Open Atrium (6.x-1.6) - en to ug translation catalogue (373 entries)

en: Home
ug: باشبەت

en: User interface
ug: ئىشلەتكۈچىلەر كۆزنىكى

en: Title
ug: تىما

en: Images
ug: رەسىملەر

en: Previous
ug: ئالدىنقى

en: Next
ug: كېيىنكى

en: user
ug: ئەزا

en: Pages
ug: بەت

en: Save configuration
ug: تەڭشەشنى ساقلاش

en: Reset to defaults
ug: سۈكۈت لايىھەگە قايتۇرۇش

en: enabled
ug: ئېچىلدى

en: context
ug: كونتېكىست

en: delete
ug: ئۆچۈرۈش

en: Status
ug: ھالەت

en: Administer
ug: باشقۇرغۇچى

en: Register
ug: تىزىملىتىش

en: Prefix
ug: خەت بېشى

en: Suffix
ug: قوشۇمچە

en: E-mail
ug: ئېلخەت

en: Delete
ug: ئۆچۈرۈش

en: Submit
ug: يوللاش

en: Operations
ug: مەشغۇلاتلار

en: Content
ug: مەزمۇن

en: Value
ug: پارامېتىرى

en: Username
ug: ئىشلەتكۈچى نامى

en: Private
ug: شەخسىي

en: content
ug: مەزمۇن

en: Development
ug: پروگرامما تۈزۈش

en: Groups
ug: گۇرۇپپىلار

en: Type
ug: تىپى

en: Closed
ug: يىپىش

en: List
ug: تىزىملىك

en: Subject
ug: ماۋزو

en: Actions
ug: مەشغۇلاتلار

en: disabled
ug: تاقالدى

en: Cancel
ug: بىكار قىل

en: Remove
ug: يۆتكىۋېتىش

en: Description
ug: بايانى

en: Public
ug: ھەممىگە

en: more
ug: تېخىمۇ كۆپ

en: Enable
ug: ئېچىش

en: Disable
ug: تاقاش

en: Disabled
ug: تاقالدى

en: Enabled
ug: ئىناۋەتلىك

en: Comments
ug: ئىنكاسلار

en: Action
ug: مەشغۇلات

en: Last updated
ug: ئاخىرقى يېڭىلانغان ۋاقتى

en: Tags
ug: خەتكۈشلەر

en: Block title
ug: قوشۇمچە رايون نامى

en: Content types
ug: مەزمۇن تۈرلىرى

en: Categories
ug: كاتېگورىيىلەر

en: view
ug: كۆرۇش

en: Overview
ug: قىسقىچە ئەھۋالى

en: File
ug: ھۆججەت

en: Login
ug: كىرىش

en: Advanced options
ug: ئالى تاللاشلار

en: Size
ug: چوڭ- كىچىكلىكى

en: Reset
ug: ئەسلىگە قايتۇرۇش

en: Daily
ug: كۈندىلىك

en: Weekly
ug: ھەپتىلىك

en: None
ug: يوق

en: This action cannot be undone.
ug: .مەزكۇر مەشغۇلات قايتىلانمايدۇ

en: Test
ug: سىناق

en: Number
ug: سان

en: Message
ug: ئۇچۇر

en: Password
ug: پارول

en: Comment form
ug: ئىنكاس جەدۋىلى

en: - None -
ug: يوق

en: Link
ug: ئۇلىنىش

en: Center
ug: ئوتتۇرىغا توغرىلاش

en: Types
ug: تىپلار

en: Required
ug: زۆرۈر

en: Settings
ug: تەڭشەكلەر

en: Name
ug: ئىسىم

en: Go to previous page
ug: ئالدىنقى بەتكە قايتىش

en: Go to next page
ug: كىيىنكى بەت

en: Import
ug: ئىمپورت

en: Book
ug: كىتاپ

en: Export
ug: ئېكىسپورتلاش

en: Taxonomy term
ug: تاكسىنومىيە سۆزلۈكلىرى

en: Label
ug: بەلگە

en: Preview
ug: كۆرۈپ بېقىش

en: Default
ug: سۈكۈتتىكى

en: Summary
