Organic groups (6.x-2.1) - en to ja translation catalogue (439 entries)

en: Home
ja: ホーム

en: Title
ja: タイトル

en: Body
ja: 本文

en: Operations
ja: 操作

en: Private
ja: プライベート

en: Groups
ja: グループ

en: Admin specifies whether or not a group appears in the public listings.
ja: グループを一覧に表示するように管理者が指定しているかどうか。

en: Group
ja: グループ

en: Type
ja: タイプ

en: Closed
ja: クローズド

en: Invite only
ja: 招待のみ

en: Wrong username or password.
ja: ユーザー名かパスワードが不正です。

en: Group specific blocks are only visible on group pages and not on systemwide pages like the home page or admin pages.
ja: グループ専門のブロックはグループでしか表示されず、ホームページやアドミン画面では表示されません

en: Create group administrator
ja: グループ管理者を作成

en: Delete group administrator
ja: グループ管理者を削除

en: Send invitation
ja: 招待状を送信

en: Group activity
ja: グループの活動状況

en: Organic groups
ja: オーガニックグループ

en: Administer the suite of Organic groups modules.
ja: Organic groupsモジュール関連の管理を行います。

en: Organic groups configuration
ja: オーガニックグループの設定

en: Faces
ja: 顔写真

en: Subject
ja: 件名

en: Confirm
ja: 確認

en: Cancel
ja: キャンセル

en: Remove
ja: 削除

en: Email addresses or usernames
ja: メールアドレスまたはユーザー名

en: Enter up to %max email addresses or usernames. Separate multiple addresses by commas or new lines. Each person will receive an invitation message from you.
ja: メールアドレスやユーザー名を%max件まで入力してください。複数のアドレスは、コンマ (,) または改行で区切ります。それぞれがあなたからの招待メッセージを受け取ります。

en: Personal message
ja: 個別メッセージ

en: Optional. Enter a message which will become part of the invitation email.
ja: 任意。招待状メールの一部となるメッセージを入力してください。

en: You may not specify more than %max email addresses or usernames.
ja: %max件を超えるメールアドレスやユーザー名を指定することはできません。

en: Additional details
ja: さらなる情報

en: Are you sure you want to join the group %title?
ja: %title グループへ本当に参加しますか？

en: List of users
ja: ユーザーのリスト

en: Add one or more usernames in order to associate users with this group. Multiple usernames should be separated by a comma.
ja: このグループに追加するユーザー名を入力してください。複数のユーザーを追加する場合にはカンマ（ , ）で区切ってください。

en: (approval needed)
ja: （要承認）

en: admin
ja: 管理者

en: Manager
ja: マネージャー

en: Age
ja: 年齢

en: Last comment
ja: 最新のコメント

en: Description
ja: 説明

en: No posts in this group.
ja: このグループには記事がありません。

en: No public posts in this group.
ja: このグループにはパブリックの記事がありません。

en: A brief description for the group details block and the group directory.
ja: グループ詳細ブロックやグループディレクトリーで表示する簡潔な説明。

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the group.
ja: 異なるテーマを選択すると、グループの外観が変わります。

en: Do nothing.
ja: 何もしない。

en: Delete all group posts which don't also belong to another group.
ja: 他のグループに属していないグループの記事をすべて削除。

en: Move all group posts to the group listed below.
ja: 下記の一覧にあるグループへ、グループの記事をすべて移動。

en: Group posts
ja: グループ記事

en: Target group
ja: 対象グループ

en: Delete group
ja: グループの削除

en: Public
ja: パブリック

en: Audience
ja: 読者

en: @group: '@title' at @site
ja: @site の @group 「@title」

en: @body
    
    --
    This message was sent by an administrator in the '@group' group at @site. To visit this group, browse to !url_group. To unsubscribe from this group, visit !url_unsubscribe
ja: @body
    
    --
    このメッセージは、@site の「@group」グループの管理者が送信したものです。
    このグループを表示するには、!url_group にアクセスしてください。
    このグループから脱退するには、!url_unsubscribe にアクセスしてください。

en: Invitation to join the group '@group' at @site
ja: @siteのグループ「@group」への招待状

en: You are now an administrator for the group '@group'
ja: あなたはグループ「@group」の管理者となりました

en: @username, you are now an administrator for the group '@group'.
    
    You can administer this group by logging in here:
     !group_url
ja: @usernameさん、あなたはグループ「@group」の管理者となりました。
    
    下記からログインすることで、このグループを管理できます:
     !group_url

en: Group details
ja: グループ詳細

en: New groups
ja: 新しいグループ

en: Group notifications
ja: グループの通知

en: more
ja: 続き

en: Browse the newest groups.
ja: 最新のグループを表示。

en: Invite friend
ja: 友人を招待

en: Create !type
ja: !typeを作成

en: New groups don't appear in the groups directory. Administrators control the directory exclusively.
ja: 新しいグループをグループディレクトリーに表示しません。管理者がディレクトリーを完全にコントロールします。

en: New groups always appear in the groups directory.
ja: 新しいグループをグループディレクトリーに表示します。

en: Groups directory control
ja: グループディレクトリーの制御

en: New groups always appear on the registration form.
ja: 新しいグループをユーザー登録フォームに常に表示します。

en: Registration form control
ja: ユーザー登録フォームの制御

en: Audience checkboxes
ja: 読者のチェックボックス

en: Visibility of posts
ja: 記事の表示範囲

en: Audience required
ja: 読者が必要

en: Do you require that all (non administrator) posts be affiliated with a group? Note that changing this setting will affect existing posts when they are edited.
ja: すべての (管理者以外が作成した) 記事をグループに関連付けますか？　既存の記事に対しては、記事を編集した場合にだけこの設定の変更が反映されることに注意してください。

en: New content subject
ja: 新しいコンテンツの件名

en: New content body
ja: 新しいコンテンツの本文

en: (pending approval)
ja: （承認待ち）

en: 1 invitation sent. | @count invitations sent.
ja[0]: 招待状を1通送信しました。
ja[1]: 招待状を@count通送信しました。

en: Show this post in this group. | Show this post in these groups.
ja[0]: この記事をこのグループに表示。
ja[1]: この記事をこれらのグループに表示。

