Pathauto (6.x-1.4) - en to ja translation catalogue (143 entries)

en: Content
ja: コンテンツ

en: Remove
ja: 削除

en: General settings
ja: 全般の設定

en: Separator
ja: セパレーター

en: Taxonomy terms
ja: タクソノミーターム

en: Default path pattern (applies to all node types with blank patterns below)
ja: デフォルトの URL パターン（下記で設定が空白になっているすべてのコンテンツタイプに適用）

en: Generate aliases for all existing nodes which do not already have aliases.
ja: URL エイリアスを持たないすべてのコンテンツに URL エイリアスを生成します。

en: Default path pattern (applies to all vocabularies with blank patterns below)
ja: デフォルトの URL パターン（下記で設定が空白になっているすべてのボキャブラリーに適用）

en: Pattern for all %vocab-name paths
ja: %vocab-name ボキャブラリー内のすべてのタームの URL パターン

en: Pattern for forums and forum containers
ja: フォーラムとフォーラムコンテナーのURLパターン

en: Generate aliases for all existing forums and forum containers which do not already have aliases.
ja: URLエイリアスを持たないすべてのフォーラムとフォーラムコンテナーにURLエイリアスを生成します。

en: Bulk update of forums and forum containers completed, one alias generated. | Bulk update of forums and forum containers completed, @count aliases generated.
ja[0]: フォーラムとフォーラムコンテナーの一括アップデートが完了しました。 1 個のURLエイリアスが生成されました。
ja[1]: フォーラムとフォーラムコンテナーの一括アップデートが完了しました。 @count 個のURLエイリアスが生成されました。

en: Pattern for user account page paths
ja: ユーザアカウントページの URL パターン

en: Generate aliases for all existing user account pages which do not already have aliases.
ja: URL エイリアスを持たないすべてのユーザアカウントページに URL エイリアスを生成します。

en: Pattern for blog page paths
ja: ユーザ別ブログの URL パターン

en: Generate aliases for all existing blog pages which do not already have aliases.
ja: URL エイリアスを持たないすべてのブログページに URL エイリアスを生成します。

en: Pattern for user-tracker page paths
ja: ユーザ別投稿の軌跡ページの URL パターン

en: Generate aliases for all existing user-tracker pages which do not already have aliases.
ja: URL エイリアスを持たないすべてのユーザ別投稿の軌跡ページに URL エイリアスを生成します。

en: Verbose
ja: 詳細なメッセージを出力

en: Display alias changes (except during bulk updates).
ja: エイリアスの変更内容を表示します。（一括アップデート時は除く）

en: Replace by separator
ja: セパレーターに置換

en: Maximum alias length
ja: エイリアスの最大文字数

en: Maximum component length
ja: コンポーネントの最大文字数

en: Maximum text length of any component in the alias (e.g., [title]). 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ja: エイリアスの構成要素（例:[title]）の最大文字数を入力してください。 推奨値は 100 です。 詳細は<a href="@pathauto-help">ヘルプ</a>を参照してください。

en: Update action
ja: アップデート動作

en: What should pathauto do when updating an existing content item which already has an alias?
ja: 既にエイリアスが存在するコンテンツをアップデートした時の動作を選択します。

en: Strings to Remove
ja: 取り除く文字列

en: Pathauto
ja: 自動エイリアス設定

en: administer pathauto
ja: 自動エイリアス設定の管理

en: Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.
ja: コンテンツ管理のために、自動的に URL エイリアス（別名）を生成するメカニズムを提供します。

en: Users
ja: ユーザー

en: Replacement patterns
ja: 置換パターン

en: Forums
ja: フォーラム

en: The automatically generated alias %original_alias conflicted with an existing alias. Alias changed to %alias.
ja: 自動生成されたエイリアス %original_alias は、既存のエイリアスとコンフリクトしたため %alias に変更されました。

en: It appears that you have installed Pathauto, which depends on token, but token is either not installed or not installed properly.
ja: Token に依存する Pathauto がインストールされたようですが、Token がインストールされていないか、正しく動作していません。

en: Double quotes "
ja: ダブルクォート（引用符） "

en: Single quotes (apostrophe) '
ja: シングルクォート（アポストロフィ） '

en: Back tick `
ja: バッククォート `

en: Comma ,
ja: コンマ ,

en: Period .
ja: ピリオド .

