NodeStream (6.x-1.5) - en to da translation catalogue (4913 entries)

en: Forms
da: Formularer

en: Home
da: Hjem

en: User interface
da: Brugergrænseflade

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Images
da: Billeder

en: Previous
da: Forrige

en: Next
da: Næste

en: user
da: bruger

en: select
da: vælg

en: Pages
da: Sider

en: Save configuration
da: Gem indstillinger

en: Reset to defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: context
da: sammenhæng

en: delete
da: slet

en: Administer
da: Administration

en: Prefix
da: Præfiks

en: Suffix
da: Endelse

en: Delete
da: Slet

en: Submit
da: Indsend

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Value
da: Værdi

en: Username
da: Brugernavn

en: Private
da: Privat

en: content
da: indhold

en: Groups
da: Grupper

en: Group
da: Gruppe

en: Author
da: Forfatter

en: Closed
da: Lukket

en: Organic groups
da: Organiske grupper

en: List
da: Vis

en: Subject
da: Emne

en: Actions
da: Handlinger

en: disabled
da: deaktiveret

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Description
da: Beskrivelse

en: Language
da: Sprog

en: Read more
da: Læs mere

en: more
da: mere

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Access control
da: Adgangsbegrænsning

en: Article
da: Artikel

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: footer
da: sidefod

en: Comments
da: Kommentarer

en: Action
da: Handling

en: On
da: Tilsluttet

en: error
da: fejl

en: Block title
da: Titel

en: Taxonomy
da: Taksonomi

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Content types
da: Indholdstyper

en: Categories
da: Kategorier

en: Download
da: Hent

en: Go
da: Skift

en: view
da: vis

en: Overview
da: Overblik

en: all
da: alle

en: File
da: Fil

en: File path
da: Filsti

en: Advanced options
da: Avancerede indstillinger

en: Edit
da: Redigér

en: Date
da: Dato

en: Size
da: Størrelse

en: Search
da: Søg

en: Reset
da: Gendan

en: None
da: Ingen

en: Display settings
da: Indstillinger for visning

en: default
da: standard

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Number
da: Antal

en: Message
da: Meddelelse

en: Block settings
da: Blokindstillinger

en: Comment form
da: Kommentarformular

en: User contact form
da: Bruger kontaktformular

en: - None -
da: - Ingen -

en: Weight
da: Vægt

en: Variable
da: Variabel

en: Image
da: Billede

en: Center
da: Centreret

en: Help text
da: Hjælpetekst

en: Admin title
da: Administrationstitel

en: Types
da: Typer

en: Hierarchy
da: Hierarki

en: Multiple
da: Flere

en: Related terms
da: Beslægtede ord

en: Required
da: Obligatorisk

en: Parent
da: Overordnet element

en: Depth
da: Dybde

en: none
da: ingen

en: Category
da: Kategori

en: Settings
da: Indstillinger

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Import
da: Importér

en: Book
da: Bog

en: Export
da: Eksportér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: Description field
da: Beskrivelse

en: settings
da: indstillinger

en: Back
da: Tilbage

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: Field
da: Felt

en: category
da: kategori

en: header
da: sidehovede

en: Label
da: Etiket

en: Preview
da: Gennemse

en: Save
da: Gem

en: Help
da: Hjælp

en: Font Size
da: Skriftstørrelse

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Preset Name
da: Forvalgsnavn

en: Font
da: Skrift

en: Default
da: Standard

en: Background
da: Baggrund

en: Background Color
da: Baggrundsfarve

en: Summary
da: Resumé

en: Update
da: Opdatér

en: Open
da: Åben

en: Link Target
da: Link-mål

en: Small
da: Lille

en: Large
da: Stor

en: Sunday
da: Søndag

en: Monday
da: Mandag

en: Tuesday
da: Tirsdag

en: Wednesday
da: Onsdag

en: Thursday
da: Torsdag

en: Friday
da: Fredag

en: Saturday
da: Lørdag

en: Core
da: Kerne

en: Clean up
da: Ryd op

en: Archives
da: Arkiver

en: Artist
da: Kunstner

en: Icon
da: Ikon

en: Schedule
da: Planlægning

en: Time
da: Tid

en: Access
da: Adgang

en: Add
da: Tilføj

en: Main
da: Primær

en: View
da: Vis

en: Audio
da: Lyd

en: Path
da: Sti

en: Vocabularies
da: Ordforråd

en: Form ID
da: Formular ID

en: Manage
da: Håndtér

en: Refresh
da: Opdatér

en: key
da: nøgle

en: Anchor
da: Anker

en: Placeholder tokens
da: Pladsholder-symboler

en: Display
da: Vis

en: Node type
da: Indholdstype

en: Advanced settings
da: Avancerede indstillinger

en: results
da: resultater

en: search
da: søg

en: Teaser
da: Smagsprøve

en: Notes
da: Noter

en: Event
da: Begivenhed

en: Text
da: Tekst

en: Theme
da: Tema

en: read more
da: læs mere

en: Display mode
da: Visningstilstand

en: Timestamp
da: Tidsstempel

en: Keywords
da: Nøgleord

en: <none>
da: - ingen -

en: Component
da: Komponent

en: Unknown
da: Ukendt

en: Attachment
da: Bilag

en: Picture
da: Billede

en: Upload image
da: Upload billede

en: Titles
da: Titler

en: Paths
da: Stier

en: The following placeholder tokens can be used in both paths and titles. When used in a path or title, they will be replaced with the appropriate values.
da: Følgende pladsholder symboler kan bruges i både stier og titler. Når de bruges i stier og titler erstattes de med de relevante værdier.

en: Mail
da: E-mail

en: Before
da: Før

en: After
da: Efter

en: Promoted
da: Forfremmet

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: action
da: handling

en: Continue
da: Fortsæt

en: Configure
da: Konfigurér

en: Email
da: E-mail

en: Files
da: Filer

en: file
da: fil

en: User ID
da: Bruger ID

en: Error
da: Fejl

en: Options
da: Valg

en: Contact
da: Kontakt

en: Created
da: Oprettet

en: Node
da: Indholdselement

en: Sent email to %recipient
da: E-mail sendt til %recipient

en: Unable to send email to %recipient
da: Kunne ikke sende e-mail til %recipient

en: The subject of the message.
da: Meddelelsens emne.

en: Number of columns
da: Antal kolonner

en: Data type
da: Datatype

en: Separator
da: Skilletegn

en: Include
da: Inkludér

en: Exclude
da: Ekskludér

en: Horizontal
da: Horisontal

en: Vertical
da: Vertikal

en: Node edit form
da: Indholdsformular

en: Are you sure you want to delete %title?
da: Ønsker du at slette %title?

en: Node add form
da: Redigeringsformular

en: Activated
da: Aktiveret

en: Optional Title
da: Valgfri titel

en: Required Title
da: Påkrævet titel

en: No Title
da: Ingen titel

en: Link Title
da: Link-titel

en: URL Display Cutoff
da: Beskæring af URL

en: If the user does not include a title for this link, the URL will be used as the title. When should the link title be trimmed and finished with an elipsis (&hellip;)? Leave blank for no limit.
da: Hvis brugeren ikke angiver en link-titel bruges URLen som titel. Hvornår skal titlen beskæres og afsluttes med en elipse ((&hellip;)? Undlad at udfylde dette felt hvis titlen ikke skal beskæres.

en: Default (no target attribute)
da: Standard (ingen mål-egenskab)

en: Open link in window root
da: Åben link i rod-vindue

en: Open link in new window
da: Åben link i nyt vindue

en: Allow the user to choose
da: Lad brugeren vælge

en: Additional CSS Class
da: Ekstra CSS klasse

en: Not a valid URL.
da: Ikke en gyldig URL.

en: Titles are required for all links.
da: Titler er påkrævet for alle links.

en: Open URL in a New Window
da: Åben URL i et nyt vindue

en: Defines simple link field types.
da: Definerer simple link-felttyper.

en: Optional. In the menu, the heavier items will sink and the lighter items will be positioned nearer the top.
da: Valgfri. I menuen vil tunge punkter synke til bunds og lette punkter vil blive placeret tættere på toppen.

en: All
da: Alle

en: Access log
da: Tilgangslog

en: Active
da: Aktiv

en: Done
da: Færdig

en: Post
da: Indlæg

en: Submit @name
da: Indsend @name

en: Submitted
da: Indsendt

en: Year
da: År

en: Date format
da: Datoformat

en: Panels
da: Paneler

en: Panel title
da: Paneltitel

en: Add content
da: Tilføj indhold

en: General information
da: Generel information

en: Page title
da: Sidetitel

en: The CSS ID to apply to this page
da: Sidens CSS ID

en: panels
da: paneler

en: Block
da: Blok

en: Add block
da: Tilføj blok

en: Override title
da: Tilsidesæt titel

en: CSS class
da: CSS klasse

en: Display links
da: Vis links

en: View type
da: Visningstype

en: Page
da: Side

en: Pager ID
da: Sideskifter-ID

en: View arguments
da: Argumenter til oversigt

en: Override URL
da: Tilsidesæt URL

en: If this is set, override the View URL; this can sometimes be useful to set to the panel URL
da: Tilsidesæt visnings-URL; det kan nogle gange være nyttigt at bruge panel-URLen i stedet.

en: Three column 25/50/25
da: Tre spalter 25/50/25

en: Left side
da: Venstre side

en: Middle column
da: Midterste spalte

en: Right side
da: Højre side

en: Three column 25/50/25 stacked
da: Tre spalter 25/50/25 stablet

en: Bottom
da: Bund

en: Three column 33/34/33
da: Tre spalter 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
da: Tre spalter 33/34/33 stablet

en: Two column
da: To spalter

en: Two column stacked
da: To spalter stablet

en: 1 hour | @count hours
da[0]: 1 time
da[1]: @count timer

en: 1 day | @count days
da[0]: 1 dag
da[1]: @count dage

en: Node links
da: Indholdselement-links

en: Taxonomy terms
da: Taksonomitermer

en: User picture
da: Brugerbillede

en: Submission information
da: Information om indsendelse

en: Breadcrumb
da: Brødkrumme

en: Mission
da: Formål

en: Site name
da: Sitets navn

en: Site slogan
da: Sitets slogan

en: Node types
da: Indholdstyper

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Off
da: Afbrudt

en: Never
da: Aldrig

en: Your changes have been saved.
da: Ændringer gemt.

en: Header
da: Overskrift

en: Left sidebar
da: Venstre sidepanel

en: Right sidebar
da: Højre sidepanel

en: Footer
da: Sidefod

en: Inline
da: Integreret

en: Sender
da: Afsender

en: To
da: Til

en: From
da: Fra

en: Aggregator category
da: Aggregator-kategori

en: Aggregator feed
da: Feed

en: Aggregator item
da: Feed-element

en: Custom
da: Tilpasset

en: Visibility
da: Synlighed

en: Roles
da: Roller

en: Comment
da: Kommentar

en: Hostname
da: Værtsnavn

en: Score
da: Karakter

en: Published
da: Udgivet

en: Input format
da: Inputformat

en: Signature
da: Signatur

en: Location
da: Lokation

en: Promoted to front page
da: Forfremmet til forside

en: Log message
da: Logbesked

en: Poll choices
da: Valgmuligheder

en: Session ID
da: Sessions-ID

en: File ID
da: Fil-ID

en: File name
da: Filnavn

en: File MIME type
da: Fil MIME-type

en: Node revision ID
da: Versionens ID.

en: Vocabulary
da: Ordforråd

en: Vocabulary ID
da: Ordforråd ID

en: Vocabulary name
da: Ordforråd

en: Term name
da: Ord

en: Last access
da: Seneste tilgang

en: Last login
da: Seneste login

en: Message text
da: Besked tekst

en: Severity
da: Grad

en: Content field
da: Indholdsfelt

en: Field name
da: Feltnavn

en: Field type
da: Felttype

en: Global settings
da: Globale indstillinger

en: Fields
da: Felter

en: Widget type
da: Widget-type

en: Contains
da: Indeholder

en: Does not contain
da: Indholder ikke

en: Is less than
da: Er mindre end

en: Is less than or equal to
da: Er mindre end eller lig med

en: Is equal to
da: Er lig med

en: Is greater than or equal to
da: Er større end eller lig med

en: Is greater than
da: Er større end

en: Is not equal to
da: Er ikke lig med

en: Average
da: Gennemsnit

en: Count
da: Antal

en: Overridden
da: Tilsidesat

en: Add a condition
da: Tilføj en betingelse

en: Watchdog
da: Hændelseslog

en: Mode
da: Tilstand

en: Last update
da: Seneste opdatering

en: %time ago
da: %time siden

en: Advanced
da: Avanceret

en: Up
da: Op

en: Performance
da: Ydelse

en: 1 attachment | @count attachments
da[0]: 1 bilag
da[1]: @count bilag

en: Width
da: Bredde

en: Height
da: Højde

en: This field is required.
da: Dette felt er obligatorisk.

en: Textfield
da: Tekstfelt

en: Display options
da: Indstillinger for visning

en: Maximum
da: Maksimum

en: Scale
da: Skalér

en: Sortable
da: Kan sorteres

en: Plain text
da: Ren tekst

en: Month
da: Måned

en: Basic Information
da: Grundlæggende information

en: Amount
da: Beløb

en: Unlimited
da: Ubegrænset

en: Current
da: Aktuelle

en: Address
da: Adresse

en: State
da: Status

en: Terms
da: Ord

en: Serial
da: Serienummer

en: Desc
da: Faldende

en: Code
da: Kode

en: Recipient
da: Modtager

en: OR
da: ELLER

en: security
da: sikkerhed

en: node
da: indholdselement

en: General
da: Generelt

en: Border
da: Ramme

en: Advertisement
da: Reklame

en: Method
da: Metode

en: Day
da: Dag

en: Table
da: Tabel

en: All views
da: Alle oversigter

en: Start date
da: Startdato

en: End date
da: Slutdato

en: The name of the menu the node belongs to.
da: Navnet på menuen som indholdselementet tilhører.

en: Other
da: Anden

en: Align
da: Justér

en: Background color
da: Baggrundsfarve

en: Text color
da: Tekstfarve

en: Basic
da: Grundlæggende

en: Color
da: Farve

en: List type
da: Listetype

en: Role
da: Rolle

en: Select all
da: Markér alt

en: String
da: Tekst

en: Case
da: Store/små bogstaver

en: Not installed
da: Ikke installeret.

en: Referrer
da: Henviser

en: Exists
da: Eksisterer

en: Square
da: Kvadrat

en: Both
da: Begge

en: Filtered text (user selects input format)
da: Filtreret tekst (bruger vælge inddataformat)

en: Text processing
da: Tekstbehandling

en: Maximum length
da: Maksimal længde

en: The maximum length of the field in characters. Leave blank for an unlimited size.
da: Feltets maksimale længde i karakterer. Lad feltet stå tomt for ubegrænset størrelse.

en: Rows
da: Rækker

en: Create content
da: Opret indhold

en: Save changes
da: Gem ændringer

en: Anonymous
da: Anonym

en: Provider
da: Udbyder

en: <All>
da: <Alle>

en: access all views
da: tilgå alle oversigter

en: Views are customized lists of content on your system; they are highly configurable and give you control over how lists of content are presented.
da: Views er tilpassede lister af indhold i dit system; de er særdeles konfigurerbare og giver dig kontrol over hvordan lister over indhold præsenteres.

en: Tools
da: Værktøjer

en: Edit view
da: Rediger oversigt

en: Override
da: Overskriv

en: Clone
da: Klon

en: Existing Views
da: Eksisterende views

en: Default view
da: Standardoversigt

en: Default Views
da: Standard views

en: Summary, sorted ascending
da: Resume, sorteret stigende

en: Summary, sorted descending
da: Resumet, sorteret faldende

en: Ascending
da: Stigende

en: Descending
da: Faldende

en: Normal menu item
da: Normalt menupunkt

en: Empty text
da: Tom tekst

en: Expose
da: Blotlæg

en: Down
da: Ned

en: Handler
da: Håndtering

en: Wildcard
da: Joker

en: Arguments
da: Parametre

en: Operator
da: Operand

en: Filters
da: Filtre

en: Optional
da: Valgfrit

en: Order
da: Rækkefølge

en: Add criteria
da: Tilføj kriterie

en: View name must be alphanumeric or underscores only.
da: Oversigtens navn kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: administer views
da: administrer oversigter

en: Node: Title
da: Indlæg: Titel

en: Node: ID
da: Indholdselement: ID

en: Random
da: Tilfældig

en: Uncategorized
da: Ikke kategoriseret

en: Plain
da: Enkel

en: Position
da: Placering

en: Integer
da: Heltal

en: IP Address
da: IP-adresse

en: Basic settings
da: Basale indstillinger

en: Template
da: Skabelon

en: Last checked
da: Sidst tjekket

en: Node template
da: Indholdselementskabelon

en: Basic setup
da: Grundlæggende indstillinger

en: Allow users to choose default
da: Tillad bruger at vælge standardtilstand

en: Buttons and plugins
da: Knapper og udvidelsesmoduler

en: Editor appearance
da: Editorens fremtoning

en: Toolbar location
da: Værktøjslinjens placering

en: Path location
da: Placering af sti

en: Enable resizing button
da: Aktiver knap til ændring af størrelse

en: Block formats
da: Blokformater

en: Cleanup and output
da: Oprydning og uddata

en: Verify HTML
da: Kontroller HTML

en: Preformatted
da: Præformateret

en: Convert &lt;font&gt; tags to styles
da: Konverter &lt;font&gt; mærker til typografier

en: Remove linebreaks
da: Fjern linjeskift

en: Apply source formatting
da: Anvend kilde-formattering

en: Editor CSS
da: TinyMCE CSS

en: CSS path
da: CSS sti

en: CSS classes
da: CSS klasser

en: Profile
da: Profil

en: Close
da: Luk

en: filters
da: filtre

en: Term description
da: Beskrivelse af term

en: Child terms
da: Undertermer

en: Edit group
da: Rediger gruppe

en: fields
da: felter

en: Save settings
da: Gem indstillinger

en: Operation
da: Handling

en: reply
da: svar

en: Duration
da: Varighed

en: Threshold
da: Tærskelværdi

en: Word count
da: Ordtælling

en: Weeks
da: Uger

en: Defaults
da: Standarder

en: Latitude
da: Breddegrad

en: Longitude
da: Længdegrad

en: Collapsible
da: Sammenklappelig

en: Collapsed
da: Sammenklappet

en: Protocol
da: Protokol

en: Logout
da: Log ud

en: Sort by
da: Sortér efter

en: Created date
da: Oprettelsesdato

en: Updated date
da: Opdateringsdato

en: Full
da: Fuld

en: Default language
da: Standardsprog

en: Rules
da: Regler

en: American Samoa
da: Amerikansk Samoa

en: Georgia
da: Georgien

en: Marshall Islands
da: Marshalløerne

en: Full name
da: Fulde navn

en: Modified
da: Ændret

en: Node relationships
da: Indholdselement-relationer

en: Regular expression
da: Regulært udtryk

en: Size of textfield
da: Størrelse på tekstfelt

en: Authoring information
da: Forfatter

en: Hidden
da: Skjult

en: Some
da: Nogle

en: File attachments
da: Vedhæftede filer

en: Root
da: Rod

en: minute
da: minut

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
da: Indtast én sti pr. linje som Drupal-stier. Brug '*'-tegnet som joker. Indtast f.eks. %blog for blogsiden og %blog-wildcard for alle personlige blogs. %front er forsiden.

en: Other queries
da: Andre forespørgsler

en: Link to content
da: Link til indhold

en: Link to node
da: Link til indholdselement

en: File Upload
da: Fil upload

en: Change
da: Skift

en: in
da: i

en: Edit term
da: Redigér ord

en: Tokens
da: Symboler

en: Token
da: Symbol

en: Time format
da: Tidsformat

en: Countries
da: Lande

en: Last refresh
da: Seneste opdatering

en: Clear
da: Ryd

en: Node title
da: Titel

en: Node body
da: Brødtekst

en: Full text
da: Fuld tekst

en: Feed settings
da: Feed-indstillinger

en: Source
da: Kilde

en: Add new group
da: Tilføj ny gruppe

en: Undo
da: Fortryd

en: Search results
da: Søgeresultater

en: Your search yielded no results
da: Din søgning gav ingen resultater.

en: Token actions
da: Symbolhandlinger

en: Replacement value
da: Erstatningsværdi

en: unlimited
da: ubegrænset

en: Replacement patterns
da: Erstatningsmønstre

en: Deleted
da: Slettet

en: Replace
da: Erstat

en: Topics
da: Emner

en: Topic
da: Emne

en: Allowed values list
da: Liste af tilladte værdier

en: Activity
da: Aktivitet

en: Publishing options
da: Udgivelse

en: First
da: Første

en: Middle
da: Midt

en: Query
da: Forespørgsel

en: Moderate
da: Moderér

en: Font size
da: Skriftstørrelse

en: Configure block
da: Indstil blok

en: Machine readable name
da: Maskinnavn

en: Human readable name
da: Læsbart navn.

en: hour
da: time

en: Hour
da: Time

en: Minute
da: Minut

en: Second
da: Sekund

en: Select list
da: Valgliste

en: Text field
da: Tekstfelt

en: Granularity
da: Granularitet

en: Alignment
da: Justering

en: E-mail subject
da: E-mail emne

en: Randomize
da: Tilfældigt

en: Link label
da: Link-mærkat

en: author
da: forfatter

en: unchanged content
da: uændret indhold

en: content author
da: indholdets forfatter

en: unchanged content's author
da: forfatter til uændret indhold

en: acting user
da: handlende bruger

en: unchanged user
da: uændret bruger

en: AND
da: OG

en: Fixed
da: Fast

en: Revert
da: Gendan

en: Negate
da: Modvirk

en: Are you sure you want to delete %label?
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette %label?

en: Empty
da: Tom

en: commented content
da: kommenteret indhold

en: commented content author
da: forfatter af kommentar til indhold

en: created content
da: indhold oprettet

en: content's author
da: indholdets forfatter

en: updated content
da: opdateret indhold

en: Content is going to be saved
da: Indhold er ved at blive gemt

en: Content is going to be viewed
da: Indhold er ved at blive vist

en: Note that if drupal's page cache is enabled, this event won't be generated for pages served from cache.
da: Bemærk, at hvis Drupals cache er aktiveret, vil denne begivenhed ikke blive genereret fra cachelagerets sider.

en: viewed content
da: indhold vist

en: deleted content
da: slettet indhold

en: Content has type
da: Indhold har typen

en: Evaluates to TRUE, if the given content has one of the selected content types.
da: Sættes til SAND, hvis det aktuelle indhold er af en af de valgte indholdstyper.

en: Set the content author
da: Angiv indholdets forfatter

en: Existing system path
da: Eksisterende systemsti

en: Path alias
da: Sti-alias

en: Specify the existing path you wish to alias. For example: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.
da: Angiv den eksisterende sti som du ønsker at give et alias. F.eks.: node/28, forum/1, taxonomy/term/1+2.

en: Textual comparison
da: Tekstsammenligning

en: Greater than
da: Større end

en: Equal to
da: Lig med

en: Less than
da: Mindre end

en: Send a mail to a user
da: Send en mail til en bruger

en: The mail's subject.
da: E-mailens overskrift.

en: The mail's message body.
da: E-mailens brødtekst.

en: Replacement patterns for @name
da: Erstatningsmønstre for @name

en: registered user
da: registreret bruger

en: updated user
da: opdateret bruger

en: User page has been viewed
da: Brugerside er blevet vist

en: viewed user
da: vist bruger

en: User has been deleted
da: Bruger er slettet

en: deleted user
da: slettet bruger

en: User has logged in
da: Bruger er logget ind

en: logged in user
da: indlogget bruger

en: User has logged out
da: Bruger har logget ud

en: logged out user
da: udlogget bruger

en: any
da: alle

en: Add user role
da: Tilføj brugerrolle

en: Remove user role
da: Fjern brugerrolle

en: Execute custom PHP code
da: Udfør tilpasset PHP-kode

en: PHP code
da: PHP kode

en: Caption
da: Undertekst

en: Days
da: Dage

en: Select a user
da: Vælg en bruger

en: You must select a user.
da: Du skal vælge en bruger.

en: Default template
da: Standardskabelon

en: Open in new window
da: Åbn i nyt vindue

en: Maxlength
da: Maksimal længde

en: Display fields
da: Vis felter

en: profile
da: profil

en: Left
da: Venstre

en: Right
da: Højre

en: Hours
da: Timer

en: Seconds
da: Sekunder

en: Red
da: Rød

en: Short description
da: Kort beskrivelse

en: Long description
da: Lang beskrivelse

en: People
da: Personer

en: or
da: eller

en: Results
da: Resultater

en: Older polls
da: Tidligere afstemninger

en: View the list of polls on this site.
da: Vis afstemningerne på dette site.

en: Poll settings
da: Indstillinger for afstemning

en: View the current poll results.
da: Vis nuværende afstemningsresultat.

en: Promote
da: Forfrem

en: Convert
da: Konvertér

en: Parent term
da: Overordnet ord

en: All blogs
da: Alle blogs

en: Style
da: Typografi

en: Superscript
da: Hævet

en: revert
da: gendan

en: Missing
da: Mangler

en: Permissions
da: Tilladelser

en: Your settings have been saved.
da: Indstillingerne er blevet gemt.

en: Last modified
da: Sidst ændret

en: Reversed
da: Omvendt

en: Flexible
da: Fleksibel

en: Changed
da: Ændret

en: Completed
da: Gennemført

en: Reverse
da: Omvendt

en: create
da: opret

en: Testing
da: Test

en: Conflict
da: Konflikt

en: Thousands separator
da: Tusindadskiller

en: completed
da: fuldført

en: User name
da: Brugernavn

en: %type settings
da: Indstillinger for %type

en: Not published
da: Ikke udgivet

en: Menu settings
da: Menu

en: Color scheme
da: Farvevalg

en: edit own
da: redigér egne

en: edit
da: rediger

en: Unformatted
da: Uformatteret

en: Path to the "convert" binary
da: Sti til programmet "convert"

en: Documents
da: Dokumenter

en: Credit
da: Kredit

en: @type: deleted %title.
da: @type: %title slettet.

en: RSS Feed
da: RSS feed

en: Allowed file extensions
da: Tilladte filendelse

en: New comments
da: Nye kommentarer

en: New content
da: Nyt indhold

en: New
da: Ny

en: Top left
da: Øverst til venstre

en: Top right
da: Øverst til højre

en: Bottom right
da: Nederst til højre

en: Bottom left
da: Nederst til venstre

en: Relationships
da: Forbindelser

en: Plural
da: Flertal

en: Relationship
da: Forbindelse

en: relationships
da: forhold

en: Basic information
da: Grundlæggende information

en: Name must be alphanumeric or underscores only.
da: Navnet kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: Sort criteria
da: Sorteringskriterier

en: Base path
da: Basissti

en: <Hidden>
da: - Skjult -

en: The primary identifier for a node.
da: Primær identifikation af et indholdselement.

en: Parent menu item
da: Overordnet menupunkt

en: Themes
da: Temaer

en: Translations
da: Oversættelser

en: Video width
da: Video bredde

en: Video height
da: Video højde

en: JPEG quality
da: JPEG-kvalitet

en: Audio sample rate
da: Lyd samplingsfrekevens

en: Audio bitrate
da: Lyd bithastighed

en: Minutes
da: Minutter

en: Replacement tokens
da: Erstatningssymboler

en: comment
da: kommentar

en: Loading...
da: Indlæser...

en: !name field is required.
da: Feltet !name er obligatorisk.

en: Automatic
da: Automatisk

en: Comment settings
da: Kommentarer

en: News
da: Nyheder

en: Related content
da: Relateret indhold

en: Sticky
da: Klæbrig

en: Read only
da: Læse

en: Tabs
da: Faner

en: Processing
da: Behandler

en: Output format
da: Output-format

en: Path to file
da: Sti til fil

en: Storage
da: Lagring

en: date
da: dato

en: File upload error. Could not move uploaded file.
da: Fejl ved filoverførsel. Kunne ikke flytte den overførte fil.

en: Page name
da: Sidenavn

en: Photo
da: Foto

en: Submissions
da: Indsendelser

en: Analysis
da: Analyse

en: Clear Form Submissions
da: Ryd resultater

en: Are you sure you want to delete all submissions for this form?
da: Er du sikker på du vil slette alle resultater i denne formular?

en: Webform %title entries cleared.
da: Indlæg til webform %title ryddet.

en: Are you sure you want to delete this submission?
da: Ønsker du at slette denne indsendelse?

en: Submitted values are
da: Indsendte værdier

en: responses
da: besvarelser

en: Webforms
da: Webformularer

en: View and edit all the available webforms on your site.
da: Vis og redigér alle tilgængelige webformularer på dit site.

en: Webform
da: Webformular

en: Global configuration of webform functionality.
da: Globale indstillinger for webformularer.

en: Create a new form or questionnaire accessible to users. Submission results and statistics are recorded and accessible to privileged users.
da: Opret en ny formular eller et nyt spørgeskema. Resultater og statistik gemmes og er tilgængelige for priviligerede brugere.

en: Go to form
da: Gå til formular

en: View this form.
da: Vis formular

en: Advanced Options
da: Avancerede indstillinger

en: Mandatory
da: Påkrævet

en: E-mail to address
da: E-mail 'til' adresse

en: E-mail from name
da: E-mail 'fra' navn

en: E-mail from address
da: E-mail 'fra' adresse

en: ever
da: altid

en: every hour
da: hver time

en: every day
da: hver dag

en: every week
da: hver uge

en: No Components, add a component below.
da: Ingen komponenter, tilføj en komponent herunder.

en: Field Key
da: Feltnøgle

en: This is used as a descriptive label when displaying this form element.
da: Bruges som en beskrivende etiket når formularelementet vises.

en: A short description of the field used as help for the user when he/she uses the form.
da: En kort beskrivelse af feltet som hjælp til brugeren når hun udfylder formularen.

en: Check this option if the user must enter a value.
da: Marker dette valg hvis brugeren skal indtaste en værdi.

en: Parent Fieldset
da: Overordnet feltgruppe

en: The webform component of type @type does not have an edit function defined.
da: Der er ikke defineret en redigeringsfunktion for webform-komponenten af typen @type.

en: The field key %field_key is invalid. Please include only lowercase alphanumeric characters and underscores.
da: Feltnøglen %field_key er ugyldig. Brug venligst kun små alfanumeriske tegn og understregninger.

en: The field key %field_key is already in use by the field labeled %existing_field. Please use a unique key.
da: Feltnøglen %field_key bruges allerede af feltet mærket %existing_field. Brug venligst en unik nøgle.

en: Submission #@sid
da: Indsendelse #@sid

en: Previous submission
da: Forrige indsendelse

en: Next submission
da: Næste indsendelse

en: Submitted by !name
da: Indsendt af !name

en: Next Page >
da: Næste side >

en: < Previous Page
da: < Forrige side

en: The webform component @type is not able to be displayed
da: Webform-komponenten @type kan ikke vises

en: Illegal information. Data not submitted.
da: Ugyldig information. Data ikke indsendt.

en: Go back to the form
da: Tilbage til formularen

en: access own webform submissions
da: tilgå egne webform-indsendelser

en: edit own webform submissions
da: rediger egne webform-tilføjelser

en: Enables the creation of forms and questionnaires.
da: Gør det muligt at oprette formularer og spørgeskemaer.

en: Default value
da: Standardværdi

en: The default value of the field.
da: Feltets standardværdi.

en: Timezone
da: Tidszone

en: Presents month, day, and year fields.
da: Viser måned-, dag- og år-felter.

en: Left Blank
da: Tomme

en: User entered value
da: Indtastet af bruger

en: Width of the textfield.
da: Tekstfeltets bredde.

en: User email as default
da: Bruger-e-mail som standard

en: Set the default value of this field to the user email, if he/she is logged in.
da: Sæt standardværdien af dette felt til brugerens e-mail-adresse hvis han/hun er logget ind.

en: Make this field non-editable. Useful for setting an unchangeable default value.
da: Gør dette felt skrivebeskyttet. Nyttigt til at angive en standardværdi som ikke kan ændres.

en: Average submission length in words (ex blanks)
da: Gennemsnitlig længde af bidrag

en: If this fieldset is collapsible, the user may open or close the fieldset.
da: Hvis denne feltgruppe kan klappes sammen kan brugeren åbne eller lukke feltgruppen.

en: Collapsed by Default
da: Sammenklappet som standard

en: Collapsible fieldsets are "open" by default. Select this option to default the fieldset to "closed."
da: Sammenklappelige feltgrupper er åbne som standard. Markér dette valg for at lade gruppen være lukket som standard.

en: Enter a list of additional file extensions for this upload field, seperated by commas.<br /> Entered extensions will be appended to checked items above.
da: Indtast en liste over yderligere filendelser for dette upload-felt adskilt af kommaer. De indtastede endelser tilføjes til de markerede elementer ovenfor.

en: Enter the max file size a user may upload (in KB).
da: Indtast den maksimale filstørrelse en bruge må uploade (i kB).

en: Webform uploads are always saved in the site files directory. You may optionally specify a subfolder to store your files.
da: Webformular uploads gemmes altid i sitets files-mappe. Du kan vælge at angive en undermappe hvor filerne gemmes.

en: Files with the '%ext' extension are not allowed, please upload a file with a %exts extension.
da: Filer med endelsen '%ext' er ikke tilladt, upload venligst en fil med en %exts-endelse.

en: The file '%filename' is too large (%filesize KB). Please upload a file %maxsize KB or smaller.
da: Filen '%filename' er for stor (%filesize kB). Upload venligst en fil på %maxsize kB eller mindre.

en: The uploaded file %filename was unable to be saved. The destination directory may not be writable.
da: Den uploadede fil %filename kunne ikke gemmes. Destinationsmappen er muligvis ikke skrivbar.

en: The uploaded file was unable to be saved. The destination directory does not exist.
da: Den uploadede fil kunne ikke gemmes. Destinationsmappen eksisterer ikke.

en: Uploading a new file will replace the current file.
da: Upload af en ny fil erstatter den aktuelle fil.

en: User uploaded file
da: Fil uploadet af bruger

en: Average uploaded file size
da: Gennemsnitlig størrelse af uploadede filer

en: Questions
da: Spørgsmål

en: Randomize Options
da: Randomisér valgmuligheder

en: Randomizes the order of options on the top when they are displayed in the form.
da: Viser valgmulighederne i tilfældig rækkefølge når de vises i formularen.

en: Randomize Questions
da: Randomisér spørgsmål

en: Randomize the order of the questions on the side when they are displayed in the form.
da: Viser spørgsmålene i tilfældig rækkefølge når de vises i formularen.

en: Allows creation of grid questions, denoted by radio buttons.
da: Tillader oprettelse af gitter-spørgsmål, betegnet ved radioknapper.

en: Non-empty
da: Ikke-tom

en: Markup allows you to enter custom HTML or PHP logic into your form.
da: Markup tillader dig at indtaste HTML eller PHP-logik i din formular.

en: Check this option if the user should be allowed to choose multiple values.
da: Marker dette hvis du ønsker at brugeren skal kunne vælge flere værdier.

en: Listbox
da: Rulleliste

en: Allows creation of checkboxes, radio buttons, or select menus.
da: Tillader oprettelse af afkrydsningsfelter, radioknapper og rullelister.

en: A large text area that allows for multiple lines of input.
da: Et stort tekstområde som tillader flere linjers input.

en: Basic textfield type.
da: Simpel tekstfeltstype

en: Time Format
da: Tidsformat

en: Format the display of the time in 12 or 24 hours.
da: Formatér visningen af tiden som 12 eller 24 timer.

en: Presents the user with hour and minute fields. Optional am/pm fields.
da: Viser time- og minut-felter til brugeren. Valgfri am/pm-felter.

en: Group settings
da: Gruppeindstillinger

en: Image path
da: Billedesti

en: Optional subdirectory within the "%dir" directory where images will be stored. Do not include trailing slash.
da: Valgfri undermappe i "%dir"-mappen hvor billeder vil blive gemt. Medtag ikke afsluttende skråstreg.

en: Enable custom alternate text
da: Aktivér tilpasset alternativ tekst

en: Enable custom title text
da: Aktivér tilpasset titel

en: Alternate text
da: Alternativ tekst

en: Alternate text to be displayed if the image cannot be displayed.
da: Alternativ tekst som vises hvis billedet ikke kan vises.

en: Text to be displayed on mouse overs.
da: Tekst der vises ved mouseovers.

en: Apply
da: Udfør

en: Not translated
da: Ikke oversat

en: Show blocks
da: Vis blokke

en: You must select a node.
da: Du skal vælge et indholdselement.

en: Enter the terms you wish to search for.
da: Indtast de ord du ønsker at søge efter.

en: No style
da: Ingen style

en: Bold
da: Fed

en: Lifetime
da: Levetid

en: Copy
da: Kopier

en: Variables
da: Variable

en: No content types available.
da: Ingen indholdstyper til rådighed.

en: PHP Code
da: PHP-kode

en: Simple
da: Simpel

en: Double
da: Dobbelt

en: Relationship type
da: Forbindelsestype

en:  content
da:  indhold

en: No caching
da: Ingen caching

en: California
da: Californien

en: Internationalization
da: Internationalisering

en: Attached image nodes
da: Vedhæftede billedelementer

en: Translation
da: Oversættelse

en: Translation status
da: Oversættelsesstatus

en: Blocks
da: Blokke

en: The block has been created.
da: Blok oprettet.

en: Menus
da: Menuer

en: The name of this term.
da: Ordets navn

en: Above
da: Ovenover

en: Number of values
da: Antal af værdier

en: Warning! Changing this setting after data has been created could result in the loss of data!
da: Advarsel! Ændring af denne indstilling efter data er blevet oprettet kan resultere i tab af data.

en: @min and @max
da: @min og @max

en: Third
da: Tredje

en: Fourth
da: Fjerde

en: Fifth
da: Femte

en: Overrides
da: Erstatninger

en: The content module, a required component of the Content Construction Kit (CCK), allows administrators to associate custom fields with content types. In Drupal, content types are used to define the characteristics of a post, including the title and description of the fields displayed on its add and edit pages. Using the content module (and the other helper modules included in CCK), custom fields beyond the default "Title" and "Body" may be added. CCK features are accessible through tabs on the <a href="@content-types">content types administration page</a>. (See the <a href="@node-help">node module help page</a> for more information about content types.)
da: Indholdsmodulet, der er en nødvendig komponent i CCK (Content Construction Kit), tillader administratorer at associere tilpassede felter med indholdstyper. I Drupal bliver indholdstyper brugt til at definere et indlægs karakteristika, inklusive titel og beskrivelse af felter vist på tilføj- og rediger-siderne. Når man bruger indholdsmodulet (og andre hjælpemoduler inkluderet i CCK), kan man tilføje tilrettede felter, udover de faste ”titel” og ”brødtekst” felter. CCKs funktioner kan tilgås med fanen på <a href="@content-types">indholdstype administrationssiden </a>. Se <a href="@node-help">indholdselement modul hjælpe siden</a> for yderligere information om indholdstyper.)

en: When adding a custom field to a content type, you determine its type (whether it will contain text, numbers, or references to other objects) and how it will be displayed (either as a text field or area, a select box, checkbox, radio button, or autocompleting field). A field may have multiple values (i.e., a "person" may have multiple e-mail addresses) or a single value (i.e., an "employee" has a single employee identification number). As you add and edit fields, CCK automatically adjusts the structure of the database as necessary. CCK also provides a number of other features, including intelligent caching for your custom data, an import and export facility for content type definitions, and integration with other contributed modules.
da: Når du tilføjer et tilpasset felt til en indholdstype bestemmer du dets type (om det skal indeholde text, tal eller referencer til andre objekter) og hvordan det vises (enten som et tekstfelt eller -område, en rullemenu, et afkrydsningsfelt, en radioknap eller et autocomplete-felt). Et felt kan have flere værdier (dvs. en "person" kan have flere e-mail-adresser) eller en enkelt værdi (en "ansat" har et enkelt identifikationsnummer). Når du tilføjer og redigerer felter justerer CCK automatisk databasestrukturen som det er nødvendigt. CCK giver også en række af andre funktioner, inklusive intelligent caching af dine data, mulighed for import og eksport af indholdstypedefinitioner, og integration med andre tredjepartsmoduler.

en: Custom field types are provided by a set of optional modules included with CCK (each module provides a different type). The <a href="@modules">modules page</a> allows you to enable or disable CCK components. A default installation of CCK includes:
da: Tilpassede felttyper stilles til rådighed af en samling af moduler, som er inkluderet i CCK (hvert modul tilbyder en forskellig type). På <a href="@modules">modulsiden</a> kan du aktivere eller deaktivere CCK-komponenter. En standardinstallation af CCK indeholder:

en: <em>number</em>, which adds numeric field types, in integer, decimal or floating point form. You may define a set of allowed inputs, or specify an allowable range of values. A variety of common formats for displaying numeric data are available.
da: <em>tal</em>, som tilføjer numeriske felttyper, i form af heltal, decimaltal eller flydende tal. Du kan definere et sæt af tilladte værdier, eller specificere et tilladt interval. Der er desuden en mængde gængse visningsformater for tal til rådighed.

en: <em>text</em>, which adds text field types. A text field may contain plain text only, or optionally, may use Drupal's input format filters to securely manage rich text input. Text input fields may be either a single line (text field), multiple lines (text area), or for greater input control, a select box, checkbox, or radio buttons. If desired, CCK can validate the input to a set of allowed values.
da: <em>text</em>, som tilføjer tekstfelttyper. Et tekstfelt kan enten indeholde ren tekst eller, valgfrit, bruge Drupal's input-filtre til sikker håndtering af avanceret input. Tekstfelter kan enten være en enkelt linje (tekstfelt), flere linjer (tekstområde) eller, for større fleksibilitet, en rullemenu, et afkrydsningsfelt eller en radioknap. Hvis det ønskes kan CCK validere input mod en samling af tilladte værdier.

en: <em>nodereference</em>, which creates custom references between Drupal nodes. By adding a <em>nodereference</em> field and two different content types, for instance, you can easily create complex parent/child relationships between data (multiple "employee" nodes may contain a <em>nodereference</em> field linking to an "employer" node).
da: <em>nodereference</em>, som opretter tilpassede referencer mellem indholdselementer. Ved at tilføje et <em>nodereference</em>-felt og to forskellige indholdstyper kan du nemt oprette komplekse forbindelser mellem data (flere "ansatte"-elementer kan indeholde et <em>nodereference</em>-felt, som henviser til et "arbejdsgiver"-element).

en: <em>userreference</em>, which creates custom references to your sites' user accounts. By adding a <em>userreference</em> field, you can create complex relationships between your site's users and posts. To track user involvement in a post beyond Drupal's standard <em>Authored by</em> field, for instance, add a <em>userreference</em> field named "Edited by" to a content type to store a link to an editor's user account page.
da: <em>userreference</em>, som opretter tilpassede referencer til sitets brugerkonti. Ved at tilføje et <em>userreference</em>-felt kan du oprette komplekse forbindelser mellem sitets brugere og indhold. For at følge en brugers tilknytning til et indlæg udover Drupal's standard <em>Skrevet af</em>-felt, kan du tilføje et <em>userreference</em>-felt ved navn "Redigeret af" til en indholdstype for at gemme et link til redaktørens brugerprofil.

en: <em>fieldgroup</em>, which creates collapsible fieldsets to hold a group of related fields. A fieldset may either be open or closed by default. The order of your fieldsets, and the order of fields within a fieldset, is managed via a drag-and-drop interface provided by content module.
da: <em>fieldgroup</em>, som opretter sammeklappenlige feltgrupper, som kan gruppere relaterede felter. En feltgruppe kan enten være åben eller lukket som standard. Rækkefølgen af dine feltgrupper, og rækkefølgen af felterne i en feltgrupper, håndteres med CCKs drag-and-drop-grænseflade.

en: For more information, see the online handbook entry for <a href="@handbook-cck">CCK</a> or the <a href="@project-cck">CCK project page</a>.
da: Se håndbogens sider om <a href="@handbook-cck">CCK</a> eller <a href="@project-cck">CCK projektsiden</a> for mere information.

en: Configure how this content type's fields and field labels should be displayed when it's viewed in teaser and full-page mode.
da: Bestem hvordan indholdstypens felter og feltetiketter skal se ud når de vises i smagsprøver og på hele sider.

en: Configure how this content type's fields should be displayed when it's rendered in the following contexts.
da: Bestem hvordan indholdstypens felter skal vises når den renderes i følgende kontekster.

en: Add another item
da: Tilføj endnu et element

en: Full node
da: Hele indholdselementet

en: Search Index
da: Søgeindeks

en: Search Result
da: Søgeresultat

en: Updating field type %type with module %module.
da: Opdaterer felttypen %type med modulet %module.

en: Updating widget type %type with module %module.
da: Opdaterer widget-type %type med modul %module.

en: Manage fields
da: Håndtér felter

en: Remove field
da: Fjern felt

en: Allows administrators to define new content types.
da: Lad administratorer oprette nye indholdstyper.

en: Advanced usage only: PHP code that returns a keyed array of allowed values. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the array returned by this code will override the allowed values list above.
da: Kun avanceret brug: PHP-kode som returnerer en hash med tilladte værdier. Skal ikke indeholde &lt;?php ?&gt; skilletegn. Hvis dette felt er udfyldt. vil værdierne returneret af denne kode tilsidesætte alle værdier angivet ovenfor.

en: Trimmed
da: Beskåret

en: Text area
da: Tekstområde

en: Used in
da: Brugt i

en: No fields have been defined for any content type yet.
da: Der er endnu ikke defineret felter for nogen indholdstyper.

en: no styling
da: ingen typografi

en: simple
da: simpel

en: fieldset
da: feltgruppe

en: fieldset - collapsible
da: feltgruppe - sammenklappelig

en: fieldset - collapsed
da: feltgruppe - sammenklappet

en: Added field %label.
da: Feltet %label tilføjet.

en: There was a problem adding field %label.
da: Der var et problem ved tilføjelse af feltet %label.

en: There was a problem creating field %label.
da: Der opstod et problem under oprettelsen af feltet %label.

en: Are you sure you want to remove the field %field?
da: Ønsker du at fjerne feltet %field?

en: If you have any content left in this field, it will be lost. This action cannot be undone.
da: Hvis der stadig er indhold i feltet vil det gå tabt. Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Removed field %field from %type.
da: Feltet %field fjernet fra %type.

en: There was a problem deleting %field from %type.
da: Der var et problem ved sletning af feltet %label fra %type.

en: These settings apply only to the %field field as it appears in the %type content type.
da: Indstillingerne gælder kun for feltet %field når det indgår i indholdstypen %type.

en: These settings apply to the %field field in every content type in which it appears.
da: Indstillingerne for feltet %field uanset hvilken indholdstype det indgår i.

en: Save field settings
da: Gem feltindstillinger

en: The default value PHP code returned an incorrect value.<br/>Expected format: <pre>!sample</pre> Returned value: @value
da: Standardværdiens PHP-kode returnerede en fejlagtig værdi.<br />Forventet format: <pre>!sample</pre> Returneret værdi: @value

en: The default value is invalid.
da: Standardværdien er ugyldig.

en: Saved field %label.
da: Felt %label gemt.

en: The update has encountered an error.
da: Opdateringen stødte på en fejl.

en: The database has been altered and data has been migrated or deleted.
da: Databasen er blevet ændret og data er blevet migreret eller slettet.

en: An error occurred and database alteration did not complete.
da: Der opstod en fejl og databaseændringen blev ikke fuldført.

en: Processing %title
da: Behandler %title

en: 1 item successfully processed: | @count items successfully processed:
da[0]: 1 element behandlet:
da[1]: @count elementer behandlet:

en: Content fields table %old_name has been renamed to %new_name and field instances have been updated.
da: Indholdstabel %old_name omdøbt til %new_name. Feltinstanser opdareret.

en: The content fields table %name has been deleted.
da: Indholdstabel %name slettet.

en: Referenced node ID
da: Refereret indholdselement-ID

en: Referenced node title
da: Refereret indhodlselementtitel

en: Raw number value
da: Rå talværdi

en: Formatted number value
da: Formateret talværdi

en: Raw, unfiltered text
da: Rå, ufiltreret tekst

en: Formatted and filtered text
da: Formateret og filtreret tekst

en: Referenced user ID
da: ID for beslægtet bruger

en: Referenced user name
da: Beslægtet brugernavn

en: Formatted HTML link to referenced user
da: Formateret HTML-link til den refererede bruger

en: Group multiple values
da: Gruppér forskellige værdier

en: Select the content type to export.
da: Vælg hvilken indholdstype der skal eksporteres.

en: Export data
da: Eksportér data

en: Copy the export text and paste it into another content type using the import function.
da: Kopier den eksporterede tekst og sæt den ind i en anden indholdstype ved hjælp af importfunktionen.

en: This form will import field definitions exported from another content type or another database.<br/>Note that fields cannot be duplicated within the same content type, so imported fields will be added only if they do not already exist in the selected type.
da: Importerer feltdefinitioner fra en eksportfil fra en anden indholdstype eller database.<br />Bemærk at felter ikke kan dubleres i en indholdstype, så felter bliver kun tilføjet hvis de ikke allerede findes i indholdstypen.

en: <Create>
da: <Opret>

en: Select the content type to import these fields into.<br/>Select &lt;Create&gt; to create a new content type to contain the fields.
da: Vælg hvilken indholdstype felterne skal importeres til.<br />Vælg <Opret> for at oprette en ny indholdstype til de importerede felter.

en: Import data
da: Importér data

en: Paste the text created by a content export into this field.
da: Indsæt teksten fra en eksport i dette felt.

en: The import data is not valid import text.
da: De importerede data er ikke gyldig importtekst.

en: The following modules must be enabled for this import to work: %modules.
da: Følgende module skal aktiveres før importen kan foretage: %modules.

en: The content type %type already exists in this database.
da: Indholdstypen %type findes allerede i databasen.

en: Exiting. No import performed.
da: Afslutter. Ingen import foretaget.

en: An error has occurred adding the content type %type.<br/>Please check the errors displayed for more details.
da: Der opstod en fejl under tilføjelse af indholdstypen %type.<br />Gennemse venligst de viste fejl for flere detaljer.

en: The imported field %field_label (%field_name) was not added to %type because that field already exists in %type.
da: Det importerede felt %field_label (%field_name) blev ikke tilføjet til %type fordi feltet allerede findes i %type.

en: The field %field_label (%field_name) was added to the content type %type.
da: Feltet %field_label (%field_name) blev tilføjet til indholdstypen %type.

en: An error occurred when exporting the 'display settings' data for the field %field_name.<br/>The db error is: '%db_err'.
da: Der opstod en fejl under eksport af 'display settings'-data for feltet %field_name.<br />Databasefejlen er: '%db_err'.

en: Content Copy
da: Indholdskopi

en: Enables ability to import/export field definitions.
da: Gør det muligt at importere/eksportere feltdefinitioner.

en: view
da: vies

en: Please <a href="!url">configure your field permissions</a> immediately. All fields are inaccessible by default.
da: <a href="!url">Indstil venligst dine felttilladelser</a> med det samme. Alle felter er utilgængelige som standard.

en: Set field-level permissions for CCK fields.
da: Angiv CCK-felttilladelser på feltniveau.

en: These settings apply to the group in the node editing form.
da: Disse indstillinger gælder for gruppen på redigeringsformularen.

en: always open
da: altid åben

en: collapsible
da: sammenklappelig

en: collapsed
da: sammenklappet

en: Instructions to present to the user on the editing form.
da: Instruktioner der vises til brugeren i formularen.

en: These settings apply to the group on node display.
da: Indstillinger for gruppen i indholdsvisning.

en: A description of the group.
da: Beskrivelse af gruppen.

en: Are you sure you want to remove the group %label?
da: Ønsker du at fjerne gruppen %label?

en: The group %group_name has been removed.
da: Gruppen %group_name er blevet fjernet.

en: Fieldgroup
da: Feltgruppe

en: Node reference
da: Indholdselementreference

en: Store the ID of a related node as an integer value.
da: Gemmer IDen på et relateret indholdselement som en heltalsværdi.

en: Content types that can be referenced
da: Indholdstyper der kan refereres til

en: Advanced - Nodes that can be referenced (View)
da: Avanceret - indhold der kan refereres til (Visning)

en: Provide a comma separated list of arguments to pass to the view.
da: Angiv en kommasepareret liste af argumenter til visningen.

en: Title (link)
da: Titel (link)

en: Title (no link)
da: Titel (intet link)

en: Autocomplete text field
da: Tekstfelt med autofuldførelse

en: Nodereference autocomplete
da: Indholdselementreference med autofuldførelse

en: Node Reference
da: Indholdsreference

en: Defines a field type for referencing one node from another.
da: Definerer felter der refererer til et indholdselement fra et andet.

en: Store a number in the database as an integer.
da: Gem et tal i databasen som et heltal.

en: Decimal
da: Decimaltal

en: Store a number in the database in a fixed decimal format.
da: Gem et tal i databasen i et fast decimal-format.

en: Float
da: Kommatal

en: Store a number in the database in a floating point format.
da: Gem et tal i databasen i et kommatalsformat.

en: Precision
da: Præcision

en: The total number of digits to store in the database, including those to the right of the decimal.
da: Det samlede antal cifre som skal gemmes i databasen, inklusive dem til højre for kommaet.

en: The number of digits to the right of the decimal.
da: Antal cifre til højre for kommaet.

en: Decimal marker
da: Decimalmarkør

en: The character users will input to mark the decimal point in forms.
da: Tegnet som brugerne indtaster for at makere decimalpunktet i formularer.

en: Define a string that should be prefixed to the value, like $ or €. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
da: Angiv den streng som skal bruges som præfiks, f.eks. $ eller €. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker et præfiks. Adskil ental og flertal med pipe-tegnet (krone|kroner).

en: Define a string that should suffixed to the value, like m², m/s², kb/s. Leave blank for none. Separate singular and plural values with a pipe (pound|pounds).
da: Angiv en streng der skal bruges som endelse for værdien, f.eks. m², m/s² eller kb/s. Lad feltet stå tomt for ingen endelse. Adskil entals- og flertalsformer med et rør (enhed|enheder).

en: Allowed values
da: Tilladte værdier

en: "Minimum" must be a number.
da: "Minimum" skal være et tal.

en: "Maximum" must be a number.
da: "Maximum" skal være et tal.

en: unformatted
da: Uformatteret

en: Defines numeric field types.
da: Definerer talfelter.

en: For a 'single on/off checkbox' widget, define the 'off' value first, then the 'on' value in the <strong>Allowed values</strong> section. Note that the checkbox will be labeled with the label of the 'on' value.
da: For en 'enkelt til/fra afkrydsningsfelt' skal 'fra'-værdien defineres først i sektionen <strong>Tilladte værdier</strong>. Bemærk at afkrydsningsfeltet vil får 'til'-værdien som mærkat.

en: The 'checkboxes/radio buttons' widget will display checkboxes if the multiple values option is selected for this field, otherwise radios will be displayed.
da: 'Afkrydsningsfelter/radioknapper'-widget'en viser afkrydsningsfelter hvis flere værdier er slået til for feltet, ellers vises radioknapper.

en: Check boxes/radio buttons
da: Afkrydsningfelter/radioknapper

en: Single on/off checkbox
da: Enkelt til/fra afkrydsningsfelt

en: Option Widgets
da: Valgmulighedskontrol

en: Defines selection, check box and radio button widgets for text and numeric fields.
da: Definerer valg, afkrydsningsfelter og radioknapper for tekst- og talfelter.

en: Store text in the database.
da: Gem tekst i databasen.

en: Text area (multiple rows)
da: Tekstområde (flere rækker)

en: Defines simple text field types.
da: Definerer simple tekstfelter.

en: User reference
da: Brugerreference

en: Store the ID of a related user as an integer value.
da: Gem ID på en relateret bruger som en heltalsværdi.

en: User roles that can be referenced
da: Brugerroller, der kan refereres til

en: User status that can be referenced
da: Brugerstatus som kan refereres

en: Reverse link
da: Omvendt link

en: If selected, a reverse link back to the referencing node will displayed on the referenced user record.
da: Vis et omvendt link til det henvisende indholdselement på den relaterede brugerprofil.

en: Userreference autocomplete
da: Userreference autofuldførsel

en: User Reference
da: Brugerreference

en: Defines a field type for referencing a user from a node.
da: Definerer et felt der refererer til en bruger fra et indholdselement.

en: Form
da: Formular

en: Exceptions
da: Undtagelser

en: Title tag
da: Title-tag

en: Override path
da: Tilsidesæt sti

en: Publish
da: Udgiv

en: Permission
da: Tilladelse

en: Dotted
da: Prikket

en: Dashed
da: Stiplet

en: Solid
da: Ensfarvet

en: Groove
da: Fordybning

en: Ridge
da: Højderyg

en: Inset
da: Forsænket

en: Outset
da: Hævet

en: Grid
da: Gitter

en: Distance
da: Afstand

en: Bloggers
da: Bloggere

en: Blog posts
da: Blogindlæg

en: Edit this term
da: Redigér denne term

en: Redo
da: Omgør

en: Italic
da: Kursiv

en: Hide
da: Skjul

en: Read/Write
da: Læse/skrive

en: 1 comment | @count comments
da[0]: 1 kommentar
da[1]: @count kommentarer

en: imagecache
da: billedlager

en: Submission settings
da: Indstillinger for indsendelse

en: arguments
da: argumenter

en: X offset
da: X-forskydning

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>left</em>, <em>center</em>, or <em>right</em>.
da: Indtast en forskydning i pixels eller brug et nøgleord: <em>left</em>, <em>center</em> eller <em>right</em>.

en: Y offset
da: Y-forskydning

en: Enter an offset in pixels or use a keyword: <em>top</em>, <em>center</em>, or <em>bottom</em>.
da: Indtast en forskydning i pixels eller brug et nøgleord: <em>top</em>, <em>center</em> eller <em>bottom</em>.

en: Transparent
da: Gennemsigtig

en: Green
da: Grøn

en: Blue
da: Blå

en: file system
da: filsystem

en: Source code
da: Kildekode

en: The menu system stores system paths only, but will use the URL alias for display. %link_path has been stored as %normal_path
da: Menusystemet gemmer kun systemstier, men bruger URL-aliaser ved visning. %link_path er gemt som %normal_path

en: Menu name
da: Navn

en: Filter by category
da: Filtrér udfra kategorien

en: Thumbnails
da: Miniaturer

en: Subscript
da: Sænket

en: Indent
da: Indrykning

en: Outdent
da: Udrykning

en: Unlink
da: Fjern link

en: Thread
da: Tråd

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
da: Du skal indtaste mindst ét positivt søgeord med @count eller flere tegn.

en: Title text
da: Titeltekst

en: Grey
da: Grå

en: From name
da: Afsendernavn

en: From address
da: Afsenderadresse

en: Distinct
da: Særskilt

en: E-mail template
da: E-mail-skabelon

en: ImageMagick Binary
da: ImageMagick program

en: ImageMagick is a standalone program used to manipulate images. To use it, it must be installed on your server and you need to know where it is located. If you are unsure of the exact path consult your ISP or server administrator.
da: ImageMagick er et separat program, der bruges til at manupulere billeder. Det skal være installeret på din server, for at du kan bruge det. Hvis du ikke kender den præcise sti til programmet, skal du kontakte din udbyder eller serverens administrator.

en: Specify the complete path to the ImageMagic <kbd>convert</kbd> binary. For example: <kbd>/usr/bin/convert</kbd> or <kbd>C:\Program Files\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>
da: Angiv den fulde sti til ImageMagick-programmet <kbd>convert</kbd>. F.eks. <kbd>/usr/bin/convert</kbd> eller <kbd>C:\Programmer\ImageMagick-6.3.4-Q16\convert.exe</kbd>

en: Display debugging information
da: Hvis debug-information

en: ImageMagick command: @command
da: ImageMagick kommando: @command

en: KB
da: kB

en: Uppercase
da: Store bogstaver

en: Extension
da: Udvidelse

en: Unavailable
da: Ikke tilgængelig

en: Configure settings for jQuery Update module.
da: Tilpas indstillinger for jQuery Update modulet.

en: Updates Drupal to use the latest version of jQuery.
da: Opdaterer Drupal til at bruge den seneste version af jQuery.

en: Language neutral
da: Sprogneutral

en: Bullet list
da: Punktopstilling

en: Edit content
da: Redigér indhold

en: Change layout
da: Skift layout

en: Available
da: Tilgængelig

en: Contexts
da: Kontekster

en: Export format
da: Eksportformat

en: Set
da: Sæt

en: Node access
da: Indholdselementadgang

en: Loading
da: Indlæser

en: The directory %directory does not exist.
da: Mappen %directory eksisterer ikke.

en: The directory %directory is not writable
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory.

