NodeStream (6.x-1.3) - en to pt translation catalogue (5247 entries)

en: Forms
pt: Formulários

en: Home
pt: Início

en: User interface
pt: Interface de usuário

en: Slideshow
pt: Apresentação de slides

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Images
pt: Imagens

en: Previous
pt: Anterior

en: Next
pt: Próximo

en: user
pt: usuário

en: Pages
pt: Páginas

en: Save configuration
pt: Salvar configurações

en: Reset to defaults
pt: Restaurar para as configurações padrão

en: context
pt: contexto

en: delete
pt: apagar

en: Administer
pt: Administrar

en: Markup
pt: Marcação

en: Prefix
pt: Prefixo

en: Suffix
pt: Sufixo

en: E-mail
pt: Email

en: Delete
pt: Apagar

en: Submit
pt: Enviar

en: Operations
pt: Operações

en: Content
pt: Conteúdo

en: Value
pt: Valor

en: Username
pt: Usuário

en: Private
pt: Privado

en: content
pt: conteúdo

en: Groups
pt: Grupos

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Author
pt: Autor

en: Closed
pt: Fechado

en: Organic groups
pt: Grupos orgânicos

en: List
pt: Listar

en: Subject
pt: Assunto

en: Actions
pt: Ações

en: disabled
pt: desativado

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Description
pt: Descrição

en: Language
pt: Idioma

en: Read more
pt: Leia mais

en: more
pt: mais

en: Enable
pt: Ativar

en: Disable
pt: Desativar

en: Access control
pt: Controle de acesso

en: Article
pt: Artigo

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Administration
pt: Administração

en: footer
pt: rodapé

en: Comments
pt: Comentários

en: Action
pt: Ação

en: On
pt: Habilitado

en: error
pt: erro

en: Block title
pt: Título do bloco

en: Taxonomy
pt: Taxonomia

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Categories
pt: Categorias

en: Version
pt: Versão

en: Go
pt: Ir

en: view
pt: ver

en: Overview
pt: Visão geral

en: all
pt: todos

en: File
pt: Arquivo

en: File path
pt: Caminho do arquivo

en: Advanced options
pt: Opções avançadas

en: Edit
pt: Editar

en: Date
pt: Data

en: Size
pt: Tamanho

en: Search
pt: Buscar

en: Reset
pt: Reiniciar

en: None
pt: Nenhum

en: Display settings
pt: Opções de exibição

en: default
pt: padrão

en: This action cannot be undone.
pt: Esta operação não poderá ser desfeita.

en: Number
pt: Número

en: Message
pt: Mensagem

en: Password
pt: Senha

en: Block settings
pt: Configurações do bloco

en: Comment form
pt: Formulário de comentário

en: User contact form
pt: Formulário de contato do usuário

en: - None -
pt: - Nenhum -

en: Weight
pt: Peso

en: Variable
pt: Variável

en: Image
pt: Imagem

en: Center
pt: Central

en: Help text
pt: Texto de ajuda

en: Admin title
pt: Título de Administração

en: Types
pt: Tipos

en: Hierarchy
pt: Hierarquia

en: Multiple
pt: Múltipla

en: Related terms
pt: Termos relacionados

en: Required
pt: Obrigatório

en: Parent
pt: Superior

en: Depth
pt: Profundidade

en: none
pt: nenhum

en: Category
pt: Categoria

en: Settings
pt: Configurações

en: Name
pt: Nome

en: edit
pt: editar

en: Import
pt: Importar

en: Book
pt: Livro

en: Export
pt: Exportar

en: Taxonomy term
pt: Termo de taxonomia

en: Description field
pt: Campo de descrição

en: settings
pt: configurações

en: Back
pt: Voltar

en: Node ID
pt: Identificador do node

en: Field
pt: Campo

en: category
pt: categoria

en: header
pt: cabeçalho

en: Label
pt: Rótulo

en: Preview
pt: Pré-visualizar

en: Save
pt: Salvar

en: Help
pt: Ajuda

en: Font Size
pt: Tamanho da Fonte

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Preset Name
pt: Nome do Preset

en: Font
pt: Fonte

en: Default
pt: Padrão

en: Background
pt: Fundo

en: Background Color
pt: Cor de fundo

en: Summary
pt: Resumo

en: Download PDF
pt: Baixar PDF

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Aberto

en: Top
pt: Superior

en: Link Target
pt: Destino do Link

en: Small
pt: Pequeno

en: Large
pt: Grande

en: Sunday
pt: domingo

en: Monday
pt: segunda-feira

en: Tuesday
pt: terça-feira

en: Wednesday
pt: quarta-feira

en: Thursday
pt: quinta-feira

en: Friday
pt: sexta-feira

en: Saturday
pt: sábado

en: Core
pt: Núcleo

en: Clean up
pt: Limpar

en: Archives
pt: Arquivos

en: Album
pt: Álbum

en: Artist
pt: Artista

en: Genre
pt: Gênero

en: Icon
pt: Ícone

en: Schedule
pt: Agendar

en: Time
pt: Horário

en: Access
pt: Acesso

en: Add
pt: Adicionar

en: Main
pt: Principal

en: View
pt: Ver

en: Format
pt: Formato

en: Audio
pt: Áudio

en: Path
pt: Endereço

en: Sync
pt: Sincronizar

en: Vocabularies
pt: Vocabulários

en: Form ID
pt: ID do formulário

en: Manage
pt: Gerenciar

en: Refresh
pt: Atualizar

en: Region
pt: Região

en: key
pt: chave

en: Anchor
pt: Âncora

en: Placeholder tokens
pt: Tokens para substituição

en: Display
pt: Exibir

en: Node type
pt: Tipo de node

en: Advanced settings
pt: Configurações avançadas

en: results
pt: resultados

en: search
pt: buscar

en: Teaser
pt: Chamada

en: Notes
pt: Notas

en: Event
pt: Evento

en: Text
pt: Texto

en: Theme
pt: Tema

en: style
pt: estilo

en: read more
pt: leia mais

en: Display mode
pt: Modo de exibição

en: Timestamp
pt: Data e hora

en: Keywords
pt: Palavras chave

en: <none>
pt: «nenhum»

en: Component
pt: Componente

en: ID
pt: Identificador

en: #
pt: nº

en: Unknown
pt: Desconhecido

en: Attachment
pt: Anexo

en: Submission guidelines
pt: Diretrizes de envios

en: n/a
pt: n/d

en: Picture
pt: Foto

en: Upload image
pt: Enviar imagem

en: Titles
pt: Títulos

en: A list of titles for the breadcrumb links, one on each line.
pt: Uma lista de todos os títulos para os links da trilha de navegação, um por linha.

en: Paths
pt: Endereços

en: A list of Drupal paths for the breadcrumb links, one on each line.
pt: Uma lista das URLs do Drupal para os links da trilha de navegação, uma por linha.

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
pt: As seguintes sugestões de tokens podem ser usadas tanto em URLs como em títulos. Quando um token é usado em um título ou URL, ele é substituído pelo valor apropriado.

en: Mail
pt: Email

en: Before
pt: Antes

en: After
pt: Depois

en: Promoted
pt: Promovido

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: action
pt: ação

en: Continue
pt: Continuar

en: Configure
pt: Configurar

en: Check
pt: Cheque

en: Files
pt: Arquivos

en: file
pt: arquivo

en: User ID
pt: ID do usuário

en: Error
pt: Erro

en: Options
pt: Opções

en: Contact
pt: Contato

en: Created
pt: Criado

en: Sent email to %recipient
pt: Um email foi enviado para %recipient

en: Unable to send email to %recipient
pt: Não foi possível enviar o email para %recipient

en: The subject of the message.
pt: O assunto da mensagem.

en: Number of columns
pt: Número de colunas

en: Data type
pt: Tipo de dado

en: Separator
pt: Separador

en: Include
pt: Incluir

en: Exclude
pt: Excluir

en: Node edit form
pt: Formulário de edição de node

en: Are you sure you want to delete %title?
pt: Você tem certeza que deseja apagar %title?

en: Node add form
pt: Formulário de criação de node

en: Optional Title
pt: Título Opcional

en: Required Title
pt: Título Obrigatório

en: No Title
pt: Sem Título

en: Link Title
pt: Título do Link

en: URL Display Cutoff
pt: Limite de caracteres para a URL exibida

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
pt: Se o usuário não incluir um título para este link, a URL será usada como título. Qual o tamanho máximo desse título-url (que será completado com reticências - &hellip;)? Deixe em branco para que não haja limite.

en: Default (no target attribute)
pt: Padrão (sem atributo target)

en: Open link in window root
pt: Abrir link na mesma janela

en: Open link in new window
pt: Abrir link em uma nova janela

en: Allow the user to choose
pt: Permitir que o usuário escolha

en: Additional CSS Class
pt: Classe CSS Adicional

en: Not a valid URL.
pt: URL inválida.

en: Titles are required for all links.
pt: Os títulos são necessários para todos os links.

en: Open URL in a New Window
pt: Abrir URL em uma Nova Janela

en: Defines simple link field types.
pt: Define campos do tipo link simples.

en: term
pt: termo

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
pt: Opcional. No menu, os itens mais pesados vão descer e os mais leves vão ser postos mais acima.

en: All
pt: Tudo

en: Access log
pt: Registro de acesso

en: Active
pt: Ativo

en: Done
pt: Concluído

en: Submit @name
pt: Enviar @name

en: Submitted
pt: Enviado

en: Year
pt: Ano

en: Date format
pt: Formato da data

en: Panel title
pt: Título do painel

en: Add content
pt: Adicionar conteúdo

en: General information
pt: Informações gerais

en: Page title
pt: Título da página

en: CSS ID
pt: ID CSS

en: The CSS ID to apply to this page
pt: O ID CSS a ser aplicado nesta página

en: Block
pt: Bloco

en: Add block
pt: Adicionar bloco

en: Override title
pt: Sobrescrever título

en: CSS class
pt: Classe CSS

en: Display links
pt: Exibir links

en: View type
pt: Tipo da view

en: Page
pt: Página

en: Pager ID
pt: Identificador do paginador

en: View arguments
pt: Argumentos de View

en: Override URL
pt: Sobrescrever URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
pt: Se estiver definido, sobrescreva a URL da View; isto pode ser útil para definir a URL do painel

en: Three column 25/50/25
pt: 3 colunas 25/50/25

en: Left side
pt: Lado esquerdo

en: Middle column
pt: Coluna do meio

en: Right side
pt: Lado direito

en: Three column 25/50/25 stacked
pt: Três colunas empilhadas 25/50/25

en: Bottom
pt: Inferior

en: Three column 33/34/33
pt: Três colunas 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
pt: Três colunas empilhadas 33/34/33

en: Two column
pt: Duas colunas

en: Two column stacked
pt: Duas colunas empilhadas

en: 1 hour | @count hours
pt[0]: 1 hora
pt[1]: @count horas

en: 1 day | @count days
pt[0]: 1 dia
pt[1]: @count dias

en: Node links
pt: Links do conteúdo

en: Taxonomy terms
pt: Termos de taxonomia

en: User picture
pt: Foto do usuário

en: Submission information
pt: Informações da submissão

en: Breadcrumb
pt: Trilha de navegação

en: Mission
pt: Missão

en: Site name
pt: Nome do site

en: Site slogan
pt: Slogan do site

en: Node types
pt: Tipos de conteúdo

en: Not found
pt: Não encontrado

en: Off
pt: Desliga

en: Never
pt: Nunca

en: Your changes have been saved.
pt: Suas alterações foram salvas.

en: Header
pt: Cabeçalho

en: Left sidebar
pt: Barra lateral esquerda

en: Right sidebar
pt: Barra lateral direita

en: Footer
pt: Rodapé

en: Inline
pt: Mesma linha

en: Sender
pt: Remetente

en: To
pt: Para

en: From
pt: De

en: Aggregator category
pt: Categoria do agregador

en: Aggregator feed
pt: Feed agregado

en: Aggregator item
pt: Item do agregador

en: Custom
pt: Personalizado

en: Visibility
pt: Visibilidade

en: Roles
pt: Papéis

en: Comment
pt: Comentário

en: Hostname
pt: Nome do servidor

en: Score
pt: Pontuação

en: Published
pt: Publicado

en: Input format
pt: Formato de entrada

en: Signature
pt: Assinatura

en: Filter
pt: Filtrar

en: Location
pt: Localização

en: Promoted to front page
pt: Promovido para a página inicial

en: Log message
pt: Mensagem de log

en: Poll choices
pt: Opções da enquete

en: Session ID
pt: ID da sessão

en: Variable name
pt: Nome da variável

en: File ID
pt: Identificador do arquivo

en: File name
pt: Nome do arquivo

en: File MIME type
pt: Tipo MIME do arquivo

en: Node revision ID
pt: ID da revisão do conteúdo

en: Vocabulary
pt: Vocabulário

en: Vocabulary ID
pt: ID do vocabulário

en: Vocabulary name
pt: Nome do vocabulário

en: Term
pt: Termo

en: Term ID
pt: ID do termo

en: Term name
pt: Nome do termo

en: Last access
pt: Último acesso

en: Last login
pt: Último login

en: Message text
pt: Texto de mensagem

en: Severity
pt: Severidade

en: Content field
pt: Campo do conteúdo

en: Field name
pt: Nome do campo

en: Field type
pt: Tipo do campo

en: Global settings
pt: Configurações globais

en: Fields
pt: Campos

en: Widget type
pt: Tipo de widget

en: Contains
pt: Contendo

en: Does not contain
pt: Não contém

en: Is less than
pt: É menor que

en: Is less than or equal to
pt: É menor que ou igual a

en: Is equal to
pt: É igual a

en: Is greater than or equal to
pt: É maior que ou igual a

en: Is greater than
pt: É maior que

en: Is not equal to
pt: É diferente de

en: Average
pt: Média

en: Count
pt: Contar

en: Overridden
pt: Sobrescrito

en: Add a condition
pt: Adicionar uma condição

en: Add an action
pt: Adicionar uma ação

en: Watchdog
pt: Cão-de-guarda

en: Mode
pt: Modo

en: N/A
pt: -

en: Last update
pt: Última atualização

en: %time ago
pt: %time atrás

en: Advanced
pt: Avançado

en: Node Types
pt: Tipos de conteúdo

en: Up
pt: Para cima

en: Performance
pt: Desempenho

en: 1 attachment | @count attachments
pt[0]: 1 anexo
pt[1]: @count anexos

en: Width
pt: Largura

en: Height
pt: Altura

en: This field is required.
pt: Este campo é obrigatório.

en: Textfield
pt: Campo de texto

en: Display options
pt: Mostrar opções

en: Maximum
pt: Máximo

en: Scale
pt: Escala

en: Thumbnail
pt: Miniatura

en: Medium
pt: Médio

en: Media
pt: Mídia

en: Sortable
pt: Ordenável

en: Plain text
pt: Texto puro

en: Caching
pt: Armazenamento de cache

en: Month
pt: Mês

en: System
pt: Sistema

en: Basic Information
pt: Informações básicas

en: Amount
pt: Valor

en: Unlimited
pt: Ilimitado

en: Current
pt: Atual

en: Address
pt: Endereço

en: State
pt: Estado

en: Terms
pt: Termos

en: Desc
pt: Decrescente

en: Code
pt: Código

en: Recipient
pt: Destinatário

en: OR
pt: OU

en: security
pt: segurança

en: General
pt: Geral

en: Cleanup
pt: Limpeza

en: Border
pt: Borda

en: Advertisement
pt: Anúncio

en: Method
pt: Método

en: Day
pt: Dia

en: Table
pt: Tabela

en: All views
pt: Todas as exibições

en: Start date
pt: Data inicial

en: End date
pt: Data final

en: The name of the menu the node belongs to.
pt: O nome do menu ao qual o node pertence.

en: Public Key
pt: Chave Pública

en: Other
pt: Outros

en: Align
pt: Alinhamento

en: General Settings
pt: Configurações Gerais

en: Background color
pt: Cor de fundo

en: Text color
pt: Cor do texto

en: Navigation
pt: Navegação

en: Basic
pt: Básico

en: Color
pt: Cor

en: Link URL
pt: URL do link

en: List type
pt: Tipo de lista

en: Role
pt: Papel

en: Select all
pt: Selecionar Tudo

en: String
pt: Expressão

en: Not installed
pt: Não instalado

en: Referrer
pt: Referência

en: Exists
pt: Existe

en: Square
pt: Quadrado

en: Both
pt: Ambos

en: Filtered text (user selects input format)
pt: Texto filtrado (o usuário seleciona o formato de entrada)

en: Text processing
pt: Processamento de texto

en: Maximum length
pt: Comprimento máximo

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
pt: Número máximo de caracteres no campo. Deixe em branco para não impor um limite.

en: Rows
pt: Linhas

en: Create content
pt: Criar conteúdo

en: Save changes
pt: Salvar alterações

en: Argument
pt: Argumento

en: Anonymous
pt: Anônimo

en: Provider
pt: Provedor

en: <All>
pt: «Tudo»

en: access all views
pt: acessar todas as views

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
pt: O módulo Views é uma ferramenta para gerar listagens personalizadas do conteúdo do seu site; uma view pode ser configurada de maneira extremamente flexível e permitem que você tenha um controle fino de como os resultados são exibidos.

en: Tools
pt: Ferramentas

en: Edit view
pt: Editar view

en: Override
pt: Sobrescrever

en: Clone
pt: Clonar

en: Existing Views
pt: Views existentes

en: Default view
pt: Visualização padrão

en: Default Views
pt: Views padrão

en: Summary, sorted ascending
pt: Sumário, em ordem crescente

en: Summary, sorted descending
pt: Sumário, em ordem decrescente

en: Ascending
pt: Crescente

en: Descending
pt: Decrescente

en: Normal menu item
pt: Item normal do menu

en: Empty text
pt: Mensagem "Não há resultados"

en: Expose
pt: Expor

en: Down
pt: Para baixo

en: Handler
pt: Gerenciador

en: Wildcard
pt: Curinga

en: Arguments
pt: Argumentos

en: Operator
pt: Operador

en: Filters
pt: Filtros

en: Optional
pt: Opcional

en: Order
pt: Ordem

en: Add criteria
pt: Adicionar critérios

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
pt: O nome da view deve conter apenas letras, números e underscores (_).

en: administer views
pt: administrar views

en: Views RSS
pt: RSS de Views

en: Views UI
pt: Views: Interface de usuário

en: Node: Title
pt: Node: Título

en: Random
pt: Aleatório

en: Uncategorized
pt: Sem categoria

en: Plain
pt: Plano

en: Position
pt: Posição

en: Integer
pt: Inteiro

en: IP Address
pt: Endereço IP

en: Basic settings
pt: Configurações básicas

en: Last checked
pt: Checado pela última vez em

en: Node template
pt: Template de node

en: Basic setup
pt: Configuração básica

en: Allow users to choose default
pt: Permitir aos usuários escolherem o padrão

en: Buttons and plugins
pt: Botões e plugins

en: Editor appearance
pt: Aparência do editor

en: Toolbar location
pt: Localização da barra de ferramentas

en: Path location
pt: Localização do caminho

en: Enable resizing button
pt: Habilitar botão de redimensionamento

en: Block formats
pt: Formatos de bloco

en: Cleanup and output
pt: Limpeza e saída

en: Verify HTML
pt: Verificar HTML

en: Preformatted
pt: Pré-formatado

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
pt: Converter tags &lt;font&gt; para estilos

en: Remove linebreaks
pt: Remover quebras-de-linha

en: Apply source formatting
pt: Aplicar formatação do código fonte

en: Editor CSS
pt: Editor de CSS

en: CSS path
pt: Caminho do CSS

en: CSS classes
pt: Classes CSS

en: Profile
pt: Perfil

en: Close
pt: Fechar

en: Recent
pt: Recente

en: filters
pt: filtros

en: Term description
pt: Descrição do termo

en: Child terms
pt: Termos filhos

en: Edit group
pt: Editar grupo

en: fields
pt: campos

en: Save settings
pt: Salvar as configurações

en: Operation
pt: Operação

en: reply
pt: responder

en: Duration
pt: Duração

en: Threshold
pt: Limite

en: Word count
pt: Contador de palavras

en: Weeks
pt: Semanas

en: Defaults
pt: Padrões

en: Collapsible
pt: Dobrável

en: Collapsed
pt: Recolhido(a)

en: Protocol
pt: Protocolo

en: Logout
pt: Sair

en: Sort by
pt: Ordenar por

en: Created date
pt: Data de criação

en: Updated date
pt: Data de atualização

en: Full
pt: Completo

en: Default language
pt: Idioma padrão

en: Rules
pt: Regras

en: American Samoa
pt: Samoa Americana

en: Georgia
pt: Geórgia

en: Marshall Islands
pt: Ilhas Marshall

en: Puerto Rico
pt: Porto Rico

en: Virgin Islands
pt: Ilhas Virgens

en: Full name
pt: Nome completo

en: Modified
pt: Modificado

en: Regular expression
pt: Expressão regular

en: Size of textfield
pt: Tamanho do campo de texto

en: Authoring information
pt: Autoria

en: Hidden
pt: Oculto

en: File attachments
pt: Arquivos anexados

en: Root
pt: Raiz

en: minute
pt: minuto

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
pt: Digite uma URL do Drupal por linha. O asterisco (*) serve como coringa. Por exemplo: %blog para a página de blogs e %blog-wildcard para todos os blogs pessoais. Use %front para a página inicial.

en: Other queries
pt: Outras consultas

en: Link to content
pt: Link para o conteúdo

en: File Upload
pt: Envio de arquivos

en: Timer
pt: Temporizador

en: Change
pt: Mudar

en: in
pt: em

en: Edit term
pt: Editar termo

en: Time format
pt: Formato de tempo

en: Countries
pt: Países

en: Last refresh
pt: Último refresh

en: Clear
pt: Limpar

en: Node title
pt: Título do node

en: Node body
pt: Corpo do conteúdo

en: Full text
pt: Texto completo

en: Feed settings
pt: Configurações do feed

en: Source
pt: Fonte

en: Add new group
pt: Adicionar novo grupo

en: Undo
pt: Desfazer

en: Search results
pt: Resultados da busca

en: Your search yielded no results
pt: Nenhum resultado foi encontrado.

en: Token actions
pt: Símbolo de ações

en: Replacement value
pt: Valor de substituição

en: unlimited
pt: ilimitado

en: Replacement patterns
pt: Padrões de substituição

en: Deleted
pt: Apagado

en: Replace
pt: Substituir

en: Topics
pt: Tópicos

en: Topic
pt: Tópico

en: Allowed values list
pt: Lista dos valores permitidos

en: Activity
pt: Atividade

en: Publishing options
pt: Opções de publicação

en: First
pt: Primeiro

en: Middle
pt: Meio

en: Query
pt: Consulta

en: Moderate
pt: Moderar

en: Font size
pt: Tamanho da Fonte

en: Configure block
pt: Configurar bloco

en: Machine readable name
pt: Identificador

en: Human readable name
pt: Nome humanamente legível

en: hour
pt: hora

en: Hour
pt: Hora

en: Minute
pt: Minuto

en: Second
pt: Segundo

en: Select list
pt: Lista de seleção

en: Text field
pt: Campo de texto

en: Granularity
pt: Granularidade

en: Controls
pt: Controles

en: Alignment
pt: Alinhamento

en: E-mail subject
pt: Assunto do e-mail

en: Randomize
pt: Aleatório

en: Link label
pt: Rótulo do link

en: author
pt: autor

en: unchanged content
pt: conteúdo inalterado

en: content author
pt: autor do conteúdo

en: unchanged content's author
pt: autor do conteúdo não alterado

en: acting user
pt: usuário atuando

en: unchanged user
pt: usuário não alterado

en: AND
pt: E

en: Fixed
pt: Fixo

en: Revert
pt: Reverter

en: Select an action to add
pt: Selecione uma ação para adicionar

en: Select the condition to add
pt: Selecione a condição a adicionar

en: Editing action %label
pt: Editando a ação %label

en: Adjust the weight to customize the ordering of actions.
pt: Ajustar o peso para customizar a ordem das ações

en: The action %label has been saved.
pt: A ação %label foi salva

en: Editing condition %label
pt: Editando a condição %label

en: Negate
pt: Negar

en: If checked, the condition returns TRUE, if it evaluates to FALSE.
pt: Se marcado, a condição retornará VERDADEIRO se for avaliada como FALSO

en: Adjust the weight to customize the ordering of conditions.
pt: Ajustar o peso para customizar a ordem das condições

en: The condition %label has been saved.
pt: A condição %label foi salva.

en: Editing condition group %label
pt: Editando o grupo de condições %label

en: If checked, the operation will be negated. E.g. AND would be handled as NOT AND.
pt: Se marcado, a operação será negada. Por exempplo, AND seria tratado como NOT AND.

en: The logical operation of this condition group. E.g. if you select AND, this condition group will only evaluate to TRUE if all conditions of this group evaluate to TRUE.
pt: A operação lógica deste grupo de condiçoẽs. Por exemplo, se você selecionar AND, este grupo de condições será avaliado como VERDADEIRO se todas as condições do grupo forem avaliadas como VERDADEIRAS.

en: Adjust the weight to customize the ordering.
pt: Ajustar o peso para personalizar a ordem

en: The condition group %label has been saved.
pt: O grupo de condição %label foi salvo

en: Arguments configuration
pt: Configuração dos argumentos

en: Are you sure you want to delete the logical operation %label?
pt: Tem certeza de que quer apagar a operação lógica %label?

en: Are you sure you want to delete %label?
pt: Você tem certeza que deseja apagar %label?

en: The logical operation %label has been deleted.
pt: A operação lógica %label foi apagada

en: %label has been deleted.
pt: %label foi apagado(a).

en: Indent this condition by adding a logical operation.
pt: Idente esta condição adicionando uma operação lógica.

en: NOT
pt: NÃO

en: Empty
pt: Vazio

en: !not%label group
pt: grupo !not%label

en: Add another condition to this group
pt: Adicionar outra condição a este grupo

en: Edit this condition group
pt: Editar este grupo de condição

en: Import failed.
pt: A importação falhou

en: Copy these data and paste them into the import page, to import.
pt: Copie estes dados e cole na página de importação para importá-los.

en: commented content
pt: conteúdo comentado

en: commented content author
pt: autor do conteúdo comentado

en: created content
pt: conteúdo criado

en: content's author
pt: autor do conteúdo

en: updated content
pt: conteúdo atualizado

en: Content is going to be saved
pt: O conteúdo será salvo

en: Content is going to be viewed
pt: O conteúdo será visto

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
pt: Note que se o cache de página do Drupal estiver habilitado, este evento não será gerado para páginas servidas pelo cache.

en: viewed content
pt: conteúdo visualizado

en: deleted content
pt: conteúdo excluído

en: Content has type
pt: O conteúdo tem o tipo

en: Evaluates to TRUE, if the given content has one of the selected content types.
pt: Retorna VERDADEIRO se o conteúdo tiver um dos tipos de conteúdo selecionados.

en: Set the content author
pt: Definir o autor do conteúdo

en: Path has alias(es)
pt: O endereço tem URL alternativa

en: Existing system path
pt: Caminho existente no sistema

en: Specify the existing path for which you want to check if an URL alias exists.
pt: Especifique o endereço existente para o qual você quer verificar se há uma URL alternativa.

en: Path alias
pt: Endereço alternativo

en: Specify the path alias which you want to check if it already exists.
pt: Especifique a URL alternativa que você quer verificar se já existe.

en: Before checking, replace non ascii characters with
pt: Antes de verificar, substituir caracteres não ascii por

en: Leave this textfield empty to disable the replacement of non ascii characters.
pt: Deixe este campo em branco para desabilitar a substituição de caracteres não ascii.

en: Create or delete an URL alias
pt: Criar ou apagar uma URL alternativa

en: Create or delete a content's URL alias
pt: Criar ou apagar a URL alternativa de um conteúdo

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
pt: Digite o caminho para o qual você deseja criar o endereço alternativo. Por exemplo: node/28, taxonomy/term/1+2.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given path alias.
pt: Deixe em branco para apagar URL alternativas que apontem para o endereço dado.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given system path.
pt: Deixe em branco para apagar URL alternativas que apontem para os endereços de sistema dados.

en: Replace non ascii characters with
pt: Substituir caracteres não ascii por

en: You have to enter at least eiter an existing system path or a path alias.
pt: Você precisa inserir ao menos uma URL existente no sistema ou uma URL alternativa.

en: User is going to view a page
pt: Usuário vai ver uma página

en: Textual comparison
pt: Comparação textual

en: Numeric comparison
pt: Comparação numérica

en: Greater than
pt: Maior que

en: Equal to
pt: Igual a

en: Less than
pt: Menor que

en: Send a mail to a user
pt: Enviar um email para um usuário

en: Send a mail to an arbitrary mail address
pt: Enviar um email para um endereço arbitrário

en: Show a configurable message on the site
pt: Mostrar uma mensagem configurável no site

en: Page redirect
pt: Redirecionamento de página

en: Log to watchdog
pt: Registrar no watchdog

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
pt: AVISO: Isto pode causar problemas se houver muitos usuários para estes papéis em seu site, já que seu servidor pode não ser capaz de lidar com todas as solicitações de email de uma vez.

en: Select the roles whose users should receive this email.
pt: Selecione os papéis cujos usuários devem receber este email.

en: The mail's subject.
pt: O assunto do email.

en: The mail's message body.
pt: O corpo da mensagem do email.

en: The message that should be displayed.
pt: A mensagem a ser mostrada.

en: Display as error message
pt: Mostrar como uma mensagem de erro

en: Force redirecting to the given path, even if a destination parameter is given
pt: Forçar o redirecionamento para o caminho dado mesmo que um parâmetro de destino tenha sido dado.

en: The category to which this message belongs.
pt: A categoria a qual esta mensagem pertence.

en: Link (optional)
pt: Link (opcional)

en: Replacement patterns for @name
pt: Padrões de substituição para @name

en: registered user
pt: usuário registrado

en: updated user
pt: usuário atualizado

en: User page has been viewed
pt: A página de usuário foi vista

en: viewed user
pt: usuário visto

en: User has been deleted
pt: Usuário removido

en: deleted user
pt: usuário removido

en: User has logged in
pt: O usuário fez login

en: logged in user
pt: usuário autenticado

en: User has logged out
pt: Usuário fez logout

en: logged out user
pt: usuário deslogado

en: Compare two users
pt: Comparar dois usuários

en: User has role(s)
pt: O usuário tem o(s) papel(is)

en: Whether the user has the selected role(s).
pt: Se o usuário tem os papéis selecionados.

en: Match against any or all of the selected roles
pt: Comparar com qualquer ou todos os papéis selecionados

en: any
pt: qualquer

en: If matching against all selected roles the user must have <em>all</em> the roles checked in the list above.
pt: Se comparar com todos os papéis o usuário deve ter <em>todos</em> os papéis marcados na lista acima.

en: Add user role
pt: Adicionar papel

en: User whos roles should be changed
pt: Usuários cujos papéis devem ser alterados

en: Remove user role
pt: Remover papel

en: Select role(s)
pt: Selecionar papéis

en: Execute custom PHP code
pt: Executar codigo PHP personalizado

en: PHP code
pt: Código PHP

en: Caption
pt: Legenda

en: Days
pt: Dias

en: Select a user
pt: Selecione um usuário

en: You must select a user.
pt: Você deve selecionar um usuário.

en: Default template
pt: Modelo padrão

en: Open in new window
pt: Abrir em uma nova janela

en: Maxlength
pt: Comprimento máximo

en: Display fields
pt: Exibir campos

en: profile
pt: perfil

en: Left
pt: Esquerda

en: Right
pt: Direita

en: Hours
pt: Horas

en: Seconds
pt: Segundos

en: Red
pt: Vermelho

en: People
pt: Pessoas

en: or
pt: ou

en: private
pt: privado

en: Results
pt: Resultados

en: Older polls
pt: Enquetes antigas

en: View the list of polls on this site.
pt: Ver a lista de enquetes neste site.

en: Poll settings
pt: Configurações de enquete

en: View the current poll results.
pt: Ver os resultados das enquetes.

en: Promote
pt: Promover

en: Convert
pt: Converter

en: Parent term
pt: Termo pai

en: All blogs
pt: Todos os blogs

en: Style
pt: Estilo

en: Superscript
pt: Sobrescrito

en: revert
pt: reverter

en: Missing
pt: Faltando

en: Permissions
pt: Permissões

en: Your settings have been saved.
pt: Suas configurações foram salvas.

en: Last modified
pt: Última modificação

en: Reversed
pt: Revertido

en: Flexible
pt: Flexível

en: Changed
pt: Alterado

en: Completed
pt: Concluído

en: Reverse
pt: Reverter

en: create
pt: criar

en: Testing
pt: Testando

en: Conflict
pt: Conflito

en: Standard
pt: Padrão

en: Thousands separator
pt: Separador de milhares

en: completed
pt: concluído

en: Video display height
pt: Altura da exibição do vídeo

en: User name
pt: Nome do usuário

en: %type settings
pt: Configurações de %type

en: Not published
pt: Não publicado

en: Menu settings
pt: Configurações do menu

en: Color scheme
pt: Esquema de cores

en: edit own
pt: editar próprios

en: edit
pt: editar

en: Unformatted
pt: Não formatado

en: Path to the "convert" binary
pt: Caminho para o binário do "convert"

en: Documents
pt: Documentos

en: Credit
pt: Crédito

en: @type: deleted %title.
pt: @type: %title foi apagado.

en: Embedded Video
pt: Vídeo embutido

en: RSS Feed
pt: Feed RSS

en: New comments
pt: Comentários novos

en: New content
pt: Novo conteúdo

en: New
pt: Novo

en: Resume
pt: Continuar

en: Top left
pt: Esquerda em cima

en: Top right
pt: Direita em cima

en: Bottom right
pt: Direita embaixo

en: Bottom left
pt: Esquerda embaixo

en: Relationships
pt: Relacionamentos

en: Add type
pt: Adicionar tipo

en: Relationship
pt: Relação

en: relationships
pt: relacionamentos

en: Basic information
pt: Informações básicas

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
pt: Nomes devem conter apenas letras, números e underscores.

en: Sort criteria
pt: Critérios de ordenação

en: Base path
pt: Caminho base

en: <Hidden>
pt: «Oculto»

en: The primary identifier for a node.
pt: O identificador primário de um node.

en: Parent menu item
pt: Item superior de menu

en: Themes
pt: Temas

en: Translations
pt: Traduções

en: Video width
pt: Largura do vídeo

en: Video height
pt: Altura do vídeo

en: JPEG quality
pt: Qualidade do JPEG

en: Audio sample rate
pt: Sample rate do áudio

en: Audio bitrate
pt: Bitrate do áudio

en: Minutes
pt: Minutos

en: Replacement tokens
pt: Tokens para substituição

en: comment
pt: comentar

en: Loading...
pt: Carregando...

en: !name field is required.
pt: O campo !name é obrigatório.

en: Comment settings
pt: Configurações dos comentários

en: News
pt: Notícias

en: Related content
pt: Conteúdo relacionado

en: Sticky
pt: Destacado

en: Allow fullscreen
pt: Permitir tela cheia

en: Read only
pt: Somente leitura

en: Tabs
pt: Abas

en: Processing
pt: Processando

en: Output format
pt: Formato de saída

en: Path to file
pt: Caminho do arquivo

en: Storage
pt: Armazenamento

en: date
pt: data

en: File upload error. Could not move uploaded file.
pt: Erro ao enviar o arquivo. Não foi possível mover o arquivo que você enviou.

en: Page name
pt: Nome da página

en: Submissions
pt: Submissões

en: Analysis
pt: Análise

en: Clear Form Submissions
pt: Limpar Submissões do Formulário

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
pt: Você tem certeza que deseja excluir todos os envios para este formulário?

en: Webform %title entries cleared.
pt: As entradas do Webform %title foram excluídas.

en: Are you sure you want to delete this submission?
pt: Tem certeza de que deseja excluir esta submissão?

en: Submitted values are
pt: Valores enviados são

en: responses
pt: respostas

en: View and edit all the available webforms on your site.
pt: Visualizar e editar todos os webforms disponíveis no seu site.

en: Global configuration of webform functionality.
pt: Configuração global de funcionalidade do webform.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
pt: Criar um novo formulário ou questionário acessível aos usuários. Os envios e as estatísticas são registrados e acessíveis para usuários privilegiados.

en: Go to form
pt: Ir para o formulário

en: View this form.
pt: Ver este formulário.

en: Advanced Options
pt: Opções Avançadas

en: Mandatory
pt: Obrigatório

en: E-mail to address
pt: Endereço para envio de e-mail

en: E-mail from name
pt: Nome do remetente do email

en: E-mail from address
pt: Endereço de email do remetente

en: ever
pt: sempre

en: every hour
pt: a cada hora

en: every day
pt: todos os dias

en: every week
pt: a cada semana

en: No Components, add a component below.
pt: Sem Componentes. Adicione um componente abaixo.

en: Field Key
pt: Chave do Campo

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
pt: Isso é usado como um rótulo descritivo ao exibir este elemento de formulário.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
pt: Uma breve descrição do campo usado como ajuda para o usuário quando ele utiliza o formulário.

en: Check this option if the user must enter a value.
pt: Marque esta opção se o usuário deve inserir um valor.

en: Parent Fieldset
pt: Fieldset superior

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
pt: O componente do tipo @type do webform não tem uma função de edição definida.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
pt: A chave do campo %field_key é inválida. Por favor inclua apenas caracteres alfanuméricos minúsculos e underscore.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
pt: A chave do campo %field_key já está em uso pelo campo nomeado %existing_field. Por favor use uma chave única.

en: Submission #@sid
pt: Submissão #@sid

en: Previous submission
pt: Submissão anterior

en: Next submission
pt: Próxima submissão

en: Submitted by !name
pt: Enviado por !name

en: Next Page >
pt: Próxima Página >

en: < Previous Page
pt: < Página Anterior

en: The webform component @type is not able to be displayed
pt: O componente de webform @type não pode ser exibido

en: Illegal information. Data not submitted.
pt: Informação ilegal. Os dados não serão enviados.

en: Go back to the form
pt: Voltar para o formulário

en: access own webform submissions
pt: acessar os envios do próprio webform

en: edit own webform submissions
pt: editar os próprios envios ao webform

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
pt: Habilita a criação de formulários e questionários.

en: Default value
pt: Valor padrão

en: The default value of the field.
pt: O valor padrão do campo.

en: Timezone
pt: Fuso horário

en: Presents month, day, and year fields.
pt: Apresenta campos de mês, dia e ano.

en: Left Blank
pt: Deixado em branco

en: User entered value
pt: Valor inserido pelo usuário

en: Width of the textfield.
pt: Largura do campo de texto

en: User email as default
pt: Email do usuário como padrão

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
pt: Define o valor padrão para este campo como sendo o email do usuário, se ele ou ela estiver logado.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
pt: Tornar este campo não-editável. Útil para configurar um valor padrão intercambiável.

en: Average submission length in words (ex blanks)
pt: Duração média de submissão das palavras (ex.: espaços em branco)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
pt: Se este grupo de campos estiver colapsado, o usuário pode abrir ou fechar o grupo.

en: Collapsed by Default
pt: Recolhido(a) por padrão

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
pt: Grupos de campos colapsáveis ficam "abertos" por padrão. Selecione esta opção para que o grupo fique "fechado" por padrão.

en: Web Images
pt: Imagens web

en: Desktop Images
pt: Imagens do desktop

en: Additional Extensions
pt: Extensões adicionais

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
pt: Informe uma lista de extensões de arquivos adicionais para este campo de upload, separadas por vírgulas.<br /> As extensões informadas serão adicionadas aos itens verificados acima.

en: Max Upload Size
pt: Tamanho máximo de upload

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
pt: Insira o tamanho máximo de upload que um usuário pode fazer (em KB)

en: Upload Directory
pt: Diretório de upload

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
pt: Os uploads do webform são sempre salvos no diretório de arquivos do site. Você pode, opcionalmente, especificar uma subpasta para seus arquivos.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
pt: Arquivos com a extensão '%ext' não são permitidos, por favor, faça o upload de um arquivo com uma extensão %exts.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
pt: O arquivo '%filename' é muito grande (%filesize KB). Por favor, faça o upload de um arquivo com %maxsize KB ou menor.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
pt: O arquivo %filename não pôde ser salvo. O diretório de destino não tem permissões de escrita.

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
pt: O arquivo não pôde ser salvo. O diretório de destino não existe.

en: Uploading a new file will replace the current file.
pt: Ao enviar um novo arquivo, o anterior será substituído.

en: User uploaded file
pt: Arquivo enviado pelo usuário

en: Average uploaded file size
pt: Média de tamanho dos arquivos enviados

en: Questions
pt: Questões

en: Randomize Options
pt: Tornar a ordem das opções aleatória

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
pt: Torna aleatória a ordem das opções acima quando são mostradas no formulário.

en: Randomize Questions
pt: Tornar a ordem das questões aleatória

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
pt: Tornar aleatória a ordem das questões, quando forem apresentadas no formulário.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
pt: Permite a criação de perguntas de grade, denotada por botões de rádio.

en: Non-empty
pt: Não vazio

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
pt: Marcação permite que você insira HTML personalizado ou lógica PHP dentro de seu formulário.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
pt: Marque esta opção caso seja permitido o usuário escolher múltiplos valores.

en: Listbox
pt: Caixa de seleção

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
pt: Permite a criação de caixas de seleção, botões de opção ou menus de seleção.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
pt: Uma grande área de texto que permite múltiplas linhas de entrada.

en: Basic textfield type.
pt: Tipo básico textfield.

en: Time Format
pt: Formato de Hora

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
pt: Formata a exbição do horário do formulário em 12 ou 24 horas.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
pt: Apresenta ao usuário campos de horas e minutos e, opcionalmente, campos am/pm.

en: Group settings
pt: Configurações de grupo

en: Image path
pt: Caminho da imagem

en: Optional subdirectory within the "%dir" directory where images will be stored. Do not include trailing slash.
pt: Um subdiretório, opcional, dentro da pasta "%dir", onde as imagens serão armazenadas. Não inclua barra (/) no final.

en: Enable custom alternate text
pt: Permitir texto alternativo personalizado

en: Enable custom title text
pt: Permitir texto personalizado para o título da imagem

en: Alternate text
pt: Texto alternativo

en: Alternate text to be displayed if the image cannot be displayed.
pt: Texto alternativo, exibido quando a imagem não estiver disponível.

en: Text to be displayed on mouse overs.
pt: Texto exibido quando o mouse passar por cima da imagem.

en: Apply
pt: Aplicar

en: Not translated
pt: Não traduzido

en: Show blocks
pt: Exibir blocos

en: You must select a node.
pt: Você precisa selecionar um node.

en: Enter the terms you wish to search for.
pt: Digite os termos que você deseja procurar.

en: No style
pt: Sem estilo

en: Bold
pt: Negrito

en: Lifetime
pt: Tempo de vida

en: Copy
pt: Copiar

en: Base URL
pt: URL base

en: Information
pt: Informações

en: Variables
pt: Variáveis

en: No content types available.
pt: Não há nenhum tipo de conteúdo disponível.

en: PHP Code
pt: Código PHP

en: Simple
pt: Simples

en: Relationship type
pt: Tipo de relacionamento

en:  content
pt:  conteúdo

en: No caching
pt: Sem cache

en: California
pt: Califórnia

en: Florida
pt: Flórida

en: New Jersey
pt: Nova Jersey

en: New Mexico
pt: Novo México

en: New York
pt: Nova Iorque

en: North Carolina
pt: Carolina do Norte

en: North Dakota
pt: Dakota do Norte

en: Pennsylvania
pt: Pensilvânia

en: South Carolina
pt: Carolina do Sul

en: South Dakota
pt: Dakota do Sul

en: Virginia
pt: Virgínia

en: West Virginia
pt: Virgínia Ocidental

en: Multilingual system
pt: Sistema multilingue

en: Internationalization
pt: Internacionalização

en: Content selection mode
pt: Modo de seleção de conteúdo

en: Normal - All enabled languages will be allowed.
pt: Normal - Todos os idiomas habilitados serão permitidos.

en: Extended - All defined languages will be allowed.
pt: Extensão - Todos os idiomas definidos serão permitidos.

en: Multilingual options
pt: Opções de Multi idiomas

en: Multilingual settings
pt: Configurações de multi-idiomas

en: administer all languages
pt: Administrar todos os idiomas

en: Synchronize translations
pt: Sincronizar traduções

en: Select which fields to synchronize for all translations of this content type.
pt: Selecione os campos para sincronizar todas as traduções do tipo de conteúdo.

en: Translation
pt: Tradução

en: Translation status
pt: Status da tradução

en: Blocks
pt: Blocos

en: The block has been created.
pt: O bloco foi criado.

en: taxonomy term
pt: termo de taxonomia

en: The name of this term.
pt: O nome deste termo.

en: Above
pt: Acima

en: Number of values
pt: Número de valores

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
pt: Atenção! Mudar esta configuração após os dados terem sido cadastrados poderá resultar em perda de dados!

en: @min and @max
pt: @min e @max

en: Third
pt: Terceiro

en: Fourth
pt: Quarto

en: Fifth
pt: Quinto

en: Overrides
pt: Substitui

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
pt: O módulo Content, um componente exigido do Content Construction Kit (CCK), permite que um administrador associe campos personalizados a tipos de conteúdos. No Drupal, tipos de conteúdos são usados para definir características de um node, incluíndo o título e a descrição dos campos exibidos nas páginas de criação e de edição do conteúdo. Usando o módulo Content (e os outros módulos úteis incluídos no CCK), campos personalizados, muito além do "Título" e "Corpo", poderão ser adicionados. Os recursos do CCK estão acessíveis pelas abas na <a href="@content-types">página de administração de tipos de conteúdo</a>. (Consulte a <a href="@node-help">página de ajuda do módulo</a> para mais informações sobre tipos de conteúdo).

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
pt: Quando você adiciona um campo personalizado a um tipo de conteúdo, você deve determinar o tipo do campo (se ele irá conter texto, números ou referência a outros nodes) e como ele deverá ser exibido (seja como um campo ou uma caixa de texto, uma seleção em lista, uma caixa de seleção, botões rádio, um campo de texto com autocompletar, etc). Um campo pode ter múltiplos valores (por exemplo uma pessoa pode ter vários endereços de e-mail), ou um único valor (por exemplo, um empregado só pode ter um único número de registro em uma empresa). Quando você adiciona e edita campos, o CCK ajusta automaticamente a estrutura do banco de dados necessária para armazená-los. O CCK também oferece vários recursos, como cache inteligente para campos personalizados, um sistema de importação/exportação dos formulários criados, além de um sistema de integração com vários outros módulos.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
pt: Tipos personalizados de campo são gerados por uma série de módulos incluídos com o CCK. Cada módulo gera um tipo diferente de campo. A <a href="@modules">página de módulos</a> permite que você habilite ou desabilite componentes do CCK. Uma instalação padrão do CCK inclui:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
pt: <em>número</em>, que permite adicionar campos numéricos, no formato inteiro, decimal ou ponto flutuante. Você pode definir o conjunto de entradas permitidas, ou especificar um intervalo de valores permitidos. Vários formatos comuns para exibir dados numéricos também estão disponiveis.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
pt: <em>texto</em>, que permite adicionar campos de texto. Um campo de texto pode conter texto puro ou, se você quiser, usar os filtros de formato de entrada do Drupal para gerenciar de maneira segura a entrada dos dados. A entrada de texto pode ser por um campo de texto de uma linha, uma caixa de texto com várias linhas, ou, para maior controle de entrada, uma seleção em lista suspensa, uma caixa de seleção ou botões rádio. Caso você desejar, o CCK pode restringir a entrada a uma série de valores  permitidos que você pré-configure.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
pt: <em>nodereference</em>, que cria referencias customizadas entre nodes do Drupal. Adicionar um campo <em>nodereference</em> e dois tipos de conteúdo diferentes, por exemplo, você pode criar facilmente relações pais/filhos entre dados (múltiplos nodes de "empregados" podem conter um campo de <em>nodereference</em> linkando para um node de "empregador").

