NodeStream (6.x-1.4) - en to tr translation catalogue (2338 entries)

en: Forms
tr: Formlar

en: Home
tr: Ana Sayfa

en: User interface
tr: Kullanıcı arayüzü

en: Slideshow
tr: Slayt gösterisi

en: Title
tr: Başlık

en: Body
tr: Gövde

en: Images
tr: Resimler

en: Previous
tr: Önceki

en: Next
tr: Sonraki

en: user
tr: kullanıcı

en: select
tr: seç

en: Pages
tr: Sayfalar

en: Save configuration
tr: Yapılandırmayı kaydet

en: Reset to defaults
tr: Öntanımlı ayarlara geri dön

en: context
tr: bağlam

en: delete
tr: sil

en: Status
tr: Durum

en: Administer
tr: Yönet

en: Markup
tr: Biçim

en: Prefix
tr: Ön ek

en: Suffix
tr: Son ek

en: E-mail
tr: E-posta

en: Delete
tr: Sil

en: Submit
tr: Gönder

en: Operations
tr: İşlemler

en: Content
tr: İçerik

en: Value
tr: Değer

en: Username
tr: Kullanıcı Adı

en: Private
tr: Özel

en: content
tr: içerik

en: Groups
tr: Gruplar

en: Group
tr: Grup

en: Type
tr: Tür

en: Author
tr: Yazar

en: Closed
tr: Kapalı

en: Organic groups
tr: Organik gruplar

en: List
tr: Listele

en: Subject
tr: Konu

en: Actions
tr: Eylemler

en: disabled
tr: etkin değil

en: Cancel
tr: İptal

en: Remove
tr: Kaldır

en: Description
tr: Açıklama

en: Language
tr: Dil

en: Read more
tr: Devamını oku

en: more
tr: daha fazla

en: Enable
tr: Etkinleştir

en: Disable
tr: Devre dışı bırak

en: Access control
tr: Erişim denetimi

en: Article
tr: Makale

en: Disabled
tr: Etkin değil

en: Enabled
tr: Etkin

en: Administration
tr: Yönetim

en: footer
tr: altbilgi

en: Comments
tr: Yorumlar

en: Action
tr: Eylem

en: On
tr: Açık

en: error
tr: hata

en: Block title
tr: Blok başlığı

en: Taxonomy
tr: Sınıflandırma

en: Yes
tr: Evet

en: No
tr: Hayır

en: Content types
tr: İçerik türleri

en: Categories
tr: Kategoriler

en: Download
tr: İndir

en: Version
tr: Sürüm

en: Go
tr: Devam et

en: view
tr: görüntüle

en: Overview
tr: Genel Bakış

en: all
tr: hepsi

en: File
tr: Dosya

en: Tag
tr: Etiket

en: File path
tr: Dosya yolu

en: Login
tr: Giriş

en: Advanced options
tr: Gelişmiş seçenekler

en: Edit
tr: Düzenle

en: Date
tr: Tarih

en: Size
tr: Boyut

en: Search
tr: Ara

en: Reset
tr: Sıfırla

en: None
tr: Hiçbiri

en: Display settings
tr: Ayarları görüntüle

en: default
tr: öntanımlı

en: This action cannot be undone.
tr: Bu işlem geri alınamaz.

en: Number
tr: Sayı

en: Message
tr: İleti

en: Block settings
tr: Blok ayarları

en: Comment form
tr: Yorum formu

en: User contact form
tr: Kullanıcı iletişim formu

en: - None -
tr: - Hiçbiri -

en: Weight
tr: Ağırlık

en: Variable
tr: Değişken

en: Link
tr: Bağlantı

en: Image
tr: Resim

en: Center
tr: Merkez

en: Help text
tr: Yardım metni

en: Admin title
tr: Yönetim başlığı

en: Types
tr: Türler

en: Hierarchy
tr: Hiyerarşi

en: Multiple
tr: Çoklu

en: Related terms
tr: İlgili terimler

en: Required
tr: Zorunlu

en: Parent
tr: Üst

en: Depth
tr: Derinlik

en: none
tr: hiçbiri

en: Category
tr: Kategori

en: Settings
tr: Ayarlar

en: Feed
tr: Besleme

en: Name
tr: İsim

en: edit
tr: düzenle

en: Import
tr: İçeri aktar

en: Book
tr: Kitap

en: Export
tr: Dışarı aktar

en: Taxonomy term
tr: Sınıflandırma terimi

en: Description field
tr: Açıklama alanı

en: settings
tr: ayarlar

en: Back
tr: Geri

en: Node ID
tr: Düğüm ID

en: Field
tr: Alan

en: category
tr: kategori

en: header
tr: başlık

en: Label
tr: Etiket

en: Preview
tr: Önizleme

en: Save
tr: Kaydet

en: Help
tr: Yardım

en: True
tr: Doğru

en: False
tr: Yanlış

en: Font
tr: Yazı tipi

en: Default
tr: Ön tanımlı

en: Background
tr: Arkaplan

en: Background Color
tr: Arkaplan Rengi

en: Summary
tr: Özet

en: Download PDF
tr: PDF'yi indir

en: Update
tr: Güncelle

en: Open
tr: Açık

en: Top
tr: En üst

en: Link Target
tr: Bağlantı Hedefi

en: Small
tr: Küçük

en: Large
tr: Büyük

en: Sunday
tr: Pazar

en: Monday
tr: Pazartesi

en: Tuesday
tr: Salı

en: Wednesday
tr: Çarşamba

en: Thursday
tr: Perşembe

en: Friday
tr: Cuma

en: Saturday
tr: Cumartesi

en: Core
tr: Çekirdek

en: Archives
tr: Arşivler

en: Icon
tr: İkon

en: Schedule
tr: Zamanlama

en: Time
tr: Zaman

en: Views
tr: Gösterimler (Views)

en: Access
tr: Erişim

en: Add
tr: Ekle

en: Main
tr: Ana

en: View
tr: Görüntüle

en: Format
tr: Biçim

en: Audio
tr: Ses

en: Path
tr: Yol

en: Vocabularies
tr: Sözlükler

en: Manage
tr: Yönet

en: Refresh
tr: Tazele

en: Region
tr: Bölge

en: Anchor
tr: Yer imi

en: Display
tr: Görünüm

en: Node type
tr: Düğüm türü

en: Menu
tr: Menü

en: Advanced settings
tr: Gelişmiş ayarlar

en: results
tr: sonuçlar

en: search
tr: ara

en: Teaser
tr: Özet

en: Notes
tr: Notlar

en: Event
tr: Olay

en: Text
tr: Metin

en: Theme
tr: Tema

en: Layout
tr: Yerleşim

en: read more
tr: devamını oku

en: Display mode
tr: Görüntüleme modu

en: Timestamp
tr: Zaman damgası

en: Keywords
tr: Anahtar kelimeler

en: Component
tr: Bileşen

en: Unknown
tr: Bilinmiyor

en: Attachment
tr: Ek

en: Upload
tr: Yükle

en: Picture
tr: Resim

en: Upload image
tr: Resim yükle

en: Titles
tr: Başlıklar

en: Paths
tr: Yollar

en: Mail
tr: Posta

en: Before
tr: Önce

en: After
tr: Sonra

en: Promoted
tr: Tanıtılan

en: User
tr: Kullanıcı

en: Content type
tr: İçerik türü

en: action
tr: eylem

en: Continue
tr: Devam Et

en: Configure
tr: Yapılandır

en: Email
tr: E-posta

en: Check
tr: Çek

en: Files
tr: Dosyalar

en: file
tr: dosya

en: User ID
tr: Kullanıcı ID

en: Error
tr: Hata

en: Options
tr: Seçenekler

en: Contact
tr: İletişim

en: Created
tr: Oluşturulma

en: Node
tr: Düğüm

en: Sent email to %recipient
tr: E-posta gönderildi: %recipient.

en: Unable to send email to %recipient
tr: E-posta gönderilemedi: %recipient.

en: The subject of the message.
tr: İletinin konusu.

en: Number of columns
tr: Sütun sayısı

en: Data type
tr: Veri türü

en: Separator
tr: Ayraç

en: Include
tr: Dahil et

en: Exclude
tr: Çıkar

en: Horizontal
tr: Yatay

en: Vertical
tr: Düşey

en: Node edit form
tr: Düğüm düzenleme formu

en: Are you sure you want to delete %title?
tr: %title düğümünü silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Node add form
tr: Düğüm ekleme formu

en: Optional Title
tr: İsteğe Bağlı Başlık

en: Required Title
tr: Gerekli başlık

en: No Title
tr: Başlık Yok

en: Open link in new window
tr: Bağlantıyı yeni sayfada aç

en: Allow the user to choose
tr: Kullanıcıya seçme izni ver

en: term
tr: terim

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
tr: Seçime bağlı. Ağırlığı daha fazla olan öğeler menüde aşağıya inerken hafif öğeler daha yukarıya çıkar.

en: All
tr: Tümü

en: Access log
tr: Erişim kayıtları

en: Active
tr: Etkin

en: Done
tr: Tamam

en: Post
tr: Gönderi

en: Submit @name
tr: @name gönder

en: Submitted
tr: Girdi Tarihi

en: Year
tr: Yıl

en: Date format
tr: Tarih biçimi

en: Panels
tr: Paneller (Panels)

en: Add content
tr: İçerik ekle

en: Page title
tr: Sayfa başlığı

en: The CSS ID to apply to this page
tr: Bu sayfaya uygulanacak CSS ID

en: Block
tr: Blok

en: Add block
tr: Blok ekle

en: Override title
tr: Başlığın üzerine yaz

en: CSS class
tr: CSS sınıfı

en: View type
tr: Görünüm türü

en: Page
tr: Sayfa

en: Pager ID
tr: Sayfalayıcı ID

en: View arguments
tr: Konuları göster

en: Three column 25/50/25
tr: Üç sütun 25/50/25

en: Left side
tr: Sol taraf

en: Middle column
tr: Orta sütun

en: Right side
tr: Sağ taraf

en: Three column 25/50/25 stacked
tr: Üç sütun 25/50/25 istifli

en: Bottom
tr: Alt

en: Three column 33/34/33
tr: Üç sütun 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
tr: Üç sütun 33/34/33 istifli

en: Two column
tr: İki sütun

en: Two column stacked
tr: İki sütun istifli

en: 1 hour | @count hours
tr[0]: @count saat
tr[1]: @count saat

en: 1 day | @count days
tr[0]: @count gün
tr[1]: @count gün

en: Node links
tr: Düğüm bağlantıları

en: Taxonomy terms
tr: Sınıflandırma terimleri

en: User picture
tr: Kullanıcı resmi

en: Breadcrumb
tr: Sayfa yolu

en: Mission
tr: Sitenin Amacı

en: Site name
tr: Site adı

en: Site slogan
tr: Site sloganı

en: Node types
tr: Düğüm türleri

en: Not found
tr: Bulunamadı

en: Off
tr: Kapalı

en: Never
tr: Asla

en: Your changes have been saved.
tr: Yaptığınız değişiklikler kaydedildi.

en: Header
tr: Üstbilgi

en: Left sidebar
tr: Sol sütun

en: Right sidebar
tr: Sağ sütun

en: Footer
tr: Dipnot

en: Inline
tr: Satır içi

en: Sender
tr: Gönderen

en: To
tr: Kime

en: From
tr: Kimden

en: Aggregator feed
tr: Akış toplayıcı

en: Aggregator item
tr: Nesne toplayıcı

en: Custom
tr: Özel

en: Visibility
tr: Görünürlük

en: Roles
tr: Roller

en: Comment
tr: Yorum

en: Hostname
tr: Sunucu adı

en: Score
tr: Puan

en: Published
tr: Yayında

en: Input format
tr: Girdi biçimi

en: Signature
tr: İmza

en: Filter
tr: Süzgeç

en: Location
tr: Konum

en: Promoted to front page
tr: Ana sayfaya yükseltilmiş

en: Log message
tr: Günlük iletisi

en: Poll choices
tr: Anket seçenekleri

en: Session ID
tr: Oturum ID

en: Variable name
tr: Değişken adı

en: File ID
tr: Dosya ID

en: File name
tr: Dosya ismi

en: File MIME type
tr: Dosya MIME türü

en: Node revision ID
tr: düğüm değişiklik ID'si

en: Vocabulary
tr: Sözlük

en: Vocabulary ID
tr: Sözlük ID

en: Vocabulary name
tr: Sözlük adı

en: Term
tr: Terim

en: Term ID
tr: Terim ID

en: Term name
tr: Terim adı

en: Last access
tr: Son erişim

en: Last login
tr: Son giriş

en: Message text
tr: İleti metni

en: Severity
tr: Önem seviyesi

en: Content field
tr: İçerik alanı

en: Field name
tr: Alan adı

en: Field type
tr: Alan türü

en: Global settings
tr: Genel ayarlar

en: Fields
tr: Alanlar

en: Widget type
tr: Arayüz nesnesi türü

en: Contains
tr: İçerir

en: Does not contain
tr: İçermeyen

en: Is less than
tr: Küçüktür

en: Is less than or equal to
tr: Küçük ya da eşittir

en: Is equal to
tr: Eşittir

en: Is greater than or equal to
tr: Büyük ya da eşittir

en: Is greater than
tr: Büyüktür

en: Is not equal to
tr: Eşit değildir

en: Average
tr: Ortalama

en: Count
tr: Sayaç

en: Overridden
tr: Varsayılan değişmiş

en: Watchdog
tr: Bekçi

en: Mode
tr: Kip

en: Last update
tr: Son güncelleme

en: %time ago
tr: %time önce

en: Advanced
tr: İleri düzey

en: Node Types
tr: Düğüm Türleri

en: Up
tr: Yukarı

en: Performance
tr: Performans

en: 1 attachment | @count attachments
tr[0]: @count ekli dosya

en: Width
tr: Genişlik

en: Height
tr: Yükseklik

en: This field is required.
tr: Bu alan zorunludur.

en: Textfield
tr: Metin alanı

en: Display options
tr: Gösterim seçenekleri

en: Maximum
tr: Maksimum

en: Scale
tr: Ölçek

en: Thumbnail
tr: Küçük resim

en: Medium
tr: Orta

en: Media
tr: Medya

en: Sortable
tr: Sıralanabilir

en: Plain text
tr: Düz metin

en: Caching
tr: Önbellek

en: Month
tr: Ay

en: System
tr: Sistem

en: Basic Information
tr: Temel Bilgi

en: Amount
tr: Miktar

en: Unlimited
tr: Sınırsız

en: Current
tr: Şu anki

en: Address
tr: Adres

en: State
tr: Durum

en: Terms
tr: Terimler

en: Desc
tr: Azalan

en: Code
tr: Kod

en: Recipient
tr: Alıcı

en: OR
tr: VEYA

en: security
tr: güvenlik

en: node
tr: düğüm

en: General
tr: Genel

en: Advertisement
tr: Reklam

en: Method
tr: Yöntem

en: Day
tr: Gün

en: Table
tr: Tablo

en: am
tr: öö

en: pm
tr: ös

en: All views
tr: Tüm görünümler

en: Start date
tr: Başlangıç Tarihi

en: End date
tr: Bitiş zamanı

en: Base
tr: Temel

en: The name of the menu the node belongs to.
tr: Düğümün ait olduğu menünün adı.

en: Public Key
tr: Ortak Anahtar

en: Other
tr: Diğer

en: Align
tr: Hizalama

en: Background color
tr: Arkaplan rengi

en: Text color
tr: Yazı rengi

en: Navigation
tr: Gezinti

en: Basic
tr: Temel

en: Color
tr: Renk

en: Link URL
tr: Bağlantı URL

en: List type
tr: Liste tipi

en: Role
tr: Rol

en: Select all
tr: Tümünü seç

en: Blog
tr: Ağ Günlüğü

en: String
tr: Dize

en: Case
tr: Büyük/Küçük harf

en: Not installed
tr: Kurulu değil

en: Referrer
tr: Yönlendiren

en: Exists
tr: Mevcuttur

en: Square
tr: Kare

en: Both
tr: İkisi de

en: Filtered text (user selects input format)
tr: Filtrelenmiş metin (girdi biçimini kullanıcı seçer)

en: Text processing
tr: Metin işleme

en: Maximum length
tr: Azami uzunluk

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
tr: Alanın karakter cinsinden azami uzunluğu. Sınırsız uzunluk için boş bırakın.

en: Rows
tr: Satırlar

en: Create content
tr: İçerik yarat

en: Save changes
tr: Değişiklikleri kaydet

en: Argument
tr: Değişken

en: Anonymous
tr: Konuk

en: Provider
tr: Sağlayıcı

en: Smiley
tr: İfade

en: <All>
tr: <Tümü>

en: access all views
tr: tüm gösterimlere (view) erişim

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
tr: Gösterimler sisteminizdeki içeriğin özelleştirilmiş listeleridir; büyük ölçüde yapılandırılabilirler ve içerik listelerinin nasıl sunulacağını denetlemenizi sağlarlar.

en: Tools
tr: Araçlar

en: Edit view
tr: Görünümü düzenle

en: Override
tr: Varsayılanı değiştir

en: Clone
tr: Kopya

en: Existing Views
tr: Varolan görünümler

en: Default view
tr: Öntanımlı görüntüleme

en: Default Views
tr: Öntanımlı görünümler

en: Summary, sorted ascending
tr: Özet, artan sırada

en: Summary, sorted descending
tr: Özet, azalan sırada

en: Ascending
tr: Artan

en: Descending
tr: Azalan

en: Normal menu item
tr: Normal menü öğesi

en: Empty text
tr: Boş metin

en: Expose
tr: Çıkar

en: Down
tr: Aşağı

en: Wildcard
tr: Joker

en: Arguments
tr: Değişkenler

en: Operator
tr: İşletmen

en: Filters
tr: Süzgeçler

en: Optional
tr: Seçime bağlı

en: Order
tr: Sıralama

en: Add criteria
tr: Kriter ekle

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
tr: Görünüm adında sadece küçük harfler, sayılar ve alt çizgi kullanılabilir.

