Notifications (6.x-4.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (414 entries)

en: User interface
fr: Interface utilisateur

en: Title
fr: Titre

en: Reset to defaults
fr: Réinitialiser aux valeurs par défaut

en: Status
fr: Statut

en: Administer
fr: Administrer

en: Delete
fr: Supprimer

en: Operations
fr: Opérations

en: Content
fr: Contenu

en: Value
fr: Valeur

en: Author
fr: Auteur

en: subscribe
fr: souscrire

en: Subject
fr: Sujet

en: Cancel
fr: Annuler

en: Subscribe
fr: S'abonner

en: Unsubscribe
fr: Se désabonner

en: unsubscribe
fr: se désabonner

en: Enable
fr: Activer

en: Disable
fr: Désactiver

en: Disabled
fr: Désactivé

en: Enabled
fr: Activé

en: Tags
fr: Étiquettes

en: Logging
fr: Journalisation

en: Overview
fr: Vue d'ensemble

en: Edit
fr: Modifier

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Daily
fr: Quotidien

en: Weekly
fr: Hebdomadaire

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Number
fr: Nombre

en: edit
fr: modifier

en: Taxonomy term
fr: Terme de taxonomie

en: General settings
fr: Paramètres généraux

en: Save
fr: Enregistrer

en: Default
fr: Par défaut

en: Update
fr: Mettre à jour

en: Time
fr: Heure

en: Manage
fr: Gérer

en: Node type
fr: Type de nœud

en: Every hour
fr: Toutes les heures

en: Unknown
fr: Inconnu

en: Subscription settings
fr: Paramètres d'abonnnement

en: Autosubscribe
fr: S'abonner automatiquement

en: Notify poster of own posts
fr: Notifier l'auteur de ses propres contributions

en: Notifies a node poster about their own posts.  Useful principally during testing.  Default is OFF.
fr: Notifie l'utilisateur de ses propres créations/modifications sur des nœuds. Utile principalement durant les phases de test. La valeur par défaut est à OFF.

en: Set all users to "autosubscribe" by default
fr: Paramétrer tous les utilisateurs à "auto-souscription" par défaut

en: Subscriptions
fr: Abonnements

en: Enables site settings for user subscriptions.
fr: Active les paramètres de site pour les abonnements utilisateurs.

en: You are not currently subscribed to any active threads
fr: Vous n'avez présentement aucun abonnement lié à des sujets actifs

en: Your subscription was activated.
fr: Votre abonnement a été activé.

en: There are no active content types.
fr: Il n'y a aucun type de contenu actif.

en: subscribe to content
fr: s'abonner au contenu

en: subscribe to taxonomy terms
fr: s'abonner à des termes de  taxonomie

en: maintain own subscriptions
fr: maintenir ses propres abonnements

en: User
fr: Utilisateur

en: Content type
fr: Type de contenu

en: status
fr: statut

en: Node
fr: Nœud

en: Update options
fr: Options de mise à jour

en: Default settings
fr: Paramètres par défaut

en: Block
fr: Bloc

en: Not found
fr: Non trouvé

en: Header
fr: En-tête

en: Footer
fr: Pied de page

en: Sender
fr: Expéditeur

en: Creation date
fr: Date de création

en: Comment
fr: Commentaire

en: Filter
fr: Filtrer

en: Term
fr: Terme

en: Field type
fr: Type de champ

en: Global settings
fr: Paramètres globaux

en: Number of rows
fr: Nombre de lignes

en: blocked
fr: bloqué

en: active
fr: actif

en: Delete all
fr: Tout supprimer

en: Current
fr: Actuel

en: Address
fr: Adresse

en: General
fr: Général

en: Method
fr: Méthode

en: Events
fr: Evénements

en: Anonymous
fr: Anonyme

en: Operation
fr: Opération

en: Notifications
fr: Alertes

en: Confirm your subscription
fr: Confirmer votre abonnement

en: Are you sure you want to delete these items?
fr: Êtes-vous sûr de vouloir supprimer ces éléments ?

en: No items selected.
fr: Aucun élément sélectionné.

en: The update has been performed.
fr: La mise à jour a été effectuée.

en: Refine
fr: Affiner

en: Undo
fr: Annuler

en: Display name
fr: Nom affiché

en: Days
fr: Jours

en: Immediately
fr: Immédiatement

en: Autocomplete taxonomy
fr: Compléter la taxonomie automatiquement

en: Hours
fr: Heures

en: Current status
fr: Statut actuel

en: Not available
fr: Non disponible

en: method
fr: méthode

en: Display in block
fr: Afficher dans un bloc

en: Thread
fr: Fil

en: Send interval
fr: Intervalle d'envoi

en: Send method
fr: Méthode d'envoi

en: inactive
fr: inactif

en: Show only items where
fr: Montrer seulement les éléments pour lesquels

en: Activate
fr: Activer

en: Deactivate
fr: Désactiver

en: Manage subscriptions
fr: Gérer les abonnements

en: No subscriptions available.
fr: Aucun abonnement disponible.

