Open Atrium (6.x-1.6) - en to th translation catalogue (476 entries)

en: Home
th: หน้าแรก

en: User interface
th: ส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Title
th: ชื่อ

en: Body
th: เนื้อความ

en: Images
th: รูปภาพ

en: Previous
th: ก่อนหน้า

en: Next
th: ถัดไป

en: user
th: ผู้ใช้

en: Pages
th: หน้า

en: Save configuration
th: บันทึกค่า

en: Reset to defaults
th: กลับไปใช้ค่าเริ่มต้น

en: enabled
th: เปิดใช้งานแล้ว

en: delete
th: ลบ

en: Status
th: สถานะ

en: Administer
th: บริหารระบบ

en: Register
th: สมัครสมาชิก

en: Prefix
th: คำนำหน้า

en: Suffix
th: คำต่อท้าย

en: E-mail
th: อีเมล

en: Delete
th: ลบ

en: Submit
th: ส่งข้อมูล

en: Operations
th: การดำเนินการ

en: Content
th: เนื้อหา

en: Value
th: ค่า

en: Username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Email address
th: ที่อยู่อีเมล

en: Private
th: ส่วนตัว

en: content
th: เนื้อหา

en: Groups
th: กลุ่ม

en: Type
th: ชนิด

en: Author
th: ผู้เขียน

en: Closed
th: ปิด

en: Wrong username or password.
th: ชื่อผู้ใช้งาน หรือ รหัสผ่านไม่ถูกต้อง

en: Create group administrator
th: สร้างเจ้าหน้าที่ผู้ดูแลกลุ่มสมาชิก

en: Send invitation
th: ส่งคำเชิญ

en: List
th: รายการ

en: Subject
th: หัวเรื่อง

en: Actions
th: การกระทำ

en: disabled
th: ปิดใช้งาน

en: Confirm
th: ยืนยัน

en: Cancel
th: ยกเลิก

en: Remove
th: เอาออก

en: Email addresses or usernames
th: อีเมลหรือชื่อผู้ใช้

en: Personal message
th: ข้อความส่วนบุคคล

en: Unsubscribe
th: ยกเลิกการเป็นสมาชิก

en: Manager
th: ผู้จัดการ

en: Age
th: อายุ

en: Last comment
th: ความคิดเห็นล่าสุด

en: Description
th: คำอธิบาย

en: Language
th: ภาษา

en: more
th: มากกว่านี้

en: Enable
th: เปิดใช้

en: Disable
th: ปิดใช้งาน

en: Disabled
th: ปิดการใช้งาน

en: Enabled
th: เปิดใช้งาน

en: Administration
th: ดูแลระบบ

en: Comments
th: ความเห็น

en: Last updated
th: แก้ไข

en: error
th: ผิดพลาด

en: Block title
th: ชื่อบล็อค

en: Taxonomy
th: หมวดหมู่

en: Yes
th: ใช่

en: No
th: ไม่

en: Content types
th: ชนิดเนื้อหา

en: Categories
th: หมวดหมู่

en: Download
th: ดาวน์โหลด

en: Version
th: รุ่น

en: view
th: แสดง

en: Overview
th: ภาพรวม

en: File
th: ไฟล์

en: Advanced options
th: ตัวเลือกเพิ่มเติม

en: Edit
th: แก้ไข

en: Date
th: วันที่

en: Search
th: ค้นหา

en: Reset
th: คืนค่าเดิม

en: Daily
th: ทุกวัน

en: Weekly
