Organic groups (6.x-2.3) - en to vi translation catalogue (382 entries)

en: Home
vi: Nhà

en: Title
vi: Tiêu đề

en: Body
vi: Nội dung

en: Operations
vi: Thao tác

en: Private
vi: Riêng tư

en: Groups
vi: Nhóm

en: Admin specifies whether or not a group appears in the public listings.
vi: Quản trị chỉ định nhóm có hiển thị trong danh mục công khai hay không.

en: Group
vi: Nhóm

en: Type
vi: Kiểu

en: Closed
vi: Đóng

en: Invite only
vi: Chỉ mời

en: Wrong username or password.
vi: Tên đăng nhập hoặc mật khẩu bị sai.

en: Group specific blocks are only visible on group pages and not on systemwide pages like the home page or admin pages.
vi: Các khối dành riêng cho nhóm sẽ chỉ hiển thị ở các trang nhóm, không hiển thị ở trang chủ hoặc trang quản trị.

en: Create group administrator
vi: Tạo quản trị nhóm

en: Delete group administrator
vi: Xoá quản trị nhóm

en: Send invitation
vi: Gửi thư mời

en: Group activity
vi: Hoạt động của nhóm

en: Organic groups
vi: Nhóm

en: Administer the suite of Organic groups modules.
vi: Quản lí các mô-đun OG.

en: Organic groups configuration
vi: Cấu hình nhóm

en: Faces
vi: Khuôn mặt

en: Subject
vi: Tiêu đề

en: Subscription saved.
vi: Đăng kí đã được lưu.

en: Confirm
vi: Xác nhận

en: Cancel
vi: Hủy bỏ

en: Remove
vi: Xoá

en: Email addresses or usernames
vi: Địa chỉ email hoặc tên đăng nhập

en: Enter up to %max email addresses or usernames. Separate multiple addresses by commas or new lines. Each person will receive an invitation message from you.
vi: Điền tối đa %max địa chỉ email hoặc tên đăng nhập, cách nhau bởi dấu phẩy hoặc xuống dòng. Mỗi người sẽ nhận được lời mời của bạn.

en: Personal message
vi: Thông điệp riêng

en: Optional. Enter a message which will become part of the invitation email.
vi: Tùy chọn. Nhập thông điệp gửi kèm trong thư mời.

en: You may not specify more than %max email addresses or usernames.
vi: Bạn chỉ được phép nhập tối đa %max địa chỉ và tên đăng nhập.

en: Additional details
vi: Thông tin thêm

en: Are you sure you want to join the group %title?
vi: Bạn có chắc chắn muốn tham gia nhóm %title?

en: List of users
vi: Danh sách thành viên

en: (approval needed)
vi: (cần được chấp thuận)

en: admin
vi: quản trị

en: Manager
vi: Điều hành viên

en: Age
vi: Tuổi

en: Last comment
vi: Bình luận cuối cùng

en: Description
vi: Mô tả

en: No posts in this group.
vi: Không có bài viết nào trong nhóm.

en: No public posts in this group.
vi: Không có bài viết công cộng nào trong nhóm.

en: A brief description for the group details block and the group directory.
vi: Mô tả vắn tắt về khối thông tin nhóm và thư mục nhóm.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the group.
vi: Chọn sắc thái khác sẽ thay đổi giao diện của nhóm.

en: Do nothing.
vi: Không làm gì cả.

en: Delete all group posts which don't also belong to another group.
vi: Xoá mọi bài viết trong nhóm này mà không nằm trong nhóm khác.

en: Move all group posts to the group listed below.
vi: Chuyển tất cả bài viết nhóm sang nhóm chỉ định bên dưới.

en: Group posts
vi: Bài viết nhóm

en: Target group
vi: Nhóm đích

en: Delete group
vi: Xoá nhóm

en: Public
vi: Công cộng

en: Audience
vi: Đối tượng

en: @group: '@title' at @site
vi: @group: '@title' tại @site

en: @body
    
    --
    This message was sent by an administrator in the '@group' group at @site. To visit this group, browse to !url_group. To unsubscribe from this group, visit !url_unsubscribe
vi: @body
    
    --
    Thông điệp này được quản lí nhóm '@group' tại @site gửi đi. Để vào nhóm, hãy ghé thăm !url_group. Để hủy đăng kí nhóm này, ghé thăm !url_unsubscribe

en: Invitation to join the group '@group' at @site
vi: Mời tham gia nhóm “@group” tại @site

en: You are now an administrator for the group '@group'
vi: Bạn đã trở thành quản trị viên của nhóm '@group'

en: @username, you are now an administrator for the group '@group'.
    
    You can administer this group by logging in here:
     !group_url
vi: @username, bạn đã trở thành quản trị viên nhóm '@group'.
    