en: Hyphen -
ja: ハイフン -

en: Underscore _
ja: アンダースコア（アンダーバー） _

en: Colon :
ja: コロン :

en: Semicolon ;
ja: セミコロン ;

en: Pipe |
ja: パイプ |

en: Left curly bracket {
ja: 左中カッコ {

en: Left square bracket [
ja: 左大カッコ [

en: Right curly bracket }
ja: 右中カッコ }

en: Right square bracket ]
ja: 右大カッコ }

en: Plus +
ja: プラス +

en: Equal =
ja: イコール =

en: Asterisk *
ja: アスタリスク *

en: Ampersand &
ja: アンパサンド（アンド） &

en: Percent %
ja: パーセント %

en: Caret ^
ja: キャレット ^

en: Dollar $
ja: ドルマーク（ダラー） $

en: Hash #
ja: ハッシュマーク（シャープ） #

en: At @
ja: アットマーク @

en: Exclamation !
ja: エクスクラメーションマーク（感嘆符） !

en: Tilde ~
ja: チルダ ~

en: Left parenthesis (
ja: 左小カッコ (

en: Question mark ?
ja: クエスチョンマーク（疑問符） ?

en: Less than <
ja: 不等号（小なり） <

en: Greater than >
ja: 不等号（大なり） <

en: Bulk generate aliases for nodes that are not aliased
ja: URL エイリアスを持たない他のコンテンツに対して、一括アップデートを実行する

en: Pattern for all @node_type paths
ja: @node_type タイプのすべてのコンテンツの URL パターン

en: Bulk generation of nodes completed, one alias generated. | Bulk generation of nodes completed, @count aliases generated.
ja[0]: コンテンツの一括アップデートが完了しました。 1 個の URL エイリアスが生成されました。
ja[1]: コンテンツの一括アップデートが完了しました。 @count 個の URL エイリアスが生成されました。

en: Bulk generation of terms completed, one alias generated. | Bulk generation of terms completed, @count aliases generated.
ja[0]: タームの一括アップデートが完了しました。 1 個の URL エイリアスが生成されました。
ja[1]: タームの一括アップデートが完了しました。 @count 個の URL エイリアスが生成されました。

en: Bulk generate aliases for users that are not aliased
ja: URL エイリアスを持たない他のユーザページに対して、一括アップデートを実行する

en: Bulk generate aliases for blogs that are not aliased
ja: URL エイリアスを持たない他のユーザ別ブログに対して、一括アップデートを実行する

en: Bulk generate aliases for user-tracker paths that are not aliased
ja: URL エイリアスを持たない他のユーザ別投稿の軌跡ページに対して、一括アップデートを実行する

en: Bulk generation of users completed, one alias generated. | Bulk generation of users completed, @count aliases generated.
ja[0]: ユーザアカウントページの一括アップデートが完了しました。 1 個の URL エイリアスが生成されました。
ja[1]: ユーザアカウントページの一括アップデートが完了しました。 @count 個の URL エイリアスが生成されました。

en: Bulk generation of user blogs completed, one alias generated. | Bulk generation of user blogs completed, @count aliases generated.
ja[0]: ユーザ別ブログの一括アップデートが完了しました。 1 個の URL エイリアスが生成されました。
ja[1]: ユーザ別ブログの一括アップデートが完了しました。 @count 個の URL エイリアスが生成されました。

en: Bulk generation of user tracker pages completed, one alias generated. | Bulk generation of user tracker pages completed, @count aliases generated.
ja[0]: ユーザ別投稿の軌跡ページの一括アップデートが完了しました。 1 個の URL エイリアスが生成されました。
ja[1]: ユーザ別投稿の軌跡ページの一括アップデートが完了しました。 @count 個の URL エイリアスが生成されました。

