NodeStream (6.x-1.4) - en to fi translation catalogue (4780 entries)

en: Forms
fi: Lomakkeet

en: Home
fi: Etusivu

en: User interface
fi: Käyttöliittymä

en: Slideshow
fi: Diaesitys

en: Title
fi: Otsikko

en: Body
fi: Sisältö

en: Images
fi: Kuvat

en: Previous
fi: Edellinen

en: Next
fi: Seuraava

en: user
fi: käyttäjä

en: select
fi: valitse

en: Pages
fi: Sivut

en: Save configuration
fi: Tallenna asetukset

en: Reset to defaults
fi: Palauta oletukset

en: context
fi: konteksti

en: delete
fi: poista

en: Status
fi: Tila

en: Administer
fi: Ylläpito

en: Prefix
fi: Etuliite

en: Suffix
fi: Jälkiliite

en: E-mail
fi: Sähköposti

en: Delete
fi: Poista

en: Submit
fi: Lähetä

en: Operations
fi: Toimenpiteet

en: Content
fi: Sisältö

en: Value
fi: Arvo

en: Username
fi: Käyttäjätunnus

en: Private
fi: Yksityinen

en: content
fi: sisältö

en: Groups
fi: Ryhmät

en: Group
fi: Ryhmä

en: Type
fi: Tyyppi

en: Author
fi: Tekijä

en: Closed
fi: Suljettu

en: List
fi: Lista

en: Subject
fi: Aihe

en: Actions
fi: Toimenpiteet

en: disabled
fi: ei käytössä

en: Cancel
fi: Peruuta

en: Remove
fi: Poista

en: Description
fi: Kuvaus

en: Language
fi: Kieli

en: Read more
fi: Lue lisää

en: more
fi: lisää

en: Enable
fi: Ota käyttöön

en: Disable
fi: Poista käytöstä

en: Access control
fi: Pääsynhallinta

en: Article
fi: Artikkeli

en: Disabled
fi: Ei käytössä

en: Enabled
fi: Käytössä

en: Administration
fi: Ylläpito

en: footer
fi: alatunniste

en: Comments
fi: Kommentit

en: Action
fi: Toiminto

en: On
fi: Käytössä

en: error
fi: virhe

en: Block title
fi: Lohkon otsikko

en: Taxonomy
fi: Luokittelu

en: Yes
fi: Kyllä

en: No
fi: Ei

en: Content types
fi: Sisältötyypit

en: Categories
fi: Kategoriat

en: Download
fi: Lataa

en: Version
fi: Versio

en: Go
fi: Mene

en: view
fi: näkymä

en: Overview
fi: Yleiskatsaus

en: all
fi: kaikki

en: File
fi: Tiedosto

en: Tag
fi: Tagi

en: File path
fi: Tiedostopolku

en: Login
fi: Kirjaudu

en: Advanced options
fi: Edistyneet valinnat

en: Edit
fi: Muokkaa

en: Date
fi: Päivämäärä

en: Size
fi: Koko

en: Search
fi: Etsi

en: Reset
fi: Palauta oletusarvoihin

en: None
fi: Ei rajoituksia

en: Display settings
fi: Näyttöasetukset

en: default
fi: oletus

en: This action cannot be undone.
fi: Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Number
fi: Numero

en: Message
fi: Viesti

en: Block settings
fi: Lohkon asetukset

en: Comment form
fi: Kommenttilomake

en: User contact form
fi: Käyttäjän yhteydenottolomake

en: - None -
fi: - Ei mikään -

en: Weight
fi: Paino

en: Variable
fi: Muuttuja

en: Link
fi: Linkki

en: Image
fi: Kuva

en: Center
fi: Keskellä

en: Help text
fi: Ohjeteksti

en: Admin title
fi: Ylläpitäjän otsikko

en: Types
fi: Tyypit

en: Hierarchy
fi: Hierarkia

en: Multiple
fi: Monivalinta

en: Related terms
fi: Sukulaistermit

en: Required
fi: Pakollinen

en: Parent
fi: Isäntä

en: Depth
fi: Syvyys

en: none
fi: ei yhtään

en: Category
fi: Kategoria

en: Settings
fi: Asetukset

en: Feed
fi: Syöte

en: Name
fi: Nimi

en: edit
fi: muokkaa

en: Import
fi: Tuo

en: Book
fi: Kirja

en: Export
fi: Vie

en: Taxonomy term
fi: Luokittelutermi

en: Description field
fi: Kuvauskenttä

en: settings
fi: asetukset

en: Back
fi: Takaisin

en: Field
fi: Kenttä

en: category
fi: kategoria

en: header
fi: ylätunniste

en: Label
fi: Tunnus

en: Preview
fi: Esikatselu

en: Save
fi: Tallenna

en: Help
fi: Ohje

en: True
fi: Tosi

en: False
fi: Epätosi

en: Font
fi: Fontti

en: Default
fi: Oletus

en: Background
fi: Tausta

en: Background Color
fi: Taustaväri

en: Summary
fi: Yhteenveto

en: Download PDF
fi: Lataa PDF

en: Update
fi: Päivitys

en: Open
fi: Avoin

en: Top
fi: Ylhäällä

en: Link Target
fi: Linkin kohde

en: Small
fi: Pieni

en: Large
fi: Suuri

en: Sunday
fi: Sunnuntai

en: Monday
fi: Maanantai

en: Tuesday
fi: Tiistai

en: Wednesday
fi: Keskiviikko

en: Thursday
fi: Torstai

en: Friday
fi: Perjantai

en: Saturday
fi: Lauantai

en: Core
fi: Ydin

en: Clean up
fi: Siivoa

en: Archives
fi: Arkistot

en: Album
fi: Albumi

en: Artist
fi: Artisti

en: Icon
fi: Ikoni

en: Schedule
fi: Aikataulu

en: Time
fi: Aika

en: Views
fi: Näkymät

en: Access
fi: Pääsy

en: Add
fi: Lisää

en: View
fi: Näytä

en: Format
fi: Muoto

en: Path
fi: Polku

en: Sync
fi: Synkronoi

en: Vocabularies
fi: Sanastot

en: Manage
fi: Ylläpidä

en: Refresh
fi: Päivitä

en: Region
fi: Alue

en: key
fi: avain

en: Anchor
fi: Ankkuri

en: Placeholder tokens
fi: Kirjanmerkit

en: Display
fi: Näyttö

en: Node type
fi: Solmun tyyppi

en: Menu
fi: Valikko

en: Advanced settings
fi: Edistyneet asetukset

en: results
fi: tulokset

en: search
fi: hae

en: Teaser
fi: Lyhennelmä

en: Notes
fi: Muistiinpanot

en: Event
fi: Tapahtumat

en: Text
fi: Teksti

en: Theme
fi: Teema

en: Layout
fi: Ulkoasu

en: style
fi: tyyli

en: read more
fi: lue lisää

en: Display mode
fi: Esitysmuoto

en: Timestamp
fi: Ajankohta

en: Keywords
fi: Avainsanat

en: <none>
fi: <ei mitään>

en: Component
fi: Komponentti

en: Unknown
fi: Tuntematon

en: Attachment
fi: Liite

en: Submission guidelines
fi: Lähetysohjeet

en: n/a
fi: ei mitään

en: Upload
fi: Siirrä

en: Picture
fi: Kuva

en: Upload image
fi: Lataa kuva

en: Titles
fi: Otsikot

en: Paths
fi: Polut

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
fi: Seuraavia korvauskuvioita voidaan käyttää sekä poluissa että otsikoissa. Käytettäessä polussa tai otsikossa ne korvataan vastaavilla arvoilla.

en: Mail
fi: Sähköposti

en: Before
fi: Ennen

en: After
fi: Jälkeen

en: Promoted
fi: Nostettu

en: User
fi: Käyttäjä

en: Content type
fi: Sisältötyyppi

en: action
fi: toiminto

en: Continue
fi: Jatka

en: Configure
fi: Määrittele

en: Email
fi: Sähköpostiosoite

en: Check
fi: Muu suoritus

en: Files
fi: Tiedostot

en: file
fi: tiedosto

en: User ID
fi: Käyttäjän ID

en: Error
fi: Virhe

en: Options
fi: Valinnat

en: Contact
fi: Ota yhteyttä

en: Created
fi: Luotu

en: Sent email to %recipient
fi: Sähköposti lähetettiin (vastaanottajana %recipient)

en: Unable to send email to %recipient
fi: Sähköpostia ei voitu lähettää (vastaanottajana %recipient)

en: The subject of the message.
fi: Viestin aihe.

en: Number of columns
fi: Sarakkeiden määrä

en: Data type
fi: Tietotyyppi

en: Separator
fi: Erotin

en: Include
fi: Sisällytä

en: Exclude
fi: Jätä pois

en: Horizontal
fi: Vaakasuora

en: Vertical
fi: Pystysuora

en: Node edit form
fi: Solmun muokkauslomake

en: Are you sure you want to delete %title?
fi: Haluatko varmasti poistaa %title?

en: Node add form
fi: Solmun lisäyslomake

en: Activated
fi: Aktivoitu

en: Optional Title
fi: Vaihtoehtoinen otsikko

en: Required Title
fi: Vaadi otsikko

en: No Title
fi: Ei otsikkoa

en: Link Title
fi: Linkin otsikko

en: URL Display Cutoff
fi: Verkko-osoitteen näytön lyhennys

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
fi: Jos käyttäjä ei sisälltyä otsikkoa linkille, verkko-osoitetta käytetään otsikkona. Missä tilanteissa otsikko lyhennetään ja päätetään (&hellip;) merkillä? Jätä tyhjäksi jos haluat näyttää otsikkona koko verkko-osoitteen.

en: Default (no target attribute)
fi: Oletus (kohdetta ei määritetty)

en: Open link in window root
fi: Avaa linkki samassa ikkunassa

en: Open link in new window
fi: Avaa linkki uudessa ikkunassa

en: Allow the user to choose
fi: Salli käyttäjän valita

en: Additional CSS Class
fi: CSS lisäluokat

en: Not a valid URL.
fi: Verkko-osoite ei kelpaa.

en: Titles are required for all links.
fi: Otsikot ovat pakollisia kaikille linkeille.

en: Open URL in a New Window
fi: Avaa verkko-osoite uudessa ikkunassa

en: Defines simple link field types.
fi: Määrittelee yksinkertaiset linkki-kenttätyypit.

en: term
fi: termi

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
fi: Valinnainen. Painavammat valikkokohdat "uppoavat" valikon pohjalle ja kevyemmät nousevat ylös.

en: Menu Block
fi: Valikkolohko

en: All
fi: Kaikki

en: Access log
fi: Käyttöloki

en: Active
fi: Toiminnassa

en: Done
fi: Tehty

en: Post
fi: Kirjoitus

en: Submit @name
fi: Lähetä @name

en: Submitted
fi: Lisätty

en: Year
fi: Vuosi

en: Date format
fi: Päivämäärän muoto

en: Panels
fi: Paneelit

en: Panel title
fi: Paneelin otsikko

en: Add content
fi: Lisää sisältöä

en: General information
fi: Yleistä tietoa

en: Page title
fi: Sivun otsikko

en: The CSS ID to apply to this page
fi: Sivulla käytettävä CSS ID

en: panels
fi: paneelit

en: Block
fi: Lohko

en: Add block
fi: Lisää lohko

en: Override title
fi: Ohita otsikko

en: CSS class
fi: CSS-luokka

en: Display links
fi: Näytä linkit

en: View type
fi: Näkymän tyyppi

en: Page
fi: Sivu

en: Pager ID
fi: Sivutuksen ID

en: View arguments
fi: Näytön argumentit

en: Override URL
fi: Ohita osoite

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
fi: Mikäli valittuna, ohitetaan näkymän osoite. Tämä on välillä hyödyllistä paneelin osoitetta määritettäessä

en: Three column 25/50/25
fi: Kolme palstaa 25750/25

en: Left side
fi: Vasen sivu

en: Middle column
fi: Keskipalsta

en: Right side
fi: Oikea sivu

en: Three column 25/50/25 stacked
fi: Kolme palstaa 25/50/25 pinottu

en: Bottom
fi: Alhaalla

en: Three column 33/34/33
fi: Kolme palstaa 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
fi: Kolme palstaa 33/34/33 pinottu

en: Two column
fi: Kaksi palstaa

en: Two column stacked
fi: Kaksi palstaa pinottu

en: 1 hour | @count hours
fi[0]: 1 tunti
fi[1]: @count tuntia

en: 1 day | @count days
fi[0]: 1 päivä
fi[1]: @count päivää

en: Node links
fi: Solmujen linkit

en: Taxonomy terms
fi: Luokittelutermit

en: User picture
fi: Käyttäjän kuva

en: Submission information
fi: Lähetyksen tiedot

en: Breadcrumb
fi: Murupolku

en: Mission
fi: Tehtävä

en: Site name
fi: Sivuston nimi

en: Site slogan
fi: Sivuston iskulause

en: Node types
fi: Sisältötyypit

en: Not found
fi: Ei löydy

en: Off
fi: Pois päältä

en: Never
fi: Ei koskaan

en: Your changes have been saved.
fi: Muutoksesi on tallennettu.

en: Header
fi: Ylätunniste

en: Left sidebar
fi: Vasen sivupalkki

en: Right sidebar
fi: Oikea sivupalkki

en: Footer
fi: Alatunniste

en: Inline
fi: Avoin

en: To
fi: Osoitteeseen

en: From
fi: Lähettäjä

en: Aggregator category
fi: Aggregointiluokka

en: Aggregator feed
fi: Aggregointisyöte

en: Aggregator item
fi: Aggregointiartikkeli

en: Custom
fi: Oma

en: Visibility
fi: Näkyvyys

en: Roles
fi: Käyttäjäroolit

en: Comment
fi: Kommentti

en: Hostname
fi: Verkkotunnus

en: Score
fi: Tulos

en: Published
fi: Julkaistu

en: Input format
fi: Syöttömuoto

en: Signature
fi: Allekirjoitus

en: Filter
fi: Suodatin

en: Location
fi: Sijainti

en: Promoted to front page
fi: Näytetään etusivulla

en: Log message
fi: Lokimerkintä

en: Poll choices
fi: Äänestyksen valinnat

en: Variable name
fi: Muuttujan nimi

en: File ID
fi: Tiedoston ID

en: File name
fi: Tiedostonimi

en: File MIME type
fi: Tiedoston MIME tyypit

en: Node revision ID
fi: Solmun revision ID

en: Vocabulary
fi: Luokittelu

en: Vocabulary ID
fi: Sanaston ID

en: Vocabulary name
fi: Sanaston nimi

en: Term
fi: Termi

en: Term ID
fi: Termin ID

en: Term name
fi: Termin nimi

en: Last access
fi: Viimeksi paikalla

en: Last login
fi: Viimeisin kirjautuminen

en: Severity
fi: Vakavuus

en: Content field
fi: Sisältökenttä

en: Field name
fi: Kentän nimi

en: Field type
fi: Kentän tyyppi

en: Global settings
fi: Sivuston laajuiset asetukset

en: Fields
fi: Kentät

en: Widget type
fi: Widgetin tyyppi

en: Contains
fi: Sisältää

en: Does not contain
fi: Ei sisällä

en: Is less than
fi: On pienempi kuin

en: Is less than or equal to
fi: On pienempi tai yhtäsuuri kuin

en: Is equal to
fi: On yhtä kuin

en: Is greater than or equal to
fi: On suurempi tai yhtäsuuri kuin

en: Is greater than
fi: On suurempi kuin

en: Is not equal to
fi: Ei ole yhtä kuin

en: Average
fi: Keskimäärin

en: Count
fi: Laskuri

en: Overridden
fi: Ohitettu

en: Add a condition
fi: Lisää ehto

en: Add an action
fi: Lisää toiminto

en: Watchdog
fi: Vahtikoira

en: Mode
fi: Tila

en: Normal
fi: Normaali

en: N/A
fi: Ei saatavilla

en: Last update
fi: Viimeksi päivitetty

en: %time ago
fi: %time sitten

en: Advanced
fi: Edistyneet

en: Node Types
fi: Sisältötyypit

en: Up
fi: Ylös

en: Performance
fi: Suorituskyky

en: 1 attachment | @count attachments
fi[0]: 1 liite
fi[1]: @count liitettä

en: Width
fi: Leveys

en: Height
fi: Korkeus

en: This field is required.
fi: Tämä kenttä on pakollinen.

en: Textfield
fi: Tekstikenttä

en: Display options
fi: Näyttöasetukset

en: Maximum
fi: Suurin

en: Range
fi: Alue

en: Scale
fi: Skaalaa

en: Thumbnail
fi: Pienoiskuva

en: Medium
fi: Keskiverto

en: Sortable
fi: Lajiteltavissa

en: Plain text
fi: Puhdas teksti

en: Caching
fi: Välimuistin käyttö

en: Month
fi: Kuukausi

en: System
fi: Järjestelmä

en: Basic Information
fi: Perustiedot

en: Amount
fi: Määrä

en: Unlimited
fi: Rajoittamaton

en: Current
fi: Tämänhetkinen

en: Address
fi: Osoite

en: State
fi: Tila

en: Terms
fi: Termit

en: Serial
fi: Sarjanumero

en: Code
fi: Koodi

en: Recipient
fi: Vastaanottaja

en: OR
fi: TAI

en: security
fi: turvallisuus

en: node
fi: solmu

en: General
fi: Yleiset asetukset

en: Cleanup
fi: Siivoa

en: Border
fi: Raja

en: Method
fi: Tapa

en: Day
fi: Päivä

en: Table
fi: Taulukko

en: All views
fi: Kaikissa näkymissä

en: Start date
fi: Aloituspäivämäärä

en: End date
fi: Lopetuspäivämäärä

en: Base
fi: Ydin

en: The name of the menu the node belongs to.
fi: Solmun valikon nimi.

en: Other
fi: Muu

en: Align
fi: Tasaa

en: General Settings
fi: Yleiset asetukset

en: Background color
fi: Taustaväri

en: Text color
fi: Tekstin väri

en: Navigation
fi: Navigaatio

en: Basic
fi: Perusasetukset

en: Color
fi: Väri

en: Link URL
fi: Linkin osoite

en: List type
fi: Listan tyyppi

en: Role
fi: Rooli

en: Select all
fi: Valitse kaikki

en: Padding
fi: Täyte

en: Blog
fi: Blogi

en: String
fi: Merkkijono

en: Case
fi: Asia

en: Not installed
fi: Asentamatta

en: Referrer
fi: Viittaaja

en: Exists
fi: On olemassa

en: Both
fi: Molemmat

en: Filtered text (user selects input format)
fi: Suodatettu teksti (käyttäjä valitsee syöttömuodon)

en: Text processing
fi: Tekstin prosessointi

en: Maximum length
fi: Suurin pituus

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
fi: Suurin sallittu kirjainten määrä kentässä. Jätä tyhjäksi mikäli et halua rajoittaa.

en: Rows
fi: Rivejä

en: Create content
fi: Luo sisältöä

en: Save changes
fi: Tallenna muutokset

en: Argument
fi: Argumentti

en: Anonymous
fi: Anonyymi

en: Provider
fi: Sisältölähde

en: Smiley
fi: Hymiö

en: <All>
fi: <Kaikki>

en: access all views
fi: salli pääsy kaikkiin näkymiin

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
fi: Näkymät ovat muokattuja listoja järjestelmän sisällöstä; ne ovat erittäin muokattavissa ja antavat täyden kontrollin siitä miten sisältö näytetään.

en: Tools
fi: Työkalut

en: Edit view
fi: Muokkaa näkymää

en: Override
fi: Ohita

en: Clone
fi: Kloonaa

en: Existing Views
fi: Olemassaolevat näkymät

en: Default view
fi: Oletusnäkymä

en: Default Views
fi: Oletusnäkymät

en: Summary, sorted ascending
fi: Yhteenveto päinvastaisessa järjestyksessä

en: Summary, sorted descending
fi: Yhteenveto käänteisessä järjestyksessä

en: Ascending
fi: Nouseva

en: Descending
fi: Laskeva

en: Normal menu item
fi: Normaali valikkoelementti

en: Empty text
fi: Tyhjä teksti

en: Expose
fi: Näytä

en: Down
fi: Alas

en: Handler
fi: Käsittelijä

en: Wildcard
fi: Villikortti

en: Arguments
fi: Argumentit

en: Operator
fi: Operaattori

en: Filters
fi: Suodattimet

en: Optional
fi: Valinnainen

en: Order
fi: Järjestys

en: Add criteria
fi: Lisää kriteerit

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Näkymän nimi voi olla ainoastaan alphanumeerinen tai alaviivoja.

en: administer views
fi: Ylläpidä näkymiä

en: Views UI
fi: Näkymien hallintapaneeli

en: Node: ID
fi: Solmu: ID

en: Random
fi: Satunnainen

en: Uncategorized
fi: Katogorisoimattomat

en: Plain
fi: Puhdas

en: Position
fi: Sijoitus

en: Integer
fi: Kokonaisluku

en: IP Address
fi: IP-osoite

en: Basic settings
fi: Perusasetukset

en: Last checked
fi: Tarkistettu viimeksi

en: Node template
fi: Solmumalli

en: Basic setup
fi: Perusasetukset

en: Allow users to choose default
fi: Salli käyttäjien valita oletus

en: Buttons and plugins
fi: Painikkeet ja laajennusosat

en: Editor appearance
fi: Editorin ulkoasu

en: Toolbar location
fi: Työkalupalkin sijainti

en: Path location
fi: Polun sijainti

en: Enable resizing button
fi: Ota käyttöön koonmuunnospainike

en: Block formats
fi: Kappalemerkkaukset

en: Cleanup and output
fi: Muotoilu ja tuloste

en: Verify HTML
fi: Tarkista HTML

en: Preformatted
fi: Esimuotoiltu

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
fi: Muuntaa &lt;font&gt; merkkaukset tyyleiksi

en: Remove linebreaks
fi: Poista rivinvaihdot

en: Apply source formatting
fi: Käytä lähdekoodin muotoilua

en: Editor CSS
fi: Editorin CSS

en: CSS path
fi: CSS polku

en: CSS classes
fi: CSS-luokat

en: Profile
fi: Profiili

en: Close
fi: Sulje

en: filters
fi: suodattimet

en: Term description
fi: Termin kuvaus

en: Child terms
fi: Alitermit

en: Edit group
fi: Muokkaa ryhmää

en: fields
fi: kentät

en: Save settings
fi: Tallenna asetukset

en: Operation
fi: Toimenpide

en: reply
fi: vastaa

en: Duration
fi: Kesto

en: Word count
fi: Sanojen määrä

en: Weeks
fi: Viikot

en: Defaults
fi: Oletusasetukset

en: Latitude
fi: Leveyspiiri

en: Longitude
fi: Pituuspiiri

en: Collapsible
fi: Supistettavissa

en: Collapsed
fi: Pienennetty

en: Protocol
fi: Protokolla

en: Logout
fi: Kirjaudu ulos

en: Sort by
fi: Lajittele

en: Created date
fi: Luontipäivä

en: Updated date
fi: Päivitetty

en: Full
fi: Kokonainen

en: Default language
fi: Oletuskieli

en: Rules
fi: Säännöt

en: American Samoa
fi: Amerikan Samoa

en: Marshall Islands
fi: Marshallinsaaret

en: Full name
fi: Koko nimi

en: Modified
fi: Muokattu

en: Regular expression
fi: Säännöllinen lauseke

en: Size of textfield
fi: Tekstikentän koko

en: Authoring information
fi: Julkaisutiedot

en: Hidden
fi: Piilotettu

en: Some
fi: Jotkut

en: File attachments
fi: Liitetiedostot

en: Root
fi: Päätaso

en: minute
fi: minuutti

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
fi: Kirjoita kullekin riville yksi Drupalin polku. Tähti (*) toimii jokerimerkkinä. Esimerkiksi polku %blog tarkoittaa blogisivuja ja %blog-wildcard jokaista henkilökohtaista blogia. Etusivu on %front.

en: Other queries
fi: Muut kyselyt

en: Link to content
fi: Linkitä sisältöön

en: Link to node
fi: Linkitä solmuun

en: File Upload
fi: Tiedoston lataus palvelimelle

en: Timer
fi: Ajastin

en: Change
fi: Muuta

en: in
fi: sisällä

en: Edit term
fi: Muokkaa termiä

en: Tokens
fi: Merkit

en: Token
fi: Muuttuja

en: Time format
fi: Kellonajan muoto

en: Countries
fi: Maat

en: Clear
fi: Tyhjennä

en: Node title
fi: Solmun otsikko

en: Node body
fi: Solmun runko

en: Full text
fi: Koko teksti

en: Feed settings
fi: Syotteen asetukset

en: Source
fi: Lähde

en: Add new group
fi: Lisää uusi kenttäryhmä

en: Undo
fi: Kumoa

en: Search results
fi: Hakutulokset

en: Your search yielded no results
fi: Haku ei tuottanut tuloksia.

en: Token actions
fi: Merkkien toimet

en: Replacement value
fi: Korvattava muuttuja

en: unlimited
fi: rajoittamaton

en: Replacement patterns
fi: Korvauskuviot

en: Deleted
fi: Poistettu

en: Features
fi: Ominaisuudet

en: Feature
fi: Ominaisuus

en: Replace
fi: Korvaa

en: Topics
fi: Aiheet

en: Topic
fi: Aihe

en: Allowed values list
fi: Lista sallituista arvoista

en: Activity
fi: Aktiivisuus

en: Publishing options
fi: Julkaisuasetukset

en: First
fi: Ensimmäinen

en: Middle
fi: Keskellä

en: Query
fi: Kysely

en: Moderate
fi: Moderoi

en: Font size
fi: Fontin koko

en: Configure block
fi: Lohkon asetukset

en: Machine readable name
fi: Koneluettava nimi

en: hour
fi: tunti

en: Hour
fi: Tunti

en: Minute
fi: Minuutti

en: Second
fi: Sekunti

en: Select list
fi: Valintalista

en: Text field
fi: Tekstikenttä

en: Granularity
fi: Rakeisuustaso

en: Controls
fi: Hallintavaihtoehdot

en: Alignment
fi: Tasaus

en: E-mail subject
fi: Sähköpostin otsikko

en: Randomize
fi: Satunnaista

en: Link label
fi: Linkin otsikko

en: author
fi: kirjoittaja

en: unchanged content
fi: muuttumaton sisältö

en: unchanged user
fi: muuttumaton käyttäjä

en: AND
fi: JA

en: Fixed
fi: Kiinteä

en: Revert
fi: Palauta käyttöön

en: Negate
fi: Käänteistä

en: Are you sure you want to delete %label?
fi: Oletko varma että haluat poistaa %label?

en: %label has been deleted.
fi: %label on poistettu.

en: Empty
fi: Tyhjä

en: Import failed.
fi: Lataus epäonnistui.

en: created content
fi: luotiin sisältöä

en: updated content
fi: päivitetty sisältö

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
fi: Huomaa että jos Drupalin välimuisti on käytössä, tätä toimintoa ei suoriteta sivuille jotka tarjoillaan välimuistista.

en: viewed content
fi: tarkasteltu sisältö

en: deleted content
fi: poistettu sisältö

en: Existing system path
fi: Olemassaoleva järjestelmäpolku

en: Path alias
fi: Polun alias

en: Create or delete a content's URL alias
fi: Lisää tai poista sisällön verkko-osoitteen alias

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
fi: Kirjoita olemassa oleva polku, jolle haluat luoda aliaksen. Esimerkiksi: node/28, forum/1 tai taxonomy/term/1+2.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given path alias.
fi: Jätä tyhjäksi poistaaksesi verkko-osoite aliakset jotka osoittavat annettuun polkualiakseen.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given system path.
fi: Jätä tyhjäksi poistaaksesi verkko-osoite aliakset jotka osoittavat annettuun järjestelmäpolkuun.

en: Greater than
fi: Suurempi kuin

en: Equal to
fi: On yhtä kuin

en: Less than
fi: Pienempi kuin

en: Page redirect
fi: Sivun uudelleenohjaus

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
fi: VAROITUS: Tämä saattaa aiheuttaa ongelmia mikäli sivustollasi on paljon käyttäjiä joilla on nämä roolit. Tämä koska palvelimesi ei välttämättä kykene käsittelemään kaikkia sähköpostipyyntöjä kerralla.

en: The mail's subject.
fi: Sähköpostin aihe

en: The mail's message body.
fi: Sähköpostin rungon teksti.

en: Replacement patterns for @name
fi: Korvauskuvio merkeille @name

en: registered user
fi: rekisteröitynyt käyttäjä

en: updated user
fi: päivitetty käyttäjä

en: viewed user
fi: tarkasteltava käyttäjä

en: deleted user
fi: poistettu käyttäjä

en: User has logged in
fi: Käyttäjä on kirjautunut sisään

en: logged in user
fi: sisäänkirjautunut käyttäjä

en: User has logged out
fi: Käyttäjä on kirjautunut ulos

en: logged out user
fi: uloskirjautunut käyttäjä

en: User has role(s)
fi: Käyttäjällä on rooli(t)

en: Whether the user has the selected role(s).
fi: Onko käyttäjällä valittuja rooleja.

en: any
fi: mikä tahansa

en: Add user role
fi: Lisää käyttäjärooli

en: Remove user role
fi: Poista käyttäjärooli

en: Execute custom PHP code
fi: Suorita kustomoitua PHP koodia

en: PHP code
fi: PHP koodi

en: Caption
fi: Kuvateksti

en: Days
fi: Päivät

en: Select a user
fi: Valitse käyttäjä

en: You must select a user.
fi: Sinun on valittava käyttäjä.

en: Default template
fi: Oletusmalli

en: Open in new window
fi: Avaa uudessa ikkunassa

en: Maxlength
fi: Enimmäispituus

en: Display fields
fi: Näytä kentät

en: profile
fi: profiili

en: Left
fi: Vasemmalla

en: Right
fi: Oikealla

en: Hours
fi: Tunnit

en: Seconds
fi: Sekunnit

en: Red
fi: Punainen

en: Long description
fi: Pitkä kuvaus

en: People
fi: Käyttäjät

en: or
fi: tai

en: Results
fi: Tulokset

en: Older polls
fi: Vanhemmat kyselyt

en: View the list of polls on this site.
fi: Näytä lista tämän sivuston kyselyistä.

en: Poll settings
fi: Kyselyn asetukset

en: View the current poll results.
fi: Näytä kyselyn tämänhetkiset tulokset.

en: Promote
fi: Nosta

en: Convert
fi: Käännä

en: Parent term
fi: Isäntätermi

en: Blogs
fi: Blogit

en: All blogs
fi: Kaikki blogit

en: Style
fi: Tyyli

en: Superscript
fi: Yläindeksi

en: revert
fi: palauta

en: Missing
fi: Puuttuu

en: Permissions
fi: Käyttöoikeudet

en: Your settings have been saved.
fi: Asetuksesi on tallennettu.

en: Last modified
fi: Viimeksi muutettu

en: Reversed
fi: Käänteistetty

en: Flexible
fi: Joustava

en: Changed
fi: Muuttunut

en: Completed
fi: Valmis

en: Reverse
fi: Käänteinen järjestys

en: create
fi: luo

en: Testing
fi: Testaus

en: Conflict
fi: Ristiriita

en: Standard
fi: Standardi

en: Thousands separator
fi: Tuhaterotin

en: completed
fi: päätetty

en: User name
fi: Käyttäjän nimi

en: %type settings
fi: %typen asetukset

en: Not published
fi: Ei julkaistu

en: Menu settings
fi: Valikon asetukset

en: Color scheme
fi: Värivalikoima

en: edit own
fi: muokkaa omaa

en: Unformatted
fi: Muokkaamaton

en: Path to the "convert" binary
fi: Hakupolku "muunna" -binääriin

en: Documents
fi: Dokumentit

en: @type: deleted %title.
fi: @type: poistettiin %title.

en: RSS Feed
fi: RSS-syöte

en: Allowed file extensions
fi: Sallitut tiedostopäätteet

en: New comments
fi: Uudet kommentit

en: New
fi: Uusi

en: Resume
fi: Jatka

en: Top left
fi: Vasemmalla ylhäällä

en: Top right
fi: Oikealla ylhäällä

en: Bottom right
fi: Alhaalla oikealla

en: Bottom left
fi: Alhaalla vasemmalla

en: Relationships
fi: Suhteet

en: Plural
fi: Monikko

en: Relationship
fi: Suhde

en: relationships
fi: suhteet

en: Basic information
fi: Perustietoa

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Nimien on oltava aakkosnumeerisia sisältäen lisäksi ainoastaan alaviivoja.

en: Sort criteria
fi: Lajittelukriteerit

en: Base path
fi: Peruspolku

en: <Hidden>
fi: <Ei näytetä>

en: The primary identifier for a node.
fi: Syötteet

en: Parent menu item
fi: Ylätason valikkoelementti

en: Themes
fi: Teemat

en: Translations
fi: Käännökset

en: Player settings
fi: Esityskerroksen asetukset

en: JPEG quality
fi: JPEG-kuvan laatu

en: Minutes
fi: Minuutit

en: comment
fi: kommentti

en: Loading...
fi: Ladataan...

en: !name field is required.
fi: !name-kenttä on pakollinen.

en: Automatic
fi: Automaattinen

en: Comment settings
fi: Kommentoinnin asetukset

en: Sticky
fi: Kiinnitetty

en: Read only
fi: Vain luku

en: Tabs
fi: Välilehdet

en: Processing
fi: Käsitellään

en: Output format
fi: Tulostusmuoto

en: Storage
fi: Tallennus

en: date
fi: päiväys

en: File upload error. Could not move uploaded file.
fi: Tiedoston siirto-ongelma. Tiedostoa ei voitu siirtää oikeaan hakemistoon.

en: Page name
fi: Sivun nimi

en: Photo
fi: Valokuva

en: Submissions
fi: Lomakkeen vastaukset

en: Analysis
fi: Analyysi

en: Clear Form Submissions
fi: Poista lomakkeen vastaukset

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa kaikki lomakkeen vastaukset?

en: Webform %title entries cleared.
fi: Lomakkeen %title vastaukset poistettu

en: Are you sure you want to delete this submission?
fi: Oletko varma, että haluat poistaa tämän vastauksen?

en: Submitted values are
fi: Lähetetyt arvot

en: webform
fi: verkkolomake

en: responses
fi: vastaukset

en: Webforms
fi: Verkkolomakkeet

en: View and edit all the available webforms on your site.
fi: Tarkastele ja muokkaa kaikkia sivustollasi saatavilla olevia verkkolomakkeita.

en: Webform
fi: Verkkolomake

en: Global configuration of webform functionality.
fi: Yleiset verkkolomakkeiden toiminnallisuutta määrittelevät asetukset.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
fi: Luo uusi lomake tai kysely. Lähetettyjen lomakkeiden tulokset ja tilastot tallennetaan ja ovat siihen oikeutettujen käyttäjien nähtävillä.

en: Go to form
fi: Mene lomakkeeseen

en: View this form.
fi: Tarkastele tätä lomaketta.

en: Advanced Options
fi: Laajennetut vaihtoehdot

en: Mandatory
fi: Pakollinen

en: E-mail to address
fi: Sähköposti, johon lähetetään

en: E-mail from name
fi: Sähköpostin lähettäjä

en: E-mail from address
fi: Sähköpostin lähetysosoite

en: ever
fi: ei koskaan

en: every hour
fi: tunnissa

en: every day
fi: päivässä

en: every week
fi: joka viikko

en: No Components, add a component below.
fi: Ei komponentteja, lisää uusi komponentti alla

en: Field Key
fi: Kenttäavain

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
fi: Tätä käytetään kuvaavana otsikkona lomakkeen elementin yhteydessä

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
fi: Lyhyt kuvaus kentästä. Tämä toimii apuna lomaketta täyttävälle käyttäjälle.

en: Check this option if the user must enter a value.
fi: Valitse tämä jos käyttäjän on pakko antaa jokin arvo.

en: Parent Fieldset
fi: Ylempi kenttäryhmä

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
fi: @type -tyyppisellä komponentilla ei ole muokkausmahdollisuutta.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
fi: Kenttäavain %field_key on väärässä muodossa. Käytä vain pieni kirjaimia sekä alaviivoja.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
fi: Kenttäavain %field_key on jo käytössä %existing_field -kentällä. Käytä toista avain.

en: Submission #@sid
fi: Lähetys #@sid

en: Previous submission
fi: Edellinen lähetys

en: Next submission
fi: Seuraava lähetys

en: Submitted by !name
fi: Lähettäjä !name

en: Next Page >
fi: Seuraava sivu >

en: < Previous Page
fi: < Edellinen sivu

en: The webform component @type is not able to be displayed
fi: Verkkolomakkeen komponenttia @type ei voida näyttää

en: Illegal information. Data not submitted.
fi: Laiton informaatio. Dataa ei lähetetty.

en: Go back to the form
fi: Palaa lomakkeeseen

en: access own webform submissions
fi: pääsy omiin verkkolomakelähetyksiin

en: edit own webform submissions
fi: omien verkkolomakelähetysten muokkaaminen

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
fi: Sallii lomakkeiden ja kyselyjen luomisen.

en: Default value
fi: Oletusarvo

en: The default value of the field.
fi: Kentän oletusarvo.

en: Timezone
fi: Aikavyöhyke

en: Presents month, day, and year fields.
fi: Esittää kuukausi-, päivä- ja vuosikentän.

en: Left Blank
fi: Jätetty vastaamatta

en: User entered value
fi: Käyttäjän antama arvo

en: Width of the textfield.
fi: Tekstikentän leveys

en: User email as default
fi: Oletusarvona on käyttäjän sähköposti

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
fi: Jos tämä on valittuna, oletusarvona tässä kentässä on sisäänkirjautuneen käyttäjän sähköpostiosoite.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
fi: Määrittele tämä kenttä ei-muokattavaksi. Toiminto on käytännöllinen kiinteiden oletusarvojen asettamisessa.

en: Average submission length in words (ex blanks)
fi: Vastausten keskimääräinen pituus (poisluettuna tyhjät)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
fi: Jos tämä kenttäjoukko on supistettavissa, käyttäjä voi avata tai sulkea kenttäjoukon.

en: Collapsed by Default
fi: Supistettuna oletusarvoisesti

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
fi: Supistettavat kenttäjoukot ovat oletusarvoisesti "avoinna". Valitse tämä, jos haluat kenttäjoukon olevan oletusarvoisesti "suljettuna."

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
fi: Syötä lista muista tiedostopäätteistä tälle latauskentälle. Erottele pilkuin.<br />Syötetyt tiedostopäätteet lisätään valittuihin kohtiin ylempänä.

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
fi: Syötä kilotavuissa tiedoston enimmäiskoko, jonka käyttäjä voi ladata.

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
fi: Verkkolomakkeen lataukset tallennetaan aina sivuston files-kansioon. Voit halutessasi määritellä alakansion, johon tiedostosi tallennetaan.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
fi: '%ext'-päätteiset tiedostot eivät ole sallittuja. Lataa tiedosto %exts-muotoisena.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
fi: Tiedosto '%filename' on liian iso (%filesize kt). Lataa tiedosto enimmäiskooltaan %maxsize kilotavuisena tai pienempänä.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
fi: Ladattua tiedostoa %filename ei voitu tallentaa. Kohdekansioon ei ollut kirjoitusoikeutta.

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
fi: Ladattua tiedostoa ei voitu tallentaa. Kohdekansiota ei ole.

en: Uploading a new file will replace the current file.
fi: Uusi ladattava tiedosto korvaa olemassa olevan tiedoston.

en: User uploaded file
fi: Käyttäjän lataama tiedosto

en: Average uploaded file size
fi: Keskimääräinen ladattujen tiedostojen koko

en: Questions
fi: Kysymykset

en: Randomize Options
fi: Satunnaistetut vaihtoehdot

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
fi: Satunnaistaa valintavaihtoehtojen järjestyksen, kun ne esitetään lomakkeessa.

en: Randomize Questions
fi: Satunnaista kysymykset

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
fi: Satunnaistaa kysymysten järjestyksen, kun ne esitetään lomakkeessa.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
fi: Sallii käyttäjän luoda radionapein varustetun kyselyvaihtoehdon.

en: Non-empty
fi: Ei tyhjä

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
fi: Merkintä (markup) sallii sinun lisätä muokattua HTML- tai PHP-logiikkaa lomakkeeseesi.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
fi: Valitse tämä, jos käyttäjän on sallittua valita useita arvoja.

en: Listbox
fi: Listalaatikko

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
fi: Sallii erilaisten valintalistojen luomisen.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
fi: Isot tekstialueet, jotka sallivat tekstin syöttämisen monirivisesti.

en: Basic textfield type.
fi: Perustyyppinen tekstikenttä.

en: Time Format
fi: Aikamuoto

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
fi: Ajan esitysmuoto, 12- tai 24-tuntinen esitysmuoto.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
fi: Tarjoaa käyttäjälle tunti ja minuuttikentät.

en: Image path
fi: Kuvien hakupolku

en: Optional subdirectory within the "%dir" directory where images will be stored. Do not include trailing slash.
fi: Valinnainen alikansio hakemistossa "%dir", missä kuvia säilytetään.  Älä laita alkuun kenoviivaa.

en: Enable custom alternate text
fi: Käytä omaa vaihtoehtoista tekstiä

en: Enable custom title text
fi: Käytä omaa otsikkotekstiä

en: Alternate text
fi: Vaihtoehtoinen teksti

en: Alternate text to be displayed if the image cannot be displayed.
fi: Näytettävä vaihtoehtoinen teksti, kun kuvaa ei voida näyttää.

en: Text to be displayed on mouse overs.
fi: Näytettävä teksti, kun hiiren osoitin on päällä.

en: Apply
fi: Käytä

en: Not translated
fi: Kääntämättä

en: Show blocks
fi: Näytä elementit

en: You must select a node.
fi: Sinun on valittava solmu.

en: Enter the terms you wish to search for.
fi: Kirjoita haluamasi hakusanat.

en: No style
fi: Ei tyyliä

en: Bold
fi: Lihavoitu

en: Lifetime
fi: Elinaika

en: Copy
fi: Kopioi

en: Information
fi: Tietoa

en: Variables
fi: Muuttujat

en: No content types available.
fi: Yhtään sisällön tyyppiä ei ole saatavilla.

en: PHP Code
fi: PHP-koodi

en: Simple
fi: Yksinkertainen

en: Double
fi: Kaksinkertainen

en: Relationship type
fi: Relaation tyyppi

en:  content
fi:  sisältö

en: No caching
fi: Ei välimuistitusta

en: California
fi: Kalifornia

en: North Carolina
fi: Pohjois-Carolina

en: North Dakota
fi: Pohjois-Dakota

en: South Carolina
fi: Etelä-Carolina

en: South Dakota
fi: Etelä-Dakota

en: West Virginia
fi: Länsi-Virginia

en: Multilingual system
fi: Monikielinen järjestelmä

en: Internationalization
fi: Monikielisyys

en: Reset language for all terms.
fi: Palauta kaikkien termien kielet oletusarvoihin.

en: Content selection mode
fi: Sisällön valintatapa

en: Normal - All enabled languages will be allowed.
fi: Normaali - kaikki käytössäolevat kielet ovat sallittuja.

en: Extended - All defined languages will be allowed.
fi: Normaali - kaikki määritellyt kielet ovat sallittuja.

en: Multilingual options
fi: Monikielisyyden asetukset

en: Multilingual settings
fi: Monikielisyysasetukset

en: This is a multilingual variable.
fi: Tämä on monikielinen muuttuja.

en: Supports translatable custom menu items.
fi: Tukee käännettävissä olevia valikkolinkkejä.

en: Synchronize translations
fi: Synkronoi käännökset

en: Select which fields to synchronize for all translations of this content type.
fi: Valitse, mitkä tämän sisältötyypin kentät synkronoidaan käännösten välillä.

en: Event start
fi: Tapahtuman alku

en: Event end
fi: Tapahtuman loppu

en: Translation
fi: Käännös

en: Translation status
fi: Käännöksen tila

en: Edit term translations
fi: Muokkaa termien käännöksiä

en: Blocks
fi: Lohkot

en: The block has been created.
fi: Lohko on luotu.

en: Menus
fi: Valikot

en: The name of this term.
fi: Nimi tälle termille.

en: Above
fi: Yläpuolella

en: Number of values
fi: Arvojen määrä

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
fi: Varoitus! Tämän asetuksen muuttaminen sen jälkeen kun siihen on syötetty sisältöä voi aiheuttaa syötetyn tiedon menetyksen!

en: @min and @max
fi: @min ja @max

en: Third
fi: Kolmas

en: Fourth
fi: Neljäs

en: Fifth
fi: Viides

en: Overrides
fi: Merkkijonojen ylikirjoitus

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
fi: Sisältömoduuli on CCK:n pakollinen osa. Se sallii käyttäjien ylläpitää kustomoituja kenttiä sisältötyypeissä. Drupalissa sisältötyyppejä käytetään määrittelemään lähetyksen ominaisuuksia kuten kenttien kuvaukset ja otsikot solmujen hallintasivuilla. Käyttämällä sisältömoduulia (ja muita CCK:n mukana tulevia apumoduuleja) voit lisätä uusia kenttiä oletuskenttien Otsikko ja Runko lisäksi. CCK:n ominaisuudet ovat käytettävissä välilehtien kautta <a href="@content-types">sisältötyyppien hallintasivuilla</a>. Löydät lisätietoa sisältötyypeistä myös <a href="@node-help">solmu-moduulin ohjesivulta</a>.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
fi: Kustomoidut CCK kentät tulevat valinnaisista CCK:n mukana saatavista moduuleista (jokainen niistä on erityyppinen). Voit ottaa käyttöön tai poistaa käytöstä CCK komponentteja <a href="@modules">moduulisivuilla</a>. CCK:n oletusasennus sisältää:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
fi: <em>numero</em>, joka lisää numeeriset kenttätyypit joko muuttujan tai desimaalin muodossa. Voit määritellä sallitut syötteet tai määritellä, miltä väliltä sallittujen arvojen on oltava. Saatavilla on useita eri syöttömuotoja.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
fi: <em>teksti</em>, joka lis

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
fi: <em>solmureferenssi</em>, joka luo kustomoidun referenssin muihin Drupalin solmuihin. Lis

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
fi: <em>k

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
fi: <em>kentt

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
fi: Lis

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
fi: Määritä, kuinka tämän sisältötyypin kentät ja kenttien otsikot esitetään solmujen teasereissa ja kokonaisissa solmuissa.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
fi: Määrittele, kuinka tämän sisältötyypin kentät näytetään kontekstia renderöitäessä.

en: Add another item
fi: Lisää uusi

en: Full node
fi: Koko solmu

en: Search Index
fi: Hakuindeksi

en: Search Result
fi: Hakutulokset

en: Updating field type %type with module %module.
fi: Päivitettiin kentän tyyppi %type moduulilla %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
fi: Päivitettiin widgetin tyyppi %type moduulilla %module.

en: Manage fields
fi: Hallitse kenttiä

en: Remove field
fi: Poista kenttä

en: Allows administrators to define new content types.
fi: Sallii ylläpitäjien määrittää uusia sisältötyyppejä.

en: Trimmed
fi: Trimmattu

en: Text area
fi: Tekstialue

en: Used in
fi: Käytetään

en: No fields have been defined for any content type yet.
fi: Yhdellekään sisältötyypille ei vielä ole määritelty kenttiä.

en: no styling
fi: ei stylisointia

en: simple
fi: yksinkertainen

en: fieldset
fi: kenttäryhmä

en: fieldset - collapsible
fi: kenttäryhmä - pienennettävissä

en: fieldset - collapsed
fi: kenttäryhmä - pienennetty

en: Added field %label.
fi: Lisätty kenttä nimellä %label.

en: There was a problem adding field %label.
fi: Ongelma kentän %label lisäämisessä.

en: There was a problem creating field %label.
fi: Ongelma luotaessa kenttää %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
fi: Oletko varma että haluat poistaa kentän %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
fi: Jos sinulla on kenttään liitettyä tietoa se poistetaan. Muutosta ei voi perua.

en: Removed field %field from %type.
fi: Poistettu %field tyypistä %type

en: There was a problem deleting %field from %type.
fi: Ongelma poistettaessa kenttää %field sisältötyypistä %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
fi: Nämä asetukset vaikuttavat vain kenttään %field käytettäessä sisältötyypissä %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
fi: Nämä arvot tulevat voimaan kentälle %field jokaisessa sisältötyypissä missä se esiintyy.

en: Save field settings
fi: Tallenna kentän asetukset

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
fi: PHP-koodin palauttama oletusarvo oli v

en: The default value is invalid.
fi: Oletusarvo ei ole sallittu.

en: Saved field %label.
fi: Tallennettu kenttä %label.

en: The update has encountered an error.
fi: Päivityksessä tapahtui virhe.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
fi: Tietokanta on muuttunut ja tieto on joko siirtynyt tai deletoitunut.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
fi: Havaittu ongelma, tietokannan muutokset ei valmistuneet.

en: Processing %title
fi: Prosessoidaan %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
fi[0]: 1 kohde käsiteltiin:
fi[1]: @count kohdetta käsiteltiin:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
fi: Sisältötypin kenttätaulu %old_name on uudelleennimetty %new_name ja kenttien instanssit on päivitetty.

en: The content fields table %name has been deleted.
fi: Sisältötyypin kentät sisältävä taulu %name on poistettu.

en: Referenced node ID
fi: Viitatun solmun ID

en: Referenced node title
fi: Viitatun solmun otsikko

en: Raw number value
fi: Raaka lukuarvo

en: Formatted number value
fi: Formatoitu lukuarvo

en: Raw, unfiltered text
fi: Raaka suodattamaton teksti

en: Formatted and filtered text
fi: Formatoitu ja suodatettu teksti

en: Referenced user ID
fi: Viitatun käyttäjän ID

en: Referenced user name
fi: Viitatun käyttäjän nimi

en: Formatted HTML link to referenced user
fi: Formatoitu HTML linkki viitattuun käyttäjään

en: Group multiple values
fi: Ryhmittele useat arvot

en: Export data
fi: Vie dataa

en: Fieldgroup
fi: Kenttäryhmä

en: Node reference
fi: Solmuviittaus

en: Content types that can be referenced
fi: Viitattavissa olevat sisältötyypit

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
fi: Syötä pilkuin eroteltu lista näkymälle syötettävistä argumenteista.

en: Title (link)
fi: Otsikko (linkki)

en: Title (no link)
fi: Otsikko (ei linkkiä)

en: Autocomplete text field
fi: Automaattisesti täydentyvä tekstikenttä

en: Node Reference
fi: Solmuviittaus

en: Defines a field type for referencing one node from another.
fi: Määrittelee kenttätyypin jonka kautta voidaan viitata solmusta toiseen.

en: Decimal
fi: Desimaali

en: Float
fi: Liukuluku

en: Minimum
fi: Pienin

en: Precision
fi: Tarkkuus

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
fi: Tietokantaan tallennettavien numeroiden kokonaismäärä, sisältäen desimaalipilkun oikealla puolella olevat numerot.

en: The number of digits to the right of the decimal.
fi: Numeroiden määrä desimaalin oikealla puolella.

en: Decimal marker
fi: Desimaalimerkki

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
fi: Merkki, jonka käyttäjät syöttävät desimaalierottimeksi lomakkeissa.

en: Allowed values
fi: Sallitut arvot

en: "Minimum" must be a number.
fi: "Pienimmän" tulee olla numero.

en: "Maximum" must be a number.
fi: "Suurimman" on oltava puhelinnumero.

en: Defines numeric field types.
fi: Määrittää numeeriset kenttätyypit

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
fi: Yksittäiselle päälle/pois valintaruudulle määrittele ensiksi 'pois' arvo ja sen jälkeen 'päälle' arvo <strong>sallitut arvot</strong> listaan. Huomaa että valintaruudun otsikkona näytetään 'päälle' arvoa.

en: Check boxes/radio buttons
fi: Valintalaatikot/radionapit

en: Single on/off checkbox
fi: Yksittäinen valintaruutu

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
fi: Määrittää widgetin valintalistoja, valintaruutuja ja radionappeja varten sekä teksti- ja numeerisiä kenttiä varten.

en: Text area (multiple rows)
fi: Tekstialue (useita rivejä)

en: Defines simple text field types.
fi: Määrittää yksinkertaiset tekstikenttätyypit.

en: User reference
fi: Käyttäjäviittaus

en: User roles that can be referenced
fi: Roolit joihin voidaan viitata

en: User status that can be referenced
fi: Käyttäjän tila johon voidaan viitata

en: User Reference
fi: Käyttäjäviittaus

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
fi: Määrittelee kenttätyypin jonka avulla voidaan viitata käyttäjään solmusta.

en: Permalink
fi: Ikilinkki

en: Form
fi: Kaavake

en: Exceptions
fi: Poikkeukset

en: Title tag
fi: Otsikkotagi

en: Override path
fi: Ohita polku

en: Publish
fi: Julkaise

en: Permission
fi: Käyttöoikeus

en: Dotted
fi: Pisteet

en: Dashed
fi: Pilkut

en: Solid
fi: Kiinteä

en: Grid
fi: Ruudukko

en: Edit this term
fi: Muokkaa termiä

en: Redo
fi: Toista

en: Italic
fi: Kursivoitu

en: Editor
fi: Editori

en: Hide
fi: Piilossa

en: Read/Write
fi: Luku/Kirjoitus

en: 1 comment | @count comments
fi[0]: 1 kommentti
fi[1]: @count kommenttia

en: Submission settings
fi: Lähetysasetukset

en: Global
fi: Yleinen

en: arguments
fi: argumentti

en: Transparent
fi: Läpinäkyvä

en: Green
fi: Vihreä

en: Blue
fi: Sininen

en: file system
fi: tiedostojärjestelmä

en: Source code
fi: Lähdekoodi

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
fi: Valikkojärjestelmä tallentaa vain järjestelmäpolkujen osoitteet, näkyvä osoite haetaan URL-aliaksesta. %link_path tallennettiin muodossa %normal_path

en: Menu name
fi: Valikon nimi

en: Thumbnails
fi: Pienoiskuvat

en: Subscript
fi: Alaindeksi

en: Indent
fi: Suurenna sisennystä

en: Outdent
fi: Pienennä sisennystä

en: Unlink
fi: Poista linkki

en: Thread
fi: Ketjuta

en: Layouts
fi: Ulkoasut

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
fi: Sinun täytyy syöttää vähintään yksi positiivinen avainsana jossa on vähintään @count merkkiä.

