testo dell'opzione"</strong>. Il codice può contenere solo caratteri alfanumerici e underscore. Un'opzione per riga. Le opzioni possono essere raggruppate specificando &lt;Nome Gruppo&gt; in una riga a sé stante. Usare &lt;&gt; per tornare ad inserire opzioni fuori dai gruppi dopo averne inserite alcune appartenenti a un gruppo.

en: Check this option if you want the select component to be of listbox type instead of radio buttons or checkboxes.
it: Attiva questa opzione per mostrare i valori in una lista di selezione  anziché come pulsanti di opzione o caselle di selezione.

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
it: Ciascuna opzione deve specificare una chiave. Usare il formato "chiave|Descrizione estesa".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
it: La chiave delle opzioni può essere al massimo di 128 caratteri. Le chiavi seguenti superano questo limite:

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
it: Il tentativo di cambiare l'ordine degli elementi del form è fallito. I seguenti elementi hanno lo stesso codice e sono figli dello stesso elemento. Prima di tentare di nuovo di ordinarli, è necessario modificare i componenti per dare ad ognuno un codice univoco.

en: Edit component: @name
it: Modifica componente: @name

en: US states
it: Stati degli Stati Uniti d'America

en: Northern Marianas Islands
it: Isole Marianne settentrionali

en: Updated date and time components to use ISO 8601 formatted strings in the submitted values.
it: Aggiornati i componenti data e ora in modo da usare un formato standard ISO 8601 nei valori inviati.

en: Removed Webform-specific daylight savings handling, now provided by Date API module if available.
it: Rimossa la gestione dell'ora legale specifica di webform, ora la funzionalità è fornita dal modulo Date API se disponibile.

en: Is not empty (NOT NULL)
it: Non è vuoto (NOT NULL)

en: Automatic live preview
it: Anteprima in tempo reale automatica

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
it: Quella vista è stata creata per la versione @import_version di views, ma la versione installata è @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
it: Gestore danneggiato / mancante: @table > @field

en: The aliased path to this node.
it: L'alias del percorso di questo nodo.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
it: La visualizzazione %display ha il percorso impostato a node/%. Questa impostazione non produce il risultato sperato: se si vogliono avere più versioni della vista nodo, usare panels.

en: Taxonomy Term ID from URL
it: ID del termine della tassonomia dall'URL

en: Translate link
it: Link di traduzione

en: Provide a simple link to translate the node.
it: Fornisce un link testuale per tradurre il nodo.

en: The Authmap ID.
it: L'ID dell'Authmap.

en: Authentication name
it: Nome dell'autenticazione

en: The unique authentication name.
it: Il nome univoco dell'autenticazione.

en: The name of the module managing the authentication entry.
it: Il nome del modulo che gestisce le voci di autenticazione.

en: Use absolute link (begins with "http://")
it: Usa percorso assoluto (inizia con "http://")

en: Output machine name
it: Emetti nome ad uso interno

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
it: Usa il percorso dei termini della tassonomia di Drupal per creare i link del breadcrumb

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
it: Se selezionato, i link nella riga dei breadcrumb verranno creati usando il metodo standard di Drupal anziche il metodo specifico delle viste. Può servire se si usano moduli come "taxonomy redirect" per modificare i link ai termini della tassonomia.

en: Load default argument from term page
it: Carica il parametro predefinito dalla pagina del termine

en: Load default argument from node page, thats good for related taxonomy blocks.
it: Carica il parametro predefinito dalla pagina del nodo; è utile per blocchi sui termini correlati della tassonomia.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
it: Cambia la classe o le classi CSS che verranno aggiunte a questa visualizzazione

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
it: I nomi delle classi CSS da aggiungere alla vista. Questo ti permetterà di usare CSS specifico per ogni vista. Puoi definire più classi separate dal spazi.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
it: Le classi CSS devono essere solo alfanumeriche o con trattini.

en: Choose text
it: Seleziona il testo

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
it: Il testo che apparirà come opzione selezionata nel menu rapido.

en: Enable popup calendar
it: Abilita il calendario popup

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
it: Abilita, a fianco del campo data, un selettore di date JavaScript.

en: Open popup calendar
it: Apri un calendario a scomparsa

en: Removed the webform_debug variable which is no longer used.
it: Rimossa la variabile webform_debug che non è più usata.

en: Display "@display" overrides fields and must also override the row style plugin.
it: La visualizzazione "@display" sovrascrive i campi, quindi deve anche sovrascrivere la visualizzazione dello stile di riga.

en: Grouping title
it: Titolo del raggruppamento

en: First and last classes
it: Classi per il primo e l'ultimo elemento

en: FIRST class attribute
it: Classe per il PRIMO elemento

en: LAST class attribute
it: Classe per l'ULTIMO elemento

en: Striping class attributes
it: Rimuovi le classi dagli attributi

en: <p>Add additional fields to this display in order to get any available replacement patterns.</p>
it: <p>Aggiungi dei campi a questa visualizzazione per rendere disponibili degli schemi di sostituzione.</p>

en: <p>The following replacement patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right.</p>
it: <p>I seguenti schemi di sostituzione sono disponibili per questa visualizzazione. Usa gli schemi di sostituzione visualizzati nella sinistra per visualizzare il valore indicato a destra.</p>

en: View my account
it: Mostra il mio account

en: Edit my account
it: Modifica il mio account

en: Files may not be uploaded while the Theme Developer tool is enabled. It is highly recommended to <a href="!url">disable this module</a> unless it is actively being used.
it: Non è possibile caricare file mentre lo strumento Theme Developer è attivo. Si raccomanda vivamente di <a href="!url">disabilitarlo</a> a meno che non se ne abbia assoluta necessità.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
it: Il file selezionato %filename non può essere caricato. Sono consentiti solo file con le seguenti estensioni: %extensions.

