Panels (6.x-3.8) - en to sv translation catalogue (220 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Next
sv: Nästa

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: Content
sv: Innehåll

en: Value
sv: Värde

en: content
sv: innehåll

en: Type
sv: Typ

en: List
sv: Lista

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: more
sv: mer

en: Enable
sv: Aktivera

en: Disable
sv: Inaktivera

en: Disabled
sv: Ej aktiverad

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: Edit
sv: Redigera

en: None
sv: Ingen

en: Display settings
sv: Inställningar för visning

en: Weight
sv: Vikt

en: Center
sv: Centrerad

en: Category
sv: Kategori

en: Settings
sv: Inställningar

en: Name
sv: Namn

en: Back
sv: Tillbaka

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: Default
sv: Förvald

en: Background
sv: Bakgrund

en: Top
sv: Överst

en: Path
sv: Sökväg

en: Node type
sv: Typ av nod

en: Menu
sv: Meny

en: Teaser
sv: Ingress

en: Error
sv: Fel

en: Separator
sv: Avskiljare

en: Panel title
sv: Titel på panel

en: Add content
sv: Lägg till innehåll

en: CSS class
sv: CSS-klass

en: Three column 25/50/25
sv: Tre kolumner 25/50/25

en: Left side
sv: Vänster sida

en: Middle column
sv: Mittenkolumn

en: Right side
sv: Höger sida

en: Three column 25/50/25 stacked
sv: Tre kolumner 25/50/25 staplad

en: Bottom
sv: Längst ned

en: Three column 33/34/33
sv: Three kolumner 33/34/33

en: Three column 33/34/33 stacked
sv: Tre kolumner 33/34/33 staplad

en: Two column
sv: Två kolumner

en: Two column stacked
sv: Två kolumner staplad

en: 1 hour | @count hours
sv[0]: 1 timme
sv[1]: @count timmar

en: 1 day | @count days
sv[0]: 1 dag
sv[1]: @count dagar

en: Your changes have been saved.
sv: Dina ändringar har sparats.

en: Left sidebar
sv: Vänster sidospalt

en: Right sidebar
sv: Höger sidospalt

en: Contains
sv: Innehåller

en: Overridden
sv: Åsidosatt

en: Width
sv: Bredd

en: Caching
sv: Cachning

en: General
sv: Allmän

en: Method
sv: Metod

en: Other
sv: Övriga

en: Text color
sv: Textfärg

en: List type
sv: Typ av lista

en: Arguments
sv: Argument

en: Uncategorized
sv: Ej kategoriserad

en: Plain
sv: Enkel

en: Basic settings
sv: Grundläggande inställningar

en: Change
sv: Ändra

en: Granularity
sv: Noggrannhet

en: Fixed
sv: Fast

en: Empty
sv: Töm

en: Style
sv: Stil

en: Flexible
sv: Flexibel

en: Storage
sv: Lagring

en: No style
sv: Ingen stil

en: Lifetime
sv: Giltighetstid

en: No caching
sv: Ingen caching

en: Edit content
sv: Redigera innehåll

en: Change layout
sv: Ändra layout

en: Contexts
sv: Sammanhang

en: Miscellaneous
sv: Diverse

en: Panel pages
sv: Panelsidor

en: view all panes
sv: visa alla rutor

en: view pane admin links
sv: visa administrativa länkar för ruta

en: administer pane visibility
sv: administrera visningsalternativ för ruta

en: administer pane access
sv: administrera åtkomst för ruta

en: administer advanced pane settings
sv: administrera avancerade inställningar för ruta

en: use panels caching features
sv: använd Panels cache-funktioner

en: Update #5218 only has changes for PostgreSQL. There are no updates for MySQL databases - since you're running MySQL, you should consider this update successful.
sv: Uppdatering #5218 innehåller endast förändringar för PostgreSQL. Det finns inga uppdateringar för MySQL databaser. Då du använder MySQL kan du betrakta den här uppdateringen som lyckad.

en: You can disregard failed attempts to add new columns in update #5216 as long as the two queries preceding this text were successful.
sv: Du kan ignorera misslyckade försök att lägga till nya kolumner i uppdatering #5216 så länge som de två frågesträngarna innan denna text lyckades.

en: Context
sv: Sammanhang

en: New @s
sv: Ny @s

en: New content of other types
sv: Nytt innehåll av andra typer

en: Keyword
sv: Nyckelord

en: 1 year | @count years
sv[0]: 1 år
sv[1]: @count år

en: 1 week | @count weeks
sv[0]: 1 vecka
sv[1]: @count veckor

en: 1 min | @count min
sv[0]: 1 min
sv[1]: @count minuter

en: 1 sec | @count sec
sv[0]: 1 sekund
sv[1]: @count sekunder

en: Panel content has been updated.
sv: Panelinnehåll har uppdaterats.

en: There are no content types you may add to this display.
sv: Det finns inga innehållstyper som går att lägga till den här visningen.

en: No caching options are available at this time. Please enable a panels caching module in order to use caching options.
sv: Inga cache-alternativ finns att välja. Vänligen aktivera en panels cache modul för att använda cache.