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
pt: <em>userreference</em>, que permite criar campos que referenciam contas de usuários de site. Ao adicionar um campo de <em>referência a usuários</em>, você pode criar relacões complexas entre os usuários do site e os nodes. Por exemplo, se você quiser acompanhar o envolvimento do usuário em um node, além do campo padrão do Drupal <em>criado por</em>, é possível adicionar um campo de referência chamado "Monitorado por" a um tipo de conteúdo e armazenar um link para a página da de perfil de um usuário.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
pt: <em>grupo de campos</em>, que permite adicionar conjuntos expansíveis para manter um grupo de campos relacionados. Um grupo também pode estar aberto ou fechado por padrão. A ordem dos seus grupos, e a ordem dos campos dentro deles é gerenciável através de uma interface arrastar-e-soltar oriunda do módulo Content.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@ handbook-cck">CCK</a> ou a <a href="@project-cck">página do projeto</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
pt: Configurar como os campos e rótulos de campos devem ser exibidos em nodes deste tipo de conteúdo.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
pt: Configurar como este tipo de conteúdo deve ser exibido nos seguintes contextos.

en: Add another item
pt: Adicionar outro item

en: Full node
pt: Node completo

en: Search Index
pt: Índice de busca

en: Search Result
pt: Resultado da busca

en: Updating field type %type with module %module.
pt: Atualizando o tipo de campo %type com o módulo %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
pt: Atualizando o tipo de widget %type com o módulo %module.

en: Manage fields
pt: Gerenciar campos

en: Remove field
pt: Remover campo

en: Allows administrators to define new content types.
pt: Permite que administradores definam novos tipos de conteúdo.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
pt: Uso avançado apenas: código PHP que deverá retornar um array chaveado com os valores permitidos. Não inclua os delimitadores &lt;?php ?&gt; Se o campo estiver preenchido, o array retornado pelo código vai sobrescrever os valores da lista acima.

en: Trimmed
pt: Cortado

en: Text area
pt: Área de texto

en: Used in
pt: Usado em

en: No fields have been defined for any content type yet.
pt: Ainda não há nenhum campo definido em nenhum tipo de conteúdo.

en: no styling
pt: sem estilo

en: simple
pt: simples

en: fieldset
pt: conjunto de campos

en: fieldset - collapsible
pt: conjunto de campos - colapsável

en: fieldset - collapsed
pt: conjunto de campos - recolhido

en: Added field %label.
pt: O campo %label foi adicionado.

en: There was a problem adding field %label.
pt: Ocorreu um problema ao adicionar o campo %label.

en: There was a problem creating field %label.
pt: Ocorreu um problema na criação do campo %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
pt: Você tem certeza de que deseja remover o campo %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
pt: Se você tiver qualquer conteúdo armazenado neste campo, ele será perdido. Esta ação não poderá ser desfeita.

en: Removed field %field from %type.
pt: O campo %field foi removido de %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
pt: Ocorreu um problema ao remover %field de %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
pt: Essas configurações se aplicam ao campo %field apenas no tipo de conteúdo %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
pt: Essas configurações se aplicam ao campo %field em todos os tipos de conteúdo em que ele apareça.

en: Save field settings
pt: Salvar as configurações do campo

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
pt: O valor que o código PHP retornou é inválido.<br/>Formato esperado: <pre>!sample</pre>. Valor retornado: @value

en: The default value is invalid.
pt: O valor padrão é inválido.

en: Saved field %label.
pt: O campo %label foi salvo.

en: The update has encountered an error.
pt: Foi encontrado um erro na atualização.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
pt: O banco de dados foi alterado e os dados foram migrados ou apagados.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
pt: Ocorreu um erro e as alterações no banco de dados não puderam ser completadas.

en: Processing %title
pt: Processando %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
pt[0]: 1 item processado com sucesso:
pt[1]: @count itens processados com sucesso:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
pt: A tabela de campos de conteúdo %old_name foi renomeada para %new_name e as instâncias do campo foram atualizadas.

en: The content fields table %name has been deleted.
pt: A tabela de campos de conteúdo %name foi apagada.

en: Referenced node ID
pt: ID do node referenciado

en: Referenced node title
pt: Título do conteúdo referenciado

en: Raw number value
pt: Valor numérico não filtrado

en: Formatted number value
pt: Valor numérico formatado

en: Raw, unfiltered text
pt: Texto original, não filtrado

en: Formatted and filtered text
pt: Texto formatado e filtrado

en: Referenced user ID
pt: Identificador do usuário referenciado

en: Referenced user name
pt: Nome do usuário referenciado

en: Formatted HTML link to referenced user
pt: Link para o usuário referenciado, em formato HTML

en: Group multiple values
pt: Agrupar múltiplos valores

en: Select the content type to export.
pt: Selecione o tipo de conteúdo que deseja exportar.

en: Export data
pt: Exportar dados

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
pt: Copie o texto exportado e cole-o em outro tipo de conteúdo utilizando a função de importação.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
pt: Este formulário irá importar as definições dos campos exportados a partir de outro tipo de conteúdo ou em outro banco de dados.<br />Note que campos não podem ser duplicados pelo mesmo tipo de conteúdo, então campos importados irão ser adicionados apenas se eles já existirem no tipo selecionado.

en: <Create>
pt: <Criar>

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
pt: Selecione o tipo de conteúdo para o qual você deseja importar esses campos.<br /> Selecione &lt;?Criar&gt; para criar um novo tipo de conteúdo e inserir esses campos.

en: Import data
pt: Importar dados

en: Paste the text created by a content export into this field.
pt: Cole neste campo o texto criado pela exportação de um tipo de conteúdo.

en: The import data is not valid import text.
pt: Os dados de importação não são válidos.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
pt: Os seguintes módulos devem ser habilitados para que a importação funcione: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
pt: O tipo de conteúdo %type já existe no banco de dados.

en: Exiting. No import performed.
pt: Saindo. Nada foi importado.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
pt: Ocorreu um erro ao tentar adicionar o tipo de conteúdo %type.<br />Por favor verifique os erros exibidos para mais informações.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
pt: O campo importado %field_label (%field_name) não foi adicionado ao tipo %type porque esse campo já existe nesse tipo de conteúdo.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
pt: O campo %field_label (%field_name) foi adicionado ao tipo de conteúdo %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
pt: Ocorreu um erro ao tentar exportar os dados das "configurações de exibição" do campo %field_name.<br />O erro no banco de dados foi: "%db_err".

en: Enables ability to import/export field definitions.
pt: Habilita a função de importar/exportar definições de campos e tipos de conteúdo.

en: view
pt: ver

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
pt: Por favor <a href="!url">configure imediatamente as permissões para seus campos</a>! Todos os campos ficam inacessíveis por padrão.

en: Content Permissions
pt: Permissões ao conteúdo

en: Set field-level permissions for CCK fields.
pt: Configurar permissões por campo para campos CCK

en: These settings apply to the group in the node editing form.
pt: Estas configurações se aplicam ao grupo no formulário de edição do node.

en: always open
pt: sempre aberto

en: collapsible
pt: dobrável

en: collapsed
pt: recolhido

en: Instructions to present to the user on the editing form.
pt: Instruções a serem apresentadas ao usuário no formulário de edição.

en: These settings apply to the group on node display.
pt: Estas configurações se aplicam ao grupo na exibição do node.

en: A description of the group.
pt: Uma descrição para o grupo.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
pt: Você tem certeza de que deseja remover o grupo %label?

en: The group %group_name has been removed.
pt: O grupo %group_name foi removido.

en: Fieldgroup
pt: Grupo de campos

en: Node reference
pt: Referência a um node

en: Store the ID of a related node as an integer value.
pt: Armazena o identificador de um node relacionado como um número inteiro.

en: Content types that can be referenced
pt: Tipos de conteúdo que podem ser referenciados

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
pt: Avançado - nodes que podem ser referenciados (View)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
pt: Forneça uma lista de argumentos a serem passados à view, separando-os por vírgulas.

en: Title (link)
pt: Título (link)

en: Title (no link)
pt: Título (sem link)

en: Autocomplete text field
pt: Campo de texto com autocompletar

en: Nodereference autocomplete
pt: Autocompletar referência a nodes

en: Node Reference
pt: Referência a nodes

en: Defines a field type for referencing one node from another.
pt: Define um tipo de campo para um node referenciar outro.

en: Store a number in the database as an integer.
pt: Armazenar um número no banco de dados no formato "inteiro".

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
pt: Armazenar um número no banco de dados no formato "decimal".

en: Float
pt: Ponto flutuante

en: Store a number in the database in a floating point format.
pt: Armazenar um número no banco de dados no formato "ponto flutuante".

en: Minimum
pt: Mínimo

en: Precision
pt: Precisão

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
pt: O quantidade total de dígitos armazenados no banco de dados, incluindo aqueles à direita da casa decimal.

en: The number of digits to the right of the decimal.
pt: O número de dígitos à direita da casa decimal.

en: Decimal marker
pt: Separador decimal

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
pt: O caractere que os usuários vão usar nos formulários para marcar o ponto decimal.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
pt: Defina um texto a ser prefixada ao valor. Por exemplo, $, R$ ou €. Deixe em branco para não usar nada. Se quiser, separe prefixos para singular e plural com um pipe (quilo|quilos).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
pt: Defina um texto a ser sufixado ao valor. Por exemplo, m², m/s², kb/s. Deixe em branco para não usar nada. Se quiser, separe sufixos para singular e plural com um pipe (quilo|quilos).

en: Allowed values
pt: Valores permitidos

en: "Minimum" must be a number.
pt: O "Mínimo" deve ser um número.

en: "Maximum" must be a number.
pt: O "Máximo" deve ser um número.

en: unformatted
pt: sem formatação

en: Defines numeric field types.
pt: Define campos de tipos numéricos.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
pt: Para um dispositivo no formato de checkbox de 'liga/desliga', defina o valor de 'desligado' primeiro e então o valor 'ligado' na seção dos <strong>Valores permitidos</strong>. Note que o checkbox irá ter o label do valor 'ligado'.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
pt: O widget 'caixas de seleção/botões de opção' irá mostrar as caixas de seleção se a opção de valores múltiplos estiver selecionada para este campo, caso contrário serão mostrados botões de opção.

en: Check boxes/radio buttons
pt: Caixas de seleção/botões de opção

en: Single on/off checkbox
pt: Checkbox simples de liga/desliga

en: Option Widgets
pt: Widgets opcionais

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
pt: Define widgets de seleção em lista, caixa de seleção e botões de rádio para os campos de texto e numéricos.

en: Store text in the database.
pt: Armazenar o texto no banco de dados.

en: Text area (multiple rows)
pt: Caixa de texto (várias linhas)

en: Defines simple text field types.
pt: Define tipos simples de campos de texto.

en: User reference
pt: Referência a usuário

en: Store the ID of a related user as an integer value.
pt: Armazena o identificador de um usuário referenciado no formato de um número inteiro.

en: User roles that can be referenced
pt: Papéis de usuários que podem ser referenciados

en: User status that can be referenced
pt: Status dos usuários que podem ser referenciados

en: Reverse link
pt: Link reverso

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
pt: Se selecionado, um link que retorna para o node que faz referencia será mostrado no registro do usuário.

en: Userreference autocomplete
pt: Autocompletar da referência aos usuários

en: User Reference
pt: Referência a usuários

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
pt: Define um tipo de campo para um node referenciar um usuário.

en: Permalink
pt: Link permanente

en: Form
pt: Formulário

en: Exceptions
pt: Exceções

en: Publish
pt: Publicar

en: Permission
pt: Permissão

en: Solid
pt: Sólido

en: Grid
pt: Grade

en: Bloggers
pt: Blogueiros

en: Use
pt: Usar

en: Edit this term
pt: Editar este termo

en: Redo
pt: Refazer

en: Italic
pt: Itálico

en: Hide
pt: Ocultar

en: Read/Write
pt: Leitura/Escrita

en: 1 comment | @count comments
pt[0]: 1 comentário
pt[1]: @count comentários

en: imagecache
pt: Imagecache

en: Submission settings
pt: Configurações de envio

en: arguments
pt: argumentos

en: X offset
pt: Deslocamento X

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
pt: Digite um valor em pixels para ser usado como deslocamento. É possível também usar uma palavra-chave: <em>left</em>, <em>center</em> ou <em>right</em>.

en: Y offset
pt: Deslocamento Y

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
pt: Digite um valor em pixels para ser usado como deslocamento. É possível também usar uma palavra-chave: <em>top</em>, <em>center</em> ou <em>bottom</em>.

en: Transparent
pt: Transparente

en: Green
pt: Verde

en: Blue
pt: Azul

en: file system
pt: sistema de arquivos

en: Source code
pt: Código-fonte

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
pt: O sistema de menu armazena apenas os caminhos do sistema, mas vai usar as URLs alternativas para exibição

en: Menu name
pt: Nome do menu

en: Filter by category
pt: Filtrar por categoria

en: Autoplay
pt: Tocar automaticamente

en: RSS Attachment
pt: Anexo RSS

en: Thumbnails
pt: Miniaturas

en: Subscript
pt: Subscrito

en: Indent
pt: Recuo

en: Outdent
pt: Desfazer recuo

en: Unlink
pt: Desconectar

en: Thread
pt: Encadeamento

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
pt: Você precisa incluir pelo menos uma palavra-chave com pelo menos @count letras.

en: Title text
pt: Texto do título

en: Installation
pt: Instalação

en: Orange
pt: Laranja

en: From name
pt: Nome do remetente

en: From address
pt: Endereço do remetente

en: Distinct
pt: Distinto

en: E-mail template
pt: Modelo do email

en: ImageMagick Binary
pt: Binário do ImageMagick

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
pt: O ImageMagick é um programa autônomo usado para manipulação de imagens. Para usa-lo, ele precisa ser instalado no seu servidor e você precisa saber aonde ele está localizado. Se você não tem certeza do caminho, consulte seu Provedor de serviços ou o administrador do servidor.

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
pt: Especifique o caminho completo do <kbd>conversor</kbd> de binário do ImageMagick. Por exemplo: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> ou <kbd>C:\Arquivos de Programas\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>

en: Display debugging information
pt: Exibir informações de debug

en: ImageMagick command: @command
pt: Comando ImageMagick: @command

en: ImageMagick output: @output
pt: Saída do ImageMagick: @output

en: Uppercase
pt: Maiúsculo

en: Extension
pt: Extensão

en: Unavailable
pt: Não disponível

en: jQuery Update
pt: Atualizar jQuery

en: Configure settings for jQuery Update module.
pt: Configurar as configurações do módulo de Atualização do jQuery.

en: Language neutral
pt: Sem idioma específico

en: Bullet list
pt: Lista de itens

en: Edit content
pt: Editar conteúdo

en: Change layout
pt: Alterar layout

en: Available
pt: Disponível

en: Contexts
pt: Contextos

en: Export format
pt: Formato de exportação

en: Set
pt: Definir

en: Node access
pt: Acesso ao node

en: Vocabulary settings
pt: Configurações de vocabulário

en: Loading
pt: Carregando

en: The directory %directory does not exist.
pt: A pasta %directory não existe.

en: The directory %directory is not writable
pt: Não há permissão de escrita na pasta %directory

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
pt: Não é possível escrever na pasta %directory. Por favor, verifique as permissões da pasta.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
pt: O diretório de destino %directory para o campo %field (Tipo de conteúdo %type) não pode ser criado ou não está acessível. O arquivo recém enviado não pode ser salvo neste diretório e, como consequência disso, o envio foi cancelado.

en: Store an arbitrary file.
pt: Armazenar um arquvo qualquer.

en: Permitted upload file extensions
pt: Extensões de arquivo permitidas

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
pt: Extensões de arquivo que um usuário pode enviar neste campo. Separe cada extensão com um espaço e não inclua o ponto (.). Se você deixar esse campo em branco, os usuários vão poder subir arquivos de qualquer extensão.

en: File size restrictions
pt: Restrições de tamanho do arquivo

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
pt: Limita o tamanho dos arquivos que um usuário pode enviar. Note que essas configurações aplicam-se apenas a arquivos novos. Arquivos já salvos no sistema não serão mexidos.

en: Maximum upload size per file
pt: Tamanho máximo de transferência por arquivo

en: Maximum upload size per node
pt: Tamanho máximo de arquivos por node

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
pt: Especifique o limite total de arquivos em cada node. Digite um valor como "512" (bytes), "80K" (kilobytes) ou "50M" (megabytes), se quiser restringir o espaço de armazenamento de arquivos ligados a cada node. Deixe esse campo em branco se não quiser restringir esse valor.

en: Generic files
pt: Arquivos genéricos

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
pt: Exibe todos os tipos de arquivos com um ícone e uma descrição com um link apontando para o arquivo.

en: File description
pt: Descrição do arquivo

en: File size (in bytes)
pt: Tamanho do arquivo (em bytes)

en: File size (pretty printed)
pt: Tamanho do arquivo (formatado)

en: Fully formatted HTML file tag
pt: Tag HTML de arquivo formatada

en: Defines a file field type.
pt: Define um campo do tipo arquivo.

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
pt: Adicionar a coleta de metadados e armazenamento para FileField.

en: Blockquote
pt: Bloco de citações

en: Rearrange
pt: Rearranjar

en: Activate
pt: Ativar

en: Switch user
pt: Trocar usuário

en: Devel
pt: Desenvolvimento

en: Execute PHP
pt: Executar PHP

en: empty
pt: vazio

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
pt: Um widget para editar arquivos de imagem, incluindo um preview da imagem.

en: Displays image files in their original size.
pt: Exigir arquivos de imagem em seu tamanho original.

en: All users
pt: Todos os usuários

en: Created time
pt: Data/hora de criação

en: - Please choose -
pt: - Escolha -

en: - None selected -
pt: - Nada selecionado -

en: Aggregator
pt: Agregador

en: Node author
pt: Autor do conteúdo

en: YouTube API
pt: API do YouTube

en: Values
pt: Valores

en: Miscellaneous
pt: Variados

en: Interface language
pt: Idioma da interface

en: Rebuilding
pt: Reconstruindo

en: Rebuild
pt: Reconstruir

en: Active users
pt: Usuários ativos

en: District of Columbia
pt: Distrito de Columbia

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
pt: A biblioteca GD para PHP não está instalada ou está desatualizada. Por favor consulte a <a href="@url">documentação do PHP sobre imagens</a> para mais informações sobre como corrigir o defeito.

en: GD library
pt: Biblioteca GD

en: Attach to
pt: Anexar a

en: Attach files
pt: Anexar arquivos

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
pt: A URL %url é inválida. Por favor digite uma URL completa, como http://www.example.com/feed.xml.

en: Unconfigured menu block
pt: Bloco de menu desconfigurado

en: @menu_name (level @level1)
pt: @menu_name (nível @level1)

en: @menu_name (levels @level1-@level2)
pt: @menu_name (níveis @level1-@level2)

en: @menu_name (levels @level1+)
pt: @menu_name (níveis @level1+)

en: 1st level (primary)
pt: 1º nível (primário)

en: 2nd level (secondary)
pt: 2º nível (secundário)

en: 3rd level (tertiary)
pt: 3º nível (terciário)

en: 4th level
pt: 4º nível

en: 5th level
pt: 5º nível

en: 6th level
pt: 6º nível

en: 7th level
pt: 7º nível

en: 8th level
pt: 8º nível

en: 9th level
pt: 9º nível

en: Expand all children
pt: Expandir todos os filhos

en: A pre-release version of Menu block has been detected. All menu blocks from the pre-release version have been given a new delta and are no longer placed in any block regions; their block placement should be re-configured immediately.
pt: Uma versão pré-lançamento do Menu Block foi detectada. Todos os blocos de menu da versão de pré-lançamento tiveram um novo delta atribuído e não estão em mais nenhuma região: o posicionamento destes blocos deve ser reconfigurado imediatamente.

en: Panel pages
pt: Páginas de painéis

en: Mini panels
pt: Mini Painéis

en: by @user
pt: por @user

en: view all panes
pt: visualizar todos os painéis

en: view pane admin links
pt: visualizar os links administrativos dos painéis

en: administer pane visibility
pt: administrar a visibilidade dos painéis

en: administer pane access
pt: administrar as permissões de acesso dos painéis

en: administer advanced pane settings
pt: administrar as configurações avançadas dos painéis

en: use panels caching features
pt: usar recursos de cache dos painéis

en: Update #5218 only has changes for PostgreSQL. There are no updates for MySQL databases - since you're running MySQL, you should consider this update successful.
pt: A atualização #5218 tem apenas mudanças para o PostgreSQL. Não há qualquer atulaziácão para bancos de dados MySQL - como você está rodando MySQL, considere esta atualização bem sucedida.

en: You can disregard failed attempts to add new columns in update #5216 as long as the two queries preceding this text were successful.
pt: Você pode desconsiderar tentativas mal sucedidas de adicionar novas colunas na atualização #5216 desde que as duas queries anteriores a este texto tenham sido bem-sucedidas.

en: Argument type
pt: Tipo de argumento

en: Deleted/missing block @module-@delta
pt: Bloco apagado/desaparecido @module-@delta

en: New custom content
pt: Novo conteúdo personalizado

en: Create a completely custom piece of HTML content.
pt: Criar um conteúdo HTML personalizado.

en: Context
pt: Contexto

en: General form
pt: Formulário geral

en: Form goes here.
pt: O formulário ficará aqui.

en: Node type description
pt: Descrição do tipo de conteúdo

en: Attached files
pt: Arquivos anexos

en: Attached files go here.
pt: Arquivos anexados vem aqui.

en: A list of files attached to the node.
pt: Uma lista de arquivos anexados a um node.

en: Book navigation
pt: Navegação do livro

en: Book navigation goes here.
pt: A navegação do livro vem aqui.

en: Add comment
pt: Adicionar comentário

en: Comment form here.
pt: Formulário de comentário vem aqui.

en: A form to add a new comment.
pt: Um formulário para adicionar um novo comentário.

en: Node comments
pt: Comentários de node

en: Node comments go here.
pt: Comentários do node vêm aqui

en: The comments of the referenced node.
pt: Os comentários do node referenciado.

en: Sort
pt: Ordenar

en: !a comments per page
pt: !a comentários por página

en: Pager
pt: Paginador

en: Node content
pt: Conteúdo do node

en: The content of the referenced node.
pt: O conteúdo do node referenciado.

en: Node title.
pt: Título do node.

en: Node content goes here.
pt: O conteúdo do node vem aqui.

en: Edit node
pt: Editar o node

en: Edit this node
pt: Editar este node

en: Link title to node
pt: Título é link para o node

en: Check here to make the title link to the node.
pt: Marque aqui para fazer com que o título seja um link para o node.

en: No extras
pt: Nenhum extra

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
pt: Marque aqui para desabilitar adições que módulos podem fazer ao node, como anexos e campos CCK; assim, deve mostrar apenas a chamada básica ou corpo.

en: Identifier
pt: Identificador

en: Node form publishing options
pt: Opções de publicação do formulário do node

en: Publishing options on the Node form.
pt: Opções de publicação no formulário do Node.

en: Node form author information
pt: Formulário de informações do autor do Node

en: Author information on the Node form.
pt: Informações de autor no formulário do Node.

en: Node form input format
pt: Formulário de formato de entrada de dados

en: Input format for the body field on a node.
pt: Formato de entrada para o campo corpo do node.

en: Node form comment settings
pt: Formulário de configurações de comentário do node

en: Comment settings on the Node form.
pt: Configurações de comentário no formulário do Node.

en: Node form menu settings
pt: Configurações de menu no formulário do Node

en: Node form file attachments
pt: Formulário de Anexos do node

en: File attachments on the Node form.
pt: Arquivos anexados no formulário do Node.

en: Node form categories
pt: Categorias do formulário de node

en: Taxonomy categories for the node.
pt: Categorias de taxonomia para o node.

en: Node form book options
pt: Opções de livro do formulário do Node

en: Book options for the node.
pt: Opções de livro para o node.

en: Publishing options.
pt: Opções de publicação.

en: Comment options
pt: Opções de comentários

en: Comment options.
pt: Opções de comentários.

en: Authoring information.
pt: Informações de autoria.

en: Menu options
pt: Opções de menu

en: Menu options.
pt: Opções de menu.

en: URL path options
pt: Opções de caminho de URL

en: Attach files.
pt: Anexar arquivos.

en: Categories.
pt: Categorias.

en: Book options
pt: Opções de livro

en: Book options.
pt: Opções de livro.

en: Input format.
pt: Formato de entrada.

en: Node type description goes here.
pt: A descrição do tipo de conteúdo vem aqui.

en: Node type description.
pt: Descrição do tipo de conteúdo.

en: Profile content goes here.
pt: Conteúdo do perfil vem aqui.

en: Which category
pt: Que categoria

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
pt: Texto que será exibido se a categoria não tiver nenhum dado. Note que o título não será mostrado a não ser que sobrescrito.

en: "@s" profile fields
pt: "@s" campos de perfil

en: Term description goes here.
pt: A descrição do termo vem aqui.

en: Term description.
pt: Descrição do termo.

en: List of related terms
pt: Lista de termos relacionados

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
pt: Termos relacionados a um termo existente; podem ser filhos, irmãos ou raízes.

en: Sibling terms
pt: Termos irmãos

en: Top level terms
pt: Termos raíz

en: Term synonyms
pt: Termos sinônimos

en: Which terms
pt: Que termos

en: Unordered
pt: Desordenado

en: Ordered
pt: Ordenado

en: The picture of a user.
pt: A foto de um usuário.

en: User profile
pt: Perfil do usuário

en: The profile of a user.
pt: O perfil de um usuário.

en: Vocabulary terms
pt: Termos de vocabulário

en: All the terms in a vocabulary.
pt: Todos os termos em um vocabulário.

en: "@s" terms
pt: "@s" termos

en: Maximum depth
pt: Profundidade máxima

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
pt: Defina uma profundidade máxima de termos a ser exibidos.

en: Display as tree
pt: Exibir como aŕvore

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
pt: Se marcado, os termos serão mostrados em uma árvore, caso contrário como uma lista simples.

en: A node object.
pt: Um objeto de node.

en: Currently set to !link
pt: Atualmente definido como !link

en: Invalid node selected.
pt: Node selecionado inválido.

en: A node add form.
pt: Um formulário de criação de node.

en: Select the node type for this form.
pt: Selecione o tipo de node para este formulário.

en: A node edit form.
pt: Um formulário de edição de node.

en: A single taxonomy term object.
pt: Um único objeto de termo de taxonomia.

en: A single user object.
pt: Um único objeto de usuário.

en: Taxonomy vocabulary
pt: Vocabulário de taxonomia

en: A single taxonomy vocabulary object.
pt: Um único objeto de vocabulário de taxonomia.

en: Select the vocabulary for this form.
pt: Selecione o vocabulário para este formulário.

en: New @s
pt: Novo(a) @s

en: New content of other types
pt: Novo conteúdo de outros tipos

en: Select the default behavior of new content added to the system. If checked, new content will automatically be immediately available to be added to Panels pages. If not checked, new content will not be available until specifically allowed here.
pt: Selecione o comportamento padrão de novo conteúdo adicionado ao sistema. Se marcado, o novo conteúdo será automaticamente disponibilizado para ser acrescentado ao Panels. Se não marcado, os novos conteúdos não ficarão disponíveis até que especificamente disponibilizados aqui.

en: <p>Click Submit to be presented with a complete list of available content types set to the defaults you selected.</p>
pt: <p>Clique enviar para ver uma lista completa dos tipos de conteúdo disponíveis marcados como o padrão que você selecionou.</p>

en: Allowed @s content
pt: Conteúdo permitido @s

en: argument
pt: argumento

en: Add argument
pt: Adicionar argumento

en: relationship
pt: relacionamento

en: Add relationship
pt: Adicionar relação

en: Add context
pt: Adicionar contexto

en: Required contexts
pt: Contextos necessários

en: required context
pt: contexto necessário

en: Add required context
pt: Adicionar contexto necessário

en: Close Window
pt: Fechar janela

en: Close window
pt: Fechar janela

en: Remove this item
pt: Remover este item

en: Add @type "@context"
pt: Adicionar @type "@context"

en: Edit @type "@context"
pt: Editar @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
pt: Insira um nome para identificar este !type nas telas administrativas.

en: Keyword
pt: Palavra-chave

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
pt: Insira uma palavra-chave para usar como substituição nos títulos.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
pt: Ignorar; o conteúdo que requerer este contexto não estará disponível.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
pt: Se o argumento estiver faltando ou se não for válido, selecione como deve se comportar.

en: Argument @count
pt: Argumento @count

en: Context @count
pt: Contexto @count

en: 1 year | @count years
pt[0]: 1 ano
pt[1]: @count anos

en: 1 week | @count weeks
pt[0]: 1 semana
pt[1]: @count semanas

en: 1 min | @count min
pt[0]: 1 minuto
pt[1]: @count minutos

en: 1 sec | @count sec
pt[0]: 1 segundo
pt[1]: @count segundos

en: Panel content has been updated.
pt: O conteúdo do painel foi atualizado.

en: Choose layout
pt: Escolha o layout

en: Move content in @layout to
pt: Mover conteúdo em @layout para

en: Missing content type
pt: Tipo de conteúdo faltando

en: Add content to !s
pt: Adicionar conteúdo ao !s

en: Configure !subtype_title
pt: Configurar !subtype_title

en: Panel settings
pt: Configurações do painel

en: No title
pt: Sem título

en: Unknown context
pt: Contexto desconhecido

en: Columns
pt: Colunas

en: Row @row, Column @col
pt: Linha @row, Coluna @col

en: Single column
pt: Coluna única

en: Right above
pt: Direita acima

en: Right below
pt: Direita abaixo

en: Module name
pt: Nome do módulo

en: Enter the module name to export code to.
pt: Digite o nome do módulo para o qual exportar o código.

en: Panel
pt: Painel

en: Panel content
pt: Conteúdo do Painel

en: Add a node from your site as content.
pt: Adicionar um node de seu site como conteúdo.

en: Page settings
pt: Configurações da página

en: Path is required.
pt: O endereço é requerido.

en: Simple cache
pt: Cache simples

en: Argument wildcard
pt: Argumento curinga

en: No argument
pt: Sem argumento

en: From context
pt: Do contexto

en: Required context
pt: Contexto obrigatório

en: Panel argument
pt: Argumento do painel

en: Sixth
pt: Sexto

en: Fixed argument
pt: Argumento fixo

en: Use pager
pt: Paginar

en: Items to display
pt: Itens a exibir

en: More link
pt: Link "mais"

en: More link text
pt: Texto do "Leia mais"

en: Edit this view
pt: Editar esta view

en: Send arguments
pt: Enviar argumentos

en: Book parent
pt: Livro pai

en: Top level book
pt: Livro raiz

en: Term parent
pt: Termo superior

en: Top level term
pt: Termo raiz

en: System block
pt: Bloco do sistema

en: Rounded corners
pt: Cantos arredondados

en: contains
pt: contendo

en: Machine name
pt: Nome no sistema

en: Allow Upscaling
pt: Permitir aumentar a imagem

en: Let scale make images larger than their original size
pt: Permite que imagens sejam redimensionadas para um tamanho maior que o tamanho original.

en: imagecache_scale_image failed. image: %image, data: %data.
pt: imagecache_scale_image falhou. imagem: %image, dados: %data.

en: imagecache_scale_and_crop failed. image: %image, data: %data.
pt: imagecache_scale_and_crop falhou. imagem: %image, dados: %data.

en: <strong>Inside dimensions</strong>: Final dimensions will be less than or equal to the entered width and height. Useful for ensuring a maximum height and/or width.
pt: <strong>Dentro das dimensões</strong>: As dimensões finais serão menores ou iguais aos valores de largura e altura informados. É útil para garantir alturas e/ou larguras fixas.

en: <strong>Outside dimensions</strong>: Final dimensions will be greater than or equal to the entered width and height. Ideal for cropping the result to a square.
pt: <strong>Fora das dimensões</strong>: As dimensões finais serão maiores ou iguais aos valores de largura e altura informados. É ideal para cortar o resultado em um quadrado.

en: Scale to fit
pt: Redimensionar para encaixar

en: Inside dimensions
pt: Dentro das dimensões

en: Outside dimensions
pt: Fora das dimensões

en: Enter a width in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
pt: Digite uma largura em pixels ou em porcentagem. Por exemplo: 500 ou 80%.

en: Enter a height in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
pt: Digite uma altura em pixels ou em porcentagem. Por exemplo: 500 ou 80%.

en: imagecache_deprecated_scale failed. image: %image, data: %data.
pt: imagecache_deprecated_scale falhou. imagem: %image, dados: %data.

en: imagecache_crop failed. image: %image, data: %data.
pt: imagecache_crop falhou. imagem: %image, dados: %data.

en: imagecache_desaturate failed. image: %image, data: %data.
pt: imagecache_desaturate falhou. imagem: %image, dados: %data.

en: Rotation angle
pt: Ângulo de rotação

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
pt: O número de graus em que a imagem deve ser rotacionada. Números positivos = sentido horário. Números negativos = sentido anti-horário.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
pt: Rotaciona cada imagem com um ângulo aleatório. O ângulo especificado acima passa a ser o ângulo máximo de rotacionamento.

en: imagecache_rotate_image failed. image: %image, data: %data.
pt: imagecache_rotate_image failed. imagem: %image, dados: %data.

en: <strong>NOTE:</strong> The sigma parameter below is currently <em>only</em> used when the Imagemagick toolkit is active.
pt: <strong>NOTA:</strong> O parâmetro Sigma abaixo é usado <em>apenas</em> quando o toolkit Imagemagick está ativo.

en: Radius
pt: Raio

en: The radius of the gaussian, in pixels, not counting the center pixel. If you're using Imagemagick, you can set this to 0 to let Imagemagick select a suitable radius. Typically 0.5 to 1 for screen resolutions. (default 0.5)
pt: O raio da gaussiana, em pixels, sem contar o pixel central. Se você está usando Imagemagick, pode deixar esse número como 0 para deixar o Imagemagick escolher um raio adequado. Normalmente 0.5 a 1 para resoluções de tela. (padrão = 0.5)

en: The standard deviation of the gaussian, in pixels. General rule of thumb: if radius < 1 then sigma = radius, else sigma = sqrt(radius). (default 0.5)
pt: O desvio padrão da gaussiana, em pixels. Regra geral: se raio < 1, então sigma = raio. Se não, sigma = raiz quadrada de raio. (padrão = 0.5)

en: The percentage of the difference between the original and the blur image that is added back into the original. Typically 50 to 200. (default 100).
pt: O percentual da diferença entre o original e a imagem borrada que é adicionada atrás do original. Tipicamente entre 50 e 200. (o padrão é 100).

en: The threshold, as a fraction of max RGB levels, needed to apply the difference amount.  Typically 0 to 0.2. (default 0.05).
pt: O limite, como uma fração dos níveis máximos de RGB, necessário para aplicar o valor da diferença.  Tipicamente entre 0 e 0.2. (o padrão é 0.05).

en: imagecache_sharpen_image failed. image: %image, data: %data.
pt: imagecache_sharpen_image falhou. imagem: %image, dados: %data.

en: @preset image
pt: Imagem @preset

en: @preset image linked to node
pt: Imagem @preset linkada para o node

en: @preset image linked to image
pt: Imagem @preset linkada para a imagem

en: @preset file path
pt: Caminho para o arquivo @preset

en: @preset URL
pt: URL da imagem @preset

en: Failed generating an image from %image using imagecache preset %preset.
pt: Ocorreu um erro ao gerar a imagem %imagem utilizando o preset %preset.

en: non-existant action %action
pt: ação inexistente %action

en: Failed to create imagecache directory: %dir
pt: Ocorreu um erro ao criar o diretório para armazenar as imagens redimensionadas: %dir

en: action(id:%id): %action failed for %src
pt: ação (id:%id): %action falhou para %src

en: Unknown file type(%path) stat: %stat
pt: Tipo de arquivo desconhecido(%path) estat: %stat

en: imagecache_resize_image failed. image: %image, data: %data.
pt: imagecache_resize_image falhou. imagem: %image, dados: %data.

en: administer imagecache
pt: administrar imagecache

en: flush imagecache
pt: limpar presets do imagecache

en: view imagecache
pt: visualizar imagens do imagecache

en: presetname
pt: nome do preset

en: Flush
pt: Limpar

en: Preset Namespace
pt: Identificador do preset

en: The namespace is used in URL's for images to tell imagecache how to process an image. Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
pt: O identificador é utilizado nas URLs das imagens para instruir o imagecache em como processar a magem. Por favor utilize apenas caracteres alfanuméricos, underscores (_) e hífens (-).

en: The specified preset was not found
pt: O preset especificado não foi encontrado.

en: Are you sure you want to delete the preset %preset?
pt: Você tem certeza que deseja apagar o preset %preset?

en: Are you sure you want to flush the preset %preset?
pt: Você tem certeza que deseja limpar o conteúdo do preset %preset?

en: New Actions
pt: Novas Ações

en: Add !action
pt: Adicionar !action

en: Update Action
pt: Atualizar Ação

en: Are you sure you want to delete the !action action from preset !preset?
pt: Você tem certeza que deseja apagar a ação !action do preset !preset?

en: The action has been deleted.
pt: A ação foi apagada.

en: Administer imagecache presets and actions.
pt: Administrar presets e ações do imagecache

en: Add new preset
pt: Adicionar novo preset

en: The primary identifier for an imagecache_preset.
pt: O identificador primário para um preset do imagecache.

en: The primary identifier for an imagecache_action.
pt: O identificador primário para um ação do imagecache.

en: The weight of the action in the preset.
pt: O peso das acções no prédefinidas.

en: The module that defined the action.
pt: O módulo que define a ação.

en: The unique ID of the action to be executed.
pt: A ID exclusiva da ação a ser executada.

en: The configuration data for the action.
pt: Os dados de configuração para a ação.

en: ImageCache Directory
pt: Diretório do ImageCache

en: %p is not writeable by the webserver.
pt: %p não pode ser lido pelo servidor web.

en: An unknown error occured.
pt: Ocorreu um erro desconhecido.

en: An unknown error occured trying to verify %p is a directory and is writable.
pt: Um erro desconhecido ocorreu ao tentar verificar se %p é um diretório com permissão de escrita.

en: ImageCache Temp Directory
pt: Diretório temporário do ImageCache

en: Dynamic image manipulator and cache.
pt: Manipulador dinâmico e cache de imagens.

en: ImageCache User Interface.
pt: Interface de Usuário do ImageCache.

en: Print
pt: Imprimir

en: Headline
pt: Título

en: Locked
pt: Travado

en: Account
pt: Conta

en: Selection type
pt: Tipo de seleção

en: Any
pt: Qualquer

en: No name
pt: Sem nome

en: Validation
pt: Validação

en: Finish
pt: Finalizar

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
pt: Erro ao enviar o arquivo: Não foi possível mover o arquivo %file para o diretório destino: %directory.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
pt: Erro de validação. Por favor, tente novamente. Se o erro persistir, por favor, contate o administrador do site.

en: In moderation
pt: Em moderação

en: Skip to main content
pt: Pular para o conteúdo principal

en: Default order
pt: Ordem padrão

en: Or
pt: Ou

en: Content ID
pt: ID do conteúdo

en: Underline
pt: Sublinhar

en: Cut
pt: Cortar

en: Paste
pt: Colar

en: Ordered list
pt: Lista ordenada

en: Unordered list
pt: Lista não-ordenada

en: Font family
pt: Família de fontes

en: About
pt: Sobre

en: Case sensitive
pt: Diferenciar maiúsculas e minúsculas

en: Add row
pt: Adicionar linha

en: Link class
pt: Classe do link

en: string
pt: expressão

en: Cardinality
pt: Cardinalidade

en: Select a term
pt: Selecionar um termo

en: Available as block
pt: Disponível como bloco

en: Created Date
pt: Data de criação

en: Draggable Table
pt: Tabela Arrastável

en: Displays rows in a table and makes them draggable.
pt: Mostra linhas em uma tabela e as torna arrastáveis.

en: Column
pt: Coluna

en: Default sort
pt: Ordenação padrão

en: sort by @s
pt: ordenar por @s

en: Allow Reordering
pt: Permitir reordenar

en: The table that knows whether sub-lists are collapsed or expanded.
pt: A tabela que sabe se as sublistas estão recolhidas ou expandidas.

en: The user.
pt: O usuário.

en: The parent node.
pt: O node pai.

en: The state.
pt: O estado.

en: and
pt: e

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
pt: A URL para a qual o usuário deve ser redirecionado. Pode ser uma URL interna, como node/1234, ou uma URL externa, como http://drupal.org.

en: After saving a new comment
pt: Depois de salvar um novo comentário

en: After saving an updated comment
pt: Depois de salvar as atualizações de um comentário

en: After deleting a comment
pt: Depois de apagar um comentário

en: Optional URL
pt: URL Opcional

en: Static Title:
pt: Título Estático:

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other node field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
pt: Caso o campo de link seja opcional ou obrigatório, um campo será exibido para o usuário final. Caso o título do link seja estático, o link usará sempre o mesmo título. Caso o <a href="http://drupal.org/project/token">módulo Token</a> esteja instalado, o valor do título estático poderá ser montado a partir de qualquer outro campo do node. Títulos estáticos e baseados em token não devem incluir tags XHTML inline como <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.

en: Allow user-entered tokens
pt: Permitir que os usuários insiram tokens

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
pt: Caso esteja selecionado permitirá que usuários insiram tokens nas URLs e títulos durante a edição do formulário. Essa configuração não afeta a página de configurações do campo.

en: Rel Attribute
pt: Atributo Rel

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
pt: Quando exibido, este link terá um atributo rel. A utilização mais comum é <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a>, que evita que alguns mecanismos de busca indexem os links fornecidos.

en: A default title must be provided if the title is a static value
pt: Um título padrão deve ser informado quando o título é um valor estático

en: At least one title or URL must be entered.
pt: Pelo menos um título ou URL deve ser inserido.

en: You cannot enter a title without a link url.
pt: Você não pode inserir um título sem um link de url.

en: Title, as link (default)
pt: Título, como link (padrão)

en: URL, as link
pt: URL, como link

en: Short, as link with title "Link"
pt: Curto, como link com título "link"

en: Label, as link with label as title
pt: Rótulo, como link com o rótulo como título.

en: Separate title and URL
pt: Separe título e URL

en: - Select -
pt: - Selecione -

en: Behavior
pt: Comportamento

en: Login name
pt: Login

en: Add new rule
pt: Adicionar nova regra

en: Add @type
pt: Adicionar @type

en: Not promoted
pt: Não promovido

en: Parent comment
pt: Comentário pai

en: The parent comment.
pt: O comentário ao qual este é uma resposta.

en: Author's website
pt: Site do autor

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
pt: Exibe a profundidade do comentário, caso ele esteja encadeado.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
pt: Organizar pela ordem na discussão. Dessa forma, os comentários "filhos" ficam juntos com seus "pais".

en: Reply-to link
pt: Link para resposta

en: Provide a simple link to reply to the comment.
pt: Fornece um link para responder a um comentário

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Link this field to its user or an author's homepage
pt: Linkar este campo para o usuário ou página inicial do autor

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
pt: O novo webform %title foi criado. Adicione novos campos ao seu webform utilizando o formulário abaixo.

en: Submission deleted.
pt: Submissão apagada.

en: field
pt: campo

en: The node the uploaded file is attached to
pt: O node ao qual o arquivo está anexado

en: Menu items
pt: Itens de menu

en: clone
pt: clonar

en: View settings
pt: Configurações da view

en: Week @week
pt: Semana @week

en: Delete view
pt: Excluir view

en: Regions
pt: Regiões

en: Translate
pt: Traduzir

en: Target
pt: Alvo

en: Time ago
pt: Tempo decorrido

en: Create @name
pt: Criar @name

en: Imagecache presets
pt: Presets do Imagecache

en: Delete preset
pt: Apagar preset

en: Not enabled
pt: Desativado

en: GD !format Support
pt: Suporte GD !format

en: Show related videos
pt: Mostrar vídeos relacionados

en: The taxonomy vocabulary ID
pt: O identificador do vocabulário da taxonomia

en: The taxonomy term ID
pt: O identificador do termo de taxonomia

en: Force single
pt: Forçar uma só opção

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
pt: Instruções para apresentar ao usuário abaixo deste campo no formulário de edição.<br />Tags HTML permitidas:@tags

en: &lt;none&gt;
pt: &lt;nenhum&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
pt: Você não tem premissão para inserir código PHP.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
pt: Este código PHP foi definido pelo administrador e irá sobrescrever qualquer valor especificado anteriormente.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
pt: Usar código PHP nas configurações do campo (perigoso - conceda com cuidado)

en: A file has been pre-loaded for import.
pt: Um arquivo foi pré-carregado para ser importado.

en: Content fieldgroup
pt: Conteúdo do grupo de campos

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
pt: Texto exibido se o grupo não tiver nenhum dado. Note que o título não será exibido a não ser que esteja sobrescrito.

en: Node from reference
pt: Node da referência

en: Adds a node from a node reference in a node context; if multiple nodes are referenced, this will get the first referenced node only.
pt: Adiciona um node a partir de um node reference em um contexto de node; se múltiplos nodes forem referenciados, isto irá pegar apenas o primeiro node referenciado.

en: Node reference field
pt: Campo de referência a nodes

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
pt: Os valores permitidos para este campo. Insira um valor por linha, no formato chave|rótulo. A chave é o valor que será armazenado no banco de dados e deve estar de acordo com o tipo de armazenamento (%type). O rótulo é opcional e a chave será usada como rótulo se nenhum for especificado.<br /> Tags HTML permitidas: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
pt: O código PHP foi configurado por um administrador e irá sobrescrever os valores inseridos acima.

en: User from reference
pt: Usuário referenciado

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
pt: Adiciona um usuário a partir de uma referência em um contexto de node. Se múltiplos usuários forem referenciados apenas o primeiro será usado.

en: User reference field
pt: Campo de referência a usuários

en: Element
pt: Elemento

en: Effect
pt: Efeito

en: Configuration to import
pt: configuração de importação

en: Exported rule configurations
pt: Configurações de regra exportada

en: This node
pt: Este node

en: Show @count value(s)
pt: Exibir @count valor(es)

en: starting from @count
pt: começando de @count

en: Speed
pt: Velocidade

en: The language the content is in.
pt: O idioma em que o conteúdo está escrito.

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
pt: Você tem certeza que quer apagar o bloco "%name"?

en: Blocks that start with the 1st level will always be visible. Blocks that start with the 2nd level or deeper will only be visible when the trail to the active menu item is in the block’s tree.
pt: Blocos que iniciam com o 1º nível sempre estarão visíveis. Blocos que iniciam com o 2º nível ou mais somente serão visíveis quando o rastro do item de menu ativo estiver na árvore do bloco.

en: Adding menu blocks
pt: Adicionando blocos de menu

en: Configuring menu blocks
pt: Configurando blocos de menu

en: When adding or configuring a menu block, several configuration options are available:
pt: Ao adicionar ou configurar um bloco de menu, várias opções de configurações estarão disponíveis:

en: For menu trees that start with the 1st level, the default block title will be the menu name. For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level.
pt: Para árvores de menu que comecem com o 1º nível, o título de bloco padrão será o nome do menu. Para árvores de menu que começarem com o 2º nível ou maior, o título de bloco padrão será o título para o item de menu pai do nível especificado.

en: Styling menu blocks
pt: Estilização de blocos de menu

en: Menu block API
pt: API do Menu Block

en: Developers can use the API of this module to create their own menu trees outside the confines of blocks. All of the publicly available API functions are documented in the menu_block.module file.
pt: Desenvolvedores podem usar a API deste módulo para criar suas próprias árvores de menu fora dos limites dos blocos. Todas as funções públicas disponíveis desta API estão documentadas no arquivo menu_block.module.

en: Add menu block
pt: Adicionar bloco de menu

en: Add a new menu block.
pt: Adicionar um novo bloco de menu

en: Delete menu block
pt: Excluir menu block

en: Redirect URL
pt: URL para redirecionamento

en: Response code
pt: Código de resposta

en: Node tokens
pt: Tokens do node.

en: Resizable
pt: Redimensionável

en: Colorpicker
pt: Seletor de Cores

en: Multilanguage
pt: Multi-idiomas

en: Acronym
pt: Sigla

en: @menu_name (active menu item)
pt: @menu_name (item de menu ativo)

en: Starting level
pt: Nível inicial

en: Make the starting level follow the active menu item.
pt: Faz o nível inicial seguir o item de menu ativo.

en: If the active menu item is deeper than the level specified above, the starting level will follow the active menu item. Otherwise, the starting level of the tree will remain fixed.
pt: Se o item de menu ativo for mais profundo que o nível especificado abaixo, o nível inicial irá seguir o item de menu ativo. Caso contrário, o nível inicial da árvore permanecerá fixo.

en: Starting level will be
pt: Nível inicial será

en: Active menu item
pt: Item de menu ativo

en: From the starting level, specify the maximum depth of the menu tree.
pt: A partir do nível inicial, especificar a profundidade máxima da árvore de menu.

en: Button text
pt: Texto do botão

en: Title only
pt: Apenas o título

en: Validator
pt: Validador

en: Hover
pt: Ao passar do mouse

en: Inherit
pt: Herdar

en: Maximum resolution for Images
pt: Resolução máxima para as imagens

en: Defines an image field type.
pt: Define um tipo de campo para imagens.

en: Mime type
pt: Tipo mime

en: Use default
pt: Usar o padrão

en: Save order
pt: Salvar ordem

en: Add region
pt: Adicionar região

en: number
pt: número

en: Format: %time.
pt: Formato: %time.

en: The weight, used for sorting.
pt: O peso, usado para ordenação.

en: Display format
pt: Formato de exibição

en: Supported
pt: Suportado

en: The date the node was last updated.
pt: A data em que o node foi atualizado pela última vez.

en: Category ID
pt: Identificador da categoria

en: Button alignment
pt: Alinhamento dos botões

en: Example:
pt: Exemplo:

en: @label (!name) - Allowed values
pt: @label (!name) - Valores permitidos

en: %name: illegal value.
pt: %name: valor inválido.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
pt: %name: você não pode digitar mais do que %max caracteres.

en: The settings have been saved.
pt: As configurações foram salvas.

en: Invalid display id @display
pt: ID do display @display é inválido

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
pt: Erro: o handler para @table > @field não existe!

en: Do not use a relationship
pt: Não usar um relacionamento

en: Display type
pt: Tipo de display

en: Custom template
pt: Modelo personalizado

en: Default format string
pt: Formato padrão

en: Custom pages
pt: Páginas personalizadas

en: Webform submissions
pt: Submissões do webform

en: The cache has been cleared.
pt: O cache foi limpo.

en: The node id.
pt: A id do node.

en: of
pt: de

en: translate
pt: traduzir

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
pt: Aviso de segurança: Não foi possível escrever o arquivo .htaccess. Por favor, crie um arquivo .htaccess na pasta %directory com o seguinte código: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
pt: Apenas arquivos com as seguintes extensões são permitidos: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
pt: O arquivo tem %filesize, o que excede o tamanho máximo permitido de %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
pt: O arquivo tem %filesize, o que excederia sua quota de disco de %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
pt: A imagem foi redimensionada para ficar dentro das dimensões máximas permitidas de %dimensions pixels.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
pt: A imagem é grande demais; o tamanho máximo é %dimensions pixels.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
pt: A imagem é muito pequena; o tamanho mínimo é %dimensions pixels.

en: Column settings
pt: Configuração das colunas

en: No link
pt: Sem link

en: These settings control how this image is displayed in its full size, which defaults to @widthx@height. Note that if one of the dimensions is 0, then the image will be resized to be no larger than the other dimension.
pt: Essas configurações controlam como essa imagem será exibida em seu tamanho completo, com padrão para @widthx@height. Observe que se uma das dimensões for 0, ela será ignorada.

en: Full size link
pt: Link de tamanho completo

en: To embed this image on your own site, simply copy and paste the html code from this text area.
pt: Para embutir essa imagem em seu site, simplesmente copie e cole o código html dessa área de texto.

en: outdated
pt: desatualizado

en: <strong>@language_name</strong> (source)
pt: <strong>@language_name</strong> (fonte)

en: add translation
pt: adicionar tradução

en: Translations of %title
pt: Traduções de %title

en: Path: !path
pt: Endereço: !path

en: Is not one of
pt: Não é um de

en: Analyze
pt: Analisar

en: Admin
pt: Administrar

en: Row
pt: Linha

en: Row settings
pt: Configurações de linha

en: taxonomy vocabulary
pt: vocabulário de taxonomia

en: Simplecontext arg
pt: Argumento simplecontext

en: Item1
pt: Item 1

en: Item2
pt: Item 2

en: A relcontext object.
pt: Um objeto relcontext.

en: Scheduling
pt: Agendamento

en: Autocomplete matching
pt: Busca do autocompletar

en: Starts with
pt: Começa com

en: Page elements
pt: Elementos da página

en: Variants
pt: Variantes

en: Autocomplete
pt: Autocompletar

en: Clone rule
pt: Copiar regra

en: Filter by event
pt: Filtrar por evento

en: Active rules
pt: Regras ativas

en: Inactive rules
pt: Regras inativas

en: Fixed rules
pt: Regras corrigidas

en: Choose an appropriate label for this rule.
pt: Escolha um rótulo apropriado para esta regra.

en: This rule is active and should be evaluated when the associated event occurs.
pt: Essa regra está ativa e deve ser avaliada quando o evento associado ocorrer.

en: The name contains not allowed characters.
pt: O nome contém caracteres não permitidos.

en: Alter the settings for the cloned rule.
pt: Alterar as configurações da regra copiada.

en: created comment
pt: comentário criado

en: updated comment
pt: comentário atualizado

en: deleted comment
pt: comentário excluído

en: Load a referenced user
pt: Carregar uma referência a um usuário

en: Content containing the user reference field
pt: Conteúdo com o campo de referência a usuário

en: Referenced user
pt: Usuário referenciado

en: Load a referenced node
pt: Carrega um node referenciado

en: Content containing the node reference field
pt: O conteúdo que contém o campo de referencia a nodes

en: Referenced content
pt: Conteúdo referenciado

en: Populate a field
pt: Preencher um campo

en: Select the machine-name of the field.
pt: Selecione o nome de máquina do campo

en: Content is displayed as teaser
pt: O conteúdo é mostrado como chamada

en: Content is displayed as page
pt: O conteúdo é mostrado como página

en: Set content title
pt: Definir o título do conteúdo

en: Add new content
pt: Adicionar novo conteúdo

en: Load content by id
pt: Carregar conteúdo por id

en: Loaded content
pt: Conteúdo carregado

en: Content type to be used
pt: Tipo de conteúdo a ser usado

en: Content Revision ID
pt: ID da revisão do conteúdo

en: URL alias exists
pt: Existe URL alternativa

en: create url aliases
pt: criar URLs alternativas

en: administer url aliases
pt: administrar URLs alternativas

en: Cron maintenance tasks are performed
pt: Tarefas de manutenção do Cron são executadas

en: Set breadcrumb
pt: Definir trilha de navegação

en: Loaded user
pt: Usuário carregado

en: Enter an id or a name of the user to load.
pt: Insira uma id ou um nome do usuário para carregar.

en: Name of the user to be loaded.
pt: Nome do usuário a ser carregado.

en: User id
pt: Id de usuário

en: Id of the user to be loaded.
pt: ID do usuário a ser carregado.

en: You have to enter the user name or the user id.
pt: Você precisa inserir o nome de usuário ou o id de usuário.

en: E-mail to
pt: E-mail para

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
pt: Uma escolha inválida foi detectada. Por favor entre em contato com o administrador do site.

en: Illegal choice %choice in !name element.
pt: Escolha ilegal %choice no elemento !name.

en: Language negotiation
pt: Negociação do idioma

en: Decimal point
pt: Ponto

en: Permanent
pt: Permanente

en: Temporary
pt: Temporário

en: Delimited text
pt: Texto delimitado

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
pt: Um arquivo de texto puro, com valores separados por vírgulas, tabulações ou outro caractere.

en: A file readable by Microsoft Excel.
pt: Um arquivo legível pelo Excel.

en: Delimited text format
pt: Formato de texto delimitado

en: Comma (,)
pt: Vírgula (,)

en: Semicolon (;)
pt: Ponto e vírgula (;)

en: Colon (:)
pt: Dois pontos (:)

en: Period (.)
pt: Ponto (.)

en: Space ( )
pt: Espaço ( )

en: Custom date format
pt: Formato de data personalizado

en: Revision information
pt: Informações da revisão

en: Input type
pt: Tipo de entrada

en: Pause
pt: Pausa

en: Click
pt: Clique

en: Citation
pt: Citação

en: Hide submit button
pt: Esconder botão submeter

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
pt: Selecione o método para coletar sugestões do autocompletar. Note que <em>Contém</em> pode ficar um pouco lento em sites com milhares de usuários.

en: View used to select the nodes
pt: View usada para selecionar os nodes

en: %name: this post can't be referenced.
pt: %name: este post não pode ser referenciado.

en: Is one of
pt: É um de

en: Expression
pt: Expressão

en: Preset name
pt: Nome do preset

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
pt: O acesso será concedido aos usuários que tenham a permissão a seguir.

en: Show All
pt: Exibir todos

en: Full screen mode
pt: Modo de tela cheia

en: You may customize the player to enable or disable full screen playback. Full screen mode is enabled by default.
pt: Você pode customizar o tocador para habilitar ou desabilitar a exibição em tela cheia. O modo de tela cheia é habilitado por padrão.

