NodeStream (6.x-1.4) - en to fa translation catalogue (1821 entries)

en: Forms
fa: فرم‌ها

en: Home
fa: خانه

en: User interface
fa: رابط کاربری

en: Slideshow
fa: اسلایدشو

en: Title
fa: عنوان

en: Body
fa: بدنه

en: Images
fa: تصاویر

en: Previous
fa: قبلی

en: Next
fa: بعدی

en: user
fa: کاربر

en: select
fa: انتخاب

en: Pages
fa: صفحه‌ها

en: Save configuration
fa: ذخیره پیکربندی

en: Reset to defaults
fa: بازنشاندن به پیش‌فرض

en: context
fa: زمینه

en: delete
fa: حذف

en: Status
fa: وضعیت

en: Administer
fa: مدیریت

en: Markup
fa: نشانه گذاری

en: Prefix
fa: پیشوند

en: Suffix
fa: پسوند

en: E-mail
fa: پست الکترونیکی

en: Delete
fa: حذف

en: Submit
fa: ثبت

en: Operations
fa: کارکردها

en: Content
fa: محتوا

en: Value
fa: مقدار

en: Username
fa: نام کاربری

en: Private
fa: خصوصی

en: content
fa: محتوا

en: Groups
fa: گروه‌ها

en: Group
fa: گروه

en: Type
fa: نوع

en: Author
fa: نویسنده

en: Closed
fa: بسته شده

en: Organic groups
fa: گروه‌ها

en: List
fa: لیست

en: Subject
fa: موضوع

en: Actions
fa: عملکردها

en: disabled
fa: غیرفعال

en: Cancel
fa: لغو

en: Remove
fa: حذف

en: Description
fa: شرح

en: Language
fa: زبان

en: Read more
fa: ادامه مطلب

en: more
fa: بیشتر

en: Enable
fa: فعال

en: Disable
fa: غیرفعال

en: Access control
fa: کنترل دسترسی

en: Article
fa: مقاله

en: Disabled
fa: غیرفعال

en: Enabled
fa: فعال

en: Administration
fa: مدیریت

en: footer
fa: پاورقی

en: Comments
fa: دیدگاه‌ها

en: Action
fa: عملکرد

en: On
fa: روشن

en: error
fa: خطا

en: Block title
fa: عنوان بلوک

en: Taxonomy
fa: رده بندی

en: Yes
fa: بله

en: No
fa: خیر

en: Content types
fa: انواع محتوا

en: Categories
fa: دسته‌ها

en: Download
fa: دانلود

en: Version
fa: نسخه

en: Go
fa: برو

en: view
fa: مشاهده

en: Overview
fa: مرورکلی

en: all
fa: همه

en: File
fa: فایل

en: Tag
fa: برچسب

en: File path
fa: مسیر فایل

en: Login
fa: ورود

en: Advanced options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: Edit
fa: ویرایش

en: Date
fa: تاریخ

en: Size
fa: اندازه

en: Search
fa: جستجو

en: Reset
fa: بازنشانی

en: None
fa: هیچ

en: Display settings
fa: تنظیمات نمایش

en: default
fa: پیش‌فرض

en: This action cannot be undone.
fa: این عمل برگشت‌پذیر نیست.

en: Number
fa: عدد

en: Message
fa: پیغام

en: Block settings
fa: تنظیمات بلوک

en: Comment form
fa: فرم دیدگاه

en: User contact form
fa: فرم تماس کاربر

en: - None -
fa: - هیچکدام -

en: Weight
fa: وزن

en: Variable
fa: متغیر

en: Link
fa: پیوند

en: Image
fa: تصویر

en: Center
fa: وسط

en: Help text
fa: متن راهنما

en: Types
fa: انواع

en: Hierarchy
fa: سلسله مراتب

en: Multiple
fa: چندین

en: Related terms
fa: واژه‌های مرتبط

en: Required
fa: اجباری

en: Parent
fa: والد

en: Depth
fa: عمق

en: none
fa: هیچ

en: Category
fa: دسته

en: Settings
fa: تنظیمات

en: Feed
fa: خوراک

en: Name
fa: نام

en: edit
fa: ویرایش

en: Import
fa: ورود

en: Book
fa: کتاب

en: Export
fa: استخراج

en: Taxonomy term
fa: واژه رده بندی

en: settings
fa: تنظیمات

en: Back
fa: بازگشت

en: Node ID
fa: شناسه گره

en: Field
fa: فیلد

en: category
fa: دسته

en: header
fa: سر صفحه

en: Label
fa: برچسب

en: Preview
fa: پیش‌نمایش

en: Save
fa: ذخیره

en: Help
fa: راهنما

en: Font Size
fa: انداره فونت

en: True
fa: صحیح

en: False
fa: غلط

en: Font
fa: فونت

en: Default
fa: پیش‌فرض

en: Background
fa: زمینه

en: Background Color
fa: رنگ پس زمینه

en: Summary
fa: خلاصه

en: Update
fa: به‌روزرسانی

en: Open
fa: باز

en: Top
fa: بالا

en: Small
fa: کوچک

en: Large
fa: بزرگ

en: Sunday
fa: یک‌شنبه

en: Monday
fa: دوشنبه

en: Tuesday
fa: سه‌شنبه

en: Wednesday
fa: چهارشنبه

en: Thursday
fa: پنج‌شنبه

en: Friday
fa: جمعه

en: Saturday
fa: شنبه

en: Core
fa: هسته

en: Archives
fa: آرشیوها

en: Icon
fa: آیکن

en: Schedule
fa: برنامه زمانی

en: Time
fa: زمان

en: Views
fa: نماها

en: Access
fa: دسترسی

en: Add
fa: افزودن

en: View
fa: مشاهده

en: Format
fa: قالب‌بندی

en: Audio
fa: صوتی

en: URL
fa: نشانی

en: Path
fa: مسیر

en: Sync
fa: همگام‌سازی

en: Vocabularies
fa: واژگان‌ها

en: Form ID
fa: شناسه‌ی فرم

en: Manage
fa: مدیریت

en: Refresh
fa: تازه‌سازی

en: Region
fa: ناحیه

en: Anchor
fa: لنگر

en: Display
fa: نمایش

en: Node type
fa: نوع گره

en: Menu
fa: منو

en: Advanced settings
fa: تنظیمات پیشرفته

en: results
fa: نتایج

en: search
fa: جستجو

en: Teaser
fa: خلاصه

en: Notes
fa: یادداشت‌ها

en: Event
fa: رویداد

en: Text
fa: متن

en: Theme
fa: پوسته

en: Layout
fa: آرایش

en: read more
fa: بیشتر بخوانید

en: Display mode
fa: نحوه نمایش

en: Timestamp
fa: الگوی زمانی

en: Keywords
fa: کلمات کلیدی

en: <none>
fa: <هیچ>

en: Component
fa: جزء

en: ID
fa: شناسه

en: Unknown
fa: نامشخص

en: Attachment
fa: پیوست

en: Submission guidelines
fa: زاهنما های ثبت

en: n/a
fa: هیچ

en: Upload
fa: بارگذاری

en: Picture
fa: تصویر

en: Titles
fa: عناوین

en: Paths
fa: مسیرها

en: Mail
fa: ارسال نامه

en: Before
fa: قبل از

en: After
fa: بعد

en: User
fa: کاربر

en: Content type
fa: نوع محتوا

en: action
fa: عملکرد

en: Continue
fa: ادامه

en: Configure
fa: پیکربندی

en: Email
fa: پست الکترونیکی

en: Check
fa: بررسی

en: Files
fa: فایل‌ها

en: file
fa: فایل

en: User ID
fa: شناسه کاربر

en: Error
fa: خطا

en: Options
fa: گزینه‌ها

en: Contact
fa: تماس

en: Created
fa: ایجاد گردید

en: Node
fa: محتوا

en: Sent email to %recipient
fa: نامه الکترونیکی به %recipient ارسال شد

en: Unable to send email to %recipient
fa: ناتوان در ارسال پست الکترونیکی به %recipient

en: The subject of the message.
fa: موضوع پیغام.

en: Number of columns
fa: تعداد ستون‌ها

en: Separator
fa: جداکننده

en: Exclude
fa: استثنا

en: Horizontal
fa: افقی

en: Vertical
fa: عمودی

en: Are you sure you want to delete %title?
fa: آیا از حذف %title اطمینان دارید؟

en: Activated
fa: فعال‌شده

en: Link Title
fa: عنوان پیوند

en: Open link in new window
fa: بازکردن پیوند در ینجره جدید

en: Defines simple link field types.
fa: نوع فیلدهای پیوند ساده‌ای تعریف می‌کند.

en: term
fa: واژه

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
fa: اختیاری. در منو, آیتم‌های سنگین‌تر ته‌نشین و سبک‌تر‌ها بالاتر قرار خواهند گرفت.

en: All
fa: همه

en: Access log
fa: ثبت وقایع دسترسی

en: Active
fa: فعال

en: Done
fa: انجام

en: Post
fa: پست

en: Submit @name
fa: ارسال @name

en: Submitted
fa: ثبت شده

en: Year
fa: سال

en: Date format
fa: قالب‌بندی تاریخ

en: Panels
fa: پنل‌ها

en: Add content
fa: افزودن محتوا

en: Page title
fa: عنوان صفحه

en: Block
fa: بلوک

en: Add block
fa: افزودن بلوک

en: Display links
fa: نمایش پیوندها

en: View type
fa: نوع نما

en: Page
fa: صفحه

en: View arguments
fa: آرگومان‌های نما

en: Three column 25/50/25
fa: سه ستون ۲۵/ ۵۰/ ۲۵

en: Left side
fa: سمت چپ

en: Middle column
fa: ستون میانی

en: Right side
fa: سمت راست

en: Three column 25/50/25 stacked
fa: سه ستون ۲۵/۵۰/۲۵ پشته شده است

en: Bottom
fa: پایین

en: Three column 33/34/33
fa: سه ستون ۳۳/۳۴/۳۳

en: Three column 33/34/33 stacked
fa: سه ستون پشته شده  ۳۳/ ۳۴/ ۳۳

en: Two column
fa: دو ستون

en: Two column stacked
fa: دو ستون پشته شده

en: 1 hour | @count hours
fa[0]: 1 ساعت
fa[1]: @count ساعت

en: 1 day | @count days
fa[0]: 1 روز
fa[1]: @count روز

en: Node links
fa: پیوندهای گره

en: Taxonomy terms
fa: واژه‌های رده بندی

en: User picture
fa: تصویر کاربر

en: Mission
fa: رسالت

en: Site name
fa: نام سایت

en: Site slogan
fa: شعار سایت

en: Node types
fa: انواع گره

en: Drupal
fa: دروپال

en: Not found
fa: پیدا نشد

en: Off
fa: خاموش

en: Never
fa: هیچوقت

en: Your changes have been saved.
fa: تغییرات شما ذخیره شد.

en: Header
fa: سربرگ

en: Left sidebar
fa: کناره چپ

en: Right sidebar
fa: کناره راست

en: Footer
fa: پاورقی

en: Inline
fa: درون خطی

en: Sender
fa: فرستنده

en: To
fa: به

en: From
fa: از

en: Aggregator category
fa: گروه گردآورنده

en: Aggregator feed
fa: خوراک گردآورنده

en: Aggregator item
fa: آیتم گردآورنده

en: Custom
fa: سفارشی

en: Visibility
fa: وضعیت نمایش

en: Roles
fa: نقش‌ها

en: Comment
fa: دیدگاه

en: Hostname
fa: نام میزبان

en: Score
fa: امتیاز

en: Published
fa: منتشر شده

en: Input format
fa: قالب ورودی

en: Signature
fa: امضا

en: Filter
fa: فیلتر

en: Location
fa: مکان

en: Promoted to front page
fa: ارتقا یافته به صفحه اصلی

en: Log message
fa: گزارش

en: Poll choices
fa: انتخاب‌های نظرسنجی

en: Variable name
fa: نام متغیر

en: File ID
fa: شناسه فایل

en: File name
fa: نام فایل

en: File MIME type
fa: فایل نوع MIME

en: Node revision ID
fa: شناسه رزرو گره

en: Vocabulary
fa: واژگان

en: Vocabulary ID
fa: شناسه واژگان

en: Vocabulary name
fa: نام واژگان

en: Term
fa: واژه

en: Term ID
fa: شناسه واژه

en: Term name
fa: نام واژه

en: Last access
fa: آخرین دسترسی

en: Last login
fa: آخرین ورود

en: Message text
fa: متن پیغام

en: Severity
fa: شدت

en: Content field
fa: فیلد محتوا

en: Field name
fa: نام فیلد

en: Field type
fa: نوع فیلد

en: Global settings
fa: تنظیمات سراسری

en: Fields
fa: فیلدها

en: Widget type
fa: نوع

en: Contains
fa: شاملِ

en: Does not contain
fa: شامل این مقدار نیست

en: Is less than
fa: کوچکتر است از

en: Is less than or equal to
fa: کوچکتر یا مساوی است با

en: Is equal to
fa: برابر است با

en: Is greater than or equal to
fa: بزرگتر یا مساوی است با

en: Is greater than
fa: بزرگتر است از

en: Is not equal to
fa: برابر نیست با

en: Average
fa: میانگین

en: Count
fa: شمارش

en: Overridden
fa: رونویسی

en: Watchdog
fa: نگهبان

en: Mode
fa: سبک

en: Normal
fa: عادی

en: N/A
fa: هیچ

en: Last update
fa: آخرین به‌روزرسانی

en: %time ago
fa: %time قبل

en: Advanced
fa: پیشرفته

en: Up
fa: بالا

en: Performance
fa: کارایی

en: 1 attachment | @count attachments
fa[0]: ۱ پیوست
fa[1]: @count پیوست

en: Flash
fa: فلش

en: Width
fa: عرض

en: Height
fa: ارتفاع

en: This field is required.
fa: این فیلد اجباری است.

en: Textfield
fa: فیلد متنی

en: Maximum
fa: حداکثر

en: Scale
fa: مقیاس

en: Thumbnail
fa: تصویر بندانگشتی

en: Medium
fa: متوسط

en: Media
fa: رسانه

en: Sortable
fa: قابل مرتب‌سازی

en: Plain text
fa: متن ساده

en: Caching
fa: بکارگیری حافظه موقت

en: Month
fa: ماه

en: System
fa: سیستم

en: Basic Information
fa: اطلاعات پایه

en: Amount
fa: مقدار

en: Unlimited
fa: نامحدود

en: Current
fa: جاری

en: Address
fa: نشانی

en: State
fa: وضعیت

en: Terms
fa: واژه‌ها

en: Desc
fa: نزولی

en: Code
fa: کد

en: Recipient
fa: گیرنده

en: OR
fa: یا

en: security
fa: امنیت

en: node
fa: محتوا

en: General
fa: عمومی

en: Cleanup
fa: پاک سازی

en: Border
fa: حاشیه

en: Method
fa: روش

en: Day
fa: روز

en: Table
fa: جدول

en: am
fa: ق‌ظ

en: pm
fa: ب‌ظ

en: All views
fa: همه بازدیدها

en: Start date
fa: تاریخ شروع

en: End date
fa: تاریخ پایان

en: The name of the menu the node belongs to.
fa: نام منوی گره متعلق به

en: Public Key
fa: کلید عمومی

en: Other
fa: ساير

en: General Settings
fa: تنظیمات عمومی

en: Background color
fa: رنگ پس‌زمینه

en: Text color
fa: رنگ متن

en: Navigation
fa: پیمایش

en: Basic
fa: پایه

en: Color
fa: رنگ

en: List type
fa: نوع لیست

en: Role
fa: نقش

en: Select all
fa: انتخاب همه

en: Blog
fa: وبلاگ

en: String
fa: رشته

en: Case
fa: مورد

en: Not installed
fa: نصب نشده است

en: Referrer
fa: ارجاع دهنده

en: Exists
fa: وجود دارد

en: Both
fa: هردو

en: Filtered text (user selects input format)
fa: متن فیلتر شده (کاربر قالب ورودی را انتخاب می‌کند)

en: Text processing
fa: پردازش متن

en: Maximum length
fa: حداکثر طول

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
fa: حداکثر طول فیلد بر حسب کاراکتر. برای طول نامحدود، خالی بگذارید.

