Quotes (6.x-1.30) - en to cs translation catalogue (220 entries)

en: Home
cs: Domů

en: Title
cs: Nadpis

en: user
cs: uživatel

en: delete
cs: smazat

en: title
cs: nadpis

en: Status
cs: Stav

en: Delete
cs: Smazat

en: Operations
cs: Operace

en: Type
cs: Typ

en: Author
cs: Autor

en: Cancel
cs: Zrušit

en: RSS feed
cs: RSS zdroj

en: Last updated
cs: Poslední změna

en: Tags
cs: Štítky

en: This action cannot be undone.
cs: Tuto akci nelze vrátit.

en: Quote
cs: Citace

en: none
cs: žádné

en: Settings
cs: Nastavení

en: Name
cs: Jméno

en: edit
cs: upravit

en: Update
cs: Aktualizovat

en: View
cs: Zobrazit

en: Format
cs: Formát

en: Notes
cs: Poznámky

en: Add another
cs: Přidat další

en: term
cs: podmínka

en: Update options
cs: Nastavení aktualizace

en: hours
cs: hodiny

en: days
cs: dny

en: Add block
cs: Přidat blok

en: No posts available.
cs: Nejsou k dispozici žádné příspěvky.

en: node
cs: uzel

en: General
cs: Obecné

en: Anonymous
cs: Anonym

en: Filters
cs: Filtry

en: Random
cs: Náhodný

en: seconds
cs: sekund

en: minutes
cs: minuty

en: published
cs: zveřejněno

en: Configure blocks
cs: Konfigurovat bloky

en: block administration page
cs: administrace bloků

en: Role filter
cs: Filtr podle role

en: To restrict this block to display only quotes submitted by users in specific roles, select the roles here.
cs: Chcete-li, aby se v tomto bloku zobrazovaly pouze citáty, které zaslali uživatelé s určitými rolemi, označte zde odpovídající role.

en: User filter
cs: Filtr podle uživatele

en: Category filter
cs: Filtr podle kategorie

en: configure block
cs: nastavit blok

en: delete block
cs: smazat blok

en: No blocks are defined.
cs: Nebyly definovány žádné bloky.

en: You must specify a valid block name.
cs: Musíte zadat platný název bloku.

en: The block name %name already exists. Please choose another block name.
cs: Název bloku %name již existuje. Zvolte jiný název.

en: Are you sure you want to delete the block %name?
cs: Opravdu odstranit blok %name?

en: The block %name has been removed.
cs: Blok %name byl odstraněn.

en: Display Options
cs: Možnosti zobrazení

en: Unpublished
cs: Skryto

en: not published
cs: skryto

en: sticky
cs: přilepit

en: promoted
cs: na titulní

en: Select
cs: Vybrat

en: weeks
cs: týdny

en: Biography
cs: Biografie

en: Copy and paste this list to the receiving site
cs: Zkopírujte a vložte tento seznam na cílovou webovou stránku

en: Don't display
cs: Nezobrazovat

en: "More" link text
cs: Text odkazu "Více"

en: quotes
cs: citáty

en: Update every
cs: Aktualizovat každých

en: Node identifier.
cs: Identifikátor uzlu.

en: Show titles
cs: Zobrazit nadpisy

en: moderated
cs: moderováno

en: There are currently !count published quotations.
cs: Nyní je zde !count publikovaných citátů.

en: These options are for general theming.
cs: Tyto volby se vztahují k obecnému stylování.

en: Author leader
cs: Hlavní autor

en: The text placed before the author attribution (e.g. "&amp;mdash;" for an em-dash or "&amp;#8226;" for a bullet).
cs: Text umístěný před přiřazením k autorovi (např. "&amp;mdash;" pro dlouhou pomlčku nebo "&amp;#8226;" pro odrážku).

en: Make author a link
cs: Zobrazit autora jako odkaz

en: If selected, the author text will be a link to show all quotes by that author.
cs: Pokud je vybráno, jméno autora bude odkazem k zobrazení všech citátů daného autora.

