Organic groups (6.x-2.2) - en to pt translation catalogue (476 entries)

en: Home
pt: Início

en: Title
pt: Título

en: Body
pt: Corpo

en: Operations
pt: Operações

en: Private
pt: Privada

en: Groups
pt: Grupos

en: Admin specifies whether or not a group appears in the public listings.
pt: Se o administrador quer ou não que o grupo apareça em listagens públicas.

en: Group
pt: Grupo

en: Type
pt: Tipo

en: Closed
pt: Fechado

en: Invite only
pt: Somente com convite

en: Wrong username or password.
pt: Nome de usuário ou senha inválido.

en: Group specific blocks are only visible on group pages and not on systemwide pages like the home page or admin pages.
pt: Blocos específicos por grupo só são visíveis nas páginas dos grupos e não em outros lugares, como a página inicial e a área administrativa.

en: Create group administrator
pt: Criar administrador para o grupo

en: Delete group administrator
pt: Remover administrador

en: Send invitation
pt: Enviar convite

en: Group activity
pt: Atividade do grupo

en: Organic groups
pt: Grupos orgânicos

en: Administer the suite of Organic groups modules.
pt: Administrar o conjunto de módulos dos Grupos orgânicos.

en: Organic groups configuration
pt: Configurações dos grupos

en: Faces
pt: Rostos

en: Subject
pt: Assunto

en: Subscription saved.
pt: A inscrição foi salva.

en: Confirm
pt: Confirmar

en: Cancel
pt: Cancelar

en: Remove
pt: Remover

en: Email addresses or usernames
pt: Endereços de email ou nomes de usuário

en: Enter up to %max email addresses or usernames. Separate multiple addresses by commas or new lines. Each person will receive an invitation message from you.
pt: Digite até %max endereços de email ou nomes de usuários. Separe os endereços com vírgulas ou com quebras de linha. Cada pessoa vai receber um convite seu.

en: Personal message
pt: Mensagem pessoal

en: Optional. Enter a message which will become part of the invitation email.
pt: Opcional. Escreva uma mensagem para ser parte do email de convite.

en: You may not specify more than %max email addresses or usernames.
pt: Você não pode digitar mais do que %max endereços de email ou nomes de usuários.

en: Additional details
pt: Detalhes adicionais

en: Are you sure you want to join the group %title?
pt: Você tem certeza de que deseja se inscrever no grupo %title?

en: List of users
pt: Lista de usuários

en: (approval needed)
pt: (necessário aprovação)

en: admin
pt: administrar

en: Manager
pt: Gerente

en: Age
pt: Idade

en: Last comment
pt: Último comentário

en: Description
pt: Descrição

en: No posts in this group.
pt: Não há posts neste grupo.

en: No public posts in this group.
pt: Não há posts públicos neste grupo.

en: A brief description for the group details block and the group directory.
pt: Uma breve descrição para o bloco de detalhes do grupo e para o diretório de grupos.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the group.
pt: Selecionar um tema diferente vai alterar a aparência do grupo.

en: Do nothing.
pt: Não fazer nada.

en: Delete all group posts which don't also belong to another group.
pt: Apagar todos os posts deste grupo que não pertencerem a algum outro grupo.

en: Move all group posts to the group listed below.
pt: Mover todos os posts do grupo para o grupo listado abaixo.

en: Group posts
pt: Posts do grupo

en: Target group
pt: Grupo de destino

en: Delete group
pt: Apagar grupo

en: Public
pt: Público(a)

en: Audience
pt: Audiência

en: @group: '@title' at @site
pt: @group: '@title' em @site

en: @body
    
    --
    This message was sent by an administrator in the '@group' group at @site. To visit this group, browse to !url_group. To unsubscribe from this group, visit !url_unsubscribe
pt: @body
    
    --
    Esta mensagem foi enviada por um administrador do grupo "@group" no site "@site". Para visitar esse grupo, acesse !url_group. Para se desinscrever do grupo, acesse !url_unsubscribe

en: Invitation to join the group '@group' at @site
pt: Convite para se inscrever no grupo "@group" em @site

en: You are now an administrator for the group '@group'
pt: Você agora é um administrador do grupo "@group"

en: @username, you are now an administrator for the group '@group'.
    
    You can administer this group by logging in here:
     !group_url
pt: @username, você agora é um administrador do grupo "@group".
    
    Você pode administrar este grupo no seguinte endereço:
    !group_url

en: Group details
pt: Detalhes do grupo

en: New groups
pt: Novos grupos

en: Group notifications
pt: Notificações dos grupos

en: more
pt: mais

en: Browse the newest groups.
pt: Ver os grupos mais recentes.

en: Invite friend
pt: Convidar um amigo

en: Create !type
pt: Criar !type

en: New groups don't appear in the groups directory. Administrators control the directory exclusively.
pt: Novos grupos não são exibidos no diretório de grupos. Os administradores têm controle exclusivo sobre o diretório.

en: New groups always appear in the groups directory.
pt: Novos grupos sempre aparecerão no diretório de grupos.

en: Groups directory control
pt: Controle do diretório de grupos

en: New groups always appear on the registration form.
pt: Grupos novos sempre aparecerão no formulário de registro.

en: Registration form control
pt: Controle do formulário de registro

en: Audience checkboxes
pt: Caixas de seleção de audiência

en: Visibility of posts
pt: Visibilidade dos posts

en: Audience required
pt: Exigir definir a audiência

en: Do you require that all (non administrator) posts be affiliated with a group? Note that changing this setting will affect existing posts when they are edited.
pt: Você quer exigir que todos os posts (fora os criados por um administrador) sejam criados dentro de um grupo? Note que se você alterar esta configuração, os posts existentes serão afetados ao serem editados.

en: New content subject
pt: Título de mensagem para conteúdo novo

en: New content body
pt: Corpo de mensagem para conteúdo novo

en: (pending approval)
pt: (aprovação pendente)

en: 1 invitation sent. | @count invitations sent.
pt[0]: 1 convite foi enviado.
pt[1]: @count convites foram enviados.

en: Show this post in this group. | Show this post in these groups.
pt[0]: Exibir este post neste grupo.
pt[1]: Exibir este post nestes grupos.