en: administer organic groups
ja: オーガニックグループの管理

en: Disabled
ja: 無効

en: Enabled
ja: 有効

en: Comments
ja: コメント

en: On
ja: オン

en: Yes
ja: はい

en: No
ja: いいえ

en: Content types
ja: コンテンツタイプ

en: Edit
ja: 編集

en: None
ja: なし

en: Required
ja: 必須

en: Feed
ja: フィード

en: Node ID
ja: ノードID

en: True
ja: TRUE

en: False
ja: FALSE

en: Update
ja: 更新

en: Open
ja: オープン

en: Add
ja: 追加

en: User
ja: ユーザー

en: Content type
ja: コンテンツタイプ

en: action
ja: アクション

en: Page
ja: ページ

en: Off
ja: オフ

en: OPML feed
ja: OPML フィード

en: Members
ja: メンバー

en: OG: Posts in current group
ja: OG: カレントグループへの記事

en: My groups
ja: 参加グループ

en: You may now post messages in this group located at !group_url
ja: !group_url にあるこのグループにメッセージを投稿できます。

en: Optional
ja: 任意

en: Approved
ja: 承認済み

en: Site default
ja: サイトのデフォルト

en: Displays the language selected for a given group.
ja: 与えられたグループに選択されている言語を表示。

en: Moderated
ja: モデレート

en: Posts in current group. Useful for blocks where determining context is hard. If page is not in any group context, no nodes are listed and thus a block would not appear.
ja: 現在のグループにある記事。どのグループのものか決まっているようなブロックに役立ちます。ページがどのグループにも属していなければ、一覧にノードが現れず、ブロックは表示されません。

en: Posts
ja: 投稿

en: Mission statement
ja: ミッション

en: A welcome greeting for your group home page. Consider listing the group objectives and mission.
ja: グループのホームページに表示する歓迎メッセージ。グループの目的やミッションを並べてみてはいかがでしょう。

en: Group manager
ja: グループマネージャー

en: New groups don't appear on the registration form. Administrators control the form exclusively.
ja: 新しいグループを登録フォームに表示しません。管理者が完全にフォームをコントロールします。

en: Title of top group
ja: トップグループのタイトル

en: Unfiltered title of top group. WARNING - raw user input.
ja: フィルター適用無しのトップグループのタイトル。警告 - ユーザーが入力したままの値です。

en: ID of top group
ja: トップグループのID

en: README file
ja: READMEファイル

en: Organic groups group type
ja: オーガニックグループのグループタイプ

en: Allowed content types
ja: コンテンツタイプの許可

en: Is the group home page private or not.
ja: グループのホームページがプライベートかどうか。

en: Other groups
ja: 他のグループ

en: New group home pages and default audience are always public.
ja: 新しいグループのホームページとデフォルトの読者は常にパブリック。

en: New group home pages and default audience are always private.
ja: 新しいグループのホームページとデフォルトの読者は常にプライベート。

en: All users may view this node.
ja: すべてのユーザーがこのノードを閲覧できます。

en: Edit membership
ja: 参加状況を編集

en: All content types
ja: すべてのコンテンツタイプ

en: Join
ja: 参加

en: Number of members for a group. Excludes memberships which are pending approval.
ja: グループに参加しているメンバーの数。承認待ちの参加申込は除きます。

en: The group preference which determines how membership requests are managed (moderated, invite only, etc.).
ja: 参加申請をどのように扱うか (承認待ち、招待のみ、など) についてのグループの選択。

en: OG: Is member an admin in a group
ja: OG: メンバーがグループの管理者かどうか

en: User is not allowed to retrieve membership information for another user.
ja: ユーザーは他のユーザーの参加状況を扱うことができません。

en: Join group
ja: グループに参加

en: Leave group
ja: グループを脱退

en: Approve membership request
ja: 参加申し込みを承認

en: Deny membership request
ja: 参加申し込みを拒否

en: Manage membership
ja: 参加状況の管理

en: Add members
ja: メンバーを追加

en: You may not leave this group because you are its owner. A site administrator can assign ownership to another user and then you may leave.
ja: あなたがこのグループの所有者であるため脱退できません。サイト管理者は所有権を他のユーザーに移すことができ、そうすれば脱退できるようになります。

en: Leave this group
ja: このグループを脱退

en: Membership saved.
ja: 参加状況を保存しました。

en: Membership request approved.
ja: 参加申し込みを承認しました。

en: Membership request denied.
ja: 参加申し込みを拒否しました。

en: Add any detail which will help an administrator decide whether to approve or deny your membership request.
ja: 管理者があなたの参加申請を承認するか拒否するか決定する際に役立つ情報を追加します。

en: Membership request to the %group group awaits approval by an administrator.
ja: %groupグループへの参加申請は管理者による承認待ちです。

en: Are you sure you want to remove !name from the group %title?
ja: グループ %title から !name を本当に除去しますか？

en: Membership requests
ja: 参加申し込み

en: How should membership requests be handled in this group? When you select <em>closed</em>, users will not be able to join <strong>or</strong> leave.
ja: このグループへの参加申し込みをどのように扱いますか？<em>クローズド</em>を選択すると、ユーザーは参加と脱退の<stron>両方</stron>ができなくなります。

en: @type '@subject' by @username
    
    @node_teaser
    
    !read_more: !content_url
    Post reply: !reply_url
    
    --
    You are subscribed from the group '@group' at @site.
    To manage your subscription, visit !group_url
ja: @type 「@subject」 by @username
    
    @node_teaser
    
    !read_more: !content_url
    返信: !reply_url
    
    --
    あなたは@siteのグループ「@group」からの配信を受けています。
    配信を管理するには、!group_url にアクセスしてください。

en: Membership request approved for '@title'
ja: 「@title」への参加申請が承認されました

en: Membership request denied for '@title'
ja: 「@title」への参加申請が拒否されました

en: Sorry, your membership request was denied.
ja: 申し訳ございませんが、あなたの参加申込は拒否されました。

en: Hi. I'm a member of '@group' and I welcome you to join this group as well. Please see the link and message below.
    
