NodeStream (6.x-1.4) - en to sv translation catalogue (4196 entries)

en: Forms
sv: Formulär

en: Home
sv: Hem

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Slideshow
sv: Bildspel

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Images
sv: Bilder

en: Previous
sv: Föregående

en: Next
sv: Nästa

en: user
sv: användare

en: select
sv: välj

en: Pages
sv: Sidor

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: context
sv: sammanhang

en: delete
sv: radera

en: Administer
sv: Administrera

en: Markup
sv: Uppmärkning

en: E-mail
sv: E-post

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Username
sv: Användarnamn

en: Private
sv: Privat

en: content
sv: innehåll

en: Groups
sv: Grupper

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Closed
sv: Stängd

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Actions
sv: Åtgärder

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Language
sv: Språk

en: Read more
sv: Läs mer

en: more
sv: mer

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Access control
sv: Behörighet

en: Article
sv: Artikel

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: footer
sv: sidfot

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Action
sv: Åtgärd

en: On
sv: På

en: error
sv: fel

en: Block title
sv: Blocktitel

en: Taxonomy
sv: Taxonomi

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Categories
sv: Kategorier

en: Download
sv: Ladda ned

en: Go
sv: Gå till

en: view
sv: visa

en: Overview
sv: Översikt

en: all
sv: alla

en: File
sv: Fil

en: Tag
sv: Etikett

en: File path
sv: Filsökväg

en: Login
sv: Logga in

en: Advanced options
sv: Fler alternativ

en: Edit
sv: Redigera

en: Date
sv: Datum

en: Size
sv: Storlek

en: Search
sv: Sök

en: Reset
sv: Återställ

en: None
sv: Ingen

en: Display settings
sv: Inställningar för visning

en: default
sv: förvald

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Number
sv: Tal

en: Message
sv: Meddelande

en: Block settings
sv: Blockinställningar

en: Comment form
sv: Formulär för kommentar

en: User contact form
sv: Formulär för kontaktformulär till användare

en: - None -
sv: - Ingen -

en: Weight
sv: Vikt

en: Variable
sv: Variabel

en: Link
sv: Länk

en: Image
sv: Bild

en: Center
sv: Centrerad

en: Help text
sv: Hjälptext

en: Types
sv: Typer

en: Hierarchy
sv: Hierarki

en: Multiple
sv: Flerval

en: Related terms
sv: Relaterade termer

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Parent
sv: Ovanliggande

en: Depth
sv: Djup

en: none
sv: ingen

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Import
sv: Importera

en: Book
sv: Bok

en: Export
sv: Exportera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: Description field
sv: Beskrivningsfält

en: settings
sv: inställningar

en: Back
sv: Tillbaka

en: Node ID
sv: Nod-ID

en: Field
sv: Fält

en: category
sv: kategori

en: header
sv: sidhuvud

en: Label
sv: Etikett

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Help
sv: Hjälp

en: Font Size
sv: Fontstorlek

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Preset Name
sv: Namn på förhandsinställning

en: Default
sv: Förvald

en: Background
sv: Bakgrund

en: Background Color
sv: Bakgrundsfärg

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Update
sv: Uppdatera

en: Open
sv: Öppen

en: Top
sv: Överst

en: Link Target
sv: Mål för länk

en: Small
sv: Liten

en: Large
sv: Stor

en: Sunday
sv: söndag

en: Monday
sv: måndag

en: Tuesday
sv: tisdag

en: Wednesday
sv: onsdag

en: Thursday
sv: torsdag

en: Friday
sv: fredag

en: Saturday
sv: lördag

en: Core
sv: Kärna

en: Clean up
sv: Rensa upp

en: Archives
sv: Arkiv

en: Icon
sv: Ikon

en: Schedule
sv: Schemaläggning

en: Time
sv: Tid

en: Views
sv: Vyer

en: Access
sv: Åtkomst

en: Add
sv: Lägg till

en: Main
sv: Huvudinställningar

en: View
sv: Visa

en: Audio
sv: Ljud

en: Path
sv: Sökväg

en: Sync
sv: Synkronisera

en: Vocabularies
sv: Vokabulärer

en: Form ID
sv: ID för formulär

en: Manage
sv: Hantera

en: Refresh
sv: Uppdatera

en: key
sv: nyckel

en: Anchor
sv: Ankare

en: Placeholder tokens
sv: Ersättningstecken

en: Display
sv: Visa

en: Node type
sv: Typ av nod

en: Menu
sv: Meny

en: Advanced settings
sv: Utökade inställningar

en: results
sv: resultat

en: search
sv: sök

en: Teaser
sv: Förhandstitt

en: Notes
sv: Anteckningar

en: Event
sv: Händelse

en: Theme
sv: Tema

en: read more
sv: läs mer

en: Display mode
sv: Visningsstil

en: Timestamp
sv: Tidsstämpel

en: Keywords
sv: Nyckelord

en: <none>
sv: <ingen>

en: Component
sv: Komponent

en: Unknown
sv: Okänd

en: Attachment
sv: Bilaga

en: n/a
sv: inte tillgänglig

en: Upload
sv: Ladda upp

en: Picture
sv: Bild

en: Upload image
sv: Ladda upp bild

en: Titles
sv: Titlar

en: A list of titles for the breadcrumb links, one on each line.
sv: En lista av titlar för länkstigens länkar, en på varje rad.

en: Paths
sv: Sökvägar

en: A list of Drupal paths for the breadcrumb links, one on each line.
sv: En lista av sökvägar för Drupal åt länkstigens länkar, en på varje rad.

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
sv: Följande ersättningstecken kan användas både i sökvägar och titlar. När de används i en sökväg eller titel så kommer de att ersättas med de tillhörande värdena.

en: Mail
sv: E-post

en: Before
sv: Före

en: After
sv: Efter

en: Promoted
sv: Visas på startsidan

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: action
sv: åtgärd

en: Continue
sv: Fortsätt

en: Configure
sv: Konfigurera

en: Email
sv: E-post

en: Files
sv: Filer

en: file
sv: fil

en: User ID
sv: Användar-ID

en: Error
sv: Fel

en: Options
sv: Alternativ

en: Contact
sv: Kontakt

en: Created
sv: Skapad

en: Node
sv: Nod

en: Sent email to %recipient
sv: Skickade e-post till %recipient

en: Unable to send email to %recipient
sv: Kunde inte skicka e-post till %recipient

en: The subject of the message.
sv: Meddelandets ämnesrad.

en: Number of columns
sv: Antal kolumner

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Include
sv: Inkludera

en: Exclude
sv: Uteslut

en: Horizontal
sv: Horisontell

en: Vertical
sv: Vertikal

en: Are you sure you want to delete %title?
sv: Är du säker på att du vill radera %title?

en: Optional Title
sv: Valfri titel

en: Required Title
sv: Krävd titel

en: No Title
sv: Ingen titel

en: Link Title
sv: Titel på länk

en: URL Display Cutoff
sv: Avkortad visning av URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
sv: Om användaren inte har med en titel för denna länk så kommer URL:en att användas som titel. När skall titeln på länken förkortas och avslutas med tre punkter (&hellip;)? Lämna tomt för ingen gräns.

en: Default (no target attribute)
sv: Förvalt (inget målattribut)

en: Open link in window root
sv: Öppna länk i samma fönster

en: Open link in new window
sv: Öppna länk i ett nytt fönster

en: Allow the user to choose
sv: Låt användaren välja

en: Additional CSS Class
sv: Ytterligare CSS-klass

en: Not a valid URL.
sv: Inte en giltig URL.

en: Titles are required for all links.
sv: Titel krävs för alla länkar.

en: Open URL in a New Window
sv: Öppna URL i ett nytt fönster

en: Defines simple link field types.
sv: Definierar enkla länkfältstyper.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
sv: Valfritt. I menyn sjunker tyngre menyval nedåt medan lättare menyval placerar sig närmare toppen.

en: Menu Block
sv: Menyblock

en: All
sv: Alla

en: Access log
sv: Åtkomstlogg

en: Active
sv: Aktiv

en: Done
sv: Färdig

en: Post
sv: Inlägg

en: Submit @name
sv: Lägg till @name

en: Submitted
sv: Skickad

en: Year
sv: År

en: Date format
sv: Datumformat

en: Panel title
sv: Titel på panel

en: Add content
sv: Lägg till innehåll

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Add block
sv: Lägg till block

en: Override title
sv: Åsidosätt titel

en: CSS class
sv: CSS-klass

en: Display links
sv: Visa länkar

en: View type
sv: Typ av vy

en: Page
sv: Sida

en: Pager ID
sv: Pager-ID

en: View arguments
sv: Argument för vy

en: Three column 25/50/25
sv: Tre kolumner 25/50/25

en: Left side
sv: Vänster sida

en: Middle column
sv: Mittenkolumn

en: Right side
sv: Höger sida

en: Three column 25/50/25 stacked
sv: Tre kolumner 25/50/25 staplad

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Three column 33/34/33
sv: Three kolumner 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
sv: Tre kolumner 33/34/33 staplad

en: Two column
sv: Två kolumner

en: Two column stacked
sv: Två kolumner staplad

en: 1 hour | @count hours
sv[0]: 1 timme
sv[1]: @count timmar

en: 1 day | @count days
sv[0]: 1 dag
sv[1]: @count dagar

en: Taxonomy terms
sv: Taxonomitermer

en: Submission information
sv: Information om inlägg

en: Breadcrumb
sv: Länkstig

en: Mission
sv: Syfte

en: Site name
sv: Webbplatsens namn

en: Site slogan
sv: Webbplatsens slogan

en: Node types
sv: Nodtyper

en: Not found
sv: Hittades ej

en: Off
sv: Av

en: Never
sv: Aldrig

en: Your changes have been saved.
sv: Dina ändringar har sparats.

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Left sidebar
sv: Vänster sidospalt

en: Right sidebar
sv: Höger sidospalt

en: Footer
sv: Sidfot

en: Inline
sv: Löpande

en: Sender
sv: Avsändare

en: To
sv: Till

en: From
sv: Från

en: Aggregator category
sv: Kategori för insamlare

en: Aggregator feed
sv: Flöde för nyhetssamlare

en: Aggregator item
sv: Objekt för nyhetssamlare

en: Custom
sv: Anpassad

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Roles
sv: Roller

en: Comment
sv: Kommentar

en: Hostname
sv: Värdnamn

en: Score
sv: Poäng

en: Published
sv: Publicerad

en: Input format
sv: Inmatningsformat

en: Signature
sv: Signatur

en: Filter
sv: Filtrera

en: Location
sv: Plats

en: Promoted to front page
sv: Visas på startsidan

en: Log message
sv: Loggmeddelande

en: Poll choices
sv: Enkätval för undersökning

en: Session ID
sv: Sessionens ID

en: File ID
sv: Filens ID

en: File name
sv: Filnamn

en: File MIME type
sv: Typ av MIME för filen

en: Node revision ID
sv: Versions-ID för nod

en: Vocabulary
sv: Vokabulär

en: Vocabulary ID
sv: Vokabulärets ID

en: Vocabulary name
sv: Vokabulärnamn

en: Term ID
sv: Termens ID

en: Term name
sv: Termens namn

en: Last access
sv: Senast åtkomst

en: Last login
sv: Senaste inloggning

en: Message text
sv: Meddelandetext

en: Severity
sv: Grad

en: Content field
sv: Fält för innehåll

en: Field name
sv: Fältnamn

en: Field type
sv: Fälttyp

en: Global settings
sv: Globala inställningar

en: Fields
sv: Fält

en: Widget type
sv: Typ av widget

en: Contains
sv: Innehåller

en: Does not contain
sv: Innehåller inte

en: Is less than
sv: Är mindre än

en: Is less than or equal to
sv: Är mindre än eller lika med

en: Is equal to
sv: Är lika med

en: Is greater than or equal to
sv: Är större än eller lika med

en: Is greater than
sv: Är större än

en: Is not equal to
sv: Är inte lika med

en: Average
sv: Genomsnitt

en: Count
sv: Antal

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: Add a condition
sv: Lägg till ett villkor

en: Add an action
sv: Lägg till en åtgärd

en: Watchdog
sv: Övervakning

en: Mode
sv: Läge

en: N/A
sv: Inte tillgänglig

en: Last update
sv: Senaste uppdatering

en: %time ago
sv: %time sedan

en: Advanced
sv: Utökad

en: Up
sv: Upp

en: Performance
sv: Prestanda

en: 1 attachment | @count attachments
sv[0]: 1 bilaga
sv[1]: @count bilagor

en: Width
sv: Bredd

en: Height
sv: Höjd

en: This field is required.
sv: Detta fält är obligatoriskt.

en: Textfield
sv: Textfält

en: Display options
sv: Alternativ för visning

en: Maximum
sv: Största

en: Scale
sv: Skala

en: Thumbnail
sv: Miniatyr

en: Medium
sv: Mellan

en: Sortable
sv: Sorteringsbar

en: Plain text
sv: Ren text

en: Caching
sv: Cachning

en: Month
sv: Månad

en: Basic Information
sv: Grundläggande information

en: Amount
sv: Belopp

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Current
sv: Nuvarande

en: Address
sv: Adress

en: State
sv: Läge

en: Terms
sv: Termer

en: Serial
sv: Serienummer

en: Desc
sv: Fallande

en: Code
sv: Kod

en: Recipient
sv: Mottagare

en: OR
sv: ELLER

en: security
sv: säkerhet

en: node
sv: nod

en: General
sv: Allmän

en: Cleanup
sv: Städa upp

en: Method
sv: Metod

en: Day
sv: Dag

en: Table
sv: Tabell

en: am
sv: fm

en: pm
sv: em

en: All views
sv: Alla visningar

en: Start date
sv: Startdatum

en: End date
sv: Slutdatum

en: The name of the menu the node belongs to.
sv: Namnet på den meny som noden hör till.

en: Public Key
sv: Offentlig nyckel

en: Other
sv: Övriga

en: Align
sv: Justera

en: Background color
sv: Bakgrundsfärg

en: Text color
sv: Textfärg

en: Navigation
sv: Navigering

en: Basic
sv: Grundläggande

en: Color
sv: Färg

en: Link URL
sv: URL för länk

en: List type
sv: Typ av lista

en: Role
sv: Roll

en: Select all
sv: Välj alla

en: Blog
sv: Blogg

en: String
sv: Sträng

en: Case
sv: Skiftläge

en: Not installed
sv: Inte installerad.

en: Referrer
sv: Hänvisad från

en: Exists
sv: Existerar

en: Both
sv: Båda

en: Filtered text (user selects input format)
sv: Filtrerad text (användaren väljer inmatningsformat)

en: Text processing
sv: Bearbetning av text

en: Maximum length
sv: Längsta längd

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
sv: Största antal tecken för fältet. Lämna blankt för oändlig storlek.

en: Rows
sv: Rader

en: Create content
sv: Skapa innehåll

en: Save changes
sv: Spara ändringar

en: Anonymous
sv: Gäst

en: Provider
sv: Leverantör

en: <All>
sv: <Alla>

en: access all views
sv: åtkomst till alla vyer

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
sv: Vyer är anpassade listor av innehåll i ditt system. De är mycket anpassningsbara och ger dig kontroll över hur listor av innehåll presenteras.

en: Tools
sv: Verktyg

en: Edit view
sv: Redigera vy

en: Override
sv: Åsidosätt

en: Clone
sv: Klona

en: Existing Views
sv: Befintliga vyer

en: Default view
sv: Förvald vy

en: Default Views
sv: Förvalda vyer

en: Summary, sorted ascending
sv: Sammanfattning, stigande sortering

en: Summary, sorted descending
sv: Sammanfattning, fallande sortering

en: Ascending
sv: Stigande

en: Descending
sv: Fallande

en: Normal menu item
sv: Vanligt menyval

en: Empty text
sv: Text för tomt fält

en: Expose
sv: Exponera

en: Down
sv: Ned

en: Handler
sv: Hanterare

en: Wildcard
sv: Jokertecken

en: Arguments
sv: Argument

en: Filters
sv: Filter

en: Optional
sv: Valfritt

en: Order
sv: Ordning

en: Add criteria
sv: Lägg till kriterium

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
sv: Namnet på vyn får enbart bestå av vara alfanumeriskt tecken eller understreck.

en: administer views
sv: administrera vyer

en: Node: Title
sv: Nod: titel

en: Node: ID
sv: Nod: ID

en: Random
sv: Slumpvis

en: Uncategorized
sv: Ej kategoriserad

en: Plain
sv: Enkel

en: Integer
sv: Heltal

en: IP Address
sv: IP-adress

en: Basic settings
sv: Grundläggande inställningar

en: Template
sv: Mall

en: Last checked
sv: Senast kontrollerad

en: Basic setup
sv: Grundläggande inställningar

en: Allow users to choose default
sv: Låter användarna kunna välja förvalt

en: Buttons and plugins
sv: Knappar och insticksprogram

en: Editor appearance
sv: Redigerarens utseende

en: Toolbar location
sv: Verktygslådans placering

en: Path location
sv: Plats för sökväg

en: Enable resizing button
sv: Aktivera knappen storleksförändring

en: Block formats
sv: Blockformat

en: Cleanup and output
sv: Rensa upp och skicka

en: Verify HTML
sv: Verifiera HTML

en: Preformatted
sv: Förformaterat

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
sv: Konvertera taggar av typen &lt;font&gt; till stilmallen

en: Remove linebreaks
sv: Ta bort radbrytningar

en: Apply source formatting
sv: Applicera källkodsformatering

en: Editor CSS
sv: Redigerarens CSS

en: CSS path
sv: Sökväg till CSS

en: CSS classes
sv: Stilmallsklasser

en: Profile
sv: Profil

en: Close
sv: Stäng

en: filters
sv: filter

en: Term description
sv: Termens beskrivning

en: Edit group
sv: Redigera grupp

en: fields
sv: fält

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Operation
sv: Funktion

en: reply
sv: svara

en: Duration
sv: Varaktighet

en: Threshold
sv: Tröskelvärde

en: Word count
sv: Antal ord

en: Weeks
sv: Veckor

en: Defaults
sv: Förvalt

en: Latitude
sv: Latitud

en: Longitude
sv: Longitud

en: Collapsible
sv: Hopfällbar

en: Collapsed
sv: Hopfällt

en: Protocol
sv: Protokoll

en: Logout
sv: Logga ut

en: Sort by
sv: Sortera efter

en: Created date
sv: Skapad datum

en: Updated date
sv: Uppdaterad datum

en: Full
sv: Fullständig

en: Default language
sv: Förvalt språk

en: Rules
sv: Regler

en: American Samoa
sv: Amerikanska Samoa

en: Georgia
sv: Georgien

en: Marshall Islands
sv: Marshallöarna

en: Virgin Islands
sv: Jungfruöarna

en: Full name
sv: Fullständigt namn

en: Modified
sv: Modifierad

en: Node relationships
sv: Nodrelationer

en: Regular expression
sv: Reguljärt uttryck

en: Size of textfield
sv: Storlek på textfält

en: Authoring information
sv: Författarinformation

en: Hidden
sv: Dold

en: File attachments
sv: Bifogade filer

en: Root
sv: Rot

en: minute
sv: minut

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
sv: Ange en sida per rad i form av Drupalsökvägar. Jokertecken är "*". Sökvägsexempel: %blog för bloggsidan och %blog-wildcard för alla personliga bloggar. %front är startsidan.

en: Other queries
sv: Andra frågor

en: Link to content
sv: Länk till innehåll

en: Link to node
sv: Länka till nod

en: File Upload
sv: Filuppladdning

en: Timer
sv: Tidur

en: Change
sv: Ändra

en: in
sv: i

en: Edit term
sv: Redigera term

en: Tokens
sv: Ersättningstecken

en: Token
sv: Ersättningstecken

en: Time format
sv: Tidsformat

en: Countries
sv: Länder

en: Feeds
sv: Innehållsflöden

en: Clear
sv: Rensa

en: Node title
sv: Titel för nod

en: Full text
sv: Fulltext

en: Feed settings
sv: Inställningar för flöde

en: Source
sv: Källa

en: Add new group
sv: Lägg till ny grupp

en: Undo
sv: Ångra

en: Search results
sv: Sökresultat

en: Your search yielded no results
sv: Din sökning gav inget resultat

en: Token actions
sv: Åtgärder för Token

en: Replacement value
sv: Ersättningsvärde

en: unlimited
sv: obegränsad

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Deleted
sv: Borttaget

en: Features
sv: Funktioner

en: Replace
sv: Ersätt

en: Topics
sv: Ämnen

en: Topic
sv: Ämne

en: Allowed values list
sv: Lista med tillåtna värden

en: Publishing options
sv: Publiceringsalternativ

en: First
sv: Första

en: Query
sv: Databasfråga

en: Moderate
sv: Moderera

en: Font size
sv: Teckenstorlek

en: Configure block
sv: Konfigurera block

en: Machine readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Human readable name
sv: Läsvänligt namn

en: hour
sv: timme

en: Hour
sv: Timma

en: Minute
sv: Minut

en: Second
sv: Sekund

en: Select list
sv: Rullgardinsmeny

en: Text field
sv: Textfält

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: Page header
sv: Sidhuvud

en: Controls
sv: Kontroller

en: Alignment
sv: Placering

en: E-mail subject
sv: Ämne för e-post

en: Randomize
sv: Slumpa

en: Link label
sv: Länkens etikett

en: author
sv: författare

en: unchanged content
sv: innehåll är oförändrat

en: content author
sv: författare till innehåll

en: unchanged content's author
sv: författare till oförändrat innehåll

en: acting user
sv: agerande användare

en: unchanged user
sv: användare är oförändrad

en: AND
sv: OCH

en: Fixed
sv: Fast

en: Revert
sv: Återställ

en: Select an action to add
sv: Välj en åtgärd som skall läggas till

en: Select the condition to add
sv: Välj villkoret som skall läggas till

en: Editing action %label
sv: Redigerar händelse %label

en: The action %label has been saved.
sv: Åtgärden %label har sparats.

en: Editing condition %label
sv: Redigerar villkor %label

en: Negate
sv: Negera

en: If checked, the condition returns TRUE, if it evaluates to FALSE.
sv: Om markerad, så kommer villkoret att returnera SANT om det utvärderas till FALSKT.

en: Adjust the weight to customize the ordering of conditions.
sv: Ändra vikten för att anpassa ordningen på villkor.

en: The condition %label has been saved.
sv: Villkoret %label har sparats.

en: Editing condition group %label
sv: Redigerar villkorsgruppen %label

en: The logical operation of this condition group. E.g. if you select AND, this condition group will only evaluate to TRUE if all conditions of this group evaluate to TRUE.
sv: Den logiska funktionen för den här villkorsgruppen. Om du till exempel väljer OCH så kommer den här villkorsgruppen endast att utvärderas till SANT om alla villkor i den här gruppen utvärderas till SANT.

en: Adjust the weight to customize the ordering.
sv: Ändra vikten för att anpassa ordningen.

en: The condition group %label has been saved.
sv: Villkorsgruppen %label har sparats.

en: Arguments configuration
sv: Konfiguration av argument

en: Are you sure you want to delete the logical operation %label?
sv: Är du säker på att du vill radera den logiska funktionen %label?

en: Are you sure you want to delete %label?
sv: Är du säker på att du vill radera %label?

en: The logical operation %label has been deleted.
sv: Den logiska funktionen %label har raderats.

en: %label has been deleted.
sv: %label har raderats.

en: NOT
sv: INTE

en: Empty
sv: Töm

en: !not%label group
sv: Grupp !not%label

en: Add another condition to this group
sv: Lägg till ytterligare ett villkor till den här gruppen

en: Edit this condition group
sv: Redigera den här villkorsgruppen

en: Import failed.
sv: Importering misslyckades.

en: commented content
sv: innehåll kommenterades

en: commented content author
sv: författare till innehållets kommentar

en: created content
sv: innehåll skapades

en: content's author
sv: innehållets författare

en: updated content
sv: innehåll uppdaterades

en: Content is going to be saved
sv: Innehåll kommer att sparas

en: Content is going to be viewed
sv: Innehåll kommer att visas

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
sv: Observera att om Drupals sidcachning är aktiverat kommer inte denna händelse att genereras för sidor expedierade från cache.

en: viewed content
sv: innehåll visades

en: deleted content
sv: innehåll raderades

en: Content has type
sv: Innehåll har typ

en: Evaluates to TRUE, if the given content has one of the selected content types.
sv: Utvärderas till SANT, om det givna innehållet har en av valda innehållstyper.

en: Set the content author
sv: Ange innehållets författare

en: Path has alias(es)
sv: Sökväg har alias

en: Existing system path
sv: Befintlig systemsökväg

en: Specify the existing path for which you want to check if an URL alias exists.
sv: Ange den nuvarande sökvägen där du vill kontrollera om ett URL-alias finns.

en: Path alias
sv: Sökvägsalias

en: Specify the path alias which you want to check if it already exists.
sv: Ange sökvägsalias där du vill kontrollera om det redan finns.

en: Before checking, replace non ascii characters with
sv: Före kontroll, byt ut icke ascii-tecken mot

en: Leave this textfield empty to disable the replacement of non ascii characters.
sv: Lämna detta textfält tomt för att inaktivera ersättning av icke ascii-tecken

en: Create or delete an URL alias
sv: Skapa eller radera ett URL-alias

en: Create or delete a content's URL alias
sv: Skapa eller radera ett innehålls URL-alias

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
sv: Ange den befintliga sökvägen som du vill skapa ett alias för. Exempelvis: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given path alias.
sv: Lämna tomt för att radera URL-alias som pekar till det givna sökvägsaliaset.

en: Leave it empty to delete URL aliases pointing to the given system path.
sv: Lämna tomt för att radera URL-alias som pekar mot den givna systemsökvägen.

en: Replace non ascii characters with
sv: Ersätt icke ascii-tecken mot

en: You have to enter at least eiter an existing system path or a path alias.
sv: Du måste ange antingen en existerande systemsökväg eller ett sökvägsalias.

en: User is going to view a page
sv: Användare kommer att visa en sida

en: Textual comparison
sv: Textjämförelse

en: Numeric comparison
sv: Numerisk jämförelse

en: Greater than
sv: Större än

en: Equal to
sv: Lika med

en: Less than
sv: Mindre än

en: Send a mail to a user
sv: Skicka ett e-postmeddelande till en användare

en: Send a mail to an arbitrary mail address
sv: Skicka ett e-postmeddelande till en godtycklig e-postadress

en: Show a configurable message on the site
sv: Visa ett konfigurerbart meddelande på webbplatsen

en: Page redirect
sv: Vidarebefordra till sida

en: Log to watchdog
sv: Logga till övervakning

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
sv: VARNING: Detta kan orsaka prolem om det finns för många användare för dessa roller på din webbplats, eftersom din server kanske inte kan hantera alla e-postförfrågningar på en och samma gång.

en: Select the roles whose users should receive this email.
sv: Välj rollerna vars användare skall få detta e-postmeddelande.

en: The mail's subject.
sv: E-postmeddelandets ämne.

en: The mail's message body.
sv: E-postmeddelandets brödtext.

en: The message that should be displayed.
sv: Meddelandet som skall visas.

en: Display as error message
sv: Visa som felmeddelande

en: Force redirecting to the given path, even if a destination parameter is given
sv: Tvinga fram vidarebefordran till den givna sökvägen, även om en destinations parameter är angiven

en: The category to which this message belongs.
sv: Kateregorin som detta meddelande hör till.

en: Link (optional)
sv: Länk (valfri)

en: Replacement patterns for @name
sv: Ersättningsmönster för @name

en: registered user
sv: användare registrerades

en: updated user
sv: användare uppdaterades

en: User page has been viewed
sv: Användarsida har visats

en: viewed user
sv: användare visades

en: User has been deleted
sv: Användare har raderats

en: deleted user
sv: användare raderades

en: User has logged in
sv: Användare har loggat in

en: logged in user
sv: inloggad användare

en: User has logged out
sv: Användare har loggat ut

en: logged out user
sv: utloggad användare

en: Compare two users
sv: Jämför två användare

en: User has role(s)
sv: Användare har roll(er)

en: Whether the user has the selected role(s).
sv: Huruvida användare har den givna rollen/rollerna eller ej.

en: Match against any or all of the selected roles
sv: Matcha mot någon, eller alla valda roller

en: any
sv: någon

en: If matching against all selected roles the user must have <em>all</em> the roles checked in the list above.
sv: Om matchning mot alla valda roller måste användaren ha <em>alla</em> roller ikryssade i listan ovan.

en: Add user role
sv: Lägg till användarroll

en: User whos roles should be changed
sv: Användare vars roll skall ändras

en: Remove user role
sv: Ta bort användarroll

en: Select role(s)
sv: Välj roll(er)

en: Execute custom PHP code
sv: Kör anpassad PHP-kod

en: PHP code
sv: PHP-kod

en: Caption
sv: Bildtext

en: Days
sv: Dagar

en: Open in new window
sv: Öppna i ett nytt fönster

en: Maxlength
sv: Maxlängd

en: Display fields
sv: Visa fält

en: profile
sv: profil

en: Left
sv: Vänster

en: Right
sv: Höger

en: Hours
sv: Timmar

en: Seconds
sv: Sekunder

en: Red
sv: Röd

en: People
sv: Personer

en: or
sv: eller

en: Results
sv: Resultat

en: Older polls
sv: Äldre undersökningar

en: View the list of polls on this site.
sv: Visa undersökningarna på webbplatsen.

en: Poll settings
sv: Inställningar för undersökningar

en: View the current poll results.
sv: Visa aktuellt undersökningssresultat.

en: Promote
sv: Lansera

en: Convert
sv: Konvertera

en: Parent term
sv: Ovanliggande term

en: Blogs
sv: Bloggar

en: Style
sv: Stil

en: Superscript
sv: Upphöjd

en: revert
sv: återställ

en: Missing
sv: Saknas

en: Permissions
sv: Behörigheter

en: Your settings have been saved.
sv: Dina inställningar har sparats.

en: Last modified
sv: Senast ändrad

en: Reversed
sv: Omvänd

en: Flexible
sv: Flexibel

en: Changed
sv: Ändrad

en: Completed
sv: Slutförd

en: Reverse
sv: Omvänd

en: create
sv: skapa

en: Testing
sv: Test

en: Thousands separator
sv: Avskiljare för tusental

en: completed
sv: avslutad

en: User name
sv: Användarnamn

en: %type settings
sv: Inställningar för %type

en: Not published
sv: Inte publicerad

en: Menu settings
sv: Inställningar för meny

en: Color scheme
sv: Färgschema

en: edit own
sv: redigera egen

en: edit
sv: redigera

en: Unformatted
sv: Oformaterad

en: Path to the "convert" binary
sv: Sökväg till "convert"-binärerna.

en: Documents
sv: Dokument

en: Credit
sv: Kredit

en: @type: deleted %title.
sv: @type: raderade %title.

en: RSS Feed
sv: RSS-flöde

en: Allowed file extensions
sv: Tillåtna filändelser

en: New comments
sv: Nya kommentarer

en: New content
sv: Nytt innehåll

en: New
sv: Ny

en: Resume
sv: Återuppta

en: Top left
sv: Längst upp till vänster

en: Top right
sv: Längst upp till höger

en: Bottom right
sv: Längst ned till höger

en: Bottom left
sv: Längst ned till vänster

en: Relationships
sv: Relationer

en: Relationship
sv: Relation

en: relationships
sv: relationer

en: Basic information
sv: Grundläggande information

en: Sort criteria
sv: Sorteringskriterier

en: Base path
sv: Grundsökväg

en: <Hidden>
sv: <Dolda>

en: The primary identifier for a node.
sv: Den primära identifieraren för en nod.

en: Parent menu item
sv: Ovanliggande menyval

en: Themes
sv: Teman

en: Translations
sv: Översättningar

en: Video width
sv: Bredd på video

en: Video height
sv: Höjd på video

en: JPEG quality
sv: Kvalitet för JPEG

en: Audio sample rate
sv: Samplingsfrekvens för ljud

en: Audio bitrate
sv: Bitfrekvens för ljud

en: Minutes
sv: Minuter

en: Replacement tokens
sv: Ersättningstecken

en: comment
sv: kommentar

en: Loading...
sv: Laddar...

en: !name field is required.
sv: Fältet !name är obligatoriskt.

en: Automatic
sv: Automatisk

en: Comment settings
sv: Inställningar för kommentarer

en: Related content
sv: Relaterat innehåll

en: Sticky
sv: Klistrad

en: Read only
sv: Endast läsa

en: Tabs
sv: Flikar

en: Processing
sv: Bearbetar

en: Output format
sv: Utmatningsformat

en: Path to file
sv: Sökväg till fil

en: Storage
sv: Lagring

en: date
sv: datum

en: File upload error. Could not move uploaded file.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta den uppladdade filen.

en: Photo
sv: Foto

en: Submissions
sv: Resultat

en: Analysis
sv: Analys

en: Clear Form Submissions
sv: Rensa formulärresultat

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
sv: Är du säker på att du vill radera alla resultat för detta formulär?

en: Webform %title entries cleared.
sv: Resultaten för webbformuläret %title rensades.

en: Are you sure you want to delete this submission?
sv: Är du säker på att du vill radera detta inlägg?

en: Submitted values are
sv: Inskickade värden är

en: responses
sv: svar

en: Webforms
sv: Webbformulär

en: View and edit all the available webforms on your site.
sv: Visa och redigera alla tillgängliga webbformulär på din webbplats.

en: Webform
sv: Webbformulär

en: Global configuration of webform functionality.
sv: Globala inställningar för webbformulärs funktionalitet.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
sv: Skapa ett formulär eller en enkät som är tillgänglig för användarna. Inskickade resultat och statistik sparas och kan kommas åt av användare med rätt behörighet.

en: Go to form
sv: Gå till formulär

en: View this form.
sv: Visa detta formulär.

en: Advanced Options
sv: Utökade alternativ

en: Mandatory
sv: Obligatoriskt

en: E-mail to address
sv: Adress som e-post skickas till

en: E-mail from name
sv: Namn för utgående e-post

en: E-mail from address
sv: Adress för utgående e-post

en: ever
sv: någonsin

en: every hour
sv: per timme

en: every day
sv: per dag

en: every week
sv: per vecka

en: No Components, add a component below.
sv: Inga komponenter, lägg till en komponent nedan.

en: Field Key
sv: Fältnyckel

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
sv: Detta används som en beskrivande etikett när detta formulärelement visas.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
sv: En kort beskrivning av fältet som används som hjälp för användaren när hon eller han fyller i formuläret.

en: Check this option if the user must enter a value.
sv: Välj detta om användaren måste skriva in ett värde.

en: Parent Fieldset
sv: Ovanliggande fältgrupp

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
sv: Webbformulärkomponenten av typen @type har ingen definierad redigerafunktion.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
sv: Fältnyckeln %field_key är ogiltig. Använd bara små bokstäver, siffror och understreck.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
sv: Fältnyckeln %field_key används redan av fältet med etiketten %existing_field. Använd en unik nyckel.

en: Submission #@sid
sv: Inlägg #@sid

en: Previous submission
sv: Föregående inlägg

en: Next submission
sv: Nästa inlägg

en: Submitted by !name
sv: Inskickat av !name

en: Next Page >
sv: Nästa sida >

en: < Previous Page
sv: < Föregående sida

en: The webform component @type is not able to be displayed
sv: Webbformulärkomponenten @type kan inte visas

en: Illegal information. Data not submitted.
sv: Ogiltig information. Informationen skickades inte in.

en: Go back to the form
sv: Gå tillbaka till formuläret

en: access own webform submissions
sv: åtkomst till egna inlägg i webbformulär

en: edit own webform submissions
sv: redigera egna inlägg i webbformulär

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
sv: Tillhandahåller formulär och enkäter.

en: Default value
sv: Förvalt värde

en: The default value of the field.
sv: Standardvärdet för fältet.

en: Timezone
sv: Tidszon

en: Presents month, day, and year fields.
sv: Visar fält för dag, månad och år

en: Left Blank
sv: Lämnat tomt

en: User entered value
sv: Angivet värde

en: Width of the textfield.
sv: Textfältets bredd.

en: User email as default
sv: Användarens e-postadress som standard

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
sv: Använd användarens e-postadress som standardvärde för detta fält, om hon eller han är inloggad.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
sv: Gör detta fält låst. Detta är användbart för att ställa in ett standardvärde som inte kan ändras.

en: Average submission length in words (ex blanks)
sv: Genomsnittslängd på inlägg i antal ord (utan mellanslag)

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
sv: Om denna fältgrupp är hopfällbar kan användaren öppna och stänga fältgruppen.

en: Collapsed by Default
sv: Hopfälld som standard

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
sv: Hopfällbara fältgrupper är "öppna" som standard. Kryssa i detta val för att istället göra dem "stängda" som standard.

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
sv: Skriv in en lista med ytterligare filändelser för detta filuppladdningsfält, separerad med kommatecken.<br />Angivna ändelser kommer att läggas till de valda typerna ovan.

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
sv: Ange den maximala filstorleken som en användare får ladad upp (i KB).

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
sv: Uppladdningar med webbformulär sparas alltid i katalogen files. Du kan om du vill ange en underkatalog som filerna ska sparas i.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
sv: Filer med ändelsen '%ext' är inte tillåtna. Välj en fil med följande ändelse: %exts.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
sv: Filen '%filename' är för stor (%filesize KB). Välj en fil som är %maxsize KB eller mindre.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
sv: Den uppladdade filen %filename kunde inte sparas. Målkatalogen är eventuellt inte skrivbar.

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
sv: Den uppladdade filen kunde inte sparas. Målkatalogen finns inte.

en: Uploading a new file will replace the current file.
sv: Om du laddar upp en ny fil kommer den att ersätta den nuvarande filen.

en: User uploaded file
sv: Fil uppladdad

en: Average uploaded file size
sv: Genomsnittlig storlek på uppladdade filer

en: Questions
sv: Frågor

en: Randomize Options
sv: Slumpa alternativen

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
sv: Detta slumpar ordningen på alternativen högst upp när de visas i formuläret.

en: Randomize Questions
sv: Slumpa frågorna

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
sv: Detta slumpar ordningen på frågorna i vänsterkanten när de visas i formuläret.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
sv: Tillåter skapande av rutnätsfrågor, där svaren anges med envalsknappar.

en: Non-empty
sv: Ej tomt

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
sv: Uppmärkning låter dig lägga till egen HTML eller PHP-logik i ditt formulär.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
sv: Välj detta om användaren ska kunna välja flera värden.

en: Listbox
sv: Listruta

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
sv: Tillåter skapande av kryssrutor, envalsknappar och listrutor/popupmenyer.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
sv: En stor textruta som tillåter flera rader med text.

en: Basic textfield type.
sv: Enkelt textfält.

en: Time Format
sv: Tidformat

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
sv: Formatera tidsvisningen i 12 eller 24 timmar.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
sv: Ger användaren tim- och minutfält. Valfria fm/em-fält.

en: Group settings
sv: Inställningar för grupp

en: Image path
sv: Bildsökväg

en: Optional subdirectory within the "%dir" directory where images will be stored. Do not include trailing slash.
sv: Valfritt underkatalog inom katalogen "%dir" där bilder kommer att lagras. Ta inte med inledande snedstreck.

en: Enable custom alternate text
sv: Aktivera anpassad alternativ text

en: Enable custom title text
sv: Aktivera anpassad titeltext

en: Alternate text
sv: Alternativ text

en: Alternate text to be displayed if the image cannot be displayed.
sv: Alternativ text att visa om bilden inte kan visas.

en: Text to be displayed on mouse overs.
sv: Text att visa när musmarkören förs över bilden.

en: Apply
sv: Verkställ

en: Not translated
sv: Ej översatt

en: Show blocks
sv: Visa block

en: You must select a node.
sv: Du måste välja en nod.

en: Enter the terms you wish to search for.
sv: Ange de termer du vill söka efter.

en: No style
sv: Ingen stil

en: Bold
sv: Fet

en: Lifetime
sv: Giltighetstid

en: Copy
sv: Kopiera

en: Variables
sv: Variabler

en: No content types available.
sv: Inga innehållstyper tillgängliga.

en: PHP Code
sv: PHP-kod

en: Simple
sv: Enkel

en: Relationship type
sv: Typ av relation

en:  content
sv:  innehåll

en: California
sv: Kalifornien

en: New Mexico
sv: Nya Mexiko

en: Multilingual system
sv: Flerspråkigt system

en: Synchronize translations
sv: Synkronisera översättningar

en: Select which fields to synchronize for all translations of this content type.
sv: Välj vilka fält som skall synkroniseras för alla översättningar av denna innehållstyp.

en: Standard node fields.
sv: Grundläggande nodfält.

en: Translation
sv: Översättning

en: Translation status
sv: Status för översättning

en: Blocks
sv: Block

en: The block has been created.
sv: Blocket har skapats.

en: Menus
sv: Menyer

en: taxonomy term
sv: taxonomiterm

en: The name of this term.
sv: Namnet på den här termen.

en: Above
sv: Ovanför

en: Number of values
sv: Antal värden

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
sv: Varning! Att ändra den här inställningen efter att data har skapats kan leda till förlust av data!

en: @min and @max
sv: @min och @max

en: Third
sv: Tredje

en: Fourth
sv: Fjärde

en: Fifth
sv: Femte

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
sv: Modulen Content, en obligatorisk komponent till Content Construction Kit (CCK), gör det möjligt för administratörer att associera anpassade fält med innehållstyper. I Drupal används innehållstyper för att definiera ett inläggs karaktäristik, såsom titel och beskrivning för fälten som visas på dess sidor för att lägga till redigera. Genom att använda modulen Content (och de andra hjälpmodulerna inkluderade i CCK), kan anpassa fält utöver standardfälten "Titel" och "Brödtext" läggas till. Funktionerna för CCK är tillgängliga genom flikarna på sidan<a href="@content-types">admininistrera innehållstyper</a>. (Se sidan <a href="@node-help">hjälp för modulen Nod</a> för mer information om innehållstyper.)