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
da: Der kan ikke skrives til mappen %directory fordi tilladelserne er forkerte.

en: The upload directory %directory for the file field %field (content type %type) could not be created or is not accessible. A newly uploaded file could not be saved in this directory as a consequence, and the upload was canceled.
da: Upload-mappen %directory for feltet %field (indholdstype %type) kan ikke oprettes eller er ikke tilgængelig. En nyligt uploadet fil kan ikke gemmes i denne mappe, og overførslen er annulleret.

en: Store an arbitrary file.
da: Gem en vilkårlig fil.

en: Permitted upload file extensions
da: Tilladte filendelser

en: Extensions a user can upload to this field. Separate extensions with a space and do not include the leading dot. Leaving this blank will allow users to upload a file with any extension.
da: Filendelser som brugeren kan uploade til dette felt. Adskil endelser med mellemrum og udelad punktummet. Lad feltet stå tomt for at lade brugerne uploade filer med alle endelser.

en: File size restrictions
da: Grænser for filstørrelse

en: Limits for the size of files that a user can upload. Note that these settings only apply to newly uploaded files, whereas existing files are not affected.
da: Grænser for størrelsen af filer en bruger kan uploade. Bemærk at disse indstillinger kun gælder for nye filer, mens eksiterende filer ikke påvirkes.

en: Maximum upload size per file
da: Maksimal upload-størrelse pr. fil

en: Maximum upload size per node
da: Maksimal upload-størrelse pr. indholdselement

en: Specify the total size limit for all files in field on a given node. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the total size of a node. Leave this empty if there should be no size restriction.
da: Angiv den samlede størrelsesgrænse for alle filer i feltet på et givet indholdselement. Indtast en værdi som "512" (bytes), "80K" (kilobytes) eller "50M" (megabytes) for at begrænse den samlede størrelse af et indholdselement. Lad feltet stå tomt hvis der ikke skal være nogen begrænsning.

en: Generic files
da: Generiske filer

en: Displays all kinds of files with an icon and a linked file description.
da: Viser alle typer af filer med et ikon og en link til en filbeskrivelse.

en: File description
da: Filbeskrivelse

en: File size (in bytes)
da: Filstørrelse (i bytes)

en: File size (pretty printed)
da: Filstørrelse (læsevenlig)

en: Fully formatted HTML file tag
da: Fuldt formatteret HTML fil-tag

en: Defines a file field type.
da: Definerer en filfelttype.

en: Add metadata gathering and storage to FileField.
da: Tilføj håndtering af metadata til FileField.

en: Blockquote
da: Blokcitat

en: Rearrange
da: Sortér filtre

en: Activate
da: Aktivér

en: Switch user
da: Skift bruger

en: Devel
da: Udvikling

en: Execute PHP
da: Kør PHP

en: empty
da: tom

en: An edit widget for image files, including a preview of the image.
da: Redigeringselement for billedfiler, inklusiv forhåndsvisning af billedet.

en: Displays image files in their original size.
da: Viser billedfiler i deres oprindelige størrelse.

en: All users
da: Alle brugere

en: - Please choose -
da: - Vælg venligst -

en: - None selected -
da: - Ingen valgt -

en: Aggregator
da: Indsamler

en: Node author
da: Forfatter

en: Prefer raw-text replacements for text to avoid problems with HTML entities!
da: Brug erstatninger med ren tekst for at undgå problemer med HTML-elementer.

en: Values
da: Værdier

en: Miscellaneous
da: Diverse

en: Footer Content
da: Footer-indhold

en: Interface language
da: Grænsefladesprog

en: Rebuild
da: Genopbyg

en: Active users
da: Aktive brugere

en: Ad
da: Reklame

en: The GD library for PHP is missing or outdated. Please check the <a href="@url">PHP image documentation</a> for information on how to correct this.
da: GD-biblioteket er for gammelt eller findes ikke. Læs <a href="@url">PHP dokumentationen</a> for at lære hvordan du kan rette op på det.

en: GD library
da: GD-bibliotek

en: Attach to
da: Vedhæft til

en: Attach files
da: Vedhæft filer

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
da: URLen %url er ugyldig. Indtast en fuldt kvalificeret URL, som f.eks. http://www.example.com/feed.xml.

en: Unconfigured menu block
da: Ukonfigureret menublok.

en: @menu_name (level @level1)
da: @menu_name (niveau @level1)

en: @menu_name (levels @level1-@level2)
da: @menu_name (niveau @level1-@level2)

en: @menu_name (levels @level1+)
da: @menu_name (niveau @level1+)

en: 1st level (primary)
da: 1. niveau (primær)

en: 2nd level (secondary)
da: 2. niveau (sekundær)

en: 3rd level (tertiary)
da: 3. niveau (tertiær)

en: 4th level
da: 4. niveau

en: 5th level
da: 5. niveau

en: 6th level
da: 6. niveau

en: 7th level
da: 7. niveau

en: 8th level
da: 8. niveau

en: 9th level
da: 9. niveau

en: Expand all children
da: Udvid alle punkter

en: A pre-release version of Menu block has been detected. All menu blocks from the pre-release version have been given a new delta and are no longer placed in any block regions; their block placement should be re-configured immediately.
da: En pre-release udgave af Menu blok er blevet fundet. Alle menublokke fra pre-release versionen har fået et nyt delta og er ikke længere placeret i nogen blokregioner; deres blokplacering bør omkonfigureres med det samme.

en: Panel pages
da: Panelsider

en: Panel nodes
da: Panel indholdselementer

en: Mini panels
da: Minipaneler

en: Views panes
da: Views ruder

en: by @user
da: af @user

en: view all panes
da: vis alle ruder

en: view pane admin links
da: vis link til rudeadministration

en: administer pane visibility
da: administrér synlighed af rude

en: administer pane access
da: administrér adgang til rude

en: administer advanced pane settings
da: administrér avancerede indstillinger for rude

en: Argument type
da: Argumenttype

en: Deleted/missing block @module-@delta
da: Slettet/manglende blok @module-@delta

en: New custom content
da: Nyt tilpasset indhold

en: Create a completely custom piece of HTML content.
da: Opret et brugerdefineret stykke HTML-indhold.

en: Context
da: Kontekst

en: General form
da: Generel formular

en: Form goes here.
da: Formularen vises her.

en: "@s" base form
da: "@s" basisformular

en: Node type description
da: Beskrivelse af indholdstype

en: Attached files
da: Vedhæftede filer

en: Attached files go here.
da: Vedhæftede filer vises her.

en: A list of files attached to the node.
da: En liste af filer vedhæftet noden.

en: "@s" attachments
da: "@s" bilag

en: Book navigation
da: Bognavigation

en: Book navigation goes here.
da: Bognavigation vises her.

en: "@s" book navigation
da: "@s" bognavigation

en: Add comment
da: Tilføj kommentar

en: Comment form here.
da: Kommentarformular her.

en: A form to add a new comment.
da: En formular til tilføjelse af en ny kommentar.

en: "@s" comment form
da: "@s" kommentarformular

en: Node comments
da: Kommentarer

en: Node comments go here.
da: Kommentarer vises her.

en: The comments of the referenced node.
da: Kommentarerne fra det refererede indholdselement.

en: Sort
da: Sortér

en: !a comments per page
da: !a kommentarer pr. side

en: "@s" comments
da: "@s" kommentarer

en: Node content
da: Node indhold

en: The content of the referenced node.
da: Indholdet af det refererede indholdselement.

en: Node title.
da: Titel.

en: Node content goes here.
da: Indhold vises her.

en: Edit node
da: Redigér indholdselement

en: Edit this node
da: Redigér dette indholdselement

en: Link title to node
da: Link titel til indholdselement

en: Check here to make the title link to the node.
da: Afkryds her for at gøre titlen til et link til indholdselementet.

en: No extras
da: Intet ekstra indhold

en: Check here to disable additions that modules might make to the node, such as file attachments and CCK fields; this should just display the basic teaser or body.
da: Markér her for at deaktivere udvidelser som moduler kan tilføje til indholdselementet, som f.eks. vedhæftede filer og CCK-felter; dette bør kun vise resuméet eller brødteksten.

en: Identifier
da: Identifikator

en: "@s" content
da: "@s" indhold

en: Node form publishing options
da: Indholdsformulr udgivelsesindstillinger

en: Publishing options on the Node form.
da: Udgivelsesindstillinger på indholdsformularen.

en: Node form author information
da: Indholdsformular forfatterinformation

en: Author information on the Node form.
da: Forfatterinformation på indholdsformularen.

en: Node form input format
da: Indholdsformular inputformat

en: Input format for the body field on a node.
da: Inputformatet for indholdselementets brødtekstfelt.

en: Node form comment settings
da: Kommentarindstillinger for redigeringsformular

en: Comment settings on the Node form.
da: Kommentarindstillinger på indholdsformularen.

en: Node form menu settings
da: Menuindstillinger for redigeringsformular

en: Node form file attachments
da: Indholdsformulat vedhæftede filer

en: File attachments on the Node form.
da: Vedhæftninger på indholdsformularen.

en: Node form categories
da: Indholdsformular kategorier

en: Taxonomy categories for the node.
da: Indholdselementets taksonomikategorier.

en: Node form book options
da: Indholdsformular bogindstillinger

en: Book options for the node.
da: Indholdselementets bogindstillinger.

en: Publishing options.
da: Udgivelsesindstillinger.

en: Comment options
da: Kommentarindstillinger

en: Comment options.
da: Kommentarindstillinger.

en: Authoring information.
da: Forfatter.

en: Menu options
da: Menuindstillinger

en: Menu options.
da: Menuindstillinger

en: URL path options
da: Indstillinger for URL

en: URL Path options.
da: Indstillinger for URL

en: Attach files.
da: Vedhæft filer.

en: Categories.
da: Kategorier.

en: Book options
da: Bogindstillinger

en: Book options.
da: Bogindstillinger.

en: Input format.
da: Input-format.

en: Node type description goes here.
da: Indholdstypebeskrivelsen vises her.

en: Node type description.
da: Beskrivelse af indholdstype.

en: "@s" type description
da: "@s" typebeskrivelse

en: Profile content goes here.
da: Profilindhold vises her.

en: Which category
da: Hvilken kategori

en: Text to display if category has no data. Note that title will not display unless overridden.
da: Teksten der vises hvis kategorien ikke indeholder data. Bemærk at titlen ikke vises med mindre den tilsidesættes.

en: "@s" profile fields
da: "@s" profilfelter

en: Term description goes here.
da: Term-beskrivelsen vises her.

en: Term description.
da: Term-beskrivelse.

en: "@s" term description
da: "@s" term-beskrivelse

en: List of related terms
da: Liste af relaterede termer

en: Terms related to an existing term; may be child, siblings or top level.
da: Termer relateret til en eksisterende term; kan være underordnet, ligeordnet eller topniveau.

en: Sibling terms
da: Beslægtede ord

en: Top level terms
da: Øverste termer

en: Term synonyms
da: Synonymer

en: Which terms
da: Hvilke termer

en: Unordered
da: Ikke sorteret

en: Ordered
da: Sorteret

en: The picture of a user.
da: Et brugerbillede

en: "@s" user picture
da: "@s" brugerbillede

en: User profile
da: Brugerprofil

en: The profile of a user.
da: Brugerens profil.

en: "@s" user profile
da: "@s" brugerprofil

en: Vocabulary terms
da: Termer i ordforråd

en: All the terms in a vocabulary.
da: Alle termerne i et ordforråd.

en: "@s" terms
da: "@s" termer

en: Maximum depth
da: Maksimumdybde

en: Define the maximum depth of terms being displayed.
da: Angive maksimumdybden af de viste termer.

en: Display as tree
da: Vis som træ

en: If checked, the terms are displayed in a tree, otherwise in a flat list.
da: Afkryds her for at vise termerne i et træ, ellers vises de i en flad liste.

en: A node object.
da: Et indholdselement-objekt.

en: Currently set to !link
da: Sat til !link

en: Invalid node selected.
da: Ugyldigt indholdselement valgt.

en: A node add form.
da: En formular til oprettelse af et indholdselement.

en: Select the node type for this form.
da: Vælg indholdstypen for denne formular.

en: A node edit form.
da: En formular til redigering af et indholdselement.

en: A single taxonomy term object.
da: Et enkelt taksonomi term-objekt.

en: A single user object.
da: Et enkelt brugerobjekt.

en: Taxonomy vocabulary
da: Ordforråd

en: A single taxonomy vocabulary object.
da: Et enkelt taksonomi ordforråds-objekt.

en: Select the vocabulary for this form.
da: Vælg ordforrådet for denne formular.

en: New @s
da: Ny @s

en: Add argument
da: Tilføj argument

en: relationship
da: relation

en: Add relationship
da: Tilføj relation

en: Add context
da: Tilføj kontekst

en: Required contexts
da: Obligatoriske kontekster

en: required context
da: obligatorisk kontekst

en: Add required context
da: Tilføj obligatorisk kontekst

en: Close Window
da: Luk vindue

en: Close window
da: Luk vindue

en: Remove this item
da: Fjern dette element

en: Add @type "@context"
da: Tilføj @type "@context"

en: Edit @type "@context"
da: Redigér @type "@context"

en: Enter a name to identify this !type on administrative screens.
da: Indtast et navn til at identificere denne !type på administrationssider.

en: Keyword
da: Nøgleord

en: Enter a keyword to use for substitution in titles.
da: Indtast et nøgleord til brug for erstatninger i titler.

en: Ignore it; content that requires this context will not be available.
da: Ignorér det; indhold som kræver denne kontekst vil ikke være tilgængeligt.

en: If the argument is missing or is not valid, select how this should behave.
da: Vælg hvordan dette skal opføre sig hvis argumentet mangler eller er ugyldigt.

en: Context @count
da: Kontekst @count

en: 1 year | @count years
da[0]: 1 år
da[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
da[0]: 1 uge
da[1]: @count uger

en: 1 min | @count min
da[0]: 1 minut
da[1]: @count minutter

en: 1 sec | @count sec
da[0]: 1 sek.
da[1]: @count sekunder

en: Choose layout
da: Vælg layout

en: Missing content type
da: Manglende indholdstype

en: Add content to !s
da: Tilføj indhold til !s

en: Configure !subtype_title
da: Indstil !subtype_title

en: Panel settings
da: Panelindstillinger

en: No title
da: Ingen titel

en: Unknown context
da: Ukendt kontekst

en: No context
da: Ingen kontekst

en: You may use %keywords from contexts, as well as %title to contain the original title.
da: Du kan bruge %keywords fra kontekster, samt %title for at bruge den oprindelige titel.

en: Context %count
da: Kontekst %count

en: Columns
da: Kolonner

en: Row @row, Column @col
da: Række @row, Kolonne @col

en: Single column
da: Enkelt kolonne

en: Module name
da: Modulnavn

en: Enter the module name to export code to.
da: Indtast navnet på modulet som koden skal eksporteres til.

en: Untitled mini panel
da: Minipanel uden titel

en: Local
da: Lokal

en: create mini panels
da: opret minipaneler

en: administer mini panels
da: administrér minipaneler

en: Panel layout
da: Panel-layout

en: Panel content
da: Panelindhold

en: create panel-nodes
da: opret panel-noder

en: edit own panel-nodes
da: redigér egne panel-noder

en: administer panel-nodes
da: administrér panel-noder

en: Add a node from your site as content.
da: Tilføj en node til dit site, som indhold.

en: To use a NID from the URL, you may use %0, %1, ..., %N to get URL arguments. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel.
da: Du kan bruge %0, %1, ..., %N for at bruge NID fra URL-argumenterne. Ellers kan du bruge @0, @1, @2, ..., @N for at bruge panelets argumenter.

en: Leave node title
da: Behold titel

en: Advanced: if checked, do not touch the node title; this can cause the node title to appear twice unless your theme is aware of this.
da: Avanceret: hvis feltet ikke er markeret påvirkes titlen ikke; dette kan resultere i at titlen vises to gange med mindre dit tema er opmærksom på det.

en: Invalid node
da: Ugyldigt indhold

en: Node loaded from @var
da: Indholdselement indlæst fra @var

en: Deleted/missing node @nid
da: Slettet/manglende indholdselement @nid

en: Page settings
da: Sideindstillinger

en: Path is required.
da: Stien er påkrævet.

en: Disable Drupal blocks/regions
da: Déaktiver Drupal-blokke/regioner

en: CSS code
da: CSS-kode

en: Simple cache
da: Simpel cache

en: Argument wildcard
da: Joker argument

en: No argument
da: Intet argument

en: From context
da: Fra kontekst

en: From panel argument
da: Fra panelargument

en: Input on pane config
da: Indtast på pane-konfigurationen

en: Required context
da: Påkrævet kontekst

en: Panel argument
da: Panelargument

en: If "From panel argument" is selected, which panel argument to use.
da: Hvis "fra panel argument" er valgt: hvilket panel argument der skal bruges.

en: Sixth
da: Sjette

en: Fixed argument
da: Fast argument

en: If "Fixed" is selected, what to use as an argument.
da: Hvis "fast" er valgt: hvad der skal bruges som argument.

en: If this argument is presented to the panels user, what label to apply to it.
da: Hvilken label der skal gives til dette argument hvis det vises til en panels-bruger.

en: Use pager
da: Brug pager

en: Items to display
da: Antal elementer

en: Offset
da: Forskydning

en: Link to view
da: Link til view

en: More link
da: Mere-link

en: More link text
da: Tekst på "Mere"-link

en: Edit this view
da: Rediger dette view

en: Link title to view
da: Link titel til view

en: Provide a "more" link that links to the view
da: Vis et "mere" link som linker til viewet

en: This is independent of any more link that may be provided by the view itself; if you see two more links, turn this one off. Views will only provide a more link if using the "block" type, however, so if using embed, use this one.
da: Dette er uafhængigt af et eventuelt mere-link fra viewet; hvis du ser to mere-links skal du deaktivere dette link. Views viser kun et mere-link hvis du bruger "block"-typen, så hvis du bruger "embed" skal du bruge dette link.

en: Display feed icons
da: Vis feed-ikoner

en: Num posts
da: Antal indlæg

en: Send arguments
da: Send argumenter

en: Deleted/missing view @view
da: Slettet/manglende view @view

en: Book parent
da: Overordnet bog

en: Adds a book parent from a node context.
da: Tilføjer en overordnet bogside fra en indholdskontekst.

en: Immediate parent
da: Nærmeste overordnede

en: Top level book
da: Øverste bog

en: Term from node
da: Term fra indholdselement

en: Adds a taxonomy term from a node context; if multiple terms are selected, this will get the "first" term only.
da: Tilføjer en taksonomiterm fra en indholdselementkontekst; hvis flere termer er valgt vil dette kun give den "første" term.

en: Term parent
da: Overordnet term

en: Adds a taxonomy term parent from a term context.
da: Tilføjer en overordnet taksonomiterm fra en term-kontekst.

en: Top level term
da: Øverste term

en: System block
da: Systemblok

en: contains
da: indeholder

en: Machine name
da: Internt navn

en: Allow Upscaling
da: Tillad opskalering

en: Let scale make images larger than their original size
da: Tillad at skalering laver billeder større end deres originale størrelse

en: imagecache_scale_image failed. image: %image, data: %data.
da: magecache_scale_image mislykkedes. billede: %image, data: %data.

en: imagecache_scale_and_crop failed. image: %image, data: %data.
da: imagecache_scale_and_crop mislykkedes. billede: %image, data: %data.

en: <strong>Inside dimensions</strong>: Final dimensions will be less than or equal to the entered width and height. Useful for ensuring a maximum height and/or width.
da: <strong>Indvendige dimensioner</strong>: Endelige dimensioner vil være mindre end eller lig med den indtastede bredde og højde. Bruges til at sikre, at billedet holder sig indenfor en maksimal højde og/eller bredde.

en: <strong>Outside dimensions</strong>: Final dimensions will be greater than or equal to the entered width and height. Ideal for cropping the result to a square.
da: <strong>Udvendige dimensioner</strong>: Endelige dimensioner vil være større end eller lig med den indtastede bredde og højde. Bruges hvis du vil lave en kvadratisk beskæring.

en: Scale to fit
da: Skalér til

en: Inside dimensions
da: Indvendige dimensioner

en: Outside dimensions
da: Udvendige dimensioner

en: Enter a width in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
da: Indtast en bredde i pixels eller procent. F.eks. 500 eller 80%.

en: Enter a height in pixels or as a percentage. i.e. 500 or 80%.
da: Indtast en højde i pixels eller procent. F.eks. 500 eller 80%.

en: imagecache_deprecated_scale failed. image: %image, data: %data.
da: imagecache_deprecated_scale mislykkedes. billede: %image, data: %data.

en: imagecache_crop failed. image: %image, data: %data.
da: imagecache_crop mislykkedes. billede: %image, data: %data.

en: imagecache_desaturate failed. image: %image, data: %data.
da: imagecache_desaturate mislykkedes. billede: %image, data: %data.

en: Rotation angle
da: Rotationsvinkel

en: The number of degrees the image should be rotated. Positive numbers are clockwise, negative are counter-clockwise.
da: Antal grader billedet skal roteres. Positive numre er med uret, negative er imod uret.

en: Randomize the rotation angle for each image. The angle specified above is used as a maximum.
da: Lav en tilfældig ratatonsvinkel for hvert billede. Tallet ovenfor angiver den maksimale vinkel.

en: imagecache_rotate_image failed. image: %image, data: %data.
da: imagecache_rotate_image mislykkedes. billede: %image, data: %data.

en: <strong>NOTE:</strong> The sigma parameter below is currently <em>only</em> used when the Imagemagick toolkit is active.
da: <strong>BEMÆRK:</strong> Sigma-parametren herunder bruges i øjeblikket <em>kun</em> når ImageMagick billedværktøjet er aktivt.

en: The radius of the gaussian, in pixels, not counting the center pixel. If you're using Imagemagick, you can set this to 0 to let Imagemagick select a suitable radius. Typically 0.5 to 1 for screen resolutions. (default 0.5)
da: Den gaussiske radius i pixels, centerpixlen ikke medregnet. Hvis du bruger Imagemagick kan du sætte dette til 0 for at lade Imagemagick vælge en passende radius. Typisk 0.5 til 1 for skærmopløsninger. (standard 0.5)

en: The standard deviation of the gaussian, in pixels. General rule of thumb: if radius < 1 then sigma = radius, else sigma = sqrt(radius). (default 0.5)
da: Den gaussiske standardafvigelse i pixels. Generel tommelfingerregel: hvis radius < er sigma = radius, eller er sigma = rod(radius). (standard 0.5)

en: The percentage of the difference between the original and the blur image that is added back into the original. Typically 50 to 200. (default 100).
da: Procentdelen af forskellen mellem orignalen og det slørede billede som tilføjes til originalen. Typisk 50 til 200. (standard 100).

en: The threshold, as a fraction of max RGB levels, needed to apply the difference amount.  Typically 0 to 0.2. (default 0.05).
da: Tærskelværdien som en brøkdel af maksimale RGB-niveauer som er nødvendig for at bruge forskelsmængden. Typisk 0 til 0.2. (standard 0.05).

en: imagecache_sharpen_image failed. image: %image, data: %data.
da: imagecache_sharpen_image mislykkedes. billede: %image, data: %data.

en: @preset image
da: @preset billede

en: @preset image linked to node
da: @preset billede linket til indholdselement

en: @preset image linked to image
da: @preset billede linket til billede

en: @preset file path
da: @preset filsti

en: Failed generating an image from %image using imagecache preset %preset.
da: Kan ikke generere et billede fra %image med imagecache-forvalget %preset.

en: non-existant action %action
da: ikke-eksisterende handling %action

en: Failed to create imagecache directory: %dir
da: Kan ikke oprette imagecache-mappe: %dir

en: action(id:%id): %action failed for %src
da: handling(id:%id): %action mislykkedes for %src

en: Unknown file type(%path) stat: %stat
da: Ukendt filtype (%path) stat: %stat

en: imagecache_resize_image failed. image: %image, data: %data.
da: imagecache_resize_image mislykkedes. billede: %image, data: %data.

en: administer imagecache
da: administrer billedlager

en: flush imagecache
da: tøm billedlager

en: view imagecache
da: vis imagecache

en: presetname
da: forvalgsnavn

en: Flush
da: Ryd

en: Preset Namespace
da: Navnerum for forvalg

en: The namespace is used in URL's for images to tell imagecache how to process an image. Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
da: Navnerummet bruges i billed-URLer til at fortælle imagecache hvordan et billede skal behandles. Brug venligst kun alfanumeriske tegn, understregninger (_) og bindestreger (-) i forvalgsnavne.

en: The specified preset was not found
da: Det angvine forvalg blev ikke fundet

en: Are you sure you want to delete the preset %preset?
da: Ønsker du at slette forvalget %preset?

en: Are you sure you want to flush the preset %preset?
da: Ønsker du at rydde forvalget %preset?

en: New Actions
da: Nye handlinger

en: Add !action
da: Tilføj !action

en: Update Action
da: Opdater handling

en: Are you sure you want to delete the !action action from preset !preset?
da: Ønsker du at slette handlingen !action fra forvalget !preset?

en: The action has been deleted.
da: Handlingen er blevet slettet.

en: Administer imagecache presets and actions.
da: Administrer imagecache forvalg og handlinger.

en: Add new preset
da: Tilføj nyt forvalg

en: The primary identifier for an imagecache_preset.
da: Den primære identifikator af et imagecache_preset.

en: The primary identifier for an imagecache_action.
da: Den primære identifikator af et imagecache_action.

en: The weight of the action in the preset.
da: Handlingens vægt i forvalget.

en: The module that defined the action.
da: Modulet som definerede handlingen.

en: The unique ID of the action to be executed.
da: Den unikke ID for handlingen som skal udføres.

en: The configuration data for the action.
da: Handlingens konfigurationsdata.

en: ImageCache Directory
da: ImageCache mappe

en: %p is not writeable by the webserver.
da: webserveren kan ikke skrive til %p.

en: An unknown error occured.
da: Der opstod en ukendt fejl.

en: An unknown error occured trying to verify %p is a directory and is writable.
da: Der opstod en ukendt fejl i forsøget på at kontrollere om %p er en mappe der kan skrives til.

en: ImageCache Temp Directory
da: ImageCache midlertidig mappe

en: Dynamic image manipulator and cache.
da: Dynamisk billedmanipulation og cache

en: ImageCache User Interface.
da: ImageCache brugergrænseflade.

en: Print
da: Udskriv

en: Headline
da: Overskrift

en: Locked
da: Låst

en: Account
da: Konto

en: Selection type
da: Udvalgstype

en: Any
da: Nogen

en: No name
da: Intet navn

en: Validation
da: Validering

en: Finish
da: Afslut

en: Upload error. Could not move file %file to destination %destination.
da: Fejl ved upload. Kan ikke flytte filen %file til destinationen %destination.

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
da: Valideringsfejl, prøv venligst igen. Hvis fejlen opstår igen, skal du kontakte sitets administrator.

en: In moderation
da: Til godkendelse

en: Skip to main content
da: Gå til hovedindhold

en: Default order
da: Sortering

en: Or
da: Eller

en: Content ID
da: Indholds-ID

en: Underline
da: Understreg

en: Cut
da: Klip

en: Paste
da: Sæt ind

en: Ordered list
da: Ordnet liste

en: Unordered list
da: Uordnet liste

en: Font family
da: Skriftfamilie

en: About
da: Om

en: Case sensitive
da: Forskel på store/små bogstaver

en: Politics
da: Politik

en: Sports
da: Sport

en: Add row
da: Tilføj række

en: Link class
da: Linkklasse

en: Cardinality
da: Kardinalitet

en: Available as block
da: Tilgængelig som blok

en: Created Date
da: Oprettelsesdato

en: Column
da: Kolonne

en: Default sort
da: Standardsortering

en: sort by @s
da: sorter efter @s

en: and
da: og

en: The URL to which the user should be redirected. This can be an internal URL like node/1234 or an external URL like http://drupal.org.
da: URLen som brugeren viderestilles til. Kan være en intern URL som node/1234 eller en ekstern url som http://drupal.org.

en: After saving a new comment
da: Efter en ny kommentar er gemt

en: After saving an updated comment
da: Efter en opdateret kommentar er gemt

en: After deleting a comment
da: Efter en kommentar er slettet

en: Optional URL
da: Valgfri URL

en: Static Title:
da: Statisk titel:

en: If the link title is optional or required, a field will be displayed to the end user. If the link title is static, the link will always use the same title. If <a href="http://drupal.org/project/token">token module</a> is installed, the static title value may use any other node field as its value. Static and token-based titles may include most inline XHTML tags such as <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, etc.
da: Hvis link-titlen er valgfri eller påkrævet vises et felt til brugeren. Hvis link-titlen er statisk, vil linket altid bruge den samme titel. Hvis <a href="http://drupal.org/project/token">token modulet</a> er installeret kan den statiske titel bruge ethvert andet indholdsfelt som dens værdi. Statiske og symbolbaserede titler kan bruge de fleste integrerede XHTML tags som f.eks. <em>strong</em>, <em>em</em>, <em>img</em>, <em>span</em>, osv.

en: Allow user-entered tokens
da: Tillad brugerne at indtaste symboler

en: Checking will allow users to enter tokens in URLs and Titles on the node edit form. This does not affect the field settings on this page.
da: Tillad brugerne at bruge symboler i URLer og titler på indholdsformularen. Valget påvirker ikke feltindstillingerne på denne side.

en: Rel Attribute
da: Rel-attribut

en: When output, this link will have this rel attribute. The most common usage is <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a> which prevents some search engines from spidering entered links.
da: Når linket vises vil det have denne rel-attribut. Den meest alinidelig brug er <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Nofollow">rel=&quot;nofollow&quot;</a>, som forhindrer visse søgemaskiner i at indeksere indtastede links.

en: A default title must be provided if the title is a static value
da: Angiv en standard-titel hvis titlen er en statisk værdi.

en: At least one title or URL must be entered.
da: Der skal indtastes mindst en titel eller URL.

en: You cannot enter a title without a link url.
da: Du kan ikke indtaste en titel uden en link URL.

en: Title, as link (default)
da: Titel, som link (standard)

en: URL, as link
da: URL, som link

en: Short, as link with title "Link"
da: Kort, som link med titlen "Link"

en: Label, as link with label as title
da: Etiket, som link med etiket som titel

en: Separate title and URL
da: Separat titel og URL

en: - Select -
da: - Vælg -

en: Behavior
da: Opførsel

en: Add new rule
da: Tilføj ny regel

en: Add @type
da: Tilføj @type

en: Not promoted
da: Ikke forfremmet

en: Parent comment
da: Overordnet kommentar

en: The parent comment.
da: Den overordnede kommentar.

en: Author's website
da: Forfatterens website

en: Display the depth of the comment if it is threaded.
da: Vis kommentarens dybde hvis den er trådet.

en: Sort by the threaded order. This will keep child comments together with their parents.
da: Sortér efter den trådede rækkefølge. Holder svar på kommentarer sammen med deres overordnede kommentar.

en: Reply-to link
da: Svar-link

en: Provide a simple link to reply to the comment.
da: Et simpelt link til at besvare kommentaren.

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Link this field to its user or an author's homepage
da: Link dette felt til dets bruger eller en forfatters hjemmeside

en: The new webform %title has been created. Add new fields to your webform with the form below.
da: Den nye webform %title er oprettet. Tilføj nye felter til din webform ved hjælp af formen herunder.

en: Submission deleted.
da: Tilføjelse slettet.

en: field
da: felt

en: nodes
da: indholdselementer

en: The node the uploaded file is attached to
da: Indholdselementet som den uploadede fil er vedhæftet.

en: clone
da: klon

en: View settings
da: Indstillinger for view

en: Week @week
da: Uge @week

en: Delete view
da: Slet view

en: Regions
da: Regioner

en: Translate
da: Oversæt

en: Target
da: Mål

en: Time ago
da: Tid siden

en: Create @name
da: Opret @name

en: Imagecache presets
da: Imagecache forvalg

en: Delete preset
da: Slet forvalg

en: Not enabled
da: Ikke aktiveret

en: GD !format Support
da: GD !format understøttelse

en: The taxonomy vocabulary ID
da: Ordforrådets ID

en: The taxonomy term ID
da: Taxonomy term IDet

en: Force single
da: Gennemtving enkelt

en: Instructions to present to the user below this field on the editing form.<br />Allowed HTML tags: @tags
da: Vejledning som vises til brugeren under dette felt på redigeringsformularen.<br />Tilladte HTML-tags: @tags

en: &lt;none&gt;
da: &lt;ingen&gt;

en: You're not allowed to input PHP code.
da: Du har ikke tilladelse til at indtaste PHP-kode.

en: This PHP code was set by an administrator and will override any value specified above.
da: Denne PHP-kode er sat af en administrator og vil tilsidesætte alle værdier angivet ovenfor.

en: Use PHP input for field settings (dangerous - grant with care)
da: Brug PHP-input til feltindstillinger (farlig - tildel med omhu)

en: A file has been pre-loaded for import.
da: En fil er blevet forudindlæst til import.

en: Content fieldgroup
da: Indholdsfeltgruppe

en: Text to display if group has no data. Note that title will not display unless overridden.
da: Tekst der vises hvis gruppen ikke indeholder data. Bemærk at titlen ikke vises med mindre den tilsidesættes.

en: Node from reference
da: Indholdselement fra reference

en: Adds a node from a node reference in a node context; if multiple nodes are referenced, this will get the first referenced node only.
da: Tilføjer et indholdselement fra en reference i en given kontekst; hvis der er referencer til flere indholdselementer vælges kun den første.

en: Node reference field
da: Indholdselementreferencefelt

en: The possible values this field can contain. Enter one value per line, in the format key|label. The key is the value that will be stored in the database, and it must match the field storage type (%type). The label is optional, and the key will be used as the label if no label is specified.<br />Allowed HTML tags: @tags
da: De mulige værdier som dette felt kan indeholde. Indtast én værdi pr. linje, på formatet nøgle|mærkat. Nøglen er værdien som gemmes i databasen, og den skal svare til feltets storage-type (%type). Mærkaten er valgfri og nøglen vil blive brugt som mærkat hvis der ikke er angivet en mærkat.<br />Tilladet HTML tags: @tags

en: This PHP code was set by an administrator and will override the allowed values list above.
da: Denne PHP-kode er sat af en administrator og vil tilsidesætte de tilladte værdier angivet ovenfor.

en: User from reference
da: Bruger fra reference

en: Adds a user from a user reference in a node context; if multiple users are referenced, this will get the first referenced user only.
da: Tilføjer en bruger fra en brugerreference i en indholdselementkontekst; hvis der refereres til flere brugere vil dette kun hente den første bruger.

en: User reference field
da: Brugerreferencefelt

en: Effect
da: Effekt

en: This node
da: Dette indholdselement

en: Show @count value(s)
da: Vis @count værdi(er)

en: starting from @count
da: startende med @count

en: Speed
da: Hastighed

en: The language the content is in.
da: Indholdets sprog.

en: Are you sure you want to delete the "%name" block?
da: Ønsker du at slette blokken "%name"?

en: The "%name" block has been removed.
da: Blokken "%name" er blevet fjernet.

en: @menu_name (expanded levels @level1-@level2)
da: @menu_name (udvidede niveauer @level1-@level2)

en: @menu_name (expanded levels @level1+)
da: @menu_name (udvidede niveauer @level1+)

en: Blocks that start with the 1st level will always be visible. Blocks that start with the 2nd level or deeper will only be visible when the trail to the active menu item is in the block’s tree.
da: Blokke, der starter på 1. niveau, vil altid være synlige. Blokke, der starter på 2. niveau eller dybere, vil kun være synlige når stien til det aktive menupunkt er i blokkens træ.

en: Adding menu blocks
da: Tilføj menublokke

en: Configuring menu blocks
da: Indstilling af menublokke

en: When adding or configuring a menu block, several configuration options are available:
da: Adskillige indstillingsmuligheder er tilgængelige når du tilføjer eller konfigurerer en menublok.

en: For menu trees that start with the 1st level, the default block title will be the menu name. For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level.
da: For menutræer, der starter med det 1. niveau, vil bloktitlen som standard være menunavnet. For menutræer, der starter med det 2. niveau eller dybere, vil bloktitlen som standard være navnet på det overordnede menupunkt til det angivne niveau.

en: For example, if the active menu trail for the Navigation menu is: Administer › Site building › Menus › Primary links, then a menu block configured to start with the 1st level of the Navigation will display a block title of “Navigation”. And a menu block configured to start with the 3rd level of the Navigation menu will display a block title of “Site building”.
da: For eksempel, hvis den aktive menusti for navigationsmenuen er Administration › Opbygning › Menuer › Primære links, så vil en menublok, der er indstillet til at starte med det 1. niveau af navigationsmenuen, vise bloktitlen "Navigation". En menublok, der er indstillet til at starte med det 3. niveau af navigationsmenuen, vil vise bloktitlen "Opbygning".

en: Styling menu blocks
da: Styling af menublokke

en: Developers can use the API of this module to create their own menu trees outside the confines of blocks. All of the publicly available API functions are documented in the menu_block.module file.
da: Udviklere kan bruge modulets API til at oprette deres egne menutræer udenfor blokkenes rammer. Alle offentligt tilgængelige API-funktioner er dokumenteret i menu_block.module-filen.

en: Add menu block
da: Tilføj menublok

en: Add a new menu block.
da: Tilføj en ny menublok.

en: Delete menu block
da: Slet menublok

en: Menu block
da: Menublok

en: To use menu blocks, find the "Add menu block" tab (or button) on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
da: Find fanen "Tilføj menublok" på siden <a href="@url">administrer blokke</a> for bruge menublokke.

en: Provides configurable blocks of menu items.
da: Tilbyder konfigurerbare blokke med menupunkter.

en: Redirect URL
da: Omdirigér til URL

en: Response code
da: Responskode

en: Node tokens
da: Indholdselement tokens

en: Resizable
da: Tilpas størrelse

en: Multilanguage
da: Sprog

en: Acronym
da: Akronym

en: @menu_name (active menu item)
da: @menu_name (aktivt menupunkt)

en: Starting level
da: Startniveau

en: Make the starting level follow the active menu item.
da: Lad startniveauet følge det aktive menupunkt.

en: If the active menu item is deeper than the level specified above, the starting level will follow the active menu item. Otherwise, the starting level of the tree will remain fixed.
da: Hvis det aktive menupunkt er dybere end niveauet angivet ovenfor vil startniveauet følge det aktive menupunkt. Ellers vil startpunktet forblive uændret.

en: Starting level will be
da: Begyndelsesniveau vil være

en: Active menu item
da: Aktivt menupunkt

en: Children of active menu item
da: Punkter under aktivt menupunkt

en: When following the active menu item, specify if the starting level should be the active menu item or its children.
da: Angiv om startniveauet skal være det aktive menupunkt eller dets underpunkter når du følger det aktive menupunkt.

en: From the starting level, specify the maximum depth of the menu tree.
da: Angiv den maksimale dybde af menutræet fra startniveauet.

en: Sort each item in the active trail to the top of its level. When used on a deep or wide menu tree, the active menu item’s children will be easier to see when the page is reloaded.
da: Sorter hver punkt i den aktive sti til toppen af dets niveau. Når det bruges på et dybt eller bredt menutræ er det aktive menupunkts underpunkter nemmere at se når siden genindlæses.

en: Make the starting level follow the active menu item
da: Lad startniveauet følge det aktive menupunkt

en: From the starting level, specify the maximum depth of the tree. Blocks with a maximum depth of 1 will just be a single un-nested list of links with none of those links’ children displayed.
da: Angive den maksimale dybde af træet fra startniveauet. Blokke med en maksimal dybde på 1 vil være en simpel liste af links hvor ingen underpunkter vises.

en: A 5.x-1.x version of Menu block has been detected and an attempt was made to upgrade it. Unfortunately, you should have upgraded to Menu block 5.x-2.x before your upgrade to Drupal 6. You may need to re-configure all your menu blocks. To use menu blocks in Drupal 6, find the "Add menu block" tab (or button) on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
da: En 5.x-1.x version af Menu block blev fundet og der blev gjort et forsøg på at opgradere den. Beklageligvis skulle du have opgraderet til Menu blocks 5.x-2.x før du opgraderede til Drupal 6. Du kan blive nødt til at omkonfigurere alle dine menublokke. Find fanen "Tilføj menublok" på <a href="@url">blokadministrationssiden</a> for at bruge menublokke i Drupal 6.

en: The 5.x-2.x version of Menu block has been upgraded. To use menu blocks in Drupal 6, find the "Add menu block" tab (or button) on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
da: 5.x-2.x versionen af Menu block er blevet opgraderet. Find fanen "Tilføj menublok" på <a href="@url">blokadministrationssiden</a> for at bruge menublokke i Drupal 6.

en: The 6.x-2.0 version of Menu block has been upgraded. To use menu blocks in Drupal 6, find the "Add menu block" tab (or button) on the <a href="@url">administer blocks page</a>.
da: 6.x-2.0 versionen af Menu block er blevet opgraderet. Find fanen "Tilføj menublok" på <a href="@url">blokadministrationssiden</a> for at bruge menublokke i Drupal 6.

en: Button text
da: Knaptekst

en: Title only
da: Kun titel

en: Inherit
da: Arv

en: Maximum resolution for Images
da: Maksimal opløsning på billeder

en: Defines an image field type.
da: Definerer en billed-felttype.

en: Mime type
da: Mime-type

en: Use default
da: Brug standard

en: Save order
da: Gem rækkefølge

en: Add region
da: Tilføj region

en: number
da: tal

en: The weight, used for sorting.
da: Vægten, bruges til sortering.

en: Display format
da: Visningsformat

en: Lightbox2: Image Thumbnail -> Full Size Video
da: Lightbox2: Miniature -> Video i fuld størrelse

en: The date the node was last updated.
da: Datoen hvor indholdselementet sidst blev opdateret.

en: Category ID
da: Kategori ID

en: Button alignment
da: Knapjustering

en: Example:
da: Eksempel:

en: @label (!name) - Allowed values
da: @label (!name) - Tilladte værdier

en: %name: illegal value.
da: %name: ugyldig værdi.

en: %name: the value may not be longer than %max characters.
da: %name: værdien må ikke være længere end %max karakterer.

en: Invalid display id @display
da: Ugyldig display-ID @display

en: Error: handler for @table > @field doesn't exist!
da: Fejl: håndtering af @table > @field eksisterer ikke!

en: Do not use a relationship
da: Brug ikke en forbindelse

en: Display type
da: Display-type

en: Custom template
da: Tilpasset skabelon

en: Default format string
da: Standardformat

en: Custom pages
da: Tilpassede sider

en: Webform submissions
da: Indsendte webforms

en: The cache has been cleared.
da: Cachen er blevet ryddet.

en: of
da: af

en: translate
da: oversæt

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
da: Sikkerhedsadvarsel: Kan ikke oprette .htaccess-fil. Opret venligst en .htaccess-fil i mappen %directory med følgende indhold: <code>!htaccess</code>

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
da: Kun filer med følgende endelser er tilladt: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
da: Filen er %filesize, som overskrider den maksimale filstørrelse på %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
da: Filen er på %filesize, som overskrider din kvote på %quota.

en: The image was resized to fit within the maximum allowed dimensions of %dimensions pixels.
da: Dit billede er blevet skaleret for at passe til den maksimale opløsning på %dimensions pixels.

en: The image is too large; the maximum dimensions are %dimensions pixels.
da: Billedet er for stort; de maksimale dimensioner er %dimensions pixels.

en: The image is too small; the minimum dimensions are %dimensions pixels.
da: Billedet er for lille; de minimale dimensioner er %dimensions pixels.

en: Column settings
da: Indstillinger for kolonne

en: No link
da: Intet link

en: outdated
da: udløbet

en: <strong>@language_name</strong> (source)
da: <strong>@language_name</strong> (kilde)

en: add translation
da: tilføj oversættelse

en: Translations of %title
da: Oversættelser af %title

en: Path: !path
da: Sti: !path

en: Is not one of
da: er ikke én af

en: Analyze
da: Analysér

en: Admin
da: Administration

en: Row
da: Række

en: Row settings
da: Rækkeindstillinger

en: Item1
da: Element1

en: The stuff for item 1.
da: Tingen til element 1.

en: Item2
da: Element2

en: A relcontext object.
da: Et relcontext objekt.

en: Adds a relcontext from existing simplecontext.
da: Tilføjer en relcontext fra en eksisterende simplecontext.

en: Scheduling
da: Planlægning

en: Autocomplete matching
da: Autocomplete matchning

en: Starts with
da: Starter med

en: Page elements
da: Sideelementer

en: Variants
da: Varianter

en: Autocomplete
da: Autofuldfør

en: Active rules
da: Aktive regler

en: Inactive rules
da: Inaktive regler

en: created comment
da: kommentar oprettet

en: updated comment
da: kommentar opdateret

en: deleted comment
da: kommentar slettet

en: Load a referenced user
da: Indlæs en refereret bruger

en: Content containing the user reference field
da: Indhold som indeholder userreference-feltet

en: Referenced user
da: Refereret bruger

en: Load a referenced node
da: Indlæs et refereret indholdselement

en: Content containing the node reference field
da: Indhold som indeholder nodereference-feltet

en: Referenced content
da: Refereret indhold

en: Populate a field
da: Befolk et felt

en: Select the machine-name of the field.
da: Vælg feltets maskinnavn.

en: Content is displayed as teaser
da: Indhold er vist som smagsprøve

en: Content is displayed as page
da: Indhold er vist som side

en: Set content title
da: Angiv indholdstitel

en: Add new content
da: Tilføj nyt indhold

en: Load content by id
da: Åbn indhold efter ID

en: URL alias exists
da: Alternativ URL findes

en: create url aliases
da: opret url aliaser

en: administer url aliases
da: administrér url aliaser

en: Set breadcrumb
da: Angiv brødkrumme

en: The URL alias of the node.
da: Indholdselementets URL alias.

en: You have to enter the user name or the user id.
da: Du skal skrive brugernavnet eller bruger-id'et.

en: E-mail to
da: E-mail til

en: An illegal choice has been detected. Please contact the site administrator.
da: Ugyldigt valg opdaget. Kontakt venligst sitets administrator.

en: Illegal choice %choice in !name element.
da: Ugyldigt valg %choice i elementet !name.

en: Language negotiation
da: Sprogforhandling

en: Decimal point
da: Decimaltegn

en: Temporary
da: Midlertidig

en: Delimited text
da: Afgrænset tekst

en: A plain text file delimited by commas, tabs, or other characters.
da: En ren tekstfil adskilt af kommaer, tabulatorer eller andre tegn.

en: A file readable by Microsoft Excel.
da: En fil som kan læses af Microsoft Excel.

en: Delimited text format
da: Afgrænset tekstformat

en: Comma (,)
da: Komma (,)

en: Tab (\t)
da: Tabulator (\t)

en: Semicolon (;)
da: Semikolon (;)

en: Colon (:)
da: Kolon (:)

en: Pipe (|)
da: Lodret streg (|)

en: Period (.)
da: Punktum (.)

en: Space ( )
da: Mellemrum ( )

en: Custom date format
da: Tilpasset datoformat

en: Revision information
da: Versioner

en: Input type
da: Input-type

en: Citation
da: Citat

en: Hide submit button
da: Skjul submit-knap

en: Author UID
da: Forfatter UID

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of users.
da: Vælg metoden som bruges til at indsamle autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusinder af brugere.

en: View used to select the nodes
da: View der bruges til at vælge indholdselementer

en: %name: this post can't be referenced.
da: %name: der kan ikke refereres til dette indlæg.

en: Is one of
da: Er en af

en: Expression
da: Udtryk

en: Access will be granted to users with the specified permission string.
da: Adgang gives til brugere med den angivne tilladelsesstreng.

en: Show All
da: Vis alle

en: Nodes are a Drupal site's primary content.
da: Indholdstyper udgør det primære indhold på et Drupal-site.

en: Comments are responses to node content.
da: Kommentarer er svar på indhold.

en: Users who have created accounts on your site.
da: Brugere som har oprettet en konto på dit site.

en: Is empty (NULL)
da: Er tom (NULL)

en: not empty
da: ikke tom

en: Default image
da: Standardbillede

en: Use default image
da: Brug standardbillede

en: Choose a image that will be used as default.
da: Vælg et billede som vil blive brugt som standard.

en: The maximum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If a larger image is uploaded, it will be resized to reflect the given width and height.
da: Den maksimale tilladte billedstørrelse udtrykt som BREDDExHØJDE (f.eks. 640x480). Sæt til 0 for ubegrænset. Hvis et større billede uploades vil det blive skaleret så det svarer til den givne højde og bredde.

en: This text will be used by screen readers, search engines, or when the image cannot be loaded.
da: Denne text bruges af skærmlæsere, søgemaskiner og når billedet ikke kan indlæses.

en: Theming information
da: Theming-information

en: Ends with
da: Ender med

en: Join summary
da: Sammenføj resumé

en: Split summary at cursor
da: Del resumé ved markør

en: Upload date
da: Upload-dato

en: (Unpublished)
da: (Skjult)

en: Do not cache
da: Skal ikke caches

en: @label title
da: @label titel

en: @label protocol
da: @label protokol

en: @label target
da: @label mål

en: The title to use when this argument is present; it will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
da: Titlen som bruges når dette argument er til stedet; det tilsidesætter titlen på oversigten og titler fra tidligere argumenter. Du kan bruger procent-erstatning til at indsætte argument-titler. Brug "%1" for det første argument, "%2" for det ander, osv.

en: Action to take if argument is not present
da: Handling hvis der ikke findes et argument

en: If this value is received as an argument, the argument will be ignored; i.e, "all values"
da: Hvis denne værdi modtages som et argument, bliver argumentet ignoreret; f.eks. "alle værdier"

en: Wildcard title
da: Joker-titel

en: The title to use for the wildcard in substitutions elsewhere.
da: Titlen som bruges som joker i andre udskiftninger

en: <Basic validation>
da: <Grundlæggende validering>

en: Action to take if argument does not validate
da: Handling som udføres hvis argumentet ikke validerer

en: The protocols displayed here are those globally available. You may add more protocols by modifying the <em>filter_allowed_protocols</em> variable in your installation.
da: Protokollerne som vises her er dem, som er globalt tilgængelige. Du kan tilføje flere protokoller ved at tilpasse variablen <em>filter_allowed_protocols</em> i din installation.

en: Link this field to its user
da: Link feltet til dets bruger

en: This will override any other link you have set.
da: Tilsidesætter alle andre links du har angivet.

en: Overwrite the value to display for anonymous users
da: OVerskriv værdien for at vise anonyme brugere

en: If selected, you will see a field to enter the text to use for anonymous users.
da: Viser et felt hvor teksten til anonyme brugere kan indtastes.

en: Text to display for anonymous users
da: Tekst der vises til anonyme brugere

en: Use default RSS settings
da: Brug standard RSS-indstillinger

en: Title plus teaser
da: Titel og smagsprøve

en: Front page feed
da: Forside feed

en: Primary
da: Primær

en: Search type
da: Søgetype

en: This will appear as the name of this block in administer >> site building >> blocks.
da: Optræder som blokkens navn under administration > opbygning > blokke

en: Default style
da: Standardudseende

en: The node ID of the node.
da: Indholdselementets node ID.

en: Tab weight
da: Fanevægt

en: All languages
da: Alle sprog

en: User: ID
da: Bruger: ID

en: No role
da: Ingen rolle

en: Image preview
da: Forhåndsvisning

en: View link
da: Vis-link

en: %title field is required.
da: %title-feltet er obligatorisk.

en: The size of the file.
da: Filens størrelse.

en: Link this field
da: Link feltet

en: Only show "listed" file attachments
da: Vis kun markerede vedhæftninger

en: Videos
da: Videoer

en: Menu links
da: Menu-links

en: Link title
da: Linktitel

en: Link this field to its node
da: Link feltet til dets indholdselement

en: Thumbnail width
da: Miniature-bredde

en: Thumbnail height
da: Miniaturehøjde

en: Node title mismatch. Please check your selection.
da: Titler matcher ikke. Kontrollér venligst dine valg.

en: Found no valid post with that title: %title
da: Intet indhold fundet med titlen: %title

en: Node title autocomplete
da: Autofuldførelse af titel

en: Node creation
da: Oprettelse af indhold

en: Delete link
da: Slet-link

en: Filter the view to the currently logged in user.
da: Filtrer oversigten til den aktuelle bruger.

en: Save string
da: Gem tekststreng

en: Cache once for everything (global)
da: Gem én gang for alting (global)

en: Per page
da: Pr. side

en: Per role
da: Pr. rolle

en: Per role per page
da: Pr. rolle pr. side

en: Per user
da: Pr. bruger

en: Per user per page
da: Pr- bruger pr. side

en: Display the results as a slideshow.
da: Vis resultater som et diasshow.

en: Create new
da: Opret ny

en: The file could not be uploaded.
da: Filen kan ikke uploades.

en: Configure ImageAPI.
da: Indstil ImageAPI.

en: There are no image toolkit modules enabled. Toolkit modules can be enabled from the <a href="!admin-build-modules">module configuration page</a>.
da: Der er ingen aktive billedværktøjer. Værktøjsmoduler kan aktiveres på <a href="!admin-build-modules">modulsiden</a>.

en: The %toolkit module is the only enabled image toolkit. Drupal will use it for resizing, cropping and other image manipulations.
da: Modulet %toolkit er det eneste aktive billedværktøj. Drupal bruger det til at ændre størrelse, beskæring og andre billedmanipulationer.

en: Select a default image processing toolkit
da: Vælg standardværktøj til billedbehandling

en: This setting lets you choose which toolkit Drupal uses resizing, cropping and other image manipulations.
da: Vælg hvilket værktøj Drupal bruger til at ændre størrelse beskæring og andre billedmanipulationer.

