NodeStream (6.x-1.0-alpha3) - en to ru translation catalogue (4268 entries)

en: Flickr API Key
ru: Значение API Key из профиля Flickr

en: Home
ru: Главная

en: User interface
ru: Пользовательский интерфейс

en: Slideshow
ru: Слайдшоу

en: Title
ru: Заголовок

en: Body
ru: Основная часть

en: Images
ru: Изображения

en: Previous
ru: Предыдущий

en: Next
ru: Далее

en: select
ru: выбор

en: Pages
ru: Страницы

en: Save configuration
ru: Сохранить настройки

en: Reset to defaults
ru: Вернуться к исходным

en: context
ru: контекст

en: delete
ru: удалить

en: Status
ru: Состояние

en: Administer
ru: Управление

en: Markup
ru: Разметка

en: Prefix
ru: Префикс

en: Suffix
ru: Суффикс

en: Delete
ru: Удалить

en: Submit
ru: Отправить

en: Operations
ru: Действия

en: Content
ru: Содержимое

en: Value
ru: Значение

en: Username
ru: Имя пользователя

en: Private
ru: Личное

en: content
ru: содержимое

en: Development
ru: Разработка

en: Groups
ru: Группы

en: Group
ru: Группа

en: Type
ru: Тип

en: Author
ru: Автор

en: List
ru: Список

en: Subject
ru: Тема

en: Actions
ru: Действия

en: Cancel
ru: Отменить

en: Remove
ru: Удалить

en: Description
ru: Описание

en: Language
ru: Язык

en: Delete group
ru: Удалить группу

en: more
ru: ещё

en: Enable
ru: Включить

en: Disable
ru: Выключить

en: Access control
ru: Доступ

en: Article
ru: Статья

en: Disabled
ru: Отключено

en: Enabled
ru: Включено

en: Administration
ru: Управление

en: Comments
ru: Комментарии

en: Priority
ru: Приоритет

en: Action
ru: Действие

en: Quantity
ru: Количество

en: On
ru: Вкл

en: error
ru: ошибка

en: Block title
ru: Заголовок блока

en: Taxonomy
ru: Таксономия

en: Yes
ru: Да

en: No
ru: Нет

en: Content types
ru: Типы материалов

en: Categories
ru: Категории

en: Download
ru: Скачать

en: Version
ru: Версия

en: Go
ru: Выполнить

en: view
ru: просмотр

en: all
ru: все

en: File
ru: Файл

en: Tag
ru: Метка

en: File path
ru: Путь к файлу

en: Advanced options
ru: Дополнительные настройки

en: Edit
ru: Изменить

en: Date
ru: Дата

en: Size
ru: Размер

en: Search
ru: Поиск

en: Reset
ru: Сбросить

en: None
ru: Нет

en: Display settings
ru: Настройки отображения

en: default
ru: стандартно

en: This action cannot be undone.
ru: Это действие нельзя отменить.

en: Number
ru: Количество

en: Message
ru: Сообщение

en: No log messages available.
ru: В системном журнале нет сообщений.

en: Password
ru: Пароль

en: Block settings
ru: Настройки блока

en: Comment form
ru: Форма комментариев

en: User contact form
ru: Форма контактной информации о пользователе

en: - None -
ru: - Нет -

en: Weight
ru: Вес

en: Variable
ru: Переменная

en: Link
ru: Ссылка

en: Image
ru: Изображение

en: Center
ru: Центр

en: Container
ru: Контейнер

en: Help text
ru: Справка

en: Admin title
ru: Административный заголовок

en: Types
ru: Типы

en: Hierarchy
ru: Иерархия

en: Multiple
ru: Мультивыбор

en: Related terms
ru: Связанные термины

en: Required
ru: Обязательно

en: Parent
ru: Родитель

en: Depth
ru: Глубина

en: none
ru: нет

en: Category
ru: Категория

en: Settings
ru: Настройки

en: Feed
ru: Лента

en: Name
ru: Название

en: edit
ru: изменить

en: Import
ru: Импорт

en: Book
ru: Подшивка

en: Export
ru: Экспорт

en: Taxonomy term
ru: Термин таксономии

en: General settings
ru: Основные настройки

en: Description field
ru: Поле описания

en: settings
ru: настройки

en: Back
ru: Назад

en: Node ID
ru: ID материала

en: Field
ru: Поле

en: Label
ru: Название

en: Preview
ru: Предпросмотр

en: Save
ru: Сохранить

en: Help
ru: Справка

en: username
ru: имя пользователя

en: Font Size
ru: Размер шрифта

en: True
ru: Истина

en: False
ru: Ложь

en: Preset Name
ru: Имя Набора Правил

en: Font
ru: Шрифт

en: Default
ru: По умолчанию

en: Background
ru: Фон

en: Background Color
ru: Цвет фона

en: Summary
ru: Сводка

en: Update
ru: Обновить

en: Top
ru: Вверх

en: Small
ru: маленький

en: Large
ru: большой

en: Sunday
ru: воскресенье

en: Monday
ru: понедельник

en: Tuesday
ru: вторник

en: Wednesday
ru: среда

en: Thursday
ru: четверг

en: Friday
ru: пятница

en: Saturday
ru: суббота

en: Clean up
ru: Очистить

en: Archives
ru: Архив.

en: Album
ru: Альбом

en: Artist
ru: Исполнитель

en: Genre
ru: Жанр

en: Icon
ru: Значок

en: Time
ru: Время

en: Views
ru: Представления

en: Access
ru: Доступ

en: Add
ru: Добавить

en: remove
ru: удалить

en: Main
ru: Главная

en: View
ru: Просмотреть

en: Length
ru: Длительность

en: Format
ru: Формат

en: Path
ru: Путь

en: Sync
ru: Синхронизация

en: Vocabularies
ru: Словари

en: Manage
ru: Управлять

en: Region
ru: Область сайта

en: key
ru: ключ

en: Placeholder tokens
ru: Заполнитель токенов

en: Display
ru: Вывод

en: Node type
ru: Тип материала

en: Menu
ru: Меню

en: Advanced settings
ru: Расширенные настройки

en: results
ru: результат

en: search
ru: поиск

en: Teaser
ru: Краткое содержание

en: never
ru: никогда

en: Notes
ru: Примечания

en: Text
ru: Текст

en: Theme
ru: Тема

en: Layout
ru: Макет

en: style
ru: стиль

en: read more
ru: читать далее

en: Timestamp
ru: Дата / время

en: Keywords
ru: Ключевые слова (Keywords)

en: <none>
ru: <нет>

en: Component
ru: Компонент

en: Last month
ru: Последний месяц

en: Total
ru: Сумма

en: ID
ru: Идентификатор

en: Statistics
ru: Статистика

en: Unknown
ru: Неизвестно

en: Attachment
ru: Вложение

en: Upload
ru: Закачать

en: Picture
ru: Изображение

en: Upload image
ru: Загрузка изображения

en: Paths
ru: Синонимы

en: type
ru: тип

en: Mail
ru: Электронная почта

en: Before
ru: До

en: After
ru: После

en: User
ru: Пользователь

en: Content type
ru: Тип материалов

en: action
ru: Действие

en: Continue
ru: Продолжить

en: Configure
ru: Настройки

en: Check
ru: Чек

en: Files
ru: Файлы

en: file
ru: файл

en: status
ru: состояние

en: User ID
ru: ID Пользователя

en: Error
ru: Ошибка

en: Options
ru: Параметры

en: Contact
ru: Написать

en: Node
ru: Материал

en: Sent email to %recipient
ru: Отправка почты для получателя %recipient

en: Unable to send email to %recipient
ru: Невозможно отправить e-mail для %recipient

en: The subject of the message.
ru: Введите тему письма.

en: Number of columns
ru: Число столбцов

en: Create
ru: Создать

en: Separator
ru: Разделитель

en: Include
ru: Включить

en: Exclude
ru: Исключить

en: Horizontal
ru: Горизонтальное

en: Vertical
ru: Вертикальное

en: Node edit form
ru: Форма редактирования материала

en: Are you sure you want to delete %title?
ru: Вы уверены, что хотите удалить %title?

en: Node add form
ru: Форма добавления материала

en: Activated
ru: Активирован

en: term
ru: термин

en: Image Path
ru: Путь к изображению

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
ru: Дополнительно. Более тяжелые пункты в меню будут опускаться вниз, а легкие подниматься наверх.

en: Update options
ru: Изменить настройки

en: All
ru: Все

en: Access log
ru: Журнал доступа

en: Active
ru: Активный

en: Done
ru: Сделано!

en: Post
ru: Название

en: Submit @name
ru: Отправить @name

en: Submitted
ru: Сохранено

en: Year
ru: Год

en: Date format
ru: Полный формат даты

en: Panels
ru: Панели

en: Panel title
ru: Название панели

en: Add content
ru: Добавление материала

en: General information
ru: Общая информация

en: Page title
ru: Заголовок страницы

en: The CSS ID to apply to this page
ru: CSS ID, назначаемый этой странице

en: panels
ru: панели

en: Block
ru: Блок

en: Add block
ru: Добавить блок

en: Override title
ru: Заместить заголовок

en: CSS class
ru: КЛАСС CSS

en: Display links
ru: Отображать связи

en: View type
ru: Тип представления

en: Page
ru: Страница

en: Pager ID
ru: ID Навигатора

en: View arguments
ru: Просмотр аргументов

en: Override URL
ru: Аннулируйте URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
ru: Если установлен, аннулируйте Вид URL; это может иногда быть полезным, чтобы устанавливать на панель URL

en: Three column 25/50/25
ru: Три колонки 25/50/25

en: Left side
ru: Левая колонка

en: Middle column
ru: Средняя колонка

en: Right side
ru: Правая колонка

en: Three column 25/50/25 stacked
ru: Три колонны 25/50/25 этажерочный

en: Bottom
ru: Низ

en: Three column 33/34/33
ru: Три колонки 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
ru: Три колонки 33/34/33 этажерочный

en: Two column
ru: Две колонки

en: Two column stacked
ru: Две колонки этажерочный

en: 1 hour | @count hours
ru[0]: @count час
ru[1]: @count часа
ru[2]: @count часов

en: 1 day | @count days
ru[0]: 1 день
ru[1]: @count дня
ru[2]: @count дней

en: Node links
ru: Ссылки материала

en: Taxonomy terms
ru: Термины таксономии

en: User picture
ru: Пользовательское изображение

en: Submission information
ru: Информация о результате

en: Breadcrumb
ru: "Хлебные крошки"

en: Mission
ru: Миссия сайта

en: Site name
ru: Название сайта

en: Site slogan
ru: Слоган

en: Node types
ru: Типы материалов

en: Added
ru: Добавлено

en: Not found
ru: Не найдено

en: Off
ru: Выключить

en: Always
ru: Всегда

en: Never
ru: Никогда

en: Your changes have been saved.
ru: Ваши изменения сохранены.

en: Header
ru: Заголовок

en: Left sidebar
ru: Левая колонка

en: Right sidebar
ru: Правая колонка

en: Footer
ru: Подвал

en: Inline
ru: Встраивание

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
ru: Максимально возможное количество сообщений в час: %number. Пожалуйста, попробуйте позже.

en: Your name
ru: Ваше имя

en: Your e-mail address
ru: Ваш E-Mail адрес

en: Send e-mail
ru: Отправить почту

en: You must enter a valid e-mail address.
ru: Вы должны ввести правильный адрес электронной почты.l

en: From
ru: От

en: Aggregator category
ru: Категория агрегатора

en: Aggregator feed
ru: Агрегация лент

en: Aggregator item
ru: Элемент агрегатора

en: Delta
ru: Дельта

en: Custom
ru: Собственная

en: Visibility
ru: Видимость

en: Roles
ru: Роли

en: Comment
ru: Комментарий

en: Hostname
ru: Имя хоста

en: Score
ru: Результат

en: Published
ru: Опубликовано

en: Input format
ru: Формат ввода

en: Signature
ru: Подпись

en: Filter
ru: Фильтр

en: Location
ru: Местоположение

en: Locale
ru: Язык

en: Promoted to front page
ru: Помещено на главную страницу

en: Revisions
ru: Редакции

en: Log message
ru: Сообщение в системный журнал

en: Poll choices
ru: Варианты ответов

en: Session ID
ru: ID сессии

en: File ID
ru: ID файла

en: File name
ru: Название файла

en: File MIME type
ru: MIME тип файла

en: Node revision ID
ru: ID ревизии материала

en: Vocabulary
ru: Словарь

en: Vocabulary ID
ru: Идентификатор словаря (VID)

en: Vocabulary name
ru: Название

en: Term
ru: Категория

en: Term ID
ru: ID термина

en: Term name
ru: Название термина

en: Last access
ru: Последнее посещение

en: Last login
ru: Последний вход

en: Message text
ru: Текст сообщения

en: Content field
ru: Поле материала

en: Field name
ru: Имя поля

en: Field type
ru: Тип поля

en: Global settings
ru: Общие параметры

en: Fields
ru: Поля

en: Widget type
ru: Тип виджета

en: Contains
ru: Содержит

en: Does not contain
ru: Не содержит

en: Is less than
ru: менее чем

en: Is less than or equal to
ru: менее чем или равно

en: Is equal to
ru: Равно

en: Is greater than or equal to
ru: более чем или равно

en: Is greater than
ru: более чем

en: Is not equal to
ru: Не равно

en: Count
ru: Счётчик

en: Overridden
ru: Переопределяемые

en: Watchdog
ru: Регистратор

en: Mode
ru: Режим

en: Normal
ru: Обычное

en: Warning
ru: Предупреждение

en: active
ru: активно

en: N/A
ru: нет

en: %time ago
ru: %time назад

en: Nodes
ru: Материалы

en: Advanced
ru: Дополнительные параметры

en: Delete all
ru: Удалить всё

en: Node Types
ru: Типы узлов

en: Sort order
ru: Порядок сортировки

en: Up
ru: Вверх

en: Your browser is not able to display this multimedia content.
ru: Ваш броузер не способен воспроизводить мультимедиа контент.

en: Performance
ru: Производительность

en: 1 attachment | @count attachments
ru[0]: @count вложение
ru[1]: @count вложения
ru[2]: @count вложений

en: Width
ru: Ширина

en: Height
ru: Высота

en: This field is required.
ru: Обязательно для заполнения.

en: Textfield
ru: Строка текста

en: Maximum
ru: Максимум

en: Scale
ru: Масштабирование

en: Thumbnail
ru: Эскиз

en: Medium
ru: Среднее значение

en: Media
ru: Мультимедиа

en: Sortable
ru: Может быть отсортирован

en: Plain text
ru: Обычный текст

en: Caching
ru: Кэширование

en: Month
ru: Месяц

en: System
ru: Система

en: Domain
ru: Домен

en: Amount
ru: Количество

en: Unlimited
ru: Не ограничено

en: Current
ru: Текущий

en: Address
ru: Адрес

en: State
ru: Режим

en: Terms
ru: Термины

en: Serial
ru: Последовательность

en: Code
ru: Код

en: Recipient
ru: Получатель

en: security
ru: безопасность

en: Group name
ru: Имя группы

en: node
ru: материал

en: General
ru: Информация

en: Border
ru: Рамка

en: Advertisement
ru: Реклама

en: group
ru: группа

en: Method
ru: Способ

en: New Zealand
ru: Новая Зеландия

en: Day
ru: День

en: Table
ru: Таблица

en: Start
ru: С

en: End
ru: Конец

en: am
ru: утра

en: pm
ru: вечера

en: Now
ru: Сейчас

en: All views
ru: Все представления

en: The name of the menu the node belongs to.
ru: Название меню, которому принадлежит материал.

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
ru: Шаблон адреса по умолчанию (применяется ко всем типам документов, для которых ниже не заданы шаблоны)

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
ru: Отметьте это поле, чтобы после нажатия кнопки «Сохранить» была проведена массовая генерация адресов документов, которые в настоящее время не имеют альтернативных адресов.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
ru: Словарь, которому принадлежит первая категория страницы.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
ru: Общий образец (применяется при незаполненных ниже полях)

en: The name of the category.
ru: Название категории.

en: The id number of the category.
ru: Номер термина

en: Pattern for all %vocab-name paths
ru: Шаблон для всех %vocab-name адресов

en: Pattern for forums and forum containers
ru: Шаблон для адресов пользовательских страниц

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
ru: Сгенерировать синонимы для всех существующих пользоветелей которые не имеют синонимов.

en: Pattern for user account page paths
ru: Образец

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
ru: Отметьте это поле, чтобы после нажатия кнопки «Сохранить» была проведена массовая генерация адресов пользователей, которые в настоящее время не имеют альтернативных адресов.

en: Pattern for blog page paths
ru: Шаблон для адресов страницы блога

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
ru: Отметьте это поле, чтобы после нажатия кнопки «Сохранить» была проведена массовая генерация адресов блогов, которые в настоящее время не имеют альтернативных адресов.

en: Pattern for user-tracker page paths
ru: Образец

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
ru: Отметьте это поле, чтобы после нажатия кнопки «Сохранить» была проведена массовая генерация адресов истории, которые в настоящее время не имеют альтернативных адресов.

en: Verbose
ru: Подробная информация

en: Display alias changes (except during bulk updates).
ru: Показать изменения синонимов (кроме пакетного обновления)

en: Replace by separator
ru: Заменить на разделитель

en: Maximum alias length
ru: Полная длина

en: Maximum component length
ru: Длина части

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ru: Введите максимальную длину части альтернативного адреса (например <em>[title]</em>). Рекомендуется использовать значение <em>100</em>. <a href="@pathauto-help">Справка</a>.

en: Update action
ru: Действие обновления

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
ru: Что делать при обновлении существующего материала, который уже имеет синоним?

en: Strings to Remove
ru: Удаляемые слова

en: Pathauto
ru: Синонимы

en: administer pathauto
ru: управлять АвтоСинонимами

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
ru: Обеспечивает для модулей механизм автоматической генерации синонимов для материала, которым они управляют.

en: Other
ru: Прочее

en: Align
ru: Выравнивание

en: General Settings
ru: Главные настройки

en: Background color
ru: Цвет фона

en: Text color
ru: Цвет текста

en: Navigation
ru: Навигация

en: Basic
ru: Базовый

en: Color
ru: Цвет

en: access content
ru: доступ к содержимому

en: List type
ru: Тип перечисления

en: Role
ru: Роль

en: Padding
ru: Внутренний отступ

en: Blog
ru: Блог

en: String
ru: Строка

en: Case
ru: Регистр

en: External
ru: Внешний

en: Users
ru: Пользователи

en: Not installed
ru: Не установлено

en: Referrer
ru: Источник отсылки

en: Exists
ru: Существует

en: Square
ru: Квадрат

en: Ad groups
ru: Группы рекламы

en: Both
ru: Оба способа сразу

en: Channel
ru: Канал

en: Clicks
ru: Клики

en: Filtered text (user selects input format)
ru: Фильтрованный текст (пользователь выбирает формат ввода)

en: Text processing
ru: Обработка текста

en: Maximum length
ru: Максимальная длина

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
ru: Максимальная длина поля в символах. Оставьте поле пустым для неограниченной длины.

en: Rows
ru: Строки

en: Create content
ru: Создание материала

en: Save changes
ru: Сохранить

en: Cache
ru: Кэш

en: Argument
ru: Аргумент

en: Anonymous
ru: Гость

en: Provider
ru: Поставщик

en: <All>
ru: <Все>

en: access all views
ru: доступ к всем представлениям

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
ru: Представления являются настраиваемыми списками материалов. Они полностью изменяемы и позволяют контролировать внешний вид списков выводимых материалов.

en: Tools
ru: Инструменты

en: Override
ru: Переопределить

en: Clone
ru: Клонировать

en: Existing Views
ru: Существующие представления

en: Default view
ru: Представление по умолчанию

en: Default Views
ru: Представления по умолчанию

en: Summary, sorted ascending
ru: Сводка, сортировка по возрастанию

en: Summary, sorted descending
ru: Сводка, сортировка по убыванию

en: Ascending
ru: По возрастанию

en: Descending
ru: По убыванию

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
ru: Текст для отображения вверху представления. Может содержать разъяснения или какие-либо ссылки. Не обязательно для заполнения.

en: Normal menu item
ru: Обычный пункт меню

en: Empty text
ru: Пустой текст (выводится при пустом представлении)

en: Expose
ru: Раскрыть

en: Down
ru: Вниз

en: Handler
ru: Обработчик

en: Wildcard
ru: Подстановка

en: Arguments
ru: Аргументы

en: Operator
ru: Оператор

en: Filters
ru: Фильтры

en: Optional
ru: Необязательно

en: Order
ru: Порядок

en: Add criteria
ru: Добавить критерий

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
ru: Имя представления должно состоять только из английских букв, цифр и знака подчеркивания.

en: administer views
ru: администрирование представления

en: Node: ID
ru: Документ: ID

en: Random
ru: Случайно

en: Uncategorized
ru: Без категории

en: Plain
ru: Простой

en: Position
ru: Позиция

en: Integer
ru: Целое число

en: IP Address
ru: IP-адрес

en: Basic settings
ru: Базовые настройки

en: Template
ru: Шаблон

en: Last checked
ru: Посл. проверка

en: immediately
ru: немедленно

en: Node template
ru: Шаблон материала

en: false
ru: ложно

en: true
ru: истинно

en: CSS classes
ru: CSS классы

en: Profile
ru: Профиль

en: Level
ru: Уровень

en: Close
ru: Закрыть

en: Recent
ru: Последний

en: expired
ru: истеченным

en: filters
ru: фильтры

en: Term description
ru: Описание термина

en: Child terms
ru: Дочерние термины

en: Edit group
ru: Изменить группу

en: fields
ru: поля

en: Save settings
ru: Сохранить настройки

en: Operation
ru: Операции

en: reply
ru: ответить

en: Duration
ru: Длительность

en: Threshold
ru: Пороговое значение

en: Function
ru: Функция

en: Defaults
ru: По умолчанию

en: Latitude
ru: Широта

en: Longitude
ru: Долгота

en: Collapsible
ru: Сворачиваемое

en: Collapsed
ru: Показывать свернутым

en: Germany
ru: Германия

en: Logout
ru: Выйти

en: Sort by
ru: Сортировать

en: Created date
ru: Дата создания

en: Updated date
ru: Дата обновления

en: Full
ru: Полный

en: Default language
ru: Язык по умолчанию

en: Rules
ru: Правила

en: American Samoa
ru: Американское Самоа

en: Australia
ru: Австралия

en: Canada
ru: Канада

en: France
ru: Франция

en: Georgia
ru: Грузия

en: Guam
ru: Гуам

en: Italy
ru: Италия

en: Marshall Islands
ru: Маршалловы острова

en: Mexico
ru: Мексика

en: Palau
ru: Палау

en: Puerto Rico
ru: Пуэрто-Рико

en: Spain
ru: Испания

en: United Kingdom
ru: Великобритания

en: United States
ru: Соединённые Штаты Америки

en: Virgin Islands
ru: Виргинские острова

en: Full name
ru: Полное имя

en: Size of textfield
ru: Размер текстового поля

en: "Size" must be a positive integer.
ru: "Размер" должен быть числом.

en: Authoring information
ru: Информация об авторе

en: Hidden
ru: Скрыто

en: Some
ru: Некоторый

en: Attachments
ru: Файлы

en: File attachments
ru: Файлы

en: create
ru: создайте

en: Root
ru: Корневая

en: minute
ru: минута

en: Show
ru: Показать

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
ru: Вводите по одному внутреннему пути Drupal на строку. Символ '*' заменяет любое количество символов. Например, введите %blog для обзорной страницы блогов, %blog-wildcard для всех персональных блогов. %front - главная страница.

en: Database queries
ru: SQL-запросы

en: Other queries
ru: Другие запросы

en: File Upload
ru: Загрузка файла

en: Timer
ru: Таймер

en: Change
ru: Изменить

en: in
ru: в

en: Edit term
ru: Редактирование термина

en: Token
ru: Маркер

en: Probability
ru: Вероятность

en: Time format
ru: Формат времени

en: Switch
ru: Переключить

en: Countries
ru: Страны

en: Feeds
ru: Лента

en: Last refresh
ru: Последнее обновление

en: ago
ru: назад

en: Clear
ru: Очистить

en: The update has been performed.
ru: Обновление выполнено.

en: Node title
ru: Название материала

en: Node body
ru: Тело сообщения

en: update
ru: обновление

en: Full text
ru: Название и полное содержание

en: Feed settings
ru: Настройки ленты

en: Source
ru: Исходный текст

en: Refine
ru: Отбор

en: Undo
ru: Отмена

en: Search results
ru: Результат поиска

en: Your search yielded no results
ru: Не найдено ни одного документа

en: Token actions
ru: Маркер: Действия

en: Replacement value
ru: Заменяющее значение

en: tokens
ru: лексемы

en: Replacement patterns
ru: Подстановочные шаблоны

en: Deleted
ru: Удалено

en: Features
ru: Особенности

en: Feature
ru: Особенность

en: Replace
ru: Заменить

en: Allowed values list
ru: Список допустимых значений

en: Today
ru: Сегодня

en: Yesterday
ru: Вчера

en: Activity
ru: Активность

en: Publishing options
ru: Настройки публикации

en: First
ru: Первая

en: Middle
ru: По центру

en: Minimum height
ru: Минимальная высота

en: Minimum width
ru: Минимальная ширина

en: Query
ru: SQL-запрос

en: Configure block
ru: Настроить блок

en: NO
ru: НЕТ

en: YES
ru: ДА

en: hour
ru: час

en: Hour
ru: Час

en: Minute
ru: Минут

en: Second
ru: Второй

en: Select list
ru: Выбор из списка

en: Text field
ru: Текстовое поле

en: Granularity
ru: Степень детализации

en: Moderated
ru: Модерируемая

en: Page header
ru: Заголовок страницы

en: Controls
ru: Управление

en: Alignment
ru: Выравнивание

en: E-mail subject
ru: Тема письма

en: Randomize
ru: Включить чередование

en: Link label
ru: Метка ссылки

en: Fixed
ru: Фиксировано

en: Revert
ru: Вернуть

en: Empty
ru: Пусто

en: Greater than
ru: Больше чем

en: Equal to
ru: Равно

en: Less than
ru: Меньше чем

en: Notice
ru: Примечание

en: Replacement patterns for @name
ru: Шаблоны замещения для @name

en: PHP code
ru: PHP-код

en: Caption
ru: Подпись

en: Select a user
ru: Выбрать пользователя

en: All time
ru: За все время

en: Default template
ru: Стандартный шаблон

en: Open in new window
ru: Открыть в новом окне

en: Display fields
ru: Отображать поля

en: Left
ru: Левый

en: Right
ru: Правый

en: Your message has been sent.
ru: Ваше сообщение отправлено.

en: role
ru: роль

en: Red
ru: Красный

en: Fade
ru: Плавное появление

en: Slow
ru: Медленно

en: Fast
ru: Быстро

en: People
ru: Пользователи

en: Blocked
ru: Заблокировано

en: Do it!
ru: Сделать!

en: or
ru: или

en: Results
ru: Результаты

en: No limit
ru: Неограниченно

en: Poll settings
ru: Параметры опроса

en: Convert
ru: Конвертировать

en: Parent term
ru: Родительский термин

en: All blogs
ru: Общий блог

en: Video
ru: Видео

en: Style
ru: Стиль

en: Forums
ru: Форумы

en: view revisions
ru: просмотр редакций

en: Revisions for %title
ru: Редакции %title

en: !date by !username
ru: !date  !username

en: revert
ru: откатить

en: Show diff
ru: Показать разницу

en: Revision
ru: Редакция

en: current revision
ru: текущая редакция

en: Select different revisions to compare.
ru: Выбрать ревизии для сравнения.

en: next diff >
ru: следующая разница >

en: < previous diff
ru: < предыдущая разница

en: Current revision:
ru: Текущая ревизия:

en: Revision of !new_date:
ru: Ревизия от !new_date:

en: Changes to %name
ru: Изменения в %name

en: No visible changes
ru: Нет видимых изменений

en: Show %preview_changes button on node edit form
ru: Показывать кнопку %preview_changes у формы редактирования материала

en: Diff
ru: Различия

en: Show difference between node revisions.
ru: Показать разницу между ревизиями

en: Missing
ru: Отсутствует

en: Permissions
ru: Права доступа

en: Your settings have been saved.
ru: Параметры сохранены.

en: permission
ru: установили право

en: Last modified
ru: Последний измененный

en: Duplicate
ru: Дубликат

en: not active
ru: не активно

en: Reversed
ru: Оборот

en: Flexible
ru: Гибкий

en: Changed
ru: Изменение

en: Completed
ru: Завершенный

en: Reverse
ru: Инвертировать

en: create
ru: создать

en: Testing
ru: Тестирование

en: Conflict
ru: Конфликт

en: Standard
ru: Стандартный

en: Thousands separator
ru: Разделитель тысяч

en: completed
ru: завершено

en: Line %lineno
ru: Строка %lineno

en: Video display height
ru: Высота отображения видео

en: User name
ru: Имя пользователя

en: missing
ru: отсутствует

en: %type settings
ru: Настройки %type

en: Not published
ru: Не опубликовано

en: Menu settings
ru: Настройки меню

en: Color scheme
ru: Цветовая схема

en: edit own
ru: редактировать своё

en: edit
ru: изменять

en: Unformatted
ru: Неформатированный

en: Path to the "convert" binary
ru: Путь к исполняемому файлу "convert"

en: Documents
ru: Документы

en: Dev load
ru: Dev-загрузка

en: Credit
ru: Кредит

en: RSS Feed
ru: RSS Лента

en: New comments
ru: Новые комментарии

en: New
ru: Новое

en: Enter username
ru: Введите имя пользователя

en: Username not found
ru: Имя пользователя не найдено

en: Resume
ru: Резюме

en: details
ru: детали

en: Top left
ru: Вверху слева

en: Top right
ru: Вверху справа

en: Bottom right
ru: Внизу справа

en: Bottom left
ru: Внизу слева

en: Percentage
ru: Процент

en: Relationships
ru: Зависимости

en: Add type
ru: Добавить тип

en: Plural
ru: Множественное число

en: Relationship
ru: Связь

en: relationships
ru: связи

en: Basic information
ru: Основная информация

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
ru: Имя должно быть алфавитно-цифрововым или только знак подчеркивания.

en: Sort criteria
ru: Критерии сортировки

en: <Hidden>
ru: <скрыто>

en: The primary identifier for a node.
ru: Основной идентификатор материала.

en: Parent menu item
ru: Родительский пункт меню

en: Themes
ru: Темы

en: Translations
ru: Переводы

en: Video width
ru: Ширина видео

en: Video height
ru: Высота видео

en: JPEG quality
ru: Качество JPEG

en: Audio sample rate
ru: Частота дискретизации аудио

en: Audio bitrate
ru: Аудио битрейт

en: Charts
ru: Диаграмма

en: Unpublished
ru: Снято с публикации

en: administer nodes
ru: управление материалами

en: Loading...
ru: Загрузка...

en: !name field is required.
ru: Поле !name обязательно для заполнения.

en: Style Settings
ru: Настройки стиля

en: Comment settings
ru: Установки комментариев

en: Related content
ru: Связанное содержание

en: Sticky
ru: Прикреплен

en: Allow fullscreen
ru: Позволить полноэкранный режим

en: Read only
ru: Только чтение

en: TRUE
ru: ИСТИНА

en: FALSE
ru: ЛОЖЬ

en: Tabs
ru: Вкладки

en: Processing
ru: Обработка

en: Output format
ru: Формат поля

en: Video duration
ru: Продолжительность видео

en: Path to file
ru: Путь файла

en: Storage
ru: Хранилище

en: File upload error. Could not move uploaded file.
ru: Ошибка загрузки файла. Невозможно переместить загруженный файл.

en: Page name
ru: Название страницы

en: Photo
ru: Фото

en: Submissions
ru: Отправления

en: Analysis
ru: Анализ

en: Clear Form Submissions
ru: Очистить результаты заполнения

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
ru: Удаление всех отправок этой формы

en: Webform %title entries cleared.
ru: Результаты заполнения  %title удалены.

en: Are you sure you want to delete this submission?
ru: Удаление отправления

en: Submitted values are
ru: Отправленные значения:

en: Q
ru: Вопросы

en: responses
ru: Ответы

en: View and edit all the available webforms on your site.
ru: Просмотр и редатирование всех опросников на сайте.

en: Webform
ru: Веб-формы

en: Global configuration of webform functionality.
ru: Общая настройка работы модуля <em>Webform</em>.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
ru: Форма — это документ, который используется для создания форм, в которые можно включить разные типы полей и настроить их параметры необходимым образом. Все полученные результаты сохраняются на отдельной странице и доступны для просмотра и анализа.

en: Go to form
ru: Перейти к форме

en: View this form.
ru: Перейти к форме.

en: Advanced Options
ru: Дополнительные параметры

en: Mandatory
ru: Обязательно

en: E-mail to address
ru: Почтовый адрес

en: E-mail from name
ru: Имя отправителя

en: E-mail from address
ru: Адрес отправителя

en: ever
ru: всегда

en: every hour
ru: в час

en: every day
ru: в день

en: every week
ru: в неделю

en: No Components, add a component below.
ru: Поля не добавлялись.

en: Field Key
ru: Ключ поля

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
ru: Используется как заголовок при  отображении этого элемента формы.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
ru: Короткая подсказка пользователю, как заполнить это поле.

en: Check this option if the user must enter a value.
ru: Отметьте, если хотите сделать это поле обязательным.

en: Parent Fieldset
ru: Родительская группа полей

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
ru: Для компонента опросника типа @type функция редактирования не определена.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
ru: Ключ поля %field_key не корректен. Используйте только буквенные и цифровые символы нижнего регистра и нижнее подчеркивание.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
ru: Ключ поля %field_key уже используется для поля %existing_field. Ключи полей должны быть уникальными.

en: Submission #@sid
ru: Отправление №@sid

en: Previous submission
ru: Предыдущее отправление

en: Next submission
ru: Следующее отправление

en: Submitted by !name
ru: Отправитель: !name

en: Next Page >
ru: Следующая страница

en: < Previous Page
ru: Предыдущая страница

en: The webform component @type is not able to be displayed
ru: Невозможно отобразить компонент опросника @type

en: Illegal information. Data not submitted.
ru: Неверная информация. Данные не приняты.

en: Go back to the form
ru: Вернуться к форме

en: access own webform submissions
ru: доступ к своим отправлениям

en: edit own webform submissions
ru: изменение своих отправлений

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
ru: Конструктор форм.

en: Default value
ru: Значение по умолчанию

en: The default value of the field.
ru: Значение поля по умолчанию.

en: Timezone
ru: Зона времени

en: Presents month, day, and year fields.
ru: Поле с возможностью выбора дня, месяца и года.

en: Left Blank
ru: Оставить пустым

en: User entered value
ru: Значение, введённое пользователем

en: Width of the textfield.
ru: Ширина текстового поля.

en: User email as default
ru: Электронный адрес пользователя по-умолчанию

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
ru: Установить значение по умолчанию для этого поля в электронный адрес посетителя. Если он/она авторизованы. Для анонимных размещений не играет роли.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
ru: Запретить редактирование. Полезно для ввода и показа значения по-умолчанию

en: Average submission length in words (ex blanks)
ru: Среднее количество слов в отправленном тексте (включая пробелы)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
ru: Если отмечено, то группу полей можно сворачивать или разворачивать нажатием на ссылку в заголовке группы

en: Collapsed by Default
ru: Свёрнутое по умолчанию

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
ru: Сворачиваемые группы полей по-умолчанию развёрнуты. Поставьте галочку, если хотите, чтобы наборы полей были по-умолчанию свёрнуты.

en: Web Images
ru: Изображения для интернета

en: Desktop Images
ru: Картинки больших размеров

en: Additional Extensions
ru: Дополнительные расширения

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
ru: Ведите список позволенных расширений файлов через запятую. Эти расширения будут добавлены к вышеуказанному списку.

en: Max Upload Size
ru: Макс. размер файла

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
ru: Введите максимально разрешенный размер файла (в Килобайтах)

en: Upload Directory
ru: Папка для размещения файлов

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
ru: Файлы опросника всегда сохраняются в папке /files/ Вашего сайта. Вы можете указать папку внутри /files/ для того, чтобы отделить файлы опросника от остальных.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
ru: Файлы с расширением '%ext' нельзя загружать, пожалуйста, загружайте файлы с позволенными расширениями: %exts.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
ru: Файл  '%filename' слишком большой (%filesize KB). Пожалуйста, загружайте файлы размером %maxsize KB или меньше.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
ru: Файл %filename не удалось загрузить. Папка назначения закрыта для записи.

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
ru: Загруженный файл невозможно сохранить. Отсутствует директория назначения.

en: Uploading a new file will replace the current file.
ru: Загрузка нового файла, заменит старый.

en: User uploaded file
ru: Файл, загруженный пользователем

en: Average uploaded file size
ru: Средний размер загружаемых файлов

en: Questions
ru: Вопросы

en: Randomize Options
ru: Расположить варианты в случайном порядке

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
ru: Располагать варианты  в случайном порядке при отображении их в форме.

en: Randomize Questions
ru: Случайный вывод вопросов

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
ru: Располагать вопросы в случайном порядке при отображении их в форме.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
ru: Создание сеток вопросов-ответов с радиокнопками.

en: Non-empty
ru: Не пустое

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
ru: Разметка позволяет ввести пользовательский HTML или PHP-логику в эту форму.

en: The default value of the field. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
ru: Значение поля по умолчанию. Для множества значений, разделяйте введённые значения запятой.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
ru: Чтобы позволить пользователю отмечать несколько значений, поставьте галочку здесь.

en: Listbox
ru: Выпадающий список

en: select...
ru: выбор...