en: administer organic groups
pt: administrar grupos orgânicos

en: Disabled
pt: Desativado

en: Enabled
pt: Habilitado

en: Comments
pt: Comentários

en: On
pt: Habilitado

en: Yes
pt: Sim

en: No
pt: Não

en: Content types
pt: Tipos de conteúdo

en: Edit
pt: Editar

en: None
pt: Nenhum

en: Required
pt: Obrigatório

en: True
pt: Verdadeiro

en: False
pt: Falso

en: Update
pt: Atualizar

en: Open
pt: Aberto

en: Add
pt: Adicionar

en: User
pt: Usuário

en: Content type
pt: Tipo de conteúdo

en: action
pt: ação

en: Page
pt: Página

en: Off
pt: Desligado

en: OPML feed
pt: Feed OPML

en: Members
pt: Membros

en: OG: Posts in current group
pt: OG: Posts no grupo atual

en: My groups
pt: Meus grupos

en: You may now post messages in this group located at !group_url
pt: Agora você já pode escrever mensagens no grupo, em !group_url

en: Optional
pt: Opcional

en: Approved
pt: Aprovado

en: Invite
pt: Convidar

en: Site default
pt: Site padrão

en: Displays the language selected for a given group.
pt: Exibe o idioma selecionado para um determinado grupo.

en: Moderated
pt: Moderado

en: Posts in current group. Useful for blocks where determining context is hard. If page is not in any group context, no nodes are listed and thus a block would not appear.
pt: Posts no grupo atual. Útil para blocos, onde determinar o contexto é algo complicado. Se a página não está em nenhum contexto de grupo, nada é listado e o bloco não é exibido.

en: Mission statement
pt: Missão do site

en: A welcome greeting for your group home page. Consider listing the group objectives and mission.
pt: Uma mensagem de boas vindas para a página inicial do grupo. Por exemplo, você pode apresentar a missão e os objetivos do grupo.

en: Group manager
pt: Administrador do grupo

en: New groups don't appear on the registration form. Administrators control the form exclusively.
pt: Grupos novos não aparecerão no formulário de registro. Apenas os administradores controlam o formulário de registro.

en: Title of top group
pt: Título do topo do grupo

en: Unfiltered title of top group. WARNING - raw user input.
pt: Título não filtrado do grupo tipo. ATENÇÃO - texto não filtrado produzido por um usuário.

en: ID of top group
pt: Identificador do grupo superior

en: README file
pt: Arquivo README (leia-me)

en: Organic groups group type
pt: Tipos de grupo do Organic groups

en: Organic groups access control
pt: Controle de acesso do Organic groups

en: Allowed content types
pt: Tipos de conteúdo permitidos

en: Is the group home page private or not.
pt: Se a página inicial do grupo é privada ou não

en: Other groups
pt: Outros grupos

en: All users may view this node.
pt: Todos os usuários podem ver este node.

en: Edit membership
pt: Editar inscrição

en: All content types
pt: Todos os tipos de conteúdos

en: Join
pt: Inscrever-se

en: Number of members for a group. Excludes memberships which are pending approval.
pt: O número de membros inscritos em um grupo. Não conta as inscrições com aprovação pendente.

en: The group preference which determines how membership requests are managed (moderated, invite only, etc.).
pt: Como o grupo trata os pedidos de inscrição são tratados (moderados, somente com convite, etc.).

en: Does member receive email notifications for a group.
pt: Se o usuário recebe notificações de um grupo.

en: OG: Is member an admin in a group
pt: OG: O usuário é administrador de um grupo?

en: User is not allowed to retrieve membership information for another user.
pt: O usuário não pode ver informações de inscrição de outros usuários.

en: Join group
pt: Inscrever-se no grupo

en: Leave group
pt: Deixar o grupo

en: Approve membership request
pt: Aprovar pedido de inscrição

en: Deny membership request
pt: Rejeitar pedido de inscrição

en: Manage membership
pt: Gerenciar inscrição

en: Add members
pt: Inscrever novos membros

en: You may not leave this group because you are its owner. A site administrator can assign ownership to another user and then you may leave.
pt: Você não pode deixar este grupo, porque você é o proprietário dele. Um administrador do site pode

en: Leave this group
pt: Deixar o grupo

en: Membership saved.
pt: Os dados da inscrição foram salvos.

en: Membership request approved.
pt: O pedido de inscrição no grupo foi aprovado.

en: Membership request denied.
pt: O pedido de inscrição no grupo foi negado.

en: Add any detail which will help an administrator decide whether to approve or deny your membership request.
pt: Inclua aqui qualquer detalhe que ajude o administrador a decidir aceitar seu pedido de inscrição.

en: Membership request to the %group group awaits approval by an administrator.
pt: O pedido de inscrição para o grupo %group está aguardando moderação de um administrador.

en: Are you sure you want to remove !name from the group %title?
pt: Você tem certeza que deseja desinscrever !name do grupo %title?

en: Membership requests
pt: Pedidos de inscrição

en: How should membership requests be handled in this group? When you select <em>closed</em>, users will not be able to join <strong>or</strong> leave.
pt: Como as inscrições devem ser gerenciadas neste grupo? Se você definir o grupo como <em>fechado</em>, os usuários não vão poder se solicitar inscrição nem sequer escolher quando deixar o grupo.

en: @type '@subject' by @username
    
    @node_teaser
    
    !read_more: !content_url
    Post reply: !reply_url
    
    --
    You are subscribed from the group '@group' at @site.
    To manage your subscription, visit !group_url
pt: @type "@subject", por @username
    
    @node_teaser
    
    !read_more: !content_url
    Responder: !reply_url
    
    --
    Você está inscrito no grupo "@group" em @site.
    Para gerenciar sua inscrição, acesse !group_url

en: Membership request approved for '@title'
pt: Inscrição aprovada para "@title"

en: Membership request denied for '@title'
pt: Pedido inscrição a "@title" rejeitado

en: Sorry, your membership request was denied.
pt: Sentimos muito, mas sua inscrição foi rejeitada.

en: Hi. I'm a member of '@group' and I welcome you to join this group as well. Please see the link and message below.
    
    @group
    @description
    Join: !group_url
    @body
pt: Olá! Eu sou um participante do grupo "@group" e gostaria que você se inscrevesse nele também. Por favor veja o link e a mensagem abaixo.
    
