NodeStream (6.x-1.0-alpha3) - en to nl translation catalogue (2187 entries)

en: Flickr API Key
nl: Flickr API-sleutel

en: User interface
nl: Gebruikersinterface

en: Title
nl: Titel

en: Body
nl: Berichttekst

en: Images
nl: Afbeeldingen

en: Previous
nl: Vorige

en: Next
nl: Volgende

en: user
nl: gebruiker

en: select
nl: selecteer

en: Pages
nl: Pagina's

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Reset to defaults
nl: Standaardwaarden terugzetten

en: delete
nl: verwijderen

en: Administer
nl: Beheren

en: Markup
nl: Opmaak

en: Prefix
nl: Voorvoegsel

en: Suffix
nl: Achtervoegsel

en: E-mail
nl: E-mailadres

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Handelingen

en: Content
nl: Inhoud

en: Value
nl: Waarde

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: Private
nl: Privé

en: content
nl: inhoud

en: Development
nl: Ontwikkeling

en: Groups
nl: Groepen

en: Group
nl: Groep

en: Author
nl: Auteur

en: List
nl: Lijst

en: Subject
nl: Onderwerp

en: Actions
nl: Acties

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Remove
nl: Verwijderen

en: Description
nl: Omschrijving

en: Language
nl: Taal

en: Delete group
nl: Groep verwijderen

en: more
nl: meer

en: Enable
nl: Inschakelen

en: Disable
nl: Uitschakelen

en: Access control
nl: Toegangscontrole

en: Article
nl: Artikel

en: Disabled
nl: Uitgeschakeld

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Administration
nl: Beheer

en: Comments
nl: Reacties

en: Priority
nl: Prioriteit

en: Action
nl: Actie

en: Quantity
nl: Hoeveelheid

en: On
nl: Aan

en: error
nl: fout

en: Block title
nl: Bloktitel

en: Taxonomy
nl: Taxonomie

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: Content types
nl: Inhoudstypen

en: Categories
nl: Categorieën

en: Version
nl: Versie

en: Go
nl: Gaan

en: view
nl: weergeven

en: all
nl: alle

en: File
nl: Bestand

en: File path
nl: Bestandspad

en: Advanced options
nl: Uitgebreide opties

en: Edit
nl: Bewerken

en: Date
nl: Datum

en: Size
nl: Grootte

en: Search
nl: Zoeken

en: Reset
nl: Opnieuw instellen

en: None
nl: Geen

en: Display settings
nl: Weergave-instellingen

en: default
nl: standaard

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Number
nl: Nummer

en: Message
nl: Bericht

en: No log messages available.
nl: Geen logberichten beschikbaar.

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Block settings
nl: Blok instellingen

en: Comment form
nl: Reactieformulier

en: User contact form
nl: Gebruikerscontactformulier

en: - None -
nl: - Geen -

en: Weight
nl: Gewicht

en: Variable
nl: Variabele

en: Image
nl: Afbeelding

en: Center
nl: Gecentreerd

en: Help text
nl: Helptekst

en: Types
nl: Typen

en: Hierarchy
nl: Hiërarchie

en: Multiple
nl: Meerdere

en: Related terms
nl: Gerelateerde termen

en: Required
nl: Vereist

en: Parent
nl: Bovenliggend

en: Depth
nl: Diepte

en: none
nl: geen

en: Category
nl: Categorie

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Import
nl: Importeren

en: Export
nl: Exporteren

en: Taxonomy term
nl: Taxonomie term

en: General settings
nl: Algemene instellingen

en: Description field
nl: Beschrijvingsveld

en: settings
nl: instellingen

en: Back
nl: Terug

en: Node ID
nl: Node-ID

en: Field
nl: Veld

en: Preview
nl: Voorbeeldweergave

en: Save
nl: Opslaan

en: username
nl: gebruikersnaam

en: Font Size
nl: Lettergrootte

en: True
nl: Waar

en: False
nl: Niet waar

en: Preset Name
nl: Instellingnaam

en: Font
nl: Lettertype

en: Default
nl: Standaard

en: Background Color
nl: Achtergrondkleur

en: Summary
nl: Samenvatting

en: Update
nl: Bijwerken

en: Top
nl: Bovenaan

en: Small
nl: Klein

en: Large
nl: Groot

en: Sunday
nl: zondag

en: Monday
nl: maandag

en: Tuesday
nl: dinsdag

en: Wednesday
nl: woensdag

en: Thursday
nl: donderdag

en: Friday
nl: vrijdag

en: Saturday
nl: zaterdag

en: Archives
nl: Archieven

en: Artist
nl: Artiest

en: Time
nl: Tijd

en: Access
nl: Toegang

en: Add
nl: Toevoegen

en: remove
nl: verwijderen

en: View
nl: Weergeven

en: Length
nl: Lengte

en: Format
nl: Formaat

en: Path
nl: Pad

en: Vocabularies
nl: Woordenlijsten

en: Manage
nl: Beheer

en: Region
nl: Gebied

en: key
nl: sleutel

en: Placeholder tokens
nl: Tokens

en: Display
nl: Weergave

en: Node type
nl: Node-type

en: Advanced settings
nl: Geavanceerde instellingen

en: results
nl: resultaten

en: search
nl: zoeken

en: never
nl: nooit

en: Notes
nl: Toelichting

en: Text
nl: Tekst

en: Theme
nl: Thema

en: read more
nl: lees verder

en: Timestamp
nl: Tijdstip

en: Keywords
nl: Trefwoorden

en: <none>
nl: -geen-

en: Component
nl: Besturingselement

en: Last month
nl: Afgelopen maand

en: Total
nl: Totaal

en: Statistics
nl: Statistieken

en: Unknown
nl: Onbekend

en: Attachment
nl: Bijlage

en: Upload
nl: Uploaden

en: Picture
nl: Afbeelding

en: Upload image
nl: Upload afbeelding

en: Paths
nl: Paden

en: Mail
nl: E-mail

en: Before
nl: Voor

en: After
nl: Na

en: User
nl: Gebruiker

en: Content type
nl: Inhoudstype

en: action
nl: actie

en: Continue
nl: Doorgaan

en: Configure
nl: Instellen

en: Email
nl: E-mail

en: Check
nl: Cheque

en: Files
nl: Bestanden

en: file
nl: bestand

en: User ID
nl: Gebruiker-ID

en: Error
nl: Fout

en: Options
nl: Opties

en: Sent email to %recipient
nl: E-mail naar %recipient is verzonden

en: Unable to send email to %recipient
nl: Het was niet mogelijk om een email naar %recipient te versturen

en: The subject of the message.
nl: Het onderwerp van het bericht.

en: Number of columns
nl: Aantal kolommen

en: Create
nl: Aanmaken

en: Separator
nl: Scheidingsteken

en: Include
nl: Insluiten

en: Exclude
nl: Uitsluiten

en: Horizontal
nl: Horizontaal

en: Vertical
nl: Verticaal

en: Are you sure you want to delete %title?
nl: Weet u zeker dat u %title wilt verwijderen?

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
nl: Optioneel. In het menu zullen zwaardere onderdelen naar de bodem zakken en lichtere onderdelen hoger worden gepositioneerd.

en: Update options
nl: Opties bijwerken

en: All
nl: Alle

en: Active
nl: Actief

en: Done
nl: Gereed

en: Post
nl: Bericht

en: Submit @name
nl: @name indienen

en: Submitted
nl: Ingediend

en: Year
nl: Jaar

en: Date format
nl: Datumformaat

en: Panel title
nl: Panel-titel

en: Add content
nl: Inhoud toevoegen

en: General information
nl: Algemene informatie

en: Page title
nl: Paginatitel

en: Block
nl: Blok

en: Add block
nl: Blok toevoegen

en: Override title
nl: Titel overschrijven

en: CSS class
nl: CSS-klassen

en: Page
nl: Pagina

en: View arguments
nl: Bekijk argumenten

en: Three column 25/50/25
nl: Drie kolommen 25/50/25

en: Left side
nl: Linkerzijde

en: Middle column
nl: Middelste kolom

en: Right side
nl: Rechterzijde

en: Bottom
nl: Onderkant

en: Three column 33/34/33
nl: Drie kolommen 33/34/33

en: Two column
nl: Twee kolommen

en: 1 hour | @count hours
nl[0]: 1 uur
nl[1]: @count uur

en: 1 day | @count days
nl[0]: 1 dag
nl[1]: @count dagen

en: Taxonomy terms
nl: Taxonomietermen

en: Submission information
nl: Details inzending

en: Breadcrumb
nl: Kruimelpad

en: Mission
nl: Missie

en: Site name
nl: Naam van de website

en: Site slogan
nl: Slogan van de website

en: php
nl: PHP

en: Node types
nl: Node-types

en: Not found
nl: Niet gevonden

en: Off
nl: Uit

en: Always
nl: Altijd

en: Never
nl: Nooit

en: Your changes have been saved.
nl: De wijzigingen zijn opgeslagen.

en: Header
nl: Kop

en: Left sidebar
nl: Linker zijbalk

en: Right sidebar
nl: Rechter zijbalk

en: Footer
nl: Voet

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
nl: U kunt niet meer dan %number berichten per uur verzenden. Probeer het later nog eens.

en: Your name
nl: Uw naam

en: Your e-mail address
nl: Uw e-mailadres

en: Send e-mail
nl: E-mail versturen

en: You must enter a valid e-mail address.
nl: U moet een geldig e-mailadres opgeven.

en: From
nl: Van

en: Custom
nl: Aangepast

en: Visibility
nl: Zichtbaarheid

en: Roles
nl: Rollen

en: Comment
nl: Reactie

en: Hostname
nl: Hostnaam

en: Published
nl: Gepubliceerd

en: Input format
nl: Invoerformaat

en: Signature
nl: Ondertekening

en: Filter
nl: Filteren

en: Location
nl: Locatie

en: Promoted to front page
nl: Aangeraden op de voorpagina

en: Revisions
nl: Revisies

en: Log message
nl: Logbericht

en: Poll choices
nl: Enquête-keuzes

en: Session ID
nl: Sessie-ID

en: File ID
nl: Bestand ID

en: File name
nl: Bestandsnaam

en: File MIME type
nl: Bestands-MIME-type

en: Node revision ID
nl: Node revisie ID

en: Vocabulary
nl: Woordenlijst

en: Vocabulary ID
nl: Woordenlijst ID

en: Vocabulary name
nl: Naam van woordenlijst

en: Term name
nl: Naam term

en: Last access
nl: Laatste toegang

en: Last login
nl: Laatste login

en: Message text
nl: Berichttekst

en: Field name
nl: Veldnaam

en: Field type
nl: Veldtype

en: Global settings
nl: Algemene instellingen

en: Fields
nl: Velden

en: Widget type
nl: Widgettype

en: Contains
nl: Bevat

en: Is less than
nl: Is kleiner dan

en: Is less than or equal to
nl: Is kleiner dan of gelijk aan

en: Is equal to
nl: Is gelijk aan

en: Is greater than or equal to
nl: Is groter dan of gelijk aan

en: Is greater than
nl: Is groter dan

en: Is not equal to
nl: Is niet gelijk aan

en: Count
nl: Aantal

en: Overridden
nl: Overschreven

en: Watchdog
nl: Waakhond

en: Mode
nl: Modus

en: Normal
nl: Normaal

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: active
nl: actief

en: N/A
nl: n.v.t.

en: %time ago
nl: %time geleden

en: Advanced
nl: Geavanceerd

en: Delete all
nl: Alles verwijderen

en: Up
nl: Omhoog

en: Your browser is not able to display this multimedia content.
nl: Uw browser kan dit multimedia-bestand niet afspelen.

en: Performance
nl: Prestaties

en: 1 attachment | @count attachments
nl[0]: 1 bijlage
nl[1]: @count bijlagen

en: Width
nl: Breedte

en: Height
nl: Hoogte

en: This field is required.
nl: Dit veld is verplicht.

en: Textfield
nl: Tekstveld

en: Scale
nl: Schalen

en: Thumbnail
nl: Miniatuurvoorbeeld

en: Medium
nl: Middelgroot

en: Sortable
nl: Sorteerbaar

en: Plain text
nl: Platte tekst

en: Month
nl: Maand

en: System
nl: Systeem

en: Domain
nl: Domein

en: Amount
nl: Hoeveelheid

en: Unlimited
nl: Onbeperkt

en: Address
nl: Adres

en: State
nl: Provincie

en: Terms
nl: Termen

en: Serial
nl: Serienummer

en: Recipient
nl: Ontvanger

en: security
nl: veiligheid

en: General
nl: Algemeen

en: Advertisement
nl: Advertentie

en: group
nl: groep

en: Method
nl: Methode

en: New Zealand
nl: Nieuw-Zeeland

en: Day
nl: Dag

en: Table
nl: Tabel

en: Start
nl: Begin

en: End
nl: Einde

en: Now
nl: Nu

en: All views
nl: Alle weergaven

en: The name of the menu the node belongs to.
nl: De naam van het menu waartoe de node behoort.

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
nl: Standaard padpatroon (wordt toegepast op alle node-types hieronder met blanco patronen)

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
nl: Maak aliassen voor alle bestaande nodes die nog geen alias hebben.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
nl: De woordenlijst waartoe de eerste categorie van de pagina behoort.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
nl: Standaardpadpatroon (toegepast op alle woordenlijsten met blancopatronen hieronder)

en: The name of the category.
nl: Naam van de categorie.

en: The id number of the category.
nl: Het ID-nummer van de categorie

en: Pattern for all %vocab-name paths
nl: Patroon voor alle %vocab-name paden

en: Pattern for forums and forum containers
nl: Patronen voor forums en forumcontainers

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
nl: Maak aliassen aan voor alle bestaande forums en forumcontainers die nog geen alias hebben.

en: Bulk update of forums and forum containers completed, one alias generated. | Bulk update of forums and forum containers completed, @count aliases generated.
nl[0]: Massale aanmaak van forums en forumcontainers voltooid, 1 alias aangemaakt.
nl[1]: Massale aanmaak van forums en forumcontainers voltooid, @count aliassen aangemaakt.

en: Pattern for user account page paths
nl: Patroon voor gebruikeraccount-paginapaden

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
nl: Maak aliassen aan voor alle bestaande gebruikeraccount-pagina's die nog geen alias hebben.

en: Pattern for blog page paths
nl: Patroon voor blogpaginapaden

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
nl: Maak aliassen aan voor alle bestaande blog-pagina's die nog geen alias hebben

en: Pattern for user-tracker page paths
nl: Patroon voor gebruiker-tracker-paginapaden

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
nl: Maak aliassen aan voor alle bestaande gebruiker-tracker-pagina's die nog geen alias hebben.

en: Verbose
nl: Uitvoerig

en: Display alias changes (except during bulk updates).
nl: Aliaswijzigingen weergeven (uitgezonderd tijdens massale updates).

en: Replace by separator
nl: Vervang door scheidingsteken

en: Maximum alias length
nl: Maximale aliaslengte

en: Maximum component length
nl: Maximale lengte van de componenten

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
nl: Maximale tekstlengte van elke component in de alias (bvb.[title]). 100 wordt aanbevolen. Voor details, zie <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a>.

en: Update action
nl: Update-actie

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
nl: Wat dient Pathauto te doen wanneer een bestaande inhoud wordt bijgewerkt die al een alias heeft?

en: Strings to Remove
nl: Te verwijderen tekenreeksen

en: administer pathauto
nl: Pathauto beheren

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
nl: Verschaft een mechanisme voor modules voor het automatisch aanmaken van aliassen voor de inhoud die zij beheren.

en: Other
nl: Andere

en: Align
nl: Uitlijning

en: General Settings
nl: Algemene instellingen

en: Background color
nl: Achtergrondkleur

en: Text color
nl: Tekstkleur

en: Navigation
nl: Navigatie

en: Basic
nl: Basis

en: Color
nl: Kleur

en: access content
nl: toegang tot inhoud

en: List type
nl: Lijsttype

en: Role
nl: Rol

en: String
nl: Tekenreeks

en: External
nl: Extern

en: Users
nl: Gebruikers

en: Not installed
nl: Niet geïnstalleerd

en: Referrer
nl: Doorverwijzer

en: Exists
nl: Bestaat

en: Both
nl: Beide

en: Clicks
nl: Klikken

en: Filtered text (user selects input format)
nl: Gefilterde tekst (gebruiker geeft invoerformaat op)

en: Text processing
nl: Tekstverwerking

en: Maximum length
nl: Maximum lengte

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
nl: De maximum lengte van het veld in karakters. Laat leeg voor ongelimiteerde grootte.

en: Rows
nl: Rijen

en: Create content
nl: Inhoud aanmaken

en: Save changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Anonymous
nl: Anoniem

en: <All>
nl: <Allemaal>

en: access all views
nl: toegang tot alle Views

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
nl: Views zijn op maat gemaakte lijsten van content op de website; ze zijn configureerbaar en geven controle over hoe de lijst van inhoud wordt weergegeven.

en: Override
nl: Overschrijven

en: Clone
nl: Dupliceren

en: Existing Views
nl: Bestaande Views

en: Default view
nl: Standaard View

en: Default Views
nl: Standaard views

en: Summary, sorted ascending
nl: Samenvatting, oplopend gesorteerd

en: Summary, sorted descending
nl: Samenvatting, aflopend gesorteerd

en: Ascending
nl: Oplopend

en: Descending
nl: Aflopend

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
nl: De tekst die bovenaan de view wordt weergegeven. Optioneel.

en: Normal menu item
nl: Normaal menu-item

en: Empty text
nl: Lege tekst

en: Expose
nl: Geef weer voor bezoekers

en: Down
nl: Omlaag

en: Wildcard
nl: Joker

en: Arguments
nl: Argumenten

en: Optional
nl: Optioneel

en: Order
nl: Volgorde

en: Add criteria
nl: Criteria toevoegen

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
nl: Naam van de View mag letters, cijfers of onderstrepingstekens bevatten.

en: administer views
nl: Views beheren

en: Random
nl: Willekeurig

en: Uncategorized
nl: Zonder categorie

en: Plain
nl: Plat

en: Position
nl: Positie

en: IP Address
nl: IP-adres

en: Basic settings
nl: Basis instellingen

en: CSS classes
nl: CSS-klassen

en: Profile
nl: Profiel

en: Close
nl: Sluiten

en: Term description
nl: Omschrijving van term

en: Edit group
nl: Bewerk groep

en: fields
nl: velden

en: Save settings
nl: Instellingen opslaan

en: Operation
nl: Bewerking

en: reply
nl: beantwoorden

en: Duration
nl: Tijdsduur

en: Threshold
nl: Drempelwaarde

en: Function
nl: Functie

en: Defaults
nl: Standaardinstellingen

en: Latitude
nl: Breedtegraad

en: Longitude
nl: Lengtegraad

en: Collapsible
nl: Inklapbaar

en: Collapsed
nl: Ingeklapt

en: Germany
nl: Duitsland

en: Logout
nl: Uitloggen

en: Sort by
nl: Sorteer volgens

en: Created date
nl: Aanmaakdatum

en: Full
nl: Volledig

en: Default language
nl: Standaardtaal

en: Rules
nl: Regels

en: American Samoa
nl: Amerikaans Samoa

en: Australia
nl: Australië

en: France
nl: Frankrijk

en: Georgia
nl: Georgië

en: Italy
nl: Italië

en: Marshall Islands
nl: Marshalleilanden

en: Spain
nl: Spanje

en: United Kingdom
nl: Groot Brittannië

en: United States
nl: Verenigde Staten

en: Full name
nl: Volledige naam

en: Size of textfield
nl: Lengte van het tekstveld

en: "Size" must be a positive integer.
nl: 'Grootte' moet een positief getal zijn.

en: Authoring information
nl: Auteursinformatie

en: Hidden
nl: Verborgen

en: Attachments
nl: Bijlagen

en: File attachments
nl: Bestandsbijlagen

en: create
nl: aanmaken

en: Root
nl: Basis

en: minute
nl: minuut

en: Show
nl: Weergeven

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nl: Geef één pagina per regel op, als Drupal-paden. Het '*'-teken is een wildcard. Voorbeeldpaden zijn '%blog' voor de blog-pagina en '%blog-wildcard' voor elke persoonlijke blog. '%front' is de voorpagina.

en: File Upload
nl: Bestandsupload

en: Edit term
nl: Term bewerken

en: Token
nl: Patroon voor vervanging

en: Time format
nl: Tijdformaat

en: Countries
nl: Landen

en: Last refresh
nl: Laatste verversing

en: ago
nl: geleden

en: Clear
nl: Leegmaken

en: The update has been performed.
nl: De update is uitgevoerd.