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
pt: Nodes são o conteúdo fundamental do Drupal.

en: Comments are responses to node content.
pt: Comentários são respostas ao conteúdo do node.

en: Users who have created accounts on your site.
pt: Usuários que criaram conta no seu site.

en: Is empty (NULL)
pt: É vazio (NULL)

en: not empty
pt: não vazio

en: Default image
pt: Imagem padrão

en: Use default image
pt: Usar imagem padrão

en: Choose a image that will be used as default.
pt: Escolha uma imagem para usar como imagem padrão.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
pt: O tamanho mínimo permitido para a imagem, no formato LARGURAxALTURA (por exemplo 640x480). Digite 0 se não quiser que o tamanho seja restringido. Se uma imagem maior que isso for enviada, ela será redimensionada.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
pt: Este texto será usado pelos leitores de tela, motores de busca ou quando a imagem não puder ser carregada.

en: Theming information
pt: Informação de tema

en: Ends with
pt: Termina com

en: Join summary
pt: Juntar resumo ao texto

en: Split summary at cursor
pt: Cortar chamada no cursor

en: Upload date
pt: Data em que foi enviado

en: (Unpublished)
pt: (Não publicado)

en: Do not cache
pt: Não fazer cache

en: @label title
pt: título @label

en: @label protocol
pt: protocolo @label

en: @label target
pt: alvo @label

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
pt: O título a ser utilizado quando o argumento estiver presente; o título da view será sobrescrito pelos argumentos anteriores. Você pode utilizar a substituição de percentagem para substituir com títulos via argumentos. Utilize "%1" para o primeiro argumento, "%2" para o segundo, etc.

en: Action to take if argument is not present
pt: Ação a ser tomada caso o argumento não esteja presente.

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
pt: Se o argumento receber esse valor, o argumento será ignorado. Por exemplo: "todos"

en: Wildcard title
pt: Título curinga

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
pt: O título usado para o curinga em substituições em outros lugares.

en: <Basic validation>
pt: -Validação Básica-

en: Action to take if argument does not validate
pt: Ação a tomar caso o argumento não seja validado

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
pt: Os protocolos exibidos aqui são os globalmente disponíveis. Você pode adicionar mais protocolos modificando a variável <em>filter_allowed_protocols</em> em sua instalação.

en: Link this field to its user
pt: Linkar esse campo à página do usuário

en: This will override any other link you have set.
pt: Esta configuração vai sobrescrever qualquer outro link que você tenha configurado.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
pt: Sobrescrever o valor para exibir a informação para usuários anônimos

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
pt: Se selecionado, você poderá digitar um texto diferente para nomear usuários visitantes.

en: Text to display for anonymous users
pt: Texto a exibir aos usuários anônimos

en: Use default RSS settings
pt: Usar as configurações padrão para RSS

en: Title plus teaser
pt: Título mais a chamada

en: Front page feed
pt: Feed da página inicial

en: Primary
pt: Primário

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
pt: Estas informações aparecerão como nome do bloco em >> construção do site >> blocos.

en: Default style
pt: Estilo padrão

en: The node ID of the node.
pt: O identificador do node do grupo.

en: Tab weight
pt: Peso da aba

en: All languages
pt: Todos os idiomas

en: User: ID
pt: Usuário: ID

en: Dashboard
pt: Painel

en: No role
pt: Sem papel de usuário.

en: Image preview
pt: Pré-visualização da imagem

en: View link
pt: Link "ver"

en: %title field is required.
pt: O campo %title é obrigatório.

en: The size of the file.
pt: O tamanho do arquivo.

en: Link this field
pt: Transformar este campo em um link

en: Only show "listed" file attachments
pt: Apenas exibir os arquivos anexos "listados"

en: Videos
pt: Vídeos

en: Menu links
pt: Links de menu

en: Link title
pt: Título do link

en: Link this field to its node
pt: Linkar este campo para o seu node

en: Thumbnail width
pt: Largura da miniatura

en: Thumbnail height
pt: Altura da miniatura

en: Found no valid post with that title: %title
pt: Não foi encontrado nenhuma postagem com o título: %title

en: Node creation
pt: Criação do nó

en: Delete link
pt: Apagar link

en: Filter the view to the currently logged in user.
pt: Filtra a view para o usuário logado no momento.

en: Save string
pt: Salvar tradução

en: Cache once for everything (global)
pt: Fazer cache uma vez para todos os casos (global)

en: Per page
pt: Por página

en: Per role
pt: Por papel

en: Per role per page
pt: Por papel, por página

en: Per user
pt: Por usuário

en: Per user per page
pt: Por página e por usuário

en: Display the results as a slideshow.
pt: Mostrar os resultados como um slideshow.

en: Slideshow mode
pt: Modo de Apresentação de Slides

en: Create new
pt: Criar novo

en: The file could not be uploaded.
pt: Não foi possível transferir o arquivo.

en: Configure ImageAPI.
pt: Configurar ImageAPI.

en: There are no image toolkit modules enabled. Toolkit modules can be enabled from the <a href="!admin-build-modules">module configuration page</a>.
pt: Não existe nenhum módulo de ferramenta de imagem ativado. Módulos de ferramentas podem ser ativados na <a href="!admin-build-modules">página de configuração de módulo</a>.

en: The %toolkit module is the only enabled image toolkit. Drupal will use it for resizing, cropping and other image manipulations.
pt: O módulo %toolkit é a única ferramenta de imagem ativada. O Drupal irá usá-la para redimensionar, cortar e efetuar outras manipulações de imagem.

en: Select a default image processing toolkit
pt: Selecione uma ferramenta padrão de processamento de imagem

en: This setting lets you choose which toolkit Drupal uses resizing, cropping and other image manipulations.
pt: Esta configuração permite que você escolha qual ferramenta o Drupal usará para redimensionar, cortar e efetuar outras manipulações de imagem.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
pt: O toolkit de manipulação de imagens escolhido, %toolkit, não pode processar corretamente a função %function.

en: Could not set permissions on destination file: %file
pt: Não foi possível definir permissões no arquivo de destino: %file

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
pt: Define a qualidade das manipulações do JPEG. Varia de 0 a 100. Valores maiores significam melhor qualidade de imagem, porém arquivos maiores.

en: Compression Quality
pt: Qualidade da Compressão

en: Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
pt: Valores maiores significam melhor qualidade de imagem, porém arquivos maiores.

en: Checking this option will display the ImageMagick commands and output to users with the <em>administer site configuration</em> permission.
pt: Marcando essa opção serão mostrados os comandos e saídas do ImageMagick para usuários com permissão para <em>administrar configuração do site</em>.

en: Version information
pt: Informação de versão

en: The ImageMagick <kbd>convert</kbd> binary was located and return this version information.
pt: O <kbd>conversor</kbd> de binário ImageMagick foi localizado e retornou esta informação de versão.

en: Compression Quality must be a value between 0 and 100.
pt: Qualidade de compressão deve ser um valor entre 0 e 100.

en: The specified ImageMagick path %file does not exist.
pt: O caminho especificado %file do ImageMagick não existe.

en: The specified ImageMagick path %file is not executable.
pt: O caminho especificado %file do ImageMagick não é executável.

en: PHP's <a href="!open-basedir">open_basedir</a> security restriction is set to %open-basedir, which may be interfering with attempts to locate ImageMagick.
pt: A restrição de segurança <a href="!open-basedir">open_basedir</a> está definida como %open-basedir, o que pode interferir com tentativas de localizar o ImageMagick.

en: ImageAPI Toolkit
pt: Ferramenta ImageAPI

en: No ImageAPI toolkits available
pt: Nenhuma ferramenta ImageAPI disponível

en: PHP GD was not compiled with %format support.
pt: PHP GD não foi compilado com suporte a %format

en: GD Image Rotation
pt: Rotação de Imagem GD

en: Low Quality / Poor Performance
pt: Baixa Qualidade / Fraco Desempenho

en: GD Image Filtering
pt: Filtragem de imagens GD

en: ImageAPI supporting multiple toolkits.
pt: ImageAPI que suporta múltiplos toolkits.

en: Uses PHP's built-in GD2 image processing support.
pt: Usa o suporte de processamento de imagem GD2 embutido no PHP.

en: Command Line ImageMagick support.
pt: Suporte ImageMagick com Linha de Comando.

en: ImageAPI toolkit missing settings form
pt: Faltando formulário de configuração da ferramenta ImageAPI

en: administer imageapi
pt: administrar imageapi

en: ImageAPI requires a Toolkit such as ImageAPI GD or ImageAPI ImageMagick to function. Go to !modules and enable one of them.
pt: ImageAPI requer um Toolkit como o ImageAPI GD ou ImageAPI ImageMagick para funcionar. Vá para !modules e ative um deles.

en: ImageAPI GD Memory Limit
pt: Limite de Memória do ImageAPI GD

en: It is highly recommended that you set you PHP memory_limit to 96M to use ImageAPI GD. A 1600x1200 images consumes ~45M of memory when decompressed and there are instances where ImageAPI GD is operating on two decompressed images at once.
pt: Ao usar o imageapi_gd, é altamente recomendado que você configure o parâmetro do PHP memory_limit para 96M. Uma imagem de 1600x1200 pixels consome cerca de 45M de memória quando descomprimida e o ImageAPI GD geralmente opera com duas imagens descomprimidas ao mesmo tempo.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). An empty value will cause images that support transparency to have transparent backgrounds, otherwise it will be white.
pt: A cor de fundo a ser usada em áreas expostas da imagem. Use notação RGB hexadecimal (web): #FFFFFF para branco, #000000 para preto. Se você deixar o campo em branco, formatos de imagem que suportam transparência terão o fundo transparente, ou branco, se não transparência não for suportada.

en: Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
pt: Por favor utilize apenas caracteres alfanuméricos, underscores (_) e hífens (-) para os nomes dos presets.

en: Preset %name (ID: @id) was deleted.
pt: O preset %name (ID: @Id) foi apagado.

en: Preset %name (ID: @id) was flushed.
pt: O preset %name (ID: @id) foi limpo.

en: Override Defaults
pt: Sobrescrever os padrões

en: Unknown Action.
pt: Ação desconhecida.

en: Unknown Preset.
pt: Preset desconhecido.

en: The action was succesfully updated.
pt: A ação foi atualizada com sucesso.

en: ImageCache already generating: %dst, Lock file: %tmp.
pt: ImageCache já está gerando: %dst, Arquivo de trava: %tmp.

en: Manage ImageCache presets.
pt: Gerenciar os presets do Imagecache

en: Place the following snippet in your module as part of <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.
pt: Coloque o seguinte código no seu módulo, como parte do <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.

en: ImageCache UI
pt: UI do ImageCache

en: %p is not a directory or is not readable by the webserver.
pt: %p não é um diretório ou ele não é acessível pelo servidor web.

en: Has Avatar
pt: Tem uma foto

en: Display the node with standard node view.
pt: Exibe o node com a exibição normal de nodes.

en: </i> could not be found.
pt: </i> não foi encontrado.

en: Undefined State called in draggableviews_build_hierarchy(..)
pt: Estado indefinido chamado em draggableviews_build_hierarchy(..)

en: You are not allowed to reorder nodes.
pt: Você não tem permissão para reordenar nodes.

en: The structure is locked.
pt: A estrutura está trancada.

en: Draggableviews: A cycle was found.
pt: Draggableviews: Um ciclo foi encontrado.

en: Makes views draggable.
pt: Tornar as views arrastáveis

en: The message that appears after a broken structure has been repaired
pt: A mensagem que aparece após uma estrutura quebrada ser corrigida

en: Everytime a broken structure has been repaired this message will be shown. Per definition the structure cannot be broken after it has been repaired. Leave blank if you don't want to show any message.
pt: Todas as vezes que uma estrutura tiver sido corrigida esta mensagem será mostrada. Por definição a estrutura não pode estar quebrada após ter sido corrigida. Deixe em branco se você não quer mostrar qualquer mensagem.

en: Native
pt: Nativo

en: Configure global settings
pt: Editar configurações globais

en: The view id.
pt: O id da view.

en: The table saves the order settings of an draggableview.
pt: A tabela salva as configurações de ordem de uma view arrastável.

en: Makes the order unique for each view.
pt: Torna a ordem única para cada view.

en: Makes the order unique for each level.
pt: Torna a ordem única para cada nível.

en: The value.
pt: O valor.

en: Makes Views draggable
pt: Torna a Views arrastável

en: CCK-support for order fields
pt: Suporte CCK para ordenar campos

en: This value provided by draggableviews is unique for each view.
pt: Este valor fornecido pela draggableviews é único para cada view.

en: Sort by value
pt: Ordenar por valor

en: Display "@display": Draggableviews: order field <i>@field</i> could not be found (..afterwards removed from Fields section?). Check your settings.
pt: Display "@display": DraggableViews: o campo de ordem <i>@field</i> não foi encontrado (..terá sido removido da seção de Campos?). Verifique suas configurações.

en: Display "@display": Draggableviews: hierarchy field <i>@field</i> could not be found (..afterwards removed from Fields section?). Check your settings.
pt: Display "@display": DraggableViews: o campo de hierarquia <i>@field</i> não foi encontrado (..terá sido removido da seção de Campos?). Verifique suas configurações.

en: Display "@display": Draggableviews: The drag-handles will be attached to the first field. But the currently configured first field will not be shown. Move the currently configured first field to another position or choose <i>Show input fields?</i> on the settings page.
pt: Display "@display": DraggableViews: Os handles de arrastar serão anexados ao primeiro campo, mas o campo atualmente configurado como primeiro não será mostrado. Mova o campo configurado como primeiro para outra posição ou escolha <i>Mostrar inputs de campos?</i> nas páginas de configurações.

en: Depth limit must be a numeric value >= 1
pt: O limite de profundidade deve ser um valor numérico >= 1

en: Display "@display": Draggableviews: Number rows of last page must be a numeric value >= 0.
pt: Display "@display": Draggableviews: o número de linhas da última página deve ser um valor numérico >= 0.

en: Display "@display": Draggableviews: Number rows of previous page must be a numeric value >= 0.
pt: Display "@display": Draggableviews: Número de linhas da página anterior deve ser um valor numérico >= 0.

en: Within the following section all the <i>Draggable Table</i> settings can be configured. Don't be confused by the options above. This style plugin inherits all options that the table style plugin offers.<br />Draggableviews provides two special fields to ease your life. They are called <i>Draggableviews: Order</i> and <i>Draggableviews: Parent</i>. These fields are designed to be used in combination with the "Native" handler.
pt: Na próxima seção todas as opções da <i>Tabela Arrastável</i> serão configuradas. Não se confunda com as as opções acima. Este plugin de estilo herda todas as opções de estilo oferecidas pelo plugin de tabela.<br />DraggableViews fornece dois campos especiais para facilitar sua vida. Eles são chamados <i>DraggableViews: Ordem</i> e <i>DraggableViews: Pai</i>. Estes campos são desenhados para serem usados em combinação com o handler "Nativo".

en: Set a parent field if you want to use hierarchies.
pt: Defina um campo pai se você quiser usar hierarquias.

en: When you use paging and you want to drag a row from one page to another then you need to show some rows of the previous/next page.
pt: Quando estiver usando paginação e quiser arrastar uma linha de uma página para outra, será necessário mostrar algumas linhas das páginas posterior e anterior.

en: Show input fields?
pt: Mostrar campos de entrada?

en: Decide whether order input fields should be visible or not
pt: Decida se os campos de entrada de ordem devem ser visíveis ou não

en: Decide whether parent input fields should be visible or not
pt: Decida se campos de entrada de pai devem ser visíveis ou não

en: Only use this option in combination with hierarchies. Type -1 for no limit.
pt: Use esta opção apenas em combinação com hierarquias. Digite -1 para nenhum limite.

en: Define the depth limit
pt: Definir o limite de profundidade

en: Decide whether expand/collapse links should be shown or not
pt: Decida se os links para expandir/colapsar devem ser mostrados ou não

en: How many rows should be displayed of the previous page
pt: Quantas linhas devem ser exibidas da página anterior

en: How many rows should be displayed of the next page
pt: Quantas linhas devem ser exibidas da próxima página

en: Behaviour of new nodes
pt: Comportamento de novos nodes

en: Nodes without a numerical order value assigned will be treated as new nodes. Decide where they should appear by default.
pt: Nodes sem um valor de ordem numérico atribuído serão tratados como novos nodes. Decida onde eles devem aparecer por padrão.

en: On Bottom
pt: Na base

en: On Top
pt: No topo

en: Draft
pt: Rascunho

en: Save Draft
pt: Salvar rascunho

en: Capitalize first letter
pt: Primeira letra maiúscula

en: 12-hour (am/pm)
pt: 12-horas (am/pm)

en: 24-hour
pt: 24-horas

en: Scheduled
pt: Agendado

en: Canvas
pt: Tela

en: Logged in user
pt: Usuário logado

en: Custom text
pt: Texto personalizado

en: Color 1
pt: Cor 1

en: Color 2
pt: Cor 2

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
pt: Não há submissões para este formulário. <a href="!url">Ver este formulário</a>.

en: Sum
pt: Soma

en: Node module form.
pt: Formulário do módulo Node.

en: Locale module form.
pt: Formulário do módulo Locale.

en: Taxonomy module form.
pt: Formulário do módulo Taxonomy.

en: Default argument
pt: Argumento padrão

en: Unselect
pt: Desselecionar

en: Followers
pt: Seguidores

en: Custom player color
pt: Cor customizada do tocador

en: Embedded video player options
pt: Opções do tocador de vídeo embutido

en: Embedded video player color
pt: Cor do tocador de vídeo embutido

en: Allow users to view video using the entire computer screen.
pt: Permitir que os usuários vejam o vídeo usando a tela inteira do computador.

en: Poll title
pt: Título da enquete

en: No description
pt: Sem descrição

en: Numbered list
pt: Lista numerada

en: Not installed.
pt: Não Instalado.

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
pt: %name: este campo não aceita mais de @count valores.

en: Name of top taxonomy term
pt: Nome do principal termo da taxonomia

en: ID of top taxonomy term
pt: ID do principal termo da taxonomia

en: Secondary
pt: Secundário

en: No fields available.
pt: Não há nenhum campo disponível.

en: Text 1
pt: Texto 1

en: Text 2
pt: Texto 2

en: TRUE is returned, if both texts are equal.
pt: Retorna VERDADEIRO se ambos os textos forem iguais.

en: User account has been created
pt: A conta de usuário foi criada

en: User account details have been updated
pt: Os detalhes da conta do usuário foram atualizados.

en: Saved variable @name of type @type.
pt: Variável @name do tipo @type foi salva.

en: Failed saving variable @name of type @type.
pt: Falha ao salvar a variável @name do tipo @type.

en: unlabelled
pt: sem rótulo

en: Rule Sets
pt: Conjuntos de Regras

en: Show rule configuration
pt: Mostrar configuração da regra

en: Included @module.rules.inc files.
pt: Arquivos @module.rules.inc incluídos.

en: The name of the item.
pt: O nome do item.

en: The whole, serialized item configuration.
pt: A configuração do item completa, serializada.

en: Cache table for the rules engine to store configured items.
pt: Tabela de cache para o módulo regras armazenar itens configurados.

en: Successfully imported rule %label.
pt: Regra %label importada com sucesso.

en: Failed importing the rule %label.
pt: Falha na importação da regra %label.

en: The now separated rules administration UI module has been enabled.
pt: O módulo de Interface de Administração de regras, agora separado, foi ativado.

en: No upgrade information for the element %name found. Aborting.
pt: Não foi encontrada informação de atualização do elemento %name. Abortando.

en: Lets you define conditionally executed actions based on occurring events.
pt: Permite que você defina ações executadas condicionamente baseadas nos eventos que estão ocorrendo.

en: Comment is being viewed
pt: O comentário está sendo visualizado

en: viewed comment
pt: comentário visualizado

en: After publishing a comment
pt: Após publicar um comentário

en: published comment
pt: comentário publicado

en: After unpublishing a comment
pt: Após despublicar um comentário

en: unpublished comment
pt: comentário despublicado

en: Load comment by id
pt: Carregar comentário por id

en: Comment id
pt: Id do comentário

en: Loaded comment
pt: Comentário carregado

en: Comment with id @id
pt: Comentário com id @id

en: After saving new content
pt: Depois de salvar um novo conteúdo

en: After updating existing content
pt: Depois de atualizar um conteúdo existente

en: saved content
pt: conteúdo salvo

en: After deleting content
pt: Após apagar um conteúdo

en: Content is published
pt: O conteúdo está publicado

en: Content is sticky
pt: O conteúdo está fixo

en: Content is promoted to frontpage
pt: O conteúdo está promovido à página inicial

en: User, who is set as author
pt: Usuário, que está definido como autor

en: Load the content author
pt: Carregar o autor do conteúdo

en: Content author
pt: Autor do conteúdo

en: The title of the newly created content.
pt: O título do conteúdo recém criado.

en: If you want to load a specific revision, specify it's revision id. Else leave it empty to load the current revision.
pt: Se você quer carregar uma versão específica, defina a id da revisão. Caso contrário deixe em branco para carregar a versão atual.

en: @node is @type
pt: @node é @type

en: @node is published
pt: @node está publicado

en: @node is sticky
pt: @node é destaque

en: @node is promoted to frontpage
pt: @node está promovido para a página inicial

en: Set the author of @node to @author
pt: Definir o autor de @node para @author

en: Load the @node author
pt: Carregar o autor do @node

en: @node author
pt: autor do @node

en: Set @node's title
pt: Definir o título do @node

en: Select a content type that will be created when this action is invoked.
pt: Selecione um tipo de conteúdo que será criado quando esta ação for invocada.

en: Create content only if the given author has access permission to do so
pt: Criar conteúdo apenas se o autor dado tiver permissão de acesso para fazê-lo

en: New content of type @type
pt: Novo conteúdo do tipo @type

en: Content with id @id
pt: Conteúdo com id @id

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash or the URL alias will not work.
pt: Especifique um caminho alternativo pelo qual estes dados podem ser acessados. Por exemplo, digite "sobre" ao escrever um página sobre o site. use um caminho relativo e não adicione barras antes ou a URL alternativa não funcionará.

en: Create or delete @node's URL alias
pt: Criar ou apagar a URL alternativa do @node

en: This action only works if the acting user has %perm1 or %perm2 permsissions. If this does not suit, use the generic "Create or delete an URL alias" action together with the existing system path "node/{ID}".
pt: Esta ação funciona apenas se o usuário atuante tiver permissões %perm1 ou %perm2 Se isto não for adequado, use a ação genérica "Criar ou apagar uma URL alternativa" juntamente com o caminho de sistema existente "node/{ID}"

en: PHP is not evaluated as there are not all necessary variables available.
pt: O PHP não é avaliado já que não existem todas as variáveis necessárias disponíveis.

en: PHP code inside of &lt;?php ?&gt; delimiters will be evaluated and replaced by its output. E.g. &lt;? echo 1+1?&gt; will be replaced by 2.
pt: O código PHP dentro de delimitadores &lt;?php ?&gt; serão avaliados e substituídos por seu resultado. Por exemplo:  &lt;? echo 1+1?&gt; será substituído por 2.

en: Furthermore you can make use of the following variables:
pt: Além disso você pode usar as seguintes variáveis:

en: Intelligent saving
pt: Salvamento inteligente

en: Note that variables are passed by reference, so you can change them.
pt: Note que as variáveis são passadas por referência de modo que você pode alterá-las.

en: If you want to make the changes permanent, you can let rules intelligently save the changes when the variable's data type supports it.
pt: Se você quiser tornar as alterações permanentes, você pode deixar que as Regras salvem inteligentemnte as mudanças quando o tipo de dados das variáveis o suportar.

en: To make use of "intelligent saving" just return an array of variables to save, e.g.: !code So variables are saved only once, even if modified multiple times.
pt: Para usar o "salvamento inteligente" apenas retorne um array de variáveis a salvar, por exemplo: !code Então as variáveis são salvas apenas uma vez, mesmo se modificado muitas vezes.

en: The code that should be executed. Don't include &lt;?php ?&gt; delimiters.
pt: O código que deve ser executado. Não inclua delimitadores &lt;?php ?&gt;.

en: Be sure to always return a boolean value, e.g.: !code
pt: Certifique-se de sempre retornar um valor booleano, por exemplo: !code

en: The code has to always return a boolean value.
pt: O código precisa sempre retornar um valor booleano.

en: truth value
pt: valor verdadeiro

en: a fixed value
pt: um valor fixo

en: You may also enter a timestamp in GMT. E.g. use !code together with the PHP input evalutor to specify a date one day after the evaluation time.
pt: Você também pode inserir um timestamp em GMT. Por exemplo: use !code junto com o avaliador de input PHP para epecificar uma data um dia após o horário da avalição.

en: The argument %label is no valid date.
pt: O argumento %label não é uma data válida.

en: Just enter 1 for TRUE, 0 for FALSE or make use of an input evaluator.
pt: Insira apenas 1 para VERDADEIRO, 0 para FALSO ou use um avaliador de input.

en: Number 1
pt: Número 1

en: Number 2
pt: Número 2

en: Select greater than, less than or equal to.
pt: Selecione maior que, menor que ou igual a.

en: Check a truth value
pt: Verifique se um valor é verdadeiro

en: Truth value
pt: Valor verdadeiro

en: Add a new @type variable
pt: Adiciona uma nova variável @type

en: Added @type
pt: @type adicionado

en: Save a @type
pt: Salvar um @type

en: Permanently apply changes
pt: Aplicar mudanças permanentemente

en: If checked, changes to the argument are saved automatically.
pt: Se marcado, as mudanças ao argumento são salvas automaticamente.

en: Two texts to compare
pt: Dois textos para comparar

en: Evaluate the second text as a regular expression.
pt: Avaliar o segundo texto como uma expressão regular.

en: Check a <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Logical_value">truth value</a>, i.e. TRUE or FALSE.
pt: Verificar um <a href="http://pt.wikipedia.org/wiki/Valor_de_verdade">valor de verdade</a>, i.e. VERDADEIRO ou FALSO.

en: Force immediate saving.
pt: Forçar salvamento imediato.

en: If enabled, intelligent saving is bypassed to ensure immediate saving.
pt: Se habilitado, o salvamento inteligente é ignorado para assegurar salvamento imediato.

en: Usually you need not care about saving changes done by actions. However this action allows you to force saving changes, if no action does.
pt: Normalmente você não precisa se preocupar em salvar mudanças feitas por ações. Entretanto esta ação permite que você force o salvamento de mudanças, se nenhuma ação o fizer.

en: Furthermore note that changes are saved intelligently, which means that changes are saved only once, even if multiple actions request saving changes.
pt: Além disso note que as mudanças feitas são salvas inteligentemente, o que significa que as mudança são salvas apenas uma vez, mesmo que várias ações demandem salvamento de mudanças.

en: Send a mail to all users of a role
pt: Enviar um email para todos os usuários de um papel

en: Enter a Drupal path, path alias, or external URL to redirect to. Enter (optional) queries after "?" and (optional) anchor after "#".
pt: Inserir uma URL Drupal, URL Alternativa ou URL externa para redirecionar. Insira (opcionalmente) buscas após "?" e (opcionalmente) âncoras após "#".

en: rules
pt: regras

en: Successfully sent email to %recipient
pt: Email enviado com sucesso para %recipient

en: Successfully sent email to the role(s) %roles.
pt: Email enviado com sucesso para os papéis %roles.

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
pt: O endereço de email do remetente. Deixe em branco para usar o email configurado para todo o site.

en: The mail's recipient address. You may separate multiple addresses with ','.
pt: O email do destinatário. Você pode separar vários endereços com ','.

en: Recipient roles
pt: Papéis dos destinatários

en: Per default drupal doesn't redirect to the given path, if a destination parameter is set. Instead it redirects to the given destination parameter. Most times, the destination parameter is set by appending it to the URL, e.g. !example_url
pt: Por padrão o drupal não redireciona para o caminho dado, se um parâmetro de destino for definido. Ao invés disso redireciona para o parâmetro de destino. A maioria das vezes o parâmetro de destino é definido anexando-o à URL, por exemplo, por exemplo: !example_url

en: Immediately issue the page redirect
pt: Rodar imediatamente a página de redirecionamento

en: Use this with <em>caution</em>! If checked, the path redirect is issued immediately, so the normal execution flow is interrupted.
pt: Use com <em>cuidado</em>! Se marcado, o endereço é enviado imediatamente, então o fluxo de execução normal é interrompido.

en: The message to log.
pt: A mensagem a registrar.

en: A link to associate with the message.
pt: Um link para vincular com a mensagem.

en: After saving a new term
pt: Depois de salvar um termo de vocabulário

en: created term
pt: termo criado

en: After updating a term
pt: Após atualizar um termo

en: updated term
pt: termo atualizado

en: unchanged term
pt: termo inalterado

en: Load a term
pt: Carregar um termo

en: Loading a taxonomy term will allow you to act on this term, for example you will be able to assign this term to a content.
pt: Carregar um termo de taxonomia permitirá que você aja neste termo, por exemplo você será capaz de atribuir este termo a um conteúdo.

en: Assign a term to content
pt: Atribuir um termo ao conteúdo

en: Remove a term from content
pt: Remover um termo do conteúdo

en: Load a vocabulary
pt: Carregar um vocabulário

en: Loading a taxonomy vocabulary will allow you to act on this vocabulary.
pt: Carregar um vocabulário de taxonomia permitirá que você aja neste vocabulário.

en: Add a new vocabulary
pt: Adicionar um novo vocabulário

en: Select the vocabulary.
pt: Selecionar o vocabulário.

en: There are no existing vocabularies, you should <a href="@add-url">add</a> one.
pt: Não há qualquer vocabulário, você deveria <a href="@add-url">criar</a> um.

en: There are no terms in the vocabulary, you should <a href="@add-url">add</a> one.
pt: Não há qualquer termo no vocabulário, você deveria <a href="@add-url">criar</a> um.

en: Select by term id
pt: Selecione por id do termo

en: Optional: enter the term id (<em>not the term name</em>) that should be loaded . If this field is used "Select a term" field will be ignored.
pt: Opcional: insira o id do termo (<em>não o nome do termo</em>) que deverá ser carregado . Se este campo for usado  O campo "selecione um termo" será ignorado.

en: Vocabulary selection
pt: Seleção de vocabulário

en: Select a vocabulary
pt: Selecione um vocabulário

en: User account 1
pt: Conta de usuário 1

en: User account 2
pt: Conta de usuário 2

en: Evaluates to TRUE, if both given user accounts are the same.
pt: Retorna VERDADEIRO se ambas contas de usuários tiverem o mesmo nome.

en: Load a user account
pt: Carregar uma conta de usuário

en: Create a user
pt: Criar um usuário

en: User's E-mail
pt: Email do usuário

en: New user
pt: Novo usuário

en: New user's password
pt: Senha do novo usuário

en: No appropriate user name. No user has been created.
pt: Sem nome de usuário apropriado. Nenhum usuário foi criado.

en: The name %name has been denied access. No user has been created.
pt: O nome %name teve o acesso negado. Nenhum usuário foi criado.

en: User !name already exists. No user has been created.
pt: O usuário !name já existe. Nenhum usuário foi criado.

en: No appropriate mail address. No user has been created.
pt: Nenhum email apropriado. Nenhum usuário foi criado.

en: The e-mail address %email has been denied access. No user has been created.
pt: O endereço de email %email teve o acesso negado. Nenhum usuário foi criado.

en: The e-mail address %email is already registered. No user has been created.
pt: O endereço de email %email já está registrado. Nenhum usuário foi criado.

en: Block a user
pt: Bloquear um usuário

en: Just paste your exported configuration here.
pt: Apenas cole sua configuração exportada aqui.

en: Imported %label.
pt: %label importado(a).

en: Successfully imported the workflow-ng rule %label.
pt: Regra do workflow-ng importada com sucesso %label.

en: Failed importing the workflow-ng rule %label.
pt: Importação da regra %label do workflow-ng falhou.

en: Select the %label to export
pt: Selecione a %label para exportar

en: There are no %label to be exported.
pt: Não há %label para exportar.

en: Export by category
pt: Exportar por categoria

en: Please select the items to export.
pt: Por favor, selecione os itens a exportar.

en: This rule has been provided by a module, but has been modified.
pt: Esta regra foi fornecida por um módulo, mas foi modificada.

en: This rule has been provided by a module and can't be customized.
pt: Esta regra foi fornecida por um módulo e não pode ser personalizada.

en: A custom defined rule.
pt: Uma regra personalizada definida.

en: This rule has been provided by a module.
pt: Esta regra foi fornecida por um módulo.

en: Rule sets
pt: Conjuntos de regras

en: Triggered rules
pt: Regras engatilhadas

en: If you install the token module from !href, token replacements will be supported. <a href="@hide">Hide this message.</a>
pt: Se você instalar o módulo tokem de !href, tokens de substituição serão suportados. <a href="@hide">Ocultar esta mensagem.</a>

en: The rule %label has been added. You can start adding some conditions or actions now.
pt: A regra %label foi adicionada. Você pode começar a adicionar algumas condições ou ações agora.

en: Rule settings
pt: Opções da regra

en: Rule set
pt: Conjunto de regras

en: Select to which rule set this rule should belong.
pt: Selecione a que conjunto de regras esta regra deveria pertencer.

en: Select the event on which you want to evaluate this rule.
pt: Selecione o evento em que você deseja avaliar essa regra.

en: A comma-separated list of terms describing this rule. Example: funny, bungee jumping.
pt: Uma lista separada por vírgulas de termos que descrevem esta regra. Exemplo: engraçado, futebol.

en: Adjust the weight to customize the evaluation order of rules.
pt: Ajuste o peso para personalizar a ordem de avaliação das regras.

en: <em>Warning</em>: This rule has been provided by another module. <br />Be aware that any changes made through this interface might be overwritten once the providing module updates the rule.
pt: <em>Aviso</em>: Esta regra foi criada por outro módulo. <br /> Certifique-se de que qualquer mudança feita nesta interface possa ser sobrescrita uma vez que o módulo que a fornece atualize a regra.

en: Rule elements
pt: Elementos de regras

en: The rule %label has been updated.
pt: A regra %label foi atualizada.

en: The following actions aren't available in this context because they require arguments that don't exist in your rule. If you want to use any of these actions, you must first add some action that adds variables of this kind, or have an event that passes the required variables.
pt: As seguintes ações não estão disponíveis neste contexto porque requerem argumentos que não existem em sua regra. Se você quer usar qualquer uma dessas ações, você deve primeiro adicionar algumas ações que adicionem variáveis deste tipo, ou tem um evento que passa as variáveis necessárias.

en: The following conditions aren't available in this context because they require arguments that don't exist in your rule. If you want to use any of these conditions, you must first add some action that adds variables of this kind in a previous rule, or have an event that passes the required variables.
pt: As seguintes condições não estão disponíveis neste contexto porque requerem argumentos que não existem em sua regra. Se você quer usar qualquer destas condições, deve primeiro adicionar uma ação que adicione variáveis deste tipo em uma regra prévia, ou que tenham um evento que passe as variáveis necessárias.

en: Customize the label for this action.
pt: Personalizar o rótulo desta ação.

en: Customize the label for this condition.
pt: Customizar o rótulo para esta condição.

en: Variable @label settings
pt: Configurações da variável @label

en: Machine readable variable name
pt: Nome de variável legível por máquina

en: Specify a unique name containing only alphanumeric characters, and underscores.
pt: Especifique um nome único contendo apenas caracteres alfanuméricos e underscores.

en: A variable with this name does already exist. Please choose another name.
pt: Não existe uma variável com este nome. Por favor escolha outro nome.

en: @group module
pt: módulo @group

en: Debug rule evaluation
pt: Debugar a avaliação da regra

en: When activated, debugging information is shown when rules are evaluated.
pt: Quando ativado, informações para debug são mostradas quando as regras são executadas.

en: Show fixed rules and rule sets
pt: Mostrar regras fixas e conjuntos de regras

en: When activated, fixed items provided by modules are shown in the admin center too.
pt: Quando ativado, itens fixos fornecidos por módulos também são mostradosno centro de administração.

en: Ignore missing token module
pt: Ignorar a ausência do módulo token

en: Rules can use the token module to provide token replacements; if this module is not present rules will complain, unless this setting is checked.
pt: Regras podem usar o módulo token para fornecer tokens de substituição; se este módulo não estiver presente as regras reclamarão, a não ser que esta configuração esteja marcada.

en: There are no rule sets.
pt: Não há conjuntos de regras.

en: Are you sure you want to revert %label?
pt: Tem certeza de que quer reverter %label?

en: %label has been reverted.
pt: %label foi revertido.

en: Rule set settings
pt: Configurações do conjunto de regras

en: Choose an appropriate label for this rule set.
pt: Escolha um rótulo apropriado para este conjunto de regras.

en: A comma-separated list of terms describing this rule set. Example: funny, bungee jumping.
pt: Uma lista de termos separados por vírgulas descrevendo este conjunto de regras. Exemplo: engraçado, bungee jumping.

en: The rule set %label has been updated.
pt: O conjunto de regras %label foi atualizado.

en: More arguments
pt: Mais argumentos

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more arguments.
pt: Se o número de caixas acima não for o suficiente, clique aqui e adicione mais argumentos.

en: The name may contain only digits, numbers and underscores.
pt: O nome pode conter apenas dígitos, números e underscores.

en: All fields of an argument are required.
pt: Todos os campos de um argumento são necessários.

en: Each name may be used only once.
pt: Cada nome pode ser usado apenas uma vez.

en: The rule set %label has been added.
pt: O conjunto de regras  %label foi atualizado.

en: Rule sets are similar in concept to subroutines and can be invoked by actions or manually by code or another module.
pt: Conjuntos de regras são similares em conceito a subrotinas e podem ser invocados por ações ou manualmente por código ou outro módulo.

en: This is an overview about rules that are triggered by a certain event. A rule may contain conditions and actions, which are executed only when the conditions are met.
pt: Este é um resumo das regras que estão engatilhadas por um certo evento. Uma regra pode incluir condições e ações que são executadas apenas quando as condições forem satisfeitas.

en: administer rules
pt: administrar regras

en: Rules administration links.
pt: Links de administração de regras

en: Customize your site by configuring rules that are evaluated on events.
pt: Customize seu site configurando regras que são avaliadas em eventos.

en: Add a new rule
pt: Adicionar nova regra

en: Import / Export
pt: Importar / Exportar

en: Create and manage rule sets.
pt: Criar e gerenciar conjuntos de regras.

en: Add a new rule set
pt: Adicionar um novo conjunto de regras

en: Example rule: When viewing an unpublished page, publish it.
pt: Exemplo de regra: Ao ver uma página não publicada, publicá-la.

en: Viewed content is published
pt: O conteúdo visto está publicado

en: Viewed content is Page
pt: O conteúdo visto é uma Página

en: Publish viewed content
pt: Publicar conteúdo visto

en: Example: Empty rule set working with content
pt: Exemplo: Esvaziar conjunto de regras funcionando como conteúdo

en: Rules Administration UI
pt: Interface de Administração de Regras

en: Provides the administration UI for rules.
pt: Fornece a interface de administração para as regras

en: Scheduled evaluation date
pt: Data de avaliação do agendamento

en: Packing arguments for scheduling the rule set %set failed.
pt: Os argumentos de empacotamento para agendar o conjunto de regras %set falharam.

en: The evaluation of the rule set is going to be scheduled by cron. So make sure you have configured cron correctly by checking your site's !status.
pt: A avaliação do conjunto de regras será agendada pelo cron. Então certifique-se de que configurou o cron corretamente verificando o !status do seu site

en: Also note that the scheduling time accuracy depends on your configured cron interval.
pt: Também note que a acurácia do horário de agendamento depende do intervalo configurado no seu cron

en: Stores a schedule for rule sets.
pt: Armazena um agendamento para conjuntos de regras.

en: The scheduled task's id.
pt: A id das tarefas agendadas.

en: The scheduled rule set's name.
pt: O nome do conjunto de regras agendado.

en: When the task is to be scheduled.
pt: Quando a tarefa deve ser agendada.

en: Rules Scheduler
pt: Agendador de Regras

en: Schedule the execution of rule sets.
pt: Agendar a execução de conjuntos de regras.

en: Test altering arguments by reference
pt: Testar alterar argumentos por referência

en: Test changing arguments per action
pt: Testar mudar argumentos por ação

en: Test changing arguments per action - check
pt: Testar mudar argumentos por ação - marcar

en: Test adding a new variable
pt: Testar adicionar uma nova variável

en: Rules Simpletest
pt: Teste simples de regras

en: Tests the functionality of the rule engine
pt: Testes de funcionalidade do engine da regra

en: '@column' => value for @column
pt: '@column' => valor para @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
pt: return array(
      0 =&gt; array(@columns),
      // Talvez você deseje parar aqui.
      // Informe mais valores se quiser que o "valor padrão" múltiplo:
      1 =&gt; array(@columns),
      2 =&gt; ...
    );

en: Vertical tabs
pt: Vertical Tabs

en: The selected fieldsets will be rendered as vertical tabs for this content type. The tabs are rendered in the same version as the original form's fieldsets.
pt: Os campos selecionados serão exibidos como abas verticais nesse tipo de conteúdo. As abas são exibidas com os grupos de campos originais do formulário.

en: Not in book
pt: Fora do livro

en: <create a new book>
pt: <criar um novo livro>

en: New book
pt: Novo livro

en: By @name on @date
pt: Por @name em @date

en: By @name
pt: Por @name

en: Not in menu
pt: Fora do menu

en: No attachments
pt: Sem anexos

en: Alias: @alias
pt: URL Alternativa: @alias

en: No alias
pt: Nenhuma URL alternativa

en: No terms
pt: Não categorizado

en: Chaos tool suite
pt: Suite Chaos tool

en: Numeric
pt: Numérico

en: Full Size Video
pt: Vídeo em Tamanho Completo

en: Image Thumbnail
pt: Miniatura da Imagem

en: See video
pt: Ver o vídeo

en: To embed this video on your own site, simply copy and paste the html code from this text area.
pt: Para embutir esse vídeo em seu site, simplesmente copie e cole o código html dessa área de texto.

en: Video Display Settings
pt: Configurações de Exibição de Vídeo

en: These settings control how this video is displayed in its full size, which defaults to @widthx@height.
pt: Essas configurações controlam como o vídeo é exibido em seu tamanho completo, com padrão em @widthx@height.

en: Video display width
pt: Largura da exibição do vídeo

en: The width of the video. It defaults to @width.
pt: Largura do vídeo. O padrão é @width.

en: The height of the video. It defaults to @height.
pt: A altura do vídeo. O padrão é @height.

en: Video preview width
pt: Largura de pré-visualização do vídeo

en: The width of the preview video. It defaults to @width.
pt: A largura de pré-visualização do vídeo. O padrão é @width.

en: Video preview height
pt: Altura de pré-visualização do vídeo

en: The height of the preview video. It defaults to @height.
pt: A altura de pré-visualização do vídeo. O padrão é @height.

en: The width of the thumbnail. It defaults to @width.
pt: A largura da miniatura. O padrão é @width.

en: The height of the thumbnail. It defaults to @height.
pt: A altura da miniatura. O padrão é @height.

en: Default thumbnail path
pt: O caminho padrão das miniaturas

en: Path to a local default thumbnail image for cases when a thumbnail can't be found. For example, you might have a default thumbnail at %files.
pt: O caminho para uma imagem de miniatura padrão local para casos onde a miniatura não pode ser encontrada. Por exemplo, você deve ter uma miniatura padrão em %files.

en: "Video width" must be a positive integer.
pt: A "largura do vídeo" deve ser um inteiro positivo.

en: "Video height" must be a positive integer.
pt: A "altura do vídeo" deve ser um inteiro positivo.

en: "Preview width" must be a positive integer.
pt: A "largura da pré-visualização" deve ser um inteiro positivo.

en: "Preview height" must be a positive integer.
pt: A "altura da pré-visualização" deve ser um inteiro positivo.

en: "Thumbnail width" must be a positive integer.
pt: A "largura da miniatura" deve ser um inteiro positivo.

en: "Thumbnail height" must be a positive integer.
pt: A "altura da miniatura" deve ser um inteiro positivo.

en: Teaser break
pt: Separar chamada

en: Alt text
pt: Texto alternativo

en: Embedded Media Field configuration
pt: Configuração do Embedded Media Field

en: SWF Object
pt: Objeto SWF

en: Use SWFObject
pt: Usar SWFObject

en: SWFObject location
pt: Localização da SWFObject

en: Providers
pt: Provedores/Serviços

en: The following settings determine what providers are allowed, and what provider-specific options, if any, are set.
pt: As seguintes configurações determinam quais provedores são permitidos, e quais opções específicas de cada provedor, se houverem, estão configuradas.

en: @provider configuration
pt: configuração do @provider

en: Supported features
pt: Recursos suportados

en: This is a list of the current state of support for the following features by %provider:
pt: Isso é uma lista do estado atual de suporte dos seguintes recursos pelo %provider:

en: You have specified an invalid media URL or embed code.
pt: Você especificou um URL ou endereço da mídia embutida inválido.

en: Providers Supported
pt: Serviços/Provedores suportados

en: Enter the URL or Embed Code here. The embedded third party content will be parsed and displayed appropriately from this.
pt: Insira o endereço ou o código de compartilhamento aqui. O código de compartilhamento será analisado e exibido de modo adequado.

en: The following services are provided: !urls
pt: Os seguintes serviços estão disponíveis: !urls

en: (@provider ID: !value)
pt: (identificador do @provider: !value)

en: Reload Embedded Media Data
pt: Recarregar dados da mídia embutida

en: The following settings configure content with any fields controlled by @name.
pt: As seguintes preferências configuram o conteúdo com qualquer campo controlado por @name.

en: Custom URL
pt: URL personalizada

en: RSS attachment
pt: Anexo RSS

en: Full Size Image
pt: Imagem em Tamanho Completo

en: Preview Size Image
pt: Imagem em Tamanho de Previsão

en: 3rd Party Image
pt: Imagem de terceiros

en: Link to provider
pt: Link para o provedor

en: Full size display settings
pt: Configuração de exibição em tamanho completo

en: Full size display width
pt: Largura de exibição em tamanho completo

en: Full size display height
pt: Altura de exibição em tamanho completo

en: These settings control how this image is displayed in its preview size, which defaults to @widthx@height. Note that if one of the dimensions is 0, then the image will be resized to be no larger than the other dimension.
pt: Essas configurações controlam como a imagem é exibida em seu tamanho de previsão, com padrão para @widthx@height. Observe que se uma das dimensões for 0, a imagem será redimensionado para não ser maior do que a outra dimensão.