en: Rows
fa: ردیف‌ها

en: Create content
fa: ایجاد محتوا

en: Save changes
fa: ذخیره تغییرات

en: Argument
fa: آرگومان

en: Anonymous
fa: ناشناس

en: Provider
fa: ارائه‌دهنده

en: Smiley
fa: شکلک

en: <All>
fa: <همه>

en: access all views
fa: دسترسی به تمام نماها

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
fa: نماها فهرست‌های شخصی‌سازی شده‌ای از محتوای سیستم شما هستند. این فهرست‌ها تا حد زیادی قابل‌پیکربندی هستند، و نحوه نمایش لیست‌های محتوا را در کنترل شما قرار می‌دهند.

en: Tools
fa: ابزارها

en: Edit view
fa: ویرایش نما

en: Override
fa: بازنویسی

en: Clone
fa: کپی سازی

en: Existing Views
fa: نماهای موجود

en: Default view
fa: نمای پیش فرض

en: Default Views
fa: نماهای پیش فرض

en: Summary, sorted ascending
fa: خلاصه، مرتب شده صعودی

en: Summary, sorted descending
fa: خلاصه، مرتب شده نزولی

en: Ascending
fa: صعودی

en: Descending
fa: نزولی

en: Normal menu item
fa: آیتم منوی معمولی

en: Empty text
fa: متن خالی

en: Expose
fa: نمایش

en: Down
fa: پایین

en: Arguments
fa: آرگومان‌ها

en: Operator
fa: عملگر

en: Filters
fa: فیلترها

en: Optional
fa: اختیاری

en: Order
fa: سفارش

en: Add criteria
fa: افزودن معیار

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fa: نام نما تنها می‌تواند شامل حروف انگلیسی، اعداد، و زیرخط باشد.

en: administer views
fa: مدیریت نماها

en: Views UI
fa: رابط کاربری نماها

en: Node: Title
fa: گره : عنوان

en: Node: ID
fa: گره : شناسه

en: Random
fa: تصادفی

en: Uncategorized
fa: دسته‌بندی نشده

en: Plain
fa: ساده

en: Position
fa: موقعیت

en: Integer
fa: صحیح

en: IP Address
fa: آدرس IP

en: Basic settings
fa: تنظیمات پایه

en: Template
fa: قالب

en: Last checked
fa: آخرین بررسی

en: Node template
fa: قالب گره

en: Editor appearance
fa: ظاهر ویرایشگر

en: Toolbar location
fa: مکان نوار ابزار

en: Preformatted
fa: از قبل قالب‌بندی شده

en: CSS classes
fa: کلاس های CSS

en: Profile
fa: نمایه

en: Close
fa: بستن

en: filters
fa: فیلترها

en: Term description
fa: شرح واژه

en: Edit group
fa: ویرایش گروه

en: fields
fa: فیلدها

en: Save settings
fa: ذخیره تنظیمات

en: Operation
fa: عملکرد

en: reply
fa: پاسخ

en: Duration
fa: مدت

en: Threshold
fa: آستانه

en: Word count
fa: شمارش کلمات

en: Defaults
fa: پیش‌فرض‌ها

en: Logout
fa: خروج

en: Sort by
fa: مرتب کن بر اساس

en: Created date
fa: تاریخ ایجاد

en: Updated date
fa: تاریخ به روزرسانی

en: Full
fa: کامل

en: Default language
fa: زبان پیش‌فرض

en: Rules
fa: قوانین

en: American Samoa
fa: ساموآی آمریکا

en: Georgia
fa: گرجستان

en: Guam
fa: گوام

en: Marshall Islands
fa: جزایر مارشال

en: Palau
fa: پالائو

en: Puerto Rico
fa: پورتوریکو

en: Full name
fa: نام و نام خانوادگی

en: Modified
fa: اصلاح گردید

en: Shortname
fa: نام کوتاه

en: Regular expression
fa: عبارت منظم

en: Size of textfield
fa: اندازه فیلد متن

en: Authoring information
fa: اطلاعات نویسنده

en: Hidden
fa: پنهان

en: File attachments
fa: فایل‌های پیوست

en: Root
fa: ریشه

en: minute
fa: دقیقه

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fa: به ازای هر خط، مسیر یک صفحه را براساس ساختار مسیرهای دروپال وارد کنید. حرف '*' کاراکتر عام است. به عنوان مثال از: %blog برای صفحات وبلاگ، از %blog-wildcard برای صفحات وبلاگ شخصی و از %front برای صفحه اول سایت استفاده کنید.

en: Other queries
fa: سایر پرس و جوها

en: File Upload
fa: بارگذاری فایل

en: Timer
fa: زمان‌سنج

en: Change
fa: تغییر

en: in
fa: در

en: Edit term
fa: ویرایش واژه

en: Tokens
fa: توکن‌ها

en: Token
fa: توکن

en: Countries
fa: کشورها

en: Feeds
fa: خوراک‌ها

en: Google
fa: گوگل

en: Clear
fa: پاک کردن

en: Node title
fa: عنوان گره

en: Node body
fa: محتوای گره

en: Full text
fa: تمام متن

en: Feed settings
fa: تنظیمات خوراک

en: Source
fa: منبع

en: Undo
fa: باز گرداندن

en: Search results
fa: نتایج جستجو

en: Your search yielded no results
fa: جستجوی شما نتیجه‌ای در بر نداشت

en: Replacement value
fa: مقدار جایگزین

en: unlimited
fa: نامحدود

en: Replacement patterns
fa: الگوهای جایگزینی

en: Deleted
fa: حذف شد

en: Features
fa: ویژگی‌ها

en: Topics
fa: موضوعات

en: Topic
fa: موضوع

en: Allowed values list
fa: لیست مقادیر مجاز

en: Activity
fa: فعالیت

en: Publishing options
fa: گزینه‌های انتشار

en: First
fa: اولین

en: Query
fa: پرس و جو

en: Moderate
fa: مدیریت

en: Font size
fa: اندازه فونت

en: Configure block
fa: پیکربندی بلوک

en: hour
fa: ساعت

en: Hour
fa: ساعت

en: Minute
fa: دقیقه

en: Second
fa: ثانیه

en: Select list
fa: لیست انتخاب

en: Text field
fa: فیلد متنی

en: Location settings
fa: تنظیمات مکان

en: Controls
fa: کنترل‌ها

en: Randomize
fa: تصادفی

en: author
fa: نویسنده

en: unchanged content
fa: محتوای تغییر نیافته

en: content author
fa: نویسنده محتوا

en: unchanged user
fa: کاربر تغییر نیافته

en: AND
fa: و

en: Revert
fa: بازگشت

en: Empty
fa: خالی

en: created content
fa: محتوای ایجاد شده

en: content's author
fa: نویسنده محتوا

en: updated content
fa: محتوای به روز شده

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
fa: توجه داشته باشید اگر حافظه موقت صفحه‌ها فعال باشد، این رویداد برای صفحاتی که از حافظه موقت بارگذاری می‌شوند رخ نخواهد داد.

en: viewed content
fa: محتوای مشاهده شده

en: deleted content
fa: محتوای حذف شده

en: Existing system path
fa: مسیر سیستم موجود

en: Path alias
fa: نام مستعار مسیر

en: Textual comparison
fa: مقایسه متنی

en: Greater than
fa: بزرگتر از

en: Less than
fa: کوچکتر از

en: Send a mail to a user
fa: ارسال پست الکترونیکی به یک کاربر

en: Page redirect
fa: هدایت صفحه

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
fa: هشدار: اگر تعداد زیادی کاربر در این نقش‌ها از سایت شما وجود دارند می‌تواند باعث اشکال شود، چراکه ممکن است سرور شما نتواند درخواست‌های نامه را همزمان اداره کند.

en: The mail's subject.
fa: موضوع نامه.

en: Replacement patterns for @name
fa: الگوهای جانشینی برای @name

en: registered user
fa: کاربر ثبت نام شده

en: updated user
fa: کاربر به روز شده

en: viewed user
fa: کاربر مشاهده شده

en: User has been deleted
fa: کاربر حذف شده است.

en: deleted user
fa: کاربر حذف شده

en: User has logged in
fa: کاربر وارد شده است

en: logged in user
fa: کاربر وارد شده

en: User has logged out
fa: کاربر خارج شده است

en: logged out user
fa: کاربر خارج شده

en: Whether the user has the selected role(s).
fa: آیا کاربر نقش‌های انتخابی را دارد.

en: any
fa: همه

en: Execute custom PHP code
fa: اجرای کد PHP سفارشی

en: Display fields
fa: نمایش فیلدها

en: profile
fa: نمایه

en: Left
fa: چپ

en: Right
fa: راست

en: Hours
fa: ساعت

en: Seconds
fa: ثانیه

en: Red
fa: قرمز

en: People
fa: افراد

en: or
fa: یا

en: Results
fa: نتایج

en: Older polls
fa: نظرسنجی‌های قدیمی‌تر

en: View the list of polls on this site.
fa: لیست نظرسنجی‌های این سایت را ببینید.

en: Poll settings
fa: تنظیمات نظرسنجی

en: View the current poll results.
fa: نتایج نظرسنجی جاری را مشاهده کنید.

en: Convert
fa: تبدیل

en: Parent term
fa: واژه والد

en: Blogs
fa: وبلاگ‌ها

en: All blogs
fa: تمام وبلاگ‌ها

en: Video
fa: ویدیو

en: Superscript
fa: بالانویس

en: revert
fa: بازگشت

en: Permissions
fa: مجوزها

en: Your settings have been saved.
fa: تنظیمات شما ذخیره شد.

en: Last modified
fa: تاریخ آخرین تغییر

en: Reversed
fa: معکوس

en: Flexible
fa: انعطاف‌پذیر

en: Changed
fa: تغییر یافته

en: Completed
fa: تکمیل شد

en: Reverse
fa: معکوس

en: Testing
fa: آزمایش

en: Standard
fa: استاندارد

en: Thousands separator
fa: جداکننده هزارگان

en: User name
fa: نام کاربری

en: %type settings
fa: تنظیمات %type

en: Not published
fa: منتشر نشده

en: Menu settings
fa: تنظیمات منو

en: Color scheme
fa: طرح رنگ

en: edit
fa: ویرایش

en: Unformatted
fa: قالب‌بندی نشده

en: Documents
fa: اسناد

en: Credit
fa: اعتبار

en: @type: deleted %title.
fa: @type: %title حذف شد.

en: RSS Feed
fa: خوراک RSS

en: Allowed file extensions
fa: پسوندهای فایل مجاز

en: New comments
fa: دیدگاه‌های جدید

en: Resume
fa: از سر گرفتن

en: Relationships
fa: روابط

en: Relationship
fa: رابطه

en: relationships
fa: روابط

en: Basic information
fa: اطلاعات پایه

en: Sort criteria
fa: معیار مرتب سازی

en: <Hidden>
fa: <مخفی>

en: Parent menu item
fa: آیتم منوی والد

en: Themes
fa: پوسته‌ها

en: Translations
fa: ترجمه‌ها

en: JPEG quality
fa: کیفیت JPEG

en: Minutes
fa: دقیقه

en: comment
fa: دیدگاه

en: Loading...
fa: در حال بارگذاری...

en: !name field is required.
fa: فیلد !name اجباری است.

en: Comment settings
fa: تنظیمات دیدگاه

en: Related content
fa: محتوای مرتبط

en: Sticky
fa: چسبانک

en: Read only
fa: فقط خواندنی

en: Processing
fa: در حال پردازش

en: Output format
fa: فرمت خروجی

en: Path to file
fa: مسیر فایل

en: Storage
fa: ذخیره سازی

en: date
fa: تاریخ

en: File upload error. Could not move uploaded file.
fa: خطای بارگذاری فایل. فایل بارگذاری شده نمی‌تواند منتقل شود.

en: Analysis
fa: تحلیل

en: Webform
fa: فرم ساز

en: Global configuration of webform functionality.
fa: پیکربندی سراسری قابلیت وبفرم

en: Advanced Options
fa: گزینه‌های پیشرفته

en: every week
fa: هر هفته

en: Submission #@sid
fa: ارسال #@sid

en: Previous submission
fa: ارسال قبلی

en: Next submission
fa: ارسال بعدی

en: Submitted by !name
fa: ارسال‌شده توسط !name

en: Next Page >
fa: صفحه بعد >

en: < Previous Page
fa: < صفحه قبل

en: Go back to the form
fa: بازگشت به فرم

en: Default value
fa: مقدار پیش‌فرض

en: Timezone
fa: منطقه زمانی

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
fa: فیلدهای ساعت و دقیقه را به کاربر نمایش می‌دهد. همراه با فیلدهای ق‌ظ/ب‌ظ اختیاری.

en: Image path
fa: مسیر تصویر

en: Alternate text
fa: متن جایگزین

en: Apply
fa: اعمال

en: Not translated
fa: ترجمه نشده

en: Show blocks
fa: نمایش بلوک‌ها

en: Enter the terms you wish to search for.
fa: عبارتی را که می‌خواهید جستجو گردد را وارد نمایید.

en: No style
fa: بدون قالب

en: Bold
fa: برجسته

en: Lifetime
fa: طول عمر

en: Base URL
fa: آدرس پایه

en: Information
fa: اطلاعات

en: Variables
fa: متغیرها

en: No content types available.
fa: هیچ یک از انواع محتوا در دسترس نیست.

en: PHP Code
fa: کد PHP

en: Simple
fa: ساده

en: Multilingual system
fa: سیستم چندزبانه

en: Content selection mode
fa: نوع انتخاب محتوا

en: Normal - All enabled languages will be allowed.
fa: عادی - همه زبان‌های فعال مجاز خواهند بود.

en: Extended - All defined languages will be allowed.
fa: گسترده - همه زبان‌های تعریف‌شده مجاز خواهند بود.

en: Multilingual options
fa: گزینه‌های چندزبانه

en: Multilingual settings
fa: تنظیمات چند زبانه

en: This is a multilingual variable.
fa: این یک متغیر چندزبانه است.

en: administer all languages
fa: مدیریت همه زبان‌ها

en: Supports translatable custom menu items.
fa: پشتیبانی از آیتم‌های منوی قابل‌ترجمه سفارشی.

en: Translation
fa: ترجمه

en: Translation status
fa: وضعیت ترجمه

en: Blocks
fa: بلوک‌ها

en: The block has been created.
fa: بلوک ایجاد شد.

