NodeStream (6.x-1.0-alpha3) - en to uk translation catalogue (2941 entries)

en: Flickr API Key
uk: Ключ API Flickr

en: Home
uk: Головна

en: User interface
uk: Інтерфейс користувача

en: Slideshow
uk: Слайдшоу

en: Title
uk: Заголовок

en: Body
uk: Текст

en: Images
uk: Зображення

en: Previous
uk: Попередня

en: Next
uk: Наступний

en: user
uk: користувач

en: select
uk: вибір

en: Pages
uk: Сторінки

en: Save configuration
uk: Зберегти налаштування

en: Reset to defaults
uk: Скинути до базового

en: context
uk: матеріал

en: delete
uk: видалити

en: Status
uk: Стан

en: Administer
uk: Керування сайтом

en: Markup
uk: Розмітка

en: Prefix
uk: Префікс

en: Suffix
uk: Суфікс

en: E-mail
uk: Адреса електронної пошти

en: Delete
uk: Вилучити

en: Submit
uk: Надіслати

en: Operations
uk: Дії

en: Content
uk: Матеріали

en: Value
uk: Значення

en: Username
uk: Користувач

en: Private
uk: Приватне

en: content
uk: матеріал

en: Development
uk: Розробка

en: Groups
uk: Групи

en: Group
uk: Група

en: Type
uk: Тип

en: Author
uk: Автор

en: List
uk: Список

en: Subject
uk: Тема

en: Actions
uk: Події

en: Cancel
uk: Відмінити

en: Remove
uk: Вилучити

en: Description
uk: Опис

en: Language
uk: Мова

en: Delete group
uk: Вилучити групу

en: more
uk: ще

en: Enable
uk: Ввімкнути

en: Disable
uk: Вимкнено

en: Access control
uk: Контроль доступу

en: Article
uk: Стаття

en: Disabled
uk: Вимкнено

en: Enabled
uk: Ввімкнено

en: Administration
uk: Керування

en: Comments
uk: Коментарі

en: Priority
uk: Пріоритет

en: Action
uk: Дія

en: Quantity
uk: Кількість

en: On
uk: Увімкнути

en: error
uk: помилка

en: Block title
uk: Назва блоку

en: Taxonomy
uk: Таксономія

en: Yes
uk: Так

en: No
uk: Ні

en: Content types
uk: Типи матеріалів

en: Categories
uk: Категорії

en: Download
uk: Завантаження

en: Version
uk: Версія

en: Go
uk: Перехід

en: view
uk: вид

en: all
uk: все

en: File
uk: Файл

en: Tag
uk: Тег

en: File path
uk: Шлях до файлу

en: Advanced options
uk: Додаткові налаштування

en: Edit
uk: Редагувати

en: Date
uk: Дата

en: Size
uk: Розмір

en: Search
uk: Пошук

en: Reset
uk: Скинути

en: None
uk: Ні

en: Display settings
uk: Параметри відображення

en: default
uk: типовий

en: This action cannot be undone.
uk: Цю дію не можна буде скасувати.

en: Number
uk: Число

en: Message
uk: Повідомлення

en: No log messages available.
uk: Нічого не зафіксовано.

en: Password
uk: Пароль

en: Block settings
uk: Параметри Блоку

en: Comment form
uk: Форма коментування

en: User contact form
uk: Контактна форма користувача

en: - None -
uk: - Немає -

en: Weight
uk: Вага

en: Variable
uk: Змінна

en: Link
uk: Посилання

en: Image
uk: Зображення

en: Center
uk: По центру

en: Container
uk: Контейнер

en: Help text
uk: Довідковий текст

en: Admin title
uk: Адміністративний заголовок

en: Types
uk: Типи

en: Hierarchy
uk: Ієрархія

en: Multiple
uk: Численний

en: Related terms
uk: Пов'язані терміни

en: Required
uk: Необхідний

en: Parent
uk: Батько

en: Depth
uk: Глибина

en: none
uk: нічого

en: Category
uk: Категорія

en: Settings
uk: Налаштування

en: Feed
uk: RSS стрічка

en: Name
uk: Ім'я

en: edit
uk: редагувати

en: Import
uk: Імпорт

en: Book
uk: Книга

en: Export
uk: Експорт

en: Taxonomy term
uk: Термін таксономії

en: General settings
uk: Загальні налаштування

en: Description field
uk: Опис поля

en: settings
uk: налаштування

en: Back
uk: Назад

en: Node ID
uk: ID документа

en: Field
uk: Поле

en: Label
uk: Заголовок

en: Preview
uk: Перегляд

en: Save
uk: Зберегти

en: Help
uk: Довідка

en: username
uk: користувач

en: Font Size
uk: Розмір шрифта

en: True
uk: Так

en: False
uk: Ні

en: Preset Name
uk: Ім'я Набору Правил

en: Font
uk: Шрифт

en: Default
uk: Типово

en: Background
uk: Тло

en: Background Color
uk: Колір тла

en: Summary
uk: Звіт

en: Update
uk: Оновлення

en: Top
uk: Вгору

en: Small
uk: Малий

en: Large
uk: Великий

en: Sunday
uk: Неділя

en: Monday
uk: Понеділок

en: Tuesday
uk: Вівторок

en: Wednesday
uk: Середа

en: Thursday
uk: Четвер

en: Friday
uk: П'ятниця

en: Saturday
uk: Субота

en: Clean up
uk: Очистка

en: Archives
uk: Архіви

en: Album
uk: Альбом

en: Artist
uk: Виконавець

en: Genre
uk: Жанр

en: Icon
uk: Значок

en: Time
uk: Час

en: Views
uk: Види

en: Access
uk: Повноваження

en: Add
uk: Додати

en: remove
uk: видалити

en: Main
uk: Головна

en: View
uk: Перегляд

en: Length
uk: Тривалість

en: Format
uk: Формат

en: URL
uk: Посилання

en: Path
uk: Шлях

en: Sync
uk: Синхронізація

en: Vocabularies
uk: Словники

en: Manage
uk: Керування

en: Region
uk: Область

en: key
uk: ключ

en: Placeholder tokens
uk: Заповнювач міток

en: Display
uk: Відображення

en: Node type
uk: Тип матеріалу

en: Menu
uk: Меню

en: Advanced settings
uk: Додаткові налаштування

en: results
uk: результати

en: search
uk: пошук

en: Teaser
uk: Анонс

en: never
uk: ніколи

en: Notes
uk: Нотатки

en: Text
uk: Текст

en: Theme
uk: Шаблон

en: Layout
uk: Розмітка

en: style
uk: стиль

en: read more
uk: детальніше

en: Timestamp
uk: Мітка часу

en: Keywords
uk: Ключові слова

en: Component
uk: Компонент

en: Last month
uk: Останній місяць

en: Total
uk: Сума

en: ID
uk: Ідентифікатор

en: Statistics
uk: Статистика

en: Unknown
uk: Невідомо

en: Attachment
uk: Долучення

en: Upload
uk: Вивантажити

en: Picture
uk: Зображення

en: Upload image
uk: Завантажити зображення

en: Paths
uk: Шляхи

en: type
uk: тип

en: Mail
uk: Пошта

en: Before
uk: До

en: After
uk: Після

en: User
uk: Користувач

en: Content type
uk: Тип матеріалів

en: action
uk: дія

en: Continue
uk: Продовження

en: Configure
uk: Налаштувати

en: Email
uk: Пошта

en: Check
uk: Перевірити

en: Files
uk: Файли

en: file
uk: файл

en: status
uk: стан

en: User ID
uk: ID користувача

en: Error
uk: Помилка

en: Options
uk: Настроювання

en: Contact
uk: Зв’язок

en: Node
uk: Матеріал

en: Sent email to %recipient
uk: Відправлено електронну пошту до %recipient

en: Unable to send email to %recipient
uk: Неможливо відправити електронну пошту до %recipient

en: The subject of the message.
uk: Тема повідомлення

en: Number of columns
uk: Кількість колонок

en: Create
uk: Створення

en: Separator
uk: Розділювач

en: Include
uk: Включення

en: Exclude
uk: Виключення

en: Horizontal
uk: Горизонтально

en: Vertical
uk: Вертикально

en: Are you sure you want to delete %title?
uk: Ви дійсно хочете видалити %title?

en: Node add form
uk: Форма додавання матеріалу

en: Activated
uk: Увімкнено

en: term
uk: термін

en: Image Path
uk: Шлях до зображення

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
uk: Додатково. Більш важкі пункти в меню будуть опускатися вниз, а легені підніматися наверх.

en: Update options
uk: Оновити налаштування

en: All
uk: Все

en: Access log
uk: Журнал доступу

en: Active
uk: Діючий

en: Done
uk: Завершено

en: Post
uk: Допис

en: Submit @name
uk: Зберегти  @name

en: Submitted
uk: Надіслано

en: Year
uk: Рік

en: Date format
uk: Формат дати

en: Panels
uk: Панелі

en: Panel title
uk: Назва панелі

en: Add content
uk: Додати матеріали

en: General information
uk: Загальна інформація

en: Page title
uk: Назва сторінки

en: The CSS ID to apply to this page
uk: CSS ID, що ставляться до цієї сторінки

en: panels
uk: панелі

en: Block
uk: Блок

en: Add block
uk: Додати блок

en: CSS class
uk: КЛАС CSS

en: Display links
uk: Відображення посилань

en: View type
uk: Тип Виду

en: Page
uk: Сторінка

en: Pager ID
uk: Пейджер ID

en: View arguments
uk: Аргументи вигляду

en: Three column 25/50/25
uk: Три колонки 25/50/25

en: Left side
uk: Ліва колонка

en: Middle column
uk: Середня колонка

en: Right side
uk: Права колонка

en: Three column 25/50/25 stacked
uk: Три колони 25/50/25 стеком

en: Bottom
uk: Донизу

en: Three column 33/34/33
uk: Три колонки 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
uk: Три колонки 33/34/33 стеком

en: Two column
uk: Дві колонки

en: Two column stacked
uk: Дві колонки стеком

en: 1 hour | @count hours
uk[0]: @count година
uk[1]: @count години
uk[2]: @count годин

en: 1 day | @count days
uk[0]: @count день
uk[1]: @count дні
uk[2]: @count днів

en: Taxonomy terms
uk: Терміни таксономії

en: User picture
uk: Користувацьке зображення

en: Breadcrumb
uk: Рядок навігації

en: Mission
uk: Місія

en: Site name
uk: Назва сайту

en: Site slogan
uk: Гасло сайту

en: Node types
uk: Типи документів

en: Added
uk: Додано

en: Drupal
uk: Друпал

en: Not found
uk: Не знайдене

en: Off
uk: Вимкнено

en: Always
uk: Завжди

en: Never
uk: Ніколи

en: Your changes have been saved.
uk: Ваші зміни збережені.

en: Header
uk: Шапка

en: Left sidebar
uk: Ліва колонка

en: Right sidebar
uk: Права колонка

en: Footer
uk: Підвал

en: Inline
uk: Вбудоване

en: You cannot send more than %number messages per hour. Please try again later.
uk: Максимальна кількість повідомлень на годину - %number. Спробуйте пізніше.

en: Your name
uk: Ваше ім'я

en: Your e-mail address
uk: Ваша e-mail адреса

en: Send e-mail
uk: Відправити пошту

en: You must enter a valid e-mail address.
uk: Вам необхідно ввести дійсну e-mail адресу.

en: From
uk: Від

en: Aggregator feed
uk: Стрічка збиральника

en: Aggregator item
uk: Агрегатор пункту

en: Delta
uk: Різниця

en: Custom
uk: Власний

en: Visibility
uk: Видимість

en: Roles
uk: Ролі

en: Comment
uk: Коментар

en: Hostname
uk: Сервер:

en: Score
uk: Вага

en: Published
uk: Опубліковано

en: Input format
uk: Формат вводу

en: Signature
uk: Підпис

en: Filter
uk: Фільтр

en: Location
uk: Адреса

en: Locale
uk: Мова

en: Promoted to front page
uk: Розміщене на першій сторінці

en: Revisions
uk: Версії

en: Log message
uk: Повідомлення в системний журнал

en: Poll choices
uk: Варіанти голосів

en: Session ID
uk: ID сесії

en: File ID
uk: ID файлу

en: File name
uk: Ім'я файлу

en: File MIME type
uk: MIME тип файлу

en: Node revision ID
uk: Ідентифікатор версії матеріалу

en: Vocabulary
uk: Словник

en: Vocabulary ID
uk: ID словника

en: Vocabulary name
uk: Назва словника

en: Term
uk: Термін

en: Term ID
uk: ID терміну

en: Term name
uk: Назва терміну

en: Last access
uk: Останній вхід

en: Last login
uk: Останній вхід

en: Message text
uk: Текст повідомлення

en: Content field
uk: Поле матеріалу

en: Field name
uk: Ім'я поля

en: Field type
uk: Тип поля

en: Global settings
uk: Глобальні налаштування

en: Fields
uk: Поля

en: Widget type
uk: Тип елемента

en: Contains
uk: Містить

en: Does not contain
uk: Не містить

en: Is less than
uk: Є меншим, ніж

en: Is less than or equal to
uk: Є меншим або рівним, ніж

en: Is equal to
uk: Є рівним

en: Is greater than or equal to
uk: Є більшим або рівним за

en: Is greater than
uk: Є більшим, ніж

en: Is not equal to
uk: Не є рівним

en: Count
uk: Кількість

en: Overridden
uk: Пріоритетно

en: Watchdog
uk: Вартовий

en: Mode
uk: Режим

en: Normal
uk: Нормально

en: Warning
uk: Попередження

en: active
uk: активне

en: N/A
uk: Н/Д

en: %time ago
uk: %time тому

en: Nodes
uk: Матеріали

en: Advanced
uk: Додатково

en: Delete all
uk: Стерти все

en: Node Types
uk: Типи матеріалу

en: Sort order
uk: Сортування

en: Up
uk: Вгору

en: Your browser is not able to display this multimedia content.
uk: Ваш браузер не здатний відтворювати мультимедія контент.

en: Performance
uk: Швидкодія

en: 1 attachment | @count attachments
uk[0]: @count вкладення
uk[1]: @count вкладення
uk[2]: @count вкладень

en: Width
uk: Ширина

en: Height
uk: Висота

en: This field is required.
uk: Обов'язкове поле

en: Textfield
uk: Текстове поле

en: Maximum
uk: Найбільше

en: Scale
uk: Маштаб

en: Thumbnail
uk: Мініатюра

en: Medium
uk: Середнє

en: Media
uk: Носій

en: Sortable
uk: Сортується

en: Plain text
uk: Простий текст

en: Caching
uk: Кешування

en: Month
uk: Місяць

en: System
uk: Система

en: Domain
uk: Домен

en: Amount
uk: Сума

en: Unlimited
uk: Необмежено

en: Current
uk: Поточна

en: Address
uk: Адреса

en: State
uk: Стан

en: Terms
uk: Терміни

en: Serial
uk: Послідовний

en: Code
uk: Код

en: Recipient
uk: Отримувач

en: security
uk: безпека

en: Group name
uk: Ім'я групи

en: node
uk: матеріал

en: General
uk: Загальне

en: Cleanup
uk: Очищення

en: Border
uk: Межа

en: Advertisement
uk: Реклама

en: group
uk: група

en: Method
uk: Метод

en: New Zealand
uk: Нова Зеландія

en: Day
uk: День

en: Table
uk: Таблиця

en: Start
uk: Запуск

en: End
uk: Кінець

en: am
uk: до

en: pm
uk: по

en: Now
uk: Зараз

en: Base
uk: Основа

en: The name of the menu the node belongs to.
uk: Ім'я меню, пов'язаного з матеріалом.

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
uk: Шаблон адреси базово (буде пременено до всіх типів матеріалів нижче, для яких шаблони не визначені)

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
uk: Сформувати синоніми для всіх існуючих матеріалів, які ще не мають синонімів.

en: The vocabulary that the page's first category belongs to.
uk: Словник, до якого відноситься перша категорія сторінки.

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
uk: Шаблон адреси базово (застосовується до всіх словників нижче, для яких шаблони не визначені)

en: The name of the category.
uk: Ім'я категорії

en: The id number of the category.
uk: Ідентифікаційний номер категорії

en: Pattern for all %vocab-name paths
uk: Шаблон для всіх адрес словника %vocab-name

en: Pattern for forums and forum containers
uk: Шаблон для форумів і контейнерів форумів

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
uk: Сформувати синоніми для всіх існуючих форумів і контейнерів форумів, які не ще мають синонімів.

en: Pattern for user account page paths
uk: Шаблон до шляхів профілів користувачів

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
uk: Сформувати синоніми для всіх існуючих сторінок облікових записів користувачів, які ще не мають синонімів.

en: Pattern for blog page paths
uk: Шаблон до сторінок журналів користувачів

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
uk: Сформувати синоніми для всіх існуючих сторінок блогів, які ще не мають синонімів.

en: Pattern for user-tracker page paths
uk: Шаблон до сторінок стеження за діями користувачів

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
uk: Сформувати синоніми для всіх існуючих сторінок історії користувачів, які ще не мають синонімів.

en: Verbose
uk: Подробиці

en: Display alias changes (except during bulk updates).
uk: Відображати зміни синонімів ( крім масового відновлення).

en: Replace by separator
uk: Замінити на роздільник

en: Maximum alias length
uk: Максимальна довжина синоніма

en: Maximum component length
uk: Максимальна довжина компонента

en: Update action
uk: Оновлення Дії

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
uk: Що слід зробити Автосиноніму при відновленні існуючого елемента вмісту, який уже має синонім?

en: Strings to Remove
uk: Рядки для Видалення

en: Pathauto
uk: Автоcинонім

en: administer pathauto
uk: керування автошляхів

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
uk: Надає модулям механізм автоматичного формування синонімів для керованого цими модулями вмісту.

en: Other
uk: Інше

en: Align
uk: Вирівнювання

en: General Settings
uk: Загальні налаштування

en: Background color
uk: Колір тла

en: Text color
uk: Колір тексту

en: Navigation
uk: Навіґація

en: Basic
uk: Базово

en: Color
uk: Колір

en: access content
uk: доступ до матеріалів сайту

en: List type
uk: Тип списку

en: Role
uk: Роль

en: Padding
uk: Заповнити

en: Blog
uk: Блоґ

en: String
uk: Рядок

en: Case
uk: Вибір

en: External
uk: Зовнішнє

en: Users
uk: Користувачі

en: Not installed
uk: Не встановлено

en: Referrer
uk: Джерело

en: Exists
uk: Існує

en: Square
uk: Квадрат

en: Ad groups
uk: Групи реклами

en: Both
uk: Все

en: Channel
uk: Канал

en: Clicks
uk: Клацань

en: Filtered text (user selects input format)
uk: Фільтрований текст (користувач обирає вхідний формат)

en: Text processing
uk: Обробка тексту

en: Maximum length
uk: Максимальна довжина

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
uk: Максимальне значення поля в знаках. Залишіть пустим для необмеженого розміру.

en: Rows
uk: Рядки

en: Create content
uk: Створити матеріал

en: Save changes
uk: Збереження змін

en: Cache
uk: Кеш

en: Argument
uk: Аргумент

en: Anonymous
uk: Гість

en: Provider
uk: Постачальник

en: <All>
uk: <Усі>

en: access all views
uk: доступ до всіх видів

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
uk: Види - це особливі списки матеріалу в Вашій системі; вони глибоко модифікуються і дають можливість керувати виглядом відображених матеріалів

en: Tools
uk: Інструменти

en: Override
uk: Переназначити

en: Clone
uk: Клонування

en: Existing Views
uk: Доступні види

en: Default view
uk: Базовий вид

en: Default Views
uk: Базові види

en: Summary, sorted ascending
uk: Сумарно, сортування пряме

en: Summary, sorted descending
uk: Сумарно, сортування зворотнє

en: Ascending
uk: Зростання

en: Descending
uk: Спадання

en: Text to display at the top of the view. May contain an explanation or links or whatever you like. Optional.
uk: Текст для відображення вгорі виду. Може містити роз'яснення або які-небудь посилання. Налаштовується.

en: Normal menu item
uk: Нормальний елемент меню

en: Empty text
uk: Порожній текст

en: Expose
uk: Виставляти

en: Down
uk: Вниз

en: Handler
uk: Обробник

en: Wildcard
uk: Джокер

en: Arguments
uk: Аргументи

en: Operator
uk: Оператор

en: Filters
uk: Фільтри

en: Optional
uk: Необов'язкове

en: Order
uk: Замовлення

en: Add criteria
uk: Додати критерій

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
uk: Ім'я виду повинне бути буквено-цифровим або починатися із символу підкреслення.

en: administer views
uk: управляти видами

en: Node: ID
uk: Матеріал: ID

en: Random
uk: Випадково

en: Uncategorized
uk: Без категорії

en: Plain
uk: Простий

en: Position
uk: Розташування

en: Integer
uk: Ціле число

en: IP Address
uk: IP Адреса

en: Basic settings
uk: Базові параметри

en: Template
uk: Шаблон

en: Last checked
uk: Востаннє перевірено

en: immediately
uk: негайно

en: Node template
uk: Шаблон матеріалу

en: false
uk: ні

en: true
uk: так

en: CSS classes
uk: Класи CSS

en: Profile
uk: Профіль

en: Level
uk: Рівень

en: Close
uk: Закрити

en: Recent
uk: Останній

en: expired
uk: просрочене

en: filters
uk: фільтри

en: Term description
uk: Опис терміна

en: Child terms
uk: Дочірні терміни

en: Edit group
uk: Редагувати групу

en: fields
uk: поля

en: Save settings
uk: Зберегти параметри

en: Operation
uk: Дія

en: reply
uk: відповісти

en: Duration
uk: Тривалість

en: Threshold
uk: Поріг

en: Function
uk: Функція

en: Defaults
uk: Типово

en: Latitude
uk: Широта

en: Longitude
uk: Довгота

en: Collapsible
uk: Можливість звертання

en: Collapsed
uk: Згорнуте

en: Germany
uk: Німеччина

en: Logout
uk: Вихід

en: Sort by
uk: Сортувати за

en: Created date
uk: Дата створення

en: Updated date
uk: Дата оновлення

en: Full
uk: Повністю

en: Default language
uk: Базова мова

en: Rules
uk: Правила

en: American Samoa
uk: Американське Самоа

en: Australia
uk: Австралія

en: Canada
uk: Канада

en: France
uk: Франція

en: Georgia
uk: Грузія

en: Guam
uk: Гуам

en: Italy
uk: Італія

en: Marshall Islands
uk: Маршаллові острови

en: Mexico
uk: Мексика

en: Palau
uk: Палау

en: Puerto Rico
uk: Пуерто-Рико

en: Spain
uk: Іспанія

en: United Kingdom
uk: Великобританія

en: United States
uk: США

en: Virgin Islands
uk: Віргінські Острови

en: Full name
uk: Повне ім'я

en: Regular expression
uk: Регулярний вираз

en: Size of textfield
uk: Розмір текстового поля

en: Authoring information
uk: Інформація про автора

en: Hidden
uk: Сховано

en: Some
uk: Деякий

en: Attachments
uk: Долучення

en: File attachments
uk: Приєднані файли

en: create
uk: створення

en: Root
uk: Корінь

en: minute
uk: хвилина

en: Show
uk: Показати

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
uk: Введіть по одній сторінці на рядок у вигляді адрес Друпалу. Символ '*' буде означати будь-що. Наприклад %blog для сторінки блогу і %blog-* для будь-якого персонального блогу. %front - головна сторінка.

en: Database queries
uk: Sql-Запити

en: Other queries
uk: Інші запити

en: File Upload
uk: Завантаження файлу

en: Timer
uk: Таймер

en: Change
uk: Змінити

en: in
uk: в

en: Edit term
uk: Редагувати термін

en: Token
uk: Маркер

en: Probability
uk: Ймовірність

en: Time format
uk: Формат часу

en: Switch
uk: Перемикати

en: Countries
uk: Країни

en: Feeds
uk: Подачі

en: Last refresh
uk: Останнє оновлення

en: ago
uk: назад

en: Clear
uk: Очистити

en: The update has been performed.
uk: Оновлення виконано.