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
sv: När du lägger till ett anpassat fält till en innehållstyp, bestämmer du dess typ (om det ska innehålla text, nummer eller referera till andra objekt) och hur det ska visas (antingen som ett textfält, textområde, listval, kryssruta, radioknapp eller automatiskt kompletterande fält). Ett fält kan ha flera värden (till exempel kan en "person" ha flera e-postadresser) eller ett värda (till exempel kan en "anställd" ha ett anställnings-ID). När du lägger till och redigerar fält kommer CCK automatiskt att justera databasens struktur. CCK möjliggör även ett antal andra funktioner, såsom intelligent cachning för dina anpassade data, import och export av definitioner av innehållstyper samt integration med andra tilläggsmoduler.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
sv: Anpassade fälttyper är tillgängliga genom ett antal valfria moduler som är inkluderade med CCK (varje modul tillhandahåller en egen typ). Sidan <a href="@modules">moduler</a> låter dig aktivera eller inaktivera komponenter för CCK. En standardinstallation av CCK inkluderar:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
sv: <em>tal</em>, som lägger till numeriska fälttyper som heltal, decimaltal eller flyttal. Du kan definiera en uppsättning av tillåtna värden eller specificera en tillåten spännvidd av värden. Ett antal vanliga format för att visa numerisk data finns tillgängliga.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
sv: <em>text</em>, som lägger till typer av sorten textfält. Ett textfält kan innehålla enbart ren text, eller använda Drupals inmatningsformat för att säkert hantera formaterad text. Textfält kan vara antingen en rad (textfält), flera rader (textområde), eller för större kontroll av det som matas in, ett listval, kryssruta eller envalsknappar. Om så önskas kan CCK validera den inmatade datan enligt en uppsättning tillåtna värden.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
sv: <em>nodreferens</em>, som skapar hänvisningar mellan noder i Drupal. Genom att lägga till en fält av typen <em>nodreferens</em> och två olika innehållstyper, till exempel, kan du enkelt skapa komplexa ovan- eller underliggande relationer mellan data (flera noder med "anställda" kan innehålla ett fält av typen <em>nodreferens</em> som länkar till en nod för "arbetsgivare").

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
sv: <em>hänvisning av användare</em>, som skapar anpassade hänvisningar till användarkonton på din webbplats. Genom att lägga till ett fält av typen <em>användarreferens</em> kan du skapa komplexa relationer mellan din webbplats användare och inlägg. Till exempel: för att spåra användares inblandning i ett inlägg utöver Drupals standardfält <em>Författad av</em>, lägg till ett fält av typen <em>användarreferens</em> med namnet "Redigerad av" till en innehållstyp för att lagra en länk till en redigerares användarsida.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
sv: <em>fältgrupp</em>, som skapar hopfällbara fältgrupp för att innehålla en grupp av relaterade fält. En fältgrupp kan antingen vara öppen eller hopfälld som standard. Sorteringen av fältgrupper, och sorteringen av fält inom en fältgrupp, hanteras genom ett drag-och-släpp-gränssnitt via modulen Content.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
sv: För mer information, <a href="@handbook-cck">läs onlinehandboken för CCK</a> eller besök <a href="@project-cck">CCK:s projektsida</a>.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
sv: Ändra inställningarna för hur den här innehållstypens fält och fältetiketter skall visas i sammanfattnings- och fullsidesläge.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
sv: Ändra inställningarna för hur den här innehållstypens fält skall visas i följande sammanhang.

en: Add another item
sv: Lägg till ytterligare alternativ

en: Full node
sv: Fullständig nod

en: Search Index
sv: Sökindex

en: Search Result
sv: Sökresultat

en: Updating field type %type with module %module.
sv: Uppdaterar fälttypen %type med modulen %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
sv: Uppdaterar gränssnittskomponenten %type med modulen %module.

en: Manage fields
sv: Hantera fält

en: Remove field
sv: Ta bort fält

en: Allows administrators to define new content types.
sv: Tillåter administratörer att definiera nya innehållstyper.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
sv: Enbart avancerat användande: PHP-kod som skall returnera en spärrad lista av tillåtna värden. Skall inte inkludera avgränsarna &lt;?php ?&gt;. Om detta fält är ifyllt kommer listan som returneras av denna kod att åsidosätta det tillåtna värdet i listan ovan.

en: Trimmed
sv: Nedkortad

en: Text area
sv: Textområde

en: Used in
sv: Används i

en: No fields have been defined for any content type yet.
sv: Inga fält har definierats för någon innehållstyp ännu.

en: no styling
sv: ingen stil

en: simple
sv: enkel

en: fieldset
sv: fältgrupp

en: fieldset - collapsible
sv: fältgrupp - hopfällbar

en: fieldset - collapsed
sv: fältgrupp - hopfälld

en: Added field %label.
sv: Lade till fält %label.

en: There was a problem adding field %label.
sv: Det uppstod ett problem med att lägga till fältet %label.

en: There was a problem creating field %label.
sv: Det uppstod ett problem vid skapandet av fält %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
sv: Är du säker på att du vill ta bort fältet %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
sv: Om du har något innehåll kvar i detta fält kommer det att förloras. Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Removed field %field from %type.
sv: Tog bort fältet %field från %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
sv: Det uppstod ett problem vid borttagningen av %field från %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
sv: Dessa inställningar gäller enbart för fältet %field så som det förekommer i innehållstypen %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
sv: Dessa inställningar gäller för fältet %field i varje innehållstyp som det förekommer i.

en: Save field settings
sv: Spara fältinställningar

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
sv: PHP-kodens förvalda värde returnerade ett felaktigt värde.<br />Förväntat format: <pre>!sample</pre> Returnerat värde: @value

en: The default value is invalid.
sv: Det förvalda värdet är inte giltigt.

en: Saved field %label.
sv: Sparade fält %label.

en: The update has encountered an error.
sv: Uppdateringen stötte på ett fel.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
sv: Databasen har ändrats och data har flyttats eller raderats.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
sv: Ett fel inträffade och ändringen av databasen slutfördes inte.

en: Processing %title
sv: Bearbetar %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
sv[0]: 1 inlägg behandlades utan problem:
sv[1]: @count inlägg behandlades utan problem:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
sv: Tabellen för innehållsfält %old_name har döpts om till %new_name och förekomster av fältet har uppdaterats.

en: The content fields table %name has been deleted.
sv: Tabellen för innehållsfält %name har raderats.

en: Referenced node ID
sv: ID för hänvisad nod

en: Referenced node title
sv: Titel för hänvisad nod

en: Raw number value
sv: Obearbetat siffervärde

en: Formatted number value
sv: Formaterat nummervärde

en: Raw, unfiltered text
sv: Obearbetad, ofiltrerad text

en: Formatted and filtered text
sv: Formatterad och filtrerad text

en: Referenced user ID
sv: ID för hänvisad användare

en: Referenced user name
sv: Användarnamn för hänvisad användare

en: Formatted HTML link to referenced user
sv: Formatterad HTML-länk till hänvisad användare

en: Group multiple values
sv: Gruppera multipla värden

en: Select the content type to export.
sv: Välj innehållstyp att exportera.

en: Export data
sv: Exportera data

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
sv: Kopiera den exporterade texten och klistra in den till en annan innehållstyp genom att använda funktionen för import.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
sv: Detta formulär kommer att importera definitioner på fält exporterade från annan innehållstyp eller annan databas.<br />Observera att fält inte kan dupliceras inom samma innehållstyp, så importerade fält kommer enbart att läggas till om de inte redan existerar i den valda typen.

en: <Create>
sv: <Skapa>

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
sv: Välj innehållstyp att importera dessa fält till.<br />Välj &lt;Skapa&gt; för att skapa en ny innehållstyp som skall innehålla fälten.

en: Import data
sv: Importera data

en: Paste the text created by a content export into this field.
sv: Klistra in texten skapad av en export av innehåll till detta fält.

en: The import data is not valid import text.
sv: Det importerade datat är inte giltig text för import.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
sv: Följande moduler måste aktiveras för att denna import skall fungera: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
sv: Innehållstypen %type finns redan i databasen.

en: Exiting. No import performed.
sv: Avslutar. Ingen import genomförd.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
sv: Ett fel inträffade när innehållstypen %type lades till.<br />Var vänlig se de visade felmeddelandena för mer detaljer.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
sv: Det importerade fältet %field_label (%field_name) lades inte till %type eftersom det fältet redan existerar i %type.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
sv: Fältet %field_label (%field_name) lades till innehållstypen %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
sv: Ett fel inträffade för exporten av 'inställningar för visning' för fältet %field_name.<br />Databasfelet är: '%db_err'.

en: Content Copy
sv: Kopiera innehåll

en: Enables ability to import/export field definitions.
sv: Aktiverar möjligheten att importera/exportera definitioner av fält.

en: view
sv: visa

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
sv: Var vänlig <a href="!url">konfigurera dina behörigheter för fält</a> omedelbart. Alla fält är som standard ej tillgängliga.

en: Content Permissions
sv: Behörigheter för innehåll

en: Set field-level permissions for CCK fields.
sv: Ange behörigheter per fältnivå för fält av typen CCK.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
sv: Dessa inställningar gäller för gruppen i redigeringsformuläret för noden.

en: always open
sv: alltid utfälld

en: collapsible
sv: hopfällbar

en: collapsed
sv: hopfälld

en: Instructions to present to the user on the editing form.
sv: Instruktioner att visa för användaren på redigeringsformuläret.

en: These settings apply to the group on node display.
sv: Dessa inställningar gäller för gruppen vid visning av noden.

en: A description of the group.
sv: En beskrivning av gruppen.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
sv: Är du säker på att du vill ta bort gruppen %label?

en: The group %group_name has been removed.
sv: Gruppen %group_name har tagits bort.

en: Fieldgroup
sv: Fältgrupp

en: Node reference
sv: Nodreferens

en: Store the ID of a related node as an integer value.
sv: Lagra ID för en relaterad nod som ett heltalsvärde.

en: Content types that can be referenced
sv: Innehållstyper som kan refereras

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
sv: Avancerat - Noder som kan hänvisas (Vyer)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
sv: Ange en kommaseparerad lista av argument att skicka till vyn.

en: Title (link)
sv: Titel (länk)

en: Title (no link)
sv: Titel (ingen länk)

en: Autocomplete text field
sv: Automatiskt kompletterande textfält

en: Nodereference autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande nodreferens

en: Node Reference
sv: Nodreferens

en: Defines a field type for referencing one node from another.
sv: Definierar en fälttyp för att hänvisa en nod till en annan.

en: Store a number in the database as an integer.
sv: Lagra ett tal i databasen som ett heltal.

en: Decimal
sv: Decimaltal

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
sv: Lagra ett tal i databasen som ett bestämt format för decimaltal.

en: Float
sv: Flyttal

en: Store a number in the database in a floating point format.
sv: Lagra ett tal i databasen som ett flytande format för tal.

en: Minimum
sv: Lägsta

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
sv: Det totala antalet siffror att lagra i databasen, inklusive de till höger om decimalen.

en: The number of digits to the right of the decimal.
sv: Antalet siffror till höger om decimalen.

en: Decimal marker
sv: Decimaltecken

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
sv: Tecken användare kommer att mata in för att markera decimalpunkten i formulär.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
sv: Ange en sträng som skall sättas in före värdet, såsom $ eller €. Utelämna för tomt värde. Separera enstaka och flerfaldiga värden med ett stående streck (krona|kronor).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
sv: Ange en sträng som skall sättas in efter värdet, såsom m², m/s², kb/s. Utelämna för tomt värde. Separera enstaka och flervärdiga värden med ett stående streck (krona|kronor).

en: Allowed values
sv: Tillåtna värden

en: "Minimum" must be a number.
sv: "Lägsta" måste vara ett tal.

en: "Maximum" must be a number.
sv: "Största" måste vara ett tal.

en: unformatted
sv: oformaterad

en: Defines numeric field types.
sv: Definierar numeriska fälttyper.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
sv: För en gränssnittskomponent med "ensam kryssruta för av/på", ange värdet för "av" först, sedan värdet för "på" i <strong>Tillåtna värden</strong>. Observera att kryssrutan kommer att namnges efter etiketten på värdet för "på".

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
sv: Gränssnittskomponenten för "kryssrutor/envalsknappar" kommer att visa kryssrutor om flera alternativet flera värden är valt för detta vält, annars kommer radioknappar att visas.

en: Check boxes/radio buttons
sv: Kryssrutor/envalsknappar

en: Single on/off checkbox
sv: Ensam kryssruta för av/på

en: Option Widgets
sv: Alternativ för gränssnittskomponent

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
sv: Anger widgets för listvals-, kryssrute- och envalsknappar för text och numeriska fält.

en: Store text in the database.
sv: Lagra text i databasen.

en: Text area (multiple rows)
sv: Textområde (flera rader)

en: Defines simple text field types.
sv: Definierar enkla typer av textfält.

en: User reference
sv: Användarreferens

en: Store the ID of a related user as an integer value.
sv: Lagra ID för en relaterad användare som ett heltaltvärde.

en: User roles that can be referenced
sv: Användarroller som kan refereras

en: User status that can be referenced
sv: Användarstatus som kan refereras

en: Reverse link
sv: Omvänd länk

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
sv: Om vald, visas en omvänd länk tillbaka till den refererande noden på den refererade användarens konto.

en: Userreference autocomplete
sv: Autokompletterande användarreferens

en: User Reference
sv: Användarreferens

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
sv: Anger en fälttyp som refererar en användare från en nod.

en: Permalink
sv: Permanent länk

en: Form
sv: Formulär

en: Exceptions
sv: Undantag

en: Publish
sv: Publicera

en: Permission
sv: Behörighet

en: Grid
sv: Rutnät

en: Distance
sv: Distans

en: Use
sv: Använd

en: Redo
sv: Upprepa

en: Italic
sv: Kursiv

en: Editor
sv: Redigerare

en: Hide
sv: Dölj

en: Read/Write
sv: Läsa/Skriva

en: 1 comment | @count comments
sv[0]: 1 kommentar
sv[1]: @count kommentarer

en: Submission settings
sv: Inställningar för inskickande

en: Global
sv: Globalt

en: arguments
sv: argument

en: X offset
sv: Vertikal kompensation

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
sv: Ange en motvikt i pixlar eller använd nyckelord: <em>left</em>, <em>center</em>, eller <em>right</em>.

en: Y offset
sv: Horisontell kompensation

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
sv: Ange en motvikt i pixlar eller använd ett nyckelord: <em>top</em>, <em>center</em>, eller <em>bottom</em>.

en: Transparent
sv: Genomskinlig

en: Green
sv: Grön

en: Blue
sv: Blå

en: file system
sv: filsystem

en: Source code
sv: Källkod

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
sv: Menysystemet lagrar enbart systemsökvägar, men kommer att använda URL-aliaset för visning. %link_path har lagrats som %normal_path

en: Menu name
sv: Menynamn

en: Filter by category
sv: Filtrera per kategori

en: Thumbnails
sv: Miniatyrbilder

en: Subscript
sv: Nedsänkt

en: Indent
sv: Indentera

en: Outdent
sv: Minska indrag

en: Unlink
sv: Ta bort länk

en: Thread
sv: Tråd

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
sv: Du måste ha med minst ett positivt sökord med @count bokstäver eller mer.

en: Title text
sv: Text för titel

en: Secret Key
sv: Hemlig nyckel

en: From name
sv: Från namn

en: From address
sv: Svarsadress

en: Distinct
sv: Distinkt

en: E-mail template
sv: E-postmall

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
sv: ImageMagick är ett självständigt program som används för bildmanipulation. För att använda det, måste det vara installerat på din server och du behöver veta vart det är placerat. Om du är osäker på den exakta placeringen kan du kontakta din internetleverantör eller serveradministratör.

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
sv: Ange den kompletta sökvägen till ImageMagick <kbd>convert</kbd>-binärerna. Exempel: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> eller <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>

en: Display debugging information
sv: Visa felsökningsinformation.

en: ImageMagick command: @command
sv: Kommandon från ImageMagick: @command

en: ImageMagick output: @output
sv: Utmatning från ImageMagick: @output

en: KB
sv: kB

en: Uppercase
sv: Versaler

en: Extension
sv: Filändelse

en: Unavailable
sv: Ej tillgänglig

en: Configure settings for jQuery Update module.
sv: Konfigurera inställningar för modulen jQuery Update

en: Updates Drupal to use the latest version of jQuery.
sv: Uppdaterar Drupal med senaste versionen av jQuery.

en: Language neutral
sv: Språkneutral

en: Bullet list
sv: Punktlista

en: Edit content
sv: Redigera innehåll

en: Change layout
sv: Ändra layout

en: Available
sv: Tillgänglig

en: Contexts
sv: Sammanhang

en: Export format
sv: Exportformat

en: Set
sv: Uppsättning

en: Node access
sv: Nodåtkomst

en: Vocabulary settings
sv: Inställningar för vokabulär

en: Loading
sv: Laddar

en: The directory %directory does not exist.
sv: Katalogen %directory finns inte.

en: The directory %directory is not writable
sv: Katalogen %directory är skrivskyddad.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
sv: Katalogen %directory är skrivskyddad på grund av att den inte har korrekta behörigheter inställda.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
sv: Uppladdningskatalogen %directory för filfältet %field (innehållstyp %type) kunde inte skapas eller är inte tillgänglig. Som en konsekvens kunde en nyligen uppladdad fil inte sparas i denna katalogen och uppladdningen avbröts.

en: Store an arbitrary file.
sv: Lagra en godtycklig fil.

en: Permitted upload file extensions
sv: Tillåtna filändelser för uppladdningar.

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
sv: Ändelser en användare kan ladda upp till detta fält. Separera ändelser med ett mellanslag och inkludera inte den inledande punkten. Om fältet lämnas blankt kommer detta tillåta användare att ladda upp filer med alla ändelser.

en: File size restrictions
sv: Begränsning av filstorlek

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
sv: Gräns för storleken på filer som användaren kan ladda upp. Notera att dessa inställningar endast gäller för nya uppladdade filer, medan existerande filer inte påverkas.

en: Maximum upload size per file
sv: Maximal storlek på uppladdning per fil

en: Maximum upload size per node
sv: Maximal uppladdningsstorlek per nod.

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
sv: Specificera den totala storleksgränsen för alla filer i fält på en given nod. Ange ett värde som "512" (bytes), "80K" (kilobytes) eller "50M" (megabytes) för att begränsa den tillåtna filstorleken. Lämna detta tomt om det inte skall finnas någon begränsning.

en: Generic files
sv: Allmänna filer

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
sv: Visar alla typer av filer med en ikon och en länkad filbeskrivning.

en: File description
sv: Filbeskrivning

en: File size (in bytes)
sv: Filstorlek (i bytes)

en: File size (pretty printed)
sv: Filstorlek (snygg utskrift)

en: Fully formatted HTML file tag
sv: Fullt formaterad HTML-tagg för fil

en: Defines a file field type.
sv: Definierar en filfältstyp.

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
sv: Lägg till uppsamling och lagring av metadata till FileField.

en: Blockquote
sv: Blockcitat

en: Rearrange
sv: Ordna om

en: Activate
sv: Aktivera

en: Switch user
sv: Byt användare

en: Execute PHP
sv: Kör PHP

en: empty
sv: tom

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
sv: En gränssnittskomponent för redigering av bildfiler, som innehåller en förhandsvisning av bilden.

en: Displays image files in their original size.
sv: Visa bildfiler i sin ursprungliga storlek.

en: All users
sv: Samtliga användare

en: - Please choose -
sv: - Välj -

en: - None selected -
sv: - Ingen vald -

en: Aggregator
sv: Nyhetssamlare

en: Prefer raw-text replacements for text to avoid problems with HTML entities!
sv: Använd helst obearbetade textersättningar för att undvika problem med HTML-kod!

en: Values
sv: Värden

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Interface language
sv: Språk för gränssnitt

en: Active users
sv: Aktiva användare

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
sv: GD-biblioteket i PHP saknas eller är för gammalt. Titta på <a href="@url">PHP bilddokumentationen</a> för information om hur man rättar till det.

en: GD library
sv: GD-biblioteket

en: Attach to
sv: Bifoga till

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
sv: URL:en %url är ogiltig. Ange en giltig URL, såsom http://www.exempel.com/feed.xml.

en: Unconfigured menu block
sv: Ej konfigurerat menyblock

en: @menu_name (level @level1)
sv: @menu_name (nivå @level1)

en: @menu_name (levels @level1-@level2)
sv: @menu_name (nivåer @level1-@level2)

en: @menu_name (levels @level1+)
sv: @menu_name (nivåer @level1+)

en: 1st level (primary)
sv: 1:a nivån (primär)

en: 2nd level (secondary)
sv: 2:a nivån (sekundär)

en: 3rd level (tertiary)
sv: 3:e nivån (tertiär)

en: 4th level
sv: 4:e nivån

en: 5th level
sv: 5:e nivån

en: 6th level
sv: 6:e nivån

en: 7th level
sv: 7:e nivån

en: 8th level
sv: 8:e nivån

en: 9th level
sv: 9:e nivån

en: Expand all children
sv: Fäll ut alla underliggande menyalternativ

en: A pre-release version of Menu block has been detected. All menu blocks from the pre-release version have been given a new delta and are no longer placed in any block regions; their block placement should be re-configured immediately.
sv: En pre-release version av Menyblock har upptäckts. Alla menyblock från betaversionen har fått ett nytt delta och är inte längre placerade i någon region, dessa block bör konfigureras om omedelbart.

en: Panel pages
sv: Panelsidor

en: by @user
sv: av @user

en: view all panes
sv: visa alla rutor

en: view pane admin links
sv: visa administrativa länkar för ruta

en: administer pane visibility
sv: administrera visningsalternativ för ruta

en: administer pane access
sv: administrera åtkomst för ruta

en: administer advanced pane settings
sv: administrera avancerade inställningar för ruta

en: use panels caching features
sv: använd Panels cache-funktioner

en: Update #5218 only has changes for PostgreSQL. There are no updates for MySQL databases - since you're running MySQL, you should consider this update successful.
sv: Uppdatering #5218 innehåller endast förändringar för PostgreSQL. Det finns inga uppdateringar för MySQL databaser. Då du använder MySQL kan du betrakta den här uppdateringen som lyckad.

en: You can disregard failed attempts to add new columns in update #5216 as long as the two queries preceding this text were successful.
sv: Du kan ignorera misslyckade försök att lägga till nya kolumner i uppdatering #5216 så länge som de två frågesträngarna innan denna text lyckades.

en: Argument type
sv: Typ av argument

en: Context
sv: Sammanhang

en: Attached files
sv: Bifogade filer

en: Book navigation
sv: Boknavigering

en: Add comment
sv: Lägg till kommentar

en: Sort
sv: Sortera

en: !a comments per page
sv: !a kommentarer per sida

en: Pager
sv: Paginerare

en: Node content
sv: Nodinnehåll

en: Identifier
sv: Identifierare

en: User profile
sv: Användarprofil

en: Maximum depth
sv: Största djup

en: Taxonomy vocabulary
sv: Vokabulär för taxonomi

en: New @s
sv: Ny @s

en: New content of other types
sv: Nytt innehåll av andra typer

en: Add argument
sv: Lägg till argument

en: relationship
sv: relation

en: Add relationship
sv: Lägg till relation

en: Close window
sv: Stäng fönster

en: Remove this item
sv: Ta bort detta alternativ

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: 1 year | @count years
sv[0]: 1 år
sv[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
sv[0]: 1 vecka
sv[1]: @count veckor

en: 1 min | @count min
sv[0]: 1 min
sv[1]: @count minuter

en: 1 sec | @count sec
sv[0]: 1 sekund
sv[1]: @count sekunder

en: Panel content has been updated.
sv: Panelinnehåll har uppdaterats.

en: There are no content types you may add to this display.
sv: Det finns inga innehållstyper som går att lägga till den här visningen.

en: Configure !subtype_title
sv: Kondigurera !subtype_title

en: No caching options are available at this time. Please enable a panels caching module in order to use caching options.
sv: Inga cache-alternativ finns att välja. Vänligen aktivera en panels cache modul för att använda cache.

en: No title
sv: Ingen titel

en: No context
sv: Inget sammanhang

en: Deleted/missing content type @type
sv: Borttagen/saknad innehållstyp @type

en: Columns
sv: Kolumner

en: Row @row, Column @col
sv: Rad @row, Kolumn @col

en: Single column
sv: Enkel kolumn

en: Two column bricks
sv: Två kolumner tegelvägg

en: Left above
sv: Övre vänstra

en: Right above
sv: Övre högra

en: Left below
sv: Undre vänstra

en: Right below
sv: Undre högra

en: Module name
sv: Modulnamn

en: Enter the module name to export code to.
sv: Ange modulnamn att exportera kod till.

en: Local
sv: Lokal

en: Page settings
sv: Inställningar för sida

en: Disable Drupal blocks/regions
sv: Inaktivera Drupals block/regioner.

en: CSS code
sv: CSS-kod

en: Use pager
sv: Använd paginering

en: Items to display
sv: Inlägg att visa

en: Offset
sv: Kompensera

en: More link
sv: Länk "mer"

en: More link text
sv: Text för länk "mer"

en: Edit this view
sv: Redigera denna vy

en: Book parent
sv: Ovanliggande bok

en: Top level book
sv: Bok på översta nivån

en: System block
sv: Systemblock

en: Rounded corners
sv: Rundade hörn

en: Each pane
sv: Varje ruta

en: contains
sv: innehåller

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Allow Upscaling
sv: Tillåt uppskalning

en: Let scale make images larger than their original size
sv: Låt skalning göra bilder större än dess orginalstorlek

en: imagecache_scale_image failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_scale_image misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: imagecache_scale_and_crop failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_scale_and_crop misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: <strong>Inside dimensions</strong>: Final dimensions will be less than or equal to the entered width and height. Useful for ensuring a maximum height and/or width.
sv: <strong>Innermått</strong>: De slutliga måtten kommer att bli mindre eller lika stora som angiven bredd och höjd. Användbart för att försäkra en maximal höjd och/eller bredd.

en: <strong>Outside dimensions</strong>: Final dimensions will be greater than or equal to the entered width and height. Ideal for cropping the result to a square.
sv: <strong>Yttermått</strong>: De  slutliga måtten kommer att bli större eller lika stora som angiven bredd och höjd. Idealiskt för att beskära resultatet till en fyrkant.

en: Scale to fit
sv: Skala för att passa

en: Inside dimensions
sv: Innermått

en: Outside dimensions
sv: Yttermått

en: Enter a width in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
sv: Ange en bredd i pixlar eller som procent. T.ex. 500 eller 80%.

en: Enter a height in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
sv: Ange en höjd i pixlar eller som procentsats. T.ex. 500 eller 80%.

en: imagecache_deprecated_scale failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_deprecated_scale misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: imagecache_crop failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_crop misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: imagecache_desaturate failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_desaturate misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: Rotation angle
sv: Rotationsvinkel

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
sv: Det antal grader som bilden skall roteras. Positiva tal är medsols, negativa tal är motsols.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
sv: Slumpa rotationsvinkeln för varje bild. Vinkeln angiven ovan används som högsta gräns.

en: imagecache_rotate_image failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_rotate_image misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: <strong>NOTE:</strong> The sigma parameter below is currently <em>only</em> used when the Imagemagick toolkit is active.
sv: <strong>Observera:</strong> Sigma-parametern nedan används för närvarande <em>enbart</em> när verktyget Imagemagik är aktivt.

en: Radius
sv: Radie

en: The radius of the gaussian, in pixels, not counting the center pixel. If you're using Imagemagick, you can set this to 0 to let Imagemagick select a suitable radius. Typically 0.5 to 1 for screen resolutions. (default 0.5)
sv: Radien av gaussisk oskärpa, i pixlar, utan att räkna centrumpixeln. Om du använder Imagemagick kan du sätta detta till 0 för att låta Imagemagick välja en passande radie. Vanligtvis mellan 0.5 och 1 för skärmupplösningar (standard 0.5).

en: The standard deviation of the gaussian, in pixels. General rule of thumb: if radius < 1 then sigma = radius, else sigma = sqrt(radius). (default 0.5)
sv: Standardavvikelsen för gaussisk oskärpa i pixlar. Tumregel: Om radien < 1 blir sigma = radien, annars sigma = kvrot(radien). (standard 0.5).

en: The percentage of the difference between the original and the blur image that is added back into the original. Typically 50 to 200. (default 100).
sv: Den procentuella skillnaden mellan originalet och den suddiga bilden som läggs tillbaka i originalet. Vanligtvis 50 till 200. (standard 100).

en: The threshold, as a fraction of max RGB levels, needed to apply the difference amount.  Typically 0 to 0.2. (default 0.05).
sv: Tröskelvärdet, som en fraktion av maximala RGB-värden, behövs för att verkställa skillnadsmängden. Vanligtvis 0 till 0.2. (standard 0.5).

en: imagecache_sharpen_image failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_sharpen_image misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: @preset image
sv: @preset bild

en: @preset image linked to node
sv: @preset bild länkad till nod

en: @preset image linked to image
sv: @preset bild länkad till bild

en: @preset file path
sv: @preset filsökväg

en: Failed generating an image from %image using imagecache preset %preset.
sv: Generering av bild misslyckades från %image när förhandsinställning %preset användes.

en: non-existant action %action
sv: icke existerande åtgärd %action

en: Failed to create imagecache directory: %dir
sv: Misslyckades att skapa katalog för Imagecache: %dir

en: action(id:%id): %action failed for %src
sv: åtgärd(id:%id): %action misslyckades för %src

en: Unknown file type(%path) stat: %stat
sv: Okänd filtyp(%path) stat: %stat

en: imagecache_resize_image failed. image: %image, data: %data.
sv: imagecache_resize_image misslyckades. bild: %image, data: %data.

en: administer imagecache
sv: administrera Imagecache

en: flush imagecache
sv: tömma Imagecache

en: view imagecache
sv: visa imagecache

en: presetname
sv: namn på förhandsinställning

en: Flush
sv: Töm

en: Preset Namespace
sv: Förhandsinställningens namnutrymme

en: The namespace is used in URL's for images to tell imagecache how to process an image. Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
sv: Namnutrymmet används i URL:er för bilder för att tala om för ImageCache hur en bild skall behandlas. Använd bara alfanumeriska tecken, understreck (_) och bindestreck (-) i förhandsinställningars namn.

en: The specified preset was not found
sv: Den angivna förhandsinställningen hittades inte

en: Are you sure you want to delete the preset %preset?
sv: Är du säker på att du vill radera förhandsinställningen %preset?

en: Are you sure you want to flush the preset %preset?
sv: Är du säker på att du vill tömma förhandsinställningen %preset?

en: New Actions
sv: Ny åtgärd

en: Add !action
sv: Lägg till !action

en: Update Action
sv: Uppdatera åtgärd

en: Are you sure you want to delete the !action action from preset !preset?
sv: Är du säker på att du vill ta bort åtgärden !action från förhandsinställningen !preset?

en: The action has been deleted.
sv: Åtgärden har raderats.

en: Administer imagecache presets and actions.
sv: Administrera förhandsinställningar och åtgärder för ImageCache

en: Add new preset
sv: Lägg till ny förhandsinställning

en: The primary identifier for an imagecache_preset.
sv: Den primära identifieraren för en imagecache_preset.

en: The primary identifier for an imagecache_action.
sv: Den primära identifieraren för en imagecache_action.

en: The weight of the action in the preset.
sv: Vikten på en åtgärd i förhandsinställningen.

en: The module that defined the action.
sv: Modulen som definerade åtgärden.

en: The unique ID of the action to be executed.
sv: Det unika ID på åtgärden som utfördes.

en: The configuration data for the action.
sv: Konfigurationsdata för åtgärden.

en: ImageCache Directory
sv: Katalog för ImageCache

en: %p is not writeable by the webserver.
sv: %p är inte skrivbar för webbservern.

en: An unknown error occured.
sv: Ett okänt fel uppstod.

en: An unknown error occured trying to verify %p is a directory and is writable.
sv: Ett okänt fel uppstod vid försöket att verifiera om  %p är en katalog och skrivbar.

en: ImageCache Temp Directory
sv: Temporär katalog för ImageCache

en: Dynamic image manipulator and cache.
sv: Dynamisk bildbehandlare och cache.

en: ImageCache User Interface.
sv: Användargränssnitt för ImageCache

en: Print
sv: Utskrift

en: Headline
sv: Rubrik

en: Locked
sv: Låst

en: Account
sv: Konto

en: Selection type
sv: Typ av urval

en: Any
sv: Alla

en: No name
sv: Inget namn

en: Validation
sv: Validering

en: Finish
sv: Slutför

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
sv: Uppladdningsfel. Kunde inte flytta filen %file till destinationen %destination.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
sv: Valideringsfel. Försök igen. Om felet kvarstår, kontakta webbplatsadministratören.

en: In moderation
sv: Under moderering

en: Skip to main content
sv: Hoppa till huvudinnehåll

en: Default order
sv: Förvald ordning

en: Or
sv: Eller

en: Content ID
sv: Innehålls-ID

en: Underline
sv: Understruken

en: Cut
sv: Klipp ut

en: Paste
sv: Klistra in

en: Ordered list
sv: Ordnad lista

en: Unordered list
sv: Punktlista

en: About
sv: Om

en: Case sensitive
sv: Skiftlägeskänslig

en: Add row
sv: Lägg till rad

en: Link class
sv: Klass för länk

en: string
sv: sträng

en: Cardinality
sv: Huvudsaklig

en: Select a term
sv: Välj en term

en: Available as block
sv: Tillgänglig som ett block

en: Column
sv: Kolumn

en: Default sort
sv: Förvald sortering

en: sort by @s
sv: Sortera efter @s

en: The user.
sv: Användaren.

en: and
sv: och

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
sv: Den URL som användaren skall omdirigeras till. Detta kan vara en intern URL som node/1234 eller en extern URL som http://drupal.org.

en: After saving a new comment
sv: Efter sparande av ny kommentar

en: After saving an updated comment
sv: Efter sparande av uppdaterad kommentar

en: After deleting a comment
sv: Efter radering av kommentar

en: Optional URL
sv: Frivillig URL

en: Static Title:
sv: Statist titel:

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other node field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
sv: Om länktiteln är valfri eller krävd så kommer ett fält att visas för slutanvändaren. Om länktiteln är statisk så kommer länken alltid att använda samma titel. Om <a href="http://drupal.org/project/token">modulen Token</a> är installerad så kan det statiska titelvärdet använda andra valfria nodfält som dess värde. Titlar baserade på Token eller som är statiska får innehålla de flesta radvisa XHTML-taggarna såsom <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, och så vidare.

en: Allow user-entered tokens
sv: Tillåt ersättningstecken angivna av användare

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
sv: Kryssas detta i så tillåts användare att ange ersättningstecken i URL:er och titlar i redigeringsformuläret för noden. Detta påverkar inte fältinställningarna på denna sida.

en: Rel Attribute
sv: Relaterat attribut

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
sv: Vid utmatning så kommer denna länk ha detta relaterade attribut. Den vanligaste användningen är <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> vilket hindrar några sökmotorer från att indexera angivna länkar.

en: A default title must be provided if the title is a static value
sv: En förvald titel måste anges om titeln är ett statistk värde

en: At least one title or URL must be entered.
sv: Åtminstone en titel eller URL måste anges.

en: You cannot enter a title without a link url.
sv: Du kan inte ange en titel utan en URL för länk.

en: Title, as link (default)
sv: Titel, som länk (förvalt)

en: URL, as link
sv: URL, som länk

en: Short, as link with title "Link"
sv: Kort, som länk med titel "Länk"

en: Label, as link with label as title
sv: Etikett, som länk med etikkett som titel

en: Separate title and URL
sv: Separera titel och URL

en: - Select -
sv: - Välj -

en: Behavior
sv: Beteende

en: Add new rule
sv: Lägg till ny regel

en: Add @type
sv: Lägg till @type

en: Not promoted
sv: Visas inte på startsidan

en: Parent comment
sv: Ovanliggande kommentar

en: The parent comment.
sv: Den ovanliggande kommentaren.

en: Author's website
sv: Författarens hemsida

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
sv: Visa djupet på kommentaren om den är trådad.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
sv: Sortera efter den trådade ordningen. På så sätt hålls underliggande kommentarer ihop med sina ovanliggande.

en: Reply-to link
sv: Länk för att svara på inlägg

en: Provide a simple link to reply to the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att besvara kommentaren.

en: Text to display
sv: Text att visa

en: Link this field to its user or an author's homepage
sv: Länka detta fält till dess användare eller en författares hemsida

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
sv: Det nya webbformuläret %title har skapats. Lägg till nya fält i ditt webbformulär med hjälp av formuläret nedan.

en: Submission deleted.
sv: Inlägg raderades.

en: field
sv: fält

en: nodes
sv: noder

en: The node the uploaded file is attached to
sv: Den nod som den uppladdade filen är bifogad till

en: clone
sv: klona

en: View settings
sv: Inställningar för vy

en: Week @week
sv: Vecka @week

en: Delete view
sv: Ta bort vy

en: Regions
sv: Regioner

en: Translate
sv: Översätt

en: Target
sv: Mål

en: Web
sv: Webb

en: Time ago
sv: Tid sedan

en: Create @name
sv: Skapa @name

en: Imagecache presets
sv: Förhandsinställningar för ImageCache

en: Delete preset
sv: Radera förhandsinställning

en: Not enabled
sv: Ej aktiverat

en: The taxonomy vocabulary ID
sv: Taxonomins ID för vokabulären

en: The taxonomy term ID
sv: Taxonomitermens ID

en: Force single
sv: Tvinga enkelval

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
sv: Instruktioner att visa för användaren nedanför detta fält i redigeringsformuläret.<br />Tillåtna HTML-taggar: @tags

en: &lt;none&gt;
sv: &lt;ingen&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
sv: Du har inte tillåtelse att mata in PHP-kod.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
sv: Denna PHP-kod angavs av en administratör och kommer att åsidosätta alla värden angivna ovan.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
sv: Använda PHP-inmatning för fältinställningarna (farligt - använd med försiktighet)

en: A file has been pre-loaded for import.
sv: En fil har förladdats för import.

en: Content fieldgroup
sv: Fältgrupp för innehåll

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
sv: Text att visa om gruppen inte har något innehåll. Observera att titel inte kommer att visas om det inte åsidosätts.

en: Node from reference
sv: Nod från referens

en: Adds a node from a node reference in a node context; if multiple nodes are referenced, this will get the first referenced node only.
sv: Lägger till en användare från en nodreferens i ett nodsammanhang; om flera noder refereras, hämtar detta den första refererade noden endast.

en: Node reference field
sv: Nodreferensfält

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
sv: De möjliga värdena detta fält kan innehålla. Ange ett värde per rad i formatet nyckel|etikett. Nyckeln är värdet som kommer att lagras i databasen och måste överensstämma med typen på fältet  (%type). Etiketten är valfri, och om den inte anges kommer nyckeln att anges.<br />Tillåtna HTML-taggar: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
sv: Denna PHP-kod angavs av en administratör och kommer att åsidosätta listan med tillåtna värden ovan.

en: User from reference
sv: Användare från referens

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
sv: Lägger till en användare från en användarreferens i ett nodsammanhang; om flera användare refereras, hämtar detta den första refererade användaren endast.

en: User reference field
sv: Fält för användarreferens

en: Effect
sv: Effekt

en: Configuration to import
sv: Konfiguration att importera

en: Show @count value(s)
sv: Visa @count värde(n)

en: starting from @count
sv: med början från @count

en: Speed
sv: Hastighet

en: The language the content is in.
sv: Språket som innehållet är i.