    @group
    @description
    Inscreva-se: !group_url
    @body

en: Membership request for '@group' from '@username'
pt: Pedido de inscrição de "@username" para o grupo "@group"

en: Maximum number of members to show
pt: Número máximo de novos membros a serem exibidos

en: Group roles
pt: Papéis para os grupos

en: Standard members
pt: Membros padrão

en: Administrators
pt: Administradores

en: You may specify which types of group members appear in the listing.
pt: Você pode especificar que tipos de grupo aparecem em sua listagem.

en: Maximum number of groups to show
pt: Número máximo de grupos a exibir.

en: My membership
pt: Minha inscrição

en: Your membership request awaits approval.
pt: Sua inscrição está esperando aprovação.

en: Request membership
pt: Inscrever-se

en: All members for a given group.
pt: Todos os membros de um determinado grupo

en: Retrieve the group memberships for a given user.
pt: Puxar todas as inscrições em grupos de um determinado usuário.

en: 1 member | @count members
pt[0]: 1 membro
pt[1]: @count membros

en: Group search
pt: Busca no grupo

en: Body header
pt: Cabeçalho do corpo

en: Language neutral
pt: Sem idioma específico

en: User approved to group by admin
pt: Usuário aprovado ao grupo pelo administrador

en: Unrecognized user ID: %uid.
pt: Identificador desconhecido de usuário: %uid

en: User is not a member of the specified group.
pt: O usuário não é membro do grupo especificado.

en: !name already approved to group %group.
pt: O usuário !name já foi aprovado no grupo %group.

en: Admin: Remove
pt: Admin: Apagar

en: Admin: Create
pt: Admin: Criar

en: Organic groups usage
pt: Uso de grupos orgânicos

en: Specify how organic groups should treat nodes of this type. Nodes may behave as a group, as group posts, or may not participate in organic groups at all.
pt: Especifique aqui como o Organic groups deve tratar nodes deste tipo. Os nodes podem se comportar como um grupo, como posts de um grupo ou não ter relação alguma com os grupos.

en: Join %name.
pt: Inscrever-se em %name

en: Group node
pt: Node de grupo

en: May not be posted into a group.
pt: Não pode ser incluído em um grupo.

en: Or subscribe to these personalized, sitewide feeds:
pt: Ou, assine um desses feeds personalizados do site:

en: Usage
pt: Uso

en: Add a user to a group.
pt: Adicionar usuário ao grupo.

en: 1 user added to the group. | @count users added to the group.
pt[0]: 1 usuário adicionado ao grupo.
pt[1]: @count usuários adicionados ao grupo.

en: Organic groups access configuration
pt: Configurações de acesso do Organic groups

en: Visible only within the targeted groups.
pt: Visível apenas nos grupos alvo.

en: Visible within the targeted groups and on other pages.
pt: Visível apenas nos grupos alvo e em outras páginas.

en: Private group
pt: Grupo privado

en: Should this group be visible only to its members? Disabled if the group is set to <em>List in Directory</em> or <em>Membership requests: open</em>.
pt: Este grupo deve ser visível apenas aos seus membros? Desabilitado se o grupo é definido como <em>Listar no Diretório</em> ou <em>Pedidos de adição: aberto</em>.

en: Enable access control for private posts and private groups.
pt: Habilita controle de acesso para grupos privados e públicos.

en: Group subscriptions
pt: Assinaturas de grupos

en: Autosubscribe users to any groups that they join.
pt: Autoinscrição para usuários em todos os grupos que eles se inscreverem.

en: Group: %name
pt: Grupo: %name

en: Content type in group
pt: Tipo de conteúdo no grupo

en: Send method
pt: Metodo de envio

en: There are no active group subscriptions available.
pt: Não há inscrições ativas do grupo.

en: subscribe to content in groups
pt: assinar conteúdo em grupos

en: Organic Groups Notifications
pt: Notificações do Organic Groups

en: Current subscriptions
pt: Assinaturas atuais

en: Argument type
pt: Tipo de argumento

en: Send message
pt: Enviar mensagem

en: Registration form
pt: Formulário de registro

en: Text to display
pt: Texto a ser exibido

en: Subscribe user to group
pt: Inscrever usuário ao grupo

en: User who will be subscribed
pt: Usuário a ser inscrito

en: Group that user will be subscribed to
pt: Grupo ao qual o usuário será inscrito

en: Unsubscribe user from group
pt: Desincrever usuário do grupo

en: User who will be unsubscribed
pt: Usuário a ser desinscrito

en: Group that user will be unsubscribed from
pt: Grupo do qual o usuário deve ser removido

en: Subscription is approved
pt: A inscrição é aprovada

en: User is group member
pt: Usuário é o membro de um grupo

en: Content is a group
pt: Node é um grupo

en: Evaluates to TRUE if the content is a group.
pt: Retorna SIM se o node for um grupo.

en: Broadcast
pt: Anunciar

en: Send message to %group
pt: Enviar mensagem para %group

en: Enter a subject for your message.
pt: Digite um título para a sua mensagem.

en: Standard group post (typically only author may edit).
pt: Post normal em um grupo (tipicamente, apenas o autor poderá editar).

en: Wiki group post (any group member may edit).
pt: Post em um grupo, tipo wiki (qualquer um inscrito no grupo pode editar).

en: Messaging & Notifications
pt: Mensagens e Notificações

en: Subject of notification message for new content. Available variables: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. %subject contains the comment title in the case of a comment but the node title in the case of a new post. @title is always the node title.
pt: O  título da mensagem enviada quando há conteúdo novo. Variáveis disponíveis: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. A variável %subject traz o título do comentário, no caso de comentários novos, ou do node, no caso de posts novos. @title é sempre o título do post.

en: Body of the notification for new content. Available variables: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. @subject contains the comment title in the case of a comment but the node title in the case of a new post. %title is always the node title.
pt: O  corpo da mensagem enviada quando há conteúdo novo. Variáveis disponíveis: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. A variável %subject traz o título do comentário, no caso de comentários novos, ou do node, no caso de posts novos. @title é sempre o título do post.