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
da: Det valgte billedværktøj %toolkit kan ikke behandle %function korrekt.

en: Could not set permissions on destination file: %file
da: Kunne ikke sætte tilladelser på fil: %file

en: Define the image quality for JPEG manipulations. Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
da: Bestem billedkvalitet af JPEG-manipulering. Går fra 0 til 100. Højere værdier betyder højere billedkvalitet men større filer.

en: Compression Quality
da: Komprimeringskvalitet

en: Ranges from 0 to 100. Higher values mean better image quality, but bigger files.
da: Værdier fra 0 til 100. Højere værdier betyder bedre billedkvalitet men større filer.

en: Checking this option will display the ImageMagick commands and output to users with the <em>administer site configuration</em> permission.
da: Vis ImageMagick kommandoer og output til bruger med tilladelsen <em>administrer indstillinger</em>.

en: Version information
da: Versionsinformation

en: The ImageMagick <kbd>convert</kbd> binary was located and return this version information.
da: ImageMagick <kbd>convert</kbd>-programmet blev fundet og reutnerede følgende versionsinformation.

en: Compression Quality must be a value between 0 and 100.
da: Komprimeringskvalitet skal være et tal mellem 0 og 100.

en: The specified ImageMagick path %file does not exist.
da: Den angivne ImageMagick sti %file eksisterer ikke.

en: The specified ImageMagick path %file is not executable.
da: Den angivne ImageMagick sti %file kan ikke eksekveres.

en: PHP's <a href="!open-basedir">open_basedir</a> security restriction is set to %open-basedir, which may be interfering with attempts to locate ImageMagick.
da: PHP's <a href="!open-basedir">open_basedir</a> sikkerhedsrestriktion er sat til %open-basedir, som kan give problemer med at finde ImageMagick.

en: ImageAPI Toolkit
da: ImageAPI værktøj

en: No ImageAPI toolkits available
da: Ingen ImageAPI værktøjer tilgængelige

en: PHP GD was not compiled with %format support.
da: PHP GD er ikke kompileret med %format understøttelse.

en: GD Image Rotation
da: GD billedrotation

en: Low Quality / Poor Performance
da: Lav kvalitet / lav ydelse

en: GD Image Filtering
da: GD billedfiltrering

en: ImageAPI supporting multiple toolkits.
da: ImageAPI understøtter mange forskellige værktøjer.

en: Uses PHP's built-in GD2 image processing support.
da: Bruger PHP's indbyggede understøttelse af GD2 billedbehandling.

en: Command Line ImageMagick support.
da: Understøttelse af kommandolinje ImageMagick.

en: ImageAPI toolkit missing settings form
da: ImageAPI værktøj mangler formular til indstillinger

en: administer imageapi
da: administrer imageapi

en: ImageAPI requires a Toolkit such as ImageAPI GD or ImageAPI ImageMagick to function. Go to !modules and enable one of them.
da: ImageAPI kræver en værktøjskasse som ImageAPI GD eller ImageAPI ImageMagick for at fungere. Gå til !modules og aktivér en af dem.

en: ImageAPI GD Memory Limit
da: ImageAPI GD hukommelsesgrænse

en: It is highly recommended that you set you PHP memory_limit to 96M to use ImageAPI GD. A 1600x1200 images consumes ~45M of memory when decompressed and there are instances where ImageAPI GD is operating on two decompressed images at once.
da: Det anbefales at du sætter PHP memory_limit til 96M når du bruger ImageAPI GD. Et billede på 1600x1200 punkter bruger ca. 45M hukommelse i udpakket stand, og der er tilfælde hvor ImageAPI GD arbejder med to udpakkede billeder samtidigt.

en: The background color to use for exposed areas of the image. Use web-style hex colors (#FFFFFF for white, #000000 for black). An empty value will cause images that support transparency to have transparent backgrounds, otherwise it will be white.
da: Baggrundsfarven som bruges til billedets blotlagt områder. Brug webagtige hex-farver (#FFFFFF for hvid, #000000 for sort). En tom værdi betyder at billeder som understøtter transparens vil have en gennemsigtig baggrund, ellers vil den være hvid.

en: Please only use alphanumeric characters, underscores (_), and hyphens (-) for preset names.
da: Brug venligst kun alfanumeriske tegn, understregninger (_) og bindestreger (-) i forvalgsnavne.

en: Preset %name (ID: @id) was deleted.
da: Forvalg %name (ID: @id) slettet.

en: Preset %name (ID: @id) was flushed.
da: Forvalg %name (ID: @id) ryddet.

en: Override Defaults
da: Tilsidesæt standarder

en: Unknown Action.
da: Ukendt handling.

en: Unknown Preset.
da: Ukendt forvalg.

en: The action was succesfully updated.
da: Handlingen blev opdateret med succes.

en: ImageCache already generating: %dst, Lock file: %tmp.
da: Imagecache genererer allerede: %dst, fillås: %tmp.

en: Manage ImageCache presets.
da: Håndter Imagecache forvalg.

en: Place the following snippet in your module as part of <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.
da: Placer følgende stump i dit modul som en del af <code>hook_imagecache_default_presets()</code>.

en: %p is not a directory or is not readable by the webserver.
da: %p er ikke en mappe eller kan ikke læses af webserveren.

en: Has Avatar
da: Har avatar

en: Display the node with standard node view.
da: Vis indholdselementet med standard indholdselementvisning.

en: Draft
da: Kladde

en: Save Draft
da: Gem kladde

en: Capitalize first letter
da: Stort begyndelsesbogstav

en: 12-hour (am/pm)
da: 12-timer (am/pm)

en: 24-hour
da: 24-timer

en: Scheduled
da: Planlagt

en: Logged in user
da: Brugeren som er logget ind

en: Custom text
da: Tilpasset tekst

en: There are no submissions for this form. <a href="!url">View this form</a>.
da: Der er ingen resultater for denne formular. <a href="!url">Vis denne formular</a>.

en: Start time
da: Start tid

en: Node module form.
da: Node-modul formular

en: Locale module form.
da: Locale-modul formular

en: Taxonomy module form.
da: Taxonomy-modul formular.

en: The menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
da: Menustien (brødkrummestien) uden Forside eller [menu], adskilt af /.

en: Default argument
da: Standard-argument

en: Poll title
da: Titel på afstemning

en: No description
da: Ingen beskrivelse

en: Numbered list
da: Nummereret liste

en: Not installed.
da: Ikke installeret

en: %name: this field cannot hold more than @count values.
da: %name: feltet ka ikke indeholde flere end @count værdier.

en: Name of top taxonomy term
da: Navn på øverste taksonomi-ord.

en: ID of top taxonomy term
da: ID for øverste taksonomi-ord

en: Secondary
da: Sekundær

en: No fields available.
da: Ingen felter til rådighed.

en: Text 1
da: Tekst 1

en: Text 2
da: Tekst 2

en: TRUE is returned, if both texts are equal.
da: SAND returneres, hvis begge tekster er ens.

en: User account has been created
da: Brugerkonto er blevet oprettet

en: User account details have been updated
da: Detaljer for brugerkonto er blevet opdateret

en: PHP Evaluation
da: PHP-evaluering

en: Rule Sets
da: Regelsæt

en: Show rule configuration
da: Vis regel-konfiguration

en: Comment is being viewed
da: Kommentar bliver vist

en: viewed comment
da: kommentar vist

en: After publishing a comment
da: Efter udgivelse af kommentar

en: published comment
da: udgivet kommentar

en: After unpublishing a comment
da: Efter tilbagetrækning af kommentar

en: unpublished comment
da: tilbagetrukket kommentar

en: After saving new content
da: Efter nyt indhold er gemt

en: After updating existing content
da: Efter opdatering af eksisterende indhold

en: saved content
da: gemt indhold

en: After deleting content
da: Efter indhold er slettet

en: Content is published
da: Indhold er publiceret

en: Content is sticky
da: Indhold er klæbrigt

en: Content is promoted to frontpage
da: Indhold er forfremmet til forside

en: User, who is set as author
da: Bruger, der er sat som forfatter

en: Load the content author
da: Åbn indholdets forfatter

en: Content author
da: Indholdets forfatter

en: The title of the newly created content.
da: Titlen på det nyligt oprettede indhold.

en: truth value
da: sandhedsværdi

en: rules
da: regler

en: Successfully sent email to %recipient
da: E-mail er sendt til %recipient

en: Block a user
da: Blokér en bruger

en: Rule set
da: Regelsæt

en: '@column' => value for @column
da: '@column' => værdi af @column

en: return array(
      0 => array(@columns),
      // You'll usually want to stop here. Provide more values
      // if you want your 'default value' to be multi-valued:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );
da: return array(
      0 => array(@columns),
      // Normalt vil du stoppe her. Angiv flere værdier hvis du
      // ønsker at din 'standardværdi' skal have flere værdier:
      1 => array(@columns),
      2 => ...
    );

en: Vertical tabs
da: Vertikale faneblade

en: The selected fieldsets will be rendered as vertical tabs for this content type. The tabs are rendered in the same version as the original form's fieldsets.
da: De valgte feltgrupper renderes som vertikale faneblade på denne indholdstype. Fanerne renderes i samme version som i den originale feltgruppe.

en: Vertical Tabs
da: Vertikale faneblade

en: Not in book
da: Ikke i bog

en: <create a new book>
da: <opret ny bog>

en: New book
da: Ny bog

en: By @name on @date
da: Af @name, @date

en: By @name
da: Af @name

en: Not in menu
da: Ikke i menu

en: No attachments
da: Ingen vedhæftninger

en: No alias
da: Intet alias

en: No terms
da: Ingen termer

en: In Progress
da: I gang

en: Numeric
da: Numerisk

en: See video
da: Se video

en: Teaser break
da: Resumé-brud

en: Alt text
da: Alternativ tekst

en: Custom URL
da: Brugerdefineret URL

en: Create a list of options as a list in <strong>Allowed values list</strong> or as an array in PHP code. These values will be the same for %field in all content types.
da: Opret en liste af valgmuligheder som en liste i <strong>Tilladte værdier</strong> eller som et array i PHP-kode nederst på denne side. Disse værdier vil være ens for %field i alle indholdstyper.

en: You need to specify the 'allowed values' for this field.
da: Du skal angive de 'tilladte værdier' for dette felt.

en: form
da: formular

en: Edit link
da: Redigér-link

en: Submit button text
da: Tekst på indsend-knap

en: Token replacement patterns
da: Symbol erstatningsmønstre

en: Name of top term's vocabulary
da: Navn på øverste ord's ordforråd.

en: ID of top term's vocabulary
da: ID for det første ord's ordforråd

en: The text used in the menu as link text for this item.
da: Teksten der bruges i menuen som linktekst for elementet.

en: The title of the node's book parent.
da: Titlen på sidens overordnede side.

en: The id of the node's book parent.
da: ID for sidens overordnede side.

en: The titles of all parents in the node's book hierarchy.
da: Titler på alle overordnede sider i boghierarkiet.

en: The name of the currently logged in user.
da: Navnet på den aktuelle bruger.

en: The user ID of the currently logged in user.
da: Bruger ID for den aktuelle bruger.

en: The email address of the currently logged in user.
da: E-mail-adresse for den aktuelle bruger.

en: A randomly generated SHA1 hash.
da: En tilfældigt genereret SHA1 hash.

en: The current timestamp in seconds past January 1, 1970.
da: Det aktuelle timestamp i sekunder siden 1. januar 1970.

en: A randomly generated single-digit number.
da: Et tilfældigt et-cifret tal.

en: A randomly generated three-digit number.
da: Et tilfældigt tre-cifret tal.

en: A randomly generated ten-digit number.
da: Et tilfældigt ti-cifret tal.

en: Randomly generated single-digit letter.
da: Et tilfældigt bogstav.

en: Randomly generated three-digit letters.
da: Tre tilfældige bogstaver.

en: Randomly generated ten-digit letters.
da: Ti tilfældige bogstaver.

en: Display a tokenized message to the user
da: Vis en tokeniseret meddelelse til brugeren

en: Send tokenized e-mail
da: Send tokeniseret e-mail

en: Redirect to a tokenized URL
da: Viderestil til tokeniseret URL

en: The email address to which the message should be sent.
da: E-mail-adressen som meddelelsen sendes til.

en: The message that should be sent.
da: Meddelelsen som skal sendes.

en: The following placeholder tokens can be used in to generate the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
da: Følgende pladsholdere kan burges til at oprette URL stien. Visse pladsholdere er muligvis ikke tilgængelige afhængigt af konteksten hvor handlingen udføres.

en: The message to be displayed to the current user.
da: Meddelelsen der vises til den aktuelle bruger.

en: The following placeholder tokens can be used in the custom message text. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
da: Følgende pladsholdere kan bruges i meddelelsesteksten. Visse pladsholdere er muligvis ikke tilgængelige afhængigt af konteksten hvor handlingen udføres.

en: The following placeholder tokens can be used in the URL path. Some tokens may not be available, depending on the context in which the action is triggered.
da: Følgende pladsholdere kan bruges i URL stien. Visse pladsholdere er muligvis ikke tilgængelige afhængigt af konteksten hvor handlingen udføres.

en: Provides a shared API for replacement of textual placeholders with actual data.
da: Et delt API til udskiftning af pladsholdere med data.

en: TokenSTARTER
da: SymbolSTART

en: Provides additional tokens and a base on which to build your own tokens.
da: Tilbyder yderligere symboler og en basis på hvilken du kan bygge dine egne symboler.

en: Provides enhanced versions of core Drupal actions using the Token module.
da: Tilbyder udvidede Drupal-handlinger vha. Token-modulet.

en: The results of this submission may be viewed at:
da: Resultatet af denne tilføjelse kan ses på:

en: New component name
da: Navn på ny komponent

en: When adding a new component, the name field is required.
da: Når der tilføjes en ny komponent, er navnefeltet obligatorisk.

en: Your webform has been published.
da: Din webformular er blevet udgivet.

en: The component positions and mandatory values have been updated.
da: Komponentpositioner og tvungne værdier opdateret.

en: Optional. You may organize your form by placing this component inside another fieldset.
da: Valgfri. Du kan organisere din formular ved at placere denne komponent i en feltgruppe.

en: Component %name cloned.
da: Komponent %name klonet.

en: Component %name updated.
da: Komponent %name opdateret.

en: New component %name added.
da: Komponent %name tilføjet.

en: Delete the %name fieldset?
da: Slet feltgruppen %name?

en: This will immediately delete the %name fieldset and all children elements within %name from the %webform webform. This cannot be undone.
da: Dette vil slette feltgruppen %name og alle underelementer i %name fra formularen %webform øjeblikketligt. Dette kan ikke fortrydes.

en: Delete the %name component?
da: Slet %name-komponenten?

en: This will immediately delete the %name component from the %webform webform. This cannot be undone.
da: Dette vil slette %name-komponenten fra formularen %webform øjeblikketligt. Dette kan ikke fortrydes.

en: Component %name deleted.
da: Komponent %name slettet.

en: Submissions for %user
da: Tilføjelser for %user

en: Show !count results per page.
da: Vis !count resultater pr. side.

en: Showing all results.
da: Viser alle resultater.

en: @total results total.
da: @total resultater i alt.

en: This is the delimiter used in the CSV/TSV file when downloading Webform results. Using tabs in the export is the most reliable method for preserving non-latin characters. You may want to change this to another character depending on the program with which you anticipate importing results.
da: Dette er skilletegnet som bruges i CSV/TSV-filer ved download af resultater. Brug af tabulatortegn i eksporten er den mest pålidelige metode til at bevare ikke-latinske tegn. Du kan have behov for at ændre dette til et andet tegn afhængigt af hvilket program du ønsker at behandle resultaterne med.

en: Submission Details
da: Detaljer om indsendelse

en: This page displays all the components currently configured for this webform node. You may add any number of components to the form, even multiple of the same type. To add a new component, fill in a name and select a type from the fields at the bottom of the table. Submit the form to create the new component or update any changed form values.
da: Denne side viser alle komponenter som i øjeblikket er aktive på denne webformular. Du kan tilføje et vilkårligt antal elementer til formularen, også flere af samme type. Tilføj en ny komponent ved at indtaste et navn og vælge en type fra felterne i bunden af tabellen. Indsend formularen for at oprette den nye komponent eller opdatere ændrede formularværdier.

en: Click on any existing component's name to edit its settings.
da: Klik på navnet på en eksisterende komponent for at redigere dens indstillinger.

en: These permissions affect which roles can submit this webform. It does not prevent access to the webform page. If needing to prevent access to the webform page entirely, use a content access module such as <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> or <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.
da: Disse tilladelser påvirker hvilke roller kan indsende denne webformular. De forhindrer ikke adgang til webformular-siden. Hvis der er behov for fuldstændig at forhindre adgang til webformular-siden bruges et adgangsmodul som f.eks. <a href="http://drupal.org/project/taxonomy_access">Taxonomy Access</a> eller <a href="http://drupal.org/project/node_privacy_byrole">Node Privacy by Role</a>.

en: Roles that can submit this webform
da: Roller som kan indsende denne webformular

en: Show complete form in teaser
da: Vis komplet form i resumé

en: Display the entire form in the teaser display of this node.
da: Vis hele formularen i resuméet til dette indholdselement.

en: By default the submit button on this form will have the label <em>Submit</em>. Enter a new title here to override the default.
da: Som standard vil indsend-knappen have etiketten <em>Submit</em>. Indtast en ny titel her for at tilsidesætte standarden.

en: The entered email address %address is not a valid address.
da: Den indtastede e-mail-adresse %address er ikke en gyldig adresse.

en: Submissions for this form are closed.
da: Der er lukket for indsendelser af denne formular.

en: You must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> to view this form.
da: Du skal <a href="!login">logge ind</a> eller <a href="!register">oprette en konto</a> for at se denne formular.

en: You do not have permission to view this form.
da: Du har ikke adgang til at se denne formular.

en: You have submitted this form the maximum number of times (@count).
da: Du har indsendt denne formular det maksimalt tilladte antal gange (@count).

en: You have already submitted this form.
da: Du har allerede indsendt denne formular.

en: You may not submit another entry at this time.
da: Du kan ikke indsende formularen igen på nuværende tidspunkt.

en: <a href="!url">View your previous submissions</a>.
da: <a href="!url">Se dine forrige indsendelser</a>.

en: Available components
da: Tilgængelige komponenter

en: These are the available field types for your installation of Webform. You may disable any of these components by unchecking its corresponding box. Only checked components will be available in existing or new webforms.
da: Dette er de tilgængelige felttyper i din installation af Webform. Du kan deaktivere enhver af disse komponenter ved at fjerne markeringen i dens afkrydsningsfelt. Kun markerede komponenter vil være tilgængelige i eksisterende eller nye webformularer.

en: Default e-mail values
da: Standard e-mail-værdier

en: The default sender address for emailed webform results; often the e-mail address of the maintainer of your forms.
da: Standard afsenderadressen for webformularresultater sendt via e-mail. Ofte e-mail-adressen på personen som vedligeholder dine formularer.

en: The default sender name which is used along with the default from address.
da: Standard afsendernavnet som bruges sammen med afsenderadressen.

en: Default subject
da: Standard emne

en: Form submission from: %title
da: Indsendt formular fra: %title

en: The default subject line of any e-mailed results.
da: Standard emnelinjen for alle resultater sendt via e-mail.

en: Allow cookies for tracking submissions
da: Tillad cookies til sporing af indsendelser

en: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> can be used to help prevent the same user from repeatedly submitting a webform. This feature is not needed for limiting submissions per user, though it can increase accuracy in some situations. Besides cookies, Webform also uses IP addresses and site usernames to prevent repeated submissions.
da: <a href="http://www.wikipedia.org/wiki/HTTP_cookie">Cookies</a> kan bruges til at forhindre at den samme bruger indsender en formular igen og igen. Denne funktionalitet er ikke nødvendig for at begrænse antallet af indsendelser pr. bruger, selvom den i visse situationer kan øge nøjagtigheden. Udover cookies kan Webform også bruge IP adresse og brugernavn til at forhindre gentagne indsendelser.

en: Default export format
da: Standard eksportformat

en: Default export delimiter
da: Standard eksport skilletegn

en: Submission access control
da: Adgangskontrol for indsendelse

en: Select the user roles that may submit each individual webform
da: Vælg brugerrollerne som kan indsender hver individuelle webformular

en: Disable Webform submission access control
da: Deaktivér Webform adgangskontrol ved indsendelse

en: By default, the configuration form for each webform allows the administrator to choose which roles may submit the form. You may want to allow users to always submit the form if you are using a separate node access module to control access to webform nodes themselves.
da: Som standard tillader indstillingsformularen til hver webformular administratoren at vælge hvilke roller som kan indsende formularen. Du kan have behov for altid at tillade brugerne at indsende webformularen hvis du bruger et separat adgangskontrolmodul til at kontrollere adgangen til webformular-indholdselementerne.

en: Form: !form
da: Formular: !form

en: Submission updated.
da: Indsendelse opdateret.

en: Thank you, your submission has been received.
da: Tak, din indsendelse er modtaget.

en: You may use special tokens in this field that will be replaced with dynamic values.
da: Du kan bruge specielle symboler i dette felt, som vil blive erstattet med dynamiske værdier.

en: Token values
da: Symbolværdier

en: Webform confirmation
da: Webformular bekræftelse

en: Form components
da: Formularkomponenter

en: Webform submission
da: Indsendelse af webformular

en: Website timezone
da: Website tidszone

en: User timezone
da: Bruger tidszone

en: Use a textfield for year
da: Brug et tekstfelt til årstallet

en: If checked, the generated date field will use a textfield for the year. Otherwise it will use a select list.
da: Det oprettede datofelt vil bruge et tekstfelt til årstallet. Eller bruges en rulleliste.

en: Entered !name is not a valid date.
da: Det indtastede !name er ikke en gyldig dato.

en: Leaving blank will use the default size.
da: Lad feltet stå tomt for at bruge standardstørrelsen.

en: %value is not a valid email address.
da: %value er ikke en gyldig e-mail-adresse.

en: Fieldsets allow you to organize multiple fields into groups.
da: Med feltgrupper kan du organisere felter i grupper.

en: Width of the file field.
da: Bredden af filfeltet.

en: The save directory %directory could not be created. Check that the webform files directory is writtable.
da: Mappen %directory kunne ikke oprettes. Kontrollér at webformular files-mappen er skrivbar.

en: %field field is required.
da: Feltet %field er påkrævet.

en: Filesize (KB)
da: Filstørrelse (kB)

en: A field which is not visible to the user, but is recorded with the submission.
da: Et felt som ikker er synligt for brugeren, men som gemmes sammen med indsendelsen.

en: Displays text as HTML in the form; does not render a field.
da: Viser tekst som HTML i formularen. Renderer ikke et felt.

en: Options within the select list must be unique. The following keys have been used multiple times:
da: Valgmuligheder i en rulleliste skal være unikke. De følgende værdier er blevet brugt flere gange:

en: Make this field resizable by the user.
da: Gør det muligt for brugeren at ændre størrelsen af dette felt.

en: Label placed to the left of the textfield
da: Mærkat placeret til venstre for tekstfeltet

en: Examples: $, #, -.
da: Eksempler: $, #, -.

en: Label placed to the right of the textfield
da: Mærkat placeret til højre for tekstfeltet

en: Examples: lb, kg, %.
da: Eksempler: lb, kg, %.

en: Entered %name is not a valid time.
da: Det indtastede %name er ikke et gyldigt tidspunkt.

en: New revision
da: Ny version

en: The page has been deleted.
da: Siden er blevet slettet.

en: Lowercase
da: Minuskler

en: Point
da: Punkt

en: Add comment link
da: Tilføj kommentar-link

en: delete own
da: slet egne

en: Change basic information
da: Skift basal information

en: %editor profile for %format
da: %editor profil for %format

en: Enabled by default
da: Aktiveret som standard

en: The default editor state for users having access to this profile. Users are able to override this state if the next option is enabled.
da: Standard editor-tilstand for brugere med adgang til denne profil. Brugere kan tilsidesætte denne tilstand hvis det næste vag aktiveres.

en: If allowed, users will be able to choose their own editor default state in their user account settings.
da: Lad brugerne bestemme deres egen editor-tilstand under deres brugerindstillinger.

en: Show <em>enable/disable rich text</em> toggle link
da: Vis <em>aktivér/deaktivér rig tekst</em>-vælger

en: Whether or not to show the <em>enable/disable rich text</em> toggle link below a textarea. If disabled, the user setting or global default is used (see above).
da: Hvorvidt linket <em>aktivér/deaktivér rig tekst</em> skal vises under tekstområdet. Deaktivér for at anvende brugerindstillingen eller den globale standard (se ovenfor).

en: This option controls whether the editor toolbar is displayed above or below the editing area.
da: Angiv om værktøjslinjen skal vises over eller under redigeringsområdet.

en: This option controls the alignment of icons in the editor toolbar.
da: Angiv justeringen af ikonerne i editorens værktøjslinje.

en: Where to display the path to HTML elements (i.e. <code>body > table > tr > td</code>).
da: Hvor stien til HTML-elementerne skal vises (f.eks. <code>body > table > tr > td</code>).

en: This option gives you the ability to enable/disable the resizing button. If enabled, the Path location toolbar must be set to "Top" or "Bottom" in order to display the resize icon.
da: Dette valg giver dig mulighed for at aktivere/deaktivere knappen til ændring af størrelsen. Hvis dette valg er aktivt skal stiplaceringsværktøjslinjen sættes til "Top" eller "Bund" for at kunne vises ikonet til ændring af størrelsen.

en: If enabled, potentially malicious code like <code>&lt;HEAD&gt;</code> tags will be removed from HTML contents.
da: Fjern potentielt skadelig kode som <code>&lt;HEAD&gt;</code>-tags fra indholdet.

en: If enabled, the editor will insert TAB characters on tab and preserve other whitespace characters just like a PRE element in HTML does.
da: Hvis slået til vil editoren indsætte TAB-tegn ved tabulering og bevare blanktegn på samme måde som et PRE-element i HTML.

en: If enabled, HTML tags declaring the font size, font family, font color and font background color will be replaced by inline CSS styles.
da: Hvis slået til erstattes HTML tags som indeholder skriftstørrelse, skriftfamilie, skriftfarve og baggundsfarve med indlejret CSS.

en: If enabled, the editor will remove most linebreaks from contents. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
da: Hvis slået til fjerner editoren linjeskift fra indholdet. Deaktivering af dette valg kan hjælpe til at undgå konflikter med andre inputfiltre.

en: If enabled, the editor will re-format the HTML source code. Disabling this option could avoid conflicts with other input filters.
da: Hvis slået til vil editoren omformatere HTML-kildekoden, Deaktivering af dette valg kan hjælpe til at undgå konflikter med andre inputfiltre.

en: Force cleanup on standard paste
da: Gennemtving oprydning ved indsættelse

en: If enabled, the default paste function (CTRL-V or SHIFT-INS) behaves like the "paste from word" plugin function.
da: Aktiveres dette opfører standard indsættelsesfunktionen (CTRL-V eller SHIFT-INS) sig på samme måde som "indsæt fra Word"-udvidelsen.

en: Comma separated list of HTML block formats. Possible values: <code>@format-list</code>.
da: Kommasepareret liste af HTML blokformater. Mulige værdier: <code>@format-list</code>.

en: Use theme CSS
da: Brug tema-CSS

en: Define CSS
da: Definér CSS

en: Editor default CSS
da: Editor standard-CSS

en: Defines the CSS to be used in the editor area.<br />Use theme CSS - loads stylesheets from current site theme.<br/>Define CSS - enter path for stylesheet files below.<br />Editor default CSS - uses default stylesheets from editor.
da: Definerer CSSen som bruges i redigeringsområdet.
    <ul>
    <li>Brug tema-CSS: Indlæser stylesheets fra det aktuelle site-tema.</li>
    <li>Definér CSS: Indtast stien til stylesheet-filerne herunder.</li>
    <li>Editor standard-CSS: Brug editorens standard-stylesheets.</li>
    </ul>

en: If "Define CSS" was selected above, enter path to a CSS file or a list of CSS files separated by a comma.
da: Hvis "Definér CSS" er valgt ovenfor indtastes en sti til en CSS-fil eller en liste af CSS-filer adskilt af et komma.

en: Available tokens: <code>%b</code> (base path, eg: <code>/</code>), <code>%t</code> (path to theme, eg: <code>themes/garland</code>)
da: Tilgængelige symboler: <code>%b</code> (basissti, f.eks.: <code>/</code>), <code>%t</code> (sti til tema, f.eks.: <code>themes/garland</code>)

en: Optionally define CSS classes for the "Font style" dropdown list.<br />Enter one class on each line in the format: !format. Example: !example<br />If left blank, CSS classes are automatically imported from all loaded stylesheet(s).
da: Angiv valgfri CSS-klasser for "Font-udseende"-rullemenuen.<br />Indtast én klasse pr. linje på formen: !format. Eksempel: !example<br />Hvis feltet er tomt importeres CSS-klasser automatisk fra alle indlæste stylesheets.

en: Wysiwyg profile for %format has been saved.
da: Wysiwyg-profil for %format er blevet gemt.

en: No editor
da: Ingen editor

en: Extract the archive and copy its contents into a new folder in the following location:<br /><code>@editor-path</code>
da: Udpak arkivet og kopiér dets indhold til en ny mappe på den følgende placering:<br /><code>@editor-path</code>

en: So the actual library can be found at:<br /><code>@library-filepath</code>
da: Så biblioteket kan findes i:<br /><code>@library-filepath</code>

en: Installation instructions
da: Installationsvejledning

en: There are no editor libraries installed currently. The following list contains a list of currently supported editors:
da: Der er ikke installeret nogen editor-biblioteker i øjeblikket. Den følgende liste indeholder alle understøttede editorer:

en: Are you sure you want to remove the profile for %name?
da: Ønsker du at fjerne profilen for %name?

en: Wysiwyg profile for %name has been deleted.
da: Wysiwyg-profil for %name er blevet slettet.

en: Wysiwyg
da: WYSIWYG

en: Configure client-side editors.
da: Indstil klientside editorer

en: Disable rich-text
da: Deaktivér Rich Text

en: Enable rich-text
da: Aktivér Rich Text

en: The version of %editor could not be detected.
da: Versionen af %editor kan ikke detekteres.

en: The installed version %version of %editor is not supported.
da: Den installerede version %version af %editor understøttes ikke.

en: Allows users to edit contents with client-side editors.
da: Lader brugerne redigere indhold med klientside-editorer.

en: Strike-through
da: Gennemstreg

en: Align left
da: Venstrejusteret

en: Align center
da: Centreret

en: Align right
da: Højrejusteret

en: Justify
da: Justeret

en: Forecolor
da: Forgrund

en: Backcolor
da: Baggrund

en: Horizontal rule
da: Vandret streg

en: Paste Text
da: Indsæt tekst

en: Paste from Word
da: Indsæt fra Word

en: Remove format
da: Fjern formatering

en: Character map
da: Tegnoversigt

en: HTML block format
da: HTML blokformat

en: Font style
da: Skriftstil

en: Create DIV container
da: Opret DIV-beholder

en: FitWindow
da: TilpasVindue

en: Check spelling
da: Stavekontrol

en: Autogrow
da: Voks automatisk

en: Table drag/resize
da: Tabel træk/skift størrelse

en: Table: Cell properties
da: Tabel: Celleegenskaber

en: Table: Insert row after
da: Tabel: Indsæt række efter

en: Table: Insert column after
da: Tabel: Indsæt kolonne efter

en: Table: Insert cell after
da: Tabel: Indsæt celle efter

en: Table: Delete rows
da: Tabel: Slet rækker

en: Table: Delete columns
da: Tabel: Slet kolonner

en: Table: Delete cells
da: Tabel: Slet celler

en: Table: Merge cells
da: Tabel: Flet celler

en: Table: Horizontal split cell
da: Tabel: Del celle horisontalt

en: Clean-up
da: Ryd op

en: Visual aid
da: Visuel hjælp

en: Fullscreen
da: Fuldskærm

en: Advanced horizontal rule
da: Avanceret vandret streg

en: Advanced image
da: Avanceret billede

en: Advanced link
da: Avanceret link

en: Auto save
da: Auto-gem

en: Context menu
da: Kontekstmenu

en: Left-to-right
da: Venstre-mod-højre

en: Right-to-left
da: Højre-mod-venstre

en: Emotions
da: Følelser

en: Inline popups
da: Indlejrede popop

en: Insert date
da: Indsæt dato

en: Insert time
da: Indsæt tid

en: Insert layer
da: Indsæt lag

en: Move forward
da: Flyt fremad

en: Move backward
da: Flyt bagud

en: Absolute
da: Absolut

en: Paste text
da: Indsæt tekst

en: Style properties
da: Stil-egenskaber

en: Abbreviation
da: Forkortelse

en: Inserted
da: Indsat

en: Safari compatibility
da: Safari-kompatibilitet

en: Spell check
da: Stavekontrol

en: Font Color
da: Skriftfarve

en: Show/hide hidden elements
da: Vis/skjul skjulte elementer

en: Separate the teaser and body of this content
da: Adskil indholdets resumé og brødtekst

en: Broken handler @table.@field
da: Handler i stykker @table.@field

en: Skipping broken view @view
da: Springer over defekt view @view

en: Ajax callback for view loading.
da: Ajax-callbak til indlæsning af view.

en: The converter will make a best-effort attempt to convert a Views 1 view to Views 2. This conversion is not reliable; you will very likely have to make adjustments to your view to get it to match. You can import Views 1 views through the normal Import tab.
da: Views prøver så godt som muligt at konvertere et Views 1 view til Views 2. Konverteringen er ikke pålidelig; du vil efter al sansynlighed skulle justere dit view for at få det til at ligne originalen. Du kan som normalt importere Views 1 views på importfanen.

en: Changes cannot be made to a locked view.
da: Et låst view kan ikke ændres.

en: Convert stored Views 1 views.
da: Konverter gemte Views 1 views.

en: Convert view
da: Konverter view

en: Create customized lists and queries from your database.
da: Lav skræddersyede lister og forespørgsler fra din database.

en: Administrative interface to views. Without this module, you cannot create or edit your views.
da: Administrativ grænseflade til Views. Uden dette modul kan du ikke oprette eller redigere dine views.

en: Example table
da: Eksempeltabel

en: Example table contains example content and can be related to nodes.
da: Indeholder eksempelindhold og kan relateres til indholdselementer.

en: Example content
da: Eksempelindhold

en: Some example content that references a node.
da: Eksempel på indhold som er en reference til et indholdselement.

en: Example node
da: Indholdselementeksempel

en: Plain text field
da: Normalt tekstfelt

en: Just a plain text field.
da: Blot et normalt tekstfelt.

en: Numeric field
da: Numerisk felt

en: Just a numeric field.
da: Kun et numerisk felt

en: Boolean field
da: Boolsk felt

en: Just an on/off field.
da: Kun et til/fra-felt

en: Timestamp field
da: Tidsstempelfelt

en: Just a timestamp field.
da: Kun et tidsstempelfelt

en: Emulates the default Drupal front page; you may set the default home page path to this view to make it your front page.
da: Emulerer Drupals standard forside; du kan sætte forside-stien til dette view og gøre det til din forside.

en: The title to use when this argument is present. It will override the title of the view and titles from previous arguments. You can use percent substitution here to replace with argument titles. Use "%1" for the first argument, "%2" for the second, etc.
da: Titlen som bruges når dette argument er til stede. Den vil tilsidesætte viewets titel og titler fra tidligere argumenter. Du kan bruger procenterstatning her for at erstatte med argumenttitler. Brug "%1" for det første argument, "%2" for det andet, osv.

en: Validator options
da: Validering

en: Display all values
da: Vis alle værdier

en: Hide view / Page not found (404)
da: Skjul visning / side ikke fundet (404)

en: Display empty text
da: Tekst ved tomt display

en: Provide default argument
da: Giv standardargument

en: Provide default argument options
da: Giv standardargumentvalg

en: Default argument type
da: Standard argumenttype

en: Broken/missing handler
da: Handler mangler eller er i stykker

en: The handler for this item is broken or missing and cannot be used. If a module provided the handler and was disabled, re-enabling the module may restore it. Otherwise, you should probably delete this item.
da: Handleren for dette element mangler eller er i stykker og kan ikke bruges. Hvis handleren stammer fra et modul og modulet er deaktiveret kan den muligvis genskabes ved at genaktivere modulet. Ellers bør du nok slette dette element.

en: Current date
da: Aktuel dato

en: Current node's creation time
da: Aktuelle indholdselements oprettelsestidspunkt

en: Current node's update time
da: Aktuelle indholdselements opdateringstidspunkt

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
da: Brugerne kan indtaste flere argumenter på formen 1+2+3 (for ELLER) eller 1,2,3 (for OG).

en: If selected, multiple instances of this argument can work together, as though multiple terms were supplied to the same argument. This setting is not compatible with the "Reduce duplicates" setting.
da: Flere instanser af dette argument kan arbejde sammen, som hvis flere ord blev givet til det samme argument. Denne indstilling er ikke kompatibel med indstillingen "Mindsk dubletter".

en: Do not display items with no value in summary
da: Vis ikke elementer som ikke har et resumé

en: Invalid input
da: Ugyldigt input

en: Fail basic validation if any argument is given
da: Afbryd basal validering hvis der gives et argument

en: By checking this field, you can use this to make sure views with more arguments than necessary fail validation.
da: Ved at markere dette felt kan du sikre dig at views mere flere argumenter end nødvendigt ikke validerer.

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3 or 1,2,3.
da: Brugere kan indtaste flere argumenter på formen 1+2+3 eller 1,2,3.

en: Exclude the argument
da: Ekskludér argumentet

en: If selected, the numbers entered in the argument will be excluded rather than limiting the view.
da: Tal indtastet i argumentet bliver ekskluderet i stedet for at begrænse viewet.

en: Glossary mode
da: Ordlistetilstand

en: Glossary mode applies a limit to the number of characters used in the argument, which allows the summary view to act as a glossary.
da: Ordliste-tilstand indfører en grænse for antallet af anvendte tegn i argumentet, hvilket lader resumé-visningen fungere som en ordbog.

en: Character limit
da: Tegn-grænse

en: How many characters of the argument to filter against. If set to 1, all fields starting with the letter in the argument would be matched.
da: Hvor mange tegn fra argumentet der skal bruges til filtrering. Vælg 1 for at matche alle felter som starter med tegnet i argumentet.

en: When printing the argument result, how to transform the case.
da: Hvordan store/små bogstaver håndteres når argumentresultatet udskrives.

en: No transform
da: Ingen transformering

en: Upper case
da: Store bogstaver

en: Lower case
da: Små bogstaver

en: Capitalize each word
da: Stort begyndelsesbogstav i hvert ord

en: Case in path
da: Som i sti

en: Transform spaces to dashes in URL
da: Omdan mellemrum til bindestreger i URL

en: The label for this field that will be displayed to end users if the style requires it.
da: Dette felts mærkat som vises til slutbrugeren hvis udseendet kræver det.

en: Exclude from display
da: Ekskludér fra visning

en: Rewrite the output of this field
da: Omskriv output fra dette felt

en: If checked, you can alter the output of this field by specifying a string of text with replacement tokens that can use any existing field output.
da: Du kan ændre dette felts output ved at angive en tekststreng med erstatningssymboler som kan bruge output fra ethvert eksisterende felt.

en: The text to display for this field. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
da: Teksten som vises til dette felt. Du kan bruge HTML. Du kan indtaste data fra dette view ved at bruge erstatningsmønstrene herunder.

en: Output this field as a link
da: Udskriv dette felt som et link

en: If checked, this field will be made into a link. The destination must be given below.
da: Feltet laves til et link. Destinationen skal angives herunder.

en: Link path
da: Linksti

en: The Drupal path or absolute URL for this link. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" below.
da: Drupal-stien eller den absolutte sti til dette link. Du kan indtaste data fra dette view ved at bruge erstatningsmønstrene herunder.

en: The CSS class to apply to the link.
da: Linkets CSS-klasse.

en: Prefix text
da: Præfiks

en: Any text to display before this link. You may include HTML.
da: Tekst som vises før dette link. Kan indeholde HTML.

en: Suffix text
da: Suffiks

en: Any text to display after this link. You may include HTML.
da: Tekst som vises efter dette link. Kan indeholde HTML.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
da: <p>Du skal tilføje yderligere felter til denne visning før dette felt kan bruges. Disse felter kan markeres som <em>Ekskludér fra visning</em> hvis du ønsker det. Bemærk at på grund af renderingsrækkefølgen kan du ikke bruge felter som kommer efter dette felt. Hvis du har behov for et felt som ikke vises her, skal du ændre rækkefølgen af dine felter.</p>

en: Trim this field to a maximum length
da: Beskær feltet til en maksimal længde

en: If checked, this field be trimmed to a maximum length in characters.
da: Markér dette for at beskære feltet til en maksimal længde i karakterer.

en: Trim only on a word boundary
da: Beskær kun ved ordgrænser

en: If checked, this field be trimmed only on a word boundary. This is guaranteed to be the maximum characters stated or less. If there are no word boundaries this could trim a field to nothing.
da: Markér dette hvis feltet kun skal beskæres ved ordgrænser. Det vil altid være det maksimale antal tegn eller mindre. Hvis der ikke er nogen ordgrænser kan det beskære feltet til ingenting.

en: Add an ellipsis
da: Tilføj en ellipse

en: If checked, a "..." will be added if a field was trimmed.
da: Tilføj "…" hvis feltet er beskåret.

en: Strip HTML tags
da: Fjern HTML tags

en: If checked, all HTML tags will be stripped.
da: Fjerner alle HTML tags.

en: Field can contain HTML
da: Feltet kan indeholde HTML

en: If checked, HTML corrector will be run to ensure tags are properly closed after trimming.
da: Kør HTML-retteren for at sikre at tags er lukket korrekt efter beskæring.

en: File size display
da: Visning af filstørrelse

en: Formatted (in KB or MB)
da: Formateret (i kB eller MB)

en: Raw bytes
da: Rå bytes

en: If checked, true will be displayed as false.
da: Hvis dette markeres vises sandt som falsk.

en: Time ago (with "ago" appended)
da: Tid siden (med "siden" tilføjet)

en: Time span (future dates start with - )
da: Tidsrum (fremtidige datoer starter med - )

en: Time span (with "ago/hence" appended)
da: Tidsrum (med "siden/fra nu af" tilføjet)

en: Round
da: Afrund

en: If checked, the number will be rounded.
da: Hvis dette markeres afrundes tallet.

en: Specify how many digits to print after the decimal point.
da: Angive hvor mange decimaler der skal udskrives efter decimaltegnet.

en: What single character to use as a decimal point.
da: Hvilket tegn der bruges som decimaltegn.

en: What single character to use as the thousands separator.
da: Hvilket tegn der bruges som tusindadskiller.

en: Text to put before the number, such as currency symbol.
da: Tekst der vises før tallet, som f.eks. et valutasymbol.

en: Text to put after the number, such as currency symbol.
da: Tekst der vises efter tallet, som f.eks. et valutasymbol.

en: Display as link
da: Vis som link

en: This item is currently not exposed. If you <strong>expose</strong> it, users will be able to change the filter as they view it.
da: Dette element er ikke blotlagt i øjeblikket. Hvis du <strong>blotlægger</strongs> det kan brugerme ændre filtret når de ser det.

en: This item is currently exposed. If you <strong>hide</strong> it, users will not be able to change the filter as they view it.
da: Dette element er blotlagt i øjeblikket. Hvis du <strong>skjuler</strong> det kan brugerne ikke ændre filtret mens de ser det.

en: Unlock operator
da: Frigør operator

en: When checked, the operator will be exposed to the user
da: Når dette er markeret vises operatoren til brugeren

en: Operator identifier
da: Operatoridentifikator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this operator.
da: Vises efter ? i URLen for at identificere denne operator.

en: Filter identifier
da: Filteridentifikator

en: This will appear in the URL after the ? to identify this filter. Cannot be blank.
da: Vises efter ? i URLen for at identificere dette filter. Kan ikke være tom.

en: This exposed filter is optional and will have added options to allow it not to be set.
da: Det blotlagte filter er valgfrit og vil have yderligere valgmuligheder for at tillade at det ikke er angivet.

en: Force this exposed filter to accept only one option.
da: Gennemtving at det blotlagte filter kun accepterer én valgmulighed.

en: Remember
da: Husk

en: Remember the last setting the user gave this filter.
da: Husk brugerens sidste indstilling af dette filter.

en: The identifier is required if the filter is exposed.
da: Identifikator er påkrævet hvis filteret er blotlagt.

en: This identifier is not allowed.
da: Denne identifikator er ikke tilladt.

en: - Any -
da: - Enhver -

en: You must select a value unless this is an optional exposed filter.
da: Du skal vælge en værdi medmindre dette er et valgfrit, blotlagt filter.

en: exposed
da: blotlagt

en: Value type
da: Værditype

en: A date in any machine readable format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS is preferred.
da: En dato i et maskinlæsbart format. CCYY-MM-DD HH:MM:SS foretrækkes.

en: Invalid date format.
da: Ugyldigt datoformat.

en: Limit list to selected items
da: Begræns listen til de valgte elementer

en: If checked, the only items presented to the user will be the ones selected here.
da: De eneste elementer, som vises til brugeren, er dem, som vælges her.

en: not in
da: ikke i

en: Is all of
da: Er alle af

en: Is none of
da: Er ingen af

en: not
da: ikke

en: Is between
da: Er mellem

en: between
da: mellem

en: Is not between
da: Er ikke mellem

en: not between
da: ikke mellem

en: And max
da: Og maks

en: And
da: Og

en: Contains any word
da: Indeholder ethvert ord

en: has word
da: har ord

en: Contains all words
da: Indeholder alle ord

en: has all
da: har alle

en: begins
da: begynder

en: ends
da: ender

en: Case sensitive filters may be faster. MySQL might ignore case sensitivity.
da: Filtre som skelner mellem store og små bogstaver kan være hurtigere. MySQL ignorerer versalfølsomhed.

en: The label for this relationship that will be displayed only administratively.
da: Navnet på dette forhold som vises i administrationsdelen.

en: Require this relationship
da: Kræv dette forhold

en: If required, items that do not contain this relationship will not appear.
da: Elementer som ikke indeholder dette forhold vises ikke.

en: asc
da: stigende

en: desc
da: faldende

en: The granularity is the smallest unit to use when determining whether two dates are the same; for example, if the granularity is "Year" then all dates in 1999, regardless of when they fall in 1999, will be considered the same date.
da: Granulariteten er den mindste enhed der bruges når det skal besluttes om to datoer er ens. For eksempel hvis granulariteten er "År" vil alle dator i 1999 blive opfattet som den samme dato.

en: views_handler_sort_formula missing default: @formula
da: views_handler_sort_formula mangler standard: @formula

en: If you <a href="@modules">enable the advanced help module</a>, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
da: Hvis du <a href="@modules">aktiverer advanced help modulet</a>, vil Views give mere og bedre hjælp. <a href="@hide">Skjul denne meddelelse.</a>

en: If you install the advanced help module from !href, Views will provide more and better help. <a href="@hide">Hide this message.</a>
da: Hvis du installerer <em>Advanced help</em>-modulet fra !href, vil Views give mere og bedre hjælp. <a href="@hide">Skjul denne meddelelse.</a>

en: Warning! Broken view!
da: Advarsel! View er i stykker!

en: Broken
da: I stykker

en: Install the advanced help module for the getting started
da: Installér modulet Advanced Help for at komme i gang

en: Not sure what to do? Try the "!getting-started" page.
da: Usikker på hvad du skal gøre? Prøv siden "!getting-started".

en: These queries were run during view rendering:
da: Disse forespørgsler blev kørt mens viewet blev renderet:

en: This display has no path.
da: Denne visning har ingen sti.

en: Query build time
da: Forespørgslens opbygningstid

en: Query execute time
da: Forespørgslens afviklingstid

en: View render time
da: Viewets renderingstid

en: No query was run
da: Der blev ikke kørt nogen forespørgsel

en: Unable to preview due to validation errors.
da: Kan ikke vise eksempel pga. valideringsfejl.

en: Separate arguments with a / as though they were a URL path.
da: Adskil argumenter med en / som om de er en URL sti.

en: Clone view %view
da: Klon visningen %view

en: View name
da: Navn

en: This is the unique name of the view. It must contain only alphanumeric characters and underscores; it is used to identify the view internally and to generate unique theming template names for this view. If overriding a module provided view, the name must not be changed or instead a new view will be created.
da: Viewets unikke navn. Det kan kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger og bruges til at identificere viewet internt og til at lave unikke theming-skabeloner til viewet. Hvis du tilsidesætter et view leveret af et modul må navnet ikke ændres ellers oprettes et nyt view.

en: View description
da: Beskrivelse

en: This description will appear on the Views administrative UI to tell you what the view is about.
da: Beskrivelsen vises på administrationssiden så du kan se hvad viewet bruges til.

en: View tag
da: Tag

en: Enter an optional tag for this view; it is used only to help sort views on the administrative page.
da: Indtast et valgfrit tag til viewet; det bruges kun til at sortere views på administrationssiden.

en: The view type is the primary table for which information is being retrieved. The view type controls what arguments, fields, sort criteria and filters are available, so once this is set it <strong>cannot be changed</strong>.
da: View-typen er den primære tabel som der hentes information fra. View-typen bestemmer hvilke argumenter, felter, sorteringskriterier og filter som er tilgængelige, så når den er valgt kan den <strong>ikke ændres</strong>.

en: You must use a unique name for this view.
da: Du skal bruge et unikt navn til dette view.

en: Are you sure you want to revert the view %name?
da: Ønsker du at gendanne viewet %name?

en: Reverting the view will delete the view that is in the database, reverting it to the original default view. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
da: Gendannes viewet slettes det fra databasen og det oprindelige view

en: Are you sure you want to delete the view %name?
da: Ønsker du at slette viewet %name?

en: Deleting a view cannot be undone.
da: Du kan ikke fortyde sletning af et view.

en: The view has been deleted.
da: View slettet.

en: There is no lock on view %view to break.
da: Der er ingen lås at bryde på viewet %view.

en: Are you sure you want to break the lock on view %name?
da: Ønsker du at bryde låsen på viewet %name?

en: By breaking this lock, any unsaved changes made by !user will be lost!
da: Bryder du låsen mister !user alle ændringer som ikke er blevet gemt.

en: Break lock
da: Bryd lås

en: The lock has been broken and you may now edit this view.
da: Låsen er blevet brudt og du kan nu redigere dette view.

en: Edit view %view
da: Redigér view %view

en: Enter the name to use for this view if it is different from the source view. Leave blank to use the name of the view.
da: Indtast navnet som skal bruges til dette view, hvis det er forskelligt fra det oprindelige view. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets navn.

en: Paste view code here
da: Indsæt view-kode her

en: Unable to interpret view code.
da: Kan ikke fortolke view-kode.

en: You are importing a view created in Views version 1. You may need to adjust some parameters to work correctly in version 2.
da: Du importerer et view oprettet i Views versrion 1. Du skal muligvis justere nogle parametre for at det virker korrekt i version 2.

en: That view is not compatible with this version of Views.
da: Dette view er ikke kompatibelt med denne version af Views.

en: A view by that name already exists; please choose a different name
da: Der findes allerede et view med dette navn. Vælg venligst et andet navn.

en: Display plugin @plugin is not available.
da: Display-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: Style plugin @plugin is not available.
da: Typografi-udvidelsen @plugin er ikke tilgængelig.

en: @type handler @table.@field is not available.
da: @type-handler @table.@field er ikke tilgængelig.

en: Unknown or missing table name
da: Ukendt eller manglende tabelnavn

en: Click on an item to edit that item's details.
da: Klik på et element for at redigere dets detaljer.

en: This view has a broken default display and cannot be used.
da: Viewets standard-display er i stykker og kan ikke bruges.

en: Export this view
da: Eksportér view

en: Create a copy of this view
da: Opret en kopi af dette view

en: View "@display"
da: Vis "@display"

en: Go to the real page for this display
da: Gå til displayets rigtige side

en: Invalid
da: Ugyldig

en: Error: Display @display refers to a plugin named '@plugin', but that plugin doesn't exist!
da: Fejl: Displayet @display refererer til udvidelsesmodulet '@plugin', men udvidelsen eksisterer ikke.

en: Missing style plugin
da: Manglende typografi-udvidelse

en: Change settings for this style
da: Skift indstillinger af denne typografi

en: &nbsp; Style: !style
da: &nbsp; Typografi: !style

en: Invalid display id found while regenerating tabs
da: Ugyldig visnings-ID fundet under genopbygning af faner

en: Unable to initialize default display
da: Kan ikke initialisere standard-display

en: Add display
da: Tilføj display

en: Remove display
da: Fjern display

en: Restore display
da: Gendan display

en: View analysis
da: View-analyse

en: View details
da: View-detaljer

en: Configure @type
da: Indstil @type

en: Rearrange @type
da: Omorganisér @type

en: Broken field @id
da: Felt @id i stykker

en: There are no @types available to add.
da: Der er ingen @types at tilføje.

en: Configure @type %item
da: Indstil @type %item

en: Configure extra settings for @type %item
da: Konfigurér ekstra indstillinger af @type %item

en: Change summary style for @type %item
da: Skift resumé-type for @type %item

en: Internal error: broken plugin.
da: Intern fejl: Udvidelsesmodul i stykker.

en: Configure summary style for @type %item
da: Indstil resumé-type for @type %item

en: Clear Views' cache
da: Ryd Views- cache

en: Add Views signature to all SQL queries
da: Tilføj Views-signatur til alle SQL-forespørgsler

en: All Views-generated queries will include a special 'VIEWS' = 'VIEWS' string in the WHERE clause. This makes identifying Views queries in database server logs simpler, but should only be used when troubleshooting.
da: All forespørgsler genereret af Views inkluderer en speciel 'VIEWS' = 'VIEWS' streng i WHERE-klausulen. Det gør det nemmere at identificere Views-forespørgsler i database-loggen, men bør kun bruges ved fejlfinding.

en: Disable views data caching
da: Déaktiver caching af views-data

en: Views caches data about tables, modules and views available, to increase performance. By checking this box, Views will skip this cache and always rebuild this data when needed. This can have a serious performance impact on your site.
da: Views cacher data om tabeller, moduler og tilgængelige views for at forbedre ydelsen. Markér dette felt for at forbigå cachen og altid genopbygge disse data når de skal bruges. Det kan have stor indflydelse på sitets ydelse.

en: Ignore missing advanced help module
da: Ignorér manglende Advanced Help modul

en: Views uses the advanced help module to provide help text; if this module is not present Views will complain, unless this setting is checked.
da: Views bruger Advanced Help-modulet til at vise hjælpetekster. Hvis modulet ikke er tilstede vil Views brokke sig, medmindre dette felt er markeret.

en: Show query above live preview
da: Vis forespørgsel over live eksempel

en: The live preview feature will show you the output of the view you're creating, as well as the view. Check here to show the query and other information above the view; leave this unchecked to show that information below the view.
da: Live privew-funktionen viser output fra det view som du opretter samt selve viewet. Markér dette felt for at vise forespørgslen og anden information over viewet; fjern markeringen for at vise denne information under viewet.

en: Show other queries run during render during live preview
da: Vis andre forespørgsler som blev kørt under rendering af live preview

en: Drupal has the potential to run many queries while a view is being rendered. Checking this box will display every query run during view render as part of the live preview.
da: Drupal kan potentielt afvikle mange forespørgsler under renderingen af et view. Markér dette felt for at vise alle forespørgsler der blev kørt som en del af renderingen af live previewet.

en: Do not show hover links over views
da: Vis ikke hover-links over views

en: To make it easier to administrate your views, Views provides 'hover' links to take you to the edit and export screen of a view whenever the view is used. This can be distracting on some themes, though; if it is problematic, you can turn it off here.
da: For at gøre det nemmere at administrere dine views viser Views 'hover'-links som peger på viewets redigerings- og eksportsider når viewt bruges. Det kan dog være distraherende i visse temaer, så hvis det giver problemer kan det slås fra her.

en: Enable views performance statistics via the Devel module
da: Aktivér Views ydelsesstatistik via Devel-modulet.

en: Check this to enable some Views query and performance statistics <em>if Devel is installed</em>.
da: Markér dette felt for at aktivere Views forespørgsels- og ydelsesstatistik <em>hvis Devel er installeret</em>.

en: Disable javascript with Views
da: Deaktivér javascript med Views

en: If you are having problems with the javascript, you can disable it here; the Views UI should degrade and still be usable without javascript, it just not as good.
da: Hvis du har problemer med javascript kan du slå det fra her. Views UI bør degradere og stadig være brugbart uden javascript, det er bare ikke helt så godt.