en: administer views
tr: görünümleri (views) yönet

en: Random
tr: Rastgele

en: Uncategorized
tr: Sınıflandırılmamış

en: Plain
tr: Sade

en: Position
tr: Konum

en: Integer
tr: Tamsayı

en: IP Address
tr: IP Adresi

en: Basic settings
tr: Temel ayarlar

en: Template
tr: Şablon

en: Last checked
tr: Son kontrol

en: Node template
tr: Düğüm şablonu

en: Basic setup
tr: Temel ayarlar

en: Allow users to choose default
tr: Kullanıcıların varsayılanı seçmesine izin ver

en: Buttons and plugins
tr: Düğmeler ve eklentiler

en: Toolbar location
tr: Araç çubuğu konumu

en: Path location
tr: Yol konumu

en: Enable resizing button
tr: Boyutlandırma düğmesini etkinleştir

en: Verify HTML
tr: HTML doğrula

en: Preformatted
tr: Önceden biçimlendirilmiş

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
tr: &lt;font&gt; etiketlerini &lt;style&gt; etiketine çevir

en: Remove linebreaks
tr: Satır sonlarını kaldır

en: CSS path
tr: CSS yolu

en: CSS classes
tr: CSS sınıfları

en: Profile
tr: Profil

en: Close
tr: Kapat

en: Recent
tr: Son eklenenler

en: filters
tr: filtreler

en: Term description
tr: Terim tanımı

en: Edit group
tr: Grubu düzenle

en: fields
tr: alanlar

en: Save settings
tr: Ayarları kaydet

en: Operation
tr: İşlem

en: reply
tr: cevapla

en: Duration
tr: Süre

en: Threshold
tr: Eşik

en: Weeks
tr: Hafta

en: Defaults
tr: Öntanımlı değerler

en: Latitude
tr: Enlem

en: Longitude
tr: Boylam

en: Collapsible
tr: Açılır-Kapanır

en: Collapsed
tr: Kapalı

en: Protocol
tr: İletişim Kuralları

en: Logout
tr: Çıkış

en: Sort by
tr: Sıralama anahtarı

en: Created date
tr: Oluşturulma tarihi

en: Updated date
tr: Güncelleme tarihi

en: Full
tr: Tam

en: Default language
tr: Ön tanımlı dil

en: Rules
tr: Kurallar

en: American Samoa
tr: Amerikan Samoası

en: Georgia
tr: Gürcistan

en: Puerto Rico
tr: Porto Riko

en: Virgin Islands
tr: Virgin Adaları

en: Full name
tr: Tam ad

en: Modified
tr: Düzenlendi

en: Node relationships
tr: Düğüm ilişkileri

en: Regular expression
tr: Düzenli ifade

en: Size of textfield
tr: Yazı alanının boyutu

en: Authoring information
tr: Yazarlık seçenekleri

en: Hidden
tr: Gizli

en: File attachments
tr: Dosya ekleri

en: Root
tr: Kök

en: minute
tr: dakika

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
tr: Drupal yolunu kullanarak her satıra tek bir sayfa girin. '*' karakteri jokerdir. Örnek: ağ günlüğü sayfası için %blog; tüm kişisel ağ günlükleri için %blog-wildcard. Anasayfa için %front kullanınız.

en: Other queries
tr: Diğer sorgular

en: Link to content
tr: İçerik bağlantısı

en: Link to node
tr: Düğüm bağlantısı

en: File Upload
tr: Dosya Yükle

en: Timer
tr: Zamanlayıcı

en: Change
tr: Değiştir

en: in
tr: içinde

en: Edit term
tr: Terim düzenle

en: Tokens
tr: tokens

en: Token
tr: Simge

en: Countries
tr: Ülkeler

en: Feeds
tr: Beslemeler

en: Clear
tr: Temizle

en: Node title
tr: Düğüm başlığı

en: Node body
tr: Düğüm gövdesi

en: Full text
tr: Tam metin

en: Feed settings
tr: Besleme ayarları

en: Source
tr: Kaynak

en: Undo
tr: Geri al

en: Search results
tr: Arama sonuçları

en: Your search yielded no results
tr: Aramanıza uygun bir sonuç bulunamadı

en: unlimited
tr: limitsiz

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: Deleted
tr: Silindi

en: Features
tr: Özellikler

en: Replace
tr: Değiştir

en: Topics
tr: Konular

en: Topic
tr: Konu

en: Allowed values list
tr: İzin verilen değerler listesi

en: Activity
tr: Etkinlik

en: Publishing options
tr: Yayınlama seçenekleri

en: First
tr: Birinci

en: Middle
tr: Orta

en: Query
tr: Sorgu

en: Font size
tr: Yazı tipi boyutu

en: Configure block
tr: Bloğu yapılandır

en: hour
tr: saat

en: Hour
tr: Saat

en: Minute
tr: Dakika

en: Second
tr: Saniye

en: Select list
tr: Seçim listesi

en: Text field
tr: Metin alanı

en: Granularity
tr: Ayrıntılandırma

en: Controls
tr: Denetimler

en: Alignment
tr: Hizalama

en: E-mail subject
tr: E-posta konusu

en: Randomize
tr: Rastgele belirle

en: Link label
tr: Link etiketi

en: author
tr: yazar

en: unchanged content
tr: değiştirilmemiş içerik

en: content author
tr: içerik yazarı

en: unchanged content's author
tr: değiştirilmemiş içeriğin yazarı

en: unchanged user
tr: değiştirilmemiş kullanıcı

en: AND
tr: VE

en: Fixed
tr: Sabit

en: Revert
tr: Geri al

en: Negate
tr: Reddet

en: Empty
tr: Boş

en: Import failed.
tr: İçeri aktarma başarısız.

en: commented content
tr: yorumlanmış içerik

en: commented content author
tr: yorumlanmış içerik yazarı

en: created content
tr: oluşturulan içerik

en: content's author
tr: içeriğin yazarı

en: updated content
tr: güncellenmiş içerik

en: Content is going to be saved
tr: İçerik kaydedilecek

en: Content is going to be viewed
tr: İçerik görüntülenecek

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
tr: Eğer Drupal'ın önbelleklemesi etkinse, bu olayın önbellekten sunulan sayfalarda oluşmayacağına dikkat edin.

en: viewed content
tr: görüntülenmiş içerik

en: deleted content
tr: silinmiş içerik

en: Existing system path
tr: Varolan sistem yolu

en: Path alias
tr: Takma ad

en: Create or delete a content's URL alias
tr: Bir içeriğin URL takma adını oluştur ya da sil

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
tr: Takma ad vermek istediğiniz varolan yolu belirtin. Örneğin: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Textual comparison
tr: Metinsel karşılaştırma

en: Greater than
tr: Büyüktür

en: Less than
tr: Küçüktür

en: Send a mail to a user
tr: Bir kullanıcıya e-posta gönder

en: WARNING: This may cause problems if there are too many users of these roles on your site, as your server may not be able to handle all the mail requests all at once.
tr: UYARI: Bu rollerde çok fazla kullanıcı varsa sunucunuz tüm e-posta isteklerini hemen karşılayamayacağı için sorun çıkabilir.

en: The mail's subject.
tr: E-postanın konusu.

en: The mail's message body.
tr: E-postanın ileti gövdesi.

en: Replacement patterns for @name
tr: @name için değiştirme şablonları

en: registered user
tr: kaydedilen kullanıcı

en: updated user
tr: kullanıcı güncellendi

en: User page has been viewed
tr: Kullanıcı sayfası görüntülendi

en: viewed user
tr: görüntülenen kullanıcı

en: User has been deleted
tr: Kullanıcı silindi

en: deleted user
tr: silinen kullanıcı

en: User has logged in
tr: Kullanıcı giriş yaptı

en: logged in user
tr: giriş yapan kullanıcı

en: User has logged out
tr: Kullanıcı sistemden çıktı

en: logged out user
tr: çıkan kullanıcı

en: User has role(s)
tr: Kullanıcının sahip olduğu rol(ler)

en: Whether the user has the selected role(s).
tr: Kullanıcının seçili rol(ler)e sahip olup olmadığı.

en: any
tr: herhangi biri

en: Add user role
tr: Kullanıcı rolü ekle

en: Remove user role
tr: Kullanıcı rolünü kaldır

en: Execute custom PHP code
tr: Özel PHP kodu çalıştır

en: PHP code
tr: PHP kodu

en: Caption
tr: Başlık

en: Default template
tr: Varsayılan şablon

en: Open in new window
tr: Yeni pencerede aç

en: Maxlength
tr: Maksimum uzunluk

en: Display fields
tr: Alanları göster

en: profile
tr: profil

en: Left
tr: Sol

en: Right
tr: Sağ

en: Hours
tr: Saat

en: Red
tr: Kırmızı

en: People
tr: Kişiler

en: or
tr: ya da

en: private
tr: özel

en: Results
tr: Sonuçlar

en: Older polls
tr: Eski anketler

en: View the list of polls on this site.
tr: Sitedeki anketlerin listesini görüntüle.

en: Poll settings
tr: Anket ayarları

en: View the current poll results.
tr: Güncel anket sonuçlarını görüntüle.

en: Promote
tr: Destekle

en: Convert
tr: Dönüştür

en: Parent term
tr: Üst terim

en: Blogs
tr: Ağ Günlükleri

en: All blogs
tr: Tüm ağ günlükleri

en: Style
tr: Biçem (stil)

en: Superscript
tr: Üst simge

en: revert
tr: geri al

en: Missing
tr: Kayıp

en: Permissions
tr: İzinler

en: Your settings have been saved.
tr: Ayarlarınız kaydedildi.

en: Last modified
tr: Son değişiklik

en: Reversed
tr: Tersine

en: Flexible
tr: Esnek

en: Changed
tr: Değişti

en: Completed
tr: Tamamlandı

en: Reverse
tr: Ters

en: create
tr: yarat

en: Testing
tr: Test ediliyor

en: Standard
tr: Standart

en: completed
tr: tamamlandı

en: User name
tr: Kullanıcı adı

en: %type settings
tr: %type ayarları

en: Not published
tr: Yayınlanmamış

en: Menu settings
tr: Menü ayarları

en: Color scheme
tr: Renk şeması

en: edit own
tr: kendininkini düzenle

en: edit
tr: düzenle

en: Unformatted
tr: Biçimlenmemiş

en: Path to the "convert" binary
tr: binary moda dönüştürülecek adres

en: Documents
tr: Belgeler

en: @type: deleted %title.
tr: @type: %title silindi.

en: RSS Feed
tr: RSS Beslemesi

en: Allowed file extensions
tr: İzin verilen dosya uzantıları

en: New comments
tr: Yeni yorumlar

en: New content
tr: Yeni içerik

en: New
tr: Yeni

en: Top left
tr: Üst sol

en: Top right
tr: Üst sağ

en: Bottom right
tr: Alt sağ

en: Bottom left
tr: Alt sol

en: Relationships
tr: İlişkiler

en: Add type
tr: Tür ekle

en: Plural
tr: Çoğul

en: Relationship
tr: İlişki

en: relationships
tr: ilişkiler

en: Basic information
tr: Temel bilgiler

en: Sort criteria
tr: Sıralama ölçütü

en: The primary identifier for a node.
tr: Düğümler için birincil belirteç.

en: Parent menu item
tr: Üst menü öğesi

en: Themes
tr: Temalar

en: Translations
tr: Çeviriler

en: JPEG quality
tr: JPEG kalitesi

en: comment
tr: yorum

en: Loading...
tr: Yükleniyor...

en: !name field is required.
tr: !name alanı zorunludur.

en: Automatic
tr: Otomatik

en: Comment settings
tr: Yorum ayarları

en: Related content
tr: İlgili içerik

en: Sticky
tr: Kalıcı

en: Read only
tr: Sadece okunur

en: Ok
tr: Tamam

en: Tabs
tr: Sekmeler

en: Processing
tr: İşliyor

en: Output format
tr: Çıkış biçimi

en: Storage
tr: Kayıt yeri

en: date
tr: tarih

en: File upload error. Could not move uploaded file.
tr: Dosya yükleme hatası. Yüklenen dosya taşınamadı.

en: Submissions
tr: Gönderimler

en: Analysis
tr: Analiz

en: Clear Form Submissions
tr: Form Gönderilerini Temizle

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
tr: Bu form için tüm gönderimleri silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Webform %title entries cleared.
tr: Webform %title girdileri silindi.

en: Are you sure you want to delete this submission?
tr: Bu form gönderisini silmek istediğinizden emin misiniz?

en: Submitted values are
tr: Gönderilen değerler:

en: responses
tr: yanıt

en: View and edit all the available webforms on your site.
tr: Sitenizdeki bütün webformlarını görüntüleyin ve düzenleyin.

en: Global configuration of webform functionality.
tr: Webform fonksiyonlarının genel ayarları.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
tr: Kullanıcılarınızın erişebileceği yeni bir form veya anket oluşturun. Gönderilerin sonuçları, istatistikleri ayrıcalıklı kullanıcılar için erişilebilir halde olacaktır.

en: Go to form
tr: Forma git

en: View this form.
tr: Bu formu göster.

en: Advanced Options
tr: Gelişmiş Seçenekler

en: Mandatory
tr: Zorunlu

en: E-mail to address
tr: E-posta adresi

en: E-mail from name
tr: E-posta adı

en: E-mail from address
tr: Gönderen e-posta adresi

en: ever
tr: her zaman

en: every hour
tr: her saat

en: every day
tr: her gün

en: every week
tr: her hafta

en: No Components, add a component below.
tr: Hiçbir bileşen yok, aşağıdan bir bileşen ekleyin.

en: Field Key
tr: Alan Anahtarı

en: Check this option if the user must enter a value.
tr: Kullanıcının bir değer girmesi gerekiyorsa bu seçeneği işaretleyin.

en: Previous submission
tr: Önceki gönderi

en: Next submission
tr: Sonraki gönderi

en: Submitted by !name
tr: Gönderen !name

en: Next Page >
tr: Sonraki Sayfa >

en: < Previous Page
tr: < Önceki Sayfa

en: Go back to the form
tr: Forma geri dön

en: access own webform submissions
tr: kendi webform gönderilerine eriş

en: edit own webform submissions
tr: kendi webform gönderilerini düzenle

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
tr: Form ve anket oluşturulmasına izin verir.

en: Default value
tr: Varsayılan değer

en: The default value of the field.
tr: Alanın varsayılan değeri.

en: Timezone
tr: Saat dilimi

en: Left Blank
tr: Sol Boşluk

en: User entered value
tr: Girilen değer

en: Width of the textfield.
tr: Metin alanının genişliği.

en: User email as default
tr: Öntanımlı olarak kullanıcı e-postası

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
tr: Bu alanın öntanımlı değerini, eğer giriş yapmış ise kullanıcının e-postası olarak belirle.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
tr: Bu alanı düzenlenemez yap. Değiştirilemeyen öntanımlı değer için kullanışlıdır.

en: Collapsed by Default
tr: Varsayılan olarak kapalı

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
tr: Bir kullanıcının yükleyebileceği maksimum dosya boyutu (KB cinsinden).

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
tr: Webform yüklemeleri her zaman sitenin dosya dizinine kaydedilir. İsterseniz dosyalarınızı saklamak için bu dizin içinde bir alt dizin belirtebilirsiniz.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
tr: '%ext' uzantılı dosyalara izin verilmemektedir, lütfen %exts uzantılı bir dosya yükleyiniz.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
tr: '%filename' dosya boyutu çok büyük (%filesize KB). Lütfen %maxsize KB dan küçük dosya yükleyiniz.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
tr: Yüklenen dosya %filename kaydedilemedi. Hedef dizin yazılabilir olmayabilir.

en: Average uploaded file size
tr: Yüklenen dosyaların ortalama boyutu

en: Questions
tr: Sorular

en: Randomize Options
tr: Seçenekleri Rastgele Karıştır

en: Randomize Questions
tr: Soruları Rastgele Karıştır

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
tr: Bu özelliği kullanıcının birden çok değer seçebilmesine izin vermek için seçin.

en: Listbox
tr: Liste kutusu

en: Basic textfield type.
tr: Temel metin alanı tipi.

en: Time Format
tr: Saat Biçimi

en: Image path
tr: Resim yolu

en: Alternate text
tr: Alternatif Metin

en: Apply
tr: Uygula

en: Not translated
tr: Çevrilmemiş

en: Show blocks
tr: Blokları göster

en: You must select a node.
tr: Bir düğüm seçmelisiniz.

en: Enter the terms you wish to search for.
tr: Aramak istediğiniz terimleri giriniz.

en: No style
tr: Stil yok

en: Bold
tr: Koyu

en: Copy
tr: Kopyala

en: Information
tr: Bilgi

en: Variables
tr: Değişkenler

en: No content types available.
tr: Hiç içerik türü yok.

en: PHP Code
tr: PHP Kodu

en: Simple
tr: Basit

en: Relationship type
tr: İlişki türü

en:  content
tr:  içerik

en: No caching
tr: Önbellekleme yok

en: California
tr: Kaliforniya

en: Colorado
tr: Kolorado

en: Hawaii
tr: Havai

en: North Carolina
tr: Kuzey Carolina

en: North Dakota
tr: Kuzey Dakota

en: South Carolina
tr: Güney Carolina

en: South Dakota
tr: Güney Dakota

en: Washington
tr: Vaşington

en: West Virginia
tr: Batı Virginia

en: Translation
tr: Çeviri

en: Translation status
tr: Çeviri durumu

en: Blocks
tr: Bloklar

en: The block has been created.
tr: Blok oluşturuldu.

en: Menus
tr: Menüler

en: The name of this term.
tr: Bu terimin adı.

en: Above
tr: Üstte

en: Number of values
tr: Değerlerin sayısı

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
tr: Dikkat! Veri oluşturulduktan sonra bu ayarı değiştirmek veri kaybına neden olabilir!

en: @min and @max
tr: @min ve @max

en: Third
tr: Üçüncü

en: Fourth
tr: Dördüncü

en: Fifth
tr: Beşinci

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
tr: Daha fazla bilgi için çevrim içi el kitabının <a href="@handbook-cck">CCK</a> bölümüne veya <a href="@project-cck">CCK proje sayfası</a>na bakınız.

en: Add another item
tr: Başka bir öğe ekle

en: Full node
tr: Tüm düğüm

en: Search Index
tr: Arama Dizini

en: Search Result
tr: Arama Sonuçları

en: Updating field type %type with module %module.
tr: %type alan türü, %module eklentisiyle güncelleniyor.