th: รายสัปดาห์

en: None
th: ไม่มี

en: This action cannot be undone.
th: คำสั่งนี้เมื่อทำแล้วไม่สามารถย้อนได้

en: Number
th: หมายเลข

en: Message
th: ข้อความ

en: Password
th: รหัสผ่าน

en: - None -
th: - ไม่มี -

en: Weight
th: น้ำหนัก

en: Variable
th: ตัวแปร

en: Link
th: ลิงก์

en: Required
th: จำเป็น

en: none
th: ไม่มี

en: Category
th: หมวดหมู่

en: Settings
th: ตั้งค่า

en: Name
th: ชื่อ

en: edit
th: แก้ไข

en: Go to previous page
th: ไปหน้าก่อน

en: Go to next page
th: ไปหน้าถัดไป

en: Import
th: นำเข้า

en: Book
th: หนังสือ

en: Export
th: ส่งออก

en: Taxonomy term
th: หมวดหมู่

en: General settings
th: กำหนดค่าทั่วไป

en: Back
th: ย้อนกลับ

en: Field
th: ฟิลด์

en: Label
th: ป้ายชื่อ

en: Preview
th: แสดงตัวอย่าง

en: Save
th: บันทึก

en: Help
th: ช่วยเหลือ

en: username
th: ชื่อผู้ใช้

en: Default
th: ค่าปริยาย

en: Summary
th: สรุป

en: Update
th: ปรับปรุง

en: Open
th: เปิด

en: Small
th: เล็ก

en: Large
th: ใหญ่

en: Add new
th: เพิ่มใหม่

en: Time
th: เวลา

en: Add
th: เพิ่ม

en: remove
th: เอาออก

en: View
th: ดู

en: Format
th: รูปแบบ

en: Path
th: ตำแหน่งพาธ

en: Region
th: ตำแหน่ง

en: Display
th: แสดงผล

en: Menu
th: เมนู

en: results
th: ผล

en: search
th: ค้นหา

en: never
th: ไม่เคย

en: Text
th: ข้อความ

en: read more
th: อ่านเพิ่มเติม

en: Keywords
th: คำค้นหา

en: ID
th: ไอดี

en: You are not authorized to access this page.
th: คุณไม่มีสิทธิ์เข้าดูหน้านี้

en: Unknown
th: ไม่รู้

en: Upload
th: อัพโหลด

en: Picture
th: รูปภาพ

en: type
th: ชนิด

en: Before
th: ก่อน

en: After
th: หลัง

en: User
th: ผู้ใช้

en: action
th: ใช้งานอยู่

en: Continue
th: ดำเนินการต่อ

en: Configure
th: ตั้งค่า

en: Check
th: เช็ค

en: status
th: สถานะ

en: Error
th: ผิดพลาด

en: Options
th: ตัวเลือก

en: Contact
th: ติดต่อ

en: Sent email to %recipient
th: ส่งอีเมลไปที่ %recipient แล้ว

en: Unable to send email to %recipient
th: ไม่สามารถส่งอีเมลไปที่ %recipient

en: The subject of the message.
th: ชื่อเรื่องของข้อความ

en: Create
th: สร้าง

en: Exclude
th: ไม่รวม

en: Are you sure you want to delete %title?
th: คุณแน่ใจว่าต้องการลบ %title?

en: Expanded
th: แสดงเมนูย่อย

en: Update options
th: ตัวเลือกในการปรับปรุง

en: All
th: ทั้งหมด

en: Active
th: ใช้งาน

en: Done
th: เสร็จสิ้น

en: Access denied
th: ปัญหา 'access denied'

