Quiz (6.x-4.0-alpha1) - en to fr translation catalogue (538 entries)

en: Title
fr: Titre

en: Next
fr: Suivant

en: user
fr: utilisateur

en: Status
fr: Statut

en: Delete
fr: Supprimer

en: Submit
fr: Soumettre

en: Username
fr: Nom d'utilisateur

en: Cancel
fr: Annuler

en: Remove
fr: Retirer

en: Yes
fr: Oui

en: No
fr: Non

en: Advanced options
fr: Options avancées

en: Edit
fr: Modifier

en: None
fr: Aucun(e)

en: This action cannot be undone.
fr: Cette action est irréversible.

en: Weight
fr: Poids

en: Name
fr: Nom

en: Import
fr: Importer

en: Export
fr: Exporter

en: Back
fr: Précédent

en: Preview
fr: Aperçu

en: Save
fr: Enregistrer

en: True
fr: Vrai

en: False
fr: Faux

en: Summary
fr: Résumé

en: Views
fr: Vues

en: Upload
fr: Transfert de fichiers

en: User
fr: Utilisateur

en: term
fr: terme

en: Answer
fr: Réponse

en: Always
fr: Toujours

en: Never
fr: Jamais

en: Term ID
fr: Identifiant (ID) du terme

en: Count
fr: Décompte

en: Scale
fr: Echelle

en: Unlimited
fr: Illimité

en: Terms
fr: Termes

en: Time limit
fr: Limite de temps

en: Start
fr: Début

en: End
fr: Fin

en: Shuffle
fr: Mélanger

en: Choices
fr: Choix

en: Random
fr: Au hasard

en: 1 Day
fr: 1 Jour

en: 2 Days
fr: 2 Jours

en: 3 Days
fr: 3 Jours

en: 4 Days
fr: 4 Jours

en: 5 Days
fr: 5 Jours

en: 6 Days
fr: 6 Jours

en: Expired
fr: Expiré

en: Display name
fr: Nom de l'affichage

en: No questions found.
fr: Aucune question trouvée.

en: Finished
fr: Fin de l'installation

en: Do not show
fr: Ne pas afficher

en: Export format
fr: Format d'export

en: Skip
fr: Passer

en: Global Configuration
fr: Configuration Globale

en: Validation error, please try again. If this error persists, please contact the site administrator.
fr: Erreur de validation, veuillez réessayer. Si cette erreur persiste, veuillez contacter l'administrateur du site.

en: Choose an action
fr: Choisir une action

en: selected
fr: sélectionné

en: unselected
fr: désélectionné

en: Answers
fr: Réponses

en: Q:
fr: Q :

en: Choose one
fr: Choissisez une réponse

en: Presets
fr: Réglage prédéfinis

en: Only files with the following extensions are allowed: %files-allowed.
fr: Seuls les fichiers se terminant par les extensions suivantes sont autorisés&nbsp;: %files-allowed.

en: The file is %filesize exceeding the maximum file size of %maxsize.
fr: Le fichier fait %filesize, ce qui dépasse la taille maximale autorisée (%maxsize).

en: The file is %filesize which would exceed your disk quota of %quota.
fr: Le fichier fait %filesize, ce qui dépasserait votre quota de disque (%quota).

en: Created by
fr: Créé par

en: Created on
fr: Créé le

en: 1 time | @count times
fr[0]: une fois
fr[1]: @count fois

en: Supply a number of days to calculate the default close date for new quizzes.
fr: Indiquez un nombre de jours afin de calculer la date de clôture pour les nouveaux quizzes.

en: Please supply a valid date.
fr: Veuillez fournir une date valide.

en: Add a title that will help distinguish this question from other questions. This will not be seen during the quiz.
fr: Ajoutez un titre permettant de distinguer cette question des autres. Ce titre n'est pas affiché dans le quiz.

en: Question text is empty
fr: Le texte de la question est vide

en: A question type for the quiz module: allows you to create matching type questions, which connect terms with one another.
fr: Type de questions pour le module Quiz : il permet de créer des questions de type Maching dont les termes s'interconnectent entre eux.

en: Multichoice
fr: Choix multiple

en: Multiple answers
fr: Réponses multiples

en: Single choice yet multiple correct answers are present
fr: Il n'y a qu'un seul choix possible mais plusieurs bonnes réponses sont présentes

en: No answers.
fr: Aucune réponse.

en: A question type for the quiz module: allows you to create multiple choice questions (ex: A, B, C, D or true/false)
fr: Un type de questions pour le module quiz : permet de créer des questions à choix multiple (ex: A,B,C, D ou vrai/faux)

en: Correct
fr: Bonne réponse

en: create multichoice
fr: Créer des contenus de type multichoice

en: edit own multichoice
fr: éditier ses propres contenus de type multichoice

en: Quiz Results
fr: Quiz - Résultats

en: Manage questions
fr: Gérer les questions

en: My results
fr: Mes résultats

en: User results
fr: Résultats utilisateur

en: View @quiz
fr: Voir le @quiz

en: Delete @quiz
fr: Supprimer le @quiz

en: Shuffle questions
fr: Mélanger les questions

en: Whether to shuffle/randomize the questions on the @quiz
fr: Permet de mélanger/tirer au sort les questions du @quiz

en: Backwards navigation
fr: Retour arrière

en: At the end of the @quiz
fr: A la fin du @quiz

en: After each question
fr: Après chaque question

en: Availability options
fr: Options de disponibilité

en: Always Available
fr: Toujours disponible

en: Click this option to ignore the open and close dates.
fr: Cochez cette case pour ignorer les dates d'ouverture et de clôture.

en: Open Date
fr: Date d'Ouverture

en: The date this @quiz will become available.
fr: Date à laquelle le @quiz deviendra disponible.

en: Close Date
fr: Date de Clôture

en: The date this @quiz will cease to be available.
fr: Date à laquelle ce @quiz ne sera plus disponible.

en: Number of takes
fr: Nombre de tentatives

en: @quiz Summary Options
fr: Options de résumé du @quiz

en: Default summary. Leave blank if you don't want to give a summary.
fr: Résumé par défaut. Laissez ce champ vide si vous ne souhaitez pas afficher de résumé.

en: Please make sure the close date is after the open date.
fr: La date de clôture doit être supérieure à la date d'ouverture.

en: The pass rate value must be a number between 0% and 100%.
fr: Le taux de réussite doit être un nombre compris entre 0% et 100%.

en: The pass rate value must not be more than 100%.
fr: Le taux de réussite ne peut pas être supérieur à 100%.

en: The pass rate value must not be less than 0%.
fr: Le taux de réussite ne peut pas être inférieur à 0%.

en: A collection of questions designed to create interactive tests
fr: Une série de question destinées à créer des test interactifs

en: Create additional questions
fr: Créer des questions supplémentaires

en: Submit questions
fr: Soumettre des questions

en: Questions updated successfully.
fr: Mise à jour des questions effectuée avec succès.

en: The default number of days before a quiz is closed must be a number greater than 0.
fr: Le nombre de jours par défaut avant la clôture d'un quiz doit être un nombre supérieur à 0.

en: This @quiz is not currently available.
fr: Ce quiz est indisponible pour le moement.

en: Are you sure you want to delete this @quiz result?
fr: Etes-vous sûr de vouloir supprimer ce résultat du @quiz ?

en: In Progress
fr: En cours

en: Result ID
fr: ID résultat

en: Time Started
fr: Heure de Début

en: Time Finished
fr: Date et heure de fin

en: Total score: @score%
fr: Score total : @score%

en: Your score was: @score%
fr: Votre score était : @score%

en: User Answer
fr: Votre réponse

en: Correct Answer
fr: Bonne réponse

en: This quiz is no longer available.
fr: Ce quiz n'est plus disponible.

en: @quiz Options
fr: Options du @quiz

en: Shuffle?
fr: Mélanger ?

en: @quiz start/end
fr: Début/fin du @quiz

en: This Quiz is always available.
fr: Ce Quiz est toujours disponible

en: Taxonomy selection
fr: Choix de la taxonomie

en: No selected terms found
fr: Aucun terme sélectionné trouvé

en: Pass / fail and summary options
fr: Options de Réussite / Echec et de résumé

en: Percentage needed to pass:
fr: Pourcentage requis pour réussir :

en: No text defined.
fr: Aucun texte défini.