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
ru: Создание отмечаемых полей, радиокнопок и меню со списком выбора.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
ru: Многострочное поле для ввода текста.

en: Basic textfield type.
ru: Однострочное поле для ввода текста.

en: Time Format
ru: Формат времени

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
ru: Формат вывода времени: 24-часовой или 12-часовой

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
ru: Поля с возможностью выбора часов и минут. Может работать в 12/24-часовом формате.

en: Image path
ru: Путь к изображению

en: Optional subdirectory within the "%dir" directory where images will be stored. Do not include trailing slash.
ru: Дополнительная поддиректория для директории "%dir", где будут храниться изображения. Не включать слэш.

en: Enable custom alternate text
ru: Включить пользовательский альтернативный текст

en: Enable custom title text
ru: Включить пользовательский текст заголовка

en: Alternate text
ru: Альтернативный текст

en: Alternate text to be displayed if the image cannot be displayed.
ru: Альтернативный текст, отображаемый, если изображение не может быть отображено.

en: Text to be displayed on mouse overs.
ru: Текст, отображаемый при наведении мыши.

en: User Agent
ru: Программа пользователя

en: Apply
ru: Применить

en: Select
ru: Выбрать

en: is
ru: —

en: You must select a node.
ru: Вы должны выбрать материал.

en: Channel name
ru: Имя канала

en: Enter the terms you wish to search for.
ru: Введите искомые термины.

en: No style
ru: Нет стиля

en: Bold
ru: Жирный

en: Lifetime
ru: Время жизни

en: Base URL
ru: Базовый URL

en: Information
ru: Информация

en: No content types available.
ru: Не доступных типов содержимого.

en: PHP Code
ru: PHP-Код

en: Simple
ru: Простой

en: Double
ru: Удвоить

en: Relationship type
ru: Тип отношений

en:  content
ru:  содержимое

en: No caching
ru: Без кэша

en: Alabama
ru: Алабама

en: Alaska
ru: Аляска

en: Arizona
ru: Аризона

en: Arkansas
ru: Арканзас

en: California
ru: Калифорния

en: Colorado
ru: Колорадо

en: Connecticut
ru: Коннектикут

en: Delaware
ru: Делавэр

en: Florida
ru: Флорида

en: Hawaii
ru: Гавайи

en: Idaho
ru: Айдахо

en: Illinois
ru: Иллинойс

en: Indiana
ru: Индиана

en: Iowa
ru: Айова

en: Kansas
ru: Канзас

en: Kentucky
ru: Кентукки

en: Louisiana
ru: Луизиана

en: Maine
ru: Мэн

en: Maryland
ru: Мэриленд

en: Massachusetts
ru: Массачусетс

en: Michigan
ru: Мичиган

en: Minnesota
ru: Миннесота

en: Mississippi
ru: Миссисипи

en: Missouri
ru: Миссури

en: Montana
ru: Монтана

en: Nebraska
ru: Небраска

en: Nevada
ru: Невада

en: New Hampshire
ru: Нью-Гемпшир

en: New Jersey
ru: Нью-Джерси

en: New Mexico
ru: Нью-Мексико

en: New York
ru: Нью-Йорк

en: North Carolina
ru: Северная Каролина

en: North Dakota
ru: Северная Дакота

en: Ohio
ru: Огайо

en: Oklahoma
ru: Оклахома

en: Oregon
ru: Орегон

en: Pennsylvania
ru: Пенсильвания

en: Rhode Island
ru: Род-Айленд

en: South Carolina
ru: Южная Каролина

en: South Dakota
ru: Южная Дакота

en: Tennessee
ru: Теннесси

en: Texas
ru: Техас

en: Utah
ru: Юта

en: Vermont
ru: Вермонт

en: Virginia
ru: Виргиния

en: Washington
ru: Вашингтон

en: West Virginia
ru: Западная Виргиния

en: Wisconsin
ru: Висконсин

en: Wyoming
ru: Вайоминг

en: Translation
ru: Перевод

en: Translation status
ru: Статус перевода

en: Menus
ru: Меню

en: Sorry, you need to install flash to see this content.
ru: Извините, Вам необходимо установить FLASH, что бы видеть этот контент.

en: Above
ru: Сверху

en: Number of values
ru: Значения

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
ru: Осторожно! Изменение этой настройки после создания данных может привести к их потере!

en: @min and @max
ru: @min и @max

en: Third
ru: Третий

en: Fourth
ru: Четвертый

en: Fifth
ru: Пятый

en: Overrides
ru: Отвергнутые

en: Max Width
ru: Максимальная ширина

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
ru: Модуль content, обязательный компонент системы Content Construction Kit (CCK), позволяет администраторам ассоциировать некоторые поля с типами содержимого. В Drupal типы содержимого используются для определения характеристик сообщения, включая заголовок и описание полей, отображаемых на страницах его добавления и изменения. Используя данный модуль (и другие вспомогательные модули, входящие в состав CCK), дополнительные поля могут быть добавлены после "Заголовка" и "Тела" сообщения. Особенности CCK доступны во вкладках на <a href="@content-types">страницах управления типами содержимого</a>. (Просмотрите <a href="@node-help">страницу помощи модуля node</a> для дополнительной информации по типам содержимого.)

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
ru: При добавлении пользовательского поля в тип содержимого, Вы определяете его тип (будет ли поле содержать текст, числа или ссылки на другие объекты) и способ отображения (текстовое поле или панель, поле выбор, флажок, радиокнопка или автозаполняющееся поле). Поле может принимать различные значения (например "person" может иметь несколько e-mail адресов) или одно значение (например "служащий" может иметь только один идентификационный номер). При добавлении или изменении полей, CCK автоматически настраивает структура БД при необходимости. CCK также предоставляет несколько других особенностей, таких как определения типов содержимого и интеграцию с другими модулями.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
ru: Пользовательские типы полей предоставляются набором дополнительных модулей, включенных в CCK (каждый модуль предоставляет определенный тип). <a href="@modules">Страница модулей</a> позволяет Вам включать или выключать компоненты CCK. Коплект CCK по умолчанию включает:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
ru: <em>number</em>, который добавляет числовые типы полей в форме целых, десятичных или чисел с плавающей запятой. Вы можете определить набор разрешенных значений для ввода или определить диапазон значений.  Возможно разнообразие общих форматов для отображения чисел.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
ru: <em>text</em>, котоый добавляет текстовые типы полей. Текстовое поле может включать только простой текст или возможно использовать фильтры форматирования ввода в Drupal для безопасного управления вводом текста. Поля ввода текста могут иметь как одну строку, так и множество строк для ввода; также можно включать поля выбора, флажки или радиокнопки. При желании, CCK может обрабатывать ввод по набору разрешенных значений.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
ru: <em>nodereference</em>, который создает различные пользовательские ссылки между материалами Drupal. При добавлении поля <em>nodereference</em> и двух различных типов содержимого, Вы сможете легко создать комплексные родственные связи можду данными (множественные поля "служащие" могут модержать поле <em>nodereference</em>, указывающее на материал "служащего").

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
ru: <em>userreference</em>, который создает различные связи между пользовательскими учетными записями на Вашем сайте. При добавлении поля <em>userreference</em>, Вы можете создать комплексные связи между пользователями Вашего сайта и сообщениями. Для отслеживания участия пользователя в сообщении после стандартного поля Drupal <em>Опубликовано:</em>, к примеру, добавление поля <em>userreference</em> с именем "Изменено:" к типу содержимого является ссылкой на страницу учетной записи редактора.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
ru: <em>fieldgroup</em>, которая создает сворачиваемые наборы полей для группирования родственных полей. Набор полей может быть как раскрыт, так и свернут по умолчанию. Порядок Ваших наборов полей и порядок полей в наборе обеспечивается интерфейсов drag-and-drop, предоставляемым модулем content.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
ru: Для дополнительной информации, просмотрите онлайн справочник для <a href="@handbook-cck">CCK</a> либо <a href="@project-cck">страницу проекта CCK</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
ru: Настроить отображение полей и названий этого типа материалов при просмотре анонса и полной страницы.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
ru: Настроить как поля этого типа материалов должны показываться, когда отображаются в следующих контекстах:

en: Add another item
ru: Добавить ещё

en: Full node
ru: Материал полностью

en: Search Index
ru: Поисковый индекс

en: Search Result
ru: Результат поиска

en: Updating field type %type with module %module.
ru: Обновление типа поля %type модулем %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
ru: Обновление типа виджета %type модулем %module.

en: Manage fields
ru: Поля

en: Remove field
ru: Удалить поле

en: Allows administrators to define new content types.
ru: Позволяет администраторам определять новые типы материалов.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
ru: Только для специалистов: PHP-код, возвращающий массив допустимых значений. Не должен содержать  разделители &lt;?php ?&gt;. Если в это поле введён код, то возвращаемый им массив заменит вышеуказанный список допустимых значений.

en: Trimmed
ru: Обрезанный текст

en: Used in
ru: Где используется

en: No fields have been defined for any content type yet.
ru: Ещё нет поля определенного для любого типа содержимого.

en: no styling
ru: без оформления

en: simple
ru: простое

en: fieldset
ru: набор полей

en: fieldset - collapsible
ru: набор полей - сворачиваемый

en: fieldset - collapsed
ru: набор полей - свернутый

en: Added field %label.
ru: Поле &#132;%label&#147; добавлено.

en: There was a problem adding field %label.
ru: Ошибка добавления поля %label.

en: There was a problem creating field %label.
ru: Ошибка создания поля %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
ru: Вы действительно хотите удалить поле &#132;%field&#147;?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
ru: Содержание, которое находится в этом поле, будет удалено. Это действие нельзя отменить.

en: Removed field %field from %type.
ru: Поле &#132;%field&#147; (%type) удалено.

en: There was a problem deleting %field from %type.
ru: Ошибка удаления %field из %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
ru: Эти настройки относятся только к полю %field, каким оно появляется в типе материала %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
ru: Эти настройки относятся к полю %field в каждом типе материала, в котором оно отображается.

en: Save field settings
ru: Сохранить

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
ru: PHP-код значения по умолчанию вернул неправильное значение.<br/>Предполагаемый формат: <pre>!sample</pre> Возвращённое значение: @value

en: The default value is invalid.
ru: Значение по умолчанию некорректно.

en: Saved field %label.
ru: Поле %label сохранено.

en: The update has encountered an error.
ru: Во время обновления произошла ошибка.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
ru: База была изменена и данные были изменены или удалены.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
ru: Возникла ошибка и изменения в базе не произведены.

en: Processing %title
ru: Обработка %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
ru[0]: 1 пункт обработан:
ru[1]: @count пунктов обработано:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
ru: Поля таблицы &#147;%old_name&#148; переименованы в  &#147;%new_name&#148; и значения полей обновлены.

en: The content fields table %name has been deleted.
ru: Таблиц &#147;%name&#148; удалена.

en: Referenced node ID
ru: ID материала, на который можно ссылаться

en: Referenced node title
ru: Заголовок материала, на который можно ссылаться

en: Raw number value
ru: Необработанное числовое значение

en: Formatted number value
ru: Форматированное числовое значение

en: Raw, unfiltered text
ru: Прямой, необработанный текст.

en: Formatted and filtered text
ru: Форматированный и обработанный текст

en: Referenced user ID
ru: ID связанного пользователя

en: Referenced user name
ru: Имя связанного пользователя

en: Formatted HTML link to referenced user
ru: Форматированная HTML ссылка на связанного пользователя

en: Group multiple values
ru: Группировать множественные значения

en: Select the content type to export.
ru: Выберите тип материала для экспорта.

en: Export data
ru: Экспортировать данные

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
ru: Копировать экспортируемый текст и вставить его в другой тип материала используя функцию импорта.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
ru: Эта форма позволяет импортировать определения полей из другого типа материала или другой базы данных. <br />Обратите внимание, что не должно быть одинаковых полей в одном и том же типе материала, поскольку инпортируемые поля добавляются только, если такие не существуют в выбранном типе материала.

en: <Create>
ru: Создать

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
ru: Выберите тип содержимого, в который импортировать данные поля.<br/>Выберите &lt;Создать&gt; для создания нового типа содержимого для включения полей.

en: Import data
ru: Импорт данных

en: Paste the text created by a content export into this field.
ru: Вставить в это поле текст, созданный с помощью экспорта.

en: The import data is not valid import text.
ru: Импортируемые данные содержат неправильный текст для импорта.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
ru: Следующие модули должны быть включены, чтобы работал импорт: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
ru: Тип материала %type уже есть в базе данных.

en: Exiting. No import performed.
ru: Выход. Импорт не произведен.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
ru: Произошла ошибка при добавлении типа содержимого %type.<br/>Пожалуйста проверьте показанные ошибки для более подробной информации.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
ru: Импортируемое поле &#132;%field_label&#147; (%field_name) не было добавлено в тип материалов &#132;%type&#147;, поскольку оно уже существует.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
ru: Поле %field_label (%field_name) добавлено для типа метериала %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
ru: В процессе экспорта информации о настройках отображения для поля %field_name произошла ошибка.<br/>Ошибка БД: '%db_err'.

en: Content Copy
ru: Копия содержимого

en: Enables ability to import/export field definitions.
ru: Включает возможность импорта/экспорта определений полей.

en: view
ru: видеть

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
ru: Пожалуйста, <a href=\"!url\">настройте разрешения для ваших полей</a> как можно скорее. Все поля по-умолчанию недоступны.

en: Content Permissions
ru: Содержимое Разрешения

en: Set field-level permissions for CCK fields.
ru: Позволяет установить разрешения для каждого CCK-поля.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
ru: Это настройки для группы полей в форме редактирования материала.

en: always open
ru: всегда открыто

en: collapsible
ru: сворачиваемо

en: collapsed
ru: свернут

en: Instructions to present to the user on the editing form.
ru: Инструкции для пользователя, показываемые в форме редактирования.

en: These settings apply to the group on node display.
ru: Эти настройки применяются к группе при показе материала.

en: A description of the group.
ru: Описание группы

en: Are you sure you want to remove the group %label?
ru: Вы уверены, что хотите удалить группу %label?

en: The group %group_name has been removed.
ru: Группа %group_name была удалена.

en: Fieldgroup
ru: Группа полей

en: Node reference
ru: Ссылка на материал

en: Store the ID of a related node as an integer value.
ru: Сохранить ID связанного материала как целое значение.

en: Content types that can be referenced
ru: Типы материалов, на которые можно ссылаться

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
ru: Дополнительно - Материалы, на которые можно ссылаться (представление)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
ru: Предоставьте разделенный запятой список аргументов для передачи представлению.

en: Title (link)
ru: Заголовок (ссылка)

en: Title (no link)
ru: Заголовок (текст)

en: Autocomplete text field
ru: Автодополняемое текстовое поле

en: Nodereference autocomplete
ru: Nodereference автозаполнение

en: Node Reference
ru: Ссылка на материал

en: Defines a field type for referencing one node from another.
ru: Определяет тип поля для связи одного документа с другим.

en: Store a number in the database as an integer.
ru: Запомнить число в базе данных как целое.

en: Decimal
ru: Дробное число

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
ru: Сохранение номера в базе данных в фиксированном десятичном формате.

en: Float
ru: Диапазон

en: Store a number in the database in a floating point format.
ru: Хранить номер в базе данных в формате с плавающей точкой.

en: Minimum
ru: Минимум

en: Precision
ru: Точность

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
ru: Общее количество цифр числа (до и после запятой).

en: The number of digits to the right of the decimal.
ru: Количество цифр после запятой.

en: Decimal marker
ru: Разделитель

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
ru: Символы, которые должны использоваться для обозначения десятичной запятой в формах.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
ru: Определите строку, которая является префиксом к значению, например $ или €. Оставьте пустым для пустого префикса. Разделите единственное и множественное значения чертой (фунт|фунты).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
ru: Определите строку, которая будет идти после значения, как m², m/s², kb/s. Оставьте поле пустым, если не нужено. Разделяйте единственное и можественное число вертикальной линией '|' (метр|метров).

en: Allowed values
ru: Допустимые значения

en: "Minimum" must be a number.
ru: В поле &#132;Минимум&#147; необходимо указать число.

en: "Maximum" must be a number.
ru: В поле &#132;Максимум&#147; необходимо указать число.

en: unformatted
ru: неформатированно

en: Defines numeric field types.
ru: Тип поля — число.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
ru: Для типа виджета "выключатель да/нет" в списке <strong>Допустимых значений</strong> сперва укажите значение для варианта "нет"(флажок снят), затем - для варианта "да" (флажок включён). Имейте в виду, что подпись к флажку будет взята из варианта "да".

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
ru: Виджет 'Чекбоксы/радиокнопки' будет отображать чекбоксы при множественном выборе и радиокнопки - при одиночном.

en: Check boxes/radio buttons
ru: Флажки/радио-кнопки

en: Single on/off checkbox
ru: Выключатель да/нет

en: Option Widgets
ru: Виджеты настроек

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
ru: Определяет выбор, переключатель или радиокнопки для текстовых и числовых полей.

en: Store text in the database.
ru: Хранить текст в базе данных.

en: Text area (multiple rows)
ru: Текстовая область

en: Defines simple text field types.
ru: Тип поля — текст.

en: User reference
ru: Ссылка на пользователя

en: User roles that can be referenced
ru: Роли пользователей, на которые могут ссылаться

en: User status that can be referenced
ru: Статус пользователя, на который можно ссылаться

en: Reverse link
ru: Обратная ссылка

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
ru: Если выбрано, обратная ссылка на материал будет показана в записи пользователя.

en: Userreference autocomplete
ru: Автозавершение ссылок на пользователя

en: User Reference
ru: Ссылка на пользователя

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
ru: Определяет тип поля для ссылок на пользователя из документа.

en: Form
ru: Форма

en: Publish
ru: Опубликовать

en: Permission
ru: Право доступа

en: Grid
ru: Сетка

en: Distance
ru: Расстояние

en: Bloggers
ru: Блоггеры

en: Use
ru: Использовать

en: Edit this term
ru: Редактировать этот термин

en: Italic
ru: Курсив

en: Activity log
ru: Активность

en: Hide
ru: Убрать

en: Read/Write
ru: Чтение/Запись

en: Submission settings
ru: Настройка оповещения

en: Global
ru: Глобальный

en: arguments
ru: аргументы

en: X offset
ru: Смещение по горизонтали

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
ru: Введите сдвиг в пикселях или используйте ключевое слово: <em>left</em>(слева), <em>center</em>(центр), или  <em>right</em>(справа).

en: Y offset
ru: Смещение по вертикали

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
ru: Введите сдвиг в пикселях или используйте ключевое слово: <em>top</em>(верх), <em>center</em>(центр) или <em>bottom</em>(низ).

en: Transparent
ru: Прозрачный

en: Green
ru: Зеленый

en: Blue
ru: Синий

en: No highlighting
ru: Нет подсветки

en: file system
ru: файловая система

en: Examples:
ru: Пример:

en: Autoplay
ru: Автовоспроизведение

en: RSS Attachment
ru: RSS вложение

en: Thumbnails
ru: Превью

en: Thread
ru: Обсуждение

en: Layouts
ru: Макеты

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
ru: Необходимо указать хотя бы одно не исключающее ключевое слово, содержащее не менее @count символов.

en: Cache lifetime
ru: Время жизни кэша

en: The domain you registered Disqus with. If you registered http://example.disqus.com, you would enter "example" here.
ru: Доменное имя, зарегистрированное на Disqus. Если Вы зарегистрировали http://example.disqus.com, надо ввести "example".

en: Apply comments to only the following node types.
ru: Показывать комментарии только на указанных типах содержимого.

en: When enabled, uses the <a href="http://disqus.com/help/#faq-14">disqus_developer</a> flag to tell Disqus that you are in a testing environment. Threads will not display on the public community page with this set.
ru: Будучи включённой, использует флаг <a href="http://help.disqus.com/entries/100880-configure-and-override-comment-system-behaviors">disqus_developer</a> для работы в тестовом окружении Disqus. Тестовые комментарии не будут видны пользователям.

en: Provides configuration options for the Disqus comment system.
ru: Настройки системы комментариев Disqus.

en: Number of items to show
ru: Количество показываемых строк

en: Show avatars
ru: Показывать аватары

en: Avatar size
ru: Размер аватара

en: X-Small (24px)
ru: Крохотный (24px)

en: Small (32px)
ru: Маленький (32px)

en: Medium (48px)
ru: Средний (48px)

en: Large (92px)
ru: Большой (92px)

en: X-Large (128px)
ru: Огромный (128px)

en: Color Theme
ru: Цветовая схема

en: Orange
ru: Оранжевый

en: Default Tab View
ru: Вкладка по умолчанию

en: Popular
ru: Популярные обсуждения

en: Recent Comments
ru: Последние  Комментарии

en: Popular Threads
ru: Популярные обсуждения

en: Top Commenters
ru: Лучшие комментаторы

en: Uses the Disqus web service to enhance comments.
ru: Использует сервис комментаниев Disqus.

en: From name
ru: От

en: From address
ru: Адрес

en: Distinct
ru: Уникальность

en: E-mail template
ru: Шаблон e-mail

en: ImageMagick Binary
ru: Бинарный файл ImageMagick

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
ru: ImageMagick

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
ru: Определите полный путь к ImageMagick бинарному файлу <kbd>конвертации</kbd>. Например: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> или <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>

en: Display debugging information
ru: Отображать отладочную информацию

en: ImageMagick command: @command
ru: ImageMagick команда: @command

en: ImageMagick output: @output
ru: Вывод ImageMagick: @output

en: ImageMagick reported an error: %error
ru: Ошибка: %error

en: <None>
ru: <не выбрано>

en: Uppercase
ru: Все буквы большие

en: Unavailable
ru: Недоступен

en: Configure settings for jQuery Update module.
ru: Настройка параметров модуля jQuery Update.

en: Updates Drupal to use the latest version of jQuery.
ru: Позволяет обновить Drupal для использования последней версии jQuery.

en: Channels
ru: Каналы

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
ru: Автоматически сформированный %original_alias конфликтует с существующим адресом. Синоним изменён на %alias.

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
ru: Похоже, что вы установили Автосиноним, который зависит от модуля Маркер, но модуль Маркер не установлен или установлен неправильно.

en: Double quotes "
ru: Двойная кавычка "

en: Single quotes (apostrophe) '
ru: Одинарный кавычки (апостроф) '

en: Back tick `
ru: Обратная черта `

en: Comma ,
ru: Запятая ,

en: Period .
ru: Точка .

en: Hyphen -
ru: Тире -

en: Underscore _
ru: Подчёркивание _

en: Colon :
ru: Двоеточие :

en: Semicolon ;
ru: Точка с запятой ;

en: Pipe |
ru: Вертикальная черта |

en: Left curly bracket {
ru: Левая фигурная скобка {

en: Left square bracket [
ru: Левая прямая скобка [

en: Right curly bracket }
ru: Правая фигурная скобка }

en: Right square bracket ]
ru: Правая прямая скобка ]

en: Plus +
ru: Плюс +

en: Equal =
ru: Равно =

en: Asterisk *
ru: Звёздочка *

en: Ampersand &
ru: Амперсанд &

en: Percent %
ru: Процент %

en: Caret ^
ru: Степень ^

en: Dollar $
ru: Доллар $

en: Hash #
ru: Номер #

en: At @
ru: Собака @

en: Exclamation !
ru: Восклицательный знак !

en: Tilde ~
ru: Тильда ~

en: Left parenthesis (
ru: Левая скобка (

en: Question mark ?
ru: Вопросительный знак ?

en: Less than <
ru: Знак меньше <

en: Greater than >
ru: Знак больше >

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
ru: Сгенерировать адреса документов

en: Pattern for all @node_type paths
ru: Шаблон для всех адресов материалов типа @node_type

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
ru: Генерировать синонимы также и для RSS лент

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
ru: Сгенерировать адреса блогов

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
ru: Сгенерировать адреса истории

en: Delete aliases
ru: Удалить синонимы

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
ru: Как [cat], но включает категорию верхнего уровня отделённую /.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
ru: Как [term], но включает категорию верхнего уровня отделённую /.

en: Automatic alias
ru: Автоматический псевдоним

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
ru: Введите знак, который будет использоваться в качестве разделителя слов. Этим знаком будут заменяться пробелы и знаки пунктуации. В качестве разделителя не рекомендуется использовать <em>пробел</em> и <em>+</em>.

en: Character case
ru: Регистр символов

en: Leave case the same as source token values.
ru: Оставить без изменений

en: Change to lower case
ru: Изменить в нижний регистр

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ru: Введите максимальную длину альтернативного адреса. Рекомендуется использовать значение <em>100</em>. <a href="@pathauto-help">Справка</a>.

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
ru: Максимальное число объектов синонима при пакетном обновлении

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
ru: Введите максимальное количество альтернативных адресов, которое будет генерироваться при массовой генерации. Значение по умолчанию — <em>50</em>. Вы можете выставить это значение в этом поле, в зависимости от скорости вашего сервера. Если при массовой генерации адресов вы получаете сообщение о нехватке времени на операцию или белый экран, то уменьшите значение этого поля.

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
ru: Пропустить (старый адрес останется нетронутым)

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
ru: Добавить адрес (существующий адрес оставить)

en: Create a new alias. Delete the old alias.
ru: Добавить адрес (существующий адрес удалить)

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
ru: Добавить адрес (существующий адрес перенаправить)

en: Transliterate prior to creating alias
ru: Использовать транслитерацию

en: Reduce strings to letters and numbers from ASCII-96
ru: Исключать знаки не входящие в ASCII-96

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
ru: Отметьте это поле, чтобы при транслитерации из адресов исключались знаки на входящие в ASCII-96.

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
ru: Введите <strong>через запятую</strong> слова, которые не будут использоваться при генерации адресов. Отметьте: для этого поля следует отключить использование визуального текстового редактора, т.к. он может использовать в этом поле невидимые вам теги.

en: Punctuation settings
ru: Настройки знаков препинания

en: No action (do not replace)
ru: Нет действия (не заменять)

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
ru: Для того, чтобы избежать проблем со спецзнаками HTML, используйте в маркерах суффикс <em>-raw</em>. Например, при использовании этого суффикса для названия документа с текстом <em>URL's</em> будет сгенерирован адрес <em>urls</em>, а не <em>url039s</em>.

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
ru: Лента

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the catpath and termpath patterns. You should probably set the action for @name to be "replace by separator"
ru: Вы настроили @name как разделитель и оно должно быть удалено, когда встретится в строках. Это может вызвать проблемы с вашим шаблонами и, особенно, с catpath и termpath шаблонами. Вам стоит установить действие для @name в "заменить разделителем"

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
ru: Удалить все синонимы. Количество синонимов, которые будут удалены: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
ru: Удалить синонимы для всех @label. Число синонимов, которые будут удалены: %count.

en: Delete aliases now!
ru: Удалить

en: All of your path aliases have been deleted.
ru: Все ваши синонимы путей были удалены.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
ru: Все ваши синонимы путей %type были удалены.

en: notify of path changes
ru: оповещение об изменении адреса

en: Language neutral
ru: Нейтральный по отношению к языку

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
ru: Общий образец (применяется при незаполненных ниже полях)

en: Pattern for all @node_type paths in @language
ru: Образец документов <em>@node_type</em> на языке <em>@language</em>

en: Pattern for all language neutral @node_type paths
ru: Шаблон для все адресов типа "%vocab-name"

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
ru: Сгенерировать адреса терминов

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
ru: Отметьте это поле, чтобы после нажатия кнопки «Сохранить» была проведена массовая генерация адресов терминов, которые в настоящее время не имеют альтернативных адресов.

en: Automated alias settings
ru: Автосиноним

en: pending
ru: незавершенный

en: Edit content
ru: Редактировать содержание

en: Change layout
ru: Изменить макет

en: Contexts
ru: Контексты

en: Export format
ru: Формат экспорта

en: Node access
ru: Доступ к материалу

en: Animation
ru: Анимация

en: Loading
ru: Загрузка

en: The directory %directory does not exist.
ru: Каталог %directory не существует.

en: The directory %directory is not writable
ru: Каталог %directory закрыт для записи.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
ru: Каталог %directory закрыт для записи, поскольку не имеет корректно установленных прав доступа.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
ru: Директория загрузки %directory для файлового поля %field (тип контента %type) не может быть создана или не доступна. Вновь загружаемый файла не может быть сохранен в этом каталоге, как следствие загрузка была отменена.

en: Store an arbitrary file.
ru: Сохранить в случайном файле.

en: Permitted upload file extensions
ru: Допустимые расширения файлов для загрузки

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
ru: Расширения файлов, которые может загружать пользователь. Разделяйте расширения пробелом и не включайте точку перед именем расширения. Если поле оставить пустым, пользователи смогут загрузить файлы с любыми расширениями.

en: File size restrictions
ru: Ограничение размера файла

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
ru: Предел для размера файла, загружаемого пользователем. Заметьте, что эти настройки относятся только к вновь загружаемым файлам, и не влияют на существующие файлы.

en: Maximum upload size per file
ru: Максимальный размер одного закачиваемого файла

en: Maximum upload size per node
ru: Максимальный размер загрузки с одного узла

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
ru: Укажите общий предельный размер всех файлов, скачиваемых с одного узла. Для ограничения общего размера с узла введите значение, например, "512" (байт), "80K" (килобайт) or "50M" (мегабайт). Оставьте поле пустым, если не хотите вводить ограничения.

en: Generic files
ru: Базовые файлы

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
ru: Отображать все файлы с иконкой и описанием файла.

en: File description
ru: Описание файла

en: File size (in bytes)
ru: Размер файла (в байтах)

en: File size (pretty printed)
ru: Размер файла (в структурной распечатке)

en: Fully formatted HTML file tag
ru: HTML тэг полностью форматированного файла

en: Defines a file field type.
ru: Определяет тип файлового поля.

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
ru: Добавить сбор и хранение метаданных в Файловом Поле (FileField).

en: Rearrange
ru: Сортировка

en: Users deleted.
ru: Пользователи удалены.

en: !num_users created.
ru: !num_users создано.

en: Deleted taxonomy.
ru: Таксономия удалена.

en: Created the following new vocabularies: !vocs
ru: Созданы следующие новые словари: !vocs

en: Created the following new terms: !terms
ru: Созданы следующие новые термины: !terms

en: 1 user | @count users
ru[0]: 1 пользователь
ru[1]: @count пользователя
ru[2]: @count пользователей

en: This is a list of defined user functions that generated this current request lifecycle. Click on a function name to view its documention.
ru: Это список всех определённых пользователем функций, которые использовались при генерации данной страницы. Ссылка с имени функции ведёт на её описание в документации.

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
ru: Содержимое Вашей переменной <code>$_SESSION</code>.

en: This is a list of the variables and their values currently stored in variables table and the <code>$conf</code> array of your settings.php file. These variables are usually accessed with <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> and <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Variables that are too long can slow down your pages.
ru: Это список всех переменных и их значений, хранящихся в таблице переменных и в массиве <code>$conf</code> Вашего файла settings.php. Доступ к этим переменным осуществляется при помощи функций <a href="@variable-get-doc">variable_get()</a> и <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>. Слишком длинные значения переменных могут увеличить время загрузки Вашего сайта.

en: Empty cache
ru: Очистить кэш

en: Empty database queries
ru: Очистить SQL-запросы в БД

en: Reinstall modules
ru: Переустановить модули

en: Variable editor
ru: Редактор переменных

en: Session viewer
ru: Просмотрщик сессий

en: Switch user
ru: Devel: Switch user

en: Devel
ru: Разработка

en: Dev render
ru: Dev-представление

en: Execute PHP
ru: Devel: Execute PHP

en: Number of users to display in the list
ru: Количество пользователей, которые нужно показать в списке.

en: This user can switch back.
ru: Пользователь сможет переключиться обратно.

en: Query log
ru: Журнал SQL-запросов

en: Collect query info. If disabled, no query log functionality will work.
ru: Ведение учёта SQL-запросов. Если опция отключена, журнал SQL-запросов работать не будет.

en: Collect query info
ru: Учёт SQL-запросов

en: Display query log
ru: Показывать журнал SQL-запросов.

en: Display a log of the database queries needed to generate the current page, and the execution time for each. Also, queries which are repeated during a single page view are summed in the # column, and printed in red since they are candidates for caching.
ru: Показывать список использовавшихся для генерации текущей страницы SQL-запросов и время их выполнения. Также, запросы, выполнение которых повторяется несколько раз для одной и той же страницы, будут суммироваться в специальном столбце # и помечаться красным, как кандидаты на кэширование.

en: Sort query log
ru: Сортировка списка SQL-запросов

en: by source
ru: по порядку

en: by duration
ru: по продолжительности

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
ru: Таблица запросов может быть отсортирована по порядку, в котором они выполнялись для генерации страницы, или по времени их выполнения в обратном порядке.

en: Slow query highlighting
ru: Подсветка медленных SQL-запросов

en: Enter an integer in milliseconds. Any query which takes longer than this many milliseconds will be highlighted in the query log. This indicates a possibly inefficient query, or a candidate for caching.
ru: Введите количество миллисекунд. Все SQL-запросы, которые будут выполняться больше заданного количества миллисекунд, будут подсвечены. Таким образом, будут показаны возможные неэффективные запросы к базе данных или кандидаты на кэширование.

en: Store executed queries
ru: Хранение выполненных SQL-запросов.

en: Sampling interval
ru: Интервал сохраняемых запросов

en: If storing query statistics, only store every nth page view. 1 means every page view, 2 every second, and so on.
ru: Если хранение SQL-запросов включено, сохранение будет работать только при каждом n-ом просмотре страницы. 1 означает сохранение запросов при каждом просмотре страницы, 2 - при каждом втором, и так далее.

en: Display page timer
ru: Показывать счётчик времени

en: Display page execution time in the query log box.
ru: Показывать время генерации страницы в блоке лога SQL-запросов.

en: Display memory usage
ru: Показывать используемую память

en: Display how much memory is used to generate the current page. This will show memory usage when devel_init() is called and when devel_exit() is called. PHP must have been compiled with the <em>--enable-memory-limit</em> configuration option for this feature to work.
ru: Показывать, сколько памяти использовалось для генерации текущей страницы. Будет показано количество используемой памяти в момент вызова devel_init() и в момент вызова devel_exit(). Для того, чтобы эта функция работала, PHP должен быть скомпилирован с опцией <em>--enable-memory-limit</em>.

en: Display redirection page
ru: Показывать страницу перенаправления

en: When a module executes drupal_goto(), the query log and other developer information is lost. Enabling this setting presents an intermediate page to developers so that the log can be examined before continuing to the destination page.
ru: Если модуль выполняет функцию drupal_goto(), лог SQL-запросов и  прочая информация для разработчика теряется. Включение данной опции позволяет разработчику просмотреть промежуточную страницу со всей необходимой информацией, чтобы её можно было проанализировать до перехода на страницу назначения.

en: Error handler
ru: Обработчик ошибок

en: Standard drupal
ru: Стандартный drupal

en: Log only
ru: Только лог

en: Other (!library)
ru: Другое (!library)

en: SMTP library
ru: SMTP библиотека

en: PHP code to execute
ru: PHP-код, который должен быть выполнен

en: Enter some code. Do not use <code>&lt;?php ?&gt;</code> tags.
ru: Введите нужный PHP-код. Тэги <code>&lt;?php ?&gt;</code> не нужны.

en: Execute
ru: Выполнить

en: Warning - will delete your module tables and variables.
ru: Предупреждение: все таблицы и настройки модуля будут удалены.

en: Old value
ru: Старое значение

en: New value
ru: Новое значение

en: Sorry, complex variable types may not be edited yet. Use the <em>Execute PHP</em> block and the <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a> function.
ru: Извините, переменные сложных типов не могут быть отредактированы отсюда, воспользуйтесь блоком <em>Запуск PHP</em> и функцией <a href="@variable-set-doc">variable_set()</a>.

en: Session name
ru: Имя сессии

en: Total (ms)
ru: Всего (мс)

en: Average (ms)
ru: В среднем (мс)

en: Std deviation (ms)
ru: Стандартное отклонение (мс)

en: Delete collected query statistics
ru: Удалить собранную статистику SQL-запросов

en: Stored query statistics deleted.
ru: Статистика SQL-запросов очищена.

en: access devel information
ru: просматривать информацию для разработчика

en: execute php code
ru: Запустить PHP код

en: switch users
ru: переключать пользователей

en: Generate users
ru: Генерировать пользователей

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
ru: Создать заданное количество пользователей. Опционально можно удалить текущих пользователей.

en: Generate content
ru: Генерировать материалы

en: Generate a given number of nodes and comments. Optionally delete current items.
ru: Создать заданное количество материалов и комментариев к ним. Опционально можно удалить текущие объекты.

en: Generate categories
ru: Генерировать словари и термины

en: Generate a given number of vocabularies and terms. Optionally delete current categories.
ru: Создать заданное количество словарей и терминов. Опционально можно удалить текущие объекты таксономии.

en: How many users would you like to generate?
ru: Сколько пользователей Вы хотите создать?

en: Which node types do you want to create?
ru: Какие типы материалов вы хотите сгенерировать?

en: How many nodes would you like to generate?
ru: Сколько материалов должно быть создано?

en: Max word length of titles
ru: Максимальная длина слова в заголовках

en: How many vocabularies would you like to generate?
ru: Сколько словарей должно быть создано?

en: How many terms would you like to generate?
ru: Сколько терминов должно быть создано?

en: Max word length of term/vocab names
ru: Максимальная длина слова в именах терминов и словарей

en: Delete existing terms and vocabularies before generating new content.
ru: Удалить все существующие словари и термины перед генерацией новых.

en: Development helper for node_access table
ru: Помощник разработчика для работы с node_access

en: This module helps in site development.  Specifically, when an access control module is used to limit access to some or all nodes, this module provides some feedback showing the node_access table in the database.
ru: Этот модуль служит для помощи в разработке сайтов. В частности, когда используются модули, ограничивающие доступ к материалам сайта, этот модуль позволяет просмотреть актуальную информацию в таблице node_access базы данных сайта.

en: The node_access table is one method Drupal provides to hide content from some users while displaying it to others.  By default, Drupal shows all nodes to all users.  There are a number of optional modules which may be installed to hide content from some users.
ru: Таблица node_access содержит информацию о том, какие материалы скрывать от определённых пользователей, а какие показывать. По умолчанию, в Drupal открыт доступ ко всем материалам для всех. Существует ряд необязательных для установки модулей, с помощью которых можно ограничить доступ определённым пользователям.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
ru: Открытый доступ для всех материалов (всем пользователям)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
ru: Ваша таблица node_access содержит записи, дающие доступ всем пользователям на просмотр всех материалов сайта. В зависимости от того, какие модули ограничения доступа используются, Вам может понадобиться удалить эти записи. Если Вы не используете модулей ограничения доступа, вероятно, лучше будет оставить их как есть.

en: realm
ru: область

en: Legacy Nodes
ru: Потерянные материалы

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
ru: На сайте есть !num материалов, доступ к которым не описан в таблице node_access. Если у Вас используется модуль контроля доступа, эти материалы могут быть скрыты от всех типов пользователей. Это могло произойти, если материалы были опубликованы до подключения модуля контроля доступа. Если это так, обновление данных материалов вручную добавит описание доступа к ним в node_access и решит данную проблему.

en: All Nodes Represented
ru: Все материалы определены.

en: All nodes are represented in the node_access table.
ru: Все материалы, присутствующие в таблице node_access.

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
ru: Открытый доступ для всех материалов (некоторым пользователям)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
ru: Таблица node_access содержит записи, определяющие доступ ко всем материалам для некоторых пользователей. Это может быть абсолютно нормальным, в зависимости от того, какие модули контроля доступа Вы используете.

en: Access Granted to Some Nodes
ru: Доступ для всех к некоторым материалам

en: The following realms appear to grant all users access to some specific nodes.  This may be perfectly normal, if some of your content is available to the public.
ru: К некоторым из материалов сайта есть доступ для всех пользователей. Это абсолютно нормально, если часть материалов сайта должна иметь публичный доступ.

en: public nodes
ru: публичные материалы

en: Public Nodes
ru: Публичные материалы

en: Summary by Realm
ru: Кратко по областям

en: The following realms grant limited access to some specific nodes.
ru: Следующие области дают ограниченный доступ к некоторым специфическим материалам.

en: private nodes
ru: приватные материалы

en: Protected Nodes
ru: Защищённые Материалы

en: explained
ru: раскрыто

en: ok
ru: OK

en: empty
ru: пусто

en: node_access entries for nodes shown on this page
ru: Записи в node_access для материалов, показанных на этой странице

en: Disabled query logging since devel module is disabled.
ru: Так как модуль devel отключен, журнал SQL-запросов, также, отключен.

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
ru: Различные инструменты (блоки, страницы и функции) для разработчиков.

en: Generate dummy users, nodes, and taxonomy terms.
ru: Генерирует ненастоящих пользователей, материалы и термины таксономии

en: Developer block and page illustrating relevant node_access records.
ru: Блок и страница разработчика, показывающие связанные записи node_access.

