Notifications (6.x-4.0-alpha3) - en to da translation catalogue (361 entries)

en: User interface
da: Brugergrænseflade

en: Title
da: Titel

en: Reset to defaults
da: Gendan standardindstillinger

en: Administer
da: Administration

en: Delete
da: Slet

en: Operations
da: Handlinger

en: Content
da: Indhold

en: Value
da: Værdi

en: Author
da: Forfatter

en: subscribe
da: abonnér

en: Subject
da: Emne

en: Cancel
da: Annullér

en: Subscribe
da: Abonnér

en: Unsubscribe
da: Opsig abonnement

en: unsubscribe
da: afmeld

en: Description
da: Beskrivelse

en: Enable
da: Aktivér

en: Disable
da: Deaktivér

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Action
da: Handling

en: new
da: ny

en: Logging
da: Logning

en: Overview
da: Overblik

en: Edit
da: Redigér

en: Reset
da: Gendan

en: Daily
da: Dagligt

en: Weekly
da: Ugentligt

en: This action cannot be undone.
da: Denne handling kan ikke fortrydes.

en: Number
da: Antal

en: Message
da: Meddelelse

en: Weight
da: Vægt

en: Name
da: Navn

en: edit
da: redigér

en: Taxonomy term
da: Ord i ordforråd

en: General settings
da: Generelle indstillinger

en: Save
da: Gem

en: Default
da: Standard

en: Update
da: Opdatér

en: Time
da: Tid

en: Manage
da: Håndtér

en: Node type
da: Indholdstype

en: Every hour
da: Hver time

en: Total
da: I alt

en: Unknown
da: Ukendt

en: Subscription settings
da: Abonnementsindstillinger

en: Notify poster of own posts
da: Adviser om egne indlæg

en: Notifies a node poster about their own posts.  Useful principally during testing.  Default is OFF.
da: Giver forfatterne besked om deres egne indlæg. Særligt nyttig ved test. Slået fra som standard.

en: Subscriptions
da: Abonnementer

en: Enables site settings for user subscriptions.
da: Aktiverer sidens indstilinger for bruger-abonnementer

en: You are not currently subscribed to any active threads
da: Du abonnerer i øjeblikket ikke på nogen aktive tråde

en: Your subscription was activated.
da: iyt abonnement er blevet aktiveret.

en: There are no active content types.
da: Der er ingen aktive indholdstyper.

en: subscribe to content
da: abonnér på indhold

en: subscribe to taxonomy terms
da: abonnér på kategorier

en: maintain own subscriptions
da: håndtér egne abonnementer

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: Configure
da: Konfigurér

en: Node
da: Indholdselement

en: Update options
da: Opdatering

en: Default settings
da: Standardindstillinger

en: Block
da: Blok

en: Not found
da: Ikke fundet

en: Header
da: Overskrift

en: Footer
da: Sidefod

en: Sender
da: Afsender

en: Custom
da: Tilpasset

en: Visibility
da: Synlighed

en: Comment
da: Kommentar

en: Explanation
da: Forklaring

en: Field type
da: Felttype

en: Global settings
da: Globale indstillinger

en: Fields
da: Felter

en: Number of rows
da: Antal rækker

en: blocked
da: blokeret

en: active
da: aktiv

en: Delete all
da: Slet alle

en: Current
da: Aktuelle

en: Address
da: Adresse

en: General
da: Generelt

en: Method
da: Metode

en: Events
da: Begivenheder

en: Messaging
da: Beskeder

en: Anonymous
da: Anonym

en: Template
da: Skabelon

en: fields
da: felter

en: Operation
da: Handling

en: Notifications
da: Meddelelser

en: Confirm your subscription
da: Bekræft dit abonnement

en: Are you sure you want to delete these items?
da: Ønsker du at slette disse elementer?

en: No items selected.
da: Ingen elementer valgt.

en: The update has been performed.
da: Opdatering udført.