ug: قىسقىچە مەزمۇنى

en: Insert
ug: قىستۇرۇش

en: Update
ug: يڭىلاش

en: Open
ug: ئىچىشى

en: Top
ug: ئۈستى

en: Core
ug: سېستىما يادروسى

en: Add new
ug: يېڭىنى قوشۇش

en: Add
ug: قوشۇش

en: View
ug: كۆرۈنۈش

en: URL
ug: ئادرېس

en: Path
ug: نۆۋەتتىكى ئورۇن

en: Filename
ug: ھۆججەت نامى

en: Region
ug: دۆلەت،رايون

en: Display
ug: كۆرسىتىش

en: never
ug: زىيارەت قىلمىغان

en: Text
ug: تېكىست

en: read more
ug: داۋامى

en: Upload
ug: يۈكلەش

en: Picture
ug: سۈرەت

en: Content type
ug: مەزمۇن تۈرى

en: status
ug: ھالىتى

en: Error
ug: خاتالىق

en: Options
ug: تاللاشلار

en: Create
ug: قۇرۇش

en: Update options
ug: يېڭىلاش شەرتلىرى

en: All
ug: ھەممە

en: Done
ug: تۈگىدى

en: Year
ug: يىل

en: Date format
ug: ۋاقىت فورماتى

en: Page title
ug: بەت تېمىسى

en: Block
ug: تارماق رايون

en: Add block
ug: تارماق رايون قۇرۇش

en: Bottom
ug: ئاستى

en: Configuration saved.
ug: تەڭشەشلەر ساقلاندى

en: User picture
ug: ئەزا سۈرىتى

en: Site name
ug: بېكەت نامى

en: Not found
ug: تاپالمىدى

en: Available updates
ug: پروگرامما يېڭىلاش

en: Up to date
ug: يېڭىلاش

en: Header
ug: بەت بېشى

en: Inline
ug: ئىچىدە

en: From
ug: يوللىغۇچى

en: Custom
ug: ئۆزى بەلگىلەش

en: Roles
ug: ئەزا ھوقۇقى

en: Comment
ug: ئىنكاس

en: Hostname
ug: مۇلازىمېتېر نامى

en: Published
ug: ئېلان قىلىنغان

en: Input format
ug: كىرگۈزۈش فورماتى

en: Signature
ug: ئىمزا

en: Filter
ug: سۈزۈش

en: Location
ug: ئورنى

en: Promoted to front page
ug: باش بەتتە كۆرسىتىش

en: Revisions
ug: ئالدىنقى

en: Poll choices
ug: سايلام تاللاشلىرى

en: E-mail address
ug: ئې-خەت ئادرىسى

en: Last access
ug: ئاخىرقى زىيارەت

en: Last login
ug: ئاخىرقى زىيارەت

en: Global settings
ug: ئومۇمى تەڭشەش

en: Count
ug: قېتىم سانى

en: Mode
ug: مودېل

en: blocked
ug: توسۇش

en: active
ug: كۆپ كەلگەنلەر

en: OPML feed
ug: OPMLمەنبەسى

en: Advanced
ug: تەپسىلىي

en: Delete all
ug: ھەممىنى ئۆچۈرۈش

en: Performance
ug: تور بېكەت سۈرئىتى

en: Width
ug: كەڭلىكى

en: Height
ug: ئېگىزلىكى

en: Scale
ug: شكالا

en: Medium
ug: ئوتتۇراھال

en: Plain text
ug: ئادەتتىكى تكىست

en: Month
ug: ئاي

en: System
ug: سېستىما

en: Unlimited
ug: چەكسىز

en: Address
ug: ئادرېس

en: Send
ug: يوللاش

en: Code
ug: كود

en: Recipient
ug: قوبۇل قىلغۇچى

en: security
ug: بېخەتەرلىك

en: node
ug: نۇقتا

en: General
ug: ئادەتتىكى

en: Calendar
ug: كالىندار

en: Colors
ug: رەڭلەر

en: Method
ug: ئۇسۇل

en: Africa/Cairo
ug: قاھىرە

en: Africa/Tunis
ug: Africa/تۇنىس

en: Europe/Helsinki