en: Title text
fi: Otsikkoteksti

en: Secret Key
fi: Turva-avain

en: Installation
fi: Asennus

en: From name
fi: Lähettäjältä

en: From address
fi: Lähettäjän osoite

en: Distinct
fi: Erilainen

en: E-mail template
fi: Sähköpostimalli

en: KB
fi: Kt

en: Uppercase
fi: Muunna isoiksi kirjaimiksi

en: Extension
fi: Tiedostopääte

en: Unavailable
fi: Ei saatavilla

en: Language neutral
fi: Kielineutraali

en: Bullet list
fi: Luettelomerkkilista

en: Edit content
fi: Muokkaa sisältöä

en: Change layout
fi: Muuta ulkoasua

en: Available
fi: Saatavilla

en: Contexts
fi: Kontekstit

en: Export format
fi: Viennin tiedostomuoto

en: Node access
fi: Solmun pääsy

en: Loading
fi: Ladataan

en: The directory %directory does not exist.
fi: Hakemistoa %directory ei ole olemassa.

en: The directory %directory is not writable
fi: Hakemistoon %directory ei voida kirjoittaa.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
fi: Hakemistoon %directory ei voi kirjoittaa, koska sille ei ole asetettu sopivia oikeuksia.

en: File description
fi: Tiedoston kuvaus

en: File size (in bytes)
fi: Tiedoston koko (tavuina)

en: Defines a file field type.
fi: Määrittelee kenttätyypin.

en: Blockquote
fi: Kappalelainaus

en: Rearrange
fi: Järjestä uudelleen

en: Activate
fi: Aktivoi tilaus

en: Switch user
fi: Vaihda käyttäjää

en: Execute PHP
fi: Suorita PHP-koodia

en: empty
fi: tyhjä

en: All users
fi: Kaikki käyttäjät

en: - Please choose -
fi: - Valitse -

en: - None selected -
fi: - Ei valittu -

en: Aggregator
fi: Uutisten kerääjä

en: Node author
fi: Solmun kirjoittaja

en: Values
fi: Arvot

en: Miscellaneous
fi: Sekalainen

en: Interface language
fi: Käyttöliittymän kieli

en: Rebuilding
fi: Uudelleenrakentaa

en: Rebuild
fi: Uudelleenrakenna

en: Active users
fi: Aktiiviset käyttäjät

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
fi: PHP:n GD-grafiikkakirjasto puuttuu tai on liian vanha. Lisätietoja ongelman ratkaisemiseksi on saatavissa PHP:n dokumentaation <a href="@url">image documentation</a> -osiosta.

en: GD library
fi: GD-grafiikkakirjasto

en: Attach to
fi: Liitä kohteeseen

en: Attach files
fi: Liitä tiedostoja

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
fi: Osoite %url ei kelpaa. Anna kokonainen osoite, kuten http://www.example.com/feed.xml.

en: Unconfigured menu block
fi: Säätämätön valikkolohko

en: @menu_name (level @level1)
fi: @menu_name (taso @level1)

en: @menu_name (levels @level1-@level2)
fi: @menu_name (tasot @level1-@level2)

en: @menu_name (levels @level1+)
fi: @menu_name (tasot @level1+)

en: 1st level (primary)
fi: 1. taso (päätaso)

en: 2nd level (secondary)
fi: 2. taso (toissijainen taso)

en: 3rd level (tertiary)
fi: 3. taso (tertiääritaso)

en: 4th level
fi: 4. taso

en: 5th level
fi: 5. taso

en: 6th level
fi: 6. taso

en: 7th level
fi: 7. taso

en: 8th level
fi: 8. taso

en: 9th level
fi: 9. taso

en: Expand all children
fi: Laajenna kaikki alitasot

en: A pre-release version of Menu block has been detected. All menu blocks from the pre-release version have been given a new delta and are no longer placed in any block regions; their block placement should be re-configured immediately.
fi: Julkaisua edeltävä versio valikkolohkoista löydetty. Kaikille valikkolohkoille on annettu uusi delta ja niitä ei enää ole sijoitettuna mihinkään lohkoalueeseen. Sinun tulee säätää niiden näkyvyydet välittömästi.

en: Panel pages
fi: Paneelisivut

en: Panel nodes
fi: Paneelisolmut

en: Mini panels
fi: Minipaneelit

en: Views panes
fi: Näkymäpaneelit

en: by @user
fi: @user

en: view all panes
fi: näytä kaikki ruudut

en: view pane admin links
fi: näytä ruudun ylläpitolinkit

en: administer pane visibility
fi: ylläpidä ruutujen näkyvyysasetuksia

en: administer pane access
fi: ylläpidä ruutujen pääsyoikeuksia

en: administer advanced pane settings
fi: ylläpidä ruutujen laajennettuja asetuksia

en: use panels caching features
fi: käytä paneeleiden välimuistitusominaisuuksia

en: Update #5218 only has changes for PostgreSQL. There are no updates for MySQL databases - since you're running MySQL, you should consider this update successful.
fi: Päivitys #5218 sisältää muutoksia ainoastaan PostgreSQL varten. Päivitys ei sisällä muutoksia MySQL tietokantaa varten - koska käytössäsi on MySQL, voit tulkita päivityksen onnistuneesti suoritetuksi.

en: You can disregard failed attempts to add new columns in update #5216 as long as the two queries preceding this text were successful.
fi: Voit jättää epäonnistuneet palstojenlisäys yritykset huomiotta päivityksessä #5216 niin kauan kuin tätä tekstiä edeltävät kyselyt suoritettiin onnistuneesti.

en: Argument type
fi: Argumentin tyyppi

en: Deleted/missing block @module-@delta
fi: Poistettu/puuttuva lohko @module-@delta

en: New custom content
fi: Uusi kustomoitu sisältö

en: Create a completely custom piece of HTML content.
fi: Luo täysin kustomoitua HTML sisältöä.

en: Context
fi: Konteksti

en: General form
fi: Yleislomake

en: Form goes here.
fi: Lomake tulee tähän.

en: "@s" base form
fi: "@s" peruslomake

en: Node type description
fi: Solmun tyypin kuvaus

en: Attached files
fi: Liitetyt tiedostot

en: Attached files go here.
fi: Liitetyt tiedostot tulevat tähän.

en: A list of files attached to the node.
fi: Lista solmuun liitetyistä tiedostoista.

en: "@s" attachments
fi: "@s" liitteet

en: Book navigation
fi: Kirjan navigaatio

en: Book navigation goes here.
fi: Kirjan navigaatio tulee tähän.

en: "@s" book navigation
fi: "@s" kirjan navigaatio

en: Add comment
fi: Lisää kommentti

en: Comment form here.
fi: Kommenttilomake tähän.

en: A form to add a new comment.
fi: Lomake kommentin lisäämiseksi.

en: "@s" comment form
fi: "@s" kommenttilomake

en: Node comments
fi: Solmun kommentit

en: Node comments go here.
fi: Solmun kommentit tulevat tähän.

en: The comments of the referenced node.
fi: Viitatun solmun kommentit.

en: Sort
fi: Järjestä

en: !a comments per page
fi: !a kommenttia per sivu

en: Pager
fi: Sivutus

en: "@s" comments
fi: "@s" kommentit

en: Node content
fi: Solmun sisältö

en: The content of the referenced node.
fi: Viitatun solmun sisältö.

en: Node title.
fi: Solmun otsikko.

en: Node content goes here.
fi: Solmun sisältö tulee tähän.

en: Edit node
fi: Muokkaa solmua

en: Edit this node
fi: Muokkaa solmua

en: Link title to node
fi: Linkitä otsikko solmuun

en: Check here to make the title link to the node.
fi: Klikkaa tästä tehdäksesi otsikosta linkki solmuun.

en: No extras
fi: Ei ekstroja

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
fi: Klikkaa tästä poistaaksesi käytöstä mahdolliset tämän moduulin solmulle tekemät muutokset kuten tiedostoliitteet ja CCK kentät; tämän tulisi näyttää ainoastaan perustiivistelmä tai solmun leipäteksti.

en: Identifier
fi: Tunnistin

en: "@s" content
fi: "@s" sisältö

en: Node form publishing options
fi: Julkaisuasetukset solmun lomakkeessa

en: Publishing options on the Node form.
fi: Julkaisuasetukset solmun lomakkeessa.

en: Node form author information
fi: Luontitiedot solmun lomakkeessa

en: Author information on the Node form.
fi: Luontitiedot solmun lomakkeessa.

en: Node form input format
fi: Solmun lomakkeen syöttömuoto

en: Input format for the body field on a node.
fi: Solmun sisältökentän syöttömuoto.

en: Node form comment settings
fi: Solmun lomakkeen kommenttiasetukset

en: Comment settings on the Node form.
fi: Kommenttiasetukset solmun lomakkeessa.

en: Node form menu settings
fi: Solmun lomakkeen valikkoasetukset

en: Node form file attachments
fi: Solmulomakkeen liitetiedostot

en: File attachments on the Node form.
fi: Liitetiedostot solmun lomakkeessa.

en: Node form categories
fi: Solmun lomakkeen kategoriat

en: Node form book options
fi: Solmun lomakkeen kirjaoptiot

en: Book options for the node.
fi: Solmun kirjaoptiot.

en: Publishing options.
fi: Julkaisuasetukset.

en: Comment options
fi: Kommenttivaihtoehdot

en: Comment options.
fi: Kommenttivaihtoehdot.

en: Authoring information.
fi: Luontitiedot.

en: Menu options
fi: Valikko-optiot

en: Menu options.
fi: Valikko-optiot.

en: URL path options
fi: Verkko-osoitteen polun asetukset

en: URL Path options.
fi: Verkko-osoitteen polun asetukset.

en: Attach files.
fi: Liitä tiedostoja.

en: Categories.
fi: Kategoriat.

en: Book options
fi: Kirja-asetukset

en: Book options.
fi: Kirjaoptiot.

en: Input format.
fi: Syöttömuoto.

en: "@s" @type
fi: "@s" tyyppi

en: Node type description goes here.
fi: Solmun tyypin kuvaus tulee tähän.

en: Node type description.
fi: Solmun tyypin kuvaus.

en: "@s" type description
fi: "@s" tyypin kuvaus

en: Profile content goes here.
fi: Profiilisisältö tulee tähän.

en: Which category
fi: Mikä kategoria

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
fi: Teksti joka näytetään jos kategoriassa ei ole dataa. Huomaa että otsikkoa ei näytetä muulloin kuin sen ollessa ohitettuna.

en: "@s" profile fields
fi: "@s" profiilikentät

en: Term description goes here.
fi: Termin kuvaus tulee tähän.

en: Term description.
fi: Termin kuvaus.

en: "@s" term description
fi: "@a" termin kuvaus

en: List of related terms
fi: Lista liitännäistermeistä

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
fi: Termit jotka liittyvät olemassaolevaan termiin; voivat olla alitermejä, sisartermejä tai ylätason termejä.

en: Sibling terms
fi: Sisartermit

en: Top level terms
fi: Ylätason termit

en: Term synonyms
fi: Termien synonyymit

en: Which terms
fi: Mitkä termit

en: Unordered
fi: Järjestämätön

en: Ordered
fi: Järjestetty

en: The picture of a user.
fi: Käyttäjän kuva.

en: "@s" user picture
fi: "@s" käyttäjäkuva

en: User profile
fi: Käyttäjäprofiili

en: The profile of a user.
fi: Käyttäjän profiili.

en: "@s" user profile
fi: "@s" käyttäjäprofiili

en: Vocabulary terms
fi: Sanastotermit

en: All the terms in a vocabulary.
fi: Kaikki sanastossa olevat termit.

en: "@s" terms
fi: "@s" termit

en: Maximum depth
fi: Enimmäissyvyys

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
fi: Määrittele näytettävien termien enimmäissyvyys.

en: Display as tree
fi: Näytä puumuodossa

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
fi: Mikäli valittuna, termit näytetään puumuodossa, muussa tapauksessa peruslistana.

en: A node object.
fi: Solmuobjekti.

en: Currently set to !link
fi: Tällä hetkellä asetettuna !link

en: Invalid node selected.
fi: Epäkelpo solmu valittu.

en: A node add form.
fi: Solmun lisäyslomake.

en: Select the node type for this form.
fi: Valitse solmun tyyppi tälle lomakkeelle.

en: A node edit form.
fi: Solmun muokkauslomake.

en: A single taxonomy term object.
fi: Yksittäisen luokittelutermin objekti.

en: A single user object.
fi: Yksittäisen käyttäjän objekti.

en: Taxonomy vocabulary
fi: Luokittelusanasto

en: A single taxonomy vocabulary object.
fi: Yksittäinen luokittelusanasto-objekti.

en: Select the vocabulary for this form.
fi: Valitse sanasto tälle lomakkeelle.

en: New @s
fi: Uusi @s

en: New content of other types
fi: Uutta muuntyyppistä sisältöä

en: New content behavior
fi: Uuden sisällön käyttäytyminen

en: Select the default behavior of new content added to the system. If checked, new content will automatically be immediately available to be added to Panels pages. If not checked, new content will not be available until specifically allowed here.
fi: Valitse miten järjestelmään lisätty uusi sisältö käyttäytyy. Mikäli valittuna uusi sisältö on välittömästi käytettävissä Paneelisivuilla, muussa tapauksessa sisältö on paneelisivujen käytettävissä vasta sallittuasi sen täällä.

en: <p>Click Submit to be presented with a complete list of available content types set to the defaults you selected.</p>
fi: <p>Valitse Lähetä saadaksesi täydellinen lista valitsemiksesi oletuksiksi asetetuista sisältötyypeistä.</p>

en: Allowed @s content
fi: sallittu @s sisältö

en: Select allowed layouts
fi: Valitse sallitut ulkoasut

en: Check the boxes for all layouts you want to allow users choose from when picking a layout. You must allow at least one layout.
fi: Valitse kaikki ulkoasut joiden haluat olevan käyttäjien valittavissa ulkoasua valittaessa. Sinun on sallittava vähintään yksi ulkoasu.

en: argument
fi: argumentti

en: Add argument
fi: Lisää argumentti

en: relationship
fi: suhde

en: Add relationship
fi: Lisää suhde

en: Add context
fi: Lisää konteksti

en: Required contexts
fi: Vaaditut kontekstit

en: required context
fi: vaadittu konteksti

en: Add required context
fi: Lisää pakollinen konteksti

en: Close Window
fi: Sulje ikkuna

en: Close window
fi: Sulje ikkuna

en: Remove this item
fi: Poista

en: Add @type "@context"
fi: Lisää @type "@context"

en: Edit @type "@context"
fi: Muokkaa @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
fi: Syötä ylläpitosivuilla !type tunnistamiseen käytettävä nimi.

en: Keyword
fi: Avainsana

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
fi: Syötä otsikoiden substituutiossa käytettävä avainsana.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
fi: Hylää se; sisältöä joka vaatii tämän kontekstin ei ole tarjolla.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
fi: Valitse toimintatapa jos argumentti puuttuu tai ei validoidu.

en: Argument @count
fi: Argumentti @count

en: Context @count
fi: Konteksti @count

en: 1 year | @count years
fi[0]: 1 vuosi
fi[1]: @count vuotta

en: 1 week | @count weeks
fi[0]: 1 viikko
fi[1]: @count viikkoa

en: 1 sec | @count sec
fi[0]: 1 s
fi[1]: @count s

en: Panel content has been updated.
fi: Paneelin sisältö on päivitetty.

en: Choose layout
fi: Valitse ulkoasu

en: Move content in @layout to
fi: Siirrä sisältö @layout

en: Missing content type
fi: Puuttuva sisältötyyppi

en: This pane's content type is either missing or has been deleted. This pane will not render.
fi: Ruudun sisältötyyppi joko puuttuu tai on poistettu. Ruutu ei renderöidy.

en: Add content to !s
fi: Lisää sisältöä !s

en: There are no content types you may add to this display.
fi: Sisältötyyppejä joita voisit lisätä tähän näkymään ei löydy.

en: Configure !subtype_title
fi: Säädä !subtype_title

en: No caching options are available at this time. Please enable a panels caching module in order to use caching options.
fi: Välimuistitustapoja ei ole tällä hetkellä määritettynä. Välimuistitusta käyttääksesi ota käyttöön Paneeleiden välimuistitusmoduuli.

en: Panel settings
fi: Paneelin asetukset

en: No title
fi: Ei otsikkoa

en: Unknown context
fi: Tuntematon konteksti

en: No context
fi: Ei kontekstia

en: Deleted/missing content type @type
fi: Poistettu/puuttuva sisältötyyppi: @type

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
fi: Voit käyttää avainsanoja %keywords konteksteista samoten kuin %title sisällyttääksesi alkuperäisen otsikon.

en: Context %count
fi: Konteksti %count

en: Columns
fi: Palstat

en: Row @row, Column @col
fi: Rivi @row, palsta @col

en: Single column
fi: Yksittäinen palsta

en: Two column bricks
fi: Kahden palstan ruudukko

en: Left above
fi: Vasemmalle ylös

en: Right above
fi: Oikealle ylös

en: Left below
fi: Vasemmalle alas

en: Right below
fi: Oikealle alas

en: Module name
fi: Moduulin nimi

en: Enter the module name to export code to.
fi: Syötä moduulin nimi johon koodia siirretään.

en: The title for this mini panel. It can be overridden in the block configuration.
fi: Minipaneelin otsikko. Otsikko voidaan ohittaa lohkon asetuksissa.

en: The category that this mini-panel will be grouped into on the Add Content form. Only upper and lower-case alphanumeric characters are allowed. If left blank, defaults to 'Mini panels'.
fi: Kategoria, johon tämä minipaneeli sisällytetään Lisää sisältöä -lomakkeessa. Ainoastaan isot ja pienet aakkosnumeeriset merkit ovat sallittuja. Jos jätät tämän tyhjäksi, käytetään oletusta ”Minipaneelit”.

en: Categories may contain only alphanumerics or spaces.
fi: Luokkien nimet voivat sisältää ainoastaan aakkosnumeerisia merkkejä tai välilyöntejä.

en: Deleted/missing mini panel @name
fi: Puuttuva/poistetty minipaneeli @name

en: Untitled mini panel
fi: Nimetön minipaneeli

en: Local
fi: Paikallinen

en: create mini panels
fi: luo minipaneeleita

en: administer mini panels
fi: ylläpidä minipaneeleita

en: Panel
fi: Paneelit

en: Panel layout
fi: Paneeliulkoasu

en: Panel content
fi: Paneelisisältö

en: The teaser is a piece of text to describe when the panel is listed (such as when promoted to front page); the actual content will only be displayed on the full node view.
fi: Teaseri on pala tekstiä jonka avulla kuvataan paneeli sen ollessa listattuna (esimerkiksi nostettuna etusivulle); itse sisältö näytetään ainoastaan koko sivun näkymässä.

en: An ID that can be used by CSS to style the panel.
fi: CSS ID jota voidaan käyttää paneelin stylisoinnissa.

en: Please select a layout.
fi: Valitse ulkoasu.

en: create panel-nodes
fi: luo paneelisolmuja

en: edit own panel-nodes
fi: muokkaa omia paneelisolmuja

en: administer panel-nodes
fi: ylläpidä paneelisolmuja

en: Create nodes that are divided into areas with selectable content.
fi: Luo solmuja jotka on jaettu valittavaa sisältöä sisältäviin alueisiin.

en: Add a node from your site as content.
fi: Lisää solmu sivustoltasi sisältönä.

en: To use a NID from the URL, you may use %0, %1, ..., %N to get URL arguments. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel.
fi: Käyttääksesi NID:iä verkko-osoitteesta, voit käyttää %0, %1, ..., %N hakeaksisi verkko-osoitteen argumentteja. Tai käytä @0, @1, @2, ..., @N käyttääksesi paneelille välitettyjä argumentteja.

en: Leave node title
fi: Jätä lomakkeen otsikko

en: Advanced: if checked, do not touch the node title; this can cause the node title to appear twice unless your theme is aware of this.
fi: Edistynyt: mikäli ei valittuna, älä muuta solmun otsikkoa; tämä voi aiheuttaa että solmun otsikko tulostuu kahdesti paitsi jos teemasi tunnistaa tämän tilan.

en: Invalid node
fi: Kielletty solmu

en: Node loaded from @var
fi: Solmu ladattu muuttujasta @var

en: Deleted/missing node @nid
fi: Poistettu/puuttuva solmu @nid

en: Page settings
fi: Sivuasetukset

en: Path is required.
fi: Polku on pakollinen.

en: Disable Drupal blocks/regions
fi: Poista käytöstä Drupalin lohkot/alueet

en: CSS code
fi: CSS koodi

en: Simple cache
fi: Yksinkertainen välimuisti

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
fi: Yksinkertainen välimuistitus on aikapohjainen välimuisti. Sitä on vaikea rajoittaa ja kun sisältö on kertaalleen päätynyt välimuistiin se pysyy siellä vanhenemiseensa asti.

en: If "arguments" are selected, this content will be cached per individual argument to the entire display; if "contexts" are selected, this content will be cached per unique context in the pane or display; if "neither" there will be only one cache for this pane.
fi: jos "argumentit" on valittuna, sisältö tallennetaan välimuistiin jokaista argumenttia kohden koko näkymään. Jos "kontekstit" on valittuna silloin sisältö tallennetaan välimuistiin jokaista erillistä ruudun tai näkymän kontekstia kohden. Jos "ei kumpaakaan" on valittuna, tälle ruudulle on ainoastaan yksi välimuisti.

en: Argument wildcard
fi: Argumentin villikortti

en: No argument
fi: Ei argumenttia

en: From context
fi: Kontekstista

en: From panel argument
fi: Paneeliargumentista

en: Input on pane config
fi: Syötä paneelin konfiguraatiossa

en: Required context
fi: Pakollinen konteksti

en: Panel argument
fi: Paneeliargumentti

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
fi: Mitä paneeliargumenttia käytetään "Paneeliargumentista" ollessa valittuna.

en: Sixth
fi: Kuudes

en: Fixed argument
fi: Kiinteä argumentti

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
fi: Mitä käytetään argumenttinä "Kiinteä" ollessa valittuna.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
fi: Mitä etikettiä käytetään mikäli argumentti näytetään paneelien käyttäjälle.

en: Use pager
fi: Käytä sivutusta

en: Items to display
fi: Näytettävät elementit

en: Link to view
fi: Linkitä näkymään

en: More link
fi: "Lisää" linkki

en: More link text
fi: "Lisää" linkin teksti

en: Edit this view
fi: Muokkaa tätä näkymää

en: Link title to view
fi: Linkitä otsikko näkymään

en: Provide a "more" link that links to the view
fi: Tarjoa "lisää" linkki joka linkittyy näkymään

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
fi: Tämä on riippumaton mistä tahansa lisää-linkistä jonka näkymä mahdollisesti tarjoaa; jos näet kaksi linkkiä, poista tämä käytöstä. Views tarjoaa lisää-linkin ainoastaan jos käytät tyyppiä "lohko" joten muissa tapauksissa voit käyttää tätä linkkiä.

en: Display feed icons
fi: Näytä syötteiden kuvakkeet

en: Num posts
fi: Artikkelien lukumäärä

en: Send arguments
fi: Lähetä argumentteja

en: Deleted/missing view @view
fi: Poistettu/puuttuva näkymä: @view

en: Book parent
fi: Kirjaisäntä

en: Adds a book parent from a node context.
fi: Lisää kirjaisännön solmun kontekstista.

en: Immediate parent
fi: Välitön isäntä

en: Top level book
fi: Ylätason kirja

en: Term from node
fi: Termi solmusta

en: Adds a taxonomy term from a node context; if multiple terms are selected, this will get the "first" term only.
fi: Lisää luokittelutermin solmun kontekstista; jos useita termejä on valittuna se hakee ainoastaan ensimmäisen termin.

en: Term parent
fi: Termin isäntä

en: Adds a taxonomy term parent from a term context.
fi: Lisää isäntätermin termin kontekstista.

en: Top level term
fi: Ylätason termi

en: System block
fi: Järjestelmälohko

en: Display the pane as a system block; this is more restrictive than the default.
fi: Näyttää ruudut järjestelmälohkoina; tämä on rajoitetumpaa kuin oletusarvo.

en: The default panel rendering style; displays each pane with a separator.
fi: Paneelin oletusrenderöintitapa; näyttää jokaisen ruudun erottajan kanssa.

en: Presents the panes in the form of an HTML list.
fi: Näyttää ruudut HTML listana.

en: Rounded corners
fi: Pyöristetyt kulmat

en: Box around
fi: Laatikko ympärillä

en: Each pane
fi: Jokainen ruutu

en: contains
fi: sisältää

en: Machine name
fi: Koneluettava nimi

en: Allow Upscaling
fi: Salli ylöspäin skaalaus

en: Let scale make images larger than their original size
fi: Salli skaalauksen tehdä kuvista alkuperäiskuvaa suurempia

en: Rotation angle
fi: Pyörityskulma

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
fi: Kuinka monta astetta kuvaa käännetään. Positiiviiset luvut tarkoittavat myötäpäivään ja negatiiviset vastapäivään.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
fi: Satunnaista jokaisen kuvan kiertokulma. Yllämääritettyä kulmaa käytetään enimmäisarvona.

en: Flush
fi: Tyhjennä

en: Administer imagecache presets and actions.
fi: Hallinnoi imagecache esiasetuksia ja toimintoja.

en: Print
fi: Tulosta

en: Headline
fi: Otsikko

en: Locked
fi: Lukittu

en: Account
fi: Käyttäjätili

en: Selection type
fi: Valintatyyppi

en: Any
fi: Mikä tahansa

en: No name
fi: Ei nimeä

en: Validation
fi: Validointi

en: Finish
fi: Valmis

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
fi: Tarkistusvirhe, ole hyvä ja yritä uudelleen. Jos virhe toistuu, ole hyvä ja ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään.

en: Skip to main content
fi: Hyppää pääsisältöön

en: Default order
fi: Oletusjärjestys

en: Attribution
fi: Nimi mainittava

en: Or
fi: TAI

en: Content ID
fi: Sisällön ID

en: Underline
fi: Alleviivattu

en: Cut
fi: Leikkaa

en: Paste
fi: Liitä

en: Ordered list
fi: Järjestetty lista

en: Unordered list
fi: Järjestämätön lista

en: Font family
fi: Kirjasintyyppi

en: About
fi: Tietoja

en: Case sensitive
fi: Kirjasinkokoriippuvainen

en: Add row
fi: Lisää rivi

en: Link class
fi: Linkin luokka

en: string
fi: merkkijono

en: Cardinality
fi: Mahtavuus

en: Available as block
fi: Tarjolla lohkona

en: Column
fi: Palsta

en: Default sort
fi: Oletusjärjestys

en: sort by @s
fi: Lajittele kentän @s mukaan

en: and
fi: ja

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
fi: Osoite, johon käyttäjä ohjataan. Tämä voi olla sisäinen osoite kuten node/1234 tai ulkoinen osoite kuten http://drupal.org.

en: After saving a new comment
fi: Uuden kommentin tallentamisen jälkeen

en: After saving an updated comment
fi: Päivitetyn kommentin tallentamisen jälkeen

en: After deleting a comment
fi: Kommentin poistamisen jälkeen

en: Optional URL
fi: Vaihtoehtoinen verkko-osoite

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other node field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
fi: Mikäli otsikko on vaihtoehtoinen tai pakollinen, käyttäjille näytetään kenttä sen syöttämiseksi. Jos linkin otsikko on staattinen, linkeillä on aina sama otsikko. Mikäli käytössä on <a href="http://drupal.org/project/token">Token moduuli</a>, staattisena otsikkona voidaan esittää minkä tahansa sulmun muun kentän arvoa. Staattiset ja korvauskuvioperusteiset otsikot voivat sisältää XHMTL koodia kuten <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, jne.

en: Allow user-entered tokens
fi: Salli käyttäjän syöttämät korvauskuviot.

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
fi: Mikäli valitset tämän, käyttäjät voivat syöttää korvauskuvioita verkko-osoitteeseen solmun muokkaussivuilla. Tämä ei vaikuta kentän asetuksiin.

en: Rel Attribute
fi: Rel määrittely

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
fi: Tulostettaessa linkkiä tämä "rel" määrite lisätään siihen. Tyypillinen käyttötapaus on <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> joka estää joitakin hakukoneita seuraamasta syötettyä linkkiä.

en: At least one title or URL must be entered.
fi: Sinun on syötettävä vähintään yksi otsikko tai verkko-osoite.

en: You cannot enter a title without a link url.
fi: Et voi syöttää otsikkoa ilman verkko-osoitetta.

en: Title, as link (default)
fi: Otsikko, linkkinä (oletus)

en: URL, as link
fi: Verkko-osoite, linkkinä

en: Short, as link with title "Link"
fi: Lyhennetty, linkkinä otsikolla "Linkki"

en: Label, as link with label as title
fi: Etiketti, linkki jossa otsikkona etiketti

en: Separate title and URL
fi: Erillinen otsikko ja verkko-osoite

en: - Select -
fi: - Valitse -

en: Add new rule
fi: Lisää uusi sääntö

en: Views Slideshow
fi: Views diaesitys

en: Add @type
fi: Lisää @type

en: Not promoted
fi: Ei nostettu

en: Parent comment
fi: Isäntäkommentti

en: The parent comment.
fi: Isäntäkommentti.

en: Author's website
fi: Ylläpitäjän www-sivusto

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
fi: Näytä kommentin syvyys jos kommentti on ketjutettuna.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
fi: Näytä vastaukset ketjutettuina. Tämä pitää alikommentit yhdessä isäntiensä kamssa.

en: Reply-to link
fi: Vastaa-linkki

en: Provide a simple link to reply to the comment.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki kommenttiin vastaamiseksi.

en: Text to display
fi: Näytettävä teksti

en: Link this field to its user or an author's homepage
fi: Linkitä kenttä käyttäjäänsä tai kentän luojan kotisivulle

en: ImageField
fi: Kuvakenttä

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
fi: Uusi verkkolomake %title on luotu. Lisää uusia kenttiä verkkolomakkeeseesi alempana.

en: Submission deleted.
fi: Lähetys poistettu.

en: field
fi: kenttä

en: nodes
fi: solmut

en: Menu items
fi: Valikkolinkit

en: clone
fi: kloonaa

en: View settings
fi: Näkymän asetukset

en: Week @week
fi: Viikko @week

en: Delete view
fi: Poista näkymä

en: Regions
fi: Alueet

en: Translate
fi: Käännä

en: Step
fi: Askel

en: Target
fi: Kohde

en: Web
fi: WWW

en: Time ago
fi: Aikaa sitten

en: Create @name
fi: Luo @name

en: Not enabled
fi: Ei käytössä

en: The taxonomy vocabulary ID
fi: Sanaston ID

en: Force single
fi: Pakota yksittäinen

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
fi: Tämän kentän alapuolella lomakkeella käyttäjälle näytettä ohjeteksti.<br />Sallitut HTML-merkit: @tags

en: &lt;none&gt;
fi: &lt;ei mitään&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
fi: Et saa syöttää PHP koodia.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
fi: Tämä PHP koodi on ylläpitäjän asettama ja se ohittaa kaikki syötetyt arvot.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
fi: Käytä PHP:tä kentän asetuksiin (vaarallinen - salli käyttö erityistä varovaisuutta käyttäen)

en: Content fieldgroup
fi: Sisällön kenttäryhmä

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
fi: Teksti joka näytetään jos ryhmässä ei ole tietoa. Huomioi että otsikkoa ei näytetä mikäli sitä ei ole ohitettu.

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
fi: Kentän sallitut arvot, syötä yksi per rivi muodossa avain|otsikko. Avain on arvo joka tallennetaan tietokantaan ja sen on oltava yhteensopiva kentän tallennusmuodon kanssa (%type). Otsikko on vaihtoehtoinen ja jos sitä ei ole syötettynä, näytetään ruudulla avain otsikon sijaan.<br>Sallitut HTML merkit: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
fi: Ylläpitäjä asetti tämän PHP koodin ja se ohittaa kaikki allaolevat arvot.

en: Element
fi: Elementti

en: Effect
fi: Efekti

en: This node
fi: Tämä solmu

en: Show @count value(s)
fi: Näytä @count arvo(t)

en: starting from @count
fi: alkaen kohdasta @count

en: Speed
fi: Nopeus

en: The language the content is in.
fi: Kieli jolla sisältö löytyy.

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
fi: Oletko varma että haluat poistaa lohkon "%name" ?

en: @menu_name (expanded levels @level1-@level2)
fi: @menu_name (laajennetut tasot @level1-@level2)

en: @menu_name (expanded levels @level1+)
fi: @menu_name (laajennetut tasot @level1+)

en: Blocks that start with the 1st level will always be visible. Blocks that start with the 2nd level or deeper will only be visible when the trail to the active menu item is in the block’s tree.
fi: Lohkot jotka alkavat ensimmäisestä valikkotasossa näytetään aina. Lohkot jotka alkavat toisesta valikkotasosta tai alempaa näytetään vain jos sillä hetkellä aktiivinen valikkopolku löytyy lohkon puusta.

en: Adding menu blocks
fi: Valikkolohkojen lisääminen

en: Configuring menu blocks
fi: Valikkolohkojen asetusten muokkaaminen

en: When adding or configuring a menu block, several configuration options are available:
fi: Kun lisäät tai säädät valikkolohkon asetuksia, seuraavat asetukset ovat käytettävissä:

en: For menu trees that start with the 1st level, the default block title will be the menu name. For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level.
fi: Valikon nimeä käytetään lohkon oletusotsikkona niiden valikkopuiden kohdalla jotka alkavat ensimmäisestä valikkotasosta. Oletusotsikkona käytetään aloitustason valikkolinkin nimeä tilanteissa joissa valikopuut alkavat toiselta valikkotasolta tai sen alapuolelta.

en: Styling menu blocks
fi: Valikkolohkojen stylisointi

en: Menu block API
fi: Valikkolohko API

en: Developers can use the API of this module to create their own menu trees outside the confines of blocks. All of the publicly available API functions are documented in the menu_block.module file.
fi: Sovelluskehittäjät voivat käyttää tämän moduulin tarjoamaa rajapintaa luodakseen omia valikkopuitaan lohkomääritysten ulkopuolella. Rajapinnan julkisesti käytettävissä olevat funktiot on dokumentoitu tiedostossa menu_block.module.

en: Add menu block
fi: Lisää valikko-lohko

en: Add a new menu block.
fi: Lisää uusi valikko-lohko.

en: Delete menu block
fi: Poista valikkolohko

en: Menu block
fi: Valikkolohko

en: Provides configurable blocks of menu items.
fi: Tarjaa säädettäviä valikkolinkkilohkoja.

en: Redirect URL
fi: Uudelleenohjausosoite

en: Response code
fi: Vastauskoodi

en: Node tokens
fi: Solmumerkit

en: Resizable
fi: Muuttuvakokoinen

en: Multilanguage
fi: Monikielinen

en: Landing page
fi: Laskeutumissivu

en: Acronym
fi: Lyhenne

en: original
fi: alkuperäinen

en: @menu_name (active menu item)
fi: @menu_name (aktiivinen valikkolinkki)

en: Starting level
fi: Aloitustaso

en: Make the starting level follow the active menu item.
fi: Aseta aloitustaso seuraamaan kulloinkin aktiivista valikkolinkkiä.

en: If the active menu item is deeper than the level specified above, the starting level will follow the active menu item. Otherwise, the starting level of the tree will remain fixed.
fi: Mikäli aktiivinen valikkolinkki on syvempi kuin yllämääritelty aloitustaso, aloitustaso seuraa aktiivista valikkolinkkiä. Muussa tapauksessa puun aloitustaso säilyy kiinteänä.

en: Starting level will be
fi: Aloitustaso on

en: Active menu item
fi: Aktiivinen valikkolinkki

en: Children of active menu item
fi: Aktiivisen valikkolinkin alatasot

en: When following the active menu item, specify if the starting level should be the active menu item or its children.
fi: Seurattaessa kulloinkin aktiivista valikkolinkkiä, määrittele onko aloitustaso sillä hetkellä aktiivinen linkki vaiko jokin sen alatasoista.

en: From the starting level, specify the maximum depth of the menu tree.
fi: Määrittele valikkopuun enimmäissyvyys alkaen aloitustasolta.

en: Sort each item in the active trail to the top of its level. When used on a deep or wide menu tree, the active menu item’s children will be easier to see when the page is reloaded.
fi: Lajittele valikkolinkit aktiivisen polun mukaan niin että aktiivinen linkki on listalkla ylimmäisenä. Kun käytössä on syvempi valikkorakenne jolla on alatasoja, tämä helpottaa aktiivisen polun hahmottamista sivun uudelleenlatauksen yhteydessä.

en: Make the starting level follow the active menu item
fi: Aseta aloitustaso vastaamaan aktiivista valikkolinkkiä

en: From the starting level, specify the maximum depth of the tree. Blocks with a maximum depth of 1 will just be a single un-nested list of links with none of those links’ children displayed.
fi: Määrittele puun enimmäissyvyys alkaen aloitustasosta. Lohkot joiden enimmäissyvyys on 1 näkyvät linkkilistana eikä niiden alatasoja näytetä.

en: Button text
fi: Painiketeksti

en: Title only
fi: Vain otsikko

en: Validator
fi: Validoija

en: Inherit
fi: Peri

en: Maximum resolution for Images
fi: Maksimiresoluutio kuville

en: Defines an image field type.
fi: Määrittelee kuvakenttä tyypin.

en: Mime type
fi: MIME-tyyppi

en: Use default
fi: Käytä oletusarvoa

en: Save order
fi: Tallenna järjestys

en: Add region
fi: Lisää alue

en: number
fi: numero

en: Format: %time.
fi: Muoto: %time.

en: Display format
fi: Näyttömuoto

en: The date the node was last updated.
fi: Solmun viimeisin päivityspäivämäärä.

en: Category ID
fi: Kategorian ID

en: Button alignment
fi: Painikkeiden tasaus

en: Example:
fi: Esimerkki:

en: @label (!name) - Allowed values
fi: @label (!name) - Sallitut arvot

en: %name: illegal value.
fi: %: kielletty arvo.

en: Widgets
fi: Widgetit

en: Invalid display id @display
fi: Epäkelpo sivun ID.

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
fi: Virhe: käsittelijää taulun @table kentälle @field ei löytynyt!

en: Do not use a relationship
fi: Älä käytä suhdetta

en: Display type
fi: Näkymän tyyppi

en: Custom template
fi: Mukautettu malline

en: Custom pages
fi: Kustomoidut sivut

en: Webform submissions
fi: Verkkolomakelähetykset

en: The cache has been cleared.
fi: Välimuisti on tyhjennetty.

en: of
fi: /

en: translate
fi: käännä

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
fi: Turvavaroitus: .htaccess-tiedostoon ei voitu kirjoittaa. Luo hakemistoon %directory .htaccess-tiedosto, joka sisältää seuraavat rivit: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fi: Vain seuraavat tiedostopäätteet ovat sallittuja: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fi: Tiedostokoko %filesize ylittää suurimman tiedostokoon rajan %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
fi: Tiedoston koko on %filesize, mikä ylittää sinulle sallitun käyttörajan %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
fi: Kuvan kokoa muutettiin vastaamaan suurinta sallittua kokoa %dimensions pistettä.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
fi: Kuva on liian suuri. Suurin sallittu koko on %dimensions pikseliä.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
fi: Siirretty kuva on liian pieni; vähimmäismitta kuvalle on %dimensions pikseliä.

en: Column settings
fi: Palstan asetukset

en: No link
fi: Ei linkkiä

en: outdated
fi: vanhentunut

en: <strong>@language_name</strong> (source)
fi: <strong>@language_name</strong>  (lähde)

en: add translation
fi: lisää käännös

en: Translations of %title
fi: Kirjoituksen %title käännökset

en: Path: !path
fi: Polku: !path

en: Is not one of
fi: Ei ole yksikään

en: Admin
fi: Ylläpito

en: Row
fi: Rivi

en: Row settings
fi: Riviasetukset

en: Simplecontext arg
fi: Simplecontext argumentti

en: Item1
fi: Elementti1

en: The stuff for item 1.
fi: Tavara Elementille 1.

en: Item2
fi: Elementti2

en: A relcontext object.
fi: Relcontext objekti.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
fi: Lisää relcontextin olemassa olevasta simplecontextista.

en: Scheduling
fi: Ajastaminen

en: Autocomplete matching
fi: Automaattinen täydennys

en: Starts with
fi: Alkaa

en: Page elements
fi: Sivun elementit

en: Variants
fi: Muunnokset

en: Autocomplete
fi: Automaattinen täydennys

en: Filter by event
fi: Suodata tapahtuman perusteella

en: Active rules
fi: Aktiiviset säännöt

en: Inactive rules
fi: Ei-aktiiviset säännöt

en: Choose an appropriate label for this rule.
fi: Valitse sopiva otsikko tälle säännölle.

en: created comment
fi: luotu kommentti

en: updated comment
fi: päivittynyt kommentti

en: deleted comment
fi: poista kommentti

en: Populate a field
fi: Populoi kenttä

en: Select the machine-name of the field.
fi: Valitse kentän koneluettava nimi.

en: Add new content
fi: Lisää uutta sisältöä

en: URL alias exists
fi: Verkko-osoitteen alias on olemassa

en: create url aliases
fi: aliasten luominen

en: administer url aliases
fi: aliasten ylläpito

en: Cron maintenance tasks are performed
fi: Cron ylläpitotoimintoja suoritetaan

en: Set breadcrumb
fi: Aseta muropolku

en: The URL alias of the node.
fi: Solmun osoitealias.

en: E-mail to
fi: Vastaanottaja

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
fi: Kelpaamaton valinta havaittu.  Ota yhteyttä sivuston ylläpitäjään.

en: Illegal choice %choice in !name element.
fi: Kelpaamaton valinta %choice elementissä !name.

en: Language negotiation
fi: Kielen tunnistaminen

en: Decimal point
fi: Desimaalipiste

en: Permanent
fi: Pysyvä

en: Temporary
fi: Tilapäinen

en: Delimited text
fi: Merkkieroteltu teksti

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
fi: Pilkulla, tabilla tai muulla merkillä eroteltu tekstitiedosto.

en: A file readable by Microsoft Excel.
fi: Microsoft Excel -ohjelmalla luettavissa oleva tiedosto.

en: Delimited text format
fi: Merkkierotellun tekstin tiedostomuoto

en: Comma (,)
fi: Pilkku (,)

en: Tab (\t)
fi: Sarkain (\t)

en: Semicolon (;)
fi: Puolipiste (;)

en: Colon (:)
fi: Kaksoispiste (:)

en: Pipe (|)
fi: Putki (|)

en: Period (.)
fi: Piste (.)

en: Space ( )
fi: Välilyönti ( )

en: Custom date format
fi: Mukautettu päivämäärämuoto

en: Revision information
fi: Version tiedot

en: Input type
fi: Syöttömuoto

en: Pause
fi: Pysäytä

en: Click
fi: Klikkaus

en: Citation
fi: Sitaatti

en: Hide submit button
fi: Piilota lähetysnappi

en: Author UID
fi: Kirjoittajan UID

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
fi: Valitse tapa jolla autocomplete toimii. Huomaa että <em>Sisältää</em> voi aiheuttaa hitautta sivustoilla joilla on tuhansia käyttäjiä.

en: View used to select the nodes
fi: Näkymä jota käytetään solmujen valitsemiseen.

en: %name: this post can't be referenced.
fi: %name: tähän solmuun ei voida viitata.

en: Is one of
fi: On yksi

en: Expression
fi: Ilmaisu

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
fi: Käyttöoikeudet myönnetään tietyn käyttöoikeuden omaaville käyttäjille.

en: Show All
fi: Näytä kaikki

en: Comments are responses to node content.
fi: Kommentit ovat vastauksia sisältöön.

en: Users who have created accounts on your site.
fi: Käyttäjät jotka ovat luoneet käyttäjätilit sivustollesi.

en: Is empty (NULL)
fi: On tyhjä (NULL)

en: not empty
fi: ei tyhjä

en: Default image
fi: Oletuskuva

en: Use default image
fi: Käytä oletuskuvaa

en: Choose a image that will be used as default.
fi: Valitse kuva, jota käytetään oletuksena.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
fi: Suurin sallittu kuvakoko muodossa LEVEYSxKORKEUS (esim 640x480).  Aseta arvoksi 0, jos ei rajoitusta.  Jos suurempi kuva siirretään, sen kokoa pienennetään vastaamaan annettua leveyttä ja korkeutta.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
fi: Tätä tekstiä käyttävät ruudunlukijat, hakukoneet sekä muut tilanteet joissa kuvan lataaminen ei onnistu.

en: Theming information
fi: Teemojen tietoja

en: Ends with
fi: Päättyy merkkeihin

en: Join summary
fi: Yhdistä tiivistelmä

en: Split summary at cursor
fi: Jaa tiivistelmä kohdistimen kohdalta

en: Upload date
fi: Latauspäivämäärä

en: Do not cache
fi: Älä tallenna välimuistiin

en: @label title
fi: @label otsikko

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fi: Otsikko jota käytetään kun tämä määritys on käytössä; se ylikirjoittaa muualla määritellyn linkin otsikon. Voit käyttää prosenttimäärettä korvataksesi argumenttien otsikoilla. Käytä "%1" ensimmäiselle argumentille, "%2" toiselle jne.

en: Action to take if argument is not present
fi: Toiminto joka toteutetaan jos argumentti ei ole käytössä.

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
fi: Jos arvo vastaanotetaan argumenttina, argumentti hylätään, ts. "kaikki arvot"

en: Wildcard title
fi: Villin kortin otsikko

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
fi: Villille kortille käytettävä otsikko.

en: <Basic validation>
fi: <Perusvalidointi>

en: Action to take if argument does not validate
fi: Toiminto tilanteessa, jossa argumentti ei ole kelvollinen

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
fi: Tässä näytetyt protokollat ovat sivustonlaajuisesti käytettävissä. Voit lisätä lisää protokollia muokkaamalla niitä <em>filter_allowed_protocols</em> muuttujassa sivustosi asennuksessa.

en: Link this field to its user
fi: Linkitä kenttä käyttäjäänsä

en: This will override any other link you have set.
fi: Tämä ohittaa kaikki toiset linkit joita olet asettanut.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
fi: Ohita tuntemattomille käyttäjille näytettävä arvo

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
fi: Mikäli valittuna, näet kentän johon voit syöttää sisäänkirjautumattomille käyttäjille näytettävän tekstin.

en: Text to display for anonymous users
fi: Kirjautumattomille käyttäjille näytettävä teksti

en: Use default RSS settings
fi: Käytä RSS:n oletusarvoja

en: Title plus teaser
fi: Otsikko ja teaser

en: Front page feed
fi: Etusivun syöte

en: Primary
fi: Pääasiallinen

en: Search type
fi: Haun tyyppi

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
fi: Detta kommer att synas som namnet på detta block under Administrera >> Uppbyggnad >> Block.

en: Default style
fi: Vakiotyyli

en: The node ID of the node.
fi: Solmun ID.

en: Tab weight
fi: Välilehden painoarvo

en: All languages
fi: Kaikki kielet

en: User: ID
fi: Käyttäjä: ID

en: Dashboard
fi: Työpöytä

en: No role
fi: Ei roolia

en: View link
fi: Katso linkki

en: The size of the file.
fi: Tiedoston koko.

en: Link this field
fi: Linkitä kenttä

en: Only show "listed" file attachments
fi: Näytä ainoastaan "listatut" tiedostoliitteet

en: Videos
fi: Videot

en: Menu links
fi: Valikkolinkit

en: Link title
fi: Linkin otsikko

en: Link this field to its node
fi: Tee kentästä linkki solmuun

en: Node title mismatch. Please check your selection.
fi: Solmujen otsikot eivät täsmää. Tarkista valintasi.

en: Found no valid post with that title: %title
fi: Valitulla otsikolla %title ei löytynyt sisältöä

en: Node creation
fi: Solmun luonti

en: Delete link
fi: Poistolinkki

en: Filter the view to the currently logged in user.
fi: Filtrera vyn till den nuvarande inloggade användaren.

en: Save string
fi: Tallenna merkkijono

en: Cache once for everything (global)
fi: Aseta kaikki välimuistiin kertaalleen (globaali)

en: Per page
fi: Sivua kohti

en: Per role
fi: Roolia kohti

en: Per role per page
fi: Roolia ja sivua kohti

en: Per user
fi: Käyttäjää kohti

en: Per user per page
fi: Sivua ja käyttäjää kohti

en: Display the results as a slideshow.
fi: Näytä tulokset diaesityksenä.

en: Create new
fi: Luo uusi

en: The file could not be uploaded.
fi: Tiedoston lataaminen epäonnistui.

en: Configure ImageAPI.
fi: ImageAPI:n asetukset

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
fi: Valittu grafiikkakirjasto %toolkit ei kykene suorittamaan toimintoa %function oikein.

en: GD Image Rotation
fi: GD-grafiikkakirjaston kiertotoiminto

en: Low Quality / Poor Performance
fi: Huono laatu / Heikko suorituskyky

en: GD Image Filtering
fi: GD-grafiikkakirjaston suotimet

en: ImageAPI GD Memory Limit
fi: ImageAPI GD-grafiikkakirjaston muistirajoitus

en: It is highly recommended that you set you PHP memory_limit to 96M to use ImageAPI GD. A 1600x1200 images consumes ~45M of memory when decompressed and there are instances where ImageAPI GD is operating on two decompressed images at once.
fi: On suositeltavaa asettaa PHP:n memory_limitiksi vähintään 96M käytettäessä ImageAPI GD:tä. 1600×1200 px -kokoinen kuva vie noin 45M muistia purettuna ja ImageAPI käsittelee joissain tapauksissa kahta purettua kuvaa samanaikaisesti.

en: Has Avatar
fi: Omistaa Avattaren

en: Draft
fi: Keskeneräinen

en: Save Draft
fi: Tallenna keskeneräinen

en: 12-hour (am/pm)
fi: 12-tuntinen

en: 24-hour
fi: 24-tuntinen

en: Scheduled
fi: Ajastettu

en: Canvas
fi: Kangas

en: Logged in user
fi: Kirjautunut käyttäjä

en: Custom text
fi: Muokattu teksti

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
fi: Tämän lomakkeen lähetyksiä ei ole. <a href="!url">Katso lomaketta</a>.

en: Sum
fi: Summa

en: Node module form.
fi: Solmumoduulin syöttökaavake.

en: Locale module form.
fi: Käännösten moduulilomake.

en: Taxonomy module form.
fi: Luokittelun moduulilomake.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
fi: Suodattamatonta valikkopolku (kuten kuvattuna muropolussa) poislukien Etusivu tai [menu]. Eroteltuina "/" merkeillä.

en: Default argument
fi: Oletusargumentti

en: No description
fi: Ei kuvausta

en: Numbered list
fi: Numeroitu lista

en: Not installed.
fi: Ei ole asennettu.

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
fi: %name: kentällä ei voi olla enempää arvoja kuin @count.

en: Name of top taxonomy term
fi: Ylätason luokittelutermin nimi

en: ID of top taxonomy term
fi: Ylätason luokittelutermin ID

en: Secondary
fi: Toissijainen

en: No fields available.
fi: Yhtään kenttää ei ole saatavilla.

en: PHP Evaluation
fi: PHP:n evaluointi

en: viewed comment
fi: luettu kommentti

en: After saving new content
fi: Tallennettuasi uutta sisältöä

en: After updating existing content
fi: Päivitettyäsi olemassaolevaa sisältöä

en: saved content
fi: tallennettu sisältö

en: After deleting content
fi: Poistettuasi sisältöä

en: Content is published
fi: Sisältö on julkaistu

en: Content is sticky
fi: Sisältö on liimattu

en: Content is promoted to frontpage
fi: Sisältö on nostettu etusivulle

en: Content author
fi: Sisällön luoja

en: PHP code inside of &lt;?php ?&gt; delimiters will be evaluated and replaced by its output. E.g. &lt;? echo 1+1?&gt; will be replaced by 2.
fi: &lt;?php ?&gt; tagien sisällä oleva PHP koodi suoritetaan ja korvataan sen tuottamalla tuloksella. Esimerkiksi &lt;? echo 1+1?&gt; korvataan arvolla 2.

en: Furthermore you can make use of the following variables:
fi: Lisäksi voit käyttää seuraavia muuttujia:

en: truth value
fi: Totuusarvo

en: rules
fi: säännöt

en: Successfully sent email to %recipient
fi: Onnistuneesti lähetettiin sähköposti vastaanottajalle %recipient

en: Successfully sent email to the role(s) %roles.
fi: Onnistuneesti lähetettiin sähköposti rool(e)ille %roles.