en: Page region to output performance statistics
da: Sideregion hvor ydelsesstatistik udskrives

en: Label for "Any" value on optional single-select exposed filters
da: Mærkat for "Enhver"-værdien i valgfri rullemenuer i blotlagte filtre.

en: Error: missing @component
da: Fejl: @component mangler

en: Server reports invalid input error.
da: Server rapporterer en ugyldigt input fejl.

en: View analysis can find nothing to report.
da: View-analysen har intet at rapportere.

en: This view has only a default display and therefore will not be placed anywhere on your site; perhaps you want to add a page or a block display.
da: Dette view har kun et standard-display og placeres derfor ingen steder på dit site. Måske skal du tilføje en side- eller blok-visning.

en: There are no Views 1 views stored in the database to convert.
da: Der er ingen Views 1 views i databasen at konvertere.

en: Converted
da: Konverteret

en: The table below lists Views version 1 views that are stored in the database. You can either convert them to work in Views version 2, or delete them. The views are convertible only if there is no Views 2 view with the same name.
da: Tabellen herunder viser Views 1 views som er gemt i databasen. Du kan enten konvertere dem til at virke med Views 2 eller slette dem. Et view kan kun konverteres hvis der ikke findes et Views 2 view med det samme navn.

en: Unable to find view.
da: Kan ikke finde view.

en: Unable to convert view.
da: Kan ikke konvertere view.

en: The view has been deleted
da: View er blevet slettet.

en: Handler @handler include tried to loop infinitely!
da: Handler @handler forsøgte at gå i en uendelig løkke!

en: Reduce duplicates
da: Reducér dubletter

en: Default settings for this view.
da: Standardindstillinger for dette view.

en: Display the view as a page, with a URL and menu links.
da: Vis dette view som en side med en URL og links i menuen.

en: Display the view as a block.
da: Vis dette view som en blok.

en: Attachments added to other displays to achieve multiple views in the same view.
da: Vedhæftninger tilføjet til andre displays for at opnå mange forskellige views i det samme view.

en: Display the view as a feed, such as an RSS feed.
da: Vis viewet som et feed, som f.eks. et RSS feed.

en: Displays rows one after another.
da: Vis rækker én efter én.

en: HTML List
da: HTML liste

en: Displays rows as an HTML list.
da: Vis rækker som en HTML-liste.

en: Displays rows in a grid.
da: Vis rækker i et gitter.

en: Displays rows in a table.
da: Vis rækker i en tabel.

en: Displays the default summary as a list.
da: Viser standardresuméet som en liste.

en: Displays the summary unformatted, with option for one after another or inline.
da: Vis sammendraget uformatteret med mulighed for én efter én eller integreret.

en: Generates an RSS feed from a view.
da: Opretter et RSS feed fra et view.

en: Displays the fields with an optional template.
da: Viser felterne med en valgfri skabelon.

en: Fixed entry
da: Fast linje

en: Will be available to all users.
da: Vil væretilgængelig for alle brugere.

en: Access will be granted to users with any of the specified roles.
da: Adgang gives til brugere med én af de angivne roller.

en: No caching of Views data.
da: Ingen caching af Views-data.

en: Time-based
da: Tidsbaseret

en: Simple time-based caching of data.
da: Simpel tidsbaseret caching af data.

en: set_display() called with invalid display id @display.
da: set_display() kaldt med ugyldigt display id @display.

en: sort criteria
da: sorteringskriterier

en: Sort criterion
da: Sorteringskriterie

en: sort criterion
da: sorteringskriterie

en: jQuery UI Tabs: Mismatching fragment identifier.
da: jQuery UI Tabs: Uoverensstemmelse i fragmentidentifikator.

en: jQuery UI Tabs: Not enough arguments to add tab.
da: jQuery UI Tabs: Ikke nok argumenter til at tilføje fane.

en: Aggregator items are imported from external RSS and Atom news feeds.
da: Feed-elementer importeres fra eksterne RSS- og Atom-nyheds-feeds.

en: The title of the aggregator item.
da: Titlen på feed-elementet.

en: The link to the original source URL of the item.
da: Linket til elementets originale kilde-URL.

en: The author of the original imported item.
da: Forfatteren af det originale importerede element.

en: The actual content of the imported item.
da: Indholdet af det importerede element.

en: The date the original feed item was posted. (With some feeds, this will be the date it was imported.)
da: Datoen hvor det originale element blev oprettet. (For nogle feeds vil det være datoen hvor elementet blev importeret.)

en: The unique ID of the aggregator feed.
da: Feedets unikke ID.

en: The title of the aggregator feed.
da: Feedets titel.

en: The link to the source URL of the feed.
da: Link til feedets kilde-URL.

en: The date the feed was last checked for new content.
da: Datoen hvor feedet sidst blev tjekket for nyt indhold.

en: The description of the aggregator feed.
da: Beskrivelsen af feedet

en: The unique ID of the aggregator category.
da: Aggregator-kategoriens unikke ID.

en: The title of the aggregator category.
da: Aggregator-kategoriens titel.

en: Display the aggregator item using the data from the original source.
da: Vis feed-elementet med data fra den oprindelige kilde.

en: The book the node is in.
da: Bogen som indholdselementet er en del af

en: The weight of the book page.
da: Bogsidens vægt

en: The depth of the book page in the hierarchy; top level books have a depth of 1.
da: Bogsidens dybde i hierarkiet. Det øverste niveau har dybden 1.

en: The parent book node.
da: Det overordnede indholdselement.

en: The title of the comment.
da: Kommentarens titel.

en: The text of the comment.
da: Kommentarens tekst.

en: The comment ID of the field
da: Feltets kommentar-ID

en: The name of the comment's author. Can be rendered as a link to the author's homepage.
da: Navnet på kommentarens forfatter. Kan gengives som et link til forfatterens hjemmeside.

en: The website address of the comment's author. Can be rendered as a link. Will be empty if the author is a registered user.
da: Hjemmesideadressen for kommentarens forfatter. Kan gengives som et link. Er tom hvis forfatteren er en registreret bruger.

en: Post date
da: Oprettelsesdato

en: Date and time of when the comment was posted.
da: Dato og tid hvor kommentaren blev oprettet.

en: Provide a simple link to view the comment.
da: Et simpelt link til at se kommentaren.

en: Provide a simple link to edit the comment.
da: Et simpelt link til at redigere kommentaren.

en: Provide a simple link to delete the comment.
da: Et simpelt link til at slette kommentaren.

en: The User ID of the comment's author.
da: Kommentarforfatterens bruger ID.

en: The Comment ID of the parent comment.
da: Kommentar-ID for den overordnede kommentar.

en: Last comment time
da: Tidspunkt for seneste kommentar

en: Date and time of when the last comment was posted.
da: Dato og tid for den seneste kommentar.

en: Last comment author
da: Forfatter af seneste kommentar

en: The name of the author of the last posted comment.
da: Navnet på forfatteren til den senest indsendte kommentar.

en: Comment count
da: Kommentarantal

en: The number of comments a node has.
da: Antallet af kommentarer til et indholdselement.

en: Updated/commented date
da: Opdateret/kommenteret dato

en: The most recent of last comment posted or node updated time.
da: Den seneste kommentardato eller indholdselemtets opdateringstidspunkt.

en: The number of new comments on the node.
da: Antallet af nye kommentarer til indholdselementet.

en: Comment status
da: Kommentarstatus

en: Whether comments are enabled or disabled on the node.
da: Hvorvidt kommentarer er aktiveret eller deaktiveret på indholdselementet.

en: User posted or commented
da: Bruger oprettede eller kommenterede

en: Display nodes only if a user posted the node or commented on the node.
da: Vis kun indholdselementer hvis en bruger oprettede indholdselementet eller skrev en kommentar til det.

en: Display the comment with standard comment view.
da: Vis kommentaren med standard kommentarvisning.

en: Display the comment as RSS.
da: Vis kommentaren som RSS.

en: Link to contact page
da: Link til kontaktside

en: Provide a simple link to the user contact page.
da: Vis et simpelt link til brugerens kontaktside.

en: Locale source
da: Lokalitetskilde

en: A source string for translation, in English or the default site language.
da: Kildetekststreng til oversættelse, på Engelsk eller sitets standardsprog.

en: The ID of the source string.
da: Kildetekststrengens ID.

en: A description of the location or context of the string.
da: En beskrivelse af tekststrengens placering eller kontekst.

en: The group the translation is in.
da: Oversættelsens gruppe.

en: The full original string.
da: Den komplette originale tekststreng.

en: The version of Drupal core that this string is for.
da: Versionen af Drupal-kernen som denne streng er beregnet til.

en: Provide a simple link to edit the translations.
da: Vis et simpelt link til at redigere oversættelserne.

en: Locale target
da: Lokaliseringsmål

en: The full translation string.
da: Den komplette oversatte tekststreng.

en: The language this translation is in.
da: Oversættelsens sprog.

en: Singular LID
da: Enkelt LID

en: The ID of the parent translation.
da: ID på den overordnede oversættelse.

en: Whether or not the translation is plural.
da: Hvorvidt oversættelsen er i flertal.

en: The title of the node.
da: Indholdselementets titel.

en: The date the node was posted.
da: Indholdselementets oprettelsesdato.

en: The type of a node (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
da: Indholdselementets type (f.eks. "blogindlæg", "forumindlæg", "nyhed", osv.).

en: Whether or not the node is published.
da: Hvorvidt indholdselementet er udgivet.

en: Published or admin
da: Udgivet eller administrator

en: Filters out unpublished nodes if the current user cannot view them.
da: Filtrerer afpublicerede indholdselementer fra hvis den aktuelle bruger ikke kan se dem.

en: Whether or not the node is promoted to the front page.
da: Hvorvidt indholdselementet er forfremmet til forsiden.

en: Whether or not the node is sticky.
da: Hvorvidt indholdselementet er klæbrigt.

en: Provide a simple link to the node.
da: Vis et simpelt link til indholdselementet.

en: Provide a simple link to edit the node.
da: Vis et simpelt link til at redigere indholdselementet.

en: Provide a simple link to delete the node.
da: Vis et simpelt link til at slette indholdselementet.

en: Created year + month
da: Oprettelsesår og -måned

en: Created year
da: Oprettelsesår

en: Created month
da: Oprettelsesmåned

en: Created day
da: Oprettelsesdag

en: Created week
da: Oprettelsesuge

en: Updated year + month
da: Opdateret år + måned

en: Updated year
da: Opdateret år

en: Updated month
da: Opdateret måned

en: Updated day
da: Opdateret dag

en: Updated week
da: Opdateret uge

en: Node revision
da: Indholdselementversion

en: Node revisions are a history of changes to nodes.
da: Versioner er en ændringshistorik for indholdselementer.

en: Relate a node revision to the user who created the revision.
da: Knyt en version til brugeren som oprettede versionen.

en: The actual, full data in the body field; this may not be valid data on all node types.
da: De fulde data i brødtekstfeltet. Er muligvis ikke gyldigt eller brugbart data i alle indholdstyper.

en: The stored teaser field. This may not be valid or useful data on all node types.
da: Det gemte resuméfelt. Er muligvis ikke gyldigt eller brugbart data i alle indholdstyper.

en: The revision ID of the node revision.
da: Versionens ID.

en: The log message entered when the revision was created.
da: Log-beskeden som blev indtastet da versionen blev oprettet.

en: Input format id
da: Inputformat ID

en: The numeric input format of the node revision. !default means the default input format.
da: Indholdselementversionens numeriske inputformat. !default betyder standard inputformatet.

en: The name of the input format of the node revision.
da: Navnet på indholdselementversionens inputformat.

en: Revert link
da: Gendan link

en: Provide a simple link to revert to the revision.
da: Vis et simpelt link til at genskabe versionen.

en: Provide a simple link to delete the node revision.
da: Vis et simpelt link til at slette revisionen.

en: Filter by access.
da: Filtrér efter adgang.

en: Filter for nodes by view access. <strong>Not necessary if you are using node as your base table.</strong>
da: Filtrér indholdselementer efter views-adgang. <strong>Ikke nødvendigt hvis du bruger node som din basistabel.</strong>

en: Has new content
da: Har nyt indhold

en: Show a marker if the node has new or updated content.
da: Vis en markør hvis indholdselementet har nyt eller opdateret indhold.

en: Show only nodes that have new content.
da: Vis kun indholdselementer som har nyt indhold.

en: Node ID from URL
da: Indholdselement-ID fra URL

en: Display %display has no access control but does not contain a filter for published nodes.
da: Visningen %display har ingen adgangskontrol men indeholder ikke et filter for udgivne indholdselementer.

en: Poll
da: Afstemning

en: Whether the poll is open for voting.
da: Hvorvidt afstemningen er åben.

en: Profile textfield
da: Profil tekstfelt

en: Profile textarea
da: Profil tekstområde

en: Profile checkbox
da: Profil afkrydsningsfelt

en: Profile URL
da: Profil URL

en: Profile selection
da: Profil valg

en: Profile freeform list %field-name.
da: Profil fri liste %field-name.

en: Profile date %field-name.
da: Profil dato %field-name.

en: The score of the search item. This will not be used if the search filter is not also present.
da: Søgeelementets karakter. Bruges ikke hvis søgefiltret ikke er til stede.

en: Links from
da: Linker fra

en: Other nodes that are linked from the node.
da: Andre indholdselementer som der linkes til fra indholdselementet.

en: Links to
da: Linker til

en: Other nodes that link to the node.
da: Andre indholdselementer som linker til indholdselementet.

en: Search Terms
da: Søgeord

en: The terms to search for.
da: Termer der søges efter.

en: Display the results with standard search view.
da: Vis resultatet med standard søgevisningen.

en: Node statistics
da: Indholdselementstatistik

en: Total views
da: Totale visninger

en: The total number of times the node has been viewed.
da: Det samlede antal gange indholdselementer er blevet vist.

en: Views today
da: Visninger i dag

en: The total number of times the node has been viewed today.
da: Det samlede antal gange indholdselementet er blevet vist i dag.

en: Most recent view
da: Seneste visning

en: The most recent time the node has been viewed.
da: Det seneste tidspunkt hvor indholdselementet er blevet vist.

en: Stores site access information.
da: Gemmer sitets adgangsinformation.

en: Browser session ID of user that visited page.
da: Browser session ID for brugeren der besøgte siden.

en: Title of page visited.
da: Titel på besøgte side.

en: Internal path to page visited (relative to Drupal root.)
da: Intern sti til den besøgte side (relativt til Drupal-roden).

en: Referrer URI.
da: Henvisende URI.

en: Hostname of user that visited the page.
da: Værtsnavn for brugeren der besøgte siden.

en: The user who visited the site.
da: Brugeren som har besøgt sitet.

en: Time in milliseconds that the page took to load.
da: Tid i millisekunder som det tog at generere siden.

en: Timestamp of when the page was visited.
da: Timestamp for visning af siden.

en: Files maintained by Drupal and various modules.
da: Filer som vedligeholdes af Drupal og diverse moduler.

en: The ID of the file.
da: Filens ID.

en: The name of the file.
da: Filens navn.

en: The path of the file.
da: Filens sti.

en: The mime type of the file.
da: Filens mime-type.

en: The status of the file.
da: Filens status.

en: The date the file was uploaded.
da: Datoen hvor filen blev uploadet.

en: Name of the vocabulary a term is a member of. This will be the vocabulary that whichever term the "Taxonomy: Term" field is; and can similarly cause duplicates.
da: Navnet på ordforrådet som ordet er medlem af. Dette vil være ordforrådet uanset hvilket ord "Taksonomi: Ord"-feltet er, og kan på samme måde give dubletter.

en: Taxonomy terms are attached to nodes.
da: Taksonomitermer er knyttet til indholdselementer.

en: Taxonomy terms. Note that using this can cause duplicate nodes to appear in views; you must add filters to reduce the result set.
da: Taksonomiord. Bemærk at brug af dette kan give dubletter i viewet. Du skal tilføje filtre for at begrænse mængden af resultater.

en: Taxonomy term name.
da: Navn på taksonomiord.

en: The term weight field
da: Term vægt-feltet

en: The description associated with a taxonomy term.
da: Beskrivelsen som er knyttet til et taksonomiord.

en: Filter the results of "Taxonomy: Term" to a particular vocabulary.
da: Filtrér resultaterne af "Taksonomi: Ord" til et bestemt ordforråd.

en: All terms
da: Alle termer

en: Display all taxonomy terms associated with a node from specified vocabularies.
da: Vis all taksonomiord knyttet til et indholdselement fra specifikke ordforråd.

en: The parent term of the term. This can produce duplicate entries if you are using a vocabulary that allows multiple parents.
da: Ordets overordnede ord. Dette kan give dubletter hvis du bruger et ordforråd som tillader flere overordnede ord.

en: The parent term of the term.
da: Ordets overordnede ord.

en: Term synonym
da: Synonym

en: Term synonyms may be used to find terms by alternate names.
da: Synonymer kan bruges til at finde termer med alternative navne.

en: Term ID (with depth)
da: Term ID (med dybde)

en: The depth filter is more complex, so provides fewer options.
da: Dybdefiltret er mere komplekst, så det stiller færre valgmuligheder til rådighed.

en: Term ID depth modifier
da: Term ID dybdemodifikator

en: Allows the "depth" for Taxonomy: Term ID (with depth) to be modified via an additional argument.
da: Tillad dybden af Taksonomi: Term ID (med dybde) at blive ændret med et ekstra argument.

en: Node translation
da: Oversat indholdselement

en: Translation set node ID
da: Oversættelsesgruppe indholdselement ID

en: The ID of the translation set the content belongs to.
da: ID på oversættelsesgruppen som indholdet tilhører.

en: Source translation
da: Oversættelseskilde

en: The source that this content was translated from.
da: Kilden som dette indhold er oversat fra.

en: Versions of content in different languages.
da: Versioner af indhold på forskellige sprog.

en: Nodes that are either untranslated or are the original versions of a translation set.
da: Indholdselementer som enten ikke er oversat eller som er originaludgaven i en oversættelsesgruppe.

en: Child translation
da: Oversættelse af underordnet element

en: Nodes that are translations of a source translation.
da: Indholdselementer som er oversættelser af en kildetekst.

en: The translation status of the node--whether or not the translation needs to be updated.
da: Indholdselementets oversættelsesstatus - hvorvidt oversættelsen trænger til at blive opdateret.

en: Outdated
da: Forældet

en: upload
da: overfør

en: The description of the uploaded file.
da: Beskrivelsen af den uploadede fil.

en: Listed
da: Liste

en: Whether or not the file is marked to be listed.
da: Hvorvidt filen er markeret til visning i lister.

en: All files attached to a node with upload.module.
da: Alle filer vedhæftet til et indholdselement med Upload-modulet.

en: Has attached files
da: Har vedhæftede filer

en: Only display items with attached files. This can cause duplicates if there are multiple attached files.
da: Vis kun elementer med vedhæftede filer. Dette kan resultere i dubletter hvis der er flere vedhæftede filer.

en: Add a relationship to gain access to more file data for files uploaded by upload.module. Note that this relationship will cause duplicate nodes if there are multiple files attached to the node.
da: Tilføj et forhold for at få adgang til flere fildata fra filer uploadet med Upload-modulet. Bemærk at dette forhold vil resultere i dublerede indholdselementer hvis der er knyttet flere filer til indholdselementet.

en: The user ID
da: Bruger ID

en: The user or author name.
da: Bruger- eller forfatternavn.

en: Email address for a given user. This field is normally not shown to users, so be cautious when using it.
da: E-mail-adresse for en given bruger. Dette felt vises normalt ikke til brugere, så brug det med omtanke.

en: Language of the user
da: Brugerens sprog

en: The user's picture, if allowed.
da: Brugerens billeder, hvis tilladt.

en: The date the user was created.
da: Datoen hvor brugeren blev oprettet.

en: The user's last access date.
da: Brugerens seneste tilgangsdato.

en: The user's last login date.
da: Brugerens seneste login-dato.

en: Whether a user is active or blocked.
da: Hvorvidt en bruger er aktiv eller blokeret.

en: The user's signature.
da: Brugerens underskrift.

en: Provide a simple link to edit the user.
da: Opret et simpelt link til at redigere brugeren.

en: Provide a simple link to delete the user.
da: Opret et simpelt link til at slette brugeren.

en: Roles that a user belongs to.
da: Brugerens roller.

en: User ID from URL
da: Bruger ID fra URL

en: User ID from logged in user
da: Bruger ID på brugeren, som er logget ind

en: Randomize the display order.
da: Vis i tilfældig rækkefølge.

en: Allow an argument to be ignored. The query will not be altered by this argument.
da: Tillad at et argument ignoreres. Forespørgslen ændres ikke af dette argument.

en: Provide custom text or link.
da: Tilpasset tekst eller link

en: View result counter
da: View resultattæller

en: Displays the actual position of the view result
da: Vis den aktuelle placering af view-resultatet

en: Link this field to its aggregator category page
da: Link dette felt til dets aggregator kategoriside

en: No user
da: Ingen bruger

en: Link this field to its comment
da: Link dette felt til dets kommentar

en: Show teaser-style link
da: Vis resumé-lignende link

en: Link this field to new comments
da: Link dette felt til nye kommentarer

en: Type of link
da: Linktype

en: contact
da: kontakt

en: Contact %user
da: Kontakt %user

en: Unknown group
da: Ukendt gruppe

en: Unknown language
da: Ukendt sprog

en: Current user's language
da: Aktuelle brugers sprog

en: Default site language
da: Standard site-sprog

en: No language
da: Intet sprog

en: Current installed version
da: Aktuelle installerede version

en: Unknown node type
da: Ukendt indholdstype

en: Check for new comments as well
da: Søg også efter nye kommentarer

en: If you wish to validate for specific node types, check them; if none are checked, all nodes will pass.
da: Hvis du ønsker at validere specifikke indholdstyper skal du markere dem; hvis ingen indholdstyper markeres bliver alle indholdselementer accepteret.

en: Validate user has access to the node
da: Bekræft at brugeren har adgang til indholdselementet

en: Node IDs separated by , or +
da: Indholdselement-IDer adskilt med , eller +

en: Build mode
da: Opbygningstilstand

en: Display node comments
da: Vis kommentarer

en: No alternate
da: Intet alternativ

en: Alternative sort
da: Alternativ sortering

en: Alternate sort order
da: Alternativ sorteringsrækkefølge

en: On empty input
da: Ved tomt input

en: Show None
da: Vis ingen

en: Search for either of the two terms with uppercase <strong>OR</strong>. For example, <strong>cats OR dogs</strong>.
da: Søg efter begge de to ord med <strong>OR</strong>. F.eks. <strong>katte OR hunde</strong>.

en: Display score
da: Vis karakter

en: Link this field to download the file
da: Link dette felt til download af filen

en: Set the breadcrumb for the term parents
da: Angiv brødkrummen for de overordnede taksonomiord

en: If selected, the breadcrumb trail will include all parent terms, each one linking to this view. Note that this only works if just one term was received.
da: Brødkrummestien vil inkludere alle overordnede ord, hvert af dem som et link til dette view. Bemærk at det kun virker hvis kun ét ord blev modtaget.

en: The depth will match nodes tagged with terms in the hierarchy. For example, if you have the term "fruit" and a child term "apple", with a depth of 1 (or higher) then filtering for the term "fruit" will get nodes that are tagged with "apple" as well as "fruit". If negative, the reverse is true; searching for "apple" will also pick up nodes tagged with "fruit" if depth is -1 (or lower).
da: Dybden matcher indholdselementer mærket med ord i hierarkiet. Hvis du for eksempel har ordet "frugt" og et underordnet ord "æble" med en dybde på 1 (eller højere) vil filtrering efter order "frugt" returnere alle indholdselementer mærket med "æble" og "frugt". Hvis dybden er negativ gælder det omvendte; en søgning efter "æble" vil også finde indholdselementer mærket med "frugt" hvis dybden er -1 (eller lavere).

en: Allow multiple terms per argument
da: Tillad flere termer pr. argument

en: If selected, users can enter multiple arguments in the form of 1+2+3. Due to the number of JOINs it would require, AND will be treated as OR with this argument.
da: Brugerne kan indtaste flere argumenter på formen 1+2+3. På grund af det nødvendige antal JOINs bliver AND behandlet som OR med dette argument.

en: No vocabulary
da: Intet ordforråd

en: Link this field to its taxonomy term page
da: Knyt dette felt til det taksonomitermside

en: Link this field to its term page
da: Knyt dette felt til dets termside

en: Limit terms by vocabulary
da: Begræns termer efter ordforråd

en: Select which vocabulary to show terms for in the regular options.
da: Vælg fra hvilket ordforråd der skal vises termer i de almindelige valg.

en: Dropdown
da: Rullemenu

en: Show hierarchy in dropdown
da: Vis hierarki i rullemenu

en: An invalid vocabulary is selected. Please change it in the options.
da: Ugyldigt ordforråd valgt. Skift det venligst under indstillingerne.

en: Select terms from vocabulary @voc
da: Vælg termer fra ordforrådet @voc

en: Select terms
da: Vælg ord

en: Unable to find term: @terms | Unable to find terms: @terms
da[0]: Kan ikke finde termen: @terms
da[1]: Kan ikke finde termerne: @terms

en: If you wish to validate for specific vocabularies, check them; if none are checked, all terms will pass.
da: Markér specifikke ordforråd hvis du ønsker at validere dem. Hvis ingen markeres vil alle ord blive godkendt.

en: Term IDs separated by , or +
da: Term IDer adskilt af , eller +

en: Term name or synonym
da: Term eller synonym

en: Term name/synonym converted to Term ID
da: Term/synonym konverteret til term ID

en: Select the form of this argument; if using term name, it is generally more efficient to convert it to a term ID and use Taxonomy: Term ID rather than Taxonomy: Term Name" as an argument.
da: Vælg argumentets form. Hvis du bruger ordets navn er det typisk mere effektivt at konvertere det til en term ID og bruge Taksonomi: Term ID i stedet for Taxonomy: Term navn som argument.

en: Transform dashes in URL to spaces in term name arguments
da: Omdan bindestreger i URLen til mellemrum i ord-argumenter

en: Include untranslated nodes
da: Inkludér ikke-oversatter indholdselementer

en: Current language
da: Aktuelle sprog

en: Translation option
da: Oversættelsesvalg

en: The translation options allows you to select which translation or translations in a translation set join on. Select "Current language" or "Default language" to join on the translation in the current or default language respectively. Select a specific language to join on a translation in that language. If you select "All", each translation will create a new row, which may appear to cause duplicates.
da: Oversættelsesvalgene gør det muligt at vælge hvilken oversættelse eller oversættelser i en oversættelsesgruppe det skal joines på. Vælg "Aktuelle sprog" eller "Standardsprog" for at joine på henholdsvis det aktuelle sprog eller standardsproget. Vælg et specifikt sprog for at joine på en oversættelse på det sprog. Hvis du vælger "Alle", vil hver oversættelse resultere i en ny række, hvilket kan se ud som dubletter.

en: To the user
da: Til brugeren

en: With a mailto:
da: Med en mailto:

en: Is the logged in user
da: Er brugeren som er logget ind

en: Usernames
da: Brugernavne

en: Enter a comma separated list of user names.
da: Indtast en kommasepareret liste af brugernavne.

en: Unable to find user: @users | Unable to find users: @users
da[0]: Kan ikke finde brugeren: @users
da[1]: Kan ikke finde brugerne: @users

en: Also look for a node and use the node author
da: Led også efter et indholdselement og brug dets forfatter

en: Type of user argument to allow
da: Type af tilladte brugerargumenter

en: Only allow numeric UIDs
da: Tillad kun numeriske UIDer

en: Only allow string usernames
da: Tillad kun brugernavne

en: Allow both numeric UIDs and string usernames
da: Tillade både numeriske UIDer og brugernavne

en: Restrict user based on role
da: Begræns bruger baseret på rolle

en: Restrict to the selected roles
da: Begræns til de valgte roller

en: If no roles are selected, users from any role will be allowed.
da: Hvis ingen roller er valgt tillades brugere fra alle roller.

en: Unrestricted
da: Uhindret

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of other permissions.
da: Kun brugere med de valgte tilladelsesflag kan tilgå denne visning. Bemærk at brugere med tilladelsen "tilgå alle views" kan se alle views uanset andre tilladelser.

en: No role(s) selected
da: Ingen rolle(r) valgt

en: Multiple roles
da: Mange roller

en: Only the checked roles will be able to access this display. Note that users with "access all views" can see any view, regardless of role.
da: Kun de markerede roller kan tilgå denne visning. Bemærk at brugere med tilladelsen "tilgå alle views" kan se alle views uanset rolle.

en: You must select at least one role if type is "by role"
da: Du skal vælge mindst én rolle hvis typen er "efter rolle"

en: Note: you do not have permission to modify this. If you change the default argument type, this setting will be lost and you will NOT be able to get it back.
da: Bemærk: Du har ikke tilladelse til at ændre dette. Hvis du ændre standardargumenttypen mister du denne indstilling og kan IKKE få den tilbage.

en: PHP argument code
da: PHP argument-kode

en: PHP validate code
da: PHP-kode til validering

en: Never cache
da: Cache aldrig

en: Query results
da: Resultater

en: The length of time raw query results should be cached.
da: Hvor lang tid resultater skal caches.

en: Rendered output
da: Renderet output

en: The length of time rendered HTML output should be cached.
da: Hvor lang tid renderet HTML-output skal caches.

en: Broken field
da: Defekt felt

en: Change the name of this display.
da: Skift navnet på dette display.

en: Change the title that this display will use.
da: Skift titlen som dette display bruger.

en: Change the style plugin.
da: Skift typografi-udvidelse.

en: Row style
da: Række-typografi

en: Change the row plugin.
da: Skift række-udvidelsesmodul.

en: Use AJAX
da: Brug AJAX

en: Change whether or not this display will use AJAX.
da: Skift hvorvidt dette display bruger AJAX.

en: Change this display's pager setting.
da: Skift dette displays indstillinger for paginering.

en: Items per page
da: Antal elementer

en: Specify whether this display will provide a "more" link.
da: Angiv om dette display tilbyder et "mere"-link.

en: Specify access control type for this display.
da: Angiv adgangskontroltype for denne visning.

en: Change settings for this access type.
da: Skift indstillinger for denne adgangstype.

en: Specify caching type for this display.
da: Angiv cache-type for denne visning.

en: Change settings for this caching type.
da: Skift indstillinger for denne cache-type.

en: Link display
da: Link-visning

en: Exposed form in block
da: Blotlæg formular i blok

en: Allow the exposed form to appear in a block instead of the view.
da: Tillad den blotlagte form at optræde i en blok i stedet for viewet.

en: Get information on how to theme this display
da: Hent information om hvordan du themer dette display

en: The title of this view
da: Titlen på dette view

en: This title will be displayed with the view, wherever titles are normally displayed; i.e, as the page title, block title, etc.
da: Denne titel vises sammen med viewet, overalt hvor titler normalt vises, dvs. som sidetitel, bloktitel, osv.

en: Use AJAX when available to load this view
da: Brug AJAX til at indlæse dette view hvis det er tilgængeligt

en: If set, this view will use an AJAX mechanism for paging, table sorting and exposed filters. This means the entire page will not refresh. It is not recommended that you use this if this view is the main content of the page as it will prevent deep linking to specific pages, but it is very useful for side content.
da: Viewet vil bruge en AJAX-mekanisme til sideinddeling, tabelsortering og blotlagte filtre. Det betyder at hele siden ikke genindlæses. Det er ikke anbefalelsesværdigt at bruge dette hvis viewet er det primære indhold på siden, da det vil forhindre dybe links til specifikke sider, men det er meget nyttigt til sekundært indhold.

en: Unless you're experiencing problems with pagers related to this view, you should leave this at 0. If using multiple pagers on one page you may need to set this number to a higher value so as not to conflict within the ?page= array. Large values will add a lot of commas to your URLs, so avoid if possible.
da: Medmindre du oplever problemer med sideinddeling i relation til dette view bør du lade dette stå til 0. Hvis du bruger flere sideskiftere på en side kan det være nødvendigt at sætte dette tal til en højere værdi for at undgå konflikt med ?page=-arrayet. Store værdier tilføjer en masse kommaer til dine URLer, så prøv at undgå det hvis det er muligt.

en: The number of items to display per page. Enter 0 for no limit.
da: Antal elementer der vises pr. side. Indtast 0 for ingen grænse.

en: Add a more link to the bottom of the display.
da: Tilføj et mere-link i bunden af visningen.

en: Create more link
da: "Opret mere"-link

en: The text to display for the more link.
da: Teksten som vises på "Mere"-linket.

en: This will make the view display only distinct items. If there are multiple identical items, each will be displayed only once. You can use this to try and remove duplicates from a view, though it does not always work. Note that this can slow queries down, so use it with caution.
da: Gør at viewet kun viser distinkte elementer. Hvis der er flere identiske elementer vises hvert element kun én gang. Du kan bruge dette til at forsøge at fjerne dubletter fra et view, selv om det ikke altid virker. Bemærk at dette kan gøre forespørgslerne langsommere, så vær varsom med at bruge det.

en: Access restrictions
da: Adgangsbegrænsninger

en: You may also adjust the !settings for the currently selected style by clicking on the icon.
da: Du kan justere !settings af det valgte udseende ved at klikke på ikonet.

en: Access options
da: Adgangsvalg

en: Caching options
da: Indstillinger for cache

en: Display even if view has no result
da: Vis selv om viewet ikke har noget resultat

en: How should this view be styled
da: Hvordan skal dette view se ud

en: If the style you choose has settings, be sure to click the settings button that will appear next to it in the View summary.
da: Hvis det valgte udseende har indstillinger skal du huske at klikke på indstillingsknappen som vises ved siden af det i oversigten.

en: Style options
da: Typografivalg

en: Row style options
da: Rækketypografivalg

en: How should each row in this view be styled
da: Hvordan skal hver række i dette view se ud

en: You may also adjust the !settings for the currently selected row style by clicking on the icon.
da: Du kan justere !settings af det valgte rækkeudseende ved at klikke på ikonet.

en: Which display to use for path
da: Hvilken visning der skal bruges til stien

en: Which display to use to get this display's path for things like summary links, rss feed links, more links, etc.
da: Hvilken visning skal bruges til at hente visningens sti til ting som resumé-links, rss feed-links, "mere"-links, osv.

en: Display output
da: Display-output

en: Alternative display output
da: Alternativ display-output

en: Style output
da: Typografi-output

en: Alternative style
da: Alternativ typografi

en: Row style output
da: Rækketypografi-output

en: Alternative row style
da: Alternativ række-typografi

en: Field @field (ID: @id)
da: Felt @field (ID: @id)

en: This section lists all possible templates for the display plugin and for the style plugins, ordered roughly from the least specific to the most specific. The active template for each plugin -- which is the most specific template found on the system -- is highlighted in bold.
da: Denne sektion viser all mulige skabeloner for display-udvidelsen og typografi-udvidelsen sorteret tilnærmelsesvist fra mindst specifik til mest specifik. Den aktive skabelon for hvert udvidelsesmodul -- som er den mest specifikke skabelon fundet i systemet -- er fremhævet med fed skrift.

en: Change theme
da: Skift tema

en: Rescan template files
da: Genindlæs skabelonfiler

en: <strong>Important!</strong> When adding, removing, or renaming template files, it is necessary to make Drupal aware of the changes by making it rescan the files on your system. By clicking this button you clear Drupal's theme registry and thereby trigger this rescanning process. The highlighted templates above will then reflect the new state of your system.
da: <strong>Vigtigt!</strong> Når du tilføjer, fjerner eller omdøber skabelonfiler er det nødvendigt at gøre Drupal opmærksom på ændringerne ved at gennemgå filerne i systemet. Ved at klikke på denne knap rydder du Drupal's registreringsdatabase og starter filgennemgangen. De markerede skabeloner ovenfor vil derefter afspejle systemets nye tilstand.

en: Theming information (display)
da: Theming-information (display)

en: Back to !info.
da: Tilbage til !info.

en: theming information
da: theming-information

en: This display has no theming information
da: Dette display har ingen theming-information

en: This is the default theme template used for this display.
da: Dette er standard temasakbelonen som bruges for dette display.

en: This is an alternative template for this display.
da: Dette er en alternativ skabelon for dette display.

en: Theming information (style)
da: Theming-information (typografi)

en: This display has no style theming information
da: Dette display har ingen typografi-theming information

en: This is the default theme template used for this style.
da: Dette er standard temasakbelonen som bruges for denne typografi.

en: This is an alternative template for this style.
da: Dette er en alternativ skabelon for denne typografi.

en: Theming information (row style)
da: Theming-information (rækketypografi)

en: This display has no row style theming information
da: Visningen har ingen information om theming af rækkeudseendet

en: This is the default theme template used for this row style.
da: Standardsakbelonen som bruges til dette rækkeudseende.

en: This is an alternative template for this row style.
da: Den alternative skabelon til dette rækkeudseende.

en: Put the exposed form in a block
da: Put den blotlagte formular i en blok

en: If set, any exposed widgets will not appear with this view. Instead, a block will be made available to the Drupal block administration system, and the exposed form will appear there. Note that this block must be enabled manually, Views will not enable it for you.
da: Hvis dette markeres vil blotlagte filtre ikek blive vist med dette view. I stedet tilføjes en blok til bloksystemet, og den blotlagte formular vises der. Bemærk at denne blok skal aktiveres manuelt. Views aktiverer den ikke for dig.

en: File found in folder @template-path
da: Fil fundet i mappen @template-path

en: (File not found, in folder @template-path)
da: (Fil ikke fundet i mappen @template-path)

en: Status: using default values.
da: Status: bruger standardværdier.

en: Update default display
da: Opdatér standard-display

en: Status: using overridden values.
da: Status: Bruger tilpassede værdier.

en: Display "@display" uses fields but there are none defined for it or all are excluded.
da: Visningen "@display" bruger felter, men der er ikke defineret nogen felter eller de er alle ekskluderet.

en: Display "@display" uses a path but the path is undefined.
da: Displayet "@display" bruger en sti men stien er ikke defineret.

en: Display "@display" has an invalid style plugin.
da: Displayet "@display" har en ugyldig typografi-plugin.

en: Exposed form: @view-@display_id
da: Blotlagt formular: @view-@display_id

en: Attachment settings
da: Indstillinger for vedhæftninger

en: Inherit arguments
da: Arv argumenter

en: Inherit exposed filters
da: Arv blotlagte filtre

en: Multiple displays
da: Flere visninger

en: Should this display inherit its arguments from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve argumenter fra det overordnede display som det er knyttet til?

en: Should this display inherit its exposed filter values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve blotlagte filtre fra det overordnede display som det er knyttet til?

en: Attach before or after the parent display?
da: Tilknyt før eller efter det overordnede display.

en: Select which display or displays this should attach to.
da: Vælg hvilke displays dette skal knyttes til.

en: Block admin description
da: Beskrivelse til blokadministration

en: Block caching type
da: Blok cache-type

en: This sets the default status for Drupal's built-in block caching method; this requires that caching be turned on in block administration, and be careful because you have little control over when this cache is flushed.
da: Angiver standardindstillingen for Drupal's indbyggede blok-cache-metode. Det kræver at caching slås fra i blokadministrationen. Vær opmærksom på at du ikke har kontrol over hvornår denne cache ryddes.

en: Using the site name
da: Bruger site-navnet

en: Use the site name for the title
da: Bruge site-navnet som titel

en: The feed icon will be available only to the selected displays.
da: Feed-ikonet er tilgængeligt på den valgte visning.

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. It is recommended that the path be something like "path/%/%/feed" or "path/%/%/rss.xml", putting one % in the path for each argument you have defined in the view.
da: Dette view vises ved at gå til denne sti på dit site. Det anbefales at stien er på formen "path/%/%/feed" eller "path/%/%/rss.xml", med et % i stien for hvert argument du har defineret.

en: No menu
da: Ingen menu

en: Tab: @title
da: Fane: @title

en: Change settings for the parent menu
da: Skift indstillinger for overordnet menu

en: The menu path or URL of this view
da: Menu-sti eller URL for dette view

en: This view will be displayed by visiting this path on your site. You may use "%" in your URL to represent values that will be used for arguments: For example, "node/%/feed".
da: Dette view vises ved at gå til følgende sti på dit site. Du kan bruge "%" i din URL til at repræsentere værdier som bruges til argumenter: For eksempel "node/%/feed".

en: Menu item entry
da: Menupunktspost

en: No menu entry
da: Ingen menu-post

en: Normal menu entry
da: Normal menu-post

en: Menu tab
da: Menu-fane

en: Default menu tab
da: Standard menu-fane

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item.
da: Hvis normal eller fane er valgt indtastet teksten som skal bruges til menupunktet.

en: If set to normal or tab, enter the text to use for the menu item's description.
da: Indtast teksten, der skal bruges som beskrivelse af menupunktet, hvis der er valgt normal eller faneblad.

en: Warning: Changing this item's menu will not work reliably in Drupal 6.4 or earlier. Please upgrade your copy of Drupal at !url.
da: Advarsel: Ændring af dette elements menu virker ikke pålideligt i Drupal 6.4 eller tidligere. Opgradér venligst din udgave af Drupal på !url.

en: Insert item into an available menu.
da: Indsæt punktet i en tilgængelig menu.

en: Menu selection requires the activation of menu module.
da: Valg af menu kræver at Menu-modulet er aktiveret.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
da: Jo lavere vægt jo højere eller jo længere mod venstre vil det optræde.

en: Default tab options
da: Standard fanevalg

en: When providing a menu item as a tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
da: Når et menupunkt vises som en fane skal Drupal kende fanens overordnede menupunkt. Nogle gange eksisterer det allerede, men andre gange er du nødt til at få oprettet et. Stien til det overordnede menupunkt vil altid være den samme sti hvor den sidste del er udeladt. Dbs. hvis stien til viewet er <em>foo/bar/baz</em> vil stien til det overordnede punkt være <em>foo/bar</em>.

en: Already exists
da: Eksisterer allerede

en: If creating a parent menu item, enter the title of the item.
da: Hvis du opretter et overordnet menupunkt skal du indtaste menupunktets titel.

en: If creating a parent menu item, enter the description of the item.
da: Indtast beskrivelsen af menupunktet hvis du opretter et overordnet menupunkt.

en: If the parent menu item is a tab, enter the weight of the tab. The lower the number, the more to the left it will be.
da: Hvis det overordnede menupunkt er en fane skal du indtaste fanens vægt. Jo lavere vægt jo længere mod venstre vil den være.

en: "$arg" is no longer supported. Use % instead.
da: "$arg" understøttes ikke længere. Brug % i stedet for.

en: "%" may not be used for the first segment of a path.
da: "%" må ikke bruges som det første segment i en sti.

en: Views cannot create normal menu items for paths with a % in them.
da: Views kan ikke oprette normale menupunkter til stier der indeholder %.

en: A display whose path ends with a % cannot be a tab.
da: Et display hvis sti ender med % kan ikke være en fane.

en: Title is required for this menu type.
da: Titel er påkrævet for denne menutype.

en: Display @display is set to use a menu but the menu title is not set.
da: Displayet @display er sat til at bruge en menu, men menuens titel er ikke angivet.

en: Display @display is set to use a parent menu but the parent menu title is not set.
da: Displayet @display er sat til at bruge en overordnet menu, men titlen på den overordnede menu er ikke angivet.

en: Inline fields
da: Indlejrede felter

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
da: Separatoren kan placeres mellem indlejrede felter for at holde dem adskilt. Du kan bruge HTML i dette felt.

en: Grouping field
da: Grupperingsfelt

en: You may optionally specify a field by which to group the records. Leave blank to not group.
da: Du kan vælge at angive et felt som bruges til at gruppere posterne. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker at gruppere.

en: Style @style requires a row style but the row plugin is invalid.
da: Typografien @style kræver en rækketypografi men række-udvidelsesmodulet er ugyldigt.

en: Horizontal alignment will place items starting in the upper left and moving right. Vertical alignment will place items starting in the upper left and moving down.
da: Horisontal justering placerer elementer øverst til venstre og mod højre. Vertikal justering placerer elementer øverst til venstre og nedefter.

en: Use the site mission for the description
da: Brug sitets mission som beskrivelse

en: RSS description
da: RSS-beskrivelse

en: This will appear in the RSS feed itself.
da: Optræder i selve RSS-feedet.

en: Display record count with link
da: Vis postoptælling ved link

en: Override number of items to display
da: Tilsidsæt antallet af elementer som vises

en: Display items inline
da: Vis elementer indlejret

en: You need at least one field before you can configure your table settings
da: Du skal have mindst ét felt før du kan konfigurere dine tabelindstillinger

en: Override normal sorting if click sorting is used
da: Tilsidesæt normal sortering hvis der bruges kliksortering

en: Enable Drupal style "sticky" table headers (Javascript)
da: Aktivér Drupal's "klæbrige" tabeloverskrifter (Javascript)

en: (Sticky header effects will not be active for preview below, only on live output.)
da: (Klæbrige overskrifter er ikke aktive i eksemplet nedenfor, kun i den endelige visning.)

en: Place fields into columns; you may combine multiple fields into the same column. If you do, the separator in the column specified will be used to separate the fields. Check the sortable box to make that column click sortable, and check the default sort radio to determine which column will be sorted by default, if any. You may control column order and field labels in the fields section.
da: Placér felter i kolonner. Du kan kombinere flere felter i samme kolonne. Hvis du gør det bruges den angivnge separator til at adskille felterne. Afkryds 'Kan sorteres' for at gøre kolonnen sortérbar og marker 'Standardsortering' for at vælge hvilken kolonne der sorteres som standard. Du kan bestemme kolonnerækkefølgen og feltmærkaterne i feltsektionen.

en: The style selected does not utilize fields.
da: Den valgte typografi bruger ikke felter.

en: None defined
da: Ingen defineret

en: This view is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
da: Dette view redigeres af brugeren !user og er derfor låst mod redigering af andre. Denne lås er !age gammel. Klik her for at <a href="!break">bryde låsen</a>.

en: New view
da: Nyt view

en: Changed view
da: Ændret view

en: View %name, displaying items of type <strong>@base</strong>.
da: View %name, viser elementer af typen <strong>@base</strong>.

en: Live preview
da: Live gennemsyn

en: Title: @title
da: Titel: @title

en: @current of @max
da: @current af @max

en: There are no views to be exported at this time.
da: Der er ingen views at eksportere på nuværende tidspunkt.

en: Show only these tags
da: Vis kun disse tags

en: Put this in @module.info in your modules/@module directory
da: Placér dette i @module.info i din modules/@module mappe

en: use views exporter
da: brug views exporter

en: Bulk export
da: Masseeksport

en: Allows exporting multiple views at once.
da: Exporterer flere views på én gang.

en: Administration menu
da: Administrationsmenu

en: Formatted html link
da: Formatteret HTML link

en: - All -
da: - Alle -

en: Compact
da: Kompakt

en: Fieldset
da: Feltgruppe

en: Textarea
da: Tekstområde

en: Import code
da: Importér kode

en: Provides the jQuery UI plug-in to other Drupal modules.
da: Gør jQuery UI udvidelsesmodulet tilgængeligt for andre Drupal moduler.

en: Machine-readable name
da: Internt navn

en: Enable and disable features.
da: Slå features til og fra.

en: Menu items for any enabled features.
da: Menupunkter for aktive features.

en: Dependency
da: Afhængighed

en: No features available.
da: Ingen features tilgængelige.

en: Update translations
da: Opdatér oversættelser

en: To enable multilingual support for specific content types go to <a href="@configure_content_types">configure content types</a>.
da: Gå til <a href="@configure_content_types">indstil indholdstyper</a> for at slå understøttelse af flere sprog til for en bestemt indholdstype.

en: Already added languages
da: Allerede tilføjede sprog

en: This term belongs to a multilingual vocabulary. You can set a language for it.
da: Dette ord tilhører et flersproget ordforråd. Du kan bestemme sproget for det.

en: Contact form
da: Kontaktformular

en: Drag to re-order
da: Træk for at (om)sortere

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
da: Ændringer i tabellen bliver ikke gemt, før du indsender formularen.

en: Equal
da: Lig med

en: HTTP response code
da: HTTP responskode

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
da: Tilladelserne på mappen %directory er ændret så der kan skrives til den.

en: !name cannot be longer than %max characters but is currently %length characters long.
da: !name er på %length tegn, men må ikke være længere end %max tegn.

en: Illegal choice %choice in %name element.
da: Ugyldigt valg %choice i elementet %name.

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
da: Det maskinlæsbare navn kan kun indeholde små bogstaver, understregninger og tal.

en: Polls
da: Afstemninger

en: Search form
da: Søgefelt

en: Short date format
da: Kort datoformat

en: Medium date format
da: Mellem datoformat

en: Long date format
da: Langt datoformat

en: Cannot use %author token in this context.
da: Kan ikke bruge %author-symbol i denne sammenhæng.

en: A description of the term. To be displayed on taxonomy/term pages and RSS feeds.
da: En beskrivelse af ordet. Vises på taksonomi/ord-sider og RSS feeds.

en: Translation settings
da: Indstillinger for oversættelse

en: Reorder
da: Sortér

en: Wipe and rebuild
da: Ryd og genopbyg

en: File name without extension
da: Filnavn uden udvidelse

en: File extension
da: Filendelse

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines:<br /><code>!htaccess</code>
da: Sikkerhedsadvarsel: Kan ikke skrive .htaccess-fil. Opret venligst en .htaccess-fil i mappen %directory med følgende indhold:<br /><code>!htaccess</code>

en: Select the method used to collect autocomplete suggestions. Note that <em>Contains</em> can cause performance issues on sites with thousands of nodes.
da: Vælg metoden som bruges til at indsamle autocomplete-forslag. Bemærk at <em>Indeholder</em> kan give performance-problemer på sites med tusinder af indholdselementer.

en: %name: title mismatch. Please check your selection.
da: %name: misforhold i titel. Kontroller venligst dit valg.

en: An image thumbnail was not able to be created.
da: Det var ikke muligt at oprette et miniaturebillede.

en: Minimum resolution for Images
da: Minimum opløsning på billeder

en: The minimum allowed image size expressed as WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480). Set to 0 for no restriction. If an image that is smaller than these dimensions is uploaded it will be rejected.
da: Den mindste tilladte billedstørrelse udtrykt som BREDDExHØJDE (f.eks. 640x480). Sæt til 0 for ubegrænset. Hvis et uploadet billede er mindre end disse dimensioner afvises det.

en: ALT text settings
da: Indstillinger for ALT-tekst

en: Enable user input alternate text for images.
da: Aktivér brugergenereret alternativ tekst på billeder.

en: Default ALT text
da: Standard ALT-tekst

en: This value will be used for alternate text by default.
da: Denne værdi bruges som standard alternativ tekst.

en: Title text settings
da: Indstillinger for titel

en: Enable user input title text for images.
da: Aktivér brugergenereret titel på billeder.

en: Choose type of field to be displayed to the user.
da: Vælg typen af felt som vises til brugeren.

en: Default Title text
da: Standardtitel

en: This value will be used as the image title by default.
da: Denne værdi bruges som standardbilledtitel.

en: When an image is not uploaded, show a default image on display.
da: Vis et standardbillede hvis der ikke er uploadet et billede.

en: The default image could not be uploaded. The destination %destination does not exist or is not writable by the server.
da: Standardbilledet kunne ikke uploades. Destinationen %destination eksisterer ikke eller serveren kan ikke skrive til den.

en: Only web-standard images (jpg, gif, and png) are supported through the image widget. If needing to upload other types of images, change the widget to use a standard file upload.
da: Kun standard webbilleder (jpg, gif og png) er understøtted i denne widget. Har du behov for at uploade andre billedformater skal du bruge en standard upload-widget i stedet.

en: Please specify a resolution in the format WIDTHxHEIGHT (e.g. 640x480).
da: Angiv venligst en opløsning i formatet WIDTHxHEIGHT (f.eks. 640x480).

en: Alternate Text
da: Alternativ tekst

en: The title is used as a tool tip when the user hovers the mouse over the image.
da: Titlen bruges som et værktøjstip når brugeren holder musen over billedet.

en: Image linked to node
da: Billede med link til indholdselement

en: Image linked to file
da: Billede med link til fil

en: FileField must be updated to Drupal 6 before ImageField can be updated.
da: FileField skal opdateres til Drupal 6 før ImageField kan opdateres.

en: Deleted admin thumbnails distributed throughout files directory. All thumbnails are now stored in the "imagefield_thumbs" directory.
da: Slettede administrationsminiaturebilleder der var spredt omkring i files-mappen. Alle miniaturebilleder gemmes nu i mappen "imagefield_thumbs".

en: The selected file %name could not be saved.
da: Den valgte fil %name kan ikke gemmes.

en: The directory %directory is a file and cannot be overwritten.
da: Mappen %directory er en fil og kan ikke overskrives.

en: The path %directory was checked as a directory, but it is a file.
da: Stien %directory blev undersøgt som en mappe, men det er en fil.

en: List field
da: Vis-felt

en: Files listed by default
da: Filer vises som standard

en: FileField was trying to display the file %file, but it does not exist.
da: FileField forsøgte at vise filen %file, men den eksisterer ikke.

en: Progress indicator
da: Fremdriftsindikator

en: Bar with progress meter
da: Bjælke med fremdriftsmåler

en: Your server supports upload progress capabilities. The "throbber" display does not indicate progress but takes up less room on the form, you may want to use it if you'll only be uploading small files or if experiencing problems with the progress bar.
da: Din server er i stand til at vise upload-fremdrift. "Throbber"-visningen indikerer ikke fremdrift, men bruger mindre plads i formularen, så det kan være en ide at bruge den hvis du kun uploader mindre filer eller hvis du oplever problemer med fremdriftslinjen.

en: Path settings
da: Indstillinger for sti

en: Optional subdirectory within the "%directory" directory where files will be stored. Do not include preceding or trailing slashes.
da: Valgfri undermappen i "%directory"-mappen hvor filer gemmes. Udelad indledende og afsluttende skråstreger.

en: The file path (@file_path) cannot start with the system files directory (@files_directory), as this may cause conflicts when building file URLs.
da: Filstien (@file_path) kan ikke starte med systemets filmappe (@directory), da det kan give problemer ved opbygning af fil-URLer.

en: The "@field" option must contain a valid value. You can either leave the text field empty or enter a string like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes).
da: "@field" skal indeholde en gyldig værdi. Du kan enten lade feltet stå tomt eller indtaste en tekststreng som "512" (bytes), "80K" (kilobytes) eller "50M" (megabytes).

en: The file in the @field field was unable to be uploaded.
da: Filen i @field kunne ikke uploades.

en: Referencing to the file used in the %field field is not allowed.
da: Det er ikke tilladt at referere til filen i %field-feltet.

en: The file referenced by the %field field does not exist.
da: Filen der refereres til fra %field-feltet eksisterer ikke.

en: The file upload failed. %upload
da: Upload af fil mislykkedes. %upload

en: A plain file upload widget.
da: En simpel upload-widget.

en: Displays the file system path to the file.
da: Viser filens filsystemsti.

en: URL to file
da: URL til fil

en: Displays a full URL to the file.
da: Viser filens fulde URL.

en: An unrecoverable error occurred. The uploaded file likely exceeded the maximum file size (@size) that this server supports.
da: Der opstod en uoprettelig fejl. Den uploadede fil overskred sandsynligvis den maksimale filstørrelse (@size) som denne server understøtter.

en: An unrecoverable error occurred. This form was missing from the server cache. Try reloading the page and submitting again.
da: Der opstod en uoprettelig fejl. Denne formular mangler i serverens cache. Prøv at genindlæse siden og indsende formularen igen.

en: Starting upload...
da: Starter upload…

en: Uploading... (@current of @total)
da: Uploader… (@current af @total)

en: The file contents (@type) do not match its extension (@extension).
da: Filens indhold (@type) svare ikke til dens endelse (@extension).

en: The image must be exactly %dimensions pixels.
da: Billedet skal være nøjagtigt %dimensions pixels.

en: The image will not fit between the dimensions of %min_dimensions and %max_dimensions pixels.
da: Billedet passer ikke mellem grænserne på %min_dimensions og %max_dimensions pixels.

en: Images must be exactly @min_size pixels
da: Billedet skal være præcis @min_size pixels

en: Images must be between @min_size pixels and @max_size
da: Billedet skal være mellem @min_size og @max_size

en: Images larger than @max_size pixels will be scaled
da: Billeder større en @max_size skaleres

en: Images must be smaller than @max_size pixels
da: Billeder skal være mindre en @max_size pixels

en: Images must be larger than @max_size pixels
da: Billeder skal være større end @max_size pixels

en: The file is not a known image format.
da: Filen er ikke et kendt billedformat.

en: Your server is capable of displaying file upload progress, but does not have the required libraries. It is recommended to install the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> (preferred) or to install <a href="http://us2.php.net/apc">APC</a>.
da: Din server er i stand til at vise upload-fremdrift, men har ikke de nødvendige biblioteker. Det anbefales at installere <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> (foretrukket) eller <a href="http://php.net/apc">APC</a>.

