Password Policy (6.x-1.1) - en to nl translation catalogue (184 entries)

en: Save configuration
nl: Instellingen opslaan

en: Reset to defaults
nl: Standaardwaarden terugzetten

en: delete
nl: verwijderen

en: Delete
nl: Verwijderen

en: Submit
nl: Indienen

en: Operations
nl: Bewerkingen

en: Username
nl: Gebruikersnaam

en: List
nl: Lijst

en: Cancel
nl: Annuleren

en: Description
nl: Beschrijving

en: Enabled
nl: Ingeschakeld

en: Action
nl: Actie

en: Yes
nl: Ja

en: No
nl: Nee

en: view
nl: weergeven

en: Available variables are:
nl: Beschikbare variabelen zijn:

en: Edit
nl: Bewerken

en: This action cannot be undone.
nl: Deze actie kan niet ongedaan worden gemaakt.

en: Password
nl: Wachtwoord

en: Weight
nl: Gewicht

en: The configuration options have been saved.
nl: De instellingen zijn opgeslagen.

en: Settings
nl: Instellingen

en: Name
nl: Naam

en: edit
nl: bewerken

en: Save
nl: Opslaan

en: Add
nl: Toevoegen

en: View
nl: Weergeven

en: Length
nl: Lengte

en: History
nl: Historie

en: The configuration options have been reset to their default values.
nl: De configuratie-instellingen zijn teruggezet naar de standaardwaarden.

en: Create
nl: Aanmaken

en: Good
nl: Goed

en: Roles
nl: Rollen

en: Warning
nl: Waarschuwing

en: Medium
nl: Gemiddeld

en: Other
nl: Andere

en: Save changes
nl: Wijzigingen opslaan

en: Visibility settings
nl: Zichtbaarheidsinstellingen

en: Expiration
nl: Vervaldatum

en: Change
nl: Wijzigen

en: Delay
nl: Vertraging

en: The changes have been saved.
nl: De wijzigingen zijn opgeslagen.

en: digits
nl: cijfers

en: Blocked
nl: Geblokkeerd

en: unblock
nl: deblokkeren

en: Passwords match:
nl: Overeenkomende wachtwoorden:

en: Uppercase
nl: Hoofdletter

en: The password policy module allows you to enforce a specific level of password complexity for the user passwords on the system.
nl: De Password Policy-module maakt het mogelijk een specifiek complexiteitsniveau voor wachtwoorden af te dwingen.

en: Configures policies for user account passwords.
nl: Wachtwoordbeleid voor gebruikersaccounts instellen.

en: Expired accounts
nl: Verlopen accounts.

en: Unblock
nl: Deblokkeren

en: Password Expiration
nl: Wachtwoordverloop

en: The passwords will expire after this number of days. The users with expired passwords will be blocked. Leaving this field empty won't put any password expiration constraints.
nl: De wachtwoorden verlopen na dit aantal dagen. Gebruikers met verlopen wachtwoorden worden geblokkeerd. Laat dit veld leeg zodat wachtwoorden niet verlopen.

en: Password Expiration Warning
nl: Verlopen wachtwoord-waarschuwing

en: The comma separated list of days. The warning about expiration of the password will be sent out on those days before the expiration. Leaving this field empty won't send out or display any warnings.
nl: Kommagescheiden lijst van dagen. De waarschuwing over het verlopen van het wachtwoord zal verzonden worden op deze dagen voordat het wachtwoord verloopt. Laat dit leeg om geen waarschuwingen weer te geven of te verzenden.

en: Password for user %name has expired.
nl: Wachtwoord voor gebruiker %name is verlopen.

en: Admin (UID=1) password expires.
nl: Admin (UID=1) wachtwoord verloopt.

en: Admin account password will obey expiration policy.
nl: Wachtwoord van het beheerdersaccount moet aan verloopbeleid voldoen.

