Quiz (6.x-3.4) - en to sv translation catalogue (319 entries)

en: Title
sv: Titel

en: Next
sv: Nästa

en: user
sv: användare

en: Delete
sv: Radera

en: Submit
sv: Skicka

en: Username
sv: Användarnamn

en: Type
sv: Typ

en: Actions
sv: Åtgärder

en: Cancel
sv: Avbryt

en: Remove
sv: Ta bort

en: Description
sv: Beskrivning

en: Action
sv: Åtgärd

en: Yes
sv: Ja

en: No
sv: Nej

en: Edit
sv: Redigera

en: None
sv: Ingen

en: This action cannot be undone.
sv: Denna åtgärd kan inte ångras.

en: Weight
sv: Vikt

en: Name
sv: Namn

en: Back
sv: Tillbaka

en: Preview
sv: Förhandsgranska

en: Save
sv: Spara

en: True
sv: Sant

en: False
sv: Falskt

en: Summary
sv: Sammanfattning

en: Views
sv: Vyer

en: View
sv: Visa

en: Upload
sv: Ladda upp

en: User
sv: Användare

en: Question
sv: Fråga

en: Answer
sv: Svar

en: Always
sv: Alltid

en: Never
sv: Aldrig

en: Score
sv: Poäng

en: Term ID
sv: Termens ID

en: Unlimited
sv: Obegränsad

en: Terms
sv: Termer

en: node
sv: nod

en: Time limit
sv: Tidsgräns

en: Start
sv: Från

en: End
sv: Till

en: Shuffle
sv: Blanda

en: Choices
sv: Val

en: Random
sv: Slumpvis

en: 1 Day
sv: 1 dag

en: 2 Days
sv: 2 dagar

en: 3 Days
sv: 3 dagar

en: 4 Days
sv: 4 dagar

en: 5 Days
sv: 5 dagar

en: 6 Days
sv: 6 dagar

en: Display name
sv: Visningsnamn

en: No questions found.
sv: Ingra frågor funna.

en: Finished
sv: Avslutat

en: Do not show
sv: Visa inte

en: Skip
sv: Hoppa över

en: Feedback
sv: Respons

en: Global Configuration
sv: Global konfiguration

en: import
sv: importera

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
sv: Valideringsfel. Försök igen. Om felet kvarstår, kontakta webbplatsadministratören.

en: Choose an action
sv: Välj en åtgärd

en: selected
sv: vald

en: unselected
sv: ej vald

en: Answers
sv: Svar

en: Choose one
sv: Välj en

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
sv: Endast filer med följande filändelser tillåts: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
sv: Filen är %filesize och överstiger den maximala filstorleken %maxsize.

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
sv: Filen är %filesize vilket skulle överstiga din diskkvot på %quota.

en: Created by
sv: Skapad av

en: Created on
sv: Skapad den

en: 1 time | @count times
sv[0]: 1 gång
sv[1]: @count gånger

en: Supply a number of days to calculate the default close date for new quizzes.
sv: Ange antalet dagar för att räkna fram det förvalda slutdatumet för nya frågesporter.

en: Add a title that will help distinguish this question from other questions. This will not be seen during the quiz.
sv: Lägg till en titel som underlättar att skilja denna fråga från andra frågor. Detta kommer inte att ses under frågesporten.

en: Question text is empty
sv: Frågetext är tom

en: Multichoice
sv: Flervals

en: Multiple answers
sv: Flera svar

en: Single choice yet multiple correct answers are present
sv: Ett val, men flera korrekta svarsalternativ finns tillgängliga.

en: No answers.
sv: Inget svar.

en: A question type for the quiz module: allows you to create multiple choice questions (ex: A, B, C, D or true/false)
sv: En frågetyp för modulen Quiz: låter dig skapa flervalsfrågor (ex: A, B, C, D eller sant/falskt)

en: Correct
sv: Rätt

en: create multichoice
sv: skapa flervalsfråga

en: edit own multichoice
sv: redigera egen flervalsfråga

en: Quiz Results
sv: Resultat

en: Quiz
sv: Frågesport

en: Manage questions
sv: Hantera frågor

en: User results
sv: Resultat för användare

en: View @quiz
sv: Visa @quiz

en: Delete @quiz
sv: Radera @quiz

en: Shuffle questions
sv: Blandade frågor

en: Whether to shuffle/randomize the questions on the @quiz
sv: Huruvida att blanda/slumpa frågorna för en @quiz

en: Backwards navigation
sv: Bakåtnavigering

en: At the end of the @quiz
sv: Vid slutet av en @quiz

en: After each question
sv: Efter varje fråga

en: Availability options
sv: Tillgängliga alternativ

en: Always Available
sv: Alltid tillgänglig

en: Click this option to ignore the open and close dates.
sv: Kryssa i detta alternativ för att ignorera start- och slutdatum

en: Open Date
sv: Öppningsdatum

en: The date this @quiz will become available.
sv: Datumet som denna @quiz kommer att vara tillgänglig.

