Organic groups (6.x-2.4) - en to da translation catalogue (510 entries)

en: Home
da: Hjem

en: Title
da: Titel

en: Body
da: Brødtekst

en: Operations
da: Handlinger

en: Private
da: Privat

en: Groups
da: Grupper

en: Admin specifies whether or not a group appears in the public listings.
da: Administrator angiver hvorvidt en gruppe vises i de offentlige oversigter.

en: Group
da: Gruppe

en: Closed
da: Lukket

en: Invite only
da: Kun via invitation

en: Wrong username or password.
da: Forkert brugernavn eller adgangskode.

en: Group specific blocks are only visible on group pages and not on systemwide pages like the home page or admin pages.
da: Gruppe-specifikke blokke er kun synlige på gruppesider og ikke på systemsider som forsiden og administrationssiderne.

en: Create group administrator
da: Opret gruppeadministrator

en: Delete group administrator
da: Slet gruppeadministrator

en: Group activity
da: Gruppeaktivitet

en: Organic groups
da: Organiske grupper

en: Administer the suite of Organic groups modules.
da: Administrér samlingen af Organic groups-moduler.

en: Organic groups configuration
da: Indstillinger for organiske grupper

en: Faces
da: Ansigter

en: Subject
da: Emne

en: Subscription saved.
da: Abonnement gemt.

en: Confirm
da: Bekræft

en: Cancel
da: Annullér

en: Remove
da: Fjern

en: Email addresses or usernames
da: E-mail-adresser eller brugernavne

en: Enter up to %max email addresses or usernames. Separate multiple addresses by commas or new lines. Each person will receive an invitation message from you.
da: Indtast op til %max e-mail-adresser eller brugernavne. Adskil flere adresser med komma eller linjeskift. Hver person vil modtage en invitation fra dig.

en: Personal message
da: Personlig besked

en: Optional. Enter a message which will become part of the invitation email.
da: Valgfrit. Indtast en meddelelse der indsættes i invitations-mailen.

en: You may not specify more than %max email addresses or usernames.
da: Du må ikke angive mere end %max e-mail-adresser eller brugernavne.

en: Additional details
da: Yderligere informationer

en: Are you sure you want to join the group %title?
da: Er du sikker på, at du vil melde dig ind i gruppen %title?

en: List of users
da: Liste af brugere

en: (approval needed)
da: (godkendelse nødvendig)

en: Manager
da: Administrator

en: Age
da: Alder

en: Last comment
da: Seneste kommentar

en: Description
da: Beskrivelse

en: No posts in this group.
da: Ingen indlæg i denne gruppe.

en: No public posts in this group.
da: Ingen offentlig indlæg i denne gruppe.

en: A brief description for the group details block and the group directory.
da: En kort beskrivelse af gruppen til gruppeblokken og gruppeoversigten.

en: Selecting a different theme will change the look and feel of the group.
da: Vælg et andet tema for at ændre gruppens udseende.

en: Do nothing.
da: Gør intet.

en: Delete all group posts which don't also belong to another group.
da: Slet alle gruppebeskeder som ikke tilhører andre grupper.

en: Move all group posts to the group listed below.
da: Flyt alle gruppebeskeder til gruppen som er markeret herunder.

en: Group posts
da: Gruppeindlæg

en: Target group
da: Destinationsgruppe

en: Delete group
da: Slet gruppe

en: Public
da: Offentlig

en: Audience
da: Publikum

en: @group: '@title' at @site
da: @group: '@title' på @site

en: @body
    
    --
    This message was sent by an administrator in the '@group' group at @site. To visit this group, browse to !url_group. To unsubscribe from this group, visit !url_unsubscribe
da: @body
    
    --
    Denne meddelelse blev sendt af en administrator for gruppen '@group' på @site. Besøg gruppen på !url_group. Gå til !url_unsubscribe for at melde dig ud af gruppen.

en: Invitation to join the group '@group' at @site
da: Invitation til at deltage i gruppen '@group' på '@site'

en: You are now an administrator for the group '@group'
da: Du er nu administrator for gruppen '@group'

en: @username, you are now an administrator for the group '@group'.
    
    You can administer this group by logging in here:
     !group_url
da: @username, du er nu administrator for gruppen '@group'.
    
    Du kan administrere gruppen ved at logge ind her:
     !group_url

en: Group details
da: Gruppedetaljer

en: New groups
da: Nye grupper

en: Group notifications
da: Gruppenotifikationer

en: more
da: mere

en: Browse the newest groups.
da: Gennemse nyeste grupper.

en: Invite friend
da: Invitér ven

en: Create !type
da: Opret !type

en: New groups don't appear in the groups directory. Administrators control the directory exclusively.
da: Nye grupper optræder ikke i gruppeoversigten. Administratorer bestemmer indholdet af oversigten.

en: New groups always appear in the groups directory.
da: Nye grupper vises altid i gruppeoversigten.

en: Groups directory control
da: Kontrol med gruppeoversigt

en: New groups always appear on the registration form.
da: Nye grupper vises altid på indmeldelsesformularen.

en: Registration form control
da: Kontrol over indmeldelsesformular

en: Audience checkboxes
da: Afkrydsningsfelter for publikum

en: Visibility of posts
da: Synlighed af indlæg

en: Audience required
da: Publikum påkrævet

en: Do you require that all (non administrator) posts be affiliated with a group? Note that changing this setting will affect existing posts when they are edited.
da: Kræver du at alle (ikke-administrator-) indlæg knyttes til en gruppe? Bemærk at ændringer i denne indstilling påvirker eksisterende indlæg når de redigeres.

en: New content subject
da: Overskrift til nyt indhold

en: New content body
da: Brødtekst til nyt indhold

en: (pending approval)
da: (afventer godkendelse)

en: 1 invitation sent. | @count invitations sent.
da[0]: 1 invitation sendt.
da[1]: @count invitationer sendt.

en: Show this post in this group. | Show this post in these groups.
da[0]: Vis denne besked i gruppen.
da[1]: Vis denne besked i disse grupper.

en: administer organic groups
da: administrér organiske grupper

en: Disabled
da: Deaktiveret

en: Enabled
da: Aktiveret

en: Comments
da: Kommentarer

en: On
da: Tilsluttet

en: Yes
da: Ja

en: No
da: Nej

en: Content types
da: Indholdstyper

en: Edit
da: Redigér

en: None
da: Ingen

en: Required
da: Obligatorisk

en: Node ID
da: Indholdselement ID

en: True
da: Sandt

en: False
da: Falsk

en: Update
da: Opdatér

en: Open
da: Åben

en: Add
da: Tilføj

en: User
da: Bruger

en: Content type
da: Indholdstype

en: action
da: handling

en: Page
da: Side

en: Off
da: Afbrudt

en: OPML feed
da: OPML-feed

en: Members
da: Medlemmer

en: OG: Posts in current group
da: OG: indlæg i aktuelle gruppe

en: My groups
da: Mine grupper

en: You may now post messages in this group located at !group_url
da: Du kan nu oprette meddelelser i denne gruppe placeret på !group_url

en: Optional
da: Valgfrit

en: Approved
da: Godkendt

en: Invite
da: Invitér

en: Site default
da: Standardindstilling

en: Displays the language selected for a given group.
da: Viser det valgte sprog for en given gruppe.

