NodeStream (6.x-1.0-alpha3) - en to kn translation catalogue (540 entries)

en: Flickr API Key
kn: ಫ್ಲಿಕರ್ API key

en: Home
kn: ನೆಲೆ

en: User interface
kn: ಬಳೆಕೆದಾರರ ಇಂಟರ್ಫೇಸ್

en: Slideshow
kn: ಜಾರುಫಲಕ ಪ್ರದರ್ಶನ

en: Title
kn: ಶೀರ್ಷಿಕೆ

en: Body
kn: ವಿವರಣೆ , ವಿಷಯ ,ಮಾಹಿತಿ

en: Images
kn: ಚಿತ್ರಗಳು

en: Previous
kn: ಹಿಂದಿನ

en: Next
kn: ಮುಂದಕ್ಕೆ

en: user
kn: ಬಳಕೆದಾರ

en: CCK
kn: ಸಿಸಿಕೆ

en: select
kn: ಆಯ್ದುಕೊಳ್ಳು

en: Pages
kn: ಪುಟಗಳು(_e):

en: Save configuration
kn: ಸಂರಚನೆಯನ್ನು ಉಳಿಸು

en: Reset to defaults
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತವಾದದ್ದಕ್ಕೆ  ಮರಳಿಸು

en: context
kn: ಸನ್ನಿವೇಶ

en: delete
kn: ಡಿಲೀಟ್ ಮಾಡಿ

en: Status
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Administer
kn: ನಿರ್ವಹಿಸು

en: Markup
kn: ಗುರುತು

en: Prefix
kn: ಪೂರ್ವದಲ್ಲಿ ಜೊಡಿಸು

en: Suffix
kn: ಅಂತ್ಯದಲ್ಲಿ ಜೊಡಿಸು

en: E-mail
kn: ಈ ಮೈಲ್

en: Delete
kn: ಅಳಿಸಿ ಹಾಕು

en: Submit
kn: ಸಲ್ಲಿಸಿ

en: Operations
kn: ಕ್ರಿಯೆ

en: Content
kn: ಒಳಅಂಶ

en: Value
kn: ಮೌಲ್ಯ

en: Username
kn: ಬಳಕೆದಾರ ಹೆಸರು

en: Private
kn: ಖಾಸಗಿ

en: content
kn: ವಿಷಯ

en: Development
kn: ಅಭಿವೃದ್ಧಿ

en: Groups
kn: ಸಮೂಹಗಳು

en: Group
kn: ಸಮೂಹ

en: Type
kn: ಶೈಲಿ

en: Author
kn: ಲೇಖಕ

en: List
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Subject
kn: ವಿಷಯ

en: Actions
kn: ಕಾರ್ಯಗಳು

en: Cancel
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸು

en: Remove
kn: ತೆಗೆದುಹಾಕು

en: Description
kn: ವರ್ಣನೆ

en: Language
kn: ಭಾಷೆ

en: Delete group
kn: ಗುಂಪನ್ನು ಅಳಿಸು.

en: more
kn: ಮತ್ತಷ್ಟು

en: Enable
kn: ಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Disable
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸು

en: Article
kn: ಬರಹ

en: Disabled
kn: ಅಶಕ್ತಗೊಳಿಸಲಾದ

en: Enabled
kn: ಶಕ್ತಗೊಂಡಿದೆ

en: Administration
kn: ನಿರ್ವಹಣೆ

en: Comments
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯೆಗಳು

en: Priority
kn: ಆದ್ಯತೆ

en: Action
kn: ಕಾರ್ಯ

en: Quantity
kn: ರಾಶಿ

en: On
kn: ಚಾಲಿತ

en: error
kn: ದೋಷ

en: Taxonomy
kn: ವರ್ಗೀಕರಣ

en: Yes
kn: ಸರಿ

en: No
kn: ಇಲ್ಲ

en: Categories
kn: ವರ್ಗಗಳು

en: Version
kn: ಆವೃತ್ತಿ

en: Go
kn: ಹೋಗು

en: File
kn: ಕಡತ

en: Tag
kn: ಟ್ಯಾಗ್

en: Advanced options
kn: ಮುಂದುವರೆದ ಶೇಖರಣಾ ಆಯ್ಕೆಗಳು.