en: Default summary text:
fr: Texte du résumé par défaut :

en: @quiz Questions
fr: Questions du @quiz

en: The ID of the Quiz Node.
fr: L'identifiant du noeud de type Quiz.

en: The ID of the user who took this quiz.
fr: L'ID de l'utilisateur qui a participé au quiz.

en: Time the quiz was started.
fr: Date et heure de lancement du quiz.

en: Quiz End Time
fr: Date et heure de clôture du Quiz

en: Time the quiz was finished.
fr: Date et heure à laquelle le quiz a été fini.

en: Score on the Quiz.
fr: Score sur ce Quiz.

en: Pass rate
fr: Taux de réussite

en: Indicates whether questions will be shuffled.
fr: Indique si les questions sont mélangées

en: Indicates whether quiz takers can go back to previous questions.
fr: Indique si les joueurs peuvent revenir sur les questions précédentes.

en: Feedback Time
fr: Temps pour l'analyse

en: Indicates whether quiz takers will get feedback after every question.
fr: Indique si les utilisateurs visualisent un résultat après chaque question.

en: The first time a new quiz can be taken.
fr: La première fois qu'un quiz peut être passé

en: The last time a new quiz can be taken.
fr: La dernière fois qu'un quiz peut être passé.

en: Indicates whether quiz is always available (Open and Close time are ignored).
fr: Indique si un quiz est toujours disponible (les heures d'Ouverture et de Clôture seront ignorées).

en: The number of times a quiz can be taken.
fr: Le nombre de fois que l'on peut répondre à un quiz.

en: Go to @name administration
fr: Aller dans l'administration de @name

en: Questions always on this quiz
fr: Questions permanentes sur ce quiz

en: Find and add a question
fr: Chercher et ajouter une question

en: Begin typing a question title or keyword. Suggestions will be presented based on your typing.
fr: Commencez à taper un mot-clé ou un titre de question. Des suggestions apparaîtront sur la base de votre saisie.

en: You must choose one of the suggested questions.
fr: Vous devez choisir l'une des questions suggérées.

en: To add a new question, use the "Create additional questions" section above.
fr: Pour ajouter une nouvelle question, utilisez la section "Créer des questions supplémentaires" ci-dessus.

en: Add to quiz
fr: Ajouter au quiz

en: Adding question...
fr: Ajout de la question...

en: Pool of questions randomly selected for this quiz
fr: Liste de questions sélectionnées au hasard pour ce quiz

en: Number of questions to randomize
fr: Nombre de questions à tirer au hasard

en: The number of randomly selected questions that should be assigned to this quiz.
fr: Le nombre de questions sélectionnées au hasard que vous souhaitez assigner à ce quiz.

en: Randomly select from questions with this term, or choose from the random question pool below
fr: Sélectionnez au hasard des questions parmi celle liées à ce terme, ou choisissez parmi la liste de questions aléatoires ci-dessous

en: New revision
fr: Nouvelle révision

en: Allow question status changes to create a new revision of the quiz?
fr: Autoriser les changements de statut des questions pour créer une nouvelle révision de ce quiz ?

en: The number of random questions for this @quiz have been lowered to %anum to match the number of questions you assigned.
fr: Le nombre de questions aléatoires pour ce @quiz ont été réduites à %anum, afin de correspondre au nombre de questions que vous avez assignées.

en: There are currently not enough questions assigned to this term (@random). Please lower the number of random quetions or assign more questions to this taxonomy term before taking this @quiz.
fr: Il n'y a pour le moment pas assez de questions associées à ce terme (@random). Veuillez réduire le nombre de questions tirées au hasard, ou bien associer plus de questions à ce terme de taxonomie avant de passer ce @quiz.

en: There was an error updating the @quiz.
fr: Une erreur est survenue lors de la mise à jour du @quiz.

en: No question was found.
fr: Aucune question trouvée.

en: Control aspects of the Quiz module's display
fr: Contrôler des aspects l'affichage du module Quiz

en: Default number of days before a @quiz is closed
fr: Nombre de jours par défaut avant la clôture d'un @quiz

en: Default percentage needed to pass a @quiz
fr: Pourcentage par défaut requis pour réussir un @quiz

en: Supply a number between 1 and 100 to set as the default percentage correct needed to pass a quiz. Set to 0 if you want to ignore pass/fail summary information by default.
fr: Entrez un nombre compris entre 1 et 100. Ce nombre correspond au pourcentage par défaut de questions correctes nécessaire pour réussir un quiz. Réglez à 0 si vous souhaitez ignorer par défaut les informations de la réussite ou l'échec.

en: Allow quiz creators to set a pass/fail option when creating a @quiz.
fr: Permettre aux créateurs de quizzes le paramétrage d'une option réussite/échec lors de la création d'un @quiz.

en: Check this to display the pass/fail options in the @quiz form. If you want to prohibit other quiz creators from changing the default pass/fail percentage set below, uncheck this option.
fr: Cochez cette case pour afficher les options d'échec et de réussite dans le formulaire de @quiz. Si vous souhaitez empêcher les autres créateurs de quiz de modifier le pourcentage par défaut déterminant la réussite, configuré ci-dessous, décochez cette case.

en: Enable Sending Quiz Results to User Email ID
fr: Activer l'Envoi par E-mail à l'Utilisateur de ses Résultats au Quiz

en: Check this to send users quiz results over email at the end of quiz.
fr: Cochez cette case pour envoyer par e-mail aux utilisateurs les résultats à la fin du quiz.

en: Maximum Result Options
fr: Nombre Maximum de Réponses

en: Set the maximum number of result options (categorizations for scoring a quiz).
fr: Configure le nombre maximum de réponses possibles pour une question.

en: Default actions type
fr: Type d'actions par défaut

en: Filter the actions dropdown by a specific type.
fr: Filtre la liste déroulante des actions selon un type spécifique.

en: Remove Incomplete Quiz Records (older than)
fr: Supprimer les Enregistrements de Quizzes Incomplets (plus vieux que)

en: Number of days that you like to keep the incomplete quiz records
fr: Nombre de jours durant lesquels vous souhaitez conserver les quiz commencés mais non terminés

en: Addons Configuration
fr: Configuration de modules supplémentaires

en: Quiz module can integrate with other d.o modules like !views, !cck, !userpoints, !jquery_countdown. Here you can configure the way quiz module integrates to other modules. Disabled checkbox indicates modules are not enabled/installed
fr: Le module peut s'intégrer à d'autres modules tels que !views, !cck, !userpoints et !jquery_countdown. Vous pouvez configurer ici la manière dont cette intégration est faite. Si les cases à cocher sont grisées/désactivées, cela signifie que les modules correspondants ne sont pas installés ou activés

en: Enable UserPoints Module Integration
fr: Activer l'Intégration avec le Module UserPoints

en: !userpoints an *optional* module for quiz, provides way for users to gain or lose points for performing certain actions on your site like attending @quiz.  you will need to install the !userpoints module to use this feature.
fr: !userpoints peut être utilisé de manière *optionnelle* par le module Quiz. Il permet aux utilisateurs de gagner ou de perdre des points en fonction d'actions effectuées sur le site, comme participer à @quiz. Pour utiliser cette fonctionnalité, vous devrez installer le module !userpoints.

en: Display Timer for Timed Quiz
fr: Afficher un Chronomètre pour les Quiz Chronométrés

en: !jquery_countdown an *optional* module for quiz used for the timer to be displayed on the user's page, you will need to install the !jquery_countdown module. Without this timer, the user will not know how long he or she has to complete the @quiz
fr: !jquery_countdown peut être utilisé de manière *optionnelle* par le module Quiz. Il permet d'afficher un chronomètre sur la page de l'utilisateur. Sans ce chronomètre, l'utilisateur ne saura pas de combien de temps il dispose pour terminer le @quiz

en: Look and Feel Settings
fr: Paramètres de l'interface

en: Change the name of the quiz type. Do you call it <em>test</em> or <em>assessment</em> instead? Change the display name of the module to something else. Currently, it is called @quiz. By default, it is called <em>Quiz</em>.
fr: Permet de changer le nom du type de quiz. Vous pouvez par exemple l'appeler <em>test</em> ou <em>évaluation</em>. Actuellement, il est nommé @quiz. Par défaut, il est nommé <em>Quiz</em>.

