Recipe (6.x-1.4) - en to fr translation catalogue (184 entries)

en: Home
fr: Accueil

en: Explanation or submission guidelines
fr: Explication ou directives pour la contribution

en: Quantity
fr: Quantité

en: Categories
fr: Catégories

en: Reset
fr: Réinitialiser

en: Settings
fr: Paramètres

en: Import
fr: Importer

en: Preview
fr: Aperçu

en: Summary
fr: Résumé

en: 1 hour
fr: 1 heure

en: Block
fr: Bloc

en: 1 minute | @count minutes
fr[0]: @count minute
fr[1]: @count minutes

en: 1 hour | @count hours
fr[0]: @count heure
fr[1]: @count heures

en: Plain Text
fr: Texte brut

en: Full name
fr: Nom complet

en: Hidden
fr: Caché

en: Change
fr: Modifier

en: Units
fr: Unités

en: create recipes
fr: créer des recettes

en: edit own recipes
fr: éditer ses propres recettes

en: Recipe
fr: Recette

en: Share your favorite recipes with your fellow cooks.
fr: Partager vos recettes préférées avec vos amis cuisiniers.

en: A short description or "teaser" for the recipe.
fr: Une accroche ou une courte description de la recette.

en: Yield
fr: Portions

en: Preparation time
fr: Temps de préparation

en: 1 1/2 hours
fr: 1 heure 30

en: 2 hours
fr: 2 heures

en: 2 1/2 hours
fr: 2 heures 30

en: 3 hours
fr: 3 heures

en: 3 1/2 hours
fr: 3 heures 30

en: 4 hours
fr: 4 heures

en: 5 hours
fr: 5 heures

en: 6 hours
fr: 6 heures

en: How long does this recipe take to prepare (i.e. elapsed time)
fr: Combien de temps faut-il pour préparer cette recette?

en: Optional. Does anyone else deserve credit for this recipe?
fr: Facultatif. Est-ce que quelqu'un d'autre doit être crédité pour cette recette ?

en: Ingredient Name
fr: Nom de l'ingrédient

en: Ingredients
fr: Ingrédients

en: Step by step instructions on how to prepare and cook the recipe.
fr: Instructions pas à pas pour la préparation et la cuisson de la recette.

en: Sets the number of recent recipes that will be displayed in the Recent Recipes box. (0 = not displayed).
fr: Définit le nombre de recettes récentes qui seront affichées dans le bloc Recettes Récentes (0 = non affiché)

en: Recipes
fr: Recettes

en: Ingredient autocomplete
fr: Autocomplétion des ingrédients

en: Settings that control how the recipe module functions.
fr: Paramètres qui contrôlent le fonctionnement du module Recipe.

en: Newest Recipes
fr: Nouvelles recettes

en: Duplicate ingredients are not allowed.
fr: Les ingrédients en double ne sont pas autorisés.

en: Halve
fr: Diminuer de moitié

en: !time hours
fr: !time heures

en: Collect and display recipes.
fr: Recueillir et afficher les recettes.

en: Node content
fr: Contenu du nœud

en: By name
fr: Par nom

en: Indexes
fr: Index

en: Instructions:
fr: Instructions :

en: Metric
fr: Métrique

en: Term depth
fr: Profondeur du terme

en: modules administration page
fr: page d'administration des modules

en: Abbreviation
fr: Abrévation

en: Bulk export
fr: Export par lot

en: Notes:
fr: Notes :

en: Not Set
fr: Non défini

en: Box title
fr: Titre du bloc

en: Latest recipes
fr: Dernières recettes

en: Title of the recent recipes box on the recipes index page.
fr: Titre du bloc des recettes récentes sur la page d'index des recettes.

en: Recipes to display
fr: Recettes à afficher

en: This text will be displayed at the top of the recipe submission form. Useful for helping or instructing your users.
fr: Ce texte sera affiché en-haut du formulaire de soumission de la recette. Utile pour aider ou donner des instructions à vos utilisateurs.