en: Edit
kn: ಸಂಸ್ಕರಿಸು

en: Date
kn: ದಿನಾಂಕ

en: Size
kn: ಗಾತ್ರ

en: Search
kn: ಹುಡುಕು

en: Reset
kn: ಪುನಃ ಹೊಂದಿಸು

en: None
kn: ಯಾವುದೂ ಇಲ್ಲ

en: default
kn: ಪೂರ್ವನಿಯೋಜಿತ

en: This action cannot be undone.
kn: ಈ ಕ್ರಿಯೆ ಶಾಶ್ವತ

en: Number
kn: ಸಂಖ್ಯೆ

en: Message
kn: ಸಂದೇಶ

en: Password
kn: ಗುಪ್ತಪದ

en: Weight
kn: ತೂಕ

en: Variable
kn: ಮಾರ್ಪಡಿಸಬಹುದಾದ

en: Link
kn: ಕೊಂಡಿ

en: Image
kn: ಚಿತ್ರ

en: Center
kn: ಕೇಂದ್ರ (ತೆಗೆದುಹಾಕಲ್ಪಟ್ಟಿದೆ)

en: Multiple
kn: ಅನೇಕ

en: Required
kn: ಕಡ್ಡಾಯ

en: Parent
kn: ಮೂಲ

en: none
kn: ಯಾವುದು ಇಲ್ಲ

en: Category
kn: ವರ್ಗ

en: Settings
kn: ಸಿದ್ಧತೆಗಳು

en: Name
kn: ಹೆಸರು

en: edit
kn: ಸಂಪಾದಿಸು

en: Import
kn: ಆಮದು

en: Book
kn: ಪುಸ್ತಕ

en: Export
kn: ರಫ್ತುಮಾಡು

en: Back
kn: ಹಿಂದಕ್ಕೆ

en: Field
kn: ಕ್ಷೇತ್ರ

en: Label
kn: ಗುರುತುಪಟ್ಟಿ

en: Preview
kn: ಅವಲೋಕನ

en: Save
kn: ಉಳಿಸಿ

en: Help
kn: ಸಹಾಯ

en: username
kn: ಸದಸ್ಯರ ಹೆಸರು

en: Font Size
kn: ಅಕ್ಷರಶೈಲಿ ಗಾತ್ರ

en: True
kn: ನಿಜ

en: False
kn: ಅಲ್ಲ

en: Font
kn: ಅಕ್ಷರ ಶೈಲಿ

en: Default
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟ್‍

en: Background
kn: ಹಿನ್ನೆಲೆ

en: Background Color
kn: ಹಿನ್ನಲೆ ಬಣ್ಣ

en: Summary
kn: ಸಾರಾಂಶ

en: Update
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್ ಮಾಡು

en: Top
kn: ಮೇಲಿನ/ಮೊದಲ

en: Small
kn: ಚಿಕ್ಕದಾದ

en: Large
kn: ದೊಡ್ಡದಾದ

en: Sunday
kn: ಭಾನುವಾರ

en: Monday
kn: ಸೋಮವಾರ

en: Tuesday
kn: ಮಂಗಳವಾರ

en: Wednesday
kn: ಬುಧವಾರ

en: Thursday
kn: ಗುರುವಾರ

en: Friday
kn: ಶುಕ್ರವಾರ

en: Saturday
kn: ಶನಿವಾರ

en: Album
kn: ಆಲ್ಬಂ

en: Artist
kn: ಕಲಾಕಾರ

en: Genre
kn: ಶೈಲಿ

en: Icon
kn: ಚಿಹ್ನೆ

en: Time
kn: ಸಮಯ

en: Views
kn: ನೋಟಗಳು

en: Access
kn: ನಿಲುಕಣೆ

en: Add
kn: ಸೇರಿಸು

en: Main
kn: ಪ್ರಮುಖ

en: View
kn: ನೋಡು

en: Length
kn: ಉದ್ದ

en: Format
kn: ಫಾರ್ಮಾಟ್‍ಗೊಳಿಸು

en: Path
kn: ಮಾರ್ಗ

en: Element ID
kn: ಘಟಕ ಐಡಿ

en: Display
kn: ಪ್ರದರ್ಶಕ

en: Menu
kn: ಮೆನು

en: results
kn: ಫಲಿತಾಂಶ

en: search
kn: ಹುಡುಕು