en: Show allowed times
fr: Afficher le nombre de tentatives autorisés

en: When a user begins a new quiz, show the user the number of times they may take the test, and how many times they have already taken the test.
fr: Lorsqu'un utilisateur répond à un nouveau quiz vous pouvez, en cochant cette case, lui afficher le nombre de fois où il peut passer le test, ainsi que le nombre de tentatives déjà effectuées.

en: Configure Email subject
fr: Configurer l'objet de l'E-mail

en: This format will be used to send Email to notify results at the end of quiz.
fr: Ce format sera utilisé lors de l'envoi des résultats par e-mail à la fin du quiz.

en: Configure Email format
fr: Configurer le format de l'E-mail

en: This format will be used to send Email to notify results at the end of quiz. !title !sitename !username !date  !desc !correct !total !percentage !url are placeholder.
fr: Ce format sera utilisé lors de l'envoi des résultats par e-mail à la fin du quiz. Vous pouvez utiliser !title !sitename !username !date  !desc !correct !total !percentage !url comme paramètres de substitution.

en: The number of random questions must be at least 0.
fr: Le nombre de questions tirées au hasard doit être supérieur ou égal à 0.

en: @quiz title
fr: Titre du @quiz

en: No @quizzes found.
fr: Aucun @quizzes trouvés.

en: @quiz Title
fr: Titre du @quiz

en: Result<br />ID
fr: Résultat<br />ID

en: Finished?
fr: Terminé ?

en: No @quiz results found.
fr: Aucun résultat du @quiz trouvé.

en: This quiz has not been scored yet.
fr: Ce quiz n'a pas encore de résultat.

en: This person got %num_correct of %question_count possible points.
fr: Cette personne a %num_correct points sur %question_count possibles.