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
ru: Виджет редактирования файлов картинок, включая предпросмотр.

en: Displays image files in their original size.
ru: Показать файлы изображений в их оригинальном размере.

en: All users
ru: Все пользователи

en: Created time
ru: Время создания

en: Aggregator
ru: Сбор новостей

en: Node author
ru: Автор материала

en: Values
ru: Значения

en: Miscellaneous
ru: Разное

en: Rebuild
ru: Перестроить

en: Active users
ru: Активные пользователи

en: District of Columbia
ru: Округ Колумбия

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
ru: Библиотека GD для PHP отсутствует или устарела. Пожалуйста, обратитесь к <a href="@url">документации</a>, посвященной работе с изображениями в PHP, чтобы получить информацию об устранении этой ошибки.

en: GD library
ru: Библиотека GD

en: Attach to
ru: Прикрепить к

en: Attach files
ru: Вложенные файлы

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
ru: Адрес RSS-ленты %url введён неверно. Введите абсолютный адрес ленты. Пример: <em>http://example.com/feed.xml</em>.

en: Panel pages
ru: Страницы-панели

en: Panel nodes
ru: Панель материалов

en: Mini panels
ru: Мини-панели

en: Views panes
ru: Панели видов

en: by @user
ru: автор: @user

en: view all panes
ru: просмотреть все панели

en: Argument type
ru: Тип

en: New custom content
ru: Новое пользовательское содержимое

en: Create a completely custom piece of HTML content.
ru: Создание полностью настраиваемой части содержимого HTML.

en: Context
ru: Контекст

en: General form
ru: Основная форма

en: Form goes here.
ru: Здесь будет форма

en: "@s" base form
ru: Основная форма "@s"

en: Node type description
ru: Описание типа материала

en: Attached files
ru: Прикрепленные файлы

en: A list of files attached to the node.
ru: Список файлов, прикреплённых к материалу.

en: Book navigation
ru: Навигация по книге

en: Add comment
ru: Добавить комментарий

en: Comment form here.
ru: Здесь форма комментариев

en: A form to add a new comment.
ru: Форма для добавления новых комментариев

en: "@s" comment form
ru: Форма комментариев "@s"

en: Node comments
ru: Комментарии к материалу

en: Sort
ru: Сортировка

en: !a comments per page
ru: !a комментариев на страницу

en: Pager
ru: Навигатор

en: Node content
ru: Содержимое материала

en: The content of the referenced node.
ru: Контент связанного материала.

en: Node title.
ru: Заголовок материала.

en: Edit node
ru: Редактировать материал

en: Edit this node
ru: Редактировать этот материал

en: Identifier
ru: Идентификатор

en: Node form publishing options
ru: Форма материала - настройки публикации

en: Node form author information
ru: Форма материала - информация об авторе

en: Author information on the Node form.
ru: Информация об авторе в форме материала.

en: Node form input format
ru: Форма выбора формата ввода материала

en: Node form comment settings
ru: Форма материала - настройки комментариев

en: Node form menu settings
ru: Форма материала - настройки меню

en: Node form file attachments
ru: Форма материала - вложения

en: Node form categories
ru: Форма материала - категории

en: Comment options
ru: Опции комментариев

en: Comment options.
ru: Опции комментариев

en: Authoring information.
ru: Информация об авторе.

en: Menu options
ru: Опции меню

en: Menu options.
ru: Опции меню.

en: Attach files.
ru: Вложенные файлы.

en: Book options
ru: Настройки книги

en: Input format.
ru: Формат ввода.

en: Node type description.
ru: Описание типа материала.

en: Term description.
ru: Описание термина.

en: "@s" term description
ru: Описание термина "@s"

en: List of related terms
ru: Список связанных терминов

en: Term synonyms
ru: Синоним термина

en: Unordered
ru: Неупорядоченный

en: Ordered
ru: Упорядоченный

en: User profile
ru: Профиль пользователя

en: The profile of a user.
ru: Профиль пользователя

en: "@s" user profile
ru: "@s" профиль пользователя

en: Vocabulary terms
ru: Термин словаря

en: All the terms in a vocabulary.
ru: Все термины в словаре

en: Maximum depth
ru: Максимальная глубина

en: A node object.
ru: Объект материала

en: A node add form.
ru: Форма добавления материала.

en: A node edit form.
ru: Форма редактирования материала.

en: A single user object.
ru: Один объект пользователя.

en: Taxonomy vocabulary
ru: Словарь Taxonomy

en: New @s
ru: Новые материалы типа @s

en: New content of other types
ru: Новые материалы остальных типов

en: New content behavior
ru: Доступность нового содержимого

en: Select the default behavior of new content added to the system. If checked, new content will automatically be immediately available to be added to Panels pages. If not checked, new content will not be available until specifically allowed here.
ru: Выберите, как себя будет вести по умолчанию новое содержимое. Если флажок поставлен, новое содержимое сразу же будет доступно для добавления на страницы Панелей. Если нет - новое содержимое не будет доступно до тех пор, пока не будет индивидуально разрешено ниже на этой странице.

en: Allowed @s content
ru: Доступное содержимое типа @s

en: Select allowed layouts
ru: Выберите доступные макеты

en: Check the boxes for all layouts you want to allow users choose from when picking a layout. You must allow at least one layout.
ru: Поставьте флажки для всех макетов, которые Вы хотите сделать доступными для пользователей. Как минимум один макет разрешить необходимо.

en: argument
ru: аргумент

en: Add argument
ru: Добавить аргумент

en: Add context
ru: Добавить контекст

en: Required contexts
ru: Необходимый контекст

en: Add required context
ru: Добавить требуемый контекст

en: Close Window
ru: Закрыть Окно

en: Close window
ru: Закрыть окно

en: Remove this item
ru: Удалить этот элемент

en: Keyword
ru: Ключевое слово

en: 1 year | @count years
ru[0]: @count год
ru[1]: @count года
ru[2]: @count лет

en: 1 week | @count weeks
ru[0]: @count неделя
ru[1]: @count недели
ru[2]: @count недель

en: 1 min | @count min
ru[0]: @count минута
ru[1]: @count минуты
ru[2]: @count минут

en: 1 sec | @count sec
ru[0]: @count секунда
ru[1]: @count секунды
ru[2]: @count секунд

en: Panel content has been updated.
ru: Панельное содержимое скорректировано.

en: Choose layout
ru: Выбор макета

en: Move content in @layout to
ru: Переместить содержимое - @layout в

en: Add content to !s
ru: Добавить содержимое - !s

en: There are no content types you may add to this display.
ru: Нет содержания типов которые Вы можете добавить к этому показу.

en: Configure !subtype_title
ru: Конфигурировать !subtype_title

en: Panel settings
ru: Настройки панели

en: No title
ru: Без названия

en: Unknown context
ru: Неизвестный контекст

en: No context
ru: Нет контекста

en: Context %count
ru: Контекст %count

en: Columns
ru: Колонки

en: Single column
ru: Одна колонка

en: Two column bricks
ru: Кирпичные колонки

en: Module name
ru: Название модуля

en: Enter the module name to export code to.
ru: Введите имя модуля для экспорта кода.

en: The title for this mini panel. It can be overridden in the block configuration.
ru: Название для мини-панели. Оно может быть переопределено в блоке конфигурации.

en: The category that this mini-panel will be grouped into on the Add Content form. Only upper and lower-case alphanumeric characters are allowed. If left blank, defaults to 'Mini panels'.
ru: По категориям сгруппированы Мини-панели в форме добавления панели. Допускаются только буквф и цыфры в верхнем и нижнем регистре. Если оставить пустым, по умолчанию - "Мини-панели".

en: Categories may contain only alphanumerics or spaces.
ru: Категории могут содержать только латинские буквенно-цифровой символы либо пробел

en: Panel
ru: Панель

en: Panel layout
ru: Макет панели

en: Panel content
ru: Содержимое панели

en: The teaser is a piece of text to describe when the panel is listed (such as when promoted to front page); the actual content will only be displayed on the full node view.
ru: Анонс является частью текста, чтобы описывать когда панель указана (как например, когда отправлено на главную страницу); фактическое содержимое будет отображено только в полном виде материала.

en: An ID that can be used by CSS to style the panel.
ru: ID, который использует CSS в стиле панели.

en: Please select a layout.
ru: Пожалуйста, выберите макет.

en: edit own panel-nodes
ru: редактирование собственных панелей-материалов

en: Create nodes that are divided into areas with selectable content.
ru: Создание материалов, которые разделены на области с выбираемым содержимым.

en: Invalid node
ru: Неверный материал

en: Page settings
ru: Настройки страницы

en: Path is required.
ru: Путь потребовался.

en: Disable Drupal blocks/regions
ru: Отключить блоки/регионы Drupal

en: CSS code
ru: CSS-код

en: Simple cache
ru: Простое кэширование

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
ru: Простое кэширование - это кэширование с определённой периодичностью. Данный способ жёстко привязан ко времени: как только кэш был сделан, он будет использоваться, пока не пройдёт его время жизни.

en: No argument
ru: Нет аргументов

en: Sixth
ru: Шестой

en: Fixed argument
ru: Аргумент исправлен

en: Use pager
ru: Постранично

en: Items to display
ru: Показывать элементов

en: Offset
ru: Пропустить

en: More link
ru: Ссылка "Ещё"

en: More link text
ru: Текст ссылки

en: Edit this view
ru: Редактировать это представление

en: Book parent
ru: Родительская книга

en: Top level book
ru: Верхний уровень книги

en: Term parent
ru: Родительский термин

en: Top level term
ru: Термин верхнего уровня

en: System block
ru: Системный блок

en: Display the pane as a system block; this is more restrictive than the default.
ru: Показывает панель, как системный блок, это более ограниченно, чем по умолчанию.

en: The default panel rendering style; displays each pane with a separator.
ru: Стиль показа панели по умолчанию; показывает каждую панель с разделителем.

en: Rounded corners
ru: Скруглённые углы

en: contains
ru: содержит

en: The subject cannot contain linebreaks.
ru: Тема не может содержать переносы строк.

en: Machine name
ru: Машинное имя

en: Allow Upscaling
ru: Разрешить увеличение размера

en: Let scale make images larger than their original size
ru: Если оригинальное изображение меньше указанных значений, то оно будет увеличено.

en: imagecache_scale_image failed. image: %image, data: %data.
ru: Ошибка при imagecache_scale_image. изображение: %image, время: %data.

en: imagecache_scale_and_crop failed. image: %image, data: %data.
ru: Ошибка при imagecache_scale_and_crop. изображение: %image, время: %data.

en: <strong>Inside dimensions</strong>: Final dimensions will be less than or equal to the entered width and height. Useful for ensuring a maximum height and/or width.
ru: <strong>Внутренние размеры</strong>:Финальные размеры будут меньше или равны введенным ширине и высоте. Полезно для определения максимальной высоты и/или ширины.

en: <strong>Outside dimensions</strong>: Final dimensions will be greater than or equal to the entered width and height. Ideal for cropping the result to a square.
ru: <strong>Внешние размеры</strong>: Финальные размеры будут больше или равны введенным ширине и высоте. Полезно для определения максимальной высоты и/или ширины. Идеально для обрезки результата в квадрат.

en: Scale to fit
ru: Масштабировать до

en: Inside dimensions
ru: Внутренние размеры

en: Outside dimensions
ru: Внешние размеры

en: Enter a width in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
ru: Введите высоту в пикселях либо в процентах. Например 500 или 80%.

en: Enter a height in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
ru: Введите ширину в пикселях либо в процентах. Например 500 или 80%.

en: imagecache_deprecated_scale failed. image: %image, data: %data.
ru: Ошибка при imagecache_deprecated_scale. изображение: %image, время: %data.

en: imagecache_crop failed. image: %image, data: %data.
ru: обрезка с помощью imagecache не удалась. изображение:  %image, данные: %data.

en: imagecache_desaturate failed. image: %image, data: %data.
ru: Ошибка при imagecache_desaturate. изображение: %image, время: %data.

en: Rotation angle
ru: Угол

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
ru: Количество градусов, на которое должно быть повёрнуто изображение. Ввод положительного значения приведёт к повороту изображения по часовой стрелке. Ввод отрицательного значения приведёт к повороту изображения против часовой стрелки.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
ru: Чередование угла наклона для каждого изображения. Значение угла наклона введённое выше будет использоваться как максимальное.

en: imagecache_rotate_image failed. image: %image, data: %data.
ru: вращение изображений с помощью imagecache не удалось. изображение:  %image, данные: %data.

en: <strong>NOTE:</strong> The sigma parameter below is currently <em>only</em> used when the Imagemagick toolkit is active.
ru: <strong>Примечание:</strong> Sigma параметр ниже в настоящее время используется <em>только</em>, когда Imagemagick активен.

en: Radius
ru: Радиус

en: The radius of the gaussian, in pixels, not counting the center pixel. If you're using Imagemagick, you can set this to 0 to let Imagemagick select a suitable radius. Typically 0.5 to 1 for screen resolutions. (default 0.5)
ru: Радиус Гаусса, в пикселях, не считая центрального пиксела. Если вы используете ImageMagick, вы можете установить его в 0, чтобы Imagemagick выбрал подходящий радиус. Обычно от 0,5 до 1 для экранного разрешения. (по умолчанию 0.5)

en: Sigma
ru: Сигма

en: The standard deviation of the gaussian, in pixels. General rule of thumb: if radius < 1 then sigma = radius, else sigma = sqrt(radius). (default 0.5)
ru: Стандартное отклонение гауссовой, в пикселях. Главное правило: если радиус <1, то sigma = radius, иначе sigma = sqrt(radius). (по умолчанию 0.5)

en: The percentage of the difference between the original and the blur image that is added back into the original. Typically 50 to 200. (default 100).
ru: Процент от разницы между первоначальным и размытым изображением, которое добавлено в оригинале. Обычно от 50 до 200. (по умолчанию 100)

en: The threshold, as a fraction of max RGB levels, needed to apply the difference amount.  Typically 0 to 0.2. (default 0.05).
ru: Порог, как долю от максимального уровня RGB, необходимых как разницу суммы. Обычно 0 до 0,2. (по умолчанию 0,05).

en: imagecache_sharpen_image failed. image: %image, data: %data.
ru: imagecache_sharpen_image неудачно. изображение: %image, данные: %data.

en: @preset image
ru: Изображение @preset

en: @preset image linked to node
ru: Изображение @preset - ссылка на материал

en: @preset image linked to image
ru: Изображение @preset - ссылка на оригинал

en: @preset file path
ru: @preset - путь к файлу

en: @preset URL
ru: @preset - ссылка

en: Failed generating an image from %image using imagecache preset %preset.
ru: Ошибка при создании изображения %image с использованием набора правил imagecache %preset.

en: non-existant action %action
ru: не-существующее действие %action

en: Failed to create imagecache directory: %dir
ru: Не удалось создать директорию imagecache: %dir

en: action(id:%id): %action failed for %src
ru: действие(id:%id): %action не удалось для %src

en: Unknown file type(%path) stat: %stat
ru: Неизвестный тип файла (%path) статус: %stat

en: imagecache_resize_image failed. image: %image, data: %data.
ru: изменение размеров изображений с помощью imagecache не удалось. изображение:  %image, данные: %data.

en: administer imagecache
ru: управление imagecache

en: flush imagecache
ru: очистка кэша изображений

en: view imagecache
ru: просмотр imagecache

en: Flush
ru: Сбросить

en: Preset Namespace
ru: Имя Набора Правил

en: The namespace is used in URL's for images to tell imagecache how to process an image. Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
ru: Имена используются в URL-ах изображений, чтобы указать imagecache, как их обрабатывать. Пожалуйста используйте только латинские буквы, цифры, символы подчеркивания (_) и дефиса (-).

en: The specified preset was not found
ru: Указанный набор правил не найден.

en: Are you sure you want to delete the preset %preset?
ru: Вы уверены, что хотите удалить набор правил %preset?

en: Are you sure you want to flush the preset %preset?
ru: Вы уверены, что хотите сбросить набор правил %preset?

en: New Actions
ru: Новые Действия

en: Add !action
ru: Добавить !action

en: Update Action
ru: Обновить Действие

en: Are you sure you want to delete the !action action from preset !preset?
ru: Вы уверены, что хотите удалить !action действие из набора правил !preset?

en: The action has been deleted.
ru: Действие было удалено.

en: Administer imagecache presets and actions.
ru: Управление наборами правил и действиями imagecache.

en: Add new preset
ru: Добавить новый набор правил

en: The primary identifier for an imagecache_preset.
ru: Первичный идентификатор для imagecache_preset.

en: The primary identifier for an imagecache_action.
ru: Первичный идентификатор для imagecache_action.

en: The weight of the action in the preset.
ru: Вес действия в наборе правил.

en: The module that defined the action.
ru: Модуль, который определил действие.

en: The unique ID of the action to be executed.
ru: Уникальный ID действия, которое будет выполнено.

en: The configuration data for the action.
ru: Данные конфигурации для действия.

en: ImageCache Directory
ru: Директорий ImageCache

en: %p is not writeable by the webserver.
ru: Вебсервер не имеет прав для записи в %p.

en: An unknown error occured.
ru: Возникла неизвестная ошибка.

en: An unknown error occured trying to verify %p is a directory and is writable.
ru: Возникла неизвестная ошибка при проверке, является ли %p директорией, и доступна ли для записи.

en: ImageCache Temp Directory
ru: Временная Директория ImageCache

en: Dynamic image manipulator and cache.
ru: Динамическое манипулирование изображениями и их кэширование.

en: ImageCache User Interface.
ru: Пользовательский Интерфейс ImageCache

en: Print
ru: Печать

en: Locked
ru: Заблокировано

en: Account
ru: Аккаунт

en: Selection type
ru: Способ выбора

en: Any
ru: Любой

en: No name
ru: Без имени

en: Validation
ru: Проверка

en: Finish
ru: Готово

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
ru: Ошибка загрузки. Не могу переместить файл %file в назначение %destination.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ru: Ошибка при проверке значения, пожалуйста повторите. Если ошибка повторится, сообщите администратору сайта.

en: In moderation
ru: На модерации

en: Skip to main content
ru: Перейти к основному содержанию

en: Container name
ru: Название контейнера

en: Email Contact Form
ru: Форма обратной связи

en: "%mail" is not a valid email address
ru: Указанный адрес электронной почты неверен.

en: %name-from sent an e-mail at %form.
ru: Пользователь %name-from отправил сообщение используя %form.

en: Defines an email field type for cck
ru: Определяет тип поля "email адрес" для CCK

en: Attribution
ru: Атрибуция

en: Underline
ru: Подчёркнутый

en: Ordered list
ru: Нумерованный список

en: Unordered list
ru: Маркированный список

en: Font family
ru: Семейство шрифтов

en: Case sensitive
ru: Учитывать регистр

en: Reports
ru: Отчёты

en: Add row
ru: Добавить строку

en: Link class
ru: Класс ссылки

en: Column
ru: Колонка

en: Default sort
ru: Сортировка по умолчанию

en: sort by @s
ru: сортировать по @s

en: Allow Reordering
ru: иметь возможность сортировать материалы

en: and
ru: и

en: where
ru: где

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
ru: Введите адрес на который будет перенаправлен пользователь. Для указания ссылки на внутреннюю страницу сайта, используйте относительный адрес, пример: <em>node/1</em>. Для создания внешних ссылок, используйте абсолютный адрес, пример: <em>http://drupal.org</em>.

en: Destination URL
ru: URL назначения

en: Inventory
ru: Инвентарь

en: Impressions
ru: Просмотры

en: Behavior
ru: Поведение

en: Login name
ru: Имя для входа

en: Add new rule
ru: Добавить новое правило

en: The maximum number of contact form submissions a user can perform per hour.
ru: Максимальное число отправлений через форму контактов, которое пользователь может сделать в час.

en: Add @type
ru: Добавить @type

en: Parent comment
ru: Родительский комментарий

en: The parent comment.
ru: Родительский комментарий.

en: Author's website
ru: Веб-сайт автора

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
ru: Показывает глубину комментария, если комментарии разветвлены.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
ru: Сортировать в порядке ветки обсуждения. Будет располагать дочерние комментарии рядом с их родителями.

en: Reply-to link
ru: Ссылка "Ответить на"

en: Provide a simple link to reply to the comment.
ru: Прямая ссылка для ответа на комментарий.

en: Text to display
ru: Текст для показа

en: Link this field to its user or an author's homepage
ru: Сделать это поле ссылкой на его автора или на домашнюю страницу автора

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
ru: Форма %title создана. Добавьте в форму поля, воспользовавшись формой добавления полей на этой странице.

en: Submission deleted.
ru: Отправление удалено.

en: field
ru: поле

en: The node the uploaded file is attached to
ru: Прикреплённый к материалу файл вложен в

en: Menu items
ru: Пункты меню

en: View settings
ru: Настройки представления

en: Week @week
ru: Неделя @week

en: Delete view
ru: Удалить вид

en: Regions
ru: Регионы

en: Target
ru: Цель

en: Web
ru: Веб

en: Time ago
ru: Назад

en: Create @name
ru: Создание материала @name

en: Imagecache presets
ru: Наборы Правил Imagecache

en: Delete preset
ru: Удалить набор правил

en: Not enabled
ru: Выключено

en: GD !format Support
ru: GD Поддержка !format

en: The taxonomy vocabulary ID
ru: ID словаря Таксономии

en: The taxonomy term ID
ru: ID термина таксономии

en: Force single
ru: Только один

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
ru: Справка для пользователей по использованию этого поля. Доступные HTML-теги: @tags.

en: You're not allowed to input PHP code.
ru: У Вас нет прав для ввода PHP кода.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
ru: Этот PHP код был установлен администратором и будет переопределять все значения, указанные выше.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
ru: использовать PHP-код для настроек полей (будьте осторожны)

en: A file has been pre-loaded for import.
ru: Файл был загружен для импорта.

en: Content fieldgroup
ru: Группы полей материала

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
ru: Текст для отображения, если группа не содержит данных. Учтите, что заголовок не будет отображаться пока Вы его не переопределите.

en: Node from reference
ru: Материал, на который указывает ссылка

en: Adds a node from a node reference in a node context; if multiple nodes are referenced, this will get the first referenced node only.
ru: Добавляет материал, на который указывает ссылка, в контекст материала; если ссылка указывает на несколько материалов, то добавлен будет только первый материал.

en: Node reference field
ru: Поле ссылки на материал

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
ru: Значения, которые может принимать поле. Введите по одному значению на строку в виде key|label. Key - это значение, которое записывается в базу данных, должно соответствовать типу %type. Label - необязательное поле, если оно не указано, используется значение key.<br />Допустимые HTML теги: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
ru: Данный PHP код был установлен администратором и переопределит список допустимых значений ниже.

en: User from reference
ru: Пользователь, на которого указывает ссылка

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
ru: Добавляет пользователя, на которого указывает ссылка, в контекст материала; если ссылка указывает на нескольких пользователей, добавлен будет только первый пользователь.

en: User reference field
ru: Поле ссылки на пользователя

en: Element
ru: Элемент

en: Effect
ru: Эффект

en: Ratio
ru: Соотношение

en: Show @count value(s)
ru: Показать @count значение(я)

en: starting from @count
ru: начинается с @count

en: Speed
ru: Скорость

en: The language the content is in.
ru: Язык содержимого.

en: Redirect URL
ru: Перенаправление на URL

en: approved
ru: одобрено

en: Resizable
ru: Изменение размера

en: Twitter password
ru: Twitter пароль

en: This month
ru: Этот месяц

en: This year
ru: Этот год

en: The unique login name for the Twitter account.
ru: Уникальный логин пользователя для учётной записи Twitter.

en: Button text
ru: Текст на кнопке

en: Title only
ru: Только заголовок

en: Validator
ru: Проверка

en: Inherit
ru: Наследовать

en: Maximum resolution for Images
ru: Максимальное разрешение изображений

en: Defines an image field type.
ru: Определеляет тип поля с изображением.

en: Mime type
ru: MIME-тип

en: Use default
ru: Использовать установки по умолчанию

en: Save order
ru: Сохранить

en: Add region
ru: Добавить регион

en: denied
ru: отказано

en: The weight, used for sorting.
ru: Вес, используется для сортировки.

en: The date the node was last updated.
ru: Дата последнего изменения материала.

en: In the form of WW (01 - 53).
ru: В виде НН (01 - 53).

en: Category ID
ru: ID категории

en: @label (!name) - Allowed values
ru: @label (!name) - Допустимые значения

en: %name: illegal value.
ru: %name: недопустимое значение.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
ru: %name: значение не может превышать %max символов.

en: Widgets
ru: Виджет

en: Presets
ru: Шаблоны

en: Edit preset
ru: Изменение шаблона

en: The settings have been saved.
ru: Настройки были сохранены.

en: Invalid display id @display
ru: Неверный идентификатор отображения @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
ru: Ошибка: обработчик для @table &gt; @field не существует!

en: Do not use a relationship
ru: Не использовать связь

en: Display type
ru: Тип вида

en: Custom template
ru: Дополнительный шаблон

en: Default format string
ru: Формат строки по умолчанию

en: Custom pages
ru: Пользовательские страницы

en: Webform submissions
ru: Отправленные формы

en: The cache has been cleared.
ru: Кэш очищен.

en: The node id.
ru: Идентификатор материала.

en: of
ru: из

en: Default sort order
ru: По умолчанию сортировать

en: Page navigation
ru: Навигация по страницам

en: translate
ru: перевести

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
ru: Предупреждение безопасности: Невозможно записать файл .htaccess. Создайте этот файл вручную в каталоге %directory и внесите в него следующие строки:
    <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
ru: Прикреплять можно только файлы с расширениями: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
ru: Размер файла %filesize превышает максимальный размер файла %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
ru: Размер файла - %filesize, что превысит квоту вашего диска в %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
ru: Размеры изображения были изменены для того, чтобы оно соответствовало максимально допустимым размерам в  %dimensions пикселей.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
ru: Изображение слишком велико, максимальный размер -  %dimensions  пикселей.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
ru: Изображение слишком мало, минимальный размер -  %dimensions  пикселей.

en: Column settings
ru: Настройки колонки

en: No link
ru: Ссылки нет

en: Path: !path
ru: Путь: !path

en: Is not one of
ru: Не:

en: Analyze
ru: Анализировать

en: Admin
ru: Админ

en: Row
ru: Строка

en: This advertisement is currently waiting for administrative approval.
ru: Эта реклама ожидает одобрения администратором.

en: This advertisement is actively being displayed.
ru: Эта реклама активно показывается.

en: This advertisement has been temporarily disabled by its owner and is not currently being displayed.
ru: Эта реклама временно отключена владельцем и сейчас не показывается.

en: This advertisement has been active since %date.
ru: Эта реклама была активна с %date.

en: Click-thru
ru: Кликабельность

en: This hour
ru: Этот час

en: Last hour
ru: Последний час

en: Last seven days
ru: Последние семь дней

en: Last year
ru: Последний год

en: Advertisements can be randomly displayed to visitors of your website.
ru: Рекламные объявления могут случайным образом отображаться посетителям Вашего вебсайта.

en: Scheduling
ru: Планирование

en: The current date and time is "%date".
ru: Текущая дата и время "%date".

en: Automatically activate ad
ru: Автоматически активировать объявление

en: You can specify a date and time for this advertisement to be automatically activated.  The advertisement needs to be in an <em>approved</em> state before it can be automatically activated.  If you prefer to activate the advertisement immediately, leave this field empty.
ru: Вы можете установить дату и время для этой рекламы, которая будет автоматически активизирована. Реклама должна быть в одобренном состоянии прежде, чем она сможет быть автоматически активизирована. Если вы предпочитаете активизировать рекламу немедленно, оставлять эту область пустой.

en: Automatically expire ad
ru: Автоматически завершить объявление

en: You can specify a date and time for this advertisement to be automatically expired.  If you don't want the advertisement to expire, leave this field empty.
ru: Вы можете установить дату и время для этой рекламы, которая автоматически истекёт. Если вы не хотите, чтобы реклама истекла, оставляешь эту область пустой.

en: Maximum clicks
ru: Максимум кликов

en: You can specify the maximum number of times this advertisement should be clicked, after which it will be automatically expired.  If you don't want this advertisement to expire after a certain number of clicks leave this field set to %zero.
ru: Вы можете указать максимальное количество кликов по рекламе, после которых автоматически истечёт срок действия. Если вы не хотите чтобы действие рекламы оканчивалось после определённого количества кликов, оставьте это поле установленным в %zero.

en: Click history
ru: История кликов

en: Configure and manage your advertising system.
ru: Конфигурируйте и управляйте Вашей системой рекламы.

en: permissions
ru: права

en: No ads available.
ru: Нет доступной рекламы.

en: offline
ru: Выключен

en: Show only ads where
ru: Показывать только элементы, где

en: Using detected adserve scripts: %adserve, %adserveinc
ru: Используются обнаруженные adserve сценарии: %adserve, %adserveinc

en: Click-through target
ru: Щелкните - через цель

en: Are you sure you want to remove user %name as an owner of this advertisement?
ru: Вы уверены что хотите удалить пользователя %name являющегося создателем этого рекламного объявления ?

en: Specify a name for the ad group.
ru: Введите имя группы.

en: Describe this ad group.
ru: Описание группы.

en: When listing ad groups, those with lighter (smaller) weights get listed before ad groups with heavier (larger) weights.  Ad groups with equal weights are sorted alphabetically.
ru: При показе списка групп группы с меньшим весом отображаются раньше групп с большим. Группы с одинаковым весом сортируются в алфавитном порядке.

en: Created new ad group %term.
ru: Группа %term создана.

en: The ad group %term has been updated.
ru: Группа %term обновлена.

en: Are you sure you want to delete the ad group %name?
ru: Вы действительно хотите удалить группу %name?

en: Ads that were within this group will not be deleted.  This action cannot be undone.
ru: Банеры этой группы удалены не будут. Внимание! Это действие не может быть отменено.

en: ad
ru: банер

en: An advertising system for Drupal powered websites.
ru: Система рекламы для сайтов основанных на Drupal.

en: Before the first paragraph
ru: Перед первым параграфом

en: After the first paragraph
ru: После первого параграфа

en: After the second paragraph
ru: После второго параграфа

en: After the third paragraph
ru: После третьего параграфа

en: After the fourth paragraph
ru: После четвёртого параграфа

en: After the fifth paragraph
ru: После пятого параграфа

en: After the sixth paragraph
ru: После шестого параграфа

en: An external advertisement, displayed in an IFrame.
ru: Внешняя реклама, показанная в IFrame.

en: Links to !url.
ru: Ссылка на !url.

en: A html advertisement.
ru: html реклама.

en: Maximum height
ru: Максимальная высота

en: Maximum width
ru: Максимальная ширина

en: You must specify a valid %field.
ru: Вы должны точно определить действующий %field.

en: It is required that you upload an image for your image advertisement.
ru: Это необходимо чтобы загружать изображения для Вашей графической рекламы.

en: view uploaded files
ru: просмотр прикреплённых файлов

en: (active)
ru: (активный)

en: No images have been uploaded.  Please upload an image via the <em>File attachments</em> form section below.<br />
ru: Нет загруженных изображений. Пожалуйста загрузите изображение через форму <em>Прикреплённые файлы</em> расположенную ниже.<br />

en: Mouseover
ru: При наведении мыши

en: Optionally enter text to appear when a mouse pointer hovers over the ad image.
ru: При необходимости, введите текст, который будет появляться при наведении мыши на рекламное изображение.

en: Use the following options to build a source snippet for displaying ads on your website.
ru: Используйте следующие опции, чтобы создать исходный отрывок для того, чтобы вывести на экран объявления на Вашем веб-сайте.

en: Select one or more groups to display ads from.
ru: Выбрать одну или много групп для отображения формы.

en: Select the maximum number of unique ads that should be displayed together.
ru: Выберите максимальное количество уникальных объявлений, которые должны быть выведены на экран вместе.

en: Generate code snippet
ru: Сгенерировать код фрагмента

en: Valid
ru: Действительный

en: Ad owner
ru: Владелец рекламы

en: A text advertisement.
ru: Текст рекламы

en: Body minimum length
ru: Минимальная длина тела

en: Body maximum length
ru: Максимальная длина тела

en: The body minimum length can not be greater than the body maximum length.
ru: Минимальная длина тела не может быть больше максимальной длины.

en: Ad body
ru: Тело рекламы

en: Your text ad body is %cur characters but can not be more than %max characters.
ru: Ваш рекламный текст %cur символов не может превышать %max символов.

en: Weight Percent
ru: Ширина в процентах

en: Autocomplete matching
ru: Автозавершение совпадений

en: Starts with
ru: Начинается с

en: Page elements
ru: Элементы страницы

en: Variants
ru: Варианты

en: There are no clicks yet.
ru: Кликов пока нет.

en: Maximum impressions
ru: Максимум просмотров

en: You can specify the maximum number of times this advertisement should be displayed, after which it will be automatically expired.  If you don't want this advertisement to expire after a certain number of impressions, leave this field set to %zero.
ru: Вы можете указать максимальное количество показов, после которых автоматически истечёт срок действия. Если вы не хотите чтобы действие рекламы оканчивалось после определённого количества показов, оставьте это поле установленным в %zero.

en: Enter the complete URL where you want people to be redirected when they click on this advertisement.  The URL must be valid and begin with http:// or https://, for example %url, unless you !disable.  If you do not enter a URL, the advertisement will not be clickable.
ru: Введите полный URL на который посетители будут перенаправляться при клике на рекламу.  URL должен быть корректным, начинаться с http:// или https://, например %url, если только не активна опция !disable. Если вы не введете URL, то по рекламе нельзя будет перейти по клику.

en: Code snippet
ru: Код фрагмента

en: At least one group should be selected
ru: По крайней мере одна группа должна быть выбрана

en: Remote ads
ru: Отдаленные объявления

en: Autocomplete
ru: Автодополнение

en: Load a referenced user
ru: Загрузить зависимого пользователя

en: Content containing the user reference field
ru: Содержимое содержит поле зависимый пользователь

en: Referenced user
ru: Зависимый пользователь

en: Load a referenced node
ru: Загрузить зависимый узел

en: Content containing the node reference field
ru: Содержимое содержит поле зависимого узла

en: Referenced content
ru: Зависимое содержимое

en: Populate a field
ru: Заполнить поле

en: Select the machine-name of the field.
ru: Выберите машинное имя для поля.

en: The URL alias of the node.
ru: URL-псевдоним материала

en: E-mail to
ru: E-mail для

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
ru: Сделан недопустимый выбор. Пожалуйста, обратитесь к администратору сайта.

en: Illegal choice %choice in !name element.
ru: Неверный выбор %choice в элементе !name.

en: Decimal point
ru: Точка

en: Permanent
ru: Постоянный

en: Temporary
ru: Временный

en: Delimited text
ru: Текст с разделителями

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
ru: Файл с открытым текстом, разделенным запятыми, вкладками или другими символами.

en: A file readable by Microsoft Excel.
ru: Файл, открываемый с помощью Microsoft Excel.

en: Delimited text format
ru: Разделители

en: Comma (,)
ru: Запятая (,)

en: Tab (\t)
ru: Табуляция (\t)

en: Semicolon (;)
ru: Точка с запятой (;)

en: Colon (:)
ru: Двоеточие (:)

en: Pipe (|)
ru: Вертикальная черта (|)

en: Period (.)
ru: Точка (.)

en: Space ( )
ru: Пробел ( )

en: Custom date format
ru: Пользовательский формат даты

en: Revision information
ru: Информация о редакции

en: Input type
ru: Входной тип

en: Pause
ru: Пауза

en: Click
ru: Клик

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
ru: Выберите метод использования для сбора автозаполняемых предложений. Знайте, что <em>Contains</em>, может вызвать проблемы производительности при высокой нагрузке на сайт.

en: View used to select the nodes
ru: Представление, используемое для выбора материала

en: %name: this post can't be referenced.
ru: %name: На этот материал нельзя ссылаться.

en: Is one of
ru: Любые:

en: Data Source
ru: Исходные данные

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
ru: Доступ будет предоставлен пользователям с указанным разрешением.

en: Show All
ru: Показать Все

en: Full screen mode
ru: Полноэкранный режим

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
ru: Материалы - основное содержание сайтов на Drupal,

en: Comments are responses to node content.
ru: Комментарии - это ответы на содержание материала.

en: Users who have created accounts on your site.
ru: Зарегистрированные на сайте пользователи.

en: Is empty (NULL)
ru: <Нет>

en: not empty
ru: не пусто

en: Default image
ru: Изображение по умолчанию

en: Use default image
ru: Использовать изображение по умолчанию

en: Choose a image that will be used as default.
ru: Выберите изображение, которое будет использовано по умолчанию.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
ru: Максимальный размер изображения, выраженный в виде ШИРИНАxВЫСОТА (например, 640x480). Укажите 0, если не хотите вводить ограничений. Изображения, загруженные с большими размерами, будут уменьшены до указанных ширины и высоты.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
ru: Этот текст будет использован программами для чтения с экрана, поисковыми системами, или когда изображение не может быть загружено.

en: Theming information
ru: Информация темизации

en: Ends with
ru: Оканчивается на

en: The menu router has been rebuilt.
ru: Меню было пересобрано.

en: Join summary
ru: Объединить

en: Split summary at cursor
ru: Ввести краткое содержание

en: Upload date
ru: Дата загрузки

en: (Unpublished)
ru: (Неопубликовано)

en: Do not cache
ru: Не кэшировать

en: Action to take if argument is not present
ru: Если аргумента нет, то

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
ru: Если аргумент равен этому значению, то аргумент будет игнорирован (как "все значения")

en: Wildcard title
ru: Подстановочный заголовок

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
ru: Заголовок, который будет использован для подстановки где-нибудь.

en: <Basic validation>
ru: <Базовая проверка>

en: Action to take if argument does not validate
ru: Если аргумент некорректен, то

en: Link this field to its user
ru: Ссылаться на пользователя

en: This will override any other link you have set.
ru: Если выше было выбрано "Выводить это поле в виде ссылки", при активации данного флажка она будет заменена ссылкой на материал, к которому относится текущее значение поля.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
ru: Заменять значение поля для анонимных пользователей

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
ru: Если выбрано, Вы увидите поле ввода текста для использования анонимными пользователями.

en: Text to display for anonymous users
ru: Текст, показываемый анонимным посетителям

en: Use default RSS settings
ru: Использовать установки RSS по умолчанию

en: Title plus teaser
ru: Заголовок и анонс

en: Front page feed
ru: Лента главной страницы

en: Primary
ru: Первичный

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
ru: Это будет отображаться как название блока в разделе Управление >> конструкция >> блоки.

en: Default style
ru: Стиль по умолчанию

en: The node ID of the node.
ru: ID материала.

en: Tab weight
ru: Вес вкладки

en: User: ID
ru: Пользователь: ID

en: Dashboard
ru: Панель инструментов

en: No role
ru: Нет роли

en: Image preview
ru: Уменьшенная копия изображения

en: View link
ru: Ссылка "Прочитать"

en: %title field is required.
ru: Поле %title обязательно для заполнения.

en: The size of the file.
ru: Размер файла.

en: Link this field
ru: Сделать это поле ссылкой

en: Only show "listed" file attachments
ru: Показывать только приложения отмеченные как "Список"

en: Menu links
ru: Меню

en: Finished @num_nids nodes created successfully.
ru: Успешно создано @num_nids материалов.

en: Finished with an error.
ru: Завершено с ошибкой

en: Invalid file path
ru: Неверный путь к файлу

en: Enter function name for api lookup
ru: Введите имя функции для поиска в API

en: Store statistics about executed queries. See the devel_x tables.
ru: Хранение статистики выполненных SQL-запросов. Смотрите таблицы devel_x.

en: API Site
ru: Сайт API

en: The base URL for your developer documentation links. You might change this if you run <a href="!url">api.module</a> locally.
ru: Базовый URL для ссылок на документацию разработчика. Вы можете поменять его, если у Вас есть локально установленный <a href="!url">api.module</a>.

en: Krumo display
ru: Вид Krumo

en: Select a skin for your debug messages or select <em>disabled</em> to display object and array output in standard PHP format.
ru: Выберите шаблон для отладочных сообщений, либо выберите <em>disabled</em> для вывода информации об объектах и массивах в стандартном PHP формате.

en: Rebuild the theme registry on every page load
ru: Перестраивать кэш темы при каждой загрузке страницы

en: While creating new templates and theme_ overrides the theme registry needs to be rebuilt.
ru: Эта опция помогает во время создания нового шаблона и переопределения функций <em>theme_</em>

en: Reinstall
ru: Переустановка

en: Saved new value for %name.
ru: Новое значение для %name сохранено.

en: Display of !type !obj
ru: Отображение !type !obj

en: {empty}
ru: {пусто}

en: %message in %file on line %line.
ru: %message в файле %file в строке %line.

en: Mail sent:<br />Id: %mail_id<br />To: %to<br />From: %from<br />Language: %lang<br />Subject: %subject<br />Body: %body<br /><br />Additional headers: <br />!header
ru: Письмо отправлено:<br />Id: %mail_id<br />To: %to<br />From: %from<br />Language: %lang<br />Subject: %subject<br />Body: %body<br /><br />Дополнительные заголовки: <br />!header

en: 1 character | @count characters
ru[0]: 1 символ
ru[1]: @count символа
ru[2]: @count символов

en: display source code
ru: показывать исходный код

en: Clear the CSS cache and all database cache tables which store page, node, theme and variable caches.
ru: Очистка кэша CSS и всех таблиц в базе данных, в которых хранятся кэши страниц, материалов, оформлений и переменных.