en: Menus
fa: منوها

en: The name of this term.
fa: نام این واژه.

en: Above
fa: بالا

en: Number of values
fa: تعداد مقادیر

en: @min and @max
fa: @min و @max

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
fa: چگونگی نمایش فیلدهای این نوع محتوا را هنگامی که در زمینه های زیر ارائه میگردد پیکربندی نمایید.

en: Add another item
fa: افزودن آیتم دیگر

en: Full node
fa: گره کامل

en: Updating field type %type with module %module.
fa: بروزرسانی نوع فیلد %type با ماژول %module.

en: Manage fields
fa: اداره فیلد‌ها

en: Remove field
fa: حذف فیلد

en: Allows administrators to define new content types.
fa: به مدیران اجازه‌ی تعریف انواع محتوای جدید را می‌دهد.

en: Trimmed
fa: برش خورده

en: Used in
fa: استفاده شده در

en: No fields have been defined for any content type yet.
fa: هنوز هیچ فیلدی برای هیچکدام از انواع محتوا تعریف نشده است.

en: simple
fa: ساده

en: Added field %label.
fa: فیلد %label اضافه شد.

en: There was a problem adding field %label.
fa: خطایی در اضافه کردن فیلد %label رخ داده است.

en: There was a problem creating field %label.
fa: خطایی در ایجاد فیلد %label رخ داده است.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
fa: آیا مطمئنید که می‌خواهید فیلد %field را حذف نمایید؟

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
fa: اگر محتوایی در این فیلد قرار داده باشید، از میان خواهد رفت. این عمل قابل بازگشت نیست.

en: Removed field %field from %type.
fa: فیلد %field از %type حذف شد.

en: There was a problem deleting %field from %type.
fa: خطایی در حذف %field از %type رخ داده است.

en: Save field settings
fa: ذخیره تنظیمات فیلد

en: The default value is invalid.
fa: مقدار پیش‌فرض معتبر نیست.

en: Saved field %label.
fa: فیلد %label ذخیره شد.

en: The update has encountered an error.
fa: به‌روزرسانی با خطا مواجه شد.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
fa: پایگاه داده تغییر یافت و داده‌ها منتقل شده، یا حذف شد.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
fa: خطایی رخ داد و تغییرات پایگاه داده کاملا انجام نشد.

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fa[0]: 1 مورد با موفقیت پردازش شد:
fa[1]: @count مورد با موفقیت پردازش شدند.

en: Raw number value
fa: مقدار عددی خام

en: Formatted number value
fa: مقدار عددی قالب‌بندی شده

en: Raw, unfiltered text
fa: متن خام و فیلتر نشده

en: Formatted and filtered text
fa: متن قالب‌بندی شده و فیلتر شده

en: Select the content type to export.
fa: نوع محتوای مورد نظر جهت استخراج را انتخاب کنید.

en: <Create>
fa: <ایجاد>

en: Import data
fa: وارد کردن اطلاعات

en: The content type %type already exists in this database.
fa: نوع محتوای %type قبلا در پایگاه داده وجود دارد.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
fa: آیا مطمئنید که می‌خواهید گروه %label را حذف نمایید؟

en: The group %group_name has been removed.
fa: گروه %group_name حذف شد.

en: Fieldgroup
fa: گروه فیلد

en: Node reference
fa: مرجع گره

en: Store the ID of a related node as an integer value.
fa: ذخیره شناسه یک گره مرتبط به صورت یک مقدار عددی صحیح.

en: Title (link)
fa: عنوان (پیوند)

en: Title (no link)
fa: عنوان (بدون پیوند)

en: Autocomplete text field
fa: فیلد متن تکمیل شونده خودکار

en: Store a number in the database as an integer.
fa: ذخیره عدد در پایگاه داده به صورت عدد صحیح.

en: Decimal
fa: اعشار

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
fa: ذخیره عدد در پایگاه داده در قالب ممیز ثابت.

en: Float
fa: شناور

en: Store a number in the database in a floating point format.
fa: ذخیره عدد در پایگاه داده در قالب ممیز شناور.

en: Minimum
fa: حداقل

en: Precision
fa: دقت

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fa: مجموع تعداد ارقامی که در پایگاه داده ذخیره شود، شامل ارقامی که در سمت راست اعشار قرار می‌گیرد.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fa: تعداد ارقام سمت راست اعشار.

en: Decimal marker
fa: علامت گذار دهدهی

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
fa: حرفی که  کاربران برای نشان دادن و وارد نمودن اعشار در فرم‌ها استفاده خواهند نمود.

en: Allowed values
fa: مقادیر مجاز

en: "Minimum" must be a number.
fa: «حداقل» باید یک عدد باشد.

en: "Maximum" must be a number.
fa: «حداکثر» باید یک عدد باشد.

en: unformatted
fa: بدون قالب

en: Defines numeric field types.
fa: انواع فیلد‌های عددی را تعریف می‌کند.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
fa: برای یک ساختار «چک باکس خاموش/روشن» تکی ابتدا یک مقدار 'off' و سپس یک مقدار 'on'  را در بخش <strong>مقادیر مجاز</strong> تعریف کنید. توجه داشته باشید چک باکس عناون مقدار 'on' را برای برچسب خود استفاده خواهد نمود.

en: Check boxes/radio buttons
fa: چک باکس/رادیویی

en: Single on/off checkbox
fa: چک باکس روشن/خاموش تکی

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
fa: انواع ساختار‌های لیست‌های انتخاب, چک باکس و کلید‌های رادیویی را برای فیلد‌های متن و عددی تعریف می‌کند.

en: Store text in the database.
fa: ذخیره متن در پایگاه داده.

en: Text area (multiple rows)
fa: منطقه متن(چندین سطر)

en: Defines simple text field types.
fa: انواع فیلدهای متنی ساده را تعریف می‌کند.

en: Store the ID of a related user as an integer value.
fa: ذخیره شناسه یک کاربر مرتبط به صورت یک مقدار عددی صحیح.

en: Permalink
fa: پیوند ثابت

en: Form
fa: فرم

en: Exceptions
fa: استثناها

en: Publish
fa: انتشار

en: Permission
fa: مجوز

en: ,
fa: ،

en: Redo
fa: از نو

en: Editor
fa: ویرایشگر

en: Hide
fa: پنهان کن

en: Read/Write
fa: خواندن/نوشتن

en: 1 comment | @count comments
fa[0]: 1 دیدگاه
fa[1]: @count دیدگاه

en: Global
fa: سراسری

en: arguments
fa: آرگومان‌ها

en: Green
fa: سبز

en: Blue
fa: آبی

en: file system
fa: سیستم فایل

en: Source code
fa: کد منبع

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
fa: سیستم منو فقط مسیرهای سیستم را ذخیره می‌کند، اما برای نمایش از نام مستعار استفاده می‌کند. %link_path به صورت %normal_path ذخیره شده است

en: Menu name
fa: نام منو

en: Filter by category
fa: فیلتر کردن بر اساس دسته

en: Subscript
fa: زیرنویس

en: Indent
fa: فاصله از سر خط

en: Outdent
fa: بیرون آمدگی

en: Unlink
fa: از پیوند خارج کردن

en: Layouts
fa: آرایش‌ها

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fa: شما باید حداقل یک کلمه کلیدی مثبت با حداقل طول @count حرف و بیشتر بدهید.

en: Title text
fa: متن عنوان

en: Secret Key
fa: کلید رمز

en: Installation
fa: نصب

en: X-Small (24px)
fa: خیلی کوچک (۲۴ پیکسل)

en: Small (32px)
fa: کوچک (۳۲ پیکسل)

en: Medium (48px)
fa: متوسط (۴۸ پیکسل)

en: Large (92px)
fa: بزرگ (۹۲ پیکسل)

en: X-Large (128px)
fa: خیلی بزرگ (۱۲۸ پیکسل)

en: Grey
fa: خاکستری

en: Orange
fa: نارنجی

en: administer disqus
fa: مدیریت disqus

en: From name
fa: نام فرستنده

en: From address
fa: آدرس فرستنده

en: Display debugging information
fa: نمایش اطلاعات اشکال زدایی

en: Extension
fa: پسوند

en: Unavailable
fa: در دسترس نیست

en: Updates Drupal to use the latest version of jQuery.
fa: دروپال را برای استفاده از آخرین نسخه jQuery به‌روزرسانی می‌نماید.

en: Language neutral
fa: زبان نا‌مشخص

en: Bullet list
fa: لیست بولت

en: Change layout
fa: تغییر آرایش

en: Available
fa: در دسترس

en: Contexts
fa: زمینه‌ها

en: Node access
fa: دسترسی گره

en: Loading
fa: در حال بارگذاری

en: The directory %directory does not exist.
fa: پوشه %directory وجود ندارد.

en: The directory %directory is not writable
fa: پوشه %directory قابل نوشتن نیست

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
fa: پوشه %directory قابل نوشتن نیست، زیرا مجوزهای صحیح را ندارد.

en: Store an arbitrary file.
fa: ذخیره یک فایل دلخواه.

en: File description
fa: توضیحات فایل

en: File size (in bytes)
fa: اندازه فایل (بر حسب بایت)

en: Defines a file field type.
fa: یک نوع فیلد فایل تعریف می‌کند.

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
fa: افزودن قابلیت جمع‌آوری و ذخیره متاداتا در فیلد فایل.

en: Blockquote
fa: نقل قول بلاک شده

en: Rearrange
fa: بازآرایی

en: Activate
fa: فعال‌سازی

en: empty
fa: خالی

en: All users
fa: همه کاربران

en: - Please choose -
fa: - لطفا انتخاب کنید -

en: - None selected -
fa: - بدون انتخاب -

en: Aggregator
fa: گردآورنده

en: Node author
fa: نویسنده گره

en: Values
fa: مقادیر

en: Miscellaneous
fa: متفرقه

en: Interface language
fa: زبان رابط

en: Rebuild
fa: بازسازی

en: Active users
fa: کاربران فعال

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fa: کتابخانه GD برای PHP وجود ندارد یا نسخه قدیمی است. برای اطلاعات درباره نحوه رفع این مشکل <a href="@url">مستندات تصویر در PHP</a> را بررسی کنید.

en: GD library
fa: کتابخانه GD

en: Attach to
fa: پیوست به

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fa: نشانی %url معتبر نیست؛ لطفا یک نشانی معتبر و کامل مانند: http://www.example.com/feed.xml وارد کنید.

en: Argument type
fa: نوع آرگومان

en: Context
fa: زمینه

en: General form
fa: فرم عمومی

en: Attached files
fa: فایل‌های پیوست

en: A list of files attached to the node.
fa: یک لیست از فایل‌های پیوست شده به گره.

en: Book navigation
fa: پیمایش کتاب

en: Add comment
fa: افزودن دیدگاه

en: A form to add a new comment.
fa: یک فرم برای افزودن یک دیدگاه جدید.

en: Node comments
fa: دیدگاه‌های گره

en: Sort
fa: مرتب‌سازی

en: !a comments per page
fa: !a دیدگاه در هر صفحه

en: Node content
fa: محتوای گره

en: Identifier
fa: شناسه

en: Node form publishing options
fa: گزینه‌های انتشار فرم گره

en: Publishing options on the Node form.
fa: گزینه‌های انتشار برای فرم گره.

en: Node form input format
fa: قالب ورودی فرم گره

en: Input format for the body field on a node.
fa: قالب ورودی برای فیلد بدنه در یک گره.

en: Node form comment settings
fa: تنظیمات دیدگاه فرم گره

en: Comment settings on the Node form.
fa: تنظیمات دیدگاه برای یک فرم گره.

en: Node form menu settings
fa: تنظیمات منوی فرم گره

en: Node form categories
fa: دسته‌های فرم گره

en: The picture of a user.
fa: تصویر یک کاربر.

en: User profile
fa: پروفایل کاربر

en: The profile of a user.
fa: پروفایل یک کاربر.

en: Taxonomy vocabulary
fa: واژگان رده‌بندی

en: Close window
fa: بستن پنجره

en: Remove this item
fa: حذف این آیتم

en: 1 year | @count years
fa[0]: 1 سال
fa[1]: @count سال

en: 1 week | @count weeks
fa[0]: 1 هفته
fa[1]: @count هفته

en: 1 min | @count min
fa[0]: 1 دقیقه
fa[1]: @count دقیقه

en: 1 sec | @count sec
fa[0]: 1 ثانیه
fa[1]: @count ثانیه

en: Choose layout
fa: انتخاب آرایش

en: Columns
fa: ستون‌ها

en: Single column
fa: تک ستون

en: Module name
fa: نام ماژول

en: Enter the module name to export code to.
fa: نام ماژول را برای گرفتن کد خروجی از آن وارد کنید.

en: Page settings
fa: تنظیمات صفحه

en: Offset
fa: جابجایی

en: Edit this view
fa: ویرایش این نما

en: Book parent
fa: والد کتاب

en: System block
fa: بلوک سیستم

en: contains
fa: شامل

en: Machine name
fa: نام ماشینی

en: Allow Upscaling
fa: بزرگنمایی مجاز باشد.

en: Let scale make images larger than their original size
fa: تغییر اندازه تصاویر به بزرگتر از ابعاد واقعی آن مجاز است

en: Rotation angle
fa: زاویه چرخش

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
fa: تعداد درجه هایی که تصویر بایستی چرخانده شود. اعداد مثبت در جهت عقربه های ساعت، اعداد منفی خلاف جهت عقربه های ساعت هستند.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
fa: تصادفی کردن زاویه چرخش برای هر عکس. زاویه مشخص شده در بالا به عنوان حداکثر استفاده می شود.

en: administer imagecache
fa: مدیریت imagecache

en: flush imagecache
fa: تخلیه imagecache

en: Dynamic image manipulator and cache.
fa: ویرایشگر پویا و ذخیره‌سازی موقت تصاویر.

en: ImageCache User Interface.
fa: رابط کاربری ImageCache.

en: Print
fa: چاپ

en: Headline
fa: عنوان

en: Locked
fa: قفل شده

en: Account
fa: حساب

en: Data
fa: داده

en: Selection type
fa: نوع انتخاب

en: Any
fa: هر

en: No name
fa: بدون نام

en: Finish
fa: پایان

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
fa: خطای تعیین اعتبار، لطفا دوباره تلاش کنید. در صورت بروز مجدد خطا، با مدیر سایت تماس بگیرید.

en: In moderation
fa: در دست بررسی

en: Skip to main content
fa: رفتن به محتوای اصلی

en: Default order
fa: ترتیب پیش‌فرض

en: Or
fa: یا

en: Content ID
fa: شناسه محتوا

en: Underline
fa: زیرخط

en: Cut
fa: برش

en: Paste
fa: چسباندن

en: Ordered list
fa: لیست مرتب شده

en: Unordered list
fa: لیست نامرتب

en: About
fa: درباره

en: Case sensitive
fa: حساس نسبت به بزرگ يا کوچک بودن حرف

en: Column
fa: ستون

en: Default sort
fa: مرتب سازی پیش فرض

en: sort by @s
fa: مرتب‌سازی براساس @s

en: and
fa: و

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
fa: آدرسی که که کاربر باید به آن هدایت شود. آدرس می‌تواند یک آدرس داخلی مانند node/1234 یا یک آدرس خارجی مانند http://drupal.org باشد.