en: Node title
uk: Тема матеріалу

en: Node body
uk: Тіло повідомлення

en: update
uk: оновлення

en: Full text
uk: Повний текст

en: Feed settings
uk: Налаштування вибірок

en: Source
uk: Джерело

en: Bot
uk: Бот

en: Refine
uk: Відбір

en: Undo
uk: Вернути

en: Search results
uk: Результати пошуку

en: Your search yielded no results
uk: За вашим запитом нічого не знайдено

en: Token actions
uk: Події Token

en: Replacement value
uk: Значення заміни

en: tokens
uk: маркери

en: unlimited
uk: безмежно

en: Replacement patterns
uk: Шаблони заміни

en: Deleted
uk: Вилучене

en: Features
uk: Можливості

en: Feature
uk: Можливість

en: Replace
uk: Замінити

en: Allowed values list
uk: Список допустимих значень

en: Today
uk: Сьогодні

en: Yesterday
uk: Вчора

en: Activity
uk: Активність

en: Publishing options
uk: Налаштування публікації

en: First
uk: Перше

en: Middle
uk: Середина

en: Minimum height
uk: Найменша висота

en: Minimum width
uk: Найменша ширина

en: Query
uk: Запит

en: Configure block
uk: Налаштувати блок

en: NO
uk: НІ

en: YES
uk: ТАК

en: hour
uk: час

en: Hour
uk: Година

en: Minute
uk: Хвилина

en: Second
uk: Секунда

en: Select list
uk: Виберіть список

en: Text field
uk: Текстове поле

en: Granularity
uk: Деталізація

en: Moderated
uk: Ухвалено

en: Page header
uk: Заголовок сторінки

en: Controls
uk: Керування

en: Alignment
uk: Вирівнювання

en: E-mail subject
uk: Тема листа

en: Randomize
uk: Випадково

en: Link label
uk: Мітка посилання

en: Fixed
uk: Виправлено

en: Revert
uk: Відновити

en: Empty
uk: Порожньо

en: Greater than
uk: Більше ніж

en: Equal to
uk: Рівний

en: Less than
uk: Менше ніж

en: Notice
uk: Примітка

en: Replacement patterns for @name
uk: Модель заміни @name

en: PHP code
uk: код PHP

en: Caption
uk: Назва

en: All time
uk: Весь час

en: Default template
uk: Заданий базово шаблон

en: Open in new window
uk: Відкрити у новому вікні

en: Maxlength
uk: Максимальна довжина

en: Display fields
uk: Показати поля

en: profile
uk: профіль

en: Left
uk: Ліворуч

en: Right
uk: Праворуч

en: Your message has been sent.
uk: Ваше повідомлення надіслано.

en: role
uk: роль

en: Red
uk: Червоний

en: Fade
uk: Згасання

en: Slow
uk: Повільно

en: Fast
uk: Швидко

en: People
uk: Люди

en: Blocked
uk: Заблоковано

en: Do it!
uk: Зробити!

en: or
uk: або

en: Results
uk: Результати

en: No limit
uk: Необмежено

en: Poll settings
uk: Настроювання опитування

en: Convert
uk: Перетворити

en: Parent term
uk: Батьківський термін

en: All blogs
uk: Всі блоги

en: Video
uk: Відео

en: Style
uk: Стиль

en: Forums
uk: Форуми

en: The diff module overwrites the normal revisions view. The revisions table is enhanced with a possibility to view the difference between two node revisions. Users with the %view_revisions permission will also be able to view the changes between any two selected revisions. You may disable this for individual content types on the content type configuration page. This module also provides a nifty %preview_changes button while editing a post.
uk: Модуль diff змінює стандартний переглядач ревізій, привносячи в нього можливість переглядати рядково зміни між ревізіями. Тільки користувачі з правами %view_revisions будуть мати доступ до цього функціоналу.

en: view revisions
uk: переглянути версії

en: Revisions for %title
uk: Версії %title

en: !date by !username
uk: !date від !username

en: revert
uk: повернути

en: Show diff
uk: Показати різницю

en: Revision
uk: Версія

en: current revision
uk: поточна версія

en: Select different revisions to compare.
uk: Обрати версії для порівняння.

en: next diff >
uk: наступна різниця >

en: < previous diff
uk: < попередня різниця

en: Current revision:
uk: Поточна версія:

en: Revision of !new_date:
uk: Версія від !new_date:

en: Changes to %name
uk: Зміни в %name

en: No visible changes
uk: Змін не помічено

en: Show %preview_changes button on node edit form
uk: Показувати кнопку %preview_changes у формі редагування матеріалу

en: Diff
uk: Різниця

en: Show difference between node revisions.
uk: Показати різницю між версіями.

en: channel
uk: канал

en: Missing
uk: Відсутнє

en: Permissions
uk: Права доступу

en: Your settings have been saved.
uk: Ваші параметри збережено

en: permission
uk: дозвіл

en: Last modified
uk: Востаннє змінено

en: Everywhere
uk: Усюди

en: Duplicate
uk: Здублювати

en: not active
uk: не активно

en: Flexible
uk: Гнучкий

en: Changed
uk: Змінено

en: Completed
uk: Завершено

en: Reverse
uk: Зворотній

en: create
uk: створити

en: Testing
uk: Перевірка

en: Conflict
uk: Конфлікт

en: Standard
uk: Базово

en: Thousands separator
uk: Розділювач тисяч

en: completed
uk: завершене

en: Line %lineno
uk: Рядок %lineno

en: User name
uk: Ім'я користувача

en: missing
uk: відсутнє

en: %type settings
uk: %type - настроювання

en: Not published
uk: Не оприлюднено

en: Menu settings
uk: Налаштування меню

en: Color scheme
uk: Схема кольорів

en: edit own
uk: редагувати своє

en: edit
uk: редагування

en: Unformatted
uk: Неформатоване

en: Path to the "convert" binary
uk: Шлях "convert" двійковий

en: Documents
uk: Документи

en: Dev load
uk: Dev-Завантаження

en: Credit
uk: Кредит

en: RSS Feed
uk: RSS потік

en: New comments
uk: Нові коментарі

en: New
uk: Новий

en: Enter username
uk: Уведіть ім'я користувача

en: Username not found
uk: Ім'я користувача не знайдене

en: Resume
uk: Поновити

en: details
uk: подробиці

en: Top left
uk: Верхній лівий

en: Top right
uk: Верхній правий

en: Bottom right
uk: Нижній правий

en: Bottom left
uk: Знизу зліва

en: Percentage
uk: Відсотки

en: Relationships
uk: Зв'язки

en: Add type
uk: Додати тип

en: Plural
uk: Множина

en: Relationship
uk: Зв'язок

en: relationships
uk: зв'язки

en: image
uk: зображення

en: Basic information
uk: Основна інформація

en: Sort criteria
uk: Критерій сортування

en: <Hidden>
uk: <Приховано>

en: The primary identifier for a node.
uk: Головний ідентифікатор для матеріалу

en: Parent menu item
uk: Батьківський елемент меню

en: Themes
uk: Шаблони

en: Translations
uk: Переклади

en: Video width
uk: Ширина відео

en: Video height
uk: Висота відео

en: JPEG quality
uk: Якість JPEG

en: Charts
uk: Діаграми

en: Unpublished
uk: Неопубліковане

en: administer nodes
uk: керувати матеріалами

en: Loading...
uk: Завантаження...

en: !name field is required.
uk: Поле !name - обов'язкове.

en: Style Settings
uk: Параметри стилю

en: Comment settings
uk: Налаштування коментарів

en: Related content
uk: Схожий матеріал

en: Sticky
uk: Приліпити

en: Read only
uk: Тільки для читання

en: TRUE
uk: ІСТИНА

en: FALSE
uk: НЕПРАВДА

en: Ok
uk: Гаразд

en: Tabs
uk: Вкладки

en: Processing
uk: Обробка

en: Output format
uk: Вихідний формат

en: Path to file
uk: Шлях до файла

en: Storage
uk: Зберігання

en: File upload error. Could not move uploaded file.
uk: Помилка завантаження файла на сайт. Завантажений файл неможливо перемістити.

en: Photo
uk: Фото

en: Submissions
uk: Результати

en: Analysis
uk: Аналіз

en: Clear Form Submissions
uk: Очистити р-ти опитування форми

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити всі р-ти опитування для цієї форми?

en: Are you sure you want to delete this submission?
uk: Ви впевнені що хочете видалити цей результат опитування?

en: Submitted values are
uk: Відправлені значення:

en: responses
uk: відповідей

en: Webforms
uk: Опитувачі

en: View and edit all the available webforms on your site.
uk: Перегляд і редагування всіх доступних веб форм на вашому сайті.

en: Webform
uk: Опитувач

en: Global configuration of webform functionality.
uk: Глобальні налаштування роботи веб форм

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
uk: Створіть нову форму або опитувача. Результати заповнення й статистика будуть записані й передані для перегляду користувачам з відповідними правами доступу.

en: Go to form
uk: Перейти до форми

en: View this form.
uk: Перегляд цієї форми

en: Advanced Options
uk: Додаткові параметри

en: Mandatory
uk: Обов'язкове

en: E-mail to address
uk: Кому

en: E-mail from name
uk: Електронний лист від імені

en: E-mail from address
uk: Від кого

en: ever
uk: кожний (період часу)

en: every hour
uk: щогодини

en: every day
uk: щодня

en: every week
uk: щотижня

en: No Components, add a component below.
uk: Немає компонентів, додайте компоненти нижче.

en: Field Key
uk: Ключ поля

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
uk: Короткий опис/підказка користувачеві, як заповнити це поле.

en: Check this option if the user must enter a value.
uk: Якщо потрібно зробити це поле обов'язковим, відмітьте прапорець тут.

en: Parent Fieldset
uk: Батьківський набір полів

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
uk: Ключ поля %field_key не коректний. Використовуйте тільки буквені й цифрові символи нижнього регістру й нижнє підкреслення.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
uk: Машинне ім'я поля %field_key вже використовується полем позначеним %existing_field. Назвіть поле унікальним ім'ям.

en: Submission #@sid
uk: Результат #@sid

en: Previous submission
uk: Попередній результат

en: Next submission
uk: Наступний результат

en: Submitted by !name
uk: Результат надійшов від !name

en: Next Page >
uk: Наступна сторінка >

en: < Previous Page
uk: < Попередня сторінка

en: The webform component @type is not able to be displayed
uk: Компонент webform @type не може бути відображений

en: Illegal information. Data not submitted.
uk: Невірна інформація. Дані не прийняті.

en: Go back to the form
uk: Повернутися до форми

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
uk: Дозволяє створення форм і опитувачів.

en: Default value
uk: Базове значення

en: The default value of the field.
uk: Базове значення цього поля

en: Timezone
uk: Часова зона

en: Presents month, day, and year fields.
uk: Поля днів, місяців і років

en: Left Blank
uk: Залишити порожнім

en: User entered value
uk: Значення, що вводиться користувачем

en: Width of the textfield.
uk: Ширина текстового поля

en: Additional Extensions
uk: Додаткові розширення

en: Max Upload Size
uk: Макс. розмір файлу

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
uk: Уведіть максимально дозволений розмір файлу (у Кілобайтах)

en: Upload Directory
uk: Папка для розміщення файлів

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
uk: Файли з розширенням '%ext' не можна завантажувати, будь ласка, завантажуйте файли з дозволеними розширеннями: %exts.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
uk: Файл '%filename' занадто великий (%filesize KB). Будь ласка, завантажуйте файли розміром %maxsize KB або менше.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
uk: Файл %filename не вдалося завантажити. Папка призначення закрита для запису.

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
uk: Завантажений файл неможливо зберегти. Відсутня директорія призначення.

en: User uploaded file
uk: Файли, завантажені користувачами

en: Average uploaded file size
uk: Середній розмір файлів, що завантажуються,

en: Questions
uk: Питання

en: Randomize Options
uk: Розташувати варіанти у випадковому порядку

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
uk: Розташовувати варіанти  у випадковому порядку при відображенні їх у формі.

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
uk: Розташовувати питання у випадковому порядку при відображенні їх у формі.

en: Non-empty
uk: Непорожні

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
uk: Розмітка - дозволений HTML або PHP у цьому полі.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
uk: Щоб дозволити користувачеві відзначати кілька значень, поставте галочку тут.

en: Listbox
uk: список, Що Випадає,

en: select...
uk: вибір...

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
uk: Дозволяє створювати поля з галочками, радіо кнопки або список, що випадає, значень

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
uk: Велике текстове поле, куди можна вводити значення в кілька рядів

en: Basic textfield type.
uk: Базове текстове поле

en: Time Format
uk: Формат часу

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
uk: Поля для введення часу у форматі ""годинник"" і ""хвилини"". Додатково можна ввести am/pm значення для часу.

en: Image path
uk: Шлях до зображення

en: Enable custom alternate text
uk: Включити користувацький альтернативний текст

en: Enable custom title text
uk: Включити користувацький заголовок

en: Alternate text
uk: Альтернативний текст

en: Alternate text to be displayed if the image cannot be displayed.
uk: Альтернативний текст відображається тоді, коли зображення не може бути відображене.

en: Text to be displayed on mouse overs.
uk: Відображуваний текст при наведенні мишкою.

en: Apply
uk: Застосувати

en: Select
uk: Вибір

en: is
uk: є

en: You must select a node.
uk: Ви повинні вибрати матеріал.

en: Channel name
uk: Назві каналу

en: Enter the terms you wish to search for.
uk: Введіть слова для пошуку.

en: No style
uk: Немає стилю

en: Bold
uk: Жирний

en: Base URL
uk: Базовий домен

en: Information
uk: Інформація

en: No content types available.
uk: Немає доступних типів матеріалів.

en: PHP Code
uk: Код PHP

en: Simple
uk: Просте

en: Double
uk: Подвійний

en: Relationship type
uk: Тип відносин

en: Alabama
uk: Алабама

en: Alaska
uk: Аляска

en: Arizona
uk: Арізона

en: Arkansas
uk: Арканзас

en: California
uk: Каліфорнія

en: Colorado
uk: Колорадо

en: Connecticut
uk: Коннектикут

en: Delaware
uk: Делавер

en: Florida
uk: Флорида

en: Hawaii
uk: Гаваї

en: Idaho
uk: Айдахо

en: Illinois
uk: Іллінойс

en: Iowa
uk: Айова

en: Kansas
uk: Канзас

en: Kentucky
uk: Кентуккі

en: Maine
uk: Мен

en: Maryland
uk: Меріленд

en: Massachusetts
uk: Масачусец

en: Michigan
uk: Мічиган

en: Minnesota
uk: Міннесота

en: Mississippi
uk: Міссісіпі

en: Missouri
uk: Міссурі

en: Montana
uk: Монтана

en: Nebraska
uk: Небраска

en: Nevada
uk: Невада

en: New Hampshire
uk: Нью-Хемпшир

en: New Jersey
uk: Нью-Джерсі

en: New Mexico
uk: Нью-Мексико

en: North Carolina
uk: Північна Кароліна

en: North Dakota
uk: Північна Дакота

en: Ohio
uk: Огайо

en: Oklahoma
uk: Оклахома

en: Oregon
uk: Орегон

en: Pennsylvania
uk: Пенсільванія

en: Rhode Island
uk: Род-Айленд

en: South Carolina
uk: Південна Кароліна

en: South Dakota
uk: Південна Дакота

en: Tennessee
uk: Теннессі

en: Texas
uk: Техас

en: Utah
uk: Юта

en: Vermont
uk: Вермонт

en: Virginia
uk: Вірджинія

en: West Virginia
uk: Західна Віргінія

en: Wisconsin
uk: Вісконсин

en: Translation
uk: Переклад

en: Translation status
uk: Статус перекладу

en: Menus
uk: Меню

en: Above
uk: Вище

en: Number of values
uk: Кількість значень

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
uk: Попередження! Зміна цих значень після створення даних можуть призвести до втрат даних!

en: @min and @max
uk: @min та @max

en: Third
uk: Третій

en: Fourth
uk: Четвертий

en: Fifth
uk: П'ятий

en: Overrides
uk: Перепризначити

en: Max Width
uk: Макс. ширина

en: Max Height
uk: Макс. висота

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
uk: Модуль контенту, обов'язковий компонент Набору побудови контенту (CCK), дозволяє адміністраторам пов'язувати користувацькі поля з типами контенту. В Друпал, типи контенту використовуються для визначення характеристик повідомлення, включаючи заголовок і опис полей, вказаних на сторінках редагування та додавання. Використовуючи модуль контенту (та інші допоміжні модулі в CCK), можна додавати інші користувацькі поля крім базових полей "Title" and "Body". Можливості CCK доступні через закладки на <a href="@content-types">content types administration page</a>. (Зверніться до <a href="@node-help">node module help page</a> за додатковою інформацією про типи контенту.)

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
uk: При доданні користувацького поля до типу контенту ви визначаєте його тип (чи воно буде містити текст, числа чи посилання на інші об'єкти) і те, як воно буде показане (або у вигляді текстового поля, прямокутника з варіантами, відмітками багатозначного чи однозначного вибору, чи автозаповнювальним полем). Поле може мати декілька значень (наприклад, "person"  може містити декілька адрес електронної пошти) або єдине значення (наприклад, "employee" містить один ідентифікаційний номер працівника). Під час додавання та редагування полей, CCK автоматично корегує структуру бази даних за необхідністю. CCK також надає й інші можливості, включаючи інтелектуальне резервування ваших користувацьких даних, модуль імпорту/експорту для визначень типу контенту та інтеграцію з іншими приєднаними модулями.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
uk: Користувацькі типи полів надаються набором додаткових модулів, включених з CCK (кожен модуль підтримує різний тип). <a href="@modules">modules page</a> дозволяє вам вмикати та вимикати складові CCK. Стандартне встановлення CCK включає в себе:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
uk: <em>number</em>, що додає числові типи полей, у цілій, дробній чи з плаваючою комою формі чисел. Ви можете визначити набір дозволених даних для введення, або вказати допустимий окіл значень. В асортименті є набір звичайних форматів для показу числових даних.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
uk: <em>text</em>, що додає текстові типи полей. Текстове поле може містити лише простий текст, або, за бажанням, може використовувати фільтри формату вводу Drupal'у для безпечної роботи з введенням збагаченого тексту. Поля введення текту можуть бути у вигляді одної строки, декількох строк (текстового поля), або для більшого контролю,  прямокутника з варіантами, відмітками багатозначного чи однозначного вибору. За бажанням, CCK може звірювати введене з набором дозволених значень

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
uk: <em>nodereference</em>, що створює користувацькі посилання між вузлами Drupal. Наприклад, додаючи поле <em>nodereference</em> і два різних типа контенту, ви можете з легкістю створювати складні спадкові стосунки між даними (декілька вузлів "employee" можуть містити поле <em>nodereference</em>, що пов'язує їх з вузлом "employer").

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
uk: <em>userreference</em>, що створює користувацькі посилання на рахунки користувачів вашого сайту. Додаючи поле <em>userreference</em>, ви можете створювати складні взаємозв'зки між користувачами та повідомленнями вашого сайту. Наприклад, для відслідковування участі користувачів у повідомленні понад стандартного поля Drupal <em>Authored by</em>, додайте поле <em>userreference</em> з назвою "Edited by" до типу контенту, щоб зберегти посилання на сторінку рахунку редактора повідомлення.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
uk: <em>fieldgroup</em>, що створює розбірні набори полів для фіксування групи пов'язаних полів. Набір полів може бути відкритим чи закритим базово. Порядок ваших наборів полів, а також порядок полів в наборі, управляється через перетягування у інтерфейсі, наданому модулем контенту.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
uk: Для додаткової інформації читайте розділ довідника <a href="@handbook-cck">CCK</a> на сторінці <a href="@project-cck">CCK проекту</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
uk: Налаштувати те, як поля цього типу контенту та мітки полів повинні бути показані в режимах короткого та повного перегляду.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
uk: Настроїти як поля цього типу матеріалів повинні показуватися, коли відображаються в наступних контекстах:

en: Add another item
uk: Додати інший елемент

en: Full node
uk: Повний матеріал

en: Search Index
uk: База пошуку

en: Search Result
uk: Результат пошуку

en: Updating field type %type with module %module.
uk: Оновлення типу поля %type модулем %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
uk: Оновлення типу Візитки %type модулем %module.

en: Manage fields
uk: Керувати полями

en: Remove field
uk: Вилучити поле

en: Allows administrators to define new content types.
uk: Дозволяє адміністраторам задавати новий тип матеріалу

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
uk: Лише для досвідчених користувачів: код PHP, що видає відповідний набір дозволених значень. Не повинен включати розмежовувачів &lt;?php ?&gt. Якщо це поле заповнене, набір, виданий цім кодом, замістить вищевказаний перелік дозволених значень.

en: Trimmed
uk: Скорочене

en: Used in
uk: Використано в

en: No fields have been defined for any content type yet.
uk: Жодних полів ще не задано для жодного типу матеріалів

en: no styling
uk: без стилю

en: simple
uk: просто

en: fieldset
uk: група полів

en: fieldset - collapsible
uk: група полів - здатна звертатись

en: fieldset - collapsed
uk: група полів - звернута

en: Added field %label.
uk: Додано поле %label

en: There was a problem adding field %label.
uk: Виникла проблема додавання поля %label.

en: There was a problem creating field %label.
uk: Виникла проблема створення поля %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити поле %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
uk: Якщо в даному полі знаходиться якийсь матеріал - він буде втрачений. Це незворотня операція

en: Removed field %field from %type.
uk: Поле %field вилучене з %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
uk: Виникла проблема видалення %field із %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
uk: Ці параметри застосовуються тільки до поля %field так як знаходиться в типі матеріалу %type

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
uk: Ці параметри застосовуються до поля %field в кожному типі матеріалів, в якому воно використовуються.

en: Save field settings
uk: Збереження параметрів поля

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
uk: Код PHP базово видав неправильне значення.<br/>Очікуваний формат: <pre>!sample</pre> Видане значення: @value

en: The default value is invalid.
uk: Базове значення некоректне

en: Saved field %label.
uk: Поле %label збережене.

en: The update has encountered an error.
uk: Оновлення викликало помилку

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
uk: База даних змінена і дані переміщено або видалено.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
uk: Виникла помилка і зміни в базі даних незавершені.

en: Processing %title
uk: Обробка %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
uk[0]: вдало оброблено @count елемент:
uk[1]: вдало оброблено @count елементи:
uk[2]: вдало оброблено @count елементів:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
uk: Таблиця %old_name полей матеріалу була перейменована в %new_name і елементи полей були оновлені

en: The content fields table %name has been deleted.
uk: Поля таблиці %name вилучені.

en: Referenced node ID
uk: ID пов'язаного матеріалу

en: Referenced node title
uk: Заголовок пов'язаного матеріалу

en: Raw number value
uk: Чисте значення номера

en: Formatted number value
uk: Форматоване значення номера

en: Raw, unfiltered text
uk: Чистий, нефільтрований текст

en: Formatted and filtered text
uk: Форматований і фільтрований текст

en: Referenced user ID
uk: ID пов'язаного користувача

en: Referenced user name
uk: Ім'я пов'язаного користувача

en: Formatted HTML link to referenced user
uk: Форматоване HTML посилання до пов'язаного користувача

en: Group multiple values
uk: Групувати множинні значення

en: Select the content type to export.
uk: Вибір типу матеріалу для вивантаження

en: Export data
uk: Вивантаження даних

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
uk: Скопіюйте текст експорту та вставте його в інший тип контенту, використовуючи функцію імпорту.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
uk: Ця форма імпортує визначення полів, експортовані з іншого типу контенту або іншої бази даних. <br/>Зверніть увагу, що поля не можна копіювати всередині одного типу контенту, так що імпортовані поля будуть додані лише у тому випадку, якщо вони ще не існують в обраному типу.