en: Moderated
da: Godkendt

en: Posts in current group. Useful for blocks where determining context is hard. If page is not in any group context, no nodes are listed and thus a block would not appear.
da: Indlæg i den aktuelle gruppe. Nyttigt til blokke hvor det kan være svært at afgøre konteksten. Hvis siden ikke er i en gruppekontekst vises der ingen indholdselementer, og blokken vil derfor ikke dukke op.

en: Posts
da: Indlæg

en: Mission statement
da: Formålsparagraf

en: A welcome greeting for your group home page. Consider listing the group objectives and mission.
da: En velkomsthilsen til din gruppeside. Overvej at nævne gruppens mål og mission.

en: Group manager
da: Gruppeadministrator

en: New groups don't appear on the registration form. Administrators control the form exclusively.
da: Nye grupper vises ikke på indmeldelsesformularen. Administratorer bestemmter indholdet af formularen.

en: Title of top group
da: Topgruppens titel

en: Unfiltered title of top group. WARNING - raw user input.
da: Topgruppens ufiltrerede titel. ADVARSEL - ubehandlet bruger-input.

en: ID of top group
da: Topgruppens ID

en: README file
da: README-fil

en: Allowed content types
da: Tilladte indholdstyper

en: Is the group home page private or not.
da: Er gruppens hjemmeside privat eller ej.

en: Other groups
da: Andre grupper

en: New group home pages and default audience are always public.
da: Nye gruppehjemmesider og standardpublikum er altid offentlige.

en: New group home pages and default audience are always private.
da: Nye gruppehjemmesider og standardpublikum er altid private.

en: All users may view this node.
da: Alle brugere kan se dette indholdselement.

en: Edit membership
da: Redigér medlemskab

en: All content types
da: Alle indholdstyper

en: Join
da: Tilmeld

en: Number of members for a group. Excludes memberships which are pending approval.
da: Antallet af medlemmer af en gruppe. Udelader medlemskaber som afventer godkendelse.

en: The group preference which determines how membership requests are managed (moderated, invite only, etc.).
da: Gruppeindstilling, som afgør, hvordan anmodninger om medlemskab håndteres (modereret, kun ved invitation, osv.).

en: Does member receive email notifications for a group.
da: Modtager medlemmet e-mail-notifikationer fra en gruppe.

en: OG: Is member an admin in a group
da: OG: Er medlem eller administrator af en gruppe

en: User is not allowed to retrieve membership information for another user.
da: Brugere har ikke tilladelse til at se medlemsoplysninger om andre brugere.

en: Join group
da: Tilmeld gruppe

en: Leave group
da: Forlad gruppen

en: Approve membership request
da: Godkend anmodning om medlemskab

en: Deny membership request
da: Afslå anmodning om medlemskab

en: Manage membership
da: Håndtér medlemskab

en: Add members
da: Tilføj medlemmer

en: You may not leave this group because you are its owner. A site administrator can assign ownership to another user and then you may leave.
da: Du kan ikke forlade denne gruppe, fordi du er dens ejer. En administrator kan flytte ejerskabet til en anden bruger, hvorefter du kan forlade gruppen.

en: Leave this group
da: Forlad denne gruppe

en: Membership saved.
da: Medlemskab gemt.

en: Membership request approved.
da: Anmodning om medlemskab godkendt.

en: Membership request denied.
da: Anmodning om medlemskab nægtet.

en: Add any detail which will help an administrator decide whether to approve or deny your membership request.
da: Tilføj alle informatione der kan hjælpe en administrator til at afgøre hvorvidt din anmodning om medlemskab skal godkendes eller afvises.

en: Membership request to the %group group awaits approval by an administrator.
da: medlemskab af gruppen %group afventer godkendelse af en administrator.

en: Are you sure you want to remove !name from the group %title?
da: Er du sikker på, at du ønsker af fjerne !name fra gruppen %title?

en: Membership requests
da: Anmodninger om medlemskab

en: How should membership requests be handled in this group? When you select <em>closed</em>, users will not be able to join <strong>or</strong> leave.
da: Hvordan skal anmodninger om medlemskab håndteres i denne gruppe? Hvis du vælger <em>lukket</em>, vil brugere ikke være i stand til at tilmelde sig <strong>eller</strong> forlade gruppen.

en: @type '@subject' by @username
    
    @node_teaser
    
    !read_more: !content_url
    Post reply: !reply_url
    
    --
    You are subscribed from the group '@group' at @site.
    To manage your subscription, visit !group_url
da: @type '@subject' af @username
    
    @node_teaser
    
    !read_more: !content_url
    Besvar: !reply_url
    
    --
    Du abonnerer på gruppen  '@group' på @site.
    Gå til !group_url for at administrere dit medlemskab

en: Membership request approved for '@title'
da: Anmodning om medlemskab for '@title' godkendt

en: Membership request denied for '@title'
da: Anmodning om medlemskab for '@title' afvist

en: Sorry, your membership request was denied.
da: Beklager, din anmodning om medlemskab blev afvist.

en: Hi. I'm a member of '@group' and I welcome you to join this group as well. Please see the link and message below.
    
    @group
    @description
    Join: !group_url
    @body
da: Hej. Jeg er medlem af '@group' og jeg kunne godt tænke mig at du også var medlem. Se venligst linket og meddelelsen nedenfor.
    
    @group
    @description
    Tilmelding: !group_url
    @body

en: Membership request for '@group' from '@username'
da: Anmodning om medlemskab af '@group' fra '@username'

en: Maximum number of members to show
da: Maksimum antal medlemmer der vises

en: Group roles
da: Grupperoller

en: Standard members
da: Standardmedlemmer

en: Administrators
da: Administratorer

en: You may specify which types of group members appear in the listing.
da: Du kan angive hvilke typer af gruppemedlemmer der vises i listen.

en: Maximum number of groups to show
da: Maksimum antal grupper der vises

en: My membership
da: Mit medlemskab

en: Your membership request awaits approval.
da: Din anmodning om medlemskab afventer godkendelse.

en: Request membership
da: Anmod om medlemskab

en: All members for a given group.
da: Alle medlemmer af en bestemt gruppe.

en: Retrieve the group memberships for a given user.
da: Hent gruppemedlemskaber for en given bruger.

en: 1 member | @count members
da[0]: 1 medlem
da[1]: @count medlemmer

en: Group search
da: Gruppesøgning

en: Body header
da: Tekstoverskrift

en: Language neutral
da: Sprogneutral

en: User approved to group by admin
da: Bruger godkendt til gruppen af admin

en: Unrecognized user ID: %uid.
da: Ukendt bruger ID: %uid.

en: User is not a member of the specified group.
da: Bruger er ikke medlem af den angivne gruppe.

en: !name already approved to group %group.
da: !name allerede godkendt til gruppen %group.

en: Admin: Remove
da: Admin: Fjern

en: Admin: Create
da: Admin: Opret

en: Organic groups usage
da: Organisk gruppe brug

en: Specify how organic groups should treat nodes of this type. Nodes may behave as a group, as group posts, or may not participate in organic groups at all.
da: Angiv hvordan organiske grupper skal behandle indholdselementer af denne type. Indholdselementer kan optræde som en gruppe, som gruppeindlæg, eller slet ikke optræde i organiske grupper.

en: Join %name.
da: Bliv medlem af  %name.

en: Group node
da: Gruppe-indholdselement

en: May not be posted into a group.
da: Kan ikke knyttes til en gruppe.

en: Or subscribe to these personalized, sitewide feeds:
da: Eller abonnér på disse personaliserede feeds fra hele sitet:

en: Usage
da: Brug

en: Add a user to a group.
da: Tilføj en bruger til en gruppe.