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
sv: Är du säker på att du vill radera blocket "%name"?

en: The "%name" block has been removed.
sv: Blocket "%name" har tagits bort.

en: @menu_name (expanded levels @level1-@level2)
sv: @menu_name (utvidgade nivåer @level1-@level2)

en: @menu_name (expanded levels @level1+)
sv: @menu_name (utvidgade nivåer @level1+)

en: Blocks that start with the 1st level will always be visible. Blocks that start with the 2nd level or deeper will only be visible when the trail to the active menu item is in the block’s tree.
sv: Block som börjar med 1:a nivån kommer alltid att vara synlig. Block som börjar med nivå 2 eller djupare kommer endast att vara synlig när stigen till det aktiva menyalternativet finns i blockets träd.

en: Adding menu blocks
sv: Lägg till menyblock

en: Configuring menu blocks
sv: Konfigurera menyblock

en: When adding or configuring a menu block, several configuration options are available:
sv: När du lägger till eller konfigurerar ett menyblock finns flera konfigurationsalternativ:

en: For menu trees that start with the 1st level, the default block title will be the menu name. For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level.
sv: För menyträd som börjar med 1:a nivån kommer blocktiteln vara menynamnet. För menyträd som börjar med nivå 2 eller djupare kommer blocktiteln att vara titeln för det ovanliggande menyvalet för den angivna nivån.

en: For example, if the active menu trail for the Navigation menu is: Administer › Site building › Menus › Primary links, then a menu block configured to start with the 1st level of the Navigation will display a block title of “Navigation”. And a menu block configured to start with the 3rd level of the Navigation menu will display a block title of “Site building”.
sv: Till exempel, om den aktiva menystigen för menyn Navigation är: "Administrera > Uppbyggnad > Menyer > Primär länkar", kommer ett menyblock konfigurerat för start med 1:a nivån i Navigation att visa blocktiteln "Navigation". Ett menyblock konfigurerat att starta med den 3:e nivån på navigationsmenyn kommer att visa blocktiteln "Uppbyggnad".

en: Styling menu blocks
sv: Stilsättning av menyblock

en: Menu block API
sv: API för menyblock

en: Developers can use the API of this module to create their own menu trees outside the confines of blocks. All of the publicly available API functions are documented in the menu_block.module file.
sv: Utvecklare kan använda denna moduls API för att skapa sina egna menyträd utanför gränserna för block. Alla av de allmänt tillgängliga API-funktionerna är dokumenterade i filen menu_block.module.

en: Add menu block
sv: Lägg till menyblock

en: Add a new menu block.
sv: Lägg till ett nytt menyblock.

en: Delete menu block
sv: Radera menyblock

en: Menu block
sv: Menyblock

en: To use menu blocks, find the "Add menu block" tab (or button) on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
sv: För att använda menyblock, leta upp fliken "Lägg till menyblock" (eller knappen) på sidan <a href="@url">Administration av block </a>.

en: Provides configurable blocks of menu items.
sv: Tillhandahåller konfigurerbara block av menyval.

en: Resizable
sv: Storleksförändring

en: Multilanguage
sv: Fler språk

en: Acronym
sv: Akronym

en: original
sv: ursprunglig

en: @menu_name (active menu item)
sv: @menu_name (aktivt menyval)

en: Starting level
sv: Startnivå

en: Make the starting level follow the active menu item.
sv: Gör att utgångsnivån följer det aktiva menyvalet.

en: If the active menu item is deeper than the level specified above, the starting level will follow the active menu item. Otherwise, the starting level of the tree will remain fixed.
sv: Om det aktiva menyvalet är djupare än den nivå som anges ovan kommer utgångsnivån följa den aktiva menyn. Annars kommer startnivån i trädet förbli fast.

en: Starting level will be
sv: Startnivån blir

en: Active menu item
sv: Aktivt menyval

en: Children of active menu item
sv: Underliggande till det aktiva menyvalet

en: When following the active menu item, specify if the starting level should be the active menu item or its children.
sv: Ange om den inledande nivån bör vara det aktiva menyvalet eller dess underliggande menyval när aktiva menyval följs.

en: From the starting level, specify the maximum depth of the menu tree.
sv: Ange det största djupet i menyträdet utifrån utgångsnivån.

en: Sort each item in the active trail to the top of its level. When used on a deep or wide menu tree, the active menu item’s children will be easier to see when the page is reloaded.
sv: Sortera varje objekt i aktiva spår till toppen av sin nivå. När detta används på en djup eller bred meny, kommer det aktiva menyvalet vara lättare att se när sidan laddas om.

en: Make the starting level follow the active menu item
sv: Gör så att utgångsnivån följer det aktiva menyvalet

en: From the starting level, specify the maximum depth of the tree. Blocks with a maximum depth of 1 will just be a single un-nested list of links with none of those links’ children displayed.
sv: Ange det största djupet på trädet från utgångsnivån. Block med ett största djup av 1 kommer att bli en enda lista med länkar och ingen av dessa länkars underliggande menyval kommer att visas.

en: A 5.x-1.x version of Menu block has been detected and an attempt was made to upgrade it. Unfortunately, you should have upgraded to Menu block 5.x-2.x before your upgrade to Drupal 6. You may need to re-configure all your menu blocks. To use menu blocks in Drupal 6, find the "Add menu block" tab (or button) on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
sv: En 5.x-1.x version av Menyblock har upptäckts och ett försök gjordes att uppgradera den. Tyvärr bör du ha uppgraderat till Menyblock 5.x-2.x innan uppgraderingen till Drupal 6. Du kan behöva konfigurera om alla din menyblock. För att kunna använda menyblock i Drupal 6, leta upp fliken "Lägg till menyblock " (eller knappen) på sidan <a href="@url">Administration av block</a>.

en: The 5.x-2.x version of Menu block has been upgraded. To use menu blocks in Drupal 6, find the "Add menu block" tab (or button) on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
sv: 5.x-2.x versionen av Menyblock har uppgraderats. För att kunna använda menyblock i Drupal 6, leta upp fliken "Lägg till menyblock" (eller knappen) på sidan <a href="@url">Administration av block</a>.

en: The 6.x-2.0 version of Menu block has been upgraded. To use menu blocks in Drupal 6, find the "Add menu block" tab (or button) on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
sv: 6.x-2.0 versionen av Menyblock har uppgraderats. För att kunna använda menyblock i Drupal 6, leta upp fliken "Lägg till menyblock" (eller knappen) på sidan <a href="@url">Administration av block</a>.

en: Button text
sv: Knapptext

en: Title only
sv: Enbart titel

en: Validator
sv: Validerare

en: Inherit
sv: Ärv

en: Maximum resolution for Images
sv: Största upplösning för bilder

en: Defines an image field type.
sv: Anger en fälttyp för bilder.

en: Mime type
sv: Typ av MIME

en: Use default
sv: Använd standard

en: Save order
sv: Spara ordning

en: Add region
sv: Lägg till region

en: The weight, used for sorting.
sv: Vikt, används för sortering.

en: Display format
sv: Visningsformat

en: The date the node was last updated.
sv: Datum då noden senast uppdaterades.

en: Category ID
sv: ID för kategori

en: Button alignment
sv: Knappens placering

en: Example:
sv: Exempel:

en: @label (!name) - Allowed values
sv: @label (!name) - Tillåtna värden

en: %name: illegal value.
sv: %name: otillåtet värde.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
sv: %name: värdet får inte vara längre än %max tecken.

en: Presets
sv: Förval

en: The settings have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: Invalid display id @display
sv: Ogiltig ID för visningen @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
sv: Fel: hanteraren för @table > @field existerar inte!

en: Do not use a relationship
sv: Använd inte en relation

en: Display type
sv: Typ av visning

en: Custom template
sv: Anpassad mall

en: Default format string
sv: Förvald formateringssträng

en: The cache has been cleared.
sv: Cachen har tömts.

en: of
sv: av

en: translate
sv: översätt

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
sv: Säkerhetsvarning: Kunde inte skriva filen .htaccess. Var vänlig skapa en .htaccess i katalogen %directory med följande innehåll: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
sv: Endast filer med följande filändelser tillåts: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
sv: Filen är %filesize och överstiger den maximala filstorleken %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
sv: Filen är %filesize vilket skulle överstiga din diskkvot på %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
sv: Storleken på din bild ändrades för att passa inom den maximalt tillåtna bildstorleken på %dimensions pixlar.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
sv: Bilden är för stor. Maximal storlek är %dimensions pixlar.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
sv: Bilden är för liten. Minsta storlek är %dimensions pixlar.

en: Column settings
sv: Kolumninställningar

en: No link
sv: Ingen länk

en: outdated
sv: föråldrad

en: <strong>@language_name</strong> (source)
sv: <strong>@language_name</strong> (källa)

en: add translation
sv: lägg till översättning

en: Translations of %title
sv: Översättningar för %title

en: Path: !path
sv: Sökväg: !path

en: Is not one of
sv: Är inte en av

en: Analyze
sv: Analysera

en: Admin
sv: Administrera

en: Row
sv: Rad

en: Row settings
sv: Inställningar för rad

en: taxonomy vocabulary
sv: vokabulär för taxonomi

en: Item1
sv: Punkt1

en: Item2
sv: Punkt2

en: Scheduling
sv: Schemaläggning

en: Autocomplete matching
sv: Automatiskt kompletterande som överensstämmer

en: Starts with
sv: Börjar med

en: Variants
sv: Varianter

en: Autocomplete
sv: Automatiskt kompletterande

en: Filter by event
sv: Filtrera per händelse

en: Active rules
sv: Aktiva regler

en: Inactive rules
sv: Inaktiva regler

en: Choose an appropriate label for this rule.
sv: Välj en lämplig etikett för den här regeln.

en: This rule is active and should be evaluated when the associated event occurs.
sv: Den här regeln är aktiv och skall utvärderas när den tillhörande händelsen inträffar.

en: The name contains not allowed characters.
sv: Namnet innehåller ej tillåtna tecken.

en: Alter the settings for the cloned rule.
sv: Ändra inställningarna för den klonade regeln.

en: created comment
sv: kommentar skapades

en: updated comment
sv: kommentar uppdaterades

en: deleted comment
sv: kommentar raderades

en: Load a referenced user
sv: Ladda en refererad användare

en: Content containing the user reference field
sv: Innehåll som innehåller fältet för användarreferens

en: Referenced user
sv: Refererad användare

en: Load a referenced node
sv: Ladda en hänvisad nod

en: Content containing the node reference field
sv: Innehåll som innehåller det hänvisade nodfältet

en: Referenced content
sv: Hänvisat innehåll

en: Populate a field
sv: Fyll i ett fält

en: Select the machine-name of the field.
sv: Välj det maskinläsbara namnet för fältet.

en: Content is displayed as teaser
sv: Innehåll visas som förhandsgranskning

en: Content is displayed as page
sv: Innehåll visas som sida

en: Set content title
sv: Ange innehållets titel

en: Add new content
sv: Lägg till nytt innehåll

en: Load content by id
sv: Ladda innehåll genom ID

en: Loaded content
sv: Innehåll laddades

en: Content type to be used
sv: Innehållstyp som skall användas

en: Content Revision ID
sv: ID för versionens innehåll

en: URL alias exists
sv: URL-alias existerar

en: create url aliases
sv: skapa URL-alias

en: administer url aliases
sv: administrera URL-alias

en: Cron maintenance tasks are performed
sv: Schemalagda underhållsaktiviteter genomförs

en: Set breadcrumb
sv: Ange länkstig

en: The URL alias of the node.
sv: URL:aliaset för noden.

en: Loaded user
sv: Laddad användare

en: Enter an id or a name of the user to load.
sv: Ange ett ID eller ett namn för användaren att ladda.

en: Name of the user to be loaded.
sv: Namn på användaren att ladda.

en: User id
sv: ID för användare

en: Id of the user to be loaded.
sv: ID för användaren att ladda.

en: You have to enter the user name or the user id.
sv: Du måste ange användarnamnet eller ID för användaren.

en: E-mail to
sv: E-post till

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
sv: Ett ogiltig val upptäcktes. Var vänlig kontakta webbplatsens administratör.

en: Illegal choice %choice in !name element.
sv: Ogiltigt val (%choice) i elementet !name.

en: Language negotiation
sv: Språkförhandling

en: Decimal point
sv: Decimalkomma

en: Temporary
sv: Temporär

en: Delimited text
sv: Teckenseparerad text

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
sv: En ren textfil med fält separerade av kommatecken, tabbar eller andra tecken.

en: A file readable by Microsoft Excel.
sv: En fil som är läsbar av Microsoft Excel.

en: Delimited text format
sv: Teckenseparerad text

en: Comma (,)
sv: Komma (,)

en: Tab (\t)
sv: Tabb (\t)

en: Semicolon (;)
sv: Semikolon (;)

en: Colon (:)
sv: Kolon (:)

en: Pipe (|)
sv: Vertikalt streck/"Pipe" (|)

en: Period (.)
sv: Punkt (.)

en: Space ( )
sv: Mellanslag ( )

en: Custom date format
sv: Anpassat datumformat

en: Revision information
sv: Information om versionshantering

en: Input type
sv: Inmatningstyp

en: Pause
sv: Pausa

en: Click
sv: Klicka

en: Citation
sv: Citat

en: Hide submit button
sv: Dölj inskickningsknapp

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
sv: Använd vilken metod som ska användas för att välja förslag till autokomplettering. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem på webbplatser med tusentals användare.

en: View used to select the nodes
sv: Vy som används för att välja noderna

en: %name: this post can't be referenced.
sv: %name: denna post kan inte hänvisas.

en: Is one of
sv: Är en av

en: Data Source
sv: Datakälla

en: Expression
sv: Uttryck

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare som har den behörighet som anges i textsträngen.

en: Show All
sv: Visa allt

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
sv: Noder är en webbplats byggd på Drupals primära innehåll.

en: Comments are responses to node content.
sv: Kommentarer är svar på nodinnehåll.

en: Users who have created accounts on your site.
sv: Användare som har skapat konton på din webbplats.

en: Is empty (NULL)
sv: Är tom (NULL)

en: not empty
sv: inte tom

en: Default image
sv: Standardbild

en: Use default image
sv: Använd standardbild

en: Choose a image that will be used as default.
sv: Välj en bild som skall användas som standard.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
sv: Den största tillåtna bildstorlek uttryckt som BREDDxHÖJD (till exempel 640x480). Sätt detta fält till 0 för att göra storleken obegränsad. Om en bild som är större än angiven storlek laddas upp kommer den skalas ned för att passa storleken.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
sv: Denna text kommer att användas av skärmläsare, sökmotorer eller när bilden inte kan laddas.

en: Theming information
sv: Information om att använda tema

en: Ends with
sv: Slutar med

en: Join summary
sv: Lägg ihop sammanfattning

en: Split summary at cursor
sv: Avdela sammanfattning vid markören

en: Upload date
sv: Datum för uppladdning

en: (Unpublished)
sv: (Ej publicerad)

en: Do not cache
sv: Cacha inte

en: @label title
sv: titel för @label

en: @label protocol
sv: protokoll för @label

en: @label target
sv: mål för @target

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
sv: Titel att använda när detta argumentet framförs. Den kommer åsidosätta titeln på denna vy och titlar från tidigare argument. Du kan använda procentsersättning här för att ersätta med argumenttitlar. Använd "%1" för det första argumentet, "%2" för det andra argumentet o.s.v.

en: Action to take if argument is not present
sv: Åtgärd om argument saknas

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
sv: Om detta värdet är mottaget som ett argument kommer det bli ignorerat. Det vill säga. "alla värden"

en: Wildcard title
sv: Titel för jokertecken

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
sv: Titeln att använda för jokertecknet i ersättandet på andra ställen.

en: <Basic validation>
sv: <Grundläggande validerare>

en: Action to take if argument does not validate
sv: Åtgärd om argumentet inte validerar.

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
sv: Protokollen som visas här är de som globalt finns tillgängliga. Du kan lägga till fler protokoll genom att modifiera variabeln <em>filter_allowed_protocols</em>  i din installation.

en: Link this field to its user
sv: Länka detta fält till dess användare

en: This will override any other link you have set.
sv: Detta kommer att åsidosätta alla andra länkar som du har angett.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
sv: Skriv över värdet som visas för gäster

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
sv: Om detta är ikryssat kommer du att få se ett fält att ange text som används för gäster.

en: Text to display for anonymous users
sv: Text att visa för gäster

en: Use default RSS settings
sv: Använd standardinställningar för RSS

en: Title plus teaser
sv: Titel plus förhandstitt

en: Front page feed
sv: Startsidan innehållsflöde

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
sv: Detta kommer att synas som namnet på detta block under Administrera >> Uppbyggnad >> Block.

en: Default style
sv: Standardstil

en: The node ID of the node.
sv: Nodens ID.

en: Tab weight
sv: Vikt på flik

en: All languages
sv: Alla språk

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: No role
sv: Ingen roll

en: Image preview
sv: Förhandsgranska bild

en: View link
sv: Länk för visning

en: %title field is required.
sv: Fältet %title är obligatoriskt.

en: The size of the file.
sv: Filens storlek.

en: Link this field
sv: Länka detta fält

en: Only show "listed" file attachments
sv: Visa enbart "listade" bifogade filer

en: Menu links
sv: Menylänkar

en: Link title
sv: Titel för länk

en: Link this field to its node
sv: Länka detta fält till dess nod

en: Node title autocomplete
sv: Autokomatiskt kompletterande nodtitel

en: Node creation
sv: Nod skapad

en: Delete link
sv: Radera länk

en: Filter the view to the currently logged in user.
sv: Filtrera vyn till den nuvarande inloggade användaren.

en: Save string
sv: Spara sträng

en: Cache once for everything (global)
sv: Cacha en gång för alltihop (globalt)

en: Per page
sv: Per sida

en: Per role
sv: Per roll

en: Per role per page
sv: Per roll per sida

en: Per user
sv: Per användare

en: Per user per page
sv: Per användare per sida

en: Display the results as a slideshow.
sv: Visa resultatet som ett bildspel.

en: Create new
sv: Skapa ny

en: The file could not be uploaded.
sv: Filen kunde inte laddas upp.

en: Configure ImageAPI.
sv: Konfigurera ImageAPI.

en: There are no image toolkit modules enabled. Toolkit modules can be enabled from the <a href="!admin-build-modules">module configuration page</a>.
sv: Det finns inget bildhanteringsverktyg aktiverat. Verktygsmoduler kan aktiveras från <a href="!admin-build-modules">konfigurationssidan för moduler</a>.

en: The %toolkit module is the only enabled image toolkit. Drupal will use it for resizing, cropping and other image manipulations.
sv: Modulen %toolkit är det enda aktiverade bildhanteringsverktyget. Drupal kommer använda den för omskalning, beskärning och annan bildhantering.

en: Select a default image processing toolkit
sv: Välj ett standardval för bildhanteringsverktyg.

en: This setting lets you choose which toolkit Drupal uses resizing, cropping and other image manipulations.
sv: Denna inställning låter dig välja vilket verktyg Drupal använder för omskalning, beskärning och annan bildhantering.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
sv: Det valda bildverktyget "%toolkit" klarar inte av att hantera "%function".

en: Could not set permissions on destination file: %file
sv: Kunde inte ange behörigheter för målfilen: %file

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
sv: Ange bildkvaliteten för JPEG-manipulationer. Kvaliteten anges som ett värde mellan 0 och 100. Högre värden betyder bättre bildkvalitet men större filer.

en: Compression Quality
sv: Kompressionskvalité

en: Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
sv: Kvaliteten anges som ett värde mellan 0 och 100. Högre värden betyder bättre bildkvalitet men större filer.

en: Checking this option will display the ImageMagick commands and output to users with the <em>administer site configuration</em> permission.
sv: Att välja detta alternativ kommer att visa och skriva ut ImageMagick-kommandon till användare med behörigheten <em>hantera webbplatsens inställningar</em>.

en: Version information
sv: Versionsinformation

en: The ImageMagick <kbd>convert</kbd> binary was located and return this version information.
sv: ImageMagicks binär <kbd>convert</kbd> hittades och returnerade denna versionsinformation.

en: Compression Quality must be a value between 0 and 100.
sv: Kompressionskvalitén måste vara ett värde mellan 0 och 100.

en: The specified ImageMagick path %file does not exist.
sv: Den angivna sökvägen till ImageMagick %file existerar inte.

en: The specified ImageMagick path %file is not executable.
sv: Den angivna sökvägen till ImageMagick %file är inte körbar.

en: PHP's <a href="!open-basedir">open_basedir</a> security restriction is set to %open-basedir, which may be interfering with attempts to locate ImageMagick.
sv: PHP:s säkerhetsrestriktioner i <a href="!open-basedir">open_basedir</a> är ställda till %open-basedir, vilket kan påverka försök att hitta ImageMagick.

en: ImageAPI Toolkit
sv: ImageAPI-verktyg

en: No ImageAPI toolkits available
sv: Inga ImageAPI-verktyg tillgängliga

en: PHP GD was not compiled with %format support.
sv: PHP GD kompilerades inte med stöd för %format.

en: GD Image Rotation
sv: Bildrotering med GD

en: Low Quality / Poor Performance
sv: Låg kvalitet / dålig prestanda

en: GD Image Filtering
sv: Bildfiltrering med GD

en: ImageAPI supporting multiple toolkits.
sv: ImageAPI stödjer flera verktyg.

en: Uses PHP's built-in GD2 image processing support.
sv: Använder PHP:s inbyggda GD2-stöd för bildhantering.

en: Command Line ImageMagick support.
sv: Kommandoradsstöd för ImageMagick

en: ImageAPI toolkit missing settings form
sv: ImageAPI-verktyget saknar inställningsformulär.

en: administer imageapi
sv: administrera imageapi

en: ImageAPI requires a Toolkit such as ImageAPI GD or ImageAPI ImageMagick to function. Go to !modules and enable one of them.
sv: ImageAPI behöver ett verktyg som ImageAPI GD eller ImageAPI ImageMagick för att fungera. Gå till !modules och aktivera en av dem.

en: ImageAPI GD Memory Limit
sv: ImageAPI GD: minnesgräns

en: It is highly recommended that you set you PHP memory_limit to 96M to use ImageAPI GD. A 1600x1200 images consumes ~45M of memory when decompressed and there are instances where ImageAPI GD is operating on two decompressed images at once.
sv: Det rekommenderas starkt att du anger PHP memory_limit till 96M för att använda ImageAPI GD. En bild på 1600x1200 kräver ~45M minne när den är dekomprimerad och det finns tillfällen då ImageAPI GD bearbetar två dekomprimerade bilder samtidigt.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). An empty value will cause images that support transparency to have transparent backgrounds, otherwise it will be white.
sv: Bakgrundsfärgen att använda för exponerade ytor av bilden. Använd hexadecimala färgkoder av webbtyp (#FFFFFF för vit, #000000 för svart). Ett tomt värde värde innebär att bilder som stöder genomskinlighet kommer att ha genomskinliga bakgrunder, eller så kommer de att bli vita.

en: Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
sv: Vänligen använd bara alfanumeriska tecken, understreck (_) och bindestreck (-) för namn på förhandsinställningar.

en: Preset %name (ID: @id) was deleted.
sv: Förhandsinställning %name (ID: @id) raderades.

en: Preset %name (ID: @id) was flushed.
sv: Förhandsinställning %name (ID: @id) tömdes.

en: Override Defaults
sv: Åsidosätt standard

en: Unknown Action.
sv: Okänd åtgärd.

en: Unknown Preset.
sv: Okänd förhandsinställning.

en: The action was succesfully updated.
sv: Åtgärden uppdaterades.

en: ImageCache already generating: %dst, Lock file: %tmp.
sv: ImageCache redan genererad: %dst, Lås fil: %tmp.

en: Manage ImageCache presets.
sv: Hantera förhandsinställningar i ImageCache

en: Place the following snippet in your module as part of <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.
sv: Placera följande bit i din modul som en del av <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.

en: %p is not a directory or is not readable by the webserver.
sv: %p är ingen katalog eller är inte läsbar för webbservern.

en: Has Avatar
sv: Har Avatar

en: Display the node with standard node view.
sv: Visa noden med förvalda nodvisningen.

en: You are not allowed to reorder nodes.
sv: Du har inte behörighet att ändra ordning på noder.

en: The structure is locked.
sv: Strukturen är låst.

en: Show input fields?
sv: Visa inmatningsfält?

en: Draft
sv: Utkast

en: Save Draft
sv: Spara utkast

en: Capitalize first letter
sv: Omvandla första bokstaven till stor

en: 12-hour (am/pm)
sv: 12-timmars (fm/em)

en: 24-hour
sv: 24-timmars

en: Scheduled
sv: Schemalagd

en: Canvas
sv: Duk

en: Custom text
sv: Anpassad text

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
sv: Det finns inga resultat för detta formulär. <a href="!url">Visa detta formulär</a>.

en: Sum
sv: Summa

en: Start time
sv: Starttid

en: Node module form.
sv: Formulär för modulen Node.

en: Locale module form.
sv: Formulär för modulen Locale.

en: Taxonomy module form.
sv: Formulär för modulen Taxonomy.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
sv: Menysökvägen (som i länkstigen), omfattar ej Hem eller [menu]. Avdelad med /.

en: Default argument
sv: Förvalt argument

en: Unselect
sv: Avmarkera

en: Poll title
sv: Titel för undersökning

en: No description
sv: Ingen beskrivning

en: Numbered list
sv: Numrerad lista

en: Not installed.
sv: Inte installerad.

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
sv: %name: detta fält får inte innehålla fler än @count värden.

en: Name of top taxonomy term
sv: Namnet på nodens översta taxonomiterm

en: ID of top taxonomy term
sv: ID för nodens översta taxonomiterm

en: No fields available.
sv: Inga fält tillgängliga.

en: TRUE is returned, if both texts are equal.
sv: SANT returneras om båda texterna är likadana.

en: User account has been created
sv: Användarkonto har skapats

en: User account details have been updated
sv: Kontodetaljer för användare har uppdaterats

en: PHP Evaluation
sv: Utvärdering genom PHP

en: Saved variable @name of type @type.
sv: Sparade variabel @name av typen @type.

en: Failed saving variable @name of type @type.
sv: Misslyckades spara variabel @name av typen @type.

en: unlabelled
sv: ingen etikett

en: Rule Sets
sv: Regeluppsättningar

en: Show rule configuration
sv: Visa konfiguration av regel

en: Included @module.rules.inc files.
sv: Inkluderade filerna @module.rules.inc.

en: The name of the item.
sv: Namnet för alternativet.

en: The whole, serialized item configuration.
sv: Det hela, seriella alternativets konfiguration.

en: Cache table for the rules engine to store configured items.
sv: Cachetabell för regelmotorn att lagra konfigurerade alternativ.

en: Successfully imported rule %label.
sv: Importerade regeln %label.

en: Failed importing the rule %label.
sv: Misslyckades importera regeln %label.

en: The now separated rules administration UI module has been enabled.
sv: Den numera separerade modulen för administrering av regler, har aktiverats.

en: No upgrade information for the element %name found. Aborting.
sv: Ingen uppgraderingsinformation för elementet %name funnen. Avbryter.

en: Lets you define conditionally executed actions based on occurring events.
sv: Låter dig ange villkorligt utförda åtgärder baserade på förekomna händelser.

en: Comment is being viewed
sv: Kommentar visas

en: viewed comment
sv: kommentar visades

en: After publishing a comment
sv: Efter publicering av en kommentar

en: published comment
sv: kommentar publicerades

en: After unpublishing a comment
sv: Efter avpublicering av en kommentar

en: unpublished comment
sv: kommentar avpublicerades

en: Load comment by id
sv: Ladda kommentar genom ID

en: Comment id
sv: ID för kommentar

en: Loaded comment
sv: Kommentar laddades

en: Comment with id @id
sv: Kommentar med ID @id

en: After saving new content
sv: Efter sparande av nytt innehåll

en: After updating existing content
sv: Efter uppdatering av ett existerande innehåll

en: saved content
sv: innehåll sparades

en: After deleting content
sv: Efter radering av innehåll

en: Content is published
sv: Innehåll är publicerat

en: Content is sticky
sv: Innehåll är klistrat

en: Content is promoted to frontpage
sv: Innehåll visas på startsidan

en: User, who is set as author
sv: Användare, som är angiven som författare

en: Load the content author
sv: Ladda innehållets författare

en: Content author
sv: Innehållets författare

en: The title of the newly created content.
sv: Titeln för nyligen skapat innehåll.

en: If you want to load a specific revision, specify it's revision id. Else leave it empty to load the current revision.
sv: Om du vill ladda en specifik version, ange dess ID för versionen. Eller lämna det tomt för att ladda nuvarande version.

en: @node is @type
sv: @node är @type

en: @node is published
sv: @node är publicerad

en: @node is sticky
sv: @node är klistrad

en: @node is promoted to frontpage
sv: @node visas på startsidan

en: Set the author of @node to @author
sv: Ange författaren för @node till @author

en: Load the @node author
sv: Ladda författaren till @node

en: @node author
sv: Författare till @node

en: Set @node's title
sv: Ange titel för @node

en: Select a content type that will be created when this action is invoked.
sv: Välj en innehållstyp som skall skapas när denna åtgärd är anropad.

en: Create content only if the given author has access permission to do so
sv: Skapa enbart innehåll om den givna författaren har åtkomstbehörighet till att göra så

en: New content of type @type
sv: Nytt innehåll av typen @type

en: Content with id @id
sv: Innehåll med ID @id

en: Specify an alternative path by which this data can be accessed. For example, type "about" when writing an about page. Use a relative path and do not add a trailing slash or the URL alias will not work.
sv: Ange en alternativ sökväg där dessa data kan nås. Till exempel, skriv "om" när du skriver en sida "om webbplatsen". Använd en relativ sökväg och lägg inte till ett inledande snedstreck, annars kommer inte URL-aliaset att fungera.

en: Create or delete @node's URL alias
sv: Skapa eller radera URL-alias för @node

en: This action only works if the acting user has %perm1 or %perm2 permsissions. If this does not suit, use the generic "Create or delete an URL alias" action together with the existing system path "node/{ID}".
sv: Denna åtgärd fungerar enbart om den givna användaren har behörigheterna %perm1 eller %perm2. Om detta inte passar, använd den vanliga åtgärden "Skapa eller radera URL-alias" tillsammans med den existerande systemsökvägen "node/{ID}".

en: PHP is not evaluated as there are not all necessary variables available.
sv: PHP utvärderades inte eftersom inte alla nödvändiga variabler finns tillgängliga.

en: PHP code inside of &lt;?php ?&gt; delimiters will be evaluated and replaced by its output. E.g. &lt;? echo 1+1?&gt; will be replaced by 2.
sv: PHP-kod inuti skiljetecknen &lt;?php ?&gt; kommer att utvärderas och ersättas av dess utmatning. Till exempel &lt;? echo 1+1?&gt; kommer att ersättas av 2.

en: Furthermore you can make use of the following variables:
sv: Dessutom kan du använda dig av följande variabler:

en: Intelligent saving
sv: Logiskt sparande

en: Note that variables are passed by reference, so you can change them.
sv: Observera att variabler godkänns genom referens, så du kan ändra dem.

en: If you want to make the changes permanent, you can let rules intelligently save the changes when the variable's data type supports it.
sv: Om du vill göra ändringarna permanenta, kan du låta regler spara logiska ändringar när variabelns datatyp stöder det.

en: To make use of "intelligent saving" just return an array of variables to save, e.g.: !code So variables are saved only once, even if modified multiple times.
sv: För att dra nytta av "logisk sparande" återge en lista av variabler att spara, till exemepl: !code för att variabler enbart sparas en gång, även om de är modifierade flera gånger.

en: The code that should be executed. Don't include &lt;?php ?&gt; delimiters.
sv: Koden som skall köras. Ta inte med skiljetecknen &lt;?php ?&gt;.

en: Be sure to always return a boolean value, e.g.: !code
sv: Var säker på att alltid returnera ett booleskt värde, till exempel: !code

en: The code has to always return a boolean value.
sv: Koden måste alltid returnera ett booleskt värde.

en: truth value
sv: sanningsvärde

en: a fixed value
sv: ett bestämt värde

en: You may also enter a timestamp in GMT. E.g. use !code together with the PHP input evalutor to specify a date one day after the evaluation time.
sv: Du kan också ange en tidsstämpel i GMT. Till exempel använd !code tillsammans med PHP:s utvärdering av inmatning för att ange ett datum en dag efter utvärderingstiden.

en: The argument %label is no valid date.
sv: Argumentet %label är inget giltigt datum.

en: Just enter 1 for TRUE, 0 for FALSE or make use of an input evaluator.
sv: Ange 1 för SANT, 0 för FALSKT eller använd en utvärdering av inmatning.

en: Number 1
sv: Tal 1

en: Number 2
sv: Tal 2

en: Select greater than, less than or equal to.
sv: Välj större än, mindre än eller lika med.

en: Check a truth value
sv: Kontrollera ett sanningsvärde

en: Truth value
sv: Sanningsvärde

en: Add a new @type variable
sv: Lägg till en ny variabel @type

en: Added @type
sv: Lade till @type

en: Save a @type
sv: Spara en @type

en: post
sv: skicka

en: Permanently apply changes
sv: Lägg till ändringar permanent

en: If checked, changes to the argument are saved automatically.
sv: Om markerad så sparas ändringar automatiskt till argumentet.

en: Two texts to compare
sv: Två texter att jämföra

en: Evaluate the second text as a regular expression.
sv: Utvärdera den andra texten som ett reguljärt uttryck.

en: Check a <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Logical_value">truth value</a>, i.e. TRUE or FALSE.
sv: Kontrollera ett <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Logical_value">sanningsvärde</a>, till exempel SANT eller FALSKT.

en: Force immediate saving.
sv: Tvinga fram omedelbart sparande.

en: If enabled, intelligent saving is bypassed to ensure immediate saving.
sv: Om aktiverad så är logiskt sparande förbigått för att säkerställa omedelbart sparande.

en: Usually you need not care about saving changes done by actions. However this action allows you to force saving changes, if no action does.
sv: Vanligtvis behöver du inte bry dig om att spara ändringar gjorda av åtgärder. Däremot låter denna åtgärd dig tvinga fram sparande av ändringar, om ingen åtgärd gör det.

en: Furthermore note that changes are saved intelligently, which means that changes are saved only once, even if multiple actions request saving changes.
sv: Observera dessutom att ändringar sparas logiskt, vilket betyder att ändringar sparas enbart en gång, även om flera åtgärder kräver sparande av ändringar.

en: Send a mail to all users of a role
sv: Skicka ett e-postmeddelande till alla användare för en roll

en: rules
sv: regler

en: Successfully sent email to %recipient
sv: Skickade e-post till %recipient

en: Successfully sent email to the role(s) %roles.
sv: Skickade e-post till roll/rollerna %roles.

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
sv: E-postmeddelandets avsändaradress. Lämna det tomt för att använda webbplatsens konfigurerade adress.

en: The mail's recipient address. You may separate multiple addresses with ','.
sv: E-postmeddelandets mottagaradress. Du kan separera flera adresser med ','.

en: Recipient roles
sv: Roller för mottagare

en: Per default drupal doesn't redirect to the given path, if a destination parameter is set. Instead it redirects to the given destination parameter. Most times, the destination parameter is set by appending it to the URL, e.g. !example_url
sv: Som standard vidarebefordrar inte Drupal till den givna sökvägen, om en destinations parameter är angiven. Istället vidarebefordrar det till den givna destinationens parameter. För det mesta anges destinationens parameter genom att läggas till URL:en, till exempel !example_url

en: Immediately issue the page redirect
sv: Utför vidarebefordring av sökväg omedelbart

en: Use this with <em>caution</em>! If checked, the path redirect is issued immediately, so the normal execution flow is interrupted.
sv: Använd detta med <em>försiktighet</em>! Om detta väljs kommer omdirigering av sökvägen att utföras omedelbart, så det normala exekveringsflödet avbryts.

en: The message to log.
sv: Meddelandet att logga.

en: A link to associate with the message.
sv: En länk att associera med meddelandet.

en: After saving a new term
sv: Efter sparande av en ny term

en: created term
sv: term skapades

en: After updating a term
sv: Efter uppdatering av en term

en: updated term
sv: term uppdaterades

en: unchanged term
sv: term är oförändrad

en: Load a term
sv: Ladda en term

en: Loading a taxonomy term will allow you to act on this term, for example you will be able to assign this term to a content.
sv: Laddning av en taxonomiterm låter dig agera på denna term, till exempel kommer du att kunna tilldela denna term till ett innehåll.

en: Assign a term to content
sv: Tilldela en term till innehåll

en: Remove a term from content
sv: Ta bort en term från innehåll

en: Load a vocabulary
sv: Ladda ett vokabulär

en: Loading a taxonomy vocabulary will allow you to act on this vocabulary.
sv: Laddning av vokabulär för taxonomi låter dig agera på detta vokabulär.

en: Add a new vocabulary
sv: Lägg till ett nytt vokabulär

en: Select the vocabulary.
sv: Välj vokabuläret.

en: There are no existing vocabularies, you should <a href="@add-url">add</a> one.
sv: Det finns inga existerande vokabulär, du måste <a href="@add-url">lägga till</a> ett.

en: There are no terms in the vocabulary, you should <a href="@add-url">add</a> one.
sv: Det finns inga termer i vokabuläret, du måste <a href="@add-url">lägga till</a>  ett.

en: Select by term id
sv: Välj genom ID för termen

en: Optional: enter the term id (<em>not the term name</em>) that should be loaded . If this field is used "Select a term" field will be ignored.
sv: Valfritt: ange termens ID (<em>inte termens namn</em>) som skall laddas. Om detta fält används "Välj en term" kommer fältet att ignoreras.

en: Vocabulary selection
sv: Urval för vokabulär

en: Select a vocabulary
sv: Välj ett vokabulär

en: User account 1
sv: Användarkonto 1

en: User account 2
sv: Användarkonto 2

en: Evaluates to TRUE, if both given user accounts are the same.
sv: Utvärdera till SANT om båda givna användarkonton är samma.

en: Load a user account
sv: Ladda ett användarkonto

en: Create a user
sv: Skapa en användare

en: User's E-mail
sv: Användarens e-post

en: New user
sv: Ny användare

en: New user's password
sv: Ny användares lösenord

en: No appropriate user name. No user has been created.
sv: Inget lämpligt användarnamn. Ingen användare har skapats.

en: The name %name has been denied access. No user has been created.
sv: Namnet %name har nekats åtkomst. Ingen användare har skapats.

en: User !name already exists. No user has been created.
sv: Användare !name existerar redan. Ingen användare har skapats.

en: No appropriate mail address. No user has been created.
sv: Ingen lämplig e-postadress. Ingen användare har skapats.

en: The e-mail address %email has been denied access. No user has been created.
sv: E-postadressen %email har nekats åtkomst. Ingen användare har skapats.

en: The e-mail address %email is already registered. No user has been created.
sv: E-postadressen %email är redan registrerad. Ingen användare har skapats.

en: Block a user
sv: Spärra en användare

en: Just paste your exported configuration here.
sv: Klistra in din exporterade konfigurationen här.

en: Imported %label.
sv: Importerade %label.

en: Select the %label to export
sv: Välj %label att exportera

en: There are no %label to be exported.
sv: Det finns ingen %label att exportera.

en: Export by category
sv: Exportera per kategori

en: Please select the items to export.
sv: Var god välj de alternativ som skall exporteras.

en: This rule has been provided by a module, but has been modified.
sv: Den här regeln har tillhandahållits av en modul, men har blivit modifierad.

en: This rule has been provided by a module and can't be customized.
sv: Den här regeln har tillhandahållits av en modul och kan inte anpassas.

en: A custom defined rule.
sv: En anpassad regel.

en: This rule has been provided by a module.
sv: Den här regeln har tillhandahållits av en modul.

en: Rule sets
sv: Regeluppsättning

en: Triggered rules
sv: Utlösande regler

en: The rule %label has been added. You can start adding some conditions or actions now.
sv: Regeln %label har lagts till. Du kan börja lägga till några villkor eller åtgärder nu.

en: Rule settings
sv: Inställningar för regel

en: Rule set
sv: Regeluppsättning

en: Select to which rule set this rule should belong.
sv: Välj vilken regeluppsättning den här regeln skall tillhöra.

en: Select the event on which you want to evaluate this rule.
sv: Välj vid vilken händelse som du vill utvärdera den här regeln.

en: A comma-separated list of terms describing this rule. Example: funny, bungee jumping.
sv: En kommaseparerad lista av termer som beskriver den här regeln. Exempel: rolig, hoppa fallskärm.

en: Adjust the weight to customize the evaluation order of rules.
sv: Ändra vikten för att anpassa utvärderingsordningen för regler.

en: <em>Warning</em>: This rule has been provided by another module. <br />Be aware that any changes made through this interface might be overwritten once the providing module updates the rule.
sv: <em>Varning</em>: Den här regeln har tillhandahållits av en annan module. <br />Var medveten om att förändringar gjorda genom det här gränssnittet kan bli överskrivna när den tillhandahållande modulen uppdaterar regeln.

en: The rule %label has been updated.
sv: Regeln %label har uppdaterats.

en: Customize the label for this action.
sv: Anpassa etiketten för den här handlingen.

en: Customize the label for this condition.
sv: Anpassa etiketten för detta villkor.

en: Variable @label settings
sv: Inställningar för variabeln @label

en: Machine readable variable name
sv: Maskinläsbart variabelnamn

en: Specify a unique name containing only alphanumeric characters, and underscores.
sv: Ange ett unikt namn som endast innehåller alfanumeriska tecken och understreck.

en: A variable with this name does already exist. Please choose another name.
sv: En variabel med det här namnet existerar redan. Vänligen välj ett annat namn.

en: @group module
sv: Modul i grupp @group

en: Are you sure you want to revert %label?
sv: Är du säker på att du vill återställa %label?

en: %label has been reverted.
sv: %label har återställts.

en: Choose an appropriate label for this rule set.
sv: Välj en passande etikett för denna regeluppsättning.

en: The rule set %label has been updated.
sv: Regeluppsättningen %label har uppdaterats.

en: The rule set %label has been added.
sv: Regeluppsättningen %label har lagts till.

en: '@column' => value for @column
sv: "@column" => värde för @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
sv: return array(
      0 => array(@columns),
      // Vanligtvis vill du avsluta här. Tillhandahåll fler värden
      // om du vill att ditt 'förvalda värde' skall innehålla flera värden:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: Vertical tabs
sv: Vertikala flikar

en: The selected fieldsets will be rendered as vertical tabs for this content type. The tabs are rendered in the same version as the original form's fieldsets.
sv: Den valda fältgruppen kommer att återges som vertikala flikar för denna innehållstyp. Flikarna återges i samma version som det ursprungliga formulärets fältgrupp.

en: Vertical Tabs
sv: Vertikala flikar

en: Not in book
sv: Ej i bok

en: <create a new book>
sv: <skapa en ny bok>

en: New book
sv: Ny bok

en: By @name on @date
sv: Av @name @date

en: By @name
sv: Av @name

en: Not in menu
sv: Ej i meny

en: No attachments
sv: Inga bilagor

en: No alias
sv: Inga alias

en: No terms
sv: Inga termer

en: In Progress
sv: Pågående

en: Numeric
sv: Numerisk

en: Teaser break
sv: Brytning för förhandstitt

en: Alt text
sv: Alternativ text

en: Embedded Media Field configuration
sv: Inställningar för inbäddat mediafält

en: Providers
sv: Leverantörer

en: Custom URL
sv: Anpassad URL

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
sv: Skapa en lista av alternativ som en lista i <strong>Tillåtna värden</strong> eller som en lista i PHP-kod. Dessa värden kommer att vara likadana för %field i alla innehållstyper.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
sv: Du måste ange "tillåtna värden" för detta fält.

en: form
sv: formulär

en: Edit link
sv: Länk för redigering

en: Submit button text
sv: Text på skicka-knapp

en: Token replacement patterns
sv: Mönster för ersättningstecken

en: Name of top term's vocabulary
sv: Vokabulärnamn för nodens översta taxonomiterm

en: ID of top term's vocabulary
sv: ID för översta taxonomitermen

en: The text used in the menu as link text for this item.
sv: Texten som används som länktext för detta menyalternativ i menyn.

en: The title of the node's book parent.
sv: Nodens bokförälders titel.

en: The id of the node's book parent.
sv: Nodens bokförälders ID.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
sv: Alla ovanliggande titlar i nodens bokhierarki.

en: The name of the currently logged in user.
sv: Namnet på aktuell inloggad användare.

en: The user ID of the currently logged in user.
sv: Användar-ID för aktuell inloggad användare.

en: The email address of the currently logged in user.
sv: E-postadress för aktuell inloggad användare.

en: A randomly generated SHA1 hash.
sv: Slumpvis genererad SHA1 hashsumma.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
sv: Den aktuella tidsstämpeln i sekunder sedan första januari 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
sv: Ett slumpvis genererat ensiffrigt tal.

en: A randomly generated three-digit number.
sv: Ett slumpvis genererat tresiffrigt tal.

en: A randomly generated ten-digit number.
sv: Ett slumpvis genererat tiosiffrigt tal.

en: Randomly generated single-digit letter.
sv: Ett slumpvis genererat tecken.

en: Randomly generated three-digit letters.
sv: Tre slumpvis genererade tecken.

en: Randomly generated ten-digit letters.
sv: Tio slumpvis genererade tecken.

en: Display a tokenized message to the user
sv: Visa ett teckenersatt meddelande för användaren

en: Send tokenized e-mail
sv: Skicka ett teckenersatt e-postmeddelande

en: Redirect to a tokenized URL
sv: Peka om till en teckenersatt URL

en: The email address to which the message should be sent.
sv: Den e-postadress som meddelandet skall skickas till.

en: The message that should be sent.
sv: Meddelandet som skall skickas.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
sv: Följande ersättningstecken kan användas för att generera sökvägen i URL:en. Vissa ersättningstecken är inte alltid tillgängliga beroende på det sammanhang i vilken åtgärden utlöses i.

en: The message to be displayed to the current user.
sv: Meddelandet som skall visas för aktuell användare.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
sv: Följande ersättningstecken kan användas i den anpassade meddelandetexten. Vissa ersättningstecken är inte alltid tillgängliga beroende på det sammanhang i vilken åtgärden utlöses i.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
sv: Följande ersättningstecken kan användas i URL:en. Vissa ersättningstecken är inte alltid tillgängliga beroende på det sammanhang i vilken åtgärden utlöses i.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
sv: Tillhandahåller ett gemensamt API för ersättning av textuella platshållare med riktig data.