en: Group admin notification body
pt: Corpo da mensagem de notificação do administrador

en: The body of the message sent to users from the group admin. Available variables: @group, @body, @site, !url_group, !url_unsubscribe
pt: O corpo da mensagem enviada aos usuários pelo administrador do grupo. Variáveis disponíveis: @group, @body, @site, !url_group, !url_unsubscribe

en: User approved notification subject
pt: Título da mensagem de inscrição aprovada

en: The subject of the message sent to new approved members. Available variables: !group_url, @title
pt: O título da mensagem enviada aos usuários que tiveram sua inscrição aprovada. Variáveis disponíveis: !group_url, @title

en: User approved notification body
pt: Corpo da mensagem de inscrição aprovada

en: The body of the message sent to new approved members. Available variables: !group_url, @title
pt: O corpo da mensagem enviada aos usuários que tiveram sua inscrição aprovada. Variáveis disponíveis: !group_url, @title

en: User denied notification subject
pt: Título da mensagem de inscrição negada

en: The subject of the message sent to denied users. Available variables: !group_url, @title
pt: O título da mensagem enviada aos usuários que tiveram sua inscrição negada. Variáveis disponíveis: !group_url, @title

en: User denied notification body
pt: Corpo da mensagem de inscrição negada

en: The body of the message sent to denied users. Available variables: !group_url, @title
pt: O corpo da mensagem enviada aos usuários que tiveram sua inscrição negada. Variáveis disponíveis: !group_url, @title

en: Invite user notification subject
pt: Título da mensagem de convite

en: The subject of the message sent to users invited to join a group. Available variables: @group, @site, @description, !group_url, @body
pt: O título da mensagem enviada aos usuários convidados a se inscrever em um grupo. Variáveis disponíveis: @group, @site, @description, !group_url, @body

en: Invite user notification body
pt: Corpo da mensagem de convite

en: The body of the message sent to users invited to join a group. Available variables: @group, @site, @description, !group_url, @body
pt: O corpo da mensagem enviada aos usuários convidados a se inscrever em um grupo. Variáveis disponíveis: @group, @site, @description, !group_url, @body

en: Request user notification subject
pt: Título da mensagem de pedido de inscrição

en: The subject of the message sent to a user's request to join a group. Available variables: @group, @username, !approve_url, !group_url
pt: O título da mensagem enviada quando o usuário solicita a inscrição em um grupo. Variáveis disponíveis: @group, @username, !approve_url, !group_url

en: Request user notification body
pt: Corpo da mensagem de pedido de inscrição

en: The body of the message sent to a user's request to join a group. Available variables: @group, @username, !approve_url, !group_url
pt: O corpo da mensagem enviada quando o usuário solicita a inscrição em um grupo. Variáveis disponíveis: @group, @username, !approve_url, !group_url

en: New admin user notification subject
pt: Título da mensagem para novo administrador

en: The subject of the message sent to a new admin for a group. Available variables: @group, @username, !group_url
pt: O título da mensagem enviada ao novo administrador de um grupo. Variáveis disponíveis: @group, @username, !group_url

en: New admin user notification body
pt: Corpo da mensagem para novo administrador

en: The body of the message sent to a new admin for a group. Available variables: @group, @username, !group_url, !invite_url
pt: O corpo da mensagem enviada ao novo administrador de um grupo. Variáveis disponíveis: @group, @username, !group_url, ! invite_url

en: 1 message queued for delivery. | @count messages queued for delivery.
pt[0]: 1 mensagem está na fila de entrega.
pt[1]: @count mensagens estão na fila de entrega.

en: Automatically enable notifications for any groups that I join.
pt: Habilitar automaticamente notificações para os grupos nos quais eu me inscrever.

en: Automatically enable notifications by default. Users can override this via their account page. Changing this setting will only affect new users and those who have not overridden the system default.
pt: Habilitar automaticamente as notificações, por padrão. Os usuários podem sobrescrever isso na sua página de configurações. Alterar essa configuração vai afetar apenas novos usuários e aqueles que não escolheram mudar as configurações em relação ao padrão do sistema.

en: Most fields will be provided during the event.
pt: A maioria dos grupos será oferecida durante o evento.

en: This is an automatic message from [site-name]
pt: Esta é uma mensagem automática de [site-name]

en: To manage your subscriptions, browse to [subscriptions-manage]
pt: Para gerenciar suas inscrições, acesse [subscriptions-manage]

en: %type posts in %group
pt: %type em %group

en: Organic groups notifications module installation script complete.
pt: O script de instalação do módulo Organic groups notifications está completo.

en: Organic groups notifications module uninstallation script complete.
pt: O script de desinstalação do módulo Organic groups notifications está completo.

en: Allows users to receive notifications and subscribe to group content.
pt: Permite aos usuários receber notificações e assinar conteúdo do grupo.

en: Bad token. You seem to have followed an invalid link.
pt: Código inválido. Você provavelmente clicou em um link inválido.

en: The node ID of the node.
pt: O identificador do node do grupo.

en: Group node (member)
pt: Node do grupo (participante)

en: <strong>Members</strong> are filtered for a specific group.
pt: <strong>Participantes</strong> são filtrados por grupo.

en: In order to let group admins determine their own group theme, you must enable multiple themes using <a href="@url">theme configuration page</a>.
pt: Se você quiser que os administradores definam o tema do grupo, você precisa ativar mais de um tema na <a href="@url">página de configurações de tema</a>.

en: Your message will be sent to all members of this group.
pt: Sua mensagem será enviada a todos os inscritos neste grupo.

en: Enter a body for your message.
pt: Digite o texto da sua mensagem.

en: You may not leave this group because it is a <em>closed</em> group. You should request removal from a group administrator.
pt: Você não pode deixar este grupo porque ele é um grupo <em>fechado</em>. Você deve solicitar a saída ao administrador do grupo.

en: %name was promoted to <em>group administrator</em>.
pt: O usuário %name foi promovido a <em>administrador(a) do grupo</em>

en: %name is no longer a <em>group administrator</em>.
pt: O usuário %name não é mais um(a) <em>administrador(a) do grupo</em>.

en: You may not invite yourself - @self.
pt: Você não pode convidar-se a si mesmo - @self.

en: Invalid email address or username: @value.
pt: Endereço de email ou nome de usuário inválido: @value.

en: @user is already a member the group @group.
pt: @user já é um membro de @group.

en: Membership request to the %group group was rejected, only group administrators can add users to this group.
pt: Sua inscrição no grupo %group foi rejeitada. Apenas administradores podem inscrever pessoas nesse grupo.

en: %user removed from %group.
pt: O usuário %user foi removido do grupo %group.

en: Add users
pt: Adicionar usuários

en: No groups available.
pt: Não há nenhum grupo disponível.

en: No public posts in this group. You must <a href="!register">register</a> or <a href="!login">login</a> and become a member in order to post messages, and view any private posts.
pt: Não há posts públicos neste grupo. Você precisa <a href="!login">fazer login</a> ou <a href="!register">se registrar no site</a> e se inscrever no grupo antes de enviar mensagens e ver posts privados.

en: No public posts in this group. Consider <a href="!url">joining this group</a> in order to view its posts.
pt: Não há posts públicos neste grupo. Você precisa <a href="!url">se inscrever no grupo</a> para ver posts privados.

