Pathauto (6.x-1.3) - en to tr translation catalogue (146 entries)

en: content
tr: içerik

en: Remove
tr: Kaldır

en: General settings
tr: Genel ayarlar

en: forums
tr: forumlar

en: Separator
tr: Ayraç

en: Node path settings
tr: Düğüm yol ayarları

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
tr: Öntanımlı yol şablonu (aşağıdaki tüm boş şablonlu düğüm tiplerine uygulanacaktır)

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
tr: İsimlendirme yapılmamış tüm node'lar için isim oluştur

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
tr: Öntanımlı yol şablonu (aşağıdaki tüm boş şablonlu sözlüklere uygulanacaktır)

en: Pattern for all %vocab-name paths
tr: Tüm %vocab-name yolları için şablon

en: Forum path settings
tr: Forum yol ayarları

en: Pattern for forums and forum containers
tr: Forumlar ve forum taşıyıcıları için şablon

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
tr: İsimlendirme yapılmamış tüm forumlar ve forum taşıyıcıları için isim oluştur

en: Bulk update of forums and forum containers completed, one alias generated. | Bulk update of forums and forum containers completed, @count aliases generated.
tr[0]: Toplu forum ve forum taşıyıcıları isimlendirmesi tamamlandı, @count isim oluşturuldu.

en: User path settings
tr: Kullanıcı yol ayarları

en: Pattern for user account page paths
tr: Kullanıcı hesap sayfaları için şablon

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
tr: Yol ismi olmayan tüm kullanıcı hesapları için isimleri oluştur

en: Blog path settings
tr: Günlük yol ayarları

en: Pattern for blog page paths
tr: Günlük (blog) sayfaları için şablon

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
tr: İsmi olmayan tüm günlükler için isimleri oluştur.

en: User-tracker path settings
tr: Kullanıcı takip yol ayarları

en: Pattern for user-tracker page paths
tr: Kullanıcı takip sayfa yolları için şablon

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
tr: Hali hazırda URL ismi olmayan tüm kullanıcı takip sayfaları için isimleri oluştur.

en: Verbose
tr: Detaylı

en: Display alias changes (except during bulk updates).
tr: İsim değişikliklerini göster (toplu güncellemeler dışında)

en: Replace by separator
tr: Ayraç ile değiştir

en: Maximum alias length
tr: Takma adın (alias) ençok uzunluğu

en: Maximum component length
tr: En fazla bileşen uzunluğu

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
tr: İsimde yer alan bir bileşen için (örn. [title]) en fazla metin uzunluğu. 100 önerilir. Detaylar için <a href="@pathauto-help">OtoYol yardımına</a> bakın.

en: Update action
tr: Güncelleme eylemi

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
tr: OtoYol, hali hazırda isimlendirmesi olan bir içeriği güncellerken ne yapsın?

en: Strings to Remove
tr: Kaldırılacak kelimeler

en: Created new alias %dst for %src
tr: %src için %dst ismi oluşturuldu

en: Pathauto
tr: OtoYol

en: administer pathauto
tr: OtoYol yönetimi

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
tr: Eklentilerin oluşturdukları içerik için otomatik olarak URL isimleri oluşturmasını sağlar.

en: Replacement patterns
tr: Değiştirme şablonları

en: vocabularies and terms
tr: sözlükler ve terimler

en: users
tr: kullanıcılar

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
tr: Otomatik olarak oluşturulan %original_alias varolan bir isim ile çakıştı. Yeni isim %alias olarak değiştirildi.

en: Ignoring alias %dst due to existing path conflict.
tr: Yol çakışması dolayısıyla %dst isimlendirilmesi yok sayılıyor.

en: Ignoring alias %dst because it is the same as the internal path.
tr: Gerçek yol ile aynı olduğu için %dst isimlendirmesi yok sayılıyor.

en: Created new alias %dst for %src, replacing %old_alias. %old_alias now redirects to %dst
tr: %old_alias değiştirilerek, %src için %dst ismi oluşturuldu; %old_alias artık %dst ismine yönlendirilmiş durumda

en: Created new alias %dst for %src, replacing %old_alias
tr: %old_alias değiştirilerek, %src için %dst ismi oluşturuldu

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
tr: Token eklentisine gereksinen OtoYol'u kurmuş görünüyorsunuz; ama Token ya kurulmamış ya da kurulumunda sorun var.

en: Double quotes "
tr: Çift tırnak "

en: Single quotes (apostrophe) '
tr: Tek tırnak '

en: Back tick `
tr: Ters tırnak `

en: Comma ,
tr: Virgül ,

en: Period .
tr: Nokta .

