Organic groups (6.x-1.4) - en to sv translation catalogue (620 entries)

en: Home
sv: Hem

en: Title
sv: Titel

en: Body
sv: Brödtext

en: Pages
sv: Sidor

en: enabled
sv: aktiverad

en: E-mail
sv: E-post

en: Approve
sv: Godkänn

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Operations
sv: Funktioner

en: Groups
sv: Grupper

en: Admin specifies whether or not a group appears in the public listings.
sv: Administratören väljer om en grupp skall synas i offentliga listor eller ej.

en: Group
sv: Grupp

en: Type
sv: Typ

en: Closed
sv: Stängd

en: Invite only
sv: Endast inbjudna

en: Wrong username or password.
sv: Fel användarnamn eller lösenord.

en: Group specific blocks are only visible on group pages and not on systemwide pages like the home page or admin pages.
sv: Gruppspecifika block är endast synliga på gruppsidor och inte på övriga sidor på webbplatsen som startsidan eller administrationssidor.

en: In order to let group admins determine their own group theme, you must enable multiple themes using !page.
sv: För att låta administratörer bestämma över gruppens utseende, måste du aktivera flera teman med hjälp av !page.

en: theme configuration page
sv: tema konfigureringssida

en: Create group administrator
sv: Skapa gruppadministratör

en: Delete group administrator
sv: Radera gruppadministratör

en: Group feed
sv: Gruppflöde

en: Send invitation
sv: Skicka inbjudan

en: Group activity
sv: Gruppaktivitet

en: Administer the suite of Organic groups modules.
sv: Administrera modulgrupperna Organic groups.

en: Organic groups configuration
sv: Inställningar för Organic Groups

en: Configure the main Organic groups module (og)
sv: Konfigurera huvudmodulen för organiska grupper (og)

en: List
sv: Lista

en: Faces
sv: Ansikten

en: Send email to %group
sv: Skicka e-post till %grupp

en: Your email will be sent to !count in this group. Please use this feature sparingly.
sv: Ditt e-postmeddelande kommer att skickas till !count st i denna grupp. Var god använda denna funktion sparsamt.

en: Subject
sv: Ämne

en: Enter a subject for your email.
sv: Ange ett ämne för ditt e-postmeddelande.

en: Enter a body for your email.
sv: Ange en brödtext för ditt e-postmeddelande.

en: Send email
sv: Skicka e-post

en: closed
sv: stängd

en: Email notification
sv: E-postmeddelande

en: disabled
sv: ej aktiverad

en: Do you want to receive an email each time a message is posted to this group?
sv: Vill du få ett e-postmeddelande varje gång ett nytt inlägg läggs in i den här gruppen?

en: Are you sure you want to make %name a group administrator for the group %title?
sv: Är du säker på att du vill göra %name till gruppadministratör för gruppen %title?

en: Confirm
sv: Bekräfta

en: Cancel
sv: Avbryt

en: group administrator
sv: gruppadministratör

en: Are you sure you want to remove %name as a group administrator for the group %title?
sv: Är du säker på att du vill ta bort %name som gruppadministratör för gruppen %title?

en: Remove
sv: Ta bort

en: Email addresses or usernames
sv: E-postadresser eller användarnamn

en: Enter up to %max email addresses or usernames. Separate multiple addresses by commas or new lines. Each person will receive an invitation message from you.
sv: Ange upp till %max e-postadresser eller användarnamn. Separera flera adresser med kommatecken eller ny rad. Varje person kommer få ett meddelande med en inbjudan från dig.

en: Personal message
sv: Personligt meddelande

en: Optional. Enter a message which will become part of the invitation email.
sv: Frivilligt. Skriv in ett meddelande som kommer att bli en del av e-postinbjudan.

en: You may not specify more than %max email addresses or usernames.
sv: Du får inte ange fler än %max e-postadresser eller användarnamn.

en: You may not invite yourself - @self
sv: Du kan inte bjuda in dig själv - @self

en: Additional details
sv: Ytterligare detaljer

en: Are you sure you want to join the group %title?
sv: Är du säker på att du vill gå med i gruppen %title?

en: 
    
    Personal message from @name:
    ------------------
    
    @request
sv: 
    
    Personligt meddelande från @name:
    ------------------
    
    @request

en: List of users
sv: Användarlista

en: Add one or more usernames in order to associate users with this group. Multiple usernames should be separated by a comma.
sv: Lägg till en eller flera användarnamn i syfte att knyta användare till denna grupp. Flera användarnamn ska avgränsas med ett kommatecken.

en: (approval needed)
sv: (godkännande krävs)

en: admin
sv: administratör

en: Manager
sv: Administratör

en: Age
sv: Ålder

en: Last comment
sv: Sista kommentar

en: Description
sv: Beskrivning

en: No posts in this group.
sv: Inga inlägg i denna grupp.

en: No public posts in this group.
sv: Inga offentliga inlägg i den här gruppen.

en: A brief description for the group details block and the group directory.
sv: En kort beskrivning för blocket med gruppdetaljer och grupplistan.

en: registration form
sv: registreringsformulär

en: list in groups directory
sv: lista i gruppkatalog

en: list of groups page
sv: sida för lista över grupper

en: Language
sv: Språk

en: Selecting a different locale will change the interface language of the group. Users who have chosen a preferred language always see their chosen language.
sv: Om du väljer ett annat språk kommer gruppen att ändra gränssnittet. Användare som har valt ett föredraget språk ser alltid sitt valda språk.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the group.
sv: Genom att använda ett annat tema kommer gruppens utseende och känsla att ändras.

en: You must !join before posting on this web site.
sv: Du måste !join innan du kan posta på denna webb sida.

en: join a group
sv: gå med i en grupp

en: Create foo
sv: Skapa foo

en: Do nothing.
sv: Gör ingenting.

en: Delete all group posts which don't also belong to another group.
sv: Radera alla gruppinlägg som inte också tillhör en annan grupp.

en: Move all group posts to the group listed below.
sv: Flytta alla gruppinlägg till gruppen listad nedan.

en: Group posts
sv: Gruppinlägg

en: In addition to deleting this group, you may choose how to disposition the posts within it.
sv: Förutom att radera den här gruppen kan du välja hur du ska placera inläggen i den.

en: Target group
sv: Målgrupp

en: If you chose <b>Move all group posts</b> above, specify a destination group.
sv: Om du valde <b>Flytta alla gruppinlägg</b> ovan anger du en destinationsgrupp.

en: Delete group
sv: Radera grupp

en: Public
sv: Offentlig

en: Audience
sv: Målgrupp

en: You must !join before posting a %type.
sv: Du måste !join innan du publicerar en %type.

en: Read more
sv: Läs mer

en: View original
sv: Visa ursprunglig

en: @group: '@title' at @site
sv: @group: "@title" på @site

en: @body
    
    --
    This message was sent by an administrator in the '@group' group at @site. To visit this group, browse to !url_group. To unsubscribe from this group, visit !url_unsubscribe
sv: @body
    
    --
    Det här meddelandet skickades av en administratör i gruppen "@group" på @site. För att besöka gruppen, gå till !url_group. För att avanmäla dig från gruppen, gå till !url_unsubscribe

en: Invitation to join the group '@group' at @site
sv: Inbjudan att gå med i gruppen "@group" på @site

en: You are now an administrator for the group '@group'
sv: Du är nu en administratör för gruppen @group.

en: @username, you are now an administrator for the group '@group'.
    
    You can administer this group by logging in here:
     !group_url
sv: @username, du är nu en administratör för gruppen "@group".
    