en: <Create>
uk: <Створення>

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
uk: Оберіть тип контенту для імпортування вказаних полів. <br/>Оберіть &lt;Create&gt; для створення нового типу контенту для вміщення полів.

en: Import data
uk: Втягування даних

en: Paste the text created by a content export into this field.
uk: Вставте текст, створений експортуванням контенту, у це поле.

en: The import data is not valid import text.
uk: Дані для втягування не є коректними

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
uk: Наступні модулі слід включити для роботи цього імпортування: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
uk: Тип матеріалу %type вже міститься в базі даних.

en: Exiting. No import performed.
uk: Вихід. Не виконано втягування;

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
uk: Трапилась помилка при доданні типу контенту %type.<br/>Будь ласка, прогляньте вказані помилки для докладних деталей.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
uk: Втягнуте поле %field_label (%field_name) не було додано до %type через те, що поле вже існує в %type.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
uk: Поле %field_label (%field_name) додано до типу матеріалів %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
uk: Трапилась помилка при експортуванні даних 'показу налаштувань' для поля %field_name.<br/> Помилка бази даних наступна: '%db_err'.

en: Content Copy
uk: Копіювання матеріалів

en: Enables ability to import/export field definitions.
uk: Включає здатність імпортувати/експортувати визначення полей.

en: field_name
uk: ім'я поля

en: view
uk: вигляд

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
uk: Будь ласка негайно <a href="!url">configure your field permissions</a>. Всі поля базово недоступні.

en: Content Permissions
uk: Доступи до матеріалів

en: Set field-level permissions for CCK fields.
uk: Встановіть дозволи рівнів полей для полей CCK.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
uk: Ці параметри використовувати до групи в формі редагування матеріалу

en: always open
uk: завжди відкрите

en: collapsible
uk: можливість звертання

en: collapsed
uk: звернуто

en: Instructions to present to the user on the editing form.
uk: Інструкції, що відображаються користувачу на формі редагування

en: These settings apply to the group on node display.
uk: Ці налаштування стосуються групи на екрані вузлів.

en: A description of the group.
uk: Опис групи.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
uk: Ви впевнені, що хочете видалити групу %label?

en: The group %group_name has been removed.
uk: Групу %label видалено

en: Fieldgroup
uk: Група полів

en: Node reference
uk: Посилання на матеріал

en: Store the ID of a related node as an integer value.
uk: Зберегти ІН пов'язаного вузлу цілим числом.

en: Content types that can be referenced
uk: Типи контенту, що мона ввести в довідку

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
uk: Додатково - Документи, на які можна посилатися (Дивитися)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
uk: Надайте перелік аргументів, розділений комами, для передачи на перегляд.

en: Title (link)
uk: Назва(посилання)

en: Title (no link)
uk: Назва(без посилання)

en: Autocomplete text field
uk: Текстове поле автозаповнення

en: Nodereference autocomplete
uk: Автодоповнення посилання на матеріал

en: Node Reference
uk: Посилання на матеріал

en: Defines a field type for referencing one node from another.
uk: визначає тип поля для відрізняння одного вузла від іншого.

en: Store a number in the database as an integer.
uk: Зберегти як ціле число в базі даних.

en: Decimal
uk: Десятковий

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
uk: Зберегти як фіксоване дробне число в базі даних.

en: Float
uk: Плаваюче

en: Store a number in the database in a floating point format.
uk: Зберегти як число з плаваючою комою в базі даних.

en: Minimum
uk: Найменше

en: Precision
uk: Точність

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
uk: Загальне число цифр для збереження в базі даних, включаючи ті, що справа від знаку дробу.

en: The number of digits to the right of the decimal.
uk: Кількість цифр справа від знаку дробу.

en: Decimal marker
uk: Десятковий розділювач

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
uk: Знак, який користувачі введуть для відмічення знаку дробу у формах.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
uk: Визначіть строку-префікс для значення, наприклад $ або €. Залишіть пустим для нічого. Розділіть значення однини та множини знаком | (фунт|фунти).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
uk: Визначіть строку-суфікс для значення, наприклад m², m/s², kb/s. Залишіть пустим для нічого. Розділіть значення однини та множини знаком | (фунт|фунти).

en: Allowed values
uk: Дозволені значення

en: "Minimum" must be a number.
uk: "Найменше" повинно бути числом.

en: "Maximum" must be a number.
uk: "Найбільше" повинно бути числом

en: unformatted
uk: неформатоване

en: Defines numeric field types.
uk: Зазначення числових типів полей

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
uk: Для віджету 'один прямокутник з варіантами ввімнути/вимкнути' визначіть спочатку значення 'вимкнути', а потім значення 'ввімкнути' у розділі <strong>Allowed values</strong>. Зверніт увагу, прямокутник буде помічено міткою значення  'ввімкнути'.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
uk: Віджет 'прямокутники з варіантами' буде показувати багатоваріантний вибір, якщо ця опція обрана для цього поля, інакше буде вказано одноваріантний вибір.

en: Check boxes/radio buttons
uk: Відмітьте квадратики/кнопки

en: Single on/off checkbox
uk: Одиночна опція так/ні

en: Option Widgets
uk: Спецдодатки

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
uk: Дозволяє встановити вид select, checkbox або radiobutton для текстових і числових полів.

en: Store text in the database.
uk: Збереження тексту в базі даних

en: Text area (multiple rows)
uk: Текстове поле (багаторядкове)

en: Defines simple text field types.
uk: Надання простих текстових типів полів

en: User reference
uk: Посилання на користувача

en: Store the ID of a related user as an integer value.
uk: Збереження ID пов'язаного користувача як ціле значення

en: User roles that can be referenced
uk: Ролі користувачів можуть бути пов'язані

en: User status that can be referenced
uk: Статус користувача може бути пов'язаний

en: Reverse link
uk: Зворотнє посилання

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
uk: При обранні, буде показано обернене посилання на вузол довідки на запису внесеного користувача.

en: Userreference autocomplete
uk: Автозаповнення довідки користувачів

en: User Reference
uk: Посилання на користувача

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
uk: Визначає тип поля для посилань на користувача з матеріалу.

en: Permalink
uk: Посилання

en: Form
uk: Форма

en: Publish
uk: Опублікувати

en: Permission
uk: Дозвіл

en: Dotted
uk: Пунктир

en: Dashed
uk: Пунктир

en: Solid
uk: Суцільне

en: Groove
uk: Виступ

en: Ridge
uk: Гребінь

en: Inset
uk: Вкладка

en: Outset
uk: Накладка

en: Grid
uk: Ґратка

en: Distance
uk: Відстань

en: Use
uk: Використано

en: Italic
uk: Похилий

en: Hide
uk: Сховати

en: Read/Write
uk: Читати/Писати

en: Submission settings
uk: Настроювання передачі

en: Global
uk: Глобальне

en: arguments
uk: аргументи

en: X offset
uk: Зсув по горизонталі

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
uk: Введіть зміщення в пікселях або використайте ключ: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.

en: Y offset
uk: Зсув по вертикалі

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
uk: Введіть зміщення в пікселях або ключ: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.

en: Transparent
uk: Прозорий

en: Green
uk: Зелений

en: Blue
uk: Синій

en: No highlighting
uk: Немає підсвічування

en: file system
uk: файлова система

en: Examples:
uk: Приклади:

en: Thumbnails
uk: Мініатюри

en: Thread
uk: Гілки

en: Layouts
uk: Компонування

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
uk: Вам необхідно вказати хоча б одне ключове слово, що містить не менше @count символів.

en: Cache lifetime
uk: Час життя кешу

en: Installation
uk: Встановлення

en: Show avatars
uk: Показувати аватари

en: Grey
uk: Сірий

en: Orange
uk: Помаранчовий

en: Popular
uk: Найпопулярніше

en: Recent Comments
uk: Останні коментарі

en: From name
uk: Ім'я відправника

en: From address
uk: Адреса відправника

en: Distinct
uk: Окремий

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
uk: ImageMagick - автономна програма, використовувана, щоб маніпулювати зображеннями. Для її використання вона повинна бути встановлена на вашому сервері і потрібно знати, де вона розташована. Якщо ви невпевнені щодо точного шляху консультуйтеся з вашим ISP або з серверним адміністратором.

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
uk: Конкретизуйте повний шлях до ImageMagic <kbd>convert</kbd> двійковий. Наприклад: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> або <kbd>C:Program FilesImageMagick-6.3.4-Q16convert.exe</kbd>

en: Display debugging information
uk: Показати налагоджувальну інформацію

en: ImageMagick command: @command
uk: ImageMagick команда: @command

en: ImageMagick output: @output
uk: ImageMagick випуск: @output

en: ImageMagick reported an error: %error
uk: ImageMagick повідомив про помилку: %error

en: <None>
uk: <Нічого>

en: Uppercase
uk: Усі букви більші

en: Unavailable
uk: Недоступно

en: jQuery Update
uk: Оновлення jQuery

en: Configure settings for jQuery Update module.
uk: Налаштування модуля оновлень jQuery

en: Channels
uk: Канали

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
uk: Автоматично сформований %original_alias конфліктує з існуючим адресою. Синонім змінений на %alias.

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
uk: Схоже, що ви встановили Автосинонім, який залежить від модуля Маркер, але модуль Маркер не встановлений або встановлений неправильно.

en: Double quotes "
uk: Подвійні лапки "

en: Single quotes (apostrophe) '
uk: Одинарні лапки (апостроф) '

en: Back tick `
uk: Зворотний апостроф `

en: Comma ,
uk: Кома ,

en: Period .
uk: Період

en: Hyphen -
uk: Дефіс -

en: Underscore _
uk: Підкреслення _

en: Colon :
uk: Двокрапка :

en: Semicolon ;
uk: Крапка з комою ;

en: Pipe |
uk: Вертикальна риса |

en: Left curly bracket {
uk: Ліва фігурна дужка {

en: Left square bracket [
uk: Ліва квадратна дужка [

en: Right curly bracket }
uk: Права фігурна дужка }

en: Right square bracket ]
uk: Права квадратна дужка ]

en: Plus +
uk: Плюс +

en: Equal =
uk: Рівно =

en: Asterisk *
uk: Зірочка *

en: Ampersand &
uk: Амперсанд &

en: Percent %
uk: Відсоток %

en: Caret ^
uk: Курсор ^

en: Dollar $
uk: Долар $

en: Hash #
uk: Хеш #

en: At @
uk: «Собачка» @

en: Exclamation !
uk: Знак оклику !

en: Tilde ~
uk: Тильда ~

en: Left parenthesis (
uk: Ліва кругла дужка (

en: Question mark ?
uk: Знак питання ?

en: Less than <
uk: Менше ніж <

en: Greater than >
uk: Більше ніж >

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
uk: Масова генерація псевдонімів до нод, які не мають псевдонімів

en: Pattern for all @node_type paths
uk: Шаблон для всіх шляхів типу нод @node_type

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
uk: Масова генерація псевдонімів до профілів користувачів, які не мають псевдонімів

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
uk: Масове формування синонімів для блогів, у яких ще немає синонімів

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
uk: Масове формування синонімів для сторінок історії користувачів, у яких ще немає синонімів

en: Delete aliases
uk: Вилучити синоніми

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
uk: Як і [cat], але включаючи категорії верхнього рівня, розділені /.

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
uk: Як і [term], але включаючи категорії верхнього рівня, розділені /.

en: Automatic alias
uk: Автоматичні синоніми

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
uk: Символ, що розділяє слова в заголовках. Їм заміняються всі пробіли й символи пунктуації. Використання пробілу або символу + може привести до непередбачених результатів.

en: Character case
uk: Регістр символів

en: Leave case the same as source token values.
uk: Залишити регістр таким, який він є у вихіднім значенні маркера.

en: Change to lower case
uk: Перевести в нижній регістр

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
uk: Максимальна довжина згенерованого псевдоніму адреси. Рекомендовано 100. Дивиться подробиці: <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a>.

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
uk: Максимальна кількість синонімів при масовім відновленні

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
uk: Нічого не робити. Залишати старий синонім недоторканим.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
uk: Створювати новий синонім. Залишати існуючий синонім функціонуючим.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
uk: Створювати новий синонім. Видаляти старий синонім.

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
uk: Створювати новий синонім. Переадресувати зі старого синоніма.

en: Transliterate prior to creating alias
uk: Транслітерувати перед створенням синоніма

en: Reduce strings to letters and numbers from ASCII-96
uk: Забирати з рядків символи, що не входять у набір ASCII-96

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
uk: Залишати в створюваних синонімах тільки букви й цифри, що входять у набір ASCII-96.

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
uk: Слова, роздільники для синоніма URL, відділені комами. Не поміщайте сюди знаки пунктуації й не використовуйте режим WYSIWYG для цього поля.

en: Punctuation settings
uk: Пунктуація

en: No action (do not replace)
uk: Немає дії (не заміняти)

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
uk: Використовуйте -raw замінники для тексту, щоб уникнути проблем з Html-Елементами.

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
uk: Внутрішній текст для синонімів стрічок (залиште поле порожнім, щоб відключити)

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
uk: Вилучити всі синоніми. Число синонімів, які будуть вилучені: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
uk: Вилучити синоніми для всіх @label. Кількість синонімів, які будуть вилучені: %count.

en: Delete aliases now!
uk: Видалити псевдоніми зараз!

en: All of your path aliases have been deleted.
uk: Усі ваші синоніми шляхів були вилучені.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
uk: Усі ваші синоніми шляхів %type були вилучені.

en: notify of path changes
uk: повідомляти про зміни адреси

en: Language neutral
uk: Нейтральна мова

en: Pattern for all @node_type paths in @language
uk: Шаблон для всіх шляхів типу нод @node_type в мові @language

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
uk: Масове створення синонімів для термінів, які не мають посилань

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
uk: Створювати синоніми для всіх існуючих термінів, які їх не мають.

en: Automated alias settings
uk: Автоматичний формат псевдонімів

en: pending
uk: очікує

en: Change layout
uk: Змінити розташування

en: Contexts
uk: Контексти

en: Export format
uk: Формат експорту

en: Node access
uk: Доступ до матеріалу

en: Animation
uk: Анімація

en: Loading
uk: Завантаження

en: The directory %directory does not exist.
uk: Каталогу %directory не існує.

en: The directory %directory is not writable
uk: Запис у папку %directory заборонений

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
uk: Запис у директорію %directory заборонений, оскільки не встановлені відповідні права доступу.

en: Permitted upload file extensions
uk: Припустимі розширення файлів для завантаження

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
uk: Розширення файлів, які може завантажувати користувач. Розділяйте розширення пробілом і не включайте крапку перед іменем розширення. Якщо поле залишити порожнім, користувачі зможуть завантажити файли з будь-якими розширеннями.

en: File size restrictions
uk: Обмеження розміру файлу

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
uk: Межа для розміру файлу, що завантажується користувачем. Помітьте, що ці настроювання ставляться тільки до файлів, що знову завантажуються, і не впливають на існуючі файли.

en: Maximum upload size per file
uk: Максимальний розмір файлу, який завантажується

en: Maximum upload size per node
uk: Максимальний завантажувальний розмір для матеріалу

en: Generic files
uk: Базові файли

en: File description
uk: Опис файлу

en: File size (in bytes)
uk: Розмір файлу (в байтах)

en: File size (pretty printed)
uk: Розмір файлу ( у структурній роздруківці)

en: FileField
uk: Файлове поле

en: Defines a file field type.
uk: Визначає тип файлового поля.

en: Rearrange
uk: Пересортувати

en: Users deleted.
uk: Користувачі вилучені.

en: !num_users created.
uk: !num_users створене.

en: Deleted taxonomy.
uk: Таксономія вилучена.

en: Created the following new vocabularies: !vocs
uk: Створені наступні нові словники: !vocs

en: Created the following new terms: !terms
uk: Створені наступні нові терміни: !terms

en: 1 user | @count users
uk[0]: @count користувач
uk[1]: @count користувача
uk[2]: @count користувачів

en: This is a list of defined user functions that generated this current request lifecycle. Click on a function name to view its documention.
uk: Це список усіх певних користувачем функцій, які використовувалися  при генерації даної сторінки. Посилання з імені функції веде на її опис в документації.

en: Here are the contents of your <code>$_SESSION</code> variable.
uk: Уміст Вашої змінної <code>$_SESSION</code>.

en: Empty cache
uk: Очистити кеш

en: Empty database queries
uk: Очистити Sql-Запити в БД

en: Reinstall modules
uk: Переустановити модулі

en: Variable editor
uk: Редактор змінних

en: Session viewer
uk: Переглядач сесій

en: Switch user
uk: Перемкнути користувача

en: Devel
uk: Розробка

en: Dev render
uk: Розробка перегляд

en: Execute PHP
uk: Виконання PHP

en: Number of users to display in the list
uk: Кількість користувачів, які потрібно показати в списку.

en: devel
uk: розробка

en: This user can switch back.
uk: Користувач зможе перепідключитись назад.

en: Query log
uk: Журнал Sql-Запитів

en: Collect query info. If disabled, no query log functionality will work.
uk: Ведення обліку Sql-Запитів. Якщо опція відключена, журнал Sql-Запитів працювати не буде.

en: Collect query info
uk: Облік Sql-Запитів

en: Display query log
uk: Показувати журнал Sql-Запитів.

en: Sort query log
uk: Сортування списку Sql-Запитів

en: by source
uk: один по одному

en: by duration
uk: по тривалості

en: The query table can be sorted in the order that the queries were executed or by descending duration.
uk: Таблиця запитів може бути відсортована один по одному, у якому вони виконувалися для генерації сторінки, або за часом їх виконання у зворотному порядку.

en: Slow query highlighting
uk: Підсвічування повільних Sql-Запитів

en: Store executed queries
uk: Зберігання виконаних Sql-Запитів.

en: Sampling interval
uk: Інтервал запитів, що зберігаються,

en: If storing query statistics, only store every nth page view. 1 means every page view, 2 every second, and so on.
uk: Якщо зберігання Sql-Запитів включене, збереження буде працювати тільки при кожному n-ом перегляді сторінки. 1 означає збереження запитів при кожному перегляді сторінки, 2 - при кожному другому, і так далі.

en: Display page timer
uk: Показувати лічильник часу

en: Display page execution time in the query log box.
uk: Показувати час генерації сторінки в блоці журналу Sql-Запитів.

en: Display memory usage
uk: Показувати використовувану пам'ять

en: Display how much memory is used to generate the current page. This will show memory usage when devel_init() is called and when devel_exit() is called. PHP must have been compiled with the <em>--enable-memory-limit</em> configuration option for this feature to work.
uk: Показувати, скільки пам'яті використовувалося для генерації поточної сторінки. Буде показана кількість використовуваної пам'яті в момент виклику devel_init() і у момент виклику devel_exit(). Для того, щоб ця функція працювала, PHP  повинен бути скомпільований з опцією <em>--enable-memory-limit</em>.

en: Display redirection page
uk: Показувати сторінку переадресації

en: When a module executes drupal_goto(), the query log and other developer information is lost. Enabling this setting presents an intermediate page to developers so that the log can be examined before continuing to the destination page.
uk: Якщо модуль виконує функцію drupal_goto(), журнал Sql-Запитів і інша інформація для розробника губиться. Включення даної опції дозволяє розробнику переглянути проміжну сторінку з усією необхідної інформацією, щоб її можна було проаналізувати до переходу на сторінку призначення.

en: Error handler
uk: Оброблювач помилок

en: Standard drupal
uk: Стандартний друпал

en: Backtrace
uk: Зворотнє трасування

en: Log only
uk: Тільки балка

en: Other (!library)
uk: Інше (!library)

en: SMTP library
uk: SMTP бібліотека

en: PHP code to execute
uk: Php-Код, який повинен бути виконаний

en: Execute
uk: Виконати

en: Warning - will delete your module tables and variables.
uk: Попередження: усі таблиці й настроювання модуля будуть вилучені.

en: Old value
uk: Старе значення

en: New value
uk: Нове значення

en: Session name
uk: Назва сеансу

en: Total (ms)
uk: Усього (мс)

en: Average (ms)
uk: У середньому (мс)

en: Std deviation (ms)
uk: Стандартне відхилення (мс)

en: Delete collected query statistics
uk: Вилучити зібрану статистику Sql-Запитів

en: Stored query statistics deleted.
uk: Статистика Sql-Запитів очищена.

en: access devel information
uk: переглядати інформацію для розробника

en: switch users
uk: перемикати користувачів

en: Generate users
uk: Генерувати користувачів

en: Generate a given number of users. Optionally delete current users.
uk: Створити задану кількість користувачів. Додатково можна вилучити поточних користувачів.

en: Generate content
uk: Генерувати матеріали

en: Generate a given number of nodes and comments. Optionally delete current items.
uk: Створити задану кількість матеріалів і коментарів до них. Додатково можна вилучити поточні об'єкти.

en: Generate categories
uk: Генерувати категорії

en: Generate a given number of vocabularies and terms. Optionally delete current categories.
uk: Створити задану кількість словників і термінів. Додатково можна вилучити поточні об'єкти таксономії.

en: How many users would you like to generate?
uk: Скільки користувачів Ви бажаєте створити?

en: Which node types do you want to create?
uk: Які типи матеріалів ви прагнете згенерувати?

en: How many nodes would you like to generate?
uk: Скільки матеріалів повинно бути створено?

en: Max word length of titles
uk: Максимальна довжина слова в заголовках.

en: How many vocabularies would you like to generate?
uk: Скільки словників повинно бути створено?

en: How many terms would you like to generate?
uk: Скільки термінів повинно бути створено?

en: Max word length of term/vocab names
uk: Максимальна довжина слова в іменах термінів і словників.

en: Delete existing terms and vocabularies before generating new content.
uk: Вилучити всі існуючі словники й терміни перед генерацією нових.

en: Development helper for node_access table
uk: Помічник розробника для роботи з node_access

en: This module helps in site development.  Specifically, when an access control module is used to limit access to some or all nodes, this module provides some feedback showing the node_access table in the database.
uk: Цей модуль служить для допомоги в розробці сайтів. Зокрема, коли використовуються модулі, що обмежують доступ до матеріалів сайту, цей модуль дозволяє переглянути актуальну інформацію в таблиці node_access бази даних сайту.

en: Access Granted to All Nodes (All Users)
uk: Відкритий доступ для всіх матеріалів (усім користувачам)

en: Your node_access table contains entries that may be granting all users access to all nodes.  Depending on which access control module(s) you use, you may want to delete these entries.  If you are not using an access control module, you should probably leave these entries as is.
uk: Ваша таблиця node_access містить записи, що дають доступ усім користувачам на перегляд усіх матеріалів сайту. Залежно від того, які модулі обмеження доступу використовуються, Вам може знадобитися вилучити ці записи. Якщо Ви не використовуєте модулів обмеження доступу, імовірно, краще буде залишити їх як є.

en: realm
uk: область

en: Legacy Nodes
uk: Загублені матеріали

en: You have !num nodes in your node table which are not represented in your node_access table.  If you have an access control module installed, these nodes may be hidden from all users.  This could be caused by publishing nodes before enabling the access control module.  If this is the case, manually updating each node should add it to the node_access table and fix the problem.
uk: На сайті є !num матеріалів, доступ до яких не описаний у таблиці node_access. Якщо у Вас використовується модуль контролю доступу, ці матеріали можуть бути сховані від усіх типів користувачів. Це могло відбутися, якщо матеріали були опубліковані до підключення модуля контролю доступу. Якщо це так, відновлення даних матеріалів вручну додасть опис доступу до них в node_access і розв'яже дану проблему.

en: All Nodes Represented
uk: Усі матеріали визначені.

en: All nodes are represented in the node_access table.
uk: Усі матеріали, що наявні в таблиці node_access.