en: never
kn: ಎಂದೂ ಇಲ್ಲ

en: Notes
kn: ಟಿಪ್ಪಣಿಗಳು

en: Text
kn: ಪಠ್ಯ

en: Theme
kn: ಪರಿಸರವಿನ್ಯಾಸ

en: Layout
kn: ಹೊರವಿನ್ಯಾಸ

en: read more
kn: ಮುಂದೆ ಓದಿ

en: Keywords
kn: ಮುಖ್ಯಶಬ್ಧಗಳು

en: <none>
kn: <ಏನೂ ಇಲ್ಲ>

en: Component
kn: ಘಟಕ

en: Total
kn: ಒಟ್ಟಾರೆ

en: ID
kn: IDE ಗಳು

en: Statistics
kn: ಅಂಕಿಅಂಶಗಳು

en: Unknown
kn: ಗೊತ್ತಿಲ್ಲದ

en: Upload
kn: ಅಪ್ ಲೋಡ್ ಮಾಡಿ

en: Picture
kn: ಚಿತ್ರ

en: Paths
kn: ಮಾರ್ಗಗಳು

en: Mail
kn: ಮೈಲ್

en: Before
kn: ಈ ಮೊದಲು

en: After
kn: ನಂತರ

en: User
kn: ಬಳಕೆದಾರ

en: Content type
kn: ವಿಷಯದ ಬಗೆ

en: Continue
kn: ಮುಂದುವರೆ

en: Configure
kn: ಸ್ವರೂಪಿಸು

en: Email
kn: ಇಮೇಲ್

en: Files
kn: ಕಡತಗಳು

en: file
kn: ಕಡತ

en: User ID
kn: ಬಳಕೆದಾರನ ಐಡಿ

en: Error
kn: ದೋಷ

en: Options
kn: <b>ಆಯ್ಕೆಗಳು</b>

en: Contact
kn: ಸಂಪರ್ಕ

en: Create
kn: ಸೃಜಿಸು

en: Separator
kn: ವಿಭಜಕ

en: Include
kn: ಸೇರಿಸು

en: Horizontal
kn: ಅಡ್ಡಲಾದ

en: Vertical
kn: ಲಂಬ

en: Activated
kn: ಸಕ್ರಿಯಗೊಂಡಿದೆ

en: Update options
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್ ಆಯ್ಕೆಗಳು

en: All
kn: ಎಲ್ಲಾ

en: Active
kn: ಸಕ್ರಿಯ

en: Done
kn: ಸಂಪೂರ್ಣ

en: Post
kn: ಬರಹ

en: Submitted
kn: ಸಲ್ಲಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Year
kn: ವರ್ಷ

en: Block
kn: ಖಂಡ

en: Page
kn: ಪುಟ

en: Bottom
kn: ಕೆಳ

en: 1 hour | @count hours
kn[0]: ೧ ಗಂಟೆ
kn[1]: @count ಗಂಟೆಗಳು

en: 1 day | @count days
kn[0]: ೧ ದಿನ
kn[1]: @count ದಿನಗಳು

en: Site name
kn: ಸೖಟಿನ ಹೆಸರು

en: php
kn: ಪಿ ಹೆಚ್ ಪಿ

en: Added
kn: ಸೇರಿಸಲಾಗಿದ್ದು

en: Drupal
kn: ಡ್ರುಪಾಲ್

en: Not found
kn: ಕಂಡುಬಂದಿಲ್ಲ

en: Off
kn: ಜಡ

en: Always
kn: ಯಾವಾಗಲೂ

en: Never
kn: ಎಂದೂ ಅಲ್ಲ

en: Header
kn: ಹೆಡರ್

en: Your name
kn: ನಿಮ್ಮ ಹೆಸರು

en: From
kn: ಯಿಂದ

en: Delta
kn: ಡೆಲ್ಟಾ

en: Custom
kn: ಇಚ್ಛೆಯ

en: Roles
kn: ಪಾತ್ರಗಳು

en: Comment
kn: ಅಭಿಪ್ರಾಯ

en: Hostname
kn: ಅತಿಥೇಯದ ಹೆಸರು

en: Score
kn: ಅಂಕ

en: Published
kn: ಪ್ರಕಟಿತ

en: Signature
kn: ಸಹಿ

en: Filter
kn: ಶೋಧಕ(Filter)