en: Open - membership requests are accepted immediately.
pt: Aberto - todos os usuários podem se inscrever.

en: Moderated - membership requests must be approved.
pt: Moderado - um usuário pode pedir para fazer parte do grupo, mas os pedidos devem ser aprovados pelo administrador.

en: Invite only - membership must be created by an administrator.
pt: Somente com convite - os participantes do grupo devem ser escolhidos pelo administrador.

en: Closed - membership is exclusively managed by an administrator.
pt: Fechado - a inscrição é controlada exclusivamente por um administrador.

en: May users join this group during registration? If checked, a corresponding checkbox will be added to the registration form.
pt: Os usuários podem se inscrever neste grupo pelo formulário de registro?

en: List in groups directory
pt: Listar no diretório de grupos

en: Should this group appear on the <a href="@url">list of groups page</a> (requires OG Views module)? Disabled if the group is set to <em>private group</em>.
pt: Esse grupo deve aparecer na <a href="@url">listagem de grupos</a>? (requer o módulo OG Views) Esta opção estará desabilitada em <em>grupos privados</em>.

en: Group language
pt: Língua do grupo

en: Selecting a different locale will change the interface language for all group pages and emails. Users who have chosen a preferred language always see their chosen language.
pt: Selecionar uma língua diferente para o grupo vai alterar a interface do grupo e os emails enviados. Usuários que escolherem uma língua preferida nas suas configurações vão sempre ver o site na língua escolhida.

en: You must <a href="@join">join a group</a> before posting on this web site.
pt: Você precisa <a href="@join">entrar em um grupo</a> antes de poder publicar algo neste site.

en: Sticky at top of group home page and other lists.
pt: Fixo no topo da página inicial e de outras listagens.

en: OG audience & Public checkbox.
pt: Opção do OG de audiência e Público.

en: OG audience.
pt: Audiência do OG.

en: Group description.
pt: Descrição do grupo.

en: Handling of group membership requests.
pt: Gerenciamento de pedidos de inscrição aos grupos.

en: Checkbox for visibility on registration form.
pt: Opção para visibilidade no formulário de registro de usuário.

en: Checkbox for visibility in the groups directory.
pt: Opção para visibilidade no diretório de grupos.

en: The default interface language for this group.
pt: A língua padrão para a interface neste grupo.

en: Move all group posts and memberships to the group listed below.
pt: Mover todos os posts do grupo e usuários inscritos para o grupo listado abaixo.

en: In addition to deleting this group, you choose how to disposition the posts and memberships within it.
pt: Ao apagar este grupo, você deve escolher o que fazer com os posts e usuários inscritos nele.

en: If you chose <strong>Move all group posts</strong> above, specify a destination group.
pt: Se você quiser <strong>Mover todos os posts</strong>, especifique um grupo de destino.

en: You must <a href="@join">join a group</a> before posting a %type.
pt: Você precisa <a href="@join">entrar em um grupo</a> para poder criar %type.

en: To instantly approve this request, visit !approve_url.
    You may deny this request or manage members at !group_url. 
    
    Personal message from @username:
    ------------------
    
    @request
pt: Para aprovar esse pedido, acesse !approve_url.
    Você pode negar o pedido ou gerenciar membros em !group_url.
    
    
    Mensagem pessoal de @username:
    ------------------
    
    @request

en: Manager: !name
pt: Gerente: !name

en: Delete request
pt: Apagar pedido

en: This is an <em>invite only</em> group. The group administrators add/remove members as needed.
pt: Este é um grupo <em>restrito a convidados</em>. O administrador do grupo deverá inscrever ou desinscrever usuários quando achar conveniente.

en: This is a <em>closed</em> group. The group administrators add/remove members as needed.
pt: Este é um grupo <em>fechado</em>. O administrador do grupo deverá inscrever ou desinscrever usuários quando achar conveniente.

en: Add a new !type in this group.
pt: Cria um(a) novo(a) !type neste grupo

en: Unrecognized name: %bad. | Unrecognized names: %bad.
pt[0]: Nome inválido: %bad.
pt[1]: Nomes inválidos: %bad.

en: 1 group | @count groups
pt[0]: 1 grupo
pt[1]: @count grupos

en: Deleted 1 orphan post. | Deleted @count orphan posts.
pt[0]: 1 post órfão foi apagado.
pt[1]: @count posts órfãos foram apagados.

en: Moved 1 orphan post. | Moved @count orphan posts.
pt[0]: Um post órfão foi movido.
pt[1]: @count posts órfãos foram movidos.

en: Moved 1 membership. | Moved @count memberships.
pt[0]: Uma inscrição foi movida.
pt[1]: @count inscrições foram movidas.

en: Configure the main Organic groups module (og).
pt: Configurar o módulo Organic groups (og).

en: Organic groups module enabled. Please see the included !readme_file for further installation instructions.
pt: O módulo Organic groups está ativado. Por favor leia as instruções do arquivo !readme_file para maiores informações sobre instalação.

en: You have no node types which are acting as groups. See the notes section of the !readme_file and the content types fieldset at top of <a href="!settings">OG settings</a>.
pt: Não há nenhum tipo de conteúdo configurado para ser um grupo. Veja as seção "notes" em !readme_file ou a seção "Tipos de conteúdo" na <a href="!settings">área de administração de grupos</a>.

en: Organic groups access control module is disabled. See the <a href="@modules">modules page</a>.
pt: O módulo de controle de acesso do Organic groups está desativado. Veja a <a href="@modules">página de módulos</a>.

en: Enable users to create and manage groups.  OG Views integration module is recommended for best experience.
pt: Habilita usuários a criar e gerenciar grupos. O módulo OG View integration é altamente recomendado.

en: You must designate at least one content type to act as a group node and another as a group post. <a href="!create">Create new content type</a> if needed.
pt: Você precisa designar ao menos um tipo de conteúdo para se comportar como grupo e outro para se comportar como post de grupo. <a href="!create">Crie um novo tipo de conteúdo</a> se necessário.

en: OG admins always see the checkbox for adding a group to the <em>registration form</em>. Note that changing this setting has no effect on existing posts. Re-save those posts to acquire this new setting.
pt: Administradores OG sempre vêem o checkbox para adicionar um grupo ao <em>formulário de cadastro</em>. Note que mudar esta configuração não tem efeito em postagens existentes. Salve-as novamente para que incorporem esta configuração.

