Privatemsg (6.x-1.1) - en to sv translation catalogue (204 entries)

en: Save configuration
sv: Spara konfiguration

en: delete
sv: radera

en: Delete
sv: Radera

en: Operations
sv: Funktioner

en: List
sv: Lista

en: Subject
sv: Ämne

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Public
sv: Offentlig

en: Enabled
sv: Aktiverad

en: More
sv: Mer

en: Action
sv: Åtgärd

en: Last Updated
sv: Senast uppdaterad

en: new
sv: nytt

en: Tags
sv: Etiketter

en: Yes
sv: Ja

en: Tag
sv: Etikett

en: Reset
sv: Återställ

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Message
sv: Meddelande

en: The configuration options have been saved.
sv: Inställningarna har sparats.

en: Name
sv: Namn

en: edit
sv: redigera

en: Add
sv: Lägg till

en: Mail
sv: E-post

en: Read message
sv: Läs meddelande

en: Private messages
sv: Privata meddelanden

en: Write private message
sv: Skriv privat meddelande

en: Inbox
sv: Inkorg

en: Sent messages
sv: Sända meddelanden

en: To
sv: Till

en: Send private message
sv: Skicka privat meddelande

en: Preview message
sv: Förhandsgranska meddelande

en: Filter
sv: Filtrera

en: Fields
sv: Fält

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Arguments
sv: Argument

en: Send this user a message
sv: Skicka ett meddelande till den här användaren

en: Messages
sv: Meddelanden

en: Clear
sv: Rensa

en: Replacement patterns
sv: Ersättningsmönster

en: Participants
sv: Deltagare

en: Usage
sv: Användning

en: Execute
sv: Verkställ

en: Mark as read
sv: Markera som läst

en: Mark as unread
sv: Markera som oläst

en: Separate multiple names with commas.
sv: Separera flera namn med kommatecken.

en: Are you sure you want to delete this message?
sv: Är du säker på att du vill radera det här meddelandet?

en: Allow private messages between users.
sv: Tillåt privata meddelanden mellan användare.

en: Send message
sv: Skicka meddelande

en: E-mail notification settings
sv: Inställningar för notifieringar

en: Add new rule
sv: Lägg till ny regel

en: Text to display
sv: Text att visa

en: Started
sv: Startade

en: Search messages
sv: Sök meddelanden

en: No messages available.
sv: Inga meddelanden tillgängliga.

en: <p>You must add some additional fields to this display before using this field. These fields may be marked as <em>Exclude from display</em> if you prefer. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
sv: <p>Du måste lägga till några ytterligare fält till denna visning innan du kan använda fältet. Dessa fält kan markeras som <em>Undanta från visning</em> om du föredrar det. Observera att på grund av ordningen för genereringen kan du inte använda fält som ligger efter detta fält. Om du behöver ett fält som inte visas här kan du ordna om dina fält.</p>

en: <p>The following substitution patterns are available for this display. Use the pattern shown on the left to display the value indicated on the right. Note that due to rendering order, you cannot use fields that come after this field; if you need a field not listed here, rearrange your fields.</p>
sv: <p>Följande ersättningsmönster finns tillgängliga för denna visning. Använd mönstret som visas till vänster för att visa värdet som visas till höger. Observera att på grund av ordningen för genereringen kan du inte använda fält som kommer efter detta fält. Om du vill använda ett fält som inte visas här kan du ordna om dina fält.</p>

en: Send PM
sv: Skicka PM

en: %name has chosen to not recieve any more messages from you.
sv: %name har valt att inte ta emot ytterliggare meddelanden från dig.

en: You have a new message, click here to read it | You have @count new messages, click here to read them
sv[0]: Du har ett nytt meddelande, klicka här för att läsa det
sv[1]: Du har @count nya meddelanden, klicka här för att läsa dem

en:  and others
sv:  och andra

en: From !last
sv: Från !last

en: Participants: !participants and !last
sv: Deltagare: !participants och !last

en: Theming settings
sv: Inställningar för tema

en: Private message display template
sv: Mall för visning av privata meddelanden

en: Choose the number of conversations that should be listed per page.
sv: Välj antal konversationer som skall listas per sida.

en: Inform the user about new messages on login
sv: Informera användaren om nya meddelanden vid inloggning

en: This option can safely be disabled if the "New message indication" block is used instead.
sv: Den här inställningen kan inaktiveras utan fara om blocket "Indikering om nytt meddelande" används istället.

en: Configure listings
sv: Konfigurera listningar

en: Configure fields
sv: Konfigurera fält

en: Select which columns/fields should be displayed in the message listings. Subject and Last updated cannot be disabled.
sv: Välj vilka kolumner/fält som skall visas i meddelandelistningar. Ämne och Senast uppdaterad kan inte inaktiveras.