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
da: Din server kan vise upload-fremdrift gennem APC RFC1867. Bemærk at kun én upload ad gangen er understøttet. Det anbefales at bruge <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a> hvis det er muligt.

en: Migrating filefield values
da: Flytter filefield-værdier

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP 5.2 and an Apache server.
da: Din server er ikke i stand til at vise upload-fremdrift. Upload-fremdrift kræver PHP 5.2 og en Apache server.

en: Your server is not capable of displaying file upload progress. File upload progress requires PHP be run with mod_php and not as FastCGI.
da: Din server er ikke i stand til at vise upload-fremdrift. Upload-fremdrift kræver at PHP kører med mod_php og ikke som FastCGI.

en: Your server is capable of displaying file upload progress through APC, but it is not enabled. Add <code>apc.rfc1867 = 1</code> to your php.ini configuration. Alternatively, it is recommended to use <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, which supports more than one simultaneous upload.
da: Din server kan vise upload-fremdrift gennem APC, men det er ikke aktiveret. Tilføj <code>apc.rfc1867 = 1</code> til din php.ini-konfiguration. Alternativt anbefales det at bruge <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>, som understøtter mere end én samtidige uploads.

en: Enabled (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)
da: Aktiveret (<a href="http://php.net/manual/en/apc.configuration.php#ini.apc.rfc1867">APC RFC1867</a>)

en: Enabled (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)
da: Aktiveret (<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress</a>)

en: Upload progress
da: Uploadfremdrift

en: Width of a video or image file in pixels.
da: Bredden af en video- eller billedfil i pixels.

en: Height of a video or image file in pixels.
da: Højden af en video- eller billedfil i pixels.

en: The duration of audio or video files, in seconds.
da: Varigheden af en lyd- eller videofil i sekunder.

en: Audio format
da: Lydformat

en: The audio format.
da: Lydformatet

en: The sample rate of the audio.
da: Lydens samplingsfrekvens

en: Audio channel mode
da: Lyd kanaltilstand

en: The number of channels in the audio, by name (stereo or mono).
da: Antallet af kanaler, efter navn (stereo eller mono).

en: The audio bitrate.
da: Lydens bithastighed

en: Audio bitrate mode
da: Lyd bithastighedstilstand

en: The kind of audio bitrate, such as VBR. Usually empty.
da: Typen af bithastighed, som f.eks. VBR. Normalt tom.

en: Default (usually mm:ss)
da: Standard (typisk mm:ss)

en: Hours: h
da: Timer: h

en: Minutes: mm
da: Minutter: mm

en: Seconds: ss
da: Sekunder: ss

en: Total seconds
da: Sekunder totalt

en: Data key
da: Datanøgle

en: Store a title, href, and attributes in the database to assemble a link.
da: Gem en titel, href og attributter i databasen for at sammensætte et link.

en: URL, as plain text
da: URL, som ren tekst

en: Enforces variable values defined by modules that need settings set to operate properly.
da: Håndhæver variabelværdier defineret af moduler, som behøver dem for at fungere korrekt.

en: %name: the value may be no smaller than %min.
da: %name: værdien må ikke være mindre end %min.

en: %name: the value may be no larger than %max.
da: %name: værdien må ikke være større end %max.

en: available
da: tilgængelig

en: The item has been deleted.
da: Elementet er blevet slettet.

en: Item ID
da: Element-ID

en: Scheduler module settings
da: Indstillinger for scheduler-modulet

en: Alter published on time
da: Skift udgivelsestidspunkt

en: Check this box to alter the published on time to match the scheduled time ("touch feature").
da: Skift oprettelsestidspunktet så det svarer til udgivelsestidspunktet.

en: Scheduling options
da: Planlægning

en: Publish on
da: Udgiv den

en: Unpublish on
da: Afpublicér den

en: There are no scheduled nodes.
da: Der er ingen planlagte indholdselementer.

en: @type: scheduled publishing of %title.
da: @type: Planlagt udgivelse af %title

en: @type: scheduled unpublishing of %title.
da: @type: Planlagt fjernelse af %title.

en: Scheduler OS time check
da: Tjek operativsystem-tid.

en: Your server reports the UTC time as %time and "localtime" as %lt.
da: Din server angiver UTC-tid som %time og "localtime" som %lt.

en: If all is well with your server's time configuration UTC should match <a target="_blank" href="http://wwp.greenwichmeantime.com/">UTC London Time</a> and the localtime should be the time where you are.
da: Hvis serverens tidsindstilling er korrekt skal UTC svare til <a target="_blank" href="http://wwp.greenwichmeantime.com/">UTC London</a> og "localtime" skal svare til tiden hvor du befinder dig.

en: If this is not the case please have your Unix System Administrator fix your servers time/date configuration.
da: Hvis det ikke er tilfældet skal du bede din systemadministrator om at ændre serverens tidsindstilling.

en: Scheduler: publish on
da: Planlægning: Udgiv den

en: Date/time on which the article will be automatically published
da: Tidspunktet hvor indholdet automatisk udgives

en: Scheduler: unpublish on
da: Planlægning: Fjern den

en: schedule (un)publishing of nodes
da: Planlæg udgivelse af indholdselementer.

en: administer scheduler
da: administrér planlagt udgivelse

en: Scheduler
da: Planlægning

en: This module allows nodes to be published and unpublished on specified dates.
da: Udgiv og fjerne indholdselementer på bestemte datoer.

en: Date/time on which the article will be automatically unpublished
da: Dato/tid hvor indholdet automatisk bliver afpubliceret.

en: Display a list of scheduled nodes
da: Vis en liste over planlagte indholdselementer

en: The 'publish on' value does not match the expected format of %time
da: 'Udgiv den'-værdien svarer ikke til det forventede format %time

en: The 'publish on' date must be in the future
da: 'Udgiv den'-datoen skal være i fremtiden

en: The 'unpublish on' value does not match the expected format of %time
da: 'Afpublicér den'-værdien svarer ikke til det forventede format %time

en: The 'unpublish on' date must be in the future
da: 'Afpublicér den'-datoen skal være i fremtiden

en: The 'unpublish on' date must be later than the 'publish on' date.
da: 'Afpublicér den'-datoen skal være senere end 'udgive den'-datoen.

en: scheduler
da: planlægning

en: Light weight cron handler
da: Letvægts cron-funktion

en: A light weight cron handler to allow more frequent runs of Schedulers internal cron system
da: En letvægts cron-funktion som gøre det muligt at køre Schedulers interne cron-system oftere.

en: Test your servers UTC clock
da: Test din servers UTC ur

en: Allows site admin to check their servers internal clock
da: Administratorer kan tjekker serverens interne ur.

en: Allows site admins to configure scheduler.
da: Administratorer kan indstille scheduler.

en: The main table to hold the scheduler data.
da: Hovedtabellen som indeholder scheduler-data.

en: The foreign key to node.nid
da: Fremmednøglen til node.nid

en: The UNIX UTC timestamp when to publish
da: UNIX UTC timestamp hvor indholdet udgives.

en: The UNIX UTC timestamp when to unpublish
da: UNIX UTC timestamp hvor indholdet fjernes.

en: delete any
da: slet alle

en: edit any
da: redigér alle

en: %name: found no valid user with that name.
da: %name: fandt ingen gyldig bruger med det navn.

en: CSS Class
da: CSS-klasse

en: Greater than or equal to
da: Større end eller lig med

en: Less than or equal to
da: Mindre end eller lig med

en: Sort descending
da: Sortér faldende

en: Sort ascending
da: Sortér stigende

en: Aid
da: Hjælp

en: Days of the week
da: Ugedage

en: Human name
da: Læsbart navn

en: The name of the site.
da: Navnet på hjemmesiden.

en: Failed to load Drupal user %user -- node %title not saved.
da: Indlæsning af Drupal-brugeren %user mislykkedes -- indholdselementet %title blev ikke gemt.

en: CTools CSS Cache
da: CTools CSS-cache

en: The CTools CSS cache directory, %path could not be created due to a misconfigured files directory. Please ensure that the files directory is correctly configured and that the webserver has permission to create directories.
da: CTools CSS-cache-mappen %path kunne ikke opretters på grund af en fejlkonfigureret mappe. Kontrollér venligst om mappen er konfigureret korrekt og at webserveren har mulighed for at oprette mapper.

en: A special cache used to store objects that are being edited; it serves to save state in an ordinarily stateless environment.
da: En speciel cache som bruges til at gemme objekter som redigeres; gemmer tilstand i et miljø som normalt er tilstandsløst.

en: A library of helpful tools by Merlin of Chaos.
da: Et værktøjsbibliotek af Merlin of Chaos.

en: Bulk export results
da: Resultater af masseeksport

en: Place this in @file
da: Placér dette i @file

en: There are no objects to be exported at this time.
da: Der er ingen objekter at eksportere på nuværende tidspunkt.

en: There are no objects in your system that may be exported at this time.
da: Ingen af objekterne i dit system kan eksporteres på nuværende tidspunkt.

en: use bulk exporter
da: brug bulk exporter

en: Bulk-export multiple CTools-handled data objects to code.
da: Masseeksportér objekter håndteret af CTools til kode.

en: Performs bulk exporting of data objects known about by Chaos tools.
da: Håndterer masseeksport af objekter håndteret af Chaos tools.

en: @type:@subtype will not display due to missing context
da: @type:@subtype bliver ikke vist på grund af en manglende kontekst

en: No info
da: Ingen information

en: No info available.
da: Ingen tilgængelig information.

en: Configure new !subtype_title
da: Konfigurér ny !subtype_title

en: All criteria must pass.
da: Alle kriterier skal godkendes.

en: Only one criteria must pass.
da: Kun ét kriterie skal godkendes.

en: Broken/missing access plugin %plugin
da: Defekt/manglende adgangs-plugin: %plugin

en: Configure settings for this item.
da: Konfigurér indstillinger for dette element.

en: Remove this item.
da: Fjern dette element.

en: No criteria selected, this test will pass.
da: Intet kriterie valgt, denne test bliver godkendt.

en: Missing callback hooks.
da: Manglende callback hooks.

en: Edit criteria
da: Redigér kriterie

en: Invalid object name.
da: Ugyldigt objektnavn.

en: Invalid context type
da: Ugyldig konteksttype

en: Display page not found or display nothing at all.
da: Vis side ikke fundet eller vis ingenting.

en: Enter a title to use when this argument is present. You may use %KEYWORD substitution, where the keyword is specified below.
da: Indtast en titel som skal bruges når argumentet ikke er tilstede. Du kan burge %KEYWORD-erstatning hvor nøgleordet er angivet nedenfor.

en: Unable to delete missing item!
da: Kan ikke slette manglende element!

en: Edit @type
da: Redigér @type

en: Summary of contexts
da: Resumé af kontekster

en: Please choose which context and how you would like it converted.
da: Vælg venligst en kontekst og hvordan du ønsker at den skal konverteres.

en: , and
da: , og

en: , or
da: , eller

en: Built in context
da: Indbygget kontekst

en: Keyword: %@keyword
da: Nøgleord: %@keyword

en: From "@title"
da: Fra "@title"

en: Unable to create CTools CSS cache directory. Check the permissions on your files directory.
da: Kan ikke oprette CTools CSS cache-mappe. Kontrollér tilladelserne på din files-mappe.

en: Update and return
da: Opdatér og returnér

en: In code
da: Som kode

en: Enabled, title
da: Aktiveret, titel

en: Get a summary of the information about this page.
da: Vis et resumé af informationen om denne side.

en: Activate this page so that it will be in use in your system.
da: Aktivér denne side så den bliver brugt i dit system.

en: De-activate this page. The data will remain but the page will not be in use on your system.
da: Déaktiver denne side. Date bevares men siden bliver ikke brugt i dit system.

en: Add variant
da: Tilføj variant

en: Add a new variant to this page.
da: Tilføj en variant til denne side.

en: Create variant
da: Opret variant

en: Import variant
da: Importér variant

en: Add a new variant to this page from code exported from another page.
da: Tilføj en ny variant til denne side fra kode eksporteret fra en anden side.

en: Reorder variants
da: Omordn varianter

en: Change the priority of the variants to ensure that the right one gets selected.
da: Skift prioriteringen af varianterne for at sikre at den rette variant bliver valgt.

en: Configure a newly created variant prior to actually adding it to the page.
da: Konfigurér en ny variant før den tilføjes til siden.

en: Break the lock on this page so that you can edit it.
da: Bryd låsen på denne side så du kan redigere den.

en: Variant operations
da: Variant-handlinger

en: Get a summary of the information about this variant.
da: Vis et resumé af informationen om denne variant.

en: Make an exact copy of this variant.
da: Lav en nøjagtig kopi af denne variant.

en: Export this variant into code to import into another page.
da: Eksportér denne variant til kode for at importere den på en anden side.

en: Remove all changes to this variant and revert to the version in code.
da: Fjern alle ændringer af denne variant og gendan versionen i kode.

en: Remove this variant from the page completely.
da: Fjern denne variant fra siden.

en: Activate this variant so that it will be in use in your system.
da: Aktivér denne variant så den bliver brugt i dit system.

en: De-activate this variant. The data will remain but the variant will not be in use on your system.
da: Déaktiver denne variant. Data bevares men varianten vil ikke være i brug på dit system.

en: No variants
da: Ingen varianter

en: This operation trail does not exist.
da: Denne handlingssti eksisterer ikke.

en: The page has been updated. Changes will not be permanent until you save.
da: Siden er blevet opdateret. Ændringer er ikke permanente før du gemmer.

en: Unable to update changes due to lock.
da: Kan ikke opdatere ændringerne på grund af en lås.

en: This setting contains unsaved changes.
da: Denne indstilling indeholder ændringer som ikke er gemt.

en: You have unsaved changes to this page. You must select Save to write them to the database, or Cancel to discard these changes. Please note that if you have changed any form, you must submit that form before saving.
da: Der er ændringer på denne side som ikke er blevet gemt. Du skal vælge Gem for at gemme dem i databasen eller Annuller for at ignorere ændringerne. Bemærk: Hvis du har lavet ændringer i en eller flere formularer, skal du indsende dem, før du gemmer.

en: All pending changes have been discarded, and the page is now unlocked.
da: Alle ændringer er blevet kasseret og siden er ikke længere låst.

en: Administrative title of this variant. If you leave blank it will be automatically assigned.
da: Variantens administrative titel. Hvis du lader feltet stå tomt bliver den tildelt automatisk.

en: Variant type
da: Varianttype

en: Optional features
da: Valgfri funktioner

en: Check any optional features you need to be presented with forms for configuring them. If you do not check them here you will still be able to utilize these features once the new page is created. If you are not sure, leave these unchecked.
da: Markér de features som du ønsker at få mulighed for at konfigurere. Selvom du ikke markerer nogle features her vil du stadig kunne bruge dem når siden er blevet oprettet. Hvis du er i tvivl, skal du ikke markere noget.

en: Variant name
da: Variantnavn

en: Enter the name of the new variant.
da: Indtast navnet på den nye variant.

en: Paste variant code here
da: Indsæt variant-kode her

en: No variant found.
da: Ingen variant fundet.

en: Unable to get a variant from the import. Errors reported: @errors
da: Kan ikke indlæse en variant fra importen. Fejlmeddelelser: @errors

en: Reverting the variant will delete the variant that is in the database, reverting it to the original default variant. This deletion will not be made permanent until you click Save.
da: Gendannelse af varianten sletter den udgave af varianten som ligger i databasen og gendanner standardvarianten. Ændringen er ikke permanent før du klikker Gem.

en: Are you sure you want to delete this variant? This deletion will not be made permanent until you click Save.
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne variant? Den er ikke slettet permanent før du klikker Gem.

en: This variant is currently disabled. Enabling it will make it available in your system. This will not take effect until you save this page.
da: Denne variant er i øjeblikket deaktiveret. Aktivér den for at gøre den tilgængelig i dit system. Ændringen træder ikke i kraft før du gemmer denne side.

en: This variant is currently enabled. Disabling it will make it unavailable in your system, and it will not be used. This will not take effect until you save this page.
da: Denne variant er aktiv i øjeblikket. Deaktivering vil gøre den utilgængelig i dit system, og den vil ikke blive brugt. Den vil ikke have nogen effekt før du gemmer denne side.

en: Breaking the lock on this page will <strong>discard</strong> any pending changes made by the locking user. Are you REALLY sure you want to do this?
da: Hvis du bryder låsen på denne side <strong>kasseres</strong> alle ændringer foretaget af den låsende bruger. Er du HELT sikker på at du ønsker at gøre dette?

en: The lock has been cleared and all changes discarded. You may now make changes to this page.
da: Låsen er blevet brudt og alle ændringer er blevet kasseret. Du kan nu ændre siden.

en: Enabling this page will immediately make it available in your system (there is no need to wait for a save.)
da: Aktivering af denne side vil gøre den tilgængelig i dit system med det samme (der er ingen grund til at vente på at gemme).

en: Disabling this page will immediately make it unavailable in your system (there is no need to wait for a save.)
da: Deaktivering af denne side vil gøre den utilgængelig i dit system med det samme (der er ingen grund til at vente på at gemme).

en: This page has no variants and thus no output of its own.
da: Denne side har ingen varianter og derfor ikke sit eget output.

en: Add a new variant
da: Tilføj en ny variant

en: Unable to disable due to lock.
da: Kan ikke deaktivere på grund af en lås.

en: Unable to enable due to lock.
da: Kan ikke aktivere på grund af en lås.

en: use page manager
da: brug page manager

en: administer page manager
da: administrér page manager

en: Add, edit and remove overridden system pages and user defined pages from the system.
da: Tilføj, redigér og fjern tilsidesatte systemsider og  brugerdefinerede sider fra systemet.

en: Provides a UI and API to manage pages within the site.
da: En brugergrænseflade og et API til at håndtere brugerdefinerede sider på sitet.

en: Node add/edit form
da: Indholdselement redigeringsformular

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for adding or edit nodes at <em>node/%node/edit</em> and <em>node/add/%node_type</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different edit forms for nodes. If no variant is selected, the default Drupal node edit will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af oprettelse og redigering af noder på <em>node/%node/edit</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. indholdstype eller brugeradgang til at lave forskellige redigeringsformularer til noder. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standard redigeringsformular.

en: Node being edited
da: Indholdselement der redigeres

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying nodes at <em>node/%node</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as node type or language or user access to provide different views of nodes. If no variant is selected, the default Drupal node view will be used. This page only affects nodes viewed as pages, it will not affect nodes viewed in lists or at other locations. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at node/%node.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af noder på <em>node/%node</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. indholdstype eller brugeradgang til at lave forskellige visninger af noder. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardvisning. Denne side påvirker kun noder, der vises som sider, den påvirker ikke noder der vises i lister eller andre stedet. Bemærk også at hvis du bruger Pathauto kan det se ud som om noder optræder andre steder, men set fra Drupal er de stadig på node/%node.

en: Node being viewed
da: Indholdselement der vises

en: Argument settings
da: Indstillinger for argument

en: A meaningless second page
da: En meningsløs anden side

en: Administrative title
da: Administrativ titel

en: The name of this page. This will appear in the administrative interface to easily identify it.
da: Sidens navn. Vises i det administrative interface for at gøre det nemt at finde den.

en: The machine readable name of this page. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
da: Sidens maskinlæsbare navn. Navnet skal være unikt og må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger. Du kan ikke ændre navnet når siden er blevet oprettet!

en: Administrative description
da: Administrativ beskrivelse

en: A description of what this page is, does or is for, for administrative use.
da: En beskrivelse af hvad denne side gør, eller hvem den er for, til administrativt brug.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form.
da: Sidens URL. Du kan oprette navngivne placeholders til variable dele af stien ved at bruge %name til påkrævede elementer og !name for valgfri elementer. F.eks. "node/%node/foo", "forum/%forum" eller "dashboard/!input". De navngivne placeholders kan omdannes til kontekster på argumentformularen.

en: Make this your site home page.
da: Gør dette til sitets forside.

en: Visible menu item
da: Synligt menupunkt

en: Name is required.
da: Navnet er påkrævet.

en: That name is used by another page: @page
da: Navnet bruges af en anden side: @page

en: Page name must be alphanumeric or underscores only.
da: Sidenavnet må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: That path is used by another page: @page
da: Stien bruges af en anden side: @page

en: You cannot have a dynamic path element after an optional path element.
da: Du kan ikke have et dynamisk sti-element efter et valgfrit sti-element.

en: You cannot have a static path element after an optional path element.
da: Du kan ikke have et statisk sti-element efter et valgfrit sti-element.

en: That path is currently assigned to be an alias for @alias. This system cannot override existing aliases.
da: Stien er allerede en alternativ URL for @alias. Systemet kan ikke tilsidesætte eksisterende stier.

en: You cannot make this page your site home page if it uses % placeholders.
da: Du kan ikke gøre denne side til din forside hvis den bruger %placeholders.

en: Duplicated argument %arg
da: Gentaget argument %arg

en: Invalid arg <em>%</em>. All arguments must be named with keywords.
da: Ugyldigt argument <em>%</em>. Alle argumenter skal navngives med nøgleord.

en: When providing a menu item as a default tab, Drupal needs to know what the parent menu item of that tab will be. Sometimes the parent will already exist, but other times you will need to have one created. The path of a parent item will always be the same path with the last part left off. i.e, if the path to this view is <em>foo/bar/baz</em>, the parent path would be <em>foo/bar</em>.
da: Når et menupunkt skal bruges som standardfaneblad har Drupal brug for at kende det overordnede menupunkt. Af og til findes det overordnede menupunkt allerede, men andre gange kan det være nødvendigt at oprette et. Stien til et overordnet punkt vil altid være den samme sti med den sidste del udeladt, dvs. hvis stien til dette view er <em>foo/bar/baz</em>, vil stien til det overordnede punkt være <em>foo/bar</em>.

en: Parent item title
da: Titel på overordnet element

en: Parent item menu
da: Menu for overordnet element

en: Access rules are used to test if the page is accessible and any menu items associated with it are visible.
da: Adgangsregler bruges til at kontrollere om siden er tilgængelig og om det tilknyttede menupunkter er synlige.

en: No context assigned
da: Ingen kontekst tildelt

en: Position in path
da: Position i sti

en: Context assigned
da: Kontekst tildelt

en: The path %path has no arguments to configure.
da: Stien %path har ingen konfigurérbare argumenter.

en: Invalid keyword.
da: Ugyldigt nøgleord

en: Change context type
da: Skift konteksttype

en: Change argument
da: Skift argument

en: No context selected
da: Ingen kontekst valgt

en: Error: missing argument.
da: Fejl: manglende argument.

en: Context identifier
da: Kontekstidentifikator

en: This is the title of the context used to identify it later in the administrative process. This will never be shown to a user.
da: Dette er kontekstens titel, som bruges til at identificere den senere i den administrative proces. Den vises aldrig til brugerne.

en: Error: missing or invalid argument plugin %argument.
da: Fejl: manglende eller ugyldig argument-plugin %argument.

en: Import page
da: Importér side

en: Enter the name to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original name of the page.
da: Indtast navnet på denne side hvis det er forskelligt fra den oprindelige side. Lad feltet stå tomt for at bruge navnet på den oprindelige side.

en: Enter the path to use for this page if it is different from the source page. Leave blank to use the original path of the page.
da: Indtast stien til denne side hvis den er forskellig fra den oprindelige side. Lad feltet stå tomt for at bruge stien til den oprindelige side.

en: Allow overwrite of an existing page
da: Gør det muligt at overskrive en eksisterende side

en: If the name you selected already exists in the database, this page will be allowed to overwrite the existing page.
da: Hvis det valgte navn allerede eksisterer i databasen, vil denne side få lov til at overskrive den eksisterende side.

en: Paste page code here
da: Indsæt side-kode her

en: No handler found.
da: Ingen handler fundet.

en: Unable to get a page from the import. Errors reported: @errors
da: Kan ikke indlæse en side fra importen. Fejlmeddelelser: @errors

en: That page name is in use and locked by another user. You must <a href="!break">break the lock</a> on that page before proceeding, or choose a different name.
da: Sidenavnet er i brug og er låst af en anden bruger. Du skal <a href="!break">bryde låsen</a> på siden før du kan fortsætte eller vælge et andet navn.

en: Enter the name to the new page It must be unique and contain only alphanumeric characters and underscores.
da: Indtast navnet på den nye side. Navnet skal være unikt og må kun indehold alfanumeriske tegn og understregninger.

en: The URL path to get to this page. You may create named placeholders for variable parts of the path by using %name for required elements and !name for optional elements. For example: "node/%node/foo", "forum/%forum" or "dashboard/!input". These named placeholders can be turned into contexts on the arguments form. You cannot use the same path as the original page.
da: Sidens URL. Du kan oprette navngivne placeholders til variable dele af stien ved at bruge %name til påkrævede elementer og !name for valgfri elementer. F.eks. "node/%node/foo", "forum/%forum" eller "dashboard/!input". De navngivne placeholders kan omdannes til kontekster på argumentformularen. Du kan ikke bruge den samme sti som den oprindelige side.

en: Clone variants
da: Klon varianter

en: If checked all variants associated with the page will be cloned as well. If not checked the page will be cloned without variants.
da: Afkryds dette felt for at klone alle varianter knyttet til denne side. Eller klones siden uden varianterne.

en: Reverting the page will delete the page that is in the database, reverting it to the original default page. Any changes you have made will be lost and cannot be recovered.
da: Siden bliver slettet fra databasen og den oprindelige udgave gendannes. Du mister alle dine ændringer og det vil ikke være muligt at genskabe dem.

en: Are you sure you want to delete this page? Deleting a page cannot be undone.
da: Er du sikker på, at du ønsker at slette denne side? Sletning af en side kan ikke fortrydes.

en: The page has been reverted.
da: Siden er blevet gendannet.

en: Administrator created pages that have a URL path, access control and entries in the Drupal menu system.
da: Sider oprettet af administratorer har en URL-sti, adgangskontrol og en placering i Drupals menusystem.

en: Create a new page
da: Opret en ny side

en: Edit name, path and other basic settings for the page.
da: Redigér navn, sti og andre grunlæggende indstillinger for siden.

en: Set up contexts for the arguments on this page.
da: Angiv contexts for argumenterne på denne side.

en: Control what users can access this page.
da: Angiv hvilke brugere kan tilgå denne side.

en: Provide this page a visible menu or a menu tab.
da: Knyt denne side til et menupunkt eller et faneblad.

en: Make a copy of this page
da: Opret en kopi af denne side

en: Export this page as code that can be imported or embedded into a module.
da: Eksportér denne side som kode, der kan importeres eller indlejres i et modul.

en: Remove all changes to this page and revert to the version in code.
da: Fjern alle ændringer til denne side og gendan versionen i kode.

en: Remove this page from your system completely.
da: Fjern denne side fuldstændigt fra dit system.

en: This is your site home page.
da: Dette er sitets forside.

en: This page is set to become your site home page.
da: Denne side er sat til at blive sitets forside.

en: Accessible only if @conditions.
da: Kun tilgængelig hvis @conditions.

en: This page is publicly accessible.
da: Denne side er offentligt tilgængelig.

en: No menu entry.
da: Intet menupunkt.

en: Normal menu entry.
da: Normalt menupunkt.

en: Menu tab.
da: Menu-fane.

en: Default menu tab.
da: Standard menufane.

en: Title: %title.
da: Titel: %title.

en: Parent title: %title.
da: Overordnet titel: %title.

en: Menu block: %title.
da: Menublok: %title.

en: Taxonomy term template
da: Skabelon for taksonomitermer

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying taxonomy terms at <em>taxonomy/term/%term</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as vocabulary or user access to provide different displays of the taxonomy term and associated nodes. If no variant is selected, the default Drupal taxonomy term display will be used. This page only affects items actually displayed ad taxonomy/term/%term. Some taxonomy terms, such as forums, have their displays moved elsewhere. Also please note that if you are using pathauto, aliases may make a taxonomy terms appear somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at taxonomy/term/%term.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af taksonomitermer på <em>taxonomy/term/%term</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. ordforråd eller brugeradgang til at lave forskellige visninger af taksonomitermen og dens tilknyttede noder. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardvisning. Denne side påvirker kun elementer som vises på taxonomy/term/%term. Nogle taksonomiterme, som f.eks. forummer, vises andre steder. Bemærk også at hvis du bruger Pathauto kan det se ud som om taksonomitermer optræder andre steder, men set fra Drupal er de stadig taxonomy/term/%term.

en: Term(s) being viewed
da: Term(er) som vises

en: Term being viewed
da: Term som vises

en: Allow multiple terms on taxonomy/term/%term
da: Tillad flere termer på taxonomy/term/%term

en: Single term
da: Enkelt term

en: Multiple terms
da: Flere termer

en: By default, Drupal allows multiple terms as an argument by separating them with commas or plus signs. If you set this to single, that feature will be disabled.
da: Som standard tillader Drupal flere termer som argument ved at adskille dem med kommaer eller plusser. Hvis du vælger "enkelt" bliver denne funktionalitet deaktiveret.

en: Inject hierarchy of first term into breadcrumb trail
da: Indskyd den første terms hierarki i brødkrummestien

en: If checked, taxonomy term parents will appear in the breadcrumb trail.
da: Markér dette for at vise overordnede taksonomiord i brødkrummestien.

en: Multiple terms may be used, separated by , or +.
da: Der kan bruges flere termer adskilt med , eller +.

en: Only a single term may be used.
da: Kun en enkelt term kan bruges.

en: Breadcrumb trail will contain taxonomy term hierarchy
da: Brødkrummestien vil indeholde taksonomitermens hierarki

en: Breadcrumb trail will not contain taxonomy term hiearchy.
da: Brødkrummestien indeholder ikke taksonomitermens hierarki.

en: User profile template
da: Brugerprofilskabelon

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user profiles at <em>user/%user</em>. If you add variants, you may use selection criteria such as roles or user access to provide different views of user profiles. If no variant is selected, the default Drupal user view will be used. Please note that if you are using pathauto, aliases may make a node to be somewhere else, but as far as Drupal is concerned, they are still at user/%user.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af brugerprofiler på <em>user/%user</em>. Hvis du tilføjer varianter kan du bruge udvalgsregler som f.eks. roller eller brugeradgang til at lave forskellige visninger af brugerprofilen. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardvisning. Bemærk også at hvis du bruger Pathauto kan det se ud som om brugeprofilen optræder andre steder, men set fra Drupal er den stadig user/%user.

en: User being viewed
da: Bruger som vises

en: This page is being edited by another user and you cannot make changes to it.
da: Denne side redigeres af en anden bruger og du kan ikke ændre den.

en: This page is newly created and has not yet been saved to the database. It will not be available until you save it.
da: Denne side er ligt blevet oprettet og er endnu ikke blevet gemt i databasen. Den vil ikke være tilgængelig før du gemmer den.

en: This page has been modified, but these modifications are not yet live. While modifying this page, it is locked from modification by other users.
da: Denne side er blevet ændret, men ændringerne er ikke aktive endnu. Mens du redigerer denne side er den låst mod ændring af andre brugere.

en: No task handlers are defined for this task.
da: Der er ikke defineret nogen handlers til denne opgave.

en: This page is being edited by user !user, and is therefore locked from editing by others. This lock is !age old. Click here to <a href="!break">break this lock</a>.
da: Denne side redigeres af brugeren !user og er derfor låst mod redigering af andre. Denne lås er !age gammel. Klik her for at <a href="!break">bryde låsen</a>.

en: User: compare
da: User: sammenlign

en: Compare two users (logged-in user and user being viewed, for example)
da: Sammenlign to brugere (for eksempel brugeren der er logget ind og brugeren der bliver vist)

en: First User
da: Første bruger

en: Second User
da: Anden bruger

en: Grant access based on comparison of the two user contexts. For example, to grant access to a user to view their own profile, choose "logged in user" and "user being viewed" and say "grant access if equal". When they're the same, access will be granted.
da: Giv adgang baseret på en sammenligning af de to brugerkontekster. Hvis du for eksempel vil give en bruger adgang til at se sin egen profil, skal du vælge "indlogget bruger" og "vist bruger" og derefter "giv adgang hvis ens". Når de er ens bliver der givet adgang.

en: Grant access if user contexts are
da: Giv adgang hvis brugerkonteksterne er

en: Not equal
da: Ikke lig med

en: Node: accessible
da: Indholdselement: Tilgængelig

en: Control access with built in Drupal node access test.
da: Kontrollerer adgang med det indbyggede Drupal node access-tjek.

en: Create nodes of the same type
da: Opret indholdselementer af den samme type

en: Using built in Drupal node access rules, determine if the user can perform the selected operation on the node.
da: Brug Drupals indbyggede node access-regler til at bestemme om brugeren kan udføre den valgte handling på indholdselementet.

en: @user can view @node.
da: @user kan se @node.

en: @user can edit @node.
da: @user kan redigere @node.

en: @user can delete @node.
da: @user kan slette @node.

en: @user can create nodes of the same type as @node.
da: @user kan oprette indholdselementer af samme type som @node.

en: Node: language
da: Indholdselement: Sprog

en: Control access by node language.
da: Adgang på basis af indholdselementets sprog.

en: Current site language
da: Aktuelle site-sprog

en: Pass only if the node is in one of the selected languages.
da: Giv kun adgang hvis indholdselementet er på et af de valgte sprog.

en: @identifier is in any language
da: @identifier er på ethvert sprog

en: @identifier language is "@languages" | @identifier language is one of "@languages"
da[0]: @identifier sprog er "@languages"
da[1]: @identifier sprog er ét af "@languages"

en: Node: type
da: Indholdselement: Type

en: Control access by node_type.
da: Adgang på basis af indholdstype.

en: Only the checked node types will be valid.
da: Kun de markerede indholdstyper vil være gyldige.

en: @identifier is any node type
da: @identifier er enhver indholdstype

en: @identifier is type "@types" | @identifier type is one of "@types"
da[0]: @identifier er type "@types"
da[1]: @identifier type er én af "@types"

en: User: permission
da: Bruger: tilladelse

en: Control access by permission string.
da: Adgang på basis af tilladelsesstreng.

en: Only users with the selected permission flag will be able to access this.
da: Kun brugere med den valgte tilladelse kan se dette.

en: Error, unset permission
da: Fejl, tilladelse ikke sat

en: @identifier has "@perm"
da: @identifier har "@perm"

en: Control access through arbitrary PHP code.
da: Giv adgang ved hjælp af vilkårlig PHP-kode.

en: Administrative desc
da: Administrativ beskrivelse

en: A description for this test for administrative purposes.
da: En administrativ beskrivelse af denne test.

en: Access will be granted if the following PHP code returns <code>TRUE</code>. Do not include &lt;?php ?&gt;. Note that executing incorrect PHP-code can break your Drupal site. All contexts will be available in the <em>$contexts</em> variable.
da: Der gives adgang hvis følgende PHP-kode returnerer <code>TRUE</code>. Udelad &lt;?php ?&gt;. Bemærk at afvikling af fejlbehæftet PHP-kode kan få dit site til at gå i stykker. Alle kontekster er tilgængelige i variablen <em>$contexts</em>.

en: You do not have sufficient permissions to edit PHP code.
da: Du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at redigere PHP-kode.

en: User: role
da: Bruger: rolle

en: Control access by role.
da: Adgang på basis af rolle.

en: Only the checked roles will be granted access.
da: Kun de markerede roller får adgang.

en: @identifier can have any role
da: @identifier kan have enhver rolle

en: @identifier has role "@roles" | @identifier has one of "@roles"
da[0]: @identifier har rollen "@roles"
da[1]: @identifier har én af "@roles"

en: User: language
da: Bruger: sprog

en: Control access by the language the user or site currently uses.
da: Kontrollér adgang efter brugerens eller sitets aktuelle sprog.

en: Pass only if the current site language is one of the selected languages.
da: Vis kun hvis sitets aktuelle sprog er et af de valgte sprog.

en: Site language is any language
da: Site-sproget kan være ethvert sprog

en: Site language is "@languages" | Site language is one of "@languages"
da[0]: Site-sprog er "@languages"
da[1]: Site-sprog er ét af "@languages"

en: Taxonomy: vocabulary
da: Taksonomi: ordforråd

en: @identifier is any vocabulary
da: @identifier er ethvert ordforråd

en: @identifier vocabulary is "@vids" | @identifier vocabulary is one of "@vids"
da[0]: @identifier ordforråd er "@vids"
da[1]: @identifier ordforråd er ét af "@vids"

en: Creates a node context from a node ID argument.
da: Opretter en node-kontekst fra et node ID argument.

en: Enter the node ID of a node for this argument
da: Indtast node IDet på en node for dette argument

en: Creates a node add form context from a node type argument.
da: Opretter en redigeringsformulars-kontekst fra et nodetype-argument.

en: Creates a node edit form context from a node ID argument.
da: Opretter en redigeringsformulars-kontekst fra et node ID-argument.

en: A string is a minimal context that simply holds a string that can be used for some other purpose.
da: En streng er en minimal kontekst som blot indeholder en streng der kan bruges til forskellige formål.

en: Enter a value for this argument
da: Indtast en værdi for dette argument

en: Creates a single taxonomy term from a taxonomy ID or taxonomy term name.
da: Opretter en enkelt taksonomiterm fra et taksonomi ID eller et navn på en taksonomiterm.

en: Inject hierarchy into breadcrumb trail
da: Skub hierarkiet ind i brødkrummestien

en: Enter a taxonomy term ID.
da: Indtast et taksonomi term-ID.

en: Enter a taxonomy term name.
da: Indtast et taksonomi term-navn.

en: Creates a group of taxonomy terms from a list of tids separated by a comma or a plus sign. In general the first term of the list will be used for panes.
da: Opretter en gruppe af taksonomitermer fra en liste af TIDer adskilt af komma eller plustgen. Som udgangspunkt bruges den første term på listen til panes.

en: Enter a term ID or a list of term IDs separated by a + or a ,
da: Indtast et term ID eller en liste af term IDer adskilt af + eller ,

en: Creates a user context from a user ID argument.
da: Opretter en bruger-kontekst fra et bruger ID argument.

en: Enter the user ID of a user for this argument
da: Indtast bruger IDet på en bruger til dette argument

en: Creates a vocabulary context from a vocabulary ID argument.
da: Opretter en ordforråds-kontekst fra et ordforråds ID argument.

en: Enter the vocabulary ID for this argument
da: Indtast ordforråds-IDet på dette argument

en: Configure this block's 'block settings' in administer >> site building >> blocks
da: Konfigurér denne bloks indstillinger under administration >> opbygning >> blokke

en: Use context keywords
da: Brug kontekst nøgleord.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content.
da: Markér for at erstatte kontekstnøgleord i dette indhold.

en: Substitutions
da: Erstatninger

en: Everything in the form that is not displayed by other content.
da: Alt i formularen som ikke vises af andet indhold.

en: The author of the referenced node.
da: Forfatteren af det refererede indholdselement.

en: Link to author profile
da: Link til forfatterprofil

en: Check here to link to the node author profile.
da: Link til forfatterens brugerprofil.

en: "@s" author
da: "@s" forfatter

en: The body of the referenced node.
da: Brodteksten fra det refererede indholdselement.

en: "@s" body
da: "@s" brødtekst

en: The navigation menu the book the node belongs to.
da: Navigationsmenuen som indholdselementet tilhører.

en: Node created date
da: Indholdselementets oprettelsesdato

en: The date the referenced node was created.
da: Datoen hvor det refererede indholdselement blev oprettet.

en: "@s" created date
da: "@s" oprettelsesdato

en: Node links of the referenced node.
da: Indholdselement-links fra det refererede indholdselement.

en: Node links go here.
da: Indholdselement-links vises her.

en: Teaser mode
da: Teaser-tilstand

en: Check here to show links in teaser mode.
da: Vis links i teaser-tilstand.

en: Whatever is placed here will appear in $node->panel_identifier to help theme node links displayed on the panel
da: Alt hvad der placeres her optræder automatisk i $node->panels_identifier for at hjælpe med at theme node-links, som vises i panelet

en: The title of the referenced node.
da: Titlen på det refererede indholdselement.

en: "@s" title
da: "@s" titel

en: Node last updated date
da: Datoen hvor indholdselementet sidst blev opdateret.

en: The date the referenced node was last updated.
da: Datoen hvor det refererede indholdselementet senest blev opdateret.

en: Last updated date
da: Seneste opdateringsdato

en: "@s" last updated date
da: "@s" seneste opdateringsdato

en: "@s" node form attach files
da: "@s" redigeringsformular vedhæft filer

en: "@s" node form publishing options
da: "@s" redigeringsformular udgivelsesindstillinger

en: "@s" node form book options
da: "@s" redigeringsformular bogindstillinger

en: Node form submit buttons
da: Redigeringsformular submit-knapper

en: Submit buttons for the node form.
da: Redigeringsformularens submit-knapper.

en: Node form buttons.
da: Redigeringsformular knapper.

en: "@s" node form submit buttons
da: "@s" redigeringsformular submit-knapper

en: "@s" node form comment settings
da: "@s" redigeringsformular kommentarindstillinger

en: "@s" node form input format
da: "@s" redigeringsformular inputformat

en: Node form revision log message
da: Redigeringsformular logmeddelelse

en: Revision log message for the node.
da: Indholdselementets logmeddelelse.

en: "@s" node form revision log
da: "@s" redigeringsformular versionslog

en: Menu settings on the Node form.
da: Menuindstillingerne på indholdsformularen.

en: "@s" node form menu settings
da: "@s" redigeringsformular menuindstillinger

en: Node form url path settings
da: Redigeringsformular indstillinger for alternativ URL

en: "@s" node form path options
da: "@s" redigeringsformular stiindstillinger

en: "@s" node form author information
da: "@s" redigeringsformular forfatterinformation

en: "@s" node form select taxonomy
da: "@s" redigeringsformular taksonomivalg

en: Profile category
da: Profilkategori

en: Contents of a single profile category.
da: Indholdet af en enkelt profilkategori.

en: Enter the node ID of a node for this context.
da: Indtast IDet på et indholdselement til denne kontekst.

en: '%title' [node id %nid]
da: '%title' [indholdselement id %nid]

en: Reset identifier to node title
da: Nulstil identifikator til indholdselementets titel

en: If checked, the identifier will be reset to the node title of the selected node.
da: Identifikatoren bliver nulstillet til det valgte indholdselements titel.

en: Enter the node type this context.
da: Indtast indholdstypen for denne kontekst.

en: Enter the node ID of a node for this argument:
da: Indtast node IDet på en node for dette argument:

en: A context that is just a string.
da: En kontekst som blot er en streng.

en: Raw string
da: Rå streng

en: Enter the string for this context.
da: Indtast strengen for denne kontekst.

en: Currently set to @term. Enter another term if you wish to change the term.
da: Sat til @term i øjeblikket. Indtast en anden term hvis du ønsker at skifte termen.

en: Select a term from @vocabulary.
da: Vælg en term fra @vocabulary.

en: Reset identifier to term title
da: Nulstil identifikator til termens titel

en: If checked, the identifier will be reset to the term name of the selected term.
da: Markér for at nulstille identifikatoren til navnet på den valgte term.

en: You must select a term.
da: Du skal vælge en term.

en: Invalid term selected.
da: Ugyldig term valgt.

en: Multiple taxonomy terms, as a group.
da: Flere taksonomitermer, som en gruppe.

en: Term ID of first term
da: Term-IDet på den første term

en: Term ID of all term, separated by + or ,
da: Term-ID for alle termer, adskilt af + eller ,

en: Term name of first term
da: Termnavnet på den første term

en: Term name of all terms, separated by + or ,
da: Termnavn for alle termer, adskilt af + eller ,

en: Vocabulary ID of first term
da: Ordforråds-IDet på den første term

en: Creates the author of a node as a user context.
da: Opretter indholdselementets forfatter som en brugerkontekst.

en: Make all views available as panes
da: Gør alle views tilgængelige som panes

en: If checked, all views will be made available as content panes to be added to content types. If not checked, only Views that have a 'Content pane' display will be available as content panes. Uncheck this if you want to be able to more carefully control what view content is available to users using the panels layout UI.
da: Gør alle views tilgængelige som content panes, så de kan tilføjes til indholdstyper. Hvis feltet ikke er markeret er det kun views som har et 'content pane'-display, der vil være tilgængelige som content panes. Fjern markeringen hvis du ønsker mere præcis kontrol over hvilke views der er tilgængelige for brugerne i panels.

en: Configure Views to be used as CTools content.
da: Konfigurér Views til brug som CTools indhold.

en: Allows Views content to be used in Panels, Dashboard and other modules which use the CTools Content API.
da: Gør det muligt at bruge views med Panels, Dashboard og andre moduler som bruger CTools' Content API.

en: Select display
da: Vælg display

en: Configure view
da: Konfigurér view

en: Choose which display of this view you wish to use.
da: Vælget hvilket af viewets displays du ønsker at bruge.

en: Broken/missing/deleted view.
da: Fejlbehæftet/manglende/slettet view.

en: Configure view @view (@display)
da: Konfigurér view @view (@display)

en: Using display @display.
da: Bruger display @display.

en: Argument @arg using context @context converted into @converter
da: Argument @arg med kontekst @context konverteret til @converter

en: @count items displayed.
da: @count elementer vises.

en: With pager.
da: Med sideskifter.

en: Without pager.
da: Uden sideskifter.

en: Skipping first @count results
da: Springer over de første @count resultater

en: With more link.
da: Med more-link.

en: With feed icon.
da: Med feed-ikon.

en: Sending arguments.
da: Sender argumenter.

en: Using arguments: @args
da: Bruger argumenter: @args

en: Using url: @url
da: Bruger URL: @url

en: Link title to page
da: Link titel til side

en: Provide a "more" link.
da: Vis et "more" link.

en: Num items
da: Antal elementer

en: Select the number of items to display, or 0 to display all results.
da: Vælg hvor mange elementer der skal vises, eller 0 for at vise alle resultater.

en: Enter the number of items to skip; enter 0 to skip no items.
da: Indtast antallet af elementer der skal springes over; indtast 0 for ikke at springe over nogen elementer.

en: If this is set, override the View URL path; this can sometimes be useful to set to the panel URL.
da: Tilsidesæt viewets URL; det kan af og til være nyttigt at sætte dette til panelets URL.

en: Is available as content for a panel or dashboard display.
da: Er tilgængelig som indhold i et panel eller dashboard.

en: Pane settings
da: Indstillinger for pane

en: Use view name
da: Brug viewets navn

en: Use view description
da: Brug viewets beskrivelse

en: Admin desc
da: Administrativ beskrivelse

en: Use Panel path
da: Brug panelsti

en: Allow settings
da: Tillad indstillinger

en: Checked settings will be available in the panel pane config dialog for modification by the panels user. Unchecked settings will not be available and will only use the settings in this display.
da: De markerede indstillinger er tilgængelige ved konfiguration af den pågældende pane. Indstillinger, som ikke er markeret, vil ikke være tilgængelige og vil i stedet bruge indstillingerne for dette display.

en: Pager offset
da: Pager forskydning

en: Path override
da: Tilsidesæt sti

en: Title override
da: Tilsidesæt titel

en: This is the title that will appear for this view pane in the add content dialog. If left blank, the view name will be used.
da: Dette er titlen som vises når dennee view pane indsættes i panelet. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets navn.

en: This is text that will be displayed when the user mouses over the pane in the add content dialog. If blank the view description will be used.
da: Dette er teksten som vises når en bruger holder musen over denne pane ved tilføjelse af indhold. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets beskrivelse.

en: This is category the pane will appear in on the add content dialog.
da: Kategorien som denne pane vil optræde i ved tilføjelse af indhold.

en: This is the default weight of the category. Note that if the weight of a category is defined in multiple places, only the first one Panels sees will get that definition, so if the weight does not appear to be working, check other places that the weight might be set.
da: Dette er kategoriens standardvægt. Bemærk at hvis kategoriens vægt er angivet flere steder, er det kun den første vægt, der bruges af Panels. Så hvis vægten ikke fungerer, kan du kontrollere om andre moduler sætter vægten af kategorien.

en: Link pane title to view
da: Link pane-titel til view

en: Inherit path from panel display
da: Arv sti fra panel-display

en: If yes, all links generated by Views, such as more links, summary links, and exposed input links will go to the panels display path, not the view, if the display has a path.
da: Alle links genereret af Views, som f.eks. mere-links, resumé-links og links i eksponerede filtre, vil gå til panelets display path i stedet for viewet hvis displayet har en sti.

en: Choose the data source for view arguments
da: Vælg datakilden for view-argumenterne

en: @arg source
da: @arg kilde

en: Panel pages can be used as landing pages. They have a URL path, accept arguments and can have menu entries.
da: Panel-sider kan bruges som landing pages. De har en URL-sti, håndterer argumenter og kan placeres i menuer.

en: Panel page
da: Panelside

en: Go to list
da: Gå til liste

en: There are no mini panels.
da: Der er ingen minipaneler.

en: Style settings
da: Indstillinger for style

en: Disable this pane
da: Deaktivér denne rude

en: Enable this pane
da: Aktivér denne rude

en: Invalid pane id.
da: Ugyldig rude-ID.

en: Invalid test id.
da: Ugyldig test-ID.

en: Mini panel: "@title"
da: Minipanel: "@title"

en: A panel layout broken up into rows and columns.
da: Et panel-layout opdelt i rækker og kolonner.

en: Show layout designer
da: Vis layout-designer

en: Remove column
da: Fjern kolonne

en: Add row to top
da: Tilføj række øverst

en: Add row to bottom
da: Tilføj række nederst

en: Remove row
da: Fjern række

en: Add column
da: Tilføj kolonne

en: Add region to left
da: Tilføj region til venstre

en: Add column to left
da: Tilføj kolonne til venstre

en: Add region to right
da: Tilføj region til højre

en: Add column to right
da: Tilføj kolonne til højre

en: Region settings
da: Indstillinger for region

en: Remove region
da: Fjern region

en: Invalid item id.
da: Ugyldigt element-ID.

en: Configure column
da: Tilpas kolonne

en: Configure row
da: Tilpas række

en: Configure region
da: Tilpas region

en: Region title
da: Titel på region

en: Hide layout designer
da: Skjul layout-designer

en: Selection rules
da: Udvalgsregler

en: Control the criteria used to decide whether or not this variant is used.
da: Angiv kriterierne som skal bruges til at bestemme hvorvidt denne variant bruges.

en: Add additional context objects to this variant that can be used by the content.
da: Tilføj yderligere kontekstobjekter til denne variant som kan bruges af indholdet.

en: This panel will be selected if @conditions.
da: Dette panel bliver valgt hvis @conditions.

en: This panel will always be selected.
da: Dette panel bliver altid valgt.

en: Selection rule
da: Udvalgsregel

en: You must select a layout.
da: Du skal vælge et layout.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
da: Du skal vælge et andet layout hvis du ønsker at skifte layout.

en: Update and preview
da: Opdatér og gennemse

en: Administrative title of this variant.
da: Administrativ titel på denne variant.

en: Enter well-formed CSS code here; this code will be embedded into the page, and should only be used for minor adjustments; it is usually better to try to put CSS for the page into the theme if possible. This CSS will be filtered for safety so some CSS may not work.
da: Indtast velformet CSS-kode her; koden indlejres i siden og bør kun bruges til små justeringer; det vil ofte være bedre at forsøge at indsætte sidens CSS i temaet hvis det er muligt. Dette CSS filtreres for sikkerhedens skyld, så ikke al CSS vil virke.

en: Field label
da: Feltmærkat

en: Group by
da: Gruppér efter

en: Form settings
da: Formularindstillinger

en: Type of group.
da: Gruppetype

en: Blog Post
da: Blogindlæg

en: If unchecked, each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates. This setting is not compatible with click-sorting in table displays.
da: Hvis dette ikke markeres vil hvert element i feltet oprette en ny række, som kan fremstå som dubletter. Denne indstilling er ikke kompatibel med klik-sortering i tabelvisninger.

en: Some updates are still pending. Please return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
da: Nogle opdateringer afventer stadig. Gå venligst tilbage til <a href="@update-php">update.php</a> og kør de resterende opdateringer.

en: Some updates are still pending.<br/>Please re-run the update script.
da: Nogle opdateringer afventer stadig.<br />Kør venligst opdaterings-scriptet igen.

en: Author name
da: Forfatternavn

en: Cache tables
da: Cache-tabeller

en: Comment module form.
da: Kommentar-modul formular

en: Translation module form.
da: Translation-modul formular.

en: Menu module form.
da: Menu-modul formular

en: Book module form.
da: Book-modul formular.

en: Path module form.
da: Path-modul-formular

en: Poll module title.
da: Poll-modul titel.

en: Poll module choices.
da: Poll-modul valgmuligheder.

en: Poll module settings.
da: Poll-modul indstillinger.

en: Upload module form.
da: Upload-modul formular.

en: Updates for CCK-related modules are not run until the modules are enabled on the <a href="@admin-modules-path">administer modules page</a>. When you enable them, you'll need to return to <a href="@update-php">update.php</a> and run the remaining updates.
da: Opdateringer til CCK-relaterede moduler køres ikke før modulerne aktiveres på <a href="@admin-modules-path">modulsiden</a>. Når du aktiverer dem skal du gå tilbage til <a href="@update-php">update.php</a> og køre de resterende opdateringer.

en: !module.module has updates but cannot be updated because content.module is not enabled.<br />If and when content.module is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
da: !module.module har opdateringer men kan ikke opdateres fordi content.module ikke er aktiveret.<br />Når og hvis content.module aktiveres skal du køre update-scriptet igen. Denne besked vises indtil modulet er aktiveret og opdateringerne er kørt.

en: !module.module has updates and is available in the modules folder but is not enabled.<br />If and when it is enabled, you will need to re-run the update script. You will continue to see this message until the module is enabled and updates are run.
da: !module.module har opdateringer og er tilgængeligt i modulmappen men er ikke aktiveret.<br />Når og hvis det aktiveres skal du køre update-scriptet igen. Denne besked vises indtil modulet er aktiveret og opdateringerne er kørt.

en: CCK - No Views integration
da: CCK - Ingen Views-integration

en: CCK integration with Views module requires Views 6.x-2.0-rc2 or greater.
da: CCK integration med Views-modulet kræver Views 6.x-2.0-rc2 eller senere.

en: manage fields
da: håndtér felter

en: » Add a new content type
da: » Tilføj en ny indholdstype

en: @field_name (Locked)
da: @field_name (Låst)

en: This content type has inactive fields. Inactive fields are not included in lists of available fields until their modules are enabled.
da: Denne indholdstype har inaktive felter. Inaktiver felter medtages ikke i lister af tilgængelige felter før deres moduler aktiveres.

en: !field (!field_name) is an inactive !field_type field that uses a !widget_type widget.
da: !field (!field_name) er et inaktivt !field_type-felt som bruger en !widget_type-widget.

en: - Select a field type -
da: - Vælg en felttype -

en: - Select a widget -
da: - Vælg en widget -

en: Field name (a-z, 0-9, _)
da: Feltnavn (a-z, 0-9, _)

en: Type of data to store.
da: Typen af data som gemmes.

en: Form element to edit the data.
da: Formularelement til redigering af data.

en: - Select an existing field -
da: - Vælg et eksisterende felt -

en: Field to share
da: Felt til deling

en: Group name (a-z, 0-9, _)
da: Gruppenavn (a-z, 0-9, _)

en: Add new field: you need to provide a label.
da: Tilføj nyt felt: du skal angive en etiket.

en: Add new field: you need to provide a field name.
da: Tilføj nyt felt: Du skal angive et feltnavn.

en: Add new field: the field name %field_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
da: Tilføj nyt felt: feltnavnet %field_name er ugyldigt. Navnet må kun indeholde små bogstaver uden accenter, tal og understregninger.

en: Add new field: the field name %field_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'field_' prefix.
da: Tilføj nyt felt: Feltnavnet %field_name er for langt. Navnet er begrænset til 32 tegn inklusive forstavelsen 'field_'.

en: Add new field: the name 'field_instance' is a reserved name.
da: Tilføj nyt felt: navnet 'field_instance' er et reserveret navn.

en: Add new field: the field name %field_name already exists.
da: Tilføj nyt felt: feltnavnet %field_name eksisterer allerede.

en: Add new field: you need to select a field type.
da: Tilføj nyt felt: du skal vælge en felttype.

en: Add new field: you need to select a widget.
da: Tilføj nyt felt: du skal vælge en widget.

en: Add new field: invalid widget.
da: Tilføj felt: Ugyldigt element.

en: Add existing field: you need to provide a label.
da: Tilføj nyt felt: du skal angive en etiket.

en: Add existing field: you need to select a field.
da: Tilføj eksisterende felt: du skal vælge et felt.

en: Add existing field: you need to select a widget.
da: Tilføj eksisterende felt: du skal vælge en widget.

en: Add existing field: invalid widget.
da: Tilføj eksisterende felt: ugyldig widget.

en: The field %label cannot be added to a content type because it is locked.
da: Feltet %label kan ikke tilføjes til en indholdstype fordi det er låst.