en: Access Granted to All Nodes (Some Users)
uk: Відкритий доступ для всіх матеріалів (деяким користувачам)

en: Your node_access table contains entries that may be granting some users access to all nodes.  This may be perfectly normal, depending on which access control module(s) you use.
uk: Таблиця node_access містить записи, що визначають доступ до всіх матеріалів  для деяких користувачів. Це може бути абсолютно нормальним, в залежності від того, які модулі контролю доступу Ви використовуєте.

en: Access Granted to Some Nodes
uk: Доступ для всіх до деяких матеріалів

en: The following realms appear to grant all users access to some specific nodes.  This may be perfectly normal, if some of your content is available to the public.
uk: До деяких з матеріалів сайту є доступ для всіх користувачів. Це абсолютно нормально, якщо частина матеріалів сайту повинна мати публічний доступ.

en: public nodes
uk: публічні матеріали

en: Public Nodes
uk: Публічні матеріали

en: Summary by Realm
uk: Коротко по областях

en: The following realms grant limited access to some specific nodes.
uk: Наступні області дають обмежений доступ до деяких специфічних матеріалів.

en: private nodes
uk: приватні матеріали

en: Protected Nodes
uk: Захищені Матеріали

en: Devel Node Access
uk: Розробка: Доступ до Матеріалів

en: explained
uk: розкрите

en: ok
uk: ок

en: ignored
uk: ігнорується

en: empty
uk: пусто

en: node_access entries for nodes shown on this page
uk: Записи в node_access для матеріалів, показаних на цій сторінці

en: Disabled query logging since devel module is disabled.
uk: Тому що модуль devel відключений, журнал Sql-Запитів, також, відключений.

en: Various blocks, pages, and functions for developers.
uk: Різні інструменти (блоки, сторінки й функції) для розроблювачів.

en: Generate dummy users, nodes, and taxonomy terms.
uk: Генерує несправжніх користувачів, документи й терміни таксономії

en: Developer block and page illustrating relevant node_access records.
uk: Блок і сторінка розробника про зв'язані записи, що показують, node_access.

en: Displays image files in their original size.
uk: Показати файли зображень у їхньому оригінальному розмірі.

en: All users
uk: Усі користувачі

en: Created time
uk: Час створення

en: Aggregator
uk: Підбірка новин

en: Node author
uk: Автор матеріалу

en: Values
uk: Значення

en: Miscellaneous
uk: Різне

en: Rebuild
uk: Перебудувати

en: Active users
uk: Активні користувачі

en: District of Columbia
uk: Округ Колумбія

en: Ad
uk: Реклама

en: Raw
uk: Raw (без обробки)

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
uk: Бібліотека GD для PHP відсутня або застаріла. Будь-ласка, зверніться до <a href="@url">документації по роботі PHP із зображеннями</a> щоб отримати інформацію по усуненню цієї помилки.

en: GD library
uk: Бібліотека GD

en: Attach to
uk: Приєднати до

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
uk: Помилка адреси %url. Прохання внести коректну адресу, для прикладу - http://my.ukrweb.info/rss.xml

en: Panel pages
uk: Панельні сторінки

en: Panel nodes
uk: Панель документів

en: Mini panels
uk: Міні-панелі

en: Views panes
uk: Панелі видів

en: by @user
uk: автор: @user

en: view all panes
uk: переглянути всі панелі

en: Argument type
uk: Тип аргументу

en: Context
uk: Контекст

en: Attached files
uk: Вкладені файли

en: Book navigation
uk: Навіґація книги

en: Add comment
uk: Додати коментар

en: A form to add a new comment.
uk: Форма додавання нових коментарів.

en: Sort
uk: Сортування

en: !a comments per page
uk: !a коментарів на сторінку

en: Pager
uk: Пейджер

en: Edit node
uk: Редагувати матеріал

en: Identifier
uk: Ідентифікатор

en: Comment options
uk: Налаштування коментарів

en: Menu options
uk: Налаштування меню

en: Ordered
uk: Впорядкований

en: User profile
uk: Профіль користувача

en: All the terms in a vocabulary.
uk: Всі терміни в словнику.

en: Maximum depth
uk: Макс. глибина

en: A node add form.
uk: Форма додавання матеріалу.

en: Taxonomy vocabulary
uk: Словник таксономії

en: Add argument
uk: Додати аргумент

en: Add relationship
uk: Додати зв'язки

en: Add context
uk: Додати контекст

en: Required contexts
uk: Необхідний контекст

en: Add required context
uk: Додати необхідний контекст

en: Close Window
uk: Закрити Вікно

en: Close window
uk: Закрити вікно

en: Remove this item
uk: Видалити цей елемент

en: Add @type "@context"
uk: Додати @type "@context"

en: Keyword
uk: Ключове слово

en: 1 year | @count years
uk[0]: 1 рік
uk[1]: @count роки
uk[2]: @count років

en: 1 week | @count weeks
uk[0]: 1 тиждень
uk[1]: @count тижня
uk[2]: @count тижнів

en: 1 min | @count min
uk[0]: 1 хв
uk[1]: @count хв
uk[2]: @count хв

en: 1 sec | @count sec
uk[0]: 1 секунда
uk[1]: @count секунди
uk[2]: @count секунд

en: Panel content has been updated.
uk: Панельний уміст скоректований.

en: Choose layout
uk: Вибір форматів

en: Move content in @layout to
uk: Перемістити вміст - @layout в

en: Add content to !s
uk: Додати вміст - !s

en: There are no content types you may add to this display.
uk: Немає типів які Ви можете додати до цього виду.

en: Panel settings
uk: Параметри панелі

en: No title
uk: Без назви

en: Unknown context
uk: Невідомий контекст

en: No context
uk: Немає контексту

en: Columns
uk: Стовпчики

en: Single column
uk: Одна колонка

en: Two column bricks
uk: Цегельні колонки

en: Module name
uk: Ім'я модуля

en: Enter the module name to export code to.
uk: Уведіть ім'я модуля для експорту коду.

en: The title for this mini panel. It can be overridden in the block configuration.
uk: Назва для міні-панелі. Воно може бути перевизначене в блоці конфігурації.

en: Local
uk: Локаль

en: Panel
uk: Панель

en: Panel content
uk: Уміст панелі

en: An ID that can be used by CSS to style the panel.
uk: ID, який використовує CSS у стилі панелі.

en: Please select a layout.
uk: Будь ласка виберіть макет.

en: Deleted/missing node @nid
uk: Стерте/помилкове повідомлення @nid

en: Page settings
uk: Параметри сторінки

en: CSS code
uk: КОД CSS

en: Use pager
uk: По сторінках

en: Items to display
uk: Відображати елементів

en: Offset
uk: Зміщення

en: More link
uk: Посилання "ще(далі)"

en: Edit this view
uk: Правити вид

en: Book parent
uk: Батьківська підшивка

en: Top level book
uk: Верхній рівень підшивки

en: Rounded corners
uk: Закруглені кути

en: contains
uk: містить

en: The subject cannot contain linebreaks.
uk: Тема не може містити переноси рядків.

en: Machine name
uk: Машинне ім'я

en: Allow Upscaling
uk: Дозволити збільшення розміру

en: Let scale make images larger than their original size
uk: Дозволяє робити фото більшими за реальний розмір

en: imagecache_scale_image failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка фільтра маштабу imagecache: %image, параметри: %data.

en: imagecache_scale_and_crop failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка фільтра маштабу і обрізання imagecache. %image, data: %data.

en: <strong>Inside dimensions</strong>: Final dimensions will be less than or equal to the entered width and height. Useful for ensuring a maximum height and/or width.
uk: <strong>Внутрішні розміри</strong>: Кінцеві розміри будуть менші або рівні до введених ширини і висоти. Зручно для зазначення максимальних висоти чи(або) ширини.

en: <strong>Outside dimensions</strong>: Final dimensions will be greater than or equal to the entered width and height. Ideal for cropping the result to a square.
uk: <strong>Зовнішні розміри</strong>: Кінцеві розміри будуть більшими або рівними введеним висоті та ширині. Ідеально для обрізання результату в квадрат.

en: Scale to fit
uk: Вмістити

en: Inside dimensions
uk: Внутрішні розміри

en: Outside dimensions
uk: Зовнішні розміри

en: Enter a width in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
uk: Введіть ширину в пікселях або у відсотках. Приклад - 500 або 80%.

en: Enter a height in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
uk: Введіть висоту в пікселях або у відсотках. Приклад - 500 або 80%.

en: imagecache_deprecated_scale failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка фільтра застрарілого маштабу imagecache. %image, data: %data.

en: imagecache_crop failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка фільтра обрізання imagecache. %image, data: %data.

en: imagecache_desaturate failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка фільтра перетворення в сірий imagecache. %image, data: %data.

en: Rotation angle
uk: Кут повороту

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
uk: Кількість градусів, для поворото фото. Позитивні числа - за годинниковою стрілкою, негативні - проти

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
uk: Випадковість в повороті для кожного фото. Кут, вказаний вище - максимум

en: imagecache_rotate_image failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка фільтра повороту imagecache. %image, data: %data.

en: <strong>NOTE:</strong> The sigma parameter below is currently <em>only</em> used when the Imagemagick toolkit is active.
uk: <strong>Примітка:</strong> Параметр сігма нижче <em>виключно</em> використовується, якщо Imagemagick активний.

en: Radius
uk: Радіус

en: The radius of the gaussian, in pixels, not counting the center pixel. If you're using Imagemagick, you can set this to 0 to let Imagemagick select a suitable radius. Typically 0.5 to 1 for screen resolutions. (default 0.5)
uk: Радіус Гауса, в пікселях, не враховує центральний піксель. Якщо використовується Imagemagick, Ви можете вказати 0, щоб Imagemagick обрав підходячий радіус. Типово від 0.5 до 1 для роздільної екрану. Базово 0.5

en: Sigma
uk: Сіґма

en: The standard deviation of the gaussian, in pixels. General rule of thumb: if radius < 1 then sigma = radius, else sigma = sqrt(radius). (default 0.5)
uk: Стандартне відхилення Гауса, в пікселях. Загальне правило іконки: якщо радіус менше сігми, толі сігма рівна радіусу, інакше сігма рівна кореню квадратному від радіуса. Базово - 0.5

en: The percentage of the difference between the original and the blur image that is added back into the original. Typically 50 to 200. (default 100).
uk: ВІдсоток відмінності між початковим розміром і розмитим фото, що додане в фоні оригіналу. Типово від 50 до 200. Базово - 100

en: The threshold, as a fraction of max RGB levels, needed to apply the difference amount.  Typically 0 to 0.2. (default 0.05).
uk: Поріг, як частка від максимальниз рівнів RGB, потрібна для використання в величині різниці. Типово від 0 до 0.2. (Базово від 0 до 0.2)

en: imagecache_sharpen_image failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка фільтра чіткості imagecache. Фото: %image, параметри: %data.

en: @preset image
uk: @preset фото

en: @preset image linked to node
uk: @preset фото причіплене до матеріалу

en: @preset image linked to image
uk: @preset фото причіплене до фото

en: @preset file path
uk: @preset шлях до файлу

en: Failed generating an image from %image using imagecache preset %preset.
uk: Помилка створення фото з %image, використовуючи налаштування %preset.

en: non-existant action %action
uk: недоступна дія %action

en: Failed to create imagecache directory: %dir
uk: Помилка створення теки %dir для imagecache

en: action(id:%id): %action failed for %src
uk: дія(id:%id): помилка %action для %src

en: Unknown file type(%path) stat: %stat
uk: Невідомий тип файла(%path) стат: %stat

en: imagecache_resize_image failed. image: %image, data: %data.
uk: Помилка масштабування imagecache. Фото %image, параметри: %data.

en: administer imagecache
uk: управляти Imagecache

en: flush imagecache
uk: очищати кеш зображень

en: view imagecache
uk: перегляд imagecache

en: presetname
uk: ім'я налаштувань

en: Flush
uk: Скинути

en: Preset Namespace
uk: Ім'я Набору Правил

en: The namespace is used in URL's for images to tell imagecache how to process an image. Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
uk: Ім'я, використані в адресах для фото для повідомлення imagecache як обробляти. Прохання, виключно буквенно-цифрові символи, підкреслення (_) і тире (-) для імен.

en: The specified preset was not found
uk: Зазначений набір правил не знайдений.

en: Are you sure you want to delete the preset %preset?
uk: Ви певен, що прагнете вилучити набір правил %preset?

en: Are you sure you want to flush the preset %preset?
uk: Ви певен, що прагнете скинути набір правил %preset?

en: New Actions
uk: Нові Дії

en: Add !action
uk: Додавання !action

en: Update Action
uk: Оновлення Дії

en: Are you sure you want to delete the !action action from preset !preset?
uk: Ви дійсно бажаєте видалити !action з налаштування !preset?

en: The action has been deleted.
uk: Дію видалено

en: Administer imagecache presets and actions.
uk: Керування наборами правил і діями imagecache.

en: Add new preset
uk: Додати новий набір правил

en: The primary identifier for an imagecache_preset.
uk: Головний ідентифікатор для налаштування imagecache

en: The primary identifier for an imagecache_action.
uk: Головний ідентифікатор для дії imagecache

en: The weight of the action in the preset.
uk: Вага дії в налаштуванні

en: The module that defined the action.
uk: Модуль, який визначив дію.

en: The unique ID of the action to be executed.
uk: Унікальний ID дії, яка буде виконано.

en: The configuration data for the action.
uk: Дані конфігурації для дії.

en: ImageCache Directory
uk: Тека ImageCache

en: %p is not writeable by the webserver.
uk: %p недоступне на запис

en: An unknown error occured.
uk: Виникла невідома помилка.

en: An unknown error occured trying to verify %p is a directory and is writable.
uk: Сталась невідома помилка при спробі перевірки теки %p на запис

en: ImageCache Temp Directory
uk: Тимчасова тека ImageCache

en: Dynamic image manipulator and cache.
uk: Динамічне керування фото і кеш

en: ImageCache User Interface.
uk: Інтерфейс ImageCache

en: Print
uk: Друк

en: Headline
uk: Заголовок

en: Locked
uk: Заблоковано

en: Account
uk: Обліковий Запис

en: Selection type
uk: Тип вибору

en: Any
uk: Будь якій

en: No name
uk: Без імені

en: Validation
uk: Перевірка

en: Finish
uk: Завершити

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
uk: Помилка при перевірці значення, будь-ласка, спробуйте ще. Якщо помилка повториться, повідомте адміністратора сайту.

en: In moderation
uk: В модерації

en: Skip to main content
uk: Перейти до основного матеріалу

en: Container name
uk: Назва контейнера

en: Email Contact Form
uk: Форма зворотного зв'язку

en: %name-from sent an e-mail at %form.
uk: Користувач %name-from відправив повідомлення використовуючи %form.

en: Defines an email field type for cck
uk: Визначає тип поля ""email адреса"" для CCK

en: Underline
uk: Підкреслення

en: Ordered list
uk: Нумерований список

en: Unordered list
uk: Ненумерований список

en: Font family
uk: Гарнітура

en: Case sensitive
uk: Чутливе до регістру

en: Reports
uk: Звіти

en: Add row
uk: Додати рядок

en: Link class
uk: Клас посилання

en: Column
uk: Стовпець

en: Default sort
uk: Базове сортування

en: sort by @s
uk: сортувати за @s

en: and
uk: і

en: where
uk: де

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
uk: URL, до якого буде переадресовано користувача. Це може бути внутрішня адреса на кшталт <em>node/1234</em> або зовнішня типу http://my.ukrweb.info

en: Destination URL
uk: Адреса призначення

en: Impressions
uk: Покази

en: Behavior
uk: Поведінка

en: Login name
uk: Ім’я користувача

en: Add new rule
uk: Додати нове правило

en: The maximum number of contact form submissions a user can perform per hour.
uk: Максимальна кількість відправлень з контактної форми, що може здійснити користувач протягом однієї години.

en: Twitter
uk: Твітер

en: Add @type
uk: Додати @type

en: Parent comment
uk: Батьківський коментар

en: The parent comment.
uk: Батьківський коментар.

en: Author's website
uk: Сайт автора

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
uk: Показує глибину коментаря, якщо доступно.

en: Reply-to link
uk: Посилання Відповісти на

en: Text to display
uk: Текст для показу

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
uk: Нова webform %title була створена. Додайте нові поля  у формі нижче.

en: Submission deleted.
uk: Вилучене.

en: field
uk: поле

en: View settings
uk: Параметри видів

en: Week @week
uk: Тиждень @week

en: Delete view
uk: Вилучити вид

en: Regions
uk: Регіони

en: Target
uk: Ціль

en: Web
uk: Веб

en: Time ago
uk: Часу назад

en: Create @name
uk: Створити @name

en: Imagecache presets
uk: Набори Правил Imagecache

en: Delete preset
uk: Вилучити набір правил

en: Not enabled
uk: Не увімкнено

en: GD !format Support
uk: GD Підтримка !format

en: The taxonomy vocabulary ID
uk: ID словника Таксономії

en: The taxonomy term ID
uk: ID терміна Таксономії

en: Force single
uk: Примусово одиничний

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
uk: Інструкції, що відобразяться користувачу нижче цього поля на формі редагування. <br />Дозволені HTML теги: @tags

en: &lt;none&gt;
uk: &lt;нема&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
uk: Вам недозволено ввожити PHP код

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
uk: Код PHP був встановлений адміністратором і буде перезаписувати будь-які значенн, вказані вище

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
uk: Використання PHP для параметрів поля (небезпечно - використовуйте з обережністю)

en: A file has been pre-loaded for import.
uk: Файл для втягування завантажено

en: Content fieldgroup
uk: Група полей матеріалу

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
uk: Текст для показу у випадку, коли у групі нема даних. Відмітьте, що заголовок не буде показано, хіба що не відбудетья відміна.

en: Node reference field
uk: Поле посилання на матеріал

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
uk: Можливі значення цього поля. Введіть по одному значенню на строку, в форматі ключ|мітка. Ключ - значення, що буде збережене в базі даних, і воно має співпадати з типом збереження поля (%type). Мітка необов'язкова, і ключ буде використано замість неї, якщо вона не вказана.<br /> Дозволені мітки HTML: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
uk: Цей код PHP був встановлений адміністратором і замістить вищевказаний перелік дозволених значень.

en: User from reference
uk: Користувач, на який указує посилання

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
uk: Додає користувача, на який указує посилання, у контекст матеріалу; якщо посилання вказує на декілька користувачів, доданий буде тільки перший користувач.

en: User reference field
uk: Поле посилання на користувача

en: Element
uk: Елемент

en: Effect
uk: Ефект

en: Ratio
uk: Коефіцієнт

en: Show @count value(s)
uk: Відображення @count значень

en: starting from @count
uk: починаючи з @count

en: Embed Code
uk: Приклад коду

en: Speed
uk: Швидкість

en: The language the content is in.
uk: Мова вмісту.

en: Redirect URL
uk: Перенаправити URL

en: approved
uk: схвалене

en: Resizable
uk: Зі зміною розміру

en: Twitter password
uk: Twitter пароль

en: This month
uk: Цей місяць

en: This year
uk: Цей рік

en: start
uk: початок

en: The unique login name for the Twitter account.
uk: Унікальний логін користувача для облікового запису Twitter.

en: Button text
uk: Текст кнопки

en: Title only
uk: Тільки назва

en: Validator
uk: Перевірка

en: Push
uk: Штовхання

en: Inherit
uk: Залежність

en: Defines an image field type.
uk: Визначає тип поля для зображень.

en: Mime type
uk: MIME Тип

en: Use default
uk: Використовувати базове

en: Save order
uk: Дотримати порядку

en: Add region
uk: Додати регіон

en: denied
uk: відмовлене

en: end
uk: кінець

en: The weight, used for sorting.
uk: Вага, використовується для сортування.

en: Supported
uk: Підтримувані

en: The date the node was last updated.
uk: Дата останньої зміни матеріалу.

en: In the form of WW (01 - 53).
uk: У форматі ТТ (01 - 53).

en: Category ID
uk: ID категорії

en: @label (!name) - Allowed values
uk: @label (!name) - Дозволені значення

en: %name: illegal value.
uk: %name: значення некоректне.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
uk: %name: значення не може бути довшим чим %max символів

en: Widgets
uk: Віджети

en: Presets
uk: Конфігурації

en: The settings have been saved.
uk: Настроювання були збережене.

en: Invalid display id @display
uk: Невірний ідентифікатор відображення @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
uk: Помилка: оброблювач для @table &gt; @field не існує!

en: Do not use a relationship
uk: Не використовувати зв'язок

en: Display type
uk: Тип виду

en: Custom template
uk: Власний шаблон

en: Default format string
uk: Базовий формат рядка

en: The cache has been cleared.
uk: Кеш - очищено!

en: The node id.
uk: Ідентифікатор матеріалу.

en: of
uk: з

en: Default sort order
uk: Базове сортування

en: Page navigation
uk: Навігація по сторінках

en: translate
uk: переклад

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
uk: Попередження про загрозу: Запис у файл .htaccess заборонено. Слід створити у директорії %directory файл з ім'ям .htaccess наступного вмісту: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
uk: Лише файли з наступними розширеннями можуть бути використані: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
uk: Розмір файлу %filesize, перевищує максимально допустимий розмір  %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
uk: Файл розміром %filesize перевищує квоту %quota місця на диску.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
uk: Фото змінено в розмірі, щоб відповідати максимально допустимому значенню в %dimensions пікселів.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
uk: Завантажене зображення завелике; максимальні розміри зображення %dimensions пікселів.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
uk: Завантажене зображення замале; мінімальні розміри зображення %dimensions пікселів.

en: No link
uk: Без посилання

en: Path: !path
uk: Шлях: !path

en: Is not one of
uk: Жоден з

en: Analyze
uk: Аналіз

en: Admin
uk: Адмін

en: Row
uk: Рядок

en: This hour
uk: Ця година

en: Last hour
uk: Остання година

en: Last seven days
uk: Останні сім днів

en: Last year
uk: Останній рік

en: Advertisements can be randomly displayed to visitors of your website.
uk: Реклама може бути відображеною випадково відвідувачам Вашого сайту

en: Scheduling
uk: Планування

en: Ads
uk: Реклама

en: Configure and manage your advertising system.
uk: Налаштування і керування Вашою системою реклами

en: Create group
uk: Створити групу

en: permissions
uk: повноваження

en: Add owner
uk: Додавання власника

en: assigned
uk: назначене

en: granted
uk: надано

en: Mark as approved
uk: Відмітити як ухвалене

en: Mark as active
uk: Відмітити як активне

en: Mark as expired
uk: Відмітити як просрочене

en: Mark as pending
uk: Відмітити очікуючим

en: Mark as offline
uk: Відмітити як недоступне

en: Mark as denied
uk: Відмітити як відмовлене

en: Are you sure you want to delete these ads?
uk: Ви впевнені, що бажаєте стерти ці рекламні повідомлення?

en: The ads have been deleted.
uk: Рекламу було стерто

en: No ads available.
uk: Немає рекламних повідомлень

en: No ads selected.
uk: Відсутні обрані рекламні повідомлення

en: offline
uk: недоступне

en: not pending
uk: не очікує

en: not approved
uk: не ухвалене

en: not offline
uk: недоступне

en: not expired
uk: не просрочене

en: not denied
uk: не відмовлене

en: Show only ads where
uk: Відображати тільки рекламу, де

en: not found
uk: не знайдено

en: parent frame
uk: батьківський елемент

en: Validate URLs
uk: Перевірка URL-ів

en: Frameborder
uk: Межа області

en: Scrolling
uk: Прокрутка

en: Specify a name for the ad group.
uk: Уведіть ім'я групи.

en: Describe this ad group.
uk: Опис групи.

en: Created new ad group %term.
uk: Група %term створена.

en: The ad group %term has been updated.
uk: Група %term оновлена.

en: Are you sure you want to delete the ad group %name?
uk: Ви дійсно прагнете вилучити групу %name?

en: Ads that were within this group will not be deleted.  This action cannot be undone.
uk: Банери цієї групи вилучені не будуть. Увага! Ця дія не може бути скасоване.