en: Year
th: ปี

en: Date format
th: รูปแบบวันที่

en: Page title
th: ชื่อหัวเว็บ

en: Block
th: บล็อค

en: Add block
th: เพิ่มบล็อค

en: CSS class
th: คลาส CSS

en: Page
th: หน้า

en: RSS
th: ตั้งค่า RSS

en: Configuration saved.
th: บันทึกการตั้งค่าแล้ว

en: Mission
th: เป้าหมาย

en: Site name
th: ชื่อเว็บไซต์

en: Site slogan
th: สโลแกน

en: Not found
th: ไม่พบ

en: Available updates
th: แจ้งเตือนการอัพเดต

en: Never
th: ไม่เคย

en: Up to date
th: รุ่นล่าสุด

en: Header
th: ส่วนหัว

en: Footer
th: ส่วนท้าย

en: From
th: จาก

en: Custom
th: กำหนดเอง

en: Roles
th: บทบาท

en: Comment
th: ความเห็น

en: Hostname
th: ชื่อโฮสต์

en: Score
th: คะแนน

en: Published
th: จัดพิมพ์แล้ว

en: Signature
th: ข้อความลงท้าย

en: Filter
th: ตัวกรอง

en: Location
th: สถานที่ตั้ง

en: Promoted to front page
th: แสดงในหน้าแรกแล้ว

en: Revisions
th: รุ่น

en: Log message
th: บันทึกข้อความ

en: E-mail address
th: อีเมล

en: Last access
th: เข้าชมล่าสุด

en: Field name
th: ชื่อฟิลด์

en: Field type
th: ประเภทฟิลด์

en: Global settings
th: ตั้งค่าทั่วไป

en: Fields
th: เขตข้อมูล

en: Count
th: จำนวน

en: Mode
th: รูปแบบ

en: blocked
th: ถูกบล็อค

en: active
th: ใช้งาน

en: N/A
th: ไม่มี

en: OPML feed
th: ฟีด OPML

en: %time ago
th: %time ก่อนหน้า

en: Delete all
th: ลบทั้งหมด

en: Sort order
th: ลำดับการเรียง

en: Up
th: ขึ้น

en: Performance
th: ประสิทธิภาพ

en: This field is required.
th: ช่องนี้จำเป็นต้องกรอก

en: Maximum
th: อย่างสูง

en: Medium
th: ปานกลาง

en: Plain text
th: ข้อความล้วน

en: Caching
th: ตั้งค่าแคช

en: Month
th: เดือน

en: System
th: ระบบ

en: Unlimited
th: ไม่จำกัด

en: Address
th: ที่อยู่

en: State
th: รัฐ

en: Send
th: ส่ง

en: Code
th: รหัส

en: Recipient
th: ผู้รับ

en: OR
th: หรือ

en: security
th: ความปลอดภัย

en: node
th: โหนด

en: General
th: ทั่วไป

en: Calendar
th: ปฏิทิน

en: Day
th: วัน

en: Table
th: ตาราง

en: Now
th: เดี๋ยวนี้

en: Start date
th: วันเริ่ม

en: !time ago
th: !time ก่อน

en: Other
th: อื่นๆ

en: Basic
th: พื้นฐาน

en: access content
th: อ่านเนื้อหา

en: User login
th: ล็อกอิน

en: Log in
th: ล็อกอิน

en: Blog
th: บล็อก

en: String
th: ข้อความ

en: Case
th: ตัวพิมพ์

en: Not installed
th: ไม่ได้ติดตั้งไว้

en: Referrer
th: อ้างอิง

en: Default front page
th: หน้าแรกของเว็บไซต์

en: Maximum length
th: ความยาวสูงสุด

en: Rows
th: แถว

en: Create content
th: สร้างเนื้อหา

en: Anonymous
th: ผู้ไม่ประสงค์ออกนาม

en: Provider
th: ผู้ให้บริการ

en: <All>
th: <ทั้งหมด>

en: Ascending
th: เรียงน้อยไปมาก

en: Descending
th: เรียงจากมากไปน้อย

en: Optional
th: ไม่จำเป็น

en: Order
th: เรียงตาม

en: Recent comments
th: ความคิดเห็นล่าสุด

en: Uncategorized
th: ไร้หมวดหมู่

en: Integer
th: จำนวนเต็ม

en: Profile
th: ประวัติผู้ใช้

en: Save settings
th: บันทึกค่า

en: Operation
th: การดำเนินการ

en: reply
th: ตอบ

en: Sort by
th: เรียงลำดับตาม

en: Add user
th: เพิ่มผู้ใช้

en: Size of textfield
th: ขนาดช่องข้อความ

en: Authoring information
th: ข้อมูลผู้เขียน

en: Show
th: แสดง

en: Enter one page per line as Drupal paths. The '*' character is a wildcard. Example paths are %blog for the blog page and %blog-wildcard for every personal blog. %front is the front page.
th: ระบุตำแหน่งในระบบของ Drupal 1 ตำแหน่งต่อบรรทัด ตัวอักษร '*' ทำหน้าที่เป็น wildcard ตัวอย่างเช่นตำแหน่ง %blog หมายถึงหน้าบล็อกหลัก และ %blog-wildcard หมายถึงบล็อกของผู้ใช้แต่ละคนทุกบล็อก ถ้าต้องการหน้าแรก ให้ใช้ %front

en: Key
th: คีย์

en: Are you sure you want to delete these items?
th: คุณแน่ใจว่าต้องการลบเนื้อหาเหล่านี้หรือไม่?