en: There are no fields configured for this content type. You can add new fields on the <a href="@link">Manage fields</a> page.
da: Der er ikke konfigureret felter til denne indholdstype. Du kan tilføje nye felter på siden <a href="@link">Håndtér felter</a>.

en: Edit basic information
da: Rediger basal information

en: The machine-readable name of the field. This name cannot be changed.
da: Feltets maskinnavn. Dette navn kan ikke ændres.

en: A human-readable name to be used as the label for this field in the %type content type.
da: Et læsevenligt navn der bruges som etiket for dette felt i indholdstypen %type.

en: The type of data you would like to store in the database with this field. This option cannot be changed.
da: Typen af data du ønsker at gemme i databasen med dette felt. Denne indstilling kan ikke ændres.

en: The type of form element you would like to present to the user when creating this field in the %type content type.
da: Typen af formularelement som du ønsker at vise til brugeren når dette felt oprettes i indholdstypen %type.

en: Updated basic settings for field %label.
da: Basale indstillinger for feltet %label opdateret.

en: There was a problem updating the basic settings for field %label.
da: Der opstod et problem under opdatering af de grundlæggende indstillinger for feltet %label.

en: This field is <strong>locked</strong> and cannot be removed.
da: Dette felt er <strong>låst</strong> og kan ikke fjernes.

en: The field %field is locked and cannot be edited.
da: Feltet %label er låst og kan ikke redigeres.

en: %type basic information
da: %type basal information

en: Advanced usage only: PHP code that returns a default value. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>To figure out the expected format, you can use the <em>devel load</em> tab provided by <a href="@link_devel">devel module</a> on a %type content page.
da: Kun avanceret brug: PHP-kode som returnerer en standardværdi. Skal ikke indeholde &lt;?php ?&gt; skilletegn. Hvis dette felt er udfyldt. vil værdien returneret af denne kode tilsidesætte enhver værdi angivet ovenfor. Forventet format: <pre>!sample</pre>Du kan bruge <em>devel load</em>-fanen (fra <a href="@link_devel">Devel-modulet</a>) på en %type-side til at finde det forventede format.

en: Maximum number of values users can enter for this field.
da: Maksimalt antal værdier brugerne kan indtaste i dette felt.

en: 'Unlimited' will provide an 'Add more' button so the users can add as many values as they like.
da: 'Ubegrænset' vil tilføje en 'Tilføj flere'-knap så brugerne kan tilføje så mange værdier, som de har lyst til.

en: The PHP code for 'default value' returned @value, which is invalid.
da: Standardværdiens PHP-kode returnerede @value, som er ugyldigt.

en: %name must be an integer.
da: %name skal være et heltal.

en: %name must be a positive integer.
da: %name skal være et positivt heltal.

en: %name must be a number.
da: %name skal være et tal.

en: You should make sure that the used field exists in the given content type.
da: Du skal sikre dig at det anvendte felt eksisterer i den givne indholdstype.

en: Advanced: Specify the fields value with PHP code
da: Avanceret: Angive feltets værdi med PHP-kode.

en: Advanced usage only: PHP code that returns the value to set. Should not include &lt;?php ?&gt; delimiters. If this field is filled out, the value returned by this code will override any value specified above. Expected format: <pre>!sample</pre>Using <a href="@link_devel">devel.module's</a> 'devel load' tab on a content page might help you figure out the expected format.
da: Kun avanceret brug: PHP-kode som returnerer en standardværdi. Skal ikke indeholde &lt;?php ?&gt; skilletegn. Hvis dette felt er udfyldt. vil værdien returneret af denne kode tilsidesætte enhver værdi angivet ovenfor. Forventet format: <pre>!sample</pre>Ved at bruge <a href="@link_devel">Devel-modulets</a> 'devel load'-fane på en indholdsside kan du få en idé om det forventede format.

en: You have to return the default value in the expected format.
da: Du skal returnere standardværdien i det forventede format.

en: Populate @node's field '@field'
da: Befolk @nodes felt '@field'

en: Field has value
da: Felt har værdi

en: You should make sure that the used field exists in the given content type. The condition returns TRUE, if the selected field has the given value.
da: Du skal sikre dig at det anvendte felt eksisterer i den angivne indholdstype. Betingelsen returnerer SAND hvis det valgte felt har den angivne værdi.

en: Field has changed
da: Felt er ændret

en: Content containing changes
da: Indhold med ændringer

en: Content not containing changes
da: Indhold uden ændringer

en: @node's field '@field' has value
da: @noded felt '@field' har værdi

en: Select the machine-name of the field to look at.
da: Vælg systemnavnet på feltet som skal undersøges.

en: @node's field '@field' has been changed
da: @nodes felt '@field' er blevet ændret

en: Referenced node unfiltered title. WARNING - raw user input.
da: Refereret indholdselement ufiltreret titel. ADVARSEL - råt brugerinput.

en: Formatted html link to the referenced node.
da: Formateret HTML-link til det tilhørende indholdselement.

en: Relative path alias to the referenced node.
da: Relativt sti-alias til det tilhørende indholdselement.

en: Absolute path alias to the referenced node.
da: Absolut stialias for det refererede indholdselement.

en: Relative path alias to the referenced user.
da: Relativt stialias for den refererede bruger.

en: Absolute path alias to the referenced user.
da: Absolut stialias for den refererede bruger.

en: Field: @widget_label (@field_name) - @field_type
da: Felt: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Field on the referenced node.
da: Felt på det refererede indholdselement.

en: Configure how the label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
da: Angiv hvordan mærkaten vises. Dette valg har ingen effekt når "Tilsidesæt titel" er aktiveret; i det tilfælde vises den angivne bloktitel i stedet for.

en: Field formatter
da: Felt-formattering

en: Select a formatter.
da: Vælg en formatering.

en: "@s" field: @widget_label (@field_name) - @field_type
da: "@s" felt: @widget_label (@field_name) - @field_type

en: Appears in: @types
da: Optræder i: @types

en: <No value>
da: - Ingen værdi -

en: Widget label (@label)
da: Widget-etiket (@label)

en: Custom label
da: Tilpasset etiket

en: (first item is 0)
da: (første element er 0)

en: (start from last values)
da: (start fra seneste værdier)

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field to key the relationship off of. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
da: Delta gør det muligt at vælge hvilket element i et felt med flere værdier som skal bruges som nøgle. Vælg "1" for at bruge det første element, "2" for at bruge det andet, osv. Hvis du vælger "Alle" vil hvert element i feltet oprette en ny række, hvilket kan se ud som om der er dubletter.

en: The delta allows you to select which item in a multiple value field will be used for sorting. Select "1" to use the first item, "2" for the second item, and so on. If you select "All", each item in the field will create a new row, which may appear to cause duplicates.
da: Delta gør det muligt at vælge hvilket element i et felt med flere værdier som skal bruges til sortering. Vælg "1" for at bruge det første element, "2" for at bruge det andet, osv. Hvis du vælger "Alle" vil hvert element i feltet oprette en ny række, hvilket kan se ud som om der er dubletter.

en: You need to provide a label.
da: Du skal angive en etiket.

en: You need to provide a group name.
da: Du skal angive et gruppenavn.

en: The group name %group_name is invalid. The name must include only lowercase unaccentuated letters, numbers, and underscores.
da: Gruppenavnet %group_name er ugyldigt. Navnet må kun indeholde små bogstaver uden accenter, tal og understregninger.

en: The group name %group_name is too long. The name is limited to 32 characters, including the 'group_' prefix.
da: Gruppenavnet %group_name er for langt. Navnet er begrænset til 32 tegn inklusive forstavelsen 'group_'.

en: The group name %group_name already exists.
da: Gruppenavnet %group_name eksisterer allerede.

en: Add new group:
da: Tilføj ny gruppe:

en: Add new group: you need to provide a label.
da: Tilføj ny gruppe: du skal angive en etiket.

en: Add new group: you need to provide a group name.
da: Tilføj ny gruppe: du skal angive et gruppenavn.

en: Standard group
da: Standardgruppe

en: Create display groups for CCK fields.
da: Opret visningsgrupper til CCK-felter.

en: Field group: @group in @type
da: Feltgruppe: @group i @type

en: All fields from this field group on the referenced node.
da: Alle felter fra denne feltgruppe på det tilhørende indholdselement.

en: Field group label
da: Feltgruppemærkat

en: Configure how the field group label is going to be displayed. This option takes no effect when "Override title" option is enabled, the specified block title is displayed instead.
da: Angiv hvordan feltgruppens mærkat vises. Dette valg har ingen effekt når "Tilsidesæt titel" er aktiveret; i det tilfælde vises den angivne bloktitel i stedet for.

en: Fieldset - Collapsible
da: Feltgruppe - sammenklappelig

en: Fieldset - Collapsed
da: Feltgruppe - sammenklappet

en: Field group format
da: Feltgruppeformat

en: This option allows you to configure the field group format.
da: Tilpas feltgruppeformatet.

en: "@s" field group: @group in @type
da: "@s" feltgruppe: @group i @type

en: Note that if the field has multiple values, only the first content node will be loaded.
da: Bemærk at hvis feltet har flere værdier indlæses kun det første indholdselement.

en: There are no nodereference fields defined.
da: Der er ikke defineret nogen nodereference-felter.

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the nodes that can be referenced.<br />Note:</p>
da: <p>Vælg det view som udvælger indholdselementer, som der kan henvises til.<br />Bemærk:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Content types" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate nodes on node creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate nodes will be displayed.</li></ul>
da: <ul><li>Kun views med felter virker til dette formål.</li><li>Dette tilsidesætter indholdstypeindstillingerne ovenfor. Brug view'ets filter-sektion i stedet for.</li><li>Brug view'ets fields-sektion til at vise yderligere information om indholdselementerne på redigeringsformularen.</li><li>Brug view'ets sorteringskriterier til at bestemme rækkefølgen af de viste indholdselementer.</li></ul>

en: <p>The list of nodes that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
da: <p>Listen over indholdselementer, som der kan refereres til, kan baseres på et view fra Views-modulet men ingen egnede views blev fundet.<br />Bemærk:</p>

en: %name: invalid input.
da: %name: ugyldigt input.

en: %name: found no valid post with that title.
da: %name: fandt intet gyldigt indlæg med den titel.

en: Only numbers and decimals are allowed in %field.
da: Kun tal og kommatal er tilladt i %field.

en: Only numbers are allowed in %field.
da: Kun tal er tilladt i %field.

en: Only numbers and the decimal character (%decimal) are allowed in %field.
da: Kun tal og decimaltegnet (%decimal) er tilladt i %field.

en: Note that if the field has multiple values, only the first user will be loaded.
da: Bemærk at hvis feltet har flere værdier indlæses kun den første bruger.

en: There are no userreference fields defined.
da: Der er ikke defineret nogen brugerreferencefelter.

en: Advanced - Users that can be referenced (View)
da: Avanceret - Brugere som kan refereres (View)

en: View used to select the users
da: View der bruges til at vælge brugerne

en: <p>Choose the "Views module" view that selects the users that can be referenced.<br />Note:</p>
da: <p>Vælg det view fra Views-modulet som vælger de brugere, som der kan refereres til.<br />Bemærk:</p>

en: <ul><li>Only views that have fields will work for this purpose.</li><li>This will discard the "Referenceable Roles" and "Referenceable Status" settings above. Use the view's "filters" section instead.</li><li>Use the view's "fields" section to display additional informations about candidate users on user creation/edition form.</li><li>Use the view's "sort criteria" section to determine the order in which candidate users will be displayed.</li></ul>
da: <ul><li>Kun views med felter virker til dette formål.</li><li>Dette tilsidesætter indstillingerne for "Referérbare roller" og "Referérbar status" ovenfor. Brug view'ets filtersektion i stedet.</li><li>Brug view'ets feltsektion til at vise yderligere information om mulige brugere på brugerformularen.</li><li>Brug view'ets sorteringsindstillinger til at bestemme i hvilken rækkefølge de mulige brugere vises.</li></ul>

en: <p>The list of user that can be referenced can be based on a "Views module" view but no appropriate views were found. <br />Note:</p>
da: <p>Listen over brugere, som der kan refereres til, kan baseres på et view fra Views-modulet men ingen egnede views blev fundet.<br />Bemærk:</p>

en: %name: invalid user.
da: %name: ugyldig bruger.

en: New field
da: Nyt felt

en: Existing field
da: Eksisterende felt

en: New group
da: Ny gruppe

en: Add fields and groups to the content type, and arrange them on content display and input forms.
da: Tilføj felter og grupper til indholdstypen og placér dem på indholdsvisning og rediregeringsformularer.

en: You can add a field to a group by dragging it below and to the right of the group.
da: Du kan tilføje et felt til en gruppe ved at trække det nedunder og til højre for gruppen.

en: Note: Installing the <a href="!adv_help">Advanced help</a> module will let you access more and better help.
da: Bemærk: Installér <a href="!adv_help">Advanced help</a>-modulet for at få adgang til mere og bedre hjælp.

en: Use the 'Exclude' checkbox to exclude an item from the !content value passed to the node template.
da: Brug afkrydsningsfeltet 'Ekskludér' for at ekskludere et element fra !content-værdien som videregives til indholdselementskabelonen.

en: Thumbnail title
da: Thumbnail-titel

en: Number of pages
da: Antal sider

en: Promo
da: Teaser

en: Manage Drupal variable settings that have been strongarmed.
da: Håndtér variabelindstillinger som håndteres af strongarm.

en: width @width
da: bredde @width

en: height @height
da: højde @height

en: upscaling allowed
da: opskalering tilladt

en: width: @width, height: @height, fit: @fit
da: bredde: @width, højde: @height, tilpasning: @fit

en: width: @width, height: @height, xoffset: @xoffset, yoffset: @yoffset
da: bredde: @width, højde: @height, x-forskydning: @xoffset, y-forskydning: @yoffset

en: random between -@degrees&deg and @degrees&deg
da: tilfældig mellem -@degrees&deg; og @degrees&deg;

en: @degrees&deg
da: @degrees&deg;

en: radius: @radius, sigma: @sigma, amount: @amount, threshold: @threshold
da: radius: @radius, sigma: @sigma, mængde: @amount, tærskel: @threshold

en: Save Preset
da: Gem forvalg

en: The preset name you have chosen is already in use.
da: Forvalgsnavnet er allerede i brug.

en: Unknown action.
da: Ukendt handling.

en: Unknown preset.
da: Ukendt forvalg.

en: This %action action is not associated %preset preset.
da: Denne %action handling er ikke forbundet til et %preset forvalg.

en: Create Action
da: Opret handling

en: The action was succesfully created.
da: Handlingen blev oprettet.

en: 404: Unable to find %image
da: 404: Kan ikke finde %image

en: 403: File is not an image %image
da: 403: Filen er ikke et billede %image

en: Cached image file %dst already exists but is being regenerated. There may be an issue with your rewrite configuration.
da: Den cachede billedfil %dst eksisterer allerede men bliver genereret på ny. Der er muligvis et problem med din rewrite-opsætning.

en: There was an error saving the new image file %dst.
da: Der opstod en fejl under oprettelse af den nye billedfil %dst.

en: No minimum
da: Intet minimum

en: Demonstration code, advanced help, and a demo panel to show how to build ctools plugins.
da: Eksempelkode, avanceret hjælp og et demo-panel som viser hvordan man bygger CTools-plugins.

en: The CTools Plugin Example is simply a developer's demo of how to create plugins for CTools. It provides no useful functionality for an ordinary user.
da: CTools Plugin Example er en demonstration af hvordan man opretter CTools plugins. Det indeholder ingen brugbar funktionalitet til ordinære brugere.

en: There is a demo panel demonstrating much of the functionality provided at
        <a href="@demo_url">CTools demo panel</a>, and you can find documentation on the examples at
        !ctools_plugin_example_help.
        CTools itself provides documentation at !ctools_help. Mostly, though, the code itself is intended to be the teacher.
        You can find it in %path.
da: Der findes et demo-panel på <a href="@demo_url">CTools demo-panel</a> som demonstrerer en stor del af funktionaliteten, og du kan finde dokumentation af eksemplerne i !ctools_plugin_example_help. CTools tilbyder dokumentation på !ctools_help. For det meste er koden selv ment som dokumentation. Du kan finde den i %path.

en: CTools plugin example
da: CTools plugin eksempel

en: Chaos Tools (CTools) Plugin Example
da: Chaos Tools (CTools) plugin-eksempel

en: Shows how an external module can provide ctools plugins (for Panels, etc.).
da: Viser hvordan et eksternt modul kan tilbyde CTools-plugins (til Panels, etc.).

en: Arg length
da: Argumentlængde

en: Control access by length of simplecontext argument.
da: Kontrollér adgang efter længde af simplecontext-argument.

en: Grant access if simplecontext argument length is
da: Giv adgang hvis længden af simplecontext-argumentet er

en: Length of simplecontext argument
da: Længde af simplecontext argument

en: Access/visibility will be granted based on arg length.
da: Adgang/synlighed gives på basis af argumentlængde.

en: Simpletext argument must be !comp @length characters
da: Simpletext-argument skal være !comp @length tegn.

en: CTools example: role
da: CTools eksempel: rolle

en: @identifier must have role "@roles" | @identifier can be one of "@roles"
da[0]: @identifier skal have rollen "@roles"
da[1]: @identifier kan være én af "@roles"

en: Creates a "simplecontext" from the arg.
da: Opretter en "simplecontext" fra argumentet.

en: Enter the simplecontext arg
da: Indtast simplecontext argumentet

en: CTools example no context content type
da: CTools eksempel, indholdstype uden kontekst

en: No context content type - requires and uses no context.
da: Indholdstype uden kontekst - kræver og bruger ingen kontekst.

en: CTools Examples
da: CTools eksempler

en: The setting for item 1.
da: Indstillingerne for element 1.

en: The setting for item 2
da: Indstillingerne for element 2.

en: CTools example relcontext content type
da: CTools eksempel, indholdstype med relcontext

en: Relcontext content type - works with relcontext context.
da: Relcontext indholdstype - virker med relcontext kontekst.

en: Setting for relcontext.
da: Indstillinger for relcontext.

en: Simplecontext content type
da: Simplecontext indholdstype

en: Simplecontext content type - works with a simplecontext context.
da: Simplecontext Indholdstype - virker med en simplecontext kontekst.

en: Config Item 1 for simplecontext content type
da: Konfigurationselement 1 for simplecontext indholdstypen

en: Relcontext context from simplecontext
da: Relcontext kontekst fra simplecontext

en: Relcontext setting
da: Indstillinger for relcontext

en: Just an example setting.
da: Bare et eksempel på en indstilling.

en: A single "simplecontext" context, or data element.
da: En enkelt "simplecontext" kontekst, eller data element.

en: Enter some data to represent this "simplecontext".
da: Indtast noget data til at repræsentere denne "simplecontext".

en: Simplecontext context from config
da: Simplecontext kontekst fra konfiguration

en: Setting for simplecontext
da: Indstillinger for simplecontext

en: An example setting that could be used to configure a context
da: Et eksempel på en indstilling som kunne bruges til at konfigurere en kontekst

en: Relcontext from simplecontext
da: Relcontext fra simplecontext

en: If there is more than one variant on a page, when the page is visited each variant is given an opportunity to be displayed. Starting from the first variant and working to the last, each one tests to see if its selection rules will pass. The first variant that its criteria (as specified below) will be used.
da: Hvis der er mere end én variant på en side, vil hver variant få en chance for at blive vist når siden besøges. Fra den første til den sidste variant kontrolleres udvalgsreglerne for at se om de giver adgang. Den første variant hvis udvalgsregler matcher vil blive brugt.

en: See the getting started guide for more information.
da: Se startvejledningen for mere information.

en: Before this variant can be added, it must be configured. When you are finished, click "Create variant" at the end of this wizard to add this to your page.
da: Før varianten kan tilføjes, skal den konfigureres. Klik "Opret variant" i slutningen af denne wizard for at tilføje den til din side.

en: Page manager module is unable to enable node/%node/edit because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte node/%node/edit fordi et andet modul allerede svarer med %callback. Page manager kan ikke håndtere denne side.

en: Page manager module is unable to override @path because some other module already has overridden with %callback. Node edit will be enabled but that edit path will not be overridden.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte @path fordi et andet modul allerede svarer med %callback. Det er muligt at redigere noder, men redigeringsstien vil ikke være tilsidesat.

en: Page manager module is unable to enable node/%node because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte node/%node fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Paths with non optional placeholders cannot be used as normal menu items unless the selected argument handler provides a default argument to use for the menu item.
da: Stier med påkrævede placeholders kan ikke bruges som normale menupunkter med mindre den valgte argument-handler giver et standardargument til brug for menupunktet.

en: Page manager module is unable to enable taxonomy/term/%term because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte taxonomy/term/%term fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Page manager module is unable to enable user/%user because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke tilsidesætte user/%user fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Existing node
da: Eksisterende indholdselement

en: Enter the title or NID of a node
da: Indtast indholdselementets titel eller NID

en: Include node links for "add comment", "read more" etc.
da: Inkludér link til "tilføj kommentar", "læs mere" osv.

en: Template identifier
da: Skabelonidentifikator

en: This identifier will be added as a template suggestion to display this node: node-panel-IDENTIFIER.tpl.php. Please see the Drupal theming guide for information about template suggestions.
da: Denne identifikator tilføjes som et template-forslag til visning af dette indholdselement: node-panel-IDENTIFIER.tpl.php. Se venligst theming-guiden for information om template-forslag.

en: Treat this as the primary node page
da: Behandl dette som den primære indholdselementside

en: This can affect title rendering and breadcrumbs from some node types.
da: Dette kan påvirke rendering af titler og brødkrummer på visse indholdstyper.

en: Add the breadcrumb trail as content.
da: Tilføj brødkrummestien som indhold.

en: Add the help text of the current page as content.
da: Tilføj den aktuelle sides hjælpetekst som indhold.

en: Status messages
da: Statusmeddelelser

en: Add the status messages of the current page as content.
da: Tilføj den aktuelle sides statusmeddelelser som indhold.

en: Add the site mission statement as content.
da: Tilføj sitets formålsparagraf som indhold.

en: Add the slogan trail as content.
da: Tilføj sloganet som indhold.

en: Add the tabs (local tasks) as content.
da: Tilføj fanerne (lokale handlinger) som indhold.Tilføjer de primære links (lokale handlinger) som indhold.

en: Add the page title as content.
da: Tilføj sidens titel som indhold.

en: Manage pages
da: Håndtér sider

en: Structure
da: Struktur

en: Example: Image gallery
da: Eksempel: Billedgalleri

en: Create feature
da: Opret feature

en: Create a new feature.
da: Opret ny feature.

en: Unique
da: Unik

en: My Account
da: Min konto

en: Edit style
da: Redigér style

en: Delete style
da: Slet style

en: 
        This is a block of data created by the Relcontent content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
da: 
        Dette er en blok af data oprettet af indholdstypen Relcontent. Data i blokken kan sammensættes af statisk tekst (som denne) eller fra indstillingerne ($conf) for indholdstypen, eller fra den aktuelle kontekst.<br />I dette tilfælde indeholder indstillingerne kun ét felt, 'config_item_1', og det er sat til:

en: 
        This is a block of data created by the Simplecontext content type.
        Data in the block may be assembled from static text (like this) or from the
        content type settings form ($conf) for the content type, or from the context
        that is passed in. <br />
        In our case, the configuration form ($conf) has just one field, 'config_item_1;
        and it's configured with:
da: 
        Dette er en blok af data oprettet af indholdstypen Simplecontext. Data i blokken kan sammensættes af statisk tekst (som denne) eller fra indstillingerne ($conf) for indholdstypen, eller fra den aktuelle kontekst.<br />I dette tilfælde indeholder indstillingerne kun ét felt, 'config_item_1', og det er sat til:

en: This page is currently locked for editing by you. Nobody else may edit this page until these changes are saved or canceled.
da: Denne side er i øjeblikket låst af dig. Ingen andre kan redigere denne side før disse ændringer gemmes eller forkastes.

en: This page is currently locked for editing by another user. You may not edit this page without breaking the lock.
da: Denne side er i øjeblikket låst af en anden bruger. Du kan ikke redigere denne side uden at bryde låsen.

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the all blogs at <em>/blog</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent blog posts will be shown.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af alle blogs på <em>/blog</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardblok med de seneste blogindlæg.

en: Page manager module is unable to enable blog because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere blog fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: User blog
da: Brugerblog

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying user blogs at <em>blog/%user</em>. If no variant is selected, the default Drupal user blog will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af bruger-blogs på <em>blog/%user</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standardblok med blogindlæg.

en: Page manager module is unable to enable blog/%user because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere blog/%user fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Site contact page
da: Sitets kontaktside

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the site contact page at <em>/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal contact form will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af kontaktsiden på <em>/contact</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standard kontaktformular.

en: Page manager module is unable to enable contact because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere contact fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: User contact
da: Brugerkontakt

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for displaying the user contact form at <em>user/%user/contact</em>. If no variant is selected, the default Drupal user contact form will be used.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af brugerkontaktsiden på <em>user/%user/contact</em>. Hvis ingen variant er valgt bruges Drupals standard brugerkontaktformular.

en: Page manager module is unable to enable user/%user/contact because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere user/%user/contact fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: You cannot have an unnamed placeholder (% or ! by itself). Please name your placeholder by adding a short piece of descriptive text to the % or !, such as %user or %node.
da: Du kan ikke have en unavngiven placeholder (% eller ! alene). Navngiv venligst din placeholder ved at tilføje en kort beskrivende tekst efter % eller !, som f.eks. %user eller %node.

en: All polls
da: Alle afstemninger

en: When enabled, this overrides the default Drupal behavior for the polls at <em>/poll</em>. If no variant is selected, the default Drupal most recent polls will be shown.
da: Tilsidesætter Drupals standardhåndtering af polls på <em>/poll</em>. Hvis ingen variant er valgt vises Drupals standardblok med de seneste polls.

en: Page manager module is unable to enable poll because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere poll fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Page manager module is unable to enable search/@name/%menu_tail because some other module already has overridden with %callback.
da: Page manager-modulet kan ikke aktivere search/@name/%menu_tail fordi et andet modul allerede svarer med %callback.

en: Search @type
da: Søg @type

en: Taxonomy: term
da: Taksonomi: term

en: Control access by a specific term.
da: Giver adgang på basis af en specifik term.

en: Select a term or terms from @vocabulary.
da: Vælg én eller flere termer fra @vocabulary.

en: @term can be the term "@terms" | @term can be one of these terms: @terms
da[0]: @term kan være termen "@terms"
da[1]: @term kan være én af disse termer: @terms

en: Node add form: node type
da: Formular til oprettelse af indhold: indholdstype

en: Node edit form: node ID
da: Formular til redigering af indhold: node ID

en: Get all arguments after this one
da: Hent alle argumenter efter dette

en: If checked, this string will include all arguments. For example, if the path is "path/%" and the user visits "path/foo/bar", if this is not checked the string will be "foo". If it is checked the string will be "foo/bar".
da: Markér dette for at lade strengen indeholde alle argumenter. Hvis stien er "path/%" og brugeren går til "path/foo/bar" vil strengen være "foo" hvis dette <em>ikke</em> er markeret og "foo/bar" hvis det <em>er</em> markeret.

en: Taxonomy term: ID
da: Taksonomiterm: ID

en: Taxonomy term (multiple): ID
da: Taksonomiterm (flere): ID

en: User: name
da: Bruger: navn

en: Creates a user context from a user name.
da: Opretter en brugerkontekst fra et brugernavn.

en: Enter the username of a user for this argument
da: Indtast brugernavnet på en bruger til dette argument.

en: Vocabulary: ID
da: Ordforråd: ID

en: The site contact form that allows users to send a message to site administrators.
da: Kontaktformularen som gør det muligt for brugerne at sende en besked til sitets administratorer.

en: The site contact form that allows users to contact other users.
da: Kontaktformularen som gør det muligt for brugerne at kontakte andre brugere.

en: Contact @name
da: Kontakt @name

en: Custom: @title
da: Brugerdefineret: @title

en: This title will be used administratively to identify this pane. If blank, the regular title will be used.
da: Denne titel bruges til administrativ identifikation af denne pane. Hvis den er tom bruges standardtitlen.

en: Page footer message
da: Sidens footer

en: Add the page footer message as content.
da: Tilføj sidens footer som indhold.

en: Advanced search form
da: Avanceret søgeformular

en: A search form with advanced options.
da: En søgeformular med avancerede indstillinger.

en: The advanced form may have additional options based upon the search type. For example the advanced content (node) search form will allow searching by node type and taxonomy term.
da: Den avancerede formular kan have yderligere muligheder baseret på søgetypen. For eksempel gør den avancerede indholdssøgeformular det muligt at søge efter indholdstype og taksonomiterm.

en: Same page
da: Samme side

en: Override default prompt
da: Tilsidesæt standardprompt

en: @type search form
da: @type søgeformular

en: The results of a search using keywords.
da: Søgeresultater baseret på nøgleord.

en: Record a watchdog log entry when searches are made
da: Indsæt en række i watchdoggen hver gang der foretages en søgning

en: Override "no result" text
da: Tilsidesæt "intet resultat"-teksten

en: No result text
da: Intet resulat

en: Display text if no search keywords were submitted
da: Vis denne tekst hvis der ikke blev foretaget en søgning

en: No keywords text
da: Ingen nøgleord

en: @type search result
da: @type søgeresultat

en: HTML-safe string
da: HTML-sikker streng

en: Custom pager settings
da: Brugerdefinerede pager-indstillinger

en: Use different pager settings from view settings
da: Brug en anden pager-indstilling end viewet

en: <strong>Warning: </strong> This view has AJAX enabled. Overriding the pager settings will work initially, but when the view is updated via AJAX, the original settings will be used. You should not override pager settings on Views with the AJAX setting enabled.
da: <strong>Advarsel:</strong> Dette view bruger AJAX. Tilsidesættelse af pager-indstillingerne vil virke i begyndelsen, men når viewet opdateres via AJAX bruges de oprindelige indstillinger. Du bør ikke tilsidesætte pager-indstillinger på views, som bruger AJAX.

en: The number of items to skip and not display.
da: Antallet af elementer der skal springes over og ikke vises.

en: Select this to send all arguments from the panel directly to the view. If checked, the panel arguments will come after any context arguments above and precede any additional arguments passed in through the Arguments field below. Note that arguments do not include the base URL; only values after the URL or set as placeholders are considered arguments.
da: Vælg dette for at sende alle panelets argumenter direkte til viewet. Panelargumenterne kommer efter kontekstargumenterne ovenfor og før ekstra argumenter indtastet i feltet nedenfor. Bemærk at argumenterne ikke indeholder basis-URLen; kun værdier efter URLen eller som er markeret som placeholders opfattes som argumenter.

en: Additional arguments to send to the view as if they were part of the URL in the form of arg1/arg2/arg3. You may use %0, %1, ..., %N to grab arguments from the URL. Or use @0, @1, @2, ..., @N to use arguments passed into the panel. Note: use these values only as a last resort. In future versions of Panels these may go away.
da: Yderligere argumenter der skal sendes til viewet som om de var en del af URLen på formen arg1/arg2/arg3. Du kan bruge %0, %1, ..., %N til at hente argumenter fra URLen. Eller brug @0, @1, @2, ..., @N for at bruge argumenter sendt til panelet. Bemærk: brug disse værdier som en sidste udvej. De bliver muligvis fjernet fra kommende udgaver af Panels.

en: If "From context" is selected, which type of context to use.
da: Hvis "Fra kontekst" er valgt, hvilken konteksttype der skal bruges.

en: Context is optional
da: Kontekst er valgfri

en: This context need not be present for the pane to function. If you plan to use this, ensure that the argument handler can handle empty values gracefully.
da: Denne kontekst behøver ikke at være til stede for at denne pane kan fungere. Hvis du planlægger at bruge dette, skal du sikre dig at argument-handleren kan håndtere tomme værdier.

en: &#x2713;Panel title
da: &#x2713;Paneltitel

en: No rules
da: Ingen regler

en: Title type
da: Titeltype

en: Manually set
da: Manuel

en: From pane
da: Fra rude

en: Leave blank to disable scheduled publishing.
da: Lad feltet stå tomt for at deaktivere planlagt udgivelse.

en: Leave blank to disable scheduled unpublishing.
da: Lad feltet stå tomt for at deaktivere planlagt afpublicering.

en: Scheduler module form.
da: Scheduler-modul formular.

en: When printing url paths, how to transform the case of the argument. Do not use this unless with Postgres as it uses case sensitive comparisons.
da: Hvordan store og små bogstaver skal håndteres ved udskrivning af URLer. Bør kun bruges med Postgres, da den skelner mellem store og små bogstaver.

en: Target of the link, such as _blank, _parent or an iframe's name. This field is rarely used.
da: Linkets mål, som f.eks. _blank, _parent eller navnet på en iframe. Dette felt bruges sjældent.

en: @argument title
da: @argument titel

en: The maximum number of characters this field can be.
da: Det maksimale antal tegn som dette felt kan indeholde.

en: Count the number 0 as empty
da: Fortolk tallet 0 som tomt

en: If the field contains the number zero, display the empty text instead
da: Vis den tomme tekst hvis feltet indeholder tallet nul.

en: Hide if empty
da: Skjul hvis tom

en: Starting value
da: Startværdi

en: Specify the number the counter should start at.
da: Angive tællerens startværdi.

en: Does not start with
da: Starter ikke med

en: Does not end with
da: Slutter ikke med

en: The view %name has been saved.
da: Viewet %name er blevet gemt.

en: Remove all Views 1 tables
da: Fjern alle Views 1-tabeller

en: Check this box and then click clean up to drop all Views 1 tables. Warning: this operation will not be reversible! Do this only if you are sure you no longer need this data.
da: Afkryds feltet og klik på ryd op for at fjerne alle Views 1-tabeller. Advarsel: Denne handling kan ikke fortrydes! Gør det kun hvis du er sikker på, at du ikke længere har behov for disse data.

en: All Views 1 tables have been removed.
da: Alle Views 1-tabeller er blevet fjernet.

en: This filter can cause items that have more than one of the selected options to appear as duplicate results. If this filter causes duplicate results to occur, this checkbox can reduce those duplicates; however, the more terms it has to search for, the less performant the query will be, so use this with caution. Shouldn't be set on single-value fields, as it may cause values to disappear from display, if used on an incompatible field.
da: Dette filter kan bevirke at elementer, som har flere end én af de valgte muligheder, optræder som dubletter. Hvis filtret resulterer i dubletter kan du afkrydse dette felt for at reducere antallet af dubletter. Bemærk at jo flere termer der søges efter, jo lavere blivere ydelsen af forespørgslen, så vær varsom med brugen af denne funktion. Bør ikke bruges på felter med én enkelt værdi, da felterne kan forsvinde fra visningen hvis de ikke er kompatible.

en: Jump menu
da: Jump-menu

en: Puts all of the results into a select box and allows the user to go to a different page based upon the results.
da: Viser alle resultaterne i en rulleliste og lader brugeren gå til en anden side baseret på resultaterne.

en: Hostname of user that posted the comment.
da: Værtsnavn på brugeren som skrev kommentaren.

en: Email of user that posted the comment. Will be empty if the author is a registered user.
da: E-mail på brugeren som indsendte kommentaren. Er tom hvis brugeren har en profil på sitet.

en: Relate nodes to taxonomy terms, specifiying which vocabulary or vocabularies to use. This relationship will cause duplicated records if there are multiple terms.
da: Relatér indholdselementer til taksonomitermer og angiv hvilke ordforråd, der skal anvendes. Denne kobling vil resultere i dubletter hvis der er flere termer.

en: The text of the profile item.
da: Teksten på profilelementet.

en: The taxonomy term ID for the term.
da: Termens term-ID.

en: The taxonomy term name for the term.
da: Termens term-navn.

en: The vocabulary ID for the vocabulary the term belongs to.
da: ID på ordforrådet som termen tilhører.

en: The name for the vocabulary the term belongs to.
da: Navnet på ordforrådet som termen tilhører.

en: Choose which vocabularies you wish to relate. Remember that every term found will create a new record, so this relationship is best used on just one vocabulary that has only one term per node.
da: Vælg hvilke ordforråd du ønsker at relatere. Husk at hver term resulterer i en ny række, så denne kobling virker bedst med et ordforråd, som kun har én term pr. indholdselement.

en: The file ID for the file.
da: Filens ID.

en: The name of the attached file.
da: Navnet på den vedhæftede fil.

en: The MIME type of the attached file.
da: MIME-typen på den vedhæftede fil.

en: The path of the attached file.
da: Stien til den vedhæftede fil.

en: The size of the attached file.
da: Størrelsen af den vedhæftede fil.

en: The name of the role.
da: Rollens navn.

en: The role ID of the role.
da: Rollens ID.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected access restriction by clicking on the icon.
da: Du kan også justere !settings for den aktuelle adgangsbegrænsning ved at klikke på ikonet.

en: You may also adjust the !settings for the currently selected cache mechanism by clicking on the icon.
da: Du kan også justere !settings for den aktuelle cache-mekanisme ved at klikke på ikonet.

en: Hide empty fields
da: Skjul tomme felter

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
da: Vis ikke felter, mærkater eller markup for tomme felter.

en: You need at least one field before you can configure your jump menu settings
da: Du skal have mindst ét felt før du kan indstille jump-menuen.

en: To properly configure a jump menu, you must select one field that will represent the path to utilize. You should then set that field to exclude. All other displayed fields will be part of the menu. Please note that all HTML will be stripped from this output as select boxes cannot show HTML.
da: For at kunne indstille jump-menuen skal du vælge et felt som repræsenterer den ønskede sti. Derefter skal feltet sættes til ekskludér. Alle andre viste felter bliver en del af menuen. Bemærk at al HTML fjernes fra outputtet da rullemenuer ikke kan vise HTML.

en: Path field
da: Sti-felt

en: If hidden, this button will only be hidden for users with javascript and the page will automatically jump when the select is changed.
da: Knappen skjules kun for brugere med javascript og siden skifter automatisk når rullemenuen ændres.

en: Libraries
da: Biblioteker

en: Delta - Appears in: @types
da: Delta - Optræder i: @types

en: This form will process a content type and one or more fields from that type and export the settings. The export created by this process can be copied and pasted as an import into the current or any other database. The import will add the fields to an existing content type or create a new content type that includes the selected fields.
da: Denne formular behandler en indholdstype og et eller flere felter fra denne type og eksporterer indstillingerne. Resultatet af processen kan kopieres og importeres i den aktuelle database eller enhver anden database. Importen tilføjer feltet til en eksisterende indholdstype eller opretter en ny indholdstype, som indeholder de valgte felter.

en: Blocked users
da: Blokerede brugere

en: The 'referenceable_status' option for %field has been fixed.
da: Indstillingen "referenceable_status" for %field er blevet rettet.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as today, +2 months, and Dec 9 2004 are all valid.
da: Tager imod en dato på <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU dato-inputformat</a>. Tekststrenge som "today", "+2 months" og "Dec 9 2004" er alle gyldige.

en: Accepts a time in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>. Strings such as now, +2 hours, and 10:30pm are all valid.
da: Tager imod et tidspunkt på <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU dato-inputformat</a>. Tekststrenge som "now", "+2 timer" og "10:30pm" er alle gyldige.

en: This identifier is used by another handler.
da: Denne identifikator bruges af en anden handler.

en: Length is shorter than
da: Længden er kortere end

en: shorter than
da: kortere end

en: Length is longer than
da: Længden er længere end

en: longer than
da: længere end

en: SQL Query
da: SQL-forespørgsel

en: Query will be generated and run using the Drupal database API.
da: Forespørgslen genereres og køres vha. Drupals database-API.

en: Relate a node to the user who created it.
da: Knyt et indholdselement til brugeren som oprettede det.

en: revision user
da: revision bruger

en: Nodes authored
da: Forfattede indholdselementer

en: Relate nodes to the user who created it. This relationship will create one record for every node created by the user.
da: Knyt indholdselementer til brugeren som oprettede dem. Denne sammenknytning opretter én post for hvert indholdselement oprettet af brugeren.

en: Exposed form
da: Blotlagt formular

en: This will display the more link even if there are no more items to display.
da: Viser mere-linket selvom der ikke er flere elementer at vise.

en: Recreate
da: Genopret

en: These modules are dependencies of features that have been disabled. They may be disabled without affecting other components of your website.
da: Disse moduler er påkrævet af features der er blevet deaktiveret. De kan muligvis deaktiveres uden at påvirke andre dele af websitet.

en: administer features
da: administrér features

en: manage features
da: håndtér af features

en: Manage features.
da: Håndtér features.

en: Recreate an existing feature.
da: Genopret en eksisterende feature.

en: No features; consider <a href="!url">adding one.</a>
da: Ingen features; <a href="!url>tilføj en ny</a>?

en: Needs review
da: Skal gennemses

en: Choose a layout for the admin toolbar. Vertical works well with large, wide screens. Horizontal works well on screens with limited real estate.
da: Vælg værktøjslinjens layout. Vertikal virker bedst på store, brede skærme. Horisontal virker bedst på skærme med begrænset plads.

en: Choose a position for the admin toolbar that will not collide with other elements in your current theme.
da: Vælg en position til værktøjslinjen som ikke kolliderer med andre elementer i dit aktuelle tema.

en: use admin toolbar
da: brug værktøjslinje

en: UI helpers for Drupal admins and managers.
da: UI-forbedringer for Drupal-administratorer og -redaktører.

en: Other tools
da: Andre værktøjer

en: Show querylog
da: Vis forespørgselslog

en: Hide querylog
da: Skjul forespørgselslog

en: The Breadcrumb title to use when this argument is present. If no breadcrumb is set here, default Title values will be used, see "Title" for percent substitutions.
da: Brødkrummetitlen som skal bruges når dette argument er til stede. Hvis der ikke angives en brødkrummetitel bruges standardtitlen i stedet. Se "Title" for mulige procent-makroer.

en: The order of pages in the book hierarchy.
da: Rækkefølgen af sider i boghierarkiet.

en: Display the standard add comment link used on regular nodes, which will only display if the viewing user has access to add a comment.
da: Viser standard "tilføj kommentar"-linket som bruges på almindelige indholdselementer. Linket vises kun hvis brugeren har adgang til at skrive kommentarer.

en: Inherit pager
da: Nedarv sideskifter

en: Render pager
da: Rendér sideskfiter

en: Render
da: Rendéring

en: No revision
da: Ingen version

en: @number comments per page
da: @number kommentarer pr. side

en: Requires a title
da: Kræver en titel

en: No body
da: Ingen brødtekst

en: Not restricted
da: Ikke begrænset

en: Choose a block
da: Vælg en blok

en: Enable other blocks for use in the admin toolbar.
da: Aktivér andre blokke til brug i administratorværktøjslinjen.

en: Administrative blocks
da: Administrative blokke

en: Other blocks
da: Andre blokke

en: Thickness
da: Tykkelse

en: The unique ID of the comment.
da: Kommentarens unikke ID.

en: The unique ID of the node the comment was posted to.
da: Den unikke ID på indholdselementet som kommentaren er knyttet til.

en: The name left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens navn.

en: The email address left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens e-mail-adresse.

en: The home page URL left by the comment author.
da: Kommentarforfatterens hjemmeside-URL.

en: The formatted content of the comment itself.
da: Det formatterede indhold af selve kommentaren.

en: The number of comments posted on a node.
da: Antal kommentarer til et indholdselement.

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
da: Antallet af kommentarer til et indlæg siden læseren sidst så det.

en: The unique ID of the author of the node.
da: Den unikke ID på indholdselementets forfatter.

en: The type of the node.
da: Indholdselementets type.

en: The human-readable name of the node type.
da: Indholdstypens læsbare navn.

en: The language the node is written in.
da: Sproget som indholdselementet er skrevet på.

en: The URL of the node.
da: Indholdselements URL.

en: The slogan of the site.
da: Sitets slogan.

en: The optional 'mission' of the site.
da: Sitets valgfrie formål.

en: The administrative email address for the site.
da: Sitets administrative e-mail-adresse.

en: The URL of the site's front page.
da: URLen til sitets forside.

en: The unique ID of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens unikke ID.

en: The name of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens navn.

en: The optional description of the taxonomy term.
da: Taksonomitermens valgfri beskrivelse.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary.
da: Ordforrådets unikke ID.

en: The name of the taxonomy vocabulary.
da: Ordforrådets navn.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary.
da: Den valgfri beskrivelse af ordforrådet.

en: The unique ID of the user account.
da: Brugerkontoens unikke ID.

en: The login name of the user account.
da: Brugerkontoens login-navn.

en: The email address of the user account.
da: Brugerkontoens e-mail-adresse.

en: The URL of the account profile page.
da: URLen til kontoens profilside.

en: HTML attributes
da: HTML-attributter

en: Hardcoded
da: Fastlagt i kode

en: Topic page
da: Emneside

en: File URL
da: Fil URL

en: Lighter
da: Lysere

en: Bolder
da: Federe

en: Main page content
da: Primært sideindhold

en: The unique ID of the content item, or "node".
da: Den unikke ID for indholdselementet eller "noden".

en: Fixed width
da: Fast bredde

en: A simple one-column, tableless, fluid width administration theme.
da: Et simpelt, en-spaltet og tabelløst administrationstema uden fast bredde.

en: Validate URL
da: Validér URL

en: The label for this area that will be displayed only administratively.
da: Betegnelsen for dette område bliver kun vist administrativt

en: Summary, sorted by number of records ascending
da: Sammendrag, sorteret efter antal rækker, stigende

en: Summary, sorted by number of records descending
da: Sammendrag, sorteret efter antal rækker, faldende

en: Exposed
da: Eksponeret

en: Displays Reorder
da: Sortér displays

en: Remove this display
da: Fjern dette display

en: Operator to use on all groups
da: Operand til brug for alle grupper

en: Either "group 0 AND group 1 AND group 2" or "group 0 OR group 1 OR group 2", etc
da: Enten "gruppe 0 OG gruppe 1 OG gruppe 2" eller "gruppe 0 ELLER gruppe 1 ELLER gruppe 2" etc.

en: Group operator
da: Gruppeoperand

en: Remove group @group
da: Fjern gruppen @group

en: Default group
da: Standardgruppe

en: Group @group
da: Gruppe @group

en: This group is empty
da: Denne gruppe er tom

en: Ungroupable filters
da: Filtre som ikke kan grupperes

en: Configure group settings for @type %item
da: Tilpas gruppeindstillinger for @type %item

en: Group type
da: Gruppetype

en: Grouping is enabled for this display. You must select what function to use on this field.
da: Gruppering er aktiveret for dette display. Vælg hvilken funktion der skal anvendes på dette felt.

en: View name '@name' is already taken
da: View-navn '@name' er allerede i brug

en: Basic exposed form
da: Basal blotlagt formular

en: Input required
da: Input påkrævet

en: An exposed form that only renders a view if the form contains user input.
da: En blotlagt formular som kun renderer et view hvis formularen indeholder input fra brugeren.

en: Display all items
da: Vis alle elementer

en: Display all items that this view might find
da: Vis alle elementer som dette view kan tænkes at finde

en: Display a specified number of items
da: Vis et bestemt antal elementer

en: Display a limited number items that this view might find.
da: Vis et begrænset antal elementer som dette view kan tænkes at finde.

en: Paged output, full pager
da: Sideinddelt output, stor pager

en: Paged output, full Drupal style
da: Sideinddelt output, Drupal-pager

en: Paged output, mini pager
da: Sideinddelt output, mini-pager

en: Use the mini pager output.
da: Brug mini pager output.

en: empty text
da: tom tekst

en: Internal server error. Please see server or PHP logs for error information.
da: Intern serverfejl. Kig venligst i server- eller PHP-logfilerne for fejloplysninger.

en: An error occurred at @path.
    
    Error Description: @error
da: Der opstod en fejl på @path.
    
    Fejlmeddelelse: @error

en: Whether or not the node is sticky. To list sticky nodes first, set this to descending.
da: Hvorvidt indholdselementet er klæbrigt eller ej. Vælg faldende for at vise klæbrige indholdselementer først.

en: The taxonomy vocabulary name
da: Ordforrådets navn

en: Name (raw)
da: Navn (rå data)

en: The user or author name. This filter does not check if the user exists and allows partial matching. Does not utilize autocomplete.
da: Brugerens eller forfatterens navn. Filtret kontrollerer ikke om brugeren eksisterer, og det tillader delvise matches. Bruger ikke autocomplete.

en: Provide markup text for the area.
da: Brug markup-tekst til dette tekstområde.

en: Use term synonyms for summary links
da: Brug synonymer til resumé-links

en: If selected, summary views will use a synonym defined for each term when creating the URL to link to that term. Note that this only works reliably if terms have at most one synonym.
da: Resumé-views bruger et synonym for hver term når linket til termen genereres. Bemærk at dette kun er pålideligt hvis alle termer har mindst ét synonym.

en: Machine Name
da: Maskinnavn

en: Change the machine name of this display.
da: Skift maskinnavnet på dette display.

en: Change settings for this pager type.
da: Skift indstillinger for denne pager-type.

en: Use grouping
da: Brug gruppering

en: Allow grouping and aggregation (calculation) of fields.
da: Tillad gruppering og aggregering (beregning) af felter.

en: Exposed form style
da: Udseende af blotlagt formular

en: Select the kind of exposed filter to use.
da: Vælg hvilken type af blotlagt filter, der skal anvendes.

en: Exposed form settings for this exposed form style.
da: Indstillinger for blotlagte formularer med denne style.

en: The machine name of this display
da: Displayets maskinlæsbare navn

en: If enabled, some fields may become unavailable. All fields that are selected for grouping will be collapsed to one record per distinct value. Other fields which are selected for aggregation will have the function run on them. For example, you can group nodes on title and count the number of nids in order to get a list of duplicate titles.
da: Visse felter kan blive utilgængelige. Alle grupperede felter bliver slået sammen til én række for hver unik værdi. Funktionen vil blive anvendt på alle andre sammenlagte felter. Du kan for eksempel gruppere indholdselementer efter titel og tælle antallet af nids for at få en liste af dublerede titler.

en: <strong>Important!</strong> You have changed the display's machine name. Anything that attached to this display specifically, such as theming, may stop working until it is updated. To see theme suggestions for it, you need to save the view.
da: <strong>Vigtigt!</strong> Du har ændret displayets maskinlæsbare navn. Alt som er knyttet specifikt til dette display, som f.eks. theming, vil muligvis holde op med at virke indtil det er opdateret. For at se opdaterede theme-forslag skal du gemme viewet.

en: Exposed Form
da: Eksponeret formular

en: Exposed form options
da: Indstillinger for blotlagt formular

en: Select which pager, if any, to use for this view
da: Vælg hvilken pager der skal bruges til dette view (eller ingen).

en: You may also adjust the !settings for the currently selected pager by clicking on the icon.
da: Du kan også justere !settings for den aktuelle pager ved at klikke på ikonet.

en: Pager options
da: Indstillinger for pager

en: Display id should be unique.
da: Display ID skal være unikt.

en: Text to display in the submit button of the exposed form.
da: Teksten der skal vises på den blotlagte formulars submit-knap.

en: Include reset button
da: Inkludér reset-knap

en: If checked the exposed form will provide a button to reset all the applied exposed filters
da: Tilføjer en knap som gør det muligt at nulstille alle blotlagte filtre

en: Reset button label
da: Label på reset-knap

en: Text to display in the reset button of the exposed form.
da: Teksten der vises på reset-knappen i den blotlagte formular.

en: Exposed sorts label
da: Label til blotlagt sortering

en: Text to display as the label of the exposed sort select box.
da: Tekst der vises som label på den blotlagte søgeretningsboks.

en: Text to use when exposed sort is ordered ascending.
da: Tekst der bruges når den blotlagte sortering er stigende.

en: Text to use when exposed sort is ordered descending.
da: Tekst der bruges når den blotlagte sortering er faldende.

en: Select any filter and click on Apply to see results
da: Vælg et filter og klik på Anvend for at se resultater

en: Text on demand
da: Tekst efter behov

en: The number of items to skip. For example, if this field is 3, the first 3 items will be skipped and not displayed.
da: Antallet at elementer der skal springes over. Hvis dette felt f.eks. er 3, bliver de første tre elementer sprunget over og dermed ikke vist.

en: The total number of pages. Leave empty to show all pages.
da: Det samlede antal sider. Lad feltet stå tomt for at vise alle sider.

en: Exposed options
da: Blotlagte valgmuligheder

en: Exposing this options allows users to define their values in a exposed form when view is displayed
da: Ved at blotlægge disse valgmuligheder kan brugerne angive deres egne værdier i en formular når viewet vises

en: Expose items per page
da: Blotlæg antal elementer pr. side

en: When checked, users can determine how many items per page show in a view
da: Lader brugerne bestemme hvor mange elementer der skal vises pr. side

en: Items per page label
da: Label for elementer pr. side

en: Label to use in the exposed items per page form element.
da: Label på det blotlagte formularelement.

en: Exposed items per page options
da: Indstillinger for elementer pr. side

en: Expose Offset
da: Blotlæg forskydning

en: Offset label
da: Label på forskydning

en: Label to use in the exposed offset form element.
da: Label på det blotlagte formularelement.

en: Offset must be an number greather or equal than 0.
da: Forskydningen skal være et tal større end eller lig med nul.

en: Paged, @count item, skip @skip | Paged, @count items, skip @skip
da[0]: Pager, @count element, ignorér @skip
da[1]: Pager, @count elementer, ignorér @skip

en: Paged, @count item | Paged, @count items
da[0]: Pager, @count element
da[1]: Pager, @count elementer

en: Mini pager, @count item, skip @skip | Mini pager, @count items, skip @skip
da[0]: Mini pager, @count element, ignorér @skip
da[1]: Mini pager, @count elementer, ignorér @skip

en: Mini pager, @count item | Mini pager, @count items
da[0]: Mini pager, @count element
da[1]: Mini pager, @count elementer

en: All items, skip @skip
da: Alle elementer, spring over @skip

en: All items
da: Alle elementer

en: @count item, skip @skip | @count items, skip @skip
da[0]: @count element, spring over @skip
da[1]: @count elementer, spring over @skip

en: @count item | @count items
da[0]: @count element
da[1]: @count elementer

en: Group results together
da: Gruppér resultater

en: Sort By
da: Sortér efter

en: Authentication module
da: Autentificeringsmodul

en: Unable to complete operation. Fatal error in @file on line @line: @message
da: Kan ikke fuldføre handlingen. Fatal fejl i @file på linje @line: @message

en: no real context
da: ingen rigtig kontekst

en: - Choose -
da: - Vælg -

en: Update and save
da: Opdatér og gem

en: The page has been updated and saved.
da: Siden er blevet opdateret og gemt.

en: There are currently no variants available and a page may not be added. Perhaps you need to install the Panels module to get a variant?
da: Der er i øjeblikket ingen tilgængelige varianter, og der kan ikke tilføjes en side. Måske er du nødt til at installere Panels-modulet for at få en variant?

en: To set this panel as your home page you must create a unique path name with no % placeholders in the path. The site home page is currently set to %homepage on the !siteinfo configuration form.
da: For at bruge dette panel som din forside skal du oprette en unik sti uden %placeholders. Sitets forside er i øjeblikket sat til %homepage i !siteinfo formularen.

en: This page is currently set to be your site home page. This can be modified on the !siteinfo configuration form.
da: Denne side bruges i øjeblikket som sitets forside. Det kan ændres på !siteinfo formularen.

en: That path is already in use. This system cannot override existing paths.
da: Denne sti er allerede i brug. Systemet kan ikke tilsidesætte eksisterende stier.

en: Context exists
da: Kontekst eksisterer

en: Control access by whether or not a context exists and contains data.
da: Giv adgang efter hvorvidt en kontekst eksisterer og indeholder data.

en: Check to see if the context exists (contains data) or does not exist (contains no data). For example, if a context is optional and the path does not contain an argument for that context, it will not exist.
da: Kontrollér om konteksten eksisterer (indeholder data) eller ikke eksisterer (indeholder ingen data). Hvis en kontekst for eksempel er valgfri og stien ikke indeholder et argument for den pågældende kontekst, vil den ikke eksistere.

en: Doesn't exist
da: Eksisterer ikke

en: @identifier exists
da: @identifier eksisterer

en: @identifier does not exist
da: @identifier eksisterer ikke

en: String: comparison
da: Streng: sammenligning

en: Control access by string match.
da: Giv adgang baseret på et streng-match

en: Not equal to regular expression
da: Ikke lig med regulært udtryk

en: If using a regular expression, you should enclose the pattern in slashes like so: <em>/foo/</em>. If you need to compare against slashes you can use another character to enclose the pattern, such as @. See <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex documentation</a> for more.
da: Hvis du bruge et regulært udtryk skal det omsluttes af skråstreger: <em>/foo/</em>. Hvis har brug for at sammenligne med skråstreger kan du bruge et andet tegn til at omslutte udtrykket, som f.eks. @. Se <a href="http://www.php.net/manual/en/reference.pcre.pattern.syntax.php">PHP regex-dokumentationen</a> for mere information.