en: Node title
nl: Node-titel

en: update
nl: bijwerken

en: Full text
nl: Volledige tekst

en: Feed settings
nl: Feedinstellingen

en: Source
nl: Bron

en: Bot
nl: Robot

en: Refine
nl: Verfijnen

en: Undo
nl: Ongedaan maken

en: Search results
nl: Zoekresultaten

en: Your search yielded no results
nl: Uw zoekopdracht heeft geen resultaten opgeleverd

en: Token actions
nl: Token-acties

en: Replacement value
nl: Vervangende waarde

en: tokens
nl: patronen voor vervanging

en: unlimited
nl: ongelimiteerd

en: Replacement patterns
nl: Vervangingspatronen

en: Deleted
nl: Verwijderd

en: Replace
nl: Vervangen

en: Allowed values list
nl: Lijst met toegestane waardes

en: Today
nl: Vandaag

en: Yesterday
nl: Gisteren

en: Publishing options
nl: Publicatie-opties

en: First
nl: Eerste

en: Minimum height
nl: Minimumhoogte

en: Minimum width
nl: Minimumbreedte

en: Configure block
nl: Blok instellen

en: NO
nl: NEE

en: YES
nl: JA

en: hour
nl: uur

en: Hour
nl: Uur

en: Minute
nl: Minuut

en: Second
nl: Seconde

en: Select list
nl: Selectielijst

en: Text field
nl: Tekstveld

en: Granularity
nl: Nauwkeurigheid

en: Alignment
nl: Uitlijnen

en: E-mail subject
nl: Onderwerp van de E-Mail

en: Randomize
nl: Willekeurig

en: Revert
nl: Terugzetten

en: Empty
nl: Leeg

en: Greater than
nl: Groter dan

en: Equal to
nl: Gelijk aan

en: Less than
nl: Kleiner dan

en: Notice
nl: Nota

en: Replacement patterns for @name
nl: Vervangpatronen voor @name

en: All time
nl: Totaal

en: Default template
nl: Standaard template

en: Open in new window
nl: Open in nieuw venster

en: Maxlength
nl: Maximale lengte

en: Display fields
nl: Velden weergeven

en: profile
nl: profiel

en: Left
nl: Links

en: Right
nl: Rechts

en: Your message has been sent.
nl: Uw bericht is verzonden.

en: role
nl: rol

en: Red
nl: Rood

en: Fade
nl: Vervaag

en: Slow
nl: Langzaam

en: Fast
nl: Snel

en: People
nl: Personen

en: Blocked
nl: Geblokkeerd

en: Do it!
nl: Doe het!

en: or
nl: of

en: Results
nl: Resultaten

en: Poll settings
nl: Enquête instellingen

en: Convert
nl: Converteer

en: Parent term
nl: Bovenliggende term

en: All blogs
nl: Alle blogs

en: Style
nl: Stijl

en: view revisions
nl: revisies bekijken

en: Revisions for %title
nl: Revisies van %title

en: !date by !username
nl: !date door !username

en: revert
nl: terugzetten

en: Revision
nl: Revisie

en: current revision
nl: huidige revisie

en: Missing
nl: Ontbreekt

en: Permissions
nl: Toegangsrechten

en: Your settings have been saved.
nl: Instellingen opgeslagen.

en: permission
nl: toegangsrechten

en: Duplicate
nl: Dupliceer

en: not active
nl: niet actief

en: Reversed
nl: Omgekeerd

en: Changed
nl: Gewijzigd

en: Completed
nl: Voltooid

en: Reverse
nl: Omkeren

en: Testing
nl: Test

en: Standard
nl: Standaard

en: Thousands separator
nl: Duizendtallenscheider

en: completed
nl: afgerond

en: User name
nl: Gebruikersnaam

en: %type settings
nl: %type instellingen

en: Not published
nl: Niet gepubliceerd

en: Menu settings
nl: Menu-instellingen

en: Color scheme
nl: Kleurenschema

en: edit
nl: bewerk

en: Unformatted
nl: Niet-geformatteerd

en: Path to the "convert" binary
nl: Pad naar de conversiebibliotheek

en: Documents
nl: Documenten

en: New comments
nl: Nieuwe reacties

en: Enter username
nl: Gebruikersnaam ingeven

en: Username not found
nl: Gebruikersnaam niet gevonden

en: Top left
nl: Linksboven

en: Top right
nl: Rechtsboven

en: Bottom right
nl: Rechtsonder

en: Bottom left
nl: Linksonder

en: Relationships
nl: Relaties

en: Relationship
nl: Relatie

en: relationships
nl: relaties

en: image
nl: afbeelding

en: Sort criteria
nl: Sorteercriteria

en: <Hidden>
nl: -Verborgen-

en: The primary identifier for a node.
nl: De primaire identificatie van een node.

en: Themes
nl: Thema's

en: Translations
nl: Vertalingen

en: Video width
nl: Videobreedte

en: Video height
nl: Videohoogte

en: JPEG quality
nl: JPEG-kwaliteit

en: Audio bitrate
nl: Audio-bitrate

en: Unpublished
nl: Ongepubliceerd

en: administer nodes
nl: nodes beheren

en: Loading...
nl: Bezig met laden...

en: !name field is required.
nl: Het veld !name is verplicht.

en: Comment settings
nl: Reactie-instellingen

en: Related content
nl: Gerelateerde inhoud

en: Sticky
nl: Vastgeplakt (sticky)

en: Read only
nl: Alleen lezen

en: Processing
nl: Bezig

en: Output format
nl: Uitvoerformaat

en: Path to file
nl: Pad naar bestand

en: Storage
nl: Opslag

en: File upload error. Could not move uploaded file.
nl: Fout bij uploaden van bestand. Geuploade bestand kon niet verplaatst worden.

en: Submissions
nl: Inzendingen

en: Analysis
nl: Analyse

en: Clear Form Submissions
nl: Inzendingen verwijderen

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
nl: Weet u zeker dat u alle inzendingen van dit formulier wilt verwijderen?

en: Webform %title entries cleared.
nl: Inzendingen van webformulier %title zijn verwijderd.

en: Are you sure you want to delete this submission?
nl: Weet u zeker dat u deze inzending wilt verwijderen?

en: Submitted values are
nl: Ingevulde gegevens zijn:

en: responses
nl: reacties

en: Webforms
nl: Webformulieren

en: View and edit all the available webforms on your site.
nl: Weergeven en bewerken van alle beschikbare webformulieren op de site.

en: Global configuration of webform functionality.
nl: Algemene instellingen van de webformuliermodule.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
nl: Een nieuw formulier of vragenlijst aanmaken. Resultaten en statistieken worden opgeslagen en zijn toegankelijk voor gebruikers met de juiste rechten.

en: Go to form
nl: Ga naar formulier

en: View this form.
nl: Bekijk dit formulier

en: Advanced Options
nl: Geavanceerde Opties

en: Mandatory
nl: Verplicht

en: E-mail to address
nl: E-Mail naar adres

en: E-mail from name
nl: Naam van afzender

en: E-mail from address
nl: E-mailadres van afzender

en: ever
nl: ooit

en: every hour
nl: elk uur

en: every day
nl: elke dag

en: every week
nl: elke week

en: No Components, add a component below.
nl: Geen besturingselementen, voeg een besturingselement toe.

en: Field Key
nl: Sleutelveld

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
nl: Deze tekst wordt als toelichting onder dit besturingselement weergegeven

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
nl: Een korte beschrijving van het veld bedoeld om de gebruiker op weg te helpen.

en: Check this option if the user must enter a value.
nl: Selecteer deze optie als de gebruiker verplicht een waarde moet invullen.

en: Parent Fieldset
nl: Bovenliggend onderdeel

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
nl: Het webformulieronderdeel van type @type heeft geen gedefinieerde bewerkingsfunctie.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
nl: Veldnaam %field_key is ongeldig. Alleen kleine letters, cijfers en "_" zijn toegestaan.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
nl: Veldnaam %field_key is al gebruikt in het veld %existing_field. Gebruik een andere naam.

en: Submission #@sid
nl: Inzending #@sid

en: Previous submission
nl: Vorige inzending

en: Next submission
nl: Volgende inzending

en: Submitted by !name
nl: Door !name

en: Next Page >
nl: Volgende pagina >

en: < Previous Page
nl: < Vorige pagina

en: The webform component @type is not able to be displayed
nl: Het besturingselement @type kan niet worden weer gegeven

en: Illegal information. Data not submitted.
nl: Ongeldige gegevens. Inzending is niet opgeslagen.

en: Go back to the form
nl: Terug naar het formulier

en: access own webform submissions
nl: toegang tot eigen webformulier inzendingen

en: edit own webform submissions
nl: eigen webformulier inzendingen bewerken

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
nl: Maakt het mogelijk formulieren en vragenlijsten te maken.

en: Default value
nl: Standaardwaarde

en: The default value of the field.
nl: Standaardwaarde van dit veld.

en: Timezone
nl: Tijdzone

en: Presents month, day, and year fields.
nl: Dag-, maand- en jaarvelden weergeven.

en: Left Blank
nl: Leeg gelaten

en: User entered value
nl: Gebruiker vulde de volgende waarde in

en: Width of the textfield.
nl: Breedte van het tekstvak

en: User email as default
nl: Gebruiker E-Mail als standaard

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
nl: Als een gebruiker is ingelogd wordt in dit veld standaard zijn/haar geregistreerde e-mailadres ingevuld.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
nl: Veld alleen-lezen maken. Geschikt voor het instellen van een vaste standaardwaarde.

en: Average submission length in words (ex blanks)
nl: Gemiddelde lengte van inzending in woorden (zonder spaties)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
nl: Als dit groepsvak inklapbaar is kan de gebruiker het groepsvak naar wens in- of uitklappen.

en: Collapsed by Default
nl: Standaard ingeklapt.

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
nl: Inklapbare groepsvakken zijn standaard uitgeklapt. Selecteer deze optie om het groepsvak standaard ingeklapt weer te geven.

en: Web Images
nl: Web afbeeldingen

en: Desktop Images
nl: Bureaubladafbeeldingen

en: Additional Extensions
nl: Aanvullende Uitbreidingen

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
nl: Voer een lijst in met aanvullende extensies voor dit uploadveld, gescheiden door komma's.<br /> Ingevoerde extensies worden aan de hierboven aangevinkte extensies toegevoegd.

en: Max Upload Size
nl: Maximale bestandsgrootte per upload

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
nl: Voer de maximale grootte in van een te uploaden bestand (in KB).

en: Upload Directory
nl: Upload map

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
nl: Webformulier-uploads worden altijd opgeslagen in de bestandsmap van de website. Eventueel kan een submap worden opgegeven, waarin de bestanden moeten worden opgeslagen.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
nl: Bestanden met de extensie '%ext' zijn niet toegestaan. Upload een bestand met de extensie %exts.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
nl: Het bestand '%filename' is te groot (%filesize KB). Upload een bestand van %maxsize KB of minder.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
nl: Het bestand %filename kan niet worden opgeslagen. Mogelijk is de bestandsmap op de webserver niet schrijfbaar.

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
nl: Het bestand %filename kan niet worden opgeslagen. De doelmap op de webserver bestaat niet.

en: Uploading a new file will replace the current file.
nl: Het uploaden van een nieuw bestand zal het huidige bestand overschrijven.

en: User uploaded file
nl: Door gebruiker geupload bestand

en: Average uploaded file size
nl: Gemiddelde grootte van geuploade bestanden

en: Questions
nl: Vragen

en: Randomize Options
nl: Opties in willekeurige volgorde plaatsen

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
nl: Zet de bovenste opties in willekeurige volgorde, wanneer ze in het webformulier worden weergegeven.

en: Randomize Questions
nl: Vragen in willekeurige volgorde

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
nl: Zet de vragen aan de zijkant in willekeurige volgorde, wanneer ze in het webformulier worden weergegeven.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
nl: Selectievakjes, keuzerondjes of keuzelijsten.

en: Non-empty
nl: Niet leeg

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
nl: Markup maakt het mogelijk eigen HTML of PHP code in het formulier op te nemen.

en: The default value of the field. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
nl: De standaardwaarde van het veld. Wanneer meerdere keuzes mogelijk zijn kunnen meerdere standaardwaarden worden ingevoerd, gescheiden door komma's.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
nl: Selecteer deze optie als de gebruiker meer dan één optie mag kiezen.

en: Listbox
nl: Keuzelijst

en: select...
nl: selecteer...

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
nl: Maakt het creëren van selectievakjes, keuzerondjes of keuzelijsten mogelijk.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
nl: Een groot tekstvak waarin meerdere regels tekst kunnen worden ingevoerd.

en: Basic textfield type.
nl: Standaard tekstvak type.

en: Time Format
nl: Tijdformaat

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
nl: Tijdaanduiding in 12- of 24-uurs formaat.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
nl: Uur- en minuutvelden weergeven. De am/pm-velden zijn optioneel.

en: Enable custom alternate text
nl: Eigen 'alt'-tekst toestaan

en: Enable custom title text
nl: Eigen 'title'-tekst toestaan

en: Alternate text
nl: Alternatieve tekst

en: Alternate text to be displayed if the image cannot be displayed.
nl: Alternatieve tekst die getoond wordt als de afbeelding niet kan worden weergegeven.

en: Apply
nl: Toepassen

en: Select
nl: Selecteer

en: Enter the terms you wish to search for.
nl: Geef de woorden op waarnaar u wilt zoeken.

en: No style
nl: Geen stijl

en: Bold
nl: Vet

en: Base URL
nl: Basis-URL

en: Information
nl: Informatie

en: No content types available.
nl: Geen inhoudstypen beschikbaar.

en: PHP Code
nl: PHP-code

en: Simple
nl: Eenvoudig

en: Translation
nl: Vertaling

en: Menus
nl: Menu's

en: Above
nl: Boven

en: Number of values
nl: Aantal waardes

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
nl: Waarschuwing! Het aanpassen van deze instelling nadat data is gecreëerd kan resulteren in het verlies van data!

en: @min and @max
nl: @min en @max

en: Third
nl: Derde

en: Fourth
nl: Vierde

en: Fifth
nl: Vijfde

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
nl: <em>tekst</em>, waarmee tekstvelden kunnen worden toegevoegd. Een tekstveld kan uitsluitend platte tekst bevatten of optioneel gebruik maken van Drupal's invoerformaat voor een veilige toepassing van opgemaakte tekst. Tekstvelden kunnen of één regel of meerdere regels bestaan, of voor betere controle op de invoer kunnen selectielijsten, keuze rondjes of keuze vakjes gebruikt worden. Indien gewenst kan CCK de inhoud valideren aan de hand van een aantal toegelaten waarden.

en: Add another item
nl: Item toevoegen

en: Full node
nl: Volledige node

en: Search Index
nl: Zoekindex

en: Search Result
nl: Zoekresultaten

en: Updating field type %type with module %module.
nl: Veldtype %type met module %module bijwerken.

en: Updating widget type %type with module %module.
nl: Bezig met updaten van widget type %type met module %module.

en: Manage fields
nl: Velden beheren

en: Remove field
nl: Veld verwijderen

en: Allows administrators to define new content types.
nl: Maakt het beheerders mogelijk om nieuwe inhoudstypes te definiëren

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
nl: Alleen voor geavanceerd gebruik: PHP-code die een array met sleutels geeft van de toegestane waardes. Moet niet beginnen en eindigen met &lt;?php ?&gt;. Als dit veld in ingevuld zullen de bovenstaande toegestane waardes worden genegeerd.

en: Trimmed
nl: Ingekort

en: Used in
nl: gebruikt in

en: No fields have been defined for any content type yet.
nl: Er zijn nog geen velden gedefinieerd voor enig inhoudstype.

en: no styling
nl: geen opmaak

en: simple
nl: eenvoudig

en: fieldset
nl: veldengroep

en: fieldset - collapsible
nl: set van velden - inklapbaar

en: fieldset - collapsed
nl: set van velden - ingeklapt

en: Added field %label.
nl: Het veld %label is toegevoegd.

en: There was a problem adding field %label.
nl: Er is een probleem opgetreden tijdens toevoegen van het veld %label.

en: There was a problem creating field %label.
nl: Er is een probleem met het aanmaken van veld %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
nl: Bent u zeker dat u het veld %field wenst te verwijderen?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
nl: Als dit veld nog inhoud bevat gaat deze verloren. Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Removed field %field from %type.
nl: Veld %field is verwijderd uit %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
nl: Er is een probleem opgetreden met het verwijderen van %field van %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
nl: Deze instellingen gelden voor het %field veld, in elk inhoudstype waar deze in voor komt.

en: Save field settings
nl: Veldinstellingen indienen

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
nl: De standaardwaarde PHP-code heeft een verkeerde waarde.<br />Het verwachtte formaat: <pre>!sample</pre>. De huidige waarde: @value.

en: The default value is invalid.
nl: De standaardwaarde is ongeldig.

en: Saved field %label.
nl: Veld %label opgeslagen

en: The update has encountered an error.
nl: De update heeft een fout ontdekt.

en: Processing %title
nl: Bezig met %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
nl[0]: 1 item succesvol verwerkt:
nl[1]: @count items succesvol verwerkt:

en: Referenced node ID
nl: Gerefereerde node ID

en: Referenced node title
nl: Gerefereerde node titel

en: Raw number value
nl: Ongefilterde numerieke waarde

en: Formatted number value
nl: Geformatteerde numerieke waarde

en: Raw, unfiltered text
nl: Rauwe, ongefilterde tekst

en: Formatted and filtered text
nl: Geformatteerde en gefilterde tekst

en: Referenced user ID
nl: Gerefereerde gebruikers ID

en: Referenced user name
nl: Gerefereerde gebruikersnaam

en: Group multiple values
nl: Groepeer meerdere waardes

en: Select the content type to export.
nl: Selecteer de inhoudstypes om te exporteren

en: Export data
nl: Exporteer data

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
nl: Kopieer de geexporteerde tekst en plak het in een ander inhoudstype of gebruik de importeerfunctie.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
nl: Dit formulier zal veldinformatie importeren die zijn geexporteerd uit een ander inhoudstype of database.<br />Merk op dat velden niet kunnen worden gedupliceerd in hetzelfde inhoudstype, dus geimporteerde velden zullen alleen worden toegevoegd als ze nog niet bestaan in het geselecteerde inhoudstype.

en: <Create>
nl: <Maak>

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
nl: Selecteer het inhoudstype waarin deze velden moeten worden geimporteerd.<br />Selecteer &lt;Maak&gt; om een nieuw inhoudstype te maken waarin de velden komen.

en: Import data
nl: Importeer data

en: Paste the text created by a content export into this field.
nl: Plak de tekst die is geexporteerd in dit veld.

en: The import data is not valid import text.
nl: De geimporteerde data is geen valide importeertekst.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
nl: De volgende modules moeten worden aangezet om te kunnen importeren: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
nl: Het inhoudstype %type bestaat al in de database.

en: Exiting. No import performed.
nl: Gestopt, er is niks geimporteerd.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
nl: Er is een fout opgetreden tijden het toevoegen van het inhoudstype %type.<br />Bekijk de foutmeldingen voor meer informatie.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
nl: Het geimporteerde veld %field_label (%field_name) is niet toegevoegd aan %type omdat het veld al bestaat in %type.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
nl: Het veld %field_label (%field_name) is toegevoegd aan het inhoudstype %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
nl: Er is een fout opgetreden tijdens het exporteren van de weergaveinstellingendata voor het veld %field_name.<br />De databasefoutmelding is: '%db_err'.

en: Content Copy
nl: Kopieer inhoud

en: Enables ability to import/export field definitions.
nl: Laat velddefinities geimporteerd en geexporteerd worden.

en: view
nl: bekijk

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
nl: Configureer nu de <a href="!url">veldpermissies</a>. Alle velden zijn standaard niet toegankelijk.

en: Content Permissions
nl: Inhoudpermissies

en: Set field-level permissions for CCK fields.
nl: Stel veldpermissies in voor CCK-velden.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
nl: Deze instellingen zijn voor de groep in het node-bewerkformulier.

en: always open
nl: altijd open

en: collapsible
nl: inklapbaar

en: collapsed
nl: ingeklapt

en: Instructions to present to the user on the editing form.
nl: Gebruikersinstructies bij het bewerkformulier.

en: These settings apply to the group on node display.
nl: Deze instellingen zijn voor de groep van de node-weergave.

en: A description of the group.
nl: Een beschrijving van de groep

en: Are you sure you want to remove the group %label?
nl: Weet u zeker dat u de groep %label wilt verwijderen?

en: The group %group_name has been removed.
nl: De groep %group is verwijderd.

en: Fieldgroup
nl: Veldgroep

en: Node reference
nl: Nodereferentie

en: Store the ID of a related node as an integer value.
nl: Het ID van een gerelateerde node als een getal opslaan.

en: Content types that can be referenced
nl: Inhoudstypes waarnaar een referentie geplaatst kan worden

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
nl: Geavanceerd - Nodes die kunnen worden gerefereerd (View)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
nl: Geef een door komma's gescheiden lijst met argumenten op om aan de view door te geven.

en: Title (link)
nl: Titel (link)

en: Title (no link)
nl: Titel (geen link)

en: Autocomplete text field
nl: Automatisch aanvullend tekstveld

en: Nodereference autocomplete
nl: Nodereferentie automatisch aanvullen

en: Node Reference
nl: Nodereferentie

en: Defines a field type for referencing one node from another.
nl: Levert een veldtype for het refereren van een node naar een ander.

en: Store a number in the database as an integer.
nl: Sla een waarde in de database op als integer.

en: Decimal
nl: Decimaal

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
nl: Sla een waarde in de database op in een decimaal formaat.

en: Store a number in the database in a floating point format.
nl: Sla een waarde in de database op als floating point getal.

en: Precision
nl: Precisie

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
nl: Het totale aantal cijfers om op te slaan in de database, inclusief de waardes achter de komma.

en: The number of digits to the right of the decimal.
nl: Het aantal waardes achter de komma.

en: Decimal marker
nl: Decimaal scheidingsteken

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
nl: Het karakter dat gebruikers zullen gebruiken om de waardes achter de komma aan te geven in formulieren.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
nl: Geef op wat als voorvoegsel moet worden gebruikt zoals: $ of €. Laat leeg als er geen voorvoegsel moet worden gebruikt. Maak onderscheid tussen enkelvoud en meervoud met een pipe, bijvoorbeeld: euro|euro's.