    Bạn có thể quản trị nhóm bằng cách vào đây:
     !group_url

en: Group details
vi: Thông tin nhóm

en: New groups
vi: Nhóm mới

en: Group notifications
vi: Thông báo của nhóm

en: more
vi: thêm

en: Browse the newest groups.
vi: Duyệt các nhóm mới nhất.

en: Invite friend
vi: Mời bạn bè

en: Create !type
vi: Tạo !type

en: New groups don't appear in the groups directory. Administrators control the directory exclusively.
vi: Nhóm mới sẽ không xuất hiện trong danh mục nhóm. Quản trị viên toàn quyền điều khiển danh mục này.

en: New groups always appear in the groups directory.
vi: Nhóm mới sẽ xuất hiện trong danh mục nhóm.

en: Groups directory control
vi: Điều khiển danh mục nhóm

en: New groups always appear on the registration form.
vi: Nhóm mới sẽ xuất hiện trong bản đăng kí.

en: Registration form control
vi: Điều khiển bảng đăng kí

en: Audience checkboxes
vi: Hộp chọn đối tượng

en: Visibility of posts
vi: Phạm vi hiển thị bài viết

en: Audience required
vi: Cần chọn đối tượng

en: Do you require that all (non administrator) posts be affiliated with a group? Note that changing this setting will affect existing posts when they are edited.
vi: Bạn có yêu cầu mọi bài viết phải được gắn với một nhóm? Như vậy, thành viên mới sẽ không thể gửi bài cho đến khi họ gia nhập một nhóm nào đó. Lưu ý rằng thay đổi này sẽ ảnh hưởng để các bài cũ khi chúng được sửa đổi.

en: New content subject
vi: Tiêu đề của nội dung mới

en: New content body
vi: Nội dung bài viết mới

en: (pending approval)
vi: (chờ duyệt)

en: 1 invitation sent. | @count invitations sent.
vi[0]: Một lời mời đã gửi đi.
vi[1]: %count lời mời đã gửi đi.

en: Show this post in this group. | Show this post in these groups.
vi[0]: Hiển thị bài viết trong các nhóm này.
vi[1]: Hiển thị bài viết trong các nhóm này.

en: administer organic groups
vi: quản lí các nhóm

en: Disabled
vi: Tắt

en: Enabled
vi: Bật

en: Comments
vi: Bình luận

en: On
vi: Bật

en: Yes
vi: Có

en: No
vi: Không

en: Content types
vi: Kiểu nội dung

en: Edit
vi: Sửa

en: None
vi: Không có

en: Required
vi: Bắt buộc

en: Feed
vi: Nguồn tin

en: Node ID
vi: ID node

en: True
vi: Đúng

en: False
vi: Sai

en: Update
vi: Cập nhật

en: Open
vi: Mở

en: Add
vi: Thêm

en: User
vi: Người dùng

en: Content type
vi: Kiểu nội dung

en: action
vi: hành động

en: Page
vi: Trang

en: Off
vi: Tắt

en: OPML feed
vi: Nguồn tin OPML

en: Members
vi: Các thành viên

en: OG: Posts in current group
vi: Nhóm: bài viết trong nhóm

en: My groups
vi: Nhóm của tôi

en: You may now post messages in this group located at !group_url
vi: Bây giờ bạn đã có thể gửi bài cho nhóm tại !group_url

en: Optional
vi: Tùy chọn

en: Approved
vi: Đã chấp thuận

en: Invite
vi: Mời

en: Site default
vi: Mặc định của website

en: Displays the language selected for a given group.
vi: Hiện ngôn ngữ được chọn cho nhóm

en: Moderated
vi: Kiểm duyệt

en: Posts
vi: Số bài gửi

en: Mission statement
vi: Tuyên bố sứ mệnh

en: A welcome greeting for your group home page. Consider listing the group objectives and mission.
vi: Thông điệp chào mừng ở trang chủ nhóm của bạn. Có thể viết các mục tiêu và sứ mệnh của nhóm.

en: Group manager
vi: Điều hành nhóm

en: New groups don't appear on the registration form. Administrators control the form exclusively.
vi: Nhóm mới không xuất hiện trong bản đăng kí. Quản trị viên sẽ điều khiển.

en: Title of top group
vi: Tiêu đề nhóm đầu

en: Unfiltered title of top group. WARNING - raw user input.
vi: Tiêu đề không được lọc của nhóm trên cùng. CẢNH BÁO - dữ liệu thô.

en: ID of top group
vi: ID của nhóm trên cùng

en: README file
vi: Tập tin README

en: Organic groups group type
vi: Kiểu nhóm OG

en: Organic groups access control
vi: Quản lí truy cập nhóm OG.

en: Allowed content types
vi: Các kiểu nội dung được phép

en: Other groups
vi: Nhóm khác

en: All users may view this node.
vi: Mọi người dùng đều có thể xem bài này.

en: Edit membership
vi: Sửa hội viên

en: All content types
vi: Mọi kiểu nội dung

en: Join
vi: Tham gia

en: Number of members for a group. Excludes memberships which are pending approval.
vi: Số lượng thành viên của một nhóm. Loại trừ các thành viên đang chờ chấp nhận.

en: Does member receive email notifications for a group.
vi: Thành viên có nhận email thông báo của nhóm hay không.

en: OG: Is member an admin in a group
vi: Og: thành viên có phải là quản trị nhóm

en: User is not allowed to retrieve membership information for another user.
vi: Người dùng không được phép lấy đăng kí của người dùng khác.

en: Join group
vi: Tham gia nhóm

en: Leave group
vi: Rời nhóm

en: Approve membership request
vi: Chấp thuận đơn xin vào nhóm

en: Deny membership request
vi: Từ chối đơn xin vào nhóm

en: Manage membership
vi: Quản lí hội viên

en: Add members
vi: Thêm thành viên

en: You may not leave this group because you are its owner. A site administrator can assign ownership to another user and then you may leave.
vi: Bạn không thể rời nhóm mà bạn đang làm chủ. Bạn cần chỉ định người khác làm quản trị nhóm trước đã.