en: Delete message
sv: Radera meddelande

en: You do not have sufficient rights to view someone else's messages
sv: Du har inte tillräckliga behörigheter för att läsa någon annans meddelanden

en: Write new message to %recipient
sv: Skriv nytt meddelande till %recipient

en: Write new message
sv: Skriv nytt meddelande

en: The following users will not receive this private message: !invalid
sv: De följande användarna kommer inte att få detta privata meddelande: !invalid

en: A message has been sent to !recipients.
sv: Ett meddelande har skickats till !recipients.

en: Privatemsg links
sv: Länkar för Privatemsg

en: New message indication
sv: Indikering om nytt meddelande

en: Thread %thread_id not found, unable to answer
sv: Tråd %thread_id hittades inte, kan inte svara

en: User @user is not allowed to write messages
sv: Användare @user har inte tillåtelse att skriva meddelanden

en: Disallowed to send a message without subject
sv: Nekad att skicka svar utan meddelande

en: Disallowed to send a message without atleast one valid recipient
sv: Nekad att skicka ett svar utan åtminstone en giltig mottagare.

en: Disallowed to send message because all recipients are blocked
sv: Nekad att skicka meddelande eftersom alla mottagare är spärrade

en: Query function %function does not exist
sv: Frågofunktionen %function existerar inte

en: More actions...
sv: Flera åtgärder...

en: Messages (1 new) | Messages (@count new)
sv[0]: Meddelanden (1 nytt)
sv[1]: Meddelanden (@count nya)

en: New message | New messages
sv[0]: Nytt meddelande
sv[1]: Nya meddelanden

en: read privatemsg
sv: läs privat meddelande

en: read all private messages
sv: läs alla privata meddelanden

en: administer privatemsg settings
sv: administrera inställningar för privata meddelanden

en: write privatemsg
sv: skriva privat meddelande

en: Configure private messaging settings.
sv: Konfigurera inställningar för privata meddelanden.

en: Undo last thread action
sv: Ångra senaste trådåtgärden

en: You have previously blocked "@author" from sending you any more messages. Are you sure you want to unblock this user?
sv: Du har tidigare blockerat "@author" från att skicka dig några fler meddelanden. Är du säker på att du vill avblockera denna användare?

en: Unblock @author
sv: Återaktivera @author

en: Are you sure you want to block "@author" from sending you any more messages?
sv: Är du säker på att du vill spärra "@author" från att skicka fler meddelanden till dig?

en: Block @author
sv: Blockera @author

en: @author has been blocked from sending you any further messages.
sv: @author har blivit spärrad och kan inte skicka fler meddelanden till dig.

en: @author is now allowed to send you new messages.
sv: @author är nu beviljad att skicka dig nya meddelanden.

en: Unblock author
sv: Återaktivera författaren

en: Block author
sv: Spärra författare

en: Block user messages
sv: Spärra meddelanden från användare

en: Allows users to block other users from sending them messages.
sv: Tillåt användare att blockera andra användare från att skicka meddelanden till dem.

en: Privatemsg e-mail notification
sv: Privat påminnelsemeddelande

en: Subject of notification messages
sv: Ämne för påminnelsemeddelande

en: Body of notification messages
sv: Brödtext för påminnelsemeddelande

en: E-mail notify
sv: E-postpåminnelse

en: Privatemsg Email Notification
sv: E-postpåminnelse för privat meddelande

en: Notifies users about new Private Messages via Email.
sv: Meddelar användare om nya privata meddelande via e-post.

en: Search message body
sv: Sök i meddelandets brödtext

en: WARNING: turning on this feature will slow down search performance by a large factor. Gets worse as your messages database increases.
sv: VARNING: vid användning av denna funktion så kommer sökprestandan att försämras med en stor faktor. Det blir värre när din databas för meddelanden ökar.

en: Position of the tagging textfield
sv: Position av fältet för etikettering

en: Use higher values to push the form lower down the page, lower or negative values to raise it higher.
sv: Använd högre värden för att flytta formuläret längre ner på sidan, lägre eller negativa värden höjer den.

en: Search subjects
sv: Sök i ämnen

en: Tags for this conversation
sv: Etiketter för denna konversation

en: Separate multiple tags with commas.
sv: Separera flera etiketter med kommatecken.

en: Tag this conversation
sv: Märk denna konversation

en: Tag %tag was ignored because you do not have permission to create new tags.
sv: Etiketten %tag var ignorerad för du har ingen behörighet att skapa en ny etikett.

en: Tagging information has been saved.
sv: Information om märkning har sparats.

en: filter private messages
sv: filtrera privata meddelanden

en: tag private messages
sv: märk privata meddelanden

en: create private message tags
sv: skapa etiketter för privata meddelanden

en: Configure filter settings.
sv: Konfigurera filtreringsinställningar.