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
nl: Geef op wat als achtervoegsel moet worden gebruikt zoals: m², m/s², kb/s. Laat leeg als er geen achtervoegsel moet worden gebruikt. Maak onderscheid tussen enkelvoud en meervoud met een pipe, bijvoorbeeld: kilo|kilo's.

en: Allowed values
nl: Toegestane waardes

en: "Minimum" must be a number.
nl: "Minimum" moet een nummer zijn.

en: "Maximum" must be a number.
nl: "Maximum" moet een nummer zijn.

en: unformatted
nl: ongeformatteerd

en: Defines numeric field types.
nl: Levert numerieke veldtypes.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
nl: Voor een 'aan/uit-keuzevakjewidget' moet eerst de 'uit'-waarde opgeven en daarna de 'aan'-waarde in de <strong>Toegestane waarde</strong>-sectie. Merk op dat het keuzevakje zal worden gelabeld met de waarde van 'aan'.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
nl: De widget 'Selectievakje/-rondje' zal een selectievakje tonen als de meerdere toegestane waardes is geselecteerd voor dit veld, anders zullen selectierondjes worden gebruikt.

en: Check boxes/radio buttons
nl: Keuzevakjes/keuzerondjes

en: Single on/off checkbox
nl: Een aan/uit-keuzevakje

en: Option Widgets
nl: Optiewidgets

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
nl: Levert selectie-, keuzevakje- en keuzerondjewidgets voor tekst- en numerieke velden.

en: Store text in the database.
nl: Tekst in de database opslaan.

en: Text area (multiple rows)
nl: Tekstveld (meerdere rijen)

en: Defines simple text field types.
nl: Levert simpele tekstveldtypes.

en: User reference
nl: Gebruikersreferentie

en: Store the ID of a related user as an integer value.
nl: Het ID van een gerelateerde gebruiker als een getal opslaan.

en: User roles that can be referenced
nl: Gebruikersrollen die kunnen worden gerefereerd

en: User status that can be referenced
nl: Gebruikersstatus die kan worden gerefereerd

en: Reverse link
nl: Link terug

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
nl: Als geselecteerd zal een links terug worden geplaatst naar de gerefereerde node in de gerefereerde gebruiker.

en: Userreference autocomplete
nl: Gebruikersreferentie automatische aanvulling

en: User Reference
nl: Gebruikersreferentie

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
nl: Levert een veldtype for het refereren van een gebruiker vanuit een node.

en: Form
nl: Formulier

en: Publish
nl: Publiceren

en: Permission
nl: Toegangsrechten

en: Grid
nl: Rooster

en: Distance
nl: Afstand

en: Italic
nl: Cursief

en: Hide
nl: Verbergen

en: Read/Write
nl: Lezen/Schrijven

en: Submission settings
nl: Verzendinstellingen

en: arguments
nl: argumenten

en: X offset
nl: X-offset

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
nl: Voer een afstand in pixels in of gebruik een trefwoord: <em>left</em>, <em>center</em> of <em>right</em>

en: Y offset
nl: Y-offset

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
nl: Voer een afstand in pixels in of gebruik een trefwoord: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.

en: Transparent
nl: Transparant

en: Green
nl: Groen

en: Blue
nl: Blauw

en: file system
nl: Bestandssysteem

en: Examples:
nl: Voorbeelden:

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
nl: Geef minsten één trefwoord met @count of meer karakters op.

en: Cache lifetime
nl: Levensduur cache

en: From name
nl: Naam afzender

en: From address
nl: E-mailadres afzender

en: E-mail template
nl: E-mailthema

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
nl: ImageMagick is een programma om afbeeldingen te bewerken. Om het te gebruiken, moet het geïnstalleerd zijn op uw server en dient u de locatie ervan te weten.  Als u niet zeker bent over het juiste pad, neem contact op met uw ISP of uw beheerder van de server.

en: Display debugging information
nl: Debugging informatie weergeven

en: ImageMagick command: @command
nl: ImageMagick opdracht: @command

en: ImageMagick output: @output
nl: ImageMagick uitvoer: @output

en: <None>
nl: <Geen>

en: Unavailable
nl: Niet beschikbaar

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
nl: De automatisch aangemaakte alias %original_alias conflicteert met een bestaande alias. Alias gewijzigd in %alias.

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
nl: Het lijkt erop dat Pathauto is geïnstalleerd maar dat de Token-module  niet of niet correct is geïnstalleerd.

en: Double quotes "
nl: Dubbele aanhalingstekens "

en: Single quotes (apostrophe) '
nl: Enkele aanhalingstekens (apostrophe) '

en: Comma ,
nl: Komma ,

en: Period .
nl: Punt .

en: Hyphen -
nl: Koppelteken -

en: Colon :
nl: Dubbelpunt :

en: Semicolon ;
nl: Kommapunt ;

en: Pipe |
nl: Verticaal |

en: Left curly bracket {
nl: Openende accolade {

en: Left square bracket [
nl: Openende rechte haak [

en: Right curly bracket }
nl: Sluitende accolade  }

en: Right square bracket ]
nl: Sluitende rechte haak  ]

en: Equal =
nl: Gelijkheidsteken =

en: Percent %
nl: Procent %

en: Caret ^
nl: Dakje ^

en: Hash #
nl: Kardinaalteken #

en: Exclamation !
nl: Uitroepteken !

en: Left parenthesis (
nl: Openend haakje (

en: Question mark ?
nl: Vraagteken ?

en: Less than <
nl: Kleiner dan <

en: Greater than >
nl: Groter dan >

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
nl: Massale aanmaak van aliassen voor nodes zonder alias

en: Pattern for all @node_type paths
nl: Patroon voor alle @node_type paden

en: Bulk generation of nodes completed, one alias generated. | Bulk generation of nodes completed, @count aliases generated.
nl[0]: Massale aanmaak van nodes voltooid, 1 alias aangemaakt.
nl[1]: Massale aanmaak van nodes voltooid, @count aliassen aangemaakt.

en: Bulk generation of terms completed, one alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
nl[0]: Massale aanmaak van termen voltooid, 1 alias aangemaakt.
nl[1]: Massale aanmaak van termen voltooid, @count aliassen aangemaakt.

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
nl: Massale aanmaak van aliassen voor gebruikers die nog geen alias hebben

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
nl: Massale aanmaak van aliassen voor blogs die nog geen alias hebben

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
nl: Massale aanmaak van aliassen voor gebruiker-tracker-paden die nog geen alias hebben

en: Bulk generation of users completed, one alias generated. | Bulk generation of users completed, @count aliases generated.
nl[0]: Massale aanmaak van gebruikers voltooid, 1 alias aangemaakt.
nl[1]: Massale aanmaak van gebruikers voltooid, @count aliassen werden aangemaakt.

en: Bulk generation of user blogs completed, one alias generated. | Bulk generation of user blogs completed, @count aliases generated.
nl[0]: Massale aanmaak van gebruiker-blogs voltooid, 1 alias aangemaakt.
nl[1]: Massale aanmaak van gebruiker-blogs voltooid, @count aliassen werden aangemaakt.

en: Bulk generation of user tracker pages completed, one alias generated. | Bulk generation of user tracker pages completed, @count aliases generated.
nl[0]: Massale aanmaak van gebruiker-tracker-pagina's voltooid, 1 alias aangemaakt.
nl[1]: Massale aanmaak van gebruiker-tracker-pagina's voltooid, @count aliassen werden aangemaakt.

en: <p>Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.</p>
                      <h2>Settings</h2>
                      <p>The <strong>Maximum Alias Length</strong> and <strong>Maximum component length</strong> values
                      default to 100 and have a limit of 128 from pathauto. This length is limited by the length of the dst
                      column of the url_alias database table. The default database schema for this column is 128. If you
                      set a length that is equal to that of the one set in the dst column it will cause problems in situations
                      where the system needs to append additional words to the aliased URL. For example... URLs generated
                      for feeds will have "/feed" added to the end. You should enter a value that is the length of the dst
                      column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of
                      strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and
                      on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.</p>
                      <p><strong>Raw Tokens</strong> In Pathauto it is appropriate to use the -raw form of tokens. Paths are
                      sent through a filtering system which ensures that raw user content is filtered. Failure to use -raw
                      tokens can cause problems with the Pathauto punctuation filtering system.</p>
nl: <p>Verschaft een mechanisme voor modules voor het automatisch aanmaken van aliassen voor de inhoud die zij beheren.</p>
                      <h2>Instellingen</h2>
                      <p>De <strong>maximale lengte van een alias</strong> en de <strong>maximale lengte van een component</strong> bedraagt 
                      standaard 100 en hebben door Pathauto een begrenzing van 128. Deze lengte wordt begrensd door de lengte van de dst-kolom 
                      in de databasetabel url_alias. Het standaarddatabaseschema voor deze kolom is 128. Wanneer u 
                      een lengte instelt die gelijk is aan de lengte van de dst-kolom, dan kan dit problemen veroorzaken in situaties, 
                      waar het systeem nog bijkomende woorden aan de alias-URL moet toevoegen. Bijvoorbeeld: URL's aangemaakt 
                      voor bronnen zullen achteraan "/bron" toegevoegd krijgen. U dient een waarde in te geven die gelijk is aan de lengte van de 
                      dst-kolom minus de lengte van tekenreeksen die mogelijk toegevoegd worden aan het einde van de URL. De lengte van tekenreeksen 
                      die mogelijk toegevoegd worden aan het einde van de URL's hangt af van welke modules zijn ingeschakeld en 
                      van de Pathauto-instellingen. De aanbevolen - en standaardwaarde is 100.</p>
                      <p><strong>Raw Tokens</strong> In Pathauto is het aangewezen de -raw vorm van tokens te gebruiken. Paden worden 
                      doorheen een filtersysteem gestuurd, dat er voor zorgt dat orginele (raw) gebruikersinhoud wordt gefilterd. Faling in de aanwending van -raw 
                      tokens kan problemen veroorzaken met het Pathauto-leestekenfiltersysteem.</p>

en: Delete aliases
nl: Aliassen verwijderen

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
nl: Zoals [cat], maar met inbegrip van zijn supercategorieën gescheiden door /.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
nl: Zoals [term], maar met inbegrip van zijn supercategorieën gescheiden door /.

en: Automatic alias
nl: Automatische alias

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
nl: Het teken dat wordt gebruik om woorden in titels te scheiden.  Dit zal alle spaties en leestekens vervangen.  Het gebruik van een spatie of een + karakter kan onverwachte resultaten veroorzaken.

en: Character case
nl: Letterschrijfwijze

en: Leave case the same as source token values.
nl: Laat de schrijfwijze dezelfde als de bron-token-waarden.

en: Change to lower case
nl: Zet om naar kleine letters

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
nl: Maximale lengte van te genereren aliassen. 100 wordt aanbevolen. Voor verdere details, zie <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a>.

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
nl: Maximum aantal objecten om te aliassen bij een massale update

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
nl: Maximum aantal objecten van een gegeven type dat een alias moet krijgen bij een massale update.  De standaardwaarde is 50 en het aanbevolen aantal hangt af van de snelheid van de server. Indien de massale update een "time out" geeft of resulteert in een "blank scherm", verminder dan het aantal.

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
nl: Doe niets. Laat de oude alias intact.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
nl: Maak een nieuwe alias. Laat de bestaande alias functioneel

en: Create a new alias. Delete the old alias.
nl: Maak een nieuwe alias. Verwijder de oude alias.

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
nl: Maak een nieuwe alias. Leid om (redirect) vanaf de oude alias.

en: Transliterate prior to creating alias
nl: Omzetting voordat de alias wordt aangemaakt

en: Reduce strings to letters and numbers from ASCII-96
nl: Reduceer tekenreeksen tot letters en cijfers uit ASCII-96

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
nl: Filtert de nieuwe alias tot enkel letters en cijfers uit de ASCII-96-set

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
nl: Komma-gescheiden lijst van woorden, die uit de alias zullen verwijderd worden. Gebruik hier geen andere leestekens en gebruik ook geen WYSIWYG-editors in dit veld.

en: Punctuation settings
nl: Leesteken-instellingen

en: No action (do not replace)
nl: Geen actie (vervang niet)

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
nl: Gebruik -raw vervangingen voor tekst om conflicten te vermijden met HTML-entiteiten.

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
nl: Interne feed-aliastekst (leeg laten om uit te schakelen)

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the catpath and termpath patterns. You should probably set the action for @name to be "replace by separator"
nl: U heeft @name ingesteld EN als scheidingsteken EN als te verwijderen wanneer voorkomend in tekenreeksen.  Dit kan problemen veroorzaken met patronen en in het bijzonder met de catpath en termpath patronen. De actie voor @name dient waarschijnlijk te worden ingesteld op "vervang door scheidingsteken".

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
nl: Verwijder alle aliassen. Het aantal aliassen dat verwijderd zal worden: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
nl: Verwijder aliassen voor alle @label. Het aantal aliassen dat verwijderd zal worden: %count.

en: Delete aliases now!
nl: Verwijder aliassen nu!

en: All of your path aliases have been deleted.
nl: Alle pad-aliassen werden verwijderd .

en: All of your %type path aliases have been deleted.
nl: Alle %type padaliassen werden verwijderd.

en: Bulk generation of index aliases completed, one alias generated. | Bulk generation of index aliases completed, @count aliases generated.
nl[0]: Massa-aanmaak van aliassen voltooid, een alias aangemaakt.
nl[1]: Massa-aanmaak van aliassen voltooid, @count aliassen werden aangemaakt.

en: notify of path changes
nl: padwijzigingen melden

en: Language neutral
nl: Taalonafhankelijk

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
nl: Standaard padpatroon voor @node_type (toegepast op alle node-types met blancopatronen hieronder)

en: Pattern for all @node_type paths in @language
nl: Patroon voor alle @node_type paden in het @language

en: Pattern for all language neutral @node_type paths
nl: Patroon voor alle taal-neutrale @node_type paden

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
nl: Genereer aliassen in bulk voor termen die nog geen alias kennen

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
nl: Maak aliassen aan voor alle bestaande termen die nog geen alias hebben.

en: Automated alias settings
nl: Instellingen voor automatische alias

en: pending
nl: in wachtrij

en: Contexts
nl: Contexten

en: Export format
nl: Exportformaat

en: IFrame
nl: Iframe

en: Loading
nl: Laden

en: The directory %directory does not exist.
nl: De map %directory bestaat niet.

en: The directory %directory is not writable
nl: De map %directory is niet schrijfbaar

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
nl: De map %directory is niet schrijfbaar omdat de juiste toegangsrechten anders zijn ingesteld.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
nl: De uploadmap %directory voor het bestandsveld %field (inhoudstype %type) kan niet worden gemaakt of is niet te bereiken. Een nieuw te uploaden bestand kan niet worden opgeslagen, dus is de upload gestopt.

en: Store an arbitrary file.
nl: Bewaar een willekeurig bestand.

en: Permitted upload file extensions
nl: Toegestane bestandsextensies

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
nl: Extensies die een gebruiker kan uploaden naar dit veld. Scheid extensies met een spatie en gebruik de punt niet, bijvoorbeeld: pdf doc txt. Als dit leeg blijft kunnen gebruikers ieder type bestand uploaden.

en: File size restrictions
nl: Bestandgrootterestricties

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
nl: Limieten voor de grootte van bestanden die een gebruiker kan uploaden. Merk op dat deze instellingen alleen van toepassing zijn op nieuw-geuploade bestanden terwijl bestaande bestanden niet worden beinvloed.

en: Maximum upload size per file
nl: Maximale upoadgrootte per bestand

en: Maximum upload size per node
nl: Maximale upoadgrootte per node

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
nl: Geef de de groottelimiet op voor alle bestanden van een node samen. Vul een waarde in zoals '512' (bytes), '80K' (kilobytes) of '50M' (megabytes) om de toegestane bestandsgrootte te beperken. Laat dit leeg als je geen groottelimiet wilt.

en: Generic files
nl: Algemene bestanden

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
nl: Geeft allerlei bestanden weer met een icoon en een gelinkte bestandsbeschrijving.

en: File description
nl: Bestandsomschrijving

en: File size (in bytes)
nl: Bestandsgrootte (in bytes)

en: File size (pretty printed)
nl: Bestandsgrootte (in leesbaar formaat)

en: Fully formatted HTML file tag
nl: Volledig geformatteerd HTML-bestandstag

en: Defines a file field type.
nl: Definieert een veld van het type bestand.

en: FileField Meta
nl: Bestandsveld Meta

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
nl: Voeg het verzamelen van metadata en opslag toe aan Bestandsveld.

en: Rearrange
nl: Herschikken

en: Users deleted.
nl: Gebruikers verwijderd.

en: !num_users created.
nl: !num_users aangemaakt.

en: Deleted taxonomy.
nl: Taxonomie verwijderd.

en: Created the following new vocabularies: !vocs
nl: De volgende nieuwe woordenlijsten zijn aangemaakt: !vocs

en: Created the following new terms: !terms
nl: De volgende nieuwe termen zijn aangemaakt: !terms

en: 1 user | @count users
nl[0]: 1 gebruiker
nl[1]: @count gebruikers

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
nl: Hier is de inhoud van uw <code>$_SESSION</code> variabele.

en: Empty cache
nl: Cache leegmaken

en: Empty database queries
nl: Database queries legen

en: Variable editor
nl: Variabeleneditor

en: Switch user
nl: Gebruiker omschakelen

en: Execute PHP
nl: PHP-code uitvoeren

en: Number of users to display in the list
nl: Aantal gebruikers dat in de lijst weergegeven wordt

en: This user can switch back.
nl: Deze gebruiker kan terugschakelen.

en: Caution: this user will be unable to switch back.
nl: Let op: deze gebruiker zal niet kunnen terugschakelen.

en: Collect query info. If disabled, no query log functionality will work.
nl: Verzamel query-info. Indien uitgeschakeld werkt de query log-functionaliteit niet.

en: Collect query info
nl: Query-info verzamelen

en: Display query log
nl: Query-log weergeven

en: by source
nl: op bron

en: by duration
nl: op duur

en: Store executed queries
nl: Uitgevoerde queries opslaan

en: Error handler
nl: Error-handler

en: Standard drupal
nl: Standaard drupal

en: Execute
nl: Uitvoeren

en: Old value
nl: Oude waarde

en: New value
nl: Nieuwe waarde

en: Total (ms)
nl: Totaal (ms)

en: Average (ms)
nl: Gemiddelde (ms)

en: Std deviation (ms)
nl: Standaarddeviatie (ms)

en: access devel information
nl: toegang tot devel informatie

en: execute php code
nl: PHP-code uitvoeren

en: Generate users
nl: Gebruikers genereren

en: Generate content
nl: Inhoud genereren

en: Which node types do you want to create?
nl: Welke inhoudstypes wilt u aanmaken?

en: How many nodes would you like to generate?
nl: Hoeveel nodes wilt u genereren?

en: Max word length of titles
nl: Maximaal aantal woorden van een titel

en: How many vocabularies would you like to generate?
nl: Hoeveel woordenlijsten wilt u genereren?

en: How many terms would you like to generate?
nl: Hoeveel termen wilt u genereren?

en: empty
nl: leeg

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
nl: Een widget voor bewerken van afbeeldingen, inclusief voorbeeldweergave.

en: Displays image files in their original size.
nl: Toont foto's in het originele formaat.

en: All users
nl: Alle gebruikers

en: Created time
nl: Aanmaaktijd

en: Values
nl: Waarden

en: Miscellaneous
nl: Diverse

en: Rebuild
nl: Opnieuw bouwen

en: Active users
nl: Actieve gebruikers

en: Ad
nl: Advertentie

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
nl: De PHP GD-bibliotheek ontbreekt of is verouderd. Lees de <a href="@url">PHP beeldverwerkingsdocumentatie</a> voor informatie om dit op te lossen.

en: GD library
nl: GD-bibliotheek

en: Attach to
nl: Toevoegen aan

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
nl: De URL %url is ongeldig. Gebruik een volledige URL zoals http://www.example.com/feed.xml.