en: Refine
da: Forfin

en: Undo
da: Fortryd

en: Display name
da: Vist navn

en: Days
da: Dage

en: Immediately
da: Straks

en: Autocomplete taxonomy
da: Autofuldfør taksonomi

en: Hours
da: Timer

en: Current status
da: Aktuel status

en: Not available
da: Ikke tilgængelig

en: method
da: metode

en: Minutes
da: Minutter

en: Display in block
da: Vis i blok

en: Simple
da: Simpel

en: Thread
da: Tråd

en: Send interval
da: Afsendelses-interval

en: Send method
da: Afsendelsesmetode

en: inactive
da: inaktiv

en: Show only items where
da: Vis kun elementer med

en: Activate
da: Aktivér

en: Deactivate
da: Deaktivér

en: Manage subscriptions
da: Håndter abonnementer

en: No subscriptions available.
da: Ingen abonnenter tilgængelige

en: The subscriptions have been deleted.
da: Tilmeldinger slettet.

en: Confirm subscription
da: Bekræft tilmelding

en: Visible in user registration form.
da: Feltet vises på indmeldelsesformularen.

en: You can
da: Du kan

en: Add new field
da: Tilføj felt

en: drop
da: dråbe

en: Allowed vocabularies
da: Tilladte ordforråd

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
da: <strong>%a</strong> er <strong>%b</strong>

en: Create subscription
da: Opret abonnement

en: Create @name
da: Opret @name

en: Messaging & Notifications
da: Beskeder og underretninger

en: [site-name] subscription update for [user]
da: [site-name] abonnementsopdatering for [user]

en: Greetings, [user].
    
    These are your messages
da: Goddag [user].
    
    Her er dine beskeder

en: A [type] has been updated: [title]
    
    [event_list]
da: En [type] er blevet opdateret: [title]
    
    [event_list]

en: This is an automatic message from [site-name]
da: Dette er en automatisk besked fra [site-name]

en: To manage your subscriptions, browse to [subscriptions-manage]
da: Gå til [subscriptions-manage] for at administrere dine abonnementer

en: notifications
da: beskeder

en: Queue
da: Kø

en: Subscribe to
da: Abonnér på

en: Limits for queue processing
da: Grænser for købehandling

en: Number of messages sent
da: Antal udsendte beskeder

en: Time (seconds)
da: Tid (sekunder)

en: Time (% of cron time)
da: Tid (% af cron-tid)

en: Maximum percentage of cron time the process may use.
da: Den maksimale procentdel af cron-tiden som processen må bruge.

en: Default send interval
da: Standard afsendelsesinterval

en: [type-name] [title] by [author-name]
da: [type-name] [title] af [author-name]

en: Digest line
da: Sammendragslinje

en: Group title
da: Gruppetitel

en: Group footer
da: Gruppesidefod

en: Immediate sending
da: Øjeblikkelig udsendelse

en: Notifications Sender
da: Afsender

en: No one (All notifications will appear as coming from the web site)
da: Ingen (alle beskeder ser ud som om der er sendt af sitet)

en: User name, site data (Only the user name will be used)
da: Brugernavn, site-data (kun brugernavnet bliver brugt)

en: Full user data (User name and available user information)
da: Alle brugerdata (brugernavn og tilgængelig brugerinformation)

en: Send intervals
da: Afsendelsesintervaller

en: The time intervals for your subscriptions have been updated
da: Tidsintervallerne for dine abonnementer er blevet opdateret.

en: You need to enable some plug-ins to provide notifications events.
da: Du skal aktivere nogle plugins for at kunne angive hændelser.

en: Subscriptions by type
da: Abonnementer efter type

en: Subscriptions by send method
da: Abonnementer efter afsendelsesmetode

en: Notifications in queue
da: Beskeder i kø

en: Process log
da: Proces-log

en: Run process
da: Kør proces

en: Run normal queue processing, same as cron run.
da: Kør normal købehandling, på samme måde som en cron-kørsel.

en: Process immediate
da: Behandl øjeblikkelig

en: Process only rows marked for immediate sending.
da: Behandl kun rækker som er markeret til øjeblikkelig udsendelse.