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
pt: Criar uma lista de opções como uma lista em <strong>Lista dos valores permitidos</strong> ou como um array no código PHP. Estes valores serão os mesmos para o %field em todos os tipos de conteúdo.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
pt: Você deve especificar os "valores permitidos" para este campo.

en: form
pt: formulário

en: Edit link
pt: Link "editar"

en: Submit button text
pt: Texto do botão Enviar

en: Token replacement patterns
pt: Padrões de substituição do Token

en: Name of top term's vocabulary
pt: Nome do vocabulário do principal termo da taxonomia

en: ID of top term's vocabulary
pt: ID do vocabulário do principal termo da taxonomia

en: The text used in the menu as link text for this item.
pt: O texto usado no menu como um link para este item.

en: The title of the node's book parent.
pt: O título do pai do livro do node.

en: The id of the node's book parent.
pt: O id do pai do livro do node.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
pt: Os títulos de todos os pais na hierarchia do livro do node.

en: The name of the currently logged in user.
pt: O nome do usuário atualmente logado.

en: The user ID of the currently logged in user.
pt: O ID do usuário logado atualmente.

en: The email address of the currently logged in user.
pt: O email do usuário atualmente logado.

en: A randomly generated SHA1 hash.
pt: Um hash SHA1 gerado aleatoriamente.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
pt: O timestamp, em número de segundos, desde 1 de Janeiro de 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
pt: Um número de 1 dígito gerado aleatoriamente.

en: A randomly generated three-digit number.
pt: Um número de 3 dígitos gerado aleatoriamente.

en: A randomly generated ten-digit number.
pt: Um número de 10 dígitos gerado aleatoriamente.

en: Randomly generated single-digit letter.
pt: Uma letra de 1 dígito gerada aleatoriamente.

en: Randomly generated three-digit letters.
pt: Uma letra de 3 dígitos gerada aleatoriamente.

en: Randomly generated ten-digit letters.
pt: Uma letra de 10 dígitos gerada aleatoriamente.

en: Display a tokenized message to the user
pt: Mostrar mensagem com token ao usuário

en: Send tokenized e-mail
pt: Enviar e-mail com token

en: Redirect to a tokenized URL
pt: Redirecionar para uma URL com tokens

en: The email address to which the message should be sent.
pt: O endereço de email para o qual a mensagem deve ser enviada.

en: The message that should be sent.
pt: A mensagem que deve ser enviada.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
pt: O seguinte espaço do token pode ser usado para gerar a URL. Alguns tokens podem não estar disponíveis, dependendo do contexto em que a ação é desencadeada.

en: The message to be displayed to the current user.
pt: A mensagem a ser exibida para o usuário atual.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
pt: O seguinte espaço do token pode ser usado para mensagem personalizada. Alguns tokens podem não estar disponíveis, dependendo do contexto em que a ação é desencadeada.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
pt: Os símbolos do espaço reservado a seguir podem ser utilizadas no caminho de URL. Alguns símbolos podem não estar disponíveis, dependendo do contexto em que a ação é desencadeada.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
pt: Fornece uma API compartilhada para substituição dos marcadores textuais com dados efetivos.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
pt: Fornece tokens adicionais e uma base na qual construir seus próprios tokens.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
pt: Fornece versões melhoradas de ações do núcleo do Drupal usando o módulo Token.

en: The results of this submission may be viewed at:
pt: Os resultados deste envio podem ser visto em:

en: New component name
pt: Nome do novo componente

en: When adding a new component, the name field is required.
pt: Ao adicionar um novo componente, o campo nome é obrigatório.

en: Your webform has been published.
pt: Seu webform foi publicado.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
pt: As posições dos componentes e valores obrigatórios foram atualizados.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
pt: Opcional. Você pode organizar seu formulário posicionando este componente dentro de outro fieldset.

en: Component %name cloned.
pt: O componente %name foi clonado.

en: Component %name updated.
pt: O componente %name foi atualizado.

en: New component %name added.
pt: Adicionado o novo componente %name.

en: Delete the %name fieldset?
pt: Apagar o fieldset %name?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
pt: Isso irá apagar imediatamente o fieldset %name e todos os elementos filhos dentro de %name do webform %webform. Isto não poderá ser desfeito.

en: Delete the %name component?
pt: Apagar o componente %name?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
pt: Isto irá apagar imediatamente o componente %name do webform  %webform. Isto não poderá ser desfeito.

en: Component %name deleted.
pt: O componente %name foi excluído.

en: Submissions for %user
pt: Submissões por %user

en: Show !count results per page.
pt: Exibir !count resultados por página.

en: Showing all results.
pt: Exibindo todos os resultados.

en: @total results total.
pt: @total total de resultados.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
pt: Esse é o delimitador usado nos arquivos CSV/TSV quando baixado um resultado de Webform. Usar abas na exportação é o método mais confiável para preservar caracteres não-latinos. Você pode querer mudar isso para outro caractere dependendo do programa usado para visualizar os resultados importados

en: Submission Details
pt: Detalhes do Envio

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
pt: Essa página mostra todos os componentes atualmente configurados para esse webform. Você pode adicionar qualquer número de componentes ao formulário, inclusive vários do mesmo tipo. Para adicionar um novo componente, preencha o nome e selecione um tipo dos campos na parte de baixo da tabela. Clique em enviar para criar o novo componente ou atualizar qualquer valor alterado.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
pt: Clique em qualquer nome de componente existente para alterar suas configurações.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
pt: Essas permissões influem em quais papéis podem enviar esse webform. Isso não previne acessos à página do webform. Se é necessário prevenir acessos inteiros à página do webform, use um módulo de acesso de conteúdo como <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> ou <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
pt: Papéis que podem enviar este formulário.

en: Show complete form in teaser
pt: Mostrar formulário completo na chamada

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
pt: Exibe o formulário completo na exibição do teaser deste node.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
pt: Por padrão, o botão de envio deste form é chamado de  <em>Submit</em>. Informe um novo nome para sobrepor o padrão.

en: The entered email address %address is not a valid address.
pt: O endereço de e-mail %address não é um endereço válido.

en: Submissions for this form are closed.
pt: Este formulário está fechado para novos envios.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
pt: Você precisa <a href="!login">logar-se</a> ou <a href="!register">registrar-se</a> para ver este formulário.

en: You do not have permission to view this form.
pt: Você não tem permissão para visualizar este formulário.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
pt: Você já enviou este formulário o máximo número de vezes (@count).

en: You have already submitted this form.
pt: Você já enviou este formulário.

en: You may not submit another entry at this time.
pt: Você não poderá enviar outro valor neste momento.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
pt: <a href="!url">Ver seus envios anteriores</a>.

en: Available components
pt: Componentes disponíveis

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
pt: Esses são os tipos de campos disponíveis para a sua instalação do Webform. Você pode desabilitar qualquer um desses componentes desmarcando sua caixa correspondente. Só os componentes marcados irão estar disponíveis em novos webforms ou nos webforms existentes.

en: Default e-mail values
pt: Valores padrão de email

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
pt: O endereço padrão do remetente para envio por e-mail dos resultados do webform; frequentemente o endereço de e-mail do mantenedor de seus formulários.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
pt: O nome padrão do remetente, que é usado junto com o endereço padrão do remetente.

en: Default subject
pt: Assunto padrão

en: Form submission from: %title
pt: Envio de formulário de: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
pt: O assunto padrão para resultados de webform enviados por e-mail.

en: Allow cookies for tracking submissions
pt: Permite que os cookies rastreiem os envios

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
pt: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> podem ser utilizados para ajudar a prevenir que o mesmo usuário envie um webform repetidamente. Este recurso não é necessário para limitar envios por usuário, entretanto pode aumentar a precisão em alguns casos. Além dos cookies, o webform também utiliza endereços de IP e nome do usuário do site para prevenir envios repetidos.

en: Default export format
pt: Formato de exportação padrão

en: Default export delimiter
pt: Delimitador de exportação padrão

en: Submission access control
pt: Controle de acesso de envio

en: Select the user roles that may submit each individual webform
pt: Selecione os papéis de usuário que poderão enviar cada webform individualmente

en: Disable Webform submission access control
pt: Desabilita o controle acesso de envio do Webform

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
pt: Por padrão, o formulário de configuração para cada webform permite que o administrador escolha quais papéis podem enviar o formulário. Você pode desejar permitir que os usuários sempre enviem o formulário se você estiver utilizando um módulo de acesso de node separado para controlar o acesso aos próprios nodes do webform.

en: Form: !form
pt: Formulário: !form

en: Submission updated.
pt: Envio atualizado.

en: Thank you, your submission has been received.
pt: Obrigado, sua mensagem foi recebida.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
pt: Você pode usar tokens especiais neste campo, que serão substituídos por valores dinâmicos.

en: Token values
pt: Valores de Token

en: Webform confirmation
pt: Confirmação do webform

en: Form components
pt: Componentes do formulário

en: Webform submission
pt: Envio do webform

en: Website timezone
pt: Fuso horário do website

en: User timezone
pt: Fuso horário do usuário

en: Use a textfield for year
pt: Use um campo de texto para o ano

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
pt: Se marcado, o campo de data gerado utilizará um campo de texto para o ano. Do contrário, utilizará uma lista de opções.

en: Entered !name is not a valid date.
pt: A data !name informada não é válida.

en: Leaving blank will use the default size.
pt: Ao deixar em branco será utilizado o tamanho padrão.

en: %value is not a valid email address.
pt: %value não é um endereço de email válido.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
pt: Conjuntos de campos permitem que você organize múltiplos campos em grupos.

en: Width of the file field.
pt: Largura do campo de envio de arquivos.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
pt: O diretório para armazenamento %directory não pôde ser criado. Verifique se o diretório dos arquivos do webform tem permissão de escrita.

en: %field field is required.
pt: campo %field é obrigatório

en: Filesize (KB)
pt: Tamanho do arquivo (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
pt: Um campo que não é visível para o usuário, mas é gravado com o envio.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
pt: Exibe o texto como HTML no formulário; não renderiza um campo

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
pt: As opções oferecidas nesta lista de seleção devem ser únicas. As seguintes chaves foram utilizadas mais do que uma vez:

en: Make this field resizable by the user.
pt: Tornar este campo redimensionável pelo usuário.

en: Label placed to the left of the textfield
pt: Rótulo colocado à esquerda do campo de texto

en: Examples: $, #, -.
pt: Exemplos: $, #, -.

en: Label placed to the right of the textfield
pt: Rótulo colocado à direita do campo de texto

en: Examples: lb, kg, %.
pt: Exemplos: lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
pt: Valor inserido %name não é um valor de tempo válido.

en: New revision
pt: Nova revisão

en: The page has been deleted.
pt: A página foi removida.

en: Add comment link
pt: Link de adicionar comentário

en: delete own
pt: apagar próprios

en: Change basic information
pt: Alterar as informações básicas

en: %editor profile for %format
pt: Perfil de %editor para %format

en: Enabled by default
pt: Habilitado por padrão

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
pt: O estado padrão do editor para usuários com acesso a esse perfil. Os usuários têm permissão de sobrescrever isso, caso a opção a seguir esteja ativada.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
pt: Se você marcar esta opção, um usuário vai poder escolher o estado padrão do seu editor nas configurações de sua conta.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
pt: Exibir o link de <em>ativar/desativar editor de texto</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
pt: Defina se o link <em>ativar/desativar editor de texto</em> deve ou não ser exibido abaixo de uma caixa de texto. Se você não marcar esta opção, a configuração pessoal do usuário ou a configuração global serão usadas. (veja o que está marcado acima)

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
pt: A opção acima controla se a barra de ferramentas é exibida acima ou abaixo da área de edição.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
pt: Esta opção controla o alinhamento dos ícones na barra de ferramentas do editor.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
pt: Onde mostrar o caminho aos elementos HTML (ex. <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
pt: Esta opção define se o botão de redimensionamento vai estar habilitado ou desabilitado.  Se habilitado, a barra de localização do caminho deve estar sendo exibida no "Topo" ou "Abaixo" para que o ícone de redimensionar seja exibido.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
pt: Se você habilitar essa opção, código potencialmente malicioso, como <code>&lt;HEAD&gt;</code>, será removido do HTML.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
pt: Se você ativar essa opção, o editor vai inserir caracteres TAB e preservar outros elementos de espaço em branco, como se usasse a tag PRE do HTML.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
pt: Se você habilitar essa opção, tags HTML declarando fonte, tamanho da fonte, e cor de fundo do texto vão ser substituidas por estilos CSS.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
pt: Se você habilitar essa opção, o editor vai remover quebras de linha do conteúdo. Desativar essa opção pode evitar conflitos com outros formatos de entrada.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
pt: Se ativado, o editor irá re-formatar o código-fonte HTML. Desabilitar esta opção poderá evitar conflitos com os filtros de entrada.

en: Force cleanup on standard paste
pt: Forçar limpeza do texto ao colar

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
pt: Se ativado, a função colar padrão (CTRL-V ou SHIFT-INS) se comportará como o plugin de função "colar do Word".

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
pt: Uma lista de formatos permitidos de bloco HTML, separados por vírgulas. Valores possíveis: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
pt: Usar o CSS do tema

en: Define CSS
pt: Definir CSS

en: Editor default CSS
pt: Usar o CSS padrão do editor

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
pt: Se a opção "Definir CSS" foi selecionada acima, digite o caminho para o arquivo CSS ou uma lista de arquivos CSS separados por vírgulas.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
pt: Tokens habilitados: <code>%b</code> (caminho base, ex: <code>/</code>), <code>%t</code> (caminho do tema, ex: <code>temas/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
pt: Opcionalmente, defina classes para o menu suspenso "Estilo da fonte".<br />Digite uma classe por linha, no formato: !format. Exemplo: !example<br />Se você deixar em branco, as classes CSS são automaticamente importadas de todos os arquivos de estilo.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
pt: O perfil Wysiwyg para %format foi salvo.

en: No editor
pt: Sem editor

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
pt: Extraia o arquivo e copie seu conteúdo para uma nova pasta no seguinte local:<br /><code>@editor-path</code>

en: Installation instructions
pt: Instruções de Instalação

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
pt: Você tem certeza que quer remover o perfil de %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
pt: O perfil Wysiwyg para %name foi apagado.

en: Configure client-side editors.
pt: Configurar editores de texto.

en: Disable rich-text
pt: Desabilitar editor de texto

en: Enable rich-text
pt: Habilitar editor de texto

en: The version of %editor could not be detected.
pt: A versão do %editor não foi detectada.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
pt: A versão instalada %version do %editor não é suportada.

en: Allows users to edit contents with client-side editors.
pt: Permite que os usuários editem conteúdo com editores de texto rico.

en: Strike-through
pt: Tachado

en: Align left
pt: Alinhar à esquerda

en: Align center
pt: Centralizar

en: Align right
pt: Alinhar à direita

en: Justify
pt: Justificado

en: Forecolor
pt: Cor da letra

en: Backcolor
pt: Cor de fundo

en: Horizontal rule
pt: Linha horizontal

en: Paste Text
pt: Colar Texto

en: Paste from Word
pt: Colar do Word

en: Remove format
pt: Remover formato

en: Character map
pt: Mapa de caracteres

en: HTML block format
pt: Bloco no formato HTML

en: Font style
pt: Estilo de Fonte

en: Create DIV container
pt: Criar contêiner DIV

en: FitWindow
pt: Ocupar espaço da janela

en: Check spelling
pt: Checar ortografia

en: Autogrow
pt: Crescer conforme necessário

en: Table drag/resize
pt: Tabela: arrastar/redimensionar

en: Table: Cell properties
pt: Tabela: Propriedades da Célula

en: Table: Insert row after
pt: Tabela: Inserir linha depois

en: Table: Insert column after
pt: Tabela: Inserir coluna depois

en: Table: Insert cell after
pt: Tabela: Inserir célula depois

en: Table: Delete rows
pt: Tabela: apagar linhas

en: Table: Delete columns
pt: Tabela: apagar colunas

en: Table: Delete cells
pt: Tabela: apagar células

en: Table: Merge cells
pt: Tabela: Mesclar células

en: Table: Horizontal split cell
pt: Tabela: dividir célula horizontalmente

en: Clean-up
pt: Limpar

en: Visual aid
pt: Ajuda visual

en: Fullscreen
pt: Tela Cheia

en: Advanced horizontal rule
pt: Linha horizontal avançada

en: Advanced image
pt: Imagem avançada

en: Advanced link
pt: Link avançado

en: Auto save
pt: Auto Salvar

en: Context menu
pt: Menu de contexto

en: Left-to-right
pt: Esquerda para Direita

en: Right-to-left
pt: Direita para Esquerda

en: Emotions
pt: Emoticons

en: Inline popups
pt: Popups inline

en: Insert date
pt: Inserir data

en: Insert time
pt: Inserir hora

en: Insert layer
pt: Inserir layer

en: Move forward
pt: Mover adiante

en: Move backward
pt: Mover para trás

en: Absolute
pt: Absoluto

en: Paste text
pt: Colar texto

en: Style properties
pt: Propriedades de Estilo

en: Abbreviation
pt: Abreviação

en: Inserted
pt: Inserido

en: Safari compatibility
pt: Compatibilidade com o Safari

en: Spell check
pt: Checar ortografia

en: Font Color
pt: Cor da fonte

en: Show/hide hidden elements
pt: Mostrar/ocultar elementos ocultos

en: Separate the teaser and body of this content
pt: Separa a chamada e o corpo deste post

en: Broken handler @table.@field
pt: Handler quebrado: @table.@field

en: Skipping broken view @view
pt: Ignorando view quebrada @view

en: Ajax callback for view loading.
pt: Callback ajax para carregar a view.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
pt: O conversor vai fazer a melhor tentativa possível para migrar essa view do Views 1 para Views 2. Esse processo de conversão não é garantido. Você deve conferir o resultado e possivelmente terá ajustar até conseguir o resultado desejado. Você pode importar views do Views 1 pela aba Importar.

en: Changes cannot be made to a locked view.
pt: Alterações não podem ser realizadas em uma View travada.

en: Convert stored Views 1 views.
pt: Views armazenadas da versão 1 do módulo views foram convertidas.

en: Convert view
pt: Converter view

en: Create customized lists and queries from your database.
pt: Criar listagens personalizadas do conteúdo do site e gerar consultas ao banco de dados.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
pt: Interface administrativa para views. Sem esse módulo, você não conseguirá criar ou editar suas views.

en: Example table
pt: Tabela de exemplo

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
pt: Tabela de exemplo tem conteúdo de exemplo e pode ser relacionada a nodes.

en: Example content
pt: Conteúdo de exemplo

en: Some example content that references a node.
pt: Alguns conteúdos de exemplo que referenciam a um node.

en: Example node
pt: Node de exemplo

en: Plain text field
pt: Campo de texto puro

en: Just a plain text field.
pt: Apenas um campo contendo texto puro

en: Numeric field
pt: Campo numérico

en: Just a numeric field.
pt: Apenas um campo numérico

en: Boolean field
pt: Campo booleano.

en: Just an on/off field.
pt: Apenas um campo sim/não.

en: Timestamp field
pt: Campo timestamp

en: Just a timestamp field.
pt: Apenas um campo timestamp.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
pt: Simula a página inicial padrão do Drupal. Você pode marcar este endereço como página inicial e fazer desta view sua página inicial.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
pt: O título que vai ser apresentado se um argumento estiver presente. Isto vai substituir o título da view e títulos configurados nos argumentos anteriores. Você pode utilizar % para usar pedaços dos argumentos. Por exemplo, use "%1" para o primeiro argumento, "%2" para o segundo, etc.

en: Validator options
pt: Opções de validação

en: Display all values
pt: Mostrar todos os valores

en: Hide view / Page not found (404)
pt: Esconder a view / Página não encontrada (404)

en: Display empty text
pt: Dizer que não há resultados (usar o texto)

en: Provide default argument
pt: Definir o argumento padrão

en: Provide default argument options
pt: Opções do argumento padrão

en: Default argument type
pt: Tipo do argumento padrão

en: Broken/missing handler
pt: Handler quebrado ou não encontrado

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
pt: O handler para este item está quebrado, não pôde ser encontrado ou não pode ser usado. Se o módulo que gera esse handler foi desabilitado, tente reabilitar o módulo para restaurar este item. De outro modo, você talvez deva apenas apagar este item.

en: Current date
pt: Data atual

en: Current node's creation time
pt: Data em que o node foi criado

en: Current node's update time
pt: Data da última atualização do node

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
pt: Se você marcar esta opção, os usuários poderão digitar vários termos no argumento, na forma 1+2+3 (para OU) ou 1,2,3 (para E).

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
pt: Se você selecionar esta opção, múltiplas ocorrências deste argumento poderão funcionar em conjunto, da mesma maneira que mútiplos termos são fornecidos para o mesmo argumento. Esta configuração não é compatível com "Reduzir resultados duplicados".

en: Do not display items with no value in summary
pt: Não mostrar registros sem valor no resumo

en: Invalid input
pt: Entrada inválida

en: Fail basic validation if any argument is given
pt: A validação básica falhará se nenhum argumento for fornecido

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
pt: Ao selecionar este campo, você pode se certificar que views com mais argumentos do que o necessário irão ter a validação inválida.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
pt: Se você marcar esta opção, os usuários poderão digitar vários termos no argumento, na forma 1+2+3 ou 1,2,3.

en: Exclude the argument
pt: Excluir o argumento

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
pt: Se você marcar esta opção, os números entrados no argumento serão excluídos da view, ao invés de selecionados.

en: Glossary mode
pt: Modo glossário

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
pt: O modo Glossário aplica um limite ao número de caracteres usados no argumento, permitindo que uma view com um sumário se comporte como um glossário.

en: Character limit
pt: Limite de caracteres

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
pt: Quantos caracteres usar para filtrar pelo argumento. Por exemplo, se configurado para 1, o resultado será todos os campos começando com a letra do argumento.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
pt: Na exibição do resultado do argumento, como manipular maiúsculas e minúsculas.

en: No transform
pt: Manter sem alterações

en: Upper case
pt: Maiúsculas

en: Lower case
pt: Minúsculas

en: Capitalize each word
pt: Por A Primeira Letra De Cada Palavra Em Maiúsculas

en: Case in path
pt: Maiúsculas/minúsculas no endereço

en: Transform spaces to dashes in URL
pt: Transformar espaços em traços na URL

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
pt: O rótulo desse campo, que será exibido ao usuário se o estilo de exibição pedir.

en: Exclude from display
pt: Excluir da exibição

en: Rewrite the output of this field
pt: Reescrever a saída deste campo

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
pt: Se você marcar esta opção, você pode transformar a exibição deste campo. Para tanto, edite a exibição usando os padrões de substitução disponíveis.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O texto que deverá ser exibido para este campo. Você pode incluir HTML. Você pode inserir dados desta view usando os "Padrões de substituição" abaixo.

en: Output this field as a link
pt: Exibir este campo como um link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será transformado em um link. O destino deve ser especificado abaixo.

en: Link path
pt: Caminho do link

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
pt: O caminho no Drupal ou a URL absoluta para este link. Você pode usar dados desta view de acordo com os "Padrões de substituição" abaixo.

en: The CSS class to apply to the link.
pt: A classe CSS para aplicar no link.

en: Prefix text
pt: Prefixo

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido antes do link. Você pode usar HTML.

en: Suffix text
pt: Sufixo

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
pt: Qualquer texto a ser exibido após o link. Pode usar HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
pt: <p>Você precisa adicionar alguns campos extras a este display antes de usar este campo. Esses campos podem estar marcados com "Excluir da exibição", se você preferir. Note que devido à ordem de renderização, você não pode usar campos que aparecem depois deste campo. Se precisar usar algum campo que não está aparecendo aqui, rearranje seus campos.<p>

en: Trim this field to a maximum length
pt: Cortar este campo a um tamanho máximo

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será cortado a um número máximo de caracteres.

en: Trim only on a word boundary
pt: Manter palavras intactas

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
pt: Se você marcar esta opção, o campo será cortado a um determinado limite, mas o corte não vai cair no meio de uma palavra. Você terá a garantia que o corte terá o tanto de caracteres específicados ou menos. Se as palavras não estiverem separadas por espaços ou pontuação, o resultado será um campo em branco.

en: Add an ellipsis
pt: Adicionar reticências

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
pt: Se você marcar esta opção, um "..." será adicionado no final do campo cortado.

en: Strip HTML tags
pt: Remover tags HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
pt: Se você marcar esta opção, todas as tags HTML serão removidas.

en: Field can contain HTML
pt: O campo pode conter HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
pt: Se você marcar esta opção, um corretor HTML verificará suas tags para assegurar que todas se encontrem propriamente fechadas após o corte do campo.

en: File size display
pt: Exibição do tamanho do arquivo

en: Formatted (in KB or MB)
pt: Formatado (em KB ou MB)

en: Raw bytes
pt: Bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
pt: Se você marcar esta opção, um resultado "Verdadeiro" será exibido como "Falso".

en: Time ago (with "ago" appended)
pt: Tempo decorrido (com "atrás" incluído no final)

en: Time span (future dates start with - )
pt: Intervalo de tempo (datas futuras começam com -)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
pt: Intervalo de tempo (com "apartir de / atrás" incluído)

en: Round
pt: Arredondar

en: If checked, the number will be rounded.
pt: Se você marcar esta opção, o número será arredondado.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
pt: Quantos dígitos deverão ser exibidos após o ponto decimal.

en: What single character to use as a decimal point.
pt: Qual caractere usar como separador decimal. (Normalmente vírgula).

en: What single character to use as the thousands separator.
pt: Qual caractere usar como separador de milhares. (Normalmente ponto).

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido antes do número, por exemplo, um símbolo de moeda.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
pt: O texto a ser exibido após o número, por exemplo, uma unidade de medida.

en: Simple separator
pt: Separador simples

en: Display as link
pt: Exibir como um link

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
pt: Este item não está exposto. Se você <strong>expô-lo</strong>, os usuários poderão alterar o filtro e fazer uma busca nos resultados.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
pt: Este item está exposto. Se você <strong>ocultá-lo</strong> os usuários não poderão alterar o filtro e fazer uma busca nos resultados.

en: Unlock operator
pt: Desbloquear operador

en: When checked, the operator will be exposed to the user
pt: Se você marcar esta opção, o operador lógico será exposto ao usuário.

en: Operator identifier
pt: Identificador do operador

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o operador.

en: Filter identifier
pt: Identificador do filtro

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
pt: Este texto vai aparecer na URL depois do ?, para identificar o filtro. 
    Não pode ser deixado em branco.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
pt: Este filtro exposto é opcional e o usuário terá a opção de não escolher um valor para ele.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
pt: Forçar o filtro a aceitar apenas uma opção.

en: Remember
pt: Lembrar

en: Remember the last setting the user gave this filter.
pt: Lembrar a úlitma configuração usada neste filtro.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
pt: Este identificador é obrigatório se o filtro for exposto.

en: This identifier is not allowed.
pt: Este identificador não é permitido.

en: - Any -
pt: - Qualquer -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
pt: Você tem que selecionar um valor, se este filtro não for opcional.

en: exposed
pt: exposto

en: Value type
pt: Tipo do valor

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
pt: Uma data em qualquer formato legível por máquina, preferivelmente AAAA-MM-DD HH:MM:SS.

en: Invalid date format.
pt: Formato de data inválido

en: Limit list to selected items
pt: Limitar aos itens selecionados

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
pt: Se você marcar essa opção, apenas os itens selecionados aqui serão apresentados ao usuário.

en: not in
pt: não presente em

en: Is all of
pt: É todos de

en: Is none of
pt: Não é nenhum de

en: not
pt: não

en: Is between
pt: Está entre

en: between
pt: entre

en: Is not between
pt: Não está entre

en: not between
pt: não está entre

en: Min
pt: Mínimo

en: And max
pt: E máximo

en: And
pt: E

en: Contains any word
pt: Contém qualquer uma das palavras

en: has word
pt: tem a palavra

en: Contains all words
pt: Contém todas as palavras

en: has all
pt: tem todas

en: begins
pt: começa com

en: ends
pt: termina com

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
pt: Filtros sensíveis a caixa podem ser mais rápidos. O MySQL ignora sempre a diferença entre maiúsculas e minúsculas.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
pt: O nome dessa relação será exibido apenas administrativamente.

en: Require this relationship
pt: Esta relação é obrigatória

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
pt: Se você marcar esta opção, itens que não contêm esta relação não serão exibidos.

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
pt: A granularidade irá utilizar a menor unidade para determinar quando duas datas são idênticas; por exemplo, se a granularidade selecionada for "Ano", então todas as datas em 1999, não interessando em qual mês ou dia do ano de 1999, serão consideradas a mesma data.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
pt: padrão faltando para views_handler_sort_formula: @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
pt: Se você <a href="@modules">ativar o módulo Advanced Help</a>, o módulo Views vai oferecer um manual maior e melhor. <a href="@hide">Esconder esta mensagem.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
pt: Se você instalar o módulo Advanced Help, disponível em !href, o módulo Views vai oferecer um manual maior e melhor. <a href="@hide">Esconder esta mensagem.</a>

en: Warning! Broken view!
pt: Atenção! A view está quebrada!

en: Broken
pt: Com problemas

en: Install the advanced help module for the getting started
pt: Instale o módulo Advanced help para ter um tutorial de como começar a usar o módulo Views

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
pt: Não sabe ao certo o que fazer? Tente a página "!getting-started".

en: Displays
pt: Exibições

en: These queries were run during view rendering:
pt: Essas consultas foram rodadas na execução da view:

en: This display has no path.
pt: Este display não possui endereço.

en: Query build time
pt: Tempo de construção da consulta

en: Query execute time
pt: Tempo de execução da consulta

en: View render time
pt: Ver tempo de renderização

en: No query was run
pt: Nenhuma consulta foi rodada

en: Unable to preview due to validation errors.
pt: Não foi possível fazer a pré-visualização por causa de erros de validação.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
pt: Separe argumentos com uma barra /, como na URL da página.

en: Clone view %view
pt: Clonar view %view

en: View name
pt: Nome da view

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
pt: Este é o nome que identifica a view. Não pode ser duplicado. Pode ter apenas letras, números e underscores (_). Esse nome é usado para identificação da view no sistema e para gerar nomes não-duplicados para templates desta view. Se você estiver sobrescrevendo uma view gerada por um módulo, o nome não pode ser alterado, a não ser que você crie uma view nova.

en: View description
pt: Descrição da view

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
pt: Esta descrição vai aparecer na interface administrativa do módulo Views, para dizer o que essa view faz.

en: View tag
pt: Grupo da view

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
pt: Digite uma tag opcional para essa view; será útil somente para organizar as views na página administrativa.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
pt: O tipo da view se refere à tabela de onde a informação é primariamente puxada. O tipo da view controla que argumentos, campos, critérios de ordenação e filtros estarão disponíveis. Dessa forma, uma vez escolhido, o tipo de uma view <strong>não poderá ser alterado</strong>.

en: You must use a unique name for this view.
pt: Você precisa inserir um nome exclusivo para essa view.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
pt: Você tem certeza que deseja reverter a view %name às configurações padrão?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
pt: Reverter a view ao seu estado original vai fazer com que a view salva no banco de dados seja apagada, revertendo-a ao estado original. Qualquer alteração que você tenha feito será perdida e não poderá ser recuperada.

en: Are you sure you want to delete the view %name?
pt: Você tem certeza que quer apagar a view %name?

en: Deleting a view cannot be undone.
pt: Não será possível recuperar uma view que tenha sido apagada.

en: The view has been deleted.
pt: A view foi apagada.

en: There is no lock on view %view to break.
pt: Não há bloqueio a ser desfeito na view %view.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
pt: Você tem certeza que deseja desfazer o bloqueio na view %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
pt: Se você desfazer esse bloqueio, todas as configurações não salvas feitas pelo(a) usuário(a) !user serão perdidas!

en: Break lock
pt: Desfazer bloqueio

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
pt: O bloqueio foi desfeito e você pode editar esta view agora.

en: Edit view %view
pt: Editar a view %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
pt: Digite o nome para usar para esta view, se o nome for diferente da view original. Deixe em branco para usar o nome original.

en: Paste view code here
pt: Cole o código da view exportada aqui

en: Unable to interpret view code.
pt: Não foi possível interpretar o código da view.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
pt: Você está importando uma view criada com a versão 1 do módulo Views. Talvez você tenha que ajustar alguns parâmetros para a view funcionar corretamente na versão 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
pt: Esta view não é compatível com a versão atual do módulo Views.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
pt: Já existe uma view com esse nome. Por favor escolha um nome diferente.

en: Display plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de exibição @plugin não está disponível.

en: Style plugin @plugin is not available.
pt: O plugin de estilo @plugin não está disponível.

en: @type handler @table.@field is not available.
pt: O handler @type para @table.@field não está disponível.

en: Unknown or missing table name
pt: Nome de tabela desconhecido ou ausente

en: Click on an item to edit that item's details.
pt: Clique em um item para editar os seus detalhes.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
pt: A view tem um display com problemas e não poderá ser usada.

en: Export this view
pt: Exportar esta view

en: Create a copy of this view
pt: Criar uma cópia desta view

en: View "@display"
pt: Ver "@display"

en: Go to the real page for this display
pt: Ir para a página real deste display

en: Invalid
pt: Inválido

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
pt: Erro: o display @display referencia o plugin '@plugin', mas ele não foi encontrado!

en: Missing style plugin
pt: O plugin de estilo não foi encontrado

en: Change settings for this style
pt: Alterar as configurações deste estilo

en: &nbsp; Style: !style
pt: &nbsp; Estilo: !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
pt: Identificador de exibição inválido encontrado ao gerar as abas.

en: Unable to initialize default display
pt: Não foi possível inicializar o display padrão

en: Add display
pt: Adicionar display

en: Remove display
pt: Remover display

en: Restore display
pt: Restaurar display

en: View analysis
pt: Análise da view

en: View details
pt: Detalhes da view

en: Configure @type
pt: Configurar @type

en: Rearrange @type
pt: Rearranjar @type

en: Broken field @id
pt: Campo @id quebrado

en: There are no @types available to add.
pt: Não há nenhum @types disponíveis para serem adicionados.

en: Configure @type %item
pt: Configurar @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
pt: Configurações extras para @type %item

en: Change summary style for @type %item
pt: Alterar o estilo do resumo para @type %item

en: Internal error: broken plugin.
pt: Erro interno: plugin com problemas.

en: Configure summary style for @type %item
pt: Configurar o estilo do resumo para @type %item

en: Clear Views' cache
pt: Limpar o cache do Views

en: Add Views signature to all SQL queries
pt: Adicionar uma assinatura a todas as consultas SQL

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
pt: Todas as queries geradas pela view irá incluir uma variável 'VIEWS'= 'VIEWS' na cláusula WHERE. Com isso é possível identificar dentro dos logs do sservidor do banco de dados para as queries utilizadas pela views, mas este recurso só deve ser utilizado quando houver algum problema com a view.

en: Disable views data caching
pt: Desativar o cache de dados das views

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
pt: O módulo Views faz cache sobre as tabelas, módulos e views disponíveis, para melhorar o desempenho. Se você marcar essa opção, o Views vai pular o cache e vai reconstruir os dados sempre que preciso. Isso pode ter impacto significativo no desempenho do seu site.

en: Ignore missing advanced help module
pt: Ignorar aviso sobre a falta do módulo Advanced help

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
pt: O módulo Views usa o módulo Advanced help para exibir os textos de ajuda. Se esse módulo não estiver presente, o Views vai acusar um erro, a não ser que você marque esta opção.

en: Show query above live preview
pt: Mostrar as queries acima da pré-visualização

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
pt: A pré-visualização vai mostrar os resultados da view que você está criando. Marque esta opção para exibir a consulta SQL acima do resultado. Se você não marcar, essa informação será exibida abaixo do resultado.

en: Show other queries run during render during live preview
pt: Exibir outras queries executadas durante a renderização da pré-visualização

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
pt: O Drupal pode acabar rodando várias consultas ao banco de dados durante a exibição de uma view. Selecionar esta opção vai fazer com que sejam exibidas todas as consultas executadas na previsão da view.

en: Do not show hover links over views
pt: Não exibir links administrativos sobre as views

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
pt: Para facilitar a administração de suas views, o módulo Views oferece links administrativos para as páginas de edição e exportação toda vez que uma view é usada. A exibição pode ficar confusa em alguns temas, porém. Se encontrar problemas com os links administrativos, você pode desabilitá-los aqui.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
pt: Habilitar as estatísticas de performance da view através do módulo Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
pt: Selecione esta opção para habilitar algumas queries do módulo Views e também as estatísticas de performance <em>caso o módulo Devel esteja instalado</em>.

en: Disable javascript with Views
pt: Desabilitar javascript do módulo Views

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
pt: Se você estiver sofrendo de problemas com javascript, pode desabilitá-lo aqui. A interface de usuário do Views não ficará tão boa, mas ainda será possível usá-la.

en: Page region to output performance statistics
pt: Região da página onde deverão ser mostradas as estatísticas de performance

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
pt: O texto para o item "Qualquer um" num menu suspenso do filtro exposto.

en: Error: missing @component
pt: Erro: @component está faltando

en: Server reports invalid input error.
pt: O servidor retornou um erro de entrada inválida.

en: View analysis can find nothing to report.
pt: Não foram encontrados problemas na view.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
pt: Esta view possui apenas um display padrão e por conta disso não será exibida em seu site; talvez você queira adicionar um display de bloco ou página.

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
pt: Não há nenhuma views versão 1 armazenada no banco de dados para ser convertida.

en: Converted
pt: Convertido

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
pt: A tabela abaixo lista as views da versão 1.x do módulo Views que estão armazenadas no banco de dados. Você pode convertê-las para Views 2 ou apagá-las. Você só pode converter uma view se não houver nenhuma view do Views 2 com o mesmo nome.

en: Unable to find view.
pt: Não foi possível encontrar a view.

en: Unable to convert view.
pt: Não foi possível converter a view.

en: The view has been deleted
pt: A view foi apagada

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
pt: O handler @handler tentou entrar em loop infinito!

en: Reduce duplicates
pt: Minimizar registros duplicados

en: Default settings for this view.
pt: Configurações padrão para esta view.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
pt: Exibir a view como uma página, com uma URL e um link no menu.

en: Display the view as a block.
pt: Exibir a view como um bloco.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
pt: Anexos são adicionados a outros displays para se obter várias views dentro de uma view só.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
pt: Exibir a view como um feed, assim como um feed RSS.

en: Displays rows one after another.
pt: Exibe uma linha após a outra.

en: HTML List
pt: Lista HTML

en: Displays rows as an HTML list.
pt: Exibe as linhas em uma lista HTML.

en: Displays rows in a grid.
pt: Exibe os resultados em uma grade.

en: Displays rows in a table.
pt: Exibe as linhas em uma tabela.

en: Displays the default summary as a list.
pt: Exibe o sumário como uma lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
pt: Exibe o resumo sem formatação, com a opção um após outro em várias linhas, ou em apenas uma linha.

en: Generates an RSS feed from a view.
pt: Gera um feed RSS a partir de uma view.

en: Displays the fields with an optional template.
pt: Mostra os campos com um template opcional.

en: Fixed entry
pt: Entrada fixa

en: Will be available to all users.
pt: Ficará disponível a todos usuários.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
pt: O acesso será concedido aos usuários com algum dos papéis especificados abaixo.

en: No caching of Views data.
pt: Sem cache de dados do Views.

en: Time-based
pt: Baseado em tempo

en: Simple time-based caching of data.
pt: Cache simples de dados, baseado em tempo.

en: set_display() called with invalid display id @display.
pt: A função set_display() foi chamada com um identificador inválido de display, @display.

en: sort criteria
pt: critérios de ordenação

en: Sort criterion
pt: Critério de ordenação

en: sort criterion
pt: critério de ordenação

en: filter
pt: filtro

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
pt: jQuery UI Tabs: Erro no identificador do fragmento.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
pt: jQuery UI Tabs: Não há argumentos o suficiente para adicionar uma aba.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
pt: Itens do agregador são importados de feeds de notícias externas, nos formatos RSS ou Atom.

en: The title of the aggregator item.
pt: O título do item agregado.

en: The link to the original source URL of the item.
pt: O link para a URL original do item do feed.

en: The author of the original imported item.
pt: O autor do item original importado.

en: The actual content of the imported item.
pt: O conteúdo original do item importado.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
pt: A data original de postagem do item do feed. (Com alguns feeds, esta será a data de importação do item.)

en: Feed ID
pt: ID do feed

en: The unique ID of the aggregator feed.
pt: O identificador do feed no agregador.

en: The title of the aggregator feed.
pt: O título do feed agregado.

en: The link to the source URL of the feed.
pt: O link para a URL fonte do feed.

en: The date the feed was last checked for new content.
pt: O horário da última consulta por atualizações do feed.

en: The description of the aggregator feed.
pt: A descrição do feed agregado.

en: The unique ID of the aggregator category.
pt: O identificador exclusivo da categoria do agregador.

en: The title of the aggregator category.
pt: O título da categoria do agregador.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
pt: Exibir o item do agregador usando os dados da fonte original.

en: The book the node is in.
pt: O livro em que o node está.

en: The weight of the book page.
pt: O peso da página do livro.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
pt: A profundidade de um livro na hierarquia. Títulos de livro (primeiro nível) possuem profundidade igual a 1.

en: The parent book node.
pt: O node pai do livro.

en: The title of the comment.
pt: O título do comentário.

en: The text of the comment.
pt: O texto do comentário.

en: The comment ID of the field
pt: O identificador do comentário do campo

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
pt: O nome do autor do comentário. Pode ser exibido como um link para a página pessoal do autor.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
pt: O endereço do site do autor do comentário. Pode ser exibido como um link. Será vazio se o autor é um usuário regsitrado.

en: Post date
pt: Data de publicação

en: Date and time of when the comment was posted.
pt: Data e hora de envio do comentário.

en: Provide a simple link to view the comment.
pt: Mostra um link para ver o comentário.

en: Provide a simple link to edit the comment.
pt: Mostra um link para editar o comentário.

en: Provide a simple link to delete the comment.
pt: Mostra um link para apagar o comentário.

en: The User ID of the comment's author.
pt: O identificador de usuário do autor do comentário.

en: Parent CID
pt: CID do comentário pai

en: The Comment ID of the parent comment.
pt: O identificador do comentário ao qual este é uma resposta.

en: Last comment time
pt: Horário do último comentário

en: Date and time of when the last comment was posted.
pt: Data e hora de envio do comentário mais recente.

en: Last comment author
pt: O autor do último comentário

en: The name of the author of the last posted comment.
pt: O nome do autor que enviou o último comentário.

en: Comment count
pt: Contador de comentários

en: The number of comments a node has.
pt: A quantidade de comentários no node.

en: Updated/commented date
pt: Data de atualização ou do último comentário

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
pt: A data de atualização do node ou a data do último comentário, o que for mais recente.

en: The number of new comments on the node.
pt: O número de comentários novos no node.

en: Comment status
pt: Status de comentários

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
pt: Se os comentários estão ativados ou não para este post.

en: User posted or commented
pt: Usuário escreveu ou comentou

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
pt: Exibe os posts que o usuário escreveu ou comentou.

en: Display the comment with standard comment view.
pt: Mostra o comentário com a visualização padrão de comentário.

en: Display the comment as RSS.
pt: Exibir os comentários como RSS.

en: Link to contact page
pt: Link para a página de contato

en: Provide a simple link to the user contact page.
pt: Oferecer um link simples para a página de contato do usuário.

en: Locale source
pt: Expressão-fonte

en: A source string for translation, in English or the default site language.
pt: A expressão fonte, em inglês ou na língua padrão do site.

en: The ID of the source string.
pt: O identificador da expressão fonte.

en: A description of the location or context of the string.
pt: Uma descrição do local ou contexto da expressão

en: The group the translation is in.
pt: O grupo a que pertence a tradução.

en: The full original string.
pt: A expressão original completa.

en: The version of Drupal core that this string is for.
pt: A versão do núcleo do Drupal a qual essa expressão está relacionada.

en: Provide a simple link to edit the translations.
pt: Gera um link para editar as traduções.

en: Locale target
pt: Língua alvo

en: The full translation string.
pt: A expressão completa da tradução.

en: The language this translation is in.
pt: A língua em que esta tradução está.

en: Singular LID
pt: LID do singular

en: The ID of the parent translation.
pt: O ID da tradução superior.

en: Whether or not the translation is plural.
pt: Se a tradução está ou não no plural.

en: The title of the node.
pt: O título do node.

en: The date the node was posted.
pt: A data de envio do node.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
pt: O tipo do node (por exemplo, "post de blog", "tópico do fórum", "artigo", etc).

en: Whether or not the node is published.
pt: Se o node está ou não publicado.

en: Published or admin
pt: Publicado ou admin

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
pt: Elimina da exibição nodes não publicados, caso o usuário não tenha permissão para vê-los.

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
pt: Se o node foi ou não promovido para a página principal.

en: Whether or not the node is sticky.
pt: Se o node está ou não em destaque.

en: Provide a simple link to the node.
pt: Mostra um link para o node.

en: Provide a simple link to edit the node.
pt: Mostra um link para editar o node.

en: Provide a simple link to delete the node.
pt: Mostra um link para apagar o node.

en: Created year + month
pt: Ano + mês de criação

en: Created year
pt: Ano de criação

en: Created month
pt: Mês de criação

en: Created day
pt: Dia de criação

en: Created week
pt: Semana de criação

en: Updated year + month
pt: Ano + mês da última atualização

en: Updated year
pt: Ano da atualização

en: Updated month
pt: Mês da última atualização

en: Updated day
pt: Dia da última atualização

en: Updated week
pt: Semana da última atualização

en: Node revision
pt: Versão do node

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
pt: As versões do node são um histórico das mudanças de um texto.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
pt: Relaciona uma revisão do node com o usuário que a criou.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
pt: O valor real, e completo, do campo "corpo". Note que é possível que este campo não retorne dados válidos em alguns tipos de contéudo.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
pt: O campo chamada que está armazenado. Pode não ser válido ou não ser útil em alguns tipos de conteúdo.

en: The revision ID of the node revision.
pt: O ID da versão do node.

en: The log message entered when the revision was created.
pt: A mensagem de log usada quando a revisão foi criada.

en: Input format id
pt: Identificador do formato de entrada

en: The numeric input format of the node revision. !default means the default input format.
pt: O identificador do formato de entrada da revisão do node. !default quer dizer o formato de entrada padrão.

en: The name of the input format of the node revision.
pt: O nome do formato de entrada da revisão do node.

en: Revert link
pt: Link "reverter"

en: Provide a simple link to revert to the revision.
pt: Mostra um link para reverter à versão do node.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
pt: Mostra um link para apagar a versão do node.

en: Filter by access.
pt: Filtrar por acesso.

en: Filter for nodes by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
pt: Filtrar os nodes pelo acesso de visualização. <strong>Não é necessário se você estiver usando a tabela node como base.</strong>

en: Has new content
pt: Tem conteúdo novo

en: Show a marker if the node has new or updated content.
pt: Exibe um aviso se o node for novo ou tiver sido atualizado recentemente.

en: Show only nodes that have new content.
pt: Exibir apenas nodes que têm conteúdo novo.

en: Node ID from URL
pt: ID do node a partir da URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
pt: O display %display não tem controle de acesso mas não contém um filtro para nodes publicados.

en: Poll
pt: Enquete

en: Whether the poll is open for voting.
pt: Se a enquete está ou não aberta para votações.

en: Profile textfield
pt: Campo de texto do perfil

en: Profile textarea
pt: Caixa de texto do perfil

en: Profile checkbox
pt: Caixa de seleção do perfil

en: Profile URL
pt: URL do perfil

en: Profile selection
pt: Seleção do perfil

en: Profile freeform list %field-name.
pt: Lista de campos do perfil %field-name.

en: Profile date %field-name.
pt: Data do campo %field-name do perfil

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
pt: Pontuação do item de busca. Não será usado se o filtro de busca não estiver também presente.

en: Links from
pt: Links de

en: Other nodes that are linked from the node.
pt: Outros nodes que estão linkados a partir deste node.

en: Links to
pt: Links para

en: Other nodes that link to the node.
pt: Outros nodes que linkam para o node.

en: Search Terms
pt: Termos de busca

en: The terms to search for.
pt: Os termos a serem buscados.

en: Display the results with standard search view.
pt: Exibe os resultados com a view padrão da busca.

en: Node statistics
pt: Estatísticas do node

en: Total views
pt: Total de visualizações

en: The total number of times the node has been viewed.
pt: O número total de vezes que o node foi acessado.

en: Views today
pt: Visualizações hoje

en: The total number of times the node has been viewed today.
pt: O número de vezes que o node foi acessado hoje.

en: Most recent view
pt: Visualização mais recente

en: The most recent time the node has been viewed.
pt: A data em que o node foi visitado pela última vez.

en: Stores site access information.
pt: Armazena informações de acesso ao site.

en: Browser session ID of user that visited page.
pt: O identificador de seção do navegador do usuário que visitou a página.

en: Title of page visited.
pt: Título da página visitada.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
pt: O caminho interno da página visitada (relativo à raiz do Drupal.)

en: Referrer URI.
pt: URI do referenciador (de onde veio a visita).

en: Hostname of user that visited the page.
pt: Hostname do usuário que visitou a página.

en: The user who visited the site.
pt: O usuário que visitou o site.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
pt: O tempo, em milisegundos, que a página demorou para ser carregada.

en: Timestamp of when the page was visited.
pt: A data quando a página foi visitada.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
pt: Arquivos gerenciados pelo Drupal e vários outros módulos.

en: The ID of the file.
pt: O identificador do arquivo.

en: The name of the file.
pt: O nome do arquivo.

en: The path of the file.
pt: O endereço do arquivo.

en: The mime type of the file.
pt: O tipo mime do arquivo.

en: The status of the file.
pt: Status do arquivo.

en: The date the file was uploaded.
pt: A data em que o arquivo foi enviado.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o termo. Esse é o vocabulário do termo de "Taxonomia: Termo". Pode causar duplicatas.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
pt: Termos de taxonomia são ligados a nodes.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
pt: Termos de taxonomia. Note que isso pode fazer com que duplicatas apareçam nos resultados. Você terá que aplicar filtros para evitar isso.

en: Taxonomy term name.
pt: Nome do termo de taxonomia.

en: The term weight field
pt: O campo de peso do termo da taxonomia

en: The description associated with a taxonomy term.
pt: A descrição associada a um termo de taxonomia.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
pt: Filtrar os resultados dos "Termos da taxonomia" para um vocabulário particular.

en: All terms
pt: Todos os termos

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
pt: Exibe todos os termos de taxonomia, de um vocabulário específico, associados ao node.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
pt: O termo principal (acima) deste termo. Esta opção pode gerar resultados duplicados se você estiver utilizando um vocabulário que permite múltiplos termos principais.

en: The parent term of the term.
pt: O termo superior a este termo.

en: Term synonym
pt: Sinônimo do termo

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
pt: Sinônimos de termos podem ser usados para encontrar um termo com nomes alternativos.

en: Term ID (with depth)
pt: ID do termo (com profundidade)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
pt: O filtro de profundidade é mais complexo e por isso oferece menos opções.

en: Term ID depth modifier
pt: Modificador da profundidade do ID do termo

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional argument.
pt: Permite "profundidade" a "Taxonomia: identificador do termo" (com profundidade) será modificado por um argumento adicional.

en: Node translation
pt: Tradução do node

en: Translation set node ID
pt: Identificador do grupo de traduções

en: The ID of the translation set the content belongs to.
pt: O identificador do grupo de traduções a qual este conteúdo pertence.

en: Source translation
pt: Texto original para tradução

en: The source that this content was translated from.
pt: A fonte da qual este conteúdo foi traduzido.

en: Versions of content in different languages.
pt: Versões do conteúdo em diferentes idiomas.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
pt: Nodes que trazem o texto original traduzido em outros nodes, ou que não estão traduzidos.

en: Child translation
pt: Tradução filha

en: Nodes that are translations of a source translation.
pt: Nodes que são tradução de um texto original.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
pt: O status da tradução do node -- se a tradução precisa ou não ser atualizada.

en: Outdated
pt: Desatualizado

en: The description of the uploaded file.
pt: A descrição do arquivo enviado.

en: Listed
pt: Listado

en: Whether or not the file is marked to be listed.
pt: Se esse arquivo está ou não marcado para ser listado.

en: All files attached to a node with upload.module.
pt: Todos arquivos anexados com o módulo Upload.

en: Has attached files
pt: Tem anexos

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
pt: Exibir apenas itens com arquivos anexados. Isso pode causar duplicatas se houver vários arquivos anexos por node.

en: Add a relationship to gain access to more file data for files uploaded by upload.module. Note that this relationship will cause duplicate nodes if there are multiple files attached to the node.
pt: Adicione uma relação para ter mais dados para os arquivos subidos com o módulo Upload. Note que essa relação pode provocar o aparecimento de duplicatas se houver mais de um arquivo anexado ao node.

en: The user ID
pt: O ID do usuário

en: The user or author name.
pt: O nome do usuário ou autor.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
pt: O email do usuário para um dado usuário. Esse campo não é mostrado normalmente ao usuários, por isso tenha muito cuidado ao usá-lo.

en: Language of the user
pt: Idioma do usuário

en: The user's picture, if allowed.
pt: A foto do usuário, se permitido.

en: The date the user was created.
pt: Data de criação da conta do usuário.

en: The user's last access date.
pt: Data do último acesso do usuário.

en: The user's last login date.
pt: A data do último login do usuário.

en: Whether a user is active or blocked.
pt: Se um usuário está ativo ou bloqueado.

en: The user's signature.
pt: A assinatura do usuário.

en: Provide a simple link to edit the user.
pt: Exibe um link simples para editar a conta do usuário.

en: Provide a simple link to delete the user.
pt: Exibe um link simples para apagar a conta do usuário.

en: Roles that a user belongs to.
pt: Papéis de usuário marcados para o usuário.

en: User ID from URL
pt: O ID do usuário a partir da URL

en: User ID from logged in user
pt: ID do usuário logado

en: Randomize the display order.
pt: Exibir em ordem aleatória.

en: Null
pt: Nulo

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
pt: Permite que o argumento seja ignorado. Esta consulta não será alterada por esse argumento.

en: Provide custom text or link.
pt: Exibir link ou texto personalizado.

en: View result counter
pt: Ver contador de resultados

en: Displays the actual position of the view result
pt: Exibe a posicão real do resultado na view

en: Link this field to its aggregator category page
pt: Linkar este campo para a página da categoria do agregador

en: No user
pt: Sem usuário

en: Link this field to its comment
pt: Linkar este campo para o comentário

en: Show teaser-style link
pt: Mostrar um link no estilo de chamada

en: Link this field to new comments
pt: Linkar este campo para novos comentários

en: Type of link
pt: Tipo de link

en: contact
pt: contato

en: Contact %user
pt: Entrar em contato com %user

en: Unknown group
pt: Grupo desconhecido

en: Unknown language
pt: Idioma desconhecido

en: Current user's language
pt: Idioma do usuário atual

en: Default site language
pt: Idioma padrão do site

en: No language
pt: Sem língua específica

en: Current installed version
pt: Versão instalada atualmente

en: Unknown node type
pt: Tipo de node desconhecido

en: Check for new comments as well
pt: Checar também se há novos comentários

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
pt: Se você quiser validar para determinados tipos de conteúdo, marque abaixo. Se não, todos os nodes passam.

en: Validate user has access to the node
pt: Validar se usuário tem acesso ao node

en: Node IDs separated by , or +
pt: IDs dos nodes separados por , ou +

en: Build mode
pt: Modo de construção

en: Display node comments
pt: Exibir comentários do node

en: No alternate
pt: Sem alternativa

en: Alternative sort
pt: Ordenação alternativa

en: Alternate sort order
pt: Alternar ordenação

en: On empty input
pt: Na entrada padrão

en: Show None
pt: Não exibir nenhum

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
pt: Fazer uma busca com os dois termos usando <strong>OU</strong>. Por exemplo: <strong>gatos OU cachorros</strong>.

en: Display score
pt: Exibir pontuação

en: Link this field to download the file
pt: Linkar este campo ao arquivo de download

en: Set the breadcrumb for the term parents
pt: Colocar os termos-pai na trilha de navegação