en: Updating widget type %type with module %module.
tr: %type türü arayüz nesnesi %modüle eklentisi tarafından güncelleniyor.

en: Manage fields
tr: Alanları yönet

en: Remove field
tr: Alanı kaldır

en: Allows administrators to define new content types.
tr: Yöneticilerin yeni içerik türü tanımlamasına izin verir.

en: Trimmed
tr: Kırpılmış

en: Text area
tr: Yazı alanı

en: Used in
tr: Şurada kullanılıyor

en: No fields have been defined for any content type yet.
tr: Henüz her hangi bir içerik türüne hiç bir alan tanımlanmamış.

en: no styling
tr: stil yok

en: simple
tr: basit

en: fieldset
tr: alan kümesi

en: fieldset - collapsible
tr: alan kümesi - daraltılabilir

en: fieldset - collapsed
tr: alan kümesi - daraltılmış

en: Added field %label.
tr: %label alanı eklendi.

en: There was a problem adding field %label.
tr: %label alanı eklenirken sorunla karşılaşıldı.

en: There was a problem creating field %label.
tr: %label alanı yaratılırken hata oluştu.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
tr: %field alanını kaldırmak istediğinizden emin misiniz?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
tr: Eğer bu alanda bir içeriğiniz varsa kaybolacaktır. Bu işlem geri alınamaz.

en: Removed field %field from %type.
tr: %type türünden %field alanı kaldırıldı.

en: Save field settings
tr: Alan ayarlarını kaydet

en: The default value is invalid.
tr: Varsayılan değer geçerli değil.

en: Saved field %label.
tr: %label alanı kaydedildi.

en: The update has encountered an error.
tr: Güncelleme sırasında bir hata oluştu.

en: Processing %title
tr: %title işleniyor

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
tr[0]: 1 adet öğe başarıyla işlendi:
tr[1]: @count adet öğe başarıyla işlendi:

en: Referenced node ID
tr: Başvurulan düğüm ID

en: Referenced node title
tr: Başvurulan düğüm başlığı

en: Raw number value
tr: Ham sayı değeri

en: Formatted number value
tr: Formatlanmış sayı değeri

en: Raw, unfiltered text
tr: Ham, filtrelenmemiş metin

en: Formatted and filtered text
tr: Biçimli ve filtrelenmiş metin

en: Referenced user ID
tr: Başvurulan kullanıcı ID

en: Referenced user name
tr: Başvurulan kullanıcı adı

en: Formatted HTML link to referenced user
tr: Başvurulan kullanıcıya biçimlendirilmiş HTML bağlantı

en: Group multiple values
tr: Çoklu değerleri grupla

en: Select the content type to export.
tr: Dışarıya aktarılacak içerik tipini seçin

en: Export data
tr: Verileri dışarı aktar

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
tr: Dışa aktarma metnini kopyalayın ve içe aktarma işlevini kullanarak bunu başka bir içerik türüne yapıştırın.

en: <Create>
tr: <Oluştur>

en: Import data
tr: veri alma

en: Paste the text created by a content export into this field.
tr: İçerik verilerini dışa aktarma tarafından oluşturulan metni bu alana yapıştırın.

en: The import data is not valid import text.
tr: Veriler içe aktarma için uygun değil.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
tr: İçeri aktarma işlemi için aşağıdaki modüller etkinleştirilmelidir: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
tr: %type içerik tipi zaten veritabanında bulunuyor

en: Exiting. No import performed.
tr: Çıkılıyor. İçe aktarma gerçekleştirilmedi.

en: Content Copy
tr: İçerik Kopyalama

en: Enables ability to import/export field definitions.
tr: Alan tanımlarının içeri/dışarı aktarılması yeteneğini sağlar.

en: view
tr: görünüm

en: Content Permissions
tr: İçerik İzinleri

en: Set field-level permissions for CCK fields.
tr: CCK alanları için alan seviyesinde izinleri ayarlayın.

en: always open
tr: her zaman açık

en: collapsible
tr: daraltılır

en: collapsed
tr: daraltılmış

en: These settings apply to the group on node display.
tr: Bu ayarlar düğüm gösteriminde gruba uygulanır.

en: A description of the group.
tr: Grubun açıklaması

en: The group %group_name has been removed.
tr: %group_name grubu kaldırıldı

en: Fieldgroup
tr: Alan Grubu

en: Node reference
tr: Düğüm göndermesi

en: Content types that can be referenced
tr: Gönderme yapılabilir içerik türleri

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
tr: Görünüme aktarılacak bir virgülle ayrılmış değişkenler listesi verin.

en: Title (link)
tr: Başlık (bağlantı)

en: Title (no link)
tr: Başlık (bağlantısız)

en: Autocomplete text field
tr: Otomatik Tamamlama metin alanı

en: Nodereference autocomplete
tr: Düğüm başvurusu otomatik tamamlama

en: Node Reference
tr: Düğüm Başvurusu

en: Store a number in the database as an integer.
tr: Bir sayıyı veritabanında tamsayı olarak sakla

en: Decimal
tr: Ondalık

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
tr: Bir sayıyı veritabanında sabit ondalıklı olarak sakla.

en: Float
tr: Kesirli

en: Store a number in the database in a floating point format.
tr: Bir sayıyı veritabanında kayan nokta biçiminde sakla.

en: Precision
tr: Kesinlik

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
tr: Ondalık işaretinin sağındakiler de dahil, veritabanında saklanacak toplam basamak adedi.

en: The number of digits to the right of the decimal.
tr: Ondalık işaretinin sağındaki basamak sayısı.

en: Decimal marker
tr: Ondalık işareti

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
tr: Kullanıcıların formlarda ondalık işareti için kullanacakları karakter.

en: Allowed values
tr: İzin verilen değerler

en: "Minimum" must be a number.
tr: "Enaz" için bir sayı girilmelidir.

en: "Maximum" must be a number.
tr: "Ençok" için bir sayı girilmelidir.

en: unformatted
tr: biçimlendirilmemiş

en: Defines numeric field types.
tr: Sayısal alan türlerini tanımlar.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
tr: 'Tek bir açık/kapalı onay kutusu' aracı için önce 'kapalı' değerini, sonra <strong>İzin verilen değerler</strong> bölümünde 'açık' değerini tanımlayın. Onay kutusunun etiket olarak 'açık' değerinin etiketini taşıyacağını dikkate alın.

en: Check boxes/radio buttons
tr: Onay kutuları/radyo düğmeleri

en: Single on/off checkbox
tr: Basit açık/kapalı onay kutuları

en: Option Widgets
tr: Seçenekler için Arayüz Nesneleri

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
tr: Metin ve sayısal alanlar için seçim, onay kutusu ve radyo düğmesi arayüz nesnelerini tanımlar.

en: Store text in the database.
tr: Veritabanında metin olarak saklar.

en: Text area (multiple rows)
tr: Yazı alanı (çoklu satır)

en: Defines simple text field types.
tr: Basit metin alanı türlerini tanımlar.

en: User reference
tr: Kullanıcı başvurusu

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
tr: Bir düğümden kullanıcıya ilişki kurmak için alan türü tanımlar.

en: Permalink
tr: Kalıcı bağlantı

en: Exceptions
tr: İstisnalar

en: Publish
tr: Yayınla

en: Permission
tr: İzinler

en: Grid
tr: Izgara

en: Distance
tr: Uzaklık

en: Redo
tr: İleri al

en: Italic
tr: Eğik

en: Editor
tr: Düzenleyici

en: Hide
tr: Gizle

en: Read/Write
tr: Okunur/Yazılır

en: 1 comment | @count comments
tr[0]: 1 yorum
tr[1]: @count yorum

en: Submission settings
tr: Gönderim ayarları

en: Global
tr: Genel

en: arguments
tr: değişkenler

en: Transparent
tr: Şeffaf

en: Green
tr: Yeşil

en: Blue
tr: Mavi

en: file system
tr: dosya sistemi

en: Source code
tr: Kaynak kodu

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
tr: Menü sistemi sadece sistem yollarını barındırsa da görüntülemek için URL takma adlarını kullanır. %link_path yolu %normal_path olarak kaydedilmiştir.

en: Menu name
tr: Menü adı

en: Filter by category
tr: Kategoriye göre filtrele

en: Thumbnails
tr: Küçük resimler

en: Subscript
tr: Alt simge

en: Unlink
tr: Bağlantıyı kaldır

en: Thread
tr: Başlık

en: Layouts
tr: Yerleşimler

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
tr: @count veya daha fazla karaktere sahip en az bir anahtar kelime eklemeniz gerekiyor.

en: Title text
tr: Başlık metni

en: Orange
tr: Turuncu

en: From address
tr: Gönderenin adresi

en: Distinct
tr: Farklı

en: E-mail template
tr: E-Posta şablonu

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
tr: ImageMagick görüntüleri işlemeye yarayan bağımsız bir programdır. Bu programı kullanmak için, programın sunucunuzda kurulu olması ve sizin de kurulu olduğu konumu bilmeniz gerekir. Eğer kurulum yolunu bildiğinizden emin değilseniz İnternet Servis Sağlayıcı'nıza veya sunucu yöneticinize danışınız.

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
tr: ImageMagic <kbd>convert</kbd> binarytam yolunu belirtiniz. Örneğin: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>

en: Display debugging information
tr: Hata ayıklama bilgisini göster

en: ImageMagick command: @command
tr: ImageMagick komutu: @command

en: ImageMagick output: @output
tr: ImageMagick çıktısı: @output

en: Extension
tr: Uzantı

en: Unavailable
tr: Mevcut değil

en: Updates Drupal to use the latest version of jQuery.
tr: jQuery'nin son sürümünü kullanmak için Drupal'ı güncelleştirir.

en: Language neutral
tr: Dil tercihsiz - özgün dil

en: Edit content
tr: İçeriği düzenle

en: Change layout
tr: Yerleşimi değiştir

en: Available
tr: Mevcut

en: Contexts
tr: Bağlamlar

en: Export format
tr: Aktarım formatı

en: Node access
tr: Düğüm erişimi

en: Loading
tr: Yükleniyor

en: The directory %directory does not exist.
tr: %directory dizini bulunamadı.

en: The directory %directory is not writable
tr: %directory dizini yazılabilir değil

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
tr: %directory dizini yazılabilir değil, çünkü yazma izinleri doğru ayarlanmamış.

en: Defines a file field type.
tr: Dosya için bir alan türü tanımlar.

en: Blockquote
tr: Alıntı

en: Rearrange
tr: Yeniden düzenle

en: Activate
tr: Etkinleştir

en: Switch user
tr: Kullanıcıyı değiştir

en: Execute PHP
tr: PHP Çalıştır

en: empty
tr: boş

en: Displays image files in their original size.
tr: Resim dosyalarını kendi orjinal boyutlarında gösterir.

en: Created time
tr: Oluşturma zamanı

en: - Please choose -
tr: - Lütfen seçiniz -

en: - None selected -
tr: - Seçim yapılmamış -

en: Aggregator
tr: Toplayıcı

en: Node author
tr: Düğüm yazarı

en: Values
tr: Değerler

en: Miscellaneous
tr: Çeşitli

en: Rebuild
tr: Yeniden oluştur

en: Ad
tr: Reklam

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
tr: PHP'nizin GD kütüphanesi yok ya da eskimiş. Bunu nasıl düzelteceğinizle ilgili bilgi için lütfen <a href="@url">PHP resim belgelemesi</a>ni inceleyin.

en: GD library
tr: GD kütüphanesi

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
tr: %url bağlantısı geçersiz. Lütfen tam bir URL adresi girin. Örnek: http://www.ornek.com/besleme.xml.

en: Panel pages
tr: Panel sayfaları

en: by @user
tr: @user tarafından

en: view pane admin links
tr: panel yönetim bağlantılarını gör

en: administer pane access
tr: panel erişimini yönet

en: administer advanced pane settings
tr: gelişmiş panel ayarlarını yönet

en: Argument type
tr: Değişken türü

en: New custom content
tr: Özelleştirilmiş yeni içerik

en: Context
tr: Bağlam (Context)

en: General form
tr: Genel form

en: Node type description
tr: Düğüm türü açıklaması

en: Attached files
tr: Eklenmiş dosyalar

en: A list of files attached to the node.
tr: Düğüme bağlantılı bir dosyalar listesi.

en: "@s" attachments
tr: "@s" ekleri

en: Book navigation
tr: Kitap gezintisi

en: Add comment
tr: Yorum ekle

en: A form to add a new comment.
tr: Yeni bir yorum eklemek için form.

en: Node comments
tr: Düğüm yorumları

en: The comments of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün yorumları.

en: Sort
tr: Sırala

en: !a comments per page
tr: Her sayfada !a yorum

en: Pager
tr: Sayfalayıcı

en: Node content
tr: Düğüm içeriği

en: The content of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün içeriği.

en: Edit node
tr: Düğümü düzenle

en: Identifier
tr: Tanımlayıcı

en: Node form publishing options
tr: Düğüm formu yayınlama seçenekleri

en: Publishing options on the Node form.
tr: Düğüm formundaki yayınlama seçenekleri.

en: Node form author information
tr: Düğüm formu yazar bilgisi

en: Author information on the Node form.
tr: Düğüm formundaki yazar bilgisi.

en: Node form comment settings
tr: Düğüm formu yorum seçenekleri

en: Comment settings on the Node form.
tr: Düğüm formundaki yorum ayarları.

en: Node form menu settings
tr: Düğüm formu menü ayarları

en: Node form book options
tr: Düğüm formu kitap seçenekleri

en: Book options for the node.
tr: Düğüm için kitap seçenekleri.

en: Node type description.
tr: Düğüm türü açıklaması.

en: Term description.
tr: Terim açıklaması.

en: List of related terms
tr: İlişkili terimler listesi

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
tr: Mevcut bir terimle ilişkili terimler; alt/yavru, eş düzey/kardeş ya da üst düzey/ana olabilir.

en: The picture of a user.
tr: Kullanıcının resmi.

en: User profile
tr: Kullanıcı profili

en: The profile of a user.
tr: Bir kullanıcı profili.

en: Vocabulary terms
tr: Sözlük terimleri

en: All the terms in a vocabulary.
tr: Bir sözlükteki tüm terimler.

en: A node add form.
tr: Bir düğüm ekleme formu.

en: A node edit form.
tr: Bir düğüm düzenleme formu.

en: A single user object.
tr: Tek bir kullanıcı nesnesi.

en: Taxonomy vocabulary
tr: Sınıflandırma sözlüğü

en: New @s
tr: Yeni @s

en: New content of other types
tr: Diğer türlerden yeni içerikler

en: New content behavior
tr: Yeni içerik davranışı

en: <p>Click Submit to be presented with a complete list of available content types set to the defaults you selected.</p>
tr: <p>Seçtiğiniz ön tanımlı değerlere ayarlanmış bir mevcut içerik türleri kümesiyle sunulması için Gönder'e basın.</p>

en: Select allowed layouts
tr: İzin verilen yerleşim düzenleri seç

en: argument
tr: değişken

en: relationship
tr: ilişki

en: Add relationship
tr: İlişki ekle

en: Add context
tr: Bağlam ekle

en: Required contexts
tr: Gerekli bağlamlar

en: required context
tr: gerekli bağlam

en: Add required context
tr: Gerekli bağlam ekle

en: Close Window
tr: Pencereyi Kapat

en: Close window
tr: Pencereyi kapat

en: Remove this item
tr: Bu öğeyi sil

en: Add @type "@context"
tr: @type "@context" ekle

en: Edit @type "@context"
tr: @type "@context" düzenle

en: Keyword
tr: Anahtar kelime

en: 1 year | @count years
tr[0]: @count yıl
tr[1]: @count yıl

en: 1 week | @count weeks
tr[0]: @count hafta
tr[1]: @count hafta

en: 1 min | @count min
tr[0]: @count dak
tr[1]: @count dak

en: 1 sec | @count sec
tr[0]: @count sn
tr[1]: @count sn

en: Panel content has been updated.
tr: Panel içeriği güncellendi.

en: Choose layout
tr: Yerleşim seç

en: Add content to !s
tr: !s için içerik ekle

en: Configure !subtype_title
tr: !subtype_title yapılandır

en: Panel settings
tr: Panel ayarları

en: No title
tr: Başlıksız

en: Unknown context
tr: Bilinmeyen bağlam

en: No context
tr: Bağlam yok

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
tr: Bağlamdaki %-anahtar kelimelerin yanısıra, özgün başlığı korumak için %title da kullanabilirsiniz.

en: Single column
tr: Tek sütun

en: Two column bricks
tr: İki sütun tuğlalı

en: Left above
tr: Sol üst

en: Right above
tr: Sağ üst

en: Left below
tr: Sol alt

en: Right below
tr: Sağ alt

en: Module name
tr: Eklenti adı

en: Enter the module name to export code to.
tr: Kodun dışarı aktarılacağı eklentinin adını girin.

en: Local
tr: Yerel

en: create mini panels
tr: mini paneller oluştur

en: administer mini panels
tr: mini panelleri yönet

en: Panel content
tr: Panel içeriği

en: Add a node from your site as content.
tr: Sitenizden bir düğümü içerik olarak ekleyin.

en: Leave node title
tr: Düğümün başlığı kalsın

en: Page settings
tr: Sayfa ayarları

en: Disable Drupal blocks/regions
tr: Drupal blokları/bölgelerini devre dışı bırak

en: CSS code
tr: CSS kodu

en: Simple cache
tr: Basit önbellekleme

en: Simple caching is a time-based cache. This is a hard limit, and once cached it will remain that way until the time limit expires.
tr: Basit önbellekleme zaman-temelli bir önbelleklemedir. Bir kez önbelleğe atıldığında, zaman sınırı gelene kadar aynı şekilde kalır.