en: Leave this group
vi: Rời nhóm này

en: Membership saved.
vi: Đã lưu tư cách thành viên.

en: Membership request approved.
vi: Đăng kí đã được chấp nhận.

en: Membership request denied.
vi: Đăng kí bị từ chối.

en: Add any detail which will help an administrator decide whether to approve or deny your membership request.
vi: Thêm bất cứ thông tin nào có thể giúp quản trị chấp thuận đề nghị gia nhập nhóm của bạn.

en: Membership request to the %group group awaits approval by an administrator.
vi: Đăng kí gia nhập nhóm %group đang chờ quản trị duyệt.

en: Are you sure you want to remove !name from the group %title?
vi: Bạn có chắc chắn bỏ !name ra khỏi nhóm %title không?

en: Membership requests
vi: Yêu cầu gia nhập

en: How should membership requests be handled in this group? When you select <em>closed</em>, users will not be able to join <strong>or</strong> leave.
vi: Cách xử lí đơn xin gia nhập nhóm này? Nếu bạn chọn <em>đóng</em>, người dùng không thể gia nhập <strong>cũng như</strong> rời nhóm.

en: @type '@subject' by @username
    
    @node_teaser
    
    !read_more: !content_url
    Post reply: !reply_url
    
    --
    You are subscribed from the group '@group' at @site.
    To manage your subscription, visit !group_url
vi: @type '@subject' viết bởi @username
    
    @node_teaser
    
    !read_more: !content_url
    Gửi trả lời: !reply_url
    
    --
    Bạn đã đăng kí nhóm '@group' tại @site.
    Để quản lí đăng kí của bạn, hãy ghé thăm !group_url

en: Membership request approved for '@title'
vi: Đăng kí đã được chấp nhận cho “%title”

en: Membership request denied for '@title'
vi: Đơn xin gia nhập nhóm bị từ chối vì “@title”

en: Sorry, your membership request was denied.
vi: Rất tiếc, yêu cầu gia nhập nhóm của bạn bị từ chối.

en: Hi. I'm a member of '@group' and I welcome you to join this group as well. Please see the link and message below.
    
    @group
    @description
    Join: !group_url
    @body
vi: Xin chào. Tôi là thành viên nhóm “@group” và tôi cũng muốn bạn tham gia nhóm này. Xin xem thông điệp bên dưới.
    
    @group
    @description
    Tham gia: !group_url
    @body

en: Membership request for '@group' from '@username'
vi: Yêu cầu gia nhập nhóm “@group” của thành viên “@username”

en: Maximum number of members to show
vi: Số thành viên tối đa được hiển thị

en: Group roles
vi: Vai trò nhóm

en: Standard members
vi: Thành viên chính thức

en: Administrators
vi: Quản trị nhóm

en: You may specify which types of group members appear in the listing.
vi: Bạn có thể chỉ định những diện thành viên nào của nhóm được liệt kê.

en: Maximum number of groups to show
vi: Số nhóm tối đa được hiển thị

en: My membership
vi: Tư cách hội viên

en: Your membership request awaits approval.
vi: Đăng kí nhóm đang chờ phê duyệt.

en: Request membership
vi: Yêu cầu quyền hội viên

en: All members for a given group.
vi: Mọi thành viên của nhóm.

en: Retrieve the group memberships for a given user.
vi: Lấy danh sách các nhóm thành viên này đăng kí.

en: 1 member | @count members
vi[0]: 1 thành viên
vi[1]: @count thành viên

en: Group search
vi: Tìm nhóm

en: Language neutral
vi: Ngôn ngữ trung lập

en: User approved to group by admin
vi: Thành viên đã được quản trị chấp nhận vào nhóm

en: Unrecognized user ID: %uid.
vi: không thấy thành viên có ID: %uid

en: User is not a member of the specified group.
vi: Người dùng không phải thành viên của nhóm chỉ định

en: !name already approved to group %group.
vi: !name đã được chấp thuận vào nhóm %group rồi.

en: Admin: Remove
vi: Quản trị: thu hồi

en: Admin: Create
vi: Quản trị: cấp quyền

en: Organic groups usage
vi: Sử dụng nhóm

en: Specify how organic groups should treat nodes of this type. Nodes may behave as a group, as group posts, or may not participate in organic groups at all.
vi: Chọn cách OG đối xử với các node kiểu này. Node có thể được chọn là nhóm, bài viết của nhóm hoặc không liên quan gì đến nhóm.

en: Join %name.
vi: Tham gia %name.

en: Group node
vi: Node nhóm

en: May not be posted into a group.
vi: Không thể gửi vào một nhóm.

en: Or subscribe to these personalized, sitewide feeds:
vi: Hoặc đăng kí vào các nguồn tin cá nhân hoá toàn site dưới đây:

en: Usage
vi: Sử dụng

en: Add a user to a group.
vi: Đăng kí người dùng vào một nhóm.

en: 1 user added to the group. | @count users added to the group.
vi[0]: 1 thành viên được thêm vào nhóm.
vi[1]: @count thành viên được thêm vào nhóm.

en: Organic groups access configuration
vi: Cấu hình truy cập nhóm

en: Visible only within the targeted groups.
vi: Chỉ hiện trong các nhóm chỉ định

en: Visible within the targeted groups and on other pages.
vi: Hiện trong các nhóm chỉ định và các trang khác

en: Private group
vi: Nhóm riêng

en: Group subscriptions
vi: Đăng kí vào nhóm

en: Autosubscribe users to any groups that they join.
vi: Tự động đăng ký người dùng vào bất kỳ nhóm nào họ gia nhập.