en: Hyphen -
tr: Kısa çizgi / tire -

en: Underscore _
tr: Alt çizgi _

en: Colon :
tr: İki nokta :

en: Semicolon ;
tr: Noktalı virgül ;

en: Pipe |
tr: Boru |

en: Left curly bracket {
tr: Sol yay ayraç {

en: Left square bracket [
tr: Sol köşeli ayraç [

en: Right curly bracket }
tr: Sağ yay ayraç }

en: Right square bracket ]
tr: Sağ köşeli ayraç ]

en: Plus +
tr: Artı +

en: Equal =
tr: Eşittir =

en: Asterisk *
tr: Yıldız imi *

en: Ampersand &
tr: Ve imi &

en: Percent %
tr: Yüzde %

en: Caret ^
tr: İnceltme işareti (şapka) ^

en: Dollar $
tr: Dolar $

en: Hash #
tr: Diyez #

en: At @
tr: @

en: Exclamation !
tr: Ünlem !

en: Tilde ~
tr: Yaklaşık imi (tilda) ~

en: Left parenthesis (
tr: Sol parantez (

en: right parenthesis )
tr: kapa parantez )

en: Question mark ?
tr: Soru işareti ?

en: Less than <
tr: Küçüktür <

en: Greater than >
tr: Büyüktür >

en: Back slash \
tr: Ters bölü \

en: content/[title-raw]
tr: icerik/[title-raw]

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
tr: İsim oluşturulmamış node'lar için toplu isim oluştur

en: Pattern for all @node_type paths
tr: Tüm @node_type yolları için şablon

en: Bulk generation of nodes completed, one alias generated. | Bulk generation of nodes completed, @count aliases generated.
tr[0]: Toplu düğüm isimlendirmesi tamamlandı, @count isim oluşturuldu.

en: category/[vocab-raw]/[catpath-raw]
tr: kategori/[vocab-raw]/[catpath-raw]

en: Bulk generate forum paths
tr: Forum yollarını toplu oluştur

en: Bulk generation of terms completed, one alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
tr[0]: Toplu terim isimlendirmesi tamamlandı, @count isim oluşturuldu.

en: users/[user-raw]
tr: kullanicilar/[user-raw]

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
tr: İsimlendirme yapılmamış kullanıcılar için toplu isim oluştur

en: blogs/[user-raw]
tr: gunluk/[user-raw]

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
tr: İsimlendirme yapılmamış günlükler için toplu isim oluştur

en: users/[user-raw]/track
tr: kullanicilar/[user-raw]/takip

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
tr: İsimlendirilmemiş kullanıcı takip yolları için toplu isim oluştur

en: Bulk generation of users completed, one alias generated. | Bulk generation of users completed, @count aliases generated.
tr[0]: Toplu kullanıcı isimlendirmesi tamamlandı, @count isim oluşturuldu.

en: Bulk generation of user blogs completed, one alias generated. | Bulk generation of user blogs completed, @count aliases generated.
tr[0]: Toplu kullanıcı günlük isimlendirmesi tamamlandı, @count isim oluşturuldu.

en: Bulk generation of user tracker pages completed, one alias generated. | Bulk generation of user tracker pages completed, @count aliases generated.
tr[0]: Toplu kullanıcı takip sayfası isimlendirmesi tamamlandı, @count isim oluşturuldu.

en: <p>Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.</p>
                      <h2>Settings</h2>
                      <p>The <strong>Maximum Alias Length</strong> and <strong>Maximum component length</strong> values
                      default to 100 and have a limit of 128 from pathauto. This length is limited by the length of the dst
                      column of the url_alias database table. The default database schema for this column is 128. If you
                      set a length that is equal to that of the one set in the dst column it will cause problems in situations
                      where the system needs to append additional words to the aliased URL. For example... URLs generated
                      for feeds will have "/feed" added to the end. You should enter a value that is the length of the dst
                      column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of
                      strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and
                      on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.</p>
                      <p><strong>Raw Tokens</strong> In Pathauto it is appropriate to use the -raw form of tokens. Paths are
                      sent through a filtering system which ensures that raw user content is filtered. Failure to use -raw
                      tokens can cause problems with the Pathauto punctuation filtering system.</p>
tr: <p>Eklentilerin oluşturdukları içerik için otomatik olarak URL isimleri oluşturmasını sağlar.</p>
                      <h2>Ayarlar</h2>
                      <p><strong>Maksimum isim uzunluğu</strong> ve <strong>maksimum bileşen uzunluğu</strong> değerleri
                      öntanımlı olarak 100'e eşitlenmiştir ve en fazla 128 olabilirler. Bu uzunluk url_alias veritabanı tablosu içinde 
                      yer alan dst sütunu tarafından sınırlanmıştır. Bu sütun için veritabanı şeması 128'dir. Eğer
                      dst sütunu için belirlenene eşit bir uzunluk tanımlarsanız, sistem oluşturulan URL ismine ekler yapmak durumunda 
                      kaldığında sorun oluşturabilir. Örneğin, sonuna "/feed" eklenecek beslemeler düşünülebilir.
                      dst sütunun uzunluğundan sona eklenecek kelimenin uzunluğunu çıkartarak bulacağınız bir sayıyı uzunluk 
                      olarak girmelisiniz. Sona eklenecek kelimenin uzunluğu hangi eklentileri kurduğunuza ve OtoYol ayarlarınıza
                      bağlıdır. Önerilen ve öntanımlı olan değer 100'dür.</p>
                      <p><strong>İşlenmemiş Dizgeler</strong> Otoyol ayarlarında dizgelerin -raw hallerinin kullanılması uygundur
                      Yollar işlenmemiş kullanıcı içeriğinin süzülmesini sağlayan bir süzme sisteminden geçirilmektedir.
                      -raw dizgelerinin kullanılmaması, OtoYol noktalama işaretleri süzme sisteminde sorunlara yol açabilir.</p>