en: Use pager
tr: Sayfalayıcı kullan

en: Items to display
tr: Gösterilecek öğeler

en: Offset
tr: Başlangıç değeri

en: Link to view
tr: Gösterime bağlantı

en: More link
tr: Devamı bağlantısı

en: More link text
tr: Daha fazla bağlantı metni

en: Edit this view
tr: Bu görünümü düzenle

en: Display feed icons
tr: Besleme simgelerini görüntüle

en: Num posts
tr: Gönderim sayısı

en: Top level book
tr: Üst düzey kitap

en: Rounded corners
tr: Yuvarlatılmış köşeler

en: contains
tr: içeriyor

en: Machine name
tr: Makine adı

en: Allow Upscaling
tr: Büyütmeye İzin Ver

en: Let scale make images larger than their original size
tr: Ölçeklemenin resimleri özgünden büyük yapmasına izin ver

en: Rotation angle
tr: Döndürme açısı

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
tr: Resmin döndürülmesi gereken derece. Artı sayılar saat yönünde, eksiler ise saatin tersi yönündedir.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
tr: Her resim için döndürme açısını rastgele belirle. Yukarıda belirtilen açı üst sınır olarak kullanılacaktır.

en: Administer imagecache presets and actions.
tr: Imagecache ayarları ve eylemlerini yönet.

en: Print
tr: Yazdır

en: Locked
tr: Kilitli

en: Account
tr: Hesap

en: Data
tr: Veri

en: Selection type
tr: Seçim Türü

en: Any
tr: Herhangi

en: No name
tr: İsimsiz

en: Validation
tr: Sağlama

en: Finish
tr: Bitir

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
tr: Doğrulama hatası, lütfen tekrar deneyiniz. Eğer hata devam ederse, lütfen site yönetimi ile iletişime geçiniz.

en: In moderation
tr: Denetimde

en: Skip to main content
tr: Ana içeriğe atla

en: Default order
tr: Öntanımlı sıralama

en: Or
tr: Veya

en: Content ID
tr: İçerik ID

en: Underline
tr: Altı çizili

en: Cut
tr: Kes

en: Paste
tr: Yapıştır

en: Ordered list
tr: Sıralı liste

en: Unordered list
tr: Sıralanmamış liste

en: About
tr: Hakkında

en: Case sensitive
tr: Büyük/küçük harfe duyarlı

en: string
tr: dizge

en: API Keys
tr: API anahtarları

en: Column
tr: Sütun

en: Default sort
tr: Öntanımlı sıralama

en: sort by @s
tr: @s ile sırala

en: and
tr: ve

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
tr: Kullanıcının yönlendirileceği URL. Bu node/1234 gibi bir dahili URL olacağı gibi  http://drupal.org gibi harici bir URL de olabilir.

en: After saving a new comment
tr: Yeni yorum eklendiğinde

en: After saving an updated comment
tr: Güncellenmiş bir yorum kaydedildiğinde

en: After deleting a comment
tr: Yorum silindiğinde

en: Title, as link (default)
tr: Başlık, bağlantı olarak (ön tanımlı)

en: URL, as link
tr: URL, bağlantı olarak

en: Separate title and URL
tr: Ayrı başlık ve URL

en: - Select -
tr: - Seç -

en: Add new rule
tr: Yeni kural ekle

en: Add @type
tr: @type ekle

en: Parent comment
tr: Üst yorum

en: The parent comment.
tr: Üst yorum

en: Author's website
tr: Yazarın web sitesi

en: Reply-to link
tr: Cevaplama adresi

en: Provide a simple link to reply to the comment.
tr: Yorum cevaplamak için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Text to display
tr: Görüntülenecek metin

en: Submission deleted.
tr: Gönderi silindi.

en: field
tr: alan

en: nodes
tr: düğümler

en: View settings
tr: Görünüm (View) ayarları

en: Week @week
tr: Hafta @week

en: Delete view
tr: Görünümü sil

en: Translate
tr: Çevir

en: Target
tr: Hedef

en: Time ago
tr: Zaman önce

en: Create @name
tr: @name oluştur

en: Not enabled
tr: Etkin değil

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
tr: Düzenleme formunda bu alanın altında kullanıcıya sunulacak yönergeler.<br />İzin verilen HTML etiketleri: @tags

en: &lt;none&gt;
tr: &lt;hiçbiri&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
tr: PHP kodu girme izniniz yok

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
tr: Alan ayarları için PHP girişi kullan (tehlikelidir - dikkatle izin verin)

en: A file has been pre-loaded for import.
tr: İçe aktarma için dosya yüklendi.

en: Content fieldgroup
tr: İçerik alan grubu

en: Element
tr: Öğe

en: Effect
tr: Etki

en: This node
tr: Bu düğüm

en: Show @count value(s)
tr: @count değer göster

en: starting from @count
tr: başlangıç @count olarak

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
tr: "%name" bloğunu silmek istediğinizden emin misiniz?

en: The "%name" block has been removed.
tr: "%name" bloğu kaldırıldı.

en: Add a new menu block.
tr: Yeni bir menü bloğu ekleyin.

en: Redirect URL
tr: Yönlendirilen URL

en: Multilanguage
tr: Çokdil

en: Landing page
tr: Açılış sayfası

en: Acronym
tr: Baş harfler

en: original
tr: orijinal

en: Button text
tr: Buton metni

en: Title only
tr: Sadece başlık

en: Validator
tr: Doğrulayıcı

en: Inherit
tr: Miras

en: Maximum resolution for Images
tr: Resimler için maksimum çözünürlük

en: Mime type
tr: Mime türü

en: Use default
tr: Öntanımlıyı kullan

en: Save order
tr: Sıralamayı kaydet

en: number
tr: numara

en: Format: %time.
tr: Biçim: %time.

en: The date the node was last updated.
tr: Bu düğümün son güncellenme tarihi.

en: Category ID
tr: Kategori ID

en: @label (!name) - Allowed values
tr: @label (!name) - izin verilen değerler

en: %name: illegal value.
tr: %name: Geçersiz değer.

en: Widgets
tr: Arayüz nesneleri

en: Invalid display id @display
tr: Geçersiz ekran id @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
tr: Hata: işleyici için @table > @field yok!

en: Do not use a relationship
tr: Bir ilişki kullanmayın

en: Display type
tr: Gösterim türü

en: Custom template
tr: Özelleştirilmiş şablon

en: Custom pages
tr: Özel sayfalar

en: Webform submissions
tr: Webform gönderileri

en: The cache has been cleared.
tr: Önbellek temizlendi.

en: translate
tr: çeviri

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
tr: Güvenlik uyarısı: .htaccess dosyası yazılamıyor. Lütfen %directory dizininde aşağıdaki satırları içeren bir .htaccess dosyası yaratın: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
tr: İzin verilen dosya türleri: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
tr: Dosyanın boyutu ( %filesize) izin verilen en büyük dosya boyutunu (%maxsize) aşıyor.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
tr: Bu dosyanın boyutu (%filesize) disk kotanızı (%quota) aşıyor.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
tr: Resim, izin verilen boyutlara (%dimensions piksel) uyması için yeniden boyutlandırıldı.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
tr: Resim çok geniş; izin verilen en büyük boyutlar %dimensions piksel.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
tr: Resim çok küçük; izin verilen en küçük boyutlar %dimensions piksel.

en: No link
tr: Bağlantı yok

en: outdated
tr: eski

en: <strong>@language_name</strong> (source)
tr: <strong>@language_name</strong> (kaynak)

en: add translation
tr: çeviri ekle

en: Translations of %title
tr: %title için çeviriler

en: Path: !path
tr: Yol: !path

en: Is not one of
tr: Birisi değildir

en: Analyze
tr: Çözümle

en: Admin
tr: Yönetim

en: Row
tr: Satır

en: Scheduling
tr: Zamanlama

en: Autocomplete matching
tr: Otomatik tamamlama eşleşmesi

en: Starts with
tr: İle başlayan

en: Page elements
tr: Sayfa elemanları

en: Variants
tr: Değişkeler

en: Autocomplete
tr: Otomatik tamamla

en: Filter by event
tr: Olaya göre süz

en: Active rules
tr: Etkin kurallar

en: Inactive rules
tr: Etkin olmayan kurallar

en: created comment
tr: oluşturulan yorum

en: updated comment
tr: güncellenmiş yorum

en: deleted comment
tr: silinmiş yorum

en: Referenced user
tr: Başvurulan kullanıcı

en: Load a referenced node
tr: Başvurulan bir düğümü yükle

en: Referenced content
tr: Başvurulmuş içerik

en: Populate a field
tr: Bir alanı doldurun

en: Content is displayed as page
tr: İçerik, sayfa olarak görünür

en: Add new content
tr: Yeni içerik ekle

en: URL alias exists
tr: URL takma adı mevcut

en: create url aliases
tr: url takma adı oluştur

en: administer url aliases
tr: url takma adlarını yönet

en: You have to enter the user name or the user id.
tr: Kullanıcı adını ya da ID'sini girmelisiniz.

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
tr: İzin verilmeyen bir işlem tespit edildi. Lütfen site yöneticisi ile iletişim kurunuz.

en: Illegal choice %choice in !name element.
tr: !name elemanında izin verilmeyen %choice seçeneği.

en: Language negotiation
tr: Dil belirleme

en: Decimal point
tr: Ondalık nokta

en: Permanent
tr: Kalıcı

en: Temporary
tr: Geçici

en: Delimited text
tr: Sınırlı metin

en: Delimited text format
tr: Sınırlı metin formatı

en: Comma (,)
tr: Virgül (,)

en: Tab (\t)
tr: Sekme (\t)

en: Semicolon (;)
tr: Noktalı virgül (;)

en: Colon (:)
tr: İki nokta üst üste (:)

en: Pipe (|)
tr: Çizgi (|)

en: Period (.)
tr: Nokta (.)

en: Space ( )
tr: Boşluk ( )

en: Custom date format
tr: Özelleştirilmiş tarih biçimi

en: Revision information
tr: Sürüm bilgisi

en: Input type
tr: Girdi tipi

en: Pause
tr: Geçici olarak durdur

en: Hide submit button
tr: Gönder düğmesini gizle

en: %name: this post can't be referenced.
tr: %name: Bu iletiye başvuru yapılamaz.

en: Is one of
tr: Birisidir

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
tr: Belirtilen izin dizelerine sahip kullanıcılara erişim izni verilecek.

en: Show All
tr: Hepsini göster

en: You need at least one field before you can configure your field settings
tr: Alan ayarlarını yapılandırabilmeniz için en azından bir alana ihtiyacınız var.

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
tr: Düğümler, bir Drupal sitesinin ana içeriğidir.

en: Comments are responses to node content.
tr: Yorumlar, düğüm içeriğine verilen yanıtlardır.

en: Users who have created accounts on your site.
tr: Sitenizde hesap açmış kullanıcılar.

en: Is empty (NULL)
tr: Boştur (NULL)

en: not empty
tr: boş değil

en: Default image
tr: Ön tanımlı resim

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
tr: Bu metin ekran okuyucuları ve arama motorları tarafından ve resim yüklenemediği zamanlarda kullanılacaktır.

en: Theming information
tr: Tema bilgileri

en: Ends with
tr: İle biten

en: Join summary
tr: Özeti birleştir

en: Split summary at cursor
tr: Özeti buradan itibaren kes

en: Upload date
tr: Yüklenme tarihi

en: Do not cache
tr: Önbellek kullanma

en: Wildcard title
tr: Joker başlığı

en: <Basic validation>
tr: <Temel doğrulama>

en: Use default RSS settings
tr: Öntanımlı RSS ayarlarını kullan

en: Title plus teaser
tr: Başlık ve özet

en: Front page feed
tr: Ön sayfa beslemesi

en: Primary
tr: Birincil

en: The node ID of the node.
tr: Bu düğümün düğüm ID'si

en: Tab weight
tr: Sekme ağırlığı

en: All languages
tr: Tüm diller

en: Dashboard
tr: Pano

en: No role
tr: Rol yok

en: Image preview
tr: Resim önizleme

en: View link
tr: Bağlantıyı görüntüle

en: The size of the file.
tr: Dosyanın boyutu.

en: Link this field
tr: Bu alanda bağlantı

en: Only show "listed" file attachments
tr: Sadece "listelenmiş" dosya eklerini göster

en: Menu links
tr: Menü bağlantıları

en: Delete link
tr: Bağlantıyı sil

en: Save string
tr: Dizeyi kaydet

en: Per page
tr: Sayfa başına

en: Per role
tr: Rol başına

en: Per role per page
tr: Her sayfada her rol başına

en: Per user
tr: Kullanıcı başına

en: Per user per page
tr: Her sayfada her kullanıcı başına

en: Display the results as a slideshow.
tr: Sonuçları bir slayt gösterisi olarak göster.

en: Create new
tr: Yeni oluştur

en: The file could not be uploaded.
tr: Dosya karşıya yüklenemedi.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
tr: Seçili görsel işleme araç kiti (%toolkit), %function fonksiyonunu düzgün bir şekilde çalıştıramıyor.

en: Capitalize first letter
tr: İlk harfi büyült

en: Logged in user
tr: Giriş yapmış kullanıcı

en: Custom text
tr: Özel metin

en: Sum
tr: Toplam

en: Node module form.
tr: Düğüm eklentisi formu

en: Locale module form.
tr: Yerelleştirme (Locale) eklentisi formu

en: Taxonomy module form.
tr: Taksonomi eklentisi formu

en: Default argument
tr: Öntanımlı değişken

en: Followers
tr: İzleyenler

en: Poll title
tr: Anket başlığı

en: Not installed.
tr: Kurulmadı.

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
tr: %name: Bu alan @count değerden fazlasını kapsayamaz.

en: Secondary
tr: İkincil

en: No fields available.
tr: Kullanılabilecek alan yok.

en: Text 1
tr: Metin 1

en: Text 2
tr: Metin 2

en: TRUE is returned, if both texts are equal.
tr: Her iki metin eşitse DOĞRU/TRUE döner.

en: User account has been created
tr: Kullanıcı hesabı oluşturuldu

en: User account details have been updated
tr: Kullanıcı hesabı ayrıntıları güncellendi

en: PHP Evaluation
tr: PHP Değerlendirme

en: Saved variable @name of type @type.
tr: @type tipindeki @name değişkeni kaydedildi

en: Failed saving variable @name of type @type.
tr: @type tipindeki @name değişkeni kaydedilemedi

en: Rule Sets
tr: Kural Setleri

en: Show rule configuration
tr: Kural yapılandırmasını göster

en: Successfully imported rule %label.
tr: @label kuralı başarıyla içeriye alındı.

en: viewed comment
tr: görüntülenen yorum

en: published comment
tr: yayımlanmış yorum

en: After unpublishing a comment
tr: Bir yorumu yayından kaldırdıktan sonra

en: unpublished comment
tr: yayımlanmamış yorum

en: Loaded comment
tr: Yüklenmiş yorum

en: After saving new content
tr: Yeni içerik kaydettikten sonra

en: After updating existing content
tr: Güncellemeden sonra varolan içerik

en: saved content
tr: kaydedilmiş içerik

en: After deleting content
tr: İçerik silindikten sonra

en: Content is published
tr: İçerik yayınlandı

en: Content is sticky
tr: İçerik sabit durumdadır

en: Content is promoted to frontpage
tr: İçerik ana sayfaya yükseltildi

en: PHP code inside of &lt;?php ?&gt; delimiters will be evaluated and replaced by its output. E.g. &lt;? echo 1+1?&gt; will be replaced by 2.
tr: &lt;?php ?&gt; sınırlayıcılar içindeki PHP kodu hesaplanacak ve sonuç değer onun yerini alacaktır. Örneğin &lt;? echo 1+1?&gt; yerine 2 gelecektir.

en: Furthermore you can make use of the following variables:
tr: Ayrıca şu değişkenleri de kullanabilirsiniz:

en: truth value
tr: doğru değeri

en: rules
tr: kurallar

en: The mail's from address. Leave it empty to use the site-wide configured address.
tr: E-postanın "kimden" adresi. Site geneline ait yapılandırılmış adresi kullanmak için burayı boş bırakın.

en: After saving a new term
tr: Yeni bir terim kaydettikten sonra

en: created term
tr: oluşturulan terim

en: updated term
tr: güncellenen terim

en: unchanged term
tr: değiştirilmemiş terim

en: Block a user
tr: Bir kullanıcıyı engelle

en: Rule sets
tr: Kural kümeleri

en: Rule set
tr: Kural kümesi

en: @group module
tr: @group eklentisi

en: administer rules
tr: kuralları yönet

en: Scheduled evaluation date
tr: Zamanlanan değerlendirme tarihi

en: Rules Scheduler
tr: Rules Zamanlayıcı

en: Vertical Tabs
tr: Dikey Sekmeler

en: Not in book
tr: Kitapta değil

en: New book
tr: Yeni kitap

en: By @name on @date
tr: @name tarafından @date tarihinde

en: By @name
tr: @name tarafından

en: Not in menu
tr: Menüde yok

en: Alias: @alias
tr: Takma ad: @alias

en: No alias
tr: Takma ad yok.

en: Chaos tool suite
tr: Chaos Araç Paketi (Chaos Tool Suite)

en: Numeric
tr: Sayısal

en: Custom URL
tr: Özel URL

en: Edit link
tr: Bağlantıyı düzenle

en: Submit button text
tr: Gönderi butonu yazısı

en: Token replacement patterns
tr: Token değiştirme şablonları

en: The user ID of the currently logged in user.
tr: Güncel giriş yapmış kullanıcının kullanıcı ID'si.

en: The email address of the currently logged in user.
tr: Güncel giriş yapmış kullanıcının e-posta adresi.

en: A randomly generated SHA1 hash.
tr: Rastgele oluşturulmuş SHA1

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
tr: Güncel zaman damgası, 1 Ocak 1970'den bugüne geçen saniye.

en: A randomly generated single-digit number.
tr: Rastgele oluşturulmuş tek-basamaklı sayı

en: A randomly generated three-digit number.
tr: Rastgele oluşturulmuş üç-basamaklı sayı

en: A randomly generated ten-digit number.
tr: Rastgele oluşturulmuş on-basamaklı sayı.

en: Randomly generated single-digit letter.
tr: Rastgele oluşturulmuş tek-basamaklı harf.

en: Randomly generated three-digit letters.
tr: Rastgele oluşturulmuş üç-basamaklı harf.

en: Randomly generated ten-digit letters.
tr: Rastgele oluşturulmuş on-basamaklı harf.

en: The email address to which the message should be sent.
tr: Mesajın gönderileceği e-posta adresi.