en: <p>Provides a mechanism for modules to automatically generate aliases for the content they manage.</p>
                      <h2>Settings</h2>
                      <p>The <strong>Maximum Alias Length</strong> and <strong>Maximum component length</strong> values
                      default to 100 and have a limit of 128 from pathauto. This length is limited by the length of the dst
                      column of the url_alias database table. The default database schema for this column is 128. If you
                      set a length that is equal to that of the one set in the dst column it will cause problems in situations
                      where the system needs to append additional words to the aliased URL. For example... URLs generated
                      for feeds will have "/feed" added to the end. You should enter a value that is the length of the dst
                      column minus the length of any strings that might get added to the end of the URL. The length of
                      strings that might get added to the end of your URLs depends on which modules you have enabled and
                      on your Pathauto settings. The recommended and default value is 100.</p>
                      <p><strong>Raw Tokens</strong> In Pathauto it is appropriate to use the -raw form of tokens. Paths are
                      sent through a filtering system which ensures that raw user content is filtered. Failure to use -raw
                      tokens can cause problems with the Pathauto punctuation filtering system.</p>
ja: <p>コンテンツ管理のために、自動的に URL エイリアス（別名）を生成するメカニズムを提供します。</p>
    <h2>設定について</h2>
    <p>URL エイリアスの<strong>最大文字数</strong>および<strong>コンポーネントの最大文字数</strong>の最大値はデフォルトで 100 となっており、このモジュールで設定できる限界の値は 128 までとなります。 
    この値は、url_alias データベーステーブルの dst カラムの限界値となります。 デフォルトのデータベーススキーマでは、このカラムの値が 128 に設定されています。 
    URL エイリアスの最大文字数に dst カラムの値と同じ文字数を設定している場合、システムが URL エイリアスの自動生成時に別の文字列を追加する必要が生じた際にトラブルを引き起こす可能性があります。 
    例えば... フィード配信のための URL を生成する場合には URL エイリアスの末尾に "/feed" が追加されます。 
    この問題を回避するために、URL エイリアスの最大文字数には、URL の末尾に追加されることが予測される文字列の最大となる文字数を dst カラムの値から差し引いた値を設定してください。 
    URL の末尾に追加されることが予測される文字列の文字数は、使用しているモジュールやこのモジュールの設定に依存します。 デフォルトの値である 100 が推奨されます。</p>
    <p>URL エイリアスを自動生成するための定義としてトークンの値を使用する場合は <strong>トークン の -raw 形式</strong>のプレースホルダーを参照します。 
    URL のエイリアスは、コンテンツのデータを RAW データとしてフィルタリングシステムに通過させて生成されます。 
    そのため、トークンの -raw 形式のデータを参照していない場合は、句読点などの処理を行うためのフィルタリングシステムで問題が発生する可能性があります。</p>

en: Delete aliases
ja: エイリアスの削除

en: As [cat], but including its supercategories separated by /.
ja: 含まれる上位のカテゴリーを /（スラッシュ）で区切った [cat]

en: As [term], but including its supercategories separated by /.
ja: 含まれる上位のカテゴリーを /（スラッシュ）で区切った [term]

en: Automatic alias
ja: エイリアスの自動生成

en: Character used to separate words in titles. This will replace any spaces and punctuation characters. Using a space or + character can cause unexpected results.
ja: タイトル中の単語を区切るために使用される文字（記号）です。 セパレーターはスペースや句読点（記号）の置換にも利用されます。 スペースやプラス（+）記号を使用した場合、予想外の結果を引き起こす可能性があります。

en: Character case
ja: 大文字・小文字の区別

en: Leave case the same as source token values.
ja: トークンからの値をそのまま使用する

en: Change to lower case
ja: 小文字に変換する

en: Maximum length of aliases to generate. 100 is recommended. See <a href="@pathauto-help">Pathauto help</a> for details.
ja: 生成されるエイリアスの最大文字数を入力してください。 推奨値は 100 です。 詳細は<a href="@pathauto-help">ヘルプ</a>を参照してください。