en: Delete aliases
tr: İsimleri sil

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
tr: [cat] gibi, ama / ile ayrılmış üst kategorileri dahil edilerek.

en: As [cat-raw], but including its supercategories separated by /. WARNING - raw user input.
tr: [cat-raw] gibi, ama / ile ayrılmış üst kategorileri dahil edilerek UYARI - işlenmemiş kullanıcı değeri

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
tr: [term] gibi, ama / ile ayrılmış üst kategorileri dahil edilerek.

en: As [term-raw], but including its supercategories separated by /. WARNING - raw user input.
tr: [term-raw] gibi, ama / ile ayrılmış üst kategorileri dahil edilerek. UYARI - işlenmemiş kullanıcı değeri

en: URL alias for the term.
tr: Terim için URL ismi

en: URL alias for the parent book.
tr: Kitap için URL ismi

en: user blogs
tr: kullanıcı günlükleri

en: user trackers
tr: kullanıcı takipçileri

en: Automatic alias
tr: Otomatik isimlendirme

en: Update path alias
tr: Yol ismini güncelle

en: It appears that the <a href="@token_link">Token module</a> is not installed. Please ensure that you have it installed so that Pathauto can work properly. You may need to disable Pathauto and re-enable it to get Token enabled.
tr: <a href="@token_link">Token eklentisi</a> kurulmamış görünüyor. OtoYol'un çalışması için bu eklentinin kurulduğundan emin olun. Token eklentisinin aktif hale gelmesi için OtoYol'u kapatıp tekrar aktif hale getirmeniz gerekebilir.

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
tr: Başlıklardaki kelimeleri ayırmak için kullanılan kelime. Bu, tüm boşluk ve noktalama işaretlerinin yerine kullanılacaktır. Ayraç olarak boşluk veya + karakterini kullanmak beklenmeyen sonuçlara yol açabilir.

en: Character case
tr: Büyük-küçük harf

en: Leave case the same as source token values.
tr: Kaynak dizgelerindeki büyük-küçük harf yerleşimini aynen bırak

en: Change to lower case
tr: Küçük harfe çevir

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
tr: Oluşturulacak ismin en fazla uzunluğu. 100 önerilir. Detaylar için <a href="@pathauto-help">OtoYol yardımına</a> bakın.

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
tr: Toplu güncellemede isim verilecek en fazla nesne sayısı

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
tr: Toplu güncelleme sırasında verilen bir nesne türü için en fazla kaç tane nesnenin isimlendirileceğini belirler. Öntanımlı değer 50'dir ve önerilen rakam sunucunuzun hızına bağlıdır. Eğer toplu güncelleme "zaman aşımı"na uğrar veya "beyaz ekran" ile karşılaşırsanız, sayıyı azaltın.

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
tr: Bir şey yapma. Eski takma ad olduğu gibi kalsın.

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
tr: Yeni bir takma ad oluştur. Eski adlandırma da işlevini sürdürsün.

en: Create a new alias. Delete the old alias.
tr: Yeni bir takma ad oluştur. Eski adlandırmayı sil.

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
tr: Yeni bir takma ad oluştur. Eski adlandırmayı buna yönlendir.