en: All messages
sv: Alla meddelanden

en: Privatemsg filter
sv: Filtrer för privat meddelande

en: Allow users to filter messages using tags or other criteria.
sv: Tillåt användare att filtrera meddelanden med etiketter eller andra kriterier.

en: Create tag
sv: Skapa etikett

en: (1 new) | (@count new)
sv[0]: (1 nytt)
sv[1]: (@count nya)

en: Flush deleted messages
sv: Rensa borttagna meddelanden

en: Enable the flushing of deleted messages. Requires that cron is enabled
sv: Aktivera rensning av raderade meddelanden. Kräver att schemalagda aktiviteter är aktiverat

en: Flush messages after they have been deleted for more days than
sv: Rensa meddelanden efter att de har varit raderade i fler dagar än

en: Maximum number of messages to flush per cron run
sv: Mesta antal meddelanden att rensa per körning av schemalagda aktiviteter

en: This conversation is being viewed with escalated priviledges and may not be the same as shown to normal users.
sv: Denna konversation visas med förhöjda privilegier och visas kanske inte likadant som för normala användare.

en: <strong>Reply to thread</strong>:<br /> Recipients: !to
sv: <strong>Svara på tråd</strong>:<br /> Mottagare: !to

en: The previous action can be <a href="!undo">undone</a>.
sv: Tidigare åtgärd kan <a href="!undo">ångras</a>.

en: Marked 1 thread as unread. | Marked @count threads as unread.
sv[0]: Markerade en tråd som oläst.
sv[1]: Markerade @count trådar som olästa.

en: Marked 1 thread as read. | Marked @count threads as read.
sv[0]: Markerade en tråd som läst.
sv[1]: Markerade @count trådar som lästa.

en: Deleted 1 thread. | Deleted @count threads.
sv[0]: Raderat 1 tråd.
sv[1]: Raderat @count trådar.

en: Restored 1 thread. | Restored @count threads.
sv[0]: Återställt 1 tråd.
sv[1]: Återställt @count trådar.

en: delete privatemsg
sv: radera privatemsg

en: This area is used to define user blocking rules for the Privatemsg module. Rules allow control of who may block messages from whom. By default all users are allowed to block messages from anyone else. However, a site may have groups of users that need to contact or get information to others, for example: the site may have administrative staff or be a forum with moderators. Groups of users are defined by roles, which can be managed on the <a href="@roles">roles configuration page</a>.
sv: Detta område är till för att definiera blockerande regler för modulen Privatemsg. Regler ger kontroll över vilka som får blockera meddelanden från vilka. I vanliga fall är alla användare tillåtna att blockera meddelanden från vem som helst. Dock kan en sida ha grupper av användare som behöver kontakta eller informera andra trots blockeringar, till exempel: sidan kan ha administrativa personer eller vara ett forum med moderatorer. Dessa grupper är definierade enligt roller som kan hanteras på sidan <a href="@roles">konfiguration av roller</a>

en: Disallow blocking author
sv: Neka blockering av avsändare

en: Disallow sending message
sv: Neka skickande av meddelande

en: Remove rule
sv: Ta bort regel

en: If the author has the role
sv: Om författaren har rollen

en: And the recipient has the role
sv: Och mottagaren har rollen

en: No rules have been added. All users may block private messages from each other. To limit which users may be blocked, click 'Add new rule'.
sv: Inga regler har blivit tillagda. Alla användare kan blockera privata meddelanden från varandra. För att begränsa vilka användare som kan blockeras, klicka 'Lägg till ny regel'.

en: Sorry, private messaging rules forbid sending messages to !name.
sv: Tyvärr, regler för privata meddelanden förbjuder dig från att sända meddelanden till !name.

en: User blocking rules
sv: Användarblockerande regler

en: Configure rules for which users may block each other.
sv: Konfigurera regler för vilka användare som får blockera varandra.

en: Notify users of new private messages by default
sv: Meddela användare om nya privata meddelanden som förvalt

en: Receive email notification for incoming private messages
sv: Få e-postpåminnelse för inkommande privata meddelanden

en: No tags available.
sv: Inga etiketter tillgängliga.

en: Edit @tag
sv: Redigera @tag

en: Public tags are visible for all users, private tags are only visible if they use them.
sv: Offentliga etiketter är synliga för alla användare, privata etiketter syns enbart om de använder dem.

en: Save tag
sv: Spara etikett

en: Tag already exists, choose a different name.
sv: Etiketten finns redan, välj ett annat namn.

en: Tag updated.
sv: Etikett uppdaterad.

en: Tag created.
sv: Etikett skapad.

en: Are you sure you want to delete?
sv: Är du säker på att du vill radera?

en: Tag has been deleted
sv: Etikett har raderats.