en: Close Date
sv: Stängningsdatum

en: The date this @quiz will cease to be available.
sv: Datumet som denna @quiz upphör att vara tillgänglig.

en: Number of takes
sv: Antal omgångar

en: @quiz Summary Options
sv: Alternativ för sammanfattning för @quiz

en: Default summary. Leave blank if you don't want to give a summary.
sv: Förvald sammanfattning. Lämna blank om du inte vill återge en sammanfattning.

en: Please make sure the close date is after the open date.
sv: Var vänlig säkerställ att slutdatum är efter startdatum.

en: The pass rate value must be a number between 0% and 100%.
sv: Värdet på graden för att klara måste vara ett nummer mellan 0% och 100%.

en: The pass rate value must not be more than 100%.
sv: Värdet på graden för att klara får inte ha ett värde större än 100%.

en: The pass rate value must not be less than 0%.
sv: Värdet på graden för att klara får inte ha ett värde lägre än 0%.

en: A collection of questions designed to create interactive tests
sv: En samling av frågor byggda för att skapa interaktiva prov

en: Create additional questions
sv: Skapa ytterligare frågor

en: Submit questions
sv: Skicka frågor

en: Questions updated successfully.
sv: Frågorna uppdaterades utan problem.

en: The default number of days before a quiz is closed must be a number greater than 0.
sv: Det förvalda antalet dagar innan en frågesport stängs måste vara större än 0.

en: This @quiz is not currently available.
sv: Denna @quiz är för närvarande inte tillgänglig.

en: Are you sure you want to delete this @quiz result?
sv: Är du säker på att du vill radera detta resultat för @quiz?

en: In Progress
sv: Pågående

en: Result ID
sv: ID för resultat

en: Time Started
sv: Tid vid startandet

en: Time Finished
sv: Sluttid

en: correct
sv: rätt

en: incorrect
sv: fel

en: Total score: @score%
sv: Total poäng: @score%

en: Your score was: @score%
sv: Din poäng var: @score%

en: User Answer
sv: Användarens svar

en: Correct Answer
sv: Rätt svar

en: This quiz is no longer available.
sv: Denna frågesport är inte längre tillgänglig.

en: @quiz Options
sv: Alternativ för @quiz

en: Shuffle?
sv: Blanda?

en: @quiz start/end
sv: @quiz börjar/slutar

en: This Quiz is always available.
sv: Denna frågesport är alltid tillgänglig.

en: Taxonomy selection
sv: Val av taxonomi

en: No selected terms found
sv: Inga valda termer funna

en: Pass / fail and summary options
sv: Alternativ för sammanfattning och klarade / misslyckades

en: Percentage needed to pass:
sv: Procentsats som behövs för att klara:

en: No text defined.
sv: Ingen text definierad.

en: Default summary text:
sv: Förvald text för sammanfattning:

en: @quiz Questions
sv: Frågor för @quiz

en: The ID of the Quiz Node.
sv: ID för noden åt Quiz.

en: The ID of the user who took this quiz.
sv: ID för användaren som genomförde frågesporten.

en: Time the quiz was started.
sv: Tiden som frågesporten startades.

en: Quiz End Time
sv: Sluttid för frågesport

en: Time the quiz was finished.
sv: Tiden som frågesporten slutfördes.

en: Score on the Quiz.
sv: Poäng på frågesport.

en: Pass rate
sv: Grad för att klara

en: Indicates whether questions will be shuffled.
sv: Indikerar huruvida frågorna är blandade.

en: Indicates whether quiz takers can go back to previous questions.
sv: Indikerar huruvida deltagare kan gå tilllbaka till föregående frågor.

en: Feedback Time
sv: Tid för gensvar

en: Indicates whether quiz takers will get feedback after every question.
sv: Indikerar huruvida deltagare kommer att få gensvar efter varje fråga.

en: The first time a new quiz can be taken.
sv: Den första tiden som en ny frågesport kan genomföras.

en: The last time a new quiz can be taken.
sv: Senaste tiden en ny frågesport kan genomföras.

en: Indicates whether quiz is always available (Open and Close time are ignored).
sv: Indikerar huruvida frågesporten alltid är tillgänglig (Start- och Sluttid ignoreras).

en: The number of times a quiz can be taken.
sv: Antal gånger som en frågesport kan genomföras.

en: Adding question...
sv: Lägger till fråga...

en: Number of questions to randomize
sv: Antal frågor att slumpa

en: Randomly select from questions with this term, or choose from the random question pool below
sv: Slumpvis valda från frågor med denna term, eller välj från högen med slumpade frågor nedan.

en: New revision
sv: Ny version

en: Allow question status changes to create a new revision of the quiz?
sv: Skall statusändringar för frågorna skapa en ny version av frågesporten?

en: The number of random questions for this @quiz have been lowered to %anum to match the number of questions you assigned.
sv: Antalet slumpade frågor för denna @quiz har sänkts till %anum för att överensstämma med antalet frågor som du tilldelade.