en: 1 user added to the group. | @count users added to the group.
da[0]: 1 bruger tilføjet til gruppen.
da[1]: @count brugere tilføjet til gruppen.

en: Organic groups access configuration
da: Adgangstilladelser for organiske grupper

en: Visible only within the targeted groups.
da: Kun synlig i de valgte grupper.

en: Visible within the targeted groups and on other pages.
da: Synlig i de valgte grupper og på andre sider.

en: A private group's group home page cannot be seen by non-members, and new posts created in the group will default to being private. This setting controls what private groups options can be used when creating a new group or editing an existing group. If you select one of the <em>group administrator chooses</em> options then it will be up to group admins whether their new groups are private or not, with the default you specify here.
da: En privat gruppes hjemmeside kan ikke ses af ikke-medlemmer, og nye indlæg tilføjet i gruppen vil være private som standard. Denne indstilling kontrollerer hvilke muligheder for private grupper der kan bruges når en ny gruppe oprettes eller en eksisterende gruppe redigeres. Hvis du vælger en af <em>vælges af administrator</em>-indstillingerne så er det op til gruppens administrator om den nye gruppe skal være privat eller ej med det standardvalg, som du angiver her.

en: Private group
da: Privat gruppe

en: Should this group be visible only to its members? Disabled if the group is set to <em>List in Directory</em> or <em>Membership requests: open</em>.
da: Skal denne gruppe kun være synlig for dens medlemmer? Deaktiveret hvis gruppen er sat til <em>vis i oversigt</em> eller <em>åben for nye medlemmer</em>.

en: Enable access control for private posts and private groups.
da: Aktivér adgangskontrol for private indlæg og private grupper.

en: Group subscriptions
da: Gruppeabonnementer

en: Select specific content types which should be <em>allowed</em> for subscriptions to <em>group + content type</em>.
da: Vælg specifikke indholdstyper der er <em>tilladt</em> for abonnementer på <em>gruppe + indholdstype</em>.

en: Autosubscribe users to any groups that they join.
da: Tilmeld automatis brugere til notifikationer fra nye grupper som de tilmelder sig.

en: Group: %name
da: Gruppe: %name

en: Content type in group
da: Indholdstype i gruppen

en: Send interval
da: Afsendelses-interval

en: Send method
da: Afsendelsesmetode

en: There are no active group subscriptions available.
da: Der er ingen aktive gruppeabonnementer tilgængelige.

en: subscribe to content in groups
da: abonnér på indhold i grupper

en: Current subscriptions
da: Nuværende abonnementer

en: Argument type
da: Argumenttype

en: Send message
da: Send besked

en: Registration form
da: Registreringsformular

en: Text to display
da: Tekst der skal vises

en: Subscribe user to group
da: Abonnér på gruppe for bruger

en: User who will be subscribed
da: Bruger som vil abonnere

en: Group that user will be subscribed to
da: Gruppe som brugeren vil abonnere på

en: Unsubscribe user from group
da: Afmeld bruger fra gruppe

en: User who will be unsubscribed
da: Bruger som vil blive afmeldt

en: Group that user will be unsubscribed from
da: Gruppe som bruger afmeldes fra

en: Subscription is approved
da: Abonnement godkendt

en: User is group member
da: Bruger er gruppemedlem

en: Content is a group
da: Indholdet er en gruppe

en: Evaluates to TRUE if the content is a group.
da: Evaluerer til TRUE hvis indholdet er en gruppe.

en: Broadcast
da: Udsend

en: Send message to %group
da: Send meddelelse til %group

en: Enter a subject for your message.
da: Indtast et emne for din meddelelse

en: Standard group post (typically only author may edit).
da: Standard gruppeindlæg (kan typisk kun redigeres af forfatteren).

en: Wiki group post (any group member may edit).
da: Wiki gruppeindlæg (alle gruppemedlemmer kan redigere).

en: Messaging & Notifications
da: Beskeder og underretninger

en: Subject of notification message for new content. Available variables: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. %subject contains the comment title in the case of a comment but the node title in the case of a new post. @title is always the node title.
da: Emnet for notifikationen om nyt indhold. Tilgængelige variable: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. %subject indeholder kommentartiten hvis det er en kommentar, men indholdselementets titel hvis det er et indlæg. @title er altid indholdselementets titel.

en: Body of the notification for new content. Available variables: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. @subject contains the comment title in the case of a comment but the node title in the case of a new post. %title is always the node title.
da: Brødtekst for notifikationen om nyt indhold. Tilgængelige variable: @group, !group_url, @type, @site, !content_url, !reply_url, @title, @subject, @node_full, @node_teaser, @username. @subject indeholder kommentartitlen hvis det er en kommentar, men indlæggets titel hvis det er et nyt indlæg. @title er altid indholdselementets titel.

en: Group admin notification body
da: Brødtekst for notifikation til gruppeadministrator

en: The body of the message sent to users from the group admin. Available variables: @group, @body, @site, !url_group, !url_unsubscribe
da: Brødteksten for meddelelser der sendes til brugerne fra gruppens administrator. Tilgængelige variablr: @group, @body, @site, !url_group, !url_unsubscribe

en: User approved notification subject
da: Emne for notifikation om brugergodkendelse

en: The subject of the message sent to new approved members. Available variables: !group_url, @title
da: Emne for meddelelsen der sendes til nye godkendte medlemmer. Tilgængelige variable: !group_url, @title

en: User approved notification body
da: Brødtekst for notifikation om brugergodkendelse

en: The body of the message sent to new approved members. Available variables: !group_url, @title
da: Brødtekst for meddelelsen der sendes til nye godkendte medlemmer. Tilgængelige variable: !group_url, @title

en: User denied notification subject
da: Emne for notifikation om afvisning

en: The subject of the message sent to denied users. Available variables: !group_url, @title
da: Emnet for meddelelsen der sendes til afviste brugere. Tilgængelige variable: !group_url, @title

en: User denied notification body
da: Brødtekst til afvisningsmeddelelse

en: The body of the message sent to denied users. Available variables: !group_url, @title
da: Brødteksten for meddelelse der sendes til afviste brugere. Tilgængelige variable: !group_url, @title

en: Invite user notification subject
da: Emne for invitationsmeddelelse

en: The subject of the message sent to users invited to join a group. Available variables: @group, @site, @description, !group_url, @body
da: Emnet for meddelelser der sendes til brugere når de bliver inviteret til en gruppe. Tilgængelige variable: @group, @site, @description, !group_url, @body

en: Invite user notification body
da: Brødtekst til invitationsmeddelelse

en: The body of the message sent to users invited to join a group. Available variables: @group, @site, @description, !group_url, @body
da: Brødteksten for meddelelser der sendes til brugere når de bliver inviteret til en gruppe. Tilgængelige variable: @group, @site, @description, !group_url, @body

en: Request user notification subject
da: Emne for anmodning om deltagelse

en: The subject of the message sent to a user's request to join a group. Available variables: @group, @username, !approve_url, !group_url
da: Emnet for meddelelser der sendes når en bruger anmoder om adgang til en gruppe. Tilgængelige variable: @group, @username, !approve_url, !group_url

en: Request user notification body
da: Emne for anmodning om deltagelse i gruppe

en: The body of the message sent to a user's request to join a group. Available variables: @group, @username, !approve_url, !group_url
da: Brødtekst for meddelelser der sendes når en bruger anmoder om adgang til en gruppe. Tilgængelige variable: @group, @username, !approve_url, !group_url

en: New admin user notification subject
da: Emne for notifikation til nye administratorer

en: The subject of the message sent to a new admin for a group. Available variables: @group, @username, !group_url
da: Emnet for meddelelser der sendes til nye gruppeadministratorer. Tilgængelige variable: @group, @username, !group_url

en: New admin user notification body
da: Brødtekst for notifikation til nye administratorer

en: The body of the message sent to a new admin for a group. Available variables: @group, @username, !group_url, !invite_url
da: Brødtekst for meddelelser der sendes til nye gruppeadministratorer. Tilgængelige variable: @group, @username, !group_url, !invite_url

en: 1 message queued for delivery. | @count messages queued for delivery.
da[0]: 1 meddelese i kø til afsendelse.
da[1]: @count meddelelser i kø til afsendelse.