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
pt: Se você selecionar esta opção, a trilha de navegação irá incluir todos os termos superiores, cada um deles linkando para esta view. Note que isso somente irá funcionar se apenas um termo for fornecido.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
pt: A profundidade vai buscar os nodes marcados com termos na hierarquia. Por exemplo, se você tiver um termo chamado "fruta" e um sub-termo chamado "maçã", com uma profundidade 1 (ou maior), o filtro vai pegar o termo "fruta" e também todos os nodes que possuem o termo "maçã". Se o número for negativo, ocorre o inverso. Se a profundidade for -1 (ou menor) o buscar "maçã", os nodes com o termo "fruta" também serão retornados.

en: Allow multiple terms per argument
pt: Permitir múltiplos termos por argumento

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
pt: Se você selecionar esta opção, os usuários podem digitar vários argumentos, na forma 1+2+3. Devido ao número de JOINs que seriam necessários, a view sempre tratará os argumentos com OR.

en: No vocabulary
pt: Sem vocabulário

en: Link this field to its taxonomy term page
pt: Linkar este campo para a página do termo de taxonomia

en: Link this field to its term page
pt: Linkar este campo para a página do termo

en: Limit terms by vocabulary
pt: Limitar termos por vocabulário

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
pt: Selecione que vocabulário deve ser usado para que exibir os termos nas opções regulares.

en: Dropdown
pt: Menu suspenso

en: Show hierarchy in dropdown
pt: Exibir hierarquia no menu suspenso

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
pt: Um vocabulário inválido foi selecionado. Por favor altere as configurações.

en: Select terms from vocabulary @voc
pt: Selecionar termos do vocabulário @voc

en: Select terms
pt: Selecionar termos

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
pt[0]: Não foi possível encontrar o termo: @terms
pt[1]: Não foi possível encontrar os termos: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
pt: Se você deseja validação para vocabulários específicos, selecione-os. Caso nenhum seja selecionado, todos os termos irão ser utilizados.

en: Term IDs separated by , or +
pt: IDs dos termos separados por , ou +

en: Term name or synonym
pt: Nome do termo ou sinônimo

en: Term name/synonym converted to Term ID
pt: Nome/sinônimo do termo convertido para ID do termo

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
pt: Selecione a forma que este argumento irá funcionar. Se utilizado o ID do termo ele funciona melhor. Ao selecionar nome do termo, a performance cai um pouco.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
pt: Transformar os hífens da URL em espaços no argumento do nome do termo

en: Include untranslated nodes
pt: Incluir nodes que não estejam traduzidos

en: Current language
pt: Idioma em uso

en: Translation option
pt: Opção de tradução

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
pt: As opções de tradução permitem que você selecione que tradução ou traduções consultar. Selecione "Língua atual" ou "Língua padrão" para trazer a tradução na língua atual ou na língua marcada como padrão, respectivamente. Selecione uma língua específica para trazer a tradução naquela língua. Se você selecionar "Tudo", cada tradução vai aparecer em uma linha diferente, o que pode dar a impressão de o conteúdo estar duplicado.

en: To the user
pt: Para o usuário

en: With a mailto:
pt: Com um endereço de e-mail:

en: Is the logged in user
pt: É o usuário logado no momento

en: Usernames
pt: Nomes de usuário

en: Enter a comma separated list of user names.
pt: Digite alguns nomes de usuários, separando-os por vírgulas.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
pt[0]: Não foi possível encontrar o usuário: @users
pt[1]: Não foi possível encontrar os usuários: @users

en: Also look for a node and use the node author
pt: Também procurar por um node e usar o autor do node

en: Type of user argument to allow
pt: Tipo de argumento a ser usado

en: Only allow numeric UIDs
pt: Permitir apenas UIDs numéricos

en: Only allow string usernames
pt: Permitir apenas nomes de usuários

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
pt: Permitir UIDs numéricos e nomes de usuários

en: Restrict user based on role
pt: Restringir usuários pelo seu papel no site

en: Restrict to the selected roles
pt: Restringir aos seguintes papéis

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
pt: Se nenhum papel for selecionado, todos os usuários serão liberados.

en: Unrestricted
pt: Irrestrito

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
pt: Apenas usuários com a permissão selecionada vão poder acessar este display. Note que um usuário com a permissão de "Acessar todas as views" vai poder acessar esta view, independente de outras permissões.

en: No role(s) selected
pt: Nenhum papel selecionado

en: Multiple roles
pt: Vários papéis

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
pt: Este display só será exibido aos usuários pertencentes aos papéis selecionados. Note que usuários com permissão "acessar todas as views" poderão visualizar esta view, independentemente do seu papel.

en: You must select at least one role if type is "by role"
pt: Você precisa selecionar pelo menos um papel se o controle for feito "por papel"

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
pt: Nota: você não tem permissão para modificar isto. Se você altere o tipo de argumento, essa configuração será perdida e você NÃO poderá retorná-la a seu valor inicial.

en: PHP argument code
pt: Código PHP para o argumento

en: PHP validate code
pt: Código de validação (PHP)

en: Never cache
pt: Nunca armazenar cache

en: Query results
pt: Resultados da consulta

en: The length of time raw query results should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual os resultados das consultas SQL devem ser armazenados em cache.

en: Rendered output
pt: Saída renderizada

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
pt: O intervalo de tempo durante o qual o HTML renderizado deve ser armazenado em cache.

en: Broken field
pt: Campo quebrado

en: Change the name of this display.
pt: Alterar o nome deste display

en: Change the title that this display will use.
pt: Alterar o título que este display vai usar.

en: Change the style plugin.
pt: Alterar o plugin de estilo.

en: Row style
pt: Estilo das linhas

en: Change the row plugin.
pt: Alterar o plugin das linhas

en: Use AJAX
pt: Usar AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
pt: Configurar o uso ou não de AJAX neste display.

en: Change this display's pager setting.
pt: Alterar as configurações do paginador deste display.

en: Items per page
pt: Itens por página

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
pt: Especificar se este display vai exibir um link "mais".

en: Specify access control type for this display.
pt: Especificar o tipo de controle de acesso para este display.

en: Change settings for this access type.
pt: Alterar configurações para este tipo de acesso.

en: Specify caching type for this display.
pt: Especificar o tipo de cache para este display.

en: Change settings for this caching type.
pt: Alterar as configurações para este tipo de cache.

en: Link display
pt: Display do link

en: Exposed form in block
pt: Formulário exposto no bloco

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
pt: Permitir que o formulário de filtros expostos apareça em um bloco e não inserido na view.

en: Get information on how to theme this display
pt: Exibir informações de como tematizar este display

en: The title of this view
pt: O título desta view

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
pt: Este título será exibido no topo da view, no lugar normal de exibição dos títulos. Por exemplo, o título de uma página, de um bloco, etc...

en: Use AJAX when available to load this view
pt: Usar AJAX, quando disponível, para atualizar esta view

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
pt: Se você marcar esta opção, esta view vai usar AJAX para paginação, ordenação de tabelas e filtros expostos. Isso quer dizer que a página não será atualizada inteiramente. Não é recomendável usar essa opção se essa view for o conteúdo principal da página, uma vez que isso impediria criar links para páginas específicas, mas é muito útil para blocos na barra lateral.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
pt: A não ser que você esteja com problemas nesta view, você deve deixar este número como 0. Se você estiver usando vários paginadores em uma mesma página, coloque aqui um valor maior, de forma a não conflitar com ?page=array. Valores maiores vão adicionar vírgulas na URL. Por isso, evite sempre que possível colocar valores altos demais.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
pt: O número de itens a exibir por página. Digite 0 para não limitar por página.

en: Add a more link to the bottom of the display.
pt: Inclui um link "mais" no rodapé do display.

en: Create more link
pt: Inserir o link "mais"

en: The text to display for the more link.
pt: O texto exibido no link "mais".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
pt: Esta opção irá montar o display da view apenas com os itens distintos. Caso hajam múltiplos itens idênticos, cada um deles só será exibido uma vez. Você pode usar esse recurso para tentar remover registros duplicados de uma view, mas pode ser que ele não funcione. Note que esse recurso pode tornar as queries lentas, portanto, use com precaução.

en: Access restrictions
pt: Restrições de acesso

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
pt: Talvez você também queira ajustar as !settings para o estilo selecionado. Para isso, basta clicar no ícone.

en: Access options
pt: Opções de acesso

en: Caching options
pt: Opções de cache

en: Display even if view has no result
pt: Exibir mesmo se a view não tiver resultados

en: How should this view be styled
pt: Como deve ser o estilo desta view

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
pt: Se o estilo selecionado tiver configurações adicionais, clique no link de configurações (o ícone de engrenagem), que aparecerá junto ao estilo.

en: Style options
pt: Opções de estilo

en: Row style options
pt: Opções para os estilos das linhas

en: How should each row in this view be styled
pt: Como cada linha nesta view deve ser estilizada

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
pt: Talvez você também queira ajustar as !settings para o estilo atualmente selecionado. Para isso, basta clicar no ícone.

en: Which display to use for path
pt: Que display usar como caminho

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
pt: Qual display usar para coisas como o sumário dos links, feed RSS, link "mais", etc.

en: Display output
pt: Exibição do display

en: Alternative display output
pt: Saída alternativa para o display

en: Style output
pt: Saída do estilo

en: Alternative style
pt: Estilo alternativo

en: Row style output
pt: Estilo de exibição da linha

en: Alternative row style
pt: Estilo alternativo de linha

en: Field @field (ID: @id)
pt: Campo @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
pt: Esta seção lista todos os possíveis templates para o plugin de display e para os plugins de estilo, ordenando (aproximadamente) do menos específico para o mais específico. O template ativo para cada plugin – o mais específico encontrado no sistema – está em negrito.

en: Change theme
pt: Mudar tema

en: Rescan template files
pt: Procurar novamente arquivos de template

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
pt: <strong>Importante!</strong> Ao adicionar, remover ou renomear arquivos de template, é necessário fazer com que o Drupal seja avisado das mudanças, fazendo-o reexecutar a busca por novos arquivos de template em seu sistema. Clicar neste botão limpará o registro de tema do Drupal, e então reiniciará o processo de reescaneamento. Assim, os itens destacados acima refletirão o novo estado do seu sistema.

en: Theming information (display)
pt: Informações do tema (display)

en: Back to !info.
pt: Voltar para !info.

en: theming information
pt: informações para os temas

en: This display has no theming information
pt: Este display não tem informações para tema.

en: This is the default theme template used for this display.
pt: Este é o template padrão usado para este display.

en: This is an alternative template for this display.
pt: Este é um template alternativo para este display.

en: Theming information (style)
pt: Informações para temas (estilo)

en: This display has no style theming information
pt: Este display não tem informações de tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this style.
pt: Este é o template do tema padrão usado para este estilo.

en: This is an alternative template for this style.
pt: Este é um template alternativo para este estilo.

en: Theming information (row style)
pt: Informações de tema (estilo de linha)

en: This display has no row style theming information
pt: Este display não tem informações para tema de estilo de linha

en: This is the default theme template used for this row style.
pt: Este é o template padrão usado com este estilo de linha.

en: This is an alternative template for this row style.
pt: Este é um template alternativo para este estilo de linha.

en: Put the exposed form in a block
pt: Por o formulário exposto em um bloco

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
pt: Se esta opção for selecionada, o formulário exposto não será exibido na view. Ao invés disso, um bloco, contendo o formulário exposto, será criado e vai ficar disponível na área de administração de blocos. Note que este bloco deverá ser ativado manualmente; o módulo Views não vai ativá-lo para você.

en: File found in folder @template-path
pt: O arquivo não foi encontrado na pasta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
pt: (O arquivo não foi encontrado na pasta @template-path)

en: Status: using default values.
pt: Status: usando valores padrão.

en: Update default display
pt: Atualizar o display padrão

en: Status: using overridden values.
pt: Status: usando valores sobrescritos.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
pt: O display @display pede o uso de campos, mas não tem nenhum campo definido ou eles foram todos excluídos.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
pt: O display @display pede um endereço, mas o endereço não foi definido.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
pt: O display @display tem um plugin de estilo inválido.

en: Exposed form: @view-@display_id
pt: Formulário exposto: @view-@display_id

en: Attachment settings
pt: Configurações de anexos

en: Inherit arguments
pt: Herdar argumentos

en: Inherit exposed filters
pt: Herdar filtros expostos

en: Multiple displays
pt: Múltiplos displays

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
pt: Este display deve herdar argumentos do display ao qual está anexado?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
pt: O display deve herdar os valores dos filtros expostos do display principal ao qual ele está anexado?

en: Attach before or after the parent display?
pt: Anexar antes ou depois do display principal?

en: Select which display or displays this should attach to.
pt: Selecione qual display ou displays devem ser anexados

en: Block admin description
pt: Descrição administrativa do bloco

en: Block caching type
pt: Tipo de cache do bloco

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
pt: Esta opção configura o status padrão para o cache nativo de blocos do Drupal. Esta opção requer que o cache seja ativado na administração de blocos. Tome cuidado, pois você tem pouco controle sobre quando este cache será esvaziado.

en: Using the site name
pt: Usando o nome do site

en: Use the site name for the title
pt: Utilizar o nome do site para o título

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
pt: O ícone do feed estará disponível apenas para os displays selecionados.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
pt: A view será exibida quando o usuário visitar este endereço no seu site. É recomendado que o caminho seja algo como "caminho/%/%/feed", ou "caminho/%/%/rss.xml", com um % para cada argumento que você tenha definido na view.

en: No menu
pt: Sem menu

en: Tab: @title
pt: Aba: @title

en: Change settings for the parent menu
pt: Mudar configurações para o menu pai

en: The menu path or URL of this view
pt: O caminho ou URL do menu para esta view

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
pt: A view será exibida ao visitar este endereço em seu site. Você pode utilizar "%" na URL para representar um valor utilizado por um argumento. Por exemplo: "node/%/feed".

en: Menu item entry
pt: Entrada do item do menu

en: No menu entry
pt: Sem itens de menu

en: Normal menu entry
pt: Item normal de menu

en: Menu tab
pt: Aba de menu

en: Default menu tab
pt: Aba de menu padrão

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
pt: Se você selecionar "aba" ou "normal", digite o texto a ser usado no item do menu.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
pt: Se você selecionar "aba" ou "normal", digite o texto a ser usado na descrição do item do menu.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
pt: Atenção: os itens de menu poderão não ser alterados adequadamente em Drupal 6.4 ou anterior. Por favor atualize seu Drupal em !url.

en: Insert item into an available menu.
pt: Inserir o item em um menu disponível.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
pt: Para selecionar um menu, você precisa ativar do módulo Menu.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
pt: Quando menor o peso, mais alto ou mais à esquerda aparecerá o item.

en: Default tab options
pt: Opções da aba padrão

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
pt: Quando você for inserir um item de menu como uma aba, você precisa informar ao Drupal a que item de menu principal a aba será inserida. Às vezes o item de menu principal já existe, mas outras vezes ele precisa ser criado. O caminho do item de menu principal deve ser sempre o mesmo endereço, mas sem último pedaço. Por exemplo, se o caminho da view é <em>foo/bar/baz</em>, o item principal do menu deve ser <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
pt: Já existe

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
pt: Se estiver criando um item de menu, digite o título do link.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
pt: Se desejar criar um item de menu, digite a descrição do item.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
pt: Se o item de menu principal for uma aba, digite o peso da aba. Menor o número, mais à esquerda o item será posicionado.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
pt: "$arg" não é mais suportado. Use % no lugar.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
pt: "%" não pode ser usado como primeiro segmento do endereço.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
pt: O módulo Views não pode criar itens normais de menu para caminhos com argumentos "%" no endereço.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
pt: Um display cujo endereço termina com "%" não pode ser uma aba.

en: Title is required for this menu type.
pt: Este tipo de menu exige um título.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
pt: O display @display está configurado para usar um menu, mas você não escolheu um título.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
pt: O display @display está configurado para usar um item de menu principal, mas este item não está configurado.

en: Inline fields
pt: Campos na mesma linha

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
pt: O separador pode ser colocado entre dois campos exibidos na mesma linha, para evitar que eles grudem um no outro. Você pode usar HTML aqui.

en: Grouping field
pt: Campo agrupador

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
pt: Você pode também especificar algum dos campos para agrupar os resultados. Deixe em branco esta opção para não agrupar os resultados.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
pt: O estilo @style precisa de um estilo de linha mas nenhum destes é válido.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
pt: O alinhamento horizontal vai fazer com que os itens sejam postos a partir do topo à esquerda, indo para a direita. O alinhamento vertical vai fazer com que os itens sejam a partir do topo a esquerda, indo para baixo na mesma coluna.

en: Use the site mission for the description
pt: Usar o campo de missão do site como descrição

en: RSS description
pt: Descrição RSS

en: This will appear in the RSS feed itself.
pt: Este texto será exibido no feed RSS.

en: Display record count with link
pt: Exibir contagem de registros com link

en: Override number of items to display
pt: Sobrescrever o número de itens exibidos

en: Display items inline
pt: Exibir itens na mesma linha

en: You need at least one field before you can configure your table settings
pt: Você precisa ter ao menos um campo configurado antes de poder configurar a tabela,

en: Override normal sorting if click sorting is used
pt: Sobrescrever a ordenação normal se a ordenação por clique estiver sendo utilizada

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
pt: Habilitar cabeçalhos de tabela "fixos" ao estilo do Drupal (com Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
pt: (Efeitos de cabeçalho fixo não vão estar ativos na visualização abaixo, apenas no resultado final.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
pt: Distribuir os campos em colunas. Você pode combinar múltiplos campos na mesma coluna. Se você escolher essa opção, o caractere separador pode ser usado para separar os campos. Marque a opção "ordenável", para poder ordenar os dados por esta coluna, e selecione qual campo deverá ser o padrão para a ordenação. Você pode controlar a ordem das colunas e os rótulos dos campos na seção "Campos".

en: The style selected does not utilize fields.
pt: O estilo selecionado não usa campos.

en: None defined
pt: Nenhum definido

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
pt: Esta view está sendo editada pelo usuário !user, e portanto a edição está bloqueada para outros usuários. O bloqueio já dura !age. Clique aqui para <a href="!break">desbloquear a edição</a>.

en: New view
pt: Nova view

en: Changed view
pt: View alterada

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
pt: View %name, mostrando itens do tipo <strong>@base</strong>.

en: Live preview
pt: Pré-visualização

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
pt: View @base <em>@type</em>: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
pt: Título: @title

en: @current of @max
pt: @current de @max

en: There are no views to be exported at this time.
pt: Não há nenhuma view para ser exportada no momento.

en: Show only these tags
pt: Exibir apenas essas tags

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
pt: Insira isso no @module.info no diretório modules/@module

en: use views exporter
pt: usar o exportador de views

en: Bulk export
pt: Exportação em massa

en: Views exporter
pt: Exportador de views

en: Allows exporting multiple views at once.
pt: Permite exportar várias views de uma vez só

en: Administration menu
pt: Menu administrativo

en: Formatted html link
pt: Link HTML formatado

en: Tooltip
pt: Dica

en: - All -
pt: - Tudo -

en: Compact
pt: Compacto

en: Fieldset
pt: Conjunto de campos

en: Textarea
pt: Caixa de texto

en: Provides the jQuery UI plug-in to other Drupal modules.
pt: Fornece o plugin jQuery UI para outros módulos Drupal.

en: Unmet dependencies: !dependencies
pt: Dependências não resolvidas: !dependencies

en: Checking...
pt: Checando

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
pt: A feature !module não pode ser habilitada porque conflita com !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
pt: Todos os componentes <strong>!component</strong> de <strong>!module</strong> foram revertidos.

en: No changes have been made to this feature.
pt: Nenhuma alteração foi feita a essa feature.

en: Machine-readable name
pt: Identificador textual

en: Download feature
pt: Baixar feature

en: Enable and disable features.
pt: Habilitar e desabilitar features.

en: Display components of a feature.
pt: Exibir componentes de uma feature.

en: Compare default and current feature.
pt: Comparar a feature padrão com a sendo usada no momento

en: Menu items for any enabled features.
pt: Itens de menu para qualquer feature habilitada.

en: Provides feature management for Drupal.
pt: Oferece gerenciamento de features para o Drupal.

en: Dependency
pt: Dependência

en: No features available.
pt: Não há features disponíveis.

en: Select translations for %title
pt: Selecione a tradução para %title

en: Alternatively, you can select existing nodes as translations of this one or remove nodes from this translation set. Only nodes that have the right language and don't belong to other translation set will be available here.
pt: Você tem a alternativa de selecionar conteúdos existentes para utilizar como traduções ou remover conteúdos a partir desse conjunto de tradução. Somente conteúdos que contenham a língua certa e não pertençam a outro grupo de tradução estão disponíveis aqui.

en: Update translations
pt: Atualizar traduções

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@i18n">Internationalization module</a>.
pt: Para mais informações, consulte a ajuda online sobre o <a href="@i18n">módulo Internationalization</a>.

en: Extended, but not displayed - All defined languages will be allowed for input, but not displayed in links.
pt: Estendido, mas não exibido - Todos os idiomas definidos serão permitidos para entrada, porém não serão mostrados nos links.

en: administer translations
pt: administrar traduções

en: Configure extended options for multilingual content and translations.
pt: Configurar opções estendidas para conteúdos multi-idiomas e traduções.

en: To search and translate strings, use the <a href="@translate-interface">translation interface</a> pages.
pt: Para procurar e traduzir strings, use a <a href="@translate-interface">página de tradução de interface</a>.

en: Select text groups
pt: Selecione grupo de textos

en: Refresh strings
pt: Atualizar strings

en: This will create all the missing strings for the selected text groups.
pt: Isso irá criar todas as strings ausentes para os grupos de textos selecionados.

en: On this page you can refresh and update values for user defined strings.
pt: Nessa página você pode atualizar os valores das strings definidas pelos usuários.

en: Already added languages
pt: Idiomas já adicionados

en: Create new translation
pt: Criar nova tradução

en: To set up multilingual options for vocabularies go to <a href="@configure_taxonomy">Taxonomy configuration page</a>.
pt: Para configurar as opções de multilínguas para vocabulários vá até a página de <a href="@configure_taxonomy">Configurações de Taxonomias</a>.

en: %capital_name is a full multilingual vocabulary. You will be able to set a language for each term and create translation relationships.
pt: %capital_name é um vocabulário multi idiomas completo. Você pode configurar o idioma de cada termo e criar relacionamentos entre as traduções.

en: Translation mode
pt: Modo de tradução

en: This term belongs to a multilingual vocabulary. You can set a language for it.
pt: Este termo pertence a um vocabulário multi-idiomas. Você pode definir um idioma para ele.

en: Enables multilingual taxonomy.
pt: Habilita taxonomia multi-idiomas.

en: Contact form
pt: Formulário de contato

en: Drag to re-order
pt: Arraste para reordenar

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
pt: As mudanças feitas nesta tabela não vão ser salvas antes do formulário ser enviado.

en: Equal
pt: Igual

en: HTTP response code
pt: Código de resposta HTTP

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
pt: Foi adicionado permissão de escrita à pasta %directory.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
pt: !name não pode ter mais que %max caracteres. Você digitou %length caracteres.

en: Illegal choice %choice in %name element.
pt: Escolha ilegal %choice no elemento %name.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
pt: O identificador não deve conter nada além de letras minúsculas, números e underlines (_).

en: Polls
pt: Enquetes

en: Search form
pt: Formulário de busca

en: Short date format
pt: Formato curto de data

en: Medium date format
pt: Formato de data médio

en: Long date format
pt: Formato longo de data

en: Cannot use %author token in this context.
pt: Não é possível usar o elemento %author nesse contexto.

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
pt: Uma descrição do termo, que será exibida nas páginas taxonomy/term e nos feeds RSS.

en: Translation settings
pt: Configurações da tradução

en: Reorder
pt: Reordenar

en: Wipe and rebuild
pt: Limpar e reconstruir

en: Twitter user name
pt: Usuário do Twitter

en: If your Twitter account is protected, or you wish to post to Twitter from Drupal, you must enter the Twitter account's password.
pt: Se sua conta de Twitter é protegida, ou se você deseja postar no Twitter usando o Drupal, você deve informar a sua senha do Twitter.

en: Twitter import
pt: Importação do Twitter

en: Import and display the Twitter statuses of site users who have entered their Twitter account information.
pt: Importar e exibir o status dos usuários do Twitter que entraram as informações de sua conta no Twitter.

en: Import Twitter statuses
pt: Importar status do Twitter

en: Delete old statuses
pt: Apagar status antigos

en: The given text will be posted to twitter.com. You can use !url, !url-alias, !tinyurl, !title, and !user as replacement text.
pt: O texto inserido será postado no twitter.com. Você pode usar !url, !url-alias, !tinyurl, !title, e !user como texto de substituição.

en: Import statuses from this account
pt: Importar status para esta conta

en: Add account
pt: Adicionar conta

en: Twitter authentication failed. Please check your account name and try again.
pt: Autenticação no Twitter falhou. Por favor verifique seus dados e tente novamente.

en: Twitter message
pt: Mensagem do Twitter

en: Twitter status messages.
pt: Mensagens de status do Twitter.

en: The login account of the Twitter user.
pt: O login da conta do usuário no Twitter.

en: The time the Twitter message was posted.
pt: O horário que a mensagem foi postada no Twitter.

en: The text of the Twitter message.
pt: O texto da mensagem do Twitter.

en: The name of the application that posted the Twitter message.
pt: O nome da aplicação que postou a mensagem no Twitter.

en: The full name Twitter account user.
pt: O nome completo do usuário no Twitter.

en: The description of the Twitter account.
pt: A descrição da conta no Twitter.

en: The location of the Twitter account.
pt: A localização da conta no Twitter.

en: The number of users following this Twitter account.
pt: O número de usuários seguindo essa conta no Twitter.

en: Profile image
pt: Imagem do Perfil

en: The image used by the Twitter account.
pt: A imagem usada pela conta no Twitter.

en: The URL given by the Twitter account user.
pt: A URL informada pela conta do usuário no Twitter.

en: Protected status
pt: Status protegido

en: Whether posts from this Twitter account should be visible to the general public.
pt: Se os posts dessa conta do Twitter devem ser exibidos para o público em geral.

en: The time the Twitter account statuses were retrieved.
pt: O tempo no qual os status da conta do Twitter são atualizados.

en: The UID of the Twitter account.
pt: O UID da conta no Twitter.

en: Import status
pt: Importar status

en: Whether posts from this Twitter account should be imported automatically.
pt: Se os posts dessa conta no Twitter devem ser importados automaticamente.

en: Link urls to their destinations
pt: Linkar urls aos seus destinos

en: Link Twitter @usernames to their Twitter.com urls
pt: Linkar @usuarios do Twitter às suas urls no Twitter.com

en: Link Twitter #hashtags to another url
pt: Linkar #hashtags do Twitter a outras urls

en: Post to twitter.com
pt: Postar no twitter.com

en: Announce this post on Twitter
pt: Publicar este post no Twitter

en: The given text will be posted to twitter.com. You can use !url, !url-alias, !tinyurl, !title and !user as replacement text.
pt: O texto inserido será publicado no twitter.com. Você pode usar  !url, !url-alias, !tinyurl, !title e !user como texto de substituição.

en: An error occurred when posting to twitter: %code %error
pt: Ocorreu um erro ao postar no Twitter: %code %error

en: Successfully posted to Twitter
pt: Postado com sucesso no Twitter

en: Twitter @username converter
pt: Conversor de @usuarios do Twitter

en: Twitter #hashtag converter
pt: Conversor de #hashtags do Twitter

en: Converts Twitter-style @usernames into links to Twitter account pages.
pt: Converte nomes de @usuarios no estilo do Twitter em links para as páginas das contas no Twitter.

en: Converts Twitter-style #hashtags into links to hashtags.org.
pt: Converte #hastags no estilo do Twitter em links para hastags.org

en: Twitter-style #hashtags are linked to !url.
pt: Hashtags com o estilo do #twitter tem links criados para !url.

en: add twitter accounts
pt: Adicionar contas do Twitter

en: use global twitter account
pt: Usar conta global do Twitter

en: Twitter setup
pt: Configuração do Twitter

en: Twitter module settings
pt: Configurações do módulo Twitter

en: Twitter accounts
pt: Contas do Twitter

en: Stores individual Twitter posts.
pt: Armazena posts individuais do Twitter.

en: Unique identifier for each {twitter} post.
pt: Identificador único para cada postagem do {twitter}.

en: Date and time the {twitter} post was created.
pt: Data e hora que a postagem do {twitter} foi criada.

en: Adds integration with the Twitter microblogging service.
pt: Adiciona integração com o Twitter.

en: File name without extension
pt: Nome do arquivo sem extensão

en: File extension
pt: Extensão do arquivo

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
pt: Aviso de segurança: Não foi possível escrever no arquivo .htaccess. Por favor crie um arquivo .htaccess no seu diretório %directory que contenha as seguintes linhas: <br /><code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
pt: Selecione o método usado para coletar as sugestões do autocompletar. Note que <em>Contém</em> pode acarretar em problemas de desempenho em um site com milhares de nodes.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
pt: %name: título errado. Por favor confira sua seleção.

en: An image thumbnail was not able to be created.
pt: Uma miniatura da imagem não pôde ser criada.

en: Minimum resolution for Images
pt: Resolução mínima para as imagens

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
pt: O tamanho mínimo permitido para a imagem, no formato LARGURAxALTURA (por exemplo 640x480). Digite 0 se não quiser que o tamanho seja restringido. Se uma imagem menor que isso for enviada, ela será rejeitada.

en: ALT text settings
pt: Configurações do texto ALT

en: Enable user input alternate text for images.
pt: Permite que o usuário insira um texto alternativo às imagens.

en: Default ALT text
pt: Texto ALT padrão

en: This value will be used for alternate text by default.
pt: Este valor será usado como padrão para o texto alternativo.

en: Title text settings
pt: Configurações do texto do título

en: Enable user input title text for images.
pt: Habilitar entrada de título para as imagens.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
pt: Escolha o tipo de campo a ser exibido para o usuário.

en: Default Title text
pt: Título padrão

en: This value will be used as the image title by default.
pt: Esse valor será utilizado por padrão como o titulo da imagem.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
pt: Quando uma imagem não for enviada, exibir a imagem padrão na tela.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
pt: A imagem padrão não pôde ser enviada. O destino %destination não existe ou não é gravável pelo servidor.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
pt: O widget de imagem suporta apenas imagens do padrão da web (jpg, gif e png). Se precisar fazer upload de outros tipos de imagem, mude o widget para o widget de upload de arquivo comum.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
pt: Por favor especifique uma resolução no formato LARGURAxALTURA(ex. 640x480).

en: Alternate Text
pt: Texto Alternativo

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
pt: O título é usado como um tooltip quando o usuário passa o mouse sobre a imagem.

en: Image linked to node
pt: Imagem com um link para seu node

en: Image linked to file
pt: Imagem com um link para o arquivo

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
pt: O FileField deve ser atualizado para o Drupal 6 antes que o ImageField possa ser atualizado.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
pt: As miniaturas de administração foram apagadas do diretório files. Todas as miniaturas agora são armazenadas no diretório "imagefield_thumbs".

en: The selected file %name could not be saved.
pt: Não foi possível salvar o arquivo %name selecionado.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
pt: O caminho %directory é na verdade um arquivo e não pode ser sobrescrito.

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
pt: O caminho %directory foi apresentado como sendo um diretório, mas é na verdade é um arquivo.

en: List field
pt: Campo "listar"

en: Files listed by default
pt: Arquivos listados por padrão.

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
pt: O FileField tentou exibir o arquivo %file, mas esse arquivo não existe.

en: Progress indicator
pt: Indicador de progresso

en: Bar with progress meter
pt: Barra com medidor de progresso

en: Throbber
pt: Pulsação

en: Your server supports upload progress capabilities. The "throbber" display does not indicate progress but takes up less room on the form, you may want to use it if you'll only be uploading small files or if experiencing problems with the progress bar.
pt: Seu servidor possui capacidades de exibir o progresso de envio de arquivos. A exibição do "Throbber" (pulsação) não indica o progresso mas ocupa menos espaço no formulário. Você pode utilizá-lo caso você esteja enviando arquivos pequenos ou caso tenha problemas com a barra de progresso.

en: Path settings
pt: Configurações do endereço

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
pt: Subdiretório opcional incluindo o diretório "%directory" onde os arquivos serão armazenados. Não inclua as barras anteriores ou posteriores.

en: The file path (@file_path) cannot start with the system files directory (@files_directory), as this may cause conflicts when building file URLs.
pt: O caminho do arquivo (@file_path) não pode ser iniciado com o diretório do sistema de arquivos (@files_directory), pois isso poderá gerar conflitos quando as URLs forem construídas.

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
pt: A opção "@field" precisa ter um valor válido. Você pode deixar o campo em branco ou digitar um número como "512" (bytes), "80K" (kilobytes) ou "50M" (megabytes).

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
pt: Ocorreu um erro ao tentar enviar o arquivo no campo @field.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
pt: A referência a arquivo usada no campo %field não é permitida.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
pt: O arquivo referenciado pelo campo %field não existe.

en: The file upload failed. %upload
pt: Ocorreu um erro ao tentar enviar arquivos. %upload

en: A plain file upload widget.
pt: Uma ferramenta simples para envio de arquivos.

en: Displays the file system path to the file.
pt: Exibe o caminho do sistema de arquivos para o arquivo.

en: URL to file
pt: URL do arquivo

en: Displays a full URL to the file.
pt: Exibe a URL completa para o arquivo.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
pt: Ocorreu um erro irrecuperável. O arquivo enviado excede o tamanho máximo por arquivo (@size) que este servidor suporta.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
pt: Ocorreu um erro irrecuperável. Este formulário foi perdido do cache do servidor. Tente recarregar a página e enviar o formulário novamente.

en: Starting upload...
pt: Iniciando o envio...

en: Uploading... (@current of @total)
pt: Enviando... (@current de @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
pt: O conteúdo do arquivo (@type) não coincide com sua extensão (@extension).

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
pt: A imagem deve medir exatamente %dimensions pixels.

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
pt: A imagem está fora do limite de %min_dimensions a %max_dimensions pixels.

en: Images must be exactly @min_size pixels
pt: As imagens devem ter exatamente @min_size pixels

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
pt: As imagens devem ter entre @min_size e @max_size

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
pt: As imagens maiores que @max_size pixels serão redimensionadas

en: Images must be smaller than @max_size pixels
pt: As imagens devem ser menores que @max_size pixels

en: Images must be larger than @max_size pixels
pt: As imagens devem ser maiores que @max_size pixels

en: The file is not a known image format.
pt: O arquivo não está em um formato conhecido de imagem.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
pt: Seu servidor é capaz de exibir o progresso de envio de arquivos, mas ele não possui as bibliotecas necessárias. É recomendável que você instale a <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">biblioteca uploadprogress PECL</a> (preferencialmente) ou <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
pt: Seu servidor é capaz de exibir progresso de envio de arquivos usando APC RFC1867. Note que é possível exibir apenas um upload de cada vez. Recomenda-se usar <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">a biblioteca PECL uploadprogress</a>, se possível.

en: Migrating filefield values
pt: Migrando valores do filefield

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
pt: Seu servidor não é capaz de exibir progresso de upload de arquivo. Para isso, é necessário PHP 5.2 e um servidor Apache.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
pt: Seu servidor não é capaz de exibir o progresso de envio de arquivos. O progresso de envio de arquivos requer que o PHP rode com mod_php e não como FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
pt: Seu servidor é capaz de exibir o progresso do envio do arquivo através do APC, mas este recurso não está ativo. Insira a linha <code>apc.rfc1867 = 1</code> em seu php.ini. Como alternativa, é recomendado usar o <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, que possui suporte mais que um envio simultâneo.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
pt: Habilitado  (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
pt: Habilitado (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
pt: Progresso de envio de arquivos

en: Width of a video or image file in pixels.
pt: Largura de um vídeo ou arquivo de imagem em pixels.

en: Height of a video or image file in pixels.
pt: Altura de um vídeo ou arquivo de imagem em pixels.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
pt: A duração de um arquivo de áudio ou vídeo, em segundos.

en: Audio format
pt: Formato de áudio

en: The audio format.
pt: O formato do áudio

en: The sample rate of the audio.
pt: A taxa de amostragem (sample rate) do áudio

en: Audio channel mode
pt: Modo de canais do áudio

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
pt: O número de canais presentes no áudio, pelo nome (stereo ou mono).

en: The audio bitrate.
pt: A taxa de bits (bitrate) do áudio

en: Audio bitrate mode
pt: Modo bitrate do áudio

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
pt: O tipo de bitrate do áudio, como VBR. Geralmente vazio.

en: Default (usually mm:ss)
pt: Padrão (geralmente mm:ss)

en: Hours: h
pt: Horas: h

en: Minutes: mm
pt: Minutos: mm

en: Seconds: ss
pt: Segundos ss

en: Total seconds
pt: Total em segundos

en: Data key
pt: Chave de dados

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
pt: Armazenar um título, href, e atributos na base de dados para montar um link.

en: URL, as plain text
pt: URL como texto puro

en: @label URL
pt: URL @label

en: Enforces variable values defined by modules that need settings set to operate properly.
pt: Força valores de variáveis definidas por módulos que precisam de um conjunto de configurações para operar corretamente.

en: Base layers
pt: Camadas base

en: Styles
pt: Estilos

en: Please, wait...
pt: Por favor, aguarde...

en: Hello world!
pt: Olá mundo!

en: %name: the value may be no smaller than %min.
pt: %name: o valor não pode ser menor que %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
pt: %name: o valor não pode ser maior que %max.

en: The item has been deleted.
pt: O item foi excluído.

en: Item ID
pt: ID do Item

en: Scheduler module settings
pt: Configurações do módulo Scheduler

en: Alter published on time
pt: Alterar o horário de publicação

en: Check this box to alter the published on time to match the scheduled time ("touch feature").
pt: Marque esta opção para alterar o horário de publicação a fim de que ele corresponda ao horário agendadado ("touch feature").

en: Scheduling options
pt: Opções de agendamento

en: Publish on
pt: Publicar em

en: Unpublish on
pt: Despublicar em

en: There are no scheduled nodes.
pt: Não há nodes agendados.

en: @type: scheduled publishing of %title.
pt: @type: agendamento da publicação de %title

en: @type: scheduled unpublishing of %title.
pt: @type: agendamento da despublicação de %title

en: Scheduler OS time check
pt: Verificação do horário do SO pelo Scheduler

en: Your server reports the UTC time as %time and "localtime" as %lt.
pt: Seu servidor informou que o horário UTC é %time e o "localtime" é %lt.

en: If all is well with your server's time configuration UTC should match <a target="_blank" href="http://wwp.greenwichmeantime.com/">UTC London Time</a> and the localtime should be the time where you are.
pt: Se tudo está correto com a configuração do horário de seu servidor, UTC deve corresponder ao <a target="_blank" href="http://wwp.greenwichmeantime.com/">UTC London Time</a> e localtime deve corresponder ao horário de onde você está.

en: If this is not the case please have your Unix System Administrator fix your servers time/date configuration.
pt: Se não for esse o caso, solicite ao admnistrador do sistema Unix para acertar a configuração de horário do seu servidor.

en: Scheduler: publish on
pt: Agendador: publicar em

en: Date/time on which the article will be automatically published
pt: Data/hora que o artigo será automaticamente publicado.

en: Scheduler: unpublish on
pt: Agendador: despublicar em

en: schedule (un)publishing of nodes
pt: agendar a (des)publicação de nodes

en: administer scheduler
pt: administrar scheduler

en: This module allows nodes to be published and unpublished on specified dates.
pt: Este módulo permite que nodes sejam publicados e despublicados em datas especificadas.

en: Date/time on which the article will be automatically unpublished
pt: Data/hora que o artigo será automaticamente despublicado

en: Display a list of scheduled nodes
pt: Exibe uma lista de nodes agendados

en: The 'publish on' value does not match the expected format of %time
pt: O valor de 'publicar em' não corresponde ao formato esperado de %time

en: The 'publish on' date must be in the future
pt: A data 'publicar em' deve ser futura

en: The 'unpublish on' value does not match the expected format of %time
pt: O valor de 'despublicar em' não corresponde ao formato esperado de %time

en: The 'unpublish on' date must be in the future
pt: A data 'despublicar em' deve ser futura

en: The 'unpublish on' date must be later than the 'publish on' date.
pt: A data de 'despublicar em' deve ser posterior à data de 'publicar em'.

en: scheduler
pt: agendador

en: Light weight cron handler
pt: Agendador de Tarefas Leve

en: A light weight cron handler to allow more frequent runs of Schedulers internal cron system
pt: Um Agendador de Tarefas leve permite execuções mais frequentes do agendador do Scheduler que o Agendador de Tarefas do sistema

en: Test your servers UTC clock
pt: Teste o relógio UTC de seu servidor

en: Allows site admin to check their servers internal clock
pt: Permite que administradores do site verifiquem os relógios internos dos servidors

en: Allows site admins to configure scheduler.
pt: Permite que administradores do site configurem o agendador.

en: The main table to hold the scheduler data.
pt: A tabela principal para os dados do agendador.

en: The foreign key to node.nid
pt: A chave estrangeira para node.nid

en: The UNIX UTC timestamp when to publish
pt: O horário UTC no formato UNIX timestamp de quando publicar

en: The UNIX UTC timestamp when to unpublish
pt: O horário UTC no formato UNIX timestamp de quando despublicar

en: delete any
pt: apagar todos

en: edit any
pt: editar todos

en: %name: found no valid user with that name.
pt: %name: não há um usuário com esse nome.

en: Greater than or equal to
pt: Maior que ou igual a

en: Less than or equal to
pt: Menor ou igual a

en: Could not find relations for this content type.
pt: Não foi possível encontrar relações para este tipo de conteúdo.

en: Refers to
pt: Referido a

en: Could not find node reference fields referring to other content types from %type.
pt: Não foi possível encontrar campos de referência do node referindo-se a outros tipos de conteúdo de %type.

en: Reference field
pt: Campo de referência

en: Referred types
pt: Tipos referidos

en: Search and reference view
pt: Pesquisar e visualizar referência

en: Create and reference
pt: Criar e referência

en: Could not find content types referring to %type.
pt: Não foi possível encontrar tipos de conteúdos referindo-se a %type.

en: No items in this region
pt: Não há itens nesta região

en: Currently selected %field
pt: Atualmente selecionado(s) %field

en: Sort descending
pt: Ordenação decrescente

en: Sort ascending
pt: Ordenação crescente

en: Search and reference multiple items at once
pt: Buscar e referenciar múltiplos itens de uma vez

en: Search and reference
pt: Buscar e referenciar

en: Click here to disable this item
pt: Clique aqui para desabilitar este item

en: Edit view settings in new window...
pt: Editar configurações de exibição em uma nova janela ...

en: Search and reference...
pt: Pesquisa e referência ...

en: Search and reference multiple items at once...
pt: Buscar e referenciar múltiplos itens de uma vez...

en: Create and reference...
pt: Criar e referênciar...

en: Select: @value
pt: Selecionar: @value

en: Days of the week
pt: Dias da semana

en: Human name
pt: Nome humano

en: The name of the site.
pt: O nome do site.

en: CTools CSS Cache
pt: Cache de CSS do CTools

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
pt: A pasta CSS de cache do CTools %path, não pôde ser criada por causa de uma má configuração do diretório "files". Por favor, verifique se a pasta "files" está configurada corretamente e se o webserver tem permissão para criar pastas.

en: Unable to create
pt: Não foi possível criar

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
pt: Um cache especial usado para armazenar objetos que estão sendo editados; isto serve para salvar o estado em ambientes de estado indefinido.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
pt: Uma biblioteca de ferramentas úteis, por Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
pt: Resultados do Exportador em Lote

en: Place this in @file
pt: Colocar isto em @file

en: There are no objects to be exported at this time.
pt: Não há objetos a serem exportados no momento.

en: Bulk Exporter
pt: Exportador em massa

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
pt: Exportar em massa multiplos objetos de dados manuseados pelo CTools para código.

en: Bulk Export
pt: Exportar em massa

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
pt: Realiza exportação em massa de objetos de dados conhecidos pelo Chaos Tools.

en: No info
pt: Sem informação

en: No info available.
pt: Sem informação disponível.

en: Configure new !subtype_title
pt: Configurar novo !subtype_title

en: All criteria must pass.
pt: Todos os critérios devem passar.

en: Only one criteria must pass.
pt: Apenas um critério deve passar.

en: Broken/missing access plugin %plugin
pt: Plugin %plugin ausente ou quebrado.

en: Configure settings for this item.
pt: Configurar as definições para este item.

en: Remove this item.
pt: Remover este item.

en: No criteria selected, this test will pass.
pt: Nenhum critério selecionado, este teste passará.

en: Missing callback hooks.
pt: Hooks de callback ausentes.

en: Edit criteria
pt: Editar critério

en: Invalid object name.
pt: Nome de objeto inválido.

en: Invalid context type
pt: Tipo de contexto inválido

en: Unable to delete missing item!
pt: Não foi possível remover o item ausente.

en: Edit @type
pt: Editar @type

en: , and
pt: , e

en: , or
pt: , ou

en: Update and return
pt: Atualizar e retornar

en: In code
pt: em código

en: Enabled, title
pt: Título habilitado

en: Get a summary of the information about this page.
pt: Veja um resumo das informações sobre esta página.

en: Add variant
pt: Adicionar variante

en: Add a new variant to this page.
pt: Adicionar nova variante a esta página.

en: Create variant
pt: Criar variante

en: Import variant
pt: Importar variante

en: Reorder variants
pt: Reordenar variantes

en: Variant operations
pt: Operações de variante

en: Get a summary of the information about this variant.
pt: Veja um sumário da informação sobre esta variante.

en: Make an exact copy of this variant.
pt: Fazer uma cópia exata desta variante.

en: Variant type
pt: Tipo de variante

en: Optional features
pt: Features opcionais

en: Variant name
pt: Nome da variante

en: Enter the name of the new variant.
pt: Informe o nome da nova variante.

en: Paste variant code here
pt: Cole o código da variante aqui

en: No variant found.
pt: Nenhuma variante encontrada.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
pt: Esta variante está atualmente habilitada. Desabilitá-la irá torná-la indisponível no seu sistema, e ela não será usada. Isto não terá efeito até que você salve esta página.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
pt: Quebrar a trava desta página irá <strong>descartar</strong> qualquer alteração pendente feita pelo usuário que a travou. Você tem CERTEZA que quer fazer isso?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
pt: A trava foi removida e todas as mudanças descartadas. Você agora pode realizar mudanças nesta página.

en: This page has no variants and thus no output of its own.
pt: Esta página não tem variantes e, portanto, nenhuma saída própria.

en: Add a new variant
pt: Adicionar uma nova variante

en: Unable to disable due to lock.
pt: Não foi possível desabilitar devido à trava.

en: Unable to enable due to lock.
pt: Não foi possível habilitar devido à trava.

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
pt: Adicionar, editar e remover páginas do sistema sobrescritas e páginas do usuário definidas pelo sistema.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
pt: Provê uma IU e API para gerenciar páginas do site.

en: Argument settings
pt: Configurações de argumentos

en: Administrative title
pt: Título administrativo

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pt: O nome desta página. Isso vai aparecer na interface administrativa para identificá-lo facilmente.

en: Administrative description
pt: Descrição administrativa

en: Make this your site home page.
pt: Faça desta página a sua Front Page

en: Visible menu item
pt: Item visível do menu

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
pt: Você não pode ter um elemento dinâmico no caminho após um elemento opcional.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
pt: Você não pode ter um elemento estático no endereço após um elemento opcional.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
pt: Você não pode fazer desta página a página principal do seu site se ela usa % placeholders.

en: Duplicated argument %arg
pt: Argumento %arg duplicado

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
pt: Argumento <em>%</em> inválido. Todos os argumentos precisam ser nomeados com palavras-chave.

en: Parent item title
pt: Título do item pai

en: Parent item menu
pt: Item de menu pai

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
pt: As regras de acesso são usados ​​para testar se a página é acessível e os itens de menu associado a ele são visíveis.

en: No context assigned
pt: Sem contexto atribuído

en: Position in path
pt: Posição no endereço

en: The path %path has no arguments to configure.
pt: O endereço %path não tem argumentos para configurar.

en: Invalid keyword.
pt: Palavra chave inválida.

en: Change context type
pt: Mudar o tipo de contexto

en: Change argument
pt: Alterar argumento

en: No context selected
pt: Nenhum contexto escolhido

en: Error: missing argument.
pt: Erro: argumento faltando.

en: Context identifier
pt: Identificador de contexto

en: Import page
pt: Importar página

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
pt: Digite o caminho para usar esta página se ela é diferente da página de origem. Deixe em branco para usar o caminho original da página.

en: Allow overwrite of an existing page
pt: Permitir a substituição de uma página existente

en: Paste page code here
pt: Cole o código da página aqui

en: No handler found.
pt: Nenhum manipulador encontrado.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
pt: Não foi possível pegar uma página da importação. Erros reportados: @errors

en: Clone variants
pt: Clonar variantes

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
pt: Se marcadas todas as variantes associadas com a página também serão clonadas. Se não marcadas a página será clonada sem variantes.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
pt: Reverter a página irá remover a página que está no banco de dados, revertendo à página padrão original. Quaisquer mudanças que você fez serão perdidas e não podem ser recuperadas.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
pt: Tem certeza que quer apagar esta página? Esta ação não pode ser desfeita.

en: The page has been reverted.
pt: A página foi revertida.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
pt: Administrador cria páginas que têm um caminho de URL, controle de acesso e entradas no sistema de menus do Drupal.

en: Create a new page
pt: Criar nova página

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
pt: Editar nome, caminho e outras configurações básicas da página.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
pt: Criar contextos para os argumentos desta página.

en: Control what users can access this page.
pt: Controlar quais os usuários podem acessar essa página.

en: Make a copy of this page
pt: Fazer uma cópia desta página

en: Remove this page from your system completely.
pt: Remover esta página do seu sistema completamente.

en: This is your site home page.
pt: Esta é a página inicial do seu site.

en: This page is publicly accessible.
pt: Esta página é de acesso público.

en: Title: %title.
pt: Título: %title.

en: Multiple terms
pt: Múltiplo termos

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
pt: Injetar hierarquia do primeiro termo no breadcrumb

en: User being viewed
pt: Usuário sendo visualizado

en: Variant
pt: Variante

en: User: compare
pt: Usuário: comparar

en: First User
pt: Primeiro Usuário

en: Second User
pt: Segundo Usuário

en: Node: accessible
pt: Node: acessível

en: Node: language
pt: Node: língua

en: Control access by node language.
pt: Controle de acesso por idioma do node.

en: Node: type
pt: Node: tipo

en: Control access by node_type.
pt: Controle de acesso por node_type.

en: User: permission
pt: Usuário: permissão

en: Control access by permission string.
pt: Controle de acesso por string de permissão.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
pt: Apenas usuários com a permissão selecionada poderão acessar isto.

en: Error, unset permission
pt: Erro, permissão indefinida.

en: @identifier has "@perm"
pt: @identifier tem "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
pt: Controle de acesso através de código PHP arbitrário.

en: Administrative desc
pt: Descrição administrativa

en: A description for this test for administrative purposes.
pt: Uma descrição para este teste para fins administrativos.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
pt: Você não tem privilégios suficientes para editar este código PHP.

en: User: role
pt: Usuário: papel

en: Control access by role.
pt: Controlar acesso por papel.

en: Only the checked roles will be granted access.
pt: Será concedido acesso apenas aos papéis selecionados.

en: @identifier can have any role
pt: @identifier pode ter qualquer papel

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
pt[0]: @identifier tem o papel "@roles"
pt[1]: @identifier tem um destes papéis "@roles"

en: User: language
pt: Usuário: idioma

en: Control access by the language the user or site currently uses.
pt: Controla acesso pela linguagem que o usuário ou o site utiliza atualmente.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
pt: Passa apenas se o idioma do site corrente é um dos idiomas escolhidos.

en: Site language is any language
pt: O idioma do site é qualquer idioma

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
pt[0]: Idioma do site é "@languages"
pt[1]: Idioma do site é um de "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
pt: Taxonomia: vocabulário

en: @identifier is any vocabulary
pt: @identifier é qualquer vocabulário

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
pt: Injetar hierarquia no breadcrumb

en: Use context keywords
pt: Usar palavras-chave de contexto

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
pt: Se marcado, palavras-chave de contexto serão substituídas por conteúdo.

en: Substitutions
pt: Substituições

en: The author of the referenced node.
pt: O autor do node referenciado.

en: The body of the referenced node.
pt: O corpo do node referenciado.

en: Node created date
pt: Data de criação do node

en: The title of the referenced node.
pt: O título do node referenciado.

en: Node form buttons.
pt: Botões do formulário do Node.

en: "@s" node form submit buttons
pt: Botões de envio do formulário do node "@s"

en: "@s" node form comment settings
pt: Configurações de comentário do formulário do node "@s"

en: Node form revision log message
pt: Mensagem de registro da revisão do formulário do Node

en: "@s" node form revision log
pt: Registro de revisão do formulário do node "@s"

en: Menu settings on the Node form.
pt: Configurações do menu no formulário do Node.

en: Profile category
pt: Categoria do Perfil

en: Select display
pt: Selecione o display

en: Configure view
pt: Configurar visualização

en: With pager.
pt: Com paginador.

en: Without pager.
pt: Sem paginador.

en: With more link.
pt: Com o link "mais".

en: With feed icon.
pt: Com o ícone de feed.

en: Sending arguments.
pt: Enviando argumentos.

en: Using arguments: @args
pt: Usando argumentos: @args

en: Using url: @url
pt: Usando url: @url

en: View panes
pt: Ver painéis

en: Provide a "more" link.
pt: Fornece um link "mais".

en: Content pane
pt: Painel de conteúdo

en: Path override
pt: Substituição de caminho

en: Title override
pt: Substituição de título

en: use panels dashboard
pt: usar quadro geral dos painéis

en: Panel page
pt: Página de painel

en: Mini panel
pt: Mini painel

en: Go to list
pt: Ir para a lista

en: There are no mini panels.
pt: Não existem mini painéis.

en: Your changes have been discarded.
pt: Suas alterações foram descartadas.

en: Style settings
pt: Configurações de estilo

en: Disable this pane
pt: Desabilitar este painel

en: Enable this pane
pt: Habilitar este painel

en: CSS properties
pt: Propriedades de CSS

en: Invalid test id.
pt: Id de teste inválido.

en: Mini panel: "@title"
pt: Mini painel: "@title"

en: Create mini panels that can be used as blocks by Drupal and panes by other panel modules.
pt: Criar mini painéis que podem ser usados como blocos pelo Drupal e painéis pelos outro módulos de painéis.

en: A panel layout broken up into rows and columns.
pt: Um layout de painel dividido em linhas e colunas.

en: Configure which content is available to add to panel node displays.
pt: Configurar qual conteúdo está disponível para adicionar às exibições de posts nos painéis.

en: Show layout designer
pt: Mostrar editor de layout

en: Remove column
pt: Remover coluna

en: Add row to top
pt: Adicionar linha acima

en: Add row to bottom
pt: Adicionar linha ao final

en: Remove row
pt: Remover linha

en: Add column
pt: Adicionar coluna

en: Add region to left
pt: Adicionar região à esquerda

en: Add column to left
pt: Adicionar coluna a esquerda

en: Add region to right
pt: Adicionar região à direita

en: Add column to right
pt: Adicionar coluna à direita

en: Region settings
pt: Configurações de região

en: Remove region
pt: Remover região

en: Invalid item id.
pt: Id de item inválido.

en: Configure column
pt: Configurar coluna

en: Configure row
pt: Configurar linha

en: Configure region
pt: Configurar região

en: Region title
pt: Titulo da região

en: Fluid
pt: Fluído

en: Hide layout designer
pt: Esconder interface de criação de layout

en: Each region
pt: Cada região

en: Change general settings about this variant.
pt: Altera as configurações gerais desta variante.

en: Selection rules
pt: Regras de seleção

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
pt: Controle o critério usado para decidir se uma variante é ou não usada.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
pt: Adicionar objetos de contexto para esta variante que pode ser usado pelo conteúdo.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
pt: Adicionar itens de conteúdo e alterar sua localização com uma interface clicar e arrastar.

en: Move content from old layout
pt: Mover conteúdo de layout antigo

en: This panel will always be selected.
pt: Este panel sempre será selecionado.

en: Selection rule
pt: Regra de seleção

en: Panel: @title
pt: Painel: @title

en: You must select a layout.
pt: Você deve selecionar um layout.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
pt: Você deve selecionar um layout diferente se você deseja alterar o layout.

en: Update and preview
pt: Atualizar e visualizar

en: Administrative title of this variant.
pt: Título administrativo desta variante.

en: Field label
pt: Rótulo do campo

en: Group by
pt: Agrupar por

en: Form settings
pt: Configurações do formulário

en: Type of group.
pt: Tipo de grupo.