    Du kan administrera gruppen genom att logga in här:
     !group_url

en: Organic groups settings
sv: Inställningar för Organic groups

en: Never send email notifications. Useful when tracking activity via RSS feed instead.
sv: Skicka aldrig e-postmeddelanden. Användbart när du spårar aktivitet via RSS-flöde istället.

en: Always send email notifications
sv: Skicka alltid e-postmeddelanden

en: Email notifications
sv: E-postmeddelanden

en: Group details
sv: Gruppdetaljer

en: New groups
sv: Nya grupper

en: Group notifications
sv: Gruppmeddelanden

en: This group offers a !groupfeed and an !email.
sv: Denna grupp erbjuder en !groupfeed och en !email.

en: RSS feed
sv: RSS-flöde

en: email subscription
sv: e-postprenumeration

en: OPML file
sv: OPML-fil

en: more
sv: mer

en: Browse the newest groups.
sv: Se de nyaste grupperna.

en: Recently joined
sv: Gick nyligen med

en: Invite friend
sv: Bjud in vän

en: delete request
sv: radera förfrågan

en: Create !type
sv: Skapa !type

en: Add a new !s in this group.
sv: Lägg till en ny !s i den här gruppen.

en: New groups don't appear in the groups directory. Administrators control the directory exclusively.
sv: Nya grupper syns inte i grupplistan. Endast administratörer kan ändra i listan.

en: New groups always appear in the groups directory.
sv: Nya grupper syns alltid i grupplistan.

en: Group creator chooses whether her group appears in the directory. Defaults to %in.
sv: Gruppskapare väljer om dennes grupp ska visas i katalogen. Förvalt som %in.

en: in directory
sv: i katalog

en: Group creator chooses whether her group appears in the directory. Defaults to %out.
sv: Gruppskapare väljer om dennes grupp ska visas i katalogen. Förvalt som %out.

en: not in directory
sv: saknas i katalog

en: Groups directory control
sv: Kontroll för grupplista

en: OG admins always see the checkbox for adding a group to the %dir. Note that changing this setting has no effect on existing posts. Re-save those posts to acquire this new setting.
sv: OG-administratörer ser alltid kryssrutan för att lägga till en grupp i %dir. Observera att ändring av denna inställning inte har någon effekt på befintliga inlägg. Spara dessa inlägg igen för att få den nya inställningen.

en: groups directory
sv: grupp katalog

en: New groups always appear on the registration form.
sv: Nya grupper syns alltid i registreringsformuläret.

en: Group creator chooses whether her group appears on the registration form. Defaults to %in.
sv: Gruppskapare väljer om dennes grupp ska visas på registreringsformuläret. Förvalt som %in.

en: on form
sv: i formulär

en: Group creator chooses whether her group appears on the registration form. Defaults to %out.
sv: Gruppskapare väljer om dennes grupp ska visas på registreringsformuläret. Förvalt till %out.

en: not on form
sv: inte i formulär

en: Registration form control
sv: Kontroll för registreringsformulär

en: Group email notifications
sv: Gruppmeddelanden via e-post

en: Audience checkboxes
sv: Kryssrutor för målgrupp

en: Visibility of posts
sv: Synlighet för inlägg

en: optional
sv: valfri

en: required
sv: obligatorisk

en: Audience required
sv: Målgrupp krävs

en: Do you require that all (non administrator) posts be affiliated with a group? Note that changing this setting will affect existing posts when they are edited.
sv: Måste alla (icke-administratörers) inlägg tillhöra en grupp? Observera att ändringar av denna inställning påverkar befintliga inlägg när de redigeras.

en: Email settings
sv: Inställningar för e-post

en: New content subject
sv: Nytt innehåll: ämne

en: New content body
sv: Nytt innehåll: brödtext

en: Group admin email body
sv: Brödtext för e-post från gruppadministratör

en: User approved email subject
sv: Ämne för e-postmeddelande vid godkänd användare

en: User approved email body
sv: Brödtext för e-postmeddelande vid godkänd användare

en: User denied email subject
sv: Ämne för e-postmeddelande vid avslagen användare

en: User denied email body
sv: Brödtext för e-postmeddelande vid avslagen användare

en: Invite user email subject
sv: E-postämne för inbjudan av användare

en: Invite user email body
sv: Brödtext för e-post till inbjuden användare

en: Member pictures
sv: Medlemsbilder

en: User configuration
sv: Användarkonfiguration

en: (pending approval)
sv: (väntar på godkännande)

en: 1 invitation sent. | @count invitations sent.
sv[0]: 1 inbjudan skickad.
sv[1]: @count inbjudningar skickade.

en: Show this post in this group. | Show this post in these groups.
sv[0]: Visa det här inlägget i den här gruppen.
sv[1]: Visa det här inlägget i de här grupperna.

en: administer organic groups
sv: administrera organiska grupper

en: Comments
sv: Kommentarer

en: Content types
sv: Innehållstyper

en: Home page
sv: Hemsida

en: Edit
sv: Redigera

en: Search
sv: Sök

en: None
sv: Ingen

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Weight
sv: Vikt

en: Required
sv: Obligatoriskt

en: Feed
sv: Innehållsflöde

en: Node ID
sv: Nod-ID

en: Save
sv: Spara

en: Open
sv: Öppen

en: Path
sv: Sökväg

en: User
sv: Användare

en: action
sv: åtgärd

en: Node
sv: Nod

en: Are you sure you want to delete %title?
sv: Är du säker på att du vill radera %title?

en: All
sv: Alla

en: Page title
sv: Sidtitel

en: Page
sv: Sida

en: Pager ID
sv: Pager-ID

en: Welcome
sv: Välkommen

en: Published
sv: Publicerad

en: OPML feed
sv: OPML-flöde

en: Members
sv: Medlemmar

en: OG: Posts in current group
sv: OG: Inlägg i den aktuella gruppen

en: My groups
sv: Mina grupper

en: You may now post messages in this group located at !group_url
sv: Du kan nu skriva inlägg i den här gruppen: !group_url.

en: You must <a href="!register">register</a>/<a href="!login">login</a> in order to post into this group.
sv: Du måste <a href="!register">registrera dig</a>/<a href="!login">logga in</a> för att skriva i den här gruppen.

en: Deny
sv: Neka

en: Optional
sv: Valfritt

en: Save settings
sv: Spara inställningar

en: Group members
sv: Gruppmedlemmar

en: Number of published posts in a group. Can be restricted by node type using the <em>Option</em> dropdown.
sv: Antal publicerade inlägg i en grupp. Detta kan begränsas per nodtyp med menyn <em>Alternativ</em>.

en: Displays the language selected for a given group.
sv: Visar valt språk för en viss grupp.

en: Moderated
sv: Modererad

en: Posts in current group. Useful for blocks where determining context is hard. If page is not in any group context, no nodes are listed and thus a block would not appear.
sv: Inlägg i aktuell grupp. Användbar för block där det är svårt att avgöra sammanhanget. Om sidan inte är i någon grupp listas inga grupper, och blocket visas därför inte.

en: Posts
sv: Inlägg

en: Mission statement
sv: Syfte

en: A welcome greeting for your group home page. Consider listing the group objectives and mission.
sv: En välkomsttext för din grupps hemsida. Ange gärna gruppens syfte och mål.

en: Group manager
sv: Gruppadministratör

en: New groups don't appear on the registration form. Administrators control the form exclusively.
sv: Nya grupper syns inte i registreringsformuläret. Endast administratörer kan ändra i formuläret.

en: Title of top group
sv: Överordnad grupps titel

en: Unfiltered title of top group. WARNING - raw user input.
sv: Den överordnade gruppens ickefiltrerade titel. VARNING - obearbetad infmatning från användare

en: ID of top group
sv: Överordnad grupps ID

en: README file
sv: README-fil

en: Organic groups group type
sv: Organic groups grupptyp

en: Organic groups access control
sv: Åtkomstkontroll för Organic groups

en: Allowed content types
sv: Tillgängliga innehållstyper

en: Is the group home page private or not.
sv: Är gruppens hemsida privat eller inte?

en: Other groups
sv: Övriga grupper

en: New group home pages and default audience are always public.
sv: Nya grupphemsidor och standardmålgrupper är alltid offentliga.

en: New group home pages and default audience are always private.
sv: Nya grupphemsidor och målgrupper är alltid privata.

en: All users may view this node.
sv: Alla användare kan se den här noden.

en: Edit membership
sv: Redigera medlemskap

en: Join
sv: Gå med

en: Number of members for a group. Excludes memberships which are pending approval.
sv: Antal medlemmar i en grupp. Användare som inväntar godkännande är inte medräknade.

en: The group preference which determines how membership requests are managed (moderated, invite only, etc.).
sv: Gruppens inställning för hur hur ansökan om medlemskap behandlas (moderering, endast inbjudan, etc.).

en: OG: Is member an admin in a group
sv: OG: Är medlemmen administratör för en grupp

en: User is not allowed to retrieve membership information for another user.
sv: Användaren får inte hämta medlemskapsinformation om andra användare.

en: Join group
sv: Gå med i grupp

en: Leave group
sv: Lämna grupp

en: Approve membership request
sv: Godkänn ansökan om medlemskap

en: Deny membership request
sv: Avslå ansökan om medlemskap

en: Manage membership
sv: Hantera medlemskap

en: Add members
sv: Lägg till medlemmar

en: You may not leave this group because you are its owner. A site administrator can assign ownership to another user and then you may leave.
sv: Du kan inte lämna den här gruppen, då du är ansvarig för den. En webbplatsadministratör kan göra någon annan användare ansvarig och då kan du lämna gruppen.