en: The subscriptions have been deleted.
fr: Les abonnements ont été supprimés.

en: Confirm subscription
fr: Confirmer l'abonnement

en: Subscriber
fr: Abonné

en: You can
fr: Vous pouvez

en: drop
fr: abandonner

en: Allowed vocabularies
fr: Vocabulaires autorisés

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
fr: <strong>%a</strong> est <strong>%b</strong>

en: Create subscription
fr: Créer un abonnement

en: Messaging & Notifications
fr: Envois & Notifications

en: [site-name] subscription update for [user]
fr: [site-name] : Mise à jour pour l'abonnement de [user]

en: Greetings, [user].
    
    These are your messages
fr: Bonjour, [user].
    
    Ci-dessous, vos messages

en: A [type] has been updated: [title]
    
    [event_list]
fr: Mise à jour de [type] : [title]
    
    [event_list]

en: This is an automatic message from [site-name]
fr: Ceci est un message automatisé de [site-name]

en: To manage your subscriptions, browse to [subscriptions-manage]
fr: Vous pouvez gérer vos abonnements sur [subscriptions-manage]

en: Queue
fr: File d'attente

en: interval
fr: intervalle

en: Subscribe to
fr: S'abonner à

en: Limits for queue processing
fr: Limites pour le traitement de la file d'attente

en: Number of messages sent
fr: Nombre de messages envoyés

en: Time (seconds)
fr: Temps (secondes)

en: Time (% of cron time)
fr: Temps (% du temps de cron)

en: Maximum percentage of cron time the process may use.
fr: Pourcentage maximum du temps de cron que le processus peut utiliser.

en: Default send interval
fr: Intervalle d'envoi par defaut

en: [type-name] [title] by [author-name]
fr: [type-name] [title] par [author-name]

en: Digest line
fr: Ligne récapitulative

en: Group title
fr: Titre du groupe

en: Group footer
fr: Pied de page du groupe

en: Immediate sending
fr: Envoi immédiat

en: Notifications Sender
fr: Expéditeur des Notifications

en: No one (All notifications will appear as coming from the web site)
fr: Aucun (Toutes les notifications apparaîtront comme provenant du site web)

en: User name, site data (Only the user name will be used)
fr: Nom d'utilisateur, données du site (Seul le nom d'utilisateur sera utilisé)

en: Full user data (User name and available user information)
fr: Données complètes de l'utilisateur (nom et informations disponible sur l'utilisateur)

en: If enabled all notifications will be logged and kept for the specified time after they're processed.
fr: Si cette option est activée, toutes les notifications seront journalisées (loguées) et conservées après traitement pendant la période spécifiée.

en: Send intervals
fr: Intervalles d'envoi

en: The time intervals for your subscriptions have been updated
fr: Les intervalles de temps pour vos abonnements ont été mis à jour

en: Enabled events
fr: Événements activés

en: Check the events for which notifications should be triggered.
fr: Cocher les événements pour lesquels les notifications doivent être déclenchées.

en: You need to enable some plug-ins to provide notifications events.
fr: Vous devez activer certains plug-ins pour fournir des notifications sur les événements.

en: Total: %number
fr: Total : %number

en: Subscriptions by type
fr: Abonnements par type

en: Subscriptions by send method
fr: Abonnements par méthode d'envoi

en: Notifications in queue
fr: Notifications dans la file d'attente

en: Process log
fr: Traiter le journal (log)

en: Run process
fr: Lancer le traitement

en: Run normal queue processing, same as cron run.
fr: Executer le traitement normal de la file d'attente, équivaut à une exécution du cron.

en: Process immediate
fr: Traitements des envois immédiats

en: Process only rows marked for immediate sending.
fr: Traiter uniquement les lignes marquées en envoi immédiat.

en: Reset queue
fr: Réinitialiser la file d'attente

en: Delete all notifications in queue.
fr: Supprimer toutes les notifications de la file d'attente.

en: Test run queue processing, without updating nor sending messages.
fr: Tester l'exécution du traitement de la file d'attente, sans mettre à jour ni envoyer les messages.

en: The queue has been reset.
fr: La file d'attente a été réinitialisée.

en: No elements
fr: Aucun élément

en: Reached processing limit on queue processing: %name = %value
fr: Limite de traitement de la file d'attente atteinte : %name = %value

en: You don't have permissions to manage these subscriptions
fr: Vous n'avez pas les permissions pour gérer ces abonnements

en: Change send method to
fr: Changer la méthode d'envoi pour

en: Change send interval to
fr: Changer l'intervalle d'envoi pour

en: Validation error. You don't have permission to delete some of these subscriptions
fr: Erreur à la validation. Vous n'avez pas le droit de supprimer certains des ces abonnements

en: You don't have permission to manage all these subscriptions
fr: Vous n'avez pas la permission de gérer tous ces abonnements

en: Node title mismatch. Please check your selection.
fr: Le titre du noeud ne correspond pas. Veuillez vérifier votre sélection.