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
fi: Sähköpostin lähettäjän osoite. Jätä tyhjäksi käyttääksesi sivustonlaajuisesti asetettua osoitetta.

en: After saving a new term
fi: Tallennettuasi uuden termin

en: created term
fi: luotuasi termin

en: updated term
fi: päivitetty termi

en: unchanged term
fi: muuttumaton termi

en: Select a vocabulary
fi: Valitse sanasto

en: Block a user
fi: Estä käyttäjä

en: Rule sets
fi: Sääntöjoukot

en: Rule settings
fi: Säännön asetukset

en: Rule set
fi: Sääntöjoukko

en: Rule elements
fi: Säännön elementit

en: Specify a unique name containing only alphanumeric characters, and underscores.
fi: Määritä ainutlaatuinen nimi, joka voi sisältää vain aakkosia, numeroita ja alaviivoja.

en: Scheduled evaluation date
fi: Ajastettu evaluointipäivä

en: Rules Scheduler
fi: Rules ajastin

en: '@column' => value for @column
fi: '@column' => arvo sarakkeelle @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
fi: palauttaa array(
      0 => array(@columns),
      // Haluat useimmiten lopettaa t

en: Vertical Tabs
fi: Pystyvälilehdet

en: Not in book
fi: Ei kirjasssa

en: New book
fi: Uusi kirja

en: By @name on @date
fi: @name päivänä @date

en: By @name
fi: @name

en: Not in menu
fi: Ei valikossa

en: No alias
fi: Ei aliasta

en: Numeric
fi: Numeerinen

en: Teaser break
fi: Tiivistelmän katkaisu

en: Alt text
fi: Alt teksti

en: Custom URL
fi: Mukautettu URL

en: form
fi: lomake

en: Edit link
fi: Muokkaa linkkiä

en: Submit button text
fi: Lähetyspainikkeen teksti

en: Token replacement patterns
fi: Merkkien korvauskuviot

en: Name of top term's vocabulary
fi: Ylätason luokittelutermin nimi

en: ID of top term's vocabulary
fi: Termin sanaston ID

en: The text used in the menu as link text for this item.
fi: Tämän elementin valikon linkkinä käytettävä teksti.

en: The title of the node's book parent.
fi: Kirjasivun solmun isäntäsivun otsikko.

en: The id of the node's book parent.
fi: Kirjasivun solmun isäntäsivun ID.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
fi: Kirjasivun hierarkian kaikkien isäntäsivujen otsikot.

en: The name of the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä sisäänkirjautuneen käyttäjän nimi.

en: The user ID of the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä sisäänkirjautuneen käyttäjän ID.

en: The email address of the currently logged in user.
fi: Tällä hetkellä sisäänkirjautuneen käyttäjän sähköpostiosoite.

en: A randomly generated SHA1 hash.
fi: Satunnaisesti luotu SHA1 koodi.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
fi: Tämänhetkinen aikaleima sekunteina tammikuun 01.01.1970 lähtien.

en: A randomly generated single-digit number.
fi: Satunnaisesti luotu yksinumeroinen luku.

en: A randomly generated three-digit number.
fi: Satunnaisesti luotu kolminumeroinen luku.

en: A randomly generated ten-digit number.
fi: Satunnaisesti luotu kymmennumeroinen luku.

en: Randomly generated single-digit letter.
fi: Satunnaisesti luotuja yksimerkkinen kirjain.

en: Randomly generated three-digit letters.
fi: Satunnaisesti luotu kolmimerkkinen kirjainyhdistelmä.

en: Randomly generated ten-digit letters.
fi: Satunnaisesti luotu kymmenmerkkinen kirjainyhdistelmä.

en: Display a tokenized message to the user
fi: Näytä merkitetty viesti käyttäjälle

en: Send tokenized e-mail
fi: Lähetä merkitetty sähköposti

en: Redirect to a tokenized URL
fi: Uudelleenohjaa merkitettyyn osoitteeseen.

en: The email address to which the message should be sent.
fi: Sähköpostiosoitteet joihin viestit lähetetään.

en: The message that should be sent.
fi: Lähetettävä viesti.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fi: Kirjanmerkkejä voidaan käyttää luotaessa osoitetta. Jotkut merkeistä eivät ehkä ole käytössä riippuen siitä missä kontekstissa niiden toiminta laukaistaan.

en: The message to be displayed to the current user.
fi: Tämänhetkiselle käyttäjälle näytettävä viesti.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fi: Seuraavia kirjanmerkkejä voidan käyttää yksilöidyssä viestissä. Jotkut merkeistä eivät mahdollisesti ole käytettävisä riippuen siitä missä kontekstissa ne laukaistaan.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
fi: Seuraavia kirjanmerkkejä voidan käyttää osoitteessa. Jotkut merkeistä eivät mahdollisesti ole käytettävisä riippuen siitä missä kontekstissa ne laukaistaan.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
fi: Tarjoaa jaetun APIn jonka avulla voidaan korvata tekstuaaliset kirjanmerkit itse tiedolla.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
fi: Tarjoaa pohjan joiden päälle voit rakentaa omat merkkisi.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
fi: Tarjoaa muokattuja versioita Drupalin ytimen toimista käyttäen Merkit moduulia.

en: The results of this submission may be viewed at:
fi: Lomakkeen vastaukset löytyvät osoitteessa

en: New component name
fi: Uuden komponentin nimi

en: When adding a new component, the name field is required.
fi: Nimi on pakollinen kun lisätään uutta komponenttia.

en: Your webform has been published.
fi: Verkkolomakkeesi on julkaistu

en: The component positions and mandatory values have been updated.
fi: Komponenttien järjestys ja pakolliset arvot on päivitetty.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
fi: Valinnainen. Voit organisoida lomakkeesi lisäämällä tämän komponentin kenttäryhmän sisään.

en: Component %name cloned.
fi: %name -komponentti kloonattu.

en: Component %name updated.
fi: %name -komponentti päivitetty.

en: New component %name added.
fi: Uusi komponetti %name lisätty.

en: Delete the %name fieldset?
fi: Poista kenttäryhmä %name?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
fi: Tämä poistaa välittömästi %name kenttäryhmän ja sen sisällä olevat komponentit %webform -lomakkeesta. Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Delete the %name component?
fi: Poistetaanko %name komponentti?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
fi: Tämä poistaa välittömästi %name komponentin %webform -lomakkeesta. Tätä toimintoa ei voi perua.

en: Component %name deleted.
fi: Komponentti %name on poistettu.

en: Submissions for %user
fi: Käyttäjälle %user lähetetyt lomakkeet

en: Show !count results per page.
fi: Näytä !count tulosta sivulla.

en: Showing all results.
fi: Näytetään kaikki tulokset.

en: @total results total.
fi: Yhteensä @total tulosta.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
fi: Tätä merkkiä käytetään merkkierotellussa (CSV/TSV) tiedostossa kun lomakkeen tulokset halutaan ladata koneelle. sarkaimen (TAB) käyttäminen on varmin tapa säilyttää erikoismerkit (kuten umlautit). Voit vaihtaa erotinmerkin toiseen käyttämäsi ohjelman mukaan.

en: Submission Details
fi: Lähetyksen tiedot

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
fi: Tällä sivulla näet kaikki komponentit, jotka ovat tällä hetkellä määritellyt osaksi tätä verkkolomaketta. Voit lisätä lomakkeeseen uusia komponentteja kuinka paljon tahansa, jopa useita samaa tyyppiä olevia komponentteja. Lisätäksesi uuden komponentin, täytä nimikenttä ja valitse komponentin tyyppi taulukon alaosassa olevista kentistä. Lähetä lomake luodaksesi uuden komponentin tai päivittääksesi tehdyn muutoksen lomakkeen arvoihin.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
fi: Klikkaa missä tahansa jo olemassa olevan komponentin nimessä editoidaksesi komponentin asetuksia.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
fi: Nämä oikeudet vaikuttavat siihen, mitkä roolit voivat lähettää tämän verkkolomakkeen. Nämä oikeudet eivät estä pääsyä verkkolomakesivulle. Jos haluat estää täysin pääsyn verkkolomakesivulle, käytä erilaisia pääsyoikeusmoduuleja, kuten <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> tai <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
fi: Roolit, jotka voivat lähettää tämän verkkolomakkeen.

en: Show complete form in teaser
fi: Näytä koko lomake teaserissa

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
fi: Näytä koko lomake tämän solmun teaser-näytössä.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
fi: Oletusarvoisesti tämän lomakkeen lähetyspainikkeen otsikkona on <em>Lähetä</em>. Anna uusi otsikko muuttaaksesi oletusarvon.

en: The entered email address %address is not a valid address.
fi: Annettu sähköpostiosoite %address ei ole kelvollinen osoite.

en: Submissions for this form are closed.
fi: Tämän lomakkeen lähetystoiminto on asetettu pois päältä.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
fi: Sinun täytyy <a href="!login">kirjautua sisään</a> tai <a href="!register">rekisteröityä</a> voidaksesi tarkastella tätä lomaketta.

en: You do not have permission to view this form.
fi: Sinulla ei ole oikeuksia tarkastella tätä lomaketta.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
fi: Olet lähettänyt tätä lomaketta enimmäismäärän (@count).

en: You have already submitted this form.
fi: Olet jo lähettänyt tämän lomakkeen.

en: You may not submit another entry at this time.
fi: Et voi tällä hetkellä lähettää toista kertaa.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
fi: <a href="!url">Tarkastele aikaisempia lähetyksiäsi</a>.

en: Available components
fi: Käytettävissä olevat komponentit

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
fi: Nämä ovat Webform-moduulin asennuksesi käytettävissä olevat kenttätyypit. Voit poistaa käytöstä minkä tahansa näistä komponenteista poistamalla valinnan niiden kohdalla. Vain valitut komponentit ovat käytettävissä olemassa olevissa tai uusissa verkkolomakkeissa.

en: Default e-mail values
fi: Oletuksena olevat sähköpostiasetukset

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
fi: Oletusarvoinen lähettäjän osoite sähköpostitetuissa verkkolomaketuloksissa. Useimmiten kyse on lomakkeidesi ylläpitäjän sähköpostiosoitteesta.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
fi: Oletusarvoinen lähettäjän nimi, jota käytetään oletusarvoisen lähettävän osoitteen yhteydessä.

en: Default subject
fi: Aihe

en: Form submission from: %title
fi: Lomakelähetys otsikolla: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
fi: Minkä tahansa sähköpostitetun tuloksen oletusarvoinen otsikko.

en: Allow cookies for tracking submissions
fi: Salli evästeet lähetysten seuraamiseen

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
fi: <a href="http://fi.wikipedia.org/wiki/Eväste">Evästeitä</a> voit käyttää apuna estämään samaa käyttäjää lähettämästä toistuvasti verkkolomaketta. Tämä ominaisuus ei ole tarpeen lähetysmäärän rajoittamisessa käyttäjäkohtaisesti, vaikka evästetoiminto voikin lisätä tietyissä tilanteissa rajoittamisen tarkkuutta. Evästeiden lisäksi Webform-moduuli käyttää myös IP-osoitteita ja sivuston käyttäjänimiä toistuvien lähetysten estämisessä.

en: Default export format
fi: Oletusarvoinen vientimuoto

en: Default export delimiter
fi: Oletusarvoinen erotin viennissä

en: Submission access control
fi: Kaavakkeen pääsysäännöt

en: Select the user roles that may submit each individual webform
fi: Valitse mitkä käyttäjäroolit voivat lähettää minkäkin verkkolomakkeen

en: Disable Webform submission access control
fi: Poista käytöstä kaavakkeen pääsysäännöt

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
fi: Oletusarvoisesti järjestelmä sallii ylläpitäjän valita, mitkä käyttäjäroolit saavat lähettää verkkolomakkeen. Voit halutessasi sallia kaikkien käyttäjien lähettää kaavake jos käytät erillistä "node access" moduulia rajamaan pääsyä itse solmuihin.

en: Form: !form
fi: Lomake: !form

en: Submission updated.
fi: Lähetys päivitetty.

en: Thank you, your submission has been received.
fi: Kiitos. Olemme vastaanottaneet lähettämäsi lomakkeen.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
fi: Voit käyttää tässä kentässä tiettyjä merkkejä, jotka korvautuvat dynaamisilla arvoilla.

en: Token values
fi: Merkkiarvot

en: Webform confirmation
fi: Verkkolomakkeen hyväksyminen

en: Form components
fi: Lomakekomponentit

en: Webform submission
fi: Verkkolomakkeen lähetys

en: Website timezone
fi: Sivuston aikavyöhyke

en: User timezone
fi: Käyttäjän aikavyöhyke

en: Use a textfield for year
fi: Käytä tekstikenttää vuosimerkinnälle

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
fi: Jos tämä on valittuna, luotava päivämääräkenttä käyttää tekstikenttää vuosimerkinnälle. Muuten käytössä on valintalista.

en: Entered !name is not a valid date.
fi: Annettu !name ei ole kelvollinen päivämäärä.

en: Leaving blank will use the default size.
fi: Jos kenttä on tyhjä, käytetään oletusarvoista kokoa.

en: %value is not a valid email address.
fi: %value ei ole kelvollinen sähköpostiosoite.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
fi: Kenttäjoukot sallivat, että voit järjestää useita kenttiä ryhmiksi.

en: Width of the file field.
fi: Tiedostokentän leveys.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
fi: Tallennuskansiota %directory ei voi luoda. Tarkista, että verkkolomakkeen files-kansioon on kirjoitusoikeus.

en: %field field is required.
fi: %field-kenttä on pakollinen.

en: Filesize (KB)
fi: Tiedostokoko (kt)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
fi: Kenttä, joka ei ole näkyvissä käyttäjälle, mutta on tallennettavissa lähetyksen yhteydessä.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
fi: Näyttää lomakkeessa tekstin HTML-muotoisena. Tämä ei hahmonna (render) kenttää.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
fi: Tässä listassa listattujen vaihtoehtojen on oltava yksilöllisiä. Seuraavia arvoja on käytetty useamman kerran:

en: Make this field resizable by the user.
fi: Anna käyttäjän muuttaa kentän kokoa.

en: Label placed to the left of the textfield
fi: Sijoita otsikko tekstikentän vasemmalle puolelle

en: Examples: $, #, -.
fi: Esimerkit $, #, -.

en: Label placed to the right of the textfield
fi: Sijoita otsikko tekstikentän oikealle puolelle

en: Examples: lb, kg, %.
fi: Esimerkit lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
fi: Syötetty %name ei ole kelvollinen aika.

en: New revision
fi: Uusi versio

en: layout
fi: ulkoasu

en: The page has been deleted.
fi: Sivu on poistettu.

en: Lowercase
fi: Muunna pieniksi kirjaimiksi

en: Add comment link
fi: Lisää kommenti -linkki

en: delete own
fi: poista oma

en: Change basic information
fi: Muokkaa perustietoja

en: %editor profile for %format
fi: %editor profiilili formaatille %format

en: Enabled by default
fi: Käytössä oletusarvoisesti

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
fi: Oletuseditoritila käyttäjille, joilla on pääsy tähän profiiliin. Käyttäjät pystyvät ohittamaan tämän tilan, jos seuraava valinta on käytössä.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
fi: Jos sallittu, käyttäjät pystyvät valitsemaan oman editorinsa oletustilan käyttäjätilinsä asetuksista.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
fi: Näytä <em>ota editori käyttöön / poista editori käytöstä</em> kytkinlinkki

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
fi: Joko näytetään tai ei näytetä <em>ota editori käyttöön / poista editori käytöstä</em> kytkinlinkki tekstialueen alla. Jos ei näytetä, käyttäjän asetus tai yleinen oletus on käytössä (katso yllä).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
fi: Tämä valinta määrittelee näkyykö editorin työkalupalkki muokkausalueen ylä- vai alapuolella.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
fi: Tämä valinta määrittelee kuvakkeiden tasauksen editorin työkalupalkissa.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
fi: Missä näytetään polku HTML elementteihin (esim. <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
fi: Tämä valinta antaa mahdollisuuden ottaa käyttöön / poistaa käytöstä koonmuunnospainikkeen. Jos käytössä, Polun sijainti -työkalupalkki täytyy asettaa joko "Ylös" tai "Alas" jotta koonmuunnoskuvake näkyy.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
fi: Jos käytössä, mahdolliset haitalliset koodit kuten <code>&lt;HEAD&gt;</code> merkkaukset poistetaan HTML sisällöstä.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
fi: Jos käytössä, editori lisää TAB merkkejä tab näppäimestä ja säilyttää muut whitespace merkit aivan kuten PRE elementti tekee HTML koodissa.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
fi: Jos käytössä, fonttikoon, fonttiperheen, fontin värin ja fontin taustavärin HTML merkkaukset korvataan rivinsisäisillä CSS tyyleillä.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
fi: Jos käytössä, editori poistaa useimmat rivinvaihdot sisällöstä. Poistamalla käytöstä tämä valinta, voidaan välttää ristiriidat toisten syöttömuotojen kanssa.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
fi: Jos käytössä, editori muotoilee uudelleen HTML lähdekoodin. Poistamalla käytöstä tämä valinta, voidaan välttää ristiriidat toisten syöttömuotojen kanssa.

en: Force cleanup on standard paste
fi: Pakota siistintä normaalille liitä-toiminnolle

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
fi: Jos käytössä, oletus liitä-toiminto (CTRL-V tai SHIFT-INS) käyttäytyy kuten "liitä wordistä" laajennusosan toiminto.

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
fi: Pilkulla eroteltu lista HTML kappaleiden merkkauksista.  Mahdolliset arvot: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
fi: Käytä teeman CSS:ää

en: Define CSS
fi: Määrittele CSS

en: Editor default CSS
fi: Editorin oletus CSS

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
fi: Määrittelee CSS:n, jota käytetään editorin alueella.<br>Käytä teeman CSS:ää - lataa tyylipohjat sivuston nykyisestä teemasta.<br>Määrittele CSS - anna polku tyylipohjatiedostoihin alla.<br>Editorin oletus CSS - käyttää editorin oletustyylipohjia.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
fi: Jos "Määrittele CSS"on valittu ylhäältä, anna polku CSS-tiedostoon tai CSS tiedostojen listaan, jotka on eroteltu pilkulla.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
fi: Käytettävissä olevat merkit: <code>%b</code> (juuripolku, esim: <code>/</code>), <code>%t</code> (polku teemaan, esim: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
fi: Vaihtoehtoisesti määrittele CSS-luokat Fonttityyli-valintalistaan.<br />Syötä yksi luokka riviä kohden muodossa: !format. Esimerkki: !example<br />CSS-luokat tuodaan automaattisesti kaikista ladatuista tyylipohjista, jos tätä ei ole määritetty.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
fi: Wysiwyg-profiili %format on tallennettu.

en: No editor
fi: Ei editoria

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
fi: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Lataa</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
fi: Pura paketti ja kopioi sen sisältö uuteen kansioon seuraavaan sijaintiin: <br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
fi: Jotta varsinainen kirjasto voidaan löytää sijainnista:<br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
fi: Asennusohjeet

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
fi: Editorin kirjastoja ei ole asennettu. Seuraava listaus sisältää tällä hetkellä tuetut editorit:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
fi: Haluatko varmasti poistaa profiilin %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
fi: Wysiwyg-profiili %name on poistettu.

en: Configure client-side editors.
fi: Määrittele asiakaspuolen editoriprofiilit

en: Disable rich-text
fi: Poista editori käytöstä

en: Enable rich-text
fi: Ota editori käyttöön

en: The version of %editor could not be detected.
fi: Editorin %editor versiota ei voitu havaita.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
fi: Asennettu versio %version editorista %editor ei ole tuettu.

en: Allows users to edit contents with client-side editors.
fi: Sallii käyttäjän muokata sisältöä asiakaspuolen editoreilla.

en: Strike-through
fi: Yliviivattu

en: Align left
fi: Tasaa vasen reuna

en: Align center
fi: Keskitä

en: Align right
fi: Tasaa oikea reuna

en: Justify
fi: Tasaa molemmat reunat

en: Forecolor
fi: Tekstiväri

en: Backcolor
fi: Taustaväri

en: Horizontal rule
fi: Vaakaviiva

en: Paste Text
fi: Liitä teksti

en: Paste from Word
fi: Liitä Wordista

en: Remove format
fi: Poista muotoilu

en: Character map
fi: Merkkikartta

en: HTML block format
fi: HTML-kappaleen muotoilu

en: Font style
fi: Fonttityyli

en: Create DIV container
fi: Luo DIV alue

en: FitWindow
fi: Sovita ikkunaan

en: Check spelling
fi: Tarkista oikeinkirjoitus

en: Autogrow
fi: Kasva automaattisesti

en: Table drag/resize
fi: Taulukon vetäminen / koon muuttaminen

en: Table: Cell properties
fi: Taulukko: Solun ominaisuudet

en: Table: Insert row after
fi: Taulukko: Lisää rivi perään

en: Table: Insert column after
fi: Taulukko: Lisää sarake perään

en: Table: Insert cell after
fi: Taulukko: Lisää solu perään

en: Table: Delete rows
fi: Taulukko: Poista rivit

en: Table: Delete columns
fi: Taulukko: Poista sarakkeet

en: Table: Delete cells
fi: Taulukko: Poista solut

en: Table: Merge cells
fi: Taulukko: Yhdistä solut

en: Table: Horizontal split cell
fi: Taulukko: Jaa solu vaakasuunnassa

en: Sup
fi: Yläindeksi

en: Sub
fi: Alaindeksi

en: Clean-up
fi: Poista muotoilu

en: Visual aid
fi: Visuaalinen apu

en: Fullscreen
fi: Kokoruututila

en: Advanced horizontal rule
fi: Edistynyt vaakaviiva

en: Advanced image
fi: Edistynyt kuva

en: Advanced link
fi: Edistynyt linkki

en: Auto save
fi: Automaattinen tallennus

en: Context menu
fi: Kohdevalikko

en: Left-to-right
fi: Vasemmalta oikealle

en: Right-to-left
fi: Oikealta vasemmalle

en: Emotions
fi: Hymiöt

en: Inline popups
fi: Tekstinsisäiset ponnahdusikkunat

en: Insert date
fi: Lisää päiväys

en: Insert time
fi: Lisää aika

en: Insert layer
fi: Lisää taso

en: Move forward
fi: Siirrä eteenpäin

en: Move backward
fi: Siirrä taaksepäin

en: Absolute
fi: Absoluuttinen

en: Paste text
fi: Liitä teksti

en: Style properties
fi: Tyyliominaisuudet

en: Abbreviation
fi: Lyhennetty muoto

en: Inserted
fi: Lisätty

en: Safari compatibility
fi: Safari yhteensopivuus

en: Spell check
fi: Oikoluku

en: Font Color
fi: Fontin väri

en: Show/hide hidden elements
fi: Näytä/piilota piilotetut elementit

en: Separate the teaser and body of this content
fi: Erota tämän sisällön tiivistelmä ja vartalo

en: Broken handler @table.@field
fi: Viallinen hallintakomento @table.@field

en: Skipping broken view @view
fi: Hyppää rikkinäisen näkymän @view yli

en: Ajax callback for view loading.
fi: Ajaxin takaisinkutsu näkymän lataukseen.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
fi: Kääntäjä tekee parhaansa kääntääkseen Views 1:n Views 2:sksi. Käännös ei ole luotettava; joudut todennäköisesti tekemään tarkennuksia näkymään jotta se vastaa Views 1:llä tehtyä näkymää. Voit ladata Views 1-nökymiä järjestelmään normaalin latausnapin kautta.

en: Changes cannot be made to a locked view.
fi: Lukittua näkymää ei voi muokata.

en: Convert stored Views 1 views.
fi: Muunna tallennetut Views 1 näkymät.

en: Convert view
fi: Käännä näkymä

en: Create customized lists and queries from your database.
fi: Luo yksilöityjä listoja ja kyselyitä tietokannastasi.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
fi: Näkymien graafinen hallintaliittymä. Et voi lisätä tai muokata näkymiäsi jos moduuli ei ole asennettuna.

en: Example table
fi: Esimerkkitaulu

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
fi: Esimerkkitaulu sisältää mallisisältöä ja se voidaan linkittää solmuun.

en: Example content
fi: Esimerkkisisältöä

en: Some example content that references a node.
fi: Esimerkkisisältöä joka viittaa solmuun.

en: Example node
fi: Esimerkkisolmu

en: Plain text field
fi: Puhdas tekstikenttä

en: Just a plain text field.
fi: Toinen tekstikenttä.

en: Numeric field
fi: Numerokenttä

en: Just a numeric field.
fi: Toinen numerokenttä.

en: Boolean field
fi: Boolean-kenttä

en: Just an on/off field.
fi: Toinen Boolean-kenttä.

en: Timestamp field
fi: Kellonaikakenttä

en: Just a timestamp field.
fi: Toinen kellonaikakenttä.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
fi: Emuloi Drupalin alkuperäistä etusivua; voit määritellä tähän näkymään etusivusi osoitteen jolloin sitä käytetään etusivuna.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
fi: Otsikko jota käytetään argumentin ollessa käytössä. Se yliajaa näkymän perusasetuksen otsikon osalta. Voit käyttää prosenttimerkkiä korvataksesi argumentin otsikolla. Käytä "%1" ensimmäiselle argumentille, "%2" toiselle, jne.

en: Validator options
fi: Validointioptiot

en: Display all values
fi: Näytä kaikki arvot

en: Hide view / Page not found (404)
fi: Piilota näkymä / Sivua ei löydy (404)

en: Display empty text
fi: Näytä tyhjä teksti

en: Provide default argument
fi: Tarjoa perusargumenttia

en: Provide default argument options
fi: Tarjoa perusargumenttioptiot

en: Default argument type
fi: Perusargumentin tyyppi

en: Broken/missing handler
fi: Rikkinäinen/puuttuva hallintakomento

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
fi: Elementin hallintakomento on rikkinäinen eikä sitä voida käyttää. Jos moduuli jota hallintakomento käyttää on poistettu käytöstä, moduulin uudelleenaktivointi voi korjata hallintakomennon. Muussa tapauksessa voit luultavasti poistaa tämän elementin.

en: Current date
fi: Tämänhetkinen päivämäärä

en: Current node's creation time
fi: Tämän solmun luontiaika

en: Current node's update time
fi: Tämän solmun viimeisin päivitysaika

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fi: Jos valittuna, käyttäjä voi syöttää useita argumentteja muodossa 1+2+3 (OR varten) tai 1,2,3 (AND varten).

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
fi: Mikäli valittuna, useat eri instanssit tästä argumentsista voivat työskennellä yhdessä avain kuin argumentille olisi syötetty useita eri arvoja. Asetus ei ole yhteensopiva "Vähennä päällekkäisyyksiä" asetuksen kanssa.

en: Do not display items with no value in summary
fi: Älä näytä yhteenvedossa argumentteja joilla ei ole arvoa

en: Invalid input
fi: Kielletty syöte

en: Fail basic validation if any argument is given
fi: Älä päästä validoinnista läpi jos argumentteja on syötetty

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
fi: Aktivoimalla tämän ominaisuuden voit varmistaa että näkymät joissa on tarpeellista enemmän argumentteja eivät läpäise validointia.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
fi: Jos valittuna, käyttäjät voivat syöttää useita argumentteja muodossa 1+2+3 tai 1,2,3.

en: Exclude the argument
fi: Älä käytä argumenttia

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
fi: Mikäli valittuna, argumenttiin syötetyt luvut hylätään rajoittamatta näkymää.

en: Glossary mode
fi: Sanalistamuoto

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
fi: Sanalistamuoto rajoittaa argumentissa käytettävien sanojen määrää mikä tarkoittaa että näkymä voi toimia sanastona.

en: Character limit
fi: Kirjainmäärärajoitus

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
fi: Kuinka monta kirjainta vastaan argumentti suodatetaan. Mikäli luvuksi on asetettu 1, kaikki argumentissä määritetyllä kirjaimella alkavat sanat täyttäisivät ehdon.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
fi: Muutetaanko isot kirjaimet pieniksi tai toisin päin tulostettaessa argumentin tuloksia.

en: No transform
fi: Ei muunnosta

en: Upper case
fi: Isot kirjaimet

en: Lower case
fi: Pienet kirjaimet

en: Capitalize each word
fi: Muuta jokaisen sanan ensimmäinen kirjain isoksi kirjaimeksi

en: Case in path
fi: Isot / pienet kirjaimet polussa

en: Transform spaces to dashes in URL
fi: Muunna välilyönnit alaviivoiksi URLeissa

en: Exclude from display
fi: Piilota näkymässä

en: Rewrite the output of this field
fi: Uudelleenkirjoita kenttä näkymässä

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
fi: Mikäli valittuna, voit muuttaa kentän tulostetta määrittämällä korvaavan tekstin. Voit käyttää korvauskuvioita, joilla saat tekstiin mukaan muiden kenttien arvoja.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Kentän arvona näytettävä teksti. Voit sisällyttää HTML:ää. Voit myös käyttää allaolevia korvauskuvioita kuvaamaan tietoa tästä näkymästä.

en: Output this field as a link
fi: Näytä kenttä linkkinä

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
fi: Mikäli valittuna, kenttä näytetään linkkinä. Linkin kohde on määritettävä alla.

en: Link path
fi: Linkin polku

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
fi: Absoluuttinen Drupal-polku tälle linkille. Voit syöttää dataa tälle näkymälle allaolevien "korvauskuvioiden" pohjalta.

en: The CSS class to apply to the link.
fi: Linkissä käytettävät CSS-luokat.

en: Prefix text
fi: Aloitusteksti

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
fi: Mitä tahansa tekstiä jota näytetään ennen kenttää. Voit käyttää HTML:ää.

en: Suffix text
fi: Pääteteksti

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
fi: Linkin jälkeen esitettävä teksti. Teksti voi sisältää HTML:ää.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
fi: <p>Sinun täytyy lisätä useampia kenttiä tähän näkymään, ennen kuin voit käyttää tätä kenttää. Näillä kentillä voi olla <em>Piilota tämä kenttä</em> -valinta päällä. Huomaa, että renderöintijärjestyksen takia et voi käyttää kenttiä, jotka tulevat tämän kentän jälkeen. Jos tarvitset kentän, joka ei ole listattu tässä, järjestele kentät uudelleen.</p>

en: Trim this field to a maximum length
fi: Trimmaa kenttä enimmäispituuteen

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
fi: Mikäli valittuna, tämä kenttä rajataan enimmäispituuteen merkkeinä.

en: Trim only on a word boundary
fi: Trimmaa vain sanojen välistä

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
fi: Mikäli valittuna, kenttä rajataan ainoastaan sanojen välistä. Tämä on korkeintaan suurin määritelty kirjainmäärä. Jos sanojen rajoja ei ole, tämä voi trimmata kentän tyhjäksi.

en: Add an ellipsis
fi: Lisää loppuun kolme pistettä.

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
fi: Mikäli valittuna, lisätään loppuun "..." jos kenttän tulos on trimmattu.

en: Strip HTML tags
fi: Poista HTML tagit

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
fi: Tämän ollessa valittuna kaikki HTML merkit poistetaan

en: Field can contain HTML
fi: Kenttä voi sisältää HTML:ää

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
fi: Mikäli valittuna, HTML korjaaja ajetaan varmistamaan että tagit ovat oikeaoppisesti suljettuja trimmauksen jälkeen.

en: File size display
fi: Tiedostokoon näyttö

en: Formatted (in KB or MB)
fi: Formatoitu (Kilobitteinä tai Megabitteinä)

en: Raw bytes
fi: Raakabittejä

en: If checked, true will be displayed as false.
fi: Mikäli valittuna, true näytetään falsena.

en: Time ago (with "ago" appended)
fi: Aikaa sitten (menneen ajan kanssa)

en: Time span (future dates start with - )
fi: Aikaväli (tulevat ajat alkavat merkillä - )

en: Time span (with "ago/hence" appended)
fi: Aikaväli (lisättynä "sitten/siten")

en: Round
fi: Pyöristä

en: If checked, the number will be rounded.
fi: Jos valittuna arvo pyöristetään.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
fi: Määrittele kuinka monta lukua näytetään desimaalipilkun jälkeen.

en: What single character to use as a decimal point.
fi: Mitä yksittäistä merkkiä käytetään desimaalipisteenä.

en: What single character to use as the thousands separator.
fi: Mitä merkkiä käytetään tuhatlukujen erottajana.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
fi: Numeroa ennen sijoitettava teksti, esimerkiksi valuuttayksikön merkki.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
fi: Numeron jälkeen sijoitettava teksti, esimerkiksi valuuttayksikön merkki.

en: Simple separator
fi: Yksinkertainen erottaja

en: Display as link
fi: Näytä linkkinä

en: Operator identifier
fi: Operaattorin tunnistin

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
fi: Tämä näytetään URLissa merkin ? jälkeen operaattorin tunnistamiseksi.

en: Filter identifier
fi: Suodattimen tunnistin

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
fi: Tämä näytetään URLissa merkin ? jälkeen suodattimen tunnistamiseksi. Arvo ei voi olla tyhjä.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
fi: Tämä suodatin on vaihtoehtoinen ja sillä on lisävalinta jonka avulla voidaan laittaa se asettamattomaan tilaan.

en: Remember
fi: Muista

en: Remember the last setting the user gave this filter.
fi: Muista käyttäjän viimeisin tälle suodattimelle valittu arvo.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
fi: Tunnistin on pakollinen kentän ollessa näytettynä käyttäjille.

en: This identifier is not allowed.
fi: Tunnistin on kielletty.

en: - Any -
fi: - Kaikki -

en: exposed
fi: näytetty

en: Value type
fi: Arvon tyyppi

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
fi: Järjestelmän luettavassa muodossa oleva päivämäärä. Suositeltu muoto: CCYY-MM-DD HH:MM:SS

en: Invalid date format.
fi: Epäkelpo päivämäärämuoto.

en: Limit list to selected items
fi: Rajoita lista valittuihin vaihtoehtoihin

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
fi: Mikäli valittuna, käyttäjille näytetään ainoastaan tässä valitut arvot.

en: not in
fi: ei sisällä

en: Is all of
fi: On kaikki

en: Is none of
fi: Ei ole yksikään

en: not
fi: ei

en: Is between
fi: On välillä

en: between
fi: välillä

en: Is not between
fi: Ei ole välillä

en: not between
fi: ei välillä

en: And max
fi: Ja max

en: And
fi: Ja

en: Contains any word
fi: Sisältää minkä tahansa sanan

en: has word
fi: sisältää sanan

en: Contains all words
fi: Sisältää kaikki sanat

en: has all
fi: sisältää kaikki

en: begins
fi: alkaa

en: ends
fi: päättyy

en: Require this relationship
fi: Vaadi riippuvuus

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
fi: Pienin tarkkuus jota käytetään määrittelemään, ovatko päivämäärät samoja; esimerkiksi jos tarkkuus on "Vuosi", silloin kaikki vuoden 1999 päivämäärät tulkitaan samoiksi tarkemmasta päivämäärästä riippumatta.

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fi: Jos otat käyttöön <a href="@modules">Advanced Help moduulin</a>, Views tarjoaa parempaa ja laajempaa apua. <a href="@hide">Piilota tämä viesti.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
fi: Jos asennat Advanced help -moduulin (!href), Views tarjoaa enemmän ohjeita. <a href="@hide">Piilota tämä viesti.</a>

en: Warning! Broken view!
fi: Varoitus! Rikkoutunut näkymä!

en: Broken
fi: Rikkinäinen

en: Displays
fi: Näytöt

en: These queries were run during view rendering:
fi: Nämä kyselyt suoritettiin näkymää renderöitäessä:

en: This display has no path.
fi: Näyttöruudulla ei ole polkua.

en: Query build time
fi: Kyselyn rakennusaika

en: Query execute time
fi: Kyselyn suorittamisaika

en: View render time
fi: Näkymän renderöintiaika

en: No query was run
fi: Kyselyä ei suoritettu

en: Unable to preview due to validation errors.
fi: Esikatselu ei onnistunut validointivirheistä johtuen.

en: Clone view %view
fi: Kloonaa näkymä %view

en: View name
fi: Näkymän nimi

en: View description
fi: Näkymän kuvaus

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
fi: Kuvausteksti näytetään Views moduulin ylläpitosivulla kertomassa mistä näkymässä on kyse.

en: View tag
fi: Näkymän tagi

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
fi: Syötä vaihtoehtoinen tagi tälle näkymälle. Tagia käytetään ainoastaan näkymien ryhmittelyssä ylläpitosivulla.

en: You must use a unique name for this view.
fi: Sinun on käytettävä yksilöllistä nimeä tälle näkymälle.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
fi: Oletko varma, että haluat palauttaa näkymän %name?

en: The view has been deleted.
fi: Näkymä on poistettu

en: There is no lock on view %view to break.
fi: Näkymässä %view ei ole rikottavaa lukitusta.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
fi: Oletko varma että haluat rikkoa näkymän %name lukituksen?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
fi: Rikkomalla tämän lukituksen kaikki käyttäjän !user tekemät muutokset menetetään!

en: Break lock
fi: Poista lukitus

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
fi: Lukitus on rikottu ja voit nyt muokata tätä näkymää.

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
fi: Syötä näkymän nimi sen ollessa eri kuin lähdenäkymän nimi. Jätä tyhjäksi käyttääksesi näkymän nimeä.

en: Paste view code here
fi: Kopioi tähän näkymän koodi

en: Unable to interpret view code.
fi: Näkymän koodin tulkitseminen epäonnistui.

en: That view is not compatible with this version of Views.
fi: Näkymä ei ole yhteensopiva tämän Views-version kanssa.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
fi: Sanammniminen näkymä on jo olemassa; ole hyvä ja valitse toinen nimi

en: Display plugin @plugin is not available.
fi: Näyttöplugin @plugin ei ole saatavilla.

en: Style plugin @plugin is not available.
fi: Tyyliplugin @plugin ei ole saatavilla.

en: @type handler @table.@field is not available.
fi: @type käsittelijä @table.field ei ole saatavilla

en: Click on an item to edit that item's details.
fi: Klikkaa elementtiä muokataksesi sen tietoja.

en: Create a copy of this view
fi: Luo kopio tästä näkymästä

en: Go to the real page for this display
fi: Mene näkymän todelliselle sivulle

en: Invalid
fi: Epäkelpo

en: Missing style plugin
fi: Tyyliplugin puuttuu

en: Change settings for this style
fi: Muuta tyylin asetuksia

en: &nbsp; Style: !style
fi: &nbsp; Tyyli: !style

en: Unable to initialize default display
fi: Oletusnäkymää ei voitu alustaa

en: Add display
fi: Lisää näkymä

en: View analysis
fi: Näkymän analyysi

en: Configure @type
fi: Uudelleenjärjestä @type

en: Rearrange @type
fi: Uudelleenjärjestä @type

en: Broken field @id
fi: Rikkinäinen kenttä @id

en: There are no @types available to add.
fi: @types ei löytynyt lisättäväksi.

en: Configure extra settings for @type %item
fi: Säädä lisäasetuksia @type %item

en: Configure summary style for @type %item
fi: Säädä lyhennelmätyyliä @type %item

en: Clear Views' cache
fi: Tyhjennä Views välimuisti

en: Add Views signature to all SQL queries
fi: Lisää Views allekirjoitus kaikkiin SQL-kyselyihin

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
fi: Kaikki Views moduulin luomat kyselyt sisältävät erityisen 'VIEWS' = 'VIEWS' merkkijonon kyselyn osassa WHERE. Tämä tekee Views kyselyistä helpommin havaittavia tietokantalogeissa mutta niitä tulee käyttää ainoastaan virheenetsinnässä.

en: Disable views data caching
fi: Poista käytöstä näkymien tietojen välimuistitus

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
fi: Suorituskyvyn parantamiseksi Views tallentaa välimuistiin tietoa tauluista, moduuleista ja saatavilla olevista näkymistä. Valitsemalla tämän vaihtoehdon Views ohittaa tämän välimuistin ja rakentaa tiedon uudelleen aina tarvittaessa. Tällä voi olla merkittävää vaikutusta sivustosi suorituskykyyn.

en: Show other queries run during render during live preview
fi: Näytä reaaliaikaisen esikatselun renderöinnin aikana ajetut tietokantakyselyt

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
fi: Drupal pystyy ajamaan useampia kyselyitä näkymän renderöinnin aikana. Valitse tämä vaihtoehto nähdäksesi kaikki reaaliaikaisen esikatselun aikana suoritetut kyselyt.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
fi: Otta käyttöön näkymien suorituskykystatistiikat Devel moduulin kautta

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
fi: Valitse tämä ottaaksesi käyttöön Views tietokantakyselyiden suorituskykystatistiikkaa <em>Devel moduulin ollessa käytössä</em>.

en: Page region to output performance statistics
fi: Sivun alue johon suorituskykytilastot tulostetaan

en: Error: missing @component
fi: Virhe: puuttuva @component

en: View analysis can find nothing to report.
fi: Näkymäanalyysi ei löytänyt raportoitavaa.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
fi: Näkymällä on vain oletusnäyttöruutu minkä takia sitä ei voida sijoittaa mihinkään sivustollasi; haluat ehkä lisätä sivunäkymän tai lohkonäkymän.

en: Reduce duplicates
fi: Vähennä duplikaatteja

en: Default settings for this view.
fi: Näytön oletusasetukset.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
fi: Näytä näkymä sivuna, sisältäen URLin ja valikkolinkit.

en: Display the view as a block.
fi: Näytä näkymä lohkona.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
fi: Muihin näyttöruutuihin liisätyt liitteet, tarkoituksena saada useampi näkymä yhden näkymän sisään.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
fi: Näytä näkymä syötteenä, kuten RSS syötteenä.

en: Displays rows one after another.
fi: Näyttää rivit toistensa jälkeen.

en: HTML List
fi: HTML-lista

en: Displays rows as an HTML list.
fi: Näyttää rivit HTML listana.

en: Displays rows in a grid.
fi: Näyttää rivit ruudukkomuodossa.

en: Displays rows in a table.
fi: Näyttää rivit taulukkomuodossa.

en: Displays the default summary as a list.
fi: Näyttää oletustiivistelmän listana.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
fi: Näyttää tiivistelmän muokkaamattomana sekä vaihtoehdon joko esittää se joko perätysten eri riveillä tai sisennettynä.

en: Generates an RSS feed from a view.
fi: Generoi RSS-syötteen näkymästä.

en: Displays the fields with an optional template.
fi: Näyttää kentät valinnallisella templatella.

en: Will be available to all users.
fi: Käytössä käyttäjille.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
fi: Käyttöoikeudet myönnetään tietyn roolin omaaville käyttäjille.

en: No caching of Views data.
fi: Ei Views välimuistitusta.

en: Time-based
fi: Aikapohjainen

en: Simple time-based caching of data.
fi: Yksinkertainen aikapohjainen tiedon välimuistitus.

en: sort criteria
fi: lajittelukriteerit

en: Sort criterion
fi: Lajittelukriteeri

en: sort criterion
fi: lajittelukriteeri

en: filter
fi: suodatin

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
fi: Aggregointiartikkelit haetaan ulkoisesta RSS ja Atom syötteestä.

en: The title of the aggregator item.
fi: Aggregointiartikkelin otsikko.

en: The link to the original source URL of the item.
fi: Artikkelin alkuperäisen lähteen URL.

en: The author of the original imported item.
fi: Alkuperäisen ladatun artikkelin kirjoittajan nimi.

en: The actual content of the imported item.
fi: Ladatun artikkelin sisältö.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
fi: Alkuperäisen syöteartikkelin kirjoituspäivämäärä. (Joissakin syötteissä tämä päivämäärä on sama kuin artikkelin latauspäivämäärä.)

en: Feed ID
fi: Syötteen ID

en: The unique ID of the aggregator feed.
fi: Aggregointisyötteen yksilöllinen ID.

en: The title of the aggregator feed.
fi: Aggregointisyötteen otsikko.

en: The link to the source URL of the feed.
fi: Linkki syötteen lähdeosoitteeseen.

en: The date the feed was last checked for new content.
fi: Päivämäärä jolloin syöte viimeisimmäksi tarkistettiin uuden sisällön varalta.

en: The description of the aggregator feed.
fi: Syötteen kuvaus.

en: The unique ID of the aggregator category.
fi: Aggregointiluokan yksilöllinen ID.

en: The title of the aggregator category.
fi: Aggregointiluokan otsikko.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
fi: Näytä aggregointiartikkeli käyttäen alkuperäisestä lähteestä peräisin olevaa tietoa.

en: The book the node is in.
fi: Kirja johon solmu kuuluu

en: The weight of the book page.
fi: Kirjasivun paino

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
fi: Kirjasivun hierarkinen syvyys; ensimmäisen tason kirjoilla on syvyys 1.

en: The parent book node.
fi: Kirjasolmun isäntäsolmu.

en: The title of the comment.
fi: Kommentin otsikko.

en: The comment ID of the field
fi: Kentän kommentti ID.

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
fi: Kommentin kirjoittajan nimi. Voidaan renderöidä linkiksi kirjoittajan kotisivulle.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
fi: Kommentin kirjoittajan www-sivun osoite, Voidaan rederöidä linkkinä. Tyhjä mikäli käyttäjä on rekisteröitynyt.

en: Post date
fi: Lähetetty

en: Provide a simple link to view the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommenttiin.

en: Provide a simple link to edit the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommentin muokkaamiseksi.

en: Provide a simple link to delete the comment.
fi: Näytä yksinkertainen linkki kommentin luomiseksi.

en: The User ID of the comment's author.
fi: Kommentin kirjoittajan käyttäjä ID.

en: Parent CID
fi: Isäntä CID

en: The Comment ID of the parent comment.
fi: Isäntäkommentin kommentti-ID.

en: Last comment time
fi: Viimeisimmän kommentin kellonaika

en: Date and time of when the last comment was posted.
fi: Viimeisimmän kommentin lähetyspäivämäärä ja kellonaika.

en: Last comment author
fi: Viimeisimmän kommentin kirjoittaja

en: The name of the author of the last posted comment.
fi: Viimeisimmän kirjoitetun kommentin kirjoittajan nimi.

en: Comment count
fi: Kommenttien lukumäärä

en: The number of comments a node has.
fi: Solmulla olevien kommenttien lukumäärä.

en: Updated/commented date
fi: Päivitetty/kommentoitu -päivämäärä

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
fi: Viimeisin kommentti tai solmun päivitysajankohta.

en: The number of new comments on the node.
fi: Solmun uusien kommenttien lukumäärä.

en: Comment status
fi: Kommentoinnin tila

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
fi: Onko solmun kommentointi käytössä vai poissa käytössä.

en: User posted or commented
fi: Käyttäjä lähetti tai kommentoi

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
fi: Näytä solmut vain jos käyttäjä lähetti tai on kommentoinut kyseistä solmua.

en: Display the comment with standard comment view.
fi: Näytä kommentit standardissa kommentti-näkymässä.

en: Display the comment as RSS.
fi: Näytä kommentti RSS:nä.

en: Link to contact page
fi: Linkitä yhteydenottosivulle

en: Provide a simple link to the user contact page.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki käyttäjäkohtaiselle yhteydenottosivulle.

en: Locale source
fi: Lokalisoinnin lähde

en: A source string for translation, in English or the default site language.
fi: Lähdemerkkijono käännöstä varten. Englanninkielellä tai muulla sivuston oletuskielellä.

en: The ID of the source string.
fi: Lähdemerkkijonon ID.

en: A description of the location or context of the string.
fi: Kuvaus merkkijonon sijainnista tai kontekstista.

en: The group the translation is in.
fi: Ryhmä johon käännös kuuluu.

en: The full original string.
fi: Kokonainen alkuperäinen merkkijono.

en: The version of Drupal core that this string is for.
fi: Drupalin ytimen versio jolle tämä merkkijono on tarkoitettu.

en: Provide a simple link to edit the translations.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki käännösten muokkaamiseksi.

en: Locale target
fi: Lokalisoinnin kohde

en: The full translation string.
fi: Kokonainen käännösmerkkijono.

en: The language this translation is in.
fi: Kieli johon tämä käännös kuuluu.

en: Singular LID
fi: Yksikön LID

en: The ID of the parent translation.
fi: Isäntäkäännöksen ID.

en: Whether or not the translation is plural.
fi: Onko käännös monikko vaiko ei.

en: The title of the node.
fi: Solmun otsikko.

en: The date the node was posted.
fi: Solmun lähetyspäivämäärä.

en: Whether or not the node is published.
fi: Onko solmu julkaistu vaiko ei.

en: Published or admin
fi: Julkaistu tai admin

en: Created year + month
fi: Luontivuosi + kuukausi

en: Created year
fi: Luontivuosi

en: Created month
fi: Luontikuukausi

en: Created day
fi: Luontipäivä

en: Created week
fi: Luontiviikko

en: Updated year + month
fi: Päivitetty vuosi + kuukausi

en: Updated year
fi: Päivitetty vuosi

en: Updated month
fi: Päivitetty kuukausi

en: Updated day
fi: Päivitetty päivä

en: Updated week
fi: Päivitetty viikko

en: Node revision
fi: Solmun revisio

en: The revision ID of the node revision.
fi: Revisionens ID för nodens revision.

en: The log message entered when the revision was created.
fi: Sisältöversion luonnin yhteydessä lisätty logimerkintä.

en: Revert link
fi: Palauta-linkki

en: Provide a simple link to revert to the revision.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin sisältöversion palauttamiseksi.

en: Filter by access.
fi: Suodata pääsyoikeuden perusteella.

en: Has new content
fi: On uutta sisältöä

en: Node ID from URL
fi: Solmun ID URL:sta

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
fi: Näyttöruudulla %display ei ole pääsysääntöjä mutta ei myöskään sisällä suodatinta suodattamaan julkaistua sisältöä.

en: Poll
fi: Kysely

en: Whether the poll is open for voting.
fi: Onko äänestys käynnissä vaiko ei.

en: Profile textfield
fi: Profiilin tekstikenttä

en: Profile textarea
fi: Profiilin tekstialue

en: Profile checkbox
fi: Profiilin valintaruutu

en: Profile URL
fi: Profiilin verkko-osoite

en: Profile selection
fi: Profiilin valintalista

en: Profile freeform list %field-name.
fi: Profiilin vapaavalintainen lista %field.

en: Profile date %field-name.
fi: Profiilin päivämäärä %field-nimi.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
fi: Hakutulosten määrä. Tätä ei käytetä jos hakusuodatin ei ole käytössä.

en: Links from
fi: Linkittää solmusta

en: Other nodes that are linked from the node.
fi: Toiset solmut joihin linkitetään tästä solmusta.

en: Links to
fi: Linkittää solmuun

en: Other nodes that link to the node.
fi: Toiset tähän solmuun linkittävät solmut

en: Search Terms
fi: Hakusanat

en: The terms to search for.
fi: Sanat joiden perusteella haku suoritetaan.

en: Display the results with standard search view.
fi: Näytä tulokset perus-hakunäkymässä.

en: Total views
fi: Katselukertojen kokonaismäärä

en: The total number of times the node has been viewed.
fi: Solmun lukukertojen kokonaismäärä.

en: Views today
fi: Katsottu tänään

en: The total number of times the node has been viewed today.
fi: Solmun lukukertojen määrä tänään.

en: Most recent view
fi: Viimeisin katselukerta

en: The most recent time the node has been viewed.
fi: Solmun viimeisimmän katselukerran ajankohta.

en: Stores site access information.
fi: Tallentaa sivuston käyntitietoja.

en: Browser session ID of user that visited page.
fi: Sivulla käyneen käyttäjän selainistunnon tunniste.

en: Title of page visited.
fi: Luetun sivun osoite.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
fi: Luetun sivun sisäinen polku (suhteessa Drupalin juureen).

en: Referrer URI.
fi: Viittaajan osoite.

en: Hostname of user that visited the page.
fi: Vierailijan isäntänimi.

en: The user who visited the site.
fi: Käyttäjät jotka kävivät sivustolla.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
fi: Sivun lataamisessa kestänyt aika millisekunteina.

en: Timestamp of when the page was visited.
fi: Vierailun aikaleima.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
fi: Drupalin ja muiden moduulien ylläpitämät tiedostot.

en: The ID of the file.
fi: Tiedoston ID.

en: The name of the file.
fi: Tiedoston nimi.

en: The path of the file.
fi: Tiedoston polku.

en: The mime type of the file.
fi: Tiedoston MIME-tyyppi.

en: The status of the file.
fi: Tiedsoton tila.

en: The date the file was uploaded.
fi: Päivämäärä jolloin tiedosto ladattiin.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
fi: Sanaston nimi johon termi kuuluu. Tämä on sanasto johon mikä tahansa termi "Luokittelu: Termi" kenttä kuuluu; ja voi vastaavasti aiheuttaa kaksoiskappaleita.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
fi: Solmuihin linkitetyt luokittelutermit.

en: Taxonomy term name.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: The term weight field
fi: Termin paino - kenttä

en: The description associated with a taxonomy term.
fi: Luokittelutermiin liitetty kuvaus.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
fi: Suodata "Luokittelu: Termi" -tulokset tietyn sanaston mukaan.

en: All terms
fi: Kaikki termit

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
fi: Näytä kaikki valituista sanastoista solmuun liitetyt luokittelutermit.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
fi: Termin isäntätermi. Tämä voi tuottaa kaksoiskappaleita jos käytät sanastoa joka sallii useamman kuin yhden isäntätermin termiä kohden.

en: The parent term of the term.
fi: Termin isäntä.

en: Term synonym
fi: Termin synonyymi

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
fi: Termien synonyymejä voidaan käyttää haettaessa termejä vaihtoehtoisilla nimillä.

en: Node translation
fi: Solmujen kääntäminen

en: Translation set node ID
fi: Käännössarjan Node ID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
fi: Käännössarjan ID johon käännös kuuluu.

en: Source translation
fi: Lähdekäännös

en: The source that this content was translated from.
fi: Lähde josta tämä sisältö on käännetty.

en: Versions of content in different languages.
fi: Sisällön versiot eri kielillä.

en: Child translation
fi: Alikäännös

en: Outdated
fi: Vanhentunut

en: upload
fi: siirrä

en: All files attached to a node with upload.module.
fi: Liitä tiedostot solmuun upload.modulella

en: The user ID
fi: Käyttäjän ID

en: The user or author name.
fi: Käyttäjän tai kirjoittajan nimi.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
fi: Annetun käyttäjän sähköpostiosoite. Kenttää ei normaalisti näytetä käyttäjille joten ole varovainen sitä käyttäessäsi.

en: Language of the user
fi: Käyttäjän kieli

en: The user's picture, if allowed.
fi: Käyttäjän kuva mikäli sallittu.

en: The date the user was created.
fi: Käyttäjätilin luontipäivämäärä.

en: The user's last access date.
fi: Käyttäjän viimeisin käyntipäivämäärä.

en: The user's last login date.
fi: Käyttäjän viimeisin kirjautumispäivämäärä.

en: Whether a user is active or blocked.
fi: On käyttäjä aktiivinen vai estetty.

en: The user's signature.
fi: Användarens signatur.

en: Provide a simple link to edit the user.
fi: Tarjoa linkki käyttäjätietojen muokkaamiseen.

en: Roles that a user belongs to.
fi: Roolit joihin käyttäjä kuuluu.

en: User ID from URL
fi: Käyttäjän ID URLista

en: User ID from logged in user
fi: Käyttäjän ID kirjautuneelta käyttäjältä

en: Randomize the display order.
fi: Sekoita näyttöjärjestys.

en: Null
fi: Nolla

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
fi: Salli argumentin jäädä huomiotta. Huomiotta jätetty argumentti ei vaikuta kyselyyn.

en: Provide custom text or link.
fi: Tarjoa muokattua tekstiä tai linkki.

en: View result counter
fi: Näkymän tuloslaskin

en: Displays the actual position of the view result
fi: Näyttää näkymän tuloslaskimen todellisen sijainnin

en: Link this field to its aggregator category page
fi: Linkitä kenttä sen kiihdytinkategorian sivulle

en: No user
fi: Ei  käyttäjää

en: Link this field to its comment
fi: Linkitä kenttä kommenttiinsa

en: Show teaser-style link
fi: Näytä teaserityyppinen linkki

en: Link this field to new comments
fi: Linkitä kenttä uusiin kommentteihin

en: Type of link
fi: Linkin tyyppi

en: contact
fi: yhteydenotto

en: Contact %user
fi: Ota yhteyttä %user

en: Unknown group
fi: Tuntematon ryhmä

en: Unknown language
fi: Tuntematon kieli

en: Current user's language
fi: Tämänhetkisen käyttäjän kieli

en: Default site language
fi: Sivuston oletuskieli

en: No language
fi: Ei kieltä

en: Current installed version
fi: Tällä hetkellä asennettu versio

en: Unknown node type
fi: Tuntematon solmutyyppi

en: Check for new comments as well
fi: Etsi myös uusia kommentteja

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
fi: Valitse haluamasi solmutyypit joille validointi suoritetaan: Mikäli mitään ei ole valittuna, kaikki solmutyypit validoidaan.

en: Validate user has access to the node
fi: Tarkista käyttäjän pääsyoikeudet solmuun

en: Node IDs separated by , or +
fi: Solmut eroteltuina pilkulla tai + merkillä

en: Build mode
fi: Rakennustila

en: Display node comments
fi: Näytä solmun kommentit

en: No alternate
fi: Ei vaihtoehtoa

en: Alternative sort
fi: Vaihtoehtoinen lajittelu

en: Alternate sort order
fi: Vaihtoehtoinen lajittelujärjestys

en: On empty input
fi: Tyhjällä syötteellä

en: Show None
fi: Piilota kaikki

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
fi: Etsi joko kahta termiä isoilla kirjaimilla <strong>TAI</strong>. Esimerkiksi <strong>kissoja TAI koiria</strong>.

en: Display score
fi: Näytä tulos

en: Link this field to download the file
fi: Linkitä kenttä ladattavaan tiedostoon

en: Set the breadcrumb for the term parents
fi: Valitse murupolku termin vanhemmille

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
fi: Mikäli valittuna, murupolku sisältää ylätermit joista jokainen linkittyy tähän näkymään. Huomaathan että tämä toimii ainoastaan jos vain yksi termi on vastaanotettu.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
fi: Syvyys vastaa hierarkiassa sijaitseviin termein merkittyihin solmuihin. Esimerkiksi jos sinulla on termi "hedelmä" ja alatermi "omena" syvyydellä 1 (tai suurempi), silloin suodatus termille "hedelmä" hakee kaikki solmut jotka on merkitty sanalla "omena" samoten kuin "hedelmä". Mikäli arvo on negatiivinen, käytetään käänteistä hakua eli haku termille "omena" palauttaa myös termillä "hedelmä" merkityt solmut mikäli paino on -1 tai matalampi.

en: Allow multiple terms per argument
fi: Salli useampi termi per argumentti

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
fi: Mikäli valittuna, käyttäjät voivat syöttää useita argumentteja muodossa 1+2+3. Tarvittavien JOIN määritteiden suuresta määrästä johtuen AND lauseketta kohdellaan OR lausekkeena.

en: No vocabulary
fi: Ei sanastoa

en: Link this field to its taxonomy term page
fi: Linkitä kenttä luokitteluterminsä sivulle

en: Link this field to its term page
fi: Linkitä kenttä terminsä sivulle

en: Limit terms by vocabulary
fi: Rajoita termejä sanastoittain

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
fi: Valitse minkä sanaston termit näytetään normaaleissa valinnoissa.

en: Dropdown
fi: Alasvetovalikko

en: Show hierarchy in dropdown
fi: Näytä hierarkia alasvetovalikossa

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
fi: Sanastoa ei ole valittuna. Muuta asetusta.

en: Select terms from vocabulary @voc
fi: Valitse termit sanastosta @voc

en: Select terms
fi: Valitse termit

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
fi[0]: Termiä ei löytynyt: @terms
fi[1]: Termejä ei löytynyt: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
fi: Valitse haluamasi mikäli haluat validoida määriteltyihin sanastoihin; jos mitään sanastoa ei ole valittuna, kaikki sanastot läpäisevät validoinnin.

en: Term IDs separated by , or +
fi: Termien ID:t pilkuilla tai + merkeillä eroteltuina

en: Term name or synonym
fi: Termin nimi tai synonyymi

en: Term name/synonym converted to Term ID
fi: Termin nimi/synonyymi muutettuna termin ID:ksi

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
fi: Valitse argumentin muoto; jos käytät termin nimeä on usein käytännöllisempää muuttaa se termin ID:ksi ja käyttää "Luokittelu: Termin ID" määrittelyä kuin käyttää argumenttina "Luokittelu: Termin nimi".