en: Location
kn: ತಾಣ

en: Locale
kn: ಲೊಕ್ಯಾಲ್

en: Term
kn: ಅವಧಿ

en: Count
kn: ಲೆಕ್ಕ

en: Mode
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Normal
kn: ಸಾಮಾನ್ಯ

en: Warning
kn: ಎಚ್ಚರಿಕೆ

en: active
kn: ಸಕ್ರಿಯ

en: %time ago
kn: %time ಗಳ ಮೊದಲು

en: Advanced
kn: ಸುಧಾರಿತ

en: Up
kn: ಮೇಲೆ

en: Performance
kn: ಕಾರ್ಯ ನಿರ್ವಹಣೆ

en: Width
kn: ಅಗಲ

en: Height
kn: ಎತ್ತರ

en: Scale
kn: ಗಾತ್ರ ಬದಲಾವಣೆ

en: Thumbnail
kn: ತಂಬ್‌ನೈಲ್‌

en: Medium
kn: ಮಧ್ಯಮ

en: Media
kn: ಮಾಧ್ಯಮ

en: Month
kn: ತಿಂಗಳು

en: System
kn: ಗಣಕ

en: Domain
kn: ಡೊಮೈನ್

en: Amount
kn: ಮೊತ್ತ

en: Unlimited
kn: ಮಿತಿ ಇಲ್ಲದ

en: Current
kn: ಪ್ರಸಕ್ತ ಖಂಡ

en: Address
kn: ವಿಳಾಸ

en: State
kn: ಸ್ಥಿತಿ

en: Serial
kn: ಸರಣಿ

en: General
kn: ಜನರಲ್

en: Border
kn: ಅಂಚು

en: New Zealand
kn: ನ್ಯೂಝಿಲ್ಯಾಂಡ್

en: Day
kn: ದಿನ

en: Table
kn: ಪಟ್ಟಿ

en: Start
kn: ಪ್ರಾರಂಭಿಸು

en: End
kn: ಕೊನೆ

en: Now
kn: ಈಗ

en: Base
kn: ಮೂಲ

en: Other
kn: ಇತರೆ

en: Align
kn: ಹೊಂದಿಸು

en: General Settings
kn: ಸಾಮಾನ್ಯ ಸಂಯೋಜನೆಗಳು

en: Background color
kn: ಹಿನ್ನಲೆ ಬಣ್ಣ

en: Text color
kn: ಪಠ್ಯ ಬಣ್ಣ

en: Navigation
kn: ಸಂಚಾರ

en: Basic
kn: ಮೂಲಭೂತ

en: Color
kn: ಬಣ್ಣ

en: Role
kn: ಪಾತ್ರ

en: Blog
kn: ಬ್ಲಾಗ್

en: String
kn: ಸ್ಟ್ರಿಂಗ್

en: External
kn: ಬಾಹ್ಯ

en: Users
kn: ಬಳಕೆದಾರರು

en: Square
kn: ಚೌಕ

en: Both
kn: ಎರಡೂ

en: Rows
kn: ಅಡ್ಡಸಾಲುಗಳು

en: Create content
kn: ಬರಹವನ್ನು ಸೇರಿಸಿ

en: Anonymous
kn: ಅನಾಮಧೇಯ

en: Tools
kn: ಉಪಕರಣಗಳು

en: Ascending
kn: ಏರಿಕೆ ಕ್ರಮದಲ್ಲಿ

en: Descending
kn: ಇಳಿಕೆ ಕ್ರಮದಲ್ಲಿ

en: Down
kn: ಕೆಳಕ್ಕೆ

en: Arguments
kn: ಆರ್ಗ್ಯುಮೆಂಟ್‍ಗಳು

en: Operator
kn: ಕಾರ್ಯನಿರ್ವಾಹಕ

en: Filters
kn: ಕಡತ(_F)

en: Optional
kn: ಐಚ್ಛಿಕ

en: Random
kn: ಮನಸ್ಸಿಗೆ ಬಂದಂತೆ

en: Uncategorized
kn: ಅವರ್ಗೀಕೃತ

en: Plain
kn: ಸರಳ

en: Position
kn: ಸ್ಥಾನ

en: Integer
kn: ಪೂರ್ಣಾಂಕ

en: IP Address
kn: IP ವಿಳಾಸ

en: Template
kn: ಟೆಂಪ್ಲೇಟ್

en: immediately
kn: ತಕ್ಷಣ

en: false
kn: ಅಸತ್ಯ

en: true
kn: ಸತ್ಯ

en: Profile
kn: ಪ್ರೊಫೈಲ್‌

en: Level
kn: ಸ್ತರ

en: Close
kn: ಮುಚ್ಚು

en: Operation
kn: ಕಾರ್ಯಾಚರಣೆ

en: reply
kn: ಪ್ರತಿಕ್ರಿಯಿಸಿ

en: Duration
kn: ಕಾಲಾವಧಿ

en: Function
kn: ಕಾರ್ಯಭಾರ

en: Defaults
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟುಗಳು

en: Germany
kn: ಜರ್ಮನಿ

en: Full
kn: ಸಂಪೂರ್ಣ

en: Rules
kn: ನಿಯಮಗಳು

en: American Samoa
kn: ಅಮೆರಿಕನ್ ಸಮೊವ

en: Australia
kn: ಆಸ್ಟ್ರೇಲಿಯಾ

en: Canada
kn: ಕೆನಡಾ

en: France
kn: ಫ್ರಾನ್ಸ್

en: Guam
kn: ಗುವಾಮ್

en: Italy
kn: ಇಟಲಿ

en: Marshall Islands
kn: ಮಾರ್ಶಲ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್ಸ್‍