    @group
    @description
    Join: !group_url
    @body
ja: こんにちは。私は「@group」のメンバーで、あなたがこのグループに参加していただけることを歓迎します。下記のリンクとメッセージを参照してください。
    
    @group
    @description
    参加: !group_url
    @body

en: Membership request for '@group' from '@username'
ja: 「@username」から「@group」への参加申請

en: Maximum number of members to show
ja: 最大表示メンバー数

en: Group roles
ja: グループの役割

en: Standard members
ja: 標準メンバー

en: Administrators
ja: 管理者

en: You may specify which types of group members appear in the listing.
ja: どのタイプのグループメンバーをリストに表示するか指定することができます。

en: Maximum number of groups to show
ja: 最大表示グループ数

en: My membership
ja: 参加状況

en: Your membership request awaits approval.
ja: あなたの参加申し込みは承認待ちです。

en: Request membership
ja: 参加申し込み

en: All members for a given group.
ja: 指定グループの全メンバー。

en: Retrieve the group memberships for a given user.
ja: 指定したユーザーのグループ参加状況を扱います。

en: 1 member | @count members
ja[0]: メンバー 1名
ja[1]: メンバー @count名

en: Group search
ja: グループ検索

en: Body header
ja: 本文のヘッダー

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: User approved to group by admin
ja: グループの管理者がユーザーを承認

en: Unrecognized user ID: %uid.
ja: 認められていないユーザーID: %uid

en: User is not a member of the specified group.
ja: ユーザーは指定のグループのメンバーではありません。

en: !name already approved to group %group.
ja: !name はグループ %group にすでに承認されています。

en: Admin: Remove
ja: 管理者権限を剥奪

en: Admin: Create
ja: 管理者権限を付与

en: Organic groups usage
ja: オーガニックグループの扱い

en: Specify how organic groups should treat nodes of this type. Nodes may behave as a group, as group posts, or may not participate in organic groups at all.
ja: このタイプのノードをオーガニックグループでどのように扱うか指定してください。グループやグループ記事としたり、またはオーガニックグループと関係ないようにすることができます。

en: Join %name.
ja: %nameに参加。

en: Group node
ja: グループノード

en: May not be posted into a group.
ja: グループへは投稿不可

en: Or subscribe to these personalized, sitewide feeds:
ja: またはこれらサイト全体のフィードを個別で配信:

en: Usage
ja: 使用方法

en: Add a user to a group.
ja: ユーザーをグループへ追加。

en: 1 user added to the group. | @count users added to the group.
ja[0]: 1名のユーザーをグループに追加しました。
ja[1]: @count名のユーザーをグループに追加しました。

en: Organic groups access configuration
ja: オーガニックグループのアクセス設定

en: Visible only within the targeted groups.
ja: 指定のグループ内でのみ表示。

en: Visible within the targeted groups and on other pages.
ja: 指定のグループとその他のページで表示。

en: A private group's group home page cannot be seen by non-members, and new posts created in the group will default to being private. This setting controls what private groups options can be used when creating a new group or editing an existing group. If you select one of the <em>group administrator chooses</em> options then it will be up to group admins whether their new groups are private or not, with the default you specify here.
ja: プライベートグループのホームページはメンバーでなければ閲覧できず、そのグループに新しく投稿された記事はデフォルトでプライベートとなります。この設定は、新しくグループを作成する際または既存のグループを編集する際の公開オプションに影響します。もしも、<em>グループ管理者が選択する</em>オプションを選択していれば、あなたがここで指定した設定をデフォルトとして、新しいグループがプライベートかどうかはグループ管理者が決定します。

en: Private group
ja: プライベートグループ

en: Should this group be visible only to its members? Disabled if the group is set to <em>List in Directory</em> or <em>Membership requests: open</em>.
ja: このグループをメンバーだけが閲覧できるようにしますか？　グループの設定が<em>グループ一覧に表示</em>または<em>参加申込: オープン</em>であれば無効です。

en: Enable access control for private posts and private groups.
ja: プライベートな記事やグループのためにアクセス制御を有効にします。

en: Group subscriptions
ja: グループの配信

en: Select specific content types which should be <em>allowed</em> for subscriptions to <em>group + content type</em>.
ja: <em>グループ + コンテンツタイプに</em>で配信を<em>許可</em>するコンテンツタイプを選択してください。

en: Autosubscribe users to any groups that they join.
ja: ユーザーが参加しているグループを自動配信。

en: Group: %name
ja: グループ: %name

en: Content type in group
ja: グループ内のコンテンツタイプ

en: Send method
ja: 送信方法

en: There are no active group subscriptions available.
ja: 活動中で利用可能なグループの配信がありません。

en: subscribe to content in groups
ja: グループのコンテンツを配信

en: Organic Groups Notifications
ja: オーガニックグループ通知

en: Current subscriptions
ja: 現在の配信登録

en: Argument type
ja: 引数のタイプ

en: Send message
ja: メッセージを送信

en: Registration form
ja: ユーザー登録フォーム

en: Text to display
ja: 表示するテキスト

en: Subscribe user to group
ja: ユーザーをグループへ参加させる

en: User who will be subscribed
ja: 参加するユーザ

en: Group that user will be subscribed to
ja: ユーザーが参加するグループ

en: Unsubscribe user from group
ja: ユーザーをグループから脱退させる

en: User who will be unsubscribed
ja: 脱退するユーザ

en: Group that user will be unsubscribed from
ja: ユーザーが脱退するグループ

en: Subscription is approved
ja: 参加申請を承認

en: User is group member
ja: ユーザーがグループのメンバー

en: Content is a group
ja: コンテンツがグループ

en: Evaluates to TRUE if the content is a group.
ja: コンテンツがグループの場合にTRUEと評価します。

en: Broadcast
ja: 配信

en: Send message to %group
ja: %groupへメッセージを送信

en: Enter a subject for your message.
ja: メッセージの件名を入力してください。

en: Standard group post (typically only author may edit).
ja: 通常のグループ記事（投稿者のみが編集可能）

en: Wiki group post (any group member may edit).
ja: Wiki形式のグループ記事（グループメンバー全員が編集可能）