en: Reset queue
da: Nulstil kø

en: Delete all notifications in queue.
da: Slet alle beskeder i kø.

en: Test run queue processing, without updating nor sending messages.
da: Afprøv kø-behandlingen uden at opdatere eller udsende beskeder.

en: The queue has been reset.
da: Køen blev nulstillet.

en: No elements
da: Ingen elementer

en: Reached processing limit on queue processing: %name = %value
da: Grænse nået ved behandling af kø: %name = %value

en: You don't have permissions to manage these subscriptions
da: Du har ikke tilladelse til at administrere disse abonnementer

en: Change send method to
da: Skift afsendelsesmetode til

en: Change send interval to
da: Skift afsendelsesinterval til

en: Validation error. You don't have permission to delete some of these subscriptions
da: Valideringsfejl. Du har ikke tilladelse til at slette nogle af disse abonnementer

en: You don't have permission to manage all these subscriptions
da: Du har ikke tilladelse til at håndtere alle disse abonnementer

en: Node title mismatch. Please check your selection.
da: Titler matcher ikke. Kontrollér venligst dine valg.

en: Found no valid post with that title: %title
da: Intet indhold fundet med titlen: %title

en: You have %count @status subscriptions.
da: Du har %count @status abonnementer.

en: You don't have any subscriptions yet.
da: Du har endnu ingen abonnementer.

en: Your default sending method for new subscriptions is @send_method
da: Din standard afsendelsesmetode for nye abonnementer er @send_method

en: Your default sending interval for new subscriptions is @send_interval
da: Dit standard afsendelsesinterval for nye abonnementer er @send_interval

en: Administer your subscriptions
da: Administrér dine abonnementer

en: Edit your notifications settings
da: Redigér dine abonnementsindstillinger

en: Cancel all your subscriptions
da: Opsig alle dine abonnementer

en: Create @type subscription
da: Opret @type-abonnement

en: You must set a value for this field.
da: Du skal angive en værdi i dette felt.

en: You must provide valid values for all fields.
da: Du skal angive gyldige værdier i alle felter.

en: Your subscription has been created.
da: Dit abonnement er oprettet.

en: Your subscription cannot be created.
da: Dit abonnement kan ikke oprettes.

en: Subscription type or parameters not allowed
da: Abonnementstype eller parametre ikke tilladt.

en: Your subscription was cancelled
da: Dit abonnement blev anulleret.

en: Your subscription has been removed.
da: Dine abonnementer blev fjernet.

en: All your subscriptions have been removed.
da: Alle dine abonnementer blev fjernet.

en: You don't have any subscription on this site.
da: Du har ingen abonnementer på dette site.

en: Are you sure you want to delete this subscription?
da: Er du sikker på, du vil opsige dette abonnement?

en: Are you sure you want to remove all your subscriptions on this site?
da: Er du sikker på, du vil opsige alle dine abonnementer på dette site?

en: Messaging and Notifications settings
da: Indstillinger for beskeder og underretninger

en: Default send interval for subscriptions.
da: Standard afsendelsesinterval for abonnementer.

en: Messages coming from user subscriptions and system events
da: Beskeder fra brugerabonnementer og systemhændelser

en: Notifications event
da: Underretningshændelse

en: Common parts for all Notifications messages for a single event. This is useful for defining a common header and/or footer for all these messages.
da: Fælles dele af alle beskeder for en enkelt hændelse. Nyttigt når du vil definere et fælles sidehoved og/eller en fælles sidefod for alle beskeder.

en: Notifications digest
da: Sammendrag

en: Depending on your settings for each Send interval, Notifications may be digested, this is grouped and summarized in a single message. These are the common parts for Notifications digests.
da: Afhængig af dine indstillinger for hvert afsendelsesinterval kan beskeder vises i et sammendrag grupperet og opsummeret i en enkelt besked. Dette er de fælles dele af sammendragene.