en: Include text
cs: Zahrnout text

en: Include as a link
cs: Zahrnout jako odkaz

en: Include author's bio
cs: Zahrnout biografii autora

en: If selected, the author's biography will be shown on the Quotes page.
cs: Pokud je vybráno, autorova biografie se zobrazí na stránce citátů.

en: Quotes per page
cs: Počet citátů na stránku

en: The number of quotes included on a page.
cs: Počet citátů obsažených na stránce.

en: Add an "edit" link
cs: Přidat odkaz "upravit"

en: If selected, an "edit" link will be shown for each quote.
cs: Pokud je vybráno, odkaz "upravit" se zobrazí u každého citátu.

en: My Quotes links
cs: Odkazy na mé citáty

en: Show link to users' quotes
cs: Zobrazit odkazy na citáty uživatele

en: Uncheck this to disable the link to each users' "my quotes" page when viewing a node.
cs: Odškrtnout, pokud má být na stránce uzlu zakázaný link "mé citáty".

en: Show the "my quotes" menu item
cs: Zobrazit položku menu "mé citáty"

en: Uncheck this to disable the "My quotes" menu item for all users. Note, changing this setting will <a href="!url">require the menu to be rebuilt</a>.
cs: Odškrtněte pro zrušení položky menu "Moje citáty" pro všechny uživatele. Vezměte v úvahu, že toto nastavení si <a href="!url">vyžádá obnovení menu</a>.

en: User Options
cs: Uživatelská nastavení

en: These options are for users.
cs: Možnosti pro uživatele.

en: Found !count quotes.
cs: Nalezený počet citátů: !count.

en: No quotes were found.
cs: Nebyly nalezeny žádné citáty.

en: Pick the author whose biography you wish to update.
cs: Vyberte autora, jehož biografii chcete upravit.

en: Biography for %name
cs: Biografie pro %name

en: This is the author's biography.
cs: Toto je autorova biografie.

en: Get biography
cs: Získat biografii

en: Enter the title for the quote(s). If you include the variable %%id, it will be replaced by the new quote's ID.
cs: Zadejte nadpis pro citát(y). Pokud zahrnete proměnnou %%id, nahradí ji ID nového citátu.

en: Single quote.
cs: Jednotlivý citát.

en: Import tab-separated text.
cs: Importovat text oddělený tabulátory.

en: Import Fortune file.
cs: Importovat soubor programu Fortune.

en: Enter the text of the quote or the group of quotes to be imported.
cs: Zadat text citátu nebo skupinu citátů k importu.

en: Citation
cs: Zdroj citátu

en: Display in quote blocks
cs: Zobrazovat v blocích citátů

en: The source of the quote.
cs: Zdroj citátu.

en: The name of the quote's author.
cs: Jméno autora citátu.

en: The biography of the quote's author.
cs: Biografie autora citátu.

en: Show author as
cs: Zobrazit autora jako

en: A quote is a famous, infamous, humorous, witty, or otherwise noteworthy quotation or fortune file entry. Quotes can be entered one at a time or mass imported in either tab-separated text or fortune file format.
cs: Citát: jedná se o slavnou, nechvalně známou, zábavnou, vtipnou či jinak pozoruhodnou citaci či soubor se záznamem programu fortune. Citáty mohou být zadávány po jednom, nebo importovány hromadně jako text oddělený tabulátory či ve formátu souboru programu fortune.

en: Use the form below to enter a single quote.
cs: K zadání jednotivého citátu použijte formulář níže.

en: Multiple quotes can also be !mass imported in either tab-separted text or fortune file format.
cs: Větší počet citátů může být také !mass importován jako text oddělený tabulátory nebo jako formát souboru programu fortune.

en: mass imported
cs: importováno hromadně

en: Notes for importing
cs: Poznámky k importu

en: This page displays the status of, and settings for, the quotes module. The permissions for this module are found <a href="!url">here</a>.
cs: Tato stránka zobrazuje status a nastavení pro modul Quotes. Oprávnění pro tento modul najdete <a href="!url">zde</a>.