en: Group: %name
vi: Nhóm: %name

en: Content type in group
vi: Kiểu nội dung trong nhóm

en: Send interval
vi: Khoảng cách gửi

en: Send method
vi: Phương thức gửi

en: There are no active group subscriptions available.
vi: Không có đăng kí vào nhóm nào.

en: subscribe to content in groups
vi: đăng ký tới nội dung trong nhóm

en: Organic Groups Notifications
vi: Thông báo của nhóm

en: Current subscriptions
vi: Đăng kí hiện tại

en: Argument type
vi: Kiểu tham số

en: Send message
vi: Gửi thông điệp

en: Registration form
vi: Biểu mẫu đăng kí

en: Subscribe user to group
vi: Đăng kí người dùng vào một nhóm

en: User who will be subscribed
vi: Thành viên sẽ đăng kí vào nhóm

en: Unsubscribe user from group
vi: Bỏ thành viên ra khỏi nhóm

en: User who will be unsubscribed
vi: Thành viên sẽ được bỏ ra khỏi nhóm

en: Group that user will be unsubscribed from
vi: Nhóm mà thành viên sẽ rời khỏi

en: Subscription is approved
vi: Đăng kí đã được chấp nhận.

en: User is group member
vi: Người dùng là thành viên nhóm

en: Content is a group
vi: Nội dung là một nhóm

en: Broadcast
vi: Quảng bá

en: Send message to %group
vi: Gửi thông điệp cho %group

en: Enter a subject for your message.
vi: Điền tiêu đề thông điệp.

en: Standard group post (typically only author may edit).
vi: Bài viết nhóm (nói chung, chỉ tác giả có thể sửa đổi).

en: Wiki group post (any group member may edit).
vi: Bài wiki nhóm (mọi thành viên có thể sửa đổi).

en: Messaging & Notifications
vi: nhận thông báo qua email

en: Subject of notification message for new content. Available variables: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. %subject contains the comment title in the case of a comment but the node title in the case of a new post. @title is always the node title.
vi: Tiêu đề của thông báo khi có nội dung mới. Các biến có thể sử dụng: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. %subject chưa tiêu đề bình luận trong truờng hợp đó là bình luận, tiêu đề bài viết trong trường hợp là bài viết. Còn @title luôn luôn là tiêu đề bài viết.

en: Body of the notification for new content. Available variables: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. @subject contains the comment title in the case of a comment but the node title in the case of a new post. %title is always the node title.
vi: Nội dung của thông báo gửi đi khi có nội dung mới. Các biến có thể sử dụng: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. @subject là tiêu đề bình luận (có bình luận mới) hoặc tiêu đề bài viết (có bài viết mới). %title luôn là tiêu đề bài viết.

en: Group admin notification body
vi: Nội dung thông báo cho quản trị nhóm

en: The body of the message sent to users from the group admin. Available variables: @group, @body, @site, !url_group, !url_unsubscribe
vi: Nội dung thông điệp của quản trị nhóm gửi cho thành viên. Các biến có thể sử dụng: @group, @body, @site, !url_group, !url_unsubscribe

en: User approved notification subject
vi: Chủ đề thông báo chấp nhận thành viên

en: The subject of the message sent to new approved members. Available variables: !group_url, @title
vi: Tiêu đề thông điệp gửi cho thành viên mới được chấp thuận. Các biến có thể sử dụng: !group_url, @title

en: User approved notification body
vi: Nội dung thông báo chấp nhận thành viên

en: The body of the message sent to new approved members. Available variables: !group_url, @title
vi: Nội dung thông điệp gửi cho thành viên mới được chấp thuận. Biến có thể sử dụng: !group_url, @title

en: User denied notification subject
vi: Chủ đề thông báo từ chối thành viên

en: The subject of the message sent to denied users. Available variables: !group_url, @title
vi: Tiêu đề thông điệp gửi cho người dùng bị từ chối. Biến có thể sử dụng: !group_url, @title

en: User denied notification body
vi: Nội dung thông báo từ chối thành viên

en: The body of the message sent to denied users. Available variables: !group_url, @title
vi: Nội dung thông điệp gửi cho người dùng bị từ chối. Biến có thể sử dụng: !group_url, @title

en: Invite user notification subject
vi: Chủ đề thông báo mời

en: The subject of the message sent to users invited to join a group. Available variables: @group, @site, @description, !group_url, @body
vi: Tiêu đề thông điệp gửi cho người dùng được mời vào nhóm. Biến có thể sử dụng: @group, @site, @description, !group_url, @body

en: Invite user notification body
vi: Nội dung thông báo mời

en: The body of the message sent to users invited to join a group. Available variables: @group, @site, @description, !group_url, @body
vi: Nội dung thông điệp gửi cho người dùng được mời vào nhóm. Biến có thể sử dụng: @group, @site, @description, !group_url, @body

en: Request user notification subject
vi: Chủ đề thông báo thành viên gia nhập

en: The subject of the message sent to a user's request to join a group. Available variables: @group, @username, !approve_url, !group_url
vi: Tiêu đề thông điệp gửi cho người dùng xin vào nhóm. Biến có thể sử dụng: @group, @username, !approve_url, !group_url