en: Sources
th: แหล่ง

en: ‹ previous
th: ‹ หน้าก่อน

en: next ›
th: ถัดไป ›

en: No items selected.
th: ยังไม่มีรายการที่เลือก

en: The update has been performed.
th: ปรับปรุงสำเร็จ

en: update
th: อัปเดต

en: View user profile.
th: ดูรายละเอียดผู้ใช้

en: Full text
th: เนื้อหาทั้งหมด

en: Date/Time
th: วัน/เวลา

en: Undo
th: เลิกทำ

en: Search results
th: ผลการค้นหา

en: Your search yielded no results
th: ไม่พบสิ่งที่คุณต้องการค้นหา

en: Front page
th: หน้าแรก

en: Deleted
th: ลบแล้ว

en: Languages
th: ภาษา

en: Allowed values list
th: รายการค่าที่อนุญาต

en: Available tokens
th: Token ที่สามารถนำไปใช้ได้

en: Publishing options
th: ตั้งค่าการตีพิมพ์

en: Configure block
th: ตั้งค่าบล็อค

en: Hour
th: ชั่วโมง

en: Select list
th: รายการที่เลือก

en: Text field
th: ช่องข้อความ

en: Granularity
th: ความละเอียด

en: Posts
th: ตั้งกระทู้

en: Mission statement
th: เป้าหมาย

en: Revert
th: แก้ไขรุ่นกลับคืน

en: Greater than
th: มากกว่า

en: Less than
th: น้อยกว่า

en: Log out
th: ออก

en: Date formats
th: รูปแบบวันที่

en: Are you sure you want to delete the block %name?
th: คุณแน่ใจว่าต้องการลบบล็อค %name?

en: warning
th: คำเตือน

en: Blocked
th: ถูกบล็อค

en: Results
th: ผลสำรวจ

en: Poll settings
th: การตั้งค่าแบบสำรวจ

en: view revisions
th: ดูการเปลี่ยนแปลงรุ่น

en: Revisions for %title
th: การปรับปรุงรุ่นของ %title

en: !date by !username
th: เมื่อ !date โดย !username

en: revert
th: แก้ไขรุ่นกลับคืน

en: Revision
th: รุ่น

en: current revision
th: รุ่นปัจจุบัน

en: Permissions
th: สิทธิ์

en: Not published
th: ไม่ได้ตีพิมพ์

en: Menu settings
th: ตั้งค่าเมนู

en: Color scheme
th: ชุดสี

en: @type: deleted %title.
th: @type: ลบ %title.

en: image
th: รูปภาพ

en: <Hidden>
th: <ซ่อน>

en: Themes
th: ธีม

en: JPEG quality
th: คุณภาพของไฟล์ JPEG

en: comment
th: ความคิดเห็น

en: administer nodes
th: จัดการเนื้อหา

en: Comment settings
th: ตั้งค่าความคิดเห็น

en: Sticky
th: ปักหมุด

en: Read only
th: อ่านอย่างเดียว

en: Processing
th: กำลังดำเนินการ

en: Timezone
th: เขตเวลา

en: Apply
th: เริ่มใช้

en: Please wait...
th: กรุณารอ

en: Select
th: เลือก

en: Go to first page
th: ไปหน้าแรก

en: Go to last page
th: ไปหน้าสุดท้าย

en: Go to page @number
th: ไปยังหน้า @number

en: Enter the terms you wish to search for.
th: ใส่คำที่คุณต้องการค้นหา

en: No content types available.
th: ไม่พบชนิดเนื้อหา

en: Blocks
th: บล็อค

en: The content of the block as shown to the user.
th: เนื้อหาของบล็อคที่แสดงให้ผู้ชมเห็น

en: Menus
th: เมนู

en: Above
th: ด้านบน

en: Within
th: ภายใน

en: Default time zone
th: เขตเวลาเริ่มต้น

en: Add another item
th: เพิ่มรายการอื่น

en: Used in
th: ถูกใช้ใน

en: The update has encountered an error.
th: การอัพเดตพบปัญหา

en: Decimal
th: ตัวเลข

en: Float
th: เลขทศนิยม

en: Minimum
th: อย่างต่ำ

en: Precision
th: ความละเอียด

en: Permission
th: สิทธิ์

en: Hide
th: ซ่อน

en: Read/Write
th: อ่าน/ตอบ

en: file system
th: ระบบไฟล์

en: You must include at least one positive keyword with @count characters or more.
th: คุณต้องใส่คำที่ต้องการค้นหาอย่างน้อย 1 คำ และต้องมีความยาวไม่ต่ำกว่า @count ตัวอักษร