en: Mexico
kn: ಮೆಕ್ಸಿಕೊ

en: Palau
kn: ಪಲಾವು

en: Puerto Rico
kn: ಪೋರ್ಟೊ ರಿಕೊ

en: Spain
kn: ಸ್ಪೇನ್

en: United Kingdom
kn: ಯುನೈಟೆಡ್ ಕಿಂಗ್ಡಮ್

en: United States
kn: ಯುನೈಟೆಡ್ ಸ್ಟೇಟ್ಸ್

en: Full name
kn: ಪೂರ್ಣ ಹೆಸರು

en: Regular expression
kn: ಹುಡುಕು

en: Hidden
kn: ಅಡಗಿಸಲಾದ

en: Some
kn: ಕೆಲವು

en: Attachments
kn: ಲಗತ್ತುಗಳು

en: Root
kn: ಮೂಲ

en: Show
kn: ತೋರಿಸು(_w):

en: Change
kn: ಬದಲಾಯಿಸು

en: in
kn: ಒಳಗೆ

en: Switch
kn: ಸ್ವಿಚ್

en: Google
kn: ಗೂಗಲ್

en: Yahoo
kn: ಯಾಹೂ

en: Clear
kn: ತೆರವುಗೊಳಿಸು

en: The update has been performed.
kn: ಅಪ್ಡೇಟ್ ಮಾಡಲಾಗಿದೆ

en: Source
kn: ಆಕರ

en: Bot
kn: ಬಾಟ್

en: Undo
kn: ರದ್ದುಗೊಳಿಸು

en: Search results
kn: ಶೋಧನೆಯ ಫಲಿತಾಂಶಗಳು

en: Your search yielded no results
kn: ನಿಮ್ಮ ಹುಡುಕಾಟಕ್ಕೆ ಯಾವುದೇ ಫಲಿತಾಂಶ ಬರಲಿಲ್ಲ

en: unlimited
kn: ಅನಿಯಮಿತ

en: Deleted
kn: ಅಳಿಸಲಾದ

en: Replace
kn: ಬದಲಾಯಿಸು

en: Today
kn: ಇಂದು

en: Yesterday
kn: ನಿನ್ನೆ

en: Activity
kn: <b>ಚಟುವಟಿಕೆ</b>

en: First
kn: ಮೊದಲ

en: Minimum width
kn: ಕನಿಷ್ಟ ಅಗಲ

en: Query
kn: ಸಂದೇಹ

en: Hour
kn: ಗಂಟೆ

en: Minute
kn: ನಿಮಿಷಗಳು

en: Second
kn: ಸೆಕೆಂಡು

en: Controls
kn: ನಿಯಂತ್ರಣಗಳು

en: Revert
kn: ಮರಳಿಸು

en: Empty
kn: ಖಾಲಿ

en: Notice
kn: ಸೂಚನೆ

en: profile
kn: ಪರಿಚಯ

en: Left
kn: ಎಡ

en: Right
kn: ಬಲ

en: Red
kn: ಕೆಂಪು

en: Fast
kn: ಅಂಟಿಸು(_P)

en: People
kn: ಜನರು

en: Blocked
kn: ನಿರ್ಬಂಧಿಸಲಾದ

en: Video
kn: ವೀಡಿಯೋ

en: Style
kn: ಶೈಲಿ

en: Revision
kn: ಪುನರಾವಲೋಕನ:

en: Diff
kn: ಡಿಫ್

en: Missing
kn: ಕಾಣೆಯಾಗಿದೆ

en: Permissions
kn: ಅನುಮತಿಗಳು

en: Last modified
kn: ಮಾರ್ಪಡಿಸಲಾದ

en: Duplicate
kn: ನಕಲು

en: Changed
kn: ಬದಲಾಯಿಸಲಾದ

en: Completed
kn: ಪೂರ್ಣಗೊಂಡಿದೆ

en: Conflict
kn: ಭಿನ್ನಾಭಿಪ್ರಾಯ

en: Standard
kn: ಶಿಷ್ಟ

en: User name
kn: ಬಳಕೆದಾರ ಹೆಸರು

en: Documents
kn: ದಸ್ತಾವೇಜುಗಳು

en: New
kn: ಹೊಸ

en: Resume
kn: ಮರಳಿ ಆರಂಭಿಸು

en: details
kn: ವಿವರಗಳು

en: Percentage
kn: ಪ್ರತಿಶತ

en: image
kn: ಚಿತ್ರ

en: Basic information
kn: ಮೂಲಭೂತ ಮಾಹಿತಿ

en: Themes
kn: ಥೀಮುಗಳು

en: JPEG quality
kn: JPEG ಗುಣಮಟ್ಟ

en: Loading...
kn: ಲೋಡ್ ಆಗುತ್ತಿದೆ...