en: Panel pages
nl: Panel pagina's

en: by @user
nl: door @user

en: view all panes
nl: alle vensters weergven

en: view pane admin links
nl: het venster admin-links weergeven

en: administer pane visibility
nl: vensterzichtbaarheid beheren

en: administer pane access
nl: venstertoegang beheren

en: administer advanced pane settings
nl: geavanceerde vensterinstellingen beheren

en: use panels caching features
nl: Panels caching-functies gebruiken

en: Book navigation
nl: Boeknavigatie

en: Add comment
nl: Commentaar toevoegen

en: !a comments per page
nl: !a reacties per pagina

en: Node content
nl: Node-inhoud

en: User profile
nl: Gebruikersprofiel

en: Taxonomy vocabulary
nl: Taxonomiewoordenlijst

en: Close window
nl: Venster sluiten

en: Keyword
nl: Trefwoord

en: 1 year | @count years
nl[0]: 1 jaar
nl[1]: @count jaar

en: 1 week | @count weeks
nl[0]: 1 week
nl[1]: @count weken

en: Panel settings
nl: Panel-instellingen

en: No title
nl: Geen titel

en: Module name
nl: Naam van module

en: Enter the module name to export code to.
nl: Geef de naam van de module in, waarnaar code geëxporteerd moet worden.

en: Panel
nl: Venster

en: Page settings
nl: Pagina-instellingen

en: Edit this view
nl: Deze view bewerken

en: contains
nl: bevat

en: The subject cannot contain linebreaks.
nl: Het onderwerp mag geen regeleinden bevatten

en: Machine name
nl: Systeemnaam

en: Allow Upscaling
nl: Sta vergroten toe

en: Let scale make images larger than their original size
nl: Maak afbeeldingen groter dan de oorspronkelijke afmetingen door te schalen

en: imagecache_scale_image failed. image: %image, data: %data.
nl: imagecache_scale_image niet gelukt. afbeelding: %image, data: %data.

en: imagecache_scale_and_crop failed. image: %image, data: %data.
nl: imagecache_scale_and_crop niet gelukt. afbeelding: %image, data: %data.

en: <strong>Inside dimensions</strong>: Final dimensions will be less than or equal to the entered width and height. Useful for ensuring a maximum height and/or width.
nl: <strong>Afmetingen van de binnenkant</strong>: uiteindelijke afmetingen zullen minder dan of gelijk aan de ingevoerde breedte en hoogte zijn. Handig om een maximale hoogte of breedte te houden.

en: <strong>Outside dimensions</strong>: Final dimensions will be greater than or equal to the entered width and height. Ideal for cropping the result to a square.
nl: <strong>Afmetingen van de buitenkant</strong>: uiteindelijke afmetingen zullen minder dan of gelijk aan de ingevoerde breedte en hoogte zijn. Handig om een maximale hoogte of breedte te houden.

en: Scale to fit
nl: Schaal om te passen

en: Inside dimensions
nl: Afmetingen binnenkant

en: Outside dimensions
nl: Afmetingen buitenkant

en: Enter a width in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
nl: Voer een breedte in pixels of als een percentage in. Bijvoorbeeld 500 of 80%.

en: Enter a height in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
nl: Voer een hoogte in pixels of als een percentage in. Bijvoorbeeld 500 of 80%.

en: imagecache_deprecated_scale failed. image: %image, data: %data.
nl: imagecache_deprecated_scale niet gelukt. afbeelding: %image, data: %data.

en: imagecache_crop failed. image: %image, data: %data.
nl: imagecache_crop niet gelukt. afbeelding: %image, data: %data.

en: imagecache_desaturate failed. image: %image, data: %data.
nl: imagecache_desaturate niet gelukt. afbeelding: %image, data: %data.

en: Rotation angle
nl: Rotatiehoek

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
nl: Het aantal graden dat de afbeelding moet worden gedraaid. Positieve getallen zullen met de klok mee gedraaid worden, negatieve tegen de klok in.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
nl: Neem een willekeurige rotatiehoek voor iedere afbeelding. De hoek hierboven wordt als maximum gebruikt.

en: imagecache_rotate_image failed. image: %image, data: %data.
nl: imagecache_rotate_image niet gelukt. afbeelding: %image, data: %data.

en: <strong>NOTE:</strong> The sigma parameter below is currently <em>only</em> used when the Imagemagick toolkit is active.
nl: <strong>Merk op:</strong> De sigma parameter hier onder wordt op dit moment <em>alleen</em> alleen gebruikt als Imagemagick actief is.

en: Radius
nl: Straal

en: The radius of the gaussian, in pixels, not counting the center pixel. If you're using Imagemagick, you can set this to 0 to let Imagemagick select a suitable radius. Typically 0.5 to 1 for screen resolutions. (default 0.5)
nl: De straal van de gausseaan in pixels zonder de middelste pixel mee te rekenen. Als u Imagemagick gebruikt kun u dit op 0 zetten om Imagemagick te laten kiezen. Normaal is 0.5 tot 1 voor schermresoluties. (Standaard 0.5)

en: The standard deviation of the gaussian, in pixels. General rule of thumb: if radius < 1 then sigma = radius, else sigma = sqrt(radius). (default 0.5)
nl: De standaard afwijking van de gausseaan in pixels. Een vuistregel: als de straal kleiner is dan 1 dan is de sigma gelijk aan de straal, anders is de sigma de wortel van de straal. (Standaard 0.5)

en: The percentage of the difference between the original and the blur image that is added back into the original. Typically 50 to 200. (default 100).
nl: Het percentage van het verschil tussen het origineel en de vervaagde foto die is teruggeplaats in de originele afbeelding. Normaal gesproken 50 tot 200. (Standaard 100)

en: The threshold, as a fraction of max RGB levels, needed to apply the difference amount.  Typically 0 to 0.2. (default 0.05).
nl: De drempel, als een fractie van de maximale RGB-niveau's, is benodigd om de verschilgroottes te gebruiken. Normaal gesproken 0 tot 0.2. (Standaard 0.05)

en: imagecache_sharpen_image failed. image: %image, data: %data.
nl: imagecache_sharpen_image niet gelukt. afbeelding: %image, data: %data.

en: @preset image
nl: @preset afbeelding

en: @preset image linked to node
nl: @preset afbeelding gelinkt naar node

en: @preset image linked to image
nl: @preset afbeelding gelinkt naar afbeelding

en: @preset file path
nl: @preset bestandspad

en: Failed generating an image from %image using imagecache preset %preset.
nl: Het maken van een afbeelding van %image is niet gelukt met ImageCache-instelling %preset.

en: non-existant action %action
nl: Niet bestaande actie %action

en: Failed to create imagecache directory: %dir
nl: Het maken van de ImageCache-map %dir is niet gelukt

en: action(id:%id): %action failed for %src
nl: actie %action (ID: %id) is niet gelukt voor %src

en: Unknown file type(%path) stat: %stat
nl: Onbekend bestandstype (%path) stat: %stat

en: imagecache_resize_image failed. image: %image, data: %data.
nl: imagecache_resize_image niet gelukt. afbeelding: %image, data: %data.

en: administer imagecache
nl: ImageCache beheren

en: flush imagecache
nl: ImageCache cache leegmaken

en: view imagecache
nl: ImageCache cache weergeven

en: presetname
nl: instellingnaam

en: Flush
nl: Cache leegmaken

en: Preset Namespace
nl: Instellingnaam

en: The namespace is used in URL's for images to tell imagecache how to process an image. Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
nl: De naam wordt in URL's gebruikt voor afbeeldingen om ImageCache te vertellen hoe een afbeelding moet worden bewerkt. Gebruik alleen alfanumerieke karakters, underscores en liggende streepjes voor instellingnamen.

en: The specified preset was not found
nl: De gegeven instelling is niet gevonden

en: Are you sure you want to delete the preset %preset?
nl: Weet u zeker dat u instelling %preset wilt verwijderen?

en: Are you sure you want to flush the preset %preset?
nl: Weet u zeker dat u de cache van de instelling %preset leeg wilt maken?

en: New Actions
nl: Nieuwe acties

en: Add !action
nl: !action toevoegen

en: Update Action
nl: Actie bijwerken

en: Are you sure you want to delete the !action action from preset !preset?
nl: Weet u zeker dat u actie !action van instelling !preset wilt verwijderen?

en: The action has been deleted.
nl: De actie is verwijderd

en: Administer imagecache presets and actions.
nl: ImageCache-instellingen en -acties beheren.

en: Add new preset
nl: Instelling toevoegen

en: The primary identifier for an imagecache_preset.
nl: De primaire idetificatie van een imagecache_preset.

en: The primary identifier for an imagecache_action.
nl: De primaire idetificatie van een imagecache_action.

en: The weight of the action in the preset.
nl: Het gewicht van de actie in de instelling.

en: The module that defined the action.
nl: De module die de actie levert.

en: The unique ID of the action to be executed.
nl: De unieke ID van de actie om uit te voeren.

en: The configuration data for the action.
nl: De configuratiegegevens voor de actie.

en: ImageCache Directory
nl: ImageCache-map

en: %p is not writeable by the webserver.
nl: %p is niet beschrijfbaar door de server.

en: An unknown error occured.
nl: Een onbekende fout is opgetreden.

en: An unknown error occured trying to verify %p is a directory and is writable.
nl: Een onbekende fout is opgetreden tijdens het kijken of %p een map is en schrijfbaar is.

en: ImageCache Temp Directory
nl: Tijdelijk map voor ImageCache

en: Dynamic image manipulator and cache.
nl: Dynamische afbeeldingmanipulatie en -cache

en: ImageCache User Interface.
nl: ImageCache-interface

en: Print
nl: Afdrukken

en: Locked
nl: Gesloten

en: Selection type
nl: Selectietype

en: Any
nl: Alle

en: Validation
nl: Validatie

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
nl: Uploadfout. Kan het bestand %file niet verplaatsen naar de locatie %destination.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
nl: Validatiefout, doe nog een poging. Indien de fout blijft optreden, neem dan contact op met de websitebeheerder.

en: Skip to main content
nl: Overslaan en naar de algemene inhoud gaan

en: Container name
nl: Naam container

en: Email Contact Form
nl: E-mailcontactformulier

en: "%mail" is not a valid email address
nl: '%mail' is een ongeldig e-mailadres

en: %name-from sent an e-mail at %form.
nl: %name-from heeft een e-mail verstuurd via %form

en: Defines an email field type for cck
nl: Definieert een e-mailveldtype voor CCK

en: Attribution
nl: Naamsvermelding

en: Underline
nl: Onderlijnen

en: Ordered list
nl: Geordende lijst

en: Unordered list
nl: Ongeordende lijst

en: Font family
nl: Fontfamilie

en: Case sensitive
nl: Hoofdlettergevoelig

en: Reports
nl: Rapportages

en: Link class
nl: Link-class

en: Column
nl: Kolom

en: sort by @s
nl: op @s sorteren

en: and
nl: en

en: where
nl: waar

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
nl: De URL waarheen de gebruiker moet worden doorverwezen. Dit kan zowel een interne URL zijn zoals node/1234 of een externe URL zoals http://drupal.org.

en: Behavior
nl: Gedrag

en: Login name
nl: Inlognaam

en: Add new rule
nl: Regel toevoegen

en: The maximum number of contact form submissions a user can perform per hour.
nl: Het maximum aantal contactformulieren dat een gebruiker per uur kan verzenden.

en: Add @type
nl: @type toevoegen

en: Text to display
nl: Te tonen tekst

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
nl: Het nieuwe webformulier %title is aangemaakt. Voeg nieuwe velden aan dit webformulier to met behulp van onderstaand formulier.

en: Submission deleted.
nl: Inzending verwijderd.

en: field
nl: veld

en: The node the uploaded file is attached to
nl: De node waaraan het geuploade bestand is toegevoegd

en: View settings
nl: Viewinstellingen

en: Delete view
nl: View verwijderen

en: Target
nl: Doel

en: Time ago
nl: Tijd geleden

en: Create @name
nl: @name aanmaken

en: Imagecache presets
nl: Imagecache preset

en: Not enabled
nl: Niet ingeschakeld

en: GD !format Support
nl: GD !format ondersteuning

en: Force single
nl: Accepteer één waarde.

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
nl: Instructies voor de gebruiker weergegeven onder dit veld op het bewerkingsformulier.<br />Toegestane HTML-tags: @tags

en: &lt;none&gt;
nl: &lt;geen&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
nl: U mag geen PHP-code gebruiken.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
nl: PHP gebruiken voor veldinstellingen (gevaarlijk - wees voorzichtig met verlenen van deze permissie)

en: A file has been pre-loaded for import.
nl: Een bestand is voorgeladen voor het importeren.

en: Content fieldgroup
nl: Inhoudveldgroep

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
nl: Tekst om weer te geven als de groep geen data heeft. Merk op dat de titel niet zal worden getoond tenzij anders ingesteld.

en: Node reference field
nl: Node referentie-veld

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
nl: De mogelijke waardes die in dit veld kunnen staan. Voer één waarde per regel in, in het formaat sleutel|label. De sleutel wordt in de database opgeslagen en moet overeen komen met het veldopslagtype (%type). Het label is optioneel. Als geen label wordt ingevoerd zal de sleutel ook worden gebruikt als label. <br />Toegestane HTML-tags: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
nl: Deze PHP-code is door een beheerder ingesteld en zal worden uitgevoerd in plaats van de toegestane waardeslijst hierboven.

en: Effect
nl: Bewerking

en: Show @count value(s)
nl: Toon @count waarde(s)

en: starting from @count
nl: beginnend vanaf @count

en: Speed
nl: Snelheid

en: Redirect URL
nl: URL omleiden

en: Resizable
nl: Veldafmeting aanpasbaar

en: This month
nl: Deze maand

en: This year
nl: Dit jaar

en: Validator
nl: Validatie

en: Maximum resolution for Images
nl: Maximale resolutie voor afbeeldingen

en: Defines an image field type.
nl: Definieert een afbeeldingveldtype.

en: Save order
nl: Volgorde bewaren

en: @label (!name) - Allowed values
nl: @label (!name) - Toegestane waardes

en: %name: illegal value.
nl: %name: niet toegestane waarde.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
nl: %name: de waarde mag niet langer zijn dan %max karakters.

en: Display type
nl: Wijze van tonen

en: Custom template
nl: Aangepaste template

en: Default format string
nl: Standaard notatie

en: Custom pages
nl: Specifieke pagina's

en: Webform submissions
nl: Webformulier inzendingen

en: The cache has been cleared.
nl: De cache is geleegd.

en: translate
nl: vertaal

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
nl: Veiligheidswaarschuwing: Het bestand .htaccess kon niet opgeslagen worden. Maakt u in de %directory directory een .htaccess bestand aan met volgende code: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
nl: Uitsluitend bestanden met de volgende extensies zijn toegelaten: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
nl: De bestandsgrootte is %filesize en overschrijdt de maximale grootte van %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
nl: De bestandsgrootte is %filesize en zal uw disk quota van %quota overschrijden.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
nl: De grootte van de afbeelding werd aangepast om te passen binnen de maximale afmetingen van %dimensions pixels.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
nl: De afbeelding is te groot. De maximale afmetingen zijn %dimensions pixels.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
nl: De afbeelding is te klein. De minimale afmetingen zijn %dimensions pixels.

en: Column settings
nl: Kolominstellingen

en: No link
nl: Geen link

en: Path: !path
nl: Pad: !path

en: Is not one of
nl: Is niet één van

en: This advertisement is currently waiting for administrative approval.
nl: Deze advertentie wacht op goedkeuring door de beheerder.

en: This advertisement is actively being displayed.
nl: Deze advertentie wordt momenteel weergegeven.

en: This advertisement has been temporarily disabled by its owner and is not currently being displayed.
nl: Deze advertentie is tijdelijke uitgeschakeld door de eigenaar en wordt niet weergegeven.

en: This advertisement will be automatically activated on %timestamp, in %time.
nl: Deze advertentie zal automatisch geactiveerd worden op %timestamp, over %time.

en: This advertisement has been active since %date.
nl: Deze advertentie is actief sinds %date.

en: This advertisement will expire on %timestamp, in %time.
nl: Deze advertentie verloopt op %timestamp, over %time.

en: This hour
nl: Dit uur

en: Last hour
nl: Laatste uur

en: Last seven days
nl: Laatste zeven dagen

en: Last year
nl: Vorig jaar

en: Scheduling
nl: Planning

en: Maximum clicks
nl: Maximum aantal kliks

en: Ads
nl: Advertenties

en: Number of ads
nl: Aantal advertenties

en: Select the maximum number of unique ads that should be displayed together in this block.  If you specify a number larger than the maximum number of ads in this ad group, all ads will be displayed once.
nl: Selecteer het maximum aantal unieke advertenties dat moet worden weergegeven in dit blok. Indien u een aantal opgeeft wat hoger is dan het aantal advertenties in deze groep, worden alle advertenties weergegeven.

en: granted
nl: toegekend

en: Mark as approved
nl: Markeer als goedgekeurd

en: Mark as active
nl: Markeer als actief

en: Mark as expired
nl: Markeer als verlopen

en: Mark as pending
nl: Markeer als wachtend

en: Mark as offline
nl: Markeer als offline

en: Mark as denied
nl: Markeer als afgekeurd

en: not offline
nl: niet offline

en: not expired
nl: niet verlopen

en: not denied
nl: niet afgekeurd

en: If enabled, any destination URLs entered in ads will be required to be complete URLs (including http:// or https:// at the beginning).  If you wish to include internal urls, you will need to disable this option.
nl: Indien ingeschakeld, is het enkel toegestaan om URLs die beginnen met http:// of https:// te gebruiken. Indien u gebruik wilt maken van interne URLs, zet deze optie dan uit.

en: Scrolling
nl: Scrollen

en: Maximum height
nl: Maximumhoogte

en: Maximum width
nl: Maximumbreedte

en: view uploaded files
nl: upgeloade bestanden bekijken

en: Autocomplete matching
nl: Automatisch aanvullende overeenkomst

en: Starts with
nl: Begint met

en: Autocomplete
nl: Automatisch aanvullen

en: Load a referenced user
nl: Laad een gerefereerde gebruiker

en: Content containing the user reference field
nl: Inhoud dat het gebruikersreferentieveld bevat

en: Referenced user
nl: Gebruiker waarnaar verwezen wordt

en: Load a referenced node
nl: Laad een gerefereerde node

en: Content containing the node reference field
nl: Inhoud met het nodereferentieveld

en: Referenced content
nl: Gerefereerde inhoud

en: E-mail to
nl: E-mail naar

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
nl: Er is een ongeldige keuze vastgesteld. Neem contact op met de websitebeheerder.

en: Illegal choice %choice in !name element.
nl: Ongeldige keuze %choice in het element !name.

en: Decimal point
nl: Decimale punt

en: Delimited text
nl: Karaktergescheiden tekst

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
nl: Een standaard tekstbestand, gescheiden door komma's, tabs of andere karakters.

en: A file readable by Microsoft Excel.
nl: Een bestand dat leesbaar is in Microsoft Excel.

en: Delimited text format
nl: Karaktergescheiden tekstformaat

en: Comma (,)
nl: Komma (,)

en: Semicolon (;)
nl: Puntkomma (;)

en: Colon (:)
nl: Dubbele punt (:)

en: Pipe (|)
nl: Sluisteken (|)

en: Period (.)
nl: Punt (.)

en: Space ( )
nl: Spatie ( )

en: Custom date format
nl: Aangepast datumformaat

en: Revision information
nl: Revisie-informatie

en: Input type
nl: Invoertype

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
nl: Selecteer de methode die wordt gebruikt om automatisch aangevulde suggesties te geven. Merk op <em>Bevat</em> prestatieproblemen kan veroorzaken op sites met vele duizenden gebruikers.

en: View used to select the nodes
nl: View die gebruikt wordt voor het selecteren van nodes

en: %name: this post can't be referenced.
nl: %name: dit bericht kan niet worden gerefereerd.

en: Is one of
nl: Is één van

en: Is empty (NULL)
nl: Is leeg (NULL)

en: not empty
nl: niet leeg

en: Default image
nl: Standaardafbeelding

en: Use default image
nl: Standaard afbeelding begruiken

en: Choose a image that will be used as default.
nl: Kies een afbeelding die als standaard zal worden gebruikt.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
nl: De maximum toegestane afbeeldingsgrootte in het formaat BREEDTExHOOGTE, bijvoorbeeld 640x480. Vul 0 in voor onbeperkt. Als een grotere afbeelding wordt geupload zal deze worden verkleind tot deze waardes.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
nl: Deze tekst zal gebruikt worden door screen readers, zoekmachines of wanneer een afbeelding niet kan worden geladen.

en: Ends with
nl: Eindigt op

en: Join summary
nl: Samenvatting samenvoegen

en: Split summary at cursor
nl: Splits de samenvatting op de cursorpositie

en: (Unpublished)
nl: (Niet gepubliceerd)

en: Action to take if argument is not present
nl: De actie die wordt uitgevoerd als er geen argument beschikbaar is