en: Beginning of password expirations
nl: Begin van wachtwoordverloop

en: After expiration time from setting a default policy (all passwords are valid during the expiration time from setting the default policy, and after that older than expiration time passwords expire).
nl: Verstreken tijd na het instellen van een standaard policy (alle wachtwoorden zijn geldig tussen het instellen van de standaard policy en het verlooptijdstip, daarna zullen wachtwoorden gaan verlopen).

en: Setting a default policy (passwords older than expiration time expire after setting the default policy, retroactive behaviour).
nl: Standaard policy instellen (wachtwoorden ouder dan het verloop tijdstip zullen meteen verlopen, met terugwerkende kracht).

en: Blocking expired accounts
nl: Bezig met het blokkeren van verlopen accounts

en: Expired accounts are blocked. Only administrators can unblock them.
nl: Verlopen accounts zijn geblokkeerd. Alleen beheerders kunnen ze deblokkeren.

en: The user with expired account is not blocked, but sent to a change password page. If the password is not changed, the account is blocked and the user cannot login again.
nl: De gebruiker met een verlopen account wordt niet geblokkeerd, maar zal worden doorgestuurd naar een pagina om het wachtwoord te wijzigen. Als het wachtwoord niet wordt gewijzigd, wordt het account geblokkeerd en kan de gebruiker niet opnieuw inloggen.

en: E-mail notification settings
nl: Instellingen e-mailmeldingen

en: Subject of warning e-mail
nl: Onderwerp van waarschuwingse-mail

en: Customize the subject of the warning e-mail message, which is sent to remind of password expiration.
nl: Pas het onderwerp aan van de e-mailwaarschuwingen, die verzonden worden ter herinnering aan het verlopen van wachtwoorden.

en: Body of warning e-mail
nl: Inhoud van waarschuwingse-mail

en: Customize the body of the warning e-mail message, which is sent to remind of password expiration.
nl: Pas de inhoud aan van de e-mailwaarschuwingen, die verzonden worden ter herinnering aan het verlopen van wachtwoorden.

en: Unblocked
nl: Gedeblokkeerd

en: No entries
nl: Geen inzendingen

en: The user %name has been unblocked.
nl: De gebruiker %name is gedeblokkeerd.

en: Password expiration warning mailed to %username at %email.
nl: Een waarschuwing over het verlopen van het wachtwoord is verstuurd aan %username naar %email.

en: Password must contain the specified minimum number of digits.
nl: Het wachtwoord moet het gespecificeerde minimale aantal cijfers bevatten.

en: digit
nl: cijfer

en: Password must not match any of the user's previous X passwords.
nl: Het wachtwoord mag niet gelijk zijn aan de vorige X wachtwoorden van de gebruiker.

en: Note:
nl: Opmerking:

en: Password must be longer than the specified minimum length.
nl: Het wachtwoord moet langer zijn dan de gespecificeerde minimale lengte.

en: Password must contain the specified minimum number of letters.
nl: Het wachtwoord moet het gespecificeerde minimale aantal letters bevatten.

en: Password must contain the specified minimum number of lowercase letters.
nl: Het wachtwoord moet het gespecificeerde minimale aantal kleine letters bevatten.

en: Password must contain the specified minimum number of uppercase letters.
nl: Het wachtwoord moet het gespecificeerde minimale aantal hoofdletters bevatten.

en: User's {users}.uid.
nl: Gebruikers {users}.uid.

en: Expiration settings
nl: Verloopinstellingen

en: Role ID.
nl: Rol-ID.

en: Bad
nl: Fout

en: Constraint
nl: Beperking

en: Show restrictions on password change page.
nl: Op de pagina voor het  wijzigen van het wachtwoord de minimumeisen tonen.

en: Should password restrictions be listed on the password change page. A javascript warning block will be shown anyways if ithe typed in password does not meet the restrictions.
nl: Moeten de wachtwoordvereisten worden weergegeven op de pagina voor wachtwoordwijziging. Een JavaScript-waarschuwingsblok wordt sowieso getoond als het ingevoerde wachtwoord niet voldoet aan de vereisten.