en: Found no valid post with that title: %title
fr: Aucun contenu valide trouvé avec ce titre : %title

en: You have %count @status subscriptions.
fr: Vous avez %count abonnements @status.

en: You don't have any subscriptions yet.
fr: Vous n'avez pas encore d'abonnement.

en: Your default sending method for new subscriptions is @send_method
fr: Votre méthode d'envoi par défaut pour les nouveaux abonnements est @send_method

en: Your default sending interval for new subscriptions is @send_interval
fr: Votre intervalle d'envoi par défaut pour les nouveaux abonnements est @send_interval

en: Administer your subscriptions
fr: Administrer vos abonnements

en: Edit your notifications settings
fr: Editer vos paramètres de notifications

en: Cancel all your subscriptions
fr: Annuler tous vos abonnements

en: Create @type subscription
fr: Créer un abonnement @type

en: You must set a value for this field.
fr: Vous devez saisir une valeur pour ce champ.

en: You must provide valid values for all fields.
fr: Vous devez fournir une valeur valide pour tous les champs.

en: Your subscription has been created.
fr: Votre abonnement a été créé.

en: Your subscription cannot be created.
fr: Vote abonnement ne peut pas être créé.

en: Subscription type or parameters not allowed
fr: Type ou paramètres d'abonnement non autorisés

en: Your subscription was cancelled
fr: Votre abonnement a été annulé

en: Your subscription has been removed.
fr: Votre abonnement a été retiré.

en: All your subscriptions have been removed.
fr: Tous vos abonnements ont été supprimés.

en: You don't have any subscription on this site.
fr: Vous n'avez aucun abonnement sur ce site.

en: Are you sure you want to delete this subscription?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer cet abonnment ?

en: Are you sure you want to remove all your subscriptions on this site?
fr: Êtes vous sûr(e) de vouloir supprimer tous vos abonnements sur ce site?

en: Messaging and Notifications settings
fr: Paramètres d'Envois et des Notifications (Messaging & Notifications)

en: Default send interval for subscriptions.
fr: Intervalle d'envoi par défaut pour les abonnements.

en: Messages coming from user subscriptions and system events
fr: Messages provenant des abonnements utilisateurs et des événements du système

en: Notifications event
fr: Notifications d'événement

en: Common parts for all Notifications messages for a single event. This is useful for defining a common header and/or footer for all these messages.
fr: Parties communes des messages de notification pour un événement unique. Utile pour définir un en-tête et/ou un pied de page commun(s) pour tous ces messages.

en: Notifications digest
fr: Récapitulatif des notifications

en: Depending on your settings for each Send interval, Notifications may be digested, this is grouped and summarized in a single message. These are the common parts for Notifications digests.
fr: Selon vos paramètres pour chaque intervalle d'Envoi, les Notifications peuvent être récapitulées, elles seront groupées et résumées dans un unique message. Ce sont les parties communes pour les récapitulatifs de Notifications.

en: Line for digested events
fr: Ligne pour les événements récapitulatifs

en: Event notification for [user] from [site-name]
fr: Notifications d'evenement pour [user] depuis [site-name]

en: Greetings [user],
fr: Salutations [user],

en: A item to which you are subscribed has been updated
fr: Un élément auquel vous êtes abonné a été mis à jour

en: You can unsubscribe at [unsubscribe-url]
fr: Vous pouvez vous désabonner à l'adresse [unsubscribe-url]

en: The url for the current user to manage subscriptions.
fr: L'url à laquelle l'utilisateur courant peut gérer ses abonnements

en: The url to allow a user to delete all their subscriptions.
fr: L'url qui permet a un utilisateur de supprimer tous ses abonnements.

en: The url for disabling a specific subscription.
fr: L'url pour désactiver un abonnement spécifique.

en: List of events for message digests
fr: Liste des événements pour les récapitulatifs de message

en: Produces one line per event, grouped by object
fr: Génère une ligne par événement, groupée par objet

en: Adds full information for each event
fr: Inclue les informations complètes de chaque événement

en: Twice a day
fr: Deux fois par jour

en: @type: !values
fr: @type : !values

en: Subscription %id of type %type to: !values
fr: Abonnement %id de type %type à : !values

en: administer notifications
fr: gérer les notifications

en: manage own subscriptions
fr: gérer ses propres abonnements

en: manage all subscriptions
fr: gérer tous les abonnements

en: Administer and configure messaging and notifications
fr: Administrer et configurer les envois et les notifications

en: Manage existing subscriptions and queue.
fr: Gérer les abonnements existants et la file d'attente.

en: Subscriptions overview.
fr: Aperçu des abonnements.

en: Administer subscriptions.
fr: Administrer les abonnements.