en: After saving a new comment
fa: بعد از ذخیره یک دیدگاه جدید

en: After saving an updated comment
fa: پس از ذخیره یک دیدگاه به‌روز شده

en: After deleting a comment
fa: پس از حذف یک دیدگاه

en: - Select -
fa: - انتخاب -

en: Behavior
fa: رفتار

en: Add new rule
fa: افزودن قانون جدید

en: Add @type
fa: افزودن @type

en: Parent comment
fa: دیدگاه والد

en: The parent comment.
fa: دیدگاه والد.

en: Author's website
fa: وب‌سایت نویسنده

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fa: نمایش عمق دیدگاه در صورتی که که دنباله‌دار باشد.

en: Reply-to link
fa: پیوند پاسخ

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای پاسخ به دیدگاه.

en: Text to display
fa: متن قابل نمایش

en: Link this field to its user or an author's homepage
fa: لینک دادن این فیلد به کاربر آن یا آدرس سایت ارسال کننده

en: field
fa: فیلد

en: nodes
fa: گره ها

en: View settings
fa: تنظیمات نما

en: Week @week
fa: هفته @week

en: Delete view
fa: حذف نما

en: Translate
fa: ترجمه

en: Target
fa: مقصد

en: Create @name
fa: ایجاد @name

en: Not enabled
fa: غیرفعال

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
fa: دستور العملی که در فرم ویرایش، زیر این فیلد به کاربر نشان داده خواهد شد. <br />تگ‌های مجاز HTML: @tags

en: Effect
fa: اثر

en: Show @count value(s)
fa: نمایش @count مقدار

en: starting from @count
fa: شروع از @count

en: Speed
fa: سرعت

en: Multilanguage
fa: چند زبانه

en: Acronym
fa: سرنام

en: original
fa: اصلی

en: Title only
fa: فقط عنوان

en: Validator
fa: اعتبارسنج

en: Save order
fa: ترتیب ذخیره

en: number
fa: شماره

en: Display format
fa: قالب بندی نمایش

en: The date the node was last updated.
fa: تاریخ آخرین به روزرسانی گره.

en: Category ID
fa: شناسه دسته

en: Example:
fa: مثال:

en: %name: illegal value.
fa: %name: مقدار غیرمجاز.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
fa: %name: این مقدار نباید از %max کاراکتر طولانی‌تر باشد.

en: Invalid display id @display
fa: شناسه نمایشگر نامعتبر @display

en: Display type
fa: نوع نمایش

en: Custom template
fa: قالب سفارشی

en: Default format string
fa: رشته‌ی قالب پیش‌فرض

en: Custom pages
fa: صفحات سفارشی

en: The cache has been cleared.
fa: حافظه موقت تخلیه شد.

en: translate
fa: ترجمه

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
fa: هشدار امنیتی: نمی‌توان بر روی فایل .htaccess نوشت. لطفا یک فایل .htaccess در پوشه %directory خود بسازید که شامل خط‌های زیر باشد: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fa: فقط فایل‌های با پسوندهای زیر مجاز هستند: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fa: فایل %filesize حجم دارد و از حداکثر حجم %maxsize بیشتر است.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
fa: فایل %filesize حجم دارد که از سهمیه دیسک تخصیص داده شده %quota بیشتر است.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
fa: تصویر برای رعایت حداکثر اندازه مجاز %dimensions تغییر اندازه داده شد.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
fa: تصویر خیلی بزرگ است؛ حداکثر ابعاد مجاز %dimensions پیکسل است.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
fa: تصویر خیلی کوچک است؛ حداقل ابعاد مجاز %dimensions پیکسل است.

en: No link
fa: بدون پیوند

en: outdated
fa: منسوخ

en: <strong>@language_name</strong> (source)
fa: <strong>@language_name</strong> (منبع)

en: add translation
fa: افزودن ترجمه

en: Translations of %title
fa: ترجمه‌های %title

en: Path: !path
fa: مسیر: !path

en: Is not one of
fa: نیست یکی از

en: Analyze
fa: تجزیه و تحلیل

en: Admin
fa: مدیر

en: Scheduling
fa: زمان‌بندی

en: Starts with
fa: شروع شود با

en: Page elements
fa: عناصر صفحه

en: Autocomplete
fa: تکمیل خودکار

en: Filter by event
fa: فیلتر کردن بر اساس رویداد

en: Active rules
fa: قوانین فعال

en: Inactive rules
fa: قوانین غیرفعال

en: Select the machine-name of the field.
fa: انتخاب نام ماشین برای فیلد.

en: Content is displayed as page
fa: محتوا به صورت صفحه نمایش می‌یابد.

en: Add new content
fa: افزودن محتوای جدید

en: create url aliases
fa: ایجاد نام مستعار برای  URL

en: administer url aliases
fa: مدیریت اسامی مستعار URL ها

en: Cron maintenance tasks are performed
fa: عمل حفظ و نگهداری کرون اجرا شده است

en: You have to enter the user name or the user id.
fa: شما باید نام کاربری یا شناسه کاربری را وارد کنید.

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
fa: یک انتخاب غیر مجاز شناسایی شده است. لطفا با مدیر سایت تماس بگیرید.

en: Illegal choice %choice in !name element.
fa: انتخاب غیرمجاز %choice در عنصر !name.

en: Language negotiation
fa: تعامل زبانی

en: Decimal point
fa: ممیز دهدهی

en: Permanent
fa: دائمی

en: Temporary
fa: موقت

en: Custom date format
fa: قالب سفارشی تاریخ

en: Revision information
fa: اطلاعات بازبینی

en: View used to select the nodes
fa: نمای انتخاب شده برای انتخاب گره‌ها

en: Is one of
fa: یکی از

en: Expression
fa: عبارت

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fa: اجازه‌ی دسترسی به کاربران دارای رشته‌ی مجوز تعیین شده اعطا می‌شود.

en: Show All
fa: نمایش همه

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
fa: گره‌ها محتوای اصلی یک سایت دروپال هستند.

en: Comments are responses to node content.
fa: دیدگاه‌ها پاسخی به محتوای گره هستند.

en: Users who have created accounts on your site.
fa: کاربرانی که در سایت شما حساب ایجاد کرده‌اند.

en: Is empty (NULL)
fa: خالی است (NULL)

en: not empty
fa: خالی نیست

en: Default image
fa: تصویر پیش‌فرض

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
fa: این متن توسط  مرورگرهای صفحه خوان، موتورهای جستجو و همچنین هنگامی که تصویر نمی‌تواند بارگذاری شود، مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

en: Theming information
fa: اطلاعات پوسته‌گذاری

en: Ends with
fa: تمام می‌شود با

en: Join summary
fa: یکی نمودن خلاصه

en: Split summary at cursor
fa: جدا نمودن خلاصه در محل نشانگر

en: Upload date
fa: تاریخ بارگذاری

en: (Unpublished)
fa: (منتشر نشده)

en: Do not cache
fa: عدم استفاده از حافظه موقت

en: Link this field to its user
fa: این فیلد را به کاربر خودش پیوند بده

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fa: بازنویسی مقدار برای نمایش به کاربران ناشناس

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
fa: در صورت انتخاب، شما فیلدی برای ورود متن مورد استفاده برای کاربران ناشناس مشاهده خواهید نمود.

en: Text to display for anonymous users
fa: متن نمایشی برای کاربران مهمان

en: Use default RSS settings
fa: استفاده از تنظیمات پیش فرض RSS

en: Title plus teaser
fa: عنوان بعلاوه خلاصه

en: Front page feed
fa: خوراک صفحه اصلی

en: Primary
fa: اصلی

en: All languages
fa: تمام زبان‌ها

en: Dashboard
fa: میزکار

en: No role
fa: بدون نقش

en: View link
fa: پیوند مشاهده

en: %title field is required.
fa: فیلد %title ضروری است.

en: The size of the file.
fa: اندازه فایل.

en: Link this field
fa: پیوند نمودن این فیلد

en: Only show "listed" file attachments
fa: فقط نمایش فایل‌های پیوست «لیست شده»

en: Menu links
fa: پیوندهای منو

en: Link title
fa: عنوان پیوند

en: Link this field to its node
fa: پیوند نمودن این فیلد به گره آن

en: Found no valid post with that title: %title
fa: هیچ ارسال معتبری با این عنوان یافت نشد: %title

en: Node creation
fa: ایجاد گره

en: Delete link
fa: پیوند حذف

en: Filter the view to the currently logged in user.
fa: فیلتر نمودن نما به کاربر وارد شده فعلی.

en: Save string
fa: ذخیره رشته

en: Cache once for everything (global)
fa: یک حافظه موقت برای همه چیز (سراسری)

en: The file could not be uploaded.
fa: فایل نتوانست بارگذاری شود.

en: Configure ImageAPI.
fa: پیکربندی ImageAPI.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
fa: ابزار دستکاری تصویر انتخاب شده %toolkit نمی‌تواند به درستی %function را پردازش کند.

en: Command Line ImageMagick support.
fa: پشتیبانی خط فرمان ImageMagick.

en: administer imageapi
fa: مدیریت imageapi

en: Has Avatar
fa: آواتار دارد

en: Draft
fa: پیش نویس

en: Logged in user
fa: کاربر وارد شده

en: Custom text
fa: متن سفارشی

en: Sum
fa: مجموع

en: Node module form.
fa: فرم ماژول گره.

en: Locale module form.
fa: فرم ماژول بومی‌سازی

en: Default argument
fa: آرگومان پیش فرض

en: Poll title
fa: عنوان نظرسنجی

en: Numbered list
fa: لیست عددی

en: Not installed.
fa: نصب نشده است

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
fa: %name: این فیلد نمی‌تواند بیشتر از @count مقدار را نگه دارد.

en: No fields available.
fa: هیچ فیلدی در دسترس نیست.

en: Text 1
fa: متن 1

en: Text 2
fa: متن 2

en: TRUE is returned, if both texts are equal.
fa: اگر هر دو متن یکسان باشند مقدار "صحیح" برگردانده می‎شود.

en: User account has been created
fa: حساب کاربری ایجاد شد

en: User account details have been updated
fa: جزئیات حساب کاربری به‌روز شد

en: PHP Evaluation
fa: ارزیابی PHP

en: Rule Sets
fa: مجموعه‌های قوانین

en: viewed comment
fa: دیدگاه مشاهده شده

en: After publishing a comment
fa: پس از انتشار دیدگاه

en: published comment
fa: دیدگاه منتشر شده

en: After unpublishing a comment
fa: پس از عدم انتشار دیدگاه

en: unpublished comment
fa: دیدگاه منتشر نشده

en: After saving new content
fa: پس از ذخیره‌ی محتوای جدید

en: After updating existing content
fa: پس از به‌روزرسانی محتوای موجود

en: saved content
fa: محتوای ذخیره شده

en: After deleting content
fa: پس از حذف محتوا

en: Furthermore you can make use of the following variables:
fa: علاوه بر این، می‌توانید از متغیرهای زیر استفاده کنید:

en: rules
fa: قوانین

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
fa: آدرس فرستنده نامه. برای استفاده از آدرس پیکربندی شده‌ی سراسری سایت خالی بگذارید.

en: updated term
fa: واژه‌ی به‌روز شده

en: unchanged term
fa: واژه‌ی تغییر نکرده

en: Block a user
fa: مسدود کردن یک کاربر

en: Rule sets
fa: مجموعه‌های قوانین

en: Rule set
fa: مجموعه قانون

en: Rules administration links.
fa: پیوندهای مدیریت قوانین.

en: Add a new rule
fa: افزودن قانون جدید

en: Create and manage rule sets.
fa: ایجاد و مدیریت مجموعه قوانین.

en: Add a new rule set
fa: افزودن مجموعه قوانین جدید

en: Viewed content is published
fa: محتوای مشاهده شده منتشر شده است

en: Viewed content is Page
fa: محتوای مشاهده شده یک صفحه است

en: Publish viewed content
fa: انتشار محتوای مشاهده شده

en: Provides the administration UI for rules.
fa: ارائه رابط مدیریت برای قوانین.

en: Scheduled evaluation date
fa: تاریخ ارزیابی زمان‌بندی شده

en: Rules Scheduler
fa: زمان‌بند قوانین

en: Schedule the execution of rule sets.
fa: زمانبندی اجرای مجموعه قوانین.

en: Tests the functionality of the rule engine
fa: آزمایش عملکرد موتور قوانین

en: Vertical Tabs
fa: تب‌های عمودی

en: Not in book
fa: در کتاب نیست

en: New book
fa: کتاب جدید

en: By @name on @date
fa: توسط @name در @date

en: By @name
fa: توسط @name

en: Not in menu
fa: در منو نیست

en: Alias: @alias
fa: نام مستعار: @alias

en: No alias
fa: بدون نام مستعار

en: Chaos tool suite
fa: مجموعه ابزار Chaos

en: Numeric
fa: عددی

en: Custom URL
fa: آدرس URL سفارشی

en: form
fa: فرم

en: Edit link
fa: پیوند ویرایش

en: Token replacement patterns
fa: الگوهای جایگزینی توکن

en: The name of the currently logged in user.
fa: نام کاربری که در حال حاضر وارد شده است

en: The user ID of the currently logged in user.
fa: شناسه کاربری که در حال حاضر وارد شده است

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
fa: برچسب زمان فعلی بر حسب ثانیه، از تاریخ 1 ژانویه 1970.

en: Redirect to a tokenized URL
fa: هدایت به یک URL توکن‌سازی شده

en: The message that should be sent.
fa: پیغامی که باید فرستاده شود

en: The message to be displayed to the current user.
fa: پیغامی که به کاربر جاری نمایش داده شود.

en: Submissions for %user
fa: فرم‌های تکمیلی %user

en: Showing all results.
fa: نمایش تمامی نتایج.

en: @total results total.
fa: @total نتیجه در کل.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
fa: جهت مشاهده این فرم بایستی <a href="!login">وارد سایت</a> شده یا <a href="!register">ثبت نام</a> کنید.

en: You do not have permission to view this form.
fa: شما مجوز لازم جهت مشاهده این فرم را ندارید.

en: You have already submitted this form.
fa: شما این فرم را قبلا پر کرده‌اید.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
fa: <a href="!url">فرم‌های تکمیلی پیشین خود را ببینید</a>.

en: Form: !form
fa: فرم: !form

en: %value is not a valid email address.
fa: %value یک نشانی پست الکترونیکی معتبر نیست.