en: The message that should be sent.
tr: Gönderilecek mesaj.

en: The results of this submission may be viewed at:
tr: Bu gönderinin sonuçları şurada görülebilir:

en: New component name
tr: Yeni bileşen adı

en: Your webform has been published.
tr: Webform'unuz yayınlandı.

en: Component %name updated.
tr: %name bileşeni güncellendi

en: New component %name added.
tr: %name bileşeni eklendi

en: Delete the %name fieldset?
tr: %name alanı silinsin mi?

en: Component %name deleted.
tr: %name bileşeni silindi.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
tr: Bu sınırlayıcı CSV/TSV formatında indirir.

en: Submission Details
tr: Gönderim Ayrıntıları

en: Roles that can submit this webform
tr: Webformun gösterileceği roller

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
tr: Bu düğüm teaser alanında tüm formu görüntülenmesini sağlar.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
tr: Bu alan varsayılan olarak <em>gönder</em> butonu olacak. Varsayılanı geçersiz kılmak için yeni bir başlık girin.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
tr: İçeriğe erişim için <a href="!login">üye olun</a> veya <a href="!register">giriş</a> yapın.

en: You have already submitted this form.
tr: Bu formu zaten doldurdunuz.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
tr: <a href="!url">Önceki form başvurularını göster</a>.

en: Thank you, your submission has been received.
tr: Teşekkür ederiz, form ilgili birimimize iletilmiştir.

en: Form components
tr: Form bileşenleri

en: User timezone
tr: Kullanıcı saat dilimi

en: %value is not a valid email address.
tr: %value geçerli bir E-mail adresi değil.

en: %field field is required.
tr: %field alanı zorunludur.

en: New revision
tr: Yeni sürüm

en: Add comment link
tr: Yorum bağlantısı ekle

en: delete own
tr: kendininkini sil

en: Change basic information
tr: Temel bilgileri değiştirme

en: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">Download</a>)
tr: <a href="!vendor-url">@editor</a> (<a href="!download-url">İndir</a>)

en: Installation instructions
tr: Kurulum yönergeleri

en: Disable rich-text
tr: Zengin metin düzenleyiciyi devre dışı bırak

en: Enable rich-text
tr: Zengin metin düzenleyiciyi etkinleştir

en: Strike-through
tr: Üstü çizili

en: Align left
tr: Sola yasla

en: Align center
tr: Ortala

en: Align right
tr: Sağa yasla

en: Justify
tr: Hizala

en: Forecolor
tr: Yazı rengi

en: Backcolor
tr: Zemin rengi

en: Horizontal rule
tr: Yatay çizgi

en: Paste Text
tr: Metin Yapıştır

en: Paste from Word
tr: Word'den Yapıştır

en: Remove format
tr: Biçimlendirmeyi kaldır

en: Character map
tr: Karakter haritası

en: Font style
tr: Yazı sitili

en: Check spelling
tr: İmlayı Denetle

en: Table: Merge cells
tr: Tablo: Hücreleri birleştir

en: Abbreviation
tr: Kısaltma

en: Inserted
tr: Eklendi

en: Broken handler @table.@field
tr: Kırık işleyicisi @table.@field

en: Skipping broken view @view
tr: Kırık görünüm @view atlandı

en: Ajax callback for view loading.
tr: Görünüm yükleme için Ajax geri çağrısı.

en: Changes cannot be made to a locked view.
tr: Kilitli bir görünüme değişiklik yapılamaz.

en: Convert view
tr: Görünüm dönüştür

en: Create customized lists and queries from your database.
tr: Veritabanınızdan kişiselleştirilmiş listeler ve sorgular oluşturun.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
tr: Görünümler için yönetim arayüzü. Bu eklenti olmadan görünüm oluşturamaz veya düzenleyemezsiniz.

en: Example table
tr: Örnek tablo

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
tr: Örnek tablo, örnek içerikleri içerebilir ve düğümlerle ilintili olabilir

en: Example content
tr: Örnek içerik

en: Some example content that references a node.
tr: Bir düğüme referans olarak belirlenen bazı örnek içerikler

en: Example node
tr: Örnek düğüm

en: Plain text field
tr: Düz metin alanı

en: Numeric field
tr: Sayısal alan

en: Timestamp field
tr: Zaman damgası alanı

en: Validator options
tr: Doğrulama seçenekleri

en: Display all values
tr: Tüm değerleri göster

en: Hide view / Page not found (404)
tr: Görünümü sakla / Sayfa bulunamadı (404)

en: Display empty text
tr: Boş metin ekranı

en: Provide default argument
tr: Varsayılan argüman kullan

en: Provide default argument options
tr: Varsayılan değişken seçeneklerini kullanın

en: Default argument type
tr: Varsayılan değişken türü

en: Broken/missing handler
tr: Kırık/eksik işleyici

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
tr: Bu öğe için işleyici yok ya da bozuk ve kullanılamaz. Eğer işleyiciyi bir eklenti sağladıysa ve devre dışı bırakıldıysa, eklentiyi yeniden etkinleştirmek onu geri yükleyebilir. Aksi halde, muhtemelen bu öğeyi yok etmelisiniz.

en: Current date
tr: Geçerli tarih

en: Current node's creation time
tr: Şu anki içerik oluşturma zamanı

en: Current node's update time
tr: Şu anki içerik güncelleme zamanı

en: Do not display items with no value in summary
tr: Özette değeri olmayan öğeleri görüntüleme

en: Invalid input
tr: Geçersiz girdi

en: Fail basic validation if any argument is given
tr: Herhangi bir değişken varsa temel doğrulamayı yanlışla

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
tr: Bu alanı işaretleyerek, bunu gereğinden fazla değişkene sahip görünümlerin doğrulamayı geçmemesini kesinleştirmek için kullanabilirsiniz.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
tr: Eğer seçilmiş ise, kullanıcılar 1+2+3 ya da 1,2,3 şeklinde birden fazla değişken girebilir.

en: Glossary mode
tr: Sözlük kipi

en: Character limit
tr: Karakter sınırı

en: No transform
tr: Dönüştürme yok

en: Upper case
tr: Büyük harf

en: Lower case
tr: Küçük harf

en: Capitalize each word
tr: Bütün ilk harfler büyük

en: Case in path
tr: Yol: Büyük/Küçük harf

en: Transform spaces to dashes in URL
tr: URL'deki boşlukları tirelere dönüştür

en: Exclude from display
tr: Gösterimden dışla

en: Rewrite the output of this field
tr: Bu alanın çıktısını yeniden yaz

en: Prefix text
tr: Önek metni

en: Suffix text
tr: Sonek metni

en: Trim this field to a maximum length
tr: Bu alanı azami bir uzunluğa traşla

en: Trim only on a word boundary
tr: Yalnızca sözcük sonlarından kırp

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
tr: Seçilirse bu alan sadece kelime sınırlarında traşlanacaktır. Kesinlikle belirlenen en fazla karaktere eşit uzunlukta veya daha kısa olacaktır. Eğer kelime sınırı yoksa alan boş olarak traşlanabilir.

en: Add an ellipsis
tr: Üç nokta ekle

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
tr: İşaretliyse, bu alan kısaltıldığında sonuna "..." eklenir.

en: Strip HTML tags
tr: HTML etiketlerini çıkart

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
tr: İşaretliyse, bütün HTML etiketleri çıkartılır.

en: Field can contain HTML
tr: Alan HTML içerebilir

en: File size display
tr: Dosya boyutu gösterimi

en: Formatted (in KB or MB)
tr: Biçimli (KB veya MB olarak)

en: If checked, true will be displayed as false.
tr: Eğer işaretliyse, doğru olan yanlış olarak gösterilir.

en: Round
tr: Yuvarlama

en: If checked, the number will be rounded.
tr: İşaretliyse, sayı yuvarlanacaktır.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
tr: Sayıdan sonra konulacak, para birimi simgesi gibi, bir metin.

en: Simple separator
tr: Basit ayırıcı

en: Display as link
tr: Bağlantı olarak göster

en: Unlock operator
tr: Operatör kilidini aç

en: Operator identifier
tr: Operatör tanımlayıcı

en: Remember
tr: Hatırla

en: Remember the last setting the user gave this filter.
tr: Bu süzgeç için kullanıcın verdiği son değerleri hatırla

en: - Any -
tr: - Herhangi -

en: exposed
tr: açıkça

en: Value type
tr: Değer türü

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
tr: Makinada okunabilir herhangi bir biçimde bir tarih. YYYY-AA-GG SS:DD:ss tercih edilir (Y: yıl, A: ay, G: gün, S: saat, D: dakika, s: saniye).

en: Invalid date format.
tr: Geçersiz tarih biçimi.

en: Limit list to selected items
tr: Listeyi seçilmiş öğelerle sınırla

en: not in
tr: içinde değil

en: Is none of
tr: Bunlardan biri değil

en: Is between
tr: Arasındadır

en: between
tr: arasında

en: Is not between
tr: Arasında değildir

en: not between
tr: arasında değil

en: Min
tr: Enaz

en: And max
tr: Ve ençok

en: And
tr: Ve

en: Contains any word
tr: Sözcüklerden herhangi birini içerir

en: has word
tr: içinde şu sözcük olan:

en: Contains all words
tr: Tüm sözcükleri içerir

en: has all
tr: tümü olan:

en: begins
tr: başlangıcı

en: ends
tr: bitişi

en: Require this relationship
tr: Bu ilişkiyi gerektirir

en: asc
tr: artan

en: desc
tr: azalan

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
tr: Eğer !href adresinden gelişmiş yardım eklentisini kurarsanız, Views daha fazla ve iyi yardım sunacaktır. <a href="@hide">Bu iletiyi gizle.</a>

en: Warning! Broken view!
tr: Uyarı! Bozuk görünüm!

en: Broken
tr: Bozuk

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
tr: Ne yapmak istediğinizden emin değil misiniz? "!getting-started" sayfasını deneyin.

en: Displays
tr: Görünümler

en: This display has no path.
tr: Bu görünüm için bir yol yok.

en: Query build time
tr: Sorgu oluşturma zamanı

en: Unable to preview due to validation errors.
tr: Sağlama hataları nedeniyle önizleme yapılamıyor.

en: Clone view %view
tr: %view görünümünü yeniye kopyala

en: View name
tr: Görünüm adı

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
tr: Bu görünümün özgün adı. Bu ad sadece küçük harfler, sayılar ve alt çizgi içerebilir; görünümü site içinde tanımlamakta ve görünüm için özgün tema şablonu isimleri oluşturmakta kullanılır. Bir eklentiyle oluşturulmuş görünümün üzerine yazma durumunda isim değiştirilmemeli, gerekirse yeni bir görünüm oluşturulmalıdır.

en: View description
tr: Görünüm açıklaması

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
tr: Bu açıklama Görünümler (Views) eklentisinin yönetim arayüzünde görünümü açıklamak üzere gözükecektir.

en: View tag
tr: Görünüm etiketi

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
tr: Bu görünüm için isteğe bağlı bir etiket girin; sadece yönetim sayfasında görünümleri sıralamakta kullanılır.

en: You must use a unique name for this view.
tr: Bu görünüm için benzersiz (ünik) bir isim kullanmalısınız.

en: Deleting a view cannot be undone.
tr: Görünümü silme işlemi geri alınamaz.

en: The view has been deleted.
tr: Görünüm silindi.

en: Break lock
tr: Kilidi kır

en: Edit view %view
tr: %view görünümünü düzenle

en: Paste view code here
tr: Görünüm kodunu buraya yapıştırın

en: Display plugin @plugin is not available.
tr: Ekran eklentisi @plugin bulunamadı.

en: Style plugin @plugin is not available.
tr: Stil eklentisi @plugin bulunamadı.

en: @type handler @table.@field is not available.
tr: @type işleyici @table.@field kullanılabilir değil.

en: Unknown or missing table name
tr: Bilinmeyen veya eksik tablo adı

en: Click on an item to edit that item's details.
tr: Bir öğeye tıklayarak öğe ayrıntılarını düzenleyin.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
tr: Bu görünümün öntanımlı gösterimi bozuk ve kullanılamaz.

en: Export this view
tr: Bu görünümü dışarı aktar

en: Create a copy of this view
tr: Bu görünümün bir kopyasını oluşturun

en: View "@display"
tr: "@display"i görüntüle

en: Go to the real page for this display
tr: Bu görüntülemenin gerçek sayfasına git

en: Invalid
tr: Geçersiz

en: Missing style plugin
tr: Stil eklentisi eksik

en: Change settings for this style
tr: Bu stil için ayarları değiştirin.

en: &nbsp; Style: !style
tr: &nbsp; Stil: !style

en: Unable to initialize default display
tr: Öntanımlı görüntü açılamadı

en: Add display
tr: Görünüm ekle

en: Remove display
tr: Görünüm sil

en: Restore display
tr: Görünüm onar

en: View analysis
tr: Çözümlemeleri gör

en: View details
tr: Ayrıntıları gör

en: Configure @type
tr: @type yapılandır

en: Rearrange @type
tr: @type yeniden düzenle

en: Broken field @id
tr: Bozuk alan @id

en: Configure @type %item
tr: Yapılandır @type %item

en: Internal error: broken plugin.
tr: İç hata: Bozuk eklenti.

en: Clear Views' cache
tr: Görünümlere ait önbelleği temizle

en: Disable views data caching
tr: Görünümlere ait veri önbelleklemesini devreden çıkart

en: Show query above live preview
tr: Sorguyu canlı önizlemenin üstünde göster

en: Error: missing @component
tr: Hata: bulunamayan @component

en: Converted
tr: Dönüştürülmüş

en: The view has been deleted
tr: Görünüm silindi.

en: Reduce duplicates
tr: Tekrarlı sonuçları indirge

en: Default settings for this view.
tr: Bu görünüm için ön tanımlı ayarlar.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
tr: Görünümü URL ve menü bağlantıları içeren bir sayfa olarak göster.

en: Display the view as a block.
tr: Görünümü bir blok olarak göster.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
tr: Aynı gösterim içinde çoklu gösterim elde etmek için diğer görünümlere eklenen ekler.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
tr: Sonuçları besleme olarak göster, bir RSS beslemesi gibi.

en: Displays rows one after another.
tr: Satırları birbiri ardısıra gösterir.

en: HTML List
tr: HTML Liste

en: Displays rows as an HTML list.
tr: Satırları HTML listesi olarak gösterir.

en: Displays rows in a grid.
tr: Satırları ızgara şeklinde gösterir.

en: Displays rows in a table.
tr: Satırları bir tablo içinde gösterir.

en: Displays the default summary as a list.
tr: Öntanımlı özeti bir liste olarak gösterir.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
tr: Özeti biçimlendirilmemiş olarak gösterir, birbiri ardına ya da satıriçi seçeneği ile.

en: Generates an RSS feed from a view.
tr: Bir gösterimden bir RSS beslemesi oluşturur.

en: Displays the fields with an optional template.
tr: Seçime bağlı şablonları olan alanları gösterir.

en: Fixed entry
tr: Sabit girdi

en: Will be available to all users.
tr: Tüm kullanıcılara açık olacak.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
tr: Belirtilen rollerden herhangi birine sahip kullanıcılara erişim izni verilecek.

en: No caching of Views data.
tr: Views verisi önbelleklemesi yok.

en: Time-based
tr: Zaman-esaslı

en: Simple time-based caching of data.
tr: Verinin zaman temelli basit önbelleklenmesi.

en: sort criteria
tr: sıralama kriteri

en: Sort criterion
tr: Sıralama ölçütü

en: sort criterion
tr: sıralama ölçütleri

en: filter
tr: süzgeç

en: Feed ID
tr: Besleme ID'si

en: The unique ID of the aggregator feed.
tr: Beslemenin özgün (ünik) ID'si.

en: The parent book node.
tr: Üst kitap düğümü.

en: The title of the comment.
tr: Yorumun başlığı

en: The text of the comment.
tr: Yorum metni.

en: Post date
tr: Gönderi tarihi

en: Provide a simple link to view the comment.
tr: Yorumu görmek için basit bir bağlantı girebilirsiniz.

en: Provide a simple link to edit the comment.
tr: Yorum düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: Provide a simple link to delete the comment.
tr: Yorum silmek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: The User ID of the comment's author.
tr: Yorumu yazanın kullanıcı ID'si.

en: Parent CID
tr: Üst CID

en: Last comment time
tr: Son yorum tarihi

en: Date and time of when the last comment was posted.
tr: Son yorumun gönderildiği tarih ve zaman.

en: Last comment author
tr: Son yorum yazarı

en: The name of the author of the last posted comment.
tr: Son yorum yapan kişinin adı.

en: Comment count
tr: Yorum sayısı

en: Updated/commented date
tr: Güncellenme/yorumlanma tarihi

en: Comment status
tr: Yorum durumu

en: User posted or commented
tr: Yayınlayan veya yorumlayan kullanıcı

en: Display the comment with standard comment view.
tr: Yorumu standart yorum görünümü ile görüntüle.

en: Display the comment as RSS.
tr: Yorumları RSS olarak görüntüleyin.

en: Locale source
tr: Yerel kaynak

en: The full original string.
tr: Özgün dize.

en: Locale target
tr: Yerel hedef

en: The language this translation is in.
tr: Bu çevirinin ait olduğu dil

en: Singular LID
tr: Tekil LID (yerel ID)

en: The title of the node.
tr: Bu düğümün başlığı

en: The date the node was posted.
tr: Bu düğümün gönderildiği tarih.

en: Published or admin
tr: Yayımlandı veya admin

en: Provide a simple link to the node.
tr: Düğüm için basit bir bağlantı adresi girin.

en: Provide a simple link to edit the node.
tr: Düğümü düzenlemek için basit bir bağlantı adresi girin.

en: Provide a simple link to delete the node.
tr: Düğümü silmek için basit bir bağlantı adresi girin.

en: Created year + month
tr: Oluşturulma yıl ve ayı

en: Created year
tr: Oluşturulma yılı

en: Created month
tr: Oluşturulma ayı

en: Created day
tr: Oluşturulma günü

en: Created week
tr: Oluşturulduğu hafta

en: Updated year + month
tr: Güncellenme yılı + ayı

en: Updated year
tr: Güncellenme yılı

en: Updated month
tr: Güncellenme ayı

en: Updated day
tr: Güncellenme günü

en: Updated week
tr: Güncellenme haftası

en: Node revision
tr: Düğüm sürümü

en: Filter by access.
tr: Erişime göre filtrele.

