Notifications (6.x-1.2-beta1) - en to sv translation catalogue (256 entries)

en: User interface
sv: Användargränssnitt

en: Title
sv: Titel

en: Reset to defaults
sv: Återställ till standardvärden

en: Administer
sv: Administrera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Value
sv: Värde

en: Type
sv: Typ

en: Author
sv: Författare

en: Subject
sv: Ämne

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Subscribe
sv: Prenumerera

en: Unsubscribe
sv: Säg upp prenumeration

en: Description
sv: Beskrivning

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: new
sv: nytt

en: Tags
sv: Etiketter

en: Logging
sv: Loggning

en: Overview
sv: Översikt

en: Edit
sv: Redigera

en: Reset
sv: Återställ

en: Daily
sv: Dagligen

en: Weekly
sv: Veckovis

en: None
sv: Ingen

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Number
sv: Tal

en: Message
sv: Meddelande

en: Weight
sv: Vikt

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Taxonomy term
sv: Taxonomiterm

en: General settings
sv: Allmänna inställningar

en: Save
sv: Spara

en: Update
sv: Uppdatera

en: Time
sv: Tid

en: Node type
sv: Typ av nod

en: Every hour
sv: Varje timma

en: Unknown
sv: Okänd

en: Subscription settings
sv: Inställningar för prenumeration

en: Notify poster of own posts
sv: Meddela författaren om egna inlägg

en: Notifies a node poster about their own posts.  Useful principally during testing.  Default is OFF.
sv: Meddelar författaren om sina egna inlägg. Användbart vid test. Standard är AV.

en: Subscriptions
sv: Prenumerationer

en: You are not currently subscribed to any active threads
sv: Du prenumererar för närvarande inte på några aktiva trådar.

en: Your subscription was activated.
sv: Din prenumeration aktiverades.

en: type
sv: typ

en: subscribe to content
sv: prenumerera på innehåll

en: subscribe to taxonomy terms
sv: prenumerera på taxonomitermer

en: maintain own subscriptions
sv: underhålla egna prenumerationer

en: User
sv: Användare

en: Content type
sv: Innehållstyp

en: Node
sv: Nod

en: Update options
sv: Alternativ för uppdatering

en: Default settings
sv: Förvalda inställningar

en: Event type
sv: Typ av händelse

en: Not found
sv: Hittades ej

en: Never
sv: Aldrig

en: Header
sv: Sidhuvud

en: Footer
sv: Sidfot

en: Sender
sv: Avsändare

en: Creation date
sv: Datum skapad

en: Custom
sv: Anpassad

en: Visibility
sv: Synlighet

en: Filter
sv: Filtrera

en: Explanation
sv: Förklaring

en: Field type
sv: Fälttyp

en: Global settings
sv: Globala inställningar

en: Fields
sv: Fält

en: Number of rows
sv: Antal rader

en: blocked
sv: spärrad

en: active
sv: aktiv

en: Delete all
sv: Radera allt

en: Current
sv: Nuvarande

en: General
sv: Allmän

en: Method
sv: Metod

en: Events
sv: Aktiviteter

en: fields
sv: fält

en: Notifications
sv: Aviseringar

en: Confirm your subscription
sv: Bekräfta din prenumeration

en: Are you sure you want to delete these items?
sv: Är du säker på att du vill radera dessa inlägg?

en: No items selected.
sv: Inga inlägg valda.

en: The update has been performed.
sv: Uppdateringen har genomförts.

en: Refine
sv: Renodla

en: Undo
sv: Ångra

en: Display name
sv: Visningsnamn

en: Long
sv: Långt

en: Short
sv: Kort

en: Days
sv: Dagar

en: Immediately
sv: Direkt

en: Autocomplete taxonomy
sv: Automatiskt kompletterande taxonomi

en: Hours
sv: Timmar

en: Current status
sv: Aktuell status

en: Not available
sv: Inte tillgänglig

en: method
sv: metod

en: Minutes
sv: Minuter

en: Display in block
sv: Visa i block

en: Subscription
sv: Prenumeration

en: Thread
sv: Tråd

en: Send interval
sv: Intervall för sändning

en: Send method
sv: Sändmetod

en: inactive
sv: inaktiv

en: Show only items where
sv: Visa bara inlägg där

en: Activate
sv: Aktivera

en: Deactivate
sv: Inaktivera

en: Manage subscriptions
sv: Hantera prenumerationer

en: No subscriptions available.
sv: Inga prenumerationer tillgängliga.