en: Line for digested events
da: Linje for sammnedrag

en: Event notification for [user] from [site-name]
da: Hændelsesbesked for [user] fra [site-name]

en: Greetings [user],
da: Goddag [user],

en: A item to which you are subscribed has been updated
da: Et indlæg, som du abonnerer på, er blevet opdateret

en: You can unsubscribe at [unsubscribe-url]
da: Du kan opsige dit abonnement på [unsubscribe-url]

en: The url for the current user to manage subscriptions.
da: URL'en til håndtering af abonnementer for den aktuelle bruger.

en: The url to allow a user to delete all their subscriptions.
da: URL'en til at opsige alle abonnementer for den aktuelle bruger.

en: The url for disabling a specific subscription.
da: URL'en til deaktivering af et bestemt abonnement.

en: List of events for message digests
da: Liste over hændelser for beskedsammendrag

en: Produces one line per event, grouped by object
da: Genererer én linje pr. hændelse grupperet efter objekt

en: Adds full information for each event
da: Tilføjer fuld information til hver hændelse.

en: Twice a day
da: To gange om dagen

en: Subscription %id of type %type to: !values
da: Abonnement %id af typen %type: !values

en: administer notifications
da: administrér beskeder

en: manage own subscriptions
da: håndtér egne abonnementer

en: manage all subscriptions
da: håndtér alle abonnementer

en: Administer and configure messaging and notifications
da: Administrér og konfigurér meddelelser og underretninger

en: Manage existing subscriptions and queue.
da: Håndtér eksisterende abonnementer og kø.

en: Subscriptions overview.
da: Abonnementsoversigt.

en: Administer subscriptions.
da: Administrér abonnementer.

en: Notifications queue.
da: Beskedkø.

en: Notifications Settings
da: Beskedindstillinger

en: Site settings for user notifications.
da: Site-indstillinger for brugerbeskeder.

en: Intervals
da: Intervaller

en: Node title autocomplete
da: Autofuldførelse af titel

en: The basic notifications framework
da: Det grundlæggende framework for beskeder

en: Enabled subscription types
da: Aktive abonnementstyper

en: Check the subscription types that will be enabled. You can use the global settings here or set different options for each content type. On this second case these will be the defaults for new content types.
da: Afkryds de abonnementstyper som skal aktiveres. Du kan anvende de globale indstillinger eller lave indstillinger for hver indholdstype. I det sidste tilfælde vil indstillingerne her angive standarden for nye indholdstyper.

en: Use global settings on this page for all content types
da: Anvend globale indstillinger på denne side til alle indholdstyper

en: Set up for each content type on <a href="@content-type-settings">Administer Content Types</a>.
da: Indstil for hver indholdstype på <a href="@content-type-settings">administrér indholdstyper</a>.

en: Global options
da: Globale indstillinger

en: Define the available subscription types that will be enabled globally
da: Definér de tilgængelige abonnementstyper som skal aktiveres globalt

en: You are currently subscribed to the following threads:
da: Du abonnerer i øjeblikket på følgende tråde:

en: There are no active author subscriptions.
da: Der er ingen aktive forfatterabonnementer.

en: Your subscriptions have been updated.
da: Dine abonnementer er blevet opdateret.

en: This is the format for each digest group. A message may consist on one or many of these groups:
da: Dette er formatet for hver sammendragsgruppe. En besked kan indeholde én eller flere af disse grupper:

en: Digest line.
da: Sammendragslinje.

en: Allowed subscription types
da: Tilladte abonnementstyper

en: Enable different subscription options for this content type.
da: Aktivér andre abonnementsindstillinger for denne indholdstype.

en: To enable these options check the <a href="@notifications-settings">Notifications content settings</a>
da: Afkryds <a href="@notifications-settings">indholdsindstillinger for Notifications</a> for at aktivere disse valgmuligheder

en: Do not send notifications for this update.
da: Udsend ikke beskeder til abonnenter om denne opdatering.