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
sv: Tillhandahåller ytterligare ersättningstecken och en grund att bygga egna teckenersättningar på.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
sv: Tillhandahåller förbättrade versioner av åtgärder i Drupals kärna med hjälp av modulen Token.

en: The results of this submission may be viewed at:
sv: Resultatet av detta inlägg kan ses på:

en: New component name
sv: Namn på ny komponent

en: When adding a new component, the name field is required.
sv: När du lägger till en ny komponent är namn-fältet obligatoriskt.

en: Your webform has been published.
sv: Ditt webbformulär har publicerats.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
sv: Komponenternas position och obligatoriskt-status har uppdaterats.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
sv: Frivilligt. Du kan organisera ditt formulär genom att placera denna komponent inuti en fältgrupp.

en: Component %name cloned.
sv: Komponenten %name har klonats.

en: Component %name updated.
sv: Komponenten %name har uppdaterats.

en: New component %name added.
sv: Den nya komponenten %name skapades.

en: Delete the %name fieldset?
sv: Radera fältgruppen %name?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
sv: Detta kommer att omedelbart radera fältgruppen %name och alla de underliggande elementen i %name från webbformuläret %webform. Detta kan inte ångras.

en: Delete the %name component?
sv: Radera komponenten %name?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
sv: Detta kommer att omedelbart radera komponenten %name från webbformuläret %webform. Detta kan inte ångras.

en: Component %name deleted.
sv: Komponenten %name raderades.

en: Submissions for %user
sv: Resultat för %user

en: Show !count results per page.
sv: Visa !count resultat per sida.

en: Showing all results.
sv: Visar alla resultat.

en: @total results total.
sv: Totalt @total resultat.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
sv: Detta är det separationstecken som används i CSV/TSV-filer när webbformulärresultat laddas ner. Att använda tabbar i exporten är den mest pålitliga metoden för att bevara specialtecken. Du kan behöva ändra detta till ett annat tecken beroende vilket program du kommer att importera resultaten med.

en: Submission Details
sv: Detaljer för inlägg

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
sv: Denna sida viasr alla komponenter som för närvarande är skapade för denna webbformulärnod. Du kan lägga till valfritt antal komponenter genom att skriva in ett namn och välja en typ i fälten längst ner i tabellen. Klicka på Lägg till för att skapa den nya komponenten eller på Spara för att uppdatera ändrade formulärvärden.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
sv: Klicka på en befintlig komponents namn för att ändra dess inställningar.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
sv: Dessa behörigheter påverkar vilka roller som kan skicka in detta webbformulär. Det hindrar inte åtkomst till webbformulärets sida. Om du måste blockera åtkomsten till webbformulärets sida helt och hållet måste du använda en modul för åtkomst till innehåll såsom <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> eller <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
sv: Roller som kan skicka in detta webbformulär

en: Show complete form in teaser
sv: Visa komplett formulär i ingressen

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
sv: Visa hela formuläret i ingressen för denna nod.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
sv: Som standard kommer skicka-knappen på detta formulär att ha etiketten <em>Skicka</em>. Skriv in en ny etikett här för att åsidosätta standardvärdet.

en: The entered email address %address is not a valid address.
sv: Den angivna e-postadressen %address är inte en giltig adress.

en: Submissions for this form are closed.
sv: Detta formulär är stängt för nya inlägg.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
sv: Du måste <a href="!login">login</a> or <a href="!register">registrera dig</a> för att kunna se detta webbformulär.

en: You do not have permission to view this form.
sv: Du har inte behörighet att se detta formulär.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
sv: Du har redan skickat in detta formulär det maximala antalet gånger (@count).

en: You have already submitted this form.
sv: Du har redan skickat in detta formulär.

en: You may not submit another entry at this time.
sv: Du kan inte skicka in ytterligare ett bidrag just nu.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
sv: <a href="!url">Se dina inskickade formulär</a>.

en: Available components
sv: Tillgängliga komponenter

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
sv: Dessa är de tillgängliga fälttyperna för din installation av modulen Webform. Du kan inaktivera valfria komponenter genom att kryssa ur motsvarande kryssruta. Endast aktiva komponenter kommer att finnas tillgängliga i befintliga och nya webbformulär.

en: Default e-mail values
sv: Standardvärde för e-postadress

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
sv: Den förvalda e-postadressen för avsändaren i e-post med resultat från ett webbformulär. Vanligtvis adressen till den som handhar webbformulären.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
sv: Det förvalda namnet på avsändaren som används ihop med den förvalda e-postadressen.

en: Default subject
sv: Standardämne

en: Form submission from: %title
sv: Inskickat formulär från: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
sv: Den förvalda ämnesraden för resultat skickade med e-post.

en: Allow cookies for tracking submissions
sv: Tillåt att cookies används för att spåra inlägg

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
sv: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> kan användas för att hjälpa till att förhindra att en och samma användare skickar in ett formulär flera gånger. Denna funktion är inte nödvändig för att begränsa antalet inlägg per användare, men det kan vara mer pålitligt i vissa situationer. Förutom cookies använder Webform även IP-adresser och användarnamn på webbplatsen för att förhindra upprepade inlägg.

en: Default export format
sv: Standardformat för export

en: Default export delimiter
sv: Standardskiljetecken vid export

en: Submission access control
sv: Behörighetskontroll för inlägg

en: Select the user roles that may submit each individual webform
sv: Välj vilka användarroller som ska kunna skicka in varje enskilt webbformulär

en: Disable Webform submission access control
sv: Inaktivera Webforms behörighetskontroll för inlägg

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
sv: Som standard kan administratören välja vilka roller som kan skicka in varje formulär i inställningarna för formuläret. Du kan också välja att alltid låta användare skicka in formulär om du använder en separat modul för åtkomst till noder för att styra åtkomsten till själva webbformulärsnoderna.

en: Form: !form
sv: Formulär: !form

en: Submission updated.
sv: Inlägg uppdaterat.

en: Thank you, your submission has been received.
sv: Tack, ditt inlägg har tagits emot.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
sv: Du kan använda speciella ersättningstecken i detta fält som kommer att ersättas med dynamiska värden.

en: Token values
sv: Värden för ersättningstecken

en: Webform confirmation
sv: Bekräftelse för webbformulär

en: Form components
sv: Formulärkomponenter

en: Webform submission
sv: Inlägg i Webform

en: Website timezone
sv: Webbplatsens tidzon

en: User timezone
sv: Tidszon för användare

en: Use a textfield for year
sv: Använd ett textfält för år

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
sv: Om detta är valt kommer datumfältet att använda ett textfält för år. Annars kommer den att använda en rullgardinsmeny.

en: Entered !name is not a valid date.
sv: Angivet !name är inte ett giltigt datum.

en: Leaving blank will use the default size.
sv: Om du inte fyller i detta används standardstorleken.

en: %value is not a valid email address.
sv: %value är inte en giltig e-postadress.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
sv: Fältgrupper låter dig samla flera fält i grupper.

en: Width of the file field.
sv: Bredd på filfältet.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
sv: Lagringskatalogen %directory kunde inte skapas. Kontrollera att filkatalogen är skrivbar.

en: %field field is required.
sv: Fältet %field är obligatoriskt.

en: Filesize (KB)
sv: Filstorlek (KB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
sv: Ett fält som inte är synligt för användaren, men som sparas i det inskickade inlägget.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
sv: Visar text som HTML i formuläret – visar inget fält.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
sv: Alternativen inom rullgardinsmenyn måste vara unika. Följande nycklar används flera gånger:

en: Make this field resizable by the user.
sv: Gör det möjligt för användaren att ändra storleken på fältet.

en: Label placed to the left of the textfield
sv: Etikett som placeras till vänster om textfältet

en: Examples: $, #, -.
sv: Exempel: $, #, -.

en: Label placed to the right of the textfield
sv: Etikett som placeras till höger om textfältet

en: Examples: lb, kg, %.
sv: Exempel: kg, lb, %.

en: Entered %name is not a valid time.
sv: Angiven %name är inte en giltig tid.

en: New revision
sv: Ny version

en: Lowercase
sv: Gemener

en: Add comment link
sv: Länk för "Lägg till kommentar"

en: delete own
sv: radera egen

en: Change basic information
sv: Ändra grundläggande information

en: %editor profile for %format
sv: %editor profil för %format

en: Enabled by default
sv: Aktiverad som standard

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
sv: Förvalt tillstånd på redigeraren för användarna som har åtkomst till denna profil. Användarna kommer att kunna åsidosätta detta läge om nästa alternativ är aktiverat.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
sv: Om tillåten kommer användarna att själva kunna välja eget förvalt läge för redigeraren på deras inställningar för användarkontot.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
sv: Visa växlingslänken <em>aktivera/inaktivera rich text</em>

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
sv: Huruvida knappen aktivera/inaktivera redigeraren Rich Text skall visas under textområde eller ej. Om inaktiverad används användarens förval eller så används det globala förvalda (se ovan).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
sv: Detta alternativ styr huruvida redigerarens verktygslåda visas ovanför eller nedanför redigeringsområdet.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
sv: Detta alternativ styr justeringen av ikoner i redigerarens verktygslåda.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
sv: Var sökvägen till HTML-element skall visas (till exempel <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
sv: Det här valet ger dig möjlighet att aktivera/invaktivera knappen storleksförändring. Om aktiverad, måste sökvägen till verktygsplatsen vara angiven till "Längst upp" eller "Längst ned" för att kunna visa ikonen för storleksförändring.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
sv: Om aktiverad kommer potentiellt farlig kod såsom taggar av typen <code>&lt;HEAD&gt;</code> att tas bort från HTML-innehåll.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
sv: Om aktiverad kommer redigeraren att infoga TAB-tecken vid tab och bevara andra tomrumstecken precis som elementet PRE i HTML gör.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
sv: Om aktiverad kommer HTML-taggar som deklarerar fontstorlek, fontfamilj, fontfärg och fontbakgrund att bytas ut mot infogad CSS.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
sv: Om aktiverad kommer redigeraren att ta bort de flesta radbrytningar från innehåll. Inaktivera detta alternativ för att undvika konflikter med andra inmatningsfilter.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
sv: Om aktiverad kommer redigeraren omformatera källkoden för HTML. Inaktivera detta alternativ för att undvika konflikter med andra inmatningsfilter.

en: Force cleanup on standard paste
sv: Tvinga fram upprensning vid vanliga inklistring

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
sv: Om aktiverad kommer den förvalda inklistringsfunktionen  (CTRL-V eller SHIFT-INS) att uppföra sig såsom funktionen "klistra in från Word".

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
sv: Kommaseparerad lista av blockformat för HTML. Möjliga värden: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
sv: Använd temats CSS

en: Define CSS
sv: Definiera CSS

en: Editor default CSS
sv: Redigerarens standard-CSS

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
sv: Anger vilken CSS som skall användas i redigerarens område.<br />Använd temats CSS - laddar stilmall från nuvarande webbplats tema.<br />Ange CSS - ange sökvägen för stilmallsfilen nedan.<br />Förvalt för redigeraren.

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
sv: Om "Ange CSS" valdes ovan, ange sökvägen till en CSS-fil eller en lista av CSS-filer åtskilda med komma.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
sv: Tillgängliga ersättningstecken: <code>%b</code> (grundsökväg, till exempel: <code>/</code>), <code>%t</code> (sökväg till tema, till exempel: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
sv: Valfritt kan du ange CSS-klasser för rullgardinslistan "Fontstil".<br />Ange en klass på varje rad i formatet: !format. Exempel: !example<br />Om lämnad tom kommer CSS-klasser automatiskt att importeras från alla laddade stilmallar.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
sv: Profilen för WYSIWYG för %format har sparats.

en: No editor
sv: Ingen redigerare

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
sv: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Ladda ned</a>)

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
sv: Packa upp arkivet och kopiera dess innehåll till en ny katalog på följande plats:<br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
sv: Så att det aktuella biblioteket kan hittas på :<br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
sv: Instruktioner för installation

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
sv: Det finns inga bibliotek för redigerare installerade för närvarande. Följande lista innehåller en lista av stödda redigerare för närvarande:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
sv: Är du säker på att du vill ta bort profilen %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
sv: WYSIWYG-profilen för %name har raderats.

en: Configure client-side editors.
sv: Konfigurera klientbaserade redigerare.

en: Disable rich-text
sv: Inaktivera rich-text

en: Enable rich-text
sv: Aktivera rich-text

en: The version of %editor could not be detected.
sv: Versionen för %editor kunde inte hittas.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
sv: Den installerade versionen %version av %editor stöds inte.

en: Allows users to edit contents with client-side editors.
sv: Tillåt användare att redigera innehåll med redigerare för klientsida.

en: Strike-through
sv: Genomstruken

en: Align left
sv: Vänsterjustera

en: Align center
sv: Centrera

en: Align right
sv: Högerjustera

en: Justify
sv: Justera

en: Forecolor
sv: Förgrundsfärg

en: Backcolor
sv: Bakgrundsfärg

en: Horizontal rule
sv: Horisontell linje

en: Paste Text
sv: Klistra in text

en: Paste from Word
sv: Klistra in från Word

en: Remove format
sv: Ta bort format

en: Character map
sv: Teckenkarta

en: HTML block format
sv: Blockformat för HTML

en: Font style
sv: Fontstil

en: Create DIV container
sv: Skapa DIV-container

en: FitWindow
sv: Passa fönster

en: Check spelling
sv: Kontrollera stavning

en: Autogrow
sv: Ändra storlek automatiskt

en: Table drag/resize
sv: Drag/ändra storlek på tabell

en: Table: Cell properties
sv: Tabell: Cellegenskaper

en: Table: Insert row after
sv: Tabell: Infoga rad efter

en: Table: Insert column after
sv: Tabell: Infoga kolumn efter

en: Table: Insert cell after
sv: Tabell: Infoga cell efter

en: Table: Delete rows
sv: Tabell: Ta bort rader

en: Table: Delete columns
sv: Tabell: Ta bort kolumner

en: Table: Delete cells
sv: Tabell: Ta bort celler

en: Table: Merge cells
sv: Tabell: Sammanfoga celler

en: Table: Horizontal split cell
sv: Tabell: Horisontell delning av cell

en: Sup
sv: Upphöjd

en: Sub
sv: Nedsänkt

en: Clean-up
sv: Rensa upp

en: Visual aid
sv: Visuellt stöd

en: Fullscreen
sv: Helskärmsläge

en: Advanced horizontal rule
sv: Utökad horisontell linje

en: Advanced image
sv: Utökad bild

en: Advanced link
sv: Utökad länk

en: Auto save
sv: Spara automatiskt

en: Context menu
sv: Sammanhängande meny

en: Left-to-right
sv: Vänster-till-höger

en: Right-to-left
sv: Höger-till-vänster

en: Emotions
sv: Uttryckssymboler

en: Inline popups
sv: Radvis popup

en: Insert date
sv: Infoga datum

en: Insert time
sv: Infoga tid

en: Insert layer
sv: Infoga lager

en: Move forward
sv: Gå framåt

en: Move backward
sv: Gå bakåt

en: Absolute
sv: Fast

en: Paste text
sv: Klistra in text

en: Style properties
sv: Egenskaper för stil

en: Abbreviation
sv: Förkortning

en: Inserted
sv: Infogat

en: Safari compatibility
sv: Kompatibilitet med Safari

en: Spell check
sv: Stavningskontroll

en: Font Color
sv: Fontfärg

en: Show/hide hidden elements
sv: Visa/dölj dolda element

en: Separate the teaser and body of this content
sv: Skiljer åt förhandstitten och brödtexten för detta innehåll

en: Broken handler @table.@field
sv: Trasig hanterare @table.@field

en: Skipping broken view @view
sv: Hoppar över trasig vy @view

en: Ajax callback for view loading.
sv: Återanrop via Ajax för laddning av vyer.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
sv: Konverteraren kommer göra ett så bra försök som möjligt att försök konvertera vyer av typen Views 1 till Views 2. Denna konverteringen är inte tillförlitlig. Du kommer mycket troligtvis att behöva göra justeringar i din vy för att få den att passa. Du kan importera vyer i Views 1 genom den vanliga importfliken.

en: Changes cannot be made to a locked view.
sv: Ändringar kan inte göras till en låst vy.

en: Convert stored Views 1 views.
sv: Konvertera lagrade vyer av typen Views 1.

en: Convert view
sv: Konvertera vy

en: Create customized lists and queries from your database.
sv: Skapa anpassade listor och frågor från din databas.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
sv: Administrativt gränssnitt till modulen Views. Utan denna modul kan du inte skapa eller redigera dina vyer.

en: Example table
sv: Exempeltabell

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
sv: Exempeltabellen innehåller exempel på innehåll och kan relateras till noder.

en: Example content
sv: Exempel på innehåll

en: Some example content that references a node.
sv: Några exempel på innehåll som refererar till en nod.

en: Example node
sv: Exempelnod

en: Plain text field
sv: Enkelt textfält

en: Just a plain text field.
sv: Bara ett vanligt textfält.

en: Numeric field
sv: Numeriskt fält

en: Just a numeric field.
sv: Bara ett numeriskt fält.

en: Boolean field
sv: Booleskt fält

en: Just an on/off field.
sv: Bara ett fält för på/av.

en: Timestamp field
sv: Fält för tidsstämpel

en: Just a timestamp field.
sv: Bara ett fält för tidsstämpel.

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
sv: Emulerar den förvalda startsidan i Drupal. Du kan ange den sidans sökväg till denna vy för att göra den till din startsida.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
sv: Titel att använda när detta argumentet framförs. Den kommer åsidosätta titeln på denna vy och titlar från tidigare argument. Du kan använda procentsersättning här för att ersätta med argumenttitlar. Använd "%1" för det första argumentet, "%2" för det andra argumentet o.s.v.

en: Validator options
sv: Valideringsalternativ

en: Display all values
sv: Visa alla värden

en: Hide view / Page not found (404)
sv: Dölj vy / Sidan hittades inte (404)

en: Display empty text
sv: Visa text för tomt fält

en: Provide default argument
sv: Tillhandahåll förvalt argument

en: Provide default argument options
sv: Tillhandahåll förvalt alternativ för argument

en: Default argument type
sv: Förvald argumentstyp

en: Broken/missing handler
sv: Trasig/saknad hanterare

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
sv: Hanteraren för detta alternativ är trasig eller saknas och kan inte användas. Om en modul tillhandahöll hanteraren och blev inaktiverad kan den återställas genom att aktivera modulen igen. Annars bör du troligen ta bort detta alternativ.

en: Current date
sv: Nuvarande datum

en: Current node's creation time
sv: Tid då aktuell nod skapades

en: Current node's update time
sv: Tid då aktuell nod uppdaterades

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
sv: Om vald, kan användare ange flera argument på formen 1+2+3 (för ELLER) eller 1,2,3 (för OCH).

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
sv: Om valt, kan flera instanser av detta argumentet samarbeta, som om flera termer var tillförda till samma argument. Denna inställningen är inte kompatibel med inställningen "Reducera dubletter".

en: Do not display items with no value in summary
sv: Visa inte alternativ utan innehåll i sammanfattningen

en: Invalid input
sv: Ogiltig inmatning

en: Fail basic validation if any argument is given
sv: Underkänn grundläggande validering om ett argument är givet.

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
sv: Genom att kryssa för det här fältet kan du använda det för att försäkra dig om att valideringen av vyer med fler argument än nödvändigt underkänns.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
sv: Om vald, kan användare ange flera argument på formen 1+2+3 eller 1,2,3.

en: Exclude the argument
sv: Exkludera argumentet

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
sv: Om vald, kommer de angivna numren i argumentet att undantas istället för att begränsa denna vy.

en: Glossary mode
sv: Tillstånd som ordlista

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
sv: Tillståndet som ordlista anger en gräns för antalet tecken att använda i argumentet, vilket möjliggör att en sammanfattningsvy kan agera som en ordlista.

en: Character limit
sv: Teckenbegränsning

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
sv: Hur många tecken av argumentet att filtrera mot. Om satt till 1 skulle alla fält som börjar med bokstaven i argumentet matchas.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
sv: Hur bokstävers skiftläge skall ändras när argumentets resultat skrivs ut.

en: No transform
sv: Ingen förändring

en: Upper case
sv: Stora bokstäver

en: Lower case
sv: Små bokstäver

en: Capitalize each word
sv: Omvandla varje ord till stora bokstäver

en: Case in path
sv: Skiftläge i sökväg

en: Transform spaces to dashes in URL
sv: Ändra mellanslag till bindestreck i URL:er

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
sv: Etiketten för detta fält som visas för slutanvändare om stilen kräver det.

en: Exclude from display
sv: Undanta från visning.

en: Rewrite the output of this field
sv: Skriv om det här fältets utmatning

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
sv: Om valt, kan du ändra hur fältet skrivs ut genom att ange en textsträng med ersättningstecken som kan använda valfri befintlig utmatning av fält.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Texten som skall visas för detta fält. Får innehålla HTML. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" nedan.

en: Output this field as a link
sv: Skriv ut detta fält som en länk

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
sv: Om valt, kommer detta fält att bli en länk. Destinationen måste anges nedan.

en: Link path
sv: Sökväg för länk

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
sv: Drupals sökväg eller fullständig URL för denna länk. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" nedan.

en: The CSS class to apply to the link.
sv: CSS-klassen att lägga till på länken.

en: Prefix text
sv: Text för prefix

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
sv: En text att visas före denna länk. Du kan använda HTML.

en: Suffix text
sv: Text för suffix

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
sv: En text att visas efter denna länk. Du kan använda HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
sv: <p>Du måste lägga till några ytterligare fält till denna visning innan du kan använda fältet. Dessa fält kan markeras som <em>Undanta från visning</em> om du föredrar det. Observera att på grund av ordningen för genereringen kan du inte använda fält som ligger efter detta fält. Om du behöver ett fält som inte visas här kan du ordna om dina fält.</p>

en: Trim this field to a maximum length
sv: Korta ned detta fält till en största längd

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
sv: Om valt, kommer fältet att kortas ned till en längsta längd antal tecken.

en: Trim only on a word boundary
sv: Bryt endast texten mellan två ord

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
sv: Om valt, kommer fältet endast att kortas ned genom att bryta mellan två ord. Resultatet blir aldrig längre än det längsta antal tecken. Om det inte finns några ordmellanrum kan detta göra att ett fält blir tomt.

en: Add an ellipsis
sv: Lägg till en ellips

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
sv: Om detta är valt kommer "..." att läggas till om ett fält kortats ned.

en: Strip HTML tags
sv: Ta bort HTML-taggar

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
sv: Om valt, kommer alla HTML-taggar att tas bort.

en: Field can contain HTML
sv: Fält får innehålla HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
sv: Om ikryssat kommer korrigeraren för HTML att köras för att säkerställa att alla taggar är stängda på ett riktigt sätt efter att de kortats ned.

en: File size display
sv: Visningsläge för filstorlek

en: Formatted (in KB or MB)
sv: Formaterad (i KB eller MB)

en: Raw bytes
sv: Obearbetade bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
sv: Om ikryssad, kommer sant att visas som falskt.

en: Time ago (with "ago" appended)
sv: Tid sedan (med "sedan" tillagt)

en: Time span (future dates start with - )
sv: Tidsintervall (framtida datum startar med -)

en: Time span (with "ago/hence" appended)
sv: Tidsintervall (med "sedan/från nu" tillagt)

en: Round
sv: Avrundning

en: If checked, the number will be rounded.
sv: Om ikryssad, kommer talet att avrundas.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
sv: Ange hur många siffror som skall skrivas ut efter decimalkommat.

en: What single character to use as a decimal point.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som decimalkomma.

en: What single character to use as the thousands separator.
sv: Vilket enskilt tecken att använda som avskiljare för tusental.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
sv: Text att sätta framför numret, såsom en valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
sv: Text att sätta efter numret, såsom en valutasymbol.

en: Simple separator
sv: Enkel avskiljare

en: Display as link
sv: Visa som länk

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
sv: Detta alternativ är inte exponerat. Om du <strong>exponerar</strong> det kommer användarna kunna ändra filtret när de tittar på denna vy.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
sv: Detta alternativ är exponerat. Om du <strong>döljer</strong> det kommer användarna inte kunna ändra filtret när de tittar på denna vy.

en: Unlock operator
sv: Lås upp operatorn

en: When checked, the operator will be exposed to the user
sv: Om ikryssad kommer operatorn exponeras för användaren

en: Operator identifier
sv: Identifierare för operator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
sv: Detta kommer att synas i URL:en efter tecknet "?" för att identifiera denna operand.

en: Filter identifier
sv: Identifierare för filter

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
sv: Detta kommer synas i URL:en efter tecknet "?" för att identifiera detta filter. Får inte vara tomt.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
sv: Detta exponerade filter är ej obligatoriskt, och kommer ha tillagda alternativ som tillåter att det inte behöver anges.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
sv: Tvinga detta exponerade filter att endast acceptera ett alternativ.

en: Remember
sv: Kom ihåg

en: Remember the last setting the user gave this filter.
sv: Kom ihåg den senaste inställningen användaren gjorde för detta filter.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
sv: Identifieraren krävs om filtret är exponerat.

en: This identifier is not allowed.
sv: Denna identifierare är inte tillåten.

en: - Any -
sv: - Alla -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
sv: Du måste ange ett värde om det här fältet inte är ett valfritt exponerat filter.

en: exposed
sv: exponerad

en: Value type
sv: Typ av värde

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
sv: Ett datum i ett maskinläsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS är att föredra.

en: Invalid date format.
sv: Ej godkänt datumformat.

en: Limit list to selected items
sv: Begränsa listan till valda alternativ

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
sv: Om valt, kommer endast de valda alternativen att visas för användaren.

en: not in
sv: inte i

en: Is all of
sv: Är alla av

en: Is none of
sv: Är ingen av

en: not
sv: inte

en: Is between
sv: Är mellan

en: between
sv: mellan

en: Is not between
sv: Är inte mellan

en: not between
sv: inte mellan

en: Min
sv: minsta

en: And max
sv: och maximalt

en: And
sv: och

en: Contains any word
sv: Innehåller vilket ord som helst

en: has word
sv: har ord

en: Contains all words
sv: Innehåller alla ord

en: has all
sv: har alla

en: begins
sv: börjar

en: ends
sv: slutar

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
sv: Skiftlägeskänsliga filter kan vara snabbare. MySQL kan ignorera skiftlägeskänslighet.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
sv: Etiketten för denna relation som endast visas i administrationsläge.

en: Require this relationship
sv: Kräv denna relation

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
sv: Alternativ som inte innehåller denna relation kommer inte att visas om detta krävs.

en: asc
sv: stigande

en: desc
sv: fallande

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
sv: Noggrannheten är den minsta enheten att använda när man ska avgöra om två datum är samma. Exempelvis om noggrannheten är "År" kommer alla datum för 1999, oavsett när de uppträder under 1999, att anses vara samma datum.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
sv: views_handler_sort_formula saknar förvalt: @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
sv: Om du <a href="@modules">aktiverar modulen Advanced help</a>, kan Views erbjuda mer och bättre hjälp. <a href="@hide">Dölj detta meddelande.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
sv: Om du installerar modulen Advanced Help från !href, kan Views erbjuda mer och bättre hjälp. <a href="@hide">Dölj detta meddelande.</a>

en: Warning! Broken view!
sv: Varning! Trasig vy!

en: Broken
sv: Trasig

en: Install the advanced help module for the getting started
sv: Installera modulen Advanced help för hjälp att komma igång

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
sv: Osäker på vad du ska göra? Testa sidan "!getting-started".

en: Displays
sv: Visningar

en: These queries were run during view rendering:
sv: Dessa frågor kördes under vyns rendering:

en: This display has no path.
sv: Denna visning har ingen sökväg.

en: Query build time
sv: Tid för att bygga databasfrågan

en: Query execute time
sv: Tid för att köra databasfrågan

en: View render time
sv: Genereringstid för vyn

en: No query was run
sv: Ingen databasfråga kördes

en: Unable to preview due to validation errors.
sv: Kan inte förhandsgranska på grund av valideringsfel.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
sv: Separera argument med en / som om de vore sökvägar.

en: Clone view %view
sv: Klona vyn %view

en: View name
sv: Namn på vyn

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
sv: Detta är det unika namnet på vyn. Det måste bestå av alfanumeriska tecken och understreck. Det används för att indentifiera vyn internt och för att generera unika namn på temamallar för den här vyn. Om du åsidosätter en av modulen tillhandahållen vy så får du inte ändra namnet – annars kommer en ny vy att skapas.

en: View description
sv: Beskrivning av vy

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
sv: Den här beskrivningen kommer att visas på vyns administrativa UI för att beskriva vad vyn handlar om.

en: View tag
sv: Etikett för vy

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
sv: Skriv in en valfri etikett för den här vyn. Den används endast som hjälp vid sortering av vyer på administrationssidan.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
sv: Typen av vy är den primära tabellen för vilken information hämtas. Den styr vilka argument, fält, sorteringskriterier och filter som finns tillgängliga. Så när du ställt in detta <strong>kan den inte ändras</strong>.

en: You must use a unique name for this view.
sv: Du måste använda ett unikt namn för denna vy.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
sv: Är du säker på att du vill återställa vyn %name?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
sv: Att återställa vyn kommer att ta bort vyn som finns i databasen, och återgå den till den ursprungliga standardvyn. Alla ändringar du har gjort kommer att försvinna och kan inte återskapas.

en: Are you sure you want to delete the view %name?
sv: Är du säker på att du vill radera vyn %name?

en: Deleting a view cannot be undone.
sv: Raderingen av en vy kan inte ångras.

en: The view has been deleted.
sv: Vyn har raderats

en: There is no lock on view %view to break.
sv: Det finns inget lås på vyn %view att öppna.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
sv: Är du säker på att du vill öppna låset på vyn %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
sv: Genom att öppna låset, kommer alla osparade ändringar gjorda av !user att förloras!

en: Break lock
sv: Öppna lås

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
sv: Låsningen har öppnats och du kan nu redigera den här vyn.

en: Edit view %view
sv: Redigera vyn %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
sv: Ange namnet som skall användas för denna vy om det skiljer sig från källvyn. Lämna tomt för att använda namnet på vyn.

en: Paste view code here
sv: Klistra in vykod här

en: Unable to interpret view code.
sv: Kunde inte tolka vykoden.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
sv: Du importerar en vy som skapade i version 1 av Views. Du kan behöva justera några parametrar för att de ska fungera korrekt i version 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
sv: Denna vy är inte kompatibel med denna version av Views.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
sv: En vy med det namnet finns redan. Var vänlig välj ett annat namn.

en: Display plugin @plugin is not available.
sv: Visningsplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: Style plugin @plugin is not available.
sv: Stilplugin @plugin är inte tillgängligt.

en: @type handler @table.@field is not available.
sv: Hanteraren @type för @table.@field är inte tillgänglig.

en: Unknown or missing table name
sv: Okänt eller saknat tabellnamn

en: Click on an item to edit that item's details.
sv: Klicka på en post för att redigera dess detaljer.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
sv: Denna vy har en trasig förvald visning och kan inte användas.

en: Export this view
sv: Exportera denna vy

en: Create a copy of this view
sv: Skapa en kopia av denna vy

en: View "@display"
sv: Visa "@display"

en: Go to the real page for this display
sv: Gå till den riktiga sidan för denna visning

en: Invalid
sv: Ogiltig

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
sv: Fel: Visningen @display refererar till ett plugin som heter "@plugin", men det pluginet finns inte!

en: Missing style plugin
sv: Stilplugin saknas

en: Change settings for this style
sv: Ändra inställningar för denna stil

en: Invalid display id found while regenerating tabs
sv: Ogiltigt ID för visning hittades när flikarna genererades igen.

en: Unable to initialize default display
sv: Kunde inte initialisera den förvalda visningen

en: Add display
sv: Lägg till visning

en: Remove display
sv: Ta bort visning

en: Restore display
sv: Återställ visning

en: View analysis
sv: Analys av vy

en: View details
sv: Detaljer för vy

en: Configure @type
sv: Konfigurera @type

en: Rearrange @type
sv: Arrangera om @type

en: Broken field @id
sv: Trasigt fält @id

en: There are no @types available to add.
sv: Det finns inga @types tillgängliga att lägga till.

en: Configure @type %item
sv: Konfigurera @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
sv: Konfigurera extra inställningar för @type %item

en: Change summary style for @type %item
sv: Ändra stil för sammanfattning åt @type %item

en: Internal error: broken plugin.
sv: Internt fel: trasigt plugin.

en: Configure summary style for @type %item
sv: Konfigurera stil för sammanfattning åt @type %item

en: Clear Views' cache
sv: Töm Views cache

en: Add Views signature to all SQL queries
sv: Lägg till Views signatur till alla SQL-frågor

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
sv: Alla Viewsgenererade frågor kommer inkludera en speciell 'VIEWS' = 'VIEWS'-sträng i WHERE-satsen. Detta gör det lättare att identifiera Views frågor i databasens loggar, men bör endast användas vid felsökning.

en: Disable views data caching
sv: Inaktivera views cachning av data

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
sv: Views cachar data om tillgängliga tabeller, moduler och vyer, för att öka prestanda. Genom att kryssa i denna ruta kommer Views hoppa över denna cache och alltid bygga om sin data vid behov. Detta kan allvarligt påverka din webbplats prestanda.

en: Ignore missing advanced help module
sv: Ignorera avsaknad av modulen Advanced Help

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
sv: Views använder modulen Advanced Help för att erhålla hjälptext. Om denna modul inte finns tillgänglig kommer Views att klaga, om inte denna inställning är ikryssad.

en: Show query above live preview
sv: Visa databasfråga ovanför förhandsgranskning

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
sv: Funktionen för förhandsgranskningen kommer att visa dig utmatningen för vyn som du skapar, och även vyn. Klicka här för att visa databasfrågan och annan information ovanför vyn. Lämna detta ej ikryssat för att visa den informationen nedanför vyn.

en: Show other queries run during render during live preview
sv: Visa andra databasfrågor som körs under generering i förhandsgranskning

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
sv: Drupal har möjligheten att köra många databasfrågor medan en vy renderas. Om du kryssar i denna ruta kommer varje databasfråga som körs under genereringen av vyn att visas som en del av förhandsgranskningen.

en: Do not show hover links over views
sv: Visa inte hovrande länkar över vyer

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
sv: För att göra det enklare att administrera din vy så erbjuder Views "hovrande" länkar för att ta dig till redigerings- och exportskärmen för en vy när den används. Detta kan vara distraherande på några teman. Om detta ställer till med problem kan du stänga av det här.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
sv: Aktivera Views prestandastatistik via modulen Devel

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
sv: Kryssa i detta för att aktivera statistik för databasfrågor och prestanda för Views <em>om modulen Devel är installerad</em>.

en: Disable javascript with Views
sv: Inaktivera JavaScript med Views

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
sv: Om du upplever problem med JavaScript kan du inaktivera det här. Views UI bör nedgraderas och fortfarande fungera utan JavasScript, dock inte lika bra.

en: Page region to output performance statistics
sv: Sidregion att skriva ut prestandastatistik till

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
sv: Etikett för värdet "Alla" på synliga filter med valfria enkelvalsalternativ

en: Error: missing @component
sv: Fel: saknad @component

en: Server reports invalid input error.
sv: Servern rapporterar ogiltig indata.

en: View analysis can find nothing to report.
sv: Analysen hittade inte något att rapportera.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
sv: Denna vy har enbart en förvald visning och kommer därför inte att placeras någonstans på din webbplats. Kanske vill du lägga till en visning av typen sida eller block.

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
sv: Det finns inga vyer av typen Views 1 lagrade i databasen att konvertera.

en: Converted
sv: Konverterad

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
sv: Tabellen nedan listar visningar för Views version 1 som är lagrade i databasen. Du kan antingen konvertera dem så att de fungerar i Views version 2, eller radera dem. Vyerna konverteras enbart om det inte finns en visning av typen Views 2 med samma namn.

en: Unable to find view.
sv: Kunde inte hitta vyn.

en: Unable to convert view.
sv: Kunde inte konvertera vyn.

en: The view has been deleted
sv: Vyn har raderats

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
sv: Inkluderade hanteraren @handler försökte köra en oändlig loop!

en: Reduce duplicates
sv: Reducera dubletter

en: Default settings for this view.
sv: Förvalda inställningar för denna vy.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
sv: Visa vyn som en sida, med en URL och menyval.

en: Display the view as a block.
sv: Visa vyn som ett block.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
sv: Bilagor tillagda till andra visningar för att erhålla flera visningar i samma vy.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
sv: Visa vyn som ett flöde, t.ex. ett RSS-flöde.

en: Displays rows one after another.
sv: Visar rader efter varandra.

en: HTML List
sv: HTML-lista

en: Displays rows as an HTML list.
sv: Visar rader som en HTML-lista.

en: Displays rows in a grid.
sv: Visa rader i ett rutnät.

en: Displays rows in a table.
sv: Visa rader i en tabell.

en: Displays the default summary as a list.
sv: Visar den förvalda summeringen som en lista.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
sv: Visar summeringen oformaterad, med alternativ för över varandra eller på samma rad.

en: Generates an RSS feed from a view.
sv: Genererar ett RSS-flöde från en vy.

en: Displays the fields with an optional template.
sv: Visar fältet med en valfri mall.

en: Fixed entry
sv: Fast inmatning

en: Will be available to all users.
sv: Kommer att vara tillgänglig för alla användare.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
sv: Åtkomst kommer att ges till användare med någon av de specificerade rollerna.

en: No caching of Views data.
sv: Spara inte data för Views i cache.

en: Time-based
sv: Tidsbaserad

en: Simple time-based caching of data.
sv: Enkel tidsbaserad cachning av data.

en: set_display() called with invalid display id @display.
sv: set_display() anropad med ogiltigt ID för visningen @display.

en: sort criteria
sv: sorteringskriterier

en: Sort criterion
sv: Sorteringskriterium

en: sort criterion
sv: sorteringskriterium

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
sv: jQuery UI Tabs: Identifieraren för fragment stämmer inte överens.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
sv: jQuery UI Tabs: Inte tillräckligt med argument för att lägga till flik.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
sv: Objekt för nyhetssamlaren importeras från externa flöden av typen RSS och Atom.

en: The title of the aggregator item.
sv: Titeln på nyhetssamlarens objekt.

en: The link to the original source URL of the item.
sv: Länken till orginalkällan för objektet.

en: The author of the original imported item.
sv: Författaren till den ursprungliga importerade posten.

en: The actual content of the imported item.
sv: Det faktiska innehållet på det importerade alternativet.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
sv: Datumet som det ursprungliga nyhetsposten lades in. (Med några flöden kommer detta vara datumet som posten importerades.)

en: Feed ID
sv: ID på flödet

en: The unique ID of the aggregator feed.
sv: Unikt ID på nyhetssamlarens flöde.

en: The title of the aggregator feed.
sv: Titeln på nyhetssamlarens flöde.

en: The link to the source URL of the feed.
sv: Länken till källans URL för flödet.

en: The date the feed was last checked for new content.
sv: Datumet då flödet senast kontrollerades för nytt innehåll.

en: The description of the aggregator feed.
sv: Beskrivningen för nyhetssamlarens flöde.

en: The unique ID of the aggregator category.
sv: Det unika ID-numret för kategorin till insamlare.

en: The title of the aggregator category.
sv: Titel för insamlarens kategori.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
sv: Visa innehållssamlarens post genom att använda data från den ursprungliga källan.

en: The book the node is in.
sv: Boken denna nod tillhör.

en: The weight of the book page.
sv: Vikten på boksidan.