en: Notifications queue.
fr: File d'attente des notifications.

en: Notifications Settings
fr: Paramètres des Notifications

en: Site settings for user notifications.
fr: Paramètres du site pour les notifications utilisateurs.

en: Intervals
fr: Intervalles

en: Node title autocomplete
fr: Autocomplétion du titre du noeud

en: The basic notifications framework
fr: Le framework de base pour les notifications

en: Checking this box allows you to automatically subscribe to any thread you create or post a comment to.
fr: Cocher cette case permet de vous abonner automatiquement à n'importe quel sujet de discussion que vous avez créé, ou sur lequel vous avez posté un commentaire.

en: If checked the option will be 'enabled' by default for user account settings. This won't change existing settings for users who have already defined it.
fr: Si elle est cochée cette option sera activée par défaut pour tous les paramètres de compte utilisateur. Cela ne changera pas les paramètres existants pour les utilisateurs qui les ont déjà définis.

en: You are currently set to receive notifications for replies to content which you create. To change this default, uncheck the autosubscribe option in your user account settings.
fr: Vous êtes actuellement paramétré pour recevoir des notifications sur les réponses à tous les contenus que vous créerez. Pour modifier ce réglage par défaut, décochez la case d'abonnement automatique dans votre page de paramètres du compte utilisateur.

en: Provides automatic notifications.
fr: Fournit des notifications automatiques.

en: Enabled subscription types
fr: Types d'abonnement activés

en: Check the subscription types that will be enabled. You can use the global settings here or set different options for each content type. On this second case these will be the defaults for new content types.
fr: Cocher les types d'abonnement qui seront activés. Vous pouvez utiliser les paramètres globaux ici, ou définir différentes options pour chaque type de contenu. Dans le second cas, ces options seront celles par défaut pour les nouveaux types de contenu.

en: Use global settings on this page for all content types
fr: Utiliser les paramètres globaux de cette page pour tous les types de contenu

en: Set up for each content type on <a href="@content-type-settings">Administer Content Types</a>.
fr: Réglage pour chaque type de contenu sur <a href="@content-type-settings">Administrer les Types de Contenu</a>.

en: Global options
fr: Options globales

en: Define the available subscription types that will be enabled globally
fr: Definir les types d'abonnements disponibles qui seront activés pour l'ensemble du site.

en: You are currently subscribed to the following threads:
fr: Vous avez des abonnements pour les sujets suivants :

en: There are no active author subscriptions.
fr: Il n'y a aucun abonnement actif à des auteurs.

en: Your subscriptions have been updated.
fr: Vos abonnements ont été mis à jour.

en: This is the format for each digest group. A message may consist on one or many of these groups:
fr: C'est le format pour chaque groupe récapitulatif. Un message peut consister en un ou plusieurs de ces groupes :

en: Digest line.
fr: Ligne récapitulative.

en: Allowed subscription types
fr: Types d'abonnements autorisés

en: Enable different subscription options for this content type.
fr: Activer différentes options d'abonnement pour ce type de contenu.

en: To enable these options check the <a href="@notifications-settings">Notifications content settings</a>
fr: Pour activer ces options, consultez les <a href="@notifications-settings">Paramètres des notifications de contenu</a>

en: Do not send notifications for this update.
fr: Ne pas envoyer de notification pour cette mise à jour.

en: Content type: @type
fr: Type de contenu : @type

en: Author: @name
fr: Auteur : @name

en: Thread: @title
fr: Sujet de discussion : @title

en: Subscribe to all changes and comments for a thread.
fr: S'abonner à toutes les modifications et commentaires pour un sujet de discussion.

en: Subscribe to all content of a given type.
fr: S'abonner à tous les contenus d'un type donné.

en: Subscribe to all content submitted by a user.
fr: S'abonner à tous les contenus soumis par un utilisateur.

en: Content type and Author
fr: Type de contenu et Auteur

en: Subscribe to all content of a given type submitted by a user.
fr: S'abonner à tous les contenus d'un type donné soumis par un utilisateur.

en: New content of type [type-name] has been submitted
fr: Un nouveau contenu de type [type-name] a été soumis

en: Node creation
fr: Création de noeud

en: [type-name]: [title]
fr: [type-name] : [title]

en: The [type-name] has been updated
fr: Mise à jour de [type-name] complétée

en: Node update
fr: Mise à jour de noeud

en: New comment by [comment-author-name]: [comment-title]
fr: Nouveau commentaire par [comment-author-name] : [comment-title]

en: Node comment
fr: Commentaire

en: User name not found.
fr: Nom d'utilisateur non trouvé

en: The <em>Header</em> and <em>Footer</em> will be taken from Notification events.
fr: Les <em>En-Tête</em> et <em>Pied de Page</em> seront pris des événements des notifications.

en: The <em>Digest line</em> will be used when composing Short digests on which each event will be just a line.
fr: La <em>Ligne récapitulative</em> sera utilisée pour la composition de récapitulatifs Courts, pour lesquels chaque événement correspondera à une ligne.