en: Has new content
tr: Yeni içerik var

en: Show a marker if the node has new or updated content.
tr: Düğüm yeni veya güncellenmiş içeriğe sahipse bir işaretçi göster

en: Show only nodes that have new content.
tr: Sadece yeni içeriğe sahip düğümleri göster.

en: Poll
tr: Anket

en: Profile textfield
tr: Profil metin alanı (tek satır, textfield)

en: Profile textarea
tr: Profil metin alanı (çok satırlı, textarea)

en: Profile checkbox
tr: Profil onay kutusu

en: Profile URL
tr: Profil URL

en: Profile selection
tr: Profil seçimi

en: Profile freeform list %field-name.
tr: %field-name serbest seçimli profil listesi.

en: Profile date %field-name.
tr: %field-name profil tarihi.

en: Search Terms
tr: Arama Kuralları

en: The terms to search for.
tr: Aranacak terimler

en: Node statistics
tr: Düğüm istatistikleri

en: Total views
tr: Toplam görüntülenme

en: Views today
tr: Bügünkü görüntüleme

en: Most recent view
tr: En son görüntüleme

en: Browser session ID of user that visited page.
tr: Sayfayı ziyaret eden kullanıcının tarayıcı oturum ID değeri.

en: Title of page visited.
tr: Ziyaret edilen sayfanın başlığı

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
tr: Ziyaret edilen sayfanın dahili yolu (Drupal kök dizinine göre)

en: Referrer URI.
tr: Yönlendiren URI.

en: Hostname of user that visited the page.
tr: Sayfayı ziyaret eden kullanıcının ana makine adı.

en: The user who visited the site.
tr: Siteyi ziyaret eden kullanıcı.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
tr: Sayfanın yüklenme süresi (ms cinsinden)

en: Timestamp of when the page was visited.
tr: Sayfanın ziyaret edildiği ana ait zaman damgası.

en: The ID of the file.
tr: Dosyanın ID'si.

en: The name of the file.
tr: Dosyanın adı.

en: The path of the file.
tr: Dosyanın yolu.

en: The status of the file.
tr: Dosyanın durumu.

en: The date the file was uploaded.
tr: Dosyanın yüklendiği tarih.

en: All terms
tr: Tüm terimler

en: Term synonym
tr: Eşanlamlı terim

en: Node translation
tr: Düğüm çevirisi

en: Source translation
tr: Kaynak çeviri

en: Versions of content in different languages.
tr: Farklı dilde içerik sürümleri.

en: Outdated
tr: Süresi geçmiş

en: upload
tr: yükle

en: The description of the uploaded file.
tr: Yüklenen dosyanın açıklaması.

en: Listed
tr: Listelenmiş

en: Has attached files
tr: Dosya ekleri var

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
tr: Sadece ekli dosyaları olan öğeleri görüntüler. Bu durum, birden çok ekli dosya varsa, tekrarlamalara neden olabilir.

en: The user ID
tr: Kullanıcı ID'si

en: The user or author name.
tr: Kullanıcı veya yazar adı.

en: Language of the user
tr: Kullanıcının dili

en: The user's picture, if allowed.
tr: Kullanıcının, eğer izin verdiyse, resmi.

en: The date the user was created.
tr: Kullanıcının oluşturulduğu tarih

en: The user's last access date.
tr: Kullanıcının son erişim tarihi.

en: The user's last login date.
tr: Kullanıcının son giriş tarihi.

en: Whether a user is active or blocked.
tr: Kullanıcının etkin ya da engellenmiş oluşu.

en: The user's signature.
tr: Kullanıcının imzası.

en: Provide a simple link to edit the user.
tr: Kullanıcı düzenlemek için basit bir bağlantı sağlayın.

en: User ID from URL
tr: Kullanıcı ID'sini URL'den al

en: User ID from logged in user
tr: Kullanıcı ID'sini giriş yapmış kullanıcıdan al

en: Randomize the display order.
tr: Rastgele ekran düzeni.

en: Null
tr: Boş

en: Provide custom text or link.
tr: Özel metin veya bağlantı sağlayın.

en: View result counter
tr: Sonuç sayacını görüntüle

en: Type of link
tr: Bağlantı türü

en: contact
tr: iletişim

en: Contact %user
tr: %user ile ilişki kur

en: Unknown group
tr: Bilinmeyen grup

en: Unknown language
tr: Bilinmeyen dil

en: Current user's language
tr: Şu anki kullanıcının dili

en: Default site language
tr: Varsayılan site dili

en: No language
tr: Hiçbir dil

en: Current installed version
tr: Şu an yüklü sürüm

en: Unknown node type
tr: Bilinmeyen düğüm türü

en: Check for new comments as well
tr: Yeni yorum için de kontrol edin

en: Display node comments
tr: Düğüm yorumlarını göster

en: No alternate
tr: Seçenek yok

en: Alternative sort
tr: Alternatif sıralama

en: Alternate sort order
tr: Alternatif sıralama düzeni

en: Show None
tr: Hiçbirini gösterme

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
tr: İki terimden herhangi birini içeren kayıtları aramak için aralarına büyük harflerle <strong>OR</strong> koyun. Örneğin, <strong>kediler OR köpekler</strong>.

en: Link this field to download the file
tr: Dosyayı indirmek için bu alana bağlantı ver

en: Allow multiple terms per argument
tr: Değişken için birden çok terime izin ver

en: No vocabulary
tr: Sözlük yok

en: Dropdown
tr: Açılan

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
tr: Geçersiz bir sözlük seçtiniz. Lütfen seçenekler bölümünden değiştiriniz.

en: Select terms from vocabulary @voc
tr: Terimleri şu sözlükten seçin @voc

en: Select terms
tr: Terimler seçin

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
tr[0]: Şu terimler bulunamadı: @terms

en: Term IDs separated by , or +
tr: , veya + ile ayrılmış terim ID'leri

en: Term name or synonym
tr: Terim adı veya eşanlamlısı

en: Include untranslated nodes
tr: Çevrilmemiş düğümleri de içer

en: Current language
tr: Geçerli dil

en: Translation option
tr: Çeviri seçeneği

en: Is the logged in user
tr: Oturum açan kullanıcı

en: Usernames
tr: Üye kullanıcı adları

en: Enter a comma separated list of user names.
tr: Virgülle ayrılmış bir kullanıcı adları listesi girin.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
tr[0]: Kullanıcı bulunamadı: @users

en: Also look for a node and use the node author
tr: Ayrıca bir düğüm araştır ve düğümün yazarını kullan

en: Only allow numeric UIDs
tr: Yalnızca sayısal UID'lere izin

en: Only allow string usernames
tr: Sadece dize (string) kullanıcı adlarına izin ver

en: Restrict user based on role
tr: Kullanıcı rolüne göre sınırla

en: Restrict to the selected roles
tr: Seçilen rollerle sınırla

en: Unrestricted
tr: Sınırsız

en: No role(s) selected
tr: Hiçbir rol seçilmedi

en: Multiple roles
tr: Çoklu rol

en: PHP argument code
tr: PHP değişken kodu

en: PHP validate code
tr: PHP doğrulama kodu

en: Query results
tr: Sorgu sonuçları

en: Broken field
tr: Bozuk alan

en: Change the name of this display.
tr: Bu görünümün adını değiştirin.

en: Change the title that this display will use.
tr: Bu görünümün kullanacağı başlığı değiştirin.

en: Change the style plugin.
tr: Stil eklentisi değiştirin.

en: Row style
tr: Satır sitili

en: Change the row plugin.
tr: Satır eklentisi değiştirin.

en: Use AJAX
tr: AJAX kullan

en: Change this display's pager setting.
tr: Bu görünümün sayfalayıcı ayarını değiştirin.

en: Items per page
tr: Sayfa başına öğe sayısı

en: Specify access control type for this display.
tr: Bu görüntü için erişim kontrol türünü belirtin.

en: Change settings for this access type.
tr: Bu erişim tipi ayarlarını değiştir.

en: Specify caching type for this display.
tr: Bu görüntü için önbellek türünü belirtin.

en: Change settings for this caching type.
tr: Bu önbellek türü ayarlarını değiştir.

en: Link display
tr: Bağlantı görüntüleme

en: The title of this view
tr: Bu görünümün başlığı

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
tr: Sayfa başına öğe sayısı. Sınır koymamak için 0 girin.

en: Add a more link to the bottom of the display.
tr: Ekranın altına "Devamı..." bağlantısı ekleyin.

en: Create more link
tr: "Devamı..." bağlantısı oluştur

en: Access restrictions
tr: Erişim kısıtlamaları

en: Access options
tr: Erişim seçenekleri

en: Caching options
tr: Önbellekleme seçenekleri

en: Display even if view has no result
tr: Görünüm hiçbir sonuç vermese bile göster

en: Style options
tr: Stil seçenekleri

en: Row style options
tr: Satır stili seçenekleri

en: Display output
tr: Ekran çıkışı

en: Alternative display output
tr: Alternatif görünüm çıktısı

en: Style output
tr: Stil çıktısı

en: Alternative style
tr: Alternatif stil

en: Row style output
tr: Satır stili çıktısı

en: Alternative row style
tr: Alternatif satır stili

en: Field @field (ID: @id)
tr: Alan @field (ID: @id)

en: Change theme
tr: Tema değiştir

en: Rescan template files
tr: Şablon dosyalarını yeniden tara

en: Back to !info.
tr: !info 'ya geri dön.

en: (File not found, in folder @template-path)
tr: (Dosya bulunamadı. Klasör: @template-path)

en: Status: using default values.
tr: Durum: varsayılan değer kullanılıyor.

en: Update default display
tr: Varsayılan görüntüyü güncelle

en: Attachment settings
tr: Ek ayarları

en: Multiple displays
tr: Tekrarlı görüntülemeler

en: Block admin description
tr: Blok yönetimi açıklaması

en: Block caching type
tr: Blok önbellek türü

en: Using the site name
tr: Sitenin adını kullanarak

en: Use the site name for the title
tr: Başlı için site adını kullan

en: No menu
tr: Menü yok

en: Tab: @title
tr: Sekme: @title

en: Menu item entry
tr: Menü öğesi girişi

en: No menu entry
tr: Hiçbir menü girişi yok

en: Normal menu entry
tr: Normal menü girişi

en: Menu tab
tr: Menü sekmesi

en: Default menu tab
tr: Varsayılan menü sekmesi

en: Default tab options
tr: Varsayılan sekme seçenekleri

en: Already exists
tr: Zaten var

en: Title is required for this menu type.
tr: Bu menü türü için başlık gereklidir.

en: Inline fields
tr: Satıriçi (inline) alanlar

en: Grouping field
tr: Gruplama alanı

en: Use the site mission for the description
tr: Açıklama olarak site amacı kullanın

en: RSS description
tr: RSS açıklaması

en: Override number of items to display
tr: Görüntülenecek öğe sayısı değerini değiştir

en: Display items inline
tr: Öğeleri satıriçi (inline) göster

en: You need at least one field before you can configure your table settings
tr: Tablo ayarlarını yapılandırabilmek için en az bir alan gerekli

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
tr: Drupal tarzı "yapışkan" (sticky)  tablo başlıklarına (JavaScript) izin ver

en: None defined
tr: Hiçbiri tanımlanmamış

en: New view
tr: Yeni görünüm

en: Changed view
tr: Görünümler değiştirildi

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
tr: <strong>@base</strong> türü ögeleri göstererek %name gör.

en: Live preview
tr: Canlı önizleme

en: <em>@type</em> @base view: <strong>@view</strong>
tr: <em>@type</em> @base görünümü: <strong>@view</strong>

en: Title: @title
tr: Başlık: @title

en: @current of @max
tr: toplam @max içinde @current

en: Show only these tags
tr: Sadece bu etiketleri görüntüle

en: Bulk export
tr: Toplu dışarı aktar

en: Views exporter
tr: Görünümleri dışarı aktarıcı

en: Administration menu
tr: Yönetim menüsü

en: - All -
tr: - Tümü -

en: Compact
tr: Sade

en: Fieldset
tr: Alan kümesi (fieldset)

en: Machine-readable name
tr: Makine tarafından okunabilir ad

en: Enable and disable features.
tr: Özellikleri etkinleştir veya devredışı bırak.

en: Update translations
tr: Çevirileri güncelle

en: Already added languages
tr: Önceden eklenmiş diller

en: Contact form
tr: İletişim formu

en: Drag to re-order
tr: Yeniden sıralamak için sürükleyiniz

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
tr: Bu tabloda yapılan değişiklikler form gönderilenceye dek kaydedilmeyecektir.

en: HTTP response code
tr: HTTP yanıt kodu

en: Status ID
tr: Durum ID

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
tr: %directory dizinine ait izinler, dizini yazılabilir hale getirmek için değiştirildi.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
tr: !name %max karakterden daha uzun olamaz ancak şu anda %length karakter uzunluğunda.

en: Illegal choice %choice in %name element.
tr: %name öğesinde kural dışı %choice seçimi.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
tr: Makine okunabilir isim yalnızca küçük harf, rakam ve alt çizgi içerebilir.

en: Polls
tr: Anketler

en: Search form
tr: Arama formu

en: Short date format
tr: Kısa tarih biçimi

en: Medium date format
tr: Orta uzunlukta tarih biçimi

en: Long date format
tr: Uzun tarih biçimi

en: Cannot use %author token in this context.
tr: %author belirtkesi bu içerikte kullanılamaz.

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
tr: Terim için bir açıklama. Taksonomi/terim sayfalarında ve RSS beslemelerinde görüntülenir.

en: Translation settings
tr: Çeviri ayarları

en: Reorder
tr: Yeniden sırala

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
tr: %name: başlık uyumsuzluğu. Lütfen seçiminizi kontrol edin.

en: An image thumbnail was not able to be created.
tr: Küçük resim oluşturulamadı.

en: Minimum resolution for Images
tr: Resimler için minimum çözünürlük

en: ALT text settings
tr: ALT metin ayarları

en: Default ALT text
tr: Öntanımlı ALT metni

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
tr: Başlık fare resim üzerinde gezinirken ipucu olarak gösterilecektir.

en: Image linked to node
tr: Düğüme bağlantılı resim

en: Image linked to file
tr: Dosyaya bağlantılı resim

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
tr: ImageField güncellenmeden önce Filefield Drupal 6'ya güncellenmelidir.

en: The selected file %name could not be saved.
tr: Seçilen %name dosyası kaydedilemiyor.

en: Progress indicator
tr: İlerleme göstergesi

en: Bar with progress meter
tr: İlerleme çubuğu

en: Throbber
tr: İlerleme simgesi

en: The file upload failed. %upload
tr: Dosya yükleme başarısız. %upload

en: URL to file
tr: Dosyanın URL'si

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
tr: Geri dönüleyemeyen bir hata meydana geldi. Yüklenen dosya büyük olasılıkla bu sunucunun desteklediği en büyük dosya boyutunu (@size) aşıyor.

en: Starting upload...
tr: Yükleme başlatılıyor...

en: Uploading... (@current of @total)
tr: Yükleniyor... (@current / @total)

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
tr: Resim çözünürlüğü @min_size ile @max_size arasında olmalı.

en: Images must be larger than @max_size pixels
tr: Resim @max_size pixel boyutlarından  büyük olmalıdır.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
tr: Sunucunuz karşıya yükleme ilerlemesini gösterme özelliğine sahip ama gerekli kütüphaneleri yok. <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (tercihen) ya da <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a> yüklemeniz önerilir.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
tr: Sunucunuz dosya yükleme ilerlemesini APC RFC1867 kullanarak görüntüleme yeteneğine sahiptir. Aynı anda sadece bir yüklemenin desteklendiğini unutmayın. Mümkünse <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress kütüphanesinin</a> kullanılması önerilir.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
tr: Sunucunuz dosya yükleme ilerlemesini gösteremiyor. Dosya yükleme ilerlemesi PHP'nin FastCGI olarak değil mod_php ile çalışmasını gerektirir.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
tr: Sunucunuz dosya yükleme ilerlemesini APC üzerinden görüntüleme yeteneğine sahip fakat bu özellik etkinleştirilmemiş. php.ini yapılandırmasına <code>apc.rfc1867 = 1</code> ayarını ekleyin. Alternatif olarak, aynı anda birden fazla yüklemeyi destekleyen <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> eklentisinin kullanımı önerilir.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
tr: Etkin (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
tr: Etkin (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
tr: Karşıya yükleme ilerlemesi

en: URL, as plain text
tr: URL, düz metin olarak

en: Styles
tr: Biçemler

en: Hello world!
tr: Merhaba dünya!

en: %name: the value may be no smaller than %min.
tr: %name: değer en az %min değerini alabilir.

en: %name: the value may be no larger than %max.
tr: %name: değer en fazla %max değerini alabilir.

en: The item has been deleted.
tr: Unsur silindi.

en: delete any
tr: herhangi birini sil

en: edit any
tr: herhangi birini düzenle

en: Less than or equal to
tr: Daha küçük ya da eşittir

en: Close dialog and save changes
tr: Pencereyi kapatıp değişiklikleri kaydet

en: Days of the week
tr: Haftanın günleri

en: The name of the site.
tr: Sitenin adı.

en: CTools CSS Cache
tr: CTools CSS Önbellği

en: Unable to create
tr: Oluşturulamadı

en: Chaos tools
tr: Chaos araçları (Chaos Tools)

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
tr: Merlin of Chaos tarafından hazırlanan bir yararlı araçlar kütüphanesi.

en: Bulk export results
tr: Toplu dışa aktarma sonuçları

en: Place this in @file
tr: Bunu @file dosyasına koy

en: use bulk exporter
tr: toplu dışa aktarıcı kullan

en: Bulk Exporter
tr: Toplu Dışa Aktarıcı

en: Bulk Export
tr: Toplu Dışa Aktarma

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
tr: Chaos araçlarının tanıdığı veri nesnelerinin toplu dışa aktarımını yürütür.

en: No info
tr: Bilgi yok

en: No info available.
tr: Bilgi yok.