en: Leave this group
sv: Lämna den här gruppen

en: Membership saved.
sv: Medlemskap sparat.

en: Membership request approved.
sv: Ansökan om medlemskap godkänd.

en: Membership request denied.
sv: Ansökan om medlemskap nekad.

en: In order to join this group, you must login or register a new account. After you have successfully done so, you will need to request membership again.
sv: För att gå med i den här gruppen måste du logga in eller skapa ett nytt konto. Efter att du gjort detta måste du skicka en ny ansökan om medlemskap.

en: Add any detail which will help an administrator decide whether to approve or deny your membership request.
sv: Lägg till detaljer som kan hjälpa en administratör avgöra om ansökan om medlemskap ska godkännas eller nekas.

en: Membership request to the %group group awaits approval by an administrator.
sv: Ansökan om medlemskap i gruppen %group väntar svar från en administratör.

en: Are you sure you want to remove !name from the group %title?
sv: Är du säker på att du vill ta bort !name från gruppen %title?

en: Membership requests
sv: Ansökningar om medlemskap

en: How should membership requests be handled in this group? When you select <em>closed</em>, users will not be able to join <strong>or</strong> leave.
sv: Hur ska ansökningar om medlemskap hanteras i den här gruppen? När du väljer <em>stängd</em> kan användare varken gå i med <strong>eller</strong> lämna gruppen.

en: @type '@subject' by @username
    
    @node_teaser
    
    !read_more: !content_url
    Post reply: !reply_url
    
    --
    You are subscribed from the group '@group' at @site.
    To manage your subscription, visit !group_url
sv: @type "@subject" av @username
    
    @node_teaser
    
    !read_more: !content_url
    Svara: !reply_url
    
    --
    Du är medlem i gruppen "@group" på @site.
    För att hantera ditt medlemskap, besök !group_url

en: Membership request approved for '@title'
sv: Ansökning om medlemskap godkänd för "@title"

en: Membership request denied for '@title'
sv: Ansökning om medlemskap nekad för "@title"

en: Sorry, your membership request was denied.
sv: Din ansökan om medlemskap har tyvärr nekats.

en: Hi. I'm a member of '@group' and I welcome you to join this group as well. Please see the link and message below.
    
    @group
    @description
    Join: !group_url
    @body
sv: Hej. Jag är medlem i gruppen "@group" och erbjuder dig att också gå med i gruppen. Läs mer i länken och meddelandet här nedanför.
    
    @group
    @description
    Gå med i: !group_url
    @body

en: Membership request for '@group' from '@username'
sv: Ansökan om medlemskap från "@username" för "@group".

en: Maximum number of members to show
sv: Största antal medlemmar som visas

en: Group roles
sv: Grupproller

en: Standard members
sv: Standardmedlemmar

en: Administrators
sv: Administratörer

en: You may specify which types of group members appear in the listing.
sv: Du kan ange vilka typer av gruppmedlemmar som syns i listan.

en: Maximum number of groups to show
sv: Största antalet grupper som visas

en: My membership
sv: Mitt medlemskap

en: Your membership request awaits approval.
sv: Din ansökan om medlemskap väntar på godkännande.

en: Request membership
sv: Ansök om medlemskap

en: All members for a given group.
sv: Alla medlemmar i en vald grupp.

en: Retrieve the group memberships for a given user.
sv: Se gruppmedlemskap för en viss användare.

en: 1 member | @count members
sv[0]: 1 medlem
sv[1]: @count medlemmar

en: Edit page
sv: Redigera sida

en: %title has been deleted
sv: %title har tagits bort.

en: Updated panels configuration.
sv: Panelinställningar uppdaterades.

en: @name at @site
sv: @name på @site

en: This is the title of the page and of the tab.
sv: Detta är titeln för sidan och fliken.

en: This page is currently your default group home page and has no configurable path.
sv: Denna sida är för tillfället din grupphemsida och har ingen konfigurerbar sökväg.

en: Show blocks
sv: Visa block

en: If unchecked, the standard group blocks will not be shown unless you place them into your page content. This gives admin more control over page presentation.
sv: Om detta inte är valt kommer inte de vanliga gruppblocken visas, så länge du inte placerar dem i sidans innehåll. Detta ger administratören mer kontroll över sidans presentation.

en: If unchecked, this page is only accessible by group or site administrators. Thats useful while you are configuring the page.
sv: Om detta inte är valt blir denna sida endast synlig för gruppadministratörer och huvudadministratörer. Detta är användbart medan du konfigurerar sidan.

en: Update page
sv: Uppdatera sida

en: Create page
sv: Skapa sida

en: %path is a reserved system path, and cannot be used for a group page. Please enter another path.
sv: %path är en reserverad systemsökväg, och kan inte användas för gruppsidor. Var vänlig och välj en annan sökväg.

en: Panel paths may only contain alphanumeric characters and dashes.
sv: Panelsökvägar kan endas innehålla alfanumeriska tecken och streck.

en: That path is currently in use by another one of your group's pages. Please enter another path.
sv: Den valda sökvägen används redan för en annan av dina gruppsidor. Var vänlig och välj en annan sökväg.

en: Group page updated.
sv: Gruppsida uppdaterad.

en: Group page created.
sv: Gruppsida skapad.

en: Organic groups panel pages deleted.
sv: Organic groups-panelsidor borttagna.

en: A node object that is flagged as an OG group type.
sv: Ett nodobjekt som har märkts som en OG-grupptyp.

en: OG mission
sv: OG syfte

en: OG description
sv: OG beskrivning

en: Group search
sv: Gruppsök

en: Group from node
sv: Grupp från nod

en: Adds a group from a node context; if multiple groups are associated with a node, this will get the "first" group only.
sv: Lägger till en grupp från ett nod-sammanhang. Om flera grupper är kopplade till en nod kommer detta ge den "första" gruppen.

en: manage OG panels pages
sv: hantera OG-panelsidor

en: Enable group admins to create panel pages.
sv: Tillåt gruppadministratörer att skapa panelsidor.

en: Welcome message
sv: Välkomstmeddelande

en: Group description
sv: Gruppbeskrivning.

en: The group description as specified on the group edit form.
sv: Gruppens beskrivning, som den är angiven på gruppens redigeringsformulär.

en: The list of group subscribers or just group admins.
sv: Listan på gruppmedlemmar eller endast gruppadministratörer.

en: Search this group.
sv: Sök i denna grupp.

en: Show a grid of user pictures.
sv: Visa ett rutnät med användarbilder.

en: Welcome statement goes here.
sv: Välkomstmeddelande visas här.

en: Description goes here.
sv: Beskrivning visas här.

en: Member list goes here.
sv: Medlemslistan visas här.

en: Search form goes here.
sv: Sökformulär visas här.

en: Faces go here.
sv: Ansikten visas här.

en: Number of pictures per row
sv: Antal bilder per rad

en: Maximum number of rows per page
sv: Maximalt antal rader per sida

en: Number of members
sv: Antal medlemmar

en: Maxmimum number of members that should appear on the list
sv: Maximalt antal medlemmar som ska visas i listan.

en: You may specify which types of group members appear in this listing.
sv: Du kan välja vilka typer av gruppmedlemmar som ska synas i listan.

en: Show more link
sv: Visa mer-länk

en: Should a <em>more</em> link appear when more members are in the group but not listed.
sv: Ska en <em>mer</em>-länk visas när det finns fler medlemmar i gruppen än som listas.

en: Show pictures
sv: Visa bilder

en: Should member pictures be shown in addition to member names.
sv: Ska medlemsbilder visas utöver medlemsnamn.

en: Number of members must be an integer.
sv: Antal medlemmar måste vara ett heltal.

en: Number of pictures per row must be an integer.
sv: Antal bilder per rad måste vara ett heltal.

en: Maximum number of rows per page must be an integer.
sv: Maximalt antal rader per sida måste vara ett heltal.

en: Enter the NID of a group
sv: Skriv in gruppens NID

en: Currently set to "%title"
sv: För tillfället satt till "%title"

en: You must select a node.
sv: Du måste välja en nod.

en: Invalid group selected.
sv: Ogiltig grupp vald.

en: Node is of type %type which not a group type.
sv: Noden är av typen %type vilket inte är en gryupptyp.

en: Body header
sv: Brödtext topp

en: Language neutral
sv: Språkneutral

en: User approved to group by admin
sv: Användare godkänns till grupp av administratör

en: Unrecognized user ID: %uid.
sv: Okänt användar-ID: %uid.

en: User is not a member of the specified group.
sv: Användaren är inte en medlem av den valda gruppen.