en: Notifications for node events
fr: Notifications pour les évènements sur les noeuds

en: Defaults for all notifications related to node events.
fr: Gabarits par défaut pour toutes les notifications relatives aux événements sur des noeuds.

en: Notifications for node creation
fr: Notifications pour les créations de noeud

en: Notifications produced when a new node is created.
fr: Notifications produites quand un noeud est créé.

en: Notifications for node updates
fr: Notifications pour les mises à jour de noeuds

en: Notifications produced when a node is updated.
fr: Notifications produites quand un noeud est mis à jour.

en: Notifications for node comments
fr: Notifications pour les commentaires des noeuds

en: Notifications produced when a comment is posted to a node.
fr: Notifications produites quand un commentaire est posté sur un noeud.

en: Groups digests per node
fr: Groupes Récapitulatifs par noeud

en: Group of events digested for each node.
fr: Groupes d'événements récapitulés pour chaque noeud.

en: Groups digests per node type
fr: Groupes Récapitulatifs par type de noeud

en: Group of events digested for each node type.
fr: Groupes d'événements récapitulés pour chaque type de noeud.

en: Update for [type-name]: [title]
fr: Mise à jour ([type-name]) : [title]

en: Read more [node-url]
fr: En savoir plus [node-url]

en: New [type-name]: [title]
fr: Nouveau ([type-name]) : [title]

en: Comment for [type-name]: [title]
fr: Commentaire ([type-name]) : [title]

en: Comment by [comment-author-name]: [comment-title]
fr: Commentaire par [comment-author-name] : [comment-title]

en: Read more [comment-url]
fr: En savoir plus [comment-url]

en: New Comment on [title] by [comment-author-name] titled [comment-title]
fr: Nouveau commentaire sur [title] par [comment-author-name] intitulé [comment-title]

en: Updates for [type-name]: [title]
fr: Mise à jour ([type-name]) : [title]

en: This post
fr: Ce contenu

en: Posts of type @type
fr: Contenus du type @type

en: Posts by @name
fr: Contenus par @name

en: All posts by @name
fr: Tous les contenus par @name

en: @type posts by @name
fr: Contenus @type par @name

en: The node teaser.
fr: L'accroche du nœud.

en: The node body.
fr: Le corps du noeud.

en: The node view url for read more links.
fr: L'adresse de visualisation du contenu pour les liens "en savoir plus".

en: Unfiltered node teaser. WARNING - raw user input.
fr: Accroche non filtrée du nœud. ATTENTION : données brutes saisies par l'utilisateur.

en: Unfiltered node body. WARNING - raw user input.
fr: Corps du noeud non filtré. ATTENTION : saisie brute utilisateur.

en: The comment view url.
fr: L'url permettant de visualiser le commentaire.

en: The comment reply url.
fr: L'url permettant de répondre au commentaire.

en: subscribe to content type
fr: s'abonner au type de contenu

en: subscribe to author
fr: s'abonner à l'auteur

en: skip notifications
fr: passer les notifications

en: Content subscriptions
fr: Abonnements au contenu

en: Content notifications uninstallation script complete.
fr: S'abonner à tous les contenus d'un type donné soumis par un utilisateur.

en: Allows users to subscribe to content related events.
fr: Permet aux utilisateurs de s'abonner à des évènements relatifs au contenu.

en: Subscription type
fr: Type d'abonnement

en: Simple notifications
fr: Simple notification

en: The subject and main body will be provided by the event itself
fr: Le sujet et le corps du message seront fournit par l'évenement.

en: Simple notifications triggered by other modules using the Notifications Lite API module.
fr: Notifications simples déclenchées par d'autres modules qui utilisent le module Notifications Lite API.

en: Greetings, [user].
fr: Salutations, [user].

en: Extra Simple Notifications API. Enable only when required by other modules.
fr: Extra Simple Notifications API. Activer seulement lorsque requis par d'autres modules.

en: Term: %name
fr: Terme : %name

en: Subscribe to content tagged with a given taxonomy term.
fr: S'abonner au contenu etiqueté avec un terme de taxonomie donné.

en: Term name not found.
fr: Nom du terme non trouvé.

en: Tag subscriptions
fr: Abonnements par Tag

en: Select vocabularies to which subscriptions should be <em>allowed</em>.
fr: Choisissez les vocabulaires pour lesquels les abonnements devraient être <em>autorisé</em>.

en: Allows users to subscribe to taxonomy terms.
fr: Autoriser les utilisateurs à s'abonner à des termes de taxonomie.

en: Add subscription
fr: Ajouter un abonnement

en: Visible subscription types
fr: Types d'abonnement visibles

en: Check the subscription types the UI module should show. If not checked no options for this subscription type will be displayed at all.
fr: Cochez les types d'abonnements que l'UI du module doit afficher. Si non coché, aucune option pour ce type d'abonnement ne sera affichée.