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
nl: Als deze waarde als argument wordt gebruikt, wordt het argument genegeerd; Dus 'alle waarden'.

en: Wildcard title
nl: Titel van joker

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
nl: De titel die bij vervangingen wordt gebruikt als het argument het jokerteken is.

en: <Basic validation>
nl: <Standaard validatie>

en: Action to take if argument does not validate
nl: Actie die wordt uitgevoerd als het argument niet valide is.

en: This will override any other link you have set.
nl: Dit zal de link die u instelde overschrijven.

en: Front page feed
nl: Voorpagina-feed

en: Image preview
nl: Afbeeldingvoorbeeld

en: View link
nl: Link weergeven

en: %title field is required.
nl: %title-veld is vereist.

en: Menu links
nl: Menulinks

en: 1 node created. | @count nodes created
nl[0]: 1 node aangemaakt.
nl[1]: @count nodes aangemaakt

en: Deleted one post | Deleted @count posts
nl[0]: 1 bericht verwijderd
nl[1]: @count berichten verwijderd

en: Generating Content
nl: Inhoud genereren

en: Invalid file path
nl: Ongeldig bestandspad

en: {empty}
nl: {leeg}

en: The file could not be written.
nl: Het bestand kon niet worden weggeschreven.

en: %message in %file on line %line.
nl: %message in %file op regel %line.

en: One variable deleted. | @count variables deleted.
nl[0]: Eén variabele verwijderd.
nl[1]: @count variabelen verwijderd.

en: 1 character | @count characters
nl[0]: 1 teken
nl[1]: @count tekens

en: 1 element | @count elements
nl[0]: 1 element
nl[1]: @count elementen

en: Rebuild menus
nl: Menu's opnieuw opbouwen

en: Execute PHP Code
nl: PHP-code uitvoeren

en: Theme registry
nl: Templateregister

en: Devel settings
nl: Devel-instellingen

en: . This type contains CCK fields which will only be populated by fields that implement the content_generate hook.
nl: . Dit type bevat CCK-velden die alleen worden gevuld indien velden de content_generate-hook implementeren.

en: <strong>Delete all content</strong> in these node types before generating new content.
nl: <strong>Verwijder alle inhoud</strong> uit deze inhoudstypes voordat nieuwe inhoud gegenereerd wordt.

en: How far back in time should the nodes be dated?
nl: Hoever terug in de tijd dienen de nodes gedateerd te zijn?

en: Maximum number of generated comments per node
nl: Maximaal aantal gegenereerde reacties per node

en: Add an upload to each node
nl: Voeg een upload aan elke node toe

en: Add taxonomy terms to each node.
nl: Voegt taxonomie-termen aan elke node toe.

en: Add an url alias for each node.
nl: Maak een url-alias aan voor elke node.

en: Generate items
nl: Items genereren

en: Delete link
nl: Link verwijderen

en: Filter the view to the currently logged in user.
nl: Filter de view voor de gebruiker die op dit moment is ingelogd.

en: Per page
nl: Per pagina

en: Per role
nl: Per rol

en: Per role per page
nl: Per rol per pagina

en: Per user
nl: Per gebruiker

en: Per user per page
nl: Per gebruiker per pagina

en: Create new
nl: Nieuwe aanmaken

en: The file could not be uploaded.
nl: Het bestand kan niet worden geüpload.

en: Configure ImageAPI.
nl: ImageAPI instellen

en: There are no image toolkit modules enabled. Toolkit modules can be enabled from the <a href="!admin-build-modules">module configuration page</a>.
nl: Er zijn geen image toolkit-modules ingeschakeld. Toolkit-modules kunnen ingeschakeld worden via de <a href="!admin-build-modules">module configuratie pagina</a>.

en: The %toolkit module is the only enabled image toolkit. Drupal will use it for resizing, cropping and other image manipulations.
nl: De %toolkit-module is de enige ingeschakelde image toolkit. Drupal zal deze gebruiken voor vergroten, verkleinen, verschalen en andere beeldbewerkingen.

en: Select a default image processing toolkit
nl: Selecteer een standaard beeldverwerkingstoolkit

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
nl: De geselecteerde beeldverwerkingstoolkit '%toolkit' kan functie '%function' niet juist verwerken.

en: Could not set permissions on destination file: %file
nl: Kan geen permissies geven aan bestand %file

en: Compression Quality
nl: Compressie Kwaliteit

en: Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
nl: Dient tussen de 0 en 100 te zijn. Hogere waardes betekenen kwalitatief betere foto's, maar grotere bestanden.

en: Version information
nl: Versie-informatie

en: Compression Quality must be a value between 0 and 100.
nl: Compressie Kwaliteit moet een waarde tussen 0 en 100 zijn.

en: The specified ImageMagick path %file does not exist.
nl: Het opgegeven ImageMagickpad %file bestaat niet.

en: The specified ImageMagick path %file is not executable.
nl: Het opgegeven ImageMagick pad %file is niet uitvoerbaar.

en: No ImageAPI toolkits available
nl: Geen ImageAPI-toolkits beschikbaar

en: GD Image Rotation
nl: GD-afbeeldingrotatie

en: Low Quality / Poor Performance
nl: Lage Kwaliteit / Slechte Prestaties

en: Command Line ImageMagick support.
nl: Command Line ImageMagick-ondersteuning.

en: ImageAPI toolkit missing settings form
nl: ImageAPI toolkit-instellingenformulier ontbreekt

en: administer imageapi
nl: imageapi beheren

en: ImageAPI requires a Toolkit such as ImageAPI GD or ImageAPI ImageMagick to function. Go to !modules and enable one of them.
nl: ImageAPI heeft een toolkit zoals 'ImageAPI GD' of 'ImageAPI ImageMagick' nodig om te functioneren. Ga naar !modules en schakel minimaal één van deze in.

en: ImageAPI GD Memory Limit
nl: ImageAPI GD geheugenlimiet

en: It is highly recommended that you set you PHP memory_limit to 96M to use ImageAPI GD. A 1600x1200 images consumes ~45M of memory when decompressed and there are instances where ImageAPI GD is operating on two decompressed images at once.
nl: Het wordt sterk aangeraden om de PHP memory_limit naar 96M te verhogen voor het gebruik van ImageApi GD. Een afbeelding van 1600x1200 pixels gebruikt ongeveer 45M geheugen wanneer deze wordt gedecomprimeerd en er zijn situaties waarin ImageAPI met twee gedecomprimeerde afbeeldingen tegelijkertijd bezig is.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). An empty value will cause images that support transparency to have transparent backgrounds, otherwise it will be white.
nl: De achtergrondkleur die wordt gebruikt voor de verschenen delen van de afbeelding. Gebruik hexadecimale getallen, zoals bijvoorbeeld #FFFFFF voor wit, #FF0000 voor rood, of #000000 voor zwart. Een lege waarde zal afbeeldingen die transparantie ondersteunen een transparante achtergrond geven, anders zullen zij wit zijn.

en: Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
nl: Gebruik alleen alfanumerieke karakters, underscores en liggende streepjes voor instellingnamen.

en: Preset %name (ID: @id) was deleted.
nl: Instelling %name(ID: @id) is verwijderd.

en: Preset %name (ID: @id) was flushed.
nl: Cache van instelling %name (ID: @id) is leeggemaakt

en: Override Defaults
nl: Overschrijf de standaard

en: Unknown Action.
nl: Onbekende actie.

en: Unknown Preset.
nl: Onbekende instelling.

en: The action was succesfully updated.
nl: De actie is bijgewerkt

en: ImageCache already generating: %dst, Lock file: %tmp.
nl: ImageCache maakt al %dst, blokker bestand %tmp.

en: Manage ImageCache presets.
nl: ImageCache-instellingen beheren

en: Place the following snippet in your module as part of <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.
nl: Plaats de volgende code in de module als onderdeel van <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.

en: Display the node with standard node view.
nl: Toon de node met standaard node view.

en: Draft
nl: Kladversie

en: Save Draft
nl: Conceptversie opslaan

en: Capitalize first letter
nl: Eerste letter hoofdletter maken

en: 12-hour (am/pm)
nl: 12-uur (am/pm)

en: 24-hour
nl: 24-uur

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
nl: Er zijn geen inzendingen voor dit webformulier beschikbaar. <a href="!url">Bekijk dit webformulier</a>.

en: Node module form.
nl: Node-module formulier.

en: Locale module form.
nl: Locale-module formulier.

en: Taxonomy module form.
nl: Taxonomy-module formulier.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
nl: Het menupad (zoals weergegeven in het kruimelpad), zonder Home of [menu]. Gescheiden door /.

en: Default argument
nl: Standaard argument

en: Poll title
nl: Enquête-titel

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
nl: %name: dit veld kan niet meer dan @count waardes bevatten.

en: Name of top taxonomy term
nl: Naam van de hoofdtaxonomieterm

en: ID of top taxonomy term
nl: ID van de hoofdtaxonomieterm

en: No fields available.
nl: Geen velden beschikbaar.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
nl: Het ID-nummer van de bovenliggende woordenlijst van de categorie.

en: '@column' => value for @column
nl: '@column' => waarde van @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
nl: return array(
      0 => array(@columns),
      // Meestal stop u hier. Voeg meer waarden toe
      // als de beginwaarde uit meerdere waarden bestaat:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: Vertical tabs
nl: Verticale tabs

en: Vertical Tabs
nl: Verticale tabs

en: Not in book
nl: Niet in een boek

en: <create a new book>
nl: <een nieuw boek aanmaken>

en: New book
nl: Nieuw boek

en: By @name on @date
nl: Door @name op @date

en: By @name
nl: Door @name

en: Sticky on top of lists
nl: Vastgeplakt bovenaan lijsten

en: Not in menu
nl: Niet in een menu

en: No attachments
nl: Geen bijlagen

en: No alias
nl: Geen alias

en: No terms
nl: Geen termen

en: Numeric
nl: Numeriek

en: See video
nl: Bekijk video

en: "Video width" must be a positive integer.
nl: Videobreedte moet een positief getal zijn.

en: "Video height" must be a positive integer.
nl: Videohoogte moet een positief getal zijn.

en: Alt text
nl: Alternatieve tekst

en: Custom URL
nl: Aangepaste URL

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
nl: Maak een lijst met opties als in <strong>Toegestane waardeslijst</strong> of als een array in PHP. Deze waarde zullen hetzelfde zijn in %field in alle inhoudstypes.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
nl: De 'toegestane waardes' voor dit veld opgeven.

en: form
nl: formulier

en: Edit link
nl: Link bewerken

en: Submit button text
nl: Tekst voor verzendknop

en: Token replacement patterns
nl: Vervangpatronen voor tokens

en: Name of top term's vocabulary
nl: Naam van de woordenlijst van de hoofdtaxonomieterm

en: ID of top term's vocabulary
nl: ID van de woordenlijst van de hoofdtaxonomieterm.

en: The text used in the menu as link text for this item.
nl: De tekst zoals wordt weergegeven in het menu als linktekst voor dit item.

en: The title of the node's book parent.
nl: De titel van de bovenliggende boekpagina.

en: The id of the node's book parent.
nl: Het ID van de bovenliggende boekpagina.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
nl: De titels van alle bovenliggende boekpagina's.

en: A randomly generated SHA1 hash.
nl: Een willekeurig gegenereerde SHA1 hash.

en: A randomly generated three-digit number.
nl: Een willekeurig gegenereerd drie-cijferig getal.

en: A randomly generated ten-digit number.
nl: Een willekeurig gegenereerd tien-cijferig getal.

en: Randomly generated single-digit letter.
nl: Willekeurig gegenereerd één-cijferig getal.

en: Randomly generated three-digit letters.
nl: Willekeurig gegenereerd drie-cijferig getal.

en: Randomly generated ten-digit letters.
nl: Willekeurig gegenereerd tien-cijferig getal.

en: The email address to which the message should be sent.
nl: Het e-mailadres waar het bericht naar toegezonden moet worden.

en: The message that should be sent.
nl: Het bericht dat verzonden moet worden.

en: The results of this submission may be viewed at:
nl: Bekijk dit bericht op de website:

en: New component name
nl: Nieuw besturingselement

en: When adding a new component, the name field is required.
nl: Bij toevoegen van een nieuw besturingselement is invullen van het naam-veld vereist.

en: Your webform has been published.
nl: Het webformulier is gepubliceerd.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
nl: De posities van de besturingselementen en verplichte waarden zijn bijgewerkt.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only lowercase alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if using Additional Processing or Validation code.
nl: Vul een machine leesbare sleutelwaarde voor dit besturingselement in. Gebruik alleen kleine alfanumerieke karakters en onderstrepingstekens. De sleutelwaarde zal worden gebruikt als het naam-attribuut van dit besturingselement. Deze waarde heeft geen invloed op de manier waarop gegevens worden opgeslagen, maar kan handig zijn om een leesbare waarde te gebruiken indien u aanvullende verwerking of validatie in dit formulier wenst te gebruiken.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
nl: Optioneel. Het formulier kan worden gestructureerd door dit onderdeel in een groepsvak op te nemen.

en: Component %name cloned.
nl: Besturingselement %name is gedupliceerd.

en: Component %name updated.
nl: Besturingselement %name is bijgewerkt.

en: New component %name added.
nl: Nieuw besturingselement %name toegevoegd.

en: Delete the %name fieldset?
nl: Groepsvak %name verwijderen?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
nl: Deze actie zal het groepsvak %name en alle besturingselementen erin uit het webformulier %webform verwijderen. Dit kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: Delete the %name component?
nl: Besturingselement %name verwijderen?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
nl: Deze actie zal het besturingselement %name uit het webformulier %webform verwijderen. Dit kan niet ongedaan gemaakt worden.

en: Component %name deleted.
nl: Besturingselement %name is verwijderd.

en: Submissions for %user
nl: Inzendingen van %user

en: Show !count results per page.
nl: Toon !count resultaten per pagina.

en: Showing all results.
nl: Alle resultaten worden weergegeven.

en: @total results total.
nl: @total inzendingen in totaal.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
nl: Dit is het scheidingsteken dat wordt gebruikt in het CSV/TSV bestand wanneer u de Webformulier-resultaten downloadt. Gebruik van tabs in het exportbestand is het meest betrouwbaar bij export van non-latin tekens. U kunt deze instelling wijzigen afhankelijk van het programma waarmee u de exportresultaten gaat importeren.

en: Submission Details
nl: Inzendingsdetails

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
nl: Deze pagina geeft alle besturingselementen weer die voor dit webformulier zijn geconfigureerd. Er kunnen onbeperkt besturingselementen aan worden toegevoegd. Zelfs meerdere besturingselementen van hetzelfde type zijn toegestaan. Om een nieuw besturingselement toe te voegen, kan onderaan de lijst een naam worden ingevuld en het juiste type besturingselement worden geselecteerd. Een klik op de knop voegt het besturingselement vervolgens toe aan dit webformulier.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
nl: Klik op een van de bestaande besturingselementen om de instellingen ervan te bewerken.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
nl: Deze permissies bepalen welke gebruikersrollen dit formulier mogen inzenden. Het beperkt echter niet de toegang tot het formulier. Als u de toegang tot het dit webformulier wilt beperken, gebruik dan een content access module zoals bijv. <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> of <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
nl: Gebruikersrollen die dit formulier mogen inzenden.

en: Uncheck all roles to prevent new submissions. The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
nl: De-selecteer alle rollen om nieuwe inzendingen te verhinderen. De %authenticated rol is van toepassing op elke gebruiker die zich heeft aangemeld op de site, ongeacht eventueel aanvullend toegekende rollen.

en: Show complete form in teaser
nl: Geef het complete formulier weer in de teaser.

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
nl: Geef het complete formulier weer in de teaserweergave van deze node.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
nl: De standaardtekst op de verzend-knop onderaan het formulier is <em>Verzenden</em>. Vul hier eventueel een vervangende tekst in.

en: Limit to !count submission(s) !timespan
nl: Beperk tot !count inzending(en) !timespan

en: The entered email address %address is not a valid address.
nl: Het opgegeven E-Mailadres %address is ongeldig.

en: Submissions for this form are closed.
nl: Inzenden van dit formulier is niet langer mogelijk.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
nl: U moet <a href="!login">inloggen</a> of <a href="!register">registreren</a> om dit formulier te kunnen bekijken.

en: You do not have permission to view this form.
nl: U bent niet gemachtigd om dit formulier te bekijken.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
nl: U heeft het maximaal voor u toegestane aantal inzendingen (@count) van dit formulier bereikt.

en: You have already submitted this form.
nl: U heeft dit formulier reeds ingezonden.

en: You may not submit another entry at this time.
nl: U kunt op dit moment niet nog een inzending doen.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
nl: <a href="!url">Bekijk uw eerdere inzendingen</a>.

en: Available components
nl: Beschikbare besturingselementen

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
nl: Hieronder worden de voor webformulieren beschikbare veldtypen getoond. U kunt onderdelen uitschakelen door het bijbehorende keuzevakje uit te vinken. Alleen aangevinkte onderdelen zijn beschikbaar voor bestaande en nieuwe webformulieren.

en: Default e-mail values
nl: Standaard E-Mailadres

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
nl: Standaard afzenderadres voor verstuurde webformulier resultaten. Dit  is vaak het e-mailadres van de beheerder van de formulieren.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
nl: Standaard afzendernaam, wordt samen met het e-mailadres weergegeven.

en: Default subject
nl: Standaard onderwerp

en: Form submission from: %title
nl: Formulierinzending van: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
nl: De standaard onderwerpregel voor bevestigings E-Mails.

en: Allow cookies for tracking submissions
nl: Cookies gebruiken voor het volgen van inzendingen

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
nl: Met <a href="http://nl.wikipedia.org/wiki/Cookies">Cookies</a> kan worden voorkomen dat een gebruiker meerdere malen hetzelfde formulier verzendt. Deze functie is niet nodig om het aantal inzendingen per gebruiker te beperken, maar kan in bepaalde gevallen wel de nauwkeurigheid verhogen. Naast cookies gebruikt de webformuliermodule ook IP-adressen en gebruikersnamen om herhaalde inzendingen te voorkomen.

en: Default export format
nl: Standaard exportformaat

en: Default export delimiter
nl: Standaard scheidingsteken voor exportbestanden.

en: Submission access control
nl: Inzendingen toegangscontrole

en: Select the user roles that may submit each individual webform
nl: Selecteer de gebruikersrollen die elk individueel webformulier mogen inzenden.

en: Disable Webform submission access control
nl: Toegangscontrole van het webformulier uitschakelen.