en: Fractions display string
fr: Chaîne d'affichage des fractions

en: edit any recipes
fr: modifier n'importe quelle recette

en: export recipes
fr: exporter des recettes

en: import recipes
fr: importer des recettes

en: Ingredient name
fr: Nom de l'ingrédient

en: Additional notes
fr: Notes complémentaires

en: Optional. Describe a great dining experience relating to this recipe, or note which wine or other dishes complement this recipe.
fr: Facultatif. Décrivez un diner mémorable relatif à cette recette, ou indiquer quel vin ou autres plats acccompagnent cette recette.

en: Unknown export format(%the_format).
fr: Format d'export inconnu (%the_format).

en: Yield must be a valid positive integer.
fr: Une portion doit être un entier positif.

en: Prep time
fr: Temps de préparation

en: Recipe format
fr: Format de la recette

en: The recipe input format.
fr: Le format de saisie de la recette.

en: Paste import data here
fr: Coller les données à importer ici

en: Use 1 blank line between sections: Description, Ingredients, Instructions, Notes. Always use preview first to avoid unintended consequences.
fr: Utiliser 1 ligne vide entre les sections : Description, Ingrédients, Instructions, Notes. Utilisez toujours l'aperçu en premier afin d'éviter des conséquences inattendues.

en: Recipe Imported
fr: Recette importée

en: Recipe import function does not exist(%the_function)
fr: La fonction d'importation de recettes n'existe pas (%the_function)

en: The Recipe module Ingredient entering system is set to 'simple' which is deprecated. Please go to !settings and set this to 'complex'.
fr: Le système de saisie des ingrédients du module Recipe est défini sur 'simple', qui est obsolète. Veuillez aller dans !settings et définir ce paramètre sur 'complexe'.

en: Recipe Settings
fr: Paramètres de Recipe

en: Recipe Ingredient system
fr: Système d'ingrédients de recettes

en: Export to a printer friendly HTML format.
fr: Exporter vers une version imprimable au format HTML.

en: Recipe not found.
fr: Recette non trouvée.

en: Export to a plaintext format.
fr: Exporter vers un format texte brut.

en: Export all recipes to a plaintext format.
fr: Exporter toutes les recettes vers un format texte brut.

en: Export to a recipeML based xml format.
fr: Exporter vers un format xml recipeML.

en: Export all recipes to recipeML based xml format.
fr: Exporter toutes les recettes vers un format xml recipeML.

en: Import recipes from a recipeML based xml file.
fr: Importer des recettes à partir d'un fichier xml recipeML.

en: RecipeML File
fr: Fichier recipeML

en: The attached file was successfully uploaded
fr: Le fichier joint a été transféré avec succès.

en: The attched file failed to upload.
fr: Le transfert du fichier joint a échoué.

en: Failed to parse RecipeML file: %error at line %line.
fr: Échec de l'analyse du fichier RecipeML : %error à la ligne %line.

en: Recipe html
fr: Recette html

en: Enables importing and exporting of html format recipes.
fr: Permet d'importer et d'exporter des recettes au format html.

en: Recipe MasterCook4
fr: Recette MasterCook4

en: Enables importing and exporting of the MasterCook4(.mxp) text format.
fr: Permet d'importer et d'exporter des recettes au format texte MasterCook4(.mxp).

en: Recipe plaintext
fr: Recette texte brut

en: Enables importing of plain text recipes into recipe nodes.
fr: Permettre d'importer des recettes au format texte brut dans les nœuds recettes.

en: Recipe recipeML
fr: Recette recipeML

en: Enables importing and exporting of recipeML format recipes.
fr: Permet d'importer et d'exporter des recettes au format recipeML.

en: Recipe ingredient section
fr: Section des ingrédients de la recette

en: Ingredient unit display
fr: Unité d'affichage des ingrédients

en: Preferred system of measure
fr: Système de mesure préféré

en: U.S. customary units
fr: Unités américaines habituelles

en: Which system of measure should be preferred where it is ambiguous.
fr: Quel système de mesure doit être préféré quand il est ambigu.