en: Configure new !subtype_title
tr: Yeni !subtype_title yapılandır

en: All criteria must pass.
tr: Tüm ölçütler sınamayı geçmelidir.

en: Only one criteria must pass.
tr: Sadece bir ölçüt geçmeli.

en: Remove this item.
tr: Bu öğeyi kaldır.

en: No criteria selected, this test will pass.
tr: Seçili ölçüt yok; bu sınama geçer.

en: Edit criteria
tr: Ölçütü düzenle

en: Invalid object name.
tr: Geçersiz nesne adı.

en: Invalid context type
tr: Geçersiz içerik türü

en: Edit @type
tr: @type düzenle

en: Summary of contexts
tr: Bağlamların özeti

en: , and
tr: , ve

en: , or
tr: , ya da

en: Keyword: %@keyword
tr: Anahtar sözcük: %@keyword

en: Update and return
tr: Güncelle ve dön

en: In code
tr: Kod içinde

en: Enabled, title
tr: Etkin, başlık

en: Get a summary of the information about this page.
tr: Bu sayfa hakkında özet bilgi.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
tr: Bu sayfayı devre dışı bırak. Veri kalacak ama sayfa artık sisteminizde kullanılmayacaktır.

en: Add variant
tr: Değişke ekle

en: Add a new variant to this page.
tr: Bu sayfaya yeni bir değişke ekle.

en: Create variant
tr: Değişke oluştur

en: Import variant
tr: Değişke al

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
tr: Başka bir sayfadan alınmış kod ile bu sayfaya bir değişke ekle.

en: Reorder variants
tr: Değişkeleri yeniden düzenle

en: Variant operations
tr: Değişke işlemleri

en: Make an exact copy of this variant.
tr: Bu değişkeden tam bir kopya yap.

en: Remove this variant from the page completely.
tr: Bu değişkeyi sayfadan tümüyle kaldır.

en: No variants
tr: Değişke yok

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
tr: Bu sayfadaki değişiklikleri kaydetmediniz. Bunları veritabanına kaydedebilmek için 'Kaydet'i ya da değişikliklerden vazgeçmek için 'İptal'i seçmelisiniz. Herhangi bir formu değiştirdiyseniz, kaydetmeden önce bu formu göndermeniz gerektiğini unutmayın.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
tr: Bu değişkenin yönetsel başlığı. Boş bırakırsanız otomatik olarak doldurulur.

en: Variant type
tr: Değişke türü

en: Optional features
tr: İsteğe bağlı özellikler

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
tr: Kendilerine ait yapılandırma formlarıyla sunulacak isteğe bağlı özellikleri işaretle. Burada işaretlemezseniz de yeni sayfa oluşturulduğunda bu özellikleri gene de açabilirsiniz. Kararsızsanız bırakın boş kalsın

en: This page has no variants and thus no output of its own.
tr: Bu sayfanın değişkesi ve dolayısıyla kendine ait bir çıktısı yok.

en: Add a new variant
tr: Yeni bir değişke ekle

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
tr: Değiştirilmiş sistem sayfaları ve kullanıcı tanımlı sayfalar ekleyin, düzenleyin ve silin.

en: Node add/edit form
tr: Düğüm ekle/düzenle formu

en: Node being viewed
tr: Görüntülenmekte olan düğüm

en: A meaningless second page
tr: Anlamsız bir ikinci sayfa

en: Administrative title
tr: Yönetsel başlık

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
tr: Bu sayfanın adı. Kolayca ayırt etmek için yönetim arayüzünde görünecektir.

en: Administrative description
tr: Yönetsel açıklama

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
tr: Yönetsel kullanım için, bu sayfanın ne olduğu, ne yaptığı ya da ne işe yaradığına ilişkin bir açıklama.

en: Make this your site home page.
tr: Bunu sitenizin ana sayfası yapın.

en: Visible menu item
tr: Görünür menü başlığı

en: Import page
tr: Sayfayı içeri al

en: Create a new page
tr: Yeni bir sayfa oluştur

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
tr: Sayfanın adını, yolunu ve diğer temel ayarlarını düzenle.

en: Control what users can access this page.
tr: Hangi kullanıcıların bu sayfaya erişebileceklerini kontrol et.

en: Make a copy of this page
tr: Bu sayfanın bir kopyasını oluşturun

en: page-summary-label
tr: sayfa-özeti-etiketi

en: page-summary-data
tr: sayfa-özeti-verisi

en: page-summary-operation
tr: sayfa-özeti-işlemi

en: This is your site home page.
tr: Sitenizin anasayfası budur.

en: This page is publicly accessible.
tr: Bu sayfaya herkes erişebilir.

en: No menu entry.
tr: Menü girdisi yok.

en: Normal menu entry.
tr: Normal menü girdisi.

en: Menu tab.
tr: Menü sekmesi.

en: Default menu tab.
tr: Ön tanımlı menü sekmesi.

en: Title: %title.
tr: Başlık: %title.

en: Menu block: %title.
tr: Menü bloğu: %title.

en: Taxonomy term template
tr: Taksonomi terimi şablonu

en: User profile template
tr: Kullanıcı profili şablonu

en: User: compare
tr: Kullanıcı: karşılaştır

en: First User
tr: İlk kullanıcı

en: Second User
tr: İkinci kullanıcı

en: Node: accessible
tr: Düğüm: erişilebilir

en: Node: language
tr: Düğüm: dil

en: Node: type
tr: Düğüm: tür

en: User: permission
tr: Kullanıcı: izin

en: Control access by permission string.
tr: İzin dizesine bağlı erişim.

en: Error, unset permission
tr: Hata, izin verilmemiş

en: User: role
tr: Kullanıcı: rol

en: Control access by role.
tr: Role bağlı erişim.

en: User: language
tr: Kullanıcı: dil

en: Enter a value for this argument
tr: Bu ifade için bir değer girin

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
tr: Formdaki, başka bir içerik tarafından görüntülenmeyen her şey.

en: The author of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün yazarı.

en: The body of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün gövde metni.

en: The navigation menu the book the node belongs to.
tr: Düğümün ait olduğu kitabın gezinti menüsü.

en: Node created date
tr: Düğüm oluşturulma tarihi

en: The date the referenced node was created.
tr: Kaynak gösterilen düğümün oluşturulma tarihi.

en: Node links of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün düğüm bağlantıları.

en: The title of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün başlığı.

en: Node last updated date
tr: Düğümün son güncelleme tarihi

en: The date the referenced node was last updated.
tr: Kaynak gösterilen düğümün son güncelleme tarihi.

en: Node form submit buttons
tr: Düğüm formu gönderme düğmeleri

en: Submit buttons for the node form.
tr: Düğüm formu için gönderme düğmeleri.

en: Node form revision log message
tr: Düğüm formu değişiklik günlüğü iletisi

en: Revision log message for the node.
tr: Düğüm için değişiklik günlüğü iletisi.

en: Menu settings on the Node form.
tr: Düğüm formundaki menü ayarları.

en: Node form url path settings
tr: Düğüm formu url yolu ayarları

en: Enter the string for this context.
tr: Bu bağlam için dize girin.

en: Vocabulary ID of first term
tr: İlk terimin sözlük ID'si

en: Make all views available as panes
tr: Tüm gösterimleri panel olarak kullanılabilir yap

en: Select display
tr: Gösterim seç

en: Configure view
tr: Görünümü ayarla

en: View information
tr: Bilgileri gör

en: Using display @display.
tr: @display kullanarak göster.

en: With pager.
tr: Sayfalayıcı ile.

en: View panes
tr: Panelleri gör

en: Content pane
tr: İçerik paneli

en: Pane settings
tr: Panel ayarları

en: Admin desc
tr: Yönetim açıklaması

en: use panels dashboard
tr: Panels panosunu kullan

en: Panel page
tr: Panel sayfası

en: Panel node
tr: Panel düğümü

en: You must activate the panel node module for this functionality.
tr: Bu işlevsellik için panel düğüm eklentisini etkinleştirmelisiniz.

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
tr: Bu işlevsellik için Mini paneller eklentisini etkinleştirmelisiniz.

en: Go to list
tr: Listeye git

en: Style settings
tr: Biçem ayarları

en: Disable this pane
tr: Bu paneli devre dışı bırak

en: CSS properties
tr: CSS özellikleri

en: Region settings
tr: Bölge ayarları

en: Change general settings about this variant.
tr: Bu değişkeye ait genel ayarları değiştir.

en: Selection rules
tr: Seçim kuralları

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
tr: Bu değişkenin kullanılıp kullanılmayacağına karar verme ölçütünü düzenle.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
tr: Bu değişkeye, içerikle kullanılabilecek bağlamsal nesneler ekle.

en: Add content items and change their location with a drag and drop interface.
tr: Bir sürükle ve bırak arayüzü ile içerik öğeleri ekle ve yerleşimlerini değiştir.

en: Move content from old layout
tr: İçeriği eski yerleşimden taşı

en: Get a preview of what this variant will look like.
tr: Bu değişkenin nasıl görüneceğini izle.

en: This panel will be selected if @conditions.
tr: Eğer @conditions ise bu panel seçilecektir.

en: Selection rule
tr: Seçim kuralı

en: Administrative title of this variant.
tr: Bu değişkenin yönetsel başlığı.

en: Form settings
tr: Form ayarları

en: Type of group.
tr: Grubun türü.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
tr: Bazı güncellemeler hala bekliyor. Lütfen <a href="@update-php">update.php</a>'ye geri dönün ve kalan güncellemeleri çalıştırın.

en: Menu module form.
tr: Menü eklentisi formu.

en: Book module form.
tr: Kitap eklentisi formu.

en: Poll module title.
tr: Anket eklentisi başlığı.

en: Poll module choices.
tr: Anket eklentisi seçenekleri.

en: Poll module settings.
tr: Anket eklentisi ayarları.

en: Upload module form.
tr: Eklenti formunu yükle.

en: CCK - No Views integration
tr: CCK - Gösterim (Views) bütünleşmesi yok

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
tr: CCK'nın Gösterim (Views) ile bağdaştırılması, Gösterim (Views) 6.x-2.0-rc2 veya üstünü gerektirir.

en: manage fields
tr: alanları yönet

en: » Add a new content type
tr: » Yeni bir içerik türü ekle

en: @field_name (Locked)
tr: @field_name (Kilitli)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
tr: Bu içerik türünün etkin olmayan alanları var. Etkin olmayan alanlar, eklentileri etkinleştirilene dek, kullanılabilir alanlar listesinde  yer alamaz.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
tr: Bir !widget_type aracı kullanan !field (!field_name) alanı etkinleştirilmemiş bir !field_type alanı.

en: - Select a field type -
tr: - Bir alan türü seçiniz -

en: - Select a widget -
tr: - Bir arayüz kontrolu (widget) seçin -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
tr: Alan adı (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
tr: Saklanacak verinin türü.

en: Form element to edit the data.
tr: Veriyi düzenlemek için kullanılacak form elemanı.

en: - Select an existing field -
tr: - Mevcut bir alanı seçiniz -

en: Field to share
tr: Paylaşılacak alan

en: Group name (a-z, 0-9, _)
tr: Grup adı (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
tr: Yeni alan ekle: bir etiket belirlemeniz gerekiyor.

en: Add new field: you need to provide a field name.
tr: Yeni alan ekle: bir alan adı girmeniz gerekiyor.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
tr: Yeni alan ekle: %field_name alan adı geçersiz. Alan adında sadece küçük harfler, rakamlar ve altçizgi işareti bulunabilir.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
tr: Yeni alan ekle: %field_name alan adı çok uzun. Verielecek isim 32 karakterle sınırlıdır ve bu uzunluğa 'field_' öneki de dahildir.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
tr: Yeni bir alan ekleyin: 'field_instance' adı ayrılmış bir addır.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
tr: Yeni alan ekle:  %field_name alan ismi zaten mevcut.

en: Add new field: you need to select a field type.
tr: Yeni alan ekle: bir alan türü seçmeniz gerekiyor.

en: Add new field: you need to select a widget.
tr: Yeni alan ekle: Bir arayüz nesnesi seçmelisiniz.

en: Add new field: invalid widget.
tr: Yeni alan ekle: Geçersiz arayüz nesnesi.

en: Add existing field: you need to provide a label.
tr: Mevcutlardan alan ekle: Bir etiket belirtmelisiniz.

en: Add existing field: you need to select a field.
tr: Mevcut alan ekle: bir alan seçmeniz gerekiyor.

en: Add existing field: you need to select a widget.
tr: Mevcutlardan alan ekle: Bir arayüz nesnesi seçmelisiniz.

en: Add existing field: invalid widget.
tr: Mevcutlardan alan ekle: Geçersiz arayüz nesnesi.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
tr: %label alanı kilitli olduğundan bir içerik türüne eklenemez.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
tr: Bu içerik türü için yapılandırılmış alan yok. <a href="@link">Alan yönetimi</a> sayfasından yeni alanlar ekleyebilirsiniz.

en: @type: @field (@label)
tr: @type : @field (@label)

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
tr: Alanın bilgisayar tarafından kullanılan adı. Bu ad değiştirilemez.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
tr: %type içerik türünün etiketi olarak kullanılacak, kullanıcıya gösterilen bir ad.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
tr: Bu alanı kullanarak veritabanında saklamak istediğiniz verinin türü. Bu seçenek, değiştirilemez.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
tr: %field alanı kilitlidir ve değiştirilemez.

en: %type basic information
tr: %type temel bilgileri

en: Maximum number of values users can enter for this field.
tr: Kullanıcının bu alan için girebileceği azami değer sayısı.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
tr: 'Sınırsız', kullanıcıların istedikleri kadar değer ekleyebilmesi için bir 'Ekle' düğmesi sunacaktır.

en: %name must be an integer.
tr: %name bir tam sayı olmalı.

en: %name must be a positive integer.
tr: %name bir pozitif tam sayı olmalı.

en: %name must be a number.
tr: %name bir sayı olmalı.

en: Field has value
tr: Alanın değeri var

en: Field has changed
tr: Alan değiştirildi

en: Content containing changes
tr: Değişiklik yapılmış içerik

en: Content not containing changes
tr: Değişiklik yapılmamış içerik

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
tr: Başvurulan düğüm filtrelenmemiş başlığı. UYARI - işlenmemiş kullanıcı girdisi.

en: Formatted html link to the referenced node.
tr: Başvurulan düğüme, biçimlendirilmiş html bağlantısı.

en: Relative path alias to the referenced node.
tr: Başvurulan düğümün göreli takma ad yolu

en: Absolute path alias to the referenced node.
tr: Başvurulan düğümün mutlak yolu.

en: Relative path alias to the referenced user.
tr: Başvurulan kullanıcının göreli takma ad yolu.

en: Widget label (@label)
tr: Araç etiketi (@label)

en: Custom label
tr: Özel etiket

en: You need to provide a label.
tr: Bir etiket vermeniz gerekir.

en: You need to provide a group name.
tr: Bir grup adı vermeniz gerekir.

en: Add new group:
tr: Yeni grup ekle:

en: Add new group: you need to provide a label.
tr: Yeni grup ekle: Bir etiket belirtmeniz gerekir.

en: Add new group: you need to provide a group name.
tr: Yeni grup ekle: Bir grup adı belirtmeniz gerekir.

en: Standard group
tr: Standart Grup

en: Create display groups for CCK fields.
tr: CCK alanlarını göstermek için gruplar oluşturun.

en: There are no nodereference fields defined.
tr: Herhangi bir düğüm başvurusu tanımlanmadı

en: %name: invalid input.
tr: %name: Geçersiz girdi.

en: %name: found no valid post with that title.
tr: %name: Bu başlığa sahip geçerli mesaj bulunamadı.

en: Only numbers are allowed in %field.
tr: %field alanında sadece sayılar kullanılabilir.

en: %name: invalid user.
tr: %name: Geçersiz kullanıcı.

en: width @width
tr: genişlik @width

en: height @height
tr: yükseklik @height

en: upscaling allowed
tr: büyütmeye izin verildi

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
tr: -@degrees&deg ve @degrees&deg arasında rastgele

en: CTools Examples
tr: CTools Örnekleri

en: Existing node
tr: Bu düğüm

en: Add the breadcrumb trail as content.
tr: Sayfa yolu dizisini içerik olarak ekle.

en: Add the help text of the current page as content.
tr: Bu sayfanın yardım metnini içerik olarak ekleyin.

en: Status messages
tr: Durum mesajları

en: Add the status messages of the current page as content.
tr: Bu sayfanın durum iletilerini içerik olarak kaydedin.

en: Add the slogan trail as content.
tr: Slogan yolunu içerik olarak ekle.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
tr: Sekmeleri (yerel görevler) içerik olarak kaydedin.

en: Add the page title as content.
tr: Sayfa başlığını içerik olarak ekleyin.

en: Change the layout of this panel.
tr: Bu panelin yerleşimini değiştir.

en: Manage pages
tr: Sayfaları yönet

en: To display scheduled tasks you have to install the <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> module.
tr: Zamanlanmış görevleri göstermek için <a href="http://drupal.org/project/views">Views</a> eklentisini kurmanız gerekir.

en: Delete a scheduled task
tr: Zamanlanmış bir görevi sil

en: Scheduled date
tr: Zamanlanmış tarih

en: Scheduled date and time stamp
tr: Zamanlanmış tarih ve zaman damgası

en: Structure
tr: Yapı

en: Create feature
tr: Özellik oluştur

en: Create a new feature.
tr: Yeni bir özellik oluştur.

en: Unique
tr: Özgün (ünik)

en: My Account
tr: Hesabım

en: Edit style
tr: Stili düzenle

en: Delete style
tr: Stili sil

en: Numbered
tr: Numaralı

en: User blog
tr: Kullanıcı ağ günlüğü

en: Site contact page
tr: Site iletişim sayfası

en: All polls
tr: Tüm anketler

en: Search @type
tr: @type ara

en: Node add form: node type
tr: Düğüm ekleme formu: Düğüm türü

en: Node edit form: node ID
tr: Düğüm düzenleme formu: Düğüm ID

en: Advanced search form
tr: Gelişmiş arama formu

en: A search form with advanced options.
tr: Gelişmiş seçeneklerle bir arama formu.

en: The results of a search using keywords.
tr: Anahtar kelimelerle yapılan bir aramanın sonucu.