en: !name already approved to group %group.
sv: !name är redan godkänd för gruppen %group

en: You are now a member of the %group.
sv: Du är nu en medlem av gruppen %group.

en: Administrator
sv: Administratör

en: Admin: Remove
sv: Administratör: Ta bort

en: Admin: Create
sv: Administratör: Skapa

en: Organic groups usage
sv: Organic groups-användning

en: Specify how organic groups should treat nodes of this type. Nodes may behave as a group, as group posts, or may not participate in organic groups at all.
sv: Specifiera hur organiska grupper ska hantera noder av den här typen. Noder kan agera som grupper, gruppinlägg eller inte interagera med organiska grupper alls.

en: Join %name.
sv: Gå med i %name.

en: Group node
sv: Gruppnod

en: May not be posted into a group.
sv: Kan inte läggas till i en grupp.

en: Or subscribe to these personalized, sitewide feeds:
sv: Du kan också prenumerera på dessa personliga flöden:

en: Usage
sv: Användning

en: Add a user to a group.
sv: Lägg till en användare i en grupp.

en: 1 user added to the group. | @count users added to the group.
sv[0]: 1 användare tillagd i gruppen.
sv[1]: @count användare tillagda i gruppen.

en: Organic groups access configuration
sv: Åtkomstinställningar för Organic groups

en: Visible only within the targeted groups.
sv: Synlig endast i de valda grupperna.

en: Visible within the targeted groups and on other pages.
sv: Synlig i de valda grupperna och övriga sidor.

en: A private group's group home page cannot be seen by non-members, and new posts created in the group will default to being private. This setting controls what private groups options can be used when creating a new group or editing an existing group. If you select one of the <em>group administrator chooses</em> options then it will be up to group admins whether their new groups are private or not, with the default you specify here.
sv: En privat grupps hemsida kan inte ses av icke-medlemmar, och nya inlägg som skapas i gruppen blir privata som standard. Denna inställning styr vilka val för privata grupper som finns tillgängliga när en ny grupp skapas eller när en befintlig grupp ändras. Om du väljer ett av <em>Gruppadministratören väljer</em>-alternativen så kommer det bli upp till gruppadministratörerna att bestämma om deras nya grupper är privata eller ej, med det standardvärde du anger här.

en: Private group
sv: Privat grupp

en: Should this group be visible only to its members? Disabled if the group is set to <em>List in Directory</em> or <em>Membership requests: open</em>.
sv: Ska den här gruppen vara synlig endast för sina medlemmar? Inaktiv om gruppen är satt till <em>Visa i grupplistan</em> eller <em>Ansökningar om medlemskap: Öppen</em>.

en: Create custom pages for your group. Use custom pages to organize your content in a pretty and informative manner. Your group can group to be a whole website within a web site. Each custom page becomes a tab when viewing your group. One of your custom pages should be designated as your <em>group home page</em>. That page will then display when visitors first arrive at your group.
sv: Skapa anpassade sidor för din grupp. Använd anpassade sidor för att organisera ditt innehåll på ett snyggt och informativt sätt. Din grupp kan agera som en hel hemsida inuti en hemsida. Varje anpassad sida blir till en flik när din grupp visas. En av dina anpassade sidor bör anges som din <em>grupphemsida</em>. Den sidan kommer sen visas när besökare kommer till din grupp.

en: Start by clicking the <a href="!url">Add new page</a> tab. Then you will choose a custom layout for your page. Then you will want to <em>edit content</em> for your custom page.
sv: Börja med att klicka på <a href="!url">Lägg till ny sida</a>-fliken. Du kan sen välja en anpassad layout för din sida. Efter detta vill du förmodligen <em>ändra innehållet</em> på din anpassade sida.

en: Configure the content that is available to group admins when creating group pages.
sv: Ställ in vilket innehåll som ska vara tillgängligt för administratörer när de skapar sidor.

en: Edit content
sv: Redigera innehåll

en: Change layout
sv: Ändra layout

en: Edit layout settings
sv: Ändra layout-inställningar

en: Delete page
sv: Radera sida

en: OG members
sv: OG medlemmar

en: OG faces
sv: OG ansikten

en: Enable access control for private posts and private groups.
sv: Tillåt åtkomstkontroll för privata inlägg och privata grupper.

en: The welcome message for the group. Specified on group edit form.
sv: Gruppens välkomstmeddelande. Anges på gruppens redigeringsformulär.

en: Require this context from an external source (such as containing panel page).
sv: Kräv detta sammanhang från en extern källa (till exempel ovanliggande panelsida).

en: Group subscriptions
sv: Grupprenumerationer

en: Select specific content types which should be <em>allowed</em> for subscriptions to <em>group + content type</em>.
sv: Välj specifika innehållstyper som ska vara <em>tillgängliga</em> för prenumerationer på <em>grupp + innehållstyp</em>.

en: Autosubscribe users to any groups that they join.
sv: Lägg till användare som prenumeranter på alla grupper de går med i.

en: Group: %name
sv: Grupp: %name

en: Content type in group
sv: Innehållstyp i grupp

en: Send interval
sv: Intervall för sändning

en: Send method
sv: Sändmetod

en: There are no active group subscriptions available.
sv: Det finns inga aktiva grupprenumerationer tillgängliga.

en: subscribe to content in groups
sv: prenumerera på innehåll i grupper

en: Organic Groups Notifications
sv: Organic Groups Meddelanden

en: Argument type
sv: Typ av argument

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: Registration form
sv: Registreringsformulär

en: Not currently used.
sv: Används ej för närvarande.

en: Subscribe user to group
sv: Lägg till användare i en grupp

en: User who will be subscribed
sv: Användare som kommer att läggas till

en: Group that user will be subscribed to
sv: Grupp som användaren kommer att läggas till i

en: Unsubscribe user from group
sv: Ta bort användare från grupp

en: User who will be unsubscribed
sv: Användare som kommer att tas bort

en: Group that user will be unsubscribed from
sv: Grupp som användare kommer att tas bort ifrån

en: Subscription is approved
sv: Medlemskap är godkänt

en: User is group member
sv: Användare är medlem i en grupp

en: Content is a group
sv: Innehållet är en grupp

en: Evaluates to TRUE if the content is a group.
sv: Returnerar TRUE om innehållet är en grupp.

en: Broadcast
sv: Sprid

en: Send message to %group
sv: Skicka meddelande till %group

en: Enter a subject for your message.
sv: Ange ett ämne för ditt meddelande.

en: Standard group post (typically only author may edit).
sv: Standardgruppinlägg (normalt kan bara författaren ändra).

en: Wiki group post (any group member may edit).
sv: Wiki-gruppinlägg (alla gruppmedlemmar kan ändra).

en: Messaging & Notifications
sv: Meddelanden & aviseringar

en: Subject of notification message for new content. Available variables: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. %subject contains the comment title in the case of a comment but the node title in the case of a new post. @title is always the node title.
sv: Ämne på meddelandet för nytt innehåll. Tillgängliga variabler: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. %subject innehåller kommentarstiteln om det är en kommentar men är det en nod så innehåller den nodtiteln. @title är alltid nodtiteln.

en: Body of the notification for new content. Available variables: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. @subject contains the comment title in the case of a comment but the node title in the case of a new post. %title is always the node title.
sv: Brödtext i meddelandet för nytt innehåll. Tillgängliga variabler: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. @subject innehåller kommentarstiteln om det är en kommentar men är det en nod så innehåller den nodtiteln. %title är alltid nodtiteln.