en: ad
uk: реклама

en: administer advertisements
uk: керування рекламою

en: create advertisements
uk: створення реклами

en: edit own advertisements
uk: редагування власної реклами

en: An advertising system for Drupal powered websites.
uk: Рекламна система для Drupal веб-сайтів.

en: Parameters:
uk: Параметри:

en: embed ads in content
uk: вбудовувати рекламу в матеріал

en: Embed ads in content.
uk: Вбудовувати рекламу в матеріал

en: External Ad
uk: Зовнішня реклама

en: A html advertisement.
uk: Реклама в вигляді html

en: Ad HTML
uk: реклама HTML

en: HTML Ad
uk: HTML реклама

en: Maximum height
uk: Найбільша висота

en: Maximum width
uk: Найбільша ширина

en: enable attachments
uk: дозволити вкладення

en: download method
uk: метод завантаження

en: view uploaded files
uk: переглянути завантажені файли

en: (invalid image)
uk: (проблема картинки)

en: (active)
uk: (активне)

en: (inactive)
uk: (неактивне)

en: Image Ad
uk: Фото Реклама

en: Valid
uk: Дійсний

en: Autocomplete matching
uk: Порівняння автозаповнення

en: Starts with
uk: Починається з

en: External ad
uk: Зовнішня реклама

en: HTML ad
uk: HTML реклама

en: Image ad
uk: Фото реклама

en: Code snippet
uk: Частина коду

en: Autocomplete
uk: Автодоповнення

en: Load a referenced user
uk: Завантажити згаданого користувача

en: Content containing the user reference field
uk: Матеріал містить поле пов'язаного користувача

en: Referenced user
uk: Згаданий користувач

en: Load a referenced node
uk: Завантаження пов'язаного матеріалу

en: Content containing the node reference field
uk: Контент, що містить поле довідки вузлу

en: Referenced content
uk: Пов'язаний матеріал

en: Populate a field
uk: Заповнення поля

en: Select the machine-name of the field.
uk: Вибір комп'ютерного імені поля

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
uk: Виявлено недозволений вибір. Будь-ласка, зверніться до адміністратора сайту.

en: Illegal choice %choice in !name element.
uk: Неможливий вибір %choice в елементі !name.

en: Decimal point
uk: Десяткова кома

en: Permanent
uk: Постійна

en: Temporary
uk: Тимчасово

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
uk: Файл із відкритим текстом, розділеним комами, вкладками або іншими символами.

en: Comma (,)
uk: Кома (,)

en: Semicolon (;)
uk: Крапка з комою (;)

en: Colon (:)
uk: Двокрапка (:)

en: Pipe (|)
uk: Вертикальна риска (|)

en: Custom date format
uk: Власний формат дати

en: Revision information
uk: Інформація про зміни

en: Input type
uk: Вхідний тип

en: Pause
uk: Призупинити

en: Click
uk: Клац

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
uk: Оберіть метод збору підказок щодо автозаповнення. Зверніть увагу, що <em>Contains</em> може призвести до проблем з продуктивністю на сайтах з тисячами вузлів.

en: View used to select the nodes
uk: Перегляд для вибору вузлів

en: %name: this post can't be referenced.
uk: %name: Це повідомлення не можна внести в довідку.

en: Is one of
uk: Один з

en: Data Source
uk: Джерело даних

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
uk: Доступ буде надано користувачам вказаного рядка повноважень

en: Show All
uk: Показати все

en: Full screen mode
uk: Повноекранний режим

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
uk: Матеріал є основним вмістом сайтів на Drupal.

en: Comments are responses to node content.
uk: Коментарі є відгуками на матеріал вмісту.

en: Users who have created accounts on your site.
uk: Користувачі, у яких є обліковий запис на цьому сайті.

en: Is empty (NULL)
uk: Пусто (NULL)

en: not empty
uk: не пусто

en: Default image
uk: Зображення базове

en: Theming information
uk: Інформація для розробки шаблонів

en: Ends with
uk: Закінчується на

en: Join summary
uk: Приєднати анонс

en: Split summary at cursor
uk: Відокремити анонс з місця курсора

en: Upload date
uk: Дата завантаження

en: Do not cache
uk: Не кешувати

en: Action to take if argument is not present
uk: Що робити, якщо аргумент відсутній

en: Wildcard title
uk: Джокер назви

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
uk: Заголовок, який буде використаний для підстановки де-небудь.

en: <Basic validation>
uk: <Базова перевірка>

en: Action to take if argument does not validate
uk: Що робити, якщо аргумент не перевірений

en: Link this field to its user
uk: Посилатися на користувача

en: Text to display for anonymous users
uk: Текст, показуваний анонімним відвідувачам

en: Use default RSS settings
uk: Використовувати стандартні налаштування RSS

en: Title plus teaser
uk: Заголовок і анонс

en: Front page feed
uk: Стрічка головної сторінки

en: Primary
uk: Головний

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
uk: Це буде відображатися як назва блоку в розділі Керування >> конструкція >> блоки.

en: Default style
uk: Типовий стиль

en: The node ID of the node.
uk: Ідентифікатор матеріалу

en: Tab weight
uk: Вага вкладки

en: Dashboard
uk: Панель керування

en: No role
uk: Без ролі

en: Image preview
uk: Попередній перегляд зображення

en: View link
uk: Показати посилання

en: %title field is required.
uk: Поле %title є обов'язковим

en: The size of the file.
uk: Розмір файлу.

en: Link this field
uk: Зробити це поле посиланням

en: Menu links
uk: Посилання меню

en: Finished with an error.
uk: Завершене з помилкою

en: Invalid file path
uk: Невірний шлях до файлу

en: Enter function name for api lookup
uk: Уведіть ім'я функції для пошуку в API

en: API Site
uk: API сайту

en: Rebuild the theme registry on every page load
uk: Перебудовувати кеш теми при кожнім завантаженні сторінки

en: Reinstall
uk: Перевстановити

en: Saved new value for %name.
uk: Нове значення для %name збережене.

en: Display of !type !obj
uk: Змінна: !type !obj

en: {empty}
uk: пусто

en: %message in %file on line %line.
uk: %message у %file, рядок %line.

en: 1 character | @count characters
uk[0]: 1 символ
uk[1]: @count символи
uk[2]: @count символів

en: display source code
uk: показувати вихідний код

en: Function reference
uk: Опис функції

en: View a list of currently defined user functions with documentation links.
uk: Перегляд списку користувацьких функцій, завантажених для поточної сторінки, з посиланнями на документацію.

en: Run hook_uninstall() and then hook_install() for a given module.
uk: Запускає hook_uninstall() і hook_install() для обраного модуля.

en: Display the PHP code of any file in your Drupal installation
uk: Перегляд Php-Коду будь-якого файлу у Вашій версії Drupal

en: Rebuild menus
uk: Переформувати меню

en: Edit and delete site variables.
uk: Редагування й видалення змінних сайту.

en: Theme registry
uk: Реєстр шаблонів

en: View the active form/render elements for this site.
uk: Перегляд активних структурних ( для форм і т.п.) елементів цього сайту

en: List the contents of $_SESSION.
uk: Список умісту $_SESSION.

en: Delete all users (except user id 1) before generating new users.
uk: Вилучити всіх користувачів ( крім користувача з id 1) перед генерацією нових користувачів.

en: <strong>Delete all content</strong> in these node types before generating new content.
uk: <strong>Вилучити весь уміст</strong> у цих типах матеріалів перед генерацією нового вмісту.

en: You must also enable comments for the node types you are generating.
uk: Необхідно, також, включити коментарі для типів матеріалів, до яких будуть створюватися коментарі.

en: Add taxonomy terms to each node.
uk: Додати терміни таксономії до кожного матеріалу.

en: Add an url alias for each node.
uk: Додати URL псевдонім для кожного матеріалу.

en: Generate items
uk: Генерувати об'єкти

en: Populate your database with dummy items.
uk: Заповнення Вашої бази даних несправжніми об'єктами.

en: Link this field to its node
uk: Зв'язати це поле з його матеріалом

en: Node creation
uk: Створення матеріалу

en: Delete link
uk: Посилання на видалення

en: Cache once for everything (global)
uk: Кеш разово для всього (глобально)

en: Per page
uk: По сторінках

en: Per role
uk: По ролях

en: Per role per page
uk: По ролях по сторінках

en: Per user
uk: По користувачах

en: Per user per page
uk: Для користувача і для сторінки

en: Create new
uk: Створити...

en: The %toolkit module is the only enabled image toolkit. Drupal will use it for resizing, cropping and other image manipulations.
uk: Модуль %toolkit є єдиним включеним інструментарієм для обробки зображень. Drupal буде використовувати його для зміни розмірів, образки й інших дій над зображеннями.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
uk: Обраний механізм роботи із зображеннями '%toolkit' не може правильно обробити '%function'.

en: Could not set permissions on destination file: %file
uk: Не вдається встановити дозвіл кінцевого файлу: %file

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
uk: Визначите якість зображення для дій з JPEG. Значення вказуйте в діапазоні від 0 до 100. Більше значення означає краща якість, але більший розмір файлу.

en: Compression Quality
uk: Якість Стиску

en: Version information
uk: Інформація про версію

en: Compression Quality must be a value between 0 and 100.
uk: Якість стиску повинна бути між 0 і 100.

en: PHP GD was not compiled with %format support.
uk: PHP GD не був скомпільований з підтримкою формату %format.

en: GD Image Rotation
uk: GD Обертання Зображення

en: Low Quality / Poor Performance
uk: Низька якість / Погана продуктивність

en: GD Image Filtering
uk: GD Фільтрування Зображень

en: administer imageapi
uk: керування imageapi

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). An empty value will cause images that support transparency to have transparent backgrounds, otherwise it will be white.
uk: Колір фону, для використання для зовнішніх полей фото. Синтаксис - стиль ВЕБ (#FFFFFF для білого, #000000 - для чорного). Пусті значення дозволять прозорість фону(якщо присутній), інакше він буде білим.

en: Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
uk: Прохання, тільки букво-номерні символи, підкреслення (_), і тире (-) для імен налаштувань

en: Preset %name (ID: @id) was deleted.
uk: Налаштування %name (ID: @id) видалено

en: Preset %name (ID: @id) was flushed.
uk: Налаштування %name (ID: @id) очищено

en: Override Defaults
uk: Переназначення Базового

en: Unknown Action.
uk: Невідома дія

en: Unknown Preset.
uk: Невідоме Налаштування

en: The action was succesfully updated.
uk: Дію вдало оновлено

en: ImageCache already generating: %dst, Lock file: %tmp.
uk: ImageCache генерує: %dst, лок-файл: %tmp.

en: Manage ImageCache presets.
uk: Налагодження Налаштувань ImageCache

en: Place the following snippet in your module as part of <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.
uk: Розміщайте наступний кусок коду в Ваш модуль як частину <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.

en: %p is not a directory or is not readable by the webserver.
uk: %p не є папкою або ж вона не є доступною для зчитування сервером

en: Has Avatar
uk: Має Аватар

en: Display the node with standard node view.
uk: Показує матеріал з стандартним видом.

en: Native
uk: Рідний

en: On Top
uk: Завжди зверху

en: Draft
uk: Чернетка

en: Save Draft
uk: Зберегти чернетку

en: Capitalize first letter
uk: Виправлення першої букви

en: Scheduled
uk: Заплановано

en: Canvas
uk: Полотно

en: Custom text
uk: Свій текст

en: Color 1
uk: Колір 1

en: Color 2
uk: Колір 2

en: Node module form.
uk: Форма модуля матеріалу

en: Locale module form.
uk: Форма модуля перекладів

en: Taxonomy module form.
uk: Форма модуля таксономії

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
uk: Шлях меню (відображений в breadcrumb), не включаючі "Головна" або [menu]. Розділено /.

en: Default argument
uk: Базовий аргумент

en: Unselect
uk: Скасувати вибір

en: Followers
uk: Передплатники

en: Legend
uk: Легенда

en: Poll title
uk: Назва Голосування

en: No description
uk: Без опису

en: Name of top taxonomy term
uk: Назва головного терміна таксономії

en: ID of top taxonomy term
uk: ID головного терміну таксономії

en: Secondary
uk: Другий

en: No fields available.
uk: Недоступні поля

en: The id number of the category's parent vocabulary.
uk: ID батьківського словника категорії

en: '@column' => value for @column
uk: '@column' => значення для @column

en: always
uk: завжди

en: Vertical Tabs
uk: Вертикальні вкладки

en: By @name on @date
uk: @name, @date

en: By @name
uk: @name

en: Sticky on top of lists
uk: Прикріплене зверху сторінки

en: Not in menu
uk: Не в меню

en: Alias: @alias
uk: Синонім: @alias

en: No alias
uk: Нема синоніма

en: Numeric
uk: Числовий

en: Alt text
uk: Альтернативний текст

en: Embedded Media Field configuration
uk: Налаштування Вбудованого Медіа Поля

en: SWF Object
uk: Об'єкт SWF

en: Use SWFObject
uk: Використовувати SWFObject

en: When checked, then Embedded Media Field will use the SWFObject javascript library when it is able.
uk: Коли позначено, тоді Embedded Media Field буде використовувати javascript бібліотеку SWFObject коли це можливо.

en: SWFObject location
uk: Розташування SWFObject

en: Providers
uk: Джерела

en: @provider configuration
uk: Налаштування @provider

en: Supported features
uk: Підтримувані функції

en: Allow content from %provider
uk: Дозволяється контент з %provider

en: Enter the URL or Embed Code here. The embedded third party content will be parsed and displayed appropriately from this.
uk: Введіть URL або Код для вставляння сюди. Код для вставляння буде розібраний і відображатиметься належним чином.

en: The following services are provided: !urls
uk: Передбачена підтримка наступних сервісів: !urls.

en: Reload Embedded Media Data
uk: Перезавантажити Дані Embedded Media

en: Image thumbnail width
uk: Ширина мініатюр зображень

en: Image thumbnail height
uk: Висота мініатюр зображень

en: Embedded Video Field
uk: Вбудоване Відео Поле

en: Television
uk: Телебачення

en: Cell Phone
uk: Мобільний телефон

en: Live Video
uk: Живе відео

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
uk: Створіть перелік опцій в формі <strong>Allowed values list</strong> або як набір в коді PHP. Ці значення будуть однаковими для %field у всіх типах контенту.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
uk: Необхідно задавати 'дозвроені значення' для цього поля

en: form
uk: форма

en: Edit link
uk: Посилання на редагування

en: Submit button text
uk: Текст кнопки Відправити

en: Token replacement patterns
uk: Шаблони маркерів заміщення

en: Name of top term's vocabulary
uk: Ім'я словника головного терміну таксономії

en: ID of top term's vocabulary
uk: ID словника головного терміну таксономії

en: The text used in the menu as link text for this item.
uk: Текст, використаний в меню, як текст посилання для цього елемента.

en: The title of the node's book parent.
uk: Тема батьківського елемента в ієрархії книги матеріалу

en: The id of the node's book parent.
uk: ID батьківського елемента в ієрархії книги матеріалу

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
uk: Назви всіх батьківстких елементів в ієрархії книги матеріалу

en: The name of the currently logged in user.
uk: Ім'я активного залогованого користувача

en: The user ID of the currently logged in user.
uk: ID активного залогованого користувача

en: The email address of the currently logged in user.
uk: Електронна адреса активного залогованого користувача

en: A randomly generated SHA1 hash.
uk: Випадковий SHA1 хеш

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
uk: Поточний штамп часу в секундах з 1 Січня 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
uk: Випадкове однорозрядне число

en: A randomly generated three-digit number.
uk: Випадкове число з трьох цифр

en: A randomly generated ten-digit number.
uk: Випадкове число з десяти цифр

en: Randomly generated single-digit letter.
uk: Випадкова однорозрядна буква

en: Randomly generated three-digit letters.
uk: Випадкові три букви

en: Randomly generated ten-digit letters.
uk: Випадкові десять букв

en: Display a tokenized message to the user
uk: Відображення повідомлення token користувачу

en: Send tokenized e-mail
uk: Відправка token електронне повідомлення

en: Redirect to a tokenized URL
uk: Перенаправляти на розмічений URL

en: The email address to which the message should be sent.
uk: Електронна адреса, на яку повідомлення буде надіслано

en: The message that should be sent.
uk: Повідомлення, що буде надіслано

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
uk: Дані змінні Token можуть бути використані в шляху URL. Деякі token-и можуть бути недоступними, в залежності від матеріалу, в яких вони викликаються

en: The message to be displayed to the current user.
uk: Повідомлення, що буде відображено активному користувачу

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
uk: Дані змінні Token можуть бути використані в власному тексті повідомлення. Деякі token-и можуть бути недоступними, в залежності від матеріалу, в яких вони викликаються

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
uk: Дані змінні Token можуть бути використані в шляху URL. Деякі token-и можуть бути недоступними, в залежності від матеріалу, в яких вони викликаються

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
uk: Надає API для заміщення текстових змінних популярними даними

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
uk: Надає додаткові маркери й базу, на якій будувати власні маркери.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
uk: Надає покращену версію подій ядра Друпал, використовуючи модуль Token

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only lowercase alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if using Additional Processing or Validation code.
uk: Ключ для цього елемента форми (машинне ім'я). Цей ключ може містити лише малі літери, цифри й знак підкреслення. Ключ буде використовуватися як ім'я атрибута для елемента форми. Це значення не впливає на спосіб збереження даних, але може бути корисне при Додатковій Обробці або Перевірці коду.

en: Component %name updated.
uk: Компонент %name оновлений.

en: New component %name added.
uk: Новий компонент %name доданий.

en: Delete the %name fieldset?
uk: Вилучити групу полів %namе?

en: Submissions for %user
uk: Записи для  %user

en: Show !count results per page.
uk: Відображати !count результатів на сторінку.

en: Showing all results.
uk: Показані всі результати.

en: @total results total.
uk: Усього: @total.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
uk: Це роздільник, використовуваний для файлів CSV/TSV при завантаженні результатів  Webform.  Використання закладок в експорті – найбільш надійний спосіб збереження нелатинських букв. Ви можете замінити їх іншими буквами, в залежності від використовуваної програми.

en: Submission Details
uk: Деталі запису

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
uk: Для зміни настроювань будь-якого існуючого компонента клацніть мишкою на його назву.

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
uk: Показати повну форму в анонсі цього матеріалу.

en: Limit to !count submission(s) !timespan
uk: Обмеження на !count заповнення(й) в !timespan

en: The entered email address %address is not a valid address.
uk: Зазначена  електронна адреса %address  не дійсна.

en: Submissions for this form are closed.
uk: У цю форму не можна додати запис.

en: You do not have permission to view this form.
uk: У вас немає дозволу на перегляд цієї форми.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
uk: Ви заповнили цю форму максимальну кількість разів(@count).

en: You have already submitted this form.
uk: Ви вже заповнили цю форму.

en: You may not submit another entry at this time.
uk: Зараз ви не можете ввести дані.

en: Available components
uk: Доступні компоненти

en: Default subject
uk: Типова тема

en: Submission access control
uk: Система контролю доступу

en: Disable Webform submission access control
uk: Відключити контроль доступу для Webform

en: Form: !form
uk: Форма: !form

en: Submission updated.
uk: Запис оновлений.

en: Thank you, your submission has been received.
uk: Спасибі, ваше повідомлення було відправлено.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
uk: У цьому полі ви можете використовувати спеціальні маркери, які будуть заміщені динамічними значеннями.

en: Webform confirmation
uk: Webform підтвердження

en: User timezone
uk: Часовий пояс користувача

en: Start year
uk: Початковий рік

en: End year
uk: Кінцевий рік

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
uk: При наявності прапорця, дата буде братися з відповідного поля. У протилежному випадку буде пропонуватися список множинного вибору.

en: Entered !name is not a valid date.
uk: Уведена дата  !name не дійсна.

en: The entered date needs to be between the years @start and @end.
uk: Уведена дата повинна входити в період від @start до @end.

en: %value is not a valid email address.
uk: Уведена невірна адреса: '%value'. Виправте адресу email.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
uk: Групи полів дозволяють організовувати численні поля в групи.

en: %field field is required.
uk: Необхідно вказати %field.

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
uk: Поле не видне користувачеві, але зберігається із записом.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
uk: Функції в списку вибору повинні бути унікальними. Наступні ключі були використано кілька раз:

en: Label placed to the left of the textfield
uk: Мітка, розташована в лівій частині поля.

en: Label placed to the right of the textfield
uk: Мітка, розташована справа від текстового поля.

en: Examples: lb, kg, %.
uk: Приклади: lb, kg, %.

en: New revision
uk: Нова версія

en: layout
uk: розкладка

en: Change basic information
uk: Зміна базової інформації

en: Conditional fields settings
uk: Настроювання умовних полів

en: Justify
uk: По ширині

en: Fullscreen
uk: На весь екран

en: Font Color
uk: Колір шрифту

en: Broken handler @table.@field
uk: Втрачено handler @table.@field

en: Skipping broken view @view
uk: Пропущено поламаний вид @view

en: Ajax callback for view loading.
uk: Ajax callback для завантаження вида.

en: Changes cannot be made to a locked view.
uk: Зміни не можуть бути зроблені до заблокованого виду.

en: Convert stored Views 1 views.
uk: Конвертувати збережений View 1 view.

en: Convert view
uk: Конвертація виду

en: Create customized lists and queries from your database.
uk: Створення видозмінених видів і запитів з Вашої Бази Даних

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
uk: Адміністративний інтерфейс для видів. Без цього модуля Ви не зможете створювати або змінювати Ваші види.

en: Example table
uk: Таблиця приклад

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
uk: Таблиця прикладів відображає варіанти і може бути застосована для матеріалів.

en: Example content
uk: Матеріал приклад

en: Some example content that references a node.
uk: Деякі приклади, пов'язані з матеріалами

en: Example node
uk: Матеріал приклад

en: Plain text field
uk: Поле чистого тексту

en: Just a plain text field.
uk: Текстове поле.

en: Numeric field
uk: Цифрове поле

en: Just a numeric field.
uk: Просто поле з просто цифр.

en: Boolean field
uk: Булеве поле

en: Just an on/off field.
uk: Просто поле так/ні, 1/0, ввімкнено/вимкнено

en: Timestamp field
uk: Поле моменту часу

en: Just a timestamp field.
uk: Просто поле для часу

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
uk: Емулює базову головну сторінку Друпал; Ви можете встановити базовою сторінкою сайту цей вид, щоб спробувати різні модифікації головної сторінки

en: Validator options
uk: Параметри перевірки

en: Display all values
uk: Показувати всі значення

en: Hide view / Page not found (404)
uk: Сховати вид / Сторінку не знайдено (404)

en: Display empty text
uk: Показати порожній текст

en: Provide default argument
uk: Вказати базовий аргумент

en: Provide default argument options
uk: Надає базові налаштування аргументу

en: Default argument type
uk: Базовий тип аргумента

en: Broken/missing handler
uk: Пошкоджена/відсутня оболонка

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
uk: Оброблювач цього пункту зіпсований або відсутній і не може бути використаний. Якщо модуль передбачав оброблювач і був відключений, то повторне включення модуля, можливо, відновить оброблювач. А якщо ні, то вам, швидше за все, потрібно буде вилучити цей пункт.

en: Current date
uk: Поточна дата

en: Current node's creation time
uk: Час створення поточного матеріалу

en: Current node's update time
uk: Час відновлення поточного матеріалу

en: Allow multiple terms per argument.
uk: Дозволити багато термінів на аргумент

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
uk: Якщо обране, користувачі можуть уводити складені аргументи у вигляді 1+2+3 ( для АБО) або 1,2,3 ( для І).

en: Allow multiple arguments to work together.
uk: Дозволити багато аргументів в спільній роботі

en: Invalid input
uk: Некоректний ввід

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
uk: Якщо відзначене, то користувачі можуть увести складені  аргументи у вигляді 1+2+3 або 1,2,3.