en: New revision
fa: بازبینی جدید

en: layout
fa: آرایش

en: Add comment link
fa: پیوند افزودن دیدگاه

en: Change basic information
fa: تغییر اطلاعات پایه

en: No editor
fa: هیچ ویرایشگر

en: Installation instructions
fa: دستورهای نصب

en: Configure client-side editors.
fa: تنظیم ادیتور های سمت کاربر

en: Disable rich-text
fa: غیر فعال کردن rich-text

en: Enable rich-text
fa: فعال سازی  rich-text

en: Strike-through
fa: خط خورده

en: Align left
fa: چپ‌چین

en: Align center
fa: وسط‌چین

en: Align right
fa: راست‌چین

en: Forecolor
fa: رنگ پيش زمينه

en: Backcolor
fa: رنگ زمینه

en: Horizontal rule
fa: خط افقی

en: Paste Text
fa: چسباندن متن

en: Paste from Word
fa: چسباندن از Word

en: Remove format
fa: حذف فرمت

en: Character map
fa: نقشه کاراکتر

en: HTML block format
fa: طرح بلوک  HTML

en: Font style
fa: استایل فونت

en: Check spelling
fa: بررسی املایی

en: Fullscreen
fa: تمام صفحه

en: Advanced image
fa: تصویر پیشرفته

en: Left-to-right
fa: چپ به راست

en: Right-to-left
fa: راست به چپ

en: Insert date
fa: درج تاریخ

en: Insert time
fa: درج زمان

en: Paste text
fa: چسپاندن متن

en: Abbreviation
fa: تلخیص

en: Inserted
fa: درج شد

en: Separate the teaser and body of this content
fa: خلاصه و متن کامل این محتوا را جدا کن

en: Skipping broken view @view
fa: در نظر نگرفتن نمای شکسته @view

en: Ajax callback for view loading.
fa: درخواست از آجاکس برای بارگذاری دید.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
fa: این تبدیل کننده تا آنجا که ممکن است تلاش میکند که یک نمای «Views 1» را به «Views 2» تبدیل کند. این تبدیل چندان قابل اعتماد نیست؛ و احتمالا لازم خواهید داشت که تنظیماتی در نمای خود اعمال نمایید تا قابل استفاده شود. شما میتوانید نماهای «Views 1» خود را از طریق برگه «ورود» معرفی نمایید.

en: Convert stored Views 1 views.
fa: تبدیل نماهای «Views 1» ذخیره شده.

en: Convert view
fa: تبدیل نما

en: Create customized lists and queries from your database.
fa: ایجاد فهرست‌ها و جستجوهای سفارشی از پایگاه داده شما.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fa: رابط مدیریتی نماها. بدون این ماژول نمی‌توانید نماهای خود را ایجاد یا ویرایش کنید.

en: Numeric field
fa: فیلد عددی

en: Validator options
fa: اختیارات اعتبارسنجی

en: Display all values
fa: نمایش همه مقادیر

en: Hide view / Page not found (404)
fa: نمای پنهان / صفحه پیدا نشد.

en: Display empty text
fa: نمایش متن‌های خالی

en: Provide default argument
fa: تهیه آرگومان‌های پیشفرض

en: Current date
fa: تاریخ کنونی

en: Current node's creation time
fa: تاریخ ایجاد گره جاری

en: Do not display items with no value in summary
fa: آیتم های بدون مقدار را در خلاصه نمایش نده.

en: Invalid input
fa: ورودی نامعتبر

en: Glossary mode
fa: حالت واژه نامه

en: Upper case
fa: حروف بزرگ

en: Lower case
fa: حروف کوچک

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
fa: برچسب برای این فیلد که در صورت الزام قالب، به کاربران نهایی نمایش داده می‌شود.

en: Link path
fa: آدرس پیوند

en: Prefix text
fa: متن پیشوند

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fa: یک متن برای نمایش قبل از این پیوند. شما می‌توانید HTML نیز وارد کنید.

en: Suffix text
fa: متن پسوند

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fa: متنی برای نمایش بعد از این لینک. می‌توانید از HTML استفاده کنید.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fa: <p>شما بایستی پیش از استفاده از این فیلد، تعدادی فیلد دیگر اضافه نمایید. این فیلدها اگر مایل باشید، به صورت <em>حذف از نمایش</em> نشان‌گذاری می‌شوند. دقت کنید که به علت ترتیب آماده‌سازی، نمی‌توانید از فیلدهایی که پس از این فیلد می‌آیند استفاده کنید؛ اگر به فیلدی نیاز دارید که در اینجا لیست نشده است، فیلدهای خود را جابه‌جا کنید.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fa: محدود کردن حداکثر طول این فیلد

en: Add an ellipsis
fa: افزودن سه‌نقطه

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fa: اگر تیک خورده باشد، در صورت برش، یک علامت «...» به متن افزوده می‌شود.

en: Strip HTML tags
fa: حذف کردن تگ‌های HTML

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fa: اگر تیک خورده باشد، همه‌ی تگ‌های HTML حذف خواهند شد.

en: Field can contain HTML
fa: فیلد می‌تواند حاوی HTML باشد

en: File size display
fa: نمایش حجم فایل

en: Formatted (in KB or MB)
fa: قالب‌بندی شده (به KB یا MB)

en: Raw bytes
fa: بایت‌ خام

en: Display as link
fa: نمایش به صورت پیوند

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
fa: این آیتم در حال حاظر نمایش داده نمیشود. اگر آن را <strong>نمایش</strong> بدهید، کاربران قادر خواهند بود در هنگام مشاهده فیلترها را تغییر دهند.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
fa: این آیتم در حال حاضر نمایش داده میشود. اگر آن را <strong>پنهان</strong> کنید، کاربران نخواهند توانست فیلتر را در هنگام مشاهده تغییر دهند.

en: Unlock operator
fa: گشودن (Unlock) اپراتور

en: When checked, the operator will be exposed to the user
fa: اگر انتخاب شود، عملگر (Operator) به کاربر نمایش داده میشود

en: Operator identifier
fa: شناسه عملگر

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fa: این عنوان برای مشخص نمودن این عملگر بعد از علامت ? در URL می آید.

en: Filter identifier
fa: شناسه فیلتر

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fa: این عنوان برای مشخص نمودن این فیلتر بعد از علامت ? در URL می آید. نباید خالی باشد.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
fa: این فیلتر نمایش داده شده اختیاری است و گزینه های اضافی برای اینکه امکان تنظیم نشدن به آن داده شود وجود خواهد داشت.

en: Remember
fa: به خاطر بسپار

en: Remember the last setting the user gave this filter.
fa: آخرین تنظیمات انجام شده توسط کاربر بر روی این فیلتر را به خاطر بسپار.

en: - Any -
fa: - هر چیزی -

en: Value type
fa: نوع مقدار

en: Invalid date format.
fa: قالب تاریخ نامعتبر

en: not in
fa: نه در

en: Is all of
fa: همه است

en: Is none of
fa: هیچکدام نیست

en: <
fa: >

en: Is between
fa: بین

en: between
fa: بین

en: Is not between
fa: در این بین نیست

en: Min
fa: حداقل

en: And max
fa: و حداکثر

en: And
fa: و

en: Contains any word
fa: شامل هر یک از کلمات

en: has word
fa: شامل کلمه

en: Contains all words
fa: شامل تمام کلمات

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
fa: فیلترهایی که نسبت به بزرگ و کوچک بودن حروف حساس هستند به دلیل اینکه MySQL حروف کوچک و بزرگ را چک نمیکند، با سرعت بیشتری عمل میکنند.

en: asc
fa: صعودی

en: desc
fa: نزولی

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fa: اگر شما <a href="@modules">ماژول راهنمای پیشرفته را فعال کنید</a>، نماها راهنمای بیشتر و بهتری ارائه خواهد کرد. <a href="@hide">مخفی نمودن این پیغام.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fa: اگر ماژول راهنمای پیشرفته را از !href نصب نمایید، نماها (Views) اطلاعات کمکی بیشتر و بهتری را نمایش خواهد داد. <a href="@hide">مخفی کردن این پیام.</a>

en: Install the advanced help module for the getting started
fa: اگر تازه‌کار هستید، ماژول راهنمای پیشرفته را نصب نمایید.

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
fa: نمیتوانید با اطمینان تصمیم بگیرید که چه باید بکنید؟ صفحه "!getting-started" را تست کنید.

en: Displays
fa: نمایش ها

en: This display has no path.
fa: این نمایش مسیری ندارد

en: @time ms
fa: @time میلی ثانیه

en: Query execute time
fa: مدت زمان اجرای پرس و جو

en: No query was run
fa: هیچ پرس و جویی انجام نشد

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
fa: آرگومانها را مانند بخشهای یک آدرس URL با یک / از هم جدا کنید.

en: View name
fa: نام نما

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
fa: این نام منحصر به فرد نما خواهد بود. این نام تنها باید شامل حروف انگلیسی، اعداد، و علامت زیرخط باشد؛ این نام برای تشخیص داخلی نما و همچنین برای تولید نام‌های قالب منحصر به فرد در هنگام ساخت پوسته به کار خواهد رفت. در هنگام override کردن یک نمای ارائه شده توسط یک ماژول، نام آن نباید تغییر یابد، در غیر این صورت نمای جدیدی ساخته خواهد شد.

en: View description
fa: شرح نما

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fa: این شرح در بخش رابط کاربری مدیریت نماها نمایش داده میشود، و مشخص مینماید که نما قرار است به چه کاری بیاید.

en: View tag
fa: برچسب (تگ) نما

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
fa: برچسب (تگ) اختیاری برای این نما را مشخص نمایید؛ این برچسب تنها برای مرتب کردن نماها در بخش مدیریت به کار میرود.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
fa: نوع نما تعیین کننده جدول اوّلیه ای است که اطّلاعات برای آن بازیابی میگردد. نوع نما آرگومانها، فیلدها، محدودیتهای مرتب سازی و فیلترهای موجود را کنترل میکند، لذا وقتی نوع نما تعیین میشود <strong>دیگر قابل تغییر نیست</strong>.

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
fa: بازگردانی نما، نمای موجود در پایگاه داده را حذف می‌کند، و آن را به حالت اولیه پیش‌فرض آن بازمی‌گرداند. هرگونه تغییراتی که ایجاد نموده باشید از بین می‌روند و قابل بازیابی نخواهند بود.

en: The view has been deleted.
fa: نمای مورد نظر حذف گردید.

en: There is no lock on view %view to break.
fa: هیچ قفلی روی نمای @view برای شکستن وجود ندارد.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fa: آیا مطمئنید که میخواهید قفل نمای %name را باز کنید؟

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fa: با شکستن این قفل، همه تغییرات ذخیره نشده ای که توسط !user اعمال شده اند از دست خواهند رفت!

en: Break lock
fa: شکستن قفل

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fa: قفل شکسته شد و اکنون شما میتوانید این نما را ویرایش نمایید.

en: Edit view %view
fa: ویرایش نمای %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
fa: نام قابل استفاده این نما را در صورتی که با نام مبدأ نما متفاوت است وارد نمایید. اگر میخواهید از نام خود نما استفاده کنید این فیلد را خالی رها کنید.

en: Paste view code here
fa: کد نما را اینجا Paste نمایید

en: A view by that name already exists; please choose a different name
fa: نمای دیگری با این نام قبلا ایجاد شده است. لطفا نام دیگری انتخاب نمایید

en: Click on an item to edit that item's details.
fa: برای ویرایش جزئیات هر آیتم روی آن کلیک کنید.

en: Export this view
fa: صدور این نما

en: Invalid
fa: نامعتبر

en: Change settings for this style
fa: تغییر تنظیمات این قالب (Style) نمایش.

en: Add display
fa: افزودن نمایش

en: Remove display
fa: حذف نمایشگر

en: View details
fa: نمایش جزئیات

en: Configure @type
fa: پیکربندی @type

en: Rearrange @type
fa: بازچیدن @type

en: Configure @type %item
fa: پیکربندی %item @type

en: Clear Views' cache
fa: پاک کردن حافظه موقت نماها

en: Add Views signature to all SQL queries
fa: افزودن امضای نماها به همه درخواست‌های SQL

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
fa: تمام پرس‌وجوهایی که از طریق نماها تولید می‌شوند، یک رشته ویژه 'VIEWS' = 'VIEWS' در شرط WHERE خواهند داشت. این باعث می‌شود که پرس‌وجوهای نماها در گزارش‌های سرور ساده‌تر تشخیص داده شود، اما تنها در هنگام عیب‌یابی سایت باید مورد استفاده قرار گیرد.

en: Disable views data caching
fa: غیرفعال‌سازی ذخیره‌سازی داده نماها

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fa: ماژول نماها برای افزایش کارایی، داده‌های جداول، ماژولها و نماهای موجود را در حافظه موقت ذخیره مینماید. با علامت زدن این باکس، ماجول نماها از ذخیره‌سازی این داده‌ها در حافظه موقت صرف‌نظر می‌کند و همواره این داده‌ها را در هنگام نیاز بازسازی می‌کند. این میتواند اثر منفی چشمگیری بر کارایی سایت داشته باشد.

en: Ignore missing advanced help module
fa: چشم‌پوشی از نبود ماژول راهنمای پیشرفته

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
fa: ما‌ژول نماها از ماژول راهنمای پیشرفته برای نمایش متون کمکی استفاده مینماید؛ اگر این ماژول موجود نباشد، ماژول نماها پیغام خطایی نمایش میدهد، مگر اینکه این گزینه انتخاب شده باشد.

en: Show query above live preview
fa: نمایش درخواست بالای پیش‌نمایش زنده

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
fa: قابلیت پیش نمایش زنده، خروجی نمای ایجاد شده را مانند نما نمایش میدهد. انتخاب این گزینه، نمایش query و برخی اطلاعات دیگر را در بالای این پیش نمایش ممکن میسازد؛ اگر میخواهید این اطلاعات در پایین نما نشان داده شود این گزینه را انتخاب نشده رها کنید.

en: Show other queries run during render during live preview
fa: نمایش اجرای queryها در هنگام render شدن پیش نمایش زنده

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fa: Drupal این قابلیت را دارد که تعداد زیادی query را در هنگام render شدن یک نما اجرا نماید. انتخاب این گزینه باعث میگردد که هر query که در هنگام render شدن پیش نمایش اجرا میگردد نمایش داده شود.

en: Do not show hover links over views
fa: عدم نمایش پیوندهای hover در نماها

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
fa: برای ساده‌تر نمودن مدیریت نماها، Views پیوندهای 'hover' ی برای فرستادن شما به صفحه‌های ویرایش و صدور یک نما، هنگام استفاده از نما فراهم می‌کند. گرچه، این می‌تواند در برخی از پوسته‌ها مزاحم باشد؛ در صورتی که این مشکل‌ساز است، می‌توانید آن را در این اینجا غیرفعال کنید.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
fa: فعال نمودن آمار کارایی نماها از طریق ماژول Devel.

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
fa: این گزینه را برای فعال سازی آمار عملکرد نماها انتخاب کنید. <em>اگر ماژول Devel نصب شده است</em>.

en: Disable javascript with Views
fa: غیرفعال نمودن جاوااسکریپت با نماها

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
fa: در صورتی که مشکلاتی با جاوااسکریپت دارید، میتوانید آن را از اینجا غیرفعال نمایید؛ رابط کاربری نماها با کمتر شدن قابلیتها همچنان قابل استفاده خواهد بود، اما بدون جاوااسکریپت آنقدرها خوب نیست.

en: Page region to output performance statistics
fa: ناحیه صفحه برای قرار گرفتن خروجی آمار کارایی

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
fa: برچسب مقدار "Any" برای فیلترهای اختیاری تک-انتخابی ظاهر شده

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
fa: هیچ نمای «Views 1» برای تبدیل در پایگاه داده موجود نیست.