en: @user's picture
th: รูปภาพของ @user

en: Page not found
th: ไม่พบหน้าที่เรียก

en: Language neutral
th: ไม่ขึ้นกับภาษา

en: « first
th: « แรก

en: last »
th: หน้าสุดท้าย »

en: The directory %directory does not exist.
th: ไม่พบไดเรกทอรี %directory

en: The directory %directory is not writable
th: ไดเรคทอรี %directory ไม่สามารถเขียนข้อมูลได้

en: The directory %directory is not writable, because it does not have the correct permissions set.
th: ไม่สามารถเขียนข้อมูลลงใน %directory ได้ เนื่องจากไม่มีสิทธิ์อนุญาต

en: Show only items where
th: แสดงเฉพาะเนื้อหาที่

en: 1 user | @count users
th[0]: ผู้ใช้ 1 คน
th[1]: ผู้ใช้ @count คน

en: Aggregator
th: ข่าวที่ดึงมา

en: Account settings
th: ตั้งค่าบัญชีผู้ใช้

en: My account
th: บัญชีผู้ใช้ของฉัน

en: The URL %url is invalid. Please enter a fully-qualified URL, such as http://www.example.com/feed.xml.
th: URL %url ไม่ต้องต้อง กรุณากรอก URL ที่ถูกต้อง เช่น http://www.example.com/feed.xml เป็นต้น

en: Context
th: บริบท

en: Book navigation
th: ดูรายการหนังสือ

en: !a comments per page
th: !a ความคิดเห็นต่อหน้า

en: Pager
th: ตัวเปลี่ยนหน้า

en: Send message
th: ส่งข้อความ

en: Machine name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Print
th: พิมพ์

en: %keys (@type).
th: %keys (@type)

en: Locked
th: ถูกล็อค

en: Data
th: ข้อมูล

en: Check for updates
th: ตรวจสอบการอัพเดต

en: No update data available
th: ไม่มีข้อมูลการอัพเดต

en: Finish
th: ส่งข้อสอบ

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
th: การตรวจสอบผิดพลาด กรุณาลองอีกครั้ง ถ้ายังพบข้อผิดพลาด กรุณาติดต่อผู้ดูแลระบบ

en: The selected file %file could not be uploaded, because the destination %directory is not properly configured.
th: ไม่สามารถปรับปรุงไฟล์ %file ได้ เนื่องจากไดเร็กทอรี่ %directory ไม่ได้รับการตั้งค่าที่ถูกต้อง

en: The selected file %file could not be copied, because no file by that name exists. Please check that you supplied the correct filename.
th: ไม่สามารถคัดลอกไฟล์ %file ได้ เนื่องจากไม่มีไฟล์ดังกล่าว กรุณาตรวจสอบว่า ท่านใส่ชื่อไฟล์ถูกหรือไม่

en: The selected file %file could not be copied, because a file by that name already exists in the destination.
th: ไม่สามารถคัดลอกไฟล์ %file ที่เลือกไว้ เนื่องจากมีไฟล์ชื่อเดียวกันอยู่ที่ปลายทางแล้ว

en: The selected file %file could not be copied.
th: ไม่สามารถคัดลอกไฟล์ %file ที่เลือกได้

en: The removal of the original file %file has failed.
th: ไม่สามารถลบไฟล์ต้นฉบับได้

en: About
th: เกี่ยวกับ

en: sort by @s
th: เรียงตาม @s

en: and
th: และ

en: <strong>%a</strong> is <strong>%b</strong>
th: <strong>%a</strong> เป็น <strong>%b</strong>

en: Primary Key: Unique cache ID.
th: คีย์หลัก : เลขประจำตัวเฉพาะของแคช

en: The translation import failed, because the file %filename could not be read.
th: นำเข้าการแปลไม่สำเร็จเนื่องจากไม่สามารถอ่านไฟล์ %filename ได้

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" was expected but not found on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีข้อผิดพลาด: ต้องการ "msgstr" ที่บรรทัด %line

en: The translation file %filename contains an error: "msgid_plural" was expected but not found on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีข้อผิดพลาด: ต้องการ "msgid_plural" ที่บรรทัด %line

en: The translation file %filename contains a syntax error on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีรูปแบบไม่ถูกต้องที่บรรทัด %line

en: The translation file %filename contains an error: "msgid" is unexpected on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีข้อผิดพลาด: ไม่ควรมี "msgid" ที่บรรทัด %line