en: Request user notification body
vi: Nội dung thông báo thành viên gia nhập

en: The body of the message sent to a user's request to join a group. Available variables: @group, @username, !approve_url, !group_url
vi: Nội dung thông điệp gửi cho người dùng xin vào nhóm. Biến có thể sử dụng: @group, @username, !approve_url, !group_url

en: New admin user notification subject
vi: Tiêu đề thông báo quản trị mới

en: The subject of the message sent to a new admin for a group. Available variables: @group, @username, !group_url
vi: Tiêu đề thông điệp gửi cho quản trị mới. Biến có thể sử dụng: @group, @username, !group_url

en: New admin user notification body
vi: Nội dung thông báo quản trị mới

en: The body of the message sent to a new admin for a group. Available variables: @group, @username, !group_url, !invite_url
vi: Nội dung thông điệp gửi cho quản trị mới của nhóm. Biến có thể sử dụng: @group, @username, !group_url, !invite_url

en: 1 message queued for delivery. | @count messages queued for delivery.
vi[0]: 1 thông điệp đang chờ gửi.
vi[1]: @count thông điệp đang chờ gửi.

en: %type posts in %group
vi: Bài viết %type trong nhóm %group

en: Allows users to receive notifications and subscribe to group content.
vi: Thành viên có nhận email thông báo của nhóm hay không.

en: Bad token. You seem to have followed an invalid link.
vi: Token xấu. Dường như bạn nhấp vào liên kết không hợp lệ.

en: In order to let group admins determine their own group theme, you must enable multiple themes using <a href="@url">theme configuration page</a>.
vi: Để cho phép quản trị chọn sắc thái riêng cho nhóm của họ, bạn cần bật chức năng đa sắc thái trong <a href="@url">trang cấu hình sắc thái</a>.

en: Your message will be sent to all members of this group.
vi: Thông điệp của bạn sẽ được gửi đến tất cả thành viên của nhóm.

en: Enter a body for your message.
vi: Điền nội dung thông điệp.

en: You may not leave this group because it is a <em>closed</em> group. You should request removal from a group administrator.
vi: Bạn không thể rời nhóm vì đây là nhóm <em>đóng</em>. Xin vui lòng liên hệ với quản trị nhóm.

en: %name was promoted to <em>group administrator</em>.
vi: %name đã được thăng chức lên <em>quản trị nhóm</em>.

en: %name is no longer a <em>group administrator</em>.
vi: %name không còn là <em>quản trị nhóm</em>.

en: You may not invite yourself - @self.
vi: Bạn không thể mời chính mình - @self.

en: Invalid email address or username: @value.
vi: Địa chỉ email hoặc tên đăng nhập không hợp lệ: @value.

en: Membership request to the %group group was rejected, only group administrators can add users to this group.
vi: Yêu cầu gia nhập nhóm %group đã bị từ chối, chỉ có quản trị mới được phép thêm thành viên vào nhóm này.

en: %user removed from %group.
vi: %user đã được xoá khỏi nhóm %group.

en: Add users
vi: Thêm thành viên

en: No groups available.
vi: Không có nhóm nào.

en: No public posts in this group. You must <a href="!register">register</a> or <a href="!login">login</a> and become a member in order to post messages, and view any private posts.
vi: Nhóm không có bài công khai. Bạn phải <a href="!register">đăng kí</a> hoặc <a href="!login">đăng nhập</a> và trở thành thành viên nhóm trước khi gửi nội dung, hoặc đọc các bài ẩn.

en: No public posts in this group. Consider <a href="!url">joining this group</a> in order to view its posts.
vi: Nhóm không có bài công cộng. Hãy <a href="!url">gia nhập nhóm này</a> để đọc bài.

en: Open - membership requests are accepted immediately.
vi: Mở - mọi yêu cầu gia nhập đều được tự động chấp thuận.

en: Moderated - membership requests must be approved.
vi: Tiết chế - yêu cầu gia nhập cần được xét duyệt.

en: Invite only - membership must be created by an administrator.
vi: Chỉ mời - quản trị viên gửi lời mời gia nhập.

en: Closed - membership is exclusively managed by an administrator.
vi: Đóng - quản trị viên đảm nhận toàn bộ việc đăng kí/rời nhóm

en: May users join this group during registration? If checked, a corresponding checkbox will be added to the registration form.
vi: Cho phép đăng kí tham gia nhóm này ngay lúc đăng kí thành viên.

en: List in groups directory
vi: Hiện trong danh mục nhóm

en: Should this group appear on the <a href="@url">list of groups page</a> (requires OG Views module)? Disabled if the group is set to <em>private group</em>.
vi: Nhóm này sẽ được liệt kê ở <a href="@url">trang danh sách nhóm</a> (yêu cầu mô-đun OG Views) chứ? Tắt nếu nhóm được thiết lập là <em>nhóm riêng tư</em>.

en: Group language
vi: Ngôn ngữ của nhóm

en: Selecting a different locale will change the interface language for all group pages and emails. Users who have chosen a preferred language always see their chosen language.
vi: Chọn một thiết lập địa phương sẽ thay đổi ngôn ngữ hiển thị của mọi trang nhóm và địa chỉ email. Những thành viên đã chọn ngôn ngữ ưa thích sẽ giữ nguyên ngôn ngữ đã chọn.