ug: خېلسىنكى

en: Europe/Istanbul
ug: ئىستانبۇل

en: Europe/Kiev
ug: كىيۋ

en: Europe/Lisbon
ug: لىسبون

en: Europe/London
ug: لوندون

en: Europe/Luxembourg
ug: ليۇكسمبورگ

en: Europe/Madrid
ug: مادرىد

en: Europe/Malta
ug: مالتا

en: Europe/Minsk
ug: مىنسىكا

en: Europe/Monaco
ug: موناكو

en: Europe/Moscow
ug: موسكۋا

en: Europe/Nicosia
ug: نىكوزىيە

en: Europe/Oslo
ug: ئوسلو

en: Europe/Paris
ug: پارىژ

en: Europe/Prague
ug: پراگا

en: Europe/Rome
ug: رىم

en: Europe/Sarajevo
ug: سارايۋو

en: Europe/Sofia
ug: سوفىيە

en: Europe/Stockholm
ug: ستوكھولىم

en: Europe/Tallinn
ug: تاللىن

en: Europe/Vatican
ug: ۋاتىكان

en: Europe/Vienna
ug: ۋېنا

en: Europe/Warsaw
ug: ۋارشاۋا

en: Europe/Zagreb
ug: زاگرب

en: Indian/Maldives
ug: مالدۋى

en: Indian/Mauritius
ug: ماۋرىچۇس

en: Pacific/Auckland
ug: Pacific/ئاكلاۋند

en: Pacific/Fiji
ug: فىجى

en: Pacific/Guam
ug: گۇئام

en: Pacific/Honolulu
ug: ھونولولۇ

en: Day
ug: كۈن

en: Table
ug: جەدۋەل

en: here
ug: بۇ يەر

en: Base
ug: ئاساس

en: !time ago
ug: ! بۇرۇن

en: Other
ug: باشقا

en: Align
ug: توغرىلاش

en: Role
ug: ئەزا گورۇپپىسى

en: Select all
ug: ھەممىنى تاللاش

en: User login
ug: كىرىش

en: Log in
ug: كىرىش

en: Blog
ug: بلوگ

en: Not installed
ug: قاچىلانمىغان

en: Last
ug: ئاخىرقى

en: Anonymous
ug: نامسىز

en: Clone
ug: كۆچۈرۈش

en: Optional
ug: ئىختىيارىي

en: Order
ug: تەرتىبى

en: Recent comments
ug: يېڭى ئىنكاسلار

en: Random
ug: ئىختىيارىي

en: Uncategorized
ug: ئۇنىۋېرسال

en: Close
ug: يېپىش

en: filters
ug: سۈزگۈچلەر

en: Save settings
ug: ئۆزگەرتىشنى ساقلاش

en: Operation
ug: مەشغۇلات

en: reply
ug: ئىنكاس

en: Defaults
ug: سۈكۈت

en: Logout
ug: چېكىنىش

en: Sort by
ug: تىزىش

en: Default language
ug: سۈكۈت تىل

en: Add user
ug: ئەزا قوشۇش

en: Show
ug: كۆرسىتىش

en: Sources
ug: مەنبەلەر

en: ‹ previous
ug: ‹ ئالدىنقى بەت

en: next ›
ug: كىيىنكى ›

en: update
ug: يېڭىلاش

en: View user profile.
ug: ئەزا ئارخىبىنى كۆرۇش

en: Full text
ug: تولۇق تېكىست

en: Source
ug: مەنبە

en: Date/Time
ug: چېسلا-ۋاقىت

en: Refine
ug: تەپسىلاتى

en: Undo
ug: يېنىۋېلىش

en: Search results
ug: ئىزدەش نەتىجىسى

en: Your search yielded no results
ug: ھىچنىمىنى تاپالمىدى

en: Front page
ug: باش بەت

en: Deleted
ug: ئۆچۈرۈلدى

en: Languages
ug: تىل

en: Features
ug: ئالاھىدىلىكلىرى

en: Publishing options
ug: ئېلان قىلىش شەرتلىرى

en: First
ug: بىرىنچى

en: Configure block
ug: تارماق رايوننى تەڭشەش

en: Long
ug: ئۇزۇن

en: Short