en: @identifier is "@value"
da: @identifier er "@value"

en: @identifier is not "@value"
da: @identifier er ikke "@value"

en: @identifier matches "@value"
da: @identifier matcher "@value"

en: @identifier does not match "@value"
da: @identifier matcher ikke "@value"

en: String: length
da: Streng: længde

en: Control access by length of string context.
da: Kontrollér adgang efter længden af streng-konteksten.

en: Not equal to
da: Ikke lig med

en: Length of string
da: Længde af streng

en: Access/visibility will be granted based on string context length.
da: Adgang/synlighed tildeles på baggrund af strengkontekstlængden.

en: @identifier must be @comp @length characters
da: @identifier skal være @comp @length tegn

en: A context that contains token replacements from token.module.
da: En kontekst som indeholder token-erstatninger fra token-modulet.

en: Enter the context type
da: Indtast konteksttypen

en: Enter a user name
da: Indtast et brugernavn

en: Reset identifier to username
da: Nulstil identifikator til brugernavn

en: If checked, the identifier will be reset to the user name of the selected user.
da: Identifikatoren bliver nulstillet til den valgte brugers brugernavn.

en: Invalid user selected.
da: Ugyldig bruger valgt.

en: You may use substitutions in this path.
da: Du kan bruge erstatninger i denne sti.

en: Webform enables nodes to have attached forms and questionnaires.
da: Webform gør det muligt at knytte formularer og spørgeskemaer til indholdselementer.

en: To add one, create a !types piece of content.
da: Opret indthold af typen !types for at tilføje én.

en: Webform is currently not enabled on any content types.
da: Webform er i øjeblikket ikke aktiveret for nogen indholdstyper.

en: To use Webform, please enable it on at least one content type on this page.
da: For at bruge Webform skal du aktivere det for mindst én indholdstype på denne side.

en: This page lists all of the content on the site that may have a webform attached to it.
da: Denne sider viser alle indholdstyper på sitet som kan udvides med webforms.

en: Webform-enabled piece of content
da: Indhold der kan bruges med Webform

en: Visit the <a href="!url">Webform settings</a> page and enable Webform on at least one content type.
da: Gå til siden <a href="!url">indstillinger for Webform</a> og aktivér Webform på mindst én indholdstype.

en: Optional: Enable Webform on multiple types by visiting the <a href="!url">Webform settings</a> page.
da: Valgfrit: Aktivér Webform på flere indholdstyper ved at gå til siden <a href="!url">indstillinger for Webform</a>.

en: <p>This module lets you create forms or questionnaires and define their content. Submissions from these forms are stored in the database and optionally also sent by e-mail to a predefined address.</p>
          <p>Here is how to create one:</p>
          <ul>
            <li>!webform-types-message</li>
            <li>Go to <a href="!create-content">Create content</a> and add a !types piece of content.</li>
            <li>After saving the new content, you will be redirected to the main field list of the form that will be created. Add the fields you would like on your form.</li>
            <li>Once finished adding fields, you may want to send e-mails to administrators or back to the user who filled out the form. Click on the <em>Emails</em> sub-tab underneath the <em>Webform</em> tab on the piece of content.</li>
            <li>Finally, visit the <em>Form settings</em> sub-tab under the <em>Webform</em> tab to configure remaining configurations options for your form.
              <ul>
              <li>Add a confirmation message and/or redirect URL that is to be displayed after successful submission.</li>
              <li>Set a submission limit.</li>
              <li>Determine which roles may submit the form.</li>
              <li>Advanced configuration options such as allowing drafts or show users a message indicating how they can edit their submissions.</li>
              </ul>
            </li>
            <li>Your form is now ready for viewing. After receiving submissions, you can check the results users have submitted by visiting the <em>Results</em> tab on the piece of content.</li>
          </ul>
          <p>Help on adding and configuring the components will be shown after you add your first component.</p>
da: <p>Med dette module kan du oprette formularer og spørgeskemaer samt definere deres indhold. Resultaterne af disse formularer gemmes i databasen og kan desuden sendes til en prædefineret e-mail-adresse.</p>/n<p>Sådan opretter du en formular:</p>
    <ul>
    <li>!webform-types-message</li>
    <li>Gå til <a href="!create-content">Opret indhold</a> og tilføj et stykke !types indhold.</li>
    <li>Når du har gemt indholdet bliver du omdirigeret til formularens feltoversigt. Tilføj de felter, som du har brug for, til din formular.</li>
    <li>Når du har tilføjet felter kan du have brug for at sende e-mails til administratorer eller til brugeren som udfyldte formularen. Klik på <em>E-mails</em>-fanen under <em>Webform</em>-fanen på indholdet.</li>
    <li>Til sidste skal du gå til <em>Indstillinger for formular</em>-fanen under <em>Webform</em>-fanen for at konfigurere de sidste indstillinger for din formular.
    <ul>
    <li>Tilføj en bekræftelsesbesked og/eller en URL til omdirigering som vises når formularen er blevet indsent.</li>
    <li>Angiv en indsendelsesgrænse.</li>
    <li>Vælg hvilke roller der kan indsende formularen.</li>
    <li>Avancerede indstillinger som mulighed for at oprette kladder, eller vise brugerne en besked som fortæller brugerne hvordan de kan redigere deres indsendelser.</li>
    </ul>
    </li>
    <li>Din formular er nu klar til brug. Når du har modtaget indsendelser kan du kontrollere brugernes besvarelser ved at gå til indholdets <em>Resultater</em>-fane.</li>
    </ul>
    <p>Hjælp til tilføjelse og konfiguration af komponenterne vises når du har tilføjet din første komponent.</p>

en: A special textfield that accepts e-mail addresses.
da: Et specielt tekstfelt som accepterer e-mail-adresser.

en: Allow users to upload files of configurable types.
da: Lader brugerne uploade forskellige typer af filer.

en: Page break
da: Sideskift

en: Organize forms into multiple pages.
da: Opdel formularer i flere sider.

en: Select options
da: Valgmuligheder

en: Value of !component
da: Værdien af !component

en: Value of "!component"
da: Værdien af "!component"

en: access all webform results
da: tilgå alle webform-resultater

en: access own webform results
da: tilgå egne webform-resultater

en: edit all webform submissions
da: redigér alle webform-indlæg

en: delete all webform submissions
da: slet alle webform-indlæg

en: delete own webform submissions
da: slet egne webform-indlæg

en: Webform settings
da: Indstillinger for Webform

en: Edit e-mail settings
da: Redigér e-mail-indstillinger

en: Delete e-mail settings
da: Slet e-mail-indstillinger

en: Updated file components to use numeric file IDs in the submitted values.
da: Opdaterede filkomponenterne til at bruger numeriske fil-IDer i de indsendte værdier.

en: Check that all entered values for this field are unique. The same value is not allowed to be used twice.
da: Kontrollér at de indtastede værdier for dette felt er unikke. Det er ikke tilladt at bruge den samme værdi flere gange.

en: no upload
da: ingen uploads

en: Other...
da: Andet...

en: Allow "Other..." option
da: Tillad "Anden" mulighed

en: Check this option if you want to allow users to enter an option not on the list.
da: Markér dette hvis du ønsker at brugerne skal kunne indtaste en værdi som ikke findes på listen.

en: Text for "Other..." option
da: Tekst til "Anden..." mulighed

en: If allowing other options, enter text to be used for other-enabling option.
da: Indtast teksten for valgmuligheden som gør det muligt at indtaste en værdi som ikke findes på listen.

en: Randomize options
da: Randomisér valgmuligheder

en: Randomizes the order of the options when they are displayed in the form.
da: Viser valgmulighederne i tilfældig rækkefølge når de vises i formularen.

en: Width of the textarea.
da: Tekstområdets bredde.

en: Height of the textarea.
da: Tekstområdets højde.

en: Maximum length of the textfield value.
da: Maksimal længde af tekstfeltværdien

en: Webform-enabled content types
da: Indholdstyper der kan bruges med Webform

en: Webform allows you to enable the webform components for any content type.  Choose the types on which you would like to associate webform components.
da: Webform gør det muligt at tilføje webform-komponenter til alle indholdstyper. Vælg typerne som du ønsker at kunne udvide med webform-komponenter.

en: E-mail address format
da: E-mail-adresseformat

en: Long format: "Example Name" &lt;name@example.com&gt;
da: Lang version: "Navn Navnsen" &lt;navn@example.com&gt;

en: Short format: name@example.com
da: Kort version: navn@example.com

en: Most servers support the "long" format which will allow for more friendly From addresses in e-mails sent. However many Windows-based servers are unable to send in the long format. Change this option if experiencing problems sending e-mails with Webform.
da: De fleste servere understøtter det "lange" format som gør det muligt at have bedre Fra-adresser i de afsendte e-mails. Mange Windows-baserede servere kan ikke sende i det lange format. Skift denne indstilling hvis du har problemer med at sende e-mails med Webform.

en: There are currently no webforms on your site. Create a !types piece of content.
da: Der er i øjeblikket ingen webforms på dit site. Opret indhold af typen !types.

en: Create a rule to control whether or not to skip this page.
da: Opret en regel til at styre hvorvidt denne side kan springes over.

en: Create a rule to control whether or not to show this form element.
da: Opret en regel til at styre hvorvidt dette formularelement vises.

en: Conditional rules
da: Betingede regler

en: Select another component to decide whether to show or hide this component. You can only select components occurring before the most recent pagebreak.
da: Vælg en anden komponent som bestemmer hvorvidt denne komponent skal vises eller skjules. Du kan kun vælge komponenter som optræder før det seneste sideskift.

en: Determines whether the list below is inclusive or exclusive.
da: Angiver om listen nedenfor er inklusiv eller eksklusiv.

en: List values, one per line, that will trigger this action. If you leave this blank, this component will always display.
da: Listeværdier, én pr. linje, som udløser denne handling. Hvis du lader feltet stå tomt bliver denne komponent altid vist.

en: Include all components
da: Inkludér alle komponenter

en: The value %value has already been submitted once for the %title field. You may have already submitted this form, or you need to use a different value.
da: Værdien %value er allerede blevet indsendt én gang for feltet %title. Du har enten allerede indsendt denne formular, eller du er nødt til at vælge en anden værdi.

en: Component value
da: Komponentværdi

en: Currently not sending e-mails, add an e-mail recipient below.
da: Sender ikke e-mail i øjeblikket, tilføj en e-mail-modtager nedenfor.

en: email@example.com
da: mail@example.com

en: Form submissions will be e-mailed to this address. Any email, select, or hidden form element may be selected as the recipient address. Multiple e-mail addresses may be separated by commas.
da: Indsendelser e-mailes til denne adresse. Ethvert e-mail-, udvalgsliste- eller skjult formularelement kan vælges som modtageradresse. Flere e-mail-adresse adskilles med kommaer.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the subject for e-mails.
da: Ethvert tekstfelt-, udvalgsliste- eller skjult formularelement kan vælges som emne for e-mails.

en: Any email, select, or hidden form element may be selected as the sender's e-mail address.
da: Ethvert e-mail-, udvalgsliste- eller skjult formularelement kan vælges som afsenderens e-mail-adresse.

en: Any textfield, select, or hidden form element may be selected as the sender's name for e-mails.
da: Ethvert tekstfelt-, udvalgsliste- eller skjult formularelement kan vælges som afsenderens navn for e-mails.

en: No available components
da: Ingen tilgængelige komponenter

en: An e-mail template can customize the display of e-mails.
da: En e-mail-skabelon kan ændre visningen af e-mails.

en: Included e-mail values
da: Inkluderede e-mail-værdier

en: The selected components will be included in the %email_values token. Individual values may still be printed if explicitly specified as a %email[key] in the template.
da: De valgte komponenter inkluderes i %email_values tokenet. Individuelle værdier kan stadig udskrives hvis de angive eksplicit som %email[key] i skabelonen.

en: Save e-mail settings
da: Gem e-mail-indstillinger

en: E-mail header details
da: E-mail header detaljer

en: When adding a new custom e-mail, the e-mail field is required.
da: Når der tilføjes en ny brugerdefineret e-mail er e-mail-feltet påkrævet.

en: The entered e-mail address "@email" does not appear valid.
da: Den indtastede e-mail-adresse "@email" ser ikke ud til at være gyldig.

en: Email settings added.
da: E-mail-indstillinger tilføjet.

en: Email settings updated.
da: E-mail-indstillinger opdateret.

en: Delete e-mail settings?
da: Slet e-mail-indstillinger?

en: This will immediately delete the e-mail settings based on the @component component.
da: Dette sletter e-mail-indstillingerne baseret på komponenten @component med det samme.

en: This will immediately delete the e-mail settings sending to the @address address.
da: Dette sletter e-mail-indstillingerne som sender til adressen @address med det samme.

en: E-mail settings deleted.
da: E-mail-indstillinger slettet.

en: Confirmation message
da: Bekræftelse

en: URL to redirect the user to upon successful submission.
da: URLen som brugeren omdirigeres til når indsendelsen lykkes.

en: Limit the number of submissions <em>per user</em>. A user is identified by their user login if logged-in, or by their IP Address and Cookie if anonymous. Use of cookies may be modified in the global <a href="!url">Webform settings</a>.
da: Begræns antallet af indsendelser <em>pr. bruger</em>. En bruger identificeres ved deres bruger-login hvis de er logget ind eller ved deres IP-adresse og cookie hvis de er anonyme. Brugen af cookies kan ændres i de globale <a href="!url">indstillinger for Webform</a>.

en: Submission access
da: Indsendelsesadgang

en: Show the notification about previous submissions.
da: Vis notifikationen om tidligere indsendelser.

en: Show the previous submissions notification that appears when users have previously submitted this form.
da: Vis meddelelsen som vises når brugerne har indsendt denne formular på et tidligere tidspunkt.

en: The entered URL is not a valid address.
da: Den indtastede URL er ikke en gyldig adresse.

en: The form settings have been updated.
da: Formular-indstillingerne er blevet opdateret.

en: Your submissions
da: Dine indlæg

en: @sid (draft)
da: @sid (kladde)

en: Select list options
da: Valgmuligheder for udvalgsliste

en: Select list format
da: Format af udvalgsliste

en: Submission Number
da: Indsendelsesnummer

en: Submission ID
da: Indsendelses-ID

en: Included export components
da: Inkluderede eksportkomponenter

en: The selected components will be included in the export.
da: De valgte komponenter inkluderes i ekssporten.

en: Option A
da: Valgmulighed A

en: Option B
da: Valgmulighed B

en: Option C
da: Valgmulighed C

en: Separate options are more suitable for building reports, graphs, and statistics in a spreadsheet application.
da: Separate valgmuligheder er bedre egnet til at bygge rapporter, grafer og statistik i et regneark.

en: My select list
da: Min udvalgsliste

en: Compact options are more suitable for importing data into other systems.
da: Kompakte valgmuligheder er bedre egnet til at importere data i andre systemer.

en: Submitted on %date
da: Indsendt %date

en: Submitted by user: %username
da: Indsendt af bruger: %username

en: Submitted by anonymous user: [%ip_address]
da: Indsendt af anonym bruger: [%ip_address]

en: The submission ID of the submission.
da: Indsendelsesn ID.

en: Whether or not the submission is a draft.
da: Hvorvidt indsendelsen er en kladde.

en: The date this submission was submitted.
da: Datoen for indsendelse.

en: Remote address
da: Fjernadresse

en: The remote IP address of the user that submitted this submission.
da: IP-adressen på brugerne som indsendte formularen.

en: Provide a simple link to view the submission.
da: Et simpelt link til at se indsendelsen.

en: Provide a simple link to edit the submission.
da: Et simpelt link til at redigere indsendelsen.

en: Provide a simple link to delete the submission.
da: Et simpelt link til at slette indsendelsen.

en: Webform submission count
da: Antal webform indsendelser

en: The number of webform submissions on this node.
da: Antallet af webform indsendelser på dette indholdselement.

en: The number of webform submissions for this user.
da: Antallet af webform-indsendelser fra denne bruger.

en: Webform form body
da: Webform formular-brødtekst

en: The Webform form body display for this node.
da: Brødtekstvisningen af webformen på dette indholdselement.

en: draft
da: kladde

en: @name form
da: @name formular

en: administer topics
da: administrér emner

en: Theme switcher
da: Temavælger

en: Switch theme
da: Skift tema

en: You must <a href="!login">login</a> to view this form.
da: Du skal være <a href="!login">logget ind</a> for at kunne se denne formular.

en: Wysiwyg profiles
da: Wysiwyg-profiler

en: A Wysiwyg profile is associated with an input format. A Wysiwyg profile defines which client-side editor is loaded with a particular input format, what buttons or themes are enabled for the editor, how the editor is displayed, and a few other editor-specific functions.
da: En wysiwyg-profil er knyttet til et inputformat. Wysiwyg-profilen bestemmer hvilken editor der indlæses til et bestemt inputformat, hvilke knapper eller temaer der er aktive, hvordan editoren vises og en række af andre editor-specifikke funktioner.

en: Div container
da: Div-beholder

en: Maximize
da: Maksimér

en: Check spelling as you type
da: Kontrollér stavning mens du skriver

en: Advanced list
da: Avanceret liste

en: To assign a different editor to a text format, click "delete" to remove the existing first.
da: Klik "slet" for at fjerne den eksisterende editor før du tilknytter en ny.

en: Performance and scalability
da: Ydelse og skalering

en: Clone of
da: Klon af

en: Current menu
da: Aktuel menu

en: Block title as link
da: Bloktitel som link

en: Make the default block title a link to that menu item. An overridden block title will not be a link.
da: Gør blokkens standardtitel til et link til menupunktet. En brugerdefineret bloktitel kan ikke være et link.

en: This title will be used administratively to identify this block. If blank, the regular title will be used.
da: Titlen bruges til administrativ identifikation af denne blok. Hvis den er tom bruges den almindelige titel.

en: <strong>Expand all children</strong> of this tree.
da: <strong>Udvid alle underpunkter</strong> i dette træ.

en: <strong>Sort</strong> menu tree by the active menu item’s trail.
da: <strong>Sortér</strong> menutræet efter det aktive menupunkts hale.

en: If a block is configured to use <em>"the menu selected by the page"</em>, the block will be generated from the first "available" menu that contains a link to the page.
da: Hvis en blok er sat op til at bruge <em>"menuen valgt af siden"</em> bliver den genereret på basis af den første "tilgængelige" menu som indeholder et link til siden.

en: Select from the @menu_name menu
da: Vælg fra menuen @menu_name

en: The above list will <em>not</em> affect menu blocks that are configured to use a specific menu.
da: Listen ovenfor påvirker <em>ikke</em> menu-blokke som er sat op til at bruge en specifik menu.

en: Use the <a href="!url">add menu block page</a> to create a customizable menu block. You will then be able to configure your menu block before adding it.
da: Brug siden <a href="@url">tilføj menublok</a> til at oprette en brugerdefinérbar menu-blok. Du kan derefter konfigurere din menublok før du tilføjer den.

en: To learn more about configuring menu blocks, see <a href="!url">menu block’s detailed help</a>.
da: Se den <a href="@url">detaljerede hjælp til Menu block</a> for at lære mere om tilpasning af blokke.

en: To add new menu blocks, use the "<a href="!add-url">Add menu block</a>" tab (or button) on the <a href="!block-url">administer blocks page</a>. You will then be able to configure your menu block before adding it.
da: Brug fanen (eller knappen) "<a href="!add-url">Tilføj menublok</a>" på siden <a href="!block-url">administrér blokke</a> for at tilføje nye menublokke. Du kan derefter konfigurere din menublok før du tilføjer den.

en: For menu trees that start with the 2nd level or deeper, the default block title will be the title for the parent menu item of the specified level. If this option is checked, the block title will be a link to that menu item.
da: Menutræer, som starter på det andet niveau eller dybere, får titlen på det overordnede menupunkt på det angivne niveau som standardtitel. Hvis dette er valgt vil bloktitlen være et link til det menupunkt.

en: To help identify the block on the administer blocks page, you can specify a unique title to be used on that page. If blank, the regular title will be used.
da: For at gøre det nemmere at identificere blokken på administrationssiden kan du angive en unik titel som skal bruges på den side. Lad feltet stå tomt for at bruge den almindelige titel.

en: All children of this menu will be expanded.
da: Alle underpunkter i denne menu bliver foldet ud.

en: Themers should be aware of the myriad of classes, templates and theme functions available to them. See the <a href="!url">online documentation</a> or the README.txt file for detailed information about each of them.
da: Themere skal være opmærksomme på alle de klasser, templates og theme-funktioner, som de har til rådighed. Se <a href="!url">online-dokumentationen</a> eller README.txt for mere information.

en: In addition, Menu block implements HOOK_get_menus() and HOOK_menu_block_tree_alter(). See menu_block.api.php for documentation.
da: Menu block implementerer desuden hook_get_menus() og hook_menu_block_tree_alter(). Se dokumentationen i menu_block.api.php.

en: the menu selected by the page
da: menuen valgt af siden

en: Configure menu block.
da: Tilpas menublok.

en: Menu tree
da: Menutræ

en: A configurable tree provided by Menu block.
da: Et brugerdefinérbart træ stillet til rådighed af Menu block.

en: %menu menu tree
da: %menu menutræ

en: menu tree of %menu
da: menutræ for %menu

en: Parent item:
da: Overordnet menupunkt:

en: <em>The menu selected by the page</em> can be customized on the <a href="!url">Menu block settings page</a>.
da: <em>Menuen valgt af siden</em> kan tilpasses under <a href="!url">indstillinger for Menu block</a>.

en: Administration tools
da: Administrationsværktøjer

en: Webform client form.
da: Webform klientformular

en: Default value timezone
da: Standardværdi for tidszone

en: Options to select across the top. Usually these are ratings such as "poor" through "excellent" or "strongly disagree" through "strongly agree".
da: Valgmuligheder i toppen. Typisk vurderinger som "meget ringe" til "meget god" eller "meget uenig" til "meget enig".

en: Customize option keys (Advanced)
da: Tilpas valg-taster (avanceret)

en: Questions list down the side of the grid.
da: Spørgsmål vises langs den ene side af tabellen.

en: Customize question keys (Advanced)
da: Tilpas spørgsmålsnøgler (avanceret)

en: Load a pre-built option list
da: Indlæs en eksisterende valgmuligheder

en: Use a pre-built list of options rather than entering options manually. Options will not be editable if using pre-built list.
da: Brug en eksisterende liste af valgmuligheder i stedet for at indtaste dem manuelt. Valgmulighederne kan ikke redigeres hvis du bruger en eksisterende liste.

en: Customize keys (Advanced)
da: Tilpas nøgler (avanceret)

en: Check this option if you want the select component to be of listbox type instead of radio buttons or checkboxes.
da: Marker dette hvis du ønsker at udvalgs-komponenten skal være en rulleliste i stedet for radioknapper eller afkrydsningsfelter.

en: Every option must have a key specified. Specify each option as "safe_key|Some readable option".
da: Hver valgmulighed skal have en tilhørende nøgle. Angiv hver valgmulighed som "noegle|Læsbar valgmulighed".

en: Option keys must be less than 128 characters. The following keys exceed this limit:
da: Nøgler skal være på mindre en 128 tegn. De følgende nøgler overskrider denne grænse:

en: The form order failed to save because the following elements have same form keys and are under the same parent. Edit each component and give them a unique form key, then try moving them again.
da: Formularrækkefølgen kunne ikke gemmes fordi de følgende elementer har de samme formnøgler og ligger under det samme overordnede element. Redigér hver komponent og giv dem en unik formularnøgle, og forsøg at flytte dem igen.

en: Edit component: @name
da: Redigér komponent: @name

en: US states
da: Amerikanske stater

en: Updated date and time components to use ISO 8601 formatted strings in the submitted values.
da: Opdaterede dato- og tids-komponenter til at bruge ISO 8601-formatterede tekststrenge i de indsendte værdier.

en: Removed Webform-specific daylight savings handling, now provided by Date API module if available.
da: Fjernede Webform-specifik håndtering af sommertid, som nu håndteres af Date API hvis det er tilgængeligt.

en: Production (Minified)
da: Produktion (minificeret)

en: Development (Uncompressed Code)
da: Udvikling (ukomprimeret kode)

en: Is not empty (NOT NULL)
da: Er ikke tom (NOT NULL)

en: Automatic live preview
da: Automatisk live-preview

en: That view is created for the version @import_version of views, but you only have @api_version
da: Viewet er oprettet til @import_version-versionen af views, men du har kun @api_version

en: Broken/missing handler: @table > @field
da: Handler mangler eller er i stykker: @table > @field

en: Disable automatic live preview
da: Déaktiver automatisk live-preview

en: Don't automatically update the preview. This can speed up the editing of views a bit.'
da: Opdatér ikke previewet automatisk. Dette kan gøre redigering af view en hel del hurtigere.

en: The aliased path to this node.
da: Den alternative sti til dette indholdselement.

en: Display %display has set node/% as path. This will not produce what you want. If you want to have multiple versions of the node view, use panels.
da: Displayet %display har angivet node/% som sti. Dette vil ikke give det ønskede resultat. Hvis du ønsker at have flere udgaver af node-viewet skal du bruge Panels.

en: Get all nodes tagged with a term.
da: Hent alle indholdselementer tagget med en term.

en: The related terms of the term. This can produce duplicate entries if there is more than one related term.
da: Termens relaterede termer. Dette kan resultere i dubletter hvis der er mere end én relateret term.

en: Related term
da: Relateret term

en: A related term of the term.
da: En term relateret til termen.

en: Taxonomy Term ID from URL
da: Term-ID fra URL

en: Translate link
da: Link til oversættelse

en: Provide a simple link to translate the node.
da: Vis et simpelt link til oversættelse af indholdselementet.

en: The Authmap ID.
da: Authmap IDet.

en: Authentication name
da: Autentificeringsnavn

en: The unique authentication name.
da: Det unikke autentificeringsnavn.

en: The name of the module managing the authentication entry.
da: Navnet på modulet som håndterer autentificeringen.

en: Use absolute link (begins with "http://")
da: Brug absolut link (begynder med "http://")

en: If you want to use this as in "output this field as link" in "link path", you must enable this option.
da: Hvis du ønsker at bruge dette i "vis dette felt som et link" i "linksti" skal du aktivere denne indstilling.

en: Link this field to its node revision
da: Link dette felt til dets node-version.

en: Output machine name
da: Vis maskinlæsbart navn

en: Display field as the node type machine name.
da: Vis feltet som indholdstypens maskinlæsbare navn.

en: Use Drupal's taxonomy term path to create breadcrumb links
da: Brug Drupals taksonomi-sti til at oprette brødkrumme-links

en: If selected, the links in the breadcrumb trail will be created using the standard drupal method instead of the custom views method. This is useful if you are using modules like taxonomy redirect to modify your taxonomy term links.
da: Links i brødkrummestien oprettes med den almindelige Drupal-metode i stedet for Views-metoden. Dette er nyttigt hvis du bruger moduler som Taxonomy Redirect til at ændre term-links.

en: Load default argument from term page
da: Indlæs standardargument fra term-side

en: Change the CSS class name(s) that will be added to this display.
da: Angiv CSS-klasserne som vil blive tilføjet til dette display.

en: The CSS class names will be added to the view. This enables you to use specific CSS code for each view. You may define multiples classes separated by spaces.
da: CSS-klasserne bliver tilføjet til viewet. Dette gør det muligt at bruge specifik CSS til hvert view. Du kan angive flere klasser adskilt af mellemrum.

en: CSS classes must be alphanumeric or dashes only.
da: CSS-klasser må kun indeholde alfanumeriske tegn og bindestreger.

en: Choose text
da: Vælg tekst

en: The text that will appear as the selected option in the jump menu.
da: Teksten der vises som det aktive valg i jump-menuen.

en: Term edit link
da: Link til redigering af term

en: Provide a simple link to edit the term.
da: Vis et simpelt link til redigering af termen.

en: Set between which values the user can choose when determining the items per page. Separated by comma.
da: Angiv hvilke værdier brugeren kan vælge imellem ved valg af antal elementer pr. side. Adskilt af komma.

en: When checked, users can determine how many items should be skipped at the beginning.
da: Brugerne kan angive hvor mange elementer der skal springes over i begyndelsen.

en: Please insert a list of integer numeric values separated by commas: e.g: 10, 20, 50, 100
da: Indsæt venligst en liste af numeriske værdier adskilt af kommaer, f.eks.: 10, 20, 50, 100

en: Enable popup calendar
da: Aktivér popup-kalender

en: Enable a JavaScript date picker next to the date field.
da: Aktivér en JavaScript datovælger ved siden af datofeltet.

en: Open popup calendar
da: Åben popup-kalender

en: Removed the webform_debug variable which is no longer used.
da: Fjernede variablen webform_debug som ikke længere er i brug.

en: Configuration is being provided by code.
da: Konfigurationen ligger i kode.

en: No tokens available.
da: Ingen tilgængelige tokens.

en: Click a token to insert it into the field you've last clicked.
da: Klik på et token for at indsætte det i det felt som du senest har klikket på.

en: List of the currently available tokens on this site
da: Liste af tilgængelige tokens på dette site

en: Insert this token into your form
da: Indsæt dette token i din formular

en: First click a text field to insert your tokens into.
da: Klik på et tekstfelt som tokens skal sættes ind i.

en: Choose jQuery compression level
da: Vælg jQuery komprimeringsgrad

en: View my account
da: Vis konto

en: Edit my account
da: Redigér konto

en: The selected file %filename cannot be uploaded. Only files with the following extensions are allowed: %extensions.
da: Den valgte fil %filename kan ikke uploades. Kun filer med følgende filendelser er tilladt: %extensions.

en: Default (Mbps or Kbps)
da: Standard (Mbps eller Kbps)

en: Raw numberic value
da: Rå numerisk værdi

en: Default (kHz)
da: Standard (kHz)

en: Resizing images on upload will cause the loss of <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF data</a> in the image.
da: Ændring af billedstørrelsen under upload fører til tab af billedets <a href="http://en.wikipedia.org/wiki/Exchangeable_image_file_format">EXIF-data</a>.

en: CTools PHP requirements
da: CTools PHP krav

en: CTools requires certain features only available in PHP 5.2.0 or higher.
da: CTools kræver visse funktioner som kun er tilgængelige i PHP 5.2.0 eller nyere.

en: Unable to create CTools styles cache directory @path. Check the permissions on your files directory.
da: Kan ikke oprette CTools style-cache-mappe @path. Kontrollér tilladelserne på din files-mappe.

en: Select base style
da: Select basis-style

en: Missing settings cache.
da: Manglede indstillings-cache.

en: Letter spacing
da: Bogstavafstand

en: Word spacing
da: Ordafstand

en: Decoration
da: Dekoration

en: Overline
da: Overstregning

en: Line-through
da: Overstregning

en: Oblique
da: Kursiv

en: Capitalize
da: Kapitalisér

en: You do not have sufficient permissions to perform this action.
da: Du har ikke tilstrækkelige tilladelser til at udføre denne handling.

en: You account permissions do not permit you to import.
da: Dine tilladelser giver dig ikke adgang til at importere.

en: String: URL path
da: Streng: URL-sti

en: Control access by the current path.
da: Giv adgang baseret på den aktuelle sti.

en: Note: if no context is chosen, the current page path will be used.
da: Bemærk: Hvis der ikke er valgt en kontekst bruges den aktuelle sti i stedet.

en: Allow access on the following pages
da: Giv adgang til følgende sider

en: Allow access on all pages except the following pages
da: Giv adgang til alle sider undtagen de følgende

en: Current path
da: Aktuel sti

en: @identifier is "@paths" | @identifier type is one of "@paths"
da[0]: @identifier er "@paths"
da[1]: @identifier-type er én af "@paths"

en: @identifier is not "@paths" | @identifier type is not one of "@paths"
da[0]: @identifier er ikke "@paths"
da[1]: @identifier-type er ikke én af "@paths"

en: Taxonomy: parent term
da: Taksonomi: overordnet term

en: Control access by existence of a parent term.
da: Giv adgang på basis af eksistensen af en overordnet term.

en: Select the vocabulary for this form. If there exists a parent term in that vocabulary, this access check will succeed.
da: Vælg ordforrådet til denne formular. Hvis der findes en overordnet term i dette ordforråd vil denne adgangskontrol lykkes.

en: "@term" has parent in vocabulary "@vocab"
da: "@term" har en overordnet term i ordforrådet "@vocab"

en: Control access by vocabulary.
da: Giv adgang på basis af ordforråd.

en: Only the checked vocabularies will be valid.
da: Kun de markerede ordforråd vil være gyldige.

en: Current theme
da: Aktuelt tema

en: Control access by checking which theme is in use.
da: Giv adgang baseret på det aktive tema.

en: This will only be accessed if the current theme is the selected theme.
da: Dette tilgås kun hvis det aktuelle tema er det valgte tema.

en: Error, unset theme
da: Fejl, tema ikke sat

en: Current theme is "@theme"
da: Aktuelt tema er "@theme"

en: Unpublished node @nid
da: Upubliceret indholdselement @nid

en: Book children
da: Bogsider

en: The children menu the book the node belongs to.
da: Undermenuen i bogen som dette indholdselement tilhører.

en: Book children menu goes here.
da: Bogsidemenuen vises her.

en: "@s" book children
da: "@s" bogsider

en: Node terms
da: Indholdselement termer

en: Taxonomy terms of the referenced node.
da: Taksonomitermer fra det refererede indholdselement.

en: - All vocabularies -
da: - Alle ordforråd -

en: Optionally restrict the terms to a specific vocabulary, or allow terms from all vocabularies.
da: Begræns termerne til et specifikt ordforråd (valgfrit), eller tillad termer fra alle ordforråd.

en: Term formatting
da: Formattering af term

en: Taxonomy links (uses theme('links'))
da: Taksonomi-links (bruger theme('links'))

en: Inline, delimited
da: Indlejret, adskilt

en: Link to terms
da: Link til termer

en: Check here to make the terms link to the term paths.
da: Markér her for at linke termerne til termstierne.

en: Term delimiter
da: Term-adskiller

en: "@s" terms from @vocabulary
da: "@s" termer fra @vocabulary

en: Feed icons
da: Feed-ikoner

en: Add the site feed_icons statement as content.
da: Tilføj sitets feed_icons som indhold.

en: Add the logo trail as content.
da: Tilføj logoet som indhold.

en: Primary navigation links
da: Primære navigationslinks

en: Add the primary_links (local tasks) as content.
da: Tilføjer de primære links (lokale handlinger) som indhold.

en: Secondary navigation links
da: Sekundære navigationslinks

en: Add the secondary_links (local tasks) as content.
da: Tilføjer de sekundære links (lokale handlinger) som indhold.

en: Tabs type
da: Fanetype

en: Primary and secondary
da: Primære og sekundære

en: CSS id to use
da: CSS ID

en: Term Description
da: Termbeskrivelse

en: Multiple terms from node
da: Flere termer fra indholdselement

en: Adds a taxonomy terms from a node context; if multiple terms are selected, they wil be concatenated.
da: Tilføjer taksonomitermer fra en indholdselementkontekst; hvis flere termer er valgt, bliver de konkateneret.

en: Concatenator
da: Konkatenator

en: When the value from this context is passed on to a view as argument, the terms can be concatenated in the form of 1+2+3 (for OR) or 1,2,3 (for AND).
da: Når værdierne fra denne kontekst sendes som argument til et view kan termer konkateneres på formen 1+2+3 (for ELLER) eller 1,2,3 (for OG).

en: The text of this link will be "@more". This setting can only be modified on the View configuration.
da: Teksten på dette link vil være "@more". Denne indstilling kan kun ændres ved konfiguration af viewet.

en: Fields override
da: Tilsidesæt felter

en: Missing plugin
da: Manglende pluginManglende typografi-udvidelse

en: Custom style
da: Brugerdefineret style

en: The input format for the (un)scheduling time/date. See the date() function for formatting options: http://www.php.net/manual/en/function.date.php (only the following format characters are supported (don't use 'G', 'a' or 'A' with Date Popup): djmnyYhHgGisaA)
da: Inputformat for (af)publiceringsdatoen. Se date()-funktionen for formatteringsmuligheder: http://www.php.net/manual/en/function.date.php (kun de følgende formattegn understøttes (brug ikke 'G', 'a' eller 'A' med Date Popup): djmnyYhHgGisaA)

en: Scheduled for publishing
da: Planlagt til publicering

en: Scheduled for unpublishing
da: Planlagt til afpublicering

en: Not scheduled
da: Ikke planlagt

en: Comment creation
da: Kommentar oprettelse

en: Unfiltered name of top taxonomy term.
da: Ufiltreret navn på den øverste taksonomiterm.

en: Unfiltered name of top term's vocabulary.
da: Ufiltreret navn på den øverste terms ordforråd.

en: The unfiltered menu path (as reflected in the breadcrumb), not including Home or [menu]. Separated by /.
da: Den ufiltrerede menu-sti (som den optræder i brødkrummestien) uden Forside eller [menu}. Adskilt af /.

en: The current
da: Den aktuelle

en: raw user input
da: rå bruger-input

en: Warning: Token value contains raw user input.
da: Advarsel: Token-værdi indeholder rå brugerdata.

en: !description year (four digit)
da: !description år (fire cifre)

en: !description year (two digit)
da: !description år (to cifre)

en: !description month (full word)
da: !description måned (fulde navn)

en: !description month (abbreviated)
da: !description måned (forkortelse)

en: !description month (two digits with leading zeros)
da: !description måned (to cifre med foranstillet nul)

en: !description month (one or two digits without leading zeros)
da: !description måned (et eller to cifre uden foranstillet nul)

en: !description week (two digits with leading zeros)
da: !description uge (to cifre uden foranstillet nul)

en: !description date (numeric representation of the day of the week)
da: !description dato (numerisk angivelse af ugedagen)

en: !description day (full word)
da: !description dag (fuldt navn)

en: !description day (abbreviation)
da: !description dag (forkortelse)

en: !description day (two digits with leading zeros)
da: !description dag (to cifre med foranstillet nul)

en: !description day (one or two digits without leading zeros)
da: !description dag (et eller to cifre uden foranstillet nul)

en: The unfiltered text used in the menu as link text for this item.
da: Den ufiltrerede tekst der bruges som link-tekst i menuen for dette element.

en: Translation Complete
da: Oversættelse fuldført

en: If checked, the URL field will be verified as a valid URL during validation.
da: Markér dette felt for at kontrollere om URL-feltet indeholder en gyldig URL.

en: If checked, the URL field is optional and submitting a title alone will be acceptable. If the URL is omitted, the title will be displayed as plain text.
da: Markér dette felt for at gøre URL-feltet valgfrit og dermed gøre det muligt kun at indtaste en titel. Hvis URLen udelades vises titlen som ren tekst.

en: When output, this link will have this class attribute. Multiple classes should be separated by spaces.
da: Når dette link renderes vil det have denne class-attribut. Flere klasser skal adskilles af mellemrum.

en: Link 'title' Attribute
da: Link title-attribut

en: When output, links will use this "title" attribute (when different from the link text). Read <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 Guidelines</a> for links comformances. Tokens values will be evaluated.
da: Links bruger denne title-attribut når de udskrives (når den er forskellig fra link-teksten). Læs <a href="http://www.w3.org/TR/WCAG10-HTML-TECHS/#links">WCAG 1.0 retningslinjerne</a> for link-standarder. Token-værdier evalueres.

en: Title, as plain text
da: Titel som ren tekst

en: Specify the size limit that applies to each file separately. Enter a value like "512" (bytes), "80K" (kilobytes) or "50M" (megabytes) in order to restrict the allowed file size. If you leave this empty the file sizes will be limited only by PHP's maximum post and file upload sizes (current limit <strong>%limit</strong>).
da: Angiv størrelsesgrænsen for hver individuel fil. Indtast en værdi som "512" (bytes), "80K" (kilobytes) eller "50M" (megabytes) for at begrænse den tilladte filstørrelse. Hvis du lader feltet stå tomt begrænses filstørrelserne kun af PHPs maksimale POST- og upload-størrelser (den nuværende grænse er <strong>%limit</strong>).

en: Total filesize for %title, %tsize, exceeds field settings of %msize.
da: Samlet filstørrelse på %title, %tsize overstiger feltindstillingerne på %msize.

en: The file field %field has been updated with new settings.
da: Filfeltet %field er blevet opdateret med nye indstillinger.

en: File Video width
da: Video bredde

en: File Video height
da: Video højde

en: File Duration
da: Varighed

en: File Audio Format path
da: Sti til lydformat

en: File Audio sample rate
da: Lyd samplerate

en: File Audio channel mode (stereo, mono)
da: Lydkanaltilstand (stereo, mono)

en: File Audio bitrate
da: Lyd bitrate

en: File Audio bitrate mode (cbr, vbr, abr...)
da: Bitrate

en: File ID3 @tag tag
da: ID3 @tag tag

en: Select the tag to be rendered. If needing multiple tags, add another ID3 tags field.
da: Vælg tagget som skal renderes. Tilføj endnu et ID3-tags felt hvis du har behov for flere tags.

en: Handler @handler tried to add additional_field @identifier but @table could not be added!
da: Handleren @handler forsøgte at tilføje additional_field @identifier men @table kunne ikke tilføjes.

en: Fill up single line
da: Udfyld en enkelt linje

en: @mime icon
da: @mime ikon

en: Content module must be enabled before ImageField can be updated.
da: Content-modulet skal være aktivt før ImageField kan opdateres.

en: Translation Jobs
da: Oversættelsesjobs

en: All components of this type are exported by other features or modules.
da: Alle komponenter af denne type er eksporteret af andre features eller moduler.

en: Custom ruleset
da: Brugerdefineret regelsæt

en: Custom rulesets are combinations of access plugins you can use for access control, selection criteria and pane visibility.
da: Brugerdefinerede regelsæt er kombinationer af adgangs-plugins, som du kan bruger til adgangskontrol, valg af varianter og synlighed af elementer.

en: There are no custom rulesets.
da: Der er ingen brugerdefinerede regelsæt.

en: Manage custom rulesets
da: Håndtér brugerdefinerede regelsæt

en: administer ctools access ruleset
da: administrér ctools adgangs-regelsæt

en: Custom rulesets
da: Brugerdefinerede regelsæt

en: Create custom, exportable, reusable access rulesets for applications like Panels.
da: Opret brugerdefinerede, eksportérbare, genanvendelige adgangsregler til applikationer som Panels.

en: ruleset
da: regelsæt

en: Ruleset
da: Regelsæt

en: rulesets
da: regelsæt

en: Rulesets
da: Regelsæt

en: Custom content
da: Brugerdefineret indhold

en: Custom content panes are basic HTML you enter that can be reused in all of your panels.
da: Custom content panes er blokke af basal HTML, som kan genbruges i alle dine paneler.

en: There are no custom content panes.
da: Der er ingen brugerdefinerede content panes.

en: Manage custom content
da: Håndtér brugerdefineret indhold

en: administer custom content
da: administrér brugerdefineret indhold

en: Custom content panes
da: Brugerdefinerede content panes

en: Create custom, exportable, reusable content panes for applications like Panels.
da: Opret brugerdefinerede, eksportérbare, genanvendelige content panes til applikationer som Panels.

en: What category this content should appear in. If left blank the category will be "Miscellaneous".
da: Hvilken kategori dette indhold skal optræde i. Hvis feltet er tomt bruges kategorien "Diverse".

en: @type will not display due to missing context
da: @type bliver ikke vist på grund af manglende kontekst

en: Reverse (NOT)
da: Omvendt (NOT)

en: The plugin definition of @plugin is missing the %key key.
da: Plugin-definitionen af @plugin mangler nøglen %key.

en: The plugin definition of @plugin cannot locate schema %schema.
da: Plugin-definitionen af @plugin kan ikke finde schemaet %schema.

en: The plugin definition of @plugin uses %schema, but it has no export section.
da: Plugin-definitionen af @plugin bruger %schema, men det har ingen eksportsektion.

en: Add a new @plugin
da: Tilføj en ny @plugin

en: Edit @plugin %title
da: Redigér @plugin %title

en: Clone @plugin %title
da: Klon @plugin %title

en: Export @plugin %title
da: Eksportér @plugin %title

en: Are you sure you want to revert %title?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne %title?

en: This action will permanently remove any customizations made to this item.
da: Denne handling fjerner tilpasninger af elementet permanent fra din database.

en: The item has been reverted.
da: Elementet er blevet gendannet.

en: This action will permanently remove this item from your database..
da: Denne handling fjerner elementet permanent fra din database.

en: %title has been created.
da: %title er blevet oprettet.

en: %title could not be created.
da: %title kunne ikke oprettes.

en: %title has been updated.
da: %title er blevet opdateret.

en: %title could not be updated.
da: %title kunne ikke opdateres.

en: You can import an exported definition by pasting the exported object code into the field below.
da: Du kan importere en eksporteret definition ved at indsætte den eksporterede objektkode i feltet herunder,

en: @plugin %title was enabled.
da: @plugin %title blev aktiveret.

en: @plugin %title was disabled.
da: @plugin %title blev deaktiveret.

en: Configuration error. No handler found.
da: Konfigurationsfejl. Ingen handler fundet.

en: No item found.
da: Intet element fundet.

en: The export definition of @table is missing the "primary key" property.
da: Den eksporterede definition af @table mangler egenskaben "primary key".

en: Configure style
da: Konfigurér style

en: Limit to these vocabularies
da: Begræns til disse ordforråd

en: If no vocabularies are checked, terms from all vocabularies will be accepted.
da: Hvis ingen ordforråd er markeret accepteres termer fra alle ordforråd.

en: Missing/deleted content
da: Manglende/slettet indhold

en: Make this content reusable
da: Gør det muligt at genbruge dette indhold

en: The machine readable name of this content. It must be unique, and it must contain only alphanumeric characters and underscores. Once created, you will not be able to change this value!
da: Indholdets maskinlæsbare navn. Det skal være unikt og må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger. Du kan ikke ændre denne værdi på et senere tidspunkt.

en: A description of what this content is, does or is for, for administrative use.
da: En beskrivelse af hvad dette indhold gør, eller hvem det er for, til administrativt brug.

en: The name can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
da: Navnet kan kun bestå af små bogstaver, understregninger og tal.

en: Content with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
da: Der findes allerede indhold med dette navn. Vælg venligst et andet navn eller slet det eksisterende element før du opretter et nyt.

en: Link the node title to the node
da: Link titel til indholdselement

en: Check this box if you would like your pane title to link to the node.
da: Afkryds dette felt hvis du ønsker at pane-titlen skal linke til indholdselementet.

en: Select a build mode for this node.
da: Vælg en build mode for dette indholdselement.

en: Shows links to register or login.
da: Vis links til at oprette en konto eller logge ind.

en: If anonymous comments are not allowed, this will display the register and login links.
da: Hvis anonyme kommentarer ikke er tilladt, vil dette vise links til at logge ind eller oprette en konto.

en: - No tag -
da: - Intet tag -

en: CSS class to use
da: CSS klasse

en: Enabled, name
da: Aktiveret, navn

en: You have unsaved changes. These changes will not be made permanent until you click <em>Save</em>.
da: Du har ændringer som ikke er gemt. Ændringerne er ikke permanente før du klikker <em>Gem</em>.

en: This will appear in the administrative interface to easily identify it.
da: Vises i den administrative grænseflade for at gøre det nemt at identificere den.

en: The unique ID for this @export.
da: Det unikke ID for denne @export.

en: @plugin code
da: @plugin kode

en: Allow import to overwrite an existing record.
da: Tillad importen at overskrive en eksisterende række.

en: Unable to get an import from the code. Errors reported: @errors
da: Kan ikke indlæse en import fra koden. Fejlmeddelelser: @errors

en: The export id can only consist of lowercase letters, underscores, and numbers.
da: Eksport-IDet kan kun bestå af små bogstaver, understregninger og tal.

en: A @plugin with this name already exists. Please choose another name or delete the existing item before creating a new one.
da: Der findes allerede en @Plugin med dette navn. Vælg venligst et andet navn eller slet det eksisterende element før du opretter et nyt.

en: Node edit form from node
da: Redigeringsformular fra indholdselement

en: Adds node edit form from a node context.
da: Tilføjer en redigeringsformular fra en node-kontekst.

en: Custom styles can be applied to Panel regions and Panel panes.
da: Brugerdefinerede styles kan anvendes på Panel-regioner og Panel-panes.

en: There are no custom styles.
da: Der er ingen brugerdefinerede styles.

en: Manage styles
da: Håndtér styles

en: administer stylizer
da: administrér stylizer

en: Create custom styles for applications such as Panels.
da: Opret brugerdefinerede styles til applikationer som Panels.

en: There are currently no style types available to add. You should enable a module that utilizes them, such as Panels.
da: Der er ingen tilgængelige style-typer at tilføje. Du skal aktivere et modul, der bruger dem, som for eksempel Panels.

en: Administrative settings
da: Administrative indstillinger

en: Select style type
da: Vælg style-type

en: View attachment
da: Vis vedhæftning

en: View context
da: Vis kontekst

en: Display the attachments on a view context.
da: Vis vedhæftninger på en view-kontekst.

en: "Before" attachment
da: "Før" vedhæftning

en: "After" attachment
da: "Efter" vedhæftning

en: You must select at least one attachment to display.
da: Du skal vælge at vise mindst én attachment.

en: View empty text
da: Vis tom tekst

en: Display the view empty text if there are no results.
da: Vis viewets tom-tekst hvis der ikke er nogen resultater.

en: "@context" empty text
da: "@context" tom tekst

en: View exposed widgets
da: Vis blotlagte widgets

en: Display the view exposed widgets if there are no results.
da: Vis viewets eksponerede widgets hvis der ikke er nogen resultater.

en: "@context" exposed widgets
da: "@context" blotlagte widgets

en: View feed icon
da: Vis feed-ikon

en: Display the view feed icon if there are no results.
da: Vis viewets feed-ikon hvis der ikke er nogen resultater.

en: "@context" feed icon
da: "@context" feed-ikon

en: Display the view footer if there are no results.
da: Vis viewets footer hvis der ikke er nogen resultater.

en: Display the view header if there are no results.
da: Vis viewets header hvis der ikke er nogen resultater.

en: Display the view pager if there are no results.
da: Vis viewets paginering hvis der ikke er nogen resultater.

en: View row
da: View række

en: Display one or more rows from a loaded view context.
da: Vis én eller flere rækker fra en indlæst view-context.

en: Select context
da: Vælg kontekst

en: Configure rows
da: Konfigurér rækker

en: Invalid context selected.
da: Ugyldig kontekst valgt.

en: Context contains an invalid view.
da: Konteksten indeholder et ugyldigt view.

en: The view must have a maximum number of items set to use this content type.
da: Der skal være angivet et maksimalt antal elementer for kunne bruge viewet i denne indholdstype.

en: Row @number
da: Række @number

en: Display specific fields
da: Vis specifikke felter

en: You must select at least one row to display.
da: Du skal vælge at vise mindst én række.

en: Row information
da: Rækkeinformation

en: Broken view
da: Defekt view

en: Displaying: !fields
da: Viser: !fields

en: Displaying no fields due to misconfiguration.
da: Grundet forkert konfiguration vises ingen felter.

en: Displaying the configured row.
da: Viser den konfigurerede række.

en: "@context" row @rows | "@context" rows @rows
da[0]: "@context" række @rows
da[1]: "@context" rækker @rows

en: Loads a view result into a context that can then be displayed across a panel or turned into other contexts.
da: Indlæser et view-resultat i en kontekst, som siden kan vises i et panel eller omdannes til andre kontekster.

en: There are currently no views with Context displays enabled. You should go to the view administration and add a Context display to use a view as a context.
da: Der er i øjeblikket ingen views med Context-displays. Du skal gå til views-administrationen og tilføje et Context-display for at bruge et view som en kontekst.

en: You must select a view.
da: Du skal vælge et view.

en: Node from view
da: Indholdselement fra view

en: Extract a node context from a view context of the base type node.
da: Udtræk en indholdselementkontekst fra en view-kontekst baseret på typen indholdselement.

en: Row number
da: Rækkenummer

en: Row number must be a positive integer value.
da: Rækkenummeret skal være et positivt heltal.

en: Term from view
da: Term fra view

en: Extract a term context from a view context of the base type term.
da: Udtræk en termkontekst fra en view-kontekst baseret på typen term.

en: User from view
da: Bruger fra view

en: Extract a user context from a view context of the base type user.
da: Udtræk en brugerkontekst fra en view-kontekst baseret på typen bruger.

en: Makes the view results available as a context for use in Panels and other applications.
da: Gør view-resultaterne tilgængelige som en context til brug i Panels og andre applikationer.

en: Contains rows in contexts.
da: Indeholder rækker i kontekster.

en: Context settings
da: Indstillinger for kontekst

en: This is the title that will appear for this view context in the configure context dialog. If left blank, the view name will be used.
da: Dette er titlen som optræder for denne view kontekst når konteksten konfigureres. Lad feltet stå tomt for at bruge viewets navn.

en: Use exposed widgets form as pane configuration
da: Brug blotlagte widgets som pane-konfiguration

en: Customize this page
da: Redigér denne side

en: Row class
da: Rækkeklasse

en: State on new pages
da: Status på nye sider

en: Choose toolbar behavior on new page loads.
da: Vælg værktøjslinjens opførsel ved nye sideindlæsninger.

en: Remember from previous page
da: Husk fra forrige side

en: If the administrative menu is not working properly, you may need to wipe and rebuild it from scratch. <strong>This option will reset any customizations made to your administrative menu items.</strong>
da: Hvis administrationsmenuen ikke virker korrekt kan det v're nødvendigt at rydde den og genopbygge den fra bunden. <strong>Dette nulstiller alle tilpasninger af administrative menupunkter.</strong>

en: Strongarm lets site builders manage default variable settings. All the default values provided by Strongarm are listed on this page. Any overridden value can be reverted to its default by selecting its checkbox and clicking 'Reset to defaults'.
da: Strongarm gør det muligt for udviklere at håndtere standardindstillinger for variable. Alle standardindstillinger håndteret af Strongarm vises på denne side. Alle tilpassede værdier kan nulstilles ved at markere afkrydsningsfeltet og klikke på 'Gendan standardværdier'.

en: The unique ID of the author of the comment.
da: Den unikke ID på forfatteren af denne kommentar.

en: The title of the node the comment was posted to.
da: Titlen på indholdselementet som denne kommentar er knyttet til.

en: The login name of the author of the node.
da: Brugernavnet på indholdselementets forfatter.

en: The email address of the author of the node.
da: E-mail-adressen på indholdselementets forfatter.

en: The explanation of the most recent changes made to the node.
da: Forklaringen på den seneste ændring af indholdselementet.

en: Node modification
da: Ændring af indholdselement

en: User's registration
da: Brugerens oprettelse

en: User's last login
da: Brugerens seneste login

en: The current date in the user's timezone.
da: Den aktuelle dato i brugerens tidszone.

en: The URL of the account edit page.
da: URLen på profilredigeringssiden.

en: The title of the current page.
da: Titlen på den aktuelle side.

en: The URL alias of the current page.
da: Den nuværende sides alternative URL.

en: The URL of the current page.
da: URLen på den nuværende side.

en: The page number of the current page when viewing paged lists.
da: Sidenummeret på den aktuelle side i sideinddelte lister.

en: The %element-title is using the following invalid tokens: @invalid-tokens.
da: %element-title bruger følgende ugyldige tokens: @invalid-tokens.

en: The unique ID of the node's menu link.
da: Den unikke ID for indholdselementets menu-link.

en: The unique ID of the node's menu link parent.
da: Den unikke ID for indholdselementets overordnede menu-link.

en: End time
da: Slut tid

en: Ignore case
da: Ignorér store/små bogstaver

en: - Use default -
da: - Brug standard -

en: Header alpha
da: Header alfa

en: Aside alpha
da: Aside alfa

en: Kicker
da: Forrider

en: Contributor
da: Bidragyder

en: Description missing
da: Beskrivelse mangler

en: Page title with safe markup
da: Sidetitel med sikker markup

en: Fact
da: Fakta

en: access nodestream panes
da: tilgå nodestream panes

en: Base theme for NodeStream.
da: Base theme til NodeStream.

en: Settings for site administration tools.
da: Indstillinger for administrationsværktøjer.

en: Wipe and rebuild the administrative menu.
da: Ryd og genopbyg administrationsmenuen.

en: @token (defined by modules: @modules)
da: @token (defineret af moduler: @modules)

en: Duplicate tokens
da: Gentagne tokens

en: The following tokens are defined by multiple modules and may cause problems when performing token replacement.
da: Følgende tokens er defineret af mere end ét modul og kan give problemer når de skal erstattes med token-værdierne.

en: Modal Login (default style)
da: Modal Login (standard)

en: Login via modal
da: Login via modal dialog

en: Modal Login (custom style)
da: Modal Login (brugerdefineret)

en: Wizard (no modal)
da: Wizard (ingen modal dialog)

en: Wizard (default modal)
da: Wizard (standard modal dialog)

en: Pick an animal
da: Vælg et dyr

en: Wizard (custom modal)
da: Wizard (brugerdefineret modal dialog)

en: Replace text with "hello world"
da: Erstat tekst med "hellow world"

en: Sample Content
da: Eksempelindhold

en: Delete this row
da: Slet denne række

en: remain here
da: bliv her

en: Go to your account
da: Gå til din konto

en: your account
da: din konto

en: Login Success
da: Login succes

en: Choose animal
da: Vælg dyr

en: Configure animal
da: Konfigurér dyr

en: Sheep
da: Får

en: Configure sheep
da: Konfigurér får

en: Lizard
da: Øgle

en: Configure lizard
da: Konfigurér øgle

en: Raptor
da: Rovfugl

en: Configure raptor
da: wIndstil site

en: Choose your animal
da: Vælg dit dyr

en: Name your sheep
da: Navngiv dit får

en: What kind of sheep
da: Hvilketn type får

en: You have a @type sheep named "@name".
da: Du har et @type-får kaldet "@name".

en: Name your lizard
da: Navngiv din øgle

en: Venomous
da: Giftig

en: You have a @type lizard named "@name".
da: Du har en @type-øgle kaldet "@name".

en: non-venomous
da: ikke-giftig

en: venomous
da: giftig

en: Name your raptor
da: Navngiv dit rovdyr

en: What kind of raptor
da: Hvilken type rovdyr

en: Eagle
da: Ørn

en: Hawk
da: Høg

en: Owl
da: Ugle

en: Buzzard
da: Grib

en: Domesticated
da: Tam

en: You have a @type @raptor named "@name".
da: Du har en @type-rovfugl kaldet "@name".

en: wild
da: vild

en: domesticated
da: tam

en: Chaos Tools AJAX Demo
da: Chaos Tools AJAX demo

en: Animal
da: Dyr

en: Post-Login Action
da: Handling efter login

en: Chaos Tools (CTools) AJAX Example
da: Chaos Tools (CTools) AJAX eksempel

en: Shows how to use the power of Chaos AJAX.
da: Viser hvordan du bruger Chaos AJAX.

en: Note that CCK fields may be used as keywords using patterns like <em>%node:field_name-formatted</em>.
da: Bemærk at CCK-felter kan bruges som nøgleord vha. makroer som <em>%node:field_name-formatted</em>.

en: More keywords will be available if you install the Token module, see http://drupal.org/project/token.
da: Du kan få adgang til flere nøgleord hvis du installerer Token-modulet, se

en: Change general settings for this variant.
da: Skift generelle indstillinger for denne variant.

en: 404 Page not found
da: 404 Side ikke fundet

en: 403 Access denied
da: 403 Adgang nægtet

en: 301 Redirect
da: 301 Omdirigering

en: Redirect destination
da: Destination for omdirigering

en: Enter the path to redirect to. You may use keyword substitutions from contexts. You can use external urls (http://www.example.com/foo) or internal urls (node/1).
da: Indtast stien der skal omdirigeres til. Du kan nøgleordserstatning fra kontekster. Du kan enten bruge eksterne URLer (http://www.example.com/foo) eller interne URLer (node/1).

en: The first element in a path may not be dynamic.
da: Det første element i en sti kan ikke være dynamisk.