en: Show each group that the user is a member of as a checkbox in the "Audience" section. This enables the member to place her post into multiple groups. If unchecked, simplify the user interface by omitting the checkboxes and assuming user wants to post into the current group. This simplification only applies to new nodes, and not to edits of existing nodes. Group administrators always see checkboxes.
pt: Mostra cada grupo do qual o usuário é membro como um checkbox na seção "Audiência". Isto permite a um membro postar em múltiplos grupos. Se não for selecionado, simplifica a interface de usuário removendo os checkboxes e assumindo que o usuário deseja postar no grupo atual. Esta simplificação só se aplica a novos nodes, e não à edição de nodes existentes. Administradores do grupo sempre vão ver checkboxes.

en: Format of "From:" field
pt: Formato do campo "De:"

en: Specify the format of the "From:" field on outgoing notifications. Available variables: @user_mail, @user_name, @site_mail, @site_name. Note that the @user_mail token reveals the author's email address. If the admin email examples above appear blank, you need to set your site email in the "Site information" panel.
pt: Especifique o formato do campo "De:" em notificações sendo enviadas. Variáveis disponíveis: @user_mail, @user_name, @site_mail, @site_name. Note que o token @user_mail exibe o endereço de email do autor. Se os exemplos acima de email administrativo aparecerem em branco, é possível que você tenha que configurar o email do seu site em "Informações do site".

en: User subscribes to group
pt: Usuário entra no grupo

en: A user has subscribed to a group and is approved. If the user isn't approved then this event won't be triggered.
pt: O usuário se inscreveu no grupo e foi aprovado. Se o usuário não for aprovado, este evento não será disparado.

en: User unsubscribes from group
pt: Usuário sai do grupo

en: User that subscribed to the group
pt: Usuário que se inscreveu no grupo

en: Add group node settings to content
pt: Adicionar configurações de conteúdo para grupos de páginas.

en: Content that will become a group node
pt: Conteúdo que vai se tornar um node de grupo

en: When enabled the user will automatically be approved. When disabled user will be a pending member.
pt: Quando habilitado o usuário será automaticamente aprovado.
    Quando desabilitado o usuário será um membro pendente.

en: Organic groups form settings
pt: Configurações de formulário do Organic groups

en: Visibility chosen by author/editor using a checkbox on the posting form. Checkbox defaults to <em>public</em>.
pt: A visibilidade escolhida pelo autor/editor usando uma opção no formulário de edição. O padrão é <em>público</em>.

en: Private groups
pt: Grupos privados

en: Checkbox for visibility of group home page to non-members.
pt: Caixa de seleção para dar visibilidade da página inicial do grupo para não-membros.

en: Members of <a href="@group-node">@group-name</a> may view this node.
pt: Membros do grupo <a href="@group-node">@group-name</a> podem ver este node.

en: Group admins of <a href="@group-node">@group-name</a> may view/edit/delete this node.
pt: Administradores do grupo <a href="@group-node">@group-name</a> podem ver, editar e apagar este node.

en: Choose whether new groups should be private or public.
pt: Escolha se novos grupos devem ser privados ou não.

en: Remove post from all groups
pt: Retirar o post de todos os grupos

en: Promote user to an administrator in the specified group
pt: Promover o usuário a administrador do grupo especificado

en: Demote user from an administrator in the specified group
pt: Retirar o usuário do papel de administrador do grupo especificado

en: Approve user subscription to the specified group
pt: Aprovar a inscrição do usuário a um determinado grupo

en: Deny user subscription to the specified group
pt: Negar a inscrição de um usuário a um determinado grupo

en: Make post publicly visible
pt: Definir o post como publicamente visível

en: Make post private to its groups
pt: Definir o post como privado

en: Please <a href="!url">create</a> a group first.
pt: Por favor, primeiro <a href="!url">crie</a> um grupo.

en: There are no groups. You must have at least one existing group with nodes assigned to use this action.
pt: Não há grupos. Você precisa ter pelo menos um grupo com posts dentro para usar esta ação.

en: Select the group to which this user should be promoted.
pt: Selecione os grupos nos quais este usuário deve ser promovido.

en: Select the group from which this user should be demoted.
pt: Selecione os grupos nos quais este usuário deve deixar de ser administrador.

en: Select the group whose user subscription request should be approved.
pt: Selecione os grupos nos quais o pedido de inscrição desse usuário deve ser aprovado.

en: Select the group whose user subscription request should be denied.
pt: Selecione os grupos nos quais o pedido de inscrição desse usuário deve ser negado.

en: Set node %id to public.
pt: O node %id é publico agora.

en: Set node %id to private.
pt: O node %id é privado agora.

en: Removed node %id from all groups.
pt: O node %id foi removido de todos os grupos.

en: %name was promoted to <em>group administrator</em> in %group.
pt: %name foi promovido a <a>administrador</em> do grupo %group.

en: Demoted user %name from <em>group administrator</em> in %group.
pt: %name foi não é mais <a>administrador</em> do grupo %group.

en: Approved user %name's subscription to %group.
pt: A inscrição do usuário %name foi aprovada no grupo %group.

en: Denied user %name's subscription to %group.
pt: A inscrição do usuário %name foi rejeitada no grupo %group.

en: Organic groups actions
pt: Ações do Organic Groups

en: Provides actions for use with Organic Groups and Trigger.
pt: Oferece ações para integrar o Organic groups com o Trigger.

en: Group notifications can also be <a href="!manage-url">customized</a> in greater detail if required.
pt: Notificações para os grupos também podem ser <a href="!manage-url">personalizadas</a> mais detalhadamente se necessário.

en: Node event notifications can be configured via the <a href="!url">messaging templates</a> interface.
pt: Notificações de eventos de node podem ser configuradas pela <a href="!url">interface de modelos de mensagem</a>.

en: Notifications for organic groups node events. Other group notification strings can be customized via the <a href="!url">OG config</a> page.
pt: Notificações para eventos de nodes do Organic groups. Outras expressões de notificação podem ser configuradas na <a href="!url">página de configurações do OG</a>.

en: OG notifications for new content
pt: Notificações do OG para conteúdo novo

en: Notifications for organic groups node creation events.
pt: Notificações para eventos de criação de node do Organic groups.

en: OG notifications for updated content
pt: Notificações do OG para conteúdo atualizado

en: Notifications for organic groups node update events.
pt: Notificações para eventos de atualizações de nodes do Organic groups.

en: OG notifications for comments
pt: Notificações do Organic groups para comentários

en: Notifications for organic groups comment events.
pt: Notificações para eventos de comentários do Organic groups.