en: Subscribe to all changes and comments for a thread.
da: Abonnér på alle ændringer og kommentarer i en tråd.

en: Subscribe to all content of a given type.
da: Abonnér på alt indhold af en bestemt type.

en: Subscribe to all content submitted by a user.
da: Abonnér på alt indhold oprettet af en bestemt bruger.

en: Content type and Author
da: Indholdstype og forfatter

en: Subscribe to all content of a given type submitted by a user.
da: Abonnér på alt indhold af en bestemt type som er oprettet af en bestemt bruger.

en: New content of type [type-name] has been submitted
da: Der er oprettet nyt indhold af typen [type-name]

en: Node creation
da: Oprettelse af indhold

en: The [type-name] has been updated
da: [type-name] er blevet opdateret

en: Node update
da: Opdatering af indhold

en: New comment by [comment-author-name]: [comment-title]
da: Ny kommentar af [comment-author-name]: [comment-title]

en: Node comment
da: Kommentar til indhold

en: User name not found.
da: Brugernavn ikke fundet.

en: The <em>Header</em> and <em>Footer</em> will be taken from Notification events.
da: <em>Sidehovedet</em> og <em>sidefoden</em> tages fra Notification events.

en: The <em>Digest line</em> will be used when composing Short digests on which each event will be just a line.
da: <em>Sammendragslinjen</em> anvendes ved oprettelse af små sammendrag. Hver hændelse vil kun være én linje.

en: Notifications for node events
da: Beskeder ved indholdshændelser

en: Defaults for all notifications related to node events.
da: Standarder for alle beskeder relateret til indholdshændelser.

en: Notifications for node creation
da: Beskeder ved oprettelse af indhold

en: Notifications produced when a new node is created.
da: Beskeder som udsendes når nyt indhold oprettes.

en: Notifications for node updates
da: Beskeder ved opdateringer af indhold

en: Notifications produced when a node is updated.
da: Beskeder som udsendes når indhold opdateres.

en: Notifications for node comments
da: Beskeder ved kommentarer til indhold

en: Notifications produced when a comment is posted to a node.
da: Beskeder som udsendes når der oprettes en kommentar til et indholdselement.

en: Groups digests per node
da: Gruppér sammendrag pr. indholdselement

en: Update for [type-name]: [title]
da: Opdatering af [type-name]: [title]

en: Read more [node-url]
da: Læs mere [node-url]

en: New [type-name]: [title]
da: Ny [type-name]: [title]

en: Comment for [type-name]: [title]
da: Kommentar til [type-name]: [title]

en: Comment by [comment-author-name]: [comment-title]
da: Kommentar af [comment-author-name]: [comment-title]

en: Read more [comment-url]
da: Læs mere [comment-url]

en: New Comment on [title] by [comment-author-name] titled [comment-title]
da: Ny kommentar til [title] af [comment-author-name]: [comment-title]

en: Updates for [type-name]: [title]
da: Opdateringer til [type-name]: [title]

en: This post
da: Dette indlæg

en: Posts of type @type
da: Indlæg af typen @type

en: Posts by @name
da: Indlæg af @name

en: All posts by @name
da: Alle indlæg af @name

en: @type posts by @name
da: @type-indlæg af @name

en: The node teaser.
da: Indholdselementets resumé

en: The node body.
da: Indholdselementets brødtekst

en: The node view url for read more links.
da: URLen til indholdsvisning ved 'læs mere'-links.

en: Unfiltered node teaser. WARNING - raw user input.
da: Ufiltreret resumé. ADVARSEL - råt brugerinput.

en: Unfiltered node body. WARNING - raw user input.
da: Ufiltreret brødtekst. ADVARSEL - råt brugerinput.

en: The comment view url.
da: URL til kommentarvisningen.

en: The comment reply url.
da: URL til besvarelse af kommentar.

en: subscribe to content type
da: abonnér på indholdstype

en: subscribe to author
da: abonnér på forfatter

en: skip notifications
da: se bort fra beskeder

en: Content subscriptions
da: Abonnementer på indhold

en: Content Notifications
da: Beskeder om indhold

en: Allows users to subscribe to content related events.
da: Tillader brugere at abonnere på indholdshændelser.