en: Group admin notification body
sv: Meddelande från admin: brödtext

en: The body of the message sent to users from the group admin. Available variables: @group, @body, @site, !url_group, !url_unsubscribe
sv: Brödtext i meddelandet som skickas till användare från gruppadministratören. Tillgängliga variabler: @group, @body, @site, !url_group, !url_unsubscribe

en: User approved notification subject
sv: Användare godkänd: ämne

en: The subject of the message sent to new approved members. Available variables: !group_url, @title
sv: Ämne för meddelandet som skickas till nya godkända medlemmar. Tillgängliga variabler: !group_url, @title

en: User approved notification body
sv: Användare godkänd: brödtext

en: The body of the message sent to new approved members. Available variables: !group_url, @title
sv: Brödtext i meddelandet som skickas till nya godkända medlemmar. Tillgängliga variabler: !group_url, @title

en: User denied notification subject
sv: Användare nekad: ämne

en: The subject of the message sent to denied users. Available variables: !group_url, @title
sv: Ämne för meddelandet som skickas till nekade användare. Tillgängliga variabler: !group_url, @title

en: User denied notification body
sv: Användare nekad: brödtext

en: The body of the message sent to denied users. Available variables: !group_url, @title
sv: Brödtext i meddelandet som skickas till nekade medlemmar. Tillgängliga variabler: !group_url, @title

en: Invite user notification subject
sv: Inbjudan: ämne

en: The subject of the message sent to users invited to join a group. Available variables: @group, @site, @description, !group_url, @body
sv: Ämne för meddelandet som skickas till användare som bjudits in till en grupp. Tillgängliga variabler: @group, @site, @description, !group_url, @body

en: Invite user notification body
sv: Inbjudan: brödtext

en: The body of the message sent to users invited to join a group. Available variables: @group, @site, @description, !group_url, @body
sv: Brödtext i meddelandet som skickas till användare som bjudits in till en grupp. Tillgängliga variabler: @group, @site, @description, !group_url, @body

en: Request user notification subject
sv: Användaransökan: ämne

en: The subject of the message sent to a user's request to join a group. Available variables: @group, @username, !approve_url, !group_url
sv: Ämnesrad för meddelandet som skickas till användarne som begärt tillträde till en grupp. Tillgängliga variabler: @group, @username, !approve_url, !group_url

en: Request user notification body
sv: Användaransökan: brödtext

en: The body of the message sent to a user's request to join a group. Available variables: @group, @username, !approve_url, !group_url
sv: Brödtexten i meddelandet som skickas till användare som begärt tillträde till en grupp . Tillgängliga variabler: @group, @username, !approve_url, !group_url

en: New admin user notification subject
sv: Ny administratör: ämne

en: The subject of the message sent to a new admin for a group. Available variables: @group, @username, !group_url
sv: Ämnesrad för meddelandet som skickas till nya administratörer i en grupp. Tillgängliga variabler: @group, @username, !group_url

en: New admin user notification body
sv: Ny administratör: brödtext

en: The body of the message sent to a new admin for a group. Available variables: @group, @username, !group_url, !invite_url
sv: Brödtexten i meddelandet som skickas till nya administratörer i en grupp . Tillgängliga variabler: @group, @username, !group_url, !invite_url

en: 1 message queued for delivery. | @count messages queued for delivery.
sv[0]: 1 meddelande i kö för leverans.
sv[1]: @count meddelanden i kö för leverans.

en: Automatically enable notifications for any groups that I join.
sv: Aktivera meddelanden automatiskt för grupper som jag går med i.

en: Automatically enable notifications by default. Users can override this via their account page. Changing this setting will only affect new users and those who have not overridden the system default.
sv: Aktivera meddelanden automatiskt som standard. Användare kan åsidosätta detta via sina kontosidor. Om den här inställningen ändras så påverkar det bara nya användare och sådana som inte redan har åsidosatt standardinställningen.

en: Most fields will be provided during the event.
sv: De flesta fält kommer att finnas tillgängliga under händelsen.

en: This is an automatic message from [site-name]
sv: Detta är ett automatiskt meddelande från [site-name]

en: To manage your subscriptions, browse to [subscriptions-manage]
sv: För att hantera dina prenumerationer, gå till [subscriptions-manage]

en: %type posts in %group
sv: %type-inlägg i %group

en: Organic groups notifications module installation script complete.
sv: Installationsskript för Organic groups meddelande-modul fullbordat.

en: Organic groups notifications module uninstallation script complete.
sv: Avinstallationsskript för Organic groups meddelande-modul fullbordat.

en: Allows users to receive notifications and subscribe to group content.
sv: Låter användare ta emot meddelanden och prenumerera på gruppinnehåll.

en: Bad token. You seem to have followed an invalid link.
sv: Felaktigt ersättningstecken. Du verkar ha använt en felaktig länk.

en: The node ID of the node.
sv: Nodens ID.

en: Group node (member)
sv: Gruppnod (medlem)

en: <strong>Members</strong> are filtered for a specific group.
sv: <strong>Medlemmar</strong> filtreras för en specifik grupp.

en: In order to let group admins determine their own group theme, you must enable multiple themes using <a href="@url">theme configuration page</a>.
sv: För att låta gruppadministratörer bestämma sitt eget grupptema, måste du aktivera flera teman i <a href="@url">sidan för temainställnigar</a>.

en: Your message will be sent to all members of this group.
sv: Ditt meddelande kommer att skickas till alla medlemmar i denna grupp.

en: Enter a body for your message.
sv: Ange brödtext för ditt meddelande.

en: You may not leave this group because it is a <em>closed</em> group. You should request removal from a group administrator.
sv: Du kan inte lämna denna grupp eftersom den är <em>stängd</em>. Du kan be en gruppadministratör ta bort dig.

en: %name was promoted to <em>group administrator</em>.
sv: %name blev befordrad till <em>gruppadministratör</em>.

en: %name is no longer a <em>group administrator</em>.
sv: %name är inte längre en <em>Gruppadministratör</em>.

en: You may not invite yourself - @self.
sv: Du kan inte bjuda in dig själv - @self.

en: Invalid email address or username: @value.
sv: Ogiltig e-postadress eller användarnamn: @value.

en: @user is already a member the group @group.
sv: @user är redan medlem i gruppen @group.

en: Membership request to the %group group was rejected, only group administrators can add users to this group.
sv: Ansökan om medlemskap i gruppen %group nekades. Endast gruppadministratörer kan lägga till användare till den här gruppen.

en: %user removed from %group.
sv: %user borttagen från %group.

en: Add users
sv: Lägg till användare

en: No groups available.
sv: Inga grupper tillgängliga.

en: No public posts in this group. You must <a href="!register">register</a> or <a href="!login">login</a> and become a member in order to post messages, and view any private posts.
sv: Inga offentliga inlägg i den här gruppen. Du  måste <a href=""!register">registrera dig</a> eller <a href="!login">logga in</a> och bli medlem för att kunna skriva meddelanden, och se privata inlägg.

en: No public posts in this group. Consider <a href="!url">joining this group</a> in order to view its posts.
sv: Inga offentliga inlägg i den här gruppen. <a href="!url">Gå med i den här gruppen</a> för att se gruppens inlägg.

en: Open - membership requests are accepted immediately.
sv: Öppen - Ansökningar om medlemskap accepteras direkt.

en: Moderated - membership requests must be approved.
sv: Kontrollerad - Ansökningar om medlemskap måste godkännas.

en: Invite only - membership must be created by an administrator.
sv: Endast för inbjudna - medlemskap måste skapas av en gruppadministratör.

en: Closed - membership is exclusively managed by an administrator.
sv: Stängd - medlemskap hanteras endast av gruppadministratör.

en: May users join this group during registration? If checked, a corresponding checkbox will be added to the registration form.
sv: Kan medlemmar gå med i den här gruppen när de registrerar sig? Om rutan kryssas i kommer en kryssruta läggas till i registreringsformuläret.

en: List in groups directory
sv: Visa i grupplistan

en: Should this group appear on the <a href="@url">list of groups page</a> (requires OG Views module)? Disabled if the group is set to <em>private group</em>.
sv: Skall den här gruppen synas i <a href="@url">listan över grupper</a> (kräver modulen OG Views)? Inaktiverad om gruppen är <em>privat</em>.

en: Group language
sv: Gruppens språk

en: Selecting a different locale will change the interface language for all group pages and emails. Users who have chosen a preferred language always see their chosen language.
sv: Att välja ett annat språk innebär att gränssnittsspråket för alla gruppsidor och e-postmeddelanden kommer att ändras. Användare som valt att de föredrar ett språk kommer alltid att se det språket.

en: You must <a href="@join">join a group</a> before posting on this web site.
sv: Du måste <a href="@join">gå med i en grupp</a> innan du kan skriva inlägg på den här sidan.

en: Sticky at top of group home page and other lists.
sv: Visa alltid överst på gruppens hemsida och i andra listor.

en: OG audience & Public checkbox.
sv: Kryssruta för OG målgrupp och publik

en: OG audience.
sv: OG målgrupp.

en: Group description.
sv: Gruppbeskrivning

en: Handling of group membership requests.
sv: Hantering av medlemsansökningar.

en: Checkbox for visibility on registration form.
sv: Kryssruta för synlighet vid registrering.

en: Checkbox for visibility in the groups directory.
sv: Kryssruta för synlighet i grupplistan.

en: The default interface language for this group.
sv: Förvalt gränssnittsspråk för den här gruppen.

en: Move all group posts and memberships to the group listed below.
sv: Flytta alla gruppinlägg och medlemskap till den valda gruppen i listan nedan.

en: In addition to deleting this group, you choose how to disposition the posts and memberships within it.
sv: Utöver att radera den här gruppen, väljer du hur gruppens inlägg och medlemskap ska hanteras.

en: If you chose <strong>Move all group posts</strong> above, specify a destination group.
sv: Om du väljer att <strong>Flytta alla inlägg</strong> ovan, välj en grupp att placera dem i.

en: You must <a href="@join">join a group</a> before posting a %type.
sv: Du måste <a href="@join">gå med i en grupp</a> innan du lägger in en %type.

en: To instantly approve this request, visit !approve_url.
    You may deny this request or manage members at !group_url. 
    