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
nl: Standaard stelt het beheer van elk webformulier de beheerder in staat de rollen te selecteren die dat formulier mogen inzenden. Mogelijkerwijs wilt u gebruikers altijd in staat stellen webformulieren in te zenden. Bsijvoorbeeld als u al gebruik maakt van een aparte node access module voor toegangsbeheer tot webform nodes.

en: Form: !form
nl: Formulier: !form

en: Submission updated.
nl: Inzending bijgewerkt.

en: Thank you, your submission has been received.
nl: Bedankt! De inzending is ontvangen.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
nl: In dit veld kunt u speciale tekenreeksen gebruiken die door dynamische waarden vervangen zullen worden.

en: You can use %server[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> variables, %session[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> variables and %get[key] to create prefilled forms from the <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">URL</a>. %cookie, %request and %post also work with their respective PHP variables. For example %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id], or %get[q].
nl: U kunt ook gebruik maken van %server[key] om een PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> variabele toe te voegen, %session[key] om een van de speciale PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> variabelen toe te voegen en %get[key] om vooraf ingevulde formulieren te maken op basis van de <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">URL</a>. Ook %cookie, %request en %post werken met hun respectivelijke PHP variabelen.  (bijvoorbeeld %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id] of %get[q]).

en: Token values
nl: Tokenwaardes

en: Webform confirmation
nl: Webformulier-bevestiging

en: Form components
nl: Besturingselementen

en: Webform submission
nl: Webformulier-inzending

en: Website timezone
nl: Tijdzone van de website.

en: User timezone
nl: Tijdzone van de gebruiker.

en: Start year
nl: Begin jaar:

en: End year
nl: Eind jaar:

en: Use a textfield for year
nl: Gebruik een tekstveld voor jaar

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
nl: Indien geselecteerd zal het gegenereerde datumveld een tekstveld voor het jaar gebruiken, zoniet, dan wordt een selectielijst gebruikt.

en: Entered !name is not a valid date.
nl: De ingevoerde !name is geen geldige datum.

en: The entered date needs to be between the years @start and @end.
nl: De ingevulde datum moet liggen tussen de jaren @start en @end.

en: Leaving blank will use the default size.
nl: Als u dit leeg laat, zal de standaardgrootte worden gebruikt.

en: %value is not a valid email address.
nl: het opgegeven e-mailadres %value is ongeldig.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
nl: Met groepsvakken kunnen complexe webformulieren worden gestructureerd door velden te groeperen.

en: Width of the file field.
nl: Breedte van het bestandsveld.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
nl: De map %directory kon niet worden aangemaakt. Controleer of de map voor webformulieren schrijfbaar is.

en: %field field is required.
nl: Het veld %field is verplicht.

en: Filesize (KB)
nl: Bestandsgrootte (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
nl: Een veld aan dat niet zichtbaar is voor de gebruiker maar dat wel in het formulier wordt opgenomen.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
nl: Geeft tekst als HTML weer in het formulier; maakt geen besturingselement aan.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
nl: Opties in de selectielijst moeten uniek zijn. De volgende sleutelwaarden zijn meerdere keren gebruikt:

en: Make this field resizable by the user.
nl: Stel de gebruiker in staat de grootte van het veld aan te passen.

en: Label placed to the left of the textfield
nl: Tekstlabel dat links van het tekstveld moet worden geplaatst

en: Examples: $, #, -.
nl: Voorbeelden: $, #, -.

en: Label placed to the right of the textfield
nl: Label dat rechts van het tekstveld moet worden geplaatst

en: Examples: lb, kg, %.
nl: Voorbeelden: lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
nl: De ingevoerde %name is geen geldige tijdnotatie.

en: New revision
nl: Nieuwe revisie

en: Change basic information
nl: Wijzig basisinformatie

en: Justify
nl: Uitvullen

en: Fullscreen
nl: Volledig scherm

en: Font Color
nl: Tekstkleur

en: Broken handler @table.@field
nl: Kapotte handler @table.@field

en: Skipping broken view @view
nl: Kapotte view @view aan het overslaan

en: Ajax callback for view loading.
nl: AJAX-callback voor het laden van views.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
nl: De convertor zal proberen om een Views 1 view om te zetten naar Views 2. Deze conversie is niet betrouwbaar; waarschijnlijk zal de view nog aangepast moeten worden om exact hetzelfde te zijn. Views 1 views kunnen via de normale Importeer tab geïmporteerd worden.

en: Changes cannot be made to a locked view.
nl: Een vergrendelde View kan niet worden gewijzigd.

en: Convert stored Views 1 views.
nl: Converteer opgeslagen Views 1 views.

en: Convert view
nl: View omzetten

en: Create customized lists and queries from your database.
nl: Creëer aangepaste lijsten en queries van de database.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
nl: Administratie-interface voor Views. Zonder deze module kunt u geen views aanmaken of wijzigen.

en: Example table
nl: Voorbeeldtabel

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
nl: Voorbeeldtabel met voorbeeldinhoud die naar nodes kan verwijzen.

en: Example content
nl: Voorbeeldinhoud

en: Some example content that references a node.
nl: Voorbeeldinhoud die naar een node verwijst.

en: Example node
nl: Voorbeeldnode

en: Plain text field
nl: Platte tekst-veld

en: Just a plain text field.
nl: Een platte tekst-veld

en: Numeric field
nl: Numeriek veld

en: Just a numeric field.
nl: Een numeriek veld

en: Boolean field
nl: Binair veld

en: Just an on/off field.
nl: Een aan/uit-veld

en: Timestamp field
nl: Tijdstempel-veld

en: Just a timestamp field.
nl: Een tijdstempel-veld.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
nl: Imiteert de standaard Drupal voorpagina. Wijzig het standaard pad voor de voorpagina in het pad van deze View zodat deze de nieuwe voorpagina wordt.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
nl: De titel die gebruikt wordt indien dit argument aanwezig is. Het zal de titel van de view en titels van vorige argumenten overschrijven. Gebruik percentuele vervanging om titels van argumenten te gebruiken. Gebruik "%1" voor het eerste argument, "%2" voor het tweede, etc.

en: Validator options
nl: Validatieopties

en: Display all values
nl: Alle waarden weergeven

en: Hide view / Page not found (404)
nl: View verbergen / Pagina niet gevonden (404)

en: Display empty text
nl: 'Lege tekst' weergeven

en: Provide default argument
nl: Standaard argument gebruiken

en: Provide default argument options
nl: Standaard argumentopties toepassen

en: Default argument type
nl: Standaard argumenttype

en: Broken/missing handler
nl: Handler defect of ontbreekt

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
nl: De handler voor dit item is defect of ontbreekt en kan niet worden gebruikt. Als de handler door een module geleverd is en de module is uitgeschakeld, dan kan het inschakelen van de module deze fout oplossen. Zo niet, dan dient u dit item te verwijderen.

en: Current date
nl: Huidige datum

en: Current node's creation time
nl: Tijd wanneer deze node is aangemaakt.

en: Current node's update time
nl: Tijd wanneer deze node is bijgewerkt.

en: Allow multiple terms per argument.
nl: Meerdere termen per argument toestaan.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
nl: Indien geselecteerd kunnen gebruikers meerdere argumenten toevoegen in de vorm van 1+2+3 (voor OF), of 1,2,3 (voor EN).

en: Allow multiple arguments to work together.
nl: Samenwerking van meerdere argumenten toestaan.

en: Do not display items with no value in summary
nl: Geef items zonder waarde niet weer in samenvatting

en: Invalid input
nl: Ongeldige invoer

en: Fail basic validation if any argument is given
nl: Basisvalidatie laten mislukken als er een argument is gegeven

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
nl: Door dit veld aan te vinken, kunt u dit gebruiken om ervoor te zorgen dat de validatie van views met meer argumenten dan nodig is, mislukt.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
nl: Indien geselecteerd kunnen gebruikers meerdere argumenten invoeren in de vorm van 1+2+3 of 1,2,3.

en: Exclude the argument
nl: Argument uitsluiten

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
nl: Indien geselecteerd zullen de nummers die in het argument zijn ingevoerd worden uitgesloten in plaats van de view limiteren.

en: Glossary mode
nl: Woordenlijst-modus

en: Character limit
nl: Karakterlimiet

en: No transform
nl: Niet transformeren.

en: Upper case
nl: Hoofdletters

en: Lower case
nl: Kleine letters

en: Capitalize each word
nl: Eerste letter van elk woord hoofdletter maken.

en: Transform spaces to dashes in URL
nl: Spaties in koppeltekens omzetten in de URL

en: Exclude from display
nl: Uitsluiten van weergave

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
nl: Kies hier om het veld niet te tonen, maar wel te laden in de weergave. Gebruik deze optie om een groepsveld niet in iedere rij te tonen of wanneer u een geavanceerd thema ontwikkelt.

en: Rewrite the output of this field
nl: Uitvoer van dit veld herschrijven

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
nl: Tekst om bij dit veld weer te geven. HTML gebruiken mag. U kunt data uit deze view gebruiken met behulp van de vervangpatronen zoals hieronder getoond.

en: Output this field as a link
nl: Dit veld als een link weergeven

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
nl: Toon dit veld als een link. Geef de bestemming hieronder aan.

en: Link path
nl: Linkpad

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
nl: Het Drupal-pad of de absolute URL voor deze link. U kunt gegevens uit de weergave gebruiken met behulp van de vervangpatronen zoals hieronder getoond.

en: The CSS class to apply to the link.
nl: De op deze link toe te passen CSS-klassen.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
nl: Tekst die getoond wordt als "alt" tekst, die in de meeste browsers getoond wordt als tooltip, als er over de link gehoverd wordt.

en: Prefix text
nl: Voorvoegsel

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
nl: Tekst om voor de link te plaatsen. HTML toegelaten.

en: Suffix text
nl: Achtervoegsel

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
nl: Tekst om achter de link te plaatsen. HTML toegelaten.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
nl: <p>U moet enkele extra velden aan de weergave toevoegen voordat u dit veld kunt gebruiken. Deze extra velden kunt u indien gewenst markeren met <em>Uitsluiten van weergave</em> . Let op dat vanwege de verwerkingsvolgorde velden die na dit veld opgenomen worden, niet gebruikt kunnen worden. Plaats velden die nodig zijn, vóór dit veld.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
nl: <p>De volgende vervangpatronen zijn voor deze weergave te gebruiken. Gebruik een patroon links om een waarde zoals rechts getoond weer te geven. Let op dat vanwege de verwerkingsvolgorde velden die na dit veld opgenomen worden, niet gebruikt kunnen worden. Plaats velden die nodig zijn, vóór dit veld.</p>

en: Trim this field to a maximum length
nl: Dit veld tot een maximumlengte trimmen

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
nl: Indien aangevinkt zal dit veld worden getrimd tot een maximumlengte in karakters.

en: Trim only on a word boundary
nl: Alleen afbreken na een heel woord

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
nl: Dit veld alleen afbreken na een heel woord. Er worden nooit meer dan het maximum opgegeven karakters gebruikt. Als er geen woordgrenzen zijn binnen het maximum aantal karakters, wordt er mogelijk niets getoond.

en: Add an ellipsis
nl: Ellipsis toevoegen

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
nl: Indien aangevinkt zal een '...' worden toegevoegd als een veld getrimd is.

en: Strip HTML tags
nl: HTML-tags verwijderen

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
nl: Wanneer aangekruist, worden alle HTML-coderingen verwijderd.

en: Field can contain HTML
nl: Veld mag HTML bevatten

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
nl: Gebruik de HTML corrector om zeker te stellen dat alle coderingen afgesloten worden na het verkorten van een tekst.

en: File size display
nl: Bestandsgrootte-weergave

en: Formatted (in KB or MB)
nl: Geformatteerd (in KB of MB)

en: If checked, true will be displayed as false.
nl: Indien aagevinkt zal 'waar' worden weergegeven als 'onwaar'.

en: Time ago (with "ago" appended)
nl: Tijd geleden (met 'geleden' toegevoegd)

en: Round
nl: Afronden

en: If checked, the number will be rounded.
nl: Indien aangevinkt, zal het getal afgerond worden.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
nl: Geef aan hoeveel decimalen er achter de komma weergegeven moeten worden.

en: What single character to use as a decimal point.
nl: Welk enkel karakter er moet worden gebruikt als decimale komma.

en: What single character to use as the thousands separator.
nl: Welk enkel karakter er moet worden gebruikt tussen duizendtallen.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
nl: Tekst om voor een nummer te zetten, zoals een valutasymbool.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
nl: Tekst om na een nummer te zetten, zoals een valutasymbool.

en: Simple separator
nl: Simpel scheidingsteken

en: Display as link
nl: Als link weergeven

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
nl: Dit item wordt momenteel niet tentoongesteld. Als u het <strong>tentoonstelt</strong>, zullen gebruikers in staat zijn om het filter te veranderen terwijl ze het bekijken.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
nl: Dit item wordt momenteel tentoongesteld. Als u het <strong>verbergt</strong>, zullen gebruikers niet in staat zijn om het filter te veranderen terwijl ze het bekijken.

en: Unlock operator
nl: Operator ontgrendelen

en: When checked, the operator will be exposed to the user
nl: Indien aangevinkt zal de operator worden tentoongesteld aan de gebruiker.

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
nl: Dit zal in de URL voorkomen na de ? om de operator te herkennen.

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
nl: Toon dit na de ? in de URL om dit filter te identificeren. Mag niet leeg zijn.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
nl: Getoond filter accepteert maar één optie.

en: Remember
nl: Onthoud

en: Remember the last setting the user gave this filter.
nl: Onthoud de laatste instelling die de gebruiker aan dit filter gegeven heeft.

en: - Any -
nl: - Elke -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
nl: U moet een waarde kiezen tenzij het een optioneel filter is.

en: exposed
nl: getoond

en: Value type
nl: Waardetype

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
nl: Datum in systeemformaat. Voorkeur voor: CCYY-MM-DD HH:MM:SS

en: Invalid date format.
nl: Ongeldig datumformaat.

en: Limit list to selected items
nl: Toon alleen geselecteerde items

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
nl: Toon alleen de geselecteerde items.

en: not in
nl: niet in

en: Is all of
nl: Al deze

en: Is none of
nl: Is geen van

en: not
nl: niet

en: Is between
nl: Is tussen

en: between
nl: tussen

en: Is not between
nl: Is niet tussen

en: not between
nl: niet tussen

en: And max
nl: En maximaal

en: And
nl: En

en: This display has no path.
nl: Deze weergave heeft geen pad.

en: Edit view %view
nl: View %view bewerken

en: Export this view
nl: Exporteer deze view

en: Create a copy of this view
nl: Maak een kopie van deze view

en: Invalid
nl: Ongeldig

en: Rearrange @type
nl: @type herschikken

en: Error: missing @component
nl: Fout: @component ontbreekt

en: Default settings for this view.
nl: Standaardinstellingen voor deze view.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
nl: Toon de view als een pagina, met een URL en menu links.

en: Display the view as a block.
nl: Toon de view als een blok.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
nl: Toon de view als een feed, zoals een RSS feed.

en: Displays rows one after another.
nl: Toont de rijen achter elkaar.

en: HTML List
nl: HTML Lijst

en: Displays rows as an HTML list.
nl: Toont de rijen als een HTML lijst.

en: Displays rows in a grid.
nl: Toont de rijen in een rooster.

en: Displays rows in a table.
nl: Toont de rijen in een tabel.

en: Displays the default summary as a list.
nl: Toont de standaard samenvatting als een lijst.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
nl: Toont de samenvatting onopgemaakt, met optie voor na elkaar of inline.

en: Displays the fields with an optional template.
nl: Toont de velden met een optioneel thema.

en: Will be available to all users.
nl: Zal beschikbaar zijn voor alle gebruikers.

en: Time-based
nl: Tijds-gebaseerd

en: sort criteria
nl: sorteercriteria

en: Sort criterion
nl: Sorteercriterium

en: sort criterion
nl: sorteercriterium

en: The title of the comment.
nl: De titel van de reactie.

en: Comment count
nl: Aantal reacties

en: Display the comment with standard comment view.
nl: Toon de reactie met standaard reactie view.

en: Display the comment as RSS.
nl: Toon de reactie als RSS.

en: The title of the node.
nl: De titel van de node.

en: The date the node was posted.
nl: De datum waarop de node is ingezonden.

en: Has new content
nl: Heeft nieuwe inhoud

en: Poll
nl: Enquête

en: Total views
nl: Aantal keer bekeken

en: Views today
nl: Weergaves van vandaag

en: Browser session ID of user that visited page.
nl: Browsersessie-ID van de gebruiker die de pagina bezocht.

en: Title of page visited.
nl: Titel van de bezochte pagina.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
nl: Het interne pad naar de bezochte pagina (relatief aan Drupal-root).

en: Referrer URI.
nl: URI van verwijzer.

en: Hostname of user that visited the page.
nl: Hostnaam van de gebruiker die de pagina bezocht.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
nl: Laadtijd van de pagina in milliseconden.

en: Timestamp of when the page was visited.
nl: Tijdstip waarop de pagina bezocht is.

en: upload
nl: uploaden

en: Validate user has access to the node
nl: Valideer gebruiker voor toegang tot de node

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
nl: Zoek op elk van de beide zoekwoorden door het toevoegen van <strong>OR</strong> in hoofdletters. Bijvoorbeeld: <strong>hond OR kat</strong>.

en: Dropdown
nl: Keuzelijst

en: Is the logged in user
nl: Is de ingelogde gebruiker

en: Usernames
nl: Gebruikersnamen

en: Enter a comma separated list of user names.
nl: Voer een lijst met gebruikersnamen in, gescheiden door komma's.

en: No role(s) selected
nl: Geen rol(len) geselecteerd

en: Multiple roles
nl: Meerdere rollen

en: PHP argument code
nl: PHP-argumentcode

en: PHP validate code
nl: PHP-valideercode

en: Use AJAX
nl: Gebruik AJAX

en: Items per page
nl: Items per pagina

en: The title of this view
nl: De titel van deze view

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
nl: Het aantal items per pagina. Vul 0 in voor een ongelimiteerd aantal items.

en: Field @field (ID: @id)
nl: Veld @field (ID: @id)

en: Change theme
nl: Thema veranderen

en: Back to !info.
nl: Terug naar !info.

en: Attachment settings
nl: Bijlage-instellingen

en: No menu
nl: Geen menu

en: Normal: @title
nl: Normaal: @title

en: Already exists
nl: Bestaat al

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
nl: "$arg" wordt niet langer ondersteund. Gebruik in plaats daarvan %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
nl: '%' mag niet gebruikt worden voor het eerste segment van een pad.

en: Title is required for this menu type.
nl: Titel is verplicht voor dit menutype.

en: Grouping field
nl: Groepeerveld

en: RSS description
nl: RSS-beschrijving

en: This will appear in the RSS feed itself.
nl: Dit wordt weergegeven in de RSS-feed zelf.

en: Override number of items to display
nl: Overschrijf aantal items om weer te geven

en: The style selected does not utilize fields.
nl: De geselecteerde stijl ondersteunt geen velden.

en: None defined
nl: Geen gedefinieerd

en: New view
nl: Nieuwe view

en: Changed view
nl: Aangepaste view

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
nl: View %name, geeft items weer van type <strong>@base</strong>.

en: Live preview
nl: Directe voorbeeldweergave

en: Title: @title
nl: Titel: @title

en: @current of @max
nl: @current van @max

en: There are no views to be exported at this time.
nl: Er zijn momenteel geen views om te exporteren.

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
nl: Plaats dit in @module.info in uw modules/@module map

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
nl: Plaats dit in @module.module in uw modules/@module map

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
nl: Plaats dit in @module.views_default.inc in uw modules/@module map of modules/@module/includes map

en: Views exporter
nl: Viewsexporteur

en: Allows exporting multiple views at once.
nl: Staat exporteren van meerdere views tegelijkertijd toe.

en: Administration menu
nl: Administratiemenu

en: Default email link
nl: Standaard e-mail-link

en: Email contact form
nl: E-mail contactformulier

en: Email SpamSpan
nl: E-mail SpamSpan

en: @name sent a message using the contact form at @node.
nl: @name heeft een bericht verstuurd via het contactformulier op @node

en: Raw email address
nl: Onbewerkt e-mailadres

en: Formatted email address
nl: Opgemaakt e-mailadres

en: Hourly threshold for a CCK Email contact form
nl: Uurlijkse drempelwaarde voor een CCK E-mail contactformulier

en: CCK Email Contact Form Settings
nl: CCK E-mail Contactformulier-instellingen

en: Administer flood control settings for email contact forms
nl: Spaminstellingen voor e-mailcontactformulieren beheren

en: Fieldset
nl: Veldengroep

en: Textarea
nl: Tekstvlak

en: Machine-readable name
nl: Naam die voor machine leesbaar is

en: Contact form
nl: Contactformulier

en: Drag to re-order
nl: Slepen om de volgorde te wijzigen

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
nl: Wijzigingen in deze tabel worden pas opgeslagen wanneer het formulier wordt ingediend.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
nl: De toegangsrechten van map %directory zijn aangepast zodat de map schrijfbaar wordt.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
nl: !name mag niet langer zijn dan %max karakters maar is momenteel %length karakters lang.

en: Illegal choice %choice in %name element.
nl: Ongeldige keuze %choice in het element %name.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
nl: De machine-leesbare naam mag uitsluitend kleine letters, cijfers en onderstrepingstekens bevatten.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
nl: Met revisies kunt u de verschillen tussen de versies van uw inzendingen opsporen.

en: Search form
nl: Zoekveld

en: The message that should be sent. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
nl: Het bericht dat verzonden moet worden. U kan de volgende variabelen opnemen: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Niet alle variabelen zijn in elke context beschikbaar.

en: Cannot use %author token in this context.
nl: Kan het token %author in deze context niet gebruiken.

en: Translation settings
nl: Vertalinginstellingen

en: Wipe and rebuild
nl: Wissen en herbouwen

en: Delete old statuses
nl: Oude berichten verwijderen

en: Twitter message
nl: Twitter bericht

en: File name without extension
nl: Bestandsnaam zonder extensie

en: File extension
nl: Bestandsextensie

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
nl: Beveiligingswaarschuwing: kan geen .htaccess-bestand maken. Maak een .htaccess-bestand in de map %directory die de volgende regels bevat: <br /><code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
nl: Selecteer de methode die wordt gebruikt om automatisch aangevulde suggesties te geven. Merk op <em>Bevat</em> prestatieproblemen kan veroorzaken op sites met vele duizenden gebruikers.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
nl: %name: titel niet gevonden. Controleer de selectie.

en: An image thumbnail was not able to be created.
nl: Er kon geen thumbnail worden gemaakt.

en: Minimum resolution for Images
nl: Minimumresolutie voor foto's

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
nl: De minimum toegestande fotogrootte in het formaat BREEDTExHOOGTE, bijvoorbeeld 640x480. Vul 0 in voor geen restrictie. Als een kleinere foto wordt geupload zal deze worden geweigerd.

en: ALT text settings
nl: 'alt' tekst-instellingen

en: Enable user input alternate text for images.
nl: Door gebruikers ingevoerde 'alt'-teksten voor afbeeldingen toestaan.

en: Default ALT text
nl: Standaard 'alt'-tekst

en: This value will be used for alternate text by default.
nl: Deze waarde zal standaard worden gebruikt als alternatieve tekst.

en: Title text settings
nl: 'title' tekst-instellingen

en: Enable user input title text for images.
nl: Door gebruikers ingevoerde 'title'-tekst voor foto's toestaan.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
nl: Kies veldtype om aan de gebruiker te tonen.

en: Default Title text
nl: Standaard 'title'-tekst

en: This value will be used as the image title by default.
nl: Deze waarde zal standaard worden gebruikt als 'title'-tekst van de afbeelding.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
nl: Als een afbeelding niet wordt geupload, toon dan een standaard afbeelding.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
nl: De standaard afbeelding kan niet worden geupload. De locatie %destination bestaat niet of is niet schrijfbaar.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
nl: Alleen webstandaard afbeeldingen (jpg, gif en png) zijn toegestaan in de afbeeldingswidget. Als u andere soorten wilt uploaden dient u een algemene uploadwidget te gebruiken.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
nl: Geef een resolutie op in het formaat BREEDTExHOOGTE, bijvoorbeeld 640x480.

en: Alternate Text
nl: 'alt'-tekst

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
nl: De titel wordt getoond als de gebruiker met de muis over de afbeelding beweegt.

en: Image linked to node
nl: Foto naar node gelinkt

en: Image linked to file
nl: Afbeelding gelinkt aan bestand

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
nl: FileField moet worden geupdate naar Drupal 6 voordat ImageField kan worden geüpdate.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
nl: Beheerderthumbnails uit de bestandenmap zijn verwijderd. Alle thumbnails zijn nu opgeslagen in de 'imagefield_thumbs'-map.

en: The selected file %name could not be saved.
nl: Het geselecteerde bestand %name kan niet worden opgeslagen.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
nl: De map %directory is een bestand en kan niet worden overschreven.

en: filefield
nl: bestandsveld

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
nl: Het pad %directory was gecontroleerd als een map, maar is een bestand.

en: List field
nl: Lijstveld

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
nl: Indien ingeschakeld wordt een tekstveld weergegeven, waar gebruikers een omschrijving over het geuploade bestand kunnen ingeven.