en: Messaging & Notifications
ja: メッセージと通知

en: Subject of notification message for new content. Available variables: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. %subject contains the comment title in the case of a comment but the node title in the case of a new post. @title is always the node title.
ja: 新しいコンテンツに関する通知メッセージの件名。利用可能な変数: @group、!group_url、@type、@site、!content_url、!reply_url、@title、@subject、@node_full、@node_teaser、@username。%subjectには、コメントの場合はコメントのタイトルが、新しい記事の場合はコンテンツのタイトルが含まれています。@titleには常にコンテンツのタイトルが含まれています。

en: Body of the notification for new content. Available variables: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. @subject contains the comment title in the case of a comment but the node title in the case of a new post. %title is always the node title.
ja: 新しいコンテンツに関する通知メッセージの本文。利用可能な変数: @group、!group_url、@type、@site、!content_url、!reply_url、@title、@subject、@node_full、@node_teaser、@username。@subjectには、コメントの場合はコメントのタイトルが、新しい記事の場合はコンテンツのタイトルが含まれています。%titleには常にコンテンツのタイトルが含まれています。

en: Group admin notification body
ja: グループ管理者による通知の本文

en: The body of the message sent to users from the group admin. Available variables: @group, @body, @site, !url_group, !url_unsubscribe
ja: グループ管理者からユーザへ送信するメッセージの本文。利用可能な変数: @group、@body、@site、!url_group、!url_unsubscribe

en: User approved notification subject
ja: ユーザ承認に関する通知の件名

en: The subject of the message sent to new approved members. Available variables: !group_url, @title
ja: 新しく承認されたメンバーに送信するメッセージの件名。利用可能な変数: !group_url、@title

en: User approved notification body
ja: ユーザ承認に関する通知の本文

en: The body of the message sent to new approved members. Available variables: !group_url, @title
ja: 新しく承認されたメンバーに送信するメッセージの本文。利用可能な変数: !group_url、@title

en: User denied notification subject
ja: ユーザ拒否に関する通知の件名

en: The subject of the message sent to denied users. Available variables: !group_url, @title
ja: 拒否されたユーザーに送信するメッセージの件名。利用可能な変数: !group_url、@title

en: User denied notification body
ja: ユーザ拒否に関する通知の本文

en: The body of the message sent to denied users. Available variables: !group_url, @title
ja: 拒否されたユーザーに送信するメッセージの本文。利用可能な変数: !group_url、@title

en: Invite user notification subject
ja: ユーザーの招待に関する通知の件名

en: The subject of the message sent to users invited to join a group. Available variables: @group, @site, @description, !group_url, @body
ja: グループへの参加を招待するため、ユーザーに送信するメッセージの件名。利用可能な変数: @group、@site、@description、!group_url、@body

en: Invite user notification body
ja: ユーザーの招待に関する通知の本文

en: The body of the message sent to users invited to join a group. Available variables: @group, @site, @description, !group_url, @body
ja: グループへの参加を招待するため、ユーザーに送信するメッセージの本文。利用可能な変数: @group、@site、@description、!group_url、@body

en: Request user notification subject
ja: ユーザーの参加申請に関する通知の件名

en: The subject of the message sent to a user's request to join a group. Available variables: @group, @username, !approve_url, !group_url
ja: ユーザーがグループへの参加を申請した際に送信するメッセージの件名。利用可能な変数: @group、@username、!approve_url、!group_url

en: Request user notification body
ja: ユーザーの参加申請に関する通知の本文

en: The body of the message sent to a user's request to join a group. Available variables: @group, @username, !approve_url, !group_url
ja: ユーザーがグループへの参加を申請した際に送信するメッセージの本文。利用可能な変数: @group、@username、!approve_url、!group_url

en: New admin user notification subject
ja: 新しい管理者ユーザへの通知の件名

en: The subject of the message sent to a new admin for a group. Available variables: @group, @username, !group_url
ja: グループの新しい管理者へ送信するメッセージの件名。利用可能な変数: @group、@username、!group_url

en: New admin user notification body
ja: 新しい管理者ユーザへの通知の本文

en: The body of the message sent to a new admin for a group. Available variables: @group, @username, !group_url, !invite_url
ja: グループの新しい管理者へ送信するメッセージの本文。利用可能な変数: @group、@username、!group_url、!invite_url

en: 1 message queued for delivery. | @count messages queued for delivery.
ja[0]: 1通の送信待ちメッセージ
ja[1]: @count通の送信待ちメッセージ

en: Automatically enable notifications for any groups that I join.
ja: 参加しているグループに関する通知を自動的に有効にする。

en: Automatically enable notifications by default. Users can override this via their account page. Changing this setting will only affect new users and those who have not overridden the system default.
ja: デフォルトで通知を自動的に有効にします。ユーザーは自分のアカウントページでこの設定を上書きできます。この設定の変更は、新しいユーザーとシステムのデフォルトを上書きしていないユーザーにしか影響しません。

en: Most fields will be provided during the event.
ja: ほとんどのフィールドはイベントの間に提供されます。

en: This is an automatic message from [site-name]
ja: このメッセージは、[site-name]から自動的に配信されたものです。

en: To manage your subscriptions, browse to [subscriptions-manage]
ja: ご自身の配信登録を管理するには、以下のURLにアクセスしてください。[subscriptions-manage]

en: %type posts in %group
ja: %groupの%typeの記事

en: Organic groups notifications module installation script complete.
ja: オーガニックグループ通知モジュールのインストールスクリプトが完了しました。

en: Organic groups notifications module uninstallation script complete.
ja: オーガニックグループ通知モジュールのアンインストールスクリプトが完了しました。

en: Allows users to receive notifications and subscribe to group content.
ja: グループのコンテンツに関する通知や配信をユーザーが受け取ることができるようになります。

en: Bad token. You seem to have followed an invalid link.
ja: 不良トークン。適切でないリンクを参照したようです。

en: The node ID of the node.
ja: ノードIDです。

en: Group node (member)
ja: グループノード (メンバー)

en: <strong>Members</strong> are filtered for a specific group.
ja: グループを指定して<strong>メンバー</strong>を絞り込みます。

en: In order to let group admins determine their own group theme, you must enable multiple themes using <a href="@url">theme configuration page</a>.
ja: 管理者がグループのテーマを選択できるようにするためには、<a href="@url">テーマ設定ページ</a>で複数のテーマを有効にしておく必要があります。

en: Your message will be sent to all members of this group.
ja: このグループのすべてのメンバーに対して、あなたのメッセージが送信されます。