en: Automatically enable notifications for any groups that I join.
da: Aktivér automatisk notifikationer for alle grupper som jeg tilmelder mig.

en: Automatically enable notifications by default. Users can override this via their account page. Changing this setting will only affect new users and those who have not overridden the system default.
da: Slå automatisk notifikationer til som standard. Brugere kan tilsidesætte denne indstilling på deres profil. Ændring af denne indstilling påvirker kun nye brugere samt de, der ikke har ændret standardindstillingen.

en: Most fields will be provided during the event.
da: De fleste felter vises under arrangementet.

en: This is an automatic message from [site-name]
da: Dette er en automatisk besked fra [site-name]

en: To manage your subscriptions, browse to [subscriptions-manage]
da: Gå til [subscriptions-manage] for at administrere dine abonnementer

en: %type posts in %group
da: %type indlæg i %group

en: Organic groups notifications module installation script complete.
da: Organic groups notifications-modulet installeret.

en: Organic groups notifications module uninstallation script complete.
da: Organic groups notifications-modulet afinstalleret.

en: Allows users to receive notifications and subscribe to group content.
da: Gør det muligt for brugerne at modtage meddelelser og abonnere på gruppeindhold.

en: Bad token. You seem to have followed an invalid link.
da: Dårligt symbol. Det ser ud til at du har fulgt et ugyldigt link.

en: The node ID of the node.
da: Indholdselementets node ID.

en: Group node (member)
da: Gruppe-indholdselement (medlem)

en: <strong>Members</strong> are filtered for a specific group.
da: <strong>Medlemmer</strong> er filtreret efter en bestemt gruppe.

en: In order to let group admins determine their own group theme, you must enable multiple themes using <a href="@url">theme configuration page</a>.
da: For at lade gruppens administratorer vælge deres eget gruppetema, skal du aktivere flere temaer på <a href="@url">temasiden</a>.

en: Your message will be sent to all members of this group.
da: Din meddelelse sendes til alle medlemmer af denne gruppe.

en: Enter a body for your message.
da: Indtast meddelelsens brødtekst.

en: You may not leave this group because it is a <em>closed</em> group. You should request removal from a group administrator.
da: Du kan ikke forlade denne gruppe fordi det er en <em>lukket</em> gruppe. Du skal bede gruppens administrator om at fjerne din adgang.

en: %name was promoted to <em>group administrator</em>.
da: %name er nu <em>gruppeadministrator</em>.

en: %name is no longer a <em>group administrator</em>.
da: %name er ikke længere <em>gruppeadministrator</em>.

en: You may not invite yourself - @self.
da: Du kan ikke invitere dig selv - @self.

en: Invalid email address or username: @value.
da: Ugyldig e-mail-adresse eller brugernavn: @value.

en: Membership request to the %group group was rejected, only group administrators can add users to this group.
da: Anmodning om medlemskab af gruppen @group blev afslået. Kun gruppens administratorer kan tilføje brugere til gruppen.

en: %user removed from %group.
da: %user fjernet fra %group.

en: Add users
da: Tilføj brugere

en: No groups available.
da: Ingen grupper tilgængelige.

en: No public posts in this group. You must <a href="!register">register</a> or <a href="!login">login</a> and become a member in order to post messages, and view any private posts.
da: Der er ingen offentlige indlæg i denne gruppe. Du skal <a href="!register">registrere</a> eller <a href="!login">logge ind</a> og blive medlem for at kunne skrive indlæg og se private indlæg.

en: No public posts in this group. Consider <a href="!url">joining this group</a> in order to view its posts.
da: Der er ingen offentlige indlæg i denne gruppe. Overvej at <a href="!url">deltage i denne gruppe</a> for at se dens indlæg.

en: Open - membership requests are accepted immediately.
da: Åben - anmodninger om medlemskab accepteres straks.

en: Moderated - membership requests must be approved.
da: Modereret - anmodninger om medlemskab skal  godkendes.

en: Invite only - membership must be created by an administrator.
da: Kun med invitation - medlemskab skal oprettes af en administrator.

en: Closed - membership is exclusively managed by an administrator.
da: Lukket - medlemskab håndteres af en administrator.

en: May users join this group during registration? If checked, a corresponding checkbox will be added to the registration form.
da: Kan brugere tilmelde sig denne gruppe når de opretter en konto? Tilføjer et afkrydsningsfeltet til brugeroprettelsesformularen.

en: List in groups directory
da: Vis i gruppeoversigt

en: Should this group appear on the <a href="@url">list of groups page</a> (requires OG Views module)? Disabled if the group is set to <em>private group</em>.
da: Skal gruppen vises på <a href="@url">listen over grupper</a> (kræver OG Views-modulet)? Deaktiverst hvis gruppen er markeret som <em>privat</em>.

en: Group language
da: Gruppesprog

en: Selecting a different locale will change the interface language for all group pages and emails. Users who have chosen a preferred language always see their chosen language.
da: Vælges en anden lokalitet ændres grænsefladesproget for alle gruppesider og e-mails. Brugere, som har valgt et foretrukkent sprog, vil altid se deres valgte sprog.

en: You must <a href="@join">join a group</a> before posting on this web site.
da: Du skal <a href="@join">tilmeldes en gruppe</a> før du kan oprette indhold på dette site.

en: Sticky at top of group home page and other lists.
da: Vises øverst på gruppens side og andre lister.

en: OG audience & Public checkbox.
da: OG publikum & offentlig afkrydsningsfelt.

en: OG audience.
da: OG publikum.

en: Group description.
da: Gruppebeskrivelse.

en: Handling of group membership requests.
da: Håndtering af anmodninger om medlemskab.

en: Checkbox for visibility on registration form.
da: Afkrydsningsfelt til synlighed på tilmeldingsformular.

en: Checkbox for visibility in the groups directory.
da: Afkrydsningsfeltet til synlighed i gruppeoversigten.

en: The default interface language for this group.
da: Gruppens standard grænsefladesprog.

en: Move all group posts and memberships to the group listed below.
da: Flyt alle gruppeindlæg og medlemmer til nedennævnte gruppe.

en: In addition to deleting this group, you choose how to disposition the posts and memberships within it.
da: Ud over at slette gruppen, skal du vælge hvad der skal ske med indhold og medlemmer i gruppen.

en: If you chose <strong>Move all group posts</strong> above, specify a destination group.
da: Hvis du vælger <strong>Flyt alle gruppeindlæg</strong> ovenfor, skal du angive en modtagergruppe.

en: You must <a href="@join">join a group</a> before posting a %type.
da: Du skal <a href="@join">tilmeldes en gruppe</a> før du kan oprette indhold af typen %type.

en: To instantly approve this request, visit !approve_url.
    You may deny this request or manage members at !group_url. 
    