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
nl: Bestandsveld probeerde het bestand %file te tonen, maar het bestaat niet.

en: Progress indicator
nl: Voortgangsindicator

en: Bar with progress meter
nl: Balk met voortgangsmeter

en: Throbber
nl: Activiteitsindicator

en: Path settings
nl: Padinstellingen

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
nl: Het bestand in het @field-veld kan niet worden geupload.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
nl: Refereren naar het bestand in het %field-veld is niet toegestaan.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
nl: Het bestand waaraan wordt gerefereerd door het %field-veld bestaat niet.

en: The file upload failed. %upload
nl: Het uploaden van het bestand is niet gelukt. %upload

en: A plain file upload widget.
nl: Een eenvoudige widget om bestanden te uploaden.

en: Displays the file system path to the file.
nl: Toont het systeempad naar het bestand.

en: URL to file
nl: URL naar bestand

en: Displays a full URL to the file.
nl: Toont een volledige URL naar het bestand.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
nl: Er is een fout opgetreden. Het bestand dat werd geüpload is waarschijnlijk groter dan de maximum toegestane bestandsgrootte (@size).

en: Starting upload...
nl: Upload starten ...

en: Uploading... (@current of @total)
nl: Aan het uploaden... (@current van @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
nl: De inhoud van het bestand (@type) komt niet overeen met de extensie (@extension).

en: Allowed Extensions: %ext
nl: Toegestane extensies: %ext

en: Maximum Filesize: %size
nl: Maximale bestandsgrootte: %size

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
nl: De afbeelding moet exact %dimensions pixels.

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
nl: De afbeelding zal niet tussen de afmetingen %min_dimensions en %max_dimensions pixels passen.

en: Images must be exactly @min_size pixels
nl: Afbeeldingen dienen exact @min_size pixels te zijn

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
nl: Afbeeldingen dienen tussen @min_size en @max_size pixels te zijn

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
nl: Afbeeldingen groter dan @max_size pixels zullen geschaald worden

en: Images must be smaller than @max_size pixels
nl: Afbeeldingen moeten kleiner zijn dan @max_size pixels

en: Images must be larger than @max_size pixels
nl: Afbeeldingen moeten groter zijn dan @max_size pixels

en: The file is not a known image format.
nl: Dit bestand is geen bekend afbeeldingstype.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
nl: Uw server is in staat upload-voortgang te tonen, maar beschikt niet over de benodigde bibliotheken. Installatie van <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL upload-voortgang bibliotheek</a> (bij voorkeur) of <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a> wordt aangeraden.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
nl: Uw server is geschikt om de voortgang van een file-upload te tonen conform APC RFC1867. Let op, slechts één upload per keer wordt ondersteund. Aanbevolen wordt om, indien mogelijk, de '<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL upload-voortgang bibliotheek</a>' te gebruiken.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
nl: Uw server is niet in staat om bestandsuploadvoortgang te tonen. Hiervoor heeft u PHP 5.2 en een Apache-server nodig.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
nl: De server is niet in staat om de voortgang van het uploaden van bestanden weer te geven. Deze weergave vereist dat PHP werkt met mod_php en niet als Fast CGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
nl: Uw server is in staat om bestandsuploadvoortgang weer te geven met behulp van APC, maar APC is niet ingeschakeld. Voeg <code>apc.rfc1867 = 1</code> aan de php.ini-configuratie toe. Het is echter aan te raden om <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> te gebruiken omdat deze ook gelijktijdige uploads ondersteunt.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
nl: <a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a> staat aan

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
nl: <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> staat aan

en: Upload progress
nl: Uploadvoortgang

en: Width of a video or image file in pixels.
nl: Breedte van een video of foto in pixels.

en: Height of a video or image file in pixels.
nl: Hoogte van een video of foto in pixels.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
nl: De lengte van audio of video in seconden.

en: Audio format
nl: Audioformaat

en: The audio format.
nl: Het audioformaat.

en: The sample rate of the audio.
nl: De sample rate van de audio.

en: Audio channel mode
nl: Audiokanaalmodus

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
nl: Het aantal kanalen in de audio, per naam (stereo of mono).

en: The audio bitrate.
nl: De audio-bitrate.

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
nl: Het soort audio-bitrate, zoals VBR. Normaal gesproken leeg.

en: Default (usually mm:ss)
nl: Standaard (meestal mm:ss)

en: Hours: h
nl: Uren: h

en: Minutes: mm
nl: Minuten: mm

en: Seconds: ss
nl: Seconden: ss

en: Total seconds
nl: Totaal aantal seconden

en: Data key
nl: Datasleutel

en: %name: the value may be no smaller than %min.
nl: %name: de waarde mag niet kleiner zijn dan %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
nl: %name: de waarde mag niet groter zijn dan %max.

en: Scheduler module settings
nl: Plannermodule-instellingen

en: Enable scheduled (un)publishing
nl: Sta geplande (de)publicaties toe

en: Check this box to enable scheduled (un)publishing for this node type.
nl: Vink dit aan om geplande (de)publicaties toe te staan voor deze inhoudstype.

en: Alter published on time
nl: Verander tijd waarop gepubliceerd is

en: Check this box to alter the published on time to match the scheduled time ("touch feature").
nl: Vink dit aan om de tijd waarop de node gepubliceerd is aan te passen aan de geplande tijd ("aanraakfunctie").

en: Scheduling options
nl: Planneropties

en: Publish on
nl: Publiceer op

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled publishing.
nl: Formaat: %time. Laat leeg om niet gepland te publiceren.

en: Unpublish on
nl: Depubliceer op

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled unpublishing.
nl: Formaat: %time. Laat leeg om niet gepland te depubliceren.

en: @type: scheduled publishing of %title.
nl: @type: geplande publicatie van %title.

en: @type: scheduled unpublishing of %title.
nl: @type: geplande depublicatie van %title.

en: Scheduler OS time check
nl: Planner OS tijdcontrole

en: Your server reports the UTC time as %time and "localtime" as %lt.
nl: Jouw server laat de UTC tijd zien als %time en "localtime" als %lt.

en: If all is well with your server's time configuration UTC should match <a target="_blank" href="http://wwp.greenwichmeantime.com/">UTC London Time</a> and the localtime should be the time where you are.
nl: Als alles goed is met de tijdconfiguratie van jouw server, dan zal UTC hetzelfde zijn als <a target="_blank" href="http://wwp.greenwichmeantime.com/">UTC London Time</a> en localtime zal hetzelfde zijn als de tijd in jouw plaatselijke tijdzone.

en: If this is not the case please have your Unix System Administrator fix your servers time/date configuration.
nl: Als dit niet zo is, laat dan de Unix Systeembeheerder de datum- en tijdconfiguratie van jouw server goed zetten.

en: Date/time on which the article will be automatically published
nl: Datum en tijd waarop het artikel automatisch zal worden gepubliceerd

en: schedule (un)publishing of nodes
nl: plan het (de)publiceren van nodes

en: Scheduler
nl: Planner

en: This module allows nodes to be published and unpublished on specified dates.
nl: Deze module laat nodes gepubliceerd en gedepubliceerd worden op gespecificeerde momenten.

en: Date/time on which the article will be automatically unpublished
nl: Datum en tijd waarop het artikel automatisch zal worden gedepubliceerd

en: scheduler
nl: planner

en: Internal scheduler run activated
nl: Interne planneractie geactiveerd

en: Light weight cron handler
nl: Lichtgewicht cron handler

en: A light weight cron handler to allow more frequent runs of Schedulers internal cron system
nl: Een lichtgewicht cron handler om Planner's interne cronsysteem frequenter te draaien

en: Test your servers UTC clock
nl: Test de UTC klok van jouw server

en: Allows site admin to check their servers internal clock
nl: Laat site admins hun interne serverklok controleren

en: Allows site admins to configure scheduler.
nl: Laat site admins de planner configureren.

en: The main table to hold the scheduler data.
nl: De hoofdtabel om de plannerdata te bewaren.

en: The UNIX UTC timestamp when to publish
nl: De UNIX UTC timestamp wanneer te publiceren

en: The UNIX UTC timestamp when to unpublish
nl: De UNIX UTC timestamp wanneer te depubliceren

en: %name: found no valid user with that name.
nl: %name: geen toegestane gebruiker gevonden met die naam.

en: Days of the week
nl: Dagen van de week

en: The name of the site.
nl: De naam van de site.

en: Edit @type
nl: @type bewerken

en: Substitutions
nl: Vervangingen

en: Skipping first @count results
nl: Eerste @count resultaten overgeslagen

en: use panels dashboard
nl: Panels dashboard gebruiken

en: Panel node
nl: Panel-node

en: Mini panel
nl: Mini-panel

en: Go to list
nl: Ga naar lijst

en: There are no mini panels.
nl: Er zijn geen mini-panels.

en: Disable this pane
nl: Venster uitschakelen

en: Enable this pane
nl: Venster inschakelen

en: Invalid test id.
nl: Ongeldige test-id.

en: Region settings
nl: Regio-instellingen

en: Field label
nl: Veldlabel

en: Form settings
nl: Formulierinstellingen

en: Type of group.
nl: Groepstype

en: Comment module form.
nl: Comment-module formulier.

en: Translation module form.
nl: Translation-module formulier.

en: Menu module form.
nl: Menu-module formulier.

en: Book module form.
nl: Book-module formulier.

en: Path module form.
nl: Path-module formulier.

en: Poll module title.
nl: Poll-module titel.

en: Poll module choices.
nl: Poll-module keuzes.

en: Poll module settings.
nl: Poll-module instellingen.

en: Upload module form.
nl: Upload-module formulier.

en: CCK - No Views integration
nl: CCK - Zonder Views-integratie

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
nl: Voor integratie van Views in CCK is Views versie 6.x-2.0-rc2 of hoger nodig.

en: manage fields
nl: velden beheren

en: » Add a new content type
nl: » Nieuw inhoudstype toevoegen

en: @field_name (Locked)
nl: @field_name (Vergrendeld)

en: - Select a field type -
nl: - Selecteer een veldtype -

en: - Select a widget -
nl: - Selecteer een widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
nl: Veldnaam (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
nl: Data-type dat opgeslagen wordt.

en: Form element to edit the data.
nl: Formulierelement om data te bewerken.

en: - Select an existing field -
nl: - Selecteer een bestaand veld -

en: Field to share
nl: Veld om te delen

en: Group name (a-z, 0-9, _)
nl: Groepsnaam (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
nl: Nieuw veld toevoegen: er moet een naam ingevoerd worden.

en: Add new field: you need to provide a field name.
nl: Nieuw veld toevoegen: de veldnaam is verplicht.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
nl: Een nieuw veld toevoegen: de veldnaam %field_name is niet toegestaan. De naam mag alleen kleine letters bevatten zonder accenten, cijfers en onderstrepingstekens (_).

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
nl: Nieuw veld toevoegen: de veldnaam %field_name is te lang. De lengte van de naam is, inclusief het voorvoegsel 'field_', beperkt tot 32 karakters, .

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
nl: Nieuw veld toevoegen: de veldnaam %field_name bestaat al.

en: Add new field: you need to select a field type.
nl: Nieuw veld toevoegen: selecteer een veldtype.

en: Add new field: you need to select a widget.
nl: Nieuw veld toevoegen: selecteer een widget.

en: Add new field: invalid widget.
nl: Nieuw veld toevoegen: ongeldige widget.

en: Add existing field: you need to provide a label.
nl: Bestaand veld toevoegen: er moet een naam ingevuld worden.

en: Add existing field: you need to select a field.
nl: Bestaand veld toevoegen: selecteer een veldtype.

en: Add existing field: you need to select a widget.
nl: Bestaand veld toevoegen: selecteer een widget.

en: Add existing field: invalid widget.
nl: Bestaand veld toevoegen: ongeldige widget.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
nl: Er zijn geen velden gedefinieerd voor dit inhoudstype. U kunt nieuwe velden toevoegen op de <a href="@link">Velden beheren</a> pagina.

en: Edit basic information
nl: Wijzig basisinformatie

en: The field %field is locked and cannot be edited.
nl: Het veld %field is vergrendeld en kan niet bewerkt worden.

en: %type basic information
nl: %type basisinformatie

en: Maximum number of values users can enter for this field.
nl: Maximaal aantal waarden die gebruikers voor dit veld in kunnen voeren.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
nl: Met 'Onbeperkt' krijgt u een knop 'Toevoegen' waarmee gebruikers onbeperkt velden kunnen toevoegen.

en: %name must be an integer.
nl: %name moet een geheel getal zijn.

en: %name must be a positive integer.
nl: %name moet een positief geheel getal zijn.

en: %name must be a number.
nl: %name moet een getal zijn.

en: Field has value
nl: Veld heeft inhoud

en: Field has changed
nl: Veld is aangepast

en: @node's field '@field' has value
nl: @node-veld '@field' heeft inhoud

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
nl: Veld: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
nl: "@s" veld: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
nl: Te zien in: @types

en: <No value>
nl: <Geen waarde>

en: Widget label (@label)
nl: Widget-label (@label)

en: Custom label
nl: Aangepast label

en: (first item is 0)
nl: (eerste item is 0)

en: (start from last values)
nl: (begin bij de laatste waarden)

en: You need to provide a label.
nl: Een label is vereist.

en: You need to provide a group name.
nl: Een groepnaam is vereist.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
nl: De groepnaam %group_name in niet toegestaan. De naam mag alleen kleine alfanumerieke karakters en underscores bevatten.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
nl: De groepnaam %group_name is te lang. De naam mag niet langer zijn dan 32 karakters inclusief 'group_'-voorvoegsel.

en: The group name %group_name already exists.
nl: De groepnaam %group_name bestaat al.

en: Add new group:
nl: Nieuwe groep toevoegen:

en: Add new group: you need to provide a label.
nl: Een nieuwe groep toevoegen: een label is verplicht.

en: Add new group: you need to provide a group name.
nl: Groep toevoegen: Een groepsnaam is verplicht.

en: Standard group
nl: Standaardgroep

en: Create display groups for CCK fields.
nl: Maak weergavegroepen voor CCK-velden.

en: Field group: @group in @type
nl: Veldengroep: @group in @type

en: Field group label
nl: Veldengroeplabel

en: Fieldset - Collapsed
nl: Set van velden - Ingeklapt

en: "@s" field group: @group in @type
nl: '@s'-veldgroep: @groep in @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
nl: Merk op dat als het veld meerdere waardes heeft, alleen de eerste inhoudnode zal worden geladen.

en: There are no nodereference fields defined.
nl: Er zijn geen nodereferentie velden.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
nl: <p>Kies de "Views module"-view die selecteert welke nodes kunnen worden gerefereerd.<br />Merk op:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
nl: <ul><li>Alleen Views met velden zullen werken voor dit doel.</li><li>Dit zal de  "Inhoudstypes-"-instellingen boven negeren. Gebruik anders de view z'n "filters" sectie.</li><li>Gebruik de view z'n "velden"-sectie om extra informatie over gebruikers op het bewerkformulier weer te geven.</li><li>Gebruik de view z'n "sorteercriteria"-sectie om de volgorde te bepalen waarin gebruikers worden weergegeven.</li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
nl: <p>De lijst met nodes die kunnen worden gerefereerd, gebaseerd op een  "Views module"-view, maar geen passende views gevonden. <br />Merk op:</p>

en: %name: invalid input.
nl: %name: geen toegestane waarde.

en: %name: found no valid post with that title.
nl: %name: geen bericht gevonden met die titel.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
nl: Alleen nummers en decimalen zijn toegestaan in %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
nl: Alleen nummers zijn toegestaan in %field.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
nl: Alleen nummers en het decimalenkarakter (%decimal) zijn toegestaan in %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
nl: Merk op dat als het veld meerdere waardes heeft, alleen de eerste gebruiker zal worden geladen.

en: There are no userreference fields defined.
nl: Er zijn geen gebruikersreferentievelden ingesteld.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
nl: Geavanceerd - Gebruikers die kunnen worden gerefereerd (View)

en: View used to select the users
nl: View die gebruikt wordt om gebruikers te selecteren

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
nl: <p>Kies de "Views module"-view die de gebruikers selecteert die kunnen worden gerefereerd.<br />Merk op:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
nl: <ul><li>Alleen Views met velden zullen werken voor dit doel.</li><li>Dit zal de  "Refereerbare Rollen-" en "Refereerbare Status"-instellingen boven negeren. Gebruik anders de view z'n "filters" sectie.</li><li>Gebruik de view z'n "velden"-sectie om extra informatie over gebruikers op het bewerkformulier weer te geven.</li><li>Gebruik de view z'n "sorteercriteria"-sectie om de volgorde te bepalen waarin gebruikers worden weergegeven.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
nl: <p>De lijst met gebruikers die kunnen worden gerefereerd op basis van een "Views module"-view, maar geen passende views gevonden. <br />Merk op:</p>

en: %name: invalid user.
nl: %name: geen toegestane gebruiker.

en: New field
nl: Nieuw veld

en: Existing field
nl: Bestaand veld

en: New group
nl: Nieuwe groep

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
nl: Voeg velden en groepen toe aan het inhoudstype en herschik ze bij weergave en invoerformulieren.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
nl: U kunt een veld toevoegen aan een groep door het eerst onder de groep en daarna naar rechts te slepen.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
nl: Noot: Door de <a href="!adv_help">Geavanceerde hulp</a> module te installeren kunt u meer, en betere hulp krijgen.

en: Flush cached data
nl: Cachegegevens leegmaken

en: <any>
nl: <elke>

en: Lock
nl: Vergrendel

en: width @width
nl: breedte @width

en: height @height
nl: hoogte @height

en: upscaling allowed
nl: vergroten toestaan

en: width: @width, height: @height, fit: @fit
nl: breedte: @width, hoogte: @height, passend: @fit

en: width: @width, height: @height, xoffset: @xoffset, yoffset: @yoffset
nl: breedte: @width, hoogte: @height, x-offset: @xoffset, y-offset: @yoffset

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
nl: willekeurig tussen -@degrees&deg en @degrees&deg

en: radius: @radius, sigma: @sigma, amount: @amount, threshold: @threshold
nl: straal: @radius, sigma: @sigma, hoeveelheid: @amount, drempel: @threshold

en: Save Preset
nl: Instelling opslaan

en: The preset name you have chosen is already in use.
nl: De naam die u voor deze instelling heeft gekozen is reeds in gebruik.

en: Unknown action.
nl: Onbekende actie.

en: Unknown preset.
nl: Onbekende instelling

en: This %action action is not associated %preset preset.
nl: De actie %action is niet verbonden aan instelling %preset.

en: Create Action
nl: Actie aanmaken

en: The action was succesfully created.
nl: De actie was succesvol aangemaakt.

en: 404: Unable to find %image
nl: 404: Bestand %image niet gevonden

en: 403: File is not an image %image
nl: 403: Bestand %image is geen afbeelding

en: No minimum
nl: Geen minimum

en: You may use substitutions in this title.
nl: In de titel kan u vervangingen gebruiken.