en: Body footer
pt: Rodapé do corpo

en: [site-name] [ogname]: [title]
pt: [site-name] - [ogname]: [title]

en: Greetings, [user],
pt: Olá, [user]

en: A [type-name] has been updated in group [ogname]: [title]
pt: Um(a) [type-name] foi atualizado(a) no grupo [ogname]: [title]

en: Read more at [node-url].
pt: Leia mais em [node-url].

en: A [type-name] has been created in group [ogname]: [title]
pt: Um(a) [type-name] foi criado(a) no grupo [ogname]: [title]

en: A new comment has been added by [comment-author-name] to this thread in group [ogname]: [comment-title]
pt: Um novo comentário foi adicionado por [comment-author-name] para a discussão no grupo [ogname]: [comment-title]

en: Read more at [comment-url] or reply via [comment-reply-url].
pt: Leia mais em [comment-url] ou responda em [comment-reply-url].

en: Group nodes
pt: Nodes de grupo

en: Group: Description
pt: Grupo: Descrição

en: Group: Members count
pt: Grupo: Número de membros

en: Group: Post count
pt: Grupo: Número de posts

en: Group: Post count *new*
pt: Grupo: Contagem de posts *novos*

en: Number of new posts in a group for the current user.
pt: O número de posts novos em um grupo, para o usuário atual.

en: Group: Selective
pt: Grupo: Seletividade

en: Group: Private
pt: Grupo: Privado

en: Group: List in directory
pt: Grupo: Listar no diretório

en: Group: Join link
pt: Grupo: Link "inscrever-se"

en: Displays a link for joining a group when a user is not already a member.
pt: Exibe um link para inscrever-se no grupo, se o usuário ainda não estiver inscrito.

en: Group: Language
pt: Grupo: Língua

en: Group types
pt: Tipos de grupo

en: The type of a group (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
pt: O tipo do grupo (por exemplo, "post do blog", "tópico do fórum", "artigo", etc).

en: Group types (all)
pt: Tipos de grupo (todos)

en: Restrict to all content types that have been marked as groups.
pt: Restringir a todos os tipos de conteúdo que foram marcados como grupos.

en: The groups for a post.
pt: Os grupos para o post.

en: Group node (post)
pt: Node do grupo (post)

en: Bring in information about the group node based on a post's groups.
pt: Retorna a informação sobre o node do grupo baseado em um post do grupo.

en: <strong>Posts</strong> are filtered for specific organic groups.
pt: <strong>Posts</strong> são filtrados pelo grupo especificado.

en: Post: in specified group (by number)
pt: Post: no grupo especificado (por número)

en: <strong>Posts</strong> are filtered for specified organic groups. The page context (if Display is a page) will be set to the first listed group. That means that blocks and breadcrumbs (and theme and locale, if applicable) will be based upon the first specified node id.
pt: <strong>Posts</strong> são filtrados para grupos especificados. O contexto da página (se o Display for uma página) será o primeiro grupo listado. Isso significa que blocos e trilha de navegação (e o tema e o idioma, se aplicável) serão baseados no primeiro id de node especificado.

en: Post: Public
pt: Post: Público

en: Group that a member belongs to.
pt: Grupo no qual o usuário está inscrito.

en: Bring in information about the group node based on a user's membership.
pt: Retorna informação sobre o node do grupo a partir da inscrição de um usuário.

en: User's groups
pt: Grupos do usuário

en: Groups that a member belongs to.
pt: Grupos que o usuário faz parte.

en: OG: List of user's groups
pt: OG: Lista de grupos do usuário

en: Group member
pt: Membro do grupo

en: OG: Group in current user's groups
pt: OG: Grupo que o usuário atual faz parte

en: Member of a group
pt: Membro de um grupo

en: OG: Group in specified user's groups. Note that OG usually considers a user's groups to be private information. You may want to add access control to your View or validation to this argument.
pt: OG: Grupo nos grupos especificados do usuário. Note que o OG considera que os grupos a qual o usuário pertence é uma informação privada. Talvez você queira adicionar um controle de acesso à view ou uma validação a esse argumento.

en: OG: Admin manage link
pt: OG: link de administração

en: A link to the <em>Admin create or remove</em> page.
pt: Um link para a página <em>Criar ou remover (administrador)</em>

en: OG: Edit membership link
pt: OG: link Editar inscrição

en: A link to the <em>My membership</em> page.
pt: Um link para a página <em>Minha inscrição</em>

en: OG: Approve/Deny/Remove membership link
pt: OG: link para Aprovar/Negar/Remover inscrição

en: A link to approve/deny/remove a group member.
pt: Um link para aprovar/negar/remover um membro de um grupo

en: Add <em>admin</em> text if user is the group manager.
pt: Exibir o texto <em>admin</em> se o usuário for um administrador no grupo.

en: OG: Is membership approved
pt: OG: A inscrição está aprovada?

en: OG: Is the group manager
pt: OG: É administrador?

en: Add <em>manager</em> text if user is the group manager.
pt: Exibir o texto <em>Administrador</em> se o usuário for administrador do grupo.

en: OG: Membership create date
pt: OG: Criação da inscrição

en: The date when the membership was created.
pt: A data de quando a inscrição foi criada.

en: OG: Membership last updated date
pt: OG: Última atualização da inscrição

en: The date when the membership was last updated.
pt: A data de quando a inscrição foi atualizada pela última vez.

en: Group notifications (Views enhanced)
pt: Notificações de grupos (com views)

en: My unread: !links
pt: Não lidos: !links

en: My group: !links
pt: Meu grupo: !links

en: All posts: !links
pt: Todos os posts: !links

en: Group home page view
pt: View da página inicial do grupo

en: Pick a View for your group home page. Only Views whose names start with <strong>og_ghp_</strong> are eligible. The View determines the layout of your group home page. You may alter the presentation using typical Views themeing techniques. See the Theme information link when editing your View and also see the Theme section of the !README. Also note that group admins can override this presentation using the included <em>Organic Groups Panels</em> module.
pt: Escolha uma view para a página inicial do grupo. Apenas views com o nome começando com <strong>og_ghp_</strong> podem ser selecionadas. A view determina o layout da página inicial do grupo. Você pode alterar a aparência usando técnicas comuns para tematizar views. Consulte o link "Informações de tema" na página de edição ad view. Leia também a seção "Themes" de !README. Lembre-se que administradores dos grupos também podem sobrepor a apresentação usando o módulo <em>Organic Groups Panels</em>, incluído neste pacote.