en: 7 Days
fr: 7 Jours

en: 8 Days
fr: 8 Jours

en: 9 Days
fr: 9 Jours

en: 10 Days
fr: 10 Jours

en: 11 Days
fr: 11 Jours

en: 12 Days
fr: 12 Jours

en: 13 Days
fr: 13 Jours

en: 14 Days
fr: 14 Jours

en: 15 Days
fr: 15 Jours

en: 16 Days
fr: 16 Jours

en: 17 Days
fr: 17 Jours

en: 18 Days
fr: 18 Jours

en: 19 Days
fr: 19 Jours

en: 20 Days
fr: 20 Jours

en: 21 Days
fr: 21 Jours

en: 22 Days
fr: 22 Jours

en: 23 Days
fr: 23 Jours

en: 24 Days
fr: 24 Jours

en: 25 Days
fr: 25 Jours

en: 26 Days
fr: 26 Jours

en: 27 Days
fr: 27 Jours

en: 28 Days
fr: 28 Jours

en: 29 Days
fr: 29 Jours

en: 30 Days
fr: 30 Jours

en: 35 Days
fr: 35 Jours

en: 40 Days
fr: 40 Jours

en: 45 Days
fr: 45 Jours

en: 50 Days
fr: 50 Jours

en: 55 Days
fr: 55 Jours

en: 60 Days
fr: 60 Jours

en: 65 Days
fr: 65 Jours

en: 70 Days
fr: 70 Jours

en: 75 Days
fr: 75 Jours

en: 80 Days
fr: 80 Jours

en: 85 Days
fr: 85 Jours

en: 90 Days
fr: 90 Jours

en: 95 Days
fr: 95 Jours

en: 100 Days
fr: 100 Jours

en: 105 Days
fr: 105 Jours

en: 110 Days
fr: 110 Jours

en: 115 Days
fr: 115 Jours

en: 120 Days
fr: 120 Jours

en: 
    <h3>Description</h3>
    <p>The quiz module allows users to administer a quiz, as a sequence of questions, and track the answers given. It allows for the creation of questions (and their answers), and organizes these questions into a quiz. Finally, it provides a mechanism for ensuring question quality through a combination of community revision and moderation. Its target audience includes educational institutions, online training programs, employers, and people who just want to add a fun activity for their visitors to their Drupal site.</p>
    <h3>Creating Your First Quiz</h3>
    <p>Creating an initial quiz requires three steps:</p>
    <ol>
      <li>Create at least one taxonomy vocabulary and assign it to the quiz and question type modules</li>
      <li>Create a series of questions</li>
      <li>Create a quiz based on the series of questions</li>
    </ol>
        <h4>Setting Quiz Permissions</h4>
        <p>The quiz module and included multichoice module both have a plethora of permission options.<br />Unless you take care setting your permissions, the quiz module might not do everything you want it to do.</p>
        <h5><strong><a href="@admin-access#module-quiz">Quiz Permissions</a></strong></h5>
        <dl><dt><strong>access quiz</strong></dt>
        <dd>allows users to take quizzes</dd>
        <dt><strong>administer quiz</strong></dt>
        <dd>allows users to edit quizzes</dd>
        <dt><strong>administer quiz configuration</strong></dt>
        <dd>allows users to use global admin settings, as well as override userresults if they don't have that permission. Can also delete quizzes</dd>
        <dt><strong>create quiz</strong></dt>
        <dd>Can create a new quiz</dd>
        <dt><strong>user results</strong></dt>
        <dd>Can view other user's results.</dd></dl>
        <h5><strong><a href="@admin-access#module-multichoice">Multichoice Permissions</a></strong></h5>
        <dl><dt><strong>allow any number of answers</strong></dt>
        <dd>can submit questions with more than one correct answer.</dd>
        <dt><strong>allow feedback</strong></dt>
        <dd>Can create feedback when creating a new multichoice question.</dd>
        <dt><strong>allow multiple correct answers</strong></dt>
        <dd></dd>
        <dt><strong>allow user titles</strong></dt>
        <dd>Allows users to pick a name for their questions. Otherwise this is auto generated. The question name is never seen on the @quiz.</dd>
        <dt><strong>create multichoice</strong></dt>
        <dd>users can create multichoice questions</dd>
        <dt><strong>edit own multichoice</strong></dt>
        <dd>can edit their own multi-choice questions.</dd></dl>
    <h4>Setting up a vocabulary</h4>
    <ol>
      <li>If not already enabled, go to the <a href="@admin-modules">Administer >> Site building >> Modules</a> section of the control panel and check the <strong>enable</strong> checkbox to enable the <strong>taxonomy module</strong>.</li>
      <li>If you do not already have a taxonomy <strong>vocabulary</strong> suitable for quizzes, go to <a href="@admin-taxonomy">Administer >> Content management >> Categories</a> and create a vocabulary for quizzes (for example, <strong>Quiz Topics</strong>). Ensure that under <strong>Types</strong>, both <strong>quiz</strong> and all question types (for example, <strong>multichoice</strong>) are selected. Depending on your needs, you may wish to create a hierarchical vocabulary, so that topics can be sub-divided into smaller areas, and/or enable multiple select to associate quizzes and questions with more than one category.</li>
      <li>Add a series of <strong>terms</strong> to the vocabulary to which questions and quizzes can be assigned. For example:
        <ul>
          <li>Literature
            <ul>
              <li>Children's books</li>
              <li>Poetry</li>
              <li>Shakespeare</li>
            </ul>
          </li>
          <li>Mathematics
            <ul>
              <li>Algebra</li>
              <li>Trigonometry</li>
              <li>Calculus</li>
            </ul>
          </li>
          <li>Information Technology
            <ul>
              <li>Hardware</li>
              <li>Programming</li>
              <li>Databases</li>
            </ul>
          </li>
      </li>
    </ol>
    <h4>Creating quiz questions</h4>
    <ol>
      <li>Begin by clicking <a href="@create-content">Create content</a>, and then select a question type node (for example, <a href="@multichoice">multichoice</a>)</li>
      <li>Fill out the question form. The presented interface will vary depending on the question type, but for multiple choice questions:
        <dl>
          <dt><strong>Title</strong></dt>
          <dd>Question title. This will be displayed as the heading of the question.</dd>
          <dt><strong>Taxonomy selection</strong></dt>
          <dd>Any taxonomy vocabularies that are assigned to the question type will be displayed.</dd>
          <dt><strong>Question</strong></dt>
          <dd>The actual question text (for example, <strong>What is 2+2?</strong>).</dd>
          <dt><strong>Multiple Answers</strong></dt>
          <dd>Whether or not the question has multiple correct answers, such as a "Select all that apply" question.</dd>
          <dt><strong>Correct</strong></dt>
          <dd>Indicates that given answer is a correct answer.</dd>
          <dt><strong>Answer</strong></dt>
          <dd>An answer choice (for example, <strong>4</strong>). If more answers are required, check <strong>I need more answers</strong> and click the <b>Preview</b> button.</dd>
          <dt><strong>Feedback</strong></dt>
          <dd>Feedback, if supplied, will be provided to the user at the end of the quiz.</dd>
        </dl>
      </li>
      <li>Repeat for each question you would like included on the quiz.</li>
    </ol>
    <h4>Creating the quiz</h4>
    <ol>
      <li>Go to <a href="@create-quiz">Create content >> Quiz</a> to access the quiz creation form.</li>
      <li>Fill out the form to set the @quiz options:
        <dl>
          <dt><strong>Title</strong></dt>
          <dd>Quiz title. This will be displayed as the heading of the quiz.</dd>
          <dt><strong>Taxonomy selection</strong></dt>
          <dd>Any taxonomy vocabularies that are assigned to the quiz type will be displayed. Select from the terms displayed in order to assign the quiz to vocabulary terms.</dd>
          <dt><strong>Shuffle questions</strong></dt>
          <dd>Whether or not to shuffle (randomize) the questions.</dd>
          <dt><strong>Number of takes</strong></dt>
          <dd>Number of takes to allow user. Varies from 1-9 or Unlimited times.</dd>
        </dl>
      </li>
      <li>Once the quiz has been created, click the <b>add questions</b> tab to assign questions to the quiz.</li>
      <li>Select a radio button next to each question indicating if the question should appear (Randomly, Always, or Never), and click <strong></strong>.</li>
      <li>Repeat process until satisfied with question selection.</li>
    </ol>
fr: 
    <h3>Description</h3>
    <p>Le module Quiz permet aux utilisateurs d'administrer un quiz, c'est à dire une série de questions, et de suivre les réponses apportées. Il permet la création de questions (et de leurs réponses) et les organises au sein d'un quiz. Il fournit également un processus destiné à s'assurer de la qualité des réponses grace à la combinaison de versions antérieures des noeuds (révisions) et de modération. Il s'adresse à des institutions éducatives, des programmes de cours en ligne, des employés ou autres personnes désireuses de proposer un module ludique aux visiteurs de leur site Drupal.</p>
    <h3>Créer votre premier First Quiz</h3>
    <p>Créer un premier quiz se fait en trois étapes :</p>
    <ol>
      <li>Créer au moins un vocabulaire de taxinomie et l'assigner aux modules Quiz ainsi qu'aux modules de questions types</li>
      <li>Créer une série de questions</li>
      <li>Créer un quiz basé sur cette série de questions</li>
    </ol>
        <h4>Paramétrer les permissions Quiz</h4>
        <p>Le module Quiz ainsi que le sous module Multichoice disposent tous deux d'une quantité importante d'options de droits d'accès.<br />Dès lors que vous consacrez de l'importance à leur paramétrage, le module Quiz pourra faire tout ce que vous souhaitez.</p>
        <h5><strong><a href="@admin-access#module-quiz">Droits d'accès Quiz</a></strong></h5>
        <dl><dt><strong>accès aux quizzes</strong></dt>
        <dd>permet aux utilisateurs de participer aux quizzes</dd>
        <dt><strong>administer les quizzes</strong></dt>
        <dd>permet aux utilisateurs d'éditer les quizzes</dd>
        <dt><strong>administrer la configuration des quizzes</strong></dt>
        <dd>permet aux utilisateurs d'utiliser les paramètres globaux d'administration, modifier les résultats utilisateurs même sans en avoir le droit, supprimer les quizzes</dd>
        <dt><strong>créer un quiz</strong></dt>
        <dd>Possibilité de créer un nouveau quiz</dd>
        <dt><strong>résultats utilisateurs</strong></dt>
        <dd>Possibilité de visualiser les résultats d'autres utilisateurs.</dd></dl>
        <h5><strong><a href="@admin-access#module-multichoice">Droits d'accès Multichoice</a></strong></h5>
        <dl><dt><strong>autorise un nombre indéfini de réponses</strong></dt>
        <dd>Possibilité de soumettre des questions auxquelles correspondent plus d'une réponse correcte.</dd>
        <dt><strong>permet l'affichage des résultats</strong></dt>
        <dd>Possibilité d'afficher les résultats lors de la création d'une nouvelle question de type multichoice.</dd>
        <dt><strong>permettre de multiples réponses correctes</strong></dt>
        <dd></dd>
        <dt><strong>permettre les titres utilisateurs</strong></dt>
        <dd>Permettre aux utilisateurs de choisir un titre à leurs questions. Dans le cas contraire, le titre est autogénéré. Il n'est jamais affiché au sein du @quiz.</dd>
        <dt><strong>créer des questions de type multichoice</strong></dt>
        <dd>Les utilisateurs peuvent créer des questions de type multichoice</dd>
        <dt><strong>éditer leurs propres questions de type multichoice</strong></dt>
        <dd>Possibilité d'édition de leurs propres questions de type multichoice.</dd></dl>
    <h4>Mettre en place un vocabulaire</h4>
    <ol>
      <li>Si le module n'est pas activé, aller à l'adresse <a href="@admin-modules">Administrer >> construction du site >> Modules</a>, rubrique du panneau de contrôle et cocher la case d' <strong>activation</strong> du module <strong>taxonomy</strong>.</li>
      <li>Si vous ne disposez pas de vocabulaire de taxonomie approprié pour les quizzes, allez à l'adresse <a href="@admin-taxonomy">Administrer >> Gestion du contenu >> Cétagories</a> et créer un vocabulaire pour les quizzes (par exemple, <strong>Sujets de Quiz</strong>). Assurez-vous que, dans la section <strong>Types</strong>, <strong>quiz</strong> et tous les types de questions (par exemple, <strong>multichoice</strong>) sont sélectionnés. En fonction de vos besoins, vous pouvez créer un vocabulaire hierarchique de telle sorte que les sujets seront divisés en espaces plus petits ; vous pouvez également autoriser une sélection multiple afin d'associer des quizzes et des questions à plusieurs catégories.</li>
      <li>Ajouter une série de <strong>termes</strong> au vocabulairre associé aux quizzes et aux questions. Par exemple :
        <ul>
          <li>Littérature
            <ul>
              <li>Livres pour enfants</li>
              <li>Poésie</li>
              <li>Shakespeare</li>
            </ul>
          </li>
          <li>Mathématiques
            <ul>
              <li>Algèbre</li>
              <li>Trigonometrie</li>
              <li>Calcul</li>
            </ul>
          </li>
          <li>Technologies de l'information
            <ul>
              <li>Matériel</li>
              <li>Programmation</li>
              <li>Bases de données</li>
            </ul>
          </li>
      </li>
    </ol>
    <h4>Créer des questions quizzes</h4>
    <ol>
      <li>Commencer par cliquer sur <a href="@create-content">Créer un contenu</a> et sélectionnez ensuite un noeud de type question (par exemple, <a href="@multichoice">multichoice</a>)</li>
      <li>remplissez le formulaire. L'interface proposée variera en fonction du type de la question mais sera la suivante pour les questions à choix multiple :
        <dl>
          <dt><strong>Titre</strong></dt>
          <dd>Titre de la question. Il sera affiché en entête de la question.</dd>
          <dt><strong>Sélection de la taxinomie</strong></dt>
          <dd>Tout vocabulaire associé à un type de question sera affiché.</dd>
          <dt><strong>Question</strong></dt>
          <dd>La question au format texte (par exemple, <strong>Combien font 2+2 ?</strong>).</dd>
          <dt><strong>Réponses multiples</strong></dt>
          <dd>Une question peut avoir plusieurs réponses correctes.</dd>
          <dt><strong>Bonne réponse</strong></dt>
          <dd>Indique que la réponse donnée est correcte.</dd>
          <dt><strong>Réponse</strong></dt>
          <dd>Une réponse possible (par exemple, <strong>4</strong>). Pour proposer plus de réponses, cocher la case <strong>Plus de réponses</strong> et cliquez sur le bouton <b>Prévisualiser</b>.</dd>
          <dt><strong>Commentaire</strong></dt>
          <dd>Si elles sont renseignées, les valeurs du champ commentaire seront proposéés à l'utilisateur à la fin du quiz.</dd>
        </dl>
      </li>
      <li>Répétez le processus pour chaque question que vous souhaitez intégrer au quiz.</li>
    </ol>
    <h4>Créer le quiz</h4>
    <ol>
      <li>Allez à l'adresse <a href="@create-quiz">Créer un contenu >> Quiz</a> pour accéder au formulaire de création.</li>
      <li>Remplissez les champs du formulaire pour paramétrer les options @quiz :
        <dl>
          <dt><strong>Titre</strong></dt>
          <dd>Le titre du quiz. Il sera affiché en entête du quiz.</dd>
          <dt><strong>Choix de la taxinomie</strong></dt>
          <dd>Tous les vocabulaires de taxinomies assignés aux contenus de type Quiz s'afficheront. Sélectionnez les termes de vocabulaire auxquels vous souhaitez associer le quiz.</dd>
          <dt><strong>Mélanger les questions</strong></dt>
          <dd>Proposer les questions de manière aléatoire ou non.</dd>
          <dt><strong>Nombre de tentatives</strong></dt>
          <dd>Nombre de tentatives par utilisateur. Il est compris entre 1 et 9 ou bien est illimité.</dd>
        </dl>
      </li>
      <li>Une fois le quiz créé, cliquez sur l'onglet <b>ajouter des questions</b> pour lui assigner des questions.</li>
      <li>Sélectionnez la bonne option à côté de chaque question pour que celle-ci s'affiche Aléatoirement, Toujours ou Jamais pour ce quiz et cliquez sur <strong>Valider</strong>.</li>
      <li>Répéter le processus autant de fois que nécessaire jusqu'à la composition finale du quiz.</li>
    </ol>