en: Function reference
ru: Описание функции

en: View a list of currently defined user functions with documentation links.
ru: Просмотр списка пользовательских функций, загруженных для текущей страницы, со ссылками на документацию.

en: Run hook_uninstall() and then hook_install() for a given module.
ru: Запускает hook_uninstall() и hook_install() для выбранного модуля.

en: Display the PHP code of any file in your Drupal installation
ru: Просмотр PHP-кода любого файла в Вашей версии Drupal

en: Rebuild menus
ru: Обновить меню

en: Edit and delete site variables.
ru: Редактирование и удаление переменных сайта.

en: Execute PHP Code
ru: Выполнить PHP код

en: Theme registry
ru: Реестр функций оформления

en: View the active form/render elements for this site.
ru: Просмотр активных структурных (для форм и т.п.) элементов этого сайта

en: List the contents of $_SESSION.
ru: Список содержимого $_SESSION.

en: Devel settings
ru: Devel

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
ru: Удалить всех пользователей (кроме пользователя с id 1) перед генерацией новых пользователей.

en: How old should user accounts be?
ru: Насколько старыми должны быть учетные записи пользователей?

en: User ages will be distributed randomly from the current time, back to the selected time.
ru: Возрасты пользователей будут распределены случайным образом начиная с текущего времени, уходя в прошлое до выбранного времени.

en: . This type contains CCK fields which will only be populated by fields that implement the content_generate hook.
ru: . Этот тип содержит CCK поля, которые будут заполнены только если реализуется хук content_generate.

en: <strong>Delete all content</strong> in these node types before generating new content.
ru: <strong>Удалить все материалы</strong> этого типа перед генерацией новых.

en: Maximum number of generated comments per node
ru: Максимальное число генерируемых комментариев для одной ноды

en: You must also enable comments for the node types you are generating.
ru: Необходимо, также, включить комментарии для типов материалов, к которым будут создаваться комментарии.

en: Requires upload.module
ru: Требуется модуль Upload

en: Add an upload to each node
ru: Прикрепить файл к каждому материалу

en: Requires taxonomy.module
ru: Требуется модуль Taxonomy

en: Add taxonomy terms to each node.
ru: Добавить термины таксономии к каждому материалу.

en: Requires path.module
ru: Требуется модуль Path

en: Add an url alias for each node.
ru: Добавить синоним для каждого материала.

en: Generate items
ru: Генерировать объекты

en: Populate your database with dummy items.
ru: Заполнение Вашей базы данных ненастоящими объектами.

en: Link this field to its node
ru: Создать ссылку на материал, к которому относится текущее поле

en: Thumbnail width
ru: Ширина миниатюры

en: Thumbnail height
ru: Высота миниатюры

en: Node creation
ru: Создание материала

en: Delete link
ru: Удалить ссылку

en: Filter the view to the currently logged in user.
ru: Фильтрация по пользователю, залогинившемуся в данный момент

en: Cache once for everything (global)
ru: Кэшировать единожды всё (глобально)

en: Per page
ru: По страницам

en: Per role
ru: По ролям

en: Per role per page
ru: По ролям по страницам

en: Per user
ru: По пользователям

en: Per user per page
ru: По пользователям по страницам

en: Create new
ru: Создать

en: The file could not be uploaded.
ru: Файл не может быть загружен.

en: Configure ImageAPI.
ru: Настройка ImageAPI.

en: There are no image toolkit modules enabled. Toolkit modules can be enabled from the <a href="!admin-build-modules">module configuration page</a>.
ru: Не включен ни один инструментальный модуль для изображений. Инструментальные модули могут быть включены на <a href="!admin-build-modules">странице конфигурации модулей</a>.

en: The %toolkit module is the only enabled image toolkit. Drupal will use it for resizing, cropping and other image manipulations.
ru: Модуль %toolkit является единственным включенным инструментарием для обработки изображений. Drupal будет использовать его для изменения размеров, образки и других действий над изображениями.

en: Select a default image processing toolkit
ru: Выберите инструментарий для обработки изображений по умолчанию

en: This setting lets you choose which toolkit Drupal uses resizing, cropping and other image manipulations.
ru: Данные настройки позволяют Вам выбрать инструментарий, который Drupal использует для изменения размеров, обрезки и других действий над изображениями.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
ru: Выбранный механизм работы с изображениями '%toolkit' не может правильно обработать '%function'.

en: Could not set permissions on destination file: %file
ru: Не удается установить разрешение конечного файла: %file

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
ru: Определите качество изображения для действий с JPEG. Значение указывайте в диапазоне от 0 до 100. Большее значение означает лучшее качество, но больший размер файла.

en: Compression Quality
ru: Качество Сжатия

en: Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
ru: Диапазоны от 0 до 100. Большее значение означает лучшее качество изображения, но увеличивает размер файла

en: Checking this option will display the ImageMagick commands and output to users with the <em>administer site configuration</em> permission.
ru: Выбор данной опции будет отображать команды ImageMagick и выводить их пользователям с правом доступа <em>управление настройками сайта</em>.

en: Version information
ru: Информация о версии

en: The ImageMagick <kbd>convert</kbd> binary was located and return this version information.
ru: Бинарный файл <kbd>convert</kbd> библиотеки ImageMagick был обнаружен и вернул данную информацию о версии.

en: Compression Quality must be a value between 0 and 100.
ru: Качество сжатия должно быть между 0 и 100.

en: The specified ImageMagick path %file does not exist.
ru: Определенный ImageMagick путь %file не существует.

en: The specified ImageMagick path %file is not executable.
ru: Определенный ImageMagick файл %file не является исполнимым.

en: PHP's <a href="!open-basedir">open_basedir</a> security restriction is set to %open-basedir, which may be interfering with attempts to locate ImageMagick.
ru: Параметр конфигурации параметров безопасности PHP <a href="!open-basedir">open_basedir</a> установлен в %open-basedir, что может помешать найти исполняемые файлы ImageMagick.

en: ImageAPI Toolkit
ru: Инструментарий ImageAPI

en: No ImageAPI toolkits available
ru: Нет доступных инструментариев для ImageAPI (например GD2 или ImageMagick)

en: PHP GD was not compiled with %format support.
ru: PHP GD не был скомпилирован с поддержкой формата %format.

en: GD Image Rotation
ru: GD Вращение Изображения

en: Low Quality / Poor Performance
ru: Низкое качество / Плохая производительность

en: The installed version of PHP GD does not support image rotations. It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See: @url. An implementation of imagerotate in PHP will used in the interim.
ru: Установленная версия PHP GD не поддерживает вращение изображений. Возможно она была скомпилирована с использованием официальной библиотеки GD с сайта http://www.libgd.org, а не библиотеки GD, идущей в комплекте с PHP. Вы должны перекомпилировать PHP с параметром --with-gd, использовав таким образом встроенную библиотеку GD. Подробнее: @url. Использование функции imagerotate в PHP является временным решением

en: GD Image Filtering
ru: GD Фильтрование Изображений

en: The installed version of PHP GD does not support image filtering(desaturate, blur, negate, etc). It was probably compiled using the official GD libraries from http://www.libgd.org instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See @url. An implementation of imagefilter in PHP will be used in the interim.
ru: Установленная версия PHP GD не поддерживает фильтры изображений (обесцвечивание, размытие, негатив и т.д.). Возможно она была скомпилирована с использованием официальной библиотеки GD с сайта http://www.libgd.org, а не библиотеки GD, идущей в комплекте с PHP. Вы должны перекомпилировать PHP с параметром --with-gd, использовав таким образом встроенную библиотеку GD. Подробнее: @url. Использование функции imagefilter в PHP является временным решением

en: ImageAPI supporting multiple toolkits.
ru: ImageAPI поддерживает различные инструментарии.

en: Uses PHP's built-in GD2 image processing support.
ru: Использует встроенную в PHP поддержку обработки изображений GD2.

en: Command Line ImageMagick support.
ru: Поддержка коммандной строки ImageMagick.

en: ImageAPI toolkit missing settings form
ru: Не найдена форма настроек ImageAPI

en: administer imageapi
ru: управление imageapi

en: ImageAPI requires a Toolkit such as ImageAPI GD or ImageAPI ImageMagick to function. Go to !modules and enable one of them.
ru: ImageAPI требует для своей работы набор инструментов для работы с изображениями, такие как ImageAPI GD или ImageAPI ImageMagick. Перейдите на страницу !modules и включите один из них.

en: ImageAPI GD Memory Limit
ru: ImageAPI GD - лимит памяти

en: It is highly recommended that you set you PHP memory_limit to 96M to use ImageAPI GD. A 1600x1200 images consumes ~45M of memory when decompressed and there are instances where ImageAPI GD is operating on two decompressed images at once.
ru: Настоятельно рекомендуем вам установить PHP memory_limit 96М для использования ImageAPI GD. 1600x1200 изображения потребляет ~ 45M памяти при распаковке и есть случаи, когда ImageAPI GD работает с двумя распакованными изображениями одновременно.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). An empty value will cause images that support transparency to have transparent backgrounds, otherwise it will be white.
ru: Цвет фона, используемый для экспонированных областей изображения. Используйте шестеричное обозначение цветов в веб-формате (#FFFFFF для белого, #000000 для черного). Если значение не задано, то для изображений, поддерживающих прозрачность, будет использоваться прозрачный фон, для других изображений - белый.

en: Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
ru: В названиях пресетов используйте, пожалуйста, только буквенно-цифровые символы, знаки подчёркивания (_) и дефисы (-).

en: Preset %name (ID: @id) was deleted.
ru: Пресет %name (ID: @id) был удалён.

en: Preset %name (ID: @id) was flushed.
ru: Набор правил %name (ID: @id) был сброшен в начальные значения.

en: Override Defaults
ru: Переопределить значения по умолчанию

en: Unknown Action.
ru: Неизвестное действие.

en: Unknown Preset.
ru: Неизвестный пресет.

en: The action was succesfully updated.
ru: Действие было обновлено успешно.

en: ImageCache already generating: %dst, Lock file: %tmp.
ru: ImageCache уже создал: %dst, Блокировать файл: %tmp.

en: Manage ImageCache presets.
ru: Управление правилами ImageCache.

en: Place the following snippet in your module as part of <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.
ru: Поместите следующий сниппет в ваш модуль в качестве части <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.

en: %p is not a directory or is not readable by the webserver.
ru: %p не является каталогом и не имеет прав на чтение.

en: Has Avatar
ru: Имеет аватар

en: Display the node with standard node view.
ru: Показать материал в стандартном виде.

en: Makes Views draggable
ru: Делает Представления перетаскиваемыми

en: Draft
ru: Черновик

en: Save Draft
ru: Сохранить черновик

en: Capitalize first letter
ru: Первая буква заглавная

en: Class attribute
ru: Атрибут Class

en: 12-hour (am/pm)
ru: 12-часовой (am/pm)

en: 24-hour
ru: 24-часа

en: Scheduled
ru: Планировщик

en: Canvas
ru: Канва

en: Logged in user
ru: Текущий пользователь

en: Custom text
ru: Пользовательский текст

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
ru: Форма не отправлялась. <a href="!url">Перейти к форме</a>.

en: Node module form.
ru: Форма модуля материалов

en: Locale module form.
ru: Форма модуля Locale

en: Taxonomy module form.
ru: Форма терминов таксономии

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
ru: Путь меню (как отображается в навигационной цепочке), не включая главную страницу или [menu]. Разделены с помощью /.

en: Default argument
ru: Аргумент по умолчанию

en: Followers
ru: Подписчики

en: Legend
ru: Легенда

en: Override player color
ru: Переопределить цвет плеера

en: Poll title
ru: Заголовок Pool

en: No description
ru: Нет описания

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
ru: Поле «%name» не может содержать больше <em>@count</em> значений.

en: Name of top taxonomy term
ru: Название главного термина таксономии

en: ID of top taxonomy term
ru: ID главного термина таксономии

en: Secondary
ru: Вторичный

en: No fields available.
ru: Полей нет.

en: The id number of the category's parent vocabulary.
ru: ID родительского словаря категории.

en: '@column' => value for @column
ru: '@column' => значение для @column

en: Reset report
ru: Сбросить отчёт

en: always
ru: всегда

en: Vertical tabs
ru: Вертикальные вкладки

en: The selected fieldsets will be rendered as vertical tabs for this content type. The tabs are rendered in the same version as the original form's fieldsets.
ru: Выбранные наборы полей будут показаны как вертикальные вкладки в данном типе материала. Вкладки будут показаны в том же виде как и оригинальные наборы полей.

en: Vertical Tabs
ru: Вертикальные вкладки

en: Not in book
ru: Не в книге

en: <create a new book>
ru: <создать новую книгу>

en: New book
ru: Новая книга

en: By @name on @date
ru: @name. @date

en: By @name
ru: Автор: @name

en: Sticky on top of lists
ru: Закрепить вверху списков

en: Not in menu
ru: Не в меню

en: No attachments
ru: Нет закачанныех фалов

en: Alias: @alias
ru: Адрес: @alias

en: No alias
ru: Синоним не задан

en: No terms
ru: Нет терминов

en: Chaos tool suite
ru: Набор инструментов Chaos

en: Numeric
ru: Числовая

en: Full Size Video
ru: Видео в полный размер

en: Preview Video
ru: Предпросмотр видео

en: See video
ru: Смотрите видео

en: Video Display Settings
ru: Настройка отображения видео

en: Video display width
ru: Ширина отображения видео

en: Video Preview Settings
ru: Настройка предпросмотра видео

en: Video preview width
ru: Ширина предпросмотра видео

en: Video preview height
ru: Высота предпросмотра видео

en: Default thumbnail path
ru: Пусть к миниатюре по умолчанию

en: Path to a local default thumbnail image for cases when a thumbnail can't be found. For example, you might have a default thumbnail at %files.
ru: Путь к локальному эскизу по умолчанию для случаев, когда эскиз не может быть найден. Например, вы можете использовать эскиз по умолчанию %files.

en: Alt text
ru: Alt текст

en: Embedded Media Field configuration
ru: Конфигурация Embedded Media Field

en: Use SWFObject
ru: Использовать SWFObject

en: Providers
ru: Поставщики

en: @provider configuration
ru: Конфигурация @provider

en: Supported features
ru: Поддерживаемые функции

en: Allow content from %provider
ru: Позволить контент с %provider

en: Providers Supported
ru: Поддерживаемые Поставщики

en: Enter the URL or Embed Code here. The embedded third party content will be parsed and displayed appropriately from this.
ru: Введите URL или Embed Code здесь. Встроенное содержимое сторонних поставщиков будет обрабатываться и отображаться надлежащим образом.

en: The following services are provided: !urls
ru: Позволенные сервисы поставщиков: !urls

en: Television
ru: Телевидение

en: Override player colors
ru: Переопределить цвета плеера

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
ru: Создайте список опций в виде списка <strong>Допустимых значений</strong> или в виде PHP кода, возвращающего массив, внизу данной страницы. Данные значения будут одинаковыми для поля %field во всех типах содержимого.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
ru: Для этого поля необходимо указать "разрешённые значения".

en: form
ru: форма

en: Edit link
ru: Изменить ссылку

en: Submit button text
ru: Кнопка отправки

en: Token replacement patterns
ru: Шаблоны маркеров замещения

en: Name of top term's vocabulary
ru: Название словаря главных терминов

en: ID of top term's vocabulary
ru: ID словаря главных терминов

en: The text used in the menu as link text for this item.
ru: Текст ссылки на этот элемент, используемый в меню.

en: The title of the node's book parent.
ru: Заголовок родителя материала в книге.

en: The id of the node's book parent.
ru: ID родителя материала в книге.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
ru: Заголовки всех предков в иерархии материалов книги.

en: The name of the currently logged in user.
ru: Имя авторизированного в данный момент пользователя.

en: The user ID of the currently logged in user.
ru: ID авторизированного в данный момент пользователя.

en: The email address of the currently logged in user.
ru: E-mail адрес авторизованного в данный момент пользователя.

en: A randomly generated SHA1 hash.
ru: Генератор случайного SHA1 хеша.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
ru: Текущий штамп времени в секундах с 1 Января 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
ru: Случайно сгенерированная цифра.

en: A randomly generated three-digit number.
ru: Случайно сгенерированное трехзначное число.

en: A randomly generated ten-digit number.
ru: Случайно сгенерированное десятизначное число.

en: Randomly generated single-digit letter.
ru: Случайно сгенерированная буква.

en: Randomly generated three-digit letters.
ru: Случайно сгенерированное двухбуквенное сообщение.

en: Randomly generated ten-digit letters.
ru: Случайно сгенерированное десятибуквенное сообщение.

en: Display a tokenized message to the user
ru: Отобразить маркированное сообщение пользователю

en: Send tokenized e-mail
ru: Отправить маркированное сообщение электронной почты

en: Redirect to a tokenized URL
ru: Перенаправить на маркированный URL

en: The email address to which the message should be sent.
ru: Адрес электронной почты, на который следует отправить сообщение.

en: The message that should be sent.
ru: Отправляемое сообщение

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
ru: Следующие метки-заполнители могут использоваться для формирования адреса URL. Некоторые метки могут быть недоступны в зависимости от того контекста, в котором выполняется действие.

en: The message to be displayed to the current user.
ru: Сообщение, которое будет отображаться текущему пользователю.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
ru: Следующие метки-заполнители могут использоваться в пользовательском тексте сообщения. Некоторые метки могут быть недоступны в зависимости от того контекста, в котором выполняется действие.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
ru: Следующие метки-заполнители могут использоваться в адресе URL. Некоторые метки могут быть недоступны в зависимости от того контекста, в котором выполняется действие.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
ru: Предоставляет API для замещаемых текстовых шаблонов, содержащих актуальную информацию.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
ru: Предоставляет дополнительные маркеры и базу для создания собственных.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
ru: Предоставляет расширенные версии встроенных в Drupal действий, используя модуль Token.

en: The results of this submission may be viewed at:
ru: Результаты могут быть просмотрены тут:

en: New component name
ru: Введите название поля

en: When adding a new component, the name field is required.
ru: Введите название поля.

en: Your webform has been published.
ru: Ваш опросник был опубликован.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
ru: Положение полей в форме, необходимость их заполнения и отправки писем обновлены.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only lowercase alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if using Additional Processing or Validation code.
ru: Ключ для этого элемента формы (машинное имя). Это ключ может содержать лишь строчные буквы, цифры и знак подчеркивания. Ключ будет использоваться как имя атрибута для элемента формы. Это значение не влияет на способ сохранения данных, но может быть полезен при Дополнительной Обработке или Проверке кода.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
ru: Опционально. Вы можете группировать компоненты в логические наборы, группируя их.

en: Component %name cloned.
ru: Поле %name клонировано.

en: Component %name updated.
ru: Поле %name обновлёно.

en: New component %name added.
ru: Поле %name добавлено.

en: Delete the %name fieldset?
ru: Удалить группу полей %namе?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
ru: Это действие приведет к немедлительному удалению группы полей %name  и дочерних элементов %name из опросника %webform. Его невозможно отменить.

en: Delete the %name component?
ru: Удаление поля %name

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
ru: Из формы %webform будет удалён компонет %name. Это действие нельзя отменить.

en: Component %name deleted.
ru: Поле %name удалёно.

en: Submissions for %user
ru: Отправления пользователя %user

en: Show !count results per page.
ru: Отображать !count результатов на страницу.

en: Showing all results.
ru: Показаны все результаты.

en: @total results total.
ru: Всего: @total.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
ru: Разделитель используется при скачивании результатов в формате CSV/TSV.

en: Submission Details
ru: Детали записи

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
ru: На этой странице находится список полей, который используются в этой форме. Вы можете добавлять в форму любое количество однотипных полей, изменять в дальнейшем их параметры и в случае необходимости удалять. Для добавления нового поля, введите его название, выберите тип, необходимость его заполнения и включение его данных в отправляемые письма с результатами значений отправленной формы. После нажатия кнопки «Добавить» вам будет нужно определить параметры добавляемого поля, которые для каждого типа поля являются специфическими.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
ru: Для редактирования параметров существующего поля, нажмите ссылку <em>Правка</em> напротив его названия.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
ru: Эти права доступа регламентируют  пользователи какого статуса  имеют право заполнять данную  веб-форму. Они не закрывают доступ к странице в целом. Если необходимо полностью закрыть доступ к странице, то следует использовать модуль доступа к содержанию, например <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
ru: Роли

en: Uncheck all roles to prevent new submissions. The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
ru: Выберите роли, пользователям которых будет разрешена отправка этой формы. Выбор роли %authenticated даст доступ к форме всем зарегистрированным на сайте пользователям.

en: Show complete form in teaser
ru: Показывать форму в кратком содержании документа

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
ru: Отметьте это поле, чтобы форма показывалась в кратком содержании документа.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
ru: Текст, который будет использоваться в названии кнопки отправки формы. По умолчанию для кнопки используется текст <em>Сохранить</em>.

en: Limit to !count submission(s) !timespan
ru: Разрешить не более !count отправления(й) !timespan

en: The entered email address %address is not a valid address.
ru: Введён неверный адрес %address.

en: Submissions for this form are closed.
ru: В эту форму нельзя добавить запись.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
ru: Для просмотра формы необходимо <a href="!login">войти в аккаунт</a> (<a href="!register">регистрация</a>).

en: You do not have permission to view this form.
ru: У вас нет прав для просмотра этой формы.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
ru: Вы уже отправили эту форму максимально допустимое количество раз (@count).

en: You have already submitted this form.
ru: Вами уже была отправлена эта форма.

en: You may not submit another entry at this time.
ru: Сейчас вы не можете ввести данные.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
ru: <a href="!url">Посмотреть свои предыдущие записи</a>.

en: Available components
ru: Доступные поля

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
ru: В этой секции находятся доступные <em>Webform</em> типы полей. Здесь вы можете включать и отключать использование этих полей в формах.

en: Default e-mail values
ru: Отправка писем

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
ru: Почтовый адрес, с которого будут отправляться письма.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
ru: Имя отправителя связанное с почтовым адресом.

en: Default subject
ru: Тема письма

en: Form submission from: %title
ru: Заполнен опросник: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
ru: Текст, использующийся для определения темы письма.

en: Allow cookies for tracking submissions
ru: Включить отслеживание отправки форм с помощью <em>cookies</em>

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
ru: <a href="http://ru.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookie</a> могут помочь предотвратить отправку пользователем одной формы несколько раз. Хотя <em>cookie</em> и могут использоваться для ограничений накладываемых на пользователей, их использование может быть эффективно лишь в небольшом количестве случаев. Для наложения ограничений, модуль <em>Webform</em> использует IP-адреса и логины пользователей.

en: Default export format
ru: Формат экспорта

en: Default export delimiter
ru: Разделитель

en: Submission access control
ru: Доступ к формам

en: Select the user roles that may submit each individual webform
ru: В каждой форме можно выбрать роли пользователей

en: Disable Webform submission access control
ru: Запретить модулю <em>Webform</em> управлять доступом

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
ru: По умолчанию, на странице редактирования каждой формы можно выбрать роли пользователей, которым будет доступна форма. Если вы используете какой-либо другой модуль управляющий доступом к документам и доступ определяется другими параметрами, то вы можете запретить управлять доступом модулем <em>Webform</em>.

en: Form: !form
ru: Форма: !form

en: Submission updated.
ru: Отправление обновлено.

en: Thank you, your submission has been received.
ru: Ваше сообщение получено.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
ru: В этом поле вы можете использовать специальные маркеры, которые будут заменены значениями.

en: You can use %server[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> variables, %session[key] to add any of the special PHP <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> variables and %get[key] to create prefilled forms from the <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">URL</a>. %cookie, %request and %post also work with their respective PHP variables. For example %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id], or %get[q].
ru: Вы можете использовать %server[key] для добавления <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.server">$_SERVER</a> переменных, %session[key] для добавления <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.session">$_SESSION</a> переменных, а так же %get[key] для добавления <a href="http://www.php.net/reserved.variables#reserved.variables.get">$_GET</a> переменных. Так же работают %cookie, %request и %post. Пример: %server[HTTP_USER_AGENT], %session[id], %get[q].

en: Token values
ru: Значения маркеров

en: Webform confirmation
ru: Подтверждение опросника

en: Form components
ru: Поля формы

en: Webform submission
ru: Отправленные формы

en: Website timezone
ru: Часовой пояс веб-сайта

en: User timezone
ru: Часовой пояс пользователя

en: Start year
ru: Начальный год

en: End year
ru: Конечный год

en: Use a textfield for year
ru: Для введения года использовать текстовое поле

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
ru: При наличии флажка, дата будет браться из соответствующего поля. В противном случае будет предлагаться список множественного выбора.

en: Entered !name is not a valid date.
ru: Введенная дата  !name не действительная.

en: The entered date needs to be between the years @start and @end.
ru: Введенная дата должна входить в период от @start до @end.

en: Leaving blank will use the default size.
ru: Оставьте пустым, чтобы использовать размер по умолчанию.

en: %value is not a valid email address.
ru: Введён неверный адрес электроной почты '%value'.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
ru: Объединение полей в группы.

en: Width of the file field.
ru: Ширина поля файла.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
ru: Невозможно создать папку %directory для сохранения результатов. Проверьте, доступна ли она для записи.

en: %field field is required.
ru: Необходимо заполнить поле %field.

en: Filesize (KB)
ru: Размер файла (КБ)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
ru: Невидимое пользователю поле, записывающее необходимую информацию.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
ru: Вывод текста в формате HTML (это поле не выбирается и не заполняется пользователями).

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
ru: Функции в списке выбора должны быть уникальными. Следующие ключи были использованы несколько раз:

en: Make this field resizable by the user.
ru: Сделать это поле c изменяемыми пользователем размерами.

en: Label placed to the left of the textfield
ru: Метка, расположенная в левой части поля

en: Examples: $, #, -.
ru: Примеры: $, #, -.

en: Label placed to the right of the textfield
ru: Метка, расположенная в правой части поля

en: Examples: lb, kg, %.
ru: Примеры: lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
ru: Введенное время  %name не действительно.

en: New revision
ru: Новая правка

en: Point
ru: Точка

en: Add comment link
ru: Добавить ссылку на комментарий

en: These settings only apply to the conditional fields of this content type.
ru: Эти настройки относятся к зависимым полям только для данного типа содержимого.

en: The Conditional Fields module allows to set fields with allowed values as "controlling fields" for other fields and groups. When a field or group is "controlled", it will only be available for editing and displayed if the selected values of the controlling field match the "trigger values" assigned to it. You can, for example, make a custom "article teaser" field that is shown only if a "Has teaser" checkbox is checked.
ru: С помощью модуля Conditional Fields можно превратить одни поля, - для которых определены допустимые значения, - в <strong>"управляющие"</strong> для <em>других полей и групп</em>. В свою очередь, эти <em>другие поля и группы</em> становятся <strong>"зависимыми"</strong>: они отображаются и доступны для редактирования лишь тогда, когда в управляющем поле выбрано одно из <strong>"активирующих значений"</strong>. К примеру, можно создать дополнительное (зависимое) поле "Анонс статьи", которое будет отображаться, только если поставить флажок "Есть анонс" (управляющее поле).

en: When editing a node, the controlled fields are dynamically shown and hidden with javascript.
ru: При редактировании материала зависимые поля динамически отображаются и скрываются с помощью javascript.

en: On node view, the controlled fields which were left untriggered are hidden.
ru: На странице просмотра материала не отображаются зависимые поля, которые не были активированны.

en: Once the module is activated, a new set of options will appear in the editing form of cck fields, from where you can select which of the allowed values available of candidate "controlling" fields will make the field "controlled". If <em>- Not controlling -</em> or no value is selected, the field will be shown as usual.
ru: После включения модуля на странице редактирования полей CCK появится набор новых параметров. С их помощью Вы сможете указать, какие значения возможных "управляющих" полей превратят данное поле в "зависимое". При выборе <em>- Не управляет -</em>, либо если ничего не выбрано, текущее поле будет отображаться как обычно.

en: These are the requisites to make a field controllable:
ru: Обязательные условия для создания зависимого поля:

en: The controlling field widget must be single or multiple select list, radio buttons or checkboxes.
ru: Типом виджета у управляющего поля должны быть выпадающий список, список выбора, радио-кнопки, флажки, либо одиночный флажок да/нет.

en: The controlling field must have allowed values.
ru: Для управляющего поля должны быть указаны допустимые значения.

en: If the controlled field is in a group, the controlling field must be in the same group.
ru: Если зависимое поле находится в группе, то и управляющее поле должно быть в ней же.

en: If you want to make a group controllable, the controlling field should not be inside a group.
ru: Если зависимой нужно сделать группу, то управляющее поле не должно быть внутри неё.

en: There is also a "Conditional fields" settings tab in every content type admin page.
ru: Кроме того, на страницах управления типами содержимого у каждого из них есть собственная вкладка "Зависимые поля".

en: The <a href="@handbook">Conditional Fields Handbook</a> contains further explanations and examples.
ru: Более подробные объяснения (с примерами) находятся в <a href="@handbook">Справочнике по Зависимым Полям</a>.

en: User Interface options
ru: Настройки интерфейса

en: Don't use javascript. Fields are only hidden on node view.
ru: Не использовать Javascript. Поля скрыты только на странице просмотра материала.

en: Hide untriggered fields.
ru: Скрывать недоступные поля.

en: Disable untriggered fields.
ru: Делать недоступные поля неактивными (затемнёнными).

en: Choose the desired javascript behaviour in node editing forms.
ru: Выберите желаемое поведение Javascript'а на странице редактирования материала.

en: No animation
ru: Без анимации

en: Slide down
ru: Скольжение вниз

en: The speed at which the animation is performed. Slow = 600ms; Normal = 400ms; Fast = 200ms.
ru: Скорость проигрывания анимации. Медленно = 600мс; Нормально = 400мс; Быстро = 200мс.

en: Orphaned controlled fields settings
ru: Настройки зависимых полей с недоступными управляющими

en: Configure the visibility/editability of controlled fields whose controlling fields are not visible/editable.
ru: Настройка видимости/доступности зависимых полей, управляющие поля которых сами скрыты/недоступны.

en: Show only if triggered
ru: Показать, только если доступно

en: On node view
ru: На странице просмотра материала

en: On node edit
ru: При редактировании материала

en: Administrators see all fields
ru: Администраторам доступны все поля

en: Select this box to let users with the <a href="@access-control-page">administer conditional fields</a> permission to view all controlled fields of a node.
ru: Выберите этот флажок для отображения всех зависимых полей пользователям с правом <a href="@access-control-page">управления зависимыми полями</a>.

en: Delete all conditional fields configured for this content type. This will delete the conditional fields settings, not the fields themselves.
ru: Удалить все зависимые поля, настроенные для данного типа содержимого. Будут удалены только настройки зависимости, а не сами поля.

en: Conditional fields options for this content type saved.
ru: Настройки условных полей для данного типа документа сохранены.

en: Change basic information
ru: Изменить основную информацию

en: Trigger values
ru: Активирующие значения

en: Conditional fields settings
ru: Настройки зависимых полей

en: - Not controlling -
ru: - Не управляет -

en: <a href="@edit-field">Edit the allowed values</a> of %field-name.
ru: <a href="@edit-field">Редактировать</a> допустимые значения для поля %field-name.

en: You can't change the parent group of a conditional field.
ru: Нельзя менять родительскую группу для зависимого поля.

en: administer conditional fields
ru: управление зависимыми полями

en: Conditional fields
ru: Зависимые поля

en: Justify
ru: По ширине

en: Fullscreen
ru: Во весь экран

en: Font Color
ru: Цвет шрифта

en: Broken handler @table.@field
ru: Сломанный обработчик @table.@field

en: Skipping broken view @view
ru: Пропущено сломанное представление @view

en: Ajax callback for view loading.
ru: Ajax обратный вызов, для загрузки представления.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
ru: Этот конвертер попытается как можно лучше конвертировать представление Views 1 во Views 2. Это преобразование ненадежно; вполне вероятно, что вам придется вносить исправления вручную. Импортировать представления Views 1 можно с помощью обычной вкладки Импорт.

en: Changes cannot be made to a locked view.
ru: Нельзя вносить изменения в заблокированный вид.

en: Convert stored Views 1 views.
ru: Конвертировать сохраненные представления из версии 1.

en: Convert view
ru: Конвертировать вид

en: Create customized lists and queries from your database.
ru: Позволяет создавать списки и запросы из базы данных сайта.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
ru: Интерфейс для создания/изменения представлений.

en: Example table
ru: Пример таблицы

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
ru: Пример таблицы содержит пример содержания и может быть связан с материалами.

en: Example content
ru: Пример содержания

en: Some example content that references a node.
ru: Некоторые примеры содержания, ссылающегося на материал.

en: Example node
ru: Пример материала

en: Plain text field
ru: Простое текстовое поле

en: Just a plain text field.
ru: Текстовое поле.

en: Numeric field
ru: Числовое поле

en: Just a numeric field.
ru: Числовое поле.

en: Boolean field
ru: Булево поле

en: Just an on/off field.
ru: Поле on/off.

en: Timestamp field
ru: Поле отметки времени

en: Just a timestamp field.
ru: Поле отметки времени.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
ru: Эмулирует главную страницу по умолчанию сайта на Drupal; вы можете указать путь к этому представлению в настройках сайта в качестве главной страницы по умолчанию, чтобы сделать его вашей главной страницей.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
ru: Заголовок использует этот аргумент, если он присутствует. Он заменит заголовок представления и заголовок из из предыдущих аргументов. Вы можете использовать процент, чтобы заменить строку заголовка аргументом. Используйте "%1" для первого аргумента, "%2" для второго и т.д.

en: Validator options
ru: Настройки проверки

en: Display all values
ru: Показать все значения

en: Hide view / Page not found (404)
ru: Скрыть представление / Страница не найдена (404)

en: Display empty text
ru: Показать пустой текст

en: Provide default argument
ru: Подставить аргумент по умолчанию

en: Provide default argument options
ru: Настройки аргумента по умолчанию

en: Default argument type
ru: Тип аргумента по умолчанию

en: Broken/missing handler
ru: Обработчик испорчен или отсутствует

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
ru: Обработчик этого пункта испорчен или отсутствует и не может быть использован. Если модуль предусматривал обработчик и был отключен, то повторное включение модуля, возможно, восстановит обработчик. В противном случае вам, скорее всего, нужно будет удалить этот пункт.

en: Current date
ru: Текущая дата

en: Current node's creation time
ru: Время создания текущего материала

en: Current node's update time
ru: Время обновления текущего материала

en: Allow multiple terms per argument.
ru: Разрешить несколько терминов в аргументе.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
ru: Если выбрано, пользователи могут вводить составные аргументы в виде 1+2+3 (для ИЛИ) или 1,2,3 (для И).

en: Allow multiple arguments to work together.
ru: Позволить несколько аргументов, чтобы они работали вместе.

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
ru: Если выбрано, то несколько значений этого аргумента могут работать вместе, как если бы несколько терминов были поставлены к тому же аргументу. Эта опция не совместима с "Сокращением дупликатов".

en: Do not display items with no value in summary
ru: Не показывать элементы без значения в сводке

en: Invalid input
ru: Ошибочный ввод

en: Fail basic validation if any argument is given
ru: Провалить проверку, если будет получен любой аргумент

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
ru: Представление с большим количеством аргументов, чем необходимо, не пройдет проверку..

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
ru: Если отмечено, то пользователи могут ввести составные  аргументы в виде 1+2+3 или 1,2,3.

en: Exclude the argument
ru: Исключить аргумент

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
ru: Если выбран, числа введенные в аргумент, будут скорее исключены, чем ограничат просмотр.

en: Glossary mode
ru: Словарный режим

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
ru: Словарный режим применяется для ограничения числа сиволов, используемых в аргументе. позволяя краткому представлению быть словарем.

en: Character limit
ru: Ограничение символов

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
ru: Сколько символов аргумента будет использоваться в фильтре. Если установить 1, все поля, начинающиеся с первой буквы агумента будут допущены.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
ru: При отображении результата аргумента, как изменять регистр.

en: No transform
ru: Не изменять

en: Upper case
ru: Привести к верхнему регистру

en: Lower case
ru: Привести к нижнему регистру

en: Capitalize each word
ru: Каждое слово - с заглавной буквы

en: Case in path
ru: Регистр в адресной строке

en: Transform spaces to dashes in URL
ru: Превращать пробелы в тире

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
ru: Метка этого поля, которая будет отображаться пользователям, если стиль требует этого.

en: Exclude from display
ru: Исключить из вывода

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view.  Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming.
ru: Выберите настройку, чтобы не отображать это поле, но загружать его в представлении. Используйте эту настройку чтобы не отображать групповое поле в каждой записи, или при использовании особой темы.

en: Rewrite the output of this field
ru: Заменить выводимое полем значение

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
ru: При активации этого режима Вы напрямую указываете формат выдаваемого полем значения. Внутри него Вы можете выводить значения других полей (в том числе исключённых из вывода, либо его собственное, каким оно должно было выводиться изначально).

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ru: Введите текст, отображаемый полем. Вы можете использовать HTML, а также подстановочные шаблоны, указанные ниже.

en: Output this field as a link
ru: Выводить это поле в виде ссылки

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
ru: Если включено, это поле будет преобразовано в ссылку. Путь ссылки должен быть указан ниже.

en: Link path
ru: Путь ссылки

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
ru: Внутренний путь страницы Drupal, либо её абсолютный URL. Для формирования ссылки Вы можете использовать указанные ниже подстановочные шаблоны.

en: The CSS class to apply to the link.
ru: CSS класс, применённый к этой ссылке.

en: Text to place as "alt" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
ru: Текст, в "alt", который многие браузеры отображают в качестве всплывающих подсказок при наведении мыши.

en: Prefix text
ru: Prefix текст

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
ru: Любой текст, добавляемый перед ссылкой. Можно использовать HTML.

en: Suffix text
ru: Suffix текст

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
ru: Любой текст, добавляемый после ссылки. Можно использовать HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ru: <p>Вы должны добавить любое дополнительное поле к выводу перед использованием этого поля. Эти поля могут быть отмечены как <em>Исключить из вывода</em>. Обратите внимание, что из-за правил отображения, вы не можете использовать поля, которые идут после этого поля; если вам нужно поле, не показанное в этом списке, перераспределите ваши поля.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
ru: <p>Для вывода в текущем режиме Представления доступны следующие шаблоны подстановки. Если ввести маркер шаблона, указанный слева, то при просмотре Представления вместо него будет подставлено значение, указанное в списке напротив маркера. Необходимо учитывать, что в связи с порядком обработки результата Вы не сможете использовать значения полей, расположенных после текущего. Если Вы хотите использовать поле, которое есть в представлении, но здесь не указано - перестройте порядок полей.</p>

en: Trim this field to a maximum length
ru: Установить для этого поля максимальную длину

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
ru: Если выбрано, поле будет обрезано по максимальной длине.

en: Trim only on a word boundary
ru: Обрезать только на границе слова

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
ru: Если выбрано, значение поля будет обрезано по границе слова. Но общее количество символов не будет больше указанного выше значения. Поэтому, если от начала и до границы обрезки все символы образуют одно длинное слово, значение поля может быть обрезано до пустого.

en: Add an ellipsis
ru: Добавить многоточие

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
ru: При выборе этого флажка будет добавлено "..." в конце обрезанного поля.

en: Strip HTML tags
ru: Удалить HTML-теги.