en: <strong>Tab</strong>. A full tab for some subscription types will be displayed for each enabled subscription type when available.
fr: <strong>Onglet</strong>. Un onglet complet pour certains types d'abonnement sera affiché pour chaque type d'abonnement activé lorsque disponible.

en: <strong>Create</strong>. A create link and a custom page for adding subscriptions will be available for each enabled subscription type.
fr: <strong>Creer</strong>. Un lien de création et une page d'ajout d'abonnement personnalisé seront disponible pour chaque type d'abonnement activé.

en: User account pages
fr: Pages du compte utilisateur

en: Check elements to display on user account pages
fr: Cocher les éléments à afficher sur les pages du compte utilisateur

en: Manage own subscriptions
fr: Gérer ses propres abonnements.

en: Check elements to display on user account tabs for site users to manage their own subscriptions
fr: Cocher les éléments à afficher sur les onglets des compte utilisateurs pour que les utilisateurs du site puissent gérer leurs propres abonnements

en: Subscribe to other users
fr: S'abonner à d'autres utilisateurs

en: Check elements to display on user account tabs for other users to subscribe to them
fr: Cocher les éléments à afficher sur les onglets du compte utilisateur pour que les autres utilisateurs puissent s'y abonner.

en: Subscribe to content
fr: S'abonner à du contenu

en: You can use the global settings here or set different options for each content type. On this second case these will be the defaults for new content types.
fr: Vous pouvez utiliser ici les paramètres globaux, ou bien définir des options différentes pour chaque type de contenu. Dans le deuxième cas, ce seront les réglages par défaut pour les nouveaux types de contenu.

en: Check elements to display on each node for users to subscribe / unsubscribe.
fr: Cocher les éléments à afficher sur chaque noeud pour que les utilisateurs  puissent s'abonner / se désabonner.

en: Show user account page
fr: Afficher la page de compte utilisateur

en: Show create subscription page
fr: Afficher la page de création des abonnements

en: These are UI settings only and will define which options will be visible for end users and how they'll be displayed. Which options will be finally available will be determined by:
fr: Ce sont seulement des paramètres UI qui définissent quelles options seront visibles pour les utilisateurs finaux, et la manière dont elles seront affichées. Les options qui seront disponibles au final seront déterminées par :

en: Enabled subscription types on the other Notifications settings pages
fr: Les types d'abonnements activés sur les autres pages de configuration  de Notifications

en: Permissions that you can configure on <a href="@administer-permissions">Administer permissions</a>.
fr: Les permissions que vous pouvez  configurer sur  <a href="@administer-permissions">Administrer les  permissions</a>.

en: The enabled options on this page.
fr: Les options activées sur cette page.

en: Subscriptions UI
fr: Abonnements UI

en: Enable different display options for subscriptions to this content type.
fr: Activer differentes options d'affichage pour les abonnements à ce type de contenu.

en: To enable these options check the <a href="@notifications-ui-settings">Notifications UI settings</a>
fr: Pour activer ces options, vérifiez les <a href="@notifications-ui-settings">paramètres Notifications UI</a>

en: or create a new subscription
fr: ou créer un nouvel abonnement

en: <strong>In node form</strong>. A subscriptions subform will be available when creating or editing nodes.
fr: <strong>Dans les formulaires de noeud</strong>. Un sous formulaire d'abonnement sera disponible à la création ou à l'édition des noeuds.

en: <strong>In comment form</strong>. A subscriptions subform will be available when posting comments.
fr: <strong>Dans les formulaires de commentaire</strong>. Un sous-formulaire d'abonnement sera disponible lors de l'ajout de commentaires.

en: <strong>Full node links</strong>. Subscription links will be displayed for full node pages.
fr: <strong>Liens sur le noeud complet</strong>. Des liens d'abonnement seront affichés sur les pages de noeuds complets.

en: <strong>Teaser node links</strong>. Subscription links will be displayed for node teasers.
fr: <strong>Liens sur les noeuds résumés</strong>. Les liens d'abonnement seront affichés sur les noeuds résumés.

en: <strong>Form on node pages</strong>. A collapsible subscriptions form will be displayed for full node pages.
fr: <strong>Formulaire sur les pages de  noeud</strong>. Un formulaire d'abonnement repliable sera affiché sur les pages de noeuds complets.

en: <strong>In block</strong>. Options will be displayed on the Subscriptions block when viewing a node.
fr: <strong>Dans un bloc</strong>.  Les options seront affichées dans le bloc Abonnements lors de la visualisation du noeud.

en: Links on user account tab
fr: Liens sur l'onglet du compte utilisateur

en: A subscription has been created | @count subscriptions have been created
fr[0]: Un abonnement à été créé
fr[1]: @count abonnements ont été créés

en: A subscription has been deleted | @count subscriptions have been deleted
fr[0]: Un abonnement a été supprimé
fr[1]: @count abonnements ont été supprimés

en: Provides an UI to notifications
fr: Fournit une interface utilisateur pour les notifications

en: Send Interval
fr: Intervalle d'envoi

en: Messaging store.
fr: Enregistrement de messagerie.