en: This quiz will not be available until %time.
fr: Ce quiz sera inaccessible jusqu'au %time.

en: This quiz closes %time.
fr: Ce quiz s'arrête le %time.

en: # of Random Questions
fr: Nombre de questions tirées au sort

en: Days @quiz live for:
fr: Durée de vie du @quiz en jours :

en: Days remaining:
fr: Jours restants :

en:  days to go
fr:  jours restants

en: Days since start:
fr: Jours depuis le début :

en: Summary text if the user passed:
fr: Texte du résumé en cas de réussite :

en: Page %x of %y
fr: Page %x sur %y

en: Parts of this @quiz have not been evaluated yet. The score below is not final.
fr: Une partie du @quiz n'a pas encore eu de réponses. Le résultat ci-dessous n'est pas définitif.

en: You got %num_correct of %question_count possible points.
fr: Vous avez %num_correct points sur %question_count possibles.

en: Your score: %score%
fr: Votre score : %score%

en: Thanks for taking the quiz!
fr: Merci pour votre participation au quiz !

en: @quiz management
fr: Gestion @quiz

en: View @quiz results, score tests, run reports.
fr: Voir les résultats des @quiz, lancer des tests, lancer des rapports

en: @quiz reports
fr: Rapports de @quiz

en: View @quiz reports.
fr: Voir les rapports de @quiz

en: @quiz configuration
fr: Configuration de @quiz

en: Configure @quiz options.
fr: Configurer les options de @quiz.

en: @quiz results
fr: Résultats de @quiz

en: View results for the given quiz.
fr: Voir les résultats pour le quiz donné.

en: List Quiz Questions
fr: Lister les questions du Quiz

en: Auto-completion question listing.
fr: Liste de questions en auto-complétion.

en: Add a Question to a Quiz
fr: Ajouter une question à un Quiz

en: AHAH Callback for adding a quiz question
fr: Callback AHA pour l'ajout d'une question de quiz

en: Quiz admin
fr: Administration des Quiz

en: The name of the @quiz.
fr: Le nom du @quiz.

en: A description of what the @quiz entails
fr: Une description de ce que comporte le @quiz

en: Assign Action
fr: Assigner une action

en: Select an action to be preformed after a user has completed this @quiz.
fr: Choisir une action à exécuter lorsqu'un utilisateur à terminé ce @quiz.

en: Whether to allow user to go back and revisit their answers
fr: Permet à l'utilisateur de revenir en arrière pour consulter ses réponses

en: Indicates at what point feedback for each question will be given to the user
fr: Indique à quel moment on affiche à l'utilisateur une analyse pour chaque question

en: The number of times a user is allowed to take the @quiz
fr: Nombre de fois qu'un utilisateur est autorisé à répondre à ce @quiz

en: Quiz Addons Properties
fr: Propriété des Modules Externes

en: Configure Quiz  !url and their Properties
fr: Configure les !url  de Quizet leurs Propriértés

en: Addons
fr: Modules externes

en:  Time Limit
fr:  Limite de temps

en: Set the maximum allowed time in seconds for this @quiz. Use 0 for no limit.
fr: Saisissez le durée maximum (en secondes) pour répondre au @quiz. Utilisez 0 pour ne pas fixer de limite.

en: If checked, marks scored in this @quiz will be credited to userpoints. For each correct answer 1 point will be added to user's point.
fr: Si cette case est cochée, les points obtenus dans ce @quiz seront gérés par le module userpoints. L'utilisateur gagnera 1 point pour chaque bonne réponse.

en: Pass rate for @quiz (%)
fr: Taux de réussite du @quiz (%)

en: Pass rate for the @quiz as a percentage score. (For personality quiz enter 0, and use result options.)
fr: Taux de réussite pour le @quiz en pourcentage de bonnes réponses (pour les tests de personnalité, entrez 0 et utilisez les options de résultat).

en: Summary text if passed
fr: Texte affiché en cas de succès

en: Summary for when the user gets enough correct answers to pass the @quiz. Leave blank if you don't want to give different summary text if they passed or if you are not using the 'percent to pass' option above. If you don't use the 'Percentage needed to pass' field above, this text will not be used.
fr: Résumé à afficher lorsque l'utilisateur a répondu correctement à suffisamment de questions pour réussir le @quiz. Laissez ce champ vide si vous ne souhaitez pas afficher de texte différent en cas de succès ou si vous n'utilisez pas l'option de taux de réussite ci-dessus.

en: Default summary text
fr: Résumé par défaut

en: Result Option
fr: Option de résultat

en: The name of the result
fr: Le nom du résultat

en: Percentage Start Range
fr: Pourcentage minimum

en: Show this result for scored quizzes in this range (0-100). Leave blank for personality quizzes.
fr: Affiche ce résultat pour les quizzes situés dans cette plage (de 0 à 100). Laissez vide pour les tests de personnalité.

en: Percentage End Range
fr: Pourcentage maximum

en: Display text for the result
fr: Texte affiché pour ce résultat

en: Result summary. This is the summary that is displayed when the user falls in this result set determined by his/her responses.
fr: Résumé du résultat. Il s'agit du résumé affiché lorsque l'utilisateur échoue.

en: Time limit must be a non negative interger
fr: Le temps limite doit être un entier positif

en: Option has no summary text.
fr: L'option n'a pas de résumé.

en: The range %start value must be a number between 0% and 100%.
fr: La valeur %start doit être un nombre compris entre 0% et 100%.

en: The range %start value must not be less than 0%.
fr: La valeur %start ne peut pas être inférieure à 0%

en: The range %start value must not be more than 100%.
fr: La valeur %start ne peut pas être supérieure à 100%

en: The start must be less than the end of the range.
fr: La valeur de début doit être inférieure à la valeur de fin.

en: The ranges must not overlap each other. (%intersect)
fr: Les valeurs ne doivent pas se chevaucher l'une l'autre (%interect).