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
ru: В положении влючено все HTML-теги будут удалены.

en: Field can contain HTML
ru: Поле может содержать HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
ru: Если этот флажок выбран, после обрезки поля будет запущен HTML корректор, который правильно закроет все открытые теги.

en: File size display
ru: Отобразить размер файла

en: Formatted (in KB or MB)
ru: В заданном формате (в KB или MB)

en: Raw bytes
ru: В байтах

en: If checked, true will be displayed as false.
ru: Если отметить, то 'правда' будет отображаться как 'ложь'

en: Time ago (with "ago" appended)
ru: Время назад ("назад" будет добавлено)

en: Time span (future dates start with - )
ru: Временной интервал (будущие даты начинаются с -)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
ru: Временной диапазон (с добавленным "назад/с этого момента")

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago" this is the the number of different units to display, which defaults to two.
ru: Если "Собственная", смотрите <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">документацию PHP</a> по форматам даты. Если "Время назад", то это число различных единиц для отображения, которых по умолчанию до двух.

en: Round
ru: Круглый

en: If checked, the number will be rounded.
ru: Если выбран, число округляется

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
ru: Сколько цифр выводить после десятичной запятой.

en: What single character to use as a decimal point.
ru: Какой символ использовать в качестве десятичной запятой.

en: What single character to use as the thousands separator.
ru: Какой символ использовать в качестве разделителя тысяч.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
ru: Текст для вывода перед числом, например, символ валюты.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
ru: Текст для вывода после числа, например, символ валюты.

en: Simple separator
ru: Простой разделитель

en: Display as link
ru: Выводить в виде ссылки

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
ru: Этот элемент сейчас не раскрыт. Если вы <strong>раскроете</strong> его, то пользователи смогут использовать фильтр самостоятельно.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
ru: Этот элемент сейчас раскрыт. Если вы <strong>скроете</strong> его, пользователи не смогут изменить фильтр, когда они увидят его.

en: Unlock operator
ru: Разблокировать оператор

en: When checked, the operator will be exposed to the user
ru: Если отметить, то оператор будет открыт польователю

en: Operator identifier
ru: Идентификатор оператора

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
ru: Он будет отображаться в URL после '?' для обозначения фильтра. Не может быть пустым.

en: Filter identifier
ru: Идентификатор фильтра

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
ru: Появляется в URL после ? для идентификации этого фильтра. Не может быть пустым.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
ru: Этот открытый фильтр может быть необязательным.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
ru: Разрешает этому открытому фильтру принимать только одну настройку.

en: Remember
ru: Помнить настройки

en: Remember the last setting the user gave this filter.
ru: Запоминать последние настройки пользователя для этого фильтра.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
ru: Идентификатор необходим, если фильтр раскрыт.

en: This identifier is not allowed.
ru: Идентификатор недопустим.

en: - Any -
ru: Любой

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
ru: Вы обязаны выбрать значение, кроме тех случаев, когда это необязательный раскрытый фильтр.

en: exposed
ru: раскрыт

en: Value type
ru: Тип значения

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
ru: Дата в любом машиночитаемом формате. Предпочтительный формат: CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
ru: Неверный формат даты.

en: Limit list to selected items
ru: Ограничить список выбранными элементами

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
ru: Если отмечено, пользователю будут доступны только выбранные здесь варианты.

en: not in
ru: не в

en: Is all of
ru: Все:

en: Is none of
ru: Кроме:

en: not
ru: нет

en: Is between
ru: между

en: between
ru: между

en: Is not between
ru: не между

en: not between
ru: не между

en: Min
ru: Мин

en: And max
ru: И макс.

en: And
ru: И

en: Contains any word
ru: Содержит любое слово

en: has word
ru: содержит слово

en: Contains all words
ru: Содержит все слова

en: has all
ru: содержит все

en: begins
ru: начинается

en: ends
ru: оканчивается

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
ru: Регистрозависимые фильтры могут оказаться быстрее. MySQL может игнорировать регистрозависимость.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
ru: Метка для этого отношения, которая буду отображаться только административно.

en: Require this relationship
ru: Эта связь обязательна

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
ru: Элементы, у которых нет этой связи, не будут показываться.

en: asc
ru: возр.

en: desc
ru: убыв.

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
ru: Степень детализации - это наименьшая единица при определении совпадают ли две даты; например, если степень детализации "Год", тогда все даты в 1999 году, независимо от того, когда именно они произошли в 1999 году, будут рассматриваться как одна дата.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
ru: в views_handler_sort_formula отсутствует значение по умолчанию: @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
ru: Если <a href="@modules">включить модуль расширенной справки</a>, Views будет выдавать более подробную справку. <a href="@hide">Скрыть это сообщение.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
ru: Если вы установите модуль Advanced help (см. !href), то вы получите более удобную справку. <A href="@hide">Скрыть это сообщение.</A>

en: Warning! Broken view!
ru: Предупреждение! Испорченное представление!

en: Broken
ru: Прервано

en: Install the advanced help module for the getting started
ru: Установите модуль Advanced help для начала работы

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
ru: Сомневаетесь, с чего начать? Попробуйте со страницы "!getting-started".

en: Displays
ru: Вид

en: These queries were run during view rendering:
ru: При рендеринге представления были выполнены следующие запросы:

en: [@time ms]
ru: [@time мс]

en: This display has no path.
ru: У этого отображения нет пути.

en: Query build time
ru: Время построения запроса

en: @time ms
ru: @time мс

en: Query execute time
ru: Время выполнения запроса

en: View render time
ru: Время отрисовки представления

en: No query was run
ru: Запрос пуст - нечего выполнять

en: Unable to preview due to validation errors.
ru: Невозожно создать предпросмотр из-за ошибок некорректности.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
ru: Аргументы, разделеные '/' как в URL пути.

en: Clone view %view
ru: Клонировать представление %view

en: View name
ru: Имя представления

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
ru: Это уникальное название представления. Должно состоять только из букв, цифр и подчеркиваний; используется только для того, чтобы идентифицировать представление для внутреннего использования и для создания имени уникального шаблона темы для этого представления. Если модуль, используемый представлением, изменяется, не изменяйте имя представления, или взамен создайте новое представление.

en: View description
ru: Описание представления

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
ru: Это описание будет отображаться на странице управления Представлениями чтобы напомнить вам, для чего он создан.

en: View tag
ru: Метка представления

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
ru: Вы можете дополнительно указать метку для этого представления; она используется только для удобства выборки представлений на странице администрирования.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
ru: Тип представления является главной таблицей, по которой получается информация. Тип представления задаёт какие аргументы, поля, критерии сортировки и фильтров доступны, поэтому, будучи однажды установленным он <strong>не может быть изменен</strong>.

en: You must use a unique name for this view.
ru: Вы должны использовать уникальное имя для этого представления.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
ru: Вы действительно хотите обратить представление %name?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
ru: Возвращение представления удалит тип представления, который в базе на представление по умолчанию. Все изменения, которые вы сделали, будут утеряны и восстановлению не подлежат.

en: Are you sure you want to delete the view %name?
ru: Вы уверены, что хотите удалить представление %name?

en: Deleting a view cannot be undone.
ru: Удаление представления нельзя отменить.

en: The view has been deleted.
ru: Представление было удалено.

en: There is no lock on view %view to break.
ru: Представление %view не содержит блокировок для их прерывания.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
ru: Вы действительно хотите прервать блокировку для представления %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
ru: Прерывая блокировку, любые не сохраненные изменения сделанные !user будут утеряны!

en: Break lock
ru: Прервать блокировку

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
ru: Блокировка прервана и вы можете редактировать тип представления.

en: Edit view %view
ru: Редактирование представления %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
ru: Введите название, которое вы хотите использовать для представления, если оно отличается от исходного. Оставьте пустым, чтобы использовать название исходного представления.

en: Paste view code here
ru: Вставьте сюда код представления

en: Unable to interpret view code.
ru: Невозможно проинтерпретировать код представления.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
ru: Вы импортируете представление, созданное во Views версии 1. Возможно, потребуется изменить некоторые параметры для корректной работы в версии 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
ru: Это представление несовместимо с этой версией Views.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
ru: Представление с таким именем уже существует; выберите другое имя

en: Display plugin @plugin is not available.
ru: Отобразить плагин @plugin невозможно.

en: Style plugin @plugin is not available.
ru: Плагин стиля @plugin не доступен.

en: Row plugin @plugin is not available.
ru: Плагин строки @plugin не доступен.

en: @type handler @table.@field is not available.
ru: Обработчик @type для @table.@field не доступен.

en: Unable to import view.
ru: Невозможно импортировать представление.

en: Unknown or missing table name
ru: Не известное или отсутствующее имя таблицы

en: Click on an item to edit that item's details.
ru: Щелкните на элементе, чтобы изменить его параметры.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
ru: У этого представления нарушено отображение по умолчанию, и оно не может быть использовано.

en: Export this view
ru: Экспортировать это представление

en: Create a copy of this view
ru: Создать копию этого представления

en: View "@display"
ru: Представление "@display"

en: Go to the real page for this display
ru: Перейдите на реальную страницу для этого отображения

en: Invalid
ru: Недействительный

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
ru: Ошибка: Отображение @display ссылается на плагин с названием '@plugin', но этот плагин не существует!

en: Missing style plugin
ru: Отсутствует плагин стиля

en: Change settings for this style
ru: Изменить настройки этого стиля

en: &nbsp; Style: !style
ru: &nbsp; Стиль: !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
ru: Найден неверный идентификатор отображения во время восстановления вкладок

en: Unable to initialize default display
ru: Невозможно инициализировать отображение по умолчанию

en: Add display
ru: Добавить вид

en: Remove display
ru: Удалить вид

en: Restore display
ru: Вернуть вид

en: View analysis
ru: Анализ представления

en: View details
ru: Представление подробно

en: Configure @type
ru: Настроить @type

en: Rearrange @type
ru: Перестроить @type

en: Broken field @id
ru: Битое поле @id

en: There are no @types available to add.
ru: @types, доступные для добавления, отсутствуют.

en: Configure @type %item
ru: Конфигурировать @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
ru: Настройка дополнительных параметров для @type %item

en: Change summary style for @type %item
ru: Изменить стиль анонса для @type %item

en: Internal error: broken plugin.
ru: Внутренняя ошибка: битый плагин.

en: Configure summary style for @type %item
ru: Конфигурировать стиль анонса для @type %item

en: Clear Views' cache
ru: Очистить кэш Views

en: Add Views signature to all SQL queries
ru: Добавить сигнатуру Views во все запросы SQL

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
ru: Все запросы, сгенерированные Views будут включать специальную 'VIEWS' = 'VIEWS' строку в положении WHERE. Это позволит проще идентифицировать Views-запросы в логах сервера базы данных, но должно использоваться только для поиска неисправностей.

en: Disable views data caching
ru: Отключить кэширование данных представлений

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
ru: Для увеличения производительности Views кэширует информацию о таблицах, модулях и доступных представлениях. При отметке этого флажка Views будет пропускать этот кэш и заново запрашивать требуемую информацию. Этот пункт может иметь серьезные последствия для производительности.

en: Ignore missing advanced help module
ru: Игнорировать отсутствие модуля Advanced Help

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
ru: Views использует модуль Advanced help для отображения справки. Если этого модуля нет, Views будет жаловаться, пока вы не отметите этот пункт.

en: Show query above live preview
ru: Показывать запрос над областью предварительного просмотра

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
ru: Отметьте, чтобы показывать информацию о запросе НАД предпросмотром. Оставьте неотмеченным, чтобы отображать информацию ПОД ним.

en: Show other queries run during render during live preview
ru: Показывать другие запросы, пока генерируется текущий предпросмотр.

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
ru: Drupal имеет возможность выполнять много запросов, пока представление генерируется. Отметьте этот пункт, чтобы отображать каждый запуск запроса, пока представление генерируется в рамках предпросмотра

en: Do not show hover links over views
ru: Не показывать hover ссылку в представленииях

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
ru: Чтобы облегчить администрирование представлений, Views создает ссылки (редактировать, экспорт), отображаемые при наведении на действующее представление. Это может отвлекать на некоторых темах оформления. Эта опция отключает отображение таких ссылок.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
ru: Разрешить статистику представления для модуля Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
ru: Включите, чтобы собирать сведеня о запросах и производительности Предаставлений <em>когда установлен Devel</em>.

en: Disable javascript with Views
ru: Отключить JavaScript в представлениях

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
ru: Если у Вас наблюдаются проблемы с Javascript, Вы можете отключить эту опцию. Редактирование представлений без JS возможно, но менее удобно.

en: Page region to output performance statistics
ru: Раздел страницы для вывода статистики производительности

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
ru: Метка для значения "ЛЮБОЙ" на опциональных раскрытых фильтрах

en: Error: missing @component
ru: Ошибка: отсутствуе @component

en: Server reports invalid input error.
ru: Сервер сообщает об ошибке ввода.

en: View analysis can find nothing to report.
ru: Анализ представления не нашел ничего для отчета.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
ru: Это представление имеет только стандартный вывод и, следовательно, не будет ни куда размещено на вашем сайте. Может вы хотите добавить вывод страницы или блока.

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
ru: Нет ни одного "Views 1"-представления для конвертации

en: Converted
ru: Конвертировать

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
ru: Таблица ниже перечисляет представления Views версии 1, которые хранятся в базе данных. Вы можете также либо конвертировать их для работы во Views версии 2, либо удалить. Представления ковертируются только если во Views 2 нету представления с тем же именем.

en: Unable to find view.
ru: Не удалось найти представление.

en: Unable to convert view.
ru: Не удалось конвертировать представление.

en: The view has been deleted
ru: Представление было удалено

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
ru: Обработчик @handler пытались включить в бесконечный цикл!

en: Reduce duplicates
ru: Устранить дубликаты

en: Default settings for this view.
ru: Настройки по умолчанию для этого представления.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
ru: Показ представления как страницы, с URL и ссылками меню.

en: Display the view as a block.
ru: Показывать представление как блок.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
ru: Вложения добаляются к другим отображениям, чтобы получитьнесколько представлений в одном и том же представлении.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
ru: Показывать представление как ленту, такую как RSS лента.

en: Displays rows one after another.
ru: Отображает строки одну за другой.

en: HTML List
ru: HTML список

en: Displays rows as an HTML list.
ru: Показ строк как HTML список.

en: Displays rows in a grid.
ru: Отображает строки в сетке.

en: Displays rows in a table.
ru: Отображает строки в таблице.

en: Displays the default summary as a list.
ru: Отображает аннотацию по умолчанию в виде списка.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
ru: Отображает аннотацию неформатированной, с опцией для одного за другим, либо встроено.

en: Generates an RSS feed from a view.
ru: Создавать RSS ленту для представления.

en: Displays the fields with an optional template.
ru: Отображаются поля в шаблоне.

en: Fixed entry
ru: Фиксированная запись

en: Will be available to all users.
ru: Будет доступно для всех пользователей.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
ru: Доступ будет предоставлен пользователям с любыми из указанных ролей.

en: No caching of Views data.
ru: Не кэшировать данные представления.

en: Time-based
ru: По времени

en: Simple time-based caching of data.
ru: Простой, основанный на времени кэширования данных.

en: set_display() called with invalid display id @display.
ru: set_display() вызвал ошибочные дисплей id @display.

en: sort criteria
ru: критерий сортировки

en: Sort criterion
ru: Критерий сортировки

en: sort criterion
ru: критерий сортировки

en: filter
ru: фильтр

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
ru: jQuery UI Tabs: Не совпадает идентификатор фрагмента.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
ru: jQuery UI Tabs: Недостаточно аргументов для добавления вкладки.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
ru: Элементы агрегатора импортированы с внешних RSS- и Atom- новостных лент

en: The title of the aggregator item.
ru: Заголовок элемента агрегатора.

en: The link to the original source URL of the item.
ru: Ссылка на источник элемента.

en: The author of the original imported item.
ru: Автор оригинального импортированного элемента.

en: The actual content of the imported item.
ru: Актуальное содержимое импортированного элемента.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
ru: Дата, когда оригинальный элемент RSS-ленты был опубликован. (Для некоторых лент это будет дата, когда он был импортирован)

en: Feed ID
ru: ID ленты

en: The unique ID of the aggregator feed.
ru: Уникальный ID агрегатора RSS-ленты.

en: The title of the aggregator feed.
ru: Заголовок агрегатора RSS-ленты.

en: The link to the source URL of the feed.
ru: Ссылка на URL источника RSS-ленты

en: The date the feed was last checked for new content.
ru: Дата последней проверки ленты на обновления.

en: The description of the aggregator feed.
ru: Описание ленты агрегатора

en: The date of the most recent new content onf the feed.
ru: Дата последнего нового материала в ленте.

en: The unique ID of the aggregator category.
ru: Уникальный ID категории агрегатора.

en: The title of the aggregator category.
ru: Заголовок категории агрегатора.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
ru: Показать элемент с помощью данных из оригинального источника.

en: The book the node is in.
ru: Книга, в которой находится материал.

en: The weight of the book page.
ru: Вес страницы подшивки.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
ru: Глубина книжных страниц в иерархии; верхний уровень подшивки имеет глубину 1.

en: The parent book node.
ru: Родительский материал подшивки.

en: The title of the comment.
ru: Заголовок комментария.

en: The text of the comment.
ru: Текст комментария.

en: The comment ID of the field
ru: ID комментария

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
ru: Имя автора комментария. Может быть показано как ссылка на домашнюю страницу автора.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
ru: Адрес сайта автора комментария. Может быть показан как ссылка. Будет пустым, если автор зарегистрированный пользователь.

en: Post date
ru: Дата создания

en: Date and time of when the comment was posted.
ru: Дата и время добавления комментария.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
ru: Находится ли комментарий на модерации.

en: Provide a simple link to view the comment.
ru: Прямая ссылка на комментарий

en: Provide a simple link to edit the comment.
ru: Прямая ссылка для изменения комментария.

en: Provide a simple link to delete the comment.
ru: Прямая ссылка на удаление комментария.

en: The node the comment is a reply to.
ru: Материал, на который оставлен комментарий.

en: The User ID of the comment's author.
ru: ID пользователя оставившего комментарий.

en: Parent CID
ru: Родительский CID

en: The Comment ID of the parent comment.
ru: ID родительского комментария.

en: Last comment time
ru: Время последнего комментария

en: Date and time of when the last comment was posted.
ru: Дата и время последнего комментария.

en: Last comment author
ru: Автор последнего комментария

en: The name of the author of the last posted comment.
ru: Имя автора последнего комментария.

en: Comment count
ru: Счётчик комментариев

en: The number of comments a node has.
ru: Количество комментариев к материалу.

en: Updated/commented date
ru: Дата обновления/комментирования

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
ru: Позднейшая из двух дат - даты последнего комментирования и даты обновления материала.

en: The number of new comments on the node.
ru: Количество новых комментариев к материалу.

en: Comment status
ru: Разрешение комментировать

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
ru: Разрешено ли комментировать материал.

en: User posted or commented
ru: Пользователь написавший или прокомментировавший.

en: Display the comment with standard comment view.
ru: Показать комментарий в стандартном виде.

en: Display the comment as RSS.
ru: Показывать коментарии как RSS.

en: Link to contact page
ru: Ссылка на страницу контактов

en: Provide a simple link to the user contact page.
ru: Ссылка на страницу с персональной формой контактов пользователя.

en: Locale source
ru: Исходная локаль

en: A source string for translation, in English or the default site language.
ru: Исходные строки для перевода на английском или языке сайта по умолчанию.

en: The ID of the source string.
ru: ID исходной строки.

en: The full original string.
ru: Полная оригинальная строка.

en: The version of Drupal core that this string is for.
ru: Версия ядра Drupal для которой эта строка.

en: Provide a simple link to edit the translations.
ru: Ссылка на редактирование перевода.

en: Locale target
ru: Локальная цель

en: The full translation string.
ru: Полный перевод строки.

en: The ID of the parent translation.
ru: ID родительского перевода.

en: The title of the node.
ru: Заголовок материала.

en: The date the node was posted.
ru: Дата создания материала.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
ru: Тип материала (например, "страничка блога", "пост на форуме", "история" и т.д.).

en: Whether or not the node is published.
ru: Материал опубликован или нет.

en: Published or admin
ru: Опубликован или админ

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
ru: Отсекает неопубликованные материалы, если пользователь не может их видеть.

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
ru: Отображается материал на главной странице или нет.

en: Whether or not the node is moderated.
ru: Находится ли материал на модерации.

en: Whether or not the node is sticky.
ru: Закреплен ли материал вверху списков.

en: Provide a simple link to the node.
ru: Прямая ссылка на материал.

en: Provide a simple link to edit the node.
ru: Прямая ссылка для изменение материала.

en: Provide a simple link to delete the node.
ru: Прямая ссылка для удаления материала.

en: In the form of CCYYMMDD.
ru: В виде CCYYMMDD.

en: Created year + month
ru: Год и месяц создания

en: In the form of YYYYMM.
ru: В виде ГГГГММ

en: Created year
ru: Год создания

en: In the form of YYYY.
ru: В виде ГГГГ

en: Created month
ru: Месяц создания

en: In the form of MM (01 - 12).
ru: В виде ММ (01-12).

en: Created day
ru: День создания

en: In the form of DD (01 - 31).
ru: В формате ДД (01 - 31).

en: Created week
ru: Неделя создания

en: Updated year + month
ru: Обновленный год + месяц

en: Updated year
ru: Обновленный год

en: Updated month
ru: Обновленный месяц

en: Updated day
ru: Обновленный день

en: Updated week
ru: Обновленная неделя

en: Node revision
ru: Редакция материала

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
ru: Ревизия материала это история изменений материала.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
ru: Пользователь, который создал редакцию материала.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
ru: Текущее содержание материала; может быть некорректно для всех типов материала.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
ru: Сохранённый анонс. Может быть некорректным, или использоваться только для некоторых типов материалов.

en: The revision ID of the node revision.
ru: ID редакции материала.

en: The log message entered when the revision was created.
ru: Пояснение к редакции материала.

en: The date the node revision was created.
ru: Дата создания редакции материала.

en: Input format id
ru: ID формата ввода

en: The name of the input format of the node revision.
ru: Наименование формата ввода для редакций материала

en: Revert link
ru: Обратная ссылка

en: Provide a simple link to revert to the revision.
ru: Предоставить ссылку на возврат версии.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
ru: Предоставить ссылку на удаление версии материала.

en: Filter by access.
ru: Фильтр по доступу.

en: Has new content
ru: Содержимое обновлено

en: Show a marker if the node has new or updated content.
ru: Изменился ли материал, или он новый.

en: Show only nodes that have new content.
ru: Показывает только новые материалы.

en: Node ID from URL
ru: ID публикации из URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
ru: У отображения %display нет контроля доступа, а также не содержит фильтра для опубликованных материалов.

en: Poll
ru: Опрос

en: Whether the poll is open for voting.
ru: Открыт ли опрос для голосования.

en: Profile textfield
ru: Текстовое поле профиля

en: Profile textarea
ru: textarea профиля

en: Profile checkbox
ru: Флажок профиля

en: Profile URL
ru: Ссылка в профиле

en: Profile selection
ru: Выбор профиля

en: Profile date %field-name.
ru: Дата профиля %field-name.

en: Links from
ru: Ссылка от

en: Other nodes that are linked from the node.
ru: Другие материалы, которые связаны с этим.

en: Links to
ru: Ссылка на

en: Other nodes that link to the node.
ru: Другие материалы, ссылающиеся на этот.

en: Search Terms
ru: Условия поиска

en: The terms to search for.
ru: Условия поиска

en: Display the results with standard search view.
ru: Показывать результаты в стандартном представлении.

en: Node statistics
ru: Статистика материалов

en: Total views
ru: Всего просмотров

en: The total number of times the node has been viewed.
ru: Общее число просмотров материала.

en: Views today
ru: Просмотров сегодня

en: The total number of times the node has been viewed today.
ru: Общее число просмотров материала за сегодня.

en: Most recent view
ru: Последний просмотр

en: The most recent time the node has been viewed.
ru: Время последнего просмотра материала.

en: Stores site access information.
ru: Записывает информацию о доступе к сайту.

en: Browser session ID of user that visited page.
ru: Идентификатор сеанса браузера посетившего страницу пользователя.

en: Title of page visited.
ru: Заголовок просмотренной страницы.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
ru: Внутренний путь посещённой страницы (относительно корня Drupal).

en: Hostname of user that visited the page.
ru: Имя хоста посетившего страницу пользователя.

en: The user who visited the site.
ru: Пользователи, посетившие сайт.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
ru: Время загрузки страницы в миллисекундах.

en: Timestamp of when the page was visited.
ru: Время посещения страницы.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
ru: Файлы поддерживаются Drupal и различными модулями.

en: The ID of the file.
ru: ID файла.

en: The name of the file.
ru: Имя файла.

en: The path of the file.
ru: Путь к файлу.

en: The mime type of the file.
ru: MIME-тип файла.

en: The status of the file.
ru: Состояние файла.

en: The date the file was uploaded.
ru: Дата загрузки файла.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
ru: Название словаря, в который входит термин. Будьте осторожны - значение может дублироваться.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
ru: Термины таксономии, связанные с материалом.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
ru: Термины таксономи. Использование этого поля может вызвать дублирование материалов в представлении; добавьте в начале фильтры для уменьшения объема выборки.

en: Taxonomy term name.
ru: Название термина таксономии.

en: The term weight field
ru: Вес термина

en: The description associated with a taxonomy term.
ru: Описание термина Таксономии.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
ru: Фильтрует результаты "Таксономия: Термин" по определенному словарю.

en: All terms
ru: Все термины

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
ru: Отобразить все термины таксономии, связанные с материалов из указанных словарей.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
ru: Родительский термин термина. Это может привести к дублирующим записям, если вы используете словарь, который позволяет нескольких родителей.

en: The parent term of the term.
ru: Родительский термин термина.

en: Term synonym
ru: Синоним термина

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
ru: Синонимы термина можно использовать, чтобы найти его по альтернативным названиям.

en: Term ID (with depth)
ru: ID Термина (с глубиной)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
ru: Фильтр глубину более сложный, и предоставляет несколько настроек.

en: Term ID depth modifier
ru: Глубина ID термина

en: Node translation
ru: Перевод материала

en: Source translation
ru: Источник перевода

en: Versions of content in different languages.
ru: Версии содержимого на других языках.

en: Child translation
ru: Перевод потомка

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
ru: Статус перевода материала: требуется или не требуется обновление перевода.

en: Outdated
ru: Устаревший

en: upload
ru: загрузка

en: The description of the uploaded file.
ru: Описание загруженного файла.

en: Listed
ru: Включен в список

en: Whether or not the file is marked to be listed.
ru: Будет ли файл помечен или нет в списке.

en: All files attached to a node with upload.module.
ru: Все файлы, присоединенные к материалу при помощи модуля upload.

en: Has attached files
ru: Имеются прикрепленные файлы

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
ru: Показывать только элементы с прикрепленными файлами. Может привести к дублированию, если к одному элементу прикреплено несколько файлов.

en: The user ID
ru: ID пользователя

en: The user or author name.
ru: Имя пользователя или автора.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
ru: E-mail пользователя. Обычно это поле не показывается пользователям, так что будьте осторожны при его использовании.

en: Language of the user
ru: Язык пользователя

en: The user's picture, if allowed.
ru: Картинка пользователя, если доступно.

en: The date the user was created.
ru: Дата заведения учетной записи пользователя.

en: The user's last access date.
ru: Дата последнего доступа пользователя.

en: The user's last login date.
ru: Дата последнего захода пользователя на сайт.

en: Whether a user is active or blocked.
ru: Активен пользователь или заблокирован.

en: The user's signature.
ru: Подпись пользователя.

en: Provide a simple link to edit the user.
ru: Прямая ссылка для редактирования профиля пользователя.

en: Provide a simple link to delete the user.
ru: Прямая ссылка для удаления профиля пользователя.

en: Roles that a user belongs to.
ru: Роли пользователя.

en: User ID from URL
ru: ID пользователя из URL

en: User ID from logged in user
ru: ID авторизованного пользователя

en: Randomize the display order.
ru: Отображать в случайном порядке.

en: Null
ru: Ноль

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
ru: Позволяет игнорировать аргумент. Запрос не будет изменять этот аргумент.

en: Provide custom text or link.
ru: Снабжать текстом или ссылкой.

en: View result counter
ru: Счетчик результатов

en: Displays the actual position of the view result
ru: Показывать актуальную позицию в представлении.

en: Link this field to its aggregator category page
ru: Сделать это поле ссылкой на страницу его категорий агрегатора

en: No user
ru: Нет пользователей

en: Link this field to its comment
ru: Сделать это поле ссылкой на комментарии его материала

en: Show teaser-style link
ru: Отображать ссылку как в анонсе

en: Link this field to new comments
ru: Добавить ссылку на первый новый комментарий

en: Type of link
ru: Тип ссылки

en: contact
ru: для связи

en: Contact %user
ru: Контакт %user

en: Unknown group
ru: Неизвестная группа

en: Unknown language
ru: Неизвестный язык

en: Current user's language
ru: Язык текущего пользователя

en: Default site language
ru: Язык сайта по умолчанию

en: No language
ru: Нет языка

en: Current installed version
ru: Текущая установленная версия

en: Unknown node type
ru: Неизвестный тип узла

en: Check for new comments as well
ru: Проверять также наличие новых комментариев

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
ru: Если хотите проверять материал на определенный тип, отметьте; Если ничего не будет выбрано, то все материалы будут допущены.

en: Validate user has access to the node
ru: Проверять возможность доступа пользователя к материалу

en: Node IDs separated by , or +
ru: ID материалов, разделенные ',' или '+'

en: Build mode
ru: Режим строительства

en: Display node comments
ru: Показывать комментарии к материалу

en: No alternate
ru: Не чередовать

en: Alternative sort
ru: Альтернативная сортировка

en: If no search is performed and this field does not appear, pick an alternative default table sort field.
ru: Если поиск не выполнялся и это поле не появляется, выберите альтернатирнативную таблицу сортировки полей.

en: Alternate sort order
ru: Альтернативный порядок сортировки

en: On empty input
ru: Пустой ввод

en: Show None
ru: Не показывать ничего

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
ru: Поиск для любого из двух терминов с набранным в верхнем регистре <strong>OR</strong>. Например, <strong>кошки OR собаки</strong>.

en: Display score
ru: Показывать число

en: Link this field to download the file
ru: Ссылка на загрузку этого файла

en: Set the breadcrumb for the term parents
ru: Установить хлебные крошки для родительского термина

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
ru: При выборе хлебных крошек будет включать в себя все родительские термины, каждое со ссылками на это представление. Заметим, что это работает только, если хотя бы один термин был получен.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
ru: Глубина будет соответствовать терминам материала в иерархии. Например, если у вас есть термин "фрукт", и дочерний термин "яблоко", глубиной 1 (или выше), то фильтрация по термину "фрукт" получит материалы, которые помечены как "яблоко", а также " фрукты ". Если ответ отрицательный, то наоборот; поиск по слову "яблоко" будет также забрать материалы помеченые как "фрукт", если глубина -1 (или ниже).

en: Allow multiple terms per argument
ru: Разрешить множественные термины для аргументов.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
ru: Если выбрано, пользователи могут ввести несколько аргументов в виде 1 +2 +3. Учитывая большое число JOIN  соединений, для этого потребуется, И будет рассматриваться в качестве ИЛИ этих аргументов.

en: No vocabulary
ru: Нет словаря

en: Link this field to its taxonomy term page
ru: Сделать это поле ссылкой на страницу его термина таксономии

en: Link this field to its term page
ru: Сделать это поле ссылкой на страницу его термина

en: Limit terms by vocabulary
ru: Ограничить термины словарем

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
ru: Выберите словарь, из которого будете выбирать термины.

en: Dropdown
ru: Выпадающий

en: Show hierarchy in dropdown
ru: Показывать иерархию в выпадающем списке

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
ru: Выбран неверный словарь. Измените его в настройках.

en: Select terms from vocabulary @voc
ru: Выберите термины из словаря @voc

en: Select terms
ru: Выберите термины

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
ru[0]: Невозможно найти термин: @terms
ru[1]: Невозможно найти термины: @terms
ru[2]: Невозможно найти термины: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
ru: Если вы хотите проверить конкретные словари - отметьте их; если ничего не отмечено - будут пройдены все термины.

en: Term IDs separated by , or +
ru: ID терминов, разделеные ',' или '+'

en: Term name or synonym
ru: Имя термина или его синоним

en: Term name/synonym converted to Term ID
ru: Термин/синоним, преобразованный в ID

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
ru: Выберите форму аргумента; если используется название, то обычно более эффективно использовать ID термина и использование ID термина предпочтительнее, чем название как аргумент.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
ru: Преобразовывать тире в URL-адресе в пробелы в имени аргументов

en: Include untranslated nodes
ru: Включить не переведённые материалы

en: Current language
ru: Текущий язык

en: Translation option
ru: Опции перевода

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
ru: Опции перевода дают вам право выбирать какой перевод или переводы в наборе включены. Выберите "Текущий язык" или "Язык по-умолчанию", чтобы добавить перевод в текущий или стандартный язык соответсвенно. Выберите определенный язык, чтобы добавить перевод в этот язык. Если вы выберите "Все", каждый перевод будет создан в новой строке, что может вызвать появление дубликатов.

en: To the user
ru: К пользователю

en: With a mailto:
ru: С mailto:

en: Is the logged in user
ru: Авторизованный пользователь

en: Usernames
ru: Имена пользователей

en: Enter a comma separated list of user names.
ru: Введите имена пользователей через запятую.

en: Also look for a node and use the node author
ru: Если есть материал, то использовать его автора

en: Type of user argument to allow
ru: Тип разрешенного пользовательского аргумента

en: Only allow numeric UIDs
ru: Разрешить только цифровой UID

en: Only allow string usernames
ru: Позволить только строки имён пользователей

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
ru: Также разрешить цифровые UID и строки usernames

en: Restrict user based on role
ru: Ограничить пользователя, в зависимости от роли

en: Restrict to the selected roles
ru: Ограничить для выбранных ролей

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
ru: Если не выбрано ни одной роли, разрешены будут все роли.

en: Unrestricted
ru: Без ограничений

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
ru: Доступ к этому виду получат только пользователи с указанным правом. Примечание: пользователи с правом "доступ ко всем представлениям" могут видеть любые представления, независимо от данной настройки.

en: No role(s) selected
ru: Нет выбранной роли(ей).

en: Multiple roles
ru: Несколько ролей

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
ru: Только выбранные роли получат доступ к этим отображениям. Примечание: пользователи с правом "доступ ко всем представлениям" могут видеть любые представления, независимо от роли.

en: You must select at least one role if type is "by role"
ru: Вы должны выбрать хотя бы одну роль

en: PHP argument code
ru: PHP-код аргумента

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
ru: Введите PHP-код, который вернет значение аргумента. Не используйте &lt;?php ?&gt;. Необходимо вернуть одиночное значение для этого аргумента.

en: PHP validate code
ru: PHP-код для проверки

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument".
ru: Введите PHP-код, который вернет TRUE или FALSE. Если код не вернет ничего, то это будет как FALSE, так что проверяйте - возвращаете ли вы значение, если вы не хотите, чтобы аргумент был признан некорректным. Не используйте &lt;?php ?&gt;. Аргумент для проверки - это "$argument", а представление - "$view".Можете изменить аргумент, установив "$handler->argument".

en: Never cache
ru: Не кэшировать

en: Query results
ru: Результат запроса

en: The length of time raw query results should be cached.
ru: Время хранения результатов запроса в кэше.

en: Rendered output
ru: Отображаемый вывод

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
ru: Время хранения в кэше выдаваемого HTML-кода.

en: Broken field
ru: Поврежденное поле

en: Change the name of this display.
ru: Изменить название отображения.

en: Change the title that this display will use.
ru: Изменить заголовок этого отображения.

en: Change the style plugin.
ru: Изменить стиль.

en: Row style
ru: Стиль строки

en: Change the row plugin.
ru: Сменить строчный плагин

en: Use AJAX
ru: Исп. AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
ru: Установить - использовать ли AJAX для этого отображения.

en: Mini
ru: Мини

en: Change this display's pager setting.
ru: Изменить параметры навигатора для этого вида.

en: Items per page
ru: Элементов на страницу

en: Change how many items to display.
ru: Изменить, сколько элементов показывать

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
ru: Укажите, будет ли этот вид содержать ссылку "Подробнее"

en: Display only distinct items, without duplicates.
ru: Показывать только уникальные элементы, без дубликатов.

en: Specify access control type for this display.
ru: Укажите тип контроля доступа для этого вида.

en: Change settings for this access type.
ru: Изменить установки для этого типа доступа.

en: Specify caching type for this display.
ru: Укажите тип кэширования для этого вида.

en: Change settings for this caching type.
ru: Изменить настройки для этого типа кэширования.

en: Link display
ru: Привязанное отображение

en: Specify which display this display will link to.
ru: Укажите к какому отображению привязать текущее отображение.

en: Exposed form in block
ru: Отображать в блоке

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
ru: Позволяет отображать раскрытую форму в блоке вместо представления.

en: Unknown/missing format
ru: Неизвестный/ошибочный формат

en: Change this display's !name.
ru: Изменить !name для этого отображения.

en: Get information on how to theme this display
ru: Получить информацию о том, как темизировать данное отображение

en: The name of this display
ru: Название отображения

en: This title will appear only in the administrative interface for the View.
ru: Это название будет отображаться только при редактировании представления

en: The title of this view
ru: Заголовок представления

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
ru: Этот заголовок будет отображаться с представлением, на месте обычного заголока, таком, как Заголовок страницы, блока и т.п.

en: Use AJAX when available to load this view
ru: Использовать AJAX для загрузки, если доступно

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
ru: Если установлено, это представление будет использовать AJAX для разбиения представления на страницы, для сортировки таблиц и отображения фильтров. Таким образом, страница не будет перегружаться целиком. Не рекомендуется для основных страниц. т.к. будет затруднен доступ к странице через ссылки, но весьма полезно для контекстного содержания.

en: Use a pager for this view
ru: Разбивать представление на страницы

en: Full pager
ru: Полный навигатор

en: Mini pager
ru: Мини-навигатор

en: Pager element
ru: Элемент навигатора

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
ru: Оставьте 0 в этом поле, если только при использовании этого представления не возникают проблемы с навигатором. Если на одной странице несколько навигаторов, возможно, потребуется установить здесь другой номер, чтобы не было конфликтов внутри ?page= array. Большие значения добавляют много запятых в ваш URL-адрес, так что по возможности старайтесь избегать их.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
ru: Количество элементов, показываемых на странице. Укажите 0 для снятия ограничений.