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr[]" is unexpected on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีข้อผิดพลาด: ไม่ควรมี "msgstr[]" ที่บรรทัด %line

en: The translation file %filename contains an error: "msgstr" is unexpected on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีข้อผิดพลาด: ไม่ควรมี "msgstr" ที่บรรทัด %line

en: The translation file %filename contains an error: there is an unexpected string on line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename มีข้อผิดพลาด: ไม่ควรมีข้อความที่บรรทัด %line

en: The translation file %filename ended unexpectedly at line %line.
th: ไฟล์การแปล %filename สิ้นสุดที่บรรทัด %line เร็วเกินไป

en: Time ago
th: เวลาก่อนหน้า

en: Create @name
th: สร้าง @name

en: @type %title has been deleted.
th: ลบ @type %title แล้ว

en: Not enabled
th: ยังไม่ได้ติดตั้ง

en: Show @count value(s)
th: แสดง @count ค่า

en: Use default
th: ใช้ค่าเริ่มต้น

en: Custom format
th: กำหนดรูปแบบเอง

en: %name: illegal value.
th: %name: ข้อมูลไม่ถูกต้อง

en: Security warning: Couldn't write .htaccess file. Please create a .htaccess file in your %directory directory which contains the following lines: <code>!htaccess</code>
th: คำเตือนด้านความปลอดภัย: ไม่สามารถเขียนไฟล์ .htaccess ได้ กรุณาสร้างไฟล์ .htaccess  ในไดเรกทอรี %directory โดยมีข้อความ: <code>!htaccess</code>

en: The maximum upload size is %filesize. Only files with the following extensions may be uploaded: %extensions.
th: อนุญาตให้แนบไฟล์นามสกุล %extensions ขนาดไม่เกิน %filesize ได้เท่านั้น

en: Language negotiation
th: การเลือกภาษา

en: Decimal point
th: จุดทศนิยม

en: Revision information
th: ข้อมูลรุ่น

en: Join summary
th: รวมใจความสรุป

en: Split summary at cursor
th: แยกใจความสรุปตรงเคอร์เซอร์

en: The size of the file.
th: ขนาดของไฟล์

en: 1 character | @count characters
th[0]: 1 ตัวอักษร
th[1]: @count ตัวอักษร

en: No help is available for module %module.
th: ไม่มีวิธีใช้งานโมดูล %module

en: Delete link
th: ลบลิงก์

en: Translate strings
th: แปลข้อความ

en: locale
th: ภาษาถิ่น

en: The selected image handling toolkit %toolkit can not correctly process %function.
th: ชุดเครื่องมือจัดการภาพ '%toolkit' ไม่สามารถดำเนินการ %function ได้อย่างถูกต้อง

en: Format: @date
th: รูปแบบ: @date

en: Comparison
th: เปรียบเทียบ

en: No fields available.
th: ยังไม่มีช่องรับข้อมูลที่ใช้งานได้

en: Edit link
th: แก้ไขลิงก์

en: Current date
th: วันปัจจุบัน

en: Character limit
th: จำกัดอักขระ

en: No transform
th: ไม่แปลง

en: Upper case
th: ตัวพิมพ์ใหญ่

en: Lower case
th: ตัวพิมพ์เล็ก

en: Link path
th: พาธลิงก์

en: Time ago (with "ago" appended)
th: เวลาก่อนหน้า (พร้อมคำว่า "ก่อนหน้า" ต่อท้าย)

en: filter
th: ตัวกรอง

en: The title of the comment.
th: ชื่อเรื่องของความคิดเห็น

en: Comment count
th: จำนวนความคิดเห็น

en: Poll
th: แบบสำรวจ

en: upload
th: อัพโหลด

en: contact
th: ติดต่อ

en: Provides the jQuery UI plug-in to other Drupal modules.
th: เป็นปลั๊กอินที่ช่วยให้สามารถใช้ jQuery UI ในโมดูลอื่นๆของ Drupal ได้

en: Machine-readable name
th: ชื่อสำหรับอ้างอิง

en: Contact form
th: แบบฟอร์มติดต่อ

en: Drag to re-order
th: ลากเพื่อเปลี่ยนลำดับ

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
th: การเปลี่ยนแปลงในตารางนี้จะไม่ถูกบันทึกจนกระทั่งฟอร์มถูกส่ง