en: Default (Mbps or Kbps)
it: Predefinito (Mbps o Kbps)

en: Raw numberic value
it: Valore numerico grezzo

en: Default (kHz)
it: Predefinito (kHz)

en: Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
it: Il ridimensionamento delle immagini al caricamento causerà la perdita dei <a href="http://it.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">dati EXIF</a> dell'immagine.

en: Header background
it: Sfondo intestazione

en: Header border
it: Bordo intestazione

en: Header font
it: Font intestazione

en: Text font
it: Font testo

en: The input format for the (un)scheduling time/date. See the date() function for formatting options: http://www.php.net/manual/en/function.date.php (only the following format characters are supported (don't use 'G', 'a' or 'A' with Date Popup): djmnyYhHgGisaA)
it: Il formato di input per la data/ora di (rimozione della) pubblicazione. Vedi la funzione date() per le opzioni di formattazione: http://www.php.net/manual/en/function.date.php (solo i seguenti caratteri di formato sono supportati (non usare 'G', 'a', o 'A' con Date Popup): djmnyYhHgGisaA)

en: Scheduled for publishing
it: Pianificato per la pubblicazione

en: Scheduled for unpublishing
it: Pianificato per la rimozione della pubblicazione

en: Not scheduled
it: Nessuna pianificazione

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
it: Specifica la dimensione massima di ogni singolo file caricato in questo campo. Inserire un valore come "512" (byte), "80K" (kilobyte) o "50M" (megabyte) per limitare la dimensione del file. Lasciando questo campo vuoto, le restrizioni saranno quelle derivanti dalle impostazioni PHP (limite attuale <strong>%limit</strong>).

en: Total filesize for %title, %tsize, exceeds field settings of %msize.
it: La dimensione totale dei file per %title (%tsize), supera il limite impostato per il campo di %msize.

en: The file field %field has been updated with new settings.
it: Il campo file %field è stato aggiornato con le nuove impostazioni.

en: File Video width
it: Larghezza del video nel file

en: File Video height
it: Altezza del video nel file

en: File Duration
it: Durata del file

en: File Audio Format path
it: Formato audio del file

en: File Audio sample rate
it: Frequenza di campionamento audio del file

en: File Audio channel mode (stereo, mono)
it: Canali audio del file (stereo, mono)

en: File Audio bitrate
it: Larghezza di banda audio del file

en: File Audio bitrate mode (cbr, vbr, abr...)
it: Tipo larghezza di banda audio del file (cbr, vbr, abr...)

en: File ID3 @tag tag
it: Tag ID3 @tag del file

en: ID3 tags
it: Tag ID3

en: ID3 tags include embedded information such as artist, album, year, genre and other informaiton.
it: I tag ID3 includono informazioni incorporate nel file come artista, album, anno, genere musicale e altri.

en: ID3 tag
it: Tag ID3

en: Select the tag to be rendered. If needing multiple tags, add another ID3 tags field.
it: Scegliere il tag da mostrare. Se sono necessari tag multipli, aggiungere altri campi ID3.

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
it: Il gestore @handler ha provato ad aggiungere l'additional_field @identifier ma @table non può essere aggiunta.

en: Fill up single line
it: Riempi una riga singola

en: The first year that is allowed to be entered. May be relative (i.e. -2 or +2) or simply the year (i.e. 1950).
it: Il primo anno che è possibile inserire. Può essere relativo all'anno corrente (es: -2 o +2) o direttamente l'anno richiesto (es: 1950).

en: The last year that is allowed to be entered.  May be relative (i.e. -2 or +2) or simply the year (i.e. 1950).
it: L'ultimo anno che è possibile inserire. Può essere relativo all'anno corrente (es: -2 o +2) o direttamente l'anno richiesto (es: 1950).

en: @mime icon
it: Icona @mime

en: Content module must be enabled before ImageField can be updated.
it: Il modulo Content deve essere abilitato prima che ImageField possa essere aggiornato.

en: Enabled, name
it: Attivato, nome

en: Panels operating normally
it: Panels sta funzionando normalmente

en: Panels is operating normally - no out-of-date plugins or modules are forcing it into legacy mode
it: Panels sta funzionando normalmente - nessun modulo non aggiornato o che sta forzando il funzionamento in modalità legacy

en: Row class
it: Classe della riga

en: State on new pages
it: Stato sulle nuove pagine

en: Choose toolbar behavior on new page loads.
it: Scegli il comportamento della toolbar al caricamento di nuove pagine.

en: Remember from previous page
it: Ricorda dalla pagina precedente

en: If the administrative menu is not working properly, you may need to wipe and rebuild it from scratch. <strong>This option will reset any customizations made to your administrative menu items.</strong>
it: Se il menu amministrativo non sta funzionando correttamente, potrebbe essere necessario pulirlo e ricostruirlo daccapo. <strong>Questa operazione annullerà qualsiasi personalizzazione effettuata agli elementi del vostro menu amministrativo.</strong>

en: Administrative links.
it: Link amministrativi.

en: The URL of the account edit page.
it: L'URL della pagina di modifica del profilo.