    Personal message from @username:
    ------------------
    
    @request
sv: För att omedelbart godkänna denna ansökan, gå till !approve_url.
    Du kan neka den här ansökan eller hantera medlemmar på !group_url. 
    
    Personligt meddelande från @username:
    ------------------
    
    @request

en: Manager: !name
sv: Ansvarig: !name

en: Delete request
sv: Radera ansökan

en: This is an <em>invite only</em> group. The group administrators add/remove members as needed.
sv: Den här gruppen är <em>endast för inbjudna</em>. Gruppadministratörerna lägger till/tar bort medlemmar efter behov.

en: This is a <em>closed</em> group. The group administrators add/remove members as needed.
sv: Den här gruppen är <em>stängd</em>. Gruppadministratörerna lägger till/tar bort medlemmar efter behov.

en: Add a new !type in this group.
sv: Lägg till en ny !type i den här gruppen

en: Unrecognized name: %bad. | Unrecognized names: %bad.
sv[0]: Okänt namn: %bad.
sv[1]: Okända namn: %bad.

en: 1 group | @count groups
sv[0]: 1 grupp
sv[1]: @count grupper

en: Deleted 1 orphan post. | Deleted @count orphan posts.
sv[0]: Tog bort 1 föräldralöst inlägg.
sv[1]: Tog bort @count föräldralösa inlägg.

en: Moved 1 orphan post. | Moved @count orphan posts.
sv[0]: Flyttade 1 föräldralöst inlägg.
sv[1]: Flyttade @count föräldralösa inlägg.

en: Moved 1 membership. | Moved @count memberships.
sv[0]: Flyttade 1 medlemskap.
sv[1]: Flyttade @count medlemskap.

en: Configure the main Organic groups module (og).
sv: Gör inställningar för huvudmodulen i Organic groups (og).

en: Stores information about each group.
sv: Lagrar information om varje grupp.

en: The group's {node}.nid.
sv: Gruppens {node}.nid.

en: Determines how subscription requests are handled (open, moderated, invite only, closed).
sv: Avgör hur prenumerationsansökningar behandlas (öppen, kontrollerad, endast inbjudan, stängd).

en: Group description. Shows up by default on group directory.
sv: Gruppbeskrivning. Visas som standard i grupplistan.

en: The group specific theme (if any). See {system}.name.
sv: Gruppspecifikt tema (om sådant finns). Se {system}.name.

en: Should users be able to join this group from registration form.
sv: Ska användare kunna gå med i den här gruppen från registreringsförmuläret.

en: Should this group appear in the groups directory.
sv: Ska den har gruppen synas i grupplistan.

en: Group specific language. See {languages}.language.
sv: Gruppspecifikt språk. Se {languages}.language.

en: Is group home page private or public.
sv: Är gruppens startsida privat eller offentlig.

en: Group memberships
sv: Gruppmedlemskap

en: Group's {node}.nid.
sv: Gruppens {node}.nid.

en: Is this membership active or pending?
sv: Är medlemskapet aktivt eller under behandling?

en: Is this user a group administrator?
sv: Är den här användaren en gruppadministratör?

en: The user for this membership. See {users}.uid.
sv: Användaren för detta medlemskap. Se {users}.uid.

en: Time when this membership was created.
sv: Tidpunkt när det här medlemskapet skapades.

en: Time when this membership was last changed.
sv: Tidpunkt när det här medlemskapet ändrades senast.

en: The post's {node}.nid.
sv: Inläggets {node}.nid.

en: Is this a public or private post? This value is always the same across all groups for a given post.
sv: Är det här ett offentlig eller privat inlägg? Det här värdet är alltid samma för alla grupper för ett visst inlägg.

en: Organic groups module enabled. Please see the included !readme_file for further installation instructions.
sv: Modulen Organic groups är aktiverad. Läs !readme_file som följer med för ytterligare installationsinstruktioner.

en: You have no node types which are acting as groups. See the notes section of the !readme_file and the content types fieldset at top of <a href="!settings">OG settings</a>.
sv: Inga innehållstyper fungerar som grupper. Se "notes"-sektionen i !readme_file och fältgruppen Innehållstyper överst i <a href="!settings">OG-inställningarna</a>.

en: Organic groups access control module is disabled. See the <a href="@modules">modules page</a>.
sv: Åtkomstkontroll för Organic groups är inaktiverad. Se <a href="@modules">modulsidan</a>.

en: Enable users to create and manage groups.  OG Views integration module is recommended for best experience.
sv: Tillåt användare att skapa och hantera grupper. OG Views integration-modulen rekommenderas för bästa resultat.

en: You must designate at least one content type to act as a group node and another as a group post. <a href="!create">Create new content type</a> if needed.
sv: Du måste ange minst en innehållstyp som kan fungera som en gruppnod och en annan som kan fungera som ett gruppinlägg. <a href="!create">Skapa en ny innehållstyp</a> om så behövs.

en: Group creator chooses whether her group appears in the directory. Defaults to <em>in directory</em>.
sv: Gruppens skapare väljer om gruppen ska synas i listan. Standard: <em>syns i listan</em>.

en: Group creator chooses whether her group appears in the directory. Defaults to <em>not in directory</em>.
sv: Guppens skapare väljer om gruppen ska synas i listan. Standard: <em>syns inte i listan</em>.

en: OG admins always see the checkbox for adding a group to the <em>groups directory</em>. Note that changing this setting has no effect on existing posts. Re-save those posts to acquire this new setting.
sv: OG-administratörer ser alltid kryssrutan för att lägga till grupper i <em>grupplistan</em>. Notera att ändringar av denna inställning inte har någon effekt på befintliga inlägg. Spara om dessa för att få de nya inställningarna.

en: Group creator chooses whether her group appears on the registration form. Defaults to <em>on form</em>.
sv: Gruppens skapare bestämmer om gruppen ska synas i registreringsformuläret. Standard är att <em>visa i formuläret</em>.

en: Group creator chooses whether her group appears on the registration form. Defaults to <em>not on form</em>.
sv: Gruppens skapare bestämmer om grupper ska synas i registreringsformuläret. Standard är att <em>inte visa i formuläret</em>.

en: OG admins always see the checkbox for adding a group to the <em>registration form</em>. Note that changing this setting has no effect on existing posts. Re-save those posts to acquire this new setting.
sv: Administratörer för Organic groups ser alltid kryssrutan för att lägga till en grupp i <em>registreringsformuläret</em>. Lägg märke till att ändringar i den här inställningen inte påverkar existerande inlägg. Spara om inläggen för att de ska erhålla den här nya inställningen.

en: Show each group that the user is a member of as a checkbox in the "Audience" section. This enables the member to place her post into multiple groups. If unchecked, simplify the user interface by omitting the checkboxes and assuming user wants to post into the current group. This simplification only applies to new nodes, and not to edits of existing nodes. Group administrators always see checkboxes.
sv: Visa varje grupp som användaren är medlem i som en kryssruta under "Målgrupp". Detta låter medlemmen göra sitt inlägg i flera grupper. Om rutan nedan inte är ikryssad förenklas gränssnittet genom att kryssrutorna tas bort och användaren antas vilja posta inlägget endast i den aktuella gruppen. Denna förenkling gäller endast nya inlägg, och inte vid ändringar av befintliga inlägg. Gruppadministratörer ser alltid kryssrutorna.

en: Format of "From:" field
sv: Format på "Från"-fältet

en: Specify the format of the "From:" field on outgoing notifications. Available variables: @user_mail, @user_name, @site_mail, @site_name. Note that the @user_mail token reveals the author's email address. If the admin email examples above appear blank, you need to set your site email in the "Site information" panel.
sv: Ange formatet på "Från:"fältet för utgående meddelanden. Tillgängliga variabler: @user_mail, @user_name, @site_mail, @site_name. Observera att ersättningstecknet @user_mail exponerar författarens e-postadress. Om exemplen med administratörens e-postadress ovan är tomma måste du ange din webbplats e-postadress på inställningssidan "Information om webbplatsen".

en: Group faces
sv: Gruppansikten

en: If selected, group selection (below) will be ignored.
sv: Om detta är valt kommer gruppval (nedan) ignoreras.