en: Maximum number of objects to alias in a bulk update
ja: URL エイリアスの一括アップデートに含めるオブジェクトの最大数

en: Maximum number of objects of a given type which should be aliased during a bulk update. The default is 50 and the recommended number depends on the speed of your server. If bulk updates "time out" or result in a "white screen" then reduce the number.
ja: 1度の一括アップデートで別名に置き換えることのできるオブジェクトの最大数です。 デフォルトは 50 ですが、最適値は設置されているサーバー環境に依存します。 もし、一括アップデート時に"タイムアウト"や"ホワイトスクリーン"が発生した場合は、この値を小さくしてください。

en: Do nothing. Leave the old alias intact.
ja: なにもしません。 既存の URL エイリアスをそのまま使用します。

en: Create a new alias. Leave the existing alias functioning.
ja: 新しい URL エイリアスを作成します。 既存の URL エイリアスもそのまま機能させておきます。

en: Create a new alias. Delete the old alias.
ja: 新しい URL エイリアスを作成します。 既存の URL エイリアスは削除します。

en: Create a new alias. Redirect from old alias.
ja: 新しい URL エイリアスを作成します。 既存の URL エイリアスにはリダイレクトを設定します。

en: Transliterate prior to creating alias
ja: URL エイリアスを生成する前に翻訳を行う

en: Reduce strings to letters and numbers from ASCII-96
ja: ASCII-96 の文字列や数字に置き換える

en: Filters the new alias to only letters and numbers found in the ASCII-96 set.
ja: ASCII-96 セット内に存在する文字列や数字だけを抽出して新しい URL エイリアスを生成します。

en: Words to strip out of the URL alias, separated by commas. Do not place punctuation in here and do not use WYSIWYG editors on this field.
ja: URL エイリアスから取り除く文字列をコンマ（,）で区切って入力します。 このフィールドでは、句読点を入力したり WYSIWYG エディターを使用したりしないでください。

en: Punctuation settings
ja: 句読点（記号）の設定

en: No action (do not replace)
ja: なにもしない（置換しない）

en: Use -raw replacements for text to avoid problems with HTML entities.
ja: HTML エンティティーに関する問題を避けるために -raw の置換パターンを使用してください。

en: Internal feed alias text (leave blank to disable)
ja: 内部フィードエイリアス（空欄の場合は無効）

en: You have configured the @name to be the separator and to be removed when encountered in strings. This can cause problems with your patterns and especially with the catpath and termpath patterns. You should probably set the action for @name to be "replace by separator"
ja: 文字列に @name が含まれる場合の設定として "取り外す" が選択されていますが、@name はセパレータとして指定された句読点（記号）ですので、独自に設定されたパターンや特にタクソノミーに関連するパターンで問題の原因となる可能性があります。 句読点（記号）の設定で、@name の取り扱いを "セパレータに置換" に設定し直してください。

en: Delete all aliases. Number of aliases which will be deleted: %count.
ja: すべての URL エイリアスを削除します。 削除される URL エイリアスの数： %count

en: Delete aliases for all @label. Number of aliases which will be deleted: %count.
ja: @labelページのすべての URL エイリアスを削除します。 削除される URL エイリアスの数： %count

en: Delete aliases now!
ja: エイリアスの削除

en: All of your path aliases have been deleted.
ja: すべての URL エイリアスが削除されました。

en: All of your %type path aliases have been deleted.
ja: %type ページのすべての URL エイリアスが削除されました。

en: Bulk generation of index aliases completed, one alias generated. | Bulk generation of index aliases completed, @count aliases generated.
ja[0]: インデックスの一括アップデートが完了しました。 1 個の URL エイリアスが生成されました。
ja[1]: インデックスの一括アップデートが完了しました。 @count 個の URL エイリアスが生成されました。

en: notify of path changes
ja: パス変更の通知

en: Language neutral
ja: ニュートラル言語

en: Default path pattern for @node_type (applies to all @node_type node types with blank patterns below)
ja: @node_type のデフォルトの URL パターン（下記で設定が空白になっているすべての @node_type に適用）