en: There are currently not enough questions assigned to this term (@random). Please lower the number of random quetions or assign more questions to this taxonomy term before taking this @quiz.
sv: Det finns för närvarande inte tillräckligt många frågor tilldelade till denna term (@random). Var vänlig sänk antalet slumpade frågor eller tilldela fler frågor till denna taxonomiterm innan du gör denna @quiz.

en: There was an error updating the @quiz.
sv: Fel vid uppdatering av @quiz.

en: Control aspects of the Quiz module's display
sv: Kontrollaspekter för visning av modulen Quiz

en: Default number of days before a @quiz is closed
sv: Förvalt antal dagar innan en @quiz stängs

en: Default percentage needed to pass a @quiz
sv: Förvald procentsats som behövs för att klara en @quiz

en: Supply a number between 1 and 100 to set as the default percentage correct needed to pass a quiz. Set to 0 if you want to ignore pass/fail summary information by default.
sv: Ange ett nummer mellan 1 och 100 som skall anges som förvalt antal procent rätta svar som behövs för att klara en frågesport. Ange 0 om du vill ignorera sammanfattningen av antalet rätt eller fel som standard.

en: Allow quiz creators to set a pass/fail option when creating a @quiz.
sv: Låter skapare av frågesporter ange ett alternativ för klarade/misslyckade när de skapar en @quiz.

en: Check this to display the pass/fail options in the @quiz form. If you want to prohibit other quiz creators from changing the default pass/fail percentage set below, uncheck this option.
sv: Kryssa för detta för att visa alternativen klarade/misslyckade i formuläret @quiz. Om du vill hindra andra frågesportsskapare från att ändra den förvalda procenten av rätt/fel låter du bli att kryssa för detta.

en: Look and Feel Settings
sv: Inställningar för utseende och känsla

en: Change the name of the quiz type. Do you call it <em>test</em> or <em>assessment</em> instead? Change the display name of the module to something else. Currently, it is called @quiz. By default, it is called <em>Quiz</em>.
sv: Ändra namnet på frågesportens typ. Kallar du det <em>test</em> eller <em>utvärdering</em> istället? Ändra visningsnamnet för modulen till något annat. För närvarande kallas den @quiz. Som standard kallas den <em>Frågesport</em>.

en: Show allowed times
sv: Visa antal tillåtna försök

en: When a user begins a new quiz, show the user the number of times they may take the test, and how many times they have already taken the test.
sv: När en användare börjar en ny frågesport, visa antalet gånger som användaren får göra testet, och hur många gånger som de redan har gjort det.

en: The number of random questions must be at least 0.
sv: Antal slumpade frågor måste vara åtminstone 0.

en: @quiz title
sv: Titel för @quiz

en: @quiz Title
sv: Titel för @quiz

en: Result<br />ID
sv: Resultat<br />ID

en: Finished?
sv: Avslutad?

en: No @quiz results found.
sv: Inga resultat funna för @quiz.