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
fi: Muunnta heittopilkut URL välilynneiksi termien nimien argumenteissa

en: Include untranslated nodes
fi: Sisällytä kääntämättömät solmut

en: Current language
fi: Tämänhetkinen kieli

en: Translation option
fi: Käännösvaihtoehto

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Käännösvaihtoehdot sallivat sinun valita mitä käännöstä tai käännösryhmän käännöstä käytetään. Voit valita "tämänhetkinen kieli" tai "oletuskieli" mikäli haluat suorittaa kyselyn ainoastaan tämänhetkiselle kielelle tai oletuskielelle. Jos haluat, voit myös valita yksittäisen kielen. Jos valitset "kaikki", jokainen käännös luo uuden rivin tuloksiin mikä voi aiheuttaa tulosteiden monistumista.

en: To the user
fi: Käyttäjään

en: With a mailto:
fi: Mailto'lla:

en: Is the logged in user
fi: Onko käyttäjä kirjautuneena

en: Usernames
fi: Käyttäjänimet

en: Enter a comma separated list of user names.
fi: Syötä käyttäjänimet pilkuilla eroteltuina.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
fi[0]: Käyttäjää ei löydy: @users
fi[1]: Käyttäjiä ei löydy: @users

en: Also look for a node and use the node author
fi: Etsi myös solmua ja käytä solmun luojaa

en: Type of user argument to allow
fi: Sallitun argumentin tyyppi

en: Only allow numeric UIDs
fi: Salli ainoastaan numeeriset UID:t

en: Only allow string usernames
fi: Salli ainoastaan merkkijonomuotoiset käyttäjänimet

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
fi: Salli sekä numeeriset UID:t että normaalit käyttäjänimet.

en: Restrict user based on role
fi: Rajoita käyttäjää roolipohjaisesti

en: Restrict to the selected roles
fi: Rajoita valittuihin rooleihin

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
fi: Kaikki roolit sallitaan mikäli rooleja ei ole valittuina.

en: Unrestricted
fi: Rajoittamaton

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
fi: Ainoastaan käyttäjät joilla on oikea käyttöoikeus pääsevät tähän näkymään. Huomioithan että käyttäjillä joilla on oikeus "käytä kaikkia näkymiä" pääsevät aina näkymään muista oikeuksista riippumatta.

en: No role(s) selected
fi: Rooleja ei ole valittuina.

en: Multiple roles
fi: Useita rooleja

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
fi: Ainoastaan valituilla rooleilla on pääsy näkymään. Huomaathan että käyttäjillä joilla on oikeus "käytä kaikkia näkymiä" pääsevät aina näkymään roolista riippumatta.

en: You must select at least one role if type is "by role"
fi: Sinun on valittava vähintään yksi rooli jos käytät "rooleittain" asetusta.

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
fi: Huomautus: sinulla ei ole lupaa muuttaa tätä. Jos muutat argumentin oletusarvoa, menetät tämän asetuksen etkä pysty saamaan sitä takaisin.

en: PHP argument code
fi: PHP argumenttikoodi

en: PHP validate code
fi: PHP validointikoodi

en: Never cache
fi: Älä käytä välimuistia

en: Query results
fi: Kyselyn tulokset

en: The length of time raw query results should be cached.
fi: Kuinka kauan raakakyselyn tulokset säilytetään välimuistissa.

en: Rendered output
fi: Ulosanti

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
fi: Kuinka pitkään HTML ulosanti tulee säilyttää välimuistissa.

en: Broken field
fi: Rikkinäinen kenttä

en: Change the name of this display.
fi: Vaihda näkymän nimi.

en: Change the title that this display will use.
fi: Vaihda näkymän käyttämää otsikkoa.

en: Change the style plugin.
fi: Vaihda tyyliä.

en: Row style
fi: Rivityyppi

en: Change the row plugin.
fi: Muuta rivityyppiä.

en: Use AJAX
fi: Käytä AJAXia

en: Change whether or not this display will use AJAX.
fi: Valitse käytetäänkö AJAXia vaiko ei.

en: Change this display's pager setting.
fi: Muuta näkymän sivutusasetusta.

en: Items per page
fi: Merkintöjä sivua kohti

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
fi: Valitse näytetäänkö näkymässä "lisää" linkki.

en: Specify access control type for this display.
fi: Määrittele näyttöruudun pääsysäännön tyyppi.

en: Change settings for this access type.
fi: Muuta pääsysäännön asetuksia.

en: Specify caching type for this display.
fi: Valitse näkymän välimuistitutstyyppi.

en: Change settings for this caching type.
fi: Muuta välimuistitustyypin asetusta.

en: Link display
fi: Linkitettävä näkymä

en: Exposed form in block
fi: Näytä kaavake lohkossa

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
fi: Näytä käyttäjille paljastetut suodattimet sisältävä kaavake lohkossa näkymän sijaan.

en: Get information on how to theme this display
fi: Hae tietoa näkymän teemaamisesta

en: The title of this view
fi: Näkymän otsikko

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
fi: Otsikko näytetään näkymän yhteydessä paikassa missä otsikot normaalistikin näytetään; toisinsanoen sivun otsikko, lohkon otsikko jne.

en: Use AJAX when available to load this view
fi: Käytä AJAXia näkymän lataamisessa

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
fi: Mikäli valittuna, näkymä käyttää AJAX mekanismia sivutuksessa, taulukoiden lajittelussa ja käyttäjille näytettävissä suodattimissa. Tämä tarkoittaa että koko sivu ei päivity. Ei ole suositeltavaa käyttää tätä jos tämä näkymä on sivun pääsisältö koska se estää syvälinkityksen tietyille sivuilla. Ominaisuus on todella hyödyllinen esimerkiksi sivupalkeissa.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
fi: On hyvä jättää tämä asetus arvoon 0 mikäli et havaitse ongelmia näkymän sivutuksen kanssa. Jos käytät useampia kuin yhtä sivutuselementtiä sivuilla, voi olla tarpeen asettaa tämä luku suuremmaksi jotta ne eivät törmää ?page=array'n kanssa. Suuremmat luvut lisäävät paljon pilkkuja osoitteisiisi joten vältä jos mahdollista.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
fi: Montako tulosta näytetään per sivu. Valitse 0 näyttääksesi kaikki.

en: Add a more link to the bottom of the display.
fi: Näytä "Lisää" -linkki näkymän alaosassa.

en: Create more link
fi: Luo "lisää" linkki

en: The text to display for the more link.
fi: "Lisää" linkissä näytettävä teksti.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
fi: Tämä saa näkymän näyttämään ainoastaan yksilöityjä tuloksia. Jos sama tulos esiintyy useammin kuin kerran, tulos näytetään ainoastaan kertaalleen. Voit yrittää käyttää tätä poistamaan duplikaatit näkymistä vaikkakaan se ei aina toimi. Huomioi että tämä saattaa hidastaa tietokantakyselyitä joten käytä ominaisuutta varoen.

en: Access restrictions
fi: Käyttöoikeudet

en: Access options
fi: Käytön ominaisuudet

en: Caching options
fi: Välimuistitustavat

en: Display even if view has no result
fi: Näytä vaikka näkymä ei palauta tuloksia

en: How should this view be styled
fi: Tapa jolla näkymä esitetään

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
fi: Valitsemallasi tyylillä on asetuksia, varmista että klikkaat Views yhteenvedon vieressä näkyvää asetusnappia.

en: Style options
fi: Tyyliasetukset

en: Row style options
fi: Rivityylin asetukset

en: How should each row in this view be styled
fi: Kuinka kukin riveistä esitetään

en: Which display to use for path
fi: Mitä sivua käytetään polkuna

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
fi: Mitä sivua käytetään sivun polkuna esimerkiksi RSS-syötteen linkeissä jne.

en: Display output
fi: Sivun ulosanti

en: Alternative display output
fi: Vaihtoehtoinen sivun ulosanti

en: Style output
fi: Tyylin ulosanti

en: Alternative style
fi: Vaihtoehtoinen tyyli

en: Row style output
fi: Rivimäinen ulosanti

en: Alternative row style
fi: Vaihtoehtoinen rivityyli

en: Field @field (ID: @id)
fi: Kenttä @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
fi: Tämä osio listaa tarjolla olevat asetustiedostot tälle tyylille. Aktiivinen asetustiedosto näkyy lihavoituna.

en: Change theme
fi: Vaihda teemaa

en: Rescan template files
fi: Tarkasta uudelleen mallinetiedostot

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
fi: <strong>Tärkeää!</strong> Kun lisäät, poistat tai muutat asetustiedostoja on tärkeää että Drupal saa asiasta tiedon. Puhdista järjestelmän teemarekisteri painamalla tätä nappia joka aloittaa uudelleenskannauksen.

en: Theming information (display)
fi: Teeman tietoja (sivu)

en: Back to !info.
fi: Takaisin sivulle !info.

en: theming information
fi: teeman määrityksiä

en: This display has no theming information
fi: Sivulle ei ole määritelty teemaa

en: This is the default theme template used for this display.
fi: Tämä on sivun oletusteema.

en: This is an alternative template for this display.
fi: Tämä on vaihtoehtoinen asetus sivulle.

en: Theming information (style)
fi: Teeman tietoja (tyyli)

en: This display has no style theming information
fi: Sivulle ei ole määritelty tyylitietoja

en: This is the default theme template used for this style.
fi: Tämä on tyylille käytetty oletusasetus.

en: This is an alternative template for this style.
fi: Tämä on vaihtoehtoinen asetus tälle tyylille.

en: Theming information (row style)
fi: Teematietoa (rivimuoto)

en: This display has no row style theming information
fi: Sivulle ei ole määritetty rivimuodolle tarkoitettua teematietoa

en: This is the default theme template used for this row style.
fi: Tämä on tälle rivityylille käytettävä oletustemplate.

en: This is an alternative template for this row style.
fi: Tämä on tälle rivityylille käytetävä vaihtoehtoinen template.

en: Put the exposed form in a block
fi: Aseta näkyviin määritetty kaavake lohkoon

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
fi: Jos valittu, suodattimet eivät näy tässä näkymässä, vaan ne näytetään lohkona Drupalin lohkojärjestelmässä. Huomaathan, että tämä lohko pitää ottaa käyttöön erikseen.

en: File found in folder @template-path
fi: Tiedosto löydetty kansíosta @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
fi: (Tiedostoa ei löydy kansiosta @template-path)

en: Status: using default values.
fi: Tila: käytetään oletusarvoja.

en: Update default display
fi: Päivitä perussivu

en: Status: using overridden values.
fi: Tila: käytetään ohitettuja arvoja.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
fi: Sivu "@display" käyttää kenttiä mutta kenttiä ei ole määritelty.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
fi: Sivu "@display" käyttää määrittämätöntä hakupolkua.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
fi: Sivulle "@display" määritettyä tyylilaajennusta ei löydy.

en: Exposed form: @view-@display_id
fi: Näkyvä kaavake: @view-@display_id

en: Attachment settings
fi: Liiteasetukset

en: Inherit arguments
fi: Peri argumentit

en: Inherit exposed filters
fi: Peri näkymään määritellyt suodattimet

en: Multiple displays
fi: Useita näyttöjä

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
fi: Tuleeko sivun periä pääsivulle määritettyjen argumenttien arvot?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
fi: Tuleeko sivun periä pääsivulle näkymään määritetyt suodatinarvot?

en: Attach before or after the parent display?
fi: Sijoita pääsivuin alkuun vai loppuun?

en: Select which display or displays this should attach to.
fi: Valitse mihin sivuun tai sivuihin tämän tulisi liittyä.

en: Block admin description
fi: Lohkon kuvaus ylläpidossa

en: Block caching type
fi: Lohkon välimuistitallennuksen tyyppi

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
fi: Tämä on Drupalin vakiotapa asettaa sivuja välimuistiin; ominaisuus on aktivoitava lohkojen hallintasivulla. Varo muutoksia koska et voi juurikaan vaikuttaa siihen milloin välimuisti tyhjennetyy.

en: Using the site name
fi: Käyttää sivuston nimeä

en: Use the site name for the title
fi: Käytä sivuston nimeä otsikkona

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
fi: RSS-syötteen kuvake on tarjolla ainoastaan valituille näkymille.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
fi: Tämä näkymä näytetään kun vierailet määrittämässäsi polussa sivustollasi. On suositeltavaa että polku olisi muotoa kuten "path/%/%/feed" tai "path/%/%/rss.xml". Merkki % hakupolussa tarkoittaa näkymän asetuksissa argumentilla määrättyä arvoa.

en: No menu
fi: Ei valikkoa

en: Normal: @title
fi: Normaali: @title

en: Tab: @title
fi: Välilehti: @title

en: Change settings for the parent menu
fi: Muuta ylätason valikkoelementin asetuksia

en: The menu path or URL of this view
fi: Näkymän valikon polku (URL)

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
fi: Näkymä näytetään kun käyt sille määrätyssä polussa sivustollasi. Voit käyttää merkkiä "%" URLissasi kuvaamaan argumenteissa määritettyä arvoa. Esimerkiksi: "node/%/feed".

en: Menu item entry
fi: Valikkoelementin syöttö

en: No menu entry
fi: Ei valikkoa

en: Normal menu entry
fi: Normaali valikkoelementti

en: Menu tab
fi: Valikkovälilehti

en: Default menu tab
fi: Oletusvalikkovälilehti

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
fi: Jos olet valinnut normaalin välilehden, syötä elementin otsikko

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
fi: Jos valitset normaalin valikkovälilehden, syötä sille kuvaus.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
fi: Varoitus: Elementin valikon muuttaminen ei toimi luotettavasti Drupal 6.4 vanhemmissa versioissa. Päivitä Drupal-asennuksesi osoitteessa !url.

en: Insert item into an available menu.
fi: Syötä elementti olemassaolevaan valikkoon.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
fi: Jos valitset menun sinun on aktivoitava Drupalin menu-laajennus.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
fi: Mitä pienempi painoarvo, sitä enemmän vasemmalle elementti sijoittuu.

en: Default tab options
fi: Välilehtien perusasetukset

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fi: Kun tarjoat valikkon elementtiä välilehtenä, Drupalin on tiedettävä sen sijainti valikossa. Joskus sijainti on tiedossa kun taas joissakin tapauksissa joudut luomaan sen. Valikkohierarkiassa tämänhetkistä tasoa ylemmän valikkokohdan polku on aina sama kuin tämänhetkinen polku ilman viimeistä osaansa. Esimerkiksi jos näkymän polku on <em>foo/bar/baz</em>, sitä ylemmän tason valikkokohdan polku on <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
fi: On jo olemassa

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
fi: Jos olet luomassa ylätason valikkoelementtiä, syötä elementin otsikko.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
fi: Jos olet luomassa ylätason valikkoelementtiä, syötä elementin kuvaus.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
fi: Mikäli ylemmän tason valikkoelementti on välilehti, syötä välilehden painokerroin. Mitä matalampi luku, sitä enemmän vasemmalle elementti sijoittuu.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
fi: "$arg" ei ole enää tuettu, käytä sen sijaan %.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
fi: "%" merkkiä ei voida käyttää polun ensimmäisenä osana.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
fi: Valikkoelementtiä ei voida luoda poluille jotka sisältävät merkin %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
fi: Näkymä jonka polku päättyy prosenttimerkkiin ei voi olla välilehti.

en: Title is required for this menu type.
fi: Otsikko on pakollinen tämäntyyppiseen valikkoon.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
fi: Näkymä @display on määritelty käyttämään valikkoa mutta valikon otsikkoa ei ole määritetty.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
fi: Näkymä @display on määritelty käyttämään ylätason valikkoa mutta ylätason valikkoa ei ole määritetty.

en: Inline fields
fi: Rinnakkaiset kentät

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
fi: Erotusmerkki voidaan sijoittaa sisennytettyjen kenttien väliin estämään niiden liimautumisen toisiinsa. Voit käyttää HTML:ää tässä kentässä.

en: Grouping field
fi: Ryhmityskenttä

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
fi: Voit vaihtoehtoisesti määritellä kentän jonka mukaan tulokset ryhmitellään, jätä tyhjäksi jos et halua ryhmittelyä.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
fi: Tyyli @style vaatii rivityylin mutta rivi-lisäosa ei ole aktivoituna.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
fi: Vaakatason sisennys asettaa elementit ylävasemmalta yläoikealle. Psytytason sisennys sijoittaa elementit ylävasemmalta alkaen alaspäin.

en: Use the site mission for the description
fi: Käytä sivuston missiolausetta kuvauksena

en: RSS description
fi: RSS-kuvaus

en: This will appear in the RSS feed itself.
fi: Tämä näkyy itse RSS-syötteessä.

en: Display record count with link
fi: Näytä osumien määrä linkin kanssa

en: Override number of items to display
fi: Ohita näytettävien elementtien määrä

en: Display items inline
fi: Näytä elementit rinnakkain

en: You need at least one field before you can configure your table settings
fi: Tarvitset vähintään yhden kentän ennenkuin voit muokata tauluasetuksia

en: Override normal sorting if click sorting is used
fi: Ohita normaali lajittelu jos klikkaus-järjestely on valittuna

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
fi: Aktivoi Drupal-tyyliset "kiinteät" taulunotsikot (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
fi: (Kiinteät otsikot eivät näy alla olevassa esikatselussa, vaan ainoastaan varsinaisessa tulosteessa.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
fi: Siirrä kenttiä sarakkeisiin: voit yhdistää useampia kenttiä yhteen sarakkeeseen. Jos teet näin, kentät erotetaan toisistaan sarakkeelle määritellyllä erottimella. Valitse "lajiteltava"-ruutu tehdäksesi sarakkeesta lajiteltavan. Lisäksi valitse oletuslajittelu määritelläksesi minkä sarakkeen mukaan (jos mikään) lajitellaan lähtökohtaisesti. Voit hallita sarakkeiden järjestystä ja kenttien otsikoita kentät-osiossa.

en: The style selected does not utilize fields.
fi: Valittu tyyli ei käytä kenttiä.

en: None defined
fi: Ei määritetty

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fi: Näkymä on lukittu koska käyttäjä !user muokkaa sitä tällä hetkellä. Lukitus on !age tuntia/minuuttia vanha. Klikkaa tästä <a href="!break">poistaaksesi lukituksen</a>.

en: New view
fi: Uusi näkymä

en: Changed view
fi: Muutettu näkymä

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
fi: Näkymä %name, näytetään elementit joiden tyyppi on <strong>@base</strong>.

en: Live preview
fi: Reaaliaikainen esikatselu

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
fi: <em>@type</em> @base näkymä: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
fi: Otsikko: @title

en: @current of @max
fi: @current / @max

en: There are no views to be exported at this time.
fi: Tällä hetkellä ei ole ensimmöistäkään siirrettävää näkymää.

en: Show only these tags
fi: Näytä ainoastaan nämä tagit

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
fi: Laita tämä @module.info modules/@module kansioon.

en: use views exporter
fi: käytä näkymien lataajaa

en: Bulk export
fi: Bulk-lataaja

en: Views exporter
fi: Näkymien lataaja

en: Allows exporting multiple views at once.
fi: Salli useiden näkymien yhtäaikainen lataaminen.

en: Administration menu
fi: Ylläpitovalikko

en: Formatted html link
fi: Formatoitu HTML linkki

en: - All -
fi: - Kaikki -

en: Compact
fi: Kompakti

en: Fieldset
fi: Kenttäryhmä

en: Textarea
fi: Tekstialue

en: Import code
fi: Importoi koodi

en: Unmet dependencies: !dependencies
fi: Puuttuvia riippuvuuksia: !dependencies

en: Checking...
fi: Tarkistaa...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
fi: Ominaisuutta !module ei voida ottaa käyttöön koska se törmää !conflict kanssa.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
fi: Palautettu kaikki <strong>!component</strong> komponentit ominaisuudelle <strong>!module</strong>.

en: No changes have been made to this feature.
fi: Ominaisuuteen ei ole tehty muutoksia.

en: Machine-readable name
fi: Koneellisesti luettava nimi

en: Download feature
fi: Lataa ominaisuus

en: Enable and disable features.
fi: Poista käytöstä tai ota käyttöön ominaisuuksia.

en: Display components of a feature.
fi: Näytä ominaisuuden osat.

en: Compare default and current feature.
fi: Vertaa oletus- ja tämänhetkistä ominaisuutta.

en: Javascript status call back.
fi: Javascriptin tilan paluuarvo.

en: Menu items for any enabled features.
fi: Valikkolinkit kaikille käytössäoleville ominaisuuksille.

en: Provides feature management for Drupal.
fi: Tarjoaa ominaisuuksien hallintaa Drupaliin.

en: Dependency
fi: Riippuvuus

en: No features available.
fi: Ominaisuuksia ei ole saatavilla.

en: Hide content translation links
fi: Piilota sisällön käännöslinkit

en: Hide the links to translations in content body and teasers. If you choose this option, switching language will only be available from the language switcher block.
fi: Piilota käännöslinkit sisällön rungosta ja teasereista. Jos valitset tämän vaihtoehdon, kielen vaihtaminen tapahtuu ainoastaan kielivalitsinlohkon kautta.

en: Switch interface for translating
fi: Vaihda käyttöliittymää kääntäessäsi

en: Select translations for %title
fi: Valitse käännökset sisällölle %title

en: Alternatively, you can select existing nodes as translations of this one or remove nodes from this translation set. Only nodes that have the right language and don't belong to other translation set will be available here.
fi: Voit vaihtoehtoisesti valita solmuja toistensa käännöksiksi tai poistaa käännöksiä solmun käännössarjasta. Vain solmut jotka ovat oikeaa kieliversiota ja jotka eivät ole osa jotakin käännössarjaa näytetään tässä.

en: Update translations
fi: Päivitä käännökset

en: Added a node to the translation set. | Added @count nodes to the translation set.
fi[0]: Lisättiin yksi solmu käännössarjaan.
fi[1]: Lisättiin @count solmua käännössarjaan.

en: Removed a node from the translation set. | Removed @count nodes from the translation set.
fi[0]: Poistettiin yksi solmu käännössarjasta.
fi[1]: Poistettiin @count solmua käännössarjasta.

en: This module improves support for multilingual content in Drupal sites:
fi: Moduuli tarjoaa monikielisyystuen Drupal sivustoille:

en: Shows content depending on page language.
fi: Näyttää sisällön sivun kielen mukaan.

en: Handles multilingual variables.
fi: Hallinnoi monikielisiä muuttujia.

en: Extended language option for chosen content types. For these content types transations will be allowed for all defined languages, not only for enabled ones.
fi: Laajennettu kielivaihtoehto valituille sisältötyypeille. Näille sisältötyypeille on mahdollista luoda käännöksiä kaikilla määritellyillä kielillä eikä vain käytössäolevilla.

en: Provides a block for language selection and two theme functions: <em>i18n_flags</em> and <em>i18n_links</em>.
fi: Tarjoaa lohkon kielen valitsemiselle ja kaksi teemafunktiota: <em>i18n_flags</em> ja <em>i18n_links</em>.

en: This is the base module for several others adding different features:
fi: Tämä on perusmoduuli useille muille lisäten erilaisia ominaisuuksia:

en: Multilingual menu items.
fi: Monikieliset valikkolinkit.

en: Multilingual taxonomy adds a language field for taxonomy vocabularies and terms.
fi: Monikielinen sanasto lisää kielikentän luokittelusanastoille ja termeille.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@i18n">Internationalization module</a>.
fi: Lisätietoa saat Drupal käsikirjan <a href="@i18n">Internationalization moduulin</a> sivulta.

en: To enable multilingual support for specific content types go to <a href="@configure_content_types">configure content types</a>.
fi: Ottaaksesi käyttöön monikielisyyden määritellyille sisältötyypeille, <a href="@configure_content_types">muokkaa sisältötyyppien asetuksia</a>.

en: Extended language support
fi: Laajennettu kielituki

en: If enabled, all defined languages will be allowed for this content type in addition to only enabled ones. This is useful to have more languages for content than for the interface.
fi: Mikäli määritettynä, käytössä olevien kielten lisäksi kaikki muutkin kielet ovat sallittuja tälle sisältötyypille. On hyödyllistä että sisällölle on saatavilla enemmän kieliä kuin käyttöliittymälle.

en: Extended, but not displayed - All defined languages will be allowed for input, but not displayed in links.
fi: Laajennettu mutta ei näytetty - Kaikki määritellyt kielet ovat sallittuja mutta niitä ei näytetä linkeissä.

en: Configure extended options for multilingual content and translations.
fi: Säädä laajennettuja asetuksia monikieliselle sisällölle ja käännöksille.

en: Extends Drupal support for multilingual features.
fi: Laajentaa Drupalin monikielisyyden tukea.

en: This module provides support for multilingual blocks.
fi: Moduuli tarjoaa tuen monikielisille lohkoille.

en: You can set up a language for a block or define it as translatable:
fi: Voit määritellä lohkolle kielen tai määritellä sen käännettäväksi:

en: Blocks with a language will be displayed only in pages with that language.
fi: Lohkot joille on määritettynä kieli näytetään ainoastaan sen kielisillä sivuilla.

en: Translatable blocks can be translated using the localization interface.
fi: Käännettävät lohkot voidaan kääntää käännöskäyttöliittymän kautta.

en: To search and translate strings, use the <a href="@translate-interface">translation interface</a> pages.
fi: Hakeaksesi ja kääntääksesi merkkijonoja käytä <a href="@translate-interface">sisällön käännöstyökalua</a>.

en: Content type names
fi: Sisältötyyppien nimet

en: Content type descriptions were previously localized so they won't be affected.
fi: Sisältötyyppien kuvaukset lokalisoitiin jo aiemmin joten niitä ei muuteta.

en: Menu translation
fi: Valikon käännös

en: Select text groups
fi: Valitse tekstiryhmät

en: Refresh strings
fi: Päivitä merkkijonot

en: This will create all the missing strings for the selected text groups.
fi: Tämä luo puuttuvat merkkijonot valituille kieliryhmille.

en: This module adds support for other modules to translate user defined strings. Depending on which modules you have enabled that use this feature you may see different text groups to translate.
fi: Moduuli lisää tuen käyttöjien määrittelemien merkkijonojen kääntämiselle muissa moduuleissa. Tätä ominaisuutta hyödyntävistä käytössä olevista moduuleistasi riippuen voit nähdä eri käännettäviä tekstiryhmiä.

en: If you are missing strings to translate, use the <a href="@refresh-strings">refresh strings</a> page.
fi: Sinulta puuttu käännettäviä merkkijonoja, käytä <a href="@refresh-strings">päivitä merkkijonot</a> sivua.

en: Read more on the <em>Internationalization handbook</em>: <a href="http://drupal.org/node/313293">Translating user defined strings</a>.
fi: Lisätietoa saat <a href="http://drupal.org/node/313293">Drupal käsikirjasta</a>.

en: On this page you can refresh and update values for user defined strings.
fi: Tällä sivulla voit päivittää käyttäjien luomien merkkijonojen käännöksiä.

en: Use the refresh option when you are missing strings to translate for a given text group. All the strings will be re-created keeping existing translations.
fi: Käytä päivitystoimintoa jos et näe haluamaasi merkkijonoa käännettävien merkkijonojen joukossa. Kaikki merkkijonot uudelleenluodaan säilyttäen olemassaolevat käännökset.

en: Use the update option when some of the strings had been previously translated with the localization system, but the translations are not showing up for the configurable strings.
fi: Käytä päivitystoimintoa jos osa merkkijonoista on aiemmin käännetty jollakin muulla lokalisointijärjestelmällä mutta käännökset eivät näy käännettävien merkkijonojen yhteydessä.

en: Already added languages
fi: Jo lisätyt kielet

en: Updated string %location for textgroup %textgroup: %string
fi: Päivitettiin merkkijono %string tekstiryhmälle %textgroup: %string

en: Created string %location for text group %textgroup: %string
fi: Luotiin merkkijono %location tekstiryhmälle %textgroup: %string

en: String translation
fi: Merkkijonojen kääntäminen

en: Provides support for translation of user defined strings.
fi: Lisää tuen käyttäjien määrittelemien merkkijonojen kääntämiselle.

en: This module synchronizes content taxonomy and fields accross translations:
fi: Moduuli synkronoi sisältösanastot ja kentät käännösten välillä:

en: First you need to select which fields should be synchronized. Then, after a node has been updated, all enabled vocabularies and fields will be synchronized as follows:
fi: Sinun on ensin valittava, mitkä kentät synkronoidaan. Tämän jälkeen kun solmu on päivitetty, kaikki käytössäolevat sanastot ja kentät synkronoidaan seuraavasti:

en: All the node fields selected for synchronization will be set to the same value for all translations.
fi: Kaikille synkronoitaville solmujen kentille asetetaan sama arvo jokaiselle kielikäännökselle.

en: For multilingual vocabularies, the terms for all translations will be replaced by the translations of the original node terms.
fi: Monikielisissä sanastoissa erikieliset termit korvataan alkuperäisten termien käännöksillä.

en: For other vocabularies, the terms will be just copied over to all the translations.
fi: Muissa sanastoissa termit vain kopioidaan käännösversiosta toiseen.

en: Note that permissions are not checked for each node. So if someone can edit a node and it is set to synchronize, all the translations will be synchronized anyway.
fi: Huomaa että kaikki käyttöoikeudet eivät ole käytössä kaikille solmuille. Eli jos jollakin käyttäjällä on oikeus muokata solmua ja se on asetettu synkronoitavaksi, sen käännökset synkronoidaan joka tapauksessa.

en: To enable synchronization check content type options to select which fields to synchronize for each node type.
fi: Synkronoinnin käyttöön ottamiseksi tarkista sisältötyyppien asetukset ja valitse synkronoitavat kentät kullekin sisältötyypille.

en: The list of available fields for synchronization will include some standard node fields and all CCK fields. You can add more fields to the list in a configuration variable. See README.txt for how to do it.
fi: Lista synkronoitavissa olevista kentistä sisältää standardeja solmukenttiä ja kaikki CCK kentät. Voit lisätä listalle kenttiä asetusmuuttujan avulla. Lue lisäohjeita README.txt tiedostosta.

en: One node translation has been synchronized. | All @count node translations have been synchronized.
fi[0]: Yksi solmun käännös synkronoitu.
fi[1]: @count solmun käännöstä synkronoitu.

en: Synchronizes taxonomy and fields accross translations of the same content.
fi: Synkronoi sanastot ja kentät saman sisällön eri kieliversioiden välillä.

en: Term translations have been updated.
fi: Termin käännös on päivitetty.

en: The term translation has been deleted.
fi: Termin käännös on poistettu.

en: Create new translation
fi: Luo uusi käännös

en: This module adds support for multilingual taxonomy. You can set up multilingual options for each vocabulary:
fi: Moduuli lisää tuen monikielisille sanastoille. Voit asettaa monikielisyysasetukset sanastokohtaisesti:

en: A language can be assigned globaly for a vocabulary.
fi: Sanaston kieli voidaan asettaa sivuston laajuisesti.

en: Different terms for each language with translation relationships.
fi: Termit asetetaan kullekin kielelle erikseen ja eri käännökset liitetään toisiinsa käännössuhteilla.

en: Terms can be common to all languages, but may be localized.
fi: Termit voivat olla kaikille kielille yhteisiä, mutta ne voidaan myös lokalisoida.

en: To set up multilingual options for vocabularies go to <a href="@configure_taxonomy">Taxonomy configuration page</a>.
fi: Asettaaksesi sanastojen monikielisyysasetukset käy <a href="@configure_taxonomy">sanastojen asetussivulla</a>.

en: %capital_name is a localizable vocabulary. You will be able to translate term names and descriptions using the <a href="@translate-interface">translate interface</a> pages.
fi: %capital_name on lokalisoitu sanasto. Voit kääntää termien nimet ja kuvaukset käyttäen <a href="@translate-interface">sisällön käännöstyökalua</a>.

en: %capital_name is a vocabulary with a fixed language. All the terms in this vocabulary will have %language language.
fi: %capital_name on sanasto jolla on kiinteä kieli. Kaikilla tämän sanaston termeillä on kiinteästi kieli %language.

en: %capital_name is a full multilingual vocabulary. You will be able to set a language for each term and create translation relationships.
fi: %capital_name on täysin monikielinen sanasto. Voit asettaa kielen kullekin termille ja luoda käännössuhteita.

en: Translation mode
fi: Käännöstapa

en: This term belongs to a multilingual vocabulary. You can set a language for it.
fi: Termi kuuluu monikieliseen sanastoon. Voit asettaa sille kielen.

en: All terms in this vocabulary have a fixed language: %language
fi: Kaikilla tämän sanaston termeillä on kiinteä kieli: %language

en: Taxonomy translation
fi: Sanaston käännös

en: Enables multilingual taxonomy.
fi: Ottaa käyttöön monikieliset sanastot.

en: Contact form
fi: Yhteydenotto

en: Drag to re-order
fi: Järjestele vetämällä

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
fi: Muutokset otetaan käyttöön vasta kun valitset <em>tallenna</em>.

en: Equal
fi: Yhtäsuuri

en: HTTP response code
fi: HTTP vastauskoodi

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
fi: Hakemistolle %directory annettiin kirjoitusoikeudet.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
fi: !name ei voi olla pidempi kuin %max merkkiä, mutta sen pituus on tällä hetkellä %length merkkiä.

en: Illegal choice %choice in %name element.
fi: Laiton pyyntö %choice elementissä %name.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
fi: Järjestelmää varten tarkoitettu nimi voi sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Polls
fi: Kyselyt

en: Search form
fi: Hakulomake

en: Short date format
fi: Päiväyksen lyhyt muoto

en: Medium date format
fi: Päiväyksen keskipitkä muoto

en: Long date format
fi: Päiväyksen pitkä muoto

en: Cannot use %author token in this context.
fi: Tässä yhteydessä ei voi käyttää %author-muuttujaa.

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
fi: Termin kuvaus. Näytetään termin sivulla ja RSS-syötteissä.

en: Translation settings
fi: Kääntämisen asetukset

en: Wipe and rebuild
fi: Pyyhi ja uudelleenrakenna

en: File name without extension
fi: Tiedoston nimi ilman päätettä

en: File extension
fi: Tiedostopääte

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
fi: Valitse tapa jolla autocomplete vaihtoehdot haetaan. Huomaa että <em>Sisältää</em> voi aiheuttaa suorituskykyongelmia sivustoilla joissa on tuhansia solmuja.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
fi: %name: Otsikot eivät täsmää. Tarkista valintasi.

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
fi: Otsikko on työkaluvihjeenä näytettävä teksti hiiren ollessa kuvan päällä.

en: Progress indicator
fi: Edistymisentunnistin

en: Bar with progress meter
fi: Palkki edistymisentunnistimella

en: Path settings
fi: Polkuasetukset

en: The file upload failed. %upload
fi: Tiedoston lataus epäonnistui. %upload

en: URL to file
fi: Tiedoston osoite

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
fi: Tapahtui peruuttamaton virhe. Tiedoston koko todennäköisesti ylitti palvelimen suurimman tuetun tiedostokoon (@size).

en: Starting upload...
fi: Aloitetaan lataus...

en: Uploading... (@current of @total)
fi: Ladataan... (@current / @total)

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
fi: Palvelimesi on kykenevä näyttämään latausprosessin etenemisen mutta et ole asentanut tarvittavia kirjastoja. On suositeltavaa että asennat joko <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library:n</a> (suositeltava) tai <a href="http://us2.php.net/apc">APC:n</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
fi: Palvelimesi pystyy näyttämään tiedoston latauksen etenemisen käyttäen APC RCF1867:ta. Huomaathan, että kirjasto tukee ainoastaan yhden latauksen esittämistä kerrallaan. On suositeltavaa käyttää <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress-kirjastoa</a>, mikäli mahdollista.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
fi: Palvelimesi ei kykene esittämään latauksen edistymistä. Latauksen edistymisen esittäminen vaatiii että PHP-asennustasi suoritetaan mod_php:llä eikä FastCGI:llä.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
fi: Palvelimesi on kykenevä näyttämään tiedoston latauksen etenemisen APC:n kautta, mutta ominaisuus ei ole käytössä. Lisää <code>apc.rfc1867 = 1</code> php.ini tiedostoosi. Voit myös käyttää suositeltua tapaa, <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress-kirjastoa</a>, joka tukee useamman kuin yhden yhtäaikaisen tiedostolatauksen etenemisen esittämistä.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
fi: Käytössä (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
fi: Käytössä (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
fi: Latausprosessi

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
fi: Tallenna 'title' ja 'href' määritteet tietokantaan luodaksesi linkin.

en: URL, as plain text
fi: Verkko-osoite, puhdastekstinä

en: Styles
fi: Tyylit

en: The item has been deleted.
fi: Sisältö on poistettu.

en: Item ID
fi: Artikkelin ID

en: Scheduler module settings
fi: Scheduler-moduulin asetukset

en: Alter published on time
fi: Muuta julkaisuaikaa

en: Check this box to alter the published on time to match the scheduled time ("touch feature").
fi: Valitse tämä muuttaaksesi solmun julkaisuaikaa vastaamaan ajastettua aikaa ("touch ominaisuus").

en: Scheduling options
fi: Ajastusvaihtoehdot

en: Publish on
fi: Julkaisupäivämäärä

en: Unpublish on
fi: Julkaisun peruutuspäivämäärä

en: There are no scheduled nodes.
fi: Ajastettuja solmuja ei löytynyt.

en: @type: scheduled publishing of %title.
fi: @type: ajastettu julkaisu sisällölle %title.

en: @type: scheduled unpublishing of %title.
fi: @type: ajastettu julkaisun peruminen sisällölle %title.

en: Scheduler OS time check
fi: Scheduler OS ajantarkistus

en: Your server reports the UTC time as %time and "localtime" as %lt.
fi: Palvelimesi ilmoittaa UTC ajaksi %time ja 'paikallisajaksi' %lt.

en: If all is well with your server's time configuration UTC should match <a target="_blank" href="http://wwp.greenwichmeantime.com/">UTC London Time</a> and the localtime should be the time where you are.
fi: Jos palvelimesi kellonaika-asetukset ovat kunnossa, UTC:n tulisi vastata <a target="_blank" href="http://wwp.greenwichmeantime.com/">UTC Lonton aikaa</a> ja paikallisajan tulisi olla sama kuin kellonaika tämänhetkisessä sijainnissasi.

en: If this is not the case please have your Unix System Administrator fix your servers time/date configuration.
fi: Jos tämä ei ole oikein, pyydä UNIX järjestelmäylläpitäjääsi tarkistamaan palvelimesi kellonaika- ja päivämääräasetukset.

en: Scheduler: publish on
fi: Ajastin: julkaise

en: Date/time on which the article will be automatically published
fi: Päivämäärä ja aika jolloin solmu julkaistaan automaattisesti

en: Scheduler: unpublish on
fi: Ajastin: peruuta julkaisu

en: Scheduler
fi: Ajastin

en: Date/time on which the article will be automatically unpublished
fi: Päivämäärä ja aika jolloin solmun julkaisu perutaan automaattisesti

en: Display a list of scheduled nodes
fi: Näytä lista ajastetuista solmuista

en: The 'publish on' value does not match the expected format of %time
fi: 'Julkaisupäivämäärä' ei vastaa oletettua %time muotoa

en: The 'publish on' date must be in the future
fi: 'Julkaisupäivämäärän' on oltava tulevaisuudessa

en: The 'unpublish on' value does not match the expected format of %time
fi: 'Julkaisun peruutuspäivämäärä' ei vastannut oletettua %time muotoa

en: The 'unpublish on' date must be in the future
fi: 'Julkaisun peruuttamispäivämäärän' on oltava tulevaisuudessa

en: The 'unpublish on' date must be later than the 'publish on' date.
fi: 'Julkaisun peruuttamispäivämäärän' on oltava myöhempi kuin 'julkaisupäivämäärän'.

en: scheduler
fi: ajastin

en: Light weight cron handler
fi: Kevyt cron-prosessi

en: A light weight cron handler to allow more frequent runs of Schedulers internal cron system
fi: Kevyt cron-toimi joka sallii useampia Scheduler moduulin sisäisen cron-järjestelmän ajoja.

en: Test your servers UTC clock
fi: Testaa palvelimesi UTC kelloa

en: Allows site admin to check their servers internal clock
fi: Sallii ylläpitäjien tarkistaa palvelimensa sisäisen kellon

en: Allows site admins to configure scheduler.
fi: Sallii ylläpitäjien säätää ajastinta.

en: delete any
fi: poista mikä tahansa

en: edit any
fi: muokkaa mitä tahansa

en: %name: found no valid user with that name.
fi: %name: tällä nimellä ei löytynyt käyttäjää.

en: CSS Class
fi: CSS-luokka

en: Greater than or equal to
fi: Suurempi tai yhtä suuri kuin

en: Less than or equal to
fi: Pienempi tai yhtäsuuri kuin

en: Sort descending
fi: Lajittele laskevasti

en: Sort ascending
fi: Lajittele nousevasti

en: Days of the week
fi: Viikonpäivät

en: The name of the site.
fi: Sivuston nimi.

en: CTools CSS Cache
fi: CToolsin CSS-välimuisti

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
fi: CToolsin CSS-välimuistihakemistoa %path ei voitu luoda väärin asetetun tiedostohakemiston takia. Varmista, että tiedostohakemistosi on asetettu oikein ja että Web-palvelinohjelmistolla on oikeus luoda hakemistoja.

en: Unable to create
fi: Luonti epäonnistui

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
fi: Erityisvälimuisti johon tallennetaan muokattavia objekteja; se palvelee tilan tallennuksessa muuten tilattomassa ympäristössä.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
fi: Merlin of Chaosin toimittama kirjasto hyödyllisistä työkaluista.

en: Bulk export results
fi: Bulk export tulokset

en: Place this in @file
fi: Sijoita tämä tiedostoon @file

en: There are no objects to be exported at this time.
fi: Vietäviä objekteja ei tällä hetkellä ole.

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
fi: Massa-vie koodiin useampia CToolsin käsittelemiä tieto-objekteja.

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
fi: Suorittaa massaviennin Chaos Tools moduulin tunnistamille tieto-objekteille.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
fi: @type:@subtype ei näytetä puuttuvasta kontekstista johtuen

en: No info
fi: Ei tietoa

en: No info available.
fi: Ei tietoa saatavilla.

en: Configure new !subtype_title
fi: Konfiguroi uusi !subtype_title

en: All criteria must pass.
fi: Kaikkien kriteereiden on täytyttävä.

en: Only one criteria must pass.
fi: Vain yhden kriteerin on läpäistävä.

en: Broken/missing access plugin %plugin
fi: Puuttuva/rikkinäinen pääsy-plugin %plugin

en: Configure settings for this item.
fi: Säädä elementin asetuksia.

en: Remove this item.
fi: Poista elementti.

en: No criteria selected, this test will pass.
fi: Kriteerejä ei valittuna, testi suoritetaan onnistuneesti.

en: Missing callback hooks.
fi: Puuttuvia paluukutsumetodeita.

en: Edit criteria
fi: Muokkaa kriteerejä

en: Invalid object name.
fi: Epäkelpo objektin nimi.

en: Invalid context type
fi: Epäkelpo kontekstin tyyppi

en: Display page not found or display nothing at all.
fi: Näytä "sivua ei löytynyt" tai älä näytä mitään.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
fi: Syötä otsikko jota käytetään jos argumentti on läsnä. Voit käyttää %KEYWORD korvausta jossa avainsana on määritetty alla.

en: Unable to delete missing item!
fi: Puuttuvan elementin poistaminen epäonnistui!

en: Edit @type
fi: Muokkaa @type

en: Summary of contexts
fi: Lista konteksteista

en: Please choose which context and how you would like it converted.
fi: Valitse, minkä kontekstin haluat ja mihin haluat sen muuntaa.

en: , and
fi: , ja

en: , or
fi: , tai

en: Built in context
fi: Sisäänrakennettu konteksti

en: Keyword: %@keyword
fi: Avainsana: %keyword

en: From "@title"
fi: Sisällöstä "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
fi: CToolsin CSS-välimuistihakemiston luominen epäonnistui. Tarkista tiedostohakemistosi oikeudet.

en: Update and return
fi: Päivitä ja palaa

en: In code
fi: Koodissa

en: Enabled, title
fi: Käytössä, otsikko

en: Get a summary of the information about this page.
fi: Hae sivuston tietojen tiivistelmä.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
fi: Aktivoi sivu ottaaksesi se käyttöön sivustollasi.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
fi: Deaktivoi sivu. Kaikki tieto säilyy mutta sivu ei ole käytössä sivustollasi.

en: Add variant
fi: Lisää muunnos

en: Add a new variant to this page.
fi: Lisää uusi muunnos tästä sivusta.

en: Create variant
fi: Luo muunnos

en: Import variant
fi: Tuo muunnos

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
fi: Lisää uusi muunnos tälle sivulle koodista joka on peräisin toiselta sivulta.

en: Reorder variants
fi: Uudelleenjärjestele muunnoksia

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
fi: Muuta muunnosten tärkeysjärjestystä varmistaaksesi että niistä oikea tulee valituksi.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
fi: Säädä uusi muunnos ennen sen lisäämistä sivulle.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
fi: Riko sivun lukitus muokataksesi sitä.

en: Variant operations
fi: Muunnostoimenpiteet

en: Get a summary of the information about this variant.
fi: Näytä yhteenveto tämän muunnoksen tiedoista.

en: Make an exact copy of this variant.
fi: Tee tarkka kopio tästä muunnoksesta.

en: Export this variant into code to import into another page.
fi: Vie tämä muunnos koodiin tuodaksesi sen toiselle sivulle.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
fi: Poista kaikki tämän muunnoksen muutokset ja palauta se koodissa olevaan tilaansa.

en: Remove this variant from the page completely.
fi: Poista muunnos sivulta lopullisesti.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
fi: Aktivoi muunnos jotta voit käyttää sitä järjestelmässäsi.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
fi: Deaktivoi muunnos. Sen tiedot säilyvät järjestelmässä mutta muunnos ei ole käytössä järjestelmässäsi.

en: No variants
fi: Ei muunnoksia

en: This operation trail does not exist.
fi: Operaatiopolkua ei löytynyt.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
fi: Sivu on päivittynyt. Muutoksista tulee pysyviä vasta kun klikkaat "tallenna".

en: Unable to update changes due to lock.
fi: Sivun muutosten tallennus epäonnistui lukituksesta johtuen.

en: This setting contains unsaved changes.
fi: Asetus sisältää tallentamattomia muutoksia.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia tällä sivulla. Sinun on valittava "Tallenna" kirjoittaaksesi ne tietokantaan tai "Peruuta" hylätäksesi muutokset. Huomaa että jos olet muuttanut mitä tahansa lomaketta, sinun on lähetettävä lomake ennen tallentamista.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
fi: Kaikki tallentamattomat muutokset on hylätty ja sivun lukitus on nyt poistettu.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
fi: Muunnoksen ylläpidollinen otsikko. Jos jätät sen tyhjäksi, otsikko asetetaan automaattisesti.

en: Variant type
fi: Muunnoksen tyyppi

en: Optional features
fi: Lisäominaisuudet

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
fi: Valitse, mitkä vapaavalintaiset vaihtoehdot haluat näyttää lomakkeiden yhteydessä niiden säätämiseksi. Jos et valitse niitä, voit edelleenkin ottaa ne käyttöön uusien sivujen luomisen yhteydessä. Jätä valitsematta jos olet epävarma.

en: Variant name
fi: Muunnoksen nimi

en: Enter the name of the new variant.
fi: Syötä uuden muunnoksen nimi.

en: Paste variant code here
fi: Kopioi muunnoksen koodi tähän.

en: No variant found.
fi: Variantteja ei löytynyt.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
fi: Muunnoksen tuominen epäonnistui. Virheet: @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
fi: Muunnoksen palauttaminen ylikirjoittaa tietokantaan tallennetun muunnoksen ja palauttaa sen oletustilaansa. Poistaminen on lopullista vasta kun klikkaat "Tallenna".