en: Ingredient name normalization
fr: Normalisation des noms des ingrédients

en: Leave as entered
fr: Laisser inchangé

en: Convert to lowercase
fr: Convertir en minuscules

en: When recipes are entered, should ingredient names be converted or left alone.
fr: Lors de la saisie de recettes, les noms des ingrédients doivent-ils être convertis ou laissés comme tels.

en: Recent recipe box
fr: Bloc des recettes récentes

en: Show recent recipes box
fr: Afficher le bloc des recettes récentes

en: Show the recent recipes box on the recipes menu page.
fr: Afficher le bloc "Recettes récentes" sur la page menu des recettes

en: The &quot;recipe&quot; module is disabled or not installed. Recipes will not function until this is corrected. Check the availability of that module, and enable if needed, in the %modules.
fr: Le module &quot;Recipe&quot; est désactivé ou non installé. Recipe ne fonctionnera pas tant que celà n'est pas corrigé. Vérifiez la disponibilité de ce module, et activez le si nécessaire, dans %modules.

en: Category index settings
fr: Paramètres d'index des catégories

en: If you don't want the menu items, you can go to admin/build/menu and disable them.
fr: Si vous ne voulez pas les éléments du menu, vous pouvez aller dans admin/build/menu et les désactiver.

en: All Levels
fr: Tous les niveaux

en: Defines how many levels of terms should be displayed on a category index page.  Applies to hierarchical vocabularies.
fr: Définit le nombre de niveaux de termes devant être affichés sur une page index des catégories. S'applique aux vocabulaires hiérachiques.

en: Show recipes in child categories
fr: Afficher les recettes dans les catégories enfants

en: Supported bulk output formats:
fr: Formats de sortie en masse pris en charge :

en: You have no export formats available with the bulk export feature.
fr: Vous n'avez pas de formats d'export disponibles pour la fonction d'export en masse.

en: Supported bulk input formats:
fr: Formats d'entrée en masse pris en charge :

en: You have no import formats available with the bulk export feature.
fr: Vous n'avez pas de formats d'import disponibles pour la fonction d'import en masse.

en: The number of servings for this recipe.
fr: Le nombre de portions pour cette recette.

en: The instructions for this recipe.
fr: Les instructions pour cette recette

en: The notes for this recipe.
fr: Les notes relatives à cette recette.

en: Preptime
fr: Temps de préparation

en: The preptime for this recipe.
fr: Le temps de préparation de cette recette.

en: Recipe ingredient
fr: Ingrédient de la recette

en: The recipe ingredients list.
fr: La liste des ingrédients de la recette

en: An ingredient name.
fr: Un nom d'ingrédient.

en: Recipe Unit
fr: Unité de la recette

en: The recipe unit list.
fr: La liste des unités de la recette.

en: Recipie unit ID (recipe_unit.id)
fr: Identifiant de l'unité de la recette (recipe_unit.id)

en: The id (recipe_unit.id) of the recipe unit.
fr: L'identifiant (recipe_unit.id) de l'unité de la recette.

en: Unit Name
fr: Nom de l'unité

en: The recipe measurement unit name.
fr: Le nom de l'unité de mesure de la recette.

en: Unit Abbreviation
fr: Abréviation de l'unité

en: The abbreviation for the recipe unit.
fr: L'abréviation de l'unité de la recette.

en: Is Metric?
fr: Métrique ?

en: Denotes if measurement unit is metric.
fr: Indique si l'unité de mesure est métrique.

en: The unittype for this ingredient.
fr: Le type d'unité de cet ingrédient.

en: Categories: %term_name
fr: Catégories : %term_name

en: Matching recipes
fr: Recettes correspondantes

en: No matching recipes
fr: Pas de recettes correspondantes

en: By category
fr: Par catégorie

en: Find by
fr: Trouver par

en: No matching ingredients
fr: Pas d'ingrédients correspondants

en: By ingredient
fr: Par ingrédient

en: Find by ingredient name
fr: Trouver par nom d'ingrédient

en: Find by recipe name
fr: Trouver par nom de recette

en: You can enable/disable bulk export formats on the <a href="@modules-page">modules page</a> in the recipes section.
fr: Vous pouvez activer/désactiver les formats d'export en masse sur la <a href="@modules-page">page des modules</a> dans la section recettes.