en: Read only
kn: ಓದಲು ಮಾತ್ರ

en: Ok
kn: ಸರಿ

en: Tabs
kn: ಹಾಳೆಗಳು

en: Processing
kn: ಸಂಸ್ಕರಣೆಗೊಳ್ಳುತ್ತಿದೆ

en: Path to file
kn: ಕಡತದ ಮಾರ್ಗ

en: Storage
kn: ಶೇಖರಣೆ

en: Photo
kn: ಫೋಟೊ

en: Advanced Options
kn: ಪ್ರೌಢ ಆಯ್ಕೆಗಳು

en: Timezone
kn: ಕಾಲವಲಯ

en: Apply
kn: ಅನ್ವಯಿಸು

en: Select
kn: ಆರಿಸಿ

en: is
kn: ವು

en: Bold
kn: ಬೋಲ್ಡ್‍

en: Information
kn: ಮಾಹಿತಿ

en: Simple
kn: ಸರಳ

en: Double
kn: ಎರಡುಪಟ್ಟು

en: Alabama
kn: ಅಲಬಾಮ

en: Alaska
kn: ಅಲಸ್ಕಾ

en: Arizona
kn: ಅರಿಝೋನಾ

en: Arkansas
kn: ಅರ್ಕನ್ಸಾಸ್

en: California
kn: ಕ್ಯಾಲಿಫೋರ್ನಿಯಾ

en: Colorado
kn: ಕೊಲರಾಡೊ

en: Connecticut
kn: ಕನೆಕ್ಟಿಕಟ್

en: Delaware
kn: ಡೆಲಾವೇರ್

en: Florida
kn: ಫ್ಲೋರಿಡಾ

en: Hawaii
kn: ಹವಾಯಿ

en: Idaho
kn: ಇದಾಹೊ

en: Illinois
kn: ಇಲ್ಲಿನೋಯಿಸ್

en: Iowa
kn: ಅಯೋವ

en: Kansas
kn: ಕನ್ಸಾಸ್

en: Kentucky
kn: ಕೆಂಟುಕಿ

en: Louisiana
kn: ಲೌಸಿಯಾನ

en: Maine
kn: ಮೈನಿ

en: Maryland
kn: ಮೇರಿಲ್ಯಾಂಡ್

en: Massachusetts
kn: ಮಸಾಚುಯೆಟ್ಸ್‍

en: Michigan
kn: ಮಿಶಿಗನ್

en: Minnesota
kn: ಮಿನೆಸೋಟಾ

en: Mississippi
kn: ಮಿಸಿಸಿಪ್ಪಿ

en: Missouri
kn: ಮಿಸೌರಿ

en: Montana
kn: ಮೊಂಟಾನ

en: Nebraska
kn: ನಬ್ರಾಸ್ಕಾ

en: Nevada
kn: ನೆವೆಡಾ

en: New Hampshire
kn: ನ್ಯೂ ಹ್ಯಾಂಪ್‍ಶೈರ್

en: New Jersey
kn: ನ್ಯೂ ಜರ್ಸಿ

en: New Mexico
kn: ನ್ಯೂ ಮೆಕ್ಸಿಕೊ

en: North Carolina
kn: ನಾರ್ತ್ ಕರೋಲಿನಾ

en: North Dakota
kn: ನಾರ್ತ್ ಡಕೋಟಾ

en: Ohio
kn: ಓಹಿಯೊ

en: Oklahoma
kn: ಓಕ್ಲಹಾಮ

en: Oregon
kn: ಒರೆಗಾನ್

en: Pennsylvania
kn: ಪೆನಿನ್‍ಸಿಲ್ವೇನಿಯಾ

en: Rhode Island
kn: ರೋಡ್ ಐಲ್ಯಾಂಡ್

en: South Carolina
kn: ಸೌತ್ ಕೆರೊಲಿನಾ

en: South Dakota
kn: ಸೌತ್ ಡಕೋಟ

en: Tennessee
kn: ಟೆನಿಸೀ

en: Texas
kn: ಟೆಕ್ಸಾಸ್

en: Utah
kn: ಯುಟಾ

en: Vermont
kn: ವೆರ್ಮೌಂಟ್

en: Virginia
kn: ವರ್ಜೀನಿಯಾ

en: West Virginia
kn: ವೆಸ್ಟ್‍ ವರ್ಜೀನಿಯಾ

en: Wisconsin
kn: ವಿಸ್ಕನ್‍ಸಿನ್

en: Translation
kn: ಅನುವಾದ

en: Menus
kn: ಮೆನುಗಳು

en: Above