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
sv: Djupet på boksidan i hierarkin. Böcker på den översta nivån har ett djup på 1.

en: The parent book node.
sv: Ovanliggande nod för boken.

en: The title of the comment.
sv: Kommentarens titel.

en: The text of the comment.
sv: Kommentarens text.

en: The comment ID of the field
sv: Kommentarens ID för fältet

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
sv: Namnet på kommentarens författare. Kan genereras som en länk till författarens hemsida.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
sv: Webbadress för kommentarens författare. Kan genereras som en länk. Kommer att vara tom om författaren är en registrerad användare.

en: Post date
sv: Datum för inlägg

en: Date and time of when the comment was posted.
sv: Datum och tid för när kommentaren lades in.

en: Provide a simple link to view the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att visa kommentaren.

en: Provide a simple link to edit the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera kommentaren.

en: Provide a simple link to delete the comment.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera kommentaren.

en: The User ID of the comment's author.
sv: Användar-ID för kommentarens författare.

en: Parent CID
sv: Ovanliggande CID

en: The Comment ID of the parent comment.
sv: Den ovanliggande kommentarens ID.

en: Last comment time
sv: Tid för senaste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
sv: Datum och tid för när den senaste kommentaren lades in.

en: Last comment author
sv: Senaste kommentarens författare

en: The name of the author of the last posted comment.
sv: Namnet på författaren för den senast inlagda kommentaren.

en: Comment count
sv: Antal kommentarer

en: The number of comments a node has.
sv: Antal kommentarer en nod har.

en: Updated/commented date
sv: Datum för senaste uppdatering/kommentar

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
sv: Tidpunkten för den senaste inlagda kommentaren, eller uppdatering av noden.

en: The number of new comments on the node.
sv: Antalet nya kommentarer till noden.

en: Comment status
sv: Status för kommenterar

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
sv: Huruvida kommentarer är aktiverade på noden eller ej.

en: User posted or commented
sv: Användare skrev eller kommenterade

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
sv: Visar noder enbart om en användare lagt in en nod eller kommenterat på den.

en: Display the comment with standard comment view.
sv: Visa kommentarer med standardvy för kommentarer.

en: Display the comment as RSS.
sv: Visa kommentarer som RSS.

en: Link to contact page
sv: Länk till kontaktsida

en: Provide a simple link to the user contact page.
sv: Tillhandahåll en länk till användarens kontaktsida.

en: Locale source
sv: Källa för språk

en: A source string for translation, in English or the default site language.
sv: En källsträng för översättning, på engelska eller åt det förvalda språket för webbplatsen.

en: The ID of the source string.
sv: ID-numret för källsträngen.

en: A description of the location or context of the string.
sv: En beskrivning av placeringen eller sammanhanget för strängen.

en: The group the translation is in.
sv: Gruppen som översättningen är i.

en: The full original string.
sv: Hela originalsträngen

en: The version of Drupal core that this string is for.
sv: Den version av Drupal som den här strängen hör till.

en: Provide a simple link to edit the translations.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera översättningarna.

en: Locale target
sv: Målspråk för lokalisering

en: The full translation string.
sv: Den fullständiga översättningssträngen.

en: The language this translation is in.
sv: Det språk som den här översättningen är på.

en: The ID of the parent translation.
sv: ID-numret för den ovanliggande översättningen.

en: Whether or not the translation is plural.
sv: Om översättningen är plural eller ej.

en: The title of the node.
sv: Nodens titel.

en: The date the node was posted.
sv: Datum då noden skapades.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
sv: Typen av nod (t.ex. "blogginlägg", "foruminlägg", "artikel" etc.).

en: Whether or not the node is published.
sv: Huruvida noden är publicerad eller ej.

en: Published or admin
sv: Publicerad eller administrerad

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
sv: Filtrerar bort opublicerade noder om den aktuella användaren inte kan se dem.

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
sv: Huruvida noden visas på startsidan eller ej.

en: Whether or not the node is sticky.
sv: Om noden är klistrad eller ej.

en: Provide a simple link to the node.
sv: Tillhandahåll en enkel länk till noden.

en: Provide a simple link to edit the node.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera noden.

en: Provide a simple link to delete the node.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera noden.

en: Created year + month
sv: Skapad år + månad

en: Created year
sv: Skapad år

en: Created month
sv: Skapad månad

en: Created day
sv: Skapad dag

en: Created week
sv: Skapad vecka

en: Updated year + month
sv: År + månad för uppdatering

en: Updated year
sv: År för uppdatering

en: Updated month
sv: Månad för uppdatering

en: Updated day
sv: Dag för uppdatering

en: Updated week
sv: Vecka för uppdatering

en: Node revision
sv: Nodversion

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
sv: Nodversioner är en historik över ändringar av noder.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
sv: Relatera en nodversion till användaren som skapade versionen.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
sv: Den faktiska, fullständiga datan i brödtextens fält. Detta behöver inte vara giltig data för alla nodtyper.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
sv: Det lagrade fältet för förhandstitt. Detta behöver inte vara giltig eller användbar data för alla nodtyper.

en: The revision ID of the node revision.
sv: Versionens ID för noden.

en: The log message entered when the revision was created.
sv: Loggmeddelandet som antecknades när versionen skapades.

en: Input format id
sv: ID för inmatningsformat

en: The numeric input format of the node revision. !default means the default input format.
sv: Det numeriska inmatningsformatet för nodversionen. !default innebär det förvalda inmatningsformatet.

en: The name of the input format of the node revision.
sv: Namnet på inmatningsformatet för nodversionen.

en: Revert link
sv: Länk för att återgå

en: Provide a simple link to revert to the revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att återställa till versionen.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera versionen av noden.

en: Filter by access.
sv: Filtrera efter åtkomst.

en: Filter for nodes by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
sv: Filtrering för noder efter vyåtkomst. <strong>Ej nödvändigt om du använder "node" som din tabell.</strong>

en: Has new content
sv: Har nytt innehåll

en: Show a marker if the node has new or updated content.
sv: Visa en markering om noden har nytt eller uppdaterat innehåll.

en: Show only nodes that have new content.
sv: Visa endast noder som har nytt innehåll.

en: Node ID from URL
sv: Nodens ID från URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
sv: Visningen %display har inte någon åtkomstkontroll, men innehåller inte något filter för publicerade noder.

en: Poll
sv: Undersökning

en: Whether the poll is open for voting.
sv: Huruvida undersökningen är öppen för röster eller inte.

en: Profile textfield
sv: Textfält för profil

en: Profile textarea
sv: Textområde för profil

en: Profile checkbox
sv: Kryssruta för profil

en: Profile URL
sv: URL för profil

en: Profile selection
sv: Listval för profil

en: Profile freeform list %field-name.
sv: Fri formulärslista %field-name för profil.

en: Profile date %field-name.
sv: Datum %field-name för profil.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
sv: Poängen för sökalternativet. Detta kommer inte att användas om inte sökfiltret används.

en: Links from
sv: Länkar från

en: Other nodes that are linked from the node.
sv: Andra noder som är länkade från noden.

en: Links to
sv: Länkar till

en: Other nodes that link to the node.
sv: Andra noder som länkar till noden.

en: Search Terms
sv: Söktermer

en: The terms to search for.
sv: Termerna att söka efter.

en: Display the results with standard search view.
sv: Visa resultat med en förvald visning för sökning.

en: Node statistics
sv: Statistik för nod

en: Total views
sv: Totalt antal visningar

en: The total number of times the node has been viewed.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats.

en: Views today
sv: Visningar idag

en: The total number of times the node has been viewed today.
sv: Det totala antalet gånger som noden har visats idag.

en: Most recent view
sv: Den senaste visningen

en: The most recent time the node has been viewed.
sv: Den senaste tiden som noden har visats.

en: Stores site access information.
sv: Lagrar åtkomstinformation för webbplatsen.

en: Browser session ID of user that visited page.
sv: Webbläsarens sessions-ID för användaren som besökte sidan.

en: Title of page visited.
sv: Titel på besökt sida.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
sv: Intern sökväg till sidan som besöktes (i förhållande till Drupals rotkatalog).

en: Referrer URI.
sv: Hänvisares URI.

en: Hostname of user that visited the page.
sv: Värdnamn på användaren som besökte sidan.

en: The user who visited the site.
sv: Användaren som besökte webbplatsen.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
sv: Tid i millisekunder som sidan tog att laddas.

en: Timestamp of when the page was visited.
sv: Tidsstämpel då sidan besöktes.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
sv: Filer som hanteras av Drupal och diverse moduler.

en: The ID of the file.
sv: Filens ID.

en: The name of the file.
sv: Filens namn.

en: The path of the file.
sv: Filens sökväg.

en: The mime type of the file.
sv: Typ av MIME för filen.

en: The status of the file.
sv: Filens status.

en: The date the file was uploaded.
sv: Datumet som filen laddades upp.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
sv: Namnet på vokabuläret som en term är medlem av. Detta kommer att vara vokabuläret för vilken som helst term som fältet "Taxonomi: Term" är. Och kan på samma sätt skapa dubletter.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
sv: Taxonomitermer bifogas till noder.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
sv: Taxonomitermer. Observera att genom att använda detta kan dubletter av noder förekomma i vyer. Du måste lägga till filter för att reducera resultatet.

en: Taxonomy term name.
sv: Taxonomitermens namn.

en: The term weight field
sv: Termens viktfält

en: The description associated with a taxonomy term.
sv: Beskrivningen som associeras med en taxonomiterm.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
sv: Filtrera resultatet för "Taxonomi: Term" till ett speciellt vokabulär.

en: All terms
sv: Alla termer

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
sv: Visa alla taxonomitermer som associerats med en nod från valda vokabulärer.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
sv: Den ovanliggande termen för termen. Detta kan skapa dubbla inlägg om du använder ett vokabulär som tillåter flera ovanliggande relationer.

en: The parent term of the term.
sv: Den ovanliggande termen för termen.

en: Term synonym
sv: Synonym för term

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
sv: Synonymer till termer kan användas för att hitta termer genom alternativa namn.

en: Term ID (with depth)
sv: Termens ID (med djup)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
sv: Filtret djup är mer komplext så det tillhandahåller färre alternativ.

en: Term ID depth modifier
sv: Modifierar djupet på termens ID

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional argument.
sv: Möjliggör djupet för Taxonomi: Termens ID (med djup) att modifieras via ett ytterligare argument.

en: Node translation
sv: Översättning av nod

en: Translation set node ID
sv: Nodens ID för uppsättningen av översättningen

en: The ID of the translation set the content belongs to.
sv: ID för översättningens uppsättning som innehållet hör till.

en: Source translation
sv: Källöversättning

en: The source that this content was translated from.
sv: Källan som det här innehållet var översatt från.

en: Versions of content in different languages.
sv: Versioner av innehåll i olika språk.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
sv: Noder som antingen inte är översatta eller som är originalversionen av en översättning.

en: Child translation
sv: Underliggande översättning

en: Nodes that are translations of a source translation.
sv: Noder som är översättningar av en källöversättning.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
sv: Status på översättningen för noden. Huruvida översättningen behöver uppdateras eller ej.

en: Outdated
sv: Förlegad

en: upload
sv: ladda upp

en: The description of the uploaded file.
sv: Den uppladdade filens beskrivning.

en: Listed
sv: Listad

en: Whether or not the file is marked to be listed.
sv: Huruvida filen är markerad att vara listad eller inte.

en: All files attached to a node with upload.module.
sv: Alla filer bifogade till en nod med upload.module.

en: Has attached files
sv: Har bifogade filer

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
sv: Visa enbart alternativ med bifogade filer. Detta kan orsaka dubletter om det finns flera bifogade filer.

en: Add a relationship to gain access to more file data for files uploaded by upload.module. Note that this relationship will cause duplicate nodes if there are multiple files attached to the node.
sv: Lägg till en relation för att erhålla tillgång till ytterligare fildata för filer uppladdade med upload.module. Observera att denna relation kommer att orsaka dubletter av noder om det finns flera filer bifogade till noden.

en: The user ID
sv: Användarens ID

en: The user or author name.
sv: Användar- eller författarnamnet.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
sv: E-postadress för en given användare. Detta fält visas normalt inte för användare, så var försiktig när du använder det.

en: Language of the user
sv: Användarens språk

en: The user's picture, if allowed.
sv: Användarens bild, om tillåtet

en: The date the user was created.
sv: Datumet då användaren skapades.

en: The user's last access date.
sv: Användarens senaste åtkomstdatum.

en: The user's last login date.
sv: Datum då användaren senast loggade in.

en: Whether a user is active or blocked.
sv: Huruvida en användare är aktiv eller blockerad.

en: The user's signature.
sv: Användarens signatur.

en: Provide a simple link to edit the user.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att redigera användaren.

en: Provide a simple link to delete the user.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att radera användaren.

en: Roles that a user belongs to.
sv: Roller som användare tillhör.

en: User ID from URL
sv: ID för användaren från URL

en: User ID from logged in user
sv: Den inloggade användarens ID

en: Randomize the display order.
sv: Slumpa ordningen för visning.

en: Null
sv: Innehållslös

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
sv: Tillåt ett argument att bli ignorerat. Databasfrågan kommer inte att förändras av detta argument.

en: Provide custom text or link.
sv: Tillhandahåll en anpassad text eller länk.

en: View result counter
sv: Visa resultaträknare

en: Displays the actual position of the view result
sv: Visar den faktiska positionen för vyresultatet

en: Link this field to its aggregator category page
sv: Länka detta fält till kategorisidans innehållssamlare

en: No user
sv: Ingen användare

en: Link this field to its comment
sv: Länka detta fält till dess kommentar

en: Show teaser-style link
sv: Visa sammanfattningslänk

en: Link this field to new comments
sv: Länka detta fält till nya kommentarer

en: Type of link
sv: Typ av länk

en: contact
sv: kontakt

en: Contact %user
sv: Kontakta %user

en: Unknown group
sv: Okänd grupp

en: Unknown language
sv: Okänt språk

en: Current user's language
sv: Språk för nuvarande användare

en: Default site language
sv: Förvalt språk för webbplatsen

en: No language
sv: Inget språk

en: Current installed version
sv: Installerad version

en: Unknown node type
sv: Okänd nodtyp

en: Check for new comments as well
sv: Kontrollera även för nya kommentarer

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
sv: Kryssa för dem om du vill bekräfta för specifika typer av noder. Om ingen är ikryssad så kommer alla noder att godkännas.

en: Validate user has access to the node
sv: Bekräfta att användare har åtkomst till noden

en: Node IDs separated by , or +
sv: ID för noderna separerade med , eller +

en: Build mode
sv: Byggmetod

en: Display node comments
sv: Visa kommentarer till noder

en: No alternate
sv: Inget alternativ

en: Alternative sort
sv: Alternativ sorteringsordning

en: Alternate sort order
sv: Byt sorteringsordning

en: On empty input
sv: Vid tom inmatning

en: Show None
sv: Visa inget

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
sv: Sök efter vilket som av de två angivna orden med hjälp av <strong>OR</strong> med stora bokstäver. Exempel: <strong>katter OR hundar</strong>.

en: Display score
sv: Visa poäng

en: Link this field to download the file
sv: Länka detta fält för att ladda ned filen

en: Set the breadcrumb for the term parents
sv: Ange länkstig för de ovanliggande termerna

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
sv: Om detta är valt kommer länkstigen att inkludera alla ovanliggande termer, var och en länkad till denna vy. Observera att detta fungerar enbart om en term togs emot.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
sv: Djupet kommer att passa ihop noder märkta med termer i hierarkin. Till exempel: Du har termen "frukt" och en underliggande term "äpple", med ett djup av 1 (eller högre). Filtrerar man då efter termen "frukt" kommer man att få noder som är märkta med "äpple" såväl som "frukt". Är djupet negativt så gäller det omvända. Söker man efter "äpple" får man även upp noder märkta med "frukt" om djupet är -1 (eller lägre).

en: Allow multiple terms per argument
sv: Tillåt flera termer per argument

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
sv: Om vald, kan användare ange flera argument på formen 1+2+3. På grund av antalet JOIN detta skulle kräva så kommer AND att behandlas som OR med detta argument.

en: No vocabulary
sv: Inget vokabulär

en: Link this field to its taxonomy term page
sv: Länka detta fält till dess sida för termen i taxonomin

en: Link this field to its term page
sv: Länka detta fält till dess sida för termen

en: Limit terms by vocabulary
sv: Begränsa termer genom vokabulär

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
sv: Välj vilket vokabulär som termer skall visas i, under de allmäna alternativen.

en: Dropdown
sv: Rullgardinsmeny

en: Show hierarchy in dropdown
sv: Visa hierarki i rullgardinsmeny

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
sv: Ett ogiltigt vokabulär är valt. Var vänlig ändra det i alternativen.

en: Select terms from vocabulary @voc
sv: Välj termer från vokabulär @voc

en: Select terms
sv: Välj termer

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
sv[0]: Kunde inte hitta termen: @terms
sv[1]: Kunde inte hitta termerna: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
sv: Kryssa för dem om du vill bekräfta för specifika vokabulär. Om ingen är ikryssad så kommer alla termer att godkännas.

en: Term IDs separated by , or +
sv: ID för termer separerade med , eller +

en: Term name or synonym
sv: Namn för term eller synonym

en: Term name/synonym converted to Term ID
sv: Namn för term eller synonym konverterad till ID för termen

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
sv: Välj formen på detta argument. Om namnet på termen används är det generellt mer effektivt att konvertera det till ett ID för termen och använda taxonomi: Hellre ID för termen än taxonomi: Namn för termen som ett argument.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
sv: Gör om bindestreck i URL till mellanslag i arguments namn på termer

en: Include untranslated nodes
sv: Inkludera noder som inte är översatta

en: Current language
sv: Nuvarande språk

en: Translation option
sv: Alternativ för översättning

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Alternativen för översättningen låter dig välja vilken översättning eller uppsättning av översättningar att ansluta till. Välj "Nuvarande språk" eller "Förvalt språk" för att ansluta till översättningen av det nuvarande språket, eller enbart det förvalda språket. Välj ett specifikt språk att ansluta till på översättningen för det språket. Väljer du "Alla" kommer varje översättning att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: To the user
sv: Till användaren

en: With a mailto:
sv: Med en mailto:

en: Is the logged in user
sv: Är den inloggade användaren

en: Usernames
sv: Användarnamn

en: Enter a comma separated list of user names.
sv: Ange en kommaseparerad lista med användarnamn.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
sv[0]: Kunde inte hitta användaren: @users
sv[1]: Kunde inte hitta användarna: @users

en: Also look for a node and use the node author
sv: Leta även efter en nod och använd nodens författare

en: Type of user argument to allow
sv: Typ av argument för användare  att tillåta

en: Only allow numeric UIDs
sv: Tillåt endast numeriska UID

en: Only allow string usernames
sv: Tillåt enbart användarnamn som strängar

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
sv: Tillåt både numeriska UID och användarnamn som strängar

en: Restrict user based on role
sv: Begränsa användare baserat på roll

en: Restrict to the selected roles
sv: Begränsa till valda roller

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
sv: Om ingen roll är vald kommer användare från vilken roll som helst att tillåtas.

en: Unrestricted
sv: Inga restriktioner

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
sv: Enbart användare med den valda behörigheten kommer att kunna få tillgång till denna vy. Observera att användare med "åtkomst till alla vyer" kan se alla vyer, oavsett andra behörigheter.

en: No role(s) selected
sv: Inga roller valda

en: Multiple roles
sv: Flera roller

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
sv: Enbart förkryssade roller kommer att kunna få tillgång till denna vy. Observera att användare med "åtkomst till alla vyer" kan se alla vyer, oavsett roll.

en: You must select at least one role if type is "by role"
sv: Du måste välja åtminstone en roll om typen är "per roll"

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
sv: Observera: du har inte behörighet att redigera detta. Om du ändrar standardtypen av argument kommer denna inställning att försvinna och du kommer INTE att kunna få tillbaka den.

en: PHP argument code
sv: PHP-kod för argument

en: PHP validate code
sv: PHP-kod för validering

en: Never cache
sv: Lagra aldrig i cache

en: Query results
sv: Databasfrågans resultat

en: The length of time raw query results should be cached.
sv: Tidslängden som obearbetade databasresultat skall cachas.

en: Rendered output
sv: Renderad utdata

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
sv: Tiden som renderad HTML skall sparas i cache.

en: Broken field
sv: Trasigt fält

en: Change the name of this display.
sv: Ändra namnet på denna visning.

en: Change the title that this display will use.
sv: Ändra titeln som denna visning kommer att använda.

en: Change the style plugin.
sv: Ändra stilplugin.

en: Row style
sv: Radstil

en: Change the row plugin.
sv: Ändra radplugin.

en: Use AJAX
sv: Använd AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
sv: Ändra huruvida denna visning kommer att använda AJAX.

en: Change this display's pager setting.
sv: Ändra denna vys inställning för paginerare.

en: Items per page
sv: Inlägg per sida

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
sv: Ange om denna visning skall innehålla en länk "mer".

en: Specify access control type for this display.
sv: Ange typ av behörighet för denna visning.

en: Change settings for this access type.
sv: Ändra inställningar för denna behörighetstyp.

en: Specify caching type for this display.
sv: Ange cachetyp för denna visning.

en: Change settings for this caching type.
sv: Ändra inställningarna för denna cachetyp.

en: Link display
sv: Visningslänk

en: Exposed form in block
sv: Exponerat formulär i block

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
sv: Låter ett exponerat formulär visas i ett block istället för i vyn.

en: Get information on how to theme this display
sv: Få information om hur du kan anpassa denna visning med tema

en: The title of this view
sv: Titeln på denna vy

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
sv: Denna titel visas tillsammans med vyn där titlar normalt visas, t.ex. som sid- och blocktitel etc.

en: Use AJAX when available to load this view
sv: Använd AJAX om möjligt för att ladda denna vy

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
sv: Om angivet kommer denna vy använda en mekanism av typen AJAX för paginering, tabellsortering och exponerade filter. Detta innebär att hela sidan inte laddas om. Detta är inte rekommenderat om denna vy är huvudinnehåll för sidan eftersom det förhindrar djupgående länkning till specifika sidor, men kan vara väldigt användbart för sidinnehåll.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
sv: Så länge du inte upplever problem med paginerare relaterade till denna vy bör du lämna detta som 0. Om flera pagineringar används på en sida kan du behöva ange ett högre värde så det inte uppstår en konflikt i ?page= array. Höga värden kommer lägga till många kommatecken till dina URL:er, så undvik detta om möjligt.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
sv: Antalet inlägg att visa per sida. Ange 0 för ingen begränsning.

en: Add a more link to the bottom of the display.
sv: Lägg till en länk "mer" längst ned i visningen.

en: Create more link
sv: Skapa en länk "mer"

en: The text to display for the more link.
sv: Texten att visa för länken "mer".

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
sv: Detta kommer göra att vyn endast visar distinkta poster. Om det finns flera identiska poster kommer var och en enbart att visas en gång. Du kan använda detta för att försöka ta bort dubletter från en vy, däremot fungerar det inte alltid. Observera att detta kan slöa ned databasfrågor så använd det med försiktighet.

en: Access restrictions
sv: Begränsningar av åtkomst

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda stilen genom att klicka på ikonen.

en: Access options
sv: Alternativ för åtkomst

en: Caching options
sv: Alternativ för cachning

en: Display even if view has no result
sv: Visa även om vyn inte har något resultat

en: How should this view be styled
sv: Hur skall denna vy utformas.

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
sv: Om stilen du väljer har inställningar, se till att klicka på inställningsknappen som kommer att visas bredvid den i vyns summering.

en: Style options
sv: Alternativ för stil

en: Row style options
sv: Alternativ för radutformning

en: How should each row in this view be styled
sv: Hur skall varje rad i denna vy vara utformad

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda radutformningen genom att klicka på ikonen.

en: Which display to use for path
sv: Vilken visning att använda för sökvägen

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
sv: Vilken visning att använda för denna visnings sökväg för saker såsom länk för summering, RSS, mer, etc.

en: Display output
sv: Utmatning för visning

en: Alternative display output
sv: Alternativ utmatning för visning

en: Style output
sv: Utmatning för stil

en: Alternative style
sv: Alternativ stil

en: Row style output
sv: Utmatning för radutformning

en: Alternative row style
sv: Alternativ radutformning

en: Field @field (ID: @id)
sv: Fält @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
sv: Denna avdelning visar alla möjliga mallar för insticksprogrammen visning och stil. De är ordnade från den minst, till den mest specifika - på ett ungefär. Den aktiva mallen för varje insticksprogram, som är den mest specifika mallen funnen i systemet, är markerad med fet text.

en: Change theme
sv: Ändra tema

en: Rescan template files
sv: Sök igenom filmallar igen

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
sv: <strong>Viktigt!</strong> När du lägger till, tar bort, eller byter namn på filmallar är det viktigt att göra Drupal uppmärksam på ändringarna genom att låta den avsöka filerna på ditt system igen. Genom att klicka på denna knapp så rensar du registret för temat och därigenom aktiverar du denna avsökningsprocess igen. Den markerade mallen ovan kommer sen att återge det nya tillståndet för ditt system.

en: Theming information (display)
sv: Information om att använda tema (visning)

en: Back to !info.
sv: Tillbaka till !info.

en: theming information
sv: information om att använda tema

en: This display has no theming information
sv: Denna visning har ingen information om att använda tema

en: This is the default theme template used for this display.
sv: Detta är den standardmall för temat som används för denna visning.

en: This is an alternative template for this display.
sv: Detta är en alternativ mall för denna visning.

en: Theming information (style)
sv: Information om att använda tema (stil)

en: This display has no style theming information
sv: Den här visningen har ingen information om att ange stil för tema

en: This is the default theme template used for this style.
sv: Det här är den standardmall för temat som används för den här stilen.

en: This is an alternative template for this style.
sv: Detta är en alternativ mall för denna stil.

en: Theming information (row style)
sv: Information om att använda tema (radutformning)

en: This display has no row style theming information
sv: Denna visning har ingen information om att använda radutforming på tema

en: This is the default theme template used for this row style.
sv: Detta är temats standardmall som används för denna radutformning.

en: This is an alternative template for this row style.
sv: Detta är en alternativ mall för denna radutformning.

en: Put the exposed form in a block
sv: Visa det exponerade formuläret i ett block

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
sv: Om angett så kommer inga exponerade gränssnittskomponenter att visas med denna vy. Istället kommer ett block att göras tillgängligt till Drupals system för administration av block, och exponerade formulär kommer att visas där. Observera att detta block måste aktiveras manuellt. Views kommer inte aktivera det åt dig.

en: File found in folder @template-path
sv: Fil funnen i mappen @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
sv: (Fil inte funnen i mapp @template-path)

en: Status: using default values.
sv: Status: använder förvalda värden.

en: Update default display
sv: Uppdatera standardvisning

en: Status: using overridden values.
sv: Status: använder åsidosatta värden.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
sv: Visning "@display" använder fält, men det finns inga angivna för den, eller så är alla uteslutna.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
sv: Visning "@display" använder en sökväg, men den är inte angiven.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
sv: Visning "@display" har ett ogiltigt stilplugin.

en: Exposed form: @view-@display_id
sv: Exponerat formulär: @view-@display_id

en: Attachment settings
sv: Inställningar för bilaga

en: Inherit arguments
sv: Ärv argument

en: Inherit exposed filters
sv: Ärv exponerade filter

en: Multiple displays
sv: Flera visningar

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva sina argument från den ovanliggande visningen som den är bifogad till?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva sina exponerade filtervärden från den ovanliggande visningen som den är bifogad till?

en: Attach before or after the parent display?
sv: Bifoga före eller efter den ovanliggande visningen?

en: Select which display or displays this should attach to.
sv: Välj vilken eller vilka visningar denna skall bifogas till.

en: Block admin description
sv: Beskrivning för administrering av block

en: Block caching type
sv: Typ av cachning för block

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
sv: Detta anger förvald status på Drupals inbyggda metod för att cacha block. Detta kräver att cachning är påslaget i administreringen av block. Var försiktig eftersom du har begränsad kontroll över när denna cache rensas.

en: Using the site name
sv: Använder webbplatsens namn

en: Use the site name for the title
sv: Använd webbplatsens namn som titel

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
sv: Ikonen för nyhetsflöde kommer enbart att vara tillgänglig för valda visningar.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
sv: Denna vy kommer att visas genom att besöka dess sökväg på din webbplats. Det rekommenderas att sökvägen är något liknande "path/%/%/feed" eller "path/%/%/rss.xml". Genom att sätta ett % i sökvägen för varje argument så har du definierat en vy.

en: No menu
sv: Ingen meny

en: Tab: @title
sv: Flik: @title

en: Change settings for the parent menu
sv: Ändra inställningar för det ovanliggande menyvalet

en: The menu path or URL of this view
sv: Menyns sökväg eller URL för denna vy

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
sv: Denna vy kommer att visas genom att besöka dess sökväg på din webbplats. Du kan använda "%" i din URL för att representera värden som kommer att användas som argument. Till exempel "node/%/feed".

en: Menu item entry
sv: Inlägg i menyval

en: No menu entry
sv: Inget inlägg i meny

en: Normal menu entry
sv: Vanligt inlägg i meny

en: Menu tab
sv: Menyflik

en: Default menu tab
sv: Förvald menyflik

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
sv: Om satt till normal eller flik, ange texten att använda för menyvalet

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
sv: Om satt till normal eller flik, ange texten som skall användas för menyvalets beskrivning.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
sv: Varning: Att ändra denna posts meny kommer inte att fungera tillfredställande i Drupal 6.4 eller tidigare. Var vänlig uppgradera din kopia av Drupal på !url.

en: Insert item into an available menu.
sv: Infoga post i en tillgänglig meny.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
sv: Modulen Menu måste aktiveras innan val av meny kan göras.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
sv: Ju lägre vikt, desto högre upp/längre till vänster, kommer den att visas.

en: Default tab options
sv: Inställningar för standardflik

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
sv: När man tillhandahåller ett menyval som en flik måste Drupal veta vad det ovanliggande menyvalet på fliken skall vara. Ibland finns redan ett ovanliggande menyval, men andra gånger måste du skapa ett. Sökvägen för ett ovanliggande alternativ kommer alltid att vara sökväg med den sista delen lämnad. Till exempel om sökvägen till denna vy är <em>foo/bar/baz</em>, så är den ovanliggande sökvägen <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
sv: Existerar redan

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
sv: Om du skapar ett ovanliggande menyval, ange titeln för menyvalet.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
sv: Om du skapar ett ovanliggande menyval, ange beskrivningen för menyvalet.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
sv: Om det ovanliggande menyvalet är en flik, ange vikten på fliken. Ju lägre nummer, desto längre till vänster kommer det att vara.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
sv: "$arg" stöds inte längre. Använd % istället.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
sv: "%" får inte användas som det första segmentet för en sökväg.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
sv: Views kan inte skapa ett vanligt menyval för sökvägar som innehåller ett %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
sv: En visning vars sökväg slutar med % kan inte vara en flik.

en: Title is required for this menu type.
sv: Titel krävs för denna typ av meny.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
sv: Visningen @display är satt till att använda en meny, men titeln på menyn är inte angiven.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
sv: Visningen @display är satt till att använda en ovanliggande meny, men den ovanliggande menyns titel är inte angiven.

en: Inline fields
sv: Radvisa fält

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
sv: Avskiljaren kan placeras mellan fält av typen inline för att hindra dem från att klämmas ihop bredvid varandra. Du får använda HTML i detta fält.

en: Grouping field
sv: Grupperingsfält

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
sv: Du kan ange ett fält att gruppera raderna med. Lämna tomt för att inte gruppera.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
sv: Stilen @style kräver en radstil, men radpluginet är inte giltigt.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
sv: Horisontell justering kommer att placera poster med början längst uppe till vänster och sen röra sig åt höger. Vertikal justering kommer att placera poster med början längst upp till vänster och sen röra sig nedåt.

en: Use the site mission for the description
sv: Använder webbplatsens syfte som beskrivning

en: RSS description
sv: RSS-beskrivning

en: This will appear in the RSS feed itself.
sv: Detta kommer synas i RSS-flödet.

en: Display record count with link
sv: Visa antal poster med länken

en: Override number of items to display
sv: Åsidosätt antalet inlägg att visa

en: Display items inline
sv: Visa objekt på samma rad

en: You need at least one field before you can configure your table settings
sv: Du behöver åtminstone ett fält innan du kan konfigurera dina inställningar för tabellen

en: Override normal sorting if click sorting is used
sv: Åsidosätt normal sortering om klickvis sortering används

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
sv: Aktivera Drupals "klistrade" tabellrubriker (JavaScript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
sv: (Effekten för klistrade rubriker kommer inte att vara aktiverat för förhandsgranskningen nedan, endast på den riktiga utmatningen.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
sv: Placera fält i kolumner. Du kan kombinera flera fält till en och samma kolumn. Om du gör det kommer avskiljaren i den angivna kolumnen att användas för att separera fälten. Kryssa för sorterbar för att göra kolumnen sorterbar genom klick på rubriken, och välj radioknappen för den kolumn som skall sorteras som standard (om så ska ske). Du kan styra ordningen på kolumner och fältnamn i fältsektionen.

en: The style selected does not utilize fields.
sv: Den valda stilen använder sig inte av fält.

en: None defined
sv: Inga definierade

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
sv: Denna vy redigeras av användaren !user, och är därför låst för redigering av andra. Denna låsning är !age gammal. Klicka här för att <a href="!break">öppna detta lås</a>.

en: New view
sv: Ny vy

en: Changed view
sv: Ändrad vy

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
sv: Vy %name, visar poster av typen <strong>@base</strong>.

en: Live preview
sv: Direkt förhandsgranskning

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
sv: <em>@type</em> @base vy: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
sv: Titel: @title

en: @current of @max
sv: @current av @max

en: There are no views to be exported at this time.
sv: Det finns inga vyer att exportera för tillfället.

en: Show only these tags
sv: Visa endast dessa märken

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
sv: Placera detta i @module.info i din modules/@module-katalog

en: use views exporter
sv: använda exportören för Views

en: Bulk export
sv: Massexport

en: Views exporter
sv: Exportör för Views

en: Allows exporting multiple views at once.
sv: Tillåter exportering av flera vyer samtidigt.

en: Administration menu
sv: Administrationsmeny

en: Formatted html link
sv: Formaterad HTML-länk

en: - All -
sv: - Alla -

en: Compact
sv: Kompakt

en: Fieldset
sv: Fältgrupp

en: Textarea
sv: Textruta

en: Provides the jQuery UI plug-in to other Drupal modules.
sv: Tillhandahåller insticksmodulen jQuery UI till andra moduler i Drupal.

en: Unmet dependencies: !dependencies
sv: Ej uppfyllda beroenden: !dependencies

en: Checking...
sv: Undersöker...

en: The feature !module cannot be enabled because it conflicts with !conflict.
sv: Featuren !module kan inte aktiveras eftersom den hamnar i konflikt med !conflict.

en: Reverted all <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong>.
sv: Återställde alla <strong>!component</strong>-komponenter för <strong>!module</strong>.

en: Machine-readable name
sv: Maskinläsbart namn

en: Download feature
sv: Ladda ned feature

en: Update translations
sv: Uppdatera översättningar

en: Already added languages
sv: Redan inlagda språk

en: Contact form
sv: Kontaktformulär

en: Drag to re-order
sv: Drag för att ordna om

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
sv: Ändringar som görs i denna tabell sparas inte förrän formuläret skickas.

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
sv: Filskyddet på katalogen %directory har ändrats så att den är skrivbar.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
sv: !name får inte vara längre än %max tecken, men är för närvarande %length tecken.

en: Illegal choice %choice in %name element.
sv: Ogiltigt val (%choice) i elementet %name.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
sv: Det maskinläsbara namnet får bara innehållasmå bokstäver, siffror och understreck.

en: Polls
sv: Undersökningar

en: Search form
sv: Sökformulär

en: Short date format
sv: Kort datumformat

en: Medium date format
sv: Mellanlångt datumformat

en: Long date format
sv: Långt datumformat

en: Cannot use %author token in this context.
sv: Kan inte använda ersättningstecken %author i det här sammanhanget.

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
sv: En beskrivning av termen. Detta kommer att visas på taxonomi/termsidor och i RSS-flöden.

en: Translation settings
sv: Inställningar för översättning

en: Reorder
sv: Omorganisera

en: Wipe and rebuild
sv: Radera och bygg om

en: File name without extension
sv: Filnamn utan ändelse

en: File extension
sv: Filändelse

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
sv: Säkerhetsvarning: Kunde inte skriva filen .htaccess. Skapa denna fil i din katalog %directory som innehåller dessa rader:<br /><code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
sv: Välj metod att använda för att samla in automatiskt kompletterande förslag. Observera att <em>Innehåller</em> kan orsaka prestandaproblem med webbplatser som har tusentals noder.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
sv: %name: titel stämmer inte. Var vänlig kontrollera ditt urval.

en: An image thumbnail was not able to be created.
sv: En miniatyrbild kunde inte skapas.

en: Minimum resolution for Images
sv: Minsta upplösning för bilder

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
sv: Den minsta tillåtna bildstorlek uttryckt som BREDDxHÖJD (t ex 640x480). Sätt detta fält till 0 för att göra storleken obegränsad. Om en bild som är mindre än angiven storlek laddas upp kommer den att raderas.

en: ALT text settings
sv: Inställningar för ALT-text

en: Enable user input alternate text for images.
sv: Aktivera användardefinierad alternativ text för bilder.

en: Default ALT text
sv: Standard ALT-text

en: This value will be used for alternate text by default.
sv: Detta värde kommer att användas för alternativ text som standard.

en: Title text settings
sv: Inställningar för titeltext

en: Enable user input title text for images.
sv: Tillåt att användare anger titeltext för bilder.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
sv: Välj typ av fält som skall visas för användaren.

en: Default Title text
sv: Förvald titeltext

en: This value will be used as the image title by default.
sv: Detta värde kommer att användas som förvald titel för bild.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
sv: Välj en standardbild att visa om ingen bild har laddats upp.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
sv: Standardbilden kunde inte laddas upp. Destinationen %destination finns inte eller är inte skrivbar av servern.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
sv: Endast standardbilder för webb (jpg, gif och png) stöds genom gränssnittskomponenten för bild. Om andra typer av bilder skall laddas upp, ändra gränssnittskomponenten till en vanlig filuppladdning.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
sv: Vänligen specificera en upplösning i formatet BREDDxHÖJD (t.ex. 640x480).

en: Alternate Text
sv: Alternativ text

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
sv: Titeln syns i en ruta när användaren för musen över bilden.

en: Image linked to node
sv: Bild länkad till nod

en: Image linked to file
sv: Bild länkad till fil

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
sv: Modulen FileField måste uppdateras till Drupal 6 innan ImageField kan uppdateras.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
sv: Raderade administrativa miniatyrbilder distribuerade runtom i filkatalogen. Alla miniatyrbilder sparas nu i mappen "imagefield_thumbs".

en: The selected file %name could not be saved.
sv: Den valda filen %name kunde inte sparas.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
sv: Katalogen %directory är en fil och kan inte skrivas över.

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
sv: Sökvägen %directory har angivits som en katalog, men är en fil.

en: List field
sv: Visa fält

en: Files listed by default
sv: Filer listas som standard

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
sv: FileField försökte visa filen %file, men den existerar inte.

en: Progress indicator
sv: Förloppsindikator

en: Bar with progress meter
sv: Stapel med förloppsindikator

en: Throbber
sv: Laddningsindikator

en: Your server supports upload progress capabilities. The "throbber" display does not indicate progress but takes up less room on the form, you may want to use it if you'll only be uploading small files or if experiencing problems with the progress bar.
sv: Din server stödjer möjligheten att visa uppladdningsförlopp. "Laddningsindikatorn" visar inte förlopp men tar upp mindre utrymme i formuläret. Du vill förmodligen använda detta om du enbart kommer att ladda upp små filer, eller om du stöter på problem med förloppsindikatorn.

en: Path settings
sv: Sökvägsinställningar

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
sv: Valfri underkatalog i katalogen "%directory" där filer kommer sparas. Inkludera inte snedstreck i början eller slutet.

en: The file path (@file_path) cannot start with the system files directory (@files_directory), as this may cause conflicts when building file URLs.
sv: Filsökvägen (@file_path) får inte börja med systemets filkatalog (@files_directory), eftersom detta kan orsaka konflikter vid byggandet av URL:er till filer.

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
sv: Alternativet "@field" innehåller ett giltigt värde. Du kan antingen lämna detta textfält tomt eller ange en sträng såsom "512" (bytes), "80K (kilobytes) eller "50M" (megabytes).

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
sv: Filen i fältet @field kunde inte laddas upp.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
sv: Hänvisning till filen som används i fältet %field är inte tillåtet.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
sv: Filen som hänvisas av fältet %field finns inte.

en: The file upload failed. %upload
sv: Filuppladdningen misslyckades. %upload

en: A plain file upload widget.
sv: En enkel gränssnittskomponent för att ladda upp filer.

en: Displays the file system path to the file.
sv: Visar systemsökväg till filen.

en: URL to file
sv: URL till fil

en: Displays a full URL to the file.
sv: Visar en fullständig URL till filen.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
sv: Ett oåterkalleligt fel har inträffat. Den uppladdade filen överskred troligen den maximala filstorleken (@size) som denna server har stöd för.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
sv: Ett oåterkalleligt fel har inträffat. Detta formulär saknades från serverns cache. Försök att ladda om sidan och skicka igen.

en: Starting upload...
sv: Påbörjar uppladdning...

en: Uploading... (@current of @total)
sv: Laddar upp... (@current av @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
sv: Innehållet i filen (@type) stämmer inte överens med dess filändelse (@extension).

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
sv: Bilden måste vara exakt %dimensions pixlar.