en: Enter a body for your message.
ja: メッセージの本文を入力してください。

en: You may not leave this group because it is a <em>closed</em> group. You should request removal from a group administrator.
ja: <em>クローズド</em>グループのため、このグループを脱退できません。グループからの除去を管理者に申請してください。

en: %name was promoted to <em>group administrator</em>.
ja: %name は<em>グループ管理者</em>となりました。

en: %name is no longer a <em>group administrator</em>.
ja: %name は<em>グループ管理者</em>でなくなりました。

en: You may not invite yourself - @self.
ja: 自分自身を招待することはできません - @self。

en: Invalid email address or username: @value.
ja: メールアドレスまたはユーザー名に誤りがあります: @value。

en: @user is already a member the group @group.
ja: @user はすでにグループ @group のメンバーです。

en: Membership request to the %group group was rejected, only group administrators can add users to this group.
ja: %groupグループへの参加申請は排除されました。このグループにユーザーを追加できるのはグループ管理者だけです。

en: %user removed from %group.
ja: %groupから%userを除去しました。

en: Add users
ja: ユーザーを追加

en: No groups available.
ja: 利用可能なグループがありません。

en: Open - membership requests are accepted immediately.
ja: オープン - 参加申請は即座に承認されます。

en: Moderated - membership requests must be approved.
ja: 承認待ち - 参加申請は承認を受けなければなりません。

en: Invite only - membership must be created by an administrator.
ja: 招待のみ - 管理者だけが参加者を追加できます。

en: Closed - membership is exclusively managed by an administrator.
ja: クローズド - 参加状況を管理者が完全に管理します。

en: May users join this group during registration? If checked, a corresponding checkbox will be added to the registration form.
ja: ユーザ登録の際にこのグループに参加できるようにしますか？　チェックがあれば、対応するチェックボックスが登録フォームに追加されます。

en: List in groups directory
ja: グループ一覧に表示

en: Should this group appear on the <a href="@url">list of groups page</a> (requires OG Views module)? Disabled if the group is set to <em>private group</em>.
ja: このグループを<a href="@url">グループ一覧ページ</a>に表示しますか (OG Viewsモジュールが必要)？　グループが<em>プライベートグループ</em>であれば無効となります。

en: Group language
ja: グループの言語

en: Selecting a different locale will change the interface language for all group pages and emails. Users who have chosen a preferred language always see their chosen language.
ja: 異なるロケールを選択すると、すべてのグループページやメールのインターフェースの言語が変更されます。ユーザーが各自の言語を選択している場合は、その選択している言語で表示されます。

en: You must <a href="@join">join a group</a> before posting on this web site.
ja: このウェブサイトに記事を投稿する前に、<a href="@join">グループに参加</a>しなくてはなりません。

en: Sticky at top of group home page and other lists.
ja: グループのホームページやその他の一覧の上部に固定。

en: OG audience & Public checkbox.
ja: オーガニックグループの読者と公開についてのチェックボックス。

en: OG audience.
ja: OG読者

en: Group description.
ja: グループの説明。

en: Handling of group membership requests.
ja: グループへの参加申し込みの扱い。

en: Checkbox for visibility on registration form.
ja: ユーザー登録フォームへの表示を選択するチェックボックス。

en: Checkbox for visibility in the groups directory.
ja: グループディレクトリーへの表示を選択するチェックボックス。

en: The default interface language for this group.
ja: このグループのデフォルトのインターフェース言語。

en: Move all group posts and memberships to the group listed below.
ja: 下記の一覧にあるグループへ、グループの記事と参加者をすべて移動。

en: In addition to deleting this group, you choose how to disposition the posts and memberships within it.
ja: グループを削除する際の、グループに含まれる記事や参加者の扱いを選択することができます。

en: If you chose <strong>Move all group posts</strong> above, specify a destination group.
ja: <strong>グループの記事を全て移動</strong>を選択する場合、移動先のグループを指定してください。

en: You must <a href="@join">join a group</a> before posting a %type.
ja: %typeを投稿する前に、<a href="@join">グループに参加</a>しなくてはなりません。

en: To instantly approve this request, visit !approve_url.
    You may deny this request or manage members at !group_url. 
    
    Personal message from @username:
    ------------------
    
    @request
ja: この申請を簡単に承認するには、!approve_url にアクセスします。
    !group_url でこの申請を拒否したりメンバーを管理することができます。
    
    @usernameからの個別メッセージ:
    ------------------
    
    @request

en: Manager: !name
ja: マネージャー: !name

en: Delete request
ja: 申請を削除

en: This is an <em>invite only</em> group. The group administrators add/remove members as needed.
ja: <em>招待のみ</em>のグループです。グループ管理者が必要に応じてメンバーを追加/除去します。

en: This is a <em>closed</em> group. The group administrators add/remove members as needed.
ja: <em>クローズド</em>のグループです。グループ管理者が必要に応じてメンバーを追加/除去します。

en: Add a new !type in this group.
ja: このグループに新しく!typeを追加します。

en: Unrecognized name: %bad. | Unrecognized names: %bad.
ja[0]: 認められていない名前: %bad
ja[1]: 認められていない名前: %bad

en: 1 group | @count groups
ja[0]: 1個のグループ
ja[1]: @group個のグループ

en: Deleted 1 orphan post. | Deleted @count orphan posts.
ja[0]: どこにも関連していない記事を 1 件削除しました。
ja[1]: どこにも関連していない記事を @count 件削除しました。

en: Moved 1 orphan post. | Moved @count orphan posts.
ja[0]: どこにも関連していない記事を 1 件移動しました。
ja[1]: どこにも関連していない記事を @count 件移動しました。

en: Moved 1 membership. | Moved @count memberships.
ja[0]: 1名の参加者を移動しました。
ja[1]: @count名の参加者を移動しました。

en: Configure the main Organic groups module (og).
ja: メインのオーガニックグループモジュール（og）を設定します。

en: Organic groups module enabled. Please see the included !readme_file for further installation instructions.
ja: オーガニックグループモジュールを有効にしました。詳しい導入手順は添付の!readme_fileを参照してください。