    Personal message from @username:
    ------------------
    
    @request
da: Gå til !approve_url for at godkende denne anmodning med det samme.
    
    Personlig meddelelse fra @username:
    ------------------
    
    @request

en: Manager: !name
da: Administrator: !name

en: Delete request
da: Slet anmodning

en: This is an <em>invite only</em> group. The group administrators add/remove members as needed.
da: Denne gruppe kræver en <em>invitation</em>. Gruppens administratorer tilføjer og fjerner medlemmer efter behov.

en: This is a <em>closed</em> group. The group administrators add/remove members as needed.
da: Dette er en <em>lukket</em> gruppe. Gruppens administrator tilføjer og sletter medlemmer efter behov.

en: Add a new !type in this group.
da: Tilføj en ny !type i denne gruppe.

en: Unrecognized name: %bad. | Unrecognized names: %bad.
da[0]: Ukendt navn: %bad.
da[1]: Ukendte navne: %bad.

en: 1 group | @count groups
da[0]: 1 gruppe
da[1]: @count grupper

en: Deleted 1 orphan post. | Deleted @count orphan posts.
da[0]: Slettede 1 forældreløst indlæg
da[1]: Slettede @count forældreløse indlæg

en: Moved 1 orphan post. | Moved @count orphan posts.
da[0]: Flyttede 1 forældreløst indlæg
da[1]: Flyttede @count forældreløse indlæg

en: Moved 1 membership. | Moved @count memberships.
da[0]: Flyttede 1 medlemskab
da[1]: Flyttede @count medlemskaber

en: Configure the main Organic groups module (og).
da: Tilpas selve Organic groups-modulet (og).

en: Organic groups module enabled. Please see the included !readme_file for further installation instructions.
da: Organic groups-modulet er aktiveret. Se venligst den inkluderede !readme_file for flere oplysninger om installationsproceduren.

en: You have no node types which are acting as groups. See the notes section of the !readme_file and the content types fieldset at top of <a href="!settings">OG settings</a>.
da: Du har ingen indholdstyper der optræder som grupper. Se noterne i !readme_file og indholdstypefeltgruppen på siden med <a href="!settings">indstillinger for OG</a>.

en: Organic groups access control module is disabled. See the <a href="@modules">modules page</a>.
da: Organic groups access control-modulet er deaktiveret. Se <a href="@modules">modulsiden</a>.

en: Enable users to create and manage groups.  OG Views integration module is recommended for best experience.
da: Tillad brugere at oprette og håndtere grupper. OG Views integrationsmodulet anbefales for at få den bedste oplevelse.

en: You must designate at least one content type to act as a group node and another as a group post. <a href="!create">Create new content type</a> if needed.
da: Du skal mindst én indholdstype som gruppetype og en anden som indlægstype. <a href="!create">Opret en ny indholdstype</a> hvis det er nødvendigt.

en: OG admins always see the checkbox for adding a group to the <em>registration form</em>. Note that changing this setting has no effect on existing posts. Re-save those posts to acquire this new setting.
da: OG administratorer ser altid et afkrydsningsfelt til at tilføje en gruppe til <em>indmeldelsesformularen</em>. Bemærk at ændringer i dennne indstilling ikke påvirker eksisterende indlæg. Gem disse indlæg igen for at få den nye indstilling.

en: Show each group that the user is a member of as a checkbox in the "Audience" section. This enables the member to place her post into multiple groups. If unchecked, simplify the user interface by omitting the checkboxes and assuming user wants to post into the current group. This simplification only applies to new nodes, and not to edits of existing nodes. Group administrators always see checkboxes.
da: Vis hver gruppe, som brugeren er medlem af, som et afkrydsningsfelt i "Publikum"-sektionen. Det giver brugeren mulighed for at placere indlæg i flere grupper. Hvis feltet ikke er afkrydset forenkles brugergrænsefladen ved at udelade afkrydsningsfelter og antage at indlægget skal oprettes i den aktuelle gruppe. Denne forenkling gælder kun for nye indlæg, og ikke ved redigering af eksisterende indlæg. Gruppeadministratorer ser altid afkrydsningsfelterne.

en: Format of "From:" field
da: Format for "Fra:" feltet.

en: Specify the format of the "From:" field on outgoing notifications. Available variables: @user_mail, @user_name, @site_mail, @site_name. Note that the @user_mail token reveals the author's email address. If the admin email examples above appear blank, you need to set your site email in the "Site information" panel.
da: Angiv formatet for "Fra:"-feltet i udgående meddelelser. Tilgængelige variable:  @user_mail, @user_name, @site_mail, @site_name. Bemærk at @user_mail-tokenet viser forfatterens e-mail-adresse. Hvis e-mail-eksemplerne ovenfor er blanke, skal du indtaste din e-mail på siden "Generel information".

en: User subscribes to group
da: Bruger abonnerer på gruppen

en: A user has subscribed to a group and is approved. If the user isn't approved then this event won't be triggered.
da: En bruger har abonneret på en gruppe og er godkendt. Hvis brugeren ikke er godkendt vil denne hændelse ikke blive udført.

en: User unsubscribes from group
da: Bruger afmelder fra gruppe

en: User that subscribed to the group
da: Bruger abonnerer på gruppe

en: Add group node settings to content
da: Tilføj indstillinger for gruppen til indholdet

en: Content that will become a group node
da: Indhold der bliver til et gruppe-indholdselement

en: When creating a group node organic groups module requires some group settings. This action should be used after 'Add new content' action, that adds a <a href="@group-node-type">group node type</a> content, and will result with a new group node.
da: Når en gruppe tilføjes kræver OG-modulet en række indstillinger for gruppen. Denne handling bør køres efter handlingen 'Tilføj nyt indhold', der tilføjer en <a href="@group-node-type">gruppeindholdstype</a>, og som resulterer i et nyt gruppeindholdselement.

en: When enabled the user will automatically be approved. When disabled user will be a pending member.
da: Aktivér for automatisk at godkende brugeren. Ellers vil brugerens medlemskab afvente godkendelse.

en: Organic groups form settings
da: Indstillinger for organiske gruppers formularer

en: Evaluates to TRUE if the user is an approved member of the group. If the user is a pending member this condition will return FALSE.
da: Evaluerer til TRUE hvis brugeren er et godkendt medlem af gruppen. Ellers vil betingelsen returnere FALSE.

en: Visibility chosen by author/editor using a checkbox on the posting form. Checkbox defaults to <em>public</em>.
da: Synlighed vælges af forfatter/redaktør vha. et afkrydsningsfelt på indholdsformularen. Standardværdien er <em>offentlig<em>.

en: Visibility chosen by author/editor using a checkbox on the posting form. Checkbox defaults to <em>private</em>.
da: Synlighed vælges af forfatter/redaktør vha. et afkrydsningsfelt på indholdsformularen. Standardværdien er <em>privat<em>.

en: Determine how broadly available a given post should be when it is affiliated with a group. OG admins always see the checkbox for making a post public. Note that changing this setting has no effect on existing posts. Re-save those posts to acquire this new setting. If the setting you want is disabled here, check the settings under <em>Private Groups</em> setting below. You cannot set node visibility to always be public if private groups are set to always on and vice versa.
da: Bestem hvor bred adgang der skal være til et givent indlæg når det er tilknyttet en gruppe. OG administratorer ser altid et afkrydsningsfelt til at gøre et indlæg offentligt. Bemærk at ændringer i denne indstilling ikke påvirker eksisterende indlæg. Gem disse indlæg igen for at få den nye indstilling. Hvis den ønskede indstilling er deaktiveret, skal du kontrollere indstillingerne under <em>Private grupper</em> nedenfor. Du kan ikke sætte synligheden til altid at være offentlig, hvis private grupper altid er slået til og vice versa.