en: Subscribe to content tagged with a given taxonomy term.
da: Abonnér på indhold som er markeret med en bestemt taksonomiterm.

en: Term name not found.
da: Term ikke fundet.

en: Tag subscriptions
da: Tag-abonnementer

en: Select vocabularies to which subscriptions should be <em>allowed</em>.
da: Vælg ordforråd på hvilke abonnementer <em>tillades</em>.

en: Taxonomy Notifications
da: Taksonomi-meddelelser

en: Allows users to subscribe to taxonomy terms.
da: Lader brugere abonnere på kategorier.

en: Add subscription
da: Tilføj abonnement

en: Visible subscription types
da: Synlige abonnementstyper

en: Check the subscription types the UI module should show. If not checked no options for this subscription type will be displayed at all.
da: Afkryds de abonnementstyper som modulet skal vise. Hvis intet afkrydses vil ingen indstillinger for denne abonnementstype blive vist.

en: <strong>Tab</strong>. A full tab for some subscription types will be displayed for each enabled subscription type when available.
da: <strong>Fane</strong>. Et faneblad for nogle abonnementstyper bliver vist for hver abonnementstype når den er tilgængelig.

en: <strong>Create</strong>. A create link and a custom page for adding subscriptions will be available for each enabled subscription type.
da: <strong>Opret</strong>. Et link og en side til tilføjelse af abonnementer bliver tilgængelige for hver aktiv abonnementstype.

en: User account pages
da: Brugerkontosider

en: Check elements to display on user account pages
da: Afkryds elementer som skal vises på brugerprofiler.

en: Manage own subscriptions
da: Håndtér egne abonnementer

en: Check elements to display on user account tabs for site users to manage their own subscriptions
da: Afkryds elementer som skal vises på brugerprofilen for at sitets brugere kan administrere deres egne abonnementer.

en: Subscribe to other users
da: Abonnér på andre brugere

en: Check elements to display on user account tabs for other users to subscribe to them
da: Afkryds elementer som skal vises på brugerprofilen for at andre brugere kan abonnere på dem.

en: Subscribe to content
da: Abonnér på indhold

en: You can use the global settings here or set different options for each content type. On this second case these will be the defaults for new content types.
da: Du kan anvende de globale indstillinger eller lave forskellige indstillinger for hver indholdstype. Sidstnævnte er standard for nye indholdstyper.

en: Check elements to display on each node for users to subscribe / unsubscribe.
da: Afkryds elementer som skal vises på hvert indholdselement for at brugere kan abonnere eller opsige abonnement.

en: Show user account page
da: Vis brugerprofil

en: Show create subscription page
da: Vis siden "tilføj abonnement"

en: These are UI settings only and will define which options will be visible for end users and how they'll be displayed. Which options will be finally available will be determined by:
da: Dette er kun indstillinger for brugergrænsefladen, som angiver hvilke indstillinger, som skal være synlige for brugerne, og hvordan de skal vises. Hvilke indstillinger som i sidste ende bliver tilgængelige afgøres af:

en: Enabled subscription types on the other Notifications settings pages
da: Aktive abonnementstyper som er defineret på andre Notifications-sider

en: Permissions that you can configure on <a href="@administer-permissions">Administer permissions</a>.
da: Tilladelser som du kan indstille på <a href="@administer-permissions">Administrér tilladelser</a>.

en: The enabled options on this page.
da: De valgte indstillinger på denne side.

en: Subscriptions UI
da: Abonnement Brugerinterface

en: Enable different display options for subscriptions to this content type.
da: Aktivér forskellige visningsindstillinger af abonnementer på denne indholdstype.

en: To enable these options check the <a href="@notifications-ui-settings">Notifications UI settings</a>
da: Afkryds <a href="@notifications-ui-settings">Notifications brugergrænseflade</a> for at aktivere disse indstillinger.