en: You have no node types which are acting as groups. See the notes section of the !readme_file and the content types fieldset at top of <a href="!settings">OG settings</a>.
ja: グループとして動作するノードタイプがありません。!readme_file（英文）の「notes」セクションや、<a href="!settings">オーガニックグループの設定</a>ページの最上部にあるコンテンツタイプのフィールドセットを参照してください。

en: Organic groups access control module is disabled. See the <a href="@modules">modules page</a>.
ja: オーガニックグループのアクセス制御モジュールが無効です。<a href="@modules">モジュールページ</a>を参照してください。

en: Enable users to create and manage groups.  OG Views integration module is recommended for best experience.
ja: ユーザーがグループを作成して管理できるようにします。快適に利用するにはOG Views integrationモジュールをオススメします。

en: You must designate at least one content type to act as a group node and another as a group post. <a href="!create">Create new content type</a> if needed.
ja: 少なくとも1つのコンテンツタイプをグループノード、もう1つをグループ記事として指定しなくてはなりません。必要であれば、<a href="!create">新しいコンテンツタイプを作成</a>してください。

en: Group creator chooses whether her group appears in the directory. Defaults to <em>in directory</em>.
ja: グループを一覧に表示するかどうかを、グループの作成者が選択します。デフォルトは<em>一覧に表示</em>。

en: Group creator chooses whether her group appears in the directory. Defaults to <em>not in directory</em>.
ja: グループを一覧に表示するかどうかを、グループの作成者が選択します。デフォルトは<em>一覧に非表示</em>。

en: Group creator chooses whether her group appears on the registration form. Defaults to <em>on form</em>.
ja: グループを登録フォームに表示するかどうかを、グループの作成者が選択します。デフォルトは<em>フォームに表示</em>。

en: Group creator chooses whether her group appears on the registration form. Defaults to <em>not on form</em>.
ja: グループを登録フォームに表示するかどうかを、グループの作成者が選択します。デフォルトは<em>フォームに非表示</em>。

en: OG admins always see the checkbox for adding a group to the <em>registration form</em>. Note that changing this setting has no effect on existing posts. Re-save those posts to acquire this new setting.
ja: <em>登録フォーム</em>にグループを追加するかどうかのチェックボックスを、OG管理者に常に表示します。この設定の変更は、既存の記事には影響しないことに注意してください。この新しい設定を適用するには、記事を保存しなおしてください。

en: Show each group that the user is a member of as a checkbox in the "Audience" section. This enables the member to place her post into multiple groups. If unchecked, simplify the user interface by omitting the checkboxes and assuming user wants to post into the current group. This simplification only applies to new nodes, and not to edits of existing nodes. Group administrators always see checkboxes.
ja: ユーザーがメンバーとなっているグループをチェックボックスとして「読者」セクションに表示します。これにより、メンバーは1つの記事を複数のグループに対して投稿できるようになります。チェックが無ければ、インターフェースからチェックボックスが無くなり、ユーザーは現在のグループに対して記事を投稿しているものと扱われます。この簡略化は、新しいコンテンツに対してのみ適用され、既存の記事の編集には反映されません。グループ管理者には常にチェックボックスを表示します。

en: Format of "From:" field
ja: 「From:」フィールドの書式

en: Specify the format of the "From:" field on outgoing notifications. Available variables: @user_mail, @user_name, @site_mail, @site_name. Note that the @user_mail token reveals the author's email address. If the admin email examples above appear blank, you need to set your site email in the "Site information" panel.
ja: 送信する通知の「差出人:」フィールドの書式を指定します。利用可能な変数: @user_mail, @user_name、@site_mail、@site_name。@user_mailトークンは投稿者のメールアドレスをさらしてしまうことに注意してください。もしも管理者のメールアドレスが空白で表示されるならば、「サイト情報」パネルでサイトのメールアドレスを設定する必要があります。

en: User subscribes to group
ja: ユーザーがグループに参加

en: A user has subscribed to a group and is approved. If the user isn't approved then this event won't be triggered.
ja: ユーザーがグループに参加申請して承認されます。ユーザーが承認されなければ、このイベントは起きません。

en: User unsubscribes from group
ja: ユーザーがグループから脱退

en: User that subscribed to the group
ja: グループに参加しているユーザ

en: Add group node settings to content
ja: グループノードの設定をコンテンツに追加

en: Content that will become a group node
ja: グループノードとなるコンテンツ

en: When enabled the user will automatically be approved. When disabled user will be a pending member.
ja: 有効であればユーザーは自動的に承認されます。無効であればユーザーは承認待ちのメンバーとなります。

en: Evaluates to TRUE if the user is an approved member of the group. If the user is a pending member this condition will return FALSE.
ja: ユーザーがグループの承認済みメンバーであれば、TRUEと評価します。ユーザーが承認待ちのメンバーであれば、この条件はFALSEを返します。

en: Visibility chosen by author/editor using a checkbox on the posting form. Checkbox defaults to <em>public</em>.
ja: 投稿フォームのチェックボックスで投稿者/編集者が選択。チェックボックスのデフォルトは<em>パブリック</em>。

en: Visibility chosen by author/editor using a checkbox on the posting form. Checkbox defaults to <em>private</em>.
ja: 投稿フォームのチェックボックスで投稿者/編集者が選択。チェックボックスのデフォルトは<em>プライベート</em>。

en: Determine how broadly available a given post should be when it is affiliated with a group. OG admins always see the checkbox for making a post public. Note that changing this setting has no effect on existing posts. Re-save those posts to acquire this new setting. If the setting you want is disabled here, check the settings under <em>Private Groups</em> setting below. You cannot set node visibility to always be public if private groups are set to always on and vice versa.
ja: グループの関連記事をどこまで表示するか決定します。グループ管理者には記事をパブリックにするチェックボックスが常に表示されます。この設定を変更しても、すでに存在する記事には影響しないことに注意してください。記事を保存しなおすと、新しい設定が適用されます。設定したい項目が無効であれば、下記の<em>プライベートグループ</em>以下にある設定を確認してください。常にプライベートグループとする設定であれば、ノードを常にパブリックとする設定にはできませんし、その逆もまたしかりです。

en: Group administrator chooses whether her group homepage and audience are private or not. Defaults to <em>private</em>.
ja: グループのホームページと読者をプライベートとするかどうかはグループ管理者が選択。デフォルトは<em>プライベート</em>。