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
pt: Se você não selecionar esta opção, cada item no campo será criado como uma nova linha, o que pode ocasionar resultados duplicados. Esta configuração não é compatível com tabelas que tenham a opção de reordenar com um clique.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
pt: Algumas atualizações ainda estão pendentes. Por favor, retorne para <a href="@update-php">update.php</a> e execute as atualizações restantes.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
pt: Algumas atualizações ainda estão pendentes.<br />Por favor, execute o script de atualização novamente.

en: Author name
pt: Nome do autor

en: Cache tables
pt: Tabelas de cache

en: Comment module form.
pt: Formulário do módulo Comment.

en: Translation module form.
pt: Formulário do módulo Translation.

en: Menu module form.
pt: Formulário do módulo Menu.

en: Book module form.
pt: Formulário do módulo Book.

en: Path module form.
pt: Formulário do módulo Path.

en: Poll module title.
pt: Título do módulo Poll.

en: Poll module choices.
pt: Opções do módulo Poll.

en: Poll module settings.
pt: Configurações do módulo Poll.

en: Upload module form.
pt: Formulário do módulo Upload.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
pt: Atualizações para módulos relacionados ao CCK não são rodadas até que os módulos sejam ativados na <a href="@admin-modules-path">área de administração de módulos</a>. Após habilitá-los, você deve retornar ao script <a href="@update-php">update.php</a> e rodar as atualizações restantes.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
pt: O módulo !module tem atualizações disponíveis, mas não foi possível executá-las porque o módulo Content (CCK) não está habilitado.<br />Quando (ou se) o módulo Content for ativado, você deverá executar o script de atualização novamente. Você continuará a ver esta mensagem até que o módulo seja ativado e todas as atualizações, rodadas.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
pt: O módulo !module tem atualizações disponíveis no diretório de módulos, mas ele não está ativo.<br />Quando (ou se) ele for ativado, você deverá executar o script de atualização novamente. Você continuará a ver esta mensagem até que o módulo seja ativado e todas as atualizações, rodadas.

en: CCK - No Views integration
pt: CCK - Sem integração com Views

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
pt: Integração do CCK com o módulo Views requer Views 6.x-2.0-rc2 ou superior.

en: manage fields
pt: gerenciar campos

en: » Add a new content type
pt: » Adicionar novo tipo de conteúdo

en: @field_name (Locked)
pt: @field_name (Travado)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
pt: Este tipo de conteúdo possui campos inativos. Um campo inativo não será incluído na lista de campos disponíveis enquanto o seu módulo não for ativado.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
pt: !field (!field_name) é um campo inativo !field_type que usa um widget !widget_type.

en: - Select a field type -
pt: - Selecione um tipo de campo -

en: - Select a widget -
pt: - Selecione um widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
pt: Nome do campo (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
pt: Tipo de dados a armazenar.

en: Form element to edit the data.
pt: Elemento de formulário para editar os dados.

en: - Select an existing field -
pt: - Selecione um campo existente -

en: Field to share
pt: Campo para compartilhar

en: Group name (a-z, 0-9, _)
pt: Nome do grupo (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
pt: Adicionar um novo campo: você precisa escolher um rótulo.

en: Add new field: you need to provide a field name.
pt: Adicionar novo campo: você precisa escolher um nome para o campo.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
pt: Adicionar novo campo: o nome do campo %field_name é inválido. O nome tem não pode ter nada além de letras minúsculas não acentuadas, números e underscores (_).

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
pt: Adicionar novo campo: o nome do campo %field_name é longo demais. O nome não pode ter mais de 32 caracteres, incluindo o prefixo "field_".

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
pt: Adicionar novo campo: "field_instance" é um nome reservado pelo sistema.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
pt: Adicionar novo campo: já existe um campo chamado %field_name.

en: Add new field: you need to select a field type.
pt: Adicionar novo campo: você precisa selecionar um tipo para o campo.

en: Add new field: you need to select a widget.
pt: Adicionar novo campo: você precisa selecionar um widget.

en: Add new field: invalid widget.
pt: Adicionar novo campo: widget inválido.

en: Add existing field: you need to provide a label.
pt: Adicionar campo existente: você precisa escolher um rótulo.

en: Add existing field: you need to select a field.
pt: Adicionar campo existente: você precisa selecionar um campo.

en: Add existing field: you need to select a widget.
pt: Adicionar campo existente: você precisa selecionar um widget.

en: Add existing field: invalid widget.
pt: Adicionar campo existente: widget inválido.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
pt: O campo %label não pôde ser adicionado ao tipo de conteúdo porque ele está travado.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
pt: Não há nenhum campo configurado para este tipo de conteúdo. Você pode adicionar novos campos na página de <a href="@link">gerenciar campos</a>.

en: Edit basic information
pt: Editar informações básicas

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
pt: O identificador textual para o campo. Esse identificador não pode ser alterado.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
pt: O nome do campo, usado como rótulo do campo no tipo de conteúdo %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
pt: O tipo de dado que você gostaria de armazenar no banco de dados com esse campo. Essa opção não pode ser alterada.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
pt: O tipo de elemento do formulário que você gostaria de apresentar ao usuário quando criar este campo no tipo de conteúdo %type.

en: Updated basic settings for field %label.
pt: As configurações básicas para o campo %label foram atualizadas.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
pt: Ocorreu um problema ao tentar atualizar as configurações básicas do campo %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
pt: Este campo está <strong>travado</strong> e não pode ser removido.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
pt: O campo %field está travado e não pode ser editado.

en: %type basic information
pt: Informações básicas de %type

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
pt: Apenas para uso avançado: Código PHP que retorne um valor padrão. Não deve incluir os delimitadores &lt;?php ?&gt;. Caso este campo esteja preenchido, o valor retornado por este código irá sobrescrever qualquer valor especificado acima. Formato esperado: <pre>!sample</pre>. Para ter uma idéia do resultado esperado, você pode utilizar a aba <em>devel load</em>, fornecida pelo <a href="@link_devel">módulo devel</a> em uma página de conteúdo do %type.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
pt: Quantidade máxima de valores que os usuários podem digitar neste campo.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
pt: Se você escolher "ilimitado", o formulário terá um botão "Adicionar mais" para que o usuário possa inserir quantos valores ele quiser.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
pt: O código PHP para o 'valor padrão' retornou o valor @value, que é inválido.

en: %name must be an integer.
pt: %name deve ser um número inteiro.

en: %name must be a positive integer.
pt: %name deve ser um número inteiro e positivo.

en: %name must be a number.
pt: %name deve ser um número.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
pt: Você deve se certificar que o campo em uso existe no tipo de conteúdo fornecido.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
pt: Avançado: Especificar o valor dos campos com código PHP.

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
pt: Somente para uso avançado: um código PHP que retorna o valor para o conjunto. Não use os delimitadores & lt;?php ?&gt; Se o campo retornado por esse código vai sobrescrever qualquer valor inserido acima. Formato esperado: <pre>!sample</pre> A aba "dev load", do <a href="@link_devel">módulo Devel</a>, pode ajudar você a saber o formato esperado.

en: You have to return the default value in the expected format.
pt: Você tem que retornar o valor padrão no formato especificado.

en: Populate @node's field '@field'
pt: Preencher o campo "@field" de @node

en: Field has value
pt: O campo tem um valor

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
pt: Você deve se certificar que o campo existe no tipo de conteúdo especificado. O condicional retorna TRUE se o campo selecionado possuir o valor fornecido.

en: Field has changed
pt: O campo foi alterado

en: Content containing changes
pt: Conteúdo com mudanças

en: Content not containing changes
pt: Conteúdo sem mudanças

en: @node's field '@field' has value
pt: O campo "@field" de @node tem um valor

en: Select the machine-name of the field to look at.
pt: Selecione o identificador do campo a ser analisado.

en: @node's field '@field' has been changed
pt: O campo "@field" de @node foi alterado

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
pt: Título não filtrado do node referenciado. ATENÇÃO - usará a entrada não filtrada de um usuário.

en: Formatted html link to the referenced node.
pt: Link para o node referenciado, em formato HTML

en: Relative path alias to the referenced node.
pt: URL relativa para o node referenciado.

en: Absolute path alias to the referenced node.
pt: URL absoluta para o node referenciado.

en: Relative path alias to the referenced user.
pt: URL relativa para o usuário referenciado.

en: Absolute path alias to the referenced user.
pt: URL absoluta para o usuário referenciado.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
pt: Campo: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
pt: Campo no conteúdo referenciado.

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
pt: Configure como o rótulo do campo será exibido. Esta opção não tem efeito se a opção "Sobrescrever título" estiver marcada.

en: Field formatter
pt: Formatador do campo

en: Select a formatter.
pt: Selecione um formatador.

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
pt: Campo "@s": @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
pt: Aparece em: @types

en: <No value>
pt: <Nenhum valor>

en: Widget label (@label)
pt: Rótulo do widget (@label)

en: Custom label
pt: Rótulo personalizado

en: (first item is 0)
pt: (o primeiro item é 0)

en: (start from last values)
pt: (começar dos últimos valores)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
pt: O delta permite que você selecione qual item, em um campo de múltiplos valores, será a chave do relacionamento. Selecione "1" para usar o primeiro item, "2" para o segundo, e assim por diante. Caso você selecione "Todos", cada um dos itens criará uma nova linha, e poderão surgir resultados duplicados.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
pt: O delta permite que você selecione que item, em um campo com mais de um valor, será usado para ordenação. Selecione "1" para ordenar pelo primeiro valor, "2" para ordenar pelo segundo, etc. Se você selecionar "Todos", cada item no campo vai gerar uma nova linha, criando, aparentemente, duplicatas.

en: You need to provide a label.
pt: Você precisa escolher um rótulo.

en: You need to provide a group name.
pt: Você deve escolher um nome para o grupo.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
pt: O nome do grupo %group_name é inválido. O nome não deve ter além de letras minúsculas sem acento, espaços, números e underscores (_).

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
pt: O nome do grupo %group_name é longo demais O nome não deve ter mais que 32 caracteres, incluindo o prefixo 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
pt: Já existe um grupo com o nome %group_name.

en: Add new group:
pt: Adicionar um novo grupo:

en: Add new group: you need to provide a label.
pt: Adicionar um novo gupo: você precisa escolher um rótulo.

en: Add new group: you need to provide a group name.
pt: Adicionar um novo grupo: você deve escolher um nome para o grupo.

en: Standard group
pt: Grupo normal

en: Create display groups for CCK fields.
pt: Criar grupos para exibir os campos CCK.

en: Field group: @group in @type
pt: Grupo de campos: @group em @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
pt: Todos os campos desse grupo de campos no node referenciado.

en: Field group label
pt: Rótulo do grupo de campos

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
pt: Configura a visualização do rótulo do grupo de campos. Essa opção não tem efeito quando a opção "Sobrescrever Título" está ativada. O título especificado no bloco será usado no lugar.

en: Fieldset - Collapsible
pt: Conjunto de campos - Fechável

en: Fieldset - Collapsed
pt: Conjunto de campos - Recolhido

en: Field group format
pt: Formato do grupo de campos

en: This option allows you to configure the field group format.
pt: Esta opção permite configurar o formato do grupo de campos.

en: "@s" field group: @group in @type
pt: Conjunto de campos "@s": @group em @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
pt: Note que, se o campo tiver múltiplos valores, apenas o conteúdo do primeiro node será carregado.

en: There are no nodereference fields defined.
pt: Não há nenhum campo de referência a nodes.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
pt: <p>Escolha a view (do módulo Views) que seleciona os nodes que podem ser referenciados.<br />Nota:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
pt: <ul><li>Apenas views que tenham campos vão funcionar aqui.</li><li>Ao selecionar esta opção, as configurações do "Tipos de conteúdo" acima serão descartadas. Use um filtro na view para substituir essa função.</li><li>Use a seção de campos da view para exibir informações adicionais sobre os nodes no formulário de criação/edição do node.</li><li>Use o "Critério de ordenamento" da view para determinar em que ordem os nodes candidatos serão exibidos.</li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
pt: <p>A lista de nodes que podem ser referenciados pode ser gerada por uma view. No entanto, nenhuma view adequada foi encontrada.<br />Nota:</p>

en: %name: invalid input.
pt: %name: entrada inválida.

en: %name: found no valid post with that title.
pt: %name: não foi encontrado nenhum node válido com esse título.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
pt: Apenas números decimais são permitidos em %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
pt: Você só pode digitar números em %field.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
pt: Você pode digitar apenas números e o caractere decimal (%decimal) no campo %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
pt: Note que, se este campo tiver múltiplos valores, apenas o primeiro será carregado.

en: There are no userreference fields defined.
pt: Não há nenhum campo definido para referenciar usuários.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
pt: Avançado - Usuários que podem ser referenciados (View)

en: View used to select the users
pt: View usada para selecionar os usuários

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
pt: <p>Escolha a view (do módulo Views) para selecionar os usuários que podem ser referenciados.<br />Nota:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
pt: <ul><li>Apenas views que contenham campos irão funcionar para este propósito.</li><li>Com isso serão descartados as configurações acima para os "Papéis referenciáveis" e "Status referenciáveis". Então, utilize a seção dos "filtros" do módulo Views.</li><li>Utilize os "campos" do módulo Views para exibir informações adicionais sobre os usuários candidatos no ofrmulário de criação/edição.</li><li>Utilize o "critério de ordenação" do módulo Views para determinar a ordem na qual os usuários candidatos serão exibidos.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
pt: <p>A lista de usuários que podem ser referenciados pode ser gerada por uma view do módulo Views. No entanto, nenhuma view apropriada foi encontrada.<br />Nota:</p>

en: %name: invalid user.
pt: %name: usuário inválido.

en: New field
pt: Novo campo

en: Existing field
pt: Campo existente

en: New group
pt: Novo grupo

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
pt: Adicionar campos e grupos para o tipo de conteúdo e organizar a na exibição do conteúdo e no formulário de cadastro.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
pt: Se você quiser adicionar um campo a um grupo, basta clicar e arrastá-lo diretamente para o grupo desejado.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
pt: Nota: se você instalar o módulo <a href="!adv_help">Advanced help</a>, você terá acesso a mais textos de ajuda, mais detalhados.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
pt: Use a caixa de seleção "Excluir" se quiser remover um item do valor !content passado ao template do node.

en: New upload
pt: Novo upload

en: Number of pages
pt: Número de páginas

en: Manage Drupal variable settings that have been strongarmed.
pt: Gerenciar configurações das variáveis do Drupal forçadas pelo Strongarm.

en: Lock
pt: Travar

en: Makes the order unique for a given set of arguments
pt: Torna a ordem única para um dado grupo de argumentos

en: DraggableViews CCK handler
pt: Handler DraggableViews para CCK

en: Provides CCK support for both order fields and parent fields.
pt: Fornece suporte CCK tanto para ordenar campos quanto para campos pais.

en: Taxonomy support for both order fields and parent fields.
pt: Fornece suporte a Taxonomia tanto para ordenar campos quanto para campos pais.

en: Hint: Use Views relations to turn the Taxonomy: Term ID field into a parent field.
pt: Dica: Use as relações da Views para fazer com que o campo Taxonomia: ID do Termo se torne um campo pai.

en: DraggableViews Taxonomy handler
pt: Handler DraggableViews para Taxonomia

en: Provides Taxonomy support for both order fields and parent fields.
pt: Fornece suporte a Taxonomia tanto para ordenar campos quanto para campos pais.

en: Display "@display": Draggableviews: You must sort by <i>@group: @title</i> ascending as the first sort criteria to display the structure correctly.
pt: Display "@display": Draggableviews: Você deve ordenar primeiramente por <i>@group: @title</i> de forma ascendente para mostrar a estrutura corretamente.

en: The user cannot rearrange nodes (locked)
pt: O usuário não pode rearranjar nodes (travado)

en: Use arguments as well as view ID to order nodes.
pt: Usar tanto argumentos como ID da view para ordenar os nodes.

en: If checked, nodes can be reordered for any set of views arguments.  Use with care: If you have many combinations of arguments, your database could become very large.
pt: Se estiver marcado, os nodes poderão ser reordenados para qualquer conjunto de argumentos de views. Use com cuidado: Se você tiver muitas combinações de argumentos seu banco de dados ficará muito grande.

en: width @width
pt: largura @width

en: height @height
pt: altura @height

en: upscaling allowed
pt: aumento da imagem, permitido

en: width: @width, height: @height, fit: @fit
pt: largura: @width,altura: @height, ajustar: @fit

en: width: @width, height: @height, xoffset: @xoffset, yoffset: @yoffset
pt: largura: @width, altura: @height, xdeslocamento: @xoffset, ydeslocamento: @yoffset

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
pt: valor aleatório entre -@degrees&deg e @degrees&deg

en: radius: @radius, sigma: @sigma, amount: @amount, threshold: @threshold
pt: raio: @radius, sigma: @sigma, quantidade: @amount, limiar: @threshold

en: Save Preset
pt: Salvar preset

en: The preset name you have chosen is already in use.
pt: O nome do preset que você escolheu já está em uso.

en: Unknown action.
pt: Ação desconhecida.

en: Unknown preset.
pt: Preset desconhecido.

en: This %action action is not associated %preset preset.
pt: Esta ação @action não está associada ao preset %preset.

en: Create Action
pt: Criar Ação

en: The action was succesfully created.
pt: A ação foi criada com sucesso.

en: 404: Unable to find %image
pt: 404: Não foi possível encontrar %imagem

en: 403: File is not an image %image
pt: 403: O arquivo %image não é uma imagem

en: Cached image file %dst already exists but is being regenerated. There may be an issue with your rewrite configuration.
pt: A imagem cacheada %dst já existe mas está sendo regerada. Pode ser que haja um problema com a configuração de Rewrite.

en: There was an error saving the new image file %dst.
pt: Ocorreu um erro ao salvar a nova imagem %dst.

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
pt: Código demonstrativo, ajuda avançada e um painel demonstrativo para mostrar como construir plugins ctools.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
pt: O Exemplo de Plugin CTools é simplesmente uma demonstração para desenvolvedor de como criar plugins para CTools. Ele não tem função alguma para um usuário comum.

en: CTools plugin example
pt: Plugin de exemplo do CTools

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
pt: Exemplo de Plugin Chaos Tools (CTools)

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
pt: Mostra como um módulo externo pode fornecer plugins ctools (para Panels, etc.).

en: Arg length
pt: Tamanho do argumento

en: Control access by length of simplecontext argument.
pt: Controle de acesso por tamanho do argumento simplecontext.

en: Grant access if simplecontext argument length is
pt: Dar acesso se o tamanho do argumento simplecontext for

en: Length of simplecontext argument
pt: Tamanho do argumento simplecontext

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
pt: Acesso/visibilidade será dada baseada no tamanho do argumento.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
pt: Argumento simplecontext deve ter !comp @length caracteres

en: CTools example: role
pt: Exemplo CTools: papel

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
pt: Cria um "simplecontext" a partir do argumento.

en: Enter the simplecontext arg
pt: Digite o argumento simplecontext

en: CTools Examples
pt: Exemplos do CTools

en: The setting for item 1.
pt: A configuração para o item 1.

en: The setting for item 2
pt: A configuração para o item 2

en: Config Item 1 (relcontext)
pt: Configurar Item 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
pt: Configuração para relcontext.

en: Simplecontext content type
pt: Tipo de conteúdo Simplecontext

en: Existing node
pt: Node existente

en: Add the breadcrumb trail as content.
pt: Adicionar caminho de navegação como conteúdo.

en: Add the help text of the current page as content.
pt: Adicionar o texto de ajuda da página atual como conteúdo.

en: Status messages
pt: Mensagens de status

en: Add the status messages of the current page as content.
pt: Adicionar mensagens de status da página atual como conteúdo.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
pt: Adicionar as abas (tarefas locais) como conteúdo.

en: Add the page title as content.
pt: Adicionar o título da página como conteúdo.

en: You may use substitutions in this title.
pt: Você pode usar substituições neste título.

en: Change the layout of this panel.
pt: Mudar o layout deste painel.

en: Manage mini panels
pt: Gerenciar mini painéis

en: Manage pages
pt: Gerenciar páginas

en: SingleFrame
pt: Quadro Único

en: Timer delay
pt: Tempo do contador

en: Time in milliseconds that each transition lasts. Numeric only!
pt: Tempo em milisegundos que leva cada transição. Apenas números!

en: This option controls the order items are displayed. The default setting, False, uses the views ordering. True will cause the images to display in a random order.
pt: Esta opção controla a ordem na qual os itens são mostrados. A configuração padrão, Falso, usa a ordenação da view. Verdadeiro fará com que as imagens sejam mostradas de forma aleatória.

en: Pause when hovering on the slideshow image.
pt: Pausar quando o mouse estiver em cima do slideshow

en: Determine if controls for the slideshow (start/stop/next/previous) should appear, and if so whether they should appear before or after the slideshow.
pt: Determina se os controles para a apresentação de slides (iniciar/parar/próximo/anterior) devem aparecer e, em caso positivo, se ficarão antes ou depois dos slides.

en: Determine if a pager for the slideshow (1|2|3) should appear, and if so whether they should appear before or after the slideshow.
pt: Determina se um paginador para a apresentação de slides (1|2|3) devem aparecer e, em caso positivo, se ficarão antes ou depois dos slides.

en: The transition effect that will be used to change between images. Not all options below may be relevant depending on the effect.
pt: O efeito de transição que será usado para trocar imagens. Nem todas as opções abaixo serão relevantes em todos os efeitos.

en: The sync option controls whether the slide transitions occur simultaneously. The default is yes which means that the current slide transitions out as the next slide transitions in. By setting the sync option to no you can get some interesting twists on your transitions.
pt: A opção de sincronizar controla se as transições de slides ocorrem simultaneamente. O padrão é sim, que significa que as transições do slide atual sai no momento em que a transição do próximo slide entra. Ao definir a opção de sincronização com não, você pode obter efeitos interessantes em suas transições.

en: Adds a Single Frame slideshow mode to Views Slideshows.
pt: Adiciona um modo de exibição de slides com frame único às apresentações de slides de views.

en: Adds a Thumbnail Hover slideshow mode to Views Slideshows.
pt: Adiciona um modo de hover de miniaturas à Apresentação de Slides da Views.

en: Warning: Unable to get variable "@name".
pt: Aviso: Não foi possível obter a variável "@name".

en: Warning: Unable to get argument "@name".
pt: Aviso: Não foi possível obter o argumento "@%name".

en: Element "@name" has not been executed. There are not all execution arguments needed by an input evaluator available.
pt: O elemento "@name" não foi executado. Nem todos os argumentos de execução necessários para um input de avaliação estão disponíveis.

en: Element "@name" has not been executed. There are not all execution arguments available.
pt: O elemento "@name" não foi executado. Nem todos os argumentos de execução estão disponíveis.

en: Successfully added the new variable "@arg"
pt: A nova variável "@arg" foi adicionada com sucesso.

en: Unknown variable name "@var" return by action "@name".
pt: Nome de variável desconhecido "@var" retornado pela ação "@name".

en: Loaded variable "@arg"
pt: Variável "@arg" carregada

en: "@label" has been invoked.
pt: "@label" foi chamada.

en: Evaluation of "@label" has been finished.
pt: A avaliação de "@label" foi finalizada.

en: Not executing the rule "@name" on rule set "@set" to prevent recursion.
pt: A regra "@name" não está sendo executada no conjunto de regras "@set" para prevenir recursividade.

en: Executing the rule "@name" on rule set "@set"
pt: Executando a regra "@name" no conjunto de regras "@set"

en: Action execution: "@name"
pt: Execução da ação: "@name"

en: Condition "@name" evaluated to @bool.
pt: Condição "@name" avaliada como @bool.

en: Unable to find "@type" of name "@name" with the label "@label". Perhaps the according module has been deactivated.
pt: Não foi possível encontrar "@type" de nome "@name" com o rótulo "@label". Talvez o módulo correspondente esteja desativado.

en: Unable to find "@type" of name "@name". Perhaps the according module has been deactivated.
pt: Não foi possível encontrar "@type" com o nome "@name". Talvez o módulo correspondente tenha sido desativado.

en: Content is new
pt: O conteúdo é novo

en: Evaluates to TRUE, if the given content has not been saved yet.
pt: Avalia como VERDADEIRO se o conteúdo dado ainda não tiver sido salvo.

en: Delete content
pt: Apagar conteúdo

en: @node is new
pt: @node é novo

en: Delete @node
pt: Apagar @node

en: Optionally only check for a language specific path alias.
pt: Opcionalmente apenas verificar pela URL alternativa de um idioma específico.

en: Optionally check for a language specific path alias.
pt: Opcionalmente verificar por um URL alternativo específico de um idioma.

en: Optionally make the path alias language specific.
pt: Opcionalmente tornar a URL alternativa específica ao idioma.

en: Format: %format or other values in GMT known by the PHP !strtotime function like "+1 day".
pt: Formatar: %format ou outros valores em GMT conhecidos pela função PHP !strtotime.como "+1 day".

en: The configured rule set %set doesn't exist any more.
pt: O conjunto de regra configurável %set não existe mais.

en: If enabled, the matching pattern will be interpreted as a <a href="@regex-wikipedia">regex</a>.  Tip: <a href="@RegExr">RegExr: Online Regular Expression Testing Tool</a> is helpful for learning, writing, and testing Regular Expressions.
pt: Se habilitado, o padrão correspondente será interpretado com um <a href="@regex-wikipedia">regex</a>.  Dica: <a href="@RegExr">RegExr: uma Ferramenta Online de Testes de Expressões Regulares</a> é útil para aprender, escrever e testar as Expressões Regulares.

en: Be aware that some actions might initialize the theme system. After that, it's impossible for any module to change the used theme.
pt: Note que algumas ações podem inicializar o sistema de temas. Após isso, é impossível a qualquer módulo alterar o tema utilizado.

en: Add a new term to vocabulary
pt: Adicionar um novo termo ao vocabulário

en: Delete a term
pt: Apagar um termo

en: Select an existing term from vocabulary !vocab or manually enter the name of the term that should be added or removed from the content.
pt: Selecione um termo existente do vocabulário !vocab ou insira manualmente o nome do termo que deve ser adicionado ou removido do conteúdo.

en: Term Identification
pt: Identificação do termo

en: ON event %event
pt: NO evento %event

en: IN rule set %ruleset
pt: EM conjunto de regras %ruleset

en: IF
pt: SE

en: DO
pt: FAÇA

en: You may specify some arguments, which have to be passed to the rule set when it is invoked. For each argument you have to specify a certain data type, a label and a unique machine readable name containing only alphanumeric characters, and underscores.
pt: Você pode especificar alguns argumento, que devem ser passados para o conjunto de regras quando invocado. Para cada argumento você deve especificar, um certo tipo de dado, um rótulo e um nome único legível por máquina contendo apenas carateres alfanuméricos e underscores

en: Export your rules as text or import rules.
pt: Exportar suas regras como texto ou importar regras.

en: Set display options, show/hide Rules messages.
pt: Definir opções de display, mostrar/ocultar mensagens das Regras.

en: Enable event activation messages on forms
pt: Habilitar mensagens de ativação de eventos em formulários

en: If checked, there will be a message on each form containing a link to activate events for the form. Only visible for your currently logged in user account.
pt: Se marcado, haverá uma mensagem em cada formulário contendo um link para ativar eventos para o formuláiro. Visível apenas para sua conta de usuário logado.

en: Display form element IDs
pt: Mostrar IDs dos elementos do formulário

en: If checked, the identifier of every single form element will be displayed on event-activated forms. Only visible for your currently logged in user account.
pt: Se marcado, o identificador de cada elemento de formulário será mostrado em formulários com eventos ativos. Visível apenas para o seu usuário logado.

en: Forms where events are activated
pt: Formulários onde os eventos estão ativados

en: Forms that currently invoke events. Select forms to deactivate events on them.
pt: Formulários que atualmente invocam eventos. Selecione formulários para desativar eventos neles.

en: Deactivate events
pt: Desativar eventos

en: The event settings have been saved.
pt: As configurações de eventos foram salvas.

en: Events for %form_id have already been activated.
pt: Eventos para %form_id já foram ativados.

en: Custom form label
pt: Rótulo de formulário personalizado

en: Enter a custom label to better recognize the form in the administration user interface.
pt: Insira um rótulo personalizado para melhor reconhecer o formulário na interface de administração.

en: Are you sure you want to activate events for %form?
pt: Tem certeza de que quer ativar eventos para o formulário %form?

en: Once the activation is confirmed, events on this form can be used to trigger rules.
pt: Uma vez que a ativação for confirmada, eventos deste formulário poderão ser usados para disparar regras.

en: %form has been activated.
pt: %form foi ativado.

en: @form is being built
pt: @form está sendo criado

en: @form is submitted
pt: @form está enviado

en: @form is being validated
pt: @form está sendo validado

en: Form state
pt: Estado do formulário

en: Set the redirect target of the form
pt: Definir o alvo de redirecionamento para o formulário

en: Fragment
pt: Fragmento

en: Hide an element of the form
pt: Ocultar um elemento do formulário

en: Form element ID
pt: ID do elemento do formulário

en: The element that should not appear.
pt: O elemento que não deve aparecer.

en: Adjust weight of an element in the form
pt: Ajustar o peso de um elemento no formulário

en: The element that should be adjusted.
pt: O elemento que deve ser ajustado.

en: Element weight
pt: Peso do elemento

en: Low numbers make the element bubble up, high numbers sink it down.
pt: Números baixos fazem o elemento subir, números baixos o fazem descer.

en: Insert HTML prefix/suffix code
pt: Insira código de prefixo/sufixo HTML

en: ID of the form element to be targeted.
pt: ID do elemento de formulário a ser alvo.

en: Prefixed HTML
pt: HTML Prefixado

en: HTML inserted before.
pt: HTML inserido antes.

en: Suffixed HTML
pt: HTML sufixado

en: HTML inserted after.
pt: HTML inserido após.

en: Set a form error
pt: Definir um erro de formulário

en: The element that should be marked.
pt: O elemento que deve ser marcado.

en: The message that should be displayed to the user.
pt: A mensagem que deve ser mostrada ao usuário.

en: Set the default value of a form element
pt: Definir o valor padrão de um elemento de formulário

en: The element that should be targeted.
pt: O elemento que deve ser alvo.

en: The value(s) that will be displayed as default. If the form element allows multiple values, enter one value per line.
pt: O(s) valor(es) que será(ão) mostrado(s) como padrão. Se o elemento de formulário permitir múltiplos valores, insira um por linha.

en: Examples on the "Create Story" form: "title" for the title field or "body_field[body]" for the body field.
pt: Exemplos no formulário "Criar Artigo": "title" para o campo título ou "body_field[body]" para o campo corpo.

en: Form element has value
pt: O elemento do formulário tem o valor

en: Value(s)
pt: Valor(es)

en: Value(s) assigned to the form element. If the form element allows multiple values, enter one value per line.
pt: Valor(es) atribuído(s) ao elemento de formulário. Se o elemento de formulário permitir múltiplos valores, insira um valor por linha.

en: ID of the form element to be targeted. Leave empty to apply prefix/suffix code to the whole form.
pt: ID do elemento de formulário alvo. Deixe em branco para aplicar código de prefixo/sufixo para todo o formulário.

en: You have to specify at least the prefix or suffix field.
pt: Você precisa especificar ao menos o campo prefixo ou sufixo.

en: Adjust weight of form element '@element' to @weight
pt: Ajustar o peso do elemento de formulário '@element' para @weight

en: Hide form element '@element'
pt: Ocultar o elemento de formulário '@element'

en: Set form redirect target to '@redirect'
pt: Definir o redirecionamento do formulário para '@redirect'

en: Insert HTML prefix/suffix code on form
pt: Inserir código HTML de prefixo/sufixo no formulário

en: Insert HTML prefix/suffix code on '@element'
pt: Inserir código HTML de prefixo/sufixo no '@element'

en: Set form error on element '@element'
pt: Definir erro de formulário no elemento '@element'

en: Set default value on form element '@element'
pt: Definir valor padrão no elemento de formulário '@element'

en: Form element '@element' value check
pt: Verificação do valor do elemento de formulário '@element'

en: Settings and overview of form events.
pt: Configurações e visão geral de eventos.

en: Activate events for
pt: Ativar eventos para

en: Hidden element ID: %elem
pt: ID de elemento oculto: %elem

en: Element ID: %elem
pt: ID de elemento: %elem

en: Container element ID: %elem
pt: ID do elemento container: %elem

en: Form events
pt: Eventos do formulário

en: Configure Rules forms events.
pt: Configurar Eventos de Formulário para Regras.

en: Activate events for a form
pt: Ativar eventos para um formulário

en: Rules Forms support
pt: Suporte a Regras de Formulários

en: Provides events, conditions and actions for rule-based form customization.
pt: Fornece eventos, condições e ações para personalização de formulários baseada em regras.

en: To display scheduled tasks you have to install the <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> module.
pt: Para mostrar tarefas agendadas você deve instalar o módulo <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a>.

en: Manual scheduling of rule sets without arguments
pt: Agendamento manual de conjuntos de regras sem argumentos

en: There are currently no rule sets without arguments available.
pt: Não existem conjuntos de regras sem argumentos disponíveis.

en: Rule set name
pt: Nome do conjunto de regras

en: User provided string to identify the task. Existing tasks for this rule set with the same identifier will be replaced.
pt: Expressão fornecida pelo usuário para identificar a tarefa. Tarefas existentes para este conjunto de regras com o mesmo identificador serão substituídas.

en: Delete tasks by rule set name
pt: Apagar tarefas por nome de conjunto de regras

en: There are currently no scheduled tasks available to delete.
pt: Não existem tarefas agendadas disponíveis para apagar.

en: The rule set %name has been scheduled on %date (GMT).
pt: O conjunto de regras %name foi agendado para %date (GMT).

en: All tasks associated with %ruleset have been deleted.
pt: Todas as tarefas associadas com %ruleset foram apagadas.

en: Are you sure you want to delete task %tid?
pt: Tem certeza de que quer apagar a tarefa %tid?

en: This task refers to the custom identifier %id and rule set %ruleset, it will be executed on %date. The delete action cannot be undone.
pt: Esta tarefa refere ao identificador personalizado %id e ao conjunto de regras %ruleset, será executada em %date. A ação de apagar não pode ser desfeita.

en: This task refers to the rule set %ruleset and will be executed on %date. The delete action cannot be undone.
pt: Esta tarefa faz referência ao conjunto de regras %ruleset e será executada em %date. A ação de apagar não pode ser desfeita.

en: Task %label has been deleted.
pt: A tarefa %label foi apagada.

en: All tasks that are annotated with this user provided identifier will be deleted.
pt: Todas as tarefas que são anotadas com este identificador fornecido pelo usuário serão apagadas.

en: All tasks that execute this rule set will be deleted.
pt: Todas as tarefas que executam esta regra serão apagadas.

en: This action allows you to cancel scheduled tasks that are waiting for future execution.
pt: Esta ação permite que você cancele tarefas agendadas que estão esperando por execução futura.

en: They can be addressed by an identifier or by the rule set name, if both are specified only tasks fulfilling both requirements will be deleted.
pt: Elas podem ser referenciadas por um identificador ou por um nome de conjunto de regras, se ambos forem especificados, apenas tarefas que preencham ambos os requisitos serão apagadas.

en: You have to specify at least one field.
pt: Você precisa especificar ao menos um campo.

en: Delete a scheduled task
pt: Apagar uma tarefa agendada

en: The user defined string identifying this task.
pt: A linha definida pelo usuário que identifica esta tarefa.

en: Notice: concrete scheduling dates have to be specified in GMT now, so be aware to add out your local timezone!
pt: Nota: agendamento concreto de tarefas agora precisa ser especificado em GMT, então fique atento para adicionar o seu fuso horário!

en: Scheduled rule sets
pt: Conjuntos de regras agendados

en: Scheduled rules that are executed based on time and cron
pt: Regras agendadas que são executadas baseado na hora e cron

en: The internal ID of the scheduled rule set
pt: O ID interno do conjunto de regras agendado

en: The name of the rule set
pt: O nome do conjunto de regras

en: Scheduled date
pt: Data de agendamento

en: Scheduled date and time stamp
pt: Data e hora agendadas

en: User provided identifier
pt: Identificador fornecido pelo usuário

en: ID to recognize this specific scheduled task
pt: ID para reconhecer esta tarefa agendada específica

en: @display: Style options: Native handler Settings
pt: @display: Opções de estilo: Configurações do handler Nativo

en: All sub nodes of this book page.
pt: Todos os sub nodes desta página de livro.

en: Book-support
pt: Suporte a livro

en: @display: Style options: Book handler Settings
pt: @display: Opções de estilo: Configurações do handler de livro

en: Choose where to get the root book id from. The root book id defaults to 0.
pt: Escolhe onde pegar o id do livro raiz. O id do livro raiz tem 0 como padrão.

en: Root Book by..
pt: Enraizar Livro por..

en: DraggableViews Book handler
pt: Handler de Livro do DraggableViews

en: Provides Book support.
pt: Fornece suporte a Livros.

en: @display: Style options: Draggable Table Settings
pt: @display: Opções de estilo: Configurações de Tabela Arrastáveis

en: In order to make rows of a table draggable the order field must be specified.
pt: Para tornar as linhas de uma tabela arrastáveis o campo de ordem deve ser especificado.

en: You can constrain the user when he drags rows. Type "root" cannot be subordinated. Type "leaf" cannot have child nodes.
pt: Você pode limitar o usuário ao arrastar linhas. O tipo "raiz" não poderá ser subordinado. O tipo "folha" não poderá ter nodes filhos.

en: If you don't wan't that the hierarchy can be changed use this option.
pt: Se você não quer que a hierarquia possa ser mudada use esta opção.

en: Repair broken structures.
pt: Corrigir estruturas quebradas.

en: Uncheck this option if you don't want DraggableViews to repair broken structures.
pt: Desmarque esta opção se você não quer que o Draggableviews corrija estruturas quebradas.

en: Structure
pt: Estrutura

en: Example: Image gallery
pt: Exemplo: Galeria de imagens

en: Example: image_gallery
pt: Exemplo: galeria_de_imagens

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
pt: Deve-se conter apenas letras minúsculas, números e sublinhados. <strong>Tente evitar conflitos com nomes de projetos Drupal existentes.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
pt: Define uma descrição curta do que os usuários devem esperar quando eles habilitarem a sua feature.

en: Examples: 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1
pt: Exemplos: 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1

en: URL of update XML
pt: URL do XML de atualização

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
pt: Exemplo: http://meusite.com/fserver

en: Create feature
pt: Criar feature

en: Create a new feature.
pt: Criar uma nova feature.

en: Populate feature
pt: Povoar feature

en: AHAH callback to populate a feature from selected components.
pt: Callback AHAH para popular uma feature dos componentes selecionados.

en: Auto-detected
pt: Auto-detectadas

en: Provided by dependency
pt: Fornecido por dependência

en: Unique
pt: Único

en: My Account
pt: Minha Conta

en: Translation of this reference is not supported.
pt: A tradução dessa referencia não é suportada.

en: Edit style
pt: Editar estilo

en: Delete style
pt: Apagar estilo

en: Overlay layers
pt: Camadas sobrepostas

en: Amount of time in milliseconds for the first slide to transition. This number will be added to Timer delay to create the initial delay.  For example if Timer delay is 4000 and Initial delay is 2000 then the first slide will change at 6000ms (6 seconds).  If Initial delay is -2000 then the first slide will change at 2000ms (2 seconds).
pt: Período de tempo em milisegundos para o primeiro slide ser alterado. Este número será adicionado ao Tempo do Contador para criar o tempo inicial. Por exemplo, se o Tempo do contador for 4000 e a Margem de tempo inicial for 2000 então o primeiro slide será alterado aos 6000ms (6 segundos). Se a Margem de tempo inicial for -2000, o primeiro slide será alterado aos 2000ms (2 segundos).

en: Pager Type
pt: Tipo de paginador

en: Numbered
pt: Numerado

en: What the pager should look like.  Thumbnails grabs the first image in each slideshow item.
pt: Como deve ser a aparência do paginador. Miniaturas pegam a primeira imagem de cada slide da apresentação.

en: Activate Slide and Pause on Pager Hover
pt: Ativar o Slide e Pausar Quando o Mouse Estiver em Cima

en: Should the slide be activated and paused when hovering over a pager item.
pt: Se o slide deve ser ativado e pausado quando o mouse estiver sobre ele.

en: Image Counter
pt: Contador de Imagem

en: Determine if the Image Counter (1 of 4) should be displayed and if so whether they should appear before or after the slideshow.
pt: Determina se o Contador de Imagem da apresentação de slides (1|2|3) deve aparecer e, em caso positivo, se ficará antes ou depois dos slides.

en: Internet Explorer Options
pt: Opções para o Internet Explorer

en: True if clearType corrections should be applied (for IE).  Some background issues could be fixed by setting this to false.
pt: Verdadeiro se as correções clearType devem ser aplicadas (para o IE). Alguns problemas com o plano de fundo podem ser corrigidos ao definir este item para falso.

en: ClearType Background
pt: Plano de Fundo ClearType

en: Set to true to disable extra cleartype fixing (leave false to force background color setting on slides)
pt: Selecione verdadeiro para desabilitar os ajustes extras para fontes ClearType (deixe setado em falso para forçar a aplicação de uma cor de fundo nos slides)

en: User blog
pt: Blog do usuário

en: Site contact page
pt: Página de contato do site

en: User contact
pt: Contato do usuário

en: All polls
pt: Todas as enquetes

en: Search @type
pt: Buscar @type

en: Taxonomy: term
pt: Taxonomia: termo

en: Control access by a specific term.
pt: Controle de acesso por um termo específico.

en: Taxonomy term: ID
pt: Termo da taxonomia: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
pt: Termo da taxonomia (múltiplos): ID

en: User: name
pt: Usuário: nome

en: Creates a user context from a user name.
pt: Cria um contexto de usuário a partir de um nome de usuário.

en: Vocabulary: ID
pt: Vocabulário: ID

en: Page footer message
pt: Mensagem de rodapé

en: Add the page footer message as content.
pt: Adiciona a mensagem do rodapé como conteúdo.

en: Advanced search form
pt: Formulário de pesquisa avançada

en: A search form with advanced options.
pt: Um formulário de busca com opções avançandas.

en: Same page
pt: Mesma página

en: Custom pager settings
pt: Configurações personalizadas de paginador

en: Context is optional
pt: O contexto é opcional

en: No rules
pt: Sem regras

en: Visibility rules
pt: Regras de visibilidade

en: Title type
pt: Tipo de titulo

en: Manually set
pt: Configurado manualmente

en: From pane
pt: Do painel

en: Region class
pt: Classe da região

en: Leave blank to disable scheduled publishing.
pt: Deixe em branco para desabilitar a publicação agendada.

en: Leave blank to disable scheduled unpublishing.
pt: Deixe em branco para desabilitar a despublicação agendada.

en: Scheduler module form.
pt: Formulário do módulo Scheduler.

en: Seven
pt: Sete

en: styles
pt: Estilos

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
pt: Ao imprimir caminhos de url, como transformar a caixa do argumento. Não use isto a não ser com o Postgres porque ele usa comparações sensíveis à caixa.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
pt: Target do link, como o  _blank, _parent ou um nome do iframe. Esse campo raramente é usado.

en: @argument title
pt: @argument título

en: @argument input
pt: @argument entrada

en: The maximum number of characters this field can be.
pt: O número máximo de caracteres que este campo pode ter.

en: Count the number 0 as empty
pt: Tratar 0 como vazio

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
pt: Se o campo contiver o número zero, mostrar o texto para vazio no lugar

en: Hide if empty
pt: Esconder, se vazio

en: Starting value
pt: Valor inicial

en: Specify the number the counter should start at.
pt: Especifique o número em que o contador deve começar.

en: Does not start with
pt: Não começa com

en: not_begins
pt: nao_comeca

en: Does not end with
pt: Não termina com

en: not_ends
pt: nao_termina

en: The view %name has been saved.
pt: A view %name foi salva.

en: Remove all Views 1 tables
pt: Remover todas as tabelas do Views 1

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
pt: Marque esta caixa e clique em limpar para excluir todas as tabelas Views 1. Atenção: esta operação não é reversível! Faça isso somente se tiver certeza de que você não precisa mais destes dados.

en: All Views 1 tables have been removed.
pt: Todas as tabelas do Views 1 foram removidas.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
pt: Este filtro pode fazer como que itens que têm mais de uma das opções selecionadas apareçam como resultados duplicados. Se este filtro causar resultados duplicados, marcar esta opção pode reduzir as duplicatas; entretanto, quanto mais itens se pesquisar, pior será a performance da busca, então use com cuidado. Não deve ser usado em campos com um único valor, já que pode fazer que desapareçam da exibição se usado em um campo incompatível.

en: Jump menu
pt: Menu expresso

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
pt: Colocar todos os resultados numa caixa de seleção e permitir que o usuário vá para uma página diferente baseado nesses resultados.

en: Hostname of user that posted the comment.
pt: Hostname do usuário que enviou o comentário.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
pt: Email do usuário que postou o comentário. Ficará vazio se o autor for um usuário registrado.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
pt: Relaciona nodes a termos de taxonomia, especificando que vocabulário ou vocabulários usar. Esta relação causará registros duplicados se houver múltiplos termos.

en: The text of the profile item.
pt: O texto do item de perfil.

en: The taxonomy term ID for the term.
pt: ID do termo da taxonomia para termo.

en: The taxonomy term name for the term.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
pt: O identificador do vocabulário a que pertence o tema.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
pt: O nome do vocabulário a que pertence o tema.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
pt: Escolha quais vocabulários você deseja relacionar. Lembre-se que cada termo encontrado irá gerar um novo registro, portanto este relacionamento é melhor usado em apenas um vocabulário que possua apenas um termo por node.

en: The file ID for the file.
pt: O identificador do arquivo.

en: The name of the attached file.
pt: O nome do arquivo anexado.

en: The MIME type of the attached file.
pt: O tipo MIME do arquivo anexado.

en: The path of the attached file.
pt: O caminho do arquivo anexado.

en: The size of the attached file.
pt: O tamanho do arquivo anexado.

en: The name of the role.
pt: O nome do papel.

en: The role ID of the role.
pt: O identificador do papel.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
pt: Clique no ícone para ajustar as !settings e definir as restrições de acesso.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
pt: Você também pode ajustar as !settings para o mecanismo de cache selecionado, bastando clicar no ícone

en: Hide empty fields
pt: Esconder campos vazios

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
pt: Não exibir campos, rótulos e HTML de campos que estão vazios.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
pt: Antes de configurar as definições de "Ir para menu" é definir um campo

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
pt: Para configurar corretamente um menu de salto, você deve selecionar um campo que irá representar o caminho a ser utilizado. Você deve, em seguida, marcar aquele campo para ser excluído. Todos os outros campos exibidos serão parte do menu. Note que todo HTML será removido da saída, visto que caixas de seleção não podem exibir HTML.

en: Path field
pt: Campo do caminho

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
pt: Se desabilitado, este botão somente será desabilitado para usuários com javascript e a página automaticamente saltará quando a seleção for mudada.