en: or create a new subscription
da: eller opret et nyt abonnement

en: <strong>In node form</strong>. A subscriptions subform will be available when creating or editing nodes.
da: <strong>På indholdsformularen</strong>. En underformular til abonnementer bliver tilgængelig ved oprettelse eller redigering af indhold.

en: <strong>In comment form</strong>. A subscriptions subform will be available when posting comments.
da: <strong>På kommentarformularen</strong>. En underformular til abonnementer bliver tilgængelig ved oprettelse af kommentarer.

en: <strong>Full node links</strong>. Subscription links will be displayed for full node pages.
da: <strong>Links på komplette indholdsvisninger</strong>. Links til abonnement bliver vist på sider med komplet indholdsvisning.

en: <strong>Teaser node links</strong>. Subscription links will be displayed for node teasers.
da: <strong>Link på resuméer</strong>. Links til abonnement bliver vist på indholds-resuméer.

en: <strong>Form on node pages</strong>. A collapsible subscriptions form will be displayed for full node pages.
da: <strong>Formular på indholdssider</strong>. En sammenklappelig abonnementsformular bliver vist på sider med komplet indholdsvisning.

en: <strong>In block</strong>. Options will be displayed on the Subscriptions block when viewing a node.
da: <strong>I blok</strong>. Indstillinger bliver vist i abonnementsblokken ved visning af indhold.

en: Links on user account tab
da: Links på brugerprofil-fane

en: A subscription has been created | @count subscriptions have been created
da[0]: Abonnement oprettet
da[1]: @count abonnementer oprettet

en: A subscription has been deleted | @count subscriptions have been deleted
da[0]: Abonnement slettet
da[1]: @count abonnementer slettet

en: Notifications UI
da: Notifications-brugergrænseflade

en: Provides an UI to notifications
da: Giver en brugergrænseflade til abonnementer

en: Send Interval
da: Afsendelsesinterval

en: Delete link
da: Slet-link

en: Filter the view to the currently logged in user.
da: Filtrer oversigten til den aktuelle bruger.

en: Notifications are usually queued to be sent on cron process later. Checking this option will cause immediate notifications to be sent right away, instead of being queued. This will produce more timely notifications for sites with a small number of users. Not recommended for sites with a large number of users. This may not work for AJAX forms and notifications will be queued anyway.
da: Beskeder samles normalt i en kø for at blive udsendt ved den næste cron-kørsel. Afkryds dette felt for at udsende beskeder med det samme i stedet for at sætte dem i kø. Dette giver hurtigere beskeder på websites med få brugere, men det kan ikke anbefales for websites med mange brugere. Virker muligvis ikke med AJAX-formularer.

en: Use the site information as the sender for notification messages or use account data from the user causing the event. WARNING: Selecting the last option (Full user data) may disclose private information to subscribers like the user e-mail address.
da: Anvend sitets e-mail-adresse som afsender af beskeder eller anvend data fra brugeren som forårsagede hændelsen. ADVARSEL: Med den sidstnævnte valgmulighed risikerer du at udsende private oplysninger til abonnenter såsom brugerens e-mail-adresse.

en: To delete an interval, set the time unit and the name empty. If the time is negative, notifications will never be sent.
da: Lad felterne stå tomme for at slette et interval. Hvis tiden er negativ udsendes der aldrig beskeder.

en: Clean queue
da: Tøm kø

en: Delete all logs, processed rows and related data in queue.
da: Slet alle logs, behandlede rækker og relaterede data fra køen.

en: Temporarily disable all your subscriptions
da: Deaktivér alle dine abonnementer midlertidigt

en: Enable all your subscriptions
da: Aktivér alle dine abonnementer

en: How often and by which channel do you want to get notifications for this subscription.
da: Hvor tit og hvordan du vil modtage beskeder fra dette abonnement.

en: You can temporarily disable this subscription for not getting notifications.
da: Du kan midlertidigt deaktiverere dette abonnement for ikke at modtage beskeder.