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. Note that CCK fields may be used as keywords using patterns like <em>%node:field_name-formatted</em>.
da: Erstatter kontekst-nøgleord i dette indhold. Bemærk at CCK-felter kan bruges som nøgleord med makroer som

en: If checked, context keywords will be substituted in this content. More keywords will be available if you install the Token module, see http://drupal.org/project/token.
da: Erstatter kontekst-nøgleord i dette indhold. Du kan få adgang til flere makroer ved at installere Token-modulet, se

en: User signature
da: Brugersignatur

en: The signature of a user.
da: Brugerens signatur.

en: "@s" user signature
da: "@s" brugersignatur

en: Inherit path
da: Arv sti

en: Footer alpha
da: Footer alfa

en: ImageMagick reported error code !code.
da: ImageMagick returnerede fejlkoden !code.

en: ImageMagick reported error code !code.
    Message:
    !error
da: ImageMagick returnerede fejlkoden !code.
    Besked:
    !error

en: The installed version of PHP GD does not support image rotations. It was probably compiled using the official GD libraries from <a href="http://www.libgd.org">http://www.libgd.org</a> instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://www.php.net/manual/en/image.setup.php">PHP Manual</a> for more information. A slower implementation of imagerotate() written in PHP will used in the interim.
da: Den installerede version af PHP GD understøtter ikke billedrotationer. Den er sikkert oversat med de officielle GD-biblioteker fra <a href="http://www.libgd.org">http://www.libgd.org</a> i stedet for GD-biblioteket som leveres med PHP. Du bør genoversætte PHP --with-gd med det medleverede GD-bibliotek. Se <a href="http://www.php.net/manual/en/image.setup.php">PHP-manualen</a> for mere information. I mellemtiden anvendes en langsommere PHP-implementering af imagerotate().

en: The installed version of PHP GD does not support image filtering(desaturate, blur, negate, etc). It was probably compiled using the official GD libraries from <a href="http://www.libgd.org">http://www.libgd.org</a> instead of the GD library bundled with PHP. You should recompile PHP --with-gd using the bundled GD library. See <a href="http://www.php.net/manual/en/image.setup.php">PHP Manual</a> for more information. A slower implementation of imagefilter() written in PHP will be used in the interim.
da: Den installerede version af PHP GD understøtter ikke billedfiltrering (afmætning, sløring, negativ, osv.). Den er sikkert oversat med de officielle GD-biblioteker fra <a href="http://www.libgd.org">http://www.libgd.org</a> i stedet for GD-biblioteket som leveres med PHP. Du bør genoversætte PHP --with-gd med det medleverede GD-bibliotek. Se <a href="http://www.php.net/manual/en/image.setup.php">PHP-manualen</a> for mere information. I mellemtiden anvendes en langsommere PHP-implementering af imagefilter().

en: Form only
da: Kun formular

en: The display mode determines how much of the webform to show within the block.
da: Visningstilstanden bestemmer hvor stor en del af webformen der vises i blokken.

en: Max upload size must be a number in KB.
da: Den maksimale upload-størrelse skal være et tal i KB.

en: The default format for new e-mail settings. Webform e-mail options take precedence over the settings for system-wide e-mails configured in MIME mail.
da: Standardformatet for nye e-mail-indstillinger. Indstillinger for Webform e-mail tager præcedens over indstillingerne for globale e-mails konfigureret i MIME mail.

en: Format override
da: Tilsidesæt format

en: Per-webform configuration of e-mail format
da: Per-webform indstillinger af e-mail-format.

en: Send all e-mails in the default format
da: Send alle e-mails i standardformatet

en: Force all webform e-mails to be sent in the default format.
da: Tving alle webform-e-mails til at blive sendt i standardformatet.

en: No available components.
da: Ingen tilgængelige komponenter.

en: Are you sure you want to revert any changes to your template back to the default?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gendanne standardskabelonen?

en: Send e-mail as HTML
da: Send e-mail som HTML

en: Include files as attachments
da: Inkludér filer som vedhæftninger

en: Message to be shown upon successful submission. If the redirection location is set to <em>Confirmation page</em> it will be shown on its own page, otherwise this displays as a message.
da: Meddelelse som vises når indsendelsen lykkes. Hvis omdirigeringen er sat til <em>Bekræftelsesside</em> bliver den vist på sin egen side, eller vises den som en statusmeddelelse.

en: Redirection location
da: Omdirigér til

en: Choose where to redirect the user upon successful submission.
da: Vælg hvor brugeren sendes hen når indsendelsen lykkes.

en: Confirmation page
da: Bekræftelsesside

en: No redirect (reload current page)
da: Ingen omdirigeringer (genindlæs den aktuelle side)

en: If enabled this webform will be available as a block.
da: Gør denne webform tilgængelig som en blok.

en: A valid URL is required for custom redirection.
da: En gyldig URL er nødvendig for brugerdefineret omdirigering.

en: Select keys
da: Udvalgsnøgler

en: Full, human-readable options (values)
da: Komplette, læsbare valgmuligheder (nøgler)

en: Short, raw options (keys)
da: Korte, rå valgmuligheder (nøgler)

en: Choose which part of options should be displayed from key|value pairs.
da: Vælg hvilken del af valgmulighederne der skal vises fra nøgle|værdi par.

en: Webform edit link
da: Link til redigering af webform

en: Provide a simple link to edit the webform components and configuration.
da: Et simpelt link til at redigere webformens komponenter og konfiguration.

en: Webform results link
da: Link til webform-resultater

en: Provide a simple link to view the results of a webform.
da: Et simpelt link til at se resultaterne af en webform.

en: edit webform
da: redigér webform

en: The path of the primary file for this item, relative to the Drupal root; e.g. modules/node/node.module.
da: Stien til den primære fil for dette element, relativt til Drupal-roden; f.eks. modules/node/node.module.

en: The name of the item; e.g. node.
da: Elementets navn; f.eks. node.

en: The type of the item, either module, theme, or theme_engine.
da: Elementtypen, enten module, theme eller theme_engine.

en: Boolean indicating whether or not this item is enabled.
da: Boolsk værdi som angiver hvorvidt elementet er aktivt.

en: Schema version
da: Schema-version

en: The module's database schema version number. -1 if the module is not installed (its tables do not exist); 0 or the largest N of the module's hook_update_N() function that has either been run or existed when the module was first installed.
da: Versionsnummeret på modulets database schema. -1 hvis modulet ikke er installeret (dets tabeller eksisterer ikke); 0 eller det største N af modulets hook_update_N() funktioner som enten er blevet kørt eller som har eksisteret siden modulet først blev installeret.

en: Learn more about the @module module.
da: Lær mere om @module-modulet.

en: Learn more about the @module module by enabling the <a href="@path">Advanced help</a> module.
da: Lær mere om @module-modulet ved at aktivere <a href="@path">Advanced help</a>-modulet.

en: Delete and save
da: Slet og gem

en: Enable and save
da: Aktivér og gem

en: Disable and save
da: Deaktivér og gem

en: Creates a node context from a revision ID argument.
da: Opretter en node-kontekst fra et revision ID argument.

en: Enter the revision ID of a node for this argument
da: Indtast revisions-IDet på en node for dette argument

en: HTML anchor
da: HTML anker

en: If checked, an HTML anchor is added to allow linking within the same page. For example, http://example.com/node/2345#comment will take you to the comment area of the page.
da: Tilføjer et HTML-anker som gør det muligt at linke internt på siden. F.eks. vil http://example.com/node/2345#comment føre direkte til sidens kommentarområde.

en: Term name, lowercased and spaces converted to dashes
da: Termnavn, små bogstaver og mellemrum omdannet til bindestreger

en: Term name of first term, lowercased and spaces converted to dashes
da: Navnet på den første term, små bogstaver og mellemrum omdannet til bindestreger

en: Term name of all terms, separated by + or , and lowercased and spaces converted to dashes
da: Navnene på alle termer, adskilt af + eller , små bogstaver og mellemrum omdannet til bindestreger

en: Display a checkbox where users may choose if a file should be shown when viewing the content. Most formatters other than <em>Generic file</em> do not support this option.
da: Viser et afkrydsningfelt hvor brugerne kan vælge om filen skal vises sammen med indholdet. De fleste <em>formattere</em> undtagen <em>Generisk fil</em> understøtter ikke denne funktionalitet.

en: Display a text field where users may enter a description about the uploaded file. The description text is used when using the <em>Generic file</em> formatter to link to the file, the file name will be used otherwise. Most other formatters do not use the description field on output.
da: Viser et tekstfelt hvor brugerne kan indtaste en beskrivelse af den uploadede fil. Beskrivelsen vises når <em>Generisk fil</em> bruges til at linke til filen, ellers bruges filnavnet. De fleste andre <em>formattere</em> bruger ikke beskrivelsen.

en: Can be used to display specific alt, title, or description information. May cause duplicate rows if grouping fields.
da: Kan bruges til at vise specifik alternativ tekst, titel og beskrivelse. Kan resultere i dublerede rækker hvis felter grupperes.

en: Allowed extensions: %ext
da: Tilladte endelser: %ext

en: Maximum file size: %size
da: Maksimal filstørrelse: %size

en: ID3 tags include embedded information such as artist, album, year, genre and other information.
da: ID3-tags indeholder indlejret information om f.eks. kunster, album, år, genre, osv.

en: Auto resize
da: Automatisk ændring af størrelse

en: Asc
da: Stigende

en: Node-Nid
da: Indholdselement-Nid

en: Example field
da: Eksempelfelt

en: Some examüple content that references a user
da: Eksempelindhold som refererer til en bruger

en: - Basic validation -
da: - Grundlæggende validering -

en: Check this box to not display this field, but still load it in the view. Use this option to not show a grouping field in each record, or when doing advanced theming, or when you want to use this field as a token in other fields.
da: Afkryds dette hvis du ikke ønsker at vise feltet men stadig ønsker at indlæse det i viewet. Brug denne mulighed for ikke at vise et grupperingsfelt i hver række, når du laver avanceret theming, eller når du ønsker at bruge feltet som et token i andre felter.

en: HTML element
da: HTML-element

en: Most styles provide wrappers for fields. If the chosen style supports wrappers, wrap the field in this HTML element. The default will usually be either DIV or SPAN.
da: De fleste styles tilbyder wrappers til felter. Hvis den valgte style understøtter wrappers bliver feltet pakket ind i dette HTML-element. Som standard bruges typisk DIV eller SPAN.

en: Element class
da: Elementklasse

en: The class to provide on the wrapper element. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field".
da: Wrapper-elementets klasse. Du kan indtaste data fra viewet ligesom de "Erstatningsmønstre" der bruges i "Omskriv outputtet af dette felt".

en: Label HTML element
da: Label HTML-element

en: What HTML Element type to use to wrap the label.
da: Hvilket HTML-element der skal omgive denne label.

en: Label class
da: Label-klasse

en: The class to provide on the label wrapper element.
da: Klasse (class) der skal bruges på det HTML-element, der omgiver denne label.

en: Place a colon after the label
da: Vis et kolon efter etiketten

en: If the label is to be inline with the value, place a colon between them. Not valid for styles such as table where the label is not placed with the value.
da: Indsæt et kolon mellem label og værdi hvis de vises indlejret. Ikke gyldigt for styles som f.eks. tabeller hvor label og værdi ikke vises i nærheden af hinanden.

en: Wrapper HTML element
da: Wrapper HTML-element

en: What HTML Element type to use to wrap the field (and the label). This is not supported by some styles such as tables.
da: Hvilke HTML-element der skal bruges som felt- og label-wrapper. Understøttes ikke af visse styles som f.eks. tabeller.

en: Wrapper class
da: Wrapper-klasse

en: The class to provide on the wrapper element.
da: Klasse (class) der skal bruges på det omgivende element.

en: Add default classes
da: Tilføj standardklasser

en: Use default Views classes to identify the field, field label and field content.
da: Brug standard Views-klasser til at identificere feltet, feltnavnet og feltindholdet.

en: Rewriting
da: Omskrivning

en: Use absolute path
da: Brug absolut sti

en: Rel Text
da: Rel tekst

en: Include Rel attribute for use in lightbox2 or other javascript utility.
da: Inkludér attributten Rel til brug for lightbox2 eller andre  JavaScript-funktioner.

en: <p>The following tokens are available for this field. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.
    If you would like to have the characters %5B and %5D please use the html entity codes '%5B' or  '%5D' or they will get replaced with empty space.</p>
da: <p>Følgende tokens er tilgængelige i dette felt. Bemærk, at på grund af renderingsrækkefølgen kan du ikke bruge felter som kommer efter dette felt; hvis du har behov for et felt som ikke vises her, skal du ændre rækkefølgen af dine felter. Hvis du ønsker at bruge tegnene %5B og %5D skal du bruge HTML-entiteterne '%5B' eller '%5D' for at undgå at de bliver erstattet med mellemrum.</p>

en: Preserve certain tags
da: Bevar bestemte tags

en: List the tags that need to be preserved during the stripping process. example &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; which will preserve all p and br elements
da: Angiv de tags som skal bevares under stripping-processen. For eksempel &quot;&lt;p&gt; &lt;br&gt;&quot; som bevarer alle P- og BR-elementer

en: Empty field behavior
da: Opførsel for tomt felt

en: Enter mathematical expressions such as 2 + 2 or sqrt(5). You my assign variables and create mathematical functions and evaluate them. Use the ; to separate these. For example: f(x) = x + 2; f(2).
da: Indtast et matematisk udtryk som f.eks. 2 + 2 eller sqrt(5). Du kan tildele variable, oprette matematiske funktioner og evaluere dem. Brgu ; til at adskille dem. For eksempel: f(x) = x + 2; f(2).

en: Format plural
da: Flertalsformat

en: If checked, special handling will be used for plurality.
da: Brug speciel håndtering af flertal.

en: Singular form
da: Entalsform

en: Text to use for the singular form.
da: Tekst der bruges til entalsformen.

en: Plural form
da: Flertalsform

en: Text to use for the plural form, @count will be replaced with the value.
da: Tekst der skal bruges som flertalsform, @count erstattes med værdien.

en: An offset from the current time such as "!example1" or "!example2"
da: Relativt til det aktuelle tidspunkt, f.eks. "!example1" eller "!example2"

en: View name must be alphanumeric or underscores only, but cannot be numeric.
da: Navnet på viewet kan bestå af små bogstaver, tal og underscores men må ikke kun være tal.

en: Update and override
da: Opdatér og tilsidesæt

en: Clone display
da: Klon display

en: You can use a more descriptive name for this view here. Spaces are allowed
da: Angiv et mere beskrivende navn  til viewet her. Mellemrum er tilladt.

en: Translation method
da: Oversættelsesmetode

en: Select a translation method to use for Views data like header, footer, and empty text.
da: Vælg en oversættelsesmetode til Views-data som header, footer og tom tekst.

en: Administrative Title
da: Administrativ titel

en: This title will be displayed on the views edit page instead of the default one. This might be useful if you have the same item twice.
da: Denne titel vises på views-redigeringssiden i stedet for standardtitlen. Det kan være nyttigt hvis du bruger det samme element flere gange.

en: Do not pass admin strings for translation.
da: Oversæt ikke admin-tekster.

en: Use Drupal core t() function. Not recommended, as it doesn't support updates to existing strings.
da: Brug t()-funktionen fra Drupal core. Ikke anbefalet, da det ikke understøtter opdateringer af eksisterende strenge.

en: If you need to translate Views labels into other languages, consider installing the <a href="!path">Internationalization</a> package's Views translation module.
da: Hvis du har behov for at oversætte Views label til andre sprog bør du overveje at installere <a href="!path">Internationalization</a>-pakkens Views translation-modul.

en: Feed Item ID
da: Feed-element-ID

en: The unique ID of the aggregator item.
da: Det unikke ID på aggregator-elementet.

en: The guid of the original imported item.
da: Guid for det oprindelige import-element.

en: Get the actual node from a node revision.
da: Hent det egentlige indholdselement fra en version.

en: Some roles lack permission to access content, but display %display has no access control.
da: Visse roller har ikke adgang til at se indhold, men displayet %display har ingen adgangskontrol.

en: The extension of the file.
da: Filens endelse.

en: The user, who uploaded the file.
da: Brugeren som uploadede filen.

en: Math expression
da: Matematisk udtryk

en: Evaluates a mathematical expression and displays it.
da: Evaluerer et matematisk udtryk og viser resultatet.

en: Use destination
da: Brug destination

en: Add destination to the link
da: Tilføj en destination til linket

en: Show the comment link in the form used on standard node teasers, rather than the full node form.
da: Vis kommentarlinket i formularen som bruges på teasere i stedet for den fulde redigeringsformular.

en: Display error message
da: Vis fejlmeddelelse

en: The url of the attached file.
da: URLen på den vedhæftede fil.

en: No comment
da: Ingen kommentar

en: Comment or document this display.
da: Kommentér eller dokumentér dette display.

en: Define if this display is or is not enabled.
da: Angiv om dette display er aktivt eller ej.

en: Query settings
da: Indstillinger for forespørgsel

en: Allow to set some advanced settings for the query plugin
da: Gør det muligt at tilpasse avancerede indstillinger for denne forespørgsels-plugin

en: The name and the description of this display
da: Navnet og beskrivelsen af dette display

en: This name will appear only in the administrative interface for the View.
da: Dette navn optræder kun i viewets administrative grænseflade.

en: This description will appear only in the administrative interface for the View.
da: Denne beskrivelse optræder kun i viewets administrative grænseflade.

en: This display's comments
da: Displayets kommentarer

en: This value will be seen and used only within the Views UI and can be used to document this display. You can use this to provide notes for other or future maintainers of your site about how or why this display is configured.
da: Denne værdi bliver kun vist og brugt i Views UI og kan bruges til at dokumentere dette display. Du kan bruge dette til at efterlade noter til andre redaktører på dit site om hvordan eller hvorfor dette display blev konfigureret.

en: Status of this display
da: Status for dette display

en: Enable display
da: Aktivér display

en: If unchecked, this display will not be available in the site.
da: Hvis dette ikke er markeret er dette display ikke tilgængeligt på sitet.

en: Query options
da: Forespørgselsvalg

en: Display name must be letters, numbers, or underscores only.
da: Display-navnet må kun indeholde bogstaver, tal og understregninger.

en: Should this display inherit its paging values from the parent display to which it is attached?
da: Skal dette display arve pager-værdier fra det overordnede display som det er knyttet til?

en: Should this display render the pager values? This is only meaningful if inheriting a pager.
da: Skal dette display rendere pager-værdier? Giver kun mening hvis en pager er nedarvet.

en: Text to display instead of results until the user selects and applies an exposed filter.
da: Teksten der vises i stedet for resultater indtil brugeren vælger og anvender et blotlagt filter.

en: Include all items option
da: Medtag muligheden 'alle elementer'

en: If checked, an extra item will be included to items per page to display all items
da: Tilføjer et ekstra element til 'elementer per side' til visning af alle elementer

en: All items label
da: Label for alle elementer

en: Which label will be used to display all items
da: Hvilken label der bruges til at vise alle elementer

en: The number of items to display per page.
da: Antallet af elementer der skal vises pr. side.

en: Disable SQL rewriting
da: Déaktiver omskrivning af SQL

en: Disabling SQL rewriting will disable node_access checks as well as other modules that implement hook_db_rewrite_sql().
da: Deaktivering af SQL-omskrivning deaktiverer node_access-kontrol såvel som andre moduler der implementerer hook_db_rewrite_sql().

en: WARNING: Disabling SQL rewriting means that node access security is disabled. This may allow users to see data they should not be able to see if your view is misconfigured. Please use this option only if you understand and accept this security risk.
da: ADVARSEL: Deaktivering af SQL-omskrivning betyder at node access-sikkerhed deaktiveres. Det kan give brugerne adgang til at se data som de ikke burde kunne se hvis dit view ikke er konfigureret korrekt. Brug kun denne mulighed hvis du forstår og accepterer denne sikkerhedsrisiko.

en: The class to provide on each row.
da: Klassen på hver række.

en: You may use field tokens from as per the "Replacement patterns" used in "Rewrite the output of this field" for all fields.
da: Du kan bruge felt-token i "Erstatningsmønstre" som de bruges i "Omskriv output fra dette felt".

en: Table summary
da: Tabelresumé

en: This value will be displayed as table-summary attribute in the html. Set this for better accessiblity of your site.
da: Denne værdi vises som tabel-resumé i HTMLen. Angiv dette for at gøre dit site mere tilgængeligt.

en: If checked, the current path will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
da: Viser den aktuelle sti som standardvalget i jump-menuen, hvis det er aktuelt.

en: The class to provide on the wrapper, outside the list.
da: Klasse (class) der skal bruges til at omgive listen.

en: List class
da: Listeklasse

en: The class to provide on the list element itself.
da: Klasse (class) der skal bruges på selve listeelementet.

en: Define the base path for links in this summary
            view, i.e. http://example.com/<strong>your_view_path/archive</strong>.
            Do not include beginning and ending forward slash. If this value
            is empty, views will use the first path found as the base path,
            in page displays, or / if no path could be found.
da: Angiv basisstien for links i dette resumé-view, dvs. http://example.com/<strong>din_view_sti/arkiv</strong>. Medtag hverken den indledende eller afsluttende skråstreg. Hvis værdien er tom bruger views den først fundne sti som basissti for side-displays eller / hvis der ikke kan findes en sti.

en: If checked, the current argument setting will be displayed as the default option in the jump menu, if applicable.
da: Viser den aktuelle argument-indstilling som standardvalg i jump-menuen, hvis det er aktuelt.

en: Text formats enabled for rich-text editing
da: Tekstformater som kan bruges til rich-text-redigering

en: The %element-title cannot contain fewer than one token. | The %element-title must contain at least @count tokens.
da[0]: %element-title kan ikke indeholde mindre end ét token.
da[1]: %element-title skal indeholde mindst @count tokens.

en: The %element-title must contain as most one token. | The %element-title must contain at most @count tokens.
da[0]: %element-title kan højst indeholde ét token.
da[1]: %element-title kan højst indeholde @count tokens.

en: Enter a machine readable key for this form element. May contain only alphanumeric characters and underscores. This key will be used as the name attribute of the form element. This value has no effect on the way data is saved, but may be helpful if doing custom form processing.
da: Indtast en maskinlæsbar nøgle for dette formularelement. Må kun indeholde små alfanumeriske tegn og understregninger. Denne nøgle bruges som formularelementets name-attribut. Denne værdi har ingen indflydelse på hvordan data gemmes, men kan være nyttig hvis du laver speciel behandling af formularen.

en: Status of this form
da: Status for denne formular

en: Closing a form prevents any further submissions by any users.
da: Hvis formularen lukkes kan den ikke længere udfyldes af brugerne.

en: The %authenticated role applies to any user signed into the site, regardless of other assigned roles.
da: Rollen %authenticated gives til alle brugere, som er logget ind, uanset hvilke andre roller, de har fået tildelt.

en: Allows version dependent and shared usage of external libraries.
da: Tillader versionsafhængig og delt brug af eksterne biblioteker.

en: The preferred menus used by <em>&lt;the menu selected by the page&gt;</em> can be customized on the <a href="!url">Menu block settings page</a>.
da: De foretrukne menuer som bruges af <em>&lt;menuen valgt af siden&gt;</em> kan tilpsses under <a href="!url">indstillinger for Menu block</a>.

en: Fixed parent item
da: Fast overordnet menupunkt

en: Alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected menu item.
da: Gør "startniveauet" og "maksimumdybden" afhængig af den valgte overordnede menupunkt. Linktræet vil kun indeholde underpunkter til det valgte menupunkt.

en: Select the menu to use for the tree of links.
da: Vælg menuen som skal bruges til linktræet.

en: If you select a specific menu item, you alter the “starting level” and “maximum depth” options to be relative to the fixed parent item. The tree of links will only contain children of the selected parent item.
da: Hvis du vælger et specifikt menupunkt, kan du ændre "startniveauet" og "maksimumdybden" i forhold til det valgte overordnede menupunkt. Linktræet vil kun indeholde underpunkter af det valgte overordnede menupunkt.

en: Content is a translation
da: Indhold er en oversættelse

en: After a vote has been cast.
da: Efter en stemme er blevet afgivet.

en: After a vote has been cancelled.
da: Efter en stemme er blevet annulleret.

en: Edit region
da: Redigér region

en: Save and close
da: Gem og luk

en: Add my Contributor as byline
da: Tilføj min bidragyder som byline

en: Ad image
da: Reklamebillede

en: An advertisement on the site.
da: En reklame på sitet.

en: A simple ads system
da: Et simpelt reklamesystem

en: Related Articles
da: Relaterede artikler

en: By: [title]
da: Af [title]

en: Article bylines
da: Artikel-bylines

en: No items were found.
da: Ingen elementer fundet.

en: Read blog
da: Læs blog

en: Blog bloggers
da: Bloggere

en: Published: [created]
da: Udgivet: [created]

en: Updated: [changed]
da: Opdateret: [changed]

en: Latest blog posts
da: Seneste blogindlæg

en: Culture
da: Kultur

en: Facts
da: Fakta

en: Article facts
da: Artikelfakta

en: Topic feed
da: Emnefeed

en: Topic editor
da: Emneredaktør

en: There is no content to edit.
da: Der er intet indhold at redigere.

en: Topic listing
da: Emnevisning

en: Search for content
da: Søg efter indhold

en: Simple Search Functionality
da: Simpel søgefunktionalitet

en: Not translated Content
da: Ikke-oversat indhold

en: Not Translated Content
da: Ikke-oversat indhold

en: Needs Update
da: Trænger til opdatering

en: Translate anyway
da: Oversæt alligevel

en: Untranslated references
da: Ikke-oversatte referencer

en: a feature for translation
da: en feature til oversættelse

en: Article videos
da: Artikelvideoer

en: Updated Date
da: Opdateringsdato

en: Today date
da: Dags dato

en: Todays date
da: Dags dato

en: %time hence
da: %time siden

en: This form may be used to resend e-mails configured for this webform. Check the e-mails that need to be sent and click <em>Resend e-mails</em> to send these e-mails again.
da: Denne formular kan bruges til at gensende e-mails for denne webform. Markér de e-mails som skal sendes og klik derefter på <em>Gensend e-mails</em> for at sende dem igen.

en: Resend e-mails
da: Gensend e-mails

en: Submission saved. You may return to this form later and it will restore the current values.
da: Formular gemt. Du kan vende tilbage senere og gendanne standardværdierne.

en: Options to select across the top. One option per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
da: Valgmuligheder i toppen. Én valgmulighed pr. linje. <strong>Nøgle/værdi-par SKAL angives som "noegle|En læsbar valgmulighed"</strong>. Nøglen må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: Questions list down the side of the grid. One question per line. <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys.
da: Spørgsmål vises langs siden af tabellen. Ét spørgsmål pr. linje. <strong>Nøgle/værdi-par SKAL angives som "noegle|En læsbar valgmulighed"</strong>. Nøglen må kun indeholde alfanumeriske tegn og understregninger.

en: <strong>Key-value pairs MUST be specified as "safe_key|Some readable option"</strong>. Use of only alphanumeric characters and underscores is recommended in keys. One option per line. Option groups may be specified with &lt;Group Name&gt;. &lt;&gt; can be used to insert items at the root of the menu after specifying a group.
da: <strong>Nøgle/værdi-par SKAL angives som "noegle|Læsbar valgmulighed"</strong>. Kun alfanumeriske tegn og understregning er tilladt som nøgler. Én valgmulighed pr. linje. Valggrupper kan angives med &lt:Gruppenavn&gt;. &lt:&gt; kan bruges til at indsætte elementer i roden af menuen efter en gruppe.

en: Show "Save draft" button
da: Vis "Gem kladde"-knap

en: Allow your users to save and finish the form later. This option is available only for authenticated users.
da: Lader brugerne gemme og færdiggøre formularen senere. Denne mulighed er kun tilgængelig for godkendte brugere.

en: Automatically save as draft between pages
da: Gem automatisk en kladde mellem sider

en: Automatically save partial submissions when users click the "Next" or "Previous" buttons in a multipage form.
da: Gem automatisk delvist udfyldte formularer når brugerne klikker på "Next"- eller "Previous"-knapperne i en form med flere sider.

en: You must select at least one email address to resend submission.
da: Du skal vælge mindst én e-mail-adresse at gensende til.

en: No e-mails were able to be sent due to a server error.
da: Ingen e-mails blev sendt på grund af en serverfejl.

en: This webform is currently not setup to send emails.
da: Denne webform er i øjeblikket ikke sat op til at sende e-mails.

en: Successfully re-sent submission #@sid to 1 recipient. | Successfully re-sent submission #@sid to @count recipients.
da[0]: Formular #@sid gensendt til 1 modtager.
da[1]: Formular #@sid gensendt til @count modtagere.

en: Skip default argument for view URL
da: Tilsidesæt standardargumentet for view-URLen

en: Select whether to include this default argument when constructing the URL for this view. Skipping default arguments is useful e.g. in the case of feeds.
da: Angiv om dette standardargument skal inkluderes ved opbygning af URLen til dette view. Af og til kan det være nyttigt at springe standardargumenterne, f.eks. i forbindelse med feeds.

en: Replace spaces with dashes
da: Erstat mellemrum med bindestreger

en: External server URL
da: URL på ekstern server

en: Links to an external server using a full URL: e.g. 'http://www.example.com' or 'www.example.com'.
da: Linker til en ekstern server med en fuld URL: f.eks. 'http://www.example.com' eller 'www.example.com'.

en: Convert newlines to HTML &lt;br&gt; tags
da: Omdan linjeskift til HTML &lt;br&gt; tags

en: If checked, all newlines chars (e.g. \n) are converted into HTML &lt;br&gt; tags.
da: Alle linjeskifttegn (f.eks. \n) omdannes til HTML &lt;br&gt; tags.

en: Time hence
da: Tid siden

en: Time hence (with "hence" appended)
da: Tid siden (med "siden" til sidst)

en: How should the serialized data be displayed. You can choose a custom array/object key or a print_r on the full output.
da: Hvordan serialiseret data skal vises. Du kan vælge en brugerdefineret array/objekt-nøgle eller en print_r af det fulde output.

en: Full data (unserialized)
da: Alle data (ikke serialiseret)

en: Full data (serialized)
da: Alle data (serialiseret)

en: A certain key
da: En bestemt nøgle

en: Which key should be displayed
da: Hvilken nøgle der skal vises

en: You have to enter a key if you want to display a key of the data.
da: Du er nødt til at indtaste en nøgle hvis du ønsker at vise en nøgle for data.

en: How many different units to display in the string.
da: Hvor mange forskellige enheder der skal vises i tekststrengen.

en: The content to which the comment is a reply to.
da: Indholdet som kommentaren er et svar til.

en: The node ID.
da: Node IDet.

en: User has a revision
da: Bruger har en version

en: All nodes where a certain user has a revision
da: Alle indholdselementer hvor en bestemt bruger har en version

en: Modules/Themes/Theme engines in your codebase.
da: Modules/Themes/Theme engines i din kode.

en: Module/Theme/Theme engine filename
da: Module/Theme/Theme engine filnavn

en: Module/Theme/Theme engine name
da: Module/Theme/Theme engine navn

en: Terms on node
da: Termer på indholdselement

en: Provide serialized data of the user
da: Brugerens serialiserede data

en: Native language
da: Lokalt navn

en: If enabled, the native name of the language will be displayed
da: Vis sprogets lokale navn

en: Access operation to check
da: Adgangshandling der skal kontrolleres

en: Pick an alternative default table sort field to use when the search score field is unavailable.
da: Vælg et alternativt standardsorteringsfelt til brug når søge-score-feltet ikke er tilgængeligt.

en: Hide attachments in summary
da: Skjul vedhæftninger i resumé

en: If you disable this option, a grid with only one row will have the same number of table cells (<TD>) as items. Disabling it can cause problems with your CSS.
da: Hvis du deaktiverer denne indstilling, vil et grid med kun én række have det samme antal tabelceller (<TD>) som elementer. Deaktivering kan give problemer med din CSS.

en: Per default the table is hidden for an empty view. With this option it is posible to show an empty table with the text in it.
da: Som standard er tabellen skjult hvis viewet er tomt. Med denne indstilling er det muligt at vise en tom tabel med teksten indeni.

en: An icon corresponding to the file MIME type.
da: Et ikon svarende til filens MIME-type.

en: The data column may contain only a few or none any of these data options. The name of the module that provides the data is shown in parentheses.
da: Datakolonnen kan kun indeholde nogle få eller ingen af disse muligheder. Navnet på modulet, som leverer data, vises i parentes.

en: Crop background
da: Beskær baggrund

en: Hex string specifying the background color to use when cropping images. If not provided, will use the default. Examples: "ABC", "ABCD", "AABBCC", "AABBCCDD".
da: Hex-streng som angiver baggrundsfarven der skal anvendes ved beskæring af billeder. Hvis der ikke angives en farve anvendes standardfarven. Eksempler "ABC", "ABCD", "AABBCC", "AABBCCDD".

en: Enable Interlacing
da: Aktivér interlacing

en: Interlacing is a method of encoding a bitmap image such that a person who has partially received it sees a degraded copy of the entire image. When communicating over a slow communications link, this is often preferable to seeing a perfectly clear copy of one part of the image, as it helps the viewer decide more quickly whether to abort or continue the transmission.
da: Interlacing er en metode til kodning af bitmap-billeder, som gør, at en person der har modtaget en del af et billede, ser en forringet udgave af hele billedet. Ved kommunikation over en langsom linje er det ofte at foretrække fremfor at se en perfekt udgave af en del af billedet, da det gør det nemmere for brugeren at vurdere om overførslen skal fortsætte eller afbrydes.

en: ImageCache: Flush ALL presets for this node's filefield images
da: ImageCache: Ryd ALLE presets for indholdselementets filefield-billeder

en: ImageCache: Generate ALL presets for this node's filefield images
da: ImageCache: Opret ALLE presets for indholdselementets filefield-billeder

en: ImageCache: Generate configured preset(s) for this node's filefield images
da: ImageCache: Generér brugerdefinerede presets for indholdselementets filefield-billeder

en: Select which imagecache presets will be effected
da: Vælg hvilke imagecache presets der påvirkes

en: global token
da: globalt token

en: The URL alias of the parent menu link of the node.
da: Den alternative URL for indholdselementets overordnede menu-link.

en: The unique ID of the taxonomy vocabulary the taxonomy term belongs to.
da: Den unikke ID på ordforrådet som termen tilhører.

en: The name of the taxonomy vocabulary the taxonomy term belongs to.
da: Navnet på ordforrådet som termen tilhører.

en: The optional description of the taxonomy vocabulary the taxonomy term belongs to.
da: Den valgfri beskrivelse af ordforrådet som termen tilhører.

en: UNIX timestamp format
da: UNIX timestamp-format

en: !description date in 'small' format. (%date)
da: !description dato i 'lille' format. (%date)

en: !description in UNIX timestamp format (%date)
da: !description i UNIX timestamp-format (%date)

en: !description in 'time-since' format. (%date)
da: !description i 'tid siden'-format. (%date)

en: Enter a valid email address or use a token e-mail address such as %mail.
da: Indtast en gyldig e-mail-adresse eller brug en symbolsk e-mail-adresse som f.eks. %mail.

en: Basic tokens
da: Basale tokens

en: The name of the user if logged in. Blank for anonymous users.
da: Brugerens navn hvis vedkommende er logget ind. Blankt for anonyme brugere.

en: The e-mail address of the user if logged in. Blank for anonymous users.
da: Brugerens e-mail-adresse hvis vedkommende er logget ind. Blank for anonyme brugere.

en: The IP address of the user.
da: Brugerens IP-adresse.

en: The name of the site (i.e. %site_name)
da: Sitets navn (dvs. %site_name)

en: The current date, formatted according to the site settings.
da: Den aktueller dato, formatteret ifølge sitets indstillinger.

en: The node title.
da: Indholdselementets titel.

en: Special tokens
da: Specielle tokens

en: Any user profile field or value, such as %profile[name] or %profile[profile_first_name]
da: Ethvert brugerprofilfelt eller -værdie, som f.eks. %profile[name] eller %profile[profile_first_name]

en: Tokens may be populated from the URL by creating URLs of the form http://example.com/my-form?foo=bar. Using the token %get[foo] would print "bar".
da: Tokens kan hente deres værdi fra URLen ved at oprette URLer på formen http://example.com/my-form?foo=bar. Brug tokenet %get[foo] for at udskrive "bar".

en: All included components in a hierarchical structure.
da: Alle inkluderede komponenter i en hierarkisk struktur.

en: A formatted value and field label. Elements may be accessed such as <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
da: En formatteret værdi og felt-label. Elementer kan tilgås som <em>%email[fieldset_a][key_b]</em>. Udelad citationstegn.

en: The URL for viewing the completed submission.
da: URL til den udfyldte formular.

en: Submission tokens
da: Indsendelses-tokens

en: The unique submission ID.
da: Den unikke indsendelses-ID.

en: A value without additional formatting. Elements may be accessed such as <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Do not include quotes.
da: En værdi uden yderligere formattering. Elementer kan tilgås som <em>%value[fieldset_a][key_b]</em>. Udelad citationstegn.

en: Webform requires at least version @version of Drupal core.
da: Webform kræver minimum version @version af Drupal core.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "today") base the current day on this timezone.
da: Hvis relative datoer bruges som standardværdier (f.eks. "today")  baseres den aktuelle dag på denne tidszone.

en: The save directory %directory is not valid.
da: Mappen %directory er ikke gyldig.

en: The default value of the field identified by its key. For multiple selects use commas to separate multiple defaults.
da: Feltets standardværdi identificeret ved dets nøgle. Brug kommaer til at adskille standardværdier for valglister.

en: If using relative dates for a default value (e.g. "now") base the current time on this timezone.
da: Hvis relative datoer bruges som standardværdier (f.eks. "today")  baseres det aktuelle tidspunkt på denne tidszone.

en: Label display
da: Visning af label

en: Determines the placement of the component's label.
da: Angiver placeringen af komponentens label.

en: Hide label
da: Skjul label

en: Do not display the label of this component.
da: Vis ikke komponentens label.

en: Save component
da: Gem komponent

en: A Webform component could not be saved because a timeout occurred while trying to acquire a lock for the node. Details: <pre>@component</pre>
da: En Webform-komponent kunne ikke gemmes pga. et timeout under forsøget på at låse indholdselementet. Detaljer: <pre>@component</pre>

en: The <em>Custom URL</em> option supports Webform token replacements.
da: <em>Brugerdefineret URL</em> understøtter Webform tokens.

en: The <a href="@jqueryui">jQuery UI</a> plugin is missing. <a href="@download">Download</a> and extract it into the <code>@directory</code> directory. Rename the extracted folder to <code>@library-folder</code>.
da: <a href="@jqueryui">jQuery UI</a>-plugin mangler. <a href="@download">Download</a> og udpak den i mappen <code>@directory</code>. Omdøb den udpakkede mappe til <code>@library-folder</code>.

en: Use replacement tokens from the first row
da: Brug erstatnings-tokens fra den første række

en: Remove whitespace
da: Fjern blanktegn

en: If checked, all whitespaces at the beginning and the end of the output will be removed.
da: Fjern alle blanktegn i starten og slutningen af outputtet.

en: Hide rewriting if empty
da: Skjul omskrivning hvis tom

en: Do not display rewritten content if this field is empty.
da: Vis ikke omskrevet indhold hvis feltet er tomt.

en: If "Custom", see <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">the PHP docs</a> for date formats. If "Time ago", enter the number of different time units to display, which defaults to 2.
da: Hvis du vælger "Brugerdefineret", bør du læse <a href="http://us.php.net/manual/en/function.date.php" target="_blank">PHP dokumentationen</a> til datoformater. Hvis du vælger "Tid siden", skal du indtaste antallet af forskellige tidsenheder der skal vises (standardværdien er 2).

en: Select extensions of the views interface.
da: Vælg udvidelser  til views-interfacet.

en: Ensure my table called but query has no ensure_table method.
da: "Ensure my table" blev kaldt, men forespørgslen har ikke en ensure_table-metode.

en: Empty display extender
da: Tom display extender

en: Raw value from URL
da: Rå værdi fra URL

en: The date of the most recent new content on the feed.
da: Datoen for det seneste indhold i feedet.

en: The node ID to which the comment is a reply to.
da: Node IDet som kommentaren er et svar på.

en: Path component
da: Sti komponent

en: The numbering starts from 1, e.g. on the page admin/structure/types, the 3rd path component is "types".
da: Nummereringen starter fra 1, f.eks. er "types" den tredje komponent i admin/structure/types.

en: Do not display more link unless there is more content
da: Vis ikke mere-linket med mindre der er mere indhold

en: Display title may not be empty.
da: Displayets titel må ikke være tom.

en: Automatically submit the form once an element is changed.
da: Indsend automatisk formularen når et element ændres.

en: Hide submit button if javascript is enabled.
da: Skjul submit-knappen hvis javascript er aktiveret.

en: Provide default field wrapper elements
da: Standard felt-wrapper-elementer

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another. Note that some fields will ignore this if they are block elements, particularly body fields and other formatted HTML.
da: Indlejrede felter vises ved siden af hinanden i stedet for efter hinanden. Bemærk at visse felter ignorerer denne indstilling hvis de er blokelementer, f.eks. brødtekstfelter og anden formatteret HTML.

en: Hide the "Go" button
da: Skjul "Go"-knappen

en: Show the empty text in the table
da: Vis den tomme tekst i tabellen

en: Show all webform pages in block
da: Vis alle webform-sider i blokken

en: By default multi-page webforms redirect to the node page for all pages after the first one. If checked, all pages will be shown in the block instead.
da: Som standard omdirigerer flersidede webforms til node-siden for alle sider efter den første. Markér dette for at vise alle siderne i blokken i stedet.

en: Tokens may also be populated from POST values that are submitted by forms.
da: Tokens kan også udfyldes af POST-værdier som stammer fra formularer.

en: In addition to %get and %post, the following super tokens may be used, though only with logged-in users: %server, %cookie, and %request. For example %server[HTTP_USER_AGENT] or %session[id].
da: Ud over %get og %post kan de følgende super-tokens bruges, men kun med indloggede brugere: %server, %cookie og %request. For eksempel %server[HTTP_USER_AGENT] eller %session[id].

en: The earliest date that may be entered into the field.
da: Den tidligste dato som kan indtastes i feltet.

en: Accepts any date in any <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input Format</a>.
da: Accepter alle datoer på <a href="http://www.gnu.org/software/tar/manual/html_chapter/Date-input-formats.html">GNU Date Input</a>-formatet.

en: The latest date that may be entered into the field.
da: Den seneste dato som kan indtastes i feltet.

en: The entered date must be @start_date or later.
da: Den indtastede dato skal være @start_date eller senere.

en: The entered date must be @end_date or earlier.
da: Den indtastede dato skal være @end_date eller tidligere.

en: Include webform forms in search index
da: Medtage webform-noder i søgeindekset

en: When selected, all Webform nodes will have their form components indexed by the search engine.
da: Alle formularelementer i Webform-noder bliver indekseret af søgemaskinen.

en: Submissions generated from Webform forms.
da: Indsendelser fra Webform-formularer.

en: Private fields are shown only to users with results access.
da: Private felter vises kun til brugere med adgang til at se resultater.

en: Download range options
da: Downloadbegrænsning

en: All submissions
da: Alle indsendelser

en: Only new submissions since your last download
da: Kun nye indsendelser siden sidste download

en: Only the latest
da: Kun de seneste

en: All submissions starting from
da: Alle indsendelser startende med

en: Saved to DB
da: Gemt til DB

en: Restore values to DB
da: Gendan værdier til DB

en: Allow multiple arguments to work together
da: Tillad flere argumenter at arbejde sammen

en: Ignore case allows for doing database searches without case sensitivity. MySQL already works in lower-case mode, so MySQL users should leave this unchecked to improve performance.
da: Gør det muligt at lave databaseforespørgsler som ikke skelner mellem store og små bogstaver. Dette er allerede tilfældet for MySQL, så MySQL-brugere bør undlade at aktivere dette for at forbedre ydelsen.

en: Provide text to display if this field returns no results. You may include HTML. You may enter data from this view as per the "Replacement patterns" in the "Rewrite Results" section below.
da: Tekst som vises hvis feltet ikke returnerer et resultat. Du kan anvende HTML. Du kan indtaste data fra dette view som nævnt under "Erstatningsmønstre" i sektionen "Omskriv resultater" herunder.

en: Time span (past dates start with - )
da: Tidsrum (tidligere datoer starter med -)

en: Limit operators
da: Begræns operatorer

en: Restrict which operators will be available to select in the exposed operator form.
da: Begræns hvilke operatorer der er tilgængelige i den blotlagte operator-formular.

en: Limit the exposed operators
da: Begræns de eksponerede operatorer

en: Select which operators will be available to select in the exposed operator form. If none is selected, all the operators listed here will be used.
da: Vælg hvilke operatorer der er tilgængelige i den blotlagte operator-formulat. Hvis du ikke vælger nogen vil alle de viste operatorer være tilgængelige.

en: The operator is invalid on filter: @filter.
da: Operatoren er ugyldig på filter: @filter.

en: No valid values found on filter: @filter.
da: Ingen gyldige værdier fundet for filter: @filter.

en: The value @value is not an array for @operator on filter: @filter
da: Værdien @value er ikke et array til @operator på filter: @filter

en: Include NULL rows
da: Medtag NULL-rækker

en: Treats NULL as zero (0).
da: Behandler NULL som nul (0).

en: Style plugin @plugin: @message
da: Style-plugin @plugin @message

en: Whether or not the comment is currently in the moderation queue.
da: Hvorvidt kommentaren befinder sig i godkendelseskøen.

en: In the moderation queue
da: I godkendelseskø

en: Whether or not the node is currently in the moderation queue.
da: Hvorvidt indholdselementet befinder sig i godkendelseskøen.

en: Load default argument from node page, thats good for related taxonomy blocks
da: Indlæs standardargument fra node-side, nyttigt til blokke med relaterede taksonomier

en: Enter PHP code that returns TRUE or FALSE. No return is the same as FALSE, so be SURE to return something if you do not want to declare the argument invalid. Do not use &lt;?php ?&gt;. The argument to validate will be "$argument" and the view will be "$view". You may change the argument by setting "$handler->argument". You may change the title used for substitutions for this argument by setting "$handler->validated_title".
da: Indtast PHP-kode som returnerer TRUE eller FALSE. Ingen returværdi er det samme som FALSE, så du SKAL returnere en værdi hvis du ikke ønsker at erklære argumentet ugyldigt. Brug ikke &lt;?php ?&gt;. Argumentet, som skal valideres, er "$argument", og viewet er "$view". Du kan ændre argumentet ved at sætte "$handler->argument". Du kan ændre argumentets titel ved at sætte "$handler->validated_title".

en: Change whether or not to display attachments when displaying an argument summary.
da: Angiv hvorvidt vedhæftninger skal vises ved visning af et argumentresumé.

en: This is machine name of the display. It should contain only letters, numbers, and underscores. This name must be unique.
da: Displayets maksinlæsbare navn. Det må kun indeholde bogstaver, tal og understregninger. Navnet skal være unikt.

en: Hide attachments when displaying argument summary
da: Skjul vedhæftninger under visning af argument-resumé

en: If not checked, fields that are not configured to customize their HTML elements will get no wrappers at all for their field, label and field + label wrappers. You can use this to quickly reduce the amount of markup the view provides by default, at the cost of making it more difficult to apply CSS.
da: Felter, som ikke er konfigureret til at tilpasse deres HTML-elementer, får ingen wrappers til deres felter, label og felt+label wrappers. Du kan bruge dette til hurtigt at reducere mængden af markup som viewet leverer som standard, men det vil gøre det sværere at bruge CSS.

en: Select the current argument
da: Vælg det aktuelle argument

en: Put this in @module.module in your modules/@module directory (place a &lt;?php at the top of the file so the webserver knows that it is PHP code)
da: Placér dette i @module.module i din modules/@module-mappe (indsæt &lt;?php i toppen af filen så din webserver ved at det er PHP-kode)

en: Put this in @module.views_default.inc in your modules/@module directory or modules/@module/includes directory (place a &lt;?php at the top of the file so the webserver knows that it is PHP code)
da: Placér dette i @module.views_default.inc i din modules/@module- eller modules/@module/includes-mappe (indsæt &lt;?php i toppen af filen så din webserver ved at det er PHP-kode)

en: Link to user's its profile
da: Link til brugerens profil

en: Link the user picture to the user's profile
da: Link brugerens billede til brugerens profil

en: Specify which display or custom url this display will link to.
da: Angiv hvilket display eller hvilken brugerdefineret URL dette display linker til.

en: This will add a more link to the bottom of this view, which will link to the page view. If you have more than one page view, the link will point to the display specified in 'Link display' above. You can override the url at the link display setting.
da: Tilføjer et mere-link i bunden af dette view, som linker til side-viewet. Hvis du har mere end ét side-view peger linket på det display som er angivet under 'Link display' ovenfor. Du kan tilsidesætte URLen ved at ændre indstillingerne for link display.

en: <p>The following tokens are available for this link.</p>
da: <p>Følgende tokens er tilgængelige for dette link.</p>

en: A Drupal path or external URL the more link will point to. Note that this will override the link display setting above.
da: En Drupal-sti eller en ekstern URL som mere-linket peger på. Bemærk at dette tilsidesætter indstillingen ovenfor.

en: The @function() function called token replacement with an array rather than a string for $text
da: Funktionen @function() kaldte token-erstatningen med et array i stedet for en tekststreng for $text

en: This form has received the maximum number of entries.
da: Denne formular har indsamlet det maksimale antal indsendelser.

en: Total submissions limit
da: Samlet grænse for indsendelser

en: Limit the total number of allowed submissions.
da: Begræns det samlede antal af tilladte indsendelser.

en: Per user submission limit
da: Indsendelsesgrænse pr. bruger

en: Limit each user to !count submission(s) !timespan
da: Begræns hver bruger til !count indsendelse(r) !timespan

en: Limit to !count total submission(s) !timespan
da: Begræns til !count indsendelse(r) !timespan

en: Latest number of submissions field is required.
da: Nummeret på den seneste indsendelse er påkrævet.

en: Latest number of submissions must be numeric.
da: Nummeret på den seneste indsendelse skal være numerisk.

en: Latest number of submissions must be greater than 0.
da: Nummeret på den seneste indsendelse skal være større end 0.

en: Start submission number is required.
da: Nummeret på den første indsendelse er påkrævet.

en: Start submission number must be numeric.
da: Nummeret på den første indsendelse skal være numerisk.

en: Start submission number must be greater than 0.
da: Nummeret på den første indsendelse skal være større end 0.

en: End submission number must be numeric.
da: Nummeret på den sidste indsendelse skal være numerisk.

en: End submission number must be greater than 0.
da: Nummeret på den sidste indsendelse skal være større end 0.

en: End submission number may not be less than Start submission number.
da: Nummeret på den sidste indsendelse må ikke være mindre end nummeret på den første indsendselse.

en: @count new since @date
da: @count nye siden @date

en: Only the latest !number submissions
da: Kun de seneste !number indsendelser

en: All submissions starting from: !start and optionally to: !end
da: Alle indsendelser fra: !start og muligvis til: !end

en: Use submission IDs for the range. Last downloaded end SID: !sid.
da: Brug indsendelses-ID til gruppen. Sidste downloadede slut-SID: !sid,

en: The webform node this submission was generated from.
da: Webform-indholdselementet som denne indsendelse stammer fra.

en: The user who sent the webform submission.
da: Brugeren som indsendte webformen.

en: Webform submissions of the given Webform node.
da: Webform-indsendelser fra det angivne Webform-indholdselement.

en: Webform submissions of the given user.
da: Webform-indsendelser fra den angivne bruger.

en: Text to place as "title" text which most browsers display as a tooltip when hovering over the link.
da: Tekst der skal bruges som "title"-tekst, som de fleste browsere viser som et tooltip når musen holdes over linket.

en: Enable to hide this field if it is empty. Note that the field label or rewritten output may still be displayed. To hide labels, check the style or row style settings for empty fields. To hide rewritten content, check the "Hide rewriting if empty" checkbox.
da: Skjul feltet hvis det er tomt. Bemærk at feltets label eller omskrevne output stadig kan blive vist. For at skjule labels skal du ændre indstillingerne for tomme felter i den relevante style eller row style. For at skjule omskrevet indhold skal du afkrydse feltet "Skjul omskrivning hvis tom".

en: Date in the form of CCYYMMDD.
da: Dato på formen CCYYMMDD.

en: Date in the form of YYYYMM.
da: Dato på formen YYYYMM.

en: Date in the form of YYYY.
da: Dato på formen YYYY.

en: Date in the form of MM (01 - 12).
da: Dato på formen MM (01 - 12).

en: Date in the form of DD (01 - 31).
da: Dato på formen DD (01 - 31).

en: Date in the form of WW (01 - 53).
da: Dato på formen WW (01 - 53).

en: Last comment uid
da: Uid på sidste kommentar

en: The User ID of the author of the last comment of a node.
da: Bruger-IDet på forfatteren af den seneste kommentar til et indholdselement.

en: Unique access event ID.
da: Unik tilgangshændelse  ID.

en: Convert spaces in term names to hyphens
da: Konvertér mellemrum i term-navne til bindestreger

en: This allows links to work with Views taxonomy term arguments.
da: Gør det muligt for links at bruge Views taksonomiterm-argumenter.

en: Replace an existing view if one exists with the same name
da: Erstat et eksisterende view hvis der allerede findes et view med det samme navn

en: Enter PHP code that returns a value to use for this argument. Do not use &lt;?php ?&gt;. You must return only a single value for just this argument. Some variables are available: the view object will be "$view". The argument handler will be "$argument", for example you may change the title used for substitutions for this argument by setting "argument->validated_title"".
da: Indtast PHP-kode som returnerer en værdi til brug for dette argument. Brug ikke &lt;?php ?&gt;. Du skal returnere en enkelt værdi kun til dette argument. Visse variable er tilgængelige: view-objektet er i "$view". Argument handleren er i "$argument", så du kan f.eks. ændre titlen som bruges til dette argument ved at sætte "$argument->validated_title".

en: Upload directory
da: Upload-mappe