en: Search group
pt: Procurar grupo

en: The View %name was not found. Check your variables table or settings.php.
pt: A view %name não foi encontrada. Verifique sua tabela de variáveis ou settings.php.

en: Organic groups Views integration
pt: Integração de Organic groups e Views

en: <strong>Highly recommended.</strong>. Use Views to search and display organic groups.
pt: <strong>Extremamente recomendado.</strong> Use o módulo Views para buscar e exibir os grupos.

en: approval needed
pt: é necessária aprovação

en: Remove membership
pt: Remover membro

en: Request: <a href="@approve">approve</a> or <a href="@deny">deny</a>.
pt: Requisição: <a href="@approve">aprovar</a> ou <a href="@deny">rejeitar</a>.

en: Member types
pt: Tipos de membro

en: Group administrators
pt: Administradores do grupo

en: Group node type
pt: Tipo de node para os grupos

en: Node ID's separated by , or +
pt: Identificadores do node, separados por "," ou "+"

en: Validate current user is a member of a specified group
pt: Validar se o usuário atual é menbro do grupo especificado

en: Group post
pt: Post de um grupo

en: Add subscription
pt: Adicionar assinaturas

en: Send Interval
pt: Intervalo de envio

en: Leave
pt: Deixar

en: Are you sure you want to make !name a group administrator for the group %title?
pt: Você tem certeza que quer promover !name a administrador do grupo %title?

en: Are you sure you want to remove !name as a group administrator for the group %title?
pt: Você tem certeza que quer tirar !name do posto de administrador do grupo %title?

en: In order to join this group, you must <a href="!login">login</a>. After you have successfully done so, you will need to request membership again.
pt: Para poder se inscrever neste grupo, você precisa <a href="!login">fazer o login</a> primeiro. Depois que você se logar no site, vai ter que solicitar inscrição novamente.

en: In order to join this group, you must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> a new account. After you have successfully done so, you will need to request membership again.
pt: Para poder se inscrever neste grupo, você precisa <a href="!login">fazer o login</a> ou <a href="!register">se registrar no site</a>. Depois que você se logar no site, vai ter que solicitar inscrição novamente.

en: No public posts in this group. You must <a href="!login">login</a> and become a member in order to post messages, and view any private posts.
pt: Não há posts públicos neste grupo. Você precisa <a href="!login">fazer login</a> e se inscrever no grupo antes de enviar mensagens e ver posts privados.

en: You must <a href="!login">login</a> in order to post into this group.
pt: Você precisa <a href="!login">fazer login</a> para poder postar neste grupo.

en: You must <a href="!register">register</a> or <a href="!login">login</a> in order to post into this group.
pt: Você precisa <a href="!register">se registrar</a> ou <a href="!login">fazer o login</a> para poder postar neste grupo.

en: Type of top group
pt: Tipo do grupo superior

en: Site admins always see the checkbox for adding a group to the <em>groups directory</em>. Note that changing this setting has no effect on existing posts. Re-save those posts to acquire this new setting.
pt: O administrador do site vai sempre poder adicionar o grupo ao <em>diretório de grupos</em>. Note que alterar estas configurações não afeta posts antigos, os quais vão ter que ser re-salvados manualmente.

en: Content is a group post
pt: Node é um post de um grupo

en: Evaluates to TRUE if the content is a group post.
pt: Retorna SIM se o node for um post de um grupo.

en: Add post to the specified groups
pt: Adicionar o post aos grupos especificados

en: Remove post from the specified groups
pt: Retirar o post dos grupos especificados

en: Subscribe user to the specified groups
pt: Inscrever o usuário nos grupos especificados

en: Unsubscribe user from the specified groups
pt: Desinscrever o usuário nos grupos especificados

en: Select the groups to add to the node.
pt: Selecione os grupos nos quais incluir o node.

en: Select the groups to remove from the node.
pt: Selecione os grupos dos quais tirar o node.

en: Select the groups to which this user should be subscribed.
pt: Selecione os grupos nos quais este usuário deve ser inscrito.

en: Select the groups to which this user should be unsubscribed.
pt: Selecione os grupos dos quais este usuário deve ser desinscrito.

en: Added node id %id to groups %groups.
pt: O node %id foi adicionado aos grupos %groups.

en: Removed node id %id from groups %groups.
pt: O node número %id foi removido dos grupos %groups.

en: Subscribed user %name to groups %groups.
pt: Inscreveu o usuário %name nos grupos %groups.

en: Unsubscribed user %name from groups %groups.
pt: Desinscreveu o usuário %name nos grupos %groups.

en: Customize notifications for each of your groups and each of their content types along with their frequency and delivery method.
pt: Personalizar notificações para cada um dos seus grupos e cada um de seus tipos de conteúdo juntamente com a sua frequência e método de entrega.

en: Subscribe to specific content within a group.
pt: Assinar a conteúdos específicos dentro de um grupo.

en: Number of published posts in a group.
pt: Número de posts publicados em um grupo.

en: List in directory
pt: Listar no diretório

en: Is a given group post public or private according to OG.
pt: Se um determinado post é público ou privado, de acordo com o OG.

en: Appends <em>approval needed</em> if user's membership request is pending.
pt: Acrescenta um <em>aprovação pendente</em> se a inscrição do usuário estiver esperando aprovação.

en: OG: Notifications autosubscribe
pt: OG: Autoinscrição nas notificações

en: This group offers an <a href="@groupfeed">RSS feed</a>
pt: Este grupo oferece um <a href="@groupfeed">feed RSS</a>

en:  and supports <a href="@notifications">notifications</a>.
pt:  e aceita <a href="@notifications">notificações</a>.

en: Membership request to the %group group was rejected; the anonymous user may not join a group.
pt: O pedido de inscrição ao grupo %group foi rejeitada. Usuários não logados não podem se inscrever em grupos.

en: You are now a member of %group.
pt: Você agora é um membro de %group.

en: URL alias for the top group.
pt: URL alternativa do grupo superior.

en: You may <a href="!create">create new content types</a> as needed. Note that you may have multiple types acting as groups and multiple types are allowed as group posts.
pt: Você pode <a href="!create">criar novos tipos de conteúdo</a> quando necessário. Note que você pode ter mais de um tipo atuando como grupo, e diversos tipos podendo ser postados dentro dos grupos.

en: Subscriptions updated.
pt: Assinaturas atualizadas.

en: Are you sure you want to leave the group %title?
pt: Tem certeza de que deseja deixar o grupo %title?

en: You left the group %group.
pt: Você deixou o grupo %group.