en: The requested page could not be found.
th: ไม่พบหน้าที่ต้องการ

en: The permissions of directory %directory have been changed to make it writable.
th: สิทธิ์อนุญาตของไดเรคทอรี %directory ถูกแก้ไขให้เขียนข้อมูลได้

en: The string has been saved.
th: ข้อความถูกบันทึกแล้ว

en: The language selected for import is not supported.
th: ไม่สนับสนุนภาษาที่เลือกเพื่อนำเข้า

en: The translation file %filename appears to have a missing or malformed header.
th: ไฟล์แปล %filename มีส่วนหัวไม่ถูกต้อง

en: Error importing interface translations
th: เกิดปัญหาในการนำเข้าส่วนติดต่อผู้ใช้

en: Imported %file into %locale: %number new strings added, %update updated and %delete removed.
th: นำเข้าแฟ้ม %file ในภาษา %locale แล้ว: มีข้อความใหม่ %number ข้อความ แก้ข้อความเดิม %update ข้อความ และข้อความถูกลบ %delete ข้อความ

en: One translation string was skipped because it contains disallowed HTML. | @count translation strings were skipped because they contain disallowed HTML.
th[0]: ข้ามหนึ่งข้อความการแปลเพราะพบ HTML ที่ไม่อนุญาต
th[1]: ข้าม %count ข้อความการแปลเพราะพบ HTML ที่ไม่อนุญาต

en: Blog entry
th: รายการบล็อก

en: Book page
th: หน้าหนังสือ

en: The machine-readable name must contain only lowercase letters, numbers, and underscores.
th: ชื่อสำหรับอ้างอิงต้องประกอบด้วยตัวอักษรตัวเล็ก ตัวเลข และสัญประกาศ (_)

en: Search form
th: ฟอร์มค้นหา

en: Short date format
th: วันที่แบบสั้น

en: Medium date format
th: วันที่แบบกลาง

en: Long date format
th: วันที่แบบยาว

en: Date and time lookup
th: วันที่และเวลา

en: This format already exists.  Please enter a unique format string.
th: มีรูปแบบนี้แล้ว กรุณาใส่รูปแบบใหม่

en: Date format settings for %language_name
th: รูปแบบการตั้งค่าสำหรับ %language_name

en: Locale date settings
th: ตั้งต่าวันที่สำหรับท้องถิ่น

en: Remove calendar
th: นำปฏิทินออก

en: @field_name (Locked)
th: @field_name (ถูกล็อค)

en: - Select a widget -
th: - เลือกวิดเจ็ต -

en: %name must be an integer.
th: %name ต้องเป็นเลขจำนวนเต็ม

en: %name must be a positive integer.
th: %name ต้องเป็นจำนวนเต็มบวก

en: %name must be a number.
th: %name ต้องเป็นตัวเลข

en: Hide if empty
th: ซ่อนถ้าว่างเปล่า

en: Other blocks
th: บล็อคอื่น

en: The unique ID of the comment.
th: หมายเลขเฉพาะสำหรับความคิดเห็น

en: The name left by the comment author.
th: ชื่อของคนแสดงความคิดเห็น

en: The email address left by the comment author.
th: อีเมลของผู้แสดงความคิดเห็น

en: The home page URL left by the comment author.
th: เว็บไซต์ของผู้แสดงความคิดเห็น

en: The formatted content of the comment itself.
th: รูปแบบเนื้อหาของความคิดเห็น

en: The number of comments posted on a node.
th: จำนวนความคิดเห็นที่เขียนในแต่ละ node

en: The number of comments posted on a node since the reader last viewed it.
th: จำนวนความเขียนเห็นที่เขียนใน node นับตั้งแต่ถูกอ่านครั้งล่าสุด

en: Customize dashboard
th: ปรับแต่ง Dashboard

en: A unique machine-readable name. Can only contain lowercase letters, numbers, and underscores.
th: ชื่อสำหรับอ้างอิงที่ไม่ซ้ำ ประกอบด้วยตัวอักษรตัวเล็ก ตัวเลข และสัญประกาศ (_) เท่านั้น

en: - Basic validation -
th: - การตรวจสอบพื้นฐาน -

en: Rel Text
th: ข้อความ Rel