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
fa: جدول زیر نماهای «Views 1» موجود در پایگاه داده را نمایش می‌دهد. شما می‌تواند آنها را برای کار با Views نسخه ۲ تبدیل کنید، یا آنها را حذف کنید. نماها تنها در صورتی قابل تبدیل هستند که هیچ نمای دیگری با همین نام وجود نداشته باشد.

en: The view has been deleted
fa: نما حذف شد.

en: Reduce duplicates
fa: کاهش تکرارها

en: Default settings for this view.
fa: تنظیمات پیش‌فرض برای این نما.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fa: نمایش نما بصورت یک صفحه، با آدرس و پیوندهای منو.

en: Display the view as a block.
fa: نمایش نما به صورت یک بلوک

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fa: پیوست ها اضافه شده به دیگر نمایش ها برای دستیابی به نماهای چندگانه د ر همان نما

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fa: نمایش نما به صورت یک خوراک، مانند خوراک RSS.

en: Displays rows one after another.
fa: ردیف‌ها را یکی پس از دیگری نمایش می‌دهد.

en: HTML List
fa: فهرست HTML

en: Displays rows as an HTML list.
fa: ردیف‌ها را بصورت یک لیست HTML نمایش می‌دهد.

en: Displays rows in a grid.
fa: ردیف‌ها را در یک شبکه نمایش می‌دهد.

en: Displays rows in a table.
fa: ردیف‌ها را در یک جدول نمایش می‌دهد

en: Displays the default summary as a list.
fa: خلاصه پیش‌فرض را به صورت یک فهرست نشان می‌دهد.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fa: نمایش خلاصه بدون قالب ، با گزینه های یکی پس از دیگری و یا خطی

en: Generates an RSS feed from a view.
fa: یک خوراک RSS از یک نما ایجاد می‌کند.

en: Displays the fields with an optional template.
fa: نمایش دادن فیلدها با قالب بندی دلخواه

en: Fixed entry
fa: ورودی ثابت

en: Will be available to all users.
fa: برای تمام کاربران در دسترس خواهد بود.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fa: اجازه‌ی دسترسی به کاربران دارای هر یک از نقش‌های تعیین شده اعطا می‌شود.

en: No caching of Views data.
fa: هیچ کشی از اطلاعات نما وجود ندارد

en: Time-based
fa: زمان محلی پیش‌فرض

en: Simple time-based caching of data.
fa: کش ساده اطلاعات بر اساس زمان

en: sort criteria
fa: معیار مرتب سازی

en: Sort criterion
fa: معیار مرتب‌سازی

en: sort criterion
fa: معیار مرتب‌سازی

en: filter
fa: فیلتر

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
fa: علامت بخش نامتناسب

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
fa: زبانه های رابط جی-کوئری:دلیل کافی برای افزودن زبانه نیست.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fa: آیتم‌های گردآورنده از طریق هوراک های RSS و Atom وارد می‌شوند.

en: The title of the aggregator item.
fa: عنوان آیتم گردآورنده

en: The link to the original source URL of the item.
fa: پیوند به نشانی منبع اولیه آیتم.

en: The author of the original imported item.
fa: نویسنده آیتم اصلی وارد شده

en: The actual content of the imported item.
fa: محتوای واقعی آیتم وارد شده

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fa: تاریخی که آیتم اصلی خوراک ارسال شده است ... (در بعضی خوراک‌ها، این تاریخ زمانی که وارد شده است است.)

en: Feed ID
fa: شناسه خوراک

en: The unique ID of the aggregator feed.
fa: شناسه منحصر به فرد برای خوراک گردآورنده

en: The title of the aggregator feed.
fa: عنوان گردآورنده خوراک

en: The link to the source URL of the feed.
fa: پیوند به آدرس منبع خوراک.

en: The date the feed was last checked for new content.
fa: تاریخی که خوراک برای آخرین بار جهت محتوای جدید بررسی شده است.

en: The description of the aggregator feed.
fa: توضیحات گردآورنده خوراک

en: The unique ID of the aggregator category.
fa: شناسه منحصر به فرد گروه گردآورنده

en: The title of the aggregator category.
fa: عنوان گروه گردآورنده

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fa: نمایش آیتم گرداورنده با استفاده از داده سورس اصلی

en: The title of the comment.
fa: عنوان دیدگاه.

en: The text of the comment.
fa: متن دیدگاه

en: The comment ID of the field
fa: شناسه دیدگاه مربوط به فیلد

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fa: نام نویسنده دیدگاه. می‌تواند به عنوان پیوند به صفحه اصلی نویسنده استفاده شود.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fa: آدرس وب سایت نویسنده دیدگاه که می‌تواند به‌صورت لینک نمایش داده شود. در صورتی که کاربر عضو باشد، خالی خواهد بود.

en: Post date
fa: تاریخ مطلب

en: Date and time of when the comment was posted.
fa: تاریخ و ساعت ارسال دیدگاه.

en: Provide a simple link to view the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای مشاهده دیدگاه.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش دیدگاه.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای حذف دیدگاه.

en: The Comment ID of the parent comment.
fa: شناسه دیدگاهی که والد دیدگاه است

en: Date and time of when the last comment was posted.
fa: تاریخ و زمانی که آخرین دیدگاه ارسال شده است

en: The name of the author of the last posted comment.
fa: نام نویسنده اخرین دیدگاه ارسال شده

en: Comment count
fa: تعداد دیدگاه‌ها

en: The number of new comments on the node.
fa: تعداد نظرات جدید روی گره

en: Comment status
fa: وضعیت دیدگاه

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fa: تنها گره‌هایی را نمایش می‌دهد که کاربر آن را ارسال کرده باشد، یا بر روی گره دیدگاهی ارسال کرده باشد.

en: Display the comment with standard comment view.
fa: نمایش دیدگاه با نمای استاندارد دیدگاه.

en: Display the comment as RSS.
fa: نمایش دیدگاه به عنوان RSS.

en: Link to contact page
fa: پیوند به صفحه تماس

en: Provide a simple link to the user contact page.
fa: ارائه یک پیوند ساده به صفحه تماس کاربر.

en: Locale source
fa: منبع بومی‌سازی

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fa: یک رشته منبع برای ترجمه ، به انگلیسی یا زبان پیش فرض وب سایت

en: The ID of the source string.
fa: شناسه رشته منبع

en: A description of the location or context of the string.
fa: توضیحی درباره موقعیت یا زمینه یک رشته.

en: The group the translation is in.
fa: گروهی که ترجمه در آن است.

en: The full original string.
fa: رشته‌ی کامل اولیه.

en: The version of Drupal core that this string is for.
fa: نسخه هسته دروپال که رشته متعلق به آن است.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش ترجمه‌ها.

en: Locale target
fa: مقصد بومی‌سازی

en: The full translation string.
fa: رشته ترجمه کامل

en: The language this translation is in.
fa: زبانی که ترجمه در آن است.

en: The ID of the parent translation.
fa: شناسه ترجمه والد

en: The title of the node.
fa: عنوان محتوا

en: The date the node was posted.
fa: تاریخی که محتوا ارسال شده است.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
fa: نوع محتوا (برای مثال، «ورودی وبلاگ»، «موضوع انجمن»، «داستان»، ...).

en: Whether or not the node is published.
fa: آیا گره منتشر شده است یا خیر.

en: Provide a simple link to the node.
fa: ارائه یک پیوند ساده به گره.

en: Provide a simple link to edit the node.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش گره.

en: Provide a simple link to delete the node.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای حذف گره.

en: Created year + month
fa: سال + ماه ایجاد

en: Created year
fa: سال ایجاد

en: Created month
fa: ماه ایجاد

en: Created day
fa: روز ایجاد

en: Created week
fa: هفته ایجاد

en: Updated year + month
fa: سال + ماه به روزرسانی

en: Updated year
fa: سال به روزرسانی

en: Updated month
fa: ماه به روزرسانی

en: Updated day
fa: روز به روزرسانی

en: Updated week
fa: هفته به روزرسانی

en: Node revision
fa: بازنگری گره

en: Input format id
fa: شناسه قالب ورودی

en: Provide a simple link to delete the node revision.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای حذف بازبینی گره.

en: Filter by access.
fa: فیلتر بر اساس دسترسی.

en: Has new content
fa: محتوای جدید دارد

en: Poll
fa: نظرخواهی

en: Other nodes that are linked from the node.
fa: گره‌های دیگری که از گره به آنها پیوند وجود دارد.

en: Other nodes that link to the node.
fa: گره‌های دیگری که به گره پیوند دارند.

en: Search Terms
fa: عبارات جستجو

en: The terms to search for.
fa: عباراتی که جستجو برای آنها انجام می‌شود.

en: Total views
fa: کل بازدیدها

en: Views today
fa: مشاهدات امروز

en: Stores site access information.
fa: اطلاعات دسترسی به سایت را ذخیره می‌نماید.

en: Title of page visited.
fa: عنوان صفحه بازدید شده

en: Referrer URI.
fa: آدرس ارجاع دهنده

en: The user who visited the site.
fa: کاربری که از سایت بازدید کرده است

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fa: مدت زمان بارگذاری (Load) صفحه برحسب میلی ثانیه.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fa: فایل هایی که توسط دروپال و ماژول‌های مختلف نگه‌داری می‌شوند.

en: The ID of the file.
fa: شناسه فایل

en: The name of the file.
fa: نام فایل.

en: The path of the file.
fa: مسیر فایل.

en: The status of the file.
fa: وضعیت فایل.

en: The date the file was uploaded.
fa: تاریخی که فایل بارگذاری شده است.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fa: فیلتر نتایج "Taxonomy: Term" به یک واژگان خاص.

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fa: نمایش همه واژه‌های طبقه‌بندی مرتبط با یک گره از واژگان‌های تعیین شده.

en: The parent term of the term.
fa: واژه‌ی والد این واژه

en: Term synonym
fa: مترادف واژه

en: Term ID (with depth)
fa: شناسه واژه (همراه با عمق)

en: Node translation
fa: ترجمه گره

en: Translation set node ID
fa: شناسه گره مجموعه ترجمه

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fa: شناسه مجموعه ترجمه‌ای که محتوا به آن تعلق دارد.

en: Source translation
fa: ترجمه منبع

en: The source that this content was translated from.
fa: منبعی که این محتوا از آن ترجمه شده است.

en: Versions of content in different languages.
fa: نسخه‌های محتوا در زبان‌های مختلف

en: Child translation
fa: ترجمه فرزند

en: Outdated
fa: قدیمی

en: upload
fa: بارگذاری

en: Has attached files
fa: فایلهای پیوست دارد.

en: The user ID
fa: شناسه کاربر

en: The user or author name.
fa: نام کاربر یا نویسنده.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
fa: آدرس ایمیل یک کاربر.این فیلد در حالت عادی به کاربر نمایش داده نمی شود. بنابراین در استفاده از آن دقت کنید.

en: Language of the user
fa: زبان کاربر

en: The date the user was created.
fa: تاریخی که حساب کاربر ایجاد شده است

en: The user's last access date.
fa: تاریخ آخرین دسترسی کاربر.

en: The user's last login date.
fa: تاریخ آخرین ورود کاربر.

en: The user's signature.
fa: امضای کاربر.

en: Provide a simple link to edit the user.
fa: فراهم کردن یک پیوند ساده برای ویرایش کاربر.

en: Provide a simple link to delete the user.
fa: فراهم کردن یک پیوند ساده برای حذف کاربر.

en: Roles that a user belongs to.
fa: نقش‌هایی که یک کاربر به آنها تعلق دارد.

en: User ID from URL
fa: شناسه کاربر از آدرس

en: Null
fa: تهی

en: Provide custom text or link.
fa: ارائه متن یا پیوند سفارشی.

en: Displays the actual position of the view result
fa: نمایش محل حقیقی نتیجه نما

en: Link this field to its comment
fa: لینک دادن این فیلد به دیدگاه آن

en: Link this field to new comments
fa: لینک دادن این فیلد به دیدگاه های جدید

en: Type of link
fa: نوع پیوند

en: contact
fa: تماس

en: Contact %user
fa: تماس با %user

en: Unknown group
fa: گروه ناشناخته

en: Unknown language
fa: زبان ناشناخته

en: Default site language
fa: زبان پیش فرض سایت

en: Current installed version
fa: نسخه نصب شده فعلی

en: Unknown node type
fa: نوع محتوای ناشناخته

en: Show None
fa: نمایش هیچ کدام

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fa: جستجوی برای هر دو واژه با استفاده از <strong>OR</strong> به صورت حروف بزرگ. به طور مثال، <strong>گربه‌ها OR سگ‌ها</strong>.

en: Display score
fa: نمایش رتبه

en: Link this field to download the file
fa: لینک دادن این فیلد به دانلود فایل

en: Select terms from vocabulary @voc
fa: انتخاب واژه‌ها از واژگان @voc

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fa: اگر تمایل به اعتبارسنجی برای واژگان‌های خاصی را دارید، آنها را انتخاب نمایید؛ اگر هیچکدام انتخاب نشده باشد، تمام واژه‌ها تایید می‌شود.

en: Term IDs separated by , or +
fa: شناسه واژه‌ها، جدا شده با , یا +

en: Term name or synonym
fa: نام واژه یا مترادف آن

en: Usernames
fa: نام‌های کاربری

en: Enter a comma separated list of user names.
fa: فهرستی که با کاما جدا شده از نام کاربران را وارد کنید

en: Unrestricted
fa: بدون محدودیت

en: No role(s) selected
fa: هیچ نقشی انتخاب نشده است

en: Multiple roles
fa: نقش‌های متعدد

en: Query results
fa: نتایج پرس و جو

en: Items per page
fa: آیتم‌ها در هر صفحه

en: Specify caching type for this display.
fa: تعیین نوع ذخیره‌سازی موقت این نمایشگر.

en: Get information on how to theme this display
fa: دریافت اطلاعاتی درباره روش پوسته‌گذاری این نمایش

en: The title of this view
fa: عنوان این نما

en: Access restrictions
fa: محدودیت‌های دسترسی

en: Field @field (ID: @id)
fa: فیلد @field (شناسه: @id)

en: Change theme
fa: تغییر پوسته

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fa: <strong>مهم!</strong> هنگام افزودن، حذف، یا تغییر نام فایل‌های قالب، لازم است برای آگاه نمودن دروپال از تغییرات، دستور اسکن دوباره فایل‌های سیستم خود را بدهید. با کلیک بر روی این کلید، شما مخزن پوسته‌های دروپال خود را تخلیه کنید و در نتیجه فرآیند اسکن دوباره را فعال نمایید. قالب‌های مشخص شده‌ی بالا بعد از آن وضعیت جدید سیستم شما را نشان خواهند داد.

en: Theming information (display)
fa: اطلاعات پوسته‌گذاری (نمایشگر)

en: Back to !info.
fa: بازگشت به !info.

en: theming information
fa: اطلاعات پوسته‌گذاری

en: This display has no theming information
fa: این نمایشگر دارای هیچ اطلاعات پوسته‌گذاری نیست.

en: This is the default theme template used for this display.
fa: این قالب پیش‌فرض پوسته برای این نمایشگر است.

en: This is an alternative template for this display.
fa: این یک قالب جایگزین برای این نمایشگر است.

en: This is the default theme template used for this style.
fa: این قالب پیش‌فرض پوسته استفاده شده برای این استایل است.

en: This is the default theme template used for this row style.
fa: این قالب پیش‌فرض پوسته استفاده شده برای استایل این سطر است.