ug: قىسقا

en: Posts
ug: يازمىلار

en: Mission statement
ug: بېكەت ۋەزىپىسى

en: Alignment
ug: توغرىلاش ئۇسۇلى

en: Fixed
ug: مۇقىم كەڭلىكتە

en: Revert
ug: ئەسلىگە كەلتۈرۈش

en: Greater than
ug: دىن چوڭ

en: Less than
ug: دىن كىچىك

en: Log out
ug: چېكىنىش

en: Left
ug: سولغا توغرىلاش

en: Right
ug: ئوڭغا توغرىلاش

en: warning
ug: دىققەت

en: Blocked
ug: توسۇش

en: Results
ug: نەتىجە

en: Poll settings
ug: سايلام تەڭشىگى

en: Revision
ug: ئۆزگەرتىلمە نەشرى

en: Mismatch
ug: بىردەك ئەمەس

en: Permissions
ug: ھوقۇق تەڭشەش

en: Your settings have been saved.
ug: تەڭشەشلىرىڭىز ساقلاندى.

en: Testing
ug: سىناش

en: Not published
ug: ئېلان قىلىنمىدى

en: Menu settings
ug: تىزىملىك تەڭشەش

en: Unformatted
ug: فورماتلانمىغان

en: Formats
ug: فورماتلىرى

en: Top left
ug: سول تەرەپ ئۈستى

en: Top right
ug: ئوڭ تەرەپ ئۈستى

en: Bottom right
ug: ئوڭ تەرەپ ئاستى

en: Bottom left
ug: سول تەرەپ ئاستى

en: image
ug: رەسىم

en: <Hidden>
ug: <يوشۇرۇش>

en: Themes
ug: ئۇسلۇبلار

en: comment
ug: باھا

en: Comment settings
ug: ئىنكاس تەڭشىگى

en: Read only
ug: ئوقۇغىلى بولىدۇ

en: Tabs
ug: جەدۋەل

en: Processing
ug: مەشغۇلات ئۇستىدە....

en: Timezone
ug: ۋاقىت رايونى

en: Apply
ug: قوللىنىش

en: Please wait...
ug: ساقلاپ تۇرۇڭ...

en: Go to first page
ug: بىرىنچى بەت

en: Go to last page
ug: ئاخىرقى بەت

en: Bold
ug: توم

en: No content types available.
ug: مەزمۇن تۈرى يوق.

en: Translation status
ug: تەرجىمە قىلىنىغىنى

en: Blocks
ug: تارماق رايون

en: Menus
ug: تىزىملىكلەر

en: Above
ug: ئۈستىدە

en: Default time zone
ug: سۈكۈت ۋاقىت رايونى

en: Manage fields
ug: field نى تەڭشەش

en: Float
ug: لەيلىمە

en: Index
ug: ئىندېكس

en: Italic
ug: يانتۇ

en: Hide
ug: يوشۇرۇش

en: file system
ug: ھۆججەت سېستىمىسى

en: @user's picture
ug: user نىڭ باش سۈرىتى@

en: Page not found
ug: بەت تېپىلمىدى

en: Language neutral
ug: ھەممەباپ تىل

en: « first
ug: «1-بەت

en: last »
ug: ئاخىرقى »

en: Loading
ug: ئىچىلىۋاتىدۇ

en: The directory %directory does not exist.
ug: %مۇندەرىجە مۇندەرىجە مەۋجۇت ئەمەس.

en: Show only items where
ug: پەقەت تۆۋەندىكى شەرتكە ئۇيغۇن مەزمۇنلارنى كۆرسىتىش:

en: Activate
ug: قوزغىتىش

en: Account settings
ug: ھېسابات تەڭشىگى

en: My account
ug: ھساباتىم

en: Attached files
ug: قوشۇمچە ھۆججەت

en: Book navigation
ug: كىتاپ كۆرۈش

en: Print
ug: بېسىپ چىقىرىش

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
ug: تەكشۇرۇشتە خاتالىق كۆرۇلدى.بېكەت مەسئۇلى بىلەن ئالاقىلىشىڭ.