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
fi: Oletko varma että haluat poistaa tämän muunnoksen? Poistamisesta tulee pysyvää vasta kun klikkaat "Tallenna".

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
fi: Muunnos ei ole tällä hetkellä käytössä. Sen käyttöönotto tekee siitä järjestelmäsi käytettävän. Muutos tulee voimaan vasta tallennettuasi tämän sivun.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
fi: Muunnos on tällä hetkellä käytössä. Jos poistat sen käytöstä, järjestelmä ei voi käyttää sitä. Muutos tulee voimaan vasta kun tallennat tämän sivun.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
fi: Sivun lukituksen murtaminen <strong>peruu</strong> kaikki lukituksen tehneen käyttäjän tekemät tallentamattomat muutokset. Oletko VARMA että haluat tehdä tämän?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
fi: Lukitus purettu ja kaikki tallentamattomat muutokset peruttu. Voit nyt tehdä muutoksia sivustolle.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
fi: Tämän sivun käyttöönotto tekee sen välittömästi sivustolla käytettäväksi (ei tarvitse odottaa tallentumista.)

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
fi: Jos poistat sivun käytöstä, se poistuu välittömästi järjestelmäsi käytöstä (sinun ei tarvitse tallentaa erikseen.)

en: This page has no variants and thus no output of its own.
fi: Sivulla ei ole muunnoksia joten sillä ei ole myöskään omaa tulostetta.

en: Add a new variant
fi: Lisää uusi muunnos

en: Unable to disable due to lock.
fi: Käytöstä poistaminen ei onnistunut lukituksesta johtuen.

en: Unable to enable due to lock.
fi: Käyttöönotto ei onnistunut lukituksesta johtuen.

en: use page manager
fi: Käytä page manageria

en: administer page manager
fi: Ylläpidä page manageria

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
fi: Lisää, muokkaa ja poista ohitettuja järjestelmäsivuja sekä käyttäjien järjestelmään määrittelemiä sivuja.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
fi: Tarjoaa UI:n ja API:n sivujen hallintaan sivustolla.

en: Node add/edit form
fi: Solmun lisäys/muokkaus lomake

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
fi: Mikäli käytössä, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden solmujen lisäämisessä ja muokkaamisessa poluissa muotoa <em>user/%user</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten solmun tyyppi, kieli tai pääsysäännöt tarjotaksesi eri muokkauslomakkeita tai solmuja. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus solmujen muokkaus- ja lisäyslomakkeita.

en: Node being edited
fi: Muokattava solmu

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
fi: Mikäli käytössä, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden solmujen näyttämisessä poluissa muotoa <em>node/%node</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten rooleja tai pääsysääntöjä tarjotaksesi eri solmuja. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus käyttäjäprofiilia. Tämä vaikuttaa ainoastaan tarkasteltaviin sivuihin; esimerkiksi listoissa polku voi olla eri. Huomaa myöskin että mikäli käytössäsi on Pathauto moduuli, solmujen osoitteet saattavat olla näennäisesti jotakin muuta kuin edellämainittua muotoa. Drupal kuitenkin näke ne alkuperäisissä osoitteissaan muotoa node/%node.

en: Node being viewed
fi: Tarkasteltava solmu

en: Argument settings
fi: Agumentin asetukset

en: A meaningless second page
fi: Merkityksetön toinen sivu

en: Administrative title
fi: Ylläpidollinen otsikko

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fi: Sivun otsikko. Otsikko näytetään ainoastaan ylläpitoliittymässä sivun tunnistamiseksi.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fi: Sivun koneluettava nimi. Nimen on oltava uniikki ja aakkosnumeerinen. Nimeä ei voi muuttaa jälkikäteen!

en: Administrative description
fi: Ylläpidollinen kuvaus

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
fi: Sivun kuvaus (tarkoitus jne) ylläpidolliseen tarkoitukseen.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
fi: Verkko-osoite tälle sivulle. Voit luoda nimettyjä kirjanmerkkejä polun muuttuville osille käyttäen %name pakollisille elementeille ja !name vaihtoehtoisille elementeille. Esimerkiksi: "node/%node/foo", "forum/%forum" tai "dashboard/!input". Nämä nimetyt kirjanmerkit voidaan muuttaa konteksteiksi argumenttien lomakkeessa.

en: Make this your site home page.
fi: Tee sivustosta kotisivusi.

en: Visible menu item
fi: Näkyvä valikkolinkki

en: Name is required.
fi: Nimi on pakollinen.

en: That name is used by another page: @page
fi: Nimi on jo toisen sivun @page käytössä

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
fi: Sivun on oltava aakkosnumeerinen tai ainoastaan alaviivoja.

en: That path is used by another page: @page
fi: Polku on toisen sivun käytössä: @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
fi: Sinulla ei voi olla dynaamista polkuelementtiä vapaavalintaisen polkuelementin jälkeen.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
fi: Sinulla ei voi olla kiinteää polkua vapaavalintaisen polkuelementin perässä.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
fi: Polku on tällä hetkellä käytössä olemassaolevalle aliakselle @alias. Järjestelmä ei voi ohittaa olemassaolevia aliaksia.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
fi: Et voi käyttää sivua kotisivunasi mikäli se käyttää % kirjanmerkkejä.

en: Duplicated argument %arg
fi: Argumentti %arg monistettiin

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
fi: Epäkelpo argumentti <em>%</em>. Kaikkien argumenttien on oltava nimetty avainsanoilla.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
fi: Kun tarjoat valikkolinkin valikon oletuslinkkinä, Drupalin on tiedettävä sen sijainti valikossa. Joskus tämä valikkohierarkiassa sitä ylempänä oleva kohde on olemassa kun taas toisissa tapauksissa sinun on luotava se. Valikkohierarkiassa tämänhetkistä tasoa ylemmän valikkokohdan polku on aina sama kuin tämänhetkinen polku ilman viimeistä osaansa. Esimerkiksi jos näkymän polku on <em>foo/bar/baz</em>, sitä ylemmän tason valikkokohdan polku on <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
fi: Sen valikkokohdan otsikko jonka alle uusi kohde lisätään

en: Parent item menu
fi: Sen valikkokohdan valikko jonka alle uusi kohde lisätään

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
fi: Pääsysääntöjä käytetään testaamaan, onko sivu käytettävissä ja ovatko sivuun liitetyt valikkolinkit näkyvissä.

en: No context assigned
fi: Ei kontekstia määriteltynä

en: Position in path
fi: Sijainti polussa

en: Context assigned
fi: Määritelty konteksti

en: The path %path has no arguments to configure.
fi: Polulla %path ei ole säädettäviä argumentteja.

en: Invalid keyword.
fi: Epäkelpo avainsana.

en: Change context type
fi: Muuta kontekstin tyyppiä

en: Change argument
fi: Muuta argumenttia

en: No context selected
fi: Ei kontekstia valittuna

en: Error: missing argument.
fi: Virhe: puuttuva argumentti.

en: Context identifier
fi: Kontekstin tunnistin

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
fi: Tätä kontekstin otsikkoa käytetään jatkossa kontekstin tunnistamiseen ylläpitoprosessissa. Otsikkoa ei koskaan näytetä muille kuin ylläpitäjille.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
fi: Virhe: puuttuva argumenttisovellus %argument.

en: Import page
fi: Tuo sivu

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
fi: Syötä nimi sivulle mikäli se on jokin muu kuin lähdesivu. Jätä tyhjäksi käyttääksesi alkuperäistä sivun nimeä.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
fi: Syötä polku sivulle mikäli se on jokin muu kuin lähdesivu. Jätä tyhjäksi käyttääksesi alkuperäistä sivun polkua.

en: Allow overwrite of an existing page
fi: Salli olemassaolevan sivun ylikirjoitus

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
fi: Mikäli valitsemasi nimi on jo olemassa tietokannassa, tämä sivu voi ylikirjoittaa olemassaolevan sivun.

en: Paste page code here
fi: Kopioi koodi tähän

en: No handler found.
fi: Käsittelijää ei löytynyt.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
fi: Sivun tuominen epäonnistui. Virheet: @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
fi: Sivu on käytössä ja toisen käyttäjän lukitsema. Sinun on <a href="!break">rikottava lukko</a> kyseisellä sivulla ennen etenemistä tai valittava toinen nimi.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
fi: Syötä uuden sivun nimi. Nimen on oltava yksilöllinen ja sisällettävä vain aakkosnumeerisia merkkejä ja alaviivoja.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
fi: Verkko-osoite tälle sivulle. Voit luoda nimettyjä kirjanmerkkejä polun muuttuville osille käyttäen %name pakollisille elementeille ja !name vaihtoehtoisille elementeille. Esimerkiksi: "node/%node/foo", "forum/%forum" tai "dashboard/!input". Nämä nimetyt kirjanmerkit voidaan muuttaa konteksteiksi argumenttien lomakkeessa. Et voi käyttää samaa polkua kuin alkuperäinen sivu.

en: Clone variants
fi: Kloonaa muunnokset

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
fi: Mikäli valittuna, kaikki tähän sivuun liittyvät muunnokset kloonataan. Mikäli ei valittuna, sivu kloonataan ilman muunnoksia.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
fi: Palauttaminen alkuperäiseen tilaan poistaa tietokannassa olevan sivun ja palauttaa sen oletusasetuksilleen. Kaikki tekemäsi muutokset menetetään tässä yhteydessä eikä niitä ole mahdollista palauttaa.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
fi: Oletko varma että haluat poistaa sivun? Sivun poistamista ei voi perua.

en: The page has been reverted.
fi: Sivu on palautettu.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
fi: Ylläpitäjä loi sivuja joilla on verkko-osoite, pääsysäännöt ja linkkejä Drupalin valikkojärjestelmässä.

en: Create a new page
fi: Luo uusi sivu

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
fi: Muokkaa sivun polkua, nimeä ja muita perusasetuksia.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
fi: Aseta konteksteja tämän sivun argumenteille.

en: Control what users can access this page.
fi: Hallitse, ketkä käyttäjät pääsevät tälle sivulle.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
fi: Näytä sivu valikkolinkkinä tai elementtinä.

en: Make a copy of this page
fi: Kopio sivu

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
fi: Vie sivu koodiksi joka voidaan tuoda ja sisällyttää vaikkapa moduuliin.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
fi: Poista kaikki sivun muutokset ja palauta se koodilliseen versioonsa.

en: Remove this page from your system completely.
fi: Poista sivu kokonaan järjestelmästäsi.

en: This is your site home page.
fi: Tämä on sivuston kotisivusi.

en: This page is set to become your site home page.
fi: Sivu on asetettu kotisivuksesi sivustolla.

en: Accessible only if @conditions.
fi: Pääsy vain jos @conditions.

en: This page is publicly accessible.
fi: Sivu on julkisesti luettavissa.

en: No menu entry.
fi: Ei valikkolinkkiä.

en: Normal menu entry.
fi: Normaali valikkolinkki

en: Menu tab.
fi: Valikkovälilehti.

en: Default menu tab.
fi: Oletus valikon välilehti.

en: Title: %title.
fi: Otsikko: %title.

en: Parent title: %title.
fi: Isäntöotsikko: %title.

en: Menu block: %title.
fi: Valikkolohko: %title.

en: Taxonomy term template
fi: Luokittelutermin template

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
fi: Mikäli käytössä, tämä ylikirjoittaa Drupalin oletustoiminnan näytettäessä luokittelutermejä poluissa muotoa <em>taxonomy/term/%term</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten sanastoja tai käyttäjien pääsyoikeuksia tarjotaksesi erilaisia tapoja esittää luokittelutermi ja siihen liittyvät solmut. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus-luokittelutermiä. Sivu vaikuttaa ainoastaan sisältöön joka esitetään polussa taxonomy/term/%term. Jotkut luokittelutermit kuten foorumit esitetään eri paikassa. Huomaa että jos käytät pathautoa, aliakset voivat aiheuttaa että luokittelutermit näytetään näennäisesti eri osoitteessa mutta Drupalin sisäisesti niiden polku on edelleenkin taxonomy/term/%term.

en: Term(s) being viewed
fi: Tarkasteltavat termit

en: Term being viewed
fi: Tarkasteltava termi

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
fi: Salli useampia termejä polussa taxonomy/term/%term

en: Single term
fi: Yksittäinen termi

en: Multiple terms
fi: Useampia termejä

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
fi: Oletuksena Drupal sallii useampia termejä argumenttina pilkuin tai plus-merkein eroteltuna. Jos asetat tämän yksikkömuotoon, tämä ominaisuus poistuu käytöstä.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
fi: Syötä ensimmäisen termin hierarkia muropolkuun.

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
fi: Mikäli valittuna, luokittelutermien isännät näytetään muropolussa.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
fi: Voit käyttää useampia termejä eroteltuna "," tai "+" merkeillä.

en: Only a single term may be used.
fi: Voit käyttää vain yksittäistä termiä.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
fi: Muropolku sisältää sanaston termien hierarkian

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
fi: Muropolku ei sisällä sanaston termien hierarkiaa.

en: User profile template
fi: Käyttäjän profiili-template

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
fi: Mikäli käytössä, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden käyttäjäprofillien näyttämisessä poluissa muotoa <em>user/%user</em>. Jos lisäät muunnoksia, voit käyttää valintakriteereitä kuten rooleja tai pääsysääntöjä tarjotaksesi eri näkymiä tai käyttäjäprofiileja. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus käyttäjäprofiilia. Huomaa että jos käytät Pathauto moduulia, aliakset voivat siirtää solmun näennäisesti johonkin muuhun verkko-osoitteeseen. Drupal kuitenkin näkee ne alkuperäisissä osoitteissaan.

en: User being viewed
fi: Näytettävä käyttäjä

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
fi: Toinen käyttäjä on muokkaamassa sivua etkä voi tehdä siihen muutoksia.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
fi: Sivu on uusi ja käyttäjä ei ole vielä tallentanut sitä tietokantaan. Se ei ole käytettävissä ennenkuin tallennat sen.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
fi: Sivua on muokattu mutta muutokset eivät ole vielä julkisia. Tätä sivua muokattaessa sen muokkaamminen on estetty lukituksella muilta käyttäjiltä.

en: No task handlers are defined for this task.
fi: Tälle tehtävälle ei ole määriteltynä käsittelijöitä.

en: Variant
fi: Muunnos

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fi: Käyttäjä !user muokkaa sivua ja se on tästä syystä lukittuna. Lukko on !age vanha. Klikkaa tästä <a href="!break">rikkoaksesi lukon</a>.

en: User: compare
fi: Käyttäjä: vertaile

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
fi: Kaksi käyttäjää (esimerkiksi kirjautunut käyttäjä ja tarkasteltava käyttäjä)

en: First User
fi: Ensimmäinen käyttäjä

en: Second User
fi: Toinen käyttäjä

en: Grant access based on comparison of the two user contexts. For example, to grant access to a user to view their own profile, choose "logged in user" and "user being viewed" and say "grant access if equal". When they're the same, access will be granted.
fi: Salli pääsy kahden käyttäjäkontekstin vertailun perusteella. Esimerkiksi salliaksesi käyttäjälle pääsy omaan profiiliinsa, valitse "kirjautunut käyttäjä" ja "tarkasteltava käyttäjä" ja sano "salli pääsy jos yhtäsuuri". Salli pääsy niiden ollessa yhtä suuria.

en: Grant access if user contexts are
fi: Salli pääsy mikäli käyttäjän kontekstit ovat

en: Not equal
fi: Erisuuri

en: Node: accessible
fi: Solmu: pääsy sallittu

en: Control access with built in Drupal node access test.
fi: Hallitse pääsyä Drupalin sisäänrakennetulla solmun pääsytestillä.

en: Create nodes of the same type
fi: Luo samantyyppisiä solmuja

en: Using built in Drupal node access rules, determine if the user can perform the selected operation on the node.
fi: Käytä Drupalin sisäänrakennettuja solmun pääsysääntöjä, määrittele mikäli käyttäjä saa suorittaa valitun toiminnon solmulle.

en: @user can view @node.
fi: @user voi tarkastella @node.

en: @user can edit @node.
fi: @user voi muokata @node.

en: @user can delete @node.
fi: @user voi poistaa @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
fi: @user voi luoda solmuja samaa tyyppiä kuin @node.

en: Node: language
fi: Solmu: kieli

en: Control access by node language.
fi: Hallitse pääsyä solmun kielen perusteella.

en: Current site language
fi: Sivuston tämänhetkinen kieli

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
fi: Päästä läpi vain jos solmu on yhdellä valituista kielistä.

en: @identifier is in any language
fi: @identifier on millä tahansa kielellä

en: @identifier language is "@languages" | @identifier language is one of "@languages"
fi[0]: @identifier kieli on "@languages"
fi[1]: @identifier kieli on yksi kielistä "@languages"

en: Node: type
fi: Solmu: tyyppi

en: Control access by node_type.
fi: Hallitse pääsyä solmun tyypin perusteella.

en: Only the checked node types will be valid.
fi: Vain valitut solmun tyypit ovat valideja.

en: @identifier is any node type
fi: @identifier on mitä tahansa solmun tyyppiä

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
fi[0]: @identifier on tyyppiä "@types"
fi[1]: @identifier on jotakin tyypeistä "@types"

en: User: permission
fi: Käyttäjä: käyttöoikeus

en: Control access by permission string.
fi: Hallitse pääsyä pääsymerkkijonolla.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
fi: Vain käyttäjät joilla on valittuna oleva käyttöoikeus saavat pääsyn tähän sisältöön.

en: Error, unset permission
fi: Virhe, poistetaan oikeus

en: @identifier has "@perm"
fi: @identifier:lla on oikeus "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
fi: Hallitse pääsyä PHP koodilla.

en: Administrative desc
fi: Ylläpidollinen kuvaus

en: A description for this test for administrative purposes.
fi: Testin kuvaus ylläpidon tarpeisiin.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
fi: Pääsy sallitaan mikäli seuraava PHP koodi palauttaa <code>TRUE</code>. Älä sisällytä &lt;?php ?&gt;. Huomaa että virheellisen PHP koodin suorittaminen saattaa rikkoa sivustosi. Kaikki kontekstit ovat käytettävissä 	
    
        Translate
    
    Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> muuttujassa.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
fi: Sinulla ei ole tarvittavia oikeuksia PHP koodin muokkaamiseksi.

en: User: role
fi: Käyttäjä: rooli

en: Control access by role.
fi: Ylläpidä pääsyä roolien perusteella.

en: Only the checked roles will be granted access.
fi: Vain valituille rooleille annetaan pääsy.

en: @identifier can have any role
fi: @identifier:lla voi olla mikä tahansa rooli

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
fi[0]: @identifier:lla on rooli "@roles"
fi[1]: @identifier:lla on yksi rooleista "@roles"

en: User: language
fi: Käyttäjä: kieli

en: Control access by the language the user or site currently uses.
fi: Hallitse pääsyä käyttäjän tai sivuston sillä hetkellä käyttämän kielen perusteella.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
fi: Päästä läpi vain jos sivuston tämänhetkinen kieli on yksi valituista kielistä.

en: Site language is any language
fi: Sivusto on millä tahansa kielellä

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
fi[0]: Sivuston kieli on "@languages"
fi[1]: Sivuston kieli on yksi kielistä "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
fi: Luokittelu: sanasto

en: @identifier is any vocabulary
fi: @identifier on mikä tahansa luokittelu

en: @identifier vocabulary is "@vids" | @identifier vocabulary is one of "@vids"
fi[0]: @identifier on sanasto "@vids"
fi[1]: @identifier on yksi sanastoista "@vids"

en: Creates a node context from a node ID argument.
fi: Luo solmukontekstin käyttäen solmun ID:tä argumenttina.

en: Enter the node ID of a node for this argument
fi: Syötä solmun ID tälle argumentille

en: Creates a node add form context from a node type argument.
fi: Luo solmun lisäyskontekstin käyttäen solmun tyyppiä argumenttina.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
fi: Luo solmun muokkauslomake-kontekstin käyttäen solmun ID:tä argumenttina.

en: A string is a minimal context that simply holds a string that can be used for some other purpose.
fi: Merkkijono on yleensä minimaalinen konteksti joka yksinkertaisesti sisältää merkkijonon jota voidaan käyttää muihin tarkoituksiin.

en: Enter a value for this argument
fi: Syötä arvo argumentille

en: Creates a single taxonomy term from a taxonomy ID or taxonomy term name.
fi: Luo yksittäisen luokittelutermin sanaston ID:n tai sanaston nimen perusteella.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
fi: Lisää hierarkia muropolkuun

en: Enter a taxonomy term ID.
fi: Syötä luokittelun ID.

en: Enter a taxonomy term name.
fi: Syötä luokittelun nimi.

en: Creates a group of taxonomy terms from a list of tids separated by a comma or a plus sign. In general the first term of the list will be used for panes.
fi: Luo ryhmän luokittelutermejä tid-listasta pilkuin tai plus-merkein eroteltuna. Yleisesti ottaen listan ensimmäistä termiä käytetään paneeleihin.

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
fi: Syötä yksi tai useampi termin ID eroteltuina + tai , merkein.

en: Creates a user context from a user ID argument.
fi: Luo käyttäjäkontekstin käyttäjän ID argumentista.

en: Enter the user ID of a user for this argument
fi: Syötä käyttäjän ID tälle argumentille

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
fi: Luo luokittelukontekstin luokittelun ID argumentista.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
fi: Syötä luokittelu ID tälle argumentille

en: Use context keywords
fi: Käytä kontekstin avainsanoja

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
fi: Mikäli valittuna, kontekstin avainsanat otetaan käyttöön tässä kontekstissa.

en: Substitutions
fi: Substituutiot

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
fi: Kaikki lomakkeen tiedot joita ei näytetä muun sisällön toimesta.

en: The author of the referenced node.
fi: Viitatun solmun kirjoittaja.

en: Link to author profile
fi: Linkki kirjoittajan profiiliin

en: Check here to link to the node author profile.
fi: Valitse tämä linkittääksesi solmun kirjoittajan käyttäjäprofiiliin.

en: "@s" author
fi: "@s" kirjoittaja

en: The body of the referenced node.
fi: Viitatun solmun runko.

en: "@s" body
fi: "@s" runko

en: The navigation menu the book the node belongs to.
fi: Navigointivalikko johon kirjasolmu kuuluu.

en: Node created date
fi: Solmun luontipäivämäärä

en: The date the referenced node was created.
fi: Päivämäärä jolloin viitattu solmu luotiin.

en: "@s" created date
fi: "@s" luontipäivämäärä

en: Node links of the referenced node.
fi: Viitatun solmun solmulinkit.

en: Node links go here.
fi: Solmun linkit tulevat tähän.

en: Teaser mode
fi: Tiivistelmätila

en: Check here to show links in teaser mode.
fi: Valitse tämä näyttääksesi linkit tiivistelmätilassa.

en: "@s" links
fi: "@s" linkit

en: The title of the referenced node.
fi: Viitatun solmun otsikko.

en: "@s" title
fi: "@s" otsikko

en: Node last updated date
fi: Solmun viimeisin päivityspäivämäärä

en: The date the referenced node was last updated.
fi: Päivämäärä jolloin viitattu solmu on viimeksi päivitetty.

en: Last updated date
fi: Viimeisin päivityspäivämäärä

en: "@s" last updated date
fi: "@s" viimeisin päivityspäivämäärä

en: "@s" node form attach files
fi: "@s" solmun lomakkeen liitä tiedostoja

en: "@s" node form publishing options
fi: "@s" solmun lomakkeen julkaisuasetukset

en: "@s" node form book options
fi: "@s" solmun lomakkeen kirja-asetukset

en: Node form submit buttons
fi: Solmulomakkeen lähetysnapit

en: Submit buttons for the node form.
fi: Lähetysnapit solmulomakkeelle.

en: Node form buttons.
fi: Solmulomakkeen napit.

en: "@s" node form submit buttons
fi: "@s" solmun lomakkeen lähetysnapit

en: "@s" node form comment settings
fi: "@s" solmun lomakkeen kommentointiasetukset

en: Node form revision log message
fi: Solmun lomakkeen version logiviesti

en: Revision log message for the node.
fi: Versio-logiviesti solmulle.

en: "@s" node form revision log
fi: "@s" solmulomakeen versio-logi

en: Menu settings on the Node form.
fi: Valikkoasetukset solmun lomakkeessa.

en: "@s" node form menu settings
fi: "@s" solmulomakkeen valikon asetukset

en: Node form url path settings
fi: Solmun lomakkeen verkko-osoitteen polun asetukset

en: "@s" node form path options
fi: "@s" solmun lomakkeen polun asetukset

en: "@s" node form author information
fi: "@s" solmun lomakkeen kirjoittajan tiedot

en: Profile category
fi: Profiilikategoria

en: Contents of a single profile category.
fi: Sisältää yksittäisen profiilikategorian.

en: Enter the node ID of a node for this context.
fi: Syötä solmun ID tälle kontekstille.

en: Reset identifier to node title
fi: Resetoi tunnistin solmun otsikoksi

en: If checked, the identifier will be reset to the node title of the selected node.
fi: Mikäli valittuna, tunnistin resetoidaan vastaamaan valitun solmun otsikkoa.

en: Enter the node type this context.
fi: Syötä solmun tyyppi tälle kontekstille.

en: Enter the node ID of a node for this argument:
fi: Syötä solmun ID tälle argumentille:

en: A context that is just a string.
fi: Konteksti joka on vain merkkijono.

en: Raw string
fi: Raakamerkkijono

en: Enter the string for this context.
fi: Syötä merkkijono tälle kontekstille.

en: Currently set to @term. Enter another term if you wish to change the term.
fi: Tällä hetkellä asetettu termiin @term. Syötä jokin toinen termi jos haluat vaihtaa termiä.

en: Select a term from @vocabulary.
fi: Valitse termi sanastosta @vocabulary.

en: Reset identifier to term title
fi: Resetoi tunnistin termin otsikoksi

en: If checked, the identifier will be reset to the term name of the selected term.
fi: Mikäli valittuna, tunnistin resetoidaan vastaamaan valitun termin nimeä.

en: You must select a term.
fi: Sinun on valittava termi.

en: Invalid term selected.
fi: Epäkelpo termi valittu.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
fi: Useampia luokittelutermejä ryhmänä.

en: Term ID of first term
fi: Ensimmäisen termin ID

en: Term ID of all term, separated by + or ,
fi: Termien ID:t kaikille termeille + tai , merkillä erotettuina

en: Term name of first term
fi: Ensimmäisen termin nimi

en: Term name of all terms, separated by + or ,
fi: Kaikkien termien nimet + tai , merkeillä eroteltuina

en: Vocabulary ID of first term
fi: Ensimmäisen termin luokittelun ID

en: Creates the author of a node as a user context.
fi: Tekee solmun luojasta käyttäjäkontekstin.

en: Make all views available as panes
fi: Tee kaikki näkymät käytettäviksi paneeleina

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
fi: Mikäli valittuna, kaikki näkymät ovat käytettävissä sisältöpaneeleina lisättävissä sisältötyyppeihin. Mikäli ei valittuna, ainoastaan näkymät joilla on "Sisältöpaneeli" näyttöruutu ovat käytettävissä sisältöpaneeleina. Jätä valitsematta jos haluat tarkemman kontrollin siihen, mitä näkymäsisältöä käyttäjät voivat hyödyntää paneeleiden ulkoasukäyttöliittymässä.

en: Configure Views to be used as CTools content.
fi: Konfiguroi Views toimimaan CTools sisältönä.

en: Views content panes
fi: Views sisältöpaneelit

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
fi: Sallii näkymäsisällön käyttämisen Panelsissa, Dashboardissa ja muissa CTools Content API:a käyttävissä moduuleissa.

en: Select display
fi: Valitse näkymä

en: Configure view
fi: Säädä näkymää

en: Choose which display of this view you wish to use.
fi: Valitse, mitä näkymän näyttöruuduista haluat käyttää.

en: Broken/missing/deleted view.
fi: Rikkinäinen/puuttuva/poistettu näkymä.

en: Configure view @view (@display)
fi: Säädä näkymää @view (@display)

en: View: @name
fi: Näkymä: @name

en: View information
fi: Näkymän tiedot

en: Using display @display.
fi: Käyttäen näyttöruutua @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
fi: Argumentti @arg kontekstissa @context muutettu muotoon @converter

en: @count items displayed.
fi: @count tulosta näytetty.

en: With pager.
fi: Sivutuksen kanssa.

en: Without pager.
fi: Ilman sivutusta.

en: Skipping first @count results
fi: Ohittaen ensimmäiset @count tulosta

en: With more link.
fi: Lisää-linkin kanssa.

en: With feed icon.
fi: Syötteen kuvakkeen kanssa.

en: Sending arguments.
fi: Argumenttien lähetykseen.

en: Using arguments: @args
fi: Käyttäen argumentteja: @args

en: Using url: @url
fi: käyttäen verkko-osoitetta: @url

en: View panes
fi: Näkymäpaneelit

en: Link title to page
fi: Linkitä otsikko sivuun

en: Provide a "more" link.
fi: Tarjoa "lisää" linkki.

en: Num items
fi: Elementtien lukumäärä

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
fi: Valitse esitettävien tulosten määrä, tai 0 näyttääksesi kaikki tulokset.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
fi: Valitse ohitettavien tulosten määrä, 0 jos et halua ohittaa yhtäkään.

en: If this is set, override the View URL path; this can sometimes be useful to set to the panel URL.
fi: Mikäli asetettuna, ohita näkymän verkko-osoitepolku; tämä on ajoittain hyödyllistä asetettaessa paneelin verkko-osoitetta.

en: Content pane
fi: Sisältöpaneeli

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
fi: On käytettävissä sisältönä työpöytä- tai paneelinäkymissä.

en: Pane settings
fi: Paneelin asetukset

en: Use view name
fi: Käytä näkymän nimeä

en: Use view description
fi: Käytä näkymän kuvausta

en: Admin desc
fi: Ylläpidollinen kuvaus

en: Use Panel path
fi: Käytä paneelin polkua

en: Argument input
fi: Argumentin syöttö

en: Allow settings
fi: Salli asetukset

en: Checked settings will be available in the panel pane config dialog for modification by the panels user. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
fi: Valitut asetukset ovat käytettävissä paneelin asetusdialogissa käyttäjän muokattavana. Valitsemattomat asetukset eivät ole saatavilla ja niitä käytetään ainoastaan tämän näyttöruudun asetuksissa.

en: Pager offset
fi: Sivutuksen aloitusarvo

en: Path override
fi: Ohita polku

en: Title override
fi: Ohita otsikko

en: This is the title that will appear for this view pane in the add content dialog. If left blank, the view name will be used.
fi: Tämä on otsikko joka näytetään näyttöpaneelissa sisällön lisäysdialogissa. Mikäli tyhjä, käytetään näkymän nimeä.

en: This is text that will be displayed when the user mouses over the pane in the add content dialog. If blank the view description will be used.
fi: Tämä on teksti joka näytetään kun käyttäjä vie hiiren kursorin paneelin päälle sisällön lisäysdialogissa. Mikäli tyhjä, käytetään näkymän kuvausta.

en: This is category the pane will appear in on the add content dialog.
fi: Tämä on paneeli jossa kategoria näytetään sisällön lisäyksessä.

en: This is the default weight of the category. Note that if the weight of a category is defined in multiple places, only the first one Panels sees will get that definition, so if the weight does not appear to be working, check other places that the weight might be set.
fi: Tämä on kategorian oletuspainokerroin. Huomaa että mikäli kategorian paino on määritelty useammassa kohdassa, ainoastaan ensimmäinen jonka Panes näkee saa sen määritelmän. Joten jos painokerroin ei vaikuttaisi toimivan, tarkista muut paikat joissa paino saatetaan asettaa.

en: Link pane title to view
fi: Linkitä paneelin otsikko näkymään

en: Inherit path from panel display
fi: Peri polku paneelinäkymästä

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the panels display path, not the view, if the display has a path.
fi: Mikäli kyllä, kaikki Viewsin luomat linkit kuten lisää-linkit, tiivistelmälinkit ja syöttölinkit näkyvät paneelin näyttöpolussa eikä näkymässä mikäli näyttöruudulla on polku.

en: Choose the data source for view arguments
fi: Valitse tietojen lähde näkymäargumenteille

en: @arg source
fi: @arg lähde

en: use panels dashboard
fi: käytä panels työpöytää

en: The CTools API version is too old for Panels. Panels needs at least %version.
fi: CTools API versio on liian vanha Paneelit moduulin käytettäväksi. Paneelit tarvitsee vähintäänkin version %version.

en: Please note that the Panels upgrade from Drupal 5 to Drupal 6 is far from perfect, especially where Views and CCK are involved. Please check all your panels carefully and compare them against the originals. You may need to do some rework to regain your original functionality.
fi: Huomaa että Paneelit moduulin päivitysrutiini Drupal 5 versiosta Drupal 6 versioon on kaukana täydellisestä varsinkin CCK:n ja Näkymien ollessa kyseessä. Tarkista kaikki paneelisi huolellisesti muunnoksen jälkeen ja vertaa niitä alkuperäisiin. Voit joutua muuttamaan niiden asetuksia saadaksesi takaisin alkuperäiset toiminnallisuudet.

en: Panels now requires the Chaos Tool Suite (ctools) module to function. Panels has been disabled until you can add this module.
fi: Paneelit vaatii nyt Chaos Tools Suite (ctools) moduulin toimiakseen. Paneelit moduuli on poissa käytöstä kunnes olet ottanut edellämainitun moduulin käyttöön.

en: Panel panes were updated
fi: Paneeliruudut päivitettiin

en: Panel displays were updated
fi: Paneelinäkymät päivitettiin

en: Conversion of panels pages cannot be completed without page manager module from CTools installed. Please install CTools, activate page manager, and attempt the update again.
fi: Paneelisivujen muunnosta ei voida suorittaa ilman että CToolsin page manager moduuli on asennettuna. Asenna CTools moduuli, ota page manager käyttöön ja yritä päivitystä uudemman kerran.

en: Your installation contains a module that no longer exists. When updating modules, you should always remove the module directory first, then replace it with the new code. The "Panels Simple Cache" module is being automatically disabled for you. Please do not re-enable it as it will cause your system to crash.
fi: Asennuksesi sisältää moduulin jota ei ole olemassa. Päivittäessäsi moduuleita poista aina ensin moduulikansio ja tämän jälkeen korvaa sisältö uudella koodilla. "Panels Simple Cache" moduuli poistetaan automaattisesti käytöstä puolestasi. Moduulin uudelleenkäyttöönotto kaataa järjestelmäsi.

en: The delegator module has been replaced by the Page Manager module. You should enable the page manager module to ensure that any panel pages you have will not be lost.
fi: Page manager moduuli korvaa delegator moduulin. Ota page manager moduuli käyttöön varmistaaksesi ettet menetä luomiasi paneelisivuja.

en: CTools API Version
fi: CTools API versio

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
fi: Paneeleita voidaan käyttää laskeutumissivuina. Niillä on URL osoite ja ne voivat vastaanottaa argumentteja, niillä voi myös olla valikkolinkki.

en: Panel page
fi: Paneelisivu

en: You must activate the page manager module for this functionality.
fi: Käyttääksesi tätä toiminnallisuutta sinun on otettava käyttöön page manager moduuli.

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
fi: Paneelisolmut ovat sisältöä joka näytetään hakutuloksissasi mutta ne ovat rajoitetumpia kuin paneelisivut.

en: Panel node
fi: Paneelisolmu

en: You must activate the panel node module for this functionality.
fi: Käyttääksesi tätä toiminnallisuutta sinun on otettava käyttöön paneelisolmu moduuli.

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
fi: Minipaneelit ovat pieniä lohkoina näytettäviä sisältöalueita. Ne ovat hyödyllisimmilllään kun haluat kiinteitä lohkojen ulkoasuja tai ulkoasuja ulkoasujen sisällä.

en: Mini panel
fi: Minipaneeli

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
fi: Käyttääksesi tätä toiminnallisuutta sinun on otettava käyttöön minipaneelit moduuli.

en: Go to list
fi: Mene listaan

en: There are no mini panels.
fi: Minipaneeleita ei löydy.

en: There are currently no settings to change, but additional plugins or modules may provide them in the future.
fi: Tällä hetkellä ei ole muutettavia asetuksia mutta lisäpluginnit ja moduulit voivat tarjota niitä tulevaisuudessa.

en: Your changes have been discarded.
fi: Tekemäsi muutokset on poistettu.

en: Style settings
fi: Tyylin asetukset

en: Disable this pane
fi: Poista käytöstä

en: Enable this pane
fi: Ota käyttöön

en: CSS properties
fi: CSS ominaisuudet

en: Invalid pane id.
fi: Virheellinen ruudun id.

en: Cache method for this display
fi: Näkymän välimuistiin tallennustapa

en: Cache method for !subtype_title
fi: Välimuistitustapa tyypille !subtype_title

en: Cache settings for this display
fi: Näkymän välimuistiasetukset

en: Cache settings for !subtype_title
fi: Välimuistiasetukset tyypille !subtype_title

en: Default style for this display
fi: Näkymän oletustyyli

en: Panel style for region "!region"
fi: Paneelityyli alueelle "!region"

en: Pane style for "!pane"
fi: Tyyli ruudulle "!pane"

en: Use display default style
fi: Käytä näkymän oletustyyliä

en: Style settings for @style (display)
fi: Tyyliasetukset tyylille @style (näkymä)

en: Style settings for style @style (Region "!region")
fi: Tyyliasetukset tyylille @style (Alue "!region")

en: Style settings for style @style (Pane "!pane")
fi: Tyyliasetukset tyylille @style (Ruutu "!pane")

en: Configure CSS on !subtype_title
fi: Muokkaa CSS asetuksia tyylille !subtype_title

en: CSS ID to apply to this pane. This may be blank.
fi: Ruudussa käytettävä CSS id. Kenttä voi olla myös tyhjä.

en: CSS class to apply to this pane. This may be blank.
fi: Ruudussa käytettävä CSS-luokka. Kenttä voi olla myös tyhjä.

en: Access settings on !subtype_title
fi: Pääsysäännöt tyypille !subtype_title

en: Add visibility rule for !subtype_title
fi: Lisää näkyvyysasetus tyypille !subtype_title

en: Invalid test id.
fi: Epäkelpo test id.

en: Configure visibility rule for !subtype_title
fi: Muokkaa näkyvyysasetuksia tyypille !subtype_title

en: Panel layout has been updated.
fi: Paneelin ulkoasu on päivitetty.

en: There is no content in the panel display. If there were content, you would be given an opportunity to select where in the new layout the old content would be placed. Select "Save" or "Continue" to proceed. This change will not be processed if you do not continue.
fi: Tässä paneelinäkymässä ei ole sisältöä. Jos siinä olisi sisältöä, voisit valita mihin kohtaan uutta ulkoasua vanha sisältö sijoitettaisiin. Muutosta ei toteuteta mikäli et halua jatkaa.

en: Mini panel: "@title"
fi: Minipaneeli: "@title"

en: Create mini panels that can be used as blocks by Drupal and panes by other panel modules.
fi: Luop minipaneeleita joita Drupal voi käyttää lohkoina ja muut paneelimoduulit ruutuina.

en: A panel layout broken up into rows and columns.
fi: Paneelintyyli rikottuna riveihin ja palstoihin.

en: Configure which content is available to add to panel node displays.
fi: Määrittele minkä tyyppistä sisältöä paneelisolmujen näkymiin voi lisätä.

en: Show layout designer
fi: Näytä ulkoasun suunnittelutyökalu

en: Remove column
fi: Poista palsta

en: Add row to top
fi: Lisää rivi yläosaan

en: Add row to bottom
fi: Lisää rivi pohjalle

en: Remove row
fi: Poista rivi

en: Add column
fi: Lisää palsta

en: Add region to left
fi: Lisää alue vasemmalle

en: Add column to left
fi: Lisää palsta vasemmalle

en: Add region to right
fi: Lisää alue oikealle

en: Add column to right
fi: Lisää palsta oikealle

en: Region settings
fi: Alueen asetukset

en: Remove region
fi: Poista alue

en: Invalid item id.
fi: Virheellinen id.

en: Configure column
fi: Muokkaa palstan asetuksia

en: Configure row
fi: Muokkaa rivin asetuksia

en: Configure region
fi: Muokkaa alueen asetuksia

en: Region title
fi: Alueen otsikko

en: Fluid
fi: Neste

en: You must remove contained items to change the row container type.
fi: Sinun on poistettava rivillä oleva sisältö ennenkuin voit muuttaa rivin tyyppiä.

en: Items cannot be set to fluid if there are fixed items already on that side.
fi: Elementtejä ei voida asettaa nestemäisiksi jos sillä puolella on jo kiinteäleveyksisiä elementtejä.

en: Hide layout designer
fi: Piilota ulkoasun suunnittelutyökalu

en: No markup at all
fi: Ei lainkaan markuppia

en: Display the pane with no markup, not even a title.
fi: Näytä paneeli ilman markuppia, ei edes otsikkoa.

en: Each region
fi: Jokainen alue

en: Choose whether to include the box around each pane (piece of content) or region (each column or region)
fi: Valitse sisällytetäänkö laatikko jokaisen ruudun (sisällön osa) vai alue (jokainen palsta tai alue) ympärille

en: Change general settings about this variant.
fi: Muuta variantin yleisasetuksia.

en: Selection rules
fi: Valintasäännöt

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
fi: Valintasäännöt sen päättämiseksi, käytetäänkö varianttia vaiko ei.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
fi: Lisää ylimääräisiä konteksti-olioita tähän varianttiin kontekstin käytettäväksi.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
fi: Lisää sisältöä ja muuta sen sijaintia vedä ja pudota-käyttöliittymän kautta.

en: Move content from old layout
fi: Siirrä sisältöä vanhasta ulkoasusta

en: Get a preview of what this variant will look like.
fi: Katso esikatselu miltä tämä variantti tulee näyttämään.

en: This panel will be selected if @conditions.
fi: Tämä paneeli valitaan ehdoilla @conditions.

en: This panel will always be selected.
fi: Tämä paneeli valitaan aina

en: Selection rule
fi: Valintasääntö

en: Panel: @title
fi: Paneeli: @title

en: You must select a layout.
fi: Sinun on valittava ulkoasu.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
fi: Sinun on valittava eri ulkoasu jos haluat vaihtaa ulkoasua.

en: Update and preview
fi: Päivitä ja esikatsele

en: Administrative title of this variant.
fi: Variantin ylläpidollinen otsikko.

en: Check this to have the page disable all regions displayed in the theme. Note that some themes support this setting better than others. If in doubt, try with stock themes to see.
fi: Valitse tämä poistaaksesi käytöstä kaikki teeman näyttämät alueet. Huomaa että toiset teemat tukevat tätä asetusta paremmin kuin toiset. Jos olet epävarma, testaa asetusta Drupalin perusasetuksen mukana tulevilla teemoilla.

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the page, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the page into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
fi: Syötä tähän oikeinmuotoiltua CSS koodia. Koodi sisällytetään sivuun ja sitä tulisi käyttää ainoastaan pienimuotoiseen tarkennukseen. Normaalisti on järkevämpää syöttää CSS:ää teemaan mikäli mahdollista. Tämä CSS suodatetaan turvallisuussyistä joten osa CSS:stä ei välttämättä toimi.

en: Field label
fi: Kentän nimi

en: Group by
fi: Ryhmittele

en: Form settings
fi: Lomakkeen asetukset

en: Type of group.
fi: Ryhmän tyyppi.

en: Blog Post
fi: Blogikirjoitus

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
fi: Jos valitsematta, jokainen arvo kent

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fi: Jotkut päivityksistä ovat ajamatta. Palaa <a href="@update-php">update.php</a>:hen ja suorita puuttuvat päivitykset.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
fi: Jotkut päivityksistä ovat ajamatta.<br/>Aja uudelleen päivitysscripti.

en: Author name
fi: Kirjoittajan nimi

en: Cache tables
fi: Välimuistita taulut

en: Menu module form.
fi: Valikkomodulin lomake.

en: Book module form.
fi: Book moduulin syöttökaavake.

en: Poll module choices.
fi: Poll moduulin valinnat.

en: Upload module form.
fi: Moduulin latauskaavake.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
fi: CCK:hon liittyvien moduulien päivitykset ajetaan vasta kun moduulit ovat käytössä <a href="@admin-modules-path">moduulien ylläpitosivuilla</a>. Kun otat ne käyttöön, sinun on ajettava uudelleen <a href="@update-php">update.php</a> suorittaaksesi puuttuvat päivitykset.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
fi: !module.module on p

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
fi: !module.module on p

en: CCK - No Views integration
fi: CCK - Ei näkymien integraatiota

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
fi: CCK kenttien integraatio Views moduuliin vaatii vähintään Views version 6.x-2.0-rc2 tai uudemman.

en: manage fields
fi: hallinnoi kenttiä

en: » Add a new content type
fi: Lisää uusi sisältötyyppi

en: @field_name (Locked)
fi: @field_name (Lukittu)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
fi: Sisältötyypillä on käytöstä poistettuja kenttiä. Käytöstä poistettuja kenttiä ei listata saatavilla olevien kenttien listassa mikäli niiden moduulit eivät ole käytössä.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
fi: !field (!field_name) on ei-aktiivinen !field_type kentt

en: - Select a field type -
fi: - Valitse kentän tyyppi -

en: - Select a widget -
fi: - Valitse widgetti -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
fi: Kentän nimi (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
fi: Tallennettavan tiedon tyyppi

en: Form element to edit the data.
fi: Lomake-elementti tiedon muokkaamiseksi.

en: - Select an existing field -
fi: – Valitse olemassaoleva kenttä –

en: Field to share
fi: Jaettava kenttä

en: Group name (a-z, 0-9, _)
fi: Ryhmän nimi (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on annettava kentälle otsikko.

en: Add new field: you need to provide a field name.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on annettava kentälle nimi.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
fi: Lisää uusi kenttä: nimi %field_name on kielletty. Nimi saa sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
fi: Lisää uusi kenttä: kentän nimi %field_name on liian pitkä. Suurin sallittu pituus on 32 merkkiä mukaanlukien etuliite 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
fi: Lisää uusi kenttä: nimi 'field_instance' on varattu järjestelmän käyttöön.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
fi: Lisää uusi kenttä: kenttä nimellä %field_name on jo olemassa.

en: Add new field: you need to select a field type.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on valittava kentän tyyppi.

en: Add new field: you need to select a widget.
fi: Lisää uusi kenttä: sinun on valittava widgetti.

en: Add new field: invalid widget.
fi: Lisää uusi kenttä: widgettiä ei löytynyt.

en: Add existing field: you need to provide a label.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on annettava kentälle otsikko.

en: Add existing field: you need to select a field.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on valittava kenttä.

en: Add existing field: you need to select a widget.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: sinun on valittava widgetti.

en: Add existing field: invalid widget.
fi: Lisää olemassaoleva kenttä: widgettiä ei löytynyt.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
fi: Kenttää %label ei voida lisätä sisältötyyppiin koska se on lukittu.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
fi: Sisältötyypissä ei vielä ole määritetyjä kenttiä. Voit lisätä uusia kenttiä <a href="@link">Kenttien hallintasivulla</a>.

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
fi: Koneen luettavaksi tarkoitettu nimi kent

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
fi: Ihmisten luettavaksi tarkoitettu nimi kent

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
fi: Haluamasi talletustyyppi kent

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
fi: Haluamasi käyttäjälle näytettävä syöttöelementin muoto luotaessa kenttää sisältötyypissä %type.

en: Updated basic settings for field %label.
fi: Päivitettiin kentän %label perusasetukset.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
fi: Ongelma kentän %label perusasetusten päivittämisessä.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
fi: Kenttä on <strong>lukittu</strong> eikä sitä voi poistaa.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
fi: Kenttä %field on lukittuna eikä sitä voi muokata.

en: %type basic information
fi: %typen perustiedot

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
fi: Ainoastaan edistyneemp

en: Maximum number of values users can enter for this field.
fi: Syötä, kuinka monta arvoa käyttäjä voi enimmillään syöttää kenttään.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
fi: 'Rajoittamaton' lisää näkymään 'lisää elementtejä' napin jotta käyttäjä voi lisätä niin paljon arvoja kuin haluaa.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
fi: PHP-koodi 'oletusaarvolle' palautti @value joka ei ole sallittu.

en: %name must be an integer.
fi: %name on oltava kokonaisluku.

en: %name must be a positive integer.
fi: %name on oltava positiivinen kokonaisluku.

en: %name must be a number.
fi: %namen on oltava numero.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
fi: Sinun on syytä varmistaa että käytetty kenttä on olemassa annetussa sisältötyypissä.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
fi: Edistyneempi: Määrittele kentän arvo PHP koodilla

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
fi: Ainoastaan edistyneempään käyttöön: PHP-koodi joka palauttaa asetettavan arvon. Ei tulisi sisältää PHP-tagejä &lt;?php ?&gt;. Jos kentään on syötettynä koodia, sen palauttama arvo ohittaa yllämainitun arvon.

en: You have to return the default value in the expected format.
fi: Sinun on palautettava oletusarvo odotetussa muodossa.

en: Populate @node's field '@field'
fi: Populoi solmun @node kenttä '@field'

en: Field has value
fi: Kentällä on arvo

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
fi: Sinun tulee varmistaa ett

en: Field has changed
fi: Kenttä on päivitetty

en: Content containing changes
fi: Muotoksia sisältävä sisältö

en: Content not containing changes
fi: Muutoksia sisältämätön sisältö

en: @node's field '@field' has value
fi: Solmun @node kentällä '@field' on arvo

en: Select the machine-name of the field to look at.
fi: Valitse koneen luettavaksi tarkoitettu nimi kentälle

en: @node's field '@field' has been changed
fi: Solmun @node kenttä '@field' on päivitetty

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
fi: Viitatun solmun suodattamaton otsikko, VAROITUS - käyttäjän syöttämä raakatieto

en: Formatted html link to the referenced node.
fi: Formatoitu HTML linkki viitattuun solmuun.

en: Relative path alias to the referenced node.
fi: Relatiivinen polku viitattuun solmuun.

en: Absolute path alias to the referenced node.
fi: Absoluuttinen polku viitattuun solmuun.

en: Relative path alias to the referenced user.
fi: Relatiivinen polku viitattuun käyttäjään

en: Absolute path alias to the referenced user.
fi: Absoluuttise4n polun alias viitattuun käyttäjään

en: Field on the referenced node.
fi: Viitatun solmun kenttä.

en: Field formatter
fi: Kentän muokkaaja

en: Select a formatter.
fi: Valitse muokkaaja.

en: <No value>
fi: <Ei arvoa>

en: Widget label (@label)
fi: Widgetin otsikko (@label)

en: Custom label
fi: Kustomoitu otsikko

en: (first item is 0)
fi: (ensimmäinen elementti on 0)

en: (start from last values)
fi: (alkaen viimeisistä arvoista)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Delta sallii sinun valita, mitä kenttää käytetään avaimena moniarvoisessa kentässä. Valitse "1" käyttääksesi ensimmäistä arvoa, "2" käyttääksesi toista arvoa jne. Jos valitset "Kaikki", jokainen kentäön arvoista luo uuden rivin mistä saattaa seurata duplikaatteja.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
fi: Delta sallii sinun valita, mitä moniarvoisen kentän arvoa käytetään lajittelussa. Valitse "1" käyttääksesi ensimmäistä arvoa, "2" käyttääksesi toista arvoa jne. Jos valitset "Kaikki", jokainen kentäön arvoista luo uuden rivin mistä saattaa seurata duplikaatteja.

en: Add new group: you need to provide a label.
fi: Lisää uusi ryhmä: sinun on syötettävä ryhmälle etiketti.

en: Add new group: you need to provide a group name.
fi: Lisää uusi ryhmä: sinun on syötettävä ryhmälle nimi.

en: Field group label
fi: Kenttäryhmän etiketti

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
fi: <ul><li>Ainoastaan kenttiä sisältävät näkymät toimivat tässä.</li><li>Tämä ohittaa ylläolevan "Sisältötyypit" asetuksen. Käytä sen sijaan näkymien "suodattimet" osiota.</li><li>Käytä näkymien "suodattimet" osiota näyttääksesi lisätietoa kandidaateista solmujen luonti- ja muokkaussivulla.</li><li>Käytä näkymien "lajittelutapa" osiota määrittääksesi mitkä solmukandidaatit näytetään.</li></ul>

en: %name: invalid input.
fi: %name: kielletty syöte.

en: %name: found no valid post with that title.
fi: %name: Solmua tällä otsikolla ei löytynyt.

en: Only numbers are allowed in %field.
fi: Vain numerot ovat sallittuja kentässä %field

en: View used to select the users
fi: Näkymä jota käytetään käyttäjien valitsemiseen

en: New field
fi: Uusi kenttä

en: Existing field
fi: Olemassaoleva kenttä

en: New group
fi: Uusi ryhmä

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
fi: Lisää kenttiä ja kenttäryhmiä sisältötyyppiin ja järjestele niitä solmua näytettäessä sekä solmun muokkauslomakkeessa.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
fi: Voit lisätä kentän ryhmään vetämällä sen haluamasi ryhmän oikealle alapuolelle.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
fi: Huom: Saat käyttöösi paremmat ohjeet asentamalla <a href="!adv_help">Advanced help</a> moduulin.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
fi: Käytä 'sulje pois' valintaruutua jos haluat että kenttää ei tulosteta solmun sivulla.

en: Number of pages
fi: Sivujen lukumäärä

en: width @width
fi: leveys @width

en: height @height
fi: korkeus @height

en: upscaling allowed
fi: ylöspäin skaalaus sallittu

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
fi: satunnainen välillä -@degrees&deg ja @degrees&deg

en: No minimum
fi: Ei minimiä

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
fi: Esimerkkikoodi, edistynyt apu, ja demopaneeli jotka esittelevät ctools pluginnien rakentamista.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
fi: CTools Plugin Example on yksinkertainen demo kehittäjiä varten CTools pluginnien luomiseksi. Se ei tarjoa käyttökelpoista toiminnallisuutta peruskäyttäjille.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
fi: On swaatavilla esittelypaneeli joka esittelee suuren osan <a href="@demo_url">CTools demo panel</a> tarjoamista toiminnallisuuksista ja löydät dokumentaatiota esimerkeistä myös sivulta !ctools_plugin_example_help. CToolsitse tarjoaa dokumentaatiota sivulla !ctools_help. Useimmiten tosin itse koodi on tarkoitettu toimimaan opettajana. Löydät sen polusta %path.

en: CTools plugin example
fi: CTools plugin esimerkki

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
fi: Chaos Tools (CTools) plugin esimerkki

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
fi: Esittelee, kuinka ulkoinen moduuli voi tarjota ctools pluginneja (esim. Panels jne).

en: Arg length
fi: Argumentin pituus

en: Control access by length of simplecontext argument.
fi: Hallitse pääsyoikeuksia simplecontext argumentin pituuden perusteella.

en: Grant access if simplecontext argument length is
fi: Salli pääsy mikäli simplecontext argumentin pituus on

en: Length of simplecontext argument
fi: Simplecontext argumentin pituus

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
fi: Pääsy/näkyvyys annetaan argumentin pituuden perusteella.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
fi: Simpletext argumentin on oltava !comp @length merkkiä pitkä

en: CTools example: role
fi: CTools esimerkki: rooli

en: @identifier must have role "@roles" | @identifier can be one of "@roles"
fi[0]: @identifier:lla on oltava tooli "@roles"
fi[1]: @identifier voi olla yksi rooleista "@roles"

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
fi: Luo "simplecontextin" argumentista.

en: Enter the simplecontext arg
fi: Syötä simplecontext argumentti

en: CTools example no context content type
fi: CTools ei-kontekstisisältötyypistä

en: No context content type - requires and uses no context.
fi: Ei-kontekstisisältötyyppi - ei vaadi eikä käytä kontekstia.

en: CTools Examples
fi: CTools esimerkit

en: The setting for item 1.
fi: Asetukset elementille 1.

en: The setting for item 2
fi: Asetukset elementille 2.

en: CTools example relcontext content type
fi: CTools esimerkki: relcontext sisältötyyppi

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
fi: Relcontext sisältötyyppi - toimii relcontext kontekstin kanssa.

en: Config Item 1 (relcontext)
fi: Konfiguroi Elementti 1 (relcontext)

en: Setting for relcontext.
fi: Asetukset relcontextille.

en: Simplecontext content type
fi: Simplecontext sisältötyyppi

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
fi: Simplecontext sisältötyyppi - toimii simplecontext kontekstin kanssa.

en: Config Item 1 for simplecontext content type
fi: Säädä elementti 1 simplecontext sisältötyypille

en: Relcontext context from simplecontext
fi: Relcontext konteksti simplecontextista.

en: Relcontext setting
fi: Relcontext asetukset

en: Just an example setting.
fi: Vain esimerkki-asetus.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
fi: Yksittäinen "simplecontext" konteksti tai tietoelementti.