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed. Offset can not be used if items to display is 0; instead use a very large number there.
ru: Количество пропущенных элементов. Например, если становите 3, то первые 3 элемента будут пропущены и не покажутся.

en: Add a more link to the bottom of the display.
ru: Добавить ссылку "Ещё" внизу отображения.

en: Create more link
ru: Добавить ссылку "Ещё"

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above.
ru: Добавляет ссылку "Ещё" в низ представления, которая ведет на страничное представление. Если у вас более одного страничного представления, ссылка будет указывать на указанное в 'Привязанное отображение'

en: Text to use for the more link.
ru: Текст в качестве ссылки для более

en: The text to display for the more link.
ru: Текст ссылки "еще"

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
ru: Эта настройка позволит отображать только уникальные элементы. Если в результат попадут  идентичные элементы, то они будут отображаться только один раз. Может не всегда работать. Может замедлить выборку, так что используйте осторожно.

en: Access restrictions
ru: Ограничения доступа

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
ru: Также можно изменить !settings для выбранного стиля, щелкнув на иконке.

en: Access options
ru: Опции доступа

en: Caching options
ru: Опции кэширования

en: Display even if view has no result
ru: Показывать даже если результат пустой

en: Text to display beneath the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
ru: Текст, показываемый внизу представления, например, пояснения или ссылки, что угодно. Не обязательно

en: Text to display if the view has no results. Optional.
ru: Текст, который будет показываться при пустом результате (например "Нет такой буквы!"). Необязательно.

en: How should this view be styled
ru: Стиль представления

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
ru: Если у стиля есть настройки, то в Основных настройках рядом со стилем будет доступна кнопка для его настройки.

en: Style options
ru: Настройки стиля

en: Row style options
ru: Настройки стиля "Строка"

en: How should each row in this view be styled
ru: Как будет отображаться строка в представлении

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
ru: Также можно изменить !settings для выбранного стиля, щелкнув на иконке.

en: Which display to use for path
ru: какое отображение использовать для адреса

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
ru: Из какого отображения использовать путь для таких вещей, как сссылки на итоги, rss-ленты, ссылки "Далее" и т.п.

en: Display output
ru: Дисплей вывода

en: Alternative display output
ru: Альтернативный дисплей вывода

en: Style output
ru: Стиль вывода

en: Alternative style
ru: Альтернативный стиль

en: Row style output
ru: Стиль вывода строк

en: Alternative row style
ru: Альтернативный стиль строки

en: Field @field (ID: @id)
ru: Поле @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
ru: В этом разделе перечислены все возможные шаблоны для плагина отображения и стиль плагина, отсортированные от менее специфичных к наиболее. Активный шаблон для каждого плагина -- который является самым специфичным -- выделен жирным шрифтом.

en: Change theme
ru: Изменить тему

en: Rescan template files
ru: Пересканировать файлы шаблонов

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
ru: <strong>Внимание!</strong> При добавлении, удалении или переименовании файлов шаблона, необходимо уведомить Drupal об изменениях, сделав повторное сканирование файлов в вашей системе. Нажав на эту кнопку реестра тем Drupal запустит процесса сканирования. Выделенные выше шаблоны, будут отражать новое состояние системы.

en: Theming information (display)
ru: Информация темизации (отображение)

en: Back to !info.
ru: Назад к !info.

en: theming information
ru: информация о темизации

en: This display has no theming information
ru: Это отображение не имеет информации о темизировании.

en: This is the default theme template used for this display.
ru: Этот шаблон темы используется для отображения по умолчанию.

en: This is an alternative template for this display.
ru: Это альтернативный шаблон для этого экрана.

en: Theming information (style)
ru: Информация темизации (стиль)

en: This display has no style theming information
ru: Это отображение не имеет информации о темизации

en: This is the default theme template used for this style.
ru: В качестве этого стиля используется шаблон темы по умолчанию.

en: This is an alternative template for this style.
ru: Это альтернативный шаблон для этого стиля.

en: Theming information (row style)
ru: Информация о темизации (стиль строки)

en: This display has no row style theming information
ru: Этот вид не содержит информации о темизации строк

en: This is the default theme template used for this row style.
ru: Это шаблон темы по умолчанию, используемый для этого стиля строки.

en: This is an alternative template for this row style.
ru: Это альтернативный шаблон для этого стиля строки.

en: Put the exposed form in a block
ru: Положить раскрытую форму в блок

en: File found in folder @template-path
ru: Файл найден в папке @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
ru: (Файл не найден в папке @template-path)

en: Status: using default values.
ru: Состояние: использовать значения по умолчанию.

en: Update default display
ru: Обновить отображение по умолчанию

en: Status: using overridden values.
ru: Состояние: использовать переопределенные значения.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
ru: Отображение "@display" использует поля, но ни одно поле не определено для него, или все они исключены.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
ru: Отображение "@display" использует путь, но путь не определен.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
ru: Отображение "@display" содержит неправильный плагин стиля.

en: Exposed form: @view-@display_id
ru: Выставлена форма: @view-@display_id

en: Attachment settings
ru: Настройки вложения

en: Inherit arguments
ru: Наследовать аргументы

en: Inherit exposed filters
ru: Наследовать раскрытые фильтры

en: Multiple displays
ru: Несколько отображений

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
ru: Должно ли это отображение наследовать аргументы от родительского, к которому прикреплено?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
ru: Должно ли это отображение наследовать раскрытые фильтры от родительского, к которому прикреплено?

en: Attach before or after the parent display?
ru: Прикрепить До или После отображения?

en: Select which display or displays this should attach to.
ru: Выберите, к какому отображению или отображениям нужно прикрепить вложение.

en: Block admin description
ru: Описание блока для Администратора.

en: Block caching type
ru: Тип кэширования блока

en: Using the site name
ru: Использование названия сайта

en: Use the site name for the title
ru: Использовать название сайта для заголовка

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
ru: Иконка лент будет доступна только для выбранных отображений.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
ru: Это отображение будет показываться при посещении страницы на вашем сайте. Рекомендуется указать адрес похожим на  "path/%/%/feed" или "path/%/%/rss.xml", укажите по одному % в адресе для каждого аргумента, определенного в представлении.

en: No menu
ru: Без меню

en: Normal: @title
ru: Нормальный: @title

en: Tab: @title
ru: Вкладка: @title

en: Change settings for the parent menu
ru: Изменить установки родительского меню

en: The menu path or URL of this view
ru: Меню или URL этого представления

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
ru: Это отображение будет показываться при посещении данной страницы на вашем сайте. Можно использовать "%" в URL для представления значений, которые буду использоваться как аргуенты: например, "node/%/feed".

en: Menu item entry
ru: Запись пункта меню

en: No menu entry
ru: Без пункта меню

en: Normal menu entry
ru: Обычный пункт меню

en: Menu tab
ru: Вкладка

en: Default menu tab
ru: Вкладка по умолчанию

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
ru: Если выбран обычный пункт, или вкладка, то укажите текст, используемый для этого пункта.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
ru: Если установлено в "обычное" или "вкладка", введите текст для использования в качестве описания пункта меню.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
ru: Предупреждение: Изменение этого пункта меню не будет работать правильно на Drupal 6.4 или более ранних. Пожалуйста, обновите вашу копию Drupal по адресу !url.

en: Insert item into an available menu.
ru: Добавить пункт в указанное меню.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
ru: Для выбора меню требуется включение модуля меню.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
ru: Чем меньше значение, тем выше/раньше он отобразится в списке.

en: Default tab options
ru: Опции по умолчанию для вкладок

en: Already exists
ru: Уже существует

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
ru: Создавая пункт родительского меню, вводите заголовок пункта.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
ru: Если создаете родительский пункт меню, введите описание пункта.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
ru: Если родительским пунктом является другая вкладка, введите вес для этой. Чем меньше значение, тем выше/раньше она будет в списке.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
ru: "$arg" больше не поддерживается. Взамен используйте %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
ru: "%" не может быть использован в качестве первого сегмента пути.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
ru: Views не может создать обычный пункт меню для путей, содержащих % внутри себя.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
ru: Отображение, путь которого оканчивается на %, не может быть вкладкой.

en: Title is required for this menu type.
ru: Требуется заголовок для этого в типа меню.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
ru: Отображение @display настроено на использование меню, но заголовок меню не установлен.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
ru: Отображение @display настроено на использование родительского меню, но родительское меню не установлено.

en: Inline fields
ru: Встроенные поля

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
ru: Встроенные поля будут отображаться "друг за другом", вместо "один над другим".

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
ru: Разделитель может располагаться между встроенными полями, чтобы они не смешивались. Можно использовать HTML-код.

en: Grouping field
ru: Группировать по полю

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
ru: Вы можете задать поле (необязательно), по которому будут группироваться записи. Оставьте пустым, чтобы не группировать.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
ru: Стилю @style нужно указать стиль строки, но он не выбран.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
ru: Горизонтальное выравнивание будет размещать элементы, начиная с верха слева вправо.  Вертикальное выравнивание  будет размещать элементы книзу.

en: Use the site mission for the description
ru: Использовать в качестве описания "миссию сайта"

en: RSS description
ru: Описание RSS

en: Display record count with link
ru: Показать число записей с ссылкой

en: Override number of items to display
ru: Заменять количество отображаемых элементов

en: Display items inline
ru: Показывать встроенные элементы

en: You need at least one field before you can configure your table settings
ru: Необходимо хотя бы одно поле для возможности настройки таблицы

en: Override normal sorting if click sorting is used
ru: При использовании сортировки по щелчку она замещает стандартную

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
ru: Включить "прилепленные" заголовки таблиц в стиле Drupal (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
ru: (Эффекты "прилепленного" заголовка не будут видны на предпросмотре ниже. Применятся же только в конечном выводе.)

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
ru: Если выбрана 'Сортировка по умолчанию', то сортироваться будет таким образом.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
ru: Разместите поля в колонки; можно совместить несколько полей в одну колонку. При этом, указанный разделитель будет использоваться для разделения полей. Укажите, по каким колонкам можно сортировать результат, а также сортировку по умолчанию. Вы можете управлять порядком колонок и метками к полям.

en: The style selected does not utilize fields.
ru: Выбранный стиль не использует поля.

en: None defined
ru: Не определено

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
ru: Это представление в настоящее время, возможно, редактируется пользователем !user и поэтому заблокировано (!age назад) для редактирования другими. <a href="!break">Щелкните здесь, чтобы снять блокировку</a>.

en: New view
ru: Новое представление

en: Changed view
ru: Измененный вид

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
ru: Представление %name, отображающее элементы типа <strong>@base</strong>.

en: Live preview
ru: Предпросмотр

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
ru: <em>@type</em> @base представление: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
ru: Заголовок: @title

en: @current of @max
ru: @current из @max

en: There are no views to be exported at this time.
ru: Сейчас нет представлений для экспорта.

en: Show only these tags
ru: Отображать только эти теги

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
ru: Поместите это в @module.info в папке modules/@module

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
ru: Положить @module.module в папку modules/@module

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory
ru: Положите этот @module.views_default.inc в Вашу modules/@module directory или modules/@module/includes папку

en: use views exporter
ru: Использовать экспорт представлений

en: Bulk export
ru: Массовый экспорт

en: Views exporter
ru: Экспортер представлений

en: Allows exporting multiple views at once.
ru: Позволяет экспортировать несколько представлений за раз.

en: Default email link
ru: Ccылка на e-mail по умолчанию

en: Email contact form
ru: Форма контактов е-mail

en: @name sent a message using the contact form at @node.
ru: Пользователь @name отправил сообщение, используя форму контактов на странице @node.

en: Raw email address
ru: Необработанный е-mail адрес

en: Formatted email address
ru: Форматированный е-mail адрес

en: Hourly threshold for a CCK Email contact form
ru: Часовой порог для e-mail формы

en: Administer flood control settings for email contact forms
ru: Установить защиту от флуда для формы CCK Mail

en: - All -
ru: - Все -

en: Polygon
ru: Полигон

en: Compact
ru: Компактный

en: Fieldset
ru: Группа полей

en: Textarea
ru: Текстовое поле

en: Import code
ru: Импорт кода

en: The <a href="@jqueryui">jQuery UI</a> plugin is missing. <a href="@download">Download</a> and extract it to your <em>jquery_ui</em> module directory. See <a href="@readme">README.txt</a> for more info.
ru: Отсутствует плагин <a href="@jqueryui">jQuery UI</a>. <a href="@download">Скачайте</a> и распакуйте его в директорию модуля <em>jquery_ui</em>. Более подробную информацию смотрите в файле <a href="@readme">README.txt</a>.

en: Provides the jQuery UI plug-in to other Drupal modules.
ru: Обеспечивает поддержку плагина jQuery UI для других модулей.

en: Checking...
ru: Проверка...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
ru: Особенность !module не может быть включена, потому что конфликтует с !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
ru: Вернуть все <strong>!component</strong> компоненты для <strong>!module</strong>.

en: No changes have been made to this feature.
ru: Никакие изменения не были произведены для этой особенности

en: Machine-readable name
ru: Системное название

en: Download feature
ru: Загрузить особенность

en: Enable and disable features.
ru: Разрешить и запретить особенности.

en: Menu items for any enabled features.
ru: Пункты меню для любых активированных особенностей.

en: Provides feature management for Drupal.
ru: Предоставить управление особенностью Drupal.

en: Dependency
ru: Зависимость

en: No features available.
ru: Нет доступных особенностей.

en: Contact form
ru: Форма контактов

en: Drag to re-order
ru: Изменить порядок можно перетащив пункт мышкой.

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
ru: Изменения вступят в силу после отправки формы.

en: Equal
ru: Равный

en: Status ID
ru: ID статуса

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
ru: Права доступа для каталога %directory изменены, чтобы разрешить запись в него.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
ru: !name не может быть более %max знаков, сейчас его длина %length знаков.

en: Illegal choice %choice in %name element.
ru: Недопустимый выбор %choice в элементе %name.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
ru: Системное название может содержать только латинские буквы нижнего регистра, цифры и подчёркивание.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
ru: Редакции позволяют следить за изменениями в разных версиях сообщений.

en: Search form
ru: Форма поиска

en: The message that should be sent. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
ru: Введите содержание письма. Доступно использование следующих переменных: <em>%site_name</em>, <em>%username</em>, <em>%node_url</em>, <em>%node_type</em>, <em>%title</em>, <em>%teaser</em>, <em>%body</em>.

en: Cannot use %author token in this context.
ru: Не могу использовать лексему %author в этом контексте.

en: Translation settings
ru: Информация о переводе

en: Wipe and rebuild
ru: Стереть и перестроить

en: Twitter user name
ru: Twitter имя пользователя

en: 400 Bad Request.
ru: 400 ошибочный запрос.

en: 401 Not Authorized.
ru: 401 нет автоионизации.

en: 403 Forbidden.
ru: 403 запрещено.

en: 404 Not Found.
ru: 404 не найден.

en: 500 Internal Server Error.
ru: 500 внутренняя ошибка сервера.

en: 502 Bad Gateway.
ru: 502 ошибочный шлюз.

en: 503 Service Unavailable.
ru: 503 сервис недоступен.

en: Global account
ru: Глобальный аккаунт

en: A site-wide Twitter account to use as the default when tweets are posted. This is useful for single-user blogs or sites where many users post to a single shared Twitter account.
ru: Учётная запись Twitter для сайта, которая будет использоваться по умолчанию, когда отправляются твиты. Это удобно для однопользовательских блогов или сайтов, где множество пользователей отправляют в одну общую учётную запись Twitter.

en: If your Twitter account is protected, or you wish to post to Twitter from Drupal, you must enter the Twitter account's password.
ru: Если ваша учётная запись в Twitter защищена, или вы хотите отправлять в Twitter из Drupal, вам следует ввести пароль учётной записи Twitter.

en: Twitter import
ru: Twitter импорт

en: Import and display the Twitter statuses of site users who have entered their Twitter account information.
ru: Импорт и отображение Twitter статусов пользователей сайта, у которых введена информация их учётных записей в Twitter.

en: Import Twitter statuses
ru: Импорт Twitter статусов

en: Delete old statuses
ru: Удалить старые статусы

en: Twitter posting
ru: Отправка в Twitter

en: Users with proper permissions will be given the option to post announcements to their Twitter accounts when they create new content.
ru: Пользователям с соответствующими разрешениями будет предоставлена возможность отправлять в их учётные записи в Twitter, когда они создают новое содержимое.

en: The given text will be posted to twitter.com. You can use !url, !url-alias, !tinyurl, !title, and !user as replacement text.
ru: Данный текст будет размещен на twitter.com. Вы можете использовать !url, !url-alias, !tinyutl, !title и !user текст для замены.

en: Alternate API URL
ru: Альтернативный API URL

en: A Twitter-compatible microblogging services like !identica can be used insted of Twitter.com by entering the service's API URL here.
ru: Twitter-совместимые сервисы микроблогов наподобие !identica могут быть использованы вместо Twitter.com будучи указанными здесь в API URL сервиса.

en: Set source to Drupal when updating Twitter status
ru: Укажите источник Drupal при обновлении статуса Twitter

en: Import statuses from this account
ru: Статус импорта для этого аккаунта

en: Add account
ru: Добавить аккаунт

en: Twitter authentication failed. Please check your account name and try again.
ru: Twitter аутентификация ошибочна. Проверьте ваш аккаунт и попробуйте ещё раз.

en: Twitter message
ru: Twitter сообщение

en: Twitter status messages.
ru: Twitter сообщения статуса.

en: The login account of the Twitter user.
ru: Аккаунт для Twitter пользователя.

en: The ID of the Twitter status message.
ru: ID статуса сообщения Twitter.

en: The time the Twitter message was posted.
ru: Время публикации Twitter сообщения.

en: The text of the Twitter message.
ru: Текст Twitter сообения.

en: The name of the application that posted the Twitter message.
ru: Имя приложения, которое отправило Twitter сообщение.

en: Reply ID
ru: ID ответа

en: The ID of the Twitter status this message is replying to.
ru: ID статуса Twitter, на который отвечает это сообщение.

en: Reply name
ru: Имя ответа

en: The login account of the Twitter user this message is replying to.
ru: Логин учётной записи пользователя Twitter, которому отвечает это сообщение.

en: Twitter account
ru: Учётная запись Twitter

en: The full name Twitter account user.
ru: Полное имя Twitter пользователя в аккаунте.

en: The description of the Twitter account.
ru: Описание к Twitter аккаунту.

en: The location of the Twitter account.
ru: Местоположение Twitter аккаунта.

en: The number of users following this Twitter account.
ru: Количество пользователей подписавшихся на Twitter аккаунт.

en: Profile image
ru: Изображение профиля

en: The image used by the Twitter account.
ru: Изображение, используемое в Twitter аккаунта.

en: The URL given by the Twitter account user.
ru: URL, определяемый учётной записью пользователя Twitter.

en: Protected status
ru: Защищённый статус

en: Whether posts from this Twitter account should be visible to the general public.
ru: Должны ли сообщения этой учётной записи Twitter быть видны широкой аудитории.

en: The time the Twitter account statuses were retrieved.
ru: Время когда статусы учётной записи Twitter были получены.

en: The UID of the Twitter account.
ru: UID Twitter аккаунта.

en: Screen name
ru: Экранное имя

en: The screen name of the Twitter account.
ru: Экранное имя Twitter аккаунта.

en: Import status
ru: Статус импорта

en: Whether posts from this Twitter account should be imported automatically.
ru: Будут ли сообщения этой учётной записи Twitter импортироваться автоматически.

en: Link urls to their destinations
ru: URL-ы ссылок на их место назначения

en: Link Twitter @usernames to their Twitter.com urls
ru: Ссылка @usernames Twitter на их адреса Twitter.com

en: Link Twitter #hashtags to another url
ru: Ссылка #hashtags Twitter на другой url

en: Post to twitter.com
ru: Отправить в twitter.com

en: Announce this post on Twitter
ru: Анонс этого сообщения в Twitter

en: The given text will be posted to twitter.com. You can use !url, !url-alias, !tinyurl, !title and !user as replacement text.
ru: Данный текст будет размещен на twitter.com. Вы можете использовать !url, !url-alias, !tinyutl, !title и !user текст для замены.

en: An error occurred when posting to twitter: %code %error
ru: Произошла ошибка при отправке сообщений в Twitter: %code %error

en: Successfully posted to Twitter
ru: Успешно опубликованы на Twitter

en: Twitter @username converter
ru: Конвертер Twitter @username

en: Twitter #hashtag converter
ru: Конвертер Twitter #hashtag

en: Converts Twitter-style @usernames into links to Twitter account pages.
ru: Преобразовать Twitter-style @usernames в ссылку на страницу Twitterаккаунта.

en: Converts Twitter-style #hashtags into links to hashtags.org.
ru: Преобразовать Twitter-style #hashtags в ссылку на hashtags.org.

en: Twitter-style @usersnames are linked to their Twitter account pages.
ru: Twitter-style @usersnames связанные с их страницами учётных записей Twitter.

en: Twitter-style #hashtags are linked to !url.
ru: Twitter-style #hashtags в ссылках для !url.

en: add twitter accounts
ru: добавлять учётные записи twitter

en: use global twitter account
ru: использовать общую учётную запись twitter

en: Twitter setup
ru: Twitter установки

en: Twitter module settings
ru: Twitter установки модуля

en: Twitter accounts
ru: Учётные записи Twitter

en: Stores individual Twitter posts.
ru: Сохранить индивидуальное Twitter сообщение.

en: Unique identifier for each {twitter} post.
ru: Уникальный идентификатор для каждого {twitter} сообщения.

en: Screen name of the {twitter} user.
ru: Отображаемое имя пользователя {twitter}

en: Date and time the {twitter} post was created.
ru: Дата и время создания {twitter} сообщения.

en: A duplicate of {twitter}.created_at in UNIX timestamp format.
ru: Дубликат {twitter}.created_at с формате времени UNIX.

en: The text of the {twitter} post.
ru: Текст {twitter} сообщения.

en: The application that created the {twitter} post.
ru: Приложение, создавшее {twitter} сообщение.

en: Unique identifier of a status this {twitter} post was replying to.
ru: Уникальный идентификатор статуса, ответившего на это {twitter} сообщение.

en: Unique identifier for the {twitter_account} this post was replying to.
ru: Уникальный идентификатор для {twitter_account}, ответившего на это сообщение.

en: Screen name of the {twitter} user this post was replying to.
ru: Экранное имя пользователя {twitter}, ответившего на это сообщение.

en: Boolean flag indicating whether the {twitter} status was cut off to fit in the 140 character limit.
ru: Флаг, показывающий, будет ли статус {twitter} обрезаться до длины 140 символов.

en: Stores information on specific Twitter user accounts.
ru: Хранит информацию о конкретных учётных записях пользователей Twitter.

en: The unique identifier of the {twitter_account}.
ru: Уникальный идентификатор {twitter_account}.

en: The unique login name of the {twitter_account} user.
ru: Уникальный имя логина {twitter_account} пользователя.

en: The full name of the {twitter_account} user.
ru: Полное имя для {twitter_account} пользователя.

en: The description/biography associated with the {twitter_account}.
ru: Описание/биография, ассоциированная с  {twitter_account}.

en: The location of the {twitter_account}'s owner.
ru: Местоположение владельца {twitter_account}.

en: The number of users following this {twitter_account}.
ru: Число пользователей, последовавших за этим {twitter_account}.

en: The url of the {twitter_account}'s profile image.
ru: Адрес изображения в профиле {twitter_account}.

en: The url of the {twitter_account}'s home page.
ru: Адрес {twitter_account} домашней страницы.

en: Boolean flag indicating whether the {twitter_account}'s posts are publicly accessible.
ru: Флаг, показывающий общедоступны ли сообщения этого {twitter_account}.

en: A UNIX timestamp marking the date Twitter statuses were last fetched on.
ru: Метка времени UNIX когда статус Twitter отправлен последний раз.

en: The Drupal ID of the user account associated with the Twitter account.
ru: Drupal ID учётной записи пользователя, соотнесённого с учётной записью Twitter.

en: The password for the Twitter account.
ru: Пароль для Twitter аккаунта.

en: Boolean flag indicating whether the {twitter_user}'s posts should be pulled in by the site.
ru: Булевы флаг, указывающий постящий {twitter_user} должности должны на сайте.

en: Adds integration with the Twitter microblogging service.
ru: Добавить интеграция с системой микроблогов Twitter.

en: Post a message to Twitter
ru: Отправить сообщение в Twitter

en: Twitter account name
ru: Twitter имя аккаунта

en: Twitter actions
ru: Twitter действие

en: Exposes Drupal actions to send Twitter messages.
ru: Снабжать Drupal Действия для отправки Twitter сообщений.

en: File name without extension
ru: Имя файл без расширения

en: File extension
ru: Расширение файла

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
ru: Предупреждение системы безопасности: невозможно записать .htaccess файл. Пожалуйста, создайте .htaccess файл в вашей папке %directory, который содержит следующие строки: <br /> <code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
ru: Выберите метод, используемый для предложения  автозаполнения. Обратите внимание, что <em>Содержит </em> может вызвать проблемы с производительностью на сайтах с тысячами материалов.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
ru: %name: заголовок ошибочный. Пожалуйста, проверьте свой выбор.

en: An image thumbnail was not able to be created.
ru: Миниатюра изображения не может быть создана.

en: Minimum resolution for Images
ru: Минимальное разрешение изображений

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
ru: Минимальный допустимый размер изображения, выраженный в виде ШИРИНАxВЫСОТА (например, 640x480). Укажите 0, если не хотите вводить ограничений. Изображения, загруженные с меньшими размерами, не будут приняты.

en: ALT text settings
ru: Настройки альтернативного текста

en: Enable user input alternate text for images.
ru: Включить пользовательский альтернативный текст для изображений.

en: Default ALT text
ru: Альтернативный текст по умолчанию

en: This value will be used for alternate text by default.
ru: Это значение будет использоваться по умолчанию для альтернативного текста.

en: Title text settings
ru: Настройки текста заголовка

en: Enable user input title text for images.
ru: Включить пользовательский текст заголовока для изображений.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
ru: Выбрать тип поля, которое будет отображаться для пользователя.

en: Default Title text
ru: Текст заголовка по умолчанию

en: This value will be used as the image title by default.
ru: Это значение будет использоваться по умолчанию для заголовка изображения.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
ru: Когда изображение не загружено, показывать на дисплее изображение по умолчанию.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
ru: Изображение по умолчанию не может быть загружено. Место назначения %destination не существует или на сервере отсутствуют права на запись.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
ru: В виджете image допускаются только стандартные для интернета изображения (jpg, gif, и png). Если надо загружать другие типа изображений, то измените виджет на стандартный 'file upload'.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
ru: Пожалуйста, установите разрешение в формате ШИРИНАxВЫСОТА (например: 640x480).

en: Alternate Text
ru: Альтернативный текст

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
ru: Заголовок устанавливает альтернативный текст в виде подсказки, появляющейся при наведении курсора мыши на изображение.

en: Image linked to node
ru: Изображение, ссылка на материал

en: Image linked to file
ru: Изображение, связанное с файлом

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
ru: FileField должен быть обновлен до версии Drupal 6 перед тем, как может быть обновлён ImageField.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
ru: Удалённые администратором миниатюры распределены по каталогу "files". Все миниатюры в настоящее время хранятся в каталоге "imagefield_thumbs".

en: The selected file %name could not be saved.
ru: Выбранное имя файла %name не может быть сохранено.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
ru: Директория %directory является файлом и не может быть перезаписана.

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
ru: Путь  %directory был отмечен как директория, но это файл

en: List field
ru: Отображение

en: Files listed by default
ru: По-умолчанию вложения отображаются списком

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
ru: Если включено, появится текстовое поле, в котором пользователи смогут ввести описание загружаемого файла.

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
ru: FileField попытался отобразить файл %file, но он не существует.

en: Progress indicator
ru: Индикатор прогресса

en: Bar with progress meter
ru: Полоса с указателем прогресса выполнения

en: Throbber
ru: Троббер (индикатор без указания прогресса выполнения)

en: Your server supports upload progress capabilities. The "throbber" display does not indicate progress but takes up less room on the form, you may want to use it if you'll only be uploading small files or if experiencing problems with the progress bar.
ru: Ваш сервер поддерживает отображение прогресса загрузки. «Тробблер» не отображает прогресс загрузки, но занимает меньше места, вы можете использовать для загрузки маленьких файлов или если испытываете проблемы с полосой прогресса загрузки

en: Path settings
ru: Настройки пути

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
ru: Не обязательный путь до поддиректория внутри директории хранения файлов "%directory". Не должна содержать начального или конечного слеша.

en: The file path (@file_path) cannot start with the system files directory (@files_directory), as this may cause conflicts when building file URLs.
ru: Путь к файлу (@file_path) не может начинаться с системной директории файлов (@files_directory), так как это может привести к конфликту при построении URL

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
ru: Настройка «@field» должна содержать допустимое значение. Вы можете оставить текстовое поле пустым или ввести значения, такие как: "512" (байт), "80K" (килобайт) or "50M" (мегабайт).

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
ru: Файл в поле @field не может быть загружен.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
ru: Ссылка на файл, используемый в поле %field не разрешена.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
ru: Файл ссылается на поле %field, которое не существует.

en: The file upload failed. %upload
ru: Ошибка загрузки файла. %upload

en: A plain file upload widget.
ru: Простой виджет загрузки файла.

en: Displays the file system path to the file.
ru: Отображает системный путь к файлу.

en: URL to file
ru: URL файла

en: Displays a full URL to the file.
ru: Отображает полный URL к файлу.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
ru: Неустранимые ошибки. Размер загружаемого файла вероятно, превысила максимально допустимый размер файла (@size), который поддерживает данный сервер.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
ru: Произошла неизвестная ошибка. Данная форма не содержится в кэше форм на сервере. Попробуйте перезагрузить страницу и отправить форму снова.

en: Starting upload...
ru: Инициализация загрузки...

en: Uploading... (@current of @total)
ru: Загрузка... (@current из @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
ru: Содержимое файла (@type) не соотвествует его расширению (@extension).

en: Allowed Extensions: %ext
ru: Доступные расширения: %ext

en: Maximum Filesize: %size
ru: Максиммальный размер файла: %size

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
ru: Изображение должно быть точно равно %dimensions пикселям.

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
ru: Данное изображение должно быть меньше %min_dimensions и больше %max_dimensions пикселей

en: Images must be exactly @min_size pixels
ru: Размером изображение должен быть  @min_size пикселов

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
ru: Изображения должны быть между @min_size пикселей и @max_size

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
ru: Изображения больше @max_size пикселов уменьшаются

en: Images must be smaller than @max_size pixels
ru: Изображения должны быть меньше, чем @max_size пикселей

en: Images must be larger than @max_size pixels
ru: Изображения должны быть больше, чем @max_size пикселей

en: The file is not a known image format.
ru: Файл имеет неизвестный формат изображения.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
ru: Сервер может показывать процесс загрузки файлов, но в настоящее время не установлено библиотек, которые могут это делать. Если вы хотите получить такую возможность, то рекомендуется установить библиотеку <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> или <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
ru: Ваш сервер способен отображать прогресс загрузки файла с использованием стандарта APC RFC1867. Имейте в виду, что поддерживается одновременная загрузка только одного файла. Рекомендуется использовать <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">библиотеку PECL uploadprogress</a>, если это возможно.

en: Migrating filefield values
ru: Миграция значений файлового поля

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
ru: Ваш сервер не в состоянии отобразить прогресс загрузки файла. Процесс загрузки требует PHP 5.2 и сервера Apache.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
ru: Сервер не может показывать процесс загрузки файлов. Показ загрузки файлов требует, чтобы PHP был запущен с <em>mod_php</em> и не через FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
ru: Сервер может показывать процесс загрузки файлов через APC, но в настоящее время эта возможность выключена. Если вы хотите её включить, то добавьте в файл <em>php.ini</em> запись <code>apc.rfc1867 = 1</code>.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
ru: Включено (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
ru: Включено (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
ru: Прогресс загрузки

en: Width of a video or image file in pixels.
ru: Ширина видео или изображения в пикселах.

en: Height of a video or image file in pixels.
ru: Высота видео или изображения в пикселах

en: The duration of audio or video files, in seconds.
ru: Длительность аудио или видео файлов, в секундах.

en: Audio format
ru: Формат аудио

en: The audio format.
ru: Аудио формат.

en: The sample rate of the audio.
ru: Частота дискретизации звука.

en: Audio channel mode
ru: Режим аудио канала

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
ru: Количество каналов в аудио, по имени (стерео или моно).

en: The audio bitrate.
ru: Аудио битрейт.

en: Audio bitrate mode
ru: Режим аудио битрейта

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
ru: Вид аудио битрейта, например VBR. Обычно данное значение пусто.

en: Default (usually mm:ss)
ru: По умолчанию (обычно mm:ss)

en: Hours: h
ru: Часы: h

en: Minutes: mm
ru: Минуты: mm

en: Seconds: ss
ru: Секунды: ss

en: Total seconds
ru: Всего секунд

en: Data key
ru: Ключ данных

en: The data column may (or may not) contain any of the following data. Select the data that should be output for this field.
ru: Столбец с данными может (или не может) содержать любое из данных значений. Выберите данные, которые необходимо отобразить для этого поля.

en: Geometry
ru: Геометрия

en: Layers
ru: Слои

en: Projection
ru: Проекция

en: Styles
ru: Стили

en: Edit layer
ru: Редактировать слой

en: Hello world!
ru: Привет мир!

en: %name: the value may be no smaller than %min.
ru: %name: значение не должно быть меньше %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
ru: %name: значение не должно быть больше %max.

en: The item has been deleted.
ru: Пункт был удален.

en: Comparing two revisions:
ru: Сравнить два варианта

en: Show diffs inline for this content type
ru: Показывать разницу в тексте для этого типа документов

en: Highlight changes
ru: Подсветить разницу

en: List revisions
ru: Список изменений

en: Show latest diff
ru: Показать последнее изменение

en: Scheduler module settings
ru: Настройки планировщика

en: Enable scheduled (un)publishing
ru: Запланировать (де)публикацию.

en: Check this box to enable scheduled (un)publishing for this node type.
ru: Поставьте галочку, чтобы разрешить запланированную публикацию для этого типа материалов.

en: Alter published on time
ru: Изменить дату публикации

en: Check this box to alter the published on time to match the scheduled time ("touch feature").
ru: Поставьте галочку, чтобы изменить дату публикации на дату, которую вы запланировали.

en: Scheduling options
ru: Параметры планирования

en: Publish on
ru: Публиковать

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled publishing.
ru: Формат: %time. Оставьте пустым. чтобы отменить задание публикации.

en: Unpublish on
ru: Снять с публикации

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled unpublishing.
ru: Формат: %time. Оставьте пустым. чтобы отменить задание снятия с публикации.

en: There are no scheduled nodes.
ru: Нет запланированных материалов.

en: @type: scheduled publishing of %title.
ru: @type: запланированная публикация %title.

en: @type: scheduled unpublishing of %title.
ru: @type: запланированное снятие с публикации %title.

en: Scheduler OS time check
ru: Проверка времени операционной системы

en: Your server reports the UTC time as %time and "localtime" as %lt.
ru: Ваш сервер сообщает время UTC как %time, а "локальное время" как %lt.

en: If all is well with your server's time configuration UTC should match <a target="_blank" href="http://wwp.greenwichmeantime.com/">UTC London Time</a> and the localtime should be the time where you are.
ru: Если всё в порядке с конфигурацией времени сервера UTC должно совпадать с <a target="_blank" href="http://wwp.greenwichmeantime.com/">UTC Лондонским временем</a> и локальное время должно совпадать со временем места, где вы находитесь.

en: If this is not the case please have your Unix System Administrator fix your servers time/date configuration.
ru: Если это не так, то , пожалуйста, попросить вашего системного администратора исправить конфигурацию даты/времени ваших серверов.

en: Date/time on which the article will be automatically published
ru: Дата/время автоматической публикации документа

en: schedule (un)publishing of nodes
ru: запланировать публикацию или снятие с публикации материал

en: administer scheduler
ru: управление планировщиком

en: Scheduler
ru: Диспетчер задачи

en: This module allows nodes to be published and unpublished on specified dates.
ru: Модуль позволяет публиковать или снимать с публикации материалы в определённое время.

en: Date/time on which the article will be automatically unpublished
ru: Дата/Время в которое сообщения буду автоматически сняты с публикации

en: Display a list of scheduled nodes
ru: Показ списка запланированных материалов

en: The 'publish on' value does not match the expected format of %time
ru: Значение даты начала публикации не совпадает с предполагаемым форматом %time

en: The 'publish on' date must be in the future
ru: Дата 'опубликовать' должна быть в будующем

en: The 'unpublish on' value does not match the expected format of %time
ru: Значение даты снятия с публикации не совпадает с предполагаемым форматом %time

en: The 'unpublish on' date must be in the future
ru: Дата 'снятия с публикации' должны быть в будущем

en: The 'unpublish on' date must be later than the 'publish on' date.
ru: Дата 'снятия с публикации' должны быть позже чем дата 'публикации'.

en: Internal scheduler run activated
ru: Внутренний планировщик активирован

en: Light weight cron handler
ru: Облегчить вес обработчика хрона

en: A light weight cron handler to allow more frequent runs of Schedulers internal cron system
ru: Облегчите вес обработчика хрона, чтобы позволить чаще запускать Планировщика внутри системы хрона

en: Test your servers UTC clock
ru: Тестирование UTC времени сервера

en: Allows site admin to check their servers internal clock
ru: Позволяет администратору сайта проверить внутренние часы сервера

en: Allows site admins to configure scheduler.
ru: Позволяет администратору сайта настраивать планировщик

en: The main table to hold the scheduler data.
ru: Главная таблица, содержащая данные планировщика.

en: The foreign key to node.nid
ru: Внешний ключ для node.nid

en: The UNIX UTC timestamp when to publish
ru: Штамп времени UNIX UTC для публикации

en: The UNIX UTC timestamp when to unpublish
ru: Штамп времени UNIX UTC для снятия с публикации

en: delete any
ru: удалить любой

en: edit any
ru: редактировать любой

en: %name: found no valid user with that name.
ru: %name: не найдено пользователя с таким именем.

en: Greater than or equal to
ru: Больше или равно

en: Less than or equal to
ru: Меньше или равно

en: Sort descending
ru: Сортировать по убыванию

en: Sort ascending
ru: Сортировать по возрастанию

en: Days of the week
ru: Дни недели

en: The name of the site.
ru: Имя сайта

en: CTools CSS Cache
ru: CTools CSS - кэш

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
ru: Каталог кэша CTools CSS , %path не может быть создан из-за неправильной конфигурации каталога files. Пожалуйста, убедитесь, что каталог files правильно настроен, и что веб-сервер имеет разрешение на создание каталогов.

en: Unable to create
ru: Невозможно создать

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
ru: Специальный кэш используется для хранения объектов, которые редактируются.Это служит для сохранения состояния среды, которая обычно не сохраняет состояние.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
ru: Библиотека полезных инструментов от Merlin of Chaos.

en: Bulk Exporter
ru: Массовый экспортёр

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
ru: Массовый-экспорт множественных CTools-обрабатываемых объектов данных в код

en: No info
ru: Нет информации

en: No info available.
ru: Нет доступной информации.

en: Configure new !subtype_title
ru: Конфигурировать новый !subtype_title

en: All criteria must pass.
ru: Все критерии должны выполняться

en: Only one criteria must pass.
ru: Хотя бы один критерий должен выполняться

en: Configure settings for this item.
ru: Настроить параметры этого элемента

en: Remove this item.
ru: Удалить элемент

en: No criteria selected, this test will pass.
ru: Не указано ни одного критерия, эта страница отобразится в любом случае.

en: Edit criteria
ru: Редактировать критерий

en: Invalid object name.
ru: Ошибочное имя объекта

en: Edit @type
ru: Редактировать @type

en: , and
ru: , и

en: , or
ru: , или

en: Keyword: %@keyword
ru: Ключевое слово: %@keyword

en: Update and return
ru: Обновить и вернуться

en: In code
ru: Встроенное

en: Enabled, title
ru: Включено, заголовок

en: Get a summary of the information about this page.
ru: Краткая информация о данной странице.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
ru: Включить эту страницу, чтобы система её задействовала.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
ru: Отключить эту страницу. Её данные останутся, но в системе она не будет задействована.

en: Add variant
ru: Добавить вариант

en: Add a new variant to this page.
ru: Добавить к этой странице новый вариант.

en: Create variant
ru: Создать вариант

en: Import variant
ru: Импорт

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
ru: Добавить к этой странице новый вариант, вставив код, экспортированный из другой страницы.

en: Reorder variants
ru: Упорядочить

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
ru: Измененить порядок обработки вариантов, чтобы система выбирала из них текущий так, как Вам надо.

en: Variant operations
ru: Параметры варианта

en: Get a summary of the information about this variant.
ru: Краткая информация о данном варианте.

en: Make an exact copy of this variant.
ru: Создать точную копию этого варианта.

en: Export this variant into code to import into another page.
ru: Экспорт этого варианта в виде кода для последующего его импорта в другую страницу.

en: Remove this variant from the page completely.
ru: Окончательно удалить этот вариант из данной страницы.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
ru: Отключить этот вариант. Его данные останутся, но в системе он не будет задействован.

en: No variants
ru: Нет вариантов

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
ru: Страница обновлена. Изменения не вступят в силу, пока Вы не сохраните их.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
ru: Некоторые изменения этой страницы ещё не сохранены. Нажмите либо кнопку "Сохранить", чтобы записать их в базу данных, либо "Отменить", чтобы отказаться от них. Имейте в виду: если Вы изменили значения в какой-либо форме, перед сохранением страницы их сперва необходимо подтвердить.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
ru: Все изменения, ожидавшие подтверждения, отменены. Страница разблокирована.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
ru: Административное название этого варианта. Если оставить поле постым, заголовок бедет сгенерирован автоматически.

en: Variant type
ru: Тип варианта

en: Optional features
ru: Дополнительные возможности

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
ru: Выберите дополнительные возможности, которые хотите настроить в процессе создания страницы. Даже если Вы их сейчас не выберете, их всё равно можно будет использовать после того, как страница будет создана. Если Вы сомневаетесь по этому поводу, оставьте флажки снятыми.

en: Variant name
ru: Название варианта

en: Enter the name of the new variant.
ru: Введите название нового варианта.

en: Paste variant code here
ru: Введите код варианта в это поле

en: No variant found.
ru: Вариантов не найдено

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
ru: Вы уверены, что хотите удалить этот вариант? Удаление не вступит в силу, пока Вы не нажмёте кнопку "Сохранить".