en: User subscribes to group
sv: Användare ges tillträde till en grupp

en: A user has subscribed to a group and is approved. If the user isn't approved then this event won't be triggered.
sv: En användare som har begärt tillträde till en grupp och har blivit godkänd. Om användaren inte är godkänd så kommer denna händelse inte att bli utlösas.

en: User unsubscribes from group
sv: Användare lämnar en grupp

en: User that subscribed to the group
sv: Användare som har fått tillträde till en grupp

en: Add group node settings to content
sv: Lägg till inställningar för gruppnod

en: Content that will become a group node
sv: Innehåll som kommer att bli en gruppnod

en: When creating a group node organic groups module requires some group settings. This action should be used after 'Add new content' action, that adds a <a href="@group-node-type">group node type</a> content, and will result with a new group node.
sv: När en gruppnod skapas kräver Organic groups-modulen vissa gruppinställningar. Denna åtgärd bör användas efter en 'Skapa nytt innehåll'-åtgärd som lägger till en <a href="@group-node-type">gruppnod</a>.

en: When enabled the user will automatically be approved. When disabled user will be a pending member.
sv: Om det här är aktiverat kommer användare automatiskt att bli godkända. Om inte kommer användaren bli en väntade medlem.

en: Organic groups form settings
sv: Formulärinställningar för Organic groups

en: Evaluates to TRUE if the user is an approved member of the group. If the user is a pending member this condition will return FALSE.
sv: Returnerar TRUE om användaren är en godkänd medlem i gruppen. Om användaren är en väntande medlem kommer detta villkor att returnera FALSKT.

en: Visibility chosen by author/editor using a checkbox on the posting form. Checkbox defaults to <em>public</em>.
sv: Synlighet styrs av skribenten med en kryssruta vid inmatningsformuläret. Kryssrutans standardvärde är <em>offentligt</em>.

en: Visibility chosen by author/editor using a checkbox on the posting form. Checkbox defaults to <em>private</em>.
sv: Synlighet väljs av skribenten med en kryssruta vid formuläret. Kryssrutans standardvärde är <em>privat</em>.

en: Determine how broadly available a given post should be when it is affiliated with a group. OG admins always see the checkbox for making a post public. Note that changing this setting has no effect on existing posts. Re-save those posts to acquire this new setting. If the setting you want is disabled here, check the settings under <em>Private Groups</em> setting below. You cannot set node visibility to always be public if private groups are set to always on and vice versa.
sv: Välj hur tillgänglig ett visst inlägg skall vara när det tillhör en grupp. Administratörer för OG ser alltid kryssrutan för att göra ett inlägg offentligt. Lägg märke till att ändringar av detta inte påverkar existerande inlägg. Spara om inläggen på nytt för att applicera den nya inställningen. Kontrollera inställningarna under <em>Privata Grupper</em> nedan om inställningen du vill använda är inaktiverad,. Du kan inte ange synlighet för nod till alltid offentligt om privata grupper är standard och vice versa.

en: Group administrator chooses whether her group homepage and audience are private or not. Defaults to <em>private</em>.
sv: Gruppadministratören väljer om grupphemsida och målgrupper är privata eller inte. Standard är <em>privat</em>.

en: Group administrator chooses whether her group homepage and audience are private or not. Defaults to <em>public</em>.
sv: Gruppadministratören väljer om gruppens hemsida och målgrupp är privat eller inte. Standard är <em>offentlig</em>.

en: Private groups
sv: Privata grupper

en: Note that the privacy of all <em>content</em> in the group is determined as each node is created or edited, according to the <em>Visibility of Posts</em> setting on this page. Note also that changing this setting only affects the default for new groups being created, not the privacy of any existing groups! To change those you must edit the groups and their individual content nodes directly. If the setting you want is disabled here, check <em>Visibility of Posts</em> above. You cannot choose to only have private groups if node visibility is set to be always public, and vice versa.
sv: Observera att synligheten av allt <em>innehåll</em> i gruppen bestäms när varje nod skapas eller ändras, enligt inställningen<em>Inläggs synlighet</em> på den här sidan. Observera också att ändringar av den här inställningen endast påverkar nya grupper, inte någon av de existerande grupperna! För att ändra detta måste du redigera grupperna och deras innehållsnoder direkt. Om en inställning du behöver är inaktiv här, kontrollera <em>Inläggs synlighet</em> ovan. Du kan inte välja att endast ha privata grupper om nodsynligheten är satt till offentlig, och vice versa.

en: Checkbox for visibility of group home page to non-members.
sv: Kryssruta för om gruppens hemsida ska vara synlig för icke-medlemmar.

en: Show this post to everyone, or only to members of the groups checked above. Posts without any groups are always <em>public</em>.
sv: Visa detta inlägg för alla, eller enbart för medlemmar i de grupper som valts ovan. Inlägg utan några grupper är alltid <em>offentliga</em>.

en: Members of <a href="@group-node">@group-name</a> may view this node.
sv: Medlemmar i <a href="@group-node">@group-name</a> får se denna noden.

en: Group admins of <a href="@group-node">@group-name</a> may view/edit/delete this node.
sv: Gruppadministratörer i <a href="@group-node">@group-name</a> får se/redigera/radera denna nod.

en: Choose whether new groups should be private or public.
sv: Välj om nya grupper ska vara privata eller offentliga.

en: Remove post from all groups
sv: Ta bort inlägg från alla grupper

en: Promote user to an administrator in the specified group
sv: Gör användaren till administratör i vald grupp

en: Demote user from an administrator in the specified group
sv: Ta bort användaren som administratör i vald grupp

en: Approve user subscription to the specified group
sv: Godkänn medlemsansökan för vald grupp

en: Deny user subscription to the specified group
sv: Neka medlemsansökan för vald grupp

en: Make post publicly visible
sv: Gör inlägg synligt offentligt

en: Make post private to its groups
sv: Gör ett inlägg privat i dess grupper

en: Select the group to add to the node.
sv: Välj grupp som skall läggas till noden.

en: Please <a href="!url">create</a> a group first.
sv: Vänligen <a href="!url">skapa</a> en grupp först.

en: Select the group to remove from the node.
sv: Välj grupp som skall tas bort från noden.

en: There are no groups. You must have at least one existing group with nodes assigned to use this action.
sv: Det finns inga grupper. Du måste åtminstone ha en existerade grupp med tilldelade noder för att använde denna åtgärd.

en: Select the group to which this user should be promoted.
sv: Välj den grupp som den här användaren skall befordras i.

en: Select the group from which this user should be demoted.
sv: Välj den grupp som den här användaren ska nedgraderas i.

en: Select the group whose user subscription request should be approved.
sv: Välj den grupp vars medlemsansökan ska godkännas.

en: Select the group whose user subscription request should be denied.
sv: Välj den grupp vars medlemsansökan ska avslås.

en: Set node %id to public.
sv: Angav nod %id till offentlig.

en: Set node %id to private.
sv: Satte nod %id till privat.

en: Removed node %id from all groups.
sv: Tog bort noden %id från alla grupper.

en: Added node id %id to %group.
sv: Lade till nodid %id till %group.

en: Removed node id %id from %group.
sv: Tog bort nod-ID %id från %group.

en: Subscribed user %name to %group.
sv: Lade till användare %name till %group.

en: %name was promoted to <em>group administrator</em> in %group.
sv: %name befordrades till <em>gruppadministratör</em> i %group.

en: Demoted user %name from <em>group administrator</em> in %group.
sv: Nedgraderade användaren %name från <em>gruppadministratör</em> i %group.

en: Approved user %name's subscription to %group.
sv: Godkände ansökan för användaren %name i gruppen %group.

en: Denied user %name's subscription to %group.
sv: Avslog medlemsansökan för %name i %group.

en: Organic groups actions
sv: Organic groups-åtgärder

en: Provides actions for use with Organic Groups and Trigger.
sv: Tillhandahåller åtgärder som kan användas med Organic Groups och Trigger.

en: Group notifications can also be <a href="!manage-url">customized</a> in greater detail if required.
sv: Gruppmeddelanden kan också <a href="!manage-url">anpassas</a> mer i detalj vid behov.

en: Node event notifications can be configured via the <a href="!url">messaging templates</a> interface.
sv: Meddelanden om nodhändelser kan anpassas via gränssnittet för <a href="!url">meddelandemallar</a>.

en: OG notifications (default)
sv: OG-meddelanden (standard)

en: Notifications for organic groups node events. Other group notification strings can be customized via the <a href="!url">OG config</a> page.
sv: Meddelanden för nodhändelser relaterade till Organic Groups. Andra gruppmeddelanden kan anpassas via <a href="!url">OG-inställningssidan</a>.