en: The subscriptions have been deleted.
sv: Prenumerationerna har raderats.

en: Subscriber
sv: Prenumerant

en: Visible in user registration form.
sv: Synligt i registreringsformulär för användare.

en: You can
sv: Du kan

en: Add new field
sv: Lägg till nytt fält

en: Your subscriptions have been updated
sv: Dina prenumerationer är uppdaterade

en: Allowed vocabularies
sv: Tillåtna vokabulärer

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
sv: <strong>%a</strong> är <strong>%b</strong>

en: Create subscription
sv: Skapa prenumeration

en: Messaging & Notifications
sv: Meddelanden & aviseringar

en: This is an automatic message from [site-name]
sv: Detta är ett automatiskt meddelande från [site-name]

en: To manage your subscriptions, browse to [subscriptions-manage]
sv: För att hantera dina prenumerationer, gå till [subscriptions-manage]

en: Queue
sv: Kö

en: interval
sv: intervall

en: Digest
sv: Sammandrag

en: Limits for queue processing
sv: Gränser för köbehandling

en: These are the limits for each cron run on queue processing. The process will stop when it first meets any of them. Set to 0 for no limit.
sv: Detta är gränserna för behandling av kön vid varje körning av schemalagda aktiviteter. Processen stoppar när den först kommer upp till någon av dem. Ange 0 för ingen begränsning.

en: Number of messages sent
sv: Antal meddelanden skickade

en: Time (seconds)
sv: Tid (sekunder)

en: Time (% of cron time)
sv: Tid (% av tid för schemalagda aktiviteter)

en: Default send interval
sv: Förvalt intervall för sändning

en: [type-name] [title] by [author-name]
sv: [type-name] [title] av [author-name]

en: Immediate sending
sv: Omedelbar sändning

en: Notifications Sender
sv: Meddelandens avsändare

en: No one (All notifications will appear as coming from the web site)
sv: Ingen (alla meddelanden kommer se ut att komma från webbplatsen)

en: User name, site data (Only the user name will be used)
sv: Användarnamn, webbplatsdata (Endast användarnamn kommer användas)

en: Full user data (User name and available user information)
sv: Full användardata (Användarnamn och tillgänglig användarinformation)

en: If enabled all notifications will be logged and kept for the specified time after they're processed.
sv: Om aktiverad kommer alla meddelanden loggas och sparas den angivna tiden efter de behandlats.

en: Send intervals
sv: Intervall för sändning

en: Enabled events
sv: Aktiverade händelser

en: Total: %number
sv: Totalt: %number

en: Subscriptions by type
sv: Prenumerationer per typ

en: Subscriptions by send method
sv: Prenumerationer per sändmetod

en: Notifications in queue
sv: Meddelanden i kö

en: Process log
sv: Behandla logg

en: Run process
sv: Kör process

en: Run normal queue processing, same as cron run.
sv: Kör normal behandling av kön, samma som vid körning av schemalagda aktiviteter.

en: Process immediate
sv: Behandla omedelbart

en: Process only rows marked for immediate sending.
sv: Behandla endast markerade rader för omedelbar sändning.

en: Reset queue
sv: Återställ kö

en: Delete all notifications in queue.
sv: Radera alla meddelanden i kön.

en: Run test
sv: Kör test

en: Test run queue processing, without updating nor sending messages.
sv: Testkör behandling av kön utan att uppdatering eller sändning av meddelanden görs.

en: The queue has been reset.
sv: Kön har återställts.

en: You don't have permissions to manage these subscriptions
sv: Du har inte behörighet att hantera dessa prenumerationer

en: Change send method to
sv: Ändra sändmetod till

en: Change send interval to
sv: Ändra intervall för sändning till

en: You don't have permission to manage all these subscriptions
sv: Du har inte behörighet att hantera alla dessa prenumerationer.