en: 7 Days
sv: 7 dagar

en: 8 Days
sv: 8 dagar

en: 9 Days
sv: 9 dagar

en: 10 Days
sv: 10 dagar

en: 11 Days
sv: 11 dagar

en: 12 Days
sv: 12 dagar

en: 13 Days
sv: 13 dagar

en: 14 Days
sv: 14 dagar

en: 15 Days
sv: 15 dagar

en: 16 Days
sv: 16 dagar

en: 17 Days
sv: 17 dagar

en: 18 Days
sv: 18 dagar

en: 19 Days
sv: 19 dagar

en: 20 Days
sv: 20 dagar

en: 21 Days
sv: 21 dagar

en: 22 Days
sv: 22 dagar

en: 23 Days
sv: 23 dagar

en: 24 Days
sv: 24 dagar

en: 25 Days
sv: 25 dagar

en: 26 Days
sv: 26 dagar

en: 27 Days
sv: 27 dagar

en: 28 Days
sv: 28 dagar

en: 29 Days
sv: 29 dagar

en: 30 Days
sv: 30 dagar

en: 35 Days
sv: 35 dagar

en: 40 Days
sv: 40 dagar

en: 45 Days
sv: 45 dagar

en: 50 Days
sv: 50 dagar

en: 55 Days
sv: 55 dagar

en: 60 Days
sv: 60 dagar

en: 65 Days
sv: 65 dagar

en: 70 Days
sv: 70 dagar

en: 75 Days
sv: 75 dagar

en: 80 Days
sv: 80 dagar

en: 85 Days
sv: 85 dagar

en: 90 Days
sv: 90 dagar

en: 95 Days
sv: 95 dagar

en: 100 Days
sv: 100 dagar

en: 105 Days
sv: 105 dagar

en: 110 Days
sv: 110 dagar

en: 115 Days
sv: 115 dagar

en: 120 Days
sv: 120 dagar

en: 
    <h3>Description</h3>
    <p>The quiz module allows users to administer a quiz, as a sequence of questions, and track the answers given. It allows for the creation of questions (and their answers), and organizes these questions into a quiz. Finally, it provides a mechanism for ensuring question quality through a combination of community revision and moderation. Its target audience includes educational institutions, online training programs, employers, and people who just want to add a fun activity for their visitors to their Drupal site.</p>
    <h3>Creating Your First Quiz</h3>
    <p>Creating an initial quiz requires three steps:</p>
    <ol>
      <li>Create at least one taxonomy vocabulary and assign it to the quiz and question type modules</li>
      <li>Create a series of questions</li>
      <li>Create a quiz based on the series of questions</li>
    </ol>
        <h4>Setting Quiz Permissions</h4>
        <p>The quiz module and included multichoice module both have a plethora of permission options.<br />Unless you take care setting your permissions, the quiz module might not do everything you want it to do.</p>
        <h5><strong><a href="@admin-access#module-quiz">Quiz Permissions</a></strong></h5>
        <dl><dt><strong>access quiz</strong></dt>
        <dd>allows users to take quizzes</dd>
        <dt><strong>administer quiz</strong></dt>
        <dd>allows users to edit quizzes</dd>
        <dt><strong>administer quiz configuration</strong></dt>
        <dd>allows users to use global admin settings, as well as override userresults if they don't have that permission. Can also delete quizzes</dd>
        <dt><strong>create quiz</strong></dt>
        <dd>Can create a new quiz</dd>
        <dt><strong>user results</strong></dt>
        <dd>Can view other user's results.</dd></dl>
        <h5><strong><a href="@admin-access#module-multichoice">Multichoice Permissions</a></strong></h5>
        <dl><dt><strong>allow any number of answers</strong></dt>
        <dd>can submit questions with more than one correct answer.</dd>
        <dt><strong>allow feedback</strong></dt>
        <dd>Can create feedback when creating a new multichoice question.</dd>
        <dt><strong>allow multiple correct answers</strong></dt>
        <dd></dd>
        <dt><strong>allow user titles</strong></dt>
        <dd>Allows users to pick a name for their questions. Otherwise this is auto generated. The question name is never seen on the @quiz.</dd>
        <dt><strong>create multichoice</strong></dt>
        <dd>users can create multichoice questions</dd>
        <dt><strong>edit own multichoice</strong></dt>
        <dd>can edit their own multi-choice questions.</dd></dl>
    <h4>Setting up a vocabulary</h4>
    <ol>
      <li>If not already enabled, go to the <a href="@admin-modules">Administer >> Site building >> Modules</a> section of the control panel and check the <strong>enable</strong> checkbox to enable the <strong>taxonomy module</strong>.</li>
      <li>If you do not already have a taxonomy <strong>vocabulary</strong> suitable for quizzes, go to <a href="@admin-taxonomy">Administer >> Content management >> Categories</a> and create a vocabulary for quizzes (for example, <strong>Quiz Topics</strong>). Ensure that under <strong>Types</strong>, both <strong>quiz</strong> and all question types (for example, <strong>multichoice</strong>) are selected. Depending on your needs, you may wish to create a hierarchical vocabulary, so that topics can be sub-divided into smaller areas, and/or enable multiple select to associate quizzes and questions with more than one category.</li>
      <li>Add a series of <strong>terms</strong> to the vocabulary to which questions and quizzes can be assigned. For example:
        <ul>
          <li>Literature
            <ul>
              <li>Children's books</li>
              <li>Poetry</li>
              <li>Shakespeare</li>
            </ul>
          </li>
          <li>Mathematics
            <ul>
              <li>Algebra</li>
              <li>Trigonometry</li>
              <li>Calculus</li>
            </ul>