en: Exclude the argument
uk: Виключити аргумент

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
uk: Якщо обраний, числа введені в аргумент, будуть скоріше виключені, чим обмежать перегляд.

en: Glossary mode
uk: Словниковий режим

en: Character limit
uk: Лімит символа

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
uk: Скільки символів аргументу буде використовуватися у фільтрі. Якщо встановити 1, усі поля, що починаються з першої букви агумента будуть допущені.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
uk: При відображенні результату аргументу, як змінювати регістр.

en: No transform
uk: Без перетворення

en: Upper case
uk: Великі літери

en: Lower case
uk: Малі літери

en: Capitalize each word
uk: Виправлення першої літери в кожному слові

en: Case in path
uk: Вибір в шляху

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
uk: Мітка цього поля, яка буде відображатися користувачам, якщо стиль вимагає цього.

en: Exclude from display
uk: Прибрати з показу

en: Output this field as a link
uk: Вивід даного поля посиланням

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
uk: Якщо включене, це поле буде перетворено в посилання. Шлях посилання повинен бути зазначений нижче.

en: Link path
uk: Шлях посилання

en: Prefix text
uk: Текст-префікс

en: Suffix text
uk: Текст-суфікс

en: Trim this field to a maximum length
uk: Скоротити це поле до максимальної довжини

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
uk: Якщо обране, поле буде обрізано по максимальній довжині.

en: Trim only on a word boundary
uk: Обрізати тільки слова на межі

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
uk: Якщо відзначене, це поле буде обрізано тільки на границі слова. Це гарантує максимальна кількість символів. Якщо не буде границь слова це може обрізати поле в нуль.

en: Add an ellipsis
uk: Додати три крапки

en: Strip HTML tags
uk: Обмежувати теги HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
uk: У положенні увімкнене всі Html-Теги будуть вилучені.

en: Field can contain HTML
uk: Поле може містити HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
uk: Якщо обране, буде запущений HTML коректор, щоб забезпечити правильне закриття тегів.

en: File size display
uk: Відобразити розмір файлу

en: Formatted (in KB or MB)
uk: У заданому форматі (в KB або MB)

en: Raw bytes
uk: У байтах

en: If checked, true will be displayed as false.
uk: Відмічене - TRUE буде відображене як FALSE

en: Round
uk: Округлення

en: If checked, the number will be rounded.
uk: Якщо обраний, число округляється

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
uk: Скільки цифр виводити після десяткової коми.

en: What single character to use as a decimal point.
uk: Який символ використовувати як десяткову кому.

en: What single character to use as the thousands separator.
uk: Який символ використовувати як роздільник тисяч.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
uk: Текст для виводу перед числом, наприклад, символ валюти.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
uk: Текст для виводу після числа, наприклад, символ валюти.

en: Simple separator
uk: Простий розділювач

en: Display as link
uk: Відображати як посилання

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
uk: Цей елемент зараз не розкритий. Якщо ви <strong>розкриєте</strong> його, користувачі зможуть змінити фільтр, коли вони побачать його.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
uk: Цей елемент зараз розкритий. Якщо ви <strong>сховаєте</strong> його, користувачі не зможуть змінити фільтр, коли вони побачать його.

en: Unlock operator
uk: Розблокувати оператор

en: When checked, the operator will be exposed to the user
uk: Якщо відзначити, то оператор буде відкритий користувачу

en: Operator identifier
uk: Ідентифікатор оператора

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
uk: Він буде відображатися в URL після '?' для позначення фільтра. Не може бути порожнім.

en: Filter identifier
uk: Ідентифікатор фільтра

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
uk: З'являється в URL після ? для ідентифікації цього фільтра. Не може бути порожнім.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
uk: Цей відкритий фільтр може бути необов'язковим.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
uk: Дозволяє цьому відкритому фільтру ухвалювати тільки одне настроювання.

en: Remember
uk: Запам'ятати

en: Remember the last setting the user gave this filter.
uk: Запам'ятовувати останні настроювання користувача для цього фільтра.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
uk: Ідентифікатор необхідний, якщо фільтр розкритий.

en: This identifier is not allowed.
uk: Ідентифікатор недозволено

en: - Any -
uk: - будь-що -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
uk: Ви зобов'язано вибрати значення, крім тих випадків, коли це необов'язковий розкритий фільтр.

en: exposed
uk: розкритий

en: Value type
uk: Тип значення

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
uk: Дата в будь-якому машинному форматі. Кращий формат: CCYY-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
uk: Некоректний формат дати

en: Limit list to selected items
uk: Обмежити список обраними елементами

en: not in
uk: не в

en: Is all of
uk: З всіма

en: Is none of
uk: Без жодного

en: not
uk: не

en: Is between
uk: Між

en: between
uk: між

en: Is not between
uk: Поза межами

en: not between
uk: оза межами

en: Min
uk: Мін

en: And max
uk: І макс

en: And
uk: І

en: Contains any word
uk: Містить будь-яке слово

en: has word
uk: містить слово

en: Contains all words
uk: Містить всі слова

en: has all
uk: містить всі

en: begins
uk: починається

en: ends
uk: закінчується

en: Require this relationship
uk: Цей зв'язок обов'язковий

en: asc
uk: зрост

en: desc
uk: спад

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
uk: Проінсталювавши advanced help модуль із !href, Views буде описано краще. <a href="@hide">Сховати.</a>

en: Broken
uk: Пошкоджено

en: Install the advanced help module for the getting started
uk: Проінсталюйте модуль advanced help для початку роботи

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
uk: Не впевнені що робити?? Спробуйте "!getting-started" сторінку.

en: Displays
uk: Відображення

en: [@time ms]
uk: [@time мсек]

en: This display has no path.
uk: Цей вид немає шляху

en: Query build time
uk: Час побудови запиту

en: @time ms
uk: @time мсек

en: Query execute time
uk: Час виконання запиту

en: View render time
uk: Переглянути час рендерингу

en: No query was run
uk: Немає запущених запитів

en: Unable to preview due to validation errors.
uk: Неможливо створити перегляд через помилки некоректності.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
uk: Аргументи, розділені '/' як в URL шляхи.

en: Clone view %view
uk: Копія виду %view

en: View name
uk: Ім'я Вигляду

en: View description
uk: Опис Вигляду

en: View tag
uk: Тег Вигляду

en: Are you sure you want to delete the view %name?
uk: Ви впевнені що хочете видалити вид %name?

en: The view has been deleted.
uk: Вид видалено.

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
uk: Перериваючи блокування, будь-які не збережені зміни зроблені !user будуть загублені!

en: Break lock
uk: Перервати блокування

en: Edit view %view
uk: Змінити вид %view

en: Paste view code here
uk: Вставити код виду сюди

en: Unable to interpret view code.
uk: Неможливо інтерпретувати код виду

en: Display plugin @plugin is not available.
uk: Відобразити додаток @plugin неможливо.

en: Style plugin @plugin is not available.
uk: Додаток стилю @plugin не доступний.

en: Row plugin @plugin is not available.
uk: Додаток рядка @plugin не доступний.

en: @type handler @table.@field is not available.
uk: Оброблювач @type для @table.@field не доступний.

en: Unknown or missing table name
uk: Не відоме або відсутнє ім'я таблиці

en: Click on an item to edit that item's details.
uk: Клацніть на елементі, щоб змінити його параметри.

en: Export this view
uk: Експортувати вид

en: Create a copy of this view
uk: Створити копію даного виду

en: View "@display"
uk: Переглянути "@display"

en: Go to the real page for this display
uk: Перейдіть на реальну сторінку для цього відображення

en: Invalid
uk: Некоректно

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
uk: Помилка: Відображення @display посилається на додаток з назвою '@plugin', але цей додаток не існує!

en: Missing style plugin
uk: Загублено додаток стилю

en: Change settings for this style
uk: Змінити настроювання цього стилю

en: &nbsp; Style: !style
uk: &nbsp; Стиль: !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
uk: Знайдений невірний ідентифікатор відображення під час відновлення вкладок

en: Unable to initialize default display
uk: Неможливо ініціювати відображення базове

en: Add display
uk: Додати вид

en: Remove display
uk: Видалити вид

en: Restore display
uk: Відновити вид

en: View analysis
uk: Аналізування Вигляду

en: View details
uk: Деталі Вигляду

en: Configure @type
uk: Конфігурування @type

en: Rearrange @type
uk: Пересортування @type

en: Broken field @id
uk: Втрачене поле @id

en: There are no @types available to add.
uk: @types, доступні для додавання, відсутні.

en: Configure @type %item
uk: Конфігурувати @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
uk: Настроювання додаткових параметрів для @type %item

en: Change summary style for @type %item
uk: Змінити стиль анонса для @type %item

en: Internal error: broken plugin.
uk: Внутрішня помилка: битий додаток.

en: Configure summary style for @type %item
uk: Конфігурувати стиль анонса для @type %item

en: Clear Views' cache
uk: Очистити кеш

en: Disable views data caching
uk: Вимкнути кешування даних Видів

en: Ignore missing advanced help module
uk: Ігнорувати відсутність модуля Advanced help

en: Show query above live preview
uk: Показувати запит над областю попереднього перегляду

en: Page region to output performance statistics
uk: Розділ сторінки для виводу статистики продуктивності

en: Error: missing @component
uk: Помилка: відсутній @component

en: Converted
uk: Конвертовано

en: Unable to find view.
uk: Неможливо знайти вид

en: Unable to convert view.
uk: Неможливо перетворити вид

en: The view has been deleted
uk: Вид видалено.

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
uk: Оброблювач @handler намагалися включити в нескінченний цикл!

en: Reduce duplicates
uk: Зменшення дублів

en: Default settings for this view.
uk: Базові налаштування для виду

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
uk: Відображення вигляду сторінкою, з адресою і елементом меню

en: Display the view as a block.
uk: Відображення вигляду блоком

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
uk: Додатки додаються до інших видів для збору кількох видів в один.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
uk: Відображення вигляду потоком, наприклад RSS

en: Displays rows one after another.
uk: Відображення рядків один за іншим

en: HTML List
uk: Список HTML

en: Displays rows as an HTML list.
uk: Показувати рядки як HTML-список.

en: Displays rows in a grid.
uk: Відображає рядків у сітці.

en: Displays rows in a table.
uk: Показувати рядки в таблиці

en: Displays the default summary as a list.
uk: Відображає стандартний анонс списком

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
uk: Відображає сумарно, неформатовано, з опцією для одного за одним або в лінію.

en: Generates an RSS feed from a view.
uk: Ґенерує RSS-стрічку з виду.

en: Displays the fields with an optional template.
uk: Відображенян полів з необов'язковим шаблоном

en: Fixed entry
uk: Фіксований запис

en: Will be available to all users.
uk: Буде доступно всім користувачам

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
uk: Доступ буде надано користувачам будь-якої вказаної ролі

en: No caching of Views data.
uk: Без кешування даних Видів

en: Time-based
uk: Базовано на часі

en: Simple time-based caching of data.
uk: Просте кешування базоване на часі

en: sort criteria
uk: критерій сортування

en: Sort criterion
uk: Критерій сортування

en: sort criterion
uk: критерій сортування

en: filter
uk: фільтр

en: Feed ID
uk: ID стрічки

en: The title of the aggregator feed.
uk: Заголовок агрегатора пункту.

en: The link to the source URL of the feed.
uk: Посилання на URL каналу.

en: The weight of the book page.
uk: Вага сторінки підшивки.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
uk: Глибина книжкових сторінок в ієрархії; верхній рівень підшивки має глибину 1.

en: The parent book node.
uk: Батьківський матеріал підшивки.

en: The title of the comment.
uk: Тема коментаря

en: The text of the comment.
uk: Текст коментаря

en: The comment ID of the field
uk: ID коментаря поля

en: Post date
uk: Дата публікації

en: Date and time of when the comment was posted.
uk: Дата й час коментаря.

en: Whether or not the comment is currently in moderation.
uk: чи Перебуває коментар на модерації.

en: Provide a simple link to delete the comment.
uk: Посилання на видалення коментаря.

en: The node the comment is a reply to.
uk: Матеріал, на який залишений коментар.

en: The User ID of the comment's author.
uk: ID користувача-автора коментаря

en: Parent CID
uk: Батьківський CID

en: The Comment ID of the parent comment.
uk: ID батьківського коментаря.

en: Last comment time
uk: Час останнього коментаря

en: Date and time of when the last comment was posted.
uk: Дата й час останнього коментаря.

en: Last comment author
uk: Автор останнього коментаря

en: The name of the author of the last posted comment.
uk: Ім'я автора останнього коментаря.

en: Comment count
uk: Кількість коментарів

en: The number of comments a node has.
uk: Кількість коментарів до матеріалу.

en: Updated/commented date
uk: Дата оновлення/коментування

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
uk: Пізніша із двох дат - дати останнього коментування й дати відновлення матеріалу.

en: The number of new comments on the node.
uk: Кількість нових коментарів до матеріалу.

en: Comment status
uk: Статус коментарів

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
uk: чи Дозволено коментувати матеріал.

en: Display the comment with standard comment view.
uk: Відображення коментаря стандартним виглядом коментарів

en: Display the comment as RSS.
uk: Показати коментарі у форматі RSS.

en: Link to contact page
uk: Посилання на сторінку контактів

en: Provide a simple link to the user contact page.
uk: Посилання на сторінку з персональною формою контактів користувача.

en: Locale source
uk: Локальне джерело

en: The ID of the source string.
uk: ID початкового джерела.

en: The full original string.
uk: Повний оригінальний текст.

en: Singular LID
uk: Одинична LID

en: The ID of the parent translation.
uk: ID батьківського перекладу.

en: The title of the node.
uk: Заголовок матеріалу.

en: The date the node was posted.
uk: Дата створення матеріалу.

en: Published or admin
uk: Опубліковано або адміністування

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
uk: Відтинає неопубліковані матеріали, якщо користувач не може їх бачити.

en: Whether or not the node is moderated.
uk: чи Перебуває матеріал на модерації.

en: Whether or not the node is sticky.
uk: чи Закріплений матеріал угорі списків.

en: Provide a simple link to the node.
uk: Надає просте посилання до матеріалу

en: Provide a simple link to edit the node.
uk: Надає просте посилання на редагування матеріалу.

en: Provide a simple link to delete the node.
uk: Надає просте посилання для видалення матеріалу.

en: In the form of CCYYMMDD.
uk: У вигляді CCYYMMDD.

en: Created year + month
uk: Рік створення + місяць

en: In the form of YYYYMM.
uk: У форматі РРРРММ.

en: Created year
uk: Рік створення

en: In the form of YYYY.
uk: У форматі РРРР.

en: Created month
uk: Місяць створення

en: In the form of MM (01 - 12).
uk: У форматі ММ(01 - 12).

en: Created day
uk: День створення

en: In the form of DD (01 - 31).
uk: У форматі ДД (01 - 31).

en: Created week
uk: Тиждень створення

en: Updated year + month
uk: Оновлений рік + місяць

en: Updated year
uk: Оновлений рік

en: Updated month
uk: Оновлений місяць

en: Updated day
uk: Оновлений день

en: Updated week
uk: Оновлений тиждень

en: Node revision
uk: Редакція матеріалу

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
uk: Ревізія матеріалів це історія змін.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
uk: Відносити матеріал до користувача, який створив редакцію.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
uk: Збережений анонс. Може бути некоректним, або використовуватися тільки для деяких типів матеріалів.

en: The revision ID of the node revision.
uk: Ідентифікатор версії матеріалу

en: The log message entered when the revision was created.
uk: Пояснення до редакції матеріалу.

en: The date the node revision was created.
uk: Дата створення редакції матеріалу.

en: Input format id
uk: ID формату введення

en: Revert link
uk: Посилання повернення

en: Has new content
uk: Має новий вміст

en: Show a marker if the node has new or updated content.
uk: Показує прапор, якщо матеріал новий, або його вміст змінився.

en: Show only nodes that have new content.
uk: Показує тільки нові матеріали.

en: Node ID from URL
uk: ID матеріалу з URL

en: Poll
uk: Опитування

en: Whether the poll is open for voting.
uk: чи Відкрите опитування для голосування.

en: Profile textfield
uk: Текстове поле профілю

en: Profile textarea
uk: Багаторядкове поле введення тексту профілю

en: Profile checkbox
uk: Прапорець профілю

en: Profile URL
uk: URL профілю

en: Profile selection
uk: Вибір профілю

en: Profile date %field-name.
uk: Профіль датою %field-name.

en: Links from
uk: Посилання з

en: Links to
uk: Посилання на

en: Search Terms
uk: Пошукові терміни

en: The terms to search for.
uk: Терміни для пошуку.

en: Display the results with standard search view.
uk: Відображає результати пошуку з стандартним видом.

en: Node statistics
uk: Статистика матеріалів

en: Total views
uk: Усього переглядів

en: The total number of times the node has been viewed.
uk: Загальне число переглядів матеріалу.

en: Views today
uk: Переглядів сьогодні

en: The total number of times the node has been viewed today.
uk: Загальне число переглядів матеріалу за сьогодні.

en: Most recent view
uk: Найактуальніший вид

en: The most recent time the node has been viewed.
uk: Час останнього перегляду матеріалу.

en: Browser session ID of user that visited page.
uk: Ідентифікатор сеансу браузера, що відвідав сторінку користувача.

en: Title of page visited.
uk: Заголовок відвідуваної сторінки.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
uk: Внутрішній шлях до відвідуваної сторінки (відносно папки, де встановлено Drupal).

en: Referrer URI.
uk: URI реферала.

en: Hostname of user that visited the page.
uk: Ім'я хоста користувача, що відвідав сторінку.

en: The user who visited the site.
uk: Користувачі, що відвідали сайт.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
uk: Час завантаження сторінки в мілісекундах.

en: Timestamp of when the page was visited.
uk: Час відвідування сторінки.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
uk: Файли підтримуються Drupal і різними модулями.

en: The ID of the file.
uk: ID файлу.

en: The name of the file.
uk: Ім'я файлу.

en: The path of the file.
uk: Шлях до файлу.

en: The mime type of the file.
uk: Mime-тип файлу.

en: The status of the file.
uk: Стан файлу.

en: The date the file was uploaded.
uk: Дата завантаження файлу.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
uk: Терміни таксономії, пов'язані з матеріалом.

en: Taxonomy term name.
uk: Ім'я терміна таксономії.

en: The term weight field
uk: Вага терміна

en: The description associated with a taxonomy term.
uk: Опис терміна Таксономії.

en: All terms
uk: Всі терміни

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
uk: Відобразити всі терміни таксономії, пов'язані з матеріалів із зазначених словників.

en: The parent term of the term.
uk: Терм-попередник

en: Term synonym
uk: Синонім терміна

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
uk: Синоніми терміна можна використовувати, щоб знайти його по альтернативних назвах.

en: Term ID (with depth)
uk: ID Терміна (із глибиною)

en: Node translation
uk: Переклад матеріалу

en: Translation set node ID
uk: Задати ID перекладу матеріалу

en: Source translation
uk: Базовий переклад

en: Child translation
uk: Дочірній переклад

en: Outdated
uk: Просрочений

en: upload
uk: завантаження

en: The description of the uploaded file.
uk: Опис завантаженого файлу.

en: Listed
uk: Списком

en: All files attached to a node with upload.module.
uk: Усі файли, приєднані до матеріалу за допомогою модуля upload.

en: Has attached files
uk: Присутні вкладені файли

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
uk: Показувати тільки елементи із прикріпленими файлами. Може привести до дублювання, якщо до одному елементу прикріплено кілька файлів.

en: The user ID
uk: ID користувача

en: The user or author name.
uk: Користувач або ім’я автора

en: Language of the user
uk: Мова користувача

en: The user's picture, if allowed.
uk: Зображення користувача. якщо дозволено.

en: The date the user was created.
uk: Дата створення користувача.

en: The user's last access date.
uk: Дата останнього візиту користувача.

en: The user's last login date.
uk: Остання дата входу користувача

en: Whether a user is active or blocked.
uk: Активний користувач або заблокований.

en: The user's signature.
uk: Підпис користувача

en: Roles that a user belongs to.
uk: Ролі користувача.

en: User ID from URL
uk: ID користувача з URL

en: User ID from logged in user
uk: ІД зареєстрованого користувача

en: Randomize the display order.
uk: Випадковість сортування виду

en: Null
uk: Зеро

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
uk: Дозволяє ігнорувати аргумент. Запит не буде змінювати цей аргумент.

en: Provide custom text or link.
uk: Занзачити свій текст або посилання

en: View result counter
uk: Перегляд лічильника результату

en: No user
uk: Нема користувача

en: contact
uk: контакт

en: Unknown group
uk: Невідома група

en: Unknown language
uk: Невідома мова

en: Current user's language
uk: Теперішня мова користувача

en: Default site language
uk: Базова мова сайту

en: No language
uk: Немає мови

en: Current installed version
uk: Теперішня встановлена версія

en: Unknown node type
uk: Невідомий тип матеріалу

en: Check for new comments as well
uk: Перевіряти нові коментарі також

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
uk: Якщо прагнете перевіряти матеріал на певний тип, відзначте; Якщо нічого не буде обрано, те всі матеріали будуть допущені.

en: Validate user has access to the node
uk: Перевіряти можливість доступу користувача до матеріалу

en: Build mode
uk: Створення режиму

en: Display node comments
uk: Відображає коментарі до матеріалу

en: No alternate
uk: нема альтернативних

en: Alternative sort
uk: Альтернативне сортування

en: Alternate sort order
uk: Альтернативний порядок сортування

en: On empty input
uk: На порожньому полі

en: Show None
uk: Не показувати нічого

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
uk: Пошук для кожного із двох термінів з набраним у верхньому регістрі <strong>OR</strong>. Наприклад, <strong>кішки OR собаки</strong>.

en: Display score
uk: Відображає оцінку

en: Allow multiple terms per argument
uk: Дозволити багато термінів на аргумент

en: No vocabulary
uk: Без словника

en: Limit terms by vocabulary
uk: Ліміт термінів словника

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
uk: Виберіть словник, з якого будете вибирати терміни.

en: Dropdown
uk: Випадання

en: Show hierarchy in dropdown
uk: Показувати ієрархію в списку, що випадає,

en: Select terms from vocabulary @voc
uk: Виберіть терміни зі словника @voc

en: Select terms
uk: Вибір термінів

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
uk: Якщо ви прагнете перевірити конкретні словники - відзначте їх; якщо нічого не відзначене - будуть пройдені всі терміни.

en: Term name or synonym
uk: Ім'я терміна або його синонім

en: Term name/synonym converted to Term ID
uk: Термін/синонім, перетворений в ID

en: Include untranslated nodes
uk: Включити не переведені матеріали

en: Current language
uk: Теперішня мова

en: Translation option
uk: Параметри перекладу

en: To the user
uk: До користувача

en: With a mailto:
uk: З mailto:

en: Is the logged in user
uk: Залоґований користувач

en: Usernames
uk: Імена користувачів

en: Enter a comma separated list of user names.
uk: Уведіть імена користувачів через кому.

en: Also look for a node and use the node author
uk: Якщо є матеріал, то використовувати його автора

en: Unrestricted
uk: Необмежено

en: No role(s) selected
uk: Жодної ролі(ролей не обрано)

en: Multiple roles
uk: Кілька ролей

en: PHP argument code
uk: Php-Код аргументу

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument.
uk: Уведіть Php-Код, який поверне значення аргументу. Не використовуйте &lt;?php ?&gt;. Необхідно повернути одиночне значення для цього аргументу.

en: PHP validate code
uk: Php-Код для перевірки

en: Never cache
uk: Не кешувати

en: Query results
uk: Результат запиту

en: Change the title that this display will use.
uk: Змінити заголовок цього відображення.

en: Change the style plugin.
uk: Змінити додаток стилю

en: Row style
uk: Рядковий стиль

en: Use AJAX
uk: Використовувати AJAX

en: Mini
uk: Міні

en: Change this display's pager setting.
uk: Змінити настроювання відображення багатосторінковості.