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
sv: Bilden kommer inte att passa inom måtten för %min_dimensions och %max_dimensions pixlar.

en: Images must be exactly @min_size pixels
sv: Bilder måste vara minst @min_size pixlar

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
sv: Bilder måste vara mellan @min_size och @max_size pixlar

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
sv: Bilder större än @max_size pixlar kommer att skalas

en: Images must be smaller than @max_size pixels
sv: Bilder måste vara mindre än @max_size pixlar

en: Images must be larger than @max_size pixels
sv: Bilder måste vara större än @max_size pixlar

en: The file is not a known image format.
sv: Filen är inte ett känt bildformat.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
sv: Din server är kapabel att visa hur en filuppladdning fortskrider men har inte de nödvändiga biblioteken. Det rekommenderas att installera biblioteket <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> eller <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
sv: Din server kan visa filuppladdningsförlop med APC RFC1867. Observera att bara en uppladdning åt gången stöds. Det rekommenderas att använda <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL:s bibliotek för uppladdningsförlopp</a> om möjligt.

en: Migrating filefield values
sv: Migrerar filfältsvärden

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
sv: Din server kan inte visa uppladdningsförlopp av filer. Detta kräver PHP 5.2 och en Apache server.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
sv: Din server kan inte visa uppladdningsprocessen. För att göra det behöver du PHP med mod_php aktiverat och inte som FASTCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
sv: Din server kan visa uppladdningsprocesser via APC, men för att det skall funka måste APC vara aktiverat. Lägg till <code>apc.rfc1867 = 1</code> i din php.ini-fil. Ett alternativ som rekommenderas är att använda  <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, som stödjer flera uppladdningar samtidigt.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
sv: Aktiverad (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
sv: Aktiverade (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL:s uppladdningsförlopp</a>)

en: Upload progress
sv: Uppladdningsförlopp

en: Width of a video or image file in pixels.
sv: Bredd på en video- eller bildfil i pixlar.

en: Height of a video or image file in pixels.
sv: Höjd på en video- eller bildfil i pixlar.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
sv: Längden på en ljud- eller videofil i sekunder.

en: Audio format
sv: Ljudformat

en: The audio format.
sv: Ljudformatet.

en: The sample rate of the audio.
sv: Samplingsfrekvens för ljudet.

en: Audio channel mode
sv: Typvärde för ljudkanal

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
sv: Antalet kanaler i ljudet, per namn (stereo eller mono).

en: The audio bitrate.
sv: Bithastighet för ljudet.

en: Audio bitrate mode
sv: Typvärde för ljudets bithastighet

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
sv: Typ av ljudbitshastighet, såsom VBR. Vanligtvis lämnas detta tomt.

en: Default (usually mm:ss)
sv: Förvalt (vanligtvis mm:ss)

en: Hours: h
sv: Timmar: h

en: Minutes: mm
sv: Minuter: mm

en: Seconds: ss
sv: Sekunder: ss

en: Total seconds
sv: Sekunder totalt

en: Data key
sv: Datanyckel

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
sv: Lagrar en titel, href och attribut i databasen för att sätta ihop en länk.

en: URL, as plain text
sv: URL, som ren text

en: @label URL
sv: URL för @label

en: Styles
sv: Stilmallar

en: Hello world!
sv: Hej världen!

en: %name: the value may be no smaller than %min.
sv: %name: värdet får inte vara mindre än %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
sv: %name: värdet får inte vara större än %max.

en: available
sv: tillgänglig

en: The item has been deleted.
sv: Föremålet har raderats.

en: Item ID
sv: Föremålets ID

en: Scheduler module settings
sv: Inställningar för modulen Scheduler

en: Alter published on time
sv: Ändra tid för publicering

en: Check this box to alter the published on time to match the scheduled time ("touch feature").
sv: Kryssa i denna ruta för att ändra tiden för publicering till att matcha den schemalagda tiden ("touchfunktion").

en: Scheduling options
sv: Alternativ för schemaläggning

en: Publish on
sv: Publicera den

en: Unpublish on
sv: Avpublicera den

en: There are no scheduled nodes.
sv: Det finns inga schemalagda noder.

en: @type: scheduled publishing of %title.
sv: @type: schemalagd publicering av %title.

en: @type: scheduled unpublishing of %title.
sv: @type: schemalagd avpublicering av %title.

en: Scheduler OS time check
sv: Schedulers tidskontroll för OS

en: Your server reports the UTC time as %time and "localtime" as %lt.
sv: Din server rapporterar att UTC-tiden är %time och "lokaltid" är %lt.

en: If all is well with your server's time configuration UTC should match <a target="_blank" href="http://wwp.greenwichmeantime.com/">UTC London Time</a> and the localtime should be the time where you are.
sv: Om allt är rätt med din servers tidsinställningar borde UTC överensstämma med <a target="_blank" href="http://wwp.greenwichmeantime.com/">UTC London Time</a> och lokaltid borde vara tiden där du är.

en: If this is not the case please have your Unix System Administrator fix your servers time/date configuration.
sv: Om detta inte är fallet, be din systemadministratör fixa din servers tids- och datuminställningar.

en: Date/time on which the article will be automatically published
sv: Datum/tid när artikeln automatiskt kommer att publiceras

en: schedule (un)publishing of nodes
sv: schemalägga (av)publicering av noder

en: administer scheduler
sv: administrera schemaläggaren

en: Scheduler
sv: Schemaläggaren

en: This module allows nodes to be published and unpublished on specified dates.
sv: Denna modul låter noder publiceras och avpubliceras på angivna datum.

en: Date/time on which the article will be automatically unpublished
sv: Datum/tid när artikeln automatiskt kommer att avpubliceras

en: Display a list of scheduled nodes
sv: Visa en lista med schemalagda noder

en: The 'publish on' value does not match the expected format of %time
sv: Värdet "publicera den" överensstämmer inte med det förväntade formatet %time.

en: The 'publish on' date must be in the future
sv: Datumet "publicera den" måste ligga i framtiden

en: The 'unpublish on' value does not match the expected format of %time
sv: Värdet "avpublicera den" överensstämmer inte med det förväntade formatet %time.

en: The 'unpublish on' date must be in the future
sv: Datumet "avpublicera den" måste ligga i framtiden

en: The 'unpublish on' date must be later than the 'publish on' date.
sv: Datumet "avpublicera den" måste vara senare än datumet 'publicera den'.

en: scheduler
sv: schemaläggaren

en: Light weight cron handler
sv: Enkel schemaläggningshanterare

en: A light weight cron handler to allow more frequent runs of Schedulers internal cron system
sv: En lättviktig schemaläggsningshanterare för att tillåta mer frekventa körningar av modulen Schedulers interna schemaläggningssystem.

en: Test your servers UTC clock
sv: Testa din servers UTC-klocka

en: Allows site admin to check their servers internal clock
sv: Låter webbplatsadministratörer kontrollera sin servers interna klocka

en: Allows site admins to configure scheduler.
sv: Låter webbplatsadministratörer att konfigurera modulen Scheduler.

en: The main table to hold the scheduler data.
sv: Huvudtabellen som innehåller modulen Schedulers data.

en: The foreign key to node.nid
sv: Den främmande nyckeln för node.nid

en: The UNIX UTC timestamp when to publish
sv: UNIX UTC-tidsstämpeln när publicering skall ske

en: The UNIX UTC timestamp when to unpublish
sv: UNIX UTC-tidsstämpeln när avpublicering skall ske

en: delete any
sv: radera en

en: edit any
sv: redigera en

en: %name: found no valid user with that name.
sv: %name: hittade ingen giltig användare med det namnet.

en: Less than or equal to
sv: Mindre än eller lika med

en: Could not find relations for this content type.
sv: Kunde inte hitta några relationer för denna innehållstyp.

en: Referred from
sv: Hänvisad ifrån

en: Refers to
sv: Hänvisar till

en: This panel displays an Entity Relationship Diagram (ERD) relative to the content type %type.
sv: Denna panel visar ett Entity Relationship Diagram (ERD) i förhållande till innehållstypen %type.

en: Could not find node reference fields referring to other content types from %type.
sv: Kunde inte hitta nodreferensfält som hänvisar till andra innehållstyper från %type.

en: This panel allows you to configure extra settings for <em>Node Reference</em> fields defined in the content type %type-name.
    You can modify and/or clone (recommended) the default view for the <em>Search and reference</em> feature should you need to add more fields, filters or change any other option to suit your needs.
    These extra options are available only to node reference fields configured to use the autocomplete widget.
sv: I denna panel kan du konfigurera inställningar för <em>Nodreferensfält</em> som definieras i innehållstypen %type-name.
    Du kan ändra och/eller klona (rekommenderas) den förvalda vyn för funktionen <em>Sök och hänvisa</em> om du behöver lägga till fler fält, filtrera eller ändra något annat alternativ som passar dina behov.
    Dessa extra alternativ är bara tillgängliga på nodreferensfält konfigurerad för att använda gränssnittskomponenten "Automatiskt kompletterande".

en: Reference field
sv: Hänvisat fält

en: Referred types
sv: Hänvisade typer

en: Search and reference view
sv: Sök och hänvisa vy

en: Create and reference
sv: Skapa och hänvisa

en: These options are available only for node reference autocomplete widgets.
sv: Dessa alternativ är bara tillgängliga för gränssnittskomponenter av typen automatisk kompletterande nodreferensfält.

en: Could not find content types referring to %type.
sv: Kunde inte hitta några innehållstyper som hänvisar till %type.

en: This panel displays <em>Node Reference</em> fields that may refer to nodes of type %type.
    These fields generate <em>back references</em> that you can easily display using a view on several regions (<em>Page</em>, <em>Tab</em> or <em>Fields</em>).
    You can modify and/or clone (recommended) the default view should you need to add more fields, filters or change any other option to suit your needs.
    To enable these <em>back references</em> just drag them to the region of your choice.
    Back references assigned to the <em>Page</em> and <em>Tab</em> regions can be reordered from this panel.
    Back references assigned to the <em>Fields</em> region can be reordered from the "Manage fields" panel.
sv: Denna panel visar fält för <em>nodreferens</em> som kan hänvisa till noder av typen %type.
    Dessa fält generera <em>bakåtreferenser</em> som du enkelt kan visa med hjälp av en vy i flera områden (<em> Sida</em>, <em>Flik</em> eller <em>Fält</em> ).
    Du kan ändra och/eller klona (rekommenderas) den förvalda vyn om du behöver lägga till fler fält, filtrera eller ändra något annat alternativ som passar dina behov.
    För att aktivera dessa <em>bakåtreferenser</em> dra dem till den önskade regionen.
    Bakåtreferenser angivna till områdena <em>Sida</em> och <em>Flik</em> kan inte ändras från den här panelen.
    Bakåtreferenser angivna till områdena <em>Fält</em> kan ändras ordning från panelen "Hantera fält".

en: Referrer type/field
sv: Typ/fält av hänvisning

en: Back reference view
sv: Vy för bakåtreferens

en: Back reference field
sv: Fält för bakåtreferens

en: No items in this region
sv: Inga element i denna region.

en: Back references from @referrer-label in @referrer-type
sv: Bakåtreferenser från @referrer-label i @referrer-type

en: This field will be automatically created when the form is submitted.
sv: Detta fält kommer automatiskt att skapas när formuläret skickas.

en: Back reference settings
sv: Inställningar för bakåtreferenser

en: Back reference field settings
sv: Inställningar för bakåtreferensfält

en: Back reference fields for the %type content type are created automatically from the settings specified in the <a href="@backref-settings">back reference settings panel</a> for the %type content type.
sv: Bakåtreferensfält för innehållstypen %type skapas automatiskt från de inställningar som anges i <a href="@backref-settings">panelen bakåtreferens</a> för innehållstypen %type.

en: A human-readable name to be used as the label for the back references view displayed for this field in the %type content type.
sv: Ett människoläsbart namn som används som etikett för bakåtreferensvyn som visas i det här fältet i innehållstypen %type.

en: Referrer information
sv: Information om referens

en: This section provides information about the node reference field that generates back references to the %type content type.
sv: Det här avsnittet innehåller information om det nodreferensfält som genererar bakåtreferenser till innehållstypen %type.

en: Referrer type
sv: Typ av hänvisning

en: Referrer field
sv: Hänvisat fält

en: Add existing field: Back reference fields are managed by the Node Reference module automatically.
sv: Lägg till befintliga fält: Bakåtreferensfält hanteras automatiskt av modulen Node Relationships.

en: The path assigned to this view is dynamically customized by the Node Relationships module.
sv: Sökvägen tilldelad denna vy är dynamiskt anpassad av modulen Node Relationships.

en: The tag assigned to this view is marked readonly because it is used to trigger the dynamic customizations of the view performed by the Node Relationships module.
sv: Etiketten tilldelad denna vy är märkt skrivskyddad eftersom den används för att utlösa de dynamiska anpassningar av vyn som utförs av modulen Node Relationships.

en: Fields: Render back reference views as content fields
sv: Fält: Rendera bakåtreferensvyer som innehållsfält

en: Page: Render back reference views grouped on a single fieldset on main node view
sv: Sida: Rendera bakåtreferensvyer grupperade på en enda fältuppsättning på huvudnodvyn

en: Tab: Render back reference views in separate relationships tab
sv: Flik: Rendera bakåtreferensvyer i olika relationflikar

en: Back reference field created: %field
sv: Bakåtreferensfält skapades: %field

en: Back reference field removed: %field
sv: Bakåtreferensfält raderades: %field

en: Could not load field information to properly customize the view %view-name.
sv: Kunde inte ladda fältinformation för att korrekt anpassa vyn %view-name.

en: Back references from %referrer-label in %referrer-type-name for %referred-type-name: %node-title
sv: Bakåtreferenser från %referrer-label i %referrer-type-name för %referrer-type-name: %node-title

en: Search and reference %referrer-label
sv: Sök och hänvisa %referrer-label

en: noderelationships
sv: nodrelationer

en: Could not load field information to properly customize the view %view-name (field: @field-name, type: @type-name).
sv: Kunde inte ladda fältinformation för att korrekt anpassa vyn %view-name (fält: @field-name, typ: @type-name).

en: This %type-name does not have relations.
sv: %type-name har inga relationer.

en: Could not locate %field in content type %type.
sv: Kunde inte hitta fältet %field i innehållstypen %type.

en: Could not load the view %view:%display.
sv: Kunde inte ladda vyn %view: %display

en: Currently selected %field
sv: Markerat %field

en: Sort descending
sv: Sortera fallande

en: Desc.
sv: Fallande

en: Sort ascending
sv: Sortera stigande

en: Asc.
sv: Stigande

en: Reset selection
sv: Återställ urval

en: Close dialog and save changes
sv: Stäng dialogrutan och spara ändringar

en: Close dialog and discard changes
sv: Stäng dialogrutan och ignorera ändringar

en: Search and reference multiple items at once
sv: Sök och hänvisa flera objekt samtidigt

en: Selected items
sv: Markerade objekt

en: Search and reference
sv: Sök och hänvisa

en: Dynamically generated by the Node Relationships module.
sv: Dynamiskt genererade av modulen Node Relationships.

en: This view is dynamically customized by the Node Relationships module.
sv: Denna vy är dynamiskt anpassad av modulen Node Relationships.

en: Back reference
sv: Bakåtreferenser

en: Display node back references.
sv: Visa bakåtreferenser.

en: Back references view
sv: Bakåtreferensvy

en: Back references count
sv: Antal bakåtreferenser

en: Back reference views for the following types: @types.
sv: Bakåtreferensvyer för följande typer: @types.

en: Node Relationships
sv: Nodrelationer

en: Provides methods to complete two way relationships between content types enhancing the features of node reference fields.
sv: Erbjuder metoder för att sammankoppla tvåvägsrelationer mellan innehållstyper och förbättrar funktionen i nodreferensfält.

en: Changes will not be saved and Back reference fields will not be created until the <em>Save settings</em> button is clicked.
sv: Ändringar sparas inte och bakåtreferensfält skapas inte förrän du klickas på knappen <em>Spara inställningar</em>.

en: Click here to disable this item
sv: Klicka här för att inaktivera detta objekt

en: Edit view settings in new window...
sv: Redigera vyinställningar i nytt fönster...

en: Search and reference...
sv: Sök och hänvisa...

en: Search and reference multiple items at once...
sv: Sök och hänvisa flera objekt samtidigt...

en: Create and reference...
sv: Skapa och hänvisa...

en: Select: @value
sv: Välj: @value

en: Sorry, you can only select @max values maximum.
sv: Tyvärr, du kan bara välja @max värden maximalt.

en: Aid
sv: AID

en: Days of the week
sv: Veckodagar

en: Human name
sv: Människoläsbart namn

en: The name of the site.
sv: Namnet på webbplatsen.

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
sv: Cachekatalogen %path för CTools CSS kunde inte skapas på grund av fel i filkatalogen. Se till att filkatalogen är korrekt konfigurerad och att webbservern har behörighet att skapa kataloger.

en: Unable to create
sv: Kan inte skapa

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
sv: En speciell cache som används till att lagra objekt som blir redigerade. Den agerar för att spara tillståndet i en normalt tillståndslös miljö.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
sv: Ett bibliotek av användbara verktyg av Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
sv: Massexportera resultat

en: Place this in @file
sv: Placera detta i @file

en: There are no objects to be exported at this time.
sv: Det finns inga objekt att exportera för tillfället.

en: There are no objects in your system that may be exported at this time.
sv: Det finns inga objekt i ditt system som kan exporteras för tillfället.

en: use bulk exporter
sv: använda massexport

en: Bulk Exporter
sv: Massexportör

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
sv: Exportera flera dataobjet till kod som CTools hanterar.

en: Bulk Export
sv: Massexport

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
sv: Genomför massexport av dataobjekt som känns vid av Chaos tools.

en: No info
sv: Ingen information

en: No info available.
sv: Ingen information tillgänglig.

en: Configure new !subtype_title
sv: Konfigurera ny !subtype_title

en: All criteria must pass.
sv: Alla villkor måste uppfyllas.

en: Only one criteria must pass.
sv: Endast ett villkor måste uppfyllas.

en: Broken/missing access plugin %plugin
sv: Trasigt/saknat åtkomstplugin %plugin

en: Remove this item.
sv: Tag bort detta objekt.

en: Edit criteria
sv: Redigera villkor

en: Edit @type
sv: Redigera @type

en: , and
sv: , och

en: , or
sv: , eller

en: In code
sv: I kod

en: Enabled, title
sv: Aktiverad, titel

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
sv: Lägg till en variant av denna sida från kod som är exporterad från en annan sida.

en: Get a summary of the information about this variant.
sv: Erhåll en summering av informationen om denna variant.

en: Export this variant into code to import into another page.
sv: Exportera denna variant till kod för att importera till en annan sida.

en: Remove this variant from the page completely.
sv: Tag bort denna variant från sidan helt och hållet.

en: No variants
sv: Inga varianter

en: This setting contains unsaved changes.
sv: Denna inställning innehåller ej sparade ändringar.

en: Variant type
sv: Typ av variant

en: Optional features
sv: Valfria funktioner

en: Variant name
sv: Namn på variant

en: Enter the name of the new variant.
sv: Ange namnet på den nya varianten.

en: No variant found.
sv: Ingen variant hittades.

en: Add a new variant
sv: Lägg till en ny variant

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
sv: Lägg till, redigera och ta bort åsidosatta systemsidor och användardefinierade sidor från systemet.

en: Administrative title
sv: Administrativ titel

en: Administrative description
sv: Administrativ beskrivning

en: That name is used by another page: @page
sv: Namnet används av en annan sida: @page

en: Create a new page
sv: Skapa en ny sida

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
sv: Redigera namn, sökväg och andra grundläggande inställningar för sidan.

en: Make a copy of this page
sv: Skapa en kopia av denna sida

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
sv: Exportera denna sida till kod som kan importeras eller bäddas in i en modul.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
sv: Inför hierarki av första termen i länkstig

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
sv: Om markerad, kommer ovanliggande taxonomitermer att visas i länkstigen.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
sv: Inför hierarki i länkstig

en: Substitutions
sv: Ersättningar

en: Configure view
sv: Konfigurera vy

en: Content pane
sv: Innehållspanel

en: Allow settings
sv: Tillåt inställningar

en: Title override
sv: Åsidosättande av titel

en: The CTools API version is too old for Panels. Panels needs at least %version.
sv: CTools API-version är för gammal för Panels. Panels behöver åtminstone %version

en: Please note that the Panels upgrade from Drupal 5 to Drupal 6 is far from perfect, especially where Views and CCK are involved. Please check all your panels carefully and compare them against the originals. You may need to do some rework to regain your original functionality.
sv: OBS: Panels uppgradering från Drupal 5 till Drupal 6 är inte felfri och speciellt inte när Views och CCK är involverade. Kontrollera därför alla dina paneler noga och jämför dem med originalen. Det kan tänkas att du behöver omarbeta paneler för att återfå den ursprungliga funktionaliteten.

en: Panels now requires the Chaos Tool Suite (ctools) module to function. Panels has been disabled until you can add this module.
sv: Panels kräver nu modulen Chaos Tool Suite (ctools) för att fungera. Panels kommer vara inaktiverat tills du har lagt till modulen.

en: Panel panes were updated
sv: Rutfält uppdaterades

en: Panel displays were updated
sv: Panelskärmar uppdaterades

en: Conversion of panels pages cannot be completed without page manager module from CTools installed. Please install CTools, activate page manager, and attempt the update again.
sv: Omvandling av panelsidor kunde inte slutföras utan modulen Page Manager i CTools installerad. Vänligen installera CTools, aktivera Page Manager och försök att uppdatera igen.

en: Your installation contains a module that no longer exists. When updating modules, you should always remove the module directory first, then replace it with the new code. The "Panels Simple Cache" module is being automatically disabled for you. Please do not re-enable it as it will cause your system to crash.
sv: Er installation innehåller en modul som inte längre är tillgänglig. Vid uppdatering av moduler, bör du alltid ta bort modulens mapp, sedan ersätta den med den nya versionen. Modulen Panels Simple Cache har därför blivit inaktiverad. Vänligen återaktivera den inte då den kommer att göra ditt system obrukbart.

en: CTools API Version
sv: Ctools API version

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
sv: Panelsidor kan användas som landningssidor. Dessa har en URL, accepterar argument och kan ha menyval.

en: Panel page
sv: Panelsida

en: You must activate the page manager module for this functionality.
sv: Du måste aktivera modulen Page Manager för den här funktionaliteten.

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
sv: Panelnoder är nodinnehåll som kan hittas vid sökningar, men är mer begränsade än panelsidor.

en: Panel node
sv: Panelnod

en: You must activate the panel node module for this functionality.
sv: Du måste aktivera modulen Panel nodes för denna funktionaliteten.

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
sv: Minipaneler är små områden med innehåll som visas som block, när du behöver komplexa blockstrukturer eller struktur inom en annan struktur.

en: Mini panel
sv: Minipanel

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
sv: Du måste aktivera modulen Mini panels för denna funktionaliteten.

en: Go to list
sv: Gå till lista

en: There are no mini panels.
sv: Det finns inga minipaneler.

en: There are currently no settings to change, but additional plugins or modules may provide them in the future.
sv: Det finns inga inställningar att ändra på, men ytterligare plugins eller modulen kan bidraga med det i framtiden.

en: Your changes have been discarded.
sv: Dina ändringar sparades inte.

en: Style settings
sv: Inställningar för stil

en: Disable this pane
sv: Inaktivera den här ytan

en: Enable this pane
sv: Aktivera den här ytan

en: CSS properties
sv: CSS-attribut

en: Invalid pane id.
sv: Ogiltigt ID för ruta.

en: Cache method for this display
sv: Cache-metod för den här visningen

en: Cache method for !subtype_title
sv: Cache-metod för !subtype_title

en: Cache settings for this display
sv: Cacheinställningar för den här visningen

en: Show layout designer
sv: Visa layoutdesigner

en: Remove column
sv: Ta bort kolumn

en: Add row to top
sv: Lägg till rad överst

en: Add row to bottom
sv: Lägg till rad nederst

en: Remove row
sv: Tag bort rad

en: Add column
sv: Lägg till kolumn

en: Add region to left
sv: Lägg till region till vänster

en: Add column to left
sv: Lägg till kolumn till vänster

en: Add region to right
sv: Lägg till region till höger

en: Add column to right
sv: Lägg till kolumn till höger

en: Region settings
sv: Inställningar för region

en: Remove region
sv: Ta bort region

en: Configure column
sv: Konfigurera kolumn

en: Configure row
sv: Konfigurera rad

en: Configure region
sv: Konfigurerar region

en: Region title
sv: Titel för region

en: Fluid
sv: Flytande

en: No markup at all
sv: Helt utan uppmärkning

en: Display the pane with no markup, not even a title.
sv: Visa denna ruta helt utan uppmärkning, även utan en titel.

en: Each region
sv: Varje region

en: Selection rules
sv: Urvalsregler

en: Move content from old layout
sv: Flytta innehåll från tidigare layout

en: This panel will be selected if @conditions.
sv: Denna panel kommer att väljas om @conditions.

en: This panel will always be selected.
sv: Denna panel kommer alltid att väljas.

en: Selection rule
sv: Urvalsregel

en: You must select a layout.
sv: Du måste välja en layout.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
sv: Du måste välja en annan layout om du vill ändra layout.

en: Update and preview
sv: Uppdatera och förhandsgranska

en: Administrative title of this variant.
sv: Administrativ titel för denna variant.

en: Field label
sv: Fältetikett

en: Group by
sv: Gruppera efter

en: Form settings
sv: Inställningar för formulär

en: Type of group.
sv: Typ av grupp.

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
sv: Om ej ikryssad kommer varje alternativ i fältet att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter. Denna inställning är inte kompatibel med klickvis sortering i tabellvisningar.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
sv: Några uppdateringar är fortfarande kvar. Vänligen återvänd till <a href="@update-php">update.php</a> och kör de kvarvarande uppdateringarna.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
sv: Några uppdateringar är fortfarande kvar.<br />Var vänlig kör uppdateringsskriptet igen.

en: Author name
sv: Författarnamn

en: Cache tables
sv: Cachetabeller

en: Comment module form.
sv: Formulär för modulen Comment.

en: Translation module form.
sv: Formulär för modulen Translation.

en: Menu module form.
sv: Formulär för modulen Menu.

en: Book module form.
sv: Formulär för modulen Book.

en: Path module form.
sv: Formulär för modulen Path.

en: Poll module title.
sv: Titel för modulen Poll.

en: Poll module choices.
sv: Enkätval för modulen Poll.

en: Poll module settings.
sv: Inställningar för modulen Poll.

en: Upload module form.
sv: Formulär för modulen Upload.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
sv: Uppdateringar för relaterade moduler till CCK körs inte förrän modulerna är aktiverade på sidan <a href="@admin-modules-path">administrera moduler</a>. När du aktiverar dem kommer du att behöva återvända till <a href="@update-php">update.php</a> och köra de kvarvarande uppdateringarna.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
sv: !module.module har uppdateringar men kan inte uppdateras eftersom content.module inte är aktiverad.<br />Om och när content.module är aktiverad kommer du att behöva köra uppdateringsskriptet igen. Du kommer att fortsätta se detta meddelande tills modulen är aktiverad och uppdateringarna är genomförda.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
sv: !module.module har uppdateringar och är tillgänglig i katalogen för moduler men är inte aktiverad.<br /> Om och när den är aktiverad kommer du att behöva köra uppdateringsskriptet igen. Du kommer att fortsätta se detta meddelande tills modulen är aktiverad och uppdateringarna är genomförda.

en: CCK - No Views integration
sv: CCK - Ingen integration med Views

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
sv: Integration av CCK med modulen Views kräver Views 6.x-2.0-rc2 eller senare.

en: manage fields
sv: hantera fält

en: » Add a new content type
sv: » Lägg till en ny innehållstyp

en: @field_name (Locked)
sv: @field_name (Låst)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
sv: Denna innehållstyp har inaktiva fält. Inaktiva fält inkluderas ej i listan av tillgängliga fält förrän deras moduler aktiverats.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
sv: !field (!field_name) är ett inaktivt !field_type fält som använder en !widget_type gränssnittskomponent.

en: - Select a field type -
sv: - Välj en fälttyp -

en: - Select a widget -
sv: - Välj en widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
sv: Fältnamn (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
sv: Typ av data att lagra.

en: Form element to edit the data.
sv: Formulärelement för att redigera datan.

en: - Select an existing field -
sv: - Välj ett befintligt fält -

en: Field to share
sv: Fält att dela

en: Group name (a-z, 0-9, _)
sv: Gruppnamn (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
sv: Lägg till nytt fält: du måste ange en etikett.

en: Add new field: you need to provide a field name.
sv: Lägg till nytt fält: du måste ange ett fältnamn.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
sv: Lägg till nytt fält: fältnamnet %field_name är ogiltigt. Namnet kan bara innehålla gemena tecken som inte är accentuerade, nummer och understreck.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
sv: Lägg till nytt fält: fältnamnet %field_name är för långt. Namnet är begränsat till 32 tecken, inkluderat prefixet 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
sv: Lägg till nytt fält: namnet 'field_instance' är ett reserverat namn.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
sv: Lägg till nytt fält: fältnamnet %field_name existerar redan.

en: Add new field: you need to select a field type.
sv: Lägg till nytt fält: du måste välja en fälttyp.

en: Add new field: you need to select a widget.
sv: Lägg till nytt fält: du måste välja en widget.

en: Add new field: invalid widget.
sv: Lägg till nytt fält: ogiltig widget.

en: Add existing field: you need to provide a label.
sv: Lägg till befintligt fält: du måste ange en etikett.

en: Add existing field: you need to select a field.
sv: Lägg till befintligt fält: du måste välja ett fält.

en: Add existing field: you need to select a widget.
sv: Lägg till befintligt fält: du måste välja en gränssnittskomponent.

en: Add existing field: invalid widget.
sv: Lägg till befintligt fält: ogiltig gränssnittskomponent.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
sv: Fältet %label kan inte läggas till en innehållstyp därför att det är låst.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
sv: Det finns inga fält konfigurerade för denna innehållstyp. Du kan lägga till nya fält på sidan <a href="@link">Hantera fält</a>.

en: Edit basic information
sv: Redigera grundläggande information

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
sv: Det maskinläsbara namnet på fältet. Detta namn kan inte ändras.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
sv: Det synliga namnet som skall användas som etikett för detta fält i innehållstypen %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
sv: Den typ av data som du vill lagra i databasen med detta fält. Detta val kan inte ändras.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
sv: Typ av formulärselement som du vill presentera för användaren när detta fält skapas i innehållstypen %type.

en: Updated basic settings for field %label.
sv: Uppdaterade grundläggande inställningar för fältet %label.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
sv: Det uppstod ett problem vid uppdateringen av de grundläggande inställningarna för fältet %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
sv: Det här fältet är <strong>låst</strong> och kan inte tas bort.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
sv: Fältet %field är låst och kan inte redigeras.

en: %type basic information
sv: Grundläggande information för %type

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
sv: Enbart avancerat användande: PHP-kod som returnerar ett förvalt värde. Skall inte inkludera avgränsarna &lt;?php ?&gt;. Om detta fält är ifyllt, kommer värdet som returneras av denna kod att åsidosätta värden specificerade ovan. Förväntat format: <pre>!sample</pre>För att komma underfund med det förväntade formatet kan du använda fliken <em>devel load</em> tillhandahållen av <a href="@link_devel">modulen Devel</a> på en innehållssida av typen %type.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
sv: Största antal värden som användare kan ange för detta fält.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
sv: "Obegränsat" kommer att tillhandahålla en knapp "Lägg till fler" så att användarna kan lägga till så många värden de vill.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
sv: PHP-kod för "förvalt värde" returnerade @value, som inte är giltigt.

en: %name must be an integer.
sv: %name måste vara ett heltal.

en: %name must be a positive integer.
sv: %name måste vara ett positivt heltal.

en: %name must be a number.
sv: %name måste vara ett tal.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
sv: Du måste säkerställa att det använda fältet existerar i den givna innehållstypen.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
sv: Avancerat: Specificera fältets värde med PHP-kod

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
sv: Enbart avancerat användande: PHP-kod som returnerar värdet som skall anges. Skall inte inkludera avgränsarna &lt;?php ?&gt;. Om detta fält är ifyllt, kommer värdet som returneras av denna kod att åsidosätta värden specificerade ovan. Förväntat format: <pre>!sample</pre>För att komma underfund med det förväntade formatet kan du använda fliken <em>devel load</em> tillhandahållen av <a href="@link_devel">modulen Devel</a>.

en: You have to return the default value in the expected format.
sv: Du måste returnera det förvalda värdet i det förväntade formatet.

en: Populate @node's field '@field'
sv: Fyll i fältet "@field" för @node

en: Field has value
sv: Fält har värde

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
sv: Du måste säkerställa att det använda fältet existerar i den givna innehållstypen. Villkoret returnerar SANT, om det valda fältet har det givna värdet.

en: Field has changed
sv: Fält har ändrats

en: Content containing changes
sv: Innehåll innehåller ändringar

en: Content not containing changes
sv: Innehåll innehåller inte ändringar

en: @node's field '@field' has value
sv: Fältet "@field" för @node har värde

en: Select the machine-name of the field to look at.
sv: Välj maskinnamnet för fältet att titta på.

en: @node's field '@field' has been changed
sv: Fältet "@field" för @node har ändrats

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
sv: Ofiltrerad titel för hänvisad nod. VARNING - obearbetad användarinmatning.

en: Formatted html link to the referenced node.
sv: Formaterad HTML-länk till den hänvisade noden.

en: Relative path alias to the referenced node.
sv: Relativt sökvägsalias till den hänvisade noden.

en: Absolute path alias to the referenced node.
sv: Absolut sökvägsalias till den hänvisade noden.

en: Relative path alias to the referenced user.
sv: Relativt sökvägsalias till den hänvisade användaren.

en: Absolute path alias to the referenced user.
sv: Absolut sökvägsalias till den hänvisade användaren.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
sv: Fält: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
sv: Fält på den refererade noden.

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
sv: Ställ in hur etiketten ska visas. Detta alternativ har ingen effekt om alternativet "Åsidosätt titel" är aktiverat, då den angivna blocktiteln visas istället.

en: Field formatter
sv: Fältformatterare

en: Select a formatter.
sv: Välj en formaterare.

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
sv: "@s" fält: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
sv: Förekommer i: @types

en: <No value>
sv: <Inget värde>

en: Widget label (@label)
sv: Etikett för gränssnittskomponent (@label)

en: Custom label
sv: Anpassad etikett

en: (first item is 0)
sv: (första alternativet är 0)

en: (start from last values)
sv: (börja från sista värdena)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Delta låter dig välja vilka alternativ i ett fält med flera värden som inte relationen stämmer in för. Välj "1" för att använda det första alternativet, "2" för det andra alternativet, och så vidare. Om du väljer "Alla", kommer varje alternativ i fältet att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
sv: Delta låter dig välja vilka alternativ i ett fält med flera värden som kommer att användas för sortering. Välj "1" för att använda det första alternativet, "2" för det andra alternativet, och så vidare. Om du väljer "Alla", kommer varje alternativ i fältet att skapa en ny rad, vilket kan orsaka dubletter.

en: You need to provide a label.
sv: Du måste ange en etikett.

en: You need to provide a group name.
sv: Du måste ange ett gruppnamn.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
sv: Gruppnamnet %group_name är inte giltigt. Namnet får enbart bestå av små bokstäver som inte är accentuerade, siffor och understreck.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
sv: Gruppnamnet %group_name är för långt. Namnet får bestå av max 32 tecken, inklusive prefixet 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
sv: Gruppnamnet %group_name existerar redan.

en: Add new group:
sv: Lägg till ny grupp:

en: Add new group: you need to provide a label.
sv: Lägg till ny grupp: du måste ange en etikett.

en: Add new group: you need to provide a group name.
sv: Lägg till ny grupp: du måste ange ett gruppnamn.

en: Standard group
sv: Standardgrupp

en: Create display groups for CCK fields.
sv: Skapa visningsgrupper för fält av typen CCK.

en: Field group: @group in @type
sv: Fältgrupp: @group i @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
sv: Alla fält från denna fältgrupp på den refererade noden.

en: Field group label
sv: Etikett för fältgrupp

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
sv: Ställ in hur fältgruppens etikett ska visas. Detta alternativ har ingen effekt om alternativet "Åsidosätt titel" är aktiverat, då den angivna blocktiteln visas istället.

en: Fieldset - Collapsible
sv: Fältgrupp - Hopfällbar

en: Fieldset - Collapsed
sv: Fältgrupp - Hopfälld

en: Field group format
sv: Format för fältgrupp

en: This option allows you to configure the field group format.
sv: Detta alternativ låter dig ställa fältgruppens format.

en: "@s" field group: @group in @type
sv: "@s" fältgrupp: @group i @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
sv: Observera att om fältet har flera värden, kommer endast den första innehållsnoden att laddas.

en: There are no nodereference fields defined.
sv: Det finns inga nodreferensfält definierade.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
sv: <p>Välj en vy från modulen Views som väljer noderna som kan refereras.<br />Observera:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
sv: <ul><li>Enbart vyer som har fält kommer att fungera för detta ändamål.</li><li>Detta kommer att bryta mot inställningarna för "Innehållstyper" ovan. Använd vyns "filtrering" istället.</li><li>Använd vyns "fält" för att visa ytterligare information om kandiderande noder på formuläret för att skapa/redigera nod</li><li>Använd vyns "sorteringskriterier" för att bestämma ordningen på vilken de kandiderande noder kommer att visas</li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
sv: <p>Listan av noder som kan hänvisas kan baseras på en vy från "modulen Views", men inga lämpliga vyer hittades. <br />Observera:</p>

en: %name: invalid input.
sv: %name: ogiltig inmatning.

en: %name: found no valid post with that title.
sv: %name: hittade ingen giltig post med denna titel.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
sv: Enbart sifror och decimaltal är tillåtna i %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
sv: Endast siffror är tillåtna i %field.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
sv: Enbart siffror och decimaltalstecken (%decimal) är tillåtna i %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
sv: Observera att om fältet har flera värden kommer endast den första användaren att laddas.

en: There are no userreference fields defined.
sv: Det finns inga fält för användarreferenser definierade.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
sv: Avancerat - Användare som kan refereras (Vy)

en: View used to select the users
sv: Vy som används för att välja användarna

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
sv: <p>Välj den vy från modulen Views som väljer användarna som kan refereras.<br />Observera:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
sv: <ul><li>Endast vyer som innehåller fält fungerar för detta ändamål.</li><li>Detta kommer åsidosätta inställningen 'Referensroller' och 'Referensstatus' ovan. Använd Views filter istället.</li><li>Använd vyns sektion 'fält' för att visa ytterligare information om möjliga användare i formuläret vid skapande/redigering av användare.</li><li>Använd Views sektion 'sorteringskriterier' för att bestämma vilken ordning möjliga användare visas.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
sv: <p>Listan med användare som kan refereras kan baseras på en vy från modulen Views, men inga lämpliga vyer hittades.<br />Observera:</p>

en: %name: invalid user.
sv: %name: ogiltig användare.

en: New field
sv: Nytt fält

en: Existing field
sv: Existerande fält

en: New group
sv: Ny grupp

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
sv: Lägg till fält och grupper till innehållstypen, och ändra deras disposition vid visning och inmatningsformulär.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
sv: Du kan lägga till fält till en grupp genom att dra det till platsen under och till höger om gruppen.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
sv: Observera: Genom att installera modulen <a href="!adv_help">Advanced help</a> får du tillgång till bättre och mer omfattande hjälp.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
sv: Använd kryssrutan "Uteslut" för att utesluta ett alternativ från värdet !content som skickas till nodmallen.

en: Number of pages
sv: Antal sidor

en: Lock
sv: Lås

en: width @width
sv: bredd @width

en: height @height
sv: höjd @height

en: upscaling allowed
sv: uppskalning tillåten

en: width: @width, height: @height, fit: @fit
sv: bredd: @width, höjd: @height, passa: @fit

en: width: @width, height: @height, xoffset: @xoffset, yoffset: @yoffset
sv: bredd: @width, höjd: @height, X: @xoffset, Y: @yoffset

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
sv: slumpvis mellan -@degrees&deg och @degrees&deg

en: radius: @radius, sigma: @sigma, amount: @amount, threshold: @threshold
sv: radie: @radius, sigma: @sigma, värde: @amount, tröskelvärde: @threshold

en: Save Preset
sv: Spara förhandsinställning

en: The preset name you have chosen is already in use.
sv: Namnet du valt för denna förhandsinställning används redan.

en: Unknown action.
sv: Okänd åtgärd.

en: Unknown preset.
sv: Okänd förhandsinställning.

en: This %action action is not associated %preset preset.
sv: Denna åtgärd %action är inte kopplad till förhandsinställning %preset.

en: Create Action
sv: Skapa åtgärd

en: The action was succesfully created.
sv: Åtgärden skapades.

en: 404: Unable to find %image
sv: 404: Kunde inte hitta %image

en: 403: File is not an image %image
sv: 403: Fil är inte en bild %image

en: Cached image file %dst already exists but is being regenerated. There may be an issue with your rewrite configuration.
sv: Cachad bildfil %dst finns redan, men genereras om igen. Det kan finnas ett problem för din konfiguration av omskrivning.

en: There was an error saving the new image file %dst.
sv: Det uppstod ett fel vid sparande av den nya bildfilen %dst.

en: No minimum
sv: Inget minsta antal

en: CTools example: role
sv: CTools exempel: roll

en: CTools Examples
sv: CTools Exempel

en: The setting for item 1.
sv: Inställningen för punkt 1.

en: The setting for item 2
sv: Inställningen för punkt 2.

en: You may use substitutions in this title.
sv: Du kan använda ersättningsord i den här titeln.