en: Use the form below to define a new quote block.
cs: Pro definování nového bloku použijte formulář níže.

en: A quote is a famous, infamous, humorous, witty, or otherwise noteworthy quotation or fortune file entry. Users can maintain personal lists of quotations and display quotes in one or more blocks. Quotes can be entered one at a time or mass imported in either tab-separated text or fortune file format.
cs: Citát: jedná se o slavnou, nechvalně známou, zábavnou, vtipnou, či jinak pozoruhodnou citaci či soubor ve formátu programu fortune. Uživatelé mohou spravovat osobní seznamy citátů a zobrazovat je v jednom nebo více blocích. Citáty mohou být zadávány po jednom nebo importovány hromadně jako text oddělený tabulátory či ve formátu souboru programu fortune.

en: !count quotes imported.
cs: Počet importovaných citátů: !count.

en: Quotes: insert author failed.
cs: Quotes: vložení autora se nezdařilo.

en: Quotes: get aid failed.
cs: Quotes: získání aid se nezdařilo.

en: !name's !menu
cs: !menu pro !name

en: !count quotes will be imported:
cs: Budou importovány citáty, celkem !count:

en: View !name's !menu.
cs: Zobrazit !menu pro !name

en: Edit !menu
cs: Upravit !menu

en: Edit this !menu
cs: Upravit: !menu

en: Most recent
cs: Nejnovější

en: "Random" will choose a published quote at random. "Most recent" will display the most recently updated quotes. "Unpublished" will display quotes that are marked as not published (awaiting approval).
cs: "Náhodně" vybere vydané citáty v náhodném pořadí. "Nejnovější" zobrazí naposled upravené citáty. "Nevydáno" zobrazí citáty označené jako nevydané (čekající na schválení).

en: Enter a unique name for this block. This will identify the block on the !block administration page and be used for the default block title. The name may include any of: '%subs'.
cs: Zadejte unikátní jméno bloku. Jméno slouží k identifikaci na stránce administrace !block a bude použito jako výchozí nadpis bloku. Jméno může obsahovat cokoliv z: '%subs'.

en: If this option is selected, the titles of the quotes in this block will be shown.
cs: Pokud je vybráno, nadpisy citátů budou v tomto bloku  zobrazeny.

en: Show citation?
cs: Zobrazit zdroj citátu?

en: If this option is selected, the citation for the quote will be included in blocks.
cs: Pokud je tato volba vybrána, informace o zdroji citátu budou zahrnuty v blocích.

en: Maximum quote length
cs: Maximální délka citátu

en: This will limit the length of a quote shown in the block. A value of zero (0) means no limit.
cs: Omezí délku citátu zobrazeného v bloku. Nulová hodnota (0) znamená délku bez limitu.

en: Number of quotes in this block
cs: Počet citátů v bloku

en: This sets the maximum number of quotes that will be displayed in this block. Note that "Random" and timed ("Update every") blocks may contain only one quote.
cs: Nastaví maximální počet citátů, který se zobrazí v bloku. Pamatujte, že bloky označené jako "Náhodné" a časované ("Obnovit každých") mohou obsahovat pouze jeden citát.

en: Block "View" link text
cs: Text odkazu "Zobrazit" v bloku

en: The text of the link to view the quote from a block. Leaving this field blank disables the link.
cs: Text odkazu v bloku pro zobrazení citátu. Ponechte prázdné pro vynechání odkazu.

en: "View" link weight
cs: Váha odkazu "Zobrazit"

en: A positive value sets the link after the body; a negative value before.
cs: Kladná hodnota posune odkaz za tělo; záporná před něj.

en: This sets the text that will display on the "more" link at the bottom of the block. Leave it blank for no link. This is only available for a "Random" block.
cs: Nastaví text pro odkaz "Více" na konci bloku. Ponechte prázdné pro vynechání odkazu. Dostupné pouze pro blok "Náhodné".

en: How often block will show
cs: Jak často se blok zobrazí

en: This sets the frequency with which the block will be shown. 100% is all the time; 0% is none of the time.
cs: Nastaví frekvenci, s jakou bude blok zobrazován. 100% znamená stále; 0% znamená vůbec.