en: Items per page
uk: Елементів на сторінку

en: Display only distinct items, without duplicates.
uk: Показувати тільки унікальні елементи, без дублікатів.

en: Change settings for this access type.
uk: Змінити установки для цього типу доступу.

en: Link display
uk: Відображення посилання

en: Exposed form in block
uk: Відображати в блоці

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
uk: Дозволяє відображеній формі з'являтися у блоці замість виду.

en: Change this display's !name.
uk: Змінити !name для цього відображення.

en: Get information on how to theme this display
uk: Одержати інформацію про відображення теми

en: The name of this display
uk: Ім'я виду

en: Use AJAX when available to load this view
uk: Використовувати AJAX для завантаження, якщо доступно

en: Use a pager for this view
uk: Використовувати розбиття по сторінках для цього виду

en: Full pager
uk: Повний стиль

en: Mini pager
uk: Міні стиль

en: Pager element
uk: Розбиття по сторінках

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
uk: Кількість елементів, показуваних на сторінці. Укажіть 0 для зняття обмежень.

en: Add a more link to the bottom of the display.
uk: Додати посилання  »Ще » унизу відображення.

en: Create more link
uk: Створити посилання "далі(ще)"

en: The text to display for the more link.
uk: Текст посилання  »ще »

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
uk: Це настроювання дозволить відображати тільки унікальні елементи. Якщо в результат потраплять  ідентичні елементи, то вони будуть відображатися тільки один раз. Може не завжди працювати. Може сповільнити вибірку, так що використовуйте обережно.

en: Access restrictions
uk: Обмеження доступу

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
uk: Також можна змінити !settings для обраного стилю, клацнувши на іконці.

en: Access options
uk: Параметри доступу

en: Caching options
uk: Опції кешування

en: Display even if view has no result
uk: Показувати навіть якщо результат порожній

en: Text to display if the view has no results. Optional.
uk: Текст, який буде показуватися при порожньому результаті (наприклад  »Немає такої букви! »). Необов'язково.

en: Style options
uk: Параметри стилю

en: Row style options
uk: Параметри стилю рядка

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
uk: Також можна змінити !settings для обраного стилю рядка, клацнувши на іконці.

en: Which display to use for path
uk: яке відображення використовувати для адреси

en: Display output
uk: Відображення виводу

en: Alternative display output
uk: Альтернативний стиль виду

en: Style output
uk: Стиль виводу

en: Alternative style
uk: Альтернативний стиль

en: Row style output
uk: Стиль виводу - в рядок

en: Alternative row style
uk: Альтернативний стиль рядка

en: Field @field (ID: @id)
uk: Поле @field (ID: @id)

en: Change theme
uk: Змінити тему

en: Rescan template files
uk: Перечитати файли шаблона

en: Back to !info.
uk: Повернутись до !info

en: theming information
uk: Інформація для розробки тем

en: Put the exposed form in a block
uk: Переміщає відображену форму у блок

en: File found in folder @template-path
uk: Файл знайдений у папці @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
uk: (Файл не знайдений у папці @template-path)

en: Update default display
uk: Оновити базовий вид

en: Status: using overridden values.
uk: Стан: використовувати переназначені значення.

en: Exposed form: @view-@display_id
uk: Відображена форма: @view-@display_id

en: Attachment settings
uk: Параметри вкладень

en: Inherit arguments
uk: Залежність аргументів

en: Inherit exposed filters
uk: Залежність відображених фільтрів

en: Multiple displays
uk: Сукупність відображень

en: Attach before or after the parent display?
uk: Прикріпити До або Після відображення?

en: Select which display or displays this should attach to.
uk: Виберіть, до якого відображення або відображень потрібно прикріпити вкладення.

en: Block admin description
uk: Опис блоку для Адміністратора.

en: Block caching type
uk: Тип хешування блоку

en: Using the site name
uk: Використання назви сайту

en: Use the site name for the title
uk: Використовувати назву сайту для заголовка

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
uk: Іконка стрічок буде доступна тільки для обраних відображень.

en: No menu
uk: Без меню

en: Normal: @title
uk: Нормально: @title

en: Tab: @title
uk: Закладка: @title

en: Change settings for the parent menu
uk: Змінити установки батьківського меню

en: The menu path or URL of this view
uk: Меню або URL цієї вистави

en: Menu item entry
uk: Пункт елемента меню

en: No menu entry
uk: Без пункта меню

en: Normal menu entry
uk: Звичайний пункт меню

en: Menu tab
uk: Закладки меню

en: Default menu tab
uk: Базові закладки меню

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
uk: Якщо обраний звичайний пункт, або вкладка, то вкажіть текст, використовуваний для цього пункту.

en: Insert item into an available menu.
uk: Вставити пункт у доступне меню.

en: Default tab options
uk: Базові параметри закладки

en: Already exists
uk: Уже існує

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
uk: Створюючи пункт батьківського меню, уводите заголовок пункту.

en: Title is required for this menu type.
uk: Потрібен заголовок для цього в типу меню.

en: Inline fields
uk: Поля без розділювачів

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
uk: Вбудовані поля будуть відображатися  » один за одним », замість  »один над іншим ».

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
uk: Роздільник може розташовуватися між вбудованими полями, щоб вони не змішувалися. Можна використовувати Html-Код.

en: Grouping field
uk: Групуюче поле

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
uk: Стилю @style потрібно вказати стиль рядка, але він не обраний.

en: Use the site mission for the description
uk: Використовувати в якості опису  »місію сайту »

en: RSS description
uk: Опис RSS

en: Override number of items to display
uk: Заміняти кількість відображуваних елементів

en: Display items inline
uk: Відображення елементів без розділювачів

en: You need at least one field before you can configure your table settings
uk: Необхідно хоча б одне поле для можливості настроювання таблиці

en: Override normal sorting if click sorting is used
uk: Змінити звичайне сортування, якщо можна сортувати клацанням

en: If a default sort order is selected, what order should it use by default.
uk: Якщо обрана 'Сортування базове', те сортуватися буде в такий спосіб.

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
uk: Розмістите поля в колонки; можна сполучити кілька полів в одну колонку.  При цьому, зазначений роздільник буде використовуватися для поділу полів. Укажіть, по яких колонках можна сортувати результат, а також сортування  за замовчуванням. Ви можете управляти порядком колонок і мітками до полів.

en: The style selected does not utilize fields.
uk: Обраний стиль на використовує поля.

en: None defined
uk: Не зазначено

en: New view
uk: Новий вид

en: Changed view
uk: Змінений вид

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
uk: Вид %name, відображення елементів типу <strong>@base</strong>.

en: Live preview
uk: Швидкий вид

en: Title: @title
uk: Заголовок: @title

en: @current of @max
uk: @current з @max

en: There are no views to be exported at this time.
uk: Наразі відсутні види для експортування

en: Show only these tags
uk: Показувати лише ці теги

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
uk: Помістите це в @module.info у папці modules/@module

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory
uk: Покласти @module.module у папку modules/@module

en: use views exporter
uk: використання експорту видів

en: Bulk export
uk: Масовий експорт

en: Views exporter
uk: Експорт видів

en: Allows exporting multiple views at once.
uk: Дозволяє експортувати кілька вистав за раз.

en: Administration menu
uk: Меню керування

en: Email contact form
uk: Форма контактів е-mail

en: Tooltip
uk: Підказка

en: - All -
uk: - Усе -

en: Polygon
uk: Багатокутник

en: Compact
uk: Упаковувати

en: Fieldset
uk: Набір полів

en: Textarea
uk: Текстова ділянка

en: Import code
uk: Імпорт коду

en: Checking...
uk: Перевірка...

en: Machine-readable name
uk: Машинне ім'я

en: Dependency
uk: Залежність

en: Contact form
uk: Контакатна форма

en: Drag to re-order
uk: Перетягнути для пересортування

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
uk: Зміни, що були зроблені в цій таблиці, не будуть прийняті доки Ви не збережете цю форму.

en: Equal
uk: Дорівнює

en: Status ID
uk: ID статусу

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
uk: Права доступу до директорії %directory були змінені, щоб дозволити запис у неї.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
uk: !name не може бути довим, чим %max знаків, зараз його довжина %length знаків.

en: Illegal choice %choice in %name element.
uk: Недопустимий вибір %choice в елементі %name.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
uk: Машинне ім'я може містити тільки букви в нижньому регістрі, цифри й знаки підкреслення.

en: The revisions let you track differences between multiple versions of a post.
uk: Версії дозволяють вам слідкувати за змінами у різних версіях повідомлень.

en: Search form
uk: Пошукова форма

en: The message that should be sent. You may include the following variables: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Not all variables will be available in all contexts.
uk: Повідомлення для відправлення. Ви можете використовувати наступні змінні: %site_name, %username, %node_url, %node_type, %title, %teaser, %body. Не всі змінні можуть бути доступні в будь-яких контекстах.

en: Cannot use %author token in this context.
uk: Не можу використовувати лексему %author у цьому контексті.

en: Translation settings
uk: Параметри Перекладу

en: Twitter user name
uk: Користувач твітера

en: twitter
uk: твітер

en: Global account
uk: Глобальний профіль

en: A site-wide Twitter account to use as the default when tweets are posted. This is useful for single-user blogs or sites where many users post to a single shared Twitter account.
uk: Акаунт Twitter для сайту, яка буде використовуватися за замовчуванням, коли відправляються твіти. Це зручно для однокористувацьких блогів або сайтів, де багато користувачів відправляють в одну загальну обліковий запис Twitter.

en: If your Twitter account is protected, or you wish to post to Twitter from Drupal, you must enter the Twitter account's password.
uk: Якщо ваша обліковий запис у Twitter захищена, або ви хочете відправляти у Twitter з Drupal, вам слід ввести пароль облікового запису Twitter.

en: Twitter import
uk: Імпорт твітера

en: Import and display the Twitter statuses of site users who have entered their Twitter account information.
uk: Імпорт і відображення Twitter статусів користувачів сайту, у яких введена інформація їх облікових записів в Twitter.

en: Import Twitter statuses
uk: Імпорт Twitter статусів

en: Delete old statuses
uk: Стерти старі статуси

en: Twitter posting
uk: Дописи в твітер

en: Users with proper permissions will be given the option to post announcements to their Twitter accounts when they create new content.
uk: Користувачам з відповідними дозволами буде надана можливість відправляти у їх облікові записи в Twitter, коли вони створюють новий вміст.

en: The given text will be posted to twitter.com. You can use !url, !url-alias, !tinyurl, !title, and !user as replacement text.
uk: Цей текст буде розміщений на twitter.com. Ви можете використовувати !url, !url-alias, !tinyutl, !title і !user текст для заміни.

en: Alternate API URL
uk: Альтернативний API URL

en: A Twitter-compatible microblogging services like !identica can be used insted of Twitter.com by entering the service's API URL here.
uk: Twitter-сумісні сервіси мікроблогів зразок! Identica можуть бути використані замість Twitter.com будучи зазначеними тут в API URL сервісу.

en: Set source to Drupal when updating Twitter status
uk: Вкажіть джерело Drupal при оновленні статусу Twitter

en: Import statuses from this account
uk: Іморт дописів з цього профіля

en: Add account
uk: Додати профіль

en: Twitter authentication failed. Please check your account name and try again.
uk: Twitter аутентифікація помилкова. Перевірте ваш аккаунт і спробуйте ще раз.

en: Twitter message
uk: Twitter повідомлення

en: Twitter status messages.
uk: Twitter повідомлення статусу.

en: The login account of the Twitter user.
uk: Акаунт для Twitter користувача.

en: The ID of the Twitter status message.
uk: ID статусу повідомлення Twitter.

en: The time the Twitter message was posted.
uk: Час публікації Twitter повідомлення.

en: The text of the Twitter message.
uk: Текст Twitter повідомлення.

en: The name of the application that posted the Twitter message.
uk: Ім'я програми, яке відправило Twitter повідомлення.

en: Reply ID
uk: ID відповіді

en: The ID of the Twitter status this message is replying to.
uk: ID статусу Twitter, на який відповідає це повідомлення.

en: Reply name
uk: Ім'я відповіді

en: The login account of the Twitter user this message is replying to.
uk: Логін облікового запису користувача Twitter, якому відповідає це повідомлення.

en: Twitter account
uk: Обліковий запис Twitter

en: The full name Twitter account user.
uk: Повне ім'я Twitter користувача в обліковому записі.

en: The description of the Twitter account.
uk: Опис до Twitter облікового запису.

en: The location of the Twitter account.
uk: Розташування Twitter облікового запису.

en: The number of users following this Twitter account.
uk: Кількість користувачів підписалися на Twitter аккаунт.

en: Profile image
uk: Зображення профіля

en: The image used by the Twitter account.
uk: Зображення, що використовується в Twitter облікового запису.

en: The URL given by the Twitter account user.
uk: URL, який визначається як користувач Twitter.

en: Protected status
uk: Захищений статус

en: Whether posts from this Twitter account should be visible to the general public.
uk: Чи повинні повідомлення цього облікового запису Twitter бути видно широкої аудиторії.

en: The time the Twitter account statuses were retrieved.
uk: Час коли статуси облікового запису Twitter були отримані.

en: The UID of the Twitter account.
uk: UID Twitter облікового запису.

en: Screen name
uk: Екранне ім'я

en: The screen name of the Twitter account.
uk: Екранне ім'я Twitter облікового запису.

en: Import status
uk: Стан імпортування

en: Whether posts from this Twitter account should be imported automatically.
uk: Чи будуть повідомлення цього облікового запису Twitter імпортуватися автоматично.

en: Link urls to their destinations
uk: URL-и посилань на їх місце призначення

en: Link Twitter @usernames to their Twitter.com urls
uk: Посилання @usernames Twitter на їх адреси Twitter.com

en: Link Twitter #hashtags to another url
uk: Посилання #hashtags Twitter на другий url

en: Post to twitter.com
uk: Відправити в twitter.com

en: Announce this post on Twitter
uk: Анонс цього повідомлення в Twitter

en: The given text will be posted to twitter.com. You can use !url, !url-alias, !tinyurl, !title and !user as replacement text.
uk: Цей текст буде розміщений на twitter.com. Ви можете використовувати !url, !url-alias, !tinyutl, !title і !user текст для заміни.

en: An error occurred when posting to twitter: %code %error
uk: Сталася помилка при відправленні повідомлень в Twitter: %code %error

en: Successfully posted to Twitter
uk: Успішно опубліковані на Twitter

en: Twitter @username converter
uk: Конвертер Twitter @username

en: Twitter #hashtag converter
uk: Конвертер Twitter #hashtag

en: Converts Twitter-style @usernames into links to Twitter account pages.
uk: Перетворити Twitter-style @usernames у заслання на сторінку Twitter аккаунта.

en: Converts Twitter-style #hashtags into links to hashtags.org.
uk: Перетворити Twitter-style #hashtags у заслання на hashtags.org.

en: Twitter-style @usersnames are linked to their Twitter account pages.
uk: Twitter-style @usersnames пов'язані з їх сторінками облікових записів Twitter.

en: Twitter-style #hashtags are linked to !url.
uk: Twitter-style #hashtags в посиланнях для !url.

en: add twitter accounts
uk: додавати облікові записи twitter

en: use global twitter account
uk: Використовувати загальну обліковий запис twitter

en: Twitter setup
uk: Налагодження Твітера

en: Twitter module settings
uk: Параметри модуля Твітер

en: Twitter accounts
uk: Рахунки Твітер

en: Stores individual Twitter posts.
uk: Зберегти індивідуальне Twitter повідомлення.

en: Unique identifier for each {twitter} post.
uk: Унікальний ідентифікатор для кожного {twitter} повідомлення.

en: Screen name of the {twitter} user.
uk: Коротке ім'я користувача {twitter}

en: Date and time the {twitter} post was created.
uk: Дата та час створення {twitter} повідомлення.

en: A duplicate of {twitter}.created_at in UNIX timestamp format.
uk: Дублікат {twitter}.created_at з форматі часу UNIX.

en: The text of the {twitter} post.
uk: Текст {twitter} повідомлення.

en: The application that created the {twitter} post.
uk: Програма, яка створила {twitter} повідомлення.

en: Unique identifier of a status this {twitter} post was replying to.
uk: Унікальний ідентифікатор статусу, відповідь на це {twitter} повідомлення.

en: Unique identifier for the {twitter_account} this post was replying to.
uk: Унікальний ідентифікатор для {twitter_account}, відповісти на це повідомлення.

en: Screen name of the {twitter} user this post was replying to.
uk: Екранне ім'я користувача {twitter}, відповісти на це повідомлення.

en: Boolean flag indicating whether the {twitter} status was cut off to fit in the 140 character limit.
uk: Прапор, який показує, чи буде статус {twitter} обрізатися до довжини 140 символів.

en: Stores information on specific Twitter user accounts.
uk: Зберігає інформацію про конкретні облікові записи користувачів Twitter.

en: The unique identifier of the {twitter_account}.
uk: Унікальний ідентифікатор {twitter_account}.

en: The unique login name of the {twitter_account} user.
uk: Унікальний ім'я логіна {twitter_account} користувача.

en: The full name of the {twitter_account} user.
uk: Повне ім'я для {twitter_account} користувача.

en: The description/biography associated with the {twitter_account}.
uk: Опис/біографія, асоційована з {twitter_account}.

en: The location of the {twitter_account}'s owner.
uk: Розташування власника {twitter_account}.

en: The number of users following this {twitter_account}.
uk: Кількість користувачів, що послідували за цим {twitter_account}.

en: The url of the {twitter_account}'s profile image.
uk: Адреса зображення в профілі {twitter_account}.

en: The url of the {twitter_account}'s home page.
uk: Адреса {twitter_account} домашньої сторінки.

en: Boolean flag indicating whether the {twitter_account}'s posts are publicly accessible.
uk: Прапор, що показує загальнодоступні чи повідомлення цього {twitter_account}.

en: A UNIX timestamp marking the date Twitter statuses were last fetched on.
uk: Мітка часу UNIX коли статус Twitter відправлений останній раз.

en: The Drupal ID of the user account associated with the Twitter account.
uk: Drupal ID облікового запису користувача, співвіднесеного з обліковим записом Twitter.

en: The password for the Twitter account.
uk: Пароль для Twitter облікового запису.

en: Boolean flag indicating whether the {twitter_user}'s posts should be pulled in by the site.
uk: Булеві прапор, який вказує пості {twitter_user} посади повинні на сайті.

en: Adds integration with the Twitter microblogging service.
uk: Додати інтеграція з системою мікроблогів Twitter.

en: Post a message to Twitter
uk: Відправити повідомлення в Twitter

en: Twitter account name
uk: Twitter ім'я облікового запису

en: Twitter actions
uk: Twitter дія

en: Exposes Drupal actions to send Twitter messages.
uk: Надає Drupal Дії для відправки Twitter повідомлень.

en: File name without extension
uk: Ім'я файл без розширення

en: File extension
uk: Розширення файлу

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
uk: Попередження системи безпеки: неможливо записати .htaccess файл.  Будь ласка, створіть .htaccess файл у вашій папці %directory, який містить наступні рядки: <br /> <code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
uk: Оберіть метод пошуку підказок автозаповнення. Зверніть увагу, що <em>Contains</em> може призвести до проблем з продуктивністю на сайтах з тисячами вузлів.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
uk: %name: неспівпадіння заголовку. Будь ласка, провірте ваш вибір.

en: An image thumbnail was not able to be created.
uk: Мініатюра зображення не може бути створена.

en: ALT text settings
uk: Настроювання альтернативного тексту

en: Enable user input alternate text for images.
uk: Включити користувацький альтернативний текст для зображень.

en: Title text settings
uk: Настроювання тексту заголовка

en: Enable user input title text for images.
uk: Включити користувацький текст заголовока для зображень.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
uk: Вибрати тип поля, яке буде відображатися для користувача.

en: Alternate Text
uk: Альтернативний текст

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
uk: Заголовок (title) використовується в якості підказки, коли користувач проводить мишею над зображенням.

en: Image linked to node
uk: Зображення, пов'язане з матеріалом

en: Image linked to file
uk: Зображення посилається на файл

en: filefield
uk: файлове поле

en: List field
uk: Список полів

en: When enabled, will display a text field where users may enter a description about the uploaded file.
uk: Якщо включене, з'явиться текстове поле, у якім користувачі зможуть увести опис файлу, що завантажується.

en: Progress indicator
uk: Індикатор поступу

en: Path settings
uk: Налагодження шляху

en: URL to file
uk: Адреса до файлу

en: Displays a full URL to the file.
uk: Відображати повну адресу до файлу.

en: Starting upload...
uk: Почалось завантаження...

en: Uploading... (@current of @total)
uk: Завантаження... (@current з @total)

en: Allowed Extensions: %ext
uk: Припустимі розширення: %ext

en: Maximum Filesize: %size
uk: Максимальний розмір файлу: %size

en: Images must be exactly @min_size pixels
uk: Зображення повинні бути рівно @min_size пікселів

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
uk: Зображення повинні бути між @min_size пікселів і @max_size

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
uk: Зображення більше @max_size пікселів зменшуються

en: Images must be smaller than @max_size pixels
uk: Зображення повинні бути менше, чим @max_size пікселів

en: Images must be larger than @max_size pixels
uk: Зображення повинні бути більше, чим @max_size пікселів

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
uk: Ваш сервер здатний відображати прогрес завантаження файлів, але нема необхідних бібліотек. Рекомендується встановити  <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">бібліотеку PECL uploadprogress </a> (переважно) або <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Upload progress
uk: Прогрес завантаження

en: Width of a video or image file in pixels.
uk: Ширина відео або файлу зображення в пікселях.

en: Height of a video or image file in pixels.
uk: Висота відео або файлу зображення в пікселях.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
uk: Тривалість ауідо або відео файлу в секундах.

en: Audio format
uk: Формат аудіо

en: The audio format.
uk: Аудіо формат

en: Default (usually mm:ss)
uk: Базово (звичайно хх:сс)

en: Hours: h
uk: Годин: г

en: Minutes: mm
uk: Хвилин: хх

en: Seconds: ss
uk: Секунд: сс

en: Total seconds
uk: Всього секунд

en: Geometry
uk: Геометрія

en: Layers
uk: Шари

en: Projection
uk: Проекція

en: Styles
uk: Таблиці стилів

en: Delete layer
uk: Видалення шару

en: Hello world!
uk: Привіт світ!

en: Hello, world!
uk: Привіт світ!

en: %name: the value may be no smaller than %min.
uk: %name: значення повинно бути не меншим чим %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
uk: %name: значення повинно бути не більшим чим %max.

en: Comparing two revisions:
uk: Порівняти дві версії:

en: Show diffs inline for this content type
uk: Показувати різницю «поверх» матеріалу

en: Highlight changes
uk: Підсвітити зміни

en: List revisions
uk: Список версій

en: Show latest diff
uk: Останні зміни

en: Scheduler module settings
uk: Опції модуля Планувальник

en: Enable scheduled (un)publishing
uk: Вмикання запланованих (де)публікацій

en: Check this box to enable scheduled (un)publishing for this node type.
uk: Відмічайте для вмикання планувальника (де)публікування для цього типу матеріалів.

en: Alter published on time
uk: Після публікованого в час

en: Check this box to alter the published on time to match the scheduled time ("touch feature").
uk: Відмічайте для зміни опублікованого вчасно для відповідності запланованого часу ("touch feature").

en: Scheduling options
uk: Параметри Планувальника

en: Publish on
uk: Публікувати в

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled publishing.
uk: Формат: %time. Залишіть пустим для вимкнення запланованої публікації.

en: Unpublish on
uk: Приховати в

en: Format: %time. Leave blank to disable scheduled unpublishing.
uk: Формат: %time. Залишіть пустим для вимкнення запланованої депублікації.

en: There are no scheduled nodes.
uk: Немає запланованих матеріалів.

en: @type: scheduled publishing of %title.
uk: @type: заплановано публікацію %title.