en: You must <a href="@join">join a group</a> before posting on this web site.
vi: Bạn cần <a href="@join">tham gia một nhóm</a> trước khi gửi bài tại trang web này.

en: Sticky at top of group home page and other lists.
vi: Đính ở đầu trang chủ nhóm và các danh sách khác.

en: OG audience & Public checkbox.
vi: Hộp chọn đối tượng cho OG và công chúng.

en: OG audience.
vi: Đối tượng OG.

en: Group description.
vi: Mô tả nhóm.

en: Handling of group membership requests.
vi: Xử lí yêu cầu gia nhập nhóm.

en: Checkbox for visibility on registration form.
vi: Hộp chọn nhóm tại biểu mẫu đăng kí.

en: Checkbox for visibility in the groups directory.
vi: Nhóm mới sẽ xuất hiện trong danh mục nhóm.

en: The default interface language for this group.
vi: Ngôn ngữ mặc định của nhóm này.

en: Move all group posts and memberships to the group listed below.
vi: Chuyển tất cả bài viết nhóm và thành viên nhóm sang nhóm chỉ định bên dưới.

en: In addition to deleting this group, you choose how to disposition the posts and memberships within it.
vi: Ngoài việc xoá nhóm, bạn chọn cách nhường lại các bài viết và thành viên của nhóm.

en: If you chose <strong>Move all group posts</strong> above, specify a destination group.
vi: Nếu bạn chọn <strong>Chuyển tất cả bài viết nhóm</strong>, hãy chọn nhóm đích.

en: You must <a href="@join">join a group</a> before posting a %type.
vi: Bạn cần <a href="@join">tham gia một nhóm</a> trước khi gửi %type.

en: To instantly approve this request, visit !approve_url.
    You may deny this request or manage members at !group_url. 
    
    Personal message from @username:
    ------------------
    
    @request
vi: Để chấp thuận ngay lập tức yêu cầu này, hãy đến !approve_url.
    Bạn có thể từ chối hoặc quản lí thành viên tại !group_url. 
    
    Tin nhắn cá nhân gửi từ @username:
    ------------------
    
    @request

en: Manager: !name
vi: Điều hành: !name

en: Delete request
vi: Xoá yêu cầu

en: This is an <em>invite only</em> group. The group administrators add/remove members as needed.
vi: Đây là nhóm <em>theo lời mời</em>. Quản trị viên sẽ thêm/xoá thành viên khi cần thiết.

en: This is a <em>closed</em> group. The group administrators add/remove members as needed.
vi: Đây là nhóm <em>đóng</em>. Quản trị viên sẽ thêm/xoá thành viên khi cần thiết.

en: Add a new !type in this group.
vi: Thêm một !type mới trong nhóm này.

en: Unrecognized name: %bad. | Unrecognized names: %bad.
vi[0]: Không tìm thấy tên: %bad.
vi[1]: Không tìm thấy tên: %bad.

en: 1 group | @count groups
vi[0]: 1 nhóm
vi[1]: @count nhóm

en: Deleted 1 orphan post. | Deleted @count orphan posts.
vi[0]: Đã xoá 1 bài viết mồ côi.
vi[1]: Đã xoá @count bài viết mồ côi.

en: Moved 1 orphan post. | Moved @count orphan posts.
vi[0]: Đã di chuyển 1 bài viết mồ côi.
vi[1]: Đã di chuyển @count bài viết mồ côi.

en: Moved 1 membership. | Moved @count memberships.
vi[0]: Đã di chuyển 1 thành viên.
vi[1]: Đã di chuyển @count thành viên.

en: Configure the main Organic groups module (og).
vi: Cấu hình mô đun Nhóm chính (og).

en: Organic groups module enabled. Please see the included !readme_file for further installation instructions.
vi: Mô-đun Organic groups đã bật. Xin xem tập tin !readme_file đi kèm để có chỉ dẫn chi tiết cách cài đặt.

en: You have no node types which are acting as groups. See the notes section of the !readme_file and the content types fieldset at top of <a href="!settings">OG settings</a>.
vi: Bạn không có kiểu node nào đóng vai trò nhóm. Xem hướng dẫn trong !readme_file và vùng kiểu nội dung tại trang <a href="!settings">thiết lập OG</a>.

en: Organic groups access control module is disabled. See the <a href="@modules">modules page</a>.
vi: Quản lí truy cập nhóm đã được tắt. Xem <a href="@modules">trang mô-đun</a>.

en: Enable users to create and manage groups.  OG Views integration module is recommended for best experience.
vi: Cho phép người dùng tạo và quản lí nhóm. Tích hợp với mô-đun OG Views sẽ cho trải nghiệm tốt nhất.

en: You must designate at least one content type to act as a group node and another as a group post. <a href="!create">Create new content type</a> if needed.
vi: Bạn phải chỉ định ít nhất một kiểu nội dung đóng vai trò node nhóm và một kiểu khác đóng vai trò bài viết nhóm. <a href="!create">Tạo kiểu nội dung mới</a> nếu cần thiết.

en: OG admins always see the checkbox for adding a group to the <em>registration form</em>. Note that changing this setting has no effect on existing posts. Re-save those posts to acquire this new setting.
vi: Quản trị OG luôn thấy hộp chọn cho phép thêm nhóm vào %dir. Lưu ý rằng thay đổi tùy chọn này không có tác dụng với các bài hiện tại. Sửa và lưu lại các bài này để có tác dụng.