en: Group administrator chooses whether her group homepage and audience are private or not. Defaults to <em>public</em>.
ja: グループのホームページと読者をプライベートとするかどうかはグループ管理者が選択。デフォルトは<em>パブリック</em>。

en: Private groups
ja: プライベートグループ

en: Note that the privacy of all <em>content</em> in the group is determined as each node is created or edited, according to the <em>Visibility of Posts</em> setting on this page. Note also that changing this setting only affects the default for new groups being created, not the privacy of any existing groups! To change those you must edit the groups and their individual content nodes directly. If the setting you want is disabled here, check <em>Visibility of Posts</em> above. You cannot choose to only have private groups if node visibility is set to be always public, and vice versa.
ja: グループの<em>コンテンツ</em>すべての公開設定は、このページにある<em>記事の閲覧範囲</em>の設定にしたがって、作成時または編集時に決定されることに注意してください。また、この設定の変更は、新しくグループを作成するさいのデフォルトにしか影響せず、既存のグループの公開設定には影響しないことにも注意してください。それらを変更するには、グループとそのコンテンツそれぞれを直接編集しなければなりません。設定したいと思う項目が無効である場合、上記の<em>記事の閲覧範囲</em>を確認してください。ノードを常に公開する設定であれば、プライベートグループだけを選択することはできませんし、その逆もまたしかりです。

en: Checkbox for visibility of group home page to non-members.
ja: グループのホームページを非メンバーが閲覧可能とするかどうかのチェックボックス。

en: Show this post to everyone, or only to members of the groups checked above. Posts without any groups are always <em>public</em>.
ja: この記事を全員または上記でチェックしたグループのメンバーだけに表示します。グループが割り当てられていない記事は常に<em>パブリック</em>となります。

en: Members of <a href="@group-node">@group-name</a> may view this node.
ja: <a href="@group-node">@group-name</a>のメンバーがこのノードを閲覧できます。

en: Group admins of <a href="@group-node">@group-name</a> may view/edit/delete this node.
ja: <a href="@group-node">@group-name</a>のグループ管理者がこのノードを閲覧・編集・削除できます。

en: Choose whether new groups should be private or public.
ja: 新しいグループをプライベートにするかパブリックにするか選択してください。

en: Remove post from all groups
ja: すべてのグループから記事を取り除く

en: Make post publicly visible
ja: 誰もが記事を閲覧できるようにする

en: Make post private to its groups
ja: グループだけが記事を閲覧できるようにする

en: Please <a href="!url">create</a> a group first.
ja: まずはじめにグループを<a href="!url">作成</a>してください。

en: There are no groups. You must have at least one existing group with nodes assigned to use this action.
ja: グループがありません。このアクションを使用するには、ノードに割り当てられたグループが少なくとも1つなくてはなりません。

en: Set node %id to public.
ja: ノード %id をパブリックに設定しました。

en: Set node %id to private.
ja: ノード %id をプライベートに設定しました。

en: Removed node %id from all groups.
ja: ノード %id からすべてのグループを取り除きました。

en: Organic groups actions
ja: オーガニックグループアクション

en: Provides actions for use with Organic Groups and Trigger.
ja: オーガニックグループとトリガーを組み合わせて使用するアクションを提供します。

en: Body footer
ja: 本文フッター

en: Group nodes
ja: グループノード

en: Group: Description
ja: グループ: 説明

en: Group: Members count
ja: グループ: メンバー数

en: Group: Post count
ja: グループ: 記事数

en: Group: Post count *new*
ja: グループ: 新着記事数

en: Number of new posts in a group for the current user.
ja: カレントユーザーにとっての新着記事数。

en: Group: Selective
ja: グループ: 選択

en: Group: Private
ja: グループ: プライベート

en: Group: List in directory
ja: グループ: ディレクトリーに表示

en: Group: Join link
ja: グループ: 参加リンク

en: Displays a link for joining a group when a user is not already a member.
ja: ユーザーがまだメンバーでない場合は、グループに参加するためのリンクを表示。

en: Group: Language
ja: グループ: 言語

en: Group types
ja: グループタイプ

en: The type of a group (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
ja: グループのタイプ (例えば、「blog entry」「forum post」「story」)。

en: Group types (all)
ja: グループタイプ (すべて)

en: Restrict to all content types that have been marked as groups.
ja: グループとして指定されているすべてのコンテンツタイプで制限します。

en: The groups for a post.
ja: 記事のグループ。

en: Group node (post)
ja: グループノード (記事)

en: Bring in information about the group node based on a post's groups.
ja: 記事のグループを元に、グループノードについての情報を引き出します。

en: Post: in specified group (by number)
ja: 記事: 指定グループ内 (数字)

en: <strong>Posts</strong> are filtered for specified organic groups. The page context (if Display is a page) will be set to the first listed group. That means that blocks and breadcrumbs (and theme and locale, if applicable) will be based upon the first specified node id.
ja: 指定したオーガニックグループで<strong>記事</strong>を絞り込みます。(表示がページであれば) ページのコンテクストは最初に一覧に表示されたグループによります。それはつまり、ブロックやパンくず (および、もしもあればテーマやロケール) が、最初に指定したノードIDを元にすることを意味しています。

en: Post: Nid
ja: 記事: Nid

en: Post: Public
ja: 記事: パブリック

en: Group that a member belongs to.
ja: メンバーが参加しているグループ。

en: Bring in information about the group node based on a user's membership.
ja: ユーザーの参加状況を元に、グループノードについての情報を引き出します。

en: User's groups
ja: ユーザーのグループ

en: Groups that a member belongs to.
ja: メンバーが参加しているグループ。

en: OG: List of user's groups
ja: OG: ユーザーが参加しているグループのリスト

en: Group member
ja: グループのメンバー

en: OG: Group in current user's groups
ja: OG: カレントユーザーが参加しているグループ

en: Member of a group
ja: グループのメンバー

en: OG: Admin manage link
ja: OG: 管理者管理リンク

en: A link to the <em>Admin create or remove</em> page.
ja: <em>管理者作成または除去</em>ページへのリンク。

