NodeStream (6.x-1.0-alpha3) - en to nn translation catalogue (320 entries)

en: Flickr API Key
nn: Flickr API-nøkkel

en: Home
nn: Heim

en: User interface
nn: Brukargrensesnitt

en: Title
nn: Tittel

en: Body
nn: Brødtekst

en: Images
nn: Bilete

en: Previous
nn: Forrige

en: Next
nn: Neste

en: user
nn: brukar

en: Pages
nn: Sider

en: Save configuration
nn: Lagre oppsett

en: Reset to defaults
nn: Sette tilbake til standard

en: delete
nn: slett

en: Administer
nn: Administrer

en: E-mail
nn: E-post

en: Delete
nn: Slett

en: Submit
nn: Legg inn

en: Operations
nn: Operasjonar

en: Content
nn: Innhald

en: Username
nn: Brukarnamn

en: content
nn: innhald

en: Groups
nn: Grupper

en: Group
nn: Gruppe

en: Author
nn: Forfattar

en: List
nn: Liste

en: Subject
nn: Emne

en: Actions
nn: Handlingar

en: Cancel
nn: Avbryt

en: Remove
nn: Fjern

en: Description
nn: Beskriving

en: Language
nn: Språk

en: more
nn: meir

en: Article
nn: Artikkel

en: Disabled
nn: Ikkje aktivert

en: Enabled
nn: Aktivert

en: Administration
nn: Administrasjon

en: Comments
nn: Kommentarar

en: Quantity
nn: Mengd

en: On
nn: På

en: error
nn: feil

en: Block title
nn: Blokkoverskrift

en: Taxonomy
nn: Taksonomi

en: Yes
nn: Ja

en: No
nn: Nei

en: Content types
nn: Innhaldstyper

en: Categories
nn: Kategoriar

en: Download
nn: Last ned

en: view
nn: vis

en: Advanced options
nn: Avanserte innstillingar

en: Edit
nn: Rediger

en: Date
nn: Dato

en: Search
nn: Søk

en: Reset
nn: Sett til standard

en: None
nn: Ingen

en: default
nn: standard

en: This action cannot be undone.
nn: Denne handlinga kan ikkje gjerast om.

en: Message
nn: Melding

en: No log messages available.
nn: Ingen loggmeldingar er tilgjengelege.

en: Password
nn: Passord

en: - None -
nn: - Ingen -

en: Weight
nn: Vekt

en: Image
nn: Bilete

en: Help text
nn: Hjelpetekst

en: Required
nn: Påkrevd

en: Parent
nn: Opp eit nivå

en: none
nn: ingen

en: Category
nn: Kategori

en: Settings
nn: Innstillingar

en: Name
nn: Namn

en: edit
nn: endre

en: Import
nn: Importer

en: Book
nn: Bok

en: Export
nn: Eksporter

en: Back
nn: Attende

en: Field
nn: Felt

en: Preview
nn: Førehandsvis

en: Save
nn: Lagre

en: Help
nn: Hjelp

en: Default
nn: Standard

en: Update
nn: Oppdater

en: Sunday
nn: Søndag

en: Monday
nn: Måndag

en: Tuesday
nn: Tysdag

en: Wednesday
nn: Onsdag

en: Thursday
nn: Torsdag

en: Friday
nn: Fredag

en: Saturday
nn: Laurdag

en: Time
nn: Tid

en: remove
nn: fjern

en: View
nn: Sjå på

en: Path
nn: Sti

en: Vocabularies
nn: Vokabular

en: results
nn: resultat

en: search
nn: søk

en: never
nn: aldri

en: Notes
nn: Notat

en: read more
nn: les meir

en: Timestamp
nn: Tidspunkt

en: Keywords
nn: Nøkkelord

en: Attachment
nn: Vedlegg

en: Picture
nn: Bilete

en: User
nn: Brukar

en: action
nn: handling

en: Continue
nn: Hald fram

en: Configure
nn: Konfigurer

en: file
nn: fil

en: Error
nn: Feil

en: Contact
nn: Kontakt

en: Create
nn: Lag

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
nn: Valfritt. I menyen vil lettare element bli prioritera mot toppen, medan tunge element blir plassera lenger ned.

en: Update options
nn: Val for oppdatering

en: All
nn: Alle

en: Active
nn: Aktiv

en: Submit @name
nn: Send inn @name

en: Year
nn: År

en: Date format
nn: Datoformat

en: Add content
nn: Legg til innhald

en: Block
nn: Blokk

en: Add block
nn: Lag blokk

en: Page
nn: Nettside

en: 1 hour | @count hours
nn[0]: 1 time
nn[1]: @count timar

en: 1 day | @count days
nn[0]: 1 dag
nn[1]: @count dagar

en: Site name
nn: Namn på nettstaden

en: php
nn: PHP

en: Off
nn: Av

en: Never
nn: Aldri

en: Your changes have been saved.
nn: Endringane vart lagra

en: Header
nn: Topptekst

en: Left sidebar
nn: Venstre sidestolpe

en: Right sidebar
nn: Høgre sitestolpe

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
nn: Du kan ikkje sende meir enn %number meldingar per time. Vennlegst prøv igjen seinare.