en: Private groups
da: Private grupper

en: Note that the privacy of all <em>content</em> in the group is determined as each node is created or edited, according to the <em>Visibility of Posts</em> setting on this page. Note also that changing this setting only affects the default for new groups being created, not the privacy of any existing groups! To change those you must edit the groups and their individual content nodes directly. If the setting you want is disabled here, check <em>Visibility of Posts</em> above. You cannot choose to only have private groups if node visibility is set to be always public, and vice versa.
da: Bemærk at synligheden af alt <em>indhold</em> i gruppen bestemmes når hvert indholdselement oprettes eller redigeres, i overensstemmelse med indstillingen <em>Synlighed af indlæg</em> på denne side. Bemærk også at ændringer i denne indstilling kun påvirker standardindstillingen for nye grupper, ikke synligheden af eksisterende grupper! For at ændre disse skal du redigere grupperne og deres indhold direkte. Hvis den ønskede indstilling er deaktiveret her, skal du kontrollere <em>Synlighed af indlæg</em> ovenfor. Du kan ikke vælge kun at have private grupper hvis synligheden af indholdselementer er sat til altid at være offentlig, og vice versa.

en: Checkbox for visibility of group home page to non-members.
da: Afkrydsningsfelt til synlighed af gruppens hjemmeside for ikke-medlemmer.

en: Show this post to everyone, or only to members of the groups checked above. Posts without any groups are always <em>public</em>.
da: Vis dette indlæg til alle, eller kun til medlemmerne af de grupper, der er krydset af ovenfor. Indlæg uden nogen gruppe er altid <em>offentlige</em>.

en: Members of <a href="@group-node">@group-name</a> may view this node.
da: Medlemmer af <a href="@group-node">@group-name</a> kan se dette indholdselement.

en: Group admins of <a href="@group-node">@group-name</a> may view/edit/delete this node.
da: Administratorer af gruppen <a href="@group-node">@group-name</a> kan se/redigere/slette dette indholdselement.

en: Choose whether new groups should be private or public.
da: Vælg om nye grupper skal være private eller offentlige.

en: Remove post from all groups
da: Fjern indlæg fra alle grupper

en: Promote user to an administrator in the specified group
da: Forfrem bruger til administrator af den valgte gruppe

en: Demote user from an administrator in the specified group
da: Degradér bruger som administrator af den valgte gruppe

en: Approve user subscription to the specified group
da: Godkend brugerens medlemskab af den valgte gruppe

en: Deny user subscription to the specified group
da: Afvis brugerens medlemskab af den valgte gruppe

en: Make post publicly visible
da: Gør indlægget offentligt

en: Make post private to its groups
da: Gør indlægget privat til dets grupper

en: Please <a href="!url">create</a> a group first.
da: <a href="!url">Opret</a> venligst en gruppe først.

en: There are no groups. You must have at least one existing group with nodes assigned to use this action.
da: Der er ingen gruppper. Du skal have mindst én eksisterende gruppe med tilknyttet indhold for at kunne bruge denne handling.

en: Select the group to which this user should be promoted.
da: Vælg gruppen som denne bruger skal forfremmes til.

en: Select the group from which this user should be demoted.
da: Vælg gruppen som denne bruger skal fjernes fra.

en: Select the group whose user subscription request should be approved.
da: Vælg gruppen hvor brugerens medlemskab skal godkendes.

en: Select the group whose user subscription request should be denied.
da: Vælg gruppen hvor brugerens medlemskab skal afvises.

en: Set node %id to public.
da: Angiv indholdselement %id som offentlig.

en: Set node %id to private.
da: Angiv indholdselement %id som privat.

en: Removed node %id from all groups.
da: Fjern indholdselement %id fra alle grupper.

en: %name was promoted to <em>group administrator</em> in %group.
da: %name blev forfremmet til <em>gruppeadministrator</em> i %group.

en: Demoted user %name from <em>group administrator</em> in %group.
da: Fjernede bruger %name som <em>gruppeadministrator</em> for %group.

en: Approved user %name's subscription to %group.
da: Godkendte brugeren %name's medlemskab af %group.

en: Denied user %name's subscription to %group.
da: Afviste brugereb %name's medlemskab af %group.

en: Provides actions for use with Organic Groups and Trigger.
da: Handlinger som kan bruges med Organic Groups og Trigger.

en: Group notifications can also be <a href="!manage-url">customized</a> in greater detail if required.
da: Gruppenotifikationer kan også <a href="!manage-url">tilpasses</a> mere detaljeret hvis det ønskes.

en: Node event notifications can be configured via the <a href="!url">messaging templates</a> interface.
da: Notifikationer om indholds-events kan konfigureres via <a href="!url">notifikationsgrænsefladen</a>.

en: OG notifications (default)
da: OG meddelelser  (standard)

en: Notifications for organic groups node events. Other group notification strings can be customized via the <a href="!url">OG config</a> page.
da: Notifikationer om gruppe-events kan konfigureres på siden <a href="!url">Indstillinger for OG</a>.

en: OG notifications for new content
da: OG notifikationer om nyt indhold

en: Notifications for organic groups node creation events.
da: Notifikationer ved oprettelse af organiske grupper.

en: OG notifications for updated content
da: OG notifikationer om opdateret indhold.

en: Notifications for organic groups node update events.
da: Notifikationer ved opdatering af organiske grupper.

en: OG notifications for comments
da: OG notifikationer om kommentarer.

en: Notifications for organic groups comment events.
da: Notifikationer om kommentarhændelser i organiske grupper.

en: Body footer
da: Sidefod

en: Greetings, [user],
da: Hej, [user],

en: A [type-name] has been updated in group [ogname]: [title]
da: [type-name] opdateret i gruppen [ogname]: [title]

en: Read more at [node-url].
da: Læs mere på [node-url].

en: A [type-name] has been created in group [ogname]: [title]
da: [type-name] oprettet i gruppen [ogname]: [title]

en: A new comment has been added by [comment-author-name] to this thread in group [ogname]: [comment-title]
da: [comment-author-name] har tilføjet en ny kommentar til denne tråd i gruppen [ogname]: [comment-title]

en: Read more at [comment-url] or reply via [comment-reply-url].
da: Læs mere på [comment-url] eller svar via [comment-reply-url].

en: Group nodes
da: Gruppe-indholdselementer

en: Group: Description
da: Gruppe: Beskrivelse

en: Group: Members count
da: Gruppe: Medlemsantal

en: Group: Post count
da: Gruppe: Antal indlæg

en: Group: Post count *new*
da: Gruppe: Antal *nye* indlæg

en: Number of new posts in a group for the current user.
da: Antallet af nye indlæg i en gruppe for den aktuelle bruger.

en: Group: Selective
da: Gruppe: Selektiv

en: Group: Private
da: Gruppe: Privat

en: Group: List in directory
da: Gruppe: Vis i oversigt

en: Group: Join link
da: Gruppe: Tilmeldings-link

en: Displays a link for joining a group when a user is not already a member.
da: Viser et link til at tilmelde sig en gruppe, når en bruger ikke allerede er medlem.