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
fi: Syötä tietoja kuvaamaan tätä "simplecontextia".

en: Simplecontext context from config
fi: Simplecontext konteksti asetuksista

en: Setting for simplecontext
fi: Asetukset simplecontextille

en: An example setting that could be used to configure a context
fi: Esimerkkiasetus jota voitaisiin käyttää asettamaan konteksti.

en: Relcontext from simplecontext
fi: Relcontext simplecontextista

en: See the getting started guide for more information.
fi: Lue lisää ohjeita aloitusoppaasta.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
fi: Tämä muunnos on konfiguroitava ennen sen luomista. Kun olet valmis, klikkaa "Luo muunnos" tämän sivun lopussa lisätäksesi se sivullesi.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön solmua node/%node/edit koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ylikirjoittamaan polkua @path koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback. Solmun muokkaussivu on käytössä mutta sen muokkauspolkua ei ylikirjoiteta.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei voi ottaa käyttöön solmua node/%node koska jokin toinen moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
fi: Polkuja joissa on ei-vaihtoehtoisia kirjanmerkkejä ei voida käyttää normaaleina menulinkkeinä paitsi jos valittu argumentin käsittelijä tarjoaa oletusargumentin valikkolinkkiä varten.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager -moduuli ei voinut aktivoida käyttäjää user/%user koska joku toinen moduuli ohittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Existing node
fi: Olemassaoleva solmu

en: Enter the title or NID of a node
fi: Syötä solmun otsikko tai NID

en: Include node links for "add comment", "read more" etc.
fi: Lisää solmulinkit "kommentoi", "lue lisää" jne.

en: Template identifier
fi: Templaten tunnistin

en: Add the breadcrumb trail as content.
fi: Lisää muropolku sisältönä.

en: Add the help text of the current page as content.
fi: Lisää tämänhetkisen sivun ohjetekstit sisältönä.

en: Status messages
fi: Tilaviestit

en: Add the status messages of the current page as content.
fi: Lisää tämänhetkisen sivun tilanneviestit sisältönä.

en: Add the slogan trail as content.
fi: Lisää sloganin polku sisältönä.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
fi: Lisää välilehdet (paikalliset toiminnot) sisältönä.

en: Add the page title as content.
fi: Liitä sivun otsikko osaksi sisältöä.

en: Core Panels display functions; provides no external UI, at least one other Panels module should be enabled.
fi: Paneelien ytimen näyttöfuntiot; ei tarjoa erillistä ylläpitoliittymää, vähintään yhden paneelimoduulin on oltava käytössä.

en: You may use substitutions in this title.
fi: Voit käyttää otsikossa substituutioita.

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
fi: Sisältövaihtoehdot on jaettu kategorioittain. Jatkaaksesi valitse vasemmalta kategoria.

en: Change the layout of this panel.
fi: Muuta paneelin ulkoasua.

en: Manage mini panels
fi: Ylläpidä minipaneeleita

en: Manage pages
fi: Ylläpidä sivuja

en: Timer delay
fi: Ajastinviive

en: Time in milliseconds that each transition lasts. Numeric only!
fi: Jokaisen sivusiirron kesto. Vain numeerinen arvo!

en: Pause when hovering on the slideshow image.
fi: Pysäytä hiiren ollessa diaesityksen dian päällä

en: Delete content
fi: Poista sisältö

en: Be aware that some actions might initialize the theme system. After that, it's impossible for any module to change the used theme.
fi: Huomaa että jotkut toiminnoista voivat tunnistaa teemajärjestelmän. Sen jälkeen on mahdotonta minkään moduulin muuttaa käytettävää teemaa.

en: To display scheduled tasks you have to install the <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> module.
fi: Nähdäksesi ajastetut toiminnot, sinun on asennettava <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> moduuli.

en: Delete a scheduled task
fi: Poista ajastettu toiminto

en: Scheduled date
fi: Ajastuspäivä

en: Scheduled date and time stamp
fi: Ajastuspäivä ja aikaleima

en: User provided identifier
fi: Käyttäjän tarjoama tunnistin

en: ID to recognize this specific scheduled task
fi: ID jonka perusteella tämä ajastettu toiminto tunnistetaan.

en: Structure
fi: Rakenne

en: Example: Image gallery
fi: Esimerkki: Kuvagalleria

en: Example: image_gallery
fi: Esimerkki: image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
fi: Voi sisältää vain pieniä kirjaimia, numeroita ja alaviivoja. <strong>Pyri välttämään nimiä jotka ovat olemassaolevien Drupal projektien käytössä.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
fi: Kirjoita lyhyt kuvaus kertomaan käyttäjille, mitä odottaa kun ottavat käyttöön luomasi ominaisuuden.

en: URL of update XML
fi: Päivitys-XML:n verkko-osoite

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
fi: Esimerkki: http://mywebsite.com/fserver

en: features
fi: ominaisuudet

en: Create feature
fi: Luo ominaisuus

en: Create a new feature.
fi: Luo uusi ominaisuus.

en: Auto-detected
fi: Automaattisesti tunnistettu

en: Provided by dependency
fi: Riippuvuuden tarjoama

en: Unique
fi: Yksilöllinen

en: My Account
fi: Käyttäjätilini

en: Edit style
fi: Muokkaa tyyliä

en: Delete style
fi: Poista tyyli

en: Initial slide delay offset
fi: Dian viiveen oletusarvo

en: Pager Type
fi: Sivutuksen tyyppi

en: Activate Slide and Pause on Pager Hover
fi: Aktivoi dia ja pysäytä hiiren ollessa sivunumeroiden päällä

en: Should the slide be activated and paused when hovering over a pager item.
fi: Aktivoidaanko ja pysäytetäänkö dia hiiren ollessa sivutuselementin päällä.

en: ClearType Background
fi: ClearTypen tausta

en: Header text
fi: Ylätunnisteen teksti

en: Machine name:
fi: Koneluettava nimi:

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fi: 
        Tämä on Relcontent sisältötyypin luoma datalohko. Lohkon sisältämä tieto voidaan muuntaa staattiseksi tekstiksi (esimerkiksi kuten tämä) tai solmun muokkauslomakkeelta ($conf) sisältötyypille, tai kontekstista jossa se lähetetään. <br /> Meidän tapauksessamme asetuslomake ($conf) sisältää ainoastaan yhden kentän, 'config_item_1; ja se asetetaan seuraavasti:

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
fi: 
        Tämä on Simplecontent sisältötyypin luoma datalohko. Lohkon sisältämä tieto voidaan muuntaa staattiseksi tekstiksi (esimerkiksi kuten tämä) tai solmun muokkauslomakkeelta ($conf) sisältötyypille, tai kontekstista jossa se lähetetään. <br /> Meidän tapauksessamme asetuslomake ($conf) sisältää ainoastaan yhden kentän, 'config_item_1; ja se asetetaan seuraavasti:

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
fi: Sivu on tällä hetkellä sinun muokattavana ja tämän takia lukitussa tilassa. Kukaan muu ei voi muokata sivua ennenkuin muutokset on tallennettu tai peruttu.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
fi: Sivu on tällä hetkellä toisen käyttäjän muokattavana ja tämän takia lukitussa tilassa. Et voi muokata sivua rikkomatta lukitusta.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
fi: Mikäli käytössä, ohittaa Drupalin blogien oletustoiminnan poluissa muotoa <em>/blog</em>. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletustapaa uusimpien blogimerkintöjen esittämisessä.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön blogia  koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: User blog
fi: Käyttäjän blogi

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
fi: Mikäli valittuna, ohittaa Drupalin blogien oletus-esitystavan poluissa muotoa <em>blog/%user</em>. Jos muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus käyttäjäblogia.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön käyttäjän blogia blog/%user koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Site contact page
fi: Sivuston yhteydenottosivu

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
fi: Mikäli valittuna, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden sivuston yhteydenottolomakkeen esittämisessä poluissa muotoa <em>/contact</em>. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus yhteydenottolomaketta.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page Manager moduuli ei pystynyt ottamaan käyttöön kontaktia koska jokin muu moduuli ohittaa sen paluukutsulla %callback.

en: User contact
fi: Käyttäjän yhteydenottolomake

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
fi: Mikäli valittuna, tämä ohittaa Drupalin oletustoiminnallisuuden käyttäjän yhteydenottolomakkeen esittämisessä poluissa muotoa <em>user/%user/contact</em>. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, käytetään Drupalin oletus yhteydenottolomaketta.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/contact because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön käyttäjän yhteydenottolomaketta user/%user/contact koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
fi: Sinulla ei voi olla nimeämätöntä kirjanmerkkiä (% tai ! itsellään). Nimeä kirjanmerkkisi lisäämällä lyhyt kuvausteksti % tai ! merkillä, esimerkiksi %user tai %node.

en: All polls
fi: Kaikki äänestykset

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
fi: Tämän ollessa käytössä se ohittaa Drupalin oletus-äänestysten toiminnallisuuden. Mikäli muunnosta ei ole valittuna, Drupalin viimeisimmät äänestykset näytetään.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
fi: Page manager moduuli ei kyennyt ottamaan käyttöön äänestyksiä koska jokin muu moduuli ylikirjoittaa sen paluukutsulla %callback.

en: Search @type
fi: Hae @type

en: Taxonomy: term
fi: Luokittelu: termi

en: Control access by a specific term.
fi: Hallitse pääsyä määritetyllä termillä.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
fi: Valitse termi tai termit sanastosta @vocabulary.

en: @term can be the term "@terms" | @term can be one of these terms: @terms
fi[0]: @term voi olla termi "@terms"
fi[1]: @term voi olla yksi termeistä: "@terms"

en: Node add form: node type
fi: Solmun lisäyslomake: solmun tyyppi

en: Node edit form: node ID
fi: Solmun muokkauslomake: solmun ID

en: Get all arguments after this one
fi: Hae kaikki argumentit tämän jälkeen

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
fi: Mikäli valittuna, tämä merkkijono sisältää kaikki argumentit. Esimerkiksi jos polku on "path/%" ja käyttäjä käy polussa "path/foo/bar" niin valittu merkkijono on "foo" mikäli tämä ei ole valittuna. Muussa tapauksessa merkkijono on "foo/bar".

en: Taxonomy term: ID
fi: Luokittelutermi: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
fi: Luokittelutermi (useita): ID

en: User: name
fi: Käyttäjä: nimi

en: Creates a user context from a user name.
fi: Luo käyttäjäkontekstin käyttäjänimestä.

en: Enter the username of a user for this argument
fi: Syötä käyttäjän käyttäjänimi tälle argumentille

en: Vocabulary: ID
fi: Sanasto: ID

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
fi: Sivuston yhteydenottolomake joka sallii käyttäjien lähettää viestejä sivuston ylläpitäjille.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
fi: Sivuston yhteydenottolomake joka sallii käyttäjien ottaa yhteyttä toisiinsa.

en: Contact @name
fi: Ota yhteyttä @name

en: Custom: @title
fi: Kustomoitu: @title

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
fi: Otsikkoa käytetään ylläpidollisesti tunnistamaan tämä paneeli. Mikäli tyhjä, käytetään vakio-otsikkoa.

en: Page footer message
fi: Sivun alatunnisteviesti

en: Advanced search form
fi: Edistyneen haun lomake

en: A search form with advanced options.
fi: Lomake edistyneille hakutoiminnoille.

en: The advanced form may have additional options based upon the search type. For example the advanced content (node) search form will allow searching by node type and taxonomy term.
fi: Edistyneessä lomakkeessa voi olla lisätoimintoja sisältötyypistä riippuen. Esimerkiksi edistynyt hakutoiminto sisällölle (solmuille) sallii haun solmun tyypin tai luokittelutermin perusteella.

en: Same page
fi: Sama sivu

en: Override default prompt
fi: Ohita oletus

en: @type search form
fi: @type hakulomake

en: The results of a search using keywords.
fi: Hakutulokset avainsanoille.

en: Record a watchdog log entry when searches are made
fi: Kirjaa tehdyt haut watchdogiin

en: Override "no result" text
fi: Ohita "ei tuloksia" teksti

en: No result text
fi: Ei tuloksia -teksti

en: Display text if no search keywords were submitted
fi: Näytä teksti jos hakusanoja ei syötetty

en: @type search result
fi: @type hakutulos

en: HTML-safe string
fi: HTML-turvallinen merkkijono

en: Custom pager settings
fi: Kustomoidun sivutuksen asetukset

en: Use different pager settings from view settings
fi: Valitse poikkeavat sivutusasetukset näkymän asetuksissa.

en: <strong>Warning: </strong> This view has AJAX enabled. Overriding the pager settings will work initially, but when the view is updated via AJAX, the original settings will be used. You should not override pager settings on Views with the AJAX setting enabled.
fi: <strong>Varoitus:</strong> Tällä näkymällä on AJAX käytössä. Sivutuksen asetuksien ohittaminen toimii näennäisesti mutta silloin kun näkymä päivitetään AJAX:lla, on syytä käyttää alkuperäisasetuksia. Sinun ei pitäisi ohittaa sivutuksen asetuksia jos näkymä käyttää AJAXia.

en: The number of items to skip and not display.
fi: Ohitettavien artikkelien määrä.

en: Select this to send all arguments from the panel directly to the view. If checked, the panel arguments will come after any context arguments above and precede any additional arguments passed in through the Arguments field below. Note that arguments do not include the base URL; only values after the URL or set as placeholders are considered arguments.
fi: Valitse tämä läheettäksesi kaikki argumentit paneeleista suoraan näkymiin. Mikäli valittuna, paneeleiden argumentit tulevat listattujen kontekstiargumenttien perään ja ennen mitä tahansa alla olevassa Argumentit kentässä määriteltyjä argumentteja. Huomaa että argumentit eivät sisällä verkko-osoitteen perusosaa vaan ainoastaan verkko-osoitteen jälkeen asetetut tai kirjanmerkein asetetut arvot tulkitaan argumenteiksi.

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel. Note: use these values only as a last resort. In future versions of Panels these may go away.
fi: Näkymälle lähetettävät lisäargumentit kuin ne olisivat osa verkko-osoitetta muodossa arg1/arg2/arg3. Voit käyttää %0, %1, ..., %N ottaaksesi talteen argumentteja verkko-osoitteesta. Tai käytä @0, @1, @2, ..., @N käyttääksesi paneeliin lähetettyjä argumentteja. Huomaa: nämä arvot ovat vain viimesijainen apu. Panels moduulin tulevissa versioissa nämä saattavat poistua.

en: If "From context" is selected, which type of context to use.
fi: Mitä kontekstityyppiä käytetään jos "Kontekstista" on valittuna.

en: Context is optional
fi: Konteksti on vapaavalintainen

en: This context need not be present for the pane to function. If you plan to use this, ensure that the argument handler can handle empty values gracefully.
fi: Konktekstin on oltava saatavilla jotta paneeli toimisi. Jos aiot käyttää tätä, varmista että argumentin käsittelijä voi käsitellä tyhjiä arvoja oikeaoppisesti.

en: The Panels module cannot be updated while disabled. If you wish to update Panels, please enable it. If you do not wish to update Panels, please uninstall it.
fi: Paneelit moduulia ei voi päivittää sen ollessa poissa käytöstä. Jos haluat päivittää Paneelit moduulin sinun on otettava se ensin käyttöön. Poista Paneelit moduulin asennus mikäli et halua päivittää sitä.

en: &#x2713;Panel title
fi: &#x2713;Paneelin otsikko

en: No rules
fi: Ei sääntöjä

en: Visibility rules
fi: Näkyvyysasetukset

en: Title type
fi: Otsikon tyyppi

en: Manually set
fi: Aseta manuaalisesti

en: From pane
fi: Ruudusta

en: The title of this panel. If left blank, a default title may be used. Set to No Title if you want the title to actually be blank.
fi: Paneelin otsikko. Mikäli otsikko on tyhjä käytetään oletusotsikkoa. Valitse "ei otsikkoa" mikäli et halua otsikkoa näytettävän.

en: NOTE: in order to import panel_nodes you must first set the export.module settings to "Save as a new node then edit", otherwise it won't work.
fi: HUOMIO: ladataksesi paneelisolmuja sinun on asetettava export.moduulin asetuksista päälle "Tallenna uutena solmuna ja muokkaa", muussa tapauksessa lataus ei toimi.

en: Region class
fi: Alueen luokka

en: Leave blank to disable scheduled publishing.
fi: Jätä tyhjääksesi poistaaksesi käytöstä ajastettu julkaisu.

en: Leave blank to disable scheduled unpublishing.
fi: Jätä tyhjääksesi poistaaksesi käytöstä ajastettu julkaisun peruuttaminen.

en: Scheduler module form.
fi: Scheduler moduulin lomake.

en: Seven
fi: Seitsemän

en: styles
fi: tyylit

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
fi: Linkin kohde kuten _blank, _parent tai iframen nimi.
    Kenttää käytetään harvoin.

en: @argument title
fi: @argument otsikko

en: @argument input
fi: @argument syöte

en: The maximum number of characters this field can be.
fi: Kuinka monta merkkiä kenttä voi enimmillään sisältää.

en: Count the number 0 as empty
fi: Laske numero 0 tyhjäksi

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
fi: Jos kenttä sisältää numeron nolla, näytä tyhjä teksti sen sijaan

en: Hide if empty
fi: Piilota mikäli tyhjä

en: Starting value
fi: Aloitusarvo

en: Specify the number the counter should start at.
fi: Määrittele mistä numerosta laskuri alkaa.

en: Does not start with
fi: Ei ala merkeillä

en: not_begins
fi: ei_ala

en: Does not end with
fi: Ei pääty merkkeihin

en: not_ends
fi: ei_pääty

en: The view %name has been saved.
fi: Näkymä nimellä %name on tallennettu.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
fi: Tämä suodatin voi aiheuttaa kaksoiskappaleita tuloksissa jotka täyttävät useamman kuin yhden valituista vaihtoehdoista. Jos suodatin aiheuttaa tulosten monistumista, tämä valintaruutu voi vähentää monistumista. Käytä tätä varoen koska mitä useampia termejä haet, sitä raskaammaksi kysely muuttuu. Ei tule asettaa yksiarvoisille kentille koska sen seurauksena arvot voivat kadota ruudulta mikäli sitä käytetään yhteensopimattomaan kenttään.

en: Jump menu
fi: Ponnahdusvalikko

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
fi: Laittaa kaikki tulokset valintalaatikkoon ja sallii käyttäjien mennä eri sivuille tuloksesta riippuen.

en: Hostname of user that posted the comment.
fi: Kommentin lähettäneen käyttäjän isäntänimi.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
fi: Kommentin lähettäneen käyttäjän sähköpostiosoite. On tyhjä jos kirjoittaja on kirjautunut käyttäjä.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
fi: Liitä solmut luokittelutermeihin määritellen samalla käytettävä sanasto tai sanastot. Tämä liitos johtaa kaksoiskappaleisiin näkymän tuloksissa mikäli termejä on useampia kuin yksi.

en: The text of the profile item.
fi: Profiilielementin teksti.

en: The taxonomy term ID for the term.
fi: Termin luokittelu-ID.

en: The taxonomy term name for the term.
fi: Termin luokitteluterminimi.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
fi: Termin sisältävän sanaston ID.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
fi: Mihin sanastoon termi kuuluu.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
fi: Valitse mihin sanastoihin haluat liittää. Muista että jokainen löydetty termi luo uuden tuloksen joten valintaa kannattaa käyttää ainoastaan tapauksissa joissa yhdelle sanastolle on liitetty ainoastaan yksi termi per solmu.

en: The file ID for the file.
fi: Tiedoston tiedosto ID.

en: The name of the attached file.
fi: Liitetyn tiedoston nimi.

en: The MIME type of the attached file.
fi: Liitetyn tiedoston MIME tyyppi.

en: The path of the attached file.
fi: Liitetyn tiedoston polku.

en: The size of the attached file.
fi: Linkitetyn tiedoston koko.

en: The name of the role.
fi: Roolin nimi.

en: The role ID of the role.
fi: Roolin rooli-ID.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
fi: Klikkaamalla kuvaketta voit myös muuttaa !settings tällä hetkellä valituille pääsysäännöille.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
fi: Klikkaamalla kuvaketta voit myös muuttaa !settings tällä hetkellä valitulle välimuistitusmekanismille.

en: Hide empty fields
fi: Piilota tyhjät kentät

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
fi: Piilota tyhjien kenttien koodi ja etiketti.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
fi: Sinun on lisättävä vähintään yksi kenttä ennenkuin voit säätää ponnahdusvalikon asetuksiasi.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
fi: Säätääksesi ponnahdusvalikon asetuksia sinun on valittava kenttä joka kuvaa käytettävää polkua. Tämän jälkeen sinun tulee asettaa kenttä piilotetuksi näkymästä. Kaikki muut piilottamattomat kentät ovat osa valikkoa. Huomaa että kaikki HTML poistetaan tulosteesta koska valintalistat eivät voi näyttää HTML:ää.

en: Path field
fi: Polkukenttä

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
fi: Jos valittuna, nappi on piilotettuna ainoastaan käyttäjille joilla on JavaScript käytössä ja sivu hyppää automaattisesti jos valintalaatikon valinta muuttuu.

en: Libraries
fi: Kirjastot

en: Blocked users
fi: Estetyt käyttäjät

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
fi: Hyväksyy minkä tahansa päivämäärän missä tahansa a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU päivämäärän syöttömuodossa</a>. Merkkijonot kuten "+2 months" ja "Dec 9" ovat myös sallittuja.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
fi: Hyväksyy minkä tahansa kellonajan missä tahansa a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU päivämäärän syöttömuodossa</a>. Merkkijonot kuten "+2 hours" ja "10:30pm" ovat kaikki sallittuja.

en: Multilanguage options
fi: Monikieliset asetukset

en: Extended multilingual options provided by Internationalization module.
fi: Internationalization-moduulin laajennetut asetukset monikielisyydelle.

en: These will be available only when you enable Multilingual support in Workflow settings above.
fi: Nämä ovat käytössä vain jos otat monikielisyyden käyttöön. Monikielisyyden voit ottaa käyttöön ylemmästä Työnkulun asetukset -kohdasta.

en: Options for node language
fi: Asetukset solmun kielelle

en: Set current language as default for new content.
fi: Aseta sen hetkinen kieli vakioksi uudelle sisällölle.

en: Require language (Do not allow Language Neutral).
fi: Vaadi kieli (Älä salli neutraalia kieltä).

en: Lock language (Cannot be changed).
fi: Lukitse kieli (Ei voi muuttaa).

en: If a text group is no showing up here it means this feature is not implemented for it.
fi: Jos tekstiryhmää ei näytetä täällä tarkoittaa se että ominaisuutta ei ole toteutettu sitä varten.

en: Cannot refresh strings for %group.
fi: Merkkijonojen päivitys ryhmälle %group epäonnistui.

en: This identifier is used by another handler.
fi: Tunnistin on toisen käsittelijän käytössä.

en: Length is shorter than
fi: Pituus on vähemmän kuin

en: shorter than
fi: vähemmän_kuin

en: Length is longer than
fi: Pituus on enemmän kuin

en: longer than
fi: enemmän kuin

en: SQL Query
fi: SQL kysely

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
fi: Kysely luodaan ja suoritetaan käyttäen Drupalin tietokanta-APIa.

en: revision user
fi: version käyttäjä

en: Exposed form
fi: Käyttäjille näytettävä kaavake

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
fi: Näytä "näytä lisää" linkki vaikka enempää tuloksia ei ole.

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
fi: Syötä kelvollinen versionumero sisältäen ytimen versio ja versionumero moduulille. Esimerkki !example

en: Recreate
fi: Luo uudelleen

en: Revert components
fi: Palauta osat

en: Mark as reviewed
fi: Merkitse tarkistetuksi

en: All <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong> reviewed.
fi: Kaikki <strong>!component</strong> komponentit ominaisuudelle <strong>!module</strong> tarkistettu.

en: Orphaned dependencies
fi: Hylätyt riippuvuudet

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
fi: Näillä moduuleilla on riippuvuuksia toisista ominaisuuksista jotka ovat poissa käytöstä. Ne voidaan poistaa käytöstä ilman että se vaikuttaa sivustosi muihin komponentteihin.

en: Disable selected modules
fi: Poista käytöstä valitut moduulit

en: Leave enabled
fi: Jätä käyttöön

en: @action completed for @module_name / @component.
fi: @action suoritettu moduulille / osalle @module_name / @component.

en: Manage features.
fi: Ylläpidä ominaisuuksia.

en: Detect and disable any orphaned feature dependencies.
fi: Löytä ja poista käytöstä tarpeettomat ominaisuusriippuvuudet.

en: Recreate an existing feature.
fi: Luo olemassa oleva ominaisuus uudelleen.

en: Review overrides
fi: Tarkista ohitukset

en: Needs review
fi: Vaatii tarkistusta

en: Choose a layout for the admin toolbar. Vertical works well with large, wide screens. Horizontal works well on screens with limited real estate.
fi: Valitse ylläpitäjän työkalupalkin ulkoasu. Vaakasuora toimii hyvin suurilla, leveillä näytöillä. Pystysuora toimii parhaiten ruuduilla joilla on rajoitettu katselupinta-ala.

en: Choose a position for the admin toolbar that will not collide with other elements in your current theme.
fi: Valitse ylläpitäjän työkalupalkin sijainti sen mukaan ettei se törmää tämänhetkisen teemasi muiden elementtien kanssa.

en: use admin toolbar
fi: käytä ylläpitäjän työkalupalkkia

en: UI helpers for Drupal admins and managers.
fi: UI helpperit Drupalin ylläpitäjille ja ohjaajille.

en: Other tools
fi: Muut työkalut

en: Show querylog
fi: Näytä kyselylog

en: Hide querylog
fi: Piilota kyselylog

en: The order of pages in the book hierarchy.
fi: Sivujen järjestys kirjahierarkiassa.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
fi: Näytä standardi lisää kommentti linkki jota käytetään solmujen yhteydessä. Linkki näytetään vain jos käyttäjällä on oikeudet lisätä kommentteja.

en: Inherit pager
fi: Peri sivunvalitsin

en: Render pager
fi: Renderöi sivunvalitsin

en: Render
fi: Renderöi

en: No revision
fi: Ei versiota

en: @number comments per page
fi: @number kommenttia sivua kohti

en: Requires a title
fi: Vaatii otsikon

en: Not restricted
fi: Ei rajoitettu

en: Choose a block
fi: Valitse lohko

en: Enable other blocks for use in the admin toolbar.
fi: Ota käyttöön lohkoja käytettäväksi yllääjän työkalupalkissa.

en: Administrative blocks
fi: Ylläpitolohkot

en: Other blocks
fi: Muut lohkot

en: Thickness
fi: Paksuus

en: The unique ID of the comment.
fi: Kommentin yksilöllinen ID.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
fi: Kommenttiin liittyvän solmun yksilöllinen ID.

en: The name left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama nimi.

en: The email address left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama sähköpostiosoite.

en: The home page URL left by the comment author.
fi: Kommentin jättäjän lähetyksen yhteydessä antama kotisivun URL.

en: The formatted content of the comment itself.
fi: Itse kommentin formatoitu sisältö.

en: The number of comments posted on a node.
fi: Solmuun liittyvien kommenttien määrä.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
fi: Solmuun liittyvien uusien kommenttien määrä käyttäjän viimeisimmän katselukerran jälkeen.

en: The unique ID of the author of the node.
fi: Solmun luojan yksilöllinen ID.

en: The type of the node.
fi: Solmun tyyppi.

en: The human-readable name of the node type.
fi: Sisältötyypin selkokielinen nimi.

en: The language the node is written in.
fi: Solmun kieli.

en: The URL of the node.
fi: Solmun osoite.

en: The slogan of the site.
fi: Sivuston iskulause.

en: The optional 'mission' of the site.
fi: Sivuston vaihtoehtoinen missio-lauseke.

en: The administrative email address for the site.
fi: Sivun ylläpidollinen sähköpostiosoite.

en: The URL of the site's front page.
fi: Sivuston etusivun URL.

en: The unique ID of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin yksilöllinen ID.

en: The name of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin nimi.

en: The optional description of the taxonomy term.
fi: Luokittelutermin valinnainen kuvaus.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston yksilöllinen ID.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston nimi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
fi: Sanaston vaihtoehtoinen kuvaus.

en: The unique ID of the user account.
fi: Käyttäjätilin yksilöllinen ID.

en: The login name of the user account.
fi: Käyttäjänimi.

en: The email address of the user account.
fi: Käyttäjätilin sähköpostiosoite.

en: The URL of the account profile page.
fi: Käyttäjätilin profiilin sivun osoite.

en: HTML attributes
fi: HTML-attribuutit

en: Lighter
fi: Ohennetumpi

en: Bolder
fi: Lihavoidumpi

en: [Edit]
fi: [Muokkaa]

en: Main page content
fi: Pääsivun sisältö

en: The unique ID of the content item, or "node".
fi: Sisällön elementin tai solmun yksilöllinen ID.

en: E-mails
fi: Sähköpostit

en: Fixed width
fi: Kiinteä leveys

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
fi: Yksinkertainen, yksipalstainen, tauluton ja joustavan levyinen hallintanäkymän teema.

en: Validate URL
fi: Validoi verkko-osoite

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
fi: Alueen ainoastaan ylläpitäjille näytettävä etiketti.

en: Exposed
fi: Näytetään käyttäjille

en: Displays Reorder
fi: Näyttöruutujen uudelleenjärjestely

en: Remove this display
fi: Poista sivu

en: Operator to use on all groups
fi: Kaikkiin ryhmiin käytettävä operaattori

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
fi: Joko "group 0 AND group 1 AND group 2" tai "group 0 OR group 1 OR group 2", jne

en: Remove group @group
fi: Poista ryhmä @group

en: Default group
fi: Oletusryhmä

en: Group @group
fi: Ryhmä @group

en: Ungroupable filters
fi: Ryhmittelykelvottomat suodattimet

en: Configure group settings for @type %item
fi: Säädä ryhmittelyasetuksia @type %item

en: Group type
fi: Ryhmän tyyppi

en: Basic exposed form
fi: Yksinkertainen näytetty kaavake

en: Input required
fi: Pakollinen syöte

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
fi: Käyttäjälle näytetty kaavake joka renderöi näkymän vain jos kaavake sisältää käyttäjäsyötettä.

en: Display all items
fi: Näytä kaikki tulokset

en: Display all items that this view might find
fi: Näytä kaikki tulokset jotka näkymä voi löytää

en: Display a specified number of items
fi: Näytä tietty määrä tuloksia

en: Display a limited number items that this view might find.
fi: Näytä rajoitettu määrä näkymän tuloksia.

en: Paged output, full pager
fi: Sivutettu tulostus, täysi sivutus

en: Paged output, full Drupal style
fi: Sivutettu tulostus, täysi Drupal tyyli

en: Paged output, mini pager
fi: Sivutettu tulostus, minisivutus

en: Use the mini pager output.
fi: Käytä minisivutusta.

en: The taxonomy vocabulary name
fi: Luokittelusanaston nimi

en: Name (raw)
fi: Nimi (raakamuodossa)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
fi: Kirjoittajan tai käyttäjän nimi. Suodatin ei tarkista, onko käyttäjä olemassa ja sallii osittaiset haut. Suodatin ei käytä autocompletea.

en: Provide markup text for the area.
fi: Tarjoa markup-tekstiä tekstialueelle.

en: Machine Name
fi: Koneluettava nimi

en: Change the machine name of this display.
fi: Muuta näyttöruudun koneluettava nimi.

en: Change settings for this pager type.
fi: Muuta sivutustyypin asetuksia.

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
fi: Mahdollista kenttien ryhmittely ja aggregointi (laskenta).

en: Exposed form style
fi: Näytetyn lomakkeen tyyli

en: Select the kind of exposed filter to use.
fi: Valitse käyttäjille näytettävän suodattimen tyyppi.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
fi: Käyttäjille näytetyn kaavakkeen asetukset tälle käyttäjille näytetyn kaavakkeen tyylille.

en: The machine name of this display
fi: Näkymän koneluettava nimi

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
fi: Mikäli valittuna, jotkut kentät eivät ole käytettävissä. Kaikki valitut kentät ryhmitellään niin että ainoastaan yksilöidyt arvot näytetään. Muut keräymää varten määritellyt kentät käyvät läpi saman funktion. Esimerkiksi voit ryhmitellä solmut otsikoiden mukaan ja laskea nidien (solmu idt) määrä saadaksesi listan useammin kuin kerran esiintyvistä otsikoista.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
fi: <strong>Tärkeää!</strong> Olet muuttanut näkymän koneluettavaa nimeä. Kaikki näkymään liittyvä teemoitus saattaa lakata toimimasta kunnes nekin on päivitetty. Nähdäksesi teemaehdotukset sille, sinun on tallennettava näkymä.

en: Exposed Form
fi: Avoimet kaavakkeet

en: Exposed form options
fi: Avointen kaavakkeiden asetukset

en: Select which pager, if any, to use for this view
fi: Valitse minkätyyppistä sivutusta käytetään tässä näkymässäö

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager by clicking on the icon.
fi: Voit muokata !settings tällä hetkellä valittunaolevalle sivulle klikkaamalla kuvaketta.

en: Pager options
fi: Sivutusasetukset

en: Display id should be unique.
fi: Näyttöruudun ID:n on oltava yksilöllinen.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
fi: Lähetä-napissa näytettävä teksti.

en: Include reset button
fi: Lisää palautusnappi

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
fi: Mikäli valittuna, näkymä tarjoaa napin suodattimien palauttamiseksi perusasetuksiinsa

en: Reset button label
fi: Palautusnapin etiketti

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
fi: Palauta-napissa näytettävä teksti.

en: Exposed sorts label
fi: Käyttäjille näytettyjen lajitteluiden etiketti

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
fi: Käyttäjille näytettyjen lajitteluiden valintaruudussa näytettävä etiketti.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
fi: Näytettävä teksti kun käyttäjille näytetyn lajittelun järjestys on nouseva.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
fi: Näytettävä teksti kun käyttäjille näytetyn lajittelun järjestys on laskeva.

en: Select any filter and click on Apply to see results
fi: Valitse mikä tahansa suodatin ja klikkaa Suorita nähdäksesi tulokset

en: Text on demand
fi: Tekstiä pyynnöstä

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
fi: Ohitettavien tulosten määrä. Esimerkiksi jos kentän arvo on 3, ensimmäiset kolme tulosta ohitetaan ja niitä ei näytetä.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
fi: Sivujen kokonaismäärä. Jätä tyhjäksi näyttääksesi kaikki sivut.

en: Exposed options
fi: Käyttäjille näytettävät vaihtoehdot

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
fi: Vaihtoehtojen näyttäminen käyttäjille mahdollistaa käyttäjille arvojen määrittelyn näkymää näytettäessä

en: Expose items per page
fi: Näytä kohdat käyttäjille sivukohtaisesti

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
fi: Ollessa valittuna käyttäjä voi määritellä montako tulosta näkymässä näytetään per sivu

en: Items per page label
fi: "Tulosta sivua kohti" -etiketti

en: Label to use in the exposed items per page form element.
fi: Sivukohtaisten käyttäjille näytettyjen vaihtoehtojen lomakkeessa näytetty etiketti.

en: Exposed items per page options
fi: Sivukohtaisten käyttäjille näytettävien vaihtoehtojen asetukset

en: Expose Offset
fi: Näytä offset käyttäjille

en: Offset label
fi: Offsetin etiketti

en: Label to use in the exposed offset form element.
fi: Käyttäjille näytettävän kaavakkeen offset-elementissä käytettävä etiketti.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
fi: Offsetin on oltava nollaa suurempi tai yhtäsuuri numero.

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
fi[0]: Pieni sivutus, @count tulos, ohita @skip
fi[1]: Pieni sivutus, @count tulosta, ohita @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
fi[0]: Pieni sivutus, @count tulos
fi[1]: Pieni sivutus, @count tulosta

en: All items, skip @skip
fi: Kaikki itemit, ohita @skip

en: All items
fi: Kaikki itemit

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
fi[0]: @count elementti, ohita @skip
fi[1]: @count elementtiä, ohita @skip

en: @count item | @count items
fi[0]: @count elementti
fi[1]: @count elementtiä

en: Group results together
fi: Ryhmitä tulokset

en: Sort By
fi: Lajittele

en: Authentication module
fi: Autentikointimoduuli

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
fi: Toiminnon suorittaminen epäonnistui. Kriittinen virhe tiedostossa @file rivillä @line: @message

en: no real context
fi: ei todellista kontekstia

en: - Choose -
fi: - Valitse -

en: Update and save
fi: Päivitä ja tallenna.

en: The page has been updated and saved.
fi: Sivu on päivitetty ja tallennettu.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
fi: Muunnoksia ei tällä hetkellä ole saatavilla ja sivua ei voida lisätä. Haluat ehkä asentaa Panels moduulin saadaksesi käyttöösi muunnoksen?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
fi: Asettaaksesi paneelin kotisivuksesi sinun on luotava yksilöllinen polku ilman % kirjanmerkkejä. Sivuston kotisivu on tällä hetkellä %homepage, määritetty !siteinfo asetuslomakkeessa.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
fi: Sivu on tällä hetkellä asetettu sivustosi kotisivuksi. Tätä voi muokata !siteinfo asetuslomakkeessa.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
fi: Polku on jo käytössä. Järjestelmä ei voi ohittaa olemassaolevia polkuja.

en: Context exists
fi: Konteksti on olemassa

en: Control access by whether or not a context exists and contains data.
fi: Hallitse pääsyä sen perusteella, onko konteksti olemassa ja sisältääkö se dataa.

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
fi: Tarkista, onko konteksti olemassa vaiko ei (sisältää tietoa). Esimerkiksi kontekstia ei ole olemassa jos konteksti on vapaavalintainen ja polku ei sisällä argumenttia kontekstille.

en: Doesn't exist
fi: Ei ole olemassa

en: @identifier exists
fi: @identifier on olemassa

en: @identifier does not exist
fi: @identifier ei ole olemassa

en: String: comparison
fi: Merkkijono: vertailu

en: Control access by string match.
fi: Hallitse pääsyä merkkijonovertailulla.

en: Not equal to regular expression
fi: Erisuuri kuin RegExp

en: If using a regular expression, you should enclose the pattern in slashes like so: <em>/foo/</em>. If you need to compare against slashes you can use another character to enclose the pattern, such as @. See <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex documentation</a> for more.
fi: Käyttäessäsi RegExpiä sinun on sisällytettävä kuvio heittopilkkujen sisään seuraavasti: <em>/foo/</em>. Mikäli haluat verrata toisiin heittopilkkuihin, voit käyttää jotakin muuta merkkiä eristääksesi kuvion, esimerkiksi merkki @. Lisätietoja Regexpistä löydät sivulta <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex dokumentaatio</a>.

en: @identifier is "@value"
fi: @identifier on "@value"

en: @identifier is not "@value"
fi: @identifier ei ole "@value"

en: @identifier matches "@value"
fi: @identifier vastaa "@value"

en: @identifier does not match "@value"
fi: @identifier ei vastaa "@value"

en: String: length
fi: Merkkijono: pituus

en: Control access by length of string context.
fi: Hallitse pääsyä merkkijonokontekstin pituuden perusteella.

en: Not equal to
fi: Erisuuri kuin

en: Length of string
fi: Merkkijonon pituus

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
fi: Pääsy ja näkyvyys annetaan merkkijonokontekstin pituuden perusteella.

en: @identifier must be @comp @length characters
fi: @identifier on oltava @comp @length merkkiä

en: A context that contains token replacements from token.module.
fi: Konteksti joka sisältää korvauskuvioita Token moduulista.

en: Enter the context type
fi: Syötä kontekstityyppi

en: Enter a user name
fi: Syötä käyttäjänimi

en: Reset identifier to username
fi: Resetoi tunnistin käyttäjänimeksi

en: If checked, the identifier will be reset to the user name of the selected user.
fi: Mikäli valittuna, tunnistin resetoidaan vastaamaan valitun käyttäjän käyttäjänimeä.

en: Invalid user selected.
fi: Epäkelpo käyttäjä valittu.

en: You may use substitutions in this path.
fi: Voit käyttää lyhenteitä tässä polussa.

en: edit any panel-nodes
fi: muokkaa mitä tahansa paneelisolmuja

en: Menu title
fi: Valikon otsikko

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
fi: Moduuli nimellä @name on jo olemassa järjestelmässäsi. Valitse jokin muu nimi.

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
fi: Verkkolomakkeet-modulin avulla voit liittää lomakkeita ja kyselyitä noodeihin.

en: To add one, create a !types piece of content.
fi: Voit luoda uuden luomalla !types-tyyppisen sivun.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
fi: Verkkolomakkeet eivät tällä hetkellä ole käytössä millekään sisältötyypille.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
fi: Käyttääksesi verkkolomakkeet moduulia ota käyttöön vähintään yksi sisältötyyppi sivustollasi.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
fi: Sivu listaa sivustosi kaiken sisällön johon voit liittää verkkolomakkeen.

en: Webform-enabled piece of content
fi: Verkkolomakkeiden käytössä oleva sisällön osa

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
fi: Käy sivulla <a href="!url">Verkkolomakkeiden asetukset</a> ja ota verkkolomakkeet käyttöön vähintään yhdelle sisältötyypille.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
fi: Valinnainen: Otaaksesi verkkolomakkeet käyttöön useille eri sisältötyypeille kerralla käy <a href="!url">Verkkolomakkeiden asetukset</a> sivulla.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
fi: <p>Moduuli sallii sinun luoda kaavakkeita ja kyselyitä sekä niiden sisältöä. Kaavakkeiden lähetykset näistä kaavakkeista tallennetaan tietokantaan ja vaihtoehtoisesti vastaukset lähetetään myös sähköpostitse ennaltamääritettyyn osoitteeseen.</p><p>Tässä esimerkki yhden luomiseksi:</p><ul><li>!webform-types-message</li><li>Mene osoitteeseen <a href="!create-content">Luo sisältöä</a> ja lisää !types sisältöä.</li><li>Tallennettuasi uuden sisältösi sinut uudelleenohjataan luomasi kaavakkeesi kenttälistaan. Lisää haluamasi kentät kaavakkeeseen.</li><li>Kun olet lisännyt haluamasi kentät voit valita lähetetäänkö tulokset sähköpostitse ylläpitäjille tai kyselyyn vastanneelle henkilölle. Klikkaa <em>Sähköpostit</em> välilehteä <em>Verkkolomake</em> linkin alla sisällön osassa.</li><li>Lopuksi käy <em>Kaavakkeen asetukset</em> kohdassa säätääksesi kohdalleen verkkolomakkeesi loput asetukset.<ul>Lisää vahvistusviesti ja/tai uudelleenohjausosoite joka näytetään onnistuneen lähetyksen jälkeen.</li><li>Määrittele montako kertaa kaavakkeen voi lähettää</li><li>Määrittele mitkä roolit voivat lähettää kaavakkeen.</li><li>Lisävalinnoissa voit sallia keskeneräisen kaavakelähetyksen tallentamisen tai syöttää kaavakkeen oheen ohjeita kaavakkeen lähettäjille.</li></ul><li>Kaavakkeesi on nyt valmis tarkasteltavaksi. Saatuasi vastauksia voit tarkastella niitä kaavakkeen välilehdellä <em>Tulokset</em>.</li></ul><p>Lisäohjeita vaihtoehtojen lisäämiseksi tai asetusten säätämiseksi näet lisättyäsi ensimmäisen komponentin.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
fi: Erityinen tekstikenttä joka hyväksyy sähköpostiosoitteet.

en: Allow users to upload files of configurable types.
fi: Salli käyttäjien ladata määritetyn tyyppisiä tiedostoja

en: Page break
fi: Sivunvaihto

en: Organize forms into multiple pages.
fi: Jaa kaavakkeet useammalle sivulle.

en: Select options
fi: Valitse vaihtoehdot

en: Value of !component
fi: !component arvo

en: Value of "!component"
fi: "!component" arvo

en: access all webform results
fi: tarkastele kaikkia verkkolomakelähetyksiä

en: access own webform results
fi: tarkastele omia verkkolomakelähetyksiä

en: edit all webform submissions
fi: muokkaa kaikkia verkkolomakelähetyksiä

en: delete all webform submissions
fi: poista kaikkia verkkolomakelähetyksiä

en: delete own webform submissions
fi: poista omia verkkolomakelähetyksiä

en: Webform settings
fi: Web-lomakkeen asetukset

en: Edit e-mail settings
fi: Muokkaa sähköpostiasetuksia

en: Delete e-mail settings
fi: Poista sähköpostiasetukset

en: Updated file components to use numeric file IDs in the submitted values.
fi: Päivitettiin kaavakkeen komponentit käyttämään tiedostojen ID'itä syötetyissä arvoissa.

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
fi: Tarkista että tähän kenttään syötetyt arvot ovat yksilöllisiä. Samaa arvoa ei saa käyttää kahdesti.

en: no upload
fi: ei latausta

en: Other...
fi: Muu...

en: Allow "Other..." option
fi: Salli vaihtoehto "Muu..."

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
fi: Valitse tämä jos haluat sallia käyttäjien lisätä vaihtoehto jota ei ole listassa.

en: Text for "Other..." option
fi: "Muu..." vaihtoehdon teksti

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
fi: Jos haluat käyttää muita vaihtoehtoja, syötä muun vaihtoehdon nimi.

en: Randomize options
fi: Sekoita vaihtoehdot

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
fi: Sekoittaa vaihtoehdot lomakkeella näytettäessä.

en: Width of the textarea.
fi: Tekstialueen leveys

en: Height of the textarea.
fi: Tekstialueen korkeus

en: Maximum length of the textfield value.
fi: Tekstikentän arvon enimmäispituus

en: Webform-enabled content types
fi: Verkkolomakkeiden käytössä olevat sisältötyypit

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
fi: Verkkolomake-moduuli mahdollistaa verkkolomakekomponenttien lisäämisen mihin tahansa sisältötyyppiin. Valitse mihin sisältötyyppeihin haluat mahdollistaa verkkolomakkeiden liittämisen.

en: E-mail address format
fi: Sähköpostiosoitteen muoto

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
fi: Pitkä muoto: "Esimerkkinimi"
    &lt;nimi@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
fi: Lyhyt muoto: nimi@example.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
fi: Useimmat palvelimet tukevat "pitkää" muotoa joka sallii käyttäjäystävällisempien sähköpostien lähettämisen. Kuitenkin monet Windows-pohjaiset palvelimet eivät pysty lähettämään pitkää muotoa. Valitse tämä vaihtoehto jos havaitset ongelmia sähköpostien lähettämisessä verkkolomakkeista.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
fi: Sivustollasi ei ole vielä verkkolomakkeita. Luo !types sisältöä.

en: Create a rule to control whether or not to skip this page.
fi: Luo sääntö, ohitetaanko sivu vaiko ei.

en: Create a rule to control whether or not to show this form element.
fi: Luo sääntö elementin näyttämiseksi tai piilottamiseksi.

en: Conditional rules
fi: Ehdolliset säännöt

en: Select another component to decide whether to show or hide this component. You can only select components occurring before the most recent pagebreak.
fi: Valitse toinen komponentti päättääksesi, piilotetaanko vaiko näytetäänkö tämä komponentti. Voit valita ainoastaan sivunvaihtoa edeltäviä komponentteja.

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
fi: Määrittelee onko allaoleva lista sisällyttävä vai poissulkeva.

en: List values, one per line, that will trigger this action. If you leave this blank, this component will always display.
fi: Listaa toiminnon laukaisevia arvoja yksi riviä kohti. Jos jätät kentän tyhjäksi komponentti näytetään aina.

en: Include all components
fi: sisällytä kaikki komponentit

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
fi: Arvo %value on jo lähetetty kertaalleen kentälle %title. Olet jo lähettänyt kaavakkeen tai sinun on valittava jokin muu arvo.

en: Component value
fi: Komponentin arvo

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
fi: Tällä hetkellä sähköposteja ei lähetetä, lisää sähköpostiosoite alla olevaan kenttään.

en: email@example.com
fi: sähköposti@example.com

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
fi: Lomakkeen lähetykset toimitetaan tähän osoitteeseen. Mikä tahansa sähköposti, valinta tai piilotettu elementti voidaan valita vastaanottajan osoitteeksi. Useammat sähköpostiosoitteet tulisi eroittaa pilkulla.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
fi: Mikä tahansa tekstikenttä, valintaruutu tai piilotettu kaavakkeen elementti voidaan valita sähköpostin otsikoksi.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
fi: Mikä tahansa tekstikenttä, valintaruutu tai piilotettu kaavakkeen elementti voidaan valita sähköpostin lähettäjän sähköpostiosoitteeksi.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
fi: Mikä tahansa tekstikenttä, valintaruutu tai piilotettu kaavakkeen elementti voidaan valita sähköpostin lähettäjän nimeksi.

en: No available components
fi: Komponentteja ei ole käytettävissä

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
fi: Sähköpostimalli voi muokata sähköpostin ulkomuotoa.

en: Included e-mail values
fi: Sisällytetyt sähköpostiarvot

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
fi: Valitut komponentit sisällytetään %email_values tokeniin. Eri arvot voidaan edelleenkin tulostaa erikseen mallissa syntaksilla %email[key].

en: Save e-mail settings
fi: Tallenna sähköpostiasetukset

en: E-mail header details
fi: Sähköpostin otsikon tiedot

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
fi: Sähköpostikenttä on pakollinen.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
fi: Syöttämääsi sähköpostiosoitetta "@email" ei ole olemassa.

en: Email settings added.
fi: Sähköpostiasetukset lisätty.

en: Email settings updated.
fi: Sähköpostiasetukset päivitetty.

en: Delete e-mail settings?
fi: Poista sähköpostiasetukset?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
fi: Tämä poistaa välittömästi komponenttiin @component perustuvat sähköpostilähetykset.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
fi: Tämä poistaa välittömästi osoitteeseen @address tehtävät sähköpostilähetykset.

en: E-mail settings deleted.
fi: Sähköpostiasetukset poistettu.

en: Confirmation message
fi: Vahvistusviesti

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
fi: Osoite johon käyttäjä uudelleenohjataan onnistuneen lähetyksen jälkeen.