en: The ID of the message
fr: L'ID du message

en: The subject of the message
fr: Le sujet du message

en: The body of the message
fr: Le corps du message

en: Delete link
fr: Lien de suppression

en: Provides a link to delete the message
fr: Fournit un lien pour supprimer le message

en: The delivery method for the message
fr: La méthode de distribution du message

en: The User ID of the message sender.
fr: L'ID utilisateur de l'expéditeur du message.

en: Receiver
fr: Destinataire

en: The User ID of the message receiver.
fr: L'id utilisateur du destinataire du message.

en: Notifications subscriptions.
fr: Abonnements aux notifications.

en: Subscription by the current user
fr: Abonnement de l'utilisateur courant

en: Filter the view to the currently logged in user.
fr: Filtre la vue pour montrer les utilisateurs actuellement connectés.

en: Subscriber UID
fr: UID de l'abonné

en: The UID of the subscriber.
fr: L'UID de l'abonné.

en: Subscribed Nid
fr: Nid d'abonnement

en: The node ID of the subscribed node.
fr: L'ID de noeud du noeud d'abonnement.

en: Subscribed Author
fr: Auteur d'Abonnement

en: The UID of the subscribed author.
fr: l'UID de l'Auteur d'Abonnement

en: Views integration for Notifications.
fr: Intégration des Notifications dans Views.

en: Message for [user]
fr: Message pour [user]

en: Notifications lite message
fr: Message de Notifications lite

en: Notifications are usually queued to be sent on cron process later. Checking this option will cause immediate notifications to be sent right away, instead of being queued. This will produce more timely notifications for sites with a small number of users. Not recommended for sites with a large number of users. This may not work for AJAX forms and notifications will be queued anyway.
fr: Les notifications sont généralement placées dans la file d'attente pour être envoyées plus tard au moment du traitement du cron. Si vous cochez cette option, les notifications en "envoi immédiat" seront envoyées directement au lieu d'être placées dans la file d'attente. Cela produira des notifications plus fréquentes sur les sites avec un faible nombre d'utilisateurs. Non recommandé pour les sites avec un grand nombre d'utilisateurs. Cela peut ne pas fonctionner avec les formulaires AJAX, les notifications seront tout de même placées dans la file d'attente.

en: Use the site information as the sender for notification messages or use account data from the user causing the event. WARNING: Selecting the last option (Full user data) may disclose private information to subscribers like the user e-mail address.
fr: Utilisez les informations du site en tant qu'expéditeur pour les messages de notifications, ou utilisez les données du compte de l'utilisateur qui a provoqué l'événement. ATTENTION : choisir la dernière option (Données complètes de l'utilisateur) peut entraîner la divulgation d'informations privées aux abonnés tel que l'adresse e-mail de l'utilisateur.

en: To delete an interval, set the time unit and the name empty. If the time is negative, notifications will never be sent.
fr: Pour supprimer un intervalle, laisser l'unité de temps et le nom vides. Si le temps est négatif, les notifications ne seront jamais envoyées.

en: Clean queue
fr: Nettoyer la file d'attente

en: Delete all logs, processed rows and related data in queue.
fr: Supprimer tous les journaux, les lignes traitées et les données associées de la file d'attente.

en: Temporarily disable all your subscriptions
fr: Désactiver temporairement tous vos abonnements

en: Enable all your subscriptions
fr: Activer tous vos abonnements

en: How often and by which channel do you want to get notifications for this subscription.
fr: A quelle fréquence et par quel canal souhaitez vous recevoir les notifications pour cet abonnement.

en: You can temporarily disable this subscription for not getting notifications.
fr: Vous pouvez désactiver temporairement cet abonnement pour ne plus recevoir de notifications.

en: Are you sure you want to enable all your subscriptions?
fr: Etes vous sur de vouloir activer tous vos abonnements?

en: You will get notifications again for all of them.
fr: Vous recevrez à nouveau vos notifications.

en: Are you sure you want to disable all your subscriptions?
fr: Etes vous sûr de vouloir désactiver tous vos aboonements

en: You will stop getting notifications until you enable them again.
fr: Vous ne recevrez plus de notifications jusqu'à ce que vous les réactiviez à nouveau.

en: All your subscriptions have been enabled.
fr: Tous vos abonnements ont été activés.

en: All your subscriptions have been disabled.
fr: Tous vos abonnements ont été désactivés.