          </li>
          <li>Information Technology
            <ul>
              <li>Hardware</li>
              <li>Programming</li>
              <li>Databases</li>
            </ul>
          </li>
      </li>
    </ol>
    <h4>Creating quiz questions</h4>
    <ol>
      <li>Begin by clicking <a href="@create-content">Create content</a>, and then select a question type node (for example, <a href="@multichoice">multichoice</a>)</li>
      <li>Fill out the question form. The presented interface will vary depending on the question type, but for multiple choice questions:
        <dl>
          <dt><strong>Title</strong></dt>
          <dd>Question title. This will be displayed as the heading of the question.</dd>
          <dt><strong>Taxonomy selection</strong></dt>
          <dd>Any taxonomy vocabularies that are assigned to the question type will be displayed.</dd>
          <dt><strong>Question</strong></dt>
          <dd>The actual question text (for example, <strong>What is 2+2?</strong>).</dd>
          <dt><strong>Multiple Answers</strong></dt>
          <dd>Whether or not the question has multiple correct answers, such as a "Select all that apply" question.</dd>
          <dt><strong>Correct</strong></dt>
          <dd>Indicates that given answer is a correct answer.</dd>
          <dt><strong>Answer</strong></dt>
          <dd>An answer choice (for example, <strong>4</strong>). If more answers are required, check <strong>I need more answers</strong> and click the <b>Preview</b> button.</dd>
          <dt><strong>Feedback</strong></dt>
          <dd>Feedback, if supplied, will be provided to the user at the end of the quiz.</dd>
        </dl>
      </li>
      <li>Repeat for each question you would like included on the quiz.</li>
    </ol>
    <h4>Creating the quiz</h4>
    <ol>
      <li>Go to <a href="@create-quiz">Create content >> Quiz</a> to access the quiz creation form.</li>
      <li>Fill out the form to set the @quiz options:
        <dl>
          <dt><strong>Title</strong></dt>
          <dd>Quiz title. This will be displayed as the heading of the quiz.</dd>
          <dt><strong>Taxonomy selection</strong></dt>
          <dd>Any taxonomy vocabularies that are assigned to the quiz type will be displayed. Select from the terms displayed in order to assign the quiz to vocabulary terms.</dd>
          <dt><strong>Shuffle questions</strong></dt>
          <dd>Whether or not to shuffle (randomize) the questions.</dd>
          <dt><strong>Number of takes</strong></dt>
          <dd>Number of takes to allow user. Varies from 1-9 or Unlimited times.</dd>
        </dl>
      </li>
      <li>Once the quiz has been created, click the <b>add questions</b> tab to assign questions to the quiz.</li>
      <li>Select a radio button next to each question indicating if the question should appear (Randomly, Always, or Never), and click <strong></strong>.</li>
      <li>Repeat process until satisfied with question selection.</li>
    </ol>
sv: 
    <h3>Beskrivning</h3>
    <p>Modulen Quiz låter användare administera en frågesport, som en serie av frågor, och sen spåra de givna svaren. Det tillåter skapandet av frågor (och dess svar) och organiserar dessa frågor till en frågesport. Slutligen så tillhandahåller det en mekanism för att säkerställa frågornas kvalitet genom en kombination av communityts versioner och modereringar. Dess målgrupp inkluderar utbildningsinstitutioner, träningsprogram online, arbetsgivare, och personer som helt enkelt vill lägga till en kul aktivitet för deras besökare till deras webbplats genom Drupal.</p>
    <h3>Att skapa din första frågesport</h3>
    <p>Att skapa en första frågesport kräver tre steg:</p>
    </ol>
      <li>Skapa åtminstone ett taxonomivokabulär och tilldela det till frågesporten och typ av modul för frågesporten.</li>
      <li>Skapa en serie av frågor</li>
      <li>Skapa en frågesport baserad på serierna av frågor</li>
    </ol>
    <h4>Att ange tillstånd för Quiz</h4>
    <p>Modulen Quiz och inkluderade modulen Multichoice har båda ett överflöd av alternativ för tillstånd.<br />Om du inte är noggrann med att ställa in dina tillstånd så kan det sluta med att modulen Quiz inte gör allt det du vill.</p>
    <h5><strong><a href="@admin-access#module-quiz">Behörigheter för Quiz</a></strong></h5>
        <dl><dt><strong>åtkomst till frågesport</strong></dt>
        <dd>låter användare deltaga i frågesporter</dd>
        <dt><strong>administrera frågesport</strong></dt>
        <dd>låter användare redigera frågesporter</dd>
        <dt><strong>administrera inställning för frågesport</strong></dt>
        <dd>låter användare använda globala administrationsinställningar, så väl som åsidosätta resultatet för användaren om de inte har den rättigheten. Kan också radera frågesporter</dd>
        <dt><strong>skapa frågesport</strong></dt>
        <dd>Kan skapa en ny frågesport</dd>
        <dt><strong>resultat för användare</strong></dt>
        <dd>Kan visa andra användares resultat.</dd></dl>
        <h5><strong><a href="@admin-access#module-multichoice">Behörigheter för Multichoice</a></strong></h5>
        <dl><dt><strong>tillåt hur många svar som helst</strong></dt>