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is determined by the i18n-ascii.txt file in the Pathauto directory. <strong>This option is disabled on your site because you do not have an i18n-ascii.txt file in the Pathauto directory.</strong>
tr: Bir şablon aksan işaretleri benzeri belirli karakterler içerdiğinde, OtoYol bu karakterlerin ASCII-96 alfabesindeki karşılıklarına yer versin mi? Harf değiştirme işlemi OtoYol dizininde bulunan i18n-ascii.txt dosyası tarafından belirlenmektedir.  <strong>İlgili dizinde bu dosya olmadığı için bu seçenek sitenizde aktif değildir.</strong>

en: When a pattern includes certain characters (such as those with accents) should Pathauto attempt to transliterate them into the ASCII-96 alphabet? Transliteration is determined by the i18n-ascii.txt file in the Pathauto directory.
tr: Bir şablon aksan işaretleri benzeri belirli karakterler içerdiğinde, OtoYol bu karakterlerin ASCII-96 alfabesindeki karşılıklarına yer versin mi? Harf değiştirme işlemi OtoYol dizininde bulunan i18n-ascii.txt dosyası tarafından belirlenmektedir.

en: Transliterate prior to creating alias
tr: İsim oluşturmadan önce alfabeyi değiştir

en: Reduce strings to letters and numbers from ASCII-96
tr: Karakter dizisini ASCII-96 harf ve rakamlarıyla ifade et

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
tr: Yeni ismi, sadece ASCII-96 karakter kümesinde bulunan harf ve rakamları içerecek şekilde süz.

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
tr: Virgülle ayrılmış, URL isminden çıkartılacak kelimeler listesi. Burada noktalama işaretine yer vermeyin ve WYSIWYG editörleri kullanmayın

en: Punctuation settings
tr: Noktalama ayarları

en: No action (do not replace)
tr: Bir şey yapma (değiştirme)

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
tr: HTML elemanları ile sorunlar yaşamamak için metinler için -raw halleri kullanın

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
tr: Besleme için sistem ismi (etkisizleştirmek için boş bırakın)

en: The text to use for aliases for RSS feeds. Examples are "feed" and "0/feed".
tr: RSS beslemeleri için kullanılacak isim. "feed" veya "0/feed" örnek olarak verilebilir.

en: You are using the token [%token] which is not valid within the scope of tokens where you are using it.
tr: Kullandığınız %token, kullanıldığı yerdeki

en: You are using the token [%token] which has a -raw companion available [%raw_token]. For Pathauto patterns you should use the -raw version of tokens unless you really know what you are doing. See the <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for more details.
tr: [%raw_token] şeklinde -raw eşleniği de olan [%token] dizgesini kullanıyorsunuz. Ne yaptığınız tam olarak bilmediğiniz sürece OtoYol şablonlarında dizgelerin -raw hallerini kullanmalısınız. Detaylar için <a href="@pathauto-help">OtoYol yardımına</a> bakın.

en: NOTE: This field contains potentially incorrect patterns.
tr: Not: Bu alan doğru olmayabilecek şablonlar içeriyor

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the catpath and termpath patterns. You should probably set the action for @name to be "replace by separator"
tr: @name ayraç olsun ve oluşturulacak kelime dizilerinden silinsin istediniz. Başta catpath ve termpath olmak üzere bu seçiminiz şablonlarınızla sorunlara yol açabilir. Bunun yerine tahminen @name için "ayraç ile değiştir" eyleminin gerçekleşmesini arzu etmiş olabilirsiniz.

en: Choose Aliases to Delete
tr: Silinecek isimleri seçin

en: all aliases
tr: tüm takma adlar

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
tr: Tüm isimleri sil. Silinecek isim sayısı: %count.

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
tr: Tüm @label için isimleri sil. Silinecek isim sayısı: %count.

en: <p><strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.</p>
tr: <p><strong>Not:</strong> Onay istenmeyecektir. "İsimleri sil" tuşuna basmadan önce yapmak istediğinizden emin olun. <br /> Bu özelliği kullanmadan önce veritabanınızı ve/veya url_alias tablonuzu yedeklemeyi düşünebilirsiniz.</p>

en: Delete aliases now!
tr: Takma adları sil!

en: All of your path aliases have been deleted.
tr: Tüm adres yolları silindi.

en: All of your %type path aliases have been deleted.
tr: %type tipindeki tüm yol isimleriniz silindi.

en: Bulk generation of index aliases completed, one alias generated. | Bulk generation of index aliases completed, @count aliases generated.
tr[0]: Toplu indeks isimlendirmesi tamamlandı, @count isim oluşturuldu.

en: Problem token:  | Problem tokens:
tr[0]: Sorunlu dizge:

en: notify of path changes
tr: yol değişikliklerinden haberdar et

en: Language neutral
tr: Dil tercihsiz - özgün dil

en: Alias: @alias
tr: Takma ad: @alias

en: No alias
tr: Takma ad yok.

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
tr: Sizin için bir isim oluşturulacaktır. Kendi isimlendirmenizi yapmak için bu seçeneği kaldırın.