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
ru: В данный момент этот вариант отключён. После включения он станет доступным в системе. Это не вступит в силу, пока Вы не сохраните страницу.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
ru: В данный момент этот вариант включён. При отключении он станет недоступным, поэтому в системе использован не будет. Это не вступит в силу, пока Вы не сохраните страницу.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
ru: Как только вы включите эту страницу, она сразу же станет доступна в системе (ждать сохранения необязательно).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
ru: Как только Вы отключите эту страницу, она сразу же станет недоступной в системе (ждать сохранения необязательно).

en: Add a new variant
ru: Добавить вариант

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
ru: Добавление, редактирование и удаление пользовательских страниц, перекрывающих стандартные системные страницы Drupal.

en: Page manager
ru: Редактор страниц

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
ru: Обеспечивает интерфейс и API для управления страницами сайта.

en: Node add/edit form
ru: Форма создания/редактирования материала

en: Node being viewed
ru: Материал просмотрели

en: Administrative title
ru: Административный заголовок

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
ru: Содержательное название страницы. Оно будет отображаться в интерфейсе управления.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
ru: Понятное компьютеру название этой страницы. Оно должно быть уникальным. В названии могут использоваться только символы английского алфавита, цифры и знаки подчёркивания. После создания страницы изменить компьютерное название будет нельзя!

en: Administrative description
ru: Административное описание

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
ru: Описание того, что собой представляет данная страница, для чего предназначена, какие задачи осуществляет. Заполнить рекомендуется из соображений удобства управления страницами.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
ru: Адрес, по которому будет располагаться данная страница. Вы можете использовать шаблоны-заменители для изменяющихся частей адреса. Для этого введите %name вместо обязательных частей, либо !name - вместо возможных. Например: "node/%node/foo", "forum/%forum" или "dashboard/!input". В форме редактирования аргументов эти шаблоны-заменители могут быть преобразованы в контексты.

en: Make this your site home page.
ru: Сделать главной страницей сайта

en: Visible menu item
ru: Отображаемый пункт меню

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
ru: Если страница выступает в меню в качестве вкладки по умолчанию, системе Drupal необходимо знать, какой пункт меню для этого будет родительским. Иногда родительский пункт уже существует, но в остальных случаях Вам необходимо самостоятельно создать его. В качестве пути родительского пункта всегда будет путь страницы без последнее его части. То есть, если адрес данной страницы - <em>foo/bar/baz</em>, то адрес родительского пункта - <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
ru: Название родительского пункта

en: Parent item menu
ru: Меню родительского пункта

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
ru: С помощью правил доступа Вы можете указать, при каких условиях страница будет доступна, а ассоциированные с ней пункы меню отобразятся.

en: Invalid keyword.
ru: Неверное ключевое слово

en: Import page
ru: Импортировать страницу

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
ru: Если хотите изменить название исходной страницы, введите его в это поле. Чтобы использовать оригинальное название, оставьте поле пустым.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
ru: Если хотите изменить внутренний путь Drupal, по которому будет располагаться страница, введите его в это поле. Чтобы использовать оригинальный путь, оставьте поле пустым.

en: Allow overwrite of an existing page
ru: Заменить существующую страницу

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
ru: Если страница с таким названием уже существует, импортируемая страница её заменит.

en: Paste page code here
ru: Введите код страницы в это поле

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
ru: Введите название новой страницы. Оно должно быть уникальным, а также может содержать только символы английского алфавита и знак подчёркивания.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
ru: Адрес URL, по которому расположена эта страница. Вместо изменяющихся частей адреса Вы можете ввести шаблоны-заменители: вида %name для обязательных частей и !name - для возможных.<br /

en: Clone variants
ru: Клонировать варианты

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
ru: Если выбрано, все принадлежащие этой странице варианты также будут склонированы. Если нет - страница будет склонирована без вариантов.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
ru: Вы уверены, что хотите удалить эту страницу? Восстановить её не удастся.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
ru: Администратор создает страницы, которые имеют URL, контролm доступа и записи в системном меню Drupal.

en: Create a new page
ru: Создать новую страницу

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
ru: Редактирование названия, пути и прочих основных параметров страницы.

en: Control what users can access this page.
ru: Какие пользователи могут получить доступ к этой странице.

en: Make a copy of this page
ru: Создать копию этой страницы

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
ru: Экспорт этой страницы в виде кода для последующего импорта или внедрения в модуль.

en: Remove this page from your system completely.
ru: Окончательно удалить эту страницу из системы.

en: This is your site home page.
ru: Это главная страница сайта.

en: This page is set to become your site home page.
ru: На сайте эта страница выбрана в качестве главной (домашней).

en: Accessible only if @conditions.
ru: Доступно, только если @conditions.

en: This page is publicly accessible.
ru: Страница открыта для редактирования.

en: Normal menu entry.
ru: Нормальный элемент меню.

en: Title: %title.
ru: Заголовок %title.

en: Taxonomy term template
ru: Шаблон термина таксономии

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
ru: Если эта страница включена, она изменяет стандартное отображение терминов таксономии в Drupal, перекрывая собой адреса вида <em>taxonomy/term/%term</em>. Вы можете сделать несколько различных шаблонов отображения, которые будут выбираться в зависимости от выполнения определённых критерев. Например, для разных словарей или в зависимости от наличия некоторых прав доступа у пользователя могут быть показаны страницы с разной структурой. Для этого достаточно создать несколько <strong>Вариантов</strong>, определив для каждого из них свои <strong>Правила выбора</strong>. Если ни один из вариантов не будет подходить по условиям к определённому термину, для него отобразится стандартная страница таксономии.<br />Необходимо понимать, что данная Страница-панель перекрывает лишь те страницы терминов, которые действительно расположены в системе по адресу taxonomy/term/%term. У некоторых терминов таксономии, например разделов форума, свои собственные адреса. Также, пользуясь синонимами модуля pathauto, Вы можете выводить данную Страницу-панель по другим адресам. Поскольку на самом деле в системе Drupal её адресом по-прежнему будет taxonomy/term/%term, она корректно обработает термин, открытый по адресу-синониму, и выведет соответствующий Вариант (либо стандартную страницу таксономии).

en: Term(s) being viewed
ru: Текущий(-ие) термин(ы)

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
ru: Возможность нескольких терминов в качестве аргументов для taxonomy/term/%term

en: Single term
ru: Только один термин

en: Multiple terms
ru: Несколько терминов

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
ru: По умолчанию Drupal позволяет использовать несколько терминов в качестве аргументов, разделённых запятыми или знаками "+". При выборе варианта "Только один термин" эта возможность станет недоступна.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
ru: Отображать иерархию первого термина в "хлебных крошках"

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
ru: Если выбрано, в иерархическую навигационную цепочку ("хлебные крошки") будут добавлены родительские термены.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
ru: Могут быть переданы несколько терминов, разделённые запятой или знаком +.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
ru: В навигационную цепочку будет включена восходящая иерархия термина таксономии

en: User profile template
ru: Шаблон профиля пользователя

en: User being viewed
ru: Просматриваемый пользователь

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
ru: В данный момент другой пользователь редактирует эту страницу, поэтому Вы не можете вносить в неё изменения.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
ru: Эта страница - новая, ещё не записанная в базу данных. Она не будет доступна, пока вы её не сохраните.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
ru: Эта страница была изменена, но изменения ещё не вступили в силу. Во время редактирования страница блокируется от изменений другими пользователями.

en: Variant
ru: Вариант

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
ru: В данный момент пользователь !user редактирует эту страницу, поэтому она заблокирована от изменений кем бы то ни было ещё. Блокировка длится уже !age. Щёлкните здесь, чтобы <a href="!break">разблокировать её</a>.

en: User: compare
ru: Пользователь: сравнить

en: First User
ru: Первый пользователь

en: Second User
ru: Второй пользователь

en: Not equal
ru: Не равный

en: Node: accessible
ru: Материал: доступность

en: @user can view @node.
ru: @user может просматривать @node.

en: @user can edit @node.
ru: @user может редактировать @node.

en: @user can delete @node.
ru: @user может удалить @node.

en: Node: language
ru: Материал: язык

en: Current site language
ru: Текущий язык сайта

en: Node: type
ru: Материал: тип

en: Control access by node_type.
ru: Контроль доступа по node_type.

en: User: permission
ru: Пользователь: разрешение

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
ru: Доступ получат только пользователи, с указанным правом.

en: @identifier has "@perm"
ru: @identifier имеет право "@perm"

en: Administrative desc
ru: Административное описание

en: A description for this test for administrative purposes.
ru: Описание этого условия, которое будут видеть администраторы.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
ru: Условие будет выполняться, если введённый здесь PHP-код вернёт значение <code>TRUE</code>. Не должен содержать разделители &lt;?php ?&gt;. Имейте в виду, что выполнение некорректного PHP-кода может нарушить работу вашего сайта. Все контексты доступны через переменную <em>$contexts</em>.

en: User: role
ru: Пользователь: роль

en: Only the checked roles will be granted access.
ru: Доступ получат только указанные роли.

en: User: language
ru: Пользователь: язык

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
ru: Критерий выполняется, только если текущим языком сайта у пользователя выбран один из указанных выше.

en: Site language is any language
ru: У пользователя выбран любой язык сайта

en: Creates a node context from a node ID argument.
ru: Создает контент материала по ID материала.

en: Enter the node ID of a node for this argument
ru: Укажите ID материала для этого аргумента

en: Enter a value for this argument
ru: Введите значение этого аргумента.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
ru: Внедряет иерархию в навигационную линейку

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
ru: Введите ID одного термина, либо ID нескольких терминов, разделённых запятыми или знаком "+".

en: Creates a user context from a user ID argument.
ru: Создает пользовательский контент, исходя из ID пользователя.

en: Configure this block's 'block settings' in administer >> site building >> blocks
ru: Измените 'настройки блока' в меню управление >> конфигурация сайта >> блоки

en: Substitutions
ru: Подстановочные шаблоны

en: "@s" author
ru: "@s" автор

en: Node created date
ru: Дата создания материала

en: Node last updated date
ru: Дата последнего обновления материала

en: Last updated date
ru: Последнее обновление даты

en: Node form submit buttons
ru: Форма материала - кнопки подтверждения

en: "@s" node form submit buttons
ru: Форма материала "@s" - кнопки подтверждения

en: Node form revision log message
ru: Форма материала - информация о редакции

en: Node form url path settings
ru: Форма материала - настройки адреса

en: Profile category
ru: Профиль категории

en: Enter the node ID of a node for this context.
ru: Укажите ID материала для этого контекста.

en: Raw string
ru: Необработанная строка

en: You must select a term.
ru: Вы должны выбрать термин.

en: Term ID of first term
ru: ID первого термина

en: Term ID of all term, separated by + or ,
ru: ID всех терминов, разделённые запятыми либо знаком "+"

en: Term name of first term
ru: Название первого термина

en: Term name of all terms, separated by + or ,
ru: Названия всех терминов, разделённые запятыми либо знаком "+"

en: Vocabulary ID of first term
ru: ID словаря первого термина

en: Make all views available as panes
ru: Сделать все представления доступными в качестве фрагментов панели

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
ru: Если выбрано, все представления будут доступны в списке фрагментов панели. В противном случае доступны будут лишь те представления, к которым был добавлен режим "Фрагмент панели". Выключите этот флажок, если хотите более чётко указывать, какие представления пользователи смогут использовать в своих панелях.

en: Views content panes
ru: Представления - фрагменты панели

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
ru: Позволяет использовать представления в качестве содержимого для модулей Panels, Dashboard и прочих, использующих CTools Content API.

en: Select display
ru: Выбор экрана

en: Configure view
ru: Конфигурировать представление

en: View: @name
ru: Представление: @name

en: View information
ru: Информация о представлении

en: Using display @display.
ru: Используется вид: @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
ru: Аргумент "@arg", использующий контекст "@context", преобразованный в "@converter"

en: @count items displayed.
ru: Отображается @count объектов.

en: With pager.
ru: Есть навигатор.

en: View panes
ru: Представления-Фрагменты

en: Content pane
ru: Фрагмент панели

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
ru: Доступно в качестве содержимого для отображения панели или панели управления.

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
ru: Страницы-панели выглядят как обычные страницы сайта. У них есть свой URL-адрес, они обрабатывают аргументы и могут иметь собственные пункты меню.

en: Panel page
ru: Страницу-панель

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
ru: Материалы-панели ведут себя как обычные материалы, только обладают дополнительным функционалом панелей. Они похожи на Страницы-панели, однако предназначены для более узкого применения.

en: Panel node
ru: Материал-панель

en: You must activate the panel node module for this functionality.
ru: Для получения доступа к этой функции необходимо включить модуль Panel node.

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
ru: Мини-панели - это небольшие области содержимого, которые размещаются как блоки. Они нужны для тех случаев, когда вам необходимо разместить блоки в более сложном порядке.

en: Mini panel
ru: Мини-панель

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
ru: Для получения доступа к этой функции необходимо включить модуль Mini panels.

en: Go to list
ru: Полный список

en: Disable this pane
ru: Отключить этот фрагмент

en: Enable this pane
ru: Включить этот фрагмент

en: CSS properties
ru: Свойства CSS

en: Cache method for this display
ru: Способ кэширования для текущего режима

en: Cache method for !subtype_title
ru: Способ кэширования для !subtype_title

en: Cache settings for !subtype_title
ru: Параметры кэша для !subtype_title

en: Pane style for "!pane"
ru: Стиль фрагмента "!pane"

en: Create mini panels that can be used as blocks by Drupal and panes by other panel modules.
ru: Создаёт mini панели, которые могу быть использованы как блоки в Drupal окна в других модулях панелей.

en: A panel layout broken up into rows and columns.
ru: Макет панели разбит на строки и столбцы.

en: Show layout designer
ru: Перейти в редактор макета

en: Region settings
ru: Регион

en: No markup at all
ru: Вообще без разметки

en: Change general settings about this variant.
ru: Изменение общих параметров этого варианта.

en: Selection rules
ru: Правила выбора

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
ru: Управление критериями, определяющими, использовать ли этот вариант.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
ru: Добавление в этому варианту дополнительных контекстов, которые можно будет использовать в содержимом страницы.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
ru: Добавление элементов содержимого и изменение их расположения с помощью drag-n-drop.

en: Move content from old layout
ru: Переместить контент из старого макета

en: Get a preview of what this variant will look like.
ru: Просмотреть, как будет выглядеть этот вариант.

en: This panel will be selected if @conditions.
ru: Эта панель будет выбрана, если @conditions.

en: This panel will always be selected.
ru: Эта панель всегда выбрана.

en: Selection rule
ru: Правило выбора

en: Panel: @title
ru: Панель: @title

en: Update and preview
ru: Обновить и просмотреть

en: Administrative title of this variant.
ru: Заголовок этого варианта, отображаемый на страницах управления.

en: Check this to have the page disable all regions displayed in the theme. Note that some themes support this setting better than others. If in doubt, try with stock themes to see.
ru: Выберите, если хотите отключить все регионы, выводимые темой оформления. Имейте в виду: некоторые темы поддерживают эту функцию лучше других. Если сомниваетесь, опробуйте её на сторонних темах.

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the page, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the page into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
ru: Введите "чисто" написанный код CSS. Он будет внедрён в страницу, поэтому его следует использовать только для небольших изменений. Обычно более удачным решением будет поместить css-файл этой страницы в тему оформления. Введённый здесь код будет отфильтрован из соображений безопасности, так что кое-какие свойства CSS могут не работать.

en: Field label
ru: Метка поля

en: Form settings
ru: Настройки формы

en: Type of group.
ru: Тип группы

en: administer openlayers
ru: управление openlayers

en: Latitude Field
ru: Поле широты

en: Longitude Field
ru: Поле долготы

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
ru: Некоторые обновления все еще ожидают. Пожалуйста, вернитесь к <a href="@update-php">update.php</a> и запустите оставшиеся обновления.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
ru: Некоторые обновления все еще ожидают.<br/>Пожалуйста, перезапустите скрипт обновления.

en: Comment module form.
ru: Форма комментария модуля.

en: Translation module form.
ru: Форма модуля переводов.

en: Menu module form.
ru: Форма модуля меню.

en: Book module form.
ru: Форма модуля Book.

en: Path module form.
ru: Форма настроек пути

en: Poll module title.
ru: Заголовок модуля Pool.

en: Poll module choices.
ru: Выбор модуля опросов.

en: Poll module settings.
ru: Настройки модуля Pool.

en: Upload module form.
ru: Загрузить форму модуля.

en: CCK - No Views integration
ru: CCK - нет интеграции с Views

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
ru: Интеграция CCK в модуль Views требует Views 6.x-2.0-rc2 или выше.

en: manage fields
ru: управление полями

en: » Add a new content type
ru: » Добавить новый тип материала

en: @field_name (Locked)
ru: @field_name (Заблокировано)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
ru: В этом типе содержимого есть неактивные поля. Они появятся в общем списке только после включения соответствующих модулей.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
ru: !field (!field_name) неактивное !field_type используется в !widget_type виджете.

en: - Select a field type -
ru: - Выберите тип поля -

en: - Select a widget -
ru: - Выберите виджет -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
ru: Название поля (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
ru: Тип данных для хранения

en: Form element to edit the data.
ru: Определите элемент для редактирования данных

en: - Select an existing field -
ru: - Выберите существующее поле -

en: Field to share
ru: Название ранее созданного поля

en: Group name (a-z, 0-9, _)
ru: Название группы (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
ru: Введите заголовок поля.

en: Add new field: you need to provide a field name.
ru: Введите системное название поля.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
ru: Добавление нового поля: имя %field_name неверно. Имя должно включать только символы нижнего регистра, цифры и символы '_'

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
ru: Название поля «%field_name» слишком длинное. Длина поля ограничена <em>32</em> знаками (включая префикс <em>field_</em>).

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
ru: Добавить новое поле: имя 'field_instance' зарезервировано.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
ru: Название «%field_name» уже существует.

en: Add new field: you need to select a field type.
ru: Выберите тип поля.

en: Add new field: you need to select a widget.
ru: Выберите виджет.

en: Add new field: invalid widget.
ru: Некорректный виджет.

en: Add existing field: you need to provide a label.
ru: Добавление существующего поля: введите заголовок добавляемого поля.

en: Add existing field: you need to select a field.
ru: Добавить существующие поля: вы должны выбрать поля.

en: Add existing field: you need to select a widget.
ru: Добавление существующего поля: необходимо выбрать виджет.

en: Add existing field: invalid widget.
ru: Добавить существующие поля: ошибка виджета.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
ru: Поле %label не может быть добавлено к типу контента потому, что оно заблокировано.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
ru: Нет полей для настройки в этом типе материалов. Вы можете добавить поля на странице <a href="@link">Поля</a> page.

en: Edit basic information
ru: Изменить основную информацию

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
ru: Машиночитаемое название поля. Это название не может быть изменено.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
ru: Человеческое название, используемое для обозначения этого поля в типе материала %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
ru: Тип данных, которые будут храниться в базе данных в этом поле. Это свойство не может быть изменено.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
ru: Предпочтительная форма редактирования поля для материала типа %type.

en: Updated basic settings for field %label.
ru: Обновление базовых настроекдля поля %label.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
ru: Ошибка обновления базовых настроек для поля %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
ru: Это поле <strong>заблокировано</strong> и не может быть удалено.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
ru: Поле %field заблокировано не может быть отредактировано.

en: %type basic information
ru: %type - основная информация

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
ru: Только для специалистов: PHP-код, возвращающий значение по умолчанию. Не должен содержать  разделители &lt;?php ?&gt;. Если в это поле введён код, то возвращаемое им значение заменит вышеуказанное. Предполагаемый формат: <pre>!sample</pre>Чтобы узнать предполагаемый формат, воспользуйтесь вкладкой <em>devel load</em> модуля devel <a href="@link_devel">на странице материала %type</a>.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
ru: Максимальное количество значений, которые пользователи могут ввести для этого поля.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
ru: При 'Неограничено' появится кнопка 'Добавить еще', что позволит пользователю добавить любое количество значений.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
ru: PHP-код для 'значения по умолчанию' вернул неправильное значение @value.

en: %name must be an integer.
ru: %name должен быть целым числом.

en: %name must be a positive integer.
ru: %name должен быть положительным целым числом.

en: %name must be a number.
ru: %name должен быть числом.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
ru: Вы должны убедиться, что используемый поле существует в данном типе содержимого.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
ru: Дополнительно: Укажите значение полей с помощью PHP-кода

en: You have to return the default value in the expected format.
ru: Вы должны вернуть значение по умолчанию в ожидаемом формате.

en: Populate @node's field '@field'
ru: Заполнить поле '@field' материала @node

en: Field has value
ru: Поле имеет значение

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
ru: Убедитесь, что используемое поле существует в выбраном типе содержимого. Выражение возвращает TRUE, если полю назначено указанное значение.

en: Field has changed
ru: Поле изменено

en: Content containing changes
ru: Содержимое содежержит изменения

en: Content not containing changes
ru: Контент не содержит изменений

en: @node's field '@field' has value
ru: поле @node имеет значение '@field'

en: Select the machine-name of the field to look at.
ru: Выберите машинное имя поля в поле.

en: @node's field '@field' has been changed
ru: поле @node было изменено '@field'

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
ru: Необработанный заголовок материала, на который можно ссылаться. ПРЕДУПРЕЖДЕНИЕ: прямой ввод пользователя.

en: Formatted html link to the referenced node.
ru: Форматированная ссылка html на материал, на который можно ссылаться.

en: Relative path alias to the referenced node.
ru: Относительный путь связанного материала.

en: Absolute path alias to the referenced node.
ru: Абсолютный URL связанного материала.

en: Relative path alias to the referenced user.
ru: Синоним относительного пути к связанному пользователю

en: Absolute path alias to the referenced user.
ru: Синоним абсолютного пути к связанному пользователю.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
ru: Поле: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
ru: Поле со ссылкой на материал.

en: Field formatter
ru: Форматер поля

en: Select a formatter.
ru: Выбор форматера

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
ru: "@s" поле: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
ru: Отображается в: @types

en: <No value>
ru: <Нет значения>

en: Widget label (@label)
ru: Метка виджета (@label)

en: Custom label
ru: Собственная метка

en: (first item is 0)
ru: (первой пункт есть 0)

en: (start from last values)
ru: (начало с последнего значения)

en: You need to provide a label.
ru: Вам необходимо ввести метку.

en: You need to provide a group name.
ru: Вам необходимо вверсти имя группы.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
ru: Имя группы %group_name недопустимо. Имя должно включать только символы нижнего регистра, цифры, и знаки подчеркивания.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
ru: Имя группы %group_name слишком длинное. Имя ограниченно 32 символами, включая 'group_' prefix.

en: The group name %group_name already exists.
ru: Группа %group_name уже существует.

en: Add new group:
ru: Добавить новую группу:

en: Add new group: you need to provide a label.
ru: Добавить новую группу: Вам надо предоставить лейбл.

en: Add new group: you need to provide a group name.
ru: Добавить новую группу: Вам надо предоставить имя группы.

en: Standard group
ru: Стандартная группа

en: Create display groups for CCK fields.
ru: Позволяет создать группы отображения для полей CCK

en: Field group: @group in @type
ru: Группа полей: @group в @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
ru: Все поля этой группы полей на связанном материале.

en: Field group label
ru: Метка группы полей

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
ru: Обозначьте, как будет показана метка группы полей. Эта опция не действует, если включено "Заголовок отвергнут",  указанный заголовок блока показывается вместо него.

en: Fieldset - Collapsible
ru: Группа полей - Сворачиваемый

en: Fieldset - Collapsed
ru: Группа полей - Свернуто

en: Field group format
ru: Формат для группы полей

en: This option allows you to configure the field group format.
ru: Эта опция позволяет настроить формат группы полей.

en: "@s" field group: @group in @type
ru: "@s" группа полей: @group в @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
ru: Помните, что если это поле имеет несколько значений, загружаться будет только первое.

en: There are no nodereference fields defined.
ru: Нет определенных nodereference полей.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
ru: <p>Выберите представление модуля Views, с материалами, на которые можно ссылаться.<br />Обратите внимание:</p>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
ru: <p>Список нод, на которые можно сослаться, может быть основан на представлении модуля Views, но никакие соответствующие представления не были найдены. <br />Примечание:</p>

en: %name: invalid input.
ru: %name: не верный ввод.

en: %name: found no valid post with that title.
ru: %name: Не найден материал с таким заголовком.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
ru: Только числа и десятичные знаки разрешены в %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
ru: В поле %field разрешено вводить только цифры.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
ru: Только числа и десятичный символ (%decimal) разрешены в %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
ru: Помните, если поле имеет множественные значения, то только первый пользователь будет загружен.

en: There are no userreference fields defined.
ru: Не определено ни одного поля ссылки на пользователя.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
ru: Дополнительно - Пользователи, которые можно ссылаться (View)

en: View used to select the users
ru: Вид для отбора пользователей

en: %name: invalid user.
ru: %name: пользователь не существует.

en: New field
ru: Новое поле

en: Existing field
ru: Существующее поле

en: New group
ru: Новая группа

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
ru: Добавление к типу содержимого полей и групп, а также их упорядочивание для отображения на страницах просмотра и редактирования материала.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
ru: Вы можете добавить поле к группе, перетаскивая его ниже и правее группы.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
ru: Примечание: Установите модуль <a href="!adv_help">Расширенная справка</a> для получения более подробной справочной информации.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
ru: Воспользуйтесь флажком 'Исключить' для исключения пункта из  значения !content, которое передается в шаблон материала.

en: You may embed videos from the following providers %providers. Just add the video URL to your textarea in the place where you would like the video to appear, i.e. http://www.youtube.com/watch?v=pw0jmvdh.
ru: Вы можете вставлять видео из следующих источников: %providers. Просто вставьте URL видеоролика (например, http://www.youtube.com/watch?v=pw0jmvdh) в текст в том месте, где вы хотите видеть этот ролик.

en: Filename:
ru: Файл:

en: New upload
ru: Новая загрузка

en: Automatically parse and display a third party video from its URL or embed code.
ru: Автоматически вычисляет и отображает видео из этой ссылки или embed кода.

en: Thumbnail title
ru: Заголовок миниатюры

en: This advertisement has been approved and is currently waiting to be activated.
ru: Эта реклама одобрена и ожидает активации.

en: This advertisement has expired and is no longer being displayed.
ru: Действие этой рекламы окончилось и она более не показывается.

en: This advertisement was refused by the site administrator and will not be displayed.
ru: Эта реклама была отменена администратором и не будет показываться.

en: <any>
ru: любой

en: Generate report
ru: Сгенерировать отчёт

en: URL rules
ru: URL правила

en: administer channels
ru: администрирование каналов

en: Maximum filesize
ru: Максимальный размер файла

en: Remote image path
ru: Путь к внешнему изображению

en: Insert the following source snippet into the source code of your remote web page. The remote website will then display advertisements from this website. It is necessary to include the entire snippet, and to not modify it in any way.
ru: Вставьте следующий исходный отрывок в исходный код Вашей удаленной веб-страницы. Удаленный веб-сайт тогда выведет на экран рекламные объявления от этого веб-сайта. Необходимо включать весь отрывок, и не изменить это всегда.

en: You must enter a valid start date.
ru: Вы должны ввести действующую дату старта.

en: The report must start at least one hour before the current time.
ru: Отчёт должен стартовать по меньшей мере за час до текущего времени.

en: width @width
ru: ширина @width

en: height @height
ru: высота @height

en: upscaling allowed
ru: разрешено увеличение

en: width: @width, height: @height, fit: @fit
ru: ширина: @width, высота: @height, fit: @fit

en: width: @width, height: @height, xoffset: @xoffset, yoffset: @yoffset
ru: ширина: @width, высота: @height, xoffset: @xoffset, yoffset: @yoffset

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
ru: вращение между –@degrees&deg и @degrees&deg

en: radius: @radius, sigma: @sigma, amount: @amount, threshold: @threshold
ru: радиус: @radius, сигма: @sigma, выравнивание: @amount, порог: @threshold

en: Save Preset
ru: Сохранить установки

en: The preset name you have chosen is already in use.
ru: Выбранное вами название установок уже используется.

en: Unknown action.
ru: Неизвестное действие.

en: Unknown preset.
ru: Неизвестные установки.

en: This %action action is not associated %preset preset.
ru: Выбранное действие (%action) не связано с установками (%preset preset).

en: Create Action
ru: Создать действие

en: The action was succesfully created.
ru: Действие было создано успешно.

en: 404: Unable to find %image
ru: 404: невозможно найти %image

en: 403: File is not an image %image
ru: 403: файл не является изображением %image

en: Cached image file %dst already exists but is being regenerated. There may be an issue with your rewrite configuration.
ru: Кэшированный графический файл %dst уже существует, но в настоящее время регенерируется. Возможно проблема с вашей конфигурацией перезаписи.

en: There was an error saving the new image file %dst.
ru: Возникла ошибка в сохранении нового графического файла %dst.

en: No minimum
ru: Не установлено

en: CTools plugin example
ru: CTools плагин пример

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
ru: Демонстрирует, как внешний модуль может предоставлять плагин ctools (для Panels и т.п.).

en: CTools Examples
ru: CToolsпримеры

en: The setting for item 1.
ru: Настройки для item 1.

en: The setting for item 2
ru: Настройки для item 1.

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that its criteria (as specified below) will be used.
ru: Если у этой страницы есть несколько вариантов, при каждом её посещении она будет проверяться на предмет выполнения указанных условий. Варианты проверяются по порядку. Отображён будет первый из них, удовлетворивший указанным для него критериям.

en: See the getting started guide for more information.
ru: Для более подробной информации ознакомьтесь с Руководством для начинающих.

en: Existing node
ru: Существующий материал

en: Template identifier
ru: Идентификатор шаблона

en: Status messages
ru: Сообщения статуса

en: You may use substitutions in this title.
ru: В этом поле можно использовать подстановочные шаблоны.

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
ru: Варианты содержимого распределены по категориям. Для продолжения, пожалуйста, выберите категорию в списке слева.

en: Change the layout of this panel.
ru: Изменение макета этой страницы.

en: Manage mini panels
ru: Управление мини-панелями

en: Manage pages
ru: Управление страницами

en: Cluster
ru: Кластер

en: Structure
ru: Структура

en: Example: Image gallery
ru: Пример: Image Gallery

en: Example: image_gallery
ru: Пример: image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
ru: Может содержать только строчные буквы, числа и знак подчеркивания. <strong>Попытка избежать конфликтов с названиями существующих проектов Drupal.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
ru: Краткое описание того, чего ожидать пользователям, когда они активируют Вашу особенность.

en: Examples: 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1
ru: Примеры: 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1

en: URL of update XML
ru: URL обновления XML

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
ru: Пример: http://mywebsite.com/fserver

en: features
ru: особенности

en: Create feature
ru: Создать особенность

en: Create a new feature.
ru: Создать новую особенность.

en: AHAH callback to populate a feature from selected components.
ru: AHAH извещает о присутствии особенности в отмеченных компонентах.

en: Unique
ru: Уникальный

en: My Account
ru: Мой аккаунт

en: Link to original video
ru: Ссылка на оригинальное видео

en: URL to original video
ru: URL на оригинальное видео

en: Choose an error handler for your site. <em>Backtrace</em> prints nice debug information when an error is noticed, and you <a href="@choose">choose to show errors on screen</a>. <strong>Backtrace requires the <a href="@krumo">krumo library</a></strong>. <em>None</em> is a good option when stepping through the site in your debugger.
ru: Выбор обработчика ошибок для вашего сайта. <em>Backtrace</em> дает неплохую отладочную информацию, когда вызывается ошибка, и выбрана опция <a href="@choose">показывать сообщения об ошибках</a>. <strong>Для Backtrace необходима <a href="@krumo">библиотека krumo</a></strong>. <em>Нет</em> - хороший вариант для отладки с помощью вашего любимого отладчика.

en: Edit style
ru: Правка стиля

en: Delete style
ru: Удалить стиль

en: Map preset
ru: Пресет карты

en: Internet Explorer Options
ru: опции Internet Explorer

en:  - Provider
ru:  - Поставщик

en:  - Duration
ru:  - Продолжительность

en: Duration (mm:ss)
ru: Продолжительность (mm:ss)

en: Duration (seconds)
ru: Продолжительность (секунды)

en: Provider name
ru: Название поставщика

en: Internal provider name
ru: Внутреннее имя поставщика

en: URL to provider
ru: URL на поставщика

en: Link to original media
ru: Ссылка на оригинальное видео

en: URL to original media
ru: URL на оригинальное содержание

en: Added duration to the %field field.
ru: Добавлена продолжительность для поля %field.

en: User API Key
ru: API-ключ администратора

en: The API key of the administrator account on Disqus. You can get yours <a href="@key">here</a>.
ru: API-ключ аккаунта администратора на сайте Disqus. ПОлучить свой ключ можно <a href="@key">тут</a>.

en: Content Area
ru: Область содержимого

en: When the comments are displayed in the content area, you can change the position at which they will be shown.
ru: При отображении комментариев в области содержимого, настраивает их местоположение.

en: Disqus: Comments
ru: Disqus: Комментарии

en: The following provides the general configuration options for the <a href="@disqus">Disqus</a> comment web service.
ru: На этой странице находятся настройки WEB-сервиса комментариев <a href="@disqus">Disqus</a>.

en: Disqus: Recent Comments
ru: Disqus: Последние  Комментарии

en: Disqus: Popular Threads
ru: Disqus: Популярные обсуждения

en: Disqus: Top Commenters
ru: Disqus: Лучшие комментаторы

en: Disqus: Combination Widget
ru: Disqus: Комбинация

en: Header text
ru: Текст в заголовке

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
ru: В данный момент Вы заблокировали страницу от изменений, т.к. редактируете её. Никто другой не сможет внести в неё изменения, пока Вы не сохраните либо не отмените свои.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
ru: В данный момент страница заблокирована, т.к. её редактирует другой пользователь. Вы не сможете внести в неё изменения, не сняв защиту.

en: User blog
ru: Блог пользователя

en: User contact
ru: Контакт пользователя

en: All polls
ru: Все опросы

en: User: name
ru: Пользователь: имя

en: Vocabulary: ID
ru: Словарь: ID

en: Contact @name
ru: Контакт @name

en: Page footer message
ru: Сообщение внизу страницы

en: Advanced search form
ru: Расширенная форма поиска

en: A search form with advanced options.
ru: Форма поиска с расширенными опциями.

en: HTML-safe string
ru: HTML-безопасная строка

en: No rules
ru: Нет правил

en: Visibility rules
ru: Правила отображения

en: Title type
ru: Тип заголовка

en: Manually set
ru: Указан вручную

en: From pane
ru: Из фрагмента панели

en: The title of this panel. If left blank, a default title may be used. Set to No Title if you want the title to actually be blank.
ru: Заголовок панели. Если поле оставлено пустым, будет использован заголовок по умолчанию. Введите No Title, если хотите, чтобы заголовок был пустым.

en: Leave blank to disable scheduled publishing.
ru: Оставьте пустым для отключения запланированной публикации.

en: Leave blank to disable scheduled unpublishing.
ru: Оставьте пустым для отключения запланированного снятия публикации.

en: Scheduler module form.
ru: Форма модуля Scheduler

en: The "list" option lets a user choose if a file should be shown in a list when viewing the content after creation.
ru: Эта настройка позволяет пользователям индивидуально указывать для каждого файла, должен ли он отображаться в общем списке на странице материала.

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
ru: Для вас будет сгенерирован синоним. Если вы хотите задать собственный синоним, отключите эту опцию.

en: To control the format of the generated aliases, see the <a href="@pathauto">automated alias settings</a>.
ru: Чтобы изменить формат синонимов см. <a href="@pathauto">настройки Автосинонима</a>.

en: Preview Settings
ru: Настройки предварительного просмотра

en: Preview width
ru: Ширина предварительного просмотра

en: Preview height
ru: Высота предварительного просмотра

en: Integration Settings
ru: Настройки интеграции

en: Comment Settings
ru: Настройки комментариев

en: That video no longer exists on example.com.
ru: Это видео больше не существует на example.com.

en: styles
ru: стили

en: Stream
ru: Поток

en: Image Thumbnail (linked to node)
ru: Изображение предпросмотра (со ссылкой на узел)

en: Skip empty fields
ru: Пропускать пустые поля

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
ru: Как изменять регистр аргумента, когда выводятся пути URL. Не используйте с Postgres, который сравнивает с учетом регистра.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
ru: Целевое окно (target) ссылки. Например, _blank, _parent или название фрейма. Редко используется.

en: @argument title
ru: @argument заголовок

en: @argument input
ru: @argument ввод

en: The maximum number of characters this field can be.
ru: Максимальное количество символов этой области может быть.

en: If the field is empty, display this text instead.
ru: При пустом значении поля будет выводиться указанный здесь текст.

en: Count the number 0 as empty
ru: Обрабатывать число 0 как пустое значение

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
ru: Если значением поля является ноль, оно будет обработано как поле с пустым значением.

en: Hide if empty
ru: Скрыть при пустом значении

en: Do not display anything for this field if it is empty. Note that the field label may still be displayed. Check style or row style settings to hide labels for empty fields.
ru: Вообще ничего не выводить вместо полей с пустым значением. Обратите внимание, что заголовок поля всё равно будет отображаться. Для его отключения проверьте настройки текущего стиля отображения.

en: Starting value
ru: Начальное значение

en: Specify the number the counter should start at.
ru: Укажите число, с которого должен стартовать счетчик.

en: Does not start with
ru: Не начинается с

en: Does not end with
ru: Не оканчивается с

en: The view %name has been saved.
ru: Представление %name было сохранено.

en: Remove all Views 1 tables
ru: Удалить все таблицы Views 1

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
ru: Отметьте и кликните очистить, чтобы удалить все таблицы Views 1. Внимание: эта операция не сможет быть отменены! Делайте это только если вы уверены, что вам больше не нужны эти данные.

en: All Views 1 tables have been removed.
ru: Все таблицы Views 1 были удалены.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
ru: Из-за этого фильтра элементы, удовлетворяющие нескольким условиям, могут отобразиться дважды и более. Если такое происходит, эта опция может устранить дубликаты. Однако, чем больше вариантов доступно в фильтре, тем медленнее будет запрос. Поэтому используйте с осторожностью. Не следует включать для полей, имеющих только одно значение, поскольку это может привести к исчезновению значений поля из представления.

en: Jump menu
ru: Меню перехода

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
ru: Вставляет все результаты в окно выбора и разрешает пользователям уходить на разные страницы, основываясь на результатах.

en: Hostname of user that posted the comment.
ru: Имя хоста, с которого пользователь оставил комментарий.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
ru: E-mail пользователя, который написал комментарий. Будет пустым, если автором является зарегистрированный пользователь.

en: The text of the profile item.
ru: Текст пункта профиля.

en: The taxonomy term ID for the term.
ru: ID для текущего термина.

en: The taxonomy term name for the term.
ru: Название термина таксономии для термина.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
ru: ID словаря для словаря к которому относится термин.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
ru: Название словаря, которому принадлежит термин.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
ru: Выберите какие словари вы хотите связать. Запомните, что при каждом найденном термине будет создаваться новая запись, так что это отношение лучше используется на одном словаре который имеет один термин на запись.

en: The file ID for the file.
ru: ID файла

en: The name of the attached file.
ru: Имя вложенного файла.

en: The MIME type of the attached file.
ru: MIME тип вложенного файла.

en: The path of the attached file.
ru: Путь к вложенному файлу.

en: The size of the attached file.
ru: Размер вложенного файла.

en: The name of the role.
ru: Имя роли

en: The role ID of the role.
ru: ID роли

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
ru: Также можно изменить !settings для выбранного стиля, щелкнув на иконке.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
ru: Вы также можете назначить !settings для выбранного механизма кэширования, нажав на иконку.

en: Hide empty fields
ru: Скрыть пустые поля

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
ru: Не отображать поля, подписи или разметку пустых полей.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
ru: Вам нужно по крайней мере одно поле прежде чем вы сможете настроить параметры меню

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
ru: Чтобы правильно настроить переход в меню, Вы должны выбрать одно поле, которое будет представлять собой путь использования. Затем Вы должны установить это поле для исключения. Все остальные отображаемые поля будут частью меню. Помните, что весь HTML-код будет вырезан из этого вывода.

en: Path field
ru: Путь поля

en: Hide the "Go" button.
ru: Скрыть кнопку "Go".