        <dd>kan skicka frågor med fler än ett korrekt svar.</dd>
        <dt><strong>tillåt gensvar</strong></dt>
        <dd>Kan skapa gensvar när en ny flervalsfråga skapas.</dd>
        <dt><strong>tillåt flera antal rätta svar</strong></dt>
        <dd></dd>
        <dt><strong>tillåt rubriker för användare</strong></dt>
        <dd>Låter en användare välja ett namn för deras fråga. Annars skapas detta automatiskt. Frågans namn ses aldrig på @quiz.</dd>
        <dt><strong>skapa flervalsfråga</strong></dt>
        <dd>users kan skapa flervalsfrågor</dd>
        <dt><strong>redigera egna flervalsfrågor</strong></dt>
        <dd>kan redigera egna flervalsfrågor.</dd></dl>
    <h4>Att ange ett vokabulär</h4>
    <ol>
      <li>Om det inte redan är tillgängligt, gå till området <a href="@admin-modules">Administrera >> Uppbyggnad >> Moduler</a> för kontrollpanelen och kryssa för <strong>aktivera</strong> i rutan för att aktivera <strong>modulen Taxonomy</strong>.</li>
      <li>Om du inte redan har ett <strong>taxxonomivokabulär</strong> som passar för frågor, gå till <a href="@admin-taxonomy">Administrera >> Innehåll >> Taxonomi</a> och skapa ett vokabulär för frågor (till exempel, <strong>Rubrik för frågesporter</strong>). Säkerställ att under <strong>Typ</strong>, är både <strong>frågesport</strong> och alla frågetyper (till exempel, <strong>flervalsfråga</strong>) valda. Beroende på dina behov, kan du behöva skapa ett hierarkist vokabulär, så att rubriker kan delas in i mindre avdelningar, och/eller aktivera flera val för att associera frågesporter och frågor med fler än en kategori.</li>
      <li>Lägg till en serie av<strong>termer</strong> till vokabulärer till vilken frågan och frågesporten kan tilldelas till. Till exempel:
        <ul>
          <li>Litteratur
            <ul>
              <li>Barnböcker</li>
              <li>Poesi</li>
              <li>Shakespeare</li>
            </ul>
          </li>
          <li>Matematik
            <ul>
              <li>Algebra</li>
              <li>Trigonometri</li>
              <li>Integralräkning</li>
            </ul>
          </li>
          <li>Informationsteknologi
            <ul>
              <li>Hårdvara</li>
              <li>Programmering</li>
              <li>Databaser</li>
            </ul>
          </li>
      </li>
    </ol>
    <h4>Att skapa frågor för frågesport</h4>
    <ol>
      <li>Börja med att klicka på  <a href="@create-content">Skapa innehåll</a>, och sen välja en typ av nod för frågan (till exempel, <a href="@multichoice">flervalsfråga</a>)</li>
      <li>Fyll i frågeformuläret. Det återgivna gränssnittet kommer att variera beroende på typ av fråga, men för flervalsfrågor:
        <dl>
          <dt><strong>Titel</strong></dt>
          <dd>Titel på fråga. Detta kommer att visas som rubriken för frågan.</dd>
          <dt><strong>Val av taxonomi</strong></dt>
          <dd>Alla taxonomivokabulärer som är tilldelade till en frågetyp kommer att visas.</dd>
          <dt><strong>Fråga</strong></dt>
          <dd>Den faktiska texten för frågan (till exempel, <strong>Vad är 2+2?</strong>).</dd>
          <dt><strong>Flera svar</strong></dt>
          <dd>Huruvida frågan har flera korrekta svar eller inte, såsom en fråga "Välj alla som stämmer överens".</dd>
          <dt><strong>Rätt</strong></dt>
          <dd>Indikerar att givet svar är korrekt svar.</dd>
          <dt><strong>Svar</strong></dt>
          <dd>Ett svarsalternativ (till exempel, <strong>4</strong>). Om fler svar krävs, kryssa för <strong>Jag behöver fler svar</strong> och klicka på knappen <b>Förhandsgranska</b>.</dd>
          <dt><strong>Gensvar</strong></dt>
          <dd>Gensvar, om tillhandahåller, kommer att tillhandahållas till användaren i slutet av frågesporten.</dd>
        </dl>
      </li>
      <li>Repetera för varje fråga du vill inkludera på frågesporten.</li>
    </ol>
    <h4>Att skapa frågesporten</h4>
    <ol>
      <li>Gå till <a href="@create-quiz">Skapa innehåll >> Frågesport</a> för att komma till formuläret för att skapa frågesport.</li>
      <li>Fyll i formuläret för att ange alternativ för @quiz:
        <dl>
          <dt><strong>Titel</strong></dt>
          <dd>Titel på frågesport. Detta kommer att visas som rubrik för frågesporten.</dd>
          <dt><strong>Val av taxonomi</strong></dt>
          <dd>Alla vokabulärer för taxonomier som är tilldelade till frågesporten kommer att visas. Välj från termerna som visas för att tilldela frågesporten till vokabulärets termer.</dd>
          <dt><strong>Blandade frågor</strong></dt>
          <dd>Huruvida frågorna skall blandas (slumpvis).</dd>
          <dt><strong>Antal gånger</strong></dt>
          <dd>Antal gånger som en användare tillåts genomföra frågesåporten. Varierar från 1-9 eller eller Oändligt antal gånger.</dd>
        </dl>
      </li>
      <li>När frågesporten har skapats, klicka på fliken <b>lägg till frågor</b> för att tilldela frågor till frågesporten.</li>
      <li>Välj en envalsknapp bredvid varje fråga som indikerar om frågan skall visas (Slumpvis, Alltid, eller Aldrig), och klicka<strong></strong>.</li>
      <li>Repetera proceduren tills du är nöjd med valet av frågor.</li>
    </ol>