en: Node filter
cs: Filtr podle uzlu

en: To restrict this block to display only certain quotes based on node IDs, enter the IDs here separated by commas, spaces, or returns.
cs: Chcete-li, aby se v tomto bloku zobrazovaly pouze citáty vybrané na základě ID uzlu, vložte odpovídající ID oddělená čárkami nebo mezerami.

en: Author filter
cs: Filtr podle autora

en: To restrict this block to display only quotes from certain authors, select the authors here.
cs: Jestliže má blok zobrazovat pouze citáty určitého autora, vyberte zde odpovídající autory.

en: There are no authors.  To filter by authors, there must be at least one quote with an attributed author
cs: Žádný autor není k dispozici. K filtrování podle autorů je potřeba mít alespoň jeden citát s přiřazeným autorem

en: There are no roles configured with the %create quotes, %import quotes, or %edit own quotes permissions, so no roles are available. To filter by role, please assign this permission to at least one role on the !access control page.
cs: Žádným rolím nebylo přiděleno oprávnění pro citáty: %create, %import nebo %edit vlastní, žádné role proto nejsou k dispozici. Jestliže chcete filtrovat podle rolí, přiřaďte odpovídající oprávnění alespoň jedné roli na stránce oprávnění !access.

en: create quotes
cs: vytvořit citáty

en: import quotes
cs: importovat citáty

en: edit own quotes
cs: upravit vlastní citáty

en: administer permissions page
cs: spravovat stránku oprávnění

en: To restrict this block to display only quotes submitted by specific users, select the users here.
cs: Chcete-li, aby se v tomto bloku zobrazovaly pouze citáty od určitých uživatelů, vyberte odpovídající uživatele.

en: To restrict this block to display only quotes in specific categories, select the categories here.
cs: Chcete-li, aby se v tomto bloku zobrazovaly pouze citáty přiřazené do určitých kategorií, vyberte odpovídající kategorie.

en: Note: Timed blocks will contain only one quote.
cs: Poznámka: Časované bloky budou obsahovat pouze jeden citát.

en: If set, the quote displayed in this block will get updated based on the interval specified (requires cron if page cache is enabled). Leave this value blank to have the quote updated every time the block is viewed.
cs: Pokud je nastaveno, zobrazený citát v tomto bloku bude aktualizován podle zadaného intervalu (při zapnutí cache stránky je vyžadován cron). Ponechte prázdné pro aktualizaci při každém zobrazení bloku.

en: Please enter valid node IDs.
cs: Vložte platná ID.

en: The update interval must be between 1 and 999.
cs: Interval obnovení musí být mezi 1 a 999.

en: (more)
cs: (více)

en: View all quotes by this author
cs: Zobrazit všechny citáty autora

en: See biography and !menu
cs: Zobrazit biografii a !menu

en: No quotes found.
cs: Nebyly nalezeny žádné citáty.

en: unspecified
cs: nespecifikováno

en: I couldn't locate that author.
cs: Nepodařilo se nalézt tohoto autora.

en: !menu by @name
cs: !menu od @name

en: !name's quotes
cs: Citáty od !name

en: Parse error on quote !num. "@found"
cs: Chyba při zpracování citátu !num. "@found"

en: Parse error on quote !num.
cs: Chyba při zpracování citátu !num.

en: Please select a valid import format. (!format)
cs: Vyberte platný formát pro import. (!format)

en: Enter the title for the quote(s). If you include the variable %id, it will be replaced by the new quote's ID.
cs: Zadejte název pro citát(y). Pokud zahrnete proměnnou %id, nahradí ji ID nového citátu.

en: Enter the text of the quote or the group of quotes to be imported. It will be filtered according to the input format. Note: The "Split summary" button cannot be used when importing a group of quotes.
cs: Zadejte text citátu nebo skupinu citátů, které mají být importovány. Budou zpracovány pomocí filtrů odpovídajícího formátu vstupu. Poznámka: Tlačítko "Oddělit upoutávku" nelze použít při importu skupiny citátů.