en: Are you sure you want to enable all your subscriptions?
da: Er du sikker på, du ønsker at aktivere alle dine abonnementer?

en: You will get notifications again for all of them.
da: Du vil igen modtage beskeder fra alle abonnementer.

en: Are you sure you want to disable all your subscriptions?
da: Er du sikker på, du ønsker at deaktivere alle dine abonnementer?

en: You will stop getting notifications until you enable them again.
da: Du vil ikke modtage beskeder før du aktiverer dem igen.

en: All your subscriptions have been enabled.
da: Alle dine abonnementer blev aktiveret.

en: All your subscriptions have been disabled.
da: Alle dine abonnementer er blevet deaktiveret.

en: Edit subscription
da: Redigér abonnement

en: Update subscriptions
da: Opdatér abonnementer

en: Content subscriptions are subscriptions to nodes that will produce notifications when a node is posted or updated or when a comment is posted for that nodes. Notifications will be sent only for published content so if you need to be notified of unpublished content waiting for approval you better use Triggers and Actions or some other module for that.
da: Indholdsabonnementer udsender beskeder når indhold oprettes eller redigeres eller når der kommenterers på indhold. Beskeder udsendes kun for udgivet indhold, så hvis du vil modtage besked for uudgivet indhold bør du bruge Trigger og Actions eller et andet modul.

en: On this page you can set which of the available subscription types are allowed. Alternatively you can select the <em>Set up for each content type</em> option and use the <a href="@content-type-settings">Administer Content types</a> page. These settings will be combined with permissions and other options (See user interface options if enabled) to determine which subscriptions will be finally available for users.
da: På denne side kan du vælge hvilke af de tilgængelige abonnementstyper som skal tillades. Alternativt kan du vælge at afkrydse <em>Indstil for hver indholdstype</em> og anvende <a href="@content-type-settings">Administrér indholdstyper</a>. Disse indstillinger kombineres med tilladelser og andre indstillinger (se indstillinger under brugergrænseflade) for at afgøre hvilke abonnementstyper som i sidste ende er tilgængelige for brugerne.

en: Please, check all your Notifications content settings and note the new options.
da: Undersøg venligst indstillingerne af Notifications content og bemærk de nye valgmuligheder.

en: Posts tagged with %name
da: Indhold tagget med %name

en: Limit the displayed taxonomy terms
da: Begræns de viste termer

en: If checked, the displayed taxonomy terms in User Interface form will be limited to subscribed terms only. When you have too many taxonomy terms causing the Tags tab to run out of memory under Notifications UI, enabling this setting can fix the problem by only displaying the subscribed taxonomy terms. Note that if you enable this setting, you will have to provide your users an alternative way to subscribe to taxonomy items, such as providing links like: notifications/subscribe/%user/taxonomy/tid/%tid . The link will bring up the standard subscription confirmation dialog.
da: De viste termer i brugergrænsefladen begrænses til termer med abonnementer. Det kan være en god idé, hvis dit website har så mange taksonomi-termer at visningen af Tags-fanebladdet løber tør for hukommelse. Bemærk at hvis du anvender denne indstilling skal du give dine brugere en alternativ mulighed for at abonnere på termer, for eksempel ved at angive links på formen: notifications/subscribe/%user/taxonomy/tid/%tid. Dette link viser standardsiden for bekræftelse af abonnementer.

en: Please, check all your Notifications UI settings and note the new options.
da: Kontrollér venligst alle brugergrænsefladeindstillinger for Notifications og bemærk de nye valgmuligheder.

en: Invalid default send interval.
da: Ugyldigt standard afsendelsesinterval.

en: Updated a subscription with invalid interval. | Updated @count subscriptions with invalid intervals.
da[0]: Opdaterede et abonnement med et ugyldigt interval.
da[1]: Opdaterede @count abonnementer med ugyldige intervaller.

en: Subscriptions (@number)
da: Abonnementer (@number)

en: Administration tools
da: Administrationsværktøjer