en: Structure
nl: Structuur

en: features
nl: functies

en: Unique
nl: Uniek

en: My Account
nl: Mijn account

en: Edit style
nl: Stijl aanpassen

en: Delete style
nl: Stijl verwijderen

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
nl: Er zal een alias gegenereerd worden. Als u een eigen alias wil aanmaken, moet u deze optie uitschakelen.

en: To control the format of the generated aliases, see the <a href="@pathauto">automated alias settings</a>.
nl: Om het formaat van de gegenereerde aliassen te besturen, zie de <a href="@pathauto">geautomatiseerde alias-instellingen</a>.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
nl: Doel van de link, zoals _blank, _parent of de naam van een iframe. Dit veld wordt zelden gebruikt.

en: @argument title
nl: @argument titel

en: @argument input
nl: @argument invoer

en: The maximum number of characters this field can be.
nl: Het maximale aantal karakters dat dit veld kan zijn.

en: If the field is empty, display this text instead.
nl: Indien het veld leeg is, geef dan deze tekst weer.

en: Count the number 0 as empty
nl: Beschouw het getal 0 als leeg

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
nl: Indien het veld het getal 0 bevat, geef dan de lege tekst weer

en: Hide if empty
nl: Verberg indien leeg

en: Do not display anything for this field if it is empty. Note that the field label may still be displayed. Check style or row style settings to hide labels for empty fields.
nl: Toon niets als het veld leeg is. Het label wordt mogelijk wel getoond, afhankelijk van instellingen voor stijl of voor het tonen van labels bij lege velden.

en: Starting value
nl: Startwaarde

en: Specify the number the counter should start at.
nl: Geef het nummer aan waar de teller op moet beginnen.

en: Hide empty fields
nl: Verberg lege velden

en: Path field
nl: Padveld

en: Hide the "Go" button.
nl: De knop 'Gaan' verbergen

en: Delta - Appears in: @types
nl: Delta - Komt voor in: @types

en: Blocked users
nl: Geblokkeerde gebruikers

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
nl: Voer een datum in volgens het <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU-datum-formaat</a>. Invoer zoals today, +2 months, en Dec 9 2004 wordt geaccepteerd.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
nl: Accepteert een tijdnotatie volgens het <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU-datum-formaat</a>. Invoer zoals now, +2 hours, en 10:30pm wordt geaccepteerd.

en: Choose a layout for the admin toolbar. Vertical works well with large, wide screens. Horizontal works well on screens with limited real estate.
nl: Kies een opmaak voor de admin toolbar. Verticaal werkt goed met grote breede schermen. Horizontaal werkt goed met een gelimiteerde grootte.

en: Choose a position for the admin toolbar that will not collide with other elements in your current theme.
nl: Kies een positie voor de beheerwerkbalk die niet in de weg staat van andere componenten in de lay-out.

en: use admin toolbar
nl: Beheerwerkbalk gebruiken

en: UI helpers for Drupal admins and managers.
nl: Hulpmiddelen voor Drupal-beheerders.

en: Other tools
nl: Andere hulpmiddelen

en: Show querylog
nl: Querylog tonen

en: Hide querylog
nl: Querylog verbergen

en: An advertisement has been activated.
nl: Een advertentie werd geactiveerd.

en: <a href="@edit-group">edit</a>
nl: <a href="@edit-group">wijzigen</a>

en: <a href="@edit-field">edit</a>
nl: <a href="@edit-field">wijzigen</a>

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
nl: De broodkruimel-titel die wordt gebruikt als een argument aanwezig is. Als hier geen broodkruimel wordt ingevuld dan wordt de standaard Titel-waarde gebruikt. Zie 'Titel' voor vervanging van het procentteken.

en: Vertical tabify this form.
nl: Verticale tabs op dit formulier toepassen.

en: No revision
nl: Geen revisie

en: @number comments per page
nl: @number reacties per pagina

en: Requires a title
nl: Een titel is verplicht

en: No body
nl: Geen berichttekst

en: Not restricted
nl: Geen beperking

en: Choose a block
nl: Een blok kiezen

en: Enable other blocks for use in the admin toolbar.
nl: Andere blokken inschakelen om te gebruiken in de beheerwerkbalk.

en: Administrative blocks
nl: Beheerblokken

en: Other blocks
nl: Andere blokken

en: The unique ID of the comment.
nl: Het unieke ID van de reactie.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
nl: Het unieke ID van de node waarop gereageerd is.

en: The name left by the comment author.
nl: De naam van de auteur van de reactie.

en: The email address left by the comment author.
nl: Het e-mailadres van de auteur van de reactie.

en: The home page URL left by the comment author.
nl: De voorpagina URL van de auteur van de reactie.

en: The formatted content of the comment itself.
nl: De geformatteerde inhoud van de reactie zelf.

en: The number of comments posted on a node.
nl: Het aantal reacties op een node.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
nl: Het aantal reacties op een node sinds de laatste inzage.

en: The type of the node.
nl: Het node-type.

en: The human-readable name of the node type.
nl: De voor mensen begrijpelijke naam van het nodetype.

en: The language the node is written in.
nl: De taal waarin de node is geschreven.

en: The URL of the node.
nl: De URL van de node.

en: The slogan of the site.
nl: De slogan van de site.

en: The optional 'mission' of the site.
nl: De 'missie' van de site (optioneel).

en: The administrative email address for the site.
nl: Het e-mailadres van de beheerder van deze site.

en: The URL of the site's front page.
nl: De URL van de voorpagina.

en: The optional description of the taxonomy term.
nl: De optionele beschrijving van de taxonomieterm.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
nl: De optionele omschrijving van de taxonomiewoordenlijst.

en: The unique ID of the user account.
nl: Het unieke ID van dit gebruikersaccount

en: The login name of the user account.
nl: De gebruikersnaam van het gebruikersaccount

en: The email address of the user account.
nl: Het e-mailadres van het gebruikersaccount.

en: The URL of the account profile page.
nl: De URL van de gebruikersprofielpagina.

en: Main page content
nl: Primaire inhoud van de pagina

en: User contact forms
nl: Gebruiker-contactformulieren

en: The unique ID of the content item, or "node".
nl: Het unieke ID van het inhoudselement, of "node".

en: Fixed width
nl: Vaste breedte

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
nl: Een eenvoudig enkelkoloms beheerthema met variabele breedte, zonder tabellen.

en: Non-tabified fieldsets do not count towards this minimum.
nl: Niet-tabulaire veldgroepen worden niet meegeteld voor dit minimum.

en: Expose vertical tabs selection on the edit content type forms.
nl: Toon verticale tabblad-selectie in het inhoudstype-formulier.

en: This feature will not work when adding a new content type and may not detect some fieldsets.
nl: Deze functie zal niet functioneren wanneer een nieuw inhoudstype wordt toegevoegd en kan waarschijnlijk bepaalde veldgroepen niet detecteren.

en: vertical tab
nl: verticale tab

en: Provides vertical tabs for supported forms like the node edit page.
nl: Voorziet in verticale tabbladen voor ondersteunde formulieren zoals het node-formulier.

en: Text box
nl: Tekstveld (meerdere regels)

en: Key-value pairs may be entered separated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
nl: Sleutel-waardeparen kunnen worden ingevoerd gescheiden door een scheidingsteken, bijvoorbeeld: sleutel|Een leesbare optie

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
nl: Met Webform kunt u formulieren en vragenlijsten toevoegen aan nodes.

en: To add one, create a !types piece of content.
nl: Maak een !types inhoudstype aan, om er een toe te voegen.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
nl: Webform is momenteel op geen enkel inhoudstype ingeschakeld.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
nl: Schakel Webform op tenminste één inhoudstype in om het te kunnen gebruiken.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
nl: Deze pagina geeft alle inhoud van de website weer, die een webform kan bevatten.

en: Webform-enabled piece of content
nl: Inhoud die een webformulier kan bevatten

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
nl: Bezoek de pagina <a href="!url">Webform-instellingen</a> en schakel Webform op tenminste één inhoudstype in.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
nl: Optioneel: Schakel Webform op meerdere inhoudstypes in. Ga hiervoor naar de pagina <a href="!url">Webform-instellingen</a>.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
nl: <p>Deze module biedt u de mogelijkheid tot het aanmaken van formulieren en enquetes en het definiëren van de inhoud. De inzendingen van de formulieren worden opgeslagen in de databank en optioneel ook verstuurd via e-mail naar een vooringesteld adres.</p>
          <p>Hoe u een formulier aanmaakt:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Ga naar <a href="!create-content">Inhoud aanmaken</a> en voeg een !types onderdeel toe.</li>
            <li>Na het opslaan van de nieuwe content, wordt u doorgestuurd naar de lijst van de belangrijke velden in het formulier, dat zal worden aangemaakt. Voeg de gewenste velden toe aan uw formulieren.</li>
            <li>Na het voltooien van uw formulier, kunt u e-mails laten versturen naar beheerders of gebruikers die het formulier hebben ingevuld. Klik op <em>Emails</em> sub-tabblad onder het <em>Webformulier</em>-tabblad op het contentonderdeel.</li>
            <li>Tenslotte, ga naar het <em>Formulierinstellingen</em> sub-tabblad onder het <em>Webformulier</em> tabblad om de overige instellingsopties van uw formulier in te stellen.
              <ul>
              <li>Voeg een bevestigingsmelding en/of een URL-verwijzing toe, die wordt getoond na een verstuurde inzending.</li>
              <li>Stel een limiet in op het aantal inzendingen.</li>
              <li>Bepaal welke gebruikersrollen een formulier mogen indienen.</li>
              <li>Uitgebreide instellingsopties, zoals het toestaan van kladversies of gebruikers een melding tonen hoe zij hun inzending kunnen aanpassen.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Uw formulier is nu klaar om te tonen. Na het ontvangen van inzendingen, kan u de ingezonden resultaten van uw gebruikers controleren door middel van <em>Resultaten</em> tabblad op het contentonderdeel.</li>
          </ul>
          <p>Hulp over het toevoegen en configureren van componenten verschijnt, nadat je je eerste component hebt toegevoegd.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
nl: Een speciaal tekstveld dat e-mailadressen accepteert.

en: Allow users to upload files of configurable types.
nl: Sta gebruikers toe om bestanden van in te stellen bestandstypes te uploaden.

en: Page break
nl: Pagina-einde

en: Organize forms into multiple pages.
nl: Formulieren in meerdere pagina's opslitsen.

en: Select options
nl: Keuzeopties

en: Draft saved
nl: Conceptversie opgeslagen

en: @submission_url - The URL for viewing the completed submission.
nl: @submission_url - De URL om de complete inzending te bekijken.

en: @email_values - All included components in a hierarchical structure.
nl: @email_values - Alle bijgesloten componenten in een hiërarchische structuur.

en: Component variables
nl: Componentvariabelen

en: Basic variables
nl: Basisvariabelen

en: Special variables
nl: Speciale variabelen

en: Value of !component
nl: Waarde van !component

en: Value of "!component"
nl: Waarde van '!component'

en: access all webform results
nl: alle webformulierresultaten bekijken

en: access own webform results
nl: eigen webformulieresultaten bekijken

en: edit all webform submissions
nl: alle webformulierresultaten bewerken

en: delete all webform submissions
nl: eigen webformulierresultaten bewerken

en: delete own webform submissions
nl: eigen webformulierresultaten verwijderen

en: Webform settings
nl: Webform-instellingen

en: Edit e-mail settings
nl: E-mailinstellingen wijzigen

en: Delete e-mail settings
nl: E-mailinstellingen verwijderen

en: no upload
nl: geen upload

en: !name (hidden)
nl: !name (verborgen)

en: Other...
nl: Andere...

en: Width of the textarea.
nl: Breedte van het tekstveld.

en: Height of the textarea.
nl: Hoogte van het tekstveld.

en: Maximum length of the textfield value.
nl: Maximale lengte van de waarde van het tekstveld.

en: Include all components
nl: Alle onderdelen exporteren

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
nl: De waarde %value is al eerder gebruikt voor het %title veld. Mogelijk heeft u dit formulier eerder ingevuld, of u dient een andere waarde in te vullen.

en: No available components
nl: Geen beschikbare componenten

en: Warning: Changing will immediately update the textarea above.
nl: Waarschuwing: Een aanpassing zal direct het bovenstaande tekstvlak veranderen.

en: Save e-mail settings
nl: Sla e-mailinstellingen op

en: Email settings added.
nl: E-mailinstellingen toegevoegd.

en: Email settings updated.
nl: E-mailinstellingen bijgewerkt.

en: Delete e-mail settings?
nl: E-mailinstellingen verwijderen?

en: E-mail settings deleted.
nl: E-mailinstellingen verwijderd.

en: Confirmation message
nl: Bevestigingsbericht

en: Submission limit
nl: Inzendingslimiet

en: Your submissions
nl: Uw inzendingen

en: @sid (draft)
nl: @sid (kladversie)

en: Select list options
nl: Lijstopties selecteren

en: Select list format
nl: Lijstopmaak selecteren

en: Separate
nl: Apart

en: Submission Number
nl: Nummer inzending

en: Submission ID
nl: ID inzending

en: Included export components
nl: Mee te exporteren componenten

en: The selected components will be included in the export.
nl: De geselecteerde onderdelen worden meegenomen bij het exporteren.

en: Option A
nl: Optie A

en: Option B
nl: Optie B

en: Option C
nl: Optie C

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
nl: Aparte opties zijn beter geschikt voor het maken van rapporten, grafieken en statistieken in een spreadsheet-applicatie.

en: My select list
nl: Mijn selectielijst

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
nl: Compacte opties zijn meer geschikt voor importeren van data in andere systemen.

en: Submitted on %date
nl: Ingezonden op %date

en: Submitted by user: %username
nl: Ingezonden door: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
nl: Ingezonden door anonieme gebruiker: [%ip_address]

en: Webform submission count
nl: Teller webformulierinzendingen

en: The number of webform submissions on this node.
nl: Het aantal inzendingen voor het webformulier in deze node.

en: The number of webform submissions for this user.
nl: Het aantal inzendingen voor het webformulier door deze gebruiker.

en: draft
nl: kladversie

en: @name form
nl: @name-formulier

en: Theme switcher
nl: Thema wisselen

en: Switch theme
nl: Thema omschakelen

en: The text to use for aliases for RSS feeds. Examples are "0/feed" (used throughout Drupal core) and "feed" (used by some contributed Drupal modules, like Views).
nl: De tekst die wordt gebruikt in aliassen van RSS-feeds. Voorbeelden zijn '0/feed' (gebruikt in de Drupal core) en 'feed' (gebruikt door uitbreidingsmodules zoals Views).

en: Choose aliases to delete
nl: Selecteer de aliassen die verwijderd moeten worden

en: All aliases
nl: Alle aliassen

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
nl: <strong>Let op:</strong> er volgt na het klikken op de "Verwijder aliassen nu!" knop geen vraag ter bevestiging van de actie.<br /> Voor gebruik te maken van deze functie is een backup maken van de database en/of de url_alias tabel wellicht gewenst.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
nl: Alias %alias wordt genegeerd vanwege een bestaand conflict met het pad.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
nl: Alias %alias wordt genegeerd, omdat het gelijk is aan het interne pad.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias. %old_alias now redirects to %alias.
nl: Nieuwe alias %alias voor %source gecreëerd en %old_alias vervangen. %old_alias verwijst nu door naar %alias.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
nl: Nieuwe alias %alias voor %source gecreëerd en %old_alias vervangen.

en: Created new alias %alias for %source.
nl: Nieuwe alias %alias voor %source gecreëerd.

en: Pattern for the user contact form paths
nl: Patroon voor de paden van het contactformulier van de gebruiker

en: Bulk generate aliases for user contact form paths that are not aliased
nl: Massale aanmaak van aliassen voor paden van contactformulieren van gebruikers die nog niet voorzien zijn van een alias

en: Generate aliases for all existing user contact form pages which do not already have aliases.
nl: Aanmaak van aliassen voor alle bestaande contactformulierpagina's van gebruikers die nog geen alias hebben.

en: Bulk generation of contact pages completed, one alias generated. | Bulk generation of contact pages completed, @count aliases generated.
nl[0]: Massale aanmaak van contactpagina's afgerond. Eén alias is gegenereerd.
nl[1]: Massale aanmaak van contactpagina's afgerond. @count aliassen zijn gegenereerd.

en: User blogs
nl: Gebruikersblogs

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
nl: U dient <a href="!login">in te loggen</a> om dit formulier te bekijken.

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours -30 minutes"
nl: Afwijking van de huidige tijd, zoals "+1 day" of "-2 hours" of "-30 minutes"

en: Is not empty (NOT NULL)
nl: Is niet leeg (NOT NULL)

en: Automatic live preview
nl: Automatische voorbeeldweergave

en: Disable automatic live preview
nl: Automatische voorbeeldweergave uitschakelen

en: Choose text
nl: Tekst kiezen

en: No tokens available.
nl: Geen tokens beschikbaar.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
nl: Klik op een token om het toe te voegen aan het veld dat het laatst aangeklikt is.

en: List of the currently available tokens on this site
nl: Lijst van beschikbare nodes op deze website

en: Set language on nodes
nl: Stel de talen in op nodes

en: View my account
nl: Mijn account bekijken

en: Edit my account
nl: Mijn account bewerken

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
nl: Het bestand %filename kan niet geüpload worden. Alleen bestanden met de volgende extensies zijn toegestaan: %extensions

en: Default (Mbps or Kbps)
nl: Standaard (Mbps or Kbps)

en: Raw numberic value
nl: Ongeformatteerde numerieke waarde

en: Default (kHz)
nl: Standaard (kHz)

en: Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
nl: Herschalen zal <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> verwijderen.

en: The current
nl: De huidige

en: !description month (full word)
nl: !description maand (woord)

en: !description month (abbreviated)
nl: !description maand (afkorting)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
nl: !description datum (numerieke weergave van de dag van de week)

en: !description day (full word)
nl: !description dag (woord)

en: !description day (abbreviation)
nl: !description maand (afkorting)

en: Total filesize for %title, %tsize, exceeds field settings of %msize.
nl: Totale bestandsgrootte voor %title, %tsize, overschrijdt een veldinstelling van %msize.

en: The file field %field has been updated with new settings.
nl: Het bestandsveld %field is vernieuwd met de nieuwe instellingen.

en: @mime icon
nl: @mime icoon

en: Reuse layout
nl: Hergebruik de Layout

en: Columns: 3
nl: Kolommen: 3

en: Columns: 2
nl: Kolommen: 2

en: That name is used by another style: @page
nl: Deze naam wordt gebruikt door een andere stijl: @page

en: Presents the panes or panel regions with a rounded corner box around them
nl: Presenteer de panels of de panelregio's in een box met afgeronde hoeken

en: State on new pages
nl: Status op nieuwe pagina's

en: Choose toolbar behavior on new page loads.
nl: Kies hoe de toolbar zich gedraagd als een nieuwe pagina laadt.

en: Remember from previous page
nl: Van de vorige pagina onthouden

en: If the administrative menu is not working properly, you may need to wipe and rebuild it from scratch. <strong>This option will reset any customizations made to your administrative menu items.</strong>
nl: Als het administratieve menu niet werkt, is het wellicht nodig om het te verwijderen en het volledig opnieuw op te bouwen.
    <strong>Deze optie zal alle persoonlijke instellingen aan het administratieve menu ongedaan maken.</strong>

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
nl: De verklaring van de laatste wijziging aan de node.

en: The URL of the account edit page.
nl: De URL van de pagina waarop de account kan worden aangepast.

en: The title of the current page.
nl: De titel van de huidige pagina.

en: The URL alias of the current page.
nl: De URL-alias van de huidige pagina.

en: The URL of the current page.
nl: De URL van de huidige pagina.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
nl: Het paginanummer van de huidige pagina wanneer gepagineerde lijsten worden gebruikt.

en: Please make sure you are using the latest version of the Token module.
nl: Zorg dat u de laatste versie van de Token-module gebruikt.

en: The %name should contain at least one token to ensure unique URL aliases are created.
nl: De %name dient tenminste één token te bevatten om unieke URL-aliassen te garanderen.

en: You are using the token [%token] which has a raw companion token [%raw_token]. For Pathauto patterns you should use the -raw version of tokens unless you really know what you are doing. See the <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for more details.
nl: U gebruikt de token [%token] , waarvan ook een ongeformatteerde versie [%raw_token] beschikbaar is. U wordt geadviseerd om voor Pathauto-aliassen de -raw variant te gebruiken, tenzij u weet waar u mee bezig bent. Bekijk de <a href="@pathauto-help">Pathauto-helppagina</a> voor meer details.

en: The field %name is not a valid number.
nl: Het veld %name is geen geldig getal.

en: The field %name cannot be greater than @max.
nl: Het veld  %name kan niet groter zijn dan @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
nl: Het veld  %name kan niet kleiner zijn dan @min.

en: Right parenthesis )
nl: Sluitend haakje )

en: The URL alias of the taxonomy term.
nl: De URL-alias van de taxonomieterm.

en: Update URL alias
nl: URL-alias bijwerken