en: Libraries
pt: Bibliotecas

en: Delta - Appears in: @types
pt: Delta - Aparece em: @types

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
pt: Este formulário irá processar um tipo de conteúdo e um ou mais campos deste tipo e exportar as configurações. A exportação criada neste processo pode ser copiada e colada como uma importação no banco de dados atual ou em qualquer outro. A importação irá adicionar os campos a um tipo de conteúdo existente ou irá criar um novo tipo de conteúdo que inclua os campos selecionados.

en: Blocked users
pt: Usuários bloqueados

en: The 'referenceable_status' option for %field has been fixed.
pt: A opção "referenceable_status" para %field foi corrigida.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
pt: Aceita um horário em qualquer <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato de entrada de Data GNU</a>. Strings como now, +2 hours e 10:30pm são todas válidas.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
pt: Aceita um horário em qualquer <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato de entrada de Data GNU</a>. Strings como now, +2 hours e 10:30pm são todas válidas.

en: Extended multilingual options provided by Internationalization module.
pt: Opções de multi-idiomas estendidas fornecidas pelo módulo Internationalization.

en: If a text group is no showing up here it means this feature is not implemented for it.
pt: Se um grupo de textos não está sendo apresentado aqui, isso indica que esta funcionalidade não está disponível para ele.

en: This identifier is used by another handler.
pt: Este identificador esta sendo usado por outro handler

en: Length is shorter than
pt: O comprimento é menor que

en: shorter than
pt: menor que

en: Length is longer than
pt: O comprimento é maior que

en: longer than
pt: maior que

en: SQL Query
pt: Consulta SQL

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
pt: A consulta será gerada e executada usando o API de banco de dados do Drupal.

en: Relate a node to the user who created it.
pt: Relacionar o node ao usuário que o criou.

en: revision user
pt: autor da revisão

en: Nodes authored
pt: Nodes dos quais é autor

en: Relate nodes to the user who created it. This relationship will create one record for every node created by the user.
pt: Relaciona nodes ao usuário que os criou. Esta relação criará um registro para cada node criado pelo usuário.

en: Exposed form
pt: Formulário exposto

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
pt: Isto irá mostrar o link "veja mais" mesmo que não haja mais itens para exibir.

en: Recreate
pt: Recriar

en: Revert components
pt: Reverter componentes

en: Mark as reviewed
pt: Marcar como revisado.

en: All <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong> reviewed.
pt: Todos os componentes de <strong>!component</strong> para <strong>!module</strong> foram revisados.

en: Orphaned dependencies
pt: Dependências orfãs

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
pt: Estes módulos são dependências das features que foram desabilitadas. Eles devem ser desabilitados sem afetar outros componentes do seu site.

en: Disable selected modules
pt: Desabilitar módulos selecionados

en: Leave enabled
pt: Deixar habilitado

en: @action completed for @module_name / @component.
pt: @action completa por @module_name / @component.

en: administer features
pt: administrar features

en: manage features
pt: gerenciar recursos

en: Manage features.
pt: Gerenciar features.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
pt: Detectar e desabilitar qualquer dependência orfã de feature.

en: Recreate an existing feature.
pt: Recriar uma feature existente.

en: Review overrides
pt: Revisar diferenças

en: Filter formats
pt: Filtrar formatos

en: No features; consider <a href="!url">adding one.</a>
pt: Sem features; considere  <a href="!url">adicionar uma.</a>

en: Needs review
pt: Precisa ser revisado

en: Choose a layout for the admin toolbar. Vertical works well with large, wide screens. Horizontal works well on screens with limited real estate.
pt: Escolha a aparência da barra de ferramentas do admin. Vertical funciona melhor em monitores mais largos (wide). Horizontal é recomendado se tiver pouco espaço disponível.

en: Choose a position for the admin toolbar that will not collide with other elements in your current theme.
pt: Posicione a barra de ferramentas de administração, em um lugar que não interfera com outros elementos do seu tema.

en: use admin toolbar
pt: usar barra de ferramentas de administração

en: UI helpers for Drupal admins and managers.
pt: Auxiliadores de interface para administradores e gerenciadores do Drupal

en: Other tools
pt: Outras ferramentas

en: Show querylog
pt: Mostrar querylog

en: Hide querylog
pt: Ocultar querylog

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
pt: O título da trilha de navegação que deve ser usado quando esse argumento está presente. Caso nenhuma trilha de navegação esteja configurada, um título padrão será usado.  Veja "Título" para subtituições.

en: The order of pages in the book hierarchy.
pt: A ordem das páginas na hierarquia do livro.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
pt: Mostra o link padrão de adicionar comentário usado em nodes normais, que será mostrado apenas se o usuário puder comentar.

en: Inherit pager
pt: Herdar paginação

en: Render pager
pt: Renderizar paginador

en: Render
pt: Renderizar

en: No revision
pt: Sem revisão

en: @number comments per page
pt: @number comentários por página

en: Requires a title
pt: Título requerido

en: No body
pt: Sem corpo

en: Not restricted
pt: Sem restrições

en: Choose a block
pt: Escolha o bloco

en: Enable other blocks for use in the admin toolbar.
pt: Permitir outros blocos na barra de ferramentas do administrador

en: Administrative blocks
pt: Administrar blocos

en: Other blocks
pt: Outros blocos

en: Thickness
pt: Grossura

en: The unique ID of the comment.
pt: O ID único do comentário.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
pt: A ID única do node no qual o comentário foi postado.

en: The name left by the comment author.
pt: O nome deixado pelo autor do comentário.

en: The email address left by the comment author.
pt: O endereço de email deixado pelo autor do comentário.

en: The home page URL left by the comment author.
pt: O URL da página deixada pelo autor do comentário.

en: The formatted content of the comment itself.
pt: O conteúdo formatado do comentário em si.

en: The number of comments posted on a node.
pt: A quantidade de comentários postados em um node.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
pt: O número de comentários postados em um node desde a última vez em que o leitor o viu.

en: The unique ID of the author of the node.
pt: O ID do autor do node.

en: The type of the node.
pt: Tipo do node.

en: The human-readable name of the node type.
pt: O nome legível do tipo do conteúdo.

en: The language the node is written in.
pt: O idioma em que o node está escrito.

en: The URL of the node.
pt: A URL do node.

en: The slogan of the site.
pt: O slogan do site.

en: The optional 'mission' of the site.
pt: A "missão" opcional do site.

en: The administrative email address for the site.
pt: O endereço de e-mail administrativo para o site.

en: The URL of the site's front page.
pt: URL da página inicial do site.

en: The unique ID of the taxonomy term.
pt: O ID único do termo de taxonomia.

en: The name of the taxonomy term.
pt: O nome do termo de taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy term.
pt: A descrição opcional do termo de taxonomia.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
pt: O ID único do vocabulário de taxonomia.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
pt: Nome do vocabulário de taxonomia.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
pt: A descrição opcional do vocabulário de taxonomia.

en: The unique ID of the user account.
pt: O ID único da conta do usuário.

en: The login name of the user account.
pt: O login da conta do usuário.

en: The email address of the user account.
pt: O endereço de email da conta do usuário.

en: The URL of the account profile page.
pt: A URL da página de perfil da conta.

en: HTML attributes
pt: Atributos HTML

en: File URL
pt: URL do Arquivo

en: Bolder
pt: Negrito

en: [Edit]
pt: [Editar]

en: Main page content
pt: Conteúdo da página principal

en: The unique ID of the content item, or "node".
pt: O Id único do item, ou "node".

en: E-mails
pt: Emails

en: Fixed width
pt: Largura fixa

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
pt: Um simples tema para a administração. Uma-coluna, tableless, largura fuída.

en: Validate URL
pt: Validar URL

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
pt: A descrição dessa área será exibida somente aos administradores.

en: Summary, sorted by number of records ascending
pt: Resumo, ordenado por número de registros de forma ascendente

en: Summary, sorted by number of records descending
pt: Resumo, organizado pelo número de registros em ordem decrescente

en: Exposed
pt: Exposto

en: Displays Reorder
pt: Reordenar os displays

en: Remove this display
pt: Remover este display

en: Operator to use on all groups
pt: Operador que deve ser usado em todos os grupos

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
pt: Tanto "grupo 0 E grupo 1 E grupo 2" quanto "grupo 0 OU grupo 1 OU grupo 2" etc

en: Group operator
pt: Operador do grupo

en: Remove group @group
pt: Remover grupo @group

en: Default group
pt: Grupo padrão

en: Group @group
pt: Grupo @group

en: This group is empty
pt: Este grupo está vazio

en: Ungroupable filters
pt: Filtros que não podem ser agrupados

en: Configure group settings for @type %item
pt: Ajustar as configurações do grupo para @type %item

en: Group type
pt: Tipo de grupo

en: Grouping is enabled for this display. You must select what function to use on this field.
pt: O agrupamento está ativado para este display. Você deve selecionar qual função usar neste campo.

en: View name '@name' is already taken
pt: Já existe uma view com o nome '@name'

en: Basic exposed form
pt: Formulário básico exposto

en: Input required
pt: Entrada obrigatória

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
pt: Um formulário exposto que apenas exibe uma view caso o formulário contenha dados de entrada do usuário.

en: Display all items
pt: Exibir todos os itens

en: Display all items that this view might find
pt: Exibir todos os itens que essa view pode encontrar

en: Display a specified number of items
pt: Exibir um número específico de itens

en: Display a limited number items that this view might find.
pt: Exibir apenas um certo número de itens, do total de itens que esta view pode retornar.

en: Paged output, full pager
pt: Saída com paginação, paginador completo

en: Paged output, full Drupal style
pt: Saída com paginação, estilo completo do Drupal

en: Paged output, mini pager
pt: Saída com paginação, mini-pager

en: Use the mini pager output.
pt: Usar o resultado do mini paginador.

en: empty text
pt: texto vazio

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
pt: Erro interno do servidor. Por favor, consulte os logs do servidor ou do PHP para obter informações de erro.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
pt: Ocoreu um erro em @path.
    
    Descrição do erro: @error

en: Whether or not the node is sticky. To list sticky nodes first, set this to descending.
pt: Se o node é ou não fixo. Para listar os nodes fixos primeiro, defina como decrescente.

en: The taxonomy vocabulary name
pt: Nome do vocabulário de taxonomia

en: Name (raw)
pt: Nome (sem tratamento)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
pt: O nome de usuário ou do autor. Este filtro não verifica se o usuário existe e permite ligação parcial. Não usa autocompletar.

en: Provide markup text for the area.
pt: Fornecer marcação de texto para a área.

en: Use term synonyms for summary links
pt: Use sinônimos para links de resumos

en: If selected, summary views will use a synonym defined for each term when creating the URL to link to that term. Note that this only works reliably if terms have at most one synonym.
pt: Se selecionado, o sumário da view usará um sinônimo definido para cada termo quando for criar a URL dos mesmos. Isto funcionará bem apenas se os termos tiverem no máximo um sinônimo cada.

en: Machine Name
pt: Identificador Textual

en: Change the machine name of this display.
pt: Mudar o nome de máquina deste display.

en: Change settings for this pager type.
pt: Alterar as configurações deste tipo de paginador

en: Use grouping
pt: Usar agrupamento

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
pt: Permitir agrupamento e agregação (cálculo) de campos

en: Exposed form style
pt: Estilo do formulário exibido

en: Select the kind of exposed filter to use.
pt: Seleciona o tipo de filtro exposto a ser usado.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
pt: Configurações do formulário exposto para esse estilo de formulário exposto.

en: The machine name of this display
pt: O nome do sistema deste display

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
pt: Se habilitado, alguns campos podem se tornar indisponíveis. Todos os campos que forem selecionados para agrupamento serão contraídos para um registro por valor distinto. Outros campos que forem selecionados para agregação serão processados pela função. Por exemplo, Você pode agrupar nodes pelo título e contar o número de nids para ter uma lista de títulos duplicados.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
pt: <strong>Importante!</strong> Você mudou o identificador do display. Qualquer coisa anexada a este display especificamente, como temas, pode ter parado de funcionar até que isto seja atualizado. Para ver sugestões de temas para esse display você precisa salvar a view.

en: Exposed Form
pt: Formulário Exposto

en: Exposed form options
pt: Expõem as opções do formulário

en: Select which pager, if any, to use for this view
pt: Selecione o tipo de paginador, se houver, para usar nesta view

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager by clicking on the icon.
pt: Você pode ajustar as !settings para o paginador selecionado, bastando clicar no ícone.

en: Pager options
pt: Opções do paginador

en: Display id should be unique.
pt: O id do display não pode ser repetido.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
pt: Texto exibido no "botão enviar" do formulário exposto.

en: Include reset button
pt: Incluir um botão reset

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
pt: Quando selecionado o formulário exibe um botão para restaurar todos filtros aplicados

en: Reset button label
pt: Descrição do botão "Reiniciar"

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
pt: Texto a ser exibido no botão de reset do formulário exposto.

en: Exposed sorts label
pt: Rótulo da ordenação exposta

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
pt: Texto para exibir como nome da caixa de seleção de ordenação exposta.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
pt: Texto utilizado para organizar a exibição em ordem crescente.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
pt: Texto utilizado para organizar a exibição em ordem decrescente.

en: Select any filter and click on Apply to see results
pt: Selecione um filtro e clique em Aplicar para ver os resultados

en: Text on demand
pt: Texto sob demanda

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
pt: Número de itens ignorados. Por exemplo, se o campo for 3, os 3 primeiros itens serão ignorados e não serão exibidos.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
pt: O número total de páginas, deixe em branco para exibir todas.

en: Exposed options
pt: Opções Expostas

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
pt: Expor estas opções permite que os usuários definam seus valores em um formulário exposto quando a view estiver sendo exibida

en: Expose items per page
pt: Expor itens por página

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
pt: Quando selecionado os usuários podem determinar quantos itens serão exibidos por página

en: Items per page label
pt: Rótulo de itens por página

en: Label to use in the exposed items per page form element.
pt: Rótulo para usar no elemento de formulário exposto itens por página.

en: Exposed items per page options
pt: Opções de itens visualizados por página

en: Expose Offset
pt: Exibir deslocamentos

en: Offset label
pt: Descrição do deslocamento

en: Label to use in the exposed offset form element.
pt: Rótulo para usar no elemento de formulário exposto deslocamento.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
pt: O deslocamento deve ser um número maior ou igual a 0.

en: Paged, @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
pt[0]: Paginado, @count itens, saltar @skip
pt[1]: Paginado, @count itens, saltar @skip

en: Paged, @count item | Paged, @count items
pt[0]: Paginado, @count item
pt[1]: Paginado, @count itens

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
pt[0]: Mini paginador, @count item, saltar @skip
pt[1]: Mini paginador, @cont itens, saltar @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
pt[0]: Mini paginador, @count item
pt[1]: Mini paginador, @count itens

en: All items, skip @skip
pt: Todos os itens, saltar @skip

en: All items
pt: Todos os itens

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
pt[0]: @count item, saltar @skip
pt[1]: @count itens, saltar @skip

en: @count item | @count items
pt[0]: @count item
pt[1]: @count itens

en: Group results together
pt: Agrupar os resultados

en: Sort By
pt: Ordenar Por

en: Authentication module
pt: Módulo de autenticação

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
pt: Não foi possível completar a operação. Erro fatal em @file na linha @line: @message

en: no real context
pt: sem contexto real

en: - Choose -
pt: - Escolha -

en: Update and save
pt: Atualizar e salvar

en: The page has been updated and saved.
pt: A página foi atualizada e salva.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
pt: Este caminho já está em uso. Este sistema não pode sobrescrever caminhos existentes.

en: Context exists
pt: O contexto existe

en: Doesn't exist
pt: Não existe

en: @identifier exists
pt: @identifier existe

en: String: comparison
pt: String: comparação

en: Control access by string match.
pt: Controle de acesso por correspondência.

en: Not equal to regular expression
pt: Não é igual à expressão regular

en: @identifier is "@value"
pt: @identifier é "@value"

en: @identifier is not "@value"
pt: @identifier não é "@value"

en: @identifier matches "@value"
pt: @identifier corresponde a "@value"

en: @identifier does not match "@value"
pt: @identifier não corresponde a "@value"

en: String: length
pt: String: Tamanho

en: Control access by length of string context.
pt: Controle de acesso por tamanho da string de contexto.

en: Not equal to
pt: Diferente de

en: Length of string
pt: Tamanho da string

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
pt: Acesso/visibilidade serão concedidos baseados no tamanho da string de contexto.

en: @identifier must be @comp @length characters
pt: @identifier precisa ter @length @comp caracteres

en: Enter the context type
pt: Insira o tipo de contexto

en: Enter a user name
pt: Insira um nome de usuário

en: Invalid user selected.
pt: O usuário selecionado é inválido.

en: Menu title
pt: Título do menu

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
pt: Já existe um módulo com o nome @name no seu site. Por favor, escolha um nome diferente.

en: Display "@display": Draggableviews: Button text must be a valid string.
pt: Display "@display": Draggableviews: O texto do botão deve ser uma string válida.

en: The label of the save button
pt: O rótulo do botão de salvar

en: Make the workflow more intuitive for the user.
pt: Tornar o workflow mais intuitivo para o usuário.

en: Text box
pt: Caixa de texto

en: Key-value pairs may be entered separated by pipes. i.e. safe_key|Some readable option
pt: Pares chave-valor podem ser inseridos separados por pipes. Por exemplo, chave_segura|Alguma opção legível

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
pt: Webform permite que nodes tenham formulários e questionários anexados.

en: To add one, create a !types piece of content.
pt: Para acrescentar um, crie um item de conteúdo !types.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
pt: Webform não está habilitado em qualquer tipo de conteúdo.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
pt: Para usar Webform, ative-o em pelo menos um tipo de conteúdo nesta página.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
pt: Essa página lista todo conteúdo no site que pode ter um webform anexo.

en: Webform-enabled piece of content
pt: Item de conteúdo com Webform ativado

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
pt: Visite a página <a href="!url">Configurações do Webform </a> e habilite o Webform em pelo menos um tipo de conteúdo.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
pt: Opcional: Ative Webform em múltiplos tipos de conteúdo visitando a página de <a href="!url">configurações do Webform</a>.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
pt: <p>Este módulo permite a criação de formulários ou questionários e define os seus conteúdos. Os envios apartir destes formulários são armazenados no banco de dados e opcionalmente também são enviados por email para um endereço de emai predefinido</p>
    <p>Eis como criar um novo:</p>
    <ul>
      <li>!webform-types-message</li>
      <li>Vá até <a href="!create-content">Criar conteúdo</a> e adicione um conteúdo do tipo  !types.</li>
      <li>Após criar o novo conteúdo, você será redirecionado para a lista principal de campos do formulário que você irá criar. Adicione os campos que você gostaria de ter em seu formulário.</li>
      <li>Uma vez que adicionou os campos, você poderá desejar enviar emails para os administradores ou para o usuário que preencheu o formulário. Clique na sub-aba <em>Emails</em> logo abaixo da aba <em>Webform</em> dentro do conteudo .</li>
      <li>Por fim, acesse a sub-aba<em>Configurações do formulário</em> para ajustar opções de configurações pendentes para seu formulário</li>
      <ul>
        <li>Adicione uma mensagem de confirmação e/ou URL de redirecionamento que deverá ser utilizada após o sucesso no envio.</li>
        <li>Defina um limite de envios.</li>
        <li>Determine quais papéis podem enviar o formulário.</li>
        <li>Opções de configuração avançadas, tal como permição de rascunhos ou mostrar aos usuários uma mensagem indicando como eles podem editar seus envios.</li>
      </ul>
      </li>
      <li>Seu formulário agora está pronto para visualização. Após receber os envios, você poderá verificar o resultado do que os usuários enviaram acessando a aba <em>Resultados</em> na seção do conteúdo.</li>
    </ul>
    <p>Ajuda de como adicionar ou configurar os componente serão mostras após que você adicionar o primeiro componente.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
pt: Um campo de texto especial que aceita endereços de e-mail.

en: Allow users to upload files of configurable types.
pt: Permite aos usuários enviar arquivos de tipos configuráveis.

en: Page break
pt: Quebra de página

en: Organize forms into multiple pages.
pt: Organiza formulários em múltiplas páginas.

en: Select options
pt: Opções da seleção em lista

en: Value of !component
pt: Valor de !component

en: Value of "!component"
pt: Valor de "!component"

en: access all webform results
pt: acessar o resultado de todos os webforms

en: access own webform results
pt: acessar o resultado do próprio webform

en: edit all webform submissions
pt: editar todos os envios do webform

en: delete all webform submissions
pt: apagar todos os envios do webform

en: delete own webform submissions
pt: apagar próprios envios ao webform

en: Webform settings
pt: Configurações do Webform

en: Edit e-mail settings
pt: Editar as configurações do e-mail

en: Delete e-mail settings
pt: Apagar as configurações de e-mail

en: Updated file components to use numeric file IDs in the submitted values.
pt: Componentes de arquivo atualizados para utilizar IDs de arquivos numéricos nos valores enviados.

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
pt: Verifique se todos os valores preenchidos para este campo são únicos. Não é permitido usar o mesmo valor mais de uma vez.

en: no upload
pt: nenhum upload

en: !name (hidden)
pt: !name (oculto)

en: Other...
pt: Outro...

en: Allow "Other..." option
pt: Permite a opção "Outros..."

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
pt: Marque esta opção se você quer permitir que seus usuários insiram uma opção que não está na lista.

en: Text for "Other..." option
pt: Texto para a opção "Outros..."

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
pt: Se permitidas outras opções, digite o texto para ser usado por outras opções ativadas.

en: Randomize options
pt: Embaralhar opções

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
pt: Torna a ordem das opções aleatória ao exibí-las no formulário.

en: Width of the textarea.
pt: Largura da caixa de texto.

en: Height of the textarea.
pt: Altura do textarea.

en: Maximum length of the textfield value.
pt: Tamanho máximo do valor do campo de texto.

en: Webform-enabled content types
pt: Tipos de conteúdo habilitados com Webform

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
pt: Webform permite que você habilite componentes de webform para qualquer tipo de conteúdo. Escolha os tipos nos quais que você deseja associar componentes de webform.

en: E-mail address format
pt: Formato do endereço de email

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
pt: Formato longo: "Nome Exemplo"  &lt;name@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
pt: Formato curto: nome@example.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
pt: A maioria dos servidores suporta o formato "long" (longo), que permite endereços de remetente mais amigáveis ao enviar e-mails. Entretanto, alguns servidores baseados em Windows são incapazes de enviar no formato longo. Altere esta opção se você estiver tendo problemas ao enviar e-mails usando Webform.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
pt: Não existem webforms no seu site. Crie um conteúdo !types.

en: Create a rule to control whether or not to skip this page.
pt: Criar uma regra para controlar se deve ou não pular esta página.

en: Create a rule to control whether or not to show this form element.
pt: Criar uma regra para controlar se deve ou não mostrar este elemento do formulário

en: Conditional rules
pt: Regras condicionais

en: Select another component to decide whether to show or hide this component. You can only select components occurring before the most recent pagebreak.
pt: Selecione outro componente para determinar se este componente deve ser exibido ou escondido. Você só pode selecionar componentes que estejam antes da quebra de página mais recente.

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
pt: Determina se a lista abaixo é inclusiva ou exclusiva.

en: List values, one per line, that will trigger this action. If you leave this blank, this component will always display.
pt: Listar valores, um por linha, que dispararão esta ação. Se deixado em branco, este componente sempre será exibido.

en: Include all components
pt: Incluir todos os componentes

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
pt: O valor %value já foi enviado uma vez para o campo %title. Talvez você já tenha enviado esse formulário ou precise utilizar um outro valor.

en: Component value
pt: Valor do componente

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
pt: Atualmente não está enviando e-mail. Adicione um e-mail destinatário abaixo.

en: email@example.com
pt: email@exemplo.com.br

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
pt: Formulários enviados serão transmitidos por email para este endereço. Qualquer email, select ou elemento hidden pode ser escolhido como endereço de destinatário. Múltiplos endereços de emails podem ser separados por virgula.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
pt: Qualquer campo de texto, select, ou hidden pode ser selecionado como o assunto dos emails.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
pt: Qualquer elemento email, select ou hidden pode ser selecionado como o endereço de email do remetente.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
pt: Qualquer campo de texto, select, ou hidden pode ser selecionado como o nome do remetente dos emails.

en: No available components
pt: Não há componentes disponíveis

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
pt: Um modelo de e-mail pode personalizar a exibição dos e-mails.

en: Included e-mail values
pt: Valores e email incluídos

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
pt: Os componentes selecionados serão incluídos no token %email_values. Valores individuais pode ser usados se explicitamente especificados no template como %email[chave].

en: Save e-mail settings
pt: Savar as configurações de e-mail

en: E-mail header details
pt: Detalhes do cabeçalho do email

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
pt: Quando adicionando um novo e-mail personalizado, o campo e-mail deve ser informado.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
pt: O endereço de e-mail informado "@email" não parece ser válido.

en: Email settings added.
pt: Configurações do email adicionadas.

en: Email settings updated.
pt: Configurações de email atualizadas.

en: Delete e-mail settings?
pt: Apagar configurações de e-mail?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
pt: Isto apagará imediatamente as configurações de e-mail baseadas no componente @component.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
pt: Esta ação apagará imediatamente as configurações de e-mail para o destinatário @address.

en: E-mail settings deleted.
pt: Configurações do e-mail apagadas.

en: Confirmation message
pt: Mensagem de confirmação

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
pt: URL para onde redirecionar o usuário quando após envio bem-sucedido.

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
pt: Limita o número de envios <em>por usuário</em>. Um usuário é identificado pelo seu login se logado, ou pelo seu Endereço de Ip e Cookie se for anônimo. O uso de cookies pode ser modificado nas <a href="!url">Configurações Globais do Webform</a>.

en: Submission access
pt: Acesso às submissões

en: Show the notification about previous submissions.
pt: Mostrar a notificação sobre envios anteriores.

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
pt: Mostra a notificação sobre envios anteriores que aparece quando os usuários já enviaram o formulário anteriormente.

en: The entered URL is not a valid address.
pt: A URL digitada não é um endereço válido.

en: The form settings have been updated.
pt: As configurações do formulário foram atualizadas.

en: Your submissions
pt: Suas submissões

en: @sid (draft)
pt: @sid (rascunho)

en: Select list options
pt: Selecione as opções de lista

en: Select list format
pt: Selecione o formato da lista

en: Separate
pt: Separar

en: Submission Number
pt: Número da Submissão

en: Submission ID
pt: ID da submissão

en: Included export components
pt: Componentes de exportação incluídos

en: The selected components will be included in the export.
pt: Os componentes selecionados serão incluídos na exportação.

en: Option A
pt: Opção A

en: Option B
pt: Opção B

en: Option C
pt: Opção C

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
pt: Opções separadas são mais adequados para a construção de relatórios, gráficos e estatísticas em um aplicativo de planilha.

en: My select list
pt: Minha lista de opções

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
pt: Opções compactas são mais apropriadas para importação de dados dentro de outros sistema.

en: Submitted on %date
pt: Enviado em %date

en: Submitted by user: %username
pt: Enviado pelo usuário: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
pt: Enviado por usuário anônimo: [%ip_address]

en: The submission ID of the submission.
pt: O ID da submissão.

en: Whether or not the submission is a draft.
pt: Se uma submissão é um rascunho ou não.

en: The date this submission was submitted.
pt: A data em que esta submissão foi enviada.

en: Remote address
pt: Endereço remoto

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
pt: O endereço IP do usuário que enviou esta submissão.

en: Provide a simple link to view the submission.
pt: Fornecer um link simples para ver a submissão.

en: Provide a simple link to edit the submission.
pt: Fornecer um simples link para editar a submissão.

en: Provide a simple link to delete the submission.
pt: Fornecer um link simples para apagar a submissão.

en: Webform submission count
pt: Contagem de submissões do Webform

en: The number of webform submissions on this node.
pt: O número de envios do webform neste node

en: The number of webform submissions for this user.
pt: O número de envios do webform para este usuário.

en: Webform form body
pt: Corpo do formulário do Webform

en: The Webform form body display for this node.
pt: A exibição do corpo do formulário Webform para este node.

en: draft
pt: rascunho

en: OAuth Settings
pt: Configurações de OAuth

en: To enable OAuth based access for twitter, you must <a href="@url">register your application</a> with twitter and add the provided keys here.
pt: Para permitir acesso baseado no OAuth para o Twitter, você deve <a href="@url">registrar sua aplicação</a> com o Twitter e adicionar as chaves fornecidas aqui.

en: Enables posting to twitter
pt: Habilita publicar no Twitter.

en: Select sign-in button
pt: Selecione botões de "Entrar com o Twitter"

en: Automatically register new users
pt: Registrar novos usuários automaticamente.

en: Warning, if you enable this, new user accounts will be created without email addresses.
pt: Aviso, caso habilite este item, novas contas de usuários serão criadas sem endereço de email.

en: Sign in with Twitter
pt: Acessar usando sua conta do Twitter

en: Adds support for "Sign in with Twitter"
pt: Adiciona suporte para "Entrar com o Twitter"

en: @name form
pt: Formulário @name

en: Theme switcher
pt: Seletor de temas

en: Switch theme
pt: Trocar de tema

en: An error occured during rule evaluation. It follows the evaluation log: !log
pt: Um erro ocorreu durante a atualização do papel. Observe o log da atualização: !log

en: Editing rule @label
pt: Editando regra @label

en: %set can't be found. Probably the providing module has been deactivated.
pt: %set não pode ser encontrado. O módulo que o fornece provavelmente foi desativado.

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
pt: Você precisa <a href="!login">logar-se</a> para ver este formulário.

en: Wysiwyg profiles
pt: Perfis Wysiwyg

en: A Wysiwyg profile is associated with an input format. A Wysiwyg profile defines which client-side editor is loaded with a particular input format, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor-specific functions.
pt: Um perfil Wysiwyg é associado com um formato de entrada. Um perfil Wysiwyg define qual editor do lado do cliente é carregado com um formato especial de entrada, botões ou temas que estão habilitados para o editor, como o editor é exibido, e algumas outras funções especificas do editor.

en: Div container
pt: Bloco Div

en: Maximize
pt: Maximizar

en: Check spelling as you type
pt: Verificar ortografia ao digitar

en: Advanced list
pt: Lista avançada

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
pt: Para atribuir um editor diferente para um formato de texto, clique em "Excluir" para remover primeiro o existente.

en: Current menu
pt: Menu atual

en: Block title as link
pt: Título do bloco como link

en: Make the default block title a link to that menu item. An overridden block title will not be a link.
pt: Faz o título padrão do bloco um link para este item de menu. Um título de bloco que for sobrescrito não será um link.

en: This title will be used administratively to identify this block. If blank, the regular title will be used.
pt: Este título será usado para identificar esse bloco na administração. Se estiver em branco, o título normal será usado.

en: <strong>Expand all children</strong> of this tree.
pt: <strong>Expandir todos os filhos</strong> desta árvore.

en: <strong>Sort</strong> menu tree by the active menu item’s trail.
pt: <strong>Ordenar</strong> árvore de menu pelo rastro do item de menu ativo.

en: If a block is configured to use <em>"the menu selected by the page"</em>, the block will be generated from the first "available" menu that contains a link to the page.
pt: Se um bloco está configurado para usar <em>"o menu selecionado por esta página"</em>, o bloco será gerado pelo primeiro menu "disponível" que contenha um link para a página.

en: Select from the @menu_name menu
pt: Selecionar do menu @menu_name

en: The above list will <em>not</em> affect menu blocks that are configured to use a specific menu.
pt: A lista acima <em>não</em> irá afetar os blocos de menu que estão configurados para usar um menu específico.

en: To learn more about configuring menu blocks, see <a href="!url">menu block’s detailed help</a>.
pt: Para saber mais sobre a configuração de blocos de menu, veja a <a href="!url">ajuda detalhada do Menu Block</a>.

en: All children of this menu will be expanded.
pt: Todos os filhos deste menu serão expandidos.

en: Themers should be aware of the myriad of classes, templates and theme functions available to them. See the <a href="!url">online documentation</a> or the README.txt file for detailed information about each of them.
pt: Themers devem estar cientes das inúmeras classes, templates e funções de tema disponíveis para eles. Veja a <a href="!url">documentação online</a> ou o README.txt para informações detalhadas sobre cada uma delas.

en: In addition, Menu block implements HOOK_get_menus() and HOOK_menu_block_tree_alter(). See menu_block.api.php for documentation.
pt: Além disso, Menu Block implementa HOOK_get_menus() e HOOK_menu_block_tree_alter(). Veja menu_block.api.php para a documentação.

en: the menu selected by the page
pt: o menu selecionado pela página

en: Configure menu block.
pt: Configurar o menu block.

en: Rule configurations by category
pt: Configurações de regras por categorias

en: Select by vocabulary id
pt: Selecionar por vocabulário id

en: Optional: Enter the vocabulary id (<em>not the vocabulary name</em>) that should be loaded. If this field is used, the "Select a vocabulary" field will be ignored.
pt: Opcional: Insira a id do vocabulário (<em>não o nome do vocabulário</em>) que deve ser carregado. Se este campo for usado, o campo "Selecionar um vocabulário" será ignorado.

en: form state
pt: estado do formulário

en: Schedule "@set"
pt: Agendar "@set"

en: Delete scheduled tasks
pt: Excluir as tarefas agendadas

en: Administration tools
pt: Ferramentas administrativas

en: Webform client form.
pt: Formulário de cliente webform.

en: Default value timezone
pt: Fuso horário padrão

en: Options to select across the top. Usually these are ratings such as "poor" through "excellent" or "strongly disagree" through "strongly agree".
pt: Opções disponíveis. Geralmente são qualificações como "fraco" até "excelente" ou "discordo totalmente" até "concordo totalmente".

en: Customize option keys (Advanced)
pt: Personalizar chaves de opções (Avançado)

en: Questions list down the side of the grid.
pt: Questões listadas na parte inferior da grade.

en: Customize question keys (Advanced)
pt: Personalizar chaves de questão (Avançado)

en: Load a pre-built option list
pt: Carregar uma lista de opções pré-definidas

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
pt: Use uma lista pré-construída de opções ao invés de digitar opções manualmente. As opções não serão editáveis se listas pré-construídas foram usadas.

en: Customize keys (Advanced)
pt: Personalizar chaves (Avançado)

en: Check this option if you want the select component to be of listbox type instead of radio buttons or checkboxes.
pt: Marque esta opção se você deseja que o componente selecionado seja do tipo lista ao invés de botões radio ou caixas de seleção.

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
pt: Cada opção deve conter uma chave especificada. Especifique cada opção como "chave_segura|Alguma opção legível".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
pt: Chaves opcionais precisam ter menos de 128 caracteres. As chaves a seguir excedem este limite:

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
pt: A ordem do formulário falhou ao ser salvada devido aos elementos seguintes terem a mesma chave e estarem sob o mesmo elemento-pai. Edite cada componente e dê a eles uma chave única, depois tente movê-los novamente.

en: Edit component: @name
pt: Editar o componente: @name

en: US states
pt: Estados dos EUA

en: Northern Marianas Islands
pt: Ilhas Marianas do Norte

en: Production (Minified)
pt: Produção (Minificado)

en: Development (Uncompressed Code)
pt: Desenvolvimento (Código Descomprimido)

en: Is not empty (NOT NULL)
pt: Não é vazio (NOT NULL)

en: Automatic live preview
pt: Pré-visualização em tempo real automática

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
pt: Aquela view é criada para a versão @import_version das views, mas você tem apenas @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
pt: Handler quebrado/ausente: @table > @field

en: Disable automatic live preview
pt: Desabilitar a pré-visualização em tempo real automática

en: Don't automatically update the preview. This can speed up the editing of views a bit.'
pt: Não atualizar o preview automaticamente. Essa opção pode aumentar um pouco a velocidade de edição de views.

en: The aliased path to this node.
pt: O caminho alternativo para este node.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
pt: O display %display definiu node/% como caminho. Isto não irá produzir o que você quer. Se você quiser múltiplas versões da visualização do node, use panels.

en: Get all nodes tagged with a term.
pt: Pega todos os nodes marcados com um termo.

en: The related terms of the term. This can produce duplicate entries if there is more than one related term.
pt: Os termos relacionados ao termo. Essa opção pode produzir entradas duplicadas caso hajam mais do que um termo relacionado.

en: Related term
pt: Termos relacionados

en: A related term of the term.
pt: Um termo relacionado ao termo.

en: Taxonomy Term ID from URL
pt: ID do Termo de Taxonomia a partir da URL

en: Translate link
pt: Link para a tradução

en: Provide a simple link to translate the node.
pt: Informe um link para traduzir a página

en: Authmap ID
pt: ID do Authmap

en: The Authmap ID.
pt: A ID do Authmap.

en: Authentication name
pt: Nome de autenticação

en: The unique authentication name.
pt: O nome de autenticação único.

en: The name of the module managing the authentication entry.
pt: O nome do módulo gerenciador da entrada de autenticação.

en: Use absolute link (begins with "http://")
pt: Use link absoluto (links que começam com "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
pt: Se você quiser usar isso como em "saída de campo como link" no "path do link", você deve habilitar esta opção.

en: Link this field to its node revision
pt: Linkar este campo à sua revisão do node

en: Output machine name
pt: Incluir nome de sistema nos resultados

en: Display field as the node type machine name.
pt: Mostrar campo como o nome de máquina do tipo de node.

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
pt: Usar o termo taxonomia do Drupal para criar links na trilha de navegação

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
pt: Se selecionado, os links da trilha de navegação serão criados usando o método padrão do drupal ao invés do método próprio das views. Isso é útil se você estiver usando módulos como Taxonomy Redirect para modificar seus links de temos de taxonomia.

en: Load default argument from term page
pt: Carrega o argumento padrão a partir da página do termo

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
pt: Mudar o(s) nome(s) da(s) classe(s) CSS que serão adicionadas a esta exibição.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
pt: Os nomes das classes CSS que serão adicionadas à view. Esta opção permite que você faça uso de código específico de CSS para cada view. Você pode também especificar várias classes, bastando separá-las por espaços.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
pt: As classes CSS devem conter apenas caracteres alfanuméricos ou hífens.

en: Choose text
pt: Selecione o texto

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
pt: O texto que será exibido como opção selecionada no menu.

en: Term edit link
pt: Link para edição do termo

en: Provide a simple link to edit the term.
pt: Exibe um link simples para a edição do termo.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
pt: Selecione dentre quais valores o usuário pode escolher para determinar o número de itens por página. Separados por vírgulas.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
pt: Quando selecionado, os usuários podem determinar quantos itens devem ser ignorados no início.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
pt: Por favor, insira uma lista de valores numéricos inteiros, separados por vírgulas, ex.: 10, 20, 50, 100

en: Provides functionality for adding features to a map.
pt: Fornece a funcionalidade para acrescentar recursos para um mapa.

en: Available Features
pt: Recursos Disponíveis

en: Data Layer
pt: Camada de Dados

en: Administer the Media: YouTube module.
pt: Administrar Mídia: Módulo YouTube.

en: Provides a View style that displays rows as a jQuery slideshow.
pt: Fornece um esilo de Views que mostra linhas como uma apresentação de slides jQuery.

en: Pause On Click
pt: Pausar com clique

en: Pause when the slide is clicked.
pt: Pausa quando o slide for clicado.

en: Enable popup calendar
pt: Habilitar calendário popup

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
pt: Habilitar selecionador de data em Javascript ao lado do campo data.

en: Open popup calendar
pt: Abrir calendário pop-up

en: Removed the webform_debug variable which is no longer used.
pt: A variável webform_debug foi removida, pois não é mais utilizada.

en: Configuration is being provided by code.
pt: Configuração está sendo fornecida por código.

en: Make the slide window height fit the largest slide
pt: Tornar a altura da área dos slides igual ao slide de maior altura

en: If this is set to no then if the slides are different sizes the height of the slide area will change as the slides change.
pt: Caso seja selecionado como não, e os slides tiverem tamanhos diferentes, a altura da área dos slides mudará conforme a altura dos slides.

en: End slideshow after last slide
pt: Terminar a apresentação após o último slide

en: If you select yes the slideshow will end when it gets to the last slide.
pt: Se você selecionar sim, a apresentação de slides terminará quando chegar no último slide.

en: No tokens available.
pt: Nenhum token disponível

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
pt: Selecione um token para inserir no campo que você clicou anteriormente.

en: List of the currently available tokens on this site
pt: Listagem dos tokens atualmente disponíveis

en: Insert this token into your form
pt: Insira este token no seu formulário

en: First click a text field to insert your tokens into.
pt: Primeiramente, clique no campo de texto para inserir seus tokens nela

en: View my account
pt: Ver minha conta

en: Edit my account
pt: Editar minha conta

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
pt: O arquivo selecionado %filename não pôde ser transferido. Somente arquivos com as seguintes extensões são permitidos: %extensions.

en: Default (Mbps or Kbps)
pt: Padrão (Mbps ou Kbps)

en: Raw numberic value
pt: Valor numérico bruto

en: Default (kHz)
pt: Padrão (kHz)

en: Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
pt: Redimensionar imagens no envio irá causar a perda de <a href="http://pt.wikipedia.org/wiki/Exif">informações EXIF</a> da imagem.

en: CTools PHP requirements
pt: Requerimentos de PHP do CTools

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
pt: CTools requer certos recursos disponíveis apenas no PHP 5.2.0 ou superior.

en: Select base style
pt: Selecione o estilo base

en: Missing settings cache.
pt: Cache de configurações ausente.

en: XX-Small
pt: XX-pequeno

en: X-Small
pt: X-Pequeno

en: X-Large
pt: X-Grande

en: XX-Large
pt: XX-Grande

en: Letter spacing
pt: Espaçamento de letras

en: Word spacing
pt: Espaçamento de palavras

en: Decoration
pt: Decoração

en: Line-through
pt: Cortado

en: Oblique
pt: Oblíquo

en: Capitalize
pt: Caixa-alta

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
pt: Você não tem permissões suficentes para executar esta ação.

en: You account permissions do not permit you to import.
pt: Suas permissões não permitem que você importe.

en: String: URL path
pt: String: caminho da URL

en: Control access by the current path.
pt: Controle de acesso pelo caminho atual.

en: Allow access on all pages except the following pages
pt: Permitir acesso à todas as páginas, exceto as páginas seguintes

en: Current path
pt: Caminho atual

en: Taxonomy: parent term
pt: Taxonomia: termo pai

en: Control access by existence of a parent term.
pt: Controle de acesso pela existência de um termo pai.

en: Select the vocabulary for this form. If there exists a parent term in that vocabulary, this access check will succeed.
pt: Escolha os vocabulários para este form. Se existe um termo pai neste vocabulário, esta verificação de acesso será bem sucedida.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
pt: "@term" tem pai no vocabulário "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
pt: Controle de acesso por vocabulário.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
pt: Apenas os vocabulários marcados serão válidos.

en: Current theme
pt: Tema atual

en: Control access by checking which theme is in use.
pt: Controle de acesso por verificação de qual tema está em uso.

en: Node terms
pt: Termos do node

en: Taxonomy terms of the referenced node.
pt: Termos de taxonomia do node referenciado.

en: Feed icons
pt: Ícones de feed

en: Site logo
pt: Logo do site

en: Secondary navigation links
pt: Links de navegação secundária

en: Concatenator
pt: Concatenador

en: Fields override
pt: Substituição de campos

en: Panels: saved display "%title" with display id %did
pt: Panels: exibição "%title" salva com id de exibição %did

en: Panels: saved display with id %did
pt: Panels: exibição salva com id %did

en: Manage this mini-panel
pt: Gerenciar este mini-painel

en: Missing plugin
pt: Plugin faltando

en: The name of this style. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pt: O nome deste estilo. Isto será exibido na interface administrativa para facilitar a identificação.

en: You must choose an administrative title.
pt: Você precisa escolher um título administrativo.

en: Create custom style
pt: Criar estilo personalizado

en: Basic styles
pt: Estilos básicos

en: A plain box with an optional border. You may set the color of the text and the border.
pt: Uma caixa simples com borda opcional. Você pode definir a cor do texto e da borda.

en: Header background
pt: Fundo do cabeçalho

en: Header border
pt: Borda do cabeçalho

en: Header font
pt: Fonte do cabeçalho

en: Text font
pt: Fonte do texto

en: Stylizer
pt: Gerador de estilo

en: Start Slideshow Paused
pt: A Apresentação de Slides começa Pausada

en: Start the slideshow in the paused state.
pt: Iniciar a Apresentação de Slides em pausa.

en: Start On Last Slide Viewed
pt: Começar no Último Slide Visto

en: When the user leaves a page with a slideshow and comes back start them on the last slide viewed.
pt: Quando o usuário sai de uma página com uma apresentação de slides e depois volta, recomeça do último slide visto.

en: Length of Time to Remember Last Slide
pt: Período de Tempo para Lembrar do Último Slide Visto

en: The number of days to have the site remember the last slide. Default is 1
pt: O número de dias para que o site se lembre do último slide visto. O padrão é 1

en: Make Pager Linked to Slide Link
pt: Fazer com que o paginador seja um link para mesmo lugar que o link do slide

en: Should the pager use the main frame link so when it is clicked it goes to the same url that the main frame goes to when clicked.
pt: Se o paginador deve usar o link principal, de modo que quando clicado vai para a mesma url que o quadro principal leva quando clicado.

en: Custom style
pt: Estilo personalizado

en: The input format for the (un)scheduling time/date. See the date() function for formatting options: http://www.php.net/manual/en/function.date.php (only the following format characters are supported (don't use 'G', 'a' or 'A' with Date Popup): djmnyYhHgGisaA)
pt: O formato de entrada para a data e hora de despublicação. Veja a função date() para opções de formatação: http://www.php.net/manual/pt_BR/function.date.php (apenas os seguintes caracteres de formatação são suportados (não use 'G', 'a' ou 'A' com o Date Popup): djmnyYhHgGisaA)

en: Scheduled for publishing
pt: Agendado para publicação

en: Scheduled for unpublishing
pt: Agendado para despublicação

en: Not scheduled
pt: Não agendado

en: Comment creation
pt: Criação do comentário

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
pt: Nome não filtrado do termo de taxonomia no topo.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
pt: Nome não filtrado do vocabulário do termo de taxonomia do topo.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
pt: O caminho de menu não filtrado (como refletido na migalha-de-pão), não incluindo Home ou [menu]. Separado por /.

en: The current
pt: O atual

en: raw user input
pt: texto não filtrado

en: Warning: Token value contains raw user input.
pt: Aviso: O valor do token contém texto não filtrado.

en: !description year (four digit)
pt: !description ano (quatro dígitos)

en: !description year (two digit)
pt: !description ano (dois dígitos)

en: !description month (full word)
pt: !description mês (palavra completa)

en: !description month (abbreviated)
pt: !description mês (abreviado)

en: !description month (two digits with leading zeros)
pt: !description mês (dois dígitos com zeros no início)

en: !description month (one or two digits without leading zeros)
pt: !description mês (um ou dois dígitos sem zeros no início)

en: !description week (two digits with leading zeros)
pt: !description semana (dois dígitos com zeros no início)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
pt: !description data (representação numérica do dia da semana)

en: !description day (full word)
pt: !description dia (palavra completa)

en: !description day (abbreviation)
pt: !description dia (abreviação)

en: !description day (two digits with leading zeros)
pt: !description dia (dois dígitos com zeros no início)

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
pt: !description dia (um ou dois dígitos sem zeros no início)

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item.
pt: O texto não filtrado usado no menu como um link para este item.

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
pt: Se marcado, o campo URL será verificado como URL válida durante a validação.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
pt: Se ativado, o campo URL é opcional e o envio de um título sozinho será aceito. Se a URL for omitida, o título será mostrado como texto sem formatação.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
pt: Quando renderizado, este link deverá ter esta classe HTML. Múltiplas classes devem ser separadas por espaços.

en: Link 'title' Attribute
pt: Atributo 'title' do link.

en: When output, links will use this "title" attribute (when different from the link text). Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
pt: Durante a saída, os links usarão o atributo "title" (quando ele for diferente do texto do link). Leia as instruções de acessibilidade <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0</a> para os padrões de links. Valores na forma de tokens serão avaliados.

en: Title, as plain text
pt: Título como texto puro

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
pt: Especifique o tamanho máximo que será aplicado em cada arquivo separadamente. Digite um valor como "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) para restringir o tamanho permitido para o arquivo. Se você deixar este campo vazio, os tamanhos dos arquivos somente serão limitados pela configurações <em>maximum post</em> e <em>file upload sizes</em>do PHP (limite atual <strong>%limit</strong>).

en: Total filesize for %title, %tsize, exceeds field settings of %msize.
pt: Tamanho total do arquivo %title, %tsize, excede as configurações do campo em %msize.

en: The file field %field has been updated with new settings.
pt: O File field %field foi atualizado com novos parâmetros.

en: File Video width
pt: Largura do Arquivo de Vídeo

en: File Video height
pt: Altura do Arquivo de Vídeo

en: File Duration
pt: Duração do Arquivo

en: File Audio Format path
pt: Formato do Caminho do Arquivo de Áudio

en: File Audio sample rate
pt: Taxa de Amostragem do Arquivo de Áudio

en: File Audio channel mode (stereo, mono)
pt: Modo dos canais de áudio do arquivo (estéreo, mono)

en: File Audio bitrate
pt: Bitrate do Arquivo de Áudio

en: File Audio bitrate mode (cbr, vbr, abr...)
pt: Tipo de Bitrate do Arquivo de Áudio (cbr, vbr, abr...)

en: File ID3 @tag tag
pt: Tag ID3 @tag

en: ID3 tags
pt: Tags ID3

en: ID3 tag
pt: Tag ID3

en: Select the tag to be rendered. If needing multiple tags, add another ID3 tags field.
pt: Selecione a tag a ser renderizada. Se for necessário usar várias tags, adicione outro campo de tags ID3.

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
pt: Handler @handler tentou adicionar um campo adicional @identifier mas @table não pode ser adicionada.

en: Fill up single line
pt: Preencha uma linha única

en: @mime icon
pt: Ícone @mime

en: Content module must be enabled before ImageField can be updated.
pt: O módulo Content precisa estar ativado para que o ImageField possa ser atualizado.

en: Items per slide
pt: Itens por slide

en: Edit components
pt: Editar componentes

en: All components of this type are exported by other features or modules.
pt: Todos os componentes deste tipo foram exportados por outras features ou módulos.

en: Required by: !dependents
pt: Requerido por: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
pt: Conflitos com: !conflicts

en: The feature !module cannot be enabled because it has unmet requirements.
pt: A feature !module não pode ser habilitada pois ela tem requisitos não atendidos.

en: @module does not appear to include the @include file.
pt: @module parece não incluir o arquivo @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
pt: O arquivo @filename não é utilizado e pode ser removido.

en: A system name for this vocabulary, may not be changed once it has been set.
pt: O identificador deste vocabulário não deve ser alterado depois de definido.

en: The machine name can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
pt: O identificador pode consistir de apenas letras minúsculas, sublinhados e números.

en: This machine name is already taken. Please enter a unique machine name or this taxonomy.
pt: Este identificador já existe. Por favor, digite um identificador único ou uma taxonomia.

en: Conflicts with another feature
pt: Conflitos com outra feature

en: Custom ruleset
pt: Conjunto de regras personalizado

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
pt: Conjunto customizado de regras são combinações de plugins de acesso que você usar para controle de acesso, seleção de critérios e visibilidade de painéis.

en: There are no custom rulesets.
pt: Não há conjuntos de regras personalizados.

en: Manage custom rulesets
pt: Gerenciar conjuntos de regras personalizados

en: Custom rulesets
pt: Conjuntos de regras personalizados

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
pt: Criar conjunto de regras de acesso exportáveis, e reutilizáveis, para aplicativos como Panels

en: ruleset
pt: conjunto de regras

en: Ruleset
pt: Conjunto de regras

en: rulesets
pt: conjuntos de regras

en: Rulesets
pt: Conjuntos de regras

en: Custom content
pt: Conteúdo personalizado.