en: Show each group that the user is a member of as a checkbox in the "Audience" section. This enables the member to place her post into multiple groups. If unchecked, simplify the user interface by omitting the checkboxes and assuming user wants to post into the current group. This simplification only applies to new nodes, and not to edits of existing nodes. Group administrators always see checkboxes.
vi: Các nhóm mà thành viên tham gia sẽ hiển thị với một hộp chọn trong phần “Đối tượng”. Điều này cho phép thành viên gửi bài viết vào nhiều nhóm cùng lúc. Nếu không chọn, giao diện sẽ được đơn giản hoá và xem như thành viên muốn gửi vài vào nhóm hiện tại. Sự đơn giản hoá này chỉ áp dụng khi gửi bài mới chứ không phải khi sửa bài. Quản trị nhóm luôn thấy hộp chọn.

en: Format of "From:" field
vi: Định dạng của trường “From:”

en: Specify the format of the "From:" field on outgoing notifications. Available variables: @user_mail, @user_name, @site_mail, @site_name. Note that the @user_mail token reveals the author's email address. If the admin email examples above appear blank, you need to set your site email in the "Site information" panel.
vi: Chọn định dạng của trường “From:” cho các thông báo gửi đi. Các biến có thể sử dụng được: @user_mail, @user_name, @site_mail, @site_name. Chú ý @user_mail là địa chỉ email của tác giả. Nếu thí dụ email quản trị phía trên để trống, bạn cần thiết lập địa chỉ này tại phần “Thông tin website”.

en: User subscribes to group
vi: đăng kí vào nhóm

en: User unsubscribes from group
vi: Thành viên rời khỏi nhóm

en: User that subscribed to the group
vi: Người dùng đã đăng kí vào nhóm

en: Organic groups form settings
vi: Thiết lập biểu mẫu nhóm

en: Visibility chosen by author/editor using a checkbox on the posting form. Checkbox defaults to <em>public</em>.
vi: Phạm vi hiển thị được tác giả/biên tập viên chỉ định khi gửi bài. Mặc định là <em>công cộng</em>.

en: Visibility chosen by author/editor using a checkbox on the posting form. Checkbox defaults to <em>private</em>.
vi: Phạm vi hiển thị được tác giả/biên tập viên chỉ định khi gửi bài. Mặc định là <em>riêng tư</em>.

en: Determine how broadly available a given post should be when it is affiliated with a group. OG admins always see the checkbox for making a post public. Note that changing this setting has no effect on existing posts. Re-save those posts to acquire this new setting. If the setting you want is disabled here, check the settings under <em>Private Groups</em> setting below. You cannot set node visibility to always be public if private groups are set to always on and vice versa.
vi: Xác định xem bài viết của một nhóm có được phổ biến rộng rãi không. Quản trị của OG sẽ thấy hộp chọn để đánh dấu bài viết là công cộng. Lưu ý rằng thay đổi tùy chọn này không có tác đụng với các bài cũ. Sửa và lưu lại các bài này để chúng có hiệu lực. Nếu tuỳ chọn ban mong muốn không có hiệu lực ở đây, kiểm tra thiết lập trong phần <em>Nhóm riêng tư</em> bên dưới. Bạn không thể cho phép bài viết hiển thị rộng rãi trong các nhóm riêng tư và ngược lại.

en: Private groups
vi: Các nhóm riêng

en: Show this post to everyone, or only to members of the groups checked above. Posts without any groups are always <em>public</em>.
vi: Hiện này bài cho mọi người, hoặc chỉ cho thành viên các nhóm được chọn dưới đây. Bài viết không nằm trong nhóm nào sẽ là bài <em>công cộng</em>.

en: Remove post from all groups
vi: Xoá bài ra khỏi mọi nhóm

en: Make post publicly visible
vi: Hiển thị bài viết rộng rãi

en: Make post private to its groups
vi: Đặt bài viết là riêng tư trong nhóm

en: Set node %id to public.
vi: Đặt  node %id thành công cộng

en: Set node %id to private.
vi: Đặt  node %id thành riêng tư

en: Removed node %id from all groups.
vi: Xoá %title ra khỏi nhóm này.

en: OG notifications (default)
vi: Thông báo của nhóm (mặc định)

en: OG notifications for comments
vi: Thông báo của nhóm khi có bình luận

en: Greetings, [user],
vi: Xin chào, [user],

en: Group nodes
vi: Bài viết nhóm

en: Group: Description
vi: Nhóm: mô tả

en: Group: Members count
vi: Nhóm: số thành viên

en: Group: Post count
vi: Nhóm: số bài viết

en: Group: Post count *new*
vi: Nhóm: số bài *mới*

en: Group: Selective
vi: Nhóm: chọn lọc

en: Group: Private
vi: Nhóm: riêng tư

en: Group: List in directory
vi: Nhóm: hiện trong danh mục

en: Group: Join link
vi: Nhóm: liên kết tham gia

en: Group: Language
vi: Nhóm: ngôn ngữ

en: Group types
vi: Kiểu nhóm

en: Group types (all)
vi: Kiểu nhóm (tất cả)

en: Group node (post)
vi: Bài viết nhóm

en: Post: Nid
vi: Bài viết: Nid

en: Post: Public
vi: Bài viết: công cộng

en: User's groups
vi: Nhóm của thành viên

en: OG: List of user's groups
vi: Nhóm: danh sách nhóm của thành viên

en: Group member
vi: Thành viên nhóm

en: OG: Group in current user's groups
vi: Nhóm: nhóm trong các nhóm của thành viên