en: No policies defined.
nl: Geen wachtwoordbeleid gedefiniëerd.

en: Policy %name has been updated.
nl: Beleid %name is bijgewerkt.

en: Policy %name has been created.
nl: Beleid %name is gemaakt.

en: Are you sure you want to delete the policy %name?
nl: Weet u zeker dat u het beleid %name wilt verwijderen?

en: Password policy %policy was deleted.
nl: Wachtwoordbeleid %policy is verwijderd.

en: Policy %name updated.
nl: Beleid %name bijgewerkt.

en: New policy %name created.
nl: Nieuw beleid %name aangemaakt.

en: Policy %name was deleted.
nl: Beleid %name is verwijderd.

en: Your password has not met the following requirement(s):
nl: Uw wachtwoord voldoet niet aan de volgende vereiste(n):

en: Password expiration warning for !username at !site
nl: Waarschuwing wachtwoordverloop voor !username op !site

en: !username,
    
    Your password at !site will expire in less than !days_left day(s).
    
    Please go to !edit_uri to change your password.
nl: !username,
    
    Uw wachtwoord voor !site zal verlopen in minder dan !days_left dag(en).
    
    Ga naar !edit_uri om uw wachtwoord te wijzigen.

en: Password quality:
nl: Wachtwoordkwaliteit:

en: The password does not include enough variation to be secure.
nl: Dit wachtwoord bevat niet genoeg variatie om veilig te zijn.

en: Your password will expire in less than one day. Please change it. | Your password will expire in less than @count days. Please change it.
nl[0]: Uw wachtwoord verloopt over minder dan één dag. Wijzig het nu.
nl[1]: Uw wachtwoord verloopt over minder dan @count dagen. Wijzig het nu.

en: unblock expired accounts
nl: verlopen accounts deblokkeren

en: Password policies
nl: Wachtwoordbeleid

en: Lists all expired accounts.
nl: Geeft een overzicht van alle verlopen accounts.

en: Password policy module successfully installed. Please review the available <a href="@settings">configuration settings</a>.
nl: De module Password Policy is succesvol geïnstalleerd. Bekijk de beschikbare <a href="@settings">instellingen</a>.

en: Stores password policies.
nl: Slaat wachtwoordbeleidsregels op.

en: Primary Key: Unique password policy ID.
nl: Primaire sleutel: uniek wachtwoordbeleid-ID.

en: The name of the policy.
nl: De naam van het beleid.

en: The description of the policy.
nl: De omschrijving van het beleid.

en: Whether the policy is enabled.
nl: Of het beleid is ingeschakeld.

en: The policy's serialized data.
nl: De geserialiseerde gegevens van het beleid.

en: Timestamp for when the policy was created.
nl: Tijdstip waarop het beleid werd gemaakt.

en: The passwords will expire after this number of days.
nl: Het wachtwoord zal na dit aantal dagen verlopen.

en: Comma separated list of days when warning is sent out.
nl: Kommagescheiden lijst van dagen waarop de waarschuwing wordt verzonden.

en: Stores users' old password hashes.
nl: Slaat oude wachtwoord-hashes van gebruikers op.

en: Primary Key: Unique password policy users ID.
nl: Primaire sleutel: uniek ID voor wachtwoordbeleid-gebruikers.

en: User's password (md5 hash).
nl: Gebruikers wachtwoord (md5-encriptie).

en: Stores users password expiration data.
nl: Slaat vervalgegevens van gebruikerswachtwoorden op.

en: Primary Key: Unique password policy expirations ID.
nl: Primaire sleutel: uniek ID voor wachtwoordbeleid-vervaldatums.

en: Timestamp for when the warning was shown.
nl: Tijdstip waarop de waarschuwing werd getoond.

en: Timestamp for when the user was blocked.
nl: Tijdstip waarop de gebruiker werd geblokkeerd.