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
sv: Innehållet är indelat i olika kategorier. Vänligen välj en kategori till vänster för att fortsätta.

en: Manage mini panels
sv: Hantera minipaneler

en: Manage pages
sv: Hantera sidor

en: Cluster
sv: Kluster

en: Warning: Unable to get variable "@name".
sv: Varning: Kan inte hitta variabeln "@name".

en: Warning: Unable to get argument "@name".
sv: Varning: Kan inte hitta argumentet "@name".

en: Element "@name" has not been executed. There are not all execution arguments needed by an input evaluator available.
sv: Momentet "@name" har inte utförts. Alla för utförning nödvändiga argument för en inmatningsutvärderare finns inte tillgängliga.

en: Element "@name" has not been executed. There are not all execution arguments available.
sv: Momentet "@name" har inte utförts. Alla för utförning nödvändiga argument finns inte tillgängliga.

en: Successfully added the new variable "@arg"
sv: Lade till den nya variabeln "@arg" utan problem.

en: Loaded variable "@arg"
sv: Laddade variabel "@arg"

en: "@label" has been invoked.
sv: "@label" har anropats.

en: Evaluation of "@label" has been finished.
sv: Utvärdering av "@label" har avslutats.

en: Not executing the rule "@name" on rule set "@set" to prevent recursion.
sv: Utför inte regeln "@name" på regeluppsättning "@set" för att undvika rekursion.

en: Executing the rule "@name" on rule set "@set"
sv: Utför regeln "@name" på regeluppsättning "@set"

en: Condition "@name" evaluated to @bool.
sv: Villkor "@name" utvärderades till @bool.

en: Unable to find "@type" of name "@name" with the label "@label". Perhaps the according module has been deactivated.
sv: Kunde inte hitta "@type" med namn "@name" med etiketten "@label". Kanske har den tillhörande modulen inaktiverats.

en: Content is new
sv: Innehåll är nytt

en: Evaluates to TRUE, if the given content has not been saved yet.
sv: Utvärderas som SANT, om det givna innehållet inte sparats ännu.

en: Delete content
sv: Radera innehåll

en: @node is new
sv: @node är ny

en: Delete @node
sv: Radera @node

en: The configured rule set %set doesn't exist any more.
sv: Den konfigurerade regeluppsättningen %set existerar inte längre.

en: Add a new term to vocabulary
sv: Lägg till en ny term till vokabulär

en: Delete a term
sv: Radera en term

en: Select an existing term from vocabulary !vocab or manually enter the name of the term that should be added or removed from the content.
sv: Välj en existerande term från vokabulär !vocab, eller lägg manuellt till namnet på den term som skall läggas till eller raderas från innehållet.

en: ON event %event
sv: VID händelse %event

en: IN rule set %ruleset
sv: I regeluppsättning %ruleset

en: IF
sv: OM

en: DO
sv: UTFÖR

en: Custom form label
sv: Etikett för anpassat formulär

en: Enter a custom label to better recognize the form in the administration user interface.
sv: Ange en egen etikett för att lättare känna igen formuläret i administrationsgränssnittet.

en: Task %label has been deleted.
sv: Uppgiften %label har raderats.

en: Repair broken structures.
sv: Reparera skadade strukturer.

en: Structure
sv: Struktur

en: Example: Image gallery
sv: Exempel: Bildgalleri

en: Example: image_gallery
sv: Exempel: image_gallery

en: May only contain lowercase letters, numbers and underscores. <strong>Try to avoid conflicts with the names of existing Drupal projects.</strong>
sv: Får bara innehålla små bokstäver a-z, siffror och understreck. <strong>Undvik namnkonflikter med befintliga Drupalprojekt.</strong>

en: Provide a short description of what users should expect when they enable your feature.
sv: Ge en kort beskrivning av vad användare ska förvänta sig att få ut från din feature.

en: Examples: 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1
sv: Exempel: 6.x-1.0, 6.x-1.0-beta1

en: URL of update XML
sv: URL för XML med uppdateringar

en: Example: http://mywebsite.com/fserver
sv: Exempel: http://mywebsite.com/fserver

en: Unique
sv: Unik

en: My Account
sv: Mitt konto

en: Translate and reference
sv: Översätt och hänvisa

en: It is recommended to install the <a href="@i18n-url">Internationalization</a> module in order to take full advantage of the &quot;Translate and reference&quot; feature.
sv: Det rekommenderas att installera modulen <a href="@i18n-url">Internationalization</a> för att dra fullständig nytta av funktionen "Översätt och hänvisa".

en: It is recommended to enable the &quot;Switch interface for translating&quot; option in the <a href="@i18n-admin">Multilingual system settings</a> page for the &quot;Translate and reference&quot; feature to work properly.
sv: Det rekommenderas att aktivera alternativet "Byt gränssnitt för att översätta" i <a href="@i18n-admin"> Inställningar för flerspråkigt system</ a> för att funktionen "Översätt och hänvisa" skall fungera korrekt.

en: Translating @title from @lang-from to @lang-to
sv: Översätter @title från @lang-from till @lang-to

en: Missing translation for !title.
sv: Saknar översättning för !title.

en: View @title [nid: @nid] in new window...
sv: Visa @title [nid: @nid] i ett nytt fönster...

en: You can !translate now.
sv: Du kan !translate nu.

en: translate and reference
sv: översätt och hänvisa

en: Click here to translate and reference @title [nid: @nid] now.
sv: Klicka här för att översätta och hänvisa @title [nid: @nid] nu.

en: Translation of this reference is not supported.
sv: Översättning av denna referens stöds ej.

en: Edit style
sv: Redigera stil

en: Delete style
sv: Radera stil

en: Pager Type
sv: Typ av paginerare

en: Numbered
sv: Numrerad

en: Provider name
sv: Leverantörsnamn

en: Machine name:
sv: Maskinläsbart namn:

en: The Panels module cannot be updated while disabled. If you wish to update Panels, please enable it. If you do not wish to update Panels, please uninstall it.
sv: Modulen Panels kan inte uppdateras när den är inaktiverad. Om du vill uppdatera Panels måste du aktivera den. Om du inte vill uppdatera Panels bör du avinstallera det.

en: &#x2713;Panel title
sv: &#x2713;Paneltitel

en: No rules
sv: Inga regler

en: Visibility rules
sv: Synlighetsregler

en: Title type
sv: Typ av titel

en: Manually set
sv: Ändra manuellt

en: From pane
sv: Från ruta

en: The title of this panel. If left blank, a default title may be used. Set to No Title if you want the title to actually be blank.
sv: Panelens titel. Om den lämnas tom, kommer den förvalda titeln att användas. Sätt den till "Ingen titel" om du vill att den skall vara tom.

en: Region class
sv: Regionsklass

en: Leave blank to disable scheduled publishing.
sv: Lämna tomt för att inaktivera schemalagd publicering.

en: Leave blank to disable scheduled unpublishing.
sv: Lämna tomt för att inaktivera schemalagd avpublicering.

en: Scheduler module form.
sv: Schemaläggarens modulformulär.

en: Semantic Views
sv: Semantisk vy

en: Semantic Views : Fields
sv: Semantisk vy: fält

en: Skip empty fields
sv: Hoppa över tomma fält

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
sv: Hur argumentets skiftläge skall omvandlas vid utskrift av URL:er. Använd inte det här förutom tillsammans med Postgres som använder skiftlägeskänsliga jämförelser.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
sv: Länkens mål, t.ex. _blank, _parent eller en iframe:s namn. Detta fält används sällan.

en: @argument title
sv: Titel för @argument

en: @argument input
sv: Inmatning för @argument

en: The maximum number of characters this field can be.
sv: Det största antal tillåtna tecken detta fält kan vara.

en: Count the number 0 as empty
sv: Räkna nummer 0 som tom

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
sv: Om fältet innehåller siffran 0, visa istället tom text

en: Hide if empty
sv: Dölj om tomt

en: Starting value
sv: Startvärde

en: Specify the number the counter should start at.
sv: Ange vilket nummer räknaren skall börja på.

en: Does not start with
sv: Som inte börjar med

en: not_begins
sv: Börjar inte med

en: Does not end with
sv: Slutar inte med

en: not_ends
sv: Slutar inte med

en: The view %name has been saved.
sv: Vyn %name har sparats.

en: Remove all Views 1 tables
sv: Ta bort alla tabeller för Views 1

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
sv: Kryssa i den här rutan och klicka på knappen rensa för att radera alla tabeller för Views 1. Varning: Den här åtgärden kan inte ångras! Genomför endast denna åtgärd om du är helt säker på att du inte längre behöver detta innehåll.

en: All Views 1 tables have been removed.
sv: Alla tabeller för Views 1 har tagits bort.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
sv: Om det här filtret har flera val markerade i listan kan det resultera i duplicerade resultat. Den här kryssrutan kan reducera dessa dubbletter. Observera att om du har många termer markerade kan sökningen bli prestandakrävande, så använd detta val aktsamt. Kryssrutan bör inte vara ikryssad på fält med endast ett värde eftersom värdet då kan försvinna.

en: Jump menu
sv: Snabbvalsmeny

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
sv: Lägger hela resultatet i en flervalslista och tillåter användaren att gå till en annan sida baserat på resultatet.

en: Hostname of user that posted the comment.
sv: Värdnamn för användaren som lade in kommentaren.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
sv: E-postadress för användaren som lade in kommentaren. Kommer att vara tomt om författaren är en registrerad användare.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
sv: Relatera noder till taxonomitermer och specificera vilket vokabulär eller vokabulärer som skall användas. Denna relation kommer att orsaka dubbla lagringar om det finns flera termer.

en: The text of the profile item.
sv: Texten för profilobjektet.

en: The taxonomy term ID for the term.
sv: Taxonomitermens ID

en: The taxonomy term name for the term.
sv: Taxonomitermens namn

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
sv: ID för vokabuläret som termen tillhör.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
sv: Namnet för vokabuläret som termen tillhör.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
sv: Välj vilka vokabulär som du vill relatera. Kom ihåg att varje term som hittas kommer att skapa en ny post, så denna relation är bäst lämpat för just ett vokabulär som enbart har en term per nod.

en: The file ID for the file.
sv: Filens ID

en: The name of the attached file.
sv: Den bifogade filens namn.

en: The MIME type of the attached file.
sv: Typ av MIME för den bifogade filen.

en: The path of the attached file.
sv: Sökvägen till den bifogade filen.

en: The size of the attached file.
sv: Den bifogade filens storlek.

en: The name of the role.
sv: Namnet på rollen.

en: The role ID of the role.
sv: ID för rollen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
sv: Du kan också anpassa !settings för den valda åtkomstrestriktionen genom att klicka på ikonen.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
sv: Du kan också anpassa !settings för det valda cachealternativet genom att klicka på ikonen.

en: Hide empty fields
sv: Dölj tomma fält

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
sv: Visa inte fält, etiketter eller uppmärkning för fält som är tomma.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
sv: Du måste välja ett fält innan du kan konfigurera inställningar för snabbvalsmeny.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
sv: För att konfigurera en snabbvalsmeny på rätt sätt måste du välja ett fält som kommer att representera sökvägen som skall användas. Därefter måste du ange att detta fält skall undantas. Alla andra visade fält kommer att finnas med i menyn. Observera att all HTML kommer att tas bort från denna utmatning eftersom kryssrutor inte kan visa HTML.

en: Path field
sv: Sökväg

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
sv: Om dold så kommer denna knapp bara att vara dold för användare med JavaScript och sidan kommer väljas automatiskt när valet är ändrat.

en: Libraries
sv: Bibliotek

en: Delta - Appears in: @types
sv: Delta - Återfinns i: @types

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
sv: Det här formuläret kommer att bearbeta en innehållstyp och ett eller flera fält från innehållstypen och exportera inställningarna. Exporten som skapas genom denna process kan kopieras och klistras in som en import till den nuvarande databasen eller en annan. Importen kommer att lägga till fält i en befintlig innehållstyp alternativt skapa en ny innehållstyp som omfattar de valda fälten.

en: Blocked users
sv: Spärrade användare

en: The 'referenceable_status' option for %field has been fixed.
sv: Alternativet "referenceable_status" för %field har fastställts.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
sv: Accepterar datum i formatet <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Textsträngar såsom today, +2 months och Dec 9 2004 är alla giltiga.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
sv: Accepterar tid i formatet <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Textsträngar såsom now, +2 hours och 10:30pm är alla giltiga.

en: Set current language as default for new content.
sv: Aktuellt språk blir standard för nytt innehåll.

en: Require language (Do not allow Language Neutral).
sv: Kräv språkval (språkneutralt innehåll tillåts inte).

en: Lock language (Cannot be changed).
sv: Lås språkvalet (kan inte ändras).

en: This identifier is used by another handler.
sv: Den här identifieraren används av en annan hanterare.

en: Length is shorter than
sv: Längden är kortare än

en: shorter than
sv: kortare än

en: Length is longer than
sv: Längden är längre än

en: longer than
sv: längre än

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
sv: Databasfråga kommer att genereras och köras genom att använda Drupals databas API.

en: Relate a node to the user who created it.
sv: Relatera en nod till användaren som skapade den.

en: revision user
sv: användare för version

en: Nodes authored
sv: Författade noder

en: Relate nodes to the user who created it. This relationship will create one record for every node created by the user.
sv: Relatera noder till användaren som skapade den. Denna relation kommer att skapa en post för varje nod skapas av användaren.

en: Exposed form
sv: Exponerat formulär

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
sv: Det här kommer visa länken "mer" även om det inte finns fler objekt att visa.

en: Please enter a valid version with core and major version number. Example: !example
sv: Var vänlig ange en version av Drupals grundsystem och övergripande versionsnummer. Exempel: !example

en: Recreate
sv: Återskapa

en: Revert components
sv: Återställ komponenter

en: Mark as reviewed
sv: Markera som granskad

en: All <strong>!component</strong> components for <strong>!module</strong> reviewed.
sv: Samtliga komponenter för <strong>!component</strong> åt <strong>!module</strong> granskade.

en: Choose a layout for the admin toolbar. Vertical works well with large, wide screens. Horizontal works well on screens with limited real estate.
sv: Välj ett utseende för verktygsfältet. Vertikalt fungerar bra med stora breda skärmar. Horisontellt fungerar bra för skärmar med begränsat utrymme.

en: Choose a position for the admin toolbar that will not collide with other elements in your current theme.
sv: Välj en position för verktygsfältet som inte kolliderar med andra element i ditt nuvarande tema.

en: use admin toolbar
sv: använd verktygsfältet

en: UI helpers for Drupal admins and managers.
sv: Användargränsnittshjälp för administratörer i Drupal.

en: Other tools
sv: Andra verktyg

en: Show querylog
sv: Visa logg för förfrågan

en: Hide querylog
sv: Dölj logg för förfrågan

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
sv: Titeln för länkstigen som används när det här argumentet finns. Om ingen länkstig har angivits här kommer förvalda värden för Titel att användas. Se "Titel" för procentersättningar.

en: The order of pages in the book hierarchy.
sv: Ordning för sidor i bokhierarkin.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
sv: Visa standardlänken som används på vanliga noder för att lägga till kommentarer, vilket enbart kommer att visas om användaren som visar vyn har tillåtelse att lägga till en kommentar.

en: Inherit pager
sv: Ärv paginering

en: Render pager
sv: Generera paginerare

en: Render
sv: Generera

en: Vertical tabify this form.
sv: Aktivera vertikala flikar för detta formulär.

en: Include the following elements in the vertical tabs
sv: Inkludera följande element i de vertikala flikarna

en: No revision
sv: Inga versioner

en: @number comments per page
sv: @number kommentarer per sida

en: Requires a title
sv: Kräver en titel

en: No body
sv: Ingen brödtext

en: Enables fieldsets to be collapsed into a vertical tab display.
sv: Möjliggör att fältgrupper är hopfällda i en vertikal flikvisning.

en: Not restricted
sv: Ej begränsad

en: Choose a block
sv: Välj ett block

en: Enable other blocks for use in the admin toolbar.
sv: Aktivera andra block som skall användas i det administrativa verktygsfältet.

en: Administrative blocks
sv: Administrativa block

en: Other blocks
sv: Andra block

en: The unique ID of the comment.
sv: Det unika ID-numret för kommentaren.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
sv: Det unika ID-numret för noden som kommentaren postades till.

en: The name left by the comment author.
sv: Det namn som kommentarens författare angav.

en: The email address left by the comment author.
sv: Den e-postadress som kommentarens författare lämnade.

en: The home page URL left by the comment author.
sv: Hemside-URL som kommentarens författare angav.

en: The formatted content of the comment itself.
sv: Det formatterade innehållet för själva kommentaren.

en: The number of comments posted on a node.
sv: Antal kommentar som lagts till en nod.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
sv: Antalet kommentarer inlagda till en nod sedan besökaren senast visade den.

en: The unique ID of the author of the node.
sv: Det unika ID-numret till författaren av noden.

en: The type of the node.
sv: Typen för noden.

en: The human-readable name of the node type.
sv: Det synliga namnet för nodtypen.

en: The language the node is written in.
sv: Språket för noden som den skrevs in i.

en: The URL of the node.
sv: URL:en för noden.

en: The slogan of the site.
sv: Slogan för webbplatsen.

en: The optional 'mission' of the site.
sv: Det valfria "syftet" för webbplatsen.

en: The administrative email address for the site.
sv: Den administrativa e-postadressen för webbplatsen.

en: The URL of the site's front page.
sv: URL:en för webbplatsens startsida.

en: The unique ID of the taxonomy term.
sv: Det unika ID-numret för taxonomitermen.

en: The name of the taxonomy term.
sv: Namnet på taxonomintermen.

en: The optional description of the taxonomy term.
sv: Den valfria beskrivningen för taxonomitermen.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
sv: Det unika ID-numret för taxonomivokabulären.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
sv: Namnet på taxonomivokabulären.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
sv: Den valfria beskrivningen av taxonomins vokabulär.

en: The unique ID of the user account.
sv: Det unika ID-numret för användarkontot.

en: The login name of the user account.
sv: Inloggningsnamnet för användarkontot.

en: The email address of the user account.
sv: E-postadressen för användarkontot.

en: The URL of the account profile page.
sv: URL för kontots profilsida.

en: HTML attributes
sv: HTML-attribut

en: File URL
sv: URL för fil

en: Main page content
sv: Huvudsakligt sidinnehåll

en: The unique ID of the content item, or "node".
sv: Det unika ID-numret för innehållsposten, eller "noden".

en: E-mails
sv: E-postmeddelanden

en: Fixed width
sv: Fast bredd

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
sv: Ett enkelt, tabellfritt administrationstema med en kolumn och flytande bredd.

en: Validate URL
sv: Bekräfta URL

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
sv: Etiketten för detta område kommer endast att visas administrativt.

en: Summary, sorted by number of records ascending
sv: Sammanfattning, ökande sorterad efter antal poster

en: Summary, sorted by number of records descending
sv: Sammanfattning, fallande sorterad efter antal poster

en: Exposed
sv: Exponerad

en: Displays Reorder
sv: Omorganisering av visningar

en: Remove this display
sv: Tag bort denna visning

en: Operator to use on all groups
sv: Operand att använda på alla grupper

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
sv: Antingen "grupp 0 AND grupp 1 AND gupp 2" eller "grupp 0 OR grupp 1 OR gupp 2", etc

en: Group operator
sv: Operand för grupp

en: Remove group @group
sv: Tag bort grupp @group

en: Default group
sv: Förvald grupp

en: Group @group
sv: Grupp @group

en: This group is empty
sv: Denna grupp är tom

en: Ungroupable filters
sv: Ej grupperingsbara filter

en: Configure group settings for @type %item
sv: Konfigurera gruppinställningar för @type %item

en: Group type
sv: Grupptyp

en: Grouping is enabled for this display. You must select what function to use on this field.
sv: Gruppering är aktiverat för denna visning. Du måste välja vilken funktion att använda för detta fält.

en: View name '@name' is already taken
sv: Vynamn "@name" är redan upptaget

en: Basic exposed form
sv: Vanligt exponerat formulär

en: Input required
sv: Inmatning krävs

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
sv: Ett exponerat formulär som enbart genererar en vy om formuläret innehåller användarinmatning.

en: Display all items
sv: Visa alla objekt

en: Display all items that this view might find
sv: Visa alla objekt som denna vy kan hitta

en: Display a specified number of items
sv: Visa ett angivet antal objekt

en: Display a limited number items that this view might find.
sv: Visa ett begränsat antal objekt som denna vy kan hitta.

en: Paged output, full pager
sv: Paginerad utmatning, fullständig paginerare

en: Paged output, full Drupal style
sv: Paginerad utmatning, fullständig stil för Drupal

en: Paged output, mini pager
sv: Paginerad utmatning, minipaginerare

en: Use the mini pager output.
sv: Använd minipaginerarens utmatning.

en: empty text
sv: text för tomt fält

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
sv: Internt serverfel. Var vänlig se loggar från server eller PHP för felmeddelande.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
sv: Ett fel uppstod på @path.
    
    Felbeskrivning: @error

en: Whether or not the node is sticky. To list sticky nodes first, set this to descending.
sv: Om noden är klistrad eller ej. Ange "fallande ordning" för att visa klistrade noder först.

en: The taxonomy vocabulary name
sv: Namnet för vokabulärens taxonomi

en: Name (raw)
sv: Namn (obearbetat)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
sv: Användar- eller författarnamnet. Detta filter kontrollerar inte om användaren finns och tillåter partiell matchning. Utnyttjar inte automatisk komplettering.

en: Provide markup text for the area.
sv: Tillhandahåll uppmärkningstext för textområdet.

en: Use term synonyms for summary links
sv: Använd termsynonymer för sammanfattningslänkar

en: If selected, summary views will use a synonym defined for each term when creating the URL to link to that term. Note that this only works reliably if terms have at most one synonym.
sv: Om markerat, kommer sammanfattningsvyer att använda en synonym angiven för varje term vid skapande av URL:en att länka till den termen. Observera att detta enbart kommer att fungera på rätt sätt om termer har åtminstone en synonym.

en: Machine Name
sv: Maskinläsbart namn

en: Change the machine name of this display.
sv: Ändra det maskinläsbara namnet för denna visning.

en: Change settings for this pager type.
sv: Ändra inställningar för denna typ av paginerare.

en: Use grouping
sv: Använd gruppering

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
sv: Tillåt gruppering och insamling (beräkning) av fält

en: Exposed form style
sv: Stil på exponerat formulär

en: Select the kind of exposed filter to use.
sv: Välj vilken typ av exponerat filter att använda.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
sv: Inställningar för denna stil på exponerat formulär.

en: The machine name of this display
sv: Det maskinläsbara namnet på denna visning

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
sv: Om aktiverad, kan vissa fält bli otillgängliga. Alla fält som markerats för gruppering kommer att fällas ihop till en post per enskilt värde. Andra fält som väljs ut för hopsamling kommer att få funktionen körd på sig. Till exempel kan du gruppera noder på titel och räkna antalet NID för att få en lista med dubbletter av titlar.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
sv: <strong>Viktigt!</strong> Du har ändrat visningens maskinläsbara namn. Allt som specifikt bifogats denna visning, såsom temahanterig, kan sluta fungera tills den uppdateras. För att se temaförslag för visningen, måste du spara vyn.

en: Exposed Form
sv: Exponerat formulär

en: Exposed form options
sv: Alternativ för exponerat formulär

en: Select which pager, if any, to use for this view
sv: Välj vilken paginerare (om någon) som skall användas för denna vy

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager by clicking on the icon.
sv: Du kan också ändra !settings för den nuvarande valda pagineraren genom att klicka på ikonen.

en: Pager options
sv: Alternativ för paginerare

en: Display id should be unique.
sv: ID för visning skall vara unikt.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
sv: Text att visa i knappen "skicka" för det exponerade formuläret.

en: Include reset button
sv: Inkludera återställningsknapp

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
sv: Om vald så kommer det exponerade formuläret tillhandahålla en knapp för att återställa alla applicerade exponerade filter.

en: Reset button label
sv: Etikett för återställningsknapp

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
sv: Text att visa i återställningsknappen till det exponerade formuläret.

en: Exposed sorts label
sv: Exponerad sorteringsetikett

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
sv: Text att visa som etikett på den exponerade valrutan för sortering.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
sv: Text att använda när den exponerade sorteringen är i stigande ordning.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
sv: Text att använda när den exponerade sorteringen är i fallande ordning.

en: Select any filter and click on Apply to see results
sv: Välj valfritt filter och klicka på applicera för att se resultaten.

en: Text on demand
sv: Text på begäran

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
sv: Antal poster att hoppa över. Till exempel: Om du matar in 3 här, kommer de första tre posterna att hoppas över utan att visas.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
sv: Det totala antalet sidor. Lämna tomt för att visa alla sidor.

en: Exposed options
sv: Exponerade alternativ

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
sv: Exponeras detta alternativ kan användarna ange sina värden i ett exponerat formulär när vyn visas

en: Expose items per page
sv: Exponera inlägg per sida

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
sv: Om markerad, kan användaren bestämma hur många inlägg som skall visas per sida i en vy

en: Items per page label
sv: Etikett för inlägg per sida

en: Label to use in the exposed items per page form element.
sv: Etikett att använda i det exponerade formuläret för inlägg per sida.

en: Exposed items per page options
sv: Alternativ för exponerade inlägg per sida

en: Expose Offset
sv: Exponera motvikt

en: Offset label
sv: Etikett för motvikt

en: Label to use in the exposed offset form element.
sv: Etikett att använda i det exponerade elementformuläret.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
sv: Motvikt måste vara ett antal större än eller lika med 0.

en: Paged, @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
sv[0]: Paginerad, @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: Paginerad, @count inlägg, hoppa över @skip

en: Paged, @count item | Paged, @count items
sv[0]: Paginerad, @count inlägg
sv[1]: Paginerad, @count inlägg

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
sv[0]: Minipaginerad, @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: Minipaginerad, @count inlägg, hoppa över @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
sv[0]: Minipaginerare, @count inlägg
sv[1]: Minipaginerare, @count inlägg

en: All items, skip @skip
sv: Alla inlägg, hoppa över @skip

en: All items
sv: Alla inlägg

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
sv[0]: @count inlägg, hoppa över @skip
sv[1]: @count inlägg, hoppa över @skip

en: @count item | @count items
sv[0]: @count inlägg
sv[1]: @count inlägg

en: Group results together
sv: Gruppera resultat tillsammans

en: Sort By
sv: Sortera på

en: Authentication module
sv: Modul för autentisering

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
sv: Kan inte slutföra åtgärden. Allvarligt fel i @file på rad @line: @message

en: - Choose -
sv: - Välj -

en: Enter the context type
sv: Ange typen av kontext

en: Include new fieldsets in vertical tabs by default.
sv: Inkludera nya fältgrupper i vertikala flikarna som standard.

en: Minimum number of tabified fieldsets to show vertical tabs
sv: Minsta antal fältgrupper (som kan visas i en flik) att visa i vertikala flikar

en: Non-tabified fieldsets do not count towards this minimum.
sv: Fältgrupper som inte kan visas i en flik räknas inte till det minsta antalet.

en: Expose vertical tabs selection on the edit content type forms.
sv: Visa vertikala flikval på redigeringsformulär för innehållstyper.

en: This feature will not work when adding a new content type and may not detect some fieldsets.
sv: Den här funktionen kommer inte att fungera när man lägger till en ny innehållstyp och kanske inte upptäcker några fältgrupper.

en: vertical tab
sv: vertikal flik

en: Provides vertical tabs for supported forms like the node edit page.
sv: Tillhandahåller vertikala flikar till formulär som redigeringssidan för noder.

en: A module by the name @name already exists on your site. Please choose a different name.
sv: En modul med namnet @name finns redan på din webbplats. Var vänlig ange ett annat namn.

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
sv: Webform möjliggör för noder att ha bifogade formulär och enkäter.

en: To add one, create a !types piece of content.
sv: För att lägga till en, skapa en !types typ av innehåll.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
sv: Webform är för närvarande inte aktiverad på någon innehållstyp.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
sv: För att använda Webform, aktivera det på minst en innehållstyp på denna sida.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
sv: Denna sida listar allt innehåll på webbplatsen som kan ha ett formulär bifogat.

en: Webform-enabled piece of content
sv: Webform-aktiverad typ av innehåll.

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
sv: Besök inställningssidan för<a href="!url">Webform</a> och aktivera Webform på minst en innehållstyp.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
sv: Valfritt: Aktivera Webform på flera innehållstyper genom att besöka inställlningssidan för <a href="!url">Webform</a>.

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
sv: Ett speciellt textfält som tillåter e-postadresser.

en: Allow users to upload files of configurable types.
sv: Tillåter användare att ladda upp filer av konfigurerbara typer.

en: Page break
sv: Sidbrytning

en: Organize forms into multiple pages.
sv: Organisera formulär till flera sidor.

en: Select options
sv: Välj alternativ

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
sv: Kontrollera att alla angivna värden för detta fält är unika. Samma värde får inte användas två gånger.

en: Maximum length of the textfield value.
sv: Största längd för värdet på textfältet.

en: E-mail address format
sv: Format på e-postadress

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
sv: Långt format: "Exempel Namn" &lt;namn@exempel.se&gt;

en: Short format: name@example.com
sv: Kort format: namn@exempel.se

en: Include all components
sv: Inkludera alla komponenter

en: email@example.com
sv: epost@exempel.se

en: Confirmation message
sv: Meddelande för bekräftelse

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
sv: Begränsa antalet inskickningar <em>per användare</em>. En användare identifieras genom deras användarkonto om de är inloggade, eller med deras IP-adress och en kaka (cookie) om de är gäster. Användning av kakor kan ändras i de globala <a href="!url">inställningarna för Webform</a>.

en: Submission access
sv: Behörighet för inskickande

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
sv: Visa det föregående inläggsmeddelandet som syns när användare redan har skickat in detta formulär.

en: @sid (draft)
sv: @sid (utkast)

en: Select list options
sv: Välj listalternativ

en: Select list format
sv: Välj listformat

en: Separate
sv: Dela upp

en: Included export components
sv: Inkluderade exportkomponenter

en: The selected components will be included in the export.
sv: Valda komponenter kommer att inkluderas vid exporten.

en: @name form
sv: @name formulär

en: Theme switcher
sv: Temaväljare

en: Switch theme
sv: Växla tema

en: An error occured during rule evaluation. It follows the evaluation log: !log
sv: Ett fel har uppstått under utvärdering av regel. Det följer utvärderingsloggen: !log

en: Editing rule @label
sv: Redigerar regel @label

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
sv: Du måste<a href="!login">logga in</a> för att se detta formulär.

en: Wysiwyg profiles
sv: WYSIWYG

en: A Wysiwyg profile is associated with an input format. A Wysiwyg profile defines which client-side editor is loaded with a particular input format, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor-specific functions.
sv: En WYSIWYG-profil associeras med ett inmatningsformat. De anger vilken redigerare som skall laddas för klienten med ett visst inmatningsformat, hur den visas samt ett del andra egenskaper beroende på redigerarval.

en: Div container
sv: DIV-container

en: Maximize
sv: Maximera

en: Check spelling as you type
sv: Kontrollera stavning medan du skriver

en: Advanced list
sv: Utökad lista

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
sv: För att tilldela en annan redigerare till ett textformat, klicka på "radera" för att först ta bort det nuvarande.

en: Current menu
sv: Aktuell meny

en: Block title as link
sv: Blocktitel som länk

en: Make the default block title a link to that menu item. An overridden block title will not be a link.
sv: Gör standardblocktiteln en länk till det menyvalet. En åsidosatt blocktitel kommer inte att länkas.

en: This title will be used administratively to identify this block. If blank, the regular title will be used.
sv: Denna titel kommer att användas administrativt för att identifiera detta block. Om tom kommer den vanliga titeln att användas.

en: <strong>Expand all children</strong> of this tree.
sv: <strong>Fäll ut alla underliggande menyval</strong> i detta träd.

en: <strong>Sort</strong> menu tree by the active menu item’s trail.
sv: <strong>Sortera</strong> menyträdet efter det aktiva menyvalets spår.

en: If a block is configured to use <em>"the menu selected by the page"</em>, the block will be generated from the first "available" menu that contains a link to the page.
sv: Om ett block är konfigurerat att använda <em>"menyn vald av sidan"</em>, kommer blocket att genereras från den första "tillgängliga" menyn som innehåller en länk till sidan.

en: Select from the @menu_name menu
sv: Välj från menyn @menu_name

en: The above list will <em>not</em> affect menu blocks that are configured to use a specific menu.
sv: Listan ovan kommer <em>inte</em> att påverka menyblock som är konfigurerade för att använda en angiven meny.

en: Use the <a href="!url">add menu block page</a> to create a customizable menu block. You will then be able to configure your menu block before adding it.
sv: Använd <a href="!url">lägg till menyblock</a> för att skapa ett anpassningsbart menyblock. Du kommer då att kunna konfigurera ditt menyblock innan det skapas.

en: To learn more about configuring menu blocks, see <a href="!url">menu block’s detailed help</a>.
sv: Om du vill veta mer om hur du konfigurerar ett menyblock, se <a href="!url">detaljerad hjälp för menyblock</a>.

en: To add new menu blocks, use the "<a href="!add-url">Add menu block</a>" tab (or button) on the <a href="!block-url">administer blocks page</a>. You will then be able to configure your menu block before adding it.
sv: För att lägga till nya menyblock, använd fliken "<a href="!add-url">Lägg till menyblock</a> " (eller knappen) på sidan <a href="!block-url">Administration av block</ a>. Du kommer då att kunna konfigurera ditt menyblock innan det skapas.

en: For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level. If this option is checked, the block title will be a link to that menu item.
sv: För menyträd som börjar med nivå 2 eller djupare kommer blocktiteln att vara titeln för det ovanliggande menyvalet i den angivna nivån. Om det här alternativet är markerat kommer blocktiteln vara en länk till den menyn.

en: To help identify the block on the administer blocks page, you can specify a unique title to be used on that page. If blank, the regular title will be used.
sv: För att identifiera block på sidan administration av block kan du ange en unik titel som skall användas på den sidan. Om fältet lämnas tomt kommer den vanliga titeln att användas.

en: All children of this menu will be expanded.
sv: Alla underliggande menyalternativ kommer att fällas ut.

en: Themers should be aware of the myriad of classes, templates and theme functions available to them. See the <a href="!url">online documentation</a> or the README.txt file for detailed information about each of them.
sv: Temautvecklares bör vara medvetna om den myriad av klasser, mallar och temafunktioner som finns tillgängliga för dem. Se <a href="!url">dokumentationen online</a> eller README.txt för mer information om var och en.

en: In addition, Menu block implements HOOK_get_menus() and HOOK_menu_block_tree_alter(). See menu_block.api.php for documentation.
sv: Dessutom implementerar Menyblock HOOK_get_menus() och HOOK_menu_block_tree_alter(). Se menu_block.api.php för dokumentation.

en: the menu selected by the page
sv: menyn vald av sidan

en: Configure menu block.
sv: Konfigurera menyblock.

en: Menu tree
sv: Menyträd

en: A configurable tree provided by Menu block.
sv: Ett konfigurerbart träd tillhandahållet av Menyblock.

en: %menu menu tree
sv: %menu menyträd

en: menu tree of %menu
sv: menyträd av %menu

en: Parent item:
sv: Ovanliggande menyval:

en: <em>The menu selected by the page</em> can be customized on the <a href="!url">Menu block settings page</a>.
sv: <em>Menyn som väljs av sidan</em> kan anpassas på sidan <a href="!url">Inställningar för menyblock</a>.

en: Rule configurations by category
sv: Regelkonfiguration per kategori

en: Select by vocabulary id
sv: Välj efter vokabulärs ID

en: Optional: Enter the vocabulary id (<em>not the vocabulary name</em>) that should be loaded. If this field is used, the "Select a vocabulary" field will be ignored.
sv: Valfritt: Skriv in vokabulärets ID (<em>inte namnet</em> som skall laddas. Om det här fältet används så kommer fältet "Välj vokabulär" att ignoreras.

en: Edit component: @name
sv: Redigera komponent: @name

en: Northern Marianas Islands
sv: Nordmarianerna

en: Production (Minified)
sv: Produktion (Minimerad)

en: Development (Uncompressed Code)
sv: Utveckling (Okomprimerad kod)

en: Is not empty (NOT NULL)
sv: Är inte tom (NOT NULL)

en: Automatic live preview
sv: Automatisk förhandsgranskning

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
sv: Denna vy är skapad för version @import_version av Views, men du har enbart @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
sv: Trasig hanterare: @table > @field

en: Disable automatic live preview
sv: Inaktivera automatisk förhandsgranskning

en: Don't automatically update the preview. This can speed up the editing of views a bit.'
sv: Uppdatera inte förhandsgranskningen automatiskt. Detta kan påskynda en del av redigeringen.

en: The aliased path to this node.
sv: Sökvägsaliaset för denna nod.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
sv: Visning %display har angivit node/% som sökväg. Detta kommer inte att producera vad du vill. Om du vill ha flera versioner av nodvisningen, använda modulen Panels.

en: Get all nodes tagged with a term.
sv: Erhåll alla noder märkta med en term.

en: The related terms of the term. This can produce duplicate entries if there is more than one related term.
sv: Relaterade termer för termen. Detta kan skapa dubbla inlägg om det finns fler än en relaterad term.

en: Related term
sv: Relaterad term

en: A related term of the term.
sv: En relaterad term för termen.

en: Taxonomy Term ID from URL
sv: ID för taxonomiterm från URL

en: Translate link
sv: Översättningslänk

en: Provide a simple link to translate the node.
sv: Tillhandahåll en enkel länk för att översätta noden.

en: Authmap ID
sv: ID för Authmap

en: The Authmap ID.
sv: ID-numret för Authmap.

en: Authentication name
sv: Namn för autentisering

en: The unique authentication name.
sv: Det unika namnet för verifiering.

en: The name of the module managing the authentication entry.
sv: Namnet på den modul som hanterar verifieringen.

en: Use absolute link (begins with "http://")
sv: Använd absolut länk (börjar med "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
sv: Om du vill använda detta som i "mata ut detta fält som en länk" i "sökväg för länk", så måste du aktivera detta alternativ.

en: Link this field to its node revision
sv: Länka detta fält till dess nodversion

en: Output machine name
sv: Mata ut maskinläsbart namn

en: Display field as the node type machine name.
sv: Visa fält som nodtypens maskinläsbara namn.

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
sv: Använd Drupals sökväg för taxonomiterm för att skapa länkstigar

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
sv: Om vald så kommer länkar i länkstigen att skapas genom Drupals standardmetod istället för Views anpassade metod. Detta är användbart om du använder moduler såsom Taxonomy Redirect för att ändra dina länkar för taxonomitermer.

en: Load default argument from term page
sv: Ladda förvalt argument från termsida

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
sv: Ändra namn för CSS-klass som kommer att läggas till denna visning.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
sv: Namnen på CSS-klasser kommer att läggas till vyn. Detta gör det möjligt för dig att använda specifik CSS-kod för varje vy. Du kan ange flera klasser separerade med mellanslag.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
sv: CSS-klasser får endast bestå av alfanumeriska tecken eller streck.

en: Choose text
sv: Välj text

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
sv: Texten som kommer att visas som det valda alternativet i snabbvalsmenyn.

en: Term edit link
sv: Redigeringslänk för term

en: Provide a simple link to edit the term.
sv: Tillhandahåll en vanlig länk för att redigera termen.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
sv: Ange mellan vilka värden som användaren kan välja vid fastställandet av poster per sida. Åtskilda med kommatecken.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
sv: Om markerad, kan användaren bestämma hur många inlägg som skall hoppas över i början.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
sv: Var vänlig ange en lista med numeriska heltalsvärden åtskilda med kommatecken, till exempel: 10, 20, 50, 100

en: Pause On Click
sv: Pausa vid klick

en: No tokens available.
sv: Inga ersättningstecken tillgängliga.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
sv: Klicka på ett ersättningstecken för att infoga det i det fält du senaste klickade på.

en: List of the currently available tokens on this site
sv: Lista på de nuvarande tillgängliga ersättningstecknen på denna webbplats

en: Insert this token into your form
sv: Infoga detta ersättningstecken i ditt formulär

en: First click a text field to insert your tokens into.
sv: Klicka först på ett textfält att infoga dina ersättningstecken i.

en: Choose jQuery compression level
sv: Välj kompressionsnivå för jQuery

en: View my account
sv: Visa mitt konto

en: Edit my account
sv: Redigera mitt konto

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
sv: Den valda filen %filename kan inte laddas upp. Endast filer med följande ändelser är tillåtna: %extensions.

en: Default (Mbps or Kbps)
sv: Förvalt (Mbps eller Kbps)

en: Raw numberic value
sv: Obearbetat siffervärde

en: Default (kHz)
sv: Förvalt (kHz)

en: Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
sv: Ändras storleken på bilder vid uppladdning kan det orsaka förlust av <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> i bilden.

en: View reference in new window
sv: Visa referens i ett nytt fönster

en: Edit reference
sv: Redigera referens

en: Extra node reference widget features
sv: Extra funktioner för gränssnittskomponent av typen nodreferens

en: View in new window...
sv: Visa i ett nytt fönster...

en: View in new window... [disabled]
sv: Visa i ett nytt fönster... [inaktiverad]

en: Edit reference...
sv: Redigera referens...

en: Edit reference... [disabled]
sv: Redigera referens... [inaktiverad]

en: CTools PHP requirements
sv: Krav för CTools PHP

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
sv: CTools kräver vissa funktioner som endast är tillgängliga i PHP 5.2.0 eller högre.

en: Panels: saved display "%title" with display id %did
sv: Paneler: sparade visning "%title" med visnings-ID %did

en: The input format for the (un)scheduling time/date. See the date() function for formatting options: http://www.php.net/manual/en/function.date.php (only the following format characters are supported (don't use 'G', 'a' or 'A' with Date Popup): djmnyYhHgGisaA)
sv: Inmatningsformat för tid och datum vid publicering och avpublicering. För formateringshjälp se date()-funktionens dokumentation på http://www.php.net/manual/en/function.date.php (endast följande format stöds: djmnyYhHgGisaA).

en: Scheduled for publishing
sv: Schemalagd för publicering

en: Scheduled for unpublishing
sv: Schemalagd för avpublicering

en: Not scheduled
sv: Ej schemalagd

en: Comment creation
sv: Kommentar skapad

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
sv: Ofiltrerat namn på översta taxonomitermen.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
sv: Ofiltrerat namn på översta termens vokabulär.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
sv: Den ofiltrerade menysökvägen (vilket avspeglas i länkstigen), ej innehållande "Hem" eller [menu]. Åtskilda med /.

en: The current
sv: Den nuvarande

en: raw user input
sv: obearbetad inmatning från användare

en: Warning: Token value contains raw user input.
sv: Varning: Värde för ersättningstecken innehåller obearbetad inmatning från användare.

en: !description year (four digit)
sv: !description år (fyra siffror)

en: !description year (two digit)
sv: !description år (två siffror)

en: !description month (full word)
sv: !description månad (hela namnet)

en: !description month (abbreviated)
sv: !description månad (förkortat)

en: !description month (two digits with leading zeros)
sv: !description månad (två siffror med inledande nollor)

en: !description month (one or two digits without leading zeros)
sv: !description månad (en eller två siffror utan inledande nollor)

en: !description week (two digits with leading zeros)
sv: !description vecka (två siffror med inledande nollor)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
sv: !description datum (numerisk representation av veckodagen)

en: !description day (full word)
sv: !description dag (hela namnet)

en: !description day (abbreviation)
sv: !description dag (förkortning)

en: !description day (two digits with leading zeros)
sv: !description dag (två siffror med inledande nollor)

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
sv: !description dag (en eller två siffror utan inledande nollor)

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item.
sv: Den ofiltrerade text som används i menyn som länktext för denna post.