en: You have %count @status subscriptions.
sv: Du har %count @status prenumerationer.

en: You don't have any subscriptions yet.
sv: Du har ännu inga prenumerationer.

en: Administer your subscriptions
sv: Administrera dina prenumerationer

en: Edit your notifications settings
sv: Redigera inställningar för meddelanden

en: Cancel all your subscriptions
sv: Avsluta alla dina prenumerationer

en: Create @type subscription
sv: Skapa prenumeration på @type

en: You must set a value for this field.
sv: Du måste ange ett värde för detta fält.

en: You must provide valid values for all fields.
sv: Du måste ange giltiga värden för alla fält.

en: Your subscription has been created.
sv: Din prenumeration har skapats.

en: Your subscription cannot be created.
sv: Din prenumeration kan inte skapas.

en: Subscription type or parameters not allowed
sv: Prenumerationstyp eller parameter är inte tillåten

en: Your subscription was cancelled
sv: Din prenumeration avslutades

en: Your subscription has been removed.
sv: Din prenumeration har tagits bort.

en: All your subscriptions have been removed.
sv: Alla dina prenumerationer har tagits bort.

en: You don't have any subscription on this site.
sv: Du har inga prenumerationer på denna webbplats.

en: Are you sure you want to delete this subscription?
sv: Är du säker på att du vill radera denna prenumeration?

en: Are you sure you want to remove all your subscriptions on this site?
sv: Är du säker på att du vill ta bort alla dina prenumerationer på denna webbplats?

en: Messaging and Notifications settings
sv: Inställningar för meddelanden och aviseringar

en: Default send interval for subscriptions.
sv: Förvalt intervall för utsändning av prenumerationer.

en: Greetings [user],
sv: Hej [user],

en: A item to which you are subscribed has been updated
sv: Ett inlägg du prenumererar på har uppdaterats

en: You can unsubscribe at [unsubscribe-url]
sv: Du kan säga upp din prenumeration på [unsubscribe-url]

en: Twice a day
sv: Två gånger om dagen

en: administer notifications
sv: administrera notifications

en: manage own subscriptions
sv: hantera egna prenumerationer

en: manage all subscriptions
sv: hantera alla prenumerationer

en: Administer and configure messaging and notifications
sv: Administrera och konfigurera prenumerationsmeddelanden

en: Manage existing subscriptions and queue.
sv: Hantera existerande prenumerationer och kö.

en: Subscriptions overview.
sv: Översikt prenumerationer.

en: Administer subscriptions.
sv: Administrera prenumerationer.

en: Notifications queue.
sv: Meddelandekö.

en: Notifications Settings
sv: Inställningar för Notifications

en: Intervals
sv: Intervall

en: Node title autocomplete
sv: Autokomatiskt kompletterande nodtitel

en: The basic notifications framework
sv: Det grundläggande ramverket för meddelanden

en: Global options
sv: Övergripande alternativ

en: You are currently subscribed to the following threads:
sv: Du prenumererar för närvarande på följande trådar:

en: There are no active author subscriptions.
sv: Det finns inga aktiva prenumerationer på författare.

en: Your subscriptions have been updated.
sv: Dina prenumerationer har uppdaterats.

en: Do not send notifications for this comment.
sv: Skicka inte meddelanden för den här kommentaren.

en: Allowed subscription types
sv: Tillåtna prenumerationstyper

en: Enable different subscription options for this content type.
sv: Aktivera olika prenumerationsalternativ för denna innehållstyp.

en: Do not send notifications for this update.
sv: Skicka inga aviseringar för denna uppdatering.

en: Content type: @type
sv: Innehållstyp: @type

en: Author: @name
sv: Författare: @name

en: Thread: @title
sv: Tråd: @title

en: Subscribe to all changes and comments for a thread.
sv: Prenumerera på alla ändringar och kommentarer för en tråd.

en: Subscribe to all content of a given type.
sv: Prenumerera på allt innehåll av vald typ.

en: Subscribe to all content submitted by a user.
sv: Prenumerera på allt innehåll av en användare.