en: Timestamp for when the user was unblocked.
nl: Tijdstip waarop de gebruiker werd gedeblokkeerd.

en: Alphanumeric
nl: Alfanumeriek

en: Password must contain the specified minimum number of alphanumeric (letters or numbers) characters.
nl: Het wachtwoord moet het opgegeven minimumaantal letters of cijfers bevatten.

en: Password must contain at least one alphanumeric (letter or number) character. | Password must contain at least @count alphanumeric (letter or number) characters.
nl[0]: Het wachtwoord moet minimaal één letter of cijfer bevatten.
nl[1]: Het wachtwoord moet minimaal @count letters of cijfers bevatten.

en: Complexity
nl: Complexiteit

en: Password must contain the specified minimum number of character types (lowercase, uppercase, digit or punctuation).
nl: Het wachtwoord moet het minimumaantal soorten tekens bevatten (kleine letter, hoofdletter, cijfer of leesteken).

en: Password must contain at least one character of the following types: lowercase, uppercase, digit or punctuation. | Password must contain at least @count characters of different types (lowercase, uppercase, digit or punctuation).
nl[0]: Het wachtwoord moet tenminste één van de volgende soorten tekens bevatten: kleine letters, hoofdletters, cijfers of leestekens.
nl[1]: Het wachtwoord moet tenminste @count soorten van de volgende soorten tekens bevatten: kleine letters, hoofdletters, cijfers of leestekens.

en: Minimum number of hours between password changes.
nl: Minimumaantal uren tussen wachtwoordwijzigingen.

en: Password may only be changed in an hour from the last change. | Password may only be changed in @count hours from the last change.
nl[0]: Het wachtwoord mag pas een uur na de laatste wijziging gewijzigd worden.
nl[1]: Het wachtwoord mag pas over @count uren na de laatste wijziging gewijzigd worden.

en: Digit
nl: Cijfer

en: Password must contain at least one digit. | Password must contain at least @count digits.
nl[0]: Het wachtwoord moet tenminste één cijfer bevatten.
nl[1]: Het wachtwoord moet tenminste @count cijfers bevatten.

en: Digit Placement
nl: Positie van cijfers

en: Minimum number of digits in the password to allow a digit in the first or last position in the password (e.g. 2abcdefg and abcdefg4 are unacceptable passwords, while 2qpcxrm3 and 99qpcxrm are allowed passwords when 2 is set here).
nl: Minimumaantal cijfers in het wachtwoord om een cijfer op de eerste of laatste positie toe te staan (bijv. 2abcdefg en abcdefg4 zijn onacceptabele wachtwoorden, terwijl 2qpcxrm3 en 99qpcxrm toegestaan zijn als hier 2 is ingesteld).

en: This constraint can only compare a new password with the previous passwords recorded since the password policy module was enabled.  For example, if the number of previous passwords is set to 3, the module may have only recorded 2 password changes since the module was enabled.  If the recorded password history is not large enough to support the constraint history size, the history size for the constraint will be reduced (temporarily during the constraint check) to match the available recorded history. Also note that a history size of 1 means that the user is unable to change their password to their current password.  This can be useful in certain situations, but a setting of 2+ will likely be more useful.
nl: Deze beperking kan een nieuw wachtwoord alleen vergelijken met de vorige wachtwoorden die zijn opgeslagen sinds de module werd ingeschakeld. Als het aantal vorige wachtwoorden bijvoorbeeld op 3 is ingesteld, kan de module slechts 2 wachtwoordwijzigingen hebben geregistreerd. Als de opgeslagen wachtwoordgeschiedenis niet groot genoeg is om de ingestelde grootte te ondersteunen, wordt de grootte tijdelijk verminderd tijdens de controle. Merk ook op dat een geschiedenis van 1 betekent dat de gebruiker zijn wachtwoord niet kan wijzigen naar zijn huidige wachtwoord. Dit kan in bepaalde situaties nuttig zijn, maar een instelling van 2 of meer zal waarschijnlijk nuttiger zijn.