en: No title
sv: Ingen titel

en: Deleted/missing content type @type
sv: Borttagen/saknad innehållstyp @type

en: Columns
sv: Kolumner

en: Row @row, Column @col
sv: Rad @row, Kolumn @col

en: Single column
sv: Enkel kolumn

en: Two column bricks
sv: Två kolumner tegelvägg

en: Left above
sv: Övre vänstra

en: Right above
sv: Övre högra

en: Left below
sv: Undre vänstra

en: Right below
sv: Undre högra

en: Disable Drupal blocks/regions
sv: Inaktivera Drupals block/regioner.

en: CSS code
sv: CSS-kod

en: System block
sv: Systemblock

en: Rounded corners
sv: Rundade hörn

en: Each pane
sv: Varje ruta

en: Machine name
sv: Maskinläsbart namn

en: Add row
sv: Lägg till rad

en: Column
sv: Kolumn

en: Add new rule
sv: Lägg till ny regel

en: Regions
sv: Regioner

en: Add region
sv: Lägg till region

en: Column settings
sv: Kolumninställningar

en: Row
sv: Rad

en: Row settings
sv: Inställningar för rad

en: Dashboard
sv: Översiktspanel

en: Create new
sv: Skapa ny

en: Canvas
sv: Duk

en: Invalid input
sv: Ogiltig inmatning

en: Menu selection requires the activation of menu module.
sv: Modulen Menu måste aktiveras innan val av meny kan göras.

en: The lower the weight the higher/further left it will appear.
sv: Ju lägre vikt, desto högre upp/längre till vänster, kommer den att visas.

en: Inline fields
sv: Radvisa fält

en: Inline fields will be displayed next to each other rather than one after another.
sv: Radvisa fält kommer att visas bredvid varandra istället för en i taget.

en: The separator may be placed between inline fields to keep them from squishing up next to each other. You can use HTML in this field.
sv: Avskiljaren kan placeras mellan fält av typen inline för att hindra dem från att klämmas ihop bredvid varandra. Du får använda HTML i detta fält.

en: Live preview
sv: Direkt förhandsgranskning

en: - All -
sv: - Alla -

en: All criteria must pass.
sv: Alla villkor måste uppfyllas.

en: Broken/missing access plugin %plugin
sv: Trasigt/saknat åtkomstplugin %plugin

en: In code
sv: I kod

en: Enabled, title
sv: Aktiverad, titel

en: Administrative title
sv: Administrativ titel

en: Administrative description
sv: Administrativ beskrivning

en: That name is used by another page: @page
sv: Namnet används av en annan sida: @page

en: Substitutions
sv: Ersättningar

en: The CTools API version is too old for Panels. Panels needs at least %version.
sv: CTools API-version är för gammal för Panels. Panels behöver åtminstone %version

en: Please note that the Panels upgrade from Drupal 5 to Drupal 6 is far from perfect, especially where Views and CCK are involved. Please check all your panels carefully and compare them against the originals. You may need to do some rework to regain your original functionality.
sv: OBS: Panels uppgradering från Drupal 5 till Drupal 6 är inte felfri och speciellt inte när Views och CCK är involverade. Kontrollera därför alla dina paneler noga och jämför dem med originalen. Det kan tänkas att du behöver omarbeta paneler för att återfå den ursprungliga funktionaliteten.

en: Panels now requires the Chaos Tool Suite (ctools) module to function. Panels has been disabled until you can add this module.
sv: Panels kräver nu modulen Chaos Tool Suite (ctools) för att fungera. Panels kommer vara inaktiverat tills du har lagt till modulen.

en: Panel panes were updated
sv: Rutfält uppdaterades

en: Panel displays were updated
sv: Panelskärmar uppdaterades

en: Conversion of panels pages cannot be completed without page manager module from CTools installed. Please install CTools, activate page manager, and attempt the update again.
sv: Omvandling av panelsidor kunde inte slutföras utan modulen Page Manager i CTools installerad. Vänligen installera CTools, aktivera Page Manager och försök att uppdatera igen.

en: Your installation contains a module that no longer exists. When updating modules, you should always remove the module directory first, then replace it with the new code. The "Panels Simple Cache" module is being automatically disabled for you. Please do not re-enable it as it will cause your system to crash.
sv: Er installation innehåller en modul som inte längre är tillgänglig. Vid uppdatering av moduler, bör du alltid ta bort modulens mapp, sedan ersätta den med den nya versionen. Modulen Panels Simple Cache har därför blivit inaktiverad. Vänligen återaktivera den inte då den kommer att göra ditt system obrukbart.

en: CTools API Version
sv: Ctools API version

en: Panel page
sv: Panelsida

en: You must activate the page manager module for this functionality.
sv: Du måste aktivera modulen Page Manager för den här funktionaliteten.

en: Panel nodes are node content and appear in your searches, but are more limited than panel pages.
sv: Panelnoder är nodinnehåll som kan hittas vid sökningar, men är mer begränsade än panelsidor.