en: Your name
nn: Namnet ditt

en: Your e-mail address
nn: E-postadressa di

en: Send e-mail
nn: Send e-post

en: You must enter a valid e-mail address.
nn: Du må oppgje ei gyldig e-post adresse.

en: From
nn: Frå

en: Custom
nn: Tilpassa

en: Roles
nn: Roller

en: Comment
nn: Kommentar

en: Hostname
nn: Tenarnamn

en: Published
nn: Publisert

en: Input format
nn: Inndataformat

en: Signature
nn: Signatur

en: Filter
nn: Filtrer

en: Location
nn: Stad

en: Promoted to front page
nn: Flytta fram til forsida

en: Revisions
nn: Utgåver

en: Log message
nn: Loggmelding

en: Field name
nn: Feltnamn

en: Fields
nn: Felt

en: Contains
nn: Inneheld

en: Does not contain
nn: Ikkje inneheld

en: Is less than or equal to
nn: Er mindre enn eller lik

en: Is equal to
nn: Er lik

en: Is greater than or equal to
nn: Er større enn eller lik

en: Is not equal to
nn: Er ulik

en: Mode
nn: Modus

en: %time ago
nn: %time sidan

en: Delete all
nn: Slett alt

en: 1 attachment | @count attachments
nn[0]: 1 vedlegg
nn[1]: @count vedlegg

en: This field is required.
nn: Dette feltet er påkrevd.

en: Month
nn: Månad

en: Unlimited
nn: Uavgrensa

en: Address
nn: Adresse

en: Terms
nn: Termar

en: Code
nn: Kode

en: security
nn: sikring

en: Group name
nn: Gruppenamn

en: group
nn: gruppe

en: Day
nn: Dag

en: Table
nn: Tabell

en: Start
nn: Byrjar

en: End
nn: Sluttar

en: am
nn: formiddag

en: pm
nn: ettermiddag

en: Now
nn: No

en: The name of the menu the node belongs to.
nn: Namnet på menyen noden tilhøyrer.

en: Text color
nn: Tekstfarge

en: Navigation
nn: Navigering

en: Color
nn: Farge

en: Role
nn: Rolle

en: Blog
nn: Blogg

en: String
nn: Streng

en: Users
nn: Brukarar

en: Not installed
nn: Ikkje installert

en: Maximum length
nn: Maks lengde

en: Rows
nn: Rader

en: Create content
nn: Lag innhald

en: Save changes
nn: Lagre endringar

en: Anonymous
nn: Anonym

en: Arguments
nn: Argument

en: Filters
nn: Filter

en: Optional
nn: Valfri

en: Close
nn: Lukk

en: Edit group
nn: Rediger gruppe

en: Save settings
nn: Lagre innstillingar

en: reply
nn: svar

en: Default language
nn: Standard språk

en: Authoring information
nn: Forfattarinformasjon

en: Attachments
nn: Vedlegg

en: File attachments
nn: Vedlagte filer

en: minute
nn: minutt

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
nn: Skriv inn eit sidenamn på kvar linje som Drualsti. Tegnet '*' tyder ein joker (kan vera kva som helst). Eit døme er %blog for bloggsidene og %blog-wildcard for kvar brukar sin blogg. %front er framsida.

en: The update has been performed.
nn: Oppdatering gjennomført

en: update
nn: oppdater

en: Search results
nn: Søkeresultat

en: Deleted
nn: Sletta

en: Publishing options
nn: Publiseringsval

en: Configure block
nn: Blokkinnstillingar

en: hour
nn: time

en: Hour
nn: Time

en: Minute
nn: Minutt

en: Second
nn: Sekund

en: Select list
nn: Listevalg

en: Text field
nn: Tekstfelt

en: Moderated
nn: Moderert

en: Empty
nn: Tom

en: Greater than
nn: Større enn

en: Less than
nn: Mindre enn

en: Your message has been sent.
nn: Meldinga di er sent.

en: role
nn: rolle

en: People
nn: Folk

en: Blocked
nn: Blokkert

en: Forums
nn: Forum

en: view revisions
nn: sjå på tidligare utgåver

en: Revisions for %title
nn: Utgåver av %title

en: revert
nn: tilbakestill

en: Revision
nn: Utgåve

en: current revision
nn: denne utgåva

en: Permissions
nn: Rettar

en: Your settings have been saved.
nn: Innstillingane dine har vorte lagra

en: permission
nn: rett

en: Not published
nn: Ikkje publisert

en: Menu settings
nn: Menyval

en: Color scheme
nn: Fargeskjema

en: Credit
nn: Kreditt

en: details
nn: detaljar

en: image
nn: bilete

en: <Hidden>
nn: <Skjult>

en: Themes
nn: Utsjånadsmal

en: JPEG quality
nn: JPEG-kvalitet

en: Unpublished
nn: Upublisert

en: !name field is required.
nn: !name feltet er påkrevd.