en: This quiz will not be available until %time.
sv: Denna frågesport kommer inte att vara tillgänglig förrän %time.

en: This quiz closes %time.
sv: Denna frågesport stänger %time.

en: # of Random Questions
sv: Antal av slumpade frågor

en: Days @quiz live for:
sv: Dagar @quiz är aktiv för:

en: Summary text if the user passed:
sv: Text för sammanfattning om användare klarade:

en: @quiz Results
sv: @quiz Resultat

en: Your score: %score%
sv: Din poäng: %score%

en: Thanks for taking the quiz!
sv: Tack för att du genomförde denna frågesport!

en: @quiz configuration
sv: Konfiguration för @quiz

en: Configure @quiz options.
sv: Konfigurera alternativ för @quiz.

en: @quiz results
sv: Resultat för @quiz

en: Quiz admin
sv: Administrera Quiz

en: The name of the @quiz.
sv: Namnet för @quiz.

en: A description of what the @quiz entails
sv: En beskrivning för vad en @quiz innehåller

en: Whether to allow user to go back and revisit their answers
sv: Huruvida att tillåta en användare att gå tillbaka och återbesöka sina svar

en: Indicates at what point feedback for each question will be given to the user
sv: Indikerar vid vilken tidpunkt gensvar för varje fråga skall ges till användare

en: The number of times a user is allowed to take the @quiz
sv: Antal gånger som en användare är tillåten att genomföra en @quiz

en: Pass rate for @quiz (%)
sv: Antal klarade för @quiz (%)

en: Pass rate for the @quiz as a percentage score. (For personality quiz enter 0, and use result options.)
sv: Antal klarade för @quiz som en procentuell poäng. (För personliga frågesporter, ange 0 och använd alternativ för resultat.)

en: Summary for when the user gets enough correct answers to pass the @quiz. Leave blank if you don't want to give different summary text if they passed or if you are not using the 'percent to pass' option above. If you don't use the 'Percentage needed to pass' field above, this text will not be used.
sv: Sammanfattning för när användare får tillräckligt många rätta svar för att klara @quiz. Lämna blankt om du inte vill ge olika sammanfattande text om de har klarat, eller om du inte använder alternativet "procent för att klara" ovan. Om du inte använder fältet "Procentsats som behövs för att klara" kommer inte denna text att användas.

en: Result Option
sv: Alternativ för resultat

en: The name of the result
sv: Namnet på resultatet

en: Percentage Start Range
sv: Startvärde för procentsats

en: Show this result for scored quizzes in this range (0-100). Leave blank for personality quizzes.
sv: Visa detta resultat för poäng på frågesporter inom denna spännvidd (0-100). Lämna blankt för personliga frågesporter.

en: Percentage End Range
sv: Slutvärde för procentsats

en: Display text for the result
sv: Visa text för resultatet

en: Result summary. This is the summary that is displayed when the user falls in this result set determined by his/her responses.
sv: Sammanfattning av resultat. Detta är sammanfattningen som visas när en användare misslyckas i detta resultat beroende på hans/hennes svar.

en: Option has no summary text.
sv: Alternativer har ingen sammanfattande text.

en: The range %start value must be a number between 0% and 100%.
sv: Värdet för omfattningen %start måste vara ett nummer mellan 0% och 100%.

en: The range %start value must not be less than 0%.
sv: Värdet för omfattningen %start får inte vara mindre än 0%.

en: The range %start value must not be more than 100%.
sv: Värdet för omfattningen %start får inte vara mer än 100%.

en: The start must be less than the end of the range.
sv: Startvärdet måste vara mindre än slutet för omfånget.

en: The ranges must not overlap each other. (%intersect)
sv: Omfånget får inte överlappa varandra. (%intersext)

en: Option has a summary, but no name.
sv: Alternativet har en sammanfattning, men inget namn.

en: Unscored quiz, but no result options defined.
sv: Frågesport utan poäng, men inget alternativ för resultat definierat.

en: Not enough random questions were found. Please !add more questions before trying to take this @quiz.
sv: Inte tillräckligt många slumpvisa frågor hittades. Var vänlig !add fler frågor innan du försöker genomföra denna @quiz.

en: No questions were found. Please !assign questions before trying to take this @quiz.
sv: Inga frågor hittades. Var vänlig !assign frågor innan du försöker genomföra denna @quiz.

en: You must select an answer before you can progress to the next question!
sv: Du måste välja ett svar innan du kan gå vidare till nästa fråga!

en: You have already taken this quiz @really. You may not take it again.
sv: Du har redan genomfört denna frågesport @really. Du får inte genomföra den igen.

en: You can only take this quiz @allowed. You have taken it @really.
sv: Du kan enbart genomföra frågesporten @allowed. Du har genomfört den @really.

en: You have already passed this @quiz.
sv: Du har redan klarat denna @quiz.

en: There was a problem starting the @quiz. Please try again later.
sv: Det uppstod ett problem att starta @quiz. Var vänlig försök igen senare.

en: Resuming a previous quiz in-progress.
sv: Återupptar en tidigare påbörjad frågesport.

en: The user passed this quiz.
sv: Användaren klarade denna frågesport.

en: The user failed this quiz.
sv: Användaren misslyckades med denna frågesport.

en: the user completed this quiz.
sv: användaren slutförde denna frågesport.

en: quiz
sv: frågesport

en: _quiz_get_random_questions was called incorrectly.
sv: _quiz_get_random_questions anropades felaktigt.