kn: ಮೇಲಿನ

en: Decimal
kn: ದಶಾಂಶ

en: Float
kn: ತೇಲಿಸು

en: Reverse link
kn: ವಿಲೋಮ ಕೊಂಡಿ

en: Form
kn: ಫಾರ್ಮ್

en: Permission
kn: ಅನುಮತಿ

en: Inset
kn: ಒಳಜೋಡಿಸಿದ

en: Use
kn: ಬಳಕೆದಾರ

en: Italic
kn: ಇಟಾಲಿಕ್

en: Hide
kn: ಅಡಗಿಸು(_H)

en: Global
kn: ಜಾಗತಿಕ

en: Green
kn: ಹಸಿರು

en: Blue
kn: ನೀಲಿ

en: file system
kn: ಕಡತ ವ್ಯವಸ್ಥೆ

en: Thumbnails
kn: ತಂಬ್‍ನೈಲ್‍ಗಳು

en: 4
kn: ೪

en: 2
kn: ೨

en: Layouts
kn: ಲೇಔಟ್‍ಗಳು

en: Show avatars
kn: ಅವತಾರಗಳನ್ನು ತೋರಿಸು

en: Orange
kn: ಕಿತ್ತಳೆ

en: Popular
kn: ಜನಪ್ರಿಯ

en: Unavailable
kn: ಲಭ್ಯವಿಲ್ಲ

en: Animation
kn: ಸಜೀವನ(ಅನಿಮೇಶನ್‌)

en: Loading
kn: ಲೋಡ್ ಮಾಡಲಾಗುತ್ತಿದೆ

en: The directory %directory does not exist.
kn: %directory ಡಿರೆಕ್ಟೊರಿ ಅಸ್ತಿತ್ವದಲ್ಲಿಲ್ಲ

en: The directory %directory is not writable
kn: %directory ಡಿರೆಕ್ಟೊರಿಯಲ್ಲಿ ಬರೆಯಲಾಗುತ್ತಿಲ್ಲ

en: Execute
kn: ಕಾರ್ಯಗತಗೊಳಿಸು

en: ok
kn: ಸರಿ

en: Values
kn: ಮೌಲ್ಯಗಳು

en: Miscellaneous
kn: ಇತರೆ

en: District of Columbia
kn: ಡಿಸ್ಟ್ರಿಕ್ಟ್ ಆಫ್ ಕೊಲಂಬಿಯಾ

en: Context
kn: ಸಂದರ್ಭ

en: Book navigation
kn: ಪುಸ್ತಕ ಮಾರ್ಗದರ್ಶನ

en: Sort
kn: ವಿಂಗಡಿಸು

en: Pager
kn: ಪೇಜರ್

en: Identifier
kn: ಗುರುತುಗಾರ

en: Maximum depth
kn: ಗರಿಷ್ಟ ಆಳ

en: Close Window
kn: ವಿಂಡೊವನ್ನು ಮುಚ್ಚು

en: Close window
kn: ವಿಂಡೊವನ್ನು ಮುಚ್ಚು

en: Keyword
kn: ಮುಖ್ಯಪದ

en: 1 year | @count years
kn[0]: ೧ ವರ್ಷ
kn[1]: @count ವರ್ಷಗಳು

en: 1 week | @count weeks
kn[0]: ೧ ವಾರ
kn[1]: @count ವಾರಗಳು

en: 1 min | @count min
kn[0]: ೧ ನಿಮಿಷ
kn[1]: @count ನಿಮಿಷಗಳು

en: 1 sec | @count sec
kn[0]: ೧ ಸೆಕೆಂಡ್
kn[1]: @count ಸೆಕೆಂಡ್ ಗಳು

en: No title
kn: ಯಾವುದೆ ಶೀರ್ಷಿಕೆ ಇಲ್ಲ

en: Columns
kn: ಕಾಲಂಗಳು

en: Local
kn: ಸ್ಥಳೀಯ

en: Panel
kn: ಫಲಕ

en: contains
kn: ಹೊಂದಿರುವ

en: Scale to fit
kn: ಸರಿ ಹೊಂದುವಂತೆ ಗಾತ್ರಿಸು

en: Radius
kn: ತ್ರಿಜ್ಯ

en: An unknown error occured.
kn: ಒಂದು ಅಜ್ಞಾತ ದೋಷವು ಕಂಡಬಂದಿದೆ.