en: You can enable/disable bulk import formats on the <a href="@modules-page">modules page</a> in the recipes section.
fr: Vous pouvez activer/désactiver les formats d'import en masse sur la <a href="@modules-page">page des modules</a> dans la section recettes.

en: Export to
fr: Exporter vers

en: The number of servings the recipe will make (whole number integer, ie 5 or 6).
fr: Le nombre de portions de cette recette (un nombre entier, par exemple 5 ou 6).

en: Yield Units
fr: Unités des portions

en: Servings
fr: Portions

en: The units for the yield field(ie servings, people, cans, cookies, etc).
fr: Les unités du champ portion(c-à-d portions, personnes, verres, cookies, etc).

en: More ingredients
fr: Plus d'ingrédients

en: If the amount of boxes above isn't enough, click here to add more ingredients.
fr: Si le nombre de cases ci-dessus n'est pas suffisant, cliquez ici pour ajouter d'autres ingrédients.

en: Processing/Notes
fr: Traitement/Notes

en: Sort Weight
fr: Poids pour le tri

en: Configure settings for the recipe index page.
fr: Configurer les paramètres pour la page d'index des recettes.

en: Add a new recipe to the site.
fr: Ajouter une nouvelle recette au site.

en: Recipes Menu
fr: Menu des recettes

en: Find individual recipes by name.
fr: Trouver des recettes individuelles par nom.

en: Find individual recipes by using the category list.
fr: Trouver des recettes individuelles en utilisant la liste des catégories.

en: Find individual recipes by their ingredients.
fr: Trouver des recettes individuelles selon leurs ingrédients.

en: Export all recipes from this site into a supported output format.  The data is returned directly to your web browser.  You can enable output formats on the modules screen.
fr: Exporter toutes les recettes de ce site dans un format de sortie pris en charge. Les données sont retournées directement dans votre navigateur web. Vous pouvez activer les formats de sortie dans l'écran modules.

en: Bulk import
fr: Importation en masse

en: Import recipes in a supported input format into this site.  The data is uploaded as a file to the server.  You can enable input formats on the modules screen.
fr: Importer des recettes dans ce site dans un format d'entrée pris en charge. Les données sont transférées dans un fichier sur le serveur. Vous pouvez activer les formats d'entrée dans l'écran modules.

en: Export 3"x5" cards in pdf format.
fr: Exporter les cartes 3"x5" dans un format PDF.

en: Ingredients:
fr: Ingrédients :

en: A Recipe in RecipeML format, see http://www.formatdata.com/recipeml.  Note: This will add taxonomy terms to the lightest weight recipe taxonomy.
fr: Une recette dans le format recipeML, voir http://www.formatdata.com/recipeml. Note : Cela va ajouter les termes de taxonomie à la taxonomie recette ayant le poids le plus léger.

en: Adding term %term_name
fr: Ajout du term %term_name

en: Recipe pdf35
fr: Recettes pdf35

en: Enables exporting of 3x5" cards in pdf format.
fr: Permet l'export de cartes 3"x5" au format pdf.

en: Recipe summary
fr: Résumé de la recette

en: The recipe summary contains the yield, source, and prep time values.
fr: Le résumé de la recette contient le nombre de portions, la source ainsi que le temps de préparation.

en: Recipe summary location
fr: Emplacement du résumé de la recette

en: Where to show the recipe summary information.
fr: Où afficher le résumé des informations de la recette.

en: Recipe summary title
fr: Titre du résumé de la recette

en: Recipe: Newest recipes
fr: Recipe : Recettes les plus récentes

en: Recipe: Recipe summary
fr: Recipe : Résumé de la recette