en: Panel node
sv: Panelnod

en: You must activate the panel node module for this functionality.
sv: Du måste aktivera modulen Panel nodes för denna funktionaliteten.

en: Mini panels are small content areas exposed as blocks, for when you need to have complex block layouts or layouts within layouts.
sv: Minipaneler är små områden med innehåll som visas som block, när du behöver komplexa blockstrukturer eller struktur inom en annan struktur.

en: Mini panel
sv: Minipanel

en: You must activate the Mini panels module for this functionality.
sv: Du måste aktivera modulen Mini panels för denna funktionaliteten.

en: Go to list
sv: Gå till lista

en: There are no mini panels.
sv: Det finns inga minipaneler.

en: There are currently no settings to change, but additional plugins or modules may provide them in the future.
sv: Det finns inga inställningar att ändra på, men ytterligare plugins eller modulen kan bidraga med det i framtiden.

en: Your changes have been discarded.
sv: Dina ändringar sparades inte.

en: Disable this pane
sv: Inaktivera den här ytan

en: Enable this pane
sv: Aktivera den här ytan

en: CSS properties
sv: CSS-attribut

en: Invalid pane id.
sv: Ogiltigt ID för ruta.

en: Cache method for this display
sv: Cache-metod för den här visningen

en: Cache method for !subtype_title
sv: Cache-metod för !subtype_title

en: Cache settings for this display
sv: Cacheinställningar för den här visningen

en: Show layout designer
sv: Visa layoutdesigner

en: Remove column
sv: Ta bort kolumn

en: Add row to top
sv: Lägg till rad överst

en: Add row to bottom
sv: Lägg till rad nederst

en: Remove row
sv: Tag bort rad

en: Add column
sv: Lägg till kolumn

en: Add region to left
sv: Lägg till region till vänster

en: Add column to left
sv: Lägg till kolumn till vänster

en: Add region to right
sv: Lägg till region till höger

en: Add column to right
sv: Lägg till kolumn till höger

en: Region settings
sv: Inställningar för region

en: Remove region
sv: Ta bort region

en: Configure column
sv: Konfigurera kolumn

en: Configure row
sv: Konfigurera rad

en: Configure region
sv: Konfigurerar region

en: Region title
sv: Titel för region

en: Fluid
sv: Flytande

en: No markup at all
sv: Helt utan uppmärkning

en: Display the pane with no markup, not even a title.
sv: Visa denna ruta helt utan uppmärkning, även utan en titel.

en: Each region
sv: Varje region

en: Selection rules
sv: Urvalsregler

en: Move content from old layout
sv: Flytta innehåll från tidigare layout

en: This panel will be selected if @conditions.
sv: Denna panel kommer att väljas om @conditions.

en: This panel will always be selected.
sv: Denna panel kommer alltid att väljas.

en: Selection rule
sv: Urvalsregel

en: You must select a layout.
sv: Du måste välja en layout.

en: You must select a different layout if you wish to change layouts.
sv: Du måste välja en annan layout om du vill ändra layout.

en: Update and preview
sv: Uppdatera och förhandsgranska

en: Administrative title of this variant.
sv: Administrativ titel för denna variant.

en: You may use substitutions in this title.
sv: Du kan använda ersättningsord i den här titeln.

en: Content options are divided by category. Please select a category from the left to proceed.
sv: Innehållet är indelat i olika kategorier. Vänligen välj en kategori till vänster för att fortsätta.

en: Manage mini panels
sv: Hantera minipaneler

en: The Panels module cannot be updated while disabled. If you wish to update Panels, please enable it. If you do not wish to update Panels, please uninstall it.
sv: Modulen Panels kan inte uppdateras när den är inaktiverad. Om du vill uppdatera Panels måste du aktivera den. Om du inte vill uppdatera Panels bör du avinstallera det.

en: &#x2713;Panel title
sv: &#x2713;Paneltitel

en: No rules
sv: Inga regler

en: Visibility rules
sv: Synlighetsregler

en: Title type
sv: Typ av titel

en: Manually set
sv: Ändra manuellt

en: From pane
sv: Från ruta

en: The title of this panel. If left blank, a default title may be used. Set to No Title if you want the title to actually be blank.
sv: Panelens titel. Om den lämnas tom, kommer den förvalda titeln att användas. Sätt den till "Ingen titel" om du vill att den skall vara tom.

en: Region class
sv: Regionsklass

en: Hide empty fields
sv: Dölj tomma fält

en: Do not display fields, labels or markup for fields that are empty.
sv: Visa inte fält, etiketter eller uppmärkning för fält som är tomma.

en: Fixed width
sv: Fast bredd

en: Panels: saved display "%title" with display id %did
sv: Paneler: sparade visning "%title" med visnings-ID %did

en: Panels is enabled but CTools is out of date. All Panels modules are disabled until CTools is updated. See the status page for more information.
sv: Panels är aktiverat men CTools är för gammalt. Alla moduler i Panels är inaktiverade tills CTools har uppdaterats. Se statussidan för mer information.

en: Add new pane
sv: Lägg till ny panel

en: Builders
sv: Byggare

en: Row class
sv: Klass för rad