en: Status: using default values.
fa: وضعیت: استفاده از مقادیر پیش‌فرض.

en: Update default display
fa: به‌روزرسانی نمایش پیش‌فرض

en: Attachment settings
fa: تنظیمات ضمیمه

en: Inherit arguments
fa: ارث‌بری آرگومان‌ها

en: Block caching type
fa: نوع حافظه نهان بلوک

en: Using the site name
fa: استفاده از نام سایت

en: Use the site name for the title
fa: استفاده از نام سایت برای عنوان

en: No menu
fa: بدون منو

en: Normal: @title
fa: معمولی: @title

en: Change settings for the parent menu
fa: تغییر تنظیمات برای منوی والد

en: Menu item entry
fa: ورودی آیتم‌های منو

en: No menu entry
fa: بدون ورودی منو

en: Normal menu entry
fa: ورودی پیش فرض منو

en: Already exists
fa: قبلا استفاده شده است

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fa: "$arg" دیگر پشتیبانی نمی‌شود. به جای آن از % استفاده کنید.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fa: نمی‌توان از "%" برای اولین بخش مسیر استفاده کرد.

en: Title is required for this menu type.
fa: عنوان برای این نوع منو اجباری است.

en: Inline fields
fa: فیلد های خطی

en: RSS description
fa: توضیحات RSS

en: Display record count with link
fa: نمایش تعداد رکوردها همراه با پیوند

en: New view
fa: نمای جدید

en: Changed view
fa: نمای تغییریافته

en: Live preview
fa: پیش‌نمایش زنده

en: Title: @title
fa: عنوان: @title

en: @current of @max
fa: @current از @max

en: use views exporter
fa: استفاده از صادر کننده نماها

en: Bulk export
fa: صدور دسته‌ای

en: Views exporter
fa: صادر کننده نماها

en: Allows exporting multiple views at once.
fa: امکان صدور چندین نما را به صورت همزمان می‌دهد.

en: Administration menu
fa: منوی مدیریت

en: - All -
fa: - همه -

en: Fieldset
fa: مجموعه فیلد

en: Checking...
fa: در حال بررسی...

en: Machine-readable name
fa: اسم قابل فهم توسط ماشین

en: Dependency
fa: وابستگی

en: Content selection
fa: انتخاب محتوا

en: Determines which content to show depending on the current page language and the default language of the site.
fa: مشخص می‌نماید که چه محتوایی براساس زبان صفحه فعلی و زبان پیش‌فرض سایت نمایش داده شود.

en: Content translation links
fa: پیوندهای ترجمه محتوا

en: Hide content translation links
fa: مخفی نمودن پیوندهای ترجمه محتوا

en: Update translations
fa: به‌روزرسانی ترجمه‌ها

en: Added a node to the translation set. | Added @count nodes to the translation set.
fa[0]: ۱ گره به مجموعه ترجمه افزوده شد.
fa[1]: @count گره به مجموعه ترجمه افزوده شد.

en: Removed a node from the translation set. | Removed @count nodes from the translation set.
fa[0]: ۱ گره از مجموعه ترجمه حذف شد.
fa[1]: @count گره از مجموعه ترجمه حذف شد.

en: This module improves support for multilingual content in Drupal sites:
fa: این ماژول پشتیبانی از محتوای چند زبانه را در سایت‌های دروپال بهبود می‌بخشد:

en: Shows content depending on page language.
fa: محتوا را بر اساس زبان صفحه نمایش می‌دهد.

en: Handles multilingual variables.
fa: متغیر های چند زبانه را مورد استفاده قرار می دهد

en: Extended language option for chosen content types. For these content types transations will be allowed for all defined languages, not only for enabled ones.
fa: گزینه زبان توسعه‌یافته برای انواع محتوای انتخاب شده. برای این انواع محتوا، ترجمه به تمام زبان‌ها امکان‌پذیر می‌شود، نه تنها برای زبان‌های فعال‌شده.

en: Provides a block for language selection and two theme functions: <em>i18n_flags</em> and <em>i18n_links</em>.
fa: ارائه یک بلوک برای انتخاب زبان و دو تابع در پوسته: <em>i18n_flags</em> و <em>i18n_links</em>.

en: Multilingual menu items.
fa: آیتم‌های منو چند زبانه.

en: To enable multilingual support for specific content types go to <a href="@configure_content_types">configure content types</a>.
fa: جهت فعال کردن پشتیبانی چندزبانه از انواع محتوا به <a href="@configure_content_types">پیکربندی انواع محتوا</a> مراجعه نمایید.

en: Extended language support
fa: پشتیبانی زبان توسعه یافته

en: administer translations
fa: مدیریت ترجمه‌ها

en: Configure extended options for multilingual content and translations.
fa: پیکربندی گزینه های تمدید برای محتوای چند زبانه و ترجمه ها.

en: Extends Drupal support for multilingual features.
fa: توسعه پشتیبانی دروپال از قابلیت‌های چندزبانه

en: Content type names
fa: نام‌های انواع محتوا

en: Already added languages
fa: قبلا زبان‌ها افزوده شده‌اند

en: A language can be assigned globaly for a vocabulary.
fa: یک زبان را می‌توان به صورت سراسری به یک واژگان منسوب کرد.

en: Different terms for each language with translation relationships.
fa: اصطلاحات مختلف برای هر زبان با ارتباطات ترجمه

en: Enables multilingual taxonomy.
fa: طبقه بندی چند زبانه را فعال می کند

en: Contact form
fa: فرم تماس

en: Drag to re-order
fa: برای بازآرایی بکشید

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
fa: تغییرات ایجاد شده در این جدول تا زمانیکه فرم ارسال نگردد ذخیره نخواهند شد.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
fa: مجوزهای پوشه‌ی %directory تغییر داده شد تا قابل‌نوشتن شود.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fa: !name نباید بیشتر از %max حرف باشد در حالیکه %length حرف طول دارد.

en: Illegal choice %choice in %name element.
fa: انتخاب غیرمجاز %choice در عنصر %name.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fa: نام خواندنی توسط ماشین باید فقط حروف کوچک, شامل اعداد, و خط زیر باشد.

en: Polls
fa: نظرسنجی‌ها

en: Search form
fa: فرم جستجو

en: Short date format
fa: شکل کوتاه تاریخ

en: Medium date format
fa: شکل متوسط تاریخ

en: Long date format
fa: شکل بلند تاریخ

en: Cannot use %author token in this context.
fa: نمی‌توان از توکن %author در این زمینه استفاده کرد.

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
fa: توضیحات واژه. برای نمایش در صفحه‌های taxonomy/term و خوراک‌های RSS.

en: Translation settings
fa: تنظیمات ترجمه

en: Post to twitter.com
fa: ارسال به twitter.com

en: Announce this post on Twitter
fa: اعلام کردن این پست در Twitter

en: File name without extension
fa: نام فایل بدون پسوند

en: File extension
fa: پسوند فایل

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fa: این عنوان به صورت متن جایگزین هنگامی که موس روی تصویر قرار می‌گیرد کاربرد دارد.

en: Image linked to node
fa: تصویر پیوند شده به گره

en: Image linked to file
fa: تصویر پیوند شده به فایل

en: Progress indicator
fa: نشانگر پیشرفت

en: Bar with progress meter
fa: میله‌ای همراه با علامت پیشرفت

en: Throbber
fa: چرخنده

en: Path settings
fa: تنظیمات مسیر

en: The file upload failed. %upload
fa: بارگذاری فایل با شکست مواجه شد. %upload

en: URL to file
fa: آدرس به فایل

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
fa: یک خطای غیرقابل‌ترمیم رخ داد. فایل بارگذاری‌شده احتمالا از حداکثر حجم فایل مورد پشتیبانی این سرور (@size) فراتر رفته است.

en: Starting upload...
fa: شروع بارگذاری...

en: Uploading... (@current of @total)
fa: بارگذاری... (@current از @total)

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
fa: سرور شما قابلیت نمایش پیشرفت بارگذاری فایل را دارد، اما کتابخانه‌های لازم نصب نیستند. توصیه می شود که <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) و یا <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.را نصب کنید

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
fa: سرور شما قابلیت نمایش وضعیت بارگذاری فایل را از طریق APC RFC1867 دارد. توجه کنید که فقط یک بارگذاری در هر زمان پشتیبانی می‌شود. توصیه می‌شود اگر ممکن است از <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> استفاده کنید.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
fa: سرور شما توانایی نمایش وضعیت پیشرفت بارگذاری را ندارد. نمایش وضعیت پیشرفت بارگذاری نیازمند اجرای PHP از طریق mod_php و نه FastCGI می‌باشد.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
fa: سرور شما توانایی نمایش وضعیت بارگذاری فایل را از طریق APC دارد، اما APC فعال نشده است. <code>apc.rfc1867 = 1</code> را به تنظیمات php.ini خود بیافزایید. همچنین پیشنهاد می‌شود که از <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> استفاده کنید، که از بارگذاری همزمان بیش از یک فایل پشتیبانی می‌کند.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
fa: فعال (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
fa: فعال (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
fa: پیشرفت بارگذاری

en: Styles
fa: استایل ها

en: %name: the value may be no smaller than %min.
fa: %name: مقدار نباید کمتر از %min باشد.

en: %name: the value may be no larger than %max.
fa: %name: مقدار نباید بیشتر از %max باشد.

en: The item has been deleted.
fa: مورد حذف شد.

en: Item ID
fa: شناسه آیتم

en: Scheduler module settings
fa: تنظیمات ماژول زمان‌بندی

en: %name: found no valid user with that name.
fa: %name: هیچ کاربر معتبری با این نام پیدا نشد.

en: Sort descending
fa: مرتب‌سازی نزولی

en: Sort ascending
fa: مرتب‌سازی صعودی

en: The name of the site.
fa: نام سایت.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
fa: مجموعه‌ای از ابزارهای مفید از مرلین، توسعه‌گر Chaos.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
fa: ارائه رابط کاربری و API  برای مدیریت صفحات سایت

en: Node add/edit form
fa: فرم افزودن/ویرایش محتوا

en: Create a new page
fa: ایجاد یک صفحه جدید

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
fa: ویرایش نام، مسیر و دیگر تنظیمات پایه برای هر صفحه.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
fa: قرار دادن زمینه برای آرگومان‌های این صفحه.

en: Control what users can access this page.
fa: کنترل کاربرانی که به این صفحه دسترسی دارند.

en: Make a copy of this page
fa: ایجاد یک کپی از این صفحه

en: User profile template
fa: قالب پروفایل کاربر

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
fa: هر چیزی در فرم که که توسط محتواهای دیگر نمایش داده نمی شود.

en: Node created date
fa: تاریخ ایجاد محتوا

en: Node links of the referenced node.
fa: پیوندهای گره برای گره مرجع.

en: Configure Views to be used as CTools content.
fa: پیکربندی نماها برای مورد استفاده قرار گرفتن در محتوای CTools

en: Select display
fa: انتخاب نمایش

en: Content pane
fa: قاب محتوا

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
fa: برای یک پانل یا صفحه نمایش داشبورد به عنوان مطالب در دسترس است

en: A panel layout broken up into rows and columns.
fa: یک آرایش پنل تقسیم‌شده به سطرها و ستون‌ها.

en: Region settings
fa: تنظیمات ناحیه

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
fa: افزودن اشیاء زمینه اضافی به این گونه، که می‌تواند توسط زمینه استفاده شود.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
fa: افزودن اقلام محتوا و تغییر مکان آنها با یک رابط انداختن و کشیدن.

en: Field label
fa: برچسب فیلد

en: Form settings
fa: تنظیمات فرم

en: Type of group.
fa: نوع گروه

en: Cache tables
fa: جداول حافظه موقت

en: Path module form.
fa: فرم ماژول مسیر.

en: Poll module settings.
fa: تنظیمات ماژول نظرسنجی.

en: manage fields
fa: اداره فیلد‌ها

en: » Add a new content type
fa: » افزودن یک نوع محتوای جدید

en: @field_name (Locked)
fa: @field_name (قفل شده)

en: - Select a field type -
fa: - نوع فیلدی انتخاب کنید -

en: - Select a widget -
fa: - یک ساختار را انتتخاب کنید -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
fa: نام فیلد (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
fa: نوع داده‌ها برای ذخیره سازی.

en: Form element to edit the data.
fa: عنصر فرم برای ویرایش داده.

en: - Select an existing field -
fa: - یک فیلد موجود را انتخاب کنید -

en: Field to share
fa: فیلد برای به اشتراک گذاشتن

en: Group name (a-z, 0-9, _)
fa: نام گروه (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
fa: افزودن فیلد جدید: نیاز به ارائه برچسب دارید.

en: Add new field: you need to provide a field name.
fa: افزودن فیلد جدید: شما نیاز به فراهم کردن یک نام فیلد دارید.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
fa: افزودن فیلد جدید: فیلد با نام %field_name معتبر نیست. نام فیلد باید حروف کوچک و بدون علامت، اعداد و زیر خط باشد.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
fa: افزودن فیلد جدید: نام فیلد %field_name طولانی است. نام فیلد با احتساب  پیشوند 'field_' محدود به 32 حرف است.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
fa: افزودن فیلد جدید: نام فیلد %field_name در حال حاضر موجود است.

en: Add new field: you need to select a field type.
fa: افزدون فیلد جدید: شما نیاز به انتخاب یک نوع فیلد دارید.

en: Add new field: you need to select a widget.
fa: افزودن فیلد جدید: شما باید یک ساختار را انتخاب کنید.

en: Add new field: invalid widget.
fa: افزودن فیلد جدید:ساختار معتبر نیست.

en: Add existing field: you need to provide a label.
fa: افزودن فیلد موجود: شما باید یک عنوان وارد کنید.

en: Add existing field: you need to select a field.
fa: افزودن فیلد موجود: شما باید یک فیلد انتخاب کنید.

en: Add existing field: you need to select a widget.
fa: افزودن فیلد موجود: شما باید یک ساختار را انتخاب کنید.

en: Add existing field: invalid widget.
fa: افزودن فیلد موجود: ساختار معتبر نیست.

en: Edit basic information
fa: ویرایش اطلاعات پایه

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
fa: نوع داده‌هایی که می‌خواهید توسط این فیلد در پایگاه داده ذخیره کنید. این گزینه قابل‌تغییر نیست.

en: Updated basic settings for field %label.
fa: تنظیمات پایه فیلد %label به روز شد.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
fa: فیلد %field قفل شده و نمی‌تواند ویرایش شود.

en: %type basic information
fa: اطلاعات پایه %type

en: Maximum number of values users can enter for this field.
fa: بیشترین تعداد مقادیری که کاربران می‌توانند برای این فیلد وارد کنند.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
fa: «بی نهایت» یک دکمه «افزودن بیشتر» اضافه می‌کند لذا کاربران می‌توانند هر تعداد که مایل باشند اضافه کنند.

en: %name must be an integer.
fa: %name باید یک عدد صحیح باشد.

en: %name must be a positive integer.
fa: %name باید یک عدد صحیح مثبت باشد.

en: %name must be a number.
fa: %name باید یک عدد باشد.

en: Formatted html link to the referenced node.
fa: پیوند html قالب‌بندی شده به گره مرجع.

en: (start from last values)
fa: (شروع از آخرین مقدار)

en: Create display groups for CCK fields.
fa: ایجاد گروه‌های نمایش برای فیلدهای CCK.