en: Pattern for all @node_type paths in @language
ja: @node_type タイプのすべてのコンテンツの URL パターン（@language）

en: Pattern for all language neutral @node_type paths
ja: @node_type タイプのすべてのコンテンツの URL パターン（言語ニュートラル）

en: Bulk generate aliases for terms that are not aliased
ja: URL エイリアスが生成されていないタームに対して、URL エイリアスの一括アップデートを行う

en: Generate aliases for all existing terms which do not already have aliases.
ja: URL エイリアスを持たないすべてのタームに URL エイリアスを生成します。

en: Automated alias settings
ja: 自動エイリアス設定

en: Alias: @alias
ja: エイリアス: @alias

en: No alias
ja: エイリアスなし

en: An alias will be generated for you. If you wish to create your own alias below, uncheck this option.
ja: エイリアスを生成します。以下のフォームでエイリアスを指定して作成する場合は、このオプションからチェックを外してください。

en: User contact forms
ja: ユーザーコンタクトフォーム

en: Choose aliases to delete
ja: 削除するエイリアスを選択

en: All aliases
ja: すべてのエイリアス

en: <strong>Note:</strong> there is no confirmation. Be sure of your action before clicking the "Delete aliases now!" button.<br />You may want to make a backup of the database and/or the url_alias table prior to using this feature.
ja: <strong>注意:</strong> 確認画面はありません。"エイリアスの削除"ボタンをクリックする前によく確認して下さい。<br />この機能を使用する前に、データベースやurl_aliasテーブルのバックアップをとるのも良いでしょう。

en: Ignoring alias %alias due to existing path conflict.
ja: 既存のパスと衝突するため、エイリアス %alias を無視します。

en: Ignoring alias %alias because it is the same as the internal path.
ja: 内部パスと同じであるため、エイリアス %alias を無視します。

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias. %old_alias now redirects to %alias.
ja: %source のエイリアス %old_alias を置き換え、%alias を作成しました。%old_alias は %alias へリダイレクトされます。

en: Created new alias %alias for %source, replacing %old_alias.
ja: %source のエイリアス %old_alias を置き換え、%alias を作成しました。

en: Created new alias %alias for %source.
ja: %source のエイリアス %alias を作成しました。

en: User blogs
ja: ユーザーブログ

en: The field %name is not a valid number.
ja: フィールド %name は正しい数値ではありません。

en: The field %name cannot be greater than @max.
ja: フィールド %name は @max を超えることはできません。

en: The field %name cannot be less than @min.
ja: フィールド %name は @min を下回ることはできません。

en: The <em>Strings to remove</em> field must not contain HTML. Make sure to disable any WYSIWYG editors for this field.
ja: <em>取り除く文字列</em>フィールドにはHTMLを使用できません。このフィールドにはどのWYSIWYGエディターも無効にしてください。

en: Right parenthesis )
ja: 右小カッコ )

en: Slash /
ja: スラッシュ /

en: Backslash \
ja: バックスラッシュ \

en: Taxonomy term paths
ja: タクソノミータームパス

en: Forum paths
ja: フォーラムパス

en: User paths
ja: ユーザーパス

en: Blog paths
ja: ブログパス

en: The URL alias of the taxonomy term.
ja: タクソノミータームのURLエイリアス。

en: As [term-raw], but including its supercategories separated by /.
ja: [term-raw]と同じですが、親カテゴリーは / で区切って含んでいます。

en: The URL alias of the parent book of the node.
ja: ノードの親ブックのURLエイリアス。

en: Update URL alias
ja: URLエイリアスを更新

en: Updated URL alias for 1 node. | Updated URL aliases for @count nodes.
ja[0]: ノード1件のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ノード@count件のURLエイリアスを更新しました。

en: Updated URL alias for 1 user account. | Updated URL aliases for @count user accounts.
ja[0]: ユーザーアカウント1名のURLエイリアスを更新しました。
ja[1]: ユーザーアカウント@count名のURLエイリアスを更新しました。