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
fi: Rajoita <em>käyttäjäkohtaista</em> vastausten määrää. Käyttäjä tunnistetaan kirjautumisensa mukaan mikäli kirjautuneena sisään, muussa tapauksessa käytetään IP-osoitetta keksistä. Keksien käyttöä voi muokata <a href="!url">Verkkolomakkeen globaaleista asetuksista</a>.

en: Submission access
fi: Lähetysoikeus

en: Show the notification about previous submissions.
fi: Näytä huomautus aiemmista lähetyksistä.

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
fi: Näytä huomautus aiemmasta vastauksesta käyttäjille jotka ovat jo lähettäneet kaavakkeen.

en: The entered URL is not a valid address.
fi: Annettu osoite ei ole olemassaoleva osoite.

en: The form settings have been updated.
fi: Kaavakkeen asetukset on päivitetty.

en: Your submissions
fi: Lähetyksesi

en: @sid (draft)
fi: @sid (keskeneräinen)

en: Select list options
fi: Valintalistan vaihtoehdot

en: Select list format
fi: Valintalistan muoto

en: Separate
fi: Erillinen

en: Submission Number
fi: Lähetyksen numero

en: Submission ID
fi: Lähetyksen ID

en: Included export components
fi: Vientiin sisällytettävät komponentit

en: The selected components will be included in the export.
fi: Valitut komponentit sisällytetään vietävään dataan.

en: Option A
fi: Vaihtoehto A

en: Option B
fi: Vaihtoehto B

en: Option C
fi: Vaihtoehto C

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
fi: Erilliset vaihtoehdot ovat parempia raportin laatimiseen, kaavioihin ja statistiikkoihin excel-tyyppisissä sovelluksissa.

en: My select list
fi: Valintalistani

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
fi: Kompaktit vaihtoehdot ovat sopivampia tiedon siirtämisessä muihin järjestelmiin.

en: Submitted on %date
fi: Lähetetty %date

en: Submitted by user: %username
fi: Lähettänyt käyttäjä: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
fi: Lähettänyt anonyymi käyttäjä: [%ip_address]

en: The submission ID of the submission.
fi: Lähetyksen tunniste-ID.

en: Whether or not the submission is a draft.
fi: Onko vastaus keskeneräinen vaiko ei

en: The date this submission was submitted.
fi: Päivämäärä jolloin vastaus lähetettiin.

en: Remote address
fi: Etäosoite

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
fi: IP-osoite josta vastaus lähetettiin.

en: Provide a simple link to view the submission.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki lähetyksen tarkastelemiseksi.

en: Provide a simple link to edit the submission.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki lähetyksen muokkaamiseksi.

en: Provide a simple link to delete the submission.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki lähetyksen poistamiseksi.

en: Webform submission count
fi: Verkkolomakelähetysten lukumäärä

en: The number of webform submissions on this node.
fi: Tämän sivun verkkolomakelähetysten määrä.

en: The number of webform submissions for this user.
fi: Käyttäjän lähettämien vastausten määrä.

en: Webform form body
fi: Verkkolomakkeen runko

en: The Webform form body display for this node.
fi: Verkkolomakkeen kaavakkeen runko tälle solmulle.

en: draft
fi: keskeneräinen

en: @name form
fi: Lomake @name

en: Theme switcher
fi: Teemanvaihtaja

en: Switch theme
fi: Vaihda teemaa

en: Editing rule @label
fi: Muokkaa sääntöä "@label"

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
fi: Sinun on <a href="!login">kirjauduttava sisään</a> nähdäksesi kaavake.

en: [empty string]
fi: [tyhjä merkkijono]

en: If selecting "Set language to vocabulary" you need to set a language to this vocabulary. Either change the translation mode or select a language.
fi: Jos valitset "aseta sanastolle kieli", sinun on asetettava sanastolle kieli. Voit joko muuttaa käännöstilaa tai asettaa kielen.

en: Wysiwyg profiles
fi: WYSIWYG-profiilit

en: A Wysiwyg profile is associated with an input format. A Wysiwyg profile defines which client-side editor is loaded with a particular input format, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor-specific functions.
fi: Wysiwyg-profiili liitetään syöttömuotoon. Wysiwyg-profiili määrittelee, mikä käyttäjäpuolen muokkaustyökalu ladataan kullekin syöttömuodolle, mitä nappeja ja teemoja käyttäjälle tarjotaan sekä muutamia muita työkalukohtaisia funktioita.

en: Div container
fi: Div elementti

en: Maximize
fi: Maksimoi

en: Check spelling as you type
fi: Tarkista oikeinkirjoitus kirjoittaessa

en: Advanced list
fi: Edistynyt lista

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
fi: Asettaaksesi eri editorin eri tekstityypille, valitse "poista" poistaaksesi olemassaoleva editori kyseiseltä tekstityypiltä.

en: Performance and scalability
fi: Suorituskyky ja skaalautuvuus

en: Current menu
fi: Tämänhetkinen valikko

en: Block title as link
fi: Lohkon otsikko linkkinä

en: Make the default block title a link to that menu item. An overridden block title will not be a link.
fi: Linkitä lohkon oletusotsikko kyseiseen valikkolinkkiin. Ohitettu valikko-otsikko ei toimi linkkinä.

en: This title will be used administratively to identify this block. If blank, the regular title will be used.
fi: Otsikkoa käytetään lohkon ylläpidolliseen tunnistamiseen. Mikäli tyhjä, käytetään oletusarvoa.

en: <strong>Expand all children</strong> of this tree.
fi: <strong>Laajenna kaikki tämän puun alitasot</strong>.

en: <strong>Sort</strong> menu tree by the active menu item’s trail.
fi: <strong>Lajittele</strong> valikkopuu aktiivisen valikkolinkin polun mukaan.

en: If a block is configured to use <em>"the menu selected by the page"</em>, the block will be generated from the first "available" menu that contains a link to the page.
fi: Jos lohko määritetty käyttämään <em>"sivun valitsemaa valikkoa</em>, lohko luodaan ensimmäisestä "saatavillaolevasta" valikosta joka sisältää linkin kyseiselle sivulle.

en: Select from the @menu_name menu
fi: Valitse valikosta @menu_name

en: The above list will <em>not</em> affect menu blocks that are configured to use a specific menu.
fi: Ylläoleva lista <em>ei</em> vaikuta valikkolohkoihin jotka on asetettu käyttämään tiettyä valikkoa.

en: Use the <a href="!url">add menu block page</a> to create a customizable menu block. You will then be able to configure your menu block before adding it.
fi: Käytä <a href="!url">lisää valikko.lohko sivua</a> luodaaksesi kustomoituvan valikko-lohkon. Ennen lisäämistä pystyt muokkaamaan valikko-lohkoa.

en: To learn more about configuring menu blocks, see <a href="!url">menu block’s detailed help</a>.
fi: Valikkolohkojen säätämisestä saat <a href="!url">moduulin ohjesivulta</a>.

en: For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level. If this option is checked, the block title will be a link to that menu item.
fi: Oletusotsikkona käytetään ylimmän valikkotason ensimmäistä valikkolinkkiä tilanteissa joissa valikko alkaa alemmalta kuin ylimmältä tasolta. Jos tämä vaihtoehto on valittuna, lohkon otsikko toimii linkkinä kyseiseen valikkolinkkiin.

en: To help identify the block on the administer blocks page, you can specify a unique title to be used on that page. If blank, the regular title will be used.
fi: Helpottaaksesi lohkon tunnistamista lohkojen hallintasivulla, voit määritellä sille yksilöllisen otsikon jota käytetään sillä sivulla. Mikäli jätät otsikon tyhjäksi, järjestelmä käyttää oletusotsikkoa.

en: All children of this menu will be expanded.
fi: Kaikki alatasot näytetään laajennetussa muodossa.

en: Themers should be aware of the myriad of classes, templates and theme functions available to them. See the <a href="!url">online documentation</a> or the README.txt file for detailed information about each of them.
fi: Teemaajien tulee huomata eri templatet, teemafunktiot ja luokat jotka ovat heidän käytettävissään. Katso yksityiskohtaisia tietoja <a href="!url">dokumentaatiosta</a> tai README.txt tiedostosta.

en: In addition, Menu block implements HOOK_get_menus() and HOOK_menu_block_tree_alter(). See menu_block.api.php for documentation.
fi: Lisäksi valikkolohkot käyttävät HOOK_get_menus() ja HOOK_menu_tree_alter() funktioita. Lisätietoa saa menu_block.api.php tiedostosta.

en: the menu selected by the page
fi: sivun valitsema valikko

en: Configure menu block.
fi: Muokkaa valikko-lohkoa

en: Menu tree
fi: Valikkopuu

en: A configurable tree provided by Menu block.
fi: Valikkolohkojen tarjoama säädettävä puu.

en: %menu menu tree
fi: valikkopuu %menu

en: menu tree of %menu
fi: valikon %menu valikkopuu

en: Delete scheduled tasks
fi: Poista ajastettuja toimintoja

en: Administration tools
fi: Ylläpitotyökalut

en: Webform client form.
fi: Verkkolomakkeen lähetyskaavake.

en: Default value timezone
fi: Oletusaikavyöhyke

en: Options to select across the top. Usually these are ratings such as "poor" through "excellent" or "strongly disagree" through "strongly agree".
fi: Valittavat vaihtoehdot. Käytä näitä pisteytyksiä kuten "heikosta" "täydelliseen" tai "erimieltä" ja "samaa mieltä".

en: Customize option keys (Advanced)
fi: Kustomoi vaihtoehtojen avaimia (edistynyt)

en: Questions list down the side of the grid.
fi: Kysymyslista taulukon sivussa.

en: Customize question keys (Advanced)
fi: Kustomoi vaihtoehtojen avaimia (edistynyt)

en: Load a pre-built option list
fi: Lataa esimääritetyt vaihtoehdot

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
fi: Käytä listaa esisyötetyistä vaihtoehdoista manuaalisen syöttämisen sijaan. Vaihtoehtoja ei voi muokata mikäli käytät esirakennettua listaa.

en: Customize keys (Advanced)
fi: Määritä avaimet (edistynyt)

en: Check this option if you want the select component to be of listbox type instead of radio buttons or checkboxes.
fi: Valitse tämä mikäli haluat käyttää valintakompontin näyttämisessä radionappeja valintaruutujen sijaan.

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
fi: Jokaisella vaihtoehdolla on oltava avain. Syötä vaihtoehdot muodossa "avain|Luettava vaihtoehto".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
fi: Vaihtoehtojen avainten on oltava alle 128 merkkiä pitkiä. Seuraavat avaimet ylittävät tämän rajoituksen:

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
fi: Kaavakkeen tallennus epäonnistui koska seuraavilla elementeillä on samat avaimet ja ne ovat saman isännän alla. Muokkaa jokaista komponenttia ja anna niille yksilöllinen avain, tämän jälkeen yritä siirtää niitä uudelleen.

en: Edit component: @name
fi: Muokkaa komponenttia: @name

en: US states
fi: Yhdysvaltain osavaltiot

en: Northern Marianas Islands
fi: Pohjois-Mariaanit

en: Updated date and time components to use ISO 8601 formatted strings in the submitted values.
fi: Päivitettiin aika ja päivä komponentit käyttämään formatoituja merkkijonoja syötetyissä arvoissa.

en: Removed Webform-specific daylight savings handling, now provided by Date API module if available.
fi: Poistettiin verkkolomakekohtainen talviajan hallinta. Toiminnalisuuden tarjoaa Date API moduuli mikäli käytettävissä.

en: Production (Minified)
fi: Tuotanto (Minified)

en: Development (Uncompressed Code)
fi: Kehitys (pakkaamaton koodi)

en: Is not empty (NOT NULL)
fi: Ei ole tyhjä (NOT NULL)

en: Automatic live preview
fi: Automaattinen reaaliaikainen esikatselu

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
fi: Näkymä on luotu views versiolle @import_version mutta sinulla on käytössäsi vain @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
fi: Puuttuva/rikkinäinen valitsin @table > @field

en: Disable automatic live preview
fi: Poista käytöstä reaaliaikainen esikatselu

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
fi: Näyttöruutu on asettanut poluksi node/%. Tämä ei välttämättä tuota haluttuja tuloksia. Jos sinulla on useampi kuin yksi versio solmunäkymästä, on suositeltavaa käyttää paneeleita.

en: Get all nodes tagged with a term.
fi: Hae kaikki termillä merkityt solmut.

en: Related term
fi: Liittyvä termi

en: A related term of the term.
fi: Termiin liittyvä termi.

en: Taxonomy Term ID from URL
fi: Luokittelutermin ID urlista

en: Translate link
fi: Käännöslinkki

en: Provide a simple link to translate the node.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin solmun kääntämiseksi.

en: The Authmap ID.
fi: Authmap ID

en: Authentication name
fi: Autentikointinimi

en: The unique authentication name.
fi: Yksilöllinen autentikointinimi.

en: The name of the module managing the authentication entry.
fi: Autentikointisyötettä hallinnoivan moduulin nimi.

en: Use absolute link (begins with "http://")
fi: Käytä absoluuttista polkua (alkaa "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
fi: Mikäli haluat käyttää "näytä kenttä linkkinä" ominaisuutta, sinun pitää valita tämä vaihtoehto.

en: Link this field to its node revision
fi: Liitä kenttä solmun versioon

en: Output machine name
fi: Näytä koneluettava nimi

en: Display field as the node type machine name.
fi: Näytä kenttä solmun koneluettavana nimenä.

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
fi: Käytä Drupalin luokittelutermin polkuja luodaksesi muropolun linkit

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
fi: Mikäli valittuna, muropolun linkit luodaan käyttäen Drupalin standarditapaa views-moduulin oman luontitavan sijasta. Tämä on hyödyllistä mikäli käytät moduuleita kuten luokittelun uudelleenohjaus (taxonomy redirect) luokittelutermiesi linkkien muokkaamisessa.

en: Load default argument from term page
fi: Lataa oletusargumentti termisivulta

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
fi: Muuta näytettävien CSS luokkien nimeä/nimiä.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
fi: Näkymään lisättävien CSS luokkien nimet. Tämä sallii sinun käyttää yksilöityä CSS koodia jokaiselle näkymälle. Voit myös määritellä useita luokkia välilyönneillä eroteltuina.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
fi: CSS luokkien on oltava alphanumeerisia tai vain heittopilkkuja

en: Choose text
fi: Valitse teksti

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
fi: Teksti joka näytetään oletusarvoisesti valittuna vaihtoehtona ponnahdusvalikossa.

en: Term edit link
fi: Termin muokkauslinkki

en: Provide a simple link to edit the term.
fi: Tarjoaa yksinkertaisen linkin termin muokkaamiseen.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
fi: Valitse arvot sen mukaan kuinka monta osumaa haluat käyttäjien voivan näyttää sivua kohden. Erottele luvut pilkuilla.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
fi: Tämän ollessa valittuna käyttäjät voivat valita kuinka monta osumaa ohitetaan alussa.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
fi: Syötä numeeristen arvojen lista pilkuilla eroteltuina, esim: 10, 20, 50, 100

en: There is no Views Slideshow plugin enabled. Go to the !modules and enable a Views Slideshow plugin module. For example Views Slideshow Singleframe.
fi: Yhtäkään Views Slideshow pluginnia ei ole käytössä. Käy !modules sivulla ja ota käyttöön Views Slideshow plugin moduuli. Esimerkiksi Views Slideshow Singleframe.

en: Pause On Click
fi: Pysäytä hiiren klikkauksella

en: Pause when the slide is clicked.
fi: Pysäytä hiiren klikkauksella kun diaa klikataan.

en: Enable popup calendar
fi: Ota käyttöön popup-kalenteri

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
fi: Ota käyttöön JavaScript päivämäärävalitsin päivämääräkentän perään.

en: Open popup calendar
fi: Avaa popup-kalenteri

en: Removed the webform_debug variable which is no longer used.
fi: Poistettiin webform_debug arvo jota ei enää käytetä.

en: Configuration is being provided by code.
fi: Asetukset tulevat koodin puolelta.

en: Make the slide window height fit the largest slide
fi: Aseta dian ikkunan korkeus vastaamaan korkeinta diaa

en: End slideshow after last slide
fi: Päätä diaesitys viimeisen dian jälkeen

en: No tokens available.
fi: Ei käytettävissä olevia merkkejä.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
fi: Valitse valitsemaasi tekstiin syötettävä merkki.

en: List of the currently available tokens on this site
fi: Sivustolla tällä hetkellä käytettävissä olevat merkit

en: Insert this token into your form
fi: Lisää merkkejä kaavakkeeseesi

en: First click a text field to insert your tokens into.
fi: Valitse ensin teksti johon merkit syötetään.

en: View my account
fi: Näytä käyttäjätilini

en: Edit my account
fi: Muokkaa käyttäjätiliäni

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
fi: Tiedostoa %filename ei voida ladata. Sallitut tiedostopäätteet: %extensions.

en: CTools PHP requirements
fi: CToolsin PHP vaatimukset

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
fi: CTools vaatii tiettyjä ominaisuuksia jotka ovat saatavilla vain PHP versio 5.2.0:sta ylöspäin.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
fi: CToolsin CSS-välimuistihakemiston @path luominen epäonnistui. Tarkista tiedostohakemistosi oikeudet.

en: Select base style
fi: Valitse perustyyli

en: Missing settings cache.
fi: Puuttuva asetuksien välimuisti.

en: XX-Small
fi: XX-Pieni

en: X-Small
fi: X-Pieni

en: X-Large
fi: X-Suuri

en: XX-Large
fi: XX-Suuri

en: Letter spacing
fi: Kirjainten väli

en: Word spacing
fi: Sanojen väli

en: Decoration
fi: Koristelu

en: Overline
fi: Yliviivaa

en: Line-through
fi: Läpiviiva

en: Oblique
fi: Viisto

en: Small-caps
fi: Kapiteelikirjaimet

en: Capitalize
fi: Muunna isoiksi alkukirjaimiksi

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
fi: Sinulla ei ole riittäviä käyttöoikeuksia tämän toiminnon suorittamiseksi.

en: You account permissions do not permit you to import.
fi: Käyttöoikeutesi eivät salli tuontia.

en: String: URL path
fi: Merkkijono: verkko-osoite

en: Control access by the current path.
fi: Hallinnoi pääsyä tämänhetkisen verkko-osoitteen perusteella.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
fi: Huomaa: jos kontekstia ei ole valittuna, käytetään tämänhetkisen sivun polkua.

en: Allow access on the following pages
fi: Salli pääsy seuraaville sivuille

en: Allow access on all pages except the following pages
fi: Salli pääsy kaikille paitsi seuraaville sivuille

en: Current path
fi: Tämänhetkinen polku

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
fi[0]: @identifier on polku "@paths"
fi[1]: @identifier yksi poluista "@paths"

en: @identifier is not "@paths" | @identifier type is not one of "@paths"
fi[0]: @identifier ei ole polku "@paths"
fi[1]: @identifier ei ole yksi poluista "@paths"

en: Taxonomy: parent term
fi: Luokittelu: isäntätermi

en: Control access by existence of a parent term.
fi: Hallitse pääsyä olemassaolevan isäntätermin perusteella.

en: Select the vocabulary for this form. If there exists a parent term in that vocabulary, this access check will succeed.
fi: Valitse sanasto tälle lomakkeelle. Mikäli luokittelussa on olemassa isäntätermi, pääsyoikeuden tarkistus onnistuu.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
fi: Termillä "@term" on isäntä sanastossa "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
fi: Hallitse pääsyä luokittelun perusteella.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
fi: Vain valitut luokittelut ovat valideja.

en: Current theme
fi: Tämänhetkinen teema

en: Control access by checking which theme is in use.
fi: Hallitse pääsyä tarkistamalla, mikä teema on käytössä.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
fi: Tämä on käytettävissä vain jos tämänhetkinen teema on käytössä.

en: Error, unset theme
fi: Virhe, unsettaa teema

en: Current theme is "@theme"
fi: Tämänhetkinen teema on "@theme"

en: Unpublished node @nid
fi: Julkaisematon solmu @nid

en: Book children
fi: Kirjan lapset

en: The children menu the book the node belongs to.
fi: Lapsivalikko johon kirjasolmu kuuluu.

en: Book children menu goes here.
fi: Kirjan lapset tulevat tähän.

en: "@s" book children
fi: "@s" kirjan lapset

en: Node terms
fi: Solmun termit

en: Taxonomy terms of the referenced node.
fi: Viitatun solmun luokittelutermit.

en: - All vocabularies -
fi: - Kaikki sanastot -

en: Optionally restrict the terms to a specific vocabulary, or allow terms from all vocabularies.
fi: Vaihtoehtoisesti rajoita tietyn sanaston termeihin tai salli kaikki termit kaikista sanastoista.

en: Term formatting
fi: Termien muotoilu

en: Taxonomy links (uses theme('links'))
fi: Luokittelulinkit (käyttää theme('links'))

en: Inline, delimited
fi: Sisällytetty, rajoitettu

en: Link to terms
fi: Linkitä termeihin

en: Check here to make the terms link to the term paths.
fi: Valitse tämä linkittääksesi termit termien polkuihin.

en: Term delimiter
fi: Termien rajoitin

en: "@s" terms from @vocabulary
fi: "@s" termit sanastosta @vocabulary

en: Feed icons
fi: Syötteen kuvakkeet

en: Add the site feed_icons statement as content.
fi: Lisää sivuston feed_icons lauseke sisältönä.

en: Site logo
fi: Sivuston logo

en: Add the logo trail as content.
fi: Lisää logopolku sisältönä.

en: Primary navigation links
fi: Päänavigaation linkit

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
fi: Lisää ensisijaiset navigointilinkit (paikalliset toiminnot) sisältönä.

en: Secondary navigation links
fi: Toissijaiset navigointilinkit

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
fi: Lisää toissijaiset navigointilinkit (paikalliset toiminnot) sisältönä.

en: Tabs type
fi: Välilehtien tyyppi

en: Primary and secondary
fi: Ensisijainen ja toissijainen

en: CSS id to use
fi: Käytettävä CSS ID

en: Term Description
fi: Termin kuvaus

en: Multiple terms from node
fi: Useita termejä solmusta

en: Adds a taxonomy terms from a node context; if multiple terms are selected, they wil be concatenated.
fi: Lisää luokittelutermit solmun kontekstista; mikäli useampia termejä on valittuna, ne yhdistetään.

en: Concatenator
fi: Yhdistäjä

en: When the value from this context is passed on to a view as argument, the terms can be concatenated in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
fi: Kun arvo tästä kontekstista viedään näkymälle argumnettina, termit voidaan tiivistää muotoon 1+2+3 (OR operaatiolle) tai 1,2,3 (AND operaatiolle).

en: The text of this link will be "@more". This setting can only be modified on the View configuration.
fi: Tämän linkin teksti on "@more". Tämä asetus on muutettavissa ainoastaan näkymän asetuksissa.

en: Fields override
fi: Ohita kentät

en: Panels: saved display "%title" with display id %did
fi: Paneelit: tallennettiin näkymä "%title" id:llä %did

en: Panels: saved display with id %did
fi: Paneelit: tallennettiin näkymä id:llä %did

en: Manage this mini-panel
fi: Ylläpidä minimpaneelia

en: Missing plugin
fi: Puuttuva plugin

en: The name of this style. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fi: Tyylin nimi. Nimi näytetään ylläpitoliittymässä tyylin tunnistamiseksi.

en: A description of what this style is, does or is for, for administrative use.
fi: Tyylin kuvaus ylläpidollisiin tarkoituksiin

en: You must choose an administrative title.
fi: Sinun on valittava ylläpidollinen otsikko.

en: You must choose a machine name.
fi: Sinun on valittava koneluettava nimi.

en: Create custom style
fi: Luo kustomoitu tyyli

en: Make this style available to other regions or panes
fi: Mahdollista tyylin käyttö muissa ruuduissa tai alueissa

en: Basic styles
fi: Perustyylit

en: A plain box with an optional border. You may set the color of the text and the border.
fi: Puhdas laatikko vaihtoehtoisella rajalla. Voit määritellä tekstin ja rajan värin.

en: Header background
fi: Ylätunnisteen tausta

en: Header border
fi: Ylätunnisteen raja

en: Header font
fi: Ylätunnisteen fontti

en: Rounded shadow box
fi: Pyöristetty ja varjostettu laatikko

en: Text font
fi: Tekstin fontti

en: Stylizer
fi: Stylisoija

en: Allows choice of a stylizer style
fi: Sallii valita stylisoijan tyylin

en: Start Slideshow Paused
fi: Aloita diaesitys pysäytettynä

en: Start the slideshow in the paused state.
fi: Aloita diaesitys pysäytetyssä tilassa.

en: Start On Last Slide Viewed
fi: Aloita viimeisimpänä näytetystä diasta

en: When the user leaves a page with a slideshow and comes back start them on the last slide viewed.
fi: Kun käyttäjä poistuu diaesityksen sisältävältä sivulta ja palaa sivulle, aloita esitys viimeisimmästä näytetystä diasta.

en: Length of Time to Remember Last Slide
fi: Kuinka pitkään viimeisin näytetty dia muistetaan

en: The number of days to have the site remember the last slide. Default is 1
fi: Kuinka pitkään viimeisin näytetty dia muistetaan (päivinä). Oletus on 1

en: Custom style
fi: Kustomoitu tyyli

en: The input format for the (un)scheduling time/date. See the date() function for formatting options: http://www.php.net/manual/en/function.date.php (only the following format characters are supported (don't use 'G', 'a' or 'A' with Date Popup): djmnyYhHgGisaA)
fi: Julkaisupäivämäärän/kellonajan ja julkaisun peruuttamispäivämäärän/kellonajan syöttömuoto. Lisätietoa päivämäärien muotoiluista (PHP:n date() funktio) saat PHP:n manuaalista sivulta http://www.php.net/manual/en/function.date.php (vain seuraavia merkkejä tuetaan (älä käytä 'G', 'a' tai 'A' Date Popup moduulin kanssa: djmnyYhHgGisaA)

en: Scheduled for publishing
fi: Ajasta julkaistavaksi

en: Scheduled for unpublishing
fi: Ajasta julkaisutilan peruuttamista varten

en: Not scheduled
fi: Ei ajastettu

en: Comment creation
fi: Kommentin luonti

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
fi: Ylätason termi suodattamattomana.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
fi: Ylätason termin sanasto suodattamattomana.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
fi: Suodattamaton valikon polku samaan tapaan kuin muropolussa ilmenee, poislukien Etusivu tai [menu]. Eroteltuina "/" merkeillä.

en: The current
fi: Nykyinen

en: raw user input
fi: käyttäjän syöttämä raakatieto

en: Warning: Token value contains raw user input.
fi: Varoitus - Merkki sisältää käyttäjän syöttämää raakatietoa.

en: !description year (four digit)
fi: !description vuosi (neljän numeron näyttötapa)

en: !description year (two digit)
fi: !description vuosi (kahden numeron näyttötapa)

en: !description month (full word)
fi: !description kuukausi (koko sana)

en: !description month (abbreviated)
fi: !description kuukausi (lyhennettynä)

en: !description month (two digits with leading zeros)
fi: !description kuukausi (kahden numeron näyttötapa etunollilla)

en: !description month (one or two digits without leading zeros)
fi: !description kuukausi (yhden tai kahden numeron näyttötapa ilman etunollia)

en: !description week (two digits with leading zeros)
fi: !description viikko (kahden numeron näyttötapa etunollilla)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
fi: !description päivämäärä (viikonpäivän numeerinen näyttötapa)

en: !description day (full word)
fi: !description päivä (koko sana)

en: !description day (abbreviation)
fi: !description päivä (lyhennelmä)

en: !description day (two digits with leading zeros)
fi: !description päivä (kahden numeron näyttötapa etunollilla)

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
fi: !description päivä (yhden tai kahden numeron näyttötapa ilman etunollia)

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item.
fi: Solmun valikkolinkin teksti suodattamattomana.

en: Select node type
fi: Valitse solmun tyyppi

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
fi: Mikäli valittuna, verkko-osoite kenttä validoidaan verkko-osoitteeksi.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
fi: Mikäli valittuna, verkko-osoite ei ole pakollinen ja pelkän otsikon syöttö on mahdollista. Jos verkko-osoitetta ei ole määritettynä, otsikko näytetään puhdastekstinä.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
fi: Kun linkki tulostetaan, siihen lisätään tämä luokkamääritys. Mikäli haluat useamman kuin yhden luokan, erottele ne välilyönneillä.

en: Title, as plain text
fi: Otsikko, puhdastekstinä

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
fi: @handler yritti lisätä ylimääräisen kentän @identifier mutta taulua @table ei voitu luoda!

en: Fill up single line
fi: Täytä yksittäinen rivi

en: Amount of time in milliseconds between transitions. Set the value to 0 to not rotate the slideshow automatically.
fi: Sivunsiirtojen välinen aika millisekunteina. Aseta arvoksi 0 jos haluat kierittää diaesitystä automaattisesti.

en: Pause When the Slideshow is Not Visible
fi: Pysäytä diaesitys sen ollessa piilossa

en: Entire slide
fi: Koko dia

en: Set amount of vertical
fi: Aseta pystysuora arvo

en: Set amount of horizontal
fi: Aeta vaakasuora arvo

en: Set total area of the slide
fi: Aseta dian kokonaisala

en: Amount of Slide Needed to be Shown
fi: Näytettävän liu'utuksen määrä

en: The amount of the slide that needs to be shown to have it rotate. You can set the value in percentage (ex: 50%) or in pixels (ex: 250). The slidehsow will not rotate until it's height/width/total area, depending on the calculation method you have chosen above, is less than the value you have entered in this field.
fi: Liu'utuksen määrä joka tarvitaan jotta se kierittyisi. Voit asettaa arvon prosentteina (esim.: 50%) tai pikseleinä (esim.: 250px). Diaesitys ei kierity ennenkuin sen korkeus/leveys/kokonaisalue, riippuen yllä valitusta laskentatavasta, on pienempi kuin tähän kenttään syöttämäsi arvo.

en: Items per slide
fi: Elementtiä per dia

en: The number of items per slide
fi: Elementtien määrä per dia

en: Edit components
fi: Muokkaa osia

en: All components of this type are exported by other features or modules.
fi: Kaikki tämäntyyppiset osat ladataan toisten ominaisuuksien tai moduulien kautta.

en: Required by: !dependents
fi: Riippuu: !dependents

en: Conflicts with: !conflicts
fi: Törmää: !conflicts

en: The feature !module cannot be enabled because it has unmet requirements.
fi: Ominaisuutta !module ei voida ottaa käyttöön koska kaikki sen riippuvuudet eivät täyty.

en: @module does not appear to include the @include file.
fi: @module ei sisällä tiedostoa @include.

en: The file @filename has been deprecated and can be removed.
fi: Tiedosto @filename on tarpeeton ja sen voi poistaa.

en: Conflicts with another feature
fi: Törmää toisen ominaisuuden kanssa

en: Custom ruleset
fi: Kustomoitu sääntöryhmä

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
fi: Kustomoidut sääntösarjat ovat yhdistelmiä pääsynhallintapluginneista joita voit käyttää pääsyn hallintaan, valinnan kriteereihin sekä paneelien näkyvyyteen.

en: There are no custom rulesets.
fi: Kustomoituja sääntösarjoja ei ole tällä hetkellä määritettynä.

en: Manage custom rulesets
fi: Hallitse kustomoituja sääntösarjoja

en: Custom rulesets
fi: Kustomoidut sääntösarjat

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
fi: Luo kustomoituja, uudelleenkäytettäviä pääsysääntösarjoja sovelluksille kuten Panels.

en: ruleset
fi: sääntöjoukko

en: Ruleset
fi: Sääntöjoukko

en: rulesets
fi: sääntöjoukot

en: Rulesets
fi: Sääntöjoukot

en: Custom content
fi: Kustomoitu sisältö

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
fi: Kustomoidut sisältöpaneelit ovat perus HTML:ää jota syötät ja jota voidaan uudelleenkäyttää kaikissa paneeleissasi.

en: There are no custom content panes.
fi: Kustomoituja sisältöpaneeleita ei tällä hetkellä ole.

en: Manage custom content
fi: Hallitse kustomoitua sisältöä

en: Custom content panes
fi: Kustomoidut sisältöpaneelit

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
fi: Luo kustomoituja, siirrettäviä ja uudelleenkäytettäviä sisältöpaneeleita sovellutuksille kuten Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
fi: Missä kategoriassa tämä näytetään. Mikäli tyhjä, kategoria on "Mikä tahansa".

en: content pane
fi: sisältöpaneeli

en: content panes
fi: sisältöpaneelit

en: Content panes
fi: Sisältöpaneelit

en: @type will not display due to missing context
fi: @type ei näytetä johtuen puuttuvasta kontekstista

en: Reverse (NOT)
fi: Käänteinen (NOT)

en: The plugin definition of @plugin is missing the %key key.
fi: Pluginmääritykseltä pluginnille @plugin puuttuu avain %key.

en: The plugin definition of @plugin cannot locate schema %schema.
fi: Pluginmääritys pluginnille @plugin ei löydä skeemaa %schema.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
fi: Pluginmääritys pluginnille @plugin käyttää skeemaa %schema mutta siltä puuttuu vientiominaisuus.

en: Add a new @plugin
fi: Lisää uusi @plugin

en: Edit @plugin %title
fi: Muokkaa @plugin %title

en: Clone @plugin %title
fi: Kloonaa @plugin %title

en: Import @plugin
fi: Tuo @plugin

en: Export @plugin %title
fi: Vie @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
fi: Oletko varma että haluat palauttaa tämän %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
fi: Tämä poistaa pysyvästi kaikki elementtiin tehdyt muutokset.

en: The item has been reverted.
fi: Elementti on palautettu.

en: This action will permanently remove this item from your database..
fi: Tämä toiminto poistaa elementin pysyvästi tietokannastasi.

en: %title has been created.
fi: %title on luotu.

en: %title could not be created.
fi: %title ei voitu luoda.

en: %title has been updated.
fi: %title on päivitetty.

en: %title could not be updated.
fi: %title ei voitu päivittää.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
fi: Voit tuoda viedyn määritelmän kopioimalla sen objektikoodin allaolevaan kenttään.

en: @plugin %title was enabled.
fi: @plugin %title otettu käyttöön.

en: @plugin %title was disabled.
fi: @plugin %title poistettu käytöstä.

en: Configuration error. No handler found.
fi: Asetusvirhe. Käsittelijää ei löydy.

en: No item found.
fi: Elementtejä ei löytynyt

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
fi: Viennin määritykseltä taululla @table puuttuu "pääavain" ominaisuus.

en: Configure style
fi: Säädä tyyliä

en: Limit to these vocabularies
fi: Rajoita näihin sanastoihin

en: If no vocabularies are checked, terms from all vocabularies will be accepted.
fi: Mikäli sanastoja ei ole valittuna, termit kaikista sanastoista ovat sallittuja.

en: Missing/deleted content
fi: Puuttuva/poistettu sisältö

en: Make this content reusable
fi: Tee sisällöstä uudelleenkäytettävää

en: The machine readable name of this content. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fi: Sisällön koneluettava nimi. Nimen on oltava yksilöllinen sisältäen ainoastaan aakkosnumeerisia merkkejä sekä alaviivoja. Et voi muuttaa arvoa jälkikäteen!

en: A description of what this content is, does or is for, for administrative use.
fi: Sisällön kuvaus, mitä se tekee tai mitä varten se on. Vain ylläpitoa varten.

en: The name can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
fi: Nimi voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, alaviivoja ja numeroita.

en: Content with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
fi: Tämän niminen sisältö on jo olemassa. Valitse jokin muu nimi tai poista olemassaoleva sisältö ennen uuden luomista.

en: Link the node title to the node
fi: Linkitä solmun otsikko solmuun

en: Check this box if you would like your pane title to link to the node.
fi: Valitse tämä mikäli haluat että paneelin otsikko linkitetään solmuun.

en: Select a build mode for this node.
fi: Valitse solmun rakennusmuoto.

en: Shows links to register or login.
fi: Näytä linkit rekisteröitymiseen tai sisäänkirjautumiseen.

en: If anonymous comments are not allowed, this will display the register and login links.
fi: Mikäli kommentointi ei ole sallittua, tämä näyttää kirjautumis- ja rekisteröitymislinkit.

en: - No tag -
fi: - Ei tagia -

en: CSS class to use
fi: Käytettävä CSS-luokka

en: Enabled, name
fi: Käytössä, nimi

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
fi: Sinulla on tallentamattomia muutoksia. Muutoksista tulee pysyviä vasta kun olet painanut <em>Tallenna</em>.

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
fi: Tämä näkyy ylläpitoliittymässä tunnistamisen helpottamiseksi.

en: The unique ID for this @export.
fi: Yksilöölinen ID tälle @export.

en: @plugin code
fi: @plugin koodi

en: Allow import to overwrite an existing record.
fi: Salli tuonnin ylikirjoittaa olemassaoleva sisältö.

en: Unable to get an import from the code. Errors reported: @errors
fi: Sisällön tuonti koodista epäonnistui. Virheet: @errors

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
fi: Viennin ID voi sisältää ainoastaan pieniä kirjaimia, alaviivoja sekä numeroita.

en: A @plugin with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
fi: Tämänniminen @plugin on jo olemassa. Valitse jokin muu nimi tai poista olemassaoleva ennen uuden luomista.

en: Node edit form from node
fi: Solmun muokkauslomake solmusta

en: Adds node edit form from a node context.
fi: Lisää solmun muokkauslomakkeen solmukontekstista.

en: Custom styles can be applied to Panel regions and Panel panes.
fi: Kustomoituja tyylejä voidaan käyttää paneelialueille ja paneeliruuduille.

en: There are no custom styles.
fi: Kustomoituja tyylejä ei löytynyt.

en: Manage styles
fi: Ylläpidä tyylejä

en: administer stylizer
fi: ylläpidä stylizeria

en: Create custom styles for applications such as Panels.
fi: Luo kustomoituja tyylejä sovelluksille kuten Panels.

en: There are currently no style types available to add. You should enable a module that utilizes them, such as Panels.
fi: Tällä hetkellä ei ole lisättäviä tyylityyppejä. Sinun on otettava käyttöön moduuli joka luo niitä, esimerkiksi Panels.

en: Administrative settings
fi: Ylläpitoasetukset

en: Select style type
fi: Valitse tyylin tyyppi

en: View attachment
fi: Näytä liitetiedosto

en: View context
fi: Näkymäkonteksti

en: Display the attachments on a view context.
fi: Näytä liitetiedostot näkymäkontekstissa.

en: "Before" attachment
fi: "Ennen" liite

en: "After" attachment
fi: "Jälkeen" liite

en: You must select at least one attachment to display.
fi: Sinun on valittava vähintään yksi näytettävä liite.

en: "@context" attachment
fi: "@context" liite

en: View empty text
fi: Näytä tyhjän näkymän teksti

en: Display the view empty text if there are no results.
fi: Näytä tyhjän näkymän teksti mikäli tuloksia ei ole.

en: "@context" empty text
fi: "@context" tyhjä teksti

en: View exposed widgets
fi: Näytä käyttäjälle näytettävät suodattimet

en: Display the view exposed widgets if there are no results.
fi: Näytä käyttäjälle näytettävät suodattimet mikäli tuloksia ei ole.

en: "@context" exposed widgets
fi: "@context" käyttäjälle näytettävät suodattimet

en: View feed icon
fi: Näytä syötteen kuvake

en: Display the view feed icon if there are no results.
fi: Näytä syötteen kuvake jos tuloksia ei ole.

en: "@context" feed icon
fi: "@context" syötteen kuvake

en: View footer
fi: Näytä alatunniste

en: Display the view footer if there are no results.
fi: Näytä näkymän alatunniste mikäli tuloksia ei ole.

en: "@context" footer
fi: "@context" alatunniste

en: View header
fi: Näytä ylätunniste

en: Display the view header if there are no results.
fi: Näytä näkymän ylätunniste mikäli tuloksia ei ole.

en: "@context" header
fi: "@context" ylätunniste

en: View pager
fi: Näkymän sivutus

en: Display the view pager if there are no results.
fi: Näytä näkymän sivutus jos tuloksia ei ole.

en: "@context" pager
fi: "@context" sivutus

en: View row
fi: Näkymän rivi

en: Select context
fi: Valitse konteksti

en: Configure rows
fi: Säädä rivejä

en: Invalid context selected.
fi: Epäkelpo konteksti valittu.

en: Context contains an invalid view.
fi: Sisältää epäkelvon näkymän.

en: Row @number
fi: Rivi @number

en: Display specific fields
fi: Näytä määritellyt kentät

en: Row information
fi: Rivitiedot

en: Broken view
fi: Rikkinäinen näkymä

en: Displaying: !fields
fi: Näytetään: !fields

en: Displaying no fields due to misconfiguration.
fi: Rivejä ei näytetä asetusvirheestä johtuen.

en: Displaying the configured row.
fi: Näyttää konfiguroidun rivin.

en: "@context" row @rows | "@context" rows @rows
fi[0]: "@context" rivi @rows
fi[1]: "@context" rivit @rows

en: Loads a view result into a context that can then be displayed across a panel or turned into other contexts.
fi: Lataa näkymän tuloksen kontekstiin joka voidaan näyttää paneelissa tai muuntaa toisiksi konteksteiksi.

en: There are currently no views with Context displays enabled. You should go to the view administration and add a Context display to use a view as a context.
fi: Kontekstinäkymiä sisältäviä näkymiä ei ole käytössä. Käyttääksesi näkymää kontekstina, sinun on käytävä näkymien hallintasivulla ja lisättävä kontekstinäkymä.

en: You must select a view.
fi: Sinun on valittava näkymä.

en: Node from view
fi: Solmu näkymästä

en: Extract a node context from a view context of the base type node.
fi: Tulosta solmukonteksti perus sisältötyypin näkymäkontekstista.

en: Row number
fi: Rivin numero

en: Row number must be a positive integer value.
fi: Rivin numeron on oltava positiivinen kokonaisluku.

en: Term from view
fi: Termi näkymästä

en: Extract a term context from a view context of the base type term.
fi: Hae termikonteksti perustyypin termin näkymäkontekstista.

en: User from view
fi: Käyttäjä näkymästä

en: Extract a user context from a view context of the base type user.
fi: Hae käyttäjäkonteksti perustyypin käyttäjän näkymäkontekstista.

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
fi: Tekee näkymän tuloksista kontekstina käytettäviä esimerkiksi Panels moduulissa ja muissa sovellutuksissa.

en: Contains rows in contexts.
fi: Sisältää rivejä konteksteissa.

en: Context settings
fi: Kontekstin asetukset

en: This is the title that will appear for this view context in the configure context dialog. If left blank, the view name will be used.
fi: Otsikko joka näytetään tälle näkymäkontekstille kontekstien asetusdialogissa. Mikäli tyhjä, käytetään näkymän nimeä.

en: Use exposed widgets form as pane configuration
fi: Käytä näyttäjälle esitettävien widgettien lomaketta paneelin asetuksina

en: Panels is enabled but CTools is out of date. All Panels modules are disabled until CTools is updated. See the status page for more information.
fi: Paneelit on käytössä mutta CTools on vanhentunut. Kaikki paneelimoduulit ovat poissa käytöstä kunnes CTools on päivitetty. Lisätietoja saat sivuston tila-sivulta.

en: Panel region
fi: Paneelialue

en: Panel pane
fi: Paneeliruutu

en: administer panels layouts
fi: ylläpidä paneeleiden ulkoasuja

en: use panels in place editing
fi: käytä paneeleita paikan muokkauksessa

en: Get a bird's eye view of items related to Panels.
fi: Katso paneeleihin liittyvää sisältöä lintuperspektiivistä.

en: Panels cannot be updated because CTools 1.7 (API v1.7.2) is required. Please update CTools and then try update.php again.
fi: Paneeleiden päivittäminen epäonnistui koska CTools 1.7 (API v1.7.2) vaaditaan. Päivitä CTools ja aja uudelleen update.php.

en: Panels operating normally
fi: Paneelit toimii normaalisti

en: Panels is operating normally - no out-of-date plugins or modules are forcing it into legacy mode
fi: Paneelit toimii normaalisti – mikään vanhentunut plugin tai moduuli ei pakota sitä legacy-tilaan

en: Panels is operating in Legacy mode due to the following issues:
fi: Panels toimii Legacy tilassa seuraavista ongelmista johtuen:

en: Panels operating in Legacy mode
fi: Paneelit toimii Legacy muodossa

en: Custom layout
fi: Kustomoitu ulkoasu

en: Custom layouts can add more, site-specific layouts that you can use in your panels.
fi: Kustomoitujen ulkoasujen avulla voit tuottaa uusia sivustokohtaisia ulkoasuja paneeleissa käytettäväksi.

en: There are no custom layouts.
fi: Kustomoituja ulkoasuja ei löydy.

en: Manage custom layouts
fi: Ylläpidä kustomoituja ulkoasuja

en: Panels 3.6 made changes to the rendering order in a way that affects certain style plugins. The above modules implement style plugins, but have not indicated their compatibility with this new system. See !link for information on how to update style plugins to the new system.
fi: Paneelit 3.6 muutti sisällön renderöintitapaa tavalla joka vaikutti joihinkin tyylipluginneihin. Yllämainitut moduulit käyttävät tyylipluginneja mutta niiden yhteensopivuudesta ei ole varmuutta. Lisätietoa tyylipluginnejen päivittämistä uutta järjestelmää varten saat sivulta !link.

en: Style plugins
fi: Tyylipluginnit

en: Renders a panel normally. This is the most common option.
fi: Renderöi paneeli tavanomaiseen tapaan. Tämä on yleisin vaihtoehto.

en: Add new pane
fi: Lisää uusi ruutu

en: Customize this page
fi: Kustomoi sivua

en: Provide a UI for managing some Panels directly on the frontend, instead of having to use the backend.
fi: Tarjoa käyttöliittymä joidenkin paneeleiden muokkaamiseksi käyttöliittymän kautta tarvitsematta käyttää ylläpitoliittymää.

en: Allows privileged users to update and rearrange the content while viewing this panel.
fi: Salli tarvittavin oikeuksin varustettujen käyttäjien päivittää ja muokata ja uudelleenjärjestää sisältöä paneelia katsoessaan.

en: This will discard all unsaved changes. Are you sure?
fi: Tämä hukkaa kaikki tehdyt muutokset. Oletko varma?

en: Placeholder for empty "@title"
fi: Kirjanmerkki tyhjälle "@title"

en: This panel is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old.
    