en: Field group: @group in @type
fa: گروه فیلد: @group در @type

en: Only numbers are allowed in %field.
fa: در %field فقط اعداد مجاز هستند.

en: New field
fa: فیلد جدید

en: New group
fa: گروه جدید

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
fa: از گزینه 'استثنا' برای مستثنی کردن یک آیتم از ارسال مقدار !content به قالب گره استفاده نمایید.

en: width @width
fa: عرض @width

en: height @height
fa: ارتفاع @height

en: upscaling allowed
fa: بزرگنمایی مجاز است

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
fa: تصادفی بین @degrees&deg و -@degrees&deg

en: Change the layout of this panel.
fa: تغییر آرایش این پنل.

en: Delete content
fa: حذف محتوا

en: Settings and overview of form events.
fa: پیکربندی‌ها و مرورکلی فرم رویدادها.

en: To display scheduled tasks you have to install the <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> module.
fa: برای نمایش وظایف زمان‌بندی شده باید ماژول <a href="http://drupal.org/project/views">نما</a> را نصب کنید

en: Delete a scheduled task
fa: حذف کردن یک وظیفه‌ی زمان‌بندی شده

en: Scheduled date
fa: تاریخ زمان‌بندی شده

en: Scheduled date and time stamp
fa: تاریخ و زمان تعیین شده

en: User provided identifier
fa: شناسه‌ی ارائه شده توسط کاربر

en: ID to recognize this specific scheduled task
fa: شناسه‌ای برای تشخیص این وظیفه‌ی زمان‌بندی شده‌ی خاص

en: Structure
fa: ساختار

en: My Account
fa: حساب من

en: Edit style
fa: ویرایش سبک

en: Delete style
fa: حذف سبک

en: Pager Type
fa: نوع صفحه‌بند

en: Header text
fa: متن سربرگ

en: User blog
fa: وبلاگ کاربر

en: Site contact page
fa: صفحه تماس سایت

en: Advanced search form
fa: فرم جستجوی پیشرفته

en: Seven
fa: هفت

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fa: مقصد پیوند، مانند _blank، _parent، یا نام یک iframe. این فیلد به ندرت استفاده می‌شود.

en: @argument title
fa: عنوان @argument

en: Count the number 0 as empty
fa: حساب کردن عدد 0 به عنوان خالی

en: Hide if empty
fa: محفی کردن در صورت خالی بودن

en: Does not start with
fa: شروع نمی‌شود با

en: Does not end with
fa: تمام نمیشود با

en: The view %name has been saved.
fa: نمای %name ذخیره شد.

en: Jump menu
fa: منوی پرش

en: Hostname of user that posted the comment.
fa: نام هاست کاربری که دیدگاه را ارسال کرده است.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fa: پست الکترونیکی کاربری که دیدگاه را ارسال کرده است. اگر کاربر ثبت‌نام کرده باشد، خالی خواهد بود.

en: The taxonomy term ID for the term.
fa: شناسه‌ی واژه taxonomy برای واژه.

en: The taxonomy term name for the term.
fa: نام واژه taxonomy برای واژه.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
fa: شناسه‌ی واژگان برای واژگانی که واژه به آن تعلق دارد.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fa: نام واژگانی که دسته به آن تعلق دارد.

en: The name of the role.
fa: نام نقش

en: The role ID of the role.
fa: شناسه نقش

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
fa: این فرم یک نوع محتوا و یک یا چند فیلد از آن نوع را پردازش نموده و تنظیمات را صادر می‌نماید. خروجی صادر شده با این پردازش را با کپی می‌توان به پایگاه داده فعلی یا دیگری وارد نمود. ورود، فیلدها را به یک نوع محتوای فعلی اضافه می‌کند یا یک نوع محتوای جدید شامل فیلدهای انتخاب شده ایجاد می‌کند.

en: Blocked users
fa: کاربران مسدود شده

en: Length is shorter than
fa: طول کمتر است از

en: Length is longer than
fa: طول بیشتر است از

en: No revision
fa: بدون بازبینی

en: @number comments per page
fa: @number دیدگاه در هر صفحه

en: Requires a title
fa: عنوان اجباری است

en: Not restricted
fa: محدود نشده

en: Other blocks
fa: بلوک‌های دیگر

en: The unique ID of the comment.
fa: شناسه منحصر‌به‌فرد دیدگاه

en: The name left by the comment author.
fa: نامی که توسط نویسنده دیدگاه ثبت شده است.

en: The email address left by the comment author.
fa: نشانی پست الکترونیکی داده شده توسط نویسنده دیدگاه.

en: The home page URL left by the comment author.
fa: آدرس صفحه خانگی که توسط نویسنده دیدگاه داده شده است.

en: The formatted content of the comment itself.
fa: محتوای قالب‌بندی شده دیدگاه.

en: The number of comments posted on a node.
fa: تعداد دیدگاه‌هایی که برای یک محتوا ثبت شده است.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fa: تعداد دیدگاه‌های ارسال‌شده برای یک محتوا پس از آخرین مشاهده‌ی خواننده.

en: The unique ID of the author of the node.
fa: شناسه‌ی منحصربه‌فرد نویسنده محتوا.

en: The type of the node.
fa: نوع محتوا.

en: The human-readable name of the node type.
fa: نام قابل فهم توسط انسان نوع محتوا.

en: The language the node is written in.
fa: زبانی که محتوا در آن نوشته شده است.

en: The URL of the node.
fa: آدرس محتوا.

en: The slogan of the site.
fa: شعار سایت

en: The administrative email address for the site.
fa: نشانی پست الکترونیکی مدیریت سایت.

en: The URL of the site's front page.
fa: آدرس صفحه اول سایت.

en: The unique ID of the taxonomy term.
fa: شناسه‌ی یکتای واژه‌ی رده‌بندی

en: The name of the taxonomy term.
fa: نام واژه رده بندی.

en: The optional description of the taxonomy term.
fa: شرح اختیاری واژه رده بندی

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
fa: شناسه منحصر به فرد واژگان رده‌بندی.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
fa: نام واژگان رده‌بندی

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fa: شرح اختیاری واژگان رده‌بندی

en: The unique ID of the user account.
fa: ID منحصر به فرد حساب کاربری.

en: The login name of the user account.
fa: نام ورود حساب کاربری.

en: The email address of the user account.
fa: نشانی پست الکترونیک حساب کاربری.

en: The URL of the account profile page.
fa: آدرس صفحه پروفایل حساب.

en: Main page content
fa: محتوای صفحه اصلی

en: The unique ID of the content item, or "node".
fa: ID منحصر به فرد قلم محتوا یا «گره».

en: E-mails
fa: پست‌های الکترونیکی

en: Fixed width
fa: پهنای ثابت

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
fa: یک پوسته مدیریت ساده یک‌ستونه، بدون جدول، و عرض شناور.

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
fa: عنوان این منطقه که فقط در بخش‌های مدیریتی نمایش داده خواهد شد.

en: Remove this display
fa: حذف این نمایش

en: Remove group @group
fa: حذف گروه @group

en: Default group
fa: گروه پیش فرض

en: Group @group
fa: گروه @group

en: Ungroupable filters
fa: فیلترهای غیرقابل گروه بندی

en: Basic exposed form
fa: فرم پایه

en: Input required
fa: نیازمند ورودی است

en: Display all items
fa: نمایش تمامی آیتم‌ها

en: Display all items that this view might find
fa: نمایش تمامی اقلامی که این نمایه می‌تواند پیدا کند

en: Display a specified number of items
fa: نمایش تعداد مشخصی از آیتم‌ها

en: Display a limited number items that this view might find.
fa: نمایش تعداد محدودی از اقلامی که این نما می‌تواند بیابد.

en: Paged output, full pager
fa: خروجی صفحه بندی شده ، کامل صفحه بندی شده

en: Paged output, full Drupal style
fa: خروجی صفحه بندی شده ، استایل دروپال کامل

en: Paged output, mini pager
fa: خروجی صفحه بندی شده ، صفحه بندی کوچک

en: Sort By
fa: مرتب کردن بر اساس

en: Authentication module
fa: ماژول تعیین هویت

en: Webform settings
fa: تنظیمات وب فرم

en: Other...
fa: سایر...

en: Provide a simple link to view the submission.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای مشاهده ارسال.

en: Provide a simple link to edit the submission.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش ارسال.

en: Provide a simple link to delete the submission.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای حذف ارسال.

en: Switch theme
fa: تعویض پوسته

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
fa: جهت مشاهده این فرم بایستی <a href="!login"> وارد سایت </a> شوید.

en: Wysiwyg profiles
fa: پروفایل‌های wysiwyg

en: Div container
fa: نگهدارنده Div

en: Maximize
fa: بیشینه سازی

en: Check spelling as you type
fa: بررسی املایی در هنگام تایپ

en: Advanced list
fa: لیست پیشرفته

en: Performance and scalability
fa: عملکرد و مقیاس‌پذیری

en: Delete scheduled tasks
fa: حذف وظایف زمان‌بندی شده

en: Is not empty (NOT NULL)
fa: مقدار دارد

en: Translate link
fa: پیوند ترجمه

en: Provide a simple link to translate the node.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ترجمه گره.

en: Authentication name
fa: تایید نام

en: No tokens available.
fa: توکنی در دسترس نیست.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fa: بر روی توکنی کلیک کنید تا به آخرین فیلدی که روی آن کلیک نموده‌اید وارد شود.

en: List of the currently available tokens on this site
fa: لیست توکن‌های موجود در این سایت

en: View my account
fa: نمایش حساب من

en: Edit my account
fa: ویرایش حساب من

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fa: فایل انتخاب شده %filename نمی‌تواند بارگذاری شود. فقط فایل‌هایی با پسوند‌های زیر مجاز هستند: %extensions.

en: Primary navigation links
fa: پیوندهای پیمایش اصلی

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
fa: افزودن primary_links (عملیات محلی) به عنوان محتوا.

en: Secondary navigation links
fa: پیوندهای پیمایش ثانویه

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
fa: افزودن secondary_links (عملیات محلی) به عنوان محتوا.

en: Header background
fa: زمینه سربرگ

en: Comment creation
fa: ایجاد دیدگاه

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fa: اداره کننده‌ی @handler سعی کرد فیلد اضافی @identifier را اضافه کند اما جدول @table نتوانست افزوده شود!

en: Custom content
fa: محتوای سفارشی

en: Add a new @plugin
fa: افزودن یک @plugin جدید

en: Edit @plugin %title
fa: ویرایش @plugin %title

en: Clone @plugin %title
fa: کلون @plugin %title

en: Import @plugin
fa: وارد کردن @plugin

en: Export @plugin %title
fa: صادر کردن @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
fa: آیا مطمئنید می خواهید %title را برگردانید؟

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
fa: این عمل هر گونه سفارشی سازی که روی این آیتم انجام شده است را به طور دائم حذف می کند

en: The item has been reverted.
fa: این آیتم برگشته است

en: This action will permanently remove this item from your database..
fa: این عمل این آیتم را به طور دائم از دیتا بیس حذف می کند

en: %title has been created.
fa: %title ساخته شد.

en: %title could not be created.
fa: نمی‌توان %title را ایجاد کرد.

en: %title has been updated.
fa: %title به‌روز شد.

en: %title could not be updated.
fa: %title به روز نمی شود.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
fa: می توانید با قرار دادن کد خروجی در فیلد زیر توضیحات را وارد کرده یا از آن خروجی بگیرید

en: @plugin %title was enabled.
fa: @plugin %title فعال بود

en: @plugin %title was disabled.
fa: @plugin %title غیر فعال بود

en: View context
fa: زمینه نما

en: Display the attachments on a view context.
fa: نمایش پیوست‌های یک زمینه نما

en: Display one or more rows from a loaded view context.
fa: نمایش یک یا چند سطر از یک زمینه نمای بارگذاری شده

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
fa: نتایج نما را به صورت یک زمینه برای استفاده در پنل‌ها و سایر کاربردها قابل‌دسترس می‌نماید.

en: Contains rows in contexts.
fa: شامل ردیف‌ها در زمینه‌ها است.

en: layouts
fa: آرایش‌ها

en: The unique ID of the author of the comment.
fa: شناسه‌ی یکتای نویسنده دیدگاه

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fa: توضیح اخرین تغییرات انجام شده روی گره

en: The URL of the account edit page.
fa: آدرس صفحه ویرایش حساب.

en: The title of the current page.
fa: عنوان صفحه جاری

en: The URL of the current page.
fa: URL صفحه جاری

en: The unique ID of the node's menu link.
fa: شناسه یکتای پیوند منوی گره.

en: - Use default -
fa: -استفاده از پیش فرض-

en: Branding
fa: علامت گذاری

en: Settings for site administration tools.
fa: تنظیمات ابزارهای مدیریت سایت.

en: User signature
fa: امضای کاربر

en: Webform edit link
fa: پیوند ویرایش وب‌فرم

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای ویرایش اجزا و پیکربندی وب‌فرم.

en: Webform results link
fa: پیوند نتایج وب‌فرم

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
fa: ارائه یک پیوند ساده برای مشاهده نتایج وب‌فرم.

en: Asc
fa: صعودی

en: - Basic validation -
fa: - اعتبارسنجی پایه -

en: HTML element
fa: عنصر HTML

en: Label HTML element
fa: عنصر HTML برچسب

en: Preserve certain tags
fa: حفظ برچسب‌های خاص

en: Translation method
fa: روش ترجمه

en: Do not pass admin strings for translation.
fa: عبارت‌های مدیریتی را برای ترجمه ارسال نکنید.

en: The extension of the file.
fa: پسوند فایل

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
fa: یک عبارت ریاضی را محاسبه می‌نماید و نمایش می‌دهد.

en: Query settings
fa: تنظیمات پرس و جو

en: Text formats enabled for rich-text editing
fa: فرمت متن برای ویرایش متن کامل فعال است

en: A user key must be specified in the general settings to export comments.
fa: برای صدور دیدگاه‌ها یک کلید کاربری در قسمت تنظیمات عمومی باید تعیین شود.

en: External server URL
fa: آدرس سرور خارجی

en: All nodes where a certain user has a revision
fa: همه گره‌هایی که یک کاربر خاص بازنویسی کرده است

en: Native language
fa: زبان محلی

en: Remove whitespace
fa: حذف فضای خالی

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
fa: در صورتی که انتخاب شود، همه‌‌ی فضاهای خالی در ابتدا و انتهای خروجی حذف خواهد شد.

en: Hide rewriting if empty
fa: محفی کردن بازنویسی در صورت خالی بودن

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
fa: عدم نمایش محتوای بازنویسی شده در صورتی که فیلد خالی است.

en: Empty display extender
fa: توسعه دهنده صفحه نمایش خالی

en: Raw value from URL
fa: مقدار خام از URL

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fa: متنی که به عنوان "title" استفاده شود، که اکثر مرورگرها آن را به صورت یک tooltip هنگام عبور از روی لینک نمایش می‌دهند.

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fa: تاریخ در قالب CCYYMMDD

en: Date in the form of YYYYMM.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
fa: تاریخ به این شکل وارد شود YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fa: تاریخ به این شکل وارد شد DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fa: تاریخ به این شکل وارد شود WW (01 - 53).