en: Password must not match last password. | Password must not match last @count passwords.
nl[0]: Het wachtwoord mag niet gelijk zijn aan het laatste wachtwoord.
nl[1]: Het wachtwoord mag niet gelijk zijn aan de laatste @count wachtwoorden.

en: Password must be at least one character in length. | Password must be at least @count characters in length.
nl[0]: Het wachtwoord moet tenminste één teken lang zijn.
nl[1]: Het wachtwoord moet tenminste @count tekens lang zijn.

en: Password must contain at least one letter. | Password must contain at least @count letters.
nl[0]: Het wachtwoord moet tenminste één letter bevatten.
nl[1]: Het wachtwoord moet tenminste @count letters bevatten.

en: Lowercase
nl: Kleine letter

en: Password must contain at least one lowercase character. | Password must contain at least @count lowercase characters.
nl[0]: Het wachtwoord moet tenminste één kleine letter bevatten.
nl[1]: Het wachtwoord moet tenminste @count kleine letters bevatten.

en: Punctuation
nl: Interpunctie

en: Password must contain the specified minimum number of punctuation (not whitespace or an alphanumeric) characters.
nl: Het wachtwoord moet het opgegeven minimumaantal leestekens bevatten (geen spatie, letters of cijfers).

en: Password must contain at least one punctuation (not whitespace or an alphanumeric) character. | Password must contain at least @count punctuation (not whitespace or an alphanumeric) characters.
nl[0]: Het wachtwoord moet tenminste één leesteken bevatten.
nl[1]: Het wachtwoord moet tenminste @count leestekens bevatten.

en: Password must contain at least one uppercase character. | Password must contain at least @count uppercase characters.
nl[0]: Het wachtwoord moet tenminste één hoofdletter bevatten.
nl[1]: Het wachtwoord moet tenminste @count hoofdletters bevatten.

en: Password must differ from the username. Put any positive number to enforce this policy.
nl: Het wachtwoord moet verschillen van de gebruikersnaam. Voer een positief getal in om dit beleid te handhaven.

en: Password must differ from the username.
nl: Het wachtwoord moet verschillen van de gebruikersnaam.

en: To change the current user password, enter the new password in both fields.
nl: Voer in beide velden het nieuwe wachtwoord in om het huidige wachtwoord te wijzigen.

en: Your password cannot be empty.
nl: Het wachtwoord mag niet leeg zijn.

en: Password has been changed.
nl: Het wachtwoord is gewijzigd.

en: Password change tab
nl: Tabblad voor wachtwoordwijziging

en: Implements a separate password change tab.
nl: Voegt een apart tabblad toe om het wachtwoord te wijzigen.

en: Policy
nl: Beleid

en: Users who are not signed in will be required to change their password immediately upon sign in. Users who are currently signed in will be required to change their password upon their next page click, but after changing their password will be redirected back to the page they were attempting to access.
nl: Gebruikers die niet ingelogd zijn moeten verplicht hun wachtwoord wijzigen zodra ze inloggen. Gebruikers die al ingelogd zijn moeten hun wachtwoord wijzigen zodra ze naar een volgende pagina navigeren en worden teruggestuurd naar de pagina die ze wilden bezoeken zodra hun wachtwoord is gewijzigd.

en: No roles were selected.
nl: Er waren geen rollen geselecteerd.

en: Force password change
nl: Wachtwoordwijziging verplichten

en: Force password change on first-time login
nl: Verplicht wijzigen van wachtwoord bij eerste keer inloggen

en: Select the roles that this policy will apply to.
nl: Kies de rollen waarop het beleid van toepassing is.

en: Constraints
nl: Beperkingen

en: You must select at least one role for a policy to apply to.
nl: U moet minimaal één rol selecteren waarop een beleid van toepassing is.

en: Weight of the policy, used to order active policies.
nl: Gewicht van het beleid, gebruikt om actieve beleidsvormen te rangschikken.