en: Member of a group
vi: Thành viên của một nhóm

en: OG: Membership last updated date
vi: Nhóm: thời gian cập nhật hội viên lần cuối

en: Group notifications (Views enhanced)
vi: Thông báo của nhóm (tăng cường Views)

en: My unread: !links
vi: Bài chưa đọc: !links

en: My group: !links
vi: Nhóm của tôi: !links

en: All posts: !links
vi: Tất cả bài viết: !links

en: Group home page view
vi: Nội dung trang chủ của nhóm

en: Search group
vi: Tìm nhóm

en: Organic groups Views integration
vi: Tích hợp nhóm vào Views

en: approval needed
vi: cần được chấp thuận

en: Remove membership
vi: Xoá hội viên

en: Member types
vi: Kiểu thành viên

en: Group administrators
vi: Các quản trị nhóm

en: Group node type
vi: Kiểu node nhóm

en: Node ID's separated by , or +
vi: ID của node được tách bởi , hoặc +

en: Validate current user is a member of a specified group
vi: Người dùng không phải thành viên của nhóm chỉ định

en: Group post
vi: Bài viết nhóm

en: Add subscription
vi: Thêm đăng kí

en: Send Interval
vi: Khoảng cách gửi

en: Are you sure you want to make !name a group administrator for the group %title?
vi: Bạn có chắc chắn chọn !name làm quản trị nhóm %title không?

en: Are you sure you want to remove !name as a group administrator for the group %title?
vi: Bạn có chắc chắn bỏ !name khỏi vai trò quản trị nhóm %title không?

en: In order to join this group, you must <a href="!login">login</a>. After you have successfully done so, you will need to request membership again.
vi: Để tham gia nhóm này, bạn cần <a href="!login">đăng nhập</a>. Sau đó, đăng kí vào nhóm lại.

en: In order to join this group, you must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> a new account. After you have successfully done so, you will need to request membership again.
vi: Để tham gia nhóm, bạn cần <a href="!register">tạo tài khoản</a> và <a href="!login">đăng nhập</a> đã. Sau đó, đăng kí vào nhóm lại.

en: No public posts in this group. You must <a href="!login">login</a> and become a member in order to post messages, and view any private posts.
vi: Nhóm không có bài viết dành cho người ngoài. Bạn phải <a href="!login">đăng nhập</a> và tham gia nhóm để viết bài cũng như đọc các bài riêng tư.

en: You must <a href="!login">login</a> in order to post into this group.
vi: Bạn cần <a href="!login">đăng nhập</a> để gửi bài trong nhóm này.

en: You must <a href="!register">register</a> or <a href="!login">login</a> in order to post into this group.
vi: Bạn cần <a href="!register">đăng kí</a> hoặc <a href="!login">đăng nhập</a> để gửi bài vào nhóm này.

en: Type of top group
vi: Kiểu của nhóm trên cùng

en: Site admins always see the checkbox for adding a group to the <em>groups directory</em>. Note that changing this setting has no effect on existing posts. Re-save those posts to acquire this new setting.
vi: Quản trị luôn thấy hộp chọn cho phép thêm nhóm vào <em>thư mục nhóm</em>. Lưu ý rằng thay đổi tùy chọn này không có tác dụng với các bài hiện tại. Sửa và lưu lại các bài này để có tác dụng.

en: Content is a group post
vi: Nội dung là bài viết nhóm

en: Remove post from the specified groups
vi: Xoá bài ra khỏi nhóm

en: Subscribe user to the specified groups
vi: Đăng kí người dùng vào một nhóm

en: Unsubscribe user from the specified groups
vi: Rời nhóm này

en: Select the groups to add to the node.
vi: Chọn nhóm để viết bài.

en: Removed node id %id from groups %groups.
vi: Xoá %title ra khỏi nhóm %groups.

en: Unsubscribed user %name from groups %groups.
vi: Bỏ người dùng %name ra khỏi nhóm %groups.

en: Subscribe to specific content within a group.
vi: Đăng kí người dùng vào một nhóm

en: Number of published posts in a group.
vi: Số bài đã đăng trong một nhóm.

en: List in directory
vi: Hiện trong danh mục

en: OG: Notifications autosubscribe
vi: Nhóm: thông báo tự động đăng kí

en: This group offers an <a href="@groupfeed">RSS feed</a>
vi: Nhóm này hỗ trợ <a href="@groupfeed">nguồn tin RSS</a>

en: Membership request to the %group group was rejected; the anonymous user may not join a group.
vi: Yêu cầu gia nhập nhóm %group đã bị từ chối, thành viên ẩn danh không thể tham gia nhóm.

en: You are now a member of %group.
vi: Bạn đã trở thành thành viên nhóm %group.

en: URL alias for the top group.
vi: Bí danh URL của nhóm trên cùng.

en: You may <a href="!create">create new content types</a> as needed. Note that you may have multiple types acting as groups and multiple types are allowed as group posts.
vi: Bạn có thể <a href="!create">tạo kiểu nội dung mới</a> nếu cần thiết. Chú ý rằng bạn có thể chọn nhiều kiểu nội dung đóng vai trò nhóm và nhiều kiểu nội dung đóng vai trò bài viết nhóm.

en: Subscriptions updated.
vi: Đăng kí đã được lưu.