en: OG notifications for new content
sv: OG-meddelanden för nytt innehåll

en: Notifications for organic groups node creation events.
sv: Meddelanden om händelser för skapade gruppnoder.

en: OG notifications for updated content
sv: OG-meddelanden för uppdaterat innehåll

en: Notifications for organic groups node update events.
sv: Meddelanden om händelser för uppdaterade gruppnoder.

en: OG notifications for comments
sv: OG-meddelanden för kommentarer

en: Notifications for organic groups comment events.
sv: Meddelanden om händelser för gruppkommentarer.

en: Body footer
sv: Brödtext botten

en: Greetings, [user],
sv: Hej [user]!

en: A [type-name] has been updated in group [ogname]: [title]
sv: En/ett [type-name] har uppdaterats i gruppen [ogname]: [title]

en: Read more at [node-url].
sv: Läs mer på [node-url].

en: A [type-name] has been created in group [ogname]: [title]
sv: En/ett [type-name] har skapats i gruppen [ogname]: [title]

en: A new comment has been added by [comment-author-name] to this thread in group [ogname]: [comment-title]
sv: En ny kommentar har skapats av [comment-author-name] i denna tråd i gruppen [ogname]: [comment-title]

en: Read more at [comment-url] or reply via [comment-reply-url].
sv: Läs mer på [comment-url] eller svara via [comment-reply-url].

en: Group nodes
sv: Gruppnoder

en: Group: Description
sv: Grupp: Beskrivning

en: Group: Members count
sv: Grupp: Medlemsantal

en: Group: Post count
sv: Grupp: Antal inlägg

en: Group: Post count *new*
sv: Grupp: Antal inlägg *nya*

en: Number of new posts in a group for the current user.
sv: Antal nya inlägg i en grupp för den aktuella användaren.

en: Group: Selective
sv: Grupp: Selektiv

en: Group: Private
sv: Grupp: privat

en: Group: List in directory
sv: Grupp: visa i grupplista

en: Group: Join link
sv: Grupp: länk för att gå med i gruppen

en: Displays a link for joining a group when a user is not already a member.
sv: Visar en länk för att gå med i en grupp när en användare inte redan är medlem.

en: Group: Language
sv: Grupp: språk

en: Group types
sv: Grupptyper

en: The type of a group (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
sv: Gruppens typ (t ex: "bloginlägg", "foruminlägg", "artikel" etc).

en: Group types (all)
sv: Grupptyper (alla)

en: Restrict to all content types that have been marked as groups.
sv: Begränsa till alla innehållstyper som har blivit märkta som grupper.

en: Posts which are affiiated with a group.
sv: Inlägg som tillhör en grupp.

en: The groups for a post.
sv: Grupperna för ett inlägg.

en: Group node (post)
sv: Gruppnod (inlägg)

en: Bring in information about the group node based on a post's groups.
sv: Hämta information om gruppen baserat på ett inläggs grupper.

en: <strong>Posts</strong> are filtered for specific organic groups.
sv: <strong>Inlägg</strong> filtreras för specifika grupper.

en: Post: in specified group (by number)
sv: Inlägg: i angiven grupp (efter nummer)

en: <strong>Posts</strong> are filtered for specified organic groups. The page context (if Display is a page) will be set to the first listed group. That means that blocks and breadcrumbs (and theme and locale, if applicable) will be based upon the first specified node id.
sv: <strong>Inlägg</strong> filtreras för specifika grupper. Sammanhanget för sidan (om Visning är en sida) kommer att utgöras av den första listade gruppen. Det innebär att block och länkstigar (samt tema och språk i aktuella fall) kommer att baseras på det nod-ID som anges först.

en: Post: Nid
sv: Inlägg: Nid

en: Post: Public
sv: Inlägg: Offentligt

en: Is a given post public or private according to OG.
sv: Om ett inlägg är offentligt eller privat, enligt OG.

en: Group that a member belongs to.
sv: Grupp som en medlem tillhör.

en: Bring in information about the group node based on a user's membership.
sv: Hämta information om gruppen baserat på en användares medlemskap.

en: User's groups
sv: Användarens grupper

en: Groups that a member belongs to.
sv: Grupper som en användare tillhör.

en: OG: List of user's groups
sv: OG: Lista över användares grupper

en: Group member
sv: Gruppmedlem

en: OG: Group in current user's groups
sv: OG: Grupp finns bland aktuell användares grupper

en: Member of a group
sv: Medlem i en grupp

en: OG: Group in specified user's groups. Note that OG usually considers a user's groups to be private information. You may want to add access control to your View or validation to this argument.
sv: OG: Grupp finns bland angiven användares grupper. Observera att OG vanligtvis betraktar en användares grupper som privat information. Det kan vara bra att använda åtkomstkontroll för din View eller validering för detta argument.

en: OG: Admin manage link
sv: OG: hantera administratörer (länk)

en: A link to the <em>Admin create or remove</em> page.
sv: En länk till <em>Skapa eller ta bort administratör<em>.

en: OG: Edit membership link
sv: OG: Redigera medlemskap (länk)

en: A link to the <em>My membership</em> page.
sv: En länk till <em>Mitt medlemskap</em>.

en: OG: Approve/Deny/Remove membership link
sv: OG: Godkänn/neka/ta bort medlemskap (länk)

en: A link to approve/deny/remove a group member.
sv: En länk för att godkänna/neka/ta bort en gruppmedlem.

en: Add <em>admin</em> text if user is the group manager.
sv: Lägger till texten <em>administratör<em> om användaren är gruppadministratör.

en: OG: Is membership approved
sv: OG: Är medlemskap godkänt

en: Add <em>approval needed</em> user if user's membership request is pending.
sv: Lägger till texten <em>Godkännande krävs</em> om användaren ansökt om medlemskap men ännu inte blivit godkänd.

en: OG: Is the group manager
sv: OG: Är gruppadministratör

en: Add <em>manager</em> text if user is the group manager.
sv: Lägger till texten <em>Administratör</em> om användaren är gruppledare.

en: OG: Membership create date
sv: OG: datum för medlemskap

en: The date when the membership was created.
sv: Datum då medlemskapet skapades.

en: OG: Membership last updated date
sv: OG: Datum för senast ändring av medlemskap

en: The date when the membership was last updated.
sv: Datum då medlemskapet senast ändrades.

en: Group notifications (Views enhanced)
sv: Gruppmeddelanden (förbättrade med Views)

en: My unread: !links
sv: Mina olästa: !links

en: My group: !links
sv: Mina grupper: !links

en: All posts: !links
sv: Alla inlägg: !links

en: Group home page view
sv: Vy för grupphemsida

en: Pick a View for your group home page. Only Views whose names start with <strong>og_ghp_</strong> are eligible. The View determines the layout of your group home page. You may alter the presentation using typical Views themeing techniques. See the Theme information link when editing your View and also see the Theme section of the !README. Also note that group admins can override this presentation using the included <em>Organic Groups Panels</em> module.
sv: Välj en vy för din grupps hemsida. Bara vyer vars namn börjar med <strong>og_ghp_</strong> kan väljas. Vyn styr layouten på din grupphemsida. Du kan påverka presentationen med vanliga tematekniker för Views. Se Temainformation-länken när du redigerar din vy och se även Temasektionen i !README. Observera också att gruppadministratörer kan åsidosätta denna presentation med den medföljande <em>Organic Groups Panels</em>-modulen.

en: Search group
sv: Sök i gruppen

en: The View %name was not found. Check your variables table or settings.php.
sv: Vyn %name hittades inte. Kontrollera tabellen variables eller settings.php.

en: Organic groups Views integration
sv: Organic groups integration med Views

en: <strong>Highly recommended.</strong>. Use Views to search and display organic groups.
sv: <strong>Rekommenderas starkt.</strong>. Använd modulen Views för att söka i och visa organiska grupper.

en: approval needed
sv: godkännande krävs

en: Remove membership
sv: Ta bort medlemskap

en: Request: <a href="@approve">approve</a> or <a href="@deny">deny</a>.
sv: Ansökan: <a href="@approve">godkänn</a> eller <a href="@deny">neka</a>.

en: Member types
sv: Medlemstyper

en: Group administrators
sv: Gruppadministratörer

en: Group node type
sv: Gruppnodtyp

en: Node ID's separated by , or +
sv: Nod-ID:n avdelade med , eller +

en: Validate current user is a member of a specified group
sv: Bekräfta att aktuell användare är medlem i en specifik grupp