en: Choose the default list option
sv: Välj det förvalda alternativet

en: Choose which of the two lists are shown by default when following the messages link.
sv: Välj vilken av de två listorna som skall visas som förvalt när man klickar på meddelandelänken.

en: Apply Tag
sv: Tillämpa etikett

en: Remove Tag...
sv: Ta bort etikett...

en: Remove Tag
sv: Ta bort etikett

en: The selected conversations have been tagged.
sv: Markerade konversationer har märkts.

en: The tag has been removed from the selected conversations.
sv: Etiketten har tagits bort från de markerade konversationerna.

en: Configure tags.
sv: Konfigurera etiketter.

en: By default, deleted messages are only hidden from the user but still stored in the database. These settings control if and when messages should be removed.
sv: Som standard döljs bara borttagna meddelanden för användaren, men sparas fortfarande i databasen. De här inställningarna styr om och när meddelanden skall raderas permanent.

en: Threads per page
sv: Trådar per sida

en: Number of messages on thread pages
sv: Antal meddelanden på trådsidor

en: Threads will not show more than this number of messages on a single page.
sv: Trådar kommer inte visa mer än detta antal meddelanden på en enskild sida.

en: Display different amount of messages on first thread page
sv: Visa annat antal meddelanden på första trådsidan

en: By default, the first thread page shows the maximally allowed amount of messages. Enable this checkbox to set a different value.
sv: Som standard visar den första trådsidan det största tillåtna antalet meddelanden. Aktivera den här kryssrutan för att ange ett annat värde.

en: Number of messages on first thread page
sv: Antal meddelanden att visa på första trådsidan

en: The number of messages to be displayed on first thread page. Displays the newest messages.
sv: Antalet meddelanden som skall visas på första trådsidan. Visar de nyaste meddelandena.

en: Display older messages
sv: Visa äldre meddelanden

en: Display newer messages
sv: Visa nyare meddelanden

en: !previous_link Displaying messages @from - @to of @total !newer_link
sv: !previous_link Visar meddelanden @from - @to av @total !newer_link

en: An attempt to send a message <em>may have failed</em> when sending to !recipients.
sv: Ett försök att skicka ett meddelande <em>kan ha misslyckats</em> när det skickades till !recipients.

en: Delete this message for all users?
sv: Vill du radera detta meddelande för alla användare?

en: Tick the box to delete the message for all users.
sv: Kryssa i rutan för att radera meddelandet för alla användare.

en: Message has been deleted for all users.
sv: Meddelandet har raderats för alla användare.

en: Message has been deleted.
sv: Meddelandet har raderats.

en: Disallowed to send reply without a message.
sv: Nekad att skicka svar utan ett meddelande.

en: You are not allowed to use the specified input format.
sv: Du har inte tillåtelse att använda det angivna inmatningsformatet.

en: User @user is not allowed to use the specified input format.
sv: Användare @user har inte tillåtelse att använde det angivna inmatningsformatet.

en: Javascript block actions form
sv: Javascript-blockering

en: Customize the email messages sent to users upon receipt of a new private message. <br />Available variables are: !author, !author_uid, !pm_subject, !pm_body, !thread, !site, !login_url, !uri, !uri_brief, !message (URL) and !settings (URL).
sv: Anpassa e-postmeddelande som skickas till användarna vid mottagande av ett nytt privat meddelande. <br />Tillgängliga variabler är: !author, !author_uid, !pm_subject, !pm_body, !thread, !site, !login_url, !uri, !uri_brief, !message (URL) och !settings (URL).

en: Filter messages
sv: Filtrera meddelanden

en: Save filter
sv: Spara filter

en: Filter messages (active)
sv: Filtrera meddelanden (aktiv)

en: Apply tag...
sv: Tillämpa etikett...

en: Send Privatemsg link
sv: Skicka länk med privat meddelande

en: Displays a link to send a private message to a user.
sv: Visat en länk för att skicka ett privat meddelande till en användare.

en: Define the text to use for the link title. You can use replacement tokens to insert any existing field output.
sv: Definiera texten att använda för länktitel. Du kan använda ersättningstecken för att sätta in existerande utdata från fält.

en: Pre-filled subject
sv: Ifyllt ämne i förväg

en: Define the subject that will be pre-filled in the send message form. You can use replacement tokens to insert any existing field output.
sv: Ange ämnet som kommer att vara ifyllt i förväg i formuläret "skicka meddelande". Du kan använda ersättningstecken för att sätta in existerande utdata från fält.

en: Return to view after message was sent.
sv: Återgå till vyn efter meddelandet har skickats.

en: Should the user be redirected back to the current view when the message was sent.
sv: Bör användaren omdirigeras tillbaka till den aktuella vyn när meddelandet har skickats.