en: Links policies with roles.
nl: Koppelt beleidsregels aan rollen.

en: Policy ID.
nl: Beleid-ID

en: Password tab settings
nl: Instellingen wachtwoordtabblad

en: Redirect path on password change
nl: Omleidingspad bij wachtwoordwijziging

en: Normally, after a user changes their password, they will be taken to their user page. Leave this setting blank if you wish to keep the default behavior. If you wish the user to go to a page of your choosing, then enter the path for it here. For instance, you may redirect them to a static page such as <cite>node/35</cite>, or to the <cite>&lt;front&gt;</cite> page. You may also use <em>%uid</em> as a variable, and the user's user ID will be substituted in the path. In the case where users are first creating their own passwords, it is suggested to use <cite>user/%uid/edit</cite> here, so the user may set their over account information immediately after validating their account.
nl: Na het wijzigen van het wachtwoord wordt de gebruiker normaal naar zijn profielpagina geleid. Laat dit veld leeg om het standaardgedrag te behouden. Als u de gebruiker naar een specifieke pagina wilt sturen, voer dan hier het pad in. U kunt bijvoorbeeld doorsturen naar een statische pagina zoals <cite>node/35</cite> of naar de <cite>&lt;front&gt;</cite> pagina. U kunt ook <em>%uid</em> gebruiken als variabele, waarbij het gebruikers-ID wordt ingevoegd. Als gebruikers voor het eerst hun wachtwoord aanmaken, wordt aanbevolen <cite>user/%uid/edit</cite> te gebruiken, zodat de gebruiker direct na validatie zijn accountgegevens kan aanvullen.

en: Password tab
nl: Wachtwoordtabblad

en: Force users in the following roles to change their password
nl: Verplicht gebruikers met de volgende rollen om hun wachtwoord te wijzigen

en: New user accounts must change password on new login enabled by !admin
nl: Nieuwe gebruikersaccounts moeten het wachtwoord wijzigen bij nieuwe aanmelding, ingeschakeld door !admin

en: New users will be required to change their password on first-time login.
nl: Nieuwe gebruikers moeten hun wachtwoord wijzigen bij de eerste aanmelding.

en: New users will not be required to change their pasword on first-time login.
nl: Nieuwe gebruikers hoeven hun wachtwoord niet te wijzigen bij de eerste aanmelding.

en: Users in the following roles will be required to immediately change their password: %list
nl: Gebruikers met de volgende rollen moeten onmiddellijk hun wachtwoord wijzigen: %list

en: !admin has flagged users in the following roles to immediately change their password: %list
nl: !admin heeft gebruikers met de volgende rollen gemarkeerd om onmiddellijk hun wachtwoord te wijzigen: %list

en: Your password has expired. You must change your password to proceed on the site.
nl: Uw wachtwoord is verlopen. U moet uw wachtwoord wijzigen voor u verder kunt gaan.

en: Password settings
nl: Wachtwoordinstellingen

en: Force password change on next login
nl: Wachtwoordwijziging verplichten bij volgende aanmelding

en: force password change
nl: wachtwoordwijziging verplichten

en: Force users to change their password
nl: Verplicht gebruikers om hun wachtwoord te wijzigen

en: Forced password reset status.
nl: Status verplicht wachtwoordherstel.

en: @user will be required to change their password the next time they log in.
nl: @user is verplicht de volgende keer bij het inloggen het wachtwoord te wijzigen.

en: password policy
nl: wachtwoordbeleid

en: @user flagged to change password on next login by @admin
nl: @user is door @admin gemarkeerd om het wachtwoord te wijzigen bij de volgende aanmelding

en: The serialized policy data
nl: De geserialiseerde beleidsgegevens

en: Password must have a minimum of %numChars %digits in order to place any digits at the start or end of the password.
nl: Het wachtwoord moet tenminste %numChars %digits bevatten om cijfers aan het begin of eind van het wachtwoord te plaatsen.