en: Group: Language
da: Gruppe: Sprog

en: Group types
da: Gruppetyper

en: The type of a group (for example, "blog entry", "forum post", "story", etc).
da: Gruppens type (for eksempel "blogindlæg",  "forumindlæg", "artikel", osv.).

en: Group types (all)
da: Gruppetyper (alle)

en: Restrict to all content types that have been marked as groups.
da: Begræns til alle indholdstyper der er blevet markeret som grupper.

en: The groups for a post.
da: Et indlægs grupper

en: Group node (post)
da: Gruppe-indholdselement (indlæg)

en: Bring in information about the group node based on a post's groups.
da: Inddrag information om gruppe-indholdselementet baseret på et indlægs grupper.

en: <strong>Posts</strong> are filtered for specific organic groups.
da: <strong>Indlæg</strong> er filtreret efter bestemte organiske grupper.

en: Post: in specified group (by number)
da: Indlæg: I bestemt gruppe (efter nummer)

en: <strong>Posts</strong> are filtered for specified organic groups. The page context (if Display is a page) will be set to the first listed group. That means that blocks and breadcrumbs (and theme and locale, if applicable) will be based upon the first specified node id.
da: <strong>Indlæg</strong> filtreres efter bestemte organiske grupper. Sidens kontekst (hvis displayet er en side) sættes til den første grupppe på listen. Det betyder, at blokke, brødkrummer (og tema samt lokalitet, hvis det er relevant) baseres på den først angivne indholdselement ID.

en: Post: Nid
da: Indlæg: Nid

en: Post: Public
da: Indlæg: Offentligt

en: Group that a member belongs to.
da: Gruppe som et medlem tilhører.

en: Bring in information about the group node based on a user's membership.
da: Inddrag information om gruppe-indholdselementet baseret på brugerens medlemskab.

en: User's groups
da: Brugerens grupper

en: Groups that a member belongs to.
da: Grupper som et medlem tilhører.

en: OG: List of user's groups
da: OG: Liste af brugerens grupper

en: Group member
da: Gruppemedlem

en: OG: Group in current user's groups
da: OG: Gruppe i aktuelle brugers grupper

en: Member of a group
da: Medlem af en gruppe

en: OG: Group in specified user's groups. Note that OG usually considers a user's groups to be private information. You may want to add access control to your View or validation to this argument.
da: OG: Gruppe i bestemte brugeres grupper. Bemærk at OG som regel betragter en brugers grupper som privat information. Du kan tilføje adgangskontrol til dit View eller validering af dette argument.

en: OG: Admin manage link
da: OG: Administrationslink

en: A link to the <em>Admin create or remove</em> page.
da: Et link til siden <em>administrator opret eller fjern</em> side.

en: OG: Edit membership link
da: OG: Redigér medlemskab-link

en: A link to the <em>My membership</em> page.
da: Et link til siden <em>Mit medlemskab</em>.

en: OG: Approve/Deny/Remove membership link
da: OG: Godkend/afvis/fjern medlemskab-link

en: A link to approve/deny/remove a group member.
da: Et link til at godkende/afvise/fjerne et gruppemedlem.

en: Add <em>admin</em> text if user is the group manager.
da: Tilføj teksten <em>admin</em> hvis brugeren er gruppens administrator.

en: OG: Is membership approved
da: OG: Er medlemskabet godkendt

en: OG: Is the group manager
da: OG: Er gruppens administrator

en: Add <em>manager</em> text if user is the group manager.
da: Tilføj teksten <em>administrator</em> hvis brugeren er gruppens administrator.

en: OG: Membership create date
da: OG: Medlemskabets oprettelsesdato

en: The date when the membership was created.
da: Datoen hvor medlemskabet blev oprettet.

en: OG: Membership last updated date
da: OG: Medlemskabets seneste opdateringsdato

en: The date when the membership was last updated.
da: Datoen hvor medlemskabet senest blev opdateret.

en: Group notifications (Views enhanced)
da: Gruppe-meddelelser (forbedret View)

en: My unread: !links
da: Mine ulæste: !links

en: My group: !links
da: Min gruppe: !links

en: All posts: !links
da: Alle indlæg: !links

en: Group home page view
da: View til gruppeforsiden

en: Pick a View for your group home page. Only Views whose names start with <strong>og_ghp_</strong> are eligible. The View determines the layout of your group home page. You may alter the presentation using typical Views themeing techniques. See the Theme information link when editing your View and also see the Theme section of the !README. Also note that group admins can override this presentation using the included <em>Organic Groups Panels</em> module.
da: Vælg et view for din gruppes hjemmeside. Kun views hvis navn starter med <strong>og_ghp_</strong> kan bruges. Viewet bestemmer layoutet af din gruppes hjemmeside. Du kan ændre præsentationen ved hjælp af typiske views tema-teknikker. Se Temainformation linket når du redigerer dit view og se også temasektionen af !README. Bemærk også at gruppeadmin kan tilsidesætte denne præsentation ved at bruge det inkluderede <em>Organisk Gruppe Paneler</em> modul.

en: Search group
da: Søg gruppe

en: The View %name was not found. Check your variables table or settings.php.
da: Viewet %navn blev ikke fundet. Kontrollér din variables-tabel eller settings.php

en: <strong>Highly recommended.</strong>. Use Views to search and display organic groups.
da: <strong>Stærkt anbefalet.</strong> Brug Views til at søge efter og vise organiske grupper.

en: approval needed
da: afventer godkendelse

en: Remove membership
da: Fjern medlemskab

en: Request: <a href="@approve">approve</a> or <a href="@deny">deny</a>.
da: Anmodning: <a href="@approve">godkend</a> eller <a href="@deny">afvis</a>.

en: Member types
da: Medlemstyper

en: Group administrators
da: Gruppeadministratorer

en: Group node type
da: Gruppeindholdstype

en: Node ID's separated by , or +
da: Indholdselement IDer adskilt af , eller +

en: Validate current user is a member of a specified group
da: Kontrollér om den aktuelle bruger er medlem af en specifik gruppe

en: Group post
da: Gruppeindlæg

en: Add subscription
da: Tilføj abonnement

en: Send Interval
da: Afsendelsesinterval

en: Leave
da: Forlad

en: Are you sure you want to make !name a group administrator for the group %title?
da: Er du sikker på, at du ønsker at gøre !name til administrator af gruppen %title?

en: Are you sure you want to remove !name as a group administrator for the group %title?
da: Er du sikker på, at du ønsker at fjerne !name som administrator af gruppen %title?

en: In order to join this group, you must <a href="!login">login</a>. After you have successfully done so, you will need to request membership again.
da: For at deltage i denne gruppe skal du <a href="!login">logge ind</a>. Når du er logget ind, bliver du nødt til at ansøge om medlemskab igen.

en: In order to join this group, you must <a href="!login">login</a> or <a href="!register">register</a> a new account. After you have successfully done so, you will need to request membership again.
da: For at kunne deltage i en gruppe, skal du <a href="!login">logge ind</a> eller <a href="!register">oprette</a> en ny konto. Når du har gjort det, bliver du nødt til at ansøge om medlemskab igen.

en: No public posts in this group. You must <a href="!login">login</a> and become a member in order to post messages, and view any private posts.
da: Der er ingen offentlige indlæg i denne gruppe. Du skal <a href="!login">logge ind</a> og blive medlem før du kan oprette indlæg og se private indlæg.