en: Print
kn: ಮುದ್ರಿಸು(_P)...

en: Locked
kn: ಲಾಕ್‌ ಮಾಡಲಾದ

en: Account
kn: ಖಾತೆ

en: Any
kn: ಯಾವುದಾದರೂ

en: No name
kn: ಹೆಸರಿಲ್ಲದ

en: Finish
kn: ಮುಗಿಸು

en: Container name
kn: ಕಂಟೇಯ್ನರ್

en: Underline
kn: ಕೆಳಗೆರೆ ಎಳೆ

en: Ordered list
kn: ಅನುಕ್ರಮಿತ ಪಟ್ಟಿ

en: Unordered list
kn: ಕ್ರಮವಾಗಿಲ್ಲದ ಪಟ್ಟಿ

en: Font family
kn: ಆಕ್ಷರ ಶೈಲಿಯ ಪರಿವಾರ

en: Case sensitive
kn: ಕೇಸ್ ಸಂವೇದಿ

en: Behavior
kn: <b>ವರ್ತನೆ</b>

en: Twitter
kn: ಟ್ವಿಟ್ಟರ್

en: Text to display
kn: ತೋರಿಸಬೇಕಿರುವ ಪಠ್ಯ

en: Target
kn: ಗುರಿ

en: Web
kn: ಅಂತರ್ಜಾಲ

en: Element
kn: ಘಟಕ

en: 1
kn: ೧

en: Speed
kn: ವೇಗ

en: Push
kn: ತಳ್ಳು

en: Inherit
kn: ಪಾರಂಪರ್ಯವಾದ

en: Widgets
kn: ವಿಜೆಟ್

en: of
kn: ನ

en: Default sort order
kn: ಡೀಫಾಲ್ಟ್‍ ವಿಂಗಡಣಾ ಕ್ರಮ

en: permissions
kn: ಅನುಮತಿಗಳು

en: offline
kn: ಆಫ್‌ಲೈನ್

en: Frameborder
kn: ಫ್ರೇಮ್ ಅಂಚು

en: Scrolling
kn: ಚಲನೆ(ಸ್ಕ್ರಾಲಿಂಗ್)

en: Parameters:
kn: ನಿಯತಾಂಕಗಳು:

en: Autocomplete
kn: ಸ್ವಯಂಪೂರ್ಣಗೊಳಿಕೆ

en: Pause
kn: ತಾತ್ಕಲಿಕ ತಡೆ

en: Primary
kn: ಪ್ರಾಥಮಿಕ

en: The size of the file.
kn: ಕಡತದ ಗಾತ್ರ.

en: Draft
kn: ಡ್ರಾಪ್ಟ್

en: Save Draft
kn: ಡ್ರಾಫ್ಟ್‍ ಆಗಿ ಉಳಿಸು(_D)

en: 24-hour
kn: ೨೪-ಗಂಟೆ

en: No description
kn: ಯಾವುದೆ ವಿವರಣೆ ಇಲ್ಲ

en: form
kn: ಫಾರ್ಮ್

en: Point
kn: ಬಿಂದು

en: Fullscreen
kn: ಪೂರ್ಣಪರದೆ

en: Broken
kn: ತುಂಡಾದ

en: Invalid
kn: ಅಮಾನ್ಯ

en: Poll
kn: ಸಮೀಕ್ಷೆ

en: The mime type of the file.
kn: ಕಡತದ mime ಬಗೆ.

en: Compact
kn: ಸಾಂದ್ರ(_Compact)

en: Checking...
kn: ಪರಿಶೀಲಿಸಲಾಗುತ್ತಿದೆ...

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
kn: %directory ಡಿರೆಕ್ಟೊರಿಯಲ್ಲಿ ಬರೆಯುವಂತೆ ಅದರ ಅನುಮತಿಗಳನ್ನು ಬದಲಿಸಲಾಗಿದೆ

en: Layers
kn: ಪದರಗಳು

en: Scheduler
kn: ಅನುಸೂಚಕ

en: , and
kn: , ಹಾಗು

en: Filename:
kn: ಕಡತದ ಹೆಸರು:

en: Lock
kn: ಲಾಕ್ ಮಾಡು

en: features
kn: ಲಕ್ಷಣಗಳು

en: Seven
kn: ಏಳು

en: Definition list
kn: ವಿವರಣೆಯ ಪಟ್ಟಿ

en: Fixed width
kn: ಅಗಲವು ಸ್ಥಿರವಾಗಿದೆ

en: File Format
kn: ಕಡತ ವಿನ್ಯಾಸ

en: Other...
kn: ಇತರೆ...