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
ru: Если скрыто, эта кнопка будет скрыта только для пользователей с JavaScript и страница автоматически изменится, когда выбор изменится.

en: @label (!name) - delta
ru: @label (!name) - дельта

en: @label-truncated - delta
ru: @label-truncated - дельта

en: Delta - Appears in: @types
ru: Дельта - отображается в: @types

en: Blocked users
ru: Блокированный пользователь

en: The 'referenceable_status' option for %field has been fixed.
ru: Опция 'referenceable_status' для поля %field была зафиксирована.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
ru: Принимает дату в любом <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html"> GNU Date входном формате </a>. Строки такие как today, + 2 months, и Dec 9 2004 доступны.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
ru: Принимает время в любом <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html"> GNU Date входном формате </a>. Строки такие как now, + 2 hourse, и 10:30 pm доступны.

en: This identifier is used by another handler.
ru: Этот идентификатор используется другим обработчиком.

en: Always display more link
ru: Всегда показывать ссылку еще.

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
ru: Показывает ссылку "Ещё" даже если нет дополнительных пунктов для отображения.

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
ru: Пожалуйста, введите правильную версию с ядром и главным номером. Пример: !example

en: Orphaned dependencies
ru: Неверные зависимости

en: @action completed for @module_name / @component.
ru: @action выполнено для @module_name / @component.

en: administer features
ru: управление особенностями

en: manage features
ru: управлять особенностями

en: Manage features.
ru: Управлять особенностями.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
ru: Обнаружить и отключить любые неверные зависимости особенностей.

en: Recreate an existing feature.
ru: Обновить существующую особенность.

en: No features; consider <a href="!url">adding one.</a>
ru: Нет особенностей; выберите <a href=\"!url\">добавить</a>.

en: Needs review
ru: Необходим пересмотр

en: View changes
ru: Просмотр изменений

en: Enable the %revisions page for this content type
ru: Включить страницу %revisions для этого типа содержимого

en: Choose a layout for the admin toolbar. Vertical works well with large, wide screens. Horizontal works well on screens with limited real estate.
ru: Выбрать размещение для панели администратора. Вертикальное размещение хорошо для широкоэкранного просмотра. Горизонтальное размещение больше подходит при ограничении по ширине.

en: Choose a position for the admin toolbar that will not collide with other elements in your current theme.
ru: Выбрать позицию для панели администратора, которая не будет перекрываться с другими элементами текущей темы.

en: use admin toolbar
ru: доступ к панели

en: UI helpers for Drupal admins and managers.
ru: Интерфейс управления сайтом.

en: Other tools
ru: Другие свойства

en: Show querylog
ru: Показать журнал запросов

en: Hide querylog
ru: Скрыть журнал запросов

en: There is no activity yet.
ru: Здесь пока нет активности.

en: 1 day after
ru: 1 день после

en: 3 days after
ru: 3 дня после

en: 5 days after
ru: 5 дней после

en: 1 week after
ru: 1 неделя после

en: 2 weeks after
ru: 2 недели после

en: 3 weeks after
ru: 3 недели после

en: 4 weeks after
ru: 4 недели после

en: 8 weeks after
ru: 8 недель после

en: 16 weeks after
ru: 16 недель после

en: 1 year after
ru: 1 год после

en: An advertisement has been denied.
ru: Рекламное объявление запрещено.

en: An advertisement has been activated.
ru: Рекламное объявление активировано.

en: An advertisement has expired.
ru: Рекламное объявление истекло.

en: An advertisement has been created.
ru: Рекламное объявление создано.

en: An advertisement has been updated.
ru: Рекламное объявление обновлено.

en: An advertisement has been deleted.
ru: Рекламное объявление было удалено.

en: Scheduled activation.
ru: Запланированные действия.

en: When to send
ru: Когда отправить

en: Ad channels: !channels
ru: Рекламные каналы: !channels

en: Report dates: !start to !end
ru: Дата отчёта: с !start по !end

en: Report data
ru: Дата отчёта

en: Reset untriggered fields to default values
ru: Сбрасывать значения недоступных полей

en: Select this box to reset untriggered controlled fields to their default values when saving a node.
ru: Выберите этот флажок, чтобы при сохранении недоступные зависимые поля обнулялись к значениям по умолчанию.

en: All configured conditional fields for this content type have been deleted.
ru: Все настройки зависимости полей бля данного типа содержимого были удалены.

en: <a href="@edit-group">edit</a>
ru: <a href="@edit-group">редактировать</a>

en: <a href="@edit-field">edit</a>
ru: <a href="@edit-field">редактировать</a>

en: If you changed or removed any allowed value from the field, you might have to review its controlled fields and fieldgroups settings.
ru: Если Вы изменили либо удалили допустимые значения для этого поля, имеет смысл проверить параметры зависимых от него полей и групп.

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
ru: Изпользуемый заголовок хлебных крошек, если аргумент представлен. Если ни одной хлебной крошки здесь нет, будет использован стандартный заголовок, смотри "Заголовок" для замены.

en: The order of pages in the book hierarchy.
ru: Порядок страниц в иерархии книги.

en: Inherit pager
ru: Наследовать навигатор

en: Render pager
ru: Вывод навигатора

en: Render
ru: Воспроизвести

en: Vertical tabify this form.
ru: Включить вертикальные вкладки для этой формы.

en: Include the following elements in the vertical tabs
ru: Включить следующие элементы в вертикальные вкладки

en: No revision
ru: Версий нет

en: @number comments per page
ru: Комментарии на странице: @number

en: Requires a title
ru: Требуется заголовок

en: No body
ru: Отсутствует текст

en: Checking this field causes the thumbnail to be redownloaded, deleting the current thumbnail.
ru: Выбор этого поля приводит к тому, что миниатюра будет загружена повторно, если удалить текущее изображение предпросмотра.

en: Enables fieldsets to be collapsed into a vertical tab display.
ru: Включает наборы полей, которые должны быть свернуты в вертикальные вкладки.

en: Not restricted
ru: Без ограничений

en: Choose a block
ru: Выбрать блок

en: Enable other blocks for use in the admin toolbar.
ru: Включить другие блоки для использования в панели администратора.

en: Administrative blocks
ru: Блоки администрирования

en: Other blocks
ru: Другие блоки

en: The unique ID of the comment.
ru: Уникальный ID комментария.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
ru: Уникальный ID материала, на котором был размещен комментарий.

en: The name left by the comment author.
ru: Имя, оставленное автором комментария

en: The email address left by the comment author.
ru: Email, оставленный автором комментария.

en: The home page URL left by the comment author.
ru: URL домашней страницы, оставленный автором комментария

en: The formatted content of the comment itself.
ru: Форматированное содержимое комментария себя.

en: The number of comments posted on a node.
ru: Количество комментариев в материале.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
ru: Число опубликованных комментариев материала с момента последнего прочтения.

en: The unique ID of the author of the node.
ru: Уникальный ID автора этого материала.

en: The type of the node.
ru: Тип материала.

en: The human-readable name of the node type.
ru: Человекопонятное название типа материала.

en: The language the node is written in.
ru: Язык, на котором написан материал.

en: The URL of the node.
ru: Ссылка на материал.

en: The slogan of the site.
ru: Слоган сайта.

en: The optional 'mission' of the site.
ru: Миссия сайта (необязательно).

en: The administrative email address for the site.
ru: Административный email для сайта.

en: The URL of the site's front page.
ru: Адрес главной страницы сайта.

en: The optional description of the taxonomy term.
ru: Необязательное описание термина таксономии.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
ru: Необязательное описание словаря таксономии.

en: The unique ID of the user account.
ru: Уникальный номер учётной записи

en: The login name of the user account.
ru: Логин учётной записи

en: The email address of the user account.
ru: E-mail адрес учётной записи

en: The URL of the account profile page.
ru: Ссылка на страницу профиля учётной записи

en: Main page content
ru: Документ

en: These settings have effect only if you select the "Hide untriggered fields" option above.
ru: Эти параметры возымеют эффект, только если выше выбран вариант "Скрывать недоступные поля".

en: You cannot select "Not controlling" and other values at the same time.
ru: Нельзя выбрать одновременно "Не управляет" и одно из значений.

en: User contact forms
ru: Персональные контактные формы

en: The unique ID of the content item, or "node".
ru: Уникальный ID элемента содержимого (материала).

en: E-mails
ru: Настройка оповещений

en: Fixed width
ru: Фиксированная ширина

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
ru: Простая одноколонная, табличная тема с динамичной шириной.

en: View name '@name' is already taken
ru: Имя представления '@name' уже занято

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
ru: Внутренняя серверная ошибка. Пожалуйста, посмотрите лог ошибок сервера или PHP.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
ru: Возникла ошибка в @path.
    
    Описание ошибки: @error

en: Authentication module
ru: Модуль авторизации

en: - Choose -
ru: - Выбор -

en: Update and save
ru: Обновить и сохранить

en: The page has been updated and saved.
ru: Страница обновлена и сохранена.

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
ru: Чтобы сделать эту страницу стартовой (главной) на сайте, поставьте данный флажок. В этом случае необходимо задать странице уникальный адрес безо всяких % шаблонов-заменителей в пути. В данный момент адресом главной страницы является %homepage. Изменить его можно в разделе !siteinfo.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
ru: В данный момент эта страница является главной (домашней) на сайте. Это можно изменить в разделе !siteinfo.

en: Context exists
ru: Существует контекст

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
ru: Выберите поведение критерия: он выполняется, если указанный контекст существует (содержит некоторые данные) либо если он отсутствует (имеет пустое значение). Например, если контекст является необязательным, и путь страницы не содержит соответствующего ему аргумента, контекст будет обозначен как отсутствующий.

en: Doesn't exist
ru: Отсутствует

en: @identifier exists
ru: @identifier существует

en: @identifier does not exist
ru: @identifier не существует

en: String: comparison
ru: Строка: сравнение

en: @identifier is "@value"
ru: @identifier - "@value"

en: @identifier is not "@value"
ru: @identifier не "@value"

en: String: length
ru: Строка: длина

en: A context that contains token replacements from token.module.
ru: Контекст, который содержит шаблоны (токены) из модуля token.module.

en: Enter a user name
ru: Ввести имя пользователя

en: File Format
ru: Формат файла

en: Include new fieldsets in vertical tabs by default.
ru: Включить новые наборы полей в вертикальные вкладки по умолчанию.

en: Minimum number of tabified fieldsets to show vertical tabs
ru: Минимальное количество наборов полей при которых включаются вертикальные вкладки

en: Non-tabified fieldsets do not count towards this minimum.
ru: Наборы полей без вкладок не причисляются к этому минимуму.

en: Expose vertical tabs selection on the edit content type forms.
ru: Развернуть указанные вертикальные вкладки в формах редактирования контента.

en: This feature will not work when adding a new content type and may not detect some fieldsets.
ru: Эта функция не будет работать при добавлении нового  типа материалов и может не обнаруживать некоторые наборы полей.

en: vertical tab
ru: вертикальная вкладка

en: Provides vertical tabs for supported forms like the node edit page.
ru: Предоставляет вертикальные вкладки для поддерживаемых форм, таких как на странице редактирования.

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
ru: Модуль с именем @name уже существует на вашем сайте. Просьба выбрать другое имя.

en: Text box
ru: Текстовый блок

en: Key-value pairs may be entered separated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
ru: Пары ключ-значение, разделенные вертикальной чертой, например безопасный_ключ|Человекочитаемое значение

en: To add one, create a !types piece of content.
ru: Что бы добавить, создайте материал !types

en: Webform is currently not enabled on any content types.
ru: Webform в данный момент не подключены ни к одному типу материалов.

en: Webform-enabled piece of content
ru: Часть контента со включенным webform

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
ru: Посетите <a href="!url">страницу настроек Webform</a> и включите Webform как минимум для одного типа материалов.

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
ru: Специальное текстовое поле, принимающее e-mail адреса.

en: Allow users to upload files of configurable types.
ru: Разрешить пользователям загружать файлы указанных типов.

en: Page break
ru: Разрыв страницы

en: Organize forms into multiple pages.
ru: Организация формы в несколько страниц

en: Select options
ru: Элементы списка

en: Draft saved
ru: Черновик сохранен

en: Component variables
ru: Переменные компонента

en: Basic variables
ru: Базовые переменные

en: Special variables
ru: Специальные переменные

en: Value of !component
ru: Значение для !component

en: Value of "!component"
ru: Значение для "!component"

en: access all webform results
ru: доступ ко всем результатам заполнения форм

en: access own webform results
ru: доступ к собственным результатам заполнения форм

en: edit all webform submissions
ru: редактировать все представления webform

en: delete all webform submissions
ru: удалять все представления webform

en: delete own webform submissions
ru: удалять собственные представления webform

en: Webform settings
ru: Настройки Webform

en: Edit e-mail settings
ru: Редактировать настройки e-mail

en: Delete e-mail settings
ru: Удалить настройки e-mail

en: Download !filename
ru: Скачать !filename

en: no upload
ru: не загружать

en: !name (hidden)
ru: !name (скрытое)

en: Other...
ru: Другой...

en: Width of the textarea.
ru: Ширина текстового поля.

en: Height of the textarea.
ru: Высота текстового поля

en: Maximum length of the textfield value.
ru: Максимальная длинна значения текстового поля.

en: Webform-enabled content types
ru: Типы материалов для которых включен Webform

en: E-mail address format
ru: Формат e-mail адреса

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
ru: Полный формат: "Пример Имени" &lt;name@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
ru: Краткий формат name@example.com

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
ru: В данный момент на вашем сайте нет ни одной webform. Создайте материал !types

en: Conditional rules
ru: Условные выражения

en: Include all components
ru: Включить все компоненты

en: Component value
ru: Значение компонента

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
ru: В данный момент e-mail не отправляются, добавьте получателей e-mail ниже.

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
ru: Почтовый адрес, на который будут отправляться письма. При вводе нескольких адресов, разделяйте их запятыми. Если оставить это поле незаполненным, то письма отправляться не будут.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
ru: Любое текстовое поле, список выбора или скрытое поле могут быть использованы как тема e-mail сообщения.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
ru: Любое поле e-mail, список выбора или скрытое поле могут быть использованы как e-mail адрес отправителя сообщения.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
ru: Любое текстовое поле, список выбора или скрытое поле могут быть использованы как имя отправителя e-mail сообщения.

en: No available components
ru: Нет доступных компонентов

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
ru: Через e-mail шабло можно настроить отображение e-mail сообщений.

en: Included e-mail values
ru: Включенные значения e-mail

en: Save e-mail settings
ru: Сохранить настройки e-mail

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
ru: Когда добавлен новый пользовательский e-mail, поле e-mail становится обязательным

en: Email settings added.
ru: Настройки e-mail добавлены

en: Email settings updated.
ru: Настройки e-mail обновлены.

en: Delete e-mail settings?
ru: Удалить настройки e-mail?

en: E-mail settings deleted.
ru: Настройки e-mail удалены.

en: Confirmation message
ru: Сообщение о подтверждении

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
ru: URL, куда будет перенаправлен пользователь после отправки результата формы.

en: Submission limit
ru: Предел отправки формы

en: Submission access
ru: Доступ к результатам

en: Allow users to save a draft
ru: Разрешить пользователям сохранять черновики

en: Allow your users to save and finish the form later.
ru: Разрешить пользователям сохранять форму и закончить ее заполнение позднее.

en: Show the notification about previous submissions.
ru: Показать уведомление об отправленном до этого результате.

en: The entered URL is not a valid address.
ru: Указанный URL не является верным адресом

en: The form settings have been updated.
ru: Настройки формы были обновлены.

en: Your submissions
ru: Ваши результаты

en: @sid (draft)
ru: @sid (черновик)

en: Select list options
ru: Элементы списка выбора

en: Select list format
ru: Формат списка выбора

en: Separate
ru: Разделить

en: Submission Number
ru: Номер результата

en: Submission ID
ru: ID результата

en: Option A
ru: Вариант A

en: Option B
ru: Вариант B

en: Option C
ru: Вариант C

en: Submitted on %date
ru: Отправлено %date

en: Submitted by user: %username
ru: Отправлено пользователем: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
ru: Отправлено анонимным пользователем: [%ip_address]

en: The submission ID of the submission.
ru: ID результат.

en: The date this submission was submitted.
ru: Дата, когда данный результат был получен.

en: Remote address
ru: Внешний адрес

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
ru: IP-адрес пользователя, отправивший данный результат.

en: Provide a simple link to view the submission.
ru: Предоставляет простую ссылку для просмотра результатов.

en: Provide a simple link to edit the submission.
ru: Предоставляет простую ссылку для редактирования результатов.

en: Provide a simple link to delete the submission.
ru: Предоставляет простую ссылку для удаления результата.

en: Webform submission count
ru: Колличество результатов

en: The number of webform submissions on this node.
ru: Колличество результатов отправки webform для данного материала.

en: The number of webform submissions for this user.
ru: Колличество результатов отправки webform для данного пользователя.

en: Webform form body
ru: Основной текст формы webform

en: draft
ru: черновик

en: @name form
ru: форма @name

en: Note: this field is already controlling other fields. If you make it controlled, its own controlled fields will be assigned the same settings.
ru: Внимание: данное поле уже управлет другими. Если Вы сделаете его зависимым, то полям, зависящим, в свою очередь, от него, будут назначены такие же параметры.

en: Controlled fields
ru: Зависимые поля

en: Below are listed all fields and groups controlled by this field.
ru: Ниже приведен список полей и групп, зависимых от данного поля.

en: Controlling fields
ru: Зависимые поля

en: Choose which allowed values of available controlling fields will trigger this @context, making it visible both in node editing and view. If no value is set, the @context will be always visible. Only fields with <em>Allowed values</em> set are available for control. If a field is inside a controlled group, it can control or be controlled only by fields in the same group.
ru: Выберите для возможных управляющих полей из списка допустимых значений активирующие. Когда эти значения будут выбраны, отобразится данное зависимое поле. Если не выбрано ни одного активирующего значения, поле будет обычным, отображаемым всегда. В качестве управляющих могут выступать лишь те поля, для которых определены <em>Допустимые значения</em>. Если поле находится внутри зависимой группы, оно может быть управляющим или зависимым только для полей в той же группе.

en: Controlled by %controlling
ru: Зависит от %controlling

en: Controlling %controlled
ru: Управляет %controlled

en: Conditional Fields installed. You should now <a href="!url">give the permission</a> to administer conditional fields to the desired roles.
ru: Модуль Зависимых Полей (Conditional Fields) установлен. Теперь необходимо <a href="!url">назначить права</a> для управления зависимыми полями соответствющим пользовательским ролям.

en: Controlled field is triggered
ru: Зависимое поле активировано

en: Make sure that the field you select is a controlled field. If not, the condition will always return FALSE.
ru: Убедитесь, что выбранное Вами поле - зависимое. В противном случае условие будет всегда возвращать FALSE.

en: Theme switcher
ru: Переключатель тем

en: Switch theme
ru: Выбор темы

en: The text to use for aliases for RSS feeds. Examples are "0/feed" (used throughout Drupal core) and "feed" (used by some contributed Drupal modules, like Views).
ru: Не заполняйте это поле, если не хотите использовать альтернативные адреса для лент.

en: Choose aliases to delete
ru: Выбор адресов

en: All aliases
ru: Все синонимы

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
ru: <strong>Помните:</strong> действие невозможно отменить. Убедитесь в правильности своих действий до того, как нажмёте кнопку "Удалить синонимы!".<br />Если не уверены в правильности действий, сделайте резервную копию таблицы url_alias или всей БД.

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
ru: Игнорируется псевдоним %alias по причине конфликта с существующим путем.

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
ru: Игнорируется псевдоним %alias, потому что он такой же, как и внутренний путь.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias. %old_alias now redirects to %alias.
ru: Создан новый псевдоним %alias для %source, заменивший %old_alias. %old_alias теперь перенаправляет на %alias.

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
ru: Создан новый псевдоним %alias для %source, заменивший %old_alias.

en: Created new alias %alias for %source.
ru: Создан новый псевдоним %alias для %source.

en: Pattern for the user contact form paths
ru: Шаблон адреса формы обратной связи

en: Bulk generate aliases for user contact form paths that are not aliased
ru: Сгенерировать адреса контактных форм

en: Generate aliases for all existing user contact form pages which do not already have aliases.
ru: Отметьте это поле, чтобы после нажатия кнопки «Сохранить» была проведена массовая генерация адресов контактных форм, которые в настоящее время не имеют альтернативных адресов.

en: User blogs
ru: Блоги пользователей

en: User trackers
ru: История пользователей

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
ru: Вы должны <a href="!login">войти</a> для просмотра этой формы.

en: Load a pre-built option list
ru: Загрузить ранее созданный список настроек.

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
ru: Использовать ранее созданный список настроек вместо установленных вручную. Настройки должны быть не редактируемы если используется подготовленный список.

en: Customize keys (Advanced)
ru: Настроить ключи (для продвинутых пользователей)

en: Edit component: @name
ru: Редактировать компонент: @name

en: US states
ru: Штаты США

en: Northern Marianas Islands
ru: Северные Марианские острова

en: Production (Minified)
ru: Для рабочих сайтов (уменьшенная версия)

en: Development (Uncompressed Code)
ru: Для разрабатываемых сайтов (несжатый код)

en: An offset from the current time such as "+1 day" or "-2 hours -30 minutes"
ru: Смещение относительно текущего времени. К примеру: "+1 day" или "-2 hours -30 minutes"

en: Is not empty (NOT NULL)
ru: <Есть>

en: Automatic live preview
ru: Автоматический предпросмотр

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
ru: Это представление создано для Views версии @import_version, однако у Вас @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
ru: Поврежденный/пропущенный обработчик: @table > @field

en: Disable automatic live preview
ru: Запретить автоматический предпросмотр

en: Don't automatically update the preview. This can speed up the editing of views a bit.'
ru: Это может немного ускорить редактирование представлений.

en: The aliased path to this node.
ru: Путь-синоним к этому материалу.

en: Get all nodes tagged with a term.
ru: Отметить термином все материалы

en: Related term
ru: Связанные термины

en: A related term of the term.
ru: Связанный термин для термина.

en: Taxonomy Term ID from URL
ru: ID термина таксономии из URL

en: Translate link
ru: Ссылка на перевод

en: Provide a simple link to translate the node.
ru: Создает простой ссылкой на перевод материала.

en: The Authmap ID.
ru: Authmap ID

en: Authentication name
ru: Имя идентификации

en: The unique authentication name.
ru: Уникальное имя идентификации.

en: Use absolute link (begins with "http://")
ru: Использовать абсолютный путь (начиная с "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
ru: Если вы ходтите использовать это как "выводить это поле как ссылку" в "путь ссылки", вы должны включить эту опцию.

en: Link this field to its node revision
ru: Сделать это поле ссылкой на редакции его материала

en: Output machine name
ru: Машинное имя "на выходе"

en: Display field as the node type machine name.
ru: Отображать поле как машинное имя типа материала

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
ru: Использовать стандартный путь терминов таксономии для создания ссылок навигационной линейки

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
ru: Если выбрано, то ссылки в пути хлебных крошек будут созданы стандартным методом вместо метода Views. Рекомендуется, если вы используете модули типа taxonomy redirect для изменения ваших ссылок на термины таксономии.

en: Load default argument from term page
ru: Загружать аргумент по умолчанию из страницы термина

en: Load default argument from node page, thats good for related taxonomy blocks.
ru: Загружать аргумент по умолчанию из страницы материала. Это хорошо для зависимых блоков таксономии.

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
ru: Укажите CSS-класс(ы), который будет добавлен к этому виду.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
ru: Данный класс CSS будет добавлен к представлению. Эта настройка позволяет использовать собственный код для каждого представления. Вы можете определить несколько классов, разделенных пробелом.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
ru: CSS-классы должне содержать только буквы, цифры и знаки тире.

en: Choose text
ru: Выберите текст

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
ru: Текст, который появится как выбранный пункт в меню.

en: Provides a View style that displays rows as a jQuery slideshow.
ru: Добавляет в представления новый стиль - слайдшоу jQuery.

en: Enable popup calendar
ru: Включить popup календарь

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
ru: Включить выбор даты на основе JavaScript для данного поля.

en: Open popup calendar
ru: Открыть popup календарь

en: Removed the webform_debug variable which is no longer used.
ru: Удалить webform_debug переменные, которые больше не используються.

en: No tokens available.
ru: Нет доступных маркеров.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
ru: Кликните для вставки маркера в последнее выбранное поле.

en: List of the currently available tokens on this site
ru: Список доступных в данный момент маркеров на этом сайте.

en: Insert this token into your form
ru: Вставить этот маркер в вашу форму

en: First click a text field to insert your tokens into.
ru: Сначала кликните в текстовое поле, чтобы вставить в него ваши маркеры.

en: Grouping title
ru: Заголовок группы

en: Set language on nodes
ru: Установить язык для материалов

en: Requires locale.module
ru: Требуется модуль Locale

en: Choose jQuery compression level
ru: Выберите уровень сжатия jQuery

en: View my account
ru: Мои учетные данные

en: Edit my account
ru: Редактировать учетные данные

en: Files may not be uploaded while the Theme Developer tool is enabled. It is highly recommended to <a href="!url">disable this module</a> unless it is actively being used.
ru: Файлы не могут быть загружены, до тех пор, пока модуль Theme Developer активирован. Крайне рекомендуется <a href="!url">отключить данный модуль</a> если он активно не используется вами.

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
ru: Выбранный файл %filename не может быть загружен. Возможно загрузка файлов только со следующими расширениями: %extensions.

en: Default (Mbps or Kbps)
ru: По умолчанияю (мегабайт в секунду или килобайт в секунду)

en: Raw numberic value
ru: Необработанное числовое значение

en: Default (kHz)
ru: По умолчанияю (kHz)

en: Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
ru: Изменение размера изображений при загрузке приведет к потере <a href="http://ru.wikipedia.org/wiki/EXIF">EXIF данных</a> в изображении.

en: CTools PHP requirements
ru: CTools PHP - требования

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
ru: CTools требует определенных возможностей, доступных только в PHP 5.2.0 или выше.

en: Select base style
ru: Выберите основной стиль

en: String: URL path
ru: Строка: Адрес URL

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
ru: Примечание: если контекст не выбран, будет использован текущий адрес страницы.

en: Allow access on the following pages
ru: Критерий выполняется для следующих страниц

en: Allow access on all pages except the following pages
ru: Критерий выполняется для всех страниц, кроме следующих

en: Current path
ru: Текущий путь

en: Current theme
ru: Текущая тема оформления

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
ru: Критерий выполняется, если текущая тема сайта - одна из выбранных выше.

en: Current theme is "@theme"
ru: Текущая тема оформления - "@theme"

en: Node terms
ru: Термины материала

en: Feed icons
ru: Иконка ленты

en: Site logo
ru: Логотип сайта

en: Primary navigation links
ru: Главное меню

en: Secondary navigation links
ru: Дополнительное меню

en: CSS id to use
ru: CSS id для использования

en: Comment creation
ru: Создание комментария

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
ru: Неотфильтрованное имя главного термина таксономии

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
ru: Неотфильтрованное имя главного словаря термина

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
ru: Неотфильтрованный путь меню (как отраженные в навигационной линейке), не включая Home или [menu]. Разделяется /.

en: The unfiltered title of the node's book parent.
ru: Неотфильтрованный заголовок родителя подшивки материалов.

en: The unfiltered titles of all parents in the node's book hierarchy.
ru: Неотфильтрованные заголовки всех родителей в иерархии подшивки материалов.

en: The unfiltered name of the category.
ru: Неотфильтрованное имя категории.

en: The unfiltered vocabulary that the page's first category belongs to.
ru: Неотфильтрованный словарь, который принадлежит первой категории страницы.

en: The current
ru: Текущий

en: raw user input
ru: сырой пользовательский ввод

en: Warning: Token value contains raw user input.
ru: Внимание: Метка маркера содержит необработанный пользовательский ввод.

en: !description year (four digit)
ru: !description год (четыре цифры)

en: !description year (two digit)
ru: !description год (две цифры)

en: !description month (full word)
ru: !description месяц (полное слово)

en: !description month (abbreviated)
ru: !description месяц (аббревиатура)

en: !description month (two digits with leading zeros)
ru: !description месяц (две цифры с вводным нулем)

en: !description month (one or two digits without leading zeros)
ru: !description месяц (одна или две цифры без вводного нуля)

en: !description week (two digits with leading zeros)
ru: !description неделя (две цифры с вводным нулем)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
ru: !description дата (цифровое представление дня недели)

en: !description day (full word)
ru: !description день (полное слово)

en: !description day (abbreviation)
ru: !description день (аббревиатура)

en: !description day (two digits with leading zeros)
ru: !description день (две цифры, включая вводный нуль)

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
ru: !description день (одна или две цифры без вводного нуля)

en: !description in UNIX timestamp format (1269441371)
ru: !description в формате UNIX-даты (1269441371)

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item.
ru: Неотфильтрованный текст использовался в меню как текст ссылки для этого элемента.

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
ru: Укажите ограничение размера, которое применяется к каждому файлу отдельно. Введите значение подобно: "512" (байтов), "80k" (килобайтов) или "50m" (мегабайтов). Если Вы оставите это поле пустым, размер файла будет ограничен лишь максимальными квотами PHP для загрузки файлов (текущая квота - <strong>%limit</strong>).

en: Total filesize for %title, %tsize, exceeds field settings of %msize.
ru: Общий размер для %title, %tsize, превышает настройки поля в %msize.

en: The file field %field has been updated with new settings.
ru: Файловое поле %field было обновлено с новыми настройками.

en: File Video width
ru: Ширина видеофайла

en: File Video height
ru: Высота видеофайла

en: File Duration
ru: Длительность файла

en: File Audio Format path
ru: Формат пути аудиофайла

en: File Audio sample rate
ru: Частота дискретизации аудиофайла

en: File Audio channel mode (stereo, mono)
ru: Режим канала аудиофайла (стерео, моно)

en: File Audio bitrate
ru: Битрейт аудиофайла

en: File Audio bitrate mode (cbr, vbr, abr...)
ru: Режим битрейта аудиофайла (cbr, vbr, abr, ..)

en: File ID3 @tag tag
ru: ID3-тег @tag файла

en: ID3 tags
ru: ID3-теги

en: ID3 tags include embedded information such as artist, album, year, genre and other informaiton.
ru: ID3-теги включают встроенную информацию, такую как: артист, альбом, год, жанр и другое.

en: ID3 tag
ru: ID3-тег

en: Select the tag to be rendered. If needing multiple tags, add another ID3 tags field.
ru: Выберите тег для вывода. Если требуются множественные теги, добавьте еще одно поле ID3-тега.

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
ru: Обработчик @handler попытался добавить дополнительное поле @identifier, но @table не может быть добавлено!

en: Fill up single line
ru: Заполнять единственную линию

en: @mime icon
ru: @mime иконка

en: Content module must be enabled before ImageField can be updated.
ru: Модуль Content должен быть включен до того, как ImageField сможет быть обновлен

en: If possible, a remote thumbnail will be downloaded on the next save.
ru: Если это возможно, удаленное изображение предпросмотра будет загружено при следующем сохранении материала.

en: Edit components
ru: Редактировать компоненты.

en: All components of this type are exported by other features or modules.
ru: Все компоненты этого типа экспортируются другими особенностями или модулями.

en: Required by: !dependents
ru: Требуется для: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
ru: Конфликтует с: !conflicts

en: The feature !module cannot be enabled because it has unmet requirements.
ru: Особенность !module не может быть включена, потому что не отвечает требованиям.

en: @module does not appear to include the @include file.
ru: @module не включает файл @include.

en: A system name for this vocabulary, may not be changed once it has been set.
ru: Системное имя этого словаря не может быть изменено позднее.

en: Conflicts with another feature
ru: Конфликт с другой особенностью

en: Ruleset
ru: Набор правил

en: Rulesets
ru: Наборы правил

en: Custom content
ru: Пользовательское содержание

en: Custom content panes
ru: Пользовательские панели контента

en: content pane
ru: фрагмент панели

en: content panes
ru: фрагменты панели

en: Content panes
ru: Фрагменты панели

en: Add a new @plugin
ru: Добавить новый @plugin

en: Edit @plugin %title
ru: Править @plugin %title

en: Clone @plugin %title
ru: Клонировать @plugin %title

en: Import @plugin
ru: Импортировать @plugin

en: Export @plugin %title
ru: Экспортировать @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
ru: Отправить запрос на добавление %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
ru: Это действие окончательно удалит все настройки, сделанные по этому пункту.

en: The item has been reverted.
ru: Пункт был возвращен.

en: This action will permanently remove this item from your database..
ru: Эта мера позволит навсегда удалить этот пункт из базы данных ..

en: %title has been created.
ru: %title создан

en: %title could not be created.
ru: %title не может быть создан.

en: %title has been updated.
ru: %title был обновлен.

en: %title could not be updated.
ru: %title не может быть обновлен

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
ru: Вы можете импортировать экспортированное ранее определение путем вставки экспортированного объектного кода в поле (см. ниже).

en: @plugin %title was enabled.
ru: @plugin %title был включен.

en: @plugin %title was disabled.
ru: @plugin %title был отключен.

en: Configure style
ru: Настроить стиль

en: Enabled, name
ru: Включено, имя

en: Administrative settings
ru: Административные настройки

en: Select style type
ru: Выбрать тип стиля

en: "Before" attachment
ru: "Перед" вложением

en: "After" attachment
ru: "После" вложения

en: Configure rows
ru: Настройка строк

en: Contains rows in contexts.
ru: Содержит строки в контекстах.

en: Panel region
ru: Регион панели

en: Panel pane
ru: Группа панели

en: Get a bird's eye view of items related to Panels.
ru: Создать обзорный view для пунктов, связанных с панелями.

en: Panels operating normally
ru: Panels работают корректно

en: Custom layout
ru: Пользовательский макет

en: Custom layouts can add more, site-specific layouts that you can use in your panels.
ru: Можно добавить ещё пользовательские макеты, специфичные для сайта макеты, которые вы можете использовать в ваших панелях.

en: Renders a panel normally. This is the most common option.
ru: Показывает панели обычно. Это наиболее распространенный вариант.

en: This will discard all unsaved changes. Are you sure?
ru: Все несохранённые изменения будут утеряны. Вы уверены?

en: Builders
ru: Конструктор

en: Columns: 1
ru: 1 колонка

en: Columns: 3
ru: 3 колонки

en: Columns: 2
ru: 2 колонки

en: State on new pages
ru: Состояние на новой странице

en: Choose toolbar behavior on new page loads.
ru: Выберите поведение панели при загрузки новой страницы.

en: Remember from previous page
ru: Запомнить с предыдущей страницы

en: If the administrative menu is not working properly, you may need to wipe and rebuild it from scratch. <strong>This option will reset any customizations made to your administrative menu items.</strong>
ru: Если административное меню не работает правильно, вы можете вернуть настройки в изначальное состояние. <strong>Данная опция сбрасывает любые настройки, сделанные для пунктов административного меню.</strong>

en: Administrative links.
ru: Административные ссылки.

en: The unique ID of the author of the comment.
ru: Уникальный ID автора комментария

en: The title of the node the comment was posted to.
ru: Заголовок материала, на котором был размещен комментарий.

en: The login name of the author of the node.
ru: Имя пользователя автора этого материала.

en: The email address of the author of the node.
ru: Email автора материала.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
ru: Разъяснение самых последних изменений, внесенных в материал.

en: Node modification
ru: Изменение материала

en: User's registration
ru: Регистрация пользователя

en: User's last login
ru: Последний вход пользователя

en: The current date in the user's timezone.
ru: Текущая дата в пользовательском часовом поясе.

en: The URL of the account edit page.
ru: URL на странцу редактрования учётной записи.

en: The title of the current page.
ru: Заголовок текущей страницы.

en: The URL alias of the current page.
ru: URL-синоним текущей страницы.

en: The URL of the current page.
ru: URL текущей страницы.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
ru: Номер текущей страницы при показе списка страниц.

en: More than one module has defined the %key token.
ru: Более, чем один модуль определеяет маркер %key.

en: !description date in 'small' format. <em>(06/07/2010 - 23:28)</em>
ru: !description дата в 'кратком' формате. <em>(06/07/2010 - 23:28)</em>

en: !description in 'time-since' format. (40 years 3 months)
ru: !description в 'времени с' формате. (40 years 3 months)

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
ru: %element-title использует следующие неверные маркеры: @invalid-tokens.

en: The unique ID of the node's menu link.
ru: Уникальный ID меню ссылок материала

en: The unique ID of the node's menu link parent.
ru: Уникальный ID меню ссылок на родителей материала

en: Please make sure you are using the latest version of the Token module.
ru: Пожалуйста, убедитесь что Вы используете последнюю версию модуля Token.

en: The %name should contain at least one token to ensure unique URL aliases are created.
ru: %name должно содержать по крайней мере один маркер, чтобы обеспечить уникальность создаваемого URL-псевдонима.

en: You are using the token [%token] which has a raw companion token [%raw_token]. For Pathauto patterns you should use the -raw version of tokens unless you really know what you are doing. See the <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for more details.
ru: Вы используете маркер [%token], который имеет похожий маркер [%raw_token]. Для синонимов шаблонов Pathauto Вы должны использовать "-raw"-версии маркеров, кроме случаев, когда Вы действительно понимаете, что Вы делаете. Смотрите <a href="@pathauto-help">Помощь по Pathauto</a> для дополнительных сведений.

en: The field %name is not a valid number.
ru: Поле %name это неверное число.

en: The field %name cannot be greater than @max.
ru: Поле %name не может быть больше, чем @max.

en: The field %name cannot be less than @min.
ru: Поле %name не может быть меньше, чем @min.

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
ru: Поле <em>строк на удаление</em> не должно содержать HTML. Убедитесь, что отключили какие-либо WYSIWYG-редакторы для этого поля.

en: Right parenthesis )
ru: Правая скобка ")"

en: Slash /
ru: Слэш /

en: Backslash \
ru: Обратный слэш \

en: Node paths
ru: Пути материала

en: Taxonomy term paths
ru: Пути термина таксономии

en: Forum paths
ru: Пути форума

en: User paths
ru: Пути пользователя

en: Blog paths
ru: Пути блога

en: As [cat-raw], but including its supercategories separated by /.
ru: Как [cat-raw], но включая его суперкатегории, разделенные /.

en: The URL alias of the taxonomy term.
ru: URL-псевдоним термина таксономии

en: As [term-raw], but including its supercategories separated by /.
ru: Как [term-raw], но включая его суперкатегории, разделенные /.

en: The URL alias of the parent book of the node.
ru: URL-псевдоним родительской подшивки(книги) материала.

en: Update URL alias
ru: Обновить псевдоним URL

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet?
ru: Когда шаблон включает определенные символы (такие как символы с ударением), должен ли Pathauto транслитеровать их в систему ASCII-96?

en: File exists
ru: Файл существует

en: Does not exist
ru: Не существует

en: Transliteration is determined by the i18n-ascii.txt file in the following possible locations, in order of precedence: !locations
ru: Транслитерация определяется файлом i18n-ascii.txt, находящимся в следующих возможных местах (в порядке приоритета): !locations

en: Bulk generate aliases for forum paths that are not aliased
ru: Массовое генерирование псевдонимов для путей форума, не имеющих псевдонимов.

en: User tracker paths
ru: Пути пользовательского трекера

en: User contact forms paths
ru: Пути пользовательских форм контакта

en: Updated by !name on @date
ru: !name изменил @date

en: Inline diff
ru: Показать разницу в тексте

en: You must enable the 'Inline diff' block to use this feature
ru: Вы должны настроить отображение блока 'Показать разницу в тексте' для использования этой функции

en: @revision by @name
ru: Изменение @revision сделано @name