en: This should not be used when importing.
cs: Nemělo by se používat při importu.

en: Enter the text of the quote. It will be filtered according to the input format.
cs: Zadejte text citátu. Bude filtrován na základě formátu vstupu.

en: This is who is credited for the quotation.
cs: Osoba, které je citát připisován.

en: This is the source (book, magazine, etc.) of the quote.
cs: Zdroj citátu (kniha, časopis apod.).

en: This option allows you to decide whether this quote will be displayable in the blocks.
cs: Pomocí této volby určíte, zda bude možné zobrazit citát v blocích.

en: The author of this quote.
cs: Autor tohoto citátu.

en: The author of this quote. WARNING - raw user input.)
cs: Autor tohoto citátu. VAROVÁNÍ - nezpracovaný vstup uživatele.)

en: The author id of this quote.)
cs: Id autora citátu.)

en: Deleted aid=!aid (!name) because of no quotes.
cs: Smazáno aid=!aid(!name). Důvod: neexistují žádné citáty.

en: access quotes
cs: přístup k citátům

en: administer quotes
cs: administrace citátů

en: promote quotes to block
cs: zobrazit citáty v bloku

en: My quotes
cs: Moje citáty

en: My Quotes
cs: Moje citáty

en: Autocomplete Author Field
cs: Pole autora s automatickým dokončováním

en: Autocomplete Citation Field
cs: Pole pro zdroj citátu s automatickým dokončováním

en: Configure Quotes module options and blocks.
cs: Upravit nastavení a bloky modulu Quotes.

en: Bios
cs: Biografie

en: Delete quote block
cs: Smazat blok pro citát

en: Extra node data.
cs: Další data uzlu.

en: Version identifier.
cs: Identifikátor verze.

en: Author identifier.
cs: Identifikátor autora.

en: Source of the quote.
cs: Zdroj citátu.

en: Quotes blocks data.
cs: Data bloků pro citáty.

en: Block number
cs: Číslo bloku

en: Type of block
cs: Typ bloku

en: Version id
cs: Id verze

en: Number of quotes in the block.
cs: Počet citátů v bloku.

en: Cron frequency
cs: Frekvence spouštění cronu

en: Cron step
cs: Krok cronu

en: Last Cron run time
cs: Čas posledního běhu cronu

en: Show titles.
cs: Zobrazit nadpisy.

en: Show citation.
cs: Zobrazit zdroj citátu.

en: Maximum length of quote in block.
cs: Maximální délka citátu v bloku.

en: Display frequency for random blocks.
cs: Frekvence zobrazení pro náhodné bloky.

en: Weight for the view link.
cs: Váha odkazu "zobrazit".

en: Name of this block
cs: Název tohoto bloku

en: Term filter
cs: Filtr termínů

en: Text for the "view" link.
cs: Text pro odkaz "zobrazit".

en: Text for the "more" link.
cs: Text pro odkaz "více".

en: Quotes authors data.
cs: Data autora citátu.

en: Author of the quote.
cs: Autor citátu.

en: Author's biography.
cs: Biografie autora.

en: Add column "aid" failed.
cs: Přidání sloupce "aid" se nezdařilo.

en: Add index for "aid" failed.
cs: Přidání indexu pro "aid" se nezdařilo.

en: Invalid aid returned:
cs: Navrácen neplatný aid:

en: Drop column "author" failed.
cs: Odhození sloupce "autor" se nezdařilo.

en: Update 6102 for Quotes complete.
cs: Aktualizace 6102 pro modul Quotes byla dokončena.

en: The aid_filter column already exists.
cs: Sloupec aid_filter již existuje.

en: Author filter.
cs: Filtr pro autora.

en: The rand_freq column already exists.
cs: Sloupec rand_freq již existuje.

en: Allows users to maintain personal lists of quotations and display quotes in one or more blocks.
cs: Umožňuje uživatelům spravovat osobní seznamy citátů a zobrazovat je v jednom či více blocích.