en: administer quiz
sv: administrera frågesport

en: access quiz
sv: åtkomst till frågesport

en: create quiz
sv: skapa frågesport

en: edit own quiz
sv: redigera egen frågesport

en: edit any quiz
sv: redigera frågesport

en: delete any quiz
sv: radera frågesport

en: delete own quiz
sv: radera egen frågesport

en: Create interactive, multipage quizzes. This module must have at least one question-type module enabled in order to function properly. If in doubt, use the Multichoice module.
sv: Skapa interaktiva, flersida frågesporter. Denna modul måste ha åtminstone en modul för frågetyp aktiverad för att fungera utan problem. Om du är osäker, använd modulen Multichoice.

en: Quiz node property ID
sv: ID för nodens egenskap för Quiz

en: Number of random questions
sv: Antal slumpade frågor

en: The number of questions on this quiz that will be randomly selected.
sv: Antal frågor på denna frågesport som kommer att väljas slumpvis.

en: The time limit on a quiz.
sv: Tidsgränsen för en frågesport.

en: Allowed takes
sv: Tillåtna försök

en: The term ID used to select questions based on taxonomy.
sv: Termens ID som används för att välja frågor baserade på taxonomi.

en: Number of Questions
sv: Antal frågor

en: The Version ID of the Quiz Node.
sv: ID för version åt noden för frågesporten.

en: Default Number of Answers
sv: Förvalt antal svar

en: Configure Multichoice questions for users.
sv: Konfigurera flervalsfrågor för användare.

en: The default number of answers to display when creating a question.
sv: Förvalt antal svar att visa när en fråga skapas.

en: Should the quiz-taker be allowed to select multiple correct answers?
sv: Skall deltagaren få välja flera korrekta svar?

en: Correct answer
sv: Rätt svar

en: Which of the answer choices is correct?
sv: Vilket av följande svarsalternativ är korrekt?

en: Feedback is given without an answer.
sv: Gensvar ges utan ett svar.

en: Empty answer marked as correct choice.
sv: Tomma svar markeras som korrekt val.

en: No correct choice(s).
sv: Inget korrekt val.

en: Multiple answers selected, but only %count correct answer(s) present.
sv: Flera svar valda, men enbart %count rätta svar finns tillgängliga.

en: Must have at least two answers.
sv: Måste ha åtminstone två svar.

en: You must select an association for each answer
sv: Du måste välja en assosciation för varje svar

en: You must have exactly @num answer choices. There are currently @answers answer choices.
sv: Du måste ha exat @num svarsalternativ. Det finns för närvarande @answer svarsalternativ.

en: Result Option
sv: Alternativ för resultat

en: Incorrect
sv: Fel

en: Your answer | Your answers
sv[0]: Ditt svar
sv[1]: Dina svar

en: Correct answer | Correct answers
sv[0]: Rätt svar
sv[1]: Rätta svar

en: allow any number of answers
sv: tillåt valbart antal svar

en: allow multiple correct answers
sv: tillåt flera rätta svar

en: allow feedback
sv: tillåt gensvar

en: allow user titles
sv: tillåt titlar för användare

en: This provides multiple choice questions for use by the Quiz module.
sv: Detta tillhandahåller flervalsfrågor för användning med modulen Quiz.

en: Provides directions which can be inserted alongside questions in a quiz.
sv: Ger riktningar som kan sättas in bredvid frågor i en frågesport.

en: Feedback Settings
sv: Inställingar för feedback

en: Settings pertaining to feedback given along with results.
sv: Inställningar som rör feedback som ges i samband med resultaten.

en: Feedback Text
sv: Feedbacktext

en: Text to be displayed when the results are displayed
sv: Text som visas när resultaten visas

en: Missing question.
sv: Saknar fråga.

en: An answer must be specified for any evaluation type other than manual scoring.
sv: Ett svar måste anges för alla typer av utvärdering annat än för manuell poängsättning.

en: Enter your answer here
sv: Ange ditt svar här

en: Provide the answer and the method by which the answer will be evaluated.
sv: Ange svaret och det sätt på vilket svaret kommer att utvärderas.

en: About regular expressions
sv: Om reguljära uttryck

en: Regular expressions are an advanced syntax for pattern matching. They allow you to create a concise set of rules that must be met before a value can be considered a match.
sv: Reguljära uttryck är en typ av avancerad syntax för mönstermatchning. De tillåter dig att skapa en koncis uppsättning regler som måste uppfyllas innan ett värde kan anses vara en matchning.

en: For more on regular expression syntax, visit !url.
sv: För mer information om syntaxen för reguljära uttryck, besök !url.

en: This module provides a short answer question type for Quiz.
sv: Denna modul ger en fråga av typen kort svar för modulen Quiz

en: Score the answers from quizzes that use short answer questions.
sv: Poängsätt svaren från frågesporter som använder frågor med korta svar.

en: Short Answer
sv: Kort svar

en: Short answer question type for Quiz.
sv: Frågetypen kort svar i modulen Quiz