en: Option has a summary, but no name.
fr: L'option a un résumé mais pas de nom.

en: Unscored quiz, but no result options defined.
fr: Quiz sans résultat mais aucune option de résultat n'est définie.

en: You must select an answer before you can progress to the next question!
fr: Vous devez selectionner une réponse avant de passer à la question suivante!

en: Attened @title @quiz on @time
fr: Participants au @quiz @title le @time

en: !title Results Notice from !sitename
fr: !title Notification de Résultats de !sitename

en: Dear !username
fr: Cher(e) !username

en: You have attended a !title quiz on !date
fr: Vous avez participé à !title quiz le !date

en: Test Description : !desc
fr: Description du Test : !desc

en: You can access your result here !url
fr: Vous pouvez accéder à vos résultats ici !url

en: You are marked as an administrator or owner for this quiz. While you can take this quiz, the open/close times prohibit other users from taking this quiz.
fr: Vous êtes administrateur ou propriétaire de ce quiz. Alors que vous même pouvez répondre à ce quiz, les dates d'ouverture et de clôture empêchent les autres utilisateurs d'y participer.

en: You have already taken this quiz @really. You may not take it again.
fr: Vous avez déjà répondu à ce quiz @really. Vous ne pouvez plus y participer.

en: You can only take this quiz @allowed. You have taken it @really.
fr: Vous pouvez répondre à ce quiz @allowed. Vous y avez déjà participé @really.

en: You have already passed this @quiz.
fr: Vous avez déjà réussi ce @quiz.

en: There was a problem starting the @quiz. Please try again later.
fr: Un problème est survenu lors du lancement du @quiz. Veuillez réessayer plus tard.

en: Resuming a previous quiz in-progress.
fr: Reprise d'un quiz précédent.

en: The user passed this quiz.
fr: L'utilisateur a réussi ce quiz.

en: The user failed this quiz.
fr: L'utilisateur a échoué à ce quiz.

en: the user completed this quiz.
fr: l'utilisateur a terminé ce quiz.

en: _quiz_get_random_questions was called incorrectly.
fr: _quiz_get_random_questions appelé de façon incorrecte.

en: administer quiz
fr: administrer @quiz

en: access quiz
fr: accéder au quiz

en: create quiz
fr: créer un quiz

en: edit own quiz
fr: modifier son propre quiz

en: edit any quiz
fr: modifier n'importe quel quiz

en: delete any quiz
fr: supprimer n'importe quel quiz

en: delete own quiz
fr: supprimer son propre quiz

en: view user results
fr: voir les résultats des utilisateurs

en: view own results
fr: voir ses propres résultats

en: view quiz question outside of a quiz
fr: voir une question de quiz en dehors d'un quiz

en: View results.
fr: Voir les résultats.

en: Create interactive, multipage quizzes. This module must have at least one question-type module enabled in order to function properly. If in doubt, use the Multichoice module.
fr: Crée des quiz interactifs multi-pages. Ce module doit avoir au moins un module de type de question activé pour fonctionner correctement. En cas de doute, utilisez le module Multichoice.

en: Quizzes are collections of questions that are taken and scored.
fr: Les quizzes sont des collections de questions notées.

en: Quiz node property ID
fr: Identifiant de noeud de type Quiz

en: Quiz Node NID
fr: Nid de Quiz

en: Quiz Version
fr: Version de Quiz

en: Filter results to a specific subset of quiz versions.
fr: Filtre les résultats sur un sous-ensemble spécifique de versions de quiz.

en: The Revision ID of the Quiz Node.
fr: L'ID de revision du noeud de type Quiz

en: quiz node revision
fr: Revision de noeud de type Quiz

en: Number of random questions
fr: Nombre de questions au hasard

en: The number of questions on this quiz that will be randomly selected.
fr: Le nombre de questions pour ce quiz qui seront tirées au sort.

en: The percentage of questions that must be correct before the quiz is passed.
fr: Le pourcentage de questions correctes nécéssaire à la réussite de ce quiz.

en: The time limit on a quiz.
fr: La limite de temps pour un quiz

en: Open time
fr: Date d'ouverture

en: Close time
fr: Date de clôture

en: Allowed takes
fr: Nombre de tentatives autorisées

en: The term ID used to select questions based on taxonomy.
fr: L'identifiant de terme (term ID) utilisé pour selectionner des questions (basé sur la taxinomie)

en: Quiz Questions
fr: Questions de Quiz

en: The node id of the quiz to which the question is attached.
fr: L'identifiant de noeud de type Quiz auquel la question est associée.

en: Filter results to a particular subset of quiz versions.
fr: Filtre les resultats sur un sous-ensemble spécifique de versions de quiz

en: Quiz node id
fr: Identifiant de noeud de type Quiz

en: The node revision id of the quiz to which the question is attached.
fr: L'identifiant de noeud de révision du quiz auquel est attachée la question.

en: Quiz node revision
fr: Révision de noeud de type Quiz

en: Question Node ID
fr: ID du noeud de type Question

en: The question node id.
fr: L'ID du noeud de type Question

en: Question node nid
fr: nid du noeud de type Question

en: Question Node VID
fr: VID du noeud de type Question

en: The question node revision id.
fr: L'id de la révision du noeud de type Question

en: Question node revision
fr: Révision de noeud de type Question

en: Question Status
fr: Statut de la Question

en: Field indicating the state of a question for the relevant quiz.
fr: Champ indiquant l'état de la question.

en: Filter results based on the question's status in the relevant quiz.
fr: Filtre de résultats basé sur le statut des questions.

en: Number of Questions
fr: Nombre de questions

en: The number of questions assigned to the quiz.
fr: Le nombre de questions associées

en: The ID identifying a particular set of quiz results. This ID is unique with respect to the quiz nid and vid of the quiz, uid of the quizee, and the take of the quiz.
fr: L'ID identifiant un jeu de résultats. L'ID, unique, est fonction du nid du quiz, de son vid, de l'uid de l'utilisateur ayant participé et de la participation au quiz.

en: The Version ID of the Quiz Node.
fr: L'ID de la version du noeud de type Quiz.

en: node revision
fr: révision du noeud

en: Filter on the user who owns the quiz results.
fr: Filtre sur l'utilisateur en charge des résultats du quiz.

en: Quiz Start Time
fr: Date et heure de début du Quiz

en: Is Invalid
fr: Est Invalide

en: Indicates whether or not a quiz result is valid. This is a simple database boolean; the meaning of the "valid" flag should vary according to your use case.
fr: Indique si les résultats du quiz sont valides. Il s'agit d'un simple boléen de base de données ; son sens varie en fonction des cas d'utilisation.

en: Score Aggregations
fr: Calcul des résultats

en: Aggregate scores on quizzes using a variety of different algorithms.
fr: Calcule les résultats des quizzes à l'aide de différents algorithmes.

en: Quiz State
fr: Etat du Quiz

en: The state of the quiz for the provided user. Calculated on the fly; can be "Finished," "In Progress," or "Not Started".
fr: L'état du quiz pour l'utilisateur courant. Mis à jour en temps réel, il peut prendre les valeurs "Fini", "En cours" ou "Non commencé".

en: Filter the results based on the state of quizzes with respect to users (i.e., whether they have started, finished, or are in progress on the quiz).
fr: Filtre les résultats des quizzes en fonction de leur état (i.e si les utilisateurs les ont commencés, finis ou si ils sont en cours).

en: Quiz revision(s) to use
fr: Révision(s) du quiz à utiliser

en: Latest: most recent version of the quiz ONLY.
fr: La dernière : uniquement la version la plus récente.

en: Initial: original version of the quiz ONLY.
fr: La première : uniquement la version originale.

en: All: ALL versions of the quiz.
fr: Toutes : TOUTES les versions.

en: The validator will transform the incoming quiz node id(s) into one or more quiz node revisions, depending on your selection.
fr: Les id des noeuds de type Quiz seront transformés en une ou plusieurs révisions de noeud quiz, selon le choix effectué.

en: Used for Quiz Status
fr: Utilisé pour le statut des Quizzes

en: When this agument is used, this box must be checked if the Quiz Status field is to work properly.
fr: Lorsque cet argument est utilisé, la case doit être cochée pour que le champ Statut du Quiz fonctionne correctement.