en: You must <a href="!login">login</a> in order to post into this group.
da: Du skal <a href="!login">logge ind</a> for at kunne oprette indlæg i denne gruppe.

en: You must <a href="!register">register</a> or <a href="!login">login</a> in order to post into this group.
da: Du skal <a href="!login">logge ind</a> eller <a href="!register">oprette</a> en ny konto for at kunne oprette indlæg i denne gruppe.

en: Type of top group
da: Topgruppens type

en: Site admins always see the checkbox for adding a group to the <em>groups directory</em>. Note that changing this setting has no effect on existing posts. Re-save those posts to acquire this new setting.
da: Sitets administratorer ser altid et afkrydsningsfelt til at vise gruppen i <em>oversigten</em>. Bemærk at ændringer af denne indstilling ikke påvirker eksisterende indlæg. Gem disse indlæg igen for at de kan få den nye indstilling.

en: Content is a group post
da: Indholdet er et gruppeindlæg

en: Evaluates to TRUE if the content is a group post.
da: Evaluerer til TRUE hvis indholdet er et gruppeindlæg.

en: Add post to the specified groups
da: Tilføj indlæg til de valgte grupper

en: Remove post from the specified groups
da: Fjern indlæg fra de valgte grupper

en: Subscribe user to the specified groups
da: Gør bruger til medlem af de valgte grupper

en: Unsubscribe user from the specified groups
da: Fjern medlemskab for bruger i de valgte grupper

en: Select the groups to add to the node.
da: Vælg grupper der skal tilføjes til indholdselementet.

en: Select the groups to remove from the node.
da: Vælg grupper der skal fjernes fra indholdselementet.

en: Select the groups to which this user should be subscribed.
da: Vælg grupper som brugeren skal være medlem af.

en: Select the groups to which this user should be unsubscribed.
da: Vælg grupper som brugerens medlemskab skal fjernes fra.

en: Added node id %id to groups %groups.
da: Tilføj indholdselementet id %id til grupperne %groups.

en: Removed node id %id from groups %groups.
da: Fjern indholdselementet id %id fra grupperne %groups.

en: Unsubscribed user %name from groups %groups.
da: Brugeren %name er nu fjernet fra grupperne %groups.

en: Customize notifications for each of your groups and each of their content types along with their frequency and delivery method.
da: Tilpas meddelelser for hver af dine grupper og hver af deres indholdstyper sammen med deres hyppighed og afleveringsmetode.

en: Subscribe to specific content within a group.
da: Abonnér på bestemt indhold i en gruppe.

en: Number of published posts in a group.
da: Antal af offentlige indlæg i en gruppe.

en: Is a given group post public or private according to OG.
da: Er et givet gruppeindlæg offentligt eller privat ifølge OG.

en: Appends <em>approval needed</em> if user's membership request is pending.
da: Tilføjer <em>afventer godkendelse</em> hvis brugerens anmodning om medlemskab endnu ikke er godkendt.

en: OG: Notifications autosubscribe
da: OG: Autoabonnér på notifikationer

en: This group offers an <a href="@groupfeed">RSS feed</a>
da: Denne gruppe tilbyder et <a href="@groupfeed">RSS feed</a>

en:  and supports <a href="@notifications">notifications</a>.
da:  og understøtter <a href="@notifications">notifikationer</a>.

en: Membership request to the %group group was rejected; the anonymous user may not join a group.
da: Ansøgning om medlemskab af grupppen @group blev afslået; den anonyme bruger kan ikke være medlem af en gruppe.

en: You are now a member of %group.
da: Du er nu medlem af %group.

en: URL alias for the top group.
da: URL alias for topgruppen.

en: You may <a href="!create">create new content types</a> as needed. Note that you may have multiple types acting as groups and multiple types are allowed as group posts.
da: Du kan <a href="!create">oprette nye indholdstyper</a> efter behov. Bemærk at du kan have flere typer der opfører sig som grupper, og flere typer der opfører sig som gruppeindlæg.

en: Subscriptions updated.
da: Abonnementer opdateret.

en: Are you sure you want to leave the group %title?
da: Er du sikker på, at du ønsker at forlade gruppen %title?

en: You left the group %group.
da: Du har forladt gruppen %group.

en: New user joins a group
da: Ny bruger bliver medlem af gruppe

en: A user changes their subscription to a group
da: En bruger ændrer sit gruppemedlemsskab

en: A user deletes their subscription to a group
da: En bruger sletter sit gruppemedlemsskab

en: A user has been approved for membership to a group
da: En bruger godkendes som gruppemedlem

en: A user is denied membership to a group
da: En bruger nægtes gruppemedlemskab

en: A user requests membership to a group
da: En bruger anmoder om medlemskab af en gruppe

en: A new user is added as an admin to a group
da: En ny bruger tilføjes som administrator af en gruppe

en: Group limit
da: Gruppebegrænsning

en: If the usage is standard group post, specify the number of groups the nodes of this type may be posted into. Leave blank for no limit.
da: Hvis brugen er som standard gruppeindlæg, kan du angive antallet grupper, som indholdselementer af denne type kan knyttes til. Lad feltet stå tomt hvis du ikke ønsker nogen begrænsning.

en: The group limit must be a positive integer
da: Gruppebegrænsningen skal være et positivt heltal

en: The audience for this post may not exceed !max_number group. | The audience for this post may not exceed !max_number groups.
da[0]: Dette indlæg kan ikke knyttes til mere end !max_number gruppe.
da[1]: Dette indlæg kan ikke knyttes til mere end !max_number grupper.

en:  Limited to !max_groups choice. |  Limited to !max_groups choices.
da[0]:  Begrænset til !max_groups valg.
da[1]: Begrænset til !max_groups valg.

en: Standard group post
da: Standard gruppeindlæg

en: Wiki group post
da: Wiki gruppeindlæg

en: Add group to audience of content
da: Tilføj en gruppe til indholdets publikum

en: Content whose audience is changed
da: Indhold hvis publikum er ændret.

en: Group that will be added to audience
da: Gruppe som bliver tilføjet til publikummet

en: Note, that group node id must be known when this action runs, so for it to work on newly created group you must save that group first.
da: Bemærk at gruppens indholdselement-ID skal være kendt når denne handling køres, så for at det kan virke på en nyoprettet gruppe skal du gemme gruppen først.

en: Remove group from audience of content
da: Fjern gruppen fra indholdets publikum

en: Group that will be removed from audience
da: Gruppe der fjernes fra publikum

en: Include admins
da: Medtag administratorer

en: When enabled, users with "administer nodes" permission will always be treated as group members.
da: Brugere med tilladelsen "administrér indhold" behandles altid som gruppemedlemmer.

en: Current group node from context
da: Aktuelt gruppeindholdselement fra kontekst

en: Group: Invite link
da: Gruppe: Invitationslink

en: Displays a link for inviting users to a group.
da: Viser et link til at invitere brugere til gruppen.

en: Private/Public
da: Privat/Offentlig

en: Do not validate user's group membership
da: Validér ikke brugeres gruppemedlemskab

en: Validate current user is an admin of a specified group
da: Validér at den aktuelle bruger er administrator af en given gruppe

en: Group membership validation
da: Validering af gruppemedlemskab

en: Group node types
da: Gruppeindholdstyper

en: If you wish to validate for specific group node types, check them; if none are checked, all group nodes will pass.
da: Markér de gruppeindholdstyper som du ønsker at acceptere; hvis du ikke markerer nogen typer accepteres alle gruppeindholdstyper.