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
sv: Om markerad, kommer URL-fältet att verifieras som en giltig URL under bekräftningen.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
sv: Om ikryssad så kommer fältet URL att vara frivilligt och skickas enbart en titel så accepteras det. Om URL:en utelämnas så kommer titeln att visas som ren text.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
sv: Vid utmatning så kommer denna länk att ha detta klassattribut. Används flera klasser skall de separeras med mellanslag.

en: Link 'title' Attribute
sv: Länkattribut "title"

en: When output, links will use this "title" attribute (when different from the link text). Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
sv: Vid utmatning så kommer länkar använda detta attribut för "titel" (om annan än länktexten). Läs <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> för likheter med länkar. Värden för ersättningstecken kommer att evalueras.

en: Title, as plain text
sv: Titel, som ren text

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
sv: Ange den storleksgräns som gäller för varje fil separat. Ange ett värde som "512" (bytes), "80K" (kilobytes) eller "50M" (megabytes) för att begränsa den tillåtna filstorleken. Om du lämnar detta fält tomt kommer storleken bara att begränsas av PHP:s maximala inläggs- och filuppladdningsstorlekar (nuvarande begränsning <strong>%limit</strong>).

en: Total filesize for %title, %tsize, exceeds field settings of %msize.
sv: Total filstorlek för %title, %tsize, överskrider fältets inställningar på %msize.

en: The file field %field has been updated with new settings.
sv: Filfältet %field har uppdaterats med nya inställningar.

en: File Video width
sv: Bredd på videofil

en: File Video height
sv: Höjd på videofil

en: File Duration
sv: Längd på fil

en: File Audio Format path
sv: Sökväg till ljudfilens format

en: File Audio sample rate
sv: Samplingsfrekvens för ljudfilen

en: File Audio channel mode (stereo, mono)
sv: Kanalläge för ljudfil (stereo, mono)

en: File Audio bitrate
sv: Bithastighet för ljudfil

en: File Audio bitrate mode (cbr, vbr, abr...)
sv: Typvärde för ljudfilens bithastighet (cbr, vbr, abr...)

en: File ID3 @tag tag
sv: ID3 för fil med etikett @tag

en: ID3 tags
sv: ID3-etiketter

en: ID3 tag
sv: ID3-etikett

en: Select the tag to be rendered. If needing multiple tags, add another ID3 tags field.
sv: Välj etikett som skall genereras. Lägg till ytterligare ett fält för ID3-etiketter om det behövs flera etiketter.

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
sv: Hanteraren @handler försökte lägga till ytterligare fält @identifier, men @table kunde inte läggas till!

en: Fill up single line
sv: Fyll upp i en rad

en: @mime icon
sv: Ikon  @mime

en: Content module must be enabled before ImageField can be updated.
sv: Modulen Content måste vara aktiverad innan ImageField kan uppdateras.

en: Custom ruleset
sv: Anpassad regeluppsättning

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
sv: Anpassade regeluppsättningar är kombinationer av insticksprogram som du kan använda för åtkomstkontroll, urvalskriterier och synlighet av paneler.

en: There are no custom rulesets.
sv: Det finns ingen anpassad regeluppsättning.

en: Manage custom rulesets
sv: Hantera anpassade regeluppsättningar

en: Custom rulesets
sv: Anpassade regeluppsättningar

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
sv: Skapa anpassade, exporteringsbara och återanvändningsbara regeluppsättningar för åtkomst åt applikationer såsom modulen Panels.

en: ruleset
sv: regeluppsättning

en: Ruleset
sv: Regeluppsättning

en: rulesets
sv: regeluppsättningar

en: Rulesets
sv: Regeluppsättningar

en: Custom content
sv: Anpassat innehåll

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
sv: Anpassat innehåll i rutor är grundläggande HTML som du skriver in, vilket kan återanvändas i alla dina rutor.

en: There are no custom content panes.
sv: Det finns inga anpassade innehållsrutor.

en: Manage custom content
sv: Hantera anpassat innehåll

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
sv: Skapa anpassade, exporteringsbara och återanvändningsbara innehållsrutor för applikationer såsom modulen Panels.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
sv: Definitionen av plugin för @plugin använder %schema, men den har inget exportområde.

en: Clone @plugin %title
sv: Klona @plugin %title

en: Export @plugin %title
sv: Exportera @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
sv: Är du säker på att du vill återställa %title?

en: %title has been created.
sv: %title har skapats.

en: %title could not be created.
sv: %title kunde inte skapas.

en: %title has been updated.
sv: %title har uppdaterats.

en: %title could not be updated.
sv: %title kunde inte uppdateras.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
sv: Du kan importera en exporterad definition genom att klistra in det exporterade kodobjektet i fältet nedan.

en: @plugin %title was enabled.
sv: @plugin %title aktiverades.

en: @plugin %title was disabled.
sv: @plugin %title avaktiverades.

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
sv: Definitionen av export för @table saknar egenskapen "primärnyckel".

en: Enabled, name
sv: Aktiverad, namn

en: The unique ID for this @export.
sv: Det unika ID-numret för denna @export.

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
sv: ID för exporten får endast bestå av små bokstäver, understreck och siffror.

en: Configure rows
sv: Konfigurera rader

en: Row @number
sv: Rad @number

en: Row number
sv: Radnummer

en: Panels is enabled but CTools is out of date. All Panels modules are disabled until CTools is updated. See the status page for more information.
sv: Panels är aktiverat men CTools är för gammalt. Alla moduler i Panels är inaktiverade tills CTools har uppdaterats. Se statussidan för mer information.

en: Add new pane
sv: Lägg till ny panel

en: Row class
sv: Klass för rad

en: The unique ID of the author of the comment.
sv: Det unika ID-numret till författaren av kommentaren.

en: The title of the node the comment was posted to.
sv: Titeln på noden som kommentaren lades in på.

en: The login name of the author of the node.
sv: Inloggningsnamnet till författaren av noden.

en: The email address of the author of the node.
sv: E-postadressen till författaren av noden.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
sv: Förklaringen av den senaste ändringen gjord på noden.

en: Node modification
sv: Nod ändrad

en: User's registration
sv: Användarens registrering

en: User's last login
sv: Användarens senaste inloggning

en: The current date in the user's timezone.
sv: Det nuvarande datumet i användarens tidszon.

en: The URL of the account edit page.
sv: URL-en för kontots redigeringssidan.

en: The title of the current page.
sv: Titeln för aktuell sida.

en: The URL alias of the current page.
sv: URL-aliaset för aktuell sida.

en: The URL of the current page.
sv: URL:en för aktuell sida.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
sv: Sidnumret för aktuell sida vid visning av paginerad lista.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
sv: %element-title använder följande ogiltiga ersättningstecken: @invalid-tokens.

en: The unique ID of the node's menu link.
sv: Det unika ID-numret för nodens menylänk.

en: The unique ID of the node's menu link parent.
sv: Det unika ID-numret för noden översta menylänk.

en: End time
sv: Sluttid

en: Ignore case
sv: Ignorera skiftläge

en: - Use default -
sv: - Använd förvalt -

en: @token (defined by modules: @modules)
sv: @token (angivna av modulerna: @modules)

en: Duplicate tokens
sv: Dubletter av ersättningstecken

en: The following tokens are defined by multiple modules and may cause problems when performing token replacement.
sv: Följande ersättningstecken är definierade av flera moduler och kan orsaka problem vid utförande av ersättningstecken.

en: Modal Login (default style)
sv: Modal inloggning (förvald stil)

en: Modal Login (custom style)
sv: Modal inloggning (anpassad stil)

en: Wizard (no modal)
sv: Guide (utan modal)

en: Wizard (default modal)
sv: Guide (förvald modal)

en: Pick an animal
sv: Välj ett djur

en: Wizard (custom modal)
sv: Guide (anpassad modal)

en: Replace text with "hello world"
sv: Ersätt texten med "hello world"

en: Sample Content
sv: Exempel innehåll

en: Delete this row
sv: Ta bort denna rad

en: remain here
sv: stanna här

en: Go to your account
sv: Gå till ditt konto

en: your account
sv: ditt konto

en: Login Success
sv: Inloggning lyckades

en: Choose animal
sv: Välj djur

en: Configure animal
sv: Konfigurera djur

en: Sheep
sv: Får

en: Lizard
sv: Ödla

en: Raptor
sv: Rovfågel

en: Venomous
sv: Giftig

en: non-venomous
sv: inte giftig

en: venomous
sv: giftig

en: Eagle
sv: Örn

en: Hawk
sv: Hök

en: Owl
sv: Uggla

en: Buzzard
sv: Vråk

en: Domesticated
sv: Vilda

en: wild
sv: vilda

en: domesticated
sv: tama

en: Animal
sv: Djur

en: ImageMagick reported error code !code.
sv: ImageMagick rapporterade  felkod !code.

en: ImageMagick reported error code !code.
    Message:
    !error
sv: ImageMagick rapporterade  felkod !code.
    Meddelande:
    !error

en: The installed version of PHP GD does not support image rotations. It was probably compiled using the official GD libraries from <a href="http://www.libgd.org">http://www.libgd.org</a> instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://www.php.net/manual/en/image.setup.php">PHP Manual</a> for more information. A slower implementation of imagerotate() written in PHP will used in the interim.
sv: Den installerade versionen av PHP GD stöder inte rotering av bilder. Versionen kompilerades förmodligen från de officiella GD-biblioteken från <a href="http://www.libgd.org">http://www.libgd.org</a> istället för GD-biblioteket som följer med PHP. Du bör rekompilera PHP --with-gd med det medföljande GD-biblioteket. Se <a href="http://www.php.net/manual/en/image.setup.php">PHP:s manual</a> för mer information. En långsammare implementering av imagerotate() skriven i PHP kommer att användas tills vidare.

en: The installed version of PHP GD does not support image filtering(desaturate, blur, negate, etc). It was probably compiled using the official GD libraries from <a href="http://www.libgd.org">http://www.libgd.org</a> instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://www.php.net/manual/en/image.setup.php">PHP Manual</a> for more information. A slower implementation of imagefilter() written in PHP will be used in the interim.
sv: Den installerade versionen av PHP GD stöder inte bildfilter (minska färgmättnad, oskärpa, invertera, etc.). Versionen kompilerades förmodligen från de officiella GD-biblioteken från <a href="http://www.libgd.org">http://www.libgd.org</a> istället för GD-biblioteket som följer med PHP. Du bör rekompilera PHP --with-gd med det medföljande GD-biblioteket. Se <a href="http://www.php.net/manual/en/image.setup.php">PHP:s manual</a> för mer information. En långsammare implementering av imagefilter() skriven i PHP kommer att användas tills vidare.

en: Webform: !title
sv: Webformulär: !title

en: Form only
sv: Endast formulär

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
sv: Visningsläget bestämmer hur mycket av webbforumlär som skall synas inom blocket.

en: Send e-mail as HTML
sv: Skicka e-post som HTML

en: Redirection location
sv: Plats för omdirigering

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
sv: Välj vart användaren skall omdirigeras när formuläret skickats in.

en: Confirmation page
sv: Sida för bekräftelse

en: No redirect (reload current page)
sv: Ingen omdirigering (ladda om aktuell sida)

en: If enabled this webform will be available as a block.
sv: Om aktiverad kommer detta webbformulär finnas tillgängligt som ett block.

en: Select keys
sv: Välj nycklar

en: Full, human-readable options (values)
sv: Fullständig, läsbara alternativ (värden)

en: Short, raw options (keys)
sv: Förkortad, obearbetad (nycklar)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
sv: Välj vilken av alternativen som ska visas från paren nyckel|värde.

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
sv: Sökvägen för den primära filen för denna post, relativ till Drupals grundsökväg. Till exempel modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
sv: Namnet på posten. Till exempel nod.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
sv: Typen av posten, antingen modul, tema eller theme_engine.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
sv: Boolesk indikator som anger huruvida denna post är aktiverad eller ej.

en: Schema version
sv: Version av databasschema

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
sv: Modulens versionsnummer för databasschemat. -1 om modulen inte är installerad (dess tabeller existerar inte). 0 eller den största N av modulens funktion hook_update_N ()  som antingen har körts eller fanns när modulen installerades för första gången.

en: Display a checkbox where users may choose if a file should be shown when viewing the content. Most formatters other than <em>Generic file</em> do not support this option.
sv: Visa en kryssruta där användare kan välja om en fil skall synas när innehållet visas. De flesta formaterarna förutom <em>Allmän fil</em> stödjer inte detta alternativ.

en: Display a text field where users may enter a description about the uploaded file. The description text is used when using the <em>Generic file</em> formatter to link to the file, the file name will be used otherwise. Most other formatters do not use the description field on output.
sv: Visa ett textfält där användare kan mata in en beskrivning om den uppladdade filen. Beskrivningen används när formateraren <em>Allmän fil</em> används för att länka till denna fil, annars kommer filnamnet att användas. De flesta formaterarna använder inte detta beskrivningsfält vid utmatning.

en: Can be used to display specific alt, title, or description information. May cause duplicate rows if grouping fields.
sv: Kan användas för att visa en specifik alternativ titel eller beskrivande information. Kan orsaka dubbla rader om grupperande fält användas.

en: Allowed extensions: %ext
sv: Tillåtna filändelser: %ext

en: Maximum file size: %size
sv: Största filstorlek: %size

en: ID3 tags include embedded information such as artist, album, year, genre and other information.
sv: ID3-etiketter innehåller inbäddad information såsom artist, album, år, genre och övrig information.

en: Auto resize
sv: Ändra storlek automatiskt

en: Asc
sv: Stigande

en: Node-Nid
sv: Nod-NID

en: Example field
sv: Exempelfält

en: Some examüple content that references a user
sv: Några exempel på innehåll som refererar till en användare

en: - Basic validation -
sv: - Grundläggande validering -

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view. Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming, or when you want to use this field as a token in other fields.
sv: Kryssa i rutan för att inte visa det här fältet, men ändå ladda det i vyn. Använd det här alternativet för att inte visa ett grupperingsfält i varje post, eller vid mer avancerade temahantering, eller om du vill göra det tillgängligt som ersättningstecken i andra fält

en: HTML element
sv: HTML-element

en: Most styles provide wrappers for fields. If the chosen style supports wrappers, wrap the field in this HTML element. The default will usually be either DIV or SPAN.
sv: De flesta stilar tillhandahåller omslutningar för fält. Omslut fältet i detta HTML-element om den valda stilen stödjer omslutningar. Den förvalda kommer vanligtvis vara antingen DIV eller SPAN.

en: The class to provide on the wrapper element. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field".
sv: Klassen att tillhandahålla för det omslutande elementet. Du kan ange data från denna vy från "Ersättningsmönster" som används i "Skriv om det här fältets utmatning".

en: Label HTML element
sv: Etikett för HTML-element

en: What HTML Element type to use to wrap the label.
sv: Vilket typ av HTML-element vill du använda för att omsluta etiketten.

en: Label class
sv: Class för etikett

en: The class to provide on the label wrapper element.
sv: Klassen att tillhandahålla för det omslutande etikettselementet.

en: Place a colon after the label
sv: Sätt ett kolon efter etiketten

en: If the label is to be inline with the value, place a colon between them. Not valid for styles such as table where the label is not placed with the value.
sv: Om etiketten skall placeras i linje med värdet, skriv då ett kolon mellan dem. Gäller ej stilar så som till exempel tabell där etiketter inte visas tillsammans med värdet.

en: Wrapper HTML element
sv: Omslutande HTML-element

en: What HTML Element type to use to wrap the field (and the label). This is not supported by some styles such as tables.
sv: Vilken typ av HTML-element att använda för omsluta fältet (och etiketten). Detta stöds inte av några stilar såsom tabeller.

en: Wrapper class
sv: Omslutande klass

en: The class to provide on the wrapper element.
sv: Klassen att tillhandahålla för det omslutande elementet.

en: Add default classes
sv: Lägg till förvalda klasser

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
sv: Använd förvalda klasser för Views för att identifiera fältet, fältetiketten och fältinnehåll.

en: Rewriting
sv: Omskrivning

en: Use absolute path
sv: Använd absolut sökväg

en: Rel Text
sv: Text för relaterat attribut

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
sv: Innefatta relaterat attribut för användning i Lightbox2 eller andra JavaScriptverktyg.

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters %5B and %5D please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
sv: <p>Följande ersättningstecken finns tillgängliga för detta fält. Observera att på grund av ordningen av generering, kan du inte använda fält som kommer efter detta fält. Ordna om dina fält om du behöver ett fält som inte visas här.
    Om du vill ha tecknen %5B och %5D, använd då HTML-koderna "%5B" eller "%5D" annars kommer de att ersättas med tomt utrymme.</p>

en: Preserve certain tags
sv: Bevara vissa taggar

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
sv: Lista taggarna som behöver bevaras under avkortningsprocessen. Exempel: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; vilket kommer att bevara alla p- och br-element

en: Empty field behavior
sv: Beteende för tomt fält

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You my assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
sv: Ange matematiska uttryck såsom 2 + 2 eller sqrt(5). Du kan tilldela variabler och skapa matematiska funktioner och utvärdera dem. Använd ";" för att separera dessa. Till exempel: f(x) = x + 2; f(2).

en: Format plural
sv: Pluralsformat

en: If checked, special handling will be used for plurality.
sv: Om markerad kommer särskild hantering användas för pluralsform.

en: Singular form
sv: Singularform

en: Text to use for the singular form.
sv: Text som används för singularformen.

en: Plural form
sv: Pluralform

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
sv: Text som används för pluralformen, @count kommer ersättas med värdet.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
sv: En förskjutning från den nuvarande tiden såsom "!example1" eller "!example2"

en: View name must be alphanumeric or underscores only, but cannot be numeric.
sv: Vynamnet får enbart vara alfanumeriskt eller understreck, men kan inte vara numeriskt.

en: Update and override
sv: Uppdatera och åsidosätt

en: Clone display
sv: Klona visning

en: You can use a more descriptive name for this view here. Spaces are allowed
sv: Du kan här använda ett mer beskrivande namn för denna vy. Mellanslag är tillåtna

en: Translation method
sv: Översättningsmetod

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
sv: Välj en översättningsmetod att använda för Views data såsom sidhuvud, sidfot och tom text.

en: Administrative Title
sv: Administrativ titel

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
sv: Den här titel kommer att visas på visningens redigeringssida istället för den förvalda. Det här kan vara användbart om du har samma alternativ flera gånger.

en: Do not pass admin strings for translation.
sv: Skicka inte administratörssträngar till översättning.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
sv: Används Drupals kärnfunktion t(). Rekommenderas inte eftersom det inte stödjer uppdateringar på nuvarande strängar.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
sv: Om du behöver översätta etiketter i Views till andra språk, överväg att installera paketet <a href="!path">Internationalization</a> för Views översättningsmodul.

en: Feed Item ID
sv: ID för innehållsflödets post

en: The unique ID of the aggregator item.
sv: Det unika ID-numret för innehållsflödets post.

en: The guid of the original imported item.
sv: GUID för den ursprungliga importerade posten.

en: Get the actual node from a node revision.
sv: Erhåll den aktuella noden från en nodversion.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
sv: Några roller saknar behörighet för att komma åt innehåll, men visning %display har ingen åtkomstkontroll.

en: The extension of the file.
sv: Filändelse för filen.

en: The user, who uploaded the file.
sv: Användaren, som laddade upp filen.

en: Math expression
sv: Matematiskt uttryck

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
sv: Utvärderar ett matematiskt uttryck och visar det.

en: Use destination
sv: Använd mål

en: Add destination to the link
sv: Lägg till mål till länken

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
sv: Visa kommentarslänken i det formulär som används på vanliga förhandsvisningar av noder, istället för det fullständiga nodformuläret.

en: Display error message
sv: Visa felmeddelande

en: The url of the attached file.
sv: URL:en för den bifogade filen.

en: No comment
sv: Ingen kommentar

en: Comment or document this display.
sv: Kommentera eller dokumentera denna visning.

en: Display status
sv: Status för visning

en: Define if this display is or is not enabled.
sv: Ange om denna visning är aktiverad eller ej.

en: Query settings
sv: Inställningar för databasfråga

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
sv: Tillåt att ställa in några utökade inställningar för insticksprogrammet att köra databasfråga

en: The name and the description of this display
sv: Namnet och beskrivningen för denna visning

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
sv: Det här namnet kommer att synas enbart i det administrativa gränssnittet för vyn.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
sv: Det här beskrivningen kommer att synas enbart i det administrativa gränssnittet för vyn.

en: This display's comments
sv: Kommentarer för den här visningen

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
sv: Detta värde kommer att synas och användas endast inom Views UI och kan användas för att dokumentera denna visning. Du kan använda detta för att tillhandahålla anteckningar för andra eller framtida utvecklare av din webbplats om hur eller varför denna visning är konfigurerad.

en: Status of this display
sv: Status för den här visningen

en: Enable display
sv: Aktivera visning

en: If unchecked, this display will not be available in the site.
sv: Om ej markerad, kommer inte denna visning att finnas tillgänglig i webbplatsen.

en: Query options
sv: Alternativ för databasfråga

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
sv: Namn för visning får enbart bestå av bokstäver, siffror eller understreck.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
sv: Skall denna visning ärva sina paginerade värden från den ovanliggande visningen som den är bifogad till?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
sv: Skall denna visning generera de paginerade värdena? Detta är enbart meningsfullt om en paginerare ärvs.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
sv: Text att visa istället för resultat tills användaren väljer och tillämpar ett exponerat filter.

en: Include all items option
sv: Inkludera alla valalternativ

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
sv: Om valt, kommer en extra post att inkluderas till poster per sida att visa alla poster

en: All items label
sv: Etikett för alla poster

en: Which label will be used to display all items
sv: Vilken etikett kommer att användas för att visa alla poster

en: The number of items to display per page.
sv: Antalet poster att visa per sida.

en: Disable SQL rewriting
sv: Inaktivera omskrivning av SQL

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_db_rewrite_sql().
sv: Inaktivering av omskrivning av SQL kommer att inaktivera kontroll av node_access såväl som andra moduler som implementerar hook_db_rewrite_sql().

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
sv: VARNING: Inaktivering av omskrivning av SQL innebär att säkerhet för nodåtkomst är inaktiverad. Detta kan tillåta använda att se data som de inte skulle kunna se om din vy är felaktigt konfigurerad. Var vänlig använd detta alternativ enbart om du förstår och godtar denna säkerhetsrisk.

en: The class to provide on each row.
sv: Klassen att tillhandahålla på varje rad.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
sv: Du kan använda ersättningstecken för fält enligt "Ersättningsmönster" som används i "Skriv om utmatningen för detta fält" för alla fält.

en: Table summary
sv: Sammanfattning för tabell

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
sv: Detta värde kommer att visas som HTML-attribut för sammanfattning av tabell. Ange detta för bättre åtkomst till din webbplats.

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
sv: Om markerat, kommer den nuvarande sökvägen att visas som det förvalda alternativet i snabbmenyn, om det finns tillgängligt.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
sv: Klassen att tillhandahålla för omsvepningen, utanför listan.

en: List class
sv: Klass för lista

en: The class to provide on the list element itself.
sv: Klassen att tillhandahålla för själva listelementet.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
sv: Ange bassökvägen för länkar i denna sammanfattande vy, till exempel http://exempel.se/<strong>sökväg_till_din_vy/arkiv</strong>. Ta inte med inledande och avslutande snedstreck. Om detta värde är tomt kommer Views att använda den första funna sökvägen som grundsökväg i sidvisningar, eller / om ingen sökväg kan hittas.

en: If checked, the current argument setting will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
sv: Om markerad, kommer den nuvarande inställningen för argumentet att visas som det förvalda alternativet i snabbmenyn, om det finns tillgängligt.

en: Text formats enabled for rich-text editing
sv: Textformat aktiverade för redigering av Rich-Text

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
sv[0]: %element-title får inte innehålla mindre än ett ersättningstecken.
sv[1]: %element-title måste innehålla åtminstone @count ersättningstecken.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
sv[0]: %element-title måste innehålla som mest ett ersättningstecken.
sv[1]: %element-title måste innehålla som mest @count ersättningstecken.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
sv: Skriv in en maskinläsbar nyckel för detta formulärelement. Får bara innehålla alfanumeriska tecken, siffror och understreck. Denna nyckel kommer att användas som namnttribut för formulärelementet. Detta värde har ingen betydelse för hur data sparas, men kan vara till hjälp om man använder håller på med anpassade formulär.

en: Status of this form
sv: Status för detta formulär

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
sv: Att stänga ett formulär förhindrar att fler inskickningar görs av någon användare.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
sv: Rollen %authenticated avser alla inloggade användare, oavsett vilken roll de har tilldelats.

en: Allows version dependent and shared usage of external libraries.
sv: Tillåter versionsberoende och delade användning av externa bibliotek.

en: %time hence
sv: %time från nu

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
sv: Formulär sparat. Du kan återvända till detta formulär senare och fortsätta inmatningen.

en: Show "Save draft" button
sv: Visa knappen "Spara utkast"

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
sv: Låter användarna spara och slutföra formuläret vid ett senare tillfälle. Detta alternativ är endast tillgängligt för inloggade användare.

en: Skip default argument for view URL
sv: Hoppa över förvalt argument för vyns URL

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
sv: Välj huruvida att inkludera detta förvalda argument eller ej vid uppbyggnad av URL:en för denna vy. Att hoppa över förvalt argument är användbart till exempel när det gäller innehållsflöden.

en: Replace spaces with dashes
sv: Ersätt mellanslag med streck

en: External server URL
sv: URL för extern server

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
sv: Länkar till en extern server genom att använda en fullständig URL. Till exempel: "http://www.exempel.se" eller "www.exempel.se".

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
sv: Konvertera radbrytningstecken till HTML-taggar av typ &lt;br&gt;

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
sv: Om markerad, kommer alla radbrytningstecken (till exempel \n) konverteras till HTML-taggar av typ &lt;br&gt;.

en: Time hence
sv: Tid från nu

en: Time hence (with "hence" appended)
sv: Tid från nu (med "från nu" tillagt efter)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
sv: Hur skall den seriella datainformationen visas. Du kan välja en anpassad nyckel för array/object eller en print_r på den fullständiga utmatningen.

en: Full data (unserialized)
sv: Fullständig data (ej seriell)

en: Full data (serialized)
sv: Fullständig data (seriell)

en: A certain key
sv: En viss nyckel

en: Which key should be displayed
sv: Vilken nyckel skall visas

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
sv: Du måste ange en nyckel om du vill visa en nyckel från datainformationen.

en: How many different units to display in the string.
sv: Hur många olika enheter som skall visas i strängen.

en: The content to which the comment is a reply to.
sv: Innehållet som kommentaren är ett svar till.

en: The node ID.
sv: ID för noden.

en: User has a revision
sv: Användare har en version

en: All nodes where a certain user has a revision
sv: Alla noder där en viss användare har en version

en: Module/Theme/Theme engine
sv: Modul/Tema/Temamotor

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
sv: Modul/Tema/Temamotor in din kodbas.

en: Module/Theme/Theme engine filename
sv: Filnamn för Modul/Teman/Temamotor

en: Module/Theme/Theme engine name
sv: Namn för Modul/Teman/Temamotor

en: Terms on node
sv: Termer på en nod

en: Provide serialized data of the user
sv: Tillhandahåll seriell data för användaren

en: Native language
sv: Modersmål

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
sv: Om aktiverad, kommer modersmålets namn visas

en: Access operation to check
sv: Åtkomstfunktion att kontrollera

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
sv: Välj ett alternativt fält för förvald tabellsortering att använda när fältet för sökpoäng inte är tillgänglig.

en: Hide attachments in summary
sv: Dölj bilagor i sammanfattning

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
sv: Om du inaktiverar det här alternativet, kommer ett rutnät med bara en rad att ha samma antal tabellceller (<TD>) som objekt. Inaktivering kan orsaka problem med din CSS.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
sv: Som standard är tabellen dold för en tom vy. Med det här alternativet är det möjligt att visa en tom tabell med texten i den.

en: An icon corresponding to the file MIME type.
sv: En ikon som motsvarar filens MIME-typ.

en: The data column may contain only a few or none any of these data options. The name of the module that provides the data is shown in parentheses.
sv: Datakolumnen får bara innehålla ett par eller inget av dessa alternativ. Namnet på modulen som tillhandahåller informationen visas inom parentes.

en: Crop background
sv: Beskär bakgrund

en: Hex string specifying the background color to use when cropping images. If not provided, will use the default. Examples: "ABC", "ABCD", "AABBCC", "AABBCCDD".
sv: Hexadecimal sträng som anger bakgrundsfärgen att använda vid beskärning bilder. Om den inte anges, kommer den förvalda att användas. Exempel: "ABC", "ABCD", "AABBCC", "AABBCCDD".

en: Enable Interlacing
sv: Aktivera sammanflätning

en: Interlacing is a method of encoding a bitmap image such that a person who has partially received it sees a degraded copy of the entire image. When communicating over a slow communications link, this is often preferable to seeing a perfectly clear copy of one part of the image, as it helps the viewer decide more quickly whether to abort or continue the transmission.
sv: Sammanflätning är en metod att koda en bitmappsbild så att en person som delvis har fått den ser en sämre kopia av hela bilden. Vid kommunikation över en långsam kommunikationslänk, är detta ofta att föredra framför att se en klar och tydlig kopia av en del av bilden, eftersom det hjälper betraktaren att snabbare avgöra om att avbryta eller fortsätta överföringen.

en: ImageCache: Flush ALL presets for this node's filefield images
sv: ImageCache: Rensa ALLA förhandsinställningar för den här nodens filfältsbilder

en: ImageCache: Generate ALL presets for this node's filefield images
sv: ImageCache: Generera ALLA förhandsinställningar för den här nodens filfältsbilder

en: ImageCache: Generate configured preset(s) for this node's filefield images
sv: ImageCache: Generera konfigurerad förhandsinställning(ar) för den här nodens filfältsbilder

en: Select which imagecache presets will be effected
sv: Välj vilken förhandsinställning i ImageCache som skall påverkas

en: @type tokens
sv: Ersättningstecken för @type

en: global token
sv: globala ersättningstecken

en: The URL alias of the parent menu link of the node.
sv: URL-aliaset för den ovanliggande menylänken till noden.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary the taxonomy term belongs to.
sv: Det unika ID-numret för taxonomivokabulären som taxonomitermen hör till.

en: The name of the taxonomy vocabulary the taxonomy term belongs to.
sv: Namnet på taxonomivokabulären som taxonomitermen hör till.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary the taxonomy term belongs to.
sv: Den valfria beskrivningen på taxonomivokabulären som taxonomitermen hör till.

en: UNIX timestamp format
sv: I format UNIX tidsstämpel

en: !description date in 'small' format. (%date)
sv: !description datum i "kort" format. (%date)

en: !description in UNIX timestamp format (%date)
sv: !description i format UNIX tidsstämpel (%date)

en: !description in 'time-since' format. (%date)
sv: !description i format "tid sedan". (%date)

en: Enter a valid email address or use a token e-mail address such as %mail.
sv: Ange en giltig e-postadress eller använd en med ersättningstecken såsom %mail.

en: Label display
sv: Visningsetikett

en: Determines the placement of the component's label.
sv: Bestämmer placeringen av komponentens etikett.

en: Save component
sv: Spara komponent

en: View: @view
sv: Vy: @view

en: View: @view: @display
sv: Vy: @view: @display

en: The <a href="@jqueryui">jQuery UI</a> plugin is missing. <a href="@download">Download</a> and extract it into the <code>@directory</code> directory. Rename the extracted folder to <code>@library-folder</code>.
sv: Insticksmodulen <a href="@jqueryui">jQuery UI</a> saknas. <a href="@download">Ladda ned det</a> och packa upp till katalogen <code>@directory</code>. Döp om den uppackade katalogen till <code>@library-folder</code>.

en: Use replacement tokens from the first row
sv: Använd ersättningstecken från den första raden

en: Remove whitespace
sv: Tag bort blanksteg

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
sv: Om markerad kommer alla blanksteg i början och slutet av utmatningen att tas bort.

en: Hide rewriting if empty
sv: Dölj utmatning om tomt

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
sv: Visa inte omskrivet innehåll om detta fält är tomt.

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago", enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
sv: Om "Anpassad", se <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">PHP:s dokumentation</a> för datumformat. Om "Tid sedan", ange det antal av olika tidsenheter att visa, vilket som förvalt är 2.

en: Display extenders
sv: Visningsändelser

en: Select extensions of the views interface.
sv: Välj ändelser för vyns gränssnitt.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
sv: Säkerställ att min tabell anropade men databasfråga har ingen metod för ensure_table.

en: Empty display extender
sv: Tom visningsändelse

en: Raw value from URL
sv: Obehandlat värde från URL

en: The date of the most recent new content on the feed.
sv: Datumet för det senaste nya innehållet på flödet.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
sv: ID-numret för noden som kommentaren är ett svar till.

en: Path component
sv: Sökvägskomponent

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
sv: Numreringen startar från 1, till exempel på sidan admin/structure/types, är den tredje sökvägskomponenten "types".

en: Do not display more link unless there is more content
sv: Visa inte länk för "mer" såvida det inte finns mer innehåll

en: Display title may not be empty.
sv: Visningstitel får inte vara tomt.

en: Autosubmit
sv: Skicka in automatiskt

en: Automatically submit the form once an element is changed.
sv: Skicka in formuläret automatiskt när ett element är ändrat.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
sv: Dölj inskickningsknapp om JavaScript är aktiverat.

en: Provide default field wrapper elements
sv: Tillhandahåll förvalt element för fältinbäddning

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
sv: Radvisa fält kommer att visas bredvid varandra istället för en i taget. Observera att några fält kommer att ignorera detta om de är blockelement, särskilt blockfält och annan formaterad HTML.

en: Hide the "Go" button
sv: Dölj knappen för att "köra"

en: Show the empty text in the table
sv: Visa den tomma texten i tabellen

en: The entered date must be @start_date or later.
sv: Det valda datumet måste vara @start_date eller senare.

en: Private fields are shown only to users with results access.
sv: Privata fält visas bara för användare med behörighet att visa resultat.

en: Download range options
sv: Alternativ för nedladdningsomfång

en: All submissions
sv: Alla inlägg

en: Only new submissions since your last download
sv: Endast nya inlägg sedan din senaste nedladdningen

en: Only the latest
sv: Endast de senaste

en: All submissions starting from
sv: Alla inlägg med början från

en: Allow multiple arguments to work together
sv: Tillåt att flera argument fungerar tillsammans

en: Ignore case allows for doing database searches without case sensitivity. MySQL already works in lower-case mode, so MySQL users should leave this unchecked to improve performance.
sv: Ignorera skiftläge gör det möjligt för databassökningar utan skiftlägeskänslighet. MySQL arbetar redan med läget små bokstäver, så MySQL-användare bör lämna denna avmarkerad för att förbättra prestanda.

en: Provide text to display if this field returns no results. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
sv: Tillhandahåll text att visa om detta fält inte returnerar något resultat. Får innehålla HTML. Du kan ange data från denna vy enligt "Ersättningsmönster" i sektionen "Skriv om resultat" nedan.

en: Time span (past dates start with - )
sv: Tidsintervall (tidigare datum börjar med "-")

en: Limit operators
sv: Operander för begränsning

en: Restrict which operators will be available to select in the exposed operator form.
sv: Begränsa vilka operander som skall finnas tillgängliga att välja i det exponerade formuläret för operand.

en: Limit the exposed operators
sv: Begränsa de exponerade operanderna

en: Select which operators will be available to select in the exposed operator form. If none is selected, all the operators listed here will be used.
sv: Välj vilka operander som skall finnas tillgängliga i det exponerade formuläret för operand. Om ingen väljs kommer alla listade operander att användas.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
sv: Operanden är ogiltig på filter: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
sv: Inga giltiga värden funna på filter: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
sv: Värdet @value är inte en array för @operator på filter: @filter

en: Include NULL rows
sv: Inkludera rader med NULL

en: Treats NULL as zero (0).
sv: Behandlar NULL som noll (0).

en: Style plugin @plugin: @message
sv: Insticksprogram för stil @plugin: @message

en: Whether or not the comment is currently in the moderation queue.
sv: Huruvida kommentaren för närvarande är i modereringskön eller inte.

en: In the moderation queue
sv: I modereringskön

en: Whether or not the node is currently in the moderation queue.
sv: Huruvida noden för närvarande är i modereringskön eller inte.

en: Load default argument from node page, thats good for related taxonomy blocks
sv: Ladda förvalt argument från nodsida, vilket är bra för relaterade taxonomiblock

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
sv: Ange PHP.kod som returnerar SANT eller FALSKT. Ingen retur är det samma som FALSKT så se till att returnera något om du inte vill deklarera argumentet ogiltigt. Använd inte &lt;?php ?&gt;. Argumentet att validera kommer att vara "$argument" och vyn kommer att vara "$view". Du kan ändra argumentet genom att sätta "$handler->argument". Du kan ändra titeln som används för ersättningar för detta argument genom att sätta "$handler->validated_title".

en: Change whether or not to display attachments when displaying an argument summary.
sv: Ändra huruvida bilagor skall visas eller inte vid visning av en sammanfattning för argument.

en: This is machine name of the display. It should contain only letters, numbers, and underscores. This name must be unique.
sv: Detta är det maskinläsbara namnet för visningen. Det får bara innehålla bokstäver, siffror och understreck. Detta namn måste vara unikt.

en: Hide attachments when displaying argument summary
sv: Dölj bifogningar vid visning av sammanfattning för argument

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
sv: Om ej markerat kommer fält som inte är konfigurerade för att anpassa sina HTML-element inte att få några inbäddningar över huvud taget för sitt fält, etikett och fält + etikett. Du kan använda detta för att snabbt minska mängden uppmärkning som vyn tillhandahåller som standard, på bekostnad av att det blir svårare att tillämpa CSS.

en: Select the current argument
sv: Välj det aktuella argumentet

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory (place a &lt;?php at the top of the file so the webserver knows that it is PHP code)
sv: Placera detta i @module.module i din katalog modules/@module (sätt in en &lt;?php längst upp i filen så webbservern vet att det är PHP-kod)

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory (place a &lt;?php at the top of the file so the webserver knows that it is PHP code)
sv: Placera detta i @module.views_default.inc i din katalog modules/@module eller katalogen modules/@module/includes (sätt in en &lt;?php längst upp i filen så webbservern vet att det är PHP-kod)

en: Link to user's its profile
sv: Länka till användarens profil

en: Link the user picture to the user's profile
sv: Länka användarens bild till användarens profil

en: Specify which display or custom url this display will link to.
sv: Ange vilken visning eller anpassad URL som den skall länka till.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above. You can override the url at the link display setting.
sv: Detta lägger till en länk "mer" längst ned på denna vy som länkar till sidvisningen. Om du har mer än en sidvisning pekar länken till visningen angiven i "Visningslänk" ovan. Du kan åsidosätta URL:en på inställningen för visningslänk.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
sv: <p>Följande ersättningstecken finns tillgängliga för denna länk.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
sv: En sökväg i Drupal eller extern URL som länken "mer" kommer att peka mot. Observera att detta kommer åsidosätta inställningen för visningslänk ovan.

en: The @function() function called token replacement with an array rather than a string for $text
sv: Funktionen @function() anropade ersättningstecken med en array istället för en sträng för $text

en: Total submissions limit
sv: Begränsning för totalt antal inskickningar

en: Limit the total number of allowed submissions.
sv: Begränsa det totala antalet tillåtna inskickningar.

en: Per user submission limit
sv: Inskickningsbegränsning per användare

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
sv: Text att sätta in som "titel" som de flesta webbläsare visar som en hjälptext när man för musmarkören över länken.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
sv: Aktivera för att dölja detta fält om det är tomt. Observera att fältetikettet eller omskriven utmatning fortfarande kan visas. Kontrollera inställningarna för stil eller radstil för att dölja etiketter för tomma fält. Kryssa för Dölj utmatning om tomt för att dölja omskrivet innehåll.

en: Date in the form of CCYYMMDD.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅMM.

en: Date in the form of YYYY.
sv: Datum på formen ÅÅÅÅ.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
sv: Datum på formen MM (01-12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
sv: Datum på formen DD (01-31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
sv: Datum på formen WW (01-53).

en: Last comment uid
sv: UID för senaste kommentar

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
sv: ID-numret till författaren för den senaste kommentaren till en nod.

en: Unique access event ID.
sv: ID-nummer för unik åtkomsthändelse.

en: Convert spaces in term names to hyphens
sv: Konvertera mellanslag i termnamn till bindestreck

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
sv: Detta gör det möjligt för länkar att fungera med argument från Views taxonomiterm.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
sv: Ersätt en befintlig vy om det finns en med samma namn

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
sv: Ange PHP-kod som returnerar ett värde att använda för detta filter. Använda inte &lt;?php ?&gt;. Du kan enbart returnera ett värde för just detta argument. Vissa variabler finns tillgängliga: vyobjektet kommer att vara  "$view". Argumenthanteraren kommer att vara "$argument". Till exempel kan du ändra titeln som används som ersättningar för detta argument genom att ange "argument->validated_title".

en: Upload directory
sv: Uppladdningskatalog