en: Include random questions?
fr: Inclure les questions aléatoires ?

en: Whether or not questions set to "random" should be included in the count.
fr: Détermine si les questions "tirées au hasard" doivent être incluses ou non.

en: Not Started
fr: Non commencé

en: Question Status in Quiz
fr: Satut des questions quiz

en: The filter will limit score results for a particular quiz node id(s) into one or more quiz node revision ids, depending on your selection.
fr: Le filtre étendra ou non les résultats des noeuds quiz à une ou plusieurs de leurs révisions, selon le choix effecué.

en: Use Quiz Results
fr: Utiliser les résultats des quizzes

en: Use Quiz Questions
fr: Utiliser les questions

en: Secondary Grouping
fr: Groupe secondaire

en: If you are looking to generate a list of either quiz questions or quiz results, you must select the appropriate option from this list.
fr: Pour générer une liste de questions ou de résultats, sélectionner l'option appropriée dans la liste.

en: Use Current User
fr: Utilser l'utilisateur courant

en: Filter using the current user; only quiz results owned by the current user will be shown.
fr: Le filtre sélectionnera les résultats obtenus par l'utilisateur courant.

en: If you are using the Quiz Status, this box must be checked; otherwise, the field will not work properly.
fr: Si vous utilisez le statut des quizzes, l'option doit être cochée sous peine d'un mauvais fonctionnement du champ.

en: Current User
fr: Utilisateur courant

en: NOT Current User
fr: Utilisateur autre que l'utilisateur courant

en: All Results (Do not filter)
fr: Tous les résultats (aucun filtre)

en: Output will be limited to only include quiz results in this state. If the filter is exposed, the value set here will be used as the default. Note that "Any" is only useful for exposed filters.
fr: Le filtre limite les résultats aux quizzes dont l'état est celui sélectionné. S'il est exposé, la valeur de cet état sera sélectionnée par défaut. Remarque : "Tous" n'est utile que pour les filtres exposés.

en: Default Maximum Score
fr: Note maximum par défaut

en: The default maximum score for a long-answer question.
fr: La note maximum par défaut pour une question de type "réponse longue".

en: Score answer to "@title"
fr: Résultat de la réponse à "@title"

en: Maximum Score
fr: Note maximum

en: The score for this essay, between 0 and @max
fr: Résultat pour cette réponse, compris entre 0 et @max

en: Save this score
fr: Sauvegarder cette note

en: The given score (@score) is higher than the maximum allowed score (@max)
fr: La note donnée (@score) est supérieure à la note maximum autorisée (@max)

en: Quiz ID
fr: ID du Quiz

en: There are no unscored essays.
fr: Il y a des réponses non évaluées.

en: Score must be a positive integer (0 or higher).
fr: La note doit être un entier positif (0 ou supérieur).

en: Enter your answer here. If you need more space, click on the grey bar at the bottom of this area and drag it down.
fr: Saisissez votre réponse ici. Si vous avez besoin de plus de place, cliquez sur la barre grise en bas de ce cadre glissez là vers le bas.

en: There are no settings for this question type.
fr: Il n'y a aucun paramètres pour ce type de questions.

en: Maximum Possible Score
fr: Note maximum

en: Long answer questions are scored manually. This field indicates to the person scoring what the maximum number of points per essay is. Multichoice questions have a score of 1.
fr: Les questions de type "réponse longue" sont notées manuellement. Ce champ indique le nombre maximum de points que l'on peut donner par réponse. Les questions à choix multiples ont une note de 1.

en: Score: @yours of @total possible points
fr: Note : @yours sur @total points

en: This answer has not yet been scored.
fr: Cette réponse n'a pas encore été notée.

en: Until the answer is scored, the total score will not be correct.
fr: Le résultat total ne sera pas correct tant que cette réponse ne sera pas notée.

en: Score this answer
fr: Noter cette réponse

en: This question was not answered.
fr: Aucune réponse n'a été proposée pour cette question.

en: The answer to this question will be scored by hand.
fr: La réponse à cette question sera notée manuellement.

en: This module provides long-answer (essay, multi-paragraph) questions to the quiz module.
fr: Ce module fournit au module Quiz des questions de type "réponse longue" (rédaction, multi-paragraphes).

en: A long-answer question is designed to provide the quiz taker a lengthy area to expand on ideas.
          Common forms of long-answer questions include essays, single paragraph responses, hypothesis design problems,
          outlines and summaries, and lengthier math problems 
          where the focus is on showing work rather than simply getting the correct answer.
fr: Une question de type "réponse longue" propose à l'utilisateur un espace suffisamment important pour développer une idée.
    Les formulaires incluent des rédactions, des réponses sur un seul paragraphe, l'exposé d'hypothèses contradictoires,
    des plans et des résumés ou des problémes mathématiques plus longs 
    pour lesquels le cheminement de la réflexion est préféré à la seule réponse correcte.

en: Score long-answer questions
fr: Noter les questions de type "réponse longue"

en: Score the answers from quizzes that use long answer questions.
fr: Noter les réponses aux quizzes qui utilisent des questions de type "réponse longue".

en: Score long-answer response
fr: Noter les réponses aux questions de type "réponse longue"

en: Score a response to a long-answer question.
fr: Noter une réponse à une question de type "réponse longue".

en: score long answer
fr: noter les réponses longues

en: The Long Answer module has been uninstalled and related data has been deleted.
fr: Le module Long Answer a été désinstallé et les données liées ont été supprimées.

en: This provides long answer (essay, multi-paragraph) question types for use by the Quiz module.
fr: Ce module fournit au module Quiz des questions de type "réponse longue" (rédaction, multi-paragraphes).

en: Matching Settings
fr: Paramètres de Matching

en: Matching Questions Settings and Configuration
fr: Paramètres et configuration des questions de type Matching

en: Match Question Size
fr: Taille des questions de type Match

en: Number of question allowed to wrap under a match type question.
fr: Nombre de questions autorisées pour une question de type Match.

en: Feedback / Reason
fr: Résultat / raison

en: Matching question type for quiz module.
fr: Question de type Matching pour le module Quiz.

en: Matching configuration
fr: Configuration de Matching

en: Configure Matching questions for users.
fr: Configurer les questions de type Matching.

en: Default Number of Answers
fr: Nombre de réponses par défaut

en: The default number of answers to display when creating a question. CHOOSING A LESSER VALUE WILL BREAK ALREADY CREATED QUESTIONS.
fr: Le nombre de réponses par défaut à afficher lors de la création d'une question. CHOISIR UNE VALEUR INFERIEURE A CELLE AFFICHEE CI-DESSOUS ENDOMMAGERA LES QUESTIONS DEJA CREEES.

en: The Matching module has been uninstalled and related data has been deleted.
fr: Le module Matching a été désinstallé et les données liées ont été supprimées.

en: Provide a way to create matching type of questions.
fr: Fournit un moyen de créer des questions de type Matching.

en: The multichoice module provides a multiple-choice question type to the Quiz module.
fr: Le module multichoice fournit au module quiz un type de questions à choix multiples.

en: With this module, you can create new multiple choice and multiple answer questions that can
          be added to a quiz.
fr: Avec ce module, vous pouvez créer des questions à choix multiple pouvant être ajoutées à un quiz.

en: Multichoice configuration
fr: Configuration Choix Multiple

en: Configure Multichoice questions for users.
fr: Configure les questions à choix multiples pour les utilisateurs

en: The default number of answers to display when creating a question.
fr: Le nombre de réponses par défaut à afficher lors de la création d'une question.

en: Should the quiz-taker be allowed to select multiple correct answers?
fr: L'utilisateur peut-il sélectionner plusieurs réponses correctes ?

en: I need more answers (click "Preview" to generate more fields)
fr: Plus de réponses (cliquez sur "Prévisualiser" pour afficher plus de champs)

en: Correct answer
fr: Bonne réponse

en: Which of the answer choices is correct?
fr: Quel est la bonne réponse parmi les choix ?

en: Feedback is given without an answer.
fr: Il y a un commentaire renseigné sans réponse

en: Empty answer marked as correct choice.
fr: Il y a une réponse vide cochée comme correcte.