en: Or
ug: ياكى

en: Underline
ug: ئاستى سىزىق

en: About
ug: ھەققىدە

en: Target
ug: ئوبيېكت

en: Time ago
ug: دىن بۇرۇن

en: Not enabled
ug: ئېچىلمىغان

en: Widgets
ug: ۋىجېتلار

en: Row
ug: قۇر

en: Decimal point
ug: كەسىر چىكىتى

en: Dashboard
ug: باشقۇرۇش بېتى

en: Search index
ug: ئىزدەش

en: Menu links
ug: تىزىملىك ئۇلانمىسى

en: locale
ug: يەرلىك

en: !method @url returned @status (!length).
ug: !method @url قايتىش @status（!length）。

en: Current date
ug: ھازىرقى ۋاقىت

en: Upper case
ug: چوڭ ھەرىپ

en: Lower case
ug: كىچىك ھەرىپ

en: filter
ug: سۈزۈش

en: Comment count
ug: ئىنكاس قېتىمى

en: The number of new comments on the node.
ug: يېڭى ئىنكاس سانى.

en: Comment status
ug: ئىنكاس ئەھۋالى

en: Created week
ug: قۇرۇلغان ھەپتە

en: Updated week
ug: يېڭىلانغان ھەپتە

en: Poll
ug: سايلام

en: The status of the file.
ug: ھۆججەتنىڭ ھالىتى

en: Language of the user
ug: ئەزالار ئىشلەتكەن تىل

en: contact
ug: ئالاقىلىشىڭ

en: - All -
ug: ھەممىسى

en: Contact form
ug: ئالاقىلىشىش جەدۋىلى

en: Changes made in this table will not be saved until the form is submitted.
ug: جەدۋەلدىكى ئۆزگەرتىشلەر پۈتۈن جەدۋەلنى تاپشۇرغاندىن كىيىنلا ئاندىن ساقلىنىدۇ.

en: The string has been saved.
ug: تەرجىمە ساقلاندى.

en: Blog entry
ug: بلوگ يىزىش

en: Search form
ug: ئىزدەش جەدۋىلى

en: Your server is capable of displaying file upload progress using APC RFC1867. Note that only one upload at a time is supported. It is recommended to use the <a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL uploadprogress library</a> if possible.
ug: 你的服务器使用 APC RFC1867 显示文件上传进度。注意它仅支持一次上传一个文件。如果可能，推荐使用<a href="http://pecl.php.net/package/uploadprogress">PECL 上传进度库</a>。

en: Styles
ug: شەكلى

en: , and
ug: ، يەنە

en: Import page
ug: بەت ئىمپورتلاش

en: Add format
ug: فورمات قوشۇش

en: Creates back/next navigation.
ug: كىيىنكى\ئالدىنقى تىزىملىكنى چىقىرىش.

en: Navigate to next month
ug: كىيىنكى ئاينى كۆرۈش

en: Type of data to store.
ug: ساقلانغان سانلىق ئۇچۇر تۈرلىرى

en: Manage Drupal variable settings that have been strongarmed.
ug: Drupal نىڭ variable نى ئۆزگەرتىش ئارقىلىق strongarm ھالىتىدە ئىپادىلەش.

en: Add the status messages of the current page as content.
ug: ھازىرقى بەتنىڭ يۈرگۈزىلىش ئەھۋالىنى مەزمۇن سۈپىتىدە يوللاش.

en: The verbose data will be printed along with the standard assertions and is useful for debugging. The verbose data will be erased between each test suite run. The verbose data output is very detailed and should only be used when debugging.
ug: 详细数据将和标准判断提示一起打印，这对程序调试非常有用。详细数据将在每个测试套件运行之间被删除。数据的输出非常详细而且只在调试时被使用。

en: My Account
ug: ھېساباتىم

en: Starting value
ug: باشلىنىش قىممىتى

en: The home page URL left by the comment author.
ug: ئىنكاس يازغاندا قوشۇلغان URL .

en: Book children
ug: تارماق بەت

en: Site logo
ug: بېكەت لوگوسى

en: %title has been updated.
ug: تېما يېڭىلاندى%

en: %title could not be updated.
ug: تېما يېڭىلانمىدى%

en: User signature
ug: ئەزا ئىمزاسى

en: Palette
ug: رەڭ تاختىسى