en: !type subscription
fr: Abonnement !type

en: Group closing
fr: Groupe de fermeture

en: Edit subscription
fr: Éditer l'abonnement

en: Update subscriptions
fr: Mettre à jour les abonnements

en: Content subscriptions are subscriptions to nodes that will produce notifications when a node is posted or updated or when a comment is posted for that nodes. Notifications will be sent only for published content so if you need to be notified of unpublished content waiting for approval you better use Triggers and Actions or some other module for that.
fr: Les abonnements aux contenus sont des abonnements aux noeuds qui déclencheront des notifications lorsqu'un noeud est posté ou mis à jour, ou bien lorsqu'un commentaire est posté pour ces noeuds. Les notifications seront seulement envoyées pour le contenu publié, aussi si vous avez besoin d'être prévenus pour des contenus non publiés qui attendent une approbation, vous feriez mieux d'utiliser les Déclencheurs et les Actions (Triggers and Actions) ou d'autres modules à cet effet.

en: On this page you can set which of the available subscription types are allowed. Alternatively you can select the <em>Set up for each content type</em> option and use the <a href="@content-type-settings">Administer Content types</a> page. These settings will be combined with permissions and other options (See user interface options if enabled) to determine which subscriptions will be finally available for users.
fr: Vous pouvez définir sur cette page quels types d'abonnement sont autorisés. Autrement, vous pouvez sélectionner l'option <em>Définir pour chaque type de contenu</em> et utiliser la page <a href="@content-type-settings">Administrer les Types de Contenu</a>. Ces paramètres seront combinés aux permissions et à d'autres options (veillez voir les options de l'interface utilisateur si activées) afin de déterminer quels abonnements seront au final accessibles aux utilisateurs.

en: Please, check all your Notifications content settings and note the new options.
fr: Veuillez vérifier tous vos paramètres pour les Notifications de contenu et noter les nouvelles options.

en: Group of simple notifications
fr: Groupe de simples notifications

en: Simple notifications digested with short format.
fr: Notifications simples récapitulées avec un format court.

en: Every line of the digest will be a separate message.
fr: Chaque ligne du récapitulatif sera un message séparé.

en: Generic messages
fr: Messages génériques

en: Posts tagged with %name
fr: Contenus tagués avec %name

en: Limit the displayed taxonomy terms
fr: Limiter les termes de taxonomie affichés

en: If checked, the displayed taxonomy terms in User Interface form will be limited to subscribed terms only. When you have too many taxonomy terms causing the Tags tab to run out of memory under Notifications UI, enabling this setting can fix the problem by only displaying the subscribed taxonomy terms. Note that if you enable this setting, you will have to provide your users an alternative way to subscribe to taxonomy items, such as providing links like: notifications/subscribe/%user/taxonomy/tid/%tid . The link will bring up the standard subscription confirmation dialog.
fr: Si cochée, les termes de taxinomie affichés dans le formulaire d'interface utilisateur seront limités au termes souscrits. Quand vous avez trop de termes de taxinomie causant un dépassement de mémoire pour la tabulation sous l'interface d'utilisateur de Notifications, activer ce réglage peut corriger le problème en affichant seulement les termes de taxinomie inscrits. Notez que si vous activez ce réglage, vous devrez fournir à vos utilisateurs une alternative pour s'inscrire aux termes de taxinomie comme fournir un lien sous la forme : notifications/subscribre/%user/taxonomy/tid/%tid. Le lien va afficher la page de confirmation d'abonnement standard.

en: Please, check all your Notifications UI settings and note the new options.
fr: Veuillez vérifier tous vos paramètres de Notifications UI et noter les nouvelles options.

en: The date that the message was created.
fr: La date à laquelle le message à été créé.

en: Invalid default send interval.
fr: Intervale d'envoi par défaut invalide.

en: Updated a subscription with invalid interval. | Updated @count subscriptions with invalid intervals.
fr[0]: Abonnement mis à jour avec un intervale invalide.
fr[1]: @count abonnements mis à jour avec un intervale invalide.

en: Subscriptions (@number)
fr: Abonnements (@number)

en: Subscription send method.
fr: Methode d'envoi d'abonnement.

en: Subscription type.
fr: Type d'abonnement.

en: Subscription send interval.
fr: Intervale d'envoi d'abonnement.

en: The subscription type.
fr: Le type d'abonnement.

en: The subscription name.
fr: Le nom de l'abonnement.

en: The subscription short description.
fr: La description courte de l'abonnement.

en: The subscription long description.
fr: La description longue de l'abonnement.

en: Date of the event, short format.
fr: Date de l'événement, format court.

en: Date of the event, medium format.
fr: Date de l'événement, format moyen.

en: Date of the event, large format.
fr: Date de l'événement, format long.

en: Delete subscription
fr: Supprimer l'abonnement

en: Your subscription has been saved.
fr: Votre abonnement a été enregistré.

en: Edit my subscriptions
fr: Modifier mes abonnements

en: Invalid address.
fr: Adresse non valide.

en: Subscribe to: @name
fr: S'abonner à : @name

en: Cancel subscription
fr: Annuler l'abonnement

en: Unsubscribe from: @name
fr: Se désabonner de : @name