en: Comment settings
nn: Kommentarinnstillingar

en: Read only
nn: Berre les

en: Processing
nn: Handsamar

en: File upload error. Could not move uploaded file.
nn: Filopplastingsfeil. Kunne ikkje flytte den opplasta fila.

en: Apply
nn: Bruk

en: Enter the terms you wish to search for.
nn: Skriv inn søkeorda dine

en: Menus
nn: Menyar

en: Above
nn: Over

en: Read/Write
nn: Les/skriv

en: file system
nn: filsystem

en: Language neutral
nn: Språknøytral

en: The directory %directory does not exist.
nn: Mappa %directory finst ikkje.

en: The directory %directory is not writable
nn: Mappa %directory kan ikkje skrivast til

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
nn: Kan ikkje skrive til mappa %directory, dette fordi den ikkje har korrekte innstillingar for tilgang.

en: 1 user | @count users
nn[0]: 1 brukar
nn[1]: @count brukarar

en: Aggregator
nn: Nyheitsinnsamlar

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
nn: GD-biblioteket er for gamalt eller finst ikkje. Les <a href="@url">PHP bildedokumentasjonen</a> for å lære korleis du kan rette på det.

en: GD library
nn: GD-bibliotek

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
nn: URL'en %url er ikkje gyldig. Skriv inn heile URL-en, til dømes http://www.example.com/feed.xml.

en: Book navigation
nn: Boknavigering

en: Add comment
nn: Legg til kommentar

en: !a comments per page
nn: !a kommentarar per side

en: 1 year | @count years
nn[0]: 1 år
nn[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
nn[0]: 1 veke
nn[1]: @count veker

en: 1 sec | @count sec
nn[0]: 1 sek
nn[1]: @count sek

en: contains
nn: inneheld

en: Machine name
nn: Datamaskinnamn

en: Print
nn: Skriv ut

en: Account
nn: Konto

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
nn: Godkjenning feila, ver vennleg å prøve igjen. Om feilen varer ved må vi be deg ta kontakt med administrator for nettstaden.

en: Container name
nn: Behaldarnamn

en: Reports
nn: Rapportar

en: sort by @s
nn: sorter etter @s

en: The maximum number of contact form submissions a user can perform per hour.
nn: Maksimalt antal kontaktskjema innsendingar ein brukar kan gjere per time.

en: View settings
nn: Innstillingar for visning

en: Create @name
nn: Lag @name

en: Not enabled
nn: Ikkje aktivert

en: Show @count value(s)
nn: Vis @count verdi(ar)

en: starting from @count
nn: start frå @count

en: Default sort order
nn: Standard sortering

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
nn: Sikringsvarsel: Kunne ikkje skrive fila .htaccess. Du bør opprette fila .htaccess i %directory mappa di med desse linjene i: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
nn: Berre file med desse filetternamna er tilletne: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
nn: Fila er %filesize stor, dette er meir enn maksimalgrensa på %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
nn: Fila er %filesize stor, og du har ikkje nok plass igjen i lagringsplassen din på %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
nn: Biletet måtte tilpassast for å passe i maksimal størrelse på %dimensions pikslar.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
nn: Biletet er for stort; maksimal størrelse er %dimensions pikslar.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
nn: Biletet er for lite; minimum størrelse er %dimensions pikslar.

en: Starts with
nn: Startar med

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
nn: Eit ulovleg alternativ er oppdaga. Kontakt nettstadsadministratoren.

en: Illegal choice %choice in !name element.
nn: Ulovlig alternativ %choice i elementet !name

en: Revision information
nn: Versjonsinformasjon

en: Ends with
nn: Sluttar med

en: Join summary
nn: Føy sammen oppsummeringa

en: Split summary at cursor
nn: Del oppsummeringa ved pekar

en: %message in %file on line %line.
nn: %message i %file på linje %line

en: Delete link
nn: Slett lenke

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
nn: Bilethandsamingsverktyet %toolkit kan ikkje gjere %function korrekt.

en: No description
nn: Ingen beskriving

en: Vertical Tabs
nn: Vertikale faner

en: form
nn: skjema

en: New revision
nn: Ny versjon

en: Contains any word
nn: Inneheld eit av orda

en: Contains all words
nn: Inneheld alle orda

en: Poll
nn: Avstemming

en: Administration menu
nn: Administrasjonsmeny

en: - All -
nn: - Alle -

en: Machine-readable name
nn: Datamaskinlesbart namn

en: Contact form
nn: Kontaktskjema

en: Drag to re-order
nn: «Dra og slepp» for å endre rekkefølgje

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
nn: Endringar i denne tabellen vil ikkje bli lagra før skjemaet sendast.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
nn: Rettane for mappa %directory har vorte endra så den kan skrivast til.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
nn: !name kan maksimalt vere på %max teikn, men er no på %length teikn.

en: Illegal choice %choice in %name element.
nn: Ulovlig alternativ %choice i elementet %name

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
nn: Datamaskinlesbart namn kan bare innehalde små bokstavar, tal og understrek.

en: <any>
nn: <alle>

en: Fixed width
nn: Fast breidde

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
nn: Ein enkel utsjånadsmal for administrasjon, med ei kolonne, utan tabellar og med varierande breidde.