en: @type: scheduled unpublishing of %title.
uk: @type: заплановано депублікування %title.

en: Scheduler OS time check
uk: Перевірка годинника системи Планувальником

en: Your server reports the UTC time as %time and "localtime" as %lt.
uk: Ваш сервер повідомляє про UTC час як %time і "localtime" як %lt.

en: If all is well with your server's time configuration UTC should match <a target="_blank" href="http://wwp.greenwichmeantime.com/">UTC London Time</a> and the localtime should be the time where you are.
uk: Якщо все в порядку з параметрами дати-часу на сервері, UTC повинен відповідати <a target="_blank" href="http://wwp.greenwichmeantime.com/">UTC Лондон</a> і локальний час повинен бути реальним.

en: If this is not the case please have your Unix System Administrator fix your servers time/date configuration.
uk: Якщо це не допомогло, будь ласка, хай Ваш Системний Адміністратор виправить конфігурацію дати-часу на сервері.

en: Date/time on which the article will be automatically published
uk: Дата-час, коли стаття буде автоматично опублікована

en: schedule (un)publishing of nodes
uk: планування публікуваннями дописів

en: administer scheduler
uk: керування планувальником

en: Scheduler
uk: Планувальник

en: This module allows nodes to be published and unpublished on specified dates.
uk: Цей модуль дозволяє дописам бути опублікованими і депублікованими в зазначений час

en: Date/time on which the article will be automatically unpublished
uk: Дата-час, коли стаття буде автоматично неопублікована

en: Display a list of scheduled nodes
uk: Показ списку запланованих матеріалів

en: The 'publish on' value does not match the expected format of %time
uk: Значення дати 'публікації' не збігається з очікуваним форматом %time

en: The 'publish on' date must be in the future
uk: Дата 'опублікувати' повинна бути в майбутньому

en: The 'unpublish on' value does not match the expected format of %time
uk: Значення дати 'зняття з публікації' не збігається з очікуваним форматом %time

en: The 'unpublish on' date must be in the future
uk: Дата 'зняття з публікації' повинні бути в майбутньому

en: scheduler
uk: планувальник

en: Internal scheduler run activated
uk: Внутрішній планувальник активовано

en: Light weight cron handler
uk: Полегшене управління cron

en: A light weight cron handler to allow more frequent runs of Schedulers internal cron system
uk: Полегшене управління cron дозволяє більш частий запуск Планувальника

en: Test your servers UTC clock
uk: Тест серверного годинника UTC

en: Allows site admin to check their servers internal clock
uk: Дозволяє адміністратору перевірити внутрішній годинник сервера

en: Allows site admins to configure scheduler.
uk: Дозволяє адміністратору сайта налагодити Планувальник

en: The main table to hold the scheduler data.
uk: Головна таблиця для даних планувальника

en: The foreign key to node.nid
uk: Неіснуючий ключ до node.nid

en: The UNIX UTC timestamp when to publish
uk: UNIX UTC формат часу коли опублікувати

en: The UNIX UTC timestamp when to unpublish
uk: UNIX UTC формат часу коли депублікувати

en: !error
uk: помилка

en: %name: found no valid user with that name.
uk: %name: не знайдено дійсного користувача з таким ім'ям.

en: CSS Class
uk: Клас CSS

en: Greater than or equal to
uk: Більше або рівно

en: Less than or equal to
uk: Менше або рівно

en: Sort descending
uk: Сортування за спаданням

en: Desc.
uk: Опис

en: Sort ascending
uk: Сортування за зростанням

en: The name of the site.
uk: Ім'я сайту

en: CTools CSS Cache
uk: Кеш CTools CSS

en: Unable to create
uk: Не вдається створити

en: Bulk export results
uk: Результати масового експорту

en: Place this in @file
uk: Помістити це у @file

en: There are no objects to be exported at this time.
uk: Немає об'єктів, які можна експортувати зараз.

en: Bulk Exporter
uk: Масовий Експортер

en: Bulk Export
uk: Масовий Експорт

en: No info
uk: Немає даних

en: , and
uk: , i

en: Enabled, title
uk: Увімкнено, назва

en: Add variant
uk: Додати варіант

en: Add a new variant
uk: Додати новий варіант

en: Administrative title
uk: Адмін. заголовок

en: Create a new page
uk: Створити нову сторінку

en: Variant
uk: Варіант

en: Panel page
uk: Панель сторінку

en: Panel node
uk: Панель матеріал

en: Go to list
uk: Перехід до списку

en: Create mini panels that can be used as blocks by Drupal and panes by other panel modules.
uk: Створює mini панелі, які можу бути використані як блоки в Drupal вікна в інших модулях панелей.

en: Remove column
uk: Вилучити стовпчик

en: Add row to top
uk: Додати рядок зверху

en: Add row to bottom
uk: Додати рядок знизу

en: Remove row
uk: Вилучити рядок

en: Add column
uk: Додати колонку

en: Add region to left
uk: Додати регіон ліворуч

en: Add column to left
uk: Додати колонку ліворуч

en: Add region to right
uk: Додати регіон праворуч

en: Add column to right
uk: Додати колонку праворуч

en: Region settings
uk: Налаштування області

en: Form settings
uk: Параметри форми

en: Type of group.
uk: Тип групи

en: Latitude Field
uk: Поле широти

en: Longitude Field
uk: Поле довготи

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
uk: Якщо не обрано, кожен елемент поля буде створювати новий рядок, що може привести до дублів. Ці параметри несумісні з сортуванням таблиць при кліках на відображенні.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
uk: Деякі оновлення все ще в черзі. Прохання повернутись до <a href="@update-php">update.php</a> і запустити необхідні оновлення

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
uk: Деякі оновлення ще знаходяться в черзі. <br/>Будь ласка, заново запустіть скрипт оновлення.

en: Menu module form.
uk: Форма модуля меню

en: Book module form.
uk: Форма модуля Книг

en: Poll module title.
uk: Назва модуля голосувань

en: Poll module choices.
uk: Варіанти модуля голосувань

en: Poll module settings.
uk: Параметри модуля голосувань

en: Upload module form.
uk: форма модуля Завантажень

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
uk: Оновлення для модулів, пов'язаних з CCK, не відбуваються до включення модулів на <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. Коли ви включите їх, вам слід повернутись до <a href="@update-php">update.php</a> і провести оновлення, що залишились.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
uk: !module.module має оновлення, але не може їх розпочати з-за відключення content.module. <br />Якщо і коли content.module буде включено, вам потрібно буде повторно запустити скрипт оновлення. Ви будете й надалі бачити це повідомлення, аж поки модуль не буде включено і оновлення пройдені.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
uk: !module.module має оновлення і доступний в папці модулів, але він не включений. <br />Якщо і коли його буде включено, вам потрібно буде повторно запустити скрипт оновлення. Ви будете й надалі бачити це повідомлення, аж поки модуль не буде включено і оновлення пройдені.

en: CCK - No Views integration
uk: CCK - без інтеграції з Виглядама

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
uk: CCK - інтеграція з Виглядама потребує Views 6.x-2.0-rc2 або новіше

en: manage fields
uk: керування полями

en: » Add a new content type
uk: » Додати новий тип матеріалу

en: @field_name (Locked)
uk: @field_name (Заблоковано)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
uk: Цей тип матеріалу має неактивні поля. Неактивні поля не включені в список доступних до моменту вмикання їхніх модулів

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
uk: !field (!field_name) неактивне поле !field_type що використовує Візитку !widget_type.

en: - Select a field type -
uk: - Вибір типу поля -

en: - Select a widget -
uk: - Вибір widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
uk: Ім'я поля (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
uk: Тип даних для збереження

en: Form element to edit the data.
uk: Елемент форми для зміни даних

en: - Select an existing field -
uk: - Вибір наявного поля -

en: Field to share
uk: Поле для відображення

en: Group name (a-z, 0-9, _)
uk: Ім'я групи (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
uk: Додавання нового поля: Вам потрібно вказати мітку

en: Add new field: you need to provide a field name.
uk: Додавання нового поля: Вам потрібно вказати ім'я поля

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
uk: Додавання нового поля: ім'я поля %field_name - некоректне. Ім'я повинно включати лише латинські символи, цифри і підкреслення

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
uk: Додавання нового поля: ім'я поля %field_name надто довге. Ім'я обмежено 32 символами, включаючи префікс 'field_'

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
uk: Додавання нового поля: ім'я 'field_instance' - зарезервовано

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
uk: Додавання нового поля: ім'я поля %field_name зайняте

en: Add new field: you need to select a field type.
uk: Додавання нового поля: потрібно обрати тип поля

en: Add new field: you need to select a widget.
uk: Додавання нового поля: вам потрібно обрати візитку

en: Add new field: invalid widget.
uk: Додавання нового поля: некоректна візитка

en: Add existing field: you need to provide a label.
uk: Існуюче поле: Вам потрібно вказати мітку

en: Add existing field: you need to select a field.
uk: Існуюче поле: Вам потрібно обрати поле

en: Add existing field: you need to select a widget.
uk: Існуюче поле: Вам потрібно обрати візитку

en: Add existing field: invalid widget.
uk: Існуюче поле: некоректна візитка

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
uk: Поле %label неможливо додати бо тип матеріалу заблокований

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
uk: Відсутні поля для даного типу матеріалів. Ви можете додавати нові поля на сторінці <a href="@link">Керування полями</a>

en: Edit basic information
uk: Зміна базової інформації

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
uk: Комп'ютерне ім'я поля. Змінити неможливо

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
uk: Людиноподібне ім'я, що буде використано як мітка для цього поля в типі матеріалу %type

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
uk: Тип даних, що бажаєте зберігати в базі даних з допомогою цього поля. Дана операція не може бути змінена.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
uk: Тип елемента форми, що хочете відобразити користувачу, коли створюється це поле в типі матеріалу %type

en: Updated basic settings for field %label.
uk: Оновлено базові параметри для поля %label.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
uk: Виникла проблема оновлення базових параметрів для поля %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
uk: Поле <strong>заблоковане</strong> і не може бути видалене

en: The field %field is locked and cannot be edited.
uk: Поле %field заблоковане і не може бути зміненим

en: %type basic information
uk: %type базова інформація

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
uk: Лише для досвідчених користувачів: код PHP, що надає базові значення. Не повинен містити розмежовувачів &lt;?php ?&gt. Якщо це поле заповнене, значення, надане цим кодом замістить будь-яке значення, вказане вгорі. Очікуваний формат: <pre>!sample</pre>Для визначення очікуваного формату ви можете скористатись закладкою <em>devel load</em>, наданою <a href="@link_devel">devel module</a> на сторінці контенту %type.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
uk: Максимальна кількість значень, що користувачі можуть вносити для цього поля

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
uk: 'Необмежено' створить кнопку 'Додати ще', а отже користувачі зможуть додати скільки завгожно власних значенб

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
uk: Код PHP для 'базового значення' повернув @value, що є некоректним

en: %name must be an integer.
uk: %name повинно бути цілим

en: %name must be a positive integer.
uk: %name повинно бути позитивним цілим

en: %name must be a number.
uk: %name повинно бути номером

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
uk: Вам потрібно впевнитись, що використовуване поле наявне в даному типі матеріалу

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
uk: Розширене: Вкажіть значення полей кодом PHP

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
uk: Лише для досвідчених користувачів: код PHP, що надає значення для встановлення. Не повинен містити &lt;?php ?&gt; розмежовувачів. Якщо це поле заповнене, значення, надане цим кодом замістить будь-яке значення, вказане вгорі. Очікуваний формат: <pre>!sample</pre>Використання закладки <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load'  на сторінці контенту може допомогти вам зрозуміти очікуваний формат.

en: You have to return the default value in the expected format.
uk: Потрібно повертати базове значення в передбаченому форматі

en: Populate @node's field '@field'
uk: Заповнення поля '@field' матеріалу @node

en: Field has value
uk: Поле має значення

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
uk: Вам потрібно переконатись, що дані поля наявні в вказаному типі матеріалу. Повертається TRUE, якщо обрані поля мають вказане значення.

en: Field has changed
uk: Поле змінено

en: Content containing changes
uk: Матеріал містить зміни

en: Content not containing changes
uk: Матеріал без змін

en: @node's field '@field' has value
uk: поле @node '@field' має значення

en: Select the machine-name of the field to look at.
uk: Вибір комп'ютерного імені показаному полю

en: @node's field '@field' has been changed
uk: Змінено поле '@field' матеріалу @node

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
uk: Нефільтрований заголовок пов'язаного матеріалу. Увага - чистий ввід вмд користувача!

en: Formatted html link to the referenced node.
uk: Форматоване HTML посилання до пов'язаного матеріалу

en: Relative path alias to the referenced node.
uk: Відносна адреса до пов'язаного матеріалу

en: Absolute path alias to the referenced node.
uk: Абсолютна адреса до пов'язаного матеріалу

en: Relative path alias to the referenced user.
uk: ВІдносна адреса до пов'язаного користувача

en: Absolute path alias to the referenced user.
uk: Абсолютна адреса до пов'язаного користувача

en: @label-truncated - !column
uk: @label-скорочена - !column

en: Appears in: @types
uk: Використана в: @types

en: <No value>
uk: <Без значення>

en: Widget label (@label)
uk: Мітка Візитки (@label)

en: Custom label
uk: Своя мітка

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
uk: Допустима похибка дозволяє вам обрати, який елемент в полі з декількома значеннями буде відмикати взаємозв'язок. Оберіть "1"  для використання першого елемента, "2" для другого елемента, і так далі. Якщо ви оберете "All", кожен елемент у полі створить новий рядок, що, можливо, створить копії.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
uk: Допустима похибка дозволяє вам обрати, який елемент в полі з декількома значеннями буде використовуватись для сортування. Оберіть "1"  для використання першого елемента, "2" для другого елемента, і так далі. Якщо ви оберете "All", кожен елемент у полі створить новий рядок, що, можливо, створить копії.

en: You need to provide a label.
uk: Необхідно вказати мітку

en: You need to provide a group name.
uk: Необхідно вказати ім'я групи

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
uk: Назва групи %group_name недійсна. Назва має містити лише малі ненаголошені літери, цифри та підкреслення.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
uk: Назва групи %group_name занадто довга. Назва обмежена 32 символами, включаючи префікс 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
uk: Назва групи %group_name вже існує.

en: Add new group:
uk: Додати нову групу:

en: Add new group: you need to provide a label.
uk: Додати нову групу: потрібно вказати мітку.

en: Add new group: you need to provide a group name.
uk: Додати нову групу: потрібно вказати ім'я групи

en: Standard group
uk: Стандартна група

en: Create display groups for CCK fields.
uk: Створення групи відображення полів CCK

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
uk: Відмітьте, що якщо поле містить численні значення, лише перший вузол контенту буде завантажено.

en: There are no nodereference fields defined.
uk: Не визначено жодного поля довідки вузлів.

en: %name: invalid input.
uk: %name: неправильне введення

en: %name: found no valid post with that title.
uk: %name: не знайдено дійсного повідомлення з таким заголовком.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
uk: Тільки числа і десяткові значення дозволені в полі %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
uk: Тільки числа дозволені в полі %field.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
uk: Лише цифри та знак дробу (%decimal) дозволені в %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
uk: Відмітьте, що якщо у поля є численні значення, завантажиться лише перший користувач.

en: There are no userreference fields defined.
uk: Немає зазначених полей пов'язаного користувача

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
uk: Розширено - Користувачі, що можуть бути пов'язані (Вигляд)

en: View used to select the users
uk: Вигляд використано для вибору користувачів

en: %name: invalid user.
uk: %name: некоректний користувач.

en: New field
uk: Нове поле

en: Existing field
uk: Існуюче поле

en: New group
uk: Нова група

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
uk: Додати поля та групи до типу контенту, і впорядкувати їх на єкранах контенту та формах введення.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
uk: Ви можете додати поле до групи, перетянувши його вниз і вправо від групи.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
uk: Зверніть увагу: Встановлення модуля <a href="!adv_help">Advanced help</a> дозволить вам звертатись за більш обсяжною та точнішою допомогою.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
uk: Користуйтесь відміткою 'виключити' для виключення елемента з значення !content, переданого до шаблону вузла.

en: FLV Media Player settings page
uk: Сторінка налаштувань FLV Media Player

en: Enter the path to the swfobject.js file, relative to the web root, without the preceding slash (/).
uk: Вкажіть шлях до файлу swfobject.js, відносно кореня веб сайту, без символу слеш (/) на початку.

en: Filename:
uk: Назва файлу:

en: New upload
uk: Нове завантаження

en: edit any advertisement
uk: редагування всієї реклами

en: There are currently no statistics for this advertisement.
uk: Відсутня статистика для цієї реклами

en: delete own advertisements
uk: видалення власної реклами

en: delete any advertisement
uk: видалення реклами

en: Generate report
uk: Створити звіт

en: Not at all
uk: Не зовсім

en: Maximum filesize
uk: Найбільший розмір файлу

en: generate administrative reports
uk: створення адміністративних звітів

en: Allow admin to adjust the probability that an ad will be displayed.
uk: Дозволити адміністраторові налаштувати ймовірність того, як оголошення буде відображатися.

en: Lock
uk: Зафіксувати

en: width @width
uk: ширина @width

en: height @height
uk: висота @height

en: upscaling allowed
uk: масштабування дозволено

en: width: @width, height: @height, fit: @fit
uk: ширина: @width, висота: @height, fit: @fit

en: width: @width, height: @height, xoffset: @xoffset, yoffset: @yoffset
uk: ширина: @width, висота: @height, xoffset: @xoffset, yoffset: @yoffset

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
uk: випадково між -@degrees&deg і @degrees&deg

en: radius: @radius, sigma: @sigma, amount: @amount, threshold: @threshold
uk: радіус: @radius, сигма: @sigma, вирівнювання: @amount, поріг: @threshold

en: Save Preset
uk: Зберегти установки

en: The preset name you have chosen is already in use.
uk: Обране вами назва установок уже використовується.

en: Unknown action.
uk: Невідома дія.

en: Unknown preset.
uk: Невідомі установки.

en: This %action action is not associated %preset preset.
uk: Обрана дія (%action) не пов'язане з установками (%preset preset).

en: Create Action
uk: Створити дію

en: The action was succesfully created.
uk: Дія успішно створена

en: 404: Unable to find %image
uk: 404: Неможливо знайти %image

en: 403: File is not an image %image
uk: 403: Файл не є зображенням %image

en: There was an error saving the new image file %dst.
uk: Помилка при збиреженні нового зображення %dst

en: Manage pages
uk: Керування сторінками

en: Cluster
uk: Кластер

en: Structure
uk: Структура

en: Buffer
uk: Буфер

en: Example: Image gallery
uk: Приклад: Галерея

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
uk: Дайте короткий опис того, що користувачі повинні очікувати, коли вони увімкнуть ваші можливості.

en: Unique
uk: Унікальне

en: My Account
uk: Мій рахунок

en: JW FLV Media Player options
uk: Налаштування JW FLV Media Player

en: Delete style
uk: Вилучити стиль

en: Layers & Styles
uk: Слої і Стилі

en: Numbered
uk: Пронумеровано

en: token
uk: маркер

en: Header text
uk: Текст у заголовку

en: Seven
uk: Сім

en: styles
uk: стилі

en: Hide if empty
uk: Ховати, якщо порожнє

en: Starting value
uk: Початкове значення

en: The view %name has been saved.
uk: Вид %name збережено.

en: The MIME type of the attached file.
uk: MIME тип прикріпленого файлу.

en: The path of the attached file.
uk: Шлях прикріпленого файлу.

en: The size of the attached file.
uk: Розмір прикріпленого файлу.

en: Hide empty fields
uk: Ховати порожні поля

en: Blocked users
uk: Блоковані користувачі

en: Always display more link
uk: Завжди відображати більше посилань

en: Other tools
uk: Інші інструменти

en: No revision
uk: Нема версій

en: @number comments per page
uk: @number коментарів на сторінку

en: Requires a title
uk: Потрібен заголовок

en: Not restricted
uk: Не обмежений

en: The home page URL left by the comment author.
uk: Посилання на домашню сторінку, залишене автором коментаря.

en: The slogan of the site.
uk: Девіз сайту.

en: The administrative email address for the site.
uk: Адміністративна електронна скринька сайту.

en: The URL of the site's front page.
uk: URL-адреса головної сторінки сайту.

en: The optional description of the taxonomy term.
uk: Необов'язковий опис терміну таксономії.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
uk: Необов'язковий опис словника таксономії.

en: The unique ID of the user account.
uk: Унікальний ID рахунку користувача.

en: The login name of the user account.
uk: Ім'я для входу в рахунок користувача.

en: The email address of the user account.
uk: Адреса електронної пошти рахунку користувача.

en: The URL of the account profile page.
uk: URL-адреса сторінки профілю рахунку.

en: Main page content
uk: Матеріал головної сторінки

en: E-mails
uk: Електронні повідомлення

en: Fixed width
uk: Фіксована ширина

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
uk: Простий одно-колоночний, безтабличний, нефіксований шаблон з адміністративним інтерфейсом

en: Authentication module
uk: Модуль автентифікації

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
uk: Не вдається завершити операцію. Критична помилка у @file рядок @line: @message

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
uk: Спеціальне текстове поле, що отримує адреси електронних скриньок.

en: Page break
uk: Розрив сторінки

en: Webform settings
uk: Налаштування Webform

en: Maximum length of the textfield value.
uk: Максимальна довжина вмісту текстового поля.

en: Theme switcher
uk: Перемикач шаблонів

en: Switch theme
uk: Перемикач шаблонів

en: Created new alias %alias for %source.
uk: Створено новий %alias для %source

en: Production (Minified)
uk: Робочий (Стиснений)

en: Development (Uncompressed Code)
uk: Для розробників (Код без стиснення)

en: Automatic live preview
uk: Автоматичний живий перегляд

en: Disable automatic live preview
uk: Вимкнено автоматичний живий перегляд

en: Provide a simple link to translate the node.
uk: Надає просте посилання для редагування матеріалу.

en: Use absolute link (begins with "http://")
uk: Використовувати абсолютне посилання (починається з "http://")

en: Link this field to its node revision
uk: Зробити це поле посиланням на його версію матеріалу

en: Output machine name
uk: Вихідне машинне ім'я

en: Choose text
uk: Вибір тексту

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
uk: Клацніть маркер, щоб вставити його в поле, яке ви востаннє клацнули.

en: View my account
uk: Переглянути мій рахунок

en: Edit my account
uk: Редагувати мій рахунок

en: CTools PHP requirements
uk: Вимоги CTools до PHP

en: Basic styles
uk: Початкові стилі

en: Warning: Token value contains raw user input.
uk: Попередження: Замінник містить нефільтрований ввід користувача.

en: Edit components
uk: Змінити компоненти

en: Custom ruleset
uk: Власний набір правил

en: There are no custom rulesets.
uk: Нема власних наборів правил

en: Manage custom rulesets
uk: Керувати власними наборами правил

en: Custom rulesets
uk: Власні набори правил

en: ruleset
uk: набір правил

en: Ruleset
uk: Набір правил

en: rulesets
uk: набори правил

en: Rulesets
uk: Набори правил

en: Custom content
uk: Власний вміст

en: There are no custom styles.
uk: Нема жодного власного стилю.

en: Manage styles
uk: Керування стилями

en: Custom layout
uk: Власний макет

en: There are no custom layouts.
uk: Нема власних макетів

en: Manage custom layouts
uk: Керування власними макетами

en: layouts
uk: макети

en: The email address of the author of the node.
uk: Електронна скринька автора матеріалу.

en: The URL of the account edit page.
uk: URL-адреса редагування сторінки профілю рахунку.

en: The title of the current page.
uk: Заголовок поточної сторінки

en: The URL alias of the current page.
uk: Синонім URL поточної сторінки.

en: The URL of the current page.
uk: URL поточної сторінки.

en: Backslash \
uk: Зворотній слеш \

en: Update URL alias
uk: Оновити синонім URL