en: Content type and Author
sv: Innehållstyp och författare

en: Subscribe to all content of a given type submitted by a user.
sv: Prenumerera på allt innehåll av vald typ postat av en användare.

en: Node creation
sv: Nod skapad

en: The [type-name] has been updated
sv: [type-name] har uppdaterats

en: User name not found.
sv: Användarnamn hittades inte.

en: The <em>Header</em> and <em>Footer</em> will be taken from Notification events.
sv: <em>Sidhuvud</em> och <em>sidfot</em> kommer att hämtas från meddelandehändelser.

en: Read more [node-url]
sv: Läs mer [node-url]

en: New [type-name]: [title]
sv: Ny [type-name]: [title]

en: Comment by [comment-author-name]: [comment-title]
sv: Kommentar av [comment-author-name]: [comment-title]

en: Read more [comment-url]
sv: Läs mer [comment-url]

en: New Comment on [title] by [comment-author-name] titled [comment-title]
sv: Ny kommentar på [title] av [comment-author-name] med titeln [comment-title]

en: This post
sv: Detta inlägg

en: Posts of type @type
sv: Inlägg av typen @type

en: Posts by @name
sv: Inlägg av @name

en: All posts by @name
sv: Alla inlägg av @name

en: @type posts by @name
sv: Inlägg av typen @type av @name

en: The node teaser.
sv: Nodens ingress.

en: subscribe to content type
sv: prenumerera på innehållstyp

en: subscribe to author
sv: prenumerera på författare

en: Content subscriptions
sv: Prenumerationer på innehåll

en: Allows users to subscribe to content related events.
sv: Tillåt användare att prenumerera på innehållsrelaterade händelser.

en: Add custom subscription
sv: Lägg till anpassad prenumeration

en: Subscription type
sv: Typ av prenumeration

en: Hidden option, only accessible by administrators.
sv: Dolt alternativ, bara tillgängligt för administratörer.

en: Enabled for new users.
sv: Aktiverad för nya användare.

en: edit subscriptions
sv: redigera prenumerationer

en: New: !title
sv: Ny: !title

en: Updated: !title
sv: Uppdaterad: !title

en: Select vocabularies to which subscriptions should be <em>allowed</em>.
sv: Välj vilka vokabulärer som prenumerationer skall <em>tillåtas</em> på.

en: Add subscription
sv: Lägg till prenumeration

en: Manage own subscriptions
sv: Hantera egna prenumerationer

en: Subscribe to other users
sv: Prenumerera på andra användare

en: Subscribe to content
sv: Prenumerera på innehåll

en: Permissions that you can configure on <a href="@administer-permissions">Administer permissions</a>.
sv: Behörigheter som du kan konfigurera på sidan <a href="@administer-permissions">Administrera behörigheter</a>.

en: or create a new subscription
sv: eller skapa en ny prenumeration

en: Subscriptions (%number)
sv: Prenumerationer (%number)

en: Unsubscribe from: !name
sv: Sluta prenumerera på: !name

en: Subscribe to: !name
sv: Prenumerera på: !name

en: A subscription has been created | @count subscriptions have been created
sv[0]: En prenumeration har skapats
sv[1]: @count prenumerationer har skapats

en: A subscription has been deleted | @count subscriptions have been deleted
sv[0]: En prenumeration har raderats
sv[1]: @count prenumerationer har raderats

en: Provides an UI to notifications
sv: Tillhandahåller ett gränssnitt för modulen Notifications

en: Send Interval
sv: Intervall för sändning

en: The ID of the message
sv: Meddelandets ID

en: The subject of the message
sv: Meddelandets ämne

en: The body of the message
sv: Meddelandets brödtext

en: Delete link
sv: Radera länk

en: Provides a link to delete the message
sv: Tillhandahåller en länk för att radera meddelandet

en: Receiver
sv: Mottagare

en: Filter the view to the currently logged in user.
sv: Filtrera vyn till den nuvarande inloggade användaren.

en: The UID of the subscriber.
sv: UID för prenumerant.

en: Views integration for Notifications.
sv: Integrering med modulen Views för Notifications.