en: No correct choice(s).
fr: Aucune bonne réponse cochée.

en: Multiple answers selected, but only %count correct answer(s) present.
fr: La case "Réponses multiples" est cochée, mais il n'y a que %count bonne(s) réponse(s) présente(s).

en: Must have at least two answers.
fr: Il faut au moins deux réponses.

en: You must select an association for each answer
fr: Vous devez sélectionner une association pour chaque réponse

en: You must have exactly @num answer choices. There are currently @answers answer choices.
fr: Il faut avoir exactement @num choix de réponses. Il y a actuellement @answers choix de réponses.

en: Result Option
fr: Option de Résultat

en: Incorrect
fr: Mauvaise réponse

en: Your answer | Your answers
fr[0]: Votre réponse
fr[1]: Vos réponses

en: Correct answer | Correct answers
fr[0]: Bonne réponse
fr[1]: Bonnes réponses

en: edit any multichoice
fr: éditier les contenus de type multichoice

en: delete own multichoice
fr: supprimer ses propres contenus de type multichoice

en: delete any multichoice
fr: supprimer les contenus de type multichoice

en: allow any number of answers
fr: autoriser tout nombre de réponses

en: allow multiple correct answers
fr: Permettre plusieurs bonnes réponses

en: allow feedback
fr: autoriser les commentaires

en: allow user titles
fr: autoriser les titres utilisateur

en: The Multichoice module has been uninstalled. Multichoice nodes may still exist, but they will not function properly.
fr: Le module Multichoice vient d'être désinstallé. Des noeud Multichoice existent peut-être encore mais ils ne fonctionneront pas correctement.

en: This provides multiple choice questions for use by the Quiz module.
fr: Fournit des questions à choix multiple pour le module Quiz.

en: Provides directions which can be inserted alongside questions in a quiz.
fr: Fournit des indications qui peuvent être insérées tout au long des réponses aux questions d'un quiz.

en: Provide a slot to add directions for a quiz or some sub-portion of a quiz.
fr: Fournit un cadre pour insérer des indications pour un quiz ou une portion de quiz.

en: Feedback Settings
fr: Paramétrage de l'affichage des résultats

en: Settings pertaining to feedback given along with results.
fr: Paramètres de l'affichage des résultats.

en: Feedback Text
fr: Texte d'introduction des résultats

en: Text to be displayed when the results are displayed
fr: Texte à afficher lors de l'affichage des résultats

en: Missing question.
fr: Question manquante

en: Support for Quiz question types.
fr: Assistance pour les types de questions Quiz.

en: @name administration
fr: administration de @name

en: Configure the @name question type.
fr: Configurer le type de question @name.

en: Create a new @name.
fr: Créer un nouveau @name.

en: Enter the full text of the question that will be shown to the user. Include any special instructions on how to answer.
fr: Saisir le texte complet de la question qui sera présenté à l'utilisateur. Inclure ici les éventuelles instructions concernant la manière de répondre.

en: Question text is empty.
fr: Le texte de la question est vide.

en: create quiz question
fr: créer une question quiz

en: edit own quiz question
fr: éditer ses propres questions quiz

en: edit any quiz question
fr: éditer les questions quiz

en: delete own quiz question
fr: supprimer ses propres questions quiz

en: delete any quiz question
fr: supprimer les questions quiz

en: score quiz question
fr: noter les questions quiz

en: configure quiz question types
fr: configurer les types de questions quiz

en: Provides support for base-level question types.
fr: Fournit une assistance pour les types de questions de base.

en: An answer must be specified for any evaluation type other than manual scoring.
fr: Une réponse correcte doit être fournie pour une évaluation autre que manuelle.

en: Enter your answer here
fr: Saisissez votre réponse ici

en: There are currently no available configuration options.
fr: Il n'y a aucune option de configuration disponible.

en: Provide the answer and the method by which the answer will be evaluated.
fr: Fournit la réponse ainsi que la méthode utilsée pour son évaluation.

en: Pick one
fr: Cochez une case

en: Choose a matching type.
fr: Choisissez une méthode d'évaluation

en: Exact match (answer must match case)
fr: Correspondance exacte (la réponse doit satisfaire la casse)

en: Case insensitive match (answer need not match case)
fr: Correspondance insensible à la casse (la réponse peut être formulée dans une casse différente)

en: Match against a regular expression (answer must match the supplied regular expression)
fr: Correspondance en fonction d'une expression régulière (la réponse doit satisfaire l'expression régulière fournie)

en: Manually score matches (no automatic grading)
fr: Notation manuelle (pas de règle automatique)

en: About regular expressions
fr: Au sujet des expressions régulières

en: Regular expressions are an advanced syntax for pattern matching. They allow you to create a concise set of rules that must be met before a value can be considered a match.
fr: Les expressions régulières sont des chaînes de caractères à la syntaxe avancée. Elles permettent de définir de manière concise un jeu de règles que doit satisfaire une valeur pour être validée.

en: For more on regular expression syntax, visit !url.
fr: Pour plus d'informations sur la syntaxe des expressions régulières, visitez le site !url.

en: Specify the answer. If this question is manually scored, no answer need be supplied.
fr: Proposer une réponse (à moins que la question soit évaluée manuellement, auquel cas ce n'est pas nécessaire).

en: Maximum score
fr: Note maximum

en: If this is automatically graded, this will be treated as an "all or nothing" score. Manual grading may assign any whole number value between 0 and this number.
fr: En cas de notation automatique, celle-ci sera du type "tout ou rien". Une notation manuelle permet d'attribuer n'importe quel entier compris entre 0 et ce nombre.

en: This module provides a short answer question type for Quiz.
fr: Ce module fournit un type de question "réponses courtes" au module Quiz.

en: Score short-answer questions
fr: Noter les questions de type "réponse courte"

en: Score the answers from quizzes that use short answer questions.
fr: Noter les réponses aux questions quiz de type "réponse courte".

en: Score short-answer response
fr: Noter les réponses aux questions de type "réponse courte"

en: Score a response to a short-answer question.
fr: Noter une réponse à une questions de type "réponse courte"

en: score short answer
fr: noter les réponses aux questions de type "réponses courtes"

en: Short answer question type for Quiz.
fr: Type de question Short answer pour le module Quiz.

en: Result has been Deleted.
fr: Le résultat a été supprimé.

en: Export as HTML
fr: Exporter en HTML

en: Export as XML
fr: Exporter en XML

en: Export as CSV
fr: Exporter en CSV

en: Export this Table
fr: Exporter ce tableau

en: Select the quiz node under which you want to add questions
fr: Sélectionnez le noeud de type Quiz auquel vous souhaitez ajouter des questions

en: Import type
fr: Type d'import

en: Special character used to separator the fields usually , : or ;
fr: Caractère spécial utilisé pour séparer les champs, habituellement , : ou ;

en: Upload the file that has quiz questions
fr: Téléverser le fichier contenant les questions du quiz

en: No lines were found in @filename.
fr: Aucune ligne trouvée au sein du fichier @filename.

en: line :
fr: ligne :

en: CSV Import Failed. These lines were found to have an invalid number of fields in @filename.
fr: Import CSV échoué. Ces lignes, appartenant au fichier @filename, comprennent un nombre incorrect de champs.

en: @count questions were imported successfully in @time seconds.
fr: @count questions importées avec succès en @time secondes.

en: This module allows you to import questions to quiz node in CSV, QTI XML, Moodle Aiken format.
fr: Ce module permet d'importer vers des noeuds de type Quiz des questions au format CSV, QTI XML et Moodle Aiken.

en: Import Quiz Questions
fr: Importer des Questions de Quiz

en: Import Questions is an addon for quiz module. It allows to create a bulk of quiz questions from files. Allowed file formats are CSV, Moodle Aiken and QTI format.
fr: Import Questions est un module additionnel au module Quiz. Il permet de créer des questions en masse à partir de fichiers aux formats CSV, Moodle Aiken ou QTI.

en: This module allows you to import questions to quiz node in CSV format.
fr: Ce module permet d'importer des questions au format CSV vers les noeuds de type Quiz.

en: Days of the week
fr: Jours de la semaine

en: Allow multiple answers
fr: Plusieurs réponses possibles