en: HTML-safe string
tr: HTML bakımından güvenli dize

en: No rules
tr: Kural yok

en: Visibility rules
tr: Görünürlük kuralları

en: @argument title
tr: @argument başlığı

en: @argument input
tr: @argument girdisi

en: The maximum number of characters this field can be.
tr: Bu alanın olabileceği azami karakter sayısı.

en: Does not start with
tr: İle başlamayan

en: Does not end with
tr: İle bitmeyen

en: Jump menu
tr: Menüye sıçra

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
tr: Bütün sonuçları bir seçim kutusuna koyar ve kullanıcıya sonuçlara bağlı olarak farklı sayfalara gitme olanağı verir.

en: Libraries
tr: Kütüphaneler

en: @label (!name) - delta
tr: @label (!name) - !column

en: Blocked users
tr: Engellenmiş kullanıcılar

en: Length is shorter than
tr: Uzunluğu bundan kısa olan

en: shorter than
tr: daha kısa

en: Length is longer than
tr: Uzunluğu bundan uzun olan

en: longer than
tr: Büyüktür

en: SQL Query
tr: SQL Sorgusu

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
tr: Sorgu Drupal veritabanı APİ'sini kullanarak oluşturulup çalıştırılacak.

en: revision user
tr: değiştiren kullanıcı

en: Manage features.
tr: Özellikleri yönet.

en: No revision
tr: Sürüm yok

en: @number comments per page
tr: sayfa başına yorum sayısı @number

en: Requires a title
tr: Bir başlık gerekiyor

en: No body
tr: Gövde yok

en: Not restricted
tr: Kısıtlı değil

en: Other blocks
tr: Diğer bloklar

en: The unique ID of the comment.
tr: Yorumun özgün (ünik) ID'si.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
tr: Yorumun gönderildiği düğümün özgün ID'si.

en: The name left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı ad.

en: The email address left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı e-posta adresi.

en: The home page URL left by the comment author.
tr: Yorum yazarının bıraktığı anasayfa URL'si.

en: The formatted content of the comment itself.
tr: Yorumun biçimlendirilmiş durumda kendi içeriği.

en: The number of comments posted on a node.
tr: Bir düğüme gönderilen yorum sayısı.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
tr: Bir düğüme kullanıcı son görüntüledikten sonra gönderilen yorum sayısı.

en: The type of the node.
tr: Düğümün türü.

en: The human-readable name of the node type.
tr: Düğüm türünün kullanıcıya gösterilen adı.

en: The language the node is written in.
tr: Düğümün yazıldığı dil.

en: The URL of the node.
tr: Düğümün URL'si.

en: The slogan of the site.
tr: Sitenin sloganı.

en: The administrative email address for the site.
tr: Site için yönetimsel e-posta adresi.

en: The URL of the site's front page.
tr: Sitenin ön sayfa URL'si.

en: The unique ID of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin eşsiz kimliği.

en: The name of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin ismi.

en: The optional description of the taxonomy term.
tr: Sınıflandırma teriminin isteğe bağlı tanımı.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
tr: Sınıflandırma sözlüğünün eşsiz kimliği.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
tr: Sınıflandırma sözlüğünün ismi.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
tr: Sınıflandırma sözlüğünün isteğe bağlı tanımı.

en: The unique ID of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının benzersiz kimliği.

en: The login name of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının giriş adı.

en: The email address of the user account.
tr: Kullanıcı hesabının e-posta adresi.

en: The URL of the account profile page.
tr: Hesap profil sayfasına ait URL.

en: [Edit]
tr: [Düzenle]

en: Main page content
tr: Ana sayfa içeriği

en: The unique ID of the content item, or "node".
tr: İçerik nesnesi ya da "düğüm"ün özgün kimlik numarası (ID).

en: E-mails
tr: E-posta

en: Fixed width
tr: Sabit genişlik

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
tr: Basit bir çok-sütunlu, değişken genişlikli yönetim teması.

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
tr: Bu alan için sadece yönetim amaçlı kullanılacak etiket.

en: Remove group @group
tr: @group grubunu kaldır

en: Group type
tr: Grup türü

en: Basic exposed form
tr: Kullanıcıya açık temel form

en: Input required
tr: Girdi gerekiyor

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
tr: Yalnızca form kullanıcı girdisi içeriyorsa bir gösterimi işleyen bir kullanıcıya açık form.

en: Display all items
tr: Tüm öğeleri göster

en: Display all items that this view might find
tr: Bu gösterimin bulabileceği tüm öğeleri göster.

en: Display a specified number of items
tr: Belirlenmiş sayıda unsur göster

en: Display a limited number items that this view might find.
tr: Bu gösterimin bulabileceği sınırlı sayıda öğe göster.

en: Paged output, full pager
tr: Sayfalanmış çıktı, tam sayfalayıcı

en: Paged output, full Drupal style
tr: Sayfalanmış çıktı, tam Drupal biçemi

en: Paged output, mini pager
tr: Sayfalanmış çıktı, küçük sayfalayıcı

en: Use the mini pager output.
tr: Küçük sayfalama çıktısı kullan.

en: Machine Name
tr: Makine Adı

en: Change settings for this pager type.
tr: Bu sayfalayıcı için ayarları değiştirin.

en: Sort By
tr: Sıralama Yönü

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
tr: İşlem tamamlanamıyor. @file dosyası @line satırında önemli hata: @message

en: - Choose -
tr: - Seç -

en: Update and save
tr: Güncelle ve kaydet

en: Context exists
tr: Bağlam zaten var

en: String: comparison
tr: Dize: karşılaştırma

en: String: length
tr: Dize: uzunluk

en: To add one, create a !types piece of content.
tr: Eklemek için, !types içeriği yaratın.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
tr: Webform şu anda hiçbir içerik tipi için etkin değil.

en: Edit e-mail settings
tr: E-posta ayarlarını düzenle

en: Delete e-mail settings
tr: E-posta ayarlarını sil

en: Other...
tr: Diğer...

en: Width of the textarea.
tr: Yazı alanı genişliği

en: Conditional rules
tr: Koşullu kurallar

en: Confirmation message
tr: Onay mesajı

en: The entered URL is not a valid address.
tr: Girilen URL geçerli bir adres değil.

en: The form settings have been updated.
tr: Form ayarları güncellendi.

en: Submission ID
tr: Gönderim Kimlik No (ID)

en: Switch theme
tr: Temayı değiştir

en: Wysiwyg profiles
tr: Wysiwyg profilleri

en: Maximize
tr: Büyült

en: Performance and scalability
tr: Performans ve ölçeklenebilirlik

en: Delete scheduled tasks
tr: Zamanlanmış görevleri sil

en: Default tags
tr: Ön tanımlı etiketler

en: Is not empty (NOT NULL)
tr: Boş değildir (NOT NULL)

en: Automatic live preview
tr: Otomatik önizleme

en: Disable automatic live preview
tr: Otomatik canlı önizlemeyi devreden çıkart

en: Related term
tr: İlişkili terim

en: A related term of the term.
tr: Bu terim ile ilişkili başka bir terim.

en: Translate link
tr: Çeviri bağlantısı

en: Provide a simple link to translate the node.
tr: Düğümü çevirmek için basit bir bağlantı girin.

en: Authentication name
tr: Doğrulama adı

en: The unique authentication name.
tr: Özgün doğrulama adı

en: Term edit link
tr: Terim düzenleme bağlantısı

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
tr: Seçilen %filename dosyası yüklenemiyor. Yalnızca aşağıdaki uzantılara sahip dosyalara izin verilir: %extensions.

en: CTools PHP requirements
tr: CTools PHP gereksinimleri

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
tr: CTools sadece PHP 5.2.0 ve üzerinde bulunan belirli özelliklere ihtiyaç duyar.

en: String: URL path
tr: Dize: URL yolu

en: Book children
tr: Kitabın alt düğümleri

en: The children menu the book the node belongs to.
tr: Düğümün ait olduğu kitabın ait menüsü.

en: Node terms
tr: Düğüm terimleri

en: Taxonomy terms of the referenced node.
tr: Kaynak gösterilen düğümün sınıflandırma terimleri.

en: Feed icons
tr: Besleme simgeleri

en: Add the site feed_icons statement as content.
tr: Sitenin feed_icons ifadesini içerik olarak ekleyin.

en: Site logo
tr: Site logosu

en: Add the logo trail as content.
tr: Logo yolunu içerik olarak ekle.

en: Primary navigation links
tr: Birincil gezinti bağlantıları

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
tr: primary_links (yerel görevler) içerik olarak ekleyin.

en: Secondary navigation links
tr: İkincil gezinti bağlantıları

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
tr: secondary_links (yerel görevler) içerik olarak ekleyin.

en: !description day (full word)
tr: !description günü (tüm kelime)

en: Title, as plain text
tr: Başlık, düz metin olarak

en: Content module must be enabled before ImageField can be updated.
tr: ImageField güncellenmeden önce İçerik eklentisi aktifleştirilmelidir.

en: A system name for this vocabulary, may not be changed once it has been set.
tr: Bu sözlük için bir sistem ismi. Kaydedildikten sonra değiştirilemez.

en: Custom content
tr: Özel içerik

en: Add a new @plugin
tr: Yeni bir @plugin ekle

en: Edit @plugin %title
tr: %title @plugin düzenle

en: Clone @plugin %title
tr: @plugin %title kopyala

en: Import @plugin
tr: @plugin içeri aktar

en: Export @plugin %title
tr: @plugin %title dışarı ver

en: Are you sure you want to revert %title?
tr: %title'ı geri almak istediğinize emin misiniz?

en: The item has been reverted.
tr: Unsur geri alındı.

en: %title has been created.
tr: %title oluşturuldu.

en: %title could not be created.
tr: %title oluşturulamaz.

en: %title has been updated.
tr: %title güncellendi.

en: %title could not be updated.
tr: %title güncellenemez.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
tr: Dışa aktarılmış bir nesne kodunu aşağıdaki alana yapıştırarak, bir tanımı içeri alabilirsiniz.

en: @plugin %title was enabled.
tr: %title @plugin etkinleştirildi.

en: @plugin %title was disabled.
tr: %title @plugin devredışı bırakıldı.

en: Enabled, name
tr: Etkin, ad

en: Node edit form from node
tr: Düğümden düğüm düzenleme formu

en: View attachment
tr: Eki gör

en: View context
tr: Bağlamı gör

en: View empty text
tr: Boş metni gör

en: View exposed widgets
tr: Sunulan sihirbazları gör

en: View feed icon
tr: Besleme simgesini gör

en: View footer
tr: Sayfa altlığını gör

en: View header
tr: Sayfa başlığını gör

en: View pager
tr: Sayfalayıcıyı gör

en: View row
tr: Satırı gör

en: Select context
tr: Bağlam seç

en: Configure rows
tr: Satırları yapılandır

en: Contains rows in contexts.
tr: Bağlamlarda satırlar içerir.

en: Panel region
tr: Panel bölgesi

en: administer panels layouts
tr: panel yerleşimlerini yönet

en: Get a bird's eye view of items related to Panels.
tr: Panellere ilişkin unsurlara genel bir bakış.

en: Custom layout
tr: Özelleştirilmiş yerleşim

en: Custom layouts can add more, site-specific layouts that you can use in your panels.
tr: Özelleştirilmiş yerleşimler, panellerinizde kullanabileceğiniz daha fazla sayıda siteye özgü yerleşimler ekleyebilir.

en: There are no custom layouts.
tr: Özelleştirilmiş yerleşim yok.

en: Manage custom layouts
tr: Özelleştirilmiş yerleşimleri yönet

en: Add new pane
tr: Yeni panel ekle

en: Customize this page
tr: Bu sayfayı özelleştirin

en: In-Place Editor
tr: Sayfa-üzerinde düzenleyici

en: Allows privileged users to update and rearrange the content while viewing this panel.
tr: Belirli kullanıcıların bu paneli izlerken içeriği düzenleyip güncelleyebilmesini sağlar.

en: Placeholder for empty "@title"
tr: Boş "@title" için yer tutucu

en: Columns: 1
tr: Sütun: 1

en: Columns: 3
tr: Sütun: 3

en: Columns: 2
tr: Sütun: 2

en: The URL of the account edit page.
tr: Hesap düzenleme sayfasına ait URL.

en: The title of the current page.
tr: Bu sayfanın başlığı.

en: The URL of the current page.
tr: Geçerli sayfanın URL'si

en: - Use default -
tr: - Öntanımlıyı kullan -

en: Base theme suitable for Panels Everywhere.
tr: Panels Everywhere uyumlu altyapı teması

en: Precision one column
tr: Tek Kolon Precision

en: Precision three columns
tr: Üç Kolon Precision

en: Header alpha
tr: Alpha başlık

en: Header beta
tr: Beta başlık

en:  - Status
tr:  - Durum

en: Replace text with "hello world"
tr: Metni "merhaba dünya" ile değiştir

en: Sample Content
tr: Örnek İçerik

en: Delete this row
tr: Bu satırı sil

en: Hello World
tr: Merhaba Dünya

en: Choose animal
tr: Hayvan seç

en: Configure animal
tr: Hayvan yapılandır

en: Sheep
tr: Koyun

en: Configure sheep
tr: Koyunu yapılandır

en: Lizard
tr: Kertenkele

en: Configure lizard
tr: Kertenkeleyi yapılandır

en: Choose your animal
tr: Hayvanını seç

en: Name your sheep
tr: Koyununu adlandır

en: Name your lizard
tr: Kertenkeleni adlandır

en: Eagle
tr: Kartal

en: Owl
tr: Baykuş

en: Domesticated
tr: Evcilleştirilmiş

en: wild
tr: vahşi

en: domesticated
tr: evcil

en: Animal
tr: Hayvan

en: Change general settings for this variant.
tr: Bu değişkenin genel ayarlarını değiştir.

en: 404 Page not found
tr: 404 Sayfa bulunamadı

en: 403 Access denied
tr: 403 Erişim engellendi

en: 301 Redirect
tr: 301 Yönlendirme

en: User signature
tr: Kullanıcı imzası

en: The signature of a user.
tr: Bir kullanıcı imzası.

en: Page wizards
tr: Sayfa sihirbazları

en: Landing page wizard
tr: Açılış sayfası yardımcısı

en: Panel fields
tr: Panel alanları

en: Displays the fields in a panel rather than using a template.
tr: Alanları bir şablon kullanmak yerine bir panelde gösterir.

en: Confirmation page
tr: Onaylama sayfası

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
tr: Bu öğe için birincil dosyanın bağıl Drupal yolu; örneğin modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
tr: Öğenin adı; örneğin düğüm.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
tr: Öğenin türü; eklenti, tema ya da tema motoru.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
tr: Bu öğenin etkin olup olmadığını belirten boolean değeri.

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
tr: Eklentinin veritabanı şema versiyonu. Eklenti kurulmadıysa (tabloları yoksa) -1; eklenti kurulduğunda bulunan ya da çalıştırılan eklentiye ait hook_update_N() fonskiyonlarındaki en yüksek N değeri ya da 0.

en: Delete and save
tr: Sil ve kaydet

en: Disable and save
tr: Devre dışı bırak ve kaydet

en: Allowed extensions: %ext
tr: İzin verilen dosya türleri: %ext

en: Maximum file size: %size
tr: Azami dosya boyutu: %size

en: Asc
tr: Artan

en: - Basic validation -
tr: - Temel doğrulama -

en: HTML element
tr: HTML öğesi

en: Label HTML element
tr: Etiket HTML öğesi

en: Place a colon after the label
tr: Etiketten sonra iki nokta üst üste (:) koy

en: Wrapper HTML element
tr: Kapsayıcı HTML öğesi

en: Add default classes
tr: Ön tanımlı sınıfları ekle

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
tr: Alan, alan etiketi ve alan içeriğini tanımlamak için ön tanımlı Views (Görünümler) sınıflarını kullan.

en: Preserve certain tags
tr: Belli etiketleri koru

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
tr: Temizleme aşamasında korunması gereken etiketleri listeleyin. Örnek: &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; tüm p ve br elemanlarını koruyacaktır

en: Translation method
tr: Çeviri yöntemi

en: Do not pass admin strings for translation.
tr: Admin dizelerini çeviri için gönderme.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
tr: Drupal'ın çekirdek t() işlevini kullan. Dizelere güncelleme yapılmasını desteklemediği için önerilmez.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
tr: Eğer gösterimlerin etiketlerini başka dillere çevirmeniz gerekiyorsa <a href="!path">Internationalization</a> paketinin Gösterim Çevirisi (Views Translation) eklentisini kurmayı dikkate alın.

en: The extension of the file.
tr: Dosyanın uzantısı.

en: No comment
tr: Yorum yok

en: Comment or document this display.
tr: Bu görünümü yorumlayın ya da belgeleyin.

en: Query settings
tr: Sorgu ayarları

en: Skip default argument for view URL
tr: Görünüm URL'i için ön tanımlı değişkeni atla

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
tr: Bu görünüm için URL oluşturulurken bu ön tanımlı değişkenin içerilip içerilmeyeceğini seçin. Ön tanımlı değişkenleri atlamak örn. beslemeler için kullanışlıdır.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
tr: Satır sonlarını HTML &lt;br&gt; etiketlerine dönüştür

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
tr: Eğer seçiliyse, tüm satır sonu karakterleri (örn. \n) &lt;br&gt; HTML etiketlerine dönüştürülür.

en: All nodes where a certain user has a revision
tr: Belli bir kullanıcının değişiklik yaptığı tüm düğümler

en: Hide attachments in summary
tr: Özet bölümünde ekleri gizle

en: Use replacement tokens from the first row
tr: İlk satırdaki değiştirme belirteçlerini kullan

en: Raw value from URL
tr: URL'den gelen ham değer

en: Date in the form of CCYYMMDD.
tr: YyYyYYAAGG biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYYMM.
tr: YYYYAA biçiminde tarih.

en: Date in the form of YYYY.
tr: YYYY biçiminde tarih.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
tr: AA (01 - 12) biçiminde tarih.

en: Date in the form of DD (01 - 31).
tr: GG (01 - 31) biçiminde tarih.

en: Date in the form of WW (01 - 53).
tr: HH (01 - 53) biçiminde tarih.