    Click OK to break this lock and discard any changes made by !user.
fi: Käyttäjä !user on muokannut paneelia ja tämän takia paneeli on lukittu muilta käyttäjiltä. Lukko on !age vanha. Valitse OK rikkoaksesi lukko, tämä valinta hukkaa kaikki käyttäjän !user tekemät tallentamattomat muutokset.

en: Missing layout
fi: Puuttuva ulkoasu

en: mini panel
fi: minipaneeli

en: mini panels
fi: minipaneelit

en: Renderer
fi: Renderöijä

en: delete any panel-nodes
fi: poista mitä tahansa paneelisolmuja

en: delete own panel-nodes
fi: poista omia paneelisolmuja

en: Only one criterion must pass.
fi: Vain yhden kriteerin on läpäistävä.

en: Layout: @layout couldn't been found, maybe the theme is disabled.
fi: Ulkoasua @layout ei löytynyt, tarkista teeman käytettävyys.

en: What category this layout should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
fi: Missä kategoriassa haluat tämän ulkoasun näkyvän. Mikäli et valitse kategoriaa, järjestelmä näyttää sen kategoriassa "Sekalaista".

en: Broken/missing plugin
fi: Puuttuva/rikkinäinen plugin

en: layouts
fi: ulkoasut

en: Builders
fi: Rakentajat

en: Reuse layout
fi: Uudelleenkäytä ulkoasua

en: Canvas settings
fi: Kankaan asetukset

en: Configure canvas
fi: Muokkaa kankaan asetuksia

en: Canvas class
fi: Kankaan luokka

en: This class will the primary class for this layout. It will also be appended to all column, row and region_classes to ensure that layouts within layouts will not inherit CSS from each other. If left blank, the name of the layout or ID of the display will be used.
fi: Tätä luokkaa käytetään tämän ulkoasun pääluokkana. Luokkaa käytetään myös jokaisessa rivissa, palstassa ja alueessa varmistamassa etteivät ne peri tyylejä toisiltaan. Mikäli jätät tämän tyhjäksi, järjestelmä käyttää luokan nimenä ulkoasun nimeä tai näkymän ID:tä.

en: Column class
fi: Palstan luokka

en: This class will be applied to all columns of the layout. If left blank this will be panels-flexible-column.
fi: Tätä luokkaa käytetään kaikissa ulkoasun palstoissa. Jos jätät tämän tyhjäksi luokan nimeksi tulee panels-flexible-column.

en: Row class
fi: Rivin luokka

en: This class will be applied to all rows of the layout. If left blank this will be panels-flexible-row.
fi: Tätä luokkaa käytetään kaikilla ulkoasun riveillä. Jos jätät tämän tyhjäksi luokan nimeksi tulee panels-flexible-row.

en: This class will be applied to all regions of the layout. If left blank this will be panels-flexible-region.
fi: Tätä luokkaa käytetään kaikissa ulkoasun alueissa. Jos jätät tämän tyhjäksi luokan nimeksi tulee panels-flexible-region.

en: Scale fluid widths for IE6
fi: Skaalaa neste leveydet IE6:lle

en: IE6 does not do well with 100% widths. If checked, width will be scaled to 99% to compensate.
fi: IE6 suoriutuu huonosti 100% leveyksistä. Jos valitset tämän, skaalataan leveys 99%:iin kompensoimaan ongelmaa.

en: If a value is entered, the layout canvas will be fixed to the given pixel width.
fi: Jos annat arvon, ulkoasun leveys rajoitetaan annettuun pikselileveyteen.

en: Column separation
fi: Palstanerotin

en: How much padding to put on columns that are that are next to other columns. Note that this is put on both columns so the real amount is doubled.
fi: Kuinka paljon täytettä laitetaan toistensa vieressä sijaitsevien palstojen väliin. Huomaa että tämä täyte asetetaan palstan molempiin sivuihin joten määrä tuplaantuu ruudulla.

en: Region separation
fi: Alue-eroitin

en: How much padding to put on regions that are that are next to other regions. Note that this is put on both regions so the real amount is doubled.
fi: Kuinka paljon täytettä laitetaan toistensa vieressä sijaitsevien alueiden väliin. Huomaa että tämä täyte asetetaan alueen molempiin sivuihin joten määrä tuplaantuu ruudulla.

en: Row separation
fi: Rivieroitin

en: How much padding to put on beneath rows to separate them from each other. Because this is placed only on the bottom, not hte top, this is NOT doubled like column/region separation.
fi: Kuinka paljon täytettä laitetaan rivien alle erottamaan ne toisistaan. Koska tämä asetetaan ainoastaan pohjalle, se ei monistu palsta/alue eroittimien tapaan.

en: Enter a CSS class that will be used. This can be used to apply automatic styling from your theme, for example.
fi: Syötä käytettävä CSS-luokka. Tätä voidaan käyttää esimerkiksi automaattisen teemoituksen apuna.

en: Save this layout for reuse
fi: Tallenna ulkoasu uudelleenkäytettäväksi

en: If you save this layout for reuse it will appear in the list of reusable layouts at admin/build/panels/layouts, and you will need to go there to edit it. This layout will then become an option for all future panels you make.
fi: Jos tallennat ulkoasun uudelleenkäytettäväksi se näytetään uudelleenkäytettävien ulkoasujen listassa sivulla admin/build/panels/layouts ja sinun on mentävä kyseiselle sivulla muokataksesi sen asetuksia. Voit käyttää ulkoasua muissa paneeleissasi.

en: The machine readable name of this layout. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
fi: Ulkoasun koneluettava nimi. Nimen on oltava aakkosnumeerinen ja uniikki. Määritettyä arvoa ei voi muuttaa jälkikäteen!

en: A description of what this layout is, does or is for, for administrative use.
fi: Ulkoasun kuvaus ylläpidollista käyttöä varten.

en: Keep current panel layout flexible
fi: Säilytä nykyinen paneeliulkoasu joustavana

en: If checked, this panel will continue to use a generic flexible layout and will not use the saved layout. Use this option if you wish to clone this layout.
fi: Jos valitset tämän asetuksen, paneeli käyttää yleistä joustavaa ulkoasua tallennetun ulkoasun sijaan. Käytä tätä vaihtoehtoa jos haluat monistaa ulkoasun.

en: That name is used by another layout: @layout
fi: Nimi on jo toisen ulkoasun @layout käytössä

en: Columns: 1
fi: Palstat: 1

en: Columns: 3
fi: Palstat: 3

en: Columns: 2
fi: Palstat: 2

en: That name is used by another style: @page
fi: Nimi on toisen tyylin @page käytössä

en: Presents the panes or panel regions with a rounded corner box around them
fi: Näyttää paneelien alueet tai ruudut pyöristetyillä kulmilla varustettujen laatikoiden sisällä

en: State on new pages
fi: Uusien sivujen tila

en: Choose toolbar behavior on new page loads.
fi: Valitse työkalupalkin toimintatapa uusien sivulatausten yhteydessä.

en: Remember from previous page
fi: Muista edelliseltä sivulta

en: If the administrative menu is not working properly, you may need to wipe and rebuild it from scratch. <strong>This option will reset any customizations made to your administrative menu items.</strong>
fi: Jos ylläpitovalikko ei toimi kunnolla, sinun ehkä tarvitsee poistaa se ja rakentaa uudelleen alusta. <strong>Tämä vaihtoehto poistaa kaikki ylläpitovalikkoosi tekemäsi kustomoinnit.</strong>

en: Administrative links.
fi: Ylläpitolinkit.

en: The unique ID of the author of the comment.
fi: Kommentin kirjoittajan yksilöllinen ID.

en: The title of the node the comment was posted to.
fi: Kommenttiin liittyvän solmun otsikko.

en: The login name of the author of the node.
fi: Solmun luojan käyttäjänimi.

en: The email address of the author of the node.
fi: Solmun luojan sähköpostiosoite.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
fi: Selitys  solmuun tehdyistä viimeisimmistä muutoksista.

en: Node modification
fi: Solmun muokkaus

en: User's registration
fi: Käyttääjän rekisteröitymispäivämäärä.

en: User's last login
fi: Käyttäjän viimeisin kirjautuminen

en: The current date in the user's timezone.
fi: Tämänhetkinen päivämäärä käyttäjän aikavyöhykkeessä.

en: The URL of the account edit page.
fi: Käyttäjätilin muokkaussivun osoite.

en: The title of the current page.
fi: Muokattavan sivun otsikko

en: The URL alias of the current page.
fi: Tämänhetkisen sivun osoitealias.

en: The URL of the current page.
fi: Tämänhetkisen sivun osoite.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
fi: Tämänhetkisen sivun numero näytettäessä sivutettuja listoja.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
fi: %element-title käyttää seuraavia virheellisiä tunnisteita: @invalid-tokens.

en: The unique ID of the node's menu link.
fi: Solmun valikkolinkin yksilöllinen ID.

en: The unique ID of the node's menu link parent.
fi: Solmun valikkolinkin ylätason yksilöllinen ID.

en: - Use default -
fi: - Käytä oletusta -

en: Branding
fi: Brändäys

en: Settings for site administration tools.
fi: Ylläpitotyökalujen asetukset.

en: Wipe and rebuild the administrative menu.
fi: Poista ja rakenna uudelleen ylläpitovalikko.

en: @token (defined by modules: @modules)
fi: @token (määritelty moduuleissa: @modules)

en: Duplicate tokens
fi: Samannimisiä merkkejä

en: The following tokens are defined by multiple modules and may cause problems when performing token replacement.
fi: Usemapi kuin yksi moduuli määrittelee seuraavat merkit ja tämä voi tuottaa ongelmia merkkien korvaamisessa.

en: Modal Login (default style)
fi: Modal Login (oletustyyli)

en: Login via modal
fi: Kirjaudu Modalin kautta

en: Modal Login (custom style)
fi: Modal Login (kustomoitu tyyli)

en: Wizard (no modal)
fi: Ohjattu toiminto (ei modal)

en: Wizard (default modal)
fi: Ohjattu toiminto (oletus modal)

en: Pick an animal
fi: Valitse eläin

en: Wizard (custom modal)
fi: Ohjattu toiminto (kustomoitu modal)

en: Replace text with "hello world"
fi: Korvaa tekstiä "hello worldillä"

en: Sample Content
fi: Esimerkkisisältö

en: Delete this row
fi: Poista tämä rivi

en: remain here
fi: pysy täällä

en: Go to your account
fi: Mene käyttäjätiliisi

en: your account
fi: käyttäjätilisi

en: Login Success
fi: Kirjautuminen onnistui

en: Choose animal
fi: Valitse eläin

en: Configure animal
fi: Säädä eläintä

en: Sheep
fi: Lammas

en: Configure sheep
fi: Säädä lammasta

en: Lizard
fi: Lisko

en: Configure lizard
fi: Säädä liskoa

en: Raptor
fi: Hirmulisko

en: Configure raptor
fi: Säädä hirmuliskoa

en: Choose your animal
fi: Valitse eläimesi

en: Name your sheep
fi: Nimeä lampaasi

en: What kind of sheep
fi: Minkälainen lammas

en: You have a @type sheep named "@name".
fi: Sinulla on @type lammas nimeltä "@name".

en: Name your lizard
fi: Nimeä liskosi

en: Venomous
fi: Myrkyllinen

en: You have a @type lizard named "@name".
fi: Sinulla on @type lisko nimeltä "@name".

en: non-venomous
fi: ei myrkyllinen

en: venomous
fi: myrkyllinen

en: Name your raptor
fi: Nimeä petosi

en: What kind of raptor
fi: Minkätyyppinen peto

en: Eagle
fi: Kotka

en: Hawk
fi: Haukka

en: Owl
fi: Pöllö

en: Domesticated
fi: Kesytetty

en: You have a @type @raptor named "@name".
fi: Sinulla on @type peto nimeltä "@name".

en: wild
fi: villi

en: domesticated
fi: kesytetty

en: Animal
fi: Eläin

en: Post-Login Action
fi: Kirjautumisen jälkeinen toiminto

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
fi: Chaos Tools (CTools) AJAX Esimerkki

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
fi: Esittelee Chaos AJAXin käyttöä.

en: Change general settings for this variant.
fi: Muuta tämän muunnelman yleisiä asetuksia.

en: 404 Page not found
fi: 404 Sivua ei löydy

en: 403 Access denied
fi: 403 Pääsy kielletty

en: 301 Redirect
fi: 301 Uudelleenohjaus

en: Redirect destination
fi: Uudelleenohjausosoite

en: Enter the path to redirect to. You may use keyword substitutions from contexts. You can use external urls (http://www.example.com/foo) or internal urls (node/1).
fi: Syötä uudelleenohjauspolku. Voit käyttää avainsanoja konteksteja kuvaamaan. Voit myös käyttää ulkoisia verkko-osoitteita (http://www.example.com/foo) tai sisäisiä osoitteita (node/1).

en: The first element in a path may not be dynamic.
fi: Polun ensimmäinen elementti ei voi olla dynaaminen.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. Note that CCK fields may be used as keywords using patterns like <em>%node:field_name-formatted</em>.
fi: Mikäli valittuna, kontekstin avainsanat korvataan tässä sisällössä. Huomaa että CCK kenttiä voidaan käyttää avainsanoina käyttäen kuvioita kuten <em>%node:field_name-formatted</em>.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. More keywords will be available if you install the Token module, see http://drupal.org/project/token.
fi: Mikäli valittuna, kontekstin avainsanat korvataan tässä sisällössä. Lisää avainsanoja saat jos asennat Token moduulin, lisätietoja löydät osoitteesta http://drupal.org/project/token.

en: User signature
fi: Käyttäjän allekirjoitus

en: The signature of a user.
fi: Käyttäjän allekirjoitus

en: "@s" user signature
fi: "@s" allekirjoitus

en: Inherit path
fi: Peri polku

en: Page wizards
fi: Paneeleiden luontityökalu

en: renderer::render_pane_content() hit with a non-array for the context
fi: renderer: render_pange_content() hit with a non-array for the context

en: Landing page wizard
fi: Laskeutumissivutyökalu

en: Landing pages are simple pages that have a path, possibly a visible menu entry, and a panel layout with simple content.
fi: Laskeutumissivut ovat yksinkertaisia sivuja joilla on osoite ja mahdollisesti valikkolinkki sekä paneeli-ulkoasua yksinkertaisella sisällöllä.

en: Add a visible menu entry for this page
fi: Luo valikkolinkki sivua varten

en: %, !, ?, #, or & cannot appear in the path.
fi: Merkkejä %, !, ?, # ja & ei voida käyttää osoitteessa.

en: Node template wizard
fi: Solmumallin luontityökalu

en: The node page wizard can help you override the node page for a type of node.
fi: Solmumallin luontityökalu sallii sinun ohittaa määritetyn tyyppisen solmun sivun.

en: WARNING! The node_view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This wizard cannot create a new node override while this page is locked. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
fi: VAROITUS! Käyttäjä !user on muokannut näkymää node_view ja näkymä on lukittuna muilta käyttäjiltä. Järjestelmä ei voi luoda uutta solmunohitusta sivun ollessa lukittuna. Klikkaa tästä <a href="!break">poistaaksesi lukko</a>.

en: Existing node templates
fi: Olemassaolevat solmumallit

en: Your node template has been created.
fi: Solmumallisi on luotu.

en: Panel fields
fi: Paneelikentät

en: Displays the fields in a panel rather than using a template.
fi: Näyttää kentät paneeleissa mallin sijaan.

en: Webform: !title
fi: Verkkolomake: !title

en: Form only
fi: Vain kaavake

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
fi: Tämä määrittelee kuinka verkkolomake esitetään lohkossa.

en: Max upload size must be a number in KB.
fi: Suurin sallittu latauskoko on ilmoitettava numerona KB.

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
fi: Sähköpostien oletusmuoto. Verkkolomakkeiden sähköpostivaihtoehdot ohittavat järjestelmänlaajuiset sähköpostiasetukset.

en: Format override
fi: Formaatin ohitus

en: Per-webform configuration of e-mail format
fi: Verkkolomakekohtainen sähköpostin muoto

en: Send all e-mails in the default format
fi: Lähetä kaikki sähköpostit oletusmuodossa

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
fi: Pakota kaikkien verkkolomake-sähköpostien lähetys oletusmuodossa.

en: No available components.
fi: Ei tarjollaolevia komponentteja.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
fi: Haluatko palauttaa mitä tahansa malliin tekemiäsi muutoksia oletusasetuksiin?

en: Send e-mail as HTML
fi: Lähetä sähköposti HTML muodossa

en: Include files as attachments
fi: Sisällytä tiedostot liitteinä

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
fi: Onnistuneen vastauksen jälkeen näytettävä viesti. Jos <em>vahvistussivu</em> on asetettu tämä viesti näytetään omana sivunaan, muussa tapauksessa viesti näytetään viestinä verkkolomakesivulla.

en: Redirection location
fi: Uudelleenohjauksen osoite

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
fi: Valitse mihin käyttäjät uudelleenohjataan onnistuneen lähetyksen jälkeen.

en: Confirmation page
fi: Vahvistussivu

en: No redirect (reload current page)
fi: Ei uudelleenohjausta (uudelleenlataa nykyinen sivu)

en: If enabled this webform will be available as a block.
fi: Tämän ollessa valittuna verkkolomake on saatavilla lohkona.

en: A valid URL is required for custom redirection.
fi: Uudelleenohjaukseen tarvitaan olemassaoleva osoite.

en: Select keys
fi: Valitse avaimet

en: Full, human-readable options (values)
fi: Täydet, selkokieliset vaihtoehdot (arvot)

en: Short, raw options (keys)
fi: Lyhyet arvot (avaimet)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
fi: Valitse mitkä osat vaihtoehdoista näytetään avain|arvo pareista.

en: Webform edit link
fi: Verkkolomakkeen muokkauslinkki

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki verkkolomakkeen komponenttien ja asetusten muuttamiseen.

en: Webform results link
fi: Verkkolomakkeen tuloslinkki

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
fi: Tarjoa yksinkertainen linkki verkkolomakkeen tuloksiin.

en: edit webform
fi: muokkaa verkkolomaketta

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
fi: Tämän tuloksen päätiedosto, suhteessa Drupalin juureen; esimerkiksi modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
fi: Kohdan nimi; esimerkiksi solmu.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
fi: Kohdan tyyppi, joko moduuli, teema tai theme_engine.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
fi: Boolean tunnistamassa, onko tämä kohta käytössä vaiko ei.

en: Schema version
fi: Skeemaversio

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
fi: Moduulin tietokannan skeeman versionumero. -1 jos moduuli ei ole asennettuna (sen tauluja ei ole olemassa); 0 tai moduulin hook_update_N() funktion suurin N joka on joko suoritettu tai on ollut olemassa kun moduuli asennettiin ensimmäisen kerran.

en: Learn more about the @module module.
fi: Lisätietoa moduulista @module

en: Learn more about the @module module by enabling the <a href="@path">Advanced help</a> module.
fi: Saat lisätietoa moduulista @module ottamalla käyttöön <a href="@path">Advanced help</a> moduulin.

en: Delete and save
fi: Poista ja tallenna.

en: Enable and save
fi: Ota käyttöön ja tallenna.

en: Disable and save
fi: Poista käytöstä ja tallenna

en: Revision: ID
fi: Sisältöversio: ID

en: Creates a node context from a revision ID argument.
fi: Luo solmukontekstin käyttäen sisältöversion ID:tä argumenttina.

en: Enter the revision ID of a node for this argument
fi: Syötä solmun sisältöversion ID tälle argumentille

en: HTML anchor
fi: HTML ankkuri

en: Term name, lowercased and spaces converted to dashes
fi: Termin nimi, pieninä kirjaimina ja valilyönnit muutettuina väliviivoiksi

en: Term name of first term, lowercased and spaces converted to dashes
fi: Ensimmäisen termin nimi pienillä kirjaimilla ja välilyönnit muunnettuna väliviivoiksi

en: Term name of all terms, separated by + or , and lowercased and spaces converted to dashes
fi: Kaikkien termien nimet + tai , merkeillä eroteltuina, pienillä kirjaimilla ja välilyönnit muunnettuna väliviivoiksi

en: Decimal places
fi: Desimaalipaikkoja

en: Allowed extensions: %ext
fi: Sallitut tiedostopäätteet: %ext

en: Maximum file size: %size
fi: Suurin sallittu tiedostokoko: %size

en: Auto resize
fi: Automaattinen koonmuutos

en: Publish countdown
fi: Julkaisun lähtölaskenta

en: Time until the article will be automatically published
fi: Solmun automaattiseen julkistamiseen jäljellä oleva aika

en: Unpublish countdown
fi: Julkaisun peruuttamisen lähtölaskenta

en: Time until the article will be automatically unpublished
fi: Solmun automaattiseen julkaisun peruuttamiseen jäljellä oleva aika.

en: Display countdown as
fi: Näytä jäljelläoleva aika muodossa

en: Smart mode
fi: Älykäs tila

en: Display time units
fi: Näytettävät aikayksiköt

en: Long (e.g. 3 days)
fi: Pitkä (esimerkiksi 3 päivää)

en: Short (e.g. 3d)
fi: Lyhyt (esimerkiksi 3p)

en: No units at all
fi: Ei aikayksiköitä

en: Standard text field
fi: Perus-tekstikenttä

en: Date Popup field
fi: Päivämäärän ponnahduskenttä

en: If the Date module's Date Popup module is enabled you may use the popup calendar for your field type.
fi: Jos Date moduulin Date Popup osamoduuli on käytössä, voit käyttää kenttätyypissäsi ponnahduskalenteria.

en: If you are using Date Popup, the following time formats are supported: !formats
fi: Jos käytät Date Popoupia seuraavat muodot ovat sallittuja: !formats

en: Extra Info
fi: Lisätietoa

en: The text entered into this field will be displayed above the scheduling fields in the node edit form.
fi: Tähän kenttään syötetty teksti näytetään solmun muokkaussivulla ajastuskenttien yläpuolella.

en: The Date Popup module only accepts the following formats: !formats
fi: Date Popup moduuli sallii vain seuraavat muodot: !formats

en: Enable scheduled publishing
fi: Ota käyttöön ajastettu julkaiseminen

en: Check this box to enable scheduled publishing for this node type.
fi: Valitse tämä jos haluat ottaa käyttöön ajastetun julkaisun tälle solmutyypille.

en: Publishing date/time is required.
fi: Julkaisupäivämäärä/kellonaika on pakollinen.

en: Check this box to if scheduled publishing is required (e.g. the user must enter a date/time).
fi: Valitse tämä jos haluat että ajastettu julkaisu on pakollinen (ts. käyttäjän on syötettävä päivämäärä/aika).

en: Create a new revision on publishing
fi: Luo uusi versio julkaisun yhteydessä

en: Check this box if you want a new revision created when publishing.
fi: Valitse tämä jos haluat että järjestelmä luo uuden sisältöversion solmun julkaisun yhteydessä.

en: Enable scheduled unpublishing
fi: Ota käyttöön ajastettu julkaisun peruuttaminen

en: Check this box to enable scheduled unpublishing for this node type.
fi: Valitse tämä ottaaksesi ajastetun julkaisun peruuttamisen tälle solmutyypille.

en: Unpublishing date/time is required.
fi: Julkaisun peruuttamispäivämäärä/kellonaika on pakollinen.

en: Check this box to if scheduled unpublishing is required (e.g. the user must enter a date/time).
fi: Valitse tämä jos haluat että ajastettu julkaisun peruuttaminen on pakollinen (ts. käyttäjän on syötettävä päivämäärä/aika).

en: Create a new revision on unpublishing
fi: Luo uusi versio julkaisun peruuttamisen yhteydessä

en: Check this box if you want a new revision created when unpublishing.
fi: Valitse tämä jos haluat järjestelmän luovan uuden sisältöversion julkaisun peruuttamisen yhteydessä.

en: This post is unpublished and will be published @publish_time.
fi: Solmu ei ole julkaistu ja se julkaistaan ajankohtana @publish_time.

en: The date, when scheduler module should publish node.
fi: Päivämäärä jolloin ajastimen tulisi julkaista solmu.

en: The date, when scheduler module should unpublish node.
fi: Päivämäärä jolloin ajastimen tulisi peruuttaa solmun julkaisu.

en: Internal scheduler cron run activated
fi: Sisäinen cron-ajastin aktivoitu

en: Example field
fi: Esimerkkikenttä

en: - Basic validation -
fi: Perusvalidointi

en: HTML element
fi: HTML-elementti

en: Label HTML element
fi: Etiketin HTML-elementti

en: Place a colon after the label
fi: Sijoita kaksoispiste etiketin perään

en: Wrapper HTML element
fi: Ympäröivä HTML-elementti

en: Wrapper class
fi: Ympäröivän elementin luokka

en: Add default classes
fi: Lisää oletusluokkia

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
fi: Käytä Views moduulin oletusluokkia kentän, kentän etiketin ja kentän sisällön tunnistamiseen.

en: Use absolute path
fi: Käytä absoluuttista polkua

en: Rel Text
fi: Rel teksti

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
fi: Sisällytä Rel attribuutti käytettäväksi lightbox2'n ja muiden javascript-toimintojen kanssa.

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters %5B and %5D please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
fi: <p>Seuraavat korvauskuviot ovat tarjolla tälle kentälle. Huomaa että renderöintijärjestyksestä johtuen et voi käyttä kenttiä jotka tulevat tämän kentän jälkeen; jos tarvitset kentän jota ei ole listattu tähän, muuta kenttien järjestystä.
    Jos haluat merkit %5B ja %5D, käytä HTML-merkkikoodeja '%5B' tai '%5D' tai ne tulevat korvatuiksi välilyönnillä.</p>

en: Preserve certain tags
fi: Säilytä tietyt tagit

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
fi: Listaa tagit jotka tulee säilyttää. Esimerkiksi &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; säilyttää kaikki p ja br elementit.

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You my assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
fi: Syötä matemaattiset kaavat kuten 2+2 tai sqrt(5). Voit määritellä muuttujia ja luoda matemaattisia funktioida sekä evaluoida niitä. Käytä ; merkkiä erottelemaan ne toisistaan. Esimerkiksi: f(x) = x + 2; f(2).

en: Format plural
fi: Formatoi monikko

en: If checked, special handling will be used for plurality.
fi: Mikäli valittuna, monikon määrittelyyn käytetään erityistä toimintoa.

en: Singular form
fi: Yksikkömuoto

en: Text to use for the singular form.
fi: Yksikkömuodossa käytettävä teksti.

en: Plural form
fi: Monikkomuoto

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
fi: Monikkomuodossa käytettävä teksti, @count korvataan arvolla.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
fi: Offsetti tämänhetkisestä ajasta, esimerkiksi "!example1" tai "!example2"

en: Translation method
fi: Käännöstapa

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
fi: Valitse käännöstapa käytettäväksi Views datan kanssa kuten ylä- ja alatunnisteet sekä tyhjä teksti.

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
fi: Tämä otsikko näytetään näkymän muokkaussivulla oletusotsikon sijaan. Tämä voi olla hyödyllistä jos näkymässäsi on useampi kuin yksi samantyyppinen näyttöruutu.

en: Do not pass admin strings for translation.
fi: Älä lähetä ylläpitomerkkijonoja käännettäviksi.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
fi: Käytä Drupalin ytimen t() funktiota. Ei suositeltavaa koska se ei tue olemassaolevien merkkijonojen päivittämistä.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
fi: Jos sinun on käännettävä Views-etiketit toisille kielille, harkitse <a href="!path">Internationalization</a> pakettien Views translation moduulin asentamista.

en: Feed Item ID
fi: Syöteartikkelin ID

en: The unique ID of the aggregator item.
fi: Aggregointiartikkelin yksilöllinen ID.

en: The guid of the original imported item.
fi: Ladatun alkuperäisen artikkelin GUID.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
fi: Joillakin käyttäjärooleillla ei ole pääsyä sisältöön mutta näyttöruudulla %display ei ole pääsysääntöjä.

en: The extension of the file.
fi: Tiedostopääte.

en: Math expression
fi: Matemaattinen esitys

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
fi: Tarkistaa matemaattisen lausekkeen ja näyttää sen.

en: Use destination
fi: Käytä kohdetta

en: Add destination to the link
fi: Lisää linkkiin kohde

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
fi: Näytä kommenttilinkki solmujen lyhennelmien syöttölomakkeessa ennemmin kuin täydessä solmun lomakkeessa.

en: Display error message
fi: Näytä virheilmoitus

en: The url of the attached file.
fi: Liitetiedoston URL.

en: No comment
fi: Ei kommenttia

en: Comment or document this display.
fi: Kommentoi tai dokumentoi näyttöruutua.

en: Query settings
fi: Kyselyasetukset

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
fi: Salli lisäasetusten asettaminen kyselypluginille

en: The name and the description of this display
fi: Näyttöruudun nimi ja kuvaus

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
fi: Nimi näkyy vain tämän Näkymän ylläpitovalikossa.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
fi: Kuvaus näkyy vain tämän Näkymän ylläpitovalikossa.

en: This display's comments
fi: Tämän näkymän kommentit

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
fi: Arvo näytetään ainoastaan Views UI:ssa ja sitä voidaan käyttää näyttöruudun dokumentoinnissa. Voit käyttää sitä tarjoamaan muistiinpanoja näkymän tarkoituksesta toisille tai tuleville sivuston ylläpitäjille.

en: Query options
fi: Kyselyvaihtoehdot

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
fi: Näyttöruudun otsikko voi sisältää ainoastaan kirjaimia, numeroita ja alaviivoja.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
fi: Periikö näyttöruutu sivutuksensa arvot isäntäruudusta johon se on liitetty?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
fi: Näyttääkö näyttöruutu sivutuksen renderöidyt arvot? Tämä on merkityksellistä vain sivutusta periytettäessä.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
fi: Tulosten sijaan näytettävä teksti kunnes käyttäjä valitsee ja ottaa käyttöön käyttäjälle näytetyn suodattimen.

en: Include all items option
fi: "Sisällytä kaikki tulokset" vaihtoehto

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
fi: Mikäli valittuna, ylimääräinen rivi lisätään kaikkiin sivulla näkyviin tuloksiin kaikkien tulosten näyttämiseksi

en: All items label
fi: Kaikkien tulosten etiketti

en: Which label will be used to display all items
fi: Mitä etikettiä käytetään näyttämään kaikki tulokset

en: Disable SQL rewriting
fi: Ota pois käytöstä SQL uudelleenkirjoitus

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
fi: VAROITUS: SQL-uudelleenkirjoituksen ottaminen päältä tarkoittaa että solmujen pääsysäännöt vaarantuvat. Tämä saattaa mahdollistaa että käyttäjät näkevät tietoa joihin heidän ei kuulusi päästä käsiksi mikäli näkymäsi asetukset eivät ole kunnossa. Käytä tätä vaihtoehtoa ainoastaan kun olet varma ja hyväksyt mahdolliset siihen liittyvät tietoturvariskit.

en: The class to provide on each row.
fi: Jokaiselle riville asetettava CSS-luokka.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
fi: Voit käyttää korvausmerkkejä "korvauskuvioita kohden", näitä käytetään kaikille kentille kohdassa "uudelleenkirjoita näkymässä".

en: Table summary
fi: Taulukkoyhteenveto

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
fi: Tämä arvo esitetään able-summary attribuuttina HTML:ssä. Aseta tämä tehdäksesi sivustostasi helpommin käsiteltävän.

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
fi: Mikäli valittuna, nykyistä polkua käytetään oletusvaihtoehtona ponnahdusvalikossasi jos mahdollista.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
fi: Listan ulkopuolelle asetettavan ympäröivän elementin CSS-luokka.

en: List class
fi: Listan luokka

en: The class to provide on the list element itself.
fi: Lista-elementin luokka

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
fi: Näytä tämän yhteenvetonäkymän linkkien peruspolut, esimerkiksi tapaan http://example.com/<strong>nakyman_polku/arkisto</strong>.
    Älä sisällytä alkavaa ja päättävää kauttaviivaa. Jos arvo on tyhjä, views käyttää ensimmäistä löydettyä polkua peruspolkuna sivunäkymissä tai jos / jos polkua ei löydy.

en: Text formats enabled for rich-text editing
fi: Tekstimuodot otettu käyttöön rikkaan tekstin muokkaamisessa

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
fi[0]: %element otsikko ei voi sisältää vähempää kuin yhden korvauskuvion.
fi[1]: %element otsikon on sisällettävä vähintään @count korvauskuviota.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
fi[0]: %element otsikko voi sisältää enintään yhden korvauskuvion.
fi[1]: %element otsikko voi sisältää enintään @count korvauskuviota.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
fi: Syötä lomake-elementin koneluettava nimi. Voi sisältää aakkosnumeerisia merkkejä ja alaviivoja. Avainta käytetään lomake-elementin nimiatribuuttina. Arvolla ei ole merkitystä tapaan jolla tieto tallennetaan mutta se voi olla hyödyllinen tehtäessä kustomoitua lomakkeen käsittelyä.

en: Status of this form
fi: Tämän lomakkeen tila

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
fi: Lomakkeen sulkeminen estää uusien lomakkeiden lähettämisen kaikilta käyttäjilta.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
fi: %authenticated rooli on voimassa kaikille sivulle kirjautuneille käyttäjille näille määritellyistä rooleista huolimatta.

en: Allows version dependent and shared usage of external libraries.
fi: Mahdollistaa versioriippumattoman jaetun käytön ulkoisille kirjastoille.

en: The preferred menus used by <em>&lt;the menu selected by the page&gt;</em> can be customized on the <a href="!url">Menu block settings page</a>.
fi: Valikot joita käyttää <em>&lt;sivun valitsema valikko&gt;</em> voidaan kustomoida <a href="!url">valikkolohkojen asetussivuilla</a>.

en: Fixed parent item
fi: Kiinteästi määritetty valikon ylemmän tason valikkokohta

en: Alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected menu item.
fi: Muuta "aloitustasoa" ja "enimmäissyvyyttä" suhteessa kiinteään ylätasoon. Linkkipuu sisältää ainoastaan valitun valikon alatasoja.

en: Select the menu to use for the tree of links.
fi: Valitse tässä puussa käytettävä valikko.

en: If you select a specific menu item, you alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected parent item.
fi: Jos valitset tietyn valikkolinkin, muutat samalla "alkamistasoa" ja "suurinta sallinta syvyyttä" niin että ne ovat suhteessa kiinteään ylempään linkkiin. Puun linkit sisältävät ainoastaan valitun ylätason alatasoja.

en: %time hence
fi: %time siten

en: Delete all translations
fi: Poista kaikki käännökset

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
fi: Tällä lomakkeella voit lähettää uudelleen tälle lomakkeelle määritellyt sähköpostit. Valitse sähköpostit jotka tulee lähettää ja valitse <em>Lähetä uudelleen</em> lähettääksesi ne uudelleen.

en: Resend e-mails
fi: Lähetä sähköpostit uudelleen

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
fi: Tiedot tallennettu. Voit palata tähän lomakkeeseen myöhemmin ja palauttaa nykyiset tiedot.

en: Options to select across the top. One option per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
fi: Valittavat vaihtoehdot. Yksi vaihtoehto riviä kohden. <strong>Avain-arvo-parit ON ESITETTÄVÄ muodossa "turvallinen_avain|Luettava vaihtoehto"</strong>. Ainoastaan aakkosnumeeristen arvojen ja alaviivojen käyttö on suositeltavaa avaimia määriteltäessä.

en: Questions list down the side of the grid. One question per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
fi: Kysymyslista gridin reunassa. Yksi kysymys riviä kohden. <strong>Avain-arvo-parit ON ESITETTÄVÄ muodossa "turvallinen_avain|Luettava vaihtoehto"</strong>. Ainoastaan aakkosnumeeristen arvojen ja alaviivojen käyttö on suositeltavaa avaimia määriteltäessä.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
fi: <strong>Avain-arvo-parit ON ESITETTÄVÄ muodossa "turvallinen_avain|Luettava vaihtoehto"</strong>. On suositeltavaa että käytät avaimissa ainoastaan aakkosnumeerisia merkkejä ja alaviivoja. Vaihtoehtoryhmät voidaan määritellä muodossa &lt;Ryhmän nimi&gt;. &lt;&gt; voidaan käyttää syötettäessä kohtia valikon juureen sen jälkeen kun ryhmä on määritetty.

en: Show "Save draft" button
fi: Näytä "Tallenna luonnos" painike

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
fi: Salli käyttäjien tallentaa ja viimeistellä lomake myöhemmin. Tämä vaihtoehto on mahdollinen vain kirjautuneille käyttäjille.

en: Automatically save as draft between pages
fi: Tallenna luonnos automaattisesti sivujen välillä.

en: Automatically save partial submissions when users click the "Next" or "Previous" buttons in a multipage form.
fi: Tallenna osittain täytetyt lomakkeet automaattisesti kun käyttäjä valitsee "Seuraava" tai "Edellinen" painikkeen monisivuisesta lomakkeesta.

en: You must select at least one email address to resend submission.
fi: Sinun tulee valita vähintään yksi sähköpostiosoite voidaksesi lähettää uudelleen.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
fi: Yhtään sähköpostia ei voitu lähettää palvelinvirheen takia.

en: This webform is currently not setup to send emails.
fi: Lomaketta ei ole määritelty lähettämään sähköpostia.

en: Successfully re-sent submission #@sid to 1 recipient. | Successfully re-sent submission #@sid to @count recipients.
fi[0]: #@sid lähetettiin onnistuneesti yhdelle vastaanottajalle.
fi[1]: #@sid lähetettiin onnistuneesti @count vastaanottajalle.

en: Skip default argument for view URL
fi: Ohita näkymän URLin oletusargumentti

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
fi: Valitse sisällytetäänkö tämä oletusargumentti näkymän URLiin. Oletusarvon ohittaminen on hyödyllistä esimerkiksi syötteiden kohdalla.

en: Replace spaces with dashes
fi: Korvaa välilyönnit väliviivoilla

en: External server URL
fi: Ulkoisen palvelimen URL

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
fi: Linkittää ulkopuoliseen palveluun käyttäen kokonaista URLia: esimerkiksi 'http://www.example.com' tai 'www.example.com'.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
fi: Muunna rivinvaihdot &lt;br&gt;-HTML-tageiksi

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
fi: Mikäli valittuna, kaikki rivinvaihdot (ts. \n) muutetaan HTML &lt;br&gt tageiksi.

en: Time hence
fi: Aikaa siten

en: Time hence (with "hence" appended)
fi: Aikaa siten ("siten" lisättynä)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
fi: Sarjoitettu tiedon esitystapa. Voit valita kustomoidun arrayn/objektin avaimen tai käyttää print_r tulostaaksesi koko tuloksen.

en: Full data (unserialized)
fi: Kaikki tieto (serialisoimaton)

en: Full data (serialized)
fi: Kaikki tieto (serialisoitu)

en: A certain key
fi: Tietty avain

en: Which key should be displayed
fi: Minkä avaimen haluat näytettävän

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
fi: Sinun on määriteltävä avain jos haluat näyttää tiedon avaimen.

en: How many different units to display in the string.
fi: Kuinka monta yksikköä näytetään merkkijonossa.

en: The content to which the comment is a reply to.
fi: Sisältö johon kommentti on vastauksena.

en: The node ID.
fi: Solmun ID

en: User has a revision
fi: Käyttäjällä on versio

en: All nodes where a certain user has a revision
fi: Kaikki solmut joissa tietyllä käyttäjällä on versio.

en: Module/Theme/Theme engine
fi: Moduuli, teema tai teemamoottori

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
fi: Koodissasi olevat moduulit, teemat tai teemamoottorit

en: Module/Theme/Theme engine filename
fi: Moduulin/Teeman/Teemamoottorin tiedostonimi

en: Module/Theme/Theme engine name
fi: Moduulin/Teeman/Teemamoottorin nimi

en: Provide serialized data of the user
fi: Näytä käyttäjätiedot sarjoitettuna

en: Native language
fi: Lähdekieli

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
fi: Mikäli käytössä, näytetään kielen alkuperäiskielinen nimi

en: Access operation to check
fi: Tarkistettava pääsymenetelmä

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
fi: Valitse vaihtoehtoinen taulun oletuslajittelukenttä käytettäväksi jos hakutulosten lukumäärä ei ole saatavilla.

en: Hide attachments in summary
fi: Piilota liitetiedostot lyhennelmässä

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
fi: Jos otat tämän pois käytöstä, järjestlmä näyttää yksirivisen ruudukon sisältäen saman määrän taulukkosarakkeita (td) kuin tuloksia. Valinnan käytöstä poistaminen voi aiheuttaa ongelmia CSS:n kanssa.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
fi: Oletuksena taulu piilotetaan tyhjässä näkymässä. Tällä valinnalla on mahdollista näyttää tyhjä näkymä sisältäen esimerkiksi huomioteksti.

en: Basic tokens
fi: Perusmerkit

en: The name of the user if logged in. Blank for anonymous users.
fi: Sisäänkirjautuneen käyttäjän nimi. Tyhjä nimettömille käyttäjille.

en: The e-mail address of the user if logged in. Blank for anonymous users.
fi: Sisäänkirjautuneen käyttäjän sähköposti. Tyhjä nimettömille käyttäjille.

en: The IP address of the user.
fi: Käyttäjän IP-osoite.

en: The name of the site (i.e. %site_name)
fi: Sivun nimi (esim. %site_name)

en: The current date, formatted according to the site settings.
fi: Nykyinen päivämäärä sivun asetusten mukaan muotoiltuna.

en: The node title.
fi: Solmun otsikko.

en: Special tokens
fi: Erityismerkit

en: Any user profile field or value, such as %profile[name] or %profile[profile_first_name]
fi: Mikä tahansa käyttäjän profiilin kenttä tai arvo, kuten %profile[name] tai %provile[profile_first_name]

en: Tokens may be populated from the URL by creating URLs of the form http://example.com/my-form?foo=bar. Using the token %get[foo] would print "bar".
fi: Korvausmerkkejä voidaan kutsua verkko-osoitteesta luomalla verkko-osoitteita jotka ovat muotoa http://example.com/my-form?foo=bar. Korvausmerkki %get[foo] tulostaisi "bar".

en: E-mail tokens
fi: Sähköpostimerkit

en: All included components in a hierarchical structure.
fi: Kaikki valitut komponentit hierarkisessa rakenteessa.

en: A formatted value and field label. Elements may be accessed such as <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
fi: Muotoiltu arvo ja kentän otsikko. Elementtäjä voi kutsua käyttämällä <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>.
    Lainausmerkit tulee jättää pois.

en: The URL for viewing the completed submission.
fi: Valmiin lähetyksen tarkastelun verkko-osoite.

en: Submission tokens
fi: Lähetysmerkit

en: The unique submission ID.
fi: Uniikki lähetyksen ID

en: A value without additional formatting. Elements may be accessed such as <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
fi: Arvo ilman lisämuotoilua. Elementtejä voidaan kutsua käyttämällä <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Lainausmerkit tulee jättää pois.

en: Webform requires at least version @version of Drupal core.
fi: Webform vaatii vähintään version @version Drupalin ytimestä.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "today") base the current day on this timezone.
fi: Mikäli käytetään suhteellisia päivämäärän arvoja (esim. "today") perustetaan nykyinen päivä tähän aikavyöhykkeeseen.

en: The save directory %directory is not valid.
fi: Tallennuskansio %directory ei kelpaa.

en: Download @filename
fi: Lataa @filename

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
fi: Kentän avaimen tunnistama oletusarvo. Käytä pilkkuja erottamaan useampia oletusarvoja kun kyseessä on useamman vaihtoehdon valintamahdollisuus.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "now") base the current time on this timezone.
fi: Mikäli käytetään suhteellisia päivämääriä oletusarvona (esim. "now") käytetään nykyisen aikavyöhykkeen aikaa.

en: Label display
fi: Otsikon näyttö

en: Determines the placement of the component's label.
fi: Määrittää komponentin otsikon paikan.

en: Hide label
fi: Piilota otsikko

en: Do not display the label of this component.
fi: Älä näytä tämän komponentin otsikkoa.

en: Save component
fi: Tallenna komponentti

en: A Webform component could not be saved because a timeout occurred while trying to acquire a lock for the node. Details: <pre>@component</pre>
fi: Lomakkeen komponenttia ei voitu tallentaa koska solmua tallentaessa tapahtui aikakatkaisu. Yksityiskohdat: <pre>@component</pre>

en: The <em>Custom URL</em> option supports Webform token replacements.
fi: <em>Kustomoitu verkko-osoite</em> vaihtoehto tukee verkkolomakkeiden korvausmerkkejä.

en: View: @view
fi: Näkymä: @view

en: View: @view: @display
fi: Näkymä: @view: @display

en: Use replacement tokens from the first row
fi: Käytä korvausarvoja ensimmäiseltä riviltä

en: Remove whitespace
fi: Poista välilyönti

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
fi: Mikäli valittuna, poistetaan kaikki välilyönnit tulosteen alusta ja lopusta.

en: Hide rewriting if empty
fi: Piilota uudelleenkirjoitus mikäli tyhjä

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
fi: Älä näytä uudelleenkirjoitettua sisältöä jos kenttä on tyhjä.

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago", enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
fi: Mikäli "Kustomoitu", katso <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">PHP:n dokumentaatiosta</a> tietoa päivämäärien muodoista. Jos "Aikaa sitten", syötä näytettävien eri aikayksiköiden määrä, oletuksena 2.

en: Display extenders
fi: Näytä laajennukset

en: Select extensions of the views interface.
fi: Valitse näkymien käyttöliittymän laajennukset.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
fi: "Ensure my table" kutsuttu mutta kyselyllä ei ole ensure_table metodia.

en: Empty display extender
fi: Tyhjennä näyttöruudun laajennin

en: Raw value from URL
fi: Raaka-arvo URLista

en: The date of the most recent new content on the feed.
fi: Syötteen viimeisimmän sisällön julkaisupäivämäärä.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
fi: Sisällön ID johon kommentti on vastauksena.

en: Path component
fi: Polkukomponentti

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
fi: Numerointi alkaa arvosta 1, esimerkiksi sivulla admin/structure/types kolmas komponentti on "types".

en: Do not display more link unless there is more content
fi: Älä näytä "näytä lisää" linkkiä jos enempää sisältöä ei ole

en: Display title may not be empty.
fi: Näyttöruudun otsikko ei voi olla tyhjä.

en: Autosubmit
fi: Lähetä automaattisesti

en: Automatically submit the form once an element is changed.
fi: Lähetä kaavake automaattisesti kun jokin elementeistä on muuttunut.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
fi: Piilota lähetysnappi mikäli javascript on käytössä.

en: Provide default field wrapper elements
fi: Tarjoa oletus kenttiä ympäröivälle elementille

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
fi: Sisennetyt kentät näytetään toistensa perään sen sijaan että ne esitettäisiin peräkkäin. Huomaa että jotkut kentät ohittavat tämän asetuksen, esimerkiksi runkokentät ja muu muotoiltu HTML.

en: Hide the "Go" button
fi: Piilota "Mene" nappi

en: Show the empty text in the table
fi: Näytä tyhjä teksti taulussa

en: Element type
fi: Elementin tyyppi

en: Show all webform pages in block
fi: Näytä kaikki verkkolomakkeet lohkossa

en: By default multi-page webforms redirect to the node page for all pages after the first one. If checked, all pages will be shown in the block instead.
fi: Oletusarvona monisivuiset lomakkeet ohjaavat solmusivulle ensimmäisen sivun jälkeen. Mikäli valittu kaikki sivut sen sijaan näytetään lohkossa.

en: Tokens may also be populated from POST values that are submitted by forms.
fi: Merkit voidaan myös ottaa POST arvoista jotka lähetetään lomakkeessa.

en: In addition to %get and %post, the following super tokens may be used, though only with logged-in users: %server, %cookie, and %request. For example %server[HTTP_USER_AGENT] or %session[id].
fi: %get ja %post tokenien lisäksi seuraavia super tokeneita voidaan käyttää sisään kirjautuneiden käyttäjien kanssa: %server, %cookie ja %request. Esimerkiksi %server[HTTP_USER_AGENT] tai %session[id].

en: The earliest date that may be entered into the field.
fi: Aikaisin mahdollinen päivämäärä.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
fi: Hyväksyy päivämäärän missä tahansa <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU-päivämäärämuodossa</a>.

en: The latest date that may be entered into the field.
fi: Myöhäisin mahdollinen päivämäärä joka kenttään voidaan syöttää.

en: The entered date must be @start_date or later.
fi: Syötetyn päivämäärän tulee olla @start_date tai myöhempi.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
fi: Syötetyn päivämäärän tulee olla @end_date tai aikaisempi.

en: Include webform forms in search index
fi: Sisällytä verkkolomakkeet hakuindeksiin.

en: When selected, all Webform nodes will have their form components indexed by the search engine.
fi: Mikäli valittuna, kaikkien lomakkeiden komponentit indeksoidaan hakukoneelle.

en: Submissions generated from Webform forms.
fi: Webform lomakkeella luotu lähetys.

en: Private fields are shown only to users with results access.
fi: Yksityiset kentät näytetään vain käyttäjille joilla on käyttöoikeudet nähdä lähetetyt lomakkeet.

en: Download range options
fi: Latausvaihteluvälin vaihtoehdot

en: All submissions
fi: Kaikki tallennetut lomakkeet

en: Only new submissions since your last download
fi: Vain viimeisimmän latauksen jälkeen lisätyt lomakkeet.

en: Only the latest
fi: Vain viimeisimmät

en: All submissions starting from
fi: Kaikki lomakkeet alkaen

en: Provide text to display if this field returns no results. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
fi: Määrittele teksti joka näytetään mikäli näkymä ei palauta tuloksia. Voit syöttää tietoa "korvauskuvioiden" pohjalta allaolevassa "Uudelleenkirjoita tulokset" kohdassa.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
fi: Operaattori on epäkelpo suodattimelle: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
fi: Suodattimelle ei löytynyt arvoja: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
fi: Arvo @value ei ole array operaattorille @operator suodattimessa: @filter

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
fi: Syötä PHP koodi joka palauttaa joko TRUE tai FALSE. Tyhjä on sama kuin FALSE joten varmista että palautat jotakin jos et halua merkitä argumenttia epäkelvoksi. Älä käytä &lt;?php ?&gt;. Validoitava argumentti on "$argument" ja näkymä on "$view". Voit muuttaa argumenttia asettamalla "$handler->argument". Voit muuttaa tälle argumentille käytettävää otsikkoa asettamalla "$handler->validated_title".

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
fi: Mikäli ei valittuna, kentät jotka eivät kustomoi HTML elementtejään eivät saa ympäröivää elementtiä kenttänsä, etikettinsä ja kenttä + etiketti yhdistelmän ympärille. Voit käyttää tätä vähentämään näkymien tulostaman HTML-koodin määrää mutta se voi osaltaan vaikeuttaa CSS:n käyttämistä.

en: Link the user picture to the user's profile
fi: Linkitä käyttäjän kuva käyttäjäprofiiliin

en: Specify which display or custom url this display will link to.
fi: Määrittele mihin näyttöruutuun tai mukautettuun URLiin tämä näyttöruutu linkitetään.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above. You can override the url at the link display setting.
fi: Tämä lisää "lisää" linkin näkymän alatunnisteeseen, linkki johtaa sivunäkymään. Jos sinulla on enemmän kuin yksi sivunäkymä tälle näkymälle, linkki osoittaa ylläolevaan kohteeseen joka on määriteltynä 'Linkitä näyttöruutu' asetuksessa. Voit ylikirjoittaa verkko-osoitteen kentän näyttöasetuksissa.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
fi: <p>Seuraavia korvauskuvioita voidaan käyttää tämän linkin yhteydessä.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
fi: Drupal-polku tai ulkoinen URL johon linkki osoittaa. Huomaa että tämä ylikirjoittaa yllämääritellyt linkin tulostusasetukset.

en: This form has received the maximum number of entries.
fi: Tähän lomakkeeseen on annettu enimmäismäärä vastauksia.

en: Total submissions limit
fi: Vastausten enimmäismäärä

en: Limit the total number of allowed submissions.
fi: Rajoita sallittavien vastausten enimmäismäärää.

en: Per user submission limit
fi: Käyttäjäkohtainen vastausten enimmäismäärä

en: Limit each user to !count submission(s) !timespan
fi: Rajoita jokaisen käyttäjän vastaukset !count lähetykseen !timespan.

en: Limit to !count total submission(s) !timespan
fi: Rajoita vastaukset !count lähetykseen !timespan.

en: Latest number of submissions field is required.
fi: Viimeisin vastausten määrä -kenttä on pakollinen.

en: Latest number of submissions must be numeric.
fi: Viimeisimmän vastausten määrän tulee olla numeerinen.

en: Latest number of submissions must be greater than 0.
fi: Viimeisimmän vastausten määrän tulee olla suurempi kuin nolla.

en: Start submission number is required.
fi: Ensimmäisen vastauksen numero on pakollinen.

en: Start submission number must be numeric.
fi: Ensimmäisen vastauksen numeron tulee olla numeraalinen.

en: Start submission number must be greater than 0.
fi: Ensimmäisen vastauksen numeron tulee olla suurempi kuin nolla.

en: End submission number must be numeric.
fi: Viimeisen vastauksen numeron tulee olla numeraalinen.

en: End submission number must be greater than 0.
fi: Viimeisen vastauksen numeron tulee olla suurempi kuin nolla.

en: End submission number may not be less than Start submission number.
fi: Viimeisen vastauksen numero ei voi olla pienempi kuin ensimmäisen vastauksen numero.

en: @count total
fi: @count yhteensä

en: @count new since @date
fi: @count uutta @date jälkeen

en: Only the latest !number submissions
fi: Vain viimeisimmät !number vastausta

en: All submissions starting from: !start and optionally to: !end
fi: Kaikki lähetykset alkaen numerosta !start ja (vapaaehtoinen) päättyen numeroon !end

en: Use submission IDs for the range. Last downloaded end SID: !sid.
fi: Käytä lähetystunnuksia välille. Viimeisin ladattu loppulähetystunnus: !sid.

en: The webform node this submission was generated from.
fi: Webform-solmu, josta tämä vastaus luotiin.

en: Webform Node
fi: Webform-solmu

en: The user who sent the webform submission.
fi: Käyttäjä joka lähetti Webform-lähetyksen.

en: Webform Submission User
fi: Webformin lähettäjäkäyttäjä

en: Webform submissions of the given Webform node.
fi: Webform-vastaukset annetulle Webform-solmulle.

en: Webform Submission
fi: Webform-vastaus

en: Webform submissions of the given user.
fi: Annetun käyttäjän Webform-vastaukset.

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
fi: Teksti joka korvaa "otsikkotekstin", näytetään suurimmassa osassa selaimista tooltippinä kun hiirtä viedään linkin päälle.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
fi: Valitse piilottaaksesi tämän kentän sen ollessa tyhjä. Huomaa että uudelleenkirjoitetun kentän etiketti saatetaan tästä huolimatta tulostaa. Piilottaaksesi etiketit, tarkista rivityylin asetukset tyhjille kentille. Piilottaaksesi uudelleenkirjoitetun sisällön valitse "Piilota uudelleenkirjoitus mikäli tyhjä" valintaruutu.

en: Date in the form of CCYYMMDD.
fi: Päivämäärä muodossa CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
fi: Päivämäärä muodossa YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
fi: Päivämäärä muodossa YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
fi: Päivämäärä muodossa MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
fi: Päivämäärä muodossa DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
fi: Päivämäärä muodossa WW (01 - 53).

en: Last comment uid
fi: Viimeisimmän kommentin uid

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
fi: Solmun viimeisimmän kommentin kirjoittajan käyttäjä ID.

en: Unique access event ID.
fi: Yksilöllinen käyttötapahtuman ID.

en: Convert spaces in term names to hyphens
fi: Muuta välilyönnit termien nimissä tavuviivoiksi

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
fi: Tämä mahdollistaa linkkien toiminnan Views luokittelutermi-argumenttien kanssa.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
fi: Korvaa olemassaoleva näkymä mikäli sivustolla on olemassa näkymä samalla nimellä

en: A numeric input field (either as textfield or select list).
fi: Numeerinen syöttökenttä (joko tekstikenttä tai valintalista.)

en: Upload directory
fi: Tallennushakemisto

en: Secure value (allows use of all tokens)
fi: Turvallinen arvo (mahdollistaa kaikkien korvauskuvioiden käytön)

en: Hidden element (less secure, changeable via JavaScript)
fi: Hidden-elementti (vähemmän turvallinen, vaihdettavissa Javascriptillä)

en: Hidden type
fi: Piilotettu tyyppi

en: Both types of hidden fields are not shown to end-users. Using a <em>Secure value</em> allows the use of <em>all tokens</em>, even for anonymous users.
fi: Kummankaan tyyppistä piilotettua kenttää ei näytetä loppukäyttäjälle. <em>Secure value</em>-tyypin käyttäminen mahdollistaa <em>kaikkien korvauskuvioiden</em> käyttämistä, myös sisäänkirjautumattomille käyttäjille.

en: A minimum and maximum value are required if displaying as a select.
fi: Vähimmäis- ja enimmäisarvot vaaditaan näytettäessä valintalistana.

en: Automatic will display up to @count decimals places if needed. A value of "2" is common to format currency amounts.
fi: Automaattinen näyttää tarvittaessa @count desimaalipaikkaa. Arvo "2" on yleinen valuuttamäärien muotoiluun.

en: Permit only integer values as input. e.g. 12.34 would be invalid.
fi: Salli vain kokonaisluvut syötteinä, esim. 12,34 olisi virheellinen.

en: Minimum numeric value. e.g. 0 would ensure positive numbers.
fi: Pienin numeerinen arvo, esim. 0 takaa positiiviset luvut.

en: Maximum numeric value. This may also determine the display width of your field.
fi: Suurin numeerinen arvo. Tämä voi myös määrittää kentän leveyden.

en: Limit options to a specific increment. e.g. a step of "5" would allow values 5, 10, 15, etc.
fi: Rajoita vaihtoehdot porrastukseen, esim. porrasarvo "5" sallii arvot 5, 10, 15, jne.

en: Exclude zero
fi: Jätä nolla huomiotta

en: Exclude entries of zero (or blank) when counting submissions to calculate average and standard deviation.
fi: Jätä huomiotta merkinnät, jotka sisältävät nollan (tai tyhjän) laskettaessa lähetyksien määrää keskiarvojen ja keskihajonnan määrittämiseksi.

en: Average !mu excluding zeros/blanks
fi: Keskiarvo !mu poisluettuna nollat/tyhjät

en: sample
fi: otos

en: Average !mu including zeros/blanks
fi: Keskiarvo !mu mukaanlukien nollat/tyhjät

en: population
fi: suoritus

en: Zero/blank
fi: Nolla/tyhjä

en: More stats »
fi: Lisää tilastoja »

en: Normal Distribution
fi: Normaalijakauma

en: Boundary
fi: Raja

en: % of !description
fi: % arvosta !description

en: !low to !high
fi: !low -> !high

en: Standard deviation (!sigma)
fi: Keskihajonta (!sigma)

en: %name field value of @value should be in the range @min to @max.
fi: Kentän %name arvo @value tulee olla välillä @min ja @max.

en: %name field value must be less than @max.
fi: Kentän %name arvo tulee olla pienempi kuin @max.

en: %name field value must be greater than @min.
fi: Kentän %name arvo tulee olla suurempi kuin @min.

en: %name field value of @value must be an integer.
fi: Kentän %name arvon @value tulee olla kokonaisluku.

en: %name field value must be @start plus a multiple of @step. i.e. @samples, etc.
fi: Kentän %name arvon tulee olla @start lisättynä luvun @step kerrannaisilla, esim. @samples jne.

en: %name field value must be a multiple of @step. i.e. @samples, etc.
fi: Kentän %name arvon tulee olla luvun @step kerrannainen, esim. @samples jne.

en: %name field value of @value must be numeric.
fi: Kentän %name arvon @value tulee olla numeerinen.

en: Minimum is required when using a select list element.
fi: Vähimmäisarvo on pakollinen käytettäessä valintalistaelementtiä.

en: Minimum must be numeric.
fi: Vähimmäisavon tulee olla numeerinen.

en: Minimum must have an integer value.
fi: Vähimmäisarvon tulee olla kokonaisluku.

en: Maximum is required when using a select list element.
fi: Enimmäisarvo on pakollinen käytettäessä valintalistaelementtiä.

en: Maximum must be numeric.
fi: Enimmäisarvon tulee olla numeerinen.

en: Maximum must have an integer value.
fi: Enimmäisarvon tulee olla kokonaisluku.

en: Step must be numeric.
fi: Porrasarvon tulee olla numeerinen.

en: Step must have an integer value.
fi: Porrasarvon tulee olla kokonaisluku.

en: Label placed to the left of the text field
fi: Otsake sijoitettuna tekstikentän vasemmalle puolelle

en: This option only affects text fields.
fi: Tämä valinta vaikuttaa vain tekstikenttiin.

en: Label placed to the right of the text field
fi: Otsake sijoitettuna tekstikentän oikealle puolelle

en: Max upload size
fi: Suurin latauskoko

en: Web images
fi: Verkkokuvat

en: Desktop images
fi: Paikalliset kuvat

en: Additional extensions
fi: Lisälaajennukset