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
pt: Painéis de conteúdo customizados são HTML básico que você digita e que podem ser reutilizados em todos os seus painéis.

en: There are no custom content panes.
pt: Não existem painéis de conteúdo customizados.

en: Manage custom content
pt: Gerenciar conteúdo personalizado

en: Custom content panes
pt: Painéis de conteúdo customizados

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
pt: Criar painéis de conteúdo customizáveis, exportáveis e reutilizáveis para aplicativos como Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
pt: Em qual categoria este conteúdo deve aparecer. Se deixado em branco, a categoria será "Miscelânea"

en: content pane
pt: painel de conteúdo

en: content panes
pt: painéis de conteúdo

en: Content panes
pt: Painéis de conteúdo

en: Reverse (NOT)
pt: Contrário (NOT)

en: Add a new @plugin
pt: Adicionar um novo @plugin

en: Edit @plugin %title
pt: Editar @plugin %title

en: Clone @plugin %title
pt: Clonar @plugin %title

en: Import @plugin
pt: Importar @plugin

en: Export @plugin %title
pt: Exportar @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
pt: Você tem certeza que deseja reverter %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
pt: Esta ação removerá permanentemente qualquer personalização realizada neste item.

en: The item has been reverted.
pt: O item foi revertido.

en: This action will permanently remove this item from your database..
pt: Esta ação irá remover permanentemente este item do seu banco de dados..

en: %title has been created.
pt: %title foi criado.

en: %title could not be created.
pt: %title não pode ser criado.

en: %title has been updated.
pt: %title foi atualizado.

en: %title could not be updated.
pt: %title não pode ser atualizado.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
pt: Você pode importar uma definição exportada colando o código do objeto exportado no campo abaixo.

en: @plugin %title was enabled.
pt: @plugin %title foi habilitado.

en: @plugin %title was disabled.
pt: @plugin %title foi desabilitado.

en: No item found.
pt: Nenhum item encontrado.

en: Configure style
pt: Configurar estilo

en: Enabled, name
pt: Ativado, nome

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
pt: Isto irá aparecer na interface administrativa para ser facilmente identificado.

en: There are no custom styles.
pt: Não há estilos personalizados.

en: Manage styles
pt: Gerenciar estilos

en: Create custom styles for applications such as Panels.
pt: Criar estilos personalizados para aplicativos como Panels.

en: Administrative settings
pt: Configurações Administrativas

en: Select style type
pt: Selecionar tipo de estilo

en: Select context
pt: Selecione o contexto

en: Configure rows
pt: Configurar linhas

en: Row @number
pt: Linha @number

en: Row number
pt: Número da linha

en: Row number must be a positive integer value.
pt: O número da linha deve ser um valor inteiro positivo.

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
pt: Permite que resultados de views estejam disponíveis para uso em Panels e em outras aplicações.

en: Contains rows in contexts.
pt: Contém linhas em contextos.

en: Panel region
pt: Região do painel

en: Panel pane
pt: Página de painel

en: use panels in place editing
pt: usar painéis na edição no local

en: Get a bird's eye view of items related to Panels.
pt: Dê uma olhada nos itens relacionados com o Panels.

en: Panels operating normally
pt: Panels operando normalmente

en: Style plugins
pt: Plugins de estilo

en: Add new pane
pt: Adicionar novo painel

en: Customize this page
pt: Personalizar esta página

en: Panels In-Place Editor
pt: Editor in-loco do panels

en: Provide a UI for managing some Panels directly on the frontend, instead of having to use the backend.
pt: Fornece uma interface gráfica para gerenciar alguns painéis diretamente na interface de usuário, sem ter de usar o backend.

en: In-Place Editor
pt: Editor in-loco

en: Allows privileged users to update and rearrange the content while viewing this panel.
pt: Permite que usuários com permissão atualizem ou rearranjem o conteúdo enquanto visualizam este painel.

en: This will discard all unsaved changes. Are you sure?
pt: Isto irá descartar todas as mudanças não salvas. Tem certeza?

en: This panel is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old.
    
    Click OK to break this lock and discard any changes made by !user.
pt: Este painel está sendo editado pelo usuário !user e, por isso, está travado para edição por outros. Esta trava tem !age tempo.
    
    Clique OK para quebrar esta trava e descartar quaisquer mudanças feitas por !user.

en: mini panel
pt: mini painel

en: mini panels
pt: mini painéis

en: Renderer
pt: Renderizador

en: Only one criterion must pass.
pt: Apenas um critério precisa passar.

en: Broken/missing plugin
pt: Plugin quebrado/faltando

en: Builders
pt: Construtores

en: Reuse layout
pt: Reusar layout

en: Canvas settings
pt: Configurações de Canvas

en: Canvas class
pt: Classe do quadro

en: Column class
pt: Classe da coluna

en: Row class
pt: Classe da linha

en: Scale fluid widths for IE6
pt: Escala com largura fluida para IE6

en: Column separation
pt: Separação de coluna

en: Region separation
pt: Separação da região

en: Row separation
pt: Separação da linha

en: Columns: 1
pt: Coluna: 1

en: Columns: 3
pt: Colunas: 3

en: Columns: 2
pt: Colunas: 2

en: State on new pages
pt: Estado em novas páginas

en: Choose toolbar behavior on new page loads.
pt: Selecione o comportamento da barra de ferramentas no carregamento de novas páginas.

en: Remember from previous page
pt: Lembrar da página prévia

en: If the administrative menu is not working properly, you may need to wipe and rebuild it from scratch. <strong>This option will reset any customizations made to your administrative menu items.</strong>
pt: Se o menu administrativo não estiver funcionamento apropriadamente, você pode precisar limpar e reconstruí-lo a partir do zero. <strong>Esta opção irá recompor quaisquer personalizações feitas em seus items de menu administrativo.</strong>

en: Administrative links.
pt: Links administrativos.

en: Strongarm lets site builders manage default variable settings. All the default values provided by Strongarm are listed on this page. Any overridden value can be reverted to its default by selecting its checkbox and clicking 'Reset to defaults'.
pt: O Strongarm permite gerenciar configurações de valores padrão de variáveis. Todos os valores padrão definidos pelo Strongarm estão listados nesta página. Qualquer valor sobrescrito pode ser revertido para seu padrão, bastando para isso clicar em sua caixa de seleção correspondente e, em seguida, em 'Restaurar as configurações padrão'.

en: The unique ID of the author of the comment.
pt: A ID única do autor do comentário.

en: The title of the node the comment was posted to.
pt: O título do node no qual o comentário foi postado.

en: The login name of the author of the node.
pt: O nome de login do autor do node.

en: The email address of the author of the node.
pt: O endereço de email do autor do node.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
pt: A explicação das mudanças mais recentes efetuadas no node.

en: Node modification
pt: Modificação do node

en: User's registration
pt: Registro de Usuário

en: User's last login
pt: Último login do usuário

en: The current date in the user's timezone.
pt: A data atual no fuso horário do usuário.

en: The URL of the account edit page.
pt: A URL da página de edição da conta.

en: The title of the current page.
pt: O título da página atual.

en: The URL alias of the current page.
pt: O apelido da URL da página atual.

en: The URL of the current page.
pt: A URL da página atual.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
pt: O número da página atual ao exibir listas paginadas.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
pt: O %element-título está usando os seguintes tokens inválidos: @invalid-tokens.

en: The unique ID of the node's menu link.
pt: O ID único do link de menu do node.

en: The unique ID of the node's menu link parent.
pt: A ID única do pai do link de menu do node.

en: Ignore case
pt: Ignorar caixa

en: - Use default -
pt: - Usar padrão -

en: Branding
pt: Marca

en: The number.
pt: O número.

en: Settings for site administration tools.
pt: Configurações para as ferramentas administrativas do site.

en: Wipe and rebuild the administrative menu.
pt: Limpar e reconstruir o menu administrativo.

en: @token (defined by modules: @modules)
pt: @token (definido pelos módulos: @modules)

en: Duplicate tokens
pt: Tokens duplicados

en: The following tokens are defined by multiple modules and may cause problems when performing token replacement.
pt: Os seguintes tokens são definidos por vários módulos e podem causar problemas durante a execução de substituição de token.

en: Modal Login (default style)
pt: Login modal (estilo padrão)

en: Login via modal
pt: Acessar via uma caixa modal

en: Modal Login (custom style)
pt: Login modal (estilo personalizado)

en: Wizard (no modal)
pt: Asistente (sem modal)

en: Wizard (default modal)
pt: Assistente (modal padrão)

en: Pick an animal
pt: Selecione um animal

en: Wizard (custom modal)
pt: Assistente (modal personalizado)

en: Replace text with "hello world"
pt: Substitui o texto com "olá mundo"

en: Sample Content
pt: Conteúdo de Exemplo

en: Delete this row
pt: Excluir essa linha

en: Hello World
pt: Olá Mundo

en: remain here
pt: permanece aqui

en: Go to your account
pt: Ir para sua conta

en: your account
pt: sua conta

en: Login Success
pt: Login com sucesso

en: Choose animal
pt: Escolha o animal

en: Configure animal
pt: Configurar um animal

en: Sheep
pt: Ovelha

en: Configure sheep
pt: Configurar ovelha

en: Lizard
pt: Lagarto

en: Configure lizard
pt: Configurar lagarto

en: Configure raptor
pt: Configurar o raptor

en: Choose your animal
pt: Escolha seu animal

en: Name your sheep
pt: Nomeie sua ovelha

en: What kind of sheep
pt: Qual a raça da ovelha

en: You have a @type sheep named "@name".
pt: Você tem uma ovelha @type chamada "@name".

en: Venomous
pt: Venenoso

en: You have a @type lizard named "@name".
pt: Você nomeou o seu lagarto @type de "@name".

en: venomous
pt: venenoso

en: Name your raptor
pt: Nomeie seu raptor

en: What kind of raptor
pt: Qual o tipo de raptor

en: Eagle
pt: Águia

en: Hawk
pt: Falcão

en: Owl
pt: Coruja

en: Buzzard
pt: Urubú

en: Domesticated
pt: Domesticado

en: You have a @type @raptor named "@name".
pt: Você tem um @raptor @type chamado "@name".

en: wild
pt: selvagem

en: domesticated
pt: domesticado

en: Chaos Tools AJAX Demo
pt: Demo do AJAX do Chaos Tools

en: Post-Login Action
pt: Ação Pós-Login

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
pt: Exemplo Chaos Tools (CTools) AJAX

en: Change general settings for this variant.
pt: Alterar as configurações gerais para esta variante.

en: 404 Page not found
pt: 404 Página não encontrada

en: 403 Access denied
pt: 403 Acesso negado

en: Redirect destination
pt: Redirecionar para o destino

en: The first element in a path may not be dynamic.
pt: O primeiro elemento de um endereço não pode ser dinâmico.

en: User signature
pt: Assinatura do usuário

en: The signature of a user.
pt: A assinatura de um usuário.

en: Page wizards
pt: Assistentes de página

en: Landing pages are simple pages that have a path, possibly a visible menu entry, and a panel layout with simple content.
pt: Landing pages são páginas simples que têm um caminho, possivelmente uma entrada de menu visível, e um layout de painel com conteúdo simples.

en: Add a visible menu entry for this page
pt: Adicionar uma entrada de menu visível para esta página

en: Panel fields
pt: Campos de Panel

en: ImageMagick reported error code !code.
pt: ImageMagick reportou o código de erro !code.

en: ImageMagick reported error code !code.
    Message:
    !error
pt: ImageMagick reportou o código de erro !code.
    Mensagem:
    !error

en: The installed version of PHP GD does not support image rotations. It was probably compiled using the official GD libraries from <a href="http://www.libgd.org">http://www.libgd.org</a> instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://www.php.net/manual/en/image.setup.php">PHP Manual</a> for more information. A slower implementation of imagerotate() written in PHP will used in the interim.
pt: A versão do PHP GD instalada não suporta rotacionar imagens. Provavelmente foi compilado utilizando as bibliotecas oficiais do <a href="http://www.libgd.org">http://www.libgd.org</a> ao invés da biblioteca GD com PHP empacotado. Você deveria recompilar PHP --with-gd usando a biblioteca GD empacotada. Veja <a href="http://www.php.net/manual/en/image.setup.php">PHP Manual</a> para mais informações. Uma implementação mais lenta do imagerotate() escrita em PHP será usada provisóriamente.

en: Form only
pt: Apenas formulário

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
pt: O modo de exibição determina o quanto do webform será mostrado no bloco.

en: Max upload size must be a number in KB.
pt: O tamanho máximo para o upload deve ser um número em KB.

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
pt: O formato padrão para novas configurações de e-mail. As opções de e-mail para o Webform terão prioridade perante as configurações globais do sistema configuradas no MIME mail.

en: Format override
pt: Sobrescrever formatação

en: Per-webform configuration of e-mail format
pt: Configuração de formato de e-mail para cada webform

en: Send all e-mails in the default format
pt: Enviar todos os e-mails no formato padrão

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
pt: Forçar todos os e-mails de webform a serem enviados no formato padrão.

en: No available components.
pt: Não há componentes disponíveis.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
pt: Você tem certeza que deseja reverter quaisquer alterações do seu template de volta ao padrão?

en: Send e-mail as HTML
pt: Enviar e-mail em formato HTML

en: Include files as attachments
pt: Incluir arquivos como anexos

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
pt: Mensagem a ser apresentada no envio com sucesso. Se o redirecionamento estiver definido para <em>Página de Confirmação</em> ela será apresentada na sua própria página, caso contrário esta mensagem será apresentada.

en: Redirection location
pt: Localização do redirecionamento

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
pt: Escolha para onde redirecionar o usuário após um envio bem-sucedido.

en: Confirmation page
pt: Página de confirmação

en: No redirect (reload current page)
pt: Sem redirecionamento (recarrega a página atual)

en: If enabled this webform will be available as a block.
pt: Caso esta opção seja ativada, este webform estará disponível como um boco.

en: A valid URL is required for custom redirection.
pt: Uma URL válida é necessária para o redirecionamento personalizado.

en: Select keys
pt: Selecione as chaves

en: Full, human-readable options (values)
pt: Opções completas legíveis por humanos (values)

en: Short, raw options (keys)
pt: Opções cruas curtas (keys)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
pt: Escolhe que parte das opções devem ser apresentadas dos pares key|value.

en: Webform edit link
pt: Link de edição do Webform

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
pt: Fornecer um link simples para editar os componentes do webform e configurações.

en: Webform results link
pt: Link de resultados do Webform

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
pt: Fornecer um link simples para ver os resultados de um webform.

en: edit webform
pt: editar webform

en: The title for the video.
pt: O título do vídeo.

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
pt: O caminho para arquivo primário deste item, relativo à pasta raiz do Drupal; ex.: modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
pt: O nome do item: ex. node.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
pt: O tipo do item, pode ser módulo, tema ou engine de tema

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
pt: Valor booleano indica se está ou não  ativo o item.

en: Schema version
pt: Versão do schema

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
pt: O número da versão do schema de bancon de dados do módulo. -1 se o módulo não estiver instalado (se as tabelas não existirem); 0 ou maior número N de funções hook_update_N() no módulo que rodaram ou existiam quando o módulo foi instalado pela primeira vez.

en: Learn more about the @module module.
pt: Saiba mais sobre o módulo @module.

en: Delete and save
pt: Excluir e salvar

en: Disable and save
pt: Desabilitar e salvar

en: Display a checkbox where users may choose if a file should be shown when viewing the content. Most formatters other than <em>Generic file</em> do not support this option.
pt: Mostra uma caixa de seleção onde usuários podem escolher se um arquivo deve ser apresentado quando o conteúdo é visto. Muitos formatos diferentes de <em>Arquivos genéricos</em> não suportam esta opção.

en: Display a text field where users may enter a description about the uploaded file. The description text is used when using the <em>Generic file</em> formatter to link to the file, the file name will be used otherwise. Most other formatters do not use the description field on output.
pt: Exibe um campo de texto no qual os usuários podem escrever uma descrição sobre o arquivo enviado. O texto de descrição é usado quando o formatador <em>Arquivo genérico</em> for usado para criar o link para o arquivo. Caso contrário, o nome do arquivo será usado. A maioria dos outros formatadores não usam o campo de descrição na exibição.

en: Can be used to display specific alt, title, or description information. May cause duplicate rows if grouping fields.
pt: Pode ser usado para exibir informações específicas do alt, título ou descrição. Pode causar linhas duplicadadas se os campos forem agrupados.

en: Allowed extensions: %ext
pt: Extensões permitidas: %ext

en: Maximum file size: %size
pt: Tamanho máximo do arquivo: %size

en: ID3 tags include embedded information such as artist, album, year, genre and other information.
pt: Tags ID3 incluem informações incorporadas como artista, álbum, ano, gênero e outras informações.

en: Auto resize
pt: Auto redimensionamento

en: Publish countdown
pt: Contagem regressiva até publicar

en: Time until the article will be automatically published
pt: Tempo até o artigo ser automaticamente publicado

en: Unpublish countdown
pt: Contagem regressiva pra despublicar

en: Time until the article will be automatically unpublished
pt: Tempo até o artigo ser automaticamente despublicado

en: Display countdown as
pt: Apresentar contagem regressiva como

en: Smart mode
pt: Modo inteligente

en: Display time units
pt: Mostrar unidades de hora

en: Long (e.g. 3 days)
pt: Longo (ex. 3 dias)

en: Short (e.g. 3d)
pt: Curto (ex. 3d)

en: No units at all
pt: Sem unidades

en: Run scheduler cron function manually
pt: Executar o Agendador de Tarefas do Scheduler manualmente

en: Standard text field
pt: Campo de texto padrão

en: Date Popup field
pt: Campo Date Popup

en: If the Date module's Date Popup module is enabled you may use the popup calendar for your field type.
pt: Se o módulo Date e o Date Popup estão habilitados você pode usar o popup de calendário em seu campo.

en: If you are using Date Popup, the following time formats are supported: !formats
pt: Se você está usando Date Popup, os seguintes formatos de data são suportados: !formats

en: Extra Info
pt: Informações adicionais

en: The text entered into this field will be displayed above the scheduling fields in the node edit form.
pt: O texto informado neste campo será apresentado acima dos campos de agendamento no formulário de edição do node.

en: The Date Popup module only accepts the following formats: !formats
pt: O módulo Date Popup só aceita os seguintes formatos: !formats

en: Enable scheduled publishing
pt: Habilitar o agendamento de publicação

en: Check this box to enable scheduled publishing for this node type.
pt: Marque esta opção para habilitar o agendamento de publicação deste tipo de conteúdo.

en: Publishing date/time is required.
pt: Data/Hora de publicação é obrigatório.

en: Check this box to if scheduled publishing is required (e.g. the user must enter a date/time).
pt: Marque esta opção se o agendamento da publicação é obrigatório (ex. o usuário deve informar data/hora).

en: Create a new revision on publishing
pt: Criar nova revisão na publicação

en: Check this box if you want a new revision created when publishing.
pt: Marque esta opção se deseja que uma nova revisão seja criada quando publicar.

en: Enable scheduled unpublishing
pt: Habilitar o agendamento de despublicação

en: Check this box to enable scheduled unpublishing for this node type.
pt: Marque esta opção para habilitar o agendamento de despublicação deste tipo de conteúdo.

en: Unpublishing date/time is required.
pt: Data/hora de despublicação é obrigatório.

en: Check this box to if scheduled unpublishing is required (e.g. the user must enter a date/time).
pt: Marque esta opção se o agendamento da despublicação é obrigatório (ex. o usuário deve informar data/hora).

en: Create a new revision on unpublishing
pt: Criar nova revisão na despublicação

en: Check this box if you want a new revision created when unpublishing.
pt: Marque esta opção se deseja que uma nova revisão seja criada quando despublicar.

en: This post is unpublished and will be published @publish_time.
pt: Este post está despublicado e será publicado em @publish_time.

en: Attempted to run schedulers internal cron function.
pt: Tentativa de executar a função do agendador de tarefas interno do Scheduler.

en: The date, when scheduler module should publish node.
pt: A data que o módulo Scheduler deve publicar o node.

en: The date, when scheduler module should unpublish node.
pt: A data que o módulo Scheduler deve despublicar o node.

en: Internal scheduler cron run activated
pt: Agendador de Tarefas interno do Scheduler ativado

en: Internal scheduler cron run manually activated
pt: Agendador de Tarefas interno do Scheduler ativado manualmente

en: Manual scheduler cron run
pt: Agendador de Tarefas manual do Scheduler ativado

en: Allows site admins to run schedulers cron function manually.
pt: Permite que administradores do site executem o agendador de tarefas do Scheduler manualmente.

en: Asc
pt: Ascendente

en: Example field
pt: Campo de exemplo

en: Some examüple content that references a user
pt: Algum conteúdo de exemplo que referencia um usuário

en: - Basic validation -
pt: - Validação básica -

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view. Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming, or when you want to use this field as a token in other fields.
pt: Marque esta caixa para não exibir este campo, mas ainda assim carregá-lo na view. Use esta opção para esconder o campo agrupador de cada registro, ou quando realizar operações avançadas com temas, ou ainda quando desejar utilizar este campo como padrão de substituição para outros campos.

en: HTML element
pt: Elemento HTML

en: Most styles provide wrappers for fields. If the chosen style supports wrappers, wrap the field in this HTML element. The default will usually be either DIV or SPAN.
pt: A maioria dos estilos provêm elementos para envolver os campos. Caso o estilo selecionado tenha suporte à estes, envolva o campo com este elemento HTML. O padrão será normalmente DIV ou SPAN.

en: Element class
pt: Classe do elemento

en: The class to provide on the wrapper element. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field".
pt: A classe a ser usada no elemento que envolverá o campo. Você pode usar dados desta view tais quais os "Padrões de substituição" em "Reescrever a saída deste campo".

en: Label HTML element
pt: Elemento HTML do rótulo

en: What HTML Element type to use to wrap the label.
pt: Qual tipo de Elemento HTML usar para envolver o rótulo.

en: Label class
pt: Classe do rótulo

en: The class to provide on the label wrapper element.
pt: A classe a ser usada no elemento envolvendo o rótulo.

en: Place a colon after the label
pt: Colocar dois pontos após o rótulo

en: If the label is to be inline with the value, place a colon between them. Not valid for styles such as table where the label is not placed with the value.
pt: Se o rótulo estiver na mesma linha que o valor, colocar dois pontos entre eles. Inválido para estilos como tabela, onde o rótulo não é posicionado junto ao valor.

en: Wrapper HTML element
pt: Elemento HTML para envolver

en: What HTML Element type to use to wrap the field (and the label). This is not supported by some styles such as tables.
pt: Qual tipo de elemento HTML usar para envolver o campo (e o rótulo). Isso não é suportado por alguns estilos como tabelas.

en: Wrapper class
pt: Classe wrapper

en: The class to provide on the wrapper element.
pt: Classe do elemento que envolve o campo.

en: Add default classes
pt: Adicionar classes padrão

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
pt: Usar as classes padrão do Views para identificar o campo, o rótulo do campo e o conteúdo do campo.

en: Rewriting
pt: Reescrevendo

en: Use absolute path
pt: Usar caminho absoluto

en: Rel Text
pt: Texto Rel

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
pt: Incluir atributo Rel para uso no lightbox2 ou outro utilitário em javascript.

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters %5B and %5D please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
pt: <p>Os seguintes padrões de substituição estão disponíveis para este campo. Observe que, devido à ordem com que os campos são construídos, você não poderá usar campos posteriores a este; se você precisa de um campo que não está listado, reordene os campos.
    Se você gostaria de obter os caracteres %5B ou %5D por favor use os códigos de entidades HTML '%5B' ou '%5D', caso contrário eles serão substituídos por espaços em branco.</p>

en: Preserve certain tags
pt: Preservar certas tags

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
pt: Digite as tags que devem ser preservadas durante o processo de limpeza. Exemplo: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot;, que preserva todas as tags p e br

en: Empty field behavior
pt: Comportamento do campo vazio

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You my assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
pt: Digite expressões matemáticas como 2 + 2 ou sqrt(5). Você pode definir variáveis, criar funções matemáticas e calcular seus valores. Use ; para separar. Por exemplo: f(x) = x + 2; f(2).

en: Format plural
pt: Formatar plural

en: If checked, special handling will be used for plurality.
pt: Se selecionado, será usada uma manipulação especial para plurais.

en: Singular form
pt: Singular

en: Text to use for the singular form.
pt: Texto para usar na forma singular.

en: Plural form
pt: Plural

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
pt: Texto a ser utilizado para a forma no plural. @count será substituído pelo valor.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
pt: Um intervalo à partir do tempo atual, tal como "!example1" ou "!example2"

en: View name must be alphanumeric or underscores only, but cannot be numeric.
pt: O nome da view deve conter somente caracteres alfanuméricos ou traço baixo ("_"), mas não pode ser numérico.

en: Update and override
pt: Atualizar e sobrescrever

en: Clone display
pt: Clonar exibição

en: You can use a more descriptive name for this view here. Spaces are allowed
pt: Você pode usar um nome mais descritivo para a view aqui. Espaços são permitidos.

en: Translation method
pt: Método de tradução

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
pt: Selecione um método de tradução para ser usado com os dados do Views tais como cabeçalho, rodapé, e texto vazio.

en: Administrative Title
pt: Título administrativo

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
pt: Esse título será exibido na página de edição das views ao invés do padrão. Isso pode ser útil caso você tenha 2 vezes o mesmo item.

en: Do not pass admin strings for translation.
pt: Não passar texto de administração para tradução.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
pt: Usar a função nativa t(). Não recomendado pois não suporta atualização de traduções existentes.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
pt: Se você precisa traduzir rótulos do Views para outras línguas, considere instalar o módulo de tradução de Views do pacote <a href="!path">Internationalization</a>.

en: Feed Item ID
pt: ID do Item de Feed

en: The unique ID of the aggregator item.
pt: O identificador único do item agregador.

en: The guid of the original imported item.
pt: O guid do item original importado.

en: Get the actual node from a node revision.
pt: Obter o node a partir de uma revisão.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
pt: Alguns papéis não possuem permissão para acessar o conteúdo, mas o display %display não tem controle de acesso.

en: The extension of the file.
pt: A extensão do arquivo.

en: The user, who uploaded the file.
pt: O usuário que enviou o arquivo

en: Math expression
pt: Expressões matemáticas

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
pt: Calcula uma expressão matemática e exibe seu resultado.

en: Use destination
pt: Usar destino

en: Add destination to the link
pt: Adicionar destino para o link

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
pt: Exibe o link do comentário no formulário assim como na exibição da chamada, ao invés da maneira exibida no node completo.

en: Display error message
pt: Exibir mensagem de erro

en: The url of the attached file.
pt: A url do arquivo anexado

en: No comment
pt: Sem comentário

en: Comment or document this display.
pt: Comentar ou documentar este display.

en: Display status
pt: Status de exibição

en: Define if this display is or is not enabled.
pt: Definir se a exibição está ou não habilitada

en: Query settings
pt: Configurações da query

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
pt: Permitir configuração de opções avançadas para o plugin de query

en: The name and the description of this display
pt: O nome e a descrição deste display

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
pt: Esse nome aparecerá apenas na área administrativa da view.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
pt: Essa descrição aparecerá apenas na área administrativa da view.

en: This display's comments
pt: Comentários deste display

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
pt: Esse valor será visto e usado apenas na Interface de Usuário do Views e pode ser usado para documentar esse display. Você pode utilizá-lo para fazer anotações de como e por que o display foi configurado.

en: Status of this display
pt: Status desta exibição

en: Enable display
pt: Ativar exibição

en: If unchecked, this display will not be available in the site.
pt: Se desmarcado, esse display não estará disponível no site.

en: Query options
pt: Opções da query

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
pt: O nome do display deve conter apenas letras, números ou traços baixos ("_").

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
pt: Este display deveria herdar o paginador do display ao qual está anexado?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
pt: Este display deveria exibir paginador? Isso só é significativo se estiver herdando o paginador.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
pt: Texto para exibir ao invés dos resultados até que o usuário selecione e aplique um filtro exposto.

en: Include all items option
pt: Opção de incluir todos os itens

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
pt: Caso selecionado, um item extra será incluído à itens por página para exibir todos os itens.

en: All items label
pt: Rótulo de todos os itens

en: Which label will be used to display all items
pt: Qual rótulo será usado para mostrar todos os itens

en: The number of items to display per page.
pt: O número de itens a exibir por página.

en: Disable SQL rewriting
pt: Desabilitar reescrita SQL

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_db_rewrite_sql().
pt: Desativar reescrita de SQL desativará todas as checagens de node_access assim como outros módulos que implementam hook_db_rewrite_sql().

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
pt: AVISO: Desativar o SQL rewriting significa desabilitar a segurança de acesso ao node. Isso pode permitir usuários ter acesso a dados restritos se a sua view não estiver configurada corretamente. Utilize essa opção apenas se você entende e aceita esse risco.

en: The class to provide on each row.
pt: A classe a ser inserida em cada linha.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
pt: Você pode usar padrões de substituição tais como usados em "Reescrever saída deste campo" para todos os campos.

en: Table summary
pt: Resumo da tabela

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
pt: Este valor será exibido como um atributo summary-table no html. Use isso para melhorar a acessibilidade do seu site.

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
pt: Se selecionado, o atual caminho será exibido como a opção padrão no menu expresso, caso se aplique.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
pt: A classe usada no elemento que envolve a lista, fora dela.

en: List class
pt: Classe da lista

en: The class to provide on the list element itself.
pt: A classe para ser inserida na lista.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
pt: Defina o caminho base para os links nessa view de
            sumário, ex.: http://example.com/<strong>caminho_da_view/arquivo</strong>.
            Não inclua barras no começo ou no final. Se este valor
            for vazio, Views usará o primeiro caminho encontrado como caminho base,
            nos displays tipo página, ou / se nenhum caminho for encontrado.

en: If checked, the current argument setting will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
pt: Se selecionado, a configuração do atual argumento será exibida como opção padrão do menu expresso, caso se aplique.

en: Text formats enabled for rich-text editing
pt: Formatações de texto ativadas para edição de texto-rico

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
pt[0]: O %element-título não pode conter menos que um token.
pt[1]: O %element-título tem que conter pelo menos @count token.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
pt[0]: O %element-título tem que conter até um token
pt[1]: O %element-título tem que conter até @count tokens.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
pt: Digite uma chave de sistema para este elemento. A chave pode conter somente caracteres alfanuméricos e 'underscores'. Esta chave será usada como o nome de sistema do elemento. Esse valor não interfere em como os dados são salvos, mas pode ser útil se alguma customização do formulário tiver que ser implementada.

en: Status of this form
pt: Status desse formulário

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
pt: Ao fechar o formulário, impede-se envios subsequentes por quaisquer usuários.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
pt: O papel %authenticated se aplica a qualquer usuário logado no site, não importando o seu papel.

en: Delete settings
pt: Apagar configurações

en: Enable Disqus comments
pt: Habilitar comentários Disqus

en: The preferred menus used by <em>&lt;the menu selected by the page&gt;</em> can be customized on the <a href="!url">Menu block settings page</a>.
pt: Os menus preferidos usados pelo <em>&lt; menu selecionado pela página &gt;</em> podem ser customizados na <a href="!url"> Página de configurações do Menu Block</a>.

en: Fixed parent item
pt: Item pai fixo

en: Alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected menu item.
pt: Alterar as opções "nível inicial" e "profundidade máxima" para serem relativos ao item pai fixo. A árvore de links somente irá conter filhos do item de menu selecionado.

en: Select the menu to use for the tree of links.
pt: Selecione o menu a usar para a árvore de links.

en: Latest blog posts
pt: Últimos posts do Blog

en: %time hence
pt: Desde %time

en: Do my action
pt: Realiza minha ação

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
pt: Esse formulário pode ser usado para reenviar e-mails configurados para este webform. Confira os e-mails que precisam ser enviados e clique em <em>Reenviar e-mails</em> para reenviá-los.

en: Resend e-mails
pt: Reenviar e-mails

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
pt: Submissão salva. Você pode retornar a esse formulário posteriormente e ele irá restaurar os valores atuais.

en: Options to select across the top. One option per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
pt: Opções disponíveis. Uma opção por linha.<strong> Pares de valores-chaves DEVEM ser especificados como "numero_chave| opção disponível"</strong> O uso de apenas caracteres alfanuméricos e underscores é recomendado nas chaves.

en: Questions list down the side of the grid. One question per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
pt: Questões listadas na parte inferior da grade.<strong> Pares de valores-chaves DEVEM ser especificados como "numero_chave| opção disponível"</strong> O uso de apenas caracteres alfanuméricos e underscores é recomendado nas chaves.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
pt: Questões listadas na parte inferior da grade.<strong> Pares de valores-chaves DEVEM ser especificados como "numero_chave| opção disponível"</strong> O uso de apenas caracteres alfanuméricos e underscores é recomendado nas chaves. Uma opção por linha. Grupos de opções podem ser especificados com &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; pode ser usado para inserir itens na raiz do menu depois de especificado um grupo.

en: Show "Save draft" button
pt: Mostrar botão "Salvar rascunho"

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
pt: Permite aos usuários salvar e terminar de preencher o formulário mais tarde. Essa opção está disponível apenas para usuários autenticados.

en: Automatically save as draft between pages
pt: Salvar rascunho automaticamente entre as páginas

en: Automatically save partial submissions when users click the "Next" or "Previous" buttons in a multipage form.
pt: Salva automaticamente os valores preenchidos pelo usuário quando ele clica nos botões "Próximo" ou "Anterior" em um formulário de múltiplas páginas.

en: You must select at least one email address to resend submission.
pt: Você deve selecionar pelo menos um endereço de e-mail para reenviar uma submissão.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
pt: Nenhum e-mail pode ser enviado devido a um erro no servidor.

en: This webform is currently not setup to send emails.
pt: Atualmente este webform não está configurado para enviar e-mails.

en: Successfully re-sent submission #@sid to 1 recipient. | Successfully re-sent submission #@sid to @count recipients.
pt[0]: Submissão #@sid reenviada com sucesso para 1 destinatário.
pt[1]: Submissão #@sid reenviada com sucesso para @count destinatários.

en: Skip default argument for view URL
pt: Ignorar argumento padrão para URL da view

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
pt: Selecionar para incluir este argumento default quando construir a URL desta view. Ignorar argumentos default é útil p. ex. no caso de feeds.

en: Replace spaces with dashes
pt: Substituir espaços por hífens

en: External server URL
pt: URL do servidor externo

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
pt: Cria link para um servidor externo usando uma URL completa: p. ex. 'http://www.exemplo.com.br' ou 'www.exemplo.com.br'.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
pt: Converter quebra de linhas para tag HTML &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
pt: Caso seja selecionada, todas as quebras de linha (\n) serão convertidas em tags HTML &lt;br&gt;.

en: Time hence
pt: A partir de

en: Time hence (with "hence" appended)
pt: A partir de (com "a partir de" incluso)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
pt: Como os dados serializados devem ser exibidos. Você pode escolher uma chave personalizada do array/objeto ou um print_r em toda a saída.

en: Full data (unserialized)
pt: Dados completos (não serializados)

en: Full data (serialized)
pt: Dados completos (serializados)

en: A certain key
pt: Uma chave

en: Which key should be displayed
pt: Qual chave deve ser mostrada

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
pt: Você precisa digitar uma chave se deseja mostrar uma data com chave.

en: How many different units to display in the string.
pt: Quantidade de unidades diferentes para mostrar nesta expressão.

en: The content to which the comment is a reply to.
pt: O conteúdo para qual o comentário é remetido para.

en: The node ID.
pt: O ID do node.

en: User has a revision
pt: Usuário tem uma revisão

en: All nodes where a certain user has a revision
pt: Todos os nodes com revisão de um certo usuário

en: Module/Theme/Theme engine
pt: Módulo/Tema/Mecanismo de Tema

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
pt: Módulos/Temas/Mecanismos de Tema na sua base de códigos.

en: Module/Theme/Theme engine filename
pt: Nome do arquivo do Módulo/Tema/Mecanismo de Tema

en: Module/Theme/Theme engine name
pt: Módulo/Tema/Engine de Tema

en: Terms on node
pt: Termos no node

en: Provide serialized data of the user
pt: Fornece dados seriais do usuário

en: Native language
pt: Idioma nativo

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
pt: Se marcado, o idioma nativo será mostrado

en: Access operation to check
pt: Acessar a operação para checar

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
pt: Escolha um campo de ordenação de tabela alternativo para usar quando o campo de pontuação da pesquisa estiver indisponível.

en: Hide attachments in summary
pt: Esconder os anexos no sumário

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
pt: Caso você desabilite esta opção, uma grade contendo apenas uma linha terá o mesmo número de células de tabela (<TD>) como itens. Caso você insista, você pode ter problemas com seu CSS.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
pt: Por padrão a tabela fica escondida para uma view vazia. Com essa opção é possível mostrar uma tabela vazia com texto dentro.

en: An icon corresponding to the file MIME type.
pt: Um ícone correspondente ao tipo MIME do arquivo.

en: The data column may contain only a few or none any of these data options. The name of the module that provides the data is shown in parentheses.
pt: A coluna de dados pode conter somente algumas ou nenhumas destas opções de dados. O nome do módulo que provê o dado é mostrado entre parênteses.

en: ImageCache: Flush ALL presets for this node's filefield images
pt: ImageCache: Refazer TODOS presets para as imagens do filefield neste post

en: ImageCache: Generate ALL presets for this node's filefield images
pt: ImageCache: Gerar TODOS presets para as imagens do filefield neste post

en: ImageCache: Generate configured preset(s) for this node's filefield images
pt: ImageCache: Gerar preset(s) configurados para as imagens do filefield neste post

en: Select which imagecache presets will be effected
pt: Selecione quais presets do imagecache serão afetados

en: @type tokens
pt: tokens de @type

en: global token
pt: token global

en: The URL alias of the parent menu link of the node.
pt: A URL alternativa do link de menu pai do node.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary the taxonomy term belongs to.
pt: A ID única do vocabulário de taxonomia ao qual o termo pertence.

en: The name of the taxonomy vocabulary the taxonomy term belongs to.
pt: O nome do vocabulário de taxonomia ao qual o termo de taxonomia pertence.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary the taxonomy term belongs to.
pt: A descrição opcional do vocabulário de taxonomia ao qual o termo de taxonomia pertence.

en: UNIX timestamp format
pt: Formato de timestap do UNIX

en: !description date in 'small' format. (%date)
pt: !description data no formato 'curto'. (%date)

en: !description in UNIX timestamp format (%date)
pt: !description no formato UNIX timestamp (%date)

en: !description in 'time-since' format. (%date)
pt: !description no formato 'desde-quando'. (%date)

en: Enter a valid email address or use a token e-mail address such as %mail.
pt: Insira um email válido ou use um email como %mail.

en: Basic tokens
pt: Tokens básicos.

en: The name of the user if logged in. Blank for anonymous users.
pt: O nome do usuário se estiver logado. Em branco para usuários anônimos.

en: The e-mail address of the user if logged in. Blank for anonymous users.
pt: O endereço de e-mail do usuáro se estiver logado. Em branco para usuários anônimos.

en: The IP address of the user.
pt: O endereço de IP do usuário.

en: The name of the site (i.e. %site_name)
pt: O nome do site (ex. %site_name)

en: The current date, formatted according to the site settings.
pt: A data atual, formatada de acordo com as configurações do site.

en: The node title.
pt: O título do node.

en: Special tokens
pt: Tokens especiais.

en: Any user profile field or value, such as %profile[name] or %profile[profile_first_name]
pt: Qualquer campo ou valor do perfil do usuário, tais como %profile[name] ou %profile[profile_first_name]

en: Tokens may be populated from the URL by creating URLs of the form http://example.com/my-form?foo=bar. Using the token %get[foo] would print "bar".
pt: Tokens podem ser populados da URL criando-se URLs do formulário http://exemplo.com.br/meu-formulario?foo=bar. O uso do token %get[foo] irá imprimir "bar"

en: E-mail tokens
pt: Tokens de e-mail.

en: All included components in a hierarchical structure.
pt: Todos os componentes incluídos em uma estrutura hierárquica.

en: A formatted value and field label. Elements may be accessed such as <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
pt: Um valor formatado e um rótulo. Elementos podem ser acessados como <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Não inclua aspas.

en: The URL for viewing the completed submission.
pt: A URL para visão completa da submissão.

en: Submission tokens
pt: Tokens de submissão

en: The unique submission ID.
pt: O ID único da submissão.

en: A value without additional formatting. Elements may be accessed such as <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
pt: Um valor sem formatações adicionais. Elementos podem ser acessados como <em>%value[fieldset_a[key_b]</em>. Não inclua aspas.

en: Webform requires at least version @version of Drupal core.
pt: O Webform requer pelo menos da versão @version do núcleo do Drupal.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "today") base the current day on this timezone.
pt: Se você estiver usando datas relativas para o valor padrão (ex. "today"), considerar a data atual neste fuso horário.

en: The save directory %directory is not valid.
pt: O diretório destinado para a gravação %directory não é válido.

en: Download @filename
pt: Baixar @filename

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
pt: O valor padrão do campo identificado por esta chave. Para seleções múltiplas, use vírgulas para separar múltiplos valores.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "now") base the current time on this timezone.
pt: Caso esteja utilizando datas relativas para um determinado valor (por exemplo "now") configure o horário neste mesmo fuso horário.

en: Label display
pt: visualização de rótulos

en: Determines the placement of the component's label.
pt: Determine a posição do rótulo do componente.

en: Hide label
pt: Ocultar rótulo

en: Do not display the label of this component.
pt: Não exibir o rótulo deste componente.

en: Save component
pt: Salvar componente

en: A Webform component could not be saved because a timeout occurred while trying to acquire a lock for the node. Details: <pre>@component</pre>
pt: Um componente Webform não pode ser salvo por ter demorado demais ao tentar travar o node. Detalhes: <pre>@component</pre>

en: The <em>Custom URL</em> option supports Webform token replacements.
pt: A opção de <em>URL Personalizada</em> permite a utilização de tokens.

en: Use replacement tokens from the first row
pt: Use tokens de substituição para a primeira linha

en: Remove whitespace
pt: Remover espaços em branco

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
pt: Se selecionado, todos os espaços em branco no início e no fim da saída serão removidos.

en: Hide rewriting if empty
pt: Ocultar reescrita se estiver vazio

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
pt: Não mostrar conteúdo reescrito se este campo estiver vazio.

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago", enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
pt: Se "Personalizado", veja <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">a documentação PHP</a> para formatos de data. Se "Tempo atrás", entre o número de diferentes unidades de tempo para mostrar, cujo padrão é 2.

en: Display extenders
pt: Extensores de display

en: Select extensions of the views interface.
pt: Selecionar extensões da interface de views.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
pt: Minha tabela invocou certificar mas a pesquisa não tem método ensure_table.

en: Empty display extender
pt: Extensor de display vazio

en: Raw value from URL
pt: Valor bruto da URL

en: The date of the most recent new content on the feed.
pt: A data do conteúdo novo mais recente no feed.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
pt: O ID do node ao qual o comentário pertence.

en: Path component
pt: Componente do caminho

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
pt: A numeração inicia de 1, p. ex. na página admin/estrutura/tipos, o 3.o componente do caminho é "tipos"

en: Do not display more link unless there is more content
pt: Não exibir mais link a menos que tenha mais conteúdo

en: Display title may not be empty.
pt: O título do display não pode ser vazio.

en: Autosubmit
pt: Autosubmeter

en: Automatically submit the form once an element is changed.
pt: Enviar o formulário automaticamente ao modificar um elemento.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
pt: Ocultar o botão de envio se o javascript estiver habilitado.

en: Provide default field wrapper elements
pt: Fornecer elementos padrões ao redor dos campos

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
pt: Campos alinhados serão exibidos lado a lado em vez de um após o outro. Note que alguns campos ignoram isto se são elementos de bloco, especialmente campos do body e outros formatados HTML.

en: Hide the "Go" button
pt: Esconder o botão "Ir"

en: Show the empty text in the table
pt: Mostrar o texto vazio na tabela

en: Show all webform pages in block
pt: Mostrar todas as páginas de webform em bloco

en: By default multi-page webforms redirect to the node page for all pages after the first one. If checked, all pages will be shown in the block instead.
pt: Por padrão, webforms paginados redirecionam para a página do conteúdo em todas as páginas depois da primeira. No entanto, se esta opção estiver selecionada, todas as páginas serão exibidas no bloco.

en: Tokens may also be populated from POST values that are submitted by forms.
pt: Tokens podem também ser populados de valores do POST que são enviados por formulários.

en: In addition to %get and %post, the following super tokens may be used, though only with logged-in users: %server, %cookie, and %request. For example %server[HTTP_USER_AGENT] or %session[id].
pt: Conjuntamente com %get e %post, os seguintes tokens especiais podem ser usados somente com usuários logados: %server, %cookie, e %request. Por exemplo %server[HTTP_USER_AGENT] ou %session[id].

en: The earliest date that may be entered into the field.
pt: A data mais recente que pode ser informada no campo.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
pt: Aceita qualquer data de qualquer  <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">Formato GNU de Entrada de Datas</a>.

en: The latest date that may be entered into the field.
pt: A data mais antiga que pode ser informada no campo.

en: The entered date must be @start_date or later.
pt: A data informada precisa ser @start_date ou posterior.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
pt: A data informada precisa ser @end_date ou anterior.

en: Include webform forms in search index
pt: Incluir formulários do Webform no índice de pesquisa

en: When selected, all Webform nodes will have their form components indexed by the search engine.
pt: Se esta opção for selecionada, todos os componentes dos nodes de Webform serão indexados pelo mecanismo de busca.

en: Submissions generated from Webform forms.
pt: Submissões geradas por formulários de Webform.

en: Private fields are shown only to users with results access.
pt: Campos privados são mostrados apenas para usuários com acesso aos resultados.

en: Download range options
pt: Opções de alcance de download.

en: All submissions
pt: Todas as submissões

en: Only new submissions since your last download
pt: Apenas novas submissões desde seu último download

en: Only the latest
pt: Apenas o mais recente

en: All submissions starting from
pt: Todas as submissões a partir de

en: Saved to DB
pt: Salvo no banco de dados

en: Restore values to DB
pt: Restaurar valores para o banco de dados

en: Allow multiple arguments to work together
pt: Permite que múltiplos parâmetros trabalhem juntos.

en: Ignore case allows for doing database searches without case sensitivity. MySQL already works in lower-case mode, so MySQL users should leave this unchecked to improve performance.
pt: Ignorar caixa permite fazer buscas no banco de dados insensíveis a maiúsculas e minúsculas. MySQL já trabalha no modo caixa baixa, de modo que usuários do MySQL devem deixar este campo desmarcado para aumentar a performance.

en: Provide text to display if this field returns no results. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
pt: Fornecer texto para ser exibido caso este campo não retorne resultados. Você pode usar HTML. Você pode inserir dados para esta view com os "Padrões de substituição" na seção "Reescrever resultados" abaixo.

en: Limit operators
pt: Limitar operadores

en: Restrict which operators will be available to select in the exposed operator form.
pt: Restringe quais operadores estarão disponíveis no formulário exposto.

en: Limit the exposed operators
pt: Limitar os operadores expostos

en: Select which operators will be available to select in the exposed operator form. If none is selected, all the operators listed here will be used.
pt: Selecione que operadores estarão disponíveis para selecionar nas operações expostas do formulário. Se nenhuma for selecionada, todas as operações listadas serão usadas.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
pt: O operador no filtro é inválido: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
pt: Nenhum valor válido foi encontrado no filtro: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
pt: O valor @value não é um array para @operator no filtro: @filter.

en: Include NULL rows
pt: Incluir colunas NULAS

en: Treats NULL as zero (0).
pt: Tratar NULO como zero (0)

en: Style plugin @plugin: @message
pt: Estilo do plugin @plugin: @message

en: Whether or not the comment is currently in the moderation queue.
pt: Se o comentário está ou não atualmente na lista de moderação.

en: In the moderation queue
pt: Na fila, aguardando moderação

en: Whether or not the node is currently in the moderation queue.
pt: Se o node está ou não atualmente na lista de moderação.

en: Load default argument from node page, thats good for related taxonomy blocks
pt: Carrega os argumentos padrão para o node, e isso é bom para blocos com taxonomia relacionada.

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
pt: Insira um código PHP que retorne TRUE ou FALSE. Não retornar nada é o mesmo que retornar FALSE, então CERTIFIQUE-SE de retornar alguma coisa se não quiser declarar um argumento inválido. Não use &lt;?php ?&gt;. O argumento a validar será "$argument" e a view será "$view". Você pode alterar o argumento definindo "$handler->argument". Você pode mudar o título usado para substituições para este argumento definindo "$handler->validate_title".

en: Hide attachments when displaying argument summary
pt: Oculta os anexos ao exibir o argumento como um sumário

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
pt: Se não marcado, campos que não estão configurados para customizar seus elementos HTML não obterão invólucros para os seus campo, rótulo e invólucro de campo + rótulo. Você pode usar isto para rapidamente reduzir a quantidade de marcação que a view oferece por padrão, ao custo de tornar mais difícil de aplicar CSS.

en: Select the current argument
pt: Selecione os argumentos atuais

en: Link the user picture to the user's profile
pt: Linkar a imagem do usuário para o perfil do mesmo.

en: Specify which display or custom url this display will link to.
pt: Especifica que display ou url personalizada para qual este display irá linkar.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above. You can override the url at the link display setting.
pt: Isso irá adicionar um link "Mais..." no final desta view, que irá linkar para a página da view. Se você tem mais de uma view de página, o link irá apontar para o display especificado acima na opção "Display do link". Você pode sobrescrever a URL na opção de exibição do link.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
pt: <p>Os seguintes tokens estão disponíveis para este link.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
pt: Um caminho do Drupal ou URL externa para qual o link "Mais..." irá apontar. Note que isto irá sobrescrever a configuração de exibição do link acima.

en: The @function() function called token replacement with an array rather than a string for $text
pt: A função @function() chamou o substituto do token com um array ao invés de uma string para $text

en: This form has received the maximum number of entries.
pt: Este formulário recebeu o número máximo de submissões.

en: Total submissions limit
pt: Limite total de submissões

en: Limit the total number of allowed submissions.
pt: Limitar o número total de submissões permitidas.

en: Per user submission limit
pt: Limite de submissões por usuário

en: Limit each user to !count submission(s) !timespan
pt: Limitar cada usuário a !count submissão(ões) !timespan

en: Limit to !count total submission(s) !timespan
pt: Limitar a um total de !count submissão(ões) !timespan

en: @count total
pt: Total de @count

en: @count new since @date
pt: @count novo desde @date

en: Only the latest !number submissions
pt: Apenas as !number últimas submissões

en: The webform node this submission was generated from.
pt: O node do webform em que esta submissão foi gerada.

en: Webform Node
pt: Node do webform

en: The user who sent the webform submission.
pt: O usuário que enviou a submissão do webform.

en: Webform Submission User
pt: Usuário da submissão do webform

en: Webform submissions of the given Webform node.
pt: Submissões do webform do node do webform.

en: Webform Submission
pt: Submissão do webform

en: Webform submissions of the given user.
pt: Submissões do webform do usuário.

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
pt: Texto para usar no atributo 'title' (HTML), que a maioria dos browsers mostram como um balão quando o usuário passa o mouse sobre o link.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
pt: Habilite para esconder este campo quando estiver vazio. Note que o rótulo do campo ou saída reescrita ainda pode ser exibida. Para esconder rótulos, marque as opções de estilo ou estilo de linha para campos vazios. Para esconder conteúdo reescrito, marque a caixa de seleção "Esconda reescrita se vazio".

en: Date in the form of CCYYMMDD.
pt: Data em formato de CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
pt: Data no formato de YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
pt: Data no formato de YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
pt: Data no formato de MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
pt: Data no formato de DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
pt: Data no formato de WW (01 - 53).

en: Last comment uid
pt: UID do último comentário

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
pt: O ID de usuário do autor do último comentário do node.

en: Unique access event ID.
pt: ID de evento de acesso único

en: Convert spaces in term names to hyphens
pt: Converter espaços em nomes de termos para hífens

en: Replace an existing view if one exists with the same name
pt: Substitua a View existente se existir uma View com o mesmo nome.