en: OG: Edit membership link
ja: OG: 参加状況編集リンク

en: A link to the <em>My membership</em> page.
ja: <em>参加状況</em>ページへのリンク。

en: OG: Approve/Deny/Remove membership link
ja: OG: 参加状況の承認/拒否/除去リンク

en: A link to approve/deny/remove a group member.
ja: グループメンバーを承認/拒否/除去するためのリンク。

en: Add <em>admin</em> text if user is the group manager.
ja: ユーザーがグループ管理者であれば、<em>管理者</em>テキストを追加します。

en: OG: Is membership approved
ja: OG: 参加申し込みが承認されているかどうか

en: OG: Is the group manager
ja: OG: グループマネージャーかどうか

en: Add <em>manager</em> text if user is the group manager.
ja: ユーザーがグループマネージャーであれば<em>マネージャー</em>という文字列を追加。

en: OG: Membership create date
ja: OG: 参加状況作成日時

en: The date when the membership was created.
ja: 参加状況が作成された日時。

en: OG: Membership last updated date
ja: OG: 参加状況の最終更新日

en: The date when the membership was last updated.
ja: 参加状況が最後に更新された日時。

en: Group notifications (Views enhanced)
ja: グループの通知 (Viewsによる拡張)

en: My unread: !links
ja: 未読の記事: !links

en: My group: !links
ja: 参加グループ: !links

en: All posts: !links
ja: すべての記事: !links

en: Group home page view
ja: グループのホームページのビュー

en: Pick a View for your group home page. Only Views whose names start with <strong>og_ghp_</strong> are eligible. The View determines the layout of your group home page. You may alter the presentation using typical Views themeing techniques. See the Theme information link when editing your View and also see the Theme section of the !README. Also note that group admins can override this presentation using the included <em>Organic Groups Panels</em> module.
ja: グループのホームページに使用するビューを選びます。名前が<strong>og_ghp_</strong>で始まるビューだけが選択可能です。グループホームページのレイアウトがビューによって決定されます。一般的なViewsのテーマ作成テクニックを使用して、表現を変更することができます。ビューを編集する際にはテーマの情報に関するリンクを参照してください。また、!READMEのテーマセクションも参照してください。グループの管理者は<em>Organic Groups Panels</em>モジュールを使用して表現を上書きできることにも注意してください。

en: Search group
ja: グループを検索

en: The View %name was not found. Check your variables table or settings.php.
ja: ビュー %name が見つかりません。variablesテーブルまたは settings.php を確認してください。

en: <strong>Highly recommended.</strong>. Use Views to search and display organic groups.
ja: <strong>強く推奨</strong>。オーガニックグループの検索や表示にViewsを使用します。

en: approval needed
ja: 要承認

en: Remove membership
ja: メンバーを削除

en: Request: <a href="@approve">approve</a> or <a href="@deny">deny</a>.
ja: リクエスト: <a href="@approve">承認</a>または<a href="@deny">拒否</a>.

en: Member types
ja: メンバーのタイプ

en: Group administrators
ja: グループ管理者

en: Group node type
ja: グループのノードタイプ

en: Node ID's separated by , or +
ja: カンマ（ , ）やプラス記号（+）で区切られたノードID

en: Validate current user is a member of a specified group
ja: 現在のユーザーが指定グループのメンバーかどうか検証

en: Group post
ja: グループ記事

en: Add subscription
ja: 配信登録の追加

en: Send Interval
ja: 送信間隔

en: Are you sure you want to make !name a group administrator for the group %title?
ja: 本当に !name へグループ %title の管理者権限を付与しますか？

en: Are you sure you want to remove !name as a group administrator for the group %title?
ja: 本当に !name からグループ %title の管理者権限を剥奪しますか？

en: In order to join this group, you must <a href="!login">login</a>. After you have successfully done so, you will need to request membership again.
ja: このグループへ参加するには、<a href="!login">ログイン</a>してください。その後、参加の申し込みをしてください。

en: In order to join this group, you must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> a new account. After you have successfully done so, you will need to request membership again.
ja: このグループへ参加するには、<a href="!login">ログイン</a>または<a href="!register">ユーザー登録</a>してください。その後、参加申し込みしてください。

en: No public posts in this group. You must <a href="!login">login</a> and become a member in order to post messages, and view any private posts.
ja: このグループにはパブリックの記事がありません。メッセージを投稿したりプライベートの記事を閲覧するには、<a href="!login">ログイン</a>してメンバーとなってください。

en: You must <a href="!login">login</a> in order to post into this group.
ja: このグループへ投稿するには、<a href="!login">ログイン</a>してください。

en: You must <a href="!register">register</a> or <a href="!login">login</a> in order to post into this group.
ja: このグループへ投稿するには、<a href="!register">ユーザー登録</a>または<a href="!login">ログイン</a>してください。

en: Type of top group
ja: トップグループのタイプ

en: Content is a group post
ja: コンテンツがグループ記事

en: Evaluates to TRUE if the content is a group post.
ja: コンテンツがグループ記事の場合にTRUEと評価します。

en: Add post to the specified groups
ja: 指定のグループへ記事を追加

en: Remove post from the specified groups
ja: 指定のグループから記事を除去

en: Select the groups to add to the node.
ja: ノードに追加するグループを選択してください。

en: Select the groups to remove from the node.
ja: ノードから取り除くグループを選択してください。

en: Added node id %id to groups %groups.
ja: ノードID %id をグループ %groups へ追加しました。

en: Removed node id %id from groups %groups.
ja: グループ %groups からノードID %id を取り除きました。

en: Number of published posts in a group.
ja: このグループの掲載済みの記事数。

en: Membership request to the %group group was rejected; the anonymous user may not join a group.
ja: %group グループへの参加申し込みは拒否されました。匿名ユーザーはグループに参加できません。

en: You are now a member of %group.
ja: %groupのメンバーとなりました。

en: URL alias for the top group.
ja: トップグループのURLエイリアス。

en: You may <a href="!create">create new content types</a> as needed. Note that you may have multiple types acting as groups and multiple types are allowed as group posts.
ja: 必要に応じて、<a href="!create">新しいコンテンツタイプを作成</a>することができます。グループとして動作するコンテンツタイプやグループ記事のコンテンツタイプをそれぞれ複数設定することができます。
